Жоғары дәрежелі спортшылармен, жоғары дәрежелі спортшыларды даярлауды жүзеге асыратын жаттықтырушылармен және дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандармен спорттық қызмет туралы шарттар бойынша ақша төлемінің мөлшерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 2014 жылғы 28 шілдедегі № 296 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 5 тамызда № 9677 тіркелді.
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 52) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 03.04.2025 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар бекітілсін:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес жоғары дәрежелі спортшылармен шарттар бойынша ақша төлемінің мөлшері;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес жоғары дәрежелі спортшыларды даярлауды жүзеге асыратын жаттықтырушылармен және дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандармен спорттық қызмет туралы шарттар бойынша ақша төлемінің мөлшері.
Ескерту. 1-тармақтың орыс тіліндегі мәтініне өзгерістер енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Туризм және спорт министрінің 03.04.2025 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Жоғары жетістіктер спорты және спорт резерві департаменті (С.М. Жарасбаев) заңнамамен бекітілген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге ұсынсын;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының орынбасары Е.Б. Қанағатовқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Спорт және дене шынықтыру істері
агенттігінің төрағасы
Т. Есентаев
Қазақстан Республикасы
Спорт және дене шынықтыру
істері агенттігі төрағасының
2014 жылғы 28 шілдедегі
№ 296 бұйрығына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Туризм және спорт министрінің 03.04.2025 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жоғары дәрежелі спортшылармен спорттық қызмет туралы шарттар бойынша ақша төлемінің мөлшері

Об утверждении размеров выплат денег по договорам о спортивной деятельности со спортсменами высокого класса, тренерами и специалистами в области физической культуры и спорта, осуществляющими подготовку спортсменов высокого класса
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 28 июля 2014 года № 296. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 августа 2014 года № 9677.
В соответствии с подпунктом 52) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 03.04.2025 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) размеры выплат денег по договорам о спортивной деятельности со спортсменами высокого класса согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) размеры выплат денег по договорам с тренерами и специалистами в области физической культуры и спорта, осуществляющими подготовку спортсменов высокого класса согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 03.04.2025 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Департаменту спорта высших достижений и спортивного резерва (Жарасбаев С.М.) в установленном законодательством порядке:
1) представить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет".
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя председателя Канагатова И.Б.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Председатель
Агентства Республики Казахстан
по делам спорта и физической культуры
Т. Есентаев
Приложение 1 к приказу
Председателя Агентств
Республики Казахстан
по делам спорта
и физической культуры
от 28 июля 2014 года № 296
Сноска. Верхний правый угол приложения 1 - в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 03.04.2025 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Размеры выплат денег по договорам о спортивной деятельности
со спортсменами высокого класса

Ескерту. Мөлшерлеме жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 08.01.2020 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тұлғалардың санаты және жарыстың атауы
Алған орын
Шарттар бойынша ай сайынғы ақшалай төлемдердің мөлшері (АҚШ доллары)
Ескертпе
1
Олимпиада, ойындарында медаль жеңіп алуға дайындықты жүзеге асыратын үміткер спортшылар
1 орын
700 (жеті жүз) бастап
7500 (жеті мың бес жүз) дейін
Төлемдер Олимпиада ойындары басталғанға дейін ай сайын аталған сомадан 50%-ы төленеді, қалған 50%-ы Олимпиадалық медальды жеңіп алу келісімшартының шарттарын орындағаннан кейін Олимпиада ойындары аяқталған соң күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде төленеді
2 орын
500 (бес жүз) бастап
5500 (бес мың бес жүз) дейін
3 орын
300 (үш жүз) бастап
3500 (үш мың бес жүз) дейін
2
Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарында медаль жеңіп алуға дайындықты жүзеге асыратын үміткер спортшылар
1 орын
700 (жеті жүз) бастап
3000 (үш мың) дейін
Төлемдер Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындары басталғанға дейін ай сайын аталған сомадан 50%-ы төленеді, қалған 50%-ы медальды жеңіп алу келісімшар-тының шарттарын орындағаннан кейін Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындары аяқталған соң күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде төленеді
2 орын
500 (бес жүз) бастап
2000 (екі мың) дейін
3 орын
300 (үш жүз) бастап
1500 (бір мың бес жүз) дейін
3
Олимпиада ойындарының чемпиондары мен жүлдегерлері
1 орын
700 (жеті жүз) бастап
5000 (бес мың) дейін
Төлемдер спортшы келісімшартқа сәйкес спорттық дайындықты жалғастырған жағдайда келесі Олимпиада ойындарына дейін жүзеге асырылатын болады
2 орын
500 (бес жүз) бастап
4000 (төрт мың) дейін
3 орын
300 (үш жүз) бастап
3000 (үш мың) дейін
4
Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарының чемпиондары мен жүлдегерлері
1 орын
700 (жеті жүз) бастап
3000 (үш мың) дейін
Төлемдер спортшы келісімшартқа сәйкес спорттық дайындықты жалғастырған жағдайда Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарынан кейін жүзеге асырылатын болады
2 орын
500 (бес жүз) бастап
2000 (екі мың) дейін
3 орын
300 (үш жүз) бастап
1500 (бір мың бес жүз) дейін
5
Олимпиадалық спорт түрлері бойынша әлем чемпионатының чемпиондары мен жүлдегерлері
1 орын
700 (жеті жүз) бастап
4000 (төрт мың) дейін
Төлемдер спортшы келісімшартқа сәйкес спорттық дайындықты жалғастырған жағдайда келесі әлем чемпионатына дейін жүзеге асырылады
2 орын
500 (бес жүз) бастап
3000 (үш мың) дейін
3 орын
300 (үш жүз) бастап
2000 (екі мың) дейін
6
Азия ойындарының (жабық ғимараттардағы Азия ойындарын, Жасөспірімдер Азия ойындарын, Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарын, Азия ойындарын қоспағанда) чемпиондары мен жүлдегерлері
1 орын
500 (бес жүз) бастап
1000 (бір мың) дейін
Төлемдер спортшы келісімшартқа сәйкес спорттық дайындықты жалғастырған жағдайда келесі Азия ойындарына дейін жүзеге асырылады
2 орын
300 (үш жүз) бастап
700 (жеті жүз) дейін
3 орын
200 (екі жүз) бастап
400 (төрт жүз) дейін
Қазақстан Республикасы
Спорт және дене шынықтыру
істері агенттігі төрағасының
2014 жылғы 28 шілдедегі
№ 296 бұйрығына
2-қосымша

Сноска. Размеры выплат денег изложено в новой редакции на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра культуры и спорта РК от 08.01.2020 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Категория лиц и наименование соревнования
Занятое место
Размеры ежемесячных денежных выплат по договорам(в долларах США)
Примечание
1
Спортсмены-претенденты, осуществляющие подготовку на завоевание медалей в Олимпийских играх
1 место
от 700 (семьсот) до 7500 (семь тысяч пятьсот)
Выплаты осуществляются до начала Олимпийских игр с ежемесячной оплатой в 50 % от указанной суммы, оставшиеся 50 % от указанной суммы выплачиваются в течении 30 (тридцать) календарных дней после завершения Олимпийских игр при выполнении условий договора по завоеванию олимпийских медалей.
2 место
от 500 (пятьсот) до 5500(пять тысяч пятьсот)
3 место
от 300 (триста) до 3500(три тысячи пятьсот)
2
Спортсмены-претенденты, осуществляющие подготовку на завоевание медалей в Паралимпийских и Сурдлимпийских играх
1 место
от 700 (семьсот) до 3000 (три тысячи)
Выплаты осуществляются до начала Паралимпийских и Сурдлимпийских игр с ежемесячной оплатой в 50 % от указанной суммы, оставшиеся 50 % от указанной суммы выплачиваются в течении 30 (тридцать) календарных дней после завершения Паралимпийских и Сурдлимпийских игр при выполнении условий договора по завоеванию медалей.
2 место
от 500 (пятьсот) до 2000 (две тысячи)
3 место
от 300 (триста) до 1500 (одна тысяча пятьсот)
3
Чемпионы и призеры Олимпийских игр
1 место
от 700 (семьсот) до 5000 (пять тысяч)
Выплаты осуществляются после Олимпийских игр в случае продолжения спортивной подготовки спортсменом в соответствии с договором.
2 место
от 500 (пятьсот) до 4000 (четыре тысячи)
3 место
от 300 (триста) до 3000(три тысячи)
4
Чемпионы и призеры Паралимпийских и Сурдлимпийских игр
1 место
от 700 (семьсот) до 3000 (три тысячи)
Выплаты осуществляются после Паралимпийских и Сурдлимпийских игр в случае продолжения спортивной подготовки спортсменом в соответствии с договором.
2 место
от 500 (пятьсот) до 2000 (две тысячи)
3 место
от 300 (триста) до 1500 (одна тысяча пятьсот)
5
Чемпионы и призеры чемпионата мира по олимпийским видам спорта
1 место
от 700 (семьсот) до 4000 (четыре тысячи)
Выплаты осуществляются до следующего чемпионата мира в случае продолжения спортивной подготовки спортсменом в соответствии с договором.
2 место
от 500 (пятьсот) до 3000 (три тысячи)
3 место
от 300 (триста) до 2000 (две тысячи)
6
Чемпионы и призеры Азиатских игр (за исключением Азиатских игр в закрытых помещениях, Юношеских Азиатских игр, Паралимпийских, Сурдлимпийских Азиатских игр)
1 место
от 500 (пятьсот) до 1000 (одна тысяча)
Выплаты осуществляются до следующих Азиатских игр в случае продолжения спортивной подготовки спортсменом в соответствии с договором.
2 место
от 300 (триста) до 700 (семьсот)
3 место
от 200 (двести) до 400(четыреста)
Приложение 2 к приказу
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам спорта
и физической культуры
от 28 июля 2014 года № 296

Ескерту. 2-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Туризм және спорт министрінің 03.04.2025 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жоғары дәрежелі спортшыларды даярлауды жүзеге асыратын жаттықтырушылармен және дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандармен спорттық қызмет туралы шарттар бойынша ақша төлемінің мөлшері
Ескерту. Мөлшерге өзгерістер енгізілді – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 08.01.2020 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.04.2025 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Тұлғалардың санаты және жарыстың атауы
Алған орын
Шарттар бойынша ай сайынғы ақшалай төлемдердің мөлшері (АҚШ доллары)
Ескертпе
1
Олимпиада, ойындарында медаль жеңіп алуға үміткер спортшыларды даярлауды жүзеге асыратын бас жаттықтырушылар
700 (жеті жүз) бастап
4000 (төрт мың) дейін
2
Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарында медаль жеңіп алуға үміткер спортшыларды даярлауды жүзеге асыратын бас жаттықтырушылар
500 (бес жүз) бастап
2000 (екі мың)дейін
3
Олимпиада, ойындарында медаль жеңіп алуға үміткер спортшыларды даярлауды жүзеге асыратын жаттықтырушылар
700 (жеті жүз) бастап
4000 (төрт мың) дейін
Төлемдер Олимпиада ойындары басталғанға дейін ай сайын аталған сомадан 50%-ы төленеді, қалған 50%-ы Олимпиадалық медальды жеңіп алу келісімшартының шарттарын орындағаннан кейін Олимпиада ойындары аяқталған соң күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде төленеді.
4
Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарында медаль жеңіп алуға үміткер спортшыларды даярлауды жүзеге асыратын жаттықтырушылар
500 (бес жүз) бастап
2000 (екі мың) дейін
Төлемдер Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындары басталғанға дейін ай сайын аталған сомадан 50%-ы төленеді, қалған 50%-ы медальды жеңіп алу келісімшартының шарттарын орындағаннан кейін Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындары аяқталған соң күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде төленеді.
5
Олимпиада ойындарында медаль жеңіп алуға үміткер спортшыларды даярлауды жүзеге асыратын жаттықтырушы кеңесшілер
800 (сегіз жүз) бастап
10000 (он мың) дейін
5-1
Паралимпиада және Сурдлимпиада ойындарында медаль жеңіп алуға үміткер спортшыларды даярлауды жүзеге асыратын жаттықтырушы-кеңесшілер
800 (сегіз жүз) бастап 5000 (бес мың) дейін
6
Спортшылары Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарында, олимпиадалық спорт түрлері бойынша әлем чемпионаттарында медаль жеңіп алуға үміткер командалардың дәрігерлері, массажистері
500 (бес жүз) бастап 2000 (екі мың) дейін
7
Олимпиада, Паралимпиада және Сурдлимпиада ойындарының, олипиадалық спорт түрлері бойынша әлем чемпионаттарының чемпиондары мен жүлдегерлері бар командалардың сервисмені, психологы, механигі және басқа да мамандары
500 (бес жүз) бастап
2000 (екі мың) дейін
8
Кешенді ғылыми топтың мүшелері
300 (үш жүз) бастап
1500 (бір мың бес жүз) дейін

Сноска. Верхний правый угол приложения 2 - в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 03.04.2025 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Размеры выплат денег по договорам с тренерами и специалистами в
области физической культуры и спорта, осуществляющими
подготовку спортсменов высокого класса
Сноска. В размеры выплат денег внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра культуры и спорта РК от 08.01.2020 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра туризма и спорта РК от 03.04.2025 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Категория лиц и наименование соревнования
Занятое место
Размеры ежемесячных денежных выплат по договорам (в долларах США)
Примечание
1
Главные тренеры, осуществляющие подготовку спортсменов-претендентов на завоевание медалей в Олимпийских играх
от 700 (семьсот) до 4000 (четыре тысячи)
2
Главные тренеры, осуществляющие подготовку спортсменов-претендентов на завоевание медалей в Паралимпийских и Сурдлимпийских играх
от 500 (пятьсот) до 2000 (две тысячи)
3
Тренеры, осуществляющие подготовку спортсменов-претендентов на завоевание медалей в Олимпийских играх
от 700 (семьсот) до 4000 (четыре тысячи)
Выплаты осуществляются до начала Олимпийских игр с ежемесячной оплатой в 50 % от указанной суммы, оставшиеся 50 % от указанной суммы выплачиваются в течении 30 (тридцать) календарных дней после завершения Олимпийских игр при выполнении условий договора по завоеванию олимпийских медалей.
4
Тренеры, осуществляющие подготовку спортсменов-претендентов на завоевание медалей в Паралимпийских и Сурдлимпийских играх
от 500 (пятьсот) до 2000 (две тысячи)
Выплаты осуществляются до начала Паралимпийских и Сурдлимпийских игр с ежемесячной оплатой в 50 % от указанной суммы, оставшиеся 50 % от указанной суммы выплачиваются в течении 30 (тридцать) календарных дней после завершения Паралимпийских и Сурдлимпийских игр при выполнении условий договора по завоеванию медалей.
5
Тренеры-консультанты, осуществляющие подготовку спортсменов-претендентов на завоевание медалей в Олимпийских играх
от 800 (восемьсот) до 10 000 (десять тысяч)
5-1
Тренеры-консультанты, осуществляющие подготовку спортсменов-претендентов на завоевание медалей в Паралимпийских и Сурдлимпийских играх
от 800 (восемьсот) до 5 000 (пять тысяч)
6
Врачи, массажисты команд, спортсмены которых претендуют на завоевание медалей в Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских играх, чемпионатах мира по олимпийским видам спорта
от 500 (пятьсот) до 2000 (две тысячи)
7
Сервисмен, психолог, механик и другие специалисты команд, в которых имеются чемпионы и призеры Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр и чемпионатов мира по олимпийским видам спорта
от 500 (пятьсот) до 2000 (две тысячи)
8
Члены комплексной научной группы
от 300 (триста) до 1500 (одна тысяча пятьсот)