Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің лимиттерін айқындау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 121 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 22 желтоқсанда № 9989 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 қарашадағы № 731 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 26.11.2015 № 731 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 160-бабының 8-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің лимиттерін айқындау әдістемесі бекітілсін.
2. Бюджеттік инвестициялар және мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту департаменті (Аязбаев Н.А.)
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) мемлекеттік органның интернет-ресурсында, «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде және ресми бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика Бірінші вице-министрі М.Ә. Құсайыновқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енізіледі.
Министр                                        Е. Досаев
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министірнің
2014 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 121 бұйрығымен
бекітілді
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы
органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің
лимиттерін айқындау әдістемесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің лимиттерін айқындау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің лимиттерін есептеу тетігін айқындау мақсатында 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасын Бюджет кодексінің 160-бабының 8-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Осы Әдістемеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) мемлекеттік концессиялық мiндеттемелер – жасалған концессия шарттары бойынша концедент белгілі бір күнге қабылдаған және орындамаған қаржылық мiндеттемелерінiң сомасы бойынша концеденттің құқықтары мен мiндеттерiнiң жиынтығы;

Об утверждении Методики определения лимитов государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 121. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2014 года № 9989. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 ноября 2015 года № 731 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 26.11.2015 № 731 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 8 статьи 160 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику определения лимитов государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов.
2. Департаменту бюджетных инвестиций и развития государственного частного партнерства (Аязбаеву Н.А.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование на интернет-ресурсе государственного органа, в информационно-правовой системе "Әділет" и в официальных средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан Кусаинова М.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации.
Министр
Е. Досаев
Утвержден
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 декабря 2014 года
Методика
определения лимитов государственных концессионных обязательств
Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов
1.Общие положения
1. Настоящая Методика определения лимитов государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов (далее - Методика) разработана в соответствии с пунктом 8 статьи 160 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года в целях определения механизма расчета лимитов государственных концессионных обязательств.
2. В настоящей Методике используются следующие основные понятия:
1) государственные концессионные обязательства - совокупность прав и обязанностей концедента по сумме на определенную дату принятых и не исполненных концедентом финансовых обязательств по заключенным договорам концессии;

2) мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің лимиттері – өтелмеген мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің жыл сайынғы төлемдерін ескере отырып, мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді қабылдау бойынша лимиттер белгіленетін, тиісті қаржы жылына арналған мән.
2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық
міндеттемелерінің лимиттерін айқындау
3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялықміндеттемелерді қабылдауы тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген лимитпен шектеледі.
4. Тиісті қаржы жылына арналған Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің лимиттері республикалық бюджеттің кірісін ескере отырып қалыптастырылады және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің лимитін айқындауы кезінде ескерілетін және тиісті үшжылдық жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджет туралы заңның шеңберінде бекітуге енгізілетін шекті шектеу болып табылады.
5. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің лимиттері мынадай есептеуге сәйкес белгіленеді:
Scolgov < InRB * 0,20;
Тиісті қаржы жылына арналған мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді қабылдау лимиті мынадай есептеуге сәйкес жүргізіледі:
Lmocolgov < Scolgov - CLLG мұнда:
InRB – республикалық бюджеттің кірісі;
Scolgov – Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін қабылдау лимитінің және қабылданған және өтелмеген мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің сомасынан тұратын, тиісті қаржы жылына арналған Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің лимиттері;
Lmocolgov – тиісті қаржы жылына арналған Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін қабылдау лимиті;
CLLG – тиісті қаржы жылының басындағы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қабылданған және өтелмеген мемлекеттік концессиялық міндеттемелері.
6. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің лимитін нақтылау тиісті қаржы жылының ішінде республикалық бюджетті нақтылау кезінде жүргізіледі.
3. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық
міндеттемелерінің лимиттерін айқындау
7. Жергiлiктi атқарушы органның мемлекеттік концессиялық мiндеттемелердi қабылдауы тиiстi жергiлiктi атқарушы органның мемлекеттік концессиялық мiндеттемелерiнiң белгiленген лимитiмен шектеледi.
8. Уәкіліктік органның келісімімен бюджеттік жоспарлау бойынша үш жылдық жоспарлау кезеңіне сай тиісті арналған жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің лимиттері облыс бюджетінің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінің кірісі ескеріле отырып қалыптастырылады және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің лимитін айқындау кезінде ескерілетін және жыл сайын Қазақстан Республикасының Үкіметіне тиісті қаржы жылына бекітуге енгізілетін шекті шектеу болып табылады.

2) лимиты государственных концессионных обязательств — значение на соответствующий финансовый год, которым устанавливаются лимиты по принятию государственных концессионных обязательств, с учетом ежегодных выплат непогашенных государственных концессионных обязательств.
2. Определение лимитов государственных концессионных
обязательств Правительства Республики Казахстан
3. Принятие государственных концессионных обязательств Правительством Республики Казахстан ограничивается лимитом, установленным законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
4. Лимиты государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан на соответствующий финансовый год формируются с учетом дохода республиканского бюджета и являются предельным ограничением, учитываемым при определении лимита государственных концессионных обязательств центральным уполномоченным органом по государственному планированию и ежегодно вносимом на утверждение в рамках закона о республиканском бюджете на соответствующий трехлетний плановый период.
5. Лимиты государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан устанавливаются согласно следующему расчету:
Scolgov Ә InRB * 0.20;
Лимит принятия государственных концессионных обязательств на соответствующий финансовый год производится согласно следующему расчету:
Lmocologov Ә Scolgov - CLLG где:
InRB — доходы республиканского бюджета;
Scolgov — лимиты государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан на соответствующий финансовый год, состоящие из суммы лимита принятия и принятых и непогашенных государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан;
Lmocologov - лимит принятия государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан на соответствующий финансовый год;
CLLG - принятые и непогашенные государственные концессионные обязательства Правительства Республики Казахстан на начало соответствующего финансового года.
6. В случае необходимости, уточнение лимита государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан производится при уточнении республиканского бюджета в течение соответствующего финансового года.
3. Определение лимитов государственных концессионных
обязательств местных исполнительных органов
7. Принятие государственных концессионных обязательств местным исполнительным органом ограничивается установленным лимитом государственных концессионных обязательств соответствующего местного исполнительного органа.
8. Лимиты государственных концессионных обязательств местных исполнительных органов на соответствующий финансовый год формируются с учетом дохода бюджета области, бюджетов города республиканского значения, столицы и являются предельным ограничением, учитываемым при определении лимита государственных концессионных обязательств по согласованию с уполномоченным органом по бюджетному планированию на соответствующий трехлетний плановый период.

9. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің лимиті салықтық және салықтық емес түсімдердің және бюджеттік алымдарды шегергенде трансферттерді есепке алмай негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің көлеміне сәйкес келетін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы орган бюджетінің кірістері (бұдан әрі – меншікті кіріс) негізге алына отырып, жергілікті атқарушы органдардың өз борыштарына дербес қызмет көрсету және өтеу мүмкіндігі ескеріле отырып қалыптастырылады.
10. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің лимиттері мынадай есептеуге сәйкес белгіленеді:
ScolLG < InLB *0,20
Тиісті қаржы жылына арналған мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді қабылдау лимиті мынадай есептеуге сәйкес жүргізіледі:
LmocolLG < ScolLG – LLG - CLLG, мұнда:
ScolLG – жергілікті атқарушы органның мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін қабылдау лимитінің және қабылданған және өтелмеген мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің сомасынан тұратын, тиісті қаржы жылына арналған жергілікті атқарушы органның мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің лимиттері;
LmocolLG – тиісті қаржы жылына арналған жергілікті атқарушы органның мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін қабылдау лимиті;
InLB – меншікті кірістердің көлемі;
LLG – жергілікті атқарушы органның екінші деңгейдегі банктер мен басқа да кредиторлардың алдындағы міндеттемелері;
CLLG – тиісті қаржы жылының басындағы жергілікті атқарушы органның қабылданған және өтелмеген мемлекеттік концессиялық міндеттемелері.
11. Қажет болған жағдайда, жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің лимитін нақтылау тиісті қаржы жылы ішінде облыстың бюджетін, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттерін нақтылау кезінде жүргізіледі.

9. Лимит государственных концессионных обязательств местных исполнительных органов формируется исходя из доходов бюджета местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, соответствующих объему налоговых и неналоговых поступлений и поступлений от продажи основного капитала без учета трансфертов за минусом бюджетных изъятий (далее - собственные доходы), с учетом возможности местными исполнительными органами самостоятельно обслуживать и погашать свои долги.
10. Лимиты государственных концессионных обязательств местных исполнительных органов устанавливаются согласно следующему расчету:
ScolLG Ә InLB * 0.20
Лимит принятия государственных концессионных обязательств на соответствующий финансовый год производится согласно следующему расчету:
LmocolLG Ә ScolLG – LLG - CLLG где:
ScolLG - лимиты государственных концессионных обязательств местного исполнительного органа на соответствующий финансовый год, состоящие из суммы лимита принятия и принятых и непогашенных государственных концессионных обязательств местного исполнительного органа;
LmocolLG - лимит принятия государственных концессионных обязательств местного исполнительного органа на соответствующий финансовый год;
InLB - объем собственных доходов;
LLG - обязательства местного исполнительного органа перед банками второго уровня и другими кредиторами;
CLLG — принятые и непогашенные государственные концессионные обязательства местного исполнительного органа на начало соответствующего финансового года.
11. В случае необходимости, уточнение лимита государственных концессионных обязательств местных исполнительных органов производится при уточнении бюджета области, бюджетов города республиканского значения, столицы в течение соответствующего финансового года.