Жер қойнауына зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды көмудің және сарқынды суларды ағызудың мемлекеттік кадастрын жүргізу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 13 қарашадағы № 123 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 24 желтоқсанда № 9996 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 28 сәуірдегі № 152 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Энергетика министрінің 28.04.2018 № 152 (29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабы 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жер қойнауына зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды көмудің және сарқынды суларды ағызудың мемлекеттік кадастрын жүргізу қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Қалдықтарды басқару департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өтуін;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықты ресми жариялауға бұқаралық ақпараттық құралдарына және "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесіне жолдануын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орныластыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігінің жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
В. Школьник
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
2014 жылғы 21 қараша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2014 жылғы 13 қарашадағы
№ 123 бұйрығымен
бекітілген
Жер қойнауына зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды көмудің
және сарқынды суларды ағызудың мемлекеттік кадастрын жүргізу
қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Жер қойнауына зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды көмудің және сарқынды суларды ағызудың мемлекеттік кадастрын жүргізу қағидасы (бұдан әрі - Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабы 2) тармақшасына, Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес әзірленген және жер қойнауына зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды көмудің және сарқынды суларды ағызудың мемлекеттік кадастрын жүргізу тәртібін белгілейді.

Об утверждении Правил ведения государственного кадастра захоронений вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 13 ноября 2014 года № 123. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 декабря 2014 года № 9996. Утратил силу приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 28 апреля 2018 года № 152 (вводится в действие с 29.06.2018)
Сноска. Утратил силу приказом Министра энергетики РК от 28.04.2018 № 152 (вводится в действие с 29.06.2018).
В соответствии с подпунктом 2) статьи 25 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения государственного кадастра захоронений вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра.
2. Департаменту управления отходами Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в средства массовой информации и информационно-правовую систему "Әділет;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
В. Школьник
"СОГЛАСОВАН"
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
__________А. Мамытбеков
21 ноября 2014 года
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 13 ноября 2014года № 123
Правила
ведения государственного кадастра захоронений вредных
веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра
1. Общие положения
1. Правила ведения государственного кадастра захоронений вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра
(далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 25 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании", Экологическим кодексом Республики Казахстан и определяет порядок ведения государственного кадастра захоронений вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра.

2. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасының аумағында жер қойнауына зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды көмудің және сарқынды суларды жер қойнауына ағызу объектілері бар табиғат пайдаланушылар үшін міндетті болып табылады.
3. Жер қойнауына зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды көмудің және сарқынды суларды жер қойнауына ағызу мемлекеттік кадастры (бұдан әрі - Көмудің мемлекеттік кадастры) көмілген заттардың және ағызылған судың сандық және сапалық көрсеткіштері, көму мен ағызудың тау-кен-техникалық, арнаулы инженерлік-геологиялық, гидрогеологиялық және экологиялық шарттары көрсетілген олардың үлгісі мен түрін сипаттайтын мәліметтерді қамтиды және:
1) зиянды заттар, радиоактивті қалдықтар көмілетін объектілер мен сарқынды су ағызылатын жерлердің жалпы сипаттамасын; орналасқан жерін, пайдалану кезеңін, күтіп ұстауға жұмсалатын шығынды, қоршаған орта жай-күйінің мониторингі мен жер қойнауы мониторингін қадағалау желісінің болуын және орналасуын;
2) зиянды заттар, радиоактивті қалдықтар көмілетін объектілер мен сарқынды су ағызылатын жерлердің физикалық сипаттамасын: оқшаулану сипаттамасын, тау-кен жынысы типін, коплектор-қаттың жатқан жерінің тереңдігі мен тиімді қуатын, оның алаңын, кеуектілік коэффициентін, төселетін және жабылатын су тірегінің сипаттамасын, жерасты суларының табиғи ағысының жылдамдығын, сарқынды сулардың сақталуы мен басқа да сандық және сапалық көрсеткіштерді;
3) зиянды заттардың, радиоактивті қалдықтардың, сарқынды сулардың сипаттамасын: өнімнің атауын, нәтижесінде өнім жасалатын технологиялық өндірісті немесе үдерісті, физикалық сипаттамасын (толық химиялық құрамын, уытты құрамдауыштардың болуын, өрт-жарылыс қауштілігін, ерігіштігін, сақтау кезінде басқа заттармен сыйысымдылығын, негізгі ластаушы радионуклидтерді, олардың белсенділігін және басқа да сипаттамаларды), тасымалдау жүйесінің сипаттамасын қамтиды.
2. Мемлекеттік көму кадастрын жүргізу тәртібі
4. Көмудің мемлекеттік кадастрын жедел ақпарат алу, қоршаған орта саласында шешім қабылдау, зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды көму мен сарқынды суларды жер қойнауына ағызудың жай-күйіне жоспарлы бақылау жасау мақсаттарында қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган ұйымдастырады (бұдан әрі – уәкілетті орган).
5. Уәкілетті орган Көмудің мемлекеттік кадастрын жүргізу кезінде:
1) табиғат пайдаланушылардан мәліметтердің уақтылы түсуін бақылауды;
2) материалдарды жинауды, олардың есебін, жүйеленуі мен сақталуын;
3) табиғат пайдаланушыларға анықтамалық-ақпараттық қызмет көрсету мақсатында есептеу техникасын пайдалану арқылы деректерді өңдеудің автоматтандырылған жүйесін жасауды және оның жұмыс істеуін;

2. Настоящие Правила являются обязательными для природопользователей, имеющих объекты захоронения вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра на территории Республики Казахстан.
3. Государственный кадастр захоронений вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра (далее - Государственный кадастр захоронений) содержит сведения, характеризующие тип и вид захороненных веществ и сброшенных вод с указанием их количественных и качественных показателей, горнотехнических, специальных инженерно-геологических, гидрогеологических и экологических условий захоронения и сброса, и включает:
1) общую характеристику объектов захоронения вредных веществ, радиоактивных отходов и мест сброса сточных вод: месторасположение, период эксплуатации, затраты на содержание, наличие и расположение наблюдательной сети мониторинга состояния окружающей среды и мониторинга недр;
2) физическую характеристику объектов захоронения вредных веществ, радиоактивных отходов и мест сброса сточных вод: характеристику изоляции, тип горных пород, глубину залегания и эффективную мощность пласта-коллектора, его площадь, коэффициент пористости, характеристику подстилающего и перекрывающего водоупора, скорость естественного потока подземных вод, хранение сброса и другие количественные и качественные показатели;
3) характеристику вредных веществ, радиоактивных отходов, сточных вод: наименование продукта, технологическое производство или процесс, в результате которого образуется продукт, физическую характеристику (полный химический состав, содержание токсичных компонентов, пожаровзрывоопасность, растворимость, совместимость с другими веществами при хранении, основные загрязняющие радионуклиды, их активность и другие характеристики), характеристику системы транспортировки.
2. Порядок ведения Государственного кадастра захоронений
4. Государственный кадастр захоронений организует уполномоченный орган в области охраны окружающей среды (далее – уполномоченный орган) в целях оперативного получения информации, принятия решения в области охраны окружающей среды, планового контроля за состоянием мест захоронения вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра.
5. Уполномоченным органом при ведении Государственного кадастра захоронений обеспечиваются:
1) контроль за своевременным поступлением сведений от природопользователей;
2) сбор, учет, систематизация и хранение материалов;
3) создание и функционирование автоматизированной системы обработки данных с использованием вычислительной техники в целях справочно-информационного обслуживания природопользователей;

4) көмудің мемлекеттік кадастрын дұрыс ресімдеуді қамтамасыз етеді.
6. Көмудің мемлекеттік кадастрының есебіне зиянды заттар, радиоактивті қалдықтар көмілетін объектілер мен жер қойнауына сарқынды су ағызылатын жерлер жатады.
7. Уәкілетті орган табиғат пайдаланушылардан түскен деректердің негізінде көмудің мемлекеттік кадастрын жасайды.
8. Зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды көметін және жер қойнауына сарқынды суларды ағызуды жүзеге асыратын табиғат пайдаланушылар есепті жылдан кейінгі жылдың бірінші тоқсанының ішінде жыл сайын 1 қаңтардағы жағдай бойынша уәкілетті органға осы Қағиданың қосымшасына сәйкес екі данада ресімделген мәліметтерді табыс етеді.
Ұсынылған мәліметтер осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда олар уәкілетті органға түскен күнінен бастап бес күнтізбелік күн ішінде табиғат пайдаланушыға тіркеуден бас тартылған күннен бастап он күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде пысықтауға қайтарылады.
Жер қойнауына зиянды
заттарды, радиоактивті
қалдықтарды көмудің және
сарқынды суларды ағызудың
мемлекеттік кадастрын жүргізу
қағидаларына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Көмудің мемлекеттік кадастрында көмілген заттардың және ағызылған сулардың
сандық және сапалық көрсеткіштері, көму мен ағызудың тау-кен-техникалық,
арнаулы инженерлік-геологиялық, гидрогеологиялық және экологиялық жағдайлары
көрсетілген үлгісі мен түрін сипаттайтын
МӘЛІМЕТТЕР
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 18.04.2017 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"___"____________20___ жылғы есептік кезең
Нысандар индексі: КЗАС
Ақпарат жинау кезеңділігі: жыл сайын.
Ақпарат ұсынатын тұлғалар шеңбері: Қазақстан Республикасының аумағында жер
қойнауына зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды көму және сарқынды суларды ағызу
объектілері бар табиғат пайдаланушылар
Нысан қайда ұсынылады: қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган.
Нысанды ұсыну мерзімі: Зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды көметін және
жер қойнауына сарқынды суларды ағызуды жүзеге асыратын табиғат пайдаланушылар есепті
жылдан кейінгі жылдың бірінші тоқсанының ішінде жыл сайын 1 қаңтардағы жағдай бойынша
уәкілетті органға екі данада мәліметтерді табыс етеді.
№____________ дана
№_________________
Есепке алу объектісі
________________________________________________________________________________
Жасаған ________________________________________________________________________
аты-жөні, лауазымы қолы күні
Тексерген _______________________________________________________________________
аты-жөні, лауазымы қолы күні
Бекіткен________________________________________________________________________
аты-жөні, лауазымы      қолы күні
Табиғат пайдаланушының БСН/ЖСН ________________________________________________
Табиғат пайдаланушының атауы ____________________________________________________

4) правильность оформления Государственного кадастра захоронений.
6. Учету Государственным кадастром захоронений подлежат объекты захоронения вредных веществ, радиоактивных отходов и места сброса сточных вод в недра.
7. Уполномоченным органом на основе поступивших от природопользователей данных составляется Государственный кадастр захоронений.
8. Природопользователи, имеющие захоронения вредных веществ, радиоактивных отходов и осуществляющие сброс сточных вод в недра, ежегодно по состоянию на 1 января в течение первого квартала года, следующего за отчетным, представляют в уполномоченный орган сведения в двух экземплярах, оформленные по форме в соответствии с приложением к настоящим Правилам.
В случае несоответствия представленных сведений требованиям настоящих Правил, они в течение пяти календарных дней со дня их поступления в уполномоченный орган возвращаются природопользователю на доработку в срок, не превышающий десяти календарных дней со дня отказа в регистрации.
Приложение
к Правилам ведения
государственного кадастра
захоронений вредных веществ,
радиоактивных отходов и сброса
сточных вод в недра
Сноска. Приложение в редакции Министра энергетики РК от 18.04.2017 № 140 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
СВЕДЕНИЯ
характеризующие тип и вид захороненных веществ
и сброшенных вод с указанием их количественных и
качественных показателей, горнотехнических,
специальных инженерно-геологических,
гидрогеологических и экологических условий
захоронения и сброса
Отчетный период за "___"___________ 20___ года
Индекс формы:ЗВСВ
Периодичность сбора информации: ежегодно
Круг лиц предоставляющих информацию: природопользователи, имеющие объекты
захоронения вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра на
территории Республики Казахстан.
Куда предоставляется форма: уполномоченный орган в области охраны окружающей среды
Срок представления формы: природопользователи, имеющие захоронения вредных веществ,
радиоактивных отходов и осуществляющие сброс сточных вод в недра, ежегодно по
состоянию на 1 января в течение первого квартала года, следующего за отчетным,
представляют в уполномоченный орган сведения в двух экземплярах.
Экз. № ___________
№ _______________
Объект учета
________________________________________________________________________________
Составил _______________________________________________________________________
Ф.И.О., должность подпись дата
Проверил _______________________________________________________________________
Ф.И.О., должность подпись дата
Утвердил _______________________________________________________________________
Ф.И.О., должность подпись дата
БИН/ИИН природопользователя ___________________________________________________
Наименование природопользователя ________________________________________________

11. Радиоактивті объектінің сипаттамасы
Радиоактивті заттың түрі
Жылдық эквивалентті мөлшері
Бөлшектер ағысының тығыздығы
Агрегаттық жай-күйі
Бк радионуклидтерінің салыстырмалы белсенділігі
ауада
суда
топырақта
1
2
3
4
5
6
7
12. Тасымалдау жүйесінің сипаттамасы.
Көмудің мемлекеттік
кадастрында көмілген заттардың
және ағызылған сулардың
сандық және сапалық
көрсеткіштері, көму мен
ағызудың тау-кен-техникалық,
арнаулы инженерлік-
геологиялық, гидрогеологиялық
және экологиялық жағдайлары
көрсетілген үлгісі мен түрін
сипаттайтын мәліметтерге
қосымша
"Көмудің мемлекеттік кадастрында көмілген заттардың және ағызылған сулардың
сандық және сапалық көрсеткіштері, көму мен ағызудың тау-кен-техникалық,
арнаулы инженерлік-геологиялық, гидрогеологиялық және экологиялық жағдайлары
көрсетілген үлгісі мен түрін сипаттайтын мәліметтер" нысанын толтыру бойынша
түсініктеме 1. Жалпы бөлім
1) Көмудің мемлекеттік кадастрында көмілген заттардың және ағызылған сулардың сандық және сапалық көрсеткіштері, көму мен ағызудың тау-кен-техникалық, арнаулы инженерлік-геологиялық, гидрогеологиялық және экологиялық жағдайлары көрсетілген үлгісі мен түрін сипаттайтын мәліметтердің нысаны "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы 25-бабының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2) Көмудің мемлекеттік кадастрында көмілген заттардың және ағызылған сулардың сандық және сапалық көрсеткіштері, көму мен ағызудың тау-кен-техникалық, арнаулы инженерлік-геологиялық, гидрогеологиялық және экологиялық жағдайлары көрсетілген үлгісі мен түрін сипаттайтын мәліметтер есепті жылдан кейінгі жылдың бірінші тоқсанының ішінде жыл сайын 1 қаңтардағы жағдай бойынша уәкілетті органға екі данада тапсырылады.
2. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
Нысанның жоғарғы жағында дана нөмірі, бұдан кейін нысанның есебі көрсетіледі.
Табиғат пайдаланушымен берілетін ақпараттың дұрыстығы мен толықтығы үшін берілген мәліметтерді растау қарастырылған: құрастырушы мен тексерушінің аты, жөні, тегі, лауазымы, сонымен қатар, қолы мен күні көрсетіледі.
Бұдан әрі табиғатпайдаланушының атауы және БСН/ЖСН көрсетіледі.
"Объектінің жалпы сипаттамасы" бөлімінде:
1-ші тармақта есепке алу объектісінің схемалық картасы, масштабы көрсетіледі.
2-ші тармақта географиялық координаттары көрсетіледі.
3-ші тармақтың кестесінде объектінің әкімшілік орналасуы көрсетіледі:
1-ші бағанда облыс көрсетіледі;
2-ші бағанда аудан көрсетіледі;
3-ші бағанда қала, кент көрсетіледі;
4-ші бағанда Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне (ӘАОЖ) сәйкес аумақ коды көрсетіледі (аумақтық бөлімше мамандары толтырады).
4-ші тармақтың кестесінде объектіні пайдаланудың жалпы мәліметтері көрсетіледі:
1-ші бағанда орналасқан жері көрсетіледі;
2-ші бағанда түзілу шарттары көрсетіледі;
3-ші бағанда пайдалану кезеңінің басталу жылы көрсетіледі;
4-ші бағанда пайдалану кезеңінің соңғы жылы көрсетіледі;
5-ші бағанда жылына күтіп ұстауға жұмсалатын шығындар көрсетіледі;
6-шы бағанда ағымдағы кезеңде күтіп ұстауға жұмсалатын шығындар көрсетіледі.
5-ші тармақтың кестесінде объект параметрлері көрсетіледі:
1-ші бағанда ұзындығы километрмен көрсетіледі;
2-ші бағанда ені километрмен көрсетіледі;
3-ші бағанда тереңдігі көрсетіледі;
4-ші бағанда ауданы шаршы километрмен көрсетіледі;
5-ші бағанда алдағы жылдағы көмудің жылдық көлемі көрсетіледі;
6-шы бағанда ағымдағы жылғы бірінші қаңтарға дейінгі жағдай бойынша көлемі көрсетіледі;
7-ші бағанда ағымдағы жылғы бірінші қаңтарға дейінгі жағдай бойынша мөлшері массасымен.
6-шы тармақта жер қойнауы мен қоршаған орта мониторингі туралы мәліметтер көрсетіледі:
Бұдан кейін сынамаларды іріктеуді орналастыру схемасы;
мониторинг нәтижелері көрсетіледі;
1-ші бағанда жерасты суларының, 2-ші бағанда топырақтың, 3-ші бағанда атмосфералық ауаның, 4-ші бағанда радиациялық фонның, 5-ші бағанда өсімдік және жануарлар дүниесінің, 6-шы бағанда басқа түрлерінің мониторинг нәтижелері көрсетіледі.
6-шы тармақтың кестесінде мониторинг параметрлері көрсетіледі:
1-ші бағанда қадағаланатын параметрлер тізбесі көрсетіледі;
2-ші бағанда өлшеу жиілігі көрсетіледі;
3-ші бағанда жүргізу әдістері көрсетіледі;
"Объектінің физикалық сипаттамасы" бөлімінде:
7-ші тармақтың кестесінде орналастырудың техникалық шарттары көрсетіледі:
1-ші бағанда оқшаулану сипаттамасы көрсетіледі;
2-ші бағанда қабатты коллектордың тиімді қуаты көрсетіледі;
3-ші бағанда кеуектілік коэффициенті көрсетіледі;
4-ші бағанда су сипаттамасы көрсетіледі;
5-ші бағанда жерасты сулардың табиғи ағысының жылдамдығы көрсетіледі;
6-шы бағанда сарқындыны сақтау мерзімі көрсетіледі.
8-ші тармақтың кестесінде негіздеменің сипаттамасы көрсетіледі:
1-ші бағанда жыныстар түрі көрсетіледі;
2-ші бағанда негіздің ені көрсетіледі;
3-ші бағанда төбесі бойынша ені көрсетіледі;
4-ші бағанда физикалық-механикалық қасиеттері көрсетіледі;
"Зиянды заттардың, радиоактивті қалдықтардың және сарқынды сулардың сипаттамасы" бөлімде:
9-шы тармақтың кестесінде объектінің түзілу сипаттамасы көрсетіледі:
1-ші бағанда өнім атауы көрсетіледі;
2-ші бағанда технологиялық циклі көрсетіледі;
10-шы тармақтың кестесінде объектінің физикалық-механикалық қасиеттері көрсетіледі:
1-ші бағанда химиялық құрамы (толық) көрсетіледі;
2-ші бағанда уытты компоненттері көрсетіледі;
3-ші бағанда ерігіштігі көрсетіледі;
4-ші бағанда сақтау кезінде басқа заттармен сыйысымдылығы көрсетіледі;
5-ші бағанда өрт шығу-жарылыс қауіптілігі көрсетіледі;
11-ші тармақтың кестесінде радиоактивті объектінің сипаттамасы көрсетіледі:
1-ші бағанда Радиоактивті заттың түрі көрсетіледі;
2-ші бағанда Жылдық эквивалентті мөлшері көрсетіледі;
3-ші бағанда Бөлшектер ағысының тығыздығы көрсетіледі;
4-ші бағанда Агрегаттық жай-күйі көрсетіледі;
5-ші бағанда ауадағы Бк радионуклидтерінің салыстырмалы белсенділігі көрсетіледі;
6-ші бағанда судағы Бк радионуклидтерінің салыстырмалы белсенділігі көрсетіледі;
7-ші бағанда топырақтағы Бк радионуклидтерінің салыстырмалы белсенділігі көрсетіледі;
12-ші тармақта тасымалдау жүйесінің сипаттамасы көрсетіледі.

11. Характеристика радиоактивного объекта
Тип радиоактивного вещества
Годовая эквивалентная доза
Плотность потока частиц
Агрегатное состояние
удельная активность радионуклидов Бк
в воздухе
в воде
в почве
1
2
3
4
5
6
7
12. Характеристика системы транспортировки.
Приложение
к сведениям характеризующие
тип и вид захороненных веществ
и сброшенных вод с указанием
их количественных и
качественных показателей,
горнотехнических, специальных
инженерно-геологических,
гидрогеологических и
экологических условий
захоронения и сброса.
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных.
"Сведения характеризующие тип и вид захороненных веществ и сброшенных вод с указанием их количественных и качественных показателей, горнотехнических, специальных инженерно-геологических, гидрогеологических и экологических условий захоронения и сброса"
1. Общая часть
1) Форма сведений, характеризующих тип и вид захороненных веществ и сброшенных вод с указанием их количественных и качественных показателей, горнотехнических, специальных инженерно-геологических, гидрогеологических и экологических условий захоронения и сброса, разработана в соответствии с подпунктом 2) статьи 25 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании".
2) Сведения, характеризующие тип и вид захороненных веществ и сброшенных вод с указанием их количественных и качественных показателей, горнотехнических, специальных инженерно-геологических, гидрогеологических и экологических условий захоронения и сброса, представляются ежегодно по состоянию на 1 января в течение первого квартала года, следующего за отчетным, в уполномоченный орган в двух экземплярах.
2. Пояснение по заполнению формы
В верхней части формы указывается номер экземпляра, далее указывается объект учета.
За достоверность и полноту информации предусматривается подтверждение данных представляемых природопользователем: составителя и проверяющего с указанием фамилии, имени, отчества, занимаемой должности, а также подпись и дата.
Далее указывается БИН/ИИН природопользователя и наименование природопользователя.
В разделе "Общая характеристика объекта":
В пункте 1, природопользователем прилагается схематическая карта объекта учета, масштаб.
В пункте 2 указываются географические координаты.
В таблице пункта 3 указывается административное расположение объекта:
в графе 1 указывается область;
в графе 2 указывается район;
в графе 3 указывается город, поселок;
в графе 4 указывается код территории согласно Классификатору административно-территориальных объектов (КАТО), заполняемая специалистами территориальных подразделений.
В таблице пункта 4 указываются общие сведения эксплуатации объекта:
в графе 1 указывается местоположение;
в графе 2 указываются условия образования;
в графе 3 указывается год начала эксплуатации;
в графе 4 указывается год конца эксплуатации;
в графе 5 указываются затраты на содержание в год;
в графе 6 указываются затраты на содержание за текущий период.
В таблице пункта 5 указываются параметры объекта:
в графе 1 указывается длинна в километрах;
в графе 2 указывается ширина в километрах;
в графе 3 указывается глубина в километрах;
в графе 4 указывается площадь в квадратных километрах;
в графе 5 указывается годовой объем захоронений за предыдущий год, в тысячах тонн;
в графе 6 указывается количество на первое января текущего года, в объеме;
в графе 7 указывается количество на первое января текущего года, в массе.
В пункте 6 указываются данные о мониторинге недр и окружающей среды:
далее указывается схема размещения отбора проб;
в таблице пункта 6 указываются результаты мониторинга:
в графе 1 мониторинг подземных вод;
в графе 2 мониторинг почвы;
в графе 3 мониторинг атмосферного воздуха;
в графе 4 мониторинг растительного и животного мира;
в графе 5 мониторинг радиационного фона;
в графе 6 мониторинг других видов.
В таблице пункта 6 указываются параметры мониторинга:
в графе 1 указывается перечень отслеживаемых параметров;
в графе 2 указывается частота измерений;
в графе 3 указывается методы проведения.
В разделе "Физическая характеристика объектов":
В таблице пункта 7 указываются технические условия размещения:
в графе 1 указывается характеристика изоляции;
в графе 2 указывается эффективная мощность пласта коллектора;
в графе 3 указывается коэффициент пористости;
в графе 4 указывается характеристика подстилающего и перекрывающего водоупора;
в графе 5 указывается скорость естественного потока подземных вод;
в графе 6 указывается срок хранения сброса.
В таблице пункта 8 указывается характеристика основания:
в графе 1 указывается тип пород;
в графе 2 указывается ширина основания в километрах;
в графе 3 указывается ширина по верху в километрах;
в графе 4 указываются физико-механические свойства.
В разделе "Характеристика вредных веществ, радиоактивных отходов и сточных вод":
В таблице пункта 9 указывается характеристика образования объекта:
в графе 1 указывается наименование продукта;
в графе 2 указывается технологический цикл.
В таблице пункта 10 указывается физико-химическая характеристика объекта:
в графе 1 указывается химический состав (полный);
в графе 2 указываются токсичные компоненты;
в графе 3 указывается растворимость;
в графе 4 указывается совместимость с другими веществами при хранении;
в графе 5 указывается пожаровзрывоопасность.
в таблице пункта 11 указывается характеристика радиоактивного объекта:
в графе 1 указывается тип радиоактивного вещества;
в графе 2 указывается годовая эквивалентная доза;
в графе 3 указывается плотность потока частиц;
в графе 4 указывается агрегатное состояние;
в графе 5 указывается удельная активность радионуклидов Бк в воздухе;
в графе 6 указывается удельная активность радионуклидов Бк в воде;
в графе 7 указывается удельная активность радионуклидов Бк в почве.
В пункте 12 указывается характеристика системы транспортировки.