Спорттық жарыстарға қатысу үшін спортшыларды медициналық тексеру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдинет және спорт министрінің 2014 жылғы 24 қарашадағы № 110 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 25 желтоқсанда № 10009 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 24 желтоқсандағы № 356 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 24.12.2020 № 356 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 10-1-бабы 1-тармағы 7) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Спорттық жарыстарға қатысу үшін спортшыларды медициналық тексеру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті (Е.Б. Қанағатов) белгіленген заңнамалық тәртіппен:
1) Осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге ұсынсын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықтың мерзімді басылымдарда және "Әділет" ақпараттық–құқықтық жүйесінде ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт вице-министрі Т.К. Есентаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Мұхамедиұлы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
міндетін атқарушы
__________ Д. Арғындықов
2014 жылғы 28 қараша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2014 жылғы 24 қарашадағы
№ 110 бұйрығымен бекітілген
Спорттық жарыстарға қатысу үшін спортшыларды медициналық тексеру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 23.10.2019 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Спорттық жарыстарға қатысу үшін спортшыларды медициналық тексеру қағидалары (бұдан әрі – Қағида) спорт жарыстарына қатысу үшін спортшыларды медициналық тексеруден өткізудің тәртібін айқындайды.
2. Спорттық жарыстарға қатысу үшін спортшыларды медициналық тексерудің (бұдан әрі – медициналық тексеру) негізгі мақсаттар жан-жақты диагностикалау және спортшы денсаулығының деңгейі мен функционалдық жай-күйін бағалау, қажетті емдік-алдын-алу, қалпына келтіру және оңалту іс-шараларын, болашақтағы дайындығын түзету бойынша ұсыныстар белгілеу, дайындықтың белгілі бір кезеңі аяқталғаннан кейінгі денсаулық деңгейін, дене жұмыс қабілетін және дайындығын анықтау болып табылады.

Об утверждении Правил медицинского обследования спортсменов для участия в спортивных соревнованиях
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 24 ноября 2014 года № 110. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 декабря 2014 года № 10009. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 24 декабря 2020 года № 356.
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта РК от 24.12.2020 № 356 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 10-1 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила медицинского обследования спортсменов для участия в спортивных соревнованиях.
2. Комитету по делам спорта и физической культуре Министерства культуры и спорта Республики Казахстан (Канагатова И.Б.) в установленном законодательством порядке:
1) представить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет".
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан Есентаева Т.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мухамедиулы
"СОГЛАСОВАНО"
Исполняющий обязанности
министра здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
_________ Д. Аргандыков
28 ноября 2014 года
Утверждены приказом
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 24 ноября 2014 года № 110
Правила медицинского обследования спортсменов для участия в
спортивных соревнованиях
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 23.10.2019 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила медицинского обследования спортсменов для участия в спортивных соревнованиях (далее – Правила) определяют порядок осуществления медицинского обследования спортсменов для участия в спортивных соревнованиях.
2. Основными целями медицинских обследований спортсменов для участия в спортивных соревнованиях (далее - медицинское обследование) является всесторонняя диагностика и оценка уровня здоровья и функционального состояния спортсменов, назначение необходимых лечебно-профилактических, восстановительных и реабилитационных мероприятий, рекомендаций по коррекции перспективной подготовки, определение уровня здоровья, физической работоспособности и подготовленности после завершения определенного этапа подготовки.

2-тарау. Медициналық тексеру түрлері
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 23.10.2019 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Медициналық тексеру мыналарды қамтиды:
1) тереңдетілген медициналық тексеру;
2) кезеңдік медициналық тексеру;
3) ағымдағы медициналық тексеру және дәрігерлік-педагогикалық бақылау;
4) кешенді функционалдық тестілеу;
5) медициналық тексерудің қосымша түрі (жарыс алдындағы тексеру).
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 23.10.2019 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Спортшыларды тереңдетілген медициналық тексеру спортшының физикалық дамуы, денсаулық жағдайы, соның ішінде функционалдық жағдайы және оның серпінді дене жұмыс қабілетінің туралы толық және жан-жақты ақпараттар алу, мақсатында жүргізіледі.
5. Тереңдетілген медициналық тексеру келесі тексерулерді қамтиды:
1) басқа мамандардың көрсеткіштері бойынша спорт дәрігерінің, оташы-травматологтың, невропатологтың, тіс дәрігерінің, отоларингологтың, көз дәрігерінің, урологтың (гинекологтың), гастроэнтерологтың, емдік дене шынықтыру дәрігерінің;
2) қанның, зәрдің және нәжістің зертханалық талдауы; энергетикалық метаболизмнің реттегішін анықтау үшін тамырыдан алынатын қанның биохимиялық талдауы, тиреоидтік мәртебесін бағалау, ферменттердің деңгейін бағалау, биохимиялық көрсеткіштерді бағалау;
3) функционалды-диагностикалық және антропометриялық тексеру: (қалыпты жағдайдағы және физикалық жүктемесі кезіндегі электрокардиограмма, эргоспирометрия әдісімен жалпы физикалық жұмыс қабілетін тестілеу, барлық спорт түрлерімен шұғылданатын спортшыларды (жылдамдық-күштік спорт түрлері үшін анаэробты жұмыс қабілетін зерттеу) PWC 170 тесті бойынша тестілеу (жалпы физикалық жұмыс қабілеттілігін анықтайтын әдіс), эхокардиография іш құрылысы мен бүйректі ультрадыбыстық зерттеу, спирометрия, барлық спорт түрлерінің өкілдері үшін антропометрия, дене бітімін талдау.
6. Кезеңдік медициналық тексеруі – даярлықтың белгілі бір кезеңі аяқталғаннан кейін спортшының денсаулығының деңгейі, физикалық жұмыс қабілеті мен дайындылығын анықтау мақсатында өткізіледі. Кезеңдік медициналық тексеру келесі тексерулер:
1) спорт дәрігерінің тексеру, көрсеткіштері бойынша басқа мамандардың тексеруі;
2) қанның және несептің зертханалық тексерулері;
3) функционалдық-диагностикалық және антропометриялық тексерулер:
қалыпты жағдайдағы электрокардиограмманы,
PWC 170 тесті бойынша тестілеуді;
бойын, салмағын өлшеуді қамтиды.

Глава 2. Виды медицинского обследования
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 23.10.2019 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Медицинское обследование состоит из:
1) углубленного медицинского обследования;
2) этапного медицинского обследования;
3) текущего медицинского обследования и врачебно-педагогического наблюдения;
4) комплексного функционального тестирования;
5) дополнительного вида медицинских обследований (предсоревновательное обследование).
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 23.10.2019 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Углубленное медицинское обследование спортсменов проводится с целью получения наиболее полной и всесторонней информации о физическом развитии, состоянии здоровья спортсмена, в том числе функциональном состоянии, и показателях его физической работоспособности в динамике.
5. Углубленное медицинское обследование включает следующие обследования:
1) осмотр спортивным врачом, хирургом-травматологом, невропатологом, стоматологом, отоларингологом, окулистом, урологом (гинекологом), гастроэнтерологом врачом лечебной физкультуры, по показаниям другими специалистами;
2) лабораторные исследования крови, кала, мочи, клинико-биохимический анализ крови из вены для определения регуляторов энергетического метаболизма, оценки тиреоидного статуса, оценки уровня ферментов, оценки биохимических показателей;
3) функционально–диагностические и антропометрические исследования (электрокардиограмма в покое и при физической нагрузке, тестирование общей физической работоспособности методом эргоспирометрии, тестирование по тесту PWC- 170 (метод, определяющий общую физическую работоспособность) спортсменов всех видов спорта (для скоростно-силовых видов спорта исследование анаэробной работоспособности), эхокардиография, ультразвуковое исследование органов брюшной полости и почек, спирометрия, антропометрия для представителей всех видов спорта, анализ композиции тела).
6. Этапное медицинское обследование проводится с целью определения уровня здоровья, физической работоспособности и подготовленности спортсменов после завершения определенного этапа подготовки. Этапное медицинское обследование включает следующие обследования:
1) осмотр спортивным врачом, по показаниям осмотр других специалистов;
2) лабораторные исследования крови и мочи;
3) функционально–диагностические и антропометрические исследования:
электрокардиограмма в покое;
тестирование по тесту PWC-170;
измерение роста, веса.

7. Ағымдағы медициналық тексеру және дәрігерлік-педагогикалық бақылау денсаулық жағдайын және ағзаның жаттығу жүктемелеріне бейімделу динамикасын жедел бақылау, даярлау және қалпына келтіру іс-шаралары процесінің тиімділігін даралау және арттыру мақсатында жүргізіледі және мыналарды қамтиды:
1) спорт дәрігерінің қарауы, жаттығу сабақтарында функционалдық сынамаларды өткізу;
2) медициналық көрсетілімдер болған жағдайда функционалдық және зертханалық тексеру және басқа мамандардың қарауы.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 23.10.2019 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-1. Кешенді функционалдық тестілеу спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командаларының) арнайы оқу-жаттығу жиындары кезінде спортшының функционалдық жағдайын бағалау мақсатында жүргізіледі.
Ескерту. 7-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 23.10.2019 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-2. Кешенді функционалдық тестілеу келесі тексерулерді қамтиды:
1) спорт дәрігерінің қарауы (спорт дәрігерінің тағайындауы бойынша медициналық көрсетілімдер болған жағдайда – басқа мамандардың тексеруі);
2) қан мен зәрді зертханалық зерттеу;
3) функционалдық-диагностикалық және антропометриялық тексерулер:
бойын, салмағын өлшеу;
дене құрамын талдау;
плантоскопия;
спирография;
омыртқаның 3D-талдауы;
электрокардиография;
эхокардиография;
жүктемелі кардиологиялық тестілеу;
буындардың магниттік-резонанстық томографиясы;
жүгіру жолында және (немесе) велоэргометрде лактатпен және газ талдағышпен арнайы төзімділікті бағалау;
жылдамдық пен қуат көрсеткіштерін бағалау.
Ескерту. 7-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 23.10.2019 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-3. Кешенді функционалдық тестілеу үшін тексерулерді спорт дәрігері спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасының құрама командасының (спорт түрі бойынша ұлттық құрама командасының) бас жаттықтырушысымен келісім бойынша спорт түріне, жаттығу жиындары мен жарыстардың жиілігіне сәйкес, сондай-ақ әр спортшының жеке ерекшеліктерін ескере отырып анықтайды.
Ескерту. 7-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 23.10.2019 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7. Текущее медицинское обследование и врачебно-педагогическое наблюдение проводятся с целью оперативного контроля за состоянием здоровья и динамикой адаптации организма к тренировочным нагрузкам, индивидуализации и повышения эффективности процесса подготовки и восстановительных мероприятий и включают:
1) осмотр спортивным врачом, проведение функциональных проб на тренировочных занятиях;
2) функциональные и лабораторные обследования и осмотр других специалистов при наличии медицинских показаний.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 23.10.2019 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7-1. Комплексное функциональное тестирование проводится с целью оценки функционального состояния спортсмена во время специальных учебно-тренировочных сборов сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта).
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 23.10.2019 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7-2. Комплексное функциональное тестирование включает следующие обследования:
1) осмотр спортивным врачом (по назначению спортивного врача при наличии медицинских показаний – осмотр других специалистов);
2) лабораторные исследования крови и мочи;
3) функционально-диагностические и антропометрические исследования:
измерение роста, веса;
анализ состава тела;
плантоскопия;
спирография;
3D-анализ позвоночника;
электрокардиография;
эхокардиография;
нагрузочное кардиологическое тестирование;
магнитнорезонансная томография суставов;
оценка специальной выносливости с лактатом и газоанализатором на беговой дорожке и (или) велоэргометре;
оценка скоростно-силовых показателей.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-2 в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 23.10.2019 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7-3. Обследования для комплексного функционального тестирования определяются спортивным врачом по согласованию с главным тренером сборной команды Республики Казахстан по виду спорта (национальной сборной команды по виду спорта) в соответствии с видом спорта, цикличности тренировочных сборов и соревнований, а также с учетом индивидуальных особенностей каждого спортсмена.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-3 в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 23.10.2019 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Медициналық тексерулердің қосымша түрлері (жарыс алдындағы тексеру) спортшылардың экстремалды қызмет процесінде денсаулығындағы шынайы өзгерістерді және функционалдық даярлығын, спорттық жарыстарға қатысуға жіберу мүмкіндігін анықтау, жұмыс қабілетін қалпына келтіру және арттыру құралдарының жүйесін белгілеу мақсатында өткізіледі.
9. Спорт түрінің ерекшеліктерін ескере отырып, спортшыларда қосымша:
1) көру аясына, көздің түбіне, көздің ішкі қысымына, көру аясының шетіне офтальмологиялық тексеру жүргізіледі;
2) терапевттің тағайындауы бойынша мына мамандарға тексеру жүргізіледі: травмотолог, невролог, отоларинголог, көз дәрігері, гинеколог, тіс дәрігері, тері аурулары дәрігері, уролог, кардиолог, эндокринолог, емдік дене шынықтыру дәрігері (14 жасқа дейінгі балалар);
3) неврологиялық жағдайы, қозғалыс реакциясының уақыты, вегетативті орнықтылығы тексеріледі;
4) мергендер (биатлоншылар), конкуршылар, семсерлесушілер, жеңіл атлеттер, жүзушілер, бессайысшылар, жекпе-жекке қатысатындар және ауыр атлетшілерде аудиометрия жүргізіледі;
5) ауыр атлет спортшыларда күшенуіне (А. Вальсальва) сынама жүргізіледі;
6) дәрігердің тағайындауы бойынша клиникалық тексерулер, рентгенография, ультрадыбыстық зерттеулер, компьютерлік томография, магниттік-резонанстық томография және басқа тексерулер жүргізіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 23.10.2019 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Спортшыларды медициналық тексеруден өткізу тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 23.10.2019 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Тереңдетілген медициналық тексеру дайындық кезеңінің басында және спорттық жарыстардың алдында жылына екі рет өткізіледі.
11. Кезеңдік медициналық тексеру бір жылдық кезең ішінде дайындық кезеңдерінің санына байланысты жүргізіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 23.10.2019 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Ағымдағы медициналық тексеру және дәрігерлік-педагогикалық бақылау бүкіл күнтізбелік жыл бойы жүзеге асырылады.
Ескерту. 12-тармақтың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 23.10.2019 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8. Дополнительные виды медицинских обследований (предсоревновательное обследование) проводятся с целью определения истинных изменений здоровья и функциональной подготовленности спортсменов в процессе экстремальной деятельности, возможности допуска к участию в соревнованиях, назначение системы средств восстановления и повышения работоспособности.
9. С учетом специфики вида спорта дополнительно у спортсменов:
1) проводится офтальмологическое исследование: поля зрения, глазного дна, внутриглазного давления, угла полей зрения;
2) осуществляется осмотр специалистами по назначению терапевта: травматолог, невролог, отоларинголог, окулист, гинеколог, стоматолог, дерматолог, уролог, кардиолог, эндокринолог, врач лечебной физкультуры (дети до 14 лет);
3) исследуется неврологический статус, время двигательной реакции, вегетативная устойчивость;
4) проводится аудиометрия: стрелков (биатлонистов), конкуристов, фехтовальщиков, легкоатлетов, пловцов, пятиборцев, единоборцев и тяжелоатлетов;
5) проводится проба с натуживанием (А. Вальсальвы) у спортсменов тяжелоатлетов;
6) проводится клинический осмотр, рентгенография, ультразвуковое исследование, компьютерная томография, магниторезонансная томография и другие виды обследований по назначению врача.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 23.10.2019 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок проведения медицинского обследования спортсменов
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 23.10.2019 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Углубленное медицинское обследование проводится два раза в год в начале подготовительного периода и перед спортивными соревнованиями.
11. Этапное медицинское обследование проводится в зависимости от количества этапов подготовки в течение годичного цикла.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 23.10.2019 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Текущее медицинское обследование и врачебно-педагогическое наблюдение осуществляются на протяжении всего календарного года.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 23.10.2019 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

12-1. Кешенді функционалдық тестілеу спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командаларының) халықаралық және республикалық жарыстарға даярлау бойынша арнайы оқу-жаттығу жиындары кезінде жылына кемінде екі рет жүргізіледі. Спортшының кешенді функционалдық тестілеу нәтижелері бойынша Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген "Денсаулық сақтау ұйымының бастапқы медициналық құжаттамалық нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген 061/е нысаны бойынша диспансерлік тексеру бойынша қорытынды беріледі. Қорытынды спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасының құрама командасының (спорт түрі бойынша ұлттық құрама командасының) бас жаттықтырушысына одан әрі жаттығу бағдарламасын жасау үшін, сонымен қатар қажет болған жағдайда қалпына келтіру және оңалту шараларын жүргізу үшін ұсынылады.
Ескерту. 12-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 23.10.2019 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Медициналық тексерулердің қосымша түрлері (жарыс алдындағы тексеру) әр спорттық жарыс алдында өткізіледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 23.10.2019 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Өзінің жеке клиникалық тексеруінің, антропометриялық тексерудің, функционалдық және зертханалық тексерудің, қосымша тексерудің нәтижелері және маман-дәрігерлердің қорытындысы бойынша спорттық медицина дәрігері интегративті қорытынды жасайды және онда мыналар қамтылады:
1) денсаулық жағдайын бағалау (дені сау, диагнозын көрсете отырып, іс жүзінде сау, ауру, емделуді және жаттығу процесін шектеуді талап етеді, ауру және қалпына келтіру кезінде спортпен шұғылданудан шектетіледі);
2) физикалық дамуын бағалау (стандарттарға сәйкестігі, семіру және бұлшық ет массасының пайызы, антропометриялық индекстері);
3) бейімделу мүмкіндіктерін және функционалдық жағдайын бағалау (физикалық жұмыс қабілеті, жүректің функционалдық резерві, вегетативті қамтамасыз ету түрі, ортостатикалық орнықтылығы, сенсомоторлы реакция жылдамдығы).
15. Спорттық жарыстарға қатысу үшін спортшыны медициналық тексерудің нәтижесі бойынша Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген "Денсаулық сақтау ұйымының бастапқы медициналық құжаттамалық нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген 061/е нысаны бойынша спортшыны диспансерлік байқаудың дәрігерлік-бақылау картасы толтырылады.

12-1. Комплексное функциональное тестирование проводится не менее двух раз в год во время специальных учебно-тренировочных сборов сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) по подготовке к международным и республиканским спортивным соревнованиям. По результатам комплексного функционального тестирования спортсменов дается заключение по диспансерному обследованию по форме 061/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6697. Заключение предоставляется главному тренеру сборной команды Республики Казахстан по виду спорта (национальной сборной команды по виду спорта) для составления дальнейшей тренировочной программы, а также для проведения восстановительных и реабилитационных мероприятий при необходимости.
Сноска. Правила дополнены пунктом 12-1 в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 23.10.2019 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Дополнительные виды медицинских обследований (предсоревновательное обследование) проводятся перед каждым спортивным соревнованием.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 23.10.2019 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Интегративное заключение составляется врачом спортивной медицины по итогам собственного клинического обследования, антропометрического обследования, функционального и лабораторного обследования, дополнительных обследований, заключения врачей-специалистов и включает:
1) оценку состояния здоровья (здоров, практически здоров с указанием диагноза, болен, требует лечения и ограничения тренировочного процесса, болен и требует отстранения от занятий спортом на время реабилитации);
2) оценку физического развития (соответствие стандартам, процент жироотложения и мышечной массы, антропометрические индексы);
3) оценку адаптационных возможностей и функционального состояния (физическая работоспособность, функциональный резерв сердца, тип вегетативного обеспечения, ортостатическую устойчивость, скорость сенсомоторной реакции).
15. По результатам медицинского обследования спортсменов для участия в спортивных соревнованиях составляется врачебно-контрольная карта диспансерного наблюдения спортсмена по форме 061/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6697.