Жағалау жиегiнiң нақты орналасқан жерiн айқындау қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 29 қазандағы № 85 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 9 қаңтарда № 10077 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 28 сәуірдегі № 152 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Энергетика министрінің 28.04.2018 № 152 (29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңының 18-бабы 7) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жағалау жиегiнiң нақты орналасқан жерiн айқындау қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай өнеркәсібін дамыту департаменті (Қ.С.Құлмырзин):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
В. Школьник
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрі
______________ Ә. Исекешев
2014 жылғы "___"__________
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2014 жылғы 29 қазандағы
№ 85 бұйрығымен
бекітілген
Жағалау жиегiнiң нақты орналасқан жерiн айқындау
қағидасы
1. Осы Жағалау жиегiнiң нақты орналасқан жерiн айқындау қағидасы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағындағы су объектiлерiнiң жағалау жиегiн айқындау тәртiбiн анықтайды.
2. Жағалау жиегi – судың барынша толу (толық су) нәтижесінде пайда болатын су объектісінің жағалау жиегі.
3. Жағалау жиегiнiң нақты орналасқан жерi құрғақ жер бетiнің су объектiлерінің (теңiздер, көлдер, өзендер, тоғандар және су қоймалары) бетiмен қиылысқан оның белгілі бір деңгейіне (кемеріне) қарай белгіленетін шартты жиегі болып табылады.
4. Теңіздің жағалау жиегінің нақты орналасқан жері судың барынша көтерілген уақытында ең жоғарғы деңгейіне жеткен кезіндегі су кемерінің жиегі, ал көтерілу-түсу құбылыстары болмаған кезде – соқпа толқын жиегі болып табылады.

Об утверждении Правил определения фактического местоположения береговой линии
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 29 октября 2014 года № 85. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 09 января 2015 года № 10077. Утратил силу приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 28 апреля 2018 года № 152 (вводится в действие с 29.06.2018)
Сноска. Утратил силу приказом Министра энергетики РК от 28.04.2018 № 152 (вводится в действие с 29.06.2018).
В соответствии с подпунктом 7) статьи 18 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения фактического местоположения береговой линии.
2. Департаменту развития нефтяной промышленности Министерства энергетики Республики Казахстан (Кулмурзин К.С.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе "Әділет";
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
В. Школьник
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
_____________ А. Исекешев
"____" ________ 2014 года
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 29 октября 2014 года № 85
Правила
определения фактического местоположения береговой линии
1. Настоящие Правила определения фактического местоположения береговой линии разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" и определяют порядок определения береговой линии водных объектов, находящихся на территории Республики Казахстан.
2. Береговая линия – линия берега водного объекта, образующаяся в результате максимального прилива (полной воды).
3. Фактическим местоположением береговой линии является условная линия пересечения поверхности суши с поверхностью водных объектов (морей, озер, рек, прудов и водохранилищ), устанавливаемая в зависимости от его определенного уровня (уреза).
4. Фактическим местоположением береговой линии моря является линия уреза воды при наиболее высоком ее уровне во время максимального прилива, а при отсутствии приливно-отливных явлений - линия прибоя.

5. Өзендердің және оларға теңестірілген арналардың, көлдердің, тоғандардың жағалау жиегі су неғұрлым жоғары болатын маусымдағы су кемері болып табылады.
Жаз айларында суалып қалатын өзендердің жағалау жиегі негізгі арнаның айқын көрінген жиегі болып табылады.
6. Су қоймаларының жағалау жиегі су қоймасын пайдалануға қажеттi су деңгейiне сәйкес келетін сүйеу көкжиегiнiң жиегі болып табылады. Егер су қоймасы сүйеу көкжиегiнiң деңгейiне дейiн толмаған болса, онда оның жағалау жиегi су қоймасының суға толған сәтiндегi су деңгейiнiң жай-күйi бойынша көрсетiледi және картографиялық материалдарда тұрақсыз және айқындалмаған жағалау жиегiнiң шартты белгiсiмен бейнеленедi.
7. Жағалау жиегi терең жырымдалған және иректелген немесе жағалаудың бойында және оған тiкелей жақын жерде аралдар тiзбегi болса, аумақтық теңiздiң енi өлшенетiн бастапқы жиегі тиiстi нүктелердi қосатын бастапқы тура жиектер әдiсiмен айқындалады.

5. Фактическим местоположением береговой линии рек и приравненных к ним каналов, озер, прудов является линия уреза воды в сезон наиболее высокого ее стояния.
Фактическим местоположением береговой линии рек, пересыхающих в летний период, является хорошо выраженная кромка коренного русла.
6. Фактическим местоположением береговой линии водохранилищ является линия подпорного горизонта, соответствующая уровню воды, необходимому для эксплуатации водохранилища. Если водохранилище не заполнено до уровня подпорного горизонта, то фактическое местоположение береговой линии определяется по состоянию уровня воды на момент заполнения водохранилища водой и отображается на картографических материалах условным знаком береговой линии.
7. В местах, где береговая линия глубоко изрезана и извилиста, или, где имеется вдоль берега и в непосредственной близости к нему цепь островов, исходная линия, от которой отмеряется ширина территориального моря, определяется методом прямых исходных линий, соединяющих соответствующие точки.