Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелеріне бару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 20 тамыздағы № 535 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 1 қазанда № 9770 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 12 сәуірдегі № 63 қбпү бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 12.04.2017 № 63 қбпү бұйрығымен
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі Қылмыстық-атқару кодексінің 32-бабының 6-бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы коса беріліп отырған Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелеріне бару қағидалары бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасы Ішкі icтep министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің кейбір мәселелер1 туралы" Қазақстан Республикасы Iшкі iстep министрінің 2012 жылғы 29 наурыздағы № 182 бұйрығының 1-тармағы 2) тармақшасының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік Тіркеу тізілімінде 2012 жылғы 8 мамырдағы № 7630 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2012 жылғы 31 қазандағы, 2012 жылғы 7 қарашадағы № 375-376, 383-384 (27194-27195, 27202-27203, 27204-27206), 2012 жылғы 8 қарашадағы № 388-389 (27207-27208) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Iшкi icтep министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті (Б.М. Бердалин):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және ресми бұқаралық аппарат құралдарында ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Iшкi icтep министрлігінің www.mvd.gov.kz интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі icтep министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитетіне (Б.М. Бердалин) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі, бірaқ 2015 жылғы 1 қаңтардан ерте емес.
Министр
полиция генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Iшкi істер министрінің
2014 жылғы 20 тамыздағы
№ 535 бұйрығымен
бекітілген
Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелеріне бару қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелеріне бару қағидалары (бұдан әрі - Қағида) Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдеден Қылмыстық-атқару кодексінің (бұдан әрі - ҚАК) 32-бабының 6-бөлігіне сәйкес әзірленді және қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріне (бұдан әрі - мекеме) азаматтардың, бұқаралық ақпарат құралдары өкілдеріне және өзге де адамдардың бару тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил посещения учреждений уголовно-исполнительной системы
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 августа 2014 года № 535. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 октября 2014 года № 9770. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 апреля 2017 года № 63 дсп (вводится в действие со дня его государственной регистрации)
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 12.04.2017 № 63 дсп (вводится в действие со дня его государственной регистрации).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5
В соответствии с частью 6 статьи 32 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила посещения учреждений уголовно-исполнительной системы.
2. Признать утратившим силу подпункт 2) пункта 1 приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 марта 2012 года № 182 "О некоторых вопросах уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 8 мая 2012 года № 7630, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 31 октября 2012 года, 6 ноября 2012 года, 7 ноября 2012 года № 375-376, 383-384 (27194-27195, 27202-27203, 27204-27206), 8 ноября 2012 года № 388-389 (27207-27208).
3. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Бердалин Б.М.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа в информационно-правовой системе "Әділет" и официальных средствах массовой информации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан www.mvd.gov.kz.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Комитет уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Бердалин Б.М.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, но не ранее 1 января 2015 года.
Министр
генерал-лейтенант полиции
Утверждены приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 20 августа 2014 года № 535
Правила
посещения учреждений уголовно-исполнительной системы
1. Общие положения
1. Настоящие Правила посещения учреждений уголовно-исполнительной системы (далее - Правила), разработаны в соответствии с частью 6 статьи 32 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан (далее - УИК) от 5 июля 2014 года и определяют порядок посещения гражданами, представителями средств массовой информации и иными лицами учреждений уголовно-исполнительной системы (далее - учреждение).

2. Осы Қағидада мынадай нeгізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) өткізу режимі - арнайы рұқсаттар бойынша мекеменін аумағына адамдардың кіруі (шығуы), көлік құралдарының, кiруi (шығуы), құжаттар мен бұйымдарды кіргізу (шығару), сондай-ақ режимдік объектілердің аумағына ҚАЖ қызметкерлерін, азаматтарды өткізу және болу тәртібін ұйымдастыру жөніндегі ic-шаралардың жиынтығы;
2) режимдік объектілер - қызмет етуi үшін қосымша қауіпсіздік шаралары орнатылған арнайы объектілер, ұйымдар, мекемелер. Оларға мекемелер және оның аумағы, әкімшілік ғимараттары, құрылыстар, шаруашылық объектілері, сондай-ақ оған іргелес аумақ жатады;
3) қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемесі - бас бостандығынан айыру түріндегі жазаларды орындауға, сондай-ақ өлім жазасына сотталғандарды ұстауға арналған мемлекеттік мекеме.
3.Өткізу режимі:
мекемелердің режимдік объектілері мен олардың режимдік үй-жайларына бөгде адамдардың кіpуін;
визуалдық бақылау құралдары - бейне, кино, аудио, фотоаппаратураларды, радиотехникалық және басқа да аппаратураны, мекемелердің режимдік объектісінің аумағына заңсыз кіргізуді (әкелуді);
Қазақстан Республикасы Iшкі істер министрінің 201 жылғы "___" _________ № __ бұйрығымен бекітілген Қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің ішкі тәртіптеме қағидаларында (бұдан әрі Iшкi тәртіптеме қағидалары) көзделмеген заттарды, бұйымдарды, құралдарды, құжаттарды және азық-түлік өнімдерін кіргізуді (әкелуді), шығаруды (алым шығуды);
Meкеменің режимдік объектісінің аумағынан құжаттар мен бұйымдарды жазбаша рұқсатсыз шығаруды (алып шығуды) болдырмауға арналған.
Өткізу режимі:
бақылау-өткізу пункттерін (бұдан әрі - БӨП) және кіреберістерде (шығаберістерде) өткізу функциялары бар бекеттерді ұйымдастыруды;
рұқсаттама бюроларын құруды;
рұқсаттама беруге рұқсат беретін лауазымды адамдарды белгілеуді;
Iшкі тәртіптеме қағидалары белгіленген мекемелердің режимдік аумағына кіргізуге (алып кіруге) тыйым салынған заттардың тізбесін белгілеуді;
мекемелердің режимдік объектісінің аумағын күзетуді;
БӨП-те қызметкерлердің, қызметке жіберілген адамдардың және азаматтардың жеке заттарын сақтау камераларын жабдықтауды;
радио-, техникалық байланыс құралдарын, кино, -фото, -аудио, -бейнеаппаратуларды заңсыз пайдалану мүмкіндігін болдырмауды көздейді.
Мекемелерде өткізу режимін мекемелерінің әкімшілiгі белгілейді.
4. Мекемелерге:
1) Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары, сондай-ақ тиісті әкімшілік бірліктер шегіндегі республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдері;

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) пропускной режим - совокупность мероприятий по входу (выходу) лиц, въезду (выезду) транспортных средств на территорию учреждения вносу (выносу), ввозу (вывозу) документов и изделий, а также по организации порядка пропуска и нахождения сотрудников УИС, граждан на территории режимных объектов по специальным разрешениям;
2) режимные объекты - специальные объекты, организации, учреждения, для функционирования которых установлены дополнительные меры безопасности. К ним относятся учреждение и его территория, административные здания, сооружения, хозяйственные объекты, а также прилегающая к ним территория;
3) учреждение уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы – государственное учреждение, предназначенное для исполнения наказаний в виде лишения свободы, а также содержания осужденных к смертной казни.
3. Пропускной режим предназначен для исключения:
проникновения посторонних лиц на режимные объекты учреждения и в их режимные помещения;
незаконного вноса (ввоза) на территорию режимного объекта учреждения визуальных средств наблюдения - видео, кино, аудио, фотоаппаратуры, радиотехнической и другой аппаратуры;
вноса (ввоза), выноса (вывоза) предметов, вещей, изделий, веществ, документов и продуктов питания, непредусмотренных Правилами внутреннего распорядка учреждений уголовно-исполнительной системы, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от ______ 201_ года № __ (далее - Правила внутреннего распорядка);
выноса (вывоза) с территории режимного объекта учреждения, документов и изделий без письменного разрешения.
Пропускной режим предусматривает:
организацию контрольно-пропускных пунктов (далее - КПП) и постов с пропускными функциями на входах (выходах);
создание бюро пропусков;
определение должностных лиц, дающих разрешение на выдачу пропусков;
охрану территорий режимного объекта учреждения;
оборудование на КПП камер хранения личных вещей сотрудников, командированных лиц и граждан;
исключение возможности неправомерного использования радио-, технических средств связи, кино-, фото-, аудио-, видеоаппаратуры.
Пропускной режим в учреждениях устанавливает администрация учреждения.
4. Без специального разрешения посещают учреждения:
1) Президент Республики Казахстан, Премьер-Министр Республики Казахстан, депутаты Парламента Республики Казахстан, а также акимы областей, городов республиканского значения и столицы Республики в пределах соответствующих административных единиц;

2) нақты істер бойынша іс жүргізу барысында судьялар;
3) Қазақстан Республикасының Бас прокуроры мен оған бағынысты прокурорлар;
4) КАЖ-ның жоғары тұрған органдарының қызметкерлері (ҚАЖ комитеті орталық аппаратының, облыстар бойынша ҚАЖ департаменттерінің қызметкерлері);
5) Адам құқықтары жөніндегі уәкіл;
6) ҚАК-да көзделген уәкілеттіктерді жүзеге асырумен байланысты ұлттық алдын алу тетігіне қатысушылар арнайы рұқсатсыз кіре алады.
5. Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелері ҚАК-нің 89-бабына сәйкес түрлерге бөлінеді.
2. Мекемелер әкімшілігінің қадағалауындағы ҚАЖ
мекемелеріне бару тәртібі
6. Мекемелердің әкiмшілік ғимараттары мен режимдік объектілеріне кіру мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) ҚАЖ қызметкерлері мекемелердің әкімшілік ғимараттары мен режимдік объектілеріне қызметтік куәлiгін көрсету негізінде кіреді;
2) азаматтар, адвокаттар және сотталғандарға заң көмегін көрсетуге уәкілетті адамдар, ұлттық алдын алу тетігінің қатысушылары, қоғамдық бақылау комиссияларының және қоғамдық бірлестіктердің мүшелері тек жеке басын куәландыратын құжатты көрсетіп, осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріне келушілерді есепке алу журналында тіркеліп және арнайы рұқсаттама алғаннан кейін мекеменің әкімшілік ғимараттарына, сондай-ақ режимдік объектінің аумағында болады.
7. Мекемелердің аумағы бойынша азаматтардың, адвокаттар мен сотталғандарға заң көмегін көрсетуге уәкілетті адамдардың, ішкі істер органдарының, басқа министрліктер мен ведомстволардың лауазымды адамдарының, ұлттық алдын алу тетігіне қатысушылардың, қоғамдық бақылау комиссияларға мүшелерінің, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері мен діни бірлестіктердің қызметшілері, сондай-ақ шетелдіктердің, шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінің қозғалысы ҚАЖ қызметкерлерінің қатаң ілесіп жүруімен жүзеге асырылады.
8. ҚАЖ мекемелеріне қоғамдық бақылау комиссияларының және қоғамдық бірлестіктердің мүшелері кемінде бір тәулік бұрын келетіндердің тізімін ұсына отырып келудің жоспарлануы туралы мекеменің тиісті бастығына хабарлаған жағдайда келеді.
3. ҚАЖ мекемелері әкімшілігінің және ұлттық ұлан
бөліністерінің қарауылдарының күзетіндегі ҚАЖ мекемелеріне
бару тәртібі
9. Қаруланған күзетпен күзетілетін мекемелерге өткізу осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы рұқсаттар бойынша жүзеге асырылады:
1) тұрақты рұқсаттама ҚАЖ мекемелерінің басшы құрамына, инженерлік-техникалық персоналына, осы мекемеде жауынгерлік қызметін атқаратын және оны ұйымдастыруды бақылауды қамтамасыз ететін Ұлттық ұлан бөліністерінің әскери қызметшілеріне және осы мекемеде тұрақты жұмыс істейтін азаматтық қызметшілер құрамға ресімделеді. Рұқсаттама иесінің фотосуреті, мекеменің мөрі және осы рұқсаттаманы беруге рұқсат еткен лауазымды адамның қойған қолы болған кезде жарамды. Көк түсті рұқсаттама беріледі. Тұрақты рұқсаттама жылына кемінде бір рет қайта тіркеуге жатады;

2) судьи в ходе производства по конкретным делам;
3) Генеральный Прокурор Республики Казахстан и подчиненные ему прокуроры;
4) сотрудники вышестоящих органов УИС;
5) Уполномоченный по правам человека;
6) участники национального превентивного механизма в связи с осуществлением ими полномочий, предусмотренных УИК.
5. Учреждения уголовно-исполнительной системы подразделяются на виды в соответствии со статьей 89 УИК.
2. Порядок посещения учреждений УИС, находящихся под надзором администрации учреждения
6. Доступ в административные здания и на режимные объекты учреждения осуществляется в следующем порядке:
1) сотрудники УИС входят в административные здания и на режимные объекты учреждения на основании предъявления служебного удостоверения;
2) граждане, адвокаты и лица, уполномоченным на оказание юридической помощи осужденным, участники национального превентивного механизма, члены общественных наблюдательных комиссий и общественных объединений допускаются в административные здания, а также находятся на территории режимного объекта учреждения, только после предъявления документа удостоверяющего личность, регистрации в Журнале учета посетителей учреждения уголовно-исполнительной системы по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и получения специального пропуска.
7. Передвижение граждан, адвокатов и лиц, уполномоченных на оказание юридической помощи осужденным, должностных лиц органов внутренних дел, других министерств и ведомств, участников национального превентивного механизма, членов общественных наблюдательных комиссий, представителей средств массовой информации, служителей религиозных объединений, а также иностранцев, дипломатических представительств иностранного государства по территории учреждения, осуществляется строго в сопровождении сотрудников УИС.
8. Члены общественной наблюдательной комиссий и общественных объединений посещают учреждения УИС, в случае уведомления соответствующего начальника учреждения о планируемом посещении с представлением списка посещающих не менее чем за одни сутки.
3. Порядок посещения учреждений УИС, находящихся под охраной администрации учреждения УИС и караулов от подразделений Национальной гвардии
9. Пропуск в учреждение, охраняемые вооруженной охраной, осуществляется по специальным пропускам по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам:
1) постоянный пропуск оформляется начальствующему составу учреждения УИС, инженерно-техническому персоналу, военнослужащим подразделения Национальной гвардии, выполняющим боевую службу в данном учреждении и обеспечивающие контроль над его организацией и гражданским служащим, постоянно работающим в данном учреждении. Пропуск действителен при наличии фотографии владельца, печати учреждения, и подписи должностного лица, давшего разрешение на выдачу данного пропуска. Пропуск выдается синего цвета. Постоянный пропуск не реже одного раза в год подлежит перерегистрации;

2) уақытша рұқсаттама уақытша жұмыстағы азаматтарға, сондай-ақ мекемеге қызметке жіберілгендерге және Ұлттық ұланның бөлінісіне қызметке жіберілген әскери қызметшілерге бір жыл мерзімге дейін, кейіннен ұзартыла отырып, ресімделеді. Рұқсаттама иесінің фотосуреті, мекеменің мөрі және осы рұқсаттаманы беруге рұқсат еткен лауазымды адамның қойған қолы болған кезде жарамды. Жасыл түсті рұқсаттама беріледі;
3) атаусыз рұқсаттама (көрсетушіге) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі ҚАЖ комитетінің, ҚАЖ аумақтық бөліністерінің (бұдан әрі - аумақтық бөлініс) қызметкерлеріне, әскери жасақшаның қызметін ұйымдастыруға және тексеруге жауапты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ұлттық ұланы Бас қолбасшылығы және оның аумақтық бөліністерінің (құралым, бөлім) әскери жасақша қызметін ұйымдастыруға жауапты офицерлеріне оны тексеру үшін беріледі.
Атаусыз рұқсаттама оның иесіне мекемеге арнайы рұқсатсыз кіру құқығын қамтамасыз етеді. Атаусыз рұқсаттама қызметтік куәлік, рұқсаттаманы берген органның мөрі мен лауазымды адамның қолы болған кезде жарамды. Атаусыз рұқсаттамаға Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі ҚАЖ комитетінің төрағасы не оның міндетін атқарушы адам немесе аумақтық бөліністің бастығы не оның міндетін атқарушы адам қол қояды. Қызыл түсті рұқсаттама беріледі. Атаусыз рұқсаттама екі жылда кемінде бір рет қайта тіркеуге жатады;
4) біржолғы рұқсаттама мекемеге кіруге рұқсат берілген азаматтарға, діни бірлестіктердің қызметшілеріне, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдеріне, ішкі істер органдарының, басқа да министрліктер мен ведомстволардың лауазымды адамдарына, қоғамдық бақылау комиссияларының мүшелеріне, шетелдіктерге, шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктеріне беріледі. Ақ түсті рұқсаттама беріледі.
Келушіге берілген біржолғы рұқсаттама мекемеге берілген күннің ішінде кіруге және шығуға жарамды.
10. Рұқсаттамаға мекеме бастығы не оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
11. Берілген рұқсаттамалардың есебі осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің тұрақты, уақытша және атаусыз рұқсаттамаларын нақты беру журналында жүргізіледі.
12. Рұқсаттамалардың сақталуын ұйымдастыру үшін және оларды бөгде адамдардың алуын болдырмау үшін рұқсаттамаларға үнемі БӨП сақшысында болатын міндетті код беріледі.
13. БӨП-ке кіргенде қызметкер өз рұқсаттамасының кодын айтады, БӨП сақшысы "мекеме аумағының сыртында" деген рұқсаттамаларды сақтауға арналған кассетадан рұқсаттаманы табады, рұқсаттама сол адамға тиесілі екендігіне көз жеткізеді, содан кейін осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "мекеменің аумағында" деген рұқсаттамаларға арналған кассетаға оны салып, жаңа кодты хабарлайды.

2) временный пропуск оформляется на граждан, находящихся на временной работе, а также прикомандированных сотрудников к учреждению и военнослужащих, прикомандированных к подразделению Национальной гвардии сроком до одного года с последующим продлением. Пропуск действителен при наличии фотографии владельца, печати учреждения и подписи должностного лица, давшего разрешение на выдачу данного пропуска. Пропуск выдается зеленого цвета;
3) безымянные пропуска (на предъявителя) выдаются сотрудникам Комитета УИС Министерства внутренних дел Республики Казахстан, сотрудникам территориального подразделения УИС (далее - территориальное подразделение), офицерам Главного командования Национальной гвардии Министерства внутренних дел Республики Казахстан и его территориальных подразделений (соединение, часть), ответственным за организацию службы войскового наряда для ее проверки.
Безымянный пропуск обеспечивает право его владельцу посещать учреждение без специального разрешения. Пропуск действителен при наличии служебного удостоверения, печати органа и подписи должностного лица, давшего разрешение на выдачу пропуска. Безымянные пропуска подписываются Председателем Комитета УИС Министерства внутренних дел Республики Казахстан, либо лицом, исполняющим его обязанности, или начальником территориального подразделения, либо лицом, исполняющим его обязанности. Пропуск выдается красного цвета. Безымянный пропуск не реже одного раза в два года подлежит перерегистрации;
4) разовый пропуск выдается гражданам, служителям религиозных объединений, представителям средств массовой информации, должностным лицам органов внутренних дел, других министерств и ведомств, членам общественных наблюдательных комиссий, иностранцам, дипломатическим представительствам иностранного государства, которым разрешен вход в учреждение. Пропуск выдается белого цвета.
Разовый пропуск, выданный посетителю действителен для входа и выхода в учреждение в течение дня его выдачи.
10. Пропуска подписываются начальником учреждения, либо лицом, исполняющим его обязанности.
11. Учет выданных пропусков ведется в Журнале выдачи постоянных, временных и безымянных пропусков учреждения уголовно-исполнительной системы по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
12. Для организации хранения пропусков и исключения получения их посторонними лицами, пропускам присваивается обязательный код, который находится постоянно у часового КПП.
13. При входе на КПП сотрудник называет код своего пропуска, часовой КПП отыскивает пропуск в кассете для хранения пропусков "за территорией учреждения" и убеждается, что пропуск принадлежит данному лицу, затем перекладывает его в кассету для пропусков "на территории учреждения" по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам и сообщает новый код.

14. Біржолғы рұқсаттама рұқсаттама бюросында бір адамға немесе адамдар тобына (топтың басшысына өзімен бірге жүретін адамдарды көрсете отырып) ресімделеді. Рұқсаттама жеке басты куәландыратын құжат, мекеменің мөрі және осы рұқсаттаманы беруге рұқсат еткен лауазымды адамның қойған қолы болған кезде жарамды.
Біржолғы рұқсаттамалардың есебі осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҚАЖ мекемесінің біржолғы рұқсаттамаларын беру журналында тіркеледі.
15. Мекеменің аумағына көлік құралдарының кіруі (шығуы) біржолғы рұқсаттамаға ұқсас рұқсаттамалар бойынша міндетті түрде жүргізушінің деректерін, кіру мақсатын, көліктің маркасы мен мемлекеттік нөмірін, кірген-шыққан уақытын көрсете отырып жүзеге асырылады.
16. Мекемеге мәдени-бұқаралық іс-шаралар ұйымдастыру үшін келген адамдар мекеменің режимдік объектісіне мекеме бастығының не оның міндетін атқарушы адамның не ҚАЖ-ның жоғары тұрған органдарының лауазымды адамдарының арнайы рұқсатымен біржолғы рұқсаттама бойынша кіргізіледі.
17. Сотталғандарға заң көмегін көрсетуге уәкілетті адвокаттар мен адамдар режимдік объектіге мекеме бастығының не оның міндетін атқарушы адамның жазбаша рұқсатымен не ҚАЖ-ның жоғары тұрған органдары лауазымды адамдарының арнайы рұқсатымен біржолғы рұқсаттама бойынша кіргізіледі.
18. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте тіркелген діни бірлестіктердің қызметшілері мекемеге мекеме бастығының не оның міндетін атқарушы адамның жазбаша рұқсатымен не ҚАЖ-ның жоғары тұрған органдарының лауазымды адамдарының арнайы рұқсатымен біржолғы рұқсаттама бойынша келеді.
19. "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 23 шілдедегі Заңына сәйкес өзінің қызметін жүзеге асыратын бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері мекемелерге осы мекеме бастығының не оның міндетін атқарушы адамның жазбаша рұқсаты не ҚАЖ-ның жоғары тұрған органдарының арнайы рұқсаты бойынша келеді. Рұқсат осы мекемеге келу күнімен, мақсатымен, бұқаралық ақпарат құралдары алғысы келетін ақпараттың тізбесімен және сипатымен танысқаннан кейін беріледі.
Күдіктілердің, айыпталушылардың және сотталғандардың қауіпсіздігі мен олардың күзетін қамтамасыз ететін объектілерді кино, -фото және бейнетүсірілімге түсіру мекеме бастығының не оның міндетін атқарушы адамның жазбаша рұқсатымен жүзеге асырылады.
Сотталғандарды кино, -фото және бейнетүсірілімге түсіру, олармен сұхбат жүргізу, оның ішінде аудиовизуалды техника құралдарын пайдалана отырып жүргізу сотталғандардың өз келісімімен жүзеге асырылады.

14. Разовый пропуск оформляется в бюро пропусков на одно лицо или на группу лиц (на руководителя группы с указанием лиц следуемых с ним). Пропуск действителен при наличии документа удостоверяющего личность, печати учреждения, и подписи должностного лица, давшего разрешение на выдачу данного пропуска.
Учет выданных разовых пропусков ведется в Журнале выдачи разовых пропусков учреждения уголовно-исполнительной системы по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
15. Въезд (выезд) транспортных средств на территорию учреждения осуществляется по пропускам аналогичным разовым пропускам, с обязательным указанием данных водителя, цели въезда, марки и государственного номера транспорта, времени въезда и выезда.
16. Лица, прибывшим в учреждение для организации культурно-массовых мероприятий, допускаются на режимный объект учреждения с письменного разрешения начальником учреждения, либо лицом, исполняющим его обязанности либо со специального разрешения должностных лиц вышестоящих органов УИС, по разовому пропуску.
17. Адвокаты и лица, уполномоченные на оказание юридической помощи осужденным, допускаются на режимные объекты учреждения с письменного разрешения начальником учреждения, либо лицом, исполняющим его обязанности, либо со специального разрешения должностных лиц вышестоящих органов УИС, по разовому пропуску.
18. Служители религиозных объединений, зарегистрированных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, посещают учреждения с письменного разрешения начальника учреждения, либо лицом, исполняющим его обязанности, либо со специального разрешения должностных лиц вышестоящих органов УИС, по разовому пропуску.
19. Представители средств массовой информации, осуществляющие свою деятельность в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О средствах массовой информации", посещают учреждения по письменному разрешению начальника учреждения, или лицом, исполняющим его обязанности, либо со специального разрешения вышестоящих органов УИС. Разрешение выдается после ознакомления с датой, целью посещения, перечнем и характером информации, которую хотели бы получить средства массовой информации при посещении данного учреждения.
Производство кино-, фото-, видеосъемок объектов, обеспечивающих безопасность и охрану подозреваемых, обвиняемых и осужденных, осуществляется с письменного разрешения начальника учреждения, или лицом, исполняющим его обязанности.
Производство записи, в том числе с использованием средств аудиовизуальной техники, кино-, видео-, фотосъемку осужденных, их интервьюирование, осуществляются с согласия самих осужденных.

20. Шетелдіктердің, шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінің мекемеге келуі мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) шетелдіктердің, шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінің мекемеге бару мәселесі Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігіне жазбаша жүгіну арқылы Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісім бойынша шешіледі;
2) ҚАЖ аумақтық бөліністері жоғарыда аталған адамдардың келуі туралы өтініштері ҚАЖ комитетінің келісімінсіз қаралмайды.
21. Шетелдіктердің, шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерін қабылдау бойынша міндеттерді орындау үшін ҚАЖ-ның мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі бөліністерінің қызметкерлері осы Қағидаға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі мекемесі объектілеріне шетелдіктердің баруын есепке алу журналында кездесулердің есебін жүргізеді.
Осы қызметкерлер:
1) шетелдіктермен жұмыс істеуге қатысатын мекеме қызметкерлерінің режимдік талаптарын сақтауын бақылауды;
2) мекемеде шоғырланған мемлекеттік құпиялардың сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі режимдік іс-шаралардың жоспарларын әзірлеу және орындалуын бақылауды;
3) шетелдіктердің мекеме жұмысымен танысудың белгіленген тәртібін сақтауын бақылауды;
4) шетелдіктермен жұмыс істеу үшін үміткерлерді іріктеуге қатысуды;
5) мекемеге шетелдіктерді қабылдаудың мақсатқа сай еместігі туралы, сондай-ақ режимдік талаптарды бұзуға жол берген мекеменің қызметкерлерін шетелдіктермен жұмыс істеуден босату туралы басшылыққа дәлелді ұсыныстар енгізуді жүзеге асырады.
22. Жақын туыстарымен кездесуге келген Қазақстан Республикасының азаматтарына және шетелдіктерге кездесу (ата-аналар (ата-ана), балалар, асырап алушылар, асырап алынғандар, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек ағалы-інілер мен апалы-сіңлілер (аға-қарындастар), ата, әже, немерелер) Қазақстан Республикасы қылмыстық-атқару заңнамасында көзделген тәртіпте беріледі.
23. Мекемеге келу жұмыс уақытында түскі үзіліс уақытын қоспағанда, сағат 9.00-ден бастап 17.00-ге дейін рұқсат етіледі.
24. Көрсетілген азаматтар мен адамдардың келуі мен мекемеде болуының барлық жағдайларында мекеме әкімшілігі олардың қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
4. Күзетілетін мекеменің бақылау-өткізу пункті арқылы өту және
қарап тексеру жүргізу тәртібі
25. Мекемеге келетін барлық адамдар, оның ішінде ҚАЖ персоналы және осы мекемеде қызмет өткеретін Ұлттық ұланның әскери қызметшілері Ішкі тәртіптеме қағидаларында көзделмеген заттарды, бұйымдарды, құралдарды, құжаттарды және азық-түлік өнімдерін алып кіргені үшін жауапкершілік туралы ескертіледі, стационарлық металл детекторы, адамды жеке қарап тексеру қондырғысы арқылы өтеді және тасымалданатын қарап тексеру бөлмесіндегі металл детектормен қарап тексеріледі.

20. Посещение учреждений иностранцами, дипломатическими представительствами иностранного государства осуществляется следующим образом:
1) вопрос посещения иностранцами, дипломатическими представительствами иностранного государства решается через письменное обращение в Министерство иностранных дел Республики Казахстан по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан;
2) территориальные подразделения УИС не рассматривают обращения вышеназванных лиц о посещении без согласования с Комитетом УИС.
21. Для выполнения задач по приему иностранцев, дипломатических представительств иностранного государства сотрудники подразделения УИС по защите государственных секретов ведут учет встреч в Журнале учета посещений иностранцев объектов учреждения уголовно-исполнительной системы по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Данные сотрудники осуществляют:
1) контроль над соблюдением режимных требований работниками учреждения, участвующими в работе с иностранцами;
2) контроль разработки и выполнения планов режимных мероприятий по обеспечению сохранности государственных секретов, сосредоточенных в учреждении;
3) контроль над соблюдением установленного порядка ознакомления иностранцев с работой учреждения;
4) участие в подборе кандидатур для работы с иностранцами;
5) внесение руководству мотивированных предложений о нецелесообразности приема иностранцев в учреждении, а также об отводе от работы с иностранцами сотрудников учреждения, допустивших нарушения режимных требований.
22. Гражданам Республики Казахстан и иностранцам, прибывшим на свидание с близкими родственниками (близкие родственники - родители (родитель), дети, усыновители (удочерители), усыновленные (удочеренные), полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки;), свидание предоставляется в порядке, предусмотренным уголовно-исполнительным законодательством Республики Казахстан.
23. Посещение учреждения допускается в рабочее время с 9.00 часов до 17.00 часов, за исключением времени обеденного перерыва.
24. Во всех случаях посещения и пребывания указанных граждан и лиц, администрацией учреждения обеспечивается их безопасность.
4. Порядок прохождения через контрольно-пропускной пункт охраняемого учреждения и проведение досмотра
25. Все лица, посещающие учреждение, в том числе персонал УИС и военнослужащие Национальной гвардии несущие службу в данном учреждении, предупреждаются об ответственности за пронос предметов, вещей, изделий, веществ, документов и продуктов питания, непредусмотренных Правилами внутреннего распорядка, проходят через стационарный металлодетектор, установку персонального досмотра человека и досматриваются носимым металлодетектором, находящийся в досмотровой комнате.

26. Мекеменің аумағына кіретін және одан шығатын адамдарды қарап тексеру мынадай тәртіпте жүргізіледі:
1) мекеменің аумағына кіретін адамдарға қарап тексеру тобының қызметкерлері Ішкі тәртіптеме қағидалары белгіленген рұқсат етілген заттар мен бұйымдардың тізбесі жеткізіледі, сондай-ақ сотталғандарға оны кіргізгені және бергені үшін жауапкершілікке тартылатыны туралы қол қояды. Сотталғандарға Ішкі тәртіптеме қағидалары белгіленген тізбеде көрсетілмеген азық-түлік өнімдерін, бірінші кезектегі қажетті заттарды, өндіріс тауарларын және өзге заттар мен бұйымдарды сақтауға жол берілмейді, азық-түлік өнімдерінің, заттар мен бұйымдардың осы тізбесі түбегейлі болып табылады;
2) мекемеде пайдалануға рұқсат етілмеген ақша, өзге де заттар мен бағалы бұйымдарды (тасымалдағаны, бергені және сақтағаны үшін қылмыстық жауапкершілік көзделген заттар мен бұйымдарды қоспағанда) қарап тексеру тобы қызметкері қол қойып, қабылдап алады және арнайы сейфке орналастырады, ол шыққан кезде қарап тексеру тобының қызметкері тапсырылған заттарды, осы Қағидаға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінде сақтауға тапсырылған заттарды, бағалы бұйымдарды және ақшаны есепке алу журналына қол қою арқылы қайтарып береді;
3) қарап тексеруге жататын адамдар жүкті әйелдер мен балаларды қоспағанда жеке қарап тексеру қондырғысынан, ал олардың жүктері және қол жүктерін қарап тексеруге арналған рентгендік қондырғыдан өтеді.
Тиісті құрал-жабдық болмаған жағдайда қарап тексеру тобының қызметкері қарап тексеру үшін қалтаның ішіндегіні, сөмкені қарап тексеретін үстелге қоюды ұсынады. Қалтаның ішіндегіні және сөмкені қарап тексергеннен кейін бақылаушы киімді және аяқ киімді қарайды және металл іздегішпен тексереді;
4) қарап тексеру өтуден бас тартқан, сондай-ақ қарап тексеруден жасырын рұқсат етілмеген заттар, бұйымдар немесе нәрселер анықталған жағдайда адам мекеме аумағына кіргізілмейді;

26. Досмотр лиц, входящих на территорию и выходящих с территории учреждения проводится в следующем порядке:
1) лицам, входящим на территорию учреждения, сотрудниками группы досмотра доводится до сведения перечень разрешенных предметов и веществ, установленный Правилами внутреннего распорядка, а также под роспись ответственность за их пронос и передачу осужденным.
Хранение осужденными продуктов питания, предметов первой необходимости, промышленных товаров и иных предметов и вещей, не указанных в перечне, установленный Правилами внутреннего распорядка не допускается, данный перечень продуктов питания, предметов и вещей является исчерпывающим;
2) деньги, иные предметы и ценности, не разрешенные к использованию в учреждении (за исключением предметов и веществ за перевозку, передачу и хранение которых предусмотрена уголовная ответственность) принимаются сотрудником группы досмотра под расписку и помещаются в специальный сейф, при его выходе сотрудник группы досмотра возвращает ему сданные предметы под роспись в Журнале учета предметов, ценностей и денег, сданных для хранения в учреждении уголовно-исполнительной системы по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
3) лица, подвергаемые досмотру проходят через установку персонального досмотра человека, за исключением беременных женщин и детей, а их вещи пропускаются через рентгеновскую установку для досмотра грузов и ручной клади.
В случае отсутствия соответствующего оборудования, сотрудник группы досмотра предлагает выложить содержимое карманов, сумочек на досмотровой стол для досмотра. Досмотрев содержимое карманов и сумочек, контролер осматривает одежду, обувь и проверяет металлоискателем;
4) в случае отказа пройти досмотр, а также обнаружения скрытых от досмотра не разрешенных предметов, изделий или веществ, лицо на территорию учреждения не допускается;

5) кірген немесе шыққан адамнан Ішкі тәртіптеме қағидалары белгіленген тізбеде рұқсат етілмеген, оны бергені үшін Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасы Кодексінің 481-бабына сәйкес жауапкершілік көзделген заттар анықталған жағдайда қарап тексеру тобының қызметкерлері мекеме бастығының режим және жедел жұмыс жөніндегі орынбасарына (тергеу изоляторы бастығының режим және жедел жұмыс жөніндегі орынбасарына), жедел, режим бөлімінің, бөлімшесінің, тобының бастығына хабарлайды және кейіннен сотқа жолдау үшін материалдар жасалады.
Тасымалдағаны, бергені және сақтағаны үшін қылмыстық жауапкершілік көзделген заттар мен нәрселер анықталған жағдайда мекеме әкімшілігі аумақтылығы бойынша ішкі істер органдарының жедел тергеу тобын дереу шақырады.

5) при обнаружении у входящего или выходящего лица, неразрешенных предметов, перечень которых установлен Правилами внутреннего распорядка, за передачу которых предусмотрена ответственность по статье 481 Кодекса Республики Казахстан Об административных правонарушениях, об этом сотрудниками группы досмотра сообщается заместителю начальника учреждения по режиму и оперативной работе (заместителю начальника СИЗО по режиму и оперативной работе), начальникам оперативного, режимного отделов, отделений, групп и составляются материалы для последующего направления в суд.
В случае обнаружения предметов и веществ за перевозку, передачу и хранение которых предусмотрена уголовная ответственность, администрацией учреждения незамедлительно вызывается следственно-оперативная группа органов внутренних дел по территориальности.

27. Табельдік қаруы бар лауазымды адамдардың мекемеге келуі объектіні күзету жөніндегі № 2 бекет сақшысына (БӨП кезекшісіне) табельдік қаруды сақтауға тапсырғаннан кейін жүзеге асырылады, бұл туралы 8-қосымшаға сәйкес қарауыл үй-жайындағы Қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінде сақтауға тапсырылған қаруды есепке алу журналына жазба жүргізіледі. Қарауыл бастығы қаруды сақтауға және оны санкцияланбаған пайдалануды болдырмауға шаралар қабылдайды.

27. Посещение учреждения должностными лицами, имеющими при себе табельное оружие, осуществляется только после сдачи табельного оружия на хранение часовому поста № 2 (дежурному КПП) по охране объекта, о чем производится запись в Журнале учета оружия, сданного на хранение в учреждении уголовно-исполнительной системы согласно приложению 8 к настоящим Правилам, находящегося в караульном помещении. Часовой поста № 2 (дежурный КПП) принимает меры к хранению оружия и недопущения его несанкционированного использования.

28. Рұқсаттаманың немесе жеке басын куәландыратын құжаттың, қызметтік куәліктің тиесілігіне күмән туындаған жағдайда БӨП сақшысы қарауыл бастығына баяндайды және оның нұсқауы бойынша одан әрі әрекет етеді.
29. Белгіленген үлгідегі рұқсаттамасыз мекеме аумағына кіруге рұқсат берілмейді.
Қылмыстық-атқару
жүйесінің мекемелеріне
бару қағидаларына
1-қосымша
нысан
Келушілерді есепке алу журналы
р/с
Күн
Келушінің Т.А.Ә. (әкесінің аты, болған жағдай да)
Жеке басын куәландыратын құжаттың №
Режимдік объектінің аумағына кіру уақыты
Келу мақсаты
Келушінің Т.А.Ә. (әкесінің аты, болған жағдай да)
Ілесіп жүретін адамның Т.А.Ә. (әкесінің аты, болған жағдайда), атағы, лауазымы
Ілесіп жүретін адамның қолы
Режимдік объектінің аумағынан шығу уақыты
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ескертпе: журналдың парақтары нөмірленіп, тігіліп және мөрмен бекітілуі тиіс. Істердің барлық номенклатурасы мекеменің хатшылығында (кеңсесінде) тіркелуі тиіс. Журналдың соңғы бетінде мекеме бастығының қолымен: "Осы журналда парақ нөмірленіп, тігіліп және мөрмен бекітілді" деп көрсетіледі. Жазба көк түсті сиямен немесе шарикті қаламмен түсінікті жазумен жазылады. Түзеуге және шимайлауға жол берілмейді.
Журнал толтырылғаннан кейін мекеменің хатшылығына (кеңсесіне) тапсырылады.
Қылмыстық-атқару
жүйесінің мекемелеріне
бару қағидаларына
2-қосымша
нысан
Тұрақты рұқсаттама, уақытша рұқсаттама
Алдыңғы беті Артқы беті
Шифры
1
2
3
4
5
6
7
В
Д
20 жылғы "_" _____
дейін жарамды
___________
Жеке қолы
№ ____ Рұқсаттама
Атағы ________________________
Тегі _________________________
Аты __________________________
Әкесінің аты (бар болса) _____
Лауазмы ______________________
Мекеме бастығы _______________
20___ жылғы "____" ____
Ескертпе:
Тұрақты және уақытша рұқсаттаманың өткізу режимін реттеуге, БӨП-те қарап тексеруге арналған шифрлі торы болады, ол мынадай тәртіппен толтырылады:
1) 1-2-ші қатарда - күзетілетін объектіге кіру уақыты;
2) 3-4-ші қатарда - күзетілетін объектіден шығу уақыты;
3) 5-ші қатардағы "В" әрпі 1-2, 3-4-ші қатарларда көрсетілген жұмыс уақытының барлық кезеңінде рұқсаттама иесінің объектіге еркін кіруге және шығуға құқығы бар екенін көрсетеді;
4) "В" әрпі диагональ бойынша бір сызықпен сызылса, рұқсаттама иесіне мекеменің күн тәртібіне сәйкес тек түскі ас кезінде объектіден шығуға рұқсат берілгенін көрсетеді;
5) "В" эрпі диагональ бойынша екі сызықпен сызылса, 1-2, 3-4-ші қатарларда көрсетілген жұмыс уақытының барлық кезеңінде объектінің аумағынан шығуға тыйым салынғанын көрсетеді;
6) "Д" әрпі - (қарап тексеру) - мекеме аумағына папкаларды, портфельдерді, дипломаттарды, сөмкелерді қарап тексерусіз алып кіруге рұқсат етілгені;

28. При возникновении сомнений в принадлежности пропуска или документа удостоверяющего личность, служебного удостоверения, часовой КПП докладывает начальнику караула и далее действует по его указанию.
29. Вход на территорию учреждения без пропуска установленного образца не допускается.
Приложение 1
к Правилам посещения
учреждений уголовно-
исполнительной системы
форма
Журнал учета посетителей
№ п/п
Дата
Ф.И.О.
(отчество при наличии) посетителя
№ документа удостоверяющего личность
Время входа на территорию режимного объекта
Цель посещения
Ф.И.О.
(отчество при наличии) посещаемого лица
Ф.И.О. (отчество при наличии) звание, должность сопровождающего лица
Роспись сопровождающего лица
Время выхода с территории режимного объекта
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Примечание: листы журнала должны быть пронумерованы, прошиты и скреплены печатью. Вся номенклатура дел должна быть зарегистрирована в секретариате (канцелярии) учреждения. На последней странице журнала за подписью начальника учреждения указывается: "В настоящем журнале пронумеровано, прошнуровано и скреплено печатью___ листов". Запись производится чернилами или шариковой ручкой синего цвета, разборчивым почерком. Исправления и помарки не допускаются.
По заполнению журнал сдается в секретариат (канцелярию) учреждения.
Приложение 2
к Правилам посещения
учреждений уголовно-
исполнительной системы
Форма
Постоянный пропуск, временный пропуск
Лицевая сторона
Оборотная сторона
Примечание:
Постоянные и временные пропуска имеют сетку с шифром, предназначенные для упорядочения пропускного режима, досмотра на КПП, заполняемые следующим образом:
1) 1 - 2 колонки - время входа на охраняемый объект;
2) 3 - 4 колонки - время выхода с охраняемого объекта;
3) 5 колонка буква "В" - указывает, что владелец пропуска имеет право свободного выхода и входа на объект на весь период рабочего времени, указанного в колонках 1 - 2, 3 – 4;
4) "В" зачеркнута одной линией по диагонали – указывает, что выход с объекта владельцу пропуска разрешен только на период обеда согласно распорядку дня в учреждении;
5) "В" зачеркнута двумя линиями по диагонали - выход с территории объекта на весь период рабочего времени, указанного в колонках 1 - 2, 3 - 4 запрещен;
6) буква "Д" - (досмотр) - пронос папок, портфелей, дипломатов, сумок на территорию учреждения разрешен без досмотра;