"Техникалық талаптарды және бақылау-кассалық машиналардың техникалық талаптарға сәйкестілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 30 желтоқсандағы № 636 Бұйрығына өзгертулер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 13 қазандағы № 431 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 18 қарашада № 9878 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 208 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 16.02.2018 № 208 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 645, 651-баптарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Техникалық талаптарды және бақылау-кассалық машиналардың техникалық талаптарға сәйкестілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 30 желтоқсандағы № 636 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5454 болып тіркелген, 2009 жылғы 20 наурыздағы № 42 (1639) "Заң газеті" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтағы 1-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Ақша есеп айырысу туралы мәліметтерді салық қызметі органдарына беруді қамтамасыз етпейтін техникалық талаптар және бақылау-кассалық машиналардың техникалық талаптарға сәйкестілік нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Ақша есеп айырысу туралы мәліметтерді салық қызметі органдарына беруді қамтамасыз ететін техникалық талаптар және бақылау-кассалық машиналардың техникалық талаптарға сәйкестілік нысаны бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Техникалық талаптарды және бақылау-кассалық машиналардың техникалық талаптарға сәйкестілік нысанында:
жоғарғы оң жақ бұрышы мына редакцияда мазмұндалсын:
"Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрлігінің
2008 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 636 бұйрығына
1 Қосымша";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 1-ші қосымшаның басталуы мына редакцияда мазмұндалсын:
"Ақша есеп айырысу туралы мәліметтерді салық қызметі органдарына беруді қамтамасыз етпейтін техникалық талаптар және бақылау-кассалық машиналардың техникалық талаптарға сәйкестілік нысаны";
Осы бұйрықтың 1-ші қосымшаның редакциясына сәйкес 2-ші қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетi (Ә.С. Жұмаділдаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 декабря 2008 года № 636 "Об утверждении технических требований и формы соответствия техническим требованиям контрольно-кассовых машин"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 13 октября 2014 года № 431. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 ноября 2014 года № 9878. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 208 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 16.02.2018 № 208 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьями 645, 651 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 декабря 2008 года № 636 "Об утверждении технических требований и формы соответствия техническим требованиям контрольно-кассовых машин" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5454, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 20 марта 2009 г. № 42 (1639)), следующие изменения и дополнение:
пункт 1 указанного приказа изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) Технические требования и форму соответствия техническим требованиям контрольно-кассовой машины, не обеспечивающей передачу сведений о денежных расчетах в органы налоговой службы согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Технические требования и форму соответствия техническим требованиям контрольно-кассовой машины, обеспечивающей передачу сведений о денежных расчетах в органы налоговой службы согласно приложению 2 к настоящему приказу.";
в технических требованиях и форме соответствия техническим требованиям контрольно-кассовой машины, утвержденные указанным приказом:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 декабря 2008 года № 636";
заголовок приложения 1, утвержденного указанным приказом изложить в следующей редакции:
"Технические требования и форма соответствия техническим требованиям контрольно-кассовой машины, не обеспечивающей передачу сведений о денежных расчетах в органы налоговой службы";
дополнить приложением 2 в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан (Джумадильдаев А.С.) в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның бұқаралық ақпарат құралдарына ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
қаржы Министрі Б. Султанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 13 қазандағы
№ 431 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2008 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 636 бұйрығына
2-қосымша
Ақша есеп айырысу туралы мәліметтерді салық қызметі
органдарына беруді қамтамасыз ететін техникалық талаптар және
бақылау-кассалық машиналардың техникалық талаптарға сәйкестілік
нысаны _____________________________________________________
(бақылау-кассалық машиналар үлгілерінің атауы)
№ п/п
Бақылау-кассалық машинаға техникалық (бұдан әрі - БКМ) талаптар
БКМ үлгісінің техникалық мінездемелері негізгі техникалық талаптарға сәйкестілігі жөніндегі мәліметтер
Ескерту
Жалпы талаптар
Айтылмыш бағанның толтыру үшін жасап шығарушы зауыт құжаттамасының мәліметтері міндетті түрде құжаттың атауы, беттің нөмірлері көрсетілген және құжаттың нақты кандай тармағына сәйкес суреттелген талапты жүзеге асуы көрсетіледі.
I бөлім. Бекіту және деректерді беру функциясы бар БКМ талаптар
1.
БКМ жеткізу жиынтығына кіретін бағдарламалық паролі (кемінде төрт дәреже) немесе нөмірлік кілттер.
Бағдарламалық парольдермен кем дегенде мына жұмыс режімдері қорғалуы тиіс:
1.1

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего приказа на официальное опубликование в средствах массовой информации в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 13 октября 2014 года № 431
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 декабря 2008 года № 636
Технические требования
и форма соответствия техническим требованиям
контрольно-кассовой машины, обеспечивающей передачу сведений о
денежных расчетах в органы налоговой службы
_______________________________________________________________
(наименование модели контрольно-кассовой машины)
№ п/п
Технические требования к контрольно-кассовой машине (далее - ККМ)
Сведения о соответствии основным техническим требованиям технических характеристик модели ККМ
Примечание
Общие требования
Для заполнения данной графы используются сведения документации завода-изготовителя с обязательным указанием названия документа, номера страницы и конкретного пункта документа в котором описана реализация требования.
Раздел I. Требования к контрольно-кассовым машинам с функцией фиксации и передачи информации
1.
Иметь программный пароль (не менее четырех разрядов) или номерные ключи.
Программными паролями должны защищаться, как минимум, следующие режимы работы ККМ:
1.1

1) сатуларды тіркеу режімі;
1.2
2) бағдарламалау режімі;
1.3
3) "Ауысуды жабу" режімі
2.
БКМ жұмысқа қосқанда ауысымның алдында автоматты түрде тестілеу функционалы болуы,сонымен қатар ауысы соңында тәуліктік Z-есебін шешуде.
Функционалда болуы қажет:
2.1
1. Желілердің және негізгі блоктарын тестілеу.
2.2
2. БКМ бағдарламалық қамтамасыз етуді тестілеу.
2.3
3. Жинауышта сақталған фискалды деректердің бүтіндігін тестілеу және бақылау мына жолдармен:
1) соңғы ауысымдағы берілген барлық чектар туралы ақпаратты соңғы Z-есебі бақылау сомасымен салыстыру;
2) жинауышта сақталған фискалды деректердің барлық жазбаларының бақылау сомасын барлық Z-есебі жазбасының бақылау сомасымен салыстыру.
2.4
4. Фискалдық деректер операторының серверімен байланысты тестілеу (мәтінді хабарламаны жіберіп және оған жауап алу арқылы).
3.
Автоматты тестілеу жүргізу теріс болғанда БКМ блокталуын қамтамасыз ету:
3.1
1. желілердің және негізгі блоктарын тестілегенде.
3.2
2. БКМ бағдарламалық қамтамасыз етуді тестілегенде.
3.3
3. жинауышта сақталған фискалды деректердің бүтіндігін тестілегенде және бақылауда
4.
TCP/IP хаттамасын және CPCR жоғарғы деңгейде айырбас хаттамасын қолдана отырып фискалдық деректер операторының серверіне интернет желісі бойынша қосылу
5.
Сатып алуды (сатуды) тіркеуде бірыңғай жұмыс циклінде фискалдық деректер операторының серверіне чекті рәсімдеуді және чектің деректерін беруді қамтамасыз ету.
6.
Сатып алушыға БКМ бақылау чегін кассирдің беру мүмкіндігі болмаған жағдайда, БКМ жұмысында ақаулар немесе басқа жағдайлар, чек ленталары болмаған немесе жыртылған жағдайда өткізуге кедергі жасау операциясын қамтамасыз ету.
7.
БКМ дербес тәртіпте жұмыс істеген кезеңінде БКМ фискалдық деректер жинауышында жинақталған бақылау чектері туралы ақпаратты кемінде 1 ай мерзімге (720 сағат) сақталуын қамтамасыз ету. БКМ дербес тәртіпте жұмысы байланыс арнасына рұқсат жоқ кезінде және есеп айырысулар туралы ақпаратты фискалдық деректер операторының серверіне жібергенге дейін әрекеттейді. Ақпарат құрамы 19-тармақта көрсетілген.
8.
БКМ фискалдық деректер жинауышында ақпаратты сақтау тексеру режімі көзделген болуы тиіс БКМ әрбір жазбаның және барлық жазбаның және мерзімді бақылау салыстыру (БКМ қосқанда және Z-есебін шешкенде) ортақ бақылау сомасын бақылау сомасын кезеңдік салыстыру құралымы болу керек.
9.
Негізгі жұмыс режімнің бағдарламалау (конфигурациялау) қамтамасыз ету:
1) тіркеу режімі (сату, қайтарымдарты тіркеу, салықтарды есептеу), X режімі және Z есептер;
2) бағдарламалау режімі (қарау/БКМ қалпына келтірулерін өзгерту, сыртқы жабдықтармен БКМ қалпына келтіру);

1) режим регистрации продаж;
1.2
2) режим программирования;
1.3
3) режим "Закрытие смены".
2.
Иметь функционал автоматического тестирования при включении ККМ в работу в начале смены, а также в конце смены при снятии суточного Z-отчета.
Функционал должен включать в себя:
2.1
Тестирование основных блоков и узлов.
2.2
Тестирование программного обеспечения ККМ.
2.3
Тестирование и контроль целостности данных сохраненных в накопителе фискальных данных путем:
1) проверки информации о всех выданных чеках за последнюю смену и сверки с контрольной суммой последнего Z-отчета;
2) сопоставления общей контрольной суммы всех записей в накопителе фискальных данных с суммой контрольных записей всех Z-отчетов.
2.4
Тестирование связи с сервером оператора фискальных данных (путем отправки тестового сообщения и получения ответа).
3.
Обеспечивать блокирование ККМ в случае отрицательного прохождения автоматического тестирования:
3.1
При тестировании основных блоков и узлов.
3.2
При тестировании программного обеспечения ККМ.
3.3
При тестировании и контроле целостности данных сохраненных в накопителе фискальных данных
4.
Подключаться к серверу оператора фискальных данных по сети интернет, используя протокол соединения TCP/IP и протокол обмена данных верхнего уровня CPCR
5.
Обеспечивать оформление чека и передачу данных чека на сервер оператора фискальных данных в едином рабочем цикле при регистрации покупки (продажи).
6.
Обеспечивать блокирование проведения операций, в случае отсутствия или обрыва чековой ленты, неправильного выполнения операции кассиром и при возникновении других проблем в работе ККМ, приведших к невозможности выдачи кассиром контрольного чека ККМ покупателю.
7.
Обеспечивать сохранность информации о контрольных чеках, накопленных за период работы ККМ в автономном режиме в накопителе фискальных данных ККМ не менее одного месяца (720 часов). Автономный режим работы ККМ действует при отсутствии доступа к каналам связи и до момента отправки информации о денежных расчетах на сервер оператора фискальных данных. Состав информации указан в пункте 19
8.
В ККМ должен быть предусмотрен режим проверки сохранности информации в накопителе фискальных данных ККМ путем формирования контрольных сумм каждой записи и общей контрольной суммы всех записей с проведением периодической их контрольной сверки (при включении ККМ и при снятии Z-отчета).
9.
Обеспечивать программирование (конфигурирование) основных режимов работы:
1) режим регистрации (продаж, регистрации возвратов, начисления налогов); режим X и Z отчетов;
2) режим программирования (просмотр/изменение настроек ККМ, настройка ККМ с внешними устройствами);

3) қосымша режімдер (БКМ ішкі сағаттарында уақытты орнату, БКМ тестілеу режімі, сынау чегін басып шығару және басқалар).
10.
Клавиатурадағы белгілер, басылымға шығарылатын және индикация ақпараттары мемлекеттік немесе орыс тілдерінде болуы керек.
Бұл талаптар фискалды тіркеушілер болып табылатын БКМ жүргізілмейді
11.
БКМ ауысымды жабу және ауысымдық (тәуліктік) есепті (Z есеп) қалыптастыру процедураларын қамтамасыз ету керек
12.
Ауысымдық (тәуліктік) есеп (Z есеп) қалыптастыру кезінде БКМ осы Z есептің бақылау сомасы қалыптасуы керек және барлық жазбалардың жалпы бақылау сомасы және осы талаптардың 2.3.-тармағына сәйкес фискалды деректер жинауышында сақталған деректердің тұтастығын бақылау процедурасы болуы керек.
13.
БКМ ауысымның ұзақтылығын бақылауы тиіс.
Ауысымның ұзақтылығын есептеу алғашқы рәсімделген төлем құжаттамасы ақталған сәттен бастап есептеледі.
Ауысымның ұзақтылығы 24 сағаттан асқан жағдайда, БКМ ауысымның жабылу операциясын өзкізгенге дейін төлем құжаттарын рәсімдеу мүмкіндігін тежеуі қажет.
14.
БКМ чекті қайтару рәсімін және фискалдық деректер операторының серверіне сәйкесінше хабарлама қалыптастыруды қамтамасыз ету керек.
15.
БКМ фискалдық деректер операторының серверіне салық қызметі органдары қойған касса бойынша операцияларды тоқтату хабарламасын алғаннан кейін жұмысты тоқтатуды қамтамасыз ету керек.
Сонымен бірге касса ауысымын ашқанда БКМ салық қызметі органдары талаптары бойынша тоқтатылғандығы (экранда немесе чек лентасында басып шығару арқылы) туралы хабарлама шығуы керек.
16.
БКМ фискалдық деректер операторының серверінен түскен салық органдары хабарламаларынан құрастырылған хабарламаның шығарылуын қаматамасыз етуі тиіс. Хабарламалар БКМ экрандарында пайда болуы тиіс немесе БКМ Z, X-есептерін шешкенде чек лентасында басылып шығуы керек.
Фискалдық деректер операторының серверімен жұмысқа қойылатын талаптар
17.
БКМ GSM, LTE, Wi-Fi, Wi-Max, Ethernet стандарттарында жұмыс жасайтын кем дегенде екі тәуелсіз арнаны ұстануы керек.
18.
"БКМ архитектурасы" құжатында "Кассалық аппараттарды сәкестендіру механизмі" бөліміне сәйкес серверде БКМ қуаттауды жүргізу
19.
Фискалдық деректер операторының серверіне өткізілген кассалық операциялар туралы жіберілетін деректер құрамы:
19.1
1) Салық төлеушінің ЖСН/БСН
19.2
2) БКМ сәйкестендіру нөмірі
19.3
3) салық қызметі органдарындағы БКМ тіркеу нөмірі
19.4
4) БКМ зауыт нөмірі
19.5
5) салық төлеушінің қызмет түрі
19.6
6) операция түрі (сатып алу, сату, сатуды қайтару, сатып алуды қайтару)

3) дополнительные режимы (установка времени во внутренних часах ККМ, режим тестирования ККМ и др.).
10.
Обозначения на клавиатуре, информация, выводимая на печать и индикация, должны быть на государственном или русском языках.
Данное требование не распространяется на ККМ, являющиеся фискальными регистраторами
11.
ККМ должна обеспечивать проведение процедуры закрытия смены и формирования сменного (суточного) отчета (Z отчета).
12.
При формировании сменного (суточного) отчета (Z отчета) ККМ должна быть сформирована контрольная сумма данного Z отчета и общая контрольная сумма всех записей и запущена процедура контроля целостности данных сохраненных в накопителе фискальных данных в соответствии с пунктом 2.3 настоящих требований.
13.
ККМ должна контролировать продолжительность смены.
Моментом начала отсчета продолжительности смены считается окончание оформления первого платежного документа за смену.
В случае превышения продолжительности смены более 24 часов, ККМ должна блокировать возможность оформления платежных документов до проведения операции закрытия смены.
14.
ККМ обеспечивает проведение процедуры возврата чека и формирования соответствующего сообщения на сервер оператора фискальных данных.
15.
ККМ обеспечивает блокировку работы при получении от сервера оператора фискальных данных сообщения с требованием о приостановлении операций по кассе, выставленным органами налоговой службы.
При этом при открытии кассовой смены на ККМ должно выводиться сообщение о том, что ККМ заблокирована по требованию органов налоговой службы (на экране или печатью на чековой ленте).
16.
ККМ обеспечивает вывод сообщений, получаемых от сервера оператора фискальных данных, с уведомлениями, сформированными органами налоговой службы. Сообщения должны выводиться на экран ККМ или печататься на чековой ленте при снятии X, Z - отчетов с ККМ.
Требования к работе с сервером оператора фискальных данных
17.
ККМ должна поддерживать, не менее двух независимых каналов приема передачи данных, работающих в стандартах GSM, LTE, Wi-Fi, Wi-Max, Ethernet.
18.
Проводить авторизацию ККМ на сервере, согласно раздела "Механизм идентификации кассовых аппаратов" документа "ККМ Архитектура"
19.
Передавать данные о совершаемых кассовых операциях на сервер оператора фискальных данных
Состав передаваемых данных:
19.1
1) ИИН/БИН налогоплательщика
19.2
2) Идентификационный номер ККМ
19.3
3) Регистрационный номер ККМ в органах налоговой службы
19.4
4) Заводской номер ККМ
19.5
5) Вид деятельности налогоплательщика
19.6
6) Вид операции (покупка, продажа, возврат покупки, возврат продажи)

19.41
18) такси қосымша атрибуттары.*
19.42
19) тұрақтар қосымша атрибуттары *
19.43
20) сатып алушы туралы қосымша деректер*
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.
19.44
21) бақылау чегінің автономды фискалды белгісі (бақылау чектерін автономномды режімде берген жағдайда)
19.45
22) барлық түрдегі төлемдер тізімі (қолма-қол ақша және (немесе) банктің төлем картасы)
19.46
23) бақылау чегінің жалпы сомасына ҚҚС
Ескерту: * CPCR хаттамасына сәйкес БКМ осы саладағы жұмысы кезінде және БКМ ақпарат болған жағдайда.
20.
Ауысым жабылғанда және Z-есеп қалыптасқанда жасалатын операциялар туралы деректерді фискалдық деректер операторының серверіне жіберу
Жіберілетін деректердің құрамы:
20.1
1) Салық төлеушінің ЖСН/БСН
20.2
2) БКМ сәйкестендіру нөмірі
20.3
3) салық қызметі органдарындағы БКМ тіркеу нөмірі
20.4
4) салық қызметі органдарындағы БКМ зауыт нөмірі
20.5
5) Z есептің орындалған күні және уақыты
20.6
6) ауысымның басталуы күні және уақыты
20.7
7) ауысымның аяқталуы күні және уақыты
20.8
8) ауысымның аяқталу үдерісін жүргізген оператор-кассирдің коды
20.9
9) ауысым аралығында қалыптастырылған БКМ құжаттарының жалпы саны;
20.10
10) ауысым аралығында қалыптастырылған БКМ бақылау чектерінің жалпы саны.
20.11
11) ауысым аралығында БКМ қалыптастырылған қайтарымның жалпы саны;
20.12
12) ауысым аралығында БКМ автономды режімде қалыптастырылған бақылау чектерінің жалпы саны;
20.13
13) ауысым аралығында БКМ берген бақылау чектерінің жалпы сомасы
20.14
14) ауысым аралығында БКМ қалыптастырған қайтарымдардың жалпы сомасы
20.15
15) ауысымда барлық чектер бойынша төленуге тиіс жалпы сомасы
20.16
16) ауысымда барлық чектер бойынша төленгеннен кейін қайтаруға тиісжалпы сомасы
20.17
17) ауысымда шегерімдердің барлық чектер бойынша жалпы сомасы
20.18
18) ауысымда үстемелердің барлық чектер бойынша жалпы сомасы
20.19
19) ақшалай төленген бақылау чектерінің жалпы саны;
20.20
20) банк төлем карталарымен төленген бақылау чектерінің жалпы саны;
20.21
21) ауысымда ақшалай төленген бақылау чектерінің жалпы саны
20.22
22) ауысымда банкілік төлем карталарымен төленген бақылау чектерінің жалпы саны
20.23
23) ауысымда барлық чектер бойынша ҚҚС жалпы сомасы
20.24
24) Z-есеп бақылау сомасы.
20.26
25) Фискалды деректер жинауышындағы барлық жазбалардың жалпы бақылау сомасы.
21.
Фискалдық деректер операторының серверінен фискалдық белгілерді алу.
22.
Кассалық чекті фискалдық белгімен басып шығару, фискалдық деректер операторының серверінен алынған. Чек түріне талаптар 28 тармақта көрсетілген.
23.
Фискалдық деректер операторының серверімен деректерді беру-алу уақыты (чекті рәсімдеу туралы ақпаратты енгізу процедурасын оператор аяқтағаннан соң уақыттың қалыптасуы) 7 секундтан аспауы тиіс.
24.
Фискалдық деректер операторының серверімен уақытша байланыс үзілген жағдайда чектердің қалыптасуын және басылып шығарылуын қамтамасыз ету (БКМ жұмысы автономды режімге ауысады).
25.
БКМ кассаға ақша салу және алу туралы ақпаратты фискалдық деректер операторының серверіне жіберілуін қамтамасыз етуі керек.
Сервермен байланыс уақытша үзілген жағдайда жұмыс істеу талаптары
26.
Фискалдық деректерді беру функциясы бар БКМ автономды режімде фискалды белгінің қалыптасуын, жазу, жүйелеу, жинақтау, өзгертілмеген түрде бір айдан кем емес (720 сағат) уақытқа энергия көзін қолданбастан фискалдық деректердін сақталуын қамтамасыз ететін, фискалдық деректер операторының серверіне беруге арналған БКМ фискалдық деректердің жинауышы болуы керек. Фискалды деректердің жинауышы фискалдық және оперативтік жадылардан құралған.
27.
Фискалдық деректер операторының серверімен уақытша байланыс болмаған жағдайда немесе рұқсат етілген деңгейден жоғары деректердң беру арнасында кедергі болғанда (5 секунд фискалдық деректер операторының серверінен жауап алғанға дейін), сонымен қатар БКМ фискалдық деректер операторының серверімен байланысуға жарамды электр қорегі болмаған жағдайда:

19.41
18) доп. атрибуты такси.*
19.42
19) доп. атрибуты стоянок*
19.43
20) доп. сведения о покупателе*
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.
19.44
21) автономный фискальный признак контрольного чека (При передаче контрольных чеков, пробитых в автономном режиме)
19.45
22) список платежей всех типов (наличность и (или) платежная банковская карта)
19.46
23) НДС на общую сумму контрольного чека
Примечание: * Согласно протокола CPCR при работе ККМ в данной отрасли и наличии информации на ККМ.
20.
Передавать данные о совершаемых операциях закрытия смены и формирования Z-отчетов на сервер оператора фискальных данных
Состав передаваемых данных:
20.1
1) ИИН/БИН налогоплательщика
20.2
2) идентификационный номер ККМ
20.3
3) Регистрационный номер ККМ в органах налоговой службы
20.4
4) Заводской номер ККМ в органах налоговой службы
20.5
5) дата и время выполнения Z отчета
20.6
6) дата и время начала смены
20.7
7) дата и время завершения смены
20.8
8) код оператора-кассира проводившего процедуру закрытия смены
20.9
9) общее число документов сформированных ККМ в течение смены;
20.10
10) общее число контрольных чеков сформированных ККМ в течение смены;
20.11
11) общее число возвратов, сформированных ККМ в течение смены;
20.12
12) общее число контрольных чеков, сформированных ККМ в автономном режиме в течение смены;
20.13
13) общая сумма контрольного чеков, выданных ККМ в течение смены
20.14
14) общая сумма возвратов, сформированных ККМ в течение смены
20.15
15) общая полученная сумма оплаты по всем чекам за смену
20.16
16) общая сумма сдачи после оплаты по всем чекам за смену
20.17
17) общая сумма скидки на сумму по всем чекам за смену
20.18
18) общая сумма наценки на сумму по всем чекам за смену
20.19
19) общее число контрольных чеков, оплаченных наличностью;
20.20
20) общее число контрольных чеков, оплаченных платежными банковскими картами;
20.21
21) общая сумма оплаты наличными по всем чекам за смену
20.22
22) общая сумма оплаты платежными банковскими картами по всем чекам за смену
20.23
23) общая сумма НДС по всем чекам за смену
20.24
24) контрольная сумма Z-отчета.
21.
Получать фискальный признак от сервера оператора фискальных данных.
22.
Печатать кассовый чек с фискальным признаком, полученным от сервера оператора фискальных данных. Требования к виду чека определены в пункте 30.
23.
Время приема-передачи данных на сервер оператора фискальных данных (время формирования чека после завершения оператором процедур ввода информации об оформлении чека) должно быть не более 7 секунд.
24.
Обеспечивать формирование чеков и печать чеков в условиях временной потери соединения с сервером оператора фискальных данных (перехода ККМ в автономный режим работы).
25.
ККМ обеспечивает передачу на сервер оператора фискальных данных информации по внесению и изъятию наличности из кассы
Требования к работе в условиях временной потери соединения с сервером
26.
ККМ с функцией передачи фискальных данных должен иметь накопитель фискальных данных, обеспечивающий формирование фискального признака в автономном режиме, запись, систематизацию, накопление, хранение фискальных данных в неизменном виде без потребления энергии от источников питания в течение не менее 1 месяца (720 часов) с даты записи для последующей передачи на сервер оператора фискальных данных. Накопитель фискальных данных включает в себя фискальную и оперативную память ККМ.
27.
При временном отсутствии соединения с сервером оператора фискальных данных или при задержках в канале передачи данных сверх допустимой величины (5 секунд на получение ответа от сервера оператора фискальных данных), а также при отсутствии электропитания, достаточного для связи с сервером оператора фискальных данных ККМ обязан:

27.1
1) БКМ автономды жұмыс режіміне көшуге;
27.2
2) оператор-кассирге фискалдық деректер операторының серверімен байланыс жоқтығын және БКМ автономды режімге көшкендігін хабарлау керек;
27.3
3) чекке жеке ерекше нөмір - автономды код беру керек.
БКМ чегінің жеке ерекше бақылау нөмірі БКМ қолданылған мерзімі кезеңінде ерекше болуы керек.
27.4
4) чекте автономды кодты басып шығару керек;
27.5
5) басылатын чектерде құрылымның автономды режімде жұмыс істейтіндігі жөнінде белгі болуы керек
"Автономды" термині көрсетілуі керек;
27.6
6) автономды режімде 72 сағаттан артық жұмыс істеген кейін кассир-операторға хабар беру арқылы БКМ тоқтату керек, (ең "соңғы" автономды чек 72 сағаттан аспауы керек).
27.7
7) БКМ жұмыстың автономды режімінде "Ауысымды жабу" өткізу процедурасын және Z-есебін қамтамасыз ету керек.
БКМ ауысымды жабу сұранысын автономды кезекке кою керек және оны серверге байланыс пайда болғанда Z-есеп алынған күні мен уақыты белгісі көрсетілуімен берілуі тиіс.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда, Z-есеп БКМ өткізілген ақшалай операциялар және берілген чектер негізінде бірігуі, БКМ фискалдық деректер жинауышында сақталуға міндетті.
28.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс қалпына келгенде БКМ келесі әрекеттерді орындауы тиіс:
28.1
1) Фискалдық деректер операторының серверіне автономды режімде жұмыс жасау ұзақтығы туралы ақпарат құрастырып және беруі тиіс;
28.2
2) БКМ автономды режім жұмысы кезеңінде жинақталған фискалдық деректер операторының серверіне ретімен БКМ барлық бақылау чектерін және алынған Z- есеп белгілерін жіберіп, фискалдық деректер операторының серверінен CPCR хаттамасына сәйкес арқылы бақылау чегінің расталған фискалды белгісімен оның әрқайсысына жауап алу;
28.3
3) БКМ автономды режімде жұмыс істеген кезеңінде иеленген (жолақ "Бақылау чегінің автономды фискалды белгісі" CPCR хаттамасы бойынша) әрбір хабарламада сәйкестігінше жолақта бақылау чегінің фискалды белгісі болуы тиіс;
БКМ құрастыратын чектер және басқа құжаттарға талаптар
29.
БКМ келесі құжаттардың басылып шығуын қамтамасыз етуі керек:
29.1
1) БКМ бақылау чегін;
29.2
2) кассирлер бойынша есеп;
29.3
3) секциялар бойынша есеп;
29.4
4) сөндірусіз есеп (X-есеп).
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болған жағдайда X-есеп сервердің басылуына беріледі, фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда БКМ фискалдық деректерді жиынтықта сақталған есептегіштердің деректері негізінде;
29.5
5) ауыспалы (тәуліктік) есеп (Z-есеп).
Ауыспалы (тәуліктік) есеп фискалдық деректер операторының серверімен БКМ сұранысы бойынша қалыптасады және БКМ жеке құжатпен басылымға жіберіледі.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда, Z-есеп БКМ фискалдық деректер жинауышында сақталған БКМ өткізілген ақшалай операциялар және берілген чектер негізінде.

27.1
1) перейти в автономный режим работы ККМ
27.2
2) сообщить оператору-кассиру о том, что нет доступа к серверу оператора фискальных данных, и что ККМ перешла в автономный режим;
27.3
3) присвоить чеку собственный уникальный номер - автономный код.
Собственный уникальный контрольный номер чека на ККМ должен быть уникален в течение всего срока эксплуатации ККМ.
27.4
4) напечатать автономный код на чеке;
27.5
5) на печатаемых чеках должна быть пометка, что устройство работает в автономном режиме
Указан термин "Автономный";
27.6
6) блокировать ККМ при работе в автономном режиме более 72 часов, с информированием кассира-оператора (самый "старый" автономный чек не должен быть старше 72 часов).
27.7
7) ККМ в автономном режиме работы обеспечивает проведение процедуры "Закрытие смены" и снятия Z-отчета.
ККМ должна добавлять запрос на закрытие смены в автономную очередь и передавать его на сервер при восстановлении связи с добавлением метки с датой и временем снятия Z-отчета.
В случае отсутствия связи с сервером оператора фискальных данных, Z-отчет должен генерироваться на ККМ на основании данных о проведенных денежных операциях и выданных чеках, хранящихся в накопителе фискальных данных ККМ.
28.
При восстановлении связи с сервером оператора фискальных данных ККМ должна выполнить следующие действия:
28.1
1) сформировать и передать на сервер оператора фискальных данных сообщение с информацией о продолжительности работы в автономном режиме;
28.2
2) отправить последовательно на сервер оператора фискальных данных все контрольные чеки ККМ и метки о снятых Z-отчетах, накопленные во время работы ККМ в автономном режиме, получая на каждый из них ответ от сервера оператора фискальных данных с действительным фискальным признаком контрольного чека в соответствии с протоколом CPCR;
28.3
3) в каждом сообщении в соответствующем поле должен присутствовать автономный код контрольного чека, присвоенный ККМ во время автономной работы (поле "Автономный фискальный признак контрольного чека" по протоколу CPCR).
Требования к чекам и иным документам, формируемым ККМ
29.
ККМ должна обеспечивать печать следующих документов:
29.1
1) контрольный чек ККМ;
29.2
2) отчет по кассирам;
29.3
3) отчет по секциям;
29.4
4) отчет без гашения (X-отчет).
При наличии связи с сервером оператора фискальных данных X-отчет передается на печать с сервера, при отсутствии соединения с сервером оператора фискальных данных отчет генерируется на ККМ на основании данных счетчиков, хранящихся в накопителе фискальных данных ККМ;
29.5
5) сменный (суточный) отчет (Z-отчет).
Сменный (суточный) отчет формируется на сервере оператора фискальных данных по запросу с ККМ и передается на ККМ отдельным документом для печати.
В случае отсутствия связи с сервером оператора фискальных данных, Z-отчет генерируется на ККМ на основании данных о проведенных денежных операциях и выданных чеках, хранящихся в накопителе фискальных данных ККМ.

Z-есеп құрылымы 11.3 тармақшада көрсетілген. "Есептерді алу - Z-есеп, X-есеп" CPCR хаттамасы.
30.
БКМ бақылау чегінде басып шығаруын қамтамасыз ету:
30.1
1) салық төлеушінің атауы;
30.2
2) салық төлеушінің БСН/ЖСН;
30.3
3) БКМ зауыт нөмірі;
30.4
4) БКМ тіркеу нөмірі;
30.5
5) чектің реттік нөмірі;
30.6
6) тауардың, жұмыстың, қызметтің атауы;
30.7
7) тауарды сату, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету ақшалау есеп айырысу күні және уақытын;
30.8
8) тауардың, жұмыстың, қызметтер бағасы;
30.9
9) сатып алу сомасы;
30.10
10) фискалды белгі, фискалдық деректер операторының серверімен қалыптастырылған және (немесе) автономды коды, БКМ автономды режімде қалыптасқан чекте міндетті түрде "Фискалды чек" сөз тіркесі көрсетілуімен;
30.11
11) фискалдық деректер операторының атауы;
30.12
12) чекті растауды тексеруге арналған фискалдық деректер оператордың сайты;
30.13
13) БКМ, валюта айырбастау, метал қалдықтарын қабылдау, шыны ыдыстарды, ломбардтарда бақылау чектерінде ақпараттарды басылуын қамтамасыз ету, сатылымдар сомасы туралы, сатып алу туралы;
Бұл талап металл қалдықтарын қабылдау, шыны ыдыстарды, ломбардтарда қолданылатын БКМ моделдерінде қолданылады.
30.14
14) БКМ осы тармақта көрсетілген деректемелер бақылау чегінде көрсетілуін қамтамасыз ету керек, сонымен қатар қазақ тілінде, қазақ тілінің арнайы әліпбиінің әріптерін қолдану арқылы.
Серверге фискалдық деректерді беру жұмысы және тәртібі жұмысына талаптары
31.
Фискалдық деректер операторының серверіне БКМ қосу тәртібі БКМ нақты моделіне пайдалану құжаттамасында көрсетілуі тиіс.
32.
БКМ жұмыс режімі фискалдық деректерді серверге беру (фискалды режім, сонымен қатар автономды режім сервермен байланыс болмаған жағдайда) БКМ пайдалану құжаттамасы толық сәйкестікте жұмысын қамтамасыз ету керек.
33.
Барлық құжаттар, фискалдық деректер операторының серверіне БКМ беру режімінде рәсімделген (фискалды режімде,автономды фискалдық деректер серверімен байланыс болмаған жағдайда), фискалдық режімнің ерекше белгі болуы тиіс ("Фискалды чек" сөзтіркесімен), басылуға фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда бақылау нөмірін алғаннан кейін немесе БКМ автономды кодын алу арқылы.
34.
БКМ мына деректердің енгізілуін қамтамасыз ету керек:
34.1
1) Фискалдық деректер операторының серверімен жұмысқа арналған адресі және порты;
34.2
2) БКМ тіркеу нөмірі (БКМ нөмірі салық қызметі органдарында тіркелген);

Структура Z-отчета приведена в п. 11.3. "Получение отчетов - Z-отчет, X-отчет" протокола CPCR.
30.
ККМ должна обеспечивать печать в контрольном чеке:
30.1
1) наименования налогоплательщика;
30.2
2) БИН/ИИН налогоплательщика;
30.3
3) заводского номера ККМ;
30.4
4) регистрационного номера ККМ;
30.5
5) порядкового номера чека;
30.6
6) наименования товара, работы, услуги;
30.7
7) даты и времени совершения денежного расчета за реализацию товара, выполнение работ, оказание услуг;
30.8
8) цены товара, работы, услуги;
30.9
9) суммы покупки;
30.10
10) фискального признака, сформированного сервером оператора фискальных данных и (или) автономного кода, сформированного в автономном режиме на ККМ с обязательным отражением на чеке словосочетания "Фискальный чек";
30.11
11) наименование оператора фискальных данных;
30.12
12) сайт оператора фискальных данных для проверки подлинности чека;
30.13
13) ККМ, применяемая в пункте обмена валют, приема лома металлов, стеклопосуды, ломбарде должна обеспечивать печать на контрольном чеке информации, как о сумме продаж, так и о сумме покупок;
Данное требование распространяется только на модели ККМ, предназначенные для применения в пунктах обмена валют, приема лома металлов, стеклопосуды.
30.14
14) ККМ обеспечивает возможность печати в контрольном чеке реквизитов, указанных в настоящем пункте, в том числе на казахском языке, с использованием специфических букв алфавита казахского языка.
Требования к режиму работы и порядку передачи фискальных данных на сервер
31.
Порядок подключения ККМ к серверу фискальных данных должен быть указан в эксплуатационной документации на конкретную модель ККМ.
32.
Режим работы ККМ с передачей данных на сервер оператора фискальных данных (как фискальный режим, так и автономный при отсутствии связи с сервером) должен обеспечивать работу ККМ в полном соответствии с эксплуатационной документацией.
33.
Все документы, оформленные ККМ в режиме с передачей данных на сервер оператора фискальных данных (как фискальном режиме, так и автономном при отсутствии связи с сервером оператора фискальных данных), должны иметь отличительный признак фискального режима (словосочетание "Фискальный чек";), выводимый на печать только после получения номера контрольного чека от сервера оператора фискальных данных или формирования ККМ автономного кода в случае отсутствия соединения с сервером оператора фискальных данных.
34.
ККМ должна обеспечивать ввод следующих данных:
34.1
1) адреса и порта для работы с сервером оператора фискальных данных;
34.2
2) регистрационного номера ККМ (номера ККМ под которым она зарегистрирована в органах налоговой службы);

34.3
3) БКМ сәйкестендіру нөмірі;
34.4
4) алғашқы инициализацияланған токені (сандық код, фискалдық деректер серверімен деректермен ауысуда санкцияланбаған кедергі біріктіруде қорғанысқа арналған);
34.5
5) рұқсат етілген Wi-Fi желілерін тізімін басқару, рұқсат етілген Wi-Fi желілеріне парольмен енгізу;
34.6
6) байланыс арналары параметрлерін қорғау.
35.
Бағдарламалау операциялары (конфигурациялау) фискалдық деректер операторы серверына БКМ қосу және БКМ күні мен уақытын түзету ауысым жабылғаннан кейін жүргізілуі тиіс.
Нақты сәтке дейін осы операцияларды жүргізу тоқтатылуы тиіс.
36.
БКМ күні мен уақытын түзету бағадарламасын жүргізу операциясы кезінде БКМ соңғы құрастырылған фискалдық құжаттың күні мен уақытынан кем белгілердің енгізілуін бақылауы керек.
БКМ арналған бағдарламамен қамтамасыз ету талаптары
37.
Барлық функцияларды техникалық талаптарға сәйкес жүзеге асырумен қатар мүмкіндікті болдырмау:
37.1
1) БКМ бағдарламалық бөлігін өзгеріту;
37.2
2) фискалдық деректер жинауышында сақталған бақылау чектеріне түзетулер енгізу;
37.3
3) фискалды режімдегі ерекше белгісі бар құжатты бақылау чегінің фискалдық деректер операторының серверінен нөмірінсіз немесе БКМ автономды код қалыптаспаған жағдайда, фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда;
37.4
4) фискалдық деректер операторының серверінен алынған фискалдық деректер өзгерту;
II бөлім. Деректерді беру функциясы бар БКМ талаптары ("Web-касса")
38.
БКМ жеткізу жиынтығына кіретін бағдарламалық паролі мен (кемінде төрт дәреже) немесе нөмірлік кілттер.
Бағдарламалық парольдермен кем дегенде мына жұмыс режімдері қорғалуы тиіс:
38.1
1) сатуларды тіркеу режімі;
38.2
2) бағдарламалау режімі;
38.3
3) "Ауысуды жабу" режімі
39.
БКМ жұмысқа қосқанда ауысымның алдында, сонымен қатар ауысу соңында тәуліктік Z-есебін шешуде автоматты түрде тестілеу функционалы болуы.
Функционалда болуы қажет:
39.1
1) Желілердің және негізгі блоктарын тестілеу.
39.2
2) БКМ бағдарламалық қамтамасыз етуді тестілеу.
40.
БКМ автоматты түрде тестілеу теріс болған жағдайда тоқтатылуын камтамасыз ету:
40.1
1) Желілердің және негізгі блоктарын тестілеу.
40.2
2) БКМ бағдарламалық қамтамасыз етуді тестілеу.
41.
TCP/IP байланыс хаттамасын және жоғарғы деңгейлі CPCR айырбас хаттамасын қоладанып, фискалдық деректер операторының серверіне интернет желісі бойынша қосылу.
42.
Сатып алу (сатуды) тіркеуде бірыңғай жұмыс циклінде фискалдық деректер операторының серверіне чекті рәсімдеуді және чектің деректерін беруді қамтамасыз ету.
43.
БКМ жұмысында ақаулар немесе басқа жағдайлар, чек ленталары болмаған немесе жыртылған жағдайда өткізуге кедергі жасау операциясын қамтамасыз ету, БКМ бақылау чегін сатып алушыға кассир беру мүмкіндігі болмаған жағдайда.
44.
Негізгі жұмыс режімнің бағдарламалау (конфигурациялау) қамтамасыз ету:

34.3
3) идентификационного номера ККМ;
34.4
4) первичного инициализационного токена (числовой код, сгенерированный сервером фискальных данных для защиты от несанкционированного вмешательства в обмен данными);
34.5
5) управления списком разрешенных Wi-Fi сетей, ввод пароля для разрешенной сети Wi-Fi.
34.6
6) управление приоритетом выбора канала приема-передачи.
35.
Операции программирования (конфигурирования) подключения ККМ к серверу оператора фискальных данных и коррекции даты и времени могут проводиться на ККМ только после завершения операции закрытия смены.
До этого момента проведение данных операций должно блокироваться.
36.
При проведении операции программирования даты и времени ККМ должна контролировать и запрещать ввод значений меньших, чем дата и время последнего сформированного фискального документа.
Требования к программному обеспечению для ККМ
37.
Наряду с полной реализацией функций в соответствии с техническими требованиями исключать возможность:
37.1
1) изменения программной части ККМ;
37.2
2) внесения корректировок в данные контрольных чеков, сохраненных в накопителе фискальных данных;
37.3
3) вывода на документы отличительного признака фискального режима без получения номера контрольного чека от сервера оператора фискальных данных или без формирования ККМ автономного кода, в случае отсутствия соединения с сервером оператора фискальных данных;
37.4
4) изменения фискального признака, полученного от сервера оператора фискальных данных;
Раздел II. Требования к контрольно-кассовым машинам с функцией передачи информации ("Web – касса")
38.
Иметь программный пароль (не менее четырех разрядов) или номерные ключи.
Программными паролями должны защищаться, как минимум, следующие режимы работы ККМ:
38.1
1) режим регистрации продаж;
38.2
2) режим программирования;
38.3
3) режим "Закрытие смены".
39.
Иметь функционал автоматического тестирования при включении ККМ в работу в начале смены, а также в конце смены при снятии суточного Z-отчета. Функционал должен включать в себя:
39.1
1) Тестирование связи с сервером фискальных данных.
39.2
2) Тестирование программного обеспечения ККМ.
40.
Обеспечивать блокирование ККМ в случае отрицательного прохождения автоматического тестирования:
40.1
1) При тестировании связи с сервером фискальных данных.
40.2
2) При тестировании программного обеспечения ККМ.
41.
Подключаться к серверу оператора фискальных данных по сети интернет, используя протокол соединения TCP/IP и протокол обмена данных верхнего уровня CPCR
42.
Обеспечивать оформление чека на сервере оператора фискальных данных в едином рабочем цикле при регистрации покупки (продажи).
43.
Обеспечивать корректную обработку операций, гарантирующую соответствие выполненных операций на ККМ информации имеющейся на сервере в случаях: отсутствия или обрыва чековой ленты в принтере, неправильного выполнения операции кассиром и при возникновении других проблем в работе ККМ, приведших к невозможности выдачи кассиром контрольного чека ККМ покупателю.
44.
Обеспечивать программирование (конфигурирование) основных режимов работы:

1) тіркеу режімі (сату, қайтарымдарты тіркеу, салықтарды есептеу);
2) X және Z есептер режімдері;
3) бағдарламалау режімі (қарау/БКМ қалпына келтірулерін өзгерту, сыртқы жабдықтармен БКМ қалпына келтіру);
4) қосымша режімдер (БКМ ішкі сағаттарында уақытты орнату, БКМ тестілеу режімі, сынау чегін басып шығару және басқалар).
45.
БКМ ауысымды жабу және ауысымдық (тәуліктік) есеп (Z есеп) қалыптастыру процедураларын қамтамасыз есту керек.
46.
БКМ ауысымның ұзақтылығын бақылауы тиіс. Ауысымның ұзақтылығы есептеу алғашқы рәсімделген төлем құжаттамасы аяқталған сәттен бастап есептеледі.Ауысымның ұзақтылығы 24 сағаттан асқан жағдайда, БКМ ауысымның жабылу операциясын өзкізгенге дейін төлем құжаттарын рәсімдеу мүмкіндігін тежеуі қажет.
47.
БКМ чекті қайтару рәсімін және фискалдық деректер операторының серверіне сәйкесінше хабарламаны қалыптастыру қамтамасыз ету керек.
48.
БКМ фискалдық деректер операторының серверінен салық қызметі органдарымен қойылған касса бойынша операцияларды тоқтату хабарламасын алғаннан кейін жұмысты тоқтатуды қамтамасыз ету керек.
Сонымен бірге касса ауысымын ашқан кезде, БКМ салық қызметі органдары талаптары бойынша тоқтатылған деген хабарламаны БКМ шығаруы керек (экранда немесе чек лентасында басылып шығу арқылы).
49.
БКМ фискалдық деректер операторының серверінен немесе салық қызметі органдарымен құрастырылған хабарламалардын шығаруын қамтамасыз етуі тиіс. Хабарламалар БКМ экрандарында пайда болуы тиіс немесе кассалық ауысым ашылғанда чек лентасында басылып шығу керек.
Фискалдық деректер серверімен жұмысына қойылатын талаптар
50.
БКМ GSM , LTE , Wi-Fi, Wi-Max, Ethernet стандарттарында жұмыс жасайтын кем дегенде екі тәуелсіз арнаны ұстануы керек.
51.
"БКМ архитектурасы" құжатында "Кассалық аппараттарды сәйкестендіру механизмі" бөліміне сәйкес серверде БКМ қуаттауды жүргізу
52.
Фискалдық деректер операторының серверіне жасалған кассалық операциялар туралы деректерді беруге
Берілетін деректер құрамы:
52.1
1) Салық төлеушінің ЖСН/БСН
52.2
2) БКМ сәйкестендіру нөмірі
52.3
3) салық қызметі органдарындағы БКМ тіркеу нөмірі
52.4
4) БКМ зауыт нөмірі
52.5
5) салық төлеушінің қызмет түрі
52.6
6) операция түрі (сатып алу, сату, сатуды қайтару, сатып алуды қайтару)
52.7
7) кассалық операцияның жасалған күні және уақыты
52.8
8) оператор-кассирдің коды
52.9
9) бақылау чегінің жалпы сомасы
52.10
10) чек бойынша төленуге тиіс сома
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.

1) режим регистрации (продаж, сторнирования продаж, регистрации возвратов, внесения/выплат денег в/из кассы, начисления налогов);
2) режим X и Z отчетов;
3) режим программирования (просмотр/изменение настроек ККМ, настройка ККМ с внешними устройствами);
4) дополнительные режимы (установка времени во внутренних часах ККМ, режим тестирования ККМ, технологическое обнуление ККМ, печать пробного чека и др.).
45.
ККМ обеспечивает проведение процедуры закрытия смены и формирования сменного (суточного) отчета (Z отчета).
46.
ККМ должна контролировать продолжительность смены.
Моментом начала отсчета продолжительности смены считается окончание оформления первого платежного документа за смену.
В случае превышения продолжительности смены более 24 часов, ККМ должна блокировать возможность оформления платежных документов до проведения операции закрытия смены.
47.
ККМ обеспечивает проведение процедуры возврата чека и формирования соответствующего сообщения на сервер оператора фискальных данных.
48.
ККМ обеспечивает блокировку работы при получении от сервера оператора фискальных данных сообщения с требованием о приостановлении операций по кассе, выставленным органами налоговой службы.
При этом при открытии кассовой смены на ККМ должно выводиться сообщение о том, что ККМ заблокирована по требованию органов налоговой службы (на экране или печатью на чековой ленте).
49.
ККМ обеспечивает вывод сообщений, получаемых от сервера оператора фискальных данных, с уведомлениями, сформированными органами налоговой службы или оператором фискальных данных. Сообщения должны выводиться на экран ККМ или печататься на чековой ленте при открытии кассовой смены.
Требования к работе с сервером фискальных данных
50.
ККМ должна поддерживать, не менее двух независимых каналов приема передачи данных, работающих в стандартах GSM, LTE, Wi-Fi, Wi-Max, Ethernet.
51.
Проводить авторизацию ККМ на сервере, согласно раздела "Механизм идентификации кассовых аппаратов" документа "ККМ Архитектура"
52.
Формировать данные о совершаемых кассовых операциях на сервере оператора фискальных данных
Состав передаваемых данных:
52.1
1) ИИН/БИН налогоплательщика
52.2
2) идентификационный номер ККМ
52.3
3) Регистрационный номер ККМ в органах налоговой службы
52.4
4) Заводской номер ККМ
52.5
5) вид деятельности налогоплательщика
52.6
6) вид операции (покупка, продажа, возврат покупки, возврат продажи)
52.7
7) дата и время совершения кассовой операции
52.8
8) код оператора-кассира
52.9
9) общая сумма контрольного чека
52.10
10) полученная сумма оплаты по чеку
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.

52.11
11) чекпен төленгеннен кейінгі қайтарылатын сома
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.
52.12
12) чек бойынша шегерім сомасы
52.13
13) чек бойынша сомаға үстемемен жалпы сомасы
52.14
14) чек бойынша төлем түрі (қолма-қол ақша, банктің төлем картасы)
52.15
15) чектегі позициялар тізімі, мүмкін позициялардың түрлері:
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.
52.16
15.1) тауар немесе қызмет:
52.17
15.1.1) тауар немесе қызмет коды
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.
52.18
15.1.2) тауар немесе қызмет атауы
52.19
15.1.3) секция/бөлімнің коды
52.20
15.1.4) тауар немесе қызмет саны
52.21
15.1.5) тауар бағасы
52.22
15.1.6) тауар немесе қызмет жиынтық сомасы
52.23
15.1.7) тауар немесе қызмет салығы
52.24
15.2) шегерім/үстеме:
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.
52.25
15.2.1) тауар немесе қызмет бойынша шегерім/үстеме атауы
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.
52.26
15.2.2) тауар немесе қызмет бойынша шегерім/үстеме сомасы
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.
52.27
15.2.3) тауар немесе қызмет бойынша шегерім/үстемеге салық
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.
52.28
15.3) тауар немесе қызмет бойынша қайтарым:
52.29
15.3.1) тауар немесе қызмет бойынша қайтарым атауы
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.
52.30
15.3.2) қайтаруды орындауға арналған секция/бөлімнің коды
52.31
15.3.3) қайтарылатын тауар немесе қызметтің саны
52.32
15.3.4) қайтарылатын тауар немесе қызметтің бағасы
52.33
15.3.5) қайтарылатын тауар немесе қызметтің жиынтық сомасы
52.34
15.3.6) қайтарылатын тауар немесе қызметтің салығы
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.
52.35
15.4) қайтарылатын тауар немесе қызметтің шегерім/үстемесі:
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.
52.36
15.4.1) қайтарылатын тауар немесе қызметтің шегерім/үстемесі атауы
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.
52.37
15.4.2) қайтарылатын тауар немесе қызметтің шегерім/үстемесі сомасы
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.
52.38
15.4.3) қайтарылатын тауар немесе қызметтің шегерім/үстемесі салығы
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.
52.39
16) қызмет саласының қосымша атрибуттары*
52.40
17) мұнай өнімдерімен қамтамасыз ету қосымша атрибуттары*
52.41
18) такси қосымша атрибуттары.*
52.42
19) тұрақтар қосымша атрибуттары *
52.43
20) сатып алушы туралы қосымша деректер*
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.
52.44
21) барлық түрдегі төлемдер тізімі (қолма-қол ақша және (немесе) банктің төлем картасы, несие, тара, басқалар)

52.11
11) сумма сдачи после оплаты по чеку
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.
52.12
12) общая сумма скидки на сумму по чеку
52.13
13) общая сумма наценки на сумму по чеку
52.14
14) вид оплаты по чеку (наличность и (или) платежная банковская карта)
52.15
15) Список позиций в чеке, возможные типы позиций:
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.
52.16
15.1) товар или услуга:
52.17
15.1.1) код товара или услуги
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.
52.18
15.1.2) наименование товара или услуги
52.19
15.1.3) код секции/отдела
52.20
15.1.4) количество товара или услуги
52.21
15.1.5) цена товара
52.22
15.1.6) итоговая сумма товара или услуги
52.23
15.1.7) налоги на товар или услугу
52.24
15.2) скидка/наценка:
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.
52.25
15.2.1) наименование скидки/наценки по товару или услуге
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.
52.26
15.2.2) сумма скидки/наценки по товару или услуге
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.
52.27
15.2.3) налоги на скидку/наценку по товару или услуге
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.
52.28
15.3) сторно товара/услуги:
52.29
15.3.1) наименование сторно товара или услуги
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.
52.30
15.3.2) код секции/отдела, для которого выполняется сторнирование
52.31
15.3.3) количество сторнирируемого товара или услуги
52.32
15.3.4) цена сторнируемого товара или услуги
52.33
15.3.5) итоговая сумма сторно товара или услуги
52.34
15.3.6) налоги на сторно товара или услуги
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.
52.35
15.4) сторно скидки/наценки на товар или услугу:
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.
52.36
15.4.1) наименование сторно скидки/наценки на товар или услугу
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.
52.37
15.4.2) сумма сторно скидки/наценки на товар или услугу
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.
52.38
15.4.3) налоги на сторно скидки/наценки на товар или услугу
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.
52.39
16) доп. атрибуты сферы услуг *
52.40
17) доп. атрибуты сферы обеспечения нефтепродуктами*
52.41
18) доп. атрибуты такси.*
52.42
19) доп. атрибуты стоянок*
52.43
20) доп. сведения о покупателе*
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.
52.44
21) список платежей всех типов (наличность и (или) платежная банковская карта, кредит, тара, другое)

52.45
22) бақылау чегінің жалпы сомасына ҚҚС
53.
Ауысым жабылғанда және Z-есеп қалыптасқанда жасалатын операциялар туралы деректерді фискалдық деректер операторының серверіне жіберу
Жіберілетін деректердің құрамы:
53.1
1) Салық төлеушінің ЖСН/БСН
53.2
2) БКМ сәйкестендіру нөмірі
53.3
3) салық қызметі органдарындағы БКМ тіркеу нөмірі
53.4
4) салық қызметі органдарындағы БКМ зауыт нөмірі
53.5
5) Z есептің орындалған күні және уақыты
53.6
6) ауысымның басталуы күні және уақыты
53.7
7) ауысымның аяқталуы күні және уақыты
53.8
8) ауысымның аяқталу үдерісін жүргізген оператор-кассирдің коды
53.9
9) ауысым аралығында қалыптастырылған БКМ құжаттарының жалпы саны;
53.10
10) ауысым аралығында қалыптастырылған БКМ бақылау чектерінің жалпы саны;
53.11
11) ауысым аралығында БКМ қалыптастырылған қайтарымның жалпы саны;
53.12
12) ауысым аралығында БКМ берген бақылау чектердің жалпы сомасы
53.13
13) ауысым аралығында БКМ қалыптастырған қайтарымдардың жалпы сомасы
53.14
14) ауысымда барлық чектер бойынша төленуге тиіс жалпы сомасы
53.15
15) ауысымда барлық чектер бойынша төленгеннен кейін қайтаруға тиіс жалпы сомасы
53.16
16) ауысымда шегерімдердің барлық чектер бойынша жалпы сомасы
53.17
17) ауысымда үстемелердің барлық чектер бойынша жалпы сомасы
53.18
18) қолма-қол ақшалай төленген бақылау чектерінің жалпы саны;
53.19
19) банкілік төлем карталарымен төленген бақылау чектерінің жалпы саны;
53.20
20) ауысымда қолма-қол ақшалай төленген бақылау чектерінің жалпы саны
53.21
21) ауысымда банкілік төлем карталарымен төленген бақылау чектерінің жалпы саны
53.22
22) ауысымда барлық чектер бойынша ҚҚС жалпы сомасы
53.23
23) берілген барлық чектердің бақылау нөмірлері (фискалды, сонымен қатар автономды режімде) сәйкестігінше чектің сомасы көрсетілген ауысым аралығында.
Ескерту: * CPCR хаттамасына сәйкес БКМ осы саладағы жұмысы кезінде және БКМ ақпарат болған жағдайда.
54.
Фискалдық деректер операторының серверінен фискалдық белгілерді алу.
55.
Фискалдық деректер операторының серверінен алынған кассалық чекті фискалдық белгімен басып шығару. 58-бапта чектің түріне талаптар көрсетілген.
56.
Фискалдық деректер операторының серверіне деректерді беру-алу уақыты (чекті рәсімдеу туралы ақпаратты енгізу рәсімін оператор аяқтағаннан соң уақыттың қалыптасуы) 7 секундтан аспауы тиіс
57.
Фискалдық деректер операторының серверімен уақытша байланыс үзілген жағдайда БКМ жұмысын тоқтату.
58.
БКМ фискалдық деректер операторының серверіне кассаға ақшаны салу және алу туралы ақпаратты беруді қамтамасыз ету керек.
БКМ құрастыратын чектер және басқа құжаттарға талаптар
59.
БКМ келесі құжаттардың басылып шығуын қамтамасыз етуі керек:

52.45
22) НДС на общую сумму контрольного чека
53.
Производить на сервере оператора фискальных данных операцию закрытия смены и формирование Z-отчетов. Состав данных Z-отчетов:
53.1
1) ИИН/БИН налогоплательщика
53.2
2) идентификационный номер ККМ
53.3
3) Регистрационный номер ККМ в органах налоговой службы
53.4
4) Заводской номер ККМ в органах налоговой службы
53.5
5) дата и время выполнения Z отчета
53.6
6) дата и время начала смены
53.7
7) дата и время завершения смены
53.8
8) код оператора-кассира проводившего процедуру закрытия смены
53.9
9) общее число документов сформированных ККМ в течение смены;
53.10
10) общее число контрольных чеков сформированных ККМ в течение смены;
53.11
11) общее число возвратов, сформированных ККМ в течение смены;
53.12
12) общая сумма контрольных чеков, выданных ККМ в течение смены
53.13
13) общая сумма возвратов, сформированных ККМ в течение смены
53.14
14) общая полученная сумма оплаты по всем чекам за смену
53.15
15) общая сумма сдачи после оплаты по всем чекам за смену
53.16
16) общая сумма скидки на сумму по всем чекам за смену
53.17
17) общая сумма наценки на сумму по всем чекам за смену
53.18
18) общее число контрольных чеков, оплаченных наличностью;
53.19
19) общее число контрольных чеков, оплаченных платежными банковскими картами;
53.20
20) общая сумма оплаты наличными по всем чекам за смену
53.21
21) общая сумма оплаты платежными банковскими картами по всем чекам за смену
53.22
22) общая сумма НДС по всем чекам за смену
53.23
23) контрольная сумма Z-отчета.
Примечание: * Согласно протокола CPCR при работе ККМ в данной отрасли и наличии информации на ККМ.
54.
Получать фискальный признак от сервера оператора фискальных данных.
55.
Печатать кассовый чек с фискальным признаком, полученным от сервера оператора фискальных данных. Требования к виду чека определены в пункте 58.
56.
Время приема-передачи данных на сервер оператора фискальных данных (формирование чека после завершения оператором процедур ввода информации об оформлении чека) должно быть не более 7 секунд.
57.
Блокировать работу ККМ при временной потере соединения с сервером оператора фискальных данных
58
ККМ обеспечивает передачу на сервер оператора фискальных данных информации по внесению и изъятию наличности из кассы
Требования к чекам и иным документам, формируемым ККМ
59.
ККМ обеспечивает печать следующих документов:

59.1
1) БКМ бақылау чегі;
59.2
2) кассирлер бойынша есеп;
59.3
3) секциялар бойынша есеп;
59.4
4) сөндірусіз есеп (X-есеп).
X-есеп фискалдық деректер операторының серверінен басылуға беріледі;
59.5
5) ауыспалы (тәуліктік) есеп (Z-есеп).
Ауыспалы (тәуліктік) есеп фискалдық деректер операторының серверінде БКМ сұранысы бойынша қалыптасады және БКМ жеке құжатпен басылымға жіберіледі.
Z-есеп құрылымы 11.3 тармақшада көрсетілген. "Есептерді алу - Z-есеп, X-есеп" CPCR хаттамасы.
60.
БКМ бақылау чегінде басып шығаруын қамтамасыз ету:
60.1
1) салық төлеушінің атауы;
60.2
2) салық төлеушінің ЖСН/БСН;
60.3
3) БКМ зауыт нөмірі;
60.4
4) тіркеу нөмірі;
60.5
5) чектің реттік нөмірі;
60.6
6) тауардың, жұмыстың, қызметтің атауы;
60.7
7) тауарды сату, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету ақшалау есеп айырысу күні және уақытын;
60.8
8) тауардың, жұмыстың, қызметтер бағасы;
60.9
9) сатып алу сомасы;
60.10
10) фискалдық деректер операторының серверінде қалыптастырылған чекте міндетті түрде "Фискалды чек" сөз тіркесі көрсетілген фискалды белгі;
60.11
11) фискалдық деректер операторының атауы;
60.12
12) чектің растауды тексеруге арналған фискалдық деректер операторы сайты;
60.13
13) валюта айырбастау, метал қалдықтарын, шыны ыдыстарды қабылдау пунктілерінде, ломбардтарда қолданылатын БКМ, бақылау чектерінде сатылымдар сомасы туралы, сатып алу туралы ақпараттардын басылуын қамтамасыз етуі керек;
Осы талаптар метал қалдықтары, шыны ыдыстарды қабылдау пунктілерінде, ломбардтарда қолданылатын БКМ моделдеріне таратылады
60.14
14) БКМ осы тармақта көрсетілген деректемелерді, сонымен қатар қазақ тілінде, қазақ тілінің арнайы әліпбиінің әріптерін қолдану арқылы бақылау чегінде көрсетілуін қамтамасыз ету керек.
Серверге фискалдық деректерді беру және жұмыс тәртіптеріне қойылатын талаптар
61.
Фискалдық деректер серверіне БКМ қосу тәртібі БКМ нақты моделіне пайдалану құжаттамасында көрсетілуі тиіс.
62.
БКМ жұмыс режімі фискалдық деректерді серверге беру (фискалды режім, сонымен қатар автономды режім сервермен байланыс болмаған жағдайда) БКМ пайдалану құжатнамасы толық сәйкестікте жұмысын қамтамасыз ету керек.
63.
БКМ рәсімделген барлық құжаттарда фискалдық деректер операторының серверінен бақылау нөмірін алғаннан кейін басылымға шығарылатын фискалды режімнің ерекше белгісі болуы тиіс ("Фискалды чек" сөзтіркесімен),.
64.
БКМ мына деректердің енгізілуін қамтамасыз ету керек:
64.1
1) фискалдық деректер операторының серверімен жұмысқа арналған адресі және порты;
64.2
2) БКМ тіркеу нөмірі (БКМ нөмірі салық қызметі органдарында тіркелген);
64.3
3) БКМ идентификациялқ нөмірі

59.1
1) контрольный чек ККМ;
59.2
2) отчет по кассирам;
59.3
3) отчет по секциям;
59.4
4) отчет без гашения (X-отчет).
X-отчет передается на печать с сервера оператора фискальных данных;
59.5
5) сменный (суточный) отчет (Z-отчет).
Сменный (суточный) отчет формируется на сервере оператора фискальных данных по запросу с ККМ и передается на ККМ отдельным документом для печати. Структура Z-отчета приведена в п. 11.3. "Получение отчетов - Z-отчет, X-отчет" протокола CPCR.
60.
ККМ обеспечивает печать в контрольном чеке:
60.1
1) наименования налогоплательщика;
60.2
2) БИН/ИИН налогоплательщика;
60.3
3) заводского номера ККМ;
60.4
4) регистрационного номера;
60.5
5) порядкового номера чека;
60.6
6) наименования товара, работы, услуги;
60.7
7) даты и времени совершения покупки товаров, выполнения работ, оказания услуг;
60.8
8) цены товара, работы, услуги;
60.9
9) суммы покупки;
60.10
10) фискального признака, сформированного сервером оператора фискальных данных с обязательным отражением на чеке словосочетания "Фискальный чек";
60.11
11) наименование оператора фискальных данных;
60.12
12) сайт оператора фискальных данных для проверки подлинности чека;
60.13
13) ККМ, применяемая в пункте обмена валют, приема лома металлов, стеклопосуды, ломбарде обеспечивает печать на контрольном чеке информации, как о сумме продаж, так и о сумме покупок;
Данное требование распространяется только на модели ККМ, предназначенные для применения в пунктах обмена валют, приема лома металлов, стеклопосуды.
60.14
14) ККМ обеспечивает возможность печати в контрольном чеке реквизитов, указанных в настоящем пункте, в том числе на казахском языке, с использованием специфических букв алфавита казахского языка.
Требования к режиму работы и порядку передачи фискальных данных на сервер
61.
Порядок подключения ККМ к серверу фискальных данных должен быть указан в эксплуатационной документации на конкретную модель ККМ.
62.
Режим работы ККМ должен обеспечивать работу ККМ в полном соответствии с эксплуатационной документацией.
63.
Все документы, оформленные ККМ должны иметь отличительный признак фискального режима (словосочетание "Фискальный чек"), выводимый на печать только после получения номера контрольного чека от сервера оператора фискальных данных.
64.
ККМ обеспечивает ввод следующих данных:
64.1
1) адреса и порта для работы с сервером оператора фискальных данных;
64.2
2) регистрационного номера ККМ (номера ККМ под которым он зарегистрирован в органах налоговой службы);
64.3
3) идентификационного номера ККМ;

64.4
4) алғашқы инициализацияланған токені (сандық код, фискалдық деректер серверімен деректермен ауысуда санкцияланбаған кедергі біріктіруде қорғанысқа арналған);
64.5
5) байланыс арналары параметрлерін қорғау;
64.6
6) рұқсат етілген Wi-Fi желілерін тізімін басқару, рұқсат етілген Wi-Fi желілеріне парольмен енгізу.
БКМ Wi-Fi желісі бойынша қабылдаған жағдайда.
64.7
7) ұялы байланыс операторларының тиімді желісін басқару.
Мына жағдайда, егер БКМ бірнеше ұялы байланыс операторларымен жұмыс жасаса.
65.
Бағдарламалау операциялары (конфигурациялау) фискалдық деректер операторының серверіне БКМ қосу және БКМ күні мен уақытын түзету ауысым жабылғаннан кейін жүргізілуі тиіс.
Нақты сәтке дейін осы операцияларды жүргізу тоқтатылуы тиіс.
БКМ арналған бағдарламалық жасақтамаға талаптар
66.
Барлық функцияларды техникалық талаптарға сәйкес жүзеге асырумен қатар мүмкіндікті болдырмау:
66.1
1) БКМ бағдарламалық бөлігін өзгеріту;
66.2
2) фискалдық деректер операторының сервері нөмерінсіз бақылау чегін алмай-ақ фискалды режімдегі ерекше белгісін құжатқа шығару;
66.3
3) фискалдық деректер операторының серверінен алынған фискалдық белгіні өзгерту;
Бөлім III. Компьютерлік жүйелер болып табылатын БКМ техникалық талаптар
67.
Бағдарламалық паролдің (кемінде төрт дәреже) немесе нөмірлік кілттердің болуы.
Бағдарламалық парольдермен кем дегенде келесі жұмыс тәртіптері қорғалуы тиіс:
67.1
1) сатуларды тіркеу режімі;
67.2
2) бағдарламалау режімі;
67.3
3) "Ауысуды жабу" режімі
68
БКМ жұмысқа қосқанда ауысымның алдында автоматты түрде тестілеу функционалы болуы,сонымен қатар ауысы соңында тәуліктік Z-есебін шешуде.
Функционалда болуы қажет:
68.1
1. Желілердің және негізгі блоктарын тестілеу.
68.2
2. БКМ бағдарламалық қамтамасыз етуді тестілеу.
68.3
3. Жинауышта сақталған фискалды деректердің бүтіндігін тестілеу және бақылау мына жолдармен:
1) Соңғы ауысымдағы берілген барлық чектар туралы ақпаратты соңғы Z-есебі бақылау сомасымен салыстыру;
2) жинауышта сақталған фискалды деректердің барлық жазбаларының бақылау сомасын барлық Z-есебі жазбасының бақылау сомасымен салыстыру.
68.4
4. Фискалдық деректер операторының серверімен байланысты тестілеу (тексті хабарламаны жіберіп және оған жауап алу арқылы).
69.
Автоматты тестілеу жүргізуде теріс болғанда БКМ блокталуын қамтамасыз ету:
69.1
1. желілердің және негізгі блоктарын тестілеу.
69.2
2. БКМ бағдарламалық қамтамасыз етуді тестілеу.
69.3
3. жинауышта сақталған фискалды деректердің бүтіндігін тестілеу және бақылау
70.
Фискалдық деректер операторының серверіне интернет желісі бойынша қосылу, мына хаттаманы қолдана отырып TCP/IP және айырбас хаттамасы CPCR жоғарғы деңгейімен
71.
Сатып алу (сатуды) тіркеуде бірыңғай жұмыс циклінде фискалдық деректер операторының серверіна чекті рәсімдеуді және чектің деректерін беруді қамтамасыз ету.
72.
БКМ жұмысында ақаулар немесе басқа жағдайлар, чек ленталары болмаған немесе жыртылмаған жағдайда өткізуге кедергі жасау операциясын қамтамасыз ету, БКМ бақылау чегін сатып алушыға кассир беру мүмкіндігі болмаған жағдайда.
73.
Фискалдық деректер жинауышы қорғалған тіркеуді, энергияға тәуелсіз ұзақ уақытылы сақтауды, БКМ пайдалана отырып ақша есеп айырысу өткізуінде, берілген бақылау чектерінде және ауысымды жабу есептері (бақылау чектері және Z-есептері), сонымен қатар ФДО серверіне ақпараттарды беру.
Әрбір бақылау чегінің белгілерін және Z-есептері БКМ пайдаланудың барлық мерзімінде қамтамасыз етілуі тиіс.
Сақталатын және берілетін ақпарат құрамы 85-тармақта көрсетілген.
74.
БКМ фискалдық деректер жинауышында ақпаратты сақтау тексеру режімі көзделген болуы тиіс БКМ әрбір жазбаның және барлық жазбаның және мерзімді бақылау салыстыру (БКМ қосқанда және Z-есебін шешкенде) ортақ бақылау сомасын бақылау сомасын кезеңдік салыстыру құралымы болу керек.
75.
Негізгі жұмыс режімнің бағдарламалау (конфигурациялау) қамтамасыз ету:
тіркеу режімі (сату, қайтарымдарды тіркеу, салықтарды есептеу), X режімі және Z есептер, бағдарламалау режімі (қарау/БКМ қалпына келтірулерін өзгерту,сыртқы жабдықтармен БКМ қалпына келтіру), қосымша режімдер (БКМ ішкі сағаттарында уақытты орнату,БКМ тестілеу режімі, сынау чегін басып шығару және басқалар).
76.
Клавиатурадағы белгілер, ақпарат, басылымға шығарылатын және индикация, мемлекеттік немесе орыс тілдерінде болуы керек.
77.
БКМ ауысымды жабу және ауысымдық (тәуліктік) есеп (Zесеп) қалыптастыру рәсімдерін қамтамасыз ету керек.
78.

64.4
4) первичного инициализационного токена (числовой код, сгенерированный сервером фискальных данных для защиты от несанкционированного вмешательства в обмен данными);
64.5
5) параметров защиты канала связи;
65.
ККМ должна следить за временем в системе и запрещать операционную деятельность со временем меньшим, чем последняя зафиксированная операция на сервере.
Требования к программному обеспечению для ККМ
66.
Наряду с полной реализацией функций в соответствии с техническими требованиями исключать возможность:
66.1
1) изменения программной части ККМ;
66.2
2) вывода на документы отличительного признака фискального режима без получения номера контрольного чека от сервера оператора фискальных данных;
66.3
3) изменения фискального признака, полученного от сервера оператора фискальных данных;
Раздел III. Технические требования к ККМ, являющимися компьютерными системами
67.
Иметь программный пароль (не менее четырех разрядов) или номерные ключи.
Программными паролями должны защищаться, как минимум, следующие режимы работы ККМ:
67.1
1) режим регистрации продаж;
67.2
2) режим программирования;
67.3
3) режим "Закрытие смены".
68
Иметь функционал автоматического тестирования при включении ККМ в работу в начале смены, а также в конце смены при снятии суточного Z-отчета. Функционал должен включать в себя:
68.1
1. Тестирование основных блоков и узлов.
68.2
2. Тестирование программного обеспечения ККМ.
68.3
3. Тестирование и контроль целостности данных сохраненных в накопителе фискальных данных путем:
1) проверки информации о всех выданных чеках за последнюю смену и сверки с контрольной суммой последнего Z-отчета;
2) сопоставления общей контрольной суммы всех записей в накопителе фискальных данных с суммой контрольных записей всех Z-отчетов.
68.4
4. Тестирование связи с сервером оператора фискальных данных (путем отправки тестового сообщения и получения ответа).
69.
Обеспечивать блокирование ККМ в случае отрицательного прохождения автоматического тестирования:
69.1
1. При тестировании основных блоков и узлов.
69.2
2. При тестировании программного обеспечения ККМ.
69.3
3. При тестировании и контроле целостности данных сохраненных в накопителе фискальных данных
70.
Подключаться к серверу оператора фискальных данных по сети интернет, используя протокол соединения TCP/IP и протокол обмена данных верхнего уровня CPCR
71.
Обеспечивать оформление чека и передачу данных чека на сервер оператора фискальных данных в едином рабочем цикле при регистрации покупки (продажи).
72.
Обеспечивать блокирование проведения операций, в случае отсутствия или обрыва чековой ленты, неправильного выполнения операции кассиром и при возникновении других проблем в работе ККМ, приведших к невозможности выдачи кассиром контрольного чека ККМ покупателю.
73.
Обеспечивать сохранность информации о контрольных чеках, накопленных за период работы ККМ в автономном режиме в накопителе фискальных данных ККМ не менее одного месяца (720 часов). Автономный режим работы ККМ действует при отсутствии доступа к каналам связи и до момента отправки информации о денежных расчетах на сервер оператора фискальных данных. Состав информации указан в пункте 19.
74.
В ККМ должен быть предусмотрен режим проверки сохранности информации в накопителе фискальных данных ККМ путем формирования контрольных сумм каждой записи и общей контрольной суммы всех записей и периодической контрольной сверки (при включении ККМ и при снятии Z-отчета).
75.
Обеспечивать программирование (конфигурирование) основных режимов работы:
режим регистрации (продаж, регистрации возвратов, начисления налогов), режим X и Z отчетов, режим программирования (просмотр/изменение настроек ККМ, настройка ККМ с внешними устройствами), дополнительные режимы (установка времени во внутренних часах ККМ, режим тестирования ККМ, печать пробного чека и др.).
76.
Обозначения на клавиатуре, информация, выводимая на печать и индикация, должны быть на государственном, английском или русском языках.
77.
ККМ обеспечивает проведение процедуры закрытия смены и формирования
сменного (суточного) отчета (Z отчета).
78.

БКМ ауысымдық (тәуліктік) есеп (Z есеп) қалыптастыру кезінде Z-есеп бақылау сомасы қалыптасуы керек және барлық жазбалардың жалпы бақылау сомасы және осы талаптардың 67.3 тармағына сәйкес фискалдық деректерді жинауышында сақталған деректердің тұтастығын бақылау рәсімі жіберілуі керек.
79.
БКМ ауысымның ұзақтылығын бақылауы тиіс.
Ауысымның ұзақтығын есептеу алғашқы рәсімделген төлем құжаттамасы ақталған сәттен бастап есептеледі.
Ауысымның ұзақтылығы 24 сағаттан асқан жағдайда, БКМ ауысымның жабылу операциясын өзкізгенге дейін төлем құжаттарын рәсімдеу мүмкіндігін тежеуі қажет.
80.
БКМ чекті қайтару процедурасын және фискалдық деректер операторының серверіне сәйкесінше хабарламаны қалыптастыру қамтамасыз ету керек.
81.
БКМ фискалдық деректер операторының серверіне салық қызметі органдарымен қойылған касса бойынша операцияларды тоқтату хабарламасын алғаннан кейін жұмысын тоқтатуды қамтамасыз ету керек.
Бұл ретте БКМ кассалық ауысымын ашуда БКМ салық қызметі органдары талаптары бойынша тоқтатылған ( экранда немесе чек лентасында басылып шығу арқылы) деген хабарлама пайда болуы керек.
82.
БКМ фискалдық деректер операторының серверінен алынған хабарламалар, салық қызметі органдары құрастырған хабарламалармен қамтамасыз етілуі тиіс. Хабарламалар БКМ экрандарында пайда болуы немесе кассалық ауысым ашылғанда чек лентасында басылып шығу керек.
Фискалдық деректер операторының сервері жұмысына қойылатын талаптар
83.
БКМ GSM , LTE , Wi-Fi, Wi-Max, Ethernet стандарттарында жұмыс жасайтын кем дегенде екі тәуелсіз арналарын ұстануы керек.
84.
"БКМ архитектурасы" құжатында "Кассалық аппараттарды сәйкестендіру механизмі" бөліміне сәйкес серверде БКМ қуаттауды жүргізу
85.
фискалдық деректер операторының серверіне жасалған кассалық операциялар туралы деректерді беруге
Берілетін деректер құрамы:
85.1
1) Салық төлеушінің ЖСН/БСН
85.2
2) БКМ сәйкестендіру нөмірі
85.3
3) салық қызметі органдарындағы БКМ тіркеу нөмірі
85.4
4) салық қызметі органдарындағы БКМ зауыт нөмірі
85.5
5) салық төлеушінің қызмет түрі
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылады.
Ақпарат фискалдық деректер операторы серверіне БКМ көрсетілген жағдайда ғана жіберіледі
85.6
6) операция түрі (сатып алу, сату, сатуды қайтару, сатып алуды қайтару)
85.7
7) кассалық операцияның жасалған күні және уақыты
85.8
8) оператор-кассирдің коды
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылады.
Акпарат фискалдық деректер операторы серверіне БКМ көрсетілген жағдайда ғана жіберіледі

При формировании сменного (суточного) отчета (Z отчета) ККМ должна быть сформирована контрольная сумма данного Z отчета и общая контрольная сумма всех записей и запущена процедура контроля целостности данных сохраненных в накопителе фискальных данных в соответствии с пунктом 67.3 настоящих требований.
79.
ККМ должна контролировать продолжительность смены.
Моментом начала отсчета продолжительности смены считается окончание оформления первого платежного документа за смену.
В случае превышения продолжительности смены более 24 часов, ККМ должна блокировать возможность оформления платежных документов до проведения операции закрытия смены.
80.
ККМ обеспечивает проведение процедуры возврата чека и формирования соответствующего сообщения на сервер оператора фискальных данных.
81.
ККМ обеспечивает блокировку работы при получении от сервера оператора фискальных данных сообщения с требованием о приостановлении операций по кассе, выставленным органами налоговой службы.
При этом при открытии кассовой смены на ККМ должно выводиться сообщение о том, что ККМ заблокирована по требованию органов налоговой службы (на экране или печатью на чековой ленте).
82.
ККМ обеспечивает вывод сообщений, получаемых от сервера оператора фискальных данных, с уведомлениями, сформированными органами налоговой службы. Сообщения должны выводиться на экран ККМ или печататься на чековой ленте при снятии X, Z - отчетов с ККМ.
Требования к работе с сервером оператора фискальных данных
83.
ККМ должна поддерживать, не менее двух независимых каналов приема передачи данных, работающих в стандартах GSM, LTE, Wi-Fi, Wi-Max, Ethernet.
84.
Проводить авторизацию ККМ на сервере, согласно раздела "Механизм идентификации кассовых аппаратов" документа "ККМ Архитектура"
85.
Передавать данные о совершаемых кассовых операциях на сервер оператора фискальных данных
Состав передаваемых данных:
85.1
1) ИИН/БИН налогоплательщика
85.2
2) идентификационный номер ККМ
85.3
3) Регистрационный номер ККМ в органах налоговой службы
85.4
4) Заводской номер ККМ в органах налоговой службы
85.5
5) вид деятельности налогоплательщика
Реализация данной функции ККМ является обязательной.
Информация передается на сервер оператора фискальных данных только в случае ее указания в ККМ
85.6
6) вид операции (покупка, продажа, возврат покупки, возврат продажи)
85.7
7) дата и время совершения кассовой операции
85.8
8) код оператора-кассира
Реализация данной функции ККМ является обязательной.
Информация передается на сервер оператора фискальных данных только в случае ее указания в ККМ

85.44
21) берілген барлық чектердің бақылау нөмірлері (фискалды, сонымен қатар автономды режімде) сәйкестігінше чектің сомасы көрсетілген ауысым аралығында
85.45
22) барлық түрдегі төлемдер тізімі (қолма-қол ақша және (немесе) банктің төлем картасы, несие, тара, басқалар)
85.46
23) бақылау чегінің жалпы сомасына ҚҚС
86.
Ауысым жабылғанда және Z-есеп қалыптасқанда жасалатын операциялар туралы деректерді фискалдық деректер операторының серверіне жіберуге
Жіберілетін деректердің құрамы:
86.1
1) Салық төлеушінің ЖСН/БСН
86.2
2) БКМ сәйкестендіру нөмірі
86.3
3) салық қызметі органдарындағы БКМ тіркеу нөмірі
86.4
4) салық қызметі органдарындағы БКМ зауыт нөмірі
86.5
5) ауысымның аяқталуы күні және уақыты
86.6
6) ауысымның аяқталу үдерісін жүргізген оператор-кассирдің коды
Ескерту: * CPCR хаттамасына сәйкес БКМ осы саладағы жұмысы кеінде жіне БКМ ақпарат болған жағдайда.
87.
Фискалдық деректер операторының серверінен фискалдық белгілерді алу.
88.
Фискалдық деректер операторының серверінен алынған кассалық чекті фискалдық белгімен басып шығару.
89.
Фискалдық деректер операторының серверінен деректерді беру-алу уақыты (чекті рәсімдеу туралы ақпаратты енгізу процедурасын оператор аяқтағаннан соң уақыттың қалыптасуы) 7 секундтан аспауы тиіс.
90.
Фискалдық деректер операторының серверімен уақытша байланыс үзілген жағдайда чектердің қалыптасуын және басылып шыгаруын қамтамасыз ету (БКМ жұмысы автономды режімге ауысуы).
Сервермен байланыс уақытша үзілген жағдайда жұмыс істеу талаптары
91.
БКМ автономды режімде фискалды белгінің қалыптасуын, жазу, жүйелеу, жинақтау, өзгертілмеген түрде барлық мерзімі аралығында энергия көзін қолданбастан фискалды деректерді сақталуын қамтамасыз ететін, фискалдық деректер операторының серверіне беруге арналған БКМ фискалды деректердің жиынтығы болуы керек.
92.
Фискалдық деректер өзіне жиынтығы энергияға тәуелді жадын қосады, БКМ қолданыстағы барлық мерзімі аралығында арналған, БКМ қалыптастырған барлық чектердің Z-есептері (ФДО байланыс режімінде, сонымен қатар автономды режімде).
93.
Фискалдық деректер операторының серверімен уақытша байланыс болмаған жағдайда немесе рұқсат етілген деңгейден жоғары деректердң беру арнасында кедергі болғанда (5 секунд фискалдық деректер операторының серверінен жауап алғанға дейін), сонымен қатар БКМ фискалдық деректер операторының серверімен байланысуға жарамды электр қорегі болмаған жағдайда:
93.1
1) БКМ автономды жұмыс режіміне көшуі керек
93.2
2) оператор-кассирге фискалдық деректер операторының серверімен байланыс жоқтығын хабарлау керек, және БКМ автономды режімге көкендігін;

85.44
21) автономный фискальный признак контрольного чека (При передаче контрольных чеков, пробитых в автономном режиме)
85.45
22) список платежей всех типов (наличность и (или) платежная банковская карта, кредит, тара, другое)
85.46
23) НДС на общую сумму контрольного чека
86.
Передавать данные о совершаемых операциях закрытия смены на сервер оператора фискальных данных
Состав передаваемых данных:
86.1
1) ИИН/БИН налогоплательщика
86.2
2) идентификационный номер ККМ
86.3
3) Регистрационный номер ККМ в органах налоговой службы
86.4
4) Заводской номер ККМ в органах налоговой службы
86.5
5) дата и время завершения смены
86.6
6) код оператора-кассира проводившего процедуру закрытия смены
Примечание: * Согласно протокола CPCR при работе ККМ в данной отрасли и наличии информации на ККМ.
87.
Получать фискальный признак от сервера оператора фискальных данных.
88.
Печатать кассовый чек с фискальным признаком, полученным от сервера оператора фискальных данных.
89.
Время приема-передачи данных на сервер оператора фискальных данных (время формирования чека после завершения оператором процедур ввода информации об оформлении чека) должно быть не более 7 секунд.
90.
Обеспечивать формирование чеков и печать чеков в условиях временной потери соединения с сервером оператора фискальных данных (перехода ККМ в автономный режим работы).
Требования к работе в условиях временной потери соединения с сервером
91.
ККМ должен иметь накопитель фискальных данных, обеспечивающий формирование фискального признака в автономном режиме, запись, систематизацию, накопление, хранение фискальных данных в неизменном виде без потребления энергии от источников питания в течение всего срока эксплуатации ККМ для последующей передачи на сервер оператора фискальных данных.
92.
Накопитель фискальных данных включает в себя энергонезависимую память, для хранения в течение всего срока эксплуатации ККМ, всех контрольных чеков и Z-отчетов сформированных ККМ (как в режиме связи с ОФД, так и в автономном режиме).
93.
При временном отсутствии соединения с сервером оператора фискальных данных или при задержках в канале передачи данных сверх допустимой величины (5 секунд на получение ответа от сервера оператора фискальных данных), а также при отсутствии электропитания, достаточного для связи с сервером оператора фискальных данных ККМ обязан:
93.1
1) перейти в автономный режим работы ККМ
93.2
2) сообщить оператору-кассиру о том, что нет доступа к серверу оператора фискальных данных, и что ККМ перешла в автономный режим;

93.3
3) чекке жеке ерекше нөмір беру керек - автономды код.
Чектің жеке ерекше бақылау нөмірі БКМ ол БКМ қолданылған мерзімі кезеңінде ерекше болуы керек.
93.4
4) чекте автономды кодты басып шығару керек;
93.5
5) басылатын чектарда құрылымның автономды режімде жұмыс істейтіндігі жөнінде белгі болуы керек;
93.6
6) БКМ автономды режімде 72 сағаттан артық жұмыс жасау кезінде тоқтату керек, кассир-операторға хабар беру арқылы (ең "ескі" автономды чек72 сағаттан аспауы керек).
93.7
7) БКМ жұмыстың автономды режімінде "Ауысымды жабу" өткізу процедурасын және Z-есебін қамтамасыз ету керек.
БКМ ауысымды жабу сұранысын автономды кезекке кою керек және оны серверге байланыс пайда болғанда Z-есеп алынған күні мен уақыты белгісі көрсетілуімен берілуі тиіс.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда, Z-есеп БКМ өткізілген ақшалай операциялар және берілген чектар негізінде бірігуі, БКМ фискалды деректер жинауышында сақталған.
94.
фискалдық деректер операторының серверімен байланыс қалпына келген БКМ мын әрекеттерді орындауы тиіс:
94.1
1) фискалдық деректер операторының серверіне автономды режімде жұмыс жасау ұзақтығы туралы ақпарат құрастырып және беруі тиіс;
94.2
2) фискалдық деректер операторның серверы ретімен БКМ барлық бақылау чектерін және алынған Z- есеп белгілерін, БКМ автономды режім жұмысы кезеңінде, фискалдық деректер операторының серверінен оның әрқайсысына жауап алу арқылы бақылау чегінің расталған фискалды белгісімен CPCR хаттамасына сәйкес;
94.3
3) әрбір хабарламада сәйкестігінше жолақта бақылау чегінің фискалды белгісі болуы тиіс, БКМ автономды режімде жұмыс істеген кезеңінде иеленген (жолақ "Бақылау чегінің автономды фискалды белгісі" CPCR хаттамасы бойынша).
БКМ құрастыратын чектер және басқа құжаттарға талаптар
95.
БКМ (компьютерлік жүйелер болып табылатын БКМ қоспағанда, банкілер және жеке банкілік операциялар түрлерін жүргізуде қолданылатын)
келесі құжаттардың басылып шығуын камтамасыз етуі керек:
95.1
1) БКМ бақылау чегін;
95.2
2) кассирлер бойынша есеп;
95.3
3) секциялар бойынша есеп;
95.4
4) сөндірусіз есеп (X-есеп).
Фискалдық деректер операторының серверіменбайланыс болған жағдайда X-есеп сервердің басылуына беріледі, фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда БКМ фискалдық деректерді жинауышында сақталған есептегіштердің деректері негізінде есеп қалыптастырылады;
95.5
5) ауыспалы (тәуліктік) есеп (Z-есеп).
Ауыспалы (тәуліктік) есеп фискалдық деректер операторының серверімен БКМ сұранысы бойынша қалыптасады және БКМ жеке құжатпен басылымға жіберіледі.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда, Z-есеп БКМ фискалды деректер жинауышында сақталған БКМ есептегіщі негізінде қалыптастырылады.

93.3
3) присвоить чеку собственный уникальный номер - автономный код.
Собственный уникальный контрольный номер чека на ККМ должен быть уникален в течение всего срока эксплуатации ККМ.
93.4
4) напечатать автономный код на чеке;
93.5
5) на печатаемых чеках должна быть пометка, что устройство работает в автономном режиме;
93.6
6) блокировать ККМ при работе в автономном режиме более 72 часов, с информированием кассира-оператора (самый "старый" автономный чек не должен быть старше 72 часов).
93.7
7) ККМ в автономном режиме работы должен обеспечивать проведение процедуру "Закрытие смены" и снятии Z-отчета.
ККМ должна добавлять запрос на закрытие смены в автономную очередь и передавать его на сервер при восстановлении связи с добавлением метки с датой и временем снятия Z-отчета.
В случае отсутствия связи с сервером оператора фискальных данных, Z-отчет должен генерироваться на ККМ на основании данных о проведенных денежных операциях и выданных чеках, хранящихся в накопителе фискальных данных ККМ.
94
При восстановлении связи с сервером оператора фискальных данных ККМ должна выполнить следующие действия:
94.1
1) сформировать и передать на сервер оператора фискальных данных сообщение с информацией о продолжительности работы в автономном режиме;
94.2
2) отправить последовательно на сервер оператора фискальных данных все контрольные чеки ККМ и метки о снятых Z-отчетах, накопленные во время работы ККМ в автономном режиме, получая на каждый из них ответ от сервера оператора фискальных данных с действительным фискальным признаком контрольного чека в соответствии с протоколом CPCR;
94.3
3) в каждом сообщении в соответствующем поле должен присутствовать автономный код контрольного чека, присвоенный ККМ во время автономной работы (поле "Автономный фискальный признак контрольного чека" по протоколу CPCR).
Требования к чекам и иным документам, формируемым ККМ
95
ККМ (за исключением ККМ, являющихся компьютерными системами, применяемыми банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций) должен обеспечивать печать следующих документов:
95.1
1) контрольный чек ККМ;
95.2
2) отчет по кассирам;
95.3
3) отчет по секциям;
95.4
4) отчет без гашения (X-отчет). При наличии связи с сервером оператора фискальных данных X-отчет передается на печать с сервера, при отсутствии соединения с сервером оператора фискальных данных отчет генерируется на ККМ на основании данных счетчиков, хранящихся в накопителе фискальных данных ККМ;
95.5
5) сменный (суточный) отчет (Z-отчет).
Сменный (суточный) отчет формируется на сервере оператора фискальных данных по запросу с ККМ и передается на ККМ отдельным документом для печати. В случае отсутствия связи с сервером оператора фискальных данных, Z-отчет генерируется на ККМ на основании данных счетчиков, хранящихся в накопителе фискальных данных ККМ.

Z-есеп құрылымы 11.3 тармақшада көрсетілген. "Есептерді алу - Z-есеп, X-есеп" CPCR хаттамасы.
96.
Бақылау чектері (компьютерлік жүйелер болып табылатын БКМ қоспағанда, банкілер және жеке банкілік операциялар түрлерін жүргізуде қолданылатын)
мына құжаттардың басылып шығуын камтамасыз етуі керек:
96.1
1) салық төлеушінің атауы;
96.2
2) салық төлеушінің ЖСН/БСН;
96.3
3) БКМ зауыт нөмірі;
96.4
4) БКМ тіркеу нөмірі;
96.5
5) чектің реттік нөмірі;
96.6
6) тауардың, жұмыстың, қызметтің атауы;
96.7
7) тауарды сату, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету ақшалау есеп айырысу күні және уақытын;
96.8
8) тауардың, жұмыстың, қызметтер бағасы;
96.9
9) сатып алу сомасы;
96.10
10) Фискалдық деректер операторының серверімен қалыптастырылған фискалды белгі және (немесе) автономды режімде қалыптасқан автономды коды;
96.11
11) фискалдық деректер операторының атауы;
96.12
12) чектің растауды тексеруге арналған фискалдық деректер операторының сайты;
96.13
13) БКМ, валюта айырбастау, метал қалдықтарын қабылдау, шыны ыдыстарды, ломбардтарда бақылау чектерінде ақпараттарды басылуын қамтамасыз ету, сатылымдар сомасы туралы, сатып алу туралы;
96.14
14) БКМ осы тармақта көрсетілген деректемелер, сонымен қатар қазақ тілінде, қазақ тілінің арнайы әліпбиінің әріптерін қолдану арқылы бақылау чегінде көрсетілуін қамтамасыз ету керек.
97.
Банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қолданатын компьютерлік жүйелердің бақылау чегінің нысаны мен мазмұнын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілейді.
Серверге фискалдық деректерді беру жұмыс режімі және тәртібі талаптары
98.
БКМ фискалдық деректер серверіне қосылу тәртібі БКМ нақты моделінің қолданысқа енгізу құжаттарында көрсетілуі тиіс.
99.
Фискалдық деректер операторының серверіне деректерді беру БКМ жұмыс режімі (фискалдық режім, сол сияқты автономдырежімде серверде байланыстың болмағанда) БКМ жұмысын қолданысқа енгізу құжаттарына сәйкес қамтамасыз етуі қажет.
100.
Барлық құжаттар, фискалдық деректер операторының серверіне деректерді беру БКМ жұмыс режімі (фискалдық режім, сол сияқты автономды режімде серверде байланыстың болмағанда), фискалдық режімнің ерекше белгілері болуы тиіс (сөзтіркесі "Фискалдық чек";), басылуға шығарылған тек бақылау чегін фискалды деректер операторының серверінен немесе БКМ автономды кодын қалыптастыру егер фискалдық деректерді операторының серверімен байланыс жоқ болса, алғаннан соң.

Структура Z-отчета приведена в п. 11.3. "Получение отчетов - Z-отчет, X-отчет" протокола CPCR.
96
Контрольный чек ККМ (за исключением ККМ, являющихся компьютерными
системами, применяемыми банками и организациями, осуществляющими
отдельные виды банковских операций) должен обеспечивать печать в
контрольном чеке:
96.1
1) наименования налогоплательщика;
96.2
2) БИН/ИИН налогоплательщика;
96.3
3) заводского номера ККМ;
96.4
4) регистрационного номера;
96.5
5) порядкового номера чека;
96.6
6) наименования товара, работы, услуги;
96.7
7) даты и времени совершения покупки товаров, выполнения работ, оказания услуг;
96.8
8) цены товара, работы, услуги;
96.9
9) суммы покупки;
96.10
10) фискального признака, сформированного сервером оператора фискальных данных и (или) автономного кода, сформированного в автономном режиме;
96.11
11) наименование оператора фискальных данных;
96.12
12) сайт оператора фискальных данных для проверки подлинности чека;
96.13
13) ККМ, применяемая в пункте обмена валют, приема лома металлов, стеклопосуды, ломбарде обеспечивает печать на контрольном чеке информации, как о сумме продаж, так и о сумме покупок;
96.14
14) ККМ обеспечивает возможность печати в контрольном чеке реквизитов, указанных в настоящем пункте, в том числе на казахском языке, с использованием специфических букв алфавита казахского языка.
97.
Контрольный чек ККМ, являющихся компьютерными системами, применяемыми банками и организациями, осуществляющими отдельные виды
банковских операций должен соответствовать форме и содержанию,
установленным Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан.
Требования к режиму работы и порядку передачи фискальных данных на сервер
98
Порядок подключения ККМ к серверу фискальных данных должен быть указан в эксплуатационной документации на конкретную модель ККМ.
99
Режим работы ККМ с передачей данных на сервер оператора фискальных данных (как фискальный режим, так и автономный при отсутствии связи с сервером) должен обеспечивать работу ККМ в полном соответствии с эксплуатационной документацией.
100
Все документы, оформленные ККМ в режиме с передачей данных на сервер оператора фискальных данных (как фискальном режиме, так и автономном при отсутствии связи с сервером оператора фискальных данных), должны иметь отличительный признак фискального режима (словосочетание "Фискальный чек";), выводимый на печать только после получения номера контрольного чека от сервера оператора фискальных данных или формирования ККМ автономного кода в случае отсутствия соединения с сервером оператора фискальных данных.

101.
БКМ келесі деректерді енгізуді қаматамасыз етуі керек:
101.1
1) фискалдық деректер операторының серверімен жұмыс жасауға арналған адрестер мен порттарды енгізу;
101.2
2) БКМ сәйкестендіру нөмірін енгізу;
101.3
3) алғашқы инициализациялау токенін (сандық, фискалдық деректер серверімен генерацияланған деректермен ауысуда санкцияланбаған кедергілерден қорғауға арналған);
102.
Бағдарламалар операциялары (конфигурациялау) БКМ фискалдық деректер операторының серверіне қосылуы және ауысу жабылғаннан кейін ғана БКМ күнін өзгерту жүргізілетін болады.
103.
Күні мен уақытын бағдарламалау операцияларын жүргізуде БКМ соңғы соғылған фискалды құжаттың күні мен уақытынан кем белгідегі енгізулерді бақылауы және қамалауы қажет.
БКМ бағдарламалық қаматамасыз етуге талаптар
104.
Техникалық талаптарға функцияларды толық жүзеге асырумен қатар келесі мүмкіндіктерді болдырмау:
104.1
1) БКМ бағдарламалық бөлігінде өзгерістер енгізуді;
104.2
2) автономды режімде фискалды деректер жинауышында сақталған бақылау чектері деректеріне өзгертулер енгізуді;
104.3
3) бақылау чегінің нөмірінсіз ерекше белгідегі құжаттарды фискалды деректер операторының серверінен шығару немесе БКМ жекелену кодын қалыптастырусыз фискалды деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда;
104.4

101
ККМ должна обеспечивать ввод следующих данных:
101.1
1) адреса и порта для работы с сервером оператора фискальных данных;
101.2
2) идентификационного номера ККМ;
101.3
3) первичного инициализационного токена (числовой код, сгенерированный сервером фискальных данных для защиты от несанкционированного вмешательства в обмен данными);
102
Операции программирования (конфигурирования) подключения ККМ к серверу оператора фискальных данных и коррекции даты могут проводиться на ККМ только после завершения операции закрытия смены.
До этого момента проведение данных операций должно блокироваться.
103
При проведении операции программирования даты и времени ККМ должна контролировать и запрещать ввод значений меньших, чем дата и время последнего пробитого фискального документа.
Требования к программному обеспечению для ККМ
104.
Наряду с полной реализацией функций в соответствии с техническими требованиями исключать возможность:
104.1
1) изменения программной части ККМ;
104.2
2) внесения корректировок в данные контрольных чеков, сохраненных в автономном режиме в накопителе фискальных данных;
104.3
3) вывода на документы отличительного признака фискального режима без получения номера контрольного чека от сервера оператора фискальных данных или без формирования ККМ автономного кода, в случае отсутствия соединения с сервером оператора фискальных данных;
104.4

4) фискалдық деректер операторының серверінен алынған фискалдық белгінің өзгеруі.

4) изменения фискального признака, полученного от сервера оператора фискальных данных;