"Дербес шоттарды жүргізу ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 29 желтоқсандағы № 622 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 593 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 қаңтарда № 10165 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 306 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 27.02.2018 № 306 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 588-бапты 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Дербес шоттарды жүргізу ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 29 желтоқсандағы № 622 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерінде мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5446 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған, 2009 жыл № 3) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Дербес шоттарды жүргізу ережелерін осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда баяндалсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин) белгіленген заңнамаға сәйкес қамтылсын:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" құқықтық-ақпараттық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін;
3) Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсінде орналастырылсын.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігінің
бұйрығына № 593
2014 ж. 29 желтоқсандағы
Қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
29 желтоқсандағы
2008 жылғы № 622
бұйрығымен бекітілген
Дербес шоттарды жүргізу ережелері
1. Жалпы ережелер
1-бап. Кіріспе
1. Осы Ереже "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленді және салық төлеушілердің, салық агенттерінің дербес шоттарын жүргізу мен мемлекеттік кіріс органдарында салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар (бұдан әрі - міндетті зейнетақы жарналары) және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар (бұдан әрі - әлеуметтік аударымдар) есепке алу тәртібін айқындайды.

О внесении изменения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года № 622 "Об утверждении Правил ведения лицевых счетов"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 593. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 января 2015 года № 10165. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 306 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 27.02.2018 № 306 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 588 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) от 10 декабря 2008 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года № 622 "Об утверждении Правил ведения лицевых счетов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 29 декабря 2008 года № 5446, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, 2009 год, № 3) следующее изменение:
Правила ведения лицевых счетов, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет–ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 29 декабря 2014 года № 593
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 29 декабря 2008 года № 622
Правила ведения лицевых счетов
1. Общие положения
Параграф 1. Введение
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок ведения лицевых счетов налогоплательщиков, налоговых агентов и учета в органах государственных доходов налогов и других обязательных платежей в бюджет, а также обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды (далее – обязательные пенсионные взносы) и социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования (далее – социальные отчисления).

2. Салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шоты осы Ереженің 42 және 1, 2, 3, 4, 5-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдардың, сондай-ақ өсімақылар мен айыппұлдардың есептелген, қоса есептелген, кемітілген және төленген, есепке жатқызылған, қайтарылған сомаларын есепке алуға арналған құжатты білдіреді.
3. Салық төлеушілердің (салық агенттерінің) дербес шоттары ұлттық валютада жүргізіледі.
4. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер түсімдерінің есебі бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес жүргізіледі.
5. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді республикалық және жергілікті бюджет арасында бөлу Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес жүргізіледі.
6. Мемлекеттік кіріс органдары әрбір салық төлеушіге (салық агентіне) осы Ережеге 6-қосымшаға сәйкес кірістерді бюджеттік жіктеуіштің тиісті кодтары, мемлекеттік кіріс органдарында есеп жүргізілетін салық және басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың тізбесіне сәйкес міндетті зейнетақы жарналарының және әлеуметтік аударымдарының әрбір коды бойынша дербес шот ашады.
2-бап. Осы Ережелерде қолданылатын терминдер мен ұғымдарылар
7. Осы Ережелерде пайдаланылатын салық заңнамасының ұғымдары мен терминдері Қазақстан Республикасының салық заңнамасында қалай жазылса, сол мәнде қолданылады.
8. Осы Ережелерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) салыстыру актісі - мемлекеттік кіріс органының және салық төлеушінің (салық агентінің) дерегі бойынша айқындалған күнге салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдардың, сондай-ақ өсімақылар мен айыппұлдардың есептелген (қоса есептелген, кемітілген) және төленген (есепке жатқызылған, қайтарылған) сомалары жөніндегі құжат;
2) есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға - салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдардың, сондай-ақ дербес шоттардағы өсімақылар мен айыппұлдардың қоса есептелген (есептелген, кемітілген) және төленген (есепке жатқызылған, қайтарылған) сомаларының есебінің дұрыс жүргізілуіне бақылау және есептілікті дұрыс жасау функцияларын атқаратын тұлға;
2-1) салық төлеушінің жанама салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындауына бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға - кеден одағына мүше мемлекеттердің аумақтарынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарлар импорты кезінде салық төлеушінің жанама салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындауына бақылау функциясын орындайтын тұлға;

2. Лицевой счет налогоплательщика (налогового агента) представляет собой документ для учета исчисленных, начисленных, уменьшенных и уплаченных, зачтенных, возвращенных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также сумм пеней и штрафов по форме, согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 и 42 к настоящим Правилам.
3. Лицевые счета налогоплательщиков (налоговых агентов) ведутся в национальной валюте.
4. Учет поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет ведется согласно единой бюджетной классификации.
5. Распределение налогов и других обязательных платежей в бюджет между республиканским и местными бюджетами производится в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан.
6. Органы государственных доходов открывают лицевые счета на каждого налогоплательщика (налогового агента) по соответствующим кодам бюджетной классификации доходов, обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям в соответствии с Перечнем налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, по которым ведется учет в органах государственных доходов, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Параграф 2. Термины и понятия, применяемые в настоящих Правилах
7. Понятия и термины налогового законодательства, используемые в настоящих Правилах, применяются в том значении, в каком они определены в налоговом законодательстве Республики Казахстан.
8. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) должностное лицо, ответственное за ведение учета – лицо, выполняющее функции контроля за правильностью ведения учета начисленных (исчисленных, уменьшенных) и уплаченных (зачтенных, возвращенных) сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также сумм пеней и штрафов в лицевых счетах и составления отчетности;
2) сторнирование – дополнительная учетная запись в соответствующих графах лицевого счета ("Начислено", "Уменьшено") на основании подтверждающих документов с целью приведения к нулю суммы, ранее проведенной в лицевом счете;

3) салық есептілігі бойынша бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға - салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың қоса есептелген (есептелген, кемітілген) сомалары бойынша ақпаратты енгізу және (немесе) бақылау функцияларын орындаушы тұлға;
4) міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға - салық төлеушінің (салық агентінің) салық міндеттемелерін, міндетті зейнетақы жарналарын аудару және әлеуметтік аударымдарды төлеу бойынша міндеттемелерін орындауына бақылау бойынша лауазымды тұлға;
5) салық тексеруін жүзеге асыратын лауазымды тұлға - мемлекеттік кіріс органының салық тексеруін тағайындау (жүргізу) туралы актісімен белгіленген тұлға;
6) салықтың және басқа да міндетті төлемнің коды - төлемнің Қазақстан Республикасының Бiрыңғай бюджеттік сыныптамасы бойынша бюджет кірістерін жіктеу бойынша сандық белгіленуі;
7) іріктеу - бұрын дербес шотта жүргізілген соманы нөлге келтіру мақсатында растайтын құжаттар негізінде дербес шоттың тиісті бағандарындағы ("Есептелді", "Кемітілді") қосымша есепке алу жазбасы.
3-бап. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдардың есебі бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
9. Мемлекеттік кіріс органдарында салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдардың, сондай-ақ өсімақылар мен айыппұлдардың есебі "Орталықтандырылған біріздендірілген дербес шот" ақпараттық жуйесінде жүргізіледі.
10. Дербес шоттарда бар ақпаратқа қол жеткізу мүмкіндігі мемлекеттік кіріс органдарының лауазымды тұлғаларына беріледі. Ақпараттық жүйе ақпаратқа рұқсат етілмеген қол жеткізуден қорғауды және оның сақталуын қамтамасыз етеді.
11. Мемлекеттік кіріс органдарындағы салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдардың есебі есеп құжаттамасында қағаз және (немесе) электронды тасығыштарда жүргізіледі:
тізілімдерде:
осы Ережеге 7-қосымшаға сәйкес № 25 нысан бойынша түсімдері мен қайтарымдары;

3) должностное лицо, осуществляющее контроль по налоговой отчетности – лицо, выполняющее функции ввода и (или) контроля информации по начисленным (исчисленным, уменьшенным) суммам налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений;
4) акт сверки – документ по исчисленным (начисленным, уменьшенным) и уплаченным (зачтенным, возвращенным) суммам налогов, других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также пеней и штрафов на определенную дату по данным органа государственных доходов и налогоплательщика (налогового агента);
5) должностное лицо, осуществляющее контроль за исполнением налогоплательщиком налоговых обязательств по уплате косвенных налогов, – лицо, выполняющее функции контроля за исполнением налогоплательщиком налоговых обязательств по уплате косвенных налогов при импорте товаров с территории государств-членов таможенного союза на территорию Республики Казахстан;
6) должностное лицо по контролю за исполнением обязательств – лицо, выполняющее функции контроля за исполнением налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговых обязательств, обязательств по перечислению обязательных пенсионных взносов и уплате социальных отчислений;
7) должностное лицо, осуществляющее налоговую проверку – лицо, определенное актом органа государственных доходов о назначении (проведении) налоговой проверки;
8) код налога и другого обязательного платежа - цифровое обозначение платежа по классификации доходов бюджета по Единой бюджетной классификации Республики Казахстан.
Параграф 3. Организация работы по учету налогов и других
обязательных платежей в бюджет, а также
обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений
9. В органах государственных доходов учет налогов, других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также пеней и штрафов ведется в информационной системе "Централизованный унифицированный лицевой счет".
10. Доступ к информации, содержащейся в лицевых счетах, предоставляется должностным лицам органов государственных доходов. Информационная система обеспечивает защиту от несанкционированного доступа и сохранность информации.
11. Учет налогов, других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений в органах государственных доходов ведется в учетной документации на бумажных и (или) электронных носителях:
в реестрах:
поступлений и возвратов по форме № 25, согласно приложению 7 к настоящим Правилам;

осы Ережеге 8-қосымшаға сәйкес ЖЗҚ - № 25 нысан бойынша міндетті зейнетақы жарналары бойынша түсімдер мен қайтарымдары;
осы Ережеге 9-қосымшаға сәйкес ӘСҚ - № 25 нысан бойынша әлеуметтік аударымдар бойынша түсімдері мен қайтарымдары;
осы Ережеге 10-қосымшаға сәйкес № 26 нысан бойнша есептеулердің мен түсімдердің жиынтық қорытындыларының есеп кітабында;
осы Ережеге 42 және 1, 2, 3, 4, 5-қосымшаға сәйкес дербес шоттарда;
осы Ережеге 11-қосымшаға сәйкес бюджетке аударылған /резидент емес төлеген/ жарғылық банктік салымдарда орналастырылған резидент еместерден (заңды және жеке тұлғалардан) түсетін табыс салығы сомасының есеп жаршысында;
журналдарда:
осы Ережеге 12-қосымшаға сәйкес қате есептелген, анықталмаған салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді тіркеу;
Осы Ережеге 13-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерге салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың, есепке жатқызылатын ҚҚС есептелген салық сомасынан асып кету, грант қаражаты есебінен сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша төленген ҚҚС сомаларын есепке жатқызуға және қайтаруға төлем тапсырмаларын тіркеу;
осы Ережеге 14-қосымшаға сәйкес мемлекеттік кіріс органдарының инкассалық өкімдерін тіркеу;
осы Ережеге 15-қосымшаға сәйкес дебиторлардың шотына мемлекеттік кіріс органдарының инкассалық өкімдерін тіркеу.
12. Есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғалар есептелген, қоса есептелген, кемітілген есептің дұрыс жүргізілуін бақылайды және салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдардың түскен, есепке жатқызылған, қайтарылған сомаларының, сондай-ақ салық төлеушілердің дербес шоттарындағы өсімақылар мен айыппұлдар сомасының есебін жүргізудің дұрыстығына және есептілік жасау дұрыстығына жауап береді.
13. Мемлекеттік кіріс органының басшысы салықтарды, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды, сондай-ақ өсімақылар мен айыппұлдарды есепке алу жөніндегі жұмыстарға бақылауды жүзеге асырады және жасалатын есептерді тексереді, салықтарды, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды, сондай-ақ өсімақылар мен айыппұлдарды есепке қою және жұмыс жағдайына жауап береді.
14. Дербес шоттардағы барлық жазбалар осындай жазбалардың заңдылығын растайтын құжаттар негізінде жазба жүргізілген күнді көрсете отырып, хронологиялық тәртіпте уақтылы жүргізіледі.

поступлений и возвратов по обязательным пенсионным взносам по форме № 25-НПФ, согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
поступлений и возвратов по социальным отчислениям по форме № 25-ФСС, согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
в книге учета сводных итогов начислений и поступлений по форме № 26, согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
в лицевых счетах согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 и 42 к настоящим Правилам;
в ведомости учета сумм подоходного налога с нерезидентов (юридических и физических лиц), размещенных на условных банковских вкладах/выплаченных нерезидентам/перечисленных в бюджет, согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
в журналах:
регистрации ошибочно зачисленных, невыясненных налогов и других обязательных платежей в бюджет, согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
регистрации платежных поручений на зачет и возврат уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов, превышения НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, НДС, уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта, дипломатическим и приравненным к ним представительствам, аккредитованным в Республике Казахстан, согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
регистрации инкассовых распоряжений органов государственных доходов, согласно приложению 14 к настоящим Правилам;
регистрации инкассовых распоряжений органов государственных доходов на счета дебиторов, согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
12. Должностные лица, ответственные за ведение учета, контролируют правильность ведения учета исчисленных, начисленных, уменьшенных и отвечают за правильность ведения учета поступивших, зачтенных, возвращенных сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, а также сумм пеней и штрафов в лицевых счетах налогоплательщиков и за правильность составления отчетности.
13. Руководитель органа государственных доходов осуществляет контроль за работой по учету налогов, других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также пеней и штрафов и проверяет составляемые отчеты, несет ответственность за постановку и состояние работы по учету налогов, других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также пеней и штрафов.
14. Все записи в лицевых счетах производятся своевременно в хронологическом порядке с указанием даты проведения записи на основании документов, подтверждающих правомерность таких записей.

15. Қаржы жылының соңына қарай дербес шот электронды тасығыштарда мұрағаттауға және уәкілетті мемлекеттік орган бекітілген тәртіпте сақтауға жатады.
16. Салықтарды, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды, сондай-ақ өсімақылар мен айыппұлдарды есепке алу бойынша құжаттар іс номенклатурасымен айқындалған мерзім ішінде сақталады. Көрсетілген сақтау мерзімінің соңына қарай есеп жөніндегі құжаттар мемлекеттік кіріс органының мұрағатына тапсырылады.
4-бап. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды есепке алу жөніндегі құжаттама
17. Салықтарды, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды, сондай-ақ өсімақылар мен айыппұлдарды есепке алу жөніндегі құжаттама іс номенклатурасына сәйкес құжаттардың түрлері бойынша топтастырылады және қағаз және (немесе) электронды тасығыштарда жүргізіледі:
1) уәкілетті мемлекеттік органдардан алынған құжаттар;
2) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімақылардың, айыппұлдардың артық (қате) төленген сомаларын есепке жатқызу және қайтару жөніндегі құжаттар;
3) қосылған құн салығын есепке жатқызу және қайтару жөніндегі құжаттар;
4) дербес шоттарды беру және қабылдау жөніндегі құжаттар;
5) салықтар, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар, сондай-ақ өсімақылар мен айыппұлдар бойынша салыстыру актілері;
6) салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындау мерзімдерінің өзгеруі туралы құжаттар;
7) банкрот деп танылған салық төлеушілердің салық берешегі жөніндегі құжаттары;
8) салық міндеттемелерінің тоқтатылуы туралы құжаттары;
9) таратылған салық төлеушілердің салық міндеттемелерін орындауы жөніндегі құжаттар;
10) заңды тұлғаның қайта ұйымдастырылуы кезіндегі салық міндеттемелерінің орындалуы жөніндегі құжаттар;
11) бірыңғай бюджеттік сыныптамасы бойынша бюджет деңгейлерінің арасында кірістер сыныптамасының түсімдерін бөлуді бекіту туралы бұйрықтар.
18. Салық төлеушінің (салық агентінің) өтініші бойынша мемлекеттік кіріс органы осындай өтінішті алған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей осы Ережеге 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салық міндеттемесін, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеу, ұстау және аудару, әлеуметтік аударымдарды есептеу және төлеу бойынша міндеттемелерді орындау бойынша бюджетпен есеп айырысудың жай-күйі туралы жеке шоттан үзінді көшірме ұсынылады.

15. По окончании финансового года лицевые счета подлежат архивированию на электронных носителях и хранению в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
16. Документы по учету налогов, других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также пеней и штрафов хранятся в течение срока, определенного номенклатурой дел. По окончании указанного срока хранения документы по учету сдаются в архив органа государственных доходов.
Параграф 4. Документация по учету налогов и других обязательных
платежей в бюджет, а также обязательных пенсионных взносов,
обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных
отчислений
17. Документация по учету налогов, других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также пеней и штрафов группируется по видам документов в соответствии с номенклатурой дел и ведется на бумажных и (или) электронных носителях:
1) документы, полученные от уполномоченных государственных органов;
2) документы по зачету и возврату излишне (ошибочно) уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, пеней, штрафов;
3) документы по зачету и возврату налога на добавленную стоимость;
4) документы по передаче и приему лицевых счетов;
5) акты сверок по налогам, другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям, а также пеней и штрафам;
6) документы об изменениях сроков исполнения налоговых обязательств по уплате налогов;
7) документы по налоговой задолженности налогоплательщиков, признанных банкротами;
8) документы о прекращении налоговых обязательств;
9) документы по исполнению налоговых обязательств ликвидированных налогоплательщиков;
10) документы по исполнению налоговых обязательств при реорганизации юридического лица;
11) приказы об утверждении распределения поступлений классификации доходов между уровнями бюджетов по единой бюджетной классификации.
18. По налоговому заявлению налогоплательщика (налогового агента) не позднее двух рабочих дней со дня получения органом государственных доходов такого заявления представляется Выписка из лицевого счета о состоянии расчетов с бюджетом по исполнению налогового обязательства, а также обязательств по исчислению, удержанию и перечислению обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, исчислению и уплате социальных отчислений по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.

19. Салық төлеушінің (салық агентінің) талабы бойынша бір жұмыс күні ішінде осы Ережеге 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша есеп-қисаптарды салыстырып тексеру актісін береді.
20. Салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектерінің жоқ (бар) екені туралы мәліметтер (бұдан әрі - Берешектің жоқ (бар) екені туралы мәліметтер) салық төлеушінің (салық агентінің)тіркеу есебінің орны бойынша мемлекеттік кірістер органына "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы, мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйелерінің веб-қосымшасы арқылы, халыққа қызмет көрсету орталығы арқылы жіберілген сұрау салуы бойынша электронды түрде осы Ережелерге 18-қосымшаға сәйкес нысанда беріледі.
Берешектің жоқ (бар) екені туралы мәліметтерді беруге сұрау салуларды есепке алу үшін осы Ережелерге 20-қосымшаға сәйкес Сұрау салуларды тіркеу және Берешектің жоқ (бар) екені туралы мәліметтерді беру журналы жүргізіледі.
21. Берешектің жоқ (бар) екені туралы мәліметтер "Электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы, мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйелерінің веб-қосымшасы арқылы, халыққа қызмет көрсету орталығы арқылы келіп түскен сұрау салуды алған күні салық төлеушінің тіркеу орны бойынша мемлекеттік кірістер органдарында ашық дербес шоттардың деректері бойынша жасалады.
22. Берешектің жоқ (бар) екені туралы мәліметтер "иә" немесе "жоқ" пішінінде электронды түрде:
1) заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеуді, қайта тіркеуді, заңды тұлғалар қызметінің тоқтатылуын мемлекеттік тіркеуді, құрылымдық бөлімшелерді есептік тіркеуді, қайта тіркеуді, есептік тіркеуден шығаруды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органға - Бизнес-сәйкестендіру нөмірлері ұлттық тізілімінің мәліметтері негізінде;
2) ішкі істер органдарына - олардің сұрау салуы бойынша беріледі.
23. Берешектің жоқ (бар) екені туралы мәліметтер осы Ережелерге 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша:
1) мемлекеттік органдарға және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында осындай мәліметтерді беру көзделген адамдарға - осындай органның және (немесе) адамның сұрау салуы бойынша;
2) электрондық мемлекеттік сатып алуға қатысушы салық төлеушіге - оның сұрау салуы бойынша беріледі.
24. Құрылымдық бөлімшелері бар заңды тұлғалар бойынша Берешектің жоқ (бар) екені туралы мәліметтер заңды тұлғаның және оның құрылымдық бөлімшелерінің тіркеу есебінің орны бойынша мемлекеттік кірістер органдарында ашық заңды тұлғаның және оның құрылымдық бөлімшелерінің дербес шоттарының жағдайын есепке ала отырып заңды тұлғаның орналасқан орны бойынша жасалады.

19. По требованию налогоплательщика (налогового агента) в течение одного рабочего дня представляется Акт сверки расчетов по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
20. Сведения об отсутствии (наличии) налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям (далее – Сведения об отсутствии (наличии) задолженности) предоставляются в электронном виде по запросу налогоплательщика (налогового агента), направленного в орган государственных доходов по месту регистрационного учета через веб-портал "электронного правительства", веб-приложение информационных систем органов государственных доходов, центр обслуживания населения по форме, согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
Для учета запросов на выдачу Сведений об отсутствии (наличии) задолженности ведется Журнал регистрации запросов и выдачи Сведений об отсутствии (наличии) задолженности, согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
21. Сведения об отсутствии (наличии) задолженности составляются на дату получения запроса, поступившего через веб-портал "электронного правительства", веб-приложение информационных систем органов государственных доходов, центр обслуживания населения, по данным лицевых счетов, открытых в органах государственных доходов по месту регистрационного учета налогоплательщика.
22. Сведения об отсутствии (наличии) задолженности предоставляются в электронном виде в формате "да" или "нет":
1) уполномоченному государственному органу, осуществляющему государственную регистрацию, перерегистрацию юридических лиц, государственную регистрацию прекращения деятельности юридических лиц, учетную регистрацию, перерегистрацию, снятие с учетной регистрации структурных подразделений, – на основании сведений Национального реестра бизнес-идентификационных номеров;
2) органам внутренних дел – по их запросу.
23. Сведения об отсутствии (наличии) задолженности предоставляются по форме, согласно приложению 19 к настоящим Правилам:
1) государственным органам и (или) лицам, предоставление которым таких сведений предусмотрено законодательством Республики Казахстан, – по запросу такого органа и (или) лица;
2) налогоплательщику, участвующему в электронных государственных закупках, – по его запросу.
24. По юридическим лицам, имеющим структурные подразделения, Сведения об отсутствии (наличии) задолженности составляются по месту нахождения юридического лица с учетом состояния лицевых счетов юридического лица и его структурных подразделений, открытых в органах государственных доходов по месту регистрационного учета юридического лица и его структурных подразделений.

25. Құрылымдық бөлімшенің Берешектің жоқ (бар) екені туралы мәліметтерінде осы құрылымдық бөлімшенің тіркеу есебінің орны бойынша мемлекеттік кірістер органдарында ашық дербес шоттарының жай-күйі туралы ақпарат көрсетіледі.
26. Берешектің жоқ (бар) екені туралы мәліметтерде барлық мемлекеттік кірістер органдарынан дербес шоттардың жай-күйі туралы жиынтық ақпарат көрсетіледі. Берешектің жоқ (бар) екені туралы мәліметтердің әрбір мемлекеттік кірістер органдары бойынша дербес шоттардың жай-күйі туралы ақпарат көрсетілетін қосымшалары бар. Мемлекеттік кірістер органдарында артық төлеу немесе салық берешегі, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі болмаған жағдайда мұндай ақпарат қосымшаларда көрсетілмейді
27. Берешектің жоқ (бар) екендiгi туралы мәліметтер уәкілетті органның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады.
Берешектің жоқ (бар) екендiгi туралы мәліметтерде барлық мемлекеттік кірістер органдарынан дербес шоттар бойынша мәліметтер алынған уақыты мен күні көрсетіледі
2. Дербес шоттарды жүргізу. Жеке тұлғалардан салық жинау және олардың бюджетке түсуі бойынша жергілікті атқарушы органдардың жұмыстарын бақылау
5-бап. Дербес шоттарды ашу тәртібі
28. Салық төлеушілердің (салық агенттерінің) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша салық міндеттемелерін, міндетті зейнетақы жарналарын аудару және әлеуметтік аударымдарды, сондай-ақ өсімақылар мен айыппұлдар төлеу бойынша міндеттерін орындау есебін жүргізу үшін мемлекеттік кіріс органдарында дербес шоттар ашылады.
29. Дербес шотты ашу кезінде салық төлеушінің (салық агентінің) тіркеу деректері, болған жағдайда - сәйкестендіру нөмірі негіз қызметін атқарады.
30. Дербес шоттар заңды тұлға, оның құрылымдық бөлімшелері, сондай-ақ резидент емес заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі, жеке кәсіпкер, жеке нотариус, адвокат, жеке сот орындаушысы, Қазақстан Республикасында филиал, өкілдік ашпай тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлға, тәуелді агент арқылы қызметін жүзеге асыратын, сондай-ақ Салық кодексінде белгіленген тәртіпте салық агенті болып табылатын резидент емес тұлға үшін:
- орналасқан орны бойынша;
- салық салу объектісінің және (немесе) салық салуға байланысты объектісінің орналасқан орны бойынша.
Жеке тұлға үшін дербес шоттар:
- резиденттің тұрғылықты орны бойынша;
- салық салу объектісінің және (немесе) салық салуға байланысты объектісінің орналасқан орны бойынша;
- резидент еместің келу орны бойынша, банктін орналасқан жері бойынша;
- салық салу объектісінің және (немесе) салық салуға байланысты объектісінің орналасқан орны бойынша.

25. В Сведениях об отсутствии (наличии) задолженности структурного подразделения отражается информация о состоянии лицевых счетов данного структурного подразделения, открытых в органах государственных доходов по месту регистрационного учета структурного подразделения.
26. В Сведениях об отсутствии (наличии) задолженности отражается сводная со всех органов государственных доходов информация о состоянии лицевых счетов. Сведения об отсутствии (наличии) задолженности имеют приложения, где отражается информация о состоянии лицевых счетов по каждому органу государственных доходов. В случае отсутствия переплаты или налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям в органе государственных доходов такая информация в приложениях не отражается.
27. Сведения об отсутствии (наличии) задолженности заверяются электронной цифровой подписью уполномоченного органа.
В Сведениях об отсутствии (наличии) задолженности указывается время и дата, когда были получены сведения по лицевым счетам со всех органов государственных доходов.
2. Ведение лицевых счетов.
Параграф 5. Порядок открытия лицевых счетов
28. Для ведения учета исполнения налоговых обязательств налогоплательщиков (налоговых агентов) по налогам, другим обязательным платежам в бюджет, обязанности по перечислению обязательных пенсионных взносов и уплате социальных отчислений, а также пеней и штрафов в органах государственных доходов открываются лицевые счета.
29. При открытии лицевого счета основанием служат регистрационные данные налогоплательщика (налогового агента), при наличии – идентификационный номер.
30. Лицевые счета открываются для юридического лица, его структурного подразделения, а также структурного подразделения юридического лица-нерезидента, индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, адвоката, частного судебного исполнителя, юридического лица-нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение без открытия филиала, представительства, нерезидента, осуществляющего деятельность через зависимого агента, а также являющегося налоговым агентом в порядке, установленном Налоговым кодексом:
по месту нахождения;
месту нахождения объекта налогообложения и (или) объекта, связанного с налогообложением.
Для физического лица лицевые счета открываются:
резидента – по месту жительства;
месту нахождения объекта налогообложения и (или) объекта, связанного с налогообложением;
нерезидента – по месту пребывания, по месту нахождения банка;
месту нахождения объекта налогообложения и (или) объекта, связанного с налогообложением.

31. Салық салу объектісінің және (немесе) салық салуға байланысты объектісінің орналасқан орны бойынша жеке тұлғалар үшін дербес шоттар Салық салу объектісінің және (немесе) салық салуға байланысты объектілерді есепке алу және (немесе) тіркеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдар берген мәліметтер негізінде ашылады.
32. Дербес шот бюджет кірістері жіктемесінің кодтары, осы Ережеге 6-қосымшаға сәйкес міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша, сондай-ақ салық тексерулерін жүргізу кезінде қоса есептелген міндетті төлемдердің сомалары бойынша ашылады.
33. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар, өсімақылар, айыппұлдар бойынша есептердің сальдосы дербес шоттың "Сальдо" тиісті бағанында көрсетіледі: берешегі болған кезде "алу" (-) белгісімен, артқы төленген кезде "қосу" (+) белгісімен көрсетіледі.
34. Төлеу мерзімі өзгертілген импортталатын тауарларға қосылған құн салығы бойынша дербес шот төлемнің белгіленген тиісті коды көрсетілген кезде импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығының сомасын бюджетке төлеу сәтінен бастап немесе импортталатын тауарларға қосылған құн салығы бойынша салық міндеттемелерін орындау мерзімі келген салық кезеңі үшін Қосылған құн салығы бойынша декларация мемлекеттік кіріс органына берілген сәттен бастап ашылады.
35. Дербес шотта мынадай жазбалар жүргізіледі:
"Төлеу мерзімі" 4-бағанында мынадай күндердің бірі көрсетіледі:
1) импортталатын өнеркәсіптік қайта өңдеуге арналған тауарлар бойынша қосылған құн салығын өтеу үшін белгіленген төлеу күні;
импортталатын су, газ, электр қуаты бойынша қосылған құн салығын өтеу үшін белгіленген төлеу күні;
2) "Есептелді" 7-бағанында салық есептілігінің деректері бойынша төлеу мерзімі өзгертілген импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
36. Төлеу мерзімі өзгертілген импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығының бюджетке төленген сомасы төлемнің белгіленген тиісті коды көрсетіле отырып дербес шоттың "Төленді" 9-бағанында көрсетіледі.
37. Төлеу мерзімі өзгертілген импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығының өтелмеген сомасына өсімақы салықты төлеудің өзгертілген мерзімі өткеннен кейінгі бірінші күннен бастап есептеледі.
38. Заңды тұлғалардың дербес шоттарында мынадай деректемелер көрсетіледі:

31. Лицевые счета для физических лиц месту нахождения объекта налогообложения и (или) объекта, связанного с налогообложением, открываются на основании сведений, представляемых уполномоченными государственными органами, осуществляющими учет и (или) регистрацию объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением.
32. Лицевой счет открывается по кодам классификации доходов бюджета, обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям согласно Перечню налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, по которым ведется учет в органах государственных доходов, а также по суммам других обязательных платежей, начисленным при проведении налоговых проверок.
33. Сальдо расчетов по налогам и другим обязательным платежам, обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям, пеней, штрафам отражается в соответствующих графах лицевого счета "Сальдо" при наличии задолженности указывается со знаком "минус" (-), при переплате указывается со знаком "плюс" (+).
34. Лицевой счет по налогу на добавленную стоимость на импортируемые товары, по которым изменен срок уплаты, открывается с момента уплаты в бюджет суммы налога на добавленную стоимость по импортируемым товарам, при указании соответствующего кода назначения платежа, или с момента представления в орган государственных доходов декларации по налогу на добавленную стоимость за налоговый период, в котором наступил срок исполнения налоговых обязательств по налогу на добавленную стоимость на импортируемые товары.
35. В лицевом счете производятся следующие записи:
1) в графе 4 "Срок уплаты" указывается одна из следующих дат:
дата уплаты, установленная для погашения налога на добавленную стоимость по импортируемым товарам, предназначенным для промышленной переработки;
дата уплаты, установленная для погашения налога на добавленную стоимость по импортируемым воде, газу, электроэнергии;
2) в графе 7 "Начислено" указывается сумма налога на добавленную стоимость на импортируемые товары, по которым изменен срок уплаты, по данным налоговой отчетности.
36. Уплаченная в бюджет сумма налога на добавленную стоимость по импортируемым товарам, по которым изменен срок уплаты, с указанием соответствующего кода назначения платежа отражается в графе 9 лицевого счета "Уплачено".
37. На непогашенную сумму налога на добавленную стоимость по импортируемым товарам, по которым изменен срок уплаты, пеня начисляется с первого дня после истечения измененного срока уплаты налога.
38. В лицевых счетах юридических лиц указываются реквизиты:

1) толық атауы;
2) БСН;
3) бюджет кірісінің жіктемесі бойынша салық (төлем) коды;
4) ҚҚС бойынша дербес шотта - сериясын, нөмірін және қосылған
39. Жеке кәсіпкерлерді қоса алғанда, жеке тұлғалардың дербес шоттарында:
1) ЖСН/БСН;
2) тегі, аты, әкесінің аты;
3) бжеке кәсіпкердің атауы
4) бюджет кірісінің жіктемесі бойынша салық (төлем) коды көрсетіледі.
40. Дербес шоттарды ашу, жүргізу, беру, жабу кезінде тіркеу деректерінен салық төлеушілер (салық агенттері) туралы қажетті ақпарат пайдаланылады.
41. Заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелерінің дербес шоттарын ашу кезінде, жоғарыда көрсетілген деректемелерден басқа қосымша заңды тұлғаның СТН (БСН (болған жағдайда) көрсетіледі.
42. Дербес шоттарды ашу, жүргізу, жабу, беру кезінде, заңды тұлғаның таратылуы, қайта ұйымдастырылуы, салық төлеушіні банкрот деп тану, соттың жеке тұлғаны хабарсыз жоғалған деп тануы, жеке тұлғаны қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімінің күшіне енуі кезінде мемлекеттік кіріс органдары:
1) заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеуді, қайта тіркеуді және таратуды жүзеге асыратын;
2) статистика;
3) салық салу объектілерін есепке алу және (немесе) тіркеуді жүзеге асыратын;
4) лицензия, куәлік немесе өзге де рұқсат беруші және тіркеу сипаттағы құжаттарды беретін;
5) Қазақстан Республикасында олардың тұрғылықты орны бойынша жеке тұлғаларды тіркеуді жүзеге асыратын;
6) азаматтық хал актілерін тіркеуді жүзеге асыратын;
7) нотариалдық әрекеттерді жасауды жүзеге асыратын;
8) қамқорлық және қамқоршылық;
9) сот органдарымен тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар берген құжаттарды басшылыққа алады.
Алынған құжаттардың мазмұнына байланысты міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға Салық кодексіне сәйкес шешім қабылдайды және есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға салық төлеушінің дербес шотындағы тиісті операцияларды жүргізу үшін ақпаратты береді.
6-бап. Дербес шоттарды жүргізу тәртібі
43. Дербес шоттар теңгеде және тиында жүргізіледі.
44. Дербес шоттарда салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, өсімақыларды және айыппұлдарды есептеу, қоса есептеу, кеміту, төлеу, есепке жатқызу, қайтару бойынша жазбалар мыналардың:
осы Ережеге 21-қосымшаға сәйкес Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар мен өсімақылар сомаларын қоса есептеуге (кемітуге) тізілім
осы Ережеге 22-қосымшаға сәйкес салық тексерулерінің нәтижелері мен әкімшілік жазаларды қолдану туралы қаулылар бойынша Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар, өсімақылар мен айыппұлдар сомаларын қоса есептеуге (кемітуге) тізілім
қоса берілген төлеуге төлем құжаттарымен бірге күнделікті түсімдер бойынша тізімдеменің;
осы Ережеге 23-қосымшаға сәйкес Салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту жөніндегі тізілімнің негізінде жүргізіледі.

1) полное наименование;
2) бизнес-идентификационный номер (далее – БИН);
3) код налога (платежа) по классификации доходов бюджета;
4) в лицевом счете по НДС – реквизиты свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость, включающие в себя серию, номер и дату постановки на учет по налогу на добавленную стоимость (при открытии лицевого счета по НДС).
39. В лицевых счетах физических лиц, включая индивидуальных предпринимателей, указываются:
1) ИИН/БИН;
2) фамилия, имя и отчество;
3) наименование индивидуального предпринимателя;
4) код налога (платежа) по классификации доходов бюджета.
40. При открытии, ведении, передаче, закрытии лицевых счетов используется необходимая информация о налогоплательщиках (налоговых агентах) из регистрационных данных.
41. При открытии лицевых счетов структурным подразделениям юридических лиц, кроме вышеуказанных реквизитов дополнительно указывается БИН юридического лица.
42. При открытии, ведении, закрытии, передаче лицевых счетов, ликвидации, реорганизации юридического лица, признании налогоплательщика банкротом, признании судом физического лица безвестно отсутствующим, вступлении в силу решения суда об объявлении физического лица умершим – органы государственных доходов руководствуются документами, представленными соответствующими уполномоченными государственными органами:
1) осуществляющими государственную регистрацию, перерегистрацию и ликвидацию юридических лиц;
2) статистики;
3) осуществляющими учет и (или) регистрацию объектов налогообложения;
4) выдающими лицензии, свидетельства или иные документы разрешительного и регистрационного характера;
5) осуществляющими регистрацию физических лиц по месту их жительства в Республике Казахстан;
6) осуществляющими регистрацию актов гражданского состояния;
7) осуществляющими совершение нотариальных действий;
8) опеки и попечительства;
9) судебными органами.
В зависимости от содержания полученных документов должностное лицо по контролю за исполнением обязательств принимает решение в соответствии с Налоговым кодексом и представляет должностному лицу, ответственному за ведение учета, информацию для проведения соответствующих операций в лицевом счете налогоплательщика.
Параграф 6. Порядок ведения лицевых счетов
43. Лицевые счета ведутся в тенге и тиынах.
44. В лицевых счетах записи по исчислению, начислению, уменьшению, уплате, зачету, возврату налогов и других обязательных платежей, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, пеней и штрафов производятся на основании:
Реестра к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и пеней, согласно приложению 21 к настоящим Правилам;
Реестра к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, пеней и штрафов по результатам налоговых проверок и постановлениям о наложении административных взысканий, согласно приложению 22 к настоящим Правилам;
ежедневных ведомостей по поступлениям с приложенными к ним платежными документами на уплату;
Реестра по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, согласно приложению 23 к настоящим Правилам.

45. Дербес шотта әрбір операцияны өткізу кезінде: операция жазбасы жазылған күн, операция мазмұны және (немесе) негізінде жазба жүргізілген құжат.
46. Операция жазбасы жазылған әрбір күні салық төлеушінің (салық агентінің) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдері, міндетті зейнетақы жарналары әлеуметтік аударымдар есептерінің сальдосы, өсімақылар, айыппұлдар сомасы айқындалады.
47. Дербес шот бойынша ай сайын, тоқсан сайын есепті ай үшін, тоқсан үшін және өспелі жиынтықпен небәрі жыл үшін салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар, өсімақылар мен айыппұлдардың есептелген, қоса есептелген, кемітілген, төленген, есепке жатқызылған, қайтарылған сомасы бойынша жалпы қорытынды есептеп шығарылады.
48. Салық және басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды есептеу (қосып есептеу), кеміту, төлеу, қайтару бойынша барлық жазбалар "Есептелді", "Кемітілді", "Қайтарылды" деген бағандарға бөлінетін "Салық және басқа да міндетті төлемдер бойынша есептер" деген жалпы бағанда жүргізіледі.
Дербес шоттың "Есептер сальдосы (Бересі (-), немесе (Артық төлеу (+)" деген бағаны мынадай арифметикалық әрекет негізінде есептеледі:
"Есепті салық кезеңінің басына есептер сальдосы" деген баған алынған "Есептелді" бағаны қосылған "Кемітілді" бағаны қосылған "Төленді" бағаны алынған "Қайтарылды" бағаны қосылған "Өзгертілген салық міндеттемесін орындау мерзімі бойынша салық (төлем) сомасы" деген баған.
49. Өсімақыларды есептеу, кеміту, төлеу, есепке жатқызу, қайтару бойынша барлық жазбалар "Өсімақылар есептелді", "Кезең", "Өсімақылар төленді (қайтарылды)", "Өсімақылар сальдосы"деген бағандарға бөлінетін "Өсімақыларды есептеу бойынша есептер" деген жалпы бағанда жүргізіледі.
"Өсімақылар сальдосы (Бересі (-), немесе (Артық төлеу (+)" деген бағаны мынадай арифметикалық әрекет негізінде есептеледі:
"Есепті салық кезеңнің басына өсімақылар сальдосы" деген баған алынған "Өсімақы есептелді" бағаны қосылған "Өсімақы кемітілді" бағаны қосылған "Өсімақы төленді" бағаны алынған "Өсімақы қайтарылды" бағаны қосылған "Өзгертілген салық міндеттемесін орындау мерзімі бойынша өсімақы сомасы" деген баған.
50. Айыппұлдарды есептеу, кеміту, төлеу, қайтару бойынша барлық жазбалар "Айыппұл есептелді", "Айыппұл төленді (қайтарылды)", "Айыппұл сальдосы" деген бағандарға бөлінетін "Айыппұлды есептеу бойынша есептер" деген жалпы бағанда жүргізіледі.
"Айыппұл сальдосы (Бересі (-), немесе (Артық төлеу (+)" деген бағаны мынадай арифметикалық әрекет негізінде есептеледі:
"Есепті салық кезеңнің басына айыппұлдар сальдосы" деген баған алынған "Айыппұл есептелді" бағаны қосылған "Айыппұл кемітілді" бағаны қосылған "Айыппұл төленді" бағаны алынған "Айыппұл қайтарылды" бағаны қосылған "Өзгертілген салық міндеттемесін орындау мерзімі бойынша айыппұл сомасы" деген баған.

45. При проведении каждой операции в лицевом счете указываются дата записи операции, содержание операции и (или) документ, на основании которого производится запись.
46. На каждую дату записи операции определяется сальдо расчетов налогов и других обязательных платежей, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений налогоплательщика (налогового агента), сумма пеней, штрафов.
47. Ежемесячно, ежеквартально по лицевому счету подводится общий итог по исчисленным, начисленным, уменьшенным, уплаченным, зачтенным, возвращенным суммам налогов и других обязательных платежей, по суммам обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, пеней и штрафов за отчетный месяц, квартал и с нарастающим итогом за год.
48. Все записи по исчислению, начислению, уменьшению, уплате, зачету, возврату налогов и других обязательных платежей, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений проводятся в графе "Расчеты по налогам и другим обязательным платежам", которая подразделяется на графы: "Начислено", "Уменьшено", "Уплачено", "Возвращено".
Графа лицевого счета "Сальдо расчетов (недоимка (-) или переплата (+))" рассчитывается на основе следующих арифметических действий:
графа "Сальдо расчетов на начало отчетного периода" минус графа "Начислено" плюс графа "Уменьшено" плюс графа "Уплачено" минус графа "Возвращено" плюс графа "Сумма налога (платежа) по измененному сроку исполнения налогового обязательства".
49. Все записи по начислению, уменьшению, уплате, зачету, возврату пеней производятся в общей графе "Расчеты по начислению пеней", которая подразделяется на графы: "Начислено пеней", "Период", "Уплачено (возвращено) пеней", "Сальдо пеней".
Графа "Сальдо пеней (недоимка (-) или переплата (+)" рассчитывается на основе следующих арифметических действий:
Графа "Сальдо пеней на начало отчетного периода" минус графа "Начислено пеней" плюс графа "Уменьшено пеней" плюс графа "Уплачено пеней" минус графа "Возвращено пеней" плюс графа "Сумма пеней по измененному сроку исполнения налогового обязательства".
50. Все записи по начислению, уменьшению, уплате, возврату штрафов производятся в общей графе "Расчеты по начислению штрафа", которая подразделяется на графы: "Начислено штрафа", "Уплачено (возвращено) штрафа", "Сальдо штрафа".
Графа "Сальдо штрафа (Недоимка (-) или Переплата (+))" рассчитывается на основе следующих арифметических действий.
Графа "Сальдо штрафа на начало отчетного периода" минус графа "Начислено штрафа" плюс графа "Уменьшено штрафа" плюс графа "Уплачено штрафа" минус графа "Возвращено штрафа" плюс графа "Сумма штрафа по измененному сроку исполнения налогового обязательства".

51. "Қайтарымдарды шегерумен жылдың басынан бастап барлығы енгізілді" бағаны "Қайтарылды (-)" бағаны бойынша тиісінше қайтарымдар сомасын есепке ала отырып, салық жылының басынан өспелі жиынтықпен салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, өсімақылар мен айыппұлдарды төлеудің жиынтықтау көрсеткіші негізінде есептеледі.
52. Дербес шоттың "Салық міндеттемесін орындау мерзімінің өзгерісі жөніндегі мәлімет" деген бағанында есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға міндеттеменің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға беретін Салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту жөніндегі Тізілім негізінде салықты (төлемді) және өсімақы өтеу сомасы мен кестесі бөлек көрсетіледі.
53. Салық төлеушілердің төлеу бойынша салық міндеттемесін орындауын есепке алу төлем құжаттарынан төлем белгілеу кодтарфы ескеріле отырып, жүргізіледі.
7-бап. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің есептелген (қоса есептелген) сомасының есебі
54. Заңды тұлғалардың және жеке кәсіпкерлердің салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша салық міндеттемелерінің жазбасы дербес шоттың "Есептелді", "Кемітілді" бағанында бақылау үшін есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға салық есептілігі бойынша бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға берген Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар және өсімақылардың сомасын есептеуге (кемітуге) негізінде жүзеге асырылады.
55. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар және өсімақылардың сомаларын есептеуге (кемітуге) тізілім (бұдан әрі - Есептеуге тізілім) салық есептілігі негізінде және қабылдаған күні салық есептілігі бойынша бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға мынадай:
салық төлеуші (салық агенті) жасауға тиісті салық декларациялары, есептер;
патент негізінде арнаулы салық режимін қолдануға өтініш;
уәкілетті органдардан алынған мәліметтер негізінде жасайды;
мемлекеттік кіріс органының шешімі.
56. Есептеуге тізілім салық төлеушінің жанама салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындауына бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға:
1) жанама салықтардың сомаларын есептеу туралы мммм мемлекеттік кіріс органының қорытындысы;
2) қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттеме;
3) қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттеме;
4) қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттеменің орындалуы туралы есеп;

51. Графа "Внесено всего с начала года за вычетом возвратов" рассчитывается на основе суммирования показателей уплаты налогов и других обязательных платежей, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, пеней и штрафов нарастающим итогом с начала налогового года с учетом сумм возвратов соответственно по графам "Возвращено (-)".
52. В графе лицевого счета "Сведения по изменению срока исполнения налогового обязательства" раздельно указывается сумма и график погашения налога (платежа) на основании Реестра по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, представляемого должностным лицом по контролю за исполнением обязательств должностному лицу, ответственному за ведение учета.
53. Учет исполнения налоговых обязательств налогоплательщиков по уплате ведется с учетом кодов назначения платежа из платежных документов.
Параграф 7. Учет исчисленных (начисленных) сумм налогов
и других обязательных платежей в бюджет
54. Запись налоговых обязательств по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет юридических лиц и индивидуальных предпринимателей в графы лицевого счета "Начислено", "Уменьшено" осуществляется на основании представленного должностным лицом, осуществляющим контроль по налоговой отчетности, должностному лицу, ответственному за ведение учета, для контроля Реестра к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и пеней.
55. Реестр к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и пеней (далее – Реестр к начислению) составляется должностным лицом, осуществляющим контроль по налоговой отчетности, на основании:
налоговых деклараций, расчетов, подлежащих составлению налогоплательщиком (налоговым агентом);
заявления на применение специального налогового режима на основе патента;
сведений, полученных от уполномоченных государственных органов;
решения органа государственных доходов.
56. Реестр к начислению составляется должностным лицом, осуществляющим контроль за исполнением налогоплательщиком налоговых обязательств по уплате косвенных налогов, на основании:
1) заключения органа государственных доходов о начислении сумм косвенных налогов;
2) обязательства о ввозе продуктов переработки;
3) обязательства о вывозе продуктов переработки;
4) отчета об исполнении обязательства о вывозе продуктов переработки;

5) қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттеменің орындалуы туралы есеп;
6) көрме-жәрмеңкелік сауда өткізу туралы хабарлама;
7) көрме-жәрмеңкелік сауда өткізу туралы хабарлама бойынша есеп негізінде жасайды.
57. Есептеуге тізілімде:
1) салық төлеушінің атауы және БСН/ЖСН;
2) салық (төлем) түрі және бюджет жіктемесінің коды;
3) "Салық есептілігі бойынша есептеуге (кемітуге)" деген бағандарда - салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың қоса есептеуге немесе кемітуге сомасы;
4) оның негізінде дербес шотқа жазба жүргізілетін құжаттың атауы, күні және нөмірі;
5) төлеу кезеңі мен мерзімі;
6) күні, тиісінше тізілімді тапсырған және қабылдаған қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты және қолы көрсетілуі қажет.
58. Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті Салық кодексінің 276-21-бабы 1-тармағында белгіленген мерзімде тапсырмаған кезде жанама салықтардың есептелген сомалары бойынша дербес шотқа жазба Есептеуге тізілім негізінде жүргізіледі.
59. Есептеуге тізілімнің 9-бағанында оның негізінде дербес шотқа жазба жүргізілетін құжаттың атауы көрсетіледі - жанама салық сомаларын есептеу туралы туралы мемлекеттік кіріс органының қорытындысы.
60. Есептеуге тізілімді оның жасалуына жауапты лауазымды тұлға жасайды және Салық кодексінің 276-21-бабы 1-тармағында белгіленген мерзімі болғаннан кейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей есептің жүргізілуіне жауапты лауазымды тұлғаға табыс етеді.
Есептің жүргізілуіне жауапты лауазымды тұлға Есептеуге тізілімді алған күні оның негізінде дербес шотқа жазба жүргізілген құжат - жанама салық сомаларын есептеу туралы мемлекеттік кірістер органының қорытындысы көрсетіле отырып, тиісті бюджет жіктеуішінің коды бойынша дербес шоттың "Есептелді" кестесіне есептелген салық сомасын таратып жазады.
61. Қазақстан Республикасының мемлекеттік кіріс органына Салық кодексінің 276-21-бабы 1-тармағында белгіленген мерзім өткеннен кейін тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтінішті қағаз жеткізгіште ұсынылған не электрондық түрде түскен жағдайда салық төлеушінің жанама салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындауына бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға осындай өтінішті салық төлеуші қағаз жеткізгіште ұсынылған не электрондық түрде түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде есептің жүргізілуіне жауапты лауазымды тұлғаға бұрын "кемітуге" есептелген салық сомасы көрсетілетін жанама салық сомаларын есептеу туралы мемлекеттік кірістер органының қорытындысы негізінде жасалған Есептеуге тізілімді жібереді. Есептің жүргізілуіне жауапты лауазымды тұлға Есептеуге тізілімді алған күні тиісті бюджет жіктеуішінің коды бойынша дербес шоттың "Кемітілді" кестесіне салық сомасын таратып жазады.

5) отчета об исполнении обязательства о ввозе продуктов переработки;
6) уведомления о проведении выставочно-ярмарочной торговли;
7) отчета по уведомлению о проведении выставочно-ярмарочной торговли.
57. В Реестре к начислению должны быть указаны:
1) наименование и БИН/ИИН налогоплательщика;
2) вид налога (платежа) и код бюджетной классификации;
3) в графах "К начислению (уменьшению)" – суммы налогов и других обязательных платежей, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений к начислению или уменьшению;
4) наименование, дата и номер документа, на основании которого производится запись в лицевой счет;
5) период и срок уплаты;
6) дата, фамилия, имя, отчество и подпись работников, соответственно сдавшего и принявшего реестр.
58. Запись в лицевой счет по начисленной сумме косвенных налогов при непредставлении заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов на бумажном носителе либо его не поступлении в электронном виде в орган государственных доходов Республики Казахстан в срок, установленный пунктом 1 статьи 276-21 Налогового кодекса, производится на основании Реестра к начислению.
59. В графе 9 Реестра к начислению указывается наименование документа, на основании которого производится запись в лицевой счет – заключение органа государственных доходов о начислении сумм косвенных налогов, согласно приложению 40 к настоящим Правилам.
60. Реестр к начислению составляется и представляется должностным лицом, ответственным за его составление, должностному лицу, ответственному за ведение учета, не позднее трех рабочих дней после наступления срока, предусмотренного пунктом 1 статьи 276-21 Налогового кодекса.
Должностное лицо, ответственное за ведение учета, в день получения Реестра к начислению производит разноску в лицевой счет по налогу на добавленную стоимость суммы начисленного налога в графу "Начислено" лицевого счета по соответствующему коду бюджетной классификации с указанием документа - заключения органа государственных доходов о начислении сумм косвенных налогов, на основании которого произведена запись в лицевой счет.
61. В случае представления заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов на бумажном носителе либо его поступления в электронном виде в орган государственных доходов Республики Казахстан по истечении срока, установленного пунктом 1 статьи 276-21 Налогового кодекса, должностное лицо, осуществляющее контроль за исполнением налогоплательщиком налоговых обязательств по уплате косвенных налогов, в течение трех рабочих дней со дня представления налогоплательщиком на бумажном носителе либо поступления в электронном виде такого заявления направляет должностному лицу, ответственному за ведение учета, Реестр к начислению, составленный на основании заключения органа государственных доходов о начислении сумм косвенных налогов, где указывает сумму ранее начисленного налога к "уменьшению". Должностное лицо, ответственное за ведение учета, в день получения Реестра к начислению производит разноску суммы налога в графу "Уменьшено" лицевого счета по соответствующему коду бюджетной классификации.

Бұл ретте Салық кодексінің 276-21-бабы 1-тармағында белгіленген мерзімде салық төлеуші тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті тапсырмаған немесе оның электрондық түрде түспеген жағдайда салық сомасына қоса есептелген өсімпұл дербес шоттан іріктеуге жатпайды.
62. Салық төлеуші орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органына Қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені, Қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені ұсынған кезде салық төлеушінің жанама салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындауын бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға оларды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы міндеттемелердің негізінде бір уақытта:
1) салық төлеу мерзімін көрсете отырып, Есептеуге тізілімді:
Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына қайта өңдеу үшін алыс-беріс шикізатын әкелген кезде - алыс-беріс шикізатын әкелу күні;
Қазақстан Республикасының аумағынан Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағына қайта өңдеу үшін алыс-беріс шикізатын әкелген кезде - алыс-беріс шикізатын әкелу күні;
2) Салықтарды, өсімпұлдарды төлеу бойынша салық міндеттемесінің орындалуын өзгерту (тоқтата тұру) бойынша тізілімді жасайды.
Бұл ретте салықтарды, өсімпұлдарды төлеу бойынша салық міндеттемесінің орындалуын өзгерту (тоқтата тұру) бойынша тізілімнің 7-бағанында:
Қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені тапсырған кезде:
Қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені орындағаны туралы есепті тапсыру үшін белгіленген мерзімге дейін алыс-беріс шикізатын әкелген күннен салық міндеттемесінің орындалуын өзгерту мерзімі көрсетіледі. Кеден одағына мүше басқа мемлекеттің аумағынан қайта өңдеу үшін Қазақстан Республикасының аумағына бұрын әкелген алыс-беріс шикізатының қайта өңдеу өнімдерін Кеден одағына мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумағына одан әрі экспорттаған жағдайда, - Қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені орындағаны туралы есепті тапсыру үшін белгіленген мерзімге дейін, бұл ретте Есепке кеден одағына мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумағына тауарларды әкеткен кезде рәсімделген кедендік жүк декларациясының көшірмесі қоса беріледі;
Қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені тапсырған кезде:
Қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені орындағаны туралы есепті тапсыру үшін белгіленген мерзімге дейін алыс-беріс шикізатын әкеткен күннен салық міндеттемесінің орындалуын өзгерту мерзімі көрсетіледі. Кеден одағына мүше басқа мемлекеттің аумағынан қайта өңдеу үшін Қазақстан Республикасының аумағына бұрын әкелген алыс-беріс шикізатының қайта өңдеу өнімдерін Кеден одағына мүше мемлекеттің аумағында өткізген жағдайда, - тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтінішті тапсыру үшін белгіленген мерзімге дейін көрсетіледі. Кеден одағына мүше басқа мемлекеттің аумағынан қайта өңдеу үшін Қазақстан Республикасының аумағына бұрын әкелген алыс-беріс шикізатының қайта өңдеу өнімдерін Кеден одағына мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумағына одан әрі экспорттаған жағдайда, - Қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені орындағаны туралы есепті тапсыру үшін белгіленген мерзімге дейін, бұл ретте мемлекеттік кірістер органына тапсырылатын Есептің орнына кедендік жүк декларациясы табыс етіледі.

При этом пеня, начисленная на сумму налога, при непредставлении заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов на бумажном носителе либо его неполучении в электронном виде в срок, установленный пунктом 1 статьи 276-21 Налогового кодекса, не подлежит сторнированию с лицевого счета.
62. При представлении налогоплательщиком в орган государственных доходов по месту нахождения Обязательства о вывозе продуктов переработки, Обязательства о ввозе продуктов переработки должностное лицо, осуществляющее контроль за исполнением налогоплательщиком налоговых обязательств по уплате косвенных налогов, в течение трех рабочих дней со дня их получения на основании данных обязательств составляет одновременно:
1) Реестр к начислению с указанием срока уплаты налога:
при ввозе давальческого сырья на переработку с территории государств-членов Таможенного союза на территорию Республики Казахстан - дата ввоза давальческого сырья;
при вывозе давальческого сырья для переработки с территории Республики Казахстан на территорию государств-членов Таможенного союза - дата вывоза давальческого сырья;
2) Реестр по изменению (приостановлению) исполнения налогового обязательства по уплате налогов, пеней.
При этом в графе 7 Реестра по изменению (приостановлению) исполнения налогового обязательства по уплате налогов, пеней указываются сроки изменения исполнения налоговых обязательств:
при представлении Обязательства о вывозе продуктов переработки:
с даты ввоза давальческого сырья до срока, установленного для представления Отчета об исполнении обязательства о вывозе продуктов переработки. В случае реализации на территории Республики Казахстан продуктов переработки давальческого сырья – до срока, установленного для представления заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов. В случае дальнейшего экспорта на территорию государства, не являющегося членом Таможенного союза, продуктов переработки давальческого сырья, ранее ввезенного на территорию Республики Казахстан для переработки с территории другого государства-члена Таможенного союза, - до срока, установленного для представления Отчета об исполнении обязательства о вывозе продуктов переработки, при этом к Отчету прилагается копия грузовой таможенной декларации, оформленной при вывозе товаров на территорию государства, не являющегося членом Таможенного союза;
при представлении Обязательства о ввозе продуктов переработки:
с даты вывоза давальческого сырья до срока, установленного для представления Отчета об исполнении обязательства о ввозе продуктов переработки. В случае реализации на территории государства-члена Таможенного союза продуктов переработки давальческого сырья, ранее вывезенного с территории Республики Казахстан на территорию другого государства-члена Таможенного союза для переработки, – до срока, установленного для представления заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов. В случае дальнейшего экспорта на территорию государства, не являющегося членом Таможенного союза, продуктов переработки давальческого сырья, ранее вывезенного с территории Республики Казахстан для переработки на территории другого государства-члена Таможенного союза – до даты, установленной для представления Отчета об исполнении обязательства о ввозе продуктов переработки, при этом в орган государственных доходов вместо отчета представляется таможенная декларация.

63. Есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды тұлға осы Ереженің 62-тармағында көрсетілген Есептеуге арналған тізілім мен Салықтарды, өсімпұлдарды төлеу бойынша салық міндеттемесінің орындалуын өзгерту (тоқтата тұру) бойынша тізілімді алған күні бір мезгілде "Есептелді" және "Салықтарды, өсімпұлдарды төлеу бойынша салық міндеттемесінің орындалуын өзгерту (тоқтата тұру) бойынша мәліметтер" бағандарына есептелген салықтың сомаларын таратып жазады. Бұл ретте есептелген салықтың сомасы "Салықтарды, өсімпұлдарды төлеу бойынша салық міндеттемесінің орындалуын өзгерту (тоқтата тұру) бойынша мәліметтер" бағанында мынадай күндердің бірі басталғанға дейін көрсетіледі:
Қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттеме бойынша:
Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына қайта өңдеу өнімдерін әкелген кезде - Қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені орындағаны туралы есепті тапсыру үшін белгіленген мерзімге дейін. Алыс-беріс шикізатының қайта өңдеу өнімдерін Қазақстан Республикасының аумағында сатқан жағдайда - тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтінішті тапсыру үшін белгіленген мерзімге дейін көрсетіледі. Кеден одағына мүше басқа мемлекеттің аумағынан қайта өңдеу үшін Қазақстан Республикасының аумағына бұрын әкелген алыс-беріс шикізатының қайта өңдеу өнімдерін Кеден одағына мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумағына одан әрі экспорттаған жағдайда - кедендік жүк декларациясының көшірмесін қоса бере отырып, Қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені орындағаны туралы есепті тапсыру үшін белгіленген мерзімге дейін табыс етіледі;
Қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттеме бойынша:
алыс-беріс шикізатын Қазақстан Республикасының аумағынан Кеден одағына мүше басқа мемлекеттің аумағына әкеткен кезде - Қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені орындағаны туралы есепті тапсыру үшін белгіленген мерзімге дейін. Қазақстан Республикасының аумағынан Кеден одағына мүше басқа мемлекеттің аумағына қайта өңдеу үшін бұрын әкетілген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдерін Кеден одағына мүше мемлекеттің аумағында сатқан жағдайда - тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтінішті тапсыру үшін белгіленген мерзімге дейін. Алыс-беріс шикізатының қайта өңдеу өнімдерін Кеден одағына мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумағына одан әрі экспорттаған жағдайда - Қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені орындағаны туралы есепті тапсыру үшін белгіленген мерзімге дейін.
64. Салық төлеуші Қайта өңдеу өнімдерін әкету жөніндегі міндеттемені орындау туралы есепті, Қайта өңдеу өнімдерін әкелу жөніндегі міндеттемені орындау туралы есепті табыс етпеген жағдайда, салық төлеушінің жанама салықтар жөнінде салық міндеттемелерін орындауына бақылауды жүзеге асыратынлауазымды тұлға оны табыс еткен күннен бір жұмыс күні ішінде есепке алуды жүргізетін жауапты лауазымды тұлғаға есептеуге Тізілімді көрсетілген есептерді табыс ету үшін белгіленген күні төлеу мерзімімен жібереді, онда кемітілуге есептелген салықтардың сомасын көрсетеді. Салық төлеуші көрсетілген есептерді тауарларды әкету, қайта өңдеу өнімдерін әкету (әкелу) мерзімі аяқталғанға дейін табыс еткен кезде салық төлеушінің жанама салықтар жөнінде салық міндеттемелерін орындауына бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға есептеуге Тізіліммен бір уақытта салықтарды, өсімпұлдарды төлеу бойынша күнін түзетумен, салық міндеттемелерін орындауларын өзгерту (тоқтата тұру) жөнінде Тізілімді жібереді:
қайта өңдеу өнімдерін әкеткен кезде - қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы Міндеттемені орындау туралы есепті табыс ету үшін белгіленген күн;
қайта өңдеу өнімдерін әкелген кезде - қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы Міндеттемені орындау туралы есепті табыс ету үшін белгіленген күн.
Есепке алуды жүргізетін жауапты лауазымды тұлғаға есептеуге Тізілімді, салықтарды, өсімпұлдарды төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындауларын өзгерту (тоқтата тұру) жөнінде Тізілімді алған күні қосылған құн салығы бойынша дербес шоттың "Кемітілді" бағанына, сондай-ақ "Төлеу (өтеу кестесі) бойынша салық міндеттемелерін орындауларын өзгерту (тоқтата тұру) жөнінде мәліметтер" бағанына салықтың есептелген сомаларын таратып жазуды жүргізеді.

63. Должностное лицо, ответственное за ведение учета, в день получения Реестра к начислению и Реестра по изменению (приостановлению) исполнения налогового обязательства по уплате налогов, пеней, указанных в пункте 62 настоящих Правил, производит разноску суммы исчисленного налога одновременно в графы "Начислено" и "Сведения по изменению (приостановлению) исполнения налогового обязательства по уплате (сумма налога)" лицевого счета по налогу на добавленную стоимость. При этом сумма исчисленного налога отражается в графе "Сведения по изменению (приостановлению) исполнения налогового обязательства по уплате (сумма налога)" до наступления одной из следующих дат:
по Обязательству о вывозе продуктов переработки:
при ввозе давальческого сырья для переработки с территории государств-членов Таможенного союза на территорию Республики Казахстан – до срока, установленного для представления Отчета об исполнении обязательства о вывозе продуктов переработки. В случае реализации на территории Республики Казахстан продуктов переработки давальческого сырья – до срока, установленного для представления заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов. В случае дальнейшего экспорта на территорию государства, не являющегося членом Таможенного союза, продуктов переработки давальческого сырья, ранее ввезенного на территорию Республики Казахстан для переработки с территории другого государства-члена Таможенного союза, – до срока, установленного для представления Отчета об исполнении обязательства о вывозе продуктов переработки с приложением копии таможенной декларации;
по Обязательству о ввозе продуктов переработки:
при вывозе давальческого сырья с территории Республики Казахстан на территорию другого государства-члена Таможенного союза – до срока, установленного для представления Отчета об исполнении обязательства о ввозе продуктов переработки. В случае реализации на территории государства-члена Таможенного союза продуктов переработки давальческого сырья, ранее вывезенного с территории Республики Казахстан на территорию другого государства-члена Таможенного союза для переработки, – до срока, установленного для представления заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов. В случае дальнейшего экспорта на территорию государства, не являющегося членом Таможенного союза, продуктов переработки давальческого сырья – до срока, установленного для представления Отчета об исполнении обязательства о ввозе продуктов переработки.
64. В случае представления налогоплательщиком Отчета об исполнении обязательства о вывозе продуктов переработки, Отчета об исполнении обязательства о ввозе продуктов переработки должностное лицо, осуществляющее контроль за исполнением налогоплательщиком налоговых обязательств по уплате косвенных налогов, в течение одного рабочего дня со дня его представления направляет должностному лицу, ответственному за ведение учета, Реестр к начислению, где указывает сумму исчисленного налога к уменьшению со сроком уплаты – дата, установленная для представления указанных отчетов. При представлении налогоплательщиком указанных отчетов до наступления срока вывоза товаров, вывоза (ввоза) продуктов переработки должностное лицо, осуществляющее контроль за исполнением налогоплательщиком налоговых обязательств по уплате косвенных налогов, одновременно с Реестром к начислению направляет Реестр по изменению (приостановлению) исполнения налогового обязательства по уплате налогов, пеней с корректировкой даты:
при вывозе продуктов переработки – даты, установленной для представления Отчета об исполнении обязательства о ввозе продуктов переработки;
при ввозе продуктов переработки – даты, установленной для представления Отчета об исполнении обязательства о вывозе продуктов переработки.
Должностное лицо, ответственное за ведение учета, в день получения Реестра к начислению и Реестра по изменению (приостановлению) исполнения налогового обязательства по уплате налогов, пеней производит разноску суммы исчисленного налога в графу "Уменьшено" лицевого счета по налогу на добавленную стоимость, а также в графу "Сведения по изменению (приостановлению) исполнения налогового обязательства по уплате (график погашения)".

65. Көрме-жәрмеңкелік сауданы ұйымдастырушы Көрме-жәрмеңкелік сауданы өткізгені туралы хабарлама бойынша есепті табыс еткен кезде және көрме-жәрмеңкелік саудасына қатысушымен келісімнің (шарттың) болмаған жағдайда - кеден одағына қатысушы мемлекеттердің салық төлеуші (төлеуші) жанама салықтар жөнінде салық міндеттемелерін орындауына бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға оны алған күннен үш жұмыс күні ішінде есепке алуды жүргізетін жауапты лауазымды тұлғаға осы есептің негізінде есептеуге Тізілімді жасайды.
Есептеуге Тізілім оны жасаған күні есепке алуды жүргізетін жауапты лауазымды тұлғаға жіберіледі.
Есепке алуды жүргізетін жауапты лауазымды тұлға есептеуге Тізілімді алған күні көрме-жәрмеңкелік саудада өткізілген тауарлар бойынша бюджеттік сыныптаманың тиісті коды бойынша көрме-жәрмеңкелік сауданы ұйымдастырушының дербес шотындағы "Есептелді" деген бағанда есептеуге салықтың есептелген сомаларын таратып жазуды жүргізеді.
Көрме-жәрмеңкелік сауданы ұйымдастырушы көрме-жәрмеңкелік сауданы өткізгені туралы хабарлама негізінде көрме-жәрмеңкелік сауданы өткізгені туралы хабарлама бойынша есепті табыс еткен кезде, салық төлеушінің жанама салықтар жөнінде салық міндеттемелерін орындауына бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға есептеуге Тізілімді жасап және оны есепке алуды жүргізетін жауапты лауазымды тұлғаға береді. Осы Тізілімнің негізінде бюджеттік сыныптаманың тиісті коды бойынша көрме-жәрмеңкелік сауданы ұйымдастырушының дербес шотындағы "Есептелді" деген бағанына жазба жүргізіледі.
66. Салық міндеттемелерінің шетелдік валютада орындалуын көздейтін жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттардың ережелеріне сәйкес салық төлеуші (салық агенті) шетелдік валютада салық есептілігін заңнамада белгіленген мерзімде, сондай-ақ мерзімінен бұрын табыс еткен жағдайларда және салық есептілігін уақтылы бермеген кезде, салық есептілігі деректерін ұлттық валютада дербес шотта көрсету үшін салық есептілігін берген күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданылады.
67. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттарының ережелерінде салық міндеттемелерін шетелдік валютада орындауы көзделген жер қойнауын пайдаланушылар салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеген кезде бюджетке төленген салық және басқа да міндетті төлемдер сомасы туралы жазба салық төлеушінің дербес шотында төлем құжаттары мен бюджетті орындау бойынша уәкілетті орган берген есептер бойынша ұлттық валютада жүргізіледі.

65. При представлении организатором выставочно-ярмарочной торговли Отчета по уведомлению о проведении выставочно-ярмарочной торговли и в случае отсутствия договора (контракта) купли-продажи с участником выставочно-ярмарочной торговли – налогоплательщиком (плательщиком) государства-члена таможенного союза должностное лицо, осуществляющее контроль за исполнением налогоплательщиком налоговых обязательств по уплате косвенных налогов, в течение трех рабочих дней со дня его получения на основании данного отчета составляет Реестр к начислению.
Реестр к начислению в день его составления направляется должностному лицу, ответственному за ведение учета.
Должностное лицо, ответственное за ведение учета, в день получения Реестра к начислению производит разноску суммы начисленного налога по товару, реализованному в выставочно-ярмарочной торговле, в графу "Начислено" лицевого счета организатора выставочно-ярмарочной торговли по соответствующему коду бюджетной классификации.
При непредставлении налогоплательщиком отчета по уведомлению о проведении выставочно-ярмарочной торговли, на основании уведомления о проведении выставочно-ярмарочной торговли должностное лицо, осуществляющее контроль за исполнением налогоплательщиком налоговых обязательств по уплате косвенных налогов, составляет и передает должностному лицу, ответственному за ведение учета, Реестр к начислению. На основании данного реестра производится запись в графу "Начислено" лицевого счета организатора выставочно-ярмарочной торговли по соответствующему коду бюджетной классификации.
66. В случаях представления налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговой отчетности в установленный законодательством срок, а также досрочно и при несвоевременном представлении налоговой отчетности в иностранной валюте в соответствии с положениями контрактов на недропользование, предусматривающими исполнение налоговых обязательств в иностранной валюте, для отражения данных налоговой отчетности в лицевой счет в национальной валюте, применяется рыночный курс обмена валют на день представления налоговой отчетности.
67. При уплате налога и другого обязательного платежа в бюджет недропользователями, положениями контрактов на недропользование которых предусмотрено исполнение налоговых обязательств в иностранной валюте, запись об уплаченной сумме налога и другого обязательного платежа в бюджет в лицевой счет налогоплательщика производится в национальной валюте по платежным документам и отчетам, представленным уполномоченным органом по исполнению бюджета.

68. Салық есептілігін табыс еткен күнге және салық және басқа да міндетті төлемдерді төлеу күніне белгіленген валюта айырбасының нарықтық бағамының өзгеруінен салық төлеушінің дербес шотында туындаған валюта бағамындағы айырма сомасы дербес шоттың "Қоса есептелді" немесе "Кемітілді" бағандары бойынша тиісті жазба жүргізу арқылы түзетіледі.
69. Есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға дербес шотта тиісті жазбадан кейін күнді, есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіп және қол қоя отырып, дербес шотта жүргізілген жазба туралы Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың және өсімақылардың сомаларын есептеуге (кемітуге) тізілімінде белгі жүргізеді.
70. Салық төлеуші (салық агенті) салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шоттарында көрсетілуге жататын тиісті ұяшықтарда деректері жоқ салық есептілігін берген кезде Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың және өсімақылардың сомаларын есептеуге (кемітуге) тізілімде "Есептелді" бағанында нөл көрсетіледі, тиісінше дербес шоттың "Есептелді" және "Кемітілді" бағандарында да нөл көрсетіледі.
8-бап. Жеке тұлғалардың дербес шоттарындағы есептелген салықтар сомасының есебі
71. Жеке тұлғалардан, соның ішінде резидент емес жеке тұлғалардан мүлік салығы және жер салығы сомасын есептеу уәкілетті мемлекеттік органдар берген мәліметтер негізінде, мемлекеттік кіріс органдарында мемлекеттік тіркеуге қою немесе тіркеу есебі кезінде резидент емес жеке тұлғалардың берген деректері негізінде мемлекеттік кіріс органдары мен жүргізіледі салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілерді есепке алуды, тіркеуді жүзеге асыратын.
Осы мәліметтер негізінде міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға әрбір жеке тұлға салық төлеуші, соның ішінде резидент емес жеке тұлға бойынша мүлік салығы мен жер салығын есептеуді жүргізеді және салық төлеушіге кейіннен беру үшін Мемлекеттік кіріс органы есептеген салықтар сомасы туралы хабарлама негізінде көрсетілген соманы дербес шотта көрсету үшін Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналарың, әлеуметтік аударымдардың және өсімақылардың сомасын есептеуге (кемітуге) тізілім толтырылады.
72. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар, өсімақылар мен айыппұлдар сомаларын қоса есептеуге (кемітуге) тізілім көлік құралдарына салық сомаларын дербес шотта көрсету үшін салық төлеушілердің төлем құжаттарының негізінде толтырылады.

68. Сумма разницы в курсе валюты, возникшая в лицевом счете налогоплательщика из-за изменения рыночного курса обмена валюты, установленного на дату представления налоговой отчетности и на дату уплаты налога и другого обязательного платежа, корректируется путем проведения соответствующей записи по графам лицевого счета "Начислено" или "Уменьшено".
69. После соответствующей записи в лицевом счете, должностное лицо, ответственное за ведение учета, проводит отметку в Реестре к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и пеней о произведенной записи в лицевом счете с указанием даты, фамилия, имя, отчество должностного лица, ответственного за ведение учета, и подписанием.
70. При представлении налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговой отчетности с отсутствующими данными в соответствующей ячейке, подлежащими отражению на лицевом счете налогоплательщика (налогового агента), в Реестре к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и пеней в графе "Начислено" указывается нуль, соответственно в графах лицевого счета "Начислено" и "Уменьшено" указывается нуль.
Параграф 8. Учет исчисленных сумм налогов в лицевых счетах
физических лиц
71. Исчисление сумм налогов на имущество и земельного налога с физических лиц, в том числе физических лиц-нерезидентов, производится органами государственных доходов на основании сведений, представляемых уполномоченными государственными органами, осуществляющими учет, регистрацию объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением.
На основании данных сведений должностное лицо по контролю за исполнением обязательств производит исчисление налога на имущество и земельного налога по каждому налогоплательщику – физическому лицу, в том числе физическому лицу-нерезиденту, и выписывает уведомление о сумме налогов, исчисленных органом государственных доходов, с размещением квитанции-извещения для дальнейшего вручения налогоплательщику.
На основании уведомления о сумме налогов, исчисленных органом государственных доходов, заполняется Реестр к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и пеней для отражения указанной суммы в лицевом счете.
72. Реестр к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и пеней для отражения в лицевом счете суммы налога на транспортные средства заполняется на основании платежных документов налогоплательщиков.

73. Жергілікті атқарушы органдар салықтарды жинауды жүзеге асырған жағдайда, мемлекеттік кіріс органдары ай сайын келесі айдың 5-і күнінен кешіктірмей олардың негізінде уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген нысан бойынша қатаң есептілік құжаты болып табылатын түбіртек бойынша осы салықтарды жинауды жүзеге асыра алатын осы Ережеге 24-қосымшаға сәйкес салық төлеуші жеке тұлғалар төлейтін мүлік салығы және жер салығы жөніндегі Мәліметтерді жергілікті атқарушы органдарға береді.
74. Көрсетілген мәліметтерде мынадай ақпараттар болуы қажет:
1) салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты;
2) ЖСН;
3) тұрғылықты мекен-жайы;
4) өткен жылдар үшін бересі сомасы;
5) ағымдағы жылға төленетін:
мүлік салығының;
жер салығының сомасы;
6) қоса есептелген өсімақылар сомасы;
7) салынған айыппұлдар сомасы;
8) жеңілдіктер беру туралы мәлімет.
9-бап. Салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту кезіндегі есеп
75. Осы тарауда белгіленген тәртіп өндірістік қайта өңдеуге арналған тауарларды импорттауға, сондай-ақ импортталатын су, газ, электр энергиясына қосылған құн салығын төлеу мерзімі өзгертілген кезде есепке алуға таралмайды.
76. Республикалық бюджетке түсетін, сондай-ақ республикалық және жергілікті бюджеттер арасында бөлінетін салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындау мерзімін өзгерту үшін салық төлеуші уәкілетті органға, жергілікті бюджетке толық көлемде түсетін салықтар бойынша - салық төлеушінің тіркеу есебінің орны бойынша мемлекеттік кіріс органына негізделген өтініш береді.
Салық төлеушінің өтінішін қарағаннан және салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту туралы шешім шығаруға уәкілетті орган шешім шығарғаннан кейін міндеттемелердің орындалуын бақылау бойынша лауазымды тұлға:
1) осы Ережеге 25-қосымшаға сәйкес Салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерінің өзгергенін тіркеу журналы;
2) салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерінің өзгеруі бойынша тізілім жүргізеді.
Салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту бойынша тізілімді дербес шотта көрсетілген салықтар сомасын көрсету үшін салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерінің өзгеруі туралы шешім қабылданған күні есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға міндеттемелердің орындалуын бақылау бойынша лауазымды тұлға береді.
77. Дербес шотта мынадай жазбалар жүргізіледі:
"Төлеу мерзімі" бағанында бекітілген салық төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау кестесіне сәйкес салықты төлеу күні көрсетіледі;
"Салық (төлем) сомасы" бағанында салық төлеу мерзімі өзгертілген салықтың жалпы сомасы көрсетіледі;
"Өтеу кестесі" бағанында Салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту бойынша тізілімде көрсетілген салықты төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау кестесіне сәйкес төлеу мерзімі өзгертілген салық сомасы көрсетіледі.
"Өтеу кестесі" бағанындағы төлеу мерзімі өзгертілген салық сомасының жиынтығы "Салық (төлем) сомасы" бағанындағы салықтың жалпы сомасына тең болуы тиіс.

73. В случае осуществления сбора налогов местными исполнительными органами органы государственных доходов ежемесячно, не позднее 5 числа, следующего месяца представляют местным исполнительным органам Сведения по налогам на имущество и земельному налогу, уплачиваемых налогоплательщиками – физическими лицами, согласно приложению 24 к настоящим Правилам, на основании которых они могут осуществлять сбор этих налогов по квитанции, являющейся документом строгой отчетности, по форме, установленной уполномоченным органом.
74. Указанные сведения должны содержать следующую информацию:
1) фамилия, имя, отчество налогоплательщика;
2) ИИН;
3) адрес местожительства;
4) сумма недоимки прошлых лет;
5) сумма к уплате за текущий год:
налога на имущество,
земельного налога;
6) сумма начисленной пеней;
7) сумма наложенных штрафов;
8) сведения о предоставлении льгот.
Параграф 9. Учет при изменении сроков исполнения налоговых
обязательств по уплате налогов
75. Порядок, установленный настоящей главой, не распространяется на учет при изменении срока уплаты налога на добавленную стоимость по импортируемым товарам, предназначенным для промышленной переработки, а также по импортируемым воде, газу, электроэнергии.
76. Для изменения срока исполнения налоговых обязательств по уплате налогов, поступающих в республиканский бюджет, а также распределяемых между республиканским и местными бюджетами, налогоплательщик представляет обоснованное заявление в уполномоченный орган, по налогам, поступающим в полном объеме в местные бюджеты, – в орган государственных доходов по месту регистрационного учета налогоплательщика.
После рассмотрения заявления налогоплательщика и принятия решения органом, уполномоченным принимать решение об изменении сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, должностным лицом по контролю за исполнением обязательств ведутся:
1) Журнал регистрации изменения сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, согласно приложению 25 к настоящим Правилам;
2) Реестр по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов.
Реестр по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов передается должностным лицом по контролю за исполнением обязательств должностному лицу, ответственному за ведение учета, в день принятия решения об изменении сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов для отражения указанной суммы налогов в лицевом счете.
77. В лицевом счете производятся следующие записи:
в графе "Срок уплаты" указывается дата уплаты налога в соответствии с утвержденным графиком исполнения налогового обязательства по уплате налога;
в графе "Сумма налога (платежа)" указывается общая сумма налога с измененным сроком уплаты налога;
в графе "График погашения" указывается сумма налога с измененным сроком уплаты в соответствии с графиком исполнения налогового обязательства по уплате налога, указанного в Реестре по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов.
Итог суммы налога, по которому изменены сроки уплаты, из графы "График погашения" должен быть равен общей сумме налога из графы "Сумма налога (платежа)".

78. "Салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар сомаларының түсімдері мен бересілері туралы" 1H нысанының есебінде салықты төлеу бойынша салық міндеттемесін орындаудың өзгертілген мерзімімен салықтың сомасы бересі сомасында көрсетілмейді.
79. Төлеу мерзімі өзгертілген салықтың сомасы бюджетке түскен кезде дербес шоттың "Салық сомасы" деген бағанында дербес шоттың "Төленді" деген бағанында көрсетілетін сома көрсетіледі, бірақ "алу" белгісімен көрсетіледі.
Төлеу мерзімдері өзгертілген салықтар сомасының өтелуіне қарай дербес шоттың "Салық (төлем) сомасы" бағаны бюджетке түскен бюджеттердің сомасына азайтылатын болады.
Салық төлеуші төлеу мерзімі өзгертілген салық сомасын толық өтеген жағдайда дербес шоттың "Салық (төлем) сомасы" бағанының жиынтығы нөлге тең болады.
80. Салықты төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту салық төлеушіні бюджетке салық сомаларын уақтылы төлемегені үшін өсімақы төлеуден босатпайды. Төлеудің өзгертілген мерзімдері бойынша салық сомасына өсімақы есептеу осы Ереженің 3-бөлімінде көрсетілген тәртіпте жүргізіледі.
81. Салық төлеуші шешімде белгіленген мерзім өткенге дейін салықтардың барлық сомасын төлеген немесе салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту шарттарын бұзған жағдайда, салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту туралы шешімнің күші мерзімінен бұрын тоқтатылады.
82. Салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту шарттарын салық төлеуші бұзған жағдайда, көрсетілген сома "Салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар сомаларының түсімдері мен бересілері туралы" 1H нысандағы есепте көрсетіледі.
Дербес шотта "Салық (төлем) сомасы" бағанында төлеу мерзімі өзгертілген салықтың барлық сомасы жүргізіледі, бірақ "алу" белгісімен, соның нәтижесінде "Салық сомасы" бағанының жиынтығы төлеу мерзімі өзгертілген салықтың барлық сомасы өтелгеннен кейін не салық төлеуші салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту шарттарын бұзғанда нөлге тең болуы тиіс.
Уәкілетті орган өтінішті қарағаннан және шешім қабылдағаннан кейін өтініш Салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындаудың өзгерген мерзімдерін тіркеу журналына тіркеуге жатады. Уәкілетті органның шешімі негізінде міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға Салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту жөніндегі тізілімді толтырады және есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға береді.

78. В отчете формы 1Н "О поступлениях и недоимке сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений" сумма налога с измененным сроком исполнения налогового обязательства по уплате налога в сумме недоимки не отражается.
79. При поступлении в бюджет суммы налога с измененным сроком уплаты в графе лицевого счета "Сумма налога" указывается та же сумма, которая отражена в графе лицевого счета "Уплачено", но со знаком "минус".
По мере погашения суммы налога, по которому изменены сроки уплаты, графа лицевого счета "Сумма налога (платежа)" будет уменьшаться на сумму поступивших платежей в бюджет.
В случае полного погашения налогоплательщиком суммы налога, по которому изменены сроки, уплаты итог графы лицевого счета "Сумма налога (платежа)" будет равен нулю.
80. Изменение сроков исполнения налогового обязательства по уплате налога не освобождает налогоплательщика от уплаты пеней за несвоевременную уплату суммы налога в бюджет. Начисление пеней на сумму налога по измененным срокам уплаты производится в порядке, изложенном в разделе 3 настоящих Правил.
81. В случае уплаты налогоплательщиком всей суммы налога до истечения установленного в решении срока или нарушения налогоплательщиком условий изменения сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, действие решения об изменении сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов прекращается досрочно.
82. При нарушении налогоплательщиком условий изменения сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов указанные суммы недоимки отражаются в отчете формы 1Н "О поступлениях и недоимке сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений".
В лицевом счете в графе "Сумма налога (платежа)" проводится вся сумма налога, по которой изменены сроки уплаты, но со знаком "минус", в результате чего итог графы "Сумма налога (платежа)" после погашения всей суммы налога, по которой изменены сроки уплаты, либо нарушения налогоплательщиком условий изменения сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов должен быть равен нулю.
После рассмотрения заявления и принятия решения уполномоченным органом заявление подлежит регистрации в Журнале регистрации изменения сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов. На основании решения уполномоченного органа должностным лицом по контролю за исполнением обязательств заполняется Реестр по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов и передается должностному лицу, ответственному за ведение учета для произведения записи в лицевом счете.

83. Өтеу үшін сот шешімі бойынша жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару жүргізілген акционерлік қоғамдардың салық берешегі сомаларын төлеу бойынша салық міндеттемесінің орындалу мерзімдерін тоқтата тұруды есепке алу үшін міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға:
1) осы Ережеге 26-қосымшаға сәйкес Акционерлік қоғамдардың салық берешегінің сомаларын төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін тоқтата тұруды тіркеу журналы;
2) осы Ережеге 27-қосымшаға сәйкес Өтеу үшін сот шешімі бойынша жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару жүргізілген акционерлік қоғам салық берешегінің сомаларын төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындау мерзімдерін тоқтата тұру жөніндегі тізілім жүргізеді.
Өтеу үшін сот шешімі бойынша жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару жүргізілген акционерлік қоғам салық берешегінің сомаларын төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындау мерзімдерін тоқтата тұру жөніндегі тізілімді міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға акционерлік қоғамдардың салық берешегі сомаларын төлеу бойынша салық міндеттемесінің орындалу мерзімдерін тоқтата тұру туралы сот шешімі алынған күні есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға береді.
Акционерлік қоғамның дербес шотында мынадай жазбалар жүргізіледі:
1) "Операциялардың мазмұны" бағанында:
жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару туралы сот шешімі бойынша төлеу мерзімін тоқтата тұру;
жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару туралы сот шешімінің күшіне енген күні;
жарияланған акцияларды орналастырудың (сатудың) аяқталу күні көрсетіледі;
2) "Төлеу мерзімі" бағанында сотқа талап-арыз берілген күн және жарияланған акцияларды орналастырудың (сатудың) аяқталу мерзімі көрсетіледі;
3) "Салық берешегінің сомасы" бағанында өтеу үшін сот шешімі бойынша жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару жүргізілген акционерлік қоғам салық берешегінің сомасы көрсетіледі.
Жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару туралы сот шешімінің күшіне ену күнінен бастап оларды орналастырудың (сатудың) аяқталу күніне дейін дербес шотта өсімақы есептелмейді.
10-бап. Салық тексерулерінің актілері бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер есебі
84. Салық кодексінде белгіленген мерзімдердегі салық тексерулерінің және салық төлеушінің (салық агентінің) шағымдарын қарау нәтижелері бойынша салық төлеушіге (салық агентіне) мынадай хабарламалар жіберіледі:
1) салық тексеруінің нәтижелері туралы;
2) тарату салық есептілігін табыс еткен күннен бастап тарату салық тексеруі аяқталған күнге дейінгі кезең ішінде салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың есептелген сомалары туралы;

83. Для учета приостановления сроков исполнения налогового обязательства по уплате сумм налоговой задолженности акционерных обществ, для погашения которой по решению суда произведен принудительный выпуск объявленных акций, должностным лицом по контролю за исполнением обязательств ведутся:
1) Журнал регистрации приостановления сроков исполнения налогового обязательства по уплате сумм налоговой задолженности акционерных обществ, согласно приложению 26 к настоящим Правилам;
2) Реестр по приостановлению сроков исполнения налогового обязательства по уплате сумм налоговой задолженности акционерного общества, для погашения которой по решению суда произведен принудительный выпуск объявленных акций, согласно приложению 27 к настоящим Правилам.
Реестр по приостановлению сроков исполнения налогового обязательства по уплате сумм налоговой задолженности акционерного общества, для погашения которой по решению суда произведен принудительный выпуск объявленных акций, передается должностным лицом по контролю за исполнением обязательств должностному лицу, ответственному за ведение учета, в день получения решения суда о приостановлении сроков исполнения налогового обязательства по уплате сумм налоговой задолженности акционерных обществ.
В лицевом счете акционерного общества производятся записи:
1) в графе "Содержание операции" указывается:
приостановление срока уплаты по решению суда о принудительном выпуске объявленных акций;
дата вступления в силу решения суда о принудительном выпуске объявленных акций;
дата окончания размещения (реализации) объявленных акций;
2) в графе "Срок уплаты" указывается дата подачи искового заявления в суд и срок окончания размещения (реализации) объявленных акций;
3) в графе "Сумма налоговой задолженности" указывается сумма налоговой задолженности акционерного общества, для погашения которой по решению суда произведен принудительный выпуск объявленных акций.
С даты вступления в силу решения суда о принудительном выпуске объявленных акций до даты окончания их размещения (реализации) в лицевом счете пеня не начисляется.
Параграф 10. Учет налогов и других обязательных платежей
в бюджет по актам налоговых проверок
84. По результатам налоговой проверки и рассмотрения жалобы налогоплательщика (налогового агента) в сроки, установленные Налоговым кодексом, налогоплательщику (налоговому агенту) направляется следующее уведомление:
1) о результатах налоговой проверки;
2) о начисленных суммах налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений за период с даты представления ликвидационной налоговой отчетности до даты завершения ликвидационной налоговой проверки;

3) салық төлеушінің (салық агентінің) салық тексеруінің нәтижелері туралы хабарламаға және (немесе) хабарламаға шағымды қарау нәтижелері бойынша шығарған жоғары тұрған мемлекеттік кіріс органының шешіміне шағымын қарау қорытындылары туралы.
85. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың, өсімақылардың және айыппұлдардың сомаларын есептеуге (кемітуге) тізілімде (осы тараудың мақсатында бұдан бұдан әрі - Тізілім) көрсетіледі және салық төлеушіге хабарлама тапсырған күнге Тізілім деректерінен салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шотында көрсетіледі.
86. Тізілім ақпараттық жүйеде қалыптастырылады, хабарлама негізінде жасалады және оны салық тексеруін жүргізетін лауазымды тұлға есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға береді.
87. Тізілімде:
1) салық төлеушінің (салық агентінің) атауы;
2) БСН/ЖСН;
3) салықтың (төлемнің) атауы;
4) бюджет кірісі жіктемесінің коды;
5) хабарлама нөмірі және күні;
6) салық тексеруі аяқталған күн (салық тексеруінің актісі серверде өңделген күн);
7) салықтың (төлемнің), өсімақылардың сомасы
8) салық тексеруі нәтижелері бойынша есептелген сомаларды төлеу мерзімін ұзарту туралы деректер;
9) "Хабарлама бойынша есептеуге (кемітуге)" бағанында - осы Ереженің 84-тармағында көрсетілген хабарламалардың негізінде есептеуге немесе кемітуге салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімақылардың, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың сомасы;
10) "Әкімшілік жаза қолдану туралы қаулы бойынша есептеуге" бағанында - қаулылар негізінде айыппұлдар сомасы көрсетіледі.
88. Тізілім негізінде дербес шоттың "Есептелді" немесе "Кемітілді" бағандарында тиісінше:
салық (төлем) сомасы;
өсімақылар сомасы;
айыппұлдар сомасы көрсетіледі.
Бұл ретте есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға дербес шоттарға таратылған сомалардың толықтығын және дұрыстығын тексереді.
89. Осы Ереженің 84-тармағы 1) - 3) тармақшаларда көрсетілген хабарлама табыс етілген сәттен бастап отыз жұмыс күні ішінде салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің және өсімақылардың қоса есептелген сомаларына мерзімінде орындалмаған салық міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдері мен салық берешегін мәжбүри өндіріп алу шаралары қолданылмайды.
90. Осы Ереженің 84-тармағы 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген хабарлама табыс етілген сәттен бастап және (немесе) хабарламаға жасалған шағымды қарау нәтижелері бойынша шығарылған жоғары тұрған мемлекеттік кіріс органының шешімін алған сәттен бастап отыз жұмыс күні өткен соң салық төлеушінің шағымы болмаған жағдайда мерзімінде орындалмаған салық міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдері мен салық берешегін мәжбүри өндіріп алу шаралары қолданылады. Бұл ретте өсімақы салық тексеруі аяқталған күннен бастап есептеледі.

3) об итогах рассмотрения жалобы налогоплательщика (налогового агента) на уведомление о результатах налоговой проверки и (или) решение вышестоящего органа государственных доходов, вынесенное по результатам рассмотрения жалобы на уведомление.
85. Начисленные суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет, пеней отражаются в Реестре к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, пеней и штрафов по результатам налоговых проверок и постановлениям о наложении административных взысканий (далее в целях настоящей главы – Реестр) и отражаются в лицевом счете налогоплательщика (налогового агента) из данных Реестра в день вручения налогоплательщику уведомления.
86. Реестр формируется в информационной системе, составляется на основании уведомления и представляется должностным лицом, осуществляющим налоговую проверку, должностному лицу, ответственному за ведение учета.
87. В Реестре указываются:
1) наименование налогоплательщика (налогового агента);
2) БИН/ИИН;
3) наименование налога (платежа);
4) код классификации доходов бюджета;
5) номер и дата уведомления;
6) дата завершения налоговой проверки (дата обработки акта налоговой проверки на сервере);
7) сумма налога (платежа), пеней;
8) данные о продлении срока уплаты начисленных сумм по результатам налоговой проверки;
9) в графе "К начислению (уменьшению) по уведомлению" – сумма налогов и других обязательных платежей, пеней, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений к начислению или уменьшению на основании уведомлений, указанных в пункте 84 настоящих Правил;
10) в графе "К начислению по постановлению о наложении административного взыскания" – суммы штрафов на основании постановлений.
88. На основании Реестра в графах лицевого счета "Начислено" или "Уменьшено" отражаются соответственно:
сумма налога (платежа);
сумма пеней;
сумма штрафа.
При этом должностным лицом, ответственным за ведение учета, проверяется полнота и правильность разнесенных сумм в лицевые счета.
89. В течение тридцати рабочих дней с момента вручения уведомления, указанного в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 84 настоящих Правил, на начисленные суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет и пеней не применяются способы обеспечения исполнения не выполненного в срок налогового обязательства и меры принудительного взыскания налоговой задолженности.
90. По истечении тридцати рабочих дней с момента вручения уведомления, указанного в подпунктах 1) и 2) пункта 84 настоящих Правил, и (или) с момента получения решения вышестоящего органа государственных доходов, вынесенного по результатам рассмотрения жалобы на уведомление, в случае отсутствия жалобы налогоплательщика применяются способы обеспечения исполнения не выполненного в срок налогового обязательства и меры принудительного взыскания налоговой задолженности. При этом пеня начисляется с даты завершения налоговой проверки.

91. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің қоса есептелген сомалары бойынша өсімақы салық тексеруі аяқталған күннен бастап қоса есептелген сома төленген күнге дейін есептеледі.
92. Салық кодексінің 638-бабы 6-тармағына сәйкес салық тексерулерінің нәтижелері бойынша салық міндеттемесін, сондай-ақ өсімақыларды төлеу бойынша міндеттемелерді орындау мерзімдері салық төлеушінің өтініші бойынша алпыс жұмыс күніне ұзартылуы мүмкін.
Бұл ретте салықтардың және басқа міндетті төлемдердің аталған сомасы бюджетке төлеу мерзімінің ұзартылған әрбір күні үшін айыпақы есептеумен төленуге жатады және осы кезеңнің әрбір он бес жұмыс күні сайын тең үлестермен төленеді.
93. Салық тексеруінің нәтижелері бойынша есептелген сомалар төлеу мерзімін ұзарту кезінде салық төлеушінің дербес шотында "Салық міндеттемесін орындау мерзімін өзгерту бойынша мәліметтер" бағанында көрсетіледі.
94. Салық төлеуші осы Ереженің 84-тармағы 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген хабарламаға және (немесе) жоғары тұрған мемлекеттік кіріс органының шешіміне шағым берген жағдайда Салық кодексінде белгіленген мерзім ішінде осы шағым бойынша шешім шыққанға дейін салық төлеуші шағым жасаған хабарлама бойынша есептелген сома салық төлеушінің дербес шотында "Салық міндеттемесін орындау мерзімін өзгерту бойынша мәліметтер" бағанында көрсетіледі. Бұл сомаларға мерзімінде орындалмаған салық міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдері мен салық берешегін мәжбүри өндіріп алу шаралары қолданылмайды.
95. Салық төлеуші осы Ереженің 84-тармағы 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген хабарламаға және (немесе) жоғары тұрған мемлекеттік кіріс органының шешіміне салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің және өсімақылардың барлық сомасына шағым жасамаған жағдайда салық төлеуші даулаған хабарлама бойынша соманың бөлігі салық төлеушінің дербес шотында "Салық міндеттемесін орындау мерзімін өзгерту бойынша мәліметтер" бағанында көрсетіледі.Хабарлама бойынша қоса есептелген салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер және өсімақылар сомаларының даулы болып отырған бөлігіне осы шағым бойынша шешім шыққанға дейін мерзімінде орындалмаған салық міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдері мен салық берешегін мәжбүри өндіріп алу шаралары қолданылмайды.
96. Салық төлеуші (салық агенті) шағымданбаған салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің және өсімақылардың қоса есептелген сомаларының бөлігін төлеу салық төлеушіге хабарлама ұсынған күннен кейінгі күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде жүргізіледі.

91. По начисленным суммам налогов и других обязательных платежей в бюджет пеня начисляется с даты завершения налоговой проверки до дня уплаты начисленных сумм.
92. Сроки исполнения налогового обязательства, а также обязательства по уплате пеней по результатам налоговой проверки в соответствии с пунктом 6 статьи 638 Налогового кодекса по заявлению налогоплательщика могут быть продлены на шестьдесят рабочих дней.
При этом указанная сумма налогов и других обязательных платежей подлежит уплате в бюджет с начислением пеней за каждый день продления срока уплаты и уплачивается равными долями через каждые пятнадцать рабочих дней данного периода.
93. Начисленные суммы по результатам налоговой проверки при продлении срока уплаты отражаются в лицевом счете налогоплательщика в графе "Сведения по изменению срока исполнения налогового обязательства".
94. В случае подачи налогоплательщиком жалобы на уведомление, указанное в подпунктах 1) и 2) пункта 84 настоящих Правил, и (или) решение вышестоящего органа государственных доходов в течение установленного Налоговым кодексом срока до вынесения решения по данной жалобе начисленные суммы по уведомлению, обжалованные налогоплательщиком, отражаются в лицевом счете налогоплательщика в графе "Сведения по изменению срока исполнения налогового обязательства". На данные суммы не применяются способы обеспечения исполнения не выполненного в срок налогового обязательства и меры принудительного взыскания налоговой задолженности.
95. В случае подачи налогоплательщиком жалобы на уведомление, указанное в подпунктах 1) и 2) пункта 84 настоящих Правил, и (или) решение вышестоящего органа государственных доходов не на всю сумму начисленных налогов, других обязательных платежей в бюджет и пеней часть суммы по уведомлению, оспариваемая налогоплательщиком, отражается в лицевом счете налогоплательщика в графе "Сведения по изменению срока исполнения налогового обязательства". На оспариваемую часть суммы начисленных налогов, других обязательных платежей в бюджет и пеней по уведомлению не применяются способы обеспечения исполнения не выполненного в срок налогового обязательства и меры принудительного взыскания налоговой задолженности до вынесения решения по данной жалобе.
96. Уплата части начисленной суммы налогов, других обязательных платежей в бюджет и пеней, не обжалованной налогоплательщиком (налоговым агентом), производится в течение тридцати рабочих дней со дня, следующего за днем вручения уведомления налогоплательщику.

97. Шағымды қарау нәтижелері бойынша шағымдалған хабарламаның толық немесе бір бөлігінде күшін жою туралы шешім шығарылған жағдайда, ол бойынша осындай шешім шығарылған хабарлама бойынша қоса есептелген сомалар дербес шоттарда тиісінше толық немесе бөлігінде іріктеледі. Бұл ретте салық тексеруін жүзеге асыратын лауазымды тұлға есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға бақылау мемлекеттік кіріс органының немесе соттың шығарған шешімінде көрсетілген "азайтуға" салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің және өсімақылардың сомалары көрсетілген Тізілім береді. Дербес шотта салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің осы сомасына хабарлама бойынша есептелген өсімақы сомалары іріктеледі.
98. Шағымды қарау нәтижелері бойынша мемлекеттік кіріс органының немесе сот салық төлеушінің (салық агентінің) шағымын қанағаттандырусыз қалдырса, осы сомалар уақтылы төленбеген кезде салық берешегін мәжбүрлеп өндіріп алу шараларын қолдана отырып, өндіріп алуға жатады. Дербес шотта салық тексеруі аяқталған күннен кейінгі күннен бастап салық берешегін орындауды кейінге қалдырудың әр күні үшін өсімпұл есептеледі.
99. Мемлекеттік кіріс органына немесе сотта шағымдалған салықтардың сомасы салық төлеушінің дербес шотында және тиісінше салыстыру актісінде көрсетіледі. Берешектің жоқ екендігі туралы анықтамада және Берешектің жоқ (бар) екендігі туралы анықтамада бұл сомалар "шағым беру және шағымдалғандар сатысында тұрған салық тексерулерінің нәтижелері бойынша есептелген сомалар" деген белгімен көрсетіледі.
100. 1Н "Салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдардың келіп түскен және бересі сомалары туралы" нысанның есебінде салық төлеуші шағым жасаған хабарлама бойынша есептелген салықтардың, салықтардың, басқа да міндетті төлемдердің сомалары көрсетілмейді.
101. Әкімшілік айыппұл сомасы салық төлеушіге (салық агентіне) әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулының көшірмесі табыс етілген күні Тізілімде көрсетіледі және сәйкесінше салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шотында көрсетіледі.
102. Салық төлеуші (салық агенті) келіскен және белгіленген мерзімде әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулыны жоғары тұрған органға (жоғары тұрған лауазымды тұлғаға) немесе сотқа шағым жасамаған жағдайда әкімшілік айыппұл салынған сомаға Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы заңнамаға және салық заңнамасына сәйкес мәжбүри өндіріп алу шаралары қолданылады. Бұл ретте мәжбүри өндіріп алу шаралары қаулы заңды күшіне енгеннен кейін және ерікті орындау үшін берілген қаулының мерзімі өткеннен кейін қолданылады.

97. В случае, когда по итогам рассмотрения жалобы вынесено решение об отмене обжалуемого уведомления полностью или в части, то начисленные суммы по уведомлению, по которым вынесено такое решение, в лицевых счетах сторнируются полностью или в части, соответственно. При этом должностное лицо, осуществляющее налоговую проверку, представляет для контроля должностному лицу, ответственному за ведение учета, Реестр, где отражает сумму налогов, других обязательных платежей в бюджет и пеней, указанную в вынесенном решении органа государственных доходов или суда "к уменьшению". Начисленная в лицевом счете на данную сумму налогов и других обязательных платежей в бюджет по уведомлению сумма пеней сторнируется.
98. В случае, когда по итогам рассмотрения жалобы орган государственных доходов или суд оставил жалобу налогоплательщика (налогового агента) без удовлетворения, данные суммы при несвоевременной их уплате подлежат взысканию с применением принудительных мер взыскания налоговой задолженности. В лицевом счете начисляется пеня за каждый день просрочки исполнения налогового обязательства, начиная со дня, следующего за днем завершения налоговой проверки.
99. Сумма налогов, обжалуемых в органе государственных доходов либо в суде, отражается в лицевом счете налогоплательщика и соответственно в акте сверки. В Сведениях об отсутствии (наличии) задолженности данные суммы отражаются справочно, с пометкой "суммы, начисленные по результатам налоговой проверки, находящиеся на стадии обжалования и обжалованные".
100. В отчете формы 1Н "О поступлениях и недоимке сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений" начисленные суммы налогов, других обязательных платежей по уведомлению, обжалованные налогоплательщиком, не отражаются.
101. Сумма административного штрафа в день вручения копии постановления по делу об административном правонарушении налогоплательщику (налоговому агенту) отражается в Реестре и соответственно отражается в лицевом счете налогоплательщика (налогового агента).
102. В случае согласия и не обжалования налогоплательщиком в установленные сроки в вышестоящий орган государственных доходов (вышестоящему должностному лицу) или суд постановления по делу об административном правонарушении к сумме наложенного административного штрафа применяются меры принудительного взыскания в соответствии с законодательством об административных правонарушениях и налоговым законодательством Республики Казахстан. При этом меры принудительного взыскания применяются после вступления постановления в законную силу и по истечении срока предоставленного для добровольного исполнения постановления.

103. Салық төлеуші әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулыға шағымды жоғары тұрған органға (жоғары тұрған лауазымды тұлғаға) немесе сотқа белгіленген мерзімдерде берген жағдайда, қаулы бойынша салынған әкімшілік айыппұл сомасын өндіріп алу жоғары тұрған орган (жоғары тұрған лауазымды тұлға) немесе сот шешім шығарғанға дейін тоқтатыла тұрады.
104. Жоғары тұрған органында немесе сотта шағымдалған әкімшілік айыппұл сомасы салық төлеушінің дербес шотында және тиісінше салыстыру актісінде көрсетіледі. Берешектің жоқ (бар) екендігі туралы анықтамада бұл сомалар "шағым беру және шағымдалғандар сатысында тұрған салық тексерулерінің нәтижелері бойынша есептелген сомалар" жолында көрсетіледі.
105. Шағымды қарау қорытындысы бойынша жоғары тұрған мемлекеттік кіріс органы (жоғары тұрған лауазымды тұлға) не сот қаулыны өзгеріссіз, ал шағым (қарсылық) қанағаттандырмай қалдыру туралы шешім шығарған жағдайда бұл сомалар Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы заңнамасы мен салық заңнамасына сәйкес мәжбүри өндіріп алу шараларын қолдана отырып, өндіріп алуға жатады.
106. Шағымды қарау қорытындысы бойынша жоғары тұрған мемлекеттік кіріс органы (жоғары тұрған лауазымды тұлға) не сот әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жөніндегі қаулының күшін жою туралы шешім шығарған жағдайда салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шотында көрсетілген сомалар азайтуға жатады.
107. Шағымды қарау қорытындысы бойынша жоғары тұрған мемлекеттік кіріс органы (жоғары тұрған лауазымды тұлға) не сот қаулыны өзгерту және жаңа қаулы шығару туралы жаңа шешім шығарған жағдайда, салық тексеруінің нәтижелеріне жауапты лауазымды тұлға есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға бақылау үшін жоғары тұрған мемлекеттік кіріс органының (жоғары тұрған лауазымды тұлғаның) не соттың қабылдаған шешімінде көрсетілген әкімшілік айыппұл сомасына сәйкес Тізілім береді.
11-бап. Салық есептілігіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезіндегі есеп
108. Салық төлеуші (салық агенті) қосымша салық есептілігін бір кезеңге берген жағдайда талап қою мерзімі ішінде салық есептілігі табыс етілген күні дербес шоттың "Есептелді" немесе "Кемітілді" деген бағанында анықталған айырма сомасы көрсетіледі.
109. Салық тексеруі басталғанға дейін салық төлеуші (салық агенті) анықтаған салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомаларының төлеу мерзімі осы өзгерістер мен толықтырулардың деректері жататын салық кезеңі үшін төлеу мерзімі болып табылады.
12-бап. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер түсімдерінің есебі

103. В случае подачи жалобы в установленные сроки в вышестоящий орган государственных доходов (вышестоящему должностному лицу) или суд на постановление по делу об административном правонарушении, взыскание суммы наложенного административного штрафа по постановлению приостанавливается до вынесения решения вышестоящим органом государственных доходов (вышестоящим должностным лицом) или судом.
104. Сумма административного штрафа, обжалуемого в вышестоящем органе государственных доходов либо суде, отражается в лицевом счете налогоплательщика и соответственно в акте сверки. В Сведениях об отсутствии (наличии) задолженности данные суммы отражаются справочно в строке "суммы, начисленные по результатам налоговой проверки, находящиеся на стадии обжалования и обжалованные".
105. В случае, когда по итогам рассмотрения жалобы вышестоящий орган государственных доходов (вышестоящее должностное лицо) или суд вынес решение об оставлении постановления без изменения, а жалобы (протеста) без удовлетворения, данные суммы подлежат взысканию с применением мер принудительного взыскания в соответствии с законодательством об административных правонарушениях и налоговым законодательством Республики Казахстан.
106. В случае, когда по итогам рассмотрения жалобы вышестоящий орган государственных доходов (вышестоящее должностное лицо) или суд вынес решение об отмене постановления по делу об административном правонарушении, суммы, отраженные в лицевом счете налогоплательщика (налогового агента), подлежат уменьшению.
107. В случае, когда по итогам рассмотрения жалобы вышестоящий орган государственных доходов (вышестоящее должностное лицо) или суд вынес решение об изменении и вынесении нового постановления, то должностное лицо, ответственное за результаты налоговой проверки, представляет для контроля должностному лицу, ответственному за ведение учета, Реестр в соответствии с суммой наложенного административного штрафа, указанной в принятом решении вышестоящего органа государственных доходов (вышестоящего должностного лица) или суда.
Параграф 11. Учет при внесении изменений и дополнений
в налоговую отчетность
108. В случае представления налогоплательщиком (налоговым агентом) за один и тот же период дополнительной налоговой отчетности в течение срока исковой давности в лицевом счете в графе "Начислено" или "Уменьшено" отражается сумма выявленной разницы в день представления налоговой отчетности.
109. Сроком уплаты выявленных налогоплательщиком (налоговым агентом) до начала налоговой проверки сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет является срок уплаты за тот налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Параграф 12. Учет поступлений налогов и других
обязательных платежей в бюджет

110. Дербес шоттарда салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түскен сомасының есебі бюджетті орындау бойынша уәкілетті орган берген төлем құжаттары негізінде жүргізіледі:
1) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер түсімі туралы, соның ішінде республикалық және жергілікті бюджеттерге түсімдер бойынша құжаттар;
2) салық төлеушілердің (салық агенттерінің) төлем тапсырмалары;
3) артық немесе қате есептелген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, өсімақылар мен айыппұлдарды есепке жатқызуға және қайтаруға мемлекеттік кіріс органдарының төлем тапсырмалары;
4) қосылған құн салығының жүргізілген есепке жатқызулар, қайтарулар бойынша мемлекеттік кіріс органдарының төлем тапсырмалары;
5) салық берешегін өндіріп алу туралы инкассалық өкімдер.
111. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түскен сомалары салық төлеушінің БСН/ЖСН) белгісі бойынша бюджет кірісі жіктемесінің кодтары бойынша дербес шоттарда:
1) жазба жүргізу күндері;
2) төлем құжатының нөмірі және күні;
3) салық төлеушінің (салық агентінің, төлемдерді банкомат және өзге де электронды құрылғылар арқылы енгізу күні және жүзеге асыру күні) банктік шотынан салық және басқа да міндетті төлемдерді есептен шығарған күн;
4) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есептеу күні;
5) салық (төлем), өсімақы, айыппұл сомалары;
6) есепке жатқызу кезінде - есепке жатқызу жүзеге асырылатын бюджет кірістері жіктемесінің коды көрсетіле отырып, автоматты түрде көрсетіледі.
112. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түскен сомалары туралы дербес шоттарда жазба бюджетті орындау бойынша уәкілетті органнан төлем құжаттарын алған күні жүргізіледі.
113. Салық төлеуші үшін дербес шотта көрсетілген салық міндеттемесін орындау күні деп:
1) қолма-қол ақшасыз төлемді жүзеге асыру кезінде банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуге төлем тапсырмасы акцептін жүзеге асыру күні;
2) бюджетке қолма-қол ақшамен төлеген жағдайда - банктерге немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, уәкілетті органдарға салық төлеуші (салық агенті) ақша енгізген күн;
3) төлемдерді банкомат және өзге де электронды құрылғылар арқылы жүзеге асыру күні;
4) есепке жатқызуды жүргізу күні есептеледі.
Бұдан басқа, салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шотында барлық жоғарыда көрсетілген салық міндеттемесін орындау жағдайларында бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның күнделікті есептерімен расталатын бюджетке төленетін төлемдерді есептеу күні қосымша көрсетіледі.

110. Учет поступивших сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет в лицевых счетах ведется на основании платежных документов, представленных уполномоченным органом по исполнению бюджета:
1) документов о поступлении налогов и других обязательных платежах в бюджет, в том числе по поступлениям в республиканский и местные бюджеты;
2) платежных поручений налогоплательщиков (налоговых агентов);
3) платежных поручений органов государственных доходов на проведение зачета и возврата излишне или ошибочно зачисленных налогов и других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов;
4) платежных поручений органов государственных доходов по проведенным зачетам, возвратам налога на добавленную стоимость;
5) инкассовых распоряжений о взыскании налоговой задолженности.
111. Поступившие суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет отражаются в лицевых счетах по кодам классификации доходов бюджета по признаку БИН/ИИН налогоплательщика автоматически с указанием:
1) даты проведения записи;
2) номера и даты платежного документа;
3) даты списания налогов и других обязательных платежей с банковского счета налогоплательщика (налогового агента), даты внесения наличных денег и даты осуществления платежа через банкоматы и иные электронные устройства;
4) даты зачисления налогов и других обязательных платежей в бюджет;
5) суммы налога (платежа), пеней, штрафов;
6) при зачете – кода классификации доходов бюджета, на который производится зачет.
112. Запись в лицевые счета о поступивших сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет производится в день получения платежных документов от уполномоченного органа по исполнению бюджета.
113. Для налогоплательщика датой исполнения налогового обязательства, которая отражается в лицевом счете, считается:
1) дата акцепта платежного поручения банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в уплату налогов и других обязательных платежей в бюджет – при осуществлении безналичного платежа;
2) дата внесения налогоплательщиком (налоговым агентом) денег в банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, уполномоченные государственные органы – в случае уплаты их в бюджет наличными;
3) дата осуществления платежа через банкоматы и иные электронные устройства;
4) дата проведения зачета.
Кроме того, в лицевом счете налогоплательщика (налогового агента) во всех вышеуказанных случаях исполнения налоговых обязательств дополнительно указывается дата зачисления платежа в бюджет, подтверждаемая ежедневными отчетами уполномоченного органа по исполнению бюджета.

114. Қазақстан Республикасының заң актілеріне және жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттар ережелеріне сәйкес салық және бюджетке төленетін төлемдерді төлеу шетелдік валютада жүргізілген жағдайда, дербес шотта шетелдік валютаны ұлттық валютаға хатталғаннан кейін бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның есептерімен расталатын ұлттық валютада бюджетке түскен сома көрсетіледі.
115. Есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға бюджетті орындау бойынша уәкілетті органнан төлем құжаттарын алған кезде:
1) төлем құжаттарындағы сомалардың бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның құжаттарында көрсетілген сомалармен сәйкестігін;
2) бюджет кірісі жіктемесінің тиісті кодына салық және басқа да міндетті төлемдерді есептеу және салықтардың (төлемдердің), өсімақылардың және айыппұлдардың төленген сомаларын бөлудің дұрыстығын тексеруі қажет.
116. Алшақтықтар мен қателіктер фактісі анықталған жағдайда салыстырып тексеру аяқталғаннан кейін есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға Ереженің осы тармағында белгіленген тәртіпте қате төленген салықтың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемнің сомаларының туындау себептері туралы хаттама (бұдан әрі - қателер бойынша хаттама) жасайды.
Қателер бойынша хаттамада төлем құжатының күні мен нөмірі, сома, сома есепке жатқызылған бюджет жіктемесінің коды, қателердің себебі, көрсетілген сома жатқызылуы тиіс болған бюджет жіктемесінің коды көрсетіле отырып, негіздеме құжат немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сілтеме көрсетіледі.
Қателер бойынша хаттаманы есеп жүргізуді жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшенің басшысы бекітеді.
Қате төленген салықтың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемнің, айыппұлдардың, өсімақылардың сомаларын есепке жатқызу, қайтару қателер бойынша хаттама негізінде қате төлеу фактісі табылған күннен бастап отыз күнтізбелік күннен кешіктірмей жүргізіледі.
13-бап. Тұрақты мекемені құруға алып келмейтін Қазақстан Республикасындағы қызметтен түсетін резидент еместің кірісінен табыс салығын төлеу тәртібі
117. Қосарлама салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарт ережелеріне сәйкес тұрақты мекемені құруға алып келмейтін Қазақстан Республикасындағы қызметтен резидент еместің кірісінен табыс салығын төлеу егер Салық Кодексінде өзгеше көзделмесе, шартты банк салымына жүргізілуі мүмкін.
118. Табыс салығын төлеудің көрсетілген әдісін таңдау кезінде кірісті алушы резидент емес, салық агенті және салық агенті айқындаған резидент банк Салық кодексінің 216-бабының 2-тармағына сәйкес шартты банк салымы туралы шарт жасасады.

114. В случаях, когда в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан и положениями контрактов на недропользование уплата налогов и платежей в бюджет произведена в иностранной валюте, в лицевом счете указывается поступившая сумма в бюджет в национальной валюте, подтверждаемая отчетами уполномоченного органа по исполнению бюджета после реконвертации иностранной валюты в национальную валюту.
115. При получении платежных документов из уполномоченного органа по исполнению бюджета должностное лицо, ответственное за ведение учета, должен проверить:
1) соответствие сумм в платежных документах суммам, указанным в документах уполномоченного органа по исполнению бюджета;
2) правильность зачисления налогов и других обязательных платежей на соответствующие коды классификации доходов бюджета и распределения уплаченных сумм налогов (платежей), пеней и штрафов.
116. В случае установления расхождений и выявления факта ошибки после завершения сверки в порядке, установленном настоящим пунктом Правил, должностное лицо, ответственное за ведение учета, составляет протокол о причинах возникновения ошибочно уплаченной суммы налога, другого обязательного платежа в бюджет (далее – протокол по ошибкам).
В протоколе по ошибкам указывается дата и номер платежного документа, сумма, код бюджетной классификации, на который зачислена сумма, причина ошибки, документ – обоснование или ссылка на законодательство Республики Казахстан с указанием кода бюджетной классификации, на который следовало зачислить указанную сумму.
Протокол по ошибкам утверждается руководителем структурного подразделения, осуществляющего ведение учета.
Зачет, возврат ошибочно уплаченной суммы налога, другого обязательного платежа в бюджет, штрафов, пеней производится не позднее тридцати календарных дней со дня обнаружения факта ошибочной уплаты на основании протокола по ошибкам.
Параграф 13. Порядок уплаты подоходного налога с дохода
нерезидента от деятельности в Республике Казахстан,
не приводящей к образованию постоянного учреждения
117. Уплата подоходного налога с дохода нерезидента от деятельности в Республике Казахстан, не приводящей к образованию постоянного учреждения согласно положениям международного договора об избежании двойного налогообложения, может производиться на условный банковский вклад, если иное не предусмотрено Налоговым кодексом.
118. При выборе указанного метода уплаты подоходного налога, нерезидент – получатель дохода, налоговый агент и банк-резидент, определенный налоговым агентом, в соответствии с пунктом 2 статьи 216 Налогового кодекса заключают договор об условном банковском вкладе.

119. Табыс салығын төлем көзінен төлеу күні шартты банк салымы туралы шарт және Салық кодексінің 216-бабының ережелерін қолдану болмаған жағдайларда салық агенті Салық кодексінің 216-бабының 1-тармағына сәйкес төлем көзінен табыс салығын мемлекеттік бюджетке жалпыға бірдей тәртіппен аударады.
120. Салық агенті Салық кодексінің 216-бабы 5-тармағының 1) тармақшасына сәйкес шартты банк салымы туралы шартқа қол қою күнінен бастап он күнтізбелік күн ішінде резидент емеске орналасқан орны бойынша мемлекеттік кіріс органына көрсетілген шартты береді.
121. Салық кодексінің 216-бабының 7-тармағына сәйкес резидент емес пен салық агентінің шартты банк салымына орналастырылған табыс салығының сомасына мемлекеттік кіріс органы қандай да бір шешім шығарғанға дейін билік етуге құқығы жоқ.
Міндеттемелердің орындалуын бақылау бойынша лауазымды тұлға шартты банк салымын ашу туралы шартты берген сәттен бастап екі күнтізбелік күн ішінде осы Ережеге 28-қосымшаға сәйкес Шартты банк салымы туралы шарттарды тіркеу журналына көрсетілген шартты тіркейді.
Шартты банк салымы туралы шартты тіркеу кезінде Міндеттемелердің орындалуын бақылау бойынша лауазымды тұлға шартты банк салымы туралы шарт ережесі Қазақстан Республикасының салық заңнамаларының ережелеріне қайшы келмей ме, соны тексереді.
122. Шартты банк салымы орналастырылған банктер Салық кодексінің 216-бабының 4-тармағына сәйкес есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 15 күнінен кешіктірмей салық агентінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кіріс органына есепті тоқсан ішінде ақша қозғалысы болған кезде есепті тоқсан ішіндегі ақша қозғалысы туралы есеп береді.
123. Көрсетілген есептің деректері негізінде есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға шартты банк салымдарына орналастырылған/резидент еместерге төленген/бюджетке аударылған резидент еместерден алынатын табыс салығының сомасын есепке алу ведомосін жүргізеді.
124. Резидент еместің кірісінен төлем көзінен ұсталған және бюджетке аударылған және (немесе) шартты банк салымына аударылған табыс салығының сомасын есепке алу үшін есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес № 3 нысан бойынша салық агентіне дербес шот ашады.
125. Төлем көзінен есептелген және ұсталған табыс салығының сомасы салық агентінің дербес шотындағы жазба есептеуге (азайтуға) салықтар және бюджетке басқа да міндетті төлемдер сомасы, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар және өсімақылар тізілімінің негізінде "Есептелді" бағанында жүргізіледі.

119. В случаях отсутствия договора об условном банковском вкладе на день уплаты подоходного налога у источника выплаты и не применения положений статьи 216 Налогового кодекса налоговый агент перечисляет в соответствии с пунктом 1 статьи 216 Налогового кодекса подоходный налог у источника выплаты в бюджет в общеустановленном порядке.
120. Налоговый агент в соответствии с подпунктом 1) пункта 5 статьи 216 Налогового кодекса в течение десяти календарных дней со дня подписания договора об условном банковском вкладе на нерезидента представляет в орган государственных доходов по месту своего нахождения указанный договор.
121. Нерезидент и налоговый агент в соответствии с пунктом 7 статьи 216 Налогового кодекса не имеют право распоряжаться суммой подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, до принятия органом государственных доходов какого-либо решения. Должностное лицо по контролю за исполнением обязательств в течение двух календарных дней с момента представления договора об открытии условного банковского вклада регистрирует указанный договор в Журнале регистрации договоров об условном банковском вкладе, согласно приложению 28 к настоящим Правилам.
При регистрации договора об условном банковском вкладе должностное лицо по контролю за исполнением обязательств проверяет, не противоречат ли условия договора об условном банковском вкладе положениям налогового законодательства Республики Казахстан.
122. Банки, в которых размещены условные банковские вклады, в соответствии с пунктом 4 статьи 216 Налогового кодекса представляют не позднее пятнадцатого числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, в орган государственных доходов по месту нахождения налогового агента отчет о движении денег в течение отчетного квартала при наличии движения денег в течение отчетного квартала.
123. Должностное лицо, ответственное за ведение учета, на основании данных указанного отчета ведет Ведомость учета сумм подоходного налога с нерезидентов (юридических и физических лиц), размещенных на условных банковских вкладах/выплаченных нерезидентам/перечисленных в бюджет.
124. Для учета сумм подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода нерезидента и перечисленного в бюджет и (или) на условный банковский вклад, должностное лицо, ответственное за ведение учета, открывает лицевой счет на налогового агента по форме № 3, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
125. Запись в лицевой счет налогового агента по суммам начисленного и удержанного подоходного налога у источника выплаты производится в графу "Начислено" на основании Реестра к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и пеней.

126. Төлем көзінен бюджетке аударылған табыс салығының сомалары бойынша салық агентінің дербес шотына жазба Шартты банк салымдарына орналастырылған/резидент еместерге төленген/бюджетке аударылған резидент еместерден алынатын табыс салығының сомасын есепке алу ведомосі негізінде "Төленді" бағанында жүргізіледі.
127. Дербес шоттың "Төлеу мерзімі" бағанында Салық Кодексінде белгіленген төлем көзінен табыс салығын төлеу мерзімі көрсетіледі.
128. Дербес шоттың "Шартты банк салымына есептеу күні" бағанында банк есебіне сәйкес резидент еместің пайдасына шартты банк салымына ұсталған салық сомасын салық агентінің есептеу күні көрсетіледі.
129. Дербес шоттың "Шартты банк салымына есептелді" бағанында банк есебінің негізінде шартты банк салымында орналастырылған резидент еместің кірісінен табыс салығының сомасы көрсетіледі.
130. Табыс салығын шартты банк салымына шетел валютасында орналастырылған жағдайда салық агентінің дербес шотында Шартты банк салымдарына орналастырылған/резидент еместерге төленген/бюджетке аударылған резидент еместерден алынатын табыс салығының сомасын есепке алу ведомосі н егізінде салықты шартты банк салымына орналастырған (аударған) күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы бойынша қайта есептелген ұлттық валютадағы салық сомасы көрсетіледі.
131. Егер салық агентінің дербес шотында резидент еместің пайдасына шартты банк салымына аудару және табыс салығын есептеу сомасы көрсетілген жағдайда, көрсетілген сома өсімпұл ретінде қаралмайды және "Салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдардың сомаларының түсуі және бересісі туралы" 1-Н нысанының есебінде, салық берешегі, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі жоқ және (немесе) бар екендігі туралы мәліметтерде көрсетілмейді, сондай-ақ шартты банк салымына есептеу күнінен бастап көрсетілген сомаға өсім есептелмейді.
132. Бұрын ұсталған табыс салығын қайтару үшін және бюджетке немесе шартты банк салымына резидент еместің кірістерінен табыс салығы аударылған жағдайда резидент емес Салық кодексінің 217-бабының 1-тармағына сәйкес мемлекеттік кіріс органына халықаралық шарт негізінде бюджеттен немесе шартты банк салымынан төленген табыс салығын қайтаруға салықтық өтініш береді (осы тараудың мақсатында бұдан әрі - өтініш).
133. Өтінішті қарағаннан кейін мемлекеттік кіріс органы өтініш бойынша тиісті шешім қабылдайды және есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға резидент еместің өтінішінің көшірмесін қоса осы Ережеге 29-қосымшаға сәйкес Инкассалық өкім бойынша өндіріп алуға немесе резидент емеске төлеуге жататын шартты банк салымында орналасқан табыс салығы сомасының тізілімін жібереді.

126. Запись в лицевой счет налогового агента по суммам перечисленного подоходного налога у источника выплаты в бюджет производится в графу "Уплачено" на основании Ведомости учета сумм подоходного налога с нерезидентов (юридических и физических лиц), размещенных на условных банковских вкладах/выплаченных нерезидентам/перечисленных в бюджет.
127. В графе лицевого счета "Срок уплаты" указывается срок уплаты подоходного налога у источника выплаты, установленный Налоговым кодексом.
128. В графе лицевого счета "Дата зачисления на условный банковский счет" указывается дата зачисления налоговым агентом суммы удержанного налога на условный банковский вклад в пользу нерезидента согласно отчету банка.
129. В графе лицевого счета "Зачислено на условный банковский вклад" указывается сумма подоходного налога с дохода нерезидента, размещенного на условном банковском вкладе, на основании отчета банка.
130. В случае размещения подоходного налога на условном банковском вкладе в иностранной валюте в лицевом счете налогового агента на основании Ведомости учета сумм подоходного налога с нерезидентов (юридических и физических лиц), размещенных на условных банковских вкладах/выплаченных нерезидентам/перечисленных в бюджет, отражается сумма налога в национальной валюте, пересчитанная по рыночному курсу обмена валют на день размещения (перечисления) налога на условном банковском вкладе.
131. В случае, если в лицевом счете налогового агента отражены суммы начисления подоходного налога и перечисления на условный банковский вклад в пользу нерезидента, то указанная сумма не рассматривается как недоимка и в отчете формы 1Н "О поступлениях и недоимке сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений", в сведениях об отсутствии и (или) наличии налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям не отражается, а также на указанную сумму налога с даты зачисления на условный банковский вклад пеня не начисляется.
132. Для возврата ранее удержанного подоходного налога и в случае перечисления подоходного налога с доходов нерезидента в бюджет или на условный банковский вклад нерезидент в соответствии с пунктом 1 статьи 217 Налогового кодекса представляет в орган государственных доходов налоговое заявление на возврат уплаченного подоходного налога из бюджета или условного банковского вклада на основании международного договора (далее в целях настоящей главы – заявление).
133. После рассмотрения заявления орган государственных доходов принимает соответствующее решение по заявлению и направляет должностному лицу, ответственному за ведение учета, Реестр сумм подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, подлежащего взысканию по инкассовым распоряжениям или выплате нерезиденту, согласно приложению 29 к настоящим Правилам с приложением копии заявления нерезидента.

134. Бюджеттен табыс салығының сомаларын қайтару осы Ереженің 16-тарауында белгіленген тәртіпте төлем тапсырмасының, ал шетел валютасында қайтару кезінде - сондай-ақ бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның аумақтық органына ұсынылатын шетел валютасын сатып алуға және аударуға өтініштің негізінде резидент еместің өтінішінде көрсетілген резидент еместің банктік шотына жүргізіледі.
135. Мемлекеттік кіріс органы шартты банк салымында орналастырылған табыс салығының сомасын бюджетке өндіріп алу туралы шешім қабылдаған кезде тізілімді алғаннан кейінгі келесі күннен кешіктірмей міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға Салық кодексінің 218-бабы 1-тармағына сәйкес банкке өтініште көрсетілген және шартты банк салымына орналастырылған табыс салығының сомасын бюджетке аудару туралы инкассалық өкімді жібереді.
136. Шетел валютасында шартты банк салымын ашу жағдайында шартты банк салымында орналастырылған табыс салығының сомасын өндіріп алуға инкассалық өкім инкассалық өкімді қою күніне валюта айырбасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қойылады. Бұл ретте, төлемді тағайындауда инкассалық өкімде шетел валютасындағы табыс салығының сомасы және ұлттық валютада сома есеп айырысуы жүргізілген валюта айырбасының нарықтық бағамы көрсетіледі.
137. Бұл ретте аударылатын табыс салығының төлем сомасын тағайындауды көрсете отырып бюджетке салықты төлеу (аудару) сәтіне валюта айырбасының нарықтық бағамы бойынша қайта есептелген ұлттық валютадағы табыс салығының сомасы бюджетке аударылады.
138. Инкассалық өкіммен бір уақытта міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға банкке осы Ережеге 30-қосымшаға сәйкес бюджетке оны аударғанға дейін шартты банк салымында резидент еместің кірісінен табыс салығын орналастыру сәтінен бастап есептелген банктік сыйақылар сомалары туралы сұрау салуды жібереді.
139. Банктік сыйақылар шетелдік валютада есептелген жағдайда банктік сыйақылар оларды аудару күніне валюта айырбасының нарықтық бағамы бойынша есептелген ұлттық валютада бюджетке аударуға жатады.
140. Банк мемлекеттік кіріс органының инкассалық өкімін алған күннен кейінгі 218-бабы 6-тармағына сәйкес бюджетке шартты банк салымында орналастырылған табыс салығының сомасын аударады және сұрау салуды алған күннен бастап екі күнтізбелік күн ішінде мемлекеттік кіріс органына уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша Бюджетке аударғанға дейін шартты банк салымына резидент еместердің кірістерінен табыс салығын орналастыру сәтінен бастап есептелген банктік сыйақылар сомалары туралы мәліметті жібереді.

134. Возврат сумм подоходного налога из бюджета производится на банковский счет нерезидента, указанный в заявлении нерезидента, на основании платежного поручения в порядке, установленном главой 16 настоящих Правил, а в случае возврата в иностранной валюте также заявления на покупку и перевод иностранной валюты, представляемых в территориальный орган уполномоченного органа по исполнению бюджета.
135. При принятии органом государственных доходов решения о взыскании в бюджет суммы подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, должностное лицо по контролю за исполнением обязательств не позднее следующего дня после получения реестра в соответствии с пунктом 1 статьи 218 Налогового кодекса направляет в банк инкассовое распоряжение о перечислении в бюджет суммы налога, указанной в заявлении и размещенной на условном банковском вкладе.
136. В случае открытия условного банковского вклада в иностранной валюте инкассовое распоряжение на взыскание суммы подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе выставляется в национальной валюте по рыночному курсу обмена валют на дату выставления инкассового распоряжения. При этом в инкассовом распоряжении в назначении платежа указывается сумма подоходного налога в иностранной валюте и рыночный курс обмена валют, по которому был произведен расчет суммы в национальной валюте.
137. При этом в бюджет перечисляются суммы подоходного налога в национальной валюте, пересчитанные по рыночному курсу обмена валют на момент уплаты (перечисления) налога в бюджет с указанием в назначении платежа сумм перечисляемого подоходного налога.
138. Одновременно с инкассовым распоряжением должностное лицо по контролю за исполнением обязательств направляет в банк запрос о суммах банковских вознаграждений, начисленных с момента размещения подоходного налога с дохода нерезидента на условном банковском вкладе до его перечисления в бюджет, согласно приложению 30 к настоящим Правилам.
139. В случае начисления банковских вознаграждений в иностранной валюте банковские вознаграждения подлежат перечислению в бюджет в национальной валюте, пересчитанные по рыночному курсу обмена валют на день их перечисления.
140. Банк не позднее одного операционного дня, следующего за днем получения инкассового распоряжения органа государственных доходов, в соответствии с пунктом 6 статьи 218 Налогового кодекса перечисляет сумму подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, в бюджет и в течение двух календарных дней со дня получения запроса направляет в орган государственных доходов Сведения о суммах банковских вознаграждений, начисленных с момента размещения подоходного налога с доходов нерезидентов на условном банковском вкладе до перечисления в бюджет по форме, установленной уполномоченным органом.

141. Есептелген банктік сыйақылар сомалары туралы мәліметті банктен алғаннан кейін екі күнтізбелік күн ішінде міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға Салық кодексінің 218-бабы 5-тармағына сәйкес банкке бюджетке банктік сыйақы сомаларын өндіріп алуға инкассалық өкімді жібереді.
142. Салық кодексінің 218-бабының 6-тармағына сәйкес банк мемлекеттік кіріс органынан инкассалық өкімді алған күннен кейінгі бір операциялық күннен кешіктірмей бюджетке банктік сыйақылар сомасын аударады.
143. Бюджетті орындау бойынша уәкілетті органнан төлем құжаттарын алғаннан кейін есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға келесі жұмыс күнінен кешіктірмей салық агентінің дербес шотына "Төленді" бағанына және банктік сыйақылар сомасын "Өсімақы төленді (қайтарылды)" бағанына төленген табыс салығы сомасы бойынша есепке алу жазбасын жүргізеді. Сонымен бір уақытта "Өсімақы есептелді (азайтылды)" бағанында банк мемлекеттік кіріс органына жіберген Бюджетке аударғанға дейін шартты банк салымына резидент еместердің кірістерінен табыс салығын орналастыру сәтінен бастап есептелген банктік сыйақылар сомалары туралы мәлімет негізінде бюджетке аударылған банктік сыйақылар сомасы көрсетіледі.
144. Шартты банк салымында табыс салығын шетел валютасында орналастырған кезде және табыс салығын аудару күніне және оны шартты банк салымында орналастырған күнге белгіленген валюта айырбасының нарықтық бағамы арасында бағамдық айырма туындаған кезде салық агентінің дербес шотында есептелген табыс салығының сомасы осы Ереженің 145-146-тармақтарында белгіленген тәртіпте бюджетке табыс салығын төлеу (аудару) күніне белгіленген валюта айырбасының нарықтық бағамы бойынша түзетіледі.
145. Оң бағамдық айырма туындаған кезде есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға дербес шоттың "Есептелді" бағанында бағамдық айырманың сомасын көрсетеді.
146. Теріс бағамдық айырма туындаған кезде есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға дербес шоттың "Азайтылды" бағанында бағамдық айырманың сомасын көрсетеді.
14-бап. Қате есептелген, анықталмаған салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есепке алу
147. Бюджетті орындау бойынша уәкілетті органынан алынған төлем құжаттары бойынша қате түсімдерді есепке алу қате есептелген, анықталмаған салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді тіркеу журналында жүргізіледі.

141. В течение двух календарных дней после получения от банка сведений о начисленных суммах банковских вознаграждений должностное лицо по контролю за исполнением обязательств в соответствии с пунктом 5 статьи 218 Налогового кодекса направляет в банк инкассовое распоряжение на взыскание суммы банковских вознаграждений в бюджет.
142. Банк не позднее одного операционного дня, следующего за днем получения инкассового распоряжения от органа государственных доходов, в соответствии с пунктом 6 статьи 218 Налогового кодекса перечисляет сумму банковских вознаграждений в бюджет.
143. После получения платежных документов от уполномоченного органа по исполнению бюджета должностное лицо, ответственное за ведение учета, не позднее следующего рабочего дня производит в лицевом счете налогового агента в графе "Уплачено" и суммы банковских вознаграждений в графе "Уплачено (возвращено) пеней" учетную запись по уплаченной сумме подоходного налога. Одновременно в графе "Начислено (уменьшено) пеней" на основании Сведений о суммах банковских вознаграждений, начисленных с момента размещения подоходного налога с доходов нерезидентов на условном банковском вкладе до перечисления в бюджет, направленного банком в орган государственных доходов, отражается сумма банковских вознаграждений, перечисленных в бюджет.
144. При размещении подоходного налога на условном банковском вкладе в иностранной валюте и возникновении курсовой разницы между рыночным курсом обмена валют, установленным на дату перечисления подоходного налога в бюджет и дату его размещения на условном банковском вкладе, начисленная сумма подоходного налога в лицевом счете налогового агента корректируется по рыночному курсу обмена валют, установленному на дату уплаты (перечисления) подоходного налога в бюджет, в порядке, установленном пунктами 145 и 146 настоящих Правил.
145. При возникновении положительной курсовой разницы должностное лицо, ответственное за ведение учета, отражает сумму курсовой разницы в графе "Начислено" лицевого счета.
146. При возникновении отрицательной курсовой разницы должностное лицо, ответственное за ведение учета, отражает сумму курсовой разницы в графе "Уменьшено" лицевого счета.
Параграф 14. Учет ошибочно зачисленных, невыясненных налогов и
других обязательных платежей в бюджет
147. Учет ошибочных поступлений по платежным документам, полученным от уполномоченного органа по исполнению бюджета, ведется в Журнале регистрации ошибочно зачисленных, невыясненных налогов и других обязательных платежей в бюджет.

148. Есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға күн сайын қате төлем құжаттарының тиістілігін анықтау бойынша жұмыс жүргізеді, содан кейін дербес шотқа есепке алу жазбасын жүргізеді немесе салық төлеуші (салық агенті) тіркелген сол немесе басқа мемлекеттік кіріс органына қате есептелген салықтар мен басқа да міндетті төлемдерді қайтаруды немесе есепке жатқызуды жүзеге асырады, ол туралы Қате есептелген, анықталмаған салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді тіркеу журналында тиісті жазба жасалады.
149. Қате төленген сомалар анықталған және салық төлеуші қате төленген сомаларды есепке жатқызуға және (немесе) қайтаруға өтініш бермеген жағдайда есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға салықтың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің қате төленген сомаларының туындау себептері туралы хаттама жасайды, соның негізінде қате төленген сомаларды есепке жатқызу және (немесе) қайтару жүргізіледі.
150. Қате түсімдерді есепке жатқызу және (немесе) қайтару белгіленген тәртіпте Салық кодексінің 601-бабы 2-тармағында белгіленген мерзімдерде, осы Ережеге 31-қосымшаға сәйкес төлем тапсырмасының негізінде бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның аумақтық органы арқылы.
151. Қате есептелген кедендік төлемдер мен салықтарды, өсімақыларды есепке жатқызу және (немесе) қайтару кедендік төлемдер мен салықтарды, өсімақыларды төлеу орны бойынша кеден органы берген бюджетке кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімақылардың артық (қате) төленген сомасы бар екендігін растау негізінде жүргізіледі.
152. Қате есептелген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есепке жатқызу бір бюджет кірісі сыныптамасының кодынан басқасына және/немесе бір мемлекеттік кіріс органынан басқасына жүргізіледі.
153. Үш банк күнінің ішінде есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға бюджет кірістерінің жіктемесіне сәйкес салықтар мен бюджетке міндетті басқа да төлемдерді одан әрі есептеу үшін келіп түскен салықтар мен бюджетке міндетті басқа да төлемдердің тиістілігін анықтауды жүзеге асырады.
154. Банктер немесе банк операцияларын жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қате қосарлама аударған жағдайларда бюджеттен салық және басқа да міндетті төлемдерді қайтару егер көрсетілген сомалар бір төлем құжатымен расталса, (сол салық кезеңі үшін салықтың (төлемнің) сол түрі бойынша сол сомада) мемлекеттік кіріс органдары мынадай тәртіпте жүргізеді.
Банктер немесе банк операцияларын жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар мемлекеттік кіріс органына мынадай деректемелерді көрсете отырып, негізделген салық және басқа да міндетті төлемдерді қайтаруға өтініш береді:

148. Должностное лицо, ответственное за ведение учета, ежедневно проводит работу по выяснению принадлежности ошибочных платежных документов, после чего производит учетную запись в лицевой счет или осуществляет зачет либо возврат ошибочно зачисленных налогов и других обязательных платежей на соответствующий код бюджетной классификации в данный или в другой орган государственных доходов, где зарегистрирован налогоплательщик (налоговый агент), о чем делается соответствующая запись в Журнале регистрации ошибочно зачисленных, невыясненных налогов и других обязательных платежей в бюджет.
149. В случае выявления ошибочно уплаченной суммы и непредставления налогоплательщиком налогового заявления на зачет и (или) возврат ошибочно уплаченных сумм должностное лицо, ответственное за ведение учета, составляет протокол о причинах возникновения ошибочно уплаченной суммы налога, другого обязательного платежа в бюджет, на основании которого производится зачет и (или) возврат ошибочно уплаченных сумм.
150. Зачет и (или) возврат ошибочных поступлений производится в сроки, установленные пунктом 2 статьи 601 Налогового кодекса, на основании платежного поручения через территориальные органы уполномоченного органа по исполнению бюджета в установленном порядке.
151. Зачет и (или) возврат ошибочно зачисленных таможенных платежей и налогов, пеней производится на основании подтверждения наличия излишне (ошибочно) уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени в бюджет, выданного органом государственных доходов по месту уплаты таможенных платежей и налогов, пеней.
152. Зачет ошибочно зачисленных налогов и других обязательных платежей в бюджет производится с одного кода бюджетной классификации доходов на другой и/или с одного органа государственных доходов в другой.
153. В течение трех банковских дней должностное лицо, ответственное за ведение учета, осуществляет выяснение принадлежности поступивших налогов и других обязательных платежей в бюджет для дальнейшего зачисления налогов и других обязательных платежей в бюджет в соответствии с классификацией доходов бюджета.
154. Возврат из бюджета налогов и других обязательных платежей в случаях ошибочного повторного перечисления в бюджет банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, если указанные суммы подтверждаются одним и тем же платежным документом (с той же суммой, по тому же виду налога (платежа), за тот же налоговый период) производится органами государственных доходов в следующем порядке.
Банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в орган государственных доходов представляется обоснованное заявление на возврат налогов и других обязательных платежей с указанием следующих реквизитов:

1) қате аударым күні;
2) төлем құжатының нөмірі, күні
3) салық төлеушінің атауы, БСН/ЖСН;
4) бюджет кірістері жіктемесінің коды;
5) бенефициар;
6) бенефициардың БСН-і, ЖСК, бенефициар банкінің БСК;
7) салық (төлем) сомасы.
155. Банктер немесе банк операцияларын жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар берген құжаттардың негізінде мемлекеттік кіріс органы салық төлеушілердің банк шоттарынан және/немесе банктердің немесе банк операцияларын жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың шоттарынан салық бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің сомаларының қосарлама аударылуын растауды жүргізеді.
156. Бюджетке салықтар мен басқа да міндетті төлемдердің қосарлама аударылуы расталған жағдайда өтініш және қосарлама аударуды растау негізінде банктерге немесе банк операцияларын жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қайтаруды жүргізу қажет.
157. Салық төлеушілердің (салық агенттерінің) дербес шоттарындағы бюджеттен көрсетілген соманы қайтару туралы бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның аумақтық органдарынан есептер мен төлем құжаттарын алғаннан кейін "Қайтарылды" бағанында тиісті жазба жүргізіледі.
15-бап. Мемлекеттік кіріс органдарының инкассалық өкімдері бойынша өндіріліп алынған салық берешегін есепке алу
158. Инкассалық өкім осы Ережеге 32-қосымшаға сәйкес Инкассалық өкімдерді тіркеу журналында қалыптастырылады, тіркеледі және салық берешегі бар салық төлеушілердің (салық агенттерінің) банк шоттарына қою үшін банктерге немесе банк операцияларын жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға беріледі. Банкке немесе банк операцияларын жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға біреуден астам инкассалық өкімді беру кезінде мемлекеттік кіріс органдары мыналар көрсетілетін инкассалық өкімнің тізілімін жасайды:
1) салық төлеушінің атауы;
2) салық төлеушінің БСН-і;
3) БСН/ЖСН (болған жағдайда);
4) салық төлеушінің банк шоты;
5) салық (төлем) сомасы;
6) кірістердің бюджеттік жіктемесінің коды;
7) инкассалық өкімнің күні мен нөмірі;
8) төлем белгілеу коды.
159. Дербес шоттағы мемлекеттік кіріс органының инкассалық өкімі бойынша салық төлеуші (салық агенті) салық берешегін бюджетке толық төлеген кезде төлем тапсырмалары бойынша дербес шотта төленген сомаларды көрсету тәртібіне ұқсас барлық деректемелер бойынша жазба жүргізіледі, ал Инкассалық өкімдерді тіркеу журналында тиісті бағандар бойынша көрсетілген инкассалық өкімнің орындалуы туралы белгі қойылады.
160. Инкассалық өкім ішінара орындалған кезде мемлекеттік кіріс органына ішінара орындалғаны туралы белгісі бар электронды төлем тапсырмасы жіберіледі.
Инкассалық өкімді тіркеу журналында ақшаны есептен шығару жүргізілген банк шотының нөмірін көрсете отырып осы өкім бойынша қаражатты ішінара есептен шығару туралы белгі қойылады.

1) дата ошибочного перечисления;
2) номер, дата платежного документа;
3) наименование, БИН/ИИН;
4) код классификации доходов бюджета;
5) бенефициар;
6) БИН, ИИК бенефициара, БИК банка бенефициара;
7) сумма налога (платежа).
155. На основании документов, представленных банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, орган государственных доходов производит подтверждение повторного перечисления сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет с банковских счетов налогоплательщиков и/или со счетов банков или организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
156. В случае подтверждения повторного перечисления в бюджет налогов и других обязательных платежей необходимо произвести возврат банкам или организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, на основании заявления и подтверждения повторного перечисления.
157. После получения отчетов и платежных документов от территориальных органов уполномоченного органа по исполнению бюджета о возврате указанных сумм из бюджета в лицевых счетах налогоплательщиков (налоговых агентов) производятся соответствующие записи в графе "Возвращено".
Параграф 15. Учет налоговой задолженности, взысканной
по инкассовым распоряжениям органов государственных доходов
158. Инкассовые распоряжения формируются, регистрируются в Журнале регистрации инкассовых распоряжений и передаются в банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, для выставления на банковские счета налогоплательщиков (налоговых агентов), имеющие налоговую задолженность. При передаче более одного инкассового распоряжения в банк или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, органами государственных доходов составляется реестр инкассовых распоряжений, согласно приложению 32 к настоящим Правилам, в котором указываются:
1) наименование налогоплательщика;
2) БИН/ИИН;
3) банковский счет налогоплательщика;
4) сумма налога (платежа);
5) код бюджетной классификации доходов;
6) дата и номер инкассового распоряжения;
7) код назначения платежа.
159. При полной уплате в бюджет налоговой задолженности налогоплательщика (налогового агента) по инкассовому распоряжению органа государственных доходов в лицевом счете производится запись по всем реквизитам, аналогично порядку отражения в лицевом счете уплаченных сумм по платежным поручениям, а в Журнале регистрации инкассовых распоряжений производится отметка об исполнении указанного инкассового распоряжения по соответствующим графам.
160. При частичном исполнении инкассового распоряжения в орган государственных доходов направляется электронное платежное поручение с отметкой о частичном исполнении.
В Журнале регистрации инкассовых распоряжений производится отметка о частичном списании средств по данному распоряжению с указанием номера банковского счета, с которого произведено списание денег.

161. Дербес шотта өндіріп алынған сомаларды көрсеткен кезде мынадай деректер ескеріледі:
1) инкассалық өкімнің нөмірі;
2) салық төлеушінің (салық агентінің) банк шотынан соманы есептен шығару күні;
3) салықтың немесе басқа міндетті төлемнің төленген сомасы;
4) бюджетке есептеу күні.
16-бап. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімақылардың артық төленген сомаларын есепке жатқызуларды және қайтаруларды есепке алу
162. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімақылардың артық төленген сомаларын есепке жатқызу және қайтару жүргізу үшін дербес шоттарды жүргізу орны бойынша мемлекеттік кіріс органына қағаз және/немесе электронды тасығыштарда Салық кодексінің 599-бабында көзделген салықтық өтініш беріледі.
Салық өтініштерін есепке алу және қайтару үшін Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімақылардың артық төленген сомаларын есепке жатқызу және қайтару жүргізудің салық өтініштерін есепке алу Журналы осы ережелерге 33-қосымшасына сәйкес грант қаржысы есебінен алынатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) есептелген сомасынан есепке жатқызылған ҚҚС асып кетуі жүргізіледі.
163. Салық кодексі 599-бабына сәйкес артық төленген салық және төлемақы сомасы салық төлеушінің өтінішінсіз салықтың және төлемақының осы түрі бойынша өсімақылар мен айыппұлдарды өтеу есебіне есепке жатқызылуы тиіс.
164. Артық төленген өсімақылар сомасы салық төлеушінің өтінішінсіз салықтың және төлемақының осы түрі бойынша бересілер мен айыппұлдарды өтеу есебіне есепке жатқызылуы тиіс.
165. Заңды тұлғаның, жеке кәсіпкер салықтық өтінішінде мынадай мәліметтер көрсетілуі тиіс:
1) өтініш берушінің атауы не тегі, аты, әкесінің аты;
2) БСН/ЖСН;
3) өтініш берушінің мекен-жайы;
4) артық төленген сомасы пайда болған салықтың немесе басқа міндетті төлемнің түрі;
5) есепке жатқызуға немесе қайтаруға жататын сома;
6) артық төленген сома есептелетін салықтың, төлемақының коды мен түрі;
7) банк шотына қайтарылған жағдайда - салық төлеушінің (салық агентінің) банктік шотының нөмірі және банк және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы, сондай-ақ олардың деректемелері.
166. Жеке кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаның осыған ұқсас салықтық өтінішінде мыналар көрсетілуі тиіс:
1) өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты;
2) БСН/ЖСН;
3) өтініш берушінің мекен-жайы;
4) жеке куәлік, төлқұжат немесе оны ауыстыратын құжаттың нөмірі және кім бергені;
5) артық төленген сома пайда болған салықтың немесе басқа міндетті төлемнің атауы;

161. При отражении в лицевом счете взысканных сумм учитываются следующие данные:
1) номер инкассового распоряжения;
2) дата списания суммы с банковского счета налогоплательщика (налогового агента);
3) оплаченная сумма налога или другого обязательного платежа;
4) дата зачисления в бюджет.
Параграф 16. Учет зачетов и возвратов излишне уплаченных сумм
налогов и других обязательных платежей, пеней в бюджет
162. Для проведения зачета или возврата излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей, пеней в бюджет в орган государственных доходов по месту ведения лицевых счетов представляется налоговое заявление, предусмотренное статьей 599 Налогового кодекса, на бумажных и/или электронных носителях.
Для учета налоговых заявлений на зачет и возврат ведется Журнал учета налоговых заявлений на зачет и возврат излишне (ошибочно) уплаченных налогов и других обязательных платежей в бюджет, пени, штрафов; превышения НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного, НДС уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта, согласно приложению 33 к настоящим Правилам.
163. Излишне уплаченная сумма налога, платы, сбора в соответствии со статьей 599 Налогового кодекса подлежит обязательному зачету в счет погашения пеней и штрафов по данному виду налога, платы, сбора без заявления налогоплательщика.
164. Излишне уплаченная сумма пеней подлежит обязательному зачету в счет погашения недоимки и штрафов по данному виду налога, платы, сбора без заявления налогоплательщика.
165. В налоговом заявлении юридического лица, индивидуального предпринимателя должны быть указаны сведения:
1) наименование либо фамилия, имя, отчество заявителя;
2) БИН/ИИН;
3) адрес заявителя;
4) вид налога или другого обязательного платежа, по которому образовалась излишне уплаченная сумма;
5) сумма, подлежащая зачету или возврату;
6) код и вид налога, платы, сбора на который зачитывается излишне уплаченная сумма;
7) в случае возврата на банковский счет – номер банковского счета налогоплательщика (налогового агента) и наименование банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, а также их реквизиты.
166. Аналогично в налоговом заявлении физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем, должно быть указано:
1) фамилия, имя, отчество заявителя;
2) БИН/ИИН;/
3) адрес заявителя;
4) номер удостоверения личности, паспорта или заменяющего его документа и кем он выдан;
5) наименование налога или другого обязательного платежа, по которому образовалась излишне уплаченная сумма;

6) нақты енгізілген сома;
7) есепке жатқызуға, қайтаруға жататын сома;
8) артық төленген сома есептелетін салықтың түрі мен коды;
9) жеке тұлғаның артық төленген салық сомасын қайтаруды жүргізу қажет банктік шотының нөмірі және банк және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы.
167. Егер міндетті төлемдердің жекелеген түрлерінің сомасын есептеу міндеті уәкілетті мемлекеттік органға жүктелген жағдайда, артық (қате) төленген басқа міндетті төлемдердің сомасын қайтару кезінде салық төлеуші қайтаруға өтінішке қайтару үшін негіздеме болып табылатын уәкілетті мемлекеттік органның құжатын қоса береді.
168. Артық төленген салық немесе басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдардың сомасының фактісі расталған кезде артық төленген сомаларды қайтару бюджетті орындау бойынша уәкілетті мемлекеттік органнан алынған деректер негізінде жүзеге асырылады.
169. Артық төленген табыс салығының сомасын қайтару кезінде резидент емес - салық төлеуші сома көрсетілетін қосарлама салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарт ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған кірістерден төленген табыс салығының сомасын қайтаруға салықтық өтінішті береді, онда мыналар көрсетілуі тиіс:
ұсталған салықтың сомасы;
халықаралық шарт бойынша ұсталуға жататын салық сомасы;
бюджеттен немесе шартты банк салымынан қайтарылуға тиіс салықтың жалпы сомасы.
170. Кеден төлемдері мен салықтардың, өсімақылардың артық төленген сомасын есепке жатқызу немесе қайтару үшін төлеуші кеден төлемдері мен салықтарды төлеу орны бойынша Бюджетке кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімақылардың артық (қате) төленген сомасы бар екендігін растауды алу үшін өтініш жолдайды.
171. Бюджетке кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімақылардың артық (қате) төленген сомасы бар екендігін растауды алғаннан кейін төлеуші кеден органының тіркеу есебінің орны бойынша мемлекеттік кіріс органына салықтарды, басқа да міндетті төлемдерді, өсімақылар мен айыппұлдарды есепке жатқызуға және қайтаруға салықтық өтініш береді. Өтінішке мына құжаттар қоса беріледі:
1) кеден төлемдерін, салықтарды және өсімақыларды төлегені туралы төлем құжаттарының көшірмелері;
2) кеден төлемдерін, салықтарды және өсімақыларды төлеген орын бойынша кеден органы берген бюджетке кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімақылардың артық (қате) төленген сомасы бар екендігін растау.
172. Кеден органының тіркеу есебінің орны бойынша мемлекеттік кіріс органы артық төленген кеден төлемдерінің, салықтардың және өсімақылардың сомаларын есепке жатқызуды немесе қайтаруды жүзеге асыру үшін салық төлеушінің тіркеу есебінің орны бойынша мемлекеттік кіріс органдарында салық берешегінің бар не жоқ екендігіне тексеру жүргізеді.

6) фактически внесенная сумма;
7) сумма, подлежащая зачету, возврату;
8) код и вид налога, на который зачитывается излишне уплаченная сумма;
9) номер банковского счета физического лица, на который следует произвести возврат излишне уплаченных сумм налогов и наименование банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
167. В случае, если обязанность по исчислению сумм отдельных видов обязательных платежей возложена на уполномоченный государственный орган, при возврате излишне (ошибочно) уплаченной суммы другого обязательного платежа налогоплательщик к налоговому заявлению на возврат прилагает документ уполномоченного государственного органа, являющегося основанием для возврата.
168. При подтверждении факта излишне уплаченной суммы налога или другого обязательного платежа, пеней возврат излишне уплаченной суммы осуществляется на основании данных, полученных от уполномоченного органа по исполнению бюджета.
169. При возврате уплаченной суммы подоходного налога налогоплательщик-нерезидент представляет налоговое заявление на возврат уплаченной суммы подоходного налога с доходов, полученных из источников в Республике Казахстан, в соответствии с положениями международного договора об избежании двойного налогообложения, в котором указываются:
сумма удержанного налога;
сумма налога, подлежащая удержанию по международному договору;
общая сумма налога, подлежащая возврату из бюджета или условного банковского вклада.
170. Для зачета или возврата излишне уплаченных сумм таможенных платежей и налогов, пеней плательщик обращается с заявлением в орган государственных доходов по месту уплаты таможенных платежей и налогов, пеней для получения Подтверждения наличия излишне (ошибочно) уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени в бюджет.
171. После получения Подтверждения наличия излишне (ошибочно) уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени в бюджет плательщик представляет в орган государственных доходов по месту регистрационного учета органа государственных доходов налоговое заявление на проведение зачета и возврата налогов, других обязательных платежей, пеней и штрафов. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) копии платежных документов об уплате таможенных платежей, налогов и пеней;
2) подтверждение наличия излишне (ошибочно) уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени в бюджет, выданное органом государственных доходов по месту уплаты таможенных платежей, налогов и пеней.
172. Для осуществления зачета или возврата излишне уплаченных сумм таможенных платежей, налогов и пеней орган государственных доходов по месту регистрационного учета органа государственных доходов производит проверку наличия либо отсутствия налоговой задолженности в органах государственных доходов по месту регистрационного учета налогоплательщика.

173. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, өсімақылар бойынша салық берешегі бар болған кезде кеден төлемдерінің, салықтардың, өсімақылардың артық төленген сомаларын есепке жатқызу салықтық өтініш негізінде салық төлеушінің тіркеу есебінің орны бойынша мемлекеттік кіріс органында жүргізіледі.
174. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, өсімақылар бойынша салық берешек жоқ болған кезде кеден органының тіркелген жері бойынша мемлекеттік кіріс органы кеден төлемдері мен салықтардың, өсімақылардың артық төленген сомаларын салықтық өтініш негізінде төлеушінің банктік шотына қайтару жүргізеді.
175. 599-бабына сәйкес осы салық, төлемақы түрі бойынша өсімақылар мен айыппұлдарды өтеу есебіне міндетті түрде есепке алуға жатады. Бұл ретте осы есепке жатқызу салық төлеушінің өтінішінсіз дербес шотта артық төленген салық, төлемақы сомасы пайда болған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
176. Салық төлеуші бюджетке артық төленген салық, төлемақы сомасын салықтардың, төлемақылардың басқа түрлері бойынша салық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызуға салықтық өтініш берген жағдайда осы Ереженің 175-тармағында көзделген есепке жатқызу жүргізілгеннен кейін мемлекеттік кіріс органына осындай өтініш берген күннен бастап он жұмыс күні ішінде мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) салық төлеуші есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салық, төлемақы түрі бойынша бересілерді;
салық төлеуші есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салық, төлемақы түрі бойынша өсімақыларды;
салық төлеуші есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салық, төлемақы түрі бойынша айыппұлдарды өтеу есебіне;
2) салықтардың және (немесе) төлемдердің осы және басқа түрлері бойынша алдағы төлемдер есебіне есепке алуға жатады.
Бұл ретте бюджетке артық төленген салықтың, төлемақының сомасын есепке жатқызу салық төлеуші тіркеу есебінде тұрған осы және басқа мемлекеттік кіріс органдарында бар салық бере,шектерін өтеу есебіне жүргізіледі.
177. Егер есепке жатқызуға салықтық өтініш берген салық төлеуші құрылымдық бөлімшесі (құрылымдық бөлімшелері) бар заңды тұлға болып табылған жағдайда, онда осы Ереженің 175-тармағында және 176-тармағының 1) тармақшасында көзделген есепке жатқызу жүргізілгеннен кейін бюджетке артық төленген салықтың, төлемақының сомасы есепке жатқызуға берілген салықтық өтінішінде көрсетілген құрылымдық бөлімшесінің (құрылымдық бөлімшелерінің) осы және басқа мемлекеттік кіріс органдарында бар салық берешегін өтеу есебіне мынадай тәртіпте есепке жатқызылады:

173. При наличии налоговой задолженности по налогам и другим обязательным платежам, пеней в бюджет зачет излишне уплаченных сумм таможенных платежей и налогов, пеней в счет погашения данной задолженности производится на основании налогового заявления в орган государственных доходов по месту регистрационного учета налогоплательщика.
174. При отсутствии налоговой задолженности по налогам и другим обязательным платежам, пеней в бюджет органом государственных доходов по месту регистрационного учета органа государственных доходов производится возврат излишне уплаченных сумм таможенных платежей и налогов, пеней на банковский счет плательщика на основании налогового заявления.
175. В случае подтверждения факта зачисления излишней суммы налога, платы, сбора в бюджет и наличия в лицевом счете налогоплательщика не уплаченной суммы пеней и штрафа по данному виду налога, платы, сбора сумма излишне уплаченного налога, платы в бюджет в соответствии со статьей 599 Налогового кодекса подлежит обязательному зачету в счет погашения пеней и штрафа по данному виду налога, платы, сбора. При этом данный зачет проводится без налогового заявления налогоплательщика в течение десяти рабочих дней со дня образования излишне уплаченной суммы налога, платы, сбора в лицевом счете.
176. В случае представления налогоплательщиком налогового заявления на зачет излишне уплаченной суммы налога, платы, сбора в бюджет в счет погашения налоговой задолженности по другим видам налогов, плат, сбора зачет проводится в течение десяти рабочих дней со дня представления такого заявления в орган государственных доходов после проведения зачета, предусмотренного пунктом 175 настоящих Правил, в следующем порядке:
1) в счет погашения:
недоимки по тому виду налога, платы, сбора который указан налогоплательщиком в налоговом заявлении на зачет;
пеней по тому виду налога, платы, сбора, который указан налогоплательщиком в налоговом заявлении на зачет;
штрафов по тому виду налога, платы, сбора, который указан налогоплательщиком в налоговом заявлении на зачет;
2) в счет предстоящих платежей по данному и по другим видам налогов и (или) плат, сбора.
При этом зачет излишне уплаченной суммы налога, платы, сбора в бюджет проводится в счет погашения имеющейся налоговой задолженности в данном и других органах государственных доходов, где состоит на регистрационном учете налогоплательщик.
177. В случае, если налогоплательщиком, представившим налоговое заявление на зачет, является юридическое лицо, имеющее структурное подразделение (структурные подразделения), то после проведения зачета, предусмотренного пунктом 175 и подпунктом 1) пункта 176 настоящих Правил, сумма излишне уплаченного налога, платы, сбора в бюджет зачитывается в счет погашения имеющейся в данном и других органах государственных доходов налоговой задолженности структурного подразделения (структурных подразделений), указанного в налоговом заявлении на зачет, в следующем порядке:

1) осы салық, төлемақы түрі бойынша бересілерді;
2) осы салық, төлемақы түрі бойынша өсімақыларды;
3) осы салық, төлемақы түрі бойынша айыппұлдарды;
4) салық төлеуші есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салық, төлемақы түрі бойынша бересілерді;
5) салық төлеуші есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салық, төлемақы түрі бойынша өсімақыларды;
6) салық төлеуші есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салық, төлемақы түрі бойынша айыппұлдарды өтеу есебіне есебіне есепке алуға жатады.
Заңды тұлғаның және құрылымдық бөлімшесінің (құрылымдық бөлімшелерінің) салық берешектері өтелгеннен кейін заңды тұлғаның артық төленген салық, төлемақы сомалары заңды тұлғаның салықтарының және (немесе) төлемдерінің осы және басқа түрлері бойынша алдағы төлемдер есебіне есепке алуға жатады.
178. Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі есепке жатқызуға салықтық өтініш берген кезде артық төленген салықтың, төлемақының сомасын есепке жатқызу осы Ереженің 175-176-тармақтарында белгіленген тәртіпте жүргізіледі.
Заңды тұлғада салық берешегі болған жағдайда құрылымдық бөлімшенің бюджетке артық төленген салықтың, төлемақының сомасы осы Ереженің 177-тармақтарында белгіленген тәртіпте заңды тұлғаның салық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызуға жатады.
179. Салық төлеушінің дербес шотында бюджетке артық төленген өсімақылар сомасы және сонымен бір уақытта салықтың, төлемақының осы түрі бойынша бересілер мен айыппұлдар болған жағдайда мемлекеттік кіріс органы дербес шотта артық төленген өсімақылар сомасы пайда болған күннен бастап он жұмыс күні ішінде салық төлеушінің өтінішінсіз салықтың, төлемақының осы түрі бойынша бересілер мен айыппұлдарды өтеу есебіне есепке жатқызу жүргізеді.
180. Салық төлеуші бюджетке артық төленген салықтың, төлемақының сомасын басқа салықтардың, төлемақылардың түрлері бойынша салық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызуға салықтық өтініш берген жағдайда есепке жатқызу осы Ереженің 179-тармағында көзделген есепке жатқызу жүргізілгеннен кейін мемлекеттік кіріс органына осындай өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде мынадай тәртіпте жүргізіледі:
1) өтеу есебіне:
салық төлеуші есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салық, төлемақы түрі бойынша бересілерді;
салық төлеуші есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салық, төлемақы түрі бойынша өсімақыларды;
салық төлеуші есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салық, төлемақы түрі бойынша айыппұлдарды;
2) салықтардың және (немесе) төлемдердің осы және басқа түрлері бойынша алдағы төлемдер есебіне есепке алуға жатады.
Бұл ретте артық төленген өсімақының сомасын есепке жатқызу салық төлеуші тіркеу есебінде тұрған осы және басқа мемлекеттік кіріс органдарында бар салық бере,шектерін өтеу есебіне жүргізіледі.

1) недоимки по данному виду налога, платы, сбора;
2) пеней по данному виду налога, платы, сбора;
3) штрафа по данному виду налога, платы, сбора;
4) недоимки по тому виду налога, платы, сбора, который указан налогоплательщиком в налоговом заявлении на зачет;
5) пеней по виду налога, платы, сбора, который указан налогоплательщиком в налоговом заявлении на зачет;
6) штрафа по виду налога, платы, сбора, который указан налогоплательщиком в налоговом заявлении на зачет.
После погашения налоговой задолженности юридического лица и структурного подразделения (структурных подразделений) излишне уплаченные суммы налога, платы, сбора юридического лица подлежат зачету в счет предстоящих платежей по данному и по другим видам налогов и (или) платы, сбора юридического лица.
178. При представлении налогового заявления на зачет структурным подразделением юридического лица зачет излишне уплаченной суммы налога, платы, сбора производится в порядке, установленном пунктами 175 и 176 настоящих Правил.
В случае наличия у юридического лица налоговой задолженности сумма излишне уплаченного налога, платы, сбора в бюджет структурного подразделения подлежит зачету в счет погашения налоговой задолженности юридического лица в порядке, установленном в пункте 177 настоящих Правил.
179. В случае наличия в лицевом счете налогоплательщика излишне уплаченной суммы пеней в бюджет и одновременно наличия недоимки и штрафов по данному виду налога, платы, сбора орган государственных доходов в течение десяти рабочих дней со дня образования излишне уплаченной суммы пеней в лицевом счете проводит зачет без заявления налогоплательщика в счет погашения недоимки и штрафов по данному виду налога, платы, сбора.
180. В случае представления налогоплательщиком налогового заявления на зачет излишне уплаченной суммы пеней в бюджет в счет погашения налоговой задолженности по другим видам налогов, плат, сбора зачет проводится в течение десяти рабочих дней со дня представления такого заявления в орган государственных доходов после проведения зачета, предусмотренного пунктом 179 настоящих Правил, в следующем порядке:
1) в счет погашения:
недоимки по тому виду налога, платы, сбора, который указан налогоплательщиком в налоговом заявлении на зачет;
пеней по тому виду налога, платы, сбора, который указан налогоплательщиком в налоговом заявлении на зачет;
штрафа по тому виду налога, платы, сбора, который указан налогоплательщиком в налоговом заявлении на зачет;
2) предстоящих платежей по виду налога, платы, сбора, который указан налогоплательщиком в налоговом заявлении на зачет.
При этом зачет излишне уплаченной суммы пеней проводится в счет погашения имеющейся налоговой задолженности в данном и других органах государственных доходов, где состоит на регистрационном учете налогоплательщик.

181. Егер есепке жатқызуға салықтық өтініш берген салық төлеуші құрылымдық бөлімшесі (құрылымдық бөлімшелері) бар заңды тұлға болып табылған жағдайда, онда осы Ереженің 179-тармағында және 180-тармағының 1) тармақшасында көзделген есепке жатқызу жүргізілгеннен кейін бюджетке артық төленген өсімақының сомасы есепке жатқызуға берілген салықтық өтінішінде көрсетілген құрылымдық бөлімшесінің (құрылымдық бөлімшелерінің) осы және басқа мемлекеттік кіріс органдарында бар салық берешегін өтеу есебіне мынадай тәртіпте есепке жатқызылады:
1) осы салық, төлемақы түрі бойынша бересілерді;
2) осы салық, төлемақы түрі бойынша өсімақыларды;
3) осы салық, төлемақы түрі бойынша айыппұлдарды;
4) салық төлеуші есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салық, төлемақы түрі бойынша бересілерді;
5) салық төлеуші есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салық, төлемақы түрі бойынша өсімақыларды;
6) салық төлеуші есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салық, төлемақы түрі бойынша айыппұлдарды өтеу есебіне есебіне есепке алуға жатады.
Заңды тұлғаның және құрылымдық бөлімшесінің (құрылымдық бөлімшелерінің) салық берешектері өтелгеннен кейін заңды тұлғаның артық төленген өсімақы сомалары заңды тұлғаның салықтарының және (немесе) төлемдерінің осы және басқа түрлері бойынша алдағы төлемдер есебіне есепке алуға жатады
182. Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі есепке жатқызуға салықтық өтініш берген кезде артық төленген өсімақылардың сомасын есепке жатқызу осы Ереженің 179-180-тармақтарында белгіленген тәртіпте жүргізіледі.
Заңды тұлғада салық берешегі болған жағдайда құрылымдық бөлімшенің артық төленген өсімақылардың сомасы осы Ереженің 181-тармақтарында белгіленген тәртіпте заңды тұлғаның салық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызуға жатады.
183. Осы тарауда көрсетілген есепке жатқызу тәртібі мынадай төлемақыларға, алымдарға қолданылады:
1) жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы;
2) жер бетіндегі көздерден алынатын су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы;
3) қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы;
4) радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемақы;
5) Қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланысын бергені үшін төлемақы.
6) Кеме жүзетiн су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы;
7) сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастырғаны үшін төленетін төлемақы;
8) аукциондардан алынатын алым;
9) азаматтық авиация саласындағы сертификаттау үшін алынатын алым.
184. Артық төленген салық немесе төлемақы сомасын есепке жатқызуды салық төлеушінің дербес шоты бойынша артық төленген сома есептелген мемлекеттік кіріс органы жүргізеді.

181. В случае, если налогоплательщиком, представившим налоговое заявление на зачет излишне уплаченной суммы пеней, является юридическое лицо, имеющее структурное подразделение (структурные подразделения), то после проведения зачетов, предусмотренных пунктом 179 и подпунктом 1) пункта 180 настоящих Правил, сумма излишне уплаченной пеней в бюджет зачитывается в счет погашения имеющейся в данном и других органах государственных доходов налоговой задолженности структурного подразделения (структурных подразделений), указанного в налоговом заявлении на зачет, в следующем порядке:
1) недоимки по данному виду налога, платы, сбора;
2) пеней по данному виду налога, платы, сбора;
3) штрафа по данному виду налога, платы, сбора;
4) недоимки по тому виду налога, платы, сбора, который указан налогоплательщиком в налоговом заявлении на зачет;
5) пеней по тому виду налога, платы, сбора, который указан налогоплательщиком в налоговом заявлении на зачет;
6) штрафа по тому виду налога, платы, сбора, который указан налогоплательщиком в налоговом заявлении на зачет.
После погашения налоговой задолженности юридического лица и структурного подразделения (структурных подразделений) излишне уплаченные суммы пеней юридического лица подлежат зачету в счет предстоящих платежей по данному и по другим видам налогов и (или) плат, сбора юридического лица.
182. При представлении налогового заявления на зачет структурным подразделением юридического лица зачет излишне уплаченной суммы пеней производится в порядке, установленном пунктами 179 и 180настоящих Правил.
В случае наличия у юридического лица налоговой задолженности сумма излишне уплаченной пени структурного подразделения подлежит зачету в счет погашения налоговой задолженности юридического лица в порядке, установленном в пункте 181 настоящих Правил.
183. Указанный в настоящей главе порядок проведения зачета распространяется на следующие платы, сборы:
1) плата за пользование земельными участками;
2) плата за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
3) плата за эмиссии в окружающую среду;
4) плата за использование радиочастотного спектра;
5) плата за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи;
6) плата за пользование судоходными водными путями;
7) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы;
8) сбор с аукционов;
9) сбор за сертификацию в сфере гражданской авиации.
184. Зачет суммы излишне уплаченного налога или платы, сбора производится органом государственных доходов, в котором по лицевому счету налогоплательщика числится излишне уплаченная сумма.

185. Салықтардың басқа түрлері бойынша берешекті өтеу есебіне бюджетке артық төленген салық, төлемақы сомасын аудару үшін есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға екі данада төлем тапсырмасын толтырады және бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның аумақтық органдарына береді.
186. Төлем тапсырмалары Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, өсімақылар мен айыппұлдар, есепке жатқызылуы тиіс ҚҚС-тың есептелген салық сомасынан арту, Қазақстан Республикасында тіркелген дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерге грант қаражаттары есебiнен сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша төленген ҚҚС сомаларын есепке жатқызуға және қайтаруға төлем тапсырмаларын тіркеу журналында тіркеледі.
187. Мемлекеттік кіріс органдары бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның аумақтық органдарына беретін артық төленген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімақылардың сомаларын есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізуге арналған төлем тапсырмасын толтыру мынадай тәртіппен жүргізіледі:
"Күні" жолында төлем тапсырмасын қалыптастыру күні көрсетіледі.
"Ақшаны жіберуші" жолында артық төленген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізетін мемлекеттік кіріс органының атауы көрсетіледі.
"ЖСК" жолында салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлем есептелген бюджеттің кіріс шоты көрсетіледі.
"Коды" жолында ақшаны жіберушінің (мемлекеттік кіріс органы ның) коды көрсетіледі, мұндағы бірінші сан мемлекеттік кіріс органы резиденттік белгісін, ал екіншісі - мемлекеттік кіріс органы экономикасының секторын білдіреді. Мемлекеттік кіріс органының коды - 11.
"БСН" жолында ақшаны жіберуші мемлекеттік кіріс органының БСН-і көрсетіледі.
"БСК" жолында бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі.
"Алушы - банк" жолында бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның атауы көрсетіледі;
"Бенефициар" жолында артық төленген салық сомаларын есепке алуды жүргізген кезде оның есебіне салық сомасы есептелетін мемлекеттік кіріс органының атауы көрсетіледі; салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді қайтаруды жүргізген кезде артық төленген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді қайтаруды жүргізуге өтініші берген салық төлеушінің атауы көрсетіледі.
"ЖСК" жолында салықты есепке алуды жүзеге асыру салық сомасы есепке алынатын бюджеттің кіріс коды көрсетіледі; артық төленген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді қайтаруды жүзеге асыру кезінде салық төлеушінің қайтару жүргізілетін банктік шоты көрсетіледі; артық (қате) төленген сомаларды жеке тұлғаларға қайтаруды жүзеге асырған кезде бенефициар банктің шоты көрсетіледі.
"Бек" жолында салықтар сомаларын басқа салықтар бойынша берешектерді өтеу есебіне жатқызу кезінде Бек коды көрсетіледі, мұндағы бірінші сан мемлекеттік кіріс органы резиденттік белгісін, ал екіншісі - мемлекеттік кіріс органы экономикасының секторын білдіреді; салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді банктік шотқа қайтару кезінде бенефициардың Бек коды көрсетіледі, мұндағы бірінші сан салық төлеушінің резиденттік белгісін, ал екіншісі - салық төлеуші экономикасының секторын білдіреді.
Артық төленген салық сомаларын қайтаруды жүргізу кезінде "БСН" жолында ақшаны алушы мемлекеттік кіріс органының БСН-і көрсетіледі; ал салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді қайтару кезінде - ақшаны алушы салық төлеушінің БСН-і көрсетіледі.
"Бенефициар банк" жолында артық төленген салық сомаларын қайтаруды жүргізу кезінде бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның атауы көрсетіледі; ал салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді банк шотына қайтаруды жүргізу кезінде қайтару жүргізілетін салық төлеушіге (өтініште көрсетілген) қызмет көрсететін банк атауы көрсетіледі.
"БСК" жолында салықтардың сомаларын салықтардың басқа да түрлері бойынша берешекті өтеу есебіне жатқызған кезде - бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның банктік сәйкестендіру коды; салық және басқа да міндетті төлемдердің, өсімақыларды сомаларын банк шотына қайтарған кезде салық төлеушіге қызмет көрсететін банк-бенефициардың банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі.
"Делдал - банк" жолы мен "БСК" жолы салық және бюджетке төленетін міндетті төлемдердің артық төленген сомаларын есепке жатқызу және қайтару жүргізілген кезде толтырылмайды.
"Сомасы жазбаша" жолында салықтың басқа да түрлері бойынша салық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызуға немесе банктік шотқа қайтаруға жататын сома жазбаша көрсетіледі, ол "Сомасы" жолында көрсетілген сомаға сәйкес болуы тиіс.
"Тауарды (қызмет көрсетуді, жұмыс орындауды) алынған күні" жолында салық және бюджетке төленетін міндетті төлемдердің, өсімақылардың артық төленген сомаларын есепке жатқызу және қайтару жүргізілген кезде толтырылмайды.
"Төлем тағайындау" жолында оның негізінде бюджетке артық (қате) төленген сомаларды есепке жатқызу немесе қайтару жүргізілетін немесе бюджеттен ҚҚС-н өтеу жүзеге асырылатын құжаттың атауы, нөмірі мен күні; артық төленген сомаларды есепке жатқызу немесе қайтару жүргізуге өтініш берген салық төлеушінің БСН/ЖСН және атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты; есепке жатқызу немесе қайтару жүргізілетін бюджет сыныптамасының коды көрсетіледі. Жеке тұлғаға артық төленген сомаларды қайтару кезінде қосымша оның шотының нөмірі көрсетіледі. Егер құрылымдық бөлімшелердің салық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызу жүргізілетін болса, құрылымдық бөлімшенің БСН/ЖСН және атауы көрсетіледі.
"Төлем белгілеудің коды" жолында төлем белгілеу кодтарының ішінен біреуі көрсетіледі.
"Бюджет жіктемесінің коды" жолы басқа да салықтар бойынша берешекті өтеу есебіне артық төленген салық сомаларын есепке жатқызу жүргізілген кезде толтырылады және салық сомасы есепке жатқызылатын бюджет жіктеушісінің коды көрсетіледі; салық төлеушінің банктік шотына салық және бюджетке төленетін міндетті төлемдердің, өсімақылардың артық төленген сомаларын қайтаруды жүзеге асырған кезде толтырылмайды.
"Валюталау күні" жолы салық және бюджетке төленетін міндетті төлемдердің, өсімақылардың артық төленген сомаларын есепке жатқызу мен қайтару жүргізілген кезде толтырылмайды.
Төлем тапсырмасына мемлекеттік кіріс органының басшысы, ал ол болмаған жағдайда - оны ауыстыратын тұлға және есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға қол қояды және салық мемлекеттік кіріс органының мөрімен куәландырылады.

185. Для перевода излишне уплаченной суммы налога, платы, сбора в бюджет в счет погашения задолженности по другим видам налогов должностным лицом, ответственным за ведение учета, заполняется два экземпляра платежного поручения и представляется в территориальные органы уполномоченного органа по исполнению бюджета.
186. Платежные поручения регистрируются в Журнале регистрации платежных поручений на зачет и возврат сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов, превышения НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, НДС уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта, дипломатическим и приравненным к ним представительствам, аккредитованным в Республике Казахстан.
187. Заполнение платежного поручения для проведения зачета и возврата излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей, пеней в бюджет, представляемого органами государственных доходов в территориальные органы уполномоченного органа по исполнению бюджета, производится в следующем порядке:
В поле "Дата" указывается дата формирования платежного поручения.
В поле "Отправитель денег" указывается наименование органа государственных доходов, который проводит зачет или возврат излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей, пеней.
В поле "ИИК" указывается доходный счет бюджета, на который была зачислена сумма налога или другого обязательного платежа.
В поле "Код" указывается код отправителя денег (органа государственных доходов), где первая цифра означает признак резидентства органа государственных доходов, а вторая означает сектор экономики органа государственных доходов.
В поле "БИН" указывается БИН органа государственных доходов – отправителя денег.
В поле "БИК" указывается банковский идентификационный код уполномоченного органа по исполнению бюджета.
В поле "Банк - получатель" указывается наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета.
"В поле "Бенефициар" при проведении зачета излишне уплаченных сумм налогов указывается наименование органа государственных доходов, на счет которого зачисляется сумма налога; при проведении возврата сумм налогов и других обязательных платежей, пеней указывается наименование налогоплательщика, подавшего заявление на проведение возврата излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей, пеней; при осуществлении возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм физическим лицам указывается наименование банка.
В поле "ИИК" при осуществлении зачета налогов указывается доходный счет бюджета, куда зачитывается сумма налога; при осуществлении возврата сумм налогов и других обязательных платежей, пеней указывается банковский счет налогоплательщика, на который производится возврат; при осуществлении возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм физическим лицам указывается счет банка-бенефициара.
В поле "Кбе" при зачете сумм налогов в счет погашения задолженности по другим видам налогов – код Кбе, где первая цифра означает признак резидентства органа государственных доходов, а вторая означает сектор экономики органа государственных доходов; при возврате сумм налогов и других обязательных платежей, пеней на банковский счет указывается Кбе бенефициара, где первая цифра означает признак резидентства налогоплательщика, а вторая цифра означает сектор экономики налогоплательщика.
В поле "БИН" при проведении зачета излишне уплаченных сумм налогов указывается БИН органа государственных доходов – получателя денег; а при проведении возврата сумм налогов и других обязательных платежей, пеней указывается БИН/ИИН налогоплательщика – получателя денег; при осуществлении возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм физическим лицам указывается БИН банка.
В поле "Банк бенефициара" при проведении зачета излишне уплаченных сумм налогов указывается наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета; при проведении возврата сумм налогов и других обязательных платежей, пеней на банковский счет указывается наименование банка, где обслуживается налогоплательщик (указанного в заявлении), на который производится возврат.
В поле "БИК" при зачете сумм налогов в счет погашения задолженности по другим видам налогов указывается банковский идентификационный код уполномоченного органа по исполнению бюджета; при возврате сумм налогов и других обязательных платежей, пеней на банковский счет указывается банковский идентификационный код банка-бенефициара, где обслуживается налогоплательщик.
Поле "Банк - посредник" и поле "БИК" при проведении зачета и возврата излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей, пеней в бюджет не заполняются.
В поле "Сумма прописью" указывается прописью сумма, подлежащая зачету в счет погашения налоговой задолженности по другим видам налогов или возврату на банковский счет, которая должна соответствовать сумме, указанной в поле "Сумма".
Поле "Дата получения товара (оказания услуг, выполнения работ)" при проведении зачета и возврата излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей, пеней в бюджет не заполняется.
В поле "Назначение платежа" указывается наименование, номер и дата документа, на основании которого осуществляется зачет или возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм в бюджет или возврат из бюджета НДС; БИН/ИИН и наименование налогоплательщика или фамилия, имя, отчество физического лица, подавшего заявление на проведение зачета или возврата излишне уплаченных сумм; код бюджетной классификации, с которого производится зачет или возврат. При возврате физическому лицу излишне уплаченных сумм дополнительно указывается номер его счета. В случае, если зачет производится в счет погашения налоговой задолженности структурного подразделения, указывается БИН/ИИН и наименование структурного подразделения.
В поле "Код назначения платежа" указывается один из кодов назначения платежа.
Поле "Код бюджетной классификации" заполняется при проведении зачета излишне уплаченных сумм налогов в счет погашения задолженности по другим налогам и указывается код бюджетной классификации, на который зачитывается сумма налога; при осуществлении возврата излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей, пеней на банковский счет налогоплательщика не заполняется.
Поле "Дата валютирования" при проведении зачета и возврата излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей, пеней в бюджет не заполняется.
Платежное поручение подписывается руководителем органа государственных доходов, а в случае его отсутствия лицом, его замещающим, и должностным лицом, ответственным за ведение учета, и заверяется печатью органа государственных доходов.

188. Резидент емес салық төлеушілерге артық төленген сомаларды шетел валютасында ашық банк шоттарына қайтару мемлекеттік кірістер органдары бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның аумақтық органдарына беретін төлем тапсырмасы негізінде ұлттық валютада жүргізіледі.
189. Әрбір салық төлеушіге (салық агентіне) дербес шоттар жүргізілмейтін салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша салық төлеуші басқа міндетті төлемдердің артық төленген сомасын растайтын уәкілетті мемлекеттік органдардан қосымша құжаттар беруі тиіс.
190. Мемлекеттік кіріс органына басқа міндетті төлемдерді қайтару үшін дәлелді себептері көрсетілетін көрсетілген соманы қайтаруға уәкілетті мемлекеттік органдардың жазбаша шешімі (қорытындысы) беріледі.
191. Артық төленген салық сомасы берешекті өтеудің белгіленген тәртібін жүргізуден кейін салық төлеушінің (салық агентінің) банк шотына қайтаруға жатады.
Салықтың, төлемақының, алымның, өсімпұлдың артық төленген сомасын қайтару салық берешегі болмаған кезде жүргізіледі.
Мемлекеттік кірістер органдарындары салық берешегi болған кезде салықтың, төлемақының, алымның, өсімпұлдың артық төленген сомасын есепке жатқызуға салықтық өтінішсіз салық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызуды жүргізеді.
Егер салық төлеуші заңды тұлға болып табылған жағдайда, салықтың, төлемақының, алымның, өсімпұлдың артық төленген сомасын есепке жатқызу есепке жатқызуға салықтық өтінішсіз заңды тұлға мен оның құрылымдық бөлімшелерінің салық берешегiн өтеу есебіне жүргізіледі.
Осы тармақта көзделген есепке жатқызу жүргізілгеннен кейін салықтың, төлемақының, алымның, өсімпұлдың артық төленген сомасының қалдығы қайтаруға жатады.
192. Банк шотына артық төленген салықтар мен басқа да міндетті төлемдер, өсімақылар сомасын салық төлеушіге (салық агентіне) қайтару кезінде осы Ережелердің 182-тармағында жазылған төлем тапсырмасын толтыру және бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның аумақтық органдарына беру тәртібі сақталады.
193. Артық төленген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, өсімақыларды қайтару егер Салық кодексінде өзгеше көзделмесе, қайтару туралы өтініш берілген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде салықты және басқа да міндетті төлемді төлеу орны бойынша жүргізіледі.
194. Егер қайтару немесе есепке жатқызу сомасы айлық есептік көрсеткіштің 100 еселенген мөлшерінен асқан жағдайда, міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға осы қайтарудың немесе есепке жатқызудың негізділігін растайтын жазбаша қорытынды береді.

188. Возврат излишне уплаченных сумм налогоплательщикам-нерезидентам на банковские счета, открытые в иностранной валюте, производится в национальной валюте на основании платежного поручения, представляемого органами государственных доходов в территориальные органы уполномоченного органа по исполнению бюджета.
189. По другим обязательным платежам в бюджет, где лицевые счета на каждого налогоплательщика (налогового агента) не ведутся, налогоплательщиком должны быть представлены дополнительно документы от уполномоченных государственных органов, подтверждающие излишне уплаченную сумму других обязательных платежей.
190. В орган государственных доходов представляется письменное решение (заключение) уполномоченных государственных органов на возврат указанных сумм, где указываются обоснованные причины для возврата других обязательных платежей.
191. После проведения установленного порядка погашения налоговой задолженности сумма излишне уплаченного налога подлежит возврату на банковский счет налогоплательщика (налогового агента).
Возврат излишне уплаченной суммы налога, платы, сбора, пени производится при отсутствии налоговой задолженности.
При наличии налоговой задолженности орган государственных доходов производит зачет излишне уплаченной суммы налога, платы, сбора, пени в счет погашения налоговой задолженности без налогового заявления на зачет.
В случае, если налогоплательщиком является юридическое лицо, зачет излишне уплаченной суммы налога, платы, сбора, пени производится в счет погашения налоговой задолженности юридического лица и его структурных подразделений без налогового заявления на зачет.
После проведения зачета, предусмотренного настоящим пунктом, остаток суммы излишне уплаченного налога, платы, сбора, пени подлежит возврату.
192. При возврате налогоплательщику (налоговому агенту) на банковский счет излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей, пеней соблюдается порядок заполнения и представления в территориальные органы уполномоченного органа по исполнению бюджета платежного поручения, изложенный в пункте 187 настоящих Правил.
193. Возврат излишне уплаченного налога и другого обязательного платежа, пеней в бюджет производится в течение пятнадцати рабочих дней со дня подачи заявления о возврате, если иное не установлено Налоговым кодексом.
194. В случае, если сумма возврата или зачета превышает 100-кратный размер месячного расчетного показателя, то должностное лицо по контролю за исполнением обязательств представляет письменное заключение, подтверждающее обоснованность данного возврата или зачета.

195. Дербес шоттардағы жүргізілген есепке жатқызулар мен қайтарулар туралы жазбалар бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның есептері, мемлекеттік кірістер органдарының төлем тапсырмалары негізінде жүргізіледі.
Салық берешегін өтеудің есебіне артық төлелген сомаларының өткізілген есепке жатқызулары бойынша резидент емес қосылған құн салығы бойынша салықты, резидент емес осы ережелерге 34-қосымшаға сәйкес қосылған құнға жататын төлеуді, салық төлеушіге есепке жатқызуды өткізуден кейін жүргізіледі.
196. Қате төленгендерді қоспағанда, төленген басқа да міндетті төлемдердің мынадай түрлері бюджеттен қайтаруға жатпайды:
1) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлік құралдарының жүріп өткені үшін алым;
2) жануарлар әлемін пайдаланғаны үшін төлемақы;
3) ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны үшін төлемақы;
4) кеме жүретін су жолдарын пайдаланғаны үшін төлемақы;
5) сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастырғаны үшін төлемақы;
6) консулдық алымдар.
197. Алым төлеген адам тиісті құжаттарды бергенге дейін тіркеуден (есепке қоюдан) не лицензиарға тиісті құжаттарды бергенге дейін лицензия алудан бас тартқан алымдарды бюджеттен алымдарды бюджеттен қайтару үшін қайтаруға өтінішті қоспағанда төлеу орны бойынша мемлекеттік кіріс органына көрсетілген төлемді қайтару қажеттілігі туралы шешіммен қоса тиісті тіркеуші орган берген құжат беріледі.
198. Төлеу орны бойынша мемлекеттік кіріс органына мемлекеттік бажды бюджеттен қайтару үшін мыналар беріледі:
1) қайтаруға өтініш;
2) мемлекеттік бажды қайтару үшін негіздеме болып табылатын тиісті мемлекеттік органның құжаты;
3) бюджетке мемлекеттік бажды төлеуді растайтын құжат.
199. Оның пайдасына іс бойынша бір тарап болып табылатын мемлекеттік мекемеден мемлекеттік бажды өндіріп алу туралы сот шешімі шыққан төлеушіге мемлекеттік баж сомасын қайтаруды мемлекеттік кіріс органы мыналардың негізінде жүргізеді:
1) салық төлеушінің немесе мемлекеттік мекеменің үшінші тұлғаның мүддесін қорғайтын жағдайларды қоспағанда мемлекеттік мекеменің салықтық өтініші;
2) бюджетке мемлекеттік баж төлеу туралы төлем құжаты немесе сот органының шешімі.
Бюджетке төленген мемлекеттік баж сомасын қайтаруды мемлекеттік кіріс органдары мемлекеттік баж сомасы есепке жатқызылған тиісті бюджет жіктемесінің кодынан жүргізеді.
Мемлекеттік кіріс органы мемлекеттік баж сомасын қайтаруды жүзеге асырғаннан кейін салық төлеушіге және (немесе) сот шешімін орындау туралы хабарлама жібереді.

195. Записи о произведенных зачетах и возвратах в лицевых счетах производятся на основании отчетов уполномоченного органа по исполнению бюджета и платежных поручений органа государственных доходов.
После проведения зачета в счет налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента, налогоплательщику выдается Подтверждение о проведенном зачете излишне уплаченных сумм в счет погашения налоговой задолженности по налогу на добавленную стоимость за нерезидента, согласно приложению 34 к настоящим Правилам.
196. Не подлежат возврату из бюджета следующие виды уплаченных других обязательных платежей, за исключением ошибочно уплаченных:
1) сбор за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан;
2) плата за пользование животным миром;
3) плата за использование особо охраняемых природных территорий;
4) плата за пользование судоходными водными путями;
5) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы;
6) консульские сборы.
197. Для возврата из бюджета сборов, по которым лицом, уплатившим сбор, заявлен отказ от совершения регистрации (постановки на учет) до подачи соответствующих документов в регистрирующие органы либо от получения лицензии до подачи соответствующих документов лицензиару, в орган государственных доходов по месту уплаты, кроме заявления на возврат представляется документ, выданный соответствующим органом, с решением о необходимости возврата указанного платежа.
198. Для возврата из бюджета государственной пошлины в орган государственных доходов по месту уплаты представляется:
1) заявление на возврат;
2) документ соответствующего государственного органа, являющегося основанием для возврата государственной пошлины;
3) документ, подтверждающий уплату государственной пошлины в бюджет.
199. Возврат суммы государственной пошлины плательщику, в пользу которого состоялось решение суда о взыскании государственной пошлины с государственного учреждения, являющегося стороной по делу, производится органом государственных доходов на основании:
1) налогового заявления налогоплательщика или государственного учреждения, за исключением случаев защиты государственным учреждением интересов третьих лиц;
2) платежного документа об уплате государственной пошлины в бюджет и решения судебного органа.
Возврат уплаченной в бюджет суммы государственной пошлины производится органами государственных доходов по месту ее уплаты с соответствующего кода бюджетной классификации, на который была зачислена сумма государственной пошлины.
После осуществления возврата суммы государственной пошлины органом государственных доходов направляется уведомление об исполнении судебного решения налогоплательщику и (или) государственному учреждению.

200. Мемлекеттік баж сомасын қайтаруға құжаттар мемлекеттік баж сомасының бюджетке есепке жатқызылған күннен бастап үш жылдық мерзім өткенге дейін мемлекеттік кіріс органына берілуі тиіс.
201. Бюджетке артық төленген салықты, төлемақыны есепке жатқызу және қайтару мерзімі бұзылған кезде Салық кодексінде белгіленген тәртіпте есепке жатқызу және қайтару мерзімі бұзылған әр күні үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландырудың ресми ставкасының 2,5 еселенген мөлшерінде өсімақы есептеле отырып, жүргізіледі.
202. Бюджет кірістерінің жіктемесінің кодтары арасында есепке жатқызу немесе салық төлеушінің (салық агентінің) банктік шотына қайтару жүзеге асырылғаннан кейін оның негізінде осындай есепке жатқызу және (немесе) қайтару жүргізілген төлем құжатына сәйкес дербес шоттарда мынадай операциялар көрсетіледі:
1) бюджет кірістерінің жіктемесінің басқа кодына есепке жатқызу жүргізілген тиісті код бойынша дербес шотта, сондай-ақ салық төлеушінің (салық агентінің) банк шотына қайтару кезінде есепке жатқызу немесе қайтару сомасы "Қайтарылды" бағанында көрсетіледі;
2) сома есепке жатқызылған тиісті код бойынша дербес шотта "Төленді" бағанында көрсетіледі.
203. Төлем көзінен ұсталатын салықтарды есептеу, ұстап қалу және аудару бойынша міндет жүктелген салық агенті жеке табыс салығын артық ұстап қалған жағдайда артық ұсталған салықты қайтару үшін салық төлеуші салық агентіне өтінішпен жүгінеді. Жеке табыс салығын артық ұстап қалу фактісі расталған кезде және салық агенті салық төлеушіге салықты қайтарған кезде қосымша салық есептілігі табыс етіледі.
17-бап. Есепке жатқызылуы тиіс қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан артығын қайтару
204. Салық тексеруі актісіне қол қойылғаннан кейін не бюджеттен қайтаруға жататын есептелген ҚҚС сомасынан есепке жатқызылуы тиіс ҚҚС артық сомасының дұрыстығын растау бойынша актіге қорытынды шығарылғаннан кейін салық тексеруінің нәтижелеріне не болмаса Салық кодексінің 274-бабы 2-тармағында көзделген, салық міндеттемесін орындауы жауапты алғаннан кейін жауапты лауазымды тұлға есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға ҚҚС төлеушілерінің тізімін береді, олар бойынша салық төлеушінің салық берешегі жоқ және (немесе) бар екендігі туралы құжат (бұдан әрі - берешектің жоқ екендігі туралы құжат) жасау қажет.
205. Егер ҚҚС төлеуші құрылымдық бөлімшесі бар заңды тұлға болып табылған жағдайда берешектің жоқ екендігі туралы құжат құрылымдық бөлімшелерінің салық берешектері ескеріле отырып, ҚҚС төлеушілер тізімі берілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жасалады.
Құрылымдық бөлімшелері жоқ заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлер бойынша берешектің жоқ екендігі туралы құжат үш жұмыс күні ішінде жасалады.
Берешектің жоқ екендігі туралы құжат ҚҚС төлеушілердің ітізімін берген күнге жасалады.

200. Документы на возврат суммы государственной пошлины должны быть представлены в орган государственных доходов до истечения трехлетнего срока со дня зачисления суммы государственной пошлины в бюджет.
201. При нарушении срока зачета и возврата излишне уплаченного налога, платы, сбора в бюджет зачет и возврат производится с начислением пеней в размере 2,5-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, за каждый день нарушения срока зачета и возврата в порядке, установленном Налоговым кодексом.
202. После осуществления зачета между кодами классификации доходов бюджета, или возврата на банковский счет налогоплательщика (налогового агента) в лицевых счетах в соответствии с платежным документом, на основании которого производился такой зачет и (или) возврат, отражаются следующие операции:
1) в лицевом счете по соответствующему коду, с которого произведен зачет на другой код классификации доходов бюджета, а также при возврате на банковский счет налогоплательщика (налогового агента) сумма зачета или возврата отражается в графе "Возвращено";
2) в лицевом счете по соответствующему коду, на который зачтена сумма, отражается в графе "Уплачено".
203. В случае излишнего удержания индивидуального подоходного налога налоговым агентом, на которого возложена обязанность по исчислению, удержанию и перечислению налогов, удерживаемых у источника выплаты, для возврата излишне удержанного налога налогоплательщик обращается с заявлением к налоговому агенту. При подтверждении факта излишнего удержания индивидуального подоходного налога и возврата налога налогоплательщику налоговым агентом представляется дополнительная налоговая отчетность.
Параграф 17. Возврат превышения налога на добавленную
стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога
204. В течение одного рабочего дня после подписания акта налоговой проверки либо заключения к акту по подтверждению достоверности сумм превышения НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного, подлежащего возврату из бюджета либо получения ответов об исполнении налогового обязательства, предусмотренного пунктом 2 статьи 274 Налогового кодекса, должностное лицо, ответственное за результаты налоговой проверки, представляет должностному лицу, ответственному за ведение учета, список плательщиков НДС, по которым необходимо составить документ об отсутствии и (или) наличии налоговой задолженности налогоплательщика (далее – документ об отсутствии задолженности).
205. В случае, если плательщиком НДС является юридическое лицо, имеющее структурные подразделения, то документ об отсутствии задолженности составляется в течение пяти рабочих дней со дня представления списка плательщиков НДС с учетом налоговой задолженности структурных подразделений.
По юридическим лицам, не имеющим структурные подразделения, и индивидуальным предпринимателям документ об отсутствии задолженности составляется в течение трех рабочих дней.
Документ об отсутствии задолженности составляется на дату представления списка плательщиков НДС.

206. Берешектің жоқ екендігі туралы құжат салық төлеушінің тіркеу есебінің орны бойынша;
орналасқан орны бойынша;
салық салу объектісінің және (немесе) салық салуға байланысты объектінің орналасқан орны бойынша;
салық төлеушінің құрылымдық бөлімшелерінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кіріс органдарында ашық дербес шоттардың деректері бойынша жасалады.
207. Берешектің жоқ екендігі туралы құжат жасалған күні есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға қайтару бойынша шешім қабылдау үшін берешектің жоқ екендігі туралы құжатты салық тексеруінің нәтижелеріне жауапты лауазымды тұлғаға береді. Берешектің жоқ екендігі туралы құжатқа есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға қол қояды.
208. Есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғадан берешектің жоқ екендігі туралы құжатты алған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей және есепке жатқызуға өтініштің негізінде салық тексеруін жүргізетін лауазымды тұлға екі данада осы Ережеге 18-қосымшаға сәйкес Есепке жатқызылуы тиіс қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан артығын қайтаруға өкім (бұдан әрі - өкім) жасайды.
ҚҚС төлеушілердің әрқайсысына бөлек өкім жасалады.
209. Өкімге салық тексеруін жүргізетін лауазымды тұлға қол қояды және ҚҚС артығын нақты есепке жатқызу (қайтару) жүргізу үшін есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға береді.
210. Өкім негізінде оны алғаннан кейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға салық берешегі болған кезде жасаған күнгі жағдай бойынша қалыптасқан заңды тұлғаның және/немесе құрылымдық бөлімшелердің салық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызу жүргізуге төлем тапсырмасын жасайды. Сонымен бір уақытта ҚҚС төлеушінің банк шотына ҚҚС артық сомасының қалдығын қайтаруға төлем тапсырмасы жасалады.
211. Төлем тапсырмасын есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға оны бекітуге берген күні мемлекеттік кіріс органының басшысы немесе оны ауыстыратын тұлға бекітеді.
212. Есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға ресімдеген төлем тапсырмасы қол қойылғаннан кейін бір жұмыс күнінен кешіктірілмей
213. ҚҚС артығын есепке жатқызғаннан (қайтарғаннан) кейін есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға өкімнің екінші данасын орындалғаны туралы белгі қоя отырып, салық тексеруінің нәтижелеріне жауапты лауазымды тұлғаға қайтарады. Өкімнің бірінші данасы есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғада қалады.
Қосылған құн салығы резидент емес төлеуге жататын салық төлеушіге есепке алу қосылған құн салығын қайтаруды өткізуден кейін растау жолымен есепке жатқызу қосылған құнға салықтың асып кетуін қайтару осы ережелерге 36-қосымшасына сәйкес салық берешегін өтеудің есебіне резидент еместегі қосылған құнға салығы бойынша сәйкес есептелгенеді.
18-бап. Өзге де негіздер бойынша қосылған құн салығын қайтару

206. Документ об отсутствии задолженности составляется по данным лицевых счетов, открытых в органах государственных доходов по месту регистрационного учета налогоплательщика:
по месту нахождения;
по месту нахождения объекта налогообложения и (или) объекта, связанного с налогообложением,
по месту нахождения структурных подразделений налогоплательщика.
207. В день составления документа об отсутствии задолженности должностное лицо, ответственное за ведение учета, представляет документ об отсутствии задолженности должностному лицу, ответственному за результаты налоговой проверки для принятия решения по возврату. Документ об отсутствии задолженности подписывается должностным лицом, ответственным за ведение учета.
208. Не позднее одного рабочего дня со дня получения от должностного лица, ответственного за ведение учета, документа об отсутствии задолженности и на основании налогового заявления на зачет должностное лицо, осуществляющее налоговую проверку, составляет в двух экземплярах Распоряжение на возврат превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, согласно приложению 35 к настоящим Правилам (далее – распоряжение).
На каждого плательщика НДС составляется отдельное распоряжение.
209. Распоряжение подписывается должностным лицом, осуществляющим налоговую проверку, и передается должностному лицу, ответственному за ведение учета, для осуществления фактического зачета (возврата) превышения НДС.
210. На основании распоряжения не позднее двух рабочих дней после его получения должностным лицом, ответственным за ведение учета, при наличии налоговой задолженности составляется платежное поручение на проведение зачета в счет погашения налоговой задолженности юридического лица и/или структурных подразделений, образовавшейся по состоянию на дату их составления. Одновременно составляется платежное поручение на возврат оставшейся суммы превышения НДС на банковский счет плательщика НДС.
211. Платежное поручение утверждается руководителем органа государственных доходов или лицом, его замещающим, в день его представления должностным лицом, ответственным за ведение учета, на утверждение.
212. Не позднее одного рабочего дня после подписания, оформленные должностным лицом, ответственным за ведение учета, платежное поручение направляются в территориальные органы уполномоченного органа по исполнению бюджета с указанием в назначении платежа реквизитов распоряжения на проведение зачета (возврата) превышения суммы НДС.
213. После проведения зачета (возврата) превышения НДС должностное лицо, ответственное за ведение учета, возвращает второй экземпляр распоряжения с отметкой об исполнении должностному лицу, ответственному за результаты налоговой проверки. Первый экземпляр распоряжения остается у должностного лица, ответственного за ведение учета.
После проведения возврата налога на добавленную стоимость путем зачета в счет налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента, налогоплательщику выдается Подтверждение о проведенном зачете превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного в счет погашения налоговой задолженности по налогу на добавленную стоимость за нерезидента, согласно приложению 36 к настоящим Правилам.
Параграф 18. Возврат налога на добавленную стоимость по иным
основаниям

214. Осы тараудың күші грант алушыларға немесе грант алушы тағайындаған орындаушыларға (бұдан әрі - грант алушы) грант есебінен сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша жеткізушілерге төленген қосылған құн салығы бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасында тіркелген дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерге (бұдан әрі өкілдіктер) шетелдiк дипломатиялық және оларға теңестiрiлген өкiлдiктердің ресми пайдалануына, сондай-ақ осы өкiлдiктердiң дипломатиялық және әкiмшiлiк-техникалық қызметкерлерiне, олармен бiрге тұратын отбасыларының мүшелерiн (бұдан әрі - персонал) қоса алғанда, жеке пайдалануға арналған тауарларды жұмыстар, қызмет көрсетулердi жеткізушілерге төленген қосылған құн салығы бойынша таралады.
215. Қосылған құн салығын грант алушыларға және өкілдіктерге қайтару Салық кодексінің 604-бабының сәйкес жүргізіледі.
216. Қосылған құн салығының сомасын қайтаруды (есепке жатқызуды) салық төлеушінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кіріс органы жүргізеді.
Қосылған құн салығын грант алушыларға қайтару грант қаражаты есебінен сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша төленген қосылған құн салығын қайтару туралы салықтық өтініш берілген күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
217. Грант алушының грант қаражаты есебінен қосылған құн салығын төлегені расталғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде салық тексеруін жүзеге асыратын лауазымды тұлға грант алушыға есепке жатқызуға салықтық өтініш беру қажеттігін хабарлайды.
Есепке жатқызуға салықтық өтініш осы Ереженің 212-тармағында белгіленген мерзімдер аяқталғанға дейін он дұмыс күні ішінде мемлекеттік кіріс органына беріледі.
Бұл ретте салық төлеушінің талабы бойынша салыстыру актісі жасалады.
218. Сонымен бір мезгілде салық тексеруін жүзеге асыратын лауазымды тұлға есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға грант алушылар тізімін береді, олар бойынша салық төлеушінің берешегінің бар және (немесе) жоқ екендігі туралы құжат (бұдан әрі - берешектің жоқ екендігі туралы құжат) жасауы тиіс.
219. Тізім берілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға тізім берілген күнге берешектің жоқ екендігі туралы құжат жасайды.
Егер грант алушы құрылымдық бөлімшелері бар заңды тұлға болып табылған жағдайда берешектің жоқ екендігі туралы құжат құрылымдық бөлімшелерінің салық берешектері ескеріле отырып, жасалады.

214. Действие настоящей главы распространяется на грантополучателей или исполнителей, назначенных грантополучателем (далее – грантополучатель), по суммам налога на добавленную стоимость, уплаченного поставщикам по приобретенным за счет средств гранта товарам, работам, услугам, а также на дипломатических и приравненных к ним представительств, аккредитованных в Республике Казахстан (далее – представительства), по суммам налога на добавленную стоимость, уплаченного поставщикам товаров, работ, услуг, предназначенных для официального пользования иностранными дипломатическими и приравненными к ним представительствами, а также для личного пользования дипломатического и административно-технического персонала этих представительств, включая членов их семей, проживающих вместе с ними (далее – персонал).
215. Возврат налога на добавленную стоимость грантополучателям и представительствам производится в соответствии со статьей 604 Налогового кодекса.
216. Возврат (зачет) суммы налога на добавленную стоимость производится органом государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика.
Возврат налога на добавленную стоимость грантополучателям производится в течение тридцати рабочих дней с даты представления налогового заявления о возврате налога на добавленную стоимость, уплаченного по товарам, работам, услугам, приобретаемым за счет средств гранта.
217. В течение одного рабочего дня после подтверждения уплаты грантополучателем налога на добавленную стоимость из средств гранта должностное лицо, осуществляющее налоговую проверку, сообщает грантополучателю о необходимости представления налогового заявления на зачет.
Налоговое заявление на зачет представляется в орган государственных доходов за десять рабочих дней до завершения сроков, установленных пунктом 216 настоящих Правил.
При этом по требованию налогоплательщика составляется акт сверки.
218. Одновременно должностное лицо, осуществляющее налоговую проверку, представляет должностному лицу, ответственному за ведение учета, список грантополучателей, по которым необходимо составить документ об отсутствии и (или) наличии налоговой задолженности налогоплательщика (далее – документ об отсутствии задолженности).
219. В течение пяти рабочих дней со дня представления списка должностное лицо, ответственное за ведение учета, составляет документ об отсутствии задолженности на дату представления списка.
В случае, если грантополучателем является юридическое лицо, имеющее структурные подразделения, то документ об отсутствии задолженности составляется с учетом налоговой задолженности структурных подразделений. По юридическим лицам, не имеющим структурные подразделения, и индивидуальным предпринимателям документ об отсутствии задолженности составляется в течение трех рабочих дней со дня представления списка.

220. Салық төлеушінің орналасқан жері бойынша салық берешегі жоқ болған кезде салықтардың және төлемақылардың басқа түрлері бойынша бар салық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызу былайша жүргізіледі:
салық салынатын объектілердің және салық салумен байланысты объектілердің орналасқан жері бойынша;
салық төлеушінің құрылымдық бөлімшелерінің орналасқан жері бойынша.
221. Бюджеттен қайтарылуы тиіс қосылған құн салығының сомасы Салық кодексінің 599-бабы 13 және 15-тармақтарында белгіленген жағдайларды қоспағанда басқа салық төлеушінің салық берешегін өтеу есебіне қайтаруға (есепке жатқызуға) жатпайды.
Берешектің жоқ екендігі туралы құжат салық төлеушінің тіркеу есебінің орны бойынша;
орналасқан орны бойынша;
салық салу объектісінің және (немесе) салық салуға байланысты объектінің орналасқан орны бойынша;
салық төлеушінің құрылымдық бөлімшелерінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кіріс органдарында ашық дербес шоттардың деректері бойынша жасалады.
Берешектің жоқ екендігі туралы құжат жасалған күні есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға қайтару бойынша шешім қабылдау үшін берешектің жоқ екендігі туралы құжатты салық тексеруінің нәтижелеріне жауапты лауазымды тұлғаға береді. Берешектің жоқ екендігі туралы құжатқа есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға қол қояды.
222. ҚҚС қайтаруды (есепке жатқызуды) мемлекеттік кіріс органдары қайтаруға салықтық өтігніште көрсетілген сома шегінде жүргізеді.
223. Есепке жатқызуға салықтық өтінішке тауарлар импорты кезінде төленуі тиіс ҚҚС төлеу есебіне ҚҚС есепке жатқызу кезінде тауарлар импорты кезінде төленуі тиіс ҚҚС сомасы көрсетіле отырып, кеден органының растауы қоса беріледі.
224. Егер бес жұмыс күні ішінде есепке жатқызуға салықтық өтініш берілмеген жағдайда ҚҚС есепке жатқызу (қайтару) жүргізілмейді.
225. Егер грант алушының салық берешегі болған жағдайда және есепке жатқызуға салықтық өтініш берген кезде есепке жатқызуға салықтық өтініште көрсетілген салық берешегі берешектің жоқ екендігі туралы құжаттың деректеріне сәйкес келмеген жағдайда ҚҚС қайтару (есепке жатқызу) берешектің жоқ екендігі туралы құжат негізінде жүргізіледі.
226. Есепке жатқызуға салықтық өтінішті алған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей салық тексеруін жүргізуге жауапты лауазымды тұлға екі данада осы Ережеге 37-қосымшаға сәйкес Грант қаражаты есебінен сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша төленген ҚҚС сомаларын қайтаруға өкім (бұдан әрі - өкім).
Әр грант алушыға бөлек өкім жасалады.

220. При отсутствии налоговой задолженности по месту нахождения налогоплательщика зачет в счет погашения имеющейся налоговой задолженности по другим видам налогов и плат производится:
по месту нахождения объекта налогообложения и (или) объекта, связанного с налогообложением;
по месту нахождения структурных подразделений налогоплательщика.
221. Сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего возврату из бюджета, не подлежит возврату (зачету) в счет погашения налоговой задолженности другого налогоплательщика, за исключением случаев, установленных пунктами 13 и 15 статьи 599 Налогового кодекса.
Документ об отсутствии задолженности составляется по данным лицевых счетов, открытых в органах государственных доходов по месту регистрационного учета налогоплательщика:
по месту нахождения;
по месту нахождения объекта налогообложения и (или) объекта, связанного с налогообложением,
по месту нахождения структурных подразделений налогоплательщика.
В день составления документа об отсутствии задолженности должностное лицо, ответственное за ведение учета, представляет документ об отсутствии задолженности должностному лицу, осуществляющему налоговую проверку, для принятия решения по возврату. Документ об отсутствии задолженности подписывается должностным лицом, ответственным за ведение учета.
222. Возврат (зачет) НДС осуществляется органами государственных доходов в пределах суммы НДС, указанной в налоговом заявлении на возврат.
223. К налоговому заявлению на зачет при проведении зачета НДС в счет уплаты НДС, подлежащего уплате при импорте товаров, прилагается подтверждение органа государственных доходов с указанием суммы НДС, подлежащего уплате при импорте товаров.
224. В случае, если в течение пяти рабочих дней не представлено налоговое заявление на зачет, зачет (возврат) НДС не производится.
225. В случае, если у грантополучателя имеется налоговая задолженность и при представлении налогового заявления на зачет налоговая задолженность, указанная в налоговом заявлении на зачет, не совпадает с данными документа об отсутствии задолженности, то возврат (зачет) НДС производится на основании документа об отсутствии задолженности.
226. Не позднее одного рабочего дня со дня получения налогового заявления на зачет должностное лицо, ответственное за проведение налоговой проверки, составляет Распоряжение на возврат сумм НДС, уплаченных по товарам, работам, услугам, приобретаемым за счет средств гранта, согласно приложению 37 к настоящим Правилам (далее – распоряжение) в двух экземплярах.
На каждого грантополучателя составляется отдельное распоряжение.

227. Өкімге салық тексеруінің нәтижелеріне жауапты лауазымды тұлға қол қояды және нақты ҚҚС есепке жатқызу (қайтару) жүргізу үшін есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға жіберіледі.
228. Өкім негізінде оны алғаннан кейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға салық берешегі болған кезде жасаған күнгі жағдай бойынша қалыптасқан заңды тұлғаның және/немесе құрылымдық бөлімшелердің салық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызу жүргізуге төлем тапсырмасын жасайды. Сонымен бір уақытта ҚҚС төлеушінің банк шотына ҚҚС артық сомасының қалдығын қайтаруға төлем тапсырмасы жасалады.
229. Төлем тапсырмасын мемлекеттік кіріс органының басшысы немесе оны ауыстырушы тұлға оны есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға бекітуге берген күні бекітеді.
230. Есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға ресімдеген төлем тапсырмасы қол қойылғаннан кейін бір жұмыс күнінен кешіктірілмей ҚҚС сомасын есепке жатқызуға (қайтаруға) өкім деректемелерін төлем белгілеуінде көрсете отырып, бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның аумақтық органына жіберіледі.
231. Грант алушыға ҚҚС есепке жатқызу (қайтару) жүргізігеннен кейін есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға өкімнің екінші данасын орындалғаны туралы белгі қоя отырып, салық тексеруінің нәтижелеріне жауапты лауазымды тұлғаға қайтарады. Өкімнің бірінші данасы есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғада қалады.
232. Салық кодексінің 241-бабына сәйкес төлеуге жататын қосылған құн салығы есебіне жатқызу жолымен қайтаруды өткізуден кейін салық төлеушіге осы Ереженің 31-қосымшасына сәйкес грант қаражаты есебінен сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша төленген, қосылған құн салығы есебіне жатқызуды өткізгені туралы растама беріледі.
233. Өкілдіктерге қосылған құн салығын қайтару Сыртқы істер министрлігінен жиынтық ведомостер (тізілімдер) мен қосылған құн салығын төлегенін растайтын құжаттарды алғаннан кейін отыз жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
234. Өкілдік қосылған құн салығын төлегенін растағаннан кейін бір жұмыс күні ішінде салық тексеруінің нәтижелеріне жауапты лауазымды тұлға екі данада осы Ережеге 38-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында тіркелген дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерге ҚҚС сомаларын қайтаруға өкім (бұдан әрі - өкім) жасайды.

227. Распоряжение подписывается должностным лицом, ответственным за результаты налоговой проверки, и передается должностному лицу, ответственному за ведение учета, для осуществления фактического зачета (возврата) НДС.
228. На основании распоряжения не позднее двух рабочих дней после его получения должностным лицом, ответственным за ведение учета, при наличии налоговой задолженности составляется платежное поручение на проведение зачета в счет погашения налоговой задолженности юридического лица и/или структурных подразделений, образовавшейся по состоянию на дату составления платежного поручения. Одновременно составляется платежное поручение на возврат оставшейся суммы НДС на банковский счет грантополучателя.
229. Платежное поручение утверждается руководителем органа государственных доходов или лицом, его замещающим, в день его представления должностным лицом, ответственным за ведение учета, на утверждение.
230. Не позднее одного рабочего дня после подписания оформленные должностным лицом, ответственным за ведение учета, платежное поручение направляется в территориальные органы уполномоченного органа по исполнению бюджета с указанием в назначении платежа реквизитов распоряжения на проведение зачета (возврата) НДС.
231. После проведения зачета (возврата) НДС грантополучателю должностное лицо, ответственное за ведение учета, возвращает второй экземпляр распоряжения с отметкой об исполнении должностному лицу, ответственному за результаты налоговой проверки. Первый экземпляр распоряжения остается у должностного лица, ответственного за ведение учета.
232. После проведения возврата налога на добавленную стоимость путем зачета в счет налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате в соответствии со статьей 241 Налогового кодекса, налогоплательщику выдается Подтверждение о проведенном зачете налога на добавленную стоимость, уплаченного по товарам, работам, услугам, приобретенным за счет средств гранта, согласно приложению 31 к настоящим Правилам.
233. Возврат налога на добавленную стоимость представительствам производится в течение тридцати рабочих дней после получения от Министерства иностранных дел Республики Казахстан сводных ведомостей (реестров) и документов, подтверждающих уплату налога на добавленную стоимость.
234. В течение одного рабочего дня после подтверждения уплаты налога на добавленную стоимость представительством должностное лицо, ответственное за результаты налоговой проверки, составляет Распоряжение на возврат сумм НДС дипломатическим и приравненным к ним представительствам, аккредитованным в Республике Казахстан, согласно приложению 38 к настоящим Правилам (далее – распоряжение) в двух экземплярах.

235. Өкім негізінде оны алғаннан кейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға өкілдіктің және (немесе) өкілдік персоналының банктік шотына ҚҚС қайтаруға төлем тапсырмасын жасайды.
236. Өкілдікке және (немесе) өкілдік персоналына ҚҚС қайтару жүргізілгеннен кейін есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға өкімнің екінші данасын орындалғаны туралы белгі қоя отырып, салық тексеруінің нәтижелеріне жауапты лауазымды тұлғаға қайтарады. Өкімнің бірінші данасы есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғада қалады.
19-бап. Заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру кезінде дербес шоттарды есепке алу және беру
237. Мемлекеттік кіріс органына заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру туралы құжаттарды берген жағдайда Салық кодексінің 39-бабының 6-тармағына сәйкес мемлекеттік кіріс органы оның құқық мирасқорына (құқық мирасқорларына) қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның салық міндеттемелерін беруге міндетті.
238. Құқық мирасқорына (құқық мирасқорларына) қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның салық міндеттемелерін бергенге дейін осы Ережелердің 175-182-тармақтарында жазылған тәртіпте қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның салық берешегін өтеу есебіне бюджетке артық төленген салық төлемақылар, өсімақылар сомасын есепке жатқызу жүргізіледі.
239. Егер құқық мирасқоры (құқық мирасқорлары) басқа мемлекеттік кіріс органында тіркеу есебінде тұрған жағдайда бюджетке төлемдер бойынша дербес шоттардың көшірмелері қайта ұйымдастырылған заңды тұлға құқық мирасқорының (құқық мирасқорларының) салықтар мен бюджетке басқа да міндетті төлемдерді төлеу жөніндегі салық міндеттемелерін қабылдайтын мемлекеттік кіріс органына жіберіледі.
240. Көрсетілген құжаттар дербес шоттардың көшірмелері жіберілетін, салықтар мен бюджетке басқа да міндетті төлемдер түрлерінің тізбесі келтірілетін ілеспе хатпен жіберіледі, дербес шотпен басылған күн көрсетіледі, басшының қолы, беретін мемлекеттік кіріс органының мөрі қойылады.
241. Дербес шоттарда "Операцияның және оның негізінде жазба жүргізілетін құжат мәні" бағанында қорытындыны шығарғаннан кейін беретін мемлекеттік кіріс органының дербес шоттарында мынадай мазмұндағы жазба жүргізіледі: ______________ (ауданы, қаласы, облысы) бойынша мемлекеттік кіріс органына дербес шоттардың көшірмелері берілді күні, қолы, мемлекеттік кіріс органының мөрі.
242. Құқық мирасқорының дербес шотына алынған құжаттардың негізінде қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның салық міндеттемелерін қабылдайтын мемлекеттік кіріс органы қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның сальдосын ғана енгізеді.
Қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның салық міндеттемелерін қабылдау кезінде қабылдаушы мемлекеттік кіріс органы қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның құжаттарын қабылдаған күннен бастап он жұмыс күні ішінде берген мемлекеттік кіріс органы н оларды қабылдағаны туралы хабарландыруға міндетті.

235. На основании распоряжения не позднее двух рабочих дней после его получения должностным лицом, ответственным за ведение учета, составляется платежное поручение на возврат НДС на банковский счет представительства и (или) персонала представительства.
236. После проведения возврата НДС представительству и (или) персоналу представительства должностное лицо, ответственное за ведение учета, возвращает второй экземпляр распоряжения с отметкой об исполнении должностному лицу, ответственному за результаты налоговой проверки. Первый экземпляр распоряжения остается у должностного лица, ответственного за ведение учета.
Параграф 19. Учет и передача лицевых счетов при реорганизации
юридического лица
237. В случае представления в орган государственных доходов документов о реорганизации юридического лица орган государственных доходов в соответствии с пунктом 6 статьи 39 Налогового кодекса обязан передать налоговые обязательства реорганизованного юридического лица его правопреемнику (правопреемникам).
238. До передачи налоговых обязательств реорганизованного юридического лица его правопреемнику (правопреемникам) производится зачет суммы излишне уплаченного налога, платы, пеней в счет погашения налоговой задолженности реорганизованного юридического лица в порядке, изложенном в пункте 175-182 настоящих Правил.
239. В случае если правопреемник (правопреемники) находится на регистрационном учете в другом органе государственных доходов, то копии лицевых счетов по платежам в бюджет направляются в орган государственных доходов, принимающий налоговые обязательства по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет правопреемника (правопреемников) реорганизованного юридического лица.
240. Указанные документы направляются сопроводительным письмом, где приводится перечень видов налогов и других обязательных платежей в бюджет, по которым направляются копии лицевых счетов, указывается дата, на которую распечатаны лицевые счета, проставляются подписи руководителя, печать передающего органа государственных доходов.
241. В лицевых счетах передающего органа государственных доходов после подведения итогов в графе "Содержание операции и документ, на основании которого производится запись" лицевого счета производится запись следующего содержания: "Копии лицевых счетов переданы в орган государственных доходов по _______________ (району, городу, области)", дата, подписи, печать органа государственных доходов.
242. Орган государственных доходов, принимающий налоговые обязательства реорганизованного юридического лица, на основе полученных документов в лицевой счет правопреемника вносит только сальдо реорганизованного юридического лица.
При принятии налоговых обязательств реорганизованного юридического лица принимающий орган государственных доходов в течение десяти рабочих дней со дня принятия документов реорганизованного юридического лица обязан уведомить передающий орган государственных доходов об их принятии.
При принятии налоговых обязательств реорганизованного юридического лица принимающий орган государственных доходов в течение десяти рабочих дней со дня принятия документов реорганизованного юридического лица обязан уведомить передающий орган государственных доходов об их принятии.

243. Қайта ұйымдастырылған заңды тұлғада бірнеше құқық мирасқоры болған жағдайда дербес шоттың сальдосы қайта ұйымдастыру кезінде құқық мирасқоры алған мүліктегі үлесі бойынша таратылады.
244. Салық кодексінің 39-бабы 2-тармағына сәйкес заңды тұлғаны қайта құру құқық мирасқорының (құқық мирасқорларының) салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерін бюджетке төлеу жөніндегі оның салық міндеттемелерінің орындау мерзімдерін өзгертуге негіз болып табылмайды.
20-бап. Салық төлеушінің (салық агентінің) орналасқан орнының өзгеруі кезінде дербес шоттарды есепке алу және беру
245. Заңды тұлғаның, филиалдың және өкілдіктіктің орналасқан жері өзгерген кезде бір мемлекеттік кіріс органынан басқа мемлекеттік кіріс органына салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шоттарын беру Салық кодексінің 595-бабында көзделген негіздер бойынша жүргізіледі.
246. Бұл ретте міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға мыналар көрсетілетін тізімді береді, онда:
1) салық төлеушінің (салық агентінің) атауы;
2) СТН-і (БСН/ЖСН (болған жағдайда));
3) тіркеу есебінен шығару күні;
4) салық төлеуші (салық агенті) көшетін мемлекеттік кіріс органының атауы.
247. Егер салық төлеушінің бюджетке төленген салықтың, төлемақылардың, өсімақылардың артық сомалары болған жағдайда дербес шоттарды бергенге дейін бюджетке артық төленген салық, төлемақылар, өсімақылар сомаларын салық төлеушінің салықтық өтініші бойынша егер Салық кодексінде белгіленген талап қою мерзімі өтпеген кезде салық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызу жүргізіледі.
Аталған есепке жатқызу жүргізілгеннен кейін артық төленген салықтың, төлемақылардың, өсімақылардың қалған сомалары салық төлеушінің салықтық өтініші бойынша банктік шотына аударылуға жатады.
248. Салық төлеуші тіркеу деректеріне өзгерістер енгізілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде артық төленген салықтың, төлемақылардың, өсімақылардың сомаларын есепке жатқызу және қайтару жүргізуге салықтық өтініш бермеген жағдайда салық төлеушінің дербес шоттарының жабылуы және осы тараумен белгіленген тәртіпте берілуі тиіс.
249. Артық төленген салықтың, төлемақылардың, өсімақылардың сомаларын есепке жатқызу және қайтару жүргізілгеннен кейін салық төлеушінің дербес шоттарында тиісті бағандар бойынша қорытынды шығарылады.
250. Беретін мемлекеттік кіріс органының дербес шоттарында "Дербес шот жабылды,____________дербес шоттар көшірмелері _____________ (облысы, қаласы) __________ (ауданы, қаласы) бойынша мемлекеттік кіріс органына жіберілді" жазбасы жүргізіледі.

243. В случае наличия у реорганизованного юридического лица нескольких правопреемников сальдо лицевого счета распределяется по доле в имуществе, полученном правопреемником (правопреемниками) при реорганизации.
244. Реорганизация юридического лица в соответствии с пунктом 2 статьи 39 Налогового кодекса не является основанием изменения сроков исполнения его налоговых обязательств по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет правопреемником (правопреемниками).
Параграф 20. Учет и передача лицевых счетов при изменении
места нахождения налогоплательщика (налогового агента)
245. Передача лицевых счетов налогоплательщика (налогового агента) из одного органа государственных доходов в другой орган государственных доходов при изменении места нахождения юридического лица, филиала и представительства производится по основаниям, предусмотренным статьей 595 Налогового кодекса.
246. При этом должностное лицо по контролю за исполнением обязательств представляет должностному лицу, ответственному за ведение учета, список, где указываются:
1) наименование налогоплательщика (налогового агента);
2) БИН/ИИН;
3) дата снятия с регистрационного учета;
4) наименование органа государственных доходов, куда переходит налогоплательщик (налоговый агент).
247. В случае, если налогоплательщик имеет излишне уплаченные суммы налога, платы, пеней в бюджет, то до передачи лицевых счетов проводится зачет суммы излишне уплаченного налога, платы, пеней в бюджет в счет погашения налоговой задолженности по налоговому заявлению налогоплательщика при условии, если не истек установленный Налоговым кодексом срок исковой давности.
После проведения указанного зачета остаток суммы излишне уплаченного налога, платы, пени подлежит перечислению на банковский счет по налоговому заявлению налогоплательщика.
248. В случае непредставления налогоплательщиком в течение пяти рабочих дней со дня внесения изменений в регистрационные данные налогоплательщика налогового заявления на проведение зачета и возврата суммы излишне уплаченного налога, платы, пеней, лицевые счета налогоплательщика подлежат закрытию и передаче в порядке, установленном настоящей главой.
249. После проведения зачета, возврата излишне уплаченной суммы налога, платы, пеней в лицевых счетах налогоплательщика подводятся итоги по соответствующим графам.
250. В лицевых счетах передающего органа государственных доходов производится запись "Лицевой счет закрыт __________, копии лицевых счетов ______ направлены (дата) органу государственных доходов по _______ (району, городу) ___________ (области, города)".

251. Салық төлеушінің дербес шотын түгендеу кезінде мемлекеттік кіріс органы салық төлеушінің салық есептілігін табыс етпеуі бөлігінде бұзушылықты анықтаған жағдай туындаған кезде салық төлеушінің жаңа орналасқан жері бойынша мемлекеттік кіріс органының атына жіберілген ілеспе хатта міндетті тәртіпте салық кезеңі (салық кезеңдері) көрсетіле отырып, салық төлеуші табыс етпеген салық есептілігі нысандарының тізбесі көрсетіледі.
252. Мемлекеттік кіріс органына жіберілген ілеспе хатта берілетін құжаттар тізбесі көрсетіледі. Дербес шоттар электронды тасығыштарда беріледі.
253. Салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шоты берілгеннен кейін он жұмыс күні ішінде салық төлеушінің (салық агентінің) барлық құжаттары оның жаңа орналасқан жері бойынша мемлекеттік кіріс органына берілуі тиіс.
254. Құжаттарды алу кезінде салық төлеушінің жаңа орналасқан орны бойынша мемлекеттік кіріс органы көрсетілген құжаттарды алу туралы беретін мемлекеттік кіріс органы н оларды алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде хабарлауға міндетті.
255. Салық төлеушінің (салық агентінің) қызметті жүзеге асыру орны, жаңа орналасқан орны бойынша мемлекеттік кіріс органы дербес шоттарды жүргізудің бұрынғы орны бойынша мемлекеттік кіріс органынан алынған кіретін "сальдоны" ескере отырып жаңа дербес шоттарды ашады.
256. Мемлекеттік кіріс органы Салық кодексімен белгіленген тәртіпте салық міндеттемелері бойынша салық берешегі болған кезде салық төлеушінің жаңа орналасқан жері, қызметті жүзеге асыру орны (салық агентінің) бойынша инкассалық өкім шығарады және бұрынғы орны бойынша мемлекеттік кіріс органына инкассалық өкім шығарылғаны туралы хабарлайды.
Салық төлеушінің бұрынғы орналасқан жері бойынша мемлекеттік кіріс органы хабарландыруды алған кезде бұрын шығарылған инкассалық өкімді кері қайтарады.
21-бап. Таратылатын заңды тұлғаның немесе жеке кәсіпкердің салық міндеттемелерінің орындалуын есепке алу
257. Салық тексеруін жүзеге асыратын лауазымды тұлға, сондай-аө міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға таратылатын заңды тұлғалардың, жеке кәсіпкерлердің тізімін береді.
Таратылатын заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері болған кезде атауы, БСН/ЖСН), орналасқан орны көрсетіле отырып, олардың тізбесі беріледі.
258. Таратылатын заңды тұлғаның, жеке кәсіпкердің талабы бойынша бюджет кірістері жіктемесінің барлық кодтары бойынша екі данада салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша салыстыра тексеру актісі жасалады.
Құрылымдық бөлімшесі бар заңды тұлғаны тарату кезінде осы және басқа мемлекеттік кіріс органдарында тіркеу есебінде бар заңды тұлға мен оның құрылымдық бөлімшелері бойынша салыстыра тексеру актісі жасалады.

251. При возникновении ситуации, когда при инвентаризации лицевого счета налогоплательщика органом государственных доходов выявлено нарушение в части не представления налогоплательщиком налоговой отчетности, в сопроводительном письме, адресованном органу государственных доходов по новому месту нахождения налогоплательщика, в обязательном порядке указывается перечень не представленных налогоплательщиком форм налоговой отчетности с указанием налогового периода (налоговых периодов).
252. В сопроводительном письме, адресованном органу государственных доходов, указывается перечень передаваемых документов. Лицевые счета передаются на электронных носителях.
253. В течение десяти рабочих дней после передачи лицевого счета налогоплательщика (налогового агента) все документы налогоплательщика (налогового агента) должны быть переданы в орган государственных доходов по новому месту его нахождения.
254. При получении документов орган государственных доходов по новому месту нахождения налогоплательщика обязан в течение десяти рабочих дней со дня их получения уведомить передающий орган государственных доходов о получении указанных документов.
255. Орган государственных доходов по новому месту нахождения налогоплательщика (налогового агента) открывает новые лицевые счета с учетом входящего "сальдо", полученного от органа государственных доходов по прежнему месту ведения лицевых счетов.
256. Орган государственных доходов по новому месту нахождения налогоплательщика (налогового агента) при наличии налоговой задолженности по налоговым обязательствам в порядке, установленном Налоговым кодексом, выставляет инкассовые распоряжения и уведомляет орган государственных доходов по прежнему месту о выставлении инкассовых распоряжений.
Орган государственных доходов по прежнему месту нахождения налогоплательщика при получении уведомления отзывает ранее выставленные инкассовые распоряжения.
Параграф 21. Учет исполнения налоговых обязательств
ликвидируемого юридического лица или индивидуального
предпринимателя
257. Должностное лицо, осуществляющее налоговую проверку, а также должностное лицо по контролю за исполнением обязательств представляет должностному лицу, ответственному за ведение учета, список ликвидируемых юридических лиц, индивидуальных предпринимателей.
При наличии у ликвидируемого юридического лица структурных подразделений представляется их перечень с указанием наименования, БИН, местонахождения.
258. По требованию ликвидируемого юридического лица, индивидуального предпринимателя составляется акт сверки по налогам и другим обязательным платежам в бюджет в двух экземплярах по всем кодам классификации доходов бюджета.
При ликвидации юридического лица, имеющего структурные подразделения, составляется акт сверки по юридическому лицу и его структурным подразделениям, состоящим на регистрационном учете в данном и других органах государственных доходов.

259. Таратылатын заңды тұлғада құрылымдық бөлімшелер болған жағдайда бюджеттің кірістерін жіктеу кодтары және барлық құрылымдық бөлімшелер бойынша үш данада салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша салыстыра тексеру актісі жасалады.
260. Салыстыра тексеру актісінің бір данасы заңды тұлғаға тапсырылады, екінші данасы мемлекеттік кіріс органында қалдырылады.
261. Тарату кезеңінде салық міндеттемелері туындаған жағдайда оларды орындау Салық Кодексінде белгіленген мерзімде және тәртіпте олардың туындауына қарай жүргізіледі.
262. Егер таратылатын заңды тұлғаның немесе жеке кәсіпкердің бюджетке артық төленген салықтардың, төлемақылар және өсімақылар сомасы болса, онда көрсетілген сома осы Ереженің 175-182-тармақтарында белгіленген тәртіпте таратылатын заңды тұлғаның немесе жеке кәсіпкердің салық берешегін өтеу есебіне есепке жтқызуға жатады.
263. Таратылатын заңды тұлғада немесе жеке кәсіпкерде салық берешегі болмаған жағдайда бюджетке артық төленген салық, басқа да міндетті төлемдердің және өсімақылардың сомалары салық тексеруі немесе Салық кодексінің 43-бабы 7-тармағына сәйкес жүргізілген камералдық бақылауы жүргізілгеннен кейін осы заңды тұлғаға немесе жеке кәсіпкерге қайтаруға жатады.
Артық төленген салық, басқа да міндетті төлемдер мен өсімақылар сомасын қайтаруға өтініш болмаған кезде салық тексеруін жүзеге асыратын лауазымды тұлға заңды тұлғаның немесе жеке кәсіпкердің дербес шотында есептеуге жататын артық төлеу сомасы, ал салық берешегі сомасын заңды тұлғаны салық төлеушілердің мемлекеттік дерекқорларынан және жеке тұлғаны жеке кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен алып тастағаннан кейін азайтуға жататын артық төлеу көрсетілетін салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар мен өсімақылардың сомаларын есептеуге (кемітуге) тізілім жасайды.
Дербес шоттарда көрсетілген операциялар жүргізілгеннен кейін дербес шоттың жабылуы жүргізіледі.
264. Салық кодексінің 38-бабы 6-тармағында көрсетілген құжаттарды алғаннан кейін құрылымдық бөлімшенің тіркеу есебінің орны бойынша мемлекеттік кіріс органы қызметін тоқтатқан құрылымдық бөлімшенің дербес шоттарын электронды тәсілмен заңды тұлғаның тіркеу есебінің орны бойынша мемлекеттік кіріс органына береді.
265. Құжаттарды беруді жүзеге асыратын мемлекеттік кіріс органының дербес шоттарында дербес шоттың тиісті бағандарында қорытынды жасалғаннан кейін дербес шоттың "Операцияның мазмұны және соның негізінде жазба жүргізілетін құжат" 2-бағанында мынадай мазмұндағы жазба жүргізіледі: "Дербес шоттардың көшірмелері ______________ (ауданы, қаласы, облысы) бойынша мемлекеттік кіріс органына берілді", күні, есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғалардың қолдары, мемлекеттік кіріс органының мөрі.

259. В случае наличия у ликвидируемого юридического лица структурных подразделений составляются акты сверок по налогам и другим обязательным платежам в бюджет в двух экземплярах по всем структурным подразделениям и кодам классификации доходов бюджета.
260. Один экземпляр акта сверки вручается юридическому лицу, а второй экземпляр остается в органе государственных доходов.
261. В случае возникновения в период ликвидации налоговых обязательств исполнение их производится по мере возникновения в сроки и в порядке, установленные Налоговым кодексом.
262. Если ликвидируемое юридическое лицо или индивидуальный предприниматель имеет суммы излишне уплаченных налогов, плат и пеней в бюджет, то указанные суммы подлежат зачету в счет погашения налоговой задолженности ликвидируемого юридического лица или индивидуального предпринимателя в порядке, установленном в пунктах 175-182 настоящих Правил.
263. При отсутствии у ликвидируемого юридического лица или индивидуального предпринимателя налоговой задолженности сумма излишне уплаченных налогов, других обязательных платежей и пеней в бюджет подлежит возврату этому юридическому лицу или индивидуальному предпринимателю после проведения налоговой проверки или камерального контроля, проведенного в соответствии с пунктом 7 статьи 43 Налогового кодекса.
При отсутствии заявления на возврат суммы излишне уплаченных налогов, плат и пеней должностное лицо, осуществляющее налоговую проверку, составляет Реестр к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и пеней, где отражает сумму переплаты, числящейся в лицевом счете ликвидированного юридического лица или индивидуального предпринимателя, к начислению, а сумму налоговой задолженности к уменьшению после исключения юридического лица из государственной базы данных налогоплательщиков и снятия физического лица с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя.
После проведения указанных операций в лицевом счете производится закрытие лицевого счета.
264. После получения указанных в пункте 6 статьи 38 Налогового кодекса документов орган государственных доходов по месту регистрационного учета структурного подразделения передает электронным способом лицевые счета прекратившего деятельность структурного подразделения в орган государственных доходов по месту регистрационного учета юридического лица.
265. В лицевых счетах органа государственных доходов, осуществляющего передачу документов, после подведения итогов в соответствующих графах лицевого счета в графе 2 "Содержание операции и документ, на основании которого производится запись" лицевого счета производится запись следующего содержания: "Копии лицевых счетов переданы в орган государственных доходов по ____________ (району, городу, области)", дата, подписи должностных лиц, ответственных за ведение учета, печать органа государственных доходов.

266. Мемлекеттік кіріс органы алынған құжаттардың негізінде заңды тұлғаның дербес шотына таратылған құрылымдық бөлімшенің "сальдосын" енгізеді.
Таратылған заңды тұлғаның немесе жеке кәсіпкердің дербес шоттарында "Дербес шот жабық" жазбасы жүргізіледі.
22-бап. Банкрот деп танылған заңды тұлғалардың, жеке кәсіпкерлердің және оңалту, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде көзделген негіздер бойынша тарату рәсімін өтетін заңды тұлғалардың, жеке кәсіпкерлердің салық міндеттемелерін орындауын есепке алу
267. Міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға оларға сот шешімдерімен деректемелерін көрсете отырып (атауы, БСН/ЖСН), орналасқан орны, банк шоттарының деректемелері, сот шешімінің күні мен нөмірі), банкроттық, оңалту, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 49-бабында көзделген негіздер бойынша тарату рәсімі қолданылған жеке кәсіпкерлердің, заңды тұлғалар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің тізбесін береді.
268. Заңды тұлға немесе жеке кәсіпкер туралы мәліметке "банкрот деп жарияланды", "оңалту рәсімін өтуде", "тарату рәсімін өтуде" белгісі енгізіледі.
269. Салық міндеттемелері тарату кезеңінде туындаған жағдайда орындау Салық кодексінде белгіленген мерзімде және тәртіпте олардың туындауына қарай жүргізіледі.
270. Заңды тұлғаны салық төлеушілердің мемлекеттік дерекқорынан алып тастағаннан кейін және жеке кәсіпкерді тіркеу есебінен шығарғаннан кейін міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға барлық қажетті құжаттар негізінде кемітуге есептен шығарылған міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдар мен өсімақылар, салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомасы, ал есептеуге есептелген артық төлеу сомалары көрсетілетін Салық және басқа да міндетті төлемдерды, міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдар мен өсімақыларды, сондай-ақ салық тексерулерінің нәтижелері мен әкімшілік жазаларды қолдану туралы қаулылар бойынша Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар, өсімақылар мен айыппұлдар сомаларын қоса есептеуге (кемітуге) тізілімді есептеуге тізілім (осы тараудың мақсатында бұдан әрі - Тізілім) толтырады.
Дербес шотта оның негізінде Тізілім толтырылатын құжаттың деректері көрсетіледі (құжаттың күні, нөмірі мен атауы).
Дербес шотта көрсетілген операцияларды жүргізгеннен кейін күнін, есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсете отырып дербес шотты жабуды жүргізеді.
23-бап. Сот хабарсыз кеткен деп таныған жеке тұлғаның салық міндеттемелерін есепке алу

266. Орган государственных доходов на основании полученных документов вносит в лицевой счет юридического лица "сальдо" ликвидированного структурного подразделения.
В лицевых счетах ликвидированного юридического лица производится запись "Лицевой счет закрыт".
Параграф 22. Учет исполнения налоговых обязательств
юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, признанных
банкротами, и юридических лиц, индивидуальных предпринимателей,
проходящих процедуру реабилитации, а также ликвидации по
основаниям, предусмотренным
Гражданским кодексом Республики Казахстан
267. Должностное лицо по контролю за исполнением обязательств представляет должностному лицу, ответственному за ведение учета, перечень индивидуальных предпринимателей, юридических лиц и их структурных подразделений, к которым решениями судов применена процедура банкротства, реабилитации, а также ликвидации по основаниям, предусмотренным статьей 49 Гражданского кодекса Республики Казахстан, с указанием реквизитов (наименование, БИН/ИИН, местонахождение, банковские реквизиты, дата и номер решения суда).
268. В сведения о юридическом лице или индивидуальном предпринимателе вводится признак "объявлен банкротом", "проходит процедуру реабилитации", "проходит процедуру ликвидации".
269. В случае возникновения в период ликвидации налоговых обязательств исполнение производится по мере их возникновения в сроки и порядке, установленные Налоговым кодексом.
270. После исключения юридического лица из государственной базы данных налогоплательщиков и снятия с регистрационного учета индивидуального предпринимателя должностное лицо по контролю за исполнением обязательств на основании всех необходимых документов заполняет Реестр к начислению (уменьшению) налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и пеней, а также Реестр к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, пеней и штрафов по результатам налоговых проверок и постановлениям о наложении административных взысканий (далее в целях настоящей главы - Реестр), где отражает суммы списанных налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, пеней и штрафов к уменьшению, а суммы числящейся переплаты - к начислению.
В лицевом счете отражаются данные документа, на основании которого заполняется Реестр (дата, номер и наименование документа).
После проведения указанных операций в лицевом счете производится закрытие лицевого счета с указанием даты, фамилия, имя, отчество должностного лица, ответственного за ведение учета.
Параграф 23. Учет налогового обязательства физического лица,
признанного судом безвестно отсутствующим

271. Соттың жеке тұлғаны хабарсыз кеткен деп тануы туралы шешім шыққанға дейін мемлекеттік кіріс органы сот органдарының сұрау салулары бойынша берешегінің жоқ (бар) екендігі туралы құжатты береді.
272. Хабарсыз кеткен жеке тұлғаның берешегінің жоқ (бар) екендігі туралы құжатты есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға жасайды.
273. Жеке тұлғаны соттың хабарсыз кетті деп тануы туралы шешім қабылданған күннен бастап келесі күннен кешіктірілмейтін мерзімде есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға соттың жеке тұлғаны хабарсыз кетті деп танығаны туралы мәлімет беріледі:
1) жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты;
2) СТН (ЖСН (болған жағдайда));
3) сот шешімінің күні мен нөмірі;
4) хабарсыз кетті деп танылған жеке тұлғаның мүлкіне қамқор ету бойынша міндеттеме жүктелген және хабарсыз кеткен жеке тұлғаның салық міндеттемесін орындауға міндетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты;
5) хабарсыз кеткен деп танылған жеке тұлғаның мүлкі жетпеген кезде есептен шығаруға жататын салықтар, төлемақылар мен сома.
274. Салық берешегі болған жағдайда есеп айырысулар сальдосы хабарсыз кетті деп танылған жеке тұлғаның мүлкіне қамқор ету бойынша міндеттеме жүктелген және хабарсыз кеткен жеке тұлғаның салық міндеттемесін орындауға міндетті тұлғаға ашылған дербес шотқа көшіріледі.
Көрсетілген операцияларды жүргізгеннен кейін хабарсыз кеткен жеке тұлғаның дербес шоты жабылады.
275. Мемлекеттік кіріс органы Салық кодексінде белгіленген тәртіппен хабарсыз кеткен деп танылған жеке тұлғаның салық берешегін өтеу үшін шаралар қабылдайды.
276. Хабарсыз кеткен деп танылған жеке тұлғаның мүлкі салық берешегін өтеу үшін жетпеген кезде есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға хабарсыз кеткен деп танылған жеке тұлғаның дербес шотында мүліктің жетпейтіндігі туралы сот шешімі шыққан күннен бастап салық берешегін оны өтеу үшін жетпейтін сома шегінде сот шешіміне сәйкес есептен шығарады.
Хабарсыз кеткен жеке тұлғаның салық берешегін есептен шығару дербес шотының "Азайтылды" бағанында көрсетілген сомасын өткізу жолымен жүргізіледі, "Операциялардың мазмұны" бағанында сот шешімінің нөмірі мен күні көрсетіледі.
277. Мемлекеттік кіріс органының бұрын есептен шығарылған салық берешегінің іс-әрекеті хабарсыз кеткен жеке тұлғаны тану туралы сот шешімін жою кезінде салық берешегінің осы сомасын дербес шотының "Есептелді" бағанына жазба жүргізу жолымен салық міндеттемесі жөніндегі қуыным мерзімінің белгіленген мерзіміне қарамастан сот тәртібінде жаңғыртылады.
24-бап. Қайтыс болған жеке тұлғаның салық берешегі мен артық төлеулерін есепке алу

271. До вынесения решения о признании судом физического лица безвестно отсутствующим по запросам судебных органов орган государственных доходов представляет документ об отсутствии (наличии) задолженности.
272. Документ об отсутствии (наличии) задолженности безвестно отсутствующего физического лица составляется должностным лицом, ответственным за ведение учета.
273. В срок не позднее следующего дня со дня принятия решения судом физического лица безвестно отсутствующим должностному лицу, ответственному за ведение учета, представляются сведения о признании судом физического лица безвестно отсутствующим, где указываются:
1) фамилия, имя, отчество физического лица;
2) ИИН;
3) дата и номер решения суда;
4) фамилия, имя, отчество лица, на которое возложена обязанность по опеке над имуществом физического лица, признанного безвестно отсутствующим, и обязанное исполнить налоговое обязательство безвестно отсутствующего физического лица;
5) виды налогов, плат и суммы, подлежащие списанию, при недостаточности имущества физического лица, признанного безвестно отсутствующим.
274. В случае наличия налоговой задолженности сальдо расчетов переносится в лицевой счет, открытый на лицо, на которое возложена обязанность по опеке над имуществом физического лица, признанного безвестно отсутствующим, и обязанное исполнить налоговое обязательство безвестно отсутствующего физического лица.
После проведения указанных операций лицевой счет безвестно отсутствующего физического лица закрывается.
275. Орган государственных доходов принимает меры для погашения налоговой задолженности физического лица, признанного в установленном порядке безвестно отсутствующим, в соответствии с Налоговым кодексом.
276. При недостаточности имущества физического лица, признанного безвестно отсутствующим, для погашения налоговой задолженности, должностным лицом, ответственным за ведение учета, со дня вынесения решения суда о недостаточности имущества в лицевом счете физического лица, признанного безвестно отсутствующим, налоговая задолженность в пределах суммы, недостаточной для ее погашения, списывается в соответствии с решением суда.
Списание налоговой задолженности безвестно отсутствующего физического лица производится путем проведения указанной суммы в графе лицевого счета "Уменьшено", в графе "Содержание операции" указывается номер и дата решения суда.
277. При отмене судом решения о признании физического лица безвестно отсутствующим действие ранее списанной органом государственных доходов налоговой задолженности возобновляется в судебном порядке независимо от установленного срока исковой давности по налоговому обязательству путем проведения записи в графу лицевого счета "Начислено" суммы этой задолженности.
Параграф 24. Учет налоговой задолженности и переплаты
умершего физического лица

278. Жеке тұлғаның қайтыс болуы туралы міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлғадан ақпаратты алғаннан кейін есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлғаға қайтыс болу күніне немесе оны қайтыс болды деп жариялаған күнге салық міндеттемелерінің орындалуы жөніндегі бюджетпен есеп айырысуларының жағдайы туралы қайтыс болған жеке тұлғаның дербес шотынан көшірме жазбаны беруі тиіс.
279. Міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға қайтыс болған жеке тұлғаның салық берешегін өтеу үшін шаралар қабылдайды және есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға мұрагерлерді айқындау жөніндегі ақпаратты; салықтар және төлемдер бойынша міндеттемелерді мұрагерлердің орындауына берілген соманы береді.
280. есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға қайтыс болған күнге немесе қайтыс болды деп жарияланған күнге қайтыс болған жеке тұлғаға дербес шот ашады және салықтар мен төлемақылар бойынша берешек немесе артық төлеу болған кезде қайтыс болу күніне қайтыс болған жеке тұлғаның есеп айырысулар сальдосына көшірілетін мұрагерлердің жаңа дербес шотын ашады.
281. Қайтыс болған күнге немесе қайтыс болды деп жарияланған күнге салықтар мен төлемақыларды төлеу жөніндегі қайтыс болған жеке тұлғаның салық міндеттемелері орындау мұрагерге (мұрагерлерге) жүктеледі.
282. Мұрагерге үш жұмыс күні ішінде орындалмаған салық міндеттемелерінің сомалары туралы хабарлама жібереді.
283. Мұрагер жоқ болған жағдайда оның қайтыс болу күніне қалыптасқан жеке тұлғаның салықтар мен төлемақылар бойынша берешегі Салық кодексінің 45-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес өтелді деп саналады.
Берешекті есептен шығару "Азайтылды" немесе дербес шоттың "Есептелді" бағанында дербес шотының бағанында көрсетілген салық және төлемақы сомасын өткізу жолымен жүргізіледі.
Жеке тұлғаны қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімінің күші жойылған кезде бұрын мемлекеттік кіріс органы есептен шығарған салық берешегі Салық кодексінің 46-бабында белгіленген талап қою мерзіміне қарамастан сот тәртібінде дербес шоттың осы берешек сомасы "Есептелді" бағанында жазба жүргізу арқылы қайта жаңғыртылады.
25-бап. Міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды есепке алу
284. Жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналарын есепке алу "Міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеу, ұстап қалу (есебіне жазу) және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 қазандағы № 1116 қаулысының негізінде жүргізіледі.

278. После получения информации от должностного лица по контролю за исполнением обязательств о смерти физического лица, должностное лицо, ответственное за ведение учета, должен представить должностному лицу по контролю за исполнением обязательств выписку из лицевого счета умершего физического лица о состоянии расчетов с бюджетом по исполнению налоговых обязательств на день смерти физического лица или на дату объявления его умершим.
279. Должностное лицо по контролю за исполнением обязательств принимает меры для погашения налоговой задолженности умершего физического лица и представляет должностному лицу, ответственному за ведение учета, информацию по определению наследников; суммы переданных на исполнение наследникам обязательств по налогам и платам.
280. Должностное лицо, ответственное за ведение учета, закрывает лицевой счет умершему физическому лицу на день смерти или на дату объявления его умершим и при наличии задолженности или переплаты по налогам и платам открывает новый лицевой счет на наследников, в который переносится сальдо расчетов умершего физического лица.
281. Исполнение налоговых обязательств умершего физического лица по уплате налогов и платам на день смерти или на дату объявления его умершим возлагается на наследника (наследников).
282. Наследнику в течение трех рабочих дней со дня получения органом государственных доходов документов об объявления его умершим направляется уведомление о сумме неисполненных налоговых обязательств.
283. В случае отсутствия наследника задолженность по налогам и платам физического лица, образованная на день его смерти или на дату объявления его умершим, в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 45 Налогового кодекса считается погашенной.
Списание задолженности производится путем проведения указанной суммы налога и платы в графе лицевого счета "Уменьшено" или в графе лицевого счета "Начислено".
При отмене судом решения об объявлении физического лица умершим действие ранее списанной органом государственных доходов налоговой задолженности возобновляется в судебном порядке независимо от срока исковой давности, установленного статьей 46 настоящего Кодекса, путем проведения записи в графу лицевого счета "Начислено" суммы этой задолженности.
Параграф 25. Учет обязательных пенсионных взносов и социальных
отчислений
284. Учет обязательных пенсионных взносов ведется на основании постановления Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2013 года № 1116 "Об утверждении Правил и сроков исчисления, удержания (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд".

Әлеуметтік аударымдарды есепке алу "Әлеуметтік аударымдарды есептеу және аудару ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 21 маусымдағы № 683 қаулысының негізінде жүргізіледі.
285. Мемлекеттік кіріс органдары жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналарының және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың толық және уақтылы аударылуына бақылауды жүзеге асырады.
286. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Зейнетақы төлеу мемлекеттік орталығы (бұдан әрі - Орталық) күн сайын өткен күнге уәкілетті органға "Облыстар қимасында Орталыққа зейнетақы жарналарының түсімдері туралы есепті" (Орталықтың 1-МЗЖ нысаны); "Облыстар қимасында Орталыққа әлеуметтік сақтандыру бойынша сомалардың түсімдері туралы есепті" (Орталықтың 2-ӘА нысаны) оған қоса оларға электрондық төлем құжаттарын табыс етеді.
287. Уәкілетті орган Орталық табыс еткен электрондық төлем құжаттарының негізінде БСАЖ-не міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды қабылдайды.
288. Электрондық төлем құжаттарын қабылдау нәтижелері бойынша республика бойынша, оның ішінде облыстар, Алматы және Астана қалалары бойынша жалпы сомада қабылданған электрондық төлем құжаттарымен бірге Орталықтың 1-МЗЖ нысаны мен Орталықтың 2-ӘА нысанының деректеріне салыстырып тексеру жүргізіледі.
Бұл ретте Орталықтың 1-МЗЖ нысанынан міндетті зейнетақы жарналары сомаларының "010" және "019" төлемнің белгілеу кодтары бойынша жиынтығы аталған Орталықтың 1-МЗЖ нысанына қоса берілген төлем құжаттары бойынша сомалардың жиынтығына, ал "032" және "095" төлем белгілеу кодтары бойынша сомалардың жиынтығы аталған Орталықтың 1-МЗЖ нысанына қоса берілген төлем құжаттары бойынша сомалардың жиынтығына сәйкес келуі тиіс, мұнда төлем белгілеу кодтары:
010 "Міндетті зейнетақы жарналары";
019 "Міндетті зейнетақы жарналарының уақтылы аударылмағаны үшін өсімақы";
032 "Жинақтаушы зейнетақы қорларының уақтылы аударылмағаны үшін қате есептелген сомаларды қайтаруы";
095 "Жинақтаушы зейнетақы қорларының уақтылы аударылмағаны үшін қате есептелген өсімақы сомаларын қайтаруы".
Бұл ретте Орталықтың 2-ӘА нысанынан әлеуметтік аударымдар сомаларының "012" және "017" төлем белгілеу кодтары бойынша жиынтығы аталған Орталықтың 2-ӘА нысанына қоса берілген төлем құжаттары бойынша сомалардың жиынтығына, ал "026" және "094" белгілеу кодтары бойынша сомалардың жиынтығы аталған Орталықтың 2-ӘА нысанына қоса берілген төлем құжаттары бойынша сомалардың жиынтығына сәйкес келуі тиіс, мұнда төлем белгілеу кодтары:
012 "Міндетті әлеуметтік аударымдар";
017 "Міндетті әлеуметтік аударымдардың уақтылы аударылмағаны үшін өсімақы";
026 "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қате есептелген төлемдерді қайтаруы";
094 "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қате есептелген міндетті әлеуметтік аударымдардың уақтылы аударылмағаны үшін өсімақыларды қайтаруы";

Учет социальных отчислений ведется на основании постановления Правительства Республики Казахстан от 21 июня 2004 года № 683 "Об утверждении Правил исчисления социальных отчислений".
285. Органы налоговой службы осуществляют контроль за полнотой и своевременностью перечисления обязательных пенсионных взносов в накопительный пенсионный фонд и социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования.
286. Государственным центром по выплате пенсий Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Центр) ежедневно за прошедший день представляется в уполномоченный орган "Отчет о поступлении пенсионных взносов в Центр в разрезе областей" (Форма 1-ОПВ Центр); "Отчет о поступлении сумм отчислений по социальному страхованию в Центр в разрезе областей" (Форма 2-СО Центр) с приложением электронных платежных документов к ним.
287. Уполномоченным органом производится прием в ЦУЛС обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений на основании представленных Центром электронных платежных документов.
288. По результатам приема электронных платежных документов производится сверка данных: Формы 1-ОПВ Центр и Формы 2-СО Центр с принятыми электронными платежными документами в общей сумме по республике, в том числе по областям, городам Алматы и Астана.
При этом итог сумм обязательных пенсионных взносов из Формы 1-ОПВ Центра по кодам назначения платежа "010" и "019" должен соответствовать итог у сумм по платежным документам, приложенным к указанной Форме 1-ОПВ Центра, а итог суммы по кодам назначения платежа "032" и "095" должен соответствовать итогу сумм по платежным документам, приложенным к указанной Форме 1-ОПВ Центра, где коды назначения платежа:
010 "Обязательные пенсионные взносы";
019 "Пеня за несвоевременное перечисление обязательных пенсионных взносов";
032 "Возврат накопительным пенсионным фондом ошибочно зачисленных сумм за несвоевременное перечисление обязательных пенсионных взносов";
095 "Возврат накопительным пенсионным фондом ошибочно зачисленных сумм пеней за несвоевременное перечисление обязательных пенсионных взносов".
При этом итог сумм социальных отчислений из Формы 2-СО Центра по кодам назначения платежа "012" и "017" должен соответствовать итогу сумм по платежным документам, приложенным к указанной Форме 2-СО Центра, а итог суммы по кодам назначения платежа "026" и "094" должен соответствовать итогу сумм по платежным документам, приложенным к указанной Форме 2-СО Центра, где коды назначения платежа:
012 "Обязательные социальные отчисления";
017 "Пеня за несвоевременное перечисление обязательных социальных отчислений";
026 "Возврат Акционерным обществом "Государственный фонд социального страхования" ошибочно зачисленных сумм";
094 "Возврат Акционерным обществом "Государственный фонд социального страхования" ошибочно зачисленных сумм пеней за несвоевременное перечисление обязательных социальных отчислений".

289. Уәкілетті орган күн сайын республика бойынша әрбір күн үшін төлем құжаттарының негізінде міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдардың түсімдері мен қайтаруларының бірыңғай дерекқорын қалыптастырады, онда төлем құжаттарының барлық деректемелері көрсетіледі.
290. Уәкілетті орган төлем құжатында көрсетілген БСН/ЖСН) негізінде міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды төлеу бойынша агенттің орналасқан (тұрғылықты) орны бойынша салық төлеушінің тіркеу деректеріне сәйкес республиканың мемлекеттік кіріс органдары бойынша төлем құжаттарын бөлуді жүргізеді.
Мемлекеттік кіріс органдары бойынша міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын бөлу нәтижелері бойынша "Міндетті зейнетақы жарналарының алынған түсімдері мен қайтаруларын мемлекеттік кіріс органдары бойынша бөлу бойынша есеп" (3- ҚР МЗЖ нысаны) қалыптасады.
Мемлекеттік кіріс органдары бойынша әлеуметтік аударымдардың сомаларын бөлу нәтижелері бойынша "Әлеуметтік аударымдардың алынған түсімдері мен қайтаруларын мемлекеттік кіріс органдары бойынша бөлу бойынша есеп" (4- ҚР ӘА нысаны) қалыптасады.
291. Уәкілетті орган күн сайын мемлекеттік кіріс органдары на 3-ҚР МЗЖ нысаны мен 4- ҚР ӘА нысанын және төлем құжаттарын жібереді.
292. Мемлекеттік кіріс органдары төлем құжаттарын "Өңдеуге дайын" мәртебесімен бірыңғай ақпараттық жүйенің республика деңгейінен алынған міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды қабылдау режимінде қабылдайды.
Төлем құжаттарын қабылдау режимін таңдаған кезде агенттің БСН/ЖСН) бойынша дербес шоттарға жазба жүргізіледі.
293. Мемлекеттік кіріс органдарында міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды есепке алу Орталықтан келіп түскен және қайтарылған сомалар бойынша алынған төлем құжаттарының; салық төлеушілер тапсырған салық есептілігі; есептелген (кемітілген) сомалар бойынша - салық тексерулері нәтижелерінің негізінде жүргізіледі.
294. Мемлекеттік кіріс органдары әрбір күн үшін міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдардың түсімдері мен қайтарымдарының жалпы сомаларын есепке алуды № 25-ЖЗҚ нысанының Міндетті зейнетақы жарналарының түсімдері мен қайтарулары тізілімінде және № 25-ӘСҚ нысанының Әлеуметтік аударымдардың түсімдері мен қайтарулары тізілімінде жүргізеді.
295. Мемлекеттік кіріс органдары әрбір күн үшін міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдардың түсімдері мен қайтарымдарының жалпы сомаларын есепке алуды "Бастапқы таратуды қарау" және "Төлемдердің импортталған тізілімдерінің жай-күйін бақылау" режимдерінің көмегімен бірыңғай ақпараттық жүйеде жүргізіледі.

289. Уполномоченный орган формирует ежедневно единую базу данных поступлений и возвратов обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений на основании платежных документов за каждый день по всей республике, где отражаются все реквизиты платежных документов.
290. Уполномоченный орган производит распределение платежных документов по органам государственных доходов республики в соответствии с регистрационными данными налогоплательщика по месту нахождения (жительства) агента по уплате обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений на основании БИН/ИИН, указанного в платежном документе.
По результатам распределения сумм обязательных пенсионных взносов по органам государственных доходов формируется "Отчет по распределению полученных поступлений и возвратов обязательных пенсионных взносов по органам государственных доходов" (Форма 3-ОПВ РК).
По результатам распределения сумм социальных отчислений по органам государственных доходов формируется "Отчет по распределению полученных поступлений и возвратов обязательных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования по органам государственных доходов" (Форма 4-СО РК).
291. Уполномоченный орган ежедневно направляет отчеты: Формы 3-ОПВ РК и Форма 4-СО РК и электронные платежные документы в органы государственных доходов.
292. Органы государственных доходов принимают платежные документы в режиме приема обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений полученные с республиканского уровня единой информационной системы со статусом "Готов к обработке".
При выборе режима приема платежных документов производится запись в лицевые счета по БИН/ИИН агента.
293. Учет обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений органами государственных доходов ведется в лицевых счетах на основе полученных платежных документов по поступившим и возвращенным суммам от Центра; налоговой отчетности, представленной агентами; результатов налоговых проверок - по начисленным (уменьшенным) суммам.
294. Ведение учета общих сумм поступлений и возвратов обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений за каждый день органами государственных доходов производится в Реестре поступлений и возвратов по обязательным пенсионным взносам формы № 25-НПФ и в Реестре поступлений и возвратов социальных отчислений формы № 25-ФСС.
295. Учет общих сумм поступлений и возвратов обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений за каждый день органами государственных доходов ведется в единой информационной системе с помощью режимов "Просмотр первичного распределения" и "Контроль состояния импортированных реестров платежей".

296. Міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды есептеу салық есептілігінде көрсетіледі. Бұл ретте салық төлеуші нысандардың "Мемлекеттік кіріс органының коды" торкөзін толтыруы тиіс.
297. Міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды төлеу бойынша агенттердің дербес шоттары:
1) заңды тұлғаларға, олардың құрылымдық бөлімшелеріне - орналасқан орны бойынша;
2) жеке кәсіпкерлерге, жеке нотариустар мен адвокаттарға және жеке сот орындаушыларына - орналасқан (тұрғылықты) орны бойынша ашылады.
298. Дербес шоттарды ашқан, жүргізген және жапқан кезде; мiндеттi зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдардың, өсiмақылар мен айыппұлдардың есептелген, қоса есептелген, аударылған және түскен сомаларының есебін жүргізген кезде осы тарауда көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, осы Ережелердің 2 және 3-бөлімдерінде мазмұндалған тәртіп сақталады.
299. Дербес шотта міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдардың келіп түскен және қате аударылғандар қайтарылған сомаларының есебі № 25-ЖЗҚ нысанының Міндетті зейнетақы жарналарының түсімдері мен қайтарулары тізілімінде және № 25-ӘСҚ нысанының Әлеуметтік аударымдардың түсімдері мен қайтарулары тізілімінде жүргізіледі.
300. Міндетті зейнетақы жарналары бойынша берешектерді бұрынғы қызметкердің банктік шотына немесе карт-шотына аударған кезде зейнетақымен қамтамасыз ету туралы заңнамада белгіленген жағдайларда салық агенті өсімақы сомалары есепке алмағанда жоғарыда көрсетілген міндетті зейнетақы жарналарының сомасы ұсталған кезең үшін қосымша Жеке табыс салығы бойынша есеп береді.
Есепке бұрынғы қызметкерге акцепт жүргізілгені туралы банктің белгісімен бірге, міндетті зейнетақы жарналары мен өсімақы сомаларын аудару фактісін растайтын төлем құжатының көшірмесі қоса беріледі.
Бұрынғы қызметкерінің банктік шотына аударылған міндетті зейнетақы жарналары мен өсімақылар сомасына дербес шотта азайту жүргізіледі.
301. Дербес шоттарда операцияларды жазу тиісті бағандар бойынша құжаттардың негізінде жүргізіледі:
"Ағымдағы күнтізбелік күн" бағанында - операцияларды жазбасы күні көрсетіледі;
"Операция жазбасы (енгізу) күні" бағанында ағымдағы операция күні жазбасының күні көрсетіледі.
"Операцияның мазмұны" бағанында - мiндеттi зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдардың, өсiмақылардың есептелген, қоса есептелген, аударылған және түскен сомаларының есебін жүргізгенде операцияларды жазу күні көрсетіледі;
"Төлеу мерзімі" бағанында - міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды төлеу бойынша агент тапсырған салық есептілігінің негізінде немесе салық тексеруін жүргізудің қорытындысы бойынша төлеу мерзімі заңға сәйкес төлеу мерзімі;
"Банк шотынан есептен шығару" бағанында - төлем құжатында көрсетілген күн;
"Есептеу күні" бағанында - міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдары бойынша ЗТМО-нан алынған тізілім күні көрсетіледі;
"Есептелді" бағанында - төлеушінің салық есептілігінің және (немесе) салық тексеруі нәтижелерінің негізінде мiндеттi зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдардың есептелген және қоса есептелген сомасы;
"Кемітілді" бағанында - төлеушінің салық есептілігінің және (немесе) салық тексеруі нәтижесінің негізінде азайтылуға жататын сома;
"Төленді" бағанында - төлем құжаттары негізінде түсімдер сомалары;
"Қайтарылды" бағанында - 3-ҚР ЖЗҚ нысаны мен 4-ҚР ӘА нысанының және оларға төлем құжаттарының есебі негізінде қате аударылған сомаларды қайтарулар сомасы;
"Есеп айырысу сальдосы (Бересі) (-) немесе (Артық төлеу (+)" бағаны мынадай арифметикалық әрекет негізінде есептеледі:
"Есептік кезеңнің басына есеп айырысу сальдосы" бағаны алу "Есептелді" бағаны қосу "Азайтылды" бағаны қосу "Төленді" бағаны алу "Қайтарылды" бағаны;
"Өсімақы сомасы" бағанында - табыстың нақты төленуі шартында агенттердің жинақтаушы зейнетақы қорларына және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына уақтылы аудармаған міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар сомасына есептелген тұрақсыздық сомалары;
"Кезең ішінде" бағанында - өсімақыларды есептеу немесе азайту жүргізілген кезең;
"Өсімақы төленді" бағанында міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар түсімдері мен қайтарулары тізілімі және оларға төлем құжаттары негізінде өсімақы сомалары;
"Өсімақы сальдосы" есептелген және төленген өсімақылар арасындағы айырма;
"Қайтаруларды шегере отырып жыл басынан енгізілді" бағанында 3-ҚР МЗЖ нысаны мен 4-ҚР ӘА нысанының есебіне және төлем құжаттарына сәйкес қайтарылған міндетті зейнетақы жарналары әлеуметтік аударымдарды шегергендегі түскен сомалар.

296. Исчисленные суммы обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений отражаются в налоговой отчетности. При этом налогоплательщиком необходимо производить заполнение в формах ячейки "Код органа государственных доходов" является обязательным.
297. Лицевые счета агентов по уплате обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений открываются:
1) юридическим лицам, их структурным подразделениям – по месту нахождения;
2) индивидуальным предпринимателям, частным нотариусам, адвокатам и частным судебным исполнителям – по месту нахождения (жительства).
298. При открытии, ведении и закрытии лицевых счетов; учете исчисленных, начисленных, перечисленных и поступивших сумм обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений, пеней соблюдается порядок, изложенный в разделах 2 и 3 настоящих Правил, с учетом особенностей, предусмотренных в настоящей главе.
299. Учет поступивших и возвращенных ошибочно перечисленных сумм обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений в лицевом счете ведется на основании Реестра поступлений и возвратов обязательных пенсионных взносов формы № 25-НПФ и Реестра поступлений и возвратов социальных отчислений формы № 25-ФСС и платежных документов к нему.
300. При перечислении задолженности по обязательным пенсионным взносам на банковский счет бывшего работника в случаях установленных законодательством о пенсионном обеспечении налоговым агентом представляется дополнительный Расчет по индивидуальному подоходному налогу за тот период, в котором были удержаны вышеуказанные суммы обязательных пенсионных взносов, без учета суммы пеней.
К расчету прилагается копия платежного документа, подтверждающего факт перечисления суммы обязательных пенсионных взносов и пеней бывшему работнику.
Сумма обязательных пенсионных взносов и пеней, перечисленных на банковский счет бывшего работника, проводятся в лицевой счет к уменьшению.
301. Записи операций производятся на основании документов по соответствующим графам лицевого счета:
в графе "Дата текущего календарного дня" – указывается дата записи операции;
в графе "Дата записи (ввода) операции" – указывается дата записи текущего операционного дня;
в графе "Содержание операции" – запись об исчислении, начислении, уменьшении, поступлении, возвратах обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений и сумм пеней с указанием соответствующих документов;
в графе "Срок уплаты" – срок уплаты в соответствии с законодательством о пенсионном обеспечении и социальных отчислений на основании представленной агентом по уплате обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений налоговой отчетности или срок уплаты по результатам налоговой проверки;
в графе "Дата списания с банковского счета" – дата, указанная в платежном документе;
в графе "Дата зачисления" – указывается дата реестра полученного из ГЦВП по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям;
в графе "Начислено" – сумма исчисленных и начисленных обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений на основании налоговой отчетности агента и (или) результатов налоговой проверки;
в графе "Уменьшено" – сумма, подлежащая уменьшению на основании налоговой отчетности агента и (или) результатов налоговой проверки;
в графе "Уплачено" – сумма поступлений на основании платежных документов;
в графе "Возвращено" – сумма возвратов ошибочно перечисленных сумм на основании отчета Формы 3-ОПВ РК и Формы 4-СО РК и платежных документов к нему;
графа "Сальдо расчетов (Недоимка (-) или (Переплата (+)" рассчитывается на основе следующих арифметических действий:
графа "Сальдо расчетов на начало отчетного периода" минус графа "Начислено" плюс графа "Уменьшено" плюс графа "Уплачено" минус графа "Возвращено";
в графе "Сумма пени" – сумма неустойки, начисленная на сумму обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений, своевременно не перечисленных агентами в накопительные пенсионные фонды и Государственный фонд социального страхования при условии фактической выплаты доходов;
в графе "За период" – период, за который произведено начисление или уменьшение пеней;
в графе "Уплачено пени" – сумма пеней на основании Реестра поступлений и возвратов обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений и платежных документов к нему;
в графе "Сальдо пени" – разница между начисленными и уплаченными суммами пеней;
в графе "Внесено с начала года за вычетом возвратов" - сумма поступивших за минусом возвращенных обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений в соответствии с отчетом Формы 3-ОПВ РК и Формы 4-СО РК и платежных документов.

302. Төлеушімен төлем құжаттарында төлемнің мақсатты коды қате, төлемнің мақсатына сәйкес келмейтін көрсетілген кезде, соның салдарынан негізгі төлем мен өсімақы сомаларына төлемдерді дұрыс емес бөлу болғанда, төлеушімен дербес шотты жүргізу орны бойынша мемлекеттік кіріс органына өтініш табыс етіледі. Табыс етілген өтініш негізінде төлеушімен салыстыру актісі жасалады, қате төленген сома расталған жағдайда дербес шотта тиісті қосымша бухгалтерлік хаттаулар жүргізіледі. Төлеушінің дербес шотында аталған аударым өтініш мемлекеттік кіріс органына табыс етілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
303. Төлем құжаттарын алған кезде мемлекеттік кіріс органы мынадай:
1) төлеушінің СТН-ы (БСН/ЖСН (болған кезде)) дұрыс көрсетілмеуі;
2) салық төлеушілердің мемлекеттік дерекқорында жоқ агент бойынша төлем құжатын алуы;
3) салық төлеушілердің мемлекеттік дерекқорында тіркелген, бірақ орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша бірде бір мемлекеттік кіріс органында тіркелмеген агент бойынша төлем құжатын алуы;
4) банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның:
электронды төлем құжатын дұрыс емес ресімделген;
деректемелердің ақша жіберуші төлем құжатында көрсеткен деректемелерге сәйкес келмеген;
міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдардың сомаларын қайта берілген;
төлем құжаттары олардың тиесілілігі анықталғанға дейін агенттің дербес шотында көрсетілмеген кезде ақша аудару туралы қате нұсқауы себепті агентті анықтау мүмкін емес.
Жоғарыда аталған төлемдер анықталмаған деп есептеледі және барлық мемлекеттік кіріс органының қолы жететін және төлем құжатының атауы бойынша және басқа деректемелері бойынша міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдардың тиесілігін анықтау үшін шаралар қолдануды күнделікті талап ететін "Анықталмаған төлемдер" мәртебесіндегі ақпарат қалыптасады.
Барлық мемлекеттік кіріс органдарында кү сайын Орталықтан электронды төлем құжаттарын қабылдағаннан кейін міндетті тәртіпте жасалуы тиіс "анықталмаған төлемдер" базасын анықтау бойынша жұмыстар жүргізіледі.
304. Мемлекеттік кіріс органы міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды төлеу кезінде төлем тапсырмалары қате ресімделген жағдайда төлеушінің тіркеу деректері бойынша төлем құжатының тиесілігі анықтайды, мемлекеттік кіріс органы "Анықталмаған төлемдер" базасында агенттің СТН (БСН/ЖСН (болған кезде)) түзету жүргізеді. Агенттің түзетілген СТН (БСН/ЖСН (болған кезде)) салық төлеушінің тіркеу деректерімен салыстырылады және алшақтықтар болмаған кезде міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдардың сомасы дербес шотта көрсетіледі. Бұл ретте "Анықталмаған төлемдер" базасында мынадай қосымша жазба жүргізіледі:
түзетілген СТН (БСН/ЖСН (болған кезде));
дербес шотқа енгізу күні;
міндетті зейнетақы жарналары әлеуметтік аударымдар бойынша дербес шотына жазба жүргізген мемлекеттік кіріс органының атауы.

302. При ошибочном указании агентом в платежных документах кода назначения платежа, не соответствующего назначению платежа, вследствие которого произошло неправильное распределение платежей на сумму основного платежа и пеней плательщиком представляется заявление в орган государственных доходов по месту ведения лицевого счета. На основании представленного заявления с агентом составляется акт сверки, в случае подтверждения суммы ошибочно зачисленного платежа в лицевом счете производятся соответствующие дополнительные проводки. Указанный перевод в лицевом счете агента осуществляется в срок не позднее трех рабочих дней со дня представления в орган государственных доходов заявления.
303. При получении платежных документов, по которым орган государственных доходов не может выяснить агента, по следующей причине:
1) неверного указания БИН/ИИН;
2) получения платежного документа по агенту, который отсутствует в государственной базе данных налогоплательщиков;
3) получения платежного документа по агенту, который зарегистрирован в государственной базе данных налогоплательщиков, но не зарегистрирован ни в одном органе государственных доходов по месту нахождения (жительства);
4) ошибочные указания о переводе денег банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, при:
неверном оформлении электронного платежного документа;
несоответствии реквизитов реквизитам, указанным в платежном документе отправителем денег;
повторной передачи суммы обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений платежные документы не отражаются в лицевом счете агента до выяснения их принадлежности.
Указанные платежи считаются невыясненными и на республиканском уровне формируются в базе со статусом "Невыясненные платежи", доступная для всех органов государственных доходов и требующая ежедневного принятия мер для выяснения принадлежности сумм обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений по наименованию и по другим реквизитам платежного документа.
Во всех органах государственных доходов проводится работа по выяснению базы "невыясненных платежей", которые в обязательном порядке должны отрабатываться ежедневно после приема электронных платежных документов из Центра.
304. В случае неправильного оформления платежного поручения при уплате обязательных пенсионных взносов или социальных отчислений органом государственных доходов определяется принадлежность платежного документа по регистрационным данным плательщика, орган государственных доходов производит корректировку БИН/ИИН агента в базе "Невыясненные платежи". Откорректированный БИН/ИИН агента сверяется с регистрационными данными налогоплательщика, и при отсутствии расхождений сумма поступлений обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений отражается в лицевом счете. При этом в базе "Невыясненные платежи" производится дополнительная запись:
откорректированный БИН/ИИН;
дата проводки в лицевой счет;
наименование органа государственных доходов, который произвел запись в лицевой счет по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.

305. Түзетілген СТН (БСН/ЖСН (болған кезде)) ескеріле отырып бір төлем құжаты бойынша агенттің дербес шотында көрсетілгеннен кейін, басқа мемлекеттік кіріс органдары нан осы төлем құжатына ақпарат келіп түсетін жағдайлар пайда болғанда, мемлекеттік кіріс органдары сұрау салу бойынша төлем құжатының тиесілігін анықтайды. Төлем құжатының тиесілігі анықталғаннан кейін келіп түскен сұрау салу бойынша басқа салық комитетіне тиесілігін мойындаған мемлекеттік кіріс органы аталған төлемнен бас тартады, ал дербес шотта "Төленді" бағаны бойынша "алу" белгісімен тиісті жазба көрсетіледі.
306. Басқа мемлекеттік кіріс органында есепте тұрған агенттерден төлем құжаттарын алған кезде, мемлекеттік кіріс органы бұл туралы қажетті деректемелерді көрсете отырып, уәкілетті органға хабарлайды және төлем құжаттарын агент тіркеу есебінде тұрған мемлекеттік кіріс органына мақсаты бойынша жібереді.
307. Орналасқан (тұрғылықты) орны өзгерген кезде төлеушінің (агенттің) дербес шотын бір мемлекеттік кіріс органынан басқа мемлекеттік кіріс органына беру төлеушінің (агенттің) тапсырылған тіркеу есебінен шығару туралы өтініші негізінде жүргізіледі.
Бұл ретте міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға:
1) салық төлеушінің толық атауы;
2) БСН/ЖСН);
3) есептен шығару күні;
4) төлеуші көшіп баратын мемлекеттік кіріс органының атауы көрсетілетін тізім береді.
Егер төлеуші орналасқан орны бойынша жеке кәсіпкер ретінде бір мемлекеттік кіріс органында тіркелген, ал өзі басқа ауданда тұратын болса, онда міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша төлем құжаттары ол орналасқан (тұрғылықты) орны бойынша тіркелген мемлекеттік кіріс органына жіберіледі, бұл жағдайда өсімақы төлеу күні ескеріле отырып, автоматты режимде қайта есептеледі.
Салық төлеуші табыс еткен тіркеу есебінен шығару туралы өтініш негізінде бұрынғы орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша мемлекеттік кіріс органы өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде ағымдағы жылдан бастап дербес шоттарды беру жүргізілетін есептен шығарылған күнге дейінгі кезең үшін міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша салыстырып тексеру актісін толтырады.
Егер бастап салық төлеуші тіркеу есебінен шығару туралы өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде салыстыру актісін толтыру үшін мемлекеттік кіріс органына келмеген жағдайда дербес шоттарды бір мемлекеттік кіріс органынан басқа мемлекеттік кіріс органына беру салыстыру актісі жасалмай жүргізіледі.

305. При возникновении ситуации, когда после отражения в лицевом счете агента с учетом откорректированного БИН/ИИН по одному платежному документу поступает информация на этот же платежный документ от других органов государственных доходов, органы государственных доходов выясняют принадлежность платежного документа по запросам. После выяснения принадлежности платежного документа орган государственных доходов, признавший по поступившему запросу принадлежность его другому органу государственных доходов, производит отказ от указанного платежа, а в лицевом счете отражается соответствующая запись по графе "Уплачено" со знаком "минус".
306. При получении платежных документов от агентов, состоящих на учете в другом органе государственных доходов, орган государственных доходов уведомляет об этом уполномоченный орган с указанием необходимых реквизитов и направляет платежные документы по назначению в тот орган государственных доходов, где состоит на регистрационном учете агент.
307. Передача лицевых счетов плательщика (агента) из одного органа государственных доходов в другой орган государственных доходов при изменении места нахождения (жительства) производится на основании представленного заявления плательщика (агента) о снятии с регистрационного учета.
При этом должностное лицо по контролю за исполнением обязательств представляет должностному лицу, ответственному за ведение учета, список, где указываются:
1) полное наименование налогоплательщика;
2) БИН/ИИН;
3) дата снятия с учета;
4) наименование органа государственных доходов, куда переходит плательщик.
Если плательщик зарегистрирован по месту нахождения как индивидуальный предприниматель в одном органе государственных доходов, а проживает в другом районе, то платежные документы по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям передаются в тот орган государственных доходов, где он зарегистрирован по месту нахождения (жительства), в этом случае пересчитывается пеня в автоматическом режиме, с учетом даты оплаты.
На основании представленного заявления налогоплательщиком о снятии с регистрационного учета, орган государственных доходов по месту прежнего нахождения (жительства) в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявления, составляет акт сверки по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям за период с начала текущего года до даты снятия с учета, на которую производится передача лицевых счетов.
В случае, если налогоплательщик в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявления о снятии с регистрационного учета не явился в орган государственных доходов для составления акта сверки, то передача лицевых счетов с одного органа государственных доходов в другой производится без составления акта сверки.

308. 3-ҚР МЗЖ нысаны мен 4-ҚР ӘА нысанының есебі қате СТН (БСН/ЖСН (болған кезде)) бар республика бойынша міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарының түсімдері туралы ақпараттан тұрады. Қате СТН (БСН/ЖСН (болған кезде)) бар міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарының түсімдері туралы ақпаратқа төлем құжаттары қоса беріледі.
309. Қате СТН (БСН/ЖСН (болған кезде)) бар міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдары бойынша мемлекеттік кіріс органдары:
1) төлем құжатының деректерінен жіберушінің атауы, төлемнің мәтіндік белгіленуі және басқа белгілері бойынша агентті анықтау;
2) міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдардың тиесілігін анықтаған жағдайда аталған сомаларды агенттердің дербес шоттарына таратып жазуы қажет.
Уәкілетті орган бір мезгілде мемлекеттік кіріс органдары нан бір төлем тапсырмасы бойынша міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдары сомаларының тиесілілігі туралы бірнеше хабарлама алған жағдайда уәкілетті орган бқл туралы төлем құжатының тиесілілігін анықтау бойынша шаралар қабылдайтын тиісті мемлекеттік кіріс органдарын хабарландырады.
Төлем құжатының бұрын берілген хабарламаға тиесілілігі айқындалғалған жағдайда мемлекеттік кіріс органы уәкілетті органға жазбаша бас тарту жібереді.
310. Зейнетақы жарналарының қате есептелген сомасын қайтару зейнетақы заңнамасымен белгіленген тәртіпте жинақтаушы зейнетақы қорлары жүргізеді.
Жинақтаушы зейнетақы қорлары қате есептелген міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын "032", "095" төлем белгілеу кодтарын көрсете отырып, Орталықтың банктік шоты арқылы жеке тұлғалардың тізімін қоса төлем тапсырмаларымен қайтарады.
Әлеуметтік аударымдарды қайтаруды Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры төлем құжаттарында "026", "094" төлем белгілеу кодтарын көрсете отырып жүргізеді.
Орталықтан алынған тізілімді қабылдау кезінде тізілім сомасы бастапқы төлем тапсырмаларына мынадай жағдайларда сәйкес келмейді:
тізілім бойынша сома төлем құжатындағы сомадан аз болуы міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды аудару ол үшін төлем жүргізілетін бір немесе бірнеше жеке тұлғалар бойынша бастапқы төлем тапсырмасына қоса берілген тізілімде қате анықталған кезде Орталық ішінара қайтаруды ала отырып жүргізгенін білдіреді;
тізілім бойынша сома нөл - Орталық төлем тапсырмасында көрсетілген барлық сомаларды қайтарғанын білдіреді.
Міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша қайтаруды мемлекеттік кіріс органдары жүргізбейді.

308. Отчеты Формы 3-ОПВ РК и Формы 4-СО РК содержат информацию о поступлениях обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений по республике с неверными БИН/ИИН. К информации о поступлениях обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений с неверными БИН/ИИН прилагаются платежные документы.
309. По обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям с неверными БИН/ИИН органам государственных доходов необходимо:
1) из данных платежного документа по наименованию отправителя, текстовому назначению платежа и другим признакам выяснить агента;
2) в случае выяснения принадлежности обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений указанные суммы разнести в лицевые счета агентов.
В случае получения уполномоченным органом одновременно нескольких уведомлений от органов государственных доходов о принадлежности сумм обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений по одному платежному документу, уполномоченный орган извещает об этом соответствующие органы государственных доходов, которые принимают меры по выяснению принадлежности платежного документа.
В случае определения принадлежности платежного документа на ранее представленные уведомления органом государственных доходов направляется в уполномоченный орган письменный отказ.
310. Возврат ошибочно зачисленных сумм обязательных пенсионных взносов производится накопительными пенсионными фондами в порядке, установленном пенсионным законодательством.
Возврат накопительными пенсионными фондами ошибочно зачисленных сумм обязательных пенсионных взносов производится платежными поручениями с приложением списков физических лиц через банковский счет Центра с указанием кодов назначения платежа "032", "095".
Возврат сумм социальных отчислений производится Государственным фондом социального страхования с указанием в платежных документах кодов назначения платежа "026", "094".
При приеме реестров, полученных из Центра, сумма реестра не соответствует первичному платежному поручению в следующих случаях:
сумма по реестру меньше, чем в платежном документе означает, что зачисление обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений, Центром проходит за минусом частичного возврата, при выявлении ошибки в приложенном списке к первичному платежному поручению по одному или нескольким физическим лицам, за которых проходит оплата;
сумма по реестру нулевая означает, что Центром проведен возврат всей суммы, указанной в платежном поручении.
Возвраты по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям органами государственных доходов не производятся.

311. Міндетті зейнетақы жарналарын уақтылы төлемегені үшін дербес шоттарда бұрын өсімақы есептелген 3-ҚР МЗЖ нысаны мен 4-ҚР ӘА нысанының қосымша (нақтыланған) есебі және оған өткен кезең үшін төлем құжаттарын уәкілетті органнан мемлекеттік кіріс органы алған жағдайда салық төлеушінің дербес шотындағы көрсетілген өсімақы сомасы түзетіледі. Дербес шоттағы осы операция 3-ҚР МЗЖ нысаны мен 4-ҚР ӘА нысанының есебі есебін алу күніне жүргізіледі, ал "Төлемдерді есептеу күні" бағанында міндетті зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналарын және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды есептеу күні көрсетіледі.
312. Анықталмаған міндетті зейнетақы жарналардың кімге тиесілі екендігі, сондай-ақ қате СТН (БСН/ЖСН (болған кезде)) бар төлем тапсырмасы анықталған жағдайда салық төлеушінің дербес шоттарында бұрын есептелген өсімақы түзетіледі, бірақ міндетті зейнетақы жарналары жинақтаушы зейнетақы қорларына және әлеуметтік аударымдар Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына уақтылы төленген жағдайда.
26-бап. Дербес шоттарда қорытындыны шығару
313. Ай, тоқсан, жылдың аяқталуы бойынша дербес шотта ақша есептелген, қоса есептелген, кемітілген, төленген, қайтарылған салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, өсімақылар және айыппұлдар сомасы бойынша қорытынды шығарылады.
314. Операцияның жазбасының әрбір күніне салық, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақылық жарналар, әлеуметтік аударымдар сомалары; өсімақы сомасы; айыппұл сомасы бойынша "Бересі (-), Артық төлеу (+) есеп айырысуының сальдосы" анықталады.
315. "Бересі (-), Артық төлеу (+) есеп айырысуының сальдосы", "Өсімақы сальдосы", "Айыппұл сальдосы" бағаналары бойынша қорытындыны шығару кезінде қорытынды соманы есептеу жүргізілмейді, ал қорытынды қатарда соңғы операцияны жазу кезінде енгізілген бересі (-) немесе артық төлеу (+) сомасы жазылады.
316. Дербес шоттардағы қорытынды шығарғаннан кейін айдың соңына, тоқсанның соңына, жылдың соңына сәйкес есеп сальдосының дұрыс есептелуін тексеру мынадай тәртіпте:
"Бересі (-), Артық төлеу (+) есепті кезең басындағы сальдосы" минус "Айға (жылға) есептелді" плюс "Айға (жылға) кемітілді" плюс "Айға (жылға) төленді" минус "Айға (жылға) қайтарылды" деп жүргізіледі.
317. БСН/ЖСН бойынша бюджеттің кірістерін әр жіктеу коды бойынша салық және басқа да міндетті төлемдер сомасының дербес шоттардан іріктеме, дербес шоттың барлық бағандары бойынша: ақпарат күнге, өспелі қорытындымен айға, тоқсанға және жыл басынан жүргізіледі.
27-бап. Дербес шоттарды тексеру

311. В случае получения органом государственных доходов от уполномоченного органа дополнительного (уточненного) отчета Формы 3-ОПВ РК или Формы 4-СО РК и электронных платежных документов к нему за прошлые периоды, по которым в лицевых счетах была ранее начислена пеня за несвоевременность уплаты обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений, указанная сумма пеней в лицевом счете агента сторнируется. В лицевом счете данная операция проводится в день получения отчета Формы 3-ОПВ РК или Формы 4-СО РК, а в графе "Дата зачисления платежей" указывается дата зачисления суммы обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды и социальных отчислений.
312. При выяснении принадлежности невыясненных обязательных пенсионных взносов, а также платежных поручений с неверными БИН/ИИН, в лицевых счетах агентов ранее начисленная пеня сторнируется, но при условии своевременной уплаты в накопительные пенсионные фонды обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений.
Параграф 26. Подведение итогов в лицевых счетах
313. По окончании месяца, квартала, года в лицевом счете подводятся итоги по исчисленным, начисленным, уменьшенным, уплаченным, зачтенным и возвращенным суммам налогов и других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов.
314. На каждую дату записи операции определяется "Сальдо расчетов недоимка (-), переплата (+)" по суммам налогов, других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений; суммам пеней, суммам штрафов.
315. При подведении итогов по графам "Сальдо расчетов недоимка (-), переплата (+)", "Сальдо пеней", "Сальдо штрафа" подсчет итоговых сумм не производится, а в итоговой строке записывается сумма недоимки (-) или переплаты (+), которая была выведена при записи последней операции.
316. После подведения итогов в лицевых счетах производится проверка правильности исчисления сальдо расчетов соответственно на конец месяца, конец квартала, конец года в следующем порядке:
"Сальдо на начало отчетного периода недоимка (-), переплата (+)" минус "Начислено за месяц (год)" плюс "Уменьшено за месяц (год)" плюс "Уплачено за месяц (год)" минус "Возвращено за месяц (год)".
317. По БИН/ИИН производится выборка из лицевых счетов сумм налогов и других обязательных платежей по кодам классификации доходов бюджета по всем графам лицевого счета: информация за день, нарастающим итогом за месяц, квартал и с начала года.
Параграф 27. Проверка лицевых счетов

318. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақылық жарналар, әлеуметтік аударымдар есебін жүргізу тәртібінің сақталуына бақылау мақсатында есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға дербес шоттардағы операциялардың дұрыс көрсетілуіне бақылау тоқсанына бір реттен көп жүргізбейді.
319. Дербес шоттарды тексеру кезінде:
1) осы Ережеге 13-қосымшаға сәйкес Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар және өсімақылар сомасын есептеуге (азайтуға) тізілім негізінде есептелген немесе азайтылған салықтар мен төлемақылар сомасын төлеу мерзімдері бойынша дербес шоттардағы жазбаның уақтылығын, дұрыстығын, толықтығын;
2) бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның бастапқы төлем құжаттары мен құжаттарының негізінде дербес шоттарға түскен, қайтарылған салық және басқа да міндетті төлемдер сомасы жазбасының уақтылылығын, дұрыстығын, толықтылығын;
3) Салық төлеушінің (салық агентінің) бюджетпенен (бересі немесе артық төлеу) есеп айырысуының сальдосын шығарылуының дұрыстығы;
4) Салық есептілігіне толықтырулар мен өзгертулер енгізу нәтижесінде салықтар мен төлемақылар бойынша бұрын ұсынылған декларациялармен және есептермен салыстыру бойынша айырмашылықтардың дербес шоттарда дұрыс көрсетілуін;
5) дербес шоттардың барлық бағандары бойынша дұрыс қорытынды шығаруға;
6) өсімақы есептелуінің дұрыстығы;
7) салық және төлемақыларды төлеу мерзімдерінің дұрыс көрсетілуі;
8) салық және төлемақыларды банк шотынан шығарылуы мен бюджетке есепке алыну күнінің дұрыс көрсетілуін тексеру қажет.
Дербес шоттарды қоса барлығы тексеруге жатады.
320. Есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға дербес шоттарда көрсетілген жыл басынан бюджетке түскен салық және төлемдер сомасын № 25 нысандағы салық және төлемдердің түсімі мен қайтарылуының Тізілімі және есеп күніндегі бюджеттің кірістерін жіктеуінің сәйкес кодтары бойынша бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның деректерімен сәйкестігін тексеруі қажет.
321. Бұл үшін бюджеттің кірісін жіктеудің сәйкес кодтары бойынша "жыл басынан қайтаруды шегерістен барлық түскені" бағанасы бойынша дербес шоттардың қорытынды деректерінен салық және төлемдер сомасының қорытынды есебі жүргізіледі. Есептелген қорытынды бақылау күніндегі "жыл басынан қайтаруды шегерістен барлық түскені" бағанасының № 25 нысандағы салық және төлемдердің түсімі мен қайтарылуының Тізілімі бойынша сомасымен салыстырылып тексеріледі.
322. Төлем кірістері бойынша қорытынды жазбалардың дұрыстығын тексеру осы Ережеге 41-қосымшаға сәйкес бойынша кірістің бюджеттік жіктелуінің сәйкес коды бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер түсімі сомасын салыстыру жолымен жүргізіледі.

318. В целях контроля за соблюдением порядка ведения учета налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений должностным лицом, ответственным за ведение учета, не реже одного раза в квартал производится проверка правильности отражения операций в лицевых счетах.
319. При проверке лицевых счетов необходимо проверить:
1) своевременность, правильность, полноту записи в лицевых счетах по срокам уплаты начисленных или уменьшенных сумм налогов и плат на основании Реестра к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и пеней;
2) своевременность, правильность, полноту записи в лицевые счета поступивших, возвращенных сумм налогов и плат на основании первичных платежных документов и документов уполномоченного органа по исполнению бюджета;
3) правильность выведения сальдо расчетов налогоплательщиков (налоговых агентов) с бюджетом (недоимка или переплата);
4) правильность отражения в лицевых счетах разницы по сравнению с ранее представленными декларациями и расчетами по налогам и платам в результате внесения изменений и дополнений в налоговую отчетность;
5) правильность подведения итогов по всем графам лицевых счетов;
6) правильность начисления пеней;
7) правильность указания сроков уплаты налогов и плат;
8) правильность указания даты списания с банковского счета и зачисления в бюджет налогов и плат.
Проверке подлежат все без исключения лицевые счета.
320. Должностное лицо, ответственное за ведение учета, проверяет соответствие сумм налогов и плат, поступивших в бюджет с начала года, отраженных в лицевых счетах, с Реестром поступлений и возвратов формы № 25 и данными уполномоченного органа по исполнению бюджета по соответствующим кодам классификации доходов бюджета на дату проверки.
321. Для этого производится подсчет сумм налогов и плат из итоговых данных лицевых счетов по графе "Внесено с начала года за вычетом возвратов" по соответствующим кодам классификации доходов бюджета. Подсчитанный итог сверяется с суммой по Реестру поступлений и возвратов формы № 25 графы "Всего поступило за вычетом возвратов с начала года" на дату проверки.
322. Проверка правильности итоговых записей по поступлениям платежей производится путем сопоставления сумм поступлений в бюджет налогов и других обязательных платежей по соответствующим кодам бюджетной классификации доходов, согласно приложению 39 к настоящим Правилам.

323. Есеп күніндегі дербес шоттардың қорытынды сомасы және салық және басқаларының қайтарылуы мен түсімдері тізілімінің деректерінде алшақтықтар болған жағдайда есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға бұл алшақтықтардың себебін бастапқы төлем құжаттарын тексеру арқылы белгілеуге және сәйкес түзетулер енгізуге міндетті.
324. Дербес шоттарды тексеруден кейін дербес шоттарда "Тексерілді, күні, қолтаңба" жазбасы жасалады.
325. Жарты жылдықта бір рет есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға ақша есептеу, кеміту туралы салық есептілігінің деректерінен дербес шоттардағы жазбалардың уақтылығына, толықтығы мен дұрыстығына, сондай-ақ бюджетке түсімдер, есепке жатқызу, қайтару туралы банк құжаттарына іріктеп тексеруді жүргізеді.
326. Салық төлеушінің (салық агентінің) талабы бойынша салық және басқа да міндетті төлемдер бойынша бюджетпен есеп айырысуларға салыстырылып тексеру жүргізіледі. Салыстырып тексерудің нәтижелері бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар бойынша есеп айырысудың салыстырып тексеру актісі жасалады.
327. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар бойынша есеп айырысудың салыстырып тексеру актісіндегі есеп айырысу жағдайының нәтижелері үйлеспеген жағдайда мемлекеттік кіріс органы мен салық төлеушінің деректері арасындағы есеп айырысу сальдосы бойынша алшақтықтар себебін көрсету қажет. Үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік кіріс органы мен салық төлеушінің деректері арасындағы алшақтықтар жойылады.
328. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар бойынша есеп айырысудың салыстырып тексеру актісі екі данада жасалады, бір жағынан есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға, екінші жақтан салық төлеуші қол қояды.
329. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар бойынша есеп айырысудың салыстырып тексеру актісінің бір данасы салық төлеушіге (салық агентіне) беріледі, екінші данасы мемлекеттік кіріс органында қалдырылады.
28-бап. Қаржы жылының аяқталуы бойынша дербес шоттардың жабылуы
330. Қаржы жылының аяқталуымен дербес шоттарда барлық операциялардың жазбасынан кейін желтоқсанның соңғы күнінде:
салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар, өсімақы және айыппұлдардың есептелген, қоса есептелген, кемітілген, төленген, есепке алынған және қайтарылған сомалары;
салықты төлеу бойынша салық міндеттерін орындаудың өзгертілген мерзімімен салық сомасының жыл қорытындысы жасалады.

323. При установлении расхождений в суммах итогов лицевых счетов и данных Реестра поступлений и возвратов налогов и других должностное лицо, ответственное за ведение учета, обязано установить причины этих расхождений путем проверки первичных платежных документов и внести соответствующие исправления.
324. После проверки лицевых счетов в лицевом счете производится запись: "Проверено, дата, подпись".
325. Один раз в полугодие должностным лицом, ответственным за ведение учета, производится выборочная проверка своевременности, полноты и правильности записей в лицевых счетах из данных налоговой отчетности о исчислении, начислении, уменьшении, а также банковских документов о поступлении, зачете, возврате в бюджет.
326. По требованию налогоплательщика (налогового агента) производится сверка расчетов с бюджетом по налогам и другим обязательным платежам. По результатам сверки составляется Акт сверки расчетов по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.
327. При несовпадении результатов состояния расчетов в Акте сверки расчетов по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям необходимо указать причины расхождений по сальдо расчетов между данными органа государственных доходов и налогоплательщика. В течение трех рабочих дней со дня установления расхождений орган государственных доходов и налогоплательщик (налоговый агент) принимают меры по устранению возникших расхождений.
328. Акт сверки расчетов по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям составляется в двух экземплярах, подписывается с одной стороны должностным лицом, ответственным за ведение учета, с другой стороны – налогоплательщиком.
329. Один экземпляр Акта сверки расчетов по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям вручается налогоплательщику (налоговому агенту), второй экземпляр остается в органе государственных доходов.
Параграф 28. Закрытие лицевых счетов по окончании
финансового года
330. По окончании финансового года в лицевых счетах после записи всех операций за последнее число декабря подводятся итоги за год:
исчисленных, начисленных, уменьшенных, уплаченных, зачтенных и возвращенных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, пеней и штрафов;
сумм налогов с измененным сроком исполнения налоговых обязательств по уплате налогов.

331. "Есеп айырысу сальдосы" бағаны бойынша жыл қорытындысын шығару кезінде қорытынды сомасының есебі жүргізілмейді, ал қорытынды қатарда желтоқсанға 31-күнін қоса соңғы операциялардың жазбалары кезіндегі бересі мен артық төлеу сомасы (егер осындайлар орын алса) жазылады.
332. Қаржы жылының соңына және дербес шоттардың жабылуы бойынша қорытынды деректер шығарылғаннан кейін салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар, өсімақы мен айыппұлдар бойынша есеп айырысу сальдосы (бересі немесе артық төлеу) келесі жылға дербес шоттарға ауыстырылады.
Қаржы жылының аяқталуы бойынша дербес шот жабылады.
333. Дербес шоттар бойынша есептер сальдосы (берешек немесе артық төлеу) бар болған жағдайда сальдо жаңа қаржы жылына ашылған дербес шотқа көшіріледі.
334. Қаржы жылы ақталуы бойынша дербес шоттар жабылғаннан кейін кез-келген операциялардың жазбасы дербес шоттарда жүргізілмейді.
29-бап. Салық және басқа да міндетті төлемдер түсімі мен қайтарылуының тізілімін жүргізу
335. Бюджетке түсетін және бюджеттен есепке алынған, қайтарылған салық және басқа да міндетті төлемдердің жиынтық есебі үшін мемлекеттік кіріс органдары № 25 нысанның Түсімдер мен қайтарылулар тізілімін жүргізеді.
336. Түсімдер мен қайтарылулар тізілімі бюджет кірістерінің жіктеуіші кодтары бойынша жүргізіледі.
337. Түсімдер мен қайтарылулар тізіліміндегі жазбалар күн сайын күннің жалпы қорытындыларымен осы күні нақты есептелген және қайтарылған сомалар туралы бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның құжаттары негізінде жүргізіледі.
338. Түсімдер мен қайтарылулар тізілімінің деректері негізінде салық төлеушінің дербес шоттары бойынша түсімдер туралы деректермен бюджетке түскен салық және төлемдердің сомасын салыстырып тексеру жүргізіледі.
30-бап. Есептеулердің және түсімдердің жиынтық қорытынды есебі кітабының жүргізілуі
339. Жеке тұлғалардан жер салығы, жеке тұлғалардан мүлік салығы бойынша есептеулер, кемітулер, түсімдер, шегерімдер және қайтарулардың жиынтық қорытындысы есебі жергілікті атқарушы органдар, жекелеген телім бойынша № 26 нысандағы (бұдан әрі - № 26 н. кітап) есептеулер, кемітулер және түсімдердің жиынтық қорытынды есебінің кітабында жүргізіледі.
340. № 26 н. кітапта есептеулер, кемітулер, түсімдер, есепке алулар және қайтарылымдардың күндізгі қорытындысы әрбір төлем бойынша бөлек жазылады. Түсімдер бойынша қорытынды деректер осы күнге телім бойынша жергілікті атқарушы органдар мен бөлімнің жауапты қызметкерлерімен ұсынылған есептіліктің қорытынды сомаларына сәйкес келуі керек.
Салықтың әрбір түріне № 26 н. жеке кітап ашылады.
31-бап. Жеке тұлғалардан салық жинау және олардың бюджетке түсімдері бойынша жергілікті атқарушы органдардың жұмыстарын бақылау

331. При подведении итогов за год по графам "Сальдо расчетов" подсчет итоговых сумм не производится, а в итоговой строке записывается сумма недоимки или переплаты (если таковые имели место), показанная при записи последней операции за декабрь, по 31 число включительно.
332. После подведения итоговых данных по окончании финансового года и закрытии лицевого счета сальдо расчетов (недоимка или переплата) по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям, пеней и штрафам переносится в лицевые счета на следующий год.
По окончании финансового года лицевой счет закрывается.
333. В случае наличия по лицевым счетам сальдо расчетов (задолженность или переплата), сальдо переносится в лицевой счет, открытый в новом финансовом году.
334. После закрытия лицевых счетов по окончании финансового года запись любых операций в лицевой счет не производится.
Параграф 29. Ведение реестра поступлений и возвратов
налогов и других обязательных платежей
335. Для сводного учета поступающих в бюджет и зачтенных, возвращенных из бюджета налогов и других обязательных платежей органами государственных доходов ведется Журнал платежей.
336. Реестр поступлений и возвратов ведется по кодам классификации доходов бюджета.
337. Записи в Реестр поступлений и возвратов производятся ежедневно общими итогами за день на основании документов уполномоченного органа по исполнению бюджета о фактически зачисленных или возвращенных за этот день суммах. Одновременно подводятся итоги поступлений за вычетом возвратов с начала месяца, квартала, с начала года.
338. На основании данных Реестра поступлений и возвратов производится сверка поступивших сумм налогов и платежей в бюджет с данными о поступлении по лицевым счетам налогоплательщиков.
Параграф 30. Ведение книги учета сводных итогов начислений
и поступлений
339. Учет сводных итогов начислений, уменьшений, поступлений, зачетов и возвратов по земельному налогу и налогу на имущество с физических лиц ведется в Книге учета сводных итогов начислений и поступлений формы № 26 (далее – книга ф. № 26) по отдельным участкам, местному исполнительному органу.
340. В книге ф. № 26 записываются дневные итоги начислений, и поступлений, зачетов и возвратов по каждому платежу в отдельности. Итоговые данные по поступлениям за один день должны соответствовать итоговым суммам отчетов, представленных местными исполнительными органами по участкам за этот день.
По каждому виду налогов открывается отдельная книга ф. № 26.
Параграф 31. Контроль за работой местных исполнительных
органов по сбору налогов с физических лиц и
поступлениями их в бюджет

341. "Мемлекеттік кіріс органдары банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын банктер мен ұйымдар арқылы бюджет кiрiсiне салықтарды қабылдау мен қабылданған сомаларды беру бойынша жергiлiктi атқарушы органдардың жұмысына бақылауды жүргiзедi.
342. Жергілікті атқарушы органдар салық төлеушілер заңды тұлғалардың № 1 ЖТ нысанының түбіртегі бойынша төленетін мүлік, көлік құралдары және жер салығын жинауды жүзеге асыра алады.
№ 1 ЖТ нысанындағы түбіртек қатаң есептілік құжаты болып табылады және уәкілетті мемлекеттік орган бекітеді.
343. Бақылау:
1) салық төлеушілерден жергілікті атқарушы органдар қабылдаған салықтар сомаларынан түскен бюджет кірістерінің ФЛ 1-нысанының түбіртектері бойынша), сондай-ақ бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті органнан алынған төлем құжаттарына сәйкес салықтардың тапсырылған сомаларының сыныптама кодтарына сәйкестігін тексеру;
2) қатаң есептілік бланктерін жеткізу, сақтау, есепке алу және беру ережелеріне сәйкес жергілікті атқарушы органдардың ЖТ 1-нысанының түбіртектерінің көшірмелерін және есептерін салыстыру.
344. Жекелеген банктік операцияларды, түбіртектерді сақтауды жүзеге асыратын банктер мен ұйымдар арқылы бюджет кірісіне қабылданған салық сомаларын беру, салықты қабылдау бойынша жұмыс жағдайын тексеру материалдарын мемлекеттік кіріс органдары жергілікті атқарушы органдардың кассаларына мерзімдік тексеруді өткізу кезінде қолданады.
345. Жергілікті атқарушы органдардың кассаларына мерзімдік тексеру жылына бір реттен кем емес өткізіледі.
346. Жергілікті атқарушы органдардың кассасына әрбір кезекті тексеруді өткізу кезінде тексеруді өткізуші мемлекеттік кіріс органының қызметкері тексерудің нәтижелері туралы анықтамада мынадай мәселелерді:
1) өткен тексерулер өткізу барысында анықталған бұзушылықтар, кемшіліктер мен ескертулерді жою және оларды жою бойынша қабылданған шаралар;
2) салықтың төленгені фактін растайтын түбіртекті жеке тұлғаға беру, сақтау, есептеу тәртібі және түбіртектерді дұрыс толтырылуы;
3) жекелеген банк операцияларын жүргізетін банктер мен ұйымдарға салық сомасын толық және уақтылы берілуі, ал елді мекенде банк болмаған жағдайда олардың жергілікті бюджетке беру мерзімінің сақталуы;
4) түбіртекті қолдану туралы есептіліктің, сондай-ақ банкке (жергілікті бюджетке) салық сомасының енгізілу есептілігінің дәлдігі және уақтылы ұсынылуы.
347. Тексерулер аралығы кезеңінде № 1 ЖТ түбіртектері жоғалған (жетпеушілік) немесе ұрланған жағдайда түбіртектің жоғалғаны (жетпеушілігі) немесе ұрланғаны туралы факт қашан және қайда анықталғаны көрсетілген акт жасалады. Актіні жергілікті атқарушы органның жауапты қызметкері жасайды және оның жетекшісі растайды. Актінің бір данасы сол күні-ақ ілеспе хатпен бірге аумақтық мемлекеттік кіріс органына жіберіледі.

341. Органы государственных доходов осуществляют контроль за работой местных исполнительных органов по приему налогов и сдаче принятых сумм в доход бюджета через банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
342. Местные исполнительные органы осуществляют сбор налогов на имущество, транспортные средства и земельного налога, уплачиваемых налогоплательщиком - физическим лицом по квитанции формы ФЛ 1.
Квитанции формы ФЛ 1 являются документом строгой отчетности и утверждаются уполномоченным органом.
343. Контроль осуществляется путем:
1) проверки соответствия кодам классификации доходов бюджета принятых от налогоплательщиков местными исполнительными органами сумм налогов (по квитанциям формы ФЛ 1), а также сданных сумм налогов согласно платежным документам, полученным от уполномоченного органа по исполнению бюджета;
2) сверки копий квитанций формы ФЛ 1 и отчетов местных исполнительных органов в соответствии с Правилами поставки, хранения, учета и выдачи бланков строгой отчетности.
344. Материалы проверок состояния работы по приему налогов, сдаче принятых сумм налогов в доход бюджета через банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, хранению квитанций используются при проведении органами государственных доходов периодических проверок касс местных исполнительных органов.
345. Проверки кассы местных исполнительных органов проводятся не менее одного раза в год.
346. При проведении каждой очередной проверки кассы местных исполнительных органов, работник органа государственных доходов, проводивший проверку, отражает в справке о результатах проверки следующие вопросы:
1) устранение нарушений, недостатков и замечаний, выявленных в ходе предыдущей проверки, и принятые меры по их устранению;
2) порядок учета, хранения, выдачи физическому лицу квитанции, подтверждающей факт уплаты налогов, правильность заполнения квитанций;
3) своевременность и полноту сдачи сумм налогов в банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а в случае отсутствия банка в населенном пункте, соблюдения срока сдачи их в местный бюджет;
4) своевременность представления и достоверность отчетности об использовании квитанций, а также отчетности о внесении сумм налогов в банк (местный бюджет).
347. При утере (недостаче) или хищении квитанций ФЛ 1 в период между проверками составляется акт, в котором указывается, когда и где обнаружены факты утери (недостачи) или хищения квитанций, количество утерянных (недостающих) или похищенных квитанций (серии и номера). Акт составляется ответственным работником местного исполнительного органа и заверяется его руководителем. Один экземпляр акта в тот же день отправляется с сопроводительным письмом в территориальный орган государственных доходов.

348. № 1 ЖТ нысандағы түбіртектер бойынша қабылданған салық сомасы бюджетке аударылған салық сомасына сәйкес келмеген жағдайда, сондай-ақ қабылданған салық сомасы бюджетке толық емес аударылғанда жергілікті атқарушы органдар кассаларын тексеру материалдары Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте құқық қорғау органдарына беріледі.
3. Дербес шоттардағы өсімақы есептеу тәртібі және айыппұлдарды есептеу тәртібі
32-бап. Дербес шоттардағы өсімақы есептеу тәртібі
349. Дербес шоттардағы өсімақы салық міндеттерін белгіленген мерзімдерде атқармағаны үшін есептеледі.
350. Салық кодексінің 610-бабының 3-тармағына сәйкес өсімақы салық міндетін атқарудың әрбір кешіктірілген күні үшін салықты және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу мерзімі күнінен кейін және төлеу күнін қоса Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландырудың 2,5 есе ресми ставкасы мөлшерінде есептеледі. Міндетті зейнетақы жарналарын жинақтаушы зейнетақы қорларына және әлеуметтік аударымдарды уақтылы аудармағаны үшін өсімақы әрбір кешіктірілген күнге міндетті зейнетақы жарналарын төлеу күні мерзімінен бастап, төлеу күнін қоса Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландырудың 2,5 есе ресми ставкасы мөлшерінде әрбір мерзімі өткен күнге есептеледі.
351. Дербес шоттарда өсімақы есептеу:
1) мерзімі өткен бересі қалдығын өзгертетін әрбір есеп операцияларынан кейін;
2) әрбір айдың соңында төлеу мерзімі аяқталған күннен кейінгі уақыттан бастап немесе соңғы өсімақы есептеу күнінен бастап;
3) салыстырып тексеру актілерін беру кезінде жүргізіледі.
352. Есептелген өсімақы сомасы дербес шоттың "Өсімақы сомасы" бағанасында көрсетіледі, ал "Кезең үшін" бағанасында уақыттың қай кезеңіне өсімақы есептелгені көрсетіледі.
Дербес шоттың "Өсімақы төленді (қайтарылды)" бағанасында негізгі төлем төлеуге төленген немесе қайтарылған (есептелген) өсімақы сомасы көрсетіледі.
Негізгі төлем төлеуіне бұрын аударылған немесе есептелген өсімақы сомасының кемуі "Өсімақы сомасы" бағанасында "-" белгісімен көрсетіледі.
"Өсімақы сальдосы" бағанасында өсімақы сомасының төленбеген қалдығы көрсетіледі.
353. Осы Ереженің мақсатында салық төлеушінің дербес шотында 0,50 теңгеден кем мөлшерде жинақталған өсімақы сомасы өсімақы бойынша берешек болып саналмайды.
354. Салық Кодексінің 47-бабының сәйкес салық төлеу бойынша салық міндеттерін атқару мерзімінің өзгертілуі салық төлеушіні бюджетке салықты уақтылы төлемегені үшін өсімақыны төлеуден босатпайды, осыған байланысты дербес шотта өсімақыны есептеу үшін салықты төлеу мерзімі Салық Кодексінде белгіленген жағдайларды қоспағанда, бұрынғысынша қалады.

348. При несоответствии принятых сумм налогов по квитанциям формы ФЛ 1, перечисленным суммам налогов в бюджет, а также неполном перечислении принятых сумм налогов в бюджет материалы проверки кассы местных исполнительных органов передаются в правоохранительные органы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Порядок начисления пеней в лицевых счетах
и порядок учета штрафов
Параграф 32. Порядок начисления пеней в лицевых счетах
349. Пеня начисляется в лицевых счетах ежедневно за неисполнение налогового обязательства в установленные сроки.
350. Пеня в соответствии с пунктом 3 статьи 610 Налогового кодекса начисляется за каждый день просрочки исполнения налогового обязательства, начиная со дня, следующего за днем срока уплаты налога и другого обязательного платежа в бюджет, включая день уплаты, в размере 2,5-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан на каждый день просрочки.
За несвоевременное перечисление обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений пеня начисляется за каждый день просрочки, начиная со дня, следующего за днем срока уплаты обязательных пенсионных взносов, включая день уплаты в размере 2,5-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан на каждый день просрочки.
351. В лицевых счетах начисление пеней производится:
1) после каждой учетной операции, изменяющей остаток просроченной недоимки;
2) в конце каждого месяца за время со дня, следующего за днем срока уплаты, или же за днем последнего начисления пеней;
3) при выдаче актов сверок, сведений об отсутствии и (или) наличии налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.
352. Начисленная сумма пеней отражается в графе "Сумма пеней" лицевого счета, а в графе "За период" указывается, за какой период времени начислена пеня.
В графе "Уплачено (возвращено) пеней" лицевого счета отражаются уплаченные суммы пеней или возвращенные, (зачтенные) в уплату основного платежа.
Сумма уменьшений ранее начисленной пеней или зачтенной в уплату основного платежа отражается в графе "Сумма пеней" со знаком "-".
В графе "Сальдо пеней" указывается остаток неуплаченных сумм пеней.
353. В целях настоящих Правил образовавшаяся в лицевом счете налогоплательщика сумма пеней в размере менее 0,50 тенге не считается задолженностью по пене.
354. Изменение срока исполнения налогового обязательства по уплате налогов в соответствии со статьей 47 Налогового кодекса не освобождает налогоплательщика от уплаты пеней за несвоевременную уплату налога в бюджет.

355. Салық Кодексіне сәйкес импортталатын тауарлар су, газ, электроэнергия болса және өндірістік өңдеуге арналған импортталатын тауарлардың құнының салық төлеу мерзімінің өзгертілуі кеден органының кеден жүк декларациясын қабылдаған күннен бастап үш айдан аспайтын мерзімге өсімақы есептелмей жүргізіледі. Өтелмеген қарыз сомасына өсімақы көрсетілген үш айлық кезең өткеннен кейінгі бірінші күннен бастап есептеледі.
356. Салық Кодексінің 610-бабының 4-тармағына сәйкес өсімақы банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер мен ұйымдарға салық сомалары мен басқа да міндетті төлемдер, айыппұлдарды банк шотынан шығару кезегін сақтамағаны үшін, сондай-ақ салықтар менбасқа да міндетті төлемдер сомасын салық төлеушінің банк шотынан шығарылған аударуын кідірткені үшін, аударылған банк сыйақыларымен бірге шартты банк салымында орналасқан табыс салығының ұсталған сомасын уақтылы аудармағаны үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджетіне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландырудың 2,5 есе мөлшердегі ресми ставкасы әрбір кешіктірілген күнге есептеледі.
357. Дербес шоттардағы өсімақыны есептеу кезінде:
1) салық және басқа да міндетті төлемдерді төлеуге банк шотынан ақшаны шығару күні;
2) банкке немесе уәкілетті органға салық және басқа да міндетті төлемдерді төлеуге қолма қол ақша енгізу күні;
3) банкоматтар және өзге де электронды құрылғылар арқылы төлемді жүзеге асыру күні;
4) табыс салығының шартты банк салымына аудару күні ескеріледі.
358. Дербес шоттағы өсімақыны төлеу кезінде салық және басқа да міндетті төлемдерді төлеуге ақшаны шығарылу күні салық төлеушінің (салық агентінің) банк шоттарынан қабылданады; банкке немесе уәкілетті органға салық және басқа да міндетті төлемдерді төлеуге қолма қол ақша енгізу күні және банкоматтар және өзге де электронды құрылғылар арқылы төлемді жүзеге асыру күні.
359. Өсімақы есептеу кезінде салықтар мен төлемдердің басқа түрлеріне есепке жатқызу қорытындылары бойынша келіп түскен салық және басқа төлемдер бойынша дербес шотта қорытынды күні қабылданады.
360. Салық тексерулері нәтижесінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер мен ұйымдарға есептелген өсімақы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың, өсімақылардың және айыппұлдардың есептелген (кемітілген) сомалары туралы тізілім негізінде өткізіледі.
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер мен ұйымдарға есептелген және төленген өсімақы сомасына салық тексерулері нәтижесінде бюджет кірістерін сыныптау кодтарына сәйкес дербес шоттар ашылады.
"Операцияның мазмұны" бағанасында "Тексеру акті бойынша есептелді" тиісті жазба жүргізіледі.
Дербес шоттың "Есептелген өсімақы" бағанасында бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар және өсімақылар есептеудің (кемітудің) Тізілімінде көрсетілген өсімақы сомасы көрсетіледі.

355. Изменение срока уплаты налога на добавленную стоимость на импортируемые товары, предназначенные для промышленной переработки, и на импортируемые воду, газ, электроэнергию в соответствии с Налоговым кодексом производится без начисления пеней на срок не более чем на три месяца со дня принятия грузовой таможенной декларации органом государственных доходов. На сумму непогашенной задолженности пеня начисляется с первого дня после истечения указанного трехмесячного периода.
356. Пеня в соответствии с пунктом 4 статьи 610 Налогового кодекса начисляется банкам или организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, за несоблюдение очередности списания с банковских счетов сумм налогов и других обязательных платежей, пеней, штрафов; неперечисление (незачисление) их в бюджет; несвоевременное перечисление списанных сумм с банковских счетов налогоплательщиков и внесенных наличных денег в кассы банков или организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в счет уплаты налогов и других обязательных платежей, пеней, штрафов, а также подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, и начисленных банковских вознаграждений в бюджет в размере 2,5-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан на каждый день просрочки.
357. При начислении пеней в лицевом счете учитываются:
1) дата списания денег с банковского счета в уплату налогов, других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений;
2) дата внесения наличных денег в уплату налогов и других обязательных платежей, обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений в банк или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, или уполномоченный орган;
3) дата осуществления платежа через банкоматы и иные электронные устройства;
4) дата зачисления подоходного налога на условный банковский вклад.
358. За задержку перечисления банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, списанных с банковских счетов налогоплательщиков денег в уплату налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений с налогоплательщиков (налогового агента) пеней не взимаются.
359. По налогам и другим обязательным платежам, поступившим по платежным поручениям на зачет в другие виды налогов и платежей, при расчете пеней в лицевом счете принимается дата платежного поручения.
360. Начисленные пеней банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, по результатам налоговых проверок в лицевых счетах проводятся на основании Реестра о начисленных (уменьшенных) суммах налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, пеней и штрафов по результатам налоговых проверок и постановлениям о наложении административных взысканий.
Для учета начисленных и уплаченных сумм пеней банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, по результатам налоговых проверок открываются лицевые счета по соответствующим кодам классификации доходов бюджета.
В графе "Содержание операции" производится соответствующая запись: "Начислено по акту проверки".
В графе "Начислено пеней" лицевого счета отражается сумма пеней, указанная в Реестре к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и пеней.

361. Салық Кодексінің 610-бабы 6-тармағына сәйкес салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша бересі сомасына сот шешімімен борышқорды банкрот деп тану қабылданған мезетінен кейін өсімақы есептеу жүргізілмейді.
362. Бересінің бір ғана себебі жауапты бөлімнің есеп бөліміне ұсынған банкілерді жоюшы кредиторлар тізімі негізінде қызмет көрсетуші банктің жойылуы болып табылған жағдайда банктерді мәжбүрлеп жоюшы кредиторлардың бюджетіне салық және басқа да міндетті төлемдер бойынша бересі сомасына өсімақы есептелмейді.
363. Тізімде:
1) Салық төлеушінің атауы - таратылатын банктің кредиторы;
2) СТН;
3) өсімақы есептелмейтін бересі сомасы;
4) банкті мәжбүрлеп жою туралы шешімнің күшіне ену күні көрсетілуі тиіс. Есеп бөлімі қызметкері көрсеткен күннен бастап дербес шоттағы өсімақы есептеу тоқтатылады.
364. Сот шешімі бойынша бюджетке төленетін салық және басқа да міндетті төлемдерді өтеу үшін акциялардың қосымша эмиссиясы жүргізілетін бересі сомасына өсімақы Салық Кодексінің 610-бабы 8-тармағына сәйкес есептелмейді. Дербес шоттардағы өсімақы есептеуді тоқтату үшін жауапты бөлім есеп бөліміне көрсетілген салық төлеушілердің тізімін ұсынады.
Тізімде:
1) Салық төлеушінің атауы;
2) СТН;
3) өсімақы есептелмейтін бересі сомасы;
4) жарияланған акцияларды мәжбүрлі түрде шығару туралы сот шешімінің күшіне ену күні;
5) мәжбүрлі түрде шығарылған жарияланған акцияларды орналастырылудың аяқталу күні көрсетілуі тиіс.
365. Жеке тұлғаға бересі сомасына жауапты бөлім есеп бөліміне ұсынған тізімдер негізінде оның із-түссіз жоқ деп тану туралы соттың шешімі күшіне енгеннен бастап жеке тұлғаның бересіне өсімақы есептелмейді.
Тізімде:
1) жеке тұлғаның аты, әкесінің аты, фамилиясы;
2) СТН;
3) өсімақы төленбейтін бересі сомасы;
4) жеке тұлғаны із-түссіз жоқ деп тану туралы сот шешімінің күшіне енген күні;
5) жеке тұлғаны із-түссіз жоқ деп тану туралы сот шешімі күшін жойған күні көрсетілуі тиіс.
366. Жеке тұлғаны із-түссіз жоқ деп тану туралы сот шешімі күшін жойған жағдайда өсімақы аталған шешім күшін жойған күннен бастап өсімақы есептеледі.
367. Салық кодексінің 364 және 365-баптарына сәйкес жауапты бөлімнің есеп бөліміне ұсынған тізімдеріне жауап бөлімінің жұмысшысы, бастығы қол қояды және мемлекеттік кіріс органының жетекшісі бекітеді.

361. Начисление пеней в соответствии с пунктом 6 статьи 610 Налогового кодекса не производится на сумму недоимки с момента принятия судом решения о признании должника банкротом либо принятия решения о принудительной ликвидации либо принятия определения о применении реабилитационной процедуры, со дня вступления в силу такого решения или определения.
362. Пеня не начисляется на сумму недоимки кредиторам принудительно ликвидируемых банков, в случае, если единственной причиной образования недоимки явилась ликвидация обслуживаемого банка, на основании списка кредиторов ликвидируемых банков, представленного должностному лицу, ответственному за ведение учета, должностным лицом, выполняющим функции контроля за исполнением налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговых обязательств, обязательств по перечислению обязательных пенсионных взносов и уплате социальных отчислений.
363. В списке должны быть указаны:
1) наименование налогоплательщика-кредитора ликвидируемого банка;
2) БИН;
3) сумма недоимки, на которую не начисляются пеней;
4) дата вступления в силу решения о принудительной ликвидации банка. С указанной даты должностное лицо, ответственное за ведение учета, прекращает начисление пеней в лицевом счете.
364. Пеня в соответствии с пунктом 8 статьи 610 Налогового кодекса не начисляется на сумму недоимки, для погашения которой по решению суда производится принудительный выпуск объявленных акций, со дня подачи искового заявления в суд о принудительном выпуске объявленных акций и до окончания их размещения. Для приостановления начисления пеней в лицевых счетах должностное лицо по контролю за исполнением обязательств представляет должностному лицу, ответственному за ведение учета, списки указанных налогоплательщиков.
В списке должны быть указаны:
1) наименование налогоплательщика;
2) БИН;
3) сумму недоимки, на которую не начисляется пени;
4) дата вступления в силу решения суда о принудительном выпуске объявленных акций;
5) дата окончания размещения объявленных акций принудительного выпуска.
365. Пеня не начисляется физическому лицу на сумму недоимки с момента вступления в силу решения суда о признании его безвестно отсутствующим на основании списка, представленного должностному лицу, ответственному за ведение учета, должностным лицом по контролю за исполнением обязательств.
В списке должны быть указаны:
1) фамилия, имя, отчество физического лица;
2) ИИН;
3) сумма недоимки, на которую не начисляется пени;
4) дата вступления в силу решения суда о признании физического лица безвестно отсутствующим;
5) дата отмены решения суда о признании физического лица безвестно отсутствующим.
366. В случае отмены решения суда о признании физического лица безвестно отсутствующим пеня начисляется с даты отмены указанного решения.
367. Списки, указанные в пунктах 364 и 365 настоящих Правил, подписываются должностным лицом по контролю за исполнением обязательств и утверждаются руководителем органа государственных доходов.

368. Негізсіз өсімақыларды, сондай-ақ салық төлеушінің кінәсінен емес өсімақылар сомасын негізсіз есептеуге алып келген салық немесе басқа да міндетті төлемдер сомалары қате немесе дұрыс емес көрсетілсе, мемлекеттік кіріс органының шешімімен, есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды тұлға осы шешімді шығарған күннен екі жұмыс күні ішінде дербес шотта тиісті жазба жасалады, ал көрсетілген салықты, басқа да міндетті төлемдер мен өсімпұлдардың сомалары түзетіледі.
Негізсіз есептелген салықтар, басқа да міндетті төлемдер мен өсімақыларды түзету жөніндегі жазбалар салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдар мен өсімақыларды есептеуге арналған тізілімнің негізінде жүргізіледі.
369. Салық төлеушінің дербес шотында есепке жатқызуды жүргізу мерзімі бұзылған жағдайда, Салық кодексінің 610-бабының 13-тармағына сәйкес артық төленген салық сомасын растау кезінде салық төлеушінің есепке жатқызу туралы өтінішінде көрсетілген артық төленген салық сомасына пропорционал сомада бересі сомасына өсімпұл есептелмейді. Бұл ретте өсімпұл артық төленген салық сомасын есепке жатқызуды жүргізу үшін Салық кодексінде белгіленген мерзім басталған күннен бастап есептелмейді.
370. Қосымша салық және есеп декларациясы бойынша соманы уақтылы төлемеген жағдайда дербес шоттағы өсімақыны есептеу белгіленген төлеу мерзімінен кейінгі күннен бастап жүргізіледі.
371. Салық Кодексімен белгіленген салық декларациясын ұсыну мерзіміне дейін ұсынылған декларация негізінде салық декларациясын ұсынуды үш айдан аспайтын мерзімге ұзартқан жағдайда дербес шоттағы салық төлеу мерзімі өзгертілмейді. Осыған байланысты, салық декларациясын ұсыну мерзімі ұзартылған жағдайда дербес шоттағы өсімақы осы Ереженің 350-тармағына сәйкес есептеледі.
372. Өсімақы есеп айырысуы мынадай формулада жүргізіледі:
П = (H * P/ 100 * 2,5 * Д)/ 365, мұнда:
П - есептелген өсімақы сомасы;
Н - бересі сомасы;
Р - қайта қаржыландыру ставкасы;
Д - мерзімі өткен күндер саны.
373. Есептелген өсімақы сомасы бюджет кірісінің жіктемесімен бекітілген салықтар мен басқа да міндетті төлемдердің тиісті кодтарына сәйкес есептеледі.
33-бап. Айыппұлдарды есептеу тәртібі
374. Салықтық және (немесе) әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік айыппұлдарды есепке алу мемлекеттік кіріс органдары құзыретіне жататын істерді қарару дербес шотта жүргізіледі.
375. Дербес шотқа айыппұл сомасын есептеу үшін жауапты бөлім салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнеткерлік жарналар, әлеуметтік аударымдар және өсімақылар сомасын есептеуге (төмендетуге) Тізілімді есеп бөліміне ұсынады.

368. При ошибочном или неправильном отражении на лицевом счете сумм налогов и других обязательных платежей, повлекших необоснованное начисление пеней, а также сумм пеней не по вине налогоплательщика на лицевом счете на основании решения органа государственных доходов в течение двух рабочих дней со дня вынесения данного решения должностным лицом, ответственным за ведение учета, проводятся соответствующие записи, а указанные суммы налогов, других обязательных платежей и пеней сторнируются.
Записи по сторнированию неправомерно начисленных сумм налогов, других обязательных платежей и пеней производятся на основании Реестра к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и пеней.
369. В случае нарушения срока проведения зачета пеня в лицевом счете налогоплательщика в соответствии с пунктом 13 статьи 610 Налогового кодекса не начисляется на сумму недоимки, пропорциональной сумме излишне уплаченного налога и (или) платы, указанной в заявлении налогоплательщика на проведение зачета, при условии подтверждения излишне уплаченной суммы налога и (или) платы. При этом пеня не начисляется на сумму недоимки, начиная со дня истечения срока, установленного Налоговым кодексом, на проведение зачета суммы излишне уплаченного налога и (или) платы.
370. Начисление пеней в лицевом счете при несвоевременной уплате сумм по дополнительной налоговой отчетности производится со дня, следующего за днем установленного срока уплаты.
371. При продлении срока представления налоговой отчетности в лицевом счете не изменяется срок уплаты, установленный Налоговым кодексом. В связи с этим при продлении срока представления налоговой отчетности в лицевом счете пеня начисляется в соответствии с пунктом 350 настоящих Правил.
372. Расчет пеней производится по следующей формуле:
П = (Н * Р / 100 * 2,5 * Д)/ 365, где:
П - сумма начисленной пеней;
Н - сумма недоимки;
Р - ставка рефинансирования;
Д - количество просроченных дней.
373. Начисленные суммы пеней зачисляются на соответствующие коды налогов и других обязательных платежей, утвержденные классификацией доходов бюджета.
Параграф 33. Порядок учета штрафов
374. Учет административных штрафов за административные правонарушения, возбуждение и (или) рассмотрение дел по которым входит в компетенцию органов государственных доходов, ведется в лицевых счетах.
375. Для начисления в лицевой счет сумм штрафов должностным лицом, возбудившим производство по делу об административном правонарушении, либо руководителем его управления (отдела) заполняется и представляется должностному лицу, ответственному за ведение учета, Реестр к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, пеней и штрафов по результатам налоговых проверок и постановлениям о наложении административных взысканий.

376. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнеткерлік жарналар, әлеуметтік аударымдар және өсімақылар сомасын есептеуге (төмендетуге) Тізілім бюджетке төленетін айыппұл мерзімі, сомасы көрсетілген үстеме әкімшілік жаза туралы қаулыға сәйкес, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамаға сәйкес шығарылған мемлекеттік кіріс органының шешімі негізінде толтырылады.
377. Айыппұлдар сомасын есептеу туралы жазба бұзушылықтар жіберілген салық түрі мен басқа да міндетті төлемнің "Айыппұл (төмендетілді) төленді" бағанасында жүргізіледі.
378. Қазақстан Республикасының салық салу саласындағы әкімшілік жазаларды қолдану туралы қаулылар бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру, міндетті әлеуметтік қамсыздандыру туралы заңнамаларына сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген, қаулыны орындау мерзімінің бітуінен орындау мүмкіндігі жоқтықтан, айыппұл сомасын есептен шығару әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес шығарылған, мемлекеттік кіріс органының шешімі негізінде салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шотынан жүргізіледі.
379. Қаулыны орындау мерзімінің аяқталуына байланысты орындалуы мүмкін емес айыппұл сомасын есептен шығару жөніндегі жазба алу белгісімен осы Ереженің 378-тармағында көрсетілген Тізілімнің негізінде дербес шоттың "Айыппұл (төмендетілді) төленді" бағанында жүргізіледі.
4. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша есептілік
34-бап. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің және жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналары сомасының түсімдері және бересілері туралы" 1H нысаны бойынша есеп
380. Мемлекеттік кіріс органдары ай сайын бірінші күннің жағдайы бойынша "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің және жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналары сомасының түсімдері және бересілері туралы" 1H нысаны бойынша (бұдан әрі осы тараудың мақсатында - 1H нысаны есептілігі) осы Ережелерге 41-қосымшаға сәйкес кеңейтілген есептілік жасайды.
381. 1H нысаны есептілігі қаржы жылы басталғаннан өспелі қорытындымен кірісті бюджеттік жіктеме коды бойынша қорытындыны жасай отырып үш санатта жасалады:
1) салық түсімдері (бірінші санат);
2) салықтық емес түсімдер (екінші санат);
3) салық және салық емес жиыны;

376. Реестр к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, пеней и штрафов по результатам налоговых проверок и постановлениям о наложении административных взысканий заполняется на основании постановления о наложенных административных взысканиях, а также на основании решения органа государственных доходов, вынесенного в соответствии с законодательством об административных правонарушениях, где указывается сумма штрафа, срок перечисления в бюджет.
377. Записи о начислении сумм штрафов производятся в графу "Начислено (уменьшено) штрафа" лицевого счета того вида налога и другого обязательного платежа, по которому допущены эти нарушения.
378. Списание суммы штрафа по постановлению о наложении административного взыскания за правонарушения в области налогообложения, а также законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании, исполнение которого невозможно в силу истечения срока давности исполнения постановления, установленного законодательством Республики Казахстан, производится с лицевого счета налогоплательщика (налогового агента) на основании решения органа государственных доходов, вынесенного в соответствии с законодательством об административных правонарушениях.
379. Запись по списанию суммы штрафа, исполнение которого невозможно в силу истечения срока давности исполнения постановления, производится в графе "Начислено (уменьшено) штрафа" лицевого счета на основании Реестра, указанного в пункте 375 настоящих Правил, со знаком минус.
4. Отчетность по налогам и другим обязательным платежам в
бюджет, обязательным пенсионным взносам и социальным
отчислениям
Параграф 34. Отчет по форме 1Н "О поступлениях и недоимке сумм
налогов, других обязательных платежей в бюджет, обязательных
пенсионных взносов и социальных отчислений"
380. Органы государственных доходов ежемесячно по состоянию на первое число составляют расширенный отчет по форме 1Н "О поступлениях и недоимке сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений", согласно приложению 41 к настоящим Правилам (далее в целях настоящей главы – Отчет формы 1Н).
381. Отчет формы 1Н составляется с нарастающим итогом с начала финансового года по кодам бюджетной классификации доходов по трем категориям с подведением итогов:
1) налоговые поступления (первая категория);
2) неналоговые поступления (вторая категория);
3) итого по налоговым и неналоговым;

4) капиталмен операциялардан кірістер (үшінші санат);
5) кірістер жиыны.
382. Есептілік күніне 1H нысаны есептілігін жасау кезінде есептіліктің тиісті бағандары бойынша:
1) "Жоспар" - хабарлаған бекітілген болжамды көрсеткіш;
2) "Нақты түсімдер" - бюджетті орындауға уәкілетті органдарының деректері бойынша жыл басынан бастап мемлекеттік бюджетке түсімдер;
3) "Республикалық бюджетке нақты түсімдер" - бюджетті орындауға уәкілетті органдарының негізінде жыл басынан бастап республикалық бюджетке түсімдер;
4) "Жергілікті бюджетке нақты түсімдер" - бюджетті орындауға уәкілетті органдары ведомстволарының негізінде жыл басынан бастап жергілікті бюджетке түсімдер;
5) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Қорымен барлық түсімдер" - бюджетті орындауға уәкілетті органдары ведомстволарының негізінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Қорымен плюс мемлекеттік бюджетке түсімдер;
6) "оның ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Қорына түсетін түсімдер" - жыл басынан бюджетті орындауға уәкілетті органдары ведомстволарының деректері бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Қорына түсетін түсімдер;
7) "орындалу %" - сәйкес мемлекеттік, республикалық, жергілікті бюджетке кірістер бойынша есеп күніне болжамалы көрсеткіштің орындалу проценті;
8) "Бересі" - салық төлеушілер бересілері.
Есепті мерзімдегі "Бересі" бағанына:
салық және басқа да міндетті төлемдердің басқа да түрлері бойынша артық төленген соманың болуына қарамастан дербес шоттар бойынша (өсімақы мен айыппұлсыз) есептелген және мерзімінде төленбеген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер;
оңалту рәсімі басталған кезден бастап қалыптасқан бересі сомасы;
салықты төлеу бойынша салық міндеттемесін орындаудың өзгертілген мерзімі өткен бойда төленуге жататын салық сомасы жатады.
1Н нысаны есептемесінің "Бересі" бағанында мыналар көрсетілмейді:
салық төлеу бойынша салық міндеттемесінің орындау мерзімі өзгертілген салық сомасы;
банкрот деп жарияланған (салық төлеушіні банкрот деп тапқан сот шешімі), сондай-ақ оңалту рәсімі қолданған мезеттегі құрылған (оңалту Жоспарына сәйкес) және мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі қабылданған салық төлеушілер бойынша бересі;
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 49-бабымен көзделген негіздер бойынша тарату рәсімдерін өткеріп жатқан салық төлеушілер бойынша бересі;
өздеріне қатысты халықаралық шарттарға сәйкес өзара келісу рәсімдері жүргізіліп жатқан, сол рәсімдердің аяқталу мерзіміне дейін, резидент емес тұлғалар бойынша салық тексерулерінің нәтижесінен құралған бересі сомасы;
сәйкесінше шешім шыққанға дейін халықаралық арбитражда (сотта) тексеруге қатысушы салық төлеушінің салық тексерулерінің нәтижесінен құралған бересі сомасы.
Бересі бар екендігі туралы мәліметтерді:
айдың 1-ші күніндегі жағдай бойынша әр айдың үшінші күнінен кешіктірмей, салық төлеушілердің (салық агенттерінің) дербес шоттары негізінде аудандық, қалалық және қала аудандарының, арнайы экономикалық аймақтардың мемлекеттік кіріс органдары;
әр айдың 5-нен кешіктірмей төмен тұрған мемлекеттік кіріс органдары нан алынған есептеме, сондай-ақ көрсетілген мемлекеттік кіріс органдарында тікелей жүргізілетін салық төлеушілердің (салық агентінің) дербес шоттары негізінде облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша мемлекеттік кіріс органдары жасайды.

4) доходы от операций с капиталом (третья категория);
5) итого доходов.
382. При составлении отчета формы 1Н на отчетную дату по соответствующим графам отчета отражается:
1) "План" – утвержденные прогнозные показатели;
2) "Фактическое поступление" – поступления в государственный бюджет по данным уполномоченного органа по исполнению бюджета с начала года;
3) "Фактическое поступление в республиканский бюджет" – поступления в республиканский бюджет на основании ведомостей уполномоченного органа по исполнению бюджета с начала года;
4) "Фактическое поступление в местный бюджет" – поступления в местный бюджет на основании ведомостей уполномоченного органа по исполнению бюджета с начала года;
5) "Всего поступлений с Национальным Фондом Республики Казахстан" - поступления в государственный бюджет плюс поступления в Национальный Фонд Республики Казахстан на основании ведомостей уполномоченного органа по исполнению бюджета с начала года;
6) "в том числе поступления в Национальный Фонд Республики Казахстан" – поступления в Национальный Фонд Республики Казахстан по данным уполномоченного органа по исполнению бюджета с начала года;
7) "% выполнения" – процент выполнения прогнозных показателей на отчетную дату по поступлениям в бюджеты;
8) "Недоимка" – недоимка налогоплательщиков.
В графу "Недоимка" на отчетную дату включаются:
исчисленные и неуплаченные в срок суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет по лицевым счетам (без пеней и штрафов), независимо от наличия излишне уплаченной суммы по другим видам налогов и других обязательных платежей;
сумма недоимки, образовавшейся с момента начала реабилитационной процедуры;
сумма налога, подлежащего уплате по истечении измененного срока исполнения налогового обязательства по уплате налога.
В графе "Недоимка" отчета формы 1Н не отражается:
сумма налога с измененным сроком исполнения налогового обязательства по уплате налога;
недоимка налогоплательщиков, объявленных банкротами (на основании решения суда о признании налогоплательщика банкротом), а также образовавшаяся на момент введения реабилитационной процедуры (согласно Плану реабилитации) и по которым принято решение суда о принудительной ликвидации;
недоимка налогоплательщиков, проходящих процедуру ликвидации по основаниям, предусмотренным статьей 49 Гражданского кодекса Республики Казахстан;
сумма недоимки, образовавшаяся по результатам налоговых проверок нерезидентов, в отношении которых проводится процедура взаимного согласования в соответствии с международным договором, до даты завершения такой процедуры;
сумма недоимки, образовавшаяся по результатам налоговых проверок налогоплательщика, участвующего в разбирательстве в международном арбитраже (суде) до вынесения соответствующего решения.
Сведения о наличии недоимки составляются:
органами государственных доходов по районам, городам и районам в городах, органами государственных доходов специальных экономических зон – на основании лицевых счетов налогоплательщиков (налоговых агентов), не позднее третьего числа каждого месяца по состоянию на 1-ое число месяца;
органами государственных доходов по областям, городам Астана и Алматы – на основании полученных отчетов от нижестоящих органов государственных доходов, а также лицевых счетов налогоплательщиков (налоговых агентов), которые непосредственно ведутся в указанных органах государственных доходов, не позднее пятого числа каждого месяца.

9) "ҚҚС өтеу сомасы, барлығы - ағымдағы жылдың басынан өтелген ҚҚС сомасы;
10) "Төленген өсімақының сомасы" - өсімақыны өтеу шотына ағымдағы жыл басынан түскен түсімдер;
11) "Төленген айыппұл сомасы" - айыппұлды өтеу шотына ағымдағы жыл басынан түскен түсімдер;
12) "Артық төлеу" - банкрот деп жарияланған, алайда олар бойынша конкурстық іс жүргізу аяқталмаған және сот оңалту рәсімін қолдану туралы ұйғарым қабылдаған салық төлеушілердің артық төлеулерін, бес жылдан артық саналған артық төлеулерді, Салық төлеушілердің мемлекеттік тізілімінен шартты шығарып тасталған салық төлеушілердің дербес шоттарында бар артық төлеу қоспағанда, есепті күндегі іс жүзінде дербес шотта құралған салық және басқа да міндетті төлемдердің түрлері бойынша артық төлеу сомасы;
13) "Жинақтаушы зейнетақы қоры" жолында мыналар толтырылады: "Нақты түсімдер" бағаны - ҚР ЕХӘҚМ уәкілетті органының деректері бойынша міндетті зейнетақы жарналардың түсімдері, "Бересі", "Артық төлеу" бағандары - банкрот деп жарияланған, алайда олар бойынша конкурстық іс жүргізу аяқталмаған және сот оңалту рәсімін қолдану туралы ұйғарым қабылдаған салық төлеушілердің бересілері мен артық төлеулерін қоспағанда, есеп күнінде дербес шоттарда қалыптасқан міндетті зейнетақы жарналары бойынша бересі немесе артық төленген сома;
14) "Әлеуметтік аударымдар" жолы бойынша - жолында мыналар толтырылады: "Нақты түсімдер" бағаны - әлеуметтік аударымдардың түсуі, "Бересі", "Артық төлеу" бағандары - тиісінше "Бересі", "Артық төлеу" бағандары - банкрот деп жарияланған, алайда олар бойынша конкурстық іс жүргізу аяқталмаған және сот оңалту рәсімін қолдану туралы ұйғарым қабылдаған салық төлеушілердің бересілері мен артық төлеулерін қоспағанда, есеп күнінде дербес шоттарда қалыптасқан міндетті зейнетақы жарналары бойынша бересі немесе артық төленген сома.
383. 1H нысаны есептілігін мемлекеттік кіріс органдары бекітілген нысан бойынша бірыңғай бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдана отырып қалыптастырады және уәкілетті мемлекеттік органдарға электронды почтамен жіберіледі.
1H нысан есебі жоғарғы мемлекеттік кіріс органдары на мынадай мерзімдерде береді (ай күні):
Аудан және қалалар бойынша салық комитеттері айдың 3-ші күні;
Облыстар және Алматы мен Астана қалалары бойынша салық комитеттері және аймақаралық салық комитеттері айдың 5-ші күні;
Уәкілетті мемлекеттік орган айдың 6-шы күні.
384. Қаржы жылының соңында мемлекеттік кіріс органдары бюджетті орындауға уәкілетті органдар ведомстволарының негізінде қорытынды айналымды ескере отырып 1H нысан есебін жасайды.
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне
1-қосымша
__________________________________ бойынша
(салықтың (төлемнің) атауы мен коды)
ДЕРБЕС ШОТ
Салық төлеушінің (салық агентінің) атауы ________________
БСН___________ Заңды тұлғаның БСН-ы ________________
(теңге)
Ағымдағы күнтізбелік күннің күні
Операцияны жазған (енгізген) күн
Операцияның мазмұны және оның негізінде жазба (енгізу) жүргізілетін құжат
Төлеу мерзімі
Банктік шоттан есептен шығарған немесе ақшалай енгізген күні
Бюджетке төлемдерді есептеу күні
Салық және басқа да міндетті төлемдер бойынша есептер
есептелді
азайтылды
төленді
қайтарылды
Мерзімді өзгерту жөніндегі мәліметтер
есептер сальдосы (бересі -, асыра төлеу+)
салық
(төлем)
сомасы
салықты (төлем)
өтеу
кестесі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы
Өсімақы бойынша есептер
Айыппұлдар бойынша есептер
Қайтарымдарды шегере отырып жыл басынан енгізілді
есепке жатқызуды және/немесе қайтаруды жүргізудің мерзімін бұзғаны үшін салық органына өсімақы есептелді
өсімақы салық төлеушіге есептелд
Өсімақы есептелді (кемітілді) (+,-)
Өсімақы төленді (қайтарылды) (+, -)
Мерзімді өзгерту жөніндегі мәліметтер
Өсімақы сальдосы (+,-)
айыппұл есептелді (кемітілді) (+,-)
айыппұл төленді (қайтарылды) (+,-)
Мерзімді өзгерту жөніндегі мәліметтер
айыппұл сальдосы (+,-)
өсімақы сомасы
кезең үшін
өсімақы
сомасы
өсімақыны өтеу
кестесі
айыппұлдар сомасы
айыппұлды өтеу кестесі
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне
2-қосымша
_____________бойынша
(салықтың(төлемнің)атауы мен коды
ҚОСЫЛҒАН ҚҰН САЛЫҒЫНА АРНАЛҒАН ДЕРБЕС ШОТ
аты-жөні _______________
БСН___________ Заңды тұлғаның БСН-ы _____________
ҚҚС төлеуші ретінде есепке қою туралы куәлік нөмірі__________
ҚҚС төлеуші есебінен шығару күні: _______________
(теңге)
Ағымдағы күнтізбелік күннің күні
Операцияны жазған (енгізген) күн
Операцияның мазмұны және оның негізінде жазба (енгізу) жүргізілетін құжат
Төлеу мерзімі
Банктік шоттан есептен шығарған немесе ақшалай енгізген күні
Бюджетке төлемдерді есептеу күні
Салық және басқа да міндетті төлемдер бойынша есептер
есептелді
азайтылды
төленді
қайтарылды
қайтаруға расталмаған асып кеткен ҚҚС-ның сомасы және бюджеттен бұрын қайтарылған өсімақылар
Мерзімді өзгерту жөніндегі мәліметтер
есептер сальдосы (бересі -, асыра төлеу+)
салық
(төлем)
сомасы
салықты (төлем)
өтеу
кестесі
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы
Өсімақы бойынша есептер
Айыппұлдар бойынша есептер Қайтарымдарды шегере отырып жыл басынан енгізілді есепке жатқызуды және/немесе қайтаруды жүргізудің мерзімін бұзғаны үшін салық органына өсімақы есептелді өсімақы салық төлеушіге есептелді
Қайтарымдарды шегере отырып жыл басынан енгізілді
есепке жатқызуды және/немесе қайтаруды жүргізудің мерзімін бұзғаны үшін салық органына өсімақы есептелді
өсімақы салық төлеушіге есептелді
Өсімақы есептелді (кемітілді) (+,-)
Өсімақы төленді (қай-тарыл-ды) (+, -)
асып кеткен ҚҚС-ның қайтарылған сомасына қоса есептелген өсімақылардың сомасы
Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы Өтінішті табыс етпегені бойынша өсімақылардың сомасы
Мерзімді өзгерту жөніндегі мәліметтер
Өсімақы сальдосы (+,-)
айып-пұл есептелді (кемітілді) (+,-)
айыппұл төленді (қайтарылды) (+,-)
Мерзімді өзгерту жөніндегі мәліметтер
айыппұл сальдосы (+,-)
өсімақы сомасы
кезең үшін
қоса есептелінген
төленді
өсімақы
сомасы
өсімақыны өтеу
кестесі
айыппұлдар
сомасы
айыппұлды өтеу
кестесі
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне
3-қосымша
3 нысан
Тұрақты мекеме құруға әкелмейтін Қазақстан Республикасындағы қызметтен резидент еместің кірісінен табыс салығы бойынша
ДЕРБЕС ШОТ
Салық агентінің атауы____________________________
БСН___________
Шартты банк салымының нөмірі _______________________
Ағымдағы күнтізбелік күннің күні
Операцияны жазған (енгізген) күн
Операцияның мазмұны және оның негізінде жазба (енгізу) жүргізілетін құжат
Төлеу мерзімі
Шартты банк салымына салықты есептеу күні
Банктік шоттан шығару күні
салықты бюджетке есептеу күні
Бюджетке салық төлемдерін есептеу күні
Салық бойынша есептер
есептелді
кемітілді
төленді
қайтарылды
Мерзімді өзгерту жөніндегі мәліметтер
есептер сальдосы (бересі -, артық төлеу+)
салық сомасы
салықты өтеу кестесі
1
2
3
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы
Өсімақы бойынша есептер (банктік сыйақылар бойынша)
Айыппұл бойынша есептер
Қайтарымдарды шегере отырып жылдың басынан енгізілді
Шартты банк салымына есептелді
Шартты банк салымында орналасқан
есепке жатқызуды және/немесе қайтаруды жүргізудің мерзімін бұзғаны үшін салық органына өсімақы есептелді
салық төлеушіге қайтарылатын өсімақы
сомасы
Өсімақы есептелді (кемітілді) (+,-)
Өсімақы төленді (қайтарылды) (+, -)
Мерзімді өзгерту жөніндегі мәліметтер
Өсімақы сальдосы (+,-)
айыппұл есептелді (кемітілді) (+,-)
айыппұл төленді (қайтарылды) (+,-)
Мерзімді өзгерту жөніндегі мәліметтер
айыппұл сальдосы (+,-)
өсімақы сомасы
кезең үшін
салық сомасы
салықты өтеу кестесі
салық сомасы
салықты өтеу кестесі
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне
4-қосымша
4 нысан
ДЕРБЕС ШОТ
міндетті зейнетақы жарналары бойынша
Төлеушінің (салық агентінің) атауы ________________
БСН___________ Заңды тұлғаның БСН-ы ________________
Ағымдағы күнтізбелік күннің күні
Операцияны жазған (енгізген) күн
Операцияның мазмұны және оның негізінде жазба (енгізу) жүргізілетін құжат
Төлеу мерзімі
Банктік шоттан есептен шығарған немесе қолма-қол ақшалай енгізген күні
Төлемдерді есептеу күні
Міндетті зейнетақы жарналары төлемдері бойынша есептер
Өсімақы бойынша есептер
Қайтарымдарды шегере отырып жыл басынан енгізілді
Салық міндеттемесін орындау мерзімін өзгерту жөніндегі мәлімет
есептелді
азайтылды
төленді
қайтарылды
есептер сальдосы (бересі -, асыра төлеу+)
есептелді
Өсімақы төленді (қайтарыл-ды) (+, -)
Өсімақы сальдосы (+,-)
сомасы
өтеу кестесі
өсімақы сомасы
өсімақы өтеу
кестесі
өсімақы сомасы
кезең үшін
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне
5-қосымша
5 нысан
ДЕРБЕС ШОТ
Әлеуметтік аударымдар бойынша
Төлеушінің (салық агентінің) атауы ________________
БСН___________ Заңды тұлғаның БСН-ы ________________
теңге
Ағымдағы күнтізбелік күннің күні
Операцияны жазған (енгізген) күн
Операцияның мазмұны және оның негізінде жазба (енгізу) жүргізілетін құжат
Төлеу мерзімі
Банктік шоттан есептен шығарған немесе қолма-қол ақшалай енгізген күні
Төлемдерді есептеу күні
Міндетті зейнетақы жарналары төлемдері бойынша есептер
есептелді
азай-тылды
төленді
қайтарылды
есептер сальдосы (бересі -, асыра төлеу+)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы
Өсімақы бойынша есептер
Қайтарымдарды шегере отырып жыл басынан енгізілді
Салық міндеттемесін орындау мерзімін өзгерту жөніндегі мәлімет
есептелді
Өсімақы төленді (қайтарыл-ды) (+, -)
Өсімақы сальдосы (+,-)
сомасы
өтеу кестесі
өсімақы сомасы
өсімақы өтеу кестесі
өсімақы сомасы
кезең үшін
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне
6-қосымша
Мемлекеттік кіріс органдарында есеп жүргізілетін салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдардың тізбесі
Санат
Сынып
Шағын сынып
Ерекшелік
Салық (төлем) атауы
Есеп жүргізілетін нысандардың атауы
1
2
3
4
5
6
1
САЛЫҚ ТҮСІМДЕР
1
01
1
Корпорациялық табыс салығы
Төлемдер журналы және № 3 н дербес шот
1
01
2
Жеке табыс салығы
Төлемдер журналы және № 1. н дербес шот
1
03
1
Әлеуметтік салық
Төлемдер журналы және № 1. н дербес шот
1
04
1
Мүлікке салынатын салықтар
Төлемдер журналы және № 1. н дербес шот
1
04
3
Жер салығы
Төлемдер журналы және № 1. н дербес шот
1
04
4
Көлік құралдарына салынатын салық
Төлемдер журналы және № 1. н дербес шот
1
04
5
01
Бірыңғай жер салығы
Төлемдер журналы және № 1. н дербес шот
1
05
Тауарларға, жұмыстарға және қызметтер көрсетуге салынатын ішкі салықтар
1
05
1
Қосылған құн салығы

9) "Сумма возмещения НДС, всего" – возвращенная сумма НДС с начала текущего года;
10) "Сумма уплаченной пени" – поступление с начала текущего года в счет погашения пеней;
11) "Сумма уплаченного штрафа" – поступление с начала текущего года в счет погашения штрафов;
12) "Переплата" – сумма переплаты по видам налогов и других обязательных платежей в бюджет, фактически образовавшаяся в лицевых счетах на отчетную дату, кроме переплаты налогоплательщиков, объявленных банкротами, но конкурсное производство которых не завершено, и переплаты налогоплательщиков, по которым судом принято определение о применении реабилитационной процедуры, переплаты, имеющейся на лицевых счетах бездействующих налогоплательщиков, переплаты, числящейся свыше пяти лет;
13) по строке "Накопительный пенсионный фонд" – заполняются: графа "Фактическое поступление" - поступление обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов графы "Недоимка", "Переплата" – соответственно недоимка или излишне уплаченная сумма по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, сложившаяся в лицевых счетах на отчетную дату, кроме недоимки и излишне уплаченной суммы налогоплательщиков, объявленных банкротами, но конкурсное производство которых не завершено, и налогоплательщиков, по которым судом принято определение о применении реабилитационной процедуры;
14) по строке "Социальные отчисления" – заполняются: графа "Фактическое поступление" – поступление социальных отчислений, графы "Недоимка", "Переплата" – соответственно недоимка или излишне уплаченная сумма по социальным отчислениям, сложившаяся в лицевых счетах на отчетную дату, кроме недоимки и излишне уплаченной суммы налогоплательщиков, объявленных банкротами, но конкурсное производство которых не завершено, и налогоплательщиков, по которым судом принято определение о применении реабилитационной процедуры.
383. Отчет формы 1Н формируется органами государственных доходов с использованием единого программного обеспечения по утвержденной форме и представляется в уполномоченный орган по электронной почте.
Отчет формы 1Н представляется вышестоящему органу государственных доходов ежемесячно в следующие сроки (числа месяца):
органами государственных доходов по районам и городам 3-го числа месяца;
органами государственных доходов по областям и городам Алматы, Астана и на территории специальных экономических зон 5-го числа месяца;
уполномоченным органом 6-го числа месяца.
384. По окончании финансового года органы государственных доходов составляют отчет формы 1Н с учетом заключительных оборотов на основании ведомостей уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Приложение 1
к Правилам ведения
лицевых счетов
форма 1
ЛИЦЕВОЙ СЧЕТ
по ___________________________
(наименование и код налога (платы)
Наименование налогоплательщика (налогового агента) ____________
БИН/ИИН ____________________ БИН юридического лица ____________
Вид налогового режима:
Дата
текущего
календарного
дня
Дата
записи
(ввода)
операции
Содержание
операции и
документ,
на
основании
которого
производится
запись
(ввод)
Срок
уплаты
Дата
списания с
банковского
счета
или
внесения
наличными
Дата
зачисления
платежей в
бюджет
Расчеты по налогам и другим обязательным
платежам
начислено
уменьшено
уплачено
возвращено
Сведения по изменению срока исполнения налогового
обязательства
Сальдо
расчетов
(недоимка, переплата
(превышение)+)
сумма
налога (платежа)
график
погашения
налога
(платежа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы
Расчеты по пени
Расчеты по штрафам
Внесено с
начала
года,
за
вычетом
возвратов
Начислено
пени
органу
государственных доходов за
нарушение
срока
проведения
зачета
(возврата)
Перечислено
пени
налогоплательщику
Начислено
(уменьшено)
(+, -)
Уплачено
(возвращено)
пени
(+; -)
Сведения
по изменению
срока
исполнения
налогового
обязательства
Сальдо
пени (+, -)
Начислено
(уменьшено)
штрафа
(+,)
Уплачено
(возвращено)
штрафа
(+;)
Сведения
по
изменению срока
исполнения
налогового
обязательства
Сальдо
штрафа
(+,)
сумма
пени
за
период
сумма
пени
график
погашения
пени
сумма
штрафа
график
погашения
штрафа
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
Приложение 2
к Правилам ведения
лицевых счетов
форма 2
ЛИЦЕВОЙ СЧЕТ ПО НАЛОГУ НА ДОБАВЛЕННУЮ СТОИМОСТЬ
КБК __________________________________
Наименование налогоплательщика (налогового агента) __________________
БИН/ИИН _________________ БИН юридического лица _____________________
Вид налогового режима:
Номер свидетельства о постановке на учет в качестве
плательщика НДС ___________________
Дата снятия с учета плательщика НДС _________________________________
Дата
текущего
календарного
дня
Дата
записи
(ввода)
операции
Содержание
операции и
документ,
на
основании
которого
производится
запись
(ввод)
Срок уплаты
Дата
списания
с банковского
счета
или
внесения
наличными
Дата
зачисления
платежей в
бюджет
Расчеты по налогам и другим обязательным платежам
начислено
уменьшено
уплачено
возвращено
сумма
превышения
НДС, не
подтвержденная
к возврату, ранее возвращенные
из бюджета
Сведения по
изменению
(приостановлению)
исполнения
налогового
обязательства
Сальдо расчетов
(недоимка -,
переплата
(превышение) +)
сумма
налога
(платежа)
график погашения
налога
(платежа)
Всего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
продолжение таблицы
Расчеты по пени
Расчеты по штрафам
Внесено
с начала
года,
за
вычетом
возвратов
Начислено
пени
органу государственных доходов
за
нарушение
срока
проведения
зачета
(возврата)
Перечислено
пени
налогоплательщику
Начислено
(уменьшено)
(+, -)
Уплачено
(возвращено)
пени
(+; -)
сумма
пени,
начисленная
на
возвращенную
сумму
превышения
НДС*
сумма
пени
по
непредставленному
Заявлению о
ввозе
товаров
и уплате
косвенных
налогов
**
Сведения
по изменению
срока
исполнения
налогового
обязательства
Сальдо пени
(+, -)
Начислено
(уменьшено)
штрафа
(+,)
Уплачено
(возвращено)
штрафа
(+;)
Сведения
по изменению
срока
исполнения
налогового
обязательства
Сальдо штрафа
(+,)
сумма пени
за период
начислено
уплачено
сумма пени
график
погашения
пени
сумма штрафа
график
погашения
штрафа
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Примечание: * указывается пеня, перечисленная налогоплательщику на возвращенную сумму превышения НДС и не подтвержденную к возврату по результатам налоговой проверки
** указывается сумма пени, начисленная и уплаченная в случае не представления в срок, установленный пунктом 1 статьи 276-21 Налогового кодекса, Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, не подлежащая возврату из бюджета
Приложение 3
к Правилам ведения
лицевых счетов
форма 3
ЛИЦЕВОЙ СЧЕТ
по подоходному налогу с доходов нерезидентов от деятельности
в Республике Казахстан, не приводящей к образованию
постоянного учреждения
Наименование налогового агента ___________________________
БИН/ИИН ________________
Номер условного банковского вклада _______________________
Дата
текущего
календарного
дня
Дата
записи
(ввода)
операции
Содержание
операции и
документ, на
основании
которого
производится
запись (ввод)
Срок
уплаты
Дата
зачисления
налога на
условный
банковский
вклад
Дата
списания с
банковского счета
Дата
зачисления
налога в
бюджет
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Расчеты по налогу
Сальдо
расчетов
(недоимка -,
переплата +)
начислено
уменьшено
уплачено
возвращено
Сведения по
изменению срока
исполнения
налогового
обязательства
сумма
налога
график
погашения
налога
8
9
10
11
12
13
14
продолжение таблицы
Расчеты по пени (по банковским вознаграждениям)
Начислено (уменьшено)
(+,-) пени
Уплачено
(возвращено)
пени (+, -)
Сведения по изменению
срока исполнения
налогового обязательства
Сальдо пени
(+,-)
сумма пени
за период
сумма
налога
график
погашения
налога
15
16
17
18
19
20
продолжение таблицы
Расчеты по штрафам
Внесено с начала года, за
вычетом
возвратов
Зачислено на условный банковский
вклад
Начислено пени
налоговому
органу
за нарушение
срока
проведения
зачета
(возврата)
Перечислено
пени
налогоплательщику
Начислено
(уменьшено) штрафа
(+,-)
Уплачено
(возвращено)
штрафа
(+,-)
Сведения по
изменению
срока
исполнения
налогового
обязательства
Сальдо
штрафа
(+,-)
сумма
налога
график
погашения
налога
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Приложение 4
к Правилам ведения
лицевых счетов
форма 4
ЛИЦЕВОЙ СЧЕТ
ПО ОБЯЗАТЕЛЬНЫМ ПЕНСИОННЫМ ВЗНОСАМ, ОБЯЗАТЕЛЬНЫМ
ПРОФЕССИОНАЛЬНЫМ ВЗНОСАМ
Наименование плательщика (агента) _____________________________
БИН/ИИН _______________ БИН юридического лица ________________
Вид налогового режима:
Дата
текущего
календарного дня
Дата
записи
(ввода)
операции
Содержание
операции
и
документ,
на
основании
которого
производится
запись
(ввод)
Срок
уплаты
Дата
списания с
банковского
счета
или
внесения
наличными
Дата
зачисления
платежей
Расчеты по обязательным
пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам
начислено
уменьшено
уплачено
возвращено
Сальдо
расчетов
(недоимка,
переплата-
+)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы
Расчеты по пени
Внесено с
начала
года, за
вычетом
возвратов
Сведения по изменению срока
исполнения налогового
обязательства
Начислено
Уплачено
(возвращено)
пени (+;-)
Сальдо
пени
(+,-)
сумма
график
погашения
сумма
пени
график
погашения
пени
сумма
пени
за
период
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Приложение 5
к Правилам ведения
лицевых счетов
форма 5
ЛИЦЕВОЙ СЧЕТ
ПО СОЦИАЛЬНЫМ ОТЧИСЛЕНИЯМ
Наименование плательщика (агента) _____________________________
БИН/ИИН _____________ БИН юридического лица ________________
Вид налогового режима:
Дата
текущего
календарного дня
Дата
записи
(ввода)
операции
Содержание
операции и
документ,
на
основании
которого
производится
запись
(ввод)
Срок
уплаты
Дата
списания с
банковского
счета
или
внесения
наличными
Дата
зачисления
платежей
Расчеты по социальным отчислениям
начислено
уменьшено
уплачено
возвращено
Сальдо
расчетов
(недоимка,
переплата +)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы
Расчеты по пени
Внесено
с начала
года, за
вычетом
возвратов
Сведения по изменению срока
исполнения налогового обязательства
Начислено
Уплачено
(возвращено)
пени
(+;-)
Сальдо
пени
(+,-)
сумма
график
погашения
сумма
пени
график
погашения
пени
сумма
пени
за
период
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Приложение 6
к Правилам ведения
лицевых счетов
П Е Р Е Ч Е Н Ь
налогов и других обязательных платежей в бюджет,
обязательных пенсионных взносов, обязательных
профессиональных пенсионных взносов, социальных
отчислений, по которым ведется учет в органах
государственных доходов
Категория
Класс
Подкласс
Специфика
Наименование налога (платежа)
Наименование форм, где ведется учет
1
2
3
4
5
6
1
НАЛОГОВЫЕ ПОСТУПЛЕНИЯ
1
01
1
Корпоративный подоходный налог
Журнал платежей и лицевой счет ф. № 3
1
01
2
Индивидуальный подоходный налог
Журнал платежей и лицевой счет ф. № 1
1
03
1
Социальный налог
Журнал платежей и лицевой счет ф. № 1
1
04
1
Налоги на имущество
Журнал платежей и лицевой счет ф. № 1
1
04
3
Земельный налог
Журнал платежей, лицевой счет ф. № 1
1
04
4
Налог на транспортные средства
Журнал платежей и лицевой счет ф. № 1
1
04
5
01
Единый земельный налог
Журнал платежей и лицевой счет ф. № 1
1
05
Внутренние налоги на товары, работы и услуги
1
05
1
Налог на добавленную стоимость

1. Олар бойынша қаражатты есептен шығару жүргізілген инкассалық иелік етулерді алу кезінде 21-22-бағандарда инкассалық иелік етудің орындалуы туралы белгі қойылады..
2. Қойылған инкассалық иелік етулерді салық органдарының кері қайтарып алуы кезінде 23-24-бағандарда кері қайтарып алу туралы белгі қойылады.
3. Банктердің инкассалық иелік етулерді қайтаруы кезінде салық органдары 25-26-бағандарында белгі қояды.
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне
16-қосымша
Салық міндеттемесін, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеу, ұстау және аудару, әлеуметтік аударымдарды есептеу және төлеу бойынша міндеттемелерді орындау бойынша бюджетпен есеп айырысудың жай-күйі туралы жеке шоттан үзінді
КӨШІРМЕ
Көшірме күні:_____________
________________________________
(мемлекеттік органының атауы)
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Салық Кодексінің 13, 20-баптарына, Сіздің 20__ ж. өтінішіңізге сәйкес
20__ ж. - 20__ ж. кезеңі үшін салық міндеттемесінің орындалуы бойынша бюджетпен есеп айырысудың
жағдайы туралы СТН
____________________Сізге хабарлайды
(салық төлеушінің (салық агентінің) атауы/аты-жөні)
Салықтың (төлемнің) атауы мен коды
Кезең басына сальдо (бересі -, артық төлеу (асып түсу**)+)
Қабылданған сальдо (бересі -, артық төлеу (асып түсу**)+)
Есептелді
Азайтылды
Төленді
Қайтарылды
салық (төлем)
өсімақы
айыппұл
салық (төлем)
өсімақы
айыппұл
салық (төлем)
өсімақы
айыппұл
салық (төлем)
өсімақы
айыппұл
салық (төлем)
өсімақы
айыппұл
салық (төлем)
өсімақы
айыппұл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
ИТОГО:
кестенің жалғасы
Берілген сальдо (бересі -, артық төлеу (асып түсу**)+)
Есептен шығарылған сальдо (бересі -, артық төлеу (асып түсу**) +)
Кезеңнің соңына сальдо (бересі -, артық төлеу(асып түсу**) +)
Анықтама: салық міндеттемелерін орындаудың өзгертілген мерзімімен салық сомасы
Анықтама: шағымдану сатысында болып табылатын салық тексеруінің актісі бойынша есептелген сома
есепке жатқызуды және/немесе қайтаруды жүргізудің мерзімін бұзғаны үшін мемлекеттік кірістер органына өсімақы есептелді
салық төлеушіге қайтарылатын өсімақы
сомасы
салық (төлем)
өсімақы
айыппұл
салық (төлем)
өсімақы
айыппұл
салық (төлем)
өсімақы
айыппұл
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
Есепке алу және дербес шоттарды жүргізуге жауапты лауазымды тұлға ___________ _______________________
(қолы) аты-жөні)
Ескерту: * - салық төлеушінің (салық агентінің) өтінішінде көрсетілген кезең
**- қосылған құн салығы бойынша көрсетілген бағандағы оң сальдо асып түсу және/немесе артық төленген сома ретінде қарастырылады.
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне
17-қосымша
Салық төлеушінің (салық агентінің) БСН/ЖСН _____________________
20_ж. "___" ___________ жағдай бойынша
салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша есеп айырысулардың салыстыра тексеру АКТІСІ
_____________________________ мемлекеттік кірістер органы және салық төлеуші _______________________ 20__ ж. "__"__________"__"__________ кезеңі үшін үшін салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша есеп-айырысуларды салыстыра тексеруді жүргізді
(теңге)
Кезең басына сальдо (бересі -, асыра төлеу (асып түсу*)+)
Қабылданған сальдо (бересі -, асыра төлеу (асып түсу*)+)
Есептелді
Азайтылды
Төленді
Қайтарылды
Есептен шығарылған сальдо (бересі -, асыра төлеу (асып түсу*)+)
Берілген сальдо (бересі -, асыра төлеу (асып түсу*) +)
Кезеңнің соңына сальдо (бересі -, асыра төлеу(асып түсу*) +)
соның ішінде
қабылдау күні
сома
шығару күні
сомасы
беру күні
сомасы
салық міндеттемесін орындау мерзімі өзгертілген салық сомасы
шағымдану сатысында болып табылатын салық тексеруінің актісі бойынша есептелген сома
Салықтың (төлемнің) атауы мен коды
мемлекеттік кірістер органынің деректері бойынша
салық
өсім
айыппұл
салық төлеушінің деректері бойынша
салық
өсімақы
айыппұл
айырмашылық (+,-)
салық
өсімақы
айыппұл
және т.б.
Салық берешек жиыны:
салық
өсімақы
айыппұл
Салық және бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша артық төлеу жиыны:
салық
өсімақы
айыппұл
Міндетті зейнетақы жарналары
мемлекеттік кірістер органынің деректері бойынша
Берешек
салық
өсімақы
айыппұл
Артық төлеу
салық
өсімақы
айыппұл
салық төлеушінің деректері бойынша
Берешек
салық
өсімақы
айыппұл
Артық төлеу
салық
өсімақы
айыппұл
айырмашылық (+,-)
Берешек
салық
өсімақы
айыппұл
Артық төлеу
салық
өсімақы
айыппұл
мемлекеттік кірістер органынің деректері бойынша
Берешек
салық
өсімақы
айыппұл
Әлеуметтік аударымдар
Артық төлеу
салық
өсімақы
айыппұл
салық төлеушінің деректері бойынша
Берешек
салық
өсімақы
айыппұл
Артық төлеу
салық
өсімақы
айыппұл
айырмашылық (+,-)
Берешек
салық
өсімақы
айыппұл
Артық төлеу
салық
өсімақы
айыппұл
*- қосылған құн салығы бойынша көрсетілген бағандағы оң сальдо асып түсу және/немесе артық төленген сома ретінде қарастырылады.
Салыстыра тексеру актісін жасау күні 20__ ж. "____" __________
Салық органында салыстыра тексеру актісін тіркеу күні мен нөмірі 200__ ж."___"________ №____
Есепке алу және дербес шоттарды жүргізуге жауапты лауазымды тұлға
Салық төлеуші:
(қолы) (қолы)
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне
18-қосымша
_______________________________________________
(мәліметті берген мемлекеттік органның атауы)
20__ ж. "___"____________жағдай бойынша
салық төлеушінің салық берешегiнiң, міндетті зейнетақы
жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және
әлеуметтік аударымдар
бойынша берешегiнiң жоқ (бар) екендiгi туралы
_____________МӘЛІМЕТ ___________________________________________________________ берiлдi
(салық төлеушінің БСН/ЖСН, аты-жөнi немесе атауы)
20__ж."__"_____________жағдай бойынша салық төлеушiнiң
__________теңге сомада салық берешегі, мiндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегi бар,
салық берешегі, мiндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі жоқ
(теңге)
р/с №
Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндетті төлемдердiң атауы және бюджеттік сыныптама коды
Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндетті төлемдер сомасы
Өсiмпұл
сомасы
Айыппұл
сомасы
берешек
артық төлеу (асып түсу)
берешек
артық төлеу
берешек
артық төлеу
1
2
3
4
5
6
7
8
қосылған құн салығы бойынша көрсетілген бағандағы оң сальдо асып түсу және/немесе артық төленген сома peтінде қарастырылады.

1. По получении инкассовых распоряжений, по которым произведено списание средств, делается отметка о выполнении инкассового распоряжения в графах 21-22.
2. При отзыве налоговыми органами, выставленных инкассовых распоряжений, делается отметка об отзыве в графах 23-24.
3. При возврате банками инкассовых распоряжений налоговых органов делается отметка в графах 25-26.
Приложение 16
к Правилам ведения лицевых счетов
ВЫПИСКА
из лицевого счета о состоянии расчетов с бюджетом по исполнению
налогового обязательства, а также обязательств по исчислению,
удержанию и перечислению обязательных пенсионных взносов,
обязательных профессиональных пенсионных взносов, исчислению
и уплате социальных отчислений
Дата выписки:______________
В соответствии со статьями 13cf1 , 20cf1 Кодекса Республики Казахстан "О
налогах и других обязательных платежах в бюджет", согласно Вашего
заявления от "___" ______ 20__ г.
_____________________________________________________________________
(наименование государственного органа)
сообщает Вам ______________________________ БИН/ИИН _________________
(наименование/Ф.И.О.
налогоплательщика (налогового агента)
о состоянии расчетов с бюджетом по исполнению налогового
обязательства за период с _______ 20__ г. по _______ 20__ г.
(тенге)
Наименование и код налога (платежа)
Сальдо на начало периода (недоимка -, переплата (превышение)+)
Сальдо принятое (недоимка -, переплата (превышение)+)
Начислено
Уменьшено
Уплачено
Возвращено
налога (платежа)
пени
штрафа
налога (платежа)
пени
штрафа
налога (платежа)
пени
штрафа
налога (платежа)
пени
штрафа
налога (платежа)
пени
штрафа
налога (платежа)
пени
штрафа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
ИТОГО:
продолжение таблицы:
Сальдо переданное (недоимка -, переплата (превышение)+)
Сальдо списанное (недоимка -, переплата (превышение)+)
Сальдо на конец периода (недоимка -, переплата (превышение)+)
Справочно: сумма налогов и пени с измененным сроком исполнения налоговых обязательств
Справочно: сумма начисленная по акту налоговой проверки находящаяся на стадии обжалования и обжалованные
Начислено пени органу государственных доходов за нарушение срока проведения зачета (возврата)
Перечислено пени налогоплательщику
налога (платежа)
пени
штрафа
налога (платежа)
пени
штрафа
налога (платежа)
пени
штрафа
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
Должностное лицо: _______________________
(Ф.И.О., подпись)
Примечание: по налогу на добавленную стоимость положительное сальдо
рассматривается как превышение и/или излишне уплаченная сумма
Приложение 17
к Правилам ведения лицевых счетов
БИН/ИИН налогоплательщика (налогового агента) ___________
АКТ
сверки расчетов по налогам и другим обязательным платежам в
бюджет, обязательным пенсионным взносам, обязательным
профессиональным пенсионным взносам и социальным
отчислениям по состоянию на "___" ___________ 20__ г.
Орган государственных доходов _______ и налогоплательщик ____________
произвели сверку расчетов по налогам и другим обязательным платежам в
бюджет, обязательным пенсионным взносам, обязательным
профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям за
период с "___" _________ по "___" _______ 20_ г.
(тенге)
Сальдо на начало периода (недоимка -, переплата (превышение)+)
Сальдо принятое (недоимка -, переплата (превышение) +)
Начислено
Уменьшено
Уплачено
Возвращено
дата принятия
сумма
Наименование и код налога (платежа)
по данным органа государственных доходов
налог
пеня
штраф
по данным налогоплательщика
налог
пеня
штраф
расхождения (+, -)
налог
пеня
штраф
и т.д.
Итого налоговая задолженность:
налог
пеня
штраф
Итого переплата (превышение) по налогам и другим обязательным платежам в бюджет:
налог
пеня
штраф
Итого:
налог
пеня
штраф
Обязательные пенсионные взносы, обязательные профессиональные пенсионные взносы
по данным органа государственных доходов
Задолженность
налог
пеня
штраф
Переплата
налог
пеня
штраф
по данным налогоплательщика
Задолженность
налог
пеня
штраф
Переплата
налог
пеня
штраф
расхождения (+, -)
Задолженность
налог
пеня
штраф
Переплата
налог
пеня
штраф
социальные отчисления
по данным органа государственных доходов
Задолженность
налог
пеня
штраф
Переплата
налог
пеня
штраф
по данным налогоплательщика
Задолженность
налог
пеня
штраф
Переплата
налог
пеня
штраф
расхождения (+, -)
Задолженность
налог
пеня
штраф
Переплата
налог
пеня
штраф
продолжение таблицы:
Сумма превышения НДС, не подтвержденная к возврату
Сальдо списанное (недоимка -, переплата (превышение) +)
Сальдо переданное (недоимка -, переплата (превышение) +)
Сальдо на конец периода (недоимка -, переплата (превышение)+)
в т.ч.
Начислено пени органу государственных доходов за нарушение срока проведения зачета (возврата)
Перечислено пени налогоплательщику
дата списания
сумма
дата передачи
сумма
сумма с измененным сроком исполнения налогового
сумма находящаяся на стадии обжалования и
по налогу на добавленную стоимость положительное сальдо
рассматривается как превышение и/или излишне уплаченная сумма
Дата составления акта сверки "____" ___________ 20__ г.
Должностное лицо _______________ Налогоплательщик:
(подпись) (подпись)
Приложение 18
к Правилам ведения лицевых счетов
форма
___________________________________________________________
(наименование государственного органа, выдавшего справку)
СВЕДЕНИЯ № ______
об отсутствии (наличии) налоговой задолженности
налогоплательщика, задолженности по обязательным пенсионным
взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и
социальным отчислениям по состоянию
на "___" __________ 20 __ г.
Дана ________________________________________________________________
(БИН/ИИН, Ф.И.О. или наименование налогоплательщика)
В том, что по состоянию на "___" _________ 20 __ г. налогоплательщик
имеет налоговую задолженность, задолженность по обязательным
пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам
и социальным отчислениям в сумме ______________ тенге, не имеет
налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным
взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и
социальным отчислениям
(тенге)
№ п/п
Код бюджетной классификации и наименование налога и другого обязательного платежа
Сумма налога и другого обязательного платежа
Сумма пени
Сумма штрафа
недоимка
переплата (превышение)
недоимка
переплата
недоимка
переплата
1
2
3
4
5
6
7
8
по налогу на добавленную стоимость положительное сальдо
рассматривается как превышение и/или излишне уплаченная сумма

1. Салық берешегiнiң барлығы
теңге;
2. Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек
теңге;
3. Әлеуметтiк аударымдар бойынша берешек
теңге;
4. Ескерту. Берешектерінің жалпы сомасында көрсетiлмеген (жою жағдайын қоспағанда):
1) шағымдалу сатысында болып табылатын және шағымдалған салық тексеруі нәтижелері бойынша есептелген сомалар
теңге;
2) төлеу мерзiмдерi өзгертілген сомалар
теңге;
3) оңалту рәсiмi қолданылған сомалар
теңге.
Мәлімет________________________________________ берiлдi
(талап еткен жер)
20__ж."__"_________________
(берген күнi)
Қолы
- мәліметте_______ мемлекеттік кіріс органдарының ақпараттары көрсетілген
- мәліметте_______ құрылымдық бөлiмшесінiң ақпараттары көрсетілген
_______________________________________________
(мәліметті берген мемлекеттік органның атауы)
20 __ ж. "___" __________ жағдайы бойынша
салық төлеушінің салық берешегiнiң міндетті зейнетақы
жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және
әлеуметтік аударымдар бойынша берешегiнiң жоқ (бар) екендiгi
туралы мәліметке қосымша
Салық төлеушінің БСН/ЖСН, аты-жөнi немесе атауы __________________
Салық төлеушiнiң және/немесе оның құрылымдық
бөлiмшесінiң БСН/ЖСН
Салық төлеушiнiң және/немесе оның құры лымдық бөлiмшесінiң атауы
БСК
Салықтық төлемнiң,
жарналардың, аударымдарының
сомалары
(+. -)
Өсiмпұл сомасы (+. -)
Айыппұл сомасы (+. -)
Барлығы
берешек
артық төлеу
1
2
3
4
5
6
7
8
1 CОК
1 МКО атауы
Жиыны
бересi
артық төлеу
Жиыны
бересi
артық төлеу
2 CОК
2 МКО атауы
Жиыны
бересi
артық төлеу
3 CОК
3 МКО атауы
Жиыны
бересi
артық төлеу
Жиыны
бересi
артық төлеу
Салық берешегінiң барлығы
Салық және бюджетке төленетін басқа да мiндеттi төлем бойынша артық төлеулердiң барлығы
Мiндеттi зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек
Мiндеттi зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша артық төлеу
Әлеуметтiк аударымдар бойынша берешек
Әлеуметтiк аударымдар бойынша артық төлеу
19-қосымша
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне
Он-лайн берешек сервисі
салық төлеушінің салық берешегiнiң, міндетті зейнетақы
жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және
әлеуметтік аударымдар бойынша берешегiнiң жоқ (бар) екендiгi
туралы мәлімет
Салық төлеушінің атауы _____________________________________
салық төлеушінің БСН/ЖСН ___________________________________
Барлық берешек, оның ішінде (теңге):________________________
Берешек қортындысы, салық сомасы(теңге):
Мiндеттi зейнетақы жарналары, кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек (теңге):
Әлеуметтiк аударымдар бойынша берешек (теңге):
шағымдалғандар сатысында тұрған салық тексерулерінің нәтижелері бойынша есептелген сомалар (теңге):
төлеу мерзімі өзгертілген салық сомасы (теңге):
оңалту рәсімі қолданылған сомалар (теңге):
Мемлекеттік кірістер органдары бойынша берешектер кестесі
Мемлекеттік кірістер органы __________________
___________________жағдай бойынша
Барлық берешек:
Салық берешегінің жинағы
Мiндеттi зейнетақы жарналары, бойынша берешек
Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек
Әлеуметтiк аударымдар бойынша берешек
Берешектерінің жалпы сомасында көрсетілмеген (жою жағдайын қоспағанда)
шағымдалу сатысында болып табылатын және шағымдалған салық тексеруі нәтижелері бойынша есептелген сомалар;
төлеу мерзімі өзгертілген салық сомасы;
оңалту рәсімі қолданылған сомалар;
Салық төлеушінің немесе оның құрылымдық бөлімшесінің берешектер кестесі
Салық төлеушінің атауы: ____________________________
Салық төлеушінің БСН/ЖСН: __________________________
Берешектің барлығы: ________________________________
БСК
Салық берешегінің сомасы бойынша
Өсімпұл берешегінің сомасы бойынша
Айыппұл берешегінің сомасы бойынша
Берешектің барлығы
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне
20-қосымша
_____________________________________
(мемлекеттік органының атауы)
20___ жыл үшін салық өтініштерін тіркеу және салық берешегі,
әлеуметтік аударымдар мен міндетті
зейнетақы жарнасы бойынша, міндетті кәсіптік зейнетақы жарнасы
бойынша берешегінің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді беру
журналы
р/с №
Жазу күні
Салық төлеушінің атауы
БСН/ЖСН
Өтінішті қабылдау күні
Өтініш №
Құрастыру мақсаты
Көрінетін орган
Құрастыру күні
Беру күні
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне
21-қосымша
Мемлекеттіқ органының атауы ________________________________________
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер,
міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар, өсімдер
мен айыппұлдар сомасын есептеуге (азайтуға) арналған
№ ___ТІЗІЛІМ
Р/с№
Салық төлеушінің (салық агентінің) атауы
БСН/ЖСН
Салық режимінің түрі
Салық (төлем) түрі
Валюта коды
Валюта бағамы
Бюджеттің кірістерін жіктеу коды
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Салық есептемесі (+, -) бойынша есептеуге (азайтуға)
есеп шотқа жазылатын негіздемесіндегі құжат
есептілік түрі**
СЕН тапсыру тәсілі ****
Жер қойнауын пайдалану келісім-шарты
есепті кезең
төлеу мерзімі
Салық (төлем) сомасы
Өсімақы сомасы
құжат атауы
СЕН коды
құжаттың тіркеу нөмірі
табыс ету күні
нөмірі
күні
есептеуге
азайтуға
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Тізілімді тпсырған;
_____________________________________________________________________
(жауапты лауазым қызметкерінің аты-жөні, лауазымы және қолы)
Тізілімді қабылдадым:
_____________________________________________________________________
(жауапты лауазым қызметкерінің аты-жөні, лауазымы және қолы)
Жеке шотта таратуды жүргіздім:
_____________________________________________________________________
(есепке алу бөлімі қызметкерінің аты-жөні, лауазымы, қолы)
Ескерту:
*- арнаулы салық режимінде бюджетпен есеп-айырысуларды жүзеге асыру кезінде арнаулы салық режимінің нақты түрі көрсетіледі
** - салық (бастапқы, кезекті, қосымша немесе ) есептілігін түрі
*** - Сол кезең үшін есептілікті табыс ету үшін пайдаланылған СЕЭН нұсқасы көрсетіледі
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне
22-қосымша
Мемлекеттіқ органының атауы_________________________________________
Салық тексерулерінің нәтижелері мен әкімшілік жазаларды қолдану
туралы қаулылар бойынша Салық және бюджетке төленетін басқа да
міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік
аударымдар, өсімақылар мен айыппұлдар сомаларын қоса есептеуге
(кемітуге) арналған
№ ___ТІЗІЛІМ
(теңге)
№ р/с
Салық төлеушінің (салық агентінің) атауы
БСН/ЖСН
Салық режимінің түрі*
Салық (төлем) атауы
Бюджеттің кірістерін жіктеу коды
Салық тексерулерінің нәтижелері туралы хабарландыру бойынша, шағымды қарау нәтижелері бойынша хабарландыру бойынша, салық тексеруіне шағым бойынша сот шешімі бойынша есептеуге (азайтуға) (+, -)
Хабарландырудың/шешімнің № мен күні
төлем мерзімі**
салық (төлем) сомасы
өсімақы сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого:
кестенің жалғасы
Әкімшілік жаза қолдану туралы қаулы бойынша, әкімшілік жаза қолдану туралы қаулыға шағым бойынша сот шешімі бойынша есептеуге (азайтуға) (+,-)
Шағымдалуы күтілетін салық тексерулері нәтижелері (өндіріп алуды кейінге қалдыру) бойынша сомалар)
Шағымдану сатысында болып табылатын салық тексерулерінің нәтижелері бойынша сомалары (шағымдануды кейінге қалдыру)
қаулы/шешімнің № мен күні
төлем мерзімі**
айыппұл сомасы
құжаттың № мен күні
төлем мерзімі**
кейінге қалдыру сомасы
күші жойылған кейінге қалдыру сомасы
құжаттың № мен күні
төлем мерзімі**
кейінге қалдыру сомасы
күші жойылған кейінге қалдыру сомасы
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Тізілімді тапсырды:
_______________________________________"____" ________________20 __г.
(жауапты бөлім қызметкерінің аты-жөні, лауазымы және қолы) (күні)
Тізілімді қабылдады:
______________________________________ "____" ________________20 __г.
(жауапты бөлім қызметкерінің аты-жөні, лауазымы және қолы) (күні)
Жеке шотта таратуды жүргізді:
______________________________________ "____" ________________20 __г.
(жауапты бөлім қызметкерінің аты-жөні, лауазымы және қолы) (күні)
Ескерту:
*- арнаулы салық режимінде бюджетпен есеп-айырысуларды жүзеге асыру кезінде арнаулы салық режимінің нақты түрі көрсетіледі
** - салық тексеруінің аяқталған күні
Дербес шоттарды
жүргізу ережесіне
23-Қосымша
_____________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
Салықтар, өсімпұлдар төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау (тоқтата тұру) өзгерту бойынша
Тізілім
___________________________________________________________ бойынша
(салық төлеушінің атауы және СТН (БСН/ЖСН бар болса)
Жазу күні
БЖК
салық міндеттемесін орындау (тоқтата тұру) өзгерту бойынша, салықтық міндеттеменің түрі
Салық режимінің түрі
Орындау (тоқтата тұру) өзгерту үшін негіздеме
Салық міндеттемесін орындау (тоқтата тұру) өзгерту бойынша негіздеме құжаттың күні және №
Орындау (тоқтата тұру) өзгерту мерзімі (___ бастап __ дейін)
Орындау (тоқтата тұру) өзгерту бойынша жалпы сома
Өтеу кестесі
Өсімпұл есептеу үшін шарттар
Күні
Сома (теңге)
Салық (төлем)
өсімпұл
салық (төлем)
өсімпұл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Тізілімді тапсырды:
_______________________________________________ 20 ___ ж. "___" _____
(Тізілімді тапсырушының лауазымы Т.А.Ә. және лауазымды тұлғаның қолы)
Тізілімді қабылдады:
______________________________________________ 20 ___ ж. "___" _____
(Тізілімді тапсырушының лауазымы Т.А.Ә. және лауазымды тұлғаның қолы)
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне
24-қосымша
Мемлекеттік кіріс органы ___________________________________
Кімге беріледі:
___________________________________
Жергілікті атқарушы орган атауы
_____________________________ бойынша
Мемлекеттік кіріс органының коды ___БСН___________
Заңды мекен-жайы________________________
200__ж. "____"____________________ жағдай бойынша ___________________
(қала, аудан, кент, село (ауыл))
бойынша салық төлеуші - жеке түлғалар төлейтін мүлік, көлік құралдарына салықтар және жер салығы бойынша мәлімет
Р/с №
Салық төлеушінің аты-жөні
СТН (БСН /ЖСН болғ анда
Тұрғ ылық ты жері нің меке н-жа йы
Жер салығы
Молік салығы
Көлік қүралдарына салық
Ағымдағы жыл ұшін төлеуге салық сомасы
Өткен жылдардың бересісі
Өсім
айыппүлдар
Ағымдағы жыл ұшін төлеуге салық сомасы
Өткен жылдардың бересісі
Өсім
айыппүлдар
СК деректері бойынша ағымдағы жыл үшін төлеуге салық сомасы
Өткен жылдардың бересісі
Өсімдер
айыппұлдар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
БАРЛЫҒЫ
х
х
Мемлекеттік орган Жергілікті атқарушы орган
_______________________________ __________ __________________________
(Басшының аты-жөні) (қолы) (Мәліметті қабылдаған лауазымды төлғаның аты-жөні) (қолы)
_______________________________________________ _________________
(басшысының аты-жөні) (қолы)
Жасау күні 200__ж. "___" ___ Мәліметтерді қабылдау кұні 200__ж. "___" ____
Мәртаңба
орны

1. Всего налоговой задолженности
тенге;
2. Задолженность по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам
тенге;
3. Задолженность по социальным отчислениям
тенге;
4. Примечание. В общей сумме задолженности не отражены (за исключением случаев ликвидации):
1) суммы начисленные по результатам налоговой проверки, находящиеся на стадии обжалования и обжалованные
тенге;
2) суммы по которым изменены сроки уплаты
тенге;
3) суммы, по которым применена реабилитационная процедура
тенге.
Сведения выдана _______________________________________________
(место требования)
"___" _____________ 20 __ г.
(дата выдачи)
Подпись
в сведении отражена информация _________ органов государственных доходов
в сведении отражена информация __________ структурных подразделений
_____________________________________________________________
(наименование государственного органа, выдавшего сведения)
Приложение к сведению об отсутствии (наличии)
налоговой задолженности налогоплательщика,
задолженности по обязательным пенсионным взносам,
обязательным профессиональным пенсионным взносам
и социальным отчислениям по состоянию
на "___" __________ 20 __ г.
БИН/ИИН ______________, Ф.И.О. или наименование налогоплательщика:
БИН/ИИН налогоплательщика и/или его структурного подразделения
Наименование налогоплательщика и его структурного подразделения
КБК
Сумма налога, платежа, взносов, отчислений (+. -)
Сумма пени (+. -)
Сумма штрафа (+. -)
Всего
задолженность
переплата
1
2
3
4
5
6
7
8
КОГД1
Наименование ОГД 1
Итого
недоимки
переплаты
Итого
недоимки
переплаты
КОГД2
Наименование ОГД 2
Итого
недоимки
переплаты
Итого
недоимки
переплаты
КОГД3
Наименование ОГД 3
Итого
недоимки
переплаты
Итого
недоимки
переплаты
Всего налоговой задолженности
Всего переплаты по налогам и другим обязательным платежам в бюджет
Задолженность по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам
Переплата по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам
Задолженность по социальным отчислениям
Переплата по социальным отчислениям
Приложение 19
к Правилам ведения
лицевых счетов
Он-лайн сервис задолженности
Сведения об отсутствии (наличии) налоговой задолженности,
задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным
профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям
Наименование налогоплательщика: ____________________________
ИИН/БИН налогоплательщика: _________________________________
Всего задолженности (тенге): _______________________________
Итого налоговой задолженности (тенге):
Задолженность по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам (тенге):
Задолженность по социальным отчислениям (тенге):
Суммы, начисленные по результатам налоговой проверки, находящиеся на стадии обжалования (тенге):
Суммы, по которым изменены сроки уплаты (тенге):
Суммы, по которым применена реабилитационная процедура (тенге):
Таблица задолженностей по органам государственных доходов
Орган государственных доходов __________________
По состоянию на ________________________________
Всего задолженности:
Всего налоговой задолженности
Задолженность по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам
Задолженность по социальным отчислениям
В общей сумме задолженности не отражены (за исключением случаев ликвидации):
суммы начисленные по результатам налоговой проверки, находящиеся на стадии обжалования и обжалованные;
суммы, по которым изменены сроки уплаты;
суммы, по которым применена реабилитационная процедура
Таблица задолженностей по налогоплательщику и его
структурным подразделениям
Наименование налогоплательщика: ____________________________
ИИН/БИН налогоплательщика: _________________________________
Всего задолженности: _______________________________________
КБК
Задолженность по сумме налога
Задолженность по сумме пени
Задолженность по сумме штрафа
Всего задолженности
Приложение 20
к Правилам ведения лицевых счетов
______________________________________
(наименование государственного органа)
Журнал
регистрации запросов и выдачи Сведений об отсутствии (наличии)
налоговой задолженности, задолженности по обязательным
пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам
и социальным отчислениям
за 20___г.
№ п/п
Дата записи
Наименование налогоплательщика
БИН/ИИН
Дата запроса
№ запроса
Цель формирования
Орган, куда представляется
Дата формирования
Дата отправки
Приложение 21
к Правилам ведения
лицевых счетов
Наименование государственного органа ___________________
РЕЕСТР № _______
к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных
платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, обязательных
профессиональных взносов, социальных
отчислений и пени
п/п
Наименование
налогоплательщика
(налогового
агента)
БИН/ИИН
Вид
налогового режима
Вид
налога
(платежа)
Код
валюты
Курс
валюты
Код
классификации
доходов
бюджета
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
К начислению (уменьшению) по налоговой отчетности
документ, на основании
которого производится
запись в лицевой счет
вид отчетности
Способ
представления
ФНО
контракт на недропользование
отчетный период
срок уплаты
сумма налога (платежа)
сумма пени
наименование
документа
Код
ФНО
регистрационный номер документа
дата документа
номер
дата
к
начислению
к
уменьшению
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Реестр сдал: __________________________________ "__" ________ 20__ г.
(Ф.И.О., должность и подпись должностного лица)
Реестр принял: ________________________________ "__" ________ 20__ г.
(Ф.И.О., должность и подпись должностного лица)
Произвел разноску в лицевые счета:
_______________________________________________ "__" ________ 20__ г.
(Ф.И.О., должность и подпись работника)
Примечание:
в графе 13 указывается вид налоговой отчетности (первоначальная, очередная, дополнительная или ликвидационная)
в графе 14 указывается способ представления ФНО (СГДС, терминал налогоплательщика, бумажный (магнитный) носитель)
Приложение 22
к Правилам ведения
лицевых счетов
Наименование государственного органа ________________________________
РЕЕСТР № ___
к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных
платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, обязательных
профессиональных пенсионных взносов, социальных
отчислений, пени и штрафов по результатам налоговых проверок и
постановлениям о наложении административных взысканий
(тенге)
№ п/п
Наименование налогоплательщика (налогового агента)
БИН/ ИИН
Вид
налогового
режима
Наименование
налога
(платежа)
Код
классификации
доходов
бюджета
К начислению (уменьшению) по уведомлению по результатам налоговой проверки, уведомлению по результатам рассмотрения жалобы, решению суда по жалобе на результаты налоговой проверки
(+, -)
№ и дата
уведомления/решения
срок
уплаты
сумма
налога
(платежа)
сумма
пени
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого:
продолжение таблицы
К начислению (уменьшению)
по постановлению о
наложении административного взыкания, решению суда по жалобе на постановление о наложении административного
взыкания (+, -)
Суммы по результатам налоговых проверок, ожидающие обжалования (отсрочка взыскания)
Суммы по результатам налоговых проверок, находящиеся на стадии обжалования (отсрочка обжалования)
№ и дата
постановления/решения
срок уплаты
сумма
штрафа
№ и дата документа
срок
уплаты
сумма отсрочки
сумма отмененной отсрочки
№ и дата документа
срок
уплаты
сумма отсрочки
сумма
отмененной
отсрочки
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Реестр сдал:
______________________________________________ "____" _______ 20__г.
(Ф.И.О., должность и подпись должностного лица)
Реестр принял:
_______________________________________________ "__" ________ 20__г.
(Ф.И.О., должность и подпись должностного лица)
Произвел разноску в лицевые счета:
________________________________________ "___" __________ 20__г.
(Ф.И.О., должность и подпись работника)
Примечание: в графе "срок уплаты" указывается дата окончания налоговой проверки
Приложение 23
к Правилам ведения
лицевых счетов
______________________________________
(наименование государственного органа)
Реестр
по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате
налогов
по __________________________________________________
(наименование и БИН/ИИН налогоплательщика)
Дата записи
КБК
Вид налогового обязательства, по которому изменены сроки исполнения
Основание для предоставления отсрочки
Дата и № документов, на основании которых изменены сроки исполнения
налоговых обязательств по уплате
Срок изменения исполнения налоговых обязательств по уплате (с___ по__)
Общая сумма с измененным сроком исполнения налогового обязательства
График
погашения
Условия для начисления пени
Налог (платеж)
пеня
Дата
Сумма (тенге)
налог (платеж)
пеня
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Реестр сдал:
____________________________________________ “____”____________20__г.
(Ф.И.О., должность и подпись должностного лица, сдавшего Реестр)
Реестр принял:
____________________________________________ “____”____________20__г.
(Ф.И.О., должность и подпись должностного лица, принявшего Реестр)
Приложение 24
к Правилам ведения
лицевых счетов
Государственный орган _______________________________________________
кому представляется:
_______________________ наименование местного исполнительного органа
Код органа государственных доходов ____ БИН _________________________
Юридический адрес ___________________
Сведения по налогам на имущество и земельному налогу,
уплачиваемых налогоплательщиками – физическими лицами по
_________________________________________________________
(город, район, поселок, село (аул))
по состоянию на "____" __________________ 20 __ г.
№ п/п
Ф.И.О. налогоплательщика
ИИН
Адрес места жительства
Земельный налог
Налог на имущество
Налог на транспортные средства
Сумма налога к уплате за текущий год
Недоимка прошлых лет
пени
штрафы
Сумма налога к уплате за текущий год
Недоимка прошлых лет
пени
штрафы
Сумма налога к уплате за текущий год по данным НК
Недоимка прошлых лет
пени
штрафы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
ИТОГО
х
х
Государственный орган Местный исполнительный орган
________________ ________ ____________________ __________
(Ф.И.О. должностного лица, (подпись) (Ф.И.О. должностного лица, (подпись)
составившего сведения) принявшего сведения)
_____________________ ________
(Ф.И.О. руководителя (подпись))
Дата составления "___" _________ 20 __ г.
Дата принятия сведений "___" _________ 20 __ г.
Место штампа

Ескерту: 5, 9 жұне 13-бағандарында салықтарды төлеу мерзімінің аяқталуы бойынша ағымдаы жыл ұшін бересі сомасы көрсетіледі.
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне
25-қосымша
20__ж. үшін салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындау мерзімдерін өзгертуді тіркеу
ЖУРНАЛЫ
№ р/с
Жазба күні
Салық төлеушінің атауы
БСН/ЖСН
Салық түрі
Бюджеттің кірістер жіктеуішінің коды
Оның негізінде салық төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындау мерзімдері өзгерген құжаттың күні мен №
Салық міндеттемесін орындау мерзімінің өзгеруімен жалпы сома (теңге)
Салық міндеттемесін орындау мерзімін өзгерту туралы шешімнің қолданысы (__-__)
Өтеу кестесі
Ескерту
Уәкілетті мемлекеттік органмен
жергілікті атқарушы органдармен келісімі бойынша салық органдарымен
Салық сомасы
Өсімақы сомасы
Күні
Салық сомасы
Өсімақы сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне
26-қосымша
_____________________________
(мемлекеттік органының атауы)
20__ж. үшін Акционерлік қоғамдардың (АҚ)
бересінің сомаларын төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау
мерзімдерін өзгерту бойынша тіркеу
ЖУРНАЛЫ
Р/с №
Жазба күні
АҚ-ң атауы
БСН/ЖСН
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түрі
Бюджеттің кірістер жіктеуішінің коды
Өкімнің № және күні
Соттың шешімі күніне бересінің сомасы.
Сот шешімінің күшіне ену күні
Акцияларды орналастырудың (сатудың) аяқталу мерзімі
Сот шешімін орындаудың нәтижелері
Ақшаның қосымша эмиссиясын шығару туралы сот шешімінің күні және №
Салық төлеушінің дербес шоты бойынша барлығы
Оның ішінде салық міндеттемесінің орындалу мерзімі ұзартылатын бересінің сомасы
Күні
Бересіні өтеу сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне
27-қосымша
Акционерлік қоғамның бересінің сомаларын төлеу
бойынша салық міндеттемелерін орындау
мерзімдерін тоқтату жөнінде
№ ___ тізілім
Р/с №
Жазба күні
АҚ
атауы
БСН
Салық және бюджетке төленетін басқа міндетті төлемдердің түрі
Бюджеттің кірістері жіктеуішінің коды
Соттың шешімі күніне бересінің сомасы
Сот шешімінің күшіне ену күні
Акцияларды орналастырудың (сатудың) аяқталу мерзімі
Ақшаның қосымша эмиссиясын шығару туралы сот шешімінің күні және №
Салық төлеушінің дербес шоты бойынша барлығы
Оның ішінде салық міндеттемесінің орындалу мерзімі ұзартылатын бересінің сомасы
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Тізілімді тапсырдым:
____________________________________________ 20_ж. "____"____________
(жауапты бөлім қызметкерінің аты-жөні, лауазымы және қолы)
Тізілімді қабылдадым:
___________________________________________ 20_ж. "____"____________
(жауапты бөлім қызметкерінің аты-жөні, лауазымы және қолы)
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне
28-қосымша
________________________________________бойынша салық комитеті
Шартты банк салымдары туралы шарттарды тіркеу журналы
№ р/с
Салық органында шартты тіркеу күні
Шарттың тіркеу нөмірі
Шартты жасау күні
Шартқа қатысушылар
төлем тапсырысының күні мен №
Акцепт күні
Сомасы
Жинақтау шотының (банк салымының) нөмірі
Резидент еместің өтініші бойынша салық органының шешімі
Өтініші бойынша салық органының шешімі № мен күні
Банк - резидент
Салық агенті
Резидент емес
атауы
БСК
атауы (тегі, аты, әкесінің аты)
БСН/ЖСН
атауы (тегі, аты, әкесінің аты)
БСН/ЖСН
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне
29-қосымша
Шартты банк салымында орналасқан инкассалық өкімдер бойынша
өндіріп алуға немесе резидент емеске төлеуге жататын табыс
салығы сомасының
Тізілімі
№ р/с
Салық агентінің атауы (аты-жөні)
Салық агентінің БСН-і
Резидент еместің атауы (аты-жөні)
Резиденттік еліндегі салық тіркеу нөмірі
Банка атауы
БЖК (банктік сәйкестендіру коды)
Шартты банк салымының нөмірі
Салық органы шешімінің күні мен нөмірі
Табыс салығы сомасы, орналастыру валютасында
Валюта атауы
Валюта курсы
Бюджетке өндіріліп алуға жататын табыс салығы сомасы (теңге)
Резидент емеске төленуге жататын табыс салығы сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Тапсырды: Жауапты бөлім қызметкері: ________ _____________ ________
(қолы) (аты-жөні) (күні)
Қабылдады: Есепке алу бөлімінің қызметкері: ________ ________ ______
(қолы) (аты-жөні) (күні)
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне
30-қосымша
______________________
(банк атауы)
Мемлекеттік бюджетке оны аударуға дейін шартты банк салымына
резидент еместердің кірісінен табыс салығын орналастыру сәтінен
бастап есептелген банк сыйақыларының сомасы туралы
СҰРАУ САЛУ 20__ж. "___" ____________ __________________________________________________________________
(мемлекеттік кіріс органының атауы)
бойынша Мемлекеттік кіріс органы төменде көрсетілген деректерге
сәйкес мемлекеттік бюджетке аудару сәтіне дейін шартты банк салымында
(банк шотында) резидент еместердің кірістерінен табыс салығын
орналастыру сәтінен бастап есептелген банк сыйақыларының сомасы
туралы хабарлауды сұрайды.

Примечание: по истечении срока уплаты налогов в графах 5, 9 и 13 указывается сумма недоимки за текущий год.
Приложение 25
к Правилам ведения
лицевых счетов
______________________________________
(наименование государственного органа)
ЖУРНАЛ регистрации изменения сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов и пени за 20__ г.
п/п
Дата записи
Наименование
налогоплательщика
БИН/ИИН
Вид
налога
Код
классификации доходов бюджета
Дата и № документа, на
основании которого изменены
сроки исполнения налогового
обязательства по уплате
налогов
уполномоченным органом
налоговыми
органами по
согласованию с
местными
исполнительными
органами
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Общая сумма с
измененным сроком
исполнения налогового
обязательства (тенге)
Действие решения об
изменении срока
исполнения налогового
обязательства
(с __ по __)
График погашения
Примечание
Сумма
налога
Сумма
пени
Дата
Сумма
налога
Сумма
пени
9
10
11
12
13
14
15
Приложение 26
к Правилам ведения
лицевых счетов
______________________________________
(наименование государственного органа)
ЖУРНАЛ регистрации изменения сроков исполнения налогового
обязательства по уплате сумм недоимки акционерных обществ
за 20_ г.
п\п
Дата
записи
Наименование АО
БИН
Вид налогов и других обязательных платежей в бюджет
Код классификации доходов бюджета
Дата и
№ распоряжения
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Сумма недоимки на дату решения суда.
Дата
вступления в силу
решения
суда
Срок
окончания
размещения
(реализации) акций
Результаты исполнения
суда
Дата и №
решения
суда
о выпуске
дополнительной
эмиссии
денег
Всего по
лицевому
счету
налогоплательщика
В том числе
недоимка, на
сумму которой
продлевается
срок исполнения
налогового
обязательства
Дата
Сумма
погашения
недоимки
8
9
10
11
12
13
14
Приложение 27
к Правилам ведения
лицевых счетов
______________________________________
(наименование государственного органа)
Реестр № __
по приостановлению сроков исполнения налогового обязательства
по уплате сумм налоговой задолженности акционерного общества
п\п
Дата
записи
Наименование АО
БИН
Вид
налогов и других
обязательных
платежей в бюджет
Код
классификации
доходов
бюджета
Сумма налоговой задолженности
на дату решения суда
Дата
вступления в силу
решения суда
Срок
окончания размещения (реализации) акций
Дата и №
решения
суда о
выпуске
дополнительной
эмиссии
акций
Всего по
лицевому
счету
налогоплательщика
В том числе
сумма недоимки, на
которую
продлевается
срок
исполнения
налогового
обязательства
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Реестр сдал:
_________________________________________ "____" __________ 200_г.
(Ф.И.О., должность и подпись должностного
лица, сдавшего Реестр)
Реестр принял:
__________________________________________ "____" _________ 200_г.
(Ф.И.О., должность и подпись должностного
лица, принявшего Реестр)
Приложение 28
к Правилам ведения
лицевых счетов
______________________________________
(наименование государственного органа)
Журнал регистрации договоров об условных
банковских вкладах
№ п/п
Дата регистрации
договора в налоговом
органе
Регистрационный номер договора
Дата
заключения договора
Участники договора
Банк -
резидент
Налоговый агент
Нерезидент
наименование
БИК
наименование (фамилия,
имя,
отчество)
БИН/
ИИН
наименование
(фамилия,
имя,
отчество)
БИН/
ИИН
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
№ и дата
платежного
поручения
Дата
акцепта
Сумма
Номер
сберегательного счета
(банковского
вклада)
Решение органа государственных доходов по заявлению
нерезидента
№ и дата
решения
органа государственных доходов
11
12
13
14
15
16
Приложение 29
к Правилам ведения
лицевых счетов
____________________________________
(наименование ответственного отдела)
РЕЕСТР
сумм подоходного налога, размещенного на условном банковском
вкладе, подлежащего взысканию по инкассовым распоряжениям или
выплате нерезиденту
п/п
Наименование
(Ф.И.О.)
налогового
агента
БИН налогового
агента
Наименование
(Ф.И.О.)
нерезидента
Номер налоговой
регистрации в
стране
резидентства
Наименование
банка
БИК (банковский
идентификационный код)
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Номер
условного банковского вклада
Дата и
номер
решения
органа государственных доходов
Сумма
подоходного
налога в
валюте
размещения
Наименование
валюты
Курс
валюты
Сумма
подоходного
налога,
подлежащая
взысканию в
бюджет (тенге)
Сумма
подоходного
налога,
подлежащая
выплате
нерезиденту
(тенге)
8
9
10
11
12
13
14
Сдал: должностное лицо: ___________ ___________ _________
(подпись) (Ф.И.О.) (дата)
Принял: должностное лицо,
ответственное за ведение
учета и лицевых счетов: ___________ ___________ ________
(подпись) (Ф.И.О.) (дата)
Приложение 30
к Правилам ведения
лицевых счетов
_______________________
(наименование банка)
ЗАПРОС
о суммах банковских вознаграждений, начисленных с момента
размещения подоходного налога с дохода нерезидента на условном
банковском вкладе до его перечисления в бюджет
"___" ____________ 20__ г.
_________________________________________________________
(наименование государственного органа)
в соответствии с нижеуказанными данными просит сообщить о суммах
банковских вознаграждений, начисленных с момента размещения
подоходного налога с дохода нерезидента на условном банковском вкладе
(банковском счете) до момента его перечисления в государственный
бюджет.

1) Салық агентінің атауы (аты-жөні __________________________________
2) Салық агентінің БСН/ЖСН___________________________________________
3) Резидент еместің атауы (аты-жөні) ________________________________
4) Резидент еместің БСН/ЖСН _________________________________________
5) Шартты банк салымы (банк шоты) туралы шарт нөмірі
_____________________________________________________________________
6) Шартты банк салымының (банк шотының) нөмірі
_____________________________________________________________________
7) Шартты банк салымында (банк шотында) орналастырылған резидент
еместің кірісінен табыс салығының сомасы
_____________________________________________________________________
Мемлекеттік органының басшысы: ________ _____________________________
(қолы) (аты-жөні)
Мемлекеттік кіріс органының лауазымды тұлғасы: ________ _____________
(қолы) (аты-жөні)
М.О.
Дербес шоттарды жүргізу
ережелеріне 31-қосымша
Грант қаржысының арқасында алынған тауарлар, жұмыстар,
көрсетілетін қызметтер бойынша төленген қосылған құн салығына
есептер жүргізілгені туралы растау
20___ж. "____"_________________ ____________________________________
(жасау күні) (мемлекеттік кіріс органының коды)
_______________________________________________ бойынша
(мемлекеттік кіріс органының атауы)
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы"
Қазақстан Республикасы Кодексінің 241-бабы 5-тармағына сәйкес
____________________________________________________салық төлеушінің
(салық агенті) атауы, БСН/ЖСН
_____________________________________________________________________
______________________немесе жеке тұлғаның БСН/ЖСН, аты-жөні
Сіздің
_____________________________________________________________________
өтінішіңіздің негізінде,
(өтініш №, күні)
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы"
Қазақстан Республикасы Кодексінің 275-бабы __________________________
(күні)
Салық кодексінің 241-бабына сәйкес төленуге жататын, қосылан
құнсалығының шотына есептеу жолымен нөлдік ставка бойынша салық
салынатын айналымдар бойынша
___________________(_________________)_______________теңге сомасында
(жазбаша)
қосылған құн салығын қайтару жүргізілді
М.О.
Мемлекеттік органының басшысы ______________________ Аты-жөні __________________________________
(қолы)
Мемлекеттік кіріс органының лауазымды тұлғасы ____________ Аты-жөні
__________________________________
(қолы)
жүргізілген жағдайда толтырылады
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне
32-қосымша
Инкассалық өкімдердің
№ ___ тізілімі
___________________________________________________________________
(бенефициардың атауы, коды, БСН/ЖСН)
"_____"________________ж. Жалпы сомасы _________________
(көшірме күні) Инкассалық өкімдердің саны ________
Ақша жіберушінің банкі ________________ ___________________ қаласында
БСК ____________________________
№ р/с
күні
инкассалық өкімдердің №
БСН/ЖСН
Салық төлеушінің атауы
ЖСК
БЖК
-сома
---------------------------------------------------------------------
1.
---------------------------------------------------------------------
2.
---------------------------------------------------------------------
3.
---------------------------------------------------------------------
4.
---------------------------------------------------------------------
Банк қабылдады
"___" ____________20__ж. қабылдаған уақыты_____________
____________________________
(Жауап орындаушылар қолдары)
|Мөртабан орны |
--------------
_____ басшының аты-жөні
М.О.| қолы ___________
-----Лауазымды тұлғанің
аты-жөні
қолы ___________
Міндетті зейнетақы жарналары бойынша инкассалық өкімдердің
№ _____ тізілімі _____________________________________________________________________
(мемлекеттік кіріс органының атауы, коды, СТН))
"_____"________________ж. Инкассалық өкімдердің саны ________
(көшірме күні) Жалпы сомасы_________________
Ақша жіберушінің банкі ________________ ___________________ қаласында
БСК ____________________________
_____________________________________________________________________
№ р/с
күні
инкассалық - өкімдердің №
БСН/ЖСН
Агенттің атауы
ЖСК
- сомасы
Бенифициар атауы
---------------------------------------------------------------------
1.
---------------------------------------------------------------------
2.
---------------------------------------------------------------------
3.
---------------------------------------------------------------------
4.
---------------------------------------------------------------------
5.
---------------------------------------------------------------------
Банк қабылдады
"___" ____________20__ж. қабылдаған уақыты_____________
____________________________
(Жауап орындаушылар қолдары)
| Мөртабан орны |
-----------------
_____ Мемлекеттік кіріс органы басшысының аты-жөні
М.О.| қолы ___________
----- Лауазымды тұлғанің аты-жөні
қолы ___________
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне
33-қосымша
Грант қаражаттарынан бастап алған тауарлар (жұмыстар,
қызметтер) бойынша төленен ҚҚС есептелген сомасынан есепке
жатқызылған ҚҚС асып кетуібюджетке салықтар мен басқа да
міндетті төлемдерді, өсімақыларды, айыппұлдарды артық өсім,
айыппұлдарды есепке алу және қайтаруға өтініштерді есепке алу
ЖУРНАЛЫ
р/с №
Өтініштің тіркеу деректері
өтініш нысанының коды
Өтініш ұсынған Салық төлеушінің деректемелері
Артық төленген және қайтарымға (есепке жатқызуға) ұсынылған салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер
салық тексеруі актісіне сәйкес бюджеттен қайтарылуға тиіс қосылған құн салығы сомасы
Қосылған құн салығын қайтаруға өкімнің күні мен нөмірі
қайтарымның негізділігін растауға жауапты бөліммен берілген қорытынды туралы мәліметтер*
Салық органында өтінішті қабылдау күні
кіріс нөмірі
СТН, (ЖСН/БСН болғанда)
атауы (аты-жөні)
атауы
БЖК
сома
күні
расталған сома
негіздеме
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы
төлем тапсырмасының күні және нөмірі
Жүргізілген есепке алу мен қайтару туралы мәліметтер
Ескерту
күні
Бюджеттің кірістерін жіктеу коды
салық органының коды
Артық төленген және қайтарымға (есепке жатқызуға) ұсынған салық төлеушінің деректемелері
Салық берешегін өтеу есебіне (сома)
банктік шотына (сомасы)
салық төлеушінің қайтарымға жататын өсымақысы
СТН, (ЖСН/БСН болғанда)
атауы (аты-жөні
бересі
өсім-ақы
айыппұл
есептелінген өсімақы
өсімақы есептелген мерзімі
қайтарылды
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
*Егер қайтарым сомасы 100-еселенген АЕК-тен асатын болса
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне
34-қосымша
Резидент емес үшін ҚҚС салық берешегін өтеу есебіне артық төлеген сомаларды есепке алуды жүргізу туралы растау
200___ жыл _____________________
(құрастырудың датасы ) (мемлекеттік кіріс органының коды)
____________________________________________ бойынша
(БСН, мемлекеттік органының атауы )
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы"
Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексі) 241-бабы
5-тармағына сәйкес
Сізге
_____________________________________________________________________
(ЖСН/БСН)) салық төлеушінің (салық агентінің) аты-жөні немесе ( ЖСН/БСН ) жеке тұлғаның аты-жөні
Сіздің өтінішіңіздің негізінде ____________________________________,
(өтініштің күні, №)
(Салық кодексі) 599-бабына сәйкес ___________________________________
(күні)
________ сомасы __ (__________________________________)________теңге
(жазумен)
Салық кодексінің 241-бабына сәйкес төлеуге жататын қосылған құн
салығы есебіне салықтар, төлемдер және өсімпұлдардың артық төленген
сомасын есепке жатқызу жүргізілгенін хабарлайды
М. О.
Мемлекеттік органның басшысы __________________ _____________________
Аты-жөні (қолы)
Есепке алуды және дербес шоттарды
жүргізуге жауапты лауазымды тұлға______________ _____________________
Аты-жөні (қолы)
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне
35-қосымша
1 нысан
"Бекітемін"
Мемлекеттік органының басшысы
_____________________________
(мемлекеттік органының атауы)
Салықтың есептелген сомасынан есепке жатқызылған қосылған құн
салығының асып кетуін қайтаруға
20__ж."____" ____________№______
ӨКІМ

1) Наименование (Ф.И.О.) налогового агента
________________________________________________________________
________________________________________________________________
2) БИН/ИИН налогового агента
________________________________________________________________
3) Наименование (Ф.И.О.) нерезидента ___________________________
________________________________________________________________
4) БИН/ИИН нерезидента
________________________________________________________________
5) Номер договора об условном банковском вкладе (банковском
счете) _________________________________________________________
6) Номер условного банковского вклада (банковского счета)
________________________________________________________________
7) Сумма подоходного налога с дохода нерезидента, размещенного
на условном банковском вкладе (банковском счете) _______________
________________________________________________________________
(указать сумму налога в валюте размещения)
Руководитель государственного органа: _____________ ________________
(подпись) (Ф.И.О.)
М.П.
Должностное лицо, ответственное
за ведение учета и лицевых счетов: ______________ _____________
(подпись) (Ф.И.О.)
Приложение 31
к Правилам ведения
лицевых счетов
Подтверждение
о проведенном зачете налога на добавленную стоимость,
уплаченного по товарам, работам, услугам, приобретенным за счет
средств гранта
"____"____________ 20___г. ___________________________________
(дата составления) (код органа государственных доходов)
_____________________________________________________________________
(наименование государственного органа)
в соответствии с пунктом 5 статьи 241 Кодекса Республики Казахстан "О
налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)
уведомляет Вас ______________________________________________________
БИН/ИИН наименование налогоплательщика (налогового агента)
_____________________________________________________________________
или ИИН, Ф.И.О. физического лица
о том, что на основании Вашего заявления ____________________________
(№, дата заявления)
в соответствии со статьей 275 Налогового кодекса ____________________
(дата)
произведен возврат налога на добавленную стоимость путем зачета в
счет налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате в
соответствии со статьей 241 Налогового кодекса, в сумме
__________________________ (________________________________) тенге
(прописью)
М.П.
Руководитель
государственного органа __________________ Ф.И.О ____________________
(подпись)
Должностное лицо
органа государственных доходов _________________ Ф.И.О. _____________
(подпись)
Приложение 32
к Правилам ведения
лицевых счетов
Реестр
инкассовых распоряжений № ___
_________________________________________________________________
(БИН/ИИН, наименование государственного органа)
"_____" ______________ г. Кол-во инкассовых распоряжений _______
(дата выписки)
Общая сумма _________________
Банк отправителя денег ______________________
Место нахождения банка ______________________
БИК ____________________________
п/п
дата
инкассового
распоряжения
БИН/ИИН
Наименование
налогоплательщика
ИИК
КБК
сумма
1
2
3
4
Принято банком
"___" ____________20__г. Время приема _______________
____________________________
(Подписи ответ исполнителей)
Место штампа
Ф.И.О. руководителя
М.П. подпись ___________
Ф.И.О. должностного лица
подпись ___________
Реестр № _____
инкассовых распоряжений по обязательным пенсионным
взносам и социальным отчислениям
______________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов, БИН/ИИН)
"_____" ______________ г. Кол-во инкассовых распоряжений _____
(дата выписки)
Общая сумма _________________
Банк отправителя денег ________________ в городе ________________
БИК ____________________________
п/п
дата
№ инкассового
распоряжения
БИН/ИИН
наименование
агента
ИИК
сумма
наименование
бенефициара
1
2
3
Принято банком
"___" ____________20__ г. Время приема ______________
____________________________
(подписи ответ исполнителей)
Место штампа
Ф.И.О. руководителя налогового органа
М.П. подпись ___________
Ф.И.О. должностного лица
подпись ___________
Приложение 33
к Правилам ведения лицевых счетов
______________________________________
(наименование государственного органа)
Журнал
учета налоговых заявлений на зачет и возврат излишне
(ошибочно) уплаченных налогов и других обязательных
платежей в бюджет, пени, штрафов; превышения НДС, относимого
в зачет, над суммой начисленного, НДС уплаченного
по товарам (работам, услугам), приобрет
п/п
Регистрационные
данные заявления
код
формы
заявления
Реквизиты
налогоплательщика,
представившего
заявление
Налоги и
другие
обязательные
платежи в
бюджет,
предъявленные
к зачету
(возврату)
сумма
налога
на
добавленную
стоимость,
подлежещая
возврату
из
бюджета
Дата и
номер
распоряжения
на
возврат
налога
на
добавленную
стоимость
Сведения о
заключении,
представленном
ответственным
отделом, на
подтверждение
обоснованности
возврата
Дата
и
номер
платежного
поручения
дата
приема
заявления
в налоговом
органе
входящий
номер
БИН/
ИИН
наименование
(Ф.И.О.)
наименование
КБК
сумма
дата
подтвержденная
сумма
обоснование
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
продолжение таблицы
Сведения о произведенном зачете и возврате
Примечание
дата
Код
бюджетной
классификации
код
налогового
органа
Реквизиты
налогоплательщика,
которому
производится
зачет
в счет
погашения
налоговой
задолженности
(сумма)
на
банковский
счет
(сумма)
пеня,
подлежащая возврату
налогоплательщику
(БИН/ИИН
наименование
недоимка
пеня
штраф
начислено
пени
период,
за
который
возвращено
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
графы 12-14 заполняются также в том случае, если сумма возврата превышает 100-кратный размер МРП
Приложение 34
к Правилам ведения
лицевых счетов
Подтверждение
о проведенном зачете излишне уплаченных сумм в счет погашения
налоговой задолженности НДС за нерезидента
"____"____________ 20___г. ___________________________________
(дата составления) (код органа государственных доходов)
_____________________________________________________________________
(БИН, наименование государственного органа)
в соответствии с пунктом 5 статьи 241 Кодекса Республики Казахстан "О
налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)
уведомляет
Вас _________________________________________________________________
БИН/ИИН, наименование налогоплательщика (налогового агента)
_____________________________________________________________________
или ИИН, Ф.И.О. физического лица
о том, что на основании налогового заявления ________________________
(№, дата налогового заявления)
в соответствии со статьей 599 Налогового кодекса произведен зачет
излишне уплаченной суммы налога, платы и пени в счет погашения
налоговой задолженности по налогу на добавленную стоимость,
подлежащего уплате в соответствии со статьей 241 Налогового кодекса,
в сумме _____________________________________________________________
________________________(_________________________)_____________тенге
(прописью)
________________________
(дата проведения зачета)
М.П.
Руководитель
государственного органа _____________________ Ф.И.О _________________
(подпись)
Должностное лицо, ответственное
за ведение учета и лицевых счетов ______________ Ф.И.О. _____________
(подпись)
Приложение 35
к Правилам ведения лицевых счетов
форма № 1
_____________________________________
(наименование государственного органа)
"Утверждаю"
Руководитель государственного органа
РАСПОРЯЖЕНИЕ
на возврат превышения налога на добавленную стоимость,
относимого в зачет, над суммой начисленного налога
№ ___ "___" _________ 20__ г.
1 БИН/ИИН ___________________________________________________________
2 Наименование плательщика НДС ______________________________________
3 Серия и номер свидетельства о постановке на учет по НДС ___________
4 Требование о возврате превышения НДС, указанное в декларации по НДС
_____________________________________________________________________
5 За налоговый период _______________________________________________
6 Сумма НДС, подлежащая возврату в соответствии с актом
налоговой проверки __________________________________________________
7 Сальдо НДС, по лицевому счету на дату заполнения Распоряжения _____
8 Входящий номер Заявления на проведение зачета/возврата ____________
9. Дата подачи Заявления ____________________________________________
п/п
Основание для
возврата (форма
заявления или
декларация)
Код налогового
органа, куда
производится
зачет
Наименование
плательщика НДС
или структурного
подразделения,
которому
производится
зачет
БИН/ИИН
плательщика
НДС или
структурного
подразделения,
которому
производится
зачет
На код
классификации
доходов бюджета
(КБК)
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
в том числе подлежит зачету (возврату)
Реквизиты банка для
перечисления на банковский
счет плательщика НДС
в счет погашения
налоговой
задолженности по налогу на добавленную стоимость и другим видам налогов и плат
в счет
НДС,
подлежащего
уплате
при
импорте
товаров
в счет НДС,
подлежащего
уплате за
незарегистрированного
нерезидента
в виде
перечисления
денег на
банковский
счет
плательщика
НДС
наименование
банка
бенефициара
банковский
идентификационный
код (БИК)
индивидуальный
идентификационный
код (ИИК)
сумма
налога
(платы)
сумма пени
сумма штрафа
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Распоряжение сдал:
_______________________________________ "__" _____ 20__ г.
(Ф.И.О., должность и подпись должностного лица)
Распоряжение принял:
_______________________________________ "__" _____ 20__ г.
(Ф.И.О., должность, подпись должностного лица)
Примечание. Сумма НДС, подлежащего возврату (зачету), указывается на каждый КБК построчно
Приложение 36
к Правилам ведения
лицевых счетов
Подтверждение
о проведенном зачете превышения налога на добавленную
стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного в счет
погашения налоговой задолженности НДС за нерезидента
"____" ____________ 20___г. _______________________
(дата составления) (код органа
государственных доходов)
_____________________________________________________________________
(наименование государственного органа)
в соответствии с пунктом 5 статьи 241 Кодекса Республики Казахстан
"О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый
кодекс)
уведомляет Вас ______________________________________________________
БИН/ИИН наименование налогоплательщика (налогового агента)
_____________________________________________________________________
или ИИН, Ф.И.О. физического лица
о том, что на основании Вашего заявления ___________________________
(№, дата заявления)
в соответствии со статьей 272 Налогового кодекса ____________________
(дата)
произведен возврат налога на добавленную стоимость путем зачета в
счет налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате в
соответствии со статьей 241 Налогового кодекса, в сумме
__________________________ (________________________________) тенге
(прописью)
М.П.
Руководитель _____________________ Ф.И.О ___________________
(подпись)
Должностное лицо,
ответственное за ведение учета
и лицевых счетов ______________________ Ф.И.О. ______________
(подпись)
Приложение 37
к Правилам ведения лицевых счетов
форма № 2
______________________________________
(наименование государственного органа)
"Утверждаю"
Руководитель государственного органа
РАСПОРЯЖЕНИЕ
на возврат сумм налога на добавленную стоимость, уплаченных
по товарам (работам, услугам), приобретаемых за счет
средств гранта
№ ____ "___" _________ 20__ г.

1. ЖСН/БСН ___________________________________
2 ҚҚС төлеушінің атауы________________________
3 ҚҚС бойынша есепке қою туралы куәліктің сериясы мен нөмірі _______
4 ҚҚС бойынша декларацияны негізінде ҚҚС асып кетуін қайтару туралы
талап_______
5 Салық кезеңі үшін_________________
6 Салық тексеруі актісіне не актіге Қорытындыға сәйкес қайтаруға
жататын ҚҚС сомасы ____________
7 Өкімді толтыру күніне дербес шот бойынша ҚҚС сальдосы _____________
8 ______ _______ нысан бойынша Өтініштің кіріс нөмірі________________
9 Беру күні________________
№ п/п
Қайтарудың негіздемесі (Өтініштің немесе декларацияның нысаны)
Есепке жатқызу жүргізілетін салық органының коды
Есепке жатқызу жүргізілетін салық төлеушінің немесе құрылымдық бөлімшенің атауы
Есепке жатқызу жүргізілетін салық төлеушінің немесе құрылымдық бөлімшенің ЖСН/БСН
Бюджет кірістері сыныптама сының кодына (БСК)
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
оның ішінде есепке жатқызуға (қайтаруға) жатады*
ҚҚС төлеушінің банктік шотына аудару үшін банктің деректемелері
қосылған құн салығы мен салық пен төледердің басқа да түрлері бойынша салық берешегін өтеу есебіне
тауарлар импорты кезінде төленуге жататын ҚҚС есебіне
тіркелмеген рези дент емес үшін төле нуге жата тын ҚҚС есеб іне
ҚҚС төлеушінің банктік шотына аудару түрінде
сумма налога (платы)
сумма пени
сумма штрафа
банк бенефициардың атауы
банктік сәйкестендіру коды (БСК)
жеке сәйкес тендір у коды (ЖСК)
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Өкімді тапсырды:
(жауапты лауазым қызметкерінің аты-жөні, лауазымы және қолы)___ ___
(қолы)(аты-жөні)
Өкімді қабылдады:
____________________________________________________________
(жауапты лауазым қызметкерінің аты-жөні, лауазымы және қолы) ___ ___
(қолы) (аты-жөні)
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне
36-қосымша
Резидент емес үшін ҚҚС салық берешегін өтеу есебіне артық
төлеген сомаларды есепке алуды жүргізу туралы растау
20___ жыл _________________________
(құрастырудың күні) (мемлекеттік кіріс органының коды )
____________________________________________ бойынша
(БСН, мемлекеттік органының атауы)
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексі) 241-бабы 5-тармағына сәйкес
Сізге ____________________________________________( ЖСН/БСН )) салық
төлеушінің (салық агентінің) аты-жөні немесе (ЖСН/БСН ) жеке тұлғаның аты-жөні
Сіздің өтінішіңіздің негізінде ____________________________________,
(өтініштің күні, № )
(Салық кодексі) 599-бабына сәйкес ___________________________________
(күні)
________ сомасы ________ (_______________________)_____________теңге
(жазумен)
Салық кодексінің 241-бабына сәйкес төлеуге жататын қосылған құн салығы есебіне салықтар, төлемдер және өсімпұлдардың артық төленген сомасын есепке жатқызу жүргізілгенін хабарлайды
М. О.
Басшы _____________________ _____________________
Аты-жөні (қолы)
Есепке алуды және дербес шоттарды
жүргізуге жауапты лауазымды тұлға________________ ___________________
Аты-жөні (қолы)
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне
37-қосымша
2 нысан
"Бекітемін"
Мемлекеттік органының басшысы
_____________________________________
(мемлекеттік органының атауы)
Грант қаражаты есебінен сатып алынған тауарлар (жұмыстар,
қызметтер) бойынша төленген қосылған құн салығын қайтаруға
20__ж."____" ____________№______
ӨКІМ
1 ЖСН/БСН
2 Грант алушының атауы____________________________
3 ________ нысаны бойынша Өтініштің кіріс нөмірі____күні________
4_______ нысаны бойынша өтініш бойынша қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомасы
5 Салық тексеру актісіне сәйкес қайтарылуға тиіс ҚҚС сомасы
6 ______ _______ нысан бойынша Өтініштің кіріс нөмірі беру күні _____
№ п/п
Қайтарудың негіздемесі (Өтініштің немесе декларацияның нысаны)
Есепке жатқызу жүргізілетін салық органының коды
Есепке жатқызу жүргізілетін грант алушының
немесе
құрылымдық
бөлімшенің атауы
Есепке жатқызу жүргізілетін грант алушының
немесе
құрылымдық
бөлімшенің
ЖСН/БСН
Бюджет
кірістері
сыныптама-
сының
кодына
(БСК)
оның ішінде есепке жатқызуға (қайтаруға) жатады*
ҚҚС төлеушінің банктік шотына аудару үшін банктің деректемелері
қосылған құн салығы мен салық пен төледердің басқа да түрлері бойынша салық берешегін өтеу есебіне
ҚҚС төлеушінің банктік шотына аудару түрінде
банк бенефициардың атауы
банктік сәйкестендіру коды (БСК)
жеке сәйкест ендіру коды (ЖСК)
салық сомасы (төлем)
өсымақы сомасы
айыппұл сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Өкімді тапсырды:
(жауапты лауазым қызметкерінің аты-жөні, лауазымы және қолы) ____ ___
(қолы) (қолы)
Өкімді қабылдады:
___________________________________________________________ ______ __
(жауапты лауазым қызметкерінің аты-жөні, лауазымы және қолы)
(қолы)(аты-жөні)
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне
38-қосымша
3 нысан
"Бекітемін"
Мемлекеттік органының басшысы
__________________________________________
(мемлекеттік органының атауы)
ӨКІМ
Қазақстан Республикасында тіркелген дипломатиялық және соларға
теңестірілген өкілдіктерге қосылған құн салығы сомасын қайтаруға
№______ "____" ____________20__г.
өкілдіктің БСН-і_______________________
Өкілдіктің атауы_______________________
Жиынтық ведомості (тізілім) негізінде қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомасы
__________________
Салық тексеру актісімен расталған және бюджеттен қайтаруға жататын
ҚҚС сомасы ____________________
________нысаны бойынша Тізілімнің кіріс нөмірі _____
______Дата_______________
(тенге)
№ п/п
Өкілдік қызметкерінің (жұмысшысының)
Өкілдік қызметкерінің (жұмысшысының) ЖСН
Өкілдіктердің банктік шотына аудару үшін банктік реквизиттер
банка бенефициарінің атауы
банктік сәйкестендіру коды (БСК)
Жеке сәйкестендіру коды (ЖСК)
Қызметкердің дербес шотының нөмірі немесе дебеттік карточкасының нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
Өкімді тапсырды:
(жауапты бөлімі қызметкерлерінің аты-жөні, қызметі және қолы): __________ __________
(қолы) (аты-жөні)
Өкімді қабылдады:
________________________"____" ________________200__ж.
(жауапты бөлімі қызметкерлерінің аты-жөні, қызметі және қолы)
__________ __________
(қолы) (аты-жөні)
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне
39-қосымша
Бюджеттік сыныптаманың кодтарына сәйкес тұскен салық және басқа да міндетті төлемдердің түсімдері
Салық және басқа да міндетті төлемдердің атауы
Айға түскен түсімдер сомасы
Дербес шоттар деректері бойынша
Қазынашылық органының көшірмесі бойынша
№ 25 нысандағы тізілім бойынша
Дербес шоттарға таратылмаған
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне
40-қосымша
"Келісілді"
_____________________________
_____________________________
Мемлекеттік органының басшысы
(аты-жөні, қолы, күні)
Мемлекеттік органның атауы __________________________
Жанама салықтардың сомаларының есептеу туралы мемлекеттік
органының шешiмi 20__ ж."____"______________ №_____
Мен, _________________________________________, 20__
ж."____"______________ жанама салықтардың сомаларының есептеу туралы
шешiмiн жасадым
№ р/с
Салық төлеушінің атауы
БСН/ЖСН
Салықтың түрі
Бюджеттік сыныптаманың коды
Валюта коды
Валюта бағамы
жұп сан кезеңі
Салықты төлеу кезеңі
құжаттың атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
құжаттың нөмірі
құжаттың күні
Есептеді жүргiзудің негiздемесі
Iске асыру бойынша айналымды жасау күні
Салық салынатын айналымның өлшемi (валютада)
Салық салынатын айналымның өлшемi (теңгеде)
есептеуге жататын салықтың сомасы
кемітуге жататын салықтың сомасы
11
12
13
14
15
16
17
18
Көрcетiлген құжаттар бойынша анықталған: бұзушылық ________________
______________________________20__ ж."____"___________________
(аты-жөні және іс бастығының қолы)
Шешімді тапсырды:
______________________________20__ ж."____"___________________
(аты-жөні, лауазымы және лауазымды тұлғаның қолы)
Шешімді қабылдап алды:
______________________________20__ ж."____"___________________
(аты-жөні, лауазымы және лауазымды тұлғаның қолы)
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне
41-қосымша
1Н нысан
20_жылғы ______________ жағдай бойынша салықтар, бюджетке
төленетін басқа да міндетті төлемдер және міндетті зейнетақы
жарналары мен әлеуметтік аударымдар сомаларының түсімдері мен
бересілері туралы есеп
Жылдың басында
__/__/_____ жылға жоспар
__/__/_____ жылға факт
Ерекшелік бойынша
Республика (облыс, аудан)
(мың теңге)
Мемлекеттік бюджет
Республикалық бюджет
Жергілікті бюджет
Салықтың (төлемнің) атауы
жоспар
факт
орындау %-і
жоспар
факт
орындау %-і
жоспар
факті
орындау %-і
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
САЛЫҚ ТҮСІМДЕРІ
2
САЛЫҚ ТҮСІМДЕРІ
Салық және салықтық емес бойынша жиынтығы
3
Негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер
КІРІСТЕР ЖИЫНТЫҒЫ:
Жинақтаушы зейнетақы қоры
+
Әлеуметтік аударымдар
+
кестенің жалғасы
Қосылған құн салығының өтелуге сомасының бәрлығы
Төленген өсімақы сомасы
Төленген айыппұл сомасы
Артық төлеу (асып түсү *)
Ұлттық қормен барлығы
Соның ішінде, Ұлттық қор
13
14
15
16
17
18
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне
42-қосымша
БСК _________________________________ бойынша
ҚҚС-ның сомасын қайтару бойынша ДЕРБЕС ШОТ
Салық төлеушінің (салық агенті) аты-жөні _______________
БСН/ЖСН___________ Заңды тұлғаның БСН ________________
ҚҚС төлеуші ретінде есепке қою туралы куәлік нөмірі__________
ҚҚС төлеуші есебінен шығару күні: _______________
Ағымдағы күнтізбелік күннің күні
Операцияны жазған (енгізген) күн
Операцияның мазмұны және оның негізінде жазба (енгізу) жүргізілетін құжат
Төлеу мерзімі
Банктік шоттан есептен шығарған немесе ақшалай енгізген күні
Бюджетке төлемдерді есептеу күні
Қайтаруға расталмаған және бюджеттен қайтарылған асып кеткен ҚҚС-ның сомасы бойынша есептер
қайтару расталмаған ҚҚС-ның асып кеткен сомасы және бұрын бюджеттен қайтарылған өсімақылар
азайтылды
аударылды
қайтарылды
Мерзімді өзгерту жөніндегі мәліметтер
есептер сальдосы (бересі -, асыра төлеу+)
салық
(төлем)
сомасы
салықты (төлем)
өтеу
кестесі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы
Өсімақы бойынша есептер
Қайтарымдарды шегере отырып жыл басынан енгізілді
асып кеткен ҚҚС-ның қайтарылған сомасына салықты тексерудiң нәтижелерi бойынша қоса есептелген өсімпұлдардың сомасы
Өсімақы есептелді (кемітілді) (+,-)
Өсім-ақы төл-енді (қай-тарыл-ды) (+, -)
Мерзімді өзгерту жөніндегі мәліметтер
Өсімақы саль-досы (+,-)
өсім-ақы сомасы
кезең үшін
өсімақы сомасы
өсімақыны өтеу кестесі
14
15
16
17
18
19
20
21

1. БИН/ИИН _______________________________________________
2. Наименование грантополучателя _________________________
3. Входящий номер Заявления ___________ Дата _____________
4. Сумма НДС, предъявленная к возврату по заявлению ______
5. Сумма НДС, подлежащая возврату ________________________
6. Входящий номер Заявления _____________ Дата ___________
п/п
Основание
для возврата
(заявление или
декларация)
Код налогового
органа, куда
производится зачет
Наименование
грантополучателя
или структурного
подразделения,
которому
производится
зачет
(БИН/ИИН)
грантополучателя
или структурного
подразделения,
которому
производится
зачет
На код
классификации
доходов
бюджета (КБК)
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
в том числе подлежит зачету (возврату)
Реквизиты банка для перечисления на
банковский счет плательщика НДС
в счет
погашения налоговой
задолженности по налогу на добавленную стоимость и другим видам налогов и плат
в виде
перечисления
денег на
банковский счет
плательщика НДС
наименование
банка
бенефициара
банковский
идентификационный
код (БИК)
индивидуальный
идентификационный код
(ИИК)
сумма
налога
(платы)
сумма
пени
сумма
штрафа
7
8
9
10
11
12
13
Распоряжение сдал:
______________________________________________
(Ф.И.О., должность и подпись должностного лица)
Распоряжение принял:
______________________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись должностного лица)
Примечание. Сумма НДС, подлежащего возврату (зачету), указывается на каждый КБК построчно
Приложение 38
к Правилам ведения
лицевых счетов
Форма № 3
_____________________________________
(наименование государственного органа)
"Утверждаю"
Руководитель государственного органа
РАСПОРЯЖЕНИЕ
на возврат сумм налога на добавленную стоимость
дипломатическим и приравненным к ним представительствам,
аккредитованным в Республике Казахстан
№ _____ "____" ____________ 20__ г.
БИН представительства _________________________________________
Наименование представительства ________________________________
Сумма НДС, предъявленная к возврату на основании сводных
ведомостей (реестров) _________________________________________
Сумма НДС, подтвержденная актом налоговой проверки и подлежащая
возврату из бюджета ___________________________________________
Входящий номер Реестра по форме _____ ______ Дата _____________
(тенге)
п/п
Ф.И.О
сотрудника
(работника)
представительства
ИИН
сотрудника
(работника)
представительства
Банковские реквизиты для перечисления на банковский
счет представительства
наименование банка
бенефициара
банковский
идентификационный
код (БИК)
индивидуальный идентификационный код (ИИК)
Номер лицевого счета
или номер дебетной
карточки сотрудника
(работника)
1
2
3
4
5
6
7
Распоряжение сдал:
______________________________________ "____" ____________ 20__г.
(Ф.И.О., должность и подпись должностного лица)
Распоряжение принял:
_____________________________________ "____" _____________ 20 __г.
(Ф.И.О., должность, подпись должностного лица)
Приложение 39
к Правилам ведения
лицевых счетов
Суммы поступлений в бюджет налогов и других обязательных
платежей по соответствующим кодам бюджетной классификации
Наименование налогов и других обязательных платежей
Суммы поступлений за месяц
По данным лицевых счетов
По выпискам уполномоченного органа по исполнению бюджета
По реестру формы № 25
Не разнесено на лицевые счета
Приложение 40
к Правилам ведения
лицевых счетов
"Согласовано"
____________________________________
____________________________________
Руководитель государственного органа
(Ф.И.О., подпись, дата)
Наименование государственного органа ______________________
Заключения органа государственных доходов о начислении сумм
косвенных налогов
№ ____ от "__" _____________ 20__ г.
Мною, ____________________________________________,
(Ф.И.О., должность, составившего заключения)
"__"_____ 20__ г. составлено заключение о начислении сумм косвенных налогов
№ п/п
Наименование налогоплательщика
БИН/ИИН
Вид налога
Код бюджетной классификации
Код валюты
Курс валюты
Отчетный период
Срок уплаты налога
Наименование документа
Номер
документа
Дата
документа
Основания для проведения начисления
Дата совершения оборота по реализации
Размер облагаемого оборота (в валюте)
Размер облагаемого оборота (в тенге)
Сумма налога к начислению
Сумма налога к уменьшению
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
По указанным документам установлено: нарушение ______________________
____________________________________ "__"__________ 20__ г.
(Ф.И.О. и подпись начальника отдела)
Заключение сдал:
____________________________________ "__"__________ 20__ г.
(Ф.И.О., должность и подпись
должностного лица)
Заключение принял:
____________________________________ "__"__________ 20__ г.
(Ф.И.О., должность и подпись
должностного лица)
Приложение 41
к Правилам ведения
лицевых счетов
Отчет о поступлениях и недоимке сумм налогов,
других обязательных платежей в бюджет, обязательных
пенсионных взносов и социальных отчислений
по состоянию на ________ 20__ г.
С начала года
План за __/__/_____ г.
Факт за __/__/_____ г.
По специфике
Республика (область, район)
(тыс. тенге)
Государственный бюджет
Республиканский бюджет
Местный бюджет
Недоимка
Сумма возмещения НДС, всего
Сумма уплаченной пени
Сумма уплаченного штрафа
Переплата (превышение)
Всего с Нацфондом
в т.ч. в Нацфонд
КБК
Наименование налога (платежа)
план
факт
% выполнения
план
факт
% выполнения
план
факт
% выполнения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
1
НАЛОГОВЫЕ ПОСТУПЛЕНИЯ
HЕНАЛОГОВЫЕ ПОСТУПЛЕНИЯ
Итого по налоговым и неналоговым
ДОХОДЫ ОТ ОПЕРАЦИЙ С КАПИТАЛОМ
ИТОГО ДОХОДОВ:
Накопительный пенсионный фонд
+
+
+
Социальное отчисления
+
+
Приложение 42
к Правилам ведения
лицевых счетов
ЛИЦЕВОЙ СЧЕТ по возвращенной сумме НДС
КБК _______________________
Наименование налогоплательщика (налогового агента) ___________
БИН/ИИН ____________ БИН юридического лица ___________________
Вид налогового режима:
Номер свидетельства о постановке на учет в качестве плательщика НДС ______
Дата снятия с учета плательщика НДС ______________
Дата текущего календарного дня
Дата записи (ввода) операции
Содержание операции и документ, на основании которого производится запись (ввод)
Срок уплаты
Дата списания с банковского счета или внесения наличными
Дата зачисления налога в бюджет
Расчеты по сумме превышения НДС возвращенной из бюджета и не подтвержденной к возврату
Расчеты по пени
Внесено с начала года, за вычетом возвратов
сумма превышения НДС, не подтвержденная к возврату, ранее возвращенные из бюджета
уменьшено
перечислено
возвращено
Сведения по изменению (приостановлению) исполнения налогового обязательства
Сальдо расчетов ( -, +)
сумма пени, начисленная на возвращенную сумму превышения НДС по результатам налоговой проверки
Начислено (уменьшено) (+, -)
Уплачено (возвращено) пени (+; -)
Сведения по изменению срока исполнения налогового обязательства
Сальдо пени (+, -)
сумма налога (платежа)
график погашения налога (платежа)
сумма
пени
за период
сумма пени
график погашения пени
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21