114
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
қорытынды аттестаттау***
дипломдық жобаны қорғау
60
КДДББ
-кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқытудың барлығы
5760
К
Консультациялар (максимум)
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Оқу уақытының барлық сағат саны
6588
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
* ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі (курстарға бөлу) үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін
*** Қорытынды аттестаттауды өткізуге ұсынылатын нысандар: дипломдық жобаны қорғау
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 163 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні:       0900000 – Энергетика
Мамандығы:                         0908000 – Электр стансаларындағы
су, отын және жағармай
материалдары технологиясы

114
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
- итоговая аттестация***
- защита дипломного проекта
60
ОУППК 02
- оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации (максимум)
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
6588
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные
дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД –
общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО –
дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований
работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная
практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация;
ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение
квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в
типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля
(количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок
изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и
могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики
специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в
соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемые организацией
образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до
25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемая форма итоговой аттестации: защита дипломного
проекта
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и
технических средств обучения определяются исходя из содержания
образовательных программ по дисциплинам соответствующей
специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических
средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения
определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером,
для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При
этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ,
дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом
перспективы развития отрасли.
Приложение 163
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г.
№ 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0900000 – Энергетика
Специальность: 0908000 – Технология воды, топлива и смазочных
материалов на электрических станциях

-мемлекеттік тілді және кәсіптік бағдарлы мәтіндерді (сөздікпен) оқып, аудару үшін қажетті лексикалық (1200-1400 лексикалық бірлік) және грамматикалық минимумды меңгеру;
Іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану, өзінің кәсіптік іс-әрекетінде қазақ және орыс тілдерінен білімдерін пайдалану;
БҚ 1,2,4,6,7
ЖГП 02
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
іс жүргізу бойынша сөздікпен жұмыс істеу; құжаттау және шаблондау мен стандарттауды құжаттармен қамтамасыз ету сұрақтары бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттарды, құжаттарды шаблондаудан түсінік, әкімшілік-ұйымдық құжаттардың тізіміне кіретін құжаттарды құрудың ережелерін; офистік және құжаттамалық жұмыс негіздерін; техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясы.
Білімдер:
- мемлекеттік тілде іс жүргізу;
- құжаттау қызметінің құрылымы, лауазымдық құрылымды, техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясы;
Іскерліктер:
- әкімшілік-ұйымдық құжаттарды, мемлекеттік тілде қызметтік хат алысуды құрып, ресімдеу;
- келіп түскен сәттен іске ресімдеуге дейін құжаттармен жұмыс істеу;
- анықтама әдебиетпен жұмыс істеу;
БҚ 1,2,4,6,7
ЖГП 03
Кәсіби шетел тілі:
мамандық бойынша кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті лексика-грамматикалық материалды;
сөйлесудің әртүрлі түрлері мен тілдік нысандарды (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
-кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал;
Іскерліктер:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
БҚ 2,4,7
ЖГП 04
Қазақстан тарихы
БҚ 3,8
ЖГП 05
Дене тәрбиесі:
Маман дайындауда дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру; дене тәрбиесінің әлеуметтік-экономикалық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-экономикалық және психофизиологиялық негіздері;
- дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері;
Іскерліктер:
- денсаулықты сақтап, нығайту үшін білімдерін қолдану.
БҚ 8
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану:
мәдениеттану және оның қоғамдық өмірдегі рөлі;
мәдениетті зерттеудегі бағыттардың алуан түрлілігі;
мәдениет және өркениет; мәдениеттің орнауы; мәдениеттің конфуциан-даосистік түрі; мәдениеттің индо-буддалық түрі;
ислам мәдениеті әлемі;
мәдениеттің христиандық түрі;
батыс еуропалық мәдениет және оның қазіргі әлемнің дамуына әсері;
африка мәдениетінің ерекшелігі мен бірегейлігі; расизм проблемасы; көшпенді өркениеттің пайда болуы және бірегейлігі;
Орта ғасырдағы Қазақстан мәдениеті;

- государственный и русский языки, владение лексическим (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
Умения:
- грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК 1,2, 4,6,7
ОГД 02
Делопроизводство на государственном языке:
работа со словарем по делопроизводству; нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами шаблонизации и стандартизации, объяснения с шаблонизации документов, правила составления документов, входящих в перечень административно-организационных документов; основы офисной и документационной работы; технология документирования с помощью технических средств.
Знания:
структура службы документирования, должностная структура, должностные обязанности, технология документирования с помощью технических средств;
Умения:
- составлять и оформлять административно-организационные документы, служебную переписку на государственном языке;
- работать с документами с момента их поступления до оформления дел;
- работать со справочной литературой.
БК 1,2, 4,6,7
ОГД 03
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов;
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
БК 2,4,7
ОГД 04
История Казахстана
БК3,8
ОГД 05
Физическая культура:
роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка;
Знания:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
- основы физического и спортивного самосовершенствования;
Умения:
- применять знания физической культуры для поддержания и укрепления здоровья;
БК 8
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД01
Культурология:
культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры; культура и цивилизация; становление культуры; конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип культуры; мир исламской культуры; христианский тип культуры; западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира; особенность и уникальность африканской культуры;

17-19 ғасырдағы қазақтардың мәдени салттары;
қазіргі Қазақстанның мәдениеті;
Білімдер:
- негізгі ұғымдар;
- конфуцианство; даосизм ұғымдары; Қытай өнері; иероглификасы; пейзаж суреттері;
- индия мәдениетінің ерекшеліктері және оның негізгі жетістіктері;
- ислам; курайш ұғымдары; Мухаммед; Құран; Аллах; Мекке;
- христиан оқуларының негізгі принциптері және оның құндылық бағыттары;
- Франция мәдениеті; Ашель мәдениеті; проманьондар, галлалар, франктар, әдебиеті, философиясы;
- көшпенділердің өмір сүрулері мен құндылық жүйесі туралы;
- орта ғасыр кезеңінде қазақ этносының мәдени негізі туралы білімдерін қалыптастыру;
- түрік және араб мәдениетінің орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне әсері туралы;
Іскерліктер:
- қытай мәденитенің ерекшеліктерін ашу;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалану;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениет ерекшеліктерін көрсету, оның қоғамдық мәдениттегі орны көрсету.
БҚ 2,4,6,8
ӘЭП 02
Философия негіздері:
философия және оның қоғамдағы рөлі; философияның тарихи типтері; материя және сана; диалектика және оның альтернативасы; қоғамның философиялық ұғымы; таным теориясы; қоғамдық сана және оның нысандарының алуан түрлілігі; адам болмысы философия проблемалары ретінде; адам қоғамдық қарым-қатынастар объектісі және субъектісі ретінде.
Білімдер:
- негізгі философиялық ұғымдарды: философияның негізгі сұрағы, диалектика, диалектика заңдары, сана, таным, болмыс;
- болмыстың жалпы сұрақтары, танымның жалпы сұрақтары, қоғамның өмір сүруі мен дамуы, адамның маңызды және жалпы проблемалары;
Іскерліктер:
- негізгі философиялық білімге еркін сүйене білу, сол немесе басқа сындарды сынау және дәлелдеу, ақиқаттың әртүрлі құбылыстары арасындағы өзара байланыс, қоршаған шындыққа қарама-қайшылықты талдау.
БҚ 4,6,8
ӘЭП 03
Экономика негіздері:
Мақсаттарды, негізгі ұғымдарды, функцияларды, мәнін, қағидаларын; жеке меншік нысандары мен түрлері, жеке меншікті басқару; жоспарлардың түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау; жоспарларды экономикалық негіздеу және болжам жасау әдістерін;
бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; тауарды халықтық тұтыну нарығының күйін және қызмет көрсетуді талдау; нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- елімізде және шетелдерде экономикалық жағдайлар;
- макро және микро экономика
негіздерін, салық, ақша-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздері;
Іскерліктер:
- өзінің кәсіптік іс-әрекетіндегі ыңғайына қажетті экономикалық ақпаратты тауып, пайдалану.

проблема расизма; возникновение и уникальность кочевой цивилизации; культура Казахстана в период Средневековья; культурные традиции казахов в период 17-19 веков; культура современного Казахстана;
Знания:
- основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая; иероглифика; пейзажная живопись Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и ценностные ориентации;
- культура Франции: Ашельская культура, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
Умения:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
-показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре;
БК 2, 4,6,8
СЭД 02
Основы философии:
философия и ее роль в обществе; исторические типы философии; материя и сознание; диалектика и ее альтернативы; философское понимание общества; теория познания; общественное сознание и многообразие его форм; бытие человека как проблема философии; человек как объект и субъект общественных отношений;
Знания:
- основные философские понятия: материя, основной вопрос философии, диалектика, законы диалектики, сознание, познание, бытие;
- общие вопросы бытия, общие вопросы познания, функционирования и развития общества, общие и существенные проблемы человека;
Умения:
- свободно оперировать основными философскими понятиями, обосновывать и подвергать критике те или иные суждения, раскрывать взаимосвязи между разнообразными явлениями действительности, анализировать противоречия окружающей реальности.
БК 4,6,8
СЭД 03
Основы экономики:
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес-планирование; экономический анализ; анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура;
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микро-экономики, о налоговой, денежно- кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;

БҚ 1,7,9
ӘЭП 04
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
саясаттану пәні; саясаттану білімінің құрылымы; саяси ойдың тарихы; билік адамдар арасындағы еркін қарым-қатынас ретінде; үкіметті заңды деп танушылық және қағидалары; саяси жүйе үкімет механизмі ретінде; саяси тәртіп; мемлекет саяси институт ретінде; саяси партиялар және партиялық жүйелер; саяси элита; саяси көшбасшылық; саяси идеологиялар; дүние жүзілік саяси процесс; Қазақстан Республикасының ішкі саяси стратегиясы; әлеуметтану ғылым ретінде; негізгі әлеуметтік ұғымдар.
Білімдер:
- негізгі саяси ұғымдар: билік, билік ресурстары, биліктің заңдылығы, саяси жүйе,  саяси тәртіп, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік орналасу нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат;
- саяси ғылым пәні мен әдісі;
Іскерліктер:
- халықаралық саяси процестерді талдау, геосаяси жағдай, Қазақстанның қазіргі өмірдегі орны мен рөлі;
- саяси мәдениет дағдыларын меңгеру;
- күнделікті өмірде және кәсіптік іс-әрекетте саяси білімдерін қолдану.
БҚ 6,8
ӘЭП 05
Құқық негіздері:
Құқық, ұғым, жүйе қайнар көздері, Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйе ядросы;
Адам құқығының жалпы қоғамдық декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңдық жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
-адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтары; оларды жүзеге асыру механизмдері;
- кәсіптік іс-әрекет саласында құқықтық және адамшылық-этикалық нормаларды білу;
Іскерліктер:
- маманның кәсіптік іс-әрекетін регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалана алу.
БҚ 3,4,8
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу:
ЕСКД, МЖМБС кіріспесі, түсінік; сызбалардың графикалық
ресімделуі; сызба сызықтары; сызба форматтары; графикалық редактордың көмегімен стандартты шрифтпен сызбаларда жазулар жазу; масштабтар; өлшемдер салу; қолмен және графикалық редактордың көмегімен тетіктердің контурларын жасау тәсілдері; проекциялық сызба және техникалық сурет салу; сызбалар мен нобайларды орындаудың жалпы ережелері; сұлбалардағы шартты, графикалық белгілеулер; мамандық бойынша сұлбалар.
Білімдер:
- МЖМБС 2.303-68* бойынша сызықтар, МЖМБС 2.301-
68* бойынша форматтар,
- МЖМБС 2.304-81 бойын;
сызба шрифттері;
- МЖМБС 2.302-68 бойынша масштабтар, МЖМБС 2.307-68* бойынша өлшемдерді салу ережелері, жанасу түрлері;
Іскерліктер:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызу;
- графикалық редактордың көмегімен сызбаларда стандартты шрифтпен жазуды жазу;
- қолмен және графикалық редактордың көмегімен сызба масштабын анықтау, берілген масштабта тетіктерді сыза алу;
- сызбада қарапайым нысандағы тетіктердің өлшемін жасау;
- мамандық бойынша технологиялық сұлбаларды оқу.
БҚ 2

БК 1,7,9
СЭД 04
Основы политологии и социологии:
предмет политологии; структура политологического знания; история политической мысли; власть как волевое отношение между людьми; легитимность и принципы власти; политическая система как механизм власти; политический режим; государство как политический институт; политические партии и партийные системы; политическая элита; политическое лидерство; политические идеологии; мировой политический процесс; внешнеполитическая стратегия Республики Казахстан; социология как наука; основные социологические понятия;
Знания:
- основные политологические понятия: власть, ресурсы власти, легитимность власти, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления; формы государственного устройства, политические партии, партийные системы; политическая элита, политическое лидерство, геополитика;
- предмет и метод политической науки;
Умения:
- анализировать международные политические процессы, геополитическую обстановку, место и роль Казахстана в современном мире;
- владеть навыками политической культуры;
- применять политологические знания в повседневной жизни и в профессиональной деятельности.
БК 6,8
СЭД 05
Основы права:
право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан – ядро правовой системы; Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы;
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- использовать нормативно- правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста;
БК 3,4,8
ОПД 00
Общие профессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение:
введение, понятие ЕСКД, ГОСТ; графическое оформление чертежей; линии чертежа; форматы чертежей; выполнение надписей на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора; масштабы; нанесение размеров; приемы выполнения контуров деталей вручную и с помощью графического редактора; техническое черчение; общие правила выполнения чертежей и эскизов; обозначения условные графические в схемах, схемы по специальности.
Знания:
- линии по ГОСТ 2.303-68*, форматы по ГОСТ 2.301-68*;
- шрифты чертежные по ГОСТ 2.304-81;
- масштабы по ГОСТ 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТ 2.307-68*;
Умения:
- уметь вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе вручную и с помощью графического редактора;
- наносить размеры на чертеже детали простой формы;
- читать технологические схемы по специальности;
БК 2

КҚ 3.1.1
ЖКП 02
Техникалық механика негіздері:
статика; статика аксиомалары, күш жүйелері, материалдар кедергісі; деформацияланған күйдің түрлері: созылу (сығылу), ығысу, айналдыру, тура иілу, күрделі деформация; беріктікке есептеу; механизмдер мен машиналардың тетіктері; механизмдер мен машиналардың кинематикалық сұлбаларын оқу және құру; әртүрлі беріліс буындарының негізгі өлшемін геометриялық есептеу.
Білімдер:
- статиканың негізгі ұғымдарын, күштердің жазықтық жүйесі; күш моменттері, кинематика және динамика элементтері, машина тетіктерінің негіздері;
Іскерліктер:
- механикалық жүйелердің беріктіктігін тексеріп есептеу;
- механизмнің қажетті түрін таңдау, механизмдер мен құралымдардың құрама бірліктерінің конструкциялық ерекшеліктері.
БҚ 2,3
ЖКП 03
Жылу техникасының теориялық негіздері:
техникалық термодинамиканың негізгі ережелері; газ заңдары; газ қоспалары жылу сыйымдылық; РV- газдар диаграммасы; термодинамика заңдары; идеал газдардың термодинамикалық процестері; энтальпия; энтропия; газ циклдері; реал газдар; су буы және оның қасиеттері; су буының термодинамикалық процестері; бу турбиналық қондырғылардың циклдері; жылу алмастыру теориясының негізгі ережелері; жылу өткізгіштік; конвективті жылу алмасу; жылу беру; ұқсату және үлгісін келтіру негіздері; сұйықтықтың еркін қозғалысы, құбырлардың еріксіз және көлбеу ағысы, заттың агрегаттық күйінің  өзгеруі кезіндегі жылу беру; жылу алмастыру аппараттары;
Білімдер:
- дәстүрлі емес жылу көздерін пайдалану бойынша жалпы сұрақтар;
- жұмыс денесінің параметрлері;
- қысымды өлшеудің әртүрлі бірліктері арасындағы арақатынас;
- жылу сыйымдылығының әртүрлі түрлері; жылу сыйымдылығының әртүрлі түрлерінің арасындағы тәуелділік;
-термодинамика заңдары;
- термодинамикалық процестер;
- энтропия, энтальпияның физикалық мәнін; өлшем бірліктері;
- РV және ТS диаграммаларында газ циклдерінің жұмыс қағидасы; ПӘК анықтау;
- бу түрлері, бу құрамы, бу параметрлері;
- реал газдардың қасиеттері; РV, ТS, һS – су буының диаграммалары;
- будың негізгі процестері: изобаралық, изохоралық, изотермиялық  және адиабаттық;
- әрбір процесте су буының жылу көлемі, жұмысы, параметрлерін анықтау әдістері;
- ағу және дросселдеу мақсаты; процестердің тәуелділігі;
- бу турбиналық қондырғының сұлбасы, Ренкин циклі;
- Ренкин циклінде пайдалы жұмсалған жылу;
- Ренкин циклінің ПӘК арттыру тәсілдері;
- регенеративті цикл; аралық асқын қызған бу циклі; жылуландыру циклдері; бинарлы және бугазды циклдер.
Іскерліктер:
- барометр, манометр және вакууметр көрсеткіштері бойынша абсолюттік қысымды есептеп шығару;
-  жылу сыйымдылық мәні, жылу мөлшерін анықтау;
- РV және ТS диаграммаларында су буының процестерін бейнелеу; будың параметрлері, жұмысын және жылуын анықтау;
- кесте және һS диаграммасы бойынша параметрлерін табу;
- РV-, ТS-, һS-диаграммаларында будың түзілуін бейнелеу;
- РV-, ТS-, һS-диаграммаларында су буынының термодинамикалық процестерін бейнелеу;
- бу күйінің параметрлері, жылу мөлшері, ішкі энергияның өзгеруі, барлық процестердегі жұмысты анықтау;
- РV-, ТS-, һS-диаграммаларында газдар мен будың ағу және дросселдеу процесін бейнелеу;
- РV-, ТS-, һS-диаграммаларында Ренкин циклін бейнелеу; ПӘКэнтальпияға тәуелділігін талдау;
- энтальпияны һS су буының кестесі мен диаграммасы бойынша табу;

ПК 3.1.1
ОПД 02
Основы технической механики:
статика; аксиомы статики, системы сил, сопротивление материалов; виды деформированного состояния: растяжение(сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация; расчет на прочность; детали механизмов и машин; чтение
и составление кинематических схем механизмов и машин; геометрический расчет основных размеров звеньев передач различных видов;
Знания:
- основные понятия статики, плоская система сил, моменты сил, элементы кинематики и динамики; основы сопротивления материалов, основы деталей машин;
Умения:
- выполнять расчеты
прочности механических систем;
- выбирать необходимый вид механизма, анализировать конструктивные особенности сборочных единиц механизмов и конструкций;
БК 2,3
ОПД 03
Теоретические основы теплотехники:
основные положения технической термодинамики; газовые законы; газовые смеси; теплоемкость, рv-диаграмма для газа; законы термодинамики; термодинамические процессы идеальных газов; энтальпия; энтропия; газовые циклы; реальные газы; водяной пар и его свойства; термодинамические процессы водяного пара; истечение, дросселирование газов и паров; циклы паротурбинных установок; основные положения теории теплообмена; теплопроводность; конвективный теплообмен; теплоотдача и теплопередача; основы подобия и моделирования; теплоотдача при свободном движении жидкости, вынужденном и поперечном обтекании труб, при изменении агрегатного состоянии вещества; основные понятия и законы теплового излучения; теплообмен излучением между телами; теплообменные аппараты;
Знания:
- общие вопросы по использованию нетрадиционных источников тепла;
- параметры рабочего тела;
- соотношения между различными единицами измерения давления;
- различные виды теплоемкости;
зависимость между различными видами теплоемкости;
- законы термодинамики;
- термодинамические процессы;
- физический смысл энтропии, энтальпии; единицы измерения;
- принцип работы газовых циклов в РV- и TS-диаграммах; определение КПД;
- виды пара, состав пара, параметры пара;
- свойства реальных газов;
- РV-, TS, hS –диаграммы для водяного пара;
- основные процессы пара: изобарный, изохорный, изотермиический и адиабатный;
- методы определения количества теплоты, работы, параметров водяного пара в каждом процессе;
- цель истечения и дросселирования; зависимость процессов; расчет истечения и дросселирования;
- схема паротурбинной установки, цикл Ренкина;
- полезно использованное тепло в цикле Ренкина;
- способы повышения КПД цикла Ренкина;
- регенеративный цикл; цикл с промежуточным перегревом пара; теплофикационные циклы; бинарные и парогазовые циклы.
Умения:
- вычислять абсолютное давление по показаниям барометра и манометра и вакууметра;
- определять значение теплоемкости, количества теплоты;
- изображать процессы водяного пара в диаграммах РV- и TS-; определять параметры, работу и теплоту пара;
- находить параметры пара по таблицам и диаграмме hS;
- изображать парообразование в диаграммах РV- TS-, hS-;
- изображать термодинамические процессы водяного пара в диаграммах РV-, TS-, hS-;
- определять параметры состояния пара, количество тепла, изменение внутренней энергии, работы во всех процессах;
- изображать процессы истечения и дросселирования газов и паров в РV-, TS-, hS- диаграммах; определять параметры, работу, скорость, расход;
- изображать цикл Ренкина в диаграммах РV-, TS-, hS; анализировать зависимость КПД от энтальпии;
- находить энтальпию по таблицам и диаграмме hS водяного пара;

БҚ1,2,3
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.4
ЖКП 04
Жылу энергетикасындағы конструкциялық материалдар:
металдардың құрылымы, қасиеттері және сынау тәсілдері; темірдің көміртекті қоспалары; көміртекті болаттар мен шойындар; болаттарды термиялық және химия-термиялық өңдеу негіздері; қоспалы болат пен қорытпалар; түсті металдар қорытпасы; металл емес құралымдық материалдар; металдар мен қорытпаларды өңдеудің негізгі тәсілдері; рұқсат беру, орнату және техникалық өлшемдер; металдарды өңдеудегі стандарттау және метрология; жылу энергетикалық қондырғылардың құралымдық материалдарының жұмыс шарттары; электр доғалық дәнекерлеу; газбен дәнекерлеу; термиялық кес
у; электр станцияларының жылу энергетикалық жабдығы мен құбырларын монтаждап, жөндеу кезіндегі дәнекерлеу жұмыстары; негізгі жылу энергетикалық жабдықты бақылау көлемі, түрлері, мерзімдері; ақауын табу әдістері мен құралдары
Білімдер:
- материалдардың негізгі сипаттамалары; кристалл тордың қасиеттері; кристалл тордың ақаулықтары;
- қорытпалардың кристалдану температурасы, кесу ережелері;
- салқындау кезінде қорытпалардағы аллотропиялық өзгерістер;
- белгіленуі және химиялық құрамы бойынша болат пен шойынның жіктелуі;
- болат пен шойынның таңбалану қағидасы, қолданылу саласы;
- термиялық және химия-термиялық өңдеудің белгілері мен мақсаты және ХТО;
- коррозия салдары, коррозиямен күресу әдістері;
- қоспалы болатты белгіленуі, құрамы бойынша жіктелуі;
- түсті металдардың таңбалану қағидасы, түсті металл қорытпаларының қолданылу саласы;
- қысыммен өңдеу түрлері туралы: басу, құю; қысыммен өңдеуге арналған жабдық түрлері; домалату бұйымдарының түржиыны туралы;
- қысыммен өңдеудің әрбір түрінің ерекшеліктері, артықшылықтары мен кемшіліктері;
- дәнекерлеу технологиясы, дәнекерлеудің халық шаруашылығында қолданылуы;
- дәлдік шегі мен қондырмалар туралы, өзара ауыстыру;
- стандарттаудың негізгі мақсаттары мен міндеттері;
- қолайсыз факторлардың материалдың қызмет көрсету мерзіміне әсер етуі туралы;
- жылжымалық; релаксация; радиация; радиациялық беріктіктің табиғаты мен сатысы туралы;
- бу құбырында қолданылатын материалдарға қойылатын талаптар;
- ерекше қасиеттерімен болаттар мен қорытпалардың маркаларын;
- әртүрлі құрылымды болаттардың, түсті металдардың, биметалдардың сипаттамалары;
- дәнекерлеу кезіндегі қауіпсіздік техника ережелері;
- дәнекерлеу аппаратына қойылатын талаптар;
- электрмен пісірудің артықшылықтары;
- деформацияға ұшырау себептері немесе дәнекерлеу кезіндегі құрылымдық өзгеру;
- флюстың белгіленуі мен құрамы;
- сығылған газ балондарының құрылымы; газ дәнекерінің қолданылу саласы;
- оттегі кескішінің құрылғысы; оттегі кескішінің ауыстырмалы және стационарлық машиналарының жұмыс қағидасы;
- жылу энергетикалық жабдықты монтаждау және жөндеу кезіндегі дәнекерлеу жұмысының ерекшелігі;
- дәнекерленген жалғанымдардың сапасына талаптар;
- әртекті болатты дәнекерлеу технологиясы;
- ЖЭС және АЭС дәнекерлеу жұмыстарына жіберілетін дәнекерлеушілерге талаптар;
- дәнекерлеу жұмыстарын жасау кезінде қауіпсіздік техникасы ережелері;
- құбыр дәнекерлеу автоматтарының жұмыс қағидасы, техникалық сипаттамалары және қолданылу саласы;
- автоматтық және жартылай автоматтық дәнекерлеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері;
Іскерліктер:
- материалдарды белгіленуі мен қасиеттері бойынша жіктеу;
- қорытпа күйінің диаграммасымен жұмыс істеу, қорытпа құрылымы, критикалық нүктелерді анықтау;
- берілген қорытпа үшін ТО, ХТО түрін таңдау;
- коррозия түрлерін анықтау;
- болат таңбалары мен оның қорытпаларын ашып оқу;
- белгіленуі бойынша материалды таңдау;
- өлшеу аспаптарымен және құралдарымен жұмыс істеу;
- өлшеудің мемлекеттік жүйесін пайдалану;
- әртүрлі жұмыс режимдерінде жылу техникалық жабдықтың түйіндері мен тетіктерінің деформацияға ұшырау мүмкіндіктерін анықтау;

БК 1,2,3
ПК 3.1.1
ПК 3.1.4
ОПД 04
Конструкционные материалы в теплоэнергетике:
строение, свойства и способы испытания металлов; сплавы железа с углеродом; диаграмма состояния сплавов; углеродистые стали и чугуны; основы термической и химико-термической обработки стали; легированные стали и сплавы; сплавы цветных металлов; неметаллические конструкционные материалы; основные способы обработки металлов и сплавов; допуски, посадки и технические измерения; стандартизация и метрология в производстве и обработке металлов; условия работы конструкционных материалов в теплоэнергетических установках; конструкционные материалы паровых турбин; конструкционные материалы основного оборудования атомных станций; конструкционные материалы оборудования водоподготовительных установок в очистных сооружениях; электродуговая сварка; газовая сварка; термическая резка; сварочные работы при монтаже и ремонте теплоэнергетического оборудования и трубопроводов электростанций; автоматическая и полуавтоматическая сварка; объемы, виды, сроки контроля основного тепло-энергетического оборудования; методы и средства дефектоскопии;
Знания:
- основные характеристики материалов; свойства кристаллической решетки; дефекты кристаллической решетки;
- температуры кристаллизации сплавов, правила отрезков;
- аллотропические изменения в сплавах при охлаждении;
- классификация сталей и чугунов по назначению и химическому составу;
- принцип маркировки сталей и чугунов, области применения;
- назначение, цель термической и химико-термической обработки, виды термообработки и ХТО;
- последствия коррозии, методы борьбы с коррозией;
- классификация легированной стали по назначению, по составу, принцип маркировки легированной стали, область применения;
- принцип маркировки цветных металлов, область применения сплавов цветных металлов;
- о видах обработки давлением: прокатке, волочении, прессовании, ковке, штамповке; видах оборудования для обработки давлением; о сортаментах прокатных изделий;
- особенности, достоинства и недостатки каждого вида обработки давлением;
- технология пайки, применение пайки в народном хозяйстве;
- о допусках и посадках, взаимозаменяемости;
- основные цели и задачи стандартизации;
-о влиянии неблагоприятных факторов на срок службы материала;
- о природе и стадии ползучести; релаксации; радиации; радиационной стойкости;
- требования к материалам оборудования паровых котлов;
- марки сталей и сплавов с особыми свойствами;
- требования к материалам, применяемым для трубопровода пара;
- условия работы и требования к материалам паровых турбин, трубопроводов;
- характеристики сталей различной структуры, цветных металлов, биметаллов.
- правила техники безопасности при сварке;
- требования к сварочному аппарату;
- преимущества электродуговой сварки;
- причины, вызывающие деформацию или структурное изменение в конструкциях при сварке;
- назначение и состав флюса; устройство баллонов для сжатых газов; область применения газовой сварки;
- устройство кислородного резака; принцип действия переносных и стационарных машин кислородной резки;
- специфику сварочных работ при монтаже и ремонте теплоэнергетического оборудования;
- требования к качеству сварных соединений;
- технология сварки разнородных сталей;
- требования к сварщикам, допускаемым к сварочным работам на ТЭС и АЭС;
- правила техники безопасности при производстве сварочных работ и противопожарных мероприятий;
- принцип работы, технические характеристики и область применения трубосварочных автоматов;
- правила техники безопасности при автоматической и полуавтоматической сварке.
Умения:
- классифицировать материалы по назначению и свойствам;
- работать с диаграммой состояния сплавов, определять структуру сплава, критические точки;
- выбирать вид ТО, ХТО для заданного сплава;
- определять виды коррозии;
- расшифровывать марки сталей, цветных металлов и их сплавов;
- выбирать материал по назначению;
- работать с измерительными приборами и инструментами;
- пользоваться государственной системой измерений;
- определять виды возможной деформации деталей и узлов теплотехнического оборудования при различных режимах работы;

БҚ 1,2,3
КҚ 3.1.1
ЖКП 05
Гидравлика және сорғылар:
сұйықтықтың физикалық қасиеттері; гидростатика және гидродинамика негіздері; гидравликалық кедергілер; сұйықтықтың ағуы, құбыр бойымен және арналарда қозғалуы; электр станциялардың сорғылық жабдығы; сорғылар; гидроаппаратура; көлемді гидроқозғалтқыштар; гидравликалық кедергілер; көлемді гидрожетек; көлемді гидрожетекті реттеу; іздік гидрожетектер; гидрожелілер; ыдыстар және жұмыстық сұйықтықтар;
Білімдер:
- сұйықтың негізгі физикалық қасиеттері және олардың температура мен қысымға тәуелділігі;
- гидростатиканың негізгі теңдеуі, үздіксіздік теңдеуі және Бернулли теңдеуі;
- сұйықтық қозғалысының екі режимі; гидравликалық кедергілердің жіктелуі; сұйықтың қозғалысы кезінде бойымен ағын шығын анықтау;
- сығылу, жылдамдық және шығын коэффициентін анықтау, әртүрлі насадкалардың сапалық сипаттамасы мен олардың қолданылу саласы;
- қарапайым құбырды есептеу кезіндегі негізгі міндеттер;
- сорғылардың белгіленуі; олардың негізгі параметрлері;
- орталықтан тебетін сорғының негізгі теңдеуі, сорғының теориялық және ақиқат арынын анықтау;
- сорғылық жабдыққа қойылатын талаптар;
- қоректік, конденсаттық, тораптық, циркуляциялық және майлы сорғылардың типтері мен параметрлері;
Іскерліктер:
- сұйықтың физикалық қасиеттерін анықтау үшін кестелермен және формулалармен жұмыс істеу;
- ыдыстың түбі мен қабырғасына қысым күшін есептеу;
- гидравликалық үйкеліс коэффициентін және жергілікті кедергілер коэффициентін анықтау;
- аспаптың көрсеткіштері бойынша сорғының арынын анықтау;
- қалақшаның шығатын және енетін жерінде сұйықтық жылдамдығының үшбұрышын құру;
- каталогтармен және техникалық құжаттармен жұмыс істеу.
БҚ 1,2,3,4
КҚ 3.1.1
ЖКП 06
Физикалық және коллоидті химия:
Термохимия; термохимияның негізгі заңдары және термохимиялық есептер; атомдар мен молекулаларды құру; заттың агрегаттың күйі: газ тәрізді, сұйық, қатты; химиялық кинетика және тепе-теңдік; ерітінді қасиеттері; коллоидті химия; коллоидті жүйелер; адсорбция; коллоидтердің коагуляциясы; қатқыл шашыраңқы жүйелер; жоғары молекулалы жалғау ерітінділері.
Білімдер:
- термохимияның негізгі заңдары;
- атомдар мен молекулалардың құрылымы;
- химиялық кинетика заңдары;
- ерітінді қасиеттері;
- ток ерітіндіден өткенде болатын құбылыстардың физикалық мәні;
- өнеркәсіптік электрхимиялық процестерді есептеуге қажетті сандық заңдылықтар;
Іскерліктер:
- заттың молекулалық массасын анықтау;
- сұйықтықтың беттік керілуі және тұтқырлығы;
- сутекті иондардың шоғырлауы;
КҚ 3,7

БК 1,2,3
ПК 3.1.1
ОПД 05
Гидравлика и насосы
физические свойства жидкости; основы гидростатики и гидродинамики; гидравлические сопротивления; истечение жидкости и движение по трубопроводам и в каналах; общие сведения о насосах; насосное оборудование электростанций; насосы; гидроаппаратура; объемные гидродвигатели; объемный гидропривод; регулирование объемного гидропривода; следящие гидроприводы; гидролинии, емкости и рабочие жидкости;
Знания:
- основные физические свойства жидкости и их зависимость от температуры и давления;
- основное уравнение гидростатики, уравнение неразрывности и уравнение Бернулли;
- два режима движения жидкости; классификацию гидравлических сопротивлений; определение потерь напора по длине при движении жидкости;
- определение коэффициента сжатия, скорости и расхода, качественные характеристики насадков различного вида и области их применения;
- основные задачи при расчете простого трубопровода.
- назначение насосов; их основные параметры;
- основное уравнение центробежного насоса, определение теоретического и действительного напора насоса;
- требования, предъявляемые к насосному оборудованию; типы и параметры питательных, конденсатных, сетевых, циркуляционных и масляных насосов.
Умения:
- работать с таблицами и формулами для определения физических свойств жидкости;
- рассчитывать силу давления на дно и стенки сосудов;
- определять коэффициент гидравлического трения и коэффициенты местных сопротивлений;
- производить расчеты по определению расхода и времени опорожнения при истечении.
- определять напор насоса по показаниям приборов;
- строить треугольники скоростей жидкости на входе и выходе лопатки;
- работать с каталогами и техническими паспортами;
БК 1,2.3,4
ПК 3.1.1
ОПД 06
Физическая и коллоидная химия:
термохимия; основные законы термохимии и термохимические расчеты; строение атомов и молекул; агрегатное состояние вещества: газообразное, жидкое, твердое; химическая кинетика и равновесие; свойства растворов; коллоидная химия; коллоидные системы; адсорбция; коагуляция коллоидов; грубодисперсные системы; растворы высокомолекулярных соединений.
Знания:
- основные законы термохимии;
- строение атомов и молекул;
- законы химической кинетики;
- свойства растворов;
- физический смысл явлений, происходящих при прохождении тока через растворы;
- количественные закономерности, необходимые для расчетов промышленных электрохимических процессов;
Умения:
- определять молекулярную массу вещества;
- поверхностное натяжение и вязкость жидкости;
- концентрацию водородных ионов;
БК 3,7

КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.8
ЖКП 07
Метрология, стандарттау және сапаны басқару:
Стандарттау саласындағы негізгі ережелер; ҚР ұлттық стандарттау жүйесі; стандарттаудың негізгі жалпы техникалық және ұйымдастырушы-техникалық жүйелері; метрология негіздері; өлшеу салалары мен түрлері; физикалық шамалар және олардың бірліктері; өлшеу және өлшеу құралдары туралы негізгі ұғымдар; өнімді шығаруды, сынауды және сапасын бақылауды метрологиялық қамтамасыз ету; мемлекеттік метрологиялық қызмет және оның органдары; мемлекеттік бақылау және стандарттау саласындағы қадағалау.
Білімдер:
- стандарттау мақсаттары, міндеттері, қызметтері және принциптері;
- стандарттау объектілері мен әдістері;
- өлшеу және өлшеу жүйелері туралы негізгі ұғымдар;
- өнімді шығаруды, сынауды және сапасын бақылауды метрологиялық қамтамасыз ету;
Іскерліктер:
- бірнеше реттік тура өлшеу нәтижелерін өңдеу алгоритмдерін қолдану;
- өлшеу құралдарын тәжірибеде қолдану;
БҚ 4
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.10
ЖКП 08
Жалпы электротехника электроника негіздерімен
электр өрісі; тұрақты ток электр тізбектері; электрлік магнетизм; электрлік өлшемдер; бір фазалы айнымалы электр тізбектері; үш фазалы электр тізбектері; трансформаторлар; айнымалы және тұрақты ток электр машиналары; электр энергиясының берілуі, таралуы; электронды жартылай өткізгіш аппаратура;
Білімдер:
- электрлік сұйықтықты есептеу әдістері; электр шамаларының өлшем бірліктері;
- Ом және Кирхгоф заңы;
- магниттік өрістің сипаттамалары;
электр өлшеу аспаптарының құрылғысы;
- айнымалы токтың бір фазалы электр тізбектерін есептеу әдістері;
- айнымалы токтың үш фазалы электр тізбектерін есептеу әдістері;
- трансформаторлардың белгіленуі, құрылғысы, жұмыс режимі;
- үш фазалы асинхронды қозғалтқыштардың құрылғысы, негізгі сипаттамалары;
- тұрақты ток машиналарының құрылғысы;
Іскерліктер:
- өлшеу аспаптарын пайдалануды, электр тізбектерін есептеу;
- электр және магниттік тізбектердің тогын, кернеуін, қуатын, кедергісін өлшеу;
- айнымалы ток электр тізбектерінің әртүрлі элементтерімен сұлбаларды құру; аспаптардың көрсеткіштерін алу;
- векторлық диаграммаларды құру;
- үш фазалы электр тізбектерінің сұлбаларын құру; коэффициенттерін анықтау, жұмыс режимдерін ауыстыру;
- үш фазалы асинхронды қозғалтқышты іске қосу;
- тұрақты ток машиналарын іске қосу.
БҚ 1,2,3
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.12
ЖКП 09
Компьютерлік технология негіздері:
Windows ОЖ;  Microsoft Word мәтіндік редакторы; Ехсеl электронды кестесі; мәліметтер базасы; компьтерлік тораптар; Аuto Саd графикалық редакторы; курстық жобалауда ЭЕМ пайдалану; автоматтандырылған жұмыс орындары.
Білімдер:
- жоғары деңгей тілдерінде алгоритмдеу және бағдарламалау негіздері;
- компьютерді пайдаланушыға баптау;
- тораптағы жұмыс;
- офистік бағдарламалармен жұмыс;
Іскерліктер:
- ОЖ орнықтыру;
- мәтінді формативтеу және түзету;
- кестелерді құруды және түзету;
- ақпаратты алу және жіберу үшін локальды және басты торапты пайдалану;
- сызбаны құру және түзету;

ПК 3.1.2
ПК 3.1.8
ОПД 07
Метрология, стандартизация и управление качеством: основные положения в области стандартизации; национальная система стандартизации РК; основополагающие общетехнические и организационно-технические системы и комплексы стандартов; основы метрологии; области и виды измерений; физические величины и их единицы; основные понятия об измерениях и средствах измерений; метрологическое обеспечение производства, испытаний и контроля качества продукции; государственная метрологическая служба и ее органы; государственный контроль и надзор в области стандартизации.
Знания:
- цели, задачи, функции и принципы стандартизации;
- объекты и методы стандартизации;
- основные понятия об измерениях и средствах измерений;
- метрологическое обеспечение производства, испытаний и контроля качества продукции;
Умения:
- применять алгоритмы обработки результатов прямых многократных измерений;
- практического применения средств измерения;
БК 4
ПК 3.1.3
ПК 3.1.10
ОПД 08
Общая электротехника с основами электроники:
электрическое поле; электрические цепи постоянного тока; электромагнетизм; электрические измерения; однофазные электрические цепи переменного тока; трехфазные электрические цепи; трансформаторы; электрические машины переменного и постоянного тока; передача, распределение электроэнергии; электронная полупроводниковая аппаратура;
Знания:
- методы расчета электрической емкости; единицы измерения электрических величин;
- законы Ома и Кирхгофа;
- характеристики магнитного поля;
- устройство электроизмерительных приборов;
- методы расчета однофазных электрических цепей переменного тока;
- методы расчета трехфазных электрических цепей переменного тока;
- назначение, устройство, режимы работы, виды трансформаторов;
- устройство, основные характеристики трехфазных асинхронных двигателей;
- устройство машин постоянного тока;
Умения:
- пользоваться измерительными приборами, рассчитывать электрические цепи;
- измерять ток, напряжение, мощность, сопротивление электрической и магнитной цепей;
- собирать схемы с различными элементами электрической цепи переменного тока; снимать показания приборов;
- строить векторные диаграммы;
- собирать схемы трехфазных электрических цепей; определять коэффициенты, менять режимы работы;
- осуществлять пуск трехфазного асинхронного двигателя;
- осуществлять пуск машины постоянного тока;
БК 1,2,3
ПК 3.1.1
ПК 3.1.12
ОПД 09
Основы компьютерной технологии:
ОС Windows; текстовый редактор Microsoft Word; электронная таблица Excel; базы данных; компьютерные сети; графический редактор Auto Cad; использование ЭВМ в курсовом проектировании; автоматизированные рабочие места;
Знания:
- основы алгоритмизации и программирования на языках высокого уровня;
- настройка компьютера на пользователя;
- работа в сети;
- работа с офисными программами;
Умения:
- настраивать ОС;
- форматировать и редактировать текст;
- создавать и редактировать таблицы;
- использовать локальную и глобальную сети для получения и отправки информации;
- создавать и редактировать чертеж;

БҚ 5,7
КҚ 3.1.2
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Электр станциялардың қазандық қондырғылары:
отынның жіктелуі және оның техникалық сипаттамалары; қатты, сұйық және газ тәрізді отынның жану негіздері; отынды пайдаланудың тиімділігі; оттық құрылғылар; гидродинамика негіздері және бу қазандарының су режимі; қызудың бу түзетін беттері; буды аса қыздырғыштар; бу қазандарының төмен температуралы қызу беттері
қаптамасы мен гарнитурасы; қызу беттерінің элементтері; бу қазнадары конструкциясының орналастырылуы, жылулық есептеу әдістемесі; қазанның негізгі элементтерін беріктікке есептеу және су-бу өтетін жолы; қазандық қондырғылардың газ-ауа өтетін жолы, күлқож жою.
Білімдер:
- ЖЭС технологиялық сұлбасында бу қазанының рөлі, қазандық қондырғы сұлбасы, оның элементтерінің белгіленуі, қазандардың таңбалануы және параметрлері, негізгі терминдер мен анықтамалар;
- қатты отынның жіктелуі, жанудың меншікті жылуы, шартты отын ұғымы;
- теориялық қажетті ауа мөлшері, артық ауа коэффициенті ұғымы;
- жылу теңгерімі ұғымы, қазанның ПӘК анықтау теңдеуі;
- газды және мазутты жағу оттықтардың, құйынды оттықты, үрлеп жағатын оттықтардың, қатты және сұйық қож жоюмен оттықтардың конструкциясы;
- қазан атанағының конструкциясы, таза буды алу әдістері, атанақты құрылғы ішіндегі сепарция конструкциясы;
- бу қыздырғыштардың конструкциясы,  бу қыздырғыштарды орналастыру сұлбасы;
-қызу беттерін орналастыру және конструкциясы;
- экономайзердің, ауақыздырғыштардың конструкциясы, олардың жұмыс принципі;
- қазан атанағының бекітілуі, қаңқасының конструкциясы; қаптау, жылу оқшаулау түрлері мен құрылғысы, гарнитурасының конструкциясы;
- МЖМС 3619-81 бойынша қазандардың типтері мен жіктелуі;
- арматура кластары, арматура конструкциясы, оны орнату орны;
- газауа жолының сұлбасы және конструктивті элементтері, жұмыс принципі, күл жоюдың негізгі сипаттамалары;
- күлқож жою құрылғыларының конструкциясы;
Іскерліктер:
- отынның бір массасынан екіншіге қайта есептеу;
- ауа шығыны коэффициентін анықтау, жану өнімдерінің энтальпиясын есептеу, отынның жануы кезінде жану өнімдерінің көлемін анықтау;
- q3, q4, q5, q6, жылудың тура және кері балансы бойынша қазанның пәк, қазанға отын шығынын анықтау;
- оттықтың нобайын сызу және геометриялық сипаттамаларын есептеу;
- экономайзердің, ауа қыздырғыштардың жылулық есептеуін орындау;
- атанақты және тура ағызатын типті қазан сұлбаларын құру;
- қазан элементтерін есептеу;
- қазанның негізгі элементтерін есептеу;
- отын түрі бойынша ұсақ құрылғыларды және шаң жүйесінің сұлбасын таңдау;
- желдеткіштерді, күлтұтқыштарды және түтін құбырларын есептеу және таңдау;
- күлқож жою жабдығын таңдау.

БК 5,7
ПК 3.1.2
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Котельные установки тепловых электрических станций: классификация топлива и его технические характеристики; основы горения твердого, жидкого и газообразного топлива; эффективность использования топлива; топочные устройства; основы гидродинамики и водный режим паровых котлов; парообразующие поверхности нагрева; пароперегреватели; низкотемпературные поверхности нагрева, каркас, обмуровка и гарнитура паровых котлов; компоновка конструкции паровых котлов, методика теплового расчета; водопаровой тракт и расчет на прочность основных элементов котла; газо-воздушный тракт котельных установок, золошлакоудаление.
Знания:
- роль парового котла в технологической схеме ТЭС, схему котельной установки, назначение ее элементов, маркировку и параметры котлов, основные термины и определения;
- классификацию твердого топлива, удельную теплоту сгорания, понятие условного топлива;
- понятие теоретически необходимого количества воздуха, коэффициента избытка воздуха;
- уравнение баланса теплоты, уравнение для определения КПД котла;
- конструкцию топок с твердым и жидким шлакоудалением, топок для сжигания газа и мазута, вихревых топок, топок под наддувом;
- конструкцию барабана котла, методы получения чистого пара, конструкции сепарационных внутри барабанных устройств;
- конструкцию пароперегревателей,схемы компоновок пароперегревателей;
- компоновку и конструкции поверхностей нагрева;
- конструкцию экономайзера, воздухоподогревателей, принцип их работы;
- конструкции каркасов, крепления барабанов котлов, труб; устройство и виды обмуровки, тепловой изоляции, конструкции гарнитуры;
- типы и классификацию котлов по ГОСТ 3619-81
- задачи теплового расчета;
- классы арматуры, конструкцию арматуры, место ее установки; - схемы газовоздушного тракта и его конструктивные элементы, принцип действия, основные характеристики золоуловителей;
- конструкцию золошлакоудаляющих устройств;
Умения:
- делать пересчет с одной массы топлива на другую, теплоты сгорания с одной массы на другую;
- определять коэффициент избытка воздуха, рассчитать энтальпии продуктов сгорания, определять объемы продуктов горения при сжигании топлива;
- подсчитать баланс теплоты, определять потери теплоты q2, q3, q4, q5, q6, к.п.д котла по прямому и обратному балансу тепла, определять расход топлива на котел;
- выполнять эскиз и рассчитывать геометрические характеристики топки;
- выполнять тепловой расчет экономайзера, воздухоподогревателей;
- составлять схемы котлов барабанного и прямоточного типов;
- выполнять расчет элементов котла;
- выполнять расчет на прочность основных элементов котла;
- по виду топлива выбирать вид мелющих устройств и схему пылесистемы;
- выполнить расчет и выбор вентиляторов, золоуловителей и дымовой трубы;
- выбирать оборудование золошлакоудаления;

КҚ 3.1.12
АП 11
Сала экономикасы:
нарықтық қатынас жүйесіндегі сала кәсіпорыны; менеджмент; басқарудың негізгі қағидалары мен әдістері; маркетинг; сала кәсіпорынының өндірістік қорлары; сала кәсіпорынының капитал салымы мен капиталдық құрылысы; негізгі және көмекші өндіріс мекемесі; еңбекті ғылыми ұйымдастыру; сала кәсіпорынында техникалық нормалау негіздері; еңбек өндірісі; сала кәсіпорынында еңбек төлемін ұйымдастыру; нарықтық экономика жағдайларында Қазақстан Республикасының салық жүйесі; кәсіпорынның қаржылық іс-әрекетін банктік реттеу; энергетика кәсіпорнындарында жоспарлауды ұйымдастыру; энергетика кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық қызметін есепке алу және талдау негіздерін.
Білімдер:
- өнеркәсіп  және энергетика кәсіпорындары мен олардың құрылымдарын басқару негіздері;
- кәсіпорын мүлігінің құрамын, қозғалысын және есебі;
- мекеме және еңбек төлемі саласында кәсіпорындарды басқарудың экономикалық механизмінің жұмысы;
- өнеркәсіп пен энергетика кәсіпорнында есеп беру түрлері;
- энергетика кәсіпорындарын өндірістік-шаруашылық талдау негіздері;
Іскерліктер:
- техника-экономикалық негіздемелерді және жұмыс жобаларының сметалық құжаттамасын құру үшін экономикалық есептерді орындау;
БҚ 5,9,10
АП 12
Еңбекті қорғау:
Еңбекті қорғау бойынша Қазақстан Республикасының заңнама негіздері; жазатайым жағдайларды талдау; қауіпсіздік техникасы бойынша қызметшілермен жұмысты ұйымдастыру; қызметшілердің құқықтары мен міндеттері; аймаққа, орынжайларға, жұмыс орындарына, жабдыққа, құралдарға, айлабұйымдарға, биіктікте жұмыс істеу кезінде, жер асты құрылыстарында, резервуарларда, жылу алмастыру аппаратарында, құбырларда, айналмалы механизмдерді пайдаланып, жөндеу кезінде, жер жұмыстарын атқарғанда қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі талаптары; электр қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі негіздері; улану, күю және басқа жарақаттар кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек; отын-көлік цехінің, шаң дайындаудың, қазандардың, күлқож жоюдың, химиялық цехтардың, жылу тораптарының жабдығын пайдалану және жөндеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы;
білімдер:
- жұмыс орнын, жұмыс аймағын анықтау;
- жабдықты куәландырудың тәртібі;
- құралды пайдалану ережелері;
- ауырлықты қолмен ауыстыру нормалары;
- механизмдер мен айлабұйымдарды куәландыру және сынау мерзімдері;
- жұмыс істеушілердің арасында хабарласу сигналы, қорғаныс құралдары;
- ыдыстардың, құбырлардың түрлері мен категорияларын, тіркеу мерзімі, куәландыру, құбырларды сырлау, құбырлардағы жазулар;
- гидравликалық сынақ өткізу тәртібі;
- айналу механизмдерінің түрлері;
- жер, жылу оқшаулау және қаптау жұмыстарын орындау ережелері;
- жер, жылу оқшаулау және қаптау жұмыстары кезіндегі қорғаныс құралдар;
- электрмен жарақаттану түрлерін; электр тогымен жарақаттанудан қорғану шаралары;
- өртке қауіпті орынжайлардың жіктелуі; өртке қарсы қорғаныс шаралары;
- өрт сөндіргіштердің құралымдары;
- күю, улану түрлері;
Іскерліктер:
- электр тогымен жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсету;
- қан кету, күю, жылу соққысын алу кезінде алғашқы көмек көрсету;

ПК 3.1.12
СД 11
Экономика отрасли:
предприятия энергетики в системе рыночных отношений; менеджмент; основные принципы и методы управления; маркетинг; производственные фонды предприятий энергетики; капитальные вложения и капитальное строительство предприятий энергетики; организация основного и вспомогательного производства; научная организация труда; основы технического нормирования на предприятиях энергетики; производительность труда; организация оплаты труда на предприятиях энергетики; налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики; банковское регулирование финансовой деятельности предприятий; организация планирования на предприятиях энергетики; основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий энергетики;
Знания:
- основы управления предприятиями энергетики и их структуру;
- состав, движение и учет имущества предприятий;
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда;
- виды учета и отчетности на предприятиях промышленности и энергетики;
- основы анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий энергетики;
Умения:
- выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов;
БК 5,9, 10
СД12
Охрана труда:
основы законодательства республики Казахстан по охране труда; анализ несчастных случаев; организация работы с персоналом по технике безопасности; права и обязанности персонала; требования техники безопасности и пожарной безопасности к территории, помещениям, рабочим местам, оборудованию, инструменту, приспособлениям, при работах на высоте, в подземных сооружениях, резервуарах, в теплообменных аппаратах, трубопроводах, при эксплуатации и ремонте вращающихся механизмов, при земляных работах, теплоизоляционных и обмуровочных работах; основы электробезопасности, пожаробезопасности; до врачебная помощь при отравлениях, ожогах и других травмах; техника безопасности при эксплуатации и ремонте оборудования топливно-транспортного цеха, пылеприготовления, котлов, турбин, золошлакоудаления, химических цехов, тепловых сетей;
Знания:
- определения рабочего места, рабочей зоны;
- порядок освидетельствования оборудования;
- правила пользования инструментом;
- нормы переноса тяжестей вручную;
- сроки освидетельствования и испытания механизмов и приспособлений;
- сигналы сообщения между работающими, защитные средства;
- виды и категории сосудов, трубопроводов, сроки регистрации, освидетельствования, окраска трубопроводов, надписи на трубопроводах;
- порядок проведения гидравлических испытаний;
- правила выполнения земляных, теплоизоляционных и обмуровочных работ;
- личные средства защиты при выполнении земляных, теплоизоляционных и обмуровочных работ;
- виды электротравм; основные меры защиты от поражения электрическим током;
- классификация пожароопасных помещений; меры противопожарной защиты;
- конструкции огнетушителей;
- виды ожогов, отравлений;
Умения:
- оказать первую помощь при поражении электрическим током;
- оказать первую помощь при кровотечениях, ожогах, тепловом ударе;

КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.15
ӨО ж КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
материалдарды слесарлы-механикалық өңдеу; қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария; технологиялық өлшеу негіздері; жазықтық таңбалау; материалдарды кесу; металдарды шабу; дайындамаларды түзеу және ию; егеулеу, бұрғылау; бұранда қию; тойтарма; қыру; үгу; мойынтіректерді қалайылау және құю; электрмен пісіру; қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария; доғалы электрмен пісіру; аппаратура және айлабұйымдар; токарлық және фрезерлік станоктарда материалдарды өңдеу;
Іскерліктер:
- бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану; слесарлық жұмыстарды жасау үшін құралдарды пайдалану;
- кесуді, шабуды, түзетуді, июді, тойтарманы, бұрғылауды орындау;
- металдарды және өзге конструкциялық материалдарды слесарлық өңдеудің негізгі тәсілдері;
- металл кесетін станоктарда жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасы ережелерін қолдану;
Дағдылар:
- слесарлық құралмен жұмыс істеу;
КҚ 3.1.6
КП 02
Оқу-өндірістік практика:
жылу техникалық жабдыққа қызмет көрсету және жөндеу; такелаждық жұмыстар; жөндеу-монтаждық жұмыстар; жаймаланатын қосылыстар; деталь ойықтарын пісіруге дайындау; құбырлардың фасонды бөліктерін дайындау; төсемдерді жасау; заглушкаларды алу және орнату; жабатын, реттейтін, сақтандыру арматурасын; вентильдерді жөндеу; сальникті компенсаторларды жөндеу; механикалық түйіндерді; ілінісу муфталарын; мойынтірек түйіндерін; болтты және бұрандамалы қосылыстарды; тойтарма қосылыстарды; ыдыстарды; кешендік жұмыстар: гидротурбиналарды жөндеу; құбырларды және құбыр арматурасын жөндеу; жылу техникалық жабдықты жөндеу;
Іскерліктер:
- бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану; слесарлық жұмыстарды жасау үшін құралдарды пайдалану;
- төсемдерді, заглушкаларды жасау;
- біліктілікке сәйкес жылу механикалық жабдықты жөндеу;
- улану, күю, жылу соққысы болғанда және өзге жарақаттарда алғашқы көмек көрсету;
- көтеру-тиеу жұмыстарында қауіпсіздік шараларын пайдалану;
Дағдылар:
- слесарлық құралмен жұмыс істеу;
- практикада теориялық білімдерін пайдалану;
- бригадада жұмыс істеу;
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.9
КП 03
Технологиялық практика:
нақты жұмыс орындарындағы жұмыс; білім алушы лауазымында жылу механикалық жабдықты жөндеу; осы мамандық бойынша еңбектің озық әдістері мен жұмыс тәсілдерін, материалдарды, жылу және электр энергиясын, қосалқы бөлшектерді үнемді пайдалану әдістерін оқыту; еңбек өнімділігін арттыру жолдарын, жабдықтың тозуға төзімділігін арттыруды оқыту; жылу механикалық жабдықты жөндеу және техникалық қызмет көрсетуге құжаттарды рәсімдеу; материалдарды қорыту және оларды рәсімдеу;
Іскерліктер:
- учаскеде жұмыс орнын жоспарлау;
- жұмыстарды жасауға наряд рәсімдеу;
- жұмыс орнында нұсқаулық жүргізу;
- пайдалану және жөндеу жұмыстарына техникалық құжаттама рәсімдеу;
- білім алушы лауазымында жабдыққа қызмет көрсетуді және жөндеуді жасау;
Дағдылар:
- жабдықты жөндеу бойынша техникалық құжаттамамен жұмыс істеу;
- лауазымдық нұсқаулықтармен жұмыс істеу;
- бригадада жұмыс істеу;

ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПК 3.1.12
ПК 3.1.13
ПК 3.1.14
ПК 3.1.15
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика:
слесарно-механическая обработка материалов; техника безопасности и промсанитария; основы технологических измерений; плоскостная разметка; разрезание материалов; рубка металлов; правка и гибка заготовок; опиливание сверление и зенкование; нарезание резьбы; клепка; шабрение; притирка; лужение и заливка подшипников; электросварка; техника безопасности и промсанитария; приемы дуговой электросварки; аппаратура и приспособления; обработка материалов на токарных и фрезерных станках;
Умения:
- пользоваться контрольно-измерительными приборами; инструментом для производства слесарных работ;
- выполнять резку, рубку правку, гибку, клепку, шабрение, сверление;
- применять основные приемы слесарной обработки металлов и иных конструкционных материалов;
- применять правила техники безопасности при работе на металлорежущих станках;
Навыки:
- работы со слесарным инструментом;
ПК 3.1.6
ПП 02
Учебно-производственная:
техническое обслуживание и ремонт теплотехнического оборудования; такелажные работы; ремонтно-монтажные работы; вальцовочные соединения; подготовка кромок деталей под сварку; изготовление фасонных частей трубопроводов; изготовление прокладок; снятие и установка заглушек; ремонт арматуры: запорной, регулирующей, предохранительной; вентилей; ремонт сальниковых компенсаторов; механических узлов; муфт сцепления; подшипниковых узлов; болтовых и резьбовых соединений; заклепочных соединений; емкостей;
комплексные работы: ремонт гидротурбин; ремонт трубопроводов и трубопроводной арматуры; ремонт теплотехнического
Умения:
- пользоваться контрольно-измерительными приборами; инструментом для производства слесарных работ;
- изготавливать прокладки, заглушки;
- выполнять ремонт теплотехнического оборудования в соответствии с квалификацией;
- оказывать первую помощь пострадавшим при отравлениях, ожогах, тепловых ударах и других травмах.
- использовать меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах;
Навыки:
- работы со слесарным инструментом;
- использования теоретических знаний на практике;
- работы в бригаде;
ПК 3.1.2
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ПК 3.1.9
ПП 03
Технологическая практика: работа на конкретных рабочих местах, связанных с технологическим обслуживанием и ремонтом теплотехнического оборудования в должности ученика; изучение приемов производства работ и передовых методов труда по данной специальности, методов экономного расхода материалов, тепловой и электрической энергии, запасных частей; изучение путей повышения производительности труда, повышения износостойкости оборудования; оформление документации на ремонт и техобслуживание теплотехнического оборудования; обобщение материалов и их оформление;
Умения:
- планировать рабочий день на участке;
- оформлять наряды на производство работ;
- проводить инструктаж на рабочем месте;
- оформлять техническую документацию на эксплуатационные и ремонтные работы.
- проводить обслуживание и ремонт оборудования в должности ученика;
Навыки:
- работы с технической документацией по ремонту оборудования;
- работы с должностными инструкциями;
- работы в бригаде;

КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.15
КП 04
Диплом алды практикасы:
техникалық кәсіптік білімі бар мамандарға жүктелетін жұмыстар шеңберінде жеке өндірістік буынды басқару дағдыларын дамыту; жылу механикалық жабдықты және автоматтық бақылау, реттеу және басқару аппаратурасын жөндеу және қызмет көрсету бойынша кәсіпорынның энергетикалық қызметінің тікелей жұмыс процесін оқыту; кәсіпорындардың, энергетикалық қызметтердің, жөндеу цехтарының, монтаждық ұйымдардың жалпы құрылымымен таныстыру; таңдап алынған мамандық бойынша ұйымдастырушылық жұмыс дағдыларын игеру; дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдарды жинау.
Іскерліктер:
- өндірістік учаскенің жұмысын талдау;
- ГЭС құрылымдық бөлімшелердің жұмысын талдау;
- техникалық құжаттаманы оқып, дипломдық жобаның тақырыбын таңдап алу және дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдарды алу;
Дағдылар:
- техникалық құжаттамамен жұмыс істеу;
- жеке өндірістік буынды басқару;
- жұмыс орнында нұсқаулық өткізу;
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.15
1-кесте. Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
өзінің болашақ мамандығының мәні мен әлеуметтік маңызын түсіну, оған тұрақты қызығушылық таныту;
БҚ 2
Өз іс-әрекетін талдап, жобалауға кәсіптік жағдайда жүйелі қызметке қабілетті болу, белгісіздік жағдайында өз бетімен жұмыс істеуге қабілетті болу;
БҚ 3
Кәсіптік іс-әрекет саласында орындалатын жұмысқа жауапкершілік танытуға дайын болу, проблемаларды өз бетімен және тиімді шешуге қабілетті болу;
БҚ 4
Әртүрлі ұйымдастырушы-құқықтық нысандағы мекемелерде кәсіптік міндеттерді шешу бойынша практикалық іс-әрекетке қабілетті болу; кәсіптік лексиканы меңгеру;
БҚ 5
Өз еңбегін ғылыми ұйымдастыруға қабілетті болу, кәсіптік іс-әрекет саласында компьютерлік техниканы қолдануға дайын болу;
БҚ 6
Әріптестермен өзара жылы қарым-қатынас пен ынтымақтастыққа дайын болу;
БҚ 7
Үнемі кәсіптік жағынан өсуге, жаңа білім алуға дайын болу;
БҚ 8
Өзін-өзі жетілдіруге (өзін-өзі тануға, өзін-өзі бақылауға, өзін-өзі бағалауға, өзін-өзі реттеуге) талпыну; өзін-өзі творчестволық жетілдіруге талпыну;
БҚ 9
Жұмыс орнында тиімді жұмыс тәсілдерін және еңбекті ұйымдастыру тәсілдерін қолдануды;
БҚ 10
Материалдарды үнемді пайдалану, жабдыққа және құралдарға сақтықпен қарау.
2-кесте. Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
орта буын маманы

ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.7
ПК 3.1.9
ПК 3.1.13
ПК 3.1.14
ПК 3.1.15
ПП 04
Преддипломная практика: развитие навыков управления отдельным производственным звеном в пределах функций, возлагаемых на специалистов с техническим профессиональным образованием; изучение, непосредственно в рабочем процессе, работы мастера энергетической службы предприятия по техническому обслуживанию и ремонту теплотехнического оборудования, аппаратуры автоматического контроля, регулирования и управления; ознакомление с общей структурой предприятий, энергетических служб, ремонтных цехов, монтажных организаций; приобретение навыков организаторской работы по избранной специальности; сбор исходного материала для дипломного проектирования.
Умения:
- анализировать работу производственного участка;
- анализировать работу всех структурных подразделений ГЭС;
- изучив техническую документацию, выбрать тему дипломного проекта и подобрать исходный материал для дипломного проектирования;
Навыки:
- работы с технической документацией;
- управления отдельным производственным звеном;
- проведения инструктажа на рабочем месте.
ПК 3.1.13
ПК 3.1.15
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
БК 2
Быть способным к системному действию в профессиональной ситуации, к анализу и проектированию своей деятельности, самостоятельным действиям в условиях неопределенности;
БК 3
Быть готовым к проявлению ответственности за выполняемую работу, способным самостоятельно и эффективно решать проблемы в области профессиональной деятельности;
БК 4
Быть способным к практической деятельности по решению профессиональных задач в организациях различных организационно-правовых форм; владеть профессиональной лексикой;
БК 5
Быть способным научно организовать свой труд, готовым к применению компьютерной техники в сфере профессиональной деятельности;
БК 6
Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами;
БК 7
Быть готовым к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний;
БК 8
Обладать устойчивым стремлением к самосовершенствованию (самопознанию, самоконтролю, самооценке, саморегуляции и саморазвитию); стремиться к творческой самореализации;
БК 9
Применять рациональные приемы работы и способы организации труда на рабочем месте;
БК 10
Экономно расходовать материалы, бережно обращаться с оборудованием и инструментами.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
специалист среднего звена

090801 3 – Техник-технолог
КҚ 3.1.1. Отын беру, шаң дайындау жүйесінің және мазут шаруашылығының жылу механикалық жабдығын техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді және баптауды жүзеге асыру;
КҚ 3.1.2 Химиялық су тазартудың және тазарту құрылыстарының жабдығына техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді және баптауды жүзеге асыру;
КҚ 3.1.3 Отын берудің, шаң дайындау жүйесінің және мазут шаруашылығының жылу механикалық жабдығының дұрыс пайдаланылуын бақылау;
КҚ 3.1.4 Химиялық су тазартудың және тазарту құрылыстары жабдығының дұрыс пайдаланылуын, техникалық қызмет көрсетілуін, жөнделуін және бапталуын бақылау;
КҚ 3.1.5 Отын, май, су, бу, шық, реагенттер, шөгінділер, газ талдамаларын жасау және өңдеу;
КҚ 3.1.6 Жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасы бойынша ұйымдастырушылық және техникалық шараларды орындау;
КҚ 3.1.7 Өндірістік жарақаттану себептерін талдау;
КҚ 3.1.8 Химиялық су тазарту және тазарту құрылыстары жабдықтарын техникалық пайдалануды, техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді және баптауды ұйымдастыру;
КҚ 3.1.9 Отын берудің, шаң дайындау жүйесінің және мазут шаруашылығының жылу механикалық жабдығына қызмет көрсетуді, жөндеуді және баптауды ұйымдастыру;
КҚ 3.1.11 Отын берудің, шаң дайындау жүйесінің және мазут шаруашылығының жылу механикалық жабдығының жұмысын және пайдаланылуын бақылауды ұйымдастыру;
КҚ 3.1.12 Өндірістік телімде жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасы ережелерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
КҚ 3.1.13 Жұмыс орнында өндірістік нұсқаулықты жүзеге асыру, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, жабдықты техникалық пайдалану және өндірістік санитария ережелерін орындау шараларын жүргізу;
КҚ 3.1.14 ҚТЕ, ӨҚЕ талаптарына сәйкес нарядтар мен өкімдер бойынша жабдықтағы жұмыстарға жөндеу қызметшісіне рұқсат беру және жұмыс орнын дайындауды жүзеге асыру;
КҚ 3.1.15 Пайдалану, жөндеу және баптау жұмыстарына техникалық құжаттама рәсімдеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 165 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні:       0900000 – Энергетика
Мамандығы:                         0909000 – Ядролық реакторлар және                                      энергетикалық қондырғылар
Біліктілігі:                       090901 3 – Техник-энергетик

090801 3 - Техник-технолог
ПК 3.1.1 Осуществлять техническое обслуживание, ремонт и наладку тепломеханического оборудования топливоподачи, систем пылеприготовления и мазутного хозяйства;
ПК3.1.2 Осуществлять техническую эксплуатацию, техническое обслуживание, ремонт и наладку оборудования химической водоочистки и очистных сооружений;
ПК 3.1.3 Вести контроль за правильностью эксплуатации тепломеханического оборудования топливоподачи, систем пылеприготовления и мазутного хозяйства;
ПК 3.1.4 Вести контроль за правильностью эксплуатации, технического обслуживания, ремонта и наладки оборудования химической водоочистки и очистных сооружений;
ПК 3.1.5 Производить и обрабатывать анализы топлива, масел, воды, пара, конденсата, реагентов, отложений, газа;
ПК 3.1.6 Выполнять организационные и технические мероприятия по технике безопасности при производстве работ;
ПК 3.1.7 Анализировать причины производственного травматизма.
ПК 3.1.8 Организовать техническую эксплуатацию, техническое обслуживание, ремонт и наладку оборудования химической водоочистки и очистных сооружений;
ПК 3.1.9 Организовать техническое обслуживание, ремонт и наладку тепломеханического оборудования топливоподачи, систем пылеприготовления и мазутного хозяйства;
ПК 3.1.10 Организовать контроль за работой и эксплуатацией оборудования химической водоочистки и очистных сооружений;
ПК 3.1.11 Организовать контроль за работой и эксплуатацией тепломеханического оборудования топливоподачи, систем пылеприготовления и мазутного хозяйства;
ПК 3.1.12 Осуществлять контроль за выполнением правил техники безопасности при работе на производственных участках;
ПК 3.1.13 Осуществлять производственный инструктаж на рабочем месте, проводить мероприятия по выполнению правил охраны труда, техники безопасности, технической эксплуатации оборудования и производственной санитарии;
ПК 3.1.14 Осуществлять подготовку рабочих мест и производить допуск ремонтного персонала к работам на оборудовании по нарядам и распоряжениям согласно требованиям ПТБ, ППБ;
ПК 3.1.15 Оформлять техническую документацию на эксплуатационные, ремонтные и наладочные работы.
Приложение 165
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г.
№ 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0900000 – Энергетика
Специальность: 0909000 Ядерные реакторы и энергетические установки
Квалификации: 090901 3 - Техник-энергетик

114
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
- қорытынды аттестаттау***
дипломдық жобаны қорғау
60
КДДББ
02
- кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқыту жиыны
5760
К
Консультациялар (максимум)
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
6588
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
* ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі (курстарға бөлу) үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін
*** Қорытынды аттестаттауды өткізуге ұсынылатын нысандар: дипломдық жобаны қорғау
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 166 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні:       0900000 – Энергетика
Мамандығы:                         0909000 – Ядролық реакторлар және
энергетикалық қондырғылар

114
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
- итоговая аттестация***
- защита дипломного проекта
60
ОУППК 02
- оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации (максимум)
428
Ф
Факультативные занятия
400
Всего
6588
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общие гуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общие профессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемая форма итоговой аттестации: защита дипломного проекта
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 166
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г.
№ 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0900000 – Энергетика
Специальность: 0909000 Ядерные реакторы и энергетические установки

БҚ 6,8
ӘЭП 05
Құқық негіздері:
құқық, ұғым, жүйе қайнар көздері, Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйе ядросы; адам құқығының жалпы қоғамдық декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңдық жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
-адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтары; оларды жүзеге асыру механизмдері;
- кәсіптік іс-әрекет саласында құқықтық және адамшылық-этикалық нормаларды білу;
Іскерліктер:
- маманның кәсіптік іс-әрекетін регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалана алу.
БҚ 3,4,8
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер:
ЖКП 01
Сызу:
ЕСКД, МЖМБС кіріспесі, түсінік; сызбалардың графикалық ресімделуі; сызба сызықтары; сызба форматтары; графикалық редактордың көмегімен стандартты шрифтпен сызбаларда жазулар жазу; масштабтар; өлшемдер салу; қолмен және графикалық редактордың көмегімен тетіктердің контурларын жасау тәсілдері; проекциялық сызба және техникалық сурет салу; сызбалар мен нобайларды орындаудың жалпы ережелері; сұлбалардағы шартты, графикалық белгілеулер; мамандық бойынша сұлбалар.
Білімдер:
- МЖМБС 2.303-68* бойынша сызықтар, МЖМБС 2.301- 68* бойынша форматтар,
- МЖМБС 2.304-81 бойын;
сызба шрифттері;
- МЖМБС 2.302-68 бойынша масштабтар, МЖМБС 2.307-68* бойынша өлшемдерді салу ережелері, жанасу түрлері;
Іскерліктер:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызу;
- графикалық редактордың көмегімен сызбаларда стандартты шрифтпен жазуды жазу;
- қолмен және графикалық редактордың көмегімен сызба масштабын анықтау, берілген масштабта тетіктерді сыза алу;
- сызбада қарапайым нысандағы тетіктердің өлшемін жасау;
- мамандық бойынша технологиялық сұлбаларды оқу.
БҚ 2
КҚ 3.1.1
ЖКП 02
Техникалық механика негіздері:
статика; статика аксиомалары, күш жүйелері, материалдар кедергісі; деформацияланған күйдің түрлері: созылу (сығылу), ығысу, айналдыру, тура иілу, күрделі деформация; беріктікке есептеу; механизмдер мен машиналардың тетіктері; механизмдер мен машиналардың кинематикалық сұлбаларын оқу және құру; әртүрлі беріліс буындарының негізгі өлшемін геометриялық есептеу.
Білімдер:
- статиканың негізгі ұғымдарын, күштердің жазықтық жүйесі; күш моменттері, кинематика және динамика элементтері, машина тетіктерінің негіздері;
Іскерліктер:
- механикалық жүйелердің беріктіктігін тексеріп есептеу;
- механизмнің қажетті түрін таңдау, механизмдер мен құралымдардың құрама бірліктерінің конструкциялық ерекшеліктері.

БК 6,8
СЭД 05
Основы права
право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан – ядро правовой системы; Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республики Казахстан, правоохранительные органы;
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- использовать нормативно- правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста;
БК 3,4,8
ОПД 00
Общие профессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение
введение, понятие ЕСКД, ГОСТ; графическое оформление чертежей; линии чертежа; форматы чертежей; выполнение надписей на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора; масштабы; нанесение размеров; приемы выполнения контуров деталей вручную и с помощью графического редактора; техническое черчение; общие правила выполнения чертежей и эскизов; обозначения условные графические в схемах, схемы по специальности.
Знания:
- линии по ГОСТ 2.303-68*, форматы по ГОСТ 2.301-68*;
- шрифты чертежные по ГОСТ 2.304-81;
- масштабы по ГОСТ 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТ 2.307-68*;
Умения:
- уметь вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе вручную и с помощью графического редактора;
- наносить размеры на чертеже детали простой формы;
- читать технологические схемы по специальности;
БК 2
ПК 3.1.1
ОГД 02
Делопроизводство на государственном языке:
работа со словарем по делопроизводству; нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами шаблонизации и стандартизации, объяснения с шаблонизации документов, правила составления документов, входящих в перечень административно-организационных документов; основы офисной и документационной работы; технология документирования с помощью технических средств.
Знания: структура службы документирования, должностная структура, должностные обязанности, технология документирования с помощью технических средств;
Умения:
- составлять и оформлять административно-организационные документы, служебную переписку на государственном языке;
- работать с документами с момента их поступления до оформления дел;
- работать со справочной литературой;
БК 1,2, 4,6,7
ОПД 02
Основы технической механики:
статика; аксиомы статики, системы сил, сопротивление материалов; виды деформированного состояния: растяжение(сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация; расчет на прочность; детали механизмов и машин; чтение и составление кинематических схем механизмов имашин; геометрический расчет основных размеров звеньев передач различных видов;
Знания:
- основные понятия статики, плоская система сил, моменты сил, элементы кинематики и динамики; основы сопротивления материалов, основы деталей машин;
Умения:
- выполнять расчеты прочности механических систем;
- выбирать необходимый вид механизма, анализировать конструктивные особенности сборочных единиц механизмов и конструкций;

БҚ1,2,3
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.4
ЖКП 04
Ядролық реактор материалдары:
ядролық энергетикалық қондырғының конструкциялық сұлбасы; белсенді аймақ материалына қойылатын талаптар; белсенді аймақтан тыс тұрған түйін материалына қойылатын талаптар; ядролық энергетикалық қондырғыларда қолданылатын материалдар; реакторлық материалдардың беріктігін, сәйкестігін және радиациялық беріктігін; ядролық энергетикалық қондырғының жылу тасымалдаушылары: сұйық металды, органикалық, газ, су; реакторлық материалдардың коррозиясын; ядролық-жанғыш материалдар; белсенді аймақтың конструкциялық материаларын; реактор корпусының және ядролық энергетикалық қондырғының басқа элементтерінің материалдарын қоспаланған болаттар мен қорытпалар; түсті метал қорытпалары; металл емес конструкциялық материалдар; металдар мен қорытпаларды өңдеудің негізгі тәсілдері; жылу энергетикалық қондырғыларының конструкциялық материалдарының жұмыс шарттарын; бу турбиналарының конструкциялық материалдары; су дайындау қондырғылары жабдығының және тазарту қоршауларының конструкциялық материалдары; негізгі жылу энергетикалық жабдықтың көлемі, түрлері және мерзімі; дефектоскопия әдістері мен құралдары.
Білімдер:
- ядролық энергетикалық қондырғыларда қолданылатын материалдарды;
- белсенді аймақ материалына қойылатын талаптарды;
- белсенсіз аймақ материалының негізгі сипаттамаларын;
- кристалл торлардың қасиеттерін; кристалл торлардың ақауларын;
- белгіленуі мен химиялық құрамы бойынша болат пен шойынның жіктелуін;
- болат пен шойынның таңбалану принципін, қолданылу саласын;
- термиялық және химико-термиялық өңдеудің белгіленуі мен мақсатын;
- коррозия салдарын, коррозиямен күресу әдістерін;
- белгіленуі, құрамы бойынша қоспаланған болаттың жіктелуін, қоспаланған болаттың таңбалану принципін, қолданылу саласын;
- түсті металдарды таңбалау принципін, түсті метал қорытпаларының қолданылу саласын;
- қысыммен өңдеу түрлері туралы: сырғанату, сүйрету, баспалау, соғу, штамповка; қысыммен өңдеуге арналған жабдық түрлерін; сырғанату бұйымдарының түржиыны туралы;
- материалдың қызмет ету мерзіміне қолайсыз факторлардың әсері туралы;
- сырғыма сатысы мен табиғаты туралы; ралаксация; радиация; радиациялық беріктік;
- ерекше қасиеттері бар болат пен қорытпаның таңбасын;
- бу құбыры үшін қолданылатын материалдарға қойылатын талапты;
- бу турбинасы, құбыры материалына қойлатын талапты және жұмыс шарттары;
- құрылымы әртүрлі болаттың, түсті металдардың, биметалдардың сипаттамасы;
Іскерліктер:
- белгіленуі мен қасиеттері бойынша материалдарды жіктеуді;
- коррозия түрлерін анықтауды;
- болаттың, түсті металдардың және қорытпалардың таңбасын ашып оқуды
- материалды белгіленуі бойынша таңдауды;
- белгіленуі мен қолданылуы бойынша материалдарды анықтауды.
- өлшеу приборларымен және құралдарымен жұмыс істеуді;
- мемлекеттік өлшеу жүйесін пайдалануды;

БК 1,2,3
ПК 3.1.1
ПК 3.1.4
ОПД 04
Материалы ядерных реакторов:
конструкционная схема ядерной энергетической установки; требования, предъявляемые к материалам активной зоны; требования к материалам узлов, находящихся вне активной зоны; материалы, применяемые в ядерных энергетических установках; прочность, совместимость и радиационная стойкость реакторных материалов; теплоносители ядерных энергетических установок: жидкометаллические, органические, газовые, водные; коррозия реакторных материалов; ядерно-горючие материалы; конструкционные материалы активной зоны; материалы корпуса реактора и других элементов ядерной энергетической установки; легированные стали и сплавы; сплавы цветных металлов; неметаллические конструкционные материалы; основные способы обработки металлов и сплавов; условия работы конструкционных материалов теплоэнергетических установок; конструкционные материалы паровых турбин; конструкционные материалы оборудования водоподготовительных установок и очистных сооружениях; объемы, виды, сроки контроля основного теплоэнергетического оборудования; методы и средства дефектоскопии;
Знания:
- материалы, применяемые в ядерных энергетических установках;
- требования, предъявляемые к материалам активной зоны;
- основные характеристики материалов неактивной зоны;
- свойства кристаллической решетки; дефекты кристаллической решетки;
- классификацию сталей и чугунов по назначению и химическому составу;
- принцип маркировки сталей и чугунов, области применения;
- назначение, цель термической и химико-термической обработки;
- последствия коррозии, методы борьбы с коррозией;
- классификацию легированной стали по назначению, по составу, принцип маркировки легированной стали, область применения;
- принцип маркировки цветных металлов, область применения сплавов цветных металлов;
- о видах обработки давлением: прокатке, волочении, прессовании, ковке, штамповке; видах оборудования для обработки давлением; о сортаментах прокатных изделий;
- о влиянии неблагоприятных факторов на срок службы материала;
- о природе и стадии ползучести; релаксации; радиации; радиационной стойкости;
- марки сталей и сплавов с особыми свойствами;
- требования к материалам, применяемым для трубопровода пара;
- условия работы и требования к материалам паровых турбин;
- характеристики сталей различной структуры, цветных металлов, биметаллов.
Умения:
- классифицировать материалы по назначению и свойствам;
- определять виды коррозии;
- расшифровывать марки сталей, цветных металлов и их сплавов;
- выбирать материал по назначению;
- работать с измерительными приборами и инструментами;
- пользоваться государственной системой измерений;

БҚ 1,2,3,10
КҚ 3.1.1
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
ЖКП 05
Гидравлика және сорғылар:
сұйықтықтың физикалық қасиеттері; гидростатика және гидродинамика негіздері; гидравликалық кедергілер; сұйықтықтың ағуы, құбыр бойымен және арналарда қозғалуы; электр станциялардың сорғылық жабдығы; сорғылар; гидроаппаратура; көлемді гидроқозғалтқыштар; гидравликалық кедергілер; көлемді гидрожетек; көлемді гидрожетекті реттеу; іздік гидрожетектер; гидрожелілер; ыдыстар және жұмыстық сұйықтықтар;
Білімдер:
- сұйықтың негізгі физикалық қасиеттері және олардың температура мен қысымға тәуелділігі;
- гидростатиканың негізгі теңдеуі, үздіксіздік теңдеуі және Бернулли теңдеуі;
- сұйықтық қозғалысының екі режимі; гидравликалық кедергілердің жіктелуі; сұйықтың қозғалысы кезінде бойымен ағын шығын анықтау;
- сығылу, жылдамдық және шығын коэффициентін анықтау, әртүрлі насадкалардың сапалық сипаттамасы мен олардың қолданылу саласы;
- қарапайым құбырды есептеу кезіндегі негізгі міндеттер;
- сорғылардың белгіленуі; олардың негізгі параметрлері;
- орталықтан тебетін сорғының негізгі теңдеуі, сорғының теориялық және ақиқат арынын анықтау;
- сорғылық жабдыққа қойылатын талаптар;
- қоректік, конденсаттық, тораптық, циркуляциялық және майлы сорғылардың типтері мен параметрлері;
Іскерліктер:
- сұйықтың физикалық қасиеттерін анықтау үшін кестелермен және формулалармен жұмыс істеу;
- ыдыстың түбі мен қабырғасына қысым күшін есептеу;
- гидравликалық үйкеліс коэффициентін және жергілікті кедергілер коэффициентін анықтау;
- аспаптың көрсеткіштері бойынша сорғының арынын анықтау;
- қалақшаның шығатын және енетін жерінде сұйықтық жылдамдығының үшбұрышын құру;
- каталогтармен және техникалық құжаттармен жұмыс істеу.
БҚ 1,2,3,4
КҚ 3.1.1
ЖКП 06
Жалпы электротехника электроника негіздерімен
электр өрісі; тұрақты ток электр тізбектері; электрлік магнетизм; электрлік өлшемдер; бір фазалы айнымалы электр тізбектері; үш фазалы электр тізбектері; трансформаторлар; айнымалы және тұрақты ток электр машиналары; электр энергиясының берілуі, таралуы. электронды жартылай өткізгіш аппаратура.
Білімдер:
- электрлік сыйымдылықты есептеу әдістерін; электрлік шамалардың өлшем бірліктерін;
- Ом және Киргоф заңдарын;
- магниттік өріс сипаттамаларын;
- электрлік өлшеу приборларының құрылғыларын;
- магниттік өрістің сипаттамаларын;
электр өлшеу аспаптарының құрылғысын;
- айнымалы токтың бір фазалы электр тізбектерін есептеу әдістерін;
- айнымалы токтың үш фазалы электр тізбектерін есептеу әдістерін;
- трансформаторлардың белгіленуін, құрылғысын, жұмыс режимін;
- үш фазалы асинхронды қозғалтқыштардың құрылғысын, негізгі сипаттамаларын;
- тұрақты ток машиналарының құрылғысын;
Іскерліктер:
- өлшеу аспаптарын пайдалануды, электр тізбектерін есептеуді;
- электр және магниттік тізбектердің тогын, кернеуін, қуатын, кедергісін өлшеуді;
- айнымалы ток электр тізбектерінің әртүрлі элементтерімен сұлбаларды құруды;
- аспаптардың көрсеткіштерін алуды;
- векторлық диаграммаларды құруды;
- үш фазалы асинхронды қозғалтқышты іске қосуды;
- тұрақты ток машиналарын іске қосуды жүзеге асыру;
БҚ 1,2,3
КҚ 3.1.1
ЖКП 07
Компьютерлік технология негіздері:
Windows ОЖ; Microsoft Word мәтіндік редакторы; Ехсеl электронды кестесі; Мәліметтер базасы; компьтерлік тораптар; Аuto Саd графикалық редакторы; курстық жобалауда ЭЕМ пайдалану; автоматтандырылған
жұмыс орындары.
Білімдер:
- жоғары деңгей тілдерінде алгоритмдеу және бағдарламалау негіздерін;
- компьютерді пайдаланушыға баптау;
- тораптағы жұмысты;
- офистік бағдарламалармен жұмысты;
Іскерліктер:
- ОЖ орнықтыруды;
- мәтінді формативтеу және түзету;
- кестені құру және редакциялауды;
- ақпаратты алу және жіберу үшін локальды және басты торапты пайдалану;
- сызбаны құруды және түзетуді;

БК 1,2,3, 10
ПК 3.1.1
ОПД 05
Гидравлика и насосы:
физические свойства жидкости; основы гидростатики и гидродинамики; гидравлические сопротивления; истечение жидкости и движение по трубопроводам и в каналах; общие сведения о насосах; насосное оборудование электростанций; насосы; гидроаппаратура; объемные гидродвигатели; объемный гидропривод; регулирование объемного гидропривода; следящие гидроприводы; гидролинии, емкости и рабочие жидкости;
Знания:
- основные физические свойства жидкости и их зависимость от температуры и давления;
- основное уравнение гидростатики, уравнение неразрывности и уравнение Бернулли;
- два режима движения жидкости; классификацию гидравлических сопротивлений; определение потерь напора по длине при движении жидкости;
- определение коэффициента сжатия, скорости и расхода, качественные характеристики насадков различного вида и области их применения;
- основные задачи при расчете простого трубопровода.
- назначение насосов; их основные параметры;
- основное уравнение центробежного насоса, определение теоретического и действительного напора насоса;
- требования, предъявляемые к насосному оборудованию; типы и параметры питательных, конденсатных, сетевых, циркуляционных и масляных насосов.
Умения:
- работать с таблицами и формулами для определения физических свойств жидкости;
- рассчитывать силу давления на дно и стенки сосудов;
- определять коэффициент гидравлического трения и коэффициенты местных сопротивлений;
- производить расчеты по определению расхода и времени опорожнения при истечении;
- определять напор насоса по показаниям приборов;
- строить треугольники скоростей жидкости на входе и выходе лопатки;
- работать с каталогами и техническими паспортами;
нему;
БК 1,
2,3,4
ПК 3.1.1
ОПД 06
Общая электротехника с основами электроники:электрическое поле; электрические цепи постоянного тока; электромагнетизм; электрические измерения; однофазные электрические цепи переменного тока; трехфазные электрические цепи; трансформаторы; электрические машины переменного и постоянного тока; передача, распределение электроэнергии; электронная полупроводниковая аппаратура;
Знания:
- методы расчета электрической емкости; единицы измерения электрических величин;
- законы Ома и Кирхгофа;
- характеристики магнитного поля;
- устройство электроизмерительных приборов;
- методы расчета однофазных электрических цепей переменного тока;
- методы расчета трехфазных электрических цепей переменного тока;
- назначение, устройство, режимы работы, виды трансформаторов;
- устройство, основные характеристики трехфазных асинхронных двигателей;
- устройство машин постоянного тока;
Умения:
- пользоваться измерительными приборами, рассчитывать электрические цепи;
- измерять ток, напряжение, мощность, сопротивление электрической и магнитной цепей;
- собирать схемы с различными элементами электрической цепи
переменного тока;
- снимать показания приборов;
- строить векторные диаграммы;
- собирать схемы трехфазных электрических цепей; определять коэффициенты, менять режимы работы;
- осуществлять пуск трехфазного асинхронного двигателя;
- осуществлять пуск машины постоянного тока;
трансформаторов;
БК 1,
2,3
ПК 3.1.1
ОПД 07
Основы компьютерной технологии:
ОС Windows; Текстовый редактор Microsoft Word; Электронная таблица Excel; Базы данных; Компьютерные сети; Графический редактор Auto Cad;использование ЭВМ в курсовом проектировании; автоматизированные рабочие места;
Знания:
- основы алгоритмизации и программирования на языках высокого уровня;
- настройку компьютера на пользователя;
- работу в сети;
- работу с офисными программами;
Умения:
- настраивать ОС;
- форматировать и редактировать текст;
- создавать и редактировать таблицы;
- использовать локальную и глобальную сети для получения и отправки информации;
- создавать и редактировать чертеж;

БҚ 5,7
ЖКП 08
Ядролық физика:
сутегінің атомдық спектріндегі заңдылықтар; атомның ядролық моделі; Резерфорд тәжірибесі; Бор бойынша сутегі атомының моделі; бөлшектердің толқынды қасиеттері; кванталы механика туралы ұғым; табиғи радиоактивтілік; радиоактивті ыдырау заңы; ядроның негізгі қасиеттері мен құрылымы; масса ақауы, байланыс энергиясы және атом ядроларының беріктігі; ядролық күштер; радиоактивтілік; альфа-ыдырау, бета-ыдырау, гамма-сәулелену; элементар бөлшектер; пейтрондардың ауысу теориясы; ядролық реакциялар; ауыр ядролардың бөлінуі; тізбекті ядролық реакция; ядролық реактор; радиактивті сәулеленудің биологиялық әсері.
Білімдер:
- атом құрылымын;
- радиоактивті ыдырау заңын;
- ядролық күш қасиеттерін;
- сәулелену түрлерін;
- элементар бөлшектердің негізгі қасиеттерін және олардың жіктелуін;
- тізбекті ядролық реакцияларды;
- ядролық реактор жұмысының шарттарын;
- радиоактивті сәулеленудің адам ағзасына әсерін;
Іскерліктер:
- элементар бөлшектердің сипаттамаларын анықтау кезінде кестені пайдалануды;
БҚ 7
КҚ 3.1.1
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
АЭС-ның бу генераторы:
АЭС бу генераторларының жіктелуі; бу генераторларында өтетін процестердің жалпы сипаттамасы; бу генератор ларының жылу беру беттерінің температуралық жұмыс режимі; ір және екі фазалы ортада ағу кезіндегі гидродинамикалық процестер; табиғи циркуляция; буды айыру процестері; қоректік және бу генераторлы су қоспалары, бу генераторы жұмысының үнемділігі мен сенімділігіне және бу сапасына олардың әсері; бу генераторларының су режимдері; ВВЭР блоктары бу генераторларының негізгі сипаттамалары; ВВЭР блоктары бу генераторларының консрукциясы мен жұмыс принципі; қаныққан будың тік бу генераторлары; асқын бу генераторлары; натрийлі жылу тасымалдағышпен АЭС бу генераторлары; бу генераторларына қойылатын талаптар; бу генераторларының конструкциялық сұлбаларын және конструкцияларын таңдау принципі; АЭС жылу тасымалдағыштары; АЭС бу генераторларын есептеу негіздерін: жылулық есептеу; конструкциялық есептеу; гидродинамикалық есептеу; сепарациялық құрылғыларды есептеу.
Білімдер:
- бу генераторларының белгіленуі мен типтерін;
- бу генераторына кіретін элементтерді;
- ВВЭР блоктарының бу генераторларының (БГ) консрукциясы мен жұмыс принципін;
- тік БГ артықшылықтарын;
- асқын қызған бу жұмысының конструкциясы мен жұмыс принципін;
- жылулық есептеу міндеттерін;
- гидродинамикалық есептеу міндеттерін;
- конструкциялық есептеу міндеттерін;
Іскерліктер:
- сызбалар бойынша БГ конструкциясын талдауды;
- жылу беретін беттердің ауданын анықтауды;
- БГ негізгі элементтерін беріктікке есептеуді;
БҚ 7
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.5
КҚ 3.2.1
АП 02
АЭС-тың турбиналық қондырғылары:
Бу және газ турбиналық қондырғылар туралы негізгі ұғымдар; АЭС энергоблогында турбина орны мен турбина қондырғылары; АЭС турбиналарының типтері; турбиналық тор каналдары арқылы ағып өту кезіндегі будың газдинамика негіздері; турбиналық саты және оны есептеу; көп сатылы бу турбиналары; бу тарбиналы қондырғылардың қосымша жабдығы; бу турбиналарының түйіндері мен тетіктерінің конструкциясы; конденсациялық турбиналар; жылуландыру турбиналары; АЭС турбиналарының конструкциясы және олардың ерекшеліктері; бу турбиналарын реттеу, маймен жабдықтау және қорғау; бу турбиналарының ауыспалы және өтпелі жұмыс режимдері; газтурбиналы қондырғылар
Білімдер:
- ПТУ жіктелуін;
- торлардың геометриялық, аэродинамикалық сипаттамаларын;
- турбинаның қуатын арттыру тәсілдерін; ағатын бөліктің сұлбасын, ағатын бөліктегі шығынды, жылуды қайтару коэффициенті ұғымын;
- конденсаторлардың, деаэраторлардың, бу қыздырғыштардың белгіленуін, құрылғысын және жұмыс принципін;
- жоғары, орташа және төмен қысымды (ЦВД, ЦСД, ЦНД) цилиндр корпустарының конструкциясын, олардың айырмашылықтары мен материалдарын;
- конденсациялық турбина типтері мен таңбалануы; турбинаның түтін шығатын бөлігіне вакуум тереңдігі мен таңдамасының әсерін;
- реттеудің әртүрлі сұлбаларын, барлық қорғаныстарды;
- майды берілу және таралу жүйесін;
- есептемейтін режимде және жылжымалы параметрлердегі сатының жұмысын;
Іскерліктер:
- турбина типтерін ашып оқуды; һs-диаграммасында кеңею процесін құруды және оны қолдануды;
- ротор және статор тетіктері үшін материалдар таңдап алуды;
- турбинаның ағатын бөлігінде ыңғайды табуды;
- турбина арқылы бу шығынын және оның әрбір бөлігін анықтау;
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.5
КҚ 3.2.1
АП 03
Атом электр станцияларының электржабдығы:
ЖЭС электрлік бөлігі туралы жалпы мәліметтер; қысқа тұйықталу және жерлендіру құрылғылары; 1000В дейінгі және одан жоғары кернеумен электрлік аппараттар; ЖЭС электрлік жалғанымдарының сұлбалары; ЖЭС өзіндік мұқтаждары; тарату құрылғыларының конструкциясы; аккумуляторлық батареялар; релелік қорғаныс және автоматика.
Білімдер:
- электрқондырғыларында жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы туралы жалпы мәліметтерді;
- жабдықтың ток өтетін бөліктеріне және қоршаған ортаға ҚТ токтарының термииялық және динамикалық әсерін;
- сақтандырғыштардың, ажыратқыштардың, айырғыштардың, магниттік іске қосқыштардың белгіленуін, типтерін және конструкциясын;
- өткізгіштер мен оқшаулатқыштардың белгіленуін, типтерін және құрылғысын, КЭС және ЖЭС электрлік жалғанымдарының сұлбаларын, осы сұлбалардың артықшылықтары мен кемшіліктерін;
- өзіндік мұқтаж (бұдан әрі-ӨМ) механизмдерін электрмен жабдықтау сұлбаларын және оларға қойылатын талаптарды;
- ӨМ механизмі электр қозғалтқыштарының өзіндік қосылуын;
- ОРУ, ЗРУ, КРУ типтерін;
- қорғасын-қышқылды аккумуляторлардың құрылғысын, аккумуляторларлық батареялардың жұмыс режимін;
- аккумуляторларлық батареяларды пайдалану ережелерін;
- реленің негізгі типтері мен құрылғысын, электр қозғалтқыштарын асқын жүктен релелік қорғау, сигналдау түрлерін;
Іскерліктер:
электр тогынан зардап шеккенге алғашқы көмек көрсетуді;
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2

БК 5,7
ОПД 08
Ядерная физика:
закономерности в атомных спектрах водорода; ядерная модель атома; опыты Резерфорда; модель атома водорода по Бору; волновые свойства частиц; понятие о квантовой механики; естественная радиоактивность; закон радиоактивного распада; основные свойства и строение ядра; дефект массы, энергия связи и устойчивость атомных ядер; ядерные силы; радиоактивность; альфа-распад, бета-распад, гамма-излучение; элементарные частицы; теория переноса нейтронов; ядерные реакции; деление тяжелых ядер; цепная ядерная реакция; ядерный реактор; биологическое действие радиоактивных излучений.
Знания:
- строение атома;
- закон радиоактивного распада;
- свойства ядерных сил;
- виды излучения;
- основные свойства элементарных частиц и их классификацию;
- цепные ядерные реакции;
- условия работы ядерного реактора;
- влияние радиоактивных излучений на организм человека;
Умения:
- пользоваться таблицами при определении характеристик элементарных частиц;
БК 7
ПК 3.1.1
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Парогенераторы АЭС:классификация парогенераторов АЭС; общая характеристика процессов, протекающих в парогенераторах; температурный режим работы теплопередающих поверхностей парогенераторов; гидродинамические процессы при течении одно- и двухфазных сред; естественная циркуляция; процессы сепарации пара; примеси питательной и парогенераторной воды, их влияние на надежность и экономичность работы парогенератора и качество пара; водный режим парогенераторов; основные характеристики парогенераторов блоков ВВЭР; конструкция и принцип работы
парогенераторов блоков ВВЭР; вертикальные парогенераторы насыщенного пара; парогенераторы перегретого пара; парогенераторы АЭС с натриевым теплоносителем; требования, предъявляемые к парогенераторам; принцип выбора конструкционных схем и конструкций парогенераторов; теплоносители АЭС; основы расчетов парогенераторов АЭС: тепловой расчет; конструкционный расчет; гидродинамический расчет; расчет сепарационных устройств;
Знания:
- назначение и типы парогенераторов;
- элементы, входящие в парогенератор;
- конструкцию и принцип работы парогенераторов (ПГ) блоков ВВЭР;
- преимущество вертикальных ПГ;
- конструкцию и принцип работы ПГ перегретого пара;
- задачи теплового расчета;
- задачи гидродинамического расчета;
- задачи конструкционного расчета;
Умения:
- разбирать конструкцию ПГ по чертежам;
- определять площади теплопередающей поверхности;
- выполнять расчет на прочность основных элементов ПГ;
БК 7
ПК 3.1.1
ПК 3.1.3
ПК 3.1.5
СД 02
Турбинные установки АЭС:
основные понятия о паро- и газотурбинных установках; место турбины и турбоустановки в энергоблоке АЭС; типы турбин АЭС; основы газодинамики пара при течении через каналы турбинных решеток; турбинная ступень и ее расчет. многоступенчатые паровые турбины; вспомогательное оборудование паротурбинной установки; конструкция узлов и деталей паровых турбин; конденсационные турбины; теплофикационные турбины; конструкции турбин АЭС и их особенности; регулирование, маслоснабжение и защита паровых турбин; переменные и переходные режимы работы паровых турбин; газотурбинные установки.
Знания:
- классификацию ПТУ;
- геометрические, аэродинамические характеристики решеток;
- способы увеличения мощности турбин; схемы проточной части, потери в проточной части, понятие коэффициента возврата теплоты;
- назначение, устройство и принцип действия конденсаторов, деаэраторов, подогревателей;
- конструкцию корпусов цилиндров высокого, среднего и низкого давления (ЦВД, ЦСД, ЦНД) их отличия, материалы;
- конструкцию и условия работы роторов турбин ЦВД, ЦСД, ЦНД их материалы, уплотнения, подшипники;
- типы и маркировки конденсационных турбин; влияние отборов и глубины вакуума на выхлопную часть турбины и высоту последней лопатки;
- различные схемы регулирования, все защиты;
- систему подачи и распределения масла;
- работу ступени при нерасчетном режиме, при скользящих параметрах;
Умения:
- расшифровывать типы турбин; строить процесс расширения на һs-диаграмме и пользоваться ею;
- выбрать материалы для деталей ротора и статора; - ориентироваться в разрезах проточной части турбин;
- определять расход пара через турбину и каждый ее отсек;
ПК 3.1.1
ПК 3.1.3
ПК 3.1.5
СД 03
Электрооборудование атомных электрических станций:
общие сведения об электрической части ТЭС; короткие замыкания и заземляющие устройства; электрические аппараты напряжением до 1000В и выше; схемы электрических соединений АЭС; собственные нужды АЭС; конструкция распределительных устройств; аккумуляторные батареи; релейная защита и автоматика;
Знания:
- общие сведения о технике безопасности при работе в электроустановках;
- термическое и динамическое действие токов КЗ на токоведущие части оборудования и окружающую среду;
- назначение, типы и конструкция предохранителей, выключателей, разъединителей, магнитных пускателей;
- назначение, типы и устройство проводников и изоляторов, схемы электрических соединений АЭС, достоинства и недостатки этих схем;
- схемы электроснабжения механизмов собственных нужд ( далее- СН) и требования к ним;
- самозапуск электродвигателей механизмов СН;
- типы ОРУ, ЗРУ, КРУ;
- устройство свинцово-кислотных аккумуляторов, режимы работы аккумуляторных батарей;
- правила обращения и эксплуатации аккумуляторных батарей;
- основные типы и устройство реле, релейную защиту электрических двигателей от перегрузки, виды сигнализации;
Умения:
- оказывать первую помощь пострадавшему от поражения электрическим током;
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2

КҚ 3.1.4
КҚ 3.2.1
АП 04
Атом электр станциялары:
атом энергетикасының жағдайы мен дамуы; АЭС негізгі жабдығы; АЭС технологиялық сұлбасын; технологиялық сұлба элементтерін; параметрлерді таңдау, АЭС жылулық және жалпы үнемділік көрсеткіштері; АЭС регенерация; өткізетін контурды орнату; АЭС жылулық сұлбасын есептеу және жабдықты таңдау; техникалық сумен жабдықтау; ішкі және аралық сепарация; булау қондырғыларын және оларды АЭС жылулық сұлбасына қосу; реакторлық қондырғылар; басты реакторлы контур және оның қосымша жүйелері; АЭС сенімділік және қауіпсіздік сұрақтары; АЭС құбырлар мен арматура; АЭС активизация және дезактивизация; АЭС радиоактивті қалдықтары және оларды көму; АЭС-да желдету қондырғылары; АЭС басты жоспары және жиынтығы;
Білімдер:
- жылу сұлбаларының түрлерін;
- АЭС жылулық және жалпы үнемділік көрсеткіштерін;
- АЭС элементтерінің консрукциясын, іске қосу сұлбаларын, АЭС элементтерінің типтерін, құбырлардың белгіленуі мен жіктелуін, құбырлардың элементтері мен арматурасын;
- АЭС бу және су тепе-теңдік формулаларын, қыздырғыштарды, деаэраторларды, кеңейткіштерді есептеу әдістемесін;
- АЭС жылулық сұлбасын есептеу әдістемесін;
- АЭС техникалық судың тұтынылуын, сумен жабдықтау көздері мен жүйесін;
- АЭС салу үшін алаң таңдауға қойылатын негізгі талаптарды, басты жоспарда ғимараттар мен құрылыстарды орналастыруды;
- АЭС негізгі жабдығын таңдау шарттарын;
Іскерліктер:
- сызбаларда жылулық сұлба элементтерін бейнелеуді;
- АЭС жылулық сұлбаларын оқуды;
- станцияның технико-экономикалық көрсеткіштерін анықтауға есептер шығару, АЭС таза салмағының ПӘК-ін;
- қыздырғыштарды, деаэраторларды жылулық есептеуді;
- құбырдың диаметрін есептеуді, құбырдың категориясы мен материалын таңдауды;
- жылулық сұлбаны құруды, берілген режимге сұлбаны есептеуді;
- салқындатудың қысқалығын есептеуді;
- АЭС-ның энергетикалық және сорғылық жабдығын таңдауды;
КҚ 3.1.1
КҚ 3.2.4
АП 05
Жылу техникалық өлшеу негіздері және АЭС жылу техникалық процестерін автоматтандыру:
жылу техникалық өлшеу және метрология туралы жалпы мәліметтер; өлшеу түрлендіргіштері және қашықтықтан берілу сұлбаларын; температураны өлшеу; температураны, қысымды, қысым айырымын өлшеу; сұйықтық пен шашылғын заттардың шығынын, мөлшерін және деңгейін өлшеу; газ, су, бу құрамын өлшеу; АЭС қалдықтарын бақылау; арнайы өлшеулер; жылу техникалық бақылау сұлбалары; басқару мен автоматтандырудың негізгі ұғымдары; автоматтық реттеу жүйелері; автоматтық реттеу жүйелерінің техникалық құралдары; энергетикалық блоктың және қосымша жабдықты автоматтандыру; логикалық басқару жүйелері және автоматтық жылулық қорғаныс; автоматтық басқару жүйелері
Білімдер:
- технологиялық параметрлерін өлшеу үшін аспаптың негізгі типтерін;
- негізгі технологиялық параметрлерін өлшеу үшін аспаптың қолданылуын;
- негізгі техникалық сипаттамаларын; технологиялық параметрлерін өлшеу үшін аспаптардың артықшылықтары мен кемшіліктерін;
- басқару мен автоматтандырудың негізгі ұғымдарын;
- автоматтық реттеу жүйесінің құрылымдық сұлбаларын;
- ядролық реакторлардың автоматтық ерттеу сұлбасын;
- АЭС қосымша жабдығын автоматтандыру сұлбасын;
- автоматтық жылулық қорғаныстарды, олардың белгіленуін;
Іскерліктер:
- АЭС функционалдық сұлбаларын оқуды;
- ядролық реакторлардың, турбогенераторлардың және қосымша қондырғылардың қорғаныс сұлбаларын оқуды;
- аспаптарды жұмысқа қосуды;
- аспаптардың статикалық сипаттамаларын алуды және талдауды;

ПК 3.1.4
СД 04
Атомные электрические станции:
состояние и развитие атомной энергетики; основное оборудование АЭС; технологическая схема АЭС; элементы технологических схем; выбор параметров, показатели тепловой и общей экономичности АЭС; регенерация на АЭС; установки проводящего контура; расчет тепловой схемы АЭС и выбор оборудования; техническое водоснабжение; внутренняя и промежуточная сепарация; испарительные установки и схемы их включения в тепловую схему АЭС; реакторные установки; главный реакторный контур и его вспомогательные системы; вопросы надежности и безопасности АЭС; трубопроводы и арматура на АЭС; активация и дезактивация на АЭС; радиоактивные отходы на АЭС и их захоронение; вентиляционные установки на АЭС; генеральный план и компоновки АЭС;
Знания:
- виды тепловых схем;
- показатели тепловой и общей экономичности АЭС;
- конструкцию элементов АЭС, схемы включения, типы элементов АЭС, назначение и классификацию трубопроводов, элементы и арматуру трубопроводов;
- формулы баланса пара и воды для АЭС, методику расчета подогревателей, деаэраторов, расширителей;
- методику расчета тепловой схемы АЭС;
- о потреблении технической воды на АЭС, источниках и системах водоснабжения;
- основные требования к выбору площадки для сооружения АЭС, расположение зданий и сооружений на генплане;
- условия выбора основного оборудования АЭС;
Умения:
- изображать элементы тепловой схемы на чертежах;
- читать тепловые схемы АЭС;
- решать задачи на определение технико-экономических показателей станции, КПД брутто и нетто АЭС;
- выполнять тепловой расчет подогревателей, деаэратора;
- подсчитать диаметр трубопровода, сделать выбор категории и материала трубопровода;
- составлять тепловую схему, выполнять расчет схемы на заданный режим;
- рассчитывать кратность охлаждения, площадь орошения градирни;
- выбирать энергетическое и насосное оборудование АЭС;
ПК 3.1.1
ПК 3.2.4
СД 05
Основы теплотехнических измерений и автоматизация теплотехнических процессов АЭС: общие сведения о теплотехнических измерениях и метрологии; измерительные преобразователи и схемы дистанционной передачи; измерение температуры; измерение давления, разности давлений и разряжения; измерение расхода, количества и уровня жидкостей и сыпучих тел; измерение состава газов, воды, пара; контроль выбросов АЭС; специальные измерения; схемы теплотехнического контроля; основные понятия управления и автоматизации; автоматизированные системы регулирования; технические средства автоматизированных систем регулирования; автоматизация энергетического блока и вспомогательного оборудования; системы логического управления и автоматические тепловые защиты; автоматизированные системы управления.
Знания:
- основные типы приборов для измерения технологических параметров;
- применение приборов для измерения основных технологических параметров;
- основные технические характеристики; достоинства и недостатки приборов для измерения технологических параметров;
- основные понятия управления и автоматизации;
- структурные схемы автоматической системы регулирования;
- схемы автоматического регулирования ядерных реакторов;
- схемы автоматизации вспомогательного оборудования АЭС;
- автоматические тепловые защиты, их назначение;
Умения:
- читать функциональные схемы регулирования АЭС;
- читать схемы защит ядерных реакторов, турбогенераторов и вспомогательных установок;
- включать приборы в работу;
- снимать и анализировать статические характеристики приборов;

КҚ 3.1.4
КҚ 3.2.2
КҚ 3.1.7
КҚ 3.2.1
АП 06
Су дайындау:
табиғи су қоспалары және судың технологиялық көрсеткіштері; су дайындау қондырғыларының (СДҚ) су көздерін және өнімділігін таңдау; суды сүзу және коагуляция арқылы тазарту; суды тұндыру арқылы тазарту; суды ізбестеу және магнезиялық кремнийден тазарту; суды иондық алмасу әдісімен өңдеу; иондық алмасу бөлігінің сұлбалары; иондық алмасу қондырғыларын пайдалану; реагентті шаруашылық; суды химиялық тұзсыдандыру; суды дайындаудың реаггентсіз әдістері; АЭС салқындату суын өңдеу; суды термиялық тұзсыздандыру әдісі; булау қондырғыларының сұлбасы; су дайындау жүйелерін жобалау; суды дайындау сұлбаларын таңдау; су дайындау қондырғыларының негізгі жабдығын есептеу; су дайындау қондырғылары ақабасуының ластануын есептеу; су дайындауды химиялық бақылау; химиялық зертханалар; жылу энергетикалық жабдықтың коррозиясы және оның алдын алу әдістері; АЭС негізгі жолдарының жабдығы мен құбырларының беттерінде шөгінділердің түзілуі; бу генераторларының су режимдері; шық-қоректік жолдың сулы режимі және шықты тазарту; сумен жабдықтау жүйелері жылу тораптарының және кері жүйелерінің режимінің ерекшеліктері; атом электр станцияларының ақаба сулары; су дайындау қондырғыларының және шық тазартқыштардың ақаба суларын өңдеу;
Білімдер:
- су талдамасының технологиялық көрсеткіштерін; суды технологиялық белгілері бойынша жіктелуі;
- сүзу және коагуляция міндеттерін, жарықтандыру сүзгілері мен жарықтандырғыштардың жұмыс қағидасы мен құралымы;
- шөгу әдістері, қолданылатын реагнеттер, суды содамен өңдеу кезіндегі химиялық реакциялар, аралас сұлбалар;
- ионитті сүзгілердің қолданылуын, олардың белгіленуі, қолданылу саласы;
- натрий катиондау, сутегі-катиондау және сутегі-натрий катиондау;
- анионитті сүзгілердің құрылғысы мен жұмысын, тұзсыздандыру сұлбасы;
- деаэратордың, декарбонизатордың, диализатордың құрылғысы мен жұмыс қағидасы;
- АЭС-та СДҚ жүйелерін жобалау тәртібі, сұлбаларды таңдау бойынша жалпы ережелер;
- бу және су жолы мен жылу тораптары жабдығын коррозиядан тазалау шаралары;
- шөгінділердің түрлерін, шөгінділердің алдын-алу тәсілдерін және қазандарды үздіксіз және кезеңдік үрлеу;
- будың ластануымен күресу тәсілдері;
- сулы режимнің міндеттері мен ерекшеліктері, қоректік, қазандық су мен бу сапасының нормалары;
- жабдықтың қызу беттерінде шөгінділердің түзілуін азайту шараларын;
- конденсатты тазарту сұлбалары мен әдістерін;
- атом электр станцияларында су дайындау қондырғыларын және су режимін химиялық бақылаудың белгіленуі және ұйымдастыру, су мен бу сынамаларын таңдау құрылғысын, буды автоматтық және химиялық бақылау аспаптарының қолданылуын және будың, қоректік және қазандық су сапасын химиялық бақылау;
- атом электр станцияларында су дайындау қондырғыларын химиялық бақылауды белгілеу және ұйымдастыру, су мен бу сынамаларын таңдау құрылғылары, будың, қоректік судың және қазандық судың сапасын автоматтық және химиялық бақылау аспаптарының қолданылуы;
- атом электр станцияларының ақаба суының сипаттамасын; зиянды зат қалдықтарының көздерін, қалдықты азайту шараларын;
- технологиялық процестерде суға қалдықтардың түсуін шектеу шараларының кешенін; суды айналдырып және қайталап пайдалану;
- су мен
Іскерліктер:
- сумен жабдықтау көзін таңдау; су дайындау қондырғысының сұлбасы;
- су сапасының негізгі көрсеткіштерін анықтау;
- коагуляция тиімділігін бағалау;
- ізбес шығынын анықтау бойынша есептеу;
- СДҚ негізгі жабдығын есептеу;
- СДҚ ақаба суларының ластануын есептеу;
- нормативті-техникалық құжаттамамен жұмыс істеу;

ПК 3.1.4
ПК 3.2.2
ПК 3.1.7
ПК 3.2.6
СД 06
Водоподготовка:
примеси природных вод и технологические показатели качества воды; выбор водоисточника и производительности водоподготовительной установки (ВПУ); очистка воды фильтрованием и коагуляцией; очистка воды методом осаждения; известкование и магнезиальное обескремнивание воды; обработка воды методом ионного обмена; оборудование ионообменной части; схемы ионообменной части; эксплуатация ионообменных установок; реагентное хозяйство; химическое обессоливание воды; безреагентные методы подготовки воды; обработка охлаждающей воды на АЭС; метод термического обесссоливания воды; схемы испарительных установок; проектирование систем водоподготовки; выбор схем подготовки воды; расчет основного оборудования водоподготовительных установок; расчет загрязнений сточных вод водоподготовительных установок; химический контроль водоподготовки; химические лаборатории; коррозия теплоэнергетического оборудования и методы ее предупреждения; образование отложений на поверхностях оборудования и трубопроводов основного тракта АЭС; водные режимы парогенераторов; водный режим конденсатно-питательного тракта и очистка конденсата; особенности водного режима испарителей, оборотных систем водоснабжения; сточные воды атомных электрических станций;
обработка сточных вод водоподготовительных установок и конденсатоочисток;
Знания:
- технологические показатели анализа воды; классификацию воды по технологическим признакам;
- задачи фильтрования и коагуляции, принцип действия и конструкцию осветительных фильтров и осветителей;
- методы осаждения, применяемые реагенты, химические реакции при обработке воды содой, комбинированные схемы;
- конструкцию ионитных
фильтров, их назначение, область применения;
- натрий катионирование, водород-катионирование и водород-натрий катионирование;
- устройство и работу анионитных фильтров, схемы обессоливания;
- устройство и принцип работы деаэратора, декарбонизатора, диализатора;
- порядок проектирования систем ВПУ на АЭС, общие положения по выбору схем;
- мероприятия по предотвращению коррозии оборудования пароводяного тракта;
- виды отложений, способы предотвращения отложений;
- способы борьбы с загрязнением пара;
- задачи и особенности водного режима, нормы качества питательной, котловой воды и пара;
- схемы и методы очистки конденсата;
- мероприятия по уменьшению образования отложений на поверхностях нагрева оборудования;
- назначение и организацию химического контроля водоподготовительной установки и водного режима на атомных электростанциях, устройства отбора проб воды и пара, применение приборов автоматического и химического контроля качества пара, питательной и котловой воды;
- характеристику сточных вод атомных электростанций; источники выбросов вредных веществ, мероприятия по уменьшению выбросов;
- комплекс мероприятий по ограничению попадания примесей в воду в технологических процессах; оборотное и повторное использование воды;
- нормы качества пара и воды;
Умения:
- выбирать источник водоснабжения; схему водоподготовительной установки;
- определять основные показатели качества воды;
- оценить эффект коагуляции;
- производить расчет по определению расхода извести;
- производить расчет основного оборудования ВПУ;
- производить расчет загрязнений сточных вод ВПУ;
- работать с нормативно-технической документацией;

КҚ 3.1.1
КҚ 3.2.1
КҚ 3.1.4
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.1.8
АП 07
Ядролық энергетикалық реакторлар
ядролық энергетикалық реакторларлардың жіктелуі; ядролық реакторлардың жұмыс принципі мен құрамын; реакторлық материалдар және оларға қойылатын талаптарды; ядролық энергетикалық реакторларлардың жинақтық және жылу физикалық сипаттамалары; ядролық реакторларлардағы жылу бөліну және жылу шығаруды ұйымдастыру; реакторларды жылу гидравликалық есептеу; реактор жұмысының сенімділігі мен қауіпсіздігіне қойылатын талаптар; әртүрлі типті реакторларды реттеу тәсілдері; өтпелі режимдерде реактивтіліктің өзгеруі және апаттық процесстер;
Білімдер:
- әртүрлі белгілері бойынша ядролық реакторлардың жіктелуін;
- ядролық реакторлардың физикалық сипаттамаларын;
- негізгі конструктивті элементтерді және реакторлы қондырғылар жүйесін;
- реакторлық қондырғылардың негізгі ерекшеліктері мен сипаттамаларын;
- ядролық реакторлардың жұмыс принципін;
- жылу тасымалдағыштардың негізгі қасиеттерін;
- жылу алу жүйелерінің белгіленуі мен түрлерін;
- сәулелену түрлерін және қызметкерлерді асқын сәулеленуден биологиялық қорғауды;
- реакторды басқару және қорғау жүйесін;
- бақылау жүйесін және қауіпсіздікті қамтамасыз етуді; - ядролық реакторларда жылу алмасу ерекшеліктерін;
- шапшаң нейтронда реакторлардың ерекшеліктерін;
- жылу гидравликалық есептердің міндеттері мен жіктелуін;
- қауіпсіз жұмыс көрсеткіштерін;
- жылу гидравликалық есептеу үшін бастапқы мәлеметтерді;
Іскерліктер:
- ядролық реакторлардың, турбогенераторлардың және қосымша қондырғылардың сұлбасын оқуды;
- ядролық реакторлардың жылу гидравликалық есебін орындауды;
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.8
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
АП 08
Сала экономикасы:
нарықтық қатынас жүйесіндегі энергетика кәсіпорны; менеджмент; басқарудың негізгі қағидалары мен әдістері; маркетинг; энергетика кәсіпорынының өндірістік қорлары; энергетика кәсіпорынының капитал салымы мен капиталдық құрылысы; негізгі және көмекші өндіріс мекемесі; еңбекті ғылыми ұйымдастыру; сала кәсіпорынында техникалық нормалау негіздері; еңбек өнімділігі; энергетика кәсіпорнында еңбек төлемін ұйымдастыру; нарықтық экономика жағдайында Қазақстан Республикасының салық жүйесі; кәсіпорынның қаржылық іс-әрекетін банктік реттеу; энергетика кәсіпорнында жоспарлауды ұйымдастыру; энергетика кәсіпорнының өндірістік-шаруашылық іс-әрекетін есепке алу және талдау негіздері.
Білімдер:
- энергетика кәсіпорындары мен олардың құрылымдарын басқару негіздерін;
- кәсіпорын мүлігінің құрамын, қозғалысын және есебін;
- мекеме және еңбек төлемі саласында кәсіпорындарды басқарудың экономикалық механизмінің жұмысын;
- өнеркәсіп пен энергетика кәсіпорнында есеп беру түрлерін;
- энергетика кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық қызметін талдау негіздерін;
Іскерліктер:
- жұмыс жобаларының технико-экономикалық негіздемесі мен сметалық құжаттамасын құру үшін экономикалық есептеуді;

ПК 3.1.1
ПК 3.2.1
ПК 3.1.4
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.1.8
ПК 3.2.7
СД 07
Ядерные энергетические реакторы:
классификация ядерных энергетических реакторов; принцип работы и состав ядерного реактора; реакторные материалы и требования к ним; компоновочные и теплофизические
характеристики различных типов ядерных энергетических реакторов; тепловыделение в ядерном реакторе и организация теплоотвода; теплогидравлический расчет реакторов; требования к надежности и безопасности работы реактора; способы регулирования реакторов различных типов; изменение реактивности в переходных режимах и аварийные процессы;
Знания:
- классификацию ядерных реакторов по различным признакам;
- физические характеристики ядерных реакторов;
- основные конструктивные элементы и системы реакторных установок;
- основные особенности и характеристики реакторных установок;
- принцип работы ядерных реакторов;
- основные свойства теплоносителей;
- назначение и виды систем теплосъема;
- виды излучений и биологическую защиту от переоблучения персонала;
- систему управления и защиты реактора;
- системы контроля и обеспечение безопасности;
- особенности теплообмена в ядерных реакторах;
- особенности реакторов на быстрых нейтронах;
- задачи и классификацию теплогидравлических расчетов;
- показатели безопасной работы;
- исходные данные для теплогидравлического расчета;
Умения:
- читать схемы ядерных реакторов, турбогенераторов и вспомогательных установок;
- выполнять теплогидравлический расчет ядерного реактора;
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.8
ПК 3.2.6
СД 08
Экономика отрасли: предприятия энергетики в системе рыночных отношений; менеджмент; основные принципы и методы управления; маркетинг; производственные фонды предприятий энергетики; капитальные вложения и капитальное строительство предприятий энергетики; организация основного и вспомогательного производства; научная организация труда; основы технического нормирования на предприятиях энергетики; производительность труда; организация оплаты труда на предприятиях энергетики; налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики; банковское регулирование финансовой деятельности предприятий; организация планирования на предприятиях энергетики; основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий энергетики;
Знания:
- основы управления предприятиями энергетики и их структуру;
- состав, движение и учет имущества предприятий;
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда;
- виды учета и отчетности на предприятиях промышленности и энергетики;
основы анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий энергетики;
Умения:
- выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов;

2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 168 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні:       0900000 – Энергетика
Мамандығы:                         0910000 - Электр және
электрмеханикалық жабдықтар
(түрлері бойынша)
Біліктілігі:                       091001 2- Электр машиналары
бойынша электромонтажшысы*
091002 2- Күш желілері және электр
жабдықтары бойынша
электрмонтаждаушы*
091003 2-Жарық беру және
жарықтандыру желілері бойынша
электрмонтаждаушы*
Оқыту нысаны: күндізгі

от 29 июля 2014 г.
№ 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0900000 – Энергетика
Специальность:              0910000 - Электрическое и электромеханическое оборудование (по видам)
Квалификация:               091001 2- Электромонтажник по электрическим машинам*
091002 2 – Электромонтажник по силовым сетям и электрооборудованию*
091003 2 – Электромонтажник по освещению и осветительным сетям*
Форма обучения: очная

144
ҚА.00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА.01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту мерзімінде аптасына 4 сағаттан артық болмау керек
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: (ЖКП 05, ЖКП 08, АП 01) пәндерінен кешенді емтихан немесе арнайы пәндердің біреуінен (ЖКП 05, АП 01) емтихан және дипломдық жұмыс.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 169 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні:       0900000 – Энергетика
Мамандығы:                         0910000 - Электр және
электрмеханикалық жабдықтар
(түрлері бойынша)

144
ИА.00
Итоговая аттестация
72
ИА.01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по дисциплинам (ОПД 05, ОПД 08, СД 01) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (ОПД 05,СД 01).
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 169
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г.
№ 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0900000 – Энергетика
Специальность: 0910000 - Электрическое и электромеханическое оборудование (по видам)

828
КП.02
Диплом алдындағы практика
432
АА.00
Аралық аттестаттау
180
ҚА.00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА.01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту мерзімінде аптасына 4 сағаттан артық болмау керек
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жоба қорғау
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 172 қосымша
0910000 - Электр және электрмеханикалық жабдықтар (түрлері бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің)
индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік орыс тілі.
Орыс тілінің синтаксисі; мамандық бойынша терминология; кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы; кәсіби қарым-қатынас; тіл дамыту.
Білімдер:
-кәсіптік қарым– қатынас жасау үшін тиісті көлемде орыс тілін.
Іскерліктер:
- саладағы әрекет ететін терминологияны қолданумен сөйлесу, құжаттарды оқу.
БҚ 3
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша терминология; кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы; кәсіби қарым-қатынас; тіл дамыту.
Білімдер:
-кәсіптік қарым– қатынас жасау үшін тиісті көлемде шетел тілін.
Іскерліктер:
- саладағы әрекет ететін терминологияларды қолданумен сөйлесу, құжаттарды оқу.
БҚ 3
ЖГП.03
Қазақстан тарихы.
ЖГП.04
Дене тәрбиесі.
Маманды дайындау үрдісінде дене тәрбиесі ролі; салауатты өмір салтын қалыптастыру, дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; дене тәрбиесі мен спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері.
Білімдер:
- дене тәрбиесі нормативтік талаптары;
- салауатты өмір салты туралы негізгі ұғымдар;
-нормативтерді орындау техникасы.
Іскерліктер:
- таңертеңгі сергіту жаттығулары кешенін құрастыру;
- нормативтерін орындау;
- оқу ойынында ойын ережелерін және жеке тактикалық шешімдерін қолдану.
БҚ 5
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер.
ЖКП.01
Сызу.
Сызбалардың графикалық өңделуі. Сызу геометриясы мен проекциялық сызу негіздері. Техникалық сурет салу элементтері. Машина құрастыру сызуы. Сызуды орындаудағы жалпы ережелер. Бұрандалардың бейнесі және белгісі. Бөлшектер мен нобайлардың сызбасы. Бөлшектерді қосу. Беріліс. Ажырамайтын қосылыстар. Жалпы көрініс сызбалар. Құрастыру сызба. Құрастыру сызбаларын сызу. Мамандық бойынша сызбалар мен сұлбалар
Білімдер:
- сызбалар мен сұлбаларды құрастыру негізгі ережелері;
-сызу геометриясы және проекциялық сызудың негіздері.
Іскерліктер:
- бөлшектеу және құрастыру сызбаларын орындау.

828
ПП 02
Преддипломная
432
ПА.00
Промежуточная аттестация
180
ИА.00
Итоговая аттестация
72
ИА.01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение:
4320
К 00
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф 00
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 172
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г.
№ 312
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: 0910000 -
Электрическое и электромеханическое оборудование (по видам)
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык.
Синтаксис казахского языка; терминология по специальности; техника перевода(со словарем) профессионально-ориентированных текстов; профессиональное общение; развитие речи.
Знания:
- казахского языка в объеме, необходимом для профессионального общения.
Умения:
- разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
БК 3
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык.
Терминология по специальности; техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов; профессиональное общение; развитие речи.
Знания:
- иностранного языка в объеме необходимом для профессионального общения.
Умения:
- разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
БК 3
ОГД.03
История Казахстана.
ОГД.04
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования
Знания:
- требовании нормативов физической подготовленности;
- основных понятии здорового образа жизни;
- техники выполнения нормативов.
Умения:
- составлять комплексы утренней физзарядки;
- выполнять нормативы;
- применять изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
БК 5
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение.
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- основных правил построения чертежей и схем;
- основ начертательной геометрии и проекционного черчения.
Умения:
- выполнять сборочные чертежи и деталировку.

КҚ 2.2.2
ЖКП.02
Өндірістік электроника негіздерімен электротехника.
Бір фазалы және үш фазалы синусоидалы тұрақты токтағы электр тізбегі; тұрақты және айнымалы токтағы электр машиналар; күштік трансформаторлар, трансформаторлардың арнайы түрлері. Электр қуатын тудыру, жеткізу және тарату туралы жалпы мағлұмат. Электроника негіздері. Электрвакуумдық және газразрядтық аспаптар, электрондық түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер мен генераторлар. Микроэлектрониканың интегралды сұлбалары.
Гидравлика негіздері, гидравликалық машиналар. Пневматикалық құрылғылар. Техникалық термиялық динамиканың негіздері. Су буы. Жылу берілістің негіздері. Отын мен қазандық құрылғылар. Компрессорлар, пневматикалық жетек, желдеткіштер. Жылу қозғалтқыштар мен тоңазытқыш қондырғылар.
Білімдер:
- электр өрісінің сипаттамалары;
- тұрақты ток тізбегінің негізгі параметрлері; электр энергия көзінің ЭҚК;
- электромагниттік индукция заңы;
- әр түрлі жүйедегі аспаптардың құрылымы;
- тұрақты токқа қарай айнымалы токтың артықшылығы;
- айнымалы токтың сипаттамалары;
- үш фазалы тұтынушылардың қосылу сұлбалары; - үш фазалы тізбекті есептеу тәсілі мен ережесі;
- электржетек құрамы, электржетектер түрі, электржетектің жұмыс режимі;
- электрстанция түрлері туралы жалпы мағлұмат, электрберіліс желілер құрылымын және трансформаторлық қосалқы станцияның құрылымын;
-күшейткіштер жіктемесін, сұлбаның тағайындалуы және жұмысын;
- мультивибратор мен триггер тағайындалуын, құрылымын, осциллографтың жұмыс принципі мен құрылымдық сұлбасы.
Іскерліктер:
- өткізгіштің кедергісін, Ом заңы бойынша ток шамасын, электр ток жұмысы мен қуатын есептеу;
- тік және айналмалы орауыштың индуктивтігін анықтау;
- аспаптың шкала белгісі бойынша сипаттама беру;
- үш фазалы симметриялы емес және симметриялы тізбектің есебін орындау;
- түйістіргіш-релелік басқару сұлбасын оқу;
- күшейткіштердің жіктемесін, сұлбаның тағайындалуы және жұмысы.
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.10
ЖКП.03
Техникалық механика негіздері. Статика: байланыс реакциясы, жазық және аралық күш жүйесінің тепе – теңдік жағдайы, күштің жұптық теориясы, жазық фигуралардың ауырлық орталығы. Кинематика: нүктелердің кинематикалық сипаты, нүкте қозғалысының теңдеуі, қатты денелердің нүкте қозғалысындағы жылдамдығы. Динамика: кіріс және айнымалы қозғалыстағы жұмыс пен қуатты анықтау, пайдалы әрекет коэффициенті. Материалдардың кедергісі: ішкі және сыртқы күштер, қиысудың геометриялық сипаты; кернеу және деформациясы; деформацияның әр түріндегі тұрақтылық, қаттылық, төзімділік есебін жүргізу. Машиналар мен механизмдердің бөлшектері: механизмдер мен машиналардың бөлшектері туралы негізгі ұғымы мен анықтамасы. Берілістер: цилиндрлік, конустылық, бұрамдықты, белдікті, тізбекті. Сырғу және тербеліс ішпектер. Тіректер. Ирек ойықты және шпондық қосылыстар.
Білімдер:
- статика аксиомасы, нүктеге қатысты күш моментін анықтау ережесі; түйіскен және өздігінен орналасқан күштердің жазықтық жүйесінің тепе – теңдік теңдеулері;
- күрделі қималардың ауырлық орталығын анықтау формуласы;
- созылу, сығылу, кесу, мыжу, сынау, бүгілудегі ішкі күштік факторларын, кернеуін анықтау формуласы;
- бойлық күштің эпюрін құру, қалыпты кернеудің, айнымалы моментінің, көлденең күштің және бүгілу моментінің реттілігі;
- тегіс учаскесінде және дененің айнымалы қозғалысында тұрақты күш пен қуаттың жұмысын анықтау формуласы; ретімен қосылған механизмдердің ПӘК;
- машиналар мен машина бөлшектеріне қойылатын негізгі талаптары;
- берілістің шартты белгілері; механизмдердің кинематикалық сұлбасы;
- тік тісті және тік емес тісті берілістердің тағайындалуы мен ерекшеліктері;
-тербеліс ішпектер материалдарының тағайындалуы, қолдану саласы, құрылымы;
- ось және біліктердің, редукторлардың тағайындалуы, қолдану саласы, құрылымы.
Іскерліктер:
- тепе теңдік теңдеуін құру және шамамен белгісізді шешу;
- нүктеге қатысты күш моментін анықтау; күш және моменттермен жүктелген, консольды, екі тіректі балка және басқа да денелердің тірек реакцияларын анықтау;
-брустың көлденең қимасында жүктеме түрлерін анықтау үшін қима тәсілін қолдану;
- бойлық күштің, қалыпты кернеудің, айнымалы моменттердің, көлденең күштің және бүгілу моменттерінің эпюрін құру;
- созу, ығыстыру, кесу, мыжу, айналдыру, бүгу есебінің үш түрін орындау;
- механизмдердің кинематикалық сұлбасын оқу және құру үшін шартты белгілерін қолдану;
- бұрыштық жылдамдықты, айнымалы моменттерді, барлық біліктердегі қуатын, жеке беріліс сатыларындағы байланысты анықтау;
- тісті берілістердің негізгі өлшемдерінің геометриялық есебін жүргізу.

ПК 2.2.2
ОПД.02
Электротехника с основами промышленной электроники.
Электрические цепи постоянного однофазного и трехфазного синусоидального токов; электрические машины постоянного и переменного токов; силовые трансформаторы, специальные виды трансформаторов. Общие сведения о производстве, передаче и распределении электрической энергии. Основы электроники. Электровакуумные и газоразрядные приборы, электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители и генераторы. Интегральные схемы микроэлектроники. Основы гидравлики, гидравлические машины. Пневматические устройства. Основы технической термодинамики. Водяной пар. Основы теплопередачи. Топливо и котельные установки. Компрессоры, пневматические приводы, вентиляторы. Тепловые двигатели и холодильные установки.
Знания:
- характеристики электрического поля;
- основные параметры цепи постоянного тока; ЭДС источника электроэнергии;
- закон электромагнитной индукции;
- устройство приборов разных систем;
- преимущество переменного тока перед постоянным;
- характеристики переменного тока;
- схемы соединения трехфазных потребителей;
- методы и правила расчета трехфазной цепи;
- состав электроприводов, виды электроприводов, режимы работы электроприводов;
- общие сведения о типах электростанций, об устройствах линий электропередач и трансформаторных подстанций;
- назначение устройство и принцип работы полупроводниковых приборов;
- классификацию усилителей, назначение и работу схемы;
- назначение мультивибратора и триггера, устройство, структурную схему и принцип работы осциллографа.
Умения:
- рассчитывать сопротивление проводника, ток по закону Ома, работу и мощность электрического тока;
- определять индуктивность прямой и кольцевой катушки;
- давать характеристику прибора по символам на его шкале;
- производить расчет симметричных и несимметричных трехфазных цепей;
- читать схемы релейно-контакторного управления;
- классификацию усилителей, назначение и работу схемы.
ПК 2.1.3
ПК 2.1.10
ОПД.03
Основы технической механики.
Статика: реакция связей, условия равновесия плоской и пространственной систем сил, теория пары сил, центр тяжести плоских фигур. Кинематика: кинематические характеристики точки, уравнения движения точки, ускорения при различных видах движения точки твердого тела. Динамика: определение работы и мощности при поступательном и вращательном движении, коэффициент полезного действия. Сопротивление материалов: внешние и внутренние силы; геометрические характеристики сечений; напряжения и деформации; расчеты на прочность, жесткость и устойчивость при различных видах деформации. Детали машин и механизмов: основные понятия и определения деталей механизмов и машин. Передачи: цилиндрические, конические, червячные, ременные, цепные. Подшипники скольжения и качения. Опоры. Резьбовые и шпоночные соединения.
Знания:
- аксиомы статики; правила определения момента силы относительно точки; уравнения равновесия плоской системы сходящихся и произвольно расположенных сил;
- формулы определения центра тяжести сложных сечений;
- формулы определения напряжений, внутренних силовых факторов при растяжении, сжатии, срезе, смятии, учении, изгибе;
- последовательности построения эпюр продольных сил, нормальных напряжений, крутящих моментов, поперечных сил и изгибающих моментов;
- формулы определения работы постоянной силы и мощности на прямом участке и при вращательном движении тела; к.п.д. механизмов соединенных последовательно;
- основных требовании к машинам и деталям машин;
- условного обозначения передач; кинематические схемы механизмов;
- назначения и особенностей прямозубых и непрямозубых зубчатых передач;
- назначения, области применения, конструкции, материалы подшипников качения;
- назначения, области применения, конструкции осей и валов; редукторов.
Умения:
- составить уравнения равновесия и решить их относительно неизвестных;
- определять моменты сил относительно точек; определять опорные реакции консольных, двухопорных балок и других тел, нагруженных силами и моментами;
- применять метод сечений для определения вида нагружения в поперечном сечении бруса;
- строить эпюры продольных сил, нормальных напряжений, крутящих моментов, поперечных сил и изгибающих моментов;
- выполнять три вида расчетов при растяжении, сжатии, срезе, смятии, кручении, изгибе;
- использовать условные обозначения передач для чтения и составления кинематических схем механизмов;
- определять угловые скорости, вращающие моменты, мощности на всех валах, передаточные отношения отдельных ступеней передач;
- производить геометрический расчет основных размеров зубчатых передач.

КҚ 2.1.13
КҚ 2.1.15
ЖКП.04
Мемлекеттік тілде іс жүргізу.
Құжаттар, олардың тағайындалуы және құжаттау тәсілдері, құжаттау жүйесі, құжаттардың құрылысы; құжаттарды жинау және сақтау; іс жүргізу ұйымдастыру және технологиясы; істерді қалыптастыру, ұйымдастыру тәртібі
Білімдер:
- тіркеудегі және тіркелмеген құжаттарды;
- кіріс құжатынан іріктеу процесінде тіркеу формасына жазылатын мағлұмат;
- іс номенкулатурасы мен құрау туралы анықтама;
- іс құру, ресімдеу және сақтау бойынша жұмысты ұйымдастыру нормативтік құжаттар;
- бланктің ішіне реквизиттерді орналастыру;
- бұйрық мазмұнын: жұмысқа қабылдау туралы; басқа жұмысқа ауыстыру туралы; өз еркімен жұмыстан шығу туралы, жұмыстан шығарылу туралы, ҚР «Еңбек туралы» Заңының 12172831 баптарын;
- кепілдік хаттың мөрінің болуы туралы;
- жұмысқа тұрудағы қажетті құжаттардың түрін;
- жеке еңбек келісімшарт пунктерінің мазмұнын;
- «Ішкі еңбек тәртібінің Ережесін» құжаттың мазмұнын
Іскерліктер
- анықтамалық әдебиетпен жұмыс жасау;
- құжаттардың барлық кезеңдерін технологиялық тізбек бойынша сипаттау;
- құжатқа заңды күшін енгізетін реквизиттерді толтыру;
- жоғарыда аталған бұйрықтарды өңдеу;
- бланктерде әртүрлі хаттарды реквизиттерімен өңдеу;
- актілер, анықтамалар, хаттамалар, телефонограммаларды қажетті реквизиттермен құру;
- түйіндеме, сенім хат, кепілдік хаттарды барлық қажетті реквизиттерімен толтыру;
- штаттық кестесін құру.
БҚ 3
Біліктілік: 091001 2 – Электр машиналары бойынша электромонтажшысы*
ЖКП.05
Электр машиналар.
Тұрақты токтағыы машина туралы жалпы мағлұмат. Тұрақты токтағы машинаның магниттік тізбегі. Жүктемедегі машинаның магниттік өрісі. Электр машиналардың пайдалы әрекет коэффициенті және шығындары. Тұрақты токтағы генераторлар. Тұрақты токтағы қозғалтқыштар. Трансформаторлардың жұмыс принципі және басты құрылымдық элементтері. Жүктемелі трансформатордың жұмысы. Трансформаторлардың параллельді жұмысы. Айнымалы токтағы машиналардың жіктемесі және құрылымы. Коллекторсыз асинхронды машина туралы жалпы мағлұмат. Асинхронды қозғалтқыштарды іске қосу. Бір фазалы және екі фазалы асинхронды машиналар. Синхронды машиналар туралы негізгі мағлұмат. Электр машиналар мен трансформаторларды қыздыру және суыту.
Білімдер:
- тұрақты токтағы машиналарының іс-әрекет принципі;
- тұрақты токтағы машиналарының құрылымы; якорлық орамдар құрылымы;
- машинаның магниттік тізбегін есептеу тәсілдері;
- коммутация процесінің маңызы, коммутация түрлері;
- тұрақты токтағы генератордың жіктемесі; тұрақты токтағы генераторлардың сипаты;
- тұрақты ток қозғалтқыштарының іс-әрекет принципі; тұрақты токтағы қозғалтқыштардың жіктемесі мен сипаты, тұрақты токтағы қозғалтқыштардың іске қосу тәсілдері;
- трансформаторлардың іс-әрекет принципі және құрылымы, трансформатордың жұмыс режимі;
- активті роторы бар синхронды қозғалтқыштардың жұмыс принципі мен құрылымы; синхронды қозғалтқыштардың қолдану саласы;
- асинхронды қозғалтқыштың іс-әрекет принципі мен құрылымы;
- қысқа тұйықталу және фазалы роторы бар асинхронды қозғалтқышты іске қосу тәсілдері;
- үш фазалы қозғалтқышты бір қалыпты режимінде қолдану.
Іскерліктер:
- қосылу тобын анықтау;
- параллельді жұмысты қажет ететін трансформаторды таңдау;
- синхронды реактивті қозғалтқыштарды құрылымдық қабілетіне қарай анықтау;
- синхронды қозғалтқышты қосу және жүктеу;
- асинхронды қозғалтқыштың сипаттамаларын талдау;
- асинхронды қозғалтқышты іске қосу;
- үш фазалы асинхронды қозғалтқышты реверстеу.
КҚ 2.1.3

ПК 2.1.13
ПК 2.1.15
ОПД. 04
Делопроизводство на государственном языке.Документы, их назначение и способы документации, система документации, структура документов; сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел.
Знания:
- регистрируемые и нерегистрируемые документы;
- сведения, выписываемые в регистрационную форму в процессе регистрации из входящего документа;
- об определении номенклатуры и формировании дел;
- нормативные документы при организации работы по формированию, оформлению и хранению дел;
- расположение реквизитов на бланках;
- содержание приказов: о приеме на работу; о переводе на другую работу; об увольнении по собственному желанию; об отстранении от работы; статьи 12,17,28,31 Закона РК «О труде»;
- о наличии печати на гарантийном письме;
- виды документов, необходимых при поступлении на работу;
- содержание пунктов индивидуального трудового договора;
- содержание документа «Правила внутреннего трудового распорядка»;
Умения:
- работать со справочной литературой;
- охарактеризовать по технологической цепочке все этапы движения документа;
- оформлять реквизиты, которые придают документу юридическую силу;
- оформлять вышеуказанные приказы;
- оформлять на бланках виды писем с реквизитами;
- составлять акты, справки, протоколы, телефонограммы со всеми необходимыми реквизитами;
- оформлять резюме, доверенность, расписку со всеми необходимыми реквизитами;
- составлять штатное расписание.
БК 3
Квалификация: 091001 2-Электромонтажник по электрическим машинам*
ОПД 05
Электрические машины.
Основные сведения о машине постоянного тока. Магнитная цепь машины постоянного тока. Магнитное поле машины при нагрузке. Потери и коэффициент полезного действия электрических машин. Генераторы постоянного тока. Двигатели постоянного тока. Принцип работы и главные конструктивные элементы трансформаторов. Работа трансформатора под нагрузкой. Параллельная работа трансформаторов. Классификация и устройство машин переменного тока. Основные сведения о бесколлекторной асинхронной машине. Пуск в ход асинхронных двигателей. Однофазные и двухфазные асинхронные машины. Основные сведения о синхронных машинах. Нагревание и охлаждение электрических машин и трансформаторов.
Знания:
- принцип действия машин постоянного тока;
- конструкцию машины постоянного тока; конструкцию якорных обмоток;
- методы расчета магнитной цепи машины;
- сущность процесса коммутации; виды коммутации;
- классификацию генератора постоянного тока; характеристики генераторов постоянного тока;
- принцип действия двигателей постоянного тока; классификацию и характеристики двигателей постоянного тока; способы пуска двигателей постоянного тока;
- принцип действия и конструкцию трансформаторов; режимы работы трансформатора;
- принцип действия и конструкцию синхронных двигателей с активным ротором; область применения синхронных двигателей;
- принцип действия и конструкцию асинхронных двигателей;
- способы пуска асинхронных двигателей с короткозамкнутым и фазным ротором;
- использование трехфазных двигателей в однородном режиме.Умения:
- определить группу соединения;
- подобрать трансформаторы, допускающие параллельную работу;
- определять вид синхронного реактивного двигателя по его конструктивным способностям;
- включать и загружать синхронный двигатель;
- анализировать характеристики асинхронного двигателя;
- выполнять пуск в ход асинхронного двигателя;
- выполнять реверс трехфазного асинхронного двигателя.
ПК
2.1.3

КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.13
КҚ 2.1.16
Біліктілік: 091002 2 Күш желілері және электр жабдықтары бойынша электрмонтаждаушы*
ЖКП.05
Күштік желісі мен электр жабдықтар.
1000В тан жоғары кернеудегі электр беріліс желілері. 1000В дейін кернеудегі электр беріліс желілер. 1кВ тан жоғары және 1кВ дейін кернеудегі кабельдік желілер. Өндірістік кәсіпорындардың торабында 6-35кВ кернеудегі қатқыл және иілгіш токөткелдер. Кернеу шығыны бойынша тораптардың есебі. Электрқабылдағыштардың сипаттамасы. Электр энергияны цех бойынша тарату сұлбалары. Қоршаған ортаның әр түрлі жағдайларына сәйкес электр жабдықтарды таңдау. Өндірістік қондырғылар үшін электр жабдықтарды таңдау: сорғыш, компрессорлық, қазандық, үздіксіз-көлік жүйелер біртұтас технологиялық процесінде, автогараж. Басқару аппараттар мен электрқозғалтқыштар. Жарықтандыру қондырғылардың электр бөлігі
Білімдер:
- кабельдік тораптар, токөткел мен электр беріліс желілердің құрылғысы және құрылымдық ерекшелігі;
- өндірістік қондырғылар мен электр энергия қабылдағыштардың құрылғысы және қолдану саласы;
- асинхронды, синхронды электрқозғалтқыштардың, тұрақты токтағы электрқозғалтқыштардың құрылғысы және іс-әрекет принципі.
Іскерліктер:
- электрмен қамту торабында кабель және сымдарды таңдау және есеп жүргізу;
- қоршаған ортаның жағдайларына байланысты әр түрлі жұмыс режиміне сәйкес басқару аппараттар мен электрқозғалтқыштарды таңдау.
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
Біліктілік: 091003 2 Жарық беру және жарықтандыру желілері бойынша электрмонтаждаушы*
ЖКП.05
Жарықтандыру және жарықтандырғыш тораптар.
Кернеу шығыны бойынша ашық тораптардың электр есебі. Электрлік күштік және жарықтандыру тораптардың есебі. Қуат коэффициенті және оны арттыру тәсілдері. Электрлік жарықтандыру. Жарықтандыру шамалары мен бірліктері, жарық көздері мен жарықтандырғыш аспаптары. Жарықтандыруды нормалау және жарықтандырғыш қондырғыларының есебін жүргізу. Электр қондырғыларын жерлендіру Негізгі жарық техникалық көрсеткіштер мен шамалар. Жарық көздері мен шамдалдар. Жарықтандыру есебі.
Білімдер:
- жарық техникасының негіздері;
- жарықтандырғыш тораптардың есептеу тәсілдері;
- жарықтандырғыш аспаптар мен шамдалдардың жіктемесі;
- жарық техникалық есебінің тәсілдері.
Іскерліктер:
- жарық көзі мен шамдалдарды таңдау;
- электр жарықтандыру есебін жүргізу;
- аппаратураны және сымдар мен кабельдерді төсеу тәсілдерін таңдау;
- жарықтандыру тораптарының және аппаратурасының қарапайым монтаждау және жөндеу жұмыстарын атқару.
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.10
ЖКП.06
Электрматериалтану.
Заттардың құрылымы туралы жалпы мағлұмат. Электр материалдардың жіктемесі. Өткізгіш материалдар. Жартылай өткізгіш материалдар. Диэлектрлік материалдар. Магниттік материалдар. Электрондық техника өнімдері үшін қолданылатын материалдар.
Білімдер:
- металдардың жіктемесі;
- Fe – C қорытпалар мен түсті металдардың қасиеттері;
- болат пен шойын, түсті металдар мен қорытпалардың маркалауы;
- өткізгіш материал кедергісінің әр-түрлі факторларға тәуелділігі;
- сымдар мен кабельдердің маркалауы, қолдану саласы;
- электр оқшаулағыш материалдардың қасиеті;
- газды диэлектриктердің электр өткізгіштігі;
- сұйық диэлектриктердің электр өткізгіштігіне әсер ететін факторлар, сұйық диэлектриктердің кемшіліктері мен жетістіктері;
- пластмассаның кемшіліктері мен жетістіктері, олардың қолдану саласы;
- резеңкенің кемшіліктері мен жетістіктері, қолдану саласы
- лак, эмаль, компаунд маркалары, оларға қойылатын негізгі талаптары, қолдану саласы;
- талшықты материалдардың тағайындалуы, электр төзімділігін арттыру тәсілдері;
- слюда негізінде электроқшаулағыш материалдардың жіктемесі;
- электрхимиялы керамика және шынының жіктемесі;
- сыртқы ортадан жартылай өткізгіштік материалдардың тәуелділігі;
- магниттік материлдардың негізгі сипаты;
- қосымша материалдар; жұмсақ және қатты дәнекерлердің сипаты.
Іскерліктер:
- құрамына қарай қорытпалардың сипатын беру;
- өткізгіш материалдарды жіктеу;
- сымдар мен кабелдердің маркаларын білу;
- электроқшаулағыш материалдардың электр төзімділігін анықтау;
- магниттік материалдардың түрін анықтау;
- дәнекер мен флюстерді таңдау
БҚ 4
ЖКП.07
Экология.
Өсімдік пен хайуанаттар ағзасының байланысы, қоршаған орта және өзара қарым-қатынас туралы ғылым. Экожүйе. Экологиялық мәселелерді шешудегі маңыздылық. Замануи экологияның құрылымы. Экологияның басқа ғылымдармен өзара байланысы. Ағза мен орта. Жер планетасы мен оның сферасы. Адам. Қоғам. Табиғат. Адам экологиясы. Қоғамның әлеуметтік мәселесі. Экологиялық құқықтар негіздері.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасы мен замануи экология мәселелері;
- тұрғындардың денсаулығына әсер тигізетін экологиялық және әлеуметтік факторлары;
- экологиялық құқығының негіздері.
Іскерліктер:
- қоғамның әлеуметтік мәселесін жою бойынша ағарту жұмыстарын жастар арасында жүргізу: шілім шегу, ішімдік, нашақорлық;
- экологиялық құқықтың талаптарын орындау.
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 5
ЖКП.08
Еңбек қорғау.
Еңбек қорғау құқықтық және ұйымдастыру мәселелер. Техника қауіпсіздік негіздері. Өндірістік санитария. Өрт қауіпсіздігінің негіздері. Әрекеттегі электр құрылғылары мен электрмен қамсыздандыру жүйесінде өндіріс жұмыстарының қауіпсіздік негіздері
Білімдер:
- еңбек қорғау құқықтық негіздері
- кәсіпорындарда қауіпсіздік техникасы қызметі туралы ереже және еңбек жағдайларын жақсартуды жоспарлау түрлері;
- адам ағзасына әсер ететін зиян өндірістік факторларымен күресу тәсілдері мен әдістері;
- жұмыс орындарда еңбек жағдайын қалыптастыруды қамтамасыз ету ерекшеліктері;
- адам денесіне электр токтың әсері, өндірістегі электр қондырғыларын қызмет ететін жұмысшылардың қауіпсіздігін қамтамасыз етудің негізгі тәсілдері мен құралдары
- электр қондырғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасын сақтау;
- өрт қауіпсіздігінің талаптары.
- өрт сөндіру тәсілдері
Іскерліктер:
- қауіпсіз еңбек қамтамасыз ету нормативтік және заңды құжаттарды пайдалану;
- қауіпсіз еңбек жөнінде дәрістер ұйымдастыру;
- зиянды өндірістік факторлардың әсерінен қорғаныс құралдарды қолдану;
- электр ток жарақаттануда алғашқы көмек көрсету;- қауіпсіздік ережесін пайдалану талаптарына сай электр жабдықтарының тексеру жұмысын жүргізу;
- электр токпен жарақаттанудан қорғаныс құралдарын таңдау және олардың жарамдылығын анықтау;
- бірінші реттілік өрт сөндіру құралдарын сынақтан өткізу;
- өндірісте оқыс жағдайларды зерттеу, есеп құжаттаманы құрастыру.
БҚ 2
БҚ 4

ПК 2.1.11
ПК 2.1.13
ПК 2.1.16
Квалификация: 091002 2-Электромонтажник по силовым сетям и электрооборудованию*
ОПД 05
Силовые сети и электрооборудование.
Линии электропередач напряжением выше 1000 В. Линии электропередач напряжением до 1000 В. Кабельные линии до и выше 1 кВ. Жесткие и гибкие токопроводы 6-35 кВ в сетях промышленных предприятий. Расчет сетей по потере напряжения. Характеристика электроприемников. Схемы внутрицехового распределения электроэнергии. Выбор электрооборудования для различных условий среды. Выбор электрооборудования для производственных установок: насосные, компрессорные, котельные, поточно-транспортные системы в едином технологическом процессе, автогаражи. Электродвигатели и аппараты управления. Электрическая часть осветительных установок.
Знания:
- устройства, конструктивных особенностей линий электропередач, кабельных сетей и токопроводов;
- устройства и области применения электроприемников электрической энергии и производственных установок;
- устройства и принципа действия асинхронных, синхронных электродвигателей, электродвигателей постоянного тока.
Умения:
- проводить расчеты и выбирать кабели и провода в сетях электроснабжения;
- выбирать электродвигатели и аппараты управления для различных режимов работы в зависимости от условий окружающей среды.
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
Квалификация: 091003 2-Электромонтажник по освещению и осветительным сетям*
ОПД 05
Освещение и осветительные сети.
Электрический расчет разомкнутых сетей по потере напряжения. Расчет электрических силовых и осветительных сетей. Коэффициент мощности и способы его повышения. Электрическое освещение. Световые величины и единицы, источники света и осветительные приборы. Нормирование освещенности и расчет осветительных установок. Заземление в электроустановках. Основные светотехнические показатели и величины. Источники света и светильники. Расчет освещенности.
Знания:
- основы светотехники;
- методы расчета осветительных сетей;
- классификацию осветительных приборов и светильников;
- методы светотехнического расчета.
Умения:
- выбирать источники света и светильники;
- рассчитывать электроосвещение;
- выбирать аппаратуру и  способы прокладки проводов и кабелей;
- выполнять несложный монтаж и ремонт осветительных сетей и аппаратуры
ПК 2.3.2
ПК 2.3.4
ПК 2.3.10
ОПД.06
Электроматериаловедение.
Общие сведения о строении вещества. Классификация электроматериалов. Проводниковые материалы. Полупроводниковые материалы. Диэлектрические материалы. Магнитные материалы. Материалы для изделий электронной техники.
Знания:
- классификацию металлов;
- свойства Fe-С сплавов и цветных металлов;
- маркировки сталей и чугуна, цветных металлов и сплавов;
- зависимость сопротивления проводниковых материалов от разных факторов;
- маркировку проводов и кабелей; область их применения;
- свойства электроизоляционных материалов;
- электропроводность газовых диэлектриков;
- факторы, влияющие на электрическую прочность жидких диэлектриков; достоинства и недостатки жидких диэлектриков;
- достоинства и недостатки пластмасс; область их применения;
- достоинства и недостатки резины; область ее применения;
- маркировку лаков, эмалей, компаундов; основные требования к ним; область их применения;
- назначение волокнистых материалов; способы повышения их электрической прочности;
- классификацию электроизоляционных материалов на основе слюды;
- классификацию электрохимической керамики и стекла;
- зависимость полупроводниковых материалов от внешней среды;
- основные характеристики магнитных материалов;
- присадочные материалы; характеристики мягких и твердых припоев.
Умения:
- давать характеристику сплава в зависимости от состава;
- классифицировать проводниковые материалы;
- расшифровывать марки проводов и кабелей;
- определять электрическую прочность электроизоляционных материалов;
- определять тип магнитных материалов;
- выбирать припои и флюсы.
БК 4
ОПД.07
Экология.
Наука об отношениях растительных и животных организмов и образуемых ими сообществ между собой и окружающей средой. Экосистема. Жизненная важность решения экологических проблем. Структура современной экологии. Взаимосвязь экологии с другими науками. Организм и среда. Планета Земля и ее сферы. Человек. Общество. Природа. Экология человека. Социальные проблемы общества. Основы экологического права.
Знания:
-- современных проблем экологии современности и Республики Казахстан;
- экологических и социальных факторов, влияющих на здоровье населения;
- основ экологического права.
Умения:
- проводить разъяснительную работу среди молодежи по устранению социальных проблем общества: курение, алкоголизм, наркомания;
- выполнять требования экологического права
БК 2
БК 4
БК 5
ОПД. 08
Охрана труда.
Правовые и организационные вопросы охраны труда. Основы техники безопасности. Производственная санитария. Основы пожарной безопасности. Основы безопасности производства работ на действующих электроустановках и в системах электроснабжения
Знания:
- правовые основы охраны труда;
- положение о службе ТБ на предприятиях и видах планирования улучшений условий труда;
- методы и способы борьбы с влияниями вредных производственных факторов на организм человека;
- особенности обеспечения нормализации условий труда на рабочем месте;
- воздействие электротока на организм человека; основные способы и средства обеспечения безопасности работников, обслуживающих электроустановки на производстве;
- правила ТБ при выполнении работ в электроустановках;
- требования пожарной безопасности;
- способы тушения пожаров.
Умения:
- применять нормативные и юридические документы, обеспечивающие безопасность труда;
- организовывать обучение безопасности труда;
- применять средства защиты от воздействия вредных производственных факторов;
- оказывать доврачебную помощь при поражении электрическим током;
- проводить обследование электрооборудования на соответствие требованиям правил безопасной эксплуатации;
- определять и устанавливать пригодность средств обеспечения защиты от поражения электрическим током;
- проводить испытания первичных средств пожаротушения;
- проводить расследование несчастных случаев на производстве, составлять учетную документацию.
БК 2
БК 4

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.11
АП.00
Арнайы пәндер
Біліктілік: 091001 2 – Электр машиналары бойынша электромонтажшысы*
АП.01
Электр машиналарды монтаждау технологиясы.
Электромонтаждық жұмыстарды ұйымдастыру. Электромонтаждық өнімдер. Электр дәнекерлеу арқылы түйіспелік қосылыстарын жасау тәсілдері. Термиттік оқтармен дәнекерлеу. Газбен жалынмен жұмыс жасау. Преске салу арқылы пайда болған түйіспелік қосылыстар. Дәнекерлеу арқылы түйістіріп қосу. Айнымалы токтағы электр машиналарын, асинхронды электр қозғалтқыштарын, тұрақты токтағы электр машиналарын монтаждау. Бөлшектенген күйде зауыттан келген машиналарды монтаждау. Жинақталған күйде зауыттан келген электр машиналардың монтажы. Жарылыстан қорғанған электр қозғалтқыштардың монтажы. Көтергіш көлік жабдығы. Басқару, қорғау және коммутация аппараттарын монтаждау.
Білімдер:
- электр машиналардың құрылымы, электромонтаждық өнімдер, құрал-саймандар мен аспаптардың тағайындалуы;
- электрмашина, басқару, қорғаныс және байланыс аппараттарды монтаждау озық әдістері.
Іскерліктер:
- электр машиналарды жинау, монтажын жүргізу;
- түйіспелік қосылыстарды термиттік оқтар, дәнекерлеу, газбен дәнекерлеу, преске салу және гильза қолдану арқылы монтаждау;
- монтаж алдында және монтаждан кейін сынақ өткізу;
- 1,5т дейін салмақты жүк көтергіш механизмдармен жұмыс жасау;
- электр қондырғыларын құру ережелерін және қауіпсіздік техникасы ережесін сақтау.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.14
Біліктілік: 091002 2 Күш желілері және электр жабдықтары бойынша электрмонтаждаушы*
АП.01
Электр жабдықтар мен күштік желілерді монтаждау технологиясы.
Ашық электр тартылымдарын монтаждау. Жасырын электр тартылымдарын монтаждау. Лоток және қорабтардағы электр тартылымдарын монтаждау. Кәсіпорындар аумағында және цех ішіндегі кабель желісін монтаждау. Айнымалы токтағы электр машиналарын, асинхронды электр қозғалтқыштарын, тұрақты токтағы электр машиналарын монтаждау. Бөлшектелген күйде зауыттан келген электр машиналарын монтаждау. Жинақталған күйде зауыттан келген машиналарды монтаждау. Жарылыстан қорғанған электр қозғалтқыштарды монтаждау. Көтергіш- көлік жабдықтар. Басқару, қорғау және коммутация аппараттарын монтаждау.
Білімдер:
- күштік тораптардың, әуе және кабельдік желілердің құрылымы;
- айнымалы және тұрақты токтағы электр машиналардың, басқару және қорғаныс аппаратураның құрылымы, жұмыс принципі,;
- электр қондырғыларын құру ережелері мен қауіпсіздік техникасы ережелері;
- жүк көтергіш машиналарда стропальщик жұмысын атқару.
Іскерліктер:
- қоршаған ортаның жағдайларына байланысты электр тартылымдарды, кабельдік және күштік тораптарды, аз қуатты және орта қуатты электр машиналарды монтаждау;
- басқару, қорғаныс және коммутация аппараттарын монтаждау;
- жарықтандырғыш және күштік тораптардың сұлбасын оқу және жинау;
- екінші реттілік коммутация сұлбаларын жинау.

ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.2.7
ПК 2.3.1
ПК 2.3.11
СД. 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 091001 2-Электромонтажник по электрическим машинам*
СД.01
Технология монтажа электрических машин.Организация электромонтажных работ. Электромонтажные изделия. Приемы получения контактных соединений электросваркой. Сварка термитными патронами. Газопламенные работы. Контактные соединения опрессовкой. Контактные соединения пайкой. Монтаж электрических машин переменного тока, асинхронных электродвигателей, электрических машин постоянного тока. Монтаж электрических машин, прибывающих с заводов в разобранном виде. Монтаж электрических машин, прибывающих с заводов в собранном виде. Монтаж взрывозащищенных электродвигателей. Подъемно-транспортное оборудование. Монтаж аппаратов управления, защиты и коммутации.
Знания:
- устройства электрических машин, назначение электромонтажных изделий, инструмента и приспособлений;
- прогрессивных методов монтажа электромашин, аппаратов управления, защиты и коммутации.
Умения:
- производить сборку и монтаж электромашин;
- монтировать контактные соединения термитными патронами, пайкой, газосваркой, опрессовкой и применением гильз;
- проводить предмонтажные и послемонтажные испытания;
- работать с грузоподъемными механизмами грузоподъемностью до 1,5т;
- выполнять положения правил устройства электроустановок и правил технической безопасности.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.4
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.1.9
ПК 2.1.14
Квалификация: 091002 2-Электромонтажник по силовым сетям и электрооборудованию*
СД.01
Технология монтажа силовых сетей и электрооборудования.Монтаж открытых электропроводок. Монтаж скрытых электропроводок. Монтаж электропроводок на лотках и в коробах. Монтаж кабельных сетей по территории предприятий и внутри цехов. Монтаж электрических машин переменного тока, асинхронных электродвигателей, электрических машин постоянного тока. Монтаж электрических машин, прибывающих с заводов в разобранном виде. Монтаж электрических машин, прибывающих с заводов в собранном виде. Монтаж взрывозащищенных электродвигателей. Подъемно-транспортное оборудование. Монтаж аппаратов управления, защиты и коммутации.
Знания:
- устройство силовых сетей, воздушных и кабельных линий;
- устройство и принцип действия электромашин переменного и постоянного тока, аппаратуры управления и защиты;
- основные положения правил устройства электроустановок и правил техники безопасности;
- обязанности стропальщика при работе на грузоподъемных машинах;
Умения:
- выполнять монтаж электропроводок, кабельных и силовых сетей, электромашин малой и средней мощности с учетом условий окружающей среды;
- выполнять монтаж аппаратов управления, защиты и коммутации;
- читать и собирать схемы осветительных и силовых сетей;
- собирать схемы вторичной коммутации.

КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
Біліктілік: 091003 2 Жарық беру және жарықтандыру желілері бойынша электрмонтаждаушы*
АП.01
Жарықтандыру және жарықтандырғыш тораптарды монтаждау технологиясы.
Электр энергияны өндіру және тарату негіздері.Электр жарықтандыру. Электромонтаждық материалдар мен өнімдер. Электромонтаждық механизмдер, аспаптар және қосымша құралдар. Электр тартылымдарының трассасын дайындау. Сымдар мен кабелдерді қосу және ұштау. Ашық құбырсыз электр тартылымдарды монтаждау. Лоток пен қораптардағы электр тартылымдарын монтаждау. Жарықтандырғыш шина сымдарын монтаждау. Шамдалдарды монтаждау. Жарықтандырғыш қалқандар, қалқаншалар мен электр аппараттарды монтаждау. 1000 В дейін кернеудегі кабель желісін монтаждау.
Білімдер:
- жарықтандырғыш желісінің құрылымы;
- электр тартылымдардың трассасын дайындау тәсілдері, сымдар мен кабелдерді қосу және ұштау;
- жарықтандырғыш электр қондырғылары монтажын өндіру;
- озық монтаждау тәсілдері;
- электротехникалық материалдар мен өнімдер;
- электромонтаждық механизмдерін, құрал-саймандарын, қосымша құралдарын пайдалану тәсілдері.
Іскерліктер:
- трасса дайындаумен электр сымдары мен кабель желісінің электр тартылымдарын монтаждау;
- жағдайға байланысты және монтаждау әдістеріне қарай материал, өнім, құралдарды қолдану;
- сымдар мен кабелдерді қосу және ұштау;
- техникалық қажетке жарату ережелері мен қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау;
- монтаждан кейінгі сынақты өткізу.
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО.00
Өндірістік оқыту.
ӨО.01
Оқу шеберханаларында оқыту. Слесарлық жұмыстар, еңбек қауіпсіздігі. Слесарлық жұмыстарды атқару кезінде қолданылатын жабдықтар, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеуіш аспаптар. Доғалы балқытып біріктіру тәсілдері, аппаратурасы және аспаптары. Токарлы және фрезер станогындағы материалды механикалық өңдеу
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтарды техникалық қызметтендіру және жөндеудегі слесарлық жұмыстарын атқару;
- жабдықтарды, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеуіш аспаптарын қолдану.
Дағдылар:
-әр түрлі аспаптармен өлшеу жүргізу;
- материалды слесарлық өңдеу;
- дәнекерлеу жұмыстарын атқару;
- токарлы және фрезер станогында материалды өңдеу.
БҚ 6
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КП.00
Кәсіптік практика.
КП.01
Өндірістік практика
Кіріспе. Еңбек қорғау бойынша нұсқаулық. Кәсіпорынмен танысу. Бақылау-өлшеуіш аспаптармен жұмыс атқару. Жабдықтармен техникалық қызмет ету және жөндеу бригадасында жұмыс істеу. Электр және электромеханикалық қызмет ету және жөндеу технологиясының техникалық даму беталысы.
Электромонтаждық жұмыстар.
Іскерліктер:
- жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру;
-электрмен қамту сұлбаларын оқу және құру;
- ақауларды табу және жою;
-монтаж алдында электр жабдығын толымдау;
-технологиялық талаптарына сәйкес монтаж жүргізу;
- қауіпсіздік техникасын сақтау.
Дағдылар:
- электрмен қамту сұлбаларын құру
- толымдау барысын бақылау;
-технологиялық жабдықтардың электр сұлбасындағы және электр қозғалтқыштағы ақауларын жою.
БҚ 9
БҚ 10

ПК 2.2.1
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
Квалификация: 091003 2-Электромонтажник по освещению и осветительным сетям*
СД.01
Технология монтажа освещения и осветительных сетей.Принципы производства и распределения электрической энергии. Электрическое освещение. Электромонтажные материалы и изделия. Электромонтажные механизмы, инструменты и приспособления. Подготовка трасс электропроводок. Соединение и оконцевание проводов и кабелей. Монтаж открытых беструбных электропроводок. Монтаж электропроводок в лотках и в коробах. Монтаж осветительных шинопроводов. Монтаж светильников. Монтаж осветительных щитов, щитков и электрических аппаратов. Монтаж кабельных линий на напряжение до 1000 В.
Знания:
- устройство осветительных сетей;
- способы подготовки трасс электропроводок, оконцевание и соединение проводов и кабелей;
- производство монтажа осветительных электроустановок;
- прогрессивные методы монтажа;
- электротехнические материалы и изделия;
- способы применения электромонтажных механизмов, инструментов и приспособлений.
Умения:
- проводить монтаж электропроводок и кабельных линий с подготовкой трасс;
- применять материалы, изделия и инструмент в зависимости от условий и способов монтажа;
- выполнять соединение и оконцевание проводов и кабелей;
- выполнять положения правил технической эксплуатации и правил техники безопасности;
- проводить послемонтажные испытания.
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.00
Производственное обучение.
ПО.01
Обучение в учебных мастерских. Слесарные работы. Безопасность труда. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении слесарных работ. Приемы дуговой электросварки, аппаратура и приспособления. Ознакомление с механической обработкой материалов на токарных и фрезерных станках.
Умения:
- проводить слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте технологического оборудования;
- использовать оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы.
Навыки:
- измерений различными приборами;
- слесарной обработки материалов;
- выполнения сварочных работ;
- обработки материалов на токарных и фрезерных станках.
БК 6
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПП.00
Профессиональная практика.
ПП.01
Производственная практика. Вводное занятие. Инструктаж по охране труда. Ознакомление с предприятием. Работа с контрольно-измерительными приборами. Работа в производственной бригаде по техническому обслуживанию и ремонту оборудования. Перспективы развития технологии технического обслуживания и ремонта электрического и электромеханического оборудования. Электромонтажные работы.
Умения:
- правильно организовать рабочее место;
- читать и собирать схемы электроснабжения;
- находить и устранять неисправности;
- комплектовать электрооборудование перед монтажом;
- вести монтаж с соблюдением технологических требований;
- соблюдать технику безопасности.
Навыки:
- сборки схем электроснабжения;
- контроля за ходом комплектации;
- устранения неисправностей и повреждений в электродвигателях и электрических схемах технологического оборудования.
БК 9
БК 10

КҚ 2.1.1-2.1.16
КҚ 2.2.1-2.2.7
КҚ 2.3.1-2.3.11
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік орыс тілі.
Орыс тілінің синтаксисі; мамандық бойынша терминология; кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы; кәсіби қарым-қатынас; тіл дамыту.
Білімдер:
-кәсіби бағытталған мәтіндерді талдау және жұмыс атқару үшін кәсіптік қарым– қатынас жасау үшін тиісті көлемде орыс тілін.
Іскерліктер:
- саладағы әрекет ететін терминологияны қолданумен сөйлесу, құжаттарды оқу.
БҚ 3
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы. Кәсіби қарым-қатынас, тіл дамыту
Білімдер:
-мамандық бойынша кәсіптік қарым– қатынас жасау үшін тиісті көлемде лексикалық-грамматикалық материал.
Іскерліктер:
- саладағы терминдерді қолданумен құжаттарды оқу, сөйлесу.
БҚ 3
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы.
ЖГП.04
Дене тәрбиесі.
Маманды дайындау үрдісінде дене тәрбиесінің ролі; салауатты өмір салтын қалыптастыру, дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; дене тәрбиесі мен спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері
Білімдер:
- дене тәрбиесі нормативтік талаптары;
- салауатты өмір салты туралы негізгі ұғымдар;
-нормативтерді орындау техникасы;
- оқу тәжірибелік материал;
- оқу ойындағы жеке тактикалық мәселелер, ойын ережесі.
Іскерліктер:
- таңертеңгі дене тәрбиесі кешенін құрастыру;
- дене тәрбиесі нормативтерін орындау;
- оқу ойында ойын ережелерін және жеке тактикалық шешімдерін қолдану.
БҚ 5
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану.
Замануи мәдениет саясатының негізгі бағыттары; гуманизм туралы замануи түсінік; мәдениет және өркениет, жалпы адамзат мәдениетінде ұлттылық; адам, қоғам, өркениет, мәдениет, ғылым.
Білімдер:
- негізгі ұғымдар;
- конфуцианство, даосизм, Қытай өнері туралы ұғымдар;
- Үнді мәдениетінің ерекшеліктері мен негізгі жетістіктері;
- Ислам, курайш, Мұхаммед, Құран, Алла, Мекке туралы ұғымдар;
- Христиан ілімінің негізгі принциптері және оның құндылық бағыты;
- Франция мәдениеті: Ашель мәдениеті, проманьон, галлы, франки, әдебиет, философия
- көшпенділердің өмір тіршілігі мен құндылықтар жүйесі;
- орта ғасырдағы қазақ этносындағы мәдениет негізі туралы білім қалыптастыру;
- түрік және араб мәдениетінің Қазақстанның орта ғасырдағы мәдениетіне әсері.
Іскерліктер:
- қытай мәдениетінің ерекшеліктерін таныту
- мәдениеттану ұғымдарын еркін қолдану;
- көшпенділердің материалды және рухани мәдениетінің өзгешілігін көрсету.
БҚ 1
ӘЭП.02
Философия негіздері.
Қоғам динамикалық жүйе ретінде; қоғамдық қатынастардың түрлері мен нысандары; қоғам және табиғат диалектикасы.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни көріністері адам өмірінің мағынасы туралы ұғым;
- ғылым және ғылыми танымдар ролі туралы, оның құрылымы, нысандары мен әдістері, әлеуметтік және этикалық мәселелері туралы ұғым.
Іскерліктер:
- адамның мінез-құлығын биологиялық және әлеуметтік, денелік және рухани негізінде анықтау;
- қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік қарым-қатынастар нормаларын реттей алу.
БҚ 1
ӘЭП.03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері.
Әлеуметтік саясаттың негізгі бағыттары мен әлеуметтік құрылым өзгерісінің беталыстары; саяси партиялар, саяси қызмет; әлеуметтік - ұлттық және этноұлттық қарым-қатынастар; әлеуметтік қозғалыстар; саяси билік және билік қатынастары.
Білімдер:
- заң қайшылықтарын түсінуде әлеуметтік қадам жасау туралы ұғым;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жұптасу, әлеуметтік өзара әрекет туралы ұғым;
- жеке тұлғаның әлеуметтену процесінің ерекшеліктері, реттеу формалары.
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалыстарды және басқа әлеуметтік өзгеру және даму факторларын жетілдіру;
- билік маңыздылығын, саяси субъектілерін, (Қазақстандағы және бүкіл әлемдегі) саяси қатынастары мен процестерін айқындау;
- саяси жүйелер мен саяси режимдер туралы ұғым қалыптастыру.
БҚ 1
БҚ 2
ӘЭП.04
Экономика негіздері.
Дәстүрлі және нарықты экономиканың ерекшеліктері; Қазақстандағы экономикалық реформаның негізгі мазмұны; ел экономикасының құрылымы; несие-ақша және салық жүйесі; халықаралық еңбек бөлісі.
Білімдер:
-экономика теориясының жалпы ережесі;
- елде және шет елдегі экономикалық жағдайлар;
- макро -микро- экономиканың, салық туралы, ақша – несиелік, әлеуметтік және инвеститциялық саясат негіздері.
Іскерліктер:
- өз кәсіптік қызметінде бағытталу үшін экономикалық ақпарат табу және қолдану.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 8
ӘЭП 05
Құқық негіздері.
Қазақстан Республикасы Конституциясы – құқықтық жүйесінің өзегі;
адам құқығының жалпылай декларациясы; тұлға, құқық, құқықтық мемлекет; заңды жауапкершілік және оның түрлері; құқықтың негізгі салалары; Қазақстан Республикасының сот жүйесі; құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам және азаматтардың құқығы мен бостандығы, оларды іске асыру механизмі;
- кәсіптік қызмет саласындағы құқықтық және рухани этикалық нормалары.
Іскерліктер:
- жеке бас бостандығы мен қадір-қасиетін қорғай алу;
- маманның кәсіби қызметін реттеуіш нормативтік-құқықтық құжаттарды қолдана білу.
БҚ 1
БҚ 2
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу.
Құжаттар, олардың тағайындалуы және құжаттау тәсілдері, құжаттау жүйесі, құжаттардың құрылысы; құжаттарды жинау және сақтау; іс жүргізуді ұйымдастыру және технологиясы; істерді қалыптастыру, ұйымдастыру тәртібі
Білімдер:
- тіркеудегі және тіркелмеген құжаттарды;
- кіріс құжатынан іріктеу процесінде тіркеу формасына жазылатын мағлұмат;
- іс номенкулатурасы мен құрау туралы анықтама;
- құру, ресімдеу және сақтау бойынша жұмысты ұйымдастыру нормативтік құжаттар;
- бланктің ішіне реквизиттерді орналастыру;
- бұйрық мазмұнын: жұмысқа қабылдау туралы; басқа жұмысқа ауыстыру туралы; өз еркімен жұмыстан шығу туралы, жұмыстан шығарылу туралы, ҚР «Еңбек туралы» Заңының 12172831 баптарын;
- кепілдік хаттың мөрінің болуы туралы;
- жұмысқа тұрудағы қажетті құжаттардың түрін;
- жеке еңбек келісімшарт пунктерінің мазмұнын;
- «Ішкі еңбек тәртібінің Ережесі» құжаттың мазмұнын.
Іскерліктер:
- анықтамалық әдебиетпен жұмыс жасау;
- құжаттардың барлық кезеңдерін технологиялық тізбек бойынша сипаттау;
- құжатқа заңды күшін енгізетін реквизиттерді рәсімдеу;
- жоғарыда аталған бұйрықтарды рәсімдеу;
- бланктерде әр түрлі хаттарды реквизиттерімен өңдеу;
- актілер, анықтамалар, хаттамалар, телефонограммаларды барлық қажетті реквизиттерімен құру;
- түйіндеме, сенім хат, кепілдік хаттарды барлық қажетті реквизиттерімен толтыру;
- штаттық кестесін құру.
БҚ 3
ЖКП 02
Сызу.
Сызбалардың графикалық өңделуі. Сызу геометриясы мен проекциялық сызу негіздері. Машина құрылысының сызуы. Сызуды орындау жалпы ережелер.
Білімдер:

ПК 2.1.1- 2.1.16
ПК 2.2.1- 2.2.7
ПК 2.3.1- 2.3.11
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин))
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский язык.
Синтаксис казахского языка; терминология по специальности; техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; развитие речи.
Знания:
- казахского языка в объеме, необходимом для работы и анализа текстов профессиональной направленности.
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологией в отрасли.
БК 3
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык.
Терминология по специальности; техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов; профессиональное общение; развитие речи.
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения
Умения:
- разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
БК 3
ОГД. 03
История Казахстана.
ОГД. 04
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования
Знания:
- требования нормативов физической подготовленности;
- основные понятия здорового образа жизни;
- техники выполнения нормативов;
- учебный практический материал;
- индивидуальные тактические задачи в учебной игре, правила игры.
Умения:
- составлять комплексы утренней физзарядки;
- выполнять нормативы физической культуры;
- применять изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
БК 5
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология.
Основные направления современной культурной политики; современное понимание гуманизма; культура и цивилизация, национальное в общечеловеческой культуре; человек, общество, цивилизация, культура, наука.
Знания:
- основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения;
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции: Ашельскую культуру, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Умения:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
БК 1
СЭД.02
Основы философии.
Общество как динамическая система; виды и формы общественных отношений; диалектика общества и природы
Знания:
представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах.
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 1
СЭД 03
Основы политологии и социологии.
Основные направления социальной политики и тенденции изменения социальной структуры; политические партии, политическая деятельность; социально- и этнонациональные отношения; социальные движения; политическая власть и властные отношения.
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- особенности процесса социализации личности, формы регуляции.
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 1
БК 2
СЭД 04
Основы экономики.
Особенности традиционной и рыночной экономики; основное содержание экономической реформы в Казахстане; структура экономики страны; кредитно-денежная и налоговая система; международное разделение труда.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике.
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 1
БК 4
БК 8
СЭД 05
Основы права.
Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы;
всеобщая декларация прав человека; личность, право, правовое государство; юридическая ответственность и ее виды; основные отрасли права; судебная система Республики Казахстан; правоохранительные органы.
Знания:
- прав и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности.
Умения:
- защищать личную свободу и достоинства;
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 1
БК 2
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Делопроизводство на государственном языке.Документы, их назначение и способы документации, система документации, структура документов; сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел.
Знания:
- регистрируемые и нерегистрируемые документы;
- сведения, выписываемые в регистрационную форму в процессе регистрации из входящего документа;
- об определении номенклатуры и формировании дел;
- нормативные документы при организации работы по формированию, оформлению и хранению дел;
- расположение реквизитов на бланках;
- содержание приказов: о приеме на работу; о переводе на другую работу; об увольнении по собственному желанию; об отстранении от работы; статьи 12,17,28,31 Закона РК «О труде»;
- о наличии печати на гарантийном письме;
- виды документов, необходимых при поступлении на работу;
- содержание пунктов индивидуального трудового договора;
- содержание документа «Правила внутреннего трудового распорядка».
Умения:
- работать со справочной литературой;
- охарактеризовать по технологической цепочке все этапы движения документа;
- оформлять реквизиты, которые придают документу юридическую силу;
- оформлять вышеуказанные приказы;
- оформлять на бланках виды писем с реквизитами;
- составлять акты, справки, протоколы, телефонограммы со всеми необходимыми реквизитами;
- оформлять резюме, доверенность, расписку со всеми необходимыми реквизитами;
- составлять штатное расписание.
БК 3
ОПД.02
Черчение.
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей
Знания:

- МЖБС 2.303-68 бойынша сызықтар, МЖБС 2.301-68 бойынша форматтар;
- МЖБС 2.304-81 бойынша сызба шрифтері;
- МЖБС 2.302-68 бойынша масшабтары; МЖБС 2.307 -68 өлшемдер жазу тәртібі, түйісу түрлері;
- проекциялар жазығы, проекциалар осі, олардың белгісі;
- қарапайым тіліктер туралы жалпы мағлұмат;
- ойықтар туралы жалпы мағлұмат
- бейне-көріністер, күрделі тіліктер, қималар, шығару элементтер;
- құрастыру сызбалардың тағайыдалуы және орындау тәртібі;
- құрастыру сызбаларды оқу тәртібі.
Іскерліктер:
- стандартқа сәйкес әр түрлі сызықтарды орындау;
- стандарттық шрифтпен сызбалардың жазбасын орындау;
- берілген масштаб бойынша бөлшектердің сызбасын орындау, масштабын анықтау;
- қарапайым тіліктерді қолдану арқылы модельдердің жиынтық сызбаларын орындау;
- бөлшектердің күрделі тіліктер мен қимасын орындау;
- МЖБС сай сұлбаларды оқу, құрау, өңдеу;
- құрастыру сызбаларды оқу және орындау, спецификация құрастыру.
КҚ 3.4.8
КҚ 3.5.7
ЖКП 03
Техникалық механика негіздері.
Статика: байланыс реакциясы, жазық және аралық күш жүйесінің тепе – теңдік жағдайы, күштің жұптық теориясы, жазық фигуралардың ауырлық орталығы. Кинематика: нүктелердің кинематикалық сипаты, нүкте қозғалысының теңдеуі, қатты денелердің нүкте қозғалысындағы жылдамдығы. Динамика: кіріс және айнымалы қозғалыстағы жұмыс пен қуатты анықтау, пайдалы әрекет коэффициенті. Материалдардың кедергісі: ішкі және сыртқы күштер, қиысудың геометриялық сипаты; кернеу және деформациясы; деформацияның әр түріндегі тұрақтылық, қаттылық, төзімділік есебін жүргізу. Машиналар мен механизмдердің бөлшектері: механизмдер мен машиналардың бөлшектері туралы негізгі ұғымы мен анықтамасы. Берілістер: цилиндрлік, конустылық, бұрамдықты, белдікті, тізбекті. Сырғу және тербеліс ішпектер. Тіректер. Ирек ойықты және шпондық қосылыстар.
Білімдер:
- статика аксиомасы, жуық нүктеге қатысты күш моментін анықтау ережесі;
- түйіскен және өздігінен орналасқан күштердің жазықтық жүйесінің тепе – теңдік теңдеулері;
- күрделі қималардың ауырлық орталығын анықтау формуласы;
- созылу, сығылу, кесу, мыжу, сынау, бугілудегі ішкі күштік факторларын, кернеуін анықтау формуласы;
- бойлық күштің эпюрін құру, қалыпты кернеудің, айнымалы моментінің, көлденең күштің және бүгілу моментінің реттілігі;
- тегіс учаскесінде және дененің айнымалы қозғалысында тұрақты күш пен қуаттың жұмысын анықтау формуласы; ретімен қосылған механизмдердің пайдалы әрекет коэффициенті;
- машиналар мен машина бөлшектеріне қойылатын негізгі талаптары;
- берілістің шартты белгілері; механизмдердің кинематикалық сұлбасы;
- тік тісті және тік емес тісті берілістердің тағайындалуы мен ерекшеліктері;
-тербеліс ішпектер материалдарының тағайындалуы, қолдану саласы, құрылымы;
- ось және біліктердің, редукторлардың тағайындалуы, қолдану саласы, құрылымы.
Іскерліктер:
- тепе теңдік теңдеуін құру және шамамен белгісізді шешу;
- нүктеге қатысты күш моментін анықтау; күш және моменттермен жүктелген, консольды, екі тіректі балка және басқа да денелердің тірек реакцияларын анықтау;
-брустың көлденең қимасында жүктеме түрлерін анықтау үшін қима тәсілін қолдану;
- бойлық күштің, қалыпты кернеудің, айнымалы моменттердің, көлденең күштің және бүгілу моменттерінің эпюрін құру;
- созу, ығыстыру, кесу, мыжу, айналдыру, бүгу есебінің үш түрін орындау;
- механизмдердің кинематикалық сұлбасын оқу және құру үшін шартты белгілерін қолдану;
- бұрыштық жылдамдықты, айнымалы моменттерді, барлық біліктердегі қуатын, жеке беріліс сатыларындағы байланысты анықтау;
- тісті берілістердің негізгі өлшемдерінің геометриялық есебін жүргізу.

- линии по ГОСТу 2.303-68, форматы по ГОСТу 2.301-68;
- шрифты чертежные по ГОСТу 2.304-81;
- масштабы по ГОСТу 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТу 2.307-68, виды сопряжений;
- плоскости проекций, оси проекций и их обозначение;
- основные сведения о простых разрезах;
- основные сведения о резьбах;
- изображения–виды, разрезы сложные, сечения, выносные элементы;
- назначение и порядок выполнения сборочного чертежа;
- порядок чтения сборочного чертежа.
Умения:
- вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе;
- выполнять комплексные чертежи моделей с применением простых разрезов;
- выполнять сложные разрезы и сечения деталей;
- читать, составлять и оформлять схемы согласно ГОСТам;
- читать и выполнять сборочные чертежи, составлять спецификацию
ПК 3.4.8
ПК 3.5.7
ОПД.03
Основы технической механики.Статика: реакция связей, условия равновесия плоской и пространственной систем сил, теория пары сил, центр тяжести плоских фигур. Кинематика: кинематические характеристики точки, уравнения движения точки, ускорения при различных видах движения точки твердого тела. Динамика: определение работы и мощности при поступательном и вращательном движении, коэффициент полезного действия. Сопротивление материалов: внешние и внутренние силы; геометрические характеристики сечений; напряжения и деформации; расчеты на прочность, жесткость и устойчивость при различных видах деформации. Детали машин и механизмов: основные понятия и определения деталей механизмов и машин. Передачи: цилиндрические, конические, червячные, ременные, цепные. Подшипники скольжения и качения. Опоры. Резьбовые и шпоночные соединения.
Знания:
- аксиомы статики; правило определения момента силы относительно точки;
- формулы определения центра тяжести сложных сечений;
- формулы определения напряжений, внутренних силовых факторов при растяжении, сжатии, срезе, смятии,учении, изгибе;
- последовательность построения эпюр продольных сил, нормальных напряжений, крутящих моментов, поперечных сил и изгибающих моментов;
- формулы определения работы постоянной силы и мощности на прямом участке и при вращательном движении тела; к.п.д. механизмов соединенных последовательно;
- основные требования к машинам и деталям машин;
- условное обозначение передач; кинематические схемы механизмов;
- назначение и особенности прямозубых и непрямозубых зубчатых передач;
- назначение, область прменения, конструкция, материалы подшипников качения;
- назначение, область применения, конструкцию осей и валов, редукторов.
Умения:
- составить уравнения равновесия и решить их относительно неизвестных;
- определять моменты сил относительно точек;
- определять опорные реакции консольных, двухопорных балок и других тел, нагруженных силами и моментами;
- применять метод сечений для определения вида нагружения в поперечном сечении бруса;
- строить эпюры продольных сил, нормальных напряжений, крутящих моментов, поперечных сил и изгибающих моментов;
- выполнять три вида расчетов при растяжении, сжатии, срезе, смятии, кручении, изгибе;
- использовать условные обозначения передач для чтения и составления кинематических схем механизмов;
- определять угловые скорости, вращающие моменты, мощности на всех валах, передаточные отношения отдельных ступеней передач;
- производить геометрический расчет основных размеров зубчатых передач.

КҚ 3.4.11
ЖКП 04
Электротехника теория негіздері.
Тұрақты токтағы электр тізбектер. Бір фазалы және үш фазалы синусоидалы токтар; тұрақты және айнымалы токтағы электр машиналар; күштік трансформаторлар, трансформаторлардың арнайы түрлері. Электр энергия тудыру, жеткізу және тарату туралы жалпы мағлұмат.
Білімдер:
- электр өрісінің сипаттамалары;
- тұрақты токтағы тізбегінің негізгі параметрлері; электр энергия көзінің электр қозғаушы күш;
- электромагниттік индукция заңы;
- әр түрлі жүйедегі аспаптардың құрылымы;
- тұрақты токқа қарай айнымалы токтың артықшылығы; айнымалы токтың сипаттамалары;
- үш фазалы тұтынушылардың қосылу сұлбалары;
-үш фазалы тізбекті есептеу тәсілі мен ережесі;
- электржетек құрамы, электржетектер түрлері, электржетектің жұмыс режимі;
- электр станциялар түрлері, электр беріліс желілері мен трансформаторлық қосалқы станциялардың құрылымы туралы жалпы мағлұмат.
Іскерліктер:
- өткізгіш кедергісін, Ом заңы бойынша ток шамасын, электр ток жұмысы мен қуатын есептеу;
- тік және айналмалы орауыштың индуктивтілігін анықтау;
- аспаптың шкала белгісі бойынша сипаттама беру;
- үш фазалы симметриялы емес және симметриялы тізбектің есебін орындау;
- релелік-түйістіргіш басқару сұлбасын оқу.
КҚ.3.5.1
ЖКП 05
Электрондық техника негіздері.
Жартылай өткізгіш түзеткіштер, тұрақтандырғыш, күшейткіш және генератор. Микроэлектроника интегралды сұлбалары.
Білімдер:
- әр түрлі дискреттік аспаптардың құрылымы, іс-әрекет принципі, негізгі техникалық параметрлер, маркалары, шартты белгілері және қолдану саласы;
- негізгі типтік сұлбалар, қоректендіру көзі мен түрлендіргіш құрылғыларды құрастыру негіздері;
- сұлбаның әр элементінің тағайындалуы;
-сұлба жұмысын айқындайтын негізгі кестелер;
- төменгі жиіліктегі күшейткіш каскадтардың сұлбасын, қуатты күшейткіштер, көп каскадты күшейткіштер, тұрақты токтағы күшейткіштер, операциялық күшейткіштердің сұлбасын құру негіздері;
- генераторлар мен импульсті құрылғыларының типтік сұлбасының жұмысы және құрастыру негіздері;
- электроника даму көріністері.
Іскерліктер:
- түзеткіштер есебін жүргізу;
- төмен жиіліктегі күшейткіштердің параметрлерін анықтау;
- логикалық элементтері үшін дәлдік кестесін құру.
БҚ 4
КҚ. 3.5.1
ЖКП 06
Электрматериалтану.
Заттардың құрылымы туралы жалпы мағлұмат. Электр материалдардың жіктемесі. Өткізгіш материалдар. Жартылай өткізгіш материалдар. Диэлектрлік материалдар. Магниттік материалдар. Электрондық техника өнімдері үшін қолданылатын материалдар.
Білімдер:
- материалтану физикалық-химиялық негіздері;
- электртехникалық және құрылымдық материалдардың негізгі қасиеттері, қолдану саласы.
Іскерліктер:
-құрама бойынша қорытпаның сипаттамасын беру;
-өткізгіш материалдарды жіктеу;
- сым және кабельдің маркасын тану;
-электроқшаулағыш материалдардың электр төзімділігін анықтау;
- магниттік материалдың түрін анықтау;
-дәнекер және флюс таңдау.
БҚ 4
ЖКП 07
Электр өлшеулер.
Электр түрлендіргіштер. Аспаптардың Мемлекеттік жүйесі. Электр өлшеуіш аспаптар мен электр өлшемдер. Температура, қысым, деңгей, заттың саны мен шығынын, заттың физикалық – химиялық қасиетін өлшеу аспаптары. Ақпаратты айқындау құрылымы. Техникалық өлшемдер. Әмбебап және арнайы өлшем құралдары. Желілік шамадағы өлшеу құралдарын таңдау.
Білімдер:
- өлшегіш аспаптардың шамасын тағайындау;
- өлшегіш аспаптардың тағайындалуы;
- өлшегіш шамаларды түрлендіру тәсілдері;
- электр заңы;
- потенциометрдің жұмыс принципі; өлшеу шамаларды цифрлы түріне айналдыру тәсілдер;
- тіркеу аспаптар мен түрлендіргіштердің жұмыс принципі.
Іскерліктер:
- зертханалық жұмыстар атқару барысында өлшеу бірліктері мен формулаларды қолдану;
- шунт кедергісін және қосымша кедергіні есептеу;
- өлшеуіш трансформаторларды таңдау;
- электр тізбектің параметрлерін анықтау;
- нақты аспаптарды қолдану және қосылу сұлбаларын орындау;
- тіркеу аспап таңдау және оның жұмыс принципін игеру.

ПК 3.4.11
ОПД.04
Теоретические основы электротехники.
Электрические цепи постоянного тока. Однофазный и трехфазный синусоидальный токи; электрические машины постоянного и переменного токов; силовые трансформаторы, специальные виды трансформаторов. Общие сведения о производстве, передаче и распределении электрической энергии.
Знания:
- характеристики электрического поля;
- основные параметры цепи постоянного тока; ЭДС источника электроэнергии;
- закон электромагнитной индукции;
- устройство приборов разных систем;
- преимущество переменного тока перед постоянным;
- характеристики переменного тока;
- схемы соединения трехфазных потребителей;
- методы и правила расчета трехфазной цепи;
- состав электроприводов, виды электроприводов, режимы работы электроприводов;
- общие сведения о типах электростанций, об устройствах линий электропередач и трансформаторных подстанций.
Умения:
- рассчитывать сопротивление проводника, ток по закону Ома, работу и мощность электрического тока;
- определять индуктивность прямой и кольцевой катушки;
- давать характеристику прибора по символам на его шкале;
- производить расчет симметричных и несимметричных трехфазных цепей;
- читать схемы релейно-контакторного управления.
ПК 3.5.1
ОПД.05
Основы электронной техники.Полупровдниковые выпрямители, стабилизаторы, усилители и генераторы. Интегральные схемы микроэлектроники.
Знания:
- устройство, принцип действия, основные технические параметры, маркировку, условные обозначения и область применения различных дискретных приборов;
- принцип построения основных типовых схем, источников питания, преобразовательных устройств;
- назначение каждого элемента схемы;
- основные графики, поясняющие работу схем;
- принцип построения схем усилительных каскадов низкой частоты, усилителей мощности, многокаскадных усилителей, усилителей постоянного тока, операционных усилителей;
- принцип построения и работу типовых схем генераторов и импульсных устройств;
- перспективы развития электроники.
Умения:
- производить расчет выпрямителей;
- определять параметры усилителей низкой частоты;
- составлять таблицы истинности для логических элементов.
БК 4
ПК 3.5.1
ОПД.06
Электроматериаловедение.
Общие сведения о строении вещества. Классификация электроматериалов. Проводниковые материалы. Полупроводниковые материалы. Диэлектрические материалы. Магнитные материалы. Материалы для изделий электронной техники.
Знания:
- физико-химических основ материаловедения;
- основных свойств электротехнических и конструкционных материалов, области их применения.
Умения:
- давать характеристику сплава в зависимости от состава;
- классифицировать проводниковые материалы;
- расшифровывать марки проводов и кабелей;
- определять электрическую прочность электроизоляционных материалов;
- определять тип магнитных материалов;
- выбирать припои и флюсы.
БК 4
ОПД. 07
Электрические измерения.Электрические преобразователи. Государственная система приборов. Электроизмерительные приборы и электрические измерения. Приборы измерения температуры, давления, уровня, количества и расходов вещества, физико-химических свойств веществ. Устройство отображения информации. Технические измерения. Универсальные и специальные средства измерений. Выбор средства измерения линейных величин.
Знания:
- назначение мер измерительных приборов;
- назначение измерительных приборов;
- способы преобразования измерительных величин;
- законы электричества;
- принцип действия потенциометров; способы преобразования измеряемых величин в цифровую форму;
- принцип действия регистрирующих приборов и преобразователей.
Умения:
- использовать единицы измерения и формулы при выполнении лабораторных работ;
- рассчитать сопротивление шунта и добавочные сопротивления;
- подобрать измерительные трансформаторы;
- определять параметры электрической цепи;
- пользоваться точными приборами и выполнять схемы включения;
- подобрать регистрирующий прибор и разобраться в принципе действия.

КҚ 3.4.1
ЖКП 08
Автоматтандырылған электржетегі.
Электржетек механикасы. Тұрақты токтағы қозғалтқыштарының электрмеханикалық қасиеттері. Айнымалы токтағы қозғалтқыштарының электрмеханикалық қасиеттері. Электр жетектердің жылдамдығын реттеу. Электржетектегі ауыспалы процестер. Іске қосу, тежеуіш және реттеу кедергілердің есебі. Электр жетектегі энергия және қуат шығындары. Қозғалтқыштарды таңдау. Электржетектердің электрмеханикалық аппараттары және басқару құрылғылары. Электржетектің релелік –түйістіргіш басқарылуы. Түйіспесіз аппараттарды қолдану арқылы электр жетекті басқару.
Үздікссіз жұмыс істейтін жүйелер арқылы электржетегін басқару
Білімдер:
- электржетек негіздері;
- электржетектегі ауыспалы процестері;
- электржетектің басқару сұлбасы;
- кедергі есебі, электр қозғалтқыш таңдау тәсілдері;
- электржетегін басқару тәсілдері.
Іскерліктер:
- автоматтандырылған жетектің сұлбасын жинау;
- іске қосқыш, тежеуіш пен реттегіш кедергілердің есебін жүргізу;
- жұмыс режимі мен қоршаған ортаға байланысты электр қозғалтқыштарды есептеу және таңдау.
КҚ 3.4.2
КҚ.3.4.10
КҚ 3.5.2
ЖКП 09
Электр машиналар.
Тұрақты токтағы машина туралы жалпы мағлұмат. Тұрақты токтағы машинаның магниттік тізбегі. Жүктемедегі машинаның магниттік өрісі. Электр машиналардың пайдалы әрекет коэффициенті және шығындары. Тұрақты токтағы генераторлар. Тұрақты токтағы қозғалтқыштар. Айнымалы токтағы машиналардың жіктемесі және құрылымы. Коллекторсыз асинхронды машина туралы жалпы мағлұмат. Асинхронды қозғалтқыштарды іске қосу. Бір фазалы және екі фазалы асинхронды машиналар. Синхронды машиналар туралы негізгі мағлұмат. Электр машиналарды қыздыру және суыту.
Білімдер:
- тұрақты токтағы машиналардың жұмыс принципі;
- тұрақты тоқтағы машиналардың құрылымы; якорлық орамдар құрылымы;
- машинаның магниттік тізбегін есептеу тәсілдері;
- коммутация процесінің маңызы, коммутация түрлері;
- тұрақты токтағы генераторларының жіктемесі; тұрақты токтағы генераторлардың сипаты;
- тұрақты токтағы қозғалтқыштардың жұмыс принципі; тұрақты токтағы қозғалтқыштардың жіктемесі және сипаты, тұрақты токтағы қозғалтқыштардың іске қосу тәсілдері;
- активті роторы бар синхронды қозғалтқыштардың жұмыс принципі мен құрылымы; синхронды қозғалтқыштарды қолдану саласы;
- асинхронды қозғалтқыштың іс-әрекет принципі мен құрылымы;
- қысқа тұйықталу және фазалы роторы бар асинхронды қозғалтқышты іске қосу тәсілдері;
- бір қалыпты режимде үш фазалы қозғалтқышты қолдану.
Іскерліктер:
- қосылу тобын анықтау;
- синхронды реактивтік қозғалтқыштарды құрылымдық қабілетіне қарай анықтау;
- синхрондық қозғалтқышты қосу;
- асинхронды қозғалтқыштың сипаттамаларын талдау;
- асинхронды қозғалтқышты іске қосу;
- үш фазалы асинхронды қозғалтқышты реверстеу.
КҚ.3.4.2
КҚ.3.4.10
КҚ.3.5.2
ЖКП 10
Еңбек қорғау.
Еңбек қорғау құқықтық және ұйымдастыру мәселелер. Техника қауіпсіздіқ негіздері. Өндірістік санитария. Өрт қауіпсіздігінің негіздері. Әрекеттегі электр құрылғылары мен электрмен қамсыздандыру жүйесінде өндіріс жұмыстарының қауіпсіздік негіздері.
Білімдер:
- еңбек қорғау құқықтық негіздері
- кәсіпорындарда қауіпсіздік техникасы қызметі туралы ереже және еңбек жағдайларын жақсартуды жоспарлау түрлері,
- адам ағзасына әсер ететін зиян өндірістік факторларымен күресу тәсілдері мен әдістері;
- жұмыс орындарда еңбек жағдайын қалыптастыруды қамтамасыз ету ерекшеліктері;
- адам денесіне электр токтың әсері, өндірістегі электр қондырғыларын қызмет ететін жұмысшылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету негізгі тәсілдері мен құралдары
- электр қондырғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасын сақтау;
- өрт қауіпсіздігінің талаптары;
- өрт сөндіру тәсілдері.
Іскерліктер:
- қауіпсіз еңбек қамтамасыз ету нормативтік және заңды құжаттарды пайдалану;
- қауіпсіз еңбек жөнінде дәрістер ұйымдастыру;
- зиян өндірістік факторлардың әсерінен қорғаныс құралдарды қолдану;
- электр ток жарақаттануда алғашқы көмек көрсету;
- қауіпсіздік ережесін пайдалану талаптарына сай электр жабдықтарының тексеру жұмысын жүргізу;
- электр токпен жарақаттанудан қорғаныс құралдарын таңдау және олардың жарамдылығын анықтау;
- бірінші реттілік өрт сөндіру құралдарын сынақтан өткізу;
- өндірісте оқыс жағдайларды зерттеу, есеп құжаттаманы құрастыру.
БҚ 2
БҚ 4

ПК 3.4.1
ОПД. 08
Автоматический электропривод.Механика электропривода. Электромеханические свойства двигателей постоянного тока. Электромеханические свойства двигателей переменного тока. Регулирование скорости электроприводов. Переходные процессы в электроприводах. Расчет пусковых, тормозных и регулировочных сопротивлений. Потери мощности и энергии в электроприводах. Выбор двигателей. Электромеханические аппараты и устройства управления электроприводом. Релейно-контакторное управление электроприводом. Управление электроприводом с применением бесконтактных аппаратов. Управление электроприводом с помощью непрерывно действующих (замкнутых) систем.
Знания:
- основы электропривода;
- переходные процессы в электроприводах;
- схемы управления электроприводом;
- методы расчета сопротивлений, выбора электродвигателей;
- способы управления электроприводом.
Умения:
- собрать схемы автоматизированного привода;
- рассчитать пусковые, тормозные, регулировочные сопротивления;
- рассчитывать и выбирать электродвигатели в зависимости от режима работы и условий окружающей среды.
ПК 3.4.2
ПК 3.4.10
ПК 3.5.2
ОПД.09
Электрические машины.
Основные сведения о машине постоянного тока. Магнитная цепь машины постоянного тока. Магнитное поле машины при нагрузке. Потери и коэффициент полезного действия электрических машин. Генераторы постоянного тока. Двигатели постоянного тока. Классификация и устройство машин переменного тока. Основные сведения о бесколлекторной асинхронной машине. Пуск в ход асинхронных двигателей. Однофазные и двухфазные асинхронные машины. Основные сведения о синхронных машинах. Нагревание и охлаждение электрических машин.
Знания:
- принцип действия машин постоянного тока;
- конструкцию машины постоянного тока; конструкцию якорных обмоток;
- методы расчета магнитной цепи машины;
- сущность процесса коммутации; виды коммутации;
- классификацию генератора постоянного тока; характеристики генераторов постоянного тока;
- принцип действия двигателей постоянного тока; классификацию и характеристики двигателей постоянного тока; способы пуска двигателей постоянного тока;
- принцип действия и конструкцию синхронных двигателей с активным ротором; область применения синхронных двигателей;
- принцип действия и конструкцию асинхронных двигателей;
- способы пуска асинхронных двигателей с короткозамкнутым и фазным ротором;
- использование трехфазных двигателей в однородном режиме.
Умения:
- определить группу соединения;
- определять вид синхронного реактивного двигателя по его конструктивным способностям;
- включать синхронный двигатель;
- делать анализ характеристик асинхронного двигателя;
- выполнять пуск в ход асинхронного двигателя;
- выполнять реверс трехфазного асинхронного двигателя.
ПК 3.4.2
ПК 3.4.10
ПК 3.5.2
ОПД.10
Охрана труда.
Правовые и организационные вопросы охраны труда. Основы техники безопасности. Производственная санитария. Основы пожарной безопасности. Основы безопасности производства работ на действующих электроустановках и в системах электроснабжения
Знания:
- правовые основы охраны труда;
- положение о службе ТБ на предприятиях и видах планирования улучшений условий труда;
- методы и способы борьбы с влияниями вредных производственных факторов на организм человека;
- особенности обеспечения нормализации условий труда на рабочем месте;
- воздействие электрического тока на организм человека; основные способы и средства обеспечения безопасности работников, обслуживающих электроустановки на производстве;
- правила ТБ при выполнении работ в электроустановках;
- требования пожарной безопасности;
- способы тушения пожаров.Умения:
- применять нормативные и юридические документы, обеспечивающие безопасность труда;
- организовывать обучение безопасности труда;
- применять средства защиты от воздействия вредных производственных факторов;
- оказывать доврачебную помощь при поражении электрическим током;
- проводить обследование электрооборудования на соответствие требованиям правил безопасной эксплуатации;
- определять и устанавливать пригодность средств обеспечения защиты от поражения электрическим током;
- проводить испытания первичных средств пожаротушения;
- проводить расследование несчастных случаев на производстве, составлять учетную документацию.
БК 2
БК 4

КҚ 3.4.7
КҚ 3.5.6
АП.00
Арнайы пәндер
Біліктілік: 0910043 – Электр механигі
АП.01
Кәсіпорындарды электрмен қамсыздандыру.
Электрмен қамсыздандырудың жалпы мәселелері. Электр жүктемелер. Цех бойындағы электр тораптар. Сандық электронды машиналарын қолданумен электрмен қамсыздандыру жүйесіндегі техникалық- экономикалық есебінің негіздері. Электр энергияның сапасы. Күштік трансформаторлардың санын және қуатын таңдау. Кернеуді таңдау. Кабельдер сымдарының талсымдары мен қимасын таңдау. Кәсіпорынның қоректендіру қосалқы станцияларын орналастыру. Электрмен қамсыздандыру жүйесінде шиналар мен шина сымдар. Реактивтік қуаттың өтемақысы. Электр энергия қоректендіру көзі мен қабылдағыштардың бейтараптама режимі. Электр энергия шығындарын анықтау және электрлік балансы. Кәсіпорын электрмен қамсыздандыру жүйелер элементтерінің рауалы жүктемесі. Ғимараттарды электрмен жабдықтау. Электрлік жарықтандыру. Электржетек, басқару және қорғаныс аппаратура. Лифт қондырғылар. Ғимарат электр тораптарының есебі туралы ұғым және сұлба құру негіздері. Электртартылымдар мен электр құрылғылар.
Білімдер:
- электрмен жабдықтау сұлбасы, кәсіпорынның жүктеме кестесі;
- цех тораптардың электр жабдықтары құрылымы;
- электр жүктеме есебінің тәсілдері, күштік трансформаторлар, жетек және кабельдердің кернеуін, санын және қуатын есептеу әдістері;
- ғиматартарды электрмен қамсыздандыру сұлбасы, рауалы жүктемелер;
- электр желісін есептеу тәсілдері, электр жетек басқару және қорғаныс аппараттарын таңдау.
Іскерліктер:
- электрмен қамсыздандыру сұлбасын оқу;
- жүктеме кестесін құру, қосалқы станциялардың орналасу жерін таңдау;
- 1000 В дейін және 1000 В –тан жоғары кернеудегі электр жабдықтары мен күштік трансформаторларды таңдау арқылы кәсіпорындар мен азаматтық ғимараттардың толық есебін жүргізу.
КҚ 3.4.8
КҚ 3.4.10
АП.02
Кәсіпорындардың электр жабдықтары.
Электр қызу қондырғылардың электр жабдықтары. Электрмен балқытып біріктіру қондырғылардың электр жабдықтары. Мосттық кранның электр жабдықтары. Лифт автоматтандырылуы және электр жабдықтары. Үздіксіз көлік механизмдері мен жер үстіндегі электр арбаның электр жабдықтары. Металл кесу станоктар туралы жалпы мағлұмат. Сорап қондырғылардың электр жабдықтары. Жарылыс және өртке қауіпті панажайлардың электр жабдықтары.
Білімдер:
- қоршаған орта жағдайлары мен жүктемеге байланысты механизмдер электр жабдықтарының жіктемесі;
- басқару және қорғаныс аппараттарын және электр жабдықтарын таңдау тәсілдері;
- электр жабдықтарын басқару сұлбалары және техникалық пайдалану ережесі.
Іскерліктер:
- электр жабдықтарды басқару сұлбасын құру және жинау;
- механикалық сипаттамалар және қоршаған орта жағдайларына байланысты электр қозғалтқыштарын жинау;
- ағымды жөндеу жұмыстарын орындау, электр машиналар мен басқару аппаратураларының ақауларын табу.
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.9
АП.03
Релелік қорғаныс.
Электр жабдықтардың релелік қорғанысы. Электр жабдықтардың ақаулану түрлері және қалыпсыз жұмыс режимі туралы негізгі ұғым. Релелік қорғанысқа қойылатын негізгі талаптар. Релелік қорғаныс қызметіндегі негізгі принциптері. Релелік қорғаныстың іске қосылудағы сигнал беруі. Релелік қорғаныстың негізгі элементтері. Реленің тікелей бірінші тізбекке және тоқ трансформаторы арқылы қосылу тәсілі. Трансформаторлардың, электр қозғалтқыштың электр беріліс желісінің релелік қорғаныс қондырғылары. Тарату құрылғыларының жиынтық шиналарының қорғанысы. Әрекеттегі және жалған қорғаныс жұмыстары. Сақтандырғыш қорғанысы. Релелік қорғанысын жедел қызметтендіру.
Білімдер:
- негізгі және қосымша реленің құрылымы, іс-әрекет принципі;
- принциптік қорғаныс сұлбалары;
- релелік қорғанысқа қойылатын талаптар;
-желілер, жиынтық шиналар, трансформатор, электр қозғалтқыштағы дифференциалды қорғанысының іс-әрекет принципі;
- АПВ, АВР, АРВ, АУР,
АРН тағайындалуы және іс әрекет принципі.
Іскерліктер:
-ірі электр машиналар мен аппараттардың, электр беріліс желілер және трансформатордың релелік қорғаныс және автоматика сұлбаларын оқу.
КҚ 3.4.2
АП.04
Электр тораптар мен жарықтандыру.
Электр тораптар. Жіктемесі, құрылымдық орындалуы. Сымдар мен кабельдердің қызуы және олардың қорғанысы. Кернеу шығыны бойынша ашық тораптардың электрлік есебі. Электрлік күштік және жарықтандыру тораптардың есебі. Қуат коэффициенті және оны жоғарлату тәсілдері. Электрлік жарықтандыру. Жарық шамалар мен бірліктер, жарық көздері мен жарықтандырғыш аспаптар. Жарықталуды нормалау және жарықтандыру қондырғылардың есебі. Электр қондырғыларды жерлендіру. Негізгі жарық, техникалық көрсеткіштер мен шамалар. Жарық көздері мен шамдалдар. Жарықтандыру есебі
Білімдер:
- күштік тораптар мен жарықтандыру тораптардың жіктемесі және есебі;
- cos ц шамасы және оны арттыру әдістері;
- шамдалдар түрлері мен жарық көздері;
- жерлендіру құрылымы.
Іскерліктер:
- жарықталу және кернеу шығыны бойынша есеп жүргізу;
- кернеу шығыны бойынша сымдар мен кабельдер таңдау;
- жарық көздері мен шамдалдарды таңдау.
КҚ 3.4.3
АП.05
Электр жабдықтарды жөндеу, реттеу және сынақтау.
Күштік трансформаторларды жөндеу. Электр машиналарды жөндеу. 1000В жоғары кернеудегі қондырғылар мен тарату құрылғылардың электр аппараттарын жөндеу. Іске қосу –реттеу сынақтары үшін аппараттар мен аспаптар. Электр машиналарды сынақтан өткізу және баптау. Трансформаторларды сынақтау және реттеу. Екінші реттік тізбектің сынағы мен реттелуі. Релелік қорғаныс, түйістіргіш-релелік аппаратура мен автоматика құрылғыларының сынағы мен реттелуі. Іске қосу-реттеу жұмыстарды ұйымдастыру және техникалық құжаттаманы құру. Сынақтар негізі. Сынақтардың көлемі мен нормасы. ЭРЦ сынақ станциялары. Сынақтардың көлемі, тәсілдері және жабдығы. Аппараттар мен аспаптардың сынағы. 35 кв дейін кернеудегі күштік кабель желісін сынақтау. Жерлендіру құрылғыларды сынақтау.
Білімдер:
- 1000 В дейін және 1000 В жоғары кернеудегі электр жабдықтардың жөндеу және реттеу жұмыстарын ұйымдастыру;
- сынау аспаптар мен аппараттардың тағайындалуы мен қолдануы;
- автоматика және релелік қорғаныс, жерлендіргіш құрылғылар, кабельдік желілерді сынау және реттеу әдістемесі.
Іскерліктер:
- 1000В дейін және 1000 В жоғары кернеудегі электр жабдықтар, іске қосқыш аппаратуралардың ағымды жөндеу жұмыстарын орындау;
- электр құрылғыларды монтаждау және жөндеу жұмыстарынан кейін реттеу жұмысын атқару;
- іске қосу реттеу және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру.
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.9
АП.06
Электрқауіпсіздік негіздері.
Жалпы ережелер. Қорғаныс және автоматика. Тарату құрылғылары және қосалқы станциялары. Электр күштік құрылғылар. Арнайы құрылғылардың электр жабдықтары. Электр қондырғыларын қажетке жаратуын ұйымдастыру. Жалпы тағайындалған электр қондырғылар мен электр жабдықтар. Арнайы тағайындалған электр қондырғылар. Тұтынушылар электр қондырғыларының аппараттар мен электр жабдықтарын сынақтау. Электр қондырғыларының техникалық ақауларын табу. Тұтынушы электр қондырғыларының электр жабдықтарын және аппараттарын сынақтау нормасы. Техника қауіпсіздігінің жалпы ережелері. Қызметкерлерге қойылатын талаптар. Жедел қызмет көрсету. Еңбек қауіпсіздігін қамтуды ұйымдастыру шаралары. Кернеусіз жұмыс қауіпсіздігін қамту техникалық шаралар. Механизмдер мен жүк көтергіш машиналарды қолдану арқылы жұмыс атқару. Электр өрісінің ықпалымен жүргізілетін жұмыстар. Кернеудегі оқшаулатқыштарды жуу және тазалау. Сынақтар мен өлшемдер. ӘрҒ-түрлі электр құрылғыларын пайдаланудағы қосымша қауіпсіздік техникасы ережелері
Білімдер:
- электр қондырғыларын құру ережелері, техникалық қажетке жарату ережелері, қауіпсіздік техникасы ережелері.
Іскерліктер:
- электр қондырғыларды қызметтендіру, пайдалану және монтаждық жұмыстарды атқару кезінде ұйымдастыру және техникалық шараларын орындау.

ПК 3.4.7
ПК 3.5.6
СД.00
Специальные дисциплины
Квалификация: 091004 3-Электромеханик
СД.01
Электроснабжение промышленных предприятий.
Общие вопросы электроснабжения. Электрические нагрузки. Цеховые электрические сети. Основы технико-экономических расчетов в системах электроснабжения с применением цифровых ЭВМ. Качество электрической энергии. Выбор числа и мощности силовых трансформаторов. Выбор напряжений. Выбор сечений проводов и жил кабелей. Выбор места расположения питающих подстанций промышленного предприятия. Шины и шинопроводы в системах электроснабжения. Компенсация реактивной мощности. Режим нейтрали источников и приемников электроэнергии. Электробаланс и определение потерь электрической энергии. Допустимые перегрузки элементов систем электроснабжения промышленных предприятий. Электроснабжение зданий. Электрическое освещение. Электропривод, аппаратура управления и защиты. Лифтовые установки. Принципы построения схем и понятие о расчете электрических сетей зданий. Электропроводки и электроконструкции
Знания:
- схемы электроснабжения, графики нагрузок предприятий;
- устройство и электрооборудование цеховых сетей;
- методы расчета электрических нагрузок, выбора напряжений, числа и мощности силовых трансформаторов, приводов и кабелей;
- схемы электроснабжения зданий, допустимые перегрузки;
- методы расчета электрических сетей, выбора электропривода, аппаратуры управления и защиты.
Умения:
- читать схемы электроснабжения;
- составлять графики нагрузок, выбирать место расположения подстанций;
- выполнять полный расчет электроснабжения предприятий и гражданских зданий с выбором силовых трансформаторов и электрооборудования до и выше 1000 В.
ПК 3.4.8
ПК 3.4.10
СД.02
Электрооборудование промышленных предприятий. Электрооборудование установок электронагрева. Электрооборудование установок электрической сварки. Электрооборудование мостовых кранов. Электрооборудование и автоматизация лифтов. Электрооборудование наземных электротележек и механизмов непрерывного транспорта. Общие сведения о металлорежущих станках. Электрооборудование насосных установок. Электрооборудование во взрыво- и пожароопасных помещениях.
Знания:
- классификацию электрооборудования в зависимости от нагрузки и условий окружающей среды;
- методы выбора электрооборудования и аппаратов управления и защиты;
- схемы управления и правила технической эксплуатации электрооборудования
Умения:
- составлять и собирать схемы управления электрооборудованием;
- выбирать электродвигатели по механическим характеристикам и условиям окружающей среды;
- выполнять текущий ремонт, определять неисправности электромашин и аппаратуры управления.
ПК 3.4.2
ПК 3.4.4
ПК 3.4.9
СД.03
Релейная защита.
Релейная защита электрооборудования. Основные понятия о видах повреждений и ненормальных режимах работы электрооборудования. Основные требования к релейной защите. Основные принципы действия релейной защиты. Сигнализация срабатывания релейной защиты. Главные элементы релейной защиты. Способы включения реле непосредственно в первичную цепь и через трансформаторы тока и напряжения. Установки релейной защиты трансформаторов, электродвигателей, линий электропередач. Защита сборных шин распределительных устройств. Действительная и ложная работа защит. Защита предохранителями. Оперативное обслуживание релейных защит.
Знания:
- устройство и принцип действия основных и вспомогательных реле;
- принципиальные схемы защиты;
- требования к релейной защите;
- принцип действия дифференциальных защит линий, сборных шин, трансформаторов, электродвигателей;
- назначение и принцип действия АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН.
Умения:
- читать схемы релейной защиты и автоматики крупных электрических машин и аппаратов, линий электропередачи и трансформаторов.
ПК 3.4.2
СД.04
Электрические сети и освещение.
Электрические сети. Классификации, конструктивное выполнение. Нагрев проводов и кабелей и их защита. Электрический расчет разомкнутых сетей по потере напряжения. Расчет электрических силовых и осветительных сетей. Коэффициент мощности и способы его повышения. Электрическое освещение. Световые величины и единицы, источники света и осветительные приборы. Нормирование освещенности и расчет осветительных установок. Заземление в электроустановках. Основные светотехнические показатели и величины. Источники света и светильники. Расчет освещенности.
Знания:
- классификацию и расчет силовых сетей и сетей освещения;
- значение cosj и способы его повышения;
- типы светильников и источников света;
- устройство заземления.Умения:
- выполнять расчет по потере напряжения и освещенности;
- выбирать провода и кабели по потере напряжения;
- выбирать источники света и светильники.
ПК 3.4.3
СД. 05
Ремонт, наладка и испытание электрооборудования.
Ремонт силовых трансформаторов. Ремонт электрических машин. Ремонт электрических аппаратов РУ и установок напряжением выше 1000 В. Ремонт электрической аппаратуры распределительных устройств и установок напряжением до 1000 В. Аппаратура и приборы для пусконаладочных испытаний. Испытание и наладка электрических машин. Испытание и наладка трансформаторов. Испытание и наладка вторичных цепей. Испытание и наладка релейной защиты, контакторно-релейной аппаратуры и устройств автоматики. Организация пусконаладочных работ и составление технической документации. Основы испытаний. Объем и нормы испытаний. Испытательные станции ЭРЦ. Объекты, методы и оснащение испытаний. Испытания аппаратов и приборов. Испытание силовых кабельных линий напряжение до 35 кВ. Испытание заземляющих устройств.
Знания:
- организацию ремонта и наладки электрооборудования до и выше 1000 В;
- назначение и применение аппаратуры и приборов для испытаний;
- методику испытаний и наладки релейной защиты и автоматики, кабельных линий и заземляющих устройств.
Умения:
- выполнять текущий ремонт электрооборудования напряжением до и выше 1000 В и пускорегулирующей аппаратуры;
- проводить наладку и испытания после монтажа и ремонта электроустановок;
- организовывать ремонтные и пусконаладочные работы.
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.9
СД.06
Основы электробезопасности.Общие правила. Защита и автоматика. Распределительные устройства и подстанции. Электросиловые установки. Электрооборудование специальных установок. Организация эксплуатации электроустановок. Электрооборудование и электроустановки общего назначения. Электроустановки специального назначения. Испытания электрооборудования и аппаратов электроустановок потребителей. Техническое диагностирование электроустановок. Нормы испытаний электрооборудования и аппаратов электроустановок потребителей. Общие положения техники безопасности. Требования к персоналу. Оперативное обслуживание и производство работ. Организационные мероприятия по обеспечению безопасности работ. Технические мероприятия по обеспечению безопасности работ со снятием напряжения. Работа с применением механизмов и грузоподъемных машин. Работы в зоне влияния электрического поля. Обмывка и чистка изоляторов под напряжением. Испытания и измерения. Дополнительные положения техники безопасности при эксплуатации различных электроустановок.
Знания:
- правила устройства электроустановок, правила технической эксплуатации, правила техники безопасности электроустановок потребителей.Умения:
- выполнять организационные и технические мероприятия при производстве работ при монтаже, эксплуатации и обслуживании электроустановок.

КҚ 3.4.7
АП.07
Сала экономикасы.
Нарықтық экономика жүйесінде энергетикалық және өндірістік кәсіпорындары мен олардың басқаруы. Экономикалық басқару механизмі. Өндірістік – шаруашылық қызметінің есебі мен сараптамасы.
Білімдер:
- сала және оның Қазақстан Республикасы экономикасындағы мәні;
- кәсіпорынды басқару негіздері;
- өндірісті техникалық нормалау негіздері;
- өнеркәсіптегі еңбек өнімділігі;
- өндірістің кемшіліктері, шығыны мен кірісі; өндірістің үнемді көрсіткіштері;
- кәсіпорындардың есеп беруі;
- өндірістік – шаруашылық қызметінің сараптамасы.
Іскерліктер:
- салалық кәсіпорынның өндірістік сипатын беру;
- кәсіпорынның құрылымында бағытталу;
- кәсіпорынның өндірістік қорларын және мүлік айналымының негізгі көрсеткіштерін қолдану арқылы есеп беру;
- техникалық нормалау есебі; хронометражды бақылау жүргізіп оларды өндеу;
- бөлімшелер штаттың, жалақы қорының есебі;
- негізгі өндірістік көрсеткіштерін жоспарлау;
- өзіндік бағалау және кіріс есебін анықтау;
- кірістің барлық түрлерін және үнемділікті анықтау;
- алғашқы құжаттамалау бланкілерін толтырып, кәсіпорын дүние мүлігін тексеру.
БҚ 4
БҚ 8
Біліктілік: 091005 3 – Техник-электрик
АП.01
Кәсіпорындар мен азаматтық ғимараттарды электрмен қамсыздандыру.
Электрмен қамсыздандыру жалпы мәселелер. Электр жүктемелер. Цех бойындағы электр тораптар. Сандық электронды есептеу машминалар қолдану арқылы электрмен қамсыздандыру жүйесіндегі техникалық- экономикалық есебінің негіздері. Электр энергияның сапасы. Күштік трансформаторлардың саны және қуатын таңдау. Кернеуді таңдау. Кабельдер сымдарының талсымдары мен қимасын таңдау. Кәсіпорынның қоректендіру қосалқы станцияларын орналастыру. Электрмен
қамсыздандыру жүйесінде шиналар мен шина сымдар. Реактивтік қуаттың өтемақысы. Электр энергия қоректендіру көзі мен қабылдағыштардың бейтараптама режимі. Электр энергия шығындарын анықтау және электрлік балансы. Кәсіпорын электрмен қамсыздандыру жүйелер элементтерінің рауалы жүктемесі. Ғимараттарды электрмен жабдықтау. Электр жарықтандыру. Электржетек, басқару және қорғаныс аппаратура. Лифт қондырғылар. Ғимараттың электр тораптарының есебі туралы ұғым және сұлба құру негіздері. Электртартылымдар
Білімдер:
- электрмен жабдықтау сұлбасы, кәсіпорынның жүктеме кестесі;
- цех тораптардың электр жабдықтары және құрылымы;
- электр жүктеме есебінің тәсілдері, күштік трансформаторлар, жетек және кабельдердің кернеуін, санын және қуатын есептеу әдістері;
- ғимараттардың электрмен қамту сұлбасы, рауалы жүктемелер;
- электр желісін есептеу тәсілдері, электржетегін, басқару және қорғаныс аппараттарын таңдау.
Іскерліктер:
- электрмен қамту сұлбасын оқу;
- жүктеме кестесін құру, қосалқы станциялардың орналасу жерін таңдау;
- 1000 В дейін және 1000 В –тан жоғары кернеудегі электр жабдықтары мен күштік трансформаторларды таңдау арқылы кәсіпорындар мен азаматтық ғимараттардың толық есебін жүргізу.

ПК 3.4.7
СД.07
Экономика отрасли.Энергетическое и промышленное предприятие и его управление в системе рыночной экономики. Экономичный механизм управления. Учет и анализ производственно – хозяйственной деятельности.
Знания:
- отрасль и ее значение в экономике РК;
- основы управления предприятием;
- основы технического нормирования производством;
- производительность труда в промышленности;
- издержки производства, прибыль и доход; показатели рентабельности промышленного производства;
- учет и отчетность предприятий;
- анализ производственно-хозяйственной деятельности предприятий.
Умения:
- ориентироваться в производственной характеристике отраслевого предприятия;
- ориентироваться в структуре предприятия;
- производить расчет показателей использования основных производственных фондов предприятия и показателей движения имущества;
- вести расчет норм, применяемых в техническом нормировании; проводить хронометражные наблюдения и уметь их обрабатывать;
- вести расчет штатов подразделений; расчет фондов заработной платы;
- планировать основные показатели производственной программы промышленного предприятия;
- определять структуру себестоимости и производить расчет доходов;
- определять все виды прибыли предприятия и рентабельности;
- заполнять бланки первичной документации; проводить инвентаризацию имущества предприятия.
БК 4
БК 8
Квалификация: 091005 3 – Техник-электрик
СД.01
Электроснабжение предприятий и гражданских зданий.
Общие вопросы электроснабжения. Электрические нагрузки. Цеховые электрические сети. Основы технико-экономических расчетов в системах электроснабжения с применением цифровых ЭВМ. Качество электрической энергии. Выбор числа и мощности силовых трансформаторов. Выбор напряжений. Выбор сечений проводов и жил кабелей. Выбор места расположения питающих подстанций промышленного предприятия. Шины и шинопроводы в системах электроснабжения. Компенсация реактивной мощности. Режим нейтрали источников и приемников электроэнергии. Электробаланс и определение потерь электрической энергии. Допустимые перегрузки элементов систем электроснабжения промышленных предприятий. Электроснабжение зданий. Электрическое освещение. Электропривод, аппаратура управления и защиты. Лифтовые установки. Принципы построения схем и понятие о расчете электрических сетей зданий. Электропроводки.
Знания:
- схемы электроснабжения, графики нагрузок предприятий;
- устройство и электрооборудование цеховых сетей;
- методы расчета электрических нагрузок, выбора напряжений, числа и мощности силовых трансформаторов, приводов и кабелей;
- схемы электроснабжения зданий, допустимые перегрузки;
- методы расчета электрических сетей, выбора электропривода, аппаратуры управления и защиты.
Умения:
- читать схемы электроснабжения;
- составлять графики нагрузок, выбирать место расположения подстанций;
- выполнять полный расчет электроснабжения предприятий и гражданских зданий с выбором силовых трансформаторов и электрооборудования до и выше 1000 В.

КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.9
АП.02
Тұрмыстық техника және жалпы өнеркәсіптік механизмдердің электр жабдықтары.
Панажайларды жөндеу және тазалау электр машиналар. Тұрмыстық кір жуу машиналардың электр жабдықтары. Жеке тұтыну электр аспаптар. Әуес іске арналған электрленген құралдар мен машиналар.Жалпы өнеркәсіптік механизмдер электр жабдықтарының электр машиналары. Жалпы өнеркәсіптік механизмдердің электр басқару аппараттары.
Білімдер:
- тұрмыстық техника электр жабдықтардың іс-әрекет принципі;
- электр жабдықтар жеке бөліктер мен бөлшектердің міндеті, бөлшектеу және құрастыру әдістері мен тәсілдері.
Іскерліктер:
- тұрмыстық техника электр сұлбаларын оқу;
- тұрмыстық техника электр жабдықтарын жинау, ақауларын табу және жою;
- сынақтар өткізу.
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.5
АП.03
Релелік қорғаныс.
Электр жабдықтардың релелік қорғанысы. Электр жабдықтардың ақаулану түрлері және қалыпсыз жұмыс режимі туралы негізгі ұғым. Релелік қорғанысқа қойылатын негізгі талаптар. Релелік қорғаныс қызметіндегі негізгі принциптері. Релелік қорғаныстың іске қосылудағы сигнал беруі. Релеік қорғаныстың негізгі элементтері. Реленің тікелей бірінші тізбекке және тоқ трансформаторы арқылы қосылу тәсілі. Трансформаторлардың, электр қозғалтқыштың электр беріліс желісінің релелік қорғаныс қондырғылары. Тарату құрылғыларының жиынтық шиналарының қорғанысы. Әрекеттегі және жалған қорғаныс жұмыстары. Сақтандырғыш қорғанысы. Релелік қорғанысын жедел қызметтендіру.
Білімдер:
- негізгі және қосымша реленің құрылымы, іс-әрекет принципі;
- түбегейлі қорғаныс сұлбалары;
- релелік қорғанысқа қойылатын талаптар
-желілер, жиынтық шиналар, трансформатор, электр қозғалтқыштағы дифференциалды қорғанысының іс-әрекет принципі;
- АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН тағайындалуы және іс әрекет принципі.
Іскерліктер:
-ірі электр машиналар мен аппараттардың, электр беріліс желілер және трансформатордың релелік қорғаныс және автоматика сұлбаларын оқу.
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
АП.04
Электр тораптар мен жарықтандыру.
Электр тораптар. Жіктемесі, құрылымдық орындалуы. Сымдар мен кабельдерді қызуы және олардың қорғанысы. Кернеу шығыны бойынша ашық тораптардың электрлік есебі. Электрлік күштік және жарықтандыру тораптардың есебі. Қуат коэффициенті және оны жоғарылату тәсілдері. Электрлік жарықтандыру. Жарық шамалар мен бірліктер, жарық көздері мен жарықтандырғыш аспаптар. Жарықталуды нормалау және жарықтандыру қондырғылардың есебі. Электр қондырғыларды жерлендіру. Негізгі жарық техникалық көрсеткіштер мен шамалар. Жарық көздері мен шамдалдар. Жарықтандыру есебі
Білімдер:
- күштік тораптар мен жарықтандыру тораптардың жіктемесі және есебі;
- cos ц шамасы және оны арттыру әдістері
- шамдалдар түрлері мен жарық көздері;
- жерлендіру құрылымы.
Іскерліктер:
- жарықталу және кернеу шығыны бойынша есеп жүргізу;
- кернеу шығыны бойынша сымдар мен кабельдер таңдау;
- жарық көздері мен шамдалдарды таңдау.

ПК 3.5.1
ПК 3.5.7
ПК 3.5.9
СД.02
Электрооборудование бытовой техники и общепромышленных механизмов.
Электрические машины для уборки и ремонта помещений. Электрооборудование бытовых стиральных машин. Электроприборы личного пользования. Электрифицированные инструменты и машины для «хобби». Электрические машины в электрооборудовании общепромышленных механизмов. Электрические аппараты управления общепромышленными механизмами.
Знания:
- принцип действия электрооборудования бытовой техники;
- способы и методы разборки и сборки, назначение отдельных частей и деталей электрооборудования.
Умения:
- читать электрические схемы бытовой техники;
- разбирать, устранять неисправности, собирать электрооборудование бытовой техники;
- проводить испытания.
ПК 3.5.2
ПК 3.5.5
СД.03
Релейная защита.
Релейная защита электрооборудования. Основные понятия о видах повреждений и ненормальных режимах работы электрооборудования. Основные требования к релейной защите. Основные принципы действия релейной защиты. Сигнализация срабатывания релейной защиты. Главные элементы релейной защиты. Способы включения реле непосредственно в первичную цепь и через трансформаторы тока и напряжения. Установки релейной защиты. Защиты трансформаторов, электродвигателей, линий электропередач. Защиты сборных шин распределительных устройств. Действительная и ложная работа защит. Защита предохранителями. Оперативное обслуживание релейных защит.
Знания:
- устройство и принцип действия основных и вспомогательных реле;
- принципиальные схемы защиты;
- требования к релейной защите;
- принцип действия дифференциальных защит линий, сборных шин, трансформаторов, электродвигателей;
- назначение и принцип действия АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН.
Умения:
- читать схемы релейной защиты и автоматики крупных электрических машин и аппаратов, линий электропередачи и трансформаторов.
ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
СД. 04
Электрические сети и освещение.
Электрические сети. Классификации, конструктивное выполнение. Нагрев проводов и кабелей и их защита. Электрический расчет разомкнутых сетей по потере напряжения. Расчет электрических силовых и осветительных сетей. Коэффициент мощности и способы его повышения. Электрическое освещение. Световые величины и единицы, источники света и осветительные приборы. Нормирование освещенности и расчет осветительных установок. Заземление в электроустановках. Основные светотехнические показатели и величины. Источники света и светильники. Расчет освещенности.
Знания:
- классификацию и расчет силовых сетей и сетей освещения;
- значение cosj и способы его повышения;
- типы светильников и источников света;
- устройство заземления.Умения:
- выполнять расчет по потере напряжения и освещенности;
- выбирать провода и кабели по потере напряжения;
- выбирать источники света и светильники.

КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.7
АП.05
Электр жабдықтарды жөндеу, реттеу және сынақтау.
Күштік трансформаторларды жөндеу. Электр машиналарды жөндеу. 1000В жоғары кернеудегі қондырғылар мен тарату құрылғылардың электр аппараттарын жөндеу. Іске қосу –реттеу сынақтары үшін аппараттар мен аспаптар. Электр машиналарды сынақтан өткізу және баптау. Трансформаторларды сынақтау және реттеу. Екінші реттік тізбектің сынағы мен реттелуі. Релелік қорғаныс, түйістіргіш-релелік аппаратура мен автоматика құрылғыларының сынағы мен реттелуі. Іске қосу-реттеу жұмыстарды ұйымдастыру және техникалық құжаттаманы құру. Сынақтар негізі. Сынақтардың көлемі мен нормасы. ЭРЦ сынақ станциялары. Сынақтардың көлемі, тәсілдері және жабдығы. Аппараттар мен аспаптардың сынағы. 35 кв дейін кернеудегі күштік кабель желісін сынақтау. Жерлендіру құрылғыларды сынақтау.
Білімдер:
- 1000 В дейін және 1000 В жоғары кернеудегі электр жабдықтардың жөндеу және реттеу жұмыстарын ұйымдастыру;
- сынау аспаптар мен аппараттардың тағайындалуы мен қолдануы;
- автоматика және релелік қорғаныс, жерлендіргіш құрылғылар, кабельдік желілерді сынау және реттеу әдістемесі.
Іскерліктер:
- 1000В дейін және 1000 В жоғары кернеудегі электр жабдықтар, іске қосқыш аппаратуралардың ағымды жөндеу жұмыстарын орындау;
- электр құрылғыларды монтаждау және жөндеу жұмыстарынан кейін реттеу жұмысын атқару;
- іске қосу реттеу және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру.
КҚ 3.5.5
АП.06
Электрқауіпсіздік негіздері.
Жалпы ережелер. Электр энергияның құбырлары. Қорғаныс және автоматика. Тарату құрылғылары мен қосалқы станциялар. Электр күштік құрылғылар. Арнайы құрылғылардың электр жабдықтары. Электр қондырғылар қажетке жаратуын ұйымдастыру. Жалпы тағайындалған электр қондырғылар мен электр жабдықтар. Арнайы тағайындалған электр жабдықтары. Тұтынушылар электр қондырғыларының аппараттар мен электр жабдықтарын сынақтан өткізу. Электр құрылғыларының техникалық ақауларын табу. Электр жабдықтарының және тұтынушы электр құрылғылар аппараттар сынағының нормасы. Техника қауіпсіздігінің жалпы ережелері. Қызметкерлерге қойылатын талаптар. Жедел қызмет көрсету. Еңбек қауіпсіздігін қамтуды ұйымдастыру шаралары. Кернеусіз техникалық шаралар. Механизмдер мен жүк көтергіш машиналарды қолдану арқылы жұмыс атқару. Электр өрісінің ықпалымен жүргізілетін жұмыстар. Кернеудегі оқшаулатқыштарды жуу және тазалау. Сынақтар мен өлшемдер. ӘрҒ-түрлі электр құрылғыларын пайдаланудағы қосымша қауіпсіздік техникасы ережелері.
Білімдер:
- электр қондырғыларын құру ережелері, техникалық қажетке жарату ережелері, қауіпсіздік техникасы ережелері.
Іскерліктер:
- электр қондырғыларды қызметтендіру, пайдалану және монтаждық жұмыстарды атқару кезінде ұйымдастыру және техникалық шараларын орындау.

ПК 3.5.1
ПК 3.5.3
ПК 3.5.7
СД. 05
Ремонт, наладка и испытание электрооборудования.
Ремонт силовых трансформаторов. Ремонт электрических машин. Ремонт электрических аппаратов РУ и установок напряжением выше 1000 В. Ремонт электрической аппаратуры распределительных устройств и установок напряжением до 1000 В. Аппаратура и приборы для пусконаладочных испытаний. Испытание и наладка электрических машин. Испытание и наладка трансформаторов. Испытание и наладка вторичных цепей. Испытание и наладка релейной защиты, контакторно-релейной аппаратуры и устройств автоматики. Организация пусконаладочных работ и составление технической документации. Основы испытаний. Объем и нормы испытаний. Испытательные станции ЭРЦ. Объекты, методы и оснащение испытаний. Испытания аппаратов и приборов. Испытание силовых кабельных линий напряжение до 35 кВ. Испытание заземляющих устройств.
Знания:
- организацию ремонта и наладки электрооборудования до и выше 1000 В;
- назначение и применение аппаратуры и приборов для испытаний;
- методику испытаний и наладки релейной защиты и автоматики, кабельных линий и заземляющих устройств.
Умения:
- выполнять текущий ремонт электрооборудования напряжением до и выше 1000 В и пускорегулирующей аппаратуры;
- проводить наладку и испытания после монтажа и ремонта электроустановок;
- организовывать ремонтные и пусконаладочные работы.
ПК 3.5.5
СД. 06
Основы электробезопасности.Общие правила. Канализация электроэнергии. Защита и автоматика. Распределительные устройства и подстанции. Электросиловые установки. Электрооборудование специальных установок. Организация эксплуатации электроустановок. Электрооборудование и электроустановки общего назначения. Электроустановки специального назначения. Испытания электрооборудования и аппаратов электроустановок потребителей. Техническое диагностирование электроустановок. Нормы испытаний электрооборудования и аппаратов электроустановок потребителей. Общие положения техники безопасности. Требования к персоналу. Оперативное обслуживание и производство работ. Организационные мероприятия по обеспечению безопасности работ. Технические мероприятия по обеспечению безопасности работ со снятием напряжения. Работа с применением механизмов и грузоподъемных машин. Работы в зоне влияния электрического поля. Обмывка и чистка изоляторов под напряжением. Испытания и измерения. Дополнительные положения техники безопасности при эксплуатации различных электроустановок.
Знания:
- Правила устройства электроустановок. Правила технической эксплуатации. Правила техники безопасности электроустановок.
Умения:
- выполнять организационные и технические мероприятия при производстве работ на монтаже, при эксплуатации и обслуживании электроустановок.

КҚ 3.5.6
АП.07
Сала экономикасы.
Нарықтық экономика жүйесінде энергетикалық және өндірістік кәсіпорындары мен олардың басқаруы. Экономикалық басқару механизмі. Өндірістік – шаруашылық қызметінің есебі мен сараптамасы.
Білімдер:
- сала және оның Қазақстан Республикасы экономикасындағы мәні;
- кәсіпорынды басқару негіздері;
- өндірісті техникалық нормалау негіздері;
- өнеркәсіптегі еңбек өнімділігі;
- өндірістің кемшіліктері, шығыны мен кірісі; өндірістің үнемді көрсіткіштері;
- кәсіпорындардың есеп беруі;
- өндірістік – шаруашылық қызметінің сараптамасы.
Іскерліктер:
- салалық кәсіпорынның өндірістік сипатын беру;
- кәсіпорынның құрылымында бағытталу;
- кәсіпорынның өндірістік қорларын және мүлік айналымының негізгі көрсеткіштерін қолдану арқылы есеп беру;
- техникалық нормалау есебі; хронометражды бақылау жүргізіп оларды өндеу;
- бөлімшелер штаттың, жалақы қорының есебі;
- негізгі өндірістік көрсеткіштерін жоспарлау;
- өзіндік бағалау және кіріс есебін анықтау;
- кірістің барлық түрлерін және үнемділікті анықтау;
- алғашқы құжаттамалау бланкілерін толтырып, кәсіпорын дүние мүлігін тексеру.
БҚ 4
БҚ 8
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО.00
Өндірістік оқыту
ӨО.01
Материалды слесарлық-механикалық өңдеу. Қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария. Электрмен балқытып біріктіру. Токарлық және фрезер станоктарда бөлшектерді өңдеу. Электрмонтаждық жұмыстар. Сымдарды, арқансым және кабельдерді кесу. Кабель тарқату. Жарықтандырғыш электр тартылымдарды монтаждау. Автоматтық ажыратқыштар. Сақтандырғыштар, шаппа қосқыштар және басқару батырмасы. Электр машиналар. Электрқозғалтқышты сынап көру. Трансформаторларды бөлшектеу және жинау. Трансформатордың қуыс бөлігін сақтық жөндеу. Тарату құрылғылардың жабдығы
Іскерліктер:
- өлшеуіш және белгілеуіш құрал-саймандармен қолдану;
- қолмен электр балқытып біріктіру аппаратурасын қолдану;
- токарлық және фрезер станоктарында жұмыс атқару;
- муфтада жалғастыру үшін кабель тарқату.
Дағдылар:
-бөлшектерді белгілеу және өңдеу;
- болаттан жасалған бөлшектерді балқытып біріктіру;
- кабель ұштарын бітеу;
- кабель ұштарын жалғастыруға дайындау.
БҚ 6
БҚ 10
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.8
КҚ 3.5.6
КП. 00
Кәсіптік практика
Кіріспе. Практиканың мақсаттары мен міндеттері. Қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық. Телімдер бойынша тарату. Кәсіпорынның құрылымымен, белгіленген мамандық бойынша жұмыс атқару тәсілдерімен және үздік еңбек әдістерімен, материалды, жылу және электр энергиясын, қосымша бөліктерін үнемді пайдалану тәсілдерімен, еңбек өнімділігін арттыру және жабдықтардың тозуға төзімділігін жоғарлату жолдарымен танысу. Жабдықтарды техникалық қызмет ету және жөндеу бойынша өндірістік бригада құрамында жұмыс атқару.
Іскерліктер:
- жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру және сақтау, материал, құрал-сайман, электр энергияны үнемді қолдану;
- электр қозғалтқыштар, электр аппараттар, және электр аспаптардың қарапайым тораптарын және бөлшектерін бөлектеу, жөндеу және жинау;
- тарату қораптарын, сақтандыру қалқандарын монтаждау, бөлектеу, жөндеу;
- қызметтендіру объектіндегі немесе теліміндегі электржабдығын қосу, ауыстырып қосу және ажырату;
- 1000В дейін кернеудегі сымдарын тарқату, ұштау, оқшаулау және дәнекерлеу;
- қарапайым жарықтандыру арматурасын, ажыратқыштарды, штепсельді розеткаларды, қабырғалы патрондар мен өндірістік прожеркторларын зарядтау және орнату;
- құрылымдау сымдарын және кабельдерін газды түтіктерінде, шығыршық және оқшаулатқыштарда төсеу.
Дағдылар:
- күштік және жарықтандырғыш қондырғыларын қызмет ету;
- күштік және жарықтандырғыш тораптардағы, іске қосу аппаратура және электр қозғалтқыштағы ақауларын табу және жою;
- тарату тораптардағы және статор орамаларындағы оқшаулама кедергісін тексеру.
БҚ 7
БҚ 9
КҚ 3.4.1-3.4.11

ПК 3.5.6
СД. 07
Экономика отрасли.Энергетическое и промышленное предприятие и его управление в системе рыночной экономики. Экономичный механизм управления. Учет и анализ производственно – хозяйственной деятельности.
Знания:
- отрасль и ее значение в экономике РК;
- основы управления предприятием;
- основы технического нормирования производством;
- производительность труда в промышленности;
- издержки производства, прибыль и доход; показатели рентабельности промышленного производства;
- учет и отчетность предприятий;
- анализ производственно-хозяйственной деятельности предприятий.
Умения:
- ориентироваться в производственной характеристике отраслевого предприятия;
- ориентироваться в структуре предприятия;
- производить расчет показателей использования основных производственных фондов предприятия и показателей движения имущества;
- вести расчет норм, применяемых в техническом нормировании; проводить хронометражные наблюдения и уметь их обрабатывать;
- вести расчет штатов подразделений; расчет фондов заработной платы;
- планировать основные показатели производственной программы промышленного предприятия;
- определять структуру себестоимости и производить расчет доходов;
- определять все виды прибыли предприятия и рентабельности;
- заполнять бланки первичной документации; проводить инвентаризацию имущества предприятия.
БК 4
БК 8
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.00
Производственное обучение
ПО.01
Слесарно-механическая обработка материалов. Техника безопасности и промышленная санитария. Электросварка. Обработка деталей на токарных и фрезерных станках. Электромонтажные работы. Резка проводов, тросов и кабелей. Разделка кабелей. Монтаж осветительных электропроводок. Автоматические выключатели. Предохранители, рубильники и кнопки управления. Электрические машины. Пробный пуск электродвигателя. Разборка и сборка трансформаторов. Профилактический ремонт выемной части трансформатора Оборудование распределительных устройств.
Умения:
- пользоваться измерительными и разметочными инструментами;
- пользоваться аппаратурой для ручной электросварки;
- работать на токарных и фрезерных станках;
- разделки кабеля для соединения в муфте.
Навыки:
- разметки и обработки деталей;
- сварки стальных деталей;
- заделки концов кабелей;
- подготовки концов проводов для соединения.
БК 6
БК 10
ПК 3.4.1
ПК 3.4.8
ПК 3.5.6
ПП
Профессиональная практика.Вводная беседа. Цели и задачи практики. Инструктаж по технике безопасности и пожарной безопасности. Распределение по участкам. Ознакомление со структурой предприятия, с приемами производства работ и передовыми методами труда по данной специальности, методами экономного расхода материалов, тепловой и электрической энергии, запасных частей, путями повышения производительности труда и повышения износостойкости оборудования. Работа в производственной бригаде по техническому обслуживанию и ремонту оборудования
Умения:
- правильно организовать и содержать рабочее место, экономно расходовать материалы, инструмент и электроэнергию
- разбирать, ремонтировать и собирать несложные узлы и детали электродвигателей, электроаппаратов и электроприборов;
- выполнять монтаж, демонтаж и ремонт распределительных коробок, предохранительных щитов;
- включать, переключать и выключать, а также подключать и отключать электрооборудование на обслуживаемом объекте или участке
- разделывать, сращивать, изолировать и паять провода напряжением до 1000В
- заряжать, устанавливать несложную осветительную арматуру, выключатели, штепсельные розетки, стенные патроны и промышленные прожекторы
- прокладывать установочные провода и кабели в газовых трубках, на роликах и изоляторах
Навыки:
- обслуживать силовые и осветительные электроустановки с несложными схемами включения;
- определять причины неисправности и устранять несложные повреждения в силовых и осветительных сетях, пускорегулирующей аппаратуре и электродвигателях
- проверять сопротивление изоляции распределительных сетей и обмоток статоров
БК 7
БК 9
ПК 3.4.1-
ПК 3.4.11

КҚ 3.5.1-3.5.9
Ескерту: 1- кесте Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Гуманитарлық және әлеуметтік – экономикалық ғылым негіздерін игеру, кәсіптік қызметте алынған білімдерді, тәсілдерді қолдана білу;
БҚ 2
Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, адамның адамға, қоғамға және қоршаған ортаға байланысын реттейтін этикалық және құқықтық нормаларын білу;
БҚ 3
Мәдени көзқарасқа иелену білу, Қазақстан Республикасы мемлекеттік қазақ тілін игеру және ресми түрде орыс тілін меңгеру. Кәсіптік лексиканы орынды қолдану, кәсіптік қызметте шетел тілін қолдана білу;
БҚ 4
Техникалық – технологиялық, әлеуметтік – экономикалық және экологиялық факторларды ескере кәсіптік мәселелерді шешу үшін қоршаған ортада және қоғамда болған процестер мен құбылыстар туралы жинақы ұғым қалыптастыру;
БҚ 5
Салауатты өмір салты туралы көзқарас, дене бітімінің өздік жетіліуінде іскерліктері мен дағдыларына қол жеткізу;
БҚ 6
Өзінің келекшек мамандығының мәнін және әлеуметтік маңыздылығын түсіну, оған тұрақты қызығушылық таныту;
БҚ 7
Кәсіби жағдайларда жүйелі әрекет етуге, өз қызметін талдауға және жобалауға, кездейсоқ жағдайда өздігінен әрекет етуге қабілетті болу;
БҚ 8
Кәсіпкерлік қызметінің негіздерін және кәсіби саладағы кәсіпкерлік ерекшеліктерін білу;
БҚ 9
Әріптестермен жағымды әрекеттестік пен ынтымақтастыққа дайын болу;
БҚ 10
Тәжірибелік мәселелерін өз бетімен ақпарат көздерін табу және анықтау арқылы шешу.
2 Кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)
2. Жоғары деңгей
2.1 Біліктіліктің коды және атауы
091001 2 – Электр машиналары бойынша электромонтажшысы*
КҚ 2.1.1 Электр машиналар, электр аппараттар мен электр аспаптарын пайдалану және монтаждау ережелерін сақтау;
КҚ 2.1.2 Әр түрлі электр аппараттарды пайдалану бойынша қолданыстағы нұсқаулықтарын, іске қосу-реттегіш және қорғаныс аппаратураны қызметтендіру және монтаждау еңбек қауіпсіздік талаптарын сақтау;
КҚ 2.1.3 Түйістіргіштер, реле және магниттік іске қосқыштар арқылы электр қондырғыларды автоматтандырылған басқару негізерін игеру;
КҚ 2.1.4 Күштік электр қондырғыларды монтаждау құрал-саймандар мен аспаптарын қолдану;
КҚ 2.1.5 Жеңіл бекіту бөлшектерді және басқа тура өлшемді талап етпейтін бөлшектерді істеп шығару;
КҚ 2.1.6 Күштік электр жабдықтардың бекіту жұмыстарын орындау;
КҚ 2.1.7 Шаппа қосқыш, пакеттік ажыратқыш, ауыстырып қосқыш, түйістіргіш пен магниттік іске қосқышты монтаждау;

ПК 3.5.1-ПК 3.5.9
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Владеть основами гуманитарных и социально-экономических наук, умение использовать полученные знания и методы этих наук в профессиональной деятельности;
БК 2
Знать основы Конституции Республики Казахстан, этических и правовых норм, регулирующих отношения человека к человеку, обществу и окружающей среде;
БК 3
Обладать культурой мышления, владеть государственным языком Республики Казахстан - казахским и языком официального употребления – русским. Грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания иностранного языка в своей профессиональной деятельности;
БК 4
Иметь целостное представление о процессах и явлениях, происходящих в природе и обществе, необходимое для решения профессиональных задач с учетом технико-технологических, социально-экономических и экологических факторов;
БК 5
Иметь представление о здоровом образе жизни, владеть умениями и навыками физического самосовершенствования;
БК 6
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
БК 7
Быть способным к системному действию в профессиональной ситуации, к анализу и проектированию своей деятельности, самостоятельным действиям в условиях неопределенности;
БК 8
Знать основы предпринимательской деятельности и особенности предпринимательства в профессиональной сфере;
БК 9
Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами;
БК 10
Решать практические задачи на основе определения и самостоятельного поиска источников информации.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень
2.1 Код и наименование квалификации
091001 2 – Электромонтажник по электрическим машинам*
ПК 2.1.1 Соблюдать правила приема монтажа и эксплуатации электрических машин, электроаппартов, электроприборов;
ПК 2.1.2 Соблюдать действующие инструкции по эксплуатации различных электрических аппаратов; требования безопасности труда при обслуживании и монтаже пускорегулирующей и защитной аппаратуры;
ПК 2.1.3 Владеть принципами автоматизированного управления электроустановками с помощью контакторов, реле и магнитных пускателей;
ПК 2.1.4 Применять инструменты и приспособления, используемые при монтаже силовых электроустановок;
ПК 2.1.5 Изготавливать несложные детали крепления и другие детали, не требующие точных размеров;
ПК 2.1.6 Выполнять крепежные работы силового электрооборудования;
ПК 2.1.7 Монтировать рубильники, пакетные выключатели и переключатели, контакторы и магнитные пускатели;

КҚ 2.1.8 Жоғары дәрежелі электромонтажшының жетекшілігімен асинхрондық электр қозғалтқыштарды монтаждау;
КҚ 2.1.9 1000В дейін кернеудегі электр қозғалтқыштарды, іске қосу-реттегіш аппаратураны монтаждау;
КҚ 2.1.10 Мегаомметр арқылы оқшаулама қалпын тексеру және трансформатор мен қозғалтқыштың орамаларындағы кедергісін өлшеу;
КҚ 2.1.11 Технологиялық жабдықтардың электр сұлбалары мен электр қозғалтқыштарындағы ақауларын табу және жою;
КҚ 2.1.12 Теңселу және сырғу ішпектерді ауыстыру және майлау;
КҚ 2.1.13 Асинхронды электр қозғалтқыштардың іске қосу сұлбаларын, сызбаларын және эскиздерін оқу;
КҚ2.1.14 Күштік электр жабдықтар мен күрделі емес электр тартылымдарды монтаждау;
КҚ 2.1.15- Материалдағы қауіпті қималарын және материал кедергісін анықтау, жүктеме есебін орындау;
КҚ 2.1.16 Электр машиналар мен іске қосу реттегіш аппаратураның ақауларын анықтау және ақауларды жою әдістерін игеру.
2.2 Біліктіліктің коды және атауы
091002 2 – Күш желілері және электр жабдықтары бойынша электрмонтаждаушы*
КҚ 2.2.1 Электрмонтаждық операцияларын орындау дағдыларын игеру;
КҚ 2.2.2 Электромонтаждық сұлбалар мен сызбаларды оқу ережелерін игеру;
КҚ 2.2.3 Ішкі күштік және жарықтандырғыш тартылымдарды монтаждау және қызметтендіру;
КҚ 2.2.4 Өндірістегі машина жетектері үшін электр қозғалтқыштарды таңдау және құрастыру; электрқозғалтқыштарды жұмыс машиналар мен торапқа қосу, сонымен бірге электрқозғалтқыштарды пайдалану;
КҚ 2.2.5 Әр түрлі панажайлар және ашық алаңдағы күштік және жарықтандырғыш электр қондырғылардың коммутациялық аппараттары мен күштік қалқаншаларын орнату, торапқа қосу және қызметтендіру;
КҚ 2.2.6 Күштік және жарықтандырғыш желінің жеке аспаптарын белгілеу және орнату; принципиалды және монтаждық сызбалар мен сұлбаларды оқу; барлық негізгі электромонтаждық және слесарлық құрал-саймандармен, аспаптармен, электрлендірілген қол саймандармен пайдалану;
КҚ 2.2.7 Жұмыс орнын ұйымдастыру және сақтау; материалдар мен электрэнергияны үнемді жұмсау.
2.3 Біліктіліктің коды және атауы
091003 2 – Жарық беру және жарықтандыру желілері бойынша электрмонтаждаушы*
КҚ 2.3.1 Электромонтаждық жұмыстарда қолданатын құрал –саймандар мен аспаптар, электрленген және пневматикалық құралдарын қолдану және күту ережесін сақтау;
КҚ 2.3.2 Жарықтандырғыш электр тартылымдарды, жарықтандырғыш және орнату аппаратураны монтаждау технологиясын, 70 мм дейін қимасы бар барлық маркадағы сымдар мен кабельдерді қосу, ұштау, жалғау ережелерін; оқшаулама кедергісін өлшеу негіздерін игеру;

ПК 2.1.8 Монтировать асинхронные электродвигатели под руководством электромонтажника высшего разряда;
ПК 2.1.9 Монтировать пускорегулирующую аппаратуру, электродвигатели напряжением до 1000В;
ПК 2.1.10 Проверять состояние изоляции с помощью мегоомметра и измерять величину ее сопротивления в обмотках двигателя и трансформаторах;
ПК 2.1.11 Выявлять и устранять неисправности и повреждения в электродвигателях и электрических схемах технологического оборудования;
ПК 2.1.12 Производить замену и смазку подшипников скольжения и качения;
ПК 2.1.13 Читать эскизы, чертежи и схемы включения асинхронных электродвигателей;
ПК 2.1.14 Монтировать несложные электропроводки и силовое электрооборудование;
ПК 2.1.15 Определять сопротивление материалов и опасные сечения в материале, рассчитывать нагрузку;
ПК 2.1.16 Определять причины повреждений электрических машин и пускорегулирующей аппаратуры, владеть методами устранения повреждений.
2.2 Код и наименование квалификации
091002 2 - Электромонтажник по силовым сетям и электрооборудованию*
ПК 2.2.1 Владеть навыками выполнения электромонтажных операций;
ПК 2.2.2 Владеть правилами чтения электромонтажных схем и чертежей;
ПК 2.2.3 Производить монтаж внутренних силовых и осветительных проводок и обслуживать их;
ПК 2.2.4 Выбирать и монтировать электродвигатели для привода машин используемых на производстве, присоединять электродвигатели к сети и рабочим машинам, а также обслуживать электродвигатели;
ПК 2.2.5 Устанавливать, присоединять к сети и обслуживать силовые щитки и коммутационные аппараты осветительных и силовых электроустановок в различных помещениях и на открытой площадке;
ПК 2.2.6 Выполнять разметку, установку отдельных приборов осветительной и силовой линии; читать принципиальные и монтажные чертежи и схемы; пользоваться всеми основными электромонтажными и слесарными инструментами, приспособлениями, ручным электрифицированным инструментом;
ПК 2.2.7 Организовать и содержать рабочее место, экономно расходовать материалы и электроэнергию.
2.3 Код и наименование квалификации
091003 2 – Электромонтажник по освещению и осветительным сетям*
ПК 2.3.1 Соблюдать правила ухода и использования инструментов и приспособлений, применяемых при электромонтажных работах, электрифицированного и пневматического инструмента;
ПК 2.3.2 Владеть технологией монтажа осветительных электропроводок, осветительной и установочной аппаратуры, правилами соединения, оконцевания и присоедиения проводов и кабелей всех марок сечением до 70 мм, основами измерения сопротивления изоляции;

КҚ 2.3.3 Электр энергия шығынын есепке алу аспаптарын монтаждау, бөлектеу жұмыстарын, жарықтандырғыш электр қондырғылардың қарапайым, орта күрделі сызбалары мен сұлбаларын; жұмыс орнын және еңбек ұйымдастыру тәсілдерін, қауіпсіздік техникасы мен электр қауіпсіздік ережелерін орындау;
КҚ 2.3.4 70 мм дейін қимасы бар сымдардың барлық түрлерін айыра білу;
КҚ 2.3.5 Қыздыру шамдарымен, люминесценттік шамдарымен және шаң су өткізбейтін арматуралардың барлық түрлерімен жарықтандырғыштарды зарядтау және орнату;
КҚ 2.3.6 Прожекторлар, ДРЛ лампалар, сигнал беру аспаптар мен аппараттарды орнату;
КҚ 2.3.7 Жарықтандырғыш желісі үшін кабельдер өткізу, 70 мм дейін қимасы бар сымдар мен кабельдердің барлық түрлерін қосу, ұштау және жалғау;
КҚ 2.3.8 Қорғаныс құрылғылар, қаптама мен қоршауларды орнату;
КҚ 2.3.9 Тоғын және металды тірек құрылымдар орнату, соның ішінде тростық төселімдер үшін; құбырлар, кабельдер, бөлгіштерді маркалау;
КҚ 2.3.10 Орта күрделі сұлбаларды түсіне білу, жарықтандырғыш құрылғылардың оқшауламасын тексеру;
КҚ 2.3.11 Электр құрылғыларды пайдалану ережесін және қауіпсіздік техникасын сақтау.
3.Орта буын маманы
3.4 Біліктіліктің коды және атауы
091004 3- Электр механигі
КҚ 3.4.1 Өлшеу сұлбаларын құрастыру, анықтамалық материалдар бойынша өлшеу құралдарын таңдау және әр түрлі электр шамаларын өлшеу;
КҚ 3.4.2 Электр жабдықтар және олардың қорғанысын іріктеу бойынша есеп жүргізу;
КҚ 3.4.3 Күштік, жарықтандырғыш және кабельді тораптарын, энергетикалық және электротехникалық қондырғыларын, БӨА және А аспаптарын, релелік қорғанысын қызметтендіру және жөндеу жұмыстарын орындау;
КҚ 3.4.4 Электр жабдықтарды бөлшектеу, жарамсыздықтарын іріктеу және құрастыру;
КҚ 3.4.5 Жоспарлы-ескертпе жұмыстардың кестесі сапалы орындалуын бақылау;
КҚ 3.4.6 Электрлік және электромеханикалық жабдықтардың пайдалану және жөндеу бойынша үдемелі жұмыс тәсілдерін қолдану;
КҚ 3.4.7 Электржабдығын қауіпсіз пайдалану және дұрыс қызмет етуін қамтамасыз ету;
КҚ 3.4.8 Бекітілген сызбаларды, электрлік және монтаждық сұлбаларды оқу;
КҚ 3.4.9 Жобалық сметалық құжаттаманы және жоспарлы-ескертпе жөндеу жұмыстардың кестесін құру;
КҚ 3.4.10 Әр түрлі жұмыс режиміндегі электр қозғалтқыш қуатын таңдау, кабельдік және әуе желісінің, күштік пен жарықтандырғыш торабын жобалау;
КҚ3.4.11 Материалдағы қауіпті қималарын және материал кедергісін анықтау, жүктеме есебін орындау.
3.5 Біліктіліктің коды және атауы
091005 3- Техник-электрик
КҚ 3.5.1 Әр түрлі электр жүйелердің параметрлерін есептеу;
КҚ 3.5.2 Электр жабдықтар және олардың қорғанысын іріктеу бойынша есеп жүргізу;

ПК 2.3.3 Выполнять монтаж, демонтаж приборов учета расхода электроэнергии, о простые, средней сложности чертежи и схемы осветительных электроустановок; владеть методами и организации труда и рабочего места, правила техники безопасности и электробезопасности;
ПК 2.3.4 Различать провода всех видов и марок сечением до 70мм;
ПК 2.3.5 Заряжать и устанавливать светильники с лампами накаливания, люминесцентными лампами;
ПК 2.3.6 Устанавливать прожекторы, лампы ДРЛ, сигнальные приборы и аппараты;
ПК 2.3.7 Прокладывать кабели для осветительных сетей, выполнять соединения, оконцевания и присоединения проводов, кабелей всех марок сечением до 70 мм всеми способами;
ПК 2.3.8 Устанавливать защитные устройства, кожуха и ограждения;
ПК 2.3.9 Устанавливать скобы и металлические опорные конструкции, в том числе для тросовых прокладок, маркировать трубы, кабели, отводы;
ПК 2.3.10 Разбираться в схемах средней сложности, проверять изоляцию осветительных установок;
ПК 2.3.11 Соблюдать правила эксплуатации электроустановок и правила техники безопасности на электроустановках.
3.Специалист среднего звена
3.4 Код и наименование квалификации
091004 3 – Электромеханик
ПК 3.4.1 Составлять измерительные схемы, подбирать по справочным материалам измерительные средства и измерять с заданной точностью разные электрические величины;
ПК 3.4.2 Выполнять расчеты по выбору электрооборудования и их защите;
ПК 3.4.3 Выполнять работы по обслуживанию и ремонту силовых, осветительных и кабельных сетей, энергетических и электротехнических установок, приборов КИПиА, релейной защиты;
ПК 3.4.4 Производить разборку, выбраковку и сборку электрического оборудования;
ПК 3.4.5 Осуществлять контроль за качественным выполнением графика планово-предупредительного ремонта;
ПК 3.4.6 Применять прогрессивные методы работы по эксплуатации и ремонту электрического и электромеханического оборудования;
ПК 3.4.7 Обеспечивать правильную и безопасную эксплуатацию электрооборудования;
ПК 3.4.8 Читать установочные чертежи, электрические и монтажные схемы;
ПК 3.4.9 Составлять проектно-сметную документацию и график планового-предупредительного ремонта;
ПК 3.4.10 Уметь выбрать мощность электродвигателей для различных режимов работы, проектировать кабельные и воздушные линии, силовые и осветительные сети;
ПК 3.4.11 Определять сопротивление материалов и опасные сечения в материале, рассчитывать нагрузку.
3.5 Код и наименование квалификации
091005 3 – Техник-электрик
ПК 3.5.1 Рассчитывать параметры различных электрических систем;
ПК 3.5.2 Выполнять расчеты по выбору электрооборудования и их защите;

КҚ 3.5.3 Энергетикалық қондырғыларды, жарықтандырғыш және кабельдік желілерді монтаждау бойынша жұмыс атқару;
КҚ 3.5. 4 Электротехникалық құрылғыларды бөлшектеу, жарамсыздықтарын іріктеу, құрастыру;
КҚ 3.5. 5 Электрлік және электрмеханикалық жабдықтардың монтаждау және жөндеу жұмыстары сапалы орындалуына байланысты бақылау жүргізу;
КҚ 3.5.6 Электротехникалық қондырғыларды қауіпсіз және дұрыс пайдалану және ағымдық қызметтендіру бойынша жұмыс атқару;
КҚ 3.5.7 Бекітілген сызбаларды, электр және монтаждық сұлбаларды оқу;
КҚ 3.5.8 Жобалық-сметалық құжаттаманы құрастыру;
КҚ 3.5.9 Әр түрлі жұмыс режимдері үшін электрқозғалтқыштың қуатын таңдау, кабельдік және әуе желілерді, күштік және жарықтандырғыш тораптарды жобалау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 173 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні:       100000 – Металлургия және машина
жасау
Мамандығы:                         1001000 – Домна пештерді жөндеу
және қызмет көрсету
Біліктілігі:                       100101 2 – Домна пештерге газ
жағушы *
100102 2 – Шөмішті *
100103 2 – Домна пештерге су
құбырын жүргізуші*
100104 2 - Шойынды
сульфитсіздендіру кеншісі*
100105 2 – Домна пешінің
көрікшісі*
100106 2 – Құю машинасының
машинисі*
100107 2 – Шихта беру машинисі*
Оқыту нысаны: күндізгі

ПК 3.5.3 Выполнять работы по монтажу осветительных и кабельных сетей и энергетических установок;
ПК 3.5.4 Производить разборку, выбраковку и сборку электротехнических устройств;
ПК 3.5.5 Осуществлять контроль за качественным выполнением работ, связанных с монтажом и ремонтом электрического и электромеханического оборудования; общепромышленных установок и бытовой техники;
ПК 3.5.6 Выполнять работы по текущему содержанию и обеспечению правильной и безопасной эксплуатации электротехнических установок;
ПК 3.5.7 Читать установочные чертежи, электрические и монтажные схемы;
ПК 3.5.8 Составлять проектно-сметную документацию;
ПК 3.5.9 Уметь выбрать мощность электродвигателей для различных режимов работы, проектировать кабельные и воздушные линии, силовые и осветительные сети.
Приложение 173
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г.
№ 312
Типовой учебный план
технического и профессиональногообразования
Код и профиль образования:1000000 – Металлургия и
машиностроение
Специальность: 1001000 – Обслуживание и ремонт доменной печи
Квалификации:  100101 2 – Газовщик доменной печи*
100102 2 – Ковшевой *
100103 2 – Водопроводчик доменной печи*
100104 2 – Горновой десульфурации чугуна*
100105 2 – Горновой доменной печи*
100106 2 – Машинист разливочной машины*
100107 2 – Машинист шихтоподачи*
Форма обучения: очная

1440
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
1656
Ескерту:
ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндерінен кешенді емтихан (АП 01, АП 06, АП 07)
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 175 қосымша
1001000 - «Домна пештерді жөндеу және қызмет көрсету»мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей).
Циклдің (пәннің)
индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі.
Қазақ (орыс) тілдерінің фонетика, лексика, морфология,синтаксисі. Тіл дамыту. Мамандыққа арналған терминология. Мамандыққа бағдарланған мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіпті тілдесу. Сөздікпен жұмыс жасау.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілдерінің фонетика, лексика, морфология,синтаксисі - Мамандыққа арналған терминология.
Іскерліктер:
- сауатты жазу, сөздердің дұрыс жазылуы, сөйлемдерге синтаксистік талдау;
- кәсіптік бағытталған мәтіндердің аудармасын (сөздікпен) оқуға қажет лексикалық грамматикалық минимум;
-кәсіптік қызметтегі ауызекі коммуникативтік тіл.
БҚ1
БҚ9
КҚ.2.1.4
КҚ 2.2.4
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.5
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша іскерлік тілдің негізі. Кәсіптік лексика. Фразеологиялық аударымдар мен терминдер. Кәсіптік-бағытталған мәтінді аудару техникасы (сөздікпен). Кәсіптік сұхбаттасу.
Білімдер:
- кәсіптік бағытталған мәтіндердің аудармасын (сөздікпен) оқуға қажет лексикалық грамматикалық минимумды.
Іскерліктер:
- өзінің Кәсіптік қызметінде шет тілі білімін қолдану қабілеттілікті қолдану.
БҚ4
БҚ6
КҚ.2.1.4
КҚ 2.2.4
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.5
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
ЖГП 02
Дене тәрбиесі.
Маманды дайындауда, оның салауатты өмірінің қалыпын рәсімдеудегі дене шынықтырудың рөлі. Дене шынықтырудың әлеуҒметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Физикалық және спорттық жетілудің негіздері. Кәсіптік-қолданбалы физикалық дайындық. Валеология – адам денсаулығы туралы ғылым – дене шынықтырудың негізгі құраушысы ретінде. Дені сау адамның ағзасы және оны зерттеу әдістері.
Білімдер:
- дене шынықтыру сабағында қауіпсіздік техникасын;
- спорттың негізгі түрлері бойынша жарыс ережелерін;
- салауатты өмір негіздерін
-адам ағзасының тіршілік заңдылықтары, денсаулықты нығайту тәсілдері
Іскерліктер:
- спорттың негізгі түрлерінің техникасы;
- «Президенттік тест» нормамен салауатты өмір негіздерін;
- физикалық өзіндік жетіле білу;
самосовершенствования;
- алғашқы медициналық көмек көрсету;
БҚ6
БҚ7
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
Техникалық сызу. Кескін. Стереометрия. Нүкте, түзу, жазықтық. Позицииялық және метрикалық есептер. «Конструкторлық құжатҒтардыдың біріыңғай жүйеҒсі» (КҚБЖ) туралы түсінік. Сызбаларды орындаудың жалпы ережелері. СтанҒдарт бөлшектердің сызбаҒлары. Бұйымдардың және конструкторлық құжатҒтардың түрлері». Эскиздер. Сызбаларды оқу және бөлшектендіру. МатериалҒдарды сызбаларда белгіҒлеу; көп жақтылар; сызбаҒны түрлендіру; беттер; бетҒтердің қиылысуы; кескінді сызба; бұрандалы қосыҒлысҒтар; құрама түйіннің бөлшектерін эскиздеу.
Білімдер:
- сызу техникасын, сызба геометриясы және кескінді сызу негіздерін, машинажасау және құрылысты сызу негіздерін, техникалық сурет салу.
Іскерліктер:
- сүлбелер мен эскиздер сызбасын орындау;
- сызбаларды құрау, оқу және рәсімдеуді;
- техникалық ойды эскиз, сызба, техникалық сурет көмегімен өрнектеу.
БҚ3
БҚ4
БҚ9
КҚ.2.1.4
КҚ 2.2.4
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.5
ЖКП 02
Техникалық механика негіздері.
Статика. Кинематика. НүкҒтеҒнің және қатты дененің қозғалысының жеке және жалпы жағдайлары. ДинаҒмика. Инерциялық және инерҒциялық емес санақ жүйеҒлеріндегі қозғалысҒтың дифференциалдық теңдеуҒлері. Соққы теорияҒсы. Тепе-теңдік, қозғалыс орнықтылығы. Түзу сыҒрықҒтың созылуы және сығылуы. ДеформаҒцияҒның потенциялық энергиясы. Материалдарың созылу-сығылу кезіндегі мехаҒникаҒлық қасиеттері. Жазық қиҒмаҒлардың геоҒметриялық сипатҒтаҒмалары. Ығысу және бұралу. МатериалҒдардың таза ығысу кезінҒдегі механикалық қасиетҒтері. ДефорҒмацияҒның потенҒциялық энерҒгияҒсы.Иілу. Көлденең күшҒтерҒдің және иіуші моментҒтерҒдің эпюраҒларын тұрғызу. ДеформаҒцияның потенҒциялық энергиясы. КернеуҒлі және дефорҒмаҒцияҒланған күйлер теорияҒсы. Шектік күйлер гипоҒтезалары. КүрҒделі қарсыҒласу. СтатиҒкалық анықҒталҒмаған жүйелер. МеханизмҒдердің негізгі түрлері. МеханизмҒдерді құрылымҒдық талдау және ситездеу. МеханизмҒдерді кинеҒматикалық талдау және ситездеу. МеханизмҒдердегі терҒбелістер. МехаҒнизмҒдердегі сызықтық теңдеуҒлер.
Білімдер:
- статиканың негізгі түсініктерін, жазық күштер жүйесін, күш моменттерін, кинематика және динамика элементтерін, материалдар кедергісі негіздерін, машина бөлшектері негіздерін.
Іскерліктер:
- механизмдердің қажетті түрін таңдауды, құрама бірліктердің, механизмдердің және конструкциялардың конструкторлық ерекшеліктерін талдауды.
- айналмалы қозғалыс кезіндегі жүрілҒген жолды, жылдамҒдықты, үдеуді, жұмысты және қуатты анықтау
- жабдықтарды пайдалану жағдайларына байланысты бөлшектер қосылыстарының түрлерін, муфталарды таңдау.
БҚ3
БҚ4
БК9
КҚ.2.1.4
КҚ 2.2.4
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.5
ЖКП 03
Электротехника.
Тұрақты ток электр тізбекҒтері. Синусоидалы токтарҒдың бір фазалық электр тізбектері. Үш фазалы тізбектер. Синусоидалы емес электр тізбектері. Өтпелі үрдістер. Сызықты емес электр тізбектері. Магниттік тізбектер. Айнымалы ток тізбегіндегі магнитҒөткізгішті катушкалар. Электрлік және электрлік емес шамаҒларды өлшеу. ТрансфорҒматоҒрлар. Тұрақты ток электрлік машиналар. Асинхронды машиналар. Синхронды машиналар. Электр қондырғыларды басқару және қорғау аппаратураҒлары. Электр жетегі және электрмен жабдықтау негіздері. Жартылай өткізгішті приборлар: диодтар, транзисторлар, тиристорҒлар. Күшейткіштер. ТүзетҒкіштер. Цифрлық техника негіздері.
Білімдер:
- электр және магнит өрістерінің қаситеттерін және заңдарын, электр және магнит тізбектерін есептеу әдістерін, электмагнитиндукциясының физикалық үрдістерін, айнымалы ток электр тізбектерін және оларды есептеу әдістері;
- жартылай өткізгіш приборлардың жұмыс принциптерін, олардың сипаттамаларын және параметрлерін;
- аналогты және цифрлы электронды схемалардың құрастырылу және жұмыс принциптерін.
Іскерліктер:
- теориялық электротехника білімдерін таптау жабдықтарынның электр бөліктерін жөндеу және қызмет көрсету үрдістерінде пайда болатын техникалық есептерді шығару үшін қолдануды;
- тұрақты және айнымалы ток электр тізбектерінің есептеулерін жүргізуді;
- электрондық қондырғылардың қарапайым схемаларын түсінуді және оқуды;
- электронды приборларды және қондырғыларды пайдалануды.
БҚ4
БҚ7
БҚ9
КҚ.2.1.1

1440
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
1656
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.06, СД.07)
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 175
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г.
№ 312
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образованияпо специальности:
1001000 – «Обслуживание и ремонт доменной печи»
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике технического и профессионального образования
Индексцикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык.
Синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи. Терминология по специальности. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Работа со словарем.
Знания:
- фонетики, лексики, морфологии, синтаксиса казахского (русского) языка;
- терминологии по специальностиУмения:
- грамотного письма, правописания слов, синтаксического разбора предложения;
- лексического грамматического минимума, необходимого для чтения, перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
- устной коммуникативной речи при осуществлении профессиональной деятельности.
БК1
БК9
ПК.2.1.4
ПК 2.2.4
ПК 2.4.4
ПК 2.5.5
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык.
Основы делового языка по специальности. Профессиональная лексика. Фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированнных текстов. Профессиональное общение
Знания:
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения на иностранном языке;
Умения:
- грамотно использовать профессиональную лексику;
- быть способным применять знания иностранного языка в своей профессиональной деятельности.
БК4
БК6
ПК.2.1.4
ПК 2.2.4
ПК 2.4.4
ПК 2.5.5
ОГД.03
История Казахстана.
ОГД.04 (на базе общего среднего образования)
ОГД.03 (на базе основного среднего образования)
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста, в формировании его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка. Валеология – наука о здоровье человека – как составляющая часть физической культуры. Организм здорового человека и методы его исследования. Функциональные состояния здорового человека и их коррекция. Основы медицинских знаний по профилактике заболеваний и расстройств.
Знания:
- техники безопасности на уроках физической культуры;
- правила соревнования по основным видам спорта;
- основ здорового образа жизни;
- о закономерностях жизнедеятельности организма человека, способах поддержания и укрепления здоровья.
Умения:
- владеть техникой основных видов спорта;
- владеть навыками здорового образа жизни, нормами «Президентских тестов»;
- владеть умениями и навыками физического самосовершенствования;
- оказать первую медицинскую помощь.
БК6
БК7
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение.
Техническое черчение. Проекции. Стереометрия. Точка, прямая, плоскость. Позиционные и метрические задачи. Понятие о “Единой системе конструкторской документации” (ЕСКД). Общие правила выполнения чертежей. Чертежи стандартных деталей. Виды изделий и конструкторских документов. Эскизы. Чтение и деталирование чертежей сборочной единицы. Обозначение материалов на чертежах, многогранники; преобразование чертежа; поверхности; пересечение поверхностей; проекционное черчение; резьбовые соединения; эскизирование деталей сборочного узла.
Знания:
- техники черчения, основ начертательной геометрии и проекционного черчения, основы машиностроительного и строительного черчения, технического рисования.
Умения:
- выполнения чертежей, схем и эскизов;
- составлять, читать и оформлять чертежи;
- выражать техническую мысль при помощи эскиза, чертежа, технического рисунка.
БК3
БК4
БК9
ПК.2.1.4
ПК 2.2.4
ПК 2.4.4
ПК 2.5.5
ОПД.02
Основы технической механики.
Статика. Кинематика. Частные и общий случай движения точки и твердого тела. Динамика. Дифференциальное уравнение движения в инерциальной и неинерциальной системах отсчета. Теория удара. Устойчивость равновесия, движения. Растяжение и сжатие прямого стержня. Потенциальная энергия деформации. Механические свойства материалов при растяжении - сжатии. Геометрические характеристики плоских сечений. Сдвиг и кручение. Механические свойства материалов при чистом сдвиге. Потенциальная энергия деформации. Изгиб. Построение эпюр поперечных сил и изгибающих моментов. Потенциальная энергия деформации. Теория напряженного и деформированного состояний. Гипотезы предельного состояния. Сложное сопротивление. Статистически неопределимые системы. Основные виды механизмов. Структурный анализ и синтез механизмов. Кинематический анализ и синтез механизмов. Колебания в механизмах. Линейные уравнения в механизмах.
Знания:
- основных понятий статики, плоской системы сил, моментов сил, элементов кинематики и динамики; - основы сопротивления материалов;
- основы деталей машин;
Умения:
- выбирать необходимый вид механизмов, анализировать конструктивные особенности сборочных единиц, механизмов и конструкций;
- определять пройденный путь, скорость, ускорение, работу и мощность при поступательном и вращательном движении;
- выбирать необходимый вид соединений деталей, муфт в зависимости от условий эксплуатации оборудования.
БК3
БК4
БК9
ПК.2.1.4
ПК 2.2.4
ПК 2.4.4
ПК 2.5.5
ОПД.03
Электротехника.
Электрические цепи постоянного тока. Однофазные электрические цепи синусоидального тока. Трехфазные цепи. Электрические цепи несинусоидального тока. Переходные процессы. Нелинейные электрические цепи. Магнитные цепи. Катушка с магнитопроводами в цепи переменного тока. Измерения электрических и неэлектрических величин. Трансформаторы. Электрические машины постоянного тока. Асинхронные машины. Синхронные машины. Аппаратура управления и защиты электрических установок. Основы электропривода и электроснабжения.Полупроводниковые приборы: диоды, транзисторы, тиристоры. Усилители. Выпрямители. Основы цифровой техники.
Знания:
- свойств и законов электрического и магнитного полей, методы расчета электрических и магнитных цепей, физических процессов электромагнитной индукции, электрических цепей переменного тока и методы их расчета;
- принципа действия полупроводниковых приборов, их характеристики и параметры;
- принципов построения и работы аналоговых и цифровых электронных схем;
Умения:
- применения знаний теоретической электротехники для решения технических задач, возникающих в процессе обслуживания и ремонта электрической части прокатного оборудования;
- производить расчеты электрических цепей постоянного и переменного тока;
- понимать и читать простые схемы электронных устройств;
- эксплуатировать электронные приборы и устройства.
БК4
БК7
БК9
ПК.2.1
1

КҚ 2.4.3
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.3
ЖКП 04
Метрология және стандарттау негіздері.
Метрология: негізгі түсініктер, ұйымдастық, ғылыми және әдістемелік негіздер.Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің құқықтық негіздері. Өлшеу мәселелерінің көптүрлігі; өлшеу түрлері бойынша өлшеу классификациясы, өлшеу және бақылаудың әдістері; өлшеу және бақылау құралдары;өлшеу құралдарында есептеу техникасын қолдану. Қазіргі кездегі метрологияға қойылатын талаптар. Өнім, қызмет көрсету және өндіріс сапасын жоғарылатуда метрология рөлі. Тегіс цилиндрлік және конустық, бұрандалы, шпонкалы және шлицті қосылыстар, тісті және червякты берілістерді бақылау әдістері мен құралдары. Беттердің пішіні мен орналасу ауытқулары және оларды бақылау. Стандарттау жүйелері.
Білімдер:
- метрологияның негізгі мәліметтері;
- стандарттаудың негізгі түсініктері;
- дәлдік шегі және қондырулар туралы негізгі түсініктер;
- пішін дәлдігін, беттердің кедір-бұдырлығының орналасуын;
- бөлшектердің әртүрлі қосылысҒтарының дәлдік шектері;
- дәлдікті функционалдық талдау;
- техникалық өлшеу құралдарының түрлерін, арналуларын және жұмыс принциптері.
Іскерліктер:
- бөлшектердің және олардың қосылыстарының өлшемдерін, ауытқуларын және дәлдік шектерін анықтауды;
- қосылыстардың шекті саңылауларын және керілулерін анықтауды;
- техникалық өлшеу құралдарын қолдануды.
БҚ4
БҚ7
БҚ9
КҚ.2.1.4
КҚ 2.2.4
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.5
ЖКП 05
Жылутехникасы.
Жылутехникасы және жылуэлектрэнергетикасы, металлургиялық пештердегі жылу масса алмасу үрдістерінің заңдылықтары.
Білімдер:
- жылутехникасының және жылуэнергетикасының негізгі ережелері;
- отқа төзімді материалдардың арналуларын және қасиеттері;
- металлургиялық пештердің құрылысы мен жұмыс принциптері;
- металлургиялық пештердің отындарын және жануды есептеудің әдістемесі;
- металлургиялық пештердегі жылу масса алмасу үрдістерінің заңдылықтары.
Іскерліктер:
- металлургиялық пештердегі жылу масса алмасу материалдарды таңдау;
- отқа төзімді материалдарды таңдаудағы негігі есептеулерді жүргізу.
- металлургиялық пештердегі (қыздырушы және балқытушы) жылу масса алмасу және жану үрдістерін есептеу жүргізу
БҚ4
БҚ7
БҚ9
КҚ.2.1.3
КҚ 2.3.3
ЖКП 06
Физикалық химия.
металл және балқыманың қасиеттерің бағалау әдісі, мет. өндірістің негізінде жатқан химиялық және физика-химиялық процесстердің теориялық негіздері
Білімдер:
-металлургиялық өндірістің негізінде химиялық және физика-химиялық процесстердің теориясы.
Іскерліктер:
-металл және балқыманың қасиеттерін бағалау әдісін қолдану
БҚ2
БҚ3
БҚ9
ЖКП 07
Мемлекеттік тілде іс жүргізу.
Іс жүргізу бойынша сөздікпен жұмыс жасау. Құжаттану және құжаттармен қамту сұрақтары бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттар. Қалыптау және стандарттау. Әкімшілік-ұйымдастырушылық құжаттардың тізіміне кіретін құжаттарды жасау ережелері. Офистік және құжаттық жұмыстың негіздері. Технологиялық құралдар арқылы құжаттану технологиясы.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының мемлектеттік тілі – қазақ тілін;
- мемлекет тіліндегі іс жүргізуді, құжаттану қызметінің құрылымын, лауазымдық құрылымын, лауазымдық міндеттемелерді, техникалық құралдар арқылы құжаттану технологиясын;
Іскерліктер:
- қазақ тіліндегі Білімдер:н құжатамалармен жұмыс істегенде қолдану;
- істерді рәсімдеу алдында келіп түскен құжаттармен жұмыс жасау.
БҚ4
БҚ5
БҚ9

ПК 2.4.3
ПК 2.7.1
ПК 2.7.3
ОПД.04
Основы стандартизации и метрологии.
Метрология: основные понятия, организационные, научные и методические основы. Правовые основы обеспечения единства измерений. Многообразие измерительных задач; классификация измерений по видам измерений, методы измерений и контроля; средства измерений и контроля; применение вычислительной техники в средствах измерений. Требования современной метрологии. Роль метрологии в повышении качества продукции, услуг и производства. Методы и средства контроля гладких цилиндрических и конических, резьбовых, шпоночных и шлицевых соединений, зубчатых и червячных передач. Отклонение формы и расположения поверхностей и их контроль. Системы стандартизации.
Знания:
- основных сведений метрологии;
- основных понятияй стандартизации;
- основных понятий о допусках и посадках;
- точности формы, расположения шероховатости поверхностей;
- допусков на различные соединения деталей;
- функционального анализа точности;
- типов, назначения и принципа действия технических средств измерений;
Умения:
- определять размеры, отклонения и допуски деталей и их соединений;
- определять предельные зазоры и натяги соединений;
- пользоваться техническими измерительными средствами.
БК4
БК7
БК9
ПК.2.1.4
ПК 2.2.4
ПК 2.4.4
ПК 2.5.5
ОПД.05
Теплотехника.
Теплотехника и теплоэлектроэнергетика, закономерности процессов тепломассообмена в металлургических печах.
Знания:
- основных положений теплотехники и теплоэнергетики;
- назначений и свойств огнеупорных материалов;
- устройств и принципов действия металлургических печей;
- о топливах металлургических печей и методики расчетов горения;
- закономерностей процессов  тепломассообмена в металлургических печах.
Умения:
- выбора материалов тепломассообменамет.печей;
- производить основные расчеты при выборе огнеупорных материалов;
- производить расчеты процессов горения и теплообмена в металлургических печах, (нагревательных и плавильных).
БК4
БК7
БК9
ПК.2.1.3
ПК 2.3.3
ОПД.06
Физическая химия.
Методы оценки свойств металлов и сплавов, основы химических и физико - химических процессов, лежащих в основе металлургического производства
Знания:
- теоретических основ химических и физико-химических процессов, лежащих в основе металлургического производства.
Умения:
- использовать методы оценки свойств металлов и сплавов.
БК2
БК3
БК9
ОПД.07
Делопроизводство на государственном языке.
Работа со словарем по делопроизводству. Нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами. Шаблонизация и стандартизация. Правила составления документов, входящих в перечень административно-организационных документов. Основы офисной и документационной работы. Технология документирования с помощью технических средств.
Знания:
- государственного языка Республики Казахстан – казахского;
- делопроизводства на государственном языке;
- структуры службы документирования, должностную структуру, должностные обязанности, технологию документирования с помощью технических средств;
Умения:
- грамотного письма, правописания слов;
- оформления административно-организационных документов, служебной переписки на государственном языке;
- применять знания казахского языка в работе с документацией;
- работать с документами от их поступления до оформления дел.
БК4
БК5
БК9

КҚ.2.1.4
КҚ 2.2.4
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.5
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Металлургиялық өндіріс негіздері. Металлургиялық өндірістегі және елдің экономикасының дамуындағы металл рөлі, металлургиялық үрдісте шойынды және болатты өндіру үшін шикізатты дайындау, құю және кристалдануы.
Білімдер:
- агломератты өндіруге арналған технологиялық үрдістердің негізін;
- шойын өндірісінің технолдогиялық негізін;
- болат өндірісінің технолдогиялық негізін;
- болатты балқыту үрдісінің физика-химиялық негізін;
- болаттың кристалдануының физика-химиялық негізі;
- бастапқы және қосымша материалдардың сапасына қойылатын талаптарды.
Іскерліктер:
- технологиялық құралдар және материалдарды дайындауға арналған операцияларды орындау;
- химиялық құрамдарды өзгерту, сараптауға арналған үлгілерді таңдау;
- температураны өлшеу;
-өлшеу және тексеру аспаптарының көрсеткіштерін бақылау;
- белгіленген технологиялық құжаттарды орындау.
БҚ1
БҚ5
БҚ9
КҚ.2.1.2
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.3
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.2
АП 02
Металлургия үрдістерінің физика-химиялық негіздері.
Қазіргі заманғы физика-химиялық зерттеу әдістері, температураны өлшеу тәсілдері, заттардың және үрдістердің жылулық сипаттамаларын анықтау. Әртүрлі жүйелердегі реакциялардың жылу динамикасы және кинетикасы
Білімдер:
- металлдар және қорытпалардың қасиеттері және құрылымдарын химиялық және физика-химиялық талдау әдістерін;
- металлдардың (шикізаттардың), металл ұнтақтарының газдармен және басқа заттармен тотығу-қалпына келу өзара әсерлесу реакциялары үрдістерін;
- металл ұнтақтарын алудың механикалық әдістерінің физикалық үрдістерін
Іскерліктер:
- металлдарға физика-химиялық талдау жүргізуді және оның нәтижелерін бағалауды;
- металургия өнімдерін және шикізаттарды химиялық, физика-химиялық талдау әдістерін қолдануды;
- талдау үшін үлгілер алуды жүргізудің;
- температура өлшеудің.
БҚ5
БҚ7
КҚ 2.4.2
АП 03
Шойын өндірісінің теориясы және технологиясы.
Шикі материалдар және оларды дайындау, шойын балқытуды қарқындату теориясы және әдістері, доменді пештердің конструкциясы, доменді балқыту үрдісінің технологиялық схемасы
Білімдер:
- шойын өндірісі технологиялық үрдісіҒнің негіздерін;
- үрдістің физика-химиялық негіздерін;
- шойын алу үрдістері кинетикасының негізгі заңдылықтарын;
- үлгілерді алу және температураны өлшеу ережелерін;
- шойын маркаларының химиялық құрамы және қасиеттерін;
- технологиялық құжаттамаларды толтыру ретін.
Іскерліктер:
- шойын алу үшін материалдарды және технологиялық аспаптарды дайындау операцияларын іске асыруды;
- шойынның химиялық құрамын түзетуді;
- шойынды талдау үшін үлгі алуды;
- шойын температурасын өлшеуді;
- бақылау-өлшеу приборларының көрсеткіштерін қадағалау жасауды;
- көрсеткіштерді түсіру және есеп жүргізуді;
- тағайындалған технологиялық құжаттамаларды жүргізуді
- шойын алу үшін қажет материалҒдарды және технологиялық аспаптарды дайындаудың;
- шойын өндіруді жүргізудің технологиялық операцияларын орындаудың;
- техникалық және технологиялық, нормативтік құжаттамаларды рәсімдеудің.
БҚ1
БҚ3
БҚ4
КҚ.2.1.2
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.3
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.2
АП 04
Металлургиялық пештер.
Металлургия өндірісі агрегаттарының конструкҒторлық ерекшеліктері, агрегаттардың геометрияҒлық параметрлерін есептеу әдістері
Білімдер:
- Ферроқортпа және болат балқыту, домна агрегаттарын жобалау мен конструкциялық рәсімдеу ерекшеліктері, темірлі көміртекті балқыманы алу және оны құю үдерістерінің технологиялық аспектілері мен жылу энергетикалық мүмкіндіктері мен конструкциялық параметрлер байланысы;
-жылутехникалық факторлар мен отқа төзімді заттар туралы, олардың рөлі мен шойын өндірісіндегі мәні, агрегаттардың конструкциялық рәсімделуіне әсер ететін ферроқортпалар мен электр болаты, құрылғылар мен жабдықтар;
- кері газдарды тазалағыштар мен ұнтақ материалдардың және шихталы магниттік берілу жүйелерінің, пеш астындағы балқыту агрегаттарының және конвертерлерді, домналардың конструкциялық түрлері туралы;
-құймасыз таптау мен кешенді құю, үздіксіз құю машиналарындағы дайын өнімдер, маталды айыруға арнлған жабдықтар мен агрегаттар конструкциясы туралы.
Іскерліктер:
- конструкция ерекшеліктерін және үрдіс параметрлерінің конструкциялық ерекшеліктермен өзара байланысын.
-агрегаттардың түрлерін анықтауды, сызбаларды оқуды, қажетті есептеулерді жүргізуді.
БҚ1
БҚ6
БҚ7

ПК.2.1.4
ПК 2.2.4
ПК 2.4.4
ПК 2.5.5
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Основы металлургического производства.
Роль металлов и металлургической промышленности в развитии экономики страны, подготовка сырья к металлургическим процессам, производства чугуна и стали, разливка и кристаллизация
Знания:
- основ технологического процесса производства агломерата;
- основ технологии производства чугуна;
- основ технологии производства стали;
- физико-химических основ сталеплавильных процессов;
- структуры слитка;
- физико - химических основ кристаллизации стали;
- требований, предъявляемых к качеству исходных и вспомогательных материалов;
Умения:
- осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента;
- корректировать химический составы;
- производить отбор проб для анализа;
- производить замер температур;
- осуществлять наблюдение за показателями контрольноизмерительного приборов;
- снимать и вести учет показателей;
- вести установленную технологическую документацию
БК1
БК5
БК9
ПК.2.1.2
ПК 2.2.1
ПК 2.2.3
ПК 2.4.2
ПК 2.5.1
ПК 2.6.2
СД. 02
Физико-химические основы металлургических процессов.
Современные физико-химические методы исследования, способы измерения температуры, определение тепловых характеристик веществ и процессов. Термодинамика и кинетика реакций в различных системах.
Знания:
- методов химического и физико-химического анализа свойств и структуры металлов и сплавов;
- процессов окислительно-восстановительных реакций взаимодействия металлов (сырья), металлических порошков с газами и другими веществами;
- физических процессов механических методов получения металлических порошков
Умения:
- проводить физико-химический анализ металлов и оценивать его результаты;
- использовать химические, физико-химические методы анализа сырья и продуктов металлургии;
- производить отбор проб для анализа;
- производить замер температур.
БК5
БК7
ПК 2.4.2
СД. 03
Теория и технология производства чугуна.
Сырые материалы и их подготовка, теория и методы интенсификации плавки чугуна, конструкции д.п., технологическая схема процесса доменной плавки
Знания:
- основ технологического процесса производства чугуна;
- физико-химических основ процесса;
- структуры чугуна;
- основных закономерностей кинетики процессов получения чугуна;
- правил отбора проб и замер температур;
- химических составов и свойств марок чугуна;
- последовательности заполнения технологической документации.
Умения:
- осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента для получения чугуна;
- корректировать химический состав чугуна;
- производить отбор проб для анализа чугуна;
- производить замер температур чугуна;
- осуществлять наблюдение за показателями контрольноизмерительного приборов;
- снимать и вести учет показателей;
- вести установленную технологическую документацию.
- подготовки материалов и технологического инструмента необходимых для производства чугуна;
- выполнения технологических операций по ведению процесса производства чугуна;
- оформление технической и технологической, нормативной документации.
БК1
БК3
БК4
ПК.2.1.2
ПК 2.2.1
ПК 2.2.3
ПК 2.4.2
ПК 2.5.1
ПК 2.6.2
СД. 04
Металлургические печи.
Конструкционные особенности агрегатов металлургического производства, методы расчетов геометрических параметров агрегатов
Знания:
- особенностей конструктивного оформления и проектирования доменного, сталеплавильного и ферросплавного агрегатов, взаимосвязей конструктивных параметров с теплоэнергетическими возможностями и технологическими аспектами процессов получения железоуглеродистых расплавов и их разливки;
- о теплотехнических факторах и огнеупорах, их роли и значении в практике производства чугуна, стали, электростали и ферросплавов, влиянии на конструктивное оформление агрегатов, установок и устройств;
- о конструктивных разновидностях доменных, конвертерных и подовых плавильных агрегатов, систем подачи шихтовых магнитных и сыпучих материалов и газоочистки отходящих газов;
- о конструкциях агрегатов и устройств для облагораживания металла, машинах непрерывного литья заготовок, комплексах литья и бесслитковой прокатки;
Умения:
- оценивать технологические особенности и конструктивные параметры агрегатов, устройств и установок, определять их эффективность конкурентоспособность;
- производить анализ и подбор расчетных показателей и методик по основным параметрам агрегатов, установок и устройств доменных, сталеплавильных, электросталеплавильных и ферросплавных цехов и производств.
БК1
БК6
БК7

КҚ.2.1.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.1
КҚ 2.6.1
АП 05
Өндіріс экономикасы, ұйымдастыру және жоспарлау.
Салалардың кәсіпорынҒдары нарық қатынастары жүйесінде. Менеджмент. Басқарудың негізгі әдістері мен қағидаттары. МаркеҒтинг. Сала кәсіпорынҒдарының өндірістік қорлары. Сала кәсіпорынҒдарының капиталдық салымдары мен капиҒталдық құрылысы. Қосымша және негізгі өндірісті ұйымдастыру. Еңбекті ғылыми ұйымдастыру. Салалардың кәсіпорындарындағы техникалық нормаландыру негіздері. Еңбек өнімділігі. Сала кәсіпорындарындағы еңбек ақы төлеуін ұйымдастыру. Нарықтық экономика жағдайларындағы Қазақстан Республикасының салық жүйесі. Сала кәсіпорындарындағы жоспарлауды ұйымдастыру. Сала кәсіпорындарының өндірістік шаруашылық қызметін есептеу мен талдау негіздері.Жаңа өндірістерді құрудың және істейтіндерді реновациялаудың инвестициялық жобалары. Инвестициялар тиімділігін бағалау әдістері. Инвестициялық жобалардың тиімділігін бағалау кезеңдері.
Білімдер::
- нарық жағдайларында кәсіп-орынды жоспарлауды ұйымдас-тыру, еңбек және еңбек ақыны жоспарлау, оперативті-өндірістік жоспарлау, жоспарлаудың және басқарудың тораптық әдістері.
Іскерліктер:
- жұмыс жобаларының технико-экономикалық негіздемесі мен сметалық құжаттамасын құруға арналған экономикалық есептеулерді орындауды;
- жұмыс жобаларының технико-экономикалық негіздемесі мен сметалық құжаттамасын құруға арналған экономикалық есептеулер.
БҚ2
БҚ3
БҚ7
КҚ.2.1.4
КҚ 2.2.4
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.5
АП 06
Еңбекті қорғау және тіршілік қауіпсіздігі.
Еңбек қорғаудың пәні, құрама бөліктері, ғылыми-әдістемелік принциптері, арналуы, мәні, терминдері, анықтамалары. Кәсіпорындағы еңбек қорғау жағдайына бақылау және қадағалау жүргізу қызметін ұйымдастыру. Еңбекті қорғау бойынша заңдылық және нормативтік актер. Еңбекті қорғау бойынша жұмыскерлерді оқыту. Еңбекті қорғау нормаларын бұзғаны үшін жауапкершілік. Жарақаттану және Кәсіптік аурулар туралы түсінік. Өндірістік ортаның метеорологиялық жағдайлары. Өндірістік жарық беру, оның мөлшерленуі, есебі. Өндірістік шу, вибрация, адамға әсер етуі, қорғау шаралары. Электрқауіпсіздігі. Жану туралы негізгі мәліметтер, жарылу жану қауіптіліктер
Білімдер:
- еңбекті қорғауды бақылау қызметін ұйымдастыру негіздерін; еңбек қорғау, өндірістік ортаның метеорологиялық жағдайлары бойынша заңнамалық және нормативтік актілерді;
- техника қауіпсіздігінің жалпы сұрақтарын;
- таптау цехтарының негізгі және қосымша жабдықтарымен жұмыс істеу кезіндегі техника қауісіздігін.
Іскерліктер:
- жұмыскерелерге қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың ықпалын және жарақаттанушылықты жоятын тәсілдерді, шараларды және құралдарды санатты түрде қолдануды;
- еңбек жағдайының және жұмыс орнының сапасына талдау жүргізуді;
- еңбек қорғау және қауіпсіздігі бойынша өндірісті жетілдірудің оңтайлы нұсқаларын таңдауды;
- өндірістік апат кезінде жарақатҒтанушыға алғашқы көмек бере алуы.
БҚ4
БҚ7

ПК.2.1.1
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.4.1
ПК 2.6.1
СД. 05
Экономика, организация и планирование производства.
Предприятия отрасли в системе рыночных отношений. Менеджмент. Основные принципы и методы управления. Маркетинг. Производственные фонды предприятий отрасли. Капитальные вложения и капитальное строительство предприятий отрасли. Организация основного и вспомогательного производства. Научная организация труда. Основы технического нормирования на предприятиях отрасли. Производительность труда. Организация оплаты труда на предприятиях отрасли. Налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики. Организация планирования на предприятиях отрасли. Основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
Инвестиционные проекты создания новых и реновации действующих производств. Методы оценки эффективности инвестиций. Стадии и этапы оценки эффективности инвестиционных проектов.
Знания:
- организации планирования на предприятиях в условиях рынка, планирования труда и заработной платы, оперативно-производственного планирования, сетевых методов планирования и управления;
Умения:
- выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов;
- экономических расчетов для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов.
БК2
БК3
БК7
ПК.2.1.4
ПК 2.2.4
ПК 2.4.4
ПК 2.5.5
СД. 06
Охрана труда и безопасность жизнедеятельности.
Предмет, составные части, научно-методические принципы, значение, термины и определения в охране труда. Организация службы контроля и надзора за состоянием охраны труда на предприятию. Законодательные и нормативные акты по охране труда. Обучение работающих по охране труда. Ответственность за нарушение норм охраны труда. Понятие о травматизме и профзаболеваниях. Метеорологические условия производственной среды. Производственное освещение, его нормирование, расчет. Производственный шум, вибрация, действие на человека, меры защиты. Электробезопасность. Основные сведения о горении, классификация производственных помещений по взрыво-пожароопасности. Оборудование пожаровзрывоопасных помещений. Молниезащита зданий и сооружений. Основные противопожарные мероприятия.
Знания:
- основ организации службы контроля охраны труда, законодательных и нормативных актов по охране труда, метеорологических условий производственной среды;
- общих вопросов техники безопасности;
- техники безопасности при работе на основном и вспомогательном оборудовании металлургических цехов;
Умения:
- квалифицированно изыскивать способы, меры и средства, исключающие травматизм и устраняющие влияние работающих опасных и вредных производственных факторов;
- проводить анализы качества условий труда и рабочего места;
- выбирать оптимальные варианты совершенствования производства с точки зрения безопасности и охраны труда;
- оказания первой помощи пострадавшему в результате производственной аварии.
БК4
БК7

КҚ 2.7.5
Біліктілігі:100101 2 – Доменді пештерге газ жағушы *
АП 07
Доменді пеш жылытқыштарының құрылысы және пайдалану.
Доменді пештің ауа жылытқыштарының арналуы, құрылысы және қолданылуы. Суық және ыстық үрудің ауа жүргіштері. Доменді пешке үруді берудің технологиясы. Үруді жылытудың технологиясы.
Білімдер:
- ауа жылытқыштарының: суық ыстық үру клапандарының, түтінді және ауа босатушы клапандардың құрылысын;
- көмекші жабдықтардың: газ тазартушы құрылғылардың, ауа коммуникацияларының құрылысын;
- метрологиялық жабдықтарды: бақылау-өлшеуші приборларды;
- ауажылытқыштың жұмыс кезеңдері және циклдерін.
Іскерліктер:
- пештін тиелуін бақылаушы приборларды, өзі жазушы гальванометрларды, ауа және газ мөлшерін, температураны және ылғалдылықты бақылаушы және реттеуші приборларды қолдануды;
- газ жануы үшін газ және ауа қатынасын реттеуді;
- үру температурасын реттеуді.
БҚ1
БҚ4
БҚ7
КҚ.2.1.1
КҚ.2.1.2
КҚ.2.1.3
КҚ.2.1.4
Біліктілігі: 100102 2 – Шөмішті *
АП 07
Домна пеші жабдықтарын жобалау және пайдалану негіздері.
Домна пеші және көрік жабдықтары. Құю ауласы және оның жабдықтары. Домна пеші көрікті жөндеу технологиясы.
Білімдер:
- доменді пештің негізгі жабдықтарының құрылысы және жұмыс принципін;
- құю аулаларының арналуы, түрлері және өлшемдерін;
- құю ауласының жабдықтарын;
- шойын құюды автоматтандыруды;
- доменді пеш горнын жөндеу жұмыстарының түрлері және реті.
Іскерліктер:
- доменді пеш горны жабдықтарын ауыстыру бойынша жөндеу жұмыстарын жүргізуді.
БҚ1
БҚ4
БҚ7
КҚ2.2.1
КҚ 2.2.2
Біліктілігі: 100103 2 – Домна пештеріне су құбырын жүргізуші*
АП 07
Домна пешін сумен жабдықтау жобалаудың негізі және жүйені пайдалану:
Суытқыштары мен сумен жабдықтау негізгі құрылымдық ерекшеліктері және тағайындау. Салқындату құрылғылардың орналасуы және пайдалану.
Біліктілігі:
-домна пештерінің су салқындату жүйелерінің жұмыс істеу принциптері мен жабдықтары;
- домна пешін суыту жүйелерінің түрлерін, арналуын және қолданылуын;
- жабдықтар;
- жөндеу жұмыстарының тәртіптері мен түрлері.
Іскерліктер:
-домна пештерін сумен қамтамасыз етудің барлық түрлеріне қатысты жөндеу жұмыстарын жүргізу.
БҚ1
БҚ4
БҚ7
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
Біліктілігі: 100104 2 Шойынды сульфитсіздендіру көрікшісі*
АП 07
Шойынды десульфурациялау технологиясы және жабдықтары.
Шойынды десульфурациялау технологиялық үрдісі. Доменнен тыс десульфурациялау тәсілдері. Кальцийленген сода және әкпен десульфурациялау. Түйіршіктелген және металлды магниймен десульфурациялау.
Білімдер:
- шойынды кальцийленген сода және әкпен. түйіршіктелген және металлды магниймен десульфурациялау үрдістерінің технологиялық схемасын;
- магнийдің шойын күкіртімен өзара әсерлесуінің физика-химиялық үрдісін;
- шойынды десульфурациялау үрдісіне арналған жабдықтардың құрылысы және жұмыс принципін;
- магний фурмаларына, буландырғыштарына және чушкаларына жағуға арналған отқа төзімді массалардың құрамы және қасиеттерін.
Іскерліктер:
- доменді пеште металл және шлак арасындағы күкірттің таралуын табуды;
- десульфуратор шығының есептеуді.
БҚ1
БҚ4
БҚ7

ПК 2.7.5
Для квалификации: 100101 2 – Газовщик доменной печи*
СД. 07
Устройство и эксплуатация воздухонагревателей доменной печи.
Назначение, устройство и применение воздухонагревателей доменной печи. Воздуховоды холодного и горячего дутья. Технология подачи дутья в доменную печь. Технология нагрева дутья.
Знания:
- устройств воздухонагревателей: клапанов холодного и горячего дутья, дымовых и воздушноразгрузочных клапанов;
- устройств вспомогательного оборудования: газоочистительных устройств, воздушных коммуникаций;
- метрологического обеспечения: контрольно-измерительные приборы;
- периодов и циклов работы воздухонагревателя;
Умения:
- пользоваться приборами для контроля загрузки печи, самопишущими гальванометрами, приборами для контроля и регулирования количества воздуха и газа, температуры и влажности;
- регулировать соотношение газа и воздуха для горения газа;
- регулировать температуру дутья.
БК1
БК4
БК7
ПК.2.1.1
ПК.2.1.2
ПК.2.1.3
ПК.2.1.4
Для квалификации: 100102 2 – Ковшевой *
СД. 07
Основы проектирования и эксплуатация оборудования доменной печи.
Оборудование доменной печи и горна. Литейный двор и его оборудование. Технология ремонта горна доменной печи.
Знания:
- устройств и принципов работы основного оборудования доменной печи;
- назначения, видов и размеров литейных дворов;
- оборудования литейного двора;
- автоматизации разливки чугуна;
- видов и порядка ремонтных работ горна доменной печи;
Умения:
- производить ремонтные работы по смене оборудования горна доменной печи.
БК1
БК4
БК7
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
Для квалификации: 100103 2 – Водопроводчик доменной печи*
СД. 07
Основы проектирования и эксплуатация системы водоснабжения доменной печи:
Основные конструкционные особенности и назначение оборудования водоснабжения и водоохлаждения. Холодильные устройства их расположение и эксплуатация.
Знания:
- устройств и принципов работы водоохладительной системы доменной печи;
- назначения, видов и размеров холодильных устройств;
- оборудования;
- видов и порядка ремонтных работ;
Умения:
- производить ремонтные работы связанные со всеми видами водоснабжения доменной печи.
БК1
БК4
БК7
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
Для квалификации: 100104 2 – Горновой десульфурации чугуна*
СД. 07
Технология и оборудование десульфурации чугуна.
Технологические процессы десульфурации чугуна. Способы внедоменнойдесульфурации. Десульфурация кальцинированной содой и известью. Десульфурация гранулированным и металлическим магнием.
Знания:
- технологической схемы процессов десульфурации чугуна кальцинированной содой и известью, гранулированным и металлическим магнием;
- физико-химических процессов взаимодействия магния с серой чугуна;
- устройства и принципа работы оборудования для процесса десульфурации чугуна;
- состава и свойства огнеупорных масс для обмазки фурм, испарителей и чушек магния.
Умения:
- найти распределение серы между металлом и шлаком в доменной печи;
- рассчитывать расход десульфуратора.
БК1
БК4
БК7

КҚ2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
Біліктілігі: 100105 2 – Домна пешінің көрікшісі *
АП 07
Домна пеші тоңазытқыштарының құрылысы және пайдалану.
Доменды пешті суыту жүйелері. Доменді пештің суытқыштары. Доменді пешті сумен суыту. Буланушы суыту қондырғылары.
Білімдер:
-Домна пешінің тоңазыту жүйесін қолдану және оның тағайындалуы мен түрлері;
-домна пеші тоңазытқыштарының конструкциялық ерекшеліктері мен түрлері;
- буланушы суыту қондырғылары және олардың тағайындалуы.
Іскерліктер:
- Домна пештерінің шахталары мен фурмалық зоналарына, лещадаларына, көркіне арнлған тоңазытқыш қондырғыны таңдау.
БҚ1
БҚ4
БҚ7
кқ 2.5.1
кқ 2.5.2
кқ 2.5.3
кқ 2.5.4
кқ 2.5.5
Біліктілігі: 100106 2 – Құю машинасының машинисі *
АП 07
Шойынды құю.
Металлды құюдың технологиялық үрдісі. Шойын құюға арналған жабдықтар. Ожауларды және құюшы машинаны жөндеу технологиясы
Білімдер:
- шойынды шойын тасушы ожауларға құюдың және құюшы машинадағы үрдістің кезеңдерін, технологиялық схемасын;
- құюшы машинаның құрылысы және жұмыс приницпін;
- шойын тасушы және шлак тасушы ожаулардың құрылысын;
- шойын құюға арналған жабдықтардыжөндеу технологиясын.
Іскерліктер:
- шойын чушкаларының сапасына бақылау жүргізуді;
- құю үрдісінің температуралық және жылдамдықтық режимдерін тандауды
БҚ1
БҚ4
БҚ7
КҚ2.6.1
КҚ.6.2
КҚ 2.6.3
Біліктілігі:100107 2 – Шихта беру машинисі*
АП 07
Домна цехының шихта бөлімшесінің жабдықтары және қызмет көрсету.
Руда ауласының құрылысы және жабдықтары. Шихта беру схемасы. Бункер асты бөлмесі және скип шұнқырының жабдықтары. Колошникті көтергіштердің құрылысы және жұмыс приницпі.
.
Білімдер:
- шихтаны бункерлерге тасымалдауға арналған жабдықтардың конструкциясы және жұмыс приницпін;
- руданың және кокстың вагон-тиегіштерінің техникалық сипаттамаларын;
- колошникке шихтаны алу, өлшеу және беру жүйелерін;
- скиптерге көліктік шихта беру схемасын;
- конвейерлік шихта беру жүйесін;
- бункер асты бөлмесі және скип шұнқырының жабдықтарының құрылысы және жұмыс принципін;
- скипті және конвейерлі көтергіштің құрылысы және жұмыс принципін.
Іскерліктер:
- шихтаның әртүрлі құраушылары үшін бункерлер санын және сыйымдылығын есептеуді.
БҚ1
БҚ4
БҚ7
КҚ2.7.1
КҚ.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
КҚ 2.7.5
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Ұсталық механикалық оқу практикасы.
Ұсталық жұмыстың түрлерімен, қосымша жабдықтармен, бақылау-өлшеу құралдарымен танысу. Жабдықтың техникалық қызмет көрсетуін,жөндеу жұмыстарының технологиясын және жабдықты қабылдап алуды үйрену. Ұсталық-жинау жұмыстары. Еңбек қауіпсіздігі талаптары, еңбек мәдениеті мен тәртібін сақтау, жабдық пен материалдарға ұқыпты қарау.
Іскерліктер:
-жабдық пен материалдық заттарды тиімді пайдалану;
-жабдық жұмысындағы қарапайым бұзылуларды қалпына келтіру.
Дағдылар:
-технологиялық жабдықтардың негізгі түрлерінде жұмыс істей алу;
-ұсталық – станогтық жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтау.
КҚ..2.1.1
КҚ. 2.4.1
КҚ. 2.6.1
КҚ. 2.7.1
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Кәсіптіқ дағдыларды игеру бойынша өндірістік практика.
Өндіріспен, металлургия зауыттарының қазіргі заманғы жабдықтарымен таныстыру. Кәсіпорынның құрамымен танысу, техноҒлогиялық жабдықҒтарға қызмет көрсету амалдарын игеру. СтудентҒті технолог ретінде Практикалық жұмысҒына дайындау.
Жабдықтарды техникалық қызмер көрсету және жөнҒдеуге құжаттарды рәсімдеу, жұмыс орындау үшін жарғыҒны рәсімдеу; жұмыс орнындағы нұсқаулық, жұмыс уақытын жоспарлау және участкенің жұмысын талдау, еңбек ақысын төлеу түрлері, жоспарлы-алдын алу жөндеуді ұйымҒдасҒтыру
Іскерліктер:
- учаскедегі жұмыс күнін жоспарлау;
- жұмыс жүргізуге нарядтарды жабуды;
-жұмыс орнында қызметтік міндеттерін атқару;
- жоспарлы ексерту жөндеулерін ұйымдастыру;
-жұмыс күннің суретін салу, оның өңдеу әдісін.
Дағдылар:
- учаскедегі жұмыс күнін жоспарлауды, атқарушыларға тапсырма беруді, жұмыс орнында нұсқауды өткізу;
учаскедегі жұмыс күнін жоспарлау;
- бір-бірімен байланысты инженерлік-техникалық қызметкерлермен өзара қатынасы;
- жоспарлы ексерту жөндеулерін ұйымдастыруды:
-учаскедегі жұмысшылар ұжымын басқару.
КҚ.2.1.1
КҚ.2.1.2
КҚ.2.1.3
КҚ.2.1.4
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.5
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.3
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
КҚ 2.7.5
КП 02
Кәсіптік дағдыларды бектіу бойынша өндірістік практика.
Жалпы-кәсіпҒтік және арнайы пәндерін оқып білу кезінде студентҒтердің теориялық және Практикалық білімдерін бекіту. Технологиялық үрдістердің негіздерін оқып білу; металл өнімҒдерін жасаудың маршрутҒтық технологиясын, конструкторық-техноҒлогиялық құжаттамаларды жасау; цех жұмысшылары орындайтын жұмыстарға қатысу. Экономика және өндірісті басқару жұмысҒтарын оқып білу.
Іскерліктер:
-материалдық жабдықтар мен құрылғыларды тиімді пайдалану;
-технологиялық үдерістердің белгіленген режимін сақтау,
- жабдық жұмысындағы қарапайым бұзылуларды қалпына келтіру.
Дағдылар:
-өрт қауіпсіздігі мен өндірістік санитария, қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау ережелері мен қағидаларын сақтау бойынша өндірістегі жұмысқа бақылау жүргізу;
-технологиялық жабдықтардың негізгі түрлерінде өз бетімен жұмыс істей білу.
КП 03
Диплом алдындағы практика:
Дипломдық жобаны (жұмысты) орындауға қажетті құжаттамалар мен материалдарды жинау. Қауіпсіздік техникасы және экология талаптары мен нормалары. Өнімнің өзіндік құнының калькулациясы.
Іскерліктер:
- сызбалық құжаттарды оқу;
- технологиялық нұсқаулық талаптарын орындау;
- Өнімнің өзіндік құнының калькулациясын есептеу;
Дағдылар:
- жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы талаптарын орындау;
-белгіленген стандартты талаптарға сай құжаттарды рәсімдеу
Ескерту:
1 кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
Техникалық құжаттамамен жұмыс істеу;
Жұмыс уақытын жоспарлай отырып, өз қызметін ұйымдастыруы қажет;
Жұмыстағы жағдайды талдау, күнделікті және қорытынды бақылауды жүзеге асыру, өз қызметіне түзетулер енгізу және баға беру;
Кәсіптік жұмысты нәтижелі орындау үшін қажетті мәліметтерді іздеу;
Кәсіптік жұмысты нәтижелі орындау үшін қажетті мәліметтерді іздеу;
Командамен бірге жұмыс істеу, басшылықпен және әріптестермен жақсы қарым-қатынаста болу;
Жұмыс орнында еңбек қорғау және өндірістік қауіпсіздік талаптарын ескерудің мәнін түсіну;
Кәсіптік қызметте инновациялық технологияны қолдану;
Өмір бойы машықтары мен білімдерін жаңартып отыру.
2 кесте Кәсіптік құзыреттер
Т және КБ деңгейі
Біліктілігі
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Жоғары деңгей

ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
Для квалификации: 100105 2 – Горновой доменной печи*
СД. 07
Устройство и эксплуатация холодильников доменной печи.Системы охлаждения доменной печи. Холодильники доменной печи. Водяное охлаждение доменной печи. Установки испарительного охлаждения.
Знания:
- видов, назначения и применения систем охлаждения доменной печи;
- разновидностей и конструктивных особенностей холодильников доменной печи;
- устройства, назначения, условий применения водяного охлаждения доменной печи;
- назначения и устройства установки испарительного охлаждения.
Умения:
- подбирать холодильное оборудование для горна, лещади, фурменной зоны, заплечиков и шахты доменной печи.
БК1
БК4
БК7
ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ПК 2.5.5
Для квалификации: 100106 2 – Машинист разливочной машины*
СД. 07
Разливка чугуна
Технологический процесс разливки металла. Оборудование для разливки чугуна. Технология ремонта ковшей и разливочной машины.
Знания:
- этапов процесса, технологической схемы разливки чугуна в чугуновозные ковши и на разливочной машине;
- устройства и принципа работы разливочной машины;
- устройства чугуновозных и шлаковозных ковшей;
- технологии ремонта оборудования для разливки чугуна.
Умения:
- осуществлять контроль качества чушек чугуна;
- выбирать температурный и скоростной режим процесса разливки.
БК1
БК4
БК7
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.3
Для квалификации: 100107 2 – Машинист шихтоподачи*
СД. 07
Оборудование и обслуживание шихтового отделения доменного цеха.
Устройство и оборудование рудного двора. Схемы шихтоподачи. Оборудование подбункерного помещения и скиповой ямы. Устройство и принцип работы колошниковых подъемников.
Знания:
- конструкции и принципа работы оборудования для транспортирования шихты в бункера;
- технических характеристик рудных и коксовых вагонов-перегружателей;
- системы набора, взвешивания и подачи шихты на колошник;
- схемы транспортной шихтоподачи к скипам;
- схемы конвейерной шихтоподачи;
- устройства и принципа работы оборудования подбункерного помещения и скиповой ямы;
- устройства и принципа работы скипового и конвейерного подъемника.
Умения:
- производить расчет количества и емкостей бункеров для различных компонентов шихты
БК1
БК4
БК7
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
ПК 2.7.5
ПО.00
Производственное обучение
ПО.01
Учебная слесарно-механическая практика.
Ознакомление с видами слесарных работ, вспомогательными инструментами; контрольно-измерительными приборами. Изучение технического обслуживания оборудования, технологии ремонта, испытания и приемки оборудования. Слесарно-сборочные работы. Требования безопасности труда, соблюдение порядка и культуры труда, бережного отношения к оборудованию и материалам.
Умения:
- эффективно использовать оборудование и материальные средства;
- устранять простейшие неполадки в работе оборудования;
Навыки:
- самостоятельной работы на основных видах технологического оборудования;
- соблюдения требований техники безопасности при слесарно-станочных работах.
ПК.2.1.1
ПК 2.4.1
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПП.00
Профессиональная практика
ПП. 01
Производственная практика по приобретению профессиональных навыков.
Ознакомление с производством, современным оборудованием металлургических заводов.Ознакомление со структурой предприятия, овладение приемами обслуживания технологического оборудования. Подготовка учащегося к практической работе в качестве технолога. Оформление документации на техническое обслуживание и ремонт оборудования, оформление распоряжения на производство работ; инструктаж на рабочем месте, планирование рабочего дня и анализ работы участка, виды оплаты труда, организация планово-предупредительного ремонта.
Умения:
- планировать рабочий день на участке;
- оформлять наряды на производство работ;
- выполнять должностные обязанности на рабочем месте;
- организовывать планово-предупредительные ремонты;
- составлять фотографии рабочего дня, методы ее обработки;
Навыки:
- планирования рабочего дня на участке, выдачи заданий исполнителям, инструктажа на рабочем месте;
- взаимоотношений со смежным инженерно-техническим персоналом;
- организации планово-предупредительного ремонта;
- руководства рабочим коллективом на участке.
ПК.2.1.1
ПК.2.1.2
ПК.2.1.3
ПК.2.1.4
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ПК 2.5.5
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.3
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
ПК 2.7.5
ПП. 02
Производственная практика по закреплению профессиональных навыков.
Закрепление теоретических и практических знаний, полученных учащимися при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин Изучение особенностей технологических процессов, составление маршрутной технологии изготовления металлопродукции, конструкторско-технологической документации, участие в работах, выполняемых работниками цеха. Изучение вопросов экономики и организации производства.
Умения:
- осуществлять эффективное использование оборудования и материальных средств;
- поддерживать установленный режим технологических процессов;
- устранять простейшие неполадки в работе оборудования.
Навыки:
- осуществления контроля над производством работ с соблюдением действующих положений и правил по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии и противопожарной защите;
- самостоятельной работы на основных видах технологического оборудования.
ПК.2.1.1
ПК.2.1.2
ПК.2.1.3
ПК.2.1.4
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ПК 2.5.5
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.3
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
ПК 2.7.5
ПП. 03
Преддипломная практика.
Сбор необходимых материалов и документации для выполнения дипломной работы и сдачи комплексного экзамена по специальности. Нормы и требования техники безопасности и экологичности. Калькуляция себестоимости продукции.
Умения:
- читать чертежную документацию;
- следовать требованиям технологических инструкций;
- составлять калькуляцию себестоимости продукции;
Навыки:
- выполнения требований техники безопасности на рабочем месте;
- оформления документации в соответствии с установленными стандартизированными требованиями.
ПК.2.1.1
ПК.2.1.2ПК
.2.1.3
ПК.2.1.4
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ПК 2.5.5
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.3
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
ПК 2.7.5
Примечание:
Таблица 1 - Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
Работать с технической документацией.
Организовать собственную трудовую деятельность, планируя рабочее время.
Анализировать рабочую ситуацию, осуществлять текущий и итоговый контроль, оценку и коррекцию собственной деятельности, нести ответственность за результат своей работы.
Осуществлять поиск и систематизацию информации, необходимой для эффективного выполнения профессиональной задачи.
Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
Работать в команде, эффективно общаться с коллегами, руководством.
Понимать значимость соблюдения требований охраны труда и производственной безопасности на рабочем месте.
Использовать инновационные технологии в профессиональной деятельности.
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни.
Таблица 2 - Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень

2.1. 100101 2 – Домна пештерге газ жағушы*
КҚ.2.1.1 - Шегiнетiн газдардың бөліп беру және үрлеудi әзiрлеу үшiн қажеттi технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеуді жүзеге асыруды әзiрлеу;
КҚ.2.1.2 – Домна пештерiнiң ауа жылтқыш аппараттарының қыздыру процесiнiң жүргiзуi бойынша технологиялық операцияны орындау;
КҚ.2.1.3 - Үрлеудiң қысым және температуралары, жанармай қосымшалардың беруiн, ылғалды үрлеумен жұмыс iстегенде будың шығын, колошникті газдың қысымы және температураларын, шығынын бақылап тексеру;
Қ.2.1.4 – Техникалық, технологиялық және нормативтiк құжаттаманы пайдалану.
2.2. 100102 2 – Шөмішті*
КҚ 2.2.1 - Құймаларды қабылдауға күйiндi тасығыш ожаулар және шойын таситын ожауларын әзiрлеудi өндiру;
КҚ 2.2.2 – Шойын таситын ожаулардың ұйықтарын толтыруды және жөндеуді орындау;
КҚ 2.2.3 - Шойынды төкпей тұрып және төккеннен кейінгі ожауларды ң дұрыс өлшенуін бақылау;
КҚ 2.2.4 – Техникалық, технологиялық және нормативтiк құжаттаманы пайдалану.
2.3 100103 2 – Домна пештерге су құбырын жүргізуші *
КҚ 2.3.1 - Домна пешінің ыстық және суық үрлеу құралдарын, су магистралын және суытқыш құрылғыларының дұрыс күйiн қамтамасыз ету;
КҚ 2.3.2 – Су өткiзетiн, (қысылған ауа) бумен және әуе магистралiндегі және суытқыш құрылғыларының ағымдағы жөндеулерiн өткiзу
КҚ 2.3.3 - Домна пешінің қаңқасының қызуын, күйiндi латкаларын, фурмалары мен құралдар және барлық суытқыш құрылғыларын, су айналымының температураларын бақылап тексеру
КҚ 2.3.4 – Жанып кеткен суытқыш құрылғыларын айқындап, жаңасына алмастыру үшiн дайындау.
2.4 100104 2 – Шойынды сульфитсіздендіру кеншісі*
КҚ 2.4.1 - Шойынның десульфурациялары үшiн қажеттi технологиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу әзiрлеудi жүзеге асыру;
КҚ 2.4.2 – Шойынның десульфурациясының процессiн жүргiзу бойынша технологиялық операцияларды орындау;
КҚ 2.4.3 - Бақылау-өлшеу құралдар және көрсетуге арналған датчиктердiң қирауын және технологиялық сигнализациялар шығынын, табиғи газдың қысымы, түйiршiктелген магнимен десуфураця кезіндегі желiлерде және шығын бункерлерiндегi азотты бақылап тексеру;
КҚ 2.4.4 – Техникалық, технологиялық және нормативтiк құжаттаманы пайдалану.
2.5 100105 2 – Домна пешінің көрікшісі*
КҚ 2.5.1 - Шойын және күйiндiнiң шығарылымын жүзеге асыру;
КҚ 2.5.2 – Көрік жабдығын жөндеуге қатысу;
КҚ 2.5.3 – Шойын және күйiндi шығаруға айналма науа және сифондар, ұйықтар, шойын және күйiндiнiң науаларын дайындау.
КҚ 2.5.4 - Күйiндiнi қабылдау үшiн күйiндi тасығыш ожауларды дайындау;
КҚ 2.5.5 – Техникалық, технологиялық және нормативтiк құжаттаманы пайдалану.

2.1. 100101 2 – Газовщик доменной печи*
ПК.2.1.1 - Осуществлять подготовку, техническое обслуживание и текущий ремонт технологического оборудования, необходимого для подготовки дутья и отвода отходящих газов;
ПК.2.1.2 – Выполнять технологические операции по ведению процесса нагрева воздухонагревательных аппаратов доменных печей;
ПК.2.1.3 - Наблюдать и контролировать расход, давление и температуру дутья, подачу топливных добавок, расход пара при работе на увлажненном дутье, давление и температуру колошникового газа;
ПК.2.1.4 – Пользоваться технической, технологической и нормативной документацией.
2.2. 100102 2 – Ковшевой*
ПК 2.2.1 - Производить подготовку шлаковозных ковшей и чугуновозных ковшей к приему плавок;
ПК 2.2.2 – Выполнять ремонт и заправку носков чугуновозных ковшей;
ПК 2.2.3 - Наблюдать за правильным взвешиванием ковшей до и после слива чугуна;
ПК 2.2.4 – Пользоваться технической, технологической и нормативной документацией.
2.3 100103 2 – Водопроводчик доменной печи*
ПК 2.3.1 - Обеспечивать исправное состояние охладительных устройств и водопроводной магистрали, приборов горячего и холодного дутья доменной печи;
ПК 2.3.2 – Проводить текущие ремонты водопроводной, паровой и воздушной (сжатого воздуха) магистралей и охладительных устройств;
ПК 2.3.3 - Наблюдать и контролировать температуру и циркуляцию воды во всех охладительных устройствах, фурмах и приборах шлаковых леток, нагрев кожуха доменной печи;
ПК 2.3.4 – Выявлять сгоревшие охладительные устройства, подготавливать новые для замены.
2.4 100104 2 – Горновой десульфурации чугуна*
ПК 2.4.1 - Осуществлять подготовку, техническое обслуживание и текущий ремонт технологического оборудования, необходимого для десульфурации чугуна;
ПК 2.4.2 – Выполнять технологические операции по ведению процесса десульфурации чугуна;
ПК 2.4.3 - Наблюдать и контролировать по показаниям контрольно-измерительных приборов и датчиков аварийной и технологической сигнализаций расход и давление природного газа и азота в сети и в расходных бункерах при десуфурации гранулированным магнием;
ПК 2.4.4 – Пользоваться технической, технологической и нормативной документацией.
2.5 100105 2 – Горновой доменной печи*
ПК 2.5.1 - Осуществлять выпуск чугуна и шлака;
ПК 2.5.2 - Участвовать в ремонтах оборудования горна;
ПК 2.5.3 – Подготавливать чугунные и шлаковые желоба, носки, сифоны и обводной желоб к выпуску чугуна и шлака;
ПК 2.5.4 - Подготавливать шлаковозные ковши для приемки шлака;
ПК 2.5.5 – Пользоваться технической, технологической и нормативной документацией.

2.6 100106 2 – Құю машинасының машинисі*
КҚ2.6.1 - Құйғыш машинаны техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеуге әзiрлеуді жүзеге асыру.
КҚ 2.6.2 – Шойын құю процесін жүргiзу бойынша технологиялық операцияны орындау;
КҚ 2.6.3 – Кесектердi суыту үшiн судың берілуін реттеу.
2.7 100107 2 – Шихта беру машинисі*
КҚ 2.7.1 – Шихта беру жүйенiң механикалық және электр жабдықтарын жөндеу және олардың жөндеулерiн жүзеге асыруды орындау;
КҚ 2.7.2 – Шихта беру жүйенiң механикалық және электр жабдықтарының жұмысын қадағалауды орындау;
КҚ 2.7.3 - Шихта беру жүйенiң механикалық және электр жабдықтарының ақауларын жөндеу және жөндеуге қатысу;
КҚ 2.7.4 – Домна пешiнің шихта материалдарын өлшеу және тиеу, автоматты жүйемен қашықтан басқаруды жүзеге асыру;
КҚ 2.7.5 - Еңбектi қорғауға, өнеркәсiптiк қауiпсiздiк және қоршаған ортаны қорғау бойынша нормативтiк актiлер талапты орындау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 176 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні:       1000000 – Металлургия және
машинажасау
Мамандығы:                         1002000 - Қара металдар
металлургиясы (түрлері бойынша)

2.6 100106 2 – Машинист разливочной машины*
ПК 2.6.1 - Осуществлять подготовку, техническое обслуживание и текущий ремонт разливочной машины;
ПК 2.6.2 – Выполнять технологические операции по ведению процесса разливки чугуна;
ПК 2.6.3 – Регулировать подачу воды для охлаждения слитков.
2.7 100107 2 – Машинист шихтоподачи*
ПК 2.7.1 – Осуществлять наладку механического и электрического оборудования системы шихтоподачи, выполнение их ремонтов;
ПК 2.7.2 – Выполнять наблюдение за работой механического и электрического оборудования системы шихтоподачи;
ПК 2.7.3 - Участвовать в устранении неисправностей в работе механического и электрического оборудования системы шихтоподачи;
ПК 2.7.4 – Осуществлять дистанционное управление автоматической системой набора, взвешивания и загрузки шихтовых материалов в доменную печь;
ПК 2.7.5 - Выполнять требования нормативных актов по охране труда, промышленной безопасности и защите окружающей среды.
Приложение 176
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г.
№ 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1000000 – Металлургия и
машиностроение
Специальность: 1002000 - Металлургия черных металлов

1440
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
1656
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндерінен кешенді емтихан (АП 01, АП 06, АП 07)
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 180 қосымша
1002000 – Қара металдар металлургиясы (түрлері бойынша)мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны(жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі.
Қазақ және орыс тілдерінің синтаксисі. Тілді дамыту. Мамандыққа арналған терминология. Мамандыққа бағдарланған мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіпті тілдесу. Сөздікпен жұмыс жасау.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының мемлекеттік қазақ және орыс тілдерін.
Іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы сауатты;
- кәсіптік қызметте қазақ және орыс тілдерін дұрыс пайдалана білуді;
- сауатты жазу, сөздердің жазылу ережелерін, сөйлемді синтаксистік талдау;
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқуға, сөздікпен аударуға қажетті лексикалық, грамматикалық минимумды игеру;
- кәсіптік қызметті жүзеге асыру кезінде ауызша коммуникативті сөйлеу.
БК1
БК6
БК9
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша іскерлік тіл негізі. Кәсіптік лексика. Фразеологиялық айналымдар және терминдер. Мамандыққа бағдарланған мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіптік тілдесу.
Білімдер:
- кәсіптік бағытталған мәтіндердің аудармасын (сөздікпен) оқуға қажет лексикалық грамматикалық минимум.
Іскерліктер:
- өзінің кәсіптік қызметінде шетел тілі білімін қолдану қабілеттілікті қолдану.
БК 1
БК6
БК9
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Маманды дайындау кезіндегі дене тәрбиесінің мәдениетінің атқаратын ролі, оның салауатты өмір сүру дағыдысын қалыптастыру дене тәрбиесінің мәдениетінің әлеументтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Спорттық және дене тәрбиесі негіздерін өз бетімен жетілдіру.
Кәсіптік-қолданбалы дене тәрбиесі дайындығы. Валеология –– дене тәрбиесі мәдениетінің бір құрамы ретінде қарастырылатын - адам денсаулығы жайлы ғылым. Дені сау адам ағзасы және оны зерттеуге арналған әдістер. Дені сау адамның функионалды күйі және оны түзету. Ауру және күйзелудің алдын алуға арналған медициналық білім негізі.
Білімдер:
- дене тәрбиесі сабағында қауіпсіздік техникасын;
- спорттың негізгі түрлері бойынша жарыс ережелерін;
- салауатты өмір негіздерін
-адам ағзасының тіршілік заңдылықтары, денсаулықты нығайту тәсілдері.
Іскерліктер:
- спорттың негізгі түрлерінің техникасы;
- «Президенттік тест» нормамен салауатты өмір негіздерін;
- физикалық өзіндік жетіле білу;
өзін өзі жетілдіру;
- алғашқы медициналық көмек көрсету.
БК2
БК3
БК6
ЖГП 04
Қазақстан тарихы.
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
Техникалық сызу. Проекция. Стереометрия. Нүкте, тік сызық, жазықтық. Позиционды және метрикалық есептер. «Бірлі конструкторлық құжаттар жүйесі» (БКҚЖ) жайлы түсінік. Сызуды орындауға арналған жалпы ережелер. Стандартты бөлшектер сызбасы. Конструкторлы құжаттар және өнімдер түрлері. Эскиздер. Жиналатын бірлікт сызбасын бөлшектеу және оқу. Сызбада материалдардың белгіленуі, көпқырлы; сызбаны түрлендіру; беттер; бетердің қиылысуы; проекционды сызу; бұрандалы жалғанулар; жиналатын топтың бөлшектерінің эксиздері.
Білімдер:
- сызу техникасын, сызу геометриясының негіздерін және проекционды сызба, машина жасау және құрылысты сызба, техникалық сурет салу.
Іскерліктер:
- сүлбелер мен эскиздер сызбасын орындау;
- сызбаларды құрау, оқу және рәсімдеуді;
- техникалық ойды эскиз, сызба, техникалық сурет көмегімен өрнектеу.
БҚ2
БҚ3
БҚ8
ЖКП 02
Техникалық механика негіздері.
Статика. Кинематика. Қатты дене және нүктенің жеке және жалпы қозғалу жағдайы. Динамика. Инерциалды және инерциалды емес жүйеде қозғалыстың дефференциалды теңдеуі. Соққы теориясы. Қозғалыстың тепе-теңдік тұрақтылығы. Тік өзекшенің созылуы және сығылуы. Деформацияның потенциалды энергиясы. Созылу-сығылу кезіндегі материалдың механикалық қасиеті. Жалпақ қиманың геометриялық сипаты. Ығысу және бұралу. Таза ығысу кезіндегі материалдың механикалық қасиеті. Деформацияның потенциалды энергиясы. Иілу. Иілетін момент және көлденең күштің эпюрін құрастыру. Деформацияның потенциалды энергиясы. Деформацияланған және кернеулі күй теориясы. Шекті күй гипотезі. Күрделі кедергі. Статистикалық анықталмайтын жүйелер. Механизмдердің негізгі түрлері. Механизмдерді құрылымдық талдау және синтез. Механизмдер синтезі және кинематикалық талдау. Механизмдердегі тербеліс. Механизмдердегі сызықты теңдеу.
Білімдер:
- статиканың негізгі түсініктерін, жазық күштер жүйесін, күш моменттерін, кинематика және динамика элементтерін, материалдар кедергісі негіздерін, машина бөлшектері негіздері.
Іскерліктер:
- механизмдердің қажетті түрін таңдауды, құрама бірліктердің, механизмдердің және конструкциялардың конструкторлық ерекшеліктерін талдауды.
- айналмалы қозғалыс кезіндегі жүрілген жолды, жылдамдықты, үдеуді, жұмысты және қуатты анықтау
- жабдықтарды пайдалану жағдайларына байланысты бөлшектер қосылыстарының түрлерін, муфталарды меңгеру.
БҚ8
БҚ9
ЖКП 03
Электротехника.
Тұрақты токтың электрлі тізбегі. Синусоидалды токтың бір фазалы электр тізбегі. Үшфазалы тізбек. Синусоидалды емес токтың электрлі тізбегі. Өтпелі үрдістер. Сызықты емес электрлі тізбектер. Магнитті тізбектер. Ауыспалы токтың тізбегіндегі магнитті сымды катушка. Электрлі және электрлі емес шамаларды өлшеу. Трансформаторлар. Тұрақты токты электрлі машиналар. Асинхронды машиналар. Синхронды машиналар. Электрлі қондырғыларды басқаратын және қорғайтын аппаратуралар. Электрмен жабдықтау және электржетек негіздері. Жартылай өткізетін аспаптар: диодттар, танзисторлар, тиристорлар. Күшейткіштер. Түзеткіштер. Санды техника негізі.
Білімдер:
- электр және магнит өрістерінің қаситеттерін және заңдарын, электр және магнит тізбектерін есептеу әдістері, электмагнитиндукциясының физикалық үрдістерін, айнымалы ток электр тізбектерін және оларды есептеу әдістері;
- жартылай өткізгіш приборлардың жұмыс принциптерін, олардың сипаттамаларын және параметрлері;
- аналогты және цифрлы электронды схемалардың құрастырылу және жұмыс принциптері.
Іскерліктер:
- теориялық электротехника білімдерін таптау жабдықтарынның электр бөліктерін жөндеу және қызмет көрсету үрдістерінде пайда болатын техникалық есептерді шығару үшін қолдануды;
- тұрақты және айнымалы ток электр тізбектерінің есептеулерін жүргізуді;
- электрондық қондырғылардың қарапайым схемаларын түсінуді және оқуды;
- электронды приборларды және қондырғыларды пайдаланудыпайдалана білу.
БҚ8
БҚ9
ЖКП 04
Стандарттау және метрология негіздері. Метрология: негізгі түсініктер, ұйымдастыру, ғылыми және әдістемелік негіздері. Өлшеу бірлігімен қамтамасыз етудегі құқықтық негіз. өлшеу міндеттерінің әртүрлігі; өлшеу түрлері, өлшеу әдістері және тексеру бойынша өлшеуді жіктеу; өлшеу және тексеру құралдары; өлшеу құралдарында есептеу техникасын қолдану. Кәзіргі кездегі метрология талаптары. Өндіріс және қызмет көрсету, өнім сапасын жоғарлатудағы метрологияның атқаратын ролі. Жылтыр цилиндрлі және коникалық, бұрандалы. Шпонды және щлицті жалғануларды, тісті және червякті берілісті тексеру құралдары және әдістері. Пішіннің ауытқуы және беттердің орналасуы, оларды тексеру. Стандартизациялау жүйелері.
Білімдер:
- метрологияның негізгі мәліметтері;
- стандарттаудың негізгі түсініктері;
- дәлдік шегі және қондырулар туралы негізгі түсініктер;
- пішін дәлдігін, беттердің кедір-бұдырлығының орналасуын;
- бөлшектердің әртүрлі қосылыстарының дәлдік шектері;
- дәлдікті функционалдық талдау;
- техникалық өлшеу құралдарының түрлерін, арналуларын және жұмыс принциптері.
Іскерліктер:
- бөлшектердің және олардың қосылыстарының өлшемдерін, ауытқуларын және дәлдік шектерін анықтауды;
- қосылыстардың шекті саңылауларын және керілулерін анықтауды;
- техникалық өлшеу құралдарын қолдануды.
БҚ2
БҚ4
БҚ8
БҚ9
ЖКП 05
Жылу техникасы.
Жылутехникасы және эылуэлектрэнергетика, металлургиялық пештердегі салмақты жылу алмасу үрдістерінің заңдылықтары.
Білімдер:
- жылутехникасының және жылуэнергетикасының негізгі ережелері;
- отқа төзімді материалдардың арналуларын және қасиеттері;
- металлургиялық пештердің құрылысы мен жұмыс принциптері;
- металлургиялық пештердің отындарын және жануды есептеудің әдістемесі;
- металлургиялық пештердегі жылу масса алмасу үрдістерінің заңдылықтары.
Іскерліктер:
- металлургиялық пештердегі жылу масса алмасу материалдарды таңдау;
- отқа төзімді материалдарды таңдаудағы негігі есептеулерді жүргізу.
- металлургиялық пештердегі (қыздырушы және балқытушы) жылу масса алмасу және жану үрдістерін есептеу жүргізу.
БҚ8
БҚ9
ЖКП 06
Физикалық химия.
Металл және қоспалардың қасиетін анықтау әдісі, металлургиялық өндіріс негізіне жататын химиялық және физика-химиялық үрдістердің негізі.
Білімдер:
-металлургиялық өндірістің негізінде химиялық және физика-химиялық процесстердің теориясы.
Іскерліктер:
-металл және балқыманың қасиеттерін бағалау әдісін қолдану.
БҚ8
БҚ9
ЖКП 07
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Іс қағаздарымен жұмыс жасауға арналған сөздікпен жұмыс жасау. Құжаттармен қамтамасыз ету және құжаттарндыруға арналған нормалық-әдістемелік құжаттар. Шаблондалу және стандарттау. Әкімшілікті-ұйымдастыру құжаттарының тізіміне енетін құжаттарды құрастыруға арналған ережелер. Кеңселік және құжаттандыру жұмысының негізі. Техникалық құралдар көмегімен құжаттардыру технологиясы.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының мемлектеттік тілі – қазақ тілін;
- мемлекет тіліндегі іс жүргізуді, құжаттану қызметінің құрылымын, лауазымдық құрылымын, лауазымдық міндеттемелерді, техникалық құралдар арқылы құжаттану технологиясы.
Іскерліктер:
- қазақ тіліндегі Білімдер:н құжатамалармен жұмыс істегенде қолдану;
- істерді рәсімдеу алдында келіп түскен құжаттармен жұмыс жасау.
БҚ1
БҚ9
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Металлургиялық өндіріс технологиясы.
Металлургиялық өндірістегі және елдің экономикасының дамуындағы металл ролі, металлургиялық үрдісте шойынды және болатты өндіру үшін шикізатты дайындау, құю және кристаллизациялау.
Білімдер:
- агломератты өндіруге арналған технологиялық үрдістердің негізі;
- шойын өндірісінің технолдогиялық негізін;
- болат өндірісінің технолдогиялық негізін;
- болатты балқыту үрдісінің физика-химиялық негізін;
- болаттың кристалдануының физика-химиялық негізі;
- бастапқы және қосымша материалдардың сапасына қойылатын талаптарды.
Іскерліктер:
- технологиялық құралдар және материалдарды дайындауға арналған операцияларды орындау;
- химиялық құрамдарды өзгерту, сараптауға арналған үлгілерді таңдау;
- температураны өлшеу;
-өлшеу және тексеру аспаптарының көрсеткіштерін бақылау;
- белгіленген технологиялық құжаттарды орындау.
БҚ1

1440
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
1656
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.06, СД.07).
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 180
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г.
№ 312
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности:
1002000 - «Металлургия черных металлов».
Содержание образовательной учебной программы по циклам
дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский язык.
Синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи. Терминология по специальности. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Работа со словарем.
Знания:
- фонетики, лексики, морфологии, синтаксиса
казахского (русского) языка;
- терминологии по специальности
Умения:
- грамотного письма, правописания слов, синтаксического разбора предложения;
- лексического грамматического минимума, необходимого для чтения, перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
- устной коммуникативной речи при осуществлении профессиональной деятельности.
БК4
БК5
БК9
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.Основы делового языка по специальности. Профессиональная лексика. Фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально - ориентированнных текстов. Профессиональное общение
Знания:
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения на иностранном языке;
Умения:
- грамотно использовать профессиональную лексику;
- быть способным применять знания иностранного языка в своей профессиональной деятельности.
БК4
БК5
БК9
ОГД 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста, в формировании его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка. Валеология – наука о здоровье человека – как составляющая часть физической культуры. Организм здорового человека и методы его исследования. Функциональные состояния здорового человека и их коррекция. Основы медицинских знаний по профилактике заболеваний и расстройств.
Знания:
- техники безопасности на уроках физической культуры;
- правила соревнования по основным видам спорта;
- основ здорового образа жизни;
- о закономерностях жизнедеятельности организма человека, способах поддержания и укрепления здоровья.
Умения:
- владеть техникой основных видов спорта;
- владеть навыками здорового образа жизни, нормами «Президентских тестов»;
- владеть умениями и навыками физического самосовершенствования;
- оказать первую медицинскую помощь.
БК4
БК5
БК9
ОГД 04
История Казахстана
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение
Техническое черчение. Проекции. Стереометрия. Точка, прямая, плоскость. Позиционные и метрические задачи. Понятие о “Единой системе конструкторской документации” (ЕСКД). Общие правила выполнения чертежей. Чертежи стандартных деталей. Виды изделий и конструкторских документов. Эскизы. Чтение и деталирование чертежей сборочной единицы. Обозначение материалов на чертежах, многогранники; преобразование чертежа; поверхности; пересечение поверхностей; проекционное черчение; резьбовые соединения; эскизирование деталей сборочного узла.
Знания:
- техники черчения, основ начертательной геометрии и проекционного черчения, основ машиностроительного и строительного черчения, технического рисования.
Умения:
- составлять, читать и оформлять чертежи;
- выражать техническую мысль при помощи эскиза, чертежа, технического рисунка.
БК2
БК3
БК8
ОПД 02
Основы технической механики
Статика. Кинематика. Частные и общий случай движения точки и твердого тела. Динамика. Дифференциальное уравнение движения в инерциальной и неинерциальной системах отсчета. Теория удара. Устойчивость равновесия, движения. Растяжение и сжатие прямого стержня. Потенциальная энергия деформации. Механические свойства материалов при растяжении-сжатии. Геометрические характеристики плоских сечений. Сдвиг и кручение. Механические свойства материалов при чистом сдвиге. Потенциальная энергия деформации. Изгиб. Построение эпюр поперечных сил и изгибающих моментов. Потенциальная энергия деформации. Теория напряженного и деформированного состояний. Гипотезы предельного состояния. Сложное сопротивление. Статистически неопределимые системы. Основные виды механизмов. Структурный анализ и синтез механизмов. Кинематический анализ и синтез механизмов. Колебания в механизмах. Линейные уравнения в механизмах.
Знания
- основных понятий статики, плоской системы сил, моментов сил, элементов кинематики и динамики; основы сопротивления материалов, основ деталей машин;
Умения:
- выбирать необходимый вид механизмов, анализировать конструктивные особенности сборочных единиц, механизмов и конструкций;
БК8
БК9
ОПД 03
Электротехника
Электрические цепи постоянного тока. Однофазные электрические цепи синусоидального тока. Трехфазные цепи. Электрические цепи несинусоидального тока. Переходные процессы. Нелинейные электрические цепи. Магнитные цепи. Катушка с магнитопроводами в цепи переменного тока. Измерения электрических и неэлектрических величин. Трансформаторы. Электрические машины постоянного тока. Асинхронные машины. Синхронные машины. Аппаратура управления и защиты электрических установок. Основы электропривода и электроснабжения. Полупроводниковые приборы: диоды, транзисторы, тиристоры. Усилители. Выпрямители. Основы цифровой техники.
Знания:
- свойства и законов электрического и магнитного полей, методов расчета электрических и магнитных цепей, физические процессы электромагнитной индукции, электрические цепи переменного тока и методы их расчета;
- принципа действия полупроводниковых приборов, их характеристики и параметры;
- принципы построения и работы аналоговых и цифровых электронных схем;
Умения:
- производить расчеты электрических цепей постоянного и переменного тока;
- понимать и читать простые схемы электронных устройств;
- эксплуатировать электронные приборы и устройства.
БК8
БК9
ОПД 04
Основы стандартизации и метрологии
Метрология: основные понятия, организационные, научные и методические основы. Правовые основы обеспечения единства измерений. Многообразие измерительных задач; классификация измерений по видам измерений, методы измерений и контроля; средства измерений и контроля; применение вычислительной техники в средствах измерений. Требования современной метрологии. Роль метрологии в повышении качества продукции, услуг и производства. Методы и средства контроля гладких цилиндрических и конических, резьбовых, шпоночных и шлицевых соединений, зубчатых и червячных передач. Отклонение формы и расположения поверхностей и их контроль. Системы стандартизации.
Знания:
- основных сведений метрологии;
- основных понятий стандартизации;
- основных понятий о допусках и посадках;
- точности формы, расположения шероховатости поверхностей;
- допусков на различные соединения деталей;
- функционального анализа точности;
- типов, назначений и принципов действия технических средств измерений.
Умения:
- определить размеры, отклонения и допуски деталей и их соединений;
- определить предельные зазоры и натяги соединений;
- пользоваться техническими измерительными средствами.
БК2
БК4
БК8
БК9
ОПД 05
Теплотехника
Теплотехника и теплоэлектроэнергетика. Закономерности процессов тепломассообмена в металлургических печах.
Знания:
- основных положений теплотехники и теплоэнергетики;
- назначений и свойств огнеупорных материалов;
- устройства и принципов действия металлургических печей;
- топлива металлургических печей и методики расчетов горения;
- закономерностей процессов тепломассообмена в металлургических печах.
Умения:
производить расчеты процессов горения и теплообмена в металлургических печах, (нагревательных и плавильных).
БК8
БК9
ОПД 06
Физическая химия
Методы оценки свойств металлов и сплавов, основы химических и физико-химических процессов, лежащих в основе металлургического производства
Знания:
- теоретических основ химических и физико-химических процессов, лежащих в основе металлургического производстваУмения:
- использовать методы оценки свойств металлов и сплавов
БК8
БК9
ОПД 07
Делопроизводство на государственном языке
Работа со словарем по делопроизводству. Нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами. Шаблонизация и стандартизация. Правила составления документов, входящих в перечень административно-организационных документов. Основы офисной и документационной работы. Технология документирования с помощью технических средств.
Знания:
- государственного языка Республики Казахстан – казахского языка;
- делопроизводства на государственном языке; структуры службы документирования, должностных структур, должностных обязанностей, технологии документирования с помощью технических средств.
Умения:
- применять знания казахского языка в работе с документацией;
- работать с документами от их поступления до оформления дел.
БК1
БК9
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Технология металлургического производства
Роль металлов и металлургической промышленности в развитии экономики страны, подготовка сырья к металлургическим процессам, производства чугуна и стали, разливка и кристаллизация.
Знания:
- основ технологического процесса производства агломерата;
- основ технологического производства чугуна;
- основ технологического производства стали;
- физико-химических основ сталеплавильных процессов;
- структуры слитка;
- физико-химические основ кристаллизации стали;
- требований, предъявляемых к качеству исходных и вспомогательных материалов.
Умения:
- осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента;
- корректировать химический составы;
Производить отбор проб для анализа;
- производить замер температур;
- осуществлять наблюдение за показателями контрольно измерительного приборов;
- снимать и вести учет показателей;
- вести установленную технологическую документацию
БК1

КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.1
КҚ 2.7.1
КҚ 2.8.1
КҚ 2. 9.1
КҚ 2.10.1
КҚ 2.10.2
КҚ 2.11.1
КҚ 2.12.1
КҚ 2.13.1
КҚ 2.14.1
КҚ 2.15.1
КҚ 2.15.2
КҚ 2.16.1
КҚ 2.17.1
КҚ 2.18.1
КҚ 2.19.1
КҚ 2.19.2
КҚ 2.20.1
КҚ 2.21.1
КҚ 2.22.1
КҚ 2.22.2
КҚ 2.24.1
КҚ 2.24.2
КҚ 2.25.1
КҚ 2.25.2
КҚ 2.26.1
КҚ 2.26.2
КҚ 2.27.1
КҚ 2.27.2
АП 02
Болат өндірісі.
Әртүрлі конструкциялы конвертордағы қорту технологиясы: жоғары, түпті және аралас үрлеумен конверторда болатты қортуға арналған теориялық негіздер. Иновационды технология.
Білімдер:
- болат өндірісінің технологиялық үрдісінің негізі;
- болатты қорту өндірісіндегі физика-химиялық негізі;
- дайындама құрылымы;
- болаттың кристаллизациялануының физика-химиялық негізі;
- бастапқы және қосымша материалдар сапасына қойылатын талаптар;
- болатты пешсіз өңдеу тәсілін;
- технологиялық үрдістердің температуралы-жылдамдық тәртібі;
- температураны өлшеу және үлгіні таңдау ережесі;
- болат маркасының қасиеті және химиялық құрамы;
- болат сапасына қойылатын МЖСТ талабы;
- ақау түрі пайда болу себебі, оның алдын алу және жоюға арналған шаралар;
- технологиялық құжаттарды толтыру тәртібі.
Іскерліктер:
- болатты алуға арналған технологиялық құрал және материалдарды дайындауға арналған опреацияларды орындау;
- болаттың химиялық құрамын өзгерту;
- болатты сараптаудан өткізуге арналған үлгілерді таңдау;
- болат температурасын өлшеуді орындау;
- өлшеу және тексеру аспаптарының көрсеткіштерін бақылау;
- көрсеткіштерді алу және есептеуді орындау;
- белгіленген технологиялық құжаттарды жүргізуді.
БҚ1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.5
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.7.4
КҚ 2.8.4
КҚ 2.9.1
КҚ 2.10.6
КҚ 2.11.3
КҚ 2.12.1
КҚ 2.14.2
КҚ 2.15.1
КҚ 2.16.3
КҚ 2.17.4
КҚ 2.18.1
КҚ 2.19.4
КҚ 2.20.2
КҚ 2.21.1
КҚ 2.22.4
АП 03
Шойын өндірісі.
Шикізатты материалдар және оны дайындау, шойынды қорту теориясы және әдістерді қарқындату, домна пешінің конструкциясы, домналық қорту үрдісінің технологиялық сұлбасы.
Білімдер:
- шойын өндірісі технологиялық үрдісінің негіздері;
- үрдістің физика-химиялық негіздері;
- шойын алу үрдістері кинетикасының негізгі заңдылықтары;
- үлгілерді алу және температураны өлшеу ережелері;
- шойын маркаларының химиялық құрамы және қасиеттері;
- технологиялық құжаттамаларды толтыру реті.
Іскерліктер:
- шойын алу үшін материалдарды және технологиялық аспаптарды дайындау операцияларын іске асыруды;
- шойынның химиялық құрамын түзетуді;
- шойынды талдау үшін үлгі алуды;
- шойын температурасын өлшеуді;
- бақылау-өлшеу приборларының көрсеткіштерін қадағалау жасауды;
- көрсеткіштерді түсіру және есеп жүргізуді;
- тағайындалған технологиялық құжаттамаларды жүргізуді
- шойын алу үшін қажет материалҒдарды және технологиялық аспаптарды дайындаудың;
- шойын өндіруді жүргізудің технологиялық операцияларын орындаудың;
- техникалық және технологиялық, нормативтік құжаттамаларды рәсімдеу.
БҚ1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.5
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.7.4
КҚ 2.8.4
КҚ 2.9.1
КҚ 2.10.6
КҚ 2.11.3
КҚ 2.12.1
КҚ 2.14.2
КҚ 2.15.1
КҚ 2.16.3
КҚ 2.17.4
КҚ 2.18.1
КҚ 2.19.4
КҚ 2.20.2
КҚ 2.21.1
КҚ 2.22.4
АП 04
Металлургиялық пештер.
Металлургиялық өндірістегі агрегаттардың конструкциялық ерекшеліктері, агрегаттардың геометриялық параметрлерін есептеу.
Білімдер:
- Ферроқортпа және болат балқыту, домна агрегаттарын жобалау мен конструкциялық рәсімдеу ерекшеліктері, темірлі көміртекті балқыманы алу және оны құю үдерістерінің технологиялық аспектілері мен жылу энергетикалық мүмкіндіктері мен конструкциялық параметрлер байланысы;
-жылутехникалық факторлар мен отқа төзімді заттар туралы, олардың рөлі мен шойын өндірісіндегі мәні, агрегаттардың конструкциялық рәсімделуіне әсер ететін ферроқортпалар мен электр болаты, құрылғылар мен жабдықтар;
- кері газдарды тазалағыштар мен ұнтақ материалдардың және шихталы магниттік берілу жүйелерінің, пеш астындағы балқыту агрегаттарының және конвертерлерді, домналардың конструкциялық түрлері туралы;
-құймасыз таптау мен кешенді құю, үздіксіз құю машиналарындағы дайын өнімдер, маталды айыруға арналған жабдықтар мен агрегаттар конструкциясы туралы.
Іскерліктер:
- конструкция ерекшеліктерін және үрдіс параметрлерінің конструкциялық ерекшеліктермен өзара байланысын.
-агрегаттардың түрлерін анықтауды, сызбаларды оқуды, қажетті есептеулерді жүргізуді.
БҚ1
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1

ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПК 2.8.1
ПК 2. 9.1
ПК 2.10.1
ПК 2.10.2
ПК 2.11.1
ПК 2.12.1
ПК 2.13.1 ПК 2.14.1
ПК 2.15.1
ПК 2.15.2
ПК 2.16.1
ПК 2.17.1
ПК 2.18.1
ПК 2.19.1
ПК 2.19.2
ПК 2.20.1
ПК 2.21.1
ПК 2.22.1
ПК 2.22.2
ПК 2.24.1
ПК 2.24.2
ПК 2.25.1
ПК 2.25.2
ПК 2.26.1
ПК 2.26.2
ПК 2.27.1
ПК 2.27.2
СД 02
Производство стали
Теоретические основы выплавки стали в конверторах, технология плавки в конверторах различных конструкций: с верхней, донной и комбинированной продувкой. Инновационные технологии.
Знания:
- основ технологического процесса производства стали;
- физико-химические основ. сталеплавильных процессов;
- структуры слитка;
- физико-химические основ кристаллизации стали;
- требований, предъявляемых к качеству исходных и вспомогательных материалов;
- способов внепечной обработки стали;
- температурно-скоростных режимов технологических процессов;
- правил отбора проб и замер температур;
- химического состава и свойств марок стали;
- требований ГОСТа, предъявляемых к качеству стали;
- видов и причин брака, мер его предупреждения и устранения;
- последовательности заполнения технологической документации.
Умения:
- осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента для получения стали;
- корректировать химический составы сталей;
- производить отбор проб для анализа стали;
- производить замер температур стали;
- осуществлять наблюдение за показателями контрольно измерительного приборов;
- снимать и вести учет показателей;
- вести установленную технологическую документацию.
БК1
ПК 2.1.2
ПК 2.2.1
ПК 2.3.5
ПК 2.4.2
ПК 2.5.1
ПК 2.6.2
ПК 2.7.4
ПК 2.8.4
ПК 2.9.1
ПК 2.10.6
ПК 2.11.3
ПК 2.12.1
ПК 2.14.2
ПК 2.15.1
ПК 2.16.3
ПК 2.17.4
ПК 2.18.1
ПК 2.19.4
ПК 2.20.2
ПК 2.21.1
ПК 2.22.4
СД 03
Производство чугуна
Сырые материалы и их подготовка, теория и методы интенсификации плавки чугуна, конструкции д.п., технологическая схема процесса доменной плавки
Знания:
- основ технологического процесса производства чугуна;
- физико-химических основ процесса;
- структуры чугуна;
- основных закономерностей кинетики процессов получения чугуна;
- правил отбора проб и замер температур;
- химического состава и свойств марок чугуна;
- последовательности заполнения технологической документации.
Умения:
- осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента для получения чугуна;
- корректировать химический состав чугуна;
- производить отбор проб для анализа чугуна;
- производить замер температур чугуна;
- осуществлять наблюдение за показателями контрольно измерительного приборов;
- снимать и вести учет показателей;
- вести установленную технологическую документацию.
БК1
ПК
2.1.2
ПК 2.2.1
ПК 2.3.5
ПК 2.4.2
ПК 2.5.1
ПК 2.6.2
ПК 2.7.4
ПК 2.8.4
ПК 2.9.1
ПК 2.10.6
ПК 2.11.3
ПК 2.12.1
ПК 2.14.2
ПК 2.15.1
ПК 2.16.3
ПК 2.17.4
ПК 2.18.1
ПК 2.19.4
ПК 2.20.2
ПК 2.21.1
ПК 2.22.4
СД 04
Металлургические печи
Конструкционные особенности агрегатов металлургического производства, методы расчетов геометрических параметров агрегатов
Знания:
- особенностей конструкций и взаимосвязей параметров процесса с конструкционными особенностями
Умения:
- определение типов агрегатов, чтение чертежей, производить необходимые расчеты.
БК1
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1

КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.1
КҚ 2.7.1
КҚ 2.8.1
КҚ 2.9.1
КҚ 2.10.1
КҚ 2.11.1
КҚ 2.12.1
КҚ 2.13.1
КҚ 2.14.1
КҚ 2.15.1
КҚ 2.16.2
КҚ 2.17.2
КҚ 2.18.1
КҚ 2.19.1
КҚ 2.19.2
АП 05
Экономика, өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау.
Сала кәсіпорны нарық қатынастар жүйесінде. Менеджмент. Басқару әдістері және негізгі қағидалары. Маркетинг. Сала кәсіпорынының өндірісті қоры. Сала кәсіпорындағы күрделі салым және күрделі құрылыс. Негізгі және қосымша өндірісті ұйымдастыру. Еңбекті ғылыми ұйымдастыру. Сала кәсіпорынындағы техникалық нормалау негізі. Еңбек өнімділігі. Сала кәсіпорында жалақыны төлеуді ұйымдастыру. Нарықты экономика жағдайындағы Қазақстан Республикасының салық жүйесі. Сала кәсіпорнында жоспарлауды ұйымдастыру. Сала кәсіпорнында өндірісті-шаруашылықты іс- әрекеті талдау және есеп жүргізу негізі. Жұмыс жасайтын өндірісте жаңа инвестиционды жобаларды жүзеге асыру. Инвестицияның тиімділігін анықтауға арналған әдістер. Инвестиционды жобалардың тиімділігін анықтауға арналған кезеңдер және деңгейлер.
Білімдер::
- нарық жағдайларында кәсіп-орынды жоспарлауды ұйымдас-тыру, еңбек және еңбек ақыны жоспарлау, оперативті-өндірістік жоспарлау, жоспарлаудың және басқарудың тораптық әдістері.
Іскерліктер:
- жұмыс жобаларының технико-экономикалық негіздемесі мен сметалық құжаттамасын құруға арналған экономикалық есептеулерді орындауды;
- жұмыс жобаларының технико-экономикалық негіздемесі мен сметалық құжаттамасын құруға арналған экономикалық есептеулер.
БҚ1
АП 06
Еңбекті қорғау және тіршілік қауіпсіздігі.
Пән, негізгі бөлімдер, ғылыми-әдістемлік қағидалар, мазмұны, терминдер және еңбекті қорғау анықтамасы. Кәсіорында еңбекті қорғау жағдайын бақылау және тексеру қызметін ұйымдастыру. Еңбекті қорғауға арналған заң және норма актілері. Жұмысшыларды еңбекті қорғау бойынша оқыту. Еңбекті қорғау нормасын бұзғаны үшін жауапкершілікке тарту. Жарақат және кәсіптік ауру жайлы түсінік. Өндіріс ортасының метрологиялық жағдайы. Өндірісті жарықтану, оны нормалау, есептеу. Өндірісті шу, тербеліс, адам ағзасына әсер етуі, қорғау шаралары. Электрқауіпсіздік. Жану жайлы негізгі мағұлмат. Жарылыс-өрт қауіпі бойынша өндіріс ғимараттарын жіктеу. Жарылысты-өрт қауіпті ғимараттардағы жабдықтар. Ғимарат және құрылысты найзағайдан қорғау. Негізгі өртке қарсы қолданылатын шаралар.
Білімдер:
- еңбекті қорғауды бақылау қызметін ұйымдастыру негіздерін; еңбек қорғау, өндірістік ортаның метеорологиялық жағдайлары бойынша заңнамалық және нормативтік актілерді;
- техника қауіпсіздігінің жалпы сұрақтарын;
- таптау цехтарының негізгі және қосымша жабдықтарымен жұмыс істеу кезіндегі техника қауісіздігі.
Іскерліктер:
- жұмыскерелерге қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың ықпалын және жарақаттанушылықты жоятын тәсілдерді, шараларды және құралдарды санатты түрде қолдануды;
- еңбек жағдайының және жұмыс орнының сапасына талдау жүргізуді;
- еңбек қорғау және қауіпсіздігі бойынша өндірісті жетілдірудің оңтайлы нұсқаларын таңдауды;
- өндірістік апат кезінде жарақаттанушыға алғашқы көмек бере алуы.
БҚ1
БҚ6
БҚ7

ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПК 2.8.1
ПК 2. 9.1
ПК 2.10.1
ПК 2.10.2
ПК 2.11.1
ПК 2.12.1
ПК 2.13.1
ПК 2.14.1
ПК 2.15.1
ПК 2.16.2
ПК 2.17.2
ПК 2.18.1
ПК 2.19.1
ПК 2.19.2
СД 05
Экономика, организация и планирование производства
Предприятия отрасли в системе рыночных отношений. Менеджмент. Основные принципы и методы управления. Маркетинг. Производственные фонды предприятий отрасли. Капитальные вложения и капитальное строительство предприятий отрасли. Организация основного и вспомогательного производства. Научная организация труда. Основы технического нормирования на предприятиях отрасли. Производительность труда. Организация оплаты труда на предприятиях отрасли. Налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики. Организация планирования на предприятиях отрасли. Основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
Инвестиционные проекты создания новых и реновации действующих производств. Методы оценки эффективности инвестиций. Стадии и этапы оценки эффективности инвестиционных проектов.
Знания:
- организации планирования на предприятиях в условиях рынка, планирования труда и заработной платы, оперативно-производственного планирования, сетевых методов планирования и управления.
Умения:
- выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов.
БК1
СД 06
Охрана труда и безопасность жизнедеятельности
Предмет, составные части, научно-методические принципы, значение, термины и определения в охране труда. Организация службы контроля и надзора за состоянием охраны труда на предприятию. Законодательные и нормативные акты по охране труда. Обучение работающих по охране труда. Ответственность за нарушение норм охраны труда. Понятие о травматизме и профзаболеваниях. Метеорологические условия производственной среды. Производственное освещение, его нормирование, расчет. Производственный шум, вибрация, действие на человека, меры защиты. Электробезопасность. Основные сведения о горении, классификация производственных помещений по взрывопожароопасности. Оборудование пожаровзрывоопасных помещений. Молниезащита зданий и сооружений. Основные противопожарные мероприятия.
Знания:
- основ организации службы контроля охраны труда, законодательных и нормативных актов по охране труда, метеорологических условий производственной среды;
- общих вопросов техники безопасности;
- техники безопасности при работе на основном и вспомогательном оборудовании прокатных цехов
Умения:
- квалифицированно изыскивать способы, меры и средства, исключающие травматизм и устраняющие влияние работающих опасных и вредных производственных факторов;
- проводить анализы качества условий труда и рабочего места;
- выбирать оптимальные варианты совершенствования производства с точки зрения безопасности и охраны труда.
БК1
БК6
БК7

Біліктілігі: 100201 2 – Балқытушы (барлық атаулары бойынша)*
АП 07
Кождарды қайта өңдеу. Металлургиялық өндірістің қождарын экологиялық сұрақтарды шешу мүмкіндігі ретінде қайта өңдеу. Екіншілік материалдарды қайта өңдеу. Домна қождарын қайта өңдеу технологиясы, домна қождарынан алынатын өнімдердің түрлері және көрсетілімдері. Домна жанында қождарды түйіршектеу. Болат балқыту қождарын қайта өңдеу технологиясы, болат балқыту қождарынан алынатын өнімдердің түрлері және көрсетілімдері. Ферроқорытпа өндірісінің қождарын қайта өңдеу.
Білімдер:
- домна, болат балқыту, ферроқорытпа қождрының химиялық құрамы мен қасиеттерін;
- қождарды (домна, болат балқыту, ферроқорытпа) қайта өңдеу үрдістерін;
- қождарды қайта өңдеуге арналған агрегаттардың құрылысын.
Іскерліктер:
- қождарды қайта өңдеу технологиясын таңдай білуі;
- болат балқыту қождарынан темірді алу дәрежесін есептей алуы;
- есептеуге арналған бастапқы мәліметтерді.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
Біліктілігі: 100202 2 – Мартен пешінің болат балқытушысы*
АП 07
Болатты мартен пештерінде өндіру.
Мартенді пештердің технологиялық,теориялық, құрылымдық ерекшеліктері, шихталау, МП технологиялық үрдістері, МП өндірілетін материалдар.
Білімдер:
- құрылымдық ерекшеліктері, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясы.
Іскерліктер:
- агрегат құрылымын баяндау, есептерді шешуді, материалдық және жылулық баланстарды құрастыру.
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
Біліктілігі: 100203 2 – Мартен пешінің болат қорытушысының көмекшісі*
АП 07
Мартен пештерінің жабдығы.
- Мартенді пештердің құрылымдық ерекшеліктері және оның қосымша құралдары, шихталау, МП технологиялықүрдістері, МП өндірілетін материалдар.
Білімдер:
- негізгі және қосымша жабдықтар, құрылымдық ерекшеліктер, үрдіс технологиясы.
Іскерліктер:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау.
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
Біліктілігі: 100204 2 – Шөмішті*
АП 07
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары ковшінің жұмыс ерекшелігі.
Болатқорытатын цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, шөміштердің түрлері және технологиялық тағайындау.
Білімдер:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясын.
Іскерліктер:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау.
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
Біліктілігі: 100205 2 – Араластырушы*
АП 07
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары араластырушының жұмыс ерекшелігі. Болатқорытатын цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, миксерлердің түрлері және технологиялық тағайындау.
Білімдер:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясын.
Іскерліктер:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау.

100201 2 – Плавильщик (всех наименований)*
СД 07
Производство стали в мартеновских печах
Технологические, теоретические, конструкционные особенности мартеновской печи, шихтовка, технологический процесс МП, выпуск материалов из МП.
Знания:
- конструкционных особенностей, физико-химических процессов, технологии процесса.
Умения:
- излагать конструкцию агрегата, решать задачи, составлять материальный и тепловой баланс.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
100202 2 – Сталевар мартеновской печи*
СД 07
Оборудование мартеновских печейКонструкционные особенности мартеновской печи и его дополнительное оборудование, шихтовка, технологический процесс МП, выпуск материалов из МП.
Знания:
- основного и вспомогательного оборудования, конструкционных особенностей, технологии процесса.
Умения:
- пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
100203 2 - Подручный сталевара мартеновской печи*
СД 07
Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы ковшевого
Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, разновидности ковшей и их технологическое назначение.
Знания:
- основного и вспомогательного оборудования, конструкционных особенностей, технологии процесса.
Умения:
- пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
ПК 2. 3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.2
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
100204 2 – Ковшевой*
СД 07
Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы миксеровогоКонструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, разновидности ковшей и их технологическое назначение
Знания:
- основного и вспомогательного оборудования, конструкционных особенностей, технологии процесса.
Умения:
- пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
100205 2 – Миксеровой*
СД 07
Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы машиниста заправочной машины
Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа заправочных машин, их технологическое назначение, управление заправочной машиной и торкрет-машиной при заправке и торкретировании задней стенки, свода, набивки крышек завалочных окон мартеновских печей, обеспечение подачи заправочных материалов к машине и засыпка их в бункера, заправка торкрет-машины огнеупорной массой, подача заправочной машины к печам, выявление и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
Знания:
- основного и вспомогательного оборудования, конструкционных особенностей, технологии процесса.
Умения:
- пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.

КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
Біліктілігі: 100206 2 – Құю машинасының машинисі*
АП 07
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары құю машинасының машинистің жұмыс ерекшелігі.
Болатқорытатын цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, құю машинасының құрылымы мен жұмысы, олардың құю машинасын жүргізудің технологиялық белгілері және құю кезіндегі торкрет машиналарын және артқы қабырғасын торкреттау, жинақтарды, машинаға құю материалдарын беруді қамтамасыз ету және оларды бункерге төгу, пештерге құю машиналарын беру, қамтамасыз етілетін жабдықтау жұмысында жарамсыздықты анықтау және жою.
Білімдер:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясын.
Іскерліктер:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау.
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.3
Біліктілігі: 100207 2 – Болат құюшы*
АП 07
Құю және кристалдану.
Үздіксіз үрдістің технологиясы, агрегаттар құрылымын, физика химиялық және гидродинамикалық және масса алмасу үрдістері.
Білімдер:
- болат кристализациясының үрдістері, сапалы болат кесегін және құю технологиясын құрастыру;
құюға арналған технологиялық құралдарды есептеудің негізгі әдістерін меңгеру;
- әдеттегі сапалы болат құюдың барлық қазіргі әдістерінің және жоғары сапалы болат түрлері туралы;
- көпшілік белгідегі болаттың сапасын жоғарлату әдістері және арнайы болаттардың өндірісі; болатты кесектің кристализация теориясы мен болат құюдың қазіргі технологиясы; ірі және аса ірі кесектерді алу технологиясы; бақылау әдістері және болат сапасын меңгеру туралы білімдер.
Іскерліктер:
- металды кесектерге құюдың технологиялық үрдістерін меңгеруді;
- жаңа маркалы болатты құю технологиясын әзірлеу және меңгеруді;
- құйылатын жабдықтарды дұрыс пайдалануды;
- еңбекті қауіпсіз жағдайлармен қамтамасыз ету.
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
іліктілігі: 100208 2 – Бұзу машинасының машинисі *
АП07
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары бұзу машинасының машинистінің жұмыс ерекшелігі.
Болатқорытатын цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, бұзу машинасының құрылымы мен жұмысы, олардың технологиялық белгілері. Материалдар мен қышқылдарды пештерге тиеу. Кептіргіш пештерге кептіруге және қыздыруға беру және орнықтыру.
Білімдер:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясын.
Іскерліктер::
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау.
КҚ 2.8.1
КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.3
КҚ 2.8.4
Біліктілігі: 100209 2 – Конвертер болат балқытушы *
АП 07
Конвертерде болат өндірісі.
Болатқорытатын цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, бұзу машинасының құрылымы мен жұмысы, олардың технологиялық белгілері.Конвертерлерде болатты алу теориясы мен технологиясы.
Білімдер:
- конвертерлерде болатты алу теориясы мен технологиясы;
- болат өндірісінің технологиялық үрдісінің негіздерін;
- болат қорыту үрдістерінің физико-химиялық негіздерін;
-кесек құрылымдарын;
- технологиялық үрдістердің температуралық-жылдамдық тәртібін;
- үлгілерді іріктеу ережесін және температураларды өлшеуді;
- болат маркаларының химиялық құрамдарын және қасиеттерін;
- технологиялық құжаттарды толтырудың бірізділігі.
Іскерліктер:
- материалдарды дайындау жөніндегі операцияларды және болатты алуға арналған технологиялық құралдарды жүзеге асыруды;
- болаттардың химиялық құрамдарын түзетуді;
- болат анализдеріне арналған үлгілерді іріктеуді өндіруді;
- болат температурасын өлшеуді өндіруді;
- бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштеріне бақылауды жүзеге асыруды.
КҚ 2.9.1
КҚ 2.9.2
КҚ 2.9.3
КҚ 2.9.4
Біліктілігі: 100210 2 – Конвертер болат қорытушы көмекшісі *
АП 07
Конвертерде болаттарды өндіруге арналған құралдар.
Болатқорытатын цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, бұзу машинасының құрылымы мен жұмысы, олардың технологиялық белгілері.
Білімдер:
- конвертерлерде болатты алу теориясы мен технологиясы;
- болат өндірісінің технологиялық үрдісінің негіздерін;
- болат қорыту үрдістерінің физико-химиялық негіздерін;
-кесек құрылымдарын;
- технологиялық үрдістердің температуралық-жылдамдық тәртібін;
- үлгілерді іріктеу ережесін және температураларды өлшеуді;
- болат маркаларының химиялық құрамдарын және қасиеттерін;
- технологиялық құжаттарды толтырудың бірізділігі.
Іскерліктер:
- материалдарды дайындау жөніндегі операцияларды және болатты алуға арналған технологиялық құралдарды жүзеге асыруды;
- болаттардың химиялық құрамдарын түзетуді;
- болат анализдеріне арналған үлгілерді іріктеуді өндіруді;
- болат температурасын өлшеуді өндіруді;
- бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштеріне бақылауды жүзеге асыруды.
КҚ 2.10.1
КҚ 2.10.2
КҚ 2.10.3
КҚ 2.10.4
КҚ 2.10.5
КҚ 2.10.6
Біліктілігі: 100211 2 – Дистрибутор машинисі*
АП07
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары дистрибутор машинистің жұмыс ерекшелігі. Болатқорытатын цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, бұзу машинасының құрылымы мен жұмысы, олардың технологиялық белгілері. Пульттан басқару, мөлшержәне бойынша механизмдерді қосу және конвертерге сусымалы материалдарды беру, конвертерге қышқылды беруді реттеу және басқару.
Білімдер:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясын.
Іскерліктер:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау.

ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
100206 2 - Машинист заправочной машины*
СД 0.7
Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы машиниста завалочной машины
Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа завалочных машин, их технологическое назначение. Загрузка в печи материалов и раскислителей. Подача и установка в сушильные печи для просушивания и прокаливания.
Знания:
- основного и вспомогательного оборудования, конструкционных особенностей, технологии процесса.
Умения:
- пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.3
100207 2 - Разливщик стали*
СД 0.7
Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы машиниста дистрибутора
Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа завалочных машин, их технологическое назначение. Правление с пульта, управление приводом подъема и повалки конвертера, кислородной фурмой, включение механизмов по дозировке и подаче сыпучих материалов в конвертер, управление и регулирование подачи кислорода в конвертер и охлаждающей воды в зону реакции.
Знания:
- основного и вспомогательного оборудования, конструкционных особенностей, технологии процесса.
Умения:
- пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
100208 2 - Машинист завалочной машины*
СД 0.7
Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы оператора загрузки конвертора
Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа завалочных машин, их технологическое назначение
Знания:
- основного и вспомогательного оборудования, конструкционных особенностей, технологии процесса.
Умения:
- пользоваться специальными приспособлениями, дополнительными оборудованием, конструкции и работой завалочных машин, их технологическое назначение
ПК 2.8.1
ПК 2.8.2
ПК 2.8.3
ПК 2.8.4
100209 2 - Сталевар конвертера*
СД 0.7
Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью слесарного дела
Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа Всех типов машин, их технологическое назначение.
Знания:
- основного и вспомогательного оборудования, конструкционных особенностей, технологии процесса.
Умения:
- пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию и работой всех типов машин.
ПК 2.9.1
ПК 2.9.2
ПК 2.9.3
ПК 2.9.4
100210 2 - Подручный сталевара конвертера*
СД 0.7
Переработка шлаков
Переработка шлаков металлургического производства, как возможность решения экологических вопросов. Переработка вторичных материалов. Технология переработки доменных шлаков, виды и назначение продукции получаемой из доменных шлаков. Придоменная грануляция шлаков. Технология переработки сталеплавильных шлаков, виды и назначение продукции получаемой из сталеплавильных шлаков. Переработка шлаков ферросплавного производства.
Знания:
- химических составов и свойств доменных, сталеплавильных, ферросплавных шлаков
- процессов переработки шлаков (доменных, сталеплавильных, ферросплавных)
- конструкций агрегатов для переработки шлаков
Умения:
- выбирать технологию переработки шлака
- производить расчет степени извлечения железа из сталеплавильного шлака,
- производить выбор исходных  данных для расчета.
ПК 2.10.1
ПК 2.10.2
ПК 2.10.3
ПК 2.10.4
ПК 2.10.5
ПК 2.10.6
100211 2 - Машинист дистрибутора*
СД 0.7
Технология производства синтетических шлаков
Ведение технологического процесса плавки в электросталеплавильных печах жидких синтетических шлаков, шлаков для электрошлакового переплава металла и выпуск шлака из печи в ковш, подготовка шлакообразующих материалов
Знания:
- технологии процесса производства синтетических шлаков
- химического состава и свойств синтетических шлаков
- устройства оборудования для выплавки синтетических шлаковУмения:
- контролировать качество шлака
- рассчитывать количество материала для выплавки синтетического шлака

КҚ 2.11.1
КҚ 2.11.2
КҚ 2.11.3
КҚ 2.11.4
Біліктілігі: 100212 2 – Конвертерді жүктеу операторы *
АП 07
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары конвертерге тиеуші оператордың жұмыс ерекшелігі.
Болатқорытатын цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, бұзу машинасының құрылымы мен жұмысы, олардың технологиялық белгілері.
Білімдер:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясын.
Іскерліктер:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау.
КҚ 2.12.1
КҚ 2.12.2
КҚ 2.12.3
КҚ 2.12.4
Біліктілігі: 100213 2 – Шихташы*
АП 07
Металлургиялық үрдістерге шихта материалдарын дайындау.
Қазақстанның шикізат базасы. Қазып алынатын шикізатты қайта істеуге әзірлеу. Агломерация. Материалдарды кейін қайта өңдеу үшін қолдану.
Білімдер:
- металлургиялық өндірістің технологиялық үрдістерін;
- шикізат базасын және оның ерекшеліктерін;
- шикізатты дайындаудың негізгі механикалық және физико-химиялық ерекшеліктері;
- өндірілетін шикізат сапасын және сапасын арттыру азық-түліктерге тұтынушылар талаптарын.
Іскерліктер:
- металлургиялық өндірістің негізгі технико-экономикалық көрсеткіштерінің есебін жүргізуді;
материалдардың әртүрлі түрлерінің қасиеттерін анықтау.
КҚ 2.13.1
КҚ 2.13.2
КҚ 2.13.3
КҚ 2.13.4
КҚ 2.13.5
КҚ 2.13.6
Біліктілігі: 100214 2 – Электр пешінің болат балқытушысы *
АП 07
Электрлі болат өндірісі.
Болат және ферроқорытпаларды өндіру тәсілдері мен классификациясы, агрегат және үрдістің өзара байланыс құрылымы, электрлі болатты және ферроқорытпаларды алу технологиясының ерекшеліктері мен инновайилары.
Білімдер:
- руднотермиялық пештердің пештік агрегаттарының негізгі түрлерін, болатқорытылатын пештер мен арнайы электрометаллургиялардың және технологиялық үрдістердің, олардың теоретикалық базасы.
Іскерліктер:
- материалдарды дайындау жөніндегі операцияларды және электроболатты алуға арналған технологиялық құралдарды жүзеге асыруды;
- электроболаттардың химиялық құрамдарын түзетуді;
- болат анализдеріне арналған үлгілерді іріктеуді өндіруді;
- болат температурасын өлшеуді өндіруді;
- бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштеріне бақылауды жүзеге асыруды;
- белгіленген технологиялық құжаттарды жүргізуді.
КҚ 2.14.1
КҚ 2.14.2
КҚ 2.14.3
КҚ 2.14.4
КҚ 2.14.5
Біліктілігі: 100215 2 – Электр пешінің болат қорытушысы көмекшісі*
АП 07
Электрболат өндіруге арналған жабдық.
Болат және ферроқорытпаларды өндіру тәсілдері, агрегат және үрдістің өзара байланыс құрылымы, ерекшеліктері.
Білімдер:
- руднотермиялық пештердің пештік агрегаттарының негізгі түрлерін, болатқорытылатын пештер мен арнайы электрометаллургиялардың және технологиялық үрдістердің, олардың теоретикалық базасы.
Іскерліктер:
- материалдарды дайындау жөніндегі операцияларды және электроболатты алуға арналған технологиялық құралдарды жүзеге асыруды;
- электроболаттардың химиялық құрамдарын түзетуді;
- болат анализдеріне арналған үлгілерді іріктеуді өндіруді;
- болат температурасын өлшеуді өндіруді;
- бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштеріне бақылауды жүзеге асыруды;
- белгіленген технологиялық құжаттарды жүргізуді.

ПК 2.11.1
ПК 2.11.2
ПК 2.11.3
ПК 2.11.4
100212 2 - Оператор загрузки конвертера*
СД 0.7
Технология раскисления
Ведение технологического процесса плавки раскислителей и ферросплавов в печах, доставка шихтовых материалов к печам и их загрузка, пробивка и заделка летки, чистка желобов от скрапа и шлака, выпуск раскислителей и шлака
Знания:
- технологии процесса раскисления стали
- видов и назначений раскислителей
Умения:
- производить выбор раскислителя для конкретной марки стали
- рассчитывать количество раскислителя на 1т стали.
ПК 2.12.1
ПК 2.12.2
ПК 2.12.3
ПК 2.12.4
100213 2 – Шихтовщик*
СД 07
Теория и технология электрошлакового переплава
Ведение технологического процесса переплава стали и сплавов, подготовка установки к переплаву, установка и регулирование по ходу процесса электрического режима охлаждения кристаллизаторов и поддонов, установка электродов, чистка кристаллизаторов и поддонов и выполнение работ по присадке шлака
Знания:
- устройства установок электрошлакового переплава;
- этапов технологического процесса ЭШП;
- химического состава и свойств синтетических шлаков.
Умения:
- контролировать качество шлака, электродов, затравочных шайб, наличие и качество применяемых смесей и материалов
- вести расчет геометрических параметров рабочего пространства ЭШП
ПК 2.13.1
ПК 2.13.2
ПК 2.13.3
ПК 2.13.4
ПК 2.13.5
ПК 2.13.6
100214 2 - Сталевар электропечи*
СД 07
Оборудование металлургического производства
Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа всех типов машин, их технологическое назначение
Знания:
- основного и вспомогательного оборудования, конструкционных особенностей, технологии процесса.
Умения:
пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
ПК 2.14.1
ПК 2.14.2
ПК 2.14.3
ПК 2.14.4
ПК 2.14.5
100215 2 - Подручный сталевара электропечи*
СД 07
Разливка и кристаллизация
Технология непрерывного процесса, конструкции агрегатов, особенности физико-химических и гидродинамических и массообменных процессов
Знания:
- процесса кристаллизации стали, формирования качественного стального слитка и технологии разливки;
- основных методик расчета технологического оборудования для разливки;
- всех современных методов разливки стали обычного качества и высококачественных сталей в изложницы и на машинах непрерывного литья заготовок различного типа;
- методов повышения качества стали массового назначения и производства специальных сталей; теории кристаллизации стального слитка и современной технологии разливки стали; технологии получения крупных и сверхтяжелых слитков; технологии непрерывной разливки на установках различных типов; методов контроля и управления качеством стали.
Умения:
- управлять технологическим процессом разливки металла в слитки и на МНЛЗ;
- разрабатывать и осваивать технологию разливки новых марок сталей;
- анализировать условия получения слитков и заготовок;
- правильно эксплуатировать разливочное оборудование;
- проектировать новые металлургические агрегаты для разливки металла;
- обеспечивать безопасные условия труда.

КҚ 2.15.1
КҚ 2.15.2
КҚ 2.15.3
КҚ 2.15.4
Біліктілігі: 100216 2 – Вакуум пешінің болат балқытушысы*
АП 07
Вакуумді пештерде болат өндірісі.
Вакуумді пештерде болат өндірудің тәсілдері, агрегат және үрдістің өзара байланыс құрылымы, ерекшеліктері.
Білімдер:
- Вакуумді пештердегі пештік агрегаттың түрлерін, үрдіс технологиясын.
Іскерліктер:
- материалдарды дайындау жөніндегі операцияларды және электроболатты алуға арналған технологиялық құралдарды жүзеге асыруды;
- электроболаттардың химиялық құрамдарын түзетуді;
- болат анализдеріне арналған үлгілерді іріктеуді өндіруді;
- болат температурасын өлшеуді өндіруді;
- бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштеріне бақылауды жүзеге асыруды;
- көрсеткіш есептерін алу және жүргізуді.
КҚ 2.16.1
КҚ 2.16.2
КҚ 2.16.3
КҚ 2.16.4
Біліктілігі: 100217 2 – Вакуум пешінің болат балқытушысының көмекшісі*
АП 07
Вакуумді пештерде болат өндіруге арналған жабдығы.
Вакуумді пештерде болат өндірудің тәсілдері, агрегат және үрдістің өзара байланыс құрылымы, ерекшеліктері.
Білімдер:
- Вакуумді пештердегі пештік агрегаттың түрлерін, үрдіс технологиясын.
Іскерліктер:
- материалдарды дайындау жөніндегі операцияларды және электроболатты алуға арналған технологиялық құралдарды жүзеге асыруды;
- электроболаттардың химиялық құрамдарын түзетуді;
- болат анализдеріне арналған үлгілерді іріктеуді өндіруді;
- болат температурасын өлшеуді өндіруді;
- бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштеріне бақылауды жүзеге асыруды;
- көрсеткіш есептерін алу және жүргізуді;
- вакуумді пеш қорытушының тапсырмасын орындау.
КҚ 2.17.1
КҚ 2.17.2
КҚ 2.17.3
КҚ 2.17.4
Біліктілігі: 100218 2 – Металлургия өндірісі кранының жүргізушісі *
АП 07
Металлургиялық өндірістің жабдығы.
Болат балқыту цехтарының құрылыстық ерекшеліктері, негізгі және қосалқы жабдықтар, барлық машиналардың құрылысы мен жұмысы, олардың технологиялық сипаттамасы.
Білімдер:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясы.
Іскерліктер:
- арнайы құрылғыларды қолдану,
агрегат құрылымын баяндау.
КҚ 2.18.1
КҚ 2.18.2
КҚ 2.18.3
КҚ 2.18.4
Біліктілігі: 100219 2 – Электр-қож қайта балқыту қондырғыларының болат балқытушысы*
АП 07
Электр-қожды қайта балқытудың теориясы мен технологиясы.
Болатты және қорытпаларды қайта балқыту, қондырғыны қайта балқытуға дайындау,үрдіс жүрісі бойынша электр режимі, кристаллизаторлар менсуыту режимі және электродтарды орнату, кристаллизаторлар мен тазарту және қожды отырғызу бойынша жұмыстарды атқару технологиялық үрдістерін жүргізу.
Білімдер:
- электрқожды қайта балқыту қондырғысының құрылысы;
- ЭҚҚБ үрдісінің технологиялық этаптары;
- синтетикалық қождардың химиялық құрамы мен қасиеттері.
Іскерліктер:
- қождың, электродтардың,сапасын, қолданылатын қоспалар мен материалдардың болуын және сапасын қадағалай алуы
- ЭҚҚБ жұмыс кеңістігі геометриялық параметрлерін есептей алуды.
КҚ 2.21.1
КҚ 2.21.2
КҚ 2.21.3
КҚ 2.21.4
Біліктілігі: 100220 2 – Жөндеуші-слесарі*
АП 07
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары слесарь жөңдеушінің жұмыс ерекшелігі. Болатқорытатын цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, машиналардың барлық түрлерінің құрылымы мен жұмысы, олардың технологиялық белгілері.
Білімдер:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясын.
Іскерліктер:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау
КҚ 2.22.1
КҚ 2.22.2
КҚ 2.22.3
КҚ 2.22.4
Біліктілігі: 100222 2 – Дайындаманы үздіксіз құю машинасының операторы*
АП 07
Үздіксіз кесектердің құйылуы және кристалдануы.
Үздіксіз үрдістің технологиясы, агрегаттар құрылымын, физика химиялық және гидродинамикалық және салмақ алмасу үрдістері.
Білімдер:
- болат кристализациясының үрдістері, сапалы болат кесегін және құю технологиясын құрастыру;
құюға арналған технологиялық құралдарды есептеудің негізгі әдістерін меңгеру;
- әдеттегі сапалы болат құюдың барлық қазіргі әдістерінің және жоғары сапалы болат түрлері туралы;
- көпшілік белгідегі болаттың сапасын жоғарлату әдістері және арнайы болаттардың өндірісі; болатты кесектің кристализация теориясы мен болат құюдың қазіргі технологиясы; ірі және аса ірі кесектерді алу технологиясы; бақылау әдістері және болат сапасын меңгеру туралы.
Іскерліктер:
- металды кесектерге құюдың технологиялық үрдістерін меңгеруді;
- жаңа маркалы болатты құю технологиясын әзірлеу және меңгеруді;
- құйылатын жабдықтарды дұрыс пайдалануды;
- еңбекті қауіпсіз жағдайлармен қамтамасыз ету.

ПК 2.15.1
ПК 2.15.2
ПК 2.15.3
ПК 2.15.4
100216 2 - Сталевар вакуумной печи*
СД 07
Производство стали в конверторах
Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа завалочных машин, их технологическое назначение. Теория и технология получения стали в конверторах.
Знания:
- теории и технологии получения стали в конверторах;
- основ технологического процесса производства стали;
- физико-химических основ сталеплавильных процессов;
- структуры слитка;
- физико-химических основ кристаллизации стали;
- требований, предъявляемых к качеству исходных и вспомогательных материалов;
- способов внепечной обработки стали;
- температурно-скоростных режимов технологических процессов;
- правил отбора проб и замер температур;
- химического состава и свойств марок стали;
- требований ГОСТа, предъявляемых к качеству стали;
- видов и причин брака, мер его предупреждения и устранения;
- последовательности заполнения технологической документации.
Умения:
- осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента для получения стали;
- корректировать химический составы сталей;
- производить отбор проб для анализа стали;
- производить замер температур стали;
- осуществлять наблюдение за показателями контрольно измерительного приборов;
- снимать и вести учет показателей;
- вести установленную технологическую документацию
ПК 2.16.1
ПК 2.16.2
ПК 2.16.3
ПК 2.16.4
100217 2 - Подручный сталевара вакуумной печи*
СД 07
Оборудование для производства стали в конверторах
Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа завалочных машин, их технологическое назначение
Знания:
- теории и технологии получения стали в конверторах;
- основ технологического процесса производства стали;
- физико-химических основы сталеплавильных процессов;
- структуры слитка;
- физико-химических основы кристаллизации стали;
- требований, предъявляемых к качеству исходных и вспомогательных материалов;
- способов внепечной обработки стали;
- температурно-скоростных режимов технологических процессов;
- правил отбора проб и замер температур;
- химического состава и свойств марок стали;
- требований ГОСТа, предъявляемых к качеству стали;
- видов и причин брака, мер его предупреждения и устранения;
- последовательности заполнения технологической документации.
Умения:
- осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента для получения стали;
- корректировать химический составы сталей;
- производить отбор проб для анализа стали;
- производить замер температур  стали;
- осуществлять наблюдение за показателями контрольно измерительного приборов;
- снимать и вести учет показателей;
- вести установленную технологическую документацию
ПК 2.17.1
ПК 2.17.2
ПК 2.17.3
ПК 2.17.4
100218 2 - Машинист крана металлургического производства*
СД 07
Подготовка шихтовых материалов к металлургических процессам
Сырьевая база Казахстана. Подготовка ископаемого сырья к переделу. Агломерация. Использование материалов для последующей переработки
Знания:
- технологических процессов металлургического производства;
- сырьевой базы и ее особенностей;
- основных механических и физико-химических особенностей подготовки сырья;
- качества, добываемого сырья и требований потребителей к продуктам обогащения.
Умения:
- вести расчет основных технико-экономических показателей мет. производства;
- определять свойства различных видов материалов.
ПК 2.18.1
ПК 2.18.2
ПК 2.18.3
ПК 2.18.4
100219 2 - Сталевар установки электрошлакового переплава*
СД 07
Производство стали в вакуумных печах
Способы производства стали в вакуумных печах, взаимосвязь конструкции агрегата и процесса, протекающего в нем, особенности.
Знания:
- видов печного агрегата вакуумной печи;
- технологии процесса.
Умения:
- осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента для получения стали;
- корректировать химический состав сталей;
- производить отбор проб для анализа стали;
- производить замер температур стали;
- осуществлять наблюдение за показателями контрольно измерительного приборов;
- снимать и вести учет показателей;
ПК 2.21.1
ПК 2.21.2
ПК 2.21.3
ПК 2.21.4
100220 2 - Слесарь-ремонтник*
СД 07
Оборудование для производство стали в вакуумных печах
Способы производства стали в вакуумных печах, взаимосвязь конструкции агрегата и процесса, протекающего в нем, особенности.
Знания:
- видов печного агрегата вакуумной печи;
- технологии процесса.
Умения:
- осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента для получения стали;
- корректировать химический состав сталей;
- производить отбор проб для анализа стали;
- производить замер температур стали;
- осуществлять наблюдение за показателями контрольно измерительного приборов;
- снимать и вести учет показателей;
- выполнять поручения сталевара вакуумной печи.
ПК 2.22.1
ПК 2.22.2
ПК 2.22.3
ПК 2.22.4
100222 2 – Оператор машины непрерывного литья заготовок*
СД 07
Разливка и кристаллизация непрерывного слитка
Технология непрерывного процесса, конструкции агрегатов, особенности физико-химических и гидродинамических и массообменных процессов
Знания:
- процессов кристаллизации стали, формирования качественного стального слитка и технологии разливки;
- основных методик расчета технологического оборудования для разливки;
- всех современных методов разливки стали обычного качества и высококачественных сталей в изложницы и на машинах непрерывного литья заготовок различного типа.
- методов повышения качества стали массового назначения и производства специальных сталей; теории кристаллизации стального слитка и современной технологии разливки стали; технологии получения крупных и сверхтяжелых слитков; технологии непрерывной разливки на установках различных типов; методов контроля и управления качеством стали.
Умения:
- управлять технологическим процессом разливки металла в слитки и на МНЛЗ;
- разрабатывать и осваивать технологию разливки новых марок сталей;
- анализировать условия получения слитков и заготовок;
- правильно эксплуатировать разливочное оборудование;
- проектировать новые металлургические агрегаты для разливки металла;
- обеспечивать безопасные условия труда.

КҚ 2.24.1
КҚ 2.24.2
КҚ 2.24.3
КҚ 2.24.4
Біліктілігі: 100223 2 – Басқару бекетінің операторы*
АП 07
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтарыконвертерді жүктеу оператордың жұмыс ерекшелігі.
Болатқорытатын цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, бұзу машинасының құрылымы мен жұмысы, олардың технологиялық белгілері.
Білімдер:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясын.
Іскерліктер:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау.
КҚ 2.25.1
КҚ 2.25.2
КҚ 2.25.3
КҚ 2.25.4
КҚ 2.25.5
Біліктілігі: 100224 2 –Шахта пешін газдаушы*
АП 07
Темірдің домнасыз металлургиясы.
Болат балқыту цехтарының құрылыстық ерекшеліктері, негізгі және қосалқы жабдықтар, барлық машиналардың құрылысы мен жұмысы, олардың технологиялық ерекшеліктері.
Білімдер:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясы.
Іскерліктер:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау.
КҚ 2.26.1
КҚ 2.26.2
КҚ 2.26.3
КҚ 2.26.4
Біліктілігі: 100225 2 – Шахта пешінінің жұмысшысы*
АП 07
Темірдің домнасыз металлургиясы.
Болат балқыту цехтарының құрылыстық ерекшеліктері, негізгі және қосалқы жабдықтар, барлық машиналардың құрылысы мен жұмысы, олардың технологиялық ерекшеліктері.
Білімдер:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясы.
Іскерліктер:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау.
КҚ 2.27.1
КҚ 2.27.2
КҚ 2.27.3
КҚ 2.27.4
Біліктілігі: 100226 2 – Синтетикалық қождарды балқытушысы*
АП 07
Синтетикалық қождарды өңдеу технологиясы.
Сұйық синтетикалық қождарды, металды электроқожды қайта балқытуға арналған қождарды электроболат балқыту пештерінде балқыту және пештен қожды ковшқа құю, қожтүзуші материалдрды дайындау технологиялық үрдістерін жүргізу
Білімдер:
- синтетикалық қождар өндірісі үрдісінің технологиясын
- синтетикалық қождардың химиялық құрамы мен қасиеттерін
- синтетикалық қождарды балқытуға арналған жабдықтардың құрылысын
Іскерліктер:
- қождың сапасын қадағалай алуы
- синтетикалық қождарды балқытуға арналған материалдардың мөлшерін есептеуді;
КҚ 2.19.1
КҚ 2.19.2
КҚ 2.19.3
КҚ 2.19.4
Біліктілігі: 100227 2 – Қышқылсыздандырушылар балқытушысы*
АП 07
Қышқылсыздандыру технологиясы.
Қышқылсыздандырғыштарды және ферроқорытпаларды пештерде балқыту, шикіқұрам материалдарын пештерге тасымалдау және тиеу, қышқылсыздандырғыштармен қождарды пештен шығару технологиялық үрдістерін жүргізу.
Білімдер:
- болатты қышқылсыздандыру үрдісінің технологиясы;
- қышқылсыздандырғыштардың түрлерін және көрсетілімдері.
Іскерліктер:
- нақты болат маркасы үшін қышқылсыздандырғыштарды таңдай алуы
- 1т болатқа қажетті қышқылсыздандырғыштардың мөлшерін есептеуді.

ПК 2.24.1
ПК 2.24.2
ПК 2.24.3
ПК 2.24.4
100223 2 – Оператор поста управления*
СД 07
Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы оператора загрузки конвертора
Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа завалочных машин, их технологическое назначение
Знания:
- основного и вспомогательного оборудования, конструкционных особенностей, технологии процесса.
Умения:
пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
ПК 2.25.1
ПК 2.25.2
ПК 2.25.3
ПК 2.25.4
ПК 2.25.5
100224 2 – Газовщик шахтной печи*
СД 07
Бездоменная металлургия железа Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа всех типов машин, их технологическое назначение
Знания:
- основного и вспомогательного оборудования, конструкционных особенностей, технологии процесса
Умения:
пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
ПК 2.26.1
ПК 2.26.2
ПК 2.26.3
ПК 2.26.4
100225 2 – Горновой шахтной печи*
СД 07
Бездоменная металлургия железа
Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа всех типов машин, их технологическое назначение
Знания:
- основного и вспомогательного оборудования, конструкционных особенностей, технологии процесса
Умения:
пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
ПК 2.27.1
ПК 2.27.2
ПК 2.27.3
ПК 2.27.4
100226 2 - Плавильщик синтетических шлаков*
СД 07
Производство электростали
Классификация и способы производства стали и ферросплавов, взаимосвязь конструкции агрегата и процесса, протекающего в нем, особенности и инновации технологий получения электростали и ферросплавов.
Знания:
- основных видов печных агрегатов руднотермических печей, дуговых сталеплавильных печей и специальной электрометаллургии и технологических процессов, их теоретической базы.
Умения:
- осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента для получения электростали;
- корректировать химический состав электросталей;
- производить отбор проб для анализа стали;
- производить замер температур стали;
- осуществлять наблюдение за показателями контрольно измерительного приборов;
- снимать и вести учет показателей;
- вести установленную технологическую документацию.
ПК 2.19.1
ПК 2.19.2
ПК 2.19.3
ПК 2.19.4
100227 2 - Плавильщик раскислителей*
СД 07
Оборудование для производства электростали
Способы производства стали и ферросплавов, взаимосвязь конструкции агрегата и процесса, протекающего в нем, особенности.
Знания:
- основных видов печных агрегатов руднотермических печей, дуговых сталеплавильных печей и специальной электрометаллургии и технологических процессов.
Умения:
- осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента для получения электростали;
- корректировать химический состав электросталей;
- производить отбор проб для анализа стали;
- производить замер температур стали;
- осуществлять наблюдение за показателями контрольно измерительного приборов;
- снимать и вести учет показателей;
- выполнять поручения сталевара электропечи.

2.1 100201 2 – Балқытушы (барлық атаулары бойынша)*
КҚ 1.1 Ниппелдерді престеу, форсункаларды құрастыруды жүзеге асыру. Штейнді және түйіршіктеуіш астауларды ауыстыру, ваннаны металл қабыршықтарының пайда болуынан жуу;
КҚ 1.2 Сифондық бөлігін тазарту және шликерлерді алып тастауды асыру. Сифондарды толтыру;
КҚ 1.3 Пештерді буландырып салқындату қондырғысына қызмет көрсету. Сифондағы, тұндырғыштағы балқыту өнімдерінің биіктігін реттеу;
КҚ 1.4 Жауапты балқыту кезінде никель, мыс, темір сульфидтері кездесетін күрделі кендерді сынақ балқыту.
2.2 100202 2 – Мартен пешінің болат балқытушысы*
КҚ 2.1 Болат балқытудың технологиялық процесін жүргізуге, мартен пешін қыздыруды, шойынды құю және скрапты үю, болаттың қышқылдану технологиясын білу;
КҚ 2.2 Мартен пештерінің мен қосымша жабдықтарының құрылымдарының ерекшеліктерін білу;
КҚ 2.3 Шығарылу саңылаулауларын өңдеу және мүшелеуді жүзеге асыру, балқыту процесінде мазут және оттегі беруді реттеу;
КҚ 2.4 Мартен пешінің автоматика және басқа жабдықтарды сорудың сапалы күйін қамтамасыз ету.
2.3 100203 2–Мартен пешінің болат қорытушысының көмекшісі*
КҚ 3.1 Болат балқытудың технологиялық процесін жүргізуді, мартен пешін қыздыруды, шойынды құюды және скрапты үюді, болаттың қышқылдану технологиясын білу;
КҚ 3.2 Мартен пештерінің мен қосымша жабдықтарының құрылым ерекшеліктерін білу;
КҚ 3.3 Шығарылу саңылауын өңдеу және мүшелеуді жүзеге асыру, балқыту процесінде мазут және оттегі беруді реттеу;
КҚ 3.4 Мартен пешінің автоматика және басқа жабдықтарды сорудың сапалы күйін қамтамасыз ету;
КҚ 3.5 Қызмет көрсететін жағдайын бақылау, металл және қожды сұрыптау.
2.4. 100204 2 – Шөмішті*
КҚ 4.1 Қож ожауды құю машинасының тостаған және ойысты ізбес ерітіндісін себу, қалыпқа шойын құюды жүзеге асыру, ерітінді араластыратын жабдыққа жүкті енгізу, ерітіндіні араластыратын және себетін жабдықты қосу және тоқтату;
КҚ 4.2 Ожауды қождан, металдан, ескі майлаудан және жанып кеткен кірпіш футеровкасынан тазарту, ожауға зиян келтірген және күйген орындарын майлау, ожауды сырлау;
КҚ 4.3 Ожауды жылыту, ізбес ертіндісінен талдау жасау үшін сынама алу;
КҚ 4.4 Жұмыс орнына барлық қажетті материалдарды және аспаптарды жеткізу, жұмыс орнын тазалауды жүзеге асыру. Қызмет жасайтын жабдықты жөңдеуге қатысу.
2.5. 100205 2–Араластырушы*
КҚ 5.1 Миксерлерге шлакты тиеу, скрапты қағу, миксердің тұмсығы мен өңешін толтыру, шойын тасушы ожауларды ағызғаннан кейін тазалау жүргізу;
КҚ 5.2 Шойынды миксерге құю үшін ожаулардағы шлактың қыртысынан саңылау жасау, ыстық шойыны бар ожауларды болат балқытушы агрегаттарға берерде шығарып салу, миксерді бұру механизмдерімен, миксердің төгу және құю тесіктерінің қақпақтарын басқару;
КҚ 5.3 Жеделдетілген лабораторияға шойын сынамасын жеткізу, миксерді және майлау материалдарын майлау;
КҚ 5.4 Қызмет көрсету жабдықтарының жұмысының ақауларын табу және жою, отқа шыдамды қаламаны жөндеуге қатысу.
2.6. 100206 2 - Құю машинасының машинисі
КҚ 6.1 Мартен пештерінің үйінді терезесіне қақпақтың толтырмасын, төбелерді, артқы қабырғаларды торкеттеу және торкет-машиналары мен құю машиналарын басқару;
КҚ 6.2 Машинаға құю материалдарын жеткізуді қамтамасыз ету және оларды бункерлерге төгу;
КҚ 6.3 Торкет-машиналарды отқа шыдамды денелермен толтыру, құю машиналарын пештерге беру, қызмет көрсету жабдықтарының жұмысының ақауларын табу және жою.
2.7. 100207 2 - Болат құюшы*
КҚ 7.1 Дайындаманы дайындау, аралық ковшты дайындау және орнату жұмысын орындау, шүрпі мен кристалдаушы арасындағы саңылауды жабу;
КҚ 7.2 Темір жол вагонадарына болатты және шлакты «тіреуішті» тиеу;
КҚ 7.3 Шлакты ыдысты беру, қорытпаны шығаруға қақпақты, графитті, люнкеритті, оттегі баллондарын, құбырларды және керекті құралдарды дайындау;
КҚ 7.4 Болат құю құрамын сапасының дайындығын тексеру.

2.1 100201 2 – Плавильщик (всех наименований)*
ПК 2.1.1 Осуществлять прессование ниппелей, сборка форсунок. Производить замену штейновых и грануляционных желобов, размывку ванны от настылеобразований.
ПК 2.1.2 Осуществлять очистка сифонной части и съем шликеров, заправку сифонов.
ПК 2.1.3 Осуществлять обслуживание установок испарительного охлаждения печей. Регулировать высоты продуктов плавки в сифоне, отстойнике.
ПК 2. 1.4 Производить плавку проб сложных руд, содержащих сульфиды никеля, меди, железа, при ответственных плавках.
2.2 100202 2 – Сталевар мартеновской печи
ПК 2.2.1 Знать ведение технологического процесса выплавки стали, разогрев мартеновской печи, заливку чугуна и завалку скрапа, технологию раскисления стали.
ПК 2.2.2 Знать конструкционные особенности мартеновской печи и вспомогательного оборудования.
ПК 2.2.3 Осуществлять заделку и разделку выпускного отверстия, регулировать подачу мазута и кислорода в процессе плавки.
ПК 2.2.4 Обеспечивать качественное состояния футеровки мартеновской печи; автоматики и другого оборудования.
2.3 100203 2 – Подручный сталевара мартеновской печи*
ПК 2.3.1 Знать ведение технологического процесса выплавки стали, разогрев мартеновской печи, заливку чугуна и завалку скрапа, технологию раскисления стали.
ПК 2.3.2 Знать конструкционные особенности мартеновской печи и вспомогательного оборудования.
ПК 2.3.3 Осуществлять заделку и разделку выпускного отверстия, регулировать подачу мазута и кислорода в процессе плавки.
ПК 2.3.4 Обеспечивать качественное состояния футеровки мартеновской печи; автоматики и другого оборудования.
ПК 2.3.5 Наблюдать за состоянием обслуживаемого оборудования, производить отбор проб металла и шлака.
2.4. 100204 2 – Ковшевой*
ПК 2.4.1 Осуществлять обрызгивание известковым раствором шлаковых ковшей, чаш и мульд разливочных машин, изложниц для разливки чугуна, погрузку извести в растворомешалку, пуск и остановку растворомешалки и обрызгиватель.
ПК 2.4.2 Производить очистку ковшей от остатков шлака, металла, от старой обмазки и прогоревшей кирпичной футеровки, подмазку поврежденных или подгоревших мест в ковшах, окраску ковшей.
ПК 2.4.3 Разогревать ковши, отбирать пробы известкового раствора для анализа.
ПК 2.4.4 Осуществлять подноску всех необходимых материалов и инструмента к месту работы, уборка рабочего места. Участие в ремонтах обслуживаемого оборудования.
2.5.100205 2 – Миксеровой*
ПК 2.5.1 Производить скачивание шлака из миксеров, отбивка скрапа, заправка носка и горловины миксера, очистку чугуновозных ковшей после слива.
ПК 2.5.2 Пробивать отверстия в шлаковой корке ковшей для слива чугуна в миксер, осуществлять сопровождение ковшей с горячим чугуном при подаче их к сталеплавильным агрегатам, управлять механизмами поворота миксера, подъема крышек сливного и заливного отверстий миксера.
ПК 2.5.3 Доставлять пробы чугуна в экспресс-лабораторию, смазочных материалов, производить смазку миксера.
ПК 2.5.4 Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования, участвовать в ремонтах огнеупорной.
2.6.100206 2 – Машинист заправочной машины*
ПК 2.6.1 Управлять заправочной машиной и торкрет-машиной при заправке и торкретировании задней стенки, свода, набивки крышек завалочных окон мартеновских печей;
ПК 2.6.2 Обеспечивать подачи заправочных материалов к машине и засыпка их в бункера;
ПК 2.6.3 Производить заправку торкрет-машины огнеупорной массой, подачу заправочной машины к печам, выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
1.7. 100207 2 – Разливщик стали*
ПК 2.7.1 Производить подготовку заготовок, выполнять работы по подготовке и установке промежуточных ковшей, производить заделку зазоров между затравками и кристаллизатором.
ПК 2.7.2 Осуществлять погрузку стальных и шлаковых "козлов" в железнодорожные вагоны.
ПК 2.7.3 Осуществлять подачу шлаковых чаш, подготовку к выпуску плавки крышек, графита, люнкерита, кислородных баллонов, трубок и необходимого инструмента.
ПК 2.7.4 Проверять качество подготовки сталеразливочных составов.

2.8. 100208 2 - Бұзу машинасының машинисі*
КҚ 8.1 Конвертерге шойынды беру және құюды 450 тоннаға дейінгі жүк көтерімділігін құйылған шойынды тасушы арбамен басқару;
КҚ 8.2 Блюминг және слябинг қабылдауыш рольгангке қыздыру құдықтан ыстық құймаларды тасымалдау кезінде құйма тасушымен басқару;
КҚ 8.3 Шлакті ыдыс немесе конвертер отынмен тасымалдау бойынша шлак тасушы немесе домкрат арбасын басқару;
КҚ 8.4 Болат балқыту агрегатына шихта материалдарын уақытымен беруді іске асыру.
1.9. 100209 2 - Конвертер болат балқытушы*
КҚ 9.1 Болатты балқытудың технологиялық процесін жүргізу, конвертерді жылыту, шойынды құю, конвертерлерге қоспалар мен ашытқыларды қосу, болатты, жартылай өнімді және шлакты төгу;
КҚ 9.2 Летканы бітеу және жабу, үру процесінде ауаны, оттегіні және буды беру;
КҚ 9.3 Конвертердің мойынының, түбінің, автоматиканың және басқа жабдықтардың сапалы жағдайын қамтамасыз ету;
КҚ 9.4 Конвертердегі металдың балқытуға дайындығын анықтау, конвертердегі футеровканы ыстық кезінде жөндеулерде таркреттеу жұмысын ұйымдастыру және басқару, қадағалап-өлшеу құралдарының көрсеткіштерін бақылау және оттегінің және торкрет-жүктің шығынын реттеу, қызмет көрсету жабдықтарына жөндеу жүргізу.
2.10. 100210 2 - Конвертер болат қорытушы көмекшісі*
КҚ 10.1 Торкреттеу кезіндегі торкерт-фурманың түтігінің жағдайын бақылау;
КҚ 10.2 Торкрет-жүкті араластырғыштан қоректендіргіш камераға беруді реттеу;
КҚ 10.3 Электр қорегі сымдарына суды, торкрет-жүкті, отттегіні тасымалдау үшін солқылдақ жеңдерді торкрет-машинаға қосу және сөндіру;
КҚ 10.4 Торкрет-фурманың манипуляторымен басқару, торкрет түтіктің иілу бұрышының жағдайын қадағалау және оны келтіру;
КҚ 10.5 Конвертерге отқа шыдамды қалауды пісіру үшін отқа шыдамды материалды дайындау;
КҚ 10.6 Конвертерлерге қызмет жасайтын жабдықтар жағдайын байқау.
2.11. 100211 2 - Дистритбутор машинисі*
КҚ 11.1 Конвертерлердің бұрылу механизмдерін пультпен басқару, конвертерді, оттегі фурмасын құлату және көтеру құрылғысын басқару, конвертерге шашылатын материалдарды беретін және мөлшерлейтін механизмдерді қосу;
КҚ 11.2 Шлакты шлак ыдысына және металды ковшқа төгу, тиеу алаңында мульда құрамын итеретін арбаны, мульданы скраппен қоса төгетін машинаны басқару, механизмдердің ақаусыз жағдайын қадағала;
КҚ 11.3 Конвертерге оттегіні және әрекеттесу аймағына суытатын суды беруді реттеу және басқару, балқу процесін мінездейтін қадағалап-өлшеу құралдарының көрсеткіштерін бақылау;
КҚ 11.4 Қызмет жасайтын жабдықтарды жөңдеуді орындау.

2.8. 100208 2 – Машинист завалочной машины*
ПК 2.8.1 Управлять заливочной чугуновозной тележкой грузоподъемностью до 450 т на подаче и заливке чугуна в конвертеры.
ПК 2.8.2 Управлять слитковозом при транспортировке горячих слитков от нагревательных колодцев к приемному рольгангу блюмингов и слябингов.
ПК 2.8.3 Управлять шлаковозной или домкратной тележкой по транспортировке шлаковых чаш или конвертерных поддонов.
ПК 2.8.4 Осуществлять своевременную подачу шихтовых материалов в сталеплавильный агрегат.
2.9. 100209 2 – Сталевар конвертера*
ПК 2.9.1 Знать ведение технологического процесса выплавки стали, разогрев конвертера, заливку чугуна, добавление в конвертеры присадок и раскислителей, слив стали, полупродукта и шлака.
ПК 2.9.2 Осуществлять заделку и разделку летки, регулирование подачи воздуха, кислорода и пара в процессе продувки.
ПК 2.9.3 Обеспечивать качественное состояния горловины, днищ, автоматики и другого оборудования конвертера.
ПК 2.9.4 Определять параметры готовности плавки металла в конвертере, организация и руководство работой по торкретированию футеровки конвертера при горячих ремонтах, наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов и регулирование расхода кислорода и торкрет-массы, выполнение ремонта обслуживаемого оборудования.
2.10. 100210 2 – Подручный сталевара конвертера*
ПК 2.10.1 Наблюдать за положением сопла торкрет-фурмы в период торкретирования.
ПК 2.10.2 Регулировать подачи торкрет-массы из смесителя в камерный питатель.
ПК 2.10.3 Подключать и отключать от торкрет-машины гибких рукавов для транспортировки кислорода, торкрет-массы, воды в кабеля электропитания.
ПК 2.10.4 Управлять манипулятором торкрет-фурмы, определение угла наклона сопла торкрет и выставление его.
ПК 2.10.5 Подготавливать огнеупоры для подварки огнеупорной кладки конвертера.
ПК 2. 10.6 Наблюдать за состоянием обслуживаемого оборудования конвертеров.
2.11. 100211 2 – Машинист дистрибутора*
ПК 2.11.1 Управлять с пульта механизмом поворота (дистрибутором) конвертеров, управлять приводом подъема и повалки конвертера, кислородной фурмой, осуществлять включение механизмов по дозировке и подаче сыпучих материалов в конвертер.
ПК 2.11.2 Управлять толкающей тележкой, передвигающей мульдовые составы в загрузочном пролете, завалочной машиной, подающей мульды со скрапом в конвертер, наблюдать за исправным состоянием механизмов.
ПК 2.11.3 Управлять и регулировать подачи кислорода в конвертер и охлаждающей воды в зону реакции, наблюдать за показаниями контрольно-измерительных приборов, характеризующих процесс плавки, слив шлака в шлаковую чашу и металла в ковш.
ПК 2.11.4 Выполнять ремонт обслуживаемого оборудования.

2.12 100212 2 - Конвертерді жүктеу операторы*
КҚ 12.1 Конвертерлерге ұнтақ материалдарды беру трактпен басқару, бункерге шихта материалдарды өлшеу және жүктеуді білу;
КҚ 12.2 Барлық шихталы материалдар түрлерімен бункерлерді және конвертерлерді толық жүктеу қамтамасыздандыруды және тапсырманы жүйены дұрыс орындауды байқау, жеке бункерлерді немесе бункер топ жұмысынан енгізу және шығаруды байқау;
КҚ 12.3 Механизмдер жұмысында және автоматты басқару аппаратурада ақаулығын шығару және;
КҚ 12.4 Қабылдауыш және шығын бункерлерде шихта материалдар есебін жүргізу.
2.13. 100213 2 – Шихташы*
КҚ 13.1 Жұмыс ауданына көпірмен немесе вагонетпен сыйымдылығы 1 м дейін шихталы ойысқа жеткізу, қосымша толтыратын материалдар және тотықтарды жүктеуді асыру;
КҚ 13.2 Жұмыс ауданынан бос ойыс қосуды жүзеге асыру. Болат балқыту цехтарында арнайы шихталы алаң болмау кезінде шихта дайындау бөлімінде көпір көмегімен вагонға мульды және мульдке металлоломды жүктеу, лом түсіру және оны вагонға тиеуді білу;
КҚ 13.3 Шихтаны ұнтақтағышта агрегаттарда, ұнтағыш-сорттау құрылғыларда шихта өңдеу, фероқорытпалар және легірленген қосымша, сорттау және оларды өлшеу;
КҚ 13.4 Шихта сарайына келетін материалдарды түсіру және жинау. Жарылыс қауіпті материалдармен металлоломды шығару, олардың қауіпсіздігін сақтаумен қамтамасыз ету, жүк жөнелту және түсіру;
КҚ 13.5 Ферроқорытпалар пештер үшін берілген рецепт бойынша шихтаны дайындау;
КҚ 13.6 Сменада материалдар шығын есебін жасау.
2.14. 100214 2 - Электр пешінің болат балқытушысы*
КҚ 14.1 Электрпештерде болат және қорытпалар балқытудың технологиялық процесін жүргізуді білу;
КҚ 14.2 Электродты күшейту және орнатуды жүзеге асыру. Жұмыс пештерінің электр және жылу режимдерін бақылау және реттеуді жүргізу;
КҚ 14.3 Қорытпаны шығару;
КҚ 14.4 Электртоқтың үнемі шығынын, пеш жағдайы және оның жабдықтарын, пеш арматурасын салқындату және бақылау-өлшеу аспаптар жағдайын байқау;
КҚ 14.5 Жөндеуден кейін пештерді қабылдауға қатысу. Қызмет жасайтын жабдықты жөңдеу.
2.15. 100215 2 - Электр пешінің болат қорытушысы көмекшісі *
КҚ 15.1 Шлакты көшіру, металды араластыру және электрод күйін бақылауды жүзеге асыру;
КҚ 15.2 Химиялық талдауға металл және қождың сынамасын алу;
КҚ 15.3 Шығару саңылауларынан бөлуді және өңдеуді жүзеге асыру және оның дұрыстығын қамтамасыз ету;
КҚ 15.4 Пешке металды құю үшін шұңғыманың бас науаның дұрыстығын және дайындығын бақылау.

2.12 100212 2 – Оператор загрузки конвертера*
ПК 2.12.1 Знать управление с пульта трактом подачи сыпучих материалов к конвертерам, взвешивание и загрузка шихтовых материалов в бункера.
ПК 2.12.2 Наблюдать за правильностью выполнения системы заданий и обеспечение полной загрузки бункеров и конвертеров всеми видами шихтовых материалов, ввод и вывод из работы отдельных бункеров или группы бункеров.
ПК 2.12.3 Выявлять и устранять неисправности в работе механизмов и аппаратуры автоматического управления.
ПК 2.12.4 Осуществлять ведение учета наличия шихтовых материалов в приемных и расходных бункерах.
2.13. 100213 2 – Шихтовщик*
ПК 2.13.1 Осуществлять погрузку шихтовых, добавочных, заправочных материалов и раскислителей в мульды емкостью до 1 м или короба и подачу их краном или вагонеткой на рабочую площадку.
ПК 2.13.2 Осуществлять спуск порожних мульд с рабочей площадки. Знать разгрузку лома и погрузку его в вагоны, погрузку металлолома в мульды и мульд в вагоны при помощи кранов на участках подготовки шихты при отсутствии специализированных шихтовых дворов в сталеплавильных цехах.
ПК 2.13.3 Производить разделку шихты, ферросплавов и легирующих добавок на дробилках, дробильных агрегатах, дробильно-сортировочных установках, сортировка и взвешивание их.
ПК 2.13.4 Разгружать и складировать материалы, прибывающих на шихтовый двор. Выявлять взрывоопасные материалы и металлолом, обеспечивать безопасное их хранение, отгрузку и разгрузку.
ПК 2.13.5 Производить подготовку шихты по заданному рецепту для ферросплавных печей.
ПК 2.13.6 Производить учет расхода материалов в смену.
2.14. 100214 2 – Сталевар электропечи*
ПК 2.14.1 Знать ведение технологического процесса выплавки стали и сплавов в электропечах.
ПК 2.14.2 Осуществлять наращивание и установку электродов. Контролировать и регулировать электрический и тепловой режимы работы печи.
ПК 2.14.3 Производить выпуск плавки.
ПК 2.14.4 Наблюдать за экономным расходом электроэнергии, состоянием печи и ее оборудования, охлаждением арматуры печи и состоянием контрольно-измерительных приборов.
ПК 2.14.5 Участвовать в приемке печи после ремонтов. Ремонтировать обслуживаемое оборудование.
2.15. 100215 2 – Подручный сталевара электропечи*
ПК 2.15.1 Скачивать шлак, перемешивать металл и наблюдать за состоянием электродов.
ПК 2.15.2 Отбирать пробы металла и шлака на химический анализ.
ПК 2.15.3 Производить разделку и заделку выпускного отверстия и обеспечивать исправность его состояния.
ПК 2.15.4 Наблюдать за состоянием и подготовкой главного желоба воронок для заливки металла в печь.

2.16. 100216 2 – Вакуум пешінің болат балқытушысы*
КҚ 16.1 Вакуумді пештерде болат балқытудың технологиялық процесін жүргізуді білу;
КҚ 16.2 Вакуумді пештердің және қосымша жабдықтардың құрылымдық ерекшеліктерін білу;
КҚ 16.3 Пеш жұмысының жылу тәртіптерін бақылау және реттеу;
КҚ 16.4 Вакуумді құрылғылардың жұмыстарын бақылау.
2.17. 100217 2 – Вакуум пешінің болат балқытушысының көмекшісі*
КҚ 17.1 Вакуумді пештерде болат балқытудың технологиялық процесін жүргізуді білу;
КҚ 17.2 Вакуумді пештердің және қосымша жабдықтардың құрылымдық ерекшеліктерін білу;
КҚ 17.3 Қызмет көрсететін жабдықтың жұмысында қатені шығару және жою, жөндеуде қатысу;
КҚ 17.4 Вакуумді пештердің қызмет көрсететін жабдықтарды бақылау.
2.18. 1002182 - Металлургия өндірісі кранының жүргізушісі*
КҚ 18.1 Әртүрлі жүкті ұстап алу құралдармен жабдықталған құрылымды жүк көтеру көпірлерді басқару;
КҚ 18.2 Металлургиялық агрегаттарды жөндеу кезінде жинау және жүк тиеу-түсіру қосымша жұмыстар орындау;
КҚ 18.3 Жүкті ұстап алу құралдармен арқан бекіту дұрыстығын тексеру, сақтандырғыш құрылғылар әсерін және тежеуішті реттеу;
КҚ 18.4 Қызмет жасайтын көпір жұмысында ақаулықтарды шығару және жою, жөңдеуге қатысу.
2.19. 1002192 - Электрқож қайта балқыту қондырғыларының болат балқытушысы*
КҚ 21.1 Электр режімінің процесс жүрісі бойынша реттеу;
КҚ 21.2 Электродты орнату, кристаллизаторды және отынды тазарту және қожды отырғызу жұмыстарын жүргізу;
КҚ 21.3 Қож, электродтар, таңбалау шайбасының сапасын бақылау, қолданылатын қоспа және материалдар сапасын білу;
КҚ 21.4 Құрылғы жабдық жағдайын және орнату жабдықтарын жөңдеуді бақылау.
2.20. 100220 2 -Жөндеуші-слесарі*
КҚ 22.1Жөндеуге ақау тіздемесін құрастыру;
КҚ 22.2 Такелаж жұмыстарын көтеру-тасымалдау механизмдер және арнайы құрылғылармен орындау;
КҚ 22.3 Жабдықты пайдалану уақытында ақауларды және жөңдеу кезінде тексеру, шығару және жою;
КҚ 22.4 Жөнделген жабдықты жүктеу дәлдігін және сынауды тексеру.
2.22. 1002222 – Дайындаманы үздіксіз құю машинасының операторы*
КҚ 24.1 Дайындамаларды үздiксiз немесе жартылый үздіксіз құю машиналарында жинау механизмдермен басқару, болат тасу арбаларын, шлеппермен басқару;
КҚ 24.2 Газ үйлестіру қалқандары, блоктары, газ кесу және газ қалқандары пультінен арба қақпандарының газ сұлбасын құрастыруын өндiрiп алу. Газ қалқандарында газ қысымын реттеу. Құюға қызмет көрсететiн механизмдерді даярлау;
КҚ 24.3 Дайындамаларды үздiксiз немесе жартылай үздіксіз құю машиналарында бiр қалыпты ұзындықтарға слябтар және дайындамаларды газды кесу механизмдерімен басқару, машинаның аймақтарынан тыс қол кескiштермен слябтарды және дайындамаларды кесудi жүзеге асыру;
КҚ 24.4 Газ аппаратурасының профилактикалық байқау және жөндеуiн жүзеге асыру. Жөндеуге және қызмет көрсетiлетiн жабдықтың жөндеуiнде қатысу.

2.16. 100216 2 – Сталевар вакуумной печи*
ПК 2.16.1 Знать ведение технологического процесса выплавки стали в вакуумных печах.
ПК 2.16.2 Знать конструкционные особенности вакуумных печей и вспомогательного оборудования.
ПК 2.16.3 Контролировать и регулировать электрический и тепловой режимы работы печи.
ПК 2.16.4 Следить за работой вакуумных установок.
2.17. 100217 2 – Подручный сталевара вакуумной печи*
ПК 2.17.1 Знать ведение технологического процесса выплавки стали в вакуумных печах.
ПК 2.17.2 Знать конструкционные особенности вакуумных печей и вспомогательного оборудования.
ПК 2.17.3 Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования, участвовать в его ремонте.
ПК 2.17.4 Наблюдать за состоянием обслуживаемого оборудования вакуумной печи.
2.18.100218 2 – Машинист крана металлургического производства*
ПК 2.18.1 Управлять грузоподъемными кранами разных конструкций, оснащенными различными грузозахватными приспособлениями.
ПК 2.18.2 Выполнять погрузочно-разгрузочных работы, уборочных и вспомогательных работ при ремонтах металлургических агрегатов.
ПК 2.18.3 Проверять правильность крепления тросов грузозахватных приспособлений, регулировать тормоза и действия предохранительных устройств.
ПК 2.18.4 Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого крана, участие в его ремонте.
2.19. 100219 2 – Сталевар установки электро - шлакового переплава*
ПК 2.21.1 Регулировать по ходу процесса электрический режим.
ПК 2.21.2 Производить установку электродов, чистка кристаллизаторов и поддонов и выполнение работ по присадке шлака.
ПК 2.21.3 Контролировать за качеством шлака, электродов, затравочных шайб, наличием и качеством применяемых смесей и материалов.
ПК 2.21.4 Наблюдать за состоянием оборудования установки, ремонт оборудования установки.
2.20. 100220 2 – Слесарь-ремонтник*
ПК 2.22.1 Составлять дефектные ведомости на ремонт.
ПК 2.22.2 Выполнять такелажные работы с применением подъемно-транспортных механизмов и специальных приспособлений;
ПК 2.22.3 Выявлять и устранять дефекты во время эксплуатации оборудования и при проверке в процессе ремонта.
ПК 2.22.4 Проверять на точность и испытывать под нагрузкой отремонтированного оборудования.
2.22. 100222 2 – Оператор машины непрерывного литья заготовок*
ПК 2.24.1 Управлять уборочными механизмами на машинах непрерывного или полунепрерывного литья заготовок, управлять сталевозной тележкой, шлепперами.
ПК 2.24.2 Производить сборку газовой схемы газораспределительных щитов, блоков, клапанов тележки газорезки и газовых щитов пульта. Регулировать давление газа на газовых щитах. Производить подготовку обслуживаемых механизмов к разливке.
ПК 2.24.3 Управлять механизмами газовой резки слябов и заготовок на мерные длины на машинах непрерывного или полунепрерывного литья заготовок, осуществлять резку слябов и заготовок ручными резаками вне зоны машины.
ПК 2.24.4 Осуществлять профилактический осмотр и ремонт газовой аппаратуры. Участвовать в наладке и ремонте обслуживаемого оборудования.

2.23. 1002232– Басқару бекетінің операторы*
КҚ 25.1 Агрегатқа пультпен басқару қызметін көрсету;
КҚ 25.2 Қыздыру құрылғыларынан металды итергiштермен және итерiп шығарғыштар пультiнен, рольгангтермен металды беру және отырғызу, өңдеу участогінде металды тасымалдау және төсеу бойынша рольгангтермен және басқа механизмдермен беру;
КҚ 25.3 Орнын ауыстыру, көмкеру, түзету, кесу, тазарту, сорттау, жинау және ыстықтай және салқындай металды тасымалдауды жүзеге асыру;
КҚ 25.4 Механизмдердің қозғалыс жылдамдықтарын жiберу, тоқтату және реттеу;
КҚ 25.5 Қызмет көрсетiлетiн механизмдердiң дұрыс күйiн қамтамасыз ету. Жабдықты тазалау және майлауды жүзеге асыру, оның жөндеуiне қатысу
2.24. 1002242 – Шахта пешін газдаушы*
КҚ 26.1 Кеуек темiрдi өндiрiстегi конверсияға түсетiн бас оттықтар және газ қоспалары үшiн ауаның қыздыру процесін жүргізу;
КҚ 26.2 Табиғи газдың тазартуын құрылғының газ жылытқыш жалынды, адсорберді ауыстыру кезінде "газдарды сіңіріп алу" тәртібінен "қайта өңдеу" тәртiбiне және керісінше қақпақтардың асыра лақтыруын бақылау;
КҚ 26.3 Түрлендiргiштiң жылуына түсетiн ауа санын, конверсияға түсетiн газ мөлшері, түтiнтартқылар және рекуператорлар кіруіне түсетін жану өнімдерінің температурасын реттеу;
КҚ 26.4 Түрлендiргiш қыздыру процесiн жүргiзуi және кеуек темір өндірісінде күкiрттi қосулардан табиғи газды тазарту.
2.25. 1002252 – Шахта пешінің жұмысшысы*
КҚ 27.1 Ыстықтай қалпына келтіру газбен тотықтылған домалақтарды қалпына келтірудің технологиялық процесте қатысу;
КҚ 27.2 Шахта пешінен темірді түсiру аймақтарына қызмет көрсету. Түсiру процесін, тұрақты әсердiң төменгi қоректендiргiш тығыздықты, салқындатқыш және инертті газдардың қысым және шығынын бақылау;
КҚ 27.3 Бақылау-өлшеу құралдар көмегiмен процесс жүрісінен тәуелді маятникті жүк түсіру құрылғының ығысуын реттеу;
КҚ 27.4 Тұрақты әсердiң төменгi қоректендiргiшiн, төменгi кескiш жапқыш, авария лақтырғыштарын, кеуек темiрдiң автоматты үлгi жинағыштарын және түсiру аймақтың тағы басқа жабдығын тексеруді басқару;
КҚ 27.5 Пеш жабдықтарын жөндеуде және газ түрлендіргіштерді қалпына келтіруге қатысу.
2.26. 100226 2 - Синтетикалық қождарды балқытушысы*
КҚ 19.1 Балқытудың электр режимін және пештегі сумен салқындату жүйесін байқау;
КҚ 19.2 Электродты күшейту, металл және шлак қалдықтарынан пешті тазартуды жүзеге асыру;
КҚ 19.3 Шығару науаны тазарту және дайындау, құю орнына ожауды жеткізу;
КҚ 19.4 Қызмет жасайтын жабдықтың жұмысында ақаулықтарды шығару және жою, жөңдеуге қатысу.

2.23. 100223 2 – Оператор поста управления*
ПК 2.25.1 Обслуживать с пульта агрегаты на несложных постах управления.
ПК 2.25.2 Управлять с пульта толкателями и выталкивателями металла из нагревательных устройств, рольгангами на подаче и посадке металла, рольгангами по транспортировке и укладке металла на участках отделки и другими механизмами по подаче.
ПК 2.25.3 Осуществлять перемещение, кантовку, правку, резку, зачистку, сортировку, уборку и транспортировку горячего и холодного металла.
ПК 2.25.4 Производить пуск, остановку и регулирование скоростей движения механизмов.
ПК 2.25.5 Обеспечивать исправность состояния обслуживаемых механизмов.
Осуществлять чистку и смазку оборудования, участвовать в его ремонте.
2.24. 100224 2 – Газовщик шахтной печи*
ПК 2.26.1 Вести процесс нагрева воздуха для главных горелок и смеси газа, поступающего на конверсию в производстве губчатого железа, (металлизованных окатышей).
ПК 2.26.2 Наблюдать за пламенем газонагревателя установки очистки природного газа, за перекидкой клапанов при переключении адсорберов с режима "адсорбция" на режим "регенерация" и обратно.
ПК 2.26.3 Регулировать количество воздуха, поступающего на отопление преобразователя, количество газа, поступающего на конверсию, температуру продуктов горения на входе в дымососы и в рекуператоры.
ПК 2.26.4 Вести процесс нагрева преобразователя и очистки природного газа от сернистых соединений в производстве губчатого железа.
2.25. 100225 2 – Горновой шахтной печи*
ПК 2.27.1 Участвовать в технологическом процессе восстановления окисленных окатышей горячим восстановительным газом.
ПК 2.27.2 Обслуживать зону выгрузки железа из шахтной печи. Контролировать процесс выгрузки, уплотнения нижнего питателя постоянного действия, давление и расход охлаждающего и инертного газов.
ПК 2.27.3 Регулировать колебания маятникового разгрузочного устройства в зависимости от хода процесса с помощью контрольно-измерительных приборов.
ПК 2.27.4 Производить осмотр нижнего питателя постоянного действия, нижнего отсечного шибера, аварийных сбрасывателей, автоматических пробоотборников губчатого железа и другого оборудования зоны выгрузки.
ПК 2.27.5 Участвовать в ремонтах оборудования печи и преобразователя восстановительного газа.
2.26.100226 2 – Плавильщик синтетических шлаков*
ПК 2.19.1 Наблюдать за электрическим режимом плавки и системой водоохлаждения печи.
ПК 2.19.2 Наращивать электроды, очищать печи от остатков металла и шлака.
ПК 2.19.3 Очищать и подготавливать выпускной желоб, доставка ковша к месту заливки.
ПК 2.19.4 Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования, участие в его ремонте.

2.27. 1002272 - Қышқылсыздандырушылар балқытушысы*
КҚ 20.1 Пештерге шихта материалдарды жеткізу және жүктеу, летканы тесу және өңдеу, скраптан және шлактан науаны тазарту;
КҚ 20.2 Тотықты және қожды шығару, пешті тоқтату және келесі шығаруға дайындау, конвертерге тотықпен ожауды алып жүру;
КҚ 20.3 Конвертерден металды құю кезінде ожаудағы тотықтарды төгіп тастау;
КҚ 20.4 Арба және ожау дұрыстығын байқылау, қызмет жасайтын жабдықтың жұмысында ақаулықтарды шығару және жою, жөңдеуге қатысу.
Орта буынды маман
3.21. 1002213 –Техник-металлург
КҚ 1 Қызмет көрсететін жабдықтың құрылымдық ерекшеліктерін, негізгі техникалық және пайдалану сипаттамаларын білу;
КҚ 2 Металлургия саласында техникалық есептерді орындай білу, жабдықты пайдалануды, оларды сынай білу;
КҚ 3 Металлургиялық жабдықтардың қалыпты жұмыс істеуін, тасымалдау жүйесін, кең шикізатты сақтау және қайта өңдеуді, металды балқыту үшін жабдықтарды пайдалану және қамтамасыз етуді бақылауды жүзеге асыру;
КҚ 4 Жабдықты профилактикалық бақылауын жүргізу, түзетілмеген жерлерін шығару және жөндеу, ұсақ жұмыстарды жүргізу;
КҚ 5 Балқытудың технологиялық шартын және енгізу әдістермен игеру;
КҚ 6 Металлургиялық процестердің термодинамикасын және кинетикасын білу, физика-химиялық есептерін сәйкес орындауды меңгеру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 181 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні:       1000000 - Металлургия және машина
жасау
Мамандығы:                         1003000 - Түсті металдар
металлургиясы
Біліктілігі:                       100301 2 - Металл және қоспаларды
балқытушы*
100302 2 - Конвертерлеуші*
100303 2 - Түсті металдарды және
қоспаларды құюшы*
100304 2 - Су ерітінділерін
электролиздеуші*
100305 2 - Ерітілген тұздарды
электролиздеушісі*
100306 2 - Ыстық металл
таптаушысы*
100307 2 - Түсті металл
балқытушысы*
100308 2 - Түсті металлургия
өнімдерін бақылаушы*
100309 2 - Басқару пульті
операторы
100310 2 - Аппаратшы (барлық
атаулар)*
100311 2 -
Аппаратшы-гидрометаллург*

2.27. 100227 2 – Плавильщик раскислителей*
ПК 2.20.1 Доставлять шихтовые материалы к печам и их загружать, пробивка и заделка летки, чистка желобов от скрапа и шлака.
ПК 2.20.2 Выпускать раскислители и шлак, остановка печи и подготовка ее к следующему выпуску, сопровождение ковша с раскислителем к конвертеру.
ПК 2.20.3 Сливать раскислители в сталеразливочный ковш при сливе металла из конвертера.
ПК 2.20.4 Наблюдать за исправностью тележки и ковшей, выявление и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования, участие в его ремонте.
Специалист среднего звена
3.23. 100223 3 – Техник-металлург
ПК 3.23.1.Знать конструктивные особенности, основные технические и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования.
ПК 3.23.2.Уметь выполнять технические задачи в области металлургии, эксплуатации оборудований, испытания их.
ПК3.23.3.Осуществлять контроль за эксплуатацией и обеспечением нормального функционирования металлургического оборудования, систем транспортировки, хранения и переработки рудного сырья, оборудования для выплавки металлов.
ПК 3.23.4. Проводить профилактические осмотры оборудования, выявлять и устранять неисправности, проводить мелкий ремонт.
ПК 3.23.5.Овладеть технологическими условиями и приемами ведения плавок.
ПК 3.23.6.Знать термодинамику и кинетику металлургических процессов, уметь производить соответствующие физико-химические расчеты.
Приложение 181
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г.
№ 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:      1000000 - Металлургия и машиностроение
Специальность: 1003000 - Металлургия цветных металлов
Квалификации:  100301 2 - Плавильщик металла и сплавов*
100302 2 – Конвертерщик*
100303 2 - Разливщик цветных металлов и сплавов*
100304 2 - Электролизник водных растворов*
100305 2 - Электролизник расплавленных солей*
100306 2 - Прокатчик горячего металла*
100307 2 - Отжигальщик цветных металлов*
100308 2 - Контролер продукции цветной металлургии
100309 2 - Оператор пульта управления
100310 2 – Аппаратчик* (всех наименований)
100311 2 - Аппаратчик-гидрометаллург*

468
КП 03
Диплом алдындағы практикасы
288
АА
Аралық аттестаттау
144
ҚА
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02
(КДДБ)
кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқыту жиыны
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жобаны қорғау
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 185 қосымша
1003000 «Түсті металдар металлургиясы» » мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптаса
тын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ тілі.
(оқудың қазақ тілінде жүрмейтін топтарында)
Қазақ тілінің синтаксисі; мамандық бойынша терминология; Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздік көмегімен); Кәсіптік қарым-қатынас; тілді дамыту.
Білімдер:
- өзінің кәсіптік қызметінде кәсіптік қарым-қатынасқа қажетті лексико-грамматикалық материалдар;
Іскерліктер:
- тілдік қызмет түрлері мен сөйлесу формаларын (ауызша, жазбаша, монолог, диалог) ажырата білу
БҚ 1
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі.
(оқудың орыс тілінде жүрмейтін топтарында):
Орыс тілінің синтаксисі; мамандық бойынша терминология; Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздік көмегімен); Кәсіптік қарым-қатынас; тілді дамыту.
Білімдер:
- іскерлік орыс тілінің негіздерін;
- кәсіптік лексиканы;
- мамандық бойынша грамматикалық материалды білу.
Іскерліктер:
кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен); мәтінді талдау; монологиялық және диалогиялық тілді жүргізу.
БҚ 1
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал; тіл қызметінің әр түрлі түрлері және тіл формалары (ауызша, жазбаша, монолог пен диалог түрінде); Кәсіптік-бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- өзінің Кәсіптік қызметінде Кәсіптік қарым-қатынасқа қажетті лексико-грамматикалық материалдар.
Іскерліктер:
- тілдік қызмет түрлері мен сөйлесу формаларын (ауызша, жазбаша, монолог, диалог)ажырата білу
БҚ 1

468
ПП 03
Преддипломная практика
288
ПА 00
Промежуточная аттестация
144
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Итого
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 185
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г.
№ 312
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности:
1003000 - «Металлургия цветных металлов»
Содержание образовательной учебной программы по циклам
дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания,умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общие гуманитарные дисциплины
ОГД 0.1
Профессиональный казахский (русский) язык
Cинтаксис казахского (русского) языка; терминология по специальности; техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; развитие речи.
Знания:
- основ делового казахского (русского) языка;
- профессиональной лексики;
- грамматического материала по специальности.
Умения:
- читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности; анализировать прочитанный текст; вести монологическую и диалогическую речь.
БК 1
ОГД 0.2
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,монологической, диалогической);техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения:
- читать и переводить (со словарем) профессионально ориентированные тексты.
БК 1

ЖГП 0.3
Дене тәрбиесі.
Маманды дайындаудағы дене шынықтырудың ролі; дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері.
Білімдер:
- дене шынықтыру сабағында қауіпсіздік техникасын;
- спорттың негізгі түрлері бойынша жарыс ережелерін;
- адамның жалпы мәдениеттік, кәсіптік және әлеуметтік дамуында дене шынықтыру үйрену туралы;
- салауатты өмір негіздері.
Іскерліктер:
- спорттың негізгі түрлерінің техникасы;
- «Президенттік тест» нормамен салауатты өмір негіздерін;
- физикалық өзіндік жетіле білу;
- алғашқы медициналық көмек көрсету.
БҚ 1
ЖГП 0.4
Қазақстан тарихы
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
сызбаларды рәсімдеу ережелері; сызбалардағы геометриялық құрылулар; сызбалардағы проекциялық көріністер; сызба және бөлшектің изометриялық проекциясы; геометриялық фигуралардың жаймалары; сызбалардағы көріністердің орналасуы; қималар мен тіліктер; тік бұрышты және аксонометриялық осьтердегі түрлерінің, қималар мен тіліктерінің қажетті және жеткілікті сандарын қолдана отырып, бөлшектер сызбасын орындау; машинажасау сызуы; машинажасаудың қарапайым сызбасын оқу; алмалы-салмалы қосылымдар; алынбайтын-салынбайтын қосылымдар; құрастыру сызбасы, жұмыс сызбасы, бөлшек эскизі, бөлшектің техникалық суреті, құрастыру сызбасы бойынша бөлшектеу.
Білімдер:
-сызбаларды рәсімдеу ережелерін; көріністердің сызбаларда орналасуын;
-сызбалардағы проекциялық көріністерін;
-қималарды және тіліктерді; алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын қосылымдарды.
Іскерліктер:
-электрмеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмыстарды орындауға арналған қарапайым сызбаларды оқу;
-машиналар мен механизмдерге арналған тетіктерді және қосалқы бөлшектерді дайындау мақсатында эскиздер мен техникалық суреттерді орындау.
ЖКП 02
Металлургиялық өндірістегі талдаулық бақылау.
талдаудың химиялық әдістері; талдаудың сапалық, гравиметриялық, титрометриялық әдістері, титрлеудің қышқылдық-қоспалық әдісі, шөгу және кешенді пайда болу әдісі; талдаудың физика-химиялық әдістері; талдаудың физикалық әдістері.
Білімдер:
-талдаудың химиялық, физика-химиялық және физикалық әдістері.
Іскерліктер:
-металлургиялық өндіріс процестерін тексеруге арналған талдауды әртүрлі әдістермен жүргізу;
-талдау жүргізуге арналған аппаратуралар мен жабдықтарға қызмет көрсету.
БҚ3
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
ЖКП 03
Электртехника, электроника және электржабдықтары.
электртехника негіздері; тұрақты тоқтың электрлік тізбектері; ауыспалы тоқтың бір фазалы және үш фазалы тізбектері; электрлік өлшемдер мен аспаптар; электрлік машиналар мен трансформаторлар; электроника негіздері; жартылай өткізгіш аспаптары; электронды түзеткіштер, күшейткіштер мен түзету фильтрлері; электрлік аппараттар, электржетек және электр қуатымен қамтамасыз ету; түсті металлургияның электржабдықтары; илектеу цехтарындағы электржабдық және электржетек; электрхимиялық өндірісінің электржабдықтары; жарықтандыруға арналған электржабдықтар.
Білімдер:
-электрлік және магниттік тізбектерін; ауыспалы тоқтың электрлік тізбектерін; электрлік құрылғыларын;
-электрқуатының өндірілуін, таратылуын және қолданылуын; -электржетек және электроника негіздерін;
-түсті металлургия және илектеу цехтарының, электрхимиялық өндірісі мен жарықтандырудың электржабдықтары.
Іскерліктер:
-электржабдықтарына техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жұмыстарын орындауға арналған электрсхемаларын оқу;
-электр өлшеуіш аспаптарын қолдану; металлургиялық, илектеу, электрхимиялық цехтардағы электржетекті басқару.
БК 3
БК 5

ОГД 0.3
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования.
Знания:
социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры; содержания и форм организации физического воспитания; принципов правильного питания.
Умения:
- выполнять различные физические упражнения и сдавать нормативы по отдельным видам спорта.
БК 1
ОГД 04
История Казахстана.
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение.
Правила оформления чертежей; геометрические построения на чертежах; проекционные изображения на чертежах; чертеж и изометрическая проекция детали; развертки геометрических фигур; расположение изображений на чертежах; сечения и разрезы; выполнение чертежей деталей с применением необходимого и достаточного количества видов, сечений и разрезов в прямоугольных и аксонометрических осях; машиностроительное черчение; чтение простейших машиностроительных чертежей; разъемные соединения; неразъемные соединения; сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскиз детали, технический рисунок детали, деталирование по сборочному чертежу.
Знания:
- о правилах оформления чертежей; расположении изображений на чертежах; проекционных изображениях на чертежах; сечениях и разрезах; разъемных и неразъемных соединениях.
Умения:
- читать простейшие чертежи для выполнения работ по обслуживанию и ремонту оборудования; выполнять эскизы и технические рисунки с целью изготовления деталей и запасных частей для машин и механизмов.
ОПД 02
Аналитический контроль металлургического производства.
Химические методы анализа; качественный, гравиметрический, титриметрический методы анализа, метод кислотно-основного титрования, метод осаждения и комплексообразования; физикохимические методы анализа; физические методы анализа.
Знания:
- химических, физико-химических и физических методов анализа;
Умения:
- производить анализы различными методами для контроля процессов металлургического производства; обслуживать аппаратуру и оборудование для производства анализов.
БК 3
ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
ОПД 03
Электротехника, электроника и электрооборудование.
Основы электротехники; электрические цепи постоянного тока; однофазные и трехфазные цепи переменного тока; электрические измерения и приборы; электрические машины и трансформаторы; основы электроники; полупроводниковые приборы; электронные выпрямители, усилители и сглаживающие фильтры; электрические аппараты, электропривод и электроснабжение; электрооборудование цветной металлургии; электрооборудование и электропривод в прокатных цехах; электрооборудование электрохимического производства; электрооборудование для освещения.
Знания:
- о электрических и магнитных цепях; электрических цепях переменного тока; электрических устройствах; производства, распределения и использования электроэнергии; электроприводе и основах электроники; электрооборудовании цветной металлургии и прокатных цехах, электрохимическом производстве и освещении.
Умения:
- читать электросхемы для выполнения работ по техническому обслуживанию и ремонту электрооборудования; пользоваться электроизмерительными приборами; управлять электроприводом в металлургических, прокатных, электрохимических цехах.
БК 3
БК 5

КҚ 2.2.6
КҚ 2.6.5
КҚ 2.7.5 КҚ 2.9.3
КҚ 2.9.5
ЖКП 04
Кендерді байыту.
кенді даярлау схемалары; кендерді жіктеу; ұсату; ұнтақтау; байыту әдістері; сусыздану; қоюлану; сүзілу; технологиялық процестерді сынамалау, тексеру және реттеу; кендерді байыту технологиясы.
Білімдер:
-кенді даярлау схемаларын; кендерді байыту технологиясын;
-ұсату және ұнтақтау тәсілдерін; байыту, сусыздандыру,.
Іскерліктер:
-қоюландыру және сүзу тәсілдерін;
технологиялық процестерді тексеру мен реттеу; сынамалау.
КҚ 2.1.6
КҚ 2.11.7
КҚ 2.13.7
ЖКП 05
Физикалық химияның, тоттану және металдарды қорғаудың негіздері.
заттың молекулалы-кинетикалық теориясы; термодинамика заңдары; химиялық тепе-теңдіктер мен тепе-теңдіктердің тұрақты сандарының (константаларының) есебі; ерітінділер теориясы; фазалар ережелері; электрхимия; химиялық процестер кинетикасы; үстіңгі қабат құбылыстары; дисперсиялық жүйелердің қасиеттері; тоттану және металдарды қорғау.
Білімдер:
-заттың молекулалы-кинетикалық теориясын; термодинамика заңдарын;
-электрхимия негіздерін; дисперсиялық жүйелердің қасиеттерін; тоттанудың пайда болу жағдайларын және одан қорғану тәсілдері.
Іскерліктер:
-химиялық тепе-теңдіктерге және олардың тұрақты сандарына (константаларына) есеп жүргізу;
-ерітінділерді дайындау; металды тоттанудан қорғау бойынша жұмыстарды орындау.
КҚ 2.11.2
ЖКП 06
Металлургиялық жылу техникасы.
жылу энергиясының көздері; отын және оны жағу; отынның жану есебі; пештерді электрлі және автогенді қыздыру; пирометаллургиялық процестің жылулық балансы; пеш газдарының механикасы; жылу алмасу және масса алмасу; отқа төзімді материалдар мен бұйымдар; металлургиялық пештер, олардың құрылымы мен жіктелуі.
Білімдер:
-жылу энергиясының көздерін; отынды жағу процестерін; пештерді қыздыру тәсілдерін;
-жылу алмасу және масса алмасу процестерін; отқа төзімді материалдар мен бұйымдарын; металлургиялық пештер құрылымы мен жіктелуі.
Іскерліктер:
-металлургиялық пештерді қыздыру процесін жүргізу; жылу энергиясының көздерін таңдау.
КҚ 2.10.6
ЖКП 07
Металтану.
металдардың атомды-кристалдық құрылымы; металдарды кристалдандыру және металдық құймаметалдың құрылымы; қорытпалар теорияларының негіздері; металдар мен қорытпалардың механикалық қасиеттерін зерттеу және сынау әдістері; металл қорытпаларының сипаттамасы; теміркөміртекті қорытпалар; көміртекті және легірленген болаттар; болатты термиялық және химика-термиялық өңдеу; конструкциялық болаттар мен қорытпалар; құрал-сайман болаттары және қатты қорытпалар; түсті металдар мен қорытпалар; мыс және оның негізіндегі қорытпалар; алюминий, магний, титан және олардың негізіндегі қорытпалар; антифрикционды қорытпалар; тоттану процестерінің теориялары; металдар мен қорытпалар тоттануы; ұнтақтық металлургия.
Білімдер:
-металдар мен қорытпалар құрылымын; металдар мен қорытпалардың механикалық қасиеттерін зерттеу және сынау әдістерін; көміртекті және легірленген болаттарын;
-конструкциялық және құрал-сайман болаттарын; түсті металдар мен қорытпаларды; антифрикционды қорытпаларды; металдар мен қорытпалардың тоттану құбылысы.
Іскерліктер:
-металдар мен қорытпаларды айыра білу; конструкциялық және құрал-сайман болаттарын, антифрикционды қорытпаларын арналуы бойынша қолдану; металдар мен қорытпаларды тоттануға қарсы өңдеу жұмыстарын орындау.

ПК 2.2.6
ПК 2.6.5
ПК 2.7.5
ПК 2.9.3
ПК 2.9.5
ОПД 04
Обогащение руд.
Схемы рудоподготовки; классификация руд; дробление; измельчение; методы обогащения; обезвоживание; сгущение; фильтрация; опробование, контроль и регулирование технологических процессов; технология обогащения руд.
Знания:
- схем рудоподготовки; способов дробления и измельчения; методов обогащения, обезвоживания, сгущения и фильтрации;
Умения:
- вести контроль и регулирование технологических процессов; производить опробование.
ПК 2.1.6
ПК 2.11.7
ПК 2.13.7
ОПД 05
Основы физической химии, коррозии и защиты металлов.
Молекулярно-кинетическая теория вещества; законы термодинамики; расчет химических равновесий и констант равновесия; теория растворов; правило фаз; электрохимия; кинетика химических процессов; поверхностные явления; свойства дисперсных систем; коррозия и защита металлов.
Знание:
- молекулярно-кинетической теории вещества; законов термодинамики; основ электрохимии; свойств дисперсных систем; условий возникновения коррозии и способов защиты от нее.
Умения:
- производить расчеты химических равновесий и их констант; - подготавливать растворы; выполнять работы по защите металла от коррозии.
ПК 2.11.2
ОПД 06
Металлургическая теплотехника.
Источники тепловой энергии; топливо и его сжигание; расчет горения топлива; электрический и автогенный нагрев печей; тепловой баланс пирометаллургического процесса; механика печных газов; тепло-и массообмен; огнеупорные материалы и изделия; металлургические печи, их устройство и классификация.
Знания:
- источников тепловой энергии; процессов сжигания топлива; способов нагрева печей; процессов тепло- массообмена; огнеупорных материалов и изделия; устройство и классификацию металлургических печей;
Умения:
вести процессы нагрева металлургических печей; выбирать источники тепловой энергии.
ПК 2.10.6
ОПД 07
Металловедение.
Атомно-кристаллическое строение металлов; кристаллизация металлов и строение металлического слитка; основы теории сплавов; методы исследования и испытания механических свойств металлов и сплавов; характеристика металлических сплавов; железоуглеродистые сплавы; углеродистые и легированные стали; термическая и химико-термическая обработка стали; конструкционные стали и сплавы; инструментальные стали и твердые сплавы; цветные металлы и сплавы; медь и сплавы на ее основе; алюминий, магний, титан и сплавы на их основе; антифрикционные сплавы; теория коррозийных процессов; коррозия металлов и сплавов; порошковая металлургия.
Знания:
- о строении металлов и сплавов; методах исследования и испытания; углеродистых и легированных сталях; конструкционной и инструментальной стали; цветных металлов и сплавах; явлении коррозии металлов и сплавов.
Умения:
- различать металлы и сплавы; применять по назначению конструкционные и инструментальные стали, антифрикционные сплавы; выполнять работы по антикоррозийной обработке металлов и сплавов.

КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
ЖКП 08
Мемлекеттік тілде іс жүргізу.
Іс жүргізу бойынша сөздікпен жұмыс жасау. Құжаттану және құжаттармен қамту сұрақтары бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттар. Қалыптау және стандарттау. Әкімшілік-ұйымдастырушылық құжаттардың тізіміне кіретін құжаттарды жасау ережелері. Офистік және құжаттық жұмыстың негіздері. Технологиялық құралдар арқылы құжаттану технологиясы.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының мемлектеттік тілі – қазақ тілін;
- мемлекет тіліндегі іс жүргізуді, құжаттану қызметінің құрылымын, лауазымдық құрылымын, лауазымдық міндеттемелерді, техникалық құралдар арқылы құжаттану технологиясы.
Іскерліктер:
-сауатты жазудың, сөздерді дұрыс жазудың;
- әкімшілік-ұйымдық құжаттарды рәсімдеу, мемлекет тілінде қызметтік хат жазысу;
- қазақ тілін білуді құжатамалармен жұмыс істегенде қолдануды;
- істерді рәсімдеу алдында келіп түскен құжаттармен жұмыс жасау.
БҚ 1
БҚ 9
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Металлургияның теориялық негіздері.
металлургиялық процестер және олардың жіктелуі; металлургиялық өндірістің құрылымы; пирометаллургия және гидрометаллургия негіздері; электрметаллургиялық процестердің негіздері; металлургиялық балқымалар; пирометаллургиялық процестер өнімдеріндегі құнды компоненттерді тарауы; ерітінділеу процестері; ерітінділерден металдарды тұндыру; су ерітіндісі мен балқымаланған тұздардың электролизі.
Білімдер:
-негізгі металлургиялық процестер мен металлургиялық өндіріс құрылымын;
-пирометаллургия, гидрометаллургия және электрметаллургиялық процестер негізін; су ерітіндісі мен балқымаланған тұздардың электролиз принциптері.
Іскерліктер:
- өндіріс технологиясының негізгі үрдістерін жүргізу жүргізу.
БҚ 9
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.2
КҚ 2.5.2
КҚ 2.11.2
АП 02
Арнайы технология.
Шикізат, қосалқы материалдар және белгілі өндіріс дайын өнімінің сипаттамасы; кендерді қайта өңдеу және дайын өнім алу аймақтары мен түйіндерінің технологиялық сызбалары; Үрдістің химизмі. Үрдіске әсер ететін факторлар. Негізгі және қосалқы жабдықтарды тағайындау; түйіндерде өтетін үрдістер; технологиялық режимнің нормалары; өндірісті бақылау; технологиялық үрдістің мүмкін болатын ақаулары, олардың себептері мен оларды жою әдістері; қауіпсіздік техникасының талаптары.
Білімдер:
- дайын өнімнің қасиеттері мен қолдану аясы;
- шикізатты қайта өңдеудің технологиялық сызбалары;
- аймақтарды мен түйіндерді тағайындау;
- технологиялық үрдістің өлшемдері.
Іскерліктер:
- технологиялық сызбаларды оқу;
- өндірісті бақылауды жүргізу;
- технологиялық ақаулар пайда болуының себептерін анықтау.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 9
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.2
КҚ 2.5.2
КҚ 2.11.2
АП 03
Қолданбалы механика және механикалық жабдықтар.
қолданбалы механика негіздері; ұсатқыш – ұсақтау жабдықтары, қоюлатқыштар және сүзгіштер; шанақтық сақтауға және дозалауға арналған жабдықтар; тасымалдау машиналары мен механизмдері; сорғылар мен үрлеуіш машиналары; тиеуші құрылғылар; балқымаларды тасымалдауға және өңдеуге арналған құрылғылар.
Білімдер:
-қолданбалы механика негіздерін; ұсатқыш – ұсақтау және тасымалдау жабдықтарының, қоюлатқыштардың, сүзгіштердің, шанақтардың, сорғылардың, үрлеуіш машиналардың, тиеуші құрылғылардың типтері мен түрлерін, арналуын, техникалық сипаттамалары.
Іскерліктер:
-механикалық жабдықтарды басқару, оларға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу.
БҚ 8
КҚ 2.2.5
КҚ 2.5.3

ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
ОПД 08
Делопроизводство на государственном языке.
Работа со словарем по делопроизводству. Нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами. Шаблонизация и стандартизация. Правила составления документов, входящих в перечень административно-организационных документов. Основы офисной и документационной работы. Технология документирования с помощью технических средств.
Знания:
- государственного языка Республики Казахстан – казахский;
- делопроизводства на государственном языке; структуры службы документирования, должностных структур, должностных обязанностей, технологии документирования с помощью технических средств.
Умения:
- применять знания казахского языка в работе с документацией;
- работать с документами от их поступления до оформления дел.
БК 1
БК 9
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Теоретические основы металлургии.
Металлургические процессы и их классификация; структура металлургического производства; основы пирометаллургии и гидрометаллургии; основы электрометаллургических процессов; металлургические расплавы; распределение ценных компонентов по продуктам пирометаллургических процессов; процессы выщелачивания; осаждение металлов из растворов; электролиз водного раствора и расплавленных солей.
Знания:
- об основных металлургических процессах и структуре металлургического производства; основах пирометаллургии, гидрометаллургии и электрометаллургических процессов; принципах электролиза водного раствора и расплавленных солей.
Умения:
- вести основные процессы технологии производства.
БК 9
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.5
ПК 2.2.2
ПК 2.5.2
ПК 2.11.2
СД 02
Спецтехнология.
Характеристика сырья, вспомогательных материалов и готового продукта определенного производства; технологические схемы участков и узлов переработки руд и получения готового продукта. Химизм процесса. Факторы влияющие на процесс. Назначение основного и вспомогательного обуродования; процессы протекающие на узлах; нормы технологического режима; контроль производства; возможные нарушения технологического процесса, их причины и способы устранения; требования техники безопасности.
Знания:
- свойств и области применения готового продукта;
- технологических схем переработки сырья;
- назначения участков и узлов, параметров технологического процесса.
Умения:
- читать технологические схемы;
- вести контроль производства;
- определять причины возникновения технологических нарушений.
БК 1
БК 5
БК 9
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.5
ПК 2.2.2
ПК 2.5.2
ПК 2.11.2
СД 03
Прикладная механика и механическое оборудование.Основы прикладной механики; дробильно-размольное оборудование, сгустители и фильтры; оборудование для бункерного хранения и дозировки; транспортные машины и механизмы; насосы и дутьевые машины; загрузочные устройства; устройства для транспортировки и обработки расплавов.
Знания:
- основ прикладной механики; типах и видах, назначении, технических характеристиках дробильно-размольного и транспортного оборудования, сгустителей, фильтров, бункеров, насосов, дутьевых машин, загрузочных устройств.
Умения:
- управлять механическим оборудованием, производить техническое обслуживание и ремонт.
БК 8
ПК 2.2.5
ПК 2.5.6

КҚ 2.9.4
АП 04
Түсті металдарды өндіру.
түсті металдарды өндіруге арналған шикізат; кендер мен концентраттарды металлургиялық қайта өңдеуге даярлау әдістері; мысты, никельді, мырышты, алюминийді, титанды және магнийді, вольфрамды, молибденді, сирек кездесетін және асыл металдарды өндірудің технологиялық негіздері; қалдық мысты және оның негізінде қорытпаларды өндіру.
Білімдер:
-мысты, никельді, мырышты, алюминийді, титан мен магнийді, вольфрамды, молибденді, сирек кездесетін және асыл металдарды өндіру барысындағы негізгі технологиялық процестерді.
Іскерліктер:
-түсті металдарды өндіру барысында негізгі және қосалқы жұмыстарды орындау.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 9
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.2
КҚ 2.5.2
КҚ 2.11.2
АП 05
Өндіріс процестерін автоматтандыру.
негізгі түсініктер және анықтамалар; автоматты тексеру, басқару мен реттеу жүйелерінің жіктелуі; өндірісті автоматтандыру жүйелерінің негізгі элементтері; автоматты тексерудің үлгілік жүйелері; күйдіру және балқыту пештерін, ерітінділеуді және ерітінділерді тазартуды, электр пештерін автоматтандыру.
Білімдер:
-металлургиялық өндірістің автоматты тексеру, басқару және реттеу негіздері;
-автоматтандырылған тексеру, басқару және реттеу жүйелерінің құрылу принциптері.
Іскерліктер:
-металлургиялық өндірістің әр түрлі процестерінің автоматтандыру схемаларын оқу;
-автоматтандыру құралдарын басқару және оларға техникалық қызмет көрсету.
БҚ 5
БҚ 8
КҚ 2.2.6
КҚ 2.6.5
КҚ 2.7.5
КҚ 2.9.5
АП 06
Еңбекті, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану.
еңбекті қорғау бойынша негізгі заңнамалық актілер мен нормативті құжаттамалар; зақымдану және Кәсіптік аурулар; ауырлық дәрежесі мен зардап шеккендер саны бойынша жазатайым оқиғалар жіктелуі; кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың басқару жүйесі; өндірістегі және тұрмыстағы жазатайым оқиғаларды тергеу тәртібі; өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтар; түсті металдарды өндірудің әр-түрлі процестерін жүргізу барысындағы қауіпсіздік шаралары; өрт қауіпсіздігі; зардап шегушіге алғашқы дәрігерлік көмек; қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану.
Білімдер:
- еңбекті қорғау бақылау қызметін ұйымдастыру, еңбекті қорғау бойынша заңшығару және нормативті актілер, өңдіріс ортасының метеорологиялық жағдайы;
- техника қауісіздігінің жалпы сұрақтары;
- қақтау цехтарының негізгі және көмекші жабдықтарында жұмыс істеген кездегі техника қауісіздігі.
Іскерліктер:
- жарақаттану болмайтын және зиянды және қауіпті өндірістік факторлардың жұмысшыларға әсерін жоятын тәсілдер, шаралар және құралдарды құзыретті табу;
- еңбек шарты мен жұмыс орнының сапасын талдауды жүргізу;
- еңбек қауіпсіздігі мен қорғау көзқарасынан өндірісті жетілдірудің оптималды нұсқаларын таңдау;
- өндірістік апат нәтижесінде зардап шеккен адамға алғашқы көмек көрсету.
БҚ 7
АП 07
Сала экономикасы.
Сала және нарықтық экономика; саланың материалдық, еңбек және қаржы ресурстары; саланы басқару, дамудың экономикалық көрсеткіштері; кәсіпорын; кәсіпорындар ұйымдарының формалары, олардың өндірістік және ұйымдық құрылымдары; негізгі өндірістік және технологиялық процестер; кәсіпорын инфрақұрылымы; кәсіпорын капиталы мен мүлігі; негізгі және айналымдағы қаражат; еңбек ресурстары; нормалау және еңбек төлемі.
Білімдер:
өндірістік және технологиялық процестерді ұйымдастыруды; бөлікшенің материалды- техникалық, еңбек және қаржы ресурстарын, оларды тиімді пайдалану көрсеткіштерін;
Іскерліктер:
өнім бағасының құрылу механизмдерін, қазіргі кезең жағдайларындағы еңбек төлемінің формалары;
жұмыс орнында өз еңбегін экономикалық тиімді ұйымдастыру қолынан келуі керек.
БҚ 7
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Оқу-практикалық шеберханадағы кәсіптік практика.
Слесарлық жұмыс түрлерімен, көмекші құралдармен, бақылаушы-өлшеуіш құралдармен таныстыру. Жабдықтың техникалық қызмет көрсетуі, жөндеу технологиялары, жабдықты сынау мен қабылдауды үйрену. Слесарьлық-жинау жұмыстары. Еңбек қауіпсіздігі талаптарын, еңбек мәдениеті мен тәртібін сақтау, жабдықтар мен материалдарға ұқыптылық.
Іскерліктер:
- материалдық жабдықтар мен құрылғыларды тиімді пайдалану; - жабдық жұмысындағы қарапайым бұзылуларды қалпына келтіру;
Дағдылар:
-технологиялық жабдықтардың негізгі түрлерінде өз бетімен жұмыс істеу;
- слесарьлық-станоктық жұмыстарда қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтау.

ПК 2.9.4
СД 04
Производство цветных металлов.
Сырье для получения цветных металлов; методы подготовки руд и концентратов к металлургической переработке;
основы технологии производства меди, никеля, цинка, алюминия, титана и магния, вольфрама, молибдена, редких и благородных металлов; производство вторичной меди и сплавов на ее основе.
Знания:
- основных технологических процессов при производстве меди, никеля, цинка, алюминия, титана и магния, вольфрама, молибдена, благородных металлов.
Умения:
- выполнять вспомогательные работы при производстве цветных металлов.
БК 1
БК 5
БК 9
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.5
ПК 2.2.2
ПК 2.5.2
ПК 2.11.2
СД 05
Автоматизация производственных процессов.
Основные понятия и определения; классификация систем автоматического контроля, управления и регулирования; основные элементы систем автоматизации производства; типовые системы автоматического контроля; автоматизация обжиговых и плавильных печей, выщелачивания и очистки растворов, электропечей.
Знания:
- основ автоматического контроля, управления и регулирования металлургического производства; принципах построения автоматизированных систем контроля, управления и регулирования.
Умения:
- читать схемы автоматизации различных процессов металлургического производства; управлять средствами автоматизации и производить их техническое обслуживание.
БК 5
БК 8
ПК 2.2.6
ПК 2.6.5
ПК 2.7.5
ПК 2.9.5
СД 06
Охрана труда, окружающей среды и рациональное природопользование.
Основные законодательные акты и нормативные документы по охране труда;
травматизм и профессиональные заболевания; классификация несчастных случаев по степени тяжести и по количеству пострадавших; система управления охраной труда на предприятии; порядок расследования несчастных случаев на производстве и в быту; меры безопасности при ведении различных процессов производства цветных металлов; пожарная безопасность; производственные опасности и вредности; первая медицинская помощь пострадавшим; защита окружающей среды и рациональное природопользование.
Знания:
- основ трудового законодательства, охраны окружающей среды, противопожарной профилактики; сведений о классификации травматизма и профессиональных заболеваниях; техники безопасности при ведении работ; производственных опасностях и вредностях;
Умения:
- соблюдать требования Правил безопасности; оказывать первую помощь травмированному человеку; применять средства пожаротушения на рабочем месте.
БК 7
СД 07
Экономика отрасли.
Отрасль и рыночная экономика; материальные, трудовые и финансовые ресурсы отрасли; управление отраслью, экономические показатели развития; предприятие; формы организации предприятий, их производственная и организационная структура; основные производственные и технологические процессы; инфраструктура предприятия; капитал и имущество предприятия; основные и оборотные средства; трудовые ресурсы; нормирование и оплата труда.
Знания:
- об организации производственного и технологического процессов; материально-технических, трудовых и финансовых ресурсах участка, показателях их эффективного использования; механизмах ценообразования на продукцию, формах оплаты труда в современных условиях;
Умения:
- экономически эффективно организовывать свой труд на рабочем месте.
БК 9
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.00
Производственное обучение
ПО.01
Практика в учебно-практических мастерских.
Ознакомление с видами слесарных работ, вспомогательными инструментами; контрольно-измерительными приборами. Изучение технического обслуживания оборудования, технологии ремонта, испытания и приемки оборудования. Слесарно-сборочные работы. Требования безопасности труда, соблюдение порядка и культуры труда, бережного отношения к оборудованию и материалам.
Умения:
- эффективно использовать оборудование и материальные средства;
- устранять простейшие неполадки в работе оборудования;
Навыки:
- самостоятельной работы на основных видах технологического оборудования; - соблюдения требований техники безопасности при слесарно-станочных работах.

КҚ 2.1.1 Өз жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.1.2 Түсті металдар және қорытпаларды балқыту, қайта балқыту, тазарту мен алюминий ұнтағын бүрку процестеріне қатысу;
КҚ 2.1.3 Металл, қож, штейнді шығару, шығару тесігін қалыптандыру;
КҚ 2.1.4 Ағынөзекті ашу және бітеу;
КҚ 2.1.5 Бұдан жоғары білікті балқытушының жетекшілігімен үстемдегішті (лигатураны) және баббитті дайындау;
КҚ 2.1.6 Материалдарды дозалау және арту;
КҚ 2.1.7 Қожды ұсату және тасымалдау;
КҚ 2.1.8 Тотық қабыршығын түсіріп алу, металл құймаларын жуу;
КҚ 2.1.9 Пештерді қақтардан тазалау.
100302 2 – Конвертерлеуші*
КҚ 2.2.1 Өз жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.2.2 Шағын конвертерлерде штейндерді бессемерлеу, тазартылмаған металды тазарту, ферроқорытпаларды қорыту процесін жүргізу;
КҚ 2.2.3 Конвертерлерді балқыту үрдісіне дайындау, металды конвертерге арту немесе құю;
КҚ 2.2.4 Бұдан жоғары білікті конвертерлеушінің жетекшілігімен дайын өнімді шығару;
КҚ 2.2.5 Механизмдерді және метал шығаратын арбашаларды басқару;
КҚ 2.2.6 Тексеруші - өлшеуіш аспаптарының көрсеткіштерін бақылау;
КҚ 2.2.7 Теспе тесіктерін отпен жасау;
КҚ 2.2.8 Конвертердің үрлеуіштерін, ауыз жақтарын тазалау және қарап шығу;
КҚ 2.2.9 Қақтарды қағып түсіру.
100303 2 - Түсті металдарды және қоспаларды құюшы*
КҚ 2.3.1 Өз жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.3.2 Металдар мен қорытпаларды тарата құю;
КҚ 2.3.3 Тарата құю немесе қожды тарата құю машинасын, миксерді басқару;
КҚ 2.3.4 Пештен тазартылмаған металды сифон арқылы құймақалыққа шығару;
КҚ 2.3.5 Тарата құю науасының маңындағы шөміштердің орналасуы мен тарата құю машинасының жүрісін, сифондағы металдың биіктігін реттеу;
КҚ 2.3.6 Миксердегі металды құймақалыққа шығару;
КҚ 2.3.7 Металл ағыншасының бірқалыптылығын және құймақалыптың толуын бақылау.
100304 2 - Су ерітінділерін электролиздеуші*
КҚ 2.4.1 Өз жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.4.2 Астаулардан иректүтіктерді алу, тазалау, жарамсыздандыру және оларды астауларға орнату;
КҚ 2.4.3 Магистральдерді аршу, тазалау, жөндеу және жинау;
КҚ 2.4.4 Иректүтіктер мен құбырларды бумен үрлеу арқылы тексеру;
КҚ 2.4.5 Өңделген электролиттің ағуын бақылау;
КҚ 2.4.6 Астаулар, науалар және құбырлардың оқшауларын қарап шығу және тазарту;
КҚ 2.4.7 Ерітінділерді сужималардан және шлам қойыртпақтарын сауыттардан сорып алу;
КҚ 2.4.8 Электролит цехтарының жертөлесін жинастыру.
100305 2 - Ерітілген тұздарды электролиздеушісі*
КҚ 2.5.1 Өз жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.5.2 Электролизерді жіберуге дайындау;
КҚ 2.5.3 Металл мен электролит деңгейлерін қадағалау;
КҚ 2.5.4 Металл құюға электролизерді дайындау, металды құю;
КҚ 2.5.5 Электролит құрамын түзету;

ПК 2.1.1 Подготавливать свое рабочее место;
ПК 2.1.2 Участвовать в процессах плавки, переплавки, рафинирования цветных металлов и сплавов и пульверизации алюминиевого порошка;
ПК 2.1.3 Выпускать металл, шлак, штейн, заправлять выпускные отверстия;
ПК 2.1.4 Разделывать и заделывать летку;
ПК 2.1.5 Приготавливать лигатуру и баббит под руководством плавильщика более высокой квалификации;
ПК 2.1.6 Дозировать и загружать материалы;
ПК 2.1.7 Дробить и транспортировать шлак;
ПК 2.1.8 Снимать окисную пленку, промывать чушки;
ПК 2.1.9 Чистить печи от настылей.
2.2 100302 2 – Конвертерщик*
ПК 2.2.1 Подготавливать свое рабочее место;
ПК 2.2.2 Вести процесс бессемерования штейнов, рафинирования чернового металла, выплавки ферросплавов в малых конвертерах;
ПК 2.2.3 Подготавливать конвертеры к плавке, загружать или заливать металл в конвертер;
ПК 2.2.4 Выпускать готовую продукцию под руководством конвертерщика более высокой квалификации;
ПК 2.2.5 Управлять механизмами и металловывозными тележками;
ПК 2.2.6 Наблюдать за показаниями контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.2.7 Прожигать шпуровые отверстия;
ПК 2.2.8 Чистить и осматривать фурмы, горловину конвертера;
ПК 2.2.9 Сбивать настыли.
100303 2 - Разливщик цветных металлов и сплавов*
ПК 2.3.1 Подготавливать свое рабочее место;
ПК 2.3.2 Разливать металлы и сплавы;
ПК 2.3.3 Управлять разливочной или шлакоразливочной машиной, миксером;
ПК 2.3.4 Выпускать черновой металл из печи через сифон в изложницы;
ПК 2.3.5 Регулировать установку ковшей у разливочного желоба и ход разливочной машины, высоту металла в сифоне;
ПК 2.3.6 Выпускать металл из миксера в изложницы;
ПК 2.3.7 Наблюдать за равномерностью струи металла и наполнением изложниц.
100304 2 - Электролизник водных растворов*
ПК 2.4.1 Подготавливать свое рабочее место;
ПК 2.4.2 Производить выемку змеевиков из ванн, очистку, отбраковку и установку их в ванны;
ПК 2.4.3 Разбирать, очищать, ремонтировать и собирать магистрали;
ПК 2.4.4 Проверять змеевики и трубы путем продувки их паром;
ПК 2.4.5 Наблюдать за стоком отработанного электролита;
ПК 2.4.6 Осматривать и очищать изоляцию ванн, желобов и труб;
ПК 2.4.7 Откачивать растворы из зумпфов и шламовую пульпу из баков;
ПК 2.4.8 Убирать помещения подвалов электролитных цехов.
100305 2 - Электролизник расплавленных солей*
ПК 2.5.1 Подготавливать рабочее место;
ПК 2.5.2 Готовить электролизер к пуску, осуществлять пуск электролизера;
ПК 2.5.3 Поддерживать уровни металла и электролита;
ПК 2.5.4 Готовить электролизер к выливке металла, выливать металл;
ПК 2.5.5 Корректировать состав электролита;

КҚ 2.5.6 Сыртқы белгілері бойынша технологиялық үрдістің ақауларын анықтау.
100306 2 - Ыстық металл таптаушысы*
КҚ 2.6.1 Өз жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.6.2 Әр түрлі типті илектеу орнақтарында берілген технология бойынша ыстық күйдегі илектеу процесін жүргізу;
КҚ 2.6.3 Құймаметалдардың, слябтардың илектеуге дайындығын анықтау;
КҚ 2.6.4 Илектеу орнағының білікшелеріне құймаметалды, жолақтарды, шыбықтарды бағыттау, қабылдау;
КҚ 2.6.5 Илек өлшемін тексеру;
КҚ 2.6.6 Эджерлік клеттің, суыту және майлау жүйелерінің жұмысын реттеу.
100307 2 - Түсті металл балқытушысы*
КҚ 2.7.1 Өз жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.7.2 Түсті металдар мен қорытпалардың дайындамаларын және бұйымдарын жұмсарту процесін жүргізу;
КҚ 2.7.3 Бұдан жоғары білікті жұмсартушы жетекшілігімен әртүрлі құрылымды пештерде түсті металдар мен қорытпалардан жасалынатын дайындамалар мен бұйымдарды күйдіру, шыңдау, гомогендеу процестерін бір уақытта жүргізу;
КҚ 2.7.4 Қыздыру және суыту температурасын реттеу;
КҚ 2.7.5 Термоөңдеудің технологиялық режимін бақылау және тексеру.
100308 2 - Түсті металлургия өнімдерін бақылаушы*
КҚ 2.8.1 Өз жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.8.2 Металқұрамды шикізатты, жарым-жарты дайын өнім мен дайын өнімді қабылдау, олардың сапасын тексеру;
КҚ 2.8.3 Жарым-жарты дайын өнімдер мен дайын өнімдердің физика-механикалық қасиеттерін және басқа да көрсеткіштерін сынау;
КҚ 2.8.4 Жартылай өткізгіштік материалдардың жекелеген физикалық параметрлерінің МемСТ - на және техникалық шарттарына сәйкестігін тексеру;
КҚ 2.8.5 Қабылдау мен наразылық актілерін және жарамсыз өнім мен шығындар актілерін құру;
КҚ 2.8.6 Дайын өнімнің нақты маркаға сәйкестігін тексеру.
100309 2 - Басқару пульті операторы*
КҚ 2.9.1 Өз жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.9.2 Қуаттылықтағы 10 мың кВт-тан жоғары түрлендіргіш қосалқы станциялары мен тиристорлы агрегаттарына қызмет көрсету;
КҚ 2.9.3 Жоғары вольтты аппараттарды коммутациялы ауыстырып қосу;
КҚ 2.9.4 Жеке агрегаттарды немесе барлық жабдықтарды бір уақытта қосу және тоқтату;
КҚ 2.9.5 Қосалқы станцияларының тексеруші - өлшеуіш аспаптары көрсеткіштерін, жұмыс істеп тұрған агрегаттардың температуралық режимін, жабдықтарының жұмысын бақылау.
100310 2 - Аппаратшы (барлық атаулар)*
Титан мен сирек кездесетін металдарды өндірудегі аппаратшы*
Асыл металдарды өндірудегі аппаратшы*
Электролитті дайындайтын аппаратшы*
КҚ 2.10.1 Өз жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.10.2 Бұдан жоғары білікті аппаратшының жетекшілігімен аралық өнімдер мен өте таза металдардағы сирек кездесетін металдардың тетрахлоридын шығару процесін жүргізу;
КҚ 2.10.3 Аппаратураның (жабдықтардың) жұмысын басқару;

ПК2.5.6 Определять нарушения технологического процесса по внешним признакам.
100306 2 - Прокатчик горячего металла*
ПК 2.6.1 Подготавливать свое рабочее место;
ПК 2.6.2 Вести процесс прокатки в горячем состоянии по заданной технологии на прокатных станах различных типов;
ПК 2.6.3 Определять готовность слитков, слябов к прокатке;
ПК 2.6.4 Направлять, принимать слитки, полосы, прутки для задачи в валки прокатного стана;
ПК 2.6.5 Контролировать размер проката;
ПК 2.6.6 Регулировать работу эджерной клети, системы охлаждения и смазки.
100307 2 - Отжигальщик цветных металлов*
ПК 2.7.1 Подготавливать свое рабочее место;
ПК 2.7.2 Вести процесс отжига заготовок и изделий из цветных металлов и сплавов;
ПК 2.7.3 Обеспечивать одновременное ведение процессов отжига, закалки, гомогенизации заготовок и изделий из цветных металлов и сплавов в печах различных конструкций под руководством отжигальщика более высокой квалификации;
ПК 2.7.4 Регулировать температуру нагрева и охлаждения;
ПК 2.7.5 Наблюдать и контролировать технологический режим термообработки.
100308 2 - Контролер продукции цветной металлургии
ПК 2.8.1 Подготавливать свое рабочее место;
ПК 2.8.2 Принимать, контролировать качество металлосодержащего сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
ПК 2.8.3 Испытывать полуфабрикаты, готовой продукции на физико-механические свойства и на другие показатели;
ПК 2.8.4 Контролировать отдельные физические параметры полупроводниковых материалов по ГОСТу и техническим условиям;
ПК 2.8.5 Составлять приемочные и рекламационные акты и акты на забракованную Продукцию и потери;
ПК 2.8.6 Проверять соответствие готовой продукции определенной марке.
100309 2 - Оператор пульта управления
ПК 2.9.1 Подготавливать свое рабочее место;
ПК 2.9.2 Обслуживать преобразовательные подстанции мощностью свыше 10 тыс. кВт и тиристорные агрегаты;
ПК 2.9.3 Выполнять коммутационные переключения высоковольтных аппаратов;
ПК 2.9.4 Включать и выключать отдельные агрегаты или все оборудование одновременно;
ПК 2.9.5 Наблюдать за показаниями контрольно-измерительных приборов, температурным режимом работающих агрегатов, работой оборудования подстанций.
100310 2 - Аппаратчик (всех наименований) *
Аппаратчик в производстве титана и редких металлов
Аппаратчик в производстве драгоценных металлов
Аппаратчик приготовления электролита
ПК 2.10.1 Подготавливать свое рабочее место;
ПК 2.10.2 Вести процесс получения тетрахлорида редких металлов из промпродуктов и металлов высокой чистоты под руководством аппаратчика более высокой квалификации;
ПК 2.10.3 Управлять работой аппаратуры (оборудования);

КҚ 2.10.4 Шикізаттар, материалдар мен химикаттарды дозалау;
КҚ 2.10.5 Аппаратураға сұйықтықтың келу барысын бақылау;
КҚ 2.10.6 Температураны және судың, будың, сығымдалған және сиретілген газдың берілуін реттеу;
КҚ 2.10.7 Сынамаларды іріктеу;
КҚ 2.10.8 Өз жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.10.9 Асыл металдарды, олардың тұздарын, ұнтақтары мен басқа да өнімдерін балқыту процесін жүргізу;
КҚ 2.10.10 Металды тотықсыздау және ұнтақтау;
КҚ 2.10.11 Ерітінділер мен қышқылдықтарды айдамалау;
КҚ 2.10.12 Керекті шоғырлануымен реактивтерді және ерітінділерді, электролитті дайындау;
КҚ 2.10.13 Өз жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.10.14 Электролитті дайындау процесін жүргізу;
КҚ 2.10.15 Дайындалған электролитті шығару;
КҚ 2.10.16 Сорғыларды басқару және оларға қызмет көрсету;
КҚ 2.10.17 Қышқыл сақтау қоймаларын, сұйықтық қоймаларын және қышқылдық қондырғы мен коммуникациялар жабдықтарын қарап шығу;
КҚ 2.10.18 Электролиттің температурасын, сығымдалған ауа мен будың берілуін тексеру;
КҚ 2.10.19 Электролитті астауларда қышқылдықты реттеу.
100311 2 - Аппаратшы-гидрометаллург*
КҚ 2.11.1 Өз жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.11.2 Өнімді ерітінділеу, агитациялау, еріту, тұндыру, бөлу, сүзу, буландыру, ағынды және жуу суларымен ерітінділерін зиянсыздандыру мен бейтараптау процестерін жүргізу;
КҚ 2.11.3 Технологиялық нұсқауларға сәйкес негізгі өлшемдерді реттеу;
КҚ 2.11.4 Реагенттерді мөлшерлеу;
КҚ 2.11.5 Жабдықтарды қосуға дайындау, жабдытарды қосу және тоқтатуды жүзеге асыру;
КҚ 2.11.6 Байланыстарды ауыстырып қосу;
КҚ 2.11.7 Технологиялық үрдіс ақауларының пайда болу себептерін анықтау және оларды жою.
100313 2 – Шихтаушы*
КҚ 2.13.1 Өз жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.13.2 Материалдарды дозалау және шихталау процестерін жүргізу;
КҚ 2.13.3 Шихтаның компоненттерін араластыру және оның қалыпты ылғалдануын қамтамасыз ету;
КҚ 2.13.4 Материалдардың салынуын бақылау;
КҚ 2.13.5 Көліктік-қоректендіргіш, жүккөтергіш және жүктегіш механизмдерін басқару;
КҚ 2.13.6 Материалдарды ысырмалау;
КҚ 2.13.7 Шихтаны жасау және таразылау;
КҚ 2.13.8 Шихтаны шанаптардың араластырғыштарына және балқыту алаңына жеткізу.
100314 2 - Металл қыздырушы (дәнекерлеуші)*
КҚ 2.14.1 Өз жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.14.2 Бұдан жоғары білікті қыздырушының жетекшілігімен күштілігі 600 тк астам престарға қызмет көрсететін тұрақты табанды қыздыру пештерінде түсті металдар мен қорытпалардан жасалған құймаметалдар мен дайындамаларды қыздыру процесін жүргізу;
КҚ 2.14.3 Пештен қыздырылған құймаметалдар мен дайындамаларды түсіріп алу және оларды рольганг немесе жүктеу құрылғысына беру;
КҚ 2.14.4 Құйма металдарды беру және түсіріп алу механизмдеріне қызмет көрсету және оларды қақтардан тазалау;

ПК 2.10.4 Дозировать сырье, материалы и химикаты;
ПК 2.10.5 Наблюдать за поступлением жидкости в аппаратуру;
ПК 2.10.6 Регулировать температуру, подачу воды, пара, сжатого и разреженного газа;
ПК 2.10.7 Отбирать пробы;
ПК 2.10.8 Подготавливать свое рабочее место;
ПК 2.10.9 Вести процесс получения драгоценных металлов, их солей, порошков и других продуктов;
ПК 2.10.10 Восстанавливать и измельчать металл;
ПК 2.10.11 Перекачивать растворы и кислоты;
ПК 2.10.12 Приготавливать реактивы необходимых концентраций, растворы, электролит;
ПК 2.10.13 Подготавливать свое рабочее место;
ПК 2.10.14 Вести процесс приготовления электролита;
ПК 2.10.15 Выпускать приготовленный электролит;
ПК 2.10.16 Управлять насосами и обслуживать их;
ПК 2.10.17 Осматривать кислотохранилища, резервуары и оборудование кислотной установки и коммуникаций;
ПК 2.10.18 Контролировать температуру электролита, подачу сжатого воздуха и пара;
ПК 2.10.19 Регулировать кислотность в электролитных ваннах.
100311 2 - Аппаратчик-гидрометаллург*
ПК 2.11.1 Подготавливать свое рабочее место;
ПК 2.11.2 Вести процессы выщелачивания, агитации, растворения, осаждения, разложения, фильтрации, выпаривания продукции, обезвреживания и нейтрализации сточных и промывных вод и растворов;
ПК 2.11.3 Регулировать основные параметры в соответствии с технологической инструкцией;
ПК 2.11.4 Дозировать реагенты;
ПК 2.11.5 Готовить оборудование к пуску, выполнять пуск и остановку оборудования;
ПК 2.11.6 Переключать коммуникации;
ПК 2.11.7 Определять причины возникновения нарушений технологического процесса и устранять их.
100313 2 - Шихтовщик*
ПК 2.13.1 Подготавливать свое рабочее место;
ПК 2.13.2 Вести процессы дозирования и шихтования материалов;
ПК 2.13.3 Смешивать компоненты шихты и обеспечивать нормальное ее увлажнение;
ПК 2.13.4 Наблюдать за подачей материалов;
ПК 2.13.5 Управлять транспopтно-питательными, грузоподъемными и загрузочными механизмами;
ПК 2.13.6 Производить скреперование материалов;
ПК 2.13.7 Составлять и взвешивать шихту;
ПК 2.13.8 Подавать шихту в бункера смесителей и на плавильные площадки.
100314 2 - Нагревальщик (сварщик) металла*
ПК 2.14.1 Подготавливать свое рабочее место;
ПК 2.14.2 Вести процесс нагрева слитков и заготовок из цветных металлов и сплавов в нагревательных печах со стационарным подом обслуживающих прессы с усилием свыше 600 тс, под руководством нагревальщика более высокой квалификации;
ПК 2.14.3 Выгружать нагретые слитки и заготовки из печи и подавать их на рольганг или к загрузочному устройству;
ПК 2.14.4 Обслуживать механизмы подачи и выгрузки слитков и очистки их от окалины;

КҚ 2.14.5 Қыздыру пештерінің жұмыс режимін бақылау.
100316 2 – Металл құюшы маман*
КҚ 2.16.1 Қарапайым және қалың қабатты құймаларға арналған металдық қалыптарға немесе құймақалыптарға, басқа қалыптарға сыйымдылығы 0,3 т болатын қол шөміштерінен және крандардан түсті сұйық металды құю;
КҚ 2.16.2 Құюға шөміштерді, құймақалыптарды және басқа қалыптарды дайындау;
КҚ 2.16.3 Келтірілген серпінді конвейерлердегі қалып жасаудағы әртүрлі өлшемдердегі жейделерді кигізу және шешу;
КҚ 2.16.4 Құйылатын металл температурасын бақылау;
КҚ 2.16.5 Құю кезеңінде сұйық металдың жарамдылығын және болжамалы температурасын сыртқы белгілері бойынша анықтау.
Орта буын маманы
100315 3 - Техник-металлург
КҚ 3.15.1 Металлургиялық зауыттың өндірістік цехындағы жұмыстарды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
КҚ 3.15.2 Берілген тапсырманың орындалуын және шикізатты кешенді пайдалануын қамтамасыз ету;
КҚ 3.15.3 Металлургиялық жабдықтарды дәлелдеп таңдау және дұрыс қолдануға септігін тигізу;
КҚ 3.15.4 Технологиялық процестердің бекітілген режимін қолдау;
КҚ 3.15.5 Жабдықтардың жұмысындағы қарапайым ақауларды жою.
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 186 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні:       1000000 – Металлургия және машина
жасау
Мамандығы:                         1004000 – Құю өндірісі
Біліктілігі:                       100409 3 –Техник –металлург
Оқыту нысаны: күндізгі

ПК 2.14.5 Наблюдать за режимом работы нагревательной печи.
100316 2 – Заливщик металла
ПК 2.16.1 Осуществлять заливку из крановых и ручных ковшей вместимостью до 0,3 т цветного жидкого металла в формы, изложницы или в постоянные металлические формы для несложных и толстостенных отливок;
ПК 2.16.2 Подготавливать ковши, изложницы и другие разливочные устройства к заливке
ПК 2.16.3 Надевать и снимать жакеты различных размеров при формовке в почве на конвейере с заданным ритмом;
ПК 2.16.4 Контролировать температуру разливаемого металла;
ПК 2.16.5 Определять по внешним признакам пригодность жидкого металла и ориентировочную температуру в период его заливки.
3. Специалист среднего звена
100315 3 - Техник-металлург
ПК 3.15.1 Организовывать и выполнять работы в производственном цехе металлургического завода;
ПК 3.15.2 Обеспечивать выполнение установленного наряда и комплексное использование сырья;
ПК 3.15.3 Осуществлять обоснованный выбор и способствовать правильной эксплуатации металлургического оборудования;
ПК 3.15.4 Поддерживать установленный режим технологических процессов;
ПК 3.15.5 Устранять простейшие неполадки в работе оборудования.
Приложение 186
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г.
№ 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1000000 – Металлургия и мащиностроение
Специальность:     1004000 – Литейное производство
Квалификация:      100409 3 –Техник-металлург
Форма обучения: очная

Біліктілігі:                       100401 2 – Түсті металл құюшысы*
100402 2 – Автоматтар және
автоматты тізбектерде
құюшы-оператор*
100403 2– Құю өндірісіндегі
бақылаушы*
100404 2 – Ағаш үлгілері бойынша
үлгіші*
100405 2 – Металл үлгілері бойынша
үлгіші *
100406 2 – Машиналық қалып
пішушісі*
100407 2 – Қолмен қалыптау
пішушісі *
100408 2 – Қолмен қалыптау
қалыпшысы *
100411 2 – Қалыптау қоспаларын
сараптайтын зертханашы *

Квалификации: 100401 2 – Литейщик цветных металлов*
100402 2 – Оператор-литейщик на автоматах и автоматических линиях*,
100403 2– Контролер в литейном производстве*
100404 2 – Модельщик по деревянным моделям*
100405 2 – Модельщик по металлическим моделям*
100406 2 – Стерженщик машинной формовки*
100407 2 – Стерженщик ручной формовки*
100408 2 – Формовщик ручной формовки*
100411 2 – Лаборант по анализу формовочных смесей*

КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.4
КҚ 2.13.6
ЖКП 04
Стандарттау және метрология негіздері. Метрология: негізгі түсініктері, ұйымдастыру, ғылыми және әдістемелік негіздері. Өлшеу бірлігінің құқықтық негіздері.
Өлшеу мәселелерінң әртүрлігі: өлшеу түрлері бойынша өлшеудің жіктелуі, өлшеу және бақылау әдістері, өлшеу және бақылау құралдары; өлшеу құралдарында есептеу техникасын қолдану. Замануи метрология қойлатын талаптар. Метрологияның өнім, қызмет және өндіріс сапасын жоғарылатудағы рөлі. Тегіс цилиндрлік және конустық, бұрандалы, шпонкалы және шлицті байланыстар, тісті және червякты берілістерді бақылау әдістері мен құралдары. Пішіндердің ауытқуы және беттердің орналасуы және оларды бақылау. Стандарттау жүйелері.
Білімдер:
- метрологияның негізгі деректері;
- стандартизацияның негізгі деректерін;
- берілулер мен орналастырылулардың негізгі түсініктері;
- пішін дәлдігін, бет кедір-бұдырлығының орналасуын;
- әртүрлі бөлшек қосылыстарының берілулері;
- дәлдіктің функционалды талдауын;
- өлшеудің техникалық құраларының типтері тағайындалуын және жұмыс істеу принципін.
Іскерліктер:
- бөлшектер мен олардың байланыстарының өлшемдерін, ауытқуларын және берілулерін анықтау;
- байланыстардың шекті саңылаулары мен тартылуларын анықтау;
- техникалық өлшеуші құраларын қолдану.
БҚ4
БҚ7
БҚ9
КҚ 2.1.2
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.2
ЖКП 05
Жалпы орта білімсіз негізгі орта білім базасында (1 жыл 10 ай), жалпы орта білім базасында (10 ай).
Жылутехникасы.
Жылутехника және жылу электроэнергетикасы, металлургиялық пештердегі жылумасса алмасу үрдістерінің заңдылықтары. Негізгі орта білім базасында (2жыл 10 ай)
Металдар техналогиясы.
Қара және түсті металдар мен қоыртапларды өндірудің негіздері. Қара металлургияның өркендеу бағыты. Ұнтақтарды өндіру, брикеттеу және балқытып жапсыру. Металдар мен қорытпаларды термиялық,
химия-термиялық және термомеханикалық өңдеулер технологиясы. Құю өндірісінң технологиясы: құм-балшықты пішіндерде және арнайы әдістермен құймаларды даярлау. Қорытпалардың құйма қасиеттері, құймаларды конструкциялау және алу. Металдарды кесумен өңдеу негізі. Токарлы, бұрандалу, фрезерлі және т.б. станоктарда өңдеу.
Білімдер:
-жылутехника және жылуэлектр энергетиканың негізгі қағидалары;
-отқатөзгіш материалдарды тағайындау және қасиеттері;
- металлургиялық пештердің құрылғысы мен жұмыс істеу прнинципі;
- металлургиялық пештердің отыны және жану есептеу әдістемелері;
- металлургиялық пештердегі жылумасса алмасу үрдістерінің заңдылықтары.
Іскерліктер:
- металлургиялық пештердегі жылумасса алмасу материалдарын таңдау;
- отқа төгіш материалдарды таңдау кезінде негізгі есептеулерді жүргізу;
-металлургиялық пештердегі жану және жылу алмасу үрдістерін есептеуді жүргізу (қыздыру және балқыту).
Білімдер:
- қолданылатын материалдар мен жабдықтарды механикалық өңдеудің негізгі тәсілдері;
- балқымалардың негізгі құймалық қасиеттері.
Іскерліктер:
- дайын бұйымның қажетті қасиеттеріне сәйкес өңдеу түрлерін тағайындау;
- қажетті жабдықты қолдана металдар мен қорытпаларды өңдеу жұмыстарын орындау.
БҚ4
БҚ7
БҚ9

ПК 2.1.1
ПК 2.2.4
ПК 2.13.6
ОПД.04
Основы стандартизации и метрологии. Метрология: основные понятия, организационные, научные и методические основы. Правовые основы обеспечения единства измерений. Многообразие измерительных задач; классификация измерений по видам измерений, методы измерений и контроля; средства измерений и контроля; применение вычислительной техники в средствах измерений. Требования современной метрологии. Роль метрологии в повышении качества продукции, услуг и производства. Методы и средства контроля гладких цилиндрических и конических, резьбовых, шпоночных и шлицевых соединений, зубчатых и червячных передач. Отклонение формы и расположения поверхностей и их контроль. Системы стандартизации.
Знания:
- основных сведений метрологии;
- основных понятияй стандартизации;
- основных понятий о допусках и посадках;
- точности формы, расположения шероховатости поверхностей;
- допусков на различные соединения деталей;
- функционального анализа точности;
- типов, назначения и принципа действия технических средств измерений;
Умения:
- определять размеры, отклонения и допуски деталей и их соединений;
- определять предельные зазоры и натяги соединений;
- пользоваться техническими измерительными средствами.
БК4
БК7
БК9
ПК 2.1.2
ПК 2.3.1
ПК 2.4.2
ОПД.05
на базе основного среднего образования без получения общего среднего образования (1 год 10 месяцев), на базе общего среднего образования (10 месяцев)Теплотехника.Теплотехника и теплоэлектроэнергетика, закономерности процессов тепломассообмена в металлургических печах. на базе основного среднего образования (2 год 10 месяцев)
Технология металлов.
Основы производства черных и цветных металлов и сплавов. Направления развития черной металлургии. Производства порошков, брикетирование и спекание. Технологии термической, химико-термической и термомеханической обработки металлов и сплавов. Литейные свойства сплавов, конструирование и получение отливок. Основы обработки металлов резанием. Обработка на токарных, сверлильных, фрезерных и др. станках.
Знания:
- основных положений теплотехники и теплоэнергетики;
- назначения и свойств огнеупорных материалов;
- устройства и принципа действия металлургических печей;
- топлива металлургических печей и методики расчетов горения;
- закономерности процессов тепломассообмена в металлургических печах
Умения:
- выбирать материалы тепломассообмена металлургических печей;
- производить основные расчеты при выборе огнеупорных материалов;
- производить расчеты процессов горения и теплообмена в металлургических печах, (нагревательных и плавильных).
Знания:
- основных способов механической обработки, используемых материалов и оборудования;
- основных литейных свойств сплавов.
Умения:
- назначать виды обработки в соответствии с необходимыми свойствами готового изделия;
- выполнять работы по обработке металлов и сплавов, используя необходимое оборудование.
БК4
БК7
БК9

КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.3.6
ЖКП 06
Жалпы орта білімсіз негізгі орта білім базасында (1 жыл 10 ай)
Физикалық химия.
металл және балқыманың қасиеттерің бағалау әдісі, мет. өндірістің негізінде жатқан химиялық және физика-химиялық процесстердің теориялық негіздері (2 жыл 10 ай)
Дәнекерлеу ісі.
Дәнекерлеу өндірісінің негіздері. Дәнекерлеу тәсілдерінің жіктелуі мен сипаттамасы. Газды дәнекерлеу жабдығы мен аппаратурасы. Балқытусыз қасыммен дәнекерлеудің жаңа тәсілдері. Шойын, түсті металдар мен қорытпаларды, көміртекті және легірленген болттарды дәнекерлеу. Қатты қорытпаларды балқыту технологиясы. Дәнекерленген тігістің сапасын бақылау.
Білімдер:
-металлургиялық өндірістің негізінде химиялық және физика-химиялық процесстердің теориясы.
Іскерліктер:
- металл және балқыманың қасиеттерін бағалау әдісін қолдану.
Білімдер:
- балқытумен дәнекерлеу тәсілдері;
- тұрақты тоқпен дәнекерлеудің негізгі технологиялық үрдістері;
- әртүрлі болат маркаларын дәнекерлеу режидері;
- жұмыс істеу кезінде дәнекерленген тігістің сапасын сынау әдістері.
Іскерліктер:
- дәнекерленетін тігістердің сапасын бақылау;
- дәнекерлеу режимдерін тағайындау;
- сәйкес жабдықты таңдау.
БҚ 5
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.5
БҚ2
БҚ3
БҚ9
ЖКП 07
Мемлекеттік тілде іс жүргізу.
Іс жүргізу бойынша сөздікпен жұмыс істеу. Құжаттау және құжатпен қамтамассыз ету мәселелері бойынша нормативті-әдістемелік құжаттар. ШабҒлоҒндау және станҒдарҒтау. Әкімшілік-ұйымдық құжаттар тізіміне енетін құжаттарды құру ережелері. Офистік және құжаттамалық жұмыстардың негіздері. Техникалық құралдар көмегімен құжаттау технологиясы.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі – қазақ тілі;
- мемлекеттік тілдегі іс жүргізу, құжаттау қызметіні құрылымын, қызмет құрылымын, қызмет міндеттері, техникалық құралдар көмегімен құжаттау технологиясын.
Іскерліктер:
- қазақ тілін құжатпен жұмыс істеу кезінде қолдану;
- құжаттардың түсуінен олардың іске рәсімделгенінше жұмыс істеу;
- сауатты хат, сөздерді дұрыс жазу;
- әкімшілік-ұйымдық құжаттарды рәсімдеу, мемлекеттік тілде қызмет хаттарын жазу.
БҚ4
БҚ5
БҚ9
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.1
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Металтану.
Конструкциялы материалдар технологиясы. Материалдардың жіктелуі; олардың негізгі қасиеттері, таңдау және қолдану принциптері. Балқымалардың кристалдануы; күй диаграммалары, материалдар құрылымының типтері; қорытпалардағы фазалық түрленулер. Сапа көрсеткішітері ретінде механикалық және физикалық қасиеттер; стандартты сынаулар. Темір-көміртегі, түсті металдар жүйесінің қорытпалары. Ұнтақты, композициялы, аморфты материалдар. Металл емес материалдар. Термиялық өңдеу түрлері. Гомогенизациялы, рекристалдану және дорекристаллдану жасытуы. Қалдық кернеулерді төмендетуге қажет жасыту. Екінші текті болаттарды, шойындарды, түсті металдар мен қорытпаларды жасыту. Қатты күйжегі фазалық түрленулердің жалпы заңдылықтары. Полиморфты үрленумен шынықтыру, мартенситті және бейнитті түрленулер. Полиморфсыз түрленусіз жасыту, қартаю. Термомеханикалық, химико-термиялық өңдеулер.
Білімдер:
- металдардың кристалдық құрылымын, реалды кристалдарда құрылымдық кемістіктерді, пластикалық деформацияның негізгі механизмдері, қыздыру кезіндегі құрылымдық өзгерістер, бұзылу теория негіздері;
- термиялық өңдеу түрлерінің жіктелуін;
- қыздыру және салқындату кезінде металдар мен қорытпаларда жүретін үрдістерді.
Іскерліктер:
- металдардың кристалдық құрылымын, реалды кристалдарда құрылымдық кемістіктерді, пластикалық деформацияның негізгі механизмдері, қыздыру кезіндегі құрылымдық өзгерістер, бұзылу теория негіздері;
- термиялық өңдеу түрлерінің жіктелуін;
- қыздыру және салқындату кезінде металдар мен қорытпаларда жүретін үрдістерді;
БҚ5
БҚ9
БҚ10

ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.3.6
ОПД.06
на базе основного среднего образования без получения общего среднего образования (1 год 10 месяцев)
Физико-химические основы металлургических процессов.
Методы оценки свойств металлов и сплавов, основы химических и физико-химических процессов, лежащих в основе металлургического производства
на базе основного среднего образования (2 год 10 месяцев)Сварочное дело.
Основы сварочного производства. Классификация и характеристика способов сварки. Оборудование и аппаратура для газовой сварки. Новые способы сварки давлением без оплавления. Сварка чугуна, цветных металлов и сплавов, углеродистых и легированных сталей. Технология наплавки твердых сплавов. Контроль качества сварного шва
Знания:
- теоретических основ химических и физико-химических процессов, лежащих в основе металлургического производства
Умения:
- использовать методы оценки свойств металлов и сплавов.
Знания:
- способов сварки плавлением;
-основ технологического процесса сварки постоянным током;
- режима сварки различных марок сталей;
- методов испытания качества сварного шва во время работы;
Умения:
- назначать режимы сварки;
-выбирать соответствующее оборудование;
- контролировать качество сварного шва.
БК 5
ПК 2.1.3
ПК 2.1.5
БК2
БК3
БК9
ОПД.07
Делопроизводство на государственном языке.
Работа со словарем по делопроизводству. Нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами. Шаблонизация и стандартизация. Правила составления документов, входящих в перечень административно-организационных документов. Основы офисной и документационной работы. Технология документирования с помощью технических средств.
Знания:
- государственного языка Республики Казахстан – казахского;
- делопроизводства на государственном языке;
- структуры службы документирования,
- должностной структуры, должностных обязанностей;
- технологии документирования с помощью технических средств;
Умения:
- оформлять административно-организационные документы, служебную переписку на государственном языке;
- применять знания казахского языка в работе с документацией;
- работать с документами от их поступления до оформления дел.
БК4
БК5
БК9
ПК 2.1.2
ПК 2.2.2 ПК 2.2.5
ПК 2.3.1
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Металловедение.
Технология конструкционных материалов. Классификация материалов; их основные свойства, принципы выбора и использования. Кристаллизация расплавов; диаграммы состояния, типы структур материалов; фазовые превращения в сплавах. Механические и физические свойства, как показатели качества; стандартные испытания. Сплавы системы железо-углерод, цветных металлов. Порошковые, композиционные, аморфные материалы. Неметаллические материалы. Виды термической обработки. Гомогенизационный, рекристаллизационный и дорекристаллизационный отжиги. Отжиг для уменьшения остаточных напряжений. Отжиг второго рода сталей, чугунов, цветных металлов и сплавов. Общие закономерности фазовых превращений в твердом состоянии. Закалка с полиморфным превращением, мартенситное и бейнитное превращения. Отпуск, закалка без полиморфного превращения, старение. Термомеханическая, химико-термическая обработки.
Знания:
- кристаллического строения металлов;
- структурного несовершенства в реальных кристаллах;
- основных механизмов пластической деформации;
- структурных изменений при нагреве;
- основ теории разрушения;
Умения:
- производить металлографический анализ состояния материала, а также использовать полученные теоретические знания при выборе необходимого оборудования и технологии обработки металлов.
БК5
БК9
БК10

КҚ 2.3.6
КҚ2.9.7
АП 02
Құю өндірісінің теориялық негіздері.
Салқындатылған сұйықта қатты фазаның салыстырмалы бөліну жылдамдығы бойынша оның күйін бағалау әдістері, құйманың салқындай және қатуының көпстадиялық сипатын ескеруге негізделген оның температуралық өрісін есептеу. Қатаятын құйманың екіфазалық моделі ретінде капиллярлы-қуысты денені қолдану. Капиллярлы қысым әсерінен екіфазалы сұйықтың ішінде сұйықтың зоналы қозғалысын түсіндіру. Құймадағы шөгу үрдістері. Шөгу ойықтарын есепеу. Шөгу ойықтарының пішінделуіне технологиялық факторлар мен құйма құрамының әсері. Пайдалы бөліктердің инженерлік әдістері.
Білімдер:
- құйма қорытпасында жүретін үрдістер және берілген эксплуатациялық қасиетті құймаларды алу мақсатында кристалдану үрдістеріне әсер ету әдістері;
- металдар мен қорытпалардың негізгі құю қасиеттері және оларды анықтау әдістері;
- құймалардың кристалдық құрылымына әсер ететін факторлар.
Іскерліктер:
- құйма-қоректенуші жүйелерді және фасонды құймалардың пайдалы бөлігіне есептеу жүргізу;
- әтүрлі құю тәсілдері кезінде құймалық және құймалық шөгуді анықтау;
- құймалардың қоректенуін ұйымдастыру кезінде пайдалы бөліктің жұмысын реттеу.
БҚ4
БҚ6
БҚ8
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.11.2
АП 03
Құю өндірісінің технологиялық негіздері. Жалпы түсініктер мен анықтамалар. Құйма бұйымдарының технологиялық шарттары. Пішіндеу материалдарына қойылатын талаптар. Пішіндеу құмдары мен балшықтар. Түзілуі, қасиеттері, маркалау. Балшықты емес байланыстырушылар. Пішіндеу және сырықты қоспалар. Қоспалардың технологиялық қасиеттері. Ыстық жабдықтағы қатаятын құм қоспалары. «Hot-box-процесс». «Warm-box»-үрдісі. Құмдардың регенерациясы. Пішіндеу аспаптары, опоктар, модельер, сырықты жәшіктер. Опоктарда, плацта, кессонда, шаблон бойынша, кесумен, аударалуыш болванмен пішіндеу. Сырықтарда, кесіндіде пішіндеу. Балшықта пішіндеу. Сырықтарды даярлау. Пішіндерді құю. Құю ожауларының типтері. Құюды автоматтандыру. құю пішіндерін соғудың технологиялық сүлбелері.
Білімдер:
-құймалардың физикалық үрдістерінің пішінделуі мен құйма пішіндерді дайындау мәнін;
- негізгі пішіндеу материалдары, пішіндеу және сырықты қоспаларды даярлау тәсілдерін;
- байланыстырушы, пригарға қарсы қоспаларды;
- құйма пішіндерін қолмен және машинамен даярлау кезінде құймаларды даярлау технологиясын;
- құйма жүйесінің элементтерінің тағайындалуын, конструкциясын және есептеу әдістемесін;
- құймалардың негізгі ақаулары және олардың алдын-алу және жою бойынша шаралар.
Іскерліктер:
- құймаларды даярлаудың технологиялық үрдістердің параметрлерін есептеу;
- нақты құймаларды өндіру кезінде пішіндеу және сырықты қоспалардың жаңа құрамдарын жасау, жоспарлау;
- материалдар мен қоспалардың сапасын бақылаудың замануи әдістерін қолдану;
- құю пішіндерін даярлаудың технологиялық үрдісін жасау;
- қоспалар мен пайдалы бөліктердің құю-қоректену элементтерін есептеу;
- пішіндеу материалдары мен қоспалардың сапасын баұылау;
-қолмен және машиналық пігіндеу көмегімен құю пішіндерін даярлау.
БҚ4
БҚ8
БҚ9
БҚ10

ПК 2.3.6
ПК 3.9.7
СД. 02
Теоретические основы литейного производства. Методы оценки состояния переохлажденной жидкости по относительной скорости выделения в ней твердой фазы, расчет температурного поля отливки, основанный на учете многостадийного характера ее охлаждения и затвердевания. Использование капилярно- пористого тела, как модели двухфазной области затвердевающей отливки. Объяснение зональной ликвации движением жидкости внутри двухфазной жидкости под действием капиллярного давления. Усадочные процессы в отливках. Расчет усадочных раковин. Влияние технологических факторов и состава сплава на формирование усадочных раковин.
Знания:
- процессов, происходящих при кристаллизации литейного сплава и методов воздействия на кристаллизационные процессы с целью получения отливок с заданными эксплуатационными параметрами;
- основных литейных свойств металлов и сплавов и методов их определения;
- факторов воздействия на формирование кристаллической структуры отливок.
Умения:
- управлять кристаллизационными процессами при формировании отливок;
- определять линейную и литейную усадку отливок при различных способах литья;
- разрабатывать литейные сплавы и методы оптимизации их химического состава с целью получения качественных отливок;
- изучать строение и свойства литейных сплавов.
БК4
БК6
БК8
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.11.2
СД. 03
Технологические основы литейного производства. Общие понятия и определения. Условия технологичности литых изделий. Требования к формовочным материалам. Формовочные пески и глины. Происхождение, свойства, маркировка. Неглинистые связующие. Формовочные и стержневые смеси. Технологические свойства смесей. Песчаные смеси, отверждаемые в горячей оснастке. «Hot-box-процесс». «Warm-box»-процесс. Регенерация песков. Формовочный инструмент, опоки, модели, стержневые ящики. Формовка в опоках, на плацу, в кессоне, по шаблону, с подрезкой, с перекидным болваном. Формовка в стержнях, кусках.. Формовка в глине. Изготовление стержней. Заливка форм. Типы заливочных ковшей. Автоматизация заливки. Технологические схемы выбивки литейных форм. Классификация литейных дефектов.
Знания:
- сущности физических процессов формирования отливок и изготовления литейных форм;
- основных формовочных материалов, способов приготовления формовочных и стержневых смесей;
- технологии изготовления отливок при ручном и машинном изготовлении литейных форм;
- назначения, конструкции и методики расчета элементов литниковой системы;
- основных дефектов отливок и мер по их предупреждению и устранению;
Умения:
- рассчитывать параметры технологического процесса изготовления отливок;
- разрабатывать, планировать новые составы формовочных и стержневых смесей для производства конкретных отливок;
- пользоваться современными методами контроля качества материалов и смесей;
- разрабатывать технологические процессы изготовления литейных форм;
- рассчитывать элементы литниковопитающей системы и прибылей;
- контролировать качество формовочных материалов и смесей;
- изготовлять литейные формы вручную и с помощью машинной формовки.
БК4
БК8
БК9
БК10

КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.6 –
КҚ 2.2.7
КҚ 2.8.1
КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.7
АП 04
Құюдың арнайы түрлері.
Құюдың арнайы түрлерінің жіктелуі. Балқытылатын модельдер бойынша құю. Технологиялық үрдіс сүлбесі,
пресс-формалар конструкциясы. Модельді құрамдар. Пішіндеу материалдары. Пішіндерді қағу және құймаларды тазарту. Қатпаршақты пішіндергі құю. Құм-cмолалы қоспаларды даярлау. Пішіндерді даярлаудың негізгі операциялары. Металды пішіндерге құю. Үрдістің мәні. Пішіндерді желдету мәні. Метады пішіндердің жылулық редимдері мен құю жүйелері. Пішіндерді даярлау, жинау және құю. Облицовкалы кокильде құю. Қысыммен құю, әдістің ерекшеліктері мен кемшіліктері. Қысыммен құю машиналарын престеу механизмдерінің сүлбесі.
Пресс-форм конструкциисы. сырықтар. Қысыммен құюға арналған қорытпалар. Орталықтандырылған құю. Пішінді айналдыру жылдамдығын таңдау. Газификацияланған модельдер бойынша құю. Толассыз және дартылай толассыз құю.
Білімдер:
- механикалық өңдеуге кететін минималды припускімен дәл құймаларды алдуың негізгі технологиялық үрдістері;
- құймаларды өндірудің әүртірлі технологиялық үрдістерінің тәсілдері;
- құю-қоректендіру жүйесін есептеу әдістері.
Іскерліктер:
- берілген сапалы құймаларды алудың технологиялық үрдістерін таңдау;
- металды пішінге әкелу тәсілін анықтау;
- құю-қоректендіру жүйесін есептеуде;
- технологиялық үрдісті жобалауда;
- барілген сапалы құймаларды алу үшін пішіндеу материалдарын таңдау.
БҚ7
БҚ9
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.4
АП 05
Өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау.
Нарықтық қатынас жүйесіндегі сала кәсіпорындары. Менеджмент. Басқарудың негізгі принциптері және әдістері. Маркетинг. Сала кәсіпорындарының өндірістік қорлары. Күрделі қаржылар және сала кәсіпорындарының күрделі құрылысы. Негізгі және қосымша өндірістерді ұйымдастыру. Еңбекті ғылыми ұйымдастыру. Сала кәсіпорындарында техникалық нормалау негіздері. Еңбек өнімділігі. Сала кәсіпорындарында еңбек ақысын ұйымдастыру. Нарықтық экономика жағдайында Қазақстан Республикасының салықтық жүйесі. Сала кәсіпорындарында жоспарлауды ұйымдастыру. Сала кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық әрекетін есептеу негіздері мен талдау. Жаңа өндірістердің инновациялық жорбаларын құру және істегілерін ренновациялау. Инвестиция тиімділігін бағалау әдістері. Инверстициялы жобалардың тиімділігін бағалау стадиялар мен этаптары.
Білімдер:
- нарық шарттарында кәсіпорындарда жоспарлауды ұйымдастыруды, еңбек пен еңбек ақысын жоспарлау, оперативті-өндірістік жоспарлауды, жоспарлау мен басқарудың торапты әдістерін.
Іскерліктер:
- жұмыс жобаларының технико-экономикалық негіздемелер мен сметалық құжаттамаларының экономикалық есептеулерін орындау.
БҚ4
БҚ5
БҚ8
АП 06
Еңбекті қорғау және тіршілік қауіпсізідігі.
Еңбек қорғау пәні, құраушы бөліктері, ғылыми-әдістемелік принциптері, терминдер және анықтамалар. Кәсіпорындарда еңбек қорғау күйін бақылау және қадағалау қызметін ұйымдастыру. Еңбек қорғау бойынша заңды және нормативті актілер. Еңбек қорғау бойынша жұмысшыларды үйрету. Еңбек қорғау нормаларын бұзу жауапкершілігі. Жарақаттану және Кәсіптік аурылар туралы түсінік. өндірістік ортаның метеорологиялық шарттары. өндірістік жарықтандыру, оны нормалау, есептеу. Өндірістік шу, вибрация, адамға әсері, қорғаныс шаралары. Электрлік қауіпсіздік. Жану туралы негізгі мәліметтер, жарылыс-өртқауіпсізідігі бойынша өндірістік ғимараттардың жіктелуі. Жарылыс-өртқауіпсізідігі ғимараттардың жабдығы. Ғимартар мен құрылыстардың найзағайдан қорғанысы. Негізгі өртқауіпсіздік шаралары.
Білімдер:
- еңбекті қорғау бақылау қызметін ұйымдастыру негіздері, еңбекті қорғау бойынша заңды және нормативті актілер, өндірістік ортаның метеорологиялық шартарын;
- техника қауіпсіздігінң жалпы мәселелерін;
- құю цехтарының негізгі және қосымша жабдықтарында жұмыс істеу кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Іскерліктер:
- жарақаттану болмайтын және зиянды және қауіпті өндірістік факторлардың жұмысшыларға әсерін жоятын тәсілдер, шаралар және құралдаржы құзыретті табу;
- еңбек шарты мен жұмыс орнының сапасын талдауды жүргізу;
- еңбек қауіпсіздігі мен қорғау көзқарасынан өндірісті жетілдірудің оптималды нұсқаларын таңдау.
БҚ2
БҚ3

ПК 2.1.2
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.2.6-ПК 2.2.7
ПК 2.8.1
ПК 2.8.2
ПК 2.8.7
СД. 04
Специальные виды литья.Классификация специальных видов литья. Литье по выплавляемым моделям. Схема технологического процесса, конструкция пресс-форм. Модельные составы. Формовочные материалы. Выбивка форм и очистка отливок. Литье в оболочковые формы. Приготовление песчано-смоляных смесей. Основные операции изготовления форм. Литье в металлические формы. Сущность процесса. Способы вентилирования форм. Тепловой режим и литниковые системы металлических форм. Подготовка форм, сборка и заливка. Литье в облицованный кокиль. Литье под давлением, особенности и недостатки метода. Схемы механизмов прессования машин литья под давлением.
Конструкции пресс-форм. Стержни. Сплавы для литья под давлением. Центробежное литье. Выбор скорости вращения формы. Литье по газифицируемым моделям. Непрерывное и полунепрерывное литье.
Знания:
- основных технологических процессов получения точных отливок с минимальными припусками на механическую обработку;
- способов разработки технологического процесса производства отливок;
- методов расчета литниковопитающей системы;
Умения:
- выбирать технологический процесс получения отливок заданного качества;
- определять способ подвода металла в форму;
- рассчитывать литниковопитающую систему;
- выбирать формовочные материалы и краски для получения отливок заданного качества.
БК7
БК9
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.3.2
ПК 2.3.4
СД. 05
Экономика, организация и планирование производства.Предприятия отрасли в системе рыночных отношений. Менеджмент. Основные принципы и методы управления. Маркетинг. Производственные фонды предприятий отрасли. Капитальные вложения и капитальное строительство предприятий отрасли. Организация основного и вспомогательного производства. Научная организация труда. Основы технического нормирования на предприятиях отрасли. Производительность труда. Организация оплаты труда на предприятиях отрасли. Налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики. Организация планирования на предприятиях отрасли. Основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
Инвестиционные проекты создания новых и реновации действующих производств. Методы оценки эффективности инвестиций. Стадии и этапы оценки эффективности инвестиционных проектов.
Знания:
- организации планирования на предприятиях в условиях рынка, планирования труда и заработной платы, оперативно-производственного планирования;
- сетевых методов планирования и управления;
Умения:
- выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов.
БК4
БК5
БК8
СД. 06
Охрана труда и безопасность жизнедеятельности.
Предмет, составные части, научно-методические принципы, значение, термины и определения в охране труда. Организация службы контроля и надзора за состоянием охраны труда на предприятию. Законодательные и нормативные акты по охране труда. Обучение работающих по охране труда. Ответственность за нарушение норм охраны труда. Понятие о травматизме и профзаболеваниях. Метеорологические условия производственной среды. Производственное освещение, его нормирование, расчет. Производственный шум, вибрация, действие на человека, меры защиты. Электробезопасность. Основные сведения о горении, классификация производственных помещений по взрывопожароопасности. Оборудование пожаровзрывоопасных помещений. Молниезащита зданий и сооружений. Основные противопожарные мероприятия.
Знания:
- основ организации службы контроля охраны труда, законодательных и нормативных актов по охране труда, метеорологических условий производственной среды;
- общих вопросов техники безопасности;
- техники безопасности при работе на основном и вспомогательном оборудовании;
Умения:
- квалифицированно изыскивать способы, меры и средства, исключающие травматизм и устраняющие влияние работающих опасных и вредных производственных факторов;
- проводить анализы качества условий труда и рабочего места;
- выбирать оптимальные варианты совершенствования производства с точки зрения безопасности и охраны труда.
БК2
БК3

Біліктілігі: 100401 2- Түсті металдарды құюшысы маманы *
АП 07
Түсті металдар мен қорытпалардан құймаларды өндіру.
Түсті қорытпалардың тағайындалуы және жіктелуі. Түсті металдардың қорытпаларын балқытудың технологиялық ерекшеліктері. Түсті қорытпалардың оттегімен және көміртегімен әсерлесуі. Қорытпалардың дегазациялануы. Тотықсыздану, модификациялану, рафинациялану. Түсті металдар қорытпаларын балқыту пештері. Мыс негізіндегі құйма қорытпалары Мемлекеттік стандартбойынша маркілеу. Құйма қолалары мен лжез. Балқыту технологиясы, Тотықсыздану, рафинациялану. Алюминий және магний негізіндегі құйма қорытпалары. Маркілеу. Химиялық құрамның қасиетке әсер етуі. Балқыту және құю ерекшеліктері. Магний қорытпаларын құю. Қауіпсіздік техникасы.
Никель, кобальт және титан негізіндегі құйма қорытпалары. Түсті қорытпалардан литник жүйесі бойынша балқытып құю ерекшгеліктері. Пішіндеу және сырықты қоспалар.
Білімдер:
- құйманың пішінделуі кезінде түсті қорытпаларда жүретін құбылыстар;
- Мемлекеттік стандартқа сәйкес түсті құйма қорытпаларын маркілеу;
- түсті металдар қорытпаларының негізгі құйма қасиеттері және оларды анықтау әдістері;
- түсті қорытпалардың құймаларының крситалдық құрылымының пішінделуіне химиялық құрамның әсері;
- түсті қорытпаларды балқытуға арналған жабдықөтың негізгі парамертлері мен сипаттамалары.
Іскерліктер:
- құйманың қажетті қызметті қасиеттерін алу мақсатында түсті құйма қорытпаларының оптималды құрамын таңдау;
- түсті металдар қорытпаларын балқытуға арнлалған жабдықты рационалды таңдау.
БҚ7
БҚ9
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
Біліктілігі: 100402 2- Автоматтардағы және автоматтты тізбектерде құюшы-операторы *
АП 07
Құю цехтарының жабдығы.
Жабдықтың жіктелуі. Бөлшектеу және ұнтақтауға арналған жабдық. Елеуіш, магнитті сепараторлар. Құю цехтарының пештері. Қоспаныдайындаудың физикалық негіздері. Каткты, лопасьты, барабанды араластырғыштар. Пішіндеу жабдығы. Сілкуші, престеу, құмүрлеуші машиналар. Пескометтер. Соғып шығару құрылғыларының жіктелуі. Инерциялы және торды эксцентрлік торлар. Вибрациялы машиналар. Гидравликалық қондырғылар. Құюға арналған жабдық. Ажарлау –жону жабдығы. Агрегаттар және автоматты желілер түйіндері. Автоматты желілерді басқару жүйесі.құю цехтарының манипуляторы мен жұмысы. Құюдың арнайы түрлері өндірілетін цех жабдығы.
Білімдер:
- құю цехтарында пайдаланылатын замануи технологиялық және көлікті жабдық;
- құю машиналарын пайдалану шартына әсер етуші факторлар және машиналардың ұзақ мерзімділігі мен өнімділігін арттыру әдістері;
- құю цехтарының жабдығының конструкциясы мен жұмыс істеу принципін;
- құю машиналарын жасау принциптерін және оның негізгі параметрлерін есептеу әдістерін.
Іскерліктер:
- құю машиналарының технологиялық параметрлерін есептеу;
- құю цехтарының жабдығын рационалды пайдалану режимдерін таңдау;
- әртүрлі қорытпалардан құймаларды алу ерекшеліктерін талдау және жабдықты таңдауда.
БҚ7
БҚ9

Квалификация: 100401 2- Литейщик цветных металлов*
СД. 07
Производство отливок из цветных металлов и сплавов.Назначение и классификация литейных цветных сплавов. Технологические особенности плавки сплавов цветных металлов. Взаимодействие цветных сплавов с кислородом и водородом. Дегазация расплавов. Раскисление, модифицирование, рафинирование. Печи для плавки сплавов цветных металлов. Литейные сплавы на основе меди. Маркировка по ГОСТ. Литейные бронзы и латуни. Технология выплавки, раскисление, рафинирование. Литейные сплавы на основе алюминия и магния. Маркировка. Влияние химического состава на свойства. Особенности плавки и литья. Разливка магниевых сплавов. Техника безопасности. Сплавы на основе никеля, кобальта и титана. Особенности литниковой системы отливок из цветных сплавов. Формовочные и стержневые смеси.
Знания:
- явлений, происходящих в цветном сплаве при формировании отливки;
- маркировки цветных литейных сплавов в соответствии с ГОСТами;
- основных литейных свойств сплавов цветных металлов и методов их определения;
- влияния химического состава на формирование кристаллической структуры отливки из цветных сплавов;
- основных параметров и характеристик оборудования для выплавки цветных сплавов;
Умения:
- выбирать оптимальный состав цветного литейного сплава с целью получения необходимых служебных свойств отливки;
- рационально выбирать оборудование для плавки сплавов цветных металлов.
БК7
БК9
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
Квалификация: 100402 2- Оператор-литейщик на автоматах и автоматических линиях*
СД. 07
Оборудование литейных цехов.Классификация оборудования. Оборудование для дробления и размалывания материалов. Сита, магнитные сепараторы. Печи литейных цехов. Физические основы смесеприготовления. Катковые, лопастные, барабанные смесители. Формовочное оборудование. Встряхивающие, прессовые, пескодувные машины. Пескометы. Классификация выбивных устройств. Инерционные и эксцентриковые выбивные решетки. Вибрационные машины. Гидравлические установки. Оборудование для очистки литья. Шлифовально-обдирочное оборудование. Агрегаты и узлы автоматических линий. Системы управления автоматическими линиями. Роботы и манипуляторы литейных цехов. Оборудование цехов специальных видов литья.
Знания:
- современного технологического и транспортного оборудования, используемого в литейных цехах;
- факторов, влияющих на условия эксплуатации литейных машин и методов увеличения долговечности и производительности машин;
- конструкции и принципа действия оборудования литейных цехов;
- принципа разработки литейных машин и методов расчета их основных параметров.
Умения:
- рассчитывать технологические параметры литейных машин;
- выбирать рациональные режимы эксплуатации оборудования литейных цехов;
- анализировать особенности получения отливок из различных сплавов и подбирать оборудование.
БК7
БК9

КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
Біліктілігі: 100403 2 – Құю өндірісіндегі бақылаушы *
АП 07
Құймалардың сапасын және сенiмдiлiгiн басқару.
Құймалардың өндiрiсiнiң технологиялық үдерiстерi. Қалыптау және өзектi материалдар және араластыр. Құю балқымалары. Қыздыру өңдеуiн теория және технологияны. Өлшемдер әдiсi және өлшеу нәтижелерiн өңдеудiң статикалық әдiстерi. Бақылау-өлшеу және қиратпай бақылау әдiсiнiң құралдарының құрылым және әрекет ету қағидаты.
Білімдер:
- қорытпа негiзі темір және белгiлi металлдарға құймалардың мемлекеттік стандарттары;
- құймалардың ақауларының түрлерiнiң классификациясы, пайда болудың себептерi және құю цехтарындағы брактiң жоюының әдiстерi;
- үлгiлер және өзектi жәшiктердiң технологиялық параметрлерiнiң бақылауының әдiстерi;
- құю өндiрiсiнiң технологиялық үдерiстерiн бақылаудың әдiстерi.
Іскерліктер:
- кез келген күрделiлiктiң технологиялық сызбалары оқып отыру;
- қиратпай бақылау әдiсiнiң өлшеу аспаптар, құралдарымен жұмыс iстеу;
- ақаулы және ақау құймаларды айқындалсын және брактiң пайда болуын себептi анықтау.
БҚ7
БҚ9
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.7
Біліктілігі: 100404 2 – Ағаш үлгілері бойынша үлгіші*
АП 07
Ағаш пiшiндi комплекс моделін жобалау.
Құю үлгiлерi және өзектi жәшiктердiң жасау қолданылатын ағаштар жыныстар және негiзгi қасиеттер. Технологиялық қабылдаулар ағаш үлгiлер және өзектi жәшiктердiң жасауында.
Білімдер:
- бастапқы материалдар (арнайы қосымша байланыстыратын толтырғыштар)сырықтардың өндiрiсiнде;
- сырықтарға және олардың пайдалануын шарт көрсетiлетiн талаптар;
- бездi негiзге және түстi металлдарға сырықтардың машина жасауы үшiн қоспалардың бiр үлгiдегi рецептуралары балқымалардан құймалардың өндiрiсiнде;
- өзектi машиналардың конструкция және әрекет ету қағидаты;
- өзектi жәшiктердiң сызықты өлшемдерiнiң есептеуiнiң әдiстемесiн.
Іскерліктер:
- өзектi машиналардың жөндеуiн қызмет көрсетiп өндiрiп алу;
- машиналарда өзектi жәшiктер бойынша сырықтарды даярлау;
- жасалған сырықтардың сапасы тексеру;
- сырықтар жинап желiмдеу.
БҚ7
БҚ9
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.7
Біліктілігі: 100405 2 – Металл үлгілері бойынша үлгіші *
АП 07
Шойын мен болаттан құймаларды дайындау.
Құю материалы ретінде шойынның жалпы сипаттамасы. Шойынның алғашқы рет крмиталдану үрдісі. Сұр шойын. Маркілеу. Модификациялау. Соғу шойынының құймалары. Алу технологиясы. Вермикулярлы графиттті жоғарыберіктікті шойын. Қажалуға төзімді, коррозияға төзімді шойын. Құйма қасиеттері. Вагранкада және электрлік пештерде шойынды балқыту. Шихталы материалдар, флюстер мен шихтаны есептеу әлістемесі. Құйма болаттарының жіктелуі және маркілеу. Болаттың құю қасиеттері. Құю жүйесінің ерекшеліктері, есептеу әдістемесі. Болат құймаларындағы пайдалу бөліктер. Шихталы материалдар. Балқытуға арналған пештер, құю машиналары.
Білімдер:
- Мемлекеттік стандартқа сәйкес құю шойындары мен болаттардыі жіктелуін және маркілеунуін;
- құймалардың пішінделу кезінде қорытпаларда болатын құбылыстарды;
- шойындар мен болаттардың қасиеттері және оларды бақылау әдістері;
- темір негізінде құйма қорытпаларын жасау принциптері және олардың химиялық құрамын оптимизациялау әдістері.
Іскерліктер:
- темір негізінде құйма қорытпаларын балқытудың технологиялық үрдістерін жасау;
- шихтаны құрастыру және есептеу;
- қорытпа құрамы, оның құрылымы және құю қасиеттері арасындағы байланысты талдау.
БҚ7
БҚ9

ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
Квалификация: 100403 2 – Контролер в литейном производстве*
СД. 07
Управление качеством и надежность отливок.Технологические процессы производства отливок. Формовочные и стержневые материалы и смеси. Литейные сплавы. Теорию и технологию термической обработки. Методы измерения и статические методы обработки результатов измерений. Устройство и принцип действия контрольно-измерительных и приборов неразрушающих методов контроля
Знания:
- ГОСТов на отливки из сплавов на основе железа и известных металлов;
- классификации видов дефектов отливок, причин возникновения и методов устранения брака в литейных цехах;
- методов контроля технологических параметров моделей и стержневых ящиков;
- методов контроля технологических процессов литейного производства;
Умения:
- читать технологические чертежи любой сложности;
- работать с измерительными инструментами, приборами неразрушающих методов контроля;
- выявлять бракованные и дефектные отливки и определять причины появления брака.
БК7
БК9
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ПК 2.3.7
Квалификация: 100404 2 – Модельщик по деревянным моделям*
СД. 07
Проектирование деревянного модельного комплекта.Породы и основные свойства древесины, используемые при изготовлении литейных моделей и стержневых ящиков. Технологические приемы при изготовлении деревянных моделей и стержневых ящиков.
Знания:
- исходных материалов (наполнители, связующие, специальные добавки) при производстве стержней;
- требований, предъявляемых к стержням и условия их эксплуатации;
- типовых рецептур смесей для машинного изготовления стержней при производстве отливок из сплавов на основе железа и цветных металлов;
- конструкции и принципа действия стержневых машин;
- методики расчета линейных размеров стержневых ящиков;
- методов контроля технологических свойств стержневых смесей;
Умения:
- обслуживать и производить наладку стержневых машин;
- изготавливать стержни по стержневым ящикам на машинах;
- контролировать качество изготовленных стержней;
- собирать и склеивать стержни.
БК7
БК9
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.4.5
ПК 2.4.6
ПК 2.4.7
Квалификация: 100405 2 – Модельщик по металлическим моделям*
СД. 07
Производство отливок из чугуна и стали.
Общая характеристика чугуна, как литейного материала. Процессы первичной кристаллизации чугунов. Серый чугун. Маркировка. Модифицирование. Отливки из ковкого чугуна. Технология получения. Высокопрочный и чугун с вермикулярным графитом. Износостойкие, немагнитные, коррозионностойкие чугуны. Литейные свойства. Плавка чугунов в вагранке и электрических печах. Шихтовые материалы, флюсы и методика расчета шихты.
Классификация и маркировка литейных сталей. Литейные свойства сталей. Особенности литниковой системы, методика расчета. Прибыли на стальных отливках. Шихтовые материалы. Печи для выплавки, разливочные ковши.
Знания:
- классификации и маркировки литейных чугунов и сталей в соответствии с ГОСТ;
- явлений, происходящих в сплаве при формировании отливки;
- литейных свойств чугунов и сталей и методов их контроля;
- принципов разработки литейных сплавов на основе железа и методов оптимизации их химического состава;
Умения:
- разрабатывать технологический процесс плавки сплавов на основе железа;
- составлять и рассчитывать шихту;
- анализировать связь между составом сплава, его структурой и литейными свойствами.
БК7
БК9

КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.5
КҚ 2.5.6
КҚ 2.5.7
Біліктілігі: 100406 2- Машиналық қалып пішушісі *
АП 07
Конструкция және сырықтардың машина өндiрiсiнiң технологиялық негiздерi.
Машина қалыптауын әдiстi сырықтардың жасауының технологиялық қабылдаулары.
Білімдер:
- бастапқы материалдар (арнайы қосымша байланыстыратын толтырғыштар)сырықтардың өндiрiсiнде;
- сырықтарға және олардың пайдалануын шарт көрсетiлетiн талаптар;
- бездi негiзге және түстi металлдарға сырықтардың машина жасауы үшiн қоспалардың бiр үлгiдегi рецептуралары балқымалардан құймалардың өндiрiсiнде;
- өзектi машиналардың конструкция және әрекет ету қағидаты;
- өзектi жәшiктердiң сызықты өлшемдерiнiң есептеуiнiң әдiстемесiн.
Іскерліктер:
- өзектi машиналардың жөндеуiн қызмет көрсетiп өндiрiп алу;
- машиналарда өзектi жәшiктер бойынша сырықтарды даярлау;
- жасалған сырықтардың сапасы тексеру;
- сырықтар жинап желiмдеу.
БҚ7
БҚ9
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.4КҚ 2.6.5
КҚ 2.6.6
КҚ 2.6.7
Біліктілігі: 100407 2 - Қолмен қалыптау пішушісі*
АП 07
Қол арқылы қалыптауының конструкция және сырықтардың машина өндiрiсiнiң технологиялық негiздерi.
Қалыптаудың қол әдiстерiн сырықтардың жасауын технологиялық негiздер.
Білімдер:
- сырықтардың қол жасау қолданылатын негiзгi технологиялық қабылдаулар;
- сырықтардың қол қалыптауының жанында қолданылатын өзектi қоспалардың бiр үлгiдегi рецептуралары;
- өзектi қоспалардың технологиялық қасиеттерiнiң бақылауының әдiстерi;
- сырықтардың жұмыс жағдайы және ол көрсетiлетiн негiзгi талаптар.
Іскерліктер:
- өзектi қоспалардың сапасы және өзектi жәшiктердiң күйi тексеру;
- сырықтар алмалы-салмалы аздап даярласын, шеңберлермен және қаңқалармен;
- арнайы болаттардан құймалары үшiн керамика массасынан сырықтарын даярлау;
- жылжымалы өздiгiнен қат және суықтан қататын қоспалардан сырықтарын даярлау;
- кептіру үшiн сырықтарды комплект жасау.
БҚ7
БҚ9
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
КҚ 2.7.5
КҚ 2.7.6
КҚ 2.7.7
Біліктілігі: 100408 2 – Қолмен қалыптау қалыпшысы*
АП 07
Қалыптауды қол әдiсi құю қалыптарының өндiрiсiнiң технологиялық негiздерi.
Жеке және майда дәндi өндiрiс шарттарындағы қол қалыптауының қабылдаулары күрделi құю қалыптарының жасауында.
Білімдер:
- қол қалыптауының негiзгi қабылдаула (үлгi бойынша булы құймасауыттарда, үш құймасауыттардағы, жалған құймасауытпен қалыптау, бұтаумен қалыптау, қалыптау, қаңқалы үлгi және тағы басқалар бойынша);
- қалыптау қоспалардың қасиеттерiнiң бақылауының қасиет және әдiстерi;
- қоспалардың бiр үлгiдегi рецептуралары;
- қалыптаудың жанында қолданылатын қосалқы материалдар (күйiп кетуге қарсы қосымшалар, албырттықтар, бояу, паста);
- құю қалыптарының тоқашының температуралық тәртiптерi.
Іскерліктер:
- тiркеуiш үлгiлер бойынша құю қалыбын қолдан даярласын, құймасауыттардағы;
- топыраққа, құймасауыттардағы форманың литеныесi қолдан даярласын, қаңқалы үлгiлер, үлгiлерге, үлгiлер бойынша;
- қысым қолданыстағы бөлшектердi қалыптау;
- сұйық металлмен құюға құю қалыбын жинап бекiту.
БҚ7
БҚ9

ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ПК 2.5.5
ПК 2.5.6
ПК 2.5.7
Квалификация: 100406 2- Стерженщик машинной формовки*
СД. 07
Конструкция и технологические основы машинного производства стержней.Технологические приемы изготовления стержней способом машинной формовки.
Знания:
- исходных материалов (наполнители, связующие, специальные добавки) при производстве стержней;
- требований, предъявляемых к стержням и условия их эксплуатации;
- типовых рецептур смесей для машинного изготовления стержней при производстве отливок из сплавов на основе железа и цветных металлов;
- конструкции и принципа действия стержневых машин;
- методики расчета линейных размеров стержневых ящиков;
- методов контроля технологических свойств стержневых смесей;
уметь:
- обслуживать и производить наладку стержневых машин;
- изготавливать стержни по стержневым ящикам на машинах;
- контролировать качество изготовленных стержней;
- собирать и склеивать стержни.
БК7
БК9
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.3
ПК 2.6.4
ПК 2.6.5
ПК 2.6.6
ПК 2.6.7
Квалификация: 100407 2 - Стерженщик ручной формовки*
СД. 07
Конструкция и технологические основы производства стержней при ручной формовке.Технологические основы изготовления стержней методами ручной формовки.
Знания:
- основных технологических приемов, применяемых при ручном изготовлении стержней;
- типовых рецептур стержневых смесей, используемых при ручной формовке стержней;
- методов контроля технологических свойств стержневых смесей;
- условий работы стержней и основные требования, предъявляемые к ним;
Умения:
- контролировать качество стержневых смесей и состояние стержневых ящиков;
- изготавливать стержни с отъемными частями, рамками и каркасами
- изготавливать стержни из керамической массы для отливок из специальных сталей;
- изготавливать стержни из жидкоподвижных самотвердеющих и холоднотвердеющих смесей;
- комплектовать стержни для сушки.
БК7
БК9
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
ПК 2.7.5
ПК 2.7.6
ПК 2.7.7
Квалификация: 100408 2 – Формовщик ручной формовки*
СД. 07
Технологические основы производства литейных форм методом ручной формовки.Приемы ручной формовки при изготовлении сложных литейных форм в условиях единичного и мелкозернистого производства
Знания:
- основных приемов ручной формовки (в парных опоках, в трех опоках, формовка с фальшивой опокой, формовка с подрезкой, формовка по шаблону, по скелетной модели и т.д.);
- свойств и методов контроля свойств формовочных смесей;
- типовых рецептур смесей;
- вспомогательных материалов, используемых при формовке (противопригарные добавки, припылы, краски, пасты);
- температурных режимов сушки литейных форм;
Умения:
- изготавливать литейную форму вручную по разъемным моделям, в опоках;
- изготавливать литейные формы вручную в почве, в опоках, по скелетным моделям, шаблонам, образцам;
- формовка деталей, эксплуатируемых под давлением;
- собирать и крепить литейные формы под заливку жидким металлом.
БК7
БК9

КҚ 2.8.1
КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.3
КҚ 2.8.4
КҚ 2.8.5КҚ 2.8.6
КҚ 2.8.7
100411 2 – Пішіндеуші қоспаларды сараптайтын зертханашы*
АП 07
Пішіндеуші қоспалардың сараптамалау әдістері.
Пішіндеуші қоспаларды ылғалдылыққа, механикалық беріктілікке, дәндік өлшеміне, газөткізгіштікке арнайы аспаптарда сараптамалау әдістері.
Білімдер:
- пішіндеуші қоспалардың сараптамалау әдістері;
- пішіндеуші қоспалардың үлгілік рецептуралары;
- пішіндеуші қоспалардың технолгиялық қасиеттерін бақылау әдістері.
Іскерліктер:
- тәжірибеге сынамаларды дайындау;
- жұмыс орындағы пішіндеуші қоспалардың сапасын тексеру;
- шойын, болат, түсті құймалар мен ыстыққа төзгіш қорытпаларды дайындауға рецепттерді құрастыру.
КҚ 2.11.1
КҚ 2.11.2
КҚ 2.11.3
КҚ 2.11.4
КҚ 2.11.5
КҚ 2.11.6
КҚ 2.11.7
КҚ 2.11.8
100412 2 – Ағаш және металл модельдері бойынша сырықтаушы*
АП 07
Ағаш және металл модельдері бойынша сырықтар өндірісінің құрылымы және технологиялық негіздері.
Ағаш және металл модельдері бойынша сырықтар өндірісі кезіндегі технологиялық амалдар.
Білімдер:
- ағаш және металл модельдеріне әр түрлі қиындықты өзекті жәшіктерде сырықтарды жасау әдістері.
Іскерліктер:
- газды арналарды өткізу арқылы каркастарын қондыру;
- сырықтарды жинау;
- сырықтардың сапасын және комплектациясын бақылау.
КҚ 2.12.1
КҚ 2.12.2
КҚ 2.12.3
КҚ 2.12.4
КҚ 2.12.5
КҚ 2.12.6
100413 2 – Құю машиналарын орнатушы маман*
АП 07
Құю машиналарының құрылымы және оларды жобалау.
Құю машиналарының классификациясы. Құю машиналарының құрылымдық ерекшеліктері.
Білімдер:
- құю машиналарының түрлері;
- құю машиналарының негізгі түйіндері.
Дағдылар:
- балқытылатын модельдер бойынша құюға қиын және дәл модельдерін шығаратын құю машиналарын орнату.
КҚ 2.13.1
КҚ 2.13.2
КҚ 2.13.3
КҚ 2.13.4
КҚ 2.13.5
КҚ 2.13.6
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Ұсталық механикалық оқу практикасы.
Ұсталық жұмыстың түрлерімен, қосымша жабдықтармен, бақылау-өлшеу құралдарымен танысу. Жабдықтың техникалық қызмет көрсетуін,жөндеу жұмыстарының технологиясын және жабдықты қабылдап алуды үйрену. Ұсталық-жинау жұмыстары. Еңбек қауіпсіздігі талаптары, еңбек мәдениеті мен тәртібін сақтау, жабдық пен материалдарға ұқыпты қарау.
Іскерліктер:
-жабдық пен материалдық заттарды тиімді пайдалану;
-жабдық жұмысындағы қарапайым бұзылуларды қалпына келтіру;
Дағдылар:
-технологиялық жабдықтардың негізгі түрлерінде жұмыс істей алу;
-ұсталық – станогтық жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтау.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6

ПК 2.8.1
ПК 2.8.2
ПК 2.8.3
ПК 2.8.4
ПК 2.8.5
ПК 2.8.6
ПК 2.8.7
100411 2 – Лаборант по анализу формовочных смесей*
СД. 07
Методы анализа формовочных смесей.
Методы анализа на специальных приборах формовочных смесей на влажность, механическую прочность, зернистость, газопроницаемость.
Знания:
- методов анализа формовочных смесей;
- типовых рецептур формовочных смесей;
- методов контроля технологических свойств формовочных смесей;
уметь:
- подготовить образцы для испытаний;
- проверять качество формовочных смесей на рабочих местах;
- составлять рецепты на приготовление формовочных смесей для чугунных, стальных, цветных отливок и жаропрочных сплавов.
ПК 2.11.1
ПК 2.11.2
ПК 2.11.3
ПК 2.11.4
ПК 2.11.5
ПК 2.11.6
ПК 2.11.7
ПК 2.11.8
100412 2 – Стерженщик по деревянным и металлическим моделям*
СД. 07
Конструкция и технологические основы производства стержней деревянных и металлических моделей.Технологические приемы при производстве стержней деревянных и металлических моделей.
Знания:
- способов изготовления стержней по стержневым ящикам любой сложности для деревянных и металлических моделей.
Умения:
- устанавливать каркасы с проводкой газовых каналов;
- собирать стержни;
- контролировать качество и комплектацию стержней.
ПК 2.12.1
ПК 2.12.2
ПК 2.12.3
ПК 2.12.4
ПК 2.12.5
ПК 2.12.6
100413 2 – Наладчик литейных машин*
СД. 07
Конструкция и проектирование литейных машин.: Классификация литейных машин. Конструкционные особенности литейных машин.
Знания:
- видов литейных машин;
- основных узлов литейных машин.
Умения:
- наладить литейные машины для изготовления сложных и точных моделей для литья по выплавляемым моделям.
ПК 2.13.1
ПК 2.13.2
ПК 2.13.3
ПК 2.13.4
ПК 2.13.5
ПК 2.13.6
ПО.00
Производственное обучение
ПО.01
Учебная слесарно-механическая практика.Ознакомление с видами слесарных работ, вспомогательными инструментами; контрольно-измерительными приборами. Изучение технического обслуживания оборудования, технологии ремонта, испытания и приемки оборудования. Слесарно-сборочные работы. Требования безопасности труда, соблюдение порядка и культуры труда, бережного отношения к оборудованию и материалам.
Умения:
- эффективно использовать оборудование и материальные средства;
- устранять простейшие неполадки в работе оборудования;
Навыки:
- самостоятельной работы на основных видах технологического оборудования;
- соблюдения требований техники безопасности при слесарно-станочных работах.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6

КҚ 2.3.7
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.7
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.5
КҚ 2.5.6
КҚ 2.5.7
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.4
КҚ 2.6.5
КҚ 2.6.6
КҚ 2.6.7
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
КҚ 2.7.5
КҚ 2.7.6
КҚ 2.7.7
КҚ 2.8.1
КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.3
КҚ 2.8.4
КҚ 2.8.5
КҚ 2.8.6
КҚ 2.8.7
КҚ 2.11.1
КҚ 2.11.2
КҚ 2.11.3
КҚ 2.11.4
КҚ 2.11.5
КҚ 2.11.6
КҚ 2.11.7
КҚ 2.11.8
КҚ 2.12.1
КҚ 2.12.2
КҚ 2.12.3
КҚ 2.12.4
КҚ 2.12.5
КҚ 2.12.6
КҚ 2.13.1
КҚ 2.13.2
КҚ 2.13.3
КҚ 2.13.4
КҚ 2.13.5
КҚ 2.13.6
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Кәсіптік дағдыларды игеру бойынша өндірістік практика.
Өндіріспен, металлургия зауыттарының қазіргі заманғы жабдықтарымен таныстыру. Кәсіпорынның құрамымен танысу, технологиялық жабдықтарға қызмет көрсету амалдарын игеру. Студентті технолог ретінде тәжірибелік жұмысына дайындау.
Жабдықтарды техникалық қызмер көрсету және жөндеуге құжаттарды рәсімдеу, жұмыс орындау үшін жарғыны рәсімдеу; жұмыс орнындағы нұсқаулық, жұмыс уақытын жоспарлау және участкенің жұмысын талдау, еңбек ақысын төлеу түрлері, жоспарлы-алдын алу жөндеуді ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- учаскедегі жұмыс күнін жоспарлау;
- жұмыс жүргізуге нарядтарды жабуды;
-жұмыс орнында қызметтік міндеттерін атқару;
- жоспарлы ексерту жөндеулерін ұйымдастыру;
-жұмыс күннің суретін салу, оның өңдеу әдісі.
Дағдылар:
- учаскедегі жұмыс күнін жоспарлауды, атқарушыларға тапсырма беруді, жұмыс орнында нұсқауды өткізу;
учаскедегі жұмыс күнін жоспарлау;
- бір-бірімен байланысты инженерлік-техникалық қызметкерлермен өзара қатынасы;
- жоспарлы ексерту жөндеулерін ұйымдастыруды:
-учаскедегі жұмысшылар ұжымын басқару.
КП 02
Кәсіптік дағдыларды бектіу бойынша өндірістік практика.
Жалпы-кәсіптік және арнайы пәндерін оқып білу кезінде студенттердің теориялық және практикалық білімдерін бекіту. Технологиялық үрдістердің негіздерін оқып білу; металл өнімдерін жасаудың маршруттық технологиясын, конструкторық-технологиялық құжаттамаларды жасау; цех жұмысшылары орындайтын жұмыстарға қатысу. Экономика және өндірісті басқару жұмыстарын оқып білу.
Іскерліктер:
-материалдық жабдықтар мен құрылғыларды тиімді пайдалану;
-технологиялық үдерістердің белгіленген режимін сақтау,
- жабдық жұмысындағы қарапайым бұзылуларды қалпына келтіру.
Дағдылар:
-өрт қауіпсіздігі мен өндірістік санитария, қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау ережелері мен қағидаларын сақтау бойынша өндірістегі жұмысқа бақылау жүргізу;
-технологиялық жабдықтардың негізгі түрлерінде өз бетімен жұмыс істей білу.
КП 03
Диплом алдындағы практика.
дипломдық жобаны (жұмысты) орындауға қажетті құжаттамалар мен материалдарды жинау. Қауіпсіздік техникасы және экология талаптары мен нормалары. Өнімнің өзіндік құнының калькулациясы.
Іскерліктер:
- сызбалық құжаттарды оқу;
- технологиялық нұсқаулық талаптарын орындау;
- Өнімнің өзіндік құнының калькулациясын есептеу.
Дағдылар:
- жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы талаптарын орындау;
-белгіленген стандартты талаптарға сай құжаттарды рәсімдеу.
Ескерту:
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
Техникалық құжаттармен жұмыс істеу;
Ғылыми-техникалық ақпаратты іздеу және жүйелеу;
Нәтиженің сапасына жұмыс істеу;
Жұмыс уақытын жоспарлау;
Өз еңбек іс-әрекетін жоспарлау;
Өздігінен және топта жұмыс істеу;
Тұлғааралық және коммуникативтік тәртіп ережелерін қадағалау;
Жұмыс орнын ұйымдастыру;
Жұмыс орнында еңбекті қорғау және өндірістік қауіпсіздік талаптарын қадағалаудың маңыздылығын түсіну;
Өмір бойы білімі мен машығын жаңартып отыру.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (ҚҚ)
Жоғары деңгей

ПК 2.3.7
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.4.5
ПК 2.4.6
ПК 2.4.7
ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ПК 2.5.5
ПК 2.5.6
ПК 2.5.7
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.3
ПК 2.6.4
ПК 2.6.5
ПК 2.6.6
ПК 2.6.7
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
ПК 2.7.5
ПК 2.7.6
ПК 2.7.7
ПК 2.8.1
ПК 2.8.2
ПК 2.8.3
ПК 2.8.4
ПК 2.8.5
ПК 2.8.6
ПК 2.8.7
ПК 2.11.1
ПК 2.11.2
ПК 2.11.3
ПК 2.11.4
ПК 2.11.5
ПК 2.11.6
ПК 2.11.7
ПК 2.11.8
ПК 2.12.1
ПК 2.12.2
ПК 2.12.3
ПК 2.12.4
ПК 2.12.5
ПК 2.12.6
ПК 2.13.1
ПК 2.13.2
ПК 2.13.3
ПК 2.13.4
ПК 2.13.5
ПК 2.13.6
ПП.00
Профессиональная практика
ПП. 01
Производственная практика по приобретению профессиональных навыков. Ознакомление с производством, современным оборудованием металлургических заводов. Ознакомление со структурой предприятия, овладение приемами обслуживания технологического оборудования. Подготовка студента к практической работе в качестве технолога. Оформление документации на техническое обслуживание и ремонт оборудования, оформление распоряжения на производство работ; инструктаж на рабочем месте, планирование рабочего дня и анализ работы участка, виды оплаты труда, организация планово-предупредительного ремонта.
Умения:
- планировать рабочий день на участке;
- оформлять наряды на производство работ;
- выполнять должностные обязанности на рабочем месте;
- организовывать планово-предупредительные ремонты;
- составлять фотографии рабочего дня, методы ее обработки;
Навыки:
- планирования рабочего дня на участке, выдачи заданий исполнителям, инструктажа на рабочем месте;
- взаимоотношений со смежным инженерно-техническим персоналом;
- организации планово-предупредительного ремонта;
- руководства рабочим коллективом на участке.
ПП. 02
Производственная практика по закреплению профессиональных навыков.Закрепление теоретических и практических знаний, полученных учащимися при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин Изучение особенностей технологических процессов, составление маршрутной технологии изготовления металлопродукции, конструкторско-технологической документации, участие в работах, выполняемых работниками цеха. Изучение вопросов экономики и организации производства.
Умения:
- осуществлять эффективное использование оборудования и материальных средств;
- поддерживать установленный режим технологических процессов;
- устранять простейшие неполадки в работе оборудования.
Навыки:
- осуществления контроля над производством работ с соблюдением действующих положений и правил по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии и противопожарной защите;
- самостоятельной работы на основных видах технологического оборудования.
ПП.03
Преддипломная практика.Сбор необходимых материалов и документации для выполнения дипломной работы. Нормы и требования техники безопасности и экологичности. Калькуляция себестоимости продукции.
Умения:
- читать чертежную документацию;
- следовать требованиям технологических инструкций;
- составлять калькуляцию себестоимости продукции;
Навыки:
- выполнения требований техники безопасности на рабочем месте;
- оформления документации в соответствии с установленными стандартизированными требованиями.
Примечание
Таблица 1 - Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
Работать с технической документацией;
Проводить поиск и систематизацию научно-технической информации;
Работать на качество результата;
Планировать рабочее время:
Планировать собственные трудовые действия;
Работать самостоятельно и в команде;
Соблюдать правила межличностного и коммуникативного поведения;
Организовывать рабочее место;
Понимать значимость соблюдения требований охраны труда и производственной безопасности на рабочем месте;
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни.
Таблица 2 - Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень

2.1. 1004012 – Түсті металл құюшысы*
КҚ 2.1.1 – Қызмет көрсетілетін құрал-жабдықтарды техникалық пайдалану ережелерін қадағалау;
КҚ 2.1.2 – Түсті металдардан құюдың мемелекеттік стандарттарын қадағалау;
КҚ 2.1.3 – Шихта материалдары мен флюстердің бастапқы сапасын бағалау;
ҚК 2.1.4 – Түсті металл қорытпаталарын балқытуды жүргізу;
КҚ 2.1.5 – Түсті металл қорытпаларын рафинадтау, модификациялау және тотықсыздандыруды жүргізу;
КҚ 2.1.6 – Құйма қалыптарын сұйық металл арқылы құюды жүзеге асыру;
КҚ 2.1.7 – Сұйық балқымалардың, құю қалыптарының, пресс-қалыптардың температурасын қадағалау.
2.2. 100402 2 – Автомат және автоматты тізбектерде құюшы- оператор*
КҚ 2.2.1 – Қызмет көрсететін жабдықтың жұмысындағы олқылықтарды анықтау және жою;
КҚ 2.2.2 – Шығарылатын өнімге арналған мемлекеттік старндарт талаптарын қадағалау;
КҚ 2.2.3 – Қалыптау желісі үстелінде үлгілерді жинау және қалпына келтіруді жүргізу;
КҚ 2.2.4 – Қалыптау автоматтары мен желілерін жөндеу және реттеу;
КҚ 2.2.5 – Қалыптау қоспалары мен сырықтардың сапасын қадағалау;
КҚ 2.2.6 – Құю формаларын жасау;
КҚ 2.2.7 – жасалынатын құю формаларының сапасын қадағалау.
2.3. 100403 2– Құю өндірісіндегі бақылаушы *
КҚ 2.3.1 – Шығарылатын өнімге мемелекетттік стандарт талаптарын сақтау;
КҚ 2.3.2 – Үлгілер мен сырықтық жәшіктерді қадағалау және қабылдау;
ҚК 2.3.3 – Үлгілер мен сырықтық жәшіктердің қалыптауға жарамдылығын анықтау;
КҚ 2.3.4 – Аса күрделі үлгілер мен кокильдерді белгілеу;
КҚ 2.3.5 – Аса күрделі детальдарға бақылау щитоктарын сызу;
КҚ 2.3.6 – Қоспаларды балықту, қалыптау, дайындауда және құймаларды термиялық өңдеу кезінде технологиялық нұсқаулықтардың сақтаулын қадағалау;
КҚ 2.3.7 – Жарамды құймалардың сапасын қадағалау және қабылдау.
2.4. 100404 2 – Ағаш үлгілдері бойынша үлгіші*
КҚ 2.4.1 – Жібергіші бар үлгілерді шынайы өлшемге сай отырғыза сызу мен белгілерді және механикалық өңдеуді орындау.
КҚ 2.4.2 – Фигуралық шаблондар, копирлер, макеттер жасау;
КҚ 2.4.3 – Үлгілерді өңдеуге қажетті күрделі құралдарды жасау;
КҚ 2.4.4 – Фасондық ағаш үлгілерін жасау;
КҚ 2.4.5 – Ағаш сырықтық жәшіктерді жасау;
КҚ 2.4.6 – Ағаш үлгілері мен сырықтық жәшіктерді таңбалау, маркалау;
КҚ 2.4.7 – Фасондық ағаш үлгілер мен сырықтық жәшіктерді жөндеу жұмыстарын жүргізу.
2.5. 100405 2 – Металл үлгілері бойынша үлгіші*
КҚ 2.5.1 – Тақтада үлгілерді, сырықтық, жәшіктерді, қалыптарды белгілеу;
КҚ 2.5.2 – Алюминий, шойын, болат және өзге де қорытпалардан үлігн жасау;

2.1. 100401 2Литейщик цветных металлов*
ПК 2.1.1 – Соблюдать правила технической эксплуатации обслуживаемого оборудования;
ПК 2.1.2 – Соблюдать требования государственных стандартов на отливки из цветных металлов;
ПК 2.1.3 – Оценивать качество исходных шихтовых материалов и флюсов;
ПК 2.1.4 – Вести плавку сплавов цветных металлов;
ПК 2.1.5 – Проводить рафинирование, модифицирование и раскисление сплавов цветных металлов;
ПК 2.1.6 – Осуществлять заливку литейных форм жидким металлом;
ПК 2.1.7 – Контролировать температуру жидких расплавов, литейных форм и пресс-форм.
2.2. 100402 2 – Оператор-литейщик на автоматах и автоматических линиях*
ПК 2.2.1 – Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования;
ПК 2.2.2 – Соблюдать требования государственных стандартов на выпускаемую продукцию;
ПК 2.2.3 – Собирать и производить отладку моделей на столе формовочной линии;
ПК 2.2.4 – Проводить наладку и регулирование формовочных автоматов и линий;
ПК 2.2.5 – Контролировать качество формовочных смесей и стержней;
ПК 2.2.6 – Изготавливать литейные формы;
ПК 2.2.7 – Контролировать качество изготавливаемых литейных форм.
2.3. 100403 2 – Контролер в литейном производстве*
ПК 2.3.1 – Соблюдать требования государственных стандартов на выпускаемую продукцию;
ПК 2.3.2 – Контролировать и принимать модели и стержневых ящиков;
ПК 2.3.3 – Определять пригодности моделей и стержневых ящиков для формовки;
ПК 2.3.4 – Производить разметку особо сложных моделей и кокилей;
ПК 2.3.5 – Производить вычерчивание контрольных щитков на особо сложные детали;
ПК 2.3.6 – Контролировать за соблюдением технологических инструкций на плавку, формовку, приготовление смесей, термическую обработку отливок;
ПК 2.3.7 – Контролировать качества и приемка годных отливок.
2.4. 100404 2 – Модельщик по деревянным моделям *
ПК 2.4.1 – Выполнять разметку и вычерчивание в натуральную величину моделей с припусками на усадку и механическую обработку;
ПК 2.4.2 – Выполнять изготовление фигурных шаблонов, копиров и макетов;
ПК 2.4.3 – Выполнять изготовление сложных приспособлений для обработки моделей;
ПК 2.4.4 – Выполнять изготовление фасонных деревянных моделей;
ПК 2.4.5 – Выполнять изготовление деревянных стержневых ящиков;
ПК 2.4.6 – Выполнять клеймение, маркировка деревянных моделей и стержневых ящиков;
ПК 2.4.7 – Выполнять ремонт фасонных деревянных моделей и стержневых ящиков.
2.5. 100405 2 – Модельщик по металлическим моделям*
ПК 2.5.1 – Выполнять разметку моделей, стержневых ящиков и кокилей на плите;
ПК 2.5.2 – Выполнять изготовление моделей из алюминия, чугуна, стали и других сплавов;

КҚ 2.5.3 – Өзекті жәшіктер мен үлгілердегі қуыстарды дәнекерлеуді орындау;
КҚ 2.5.4 – Үлгілік тақтадағы қалыптардың және тіркеуші үлгілердің монтажын орындау;
КҚ 2.5.5 – Ағаш үлгілерді арматуралау және эскиздер сызбасын орындау
КҚ 2.5.6 –Қалыптар жасау;
КҚ 2.5.7 – Металл үлгілер мен кокильдерді жөндеу.
2.6. 100406 2 – Машиналық қалып пішушісі*
КҚ 2.6.1 – Сырықтық қоспалардың сапасы мен сырықтық жәшіктердің жағдайын қадағалау;
КҚ 2.6.2 – Сырықтық жабдықтың температуралық режимін қадағалау;
КҚ 2.6.3 – Сырықтық машиналарда қызмет көрсету және оларды жөндеу;
КҚ 2.6.4 – Сырықтарды сырықтық жәшіктер бойынша жасау;
КҚ 2.6.5 – Жасалған сырықтардың сапасын қадағалау;
КҚ 2.6.6 – Сырықтарды жинау және желімдеу;
КҚ 2.6.7 – Сырықтық машиналарды майлау жүйелерінің жай-күйін бақылау.
2.7. 100407 2 – Қолмен қалыптау пішушісі*
КҚ 2.7.1 – Сырықтық қоспаларджың сапасы мен сырықтық жәшіктердің жай-күйін қадағалау;
КҚ 2.7.2 – Алынбалы бөліктері, рамкалары, каркастары бар сырықтарды сырықтық жәшіктер бойынша дайындау;
КҚ 2.7.3 – Керамикалық массадан арнайы болаттардан құюға арналған сырықтар жасау;
КҚ 2.7.4 – Сұйық жылжымалы және өздігінен қатушы, суықтай қатушы қоспалардан сырық жасау;
КҚ 2.7.5 – Қалыптарды толтыру, тазалау, сырықтарды желімдеу және бояу;
КҚ 2.7.6 – Сырықтық жәшіктерді жинау, рамкалар мен каркастарды жөндеу, күрделі өзектерді дайындау кезінде каналдарды тесу мен білтелерді салу;
КҚ 2.7.7 – Кептіру тақталарында сырықтарды жиынтықтау, қалау.
2.8. 100408 2 – Қолмен қалыптау қалыпшысы*
КҚ 2.8.1 – Құю жабдығы мен қалыптау қоспаларының сапасын қадағалау;
КҚ 2.8.2 – Құймасауыттарда құйма қалыптарын тіркеуіштік үлгілер бойынша қолмен жасау;
КҚ 2.8.3 – Құймасауыттарда, топырақта қаңқалы үлгілер, шаблондар бойынша құйма қалыптарын қолмен жасауды жүзеге асыру;
КҚ 2.8.4 – Қысыммен пайдаланылатын детальдарды қалыптау;
КҚ 2.8.5 – 50 Мпа қысымда сыналатын жоғары легирленген болаттан кемелік арматура үлгілері бойынша қолмен қалыптау;
КҚ 2.8.6 – Қалыптарды тігу, бояу және кептіру бойынша жұмыстар жүргізу;
КҚ 2.8.7 –Құйма қалыптарын сұйық металл құя отырып жинау және бекіту.
2.9. 100411 2 – Қалыпталатын қоспаларды сараптайтын зертханашы*
КҚ 2.11.1 – Арнайы құралдарда қалыптау қоспаларын ылғалдылыққа, механикалық беріктілікке, түйірлікке, газөткізгіштікке сынау;
КҚ 2.11.2 – Ұнтақтың биязылығын, көлем өлшемінің біркелкілігін, кептірілуі мен отыруының деңгейі, массалық көлемі және басқа да қажетті көрсеткіштерді анықтау.

ПК 2.5.3 – Выполнять запайку раковин в моделях и стержневых ящиках;
ПК 2.5.4 – Выполнять монтаж разъемных моделей и кокилей на подмодельной плите;
ПК 2.5.5 – Выполнять вычерчивание эскизов, оковка и армирование деревянных моделей;
ПК 2.5.6 – Выполнять изготовление кокилей;
ПК 2.5.7 – Производить ремонт металлических моделей и кокилей.
2.6. 100406 2 – Стерженщик машинной формовки*
ПК 2.6.1 – Контролировать качества стержневых смесей и состояния стержневых ящиков;
ПК 2.6.2 – Контролировать за температурным режимом стержневой оснастки;
ПК 2.6.3 – Выполнять обслуживание и наладку стержневых машин;
ПК 2.6.4 – Выполнять изготовление стержней по стержневым ящикам;
ПК 2.6.5 – контролировать качество изготовленных стержней;
ПК 2.6.6 – Выполнять сборку и склейку стержней;
ПК 2.6.7 – Наблюдать за состоянием систем смазки стержневых машин.
2.7. 100407 2 – Стерженщик ручной формовки*
ПК 2.7.1 – Контролировать качества стержневых смесей и состояния стержневых ящиков;
ПК 2.7.2 – Изготавливать стержни по стержневым ящикам с отъемными частями, рамками и каркасами;
ПК 2.7.3 – Изготавливать стержни из керамической массы для отливок из специальных сталей;
ПК 2.7.4 – Изготавливать стержни из жидкоподвижных самотвердеющих и холоднотвердеющих смесей;
ПК 2.7.5 – Осуществлять набив форм, очистку, склеивание и окраска стержней;
ПК 2.7.6 – Осуществлять сборку стержневых ящиков, укладка рамок и каркасов, прокладка фитилей и прорезка каналов при изготовлении сложных стержней;
ПК 2.7.7 – Осуществлять комплектацию и укладку стержней на сушильные плиты.
2.8. 100408 2 – Формовщик ручной формовки*
ПК 2.8.1 – Осуществлять контроль качества литейной оснастки и формовочных смесей;
ПК 2.8.2 – Осуществлять изготовление литейных форм вручную в опоках по разъемным моделям;
ПК 2.8.3 – Осуществлять изготовление литейных форм вручную в почве, опоках по скелетным моделям, шаблонам, образцам;
ПК 2.8.4 – Осуществлять формовку деталей, эксплуатируемых под давлением;
ПК 2.8.5 – Осуществлять формовку вручную по моделям судовой арматуры из высоколегированных сталей, испытываемых под давлением до 50 МПа;
ПК 2.8.6 – Выполнять работы по прошиванию, окраске и сушке форм;
ПК 2.8.7 – Осуществлять сборку и крепление литейных форм под заливку жидким металлом.
2.11. 100411 2 – Лаборант по анализу формовочных смесей*
ПК 2.11.1 – Осуществлять испытание на специальных приборах формовочных смесей на влажность, механическую прочность, зернистость, газопроницаемость;
ПК 2.11.2 - Определять тонину помола, равномерность измерения объема, ступень усушки и усадки, объемную массу и другие необходимые показатели;

КҚ 2.11.3 – Сынаққа арналған үлгілерді дайындау;
КҚ 2.11.4 – Қалыптау қоспаларының сапасын жұмыс орнында тексеру;
КҚ 2.11.5 – Қалыптау қоспалараының өндірісте дұрыс қолданылуын қадағалау және орнатылған технологиялық режимдердің сақталуын қадағалау;
КҚ 2.11.6 – Сынақ нәтижелерін орнатылған формалар бойынша жазу;
КҚ 2.11.7 – Сынақта қолданылатын құралдар мен аппараттарды жөндеу;
КҚ 2.11.8 – Қалыптау қоспаларын дайындауға қажетті рецепттер құру.
2.10. 100412 2 – Ағаш және металл үлгілер бойынша пішуші*
КҚ 2.12.1 – Сырықтық қоспалар сапасы мен сырықтық жәшіктердің жай-күйін қадағалау;
КҚ 2.12.2 – Сырықтық жабдықтың температуралық режимін қадағалау;
КҚ 2.12.3 – Сырықтық машиналарда қызмет көрсету мен оларды жөндеу;
КҚ 2.12.4 – Сырықтарды сырықтық жәшіктер бойынша жасау;
КҚ 2.12.5 – Жасалынған сырықтардың сапасын қадағалау;
КҚ 2.12.6 – Сырықтарды жигау және желімдеу.
2.11. 100413 2 – Құю машиналарын жөндеуші*
КҚ 2.13.1 –Балқытылған үлгілер бойынша құюға арналған күрделі және дәлме-дәл үлгілерді дайындау үшін құю машиналарын жөндеу;
КҚ 2.13.2 – Құю-сығу машиналарын жөндеу және реттеу;
КҚ 2.13.3 – Гидравликалық жетекті ірі және күрделі пресс-қалыптарды орнату;
КҚ 2.13.4 – Пресс-қалыптарды қажетті дәлдікке дейін жеткізу;
КҚ 2.13.5 – Жаңа гидравликалық жетекті пресс-қалыптарды түрлі типті құю машиналарында қолмен басқару арқылы сынау;
КҚ 2.13.6 – Бағдарламалық басқаруы бар өндірістік манипуляторлардың (роботтардың) жеке тораптарын жөндеу.
Орта буын маманы
3.9. 100409 3 – Техник–металлург
КҚ 3.9.1 – Құйма қорытпаларды балқытуға қажетті шихтаны есептеу және құру;
КҚ 3.9.2 – Құйма қорытпаларды балқыту режимдерін тағайындау және қадағалау;
КҚ 3.9.3 – Балқыту пештерінің, құю ожауларының қызмет көрсетуі мен жөнделуін қадағалау;
КҚ 3.9.4 – Құйма қорытпаларын балқыту және пештен тыс өңдеуді жүргізе білу;
КҚ 3.9.5 – Құймалар жасаудың технологиялық үдерісін жасау;
КҚ 3.9.6 – Құрылымдық әзірлемені және құймалалардың құю-сіңдіру жүйесінің есебін жүргізу.
КҚ 3.9.7 – Қалыптау және сырықтық қоспалардың рецептурасын жасау, құймаларды термиялық өңдеу режимін тағайындау.
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 192 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні:       1000000 – Металлургия және машина
жасау
Мамандығы:                         1005000 - Болатты пештен тыс өңдеу

ПК 2.11.3 – Осуществлять подготовку образцов для испытаний;
ПК 2.11.4 – Проводить проверку качества формовочных смесей на рабочих местах;
ПК 2.11.5 - Контролировать правильность применения в производстве формовочных смесей и соблюдение установленных технологических режимов;
ПК 2.11.6 – Осуществлять запись результатов испытаний по установленным формам;
ПК 2.11.7 – Осуществлять наладку приборов и аппаратов, применяемых для испытаний;
ПК 2.11.8 - Составлять рецепты на приготовление формовочных смесей.
2.12. 100412 2 – Стерженщик по деревянным и металлическим моделям*
ПК 2.12.1 – Контролировать качества стержневых смесей и состояния стержневых ящиков;
ПК 2.12.2 – Контролировать за температурным режимом стержневой оснастки;
ПК 2.12.3 – Выполнять обслуживание и наладку стержневых машин;
ПК 2.12.4 – Выполнять изготовление стержней по стержневым ящикам;
ПК 2.12.5 – контролировать качество изготовленных стержней;
ПК 2.12.6 – Выполнять сборку и склейку стержней.
2.13. 100413 2 – Наладчик литейных машин*
ПК 2.13.1 – Осуществлять наладку литейных машин для изготовления сложных и точных моделей для литья по выплавляемым моделям;
ПК 2.13.2 – Проводить наладку и регулировку литейно-выжимных машин;
ПК 2.13.3 – Проводить установку крупных и сложных пресс-форм с гидравлическими приводами;
ПК 2.13.4 – Осуществлять доводку пресс-форм до требуемой точности.
ПК 2.13.5 – Производить испытание новых пресс-форм с гидравлическими приводами при ручном управлении на различных типах литейных машин.
ПК 2.13.6 – Осуществлять наладку отдельных узлов промышленных манипуляторов (роботов) с программным управлением.
Специалист среднего звена
3.9. 100409 3 – Техник–металлург
ПК 3.9.1 – Производить расчет и составление шихты для выплавки литейных сплавов;
ПК 3.9.2 – Осуществлять назначение и контроль режима плавки литейных сплавов;
ПК 3.9.3 – Осуществлять контроль за проведением ремонта и обслуживанием плавильных печей, разливочных ковшей;
ПК 3.9.4 – Знать ведение плавки и внепечной обработки литейных сплавов;
ПК 3.9.5 – Проводить разработку технологического процесса изготовления отливок;
ПК 3.9.6 – Проводить разработку конструкции и расчет литниково-питающей системы отливок;
ПК 3.9.7 – Проводить разработку рецептуры формовочных и стержневых смесей, назначение режима термической обработки отливок.
Приложение 192
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г.
№ 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1000000 - Металлургия и машиностроение
Специальность: 1005000 – Внепечная обработка стали

504
КП 03
Диплом алдындағы практика
216
АА 00
Аралық аттестаттау
126
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02
(ҚДДБ)
Кәсіптік дайындық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту:
ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттатауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндерінен кешенді емтихан (АП 01, АП 02, АП,03) немесе арнайы пәндердің біреуінен(АП 02) емтихан және дипломдық жұмыс.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 193 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні:       100000– Металлургия және машина
жасау
Мамандығы:                         1005000 - Болатты пештен тыс өңдеу

504
ПП 03
Преддипломная практика
216
ПА 00
Промежуточная аттестация
126
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в тч в соответствии с потребностями работодателей
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам СД 01, СД 06, СД 07)
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 193
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г.
№ 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1000000 - Металлургия и машиностроение
Специальность: 1005000 – Внепечная обработка стали

1440
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
1656
Ескерту:
ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттатауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндерінен кешенді емтихан (АП 01, АП 02, АП,03) немесе арнайы пәндердің біреуінен(АП 02) емтихан және дипломдық жұмыс.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 194 қосымша
1005000 – «Болатты пештен тыс өңдеу» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің Үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей).
Циклдің (пәннің)
индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалып-тасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ (орыс) тілдерінің фонетика, лексика, морфология,синтаксисі. Тіл дамыту. Мамандыққа арналған терминология. Мамандыққа бағдарланған мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіпті тілдесу. Сөздікпен жұмыс жасау.
Білімдер:
- өзінің кәсіптік қызметінде кәсіптік қарым-қатынасқа қажетті лексико-грамматикалық материалдар.
Іскерліктер:
- тілдік қызмет түрлері мен сөйлесу формаларын (ауызша, жазбаша, монолог, диалог) ажырата білу.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 8
БҚ 9
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Өзінің кәсіптік қызметінде кәсіптік қарым-қатынасқа қажетті лексико-грамматикалық материалдар.
Тілдік қызмет түрлері мен сөйлесу формаларын (ауызша, жазбаша, монолог, диалог) ажырата білу.
Мамандыққа бағытталған мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы.
Білімдер:
- өзінің кәсіптік қызметінде кәсіптік қарым-қатынасқа қажетті лексико-грамматикалық материалдар.
Іскерліктер:
- тілдік қызмет түрлері мен сөйлесу формаларын (ауызша, жазбаша, монолог, диалог)ажырата білу.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 8
БҚ 9
ЖГП.03
Дене тәрбиесі.
Маманды дайындауда, оның салауатты өмір салтын қалыптастырудағы дене тәрбиесідың рөлі. Дене тәрбиесідың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Физикалық және спорттық жетілудің негіздері. Кәсіптік-қолданбалы физикалық дайындық. Валеология – адамның денсаулығы туалы ғылым, дене тәрбиесідың басты бөлігі. Дені сау адамның ағзасы және оны зерттеу әдістері. Адам денсаулығының функционалды жағдайы және оның коррекциясы.Аурулардың профилактикасы бойынша медициналық негіздер.
Білімдер:
- дене тәрбиесі сабағында қауіпсіздік техникасын;
- спорттың негізгі түрлері бойынша жарыс ережелерін;
- адамның жалпы мәдениеттік, кәсіптік және әлеуметтік дамуында дене тәрбиесі үйрену туралы;
- салауатты өмір негіздерін.
Іскерліктер:
- спорттың негізгі түрлерінің техникасы;
- «Президенттік тест» нормамен салауатты өмір негіздерін;
- физикалық өзіндік жетіле білу;
- алғашқы медициналық көмек көрсету;
БҚ2
БҚ6
ЖГП.04
Қазақстан тарихы.
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
Техникалық сызу Проекциялар. Стереометрия. Нүкте, тік, жазықтық. Позициялық және метриялық есептер. “Конструкторлық құжаттардың бірлік жүйесі” туралы түсінік (КҚБЖ). Сызуларды орындау жалпы ережелері. Стандартты бұйымдар сызуы. Бұйымдар түрлері және конструкторлық құжаттар. Эскиздер. Жиынтық бірліктерінің сызуларын оқу. Материалдарды сызуларда белгілеу, копбұрыштар, сызуды түрлендіру, беттердің қиылысы, проекциялық сызу,
Білімдер:
- проекциялы сызудың, сызба геометрияның, машинажасау мен құрылыстық сызу, техникалық сызу техникасы.
Іскерліктер:
- сүлбелер мен эскиздер сызбасын орындау;
- сызбаларды құрастыру, оқу және рәсімдеу;
-эскиз, сызба, техникалық сурет көмегімен техникалық ойды көрсету.
БҚ4
БҚ3
БҚ9
КҚ 2.1.9
КҚ 2.2.10
ЖКП 02
Техникалық механика негіздері.
Статика. Кинематика. Нүкте және қатты дененің кинематикасы; Динамика. Инерциялық және инерциялық емес қозғалыстың есептеу жүйесіндегі дифференциалдық теңдеу. Соғу теориясы. Тепе-теңдіктің және қозғалыстың теңдеуі. Тік стерженнің қысылуы және созылуы. Деформацияның потенциалды энергиясы. Материалдың созылу-қысылу кезіндегі механикалық қасиеттері.. Қозғалу және бұратылу. Майысу. Эпюралар құру. Күрделі кедергі. Механизмдердің негізгі түрлері. Құрылымдық талдау және механизмдердің синтезі. Механизмдердегі тербелістер. Механизмдердегі сызықтық теңдеулер.
Білімдер:
- статиканың негізгі түсінігі, жазықтықтағы күштер жүйесі, кинематика және динамика элементтері, материалдар кедергісінің негіздері, машина бұйымдарының негіздері.
Іскерліктер:
- қолданбалы механиканың есептерін шеше білу, өткен жолды, жылдамдықты, жұмысты және қозғалыс кезіндегі қуатты есептеу;
- жабдықты эксплуатация жағдайына тәуелді бұйымдардың, муфталардың қосу түрлерін анықтау.
БК4
БК3
БК9
КҚ 2.1.9
КҚ 2.2.10
ЖКП 03
Электротехника.
Тұрақты тоқ тізбегі. Бірфазалы синусоидалды тұрақты тоқ тізбегі. Үшфазалы тізбектер. Ауыспалы процесстер. Сызықты емес ауыспалы тоқ тізбектері. Магнит тізбектері. Айнымалы тоқ тізбегіндегі магнит өткізгіштігі бар катушка. Трансформаторлар. Электрлі және электрлі емес өлшем бірліктерді өлшеу. Тұрақты токтың электр машиналары. Асинхронды машиналары. Синхронды машиналары. Басқару аппаратурасы Электржетегінің негіздері. Жартылайөткізгішті құрылғылар: диодтар, транзисторлар, тиристорлар. Күшейткіштер. Түзеткіштер. Сандық техниканың негізі.
Білімдер:
- электр және магнит өрісінің қасиеттері және заңдары, электр және магнит тізбегінің есептеу әдістері, электрмагнитті индукциясының физикалық процесстері, ауспалы тоқ электр тізбегіжәне оларды есептеу әдістері;
- жартылай өткізгіштердің жұмыс істеу әдісі, сипаттамалары және параметрлері;
- аналогты және цифрлі электронды сұлбалардың жмысы және құру принципі.
Іскерліктер:
-теориялық электротехниканы есптеуде қолдану, қақтау жабдығының электр бөлігің жөндеу және қызмет көрсету кезінде қолдану
- тұрақты және ауыспалы тоқ тізбектерін есептеу,
- электронды құрылғылардың қарапайым сызбаларын түсіну мен оқу,
- электронөлшегіш аспапты және құрылғыны пайдалану.
БК4
БК7
БК9
КҚ2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.2.6
ПК 2.2.9
ЖКП 04
Стандарттау және метрология негіздері. Метрология: негізгі түсініктер, ұйымдастық, ғылыми және әдістемелік негіздер. Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің құқықтық негіздері. Өлшеу мәселелерінің көптүрлігі; өлшеу түрлері бойынша өлшеу классификациясы, өлшеу және бақылаудың әдістері; өлшеу және бақылау құралдары;өлшеу құралдарында есептеу техникасын қолдану. Қазіргі кездегі метрологияға қойылатын талаптар. Өнім, қызмет көрсету және өндіріс сапасын жоғарылатуда метрология рөлі. Тегіс цилиндрлік және конустық, бұрандалы, шпонкалы және шлицті қосылыстар, тісті және червякты берілістерді бақылау әдістері мен құралдары. Беттердің пішіні мен орналасу ауытқулары және оларды бақылау. Стандарттау жүйелері.
Білімдер:
- метрологияның негізгі мәліметтері,
-стандарттаудың негізгі түсініктері;
- нақтылықты функционалды талдау;
- формалар дәлдігі, жазықтықтардың ауытқи орналасуы;
- детальдардың түрліше бірігу мүмкіндіктері;
-дәлдіктің функционалдық талдауы;
- өлшеу техникалық құрылымдардың түрлері, арналуы және жұмыс істеу әдісі
Іскерліктер:
- өлшемдерді, ауытқу және бөлшектің әдібін және олардың біріктіруін анықтау;
-шектік саңылаулар мен біріктірулердің созылуын анықтау;
-техникалық өлшеуіш құралдарды пайдалану.
БҚ4
БҚ7
БҚ9
КҚ 2.1.9
КҚ 2.2.10
ЖКП 05
Жылу техникасы.
Жылу техникасы және жылу электроэнергетика, металлургиялық пештердегі жылусалмақауыстыру процесстердің заңдылықтары.
Білімдер:
- жылутехниканың және жылуэнергетиканың негізгі қағидалары;
-отқа төзімді материалдардың қасиеттері мен тағайындамасы;
- металлургиялық пештердің құрылымы және жұмыс істеу принциптері;
- металлургиялық пештердің отынын және жануды есептеу әдісі;
- металлургиялық пештердегі жылусалмақауыстыру процесстердің заңдылықтары.
Іскерліктер:
- мет. пештердің жылусалмақауыстыру материалдарың таңдау;
- отқа төзімді материалдарды таңдап негізгі есептерді жасау;
-мет. пештердегі жану және жылу ауысу процесстерің есептеу, (жылыту және балқыту).
БҚ4
БҚ7
БҚ9
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.9
ЖКП 06
Физикалық химия.
металл және балқыманың қасиеттерің бағалау әдісі, мет. өндірістің негізінде жатқан химиялық және физика-химиялық процесстердің теориялық негіздері.
Білімдер:
-мет. өндірістің негізінде химиялық және физика-химиялық процесстердің теориялық негіздері.
Іскерліктер:
- металл және балқыманың қасиеттерін бағалау әдісін қолдану.
БҚ2
БҚ3
БҚ9

1440
К
Консультации
100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
1656
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам СД 01, СД 06, СД 07)
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 194
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г.
№ 312
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: 1005000 –
«Внепечная обработка стали»
Содержание образовательной учебной программы по циклам
дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания,
умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи. Терминологии по специальностям.
Техника перевода со словарем профессионально ориентированных текстов.
Профессиональное общение.
Знания:
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
БК 1
БК 4
БК 8
БК 9
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Техника перевода профессионально ориентированных текстов
Знания:
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической)
БК 1
БК 4
БК 8
БК 9
ОГД.03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста, в формировании его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка. Валеология – наука о здоровье человека – как составляющая часть физической культуры. Организм здорового человека и методы его исследования. Функциональные состояния здорового человека и их коррекция. Основы медицинских знаний по профилактике заболеваний и расстройств.
Знания:
- техники безопасности на уроках физической культуры;
- правила соревнования по основным видам спорта;
- основы здорового образа жизни;
- закономерностей жизнедеятельности организма человека, способах поддержания и укрепления здоровья.
Умения:
- владеть техникой основных видов спорта;
- навыками здорового образа жизни, нормами «Президентских тестов»;
- умениями и навыками физического самосовершенствования;
- оказать первую медицинскую помощь
БК2
БК6
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение.
Техническое черчение. Проекции. Стереометрия. Точка, прямая, плоскость. Позиционные и метрические задачи. Понятие о “Единой системе конструкторской документации” (ЕСКД). Общие правила выполнения чертежей. Чертежи стандартных деталей. Виды изделий и конструкторских документов. Эскизы. Чтение и деталирование чертежей сборочной единицы. Обозначение материалов на чертежах, многогранники; преобразование чертежа; поверхности; пересечение поверхностей; проекционное черчение; резьбовые соединения; эскизирование деталей сборочного узла.
Знания:
- техники черчения, основы начертательной геометрии и проекционного черчения, основы машиностроительного и строительного черчения, технического рисования
Умения:
- выполнять чертежи, схемы и эскизы;
- составлять, читать и оформлять чертежи;
- выражать техническую мысль при помощи эскиза, чертежа, технического рисунка
БК4
БК3
БК9
ПК 2.1.9
ПК 2.2.10
ОПД.02
Основы технической механики.
Статика. Кинематика. Частные и общий случай движения точки и твердого тела. Динамика. Дифференциальное уравнение движения в инерциальной и неинерциальной системах отсчета. Теория удара. Устойчивость равновесия, движения. Растяжение и сжатие прямого стержня. Потенциальная энергия деформации. Механические свойства материалов при растяжении-сжатии. Геометрические характеристики плоских сечений. Сдвиг и кручение. Механические свойства материалов при чистом сдвиге. Потенциальная энергия деформации. Изгиб. Построение эпюр поперечных сил и изгибающих моментов. Потенциальная энергия деформации. Теория напряженного и деформированного состояний. Гипотезы предельного состояния. Сложное сопротивление. Статистически неопределимые системы. Основные виды механизмов. Структурный анализ и синтез механизмов. Кинематический анализ и синтез механизмов. Колебания в механизмах. Линейные уравнения в механизмах.
Знания:
- основные понятия статики, плоскую систему сил, моменты сил, элементы кинематики и динамики; основы сопротивления материалов, основы деталей машин
Умения:
- решения, вычислений прикладной механики, определения пройденного пути, скорости, ускорения, работы и мощности при поступательном и вращательном движении;
- выбора необходимого вида соединений деталей, муфт в зависимости от условий эксплуатации оборудования;
- выбирать необходимый вид механизмов, анализировать конструктивные особенности сборочных единиц, механизмов и конструкций
БК4
БК3
БК9
ПК 2.1.9
ПК 2.2.10
ОПД.03
Электротехника.
Электрические цепи постоянного тока. Однофазные электрические цепи синусоидального тока. Трехфазные цепи. Электрические цепи несинусоидального тока. Переходные процессы. Нелинейные электрические цепи. Магнитные цепи. Катушка с магнитопроводами в цепи переменного тока. Измерения электрических и неэлектрических величин. Трансформаторы. Электрические машины постоянного тока. Асинхронные машины. Синхронные машины. Аппаратура управления и защиты электрических установок. Основы электропривода и электроснабжения. Полупроводниковые приборы: диоды, транзисторы, тиристоры. Усилители. Выпрямители. Основы цифровой техники.
Знания:
- свойств и законов электрического и магнитного полей, методов расчета электрических и магнитных цепей, физических процессов электромагнитной индукции, электрических цепей переменного тока и методы их расчета;
- принципов действия полупроводниковых приборов, их характеристики и параметры;
- принципов построения и работы аналоговых и цифровых электронных схем
Умения:
- применения знаний теоретической электротехники для решения технических задач, возникающих в процессе обслуживания и ремонта электрической части прокатного оборудования;
- производить расчеты электрических цепей постоянного и переменного тока;
- понимать и читать простые схемы электронных устройств;
- эксплуатировать электронные приборы и устройства.
БК4
БК7
БК9
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.2.6
ПК 2.2.9
ОПД.04
Основы стандартизации и метрологии.
Метрология: основные понятия, организационные, научные и методические основы. Правовые основы обеспечения единства измерений. Многообразие измерительных задач; классификация измерений по видам измерений, методы измерений и контроля; средства измерений и контроля; применение вычислительной техники в средствах измерений. Требования современной метрологии. Роль метрологии в повышении качества продукции, услуг и производства. Методы и средства контроля гладких цилиндрических и конических, резьбовых, шпоночных и шлицевых соединений, зубчатых и червячных передач. Отклонение формы и расположения поверхностей и их контроль. Системы стандартизации.
Знания:
- основных сведений метрологии;
- основных понятий стандартизации;
- основных понятий о допусках и посадках;
- точности формы, расположения шероховатости поверхностей;
- допусков на различные соединения деталей;
- функционального анализа точности;
- типов, назначения и принципа действия технических средств измерений
Умения:
- определять размеры, отклонения и допуски деталей и их соединений;
- определять предельные зазоры и натяги соединений;
- пользоваться техническими измерительными средствами.
БК4
БК7
БК9
ПК 2.1.9
ПК 2.2.10
ОПД.05
Теплотехника.
Теплотехника и теплоэлектроэнергетика, закономерности процессов тепломассообмена в металлургических печах.
Знания:
- основных положений теплотехники и теплоэнергетики;
- назначений и свойств огнеупорных материалов;
- устройства и принципов действия металлургических печей;
- топлива металлургических печей и методику расчетов горения;
- закономерностей процессов тепломассообмена в металлургических печах
Умения:
- выбора материалов тепломассообмена металлургических печей;
- производить основные расчеты при выборе огнеупорных материалов;
- производить расчеты процессов горения и теплообмена в металлургических печах, (нагревательных и плавильных).
БК4
БК7
БК9
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.2.6
ПК 2.2.9
ОПД.06
Физическая химия.
методы оценки свойств металлов и сплавов, основы химических и физико-химических процессов, лежащих в основе металлургического производства
Знания:
- теоретических основ химических и физико-химических процессов, лежащих в основе металлургического производства
Умения:
- использовать методы оценки свойств металлов и сплавов
БК2
БК3
БК9

КҚ2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.4
ЖКП 07
Мемлекеттік тілде іс жүргізу.
Іс жүргізу бойынша сөздікпен жұмыс жасау. Құжаттану және құжаттармен қамту сұрақтары бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттар. Қалыптау және стандарттау. Әкімшілік-ұйымдастырушылық құжаттардың тізіміне кіретін құжаттарды жасау ережелері. Офистік және құжаттық жұмыстың негіздері. Технологиялық құралдар арқылы құжаттану технологиясы.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының мемлектеттік тілі – қазақ тілін;
- мемлекет тіліндегі іс жүргізуді, құжаттану қызметінің құрылымын, лауазымдық құрылымын, лауазымдық міндеттемелерді, техникалық құралдар арқылы құжаттану технологиясын;
Іскерліктер:
-сауатты жазудың, сөздерді дұрыс жазудың;
- әкімшілік-ұйымдық құжаттарды рәсімдеу, мемлекет тілінде қызметтік хат жазысу;
- қазақ тілін білуді құжатамалармен жұмыс істегенде қолдануды;
- істерді рәсімдеу алдында келіп түскен құжаттармен жұмыс жасау.
БҚ4
БҚ5
БҚ9
КҚ 2.1.9
КҚ 2.2.10
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Болат өңдірісі.
Конверторда болат балқытудың теориялық негіздері, әр түрлі конвертор конструкциясында балқыту технологиясы: жоғарғы түбімен және құрамдастырылған үрлеумен. Инновациялық технологиялар.
Білімдер:
- болат өңдіру процессінің технологиялық негіздері;
- болат балқыту процесінің физика-химиялық негіздерін;
- құйма құрылымын;
- болаттың кристалдану физика-химиялық негіздерін;
- негізгі және көмекші материалдарға берілетін қағидалар;
-болатты пештен тыс өңдеу әдістерін;
-технологиялық процестердің температуралы-жылдамдық режимдері;
- температураны өлшеу және проба алу ережелері;
-болат маркасыеың қасиеттері және химиялық құрамы;
- болаттың сапасына қойылатын МЕМСТ-тің талаптары;
- ақаудың түрлері және себептері, оларды ескерту және болдырмау шаралары;
- технологиялық құжаттарды толтыру реті.
Іскерліктер:
- болатты алу үшін материалдарды және технологиялық инструменттерді дайындау кезіндегі операцияларды іске асыру;
- болаттың химиялық құрамын түзету;
-болатты талдау үшін проба алу;
-температурасын өлшеу;
- БӨҚ көрсеткіштерің бақылау;
-көрсеткіштерің есепке алу;
- тұрақтандырылған технологиялық құжаттарды жүргізу
-болат өндірісі үшін қажетті материалдарды және технологиялық инструменттерді дайындау кезіндегі операцияларды іске асыру;
- техникалық және технологиялық, нормативті құжаттарды ресімдеу.
БҚ7
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ2.2.6
АП 02
Металлургиялық пештер.
металлургия өндірісінің агрегаттардың конструкциялық ерекшеліктері, агрегаттың геометриялық параметрлерін есептеу әдістері.
Білімдер:
-процестің конструкциялық ерекшеліктерін және конструкциялық ерекшеліктерімен бірге параметрлердің өзара байланысын.
Іскерліктер:
агрегаттың түрін анықтау;
-сызбаларды оқу;
- қажетті есептеулерді шығару.
БҚ7
БҚ9

ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.2.4
ОПД.07
Делопроизводство на государственном языке.
Работа со словарем по делопроизводству. Нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами. Шаблонизация и стандартизация. Правила составления документов, входящих в перечень административно-организационных документов. Основы офисной и документационной работы. Технология документирования с помощью технических средств.
Знания:
- государственного языка Республики Казахстан;
- делопроизводства на государственном языке; структуры службы документирования, должностной структуру, должнстных обязанностей, технологии документирования с помощью технических средств
Умения:
- грамотного письма, правописания слов;
- оформления административно-организационных документов, служебной переписки на государственном языке;
- применять знания казахского языка в работе с документацией;
- работать с документами от их поступления до оформления дел.
БК4
БК5
БК9
ПК 2.1.9
ПК 2.2.10
СД. 00
Специальные дисциплины
СД 0.1
Производство стали.
Теоретические основы выплавки стали в конверторах, технология плавки в конверторах различных конструкций: с верхней, донной и комбинированной продувкой. Инновационные технологии.
Знания:
- основ технологического процесса производства стали;
- физико-химических основ сталеплавильных процессов;
- структуры слитка;
- физико-химических основ кристаллизации стали;
- требований предъявляемых к качеству исходных и вспомогательных материалов;
- способов внепечной обработки стали;
- температурно-скоростных режимов технологических процессов;
- правил отбора проб и замер температур;
- химического состава и свойств марок стали;
- требований ГОСТа, предъявляемых к качеству стали;
- видов и причин брака, мер его предупреждения и устранения;
- последовательности заполнения технологической документации.
Умения:
- осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента для получения стали;
- корректировать химический составы сталей;
- производить отбор проб для анализа стали;
- производить замер температур стали;
- осуществлять наблюдение за показателями контрольно измерительного приборов;
- снимать и вести учет показателей;
- вести установленную технологическую документацию;
- подготовки материалов и технологического инструмента необходимых для производства стали;
- выполнения технологических операций по ведению процесса производства стали;
- оформления технической и технологической, нормативной документации.
БК7
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
СД 0.2
Металлургические печи.
Конструкционные особенности агрегатов металлургического производства, методы расчетов геометрических параметров агрегатов
Знания:
- особенностей конструкций и взаимосвязей параметров процесса с конструкционными особенностями
Умения:
- определения типов агрегатов,
- чтения чертежей,
- производить необходимые расчеты.
БК7
БК9

КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.9
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.10
АП 03
Металлургиялық процестің физика-химиялық негіздері.
металл және балқыманың қасиеттерін бағалау әдісі, металлургиялық өндірістің негізінде жатқан химиялық және физика-химиялық процестердің теориялық негіздері
Білімдер:
- металлургиялық өндірістің негізінде химиялық және физика-химиялық процесстердің теориялық негіздері,
Іскерліктер:
-металл және балқыманың қасиеттерін бағалау әдісін қолдану
БҚ5
КҚ2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.4
АП 04
Металлургиялық өңдірістің негіздері. Рөлдің экономикасын жоғарлату үшін металлургиялық өндірістегі металдың рөлі, металлургиялық процестерге шикізатты дайындау, шойын және болат өңдірісі, құю және кристалдану.
Білімдер:
- агломерат өңдіру процессінің технологиялық негіздерін;
- агломерат өңдіру процессінің технологиялық негіздерін
- шойын өңдіру процессінің технологиялық негіздерін;
- болат өңдіру процессінің технологиялық негіздерін;
-болат балқыту процесстерінің физика-химиялық негіздерін;
-құйманың құрылымын;
-болатты кристаллдау физика-химиялық негіздерін;
- негізгі және көмекші материалдарға берілетін қағидалар;
Іскерліктер:
-материалдарды және технологиялық инструменттерді дайындау кезіндегі операцияларды іске асыру
-химиялық құрылымдарды жөндеу;
Анализ үшін сынаманы ірікеуді жасау;
- температураны өлшеу;
-БӨҚ көрсеткіштерің бақылау;
-көрсеткіштерің есепке алу;
-тұрақтандырылған технологиялық құжаттарды жүргізу
БК7
БК9
ПК 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
АП 05
Өндіріс экономикасы, ұйымдастыру және жоспарлау.
Салалардың кәсіпорындарының нарық жүйесінің қатынастарында. Менеджмент. Басқарудың негізгі әдістері мен қағидаттары. Маркетинг. Сала кәсіпорындарының өндірістік қорлары. Сала кәсіпорындарының капиталдық салымдар мен капиталдық құрылысы. Қосымша және негізгі өндірісті ұйымдастыру. Еңбекті ғылыми ұйымдастыру. Салалардың кәсіпорындарындағы техникалық нормаландыру негіздері. Еңбек өнімділігі. Сала кәсіпорындарындағы еңбек ақы төлеуін ұйымдастыру. Нарықтық экономика жағдайларындағы Қазақстан Республикасының салық жүйесі. Сала кәсіпорындарындағы жоспарлауды ұйымдастыру. Сала кәсіпорындарының өндірістік шаруашылық қызметін есептеу мен талдау негіздері.
Білімдер:
нарық жағдайында кәсіпорында жобалауды ұйымдастыру, еңбекті және еңбекақыны жобалауко, өндірістік-оперативтік жоспарлау, тораптық жоспарлау мен басқару әдісі;
Іскерліктер:
жұмыс жобаларының технико-экономикалық негіздемесі мен сметалық құжаттамасын құруға арналған экономикалық есептеулерді орындауды;
- жұмыс жобаларының техника-экономикалық негіздемесі мен сметалық құжаттамасын құруға арналған экономикалық есептеулер
БҚ4
БҚ5
БҚ8

ПК 2.1.3
ПК 2.1.6
ПК 2.1.9
ПК 2.2.1
ПК 2.2.6
ПК 2.2.10
СД 03
Физико-химические основы металлургических процессов.
методы оценки свойств металлов и сплавов, основы химических и физико-химических процессов, лежащих в основе металлургического производства
Знания:
- теоретических основ химических и физико-химических процессов, лежащих в основе металлургического производства
Умения:
- использовать методы оценки свойств металлов и сплавов
БК5
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.2.4
СД 0.4
Основы металлургического производства.
Роль металлов и металлургической промышленности в развитии экономики страны, подготовка сырья к металлургическим процессам, производства чугуна и стали, разливка и кристаллизация.
Знания:
- основ технологического процесса производства агломерата;
- основ технологического производства чугуна;
- основ технологического производства стали;
- физико-химические основ сталеплавильных процессов;
- структуры слитка;
- физико-химические основ кристаллизации стали;
- требований, предъявляемых к качеству исходных и вспомогательных материалов
Умения:
- осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента;
- корректировать химический составы;
Производить отбор проб для анализа;
- производить замер температур;
- осуществлять наблюдение за показателями контрольно измерительного приборов;
- снимать и вести учет показателей;
- вести установленную технологическую документацию
БК7
БК9
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
СД 0.5
Экономика, организация и планирование производства.
Предприятия отрасли в системе рыночных отношений. Менеджмент. Основные принципы и методы управления. Маркетинг. Производственные фонды предприятий отрасли. Капитальные вложения и капитальное строительство предприятий отрасли. Организация основного и вспомогательного производства. Научная организация труда. Основы технического нормирования на предприятиях отрасли. Производительность труда. Организация оплаты труда на предприятиях отрасли. Налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики. Организация планирования на предприятиях отрасли. Основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
Инвестиционные проекты создания новых и реновации действующих производств. Методы оценки эффективности инвестиций. Стадии и этапы оценки эффективности инвестиционных проектов.
Знания:
- организации планирования на предприятиях в условиях рынка, планирования труда и заработной платы, оперативно-производственного планирования, сетевых методов планирования и управления
Умения:
- выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов;
- экономических расчетов для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов.
БК4
БК5
БК8

КҚ 2.1.9
КҚ2.2.10
АП 06
Еңбек қорғау және өмір қауіпсіздігі.
Пән, құрылымдық бөліктері, ғылыми –методикалық принциптері, маңыздылығы, терминдері және анықтамалары. Өңдірістегі еңбек қорғау жағдайын бақылау қызметің ұйымдастыру. еңбекті қорғау бойынша заңдық және нормативті актілер. Жұмыскерлерді еңбек қорғауға үйрету. Еңбек қорғау номасын бұзған үшін жауапкершілікке тарту. Өңдірістік ортаның метеорологиялық жағдайы. Өңдірістік жарықтандыру, Өңдірістік шу, вибрация, олардың адамға әсері, олардаң қорғау.. Электрқауіпсіздігі. Жану туралы негізгі мәліметтер, өңдіріс бөлімінің жарылыс өрт қауіпсіздігінің топтануы. Жабдықтары. Ғимараттарды найзадан қорғау. Негізгі өртке қарсы шаралар.
Білімдер:
- еңбекті қорғау бақылау қызметін ұйымдастыру, еңбекті қорғау бойынша заңшығару және нормативті актілер, өңдіріс ортасының метеорологиялық жағдайы;
- техника қауісіздігінің жалпы сұрақтары;
- қақтау цехтарының негізгі және көмекші жабдықтарында жұмыс істеген кездегі техника қауісіздігі;
Іскерліктер:
- жарақаттану болмайтын және зиянды және қауіпті өндірістік факторлардың жұмысшыларға әсерін жоятын тәсілдер, шаралар және құралдарды құзыретті табу;
- еңбек шарты мен жұмыс орнының сапасын талдауды жүргізу;
- еңбек қауіпсіздігі мен қорғау көзқарасынан өндірісті жетілдірудің оптималды нұсқаларын таңдау;
- өндірістік апат нәтижесінде зардап шеккен адамға алғашқы көмек көрсету.
БҚ2
БҚ3
КҚ 2.1.10.
КҚ 2.2.11.
Біліктілік 100501 2 – Болатты пештен тыс өңдеу қондырғысының шебері*
АП 07
Болатты пештен тыс өңдеу.
Жоғары сапалы болатты алудағы технологиялық ерекшеліктері, дефосфорация, десульфурация, десиликанизация және қазіргі замандғы болатты өңдеу әдістері
Білімдер::
-БПӨ негізгі теориясы және технологиялық аспектері;
Іскерліктер:
-қажет технологиялық есептерді орындау;
- БПӨ таңдау;
-металлды құйғандағы және ҮҚМЗ технологиялық процесспен басқару;
-құйманы және дайын өнімді алу жағдайын талдау;
-құю жабдығын дұрыс іске қосу;
-жаңа агрегаттар жасап шығару
-қауіпсіз еңбек жағдайын жасау.
БҚ7
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.10
Біліктілік 100502 2 – Болатты пештен тыс өңдеу қондырғысының шеберінің көмекшісі*
АП 07
Болатты пештен тыс өңдеу жабдығы. БПӨ агрегаттарының жабдықтары және конструкциялық ерекшеліктері, жоғары сапалы болатты алудың технологиялық ерекшеліктері, дефосфорация процесін қарастыруымен, және де қазіргі замаңғы болатты өңдеу тәсілдері.
Білімдер:
- БПӨ негізгі теориясы және технологиялық аспектері;
Іскерліктер:
-қажет технологиялық есептерді орындау;
- БПӨ таңдау;
-металлды құйғандағы және ҮҚМЗ технологиялық процесспен басқару;
-құйманы және дайын өнімді алу жағдайын талдау;
-құю жабдығын дұрыс іске қосу;
-жаңа агрегаттар жасап шығару;
-қауіпсіз еңбек жағдайын жасау;
-агрегаттарды орнату және оларды жөндеу.
БҚ7

ПК 2.1.9
ПК 2.2.10
СД 0.6
Охрана труда и безопасность жизнедеятельности.
Предмет, составные части, научно-методические принципы, значение, термины и определения в охране труда. Организация службы контроля и надзора за состоянием охраны труда на предприятию. Законодательные и нормативные акты по охране труда. Обучение работающих по охране труда. Ответственность за нарушение норм охраны труда. Понятие о травматизме и профзаболеваниях. Метеорологические условия производственной среды. Производственное освещение, его нормирование, расчет. Производственный шум, вибрация, действие на человека, меры защиты. Электробезопасность. Основные сведения о горении, классификация производственных помещений по взрывопожароопасности. Оборудование пожаровзрывоопасных помещений. Молниезащита зданий и сооружений. Основные противопожарные мероприятия.
Знания:
- основ организации службы контроля охраны труда, законодательных и нормативных актов по охране труда, метеорологических условий производственной среды;
- общих вопросов техники безопасности;
- техники безопасности при работе на основном и вспомогательном оборудовании прокатных цехов
Умения:
- квалифицированно изыскивать способы, меры и средства, исключающие травматизм и устраняющие влияние работающих опасных и вредных производственных факторов;
- проводить анализы качества условий труда и рабочего места;
- выбирать оптимальные варианты совершенствования производства с точки зрения безопасности и охраны труда;
- оказания первой помощи пострадавшему в результате производственной аварии.
БК2
БК3
ПК 2.1.10.
ПК 2.2.11.
Квалификация: 100501 2 – Сталевар установки внепечной обработки стали*
СД 0.7
Внепечная обработка стали.
Технологические особенности получения высококачественной стали, с рассмотрением процессов дефосфорации, десульфурации, десиликанизации, а также современные способы обработки стали.
Знания:
- основных теоретических и технологических аспектов ВОС и ее разливки
Умения:
- выполнять необходимые технологические расчеты;
- производить выбор ВОС;
- управлять технологическим процессом разливки металла в слитки и на МНЛЗ;
- анализировать условия получения слитков и заготовок;
- правильно эксплуатировать разливочное оборудование;
- проектировать новые металлургические агрегаты разливки металла;
- производить обеспечение безопасных условий труда.
БК7
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.1.9
ПК 2.1.10
Квалификация: 100502 2 – Подручный сталевара установки внепечной обработки*
СД 0.7
Оборудование внепечной обработки стали
Основные конструкционные особенности агрегатов и оборудования для ВОС, технологические особенности получения высококачественной стали, с рассмотрением процессов дефосфорации, десульфурации, десиликанизации, а также современные способы обработки стали.
Знания:
- основных технологических аспектов ВОС и ее разливке
Умения:
- выполнять необходимые технологические расчеты;
- производить выбор ВОС;
- управлять технологическим процессом разливки металла в слитки и на МНЛЗ;
- анализировать условия получения слитков и заготовок;
- правильно эксплуатировать разливочное оборудование;
- проектировать новые металлургические агрегаты разливки металла;
- производить обеспечение безопасных условий труда.
- производить установку агрегатов и осуществлять их ремонт
БК7

КҚ 2.2.1
КҚ2.2.2.
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
ПКҚ2.2.6
КҚ2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.10
ПК 2.2.11
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Оқу-практикалық шеберханадағы кәсіптік практика.
Слесарлық жұмыс түрлерімен, көмекші құралдармен, бақылаушы-өлшеуіш құралдармен таныстыру. Жабдықтың техникалық қызмет көрсетуі, жөндеу технологиялары, жабдықты сынау мен қабылдауды үйрену. Слесарьлық-жинау жұмыстары. Еңбек қауіпсіздігі талаптарын, еңбек мәдениеті мен тәртібін сақтау, жабдықтар мен материалдарға ұқыптылық.
Іскерліктер:
- материалдық жабдықтар мен құрылғыларды тиімді пайдалану; - жабдық жұмысындағы қарапайым бұзылуларды қалпына келтіру;
Дағдылар:
-технологиялық жабдықтардың негізгі түрлерінде өз бетімен жұмыс істеу;
- слесарьлық-станоктық жұмыстарда қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтау.
БҚ1, БҚ2, БҚ3, БҚ4, БҚ5, БҚ 6,
БҚ 7, БҚ 8,
БҚ 9
КҚ 2.1.1 -
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.1 -
КҚ 2.2.11
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Кәсіптік дағдыны алу практикасы.
Өндіріспен, металлургия зауыттарының қазіргі заманғы жабдықтарымен таныстыру. Кәсіпорынның құрамымен танысу, технологиялық жабдықтарға қызмет көрсету амалдарын игеру. Студентті технолог ретінде практикалық жұмысына дайындау.
Жабдықтарды техникалық қызмет көрсету және жөнҒдеуге құжаттарды рәсімдеу, жұмыс орындау үшін жарғыҒны рәсімдеу; жұмыс орнындағы нұсқаулық, жұмыс уақытын жоспарлау және участкенің жұмысын талдау, еңбек ақысын төлеу түрлері, жоспарлы-алдын алу жөндеуді ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- учаскедегі жұмыс күнін жоспарлау;
- жұмыс жүргізуге нарядтарды жабуды;
-жұмыс орнында қызметтік міндеттерін атқару;
- жоспарлы ексерту жөндеулерін ұйымдастыру;
-жұмыс күннің суретін салу, оның өңдеу әдісін.
Дағдылар:
- учаскедегі жұмыс күнін жоспарлауды, атқарушыларға тапсырма беруді, жұмыс орнында нұсқауды өткізу;
учаскедегі жұмыс күнін жоспарлау;
- бір-бірімен байланысты инженерлік-техникалық қызметкерлермен өзара қатынасы;
- жоспарлы тексерту жөндеулерін ұйымдастыруды;
-учаскедегі жұмысшылар ұжымын басқару.
БҚ1, БҚ2, БҚ3, БҚ4, БҚ5, БҚ 6,
БҚ 7, БҚ 8,
БҚ 9
КҚ 2.1.1-
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.1 -
КҚ 2.2.11
КП 02
Кәсіптік дағдыларды алу мен бекіту бойынша практика.
Жалпы-кәсіптік және арнайы пәндерін оқып білу кезінде студенттердің теориялық және практикалық білімдерін бекіту. Технологиялық үрдістердің негіздерін оқып білу; металл өнімдерін жасаудың маршруттық технологиясын, конструкторық-технологиялық құжаттамаларды жасау; цех жұмысшылары орындайтын жұмыстарға қатысу.
Іскерліктер:
-материалдық жабдықтар мен құрылғыларды тиімді пайдалану;
-технологиялық үдерістердің белгіленген режимін сақтау,
- жабдық жұмысындағы қарапайым бұзылуларды қалпына келтіру.
Дағдылар:
-өрт қауіпсіздігі мен өндірістік санитария, қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау ережелері мен қағидаларын сақтау бойынша өндірістегі жұмысқа бақылау жүргізу;
-технологиялық жабдықтардың негізгі түрлерінде өз бетімен жұмыс істей білу.
БҚ1, БҚ2, БҚ3, БҚ4, БҚ5, БҚ 6,
БҚ 7, БҚ 8,
БҚ 9
КҚ 2.1.1-
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.1 -
КҚ 2.2.11
КП 03
Диплом алдындағы практика.
Дипломдық жобаны (жұмысты) орындауға қажетті құжаттамалар мен материалдарды жинау. Қауіпсіздік техникасы және экология талаптары мен нормалары.
Іскерліктер:
- сызбалық құжаттарды оқу;
- технологиялық нұсқаулық талаптарын орындау;
Дағдылар:
- жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы талаптарын орындау;
-белгіленген стандартты талаптарға сай құжаттарды рәсімдеу.
БҚ1, БҚ2, БҚ3, БҚ4, БҚ5, БҚ 6,
БҚ 7, БҚ 8,
БҚ 9
КҚ 2.1.1-
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.1 -
КҚ 2.2.11
Ескерту:
1 кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
Өзінің болашақ мамандығының мәні мен мағынасын ұғынуы және оған деген қызығушылық танытуы қажет.
Жетекші көмегімен мақсатында қол жеткізу үшін өз қызметін ұйымдастыруы қажет.
Жұмыстағы жағдайды талдау, күнделікті және қорытынды бақылауды жүзеге асыру, өз қызметіне түзетулер енгізу және баға беру, өз жұмысының нәтижесіне жауапкершілікпен қарау
Кәсіптік жұмысты нәтижелі орындау үшін қажетті мәліметтерді іздеу
Кәсіптік қызмет барысында ақпараттық – коммуникациялық технологияны қолдану.
Командамен бірге жұмыс істеу, басшылықпен және әріптестермен жақсы қарым-қатынаста болу.
Жұмыс орнында еңбек қорғау және өндірістік қауіпсіздік талаптарын ескерудің мәнін түсіну.
Кәсіптік қызметте инновациялық технологияны қолдану.
Өмір бойы машықтары мен Білімдер:н жаңартып отыру.
2 кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілігі
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Жоғары деңгей

ПК 2.2.1
ПК 2.2.2.
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.2.9
ПК 2.2.10
ПК 2.2.11
ПО ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 00
Производственное обучение
ПО.01
Практика в учебно-практических мастерских
Ознакомление с видами слесарных работ, вспомогательными инструментами; контрольно-измерительными приборами. Изучение технического обслуживания оборудования, технологии ремонта, испытания и приемки оборудования. Слесарно-сборочные работы. Требования безопасности труда, соблюдение порядка и культуры труда, бережного отношения к оборудованию и материалам.
Умения:
- эффективно использовать оборудование и материальные средства;
- устранять простейшие неполадки в работе оборудования
Навыки:
- самостоятельной работы на основных видах технологического оборудования;
- соблюдения требований техники безопасности при слесарно-станочных работах.
БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК 6, БК 7, БК 8, БК 9
ПК 2.1.1 -
ПК 2.1.10
ПК 2.2.1
-
ПК 2.2.11
ПП 00
Профессиональная практика
ПП.01
Практика по приобретению профессиональных навыков
Ознакомление с производством, современным оборудованием металлургических заводов. Ознакомление со структурой предприятия, овладение приемами обслуживания технологического оборудования. Подготовка студента к практической работе в качестве технолога. Практика по приобретению профессиональных навыков: Ознакомление с производством, современным оборудованием металлургических заводов. Ознакомление со структурой предприятия, овладение приемами обслуживания технологического оборудования. Подготовка студента к практической работе в качестве технолога.
Оформление документации на техническое обслуживание и ремонт оборудования, оформление распоряжения на производство работ; инструктаж на рабочем месте, планирование рабочего дня и анализ работы участка, виды оплаты труда, организация планово-предупредительного ремонта.
Умения:
- планировать рабочий день на участке;
- выполнять должностные обязанности на рабочем месте;
- организовывать планово- предупредительные ремонты
Навыки:
- планирования рабочего дня на участке, выдачи заданий исполнителям, инструктажа на рабочем месте;
- взаимоотношений со смежным инженерно-техническим персоналом;
- организации планово-предупредительного ремонта
БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК 6, БК 7, БК 8,
БК 9
ПК 2.1.1
ПК 2.1.10
ПК 2.2.1 -
ПК 2.2.11
ПП.02
Практика по приобретению и закреплению профессиональных навыков
Закрепление теоретических и практических знаний, полученных учащимися при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин Изучение особенностей технологических процессов, составление маршрутной технологии изготовления металлопродукции, конструкторскотехнологической документации, участие в работах, выполняемых работниками цеха.
Умения:
- осуществлять эффективное использование оборудования и материальных средств;
- поддерживать установленный режим технологических процессов;
- устранять простейшие неполадки в работе оборудования.
Навыки:
- осуществления контроля над производством работ с соблюдением действующих положений и правил по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии и противопожарной защите;
- самостоятельной работы на основных видах технологического оборудования.
БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК 6, БК 7,БК 8,
БК 9
ПК 2.1.1
ПК 2.1.10
ПК 2.2.1 -
ПК 2.2.11
ПП.03
Преддипломная практика
Сбор необходимых материалов и документации для выполнения дипломной работы (сдачи итоговой аттестации). Нормы и требования техники безопасности и экологичности.
Умения:
- читать чертежную документацию;
- следовать требованиям технологических инструкций
Навыки:
- выполнения требований техники безопасности на рабочем месте;
- оформления документации в соответствии с установленными стандартизированными требованиями.
БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК 6, БК 7,БК 8
БК 9
ПК 2.1.1
ПК 2.1.10
ПК 2.2.1 -
ПК 2.2.11
Примечание: Таблица 1 - Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес.
Организовывать собственную деятельность, исходя из цели и способов ее достижения, определенных руководителем.
Анализировать рабочую ситуацию, осуществлять текущий и итоговый контроль, оценку и коррекцию собственной деятельности, нести ответственность за результат своей работы.
Осуществлять поиск информации, необходимой для эффективного выполнения профессиональной задачи.
Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
Работать в команде, эффективно общаться с коллегами, руководством.
Понимать значимость соблюдения требований охраны труда и производственной безопасности на рабочем месте.
Использовать инновационные технологии в профессиональной деятельности.
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни.
Таблица 2 - Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень

2.1. 100501 2 – Болатты пештен тыс өңдеу қондырғысының шебері*
КҚ 2.1.1. Болат өндіру үшін қажет материалдарды және технологиялық құрылғыларды дайындау;
КҚ 2.1.2 Қажетті қышқылсыздандырулардағы және легірлеу қоспалардағы берілген көміртегінің санын, температураның және металлдың көлемін анықтау;
КҚ 2.1.3. Болатты пештен тыс өңдеу үрдісін жүргізу бойынша технологиялық операцияларды орындау
КҚ 2.1.4. Металлды берілген химиялық құрамына дейің қышқылсыздандыру және легірлеу;
КҚ 2.1.5. Металлдағы көміртегінің құрамын тұрақталған шекке дейін жеткізу;
КҚ 2.1.6. Құрылғының жабдықтарын және вакуум-камераның отқа төзімді қалану жағдайын бақылау.
КҚ 2.1.7. Құрылғының жабдықтарын жинау мен жөндеуге қатысу.
КҚ 2.1.8 Болат өндіру үрдісінде БӨҚ көрсеткіштерінің есебін жүргізу;
КҚ 2.1.9. Техникалық, технологиялық және нормативтік құжаттарды жүргізу.
КҚ 2.1.10. Қоршаған ортаны қорғау және өңдірістік қауіпсіздікті, еңбек қорғау бойынша нормативтік актілерді орындау.
2.2. 100502 2 – Болатты пештен тыс өңдеу қондырғысының шеберінің көмекшісі*
КҚ 2.2.1. Болат өндіретін технологиялық жабдықтарды және агрегаттардың механизмдерін басқару;
КҚ 2.2.2. Вакуум камера арқылы шөмішті орнату.
КҚ 2.2.3.Металдың температурасын және шлак қабатының қалыңдығын өлшеу.
КҚ 2.2.4. Металл және шлактың сынамасын алу;
КҚ 2.2.5. Бункерлерге қышқылсыздандырғыштардың және легірлеу қоспаларын кептіру, еңгізу және дайындау.
КҚ 2.2.6. Камераның тербеліс механизмдерімен, ваккум-тығындарымен вакуумдау үрдісін басқару.
КҚ 2.2.7. Патрубокқа кететін шлакбөлгіштің орнатылуы және дайындауы.
КҚ 2.2.8. Вакуум камераның отқа төзімді қаламасын және оның жабдықтарын жөндеуге қатысу.
КҚ 2.2.9. Қызмет көрсететін жабдықтарды алдын ала қарау және ағымдағы жөндеулерді жүргізу;
КҚ 2.2.10. Техникалық, технологиялық және нормативтік құжаттарды жүргізу.
КҚ 2.2.11. Құрылғының жабдықтарын жөндеу, еңбек қорғау бойынша нормативтік актілерді орындау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына
195-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 100000 – Металлургия және машина жасау
Мамандығы:                   1007000 - Отқа төзімді заттар өндірісі
Біліктілігі:                 100701 2 – Отқа төзімді металдарды
пештен түсіруші*
100702 2- Термиялық пештер тиеушісі*
100703 2 - Пештердегі балқытушы*
100704 2 – Пештерге және тоннельді
вагондарға отырғызушы*
100705 2 – Отқа төзімді материалдарды
қалыптаушы*
100706 2 – Араластырушыларда масса
құраушы*

2.1. 100501 2 – Сталевар установки внепечной обработки стали*
ПК 2.1.1. Осуществлять подготовку материалов и технологического инструмента, необходимых для производства стали.
ПК 2.1.2. Выполнять расчет необходимого количества раскислителей и легирующих добавок по данным содержания углерода, температуры и веса металла.
ПК 2.1.3. Выполнять технологические операции по ведению процессов внепечной обработки стали.
ПК 2.1.4. Проводить раскисление и легирование металла до заданного химического состава.
ПК 2.1.5. Доводить содержание углерода в металле до установленного предела.
ПК 2.1.6. Наблюдать за исправным состоянием огнеупорной кладки вакуум-камеры и оборудованием установки.
ПК 2.1.7. Участвовать в наладке оборудования и ремонте оборудования установки.
ПК 2.1.8. Вести учет показаний КИП в процессе производства стали.
ПК 2.1.9. Вести техническую, технологическую и нормативную документацию.
ПК 2.1.10. Выполнять требования нормативных актов по охране труда, промышленной безопасности и защите окружающей среды.
2.2. 100502 2 – Подручный сталевара установки внепечной обработки стали*
ПК 2.2.1. Управлять технологическим оборудованием и механизмами агрегатов по производству стали.
ПК 2.2.2. Осуществлять установку ковша под вакуум-камеру.
ПК 2.2.3. Замерять толщины слоя шлака и температуры металла.
ПК 2.2.4. Осуществлять отбор проб металла и шлака.
ПК 2.2.5. Выполнять подготовку, просушку и загрузку раскислителей, легирующих добавок в бункера.
ПК 2.2.6. Управлять в процессе вакуумирования стали механизмами качания камеры, вакуум-затворами.
ПК 2.2.7. Осуществлять удаление наростов и настылей с горячего патрубка и замена последних.
ПК 2.2.8. Участие в ремонте огнеупорной кладки вакуум-камеры и ее оборудования.
ПК 2.2.9. Осуществлять профилактические осмотры и текущие ремонты обслуживаемого оборудования.
ПК 2.2.10. Вести техническую, технологическую и нормативную документацию.
ПК 2.2.11. Выполнять требования нормативных актов по охране труда, промышленной безопасности и защите окружающей среды.
Приложение 195
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г.
№ 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1000000 - Металлургия и машиностроение
Специальность:     1007000 - Производство огнеупоров
Квалификации:      100701 2 - Выгрузчик огнеупорных материалов из печи*
100702 2- Загрузчик термических печей*
100703 2 - Обжигальщик на печах*
100704 2 - Садчик в печи и на тоннельные вагоны*
100705 2 - Формовщик огнеупорных изделий*
100706 2 - Составитель массы на мешалках*

КҚ 2.8.8.
КҚ 2.8.9.
ЖКП 03
Электротехника.
Тұрақты тоқ тізбегі. Бірфазалы синусоидты тұрақты тоқ тізбегі. Үшфазалы тізбектер. Ауыспалы процесстер. Сызықты емес ауыспалы тоқ тізбектері. Магнит тізбектері. Айнымалы тоқ тізбегіндегі магнит өткізгіштігі бар катушка. Трансформаторлар. Электрлі және электрлі емес өлшем бірліктерді өлшеу. Тұрақты токтың электр машиналары. Асинхронды машиналары. Синхронды машиналары. Басқару аппаратурасы Электржетегінің негіздері. Жартылайөткізгішті құрылғылар: диодтар, транзисторлар, тиристорлар. Күшейткіштер. Түзеткіштер. Сандық техниканың негізі.
Білімдер:
- электр және магнит өрісінің қасиеттері және заңдары, электр және магнит тізбегінің есептеу әдістері, электрмагнитті индукциясының физикалық процесстері, ауспалы тоқ электр тізбегіжәне оларды есептеу әдістері;
- жартылай өткізгіштердің жұмыс істеу әдісі, сипаттамалары және параметрлері;
- аналогты және цифрлі электронды сұлбалардың жмысы және құру принципі;
Іскерліктер:
- тұрақты және ауыспалы тоқ тізбектерін есептеу,
- электронды құрылғылардың қарапайым сызбаларын түсіну мен оқу,
- электронөлшегіш аспапты және құрылғыны пайдалану.
БҚ4
БҚ7
БҚ9
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.9
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.10
КҚ 2.5.8
КҚ 2.6.8
КҚ 2.7.9
КҚ 2.8.9.
ЖКП 04
Стандарттау және метрология негіздері.
Метрология: негізгі түсініктер, ұйымдастық, ғылыми және әдістемелік негіздер. Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің құқықтық негіздері. Өлшеу мәселелерінің көптүрлігі; өлшеу түрлері бойынша өлшеу классификациясы, өлшеу және бақылаудың әдістері; өлшеу және бақылау құралдары;өлшеу құралдарында есептеу техникасын қолдану. Қазіргі кездегі метрологияға қойылатын талаптар. Өнім, қызмет көрсету және өндіріс сапасын жоғарылатуда метрология рөлі. Тегіс цилиндрлік және конустық, бұрандалы, шпонкалы және шлицті қосылыстар, тісті және червякты берілістерді бақылау әдістері мен құралдары. Беттердің пішіні мен орналасу ауытқулары және оларды бақылау. Стандарттау жүйелері
Білімдер:
- метрологияның негізгі мәліметі;
- стандарттың негізгі түсініктері;
- жіберу және отырғызу туралы негізгі түсініктер;
- пішіннің дәлдігі, беттінің үстіндегі кедір-бұдырлық орналасуы;
- әртүрлі бөлшектерді біріктіру әдіп;
- дәлдіктің функционалды анализі;
- өлшемді техникалық құралдың түрлері, тағайындалу және принциптік әсер;
Іскерліктер:
- өлшемдерді, ауытқу және бөлшектің әдібін және олардың біріктіруін анықтау;
- шекті саңылауды және қосылған жерді керуді анықтау;
- техникалық өлшемді құралдарды қолдану.
БҚ4
БҚ7
БҚ9
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.8 КҚ 2.3.9
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.10

ПК 2.8.8.
ПК 2.8.9.
ОПД.03
Электротехника.
Электрические цепи постоянного тока. Однофазные электрические цепи синусоидального тока. Трехфазные цепи. Электрические цепи несинусоидального тока. Переходные процессы. Нелинейные электрические цепи. Магнитные цепи. Катушка с магнитопроводами в цепи переменного тока. Измерения электрических и неэлектрических величин. Трансформаторы. Электрические машины постоянного тока. Асинхронные машины. Синхронные машины. Аппаратура управления и защиты электрических установок. Основы электропривода и электроснабжения. Полупроводниковые приборы: диоды, транзисторы, тиристоры. Усилители. Выпрямители. Основы цифровой техники.
Знания:
- свойств и законов электрического и магнитного полей, методов расчета электрических и магнитных цепей, физических процессов электромагнитной индукции, электрические цепи переменного тока и методы их расчета;
- принципа действия полупроводниковых приборов, их характеристики и параметры;
- принципов построения и работы аналоговых и цифровых электронных схем.
Умения:
- производить расчеты электрических цепей постоянного и переменного тока;
- понимать и читать простые схемы электронных устройств;
- эксплуатировать электронные приборы и устройства.
БК4
БК7
БК9
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.2.8
ПК 2.3.9
ПК 2.4.1
ПК 2.4.10ПК 2.5.8
ПК 2.6.8
ПК 2.7.9
ПК 2.8.9.
ОПД.04
Основы стандартизации и метрологии.
Метрология: основные понятия, организационные, научные и методические основы. Правовые основы обеспечения единства измерений. Многообразие измерительных задач; классификация измерений по видам измерений, методы измерений и контроля; средства измерений и контроля; применение вычислительной техники в средствах измерений.
Требования современной метрологии. Роль метрологии в повышении качества продукции, услуг и производства. Методы и средства контроля гладких цилиндрических и конических, резьбовых, шпоночных и шлицевых соединений, зубчатых и червячных передач. Отклонение формы и расположения поверхностей и их контроль. Системы стандартизации.
Знания:
- основных сведений метрологии;
- основных понятий стандартизации;
- основных понятий о допусках и посадках;
- точности формы, расположения шероховатости поверхностей;
- допусков на различные соединения деталей;
- типов, назначения и принципа действия технических средств измерений;
Умения:
- определять размеры, отклонения и допуски деталей и их соединений;
- определять предельные зазоры и натяги соединений;
- пользоваться техническими измерительными средствами.
БК4
БК7
БК9
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.2.8
ПК 2.3.9
ПК 2.4.1
ПК 2.4.10

КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.1
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.6
КҚ 2.8.3
КҚ 2.8.4
КҚ 2.8.5
АП 02
Отқа төзімді материалдардың физика-химиялық негіздері.
Отқа төзімді өнімдердің түрлері және олардың физика-химиялық қасиеттері (кремнийлі, алюмосиликатты, магнезитті, доломитті, хромитті және т.б.). Модификация түрлері, полиморфты айналу (пролиморфизм заңы, полиморфты айналу түрлері), тотықсыздандырғыштардағы және түрлі қосылыстардағы және түрлі қосылыстардағы полиморфты өзгерулер. Отқа төзімді заттар күйінің диаграммасы; жалпы түсініктер және анықтамалар (жүйе, фаза, компоненттері, еркіндік дәрежелері, қайтымды үдерістер және тепе-теңдік; балқыту,кристалдану және т.б.).
Білімдер:
- Отқа төзімділер қасиеттерінің физика-химиялық сипаттамалары;
- Отқа төзімділерге полиморфты айналу;
- Отқа төзімді материалдарды өндіру технологиясының физико-химиялық негіздері;
Іскерліктер:
-Отқа төзімді материалдардың физика-химиялық анализі және оның нәтижесін бағалау;
- Шикізатты және отқа төзімділер өндірісі өнімдерін химиялық, физика-химиялық талдау әдістерін қолдану;
БҚ 1-
БҚ 9
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.1
КҚ 2.7.1
КҚ2.81
АП.03
Отқа төзімді заттар өндірісінің теориясы мен технологиясы.
Әртүрлі отқа төзімді бұйымдарды өндірудің технолгиялық ерекше-ліктері (шамотты, династы, магнезиялық, доломиттік және т.б. отқа төзімділер, отқа төзімді материалдар).Байланыстырушыларды әзірлеу, массаларды араластыру және жартылай құрғату әдісімен таптау, массаларды араластыру және бұйымдарды пластикалық әдіс бойынша баспалау, өнімдерді кептіру және күйдіру. Ақау, оның себептері, жою жолдары. Алынған отқа төзімділердің құрамы мен қасиеттері, негізгі жабдықтың сипаттамалары.
Білімдер:
-Әртүрлі отқа төзімді материалдар- ды өндіру технологиясының ерекшеліктерін;
- Әртүрлі отқа төзімді материалдарды өндіру технологиясының физика- химиялық негіздері;
- Шикі материалдардың физика-химиялық және механикалық қаси- еттеріне байланысты баспалаудың түрлі әдістерін қолдану;
Іскерліктер:
- шикізаттық материалдардың механикалық және физика-химиялық қасиеттеріне байланысты баспалаудың түрлі тәсілдерін таңдау;
-күйдіру үрдісін жүргізудің технологиялық параметрлерін анықтау;
- отқа төзімді заттардың беріктік сипаттамасын анықтау.
БҚ 1-
БҚ 9
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.6
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.3
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.3
КҚ 2.8.1
АП 04
Металлургиялық пештер мен отқа төзімді заттар.
Металлургиялық қайта өңдеу агрегаттарының жұмыс істеу пинципі және құрылымы. Домна пеші (металл қабылдағыш, распар және т.б.).Агломерациялық фабрика және түйіршіктер жасау фабрикасы пештері. Болат балқыту агрегаттарындағы отқа төзімділер футеровкасының құрамы, пештен тыс вакуумдау және әзірлемені үздіксіз құю.
Білімдер:
- Қара металлургия пештері жұмысының технологиялық ерекшеліктері;
- металлургияның түрлі салаларында қолданылатын отқа төзімді заттардың физика-химиялық қасиеттері мен құрамы.
Іскерліктер:
- агрегаттардың құрылымдық ерекшеліктеріне қарай, металлур- гиялық пештерге арналған отқа төзімді заттарды таңдау;
- металлургиялық агрегаттардың техника-экономикалық көрсеткіштерін есептеу;
БҚ 1-
БҚ 9

ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.4
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПК 2.7.6
ПК 2.8.3
ПК 2.8.4
ПК 2.8.5
СД 0.2
Физико-химические основы огнеупорных материалов.
Типы огнеупорных изделий и их физико-химические свойства (кремнеземистые, алюмосиликатные, магнезитовые, доломитовые, хромитовые и т.д.). Свойства модификаций, полиморфные превращения (законы полиморфизма, типы полиморфных превращений); Полиморфные превращения в окислах и различных соединениях. Диаграммы состояния огнеупорных веществ; Общие понятия, законы и определения (система, фаза, компоненты, степени свободы; обратимые процессы и равновесие; плавление и кристаллизация и т.д.)
Знания:
- физико-химических характеристик свойств огнеупоров;
- полиморфных превращений в огнеупорных материалах;
- физико-химических основ технологии производства огнеупорных изделий.
Умения:
- проводить физико-химический анализ огнеупорных материалов и оценивать его результаты;
- использовать химические, физико-химические методы анализа сырья и продуктов огнеупорного производства.
БК1 - 9
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.2
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПК 2.8.1
СД 0.3
Теория и технология производства огнеупоров
Технологические особенности производства различных огнеупорных изделий (шамотные, динасовые, магнезиальные, доломитовые и т.д. огнеупоры, огнеупорные растворы, массы и покрытия). Подготовка связующих, смешение масс и прессование по полусухому способу, смешение масс и прессование изделий по пластичному способу, сушка и обжиг изделий. Брак, его причины, пути устранения. Состав и свойства полученных огнеупоров. Характеристика основного оборудования.
Знания:
- особенностей технологии производства различных огнеупорных материалов;
- физико-химических основ технологии производства различных огнеупорных материалов;
- свойств и областей применения получаемых огнеупоров.
Умения:
- подбирать различные способы прессования в зависимости от физико-химических и механических свойств сырых материалов;
- определять технологические параметры проведения процесса обжига, в зависимости от типа огнеупоров;
- определять прочностные характеристики огнеупоров.
БК1 - 9
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.5
ПК 2.3.2
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ПК 2.4.4
ПК 2.4.5
ПК 2.4.6
ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.6.1 ПК 2.6.3
ПК 2.7.1
ПК 2.7.3
ПК 2.8.1
СД 0.4
Металлургические печи и огнеупоры
Устройство и принцип работы агрегатов различных металлургических переделов.
Доменная печь (огнеупоры для кладки лещади, металлоприемника, заплечиков, распара и т.д.) Агломерационная фабрика и фабрика производства окатышей. Коксовые печи. Состав огнеупорной футеровки сталеплавильных агрегатов, внепечного вакуумирования и непрерывного литья заготовок
Знания:
- технологических особенностей работы печей черной металлургии;
- состава и физико-химических свойств огнеупоров, применяемых в различных областях металлургии.
Умения:
- подбирать огнеупоры для металлургических печей в зависимости от конструкционных особенностей агрегатов и характера протекаемых в них процессов;
- рассчитывать технико-экономические показатели работы металлургических агрегатов.
БК1 - 9

КҚ 2.7.1-
КҚ 2.7.11
АП 07
Өндірістік пештерді футерлеу мен қалау технологиясы.
Қалау түрлері бойынша жалпы мәлімет. Өндірістік пештерді қалау кезінде қолданылатын материалдардың сипаттамасы. Өндірістік пештерді футерлеу мен қалау жөніндегі нұсқаулық.
Білімдер:
- отқа төзімді заттардың негізгі түрлері;
- құрылыстық және отқа төзімді сылақтарды дайындау тәсілдері;
- отқа төзімді заттардың физика-техникалық қасиеттері;
- пештерді футерлеу зонасының құрылымы.
Іскерліктер:
- футерлеуді қалауға арналған кірпіштер санын анықтау;;
- отқа төзімді қалау түрлерінің барлығын орындау.
БҚ 1-
БҚ 9
КҚ 2.8.1-
КҚ 2.8.10
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Оқу-практикалық шеберханадағы кәсіптік практика.
Слесарлық жұмыс түрлерімен, көмекші құралдармен, бақылаушы-өлшеуіш құралдармен таныстыру. Жабдықтың техникалық қызмет көрсетуі, жөндеу технологиялары, жабдықты сынау мен қабылдауды үйрену. Слесарлық-жинау жұмыстары. Еңбек қауіпсіздігі талаптарын, еңбек мәдениеті мен тәртібін сақтау, жабдықтар мен материалдарға ұқыптылық.
Іскерліктер:
- материалдық жабдықтар мен құрылғыларды тиімді пайдалану;
- жабдық жұмысындағы қарапайым бұзылуларды қалпына келтіру;
Дағдылар:
-технологиялық жабдықтардың негізгі түрлерінде өз бетімен жұмыс істеу;
- слесарьлық-станоктық жұмыстарда қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтау.
БҚ 1-
БҚ 9
КҚ 2.1.1-
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.1-
КҚ 2.2.10
КҚ 2.3.1-
КҚ 2.3.10
КҚ 2.4.1-
КҚ 2.4.10
КҚ 2.5.1 -
КҚ 2.5.10
КҚ 2.6.1-
КҚ 2.6.11
КҚ 2.7.1-
КҚ 2.7.11
КҚ 2.8.1-
КҚ 2.8.11
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Кәсіптік дағдыны алу практикасы. Өндіріспен, металлургия зауыттарының қазіргі заманғы жабдықтарымен таныстыру. Кәсіпорынның құрамымен танысу, техноҒлогиялық жабдықҒтарға қызмет көрсету амалдарын игеру. СтудентҒті технолог ретінде тәжірибелік жұмысҒына дайындау.
Жабдықтарды техникалық қызмет көрсету және жөнҒдеуге құжаттарды рәсімдеу, жұмыс орындау үшін жарғыҒны рәсімдеу; жұмыс орнындағы нұсқаулық, жұмыс уақытын жоспарлау және участкенің жұмысын талдау, еңбек ақысын төлеу түрлері, жоспарлы-алдын алу жөндеуді ұйымҒдасҒтыру.
Іскерліктер:
- учаскедегі жұмыс күнін жоспарлау;
- жұмыс жүргізуге нарядтарды жабуды;
-жұмыс орнында қызметтік міндеттерін атқару;
- жоспарлы ексерту жөндеулерін ұйымдастыру;
-жұмыс күннің суретін салу, оның өңдеу әдісін.
Дағдылар:
- учаскедегі жұмыс күнін жоспарлауды, атқарушыларға тапсырма беруді, жұмыс орнында нұсқауды өткізу;
учаскедегі жұмыс күнін жоспарлау;
- бір-бірімен байланысты инженерлік-техникалық қызметкерлермен өзара қатынасы;
- жоспарлы ексерту жөндеулерін ұйымдастыруды:
-учаскедегі жұмысшылар ұжымын басқару.
КП 02
Кәсіптік дағдыларды алу мен бекіту бойынша практика.
Жалпы-кәсіптік және арнайы пәндерін оқып білу кезінде студентҒтердің теориялық және тәжірибелік білімдерін бекіту. Технологиялық үрдістердің негіздерін оқып білу; металл өнімҒдерін жасаудың маршрутҒтық технологиясын, конструкторық-техноҒлогиялық құжаттамаларды жасау; цех жұмысшылары орындайтын жұмыстарға қатысу.
Іскерліктер:
-материалдық жабдықтар мен құрылғыларды тиімді пайдалану;
-технологиялық үдерістердің белгіленген режимін сақтау,
- жабдық жұмысындағы қарапайым бұзылуларды қалпына келтіру;
Дағдылар:
-өрт қауіпсіздігі мен өндірістік санитария, қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау ережелері мен қағидаларын сақтау бойынша өндірістегі жұмысқа бақылау жүргізу;
-технологиялық жабдықтардың негізгі түрлерінде өз бетімен жұмыс істей білу
КП 03
Диплом алдындағы практика.
Дипломдық жобаны (жұмысты) орындауға қажетті құжаттамалар мен материалдарды жинау. Қауіпсіздік техникасы және экология талаптары мен нормалары.
Іскерліктер:
- сызбалық құжаттарды оқу;
- технологиялық нұсқаулық талаптарын орындау;
Дағдылар:
- жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы талаптарын орындау;
-белгіленген стандартты талаптарға сай құжаттарды рәсімдеу.
Ескерту:
1 кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
Өзінің болашақ мамандығының мәні мен мағынасын ұғынуы және оған деген қызығушылық танытуы қажет.
Жетекші көмегімен мақсатына қол жеткізу үшін өз қызметін ұйымдастыруы қажет.
Жұмыстағы жағдайды талдау, күнделікті және қорытынды бақылауды жүзеге асыру, өз қызметіне түзетулер енгізу және баға беру, өз жұмысының нәтижесіне жауапкершілікпен қарау.
Кәсіптік жұмысты нәтижелі орындау үшін қажеті мәліметтерді іздеу.
Кәсіптік қызмет барысында ақпараттық – коммуникациялық технологияны қолдану.
Топпен бірге жұмыс істеу, басшылықпен және әріптестермен жақсы қарым-қатынаста болу.
Жұмыс орнында еңбек қорғау және өндірістік қауіпсіздік талаптарын ескерудің мәнін түсіну.
Кәсіптік қызметте инновациялық технологияны қолдану.
Өмір бойы машықтары мен білімдерін жаңартып отыру.
2 кесте Кәсіптік құзіреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
2. Жоғары деңгей

ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
ПК 2.7.5
ПК 2.7.6
ПК 2.7.7
ПК 2.7.8
ПК 2.7.9
ПК 2.7.10
ПК 2.7.11
СД 0.07
«Технология кладки и футеровки промышленных печей»
Общие сведения о видах кладки. Характеристики материалов, используемых при кладке промышленных печей. Инструкции
по кладке и футеровке
промышленных печей.
Знания:
- основных видов огнеупоров;
- способов приготовления строительных и огнеупорных растворов;
- физико-технических свойств огнеупорных материалов;
- устройства зон футеровки печей.
Умения:
- определять количество кирпича для кладки футеровки;
- выполнять все виды огнеупорных кладок.
БК1 - 9
ПК 2.8.1
ПК 2.8.2
ПК 2.8.3
ПК 2.8.4
ПК 2.8.5
ПК 2.8.6
ПК 2.8.7
ПК 2.8.8
ПК 2.8.9
ПК 2.8.10
ПК 2.8.11
ПО ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 00
Производственное обучение
ПО.01
Практика в учебно-практических мастерских
Ознакомление с видами слесарных работ, вспомогательными инструментами; контрольно-измерительными приборами. Изучение технического обслуживания оборудования, технологии ремонта, испытания и приемки оборудования. Слесарно-сборочные работы. Требования безопасности труда, соблюдение порядка и культуры труда, бережного отношения к оборудованию и материалам.
Умения:
- эффективно использовать оборудование и материальные средства;
- устранять простейшие неполадки в работе оборудования;
Навыки:
- самостоятельной работы на основных видах технологического оборудования;
- соблюдения требований техники безопасности при слесарно-станочных работах.
БК1 - 9
ПК 2.1.1-
ПК 2.1.10
ПК 2.2.1-
ПК 2.2.10
ПК 2.3.1-
ПК 2.3.10
ПК 2.4.1-
ПК 2.4.10
ПК 2.5.1-
ПК 2.5.10
ПК 2.6.1-
ПК 2.6.11
ПК 2.7.1-
ПК 2.7.11
ПК 2.8.1-
ПК 2.8.11
ПП 00
Профессиональная практика
ПП.01
Практика по приобретению профессиональных навыков:
Ознакомление с производством, современным оборудованием металлургических заводов. Ознакомление со структурой предприятия, овладение приемами обслуживания технологического оборудования. Подготовка студента к практической работе в качестве технолога. Практика по приобретению профессиональных навыков: Ознакомление с производством, современным оборудованием металлургических заводов. Ознакомление со структурой предприятия, овладение приемами обслуживания технологического оборудования. Подготовка студента к практической работе в качестве технолога.
Оформление документации на техническое обслуживание и ремонт оборудования, оформление распоряжения на производство работ; инструктаж на рабочем месте, планирование рабочего дня и анализ работы участка, виды оплаты труда, организация планово-предупредительного ремонта.
Умения:
- планировать рабочий день на участке;
- выполнять должностные обязанности на рабочем месте;
- организовывать планово- предупредительные ремонты;
Навыки:
- планирования рабочего дня на участке, выдачи заданий исполнителям, инструктажа на рабочем месте;
- взаимоотношений со смежным инженерно-техническим персоналом;
- организации планово-предупредительного ремонта;
ПП.02
Практика по приобретению и закреплению профессиональных навыков:
Закрепление теоретических и практических знаний, полученных учащимися при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин  Изучение особенностей технологических процессов, составление маршрутной технологии изготовления металлопродукции, конструкторскотехнологической документации, участие в работах, выполняемых работниками цеха.
Умения:
- осуществлять эффективное использование оборудования и материальных средств;
- поддерживать установленный режим технологических процессов;
- устранять простейшие неполадки в работе оборудования. Навыки:
- осуществления контроля над производством работ с соблюдением действующих положений и правил по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии и противопожарной защите;
- самостоятельной работы на основных видах технологического оборудования.
ПП.03
Преддипломная практика
Сбор необходимых материалов и документации для выполнения дипломной работы (сдачи итоговой аттестации). Нормы и требования техники безопасности и экологичности.
Умения:
- читать чертежную документацию;
- следовать требованиям технологических инструкций;
Навыки:
- выполнения требований техники безопасности на рабочем месте;
- оформления документации в соответствии с установленными стандартизированными требованиями.
Примечание: Таблица 1 - Базовые компетенции
Код
компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес.
Организовывать собственную деятельность, исходя из цели и способов ее достижения, определенных руководителем.
Анализировать рабочую ситуацию, осуществлять текущий и итоговый контроль, оценку и коррекцию собственной деятельности, нести ответственность за результат своей работы.
Осуществлять поиск информации, необходимой для эффективного выполнения профессиональной задачи.
Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
Работать в команде, эффективно общаться с коллегами, руководством.
Понимать значимость соблюдения требований охраны труда и производственной безопасности на рабочем месте.
Использовать инновационные технологии в профессиональной деятельности.
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни.
Таблица 2 - Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень

2.1. 100701 2 Отқа төзімді материалдарды пештен түсіруші*
КҚ 2.1.1. Отқа төзімді материалдарды пештен түсіруге қажетті технологиялық құрал-саймандар мен материалдардың дайындығын жүзеге асыру;
КҚ 2.1.2. Отқа төзімділерді пештен түсірудің технологиялық операцияларын орындауы қажет;
КҚ 2.1.3. Қораптардың жарамдылығын тексеру және оларды майлау;
КҚ 2.1.4. Тиелетін шикізаттың есебін жүргізу;
КҚ 2.1.5. Тоңазытқыш бункеріне ыстық магнезитті қораптарды түсіру;
КҚ 2.1.6. Магнезиттің ірі кесектерін ұсату;
ПК 2.1.7. Шикізатпен толтырылған қораптарды тіркеу, бостарын тірекеуден ажырату;
КҚ 2.1.8. Стропальді жұмыстарды жүргізу.
КҚ 2.1.9. Техникалық, технологиялық және нормативтік құжатты жүргізуі қажет;
КҚ 2.1.10. Еңбекті қорғаудың нормативті актілері бойынша, өнеркәсіптік қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғаудың талаптарын орындауы қажет.
2.2.100702 2 Термиялық пештер тиеушісі*
КҚ 2.2.1. Отқа төзімді материалдарды термиялық пешке салуға қажетті технологиялық құрал-саймандар мен материалдардың дайындығын жүзеге асыру;
КҚ 2.2.2. Термиялық пештерге салу үшін материалдарды пакеттеу бойынша жұмыстар жүргізу;
КҚ 2.2.3. Термиялық пештерге салу бойынша операцияларды жүргізуі қажет.
КҚ 2.2.4. Терможұптарға арналған төсемелерді төсеу және қабырғалары мен табандықты әзірлеу;
КҚ 2.2.5. Пешке тиеу үшін қондырушыларды жинақтау және іріктеу;
КҚ 2.2.6. Термиялық бөлімшеге отқа төзімділерді қабылдау және оларды пешке салу ісін есептеу;
КҚ 2.2.7. Пештің муфельдері мен қалпақшаларын ауыстыру, материалдарды муфельдермен жабу және оларды күйдіріп болған соң түсіру;
КҚ 2.2.8. Жұмыс жабдығын ағымдағы жөндеуден және жабдық жұмысын профилактикалық тексеруін жүзеге асыру;
КҚ 2.2.9. Техникалық, технологиялық және нормативтік құжатты жүргізуі керек;
КҚ 2.2.10. Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғау бойынша нормативтік актілер талаптарын орындауы қажет.
2.3. 100703 2 Пештердегі балқытушы*
КҚ 2.3.1. Күйдіру пештерін жұмысқа дайындау және оларға шикізатты толтыру;
КҚ 2.3.2. Бұйымдарды күйдіру үдерісін жүргізу бойынша технологиялық операцияларды жүзеге асыру;
КҚ 2.3.3. Бұйымдарды күйдіру тәртібі мен кестесін сақтай білу;
КҚ 2.3.4. Бақылау-өлшеу құралдары арқылы пештегі температура мен шыққан газдардың құрамын бақылай білу;
КҚ 2.3.5. Бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштері, зертханалар талдаулары және жылутехникалық бюро талдаулары бойынша күйдіру үдерісін бақылау және реттеу;
КҚ 2.3.6. Пеш агрегатының технологиялық және жылутехникалық тәртібін реттеу;
КҚ 2.3.7. Пеш агрегаттарының футеровкалау және майлау жағдайына бақылау жасау;

2.1. 100701 2 -Выгрузчик огнеупорных материалов из печи*
ПК 2.1.1. Осуществлять подготовку материалов и технологического инструмента, необходимых для выгрузки огнеупорных материалов из печи.
ПК 2.1.2. Выполнять технологические операции по выгрузке огнеупоров из печи.
ПК 2.1.3. Осуществлять наблюдение за исправностью коробов, смазывать их;
ПК 2.1.4. Осуществлять ведение учета загружаемого сырья.
ПК 2.1.5. Осуществлять разгрузку коробов с горячим магнезитом в бункер холодильника.
ПК 2.1.6. Разбивка крупных кусков магнезита.
ПК 2.1.7.Прицепка нагруженных сырьем коробов и отцепка порожних.
ПК 2.1.8. Выполнение стропальных работ;.
ПК 2.1.9. Уметь вести техническую, технологическую и нормативную документацию.
ПК 2.1.10.Выполнять требования нормативных актов по охране труда, промышленной безопасности и защите окружающей среды.
2.2. 100702 2 - Загрузчик термических печей*
ПК 2.2.1. Осуществлять подготовку материалов и технологического инструмента, необходимых для загрузки огнеупорных материалов в термические печи.
ПК 2.2.2. Выполнять отдельных операций по пакетированию материалов для загрузки в термические печи.
ПК 2.2.3. Проводить операции по загрузке термических печей.
ПК 2.2.4. Проводить укладку прокладок для термопар и подготовку стендов и поддонов.
ПК 2.2.5.Осуществлять подбор и комплектование садок для загрузки в печи;
ПК 2.2.6. Осуществлять прием материала в термическое отделение и ведение учета загрузки огнеупоров в печи;
ПК 2.2.7. Осуществлять транспортировку муфелей и колпаков печей, выполнять накрывание материала муфелями и снятие их после отжига;.
ПК 2.2.8. Осуществлять профилактические осмотры и текущие ремонты обслуживаемого оборудования.
ПК 2.2.9. Уметь вести техническую, технологическую и нормативную документацию.
ПК 2.2.10. Выполнять требования нормативных актов по охране труда, промышленной безопасности и защите окружающей среды.
2.3. 100703 2 - Обжигальщик на печах*
ПК 2.3.1. Осуществлять подготовку обжиговых печей к работе и загрузка их полуфабрикатом.
ПК 2.3.2. Осуществлять технологические операции по ведению процесса обжига изделий.
ПК 2.3.3. Соблюдать режим и график обжига изделий.
ПК 2.3.4. Наблюдать за температурой в печи и составом отходящих газов по приборам.
ПК 2.3.5. Контролировать процесс обжига по показаниям контрольно-измерительных приборов, анализам лабораторий и теплотехнических бюро.
ПК 2.3.6. Регулировать технологические и теплотехнические режимы печного агрегата.
ПК 2.3.7. Осуществлять контроль за состоянием футеровки и обмазки печных агрегатов.

КҚ 2.3.8. Күйдіру үдерісімен қамтамасыз ету, техникалық, технологиялық және нормативті құжаттаманы қолдана білу;
КҚ 2.3.9. Күйдіру үдерісін жүргізуге арналған технологиялық жабдық көмегімен техникалық қызмет көрсету және жүзеге асыру;
КҚ 2.3.10. Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік және қоршан ортаны қорғау бойынша нормативті актілердің талаптарын орындау.
2.4. 100704 2 Пештерге және тоннельді вагондарға салушы*
КҚ 2.4.1. Қолданылатын жабдық бойынша техникалық қызмет көрсету және жүзеге асыру;
КҚ 2.4.2. Технологиялық кестеге сәйкес, әзірленетін бұйым түріне қарай, қондыруға арналған бұйымды төгу, қаптау және қайта қаттау ісін жүзеге асыру.
КҚ 2.4.3. Сыртқы түріне қарап шикізаттың сапасын анықтау, ақауын іріктеу;
КҚ 2.4.4. Технологиялық кестеге және нұсқаларға сәйкес отқа төзімді материалдардың түрлі бұйымдарын туннельді вагондар мен пештерге салу операциясын орындау;
КҚ 2.4.5. Периодты сақиналы пеш камераларын, пештердің газкамераларын, туннельді пештердің вагондарын салу операциясына дайындау;
КҚ 2.4.6. Материалдар мен бұйымдарды әкелу және тиеу, камералар аумағын дұрыс пайдаланып біртекті күю тәртібі бойынша салу.
КҚ 2.4.7. Салу манипуляторын басқару;
КҚ 2.4.8. Жұмыс барысында технологиялық құжатты қолдану;
КҚ 2.4.9. Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғау бойынша нормативтік актілердің талаптарын орындау;
КҚ 2.4.10. Жұмыс жабдығының ақауларын анықтау және жою.
2.5. 100705 2 Отқа төзімділерді қалыптаушы*
КҚ 2.5.1. Түрлі әдіспен түрлі конфигурациялы бұйымдарды қалыптауды жүзеге асыру;
КҚ 2.5.2. Отқа төзімді материалдарды қалыптау үдерісін бақылау;
КҚ 2.5.3. Қалыпталған бұйымдарды Осуществлять оправку сформованных изделий;
КҚ 2.5.4. Қалыпталған бұйымдарды маркерлеу;
КҚ 2.5.5. Қалыпталған бұйымдарды кептіргіштерге орналастыруды жүзеге асыру;
КҚ 2.5.6. Қалыптарды жинау, құрастыру және маулай білу;
КҚ 2.5.7. Бақылау – өлшеу құралдарын техникалық тасымалдау ережелерін білу;
КҚ 2.5.8. Қолданылатын құрал-саймандар мен жабдықты жөндеу және техникалық қызмет көрсету, жұмысқа дайындалу;
КҚ 2.5.9. Техникалық, технологиялық және нормативтік құжатты жүргізе білу;
КҚ 2.5.10. Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғау бойынша нормативтік актілердің талаптарын орындау.
2.6. 100706 2 Араластырғыштарда масса құраушы*
КҚ 2.6.1. Отқа төзімді материалдарды өндіруге арналған шихтаны құрау және шихтаның жоғарғы ылғалдығын анықтай алуы қажет.
КҚ 2.6.2. Талап етілген сапада эмульсиялар дайындау;

ПК 2.3.8. Уметь пользоваться технической, технологической и нормативной документацией, обеспечивающей процесс обжига.
ПК 2.3.9. Осуществлять подготовку и техническое обслуживание технологического оборудования, необходимого для ведения процесса обжига.
ПК 2.3.10. Выполнять требования нормативных актов по охране труда, промышленной безопасности и защите окружающей среды.
2.4. 100704 2 - Садчик в печи и на тоннельные вагоны*
ПК 2.4.1. Осуществлять подготовку и техническое обслуживание используемого оборудования.
ПК 2.4.2. Уметь осуществлять укладку, пересыпку и перекладку изделий для садки в зависимости от вида изготавливаемых изделий и в соответствии с технологической схемой.
ПК 2.4.3. Определять качество сырца по внешним признакам, отсортировывать брак.
ПК 2.4.4. Выполнять операции по садке в печи и на туннельные вагоны различных изделий из огнеупорных материало. в соответствии с технологическими схемами и инструкциями;
ПК 2.4.5. Подготовка для садки камер периодических кольцевых, газокамер печей, вагонов туннельной печи.
ПК 2.4.6. Подвозка или подноска материалов и изделий, садка их в порядке, обеспечивающем равномерный обжиг, с наилучшим использованием объема камер.
ПК 2.4.7. Управлять садочным манипулятором;
ПК 2.4.8. Использовать в работе технологическую документацию.
ПК 2.4.9. Выполнять требования нормативных актов по охране труда, промышленной безопасности и защите окружающей среды.
ПК 2.4.10. Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
2.5. 100705 2 - Формовщик огнеупорных изделий*
ПК 2.5.1. Осуществлять операции по формовке изделий разной конфигурации различными способами.
ПК 2.5.2. Контролировать процесс формовки огнеупорных материалов.
ПК 2.5.3. Осуществлять оправку сформованных изделий;
ПК 2.5.4. Осуществлять маркировку сформованных изделий;
ПК 2.5.5. Проводить транспортировку сформованных изделий в сушила;
ПК 2.5.6. Производить сборку, разборку и смазку форм.;
ПК 2.5.7. Знать правила технической эксплуатации контрольно-измерительных приборов.
ПК 2.5.8. Проводить подготовку к работе, техническое обслуживание и ремонт используемого инструмента и оборудования.
ПК 2.5.9. Уметь пользоваться технической, технологической и нормативной документацией.
ПК 2.5.10. Выполнять требования нормативных актов по охране труда, промышленной безопасности и защите окружающей среды.
2.6. 100706 2 - Составитель массы на мешалках*
ПК 2.6.1. Уметь составлять шихту для производства огнеупорных материалов, и определять оптимальную влажность шихты.
ПК 2.6.2. Подготавливать эмульсии требуемого качества;

КҚ 2.6.3. Шихтаның қалдық бөліктерінің белгілі бір бөлігін араластыру бойынша технологиялық операцияларды жүзеге асыру;
КҚ 2.6.4. Әртүрлі отқа төзімді бұйымдарды алуға арналған шикі материалдардың сапасын бақылау;
КҚ 2.6.5. Араластырғыштарды, мөлшерлеу аппараттарын, транспортерлі құрылғыларды іске қосу, тоқтату және олардың жұмысын бақылау;
КҚ 2.6.6. Қатаң бекітілген ереже бойынша араластырғыштарға масса бөліктерін жіберу ісін реттеп отыру;
КҚ 2.6.7. Сапаны және араластыру ұзақтығын бақылау;
КҚ 2.6.8. Қолданылатын құрал-саймандар мен жабдық көмегімен техникалық қызмет көрсету ісін жүзеге асыру;
КҚ 2.6.9. Түрлі жүйедегі араластырғыштарды пайдалану ережелерін білу;
КҚ 2.6.10. Техникалық, технологиялық және нормативтік құжатты жүргізе білу;
КҚ 2.6.11. Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғау бойынша нормативтік актілердің талаптарын орындау.
2.7. 100707 2 Механика-лық електерде ұнтақтарды елеуші*
КҚ 2.7.1. Аспа есебін жүргізу, баспа-форма матрицасының жұмыс жолағына ұнтақты себу мен мөлшерлеу.
КҚ 2.7.2.Баспалау қысымын анықтау, баспалау циклын жүзеге асыру;
КҚ 2.7.3. Қажетті құрал-сайманды пайдаланып, баспалау әдістерін білу;
КҚ 2.7.4. Түрлі әдістермен әсіресе механикалық елеуіштерде бұйымдарды баспалау бойынша технологиялық операцияларды орындау;
КҚ 2.7.5. Баспалау массасын, өлшемдерін, сапасын бақылауда ұстау;
КҚ 2.7.6. Баспалау үдерісінің технологиялық параметрлерін бақылау;
КҚ 2.7.7.Ақаудың негізгі себептерін анықтай білу және оны жою;
КҚ 2.7.8. Баспалауға дейінгі қажетті санды орындау;
КҚ 2.7.9. Техникалық қызмет көрсету және қолданылатын жабдық пен құрал-сайманды жөндеу, жұмысқа дайындалу;
КҚ 2.7.10. Техникалық, технологиялық және нормативтік құжатты жүргізе білу;
КҚ 2.7.11. Еңбек қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғау бойынша нормативтік актілердің талаптарын орындау.
2.8. 100708 2 Отқа төзімді заттарды өндіруші*
ПК 2.8.1. Құрылыстық және қарапайым отқа төзімді сылақты қолдан дайындай білу;
ПК 2.8.2. Талшық материалдар негізіндегі бұйымдар мен қарапайым саз балшықты, оқшаулағыш, отқа төзімді қалыпты кірпішті сорттау.
ПК 2.8.3. Отқа төзімді ұнтақтарды електен өткізу. Саз балшықты қарапайым кірпіштен жасалған төсемдер мен массивтардың қалануын бөлшектеу.
ПК 2.8.4. Қалауды ұнтақ тәрізді материалдармен, асбесті картон және шнурмен оқшаулау;
ПК 2.8.5. Экранды құбырлар (оттық) өтетін жерлерді минералды мақталы плиталар немесе асбесті шнурлар мен айнала қалау арқылы оқшаулау;
ПК 2.8.6. Футерлік кірпішті маркалау және сорттау:

ПК 2.6.3. Осуществлять технологические операции по перемешиванию определенных количеств исходных компонентов шихты.
ПК 2.6.4. Следить за качеством сырых материалов для получения различных огнеупорных изделий.
ПК 2.6.5. Осуществлять пуск и остановку мешалок, дозирующих аппаратов, транспортерных устройств и наблюдение за их работой.
ПК 2.6.6. Регулировать подачу компонентов массы в мешалки в строго установленном соотношении.
ПК 2.6.7. Контролировать качество и длительность замеса.
ПК 2.6.8. Осуществлять техническое обслуживание используемого инструмента и оборудования.
ПК 2.6.9. Соблюдать правила эксплуатации мешалок различных систем.
ПК 2.6.10. Уметь пользоваться технической, технологической и нормативной документацией.
ПК 2.6.11. Выполнять требования нормативных актов по охране труда, промышленной безопасности и защите окружающей среды.
2.7. 100707 2 - Прессовщик порошков на механических ситах*
ПК 2.7.1. Проводить расчет навески, обеспечивать дозирование и засыпку порошка в рабочую полость матрицы пресс-формы.
ПК 2.7.2.Определять давление прессования, осуществлять цикл прессования;
ПК 2.7.3. Владеть приемами прессования, используя соответствующий инструмент.
ПК 2.7.4. Выполнять технологические операции по прессованию изделий разными способами (в частности на механических ситах).
ПК 2.7.5. Контролировать массу, размеры и качество прессовок.
ПК 2.7.6. Контролировать технологические параметры процесса прессования.
ПК 2.7.7. Уметь определять основные причины брака при его появлении и принимать меры к их устранению;
ПК 2.7.8. Выполнять необходимое количество допрессовок.
ПК 2.7.9. Осуществлять подготовку к работе, техническое обслуживание и ремонт используемого инструмента и оборудования.
ПК 2.7.10. Уметь пользоваться технической, технологической и нормативной документацией.
ПК 2.7.11.Выполнять требования нормативных актов по охране труда, промышленной безопасности и защите окружающей среды.
2.8. 100708 2 -Огнеупорщик
ПК 2.8.1. Приготовление строительных и простых огнеупорных растворов вручную.
ПК 2.8.2. Сортировка огнеупорного нормального, изоляционного, глиняного обыкновенного кирпича и изделий на основе волокнистых материалов.
ПК 2.8.3. Просеивание огнеупорных порошков. Разборка кладки массивов и выстилок из глиняного обыкновенного кирпича.
ПК 2.8.4. Изоляция кладки порошкообразными материалами, асбестовыми картоном и шнуром.
ПК 2.8.5. Изоляция асбестовым шнуром или минераловатными плитами мест прохода экранных труб (котлов) через обмуровку.
ПК 2.8.6. Сортировка и маркировка футеровочного кирпича.

ПК 2.8.7. Футерлік жұмыстарға қатысу;
ПК 2.8.8. Техникалық, технологиялық және нормативтік құжатты жүргізе білу;
ПК 2.8.9. Қолданылатын жабдықтар мен құрал-саймандарды жұмысқа дайындау және топтау;
ПК 2.8.10. Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғау бойынша нормативтік актілердің талаптарын орындау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдеде
№ 312 бұйрығына
198-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім беру
Білім беру коды және бейіні: 1000000 – Металлургия және машина жасау.
Машина жасау технологиясы
Мамандығы:                   1012000 – Икемді автоматты желілер
Біліктілігі:                 101201 2 – Манипулятор операторы*
101202 2 – Станоктар мен қондырғылардың
автоматты және жартылай автоматты
желілері операторы*
101203 2 – Программамен басқарылатын
қондырғылар операторы*
101204 2 – Өнеркәсіптік роботтарына
қызмет көрсететін бақылаушы*
Оқыту нысаны: күндізгі

ПК 2.8.7. Участие в футеровочных работах.
ПК 2.8.8. Уметь пользоваться технической, технологической и нормативной документацией.
ПК 2.8.9. Подготовка, комплектация необходимого инструмента и приспособлений.
ПК 2.8.10. Выполнять требования нормативных актов по охране труда, промышленной безопасности и защите окружающей среды.
Приложение 198
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г.
№ 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1000000 – Металлургия и машиностроение. Технология машиностроения.
Специальность: 1012000 – Гибкие автоматические линии
Квалификация: 101201 2 – Оператор манипулятора*
101202 2 – Оператор автоматических и полуавтоматических станков и установок*
101203 2 – Оператор станков с программным управлением*
101204 2 – Контролер по обслуживанию промышленных роботов*
Форма обучения: очная

216
КП.05
Дипломдық жобалау
288
АА.00
Аралық аттестаттау
108
ҚА.00
Қорытынды аттестаттау
36
ҚА.01
Қорытынды аттестаттау***
24
ҚА.02
(КДДжБТ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
* ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі (курстарға бөлу) үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер Циклдерының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін
*** Қорытынды аттестаттауды өткізуге ұсынылатын нысандар: дипломдық жобаны қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдеде
№ 312 бұйрығына
202-қосымша
1012000 – Икемді автоматты желілер мамандығы бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу
бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім
беретін оқу бағдарламаларының мазмұны
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзіреттер коды
ЖБП.00
Жалпы білім беру пәндері
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі.
Мамандық бойынша сөздіктер.
Кәсіптік бағытталған мәтіндердің аударма техникасы (сөздікпен). Кәсіптік қатынасты дамыту.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілінің синтаксисін;
- кәсіптік қатынасты дамыту;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша сөздіктерді қолдану;
- кәсіптік бағытталған мәтіндердің аударма техникасын (сөздікпен) пайдалану
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 10
БҚ 13
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі (ағылшын)
Кәсіптік қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материал.
Әр түрлі сөйлемдік әрекеттер мен сөйлемдер түрі (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық).
Кәсіптік бағытталған сөйлемдерді аудару техникасы
Білімдер:
- кәсіптік қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалын;
Іскерліктер:
- әр түрлі сөйлемдік әрекеттер мен сөйлемдер түрін (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық) ажырату.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 10
БҚ 13
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
ЖГП.04
Дене тәрбиесі
Адамның жалпы мәдени, жалпы кәсіптік, әлеуметтік дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі; дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өздік жетілдіру негіздері; кәсіптік-қолданбалы дене тәрбиесіне дайындық
Білімдер:
- адамның жалпы мәдени, жалпы кәсіптік, әлеуметтік дамуындағы дене тәрбиесінің рөлін білу;
- дене және спорттық өздік жетілдіру негіздерін білу.
Іскерліктер:
- дене шынықтыру нормативтерін орындау
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 9
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
КП.00
Кәсіптік пәндер
1012000 – Икемді автоматты желілер
101201 2 – Манипулятор операторы*

216
ПП.05
Дипломное проектирование
288
ПА.00
Промежуточная аттестация
108
ИА.00
Итоговая аттестация
36
ИА.01
Итоговая аттестация***
24
ИА.02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого:
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 202
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г.
№ 312
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности:
1012000 – Гибкие автоматические линии
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин
и профессиональной практике
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский(русский) язык
Синтаксис казахского(русский) языка.
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Профессиональное общение развитие.
Знания:
- синтаксис казахского (русский) языка;
- профессиональное общение развитие;
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК 1
БК 2
БК 10
БК 13
ОГД.02
Профессиональный иностранный (английский) язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Техника перевода профессионально ориентированных словосочетаний
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической)
БК 1
БК 2
БК 10
БК 13
ОГД.03
Физическая культура
роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка
Знания:
- роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека;
- основы физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
- выполнять нормативы физической подготовки
БК 5
БК 6
БК 9
ПД.00
Профессиональные дисциплины
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
Квалификация:
101 201 2- Оператор манипулятора*

2. Жоғары деңгей
2.1. 101201 2- Оператор –манипулятор*
КҚ 2.1.1. Шыбық пашкесін бөлу және гидравликалық манипулятор көмегімен беруші өңдеуші қондырғыға оларды бір-бірлеп беру;
КҚ 2.1.2. Шыбықтардың біркелкі берілуін бақылау;
КҚ 2.1.3. Манипулятор механизмдерін түзу жағдайында сақтау және жұмысқа дұрыс пайдалану;
КҚ 2.1.4. Гидравликалық жүйе, тежегіш қондырғысы мен электржабдықтары жұмысын қадағалау;
КҚ 2.1.5. Бар буын бекітпенің беріктігін тексеру;
КҚ 2.1 6. Гидроманипуляторды баптау және жөндеуге қатысу.
2.2. 101202 2 – Станоктар мен қондырғылардың автоматты және жартылай автоматты желілері операторы*
КҚ 2.2.1. Басқару пультінен қиындығы орташа және қиын тетікті станоктар мен қондырғылардың автоматты және жартылай автоматты желіде өңдеудің бірнеше түрімен өңдеуді орындау;
КҚ 2.2.2. Басқару пультінен ірі габариттік тетіктер стантоктар мен қондырғылардың автоматты және жартылай автоматты желіде өңдеудің бірнеше түрімен өңдеуді орындау;
КҚ 2.2.3. Автоматтық желінің үздіксіз жұмыс жасауын қамтамасыз ету;
КҚ 2.2.4. Жұмыс үрдісі кезінде агрегаттық станок пен басқарудың түр-түрімен автоматтық және жартылай автоматтық желінің жабдықтары мен механизмдерін баптауды орындау;
КҚ 2.2.5. Дайындаманы шанапқа толтыру және даяр тетіктерді станок пен қондырғы желісінен алып тастау;
КҚ 2.2.6. Қолданылатын сайман, майлау және салқындау жүйесі жағдайын бақылау;
КҚ 2.2.7. Тетіктердің даярлану сапасын арнайы қадағалау өлшеуіш саймандарымен тексеру.
2.3.101203 2 – Программамен басқарылатын қондырғылар операторы*
КҚ 2.3.1. Программамен басқарылатын бапталған қондырғыдағы қарапайым және күрделі тетіктерді пульттен басқаруды өңдеуді жүзеге асыру;
КҚ 2.3.2. Сандық программамен басқарылатын (СПБ) көпмақсатты станокқа және жұмыс орнына дайындаманы механикалық жолмен беретін манипулятор (роботқа) қызмет көрсету;
КҚ 2.3.3. Біліктілігі жоғары оператордың басшылығымен жеке қарапайым және қиындығы орташа буын мен механизмдердің баптауын орындау;
КҚ 2.3.4. Тетіктерді өңдеуден кейін құру әрі түсіру;
КҚ 2.3.5. Тетіктердің өңделу сапасын қадағалау-өлшеуіш сайманымен және көзбен тексеру;
КҚ 2.3.6. Бағдарламен басқарылатын қондырғы тобын басқару;
КҚ 2.3.7. Сайманның шығу нүктесінен шығуын қадағалау.
2.4. 101204 2 – Өнеркәсіптік роботтарына қызмет көрсететін бақылаушы*
КҚ 2.4.1. ГПМ жұмысын бақылау, сонымен қатар баптау кестесіндегі жеке қондырғыларды басқару;
КҚ 2.4.2. Оператордың кедергісінсіз автоматты режімдегі сайманның өңдеу үрдісі мен қалпын бақылау және диагнозын қою;

2. Повышенный  уровень
2.1. 101201 2- Оператор–манипулятора*;
ПК 2.1.1. Разделять пачки хлыстов и поштучную подачу их на подающий лесотранспортер раскряжевочной установки при помощи гидравлического манипулятора;
ПК 2.1.2. Контролировать за равномерной подачей хлыстов;
ПК 2.1.3. Содержать в исправном состоянии и выполнять правильную эксплуатацию механизмов манипулятора;
ПК 2.1.4. Наблюдать за работой гидравлической системы, тормозного устройства и оборудования;
ПК 2.1.5. Проверять надежность крепления всех узлов;
ПК 2.1 6. Участвовать в наладке и ремонте гидроманипулятора.
2.2. 101202 2 – Оператор автоматических и полуавтоматических станков и установок*;
ПК 2.2.1. Выполнять обработку средней сложности и сложных деталей на автоматической и полуавтоматической линии станков с пульта управления с несколькими видами обработки;
ПК 2.2.2. Выполнять обработку с пульта управления крупногабаритных деталей на автоматических и полуавтоматических линиях станков и установок с несколькими видами обработки;
ПК 2.2.3. Обеспечить бесперебойную работу автоматической линии;
ПК 2.2.4. Выполнять подналадку оборудования и механизмов автоматической и полуавтоматической линии с различными видами управления агрегатных станков в процессе работы;
ПК 2.2.5. Загружать заготовки в бункера и снимать готовые детали с линии станков и установок;
ПК 2.2.6. Наблюдать за состоянием применяемого инструмента, системами смазки и охлаждения;
ПК 2.2.7. Проверять качество изготовления деталей специальными контрольно-измерительными инструментами.
2.3.101203 2 – Оператор станков с программным управлением*;
ПК 2.3.1.Осуществлять обработку с пульта управления простых и сложных деталей на налаженных станках с программным управлением;
ПК 2.3.2. Обслуживать многоцелевые станки с числовым программным обеспечением(ЧПУ) и манипуляторы(роботы) для механической подачи заготовок на рабочее место;
ПК 2.3.3. Выполнять подналадку отдельных простых и средней сложности узлов и механизмов под руководством оператора более высокой квалификации;
ПК 2.3.4. Установить и снимать детали после обработки;
ПК 2.3.5. Проверять качество обработки деталей контрольно-измерительными инструментами и визуально;
ПК 2.3.6. Управлять группой станков с программным управлением;
ПК 2.3.7. Контролировать выход инструмента в исходную точку.
2.4. 101204 2 – Контролер по обслуживанию промышленных роботов*;
ПК 2.4.1. Контролировать работу ГПМ, а также управление отдельными устройствами в наладочном режиме;
ПК 2.4.2. Контролировать и диагностировать процесс обработки и состояние инструмента в автоматическом режиме без вмешательства оператора;

360
КП 02
Диплом алды практика
324
АА 00
Аралық аттестаттау
216
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
5760
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
6588
Ескерту:
ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау үлгілері (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі (курс бойынша тарату) үлгі болып табылады және оқыту үлгісіне, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын үлгілер: жалпы кәсіптік пәндерден (ЖКП.01,ЖКП.02,ЖКП.03,ЖКП.04,ЖКП.05,ЖКП.07) және арнайы пәндерден (АП. 01,АП.02,АП.03,АП.09,АП.10) кешенді емтихандар тапсыру; немесе арнайы пәндерден дипломдық жұмыс және жалпы кәсіптік пәндерден кешенді емтихан тапсыру.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің

360
ПП 02
Преддипломная практика
324
ПА 00
Промежуточная аттестация
216
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации
Не более 100часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
6588
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по общепрофесииональным дисциплинам (ОПД.01,ОПД.02,ОПД. 03,ОПД.04,ОПД.05,ОПД.07) и по специальным дисциплинам (СД.01, СД.02, СД.03,СД.09,СД.10 ); или защита дипломной работы по спецдисциплинам и сдача комплексного экзамена по общепрофессиональным дисциплинам.
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 208
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан

2014 жылғы 29 шілдеде
№ 312 бұйрығына
209-қосымша
1013000 – «Механикалық өңдеу, өлшеу-бақылау құралдары және өндірістегі автоматика» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық –грамматикалық материалы;
тіл қызметінің әр түрі және тілдің формалары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық); кәсіптік бағдарланғандардың аударма техникасы.
Білімдер:
- Мемлекеттік тілді, кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) үшін, лексикалық, (1200-1400 лексикалық бірлікті) және грамматикалық минимумды.
Іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы сауатты қолдануды; өзінің кәсіби жұмысында қазақ тілі білімін қолдануға қабілетті болуға.
БҚ 4
КҚ 2.1.2
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық –грамматикалық материал;
тіл қызметінің әр түрі және тілдің формалары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық); кәсіптік бағдарланғандардың аударма техникасы.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалды.
Іскерліктер:
- тілдік әрекеттің түрлерін және формаларын (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық) ажырата білуді.
БҚ 4
КҚ 2.1.2
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
дене тәрбиесінің теориясы;
дене тәрбиесі қазіргі қоғамның жалпы мәдениетінің бір бөлігі ретінде;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
салауатты өмір салтындағы өзін-өзі тәрбиелеу және өзін жетілдіру;
салауатты өмір салтының тиімділігі;
қозғалыс қызметі және түрлі ішкі орта жағдайына адам ағзасының төзімділігінің жоғарылауы;
денсаулыққа салауатты өмір салтын қалыптастырудың шарты ретіндегі тұлғаның қатынасы;
көзқарастағы жеке қатынас;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
тазалық мәдениеті, зақымдануды ескерту, алғашқы дәрігерлік көмек көрсету түрлері;
қозғалыс белсенділігінің режимі;
жеңіл атлетика;
гимнастика;
шаңғы тебу дайындығы; жүзу;
туризм;
спорт және қозғалыс ойындары;
қазақ ұлттық қозғалыс ойындарының түрлері мен спорттық ойындар
Білімдер:
Қазақстан Республикасының «Дене шынықтыру және спорт туралы» заңын;
денсаулықты нығайтудағы дене тәрбиесі мен спорттың ролін;
қимыл-қозғалыс әрекеттерінің түрлерін;
дене шынықтырудағы жүктеме мен оларды реттеу әдістері (мөлшерлеу) туралы;
дене шынықтыру жаттығуларын жасау кезіндегі зақымданудың пайда болу себептерін, зақымданудың алдын-алу туралы;
салауатты өмір салтын қалыптастыру жолдарын;
жеңіл атлетикалық жаттығулардың орындалу техникасын;
шаңғымен жүру тәсілдерін;
жүзу техникасын;
туристке қажетті құрал-жабдықтар мен туристік дағдыларды;
қазақтың ұлттық қолданбалы спорттық ойындарының түрлері мен ойын ережесін;
спорттық гигиена талаптарын;
Президенттік тестің нормативтерін.
Іскерліктер:
жеңіл атлетикалық жаттығулардың жасалу техникасын;
қысқа, орта, ұзақ қашықтыққа жүгіруді;
диск, граната лақтыруды, бір орыннан және жүгіріп келіп ұзындыққа секіруді;
допты енгізу және лақтыру әдістерін;
шаңғымен қимылдау әдістерін білу;
жүзу әдістерін;
спорттық гигиеналық талаптарын орындауды;
туристік дағдылар мен іскерліктерді көрсетуді;
жеңіл жарақат, сүріп алу  кезіндегі алғашқы дәрігерлік
көмек көрсету өзін- өзі тексеру күнделігін жүргізуді
БҚ 3
ЖГП 04
Қазақстан тарихы.
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
Сызуды кестелік безендіру.
Геометриялық сызу және жобамен сызудың негіздері.
Техникалық сурет салудың элементтері. Машина жасауды сызу. Сызуды орындаудың жалпы ережесі. Оймалардың сызбалары. Ажырамайтын қосылыс сызбалардың жалпы түрі, құрастырмалы сызба. Құрастырмалы сызба оқу. Мамандық бойынша сызулар және схемалар. Құрылыс сызуларының элементтері.
Білімдер:
- сызу геометриясы мен проекциялық сызу негіздерін, техникалық сурет салу мен құрылыс сызуының элементтерін, машина жасаудағы сызуды, конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесін.
Іскерліктер:
- сызбаларды, нобайларды стандарттарға сәйкес сызуды және оқуды, сызба мен техникалық суреттің көмегімен ойды дұрыс жеткізе білуді, анықтамаларды қолдануды
БҚ 4
ЖКП 02
Электротехниканың теориялық негіздері Электр өрісі мен электрлік сиымдылық. Тұрақты тоқ тізбегі. Магниттік өріс және электромагниттік индукция. Айнымалы ток тізбегі. Электр тізбегін комплекстік сан арқылы есептеу. Үш фазалы электр тізбегі. Синусоидалық емес периодикалық кернеу мен тоғы бар электр тізбегі. Сызықтық емес электр тізбегі. Электр тізбегіндегі өтпелі үрдістер.
Білімдер:
- электромагниттік өрістің негізгі сипаттамасын: кернеулілікті, электр потенциалын, электрлік кернеулілікті, потенциалдардың айырмашылығын;
- тұрақты токтың негізгі заңдарын:
Кулон, Ом, Кирхгоф, Джоуль-Ленц;
- тұрақты токтың сызықтық және сызықтық емес тізбектерін есептеудің негізгі әдістерін;
- ауыспалы процестердің туындау себептерін;
- коммутацияның бірінші және екінші заңдарын.
Іскерліктер:
- электр тізбектерін есептей білуді. Кулон заңын қолдануды. Гаусс теоремасын қолдануды;
- тізбектер жұмысының берілген шарттары және тұрақты ток құрылысы бойынша элементтер параметрлерін таңдауды;
- тұрақты токты есептей білуді. Конденсаторды зарядтайды;
- конденсаторды зарядтаудан ажыратуды;
- индуктивті катушканы өшіруді, ажыратуды.
БҚ 5
БҚ 6

от 29 июля 2014 г.
№ 312
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: 1013000 –
Механообработка, контрольно-измерительные приборы и автоматика
в промышленности
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисцип лин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формиру емой компетен ции
ООД 01
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем), профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- казахского (русского) языка в объеме необходимом для профессионального общения.
Умения:
- разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
БК 4
ПК 2.1.2
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем), профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- иностранного языка, владение лексическим (1200-1400 ед) и грамматическим уровнем необходимых для чтения текстов со словарем текстов социальной и профессиональной направленности.
Умения:
- общаться на бытовом и профессиональном уровне.
БК 4
ПК 2.1.2
ОГД 03
Физическая культура.
Теория физического воспитания;
физическая культура как часть общей культуры современного общества;
основные требования к организации здорового образа жизни;
физическое самовоспитание и самосовершенствование в здоровом образе жизни;критерии эффективности
здорового образа жизни; двигательные функции организма; повышение устойчивости организма человека к различным условиям внешней среды;
личное отношение к здоровью как условие формирования здорового образа жизни; основные требования к организации здорового образа жизни;
культура гигиены, предупрежние травматизма, виды оказания первой медицинской помощи;
режимы двигательной активности; легкая атлетика; гимнастика;лыжная подготовка;плавание;туризм; спортивные и подвижные игры;казахские национальные подвижные виды спорта и спортивные игры
Знания:
- закона Республики Казахстан «О физической культуре и спорте»;
- роли физической культуры и спорта в укреплении здоровья;
- способы двигательной деятельности;
- правил физической нагрузки и способах ее регулирования (дозирования);
- причин возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма;
- правил ведения здорового образа жизни;
- технику выполнения легко-атлетических упражнений;
- технику элементов лыжных ходов;
- видов и технику плавания;
- правил туристических навыков и виды снаряжения;
- виды и правила казахских национальных спортивных игр;
- требований спортивной гигиены;
- нормативов Президентского теста.
Умения:
- владения техникой выполнения легкоатлетических упражнений;
- владения техникой бега на короткие, средние и длинные дистанции;
- владения техникой метания диска, гранаты;
- владения техникой выполнения прыжков в длину, с места и с разбега;
- владения способами ведения и броска мяча;
- владеть приемами подачи и приема мяча;
- владения техникой передвижения на лыжах различными способами;
- владения техникой плавания;
- выполнять требования спортивной гигиены;
- демонстрировать туристские навыки и умения;
- оказывать доврачебную помощь при ссадинах, царапинах, легких ушибах и потертостях;
- вести дневник самоконтроля.
БК 3
ОГД 04
История Казахстана.
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение.
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила
выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- основ начертательной геометрии и проекционного черчения, элементы технического рисования и строительного черчения, машиностроительного черчения; единую систему конструкторской документации.
Умения:
- составлять и читать чертежи, схемы согласно стандартам, пользоваться
- справочниками, правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка.
БК 4
ОПД 02
Теоретические основы электротехники.
Электрическое поле и электрическая емкость. Линейные электрические цепи постоянного тока. Магнитное поле и электромагнитная индукция. Линейные электрические цепи переменного тока. Комплексный метод расчета электрических цепей. Трехфазные электрические цепи. Электрические цепи с несинусоидальными периодическими напряжениями и токами. Нелинейные цепи. Переходные процессы в линейных электрических цепях.
Знания:
- основных характеристик электромагнитного поля: напряженность, электрический потенциал, электрическое напряжение, разность потенциалов;
- основных законов постоянного тока: Кулона, Ома, Кирхгофа, Джоуля-Ленца;
- основных методов расчета линейных и нелинейных цепей постоянного тока;
- причин возникновения переходных процессов;
- первого и второго законов коммутации.
Умения:
- выполнить расчеты электрических цепей;
- применения закона Кулона;
- применения теоремы Гаусса;
- подбирать параметры элементов по заданным условиям работы цепей и устройств постоянного тока;
- уметь выполнять расчеты постоянного тока;
- заряжать конденсатор;
- разряжать конденсатор;
- отключать индуктивную катушку.
БК 5
БК 6

КҚ 2.2.6
ЖКП 03
Нарықтық экономика негіздері және өндірісті жоспарлау.
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, мәні, принциптері; меншіктің формалары мен түрлері;
меншікті басқару; жоспарлардың түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау;
жоспарларды экономикалық негіздеу әдістері мен болжамдарды әзірлеу; бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; халық тұтынатын тауарлар мен қызметтер нарығының жағдайын талдау;
нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- елдегі және шет елдердегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономика негіздерін, салық, ақша-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы.
Іскерліктер:
- өзінің кәсіби жұмысына бағыт беретін экономикалық ақпаратты табуды және қолдануды.
БҚ 4
КҚ 2.1.6
ЖКП 04
Компьютерлік технологиялар.
Қазіргі компьютерлер және олардың сипаттамасы. Операциялық жүйенің негізгі анықтамалары және түсініктемелері. Операциялық жүйенің командалары. Сервистік бағдарлама. Вирусқа қарсы бағдарламалар (тұрпаттары, қолдану, орнату).
Офистік бағдарламалар.
Білімдер:
- есептеу техникасының пайда болу тарихын;
- дербес компьютерлер туралы жалпы мәліметтерді;
- дербес электронды есептеу машинасы құрылымдық-қызмет нобайын;
- сервистік бағдарламаларды;
- антивирустық бағдарламалардың түрлерін.
Іскерліктер:
- компьютерлік техниканы пайдалануды;
- периф. құрылғыларды пайдалануды;
- антивирустық бағдарламаларды қолдануды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 4
КҚ 2.1.4
КҚ 2.3.6
ЖКП 05
Стандарттау, сертификациялау және метрология негіздері.
Стандарттау негіздері. Ұйымдастыру негіздері, стандарттау саласындағы халықаралық ынтымақтастық және өнім сапасы. Мемлекеттік стандарттардың салааралық кешендері. Стандарттаудың негізінде өнім сапасын басқару
Білімдер:
- стандарттаудың негізгі ережелерін;
- стандарттау саласындағы жалпы ұғымдар мен анықтамаларды;
- өнім сапасын көтерудегі стандарттаудың ролін;
- мемлекеттік стандарттардың салааралық кешендерін.
Іскерліктер:
- стандарттарды қолдануды;
- қондыруды таңдауды;
- рұқсат беруді;
- өлшеу құралдарын дұрыс таңдай білуді;
- өлшеу құралдарын қолдануды;
- Стандарттаудың негізінде өнім сапасын басқару.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 4
КҚ 2.6.1
ЖКП 06
Техникалық механика негіздері.
Теориялық механика. Статика. Статиканың түсініктері және аксиомалары. Жүргізу күштерінің жазық жүйесі. Еркін орналасу күштерінің жазық жүйесі. Күштердің кеңістік жүйесі. Дененің ауырлық ортасы. Кинематика. Динамика. Материалдардың кедергісі. нүктесі. Деформация түрлері (созу, қысу, айналдыру, майыстыру, деформацияның күрделі түрлері). Машина бөлшектері. Айналмалы қозғалыстың берілісі, бөлшектердің қосылысы, редукторлар, осьтер, валдар, муфталар. Берілісті есептеу (кинематикалық, беріктікті есептеу).
Білімдер:
- статика, кинематика, динамиканың негізгі ережелерін, жұмыстың көрсеткіштерін анықтау әдістерін; конструкциялық материалдардың қасиеттерін;
- материалдарды сынақтан өткізу тәсілдері мен әдістерін, машина бөлшектерінің берік болуын, қатты болуын, тұрақты болуын есептеуді; жалпы қолданатын машиналар мен механизмдердің бөлшектерін құрастыру негіздерін.
Іскерліктер:
- анықтамалық әдебиетті пайдалануды;
- тірек реакцисын анықтауды;
- стандарттарды қолдануды;
- берік болу, қатты болу, тұрақты болу есептеулерін жүргізуді.
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 2.6.1

ПК 2.2.6
ОПД 03
Основы рыночной экономики и планирование производства.
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы;
формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование;
экономический анализ;
анализ со стояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
Знания:
- общих положений экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основ макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике.
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 4
ПК 2.1.6
ОПД 04
Компьютерные технологии.
Современные компьютеры и их характеристики. Основные понятия и определения операционной системы. Команды операционной системы. Сервисная программа. Антивирусные программы (типы, применение, установка). Офисные программы.
Знания:
- истории создания вычислительной техники;
- общих сведений о персональных компьютерах;
- структурно-функциональной схемы промышленных электронно-вычислительных машин;
- сервисных программ;
- виды антивирусных программ.
Умения:
- пользоваться компьютерной техникой;
- использовать периферийные устройства;
- пользоваться антивирусными программами.
БК 1
БК 5
БК 4
ПК
2.1.4
ПК 2.3.6
ОПД 05
Основы стандартизации, сертификации и метрологии.
Стандартизация, возникновение и развитие стандартизации; Закон РК «О стандартизации»; принципы стандартизации в предприятиях питания; международная региональная стандартизация, международное сотрудничество; средства измерений; эталоны величин; сертификация; основы сертификации; термины и определения; Закон РК
«О сертификации»; сертификация услуг на предприятиях питания; качество продукции и декларация о соответствии; разработка и внедрение системы менеджмента качества; метрология; основы метрологии; государственный метрологический контроль и надзор.
Знания:
- целей, задач, принципов, объектов, субъектов, средств, методов, правовой базы;
- основы теории измерений;
- структур международных и региональных стандартов;
- систем сертификации ГОСТ РК.
Умения:
- применить государственные и межгосударственные системы;
- определить национальную, региональную, международную стандартизацию;
- проводить порядок сертификации пищевых продуктов, готовой продукции и услуг общественного питания.
БК 1
БК 6
БК 4
ПК 2.6.1
ОПД 06
Основы технической механики.
Сведения о механизмах и машинах; Кинематика мехаңизмов; Сведения о дегалях машин; Детали и сборочные единицы специального назначения; Типовые детали и сборочные единицы, применяемые в станках. Соединение деталей; Механизмы для передачи вращательного движения; Детали и сборочные единицы передач вращательного и поступательного движения; Механизмы для преобразования движения;
Знания:
- основных положений статики, кинематики, динамики, методов определения показателей работы; свойства конструкционных материалов;
- приемов и методов испытания материалов, расчеты деталей машин на прочность, жесткость, устойчивость; основы конструирования деталей машин и механизмов общего назначения.
Умения:
- пользоваться справочной литературой
- определять опорные реакции
- пользоваться стандартами;
- производить расчеты на прочность, жесткость, устойчивость.
БК 2
БК 5
ПК 2.6.1

КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.4.1
ЖКП 07
Рұқсат беру, қондыру және техникалық өлшемдер.
Бөлшектерді дайындау мен жинаудағы ауытқулар. Өлшемдегі ауытқулар: өлшемдердің дәлдігін көтерудің түрлері мен тәсілдері.Өлшемдер: номиналды, шектеулі, шынайы. Шектеулі ауытқулар. Өлшемге рұқсат беру, рұқсат ету аймағы. Қондырулар. Зат бетінің кедір-бұдырлығы. Сызықтық өлшемдерді өлшеудің құралдары. Өлшем құралдарын таңдауды анықтайтын негізгі факторлар. Сызықтық өлшемдерді өлшеу.
Білімдер:
- бөлшектерді дайындаудағы ақаулар;
- өлшеулердің ақаулары;
- шамалы ауытқулар;
- рұқсат, қондыру және кедір-бұдырлылық.
Іскерліктер:
- ең төменгі, шамалы және шынайы өлшемдерді анықтауды;
- рұқсат, қондыру және кедір-бұдырлылықты анықтауды;
- шамалы ауытқуларды анықтауды.
КҚ 2.1.3
КҚ 2.4.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.1
ЖКП 08
Механизмдер мен машиналардың бөлшектері туралы мәліметтер.
Кинематикалық парлар және механизмдердің кинематикалық нобайлары. Кинематикалық парлар және типтері туралы түсінік. Кинематикалық нобайларды оқу ережесі. Машиналардың бөлшектері және жинақтау бірліктері: түсінігі, жіктелуі, талаптары, пайдалану сипаттамасы, қолданылуы. Бөлшектерді біріктіру: түсінігі, алынатын және алынбайтын біріктірулердің түрлері, қызметі, сипаттамасы, қасиеттері, кемшіліктері, қолданылу саласы. Айналым қозғалысын беру механизмі: түрлері, қызметі, құрылысы, кинематикалық нобайлардағы шартты белгілеулер,. Қасиеттері мен кемшіліктері, қолданылу саласы. Қозғалысты қайта түрлендіру механизмдері: түрлері, қызметі, құрылысы, кинематикалық нобайлардағы шартты белгілеулер,. Қасиеттері мен кемшіліктері, қолданылу саласы.
Білімдер:
- кинематиканың, динамиканың негізгі ережелерін, жұмыс көрсеткіштерін анықтау әдістерін; конструкциялық материалдардың қасиеттерін;
- материалдарды сынақтан өткізудің әдіс-тәсілдерін, машина бөлшектерінің беріктігін, қаттылығын, бір қалыптығын есептеу; жалпы қызмет атқаратын машиналар мен механизмдердің бөлшектерін конструкциялаудың негіздері.
Іскерліктер:
- анықтамалық әдебиетті пайдалануды
- тірек реакцияларды анықтауды
- стандарттарды қолдануды;
- беріктікті, қаттылықты, бір қалыптықты есептеу
БҚ 5
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.1
КҚ 2.3.3
ЖКП 09
Металдарды кесудің негіздері.
Металдарды кесу туралы түсінік. Жоңқалардың пайда болу процесі. Кесу процесінің физикалық негіздері.
Кесу құралдары. Кесу құралдары үшін пайдаланылатын материалдар. Термоөңдеу, қайрау, кесу құралдарын орналастыру, орындау ережелері мен тәртібі.
Білімдер:
- материалдарды кесудің физикалық негіздерін;
- жылу процесі және кесу аймағындағы температураны бағалау әдістерін;
-металл кесетін станоктар мен құралдарды;
- қозғалыстың түрлерін, кесу жылдамдығы мен беру жылдамдығын;
- станоктар приводтарының түрлерін, жылдамдықтар қорабын және берілу қорабын.
Іскерліктер:
- металл кесетін станоктарға ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізуге;
- металл кесетін станоктарға қызмет көрсетуді;
- бөлшектер мен механизмдердің тозу деңгейін анықтауды;
- станоктарды жұмысқа бағыттауды және ретке келтіруді;
- тораптар мен механизмдердің ақауларын негіздеуді;
- жабдықтарды жөндеу тәсілдерін таңдауды.
БҚ 5

ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.4.1
ОПД 07
Допуски, посадки и технические измерения.
Погрешности при изготовлении деталей и сборке. Погрешности измерений: виды и способы повышения точности измерений. Размеры: номинальный, предельный, действительный. Предельные отклонения. Допуск размера, поле допуска. Посадки. Шероховатость поверхности.Средства для измерений линейных размеров. Основные факторы, определяющие выбор измерительных ередств. Измерения линейных размеров.
Знания:
- погрешности при изготовлении деталей;
- погрешности измерений;
- предельные отклонения;
- допуски, посадки и шероховатость;
Умения:
- определять номинальные, предельные и действительные размеры;
- определять допуски, посадки и шероховатость;
- определять предельные отклонения.
ПК 2.1.3
ПК 2.4.2
ПК 2.3.3
ПК 2.4.1
ОПД 08
Сведения о механизмах и деталях машин.
Кинематические пары и кинематические схемы механизмов. Понятия и типы кинематических пар. Правила чтения кинематических схем. Детали машин и сборочные единицы: понятие, классификация, назначение, требования, эксплуатационные характеристики, применение. Соединение деталей: понятие, виды разъемных и неразъемных соединений, назначение, характеристики, достоинства, недостатки, область применения. Механизмы для передачи вращательного движения: виды, назначение, устройство, условные обозначения на кинематических схемах, достоинства и недостатки, область применения. Механизмы для преобразования движения: виды, назначение, устройство, условные обозначения на кинематических схемах, достоинства и недостатки, область применения.
Знания:
- основных положений кинематики, динамики, методы определения показателей работы; свойства конструкционных материалов;
- приемов и методов испытания материалов, расчеты деталей машин на прочность, жесткость, устойчивость; основы конструирования деталей машин и механизмов общего назначения.
Умения:
- пользоваться справочной литературой
- определять опорные реакции
- пользоваться стандартами;
- производить расчеты на прочность, жесткость, устойчивость.
БК 5
ПК 2.3.4
ПК 2.4.1
ПК 2.3.3
ОПД 09
Основы резания металлов.
Понятие о резании металлов. Процесс образования стружки. Физические основы процесса резания. Режущие инструменты. Материалы для изготовления режущих инструментов. Термо-обработка, заточка, доводка и установка режущего инструмента.
Знания:
- физических основ резания материалов;
- тепловых процессов и методов оценки температуры в зоне резания;
- металлорежущих станков и инструментов;
- видов движения, скорость резания и скорость подачи;
- разновидности приводов станков, коробок скоростей и коробки подач.
Умения:
- выполнять текущий ремонт металлорежущих станков
- обслуживать металлорежущие станки;
- определять степень износа деталей и механизмов;
- производить настройку и регулировку станков;
- обосновывать дефекты узлов и механизмов;
- выбирать способы ремонта оборудования.
БК 5

КҚ 2.1.2
КҚ 2.3.3КҚ 2.4.6
ЖКП 010
Слесарлық және жөндеу жұмыстарының технологиясы.
Негізгі слесарлық операциялар. Слесарлық құралдар мен жабдықтар. Бөлшектерді слесарлық өңдеуден өткізу. Жинаудың технологиялық процесі туралы түсінік. Жинаудың технологиялық құжаттамасы. Бөлшектерді слесарлық өңдеуден өткізу. (бұрандалы, шпонды және шлицты). Ішнекті тораптарды жинау. Жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру, құрастыру кезінде еңбек қауіпсіздігі ережелерін сақтау. Бөлшектердің тозуы. Тозығы жеткен бөлшектердің механизм жұмысына әсері. Тозығы жеткен бөлшектерді байқау және қалпына келтіру тәсілдері. Бұрандалы, шегендеулі және дәнекерленген қосылыстардың түрлері жөндеу. Бұл жұмыстарды атқаруда пайдаланылатын құрал-жабдықтар мен саймандар. Ішнекті қосылысты жинаудағы, айналмалы берілісті және қозғалысты түрлендіргіш механизмдердегі ақауларды жою. Бөлшектер мен қосылыстардың жөндеу сапасын бақылау құралдары мен әдістері. Жөндеу жұмыстары кезінде жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыра білу мен техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау. Көтеру-түсіру құрылғылары. Жүктерді арқан арқылы байлап көтеріп, жылжыту, түсіру ережелері.
Білімдер:
- слесарлық операцияларды;
- слесарлық құралдарды және құрылғыларды;
- жинауға арналған технологиялық құжаттаманы;
- бөлшектердің тозуының түрлері;
- тозығы жеткен бөлшектердің механизмге әсері;
- жөндеу жұмыстарын атқаруда пайдаланылатын құрал-жабдықтар мен саймандар;
- жинау кезіндегі ақауларды жою әдістері;
- көтеру-түсіру құрылғылары.
Іскерліктер:
- бөлшектерді слесарлық өңдеуден өткізуді;
- подшипниктік тораптарды жинау;
- жұмыс орнын ұйымдастыру;
- бұрандалы, шегендеулі және дәнекерленген қосылыстарды жөндеу;
- жинаудағы ақауларды жою;
- бөлшектер мен тораптарды жөндеу;
- бөлшектер мен тораптарды жөндеу жұмыстарының сапасын бақылау.
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 2.1.5
КҚ 2.6.2
КҚ 2.5.6
КҚ 2.6.3
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.6
КҚ 2.6.4
ЖКП 011
Металл кесуші станоктардың электр жабдықтары № Гидро және пневмомеханикалық жетектер: түрлері, қолданылуы, тиімділіктері мен кемшіліктері.
Гидравлика туралы мәлімет:
сұйықтықтардың тепе-теңдігі, ваккум. Гидравликалық машиналар мен гидрожүйелер, түрлері, қолданылуы.
Пневмомеханикалық жетектер: аспаптар мен элементтерінің түрі, құрылысы мен қолданылуы.
Бөлшектеу мен атқарылатын жұмыстардың бірізділігі. Түрлі цилиндрлі пневмомеханикалық жетектер жүйесін реттеу, белгілі бір режимде жұмысқа қосу, негізгі атқаратын жұмыстар реті, пайдаланылатын құрылғылар. Гидромеханикалық жетек: аспаптар мен элементтерінің түрі, құрылысы мен пайдалануы. Құрылғылар мен аспаптарды жинау және бөлшектеу: жұмыстың бірізділігі. Айналмалы және үдемелі гидромеханикалық жетектер жүйесін реттеу, белгілі бір режимге қою, атқарылу тәртібі, негізгі жұмыстар. Металл кесуші станоктар мен автоматты линиялардың электр жабдықтары: түрлері, пайдаланылуы, техникалық сипаттамалары. Электр сызбалары: түрлері, шартты белгілері, сызбаларды оқи білу. Аспаптарды басқару, автоматтар мен қорғағыштар: құрылысы, пайдаланылуы. Электр жабдықтарына қызмет көрсету; негізгі атқарылатын іс-шаралар, олар мен жұмыс істеу ережелері.
Білімдер:
- гидравлика, пневматика және теплотехниканың негізгі заңдарын;
- қысымды өлшеудің сұйықтықтық және механикалық аспаптарын;
- гидрожабдықтардың қызметін, жұмыс істеу принципін және құрылысын;
- гидро-пневматикалық жетектер жүйесін және жылу алмастыратын аппараттарын.
Іскерліктер:
- гидравликалық есептерді шығара білуі;
- қысымды өлшейтін аспаптарды қолдана білуі;
- гидропневможетектерге ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізуге;
- гидравликалық және пневматикалық жетектерге қызмет көрсетуді;
- гидро-пневможетектерді жұмысқа дайындауды;
- жабдықты жөндеу тәсілдерін таңдауға.
БҚ 7

ПК 2.1.2
ПК 2.3.3
ПК 2.4.6
ОПД 010
Технология слесарных и ремонтных работ.
Основные слесарные операции. Слесарные инструменты и приспособления. Выполнение слесарной обработки деталей. Понятие о технологическом процессе сборки. Технологическая документация на сборку. Выполнение слесарной обработки деталей (резьбовых, шпоночных, шлицевых). Сборка подшипниковых узлов. Организация рабочего места и требования безопасности труда при выполнении сборочных работ.
Износ деталей. Влияние износа деталей на работу механизма. Обнаружение и восстановление изношенных деталей. Ремонт резьбовых, заклепочных и паяных соединений. Инструменты и приспособления, используемые в процессе ремонта. Методы устранения дефектов сборки подшипниковых узлов, механизмов передачи вращения и преобразования движения. Методы и средства контроля качества ремонта деталей и узлов. Организация рабочего места и требования безопасности при выполнении ремонтных работ. Подъемнотранспортное оборудование. Правила строповки и увязки грузов.
Знания:
- слесарных операций;
- слесарных инструментов и приспособлений;
- технологическую документацию на сборку
- видов износа деталей;
- влияния износа на работу механизма;
- инструментов и приспособлений, используемые в процессе ремонта;
- методов устранения дефектов сборки;
- подъемно-транспортного оборудования.
Умения:
- выполнять слесарную обработку деталей;
- собирать подшипниковые узлы;
- организовывать рабочее место;
- ремонтировать резьбовые, заклепочные и паяные соединения;
- устраненять дефекты сборки;
- ремонтировать детали и узлы;
- контролировать качество ремонта деталей и узлов.
БК 5
БК 6
ПК 2.1.5
ПК 2.6.2
ПК 2.5.6
ПК 2.6.3
ПК 2.4.5
ПК 2.4.6
ПК 2.6.4
ОПД 011
Электрооборудование металлорежущих станков.
Гидро- и пневмомеханические приводы. Сведения из гидравлики. Гидравлические машины и гидросистемы. Пневмомеханический привод. Регулировка различных систем пневмомеханического привода с цилиндрами одно- и двустороннего действия для работы в заданных режимах. Гидромеханический привод. Разборка и сборка устройств и аппаратуры. Регулировка различных систем гидромеханического привода с использованием исполнительных механизмов поступательного и вращательного действия с регулировкой на заданный режим работы. Электрооборудование металлорежущих станков и автоматических линий. Электрические схемы. Аппаратура управления, защиты и автоматики. Обслуживание электрооборудования
Знания:
- основных законов гидравлики, пневматики и теплотехники;
- жидкостных и механических приборов для измерения давления;
- назначения, принцип действия и устройство гидравлического оборудования;
- систем гидравлического, пневматического привода и теплообменных аппаратов.
Умения:
- решать гидравлические задачи;
- пользоваться приборами для измерения давления;
- выполнять текущий ремонт гидравлического, пневматического привода;
- обслуживать гидравлические и пневматические приводы;
- определять степень износа приводов;
- производить настройку и регулировку гидравлического, пневматического привода;
- выбирать способы ремонта оборудования.
БК 7

КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.6.1
КҚ 2.3.7
ЖКП 012
Жөндеу жұмыстарына дайындық туралы жалпы мәлімет.
Жөндеудің технологиялық бірізділігі, олардың жұмыс ретіне қарай кезеңдері. Бөлшектерді сынама өңдеу тәртібі. Өңдеуде жіберілетін қателіктер, оны анықтау және алдын алу жолдары. Жабдықтар мен құрылғылардың жұмысында пайда болатын кемшіліктер, олардың түрлері және себебін анықтау, жұмыс кезінде жою.
Жабдықтар мен құрылғы механизмдерінің жұмыс кезінде ақауларын болдырмау және түзеу тәсілдері. Станоктарды қалыпты жағдайда ретке келтіріп алу ережелері, техникалық құжаттарына қарап жөндеу, жұмыс режиміне енгізу. Жөндеу жұмыстарының техникалық құжаттарын толтыру ережелері. Жөндеу жұмыстары кезіндегі еңбек қауіпсіздігі және жұмыс орнын ұйымдастырудың негізгі қағидалары.
Білімдер:
- технологиялық процесті жөндеуді;
- өңдеуде жіберілетін қателіктерді;
- жөндеу жұмыстарын орындаудағы негізгі талаптар.
Іскерліктер:
- бөлшектерді өңдеуді;
- жүйелер мен механизмдердің жұмысын бақылауды;
- техникалық құжаттаманы ресімдеуді;
- жұмыс орнын ұйымдастыруды.
БҚ 2
КҚ 2.5.7
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.7
ЖКП 013
Еңбек қорғау және гигиена.
Жұмыс орнында гигиеналық талаптарды сақтаудың негізі. Жұмыс күнін дұрыс ұйымдастыру. Жұмыс киіміне, оны күту, сақтау ережелеріне қойылатын гигиеналық талаптар. Еңбек қорғау Заңының негізгі қағидалары. Әйелдер мен жасөспірімдер еңбегін қорғау. Өндірісте және жұмыс орнында еңбек қауіпсіздік шаралары. Электр қауіпсіздік нормалары мен ережелерін сақтау. Электр тоғынан қорғану шаралары мен қорғаныс құралдары. Өрт қауіпсіздігі: оның шығу себептері және алдын алу. Өрт сөндіру құрал-жабдықтары және оларды пайдалана білу. Өндірістік апатты жағдайларда дәрігерге дейінгі көмек (түрлі жарақаттар, қан кету, улану, электр тогынан зақымдану т.б.).
Білімдер:
- еңбекті қорғаудың жалпы нормаларын;
- техника қауіпсізідгі ережелерін;
- өндірістік жарақаттың алдын алу іс-шараларын;
- өрт қауіпсіздігін;
- электр қауіпсіздігін;
- технологиялық процестердің қауіпсіздігін;
- кәсіпорындағы жарақаттанудың себептерін;
- кәсіби ауруларды;
- өнеркәсіп экологиясын.
Іскерліктер:
- еңбек жағдайы мен жарақаттану себептерін талдауды.
БҚ 2
БҚ 7
БҚ 3
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
101305 2 - Бақылау-өлшеу аспаптары және автоматиканы реттеуші;
101306 2 - Бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика бойынша слесарі;
мамандықтары үшін.
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу.
Кәсіптік қарым-қатынас. Қазақ және орыс тілдеріндегі іс жүргізу.
Құжаттар және олардың қызметі, құжаттардың құрылымы, құжаттарды жинау және сақтау, іс жүргізуді ұйымдастыру және оның технологиясы, істерді қалыптастыруды ұйымдастыру тәртібі, кеңселік және құжаттамалық жұмыстың негіздері
Білімдер:
- құжатқа қойылатын талаптарды, деректемелерді, олардың рәсімделуін, құжаттамамен қамтамасыз ету қызметін, олардың жұмысын;
- қызметтік хаттарды құрастыру әдістемесін, жіктелуін және құжаттардың қозғалысын;
- кіріс және шығыс корреспонденциясын тіркеуді, дербес электронды есептеу машинасы қолдануды, рәсімдеуді, істерді мұрағатқа өткізуді.
Іскерліктер:
- деректемелерді дұрыс орналастыруды және толтыруды, қызметтік хатты құрастыруды, істер номенклатурасын, индекстеуді;
- ақпараттық-анықтамалық, ақша және қаржылық есеп құжаттамасын және оларды автоматтандырылған жүйелер жағдайында өңдеуді.
БҚ 4
БҚ 6

ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.6.1
ПК 2.3.7
ОПД 012
Общие сведения о наладке.
Наладка. Наладка технологического процесса. Пробная обработка детали. Погрешности обработки. Контроль за работой систем и механизмов оборудования. Обработка пробной партии деталей в автоматическом цикле с полной нагрузкой и обеспечением заданной производительности. Оформление технической документации на наладку: основные правила. Безопасность труда и организация рабочего места при выполнении наладочных работ: основные требования
Знания:
- наладок технологического процесса;
- погрешности обработки;
- основных требований при выполнении наладочных работ;
Умения:
- обрабатывать детали;
- контролировать работу систем и механизмов;
- оформлять техническую документацию;
- организовывать рабочее место.
БК 2
ПК 2.5.7
ПК 2.4.1
ПК 2.4.3
ПК 2.4.7
ОПД 013
Гигиена и охрана труда.
Физиолого-гигиенические основы трудового процесса на рабочих местах. Режим рабочего дня. Гигиенические требования к рабочей одежде, уход за ней и правила ее хранения. Основные положения Законодательства по охране труда. Охрана труда женщин и подростков. Требования безопасности труда на рабочих местах и предприятиях. Нормы и правила электробезопасности. Меры и средства защиты от поражения электрическим током. Пожарная безопасность. Первая помощь при несчастных случаях (ушибах, порезах, ожогах, отравлениях, поражениях электрическим током).
Знания:
- гигиенических требований к рабочей одежде;
- законодательства по охране труда;
- требований безопасности труда.
Умения:
- анализировать условия труда и причины травматизма;
- организовывать работу по охране труда;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты;
- применять на практике знания по охране труда и окружающей среды;
- оказать помощь при производственной травме.
БК 2
БК 7
БК 3
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины для квалификаций:
101305 2 - Наладчик контрольно–измерительных приборов и автоматики*
101306 2 - Слесарь контрольно–измерительных приборов и автоматики*
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке.
Профессиональное общение. Делопроизводство на казахском и русском языках. Документы и их назначения и способу документирования структуры документов, сбор и хранение документов, организация и технология делопроизводства, порядок организации и формирование дел, основы офисной и документационной работы.
Знания:
- требований, которые предъявляются к документу, реквизитов, их оформления, службу документационного обеспечения, их функции;
- методики составления служебного письма, классификацию и движение документов;
- регистрации исходящей и входящей корреспонденции, применение персональной электронно-вычислительной машины, хранение, оформление, передачу дел в архив;
Умения:
- правильно разместить и заполнить реквизиты, составить служебное письмо, номенклатуру дел, проиндексировать;
- составить информационно- справочные, денежные и финансово-расчетные документы и обработать их в условиях автоматизированных систем.
БК 4
БК 6

КҚ 2.5.5
ЖКП 02
Сызу.
Сызуды кестелік безендіру. Геометриялық сызу және жобамен сызудың негіздері. Техникалық сурет салудың элементтері. Машина жасауды сызу. Сызуды орындаудың жалпы ережесі. Оймалардың сызбалары. Ажырамайтын қосылыс сызбалардың жалпы түрі, құрастырмалы сызба. Құрастырмалы сызба оқу. Мамандық бойынша сызулар және схемалар. Құрылыс сызуларының элементтері.
Білімдер:
- сызу геометриясы мен проекциялық сызу негіздерін, техникалық сурет салу мен құрылыс сызуының элементтерін, машина жасаудағы сызуды, конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесін.
Іскерліктер:
- сызбаларды, нобайларды стандарттарға сәйкес сызуды және оқуды, сызба мен техникалық суреттің көмегімен ойды дұрыс жеткізе білуді, анықтамаларды қолдануды.
БҚ 1
БҚ 6
КҚ 2.5.6
ЖКП 03
Техникалық механика негіздері.
Теориялық механика. Статика. Статиканың түсініктері және аксиомалары. Жүргізу күштерінің жазық жүйесі. Еркін орналасу күштерінің жазық жүйесі. Күштердің кеңістік жүйесі. Дененің ауырлық ортасы. Кинематика. Динамика. Материалдардың кедергісі, нүктесі. Деформация түрлері (созу, қысу, айналдыру, майыстыру, деформацияның күрделі түрлері). Машина бөлшектері. Айналмалы қозғалыстың берілісі, бөлшектердің қосылысы, редукторлар, осьтер, валдар, муфталар. Берілісті есептеу (кинематикалық, беріктікті есептеу). Курстық жұмыс: (бір сатылы редукторлы жетекті жобалау).
Білімдер:
- статика, кинематика, динамиканың негізгі ережелерін, жұмыстың көрсеткіштерін анықтау әдістерін; конструкциялық материалдардың қасиеттерін;
- материалдарды сынақтан өткізу тәсілдері мен әдістерін, машина бөлшектерінің берік болуын, қатты болуын, тұрақты болуын есептеуді; жалпы қолданатын машиналар мен механизмдердің бөлшектерін құрастыру негіздерін.
Іскерліктер:
- анықтамалық әдебиетті пайдалануды;
- тірек реакциясын анықтауды;
- стандарттарды қолдануды;
- берік болуды, қатты болуды, тұрақты болуды есептеулерді жүргізуді.
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 2.6.1
ЖКП 04
Электротехниканың теориялық негіздері.
Электр өрісі мен электрлік сиымдылық. Тұрақты ток тізбегі. Магниттік өріс және электромагниттік индукция. Айнымалы ток тізбегі. Электр тізбегін комплекстік сан арқылы есептеу. Үш фазалы электр тізбегі. Синусоидалық емес периодикалық кернеу мен тоғы бар электр тізбегі. Сызықтық емес электр тізбегі. Электр тізбегіндегі өтпелі үрдістер.
Білімдер:
- электромагниттік өрістің негізгі сипаттамасын: кернеулілікті, электр потенциалын, электрлік кернеулілікті, потенциалдардың айырмашылығын;
- тұрақты токтың негізгі заңдарын:
Кулон, Ом, Кирхгоф, Джоуль-Ленц;
- тұрақты токтың сызықтық және сызықтық емес тізбектерін есептеудің негізгі әдістерін;
- ауыспалы процестердің туындау себептерін;
- коммутацияның бірінші және екінші заңдарын.
Іскерліктер:
- электр тізбектерін есептей білуді. Кулон заңын қолдануды. Гаусс теоремасын қолдануды;
- тізбектер жұмысының берілген шарттары және тұрақты ток құрылысы бойынша элементтер параметрлерін таңдауды;
- тұрақты токты есептей білуді. Конденсаторды зарядтайды;
- конденсаторды зарядтаудан ажыратуды;
- индуктивті катушканы өшіруді. ажыратуды.
БҚ 4
БҚ 7

ПК 2.5.5
ОПД 02
Черчение.
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьбы. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- основ начертательной геометрии и проекционного черчения, элементы технического рисования и строительного черчения, машиностроительного черчения; единую систему конструкторской документации (ЕСКД).
Умения:
- составлять и читать чертежи, схемы согласно стандартам, пользоваться
- справочниками, правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка.
БК 1
БК 6
ПК 2.5.6
ОПД 03
Основы технической механики.
Теоретическая механика. Статика. Основные понятия и аксиомы статики. Плоская система сходящихся схем. Плоская система произвольно-расположенных сил. Пространственная система сил. Центр тяжести тел. Кинематика. Динамика.
Сопротивление материалов. Виды деформации. Растяжение и сжатие, кручение, изгиб, сложные виды деформации. Расчеты на прочность, на срез и смятие, на усталость. Детали машин. Передачи вращательного движения, соединения деталей, редукторы, оси, валы, муфты. Расчеты передач вращательного движения (кинематический, подбор сечения, расчеты на прочность).
Знания:
- основных положений статики, кинематики, динамики, методов определения показателей работы; свойств конструкционных материалов;
- приемов и методов испытания материалов, расчетов деталей машин на прочность, жесткость, устойчивость; основ конструирования деталей машин и механизмов общего назначения.
Умения:
- пользоваться справочной литературой
- определять опорные реакции
- пользоваться стандартами;
- производить расчеты на прочность, жесткость, устойчивость.
БК 2
БК 5
ПК 2.6.1
ОПД 04
Теоретические основы электротехники.
Электрическое поле и электрическая емкость. Линейные электрические цепи постоянного тока. Магнитное поле и электромагнитная индукция. Линейные электрические цепи переменного тока. Комплексный метод расчета электрических цепей. Трехфазные электрические цепи. Электрические цепи с несинусоидальными периодическими напряжениями и токами. Нелинейные цепи. Переходные процессы в линейных электрических цепях.
Знания:
- основных характеристик электромагнитного поля: напряженности, электрического потенциала, электрического напряжения, разности потенциалов;
- основных законов постоянного тока: Кулона, Ома, Кирхгофа, Джоуля-Ленца;
- основных методов расчета линейных и нелинейных цепей постоянного тока;
- причин возникновения переходных процессов;
- первого и второго законов коммутации.
Умения:
- выполнить расчеты электрических цепей;
- применение закона Кулона;
- применение теоремы Гаусса;
- подбирать параметры элементов по заданным условиям работы цепей и устройств постоянного тока;
- уметь выполнять расчеты постоянного тока;
- заряжать конденсатор;
- разряжать конденсатор;
- отключать индуктивную катушку.
БК 4
БК 7

КҚ 2.5.6
ЖКП 05
Нарықтық экономика негіздері және өндірісті жоспарлау.
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, мәні, принциптері; меншіктің формалары мен түрлері; меншікті басқару; жоспарлардың түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау; жоспарларды экономикалық негіздеу әдістері мен болжамдарды әзірлеу; бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; халық тұтынатын тауарлар мен қызметтер нарығының жағдайын талдау; нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- елдегі және шет елдердегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономика негіздерін, салық, ақша-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы.
Іскерліктер:
- өзінің кәсіби жұмысына бағыт беретін экономикалық ақпаратты табуды және қолдануды.
БҚ 4
БҚ 6
КҚ 2.5.3
ЖКП 06
Гидравлика.
Гидростатика:
Сұйықтықтың негізгі физикалық қасиеттері. Гидростатикалық қысым және оның қасиеттері. Гидростатиканың негізгі теңдеуі. Паскаль заңы.
Тегіс қабырғадағы сұйықтық қысымы.
Қысым ортасы. Қисық жазықтықтағы сұйықтық қысымы.
Архимед заңы. Жұмыс әрекеті мен есептеулері гидростатика заңдарына негізделген аспаптар, машиналар, құрылғылар.
Гидродинамика: негізгі ұғым және гидродинамиканың анықтамасы. Сұйықтық шығынының теңдеуі.
Сұйықтық шығынының теңдеуі және ағынның үздіксіз болуы.
Тұтқыр және шынайы сұйықтық үшін Бернулли теңдеуі.
Графикалық иллюстрация. Дроссельдеу құбылысы және оның іс жүзінде қолданылуы. Гидравликалық кедергілер: құбырлардағы сұйықтықтың қозғалу тәртібі. Сұйықтықтың бір қалыпты қозғалысындағы қысымның жоғалуы.
Гидравликалық кедергі коэффициенті. Дөңгелек емес құбырлардағы қысымның жоғалуы.
Жергілікті кедергілер. Құбырлардағы сұйықтықтың қозғалысы. Саңылаулы ортадағы сұйықтықтың қозғалысы.
Білімдер:
- гидравлика, пневматика және теплотехниканың негізгі заңдарын;
- қысымды өлшеудің сұйықтық және механикалық аспаптарын;
- гидростатистиканы негізгі басқару;
- сұйықтық шығынының теңдеуін;
- Бернулли теңдеуін;
- гидравликалық кедергіні;
- саңылау арқылы сұйықтықты ағызуды;
- құбыр арқылы сұйықтың қозғалысын;
- күштің шығынын.
Іскерліктер:
- гидравиликалық есептерді шығаруды;
- қысымды өлшеу үшін аспаптарды пайдалануды;
- сұйықтық қозғалысының түрлерін ажыратуды;
- құбырдағы күштің шығынын анықтауды;
- құбырларды есептеуді;
дроссельдеуді.
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 2.5.6
КҚ 2.6.1
ЖКП 07
Электротехникалық материалдар. Электротехникалық материалдар. Материалдардың бағалау қасиеті, параметрлері. Өткізгіш материалдар. Жоғарғы өткізгішті және жоғарғы кедергілі материалдар. Жоғарғы кедергілер. Электротехника мен жоғарғы жиілікті техникада пайдаланатын материалдар. Диэлектриктік материалдар. Электроизоляциялық пластмассалар. Каучук. Лактар мен эмальдар. Жартылай өткізгіш материалдар. Жай және күрделі жартылай өзгерткіштер. Магниттік материалдар. Парамагнетиктер мен ферромагнетиктер. Фериттер.
Білімдер:
- заттың байланыс түрлері мен құрылысын;
- кристалдық заттардың құрылысын;
- аморфтық, аморфтық-кристалдық заттар;
- өткізгіш материалдардың құрылымын;
- алюминийдің таңбалануын және оның қорытпаларын;
- мыс пен темірдің қорытпаларын;
- өткізгіш материладарды қолдану саласын;
- сымдар мен кабельдердің таңбалануын;
- диэлектриктердің физикалық қасиетін;
- пластмасса түрлерін;
- изоляциялық лактардың түрлерін;
- талшықты диэлектриктердің құрылымын;
- резиналық диэлектриктердің құрылымын;
- керамика құрылымын және оның қасиеттерін;
- жартылай өткізгіштердің қасиеттерін;
- жартылай өткізгіштердің жіктелуін;
- жартылай өткізгіштердің электр өткізгіштігін;
- қоспалардың түрлерін;
- күрделі жартылай өткізгіштерді;
- қарапайым жартылай өткізгіштерді;
- магнитті материалдардың қасиеттерін;
- магнитті диэлектриктерді алу.
Іскерліктер:
- монтаждау жұмыстарында электротехникалық материалдарды қолдануды;
- өткізгіш материалдарды электромонтаждау жұмыстарына қолдануды;
- өткізгіш материалдардың қорытпаларын ажырата білуді;
- сымдар мен кабельдерді таңдай білуді;
- сымдар мен кабельдердің таңбалануын ажырата білуді;
- диэлектриктердің түрлерін ажырата білуді;
- электромонтаждау жұмыстарына диэлектрлік материалдарды таңдауды;
- сұйықтық және газ түріндегі диэлектриктерді таңдауды;
- жартылай өткізгіш аспаптарды қолдануды;
- жартылай өткізгіш элементтердің таңбалануын ажырата білуді;
- магнитті материалдарды қолдануды.
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 2.5.6
КҚ 2.6.1
ЖКП 08
Электрлік өлшеулер.
Метрология негіздері. Өлшеу құралдарының түрлері. Өлшеудің қателіктері. Негізгі электрлік өлшемдердің шамалары.
Ұқсас өлшеу аспаптары.
Магнитті электрлік, электромагниттік және электродинамикалық, ферродинамикалық, электростатикалық, индукциялық жүйелердің өлшеу механизмдері. Негізгі электрлік шамаларды өлшеу. Ток және кернеу трансформаторлары. Сандық аспаптар. Құрамдас аспаптар. Электрондық аспаптар. Төменгі жиіліктік және жоғарғы жиіліктік өлшегіш генераторлар. Электронды осциллограф. Сызықтық емес бұрмалаушылықтарды өлшегіш.
Білімдер:
- электрлік өлшемдер мен аспаптар туралы мәліметтерді;
- электрлік өлшеу аспаптарының құрылысын және жұмыс істеу принципін;
- электронды -өлшеу аспаптарын қолдануды;
- өлшеудің қосымша құралдарын;
- құрылғылардың өлшем әдістерін;
- электрлік және электрлік емес шамаларды өлшеу үшін электрлік өлшеу аспаптарын қосу нобайы мен қолданылу саласын, сонымен бірге өлшеу кезіндегі техника қауіпсіздігі ережелерін.
Іскерліктер:
- өлшем аспаптарын тізбекке қосуды;
- алынған нәтижелерді жазуды және өңдеуді;
- өлшем аспаптарын тексеруді;
- өлшемдердің қате болуын бағалауды;
- электрлік және электрлік емес шамаларды өлшеу үшін әдістерін және аспаптарды таңдауды;
- электрді өлшеу аспаптарын қосу және өлшеудің қате болуын бағалауды.
БҚ 2
БҚ 5

ПК 2.5.6
ОПД 05
Основы рыночной экономики и планирование производства.
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование;
экономический анализ;
анализ со стояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура
Знания:
- общих положений экономической теории;
- экономической ситуации в стране и за рубежом;
- основ макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике.
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 4
БК 6
ПК 2.5.3
ОПД 06
Гидравлика.
Гидростатика: основные физические свойства жидкостей. Гидростатическое давление и его свойства. Основное уравнение гидростатики. Закон Паскаля. Давление жидкости на плоскую стенку. Центр давления. Давление жидкости на криволинейную поверхность. Закон Архимеда. Приборы, машины, сооружения, принцип действия которых и расчет основан на законах гидростатики. Гидродинамика: основные понятия и определение гидродинамики. Уравнения расхода жидкости и неразрывности потока. Уравнение Бернулли для идеальной и реальной жидкости. Графическая иллюстрация. Явление дросселирования и его практическое применение. Гидравлические сопротивления: режимы движения жидкости в трубопроводах. Потери напора при равномерном движении жидкости. Коэффициент гидравлического сопротивления. Потери напора в некруглых трубах. Местные сопротивления. Движение жидкости в трубопроводах. Движение жидкости в пористой среде.
Знания:
- основных законов гидравлики, пневматики и теплотехники;
- жидкостных и механических приборов для измерения давления;
- основного уравнения гидростатики;
- уравнения расхода жидкостей;
- уравнения Бернулли;
-гидравлических сопротивлений;
- истечения жидкостей через отверстия;
- движения жидкостей по трубопроводам;
- потери напора.
Умения:
- решать гидравлические задачи;
- пользоваться приборами для измерения давления;
- различать виды движения жидкостей;
- определять потери напора в трубах;
- рассчитывать трубопроводы;
- применять в практике явление дросселирования.
БК 2
БК 5
ПК 2.5.6
ПК 2.6.1
ОПД 07
Электротехнические материалы.
Электротехнические материалы. Параметры, оценивающие свойства материалов. Проводниковые материалы. Материалы высокой проводимости и высокого сопротивления. Сверхпроводники. Материалы, применяемые в электротехнике и в высокочастотной технике. Диэлектрические материалы. Электроизоляционные пластмассы. Каучук.
Лаки и эмали. Полупроводниковые материалы.
Элементарные и сложные полупроводники.
Магнитные материалы. Парамагнетики и ферромагнетики. Магнитодиэлектрики. Ферриты.
Знания:
- видов связей и строения вещества;
- структуру кристаллических веществ;
- аморфных, аморфно-кристаллических веществ;
- строения проводниковых материалов;
- маркировки алюминия и его сплавов;
- сплавов меди и железа;
- области применения проводниковых материалов;
- марок проводов и кабелей;
- физических свойств диэлектриков;
- разновидности пластмасс;
- разновидности изоляционных лаков;
- структуры волокнистых диэлектриков;
- разновидности резиновых диэлектриков;
- структуры керамики и их свойства;
- свойств полупроводников;
- классификации полупроводников;
- электропроводность полупроводников;
- видов примесей;
- сложных полупроводников;
- простых полупроводников;
- свойств магнитных материалов;
- получения магнитодиэлектриков.
Умения:
- применять электротехнические материалы при монтажных работах;
- применять в электромонтажной работе проводниковые материалы;
- различать сплавы проводниковых материалов;
- выбирать провода и кабели;
- различать марки проводов и кабелей;
- различать разновидности диэлектриков;
- выбирать в электромонтажной работе диэлектрические материалы;
- выбирать жидкие и газообразные диэлектрики;
- применять полупроводниковые приборы;
- различать маркировку полупроводниковых элементов;
- применять магнитные материалы.
БК 5
БК 7
ПК 2.5.6
ПК 2.6.1
ОПД 08
Электрические измерения.
Основы метрологии. Виды средств измерений. Погрешности измерений. Меры основных электрических величин. Аналоговые измерительные приборы. Измерительные механизмы магнитоэлектрической, электромагнитной, электродинамической, ферродинамической, электростатической, индукционной системы. Измерение основных электрических величин. Трансформаторы тока и напряжения. Цифровые приборы. Комбинированные приборы. Электронные приборы. Измерительные генераторы: низкочастотные и высокочастотные. Электронный осциллограф. Измеритель нелинейных искажений.
Знания:
- сведений об электрических измерениях и приборах;
- устройств и принципы работы электроизмерительных приборов;
- применения электронно-измерительных приборов;
- вспомогательных средства измерений;
- методов измерений устройства;
- области применения и схему включения электроизмерительных приборов для измерения электрических и неэлектрических величин, а также правила техники безопасности при измерениях.
Умения:
- подключать измерительные приборы в цепь;
- записывать и обрабатывать полученные результаты;
- проверять измерительные приборы;
- оценивать погрешность измерений;
- выбирать методы измерений и приборы для измерения электрических;
- включать электроизмерительные приборы и оценивать погрешность измерений.
БК 2
БК 5

КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.4
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.4
АП 00
Арнайы пәндер
АП 00
Біліктілік: 101301 2 - Автоматты желілер мен агрегатты станоктарды реттеуші *
АП 01
Токарлық станоктар.
Токарь станоктары. Негізгі механизмдері мен бөлшектері.Станокты басқару органдары. Бөлшектерді токарлық өңдеу. Кескіш құралдар. Токарь станогына жұмыс кезінде қондырғылар мен құрылғыларды пайдалану. Токарлық өңдеуде кесу процесі. Токарлық өңдеудің барлық түрлеріне арналған тиімді жұмыс істеу тәртібін таңдау.
Еңбек қауіпсіздігі және жұмыс орнын ұйымдастыру. Сыртқы цилиндрлі және шығыңқы жазықтықтағы бөлшектерді өңдеу. Ойықты өңдеу (тесу, ұңғылау, қалайылау, қашау және жазу); Ішкі және сыртқы конустың жазықтықтарын өңдеу. Кесу: технологиясы, кесу құралы, құрылғылары, өңдеу тәртібі. Плазмомеханикалық өңдеу. Сапаға бақылау жасау. Ақауларды өңдеу: себептері, ескерту.
Білімдер:
- токарлық станоктарды, негізгі тораптар мен механизмдерді;
- станокты басқару органдарын;
- токарлық өңдеуде кесу процесін;
Іскерліктер:
- токарлық өңдеудің тиімді жұмыс істеу тәртібін таңдауды;
- сыртқы цилиндрлі және шығыңқы жазықтықты, тесу ойығын өңдеу;
- кесу;
- өңдеу сапасын бақылау.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
АП 02
Бұрғылау, қашау станоктары.
Тесу станоктары. Тесу станоктарының негізгі механизмдері мен құрастырма бөліктері. Станокты басқару органдары. Бөлшектерді тесу арқылы өңдеу. Үңгілеп тесу және жабық ойықтар. Еңбек қорғау мен жұмыс орнын ұйымдастыруға қойылатын негізгі талаптар. Үңгілеп тесу және жабық ойықтар. Қайрайтын станоктар. Қайрайтын станоктардың негізгі механизмдері мен бөлшектері. Станоктың жұмыс істеу принципі және оны басқару. Бөлшектерді қайрау арқылы өңдеу. Кескіш құралдар. Қайрау кезінде кесу процесі. Бөлшектерді қайрап өңдеудегі тиімді жұмыс істеу тәртібін таңдау. Бір және бірнеше жазықтықта түрлі жағдайда орналасқан цилиндрлі және конусты жазықтықтарды қашау және қайрау. Сапаны бақылау. Өңдеудің ақаулары.
Білімдер:
- бұрғылап тесу және қашау станоктарының негізгі бөлшектері мен механизмдерін;
-станоктарды басқару органдарын;
- кесу мен қайрау процесі;
- өңдеу ақаулары.
Іскерліктер:
- бөлшектерді тесу арқылы өңдеуді;
-кесуді;
- бөлшектерді өңдеудегі тиімді жұмыс істеу тәртібін таңдау;
- сапаны бақылау.
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
АП 03
Токарлық жұмыстар технологиясы.
Жұқа бөлшектерді токарлық өңдеу технологиясы. Жұқа бөлшектерді өңдеу сапасын бақылау тәсілдері. Слюдалы және микалексты материалдардан жасалған өнімдерді токарлық өңдеу технологиясы. Слюдалы және микалексты материалдардан жасалған өнімдердің сапасын бақылау тәсілдері. Плазмотрон. Үлкен габаритті бөлшектерді өңдеуге арналған токарлы-центрлі станоктар. Үлкен габаритті станоктарды басқару ережесі. Бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдары: түрі, қызметі және пайдаланылуы.
Білімдер:
- токарлық өңдеу технологиясын;
- станоктарды басқару ережесін;
- бақылау-өлшеу аспаптары;
Іскерліктер:
- өңдеу сапасын бақылау;
- ірі көлемдегі станоктарды басқару.

ПК 2.5.2
ПК 2.5.4
ПК 2.6.2
ПК 2.6.4
СД 00
Специальные дисциплины
СД 00
Квалификация: 101301 2 - Наладчик автоматических линий и агрегатных станков*
СД 01
Токарные станки.
Токарные станки. Основные узлы и механизмы. Органы управления станком. Токарная обработка деталей. Режущий инструмент. Приспособления и оснастка, применяемые в процессе работы на токарньн станках. Процесс резания при токарной обработке. Выбор рациональных режимов для всех видов токарной обработки. Безопасность труда и организация рабочего места. Обработка ңаружных цилиндрических и торцевых поверхностей. Обработка отверстий (сверление, рассверливание, зенко-ание, растачивание, развертывание). Обработка наружных и внутренних конических поверхностей. Нарезание резьбы; технология, режущий инструмент, приспособления, режимы обработки. Плазмомеханическая обработка. Контроль качества. Дефекты обработки; причины, предупреждение.
Знания:
- токарных станков, основных узлов и механизмов;
- органов управления станком;
- процесса резания при токарной обработке.
Умения:
- выбирать рациональные режимы токарной обработки;
- обрабатывать цилиндрические, и торцевые поверхности, отверстия сверления;
- нарезать резьбы;
- контролировать качество обработки.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
СД 02
Сверлильные и расточные станки.
Сверлильные станки. Основные узлы и механизмы сверлильных станков. Органы управления станком. Обработка деталей сверлением. Сверла. Процесс резания при обработке сверлением. Сверление сквозных и глухих отверстий (сплошных, с уступами), зенкерование, и развертывание отверстий.
Нарезание резьбы. Расточные станки. Основные узлы и механизмы расточных станков. Органы управления станком. Обработка деталей растачиванием. Режущий инструмент. Процесс резания при растачивании. Выбор рациональных режимов при обработке деталей растачиванием. Растачивание и развертывание цилиндрических и конических поверхностей с различным положением в одной и нескольких плоскостях, точение цилиндрических канавок. Контроль качества: Дефекты обработки.
Знания:
- основных узлов и механизмов сверлильных и расточных станков;
- органов управления станком;
- процесса резания и растачивания;
- дефектов обработки;
Умения:
- обрабатывать детали сверлением;
- нарезать резьбы;
- выбирать рациональные режимы при
обработке деталей;
- контролировать качество.
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
СД 03
Технология токарных работ.
Технология токарной обработки тонкостенных деталей. Методы и контроль качества обработки тонкостенных деталей. Технология токарной обработки заготовок из слюды и микалекса. Методы и контроль качества обработки заготовок из слюды и микалекса. Плазмотрон. Токарно-центровые станки для обработки крупногабаритных деталей. Правила управления крупногабаритными станками. Технология токарной обработки крупногабаритных деталей. Контрольно-измерительные приборы, инструменты и приспособления; виды, назначение, применение.
Знания:
- технологии токарной обработки;
- правил управления станками;
- контрольно-измерительных приборов.
Умения:
- контролировать качество обработки;
- управлять крупногабаритными станками.

КҚ 2.1.5
АП 04
Фрезерлік станоктар.
Фрезерлік станоктар. Негізгі механизмдері мен бөліктері. Станокты басқару. Фрезерлік станоктарында қолданылатын құралдар мен жабдықтар. Фрезерлеу процесі кезіндегі кесу. Фрезерлік өңдеудің барлық түрлеріне арналған тиімді жұмыс істеу тәртібін таңдау. Жазық бөлшектерді фрезерлеу, кесу құралы, өңдеу құрылғылары.
Көп қырлы тісті доңғалақтар мен бұрандалы ойықтарды фрезерлеу технологиясы
Кертпелер мен қималарды фрезерлеу. Сапасына бақылау жасау: тәсілдері, құралдары. Өңдеудің ақаулары.
Білімдер:
- фрезерлік станоктарды, олардың негізгі бөлшектерін;
- станоктарды басқару органдарын;
- өңдеудің ақауларын.
Іскерліктер:
- фрезерлік станоктарда жұмыс істеуді;
- фрезерлік өңдеудегі тиімді жұмыс істеу тәртібін таңдауды;
- өңдеу сапасын бақылауды.
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.6
АП 05
Автоматты линиялар мен агрегатты станоктарды жөндеу технологиялары
Агрегатты станоктар. Агрегатты станоктарда бөлшектерді өңдеу.
Агрегатты станоктарды ретке келтіру. Автоматты линиялардың құрамында жұмыс істейтін токарлы, роторлы автоматты және жартылай автоматты станоктар. Автоматты және жартылай автоматты станоктарда бөлшектерді өңдеу. Автоматты және жартылай автоматты линиялар. Роторлы және роторлы-конвейерлі линияларды реттеу. Әр түрлі типтегі металл кесетін станоктарды ретке келтіру. Көлік құралдары.
Әр түрлі типтегі көлік құралдарын ретке келтіру.
Қазіргі заманғы электроимпульсті, электршақпақты және ультрадыбысты станоктар мен қондырғылар, генераторлар және электрохимиялық станоктар. Еңбекті қорғау мен жөндеу жұмыстары кезіндегі жұмыс орнын ұйымдастыру: негізгі талаптар.
Білімдер:
- агрегатты станоктарды;
- агрегатты станоктарды, автоматтарды және жартылай автоматтарды жөндеуді;
- металл кесетін станоктарды жөндеуді;
- көлік құралдарын жөндеуді.
Іскерліктер:
- автоматтар мен жартылай автоматтардың бөлшектерін өңдеу;
-жұмыс орнын ұйымдастыру;
- автоматты және жартылай автоматты линияларды ретке келтіру;
- көлік құралдарын ретке келтіруді.
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.7
АП 00
Біліктілік: 101302 2 - Автоматтар мен жартылай автоматтарды реттеуші*
АП 01
Автоматтар мен жартылай автоматтарды жөндеу №
Автоматты және жартылай автоматты станоктарды жөндеу технологиясы. Автоматтар мен жартылай автоматтар. Автоматты линиялар құрамында жұмыс істейтін токарлық, жеткізуші роторлы автоматты және жартылай автоматты станоктар; Автоматтар мен жартылай автоматтарда бөлшектерді өңдеудің сапасын бақылау тәсілдері. Автоматтар мен жартылай автоматтарды жөндеуге дайындау. Жөндеу жұмыстарын орындау: кертпелерді, теспелерді фрезерлеуге арналған автоматты станоктар, жазықтықты және тік станоктар; токарлық-револьверлік, жазықтықты және тік, бір және бірнеше шпиндельді токарлық автоматтар; орталықтан тегістемейтін арнаулы және жеткізетін автоматтар мен жартылай автоматтар; роторлы автоматтар.
Білімдер:
- автоматты және жартылай автоматтарды жөндеу технологиясын;
- автоматтарды және жартылай автоматтарды жөндеуді;
- автоматтарды және жартылай автоматтарда бөлшектерді өңдеуді;
- кесу құралдары мен құрылғыларын.
Іскерліктер:
- автоматты және жартылай автоматтарды жөндеуді;
- автоматты және жартылай автоматтарда бөлшектерді өңдеуді;
- бөлшектердің өңдеу сапасын бақылауды.

ПК 2.1.5
СД 04
Фрезерные станки.
Фрезерные станки. Основные узлы и механизмы. Органы управления станком. Фрезы. Приспособления и оснастка, применяемые в процессе работы на фрезерных станках. Процесс резания при фрезерной обработке. Выбор рациональных режимов для всех видов фрезерной обработки. Фрезерование плоских поверхностей- технология, режущий инструмент, приспособления, режимы обработки. Фрезерование многогранников зубчатых колес и винтовых канавок. Фрезерование пазов и канавок. Контроль качества: методы, средства. Дефекты обработки.
Знания:
- фрезерных станков, их основных узлов;
- органов управления станком;
- дефектов обработки.
Умения:
- работать на фрезерных станках;
- выбирать рациональный режим фрезерной обработки;
- контролировать качество обработки.
ПК 2.1.4
ПК 2.1.6
СД 05
Технология наладки автоматических линий и агрегатных станков.
Агрегатные станки. Обработка деталей на агрегатных станках. Наладка агрегатных станков. Токарные и доводочные роторные автоматы и полуавтоматы, работающие в составе автоматических линий. Обработка деталей на автоматах и полуавтоматах. Наладка автоматов и полуавтоматов. Автоматические и полуавтоматические линии.
Наладка роторных и роторно-конвейерных линий. Наладка металлорежущих станков различного типа. Транспортные устройства. Наладка транспортных устройств различного типа. Современные электроимпульсные, электроискровые н ультразвуковые станки и установки, генераторы, электрохимические станки. Безопасность труда и организация рабочего места при выполнении наладочных работ: основные требования.
Знания:
- агрегатных станков;
- наладок агрегатных станков, автоматов и полуавтоматов;
- наладок металлорежущих станков;
- наладок транспортных устройств.
Умения:
- обработывать детали на автоматах и полуавтоматах;
- организовывать рабочее место;
- налаживать автоматические и полуавтоматические линии;
- налаживать транспортные устройства.
ПК 2.1.3
ПК 2.1.7
СД 00
Квалификация: 101302 2 - Наладчик автоматов и полуавтоматов*
СД 01
Наладка автоматов и полуавтоматов.
Технология наладки автоматов и полуавтоматов. Автоматы и полуавтоматы. Токарные и доводочные роторные автоматы и полуавтоматы, работающие в составе автоматических линий. Обработка деталей на автоматах и полуавтоматах. Приспособления и режущий инструмент. Методы и контроль качества обработки деталей на автоматах и полуавтоматах. Подготовка автоматов и полуавтоматов к наладке. Наладка и подналадка автоматов и полуавтоматов. Выполнение наладки: станков-автоматов для фрезерования канавок, сверл, зенкеров; протяжных горизонтальных и вертикальных станков; токарно-револьверных, горизонтальных и вертикальных одно- и многошпиндельных токарных автоматов; круглошлифовальных, бесцентровошлифовальных специализированных и доводочных автоматов и полуавтоматов; роторных автоматов.
Знания:
- технологии наладки автоматов и полуавтоматов;
- наладки автоматов и полуавтоматов;
- обработки деталей на автоматах и полуавтоматах;
- приспособления и режущих инструментов.
Умения:
- выполнять наладку автоматы и полуавтоматы;
- обработывать детали на автоматах и полуавтоматах;
- контролировать качество обработки деталей.

КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
АП 00
Біліктілік: 101303 2 - Станоктарды және программамен басқарылатын манипуляторларды реттеуші*
АП 01
Бағдарламамен басқарылатын станоктар мен манипуляторларды баптау технологиясы.
Бағдарламамен басқарылатын металл кесуші станоктар. Бағдарламамен басқарылатын (ПБ) станоктар. Бағдарламамен басқарылатын станоктарға арналған басқару программасын дайындау тәртібі. Бағдарламамен басқарылатын станоктарда бөлшектерді өңдеу. Бағдарламамен басқарылатын станоктарды жұмысқа дайындап, баптау. Алғашқы баптау. Станок жұмысын талдау. Жаңа детальді өңдеу үшін ББ станоктарды қайта баптау.
Штабелерлер. Манипуляторлар мен штабелерлерді бағдарламамен басқару мен жабдықтар кешенін, қызмет көрсетілетін робототехникалық құрылғыларды жөндеу
Өнеркәсіптік манинуляторлар. Бейімделетін өнеркәсіптік роботтар. «Робот–станок»
өзара әрекет ету нобайы. Түрлі типтегі Өнеркәсіптік манипуляторларды жөндеу. Бақылау-өлшеу аспаптары, құралдары және құрылғылары. Баптау жұмыстары кезіндегі еңбекті қорғау мен жұмыс орнын ұйымдастырудың негізгі талаптары.
Білімдер:
- бағдарламамен басқарылатын станоктар;
-бағдарламамен басқарылатын станоктар мен манипуляторларды баптау.
Іскерліктер:
- станоктарды жұмысқа дайындауды;
- бағдарламамен басқарылатын манипуляторды жөндеуді;
- бағдарламамен қамтамасыз етілген станоктарда бөлшектерді өңдеуді.
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.7
АП 00
Біліктілік: 101304 2 – Әрлеу станоктарын реттеуші*
АП 01
Ажарлағыш станоктардың құрылымы.
Ажарлау станоктары. Бөлшектерді тиеу-түсіруге арналған өнеркәсіп роботтары. Дөңгелек тегістеу станоктары. Тегістеуші дөңгелектердің тозуы. Тегістеуші дөңгелектерді жөндеу құрылғылары. Дөңгелекті тегістеу тәсілдері. Конустық жазықтықтарды өңдеудің әдіс-тәсілдері. Станоктарды жұмысқа бағыттау тәртібі, жұмысқа бағыттаудың түрлері. Ішкі тегістеу станоктары.
Цилиндрлі және конустық ойықтарды, ішкі және сыртқы саңылауларды тегістеу. Ішкі тегістеу тәсілдері. Белсенді бақылау жасау аспаптарын орнату және реттеу механизмдері. Цилиндрлі және конустық калибрлер.Калибрлерді қолдану ережесі. Тегістеудің ақаулары: түрлері, себептері, анықтау тәсілдері және ескерту. Жалпақ тегістеуші станоктар.
Орталықтан тегістемейтін станоктар. Бүртікті тегіс, қабатты цилиндрлік детальдарды, корпустарды тегістеу тәсілдері. Тегістеудің өлшемдері. Тегістеу тәртібі. Ақаулардың түрлері және себептері, олардың алдын алу.
Білімдер:
- тегістеуші станоктар, олардың құрылысын;
- конустық жазықтықтарды өңдеудің әдіс-тәсілдерін;
- станоктарды жұмысқа бағыттау тәртібі және жұмысқа бағыттаудың түрлері;
- тегістеу әдістері;
- ақаулардың түрлері мен себептері.
Іскерліктер:
- станоктарды жұмысқа бағыттауды;
- детальдардың ішкі беттері мен тегіс жақтарын тегістеуді;
- калибрлерді қолдануды;
- жұмыстағы ақаулардың алдын алуды.

ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
СД 00
Квалификация: 101303 2 - Наладчик станков и манипуляторов с программным управлением*
СД 01
Технология наладки станков и манипуляторов с программным управлением.
Программное управление металлорежущими станками. Станки с программным управлением. Порядок подготовки управляющих программ для станков с ПУ. Обработка деталей на станках с программным управлением. Подготовка станков с программным управлением к наладке. Наладка и подналадка станков с программным управлением. Первичная наладка.
Анализ работы станка. Переналадка станков с программным управлением на обработку новой детали.
Штабелеры. Наладка манипуляторов и штабелеров с программным управлением и комплексов оборудования, обслуживаемых робототехническими устройствами.
Промышленные манипуляторы.
Адаптивные промышленные роботы. Схема взаимодействия «робот-станок». Наладка промышленных манипуляторов различного типа. Выполнение наладки захватов промышленных манипуляторов с программным управлением. Контрольно-измерительные приборы, инструменты и приспособления. Безопасность труда и организация рабочего места при выполнении наладочных работ: основные требования.
Знания:
- станков с программным управлением;
- наладок и подналадок станков с программным управлением и манипаляторов.
Умения:
- готовить станки к работе;
- выполнять наладку манипуляторов с программным управлением;
- обрабатывать детали на станках с программным обеспечением.
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ПК 2.3.7
СД 00
Квалификации: 101304 2 - Наладчик шлифовальных станков*
СД 01
Устройство шлифовальных станков.
Шлифовальные станки. Промышленные роботы для загрузки - выгрузки деталей. Круглошлифовальные станки. Износ шлифовальных кругов. Устройства для правки шлифовальных кругов. Методы круглого шлифования. Способы и приемы обработки конических поверхностей. Порядок настройки станков, виды настройки. Внутришлифовальные станки. Шлифование цилиндрических и конических отверстий, внутренних и наружных торцов. Методы внутреннего шлифования. Механизмы установки и регулирования приборов активного контроля. Калибры цилиндрические и конусные. Правила пользования калибрами. Дефекты шлифования: их виды, причины, способы выявления и предупреждения. Плоскошлифовальные станки. Бесцентровошлифовальные станки. Приемы шлифования гладких деталей с буртиками, ступенчатых цилиндрических деталей, корпусов. Припуски на шлифование. Режимы шлифования. Виды и причины дефектов и их предупреждение.
Знания:
- шлифовальных станков их устройств;
- способов и приемов обработки конических поверхностей;
- порядка настройки станков и виды настройки;
- методов шлифования;
- видов и причин дефектов.
Умения:
- настраивать станки;
- шлифовать внутренние поверхности и гладкие детали;
- пользоваться калибрами;
- предупреждать дефекты в работе.

КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
АП 02
Ажарлағыш станоктардың негізгі буындары және механизмдері.
Ажарлау станоктарының бағыттаушы элементтері (сырғанау, гидростатиҒкалық тіреулерде, тербетіліс тіректерінде). Беру механизмдері.
Шпиндельді құрылғылар.
Үлкен және кіші диаметрлі тегістеу дөңгелектеріне арналған шпиндель тіректері. Тегістеу станоктарының жетектері (ременді берілісті қолданумен, сатысыз және гидравликалық реттеумен, мехаҒникалық вариаторлардың көмегімен). Басқару жүйесі (жинақы механизмдерді бөлу валдарын қолдану негізінде, электрлік элементтерді басқаруға арналған бөлу валдарымен, программамен басқаруды қолдану арқылы басқару жүйесімен). Басқару аппаратурасы, автоматиканы қорғау, магнитті жіберушілер.
Білімдер:
- беру механизмдері, олардың жетектерін;
- тегістеу станоктарының бағыттаушы элементтерін;
- басқару аппаратурасы мен жүйесін;
- автоматиканы қорғауды, магнитті жіберушілерді.
Іскерліктер:
- станоктарды жұмысқа бағыттауды;
- басқару жүйесі мен аппаратурасын жұмысқа бағыттауды;
- тегістеу станоктарының жетектерін жұмысқа бағыттауды;
- жұмыстағы ақаулардың алдын алуды.
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
АП 03
Ажарлағыш станоктардың электржабдығы.
Электржетектер. Электржетектердің құрамдас элементтері. Жетектерді пайдалану сипаттамасы туралы түсінік. Электржетектерге қолданылатын электронды құрылғылар. Жалпақ тегістеу станоктарының электр жабдықтары (шпиндельдің жетегі, стол жетегі, қосымша жетектер, дөңгелекті жөндеуге арналған цикл сандарының есебі). Арнаулы құрылғылар мен блокировка жасау (электромагнитті столдар мен плиталар, демагнетизаторлар, сұйықтықты суытуға арналған магнитті фильтрлер). Дөңгелекті тегістеуші, ішкі тегістеуші және орталықтан тегістемейтін станоктардың электр жабдықтары. Арнаулы құрылғылар мен блокировка жасау (белсенді бақылау жасау мен автоматты жөндеудің электрлік өлшеу құрылғылары, дөңгелекті автоматты жөндеуге арналған құрылғылар, электромагнитті патрондар, сұйықтықты суытуға арналған магҒнитті сепараторлар). Электр жабдықтарына қызмет көрсетудің негізгі ережелері. Станоктардың электр жабдықтарының негізгі ақаулары.
Білімдер:
- электржетектерді;
- электрлік құрылғыларды;
- станоктардың электр жабдықтарын;
- электротехникалық құрылғылар мен бұғаттауды жасауды.
Іскерліктер:
- электр жабдықтарына қызмет көрсетуді;
- станоктардың негізгі ақауларын жөндеуді.
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.6
АП 04
Ажарлағыш станоктарды баптау технологиясы.
Жалпақ ажарлау станоктарын жөндеу. Станоктардағы негізгі бөліктерді анықтау және жою. Цилиндрлі және конустық жазықтарды реттеу. Автоматты циклда бағдарламамен басқарылатын станоктарды жөндеудің ерекшеліктері.
Ішкі тегістеу станоктарын жөндеу. Тесу арқылы станоктың ішкі тегістеуін және ішкі конустық жазықтықтарды жөндеу.
Жалпақ тегістеу станоктарын жөндеу.
Жалпақ, қабатты жазықтықтар мен әр түрлі жазықтықтарды тегістейтін станоктарды жөндеу. Құрылғылардың дұрыстығын тексеру тәсілдері. Жұқа детальдарды тегістейтін станоктарды жөндеудің ерекшеліктері. Орталықтан тегістемейтін станоктарды жөндеу. Қысқа және ұзын детальдарды тегістейтін, тесіп тегістейтін және кесіп тегістейтін станоктарды жөндеу.
Станоктың автоматты циклын жөндеу және белсенді бақылау аспаптарын реттеу
Тірелгенге дейін тік бойы тегістеудің ерекшеліктері.
Барлық циклдардағы станоктардың жұмысын тексеруді және қажетті түзетулерді енгізу.
Қойылатын талаптарға сәйкес жөнделген станоктарды тұтынушыларға өткізу және қабылдау (нұсқау бойынша). Арнаулы станоктарды жөндеу (арнаулы жалпақ – сыртқы тегістеу станоктары, жеткізуші, тегістеуші станоктар және т.б.). Станоктардың қалыпты ақаулары, олардың пайда болу себептері, жою тәсілдері. Тегістеуші автоматтар мен жартылай автоматтарды жөндеу.
Автоматты және жартылай автоматтардың жөнделуінің әмбебап станоктарды жөндеуден принципті айырмашылығы. Автоматты және жартылай автоматтардың негізгі бөліктері мен механизмдері. Тегістеуші автоматтар мен жартылай автоматтардың негізгі ақаулары, олардың пайда болу себептері және жоюдың тәсілдері. Тегістеу станоктарын жөндеу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- станоктарды жөндеу технологиясын;
- программамен басқарылатын станоктарды жөндеуді;
- автоматты және жартылай автоматтардың жөнделуінің әмбебап станоктарды жөндеуден принципті айырмашылығын.
Іскерліктер:
- барлық циклдардағы станоктардың жұмысын тексеруді және қажетті түзетулерді енгізуді;
- станоктардың қалыпты ақауларын түзетуді;
- станоктарды жөндеуді.

ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.4
СД 02
Основные узлы и механизмы шлифовальных станков
Направляющие элементы шлифовальных станков (скольжения, на гидростатических опорах, на опорах качения). Механизмы подач. Приводы механизма подачи. Шпиндельные бабки. Опоры шпинделей для установки шлифовальных кругов большого и малого диаметра. Приводы шлифовальных станков (с использованием ременных передач, бесступенчатого и гидравлического регулирования, регулирования с помощью механических вариаторов). Системы управления (на основе использования распределительных валов с кулачковыми механизмами, распределительных валов для управления электрическими элементами, системой управления с использованием ПУ). Аппаратура управления, защиты автоматики, магнитные пускатели.
Знания:
- механизмов подачи, их приводов;
- направляющих элементов шлифовальных станков;
- систем и аппаратуру управления;
- защиты автоматики и магнитных пускателей.
Умения:
- настраивать станки;
- настраивать системы и аппаратуру управления;
- настраивать приводы шлифовальных станков;
- предупреждать дефекты в работе.
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
СД 03
Электрооборудование шлифовальных станков.
Электроприводы. Составные элементы электроприводов. Понятие об эксплуатационной характеристике приводов. Электронные устройства, применяемые в электроприводе. Электрооборудование плоскошлифовального станка (привод шпинделя, привод стола, вспомогательные приводы, счет числа циклов для правки круга). Специальные устройства и блокировки (электромагнитные столы и плиты, демагнетизаторы, магнитные фильтры для охлаждения жидкостей). Электрооборудование круглошлифовальных, внутришлифовальных и бесцентровошлифовальных станков. Специальные электротехнические устройства и блокировки (электрические измерительные устройства для активного контроля и автоматической подналадки, устройства для автоматической правки круга, электромагнитные патроны, магнитные сепараторы охлаждающей жидкости). Основные правила обслуживания электрооборудования. Основные неисправности электрического оборудования станков.
Знания:
- Электроприводов;
- Электронных устройств;
- Электрооборудования станков;
- электротехнических устройств и блокировку.
Умения:
- обслуживать электрооборудование;
- исправлять основные неисправности станков.
ПК 2.4.5
ПК 2.4.6
СД 04
Технология наладки шлифовальных станков
Наладка круглошлифовальных станков. Выявление и устранение неисправностей в основных узлах станков. Наладка на шлифование цилиндрических и конических поверхностей. Особенности наладки станков с ПУ в автоматическом цикле. Наладка внутришлифовальных станков. Наладка станка на внутреннее шлифование «на проход», врезанием и внутренних конических поверхностей. Наладка плоскошлифовальных станков. Наладка станка на шлифование плоских, ступенчатых плоскостей и плоскостей в разных плоскостях. Приемы проверки правильности установки. Особенности наладки станка на шлифование тонких деталей. Наладка бесцентровошлифовальных станков.
Наладка станка при шлифовании «на проход», коротких и длинных деталей, на сквозное шлифование и шлифование врезанием. Наладка автоматического цикла станка и регулировка приборов активного контроля. Особенности наладки при продольном шлифовании до упора. Проверка работы станков на всех циклах и внесение необходимых корректив. Сдача и прием настроенных станков потребителю в соответствии с применяемыми к ним требованиями (по инструкции). Наладка специализированных (специальные плоско- и торцешлифовальные станки, доводочные, притирочные, полировальные и др.). Типичные неисправности станков, их причины и методы устранения. Наладка шлифовальных автоматов и полуавтоматов. Принципиальное отличие наладки автоматов и полуавтоматов от наладки универсальных станков. Основные узлы и механизмы автоматов и полуавтоматов. Основные неисправности шлифовальных автоматов и полуавтоматов, их причины и методы устранения.Требования безопасности труда при наладке шлифовальных станков.
Знания:
- технологии наладки станков;
- наладки станков с программным управлением;
- принципиального отличия наладки автоматов и полуавтоматов от наладки универсальных станков;
Умения:
- проверять работу станков на всех циклах и вносить необходимые коррективы;
- исправлять типичные неисправности станков;
- выполнять наладку станков.

КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.7
АП 00
Біліктілік: 101305 2 - Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматтандыруды реттеуші*
АП 01
Технологиялық өлшемдер және бақылау-өлшеу аспаптары.
Автоматтандыру түсінігі мен негізгі терминдер, құрылымдық схемалар, элементтері. Автоматты бақылау, жергілікті, дистанциялық және телеметрикалық бақылау туралы түсінік. Өлшеу приборлары, олардың түрлері,өлшеудің негізгі әдістері, метрология негіздері. Өлшеу түрлендіргіштері мен приборлары. Негізінен технологиялық параметрлерді бақылау: қысымын, сұйылтуды, материалдың саны мен шығынын, сұйықтық және қатты сусымалы материалдың деңгейін, материалдың температурасын, сапасы мен құрамын бақылау. Өлшеу жүйелерінде қолданылатын сериялы аспаптар мен құралдардың технологиялық параметрлері мен конструкция өлшемдерінің негізгі әдістерін меңгеру.
Білімдер:
- метрология негіздерін;
- автоматтандырылған жүйелердің түрлерін;
- автоматикада қолданылатын терминдерді;
- құрылымдық нобайларда қолданылатын элементтерді;
- өлшем аспаптарының жіктелуін;
- өлшеу әдістерін;
- технологиялық параметрлерді бақылау қағидаларын;
- технологиялық параметрлерді өлшеудің негізгі әдістерін;
- сериялық аспаптар мен датчиктердің жұмыс істеу қағидаларын және құрылысын.
Іскерліктер:
- бақылау-өлшеу аспаптарын желіге қосуды;
- екінші аспаптардан алынған нәтижелерді өңдеуді;
- екінші аспаптар мен датчиктерге техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді;
- бақылау-өлшеу аспаптарын тексеруді;
- аспаптардың дәл жұмыс істеуін және қате жіберуін анықтауды;
- бақылау-өлшеу аспаптарын монтаждауды және жөндеуді;
- екінші аспаптарды қалқандар мен пульттерге қоса білуді.
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.5
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.6
КҚ 2.5.7
АП 02
Автоматика және микропроцессорлы техника негіздері.
Автоматика және телемеханика жүйелерінің түрлері. Автоматтандырылған басқару жүйесі теориясының негіздері. Тұйықталған автоматтандырылған басқару жүйесін реттеу қағидалары. Динамикалық сипаттамалары, беріліс функциясы және типтік динамикалық буындар түсінігі туралы. Автоматтандырылған басқару жүйесі тұрақтылығы жөніндегі түсінік. Алгебра логика негіздері, негізгі қызметтері мен логикалық элементтері; логикалық элементтерде схема жасау; базалық логикалық элементтерінің схемалары. Приборлар, олардың түрлері жіктелуі, сипаттамасы, жұмыс істеу принципі, конструкциялары, генераторлық және параметрлік аспаптардың қосылу схемалары. Күшейткіштер, олардың жіктелуі, сипаттамасы, орындалуы, қолданылуы. Операциялық күшейткіштер туралы түсінік, Операциялық күшейткіштер негізгі түрлері мен схемалары, қолданылуы. Жады элементтері. Триггерлер, олардың түрлері, қосылу схемалары. Регистрлер, есептеуіштер, шифраторлар мен дешифраторлар, генераторлар және импульстерді қалыптастыру. электронды дербес машина және электронды дербес машина құрылымы. Бір кристалды микропроцессордың типтік құрылымы, микропроцессордың жұмыс істеу принципі, қызметі, микропроцессордың түрлері. электронды дербес машина, микроэлектронды дербес машина мен бақылаушы программаларының құрамына кіретін құрылғылар. Алмасу каналы мен микроэлектронды дербес машина интерфейсі. Микроэлектронды дербес машина технологиялық үрдістерді басқарудың автоматтық жүйесін қолдану.
Білімдер:
- автоматика жүйелерінің түрлерін;
- автоматтандырылған басқару жүйелерін қолдануды;
- нобайлардағы логикалық элементтердің белгіленуін
- базалық логикалық элементтердің жұмыс істеу қағидасын;
- бергіштердің жіктелуін және олардың техникалық сипаттамаларын;
- параметрлік және генераторлық бергіштердің құрылысы мен жұмыс істеу қағидаларын;
- күшейткіш құрылғылардың жіктелуін;
- операциялық күшейткіштердің негізгі нобайларын;
- триггерлердің шартты белгіленуін;
- регистрлер, есептегіштер, дешифраторлардың қызметін және жұмыс істеу қағидаларын;
- электр нобайларындағы автоматика жүйелерінің негізгі тораптарының шартты түрде графикалық белгіленуін;
- микроэлектронды дербес машина құру қағидалары мен құрылысын;
- бағдарламамен жұмыс істейтін контроллерлердің жұмысын.
Іскерліктер:
- логикалық элементтерде қарапайым (күрделі емес) нобайларды оқуды;
- теңдеу бойынша логикалық нобайларды құруды;
- алгебра логикасының тепе-теңдігі негізінде логикалық нобайларды жеңілдетуді;
- параметрлік және генераторлық датчиктермен жұмыс істеуді;
- күшейткіш құрылғыларды жинауды;
- триггерлер, дешифраторлар, есептегіштер, генераторлар негізінде нобайларды құруды;
- импульсты жасаушылар;
- микропроцессор элементтеріне азын-аулақ жөндеу жұмыстарын жүргізуді.
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.7
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.6
АП 03
Өнеркәсіптік электроника негіздері.
Электронды және ионды аспаптар, осциллограф. Шалаөткізгіш аспаптар: диодтар, транзисторлар, тиристорлар, интегралды микросұлбалар. Қоректену көздері, және оған кіретін құрылғылар: тегістеуші мен түзеткіштер. Күшейткіштер, олардың жіктелуі, негізгі параметрлері, сипаттамалары, жұмыс режимі, күшейткіш каскадтардың түрлері, күшейткіш каскадтардың типтік схемалары, күшейткіш каскадтардың температуралық тұрақтылығы, графоаналития, күшейткіш каскадтардың есебі. Тұрақты ток күшейткіштерінің схемалары мен қызметтері; қуат күшейткіштерінің схемалары, олардың қызметтері, түрлері, ерекшеліктері. Көп каскадты күшейткіштер, күшейткіштердегі кері байланыс. Генераторлар мен импульстік құрылғылар, олардың түрлері, қызметтері, сұлбалары. Ара тәріздес кернеу генераторлары және мультивибраторлар, сұлбалары, қызметтері, қолданылуы. Басқарылатын түзеткіштер, инверторлар, олардың түрлері, сұлбалары, қызметтері.
Білімдер:
- электровакуумды және ионды аспаптардың құрылысын және жұмыс істеу қағидаларын;
- осы аспаптың негізгі сипаттамаларын;
- электронды осцилографтың жұмыс істеу қағидасын;
- жартылай өткізгіш және интегралды микросхемалардың құрылысын және жұмыс істеу қағидаларын;
- аспаптардың таңбалануын және олардың шартты түрде графикалық белгіленуін;
- түзететін құрылғылар мен фильтрлердің негізгі нобайларын;
- күшейткіш каскадтардың тұрпатты нобайларын;
- күшейткіш нобайлардың түрлерін, олардың ерекшеліктері мен жұмысын;
- күшейткіш каскадтардың жұмыс істеу тәртібін және оларды қолдануды;
- электронды құрылғылардағы кері байланыстың жұмысын;
- генераторлар мен импульстік құрылғылардың түрлерін;
- түрлендіргіш құрылғылардың нобайларын және жұмыс істеу қағидаларын.
Іскерліктер:
- осцилографты қолдануды;
- жартылай өткізгіш аспаптарды қолданумен электрлік нобайларды оқуды;
- қарапайым электронды нобайларды жинауды және олардың параметрлерін зерттеуді;
- түзеткіш құрылғылардың және фильтрлердің нобайларын таңдауды;
- түзеткіш құрылғыларға диодтар тұрпатын таңдауды;
- фильтрі бар түзеткіш параметрлерін есептеуді;
- электр күшейткіш каскадтарын жинауды;
- күшейткіш каскадтың графоаналитикалық есебін орындауды;
- генераторлар мен импульстік құрылғылардың нобайларын жинауды және жұмысқа бағыттауды;
- олардың параметрлерін осцилографтың және өлшем аспаптарының көмегімен анықтау.
КҚ 2.5.6
КҚ 2.6.2
КҚ 2.5.3
АП 04
Автоматты құралдарды монтаждау және пайдалану.
Алғашқы және екінші мақсаттағы электр қондырғыларын монтаждау туралы жалпы мәліметтер: электромонтаждау жұмыстарын жүргізудің техникалық құжаттамасы. Қалқандар, пульттер және автоматтандырудың жобалық – құрастыру құралдарын монтаждау. Қалқандар мен пульттердің ішіндегі автоматиканың приборлары мен құралдарын үйлестіру әдісі, щиттер мен пульттердің ішіндегі желілерді тарту.
Шағын габаритті элементтер мен интегралды микросхемаларда екінші құрылғыларды монтаждау, баспа монтажы. Автоматтандыру жүйесіндегі электрлік және құбырлық желілер, олардың түрлері және орындау әдістері. Түрлі міндет атқаратын электрлік және құбырлы желілерді бірге төсеудің жағдайлары. Жарылуға, және өртке қауіпті аймақтарда автоматтандыру жүйесінің электрлік білімдерін орындауға қойылатын талаптар. Бақылау кабельдерін монтаждау, желілер мен бақылау кабельдерінің желілерін ажырату және қосу. Екінші коммутация құрылғыларын монтаждау сапасын бақылау. Автоматтандырылған құралдарды пайдалану. Пайдалану бойынша қызмет көрсетуді ұйымдастыру және оның құрылымы. Жоспарлы ескерту жөндеу жұмыстары ұйымдастырылуы және мазмұны. Еңбек қауіпсіздігі және өртке қарсы іс-шаралар.
Білімдер:
- электромонтаждау жұмыстарының өндірісі кезіндегі негізгі құжаттарды;
- қалқандар мен пульттердің жобалық құжаттамасын;
- қалқандар мен пульттердің құрылысын;
- орталық қалқанды жинақтауды;
- сымдар мен кабельдерді таңдау талаптарын;
- болат қораптар мен қорғайтын құбырлардағы электр
сымдарын таңдауға қойылатын талаптарды;
- құбырдан өтетін сымдарды орындау әдістерін;
- сымдар мен бақылау кабельдерінің таңбалануын;
- сымдарды жерге қосу мен нөлге келтіру талаптарын;
- электр қауіпсіздігі бойынша негізгі ережелерді;
- реленің әр түрінің жұмыс істеу қағидасын;
- жөндеуден кейінгі сынақтардың әдістемесін;
- пайдаланудың негізгі ережелерін.
Іскерліктер:
- кабельдердің ақауларын әр түрлі әдістермен анықтауды;
- электр сымдарының тұрпаты мен таңбалануын таңдауды;
- электр сымдарын монтаждауды;
- түрлі релемен жұмыс істеуді;
- екінші коммутация аспаптарына монтаж жасауды;
- автоматты құралдарды пайдалануды;
- жабдықтарға жоспарлы-ескерту жөндеу жұмыстарын жүргізуді.
КҚ 2.5.2
КҚ 2.6.7
АП 05
Еңбек қорғау.
Еңбекті қорғаудың жалпы мәселелері, техника қауіпсіздігі. Қазақстан Республикасының еңбекті қорғау жөніндегі заңдылық негіздері. Технологиялық процестер мен құрал-жабдықтар қауіпсіздігі. Өндіріс санитариясы, ауа кеңістігін қалпына келтіру. Өрттен сақтану, электр қауіпсіздігі. Еңбек қауіпсіздігі және өртке қарсы іс-шаралар. Өнеркәсіп экологиясының негіздері, металлургия кәсіпорындарының ауа және су қоймаларының ластануы.
Білімдер:
- еңбекті қорғаудың жалпы нормаларын;
- техника қауіпсіздігі ережелерін;
- өндірістік жарақаттың алдын алу іс-шараларын;
- өрт қауіпсіздігін;
- электр қауіпсіздігін;
- технологиялық процестердің қауіпсіздігін;
- кәсіпорындағы жарақаттанудың себептерін;
- кәсіби ауруларды;
- өнеркәсіп экологиясын.
Іскерліктер:
- еңбек жағдайы мен жарақаттану себептерін талдауды;
- еңбек қауіпсіздігі бойынша жұмысты ұйымдастыруды;
- өндірістік жарақат алған кезде көмек көрсетуді.
КҚ 2.5.5
КҚ 2.6.4
КҚ 2.5.1
АП 00

ПК 2.4.1
ПК 2.4.7
СД 00
Квалификация: 101305 2 - Наладчик контрольно-измерительных приборов и автоматики*
СД 01
Технологические измерения и контрольно-измерительные приборы
Основные термины и понятия автоматизации, виды автоматических систем, структурные схемы, элементы; автоматический контроль, понятие о местном, дистанционном и телеметрическом контроле. Измерительные приборы, их виды, основные методы измерений, основы метрологии. Измерительные преобразователи и приборы. Контроль основных технологических параметров: давления, разрежения, количества и расходы материалов, уровня жидкостей и твердых сыпучих материалов, температуры, качества и состав основных методов измерений технологических параметров и конструкции серийных приборов и датчиков, используемых в измерительных системах.
Знания:
- основ метрологии;
- разновидностей автоматических систем;
- терминов, используемых в автоматике;
- элементов, используемых в структурных схемах;
- классификаций измерительных приборов;
- методов измерений;
- принципов контроля технологических параметров;
- основных методов измерения технологических параметров;
- принципов работы и конструкции серийных приборов и датчиков.
Умения:
- подключать контрольно-измерительные приборы в сеть;
- обрабатывать результаты, полученные на вторичных приборах;
- проводить техническое обслуживание и ремонт вторичных приборов и датчиков;
- выполнять поверку контрольно-измерительных приборов;
- определять класс точности и погрешность приборов;
- проводить монтаж и наладку контрольно-измерительных приборов;
- соединять вторичные приборы к щитам и пультам.
ПК 2.5.1
ПК 2.5.3
ПК 2.5.5
ПК 2.5.4
ПК 2.5.6
ПК 2.5.7
СД 02
Основы автоматики и микропроцессорной техники.
Виды систем автоматики и телемеханики. Основы теории и систем автоматического управления. Принципы регулирования замкнутых систем автоматического управления. Понятие о динамических характеристиках, передаточной функции и типовых динамических звеньях; понятие об устройстве системы автоматизированного регулирования. Основы алгебры логики, основные функции и логические элементы; построение схем на логических элементах; схемы базовых логических элементов. Датчики их виды, классификация, характеристики, принцип работы, конструкции, схемы включения генераторных и параметрических датчиков. Усилители, их классификация, характеристики, исполнение, применение. Понятие об операционных усилителях, основные виды и схемы операционных усилителях, применение. Элементы памяти. Триггеры, их виды, схемы включения. Регистры, счетчики, шифраторы и дешифраторы, генераторы и формирователи импульсов. Структура электронно-вычислительных машин и микро электронно-вычислительных машин. Типовая структура однокристального микропроцессора, принцип работы назначение и виды микропроцессора. Устройства, входящие в состав электронно-вычислительных машин, микро электронно-вычислительных машин, программируемых контроллеров, каналы обмена и интерфейс электронно-вычислительных машин. Применение электронно-вычислительных машин в автоматических системах управления технологическими процессами.
Знания:
- видов систем автоматики;
- применения систем автоматического управления;
- обозначения логических элементов в схемах;
- принципов работы базовых логических элементов;
- классификации датчиков и их технические характеристики;
- устройств и принципов параметрических и генераторных датчиков;
- классификации усилительных устройств;
- основных схем операционных усилителей;
- условных обозначений триггеров;
- назначения и принцип действия регистров, счетчиков, дешифраторов;
- условного графического обозначения основных узлов систем автоматики в электрических схемах;
- структуры и принципов построения микроэлектронной вычислительной машины;
- назначения программируемых контроллеров.
Умения:
- читать несложные схемы на логических элементах;
- строить логические схемы по уравнению;
- упрощать логические схемы на основе тождеств алгебры логики;
- работать с параметрическими и генераторными датчиками;
- производить сборку усилительных устройств;
- строить схемы на основе триггеров, дешифраторов, счетчиков, генераторов и формирователей импульсов;
- производить незначительный ремонт элементов микропроцессора.
ПК 2.5.7
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.6
СД 03
Основы промышленной электроники.
Электронные приборы, осциллограф. Полупроводниковые приборы: диоды, транзисторы, тиристоры, интегральные микросхемы. Источники питания и устройства входящие в их состав: выпрямители и сглаживающие фильтры. Усилители, их классификация, основные параметры, характеристики, режимы работы. Виды усилительных каскадов, типовые схемы, температурная стабилизация и графоаналитика усилительных каскадов. Расчет усилительных каскадов. Схемы и назначения усилителей постоянного тока; схемы усилителей мощности, их назначение, виды, особенности. Многокаскадные усилители, обратная связь в усилителях. Генераторы и импульсные устройства, их виды, назначение, схемы. Генераторы пилообразного напряжения и мультивибраторы, схемы, назначение, применение. Управляемые выпрямители, инверторы, их виды, схемы, назначение.
Знания:
- устройств и принцип действия электровакуумных и ионных приборов;
- основных характеристик данных приборов;
- принципа действия электронного осциллографа;
- устройств и принципов действия полупроводниковых и интегральных микросхем;
- маркировок приборов и их условные графические обозначения;
- основных схем выпрямительных устройств и фильтров;
- типовых схем усилительных каскадов;
- видов усилительных схем, их особенности и назначение;
- режимов работы усилительных каскадов и их применение;
- назначения обратных связей в электронных устройствах;
- видов генераторов и импульсных устройств;
- схем и принципы действия преобразовательных устройств.
Умения:
- пользоваться осциллографом;
- читать электрические схемы с применением полупроводниковых приборов;
- собирать несложные электронные схемы и исследовать их параметры;
- выбрать схему выпрямительного устройства и фильтра;
- выбрать тип диодов к выпрямительному устройству;
- рассчитать параметры выпрямителя с фильтром;
- собирать электрические усилительные каскады;
- выполнять графоаналитический расчет усилительного каскада;
- собирать и настраивать схемы генераторов и импульсных устройств;
- определять их параметры при помощи осциллографов и измерительных приборов.
ПК 2.5.6
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
СД 04
Монтаж и эксплуатация автоматизированных устройств
Общие сведения о монтаже электроустановок, о первичных и вторичных целях, техническая документация на производство электромонтажных работ. Монтаж щитов, пультов и проектно-компонуемых средств автоматизации. Компоновка приборов и средств автоматизации внутри щитов и пультов, прокладка проводов внутри щитов и пультов. Монтаж вторичных устройств на малогабаритных элементах интегральных микросхем, печатный монтаж, электрические и трубные проводки в системах автоматизации, их виды и способы выполнения. Условия совместной прокладки электрических и трубных проводок различного назначения. Требования к выполнению электрической части систем автоматизации во взрывоопасных и пожароопасных зонах. Монтаж контрольных кабелей, разводка и подключение проводов и жил контрольных кабелей. Контроль качества монтажа устройств, вторичной коммутации. Эксплуатация автоматических средств. Структура и организация эксплуатационного обслуживания. Организация и содержание планово-предупредительного ремонта. Безопасность труда и противопожарные мероприятия.
Знания:
- основных документов при производстве электромонтажных работ;
- проектной документации на щиты и пульты;
- конструкции щитов и пультов;
- компоновки центрального щита;
- требований по выбору проводов и кабелей;
- условий совместной прокладки электрических цепей различного назначения;
- требований при выборе электропроводок в стальных коробах и защитных трубах;
- способов выполнения трубных проводок;
- марок проводов и контрольных кабелей;
- требований по заземлению и занулению проводок;
- основные положения по электробезопасности;
- принципов действия различных видов реле;
- методик послеремонтных испытаний;
- основных правил эксплуатации.
Умения:
- определять различными методами место повреждения кабелей;
- выбирать тип и марку электропроводок;
- выполнять монтаж электропроводок;
- работать с различными реле;
- проводить монтаж приборов вторичной коммутации;
- выполнять эксплуатацию автоматических средств;
- проводить планово-предупредительный ремонт оборудования.
ПК 2.5.2
ПК 2.5.7
СД 05
Охрана труда
Основы законодательства об охране труда в Республике Казахстан. Организация работ по охране труда. Производственный травматизм и профессиональные заболевания. Меры безопасности при эксплуатации электрических установок и защита от воздействия электрического тока. Меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах. Общие санитарно-гигиенические требования к производственным помещениям и рабочим местам. Защита от производственного шума и вибрации. Основы пожарной безопасности.
Знания:
- общих норм охраны труда;
- правил по технике безопасности;
- мероприятий по предупреждению производственных травм;
- пожаробезопасности;
- электробезопасности;
- безопасности технологических процессов;
- причин травматизма на предприятии;
- профессиональных заболеваний;
- промышленной экологии.
Умения:
- анализировать условия труда и причины травматизма;
- организовывать работу по охране труда;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты;
- применять на практике знания по охране труда и окружающей среды;
- оказать помощь при производственной травме.
ПК 2.5.5
ПК 2.5.4
ПК 2.5.1
СД 00

КҚ 2.1.2
ӨО 02
Өлшеу практикасы.
Технологиялық параметрлерді өлшеудің негізгі әдістерін, өлшеу мен автоматиканың типтік құралдарының жұмыс істеу принциптерін меңгеру, осы құрылғылардың монтаж әдістерімен танысу, көп кездесетін ақауларды табу және жою әдістерімен танысу - кейбір жөндеу жұмыстарын орындау, стендтік жөндеуді жүргізу мен өлшеу құралдарын тексеру
Іскерліктер:
- таразы ауытқыларын және шкала бөлімшесін анықтау;
- термометрлердің жөндеуін жасау;
- шығын өлшегіштердің поверкасын жасай білу;
-газоанализаторлардың ахуалдарын табу және жою;
Дағдылар:
- тоқ және кернеу өлшеу аспаптарын жөндеу;
- манометрлердің реттеуін білу;
- электрлік орындаушы механизмдердің жөндеуін жасау.
БҚ 5
КҚ 2.1.5
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Жөндеу практикасы.
Потенциометр, автоматты көпір, реттегіш және күрделі өлшеу аспаптарды жөндеу және іске қосуын жасау. Жабдықтардың жөндеу және ауытқы түрлерін анықтау дағдыларын қалыптастыру.
КҚ 2.5.7
КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.5
КП 02
Монтаждау практикасы.
Технологиялық параметрлерді өлшеудің негізгі әдістерін, монтаждық жұмыстарын орындауды өлшеудің типтік құралдарының жұмыс істеуін меңгеру. «БӨА және А» құралдарын, қалқанды ғимаратты, электр кабельдері мен құбырлы желілерді монтаждауды орындау.
Іскерліктер:
- ашық ішкі тартылымдарды белгілеп жүргізу;
- әр түрлі электр жабдықтардың қысқыштарын сымдармен кабельді қосуды;
- электр жетегінің типтік басқару схемасын құрастыруды;
- автоматты реттегіштердің монтажын жасай білу;
Дағдылар:
- қысым өлшеу аспаптарын орната білу;
- температура өлшеу аспаптарын орната білу;
- деңгей өлшеу аспаптарын орната білу;
- шығын өлшеу аспаптарын орната білу;
- газ құрамын өлшеуге арналған аспаптарын орната білу.
КҚ 2.5.2
КҚ 2.6.7
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу
бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық –грамматикалық материалы;
тіл қызметінің әр түрі және тілдің формалары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық); кәсіптік бағдарланғандардың аударма техникасы
Білімдер:

ПК 2.1.2
ПО 02
Измерительная практика.
Основные методы измерения технологических параметров, принципов функционирования типовых средств измерения и автоматики, ознакомление со способами монтажа этих устройств, с методами обнаружения и устранения наиболее типичных неисправностей, проведение стендовой наладки и проверки измерительных средств.
Умения:
- разборки и сборки измерительных приборов;
- настройки и подключения средств измерения;
- выполнение поверки приборов;
- определение основных неисправностей приборов.
Навыки:
- работы с приборами давления;
- работы первичных приборов;
- определения неисправностей приборов для измерения расхода;
- настройки приборов температуры.
БК 5
ПК 2.1.5
ПП 00
Профессиональная практика.
ПП 01
Ремонтная практика
Проведение ремонта и наладки сложных контрольно-измерительных приборов и регуляторов, автоматических мостов, потенциометров. Формирование навыков определения видов неисправностей и способов ремонта оборудования.
Умения:
- определять цену деления шкалы и погрешность весов;
- производить ремонт термометров;
- производить поверку расходомеров;
- находить и устранять неисправности газоанализаторов.
Навыки:
- выполнения ремонта приборов для замера тока и напряжения;
- выполнения регулирования манометров;
- выполнения ремонта электрических исполнительных механизмов.
ПК 2.5.7
ПК 2.6.3
ПК 2.6.5
ПП 02
Монтажная практика.
Методы измерения технологических параметров, функционирования типовых средств измерения и выполнения монтажных работ. Выполнение монтажа средств «КИП и А», щитовых помещений, электрокабельных и трубных проводок.
Умения:
- производить разметку для внутренней открытой проводки;
- подключать провода и кабели к зажимам различного электрооборудования;
- собирать типовые схемы управления электроприводом;
- производить монтаж автоматических регуляторов
Навыки:
- установки приборов для замера давления;
- установки приборов для замера температур;
- установки приборов для замера уровня;
- установки приборов для замера расхода;
- установки приборов для замера состава газа.
ПК 2.5.2
ПК 2.6.7
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем), профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- казахского (русского) языка в объеме необходимом для профессионального общения.
Умения:
- разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
БК 4
БК 6
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем), профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение
Знания:

- Мемлекеттік тілді, кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) үшін, лексикалық, (1200-1400 лексикалық бірлікті) және грамматикалық минимумды.
орындай алуы тиіс:
- кәсіптік лексиканы сауатты қолдануды; өзінің кәсіби жұмысында қазақ тілі білімін қолдануға қабілетті болуға.
БҚ 4
БҚ 6
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық –грамматикалық материалы;
тіл қызметінің әр түрі және тілдің формалары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық); кәсіптік бағдарланғандардың аударма техникасы.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалды.
Іскерліктер:
- тілдік әрекеттің түрлерін және формаларын (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық) ажырата білуді.
БҚ 4
БҚ 6
ЖГП 03
Қазақстан тарихы.
ЖГП 04
Дене тәрбиесі.
дене тәрбиесінің теориясы;
дене тәрбиесі қазіргі қоғамның жалпы мәдениетінің бір бөлігі ретінде;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
салауатты өмір салтындағы өзін-өзі тәрбиелеу және өзін жетілдіру;
салауатты өмір салтының тиімділігі;
қозғалыс қызметі және түрлі ішкі орта жағдайына адам ағзасының төзімділігінің жоғарылауы;
денсаулыққа салауатты өмір салтын қалыптастырудың шарты ретіндегі тұлғаның қатынасы;
көзқарастағы жеке қатынас;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
тазалық мәдениеті, зақымдануды ескерту, алғашқы дәрігерлік көмек көрсету түрлері;
қозғалыс белсенділігінің режимі;
жеңіл атлетика;
гимнастика;
шаңғы тебу дайындығы; жүзу;
туризм;
спорт және қозғалыс ойындары;
қазақ ұлттық қозғалыс ойындарының түрлері мен спорттық ойындар
Білімдер:
Қазақстан Республикасының «Дене шынықтыру және спорт туралы» заңын;
денсаулықты нығайтудағы дене тәрбиесі мен спорттың ролін;
қимыл-қозғалыс әрекеттерінің түрлерін;
дене шынықтырудағы жүктеме мен оларды реттеу әдістері (мөлшерлеу) туралы;
дене шынықтыру жаттығуларын жасау кезіндегі зақымданудың пайда болу себептерін, зақымданудың алдын-алу туралы;
салауатты өмір салтын қалыптастыру жолдарын;
жеңіл атлетикалық жаттығулардың орындалу техникасын;
шаңғымен жүру тәсілдерін;
жүзу техникасын;
туристке қажетті құрал-жабдықтар мен туристік дағдыларды;
қазақтың ұлттық қолданбалы спорттық ойындарының түрлері мен ойын ережесін;
спорттық гигиена талаптарын;
Президенттік тестің нормативтерін.
Іскерліктер:
жеңіл атлетикалық жаттығулардың жасалу техникасын;
қысқа, орта, ұзақ қашықтыққа жүгіруді;
диск, граната лақтыруды, бір орыннан және жүгіріп келіп ұзындыққа секіруді;
допты енгізу және лақтыру әдістерін;
шаңғымен қимылдау әдістерін білу;
жүзу әдістерін;
спорттық гигиеналық талаптарын орындауды;
туристік дағдылар мен іскерліктерді көрсетуді;
жеңіл жарақат, сүріп алу кезіндегі алғашқы дәрігерлік көмек көрсету өзін- өзі тексеру күнделігін жүргізуді
БҚ 3
БҚ 6
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану.
Мәдениеттану және қоғам өміріндегі оның рөлі;
Мәдениетті зерттеудің көп тәсілділігі; мәдениет және өркениет; мәдениеттің қалыптасуы;
Конфуциийлік және даосистік мәдениет тұрпаттары; үнділік-буддистік мәдениет тұрпаттары;
Христиандық мәдениет тұрпаты;
Ислам мәдениетінің әлемі;
Батыс европалық мәдениет және оның дамуының қазіргі әлемге ықпалы;
Африкалық мәдениеттің ерекшелігі және сонылығы; нәсілшілдік проблемалары;
Көшпенділік өркениетінің пайда болуы және сонылығы;
Орта ғасыр тұсындағы Қазақстанның мәдениеті;

- иностранного языка, владения лексическим (1200-1400 ед) и грамматическим уровнем необходимых для чтения текстов со словарем текстов социальной и профессиональной направленности.
Умения:
- общаться на бытовом и профессиональном уровне.
БК 4
БК 6
ОГД 03
История Казахстана.
ОГД 04
Физическая культура.
теория физического воспитания;
физическая культура как часть общей культуры современного общества;
основные требования к организации здорового образа жизни;
физическое самовоспитание и самосовершенствование в здоровом образе жизни;
критерии эффективности здорового образа жизни;
двигательные функции организма;
повышение устойчивости организма человека к различным условиям внешней среды;
личное отношение к здоровью как условие формирования здорового образа жизни; основные требования к организации здорового образа жизни;
культура гигиены, предупрежние травматизма, виды оказания первой медицинской помощи;
режимы двигательной активности;
легкая атлетика;
гимнастика;
лыжная подготовка;
плавание;
туризм;
спортивные и подвижные игры;
казахские национальные подвижные виды спорта и спортивные игры
Знания:
- закона Республики Казахстан «О физической культуре и спорте»;
- роли физической культуры и спорта в укреплении здоровья;
- способов двигательной деятельности;
- правил физической нагрузки и способах ее регулирования (дозирования);
- причин возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма;
- правил ведения здорового образа жизни;
- техники выполнения легко-атлетических упражнений;
- техники элементов лыжных ходов;
- видов и техник плавания;
- правил туристических навыков и видов снаряжения;
- видов и правил казахских национальных спортивных игр;
- требований спортивной гигиены;
- нормативов Президентского теста.
Умения:
- владеть техникой выполнения легкоатлетических упражнений;
- владеть техникой бега на короткие, средние и длинные дистанции;
- владеть техникой метания диска, гранаты;
- владеть техникой выполнения прыжков в длину, с места и с разбега;
- владеть способами ведения и броска мяча;
- владеть приемами подачи и приема мяча;
- владеть техникой передвижения на лыжах различными способами;
- владеть техникой плавания;
- выполнять требования спортивной гигиены;
- демонстрировать туристские навыки и умения;
- оказывать доврачебную помощь при ссадинах, царапинах, легких ушибах и потертостях;
- вести дневник самоконтроля
БК 3
БК 6
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология.
культурология и ее роль в жизни общества;
многообразность подходов в исследовании культуры;
культура и цивилизация;
становление культуры;
конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип культуры;
мир исламской культуры;
христианский тип культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
особенность и уникальность африканской культуры;
проблема расизма;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;

2.1. - 101301 2 - Автоматты желілер мен агрегаттық станоктарды реттеуші*
КҚ 2.1.1 Автоматтандырылған линиялар мен агрегатты станоктарды жұмысқа әзірлеу;
КҚ 2.1.2 Істен шығу журналын (атқарылған жұмысты көрсетіп) жүргізу;
КҚ 2.1.3 Желілер мен станоктардың жұмыс үрдісін ұйымдастыру;
КҚ 2.1.4 Ағымдық және күрделі жөндеу графигін құру;
КҚ 2.1.5 Технологиялық процесстің қадағалауын орындау;
КҚ 2.1.6 Агрегаттық станоктарды тиімді пайдалану мен жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру;
КҚ 2.1.7 Автоматты линияларды және агрегаттық станоктарды бақылауы мен техникалық қызмет көрсетуін орындау.
2.2. – 101302 2 - Автоматтар мен жартылай автоматтарды реттеуші*
КҚ 2.2.1 Автоматтар мен жартылау автоматтардың дұрыс жұмысын жасауын қамтамасыз ету;
КҚ 2.2.2 Элементтерді жөндеу туралы журналды жүргізу;
КҚ 2.2.3 Жоспарлы-алдын ала жөндеу графигін құру;
КҚ 2.2.4 Автоматтардың жұмыс процессін қадағалау;
КҚ 2.2.5 Автоматтарды пайдалануды қадағалауын орындау;
КҚ 2.2.6 Автоматтар мен жартылау автоматтарды таңдауды орындау;
КҚ 2.2.7 Автоматтар мен жартылай автоматтарды монтаждауды орындау.
2.3. – 101303 2 - Станоктар мен программамен басқарылатын манипуляторларды реттеуші*
КҚ 2.3.1 Станоктар мен манипуляторлардың үздіксіз жұмысын қадағалау;
КҚ 2.3.2 Уақытылы ағымдық жөндеу жұмыстарын орындау;
КҚ 2.3.3 Станоктар жұмысының технологиялық процессін қадағалау;
КҚ 2.3.4 Барлық элементтердің дұрыс жұмысын қамтамасыз ету;
КҚ 2.3.5 Ақауларды тіркейтін журнал жүргізу;
КҚ 2.3.6 Бағдарламалы басқару блогын баптау;
КҚ 2.3.7 Станоктардың және манипуляторлардың жұмысын тексеру.
2.4. – 101304 2 – Әрлеу станоктарын реттеуші*
КҚ 2.4.1 Тегістеуші станоктарды жұмысқа дайындау.;
КҚ 2.4.2 Істен шығу журналын (атқарылған жұмысты көрсетіп) жүргізу;
КҚ 2.4.3 Станоктардың үздіксіз жұмыс процессін ұйымдастыру;
КҚ 2.4.4 Станоктардың жұмысын қадағалау;
КҚ 2.4.5 Станоктардың ағымдық жөндеуін уақытылы орындау;
КҚ 2.4.6 Тегістеуші станоктардың дұрыс жұмысын қамтамасыз ету;
КҚ 2.4.7 Станоктарды жөндеу және баптау дағдыларына ие болу.
2.5. – 101305 2 - Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматтандыруды реттеуші*
КҚ 2.5.1 Бақылау-өлшеу аспаптарын дұрыс жөндеу жұмыстарын қамтамасыз ету;
КҚ 2.5.2 Автоматика элементтерін ағымдық бақылауын жүргізу;
КҚ 2.5.3 Өндірістің технологиялық процессін білу;
КҚ 2.5.4 Автоматика аспаптарын бақылау және техникалық қызмет көрсетуді орындау
КҚ 2.5.5 Істен шығу журналын (атқарылған жұмысты көрсетіп) жүргізу;
КҚ 2.5.6 Өлшеу аспатарының негізгі ақауларын анықтай білу;
КҚ 2.5.7 Бақылау-өлшеу аспаптарын баптау және жөндеу дағдыларына ие болу.
2.6. – 101306 2 - Бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика бойынша слесарі*

2.1. - 101301 2 - Наладчик автоматических линий и агрегатных станков*
ПК 2.1.1 Готовить автоматические линии и агрегатные станки к работе;
ПК 2.1.2 Вести журнал дефектов (с указанием выполненных работ);
ПК 2.1.3 Организовать бесперебойный процесс работы линии и станков;
ПК 2.1.4 Составлять график текущего и капитального ремонта;
ПК 2.1.5 Осуществлять контроль технологического процесса;
ПК 2.1.6 Организовать работу рациональной эксплуатации и ремонта агрегатных станков;
ПК 2.1.7 Производить осмотр и техническое обслуживание автоматических линий и агрегатных станков.
2.2. – 101302 2 - Наладчик автоматов и полуавтоматов*
ПК 2.2.1 Обеспечивать исправную работу автоматов и полуавтоматов;
ПК 2.2.2 Вести журнал записи ремонта элементов;
ПК 2.2.3 Составлять график планово-предупредительного ремонта;
ПК 2.2.4 Контролировать процесс работы автоматов;
ПК 2.2.5 Осуществлять контроль эксплуатации автоматов;
ПК 2.2.6 Осуществлять подбор автоматов и полуавтоматов;
ПК 2.2.7 Производить монтаж и наладку автоматов и полуавтоматов.
2.3. – 101303 2 - Наладчик станков и манипуляторов с программным управлением*
ПК 2.3.1 Следить за бесперебойной работой станков и манипуляторов;
ПК 2.3.2 Выполнять своевременный текущий ремонт;
ПК 2.3.3 Контролировать технологический процесс работы станков;
ПК 2.3.4 Обеспечить исправную работу всех элементов;
ПК 2.3.5 Иметь журнал дефектов;
ПК 2.3.6 Настраивать блок программного управления;
ПК 2.3.7 Проверять работу станков и манипуляторов.
2.4. – 101304 2 - Наладчик шлифовальных станков*
ПК 2.4.1 Готовить шлифовальные станки к работе;
ПК 2.4.2 Вести журнал дефектов (с указанием выполненных работ);
ПК 2.4.3 Организовать бесперебойный процесс работы станков;
ПК 2.4.4 Контролировать работу станков;
ПК 2.4.5 Выполнять своевременно текущий ремонт станков;
ПК 2.4.6 Обеспечить исправную работу шлифовальных станков;
ПК 2.4.7 Обладать навыками наладки и ремонта станков.
2.5. – 101305 2 - Наладчик контрольно-измерительных приборов и автоматики*
ПК 2.5.1 Обеспечить исправную работу по ремонту контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.5.2 Проводить текущий осмотр элементов автоматики;
ПК 2.5.3 Знать технологический процесс производства;
ПК 2.5.4 Производить осмотр и техническое обслуживание приборов автоматики;
ПК 2.5.5 Вести журнал дефектов (с указанием выполненных работ);
ПК 2.5.6 Уметь определять основные неисправности измерительных приборов;
ПК 2.5.7 Обладать навыками наладки и ремонта контрольно-измерительных приборов.
2.6. – 101306 2 - Слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике*

КҚ 2.6.1 Өндірістің технологиялық процессін білу;
КҚ 2.6.2 Аспаптарды жұмысқа дайындау;
КҚ 2.6.3 Бақылау-өлшеу аспаптарын ағымдық жөндеу жұмыстарын орындау;
КҚ 2.6.4 Бақылау-өлшеу аспаптарының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;
КҚ 2.6.5 Бақылау-өлшеу аспаптарын және автоматикасын жөндеу журналын жүргізу;
КҚ 2.6.6 Автоматика элементтерін жөндеу дағдыларына ие болу;
КҚ 2.6.7 Екінші реттік аспаптарды монтаждау мен жөндеу дағдыларына ие болу.
Орта буын маманы
3.1.–101307 3-Техник-механик
КҚ 3.7.1 Аспаптар мен элементтердің жөндеу графигін құру;
КҚ 3.7.2 Өндірістің технологиялық процессін білу;
КҚ 3.7.3 Бұлғау және белгі беру жүйелерінің журналын жүргізу;
КҚ 3.7.4 Үздіксіз жұмыс істеуге жағдай жасау
КҚ 3.7.5 Ағымдық жөндеу жұмыстарын уақытылы орындау;
КҚ 3.7.6 Бақылау-өлшеу аспаптарын жөндеу және тиімді пайдалану жұмыстарын ұйымдастыру;
КҚ 3.7.7 Жоспарлы алдын ала жөндеу графигін құру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдеде
№ 312 бұйрығына
210-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні:1000000 – Металлургия және машина жасау
Мамандығы:                  1014000 – Машина жасау технологиясы
(түрлері бойынша)
Біліктілігі:                101403 2–Жөндеуші - слесарь
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі:

ПК 2.6.1 Знать технологический процесс производства;
ПК 2.6.2 Готовить приборы к работе;
ПК 2.6.3 Выполнять текущий ремонт контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.6.4 Организовать бесперебойную работу контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.6.5 Вести журнал записи ремонта контрольно-измерительных приборов и автоматики;
ПК 2.6.6 Обладать навыками ремонта элементов автоматики;
ПК 2.6.7 Обладать навыками монтажа и ремонта вторичных приборов.
3.Специалист среднего звена
3.1. – 101307 3 - Техник-механик.
ПК 3.7.1 Составлять график ремонта приборов и элементов;
ПК 3.7.2 Знать технологический процесс производства;
ПК 3.7.3 Вести журнал систем блокировки и сигнализации;
ПК 3.7.4 Создать условия для бесперебойной работы;
ПК 3.7.5 Выполнять своевременный текущий ремонт;
ПК 3.7.6 Организовать работу по рациональной эксплуатации и ремонту контрольно-измерительных приборов;
ПК 3.7.7 Составить график планово-предупредительного ремонта.
Приложение 210
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г.
№ 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1000000 – Металлургия и машиностроение
Специальность:      1014000 – Технология машиностроения (по видам)
Квалификация:      101403 2 – Слесарь-ремонтник (повышенный уровень)
Форма обучения: очная

368/318
2-3/1-2
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер(мәдениеттану, философия негіздері, саясаттану және әлеуметтану негіздері, экономика негіздері)
180/180
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
420/482
220/250
200/232
2-3/1-2
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
+/+
70/64
20/14
50/50
ЖКП 02
Роботтехникасы
+/+
36/46
36/46
ЖКП 03
Сызу
+/+
44/50
44/50
ЖКП 04
Электротехника және электроника
+/+
48/60
26/30
22/30
ЖКП 05
Шектеуліктер және техникалық өлшемдер
+/+
40/48
30/30
10/18
ЖКП 06
Гидравликалық және пневматикалық жүйелер
+/+
36/48
26/30
10/18
ЖКП 07
Жүк көтергіш және тасымалдау құрылғылары
+/+
+
70/76
46/46
24/30
ЖКП 08
Машина құрылысы технологиясының негіздері
+/+
+
40/50
20/30
20/20
ЖКП 09
Еңбек қорғау
+/+
36/40
20/20
16/20
АП 00
Арнайы пәндер
320/376
200/200
100/156
20/20
2-3/1-2
АП 01
Технологиялық жабдықтардың типті бөлшектері мен түйіндерін жөндеу технологиясы
+/+
+
100/140
72/80
28/60
АП 02
Арнайы технология
+/+
+
+
180/190
110/110
50/60
20/20
АП 03
Өндіріс экономикасы
+/+
40/46
20/20
20/26
БҰАП 00
Білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер**
72-257**
/ 48-262**
ӨО ж КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
756/720
КП 01
Танымдық практика
36/36
КП 02
Слесарлы-механикалық практика
144/144
КП 03
Жұмысшы мамандығын алу практикасы (слесарь-электрик, слесарь-жинаушы)
216/216
КП 04
Технологиялық практика
216/216
КП 05
Диплом алды практикасы
144/108
АА 00
Аралық аттестаттау
108/108
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72/72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60/60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12/12
Міндетті оқыту жиыны
3744/2304
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4320/2680
Ескерту:
ЖБП– Жалпы білім пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КТ – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КББДББ – кәсіптік білім беру және дайындау деңгейін бағалау; КЕ – кешенді емтихан; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
* ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі (курстарға бөлу) үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.

368/318
2-3/1-2
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины (культурология, основы философии, основы социологии и политологии, основы экономики, основы права)
180/180
1-3
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
420/482
220/250
200/232
2-3/1-2
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
+/+
70/64
20/14
50/50
ОПД 02
Робототехника
+/+
36/46
36/46
ОПД 03
Черчение
+/+
44/50
44/50
ОПД 04
Электротехника и электроника
+/+
48/60
26/30
22/30
ОПД 05
Допуски и технические измерения
+/+
40/48
30/30
10/18
ОПД 06
Гидравлические и пневматические системы
+/+
36/48
26/30
10/18
ОПД 07
Грузоподъемные и транспортные устройства
+/+
+
70/76
46/46
24/30
ОПД 08
Основы технологии машиностроения
+/+
+
40/50
20/30
20/20
ОПД 09
Охрана труда
+/+
36/40
20/20
16/20
СД 00
Специальные дисциплины
320/376
200/200
100/156
20/20
2-3/1-2
СД 01
Технология ремонта типовых деталей и узлов технологического оборудования
+/+
+
100/140
72/80
28/60
СД 02
Спецтехнология
+/+
+
+
180/190
110/110
50/60
20/20
СД 03
Экономика предприятия
+/+
40/46
20/20
20/26
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования **
72-257**/ 48-262**
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
756/720
ПП 01
Ознакомительная практика
36/36
ПП 02
Слесарно-механическая практика
144/144
ПП 03
Практика на приобретение рабочей профессии (слесарь – электрик, слесарь механосборочных работ)
216/216
ПП 04
Технологическая практика
216/216
ПП 05
Преддипломная практика
144/108
ПА 00
Промежуточная аттестация
108/108
ИА 00
Итоговая аттестация
72/72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60/60
ИА 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12/12
Итого на обязательное обучение
3744 / 2304
К
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4320 / 2680
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.

1448/0
1-2
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер (кәсіптік қазақ (орыс) тілі, кәсіптік шетел тілі, Қазахстан тарихы, дене тәрбиесі)
376/448
2-3
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер (мәдениеттану, философия негіздері, саясаттану және әлеуметтану негіздері, экономика негіздері, құқық негіздері)
180/180
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
924/910
392/362
492/508
40/40
2-3
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
+/+
72/72
22/22
50/50
ЖКП 02
Роботтехникасы
+/+
48/54
28/20
20/34
ЖКП 03
Сызу
+/+
70/70
70/70
ЖКП 04
Электротехника және электроника
+/+
+
86/86
40/50
46/36
ЖКП 05
Техникалық механика
+/+
+
82/72
32/22
30/30
20/20
ЖКП 06
Материал тану
+/+
+
60/60
30/30
30/30
ЖКП 07
Дәлдікті мөлшерлеу
+/+
60/60
30/30
30/30
ЖКП 08
Гидравликалық және пневматикалық жүйелер
+/+
38/30
20/18
18/12
ЖКП 09
Машина құрылысы өндірісін ұйымдастыру, автоматтандыру және жабдықтары
+/+
+
120/130
70/60
50/70
ЖКП 10
Автоматтандырылған жабдықтарға арналған программалау
+/+
+
172/170
80/70
92/100
ЖКП 11
Еңбек қорғау
+/+
56/46
20/20
36/26
ЖКП 12
Машина құрылысы өндірісін басқару және экономика
+/+
+
60/60
20/20
20/20
20/20
АП 00
Арнайы пәндер
590/590
320/260
240/300
30/30
2-4
АП 01
Пішін қалыптастыру және құралдар
+/+
+
160/160
80/70
80/90
АП 02
Технологиялық жабдықтар
+/+
+
130/130
80/60
50/70
АП 03
Технологиялық бекіткіш аспаптар
+/+
110/110
70/50
40/60
АП 04
Машина құрылысы технологиясы
+/+
+
+
190/190
90/80
70/80
30/30
БҰАП 00
Білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер**
82-460**/
104-479**
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
1332/1332
КП 01
Танымдық практика
108/108
КП 02
Слесарлы механикалық практика
216/216
КП 03
Жұмысшы мамандығын алу практикасы (токарь, фрезерлеуші, ажарлаушы)
216/216
КП 04
Технологиялық практика
360/360
КП 05
Диплом алды практикасы
216/216
ДЖ
Дипломды жобалау
216/216
АА 00
Аралық аттестаттау
180/108
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72/72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60/60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12/12
Міндетті оқыту жиыны
5184/3744
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
5800/4320
Ескерту:
ЖБП– Жалпы білім пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КТ – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КББДББ – кәсіптік білім беру және дайындау деңгейін бағалау; ДЖ – дипломдық жоба; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
* ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі (курстарға бөлу) үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
*** Қорытынды аттестаттауды өткізуге ұсынылатын нысандар: дипломдық жобаны қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің

1448/0
1-2
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины (профессиональный казахский (русский) язык, профессиональный иностранный язык, история Казахстана, физическая культура)
376/448
2-3
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины (культурология, основы философии, основы экономики, основы политологии и социологии, основы права)
180/180
2-3
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
924/910
392/362
492/508
40/40
2-4
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
+/+
72/72
22/22
50/50
ОПД 02
Робототехника
+/+
48/54
28/20
20/34
ОПД 03
Черчение
+/+
70/70
70/70
ОПД 04
Электротехника и электроника
+/+
+
86/86
40/50
46/36
ОПД 05
Техническая механика
+/+
+
+
82/72
32/22
30/30
20/20
ОПД 06
Материаловедение
+/+
60/60
30/30
30/30
ОПД 07
Нормирование точности
+/+
60/60
30/30
30/30
ОПД 08
Гидравлические и пневматические системы
+/+
38/30
20/18
18/12
ОПД 09
Организация, автоматизация и оборудования машиностроительного производства
+/+
+
120/130
70/60
50/70
ОПД 10
Программирование для автоматизированного оборудования
+/+
+
172/170
80/70
92/100
ОПД 11
Охрана труда
+/+
56/46
20/20
36/26
ОПД 12
Экономика и управление машиностроительным предприятием
+/+
+
+
60/60
20/20
20/20
20/20
СД 00
Специальные дисциплины
590/590
320/260
240/300
30/30
2-4
СД 01
Процесс формообразования и инструмент
+/+
+
160/160
80/70
80/90
СД 02
Технологическое оборудование
+/+
+
130/130
80/60
50/70
СД 03
Технологическая оснастка
+/+
110/110
70/50
40/60
СД 04
Технология машиностроения
+/+
+
+
190/190
90/80
70/80
30/30
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования **
82-460**/104-479**
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
1332/1332
ПП 01
Ознакомительная практика
108/108
ПП 02
Слесарно-механическая практика
216/216
ПП 03
Практика на приобретение рабочей профессии (токарь, фрезеровщик, шлифовщик)
216/216
ПП 04
Технологическая практика
360/360
ПП 05
Преддипломная практика
216/216
ДП
Дипломное проектирование
216/216
ПА 00
Промежуточная аттестация
180/108
ИА 00
Итоговая аттестация
72/72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60/60
ИА 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12/12
Итого на обязательное обучение
5184/3744
К
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
5800/4320
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ДП – дипломное проектирование; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 212
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан

2014 жылғы 29 шілдеде
№ 312 бұйрығына
212-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні:1000000 – Металлургия және машина жасау
Мамандығы:                  1014000 – Машина жасау технологиясы
(түрлері бойынша)
Біліктілігі:                101402 3 - Техник – механик (орта буын
маманы)
Оқыту нысаны:күндізгі
Оқытудың нормативтіу мерзімі:
3 жыл 6 ай /2жыл 6 ай
негізгі орта білім базасында/
жалпы орта білім базасында
Циклдер және пәндердің индексі
Циклдер және пәндердің атаулары
Бақылау нысаны
Оқыту уақытының көлемі (сағат)
Курстар бойынша бөлу*
емтихан
сынақ
Бақылау жұмыс
тарының саны
курстық жоба (жұмыс)
Барлығы
оның ішінде
теориялық
сабақтар
практикалық (зертханалық-практикалық) сабақтар
курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
1448/0
1-2
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер (кәсіптік қазақ (орыс) тілі, кәсіптік шетел тілі, Қазахстан тарихы, дене тәрбиесі)
376/448
2-3
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер (мәдениеттану, философия негіздері, саясаттану және әлеуметтану негіздері, экономика негіздері, құқық негіздері)
180/180
2-3
ЖКП ОО
Жалпы кәсіптік пәндер
924/910
382/364
502/506
40/40
2-4
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
+/+
72/72
22/22
50/50
ЖКП 02
Роботтехникасы
+/+
48/54
28/20
20/34
ЖКП 03
Сызу
+/+
70/70
70/70
ЖКП 04
Электротехника және электроника
+/+
86/86
40/50
46/36
ЖКП 05
Техникалық механика
+/+
+
82/72
32/22
30/30
20/20
ЖКП 06
Материалтану
+/+
60/60
30/30
30/30
ЖКП 07
Ауыспалылық негізі
+/+
60/60
30/30
30/30
ЖКП 08
Гидравликалық және пневматикалық жүйелер
+/+
38/30
20/20
18/10
ЖКП 09
Жүк көтергіш және тасымалдау құрылғылары
+/+
+
120/130
70/60
50/70
ЖКП 10
Материалдарды өңдеу негізі және құралдар
+/+
140/140
50/50
90/90
ЖКП 11
Қолданбалы информатика
+/+
32/30
20/20
12/10
ЖКП 12
Еңбек қорғау
+/+
+
56/46
20/20
36/26
ЖКП 13
Машина құрылысы өндірісін басқару және экономика
+/+
+
+
60/60
20/20
20/20
20/20
АП 00
Арнайы пәндер
590/590
320/260
240/300
30/30
2-4
АП 01
Метал кескіш жабдықтар
+/+
130/130
90/90
40/40
АП02
Салалық технологиялық жабдықтар
+/+
+
80/80
30/30
50/50
АП03
Машина құрылысы технологиясы
+/+
+
100/100
40/40
60/60
АП04
Техникалық күтім және жабдықтарды жөндеу
+/+
+
+
160/160
70/70
60/60
30/30
АП 05
Стандарттау
+/+
60/60
60/60
АП 06
Жабдықтарды монтаждау және мөлшерлеу
+/+
60/60
30/30
30/30
БҰАП 00
Білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер**
82-460**/
104-479**
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
1332/1332
КП 01
Танымдық практика
108/108
КП 02
Слесарлы-электромонтаждау практикасы
108/108
КП 03
Слесарлы-механикалық практика
180/180
КП 04
Жұмысшы мамандығын алу практикасы (слесарь-электрик, слесарь-жөндеуші)
180/180
КП 05
Технологиялық практика

от 29 июля 2014 г.
№ 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:      1000000 – Металлургия и машиностроение
Специальность: 1014000 – Технология машиностроения (по видам)
Квалификация: 101402 3 - Техник – механик
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 3 года 6 месяцев/2 года 6 месяцев
На базе основного среднего образования/ на базе общего среднего образования
Индекс циклов и дисциплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
Распределение по курсам*
экзамен
зачет
количество контрольных работ
курсовой проект (работа)
Всего
из них
теоретические занятия
практические (лабораторно-практические)занятия
курсовой проект (работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
1448/0
1-2
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины (профессиональный казахский (русский) язык, профессиональный иностранный язык, история Казахстана, физическая культура)
376/448
2-3
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины (культурология, основы философии, основы экономики, основы политологии и социологии, основы права)
180/180
2-3
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
924/910
382/364
522/526
20/20
2-4
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
+/+
72/72
22/22
50/50
ОПД 02
Робототехника
+/+
48/54
28/20
20/34
ОПД 03
Черчение
+/+
70/70
70/70
ОПД 04
Электротехника и электроника
+/+
86/86
40/50
46/36
ОПД 05
Техническая механика
+/+
82/72
32/22
50/50
ОПД 06
Материаловедение
+/+
60/60
30/30
30/30
ОПД 07
Основы взаимозаменяемости
+/+
60/60
30/30
30/30
ОПД 08
Гидравлические и пневматические системы
+/+
38/30
20/20
18/10
ОПД 09
Грузоподъемные и транспортные устройство
+/+
+
120/130
70/60
50/70
ОПД 10
Основы обработки материалов и инструмент
+/+
140/140
50/50
90/90
ОПД 11
Прикладная информатика
+/+
32/30
20/20
12/10
ОПД 12
Охрана труда
+/+
+
56/46
20/20
36/26
ОПД 13
Экономика и управление машиностроительным предприятием
+/+
+
+
60/60
20/20
20/20
20/20
СД 00
Специальные дисциплины
590/590
320/260
240/300
30/30
2-4
СД 01
Металлорежущие оборудования
+/+
+
130/130
90/90
40/40
СД 02
Технологическое оборудование отрасли
+/+
+
80/80
30/30
50/50
СД 03
Технология машиностроения
+/+
+
100/100
40/40
60/60
СД 04
Техническое обслуживание и ремонт оборудования
+/+
+
+
160/160
70/70
60/60
30/30
СД 05
Стандартизация
+/+
60/60
60/60
СД 06
Нормирование и монтаж оборудования
+/+
60/60
30/30
30/30
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования **
82-460**/104-479**
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
1332/1332
ПП 01
Ознакомительная практика
108/108
ПП 02
Слесарно-электромонтажная практика
108/108
ПП 03
Слесарно-механическая практика
180/180
ПП 04
Практика на приобретение рабочей профессии (слесарь-ремонтник, слесарь-электрик)
180/180
ПП 05
Технологическая практика

324/324
КП 06
Диплом алды практикасы
216/216
ДЖ
Дипломды жобалау
216/216
АА 00
Аралық аттестаттау
180/108
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72/72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60/60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік біліктілікті беру және дайындау деңгейін бағалау
12/12
Міндетті оқыту жиыны
5184/3744
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
5800/4320
Ескерту:
ЖБП– Жалпы білім пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КТ – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КББДББ – кәсіптік білім беру және дайындау деңгейін бағалау; ДЖ – дипломдық жоба; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
* ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі (курстарға бөлу) үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
*** Қорытынды аттестаттауды өткізуге ұсынылатын нысандар: дипломдық жобаны қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдеде
№ 312 бұйрығына
213-қосымша
1014000 – «Машина жасау технологиясы (түрлері бойынша)»мамандығы
бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін
оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ тілі.
Кәсіптік қазақ тілі кәсіптік терминдерді, машина құрылысының жабдықтары мен аспаптарының атауларын, машина құрылысының экономикалық терминдерінің маңызын оқытады.
Кәсіптік және конструктивті қарым-қатынас
Білімдер:
-ҚР тілдер туралы заңды;
-кәсіптік терминдерді практикаде қолдану маңызын.
Іскерліктер:
-жазбаша, ауызша сұрақтарға дурыс жауап беру, кәсіптік терминдерді практикаде қолдану;
-техникалық,технологиялық және конструкторлық құжаттарды қазақ тілінде сауатты құрастыру,техникалық құжаттарды толтыру.
БҚ 1,5,6
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі.
Кәсіптік орыс тілі кәсіптік терминдерді, машина құрылысының жабдықтары мен аспаптарының атауларын, машина құрылысының экономикалық терминдерінің маңызын оқытады.
Кәсіптік және конструктивті қарым-қатынас
Білімдер:
-кәсіптік терминдерді практикаде қолдану маңызын.
Іскерліктер:
-жазбаша, ауызша сұрақтарға дурыс жауап беру, кәсіптік терминдерді практикаде қолдану;
-техникалық,технологиялық және конструкторлық құжаттарды орыс тілінде сауатты құрастыру техникалық құжаттарды толтыру.
БҚ 1,5,6
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Студенттердің өзі таңдаған мамандығы бойынша Кәсіптік шетел тілінде сөйлеу,оқу,жазуды және сөйлеуді қалыптастырып дамыту.
Кәсіптік шетел тілінің мақсаты кәсіптік сферада мәдениет аралық коммуникативтік дағдысын дамытып оқыту
Білімдер:
-бағдарлама бойынша анықталған жаңа лексика бірліктерін маңызы мен мүмкіншілігін қолдану.
Іскерліктер:
- техникалық мәтіндер мазмұнымен жұмыс істеу,оқу;
-машина құрылысына арналған грамматикалық-лексикалық арнайы сөздерді дұрыс аудару;
-техникалық,технологиялық және конструкторлық құжаттарды ағылшын тілінде сауатты құрастыру және техникалық құжаттардың мазмұнын сауатты, түсінікті жазу.
БҚ 1,5,6
ЖГП 03
Қазақстан тарихы.
ЖГП 04
Дене тәрбиесі.
Студенттердің болашақ мамандықтарына бейімдеп психофизикалық түрде дайындап, денсаулығын сақтау үшін спортпен шынықтыру және дене тәрбиесінде әртүрлі құралдарды қолданып, өзін-өзі жетілдіріп, қабылеттілігін бағыттап, тұлғалық қалыптастыру.
Білімдер:
-психофизикалық сапасын дамыту, Кәсіптік қолданбалы іскерлігімен дағдыларын тәрбиелеу, тәрбиені дамыту сапасының меңгерілуін.
Іскерліктер:
- икемділік, шапшаңдық, шыдамдылық, күштілік, тез қимылдау физикалық сапасындамыту;
-өзін-өзі жетілдіру және тәрбиелеу негіздерін, салауатты өмір сүру және денсаулығын сақтау негіздерін дамыту.
БҚ 1,5,6
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер

324/324
ПП 06
Преддипломная практика
216/216
ДП
Дипломное проектирование
216/216
ПА 00
Промежуточная аттестация
180/108
ИА 00
Итоговая аттестация
72/72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60/60
ИА 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12/12
Итого на обязательное обучение
5184/3744
К
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
5800/4320
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ДП – дипломное проектирование, ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 213
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г.
№ 312
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: 1014000
«Технология машиностроения (по видам)»
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин
и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс циклов и дисциплин
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Понятия профессиональных терминов, название инструментов и оборудования машиностроения, значение машиностроительно-экономических терминов. Профессиональное и конструктивное общение.
Знания:
- закона о языке РК;
- профессиональных терминов, использование их на практике.
Умения:
- правильно сформулировать мысли письменно и устно при ответе на вопросы, освоить профессиональные термины и применять их на практике;
- грамотно излагать мысли, заполнить технические документации, составлять технологические и конструкторские документации на казахском и русском языках.
БК 1,5,6
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Умение слушать, читать, писать и говорить по выбранной специальности. Развитие навыков межкультурной коммуникации в профессиональной сфере.
Знания:
- значения и возможности употребления новых лексических единиц, определенных программой.
Умения:
- работать с техническими текстами, чтение с общим охватом содержания;
- правильно переводить специфические лексико-грамматические явления, характерные для машиностроения;
- грамотно излагать содержание технической документации, переводить технологические и конструкторские документации на иностранный язык.
БК 1,5,6
ОГД 03
История Казахстана
ОГД 04
Физическая культура
Сохранение и укрепление здоровья, психофизическая подготовка и самоподготовка к спорту. Развитие физических качеств
Знания:
- развития психофизических качеств, воспитания профессионально-прикладных умений и навыков.
Умения:
- развивать физические качества: быстрота, сила, выносливость, гибкость и ловкость;
- соблюдать основы физической культуры и здорового образа жизни, основ физического самосовершенствования и самовоспитания.
БК 1,5,6
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины

101403 2- Жөндеуші –слесарь*
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу.
Іс жүргізу туралы түсінік және корреспонденциялар, іс жүргізудің шығу тарихын, құжаттарды құрастыру әдісін,сипаттамасын,рәсімдеу ерекшеліктері,құжаттар құрамы,компьютерде құжаттау тәсілдері,еңбек қатынасын рәсімдеу,істер номенклатурасын, іс жүргізуді ұйымдастыру технологиясын оқытады
Білімдер:
-қызметтік хаттармен құжаттарды құрастыру әдісімен тәсілдерін;
-құжаттарды рәсімдеу ережесін;
-кіріс және шығыс корреспонденцияларын әртүрлі программада қолдану.
Іскерліктер:
-ұйымдастыру және тарату құжаттарының жүйесін унификациялау;
-құжаттар айналымымен,құжат ағымын ұйымдастыру жұмыстары;
-құжаттарды есепке алу, сақтау және бақылауды есепке алу.
БҚ 1,5,6
ЖКП 02
Роботтехникасы.
Кешенді робот техникасының жалпы мәліметі.
Кешенді робот техникасында программалау тәсілдері, ерекшеліктері, манипуляторлар туралы түсінік, олардың жұмыс істеу принципі
Білімдер:
-роботтарда арнайы бағдарламаларда құрастыру әдісі.
Іскерліктер:
-робот техникалық кешенінде жұмыстар ұйымдастыру;
-робот техникалық кешеннің маркасын анықтау;
-өндірісте робот техникалық кешенді қолдау.
БҚ 1,2,3,7,9
КҚ 2.3.9
ЖКП 03
Сызу.
КҚБЖ стандартына сәйкес сызуды орындау ережесі және негізгі геометриялық құрастыру тәсілі.
Қиманың белгіленуі және негізгі қолданылуын орындау ережесі.
Бұранданы белгілеу мен бейнелеудің негізгі шарттары,
геометриялық денелерді түрлендіріп құрастыру әдісі, инженерлі-техникалық программаларды қолданып, схемаларды сызу
Білімдер:
-сызбалардың рәсімделуінің, форматын, масштабын, сызбалық шрифін, сызықтар типтерін, өлшемдерді жалпы рәсімдеу.
Іскерліктер:
-КҚБЖ бойынша күрделі емес жинақтау және құрастыру сызбасын анықтама әдебиеттерді қолданып сызу;
-инженерлі-техникалық бағдарламада конструктор құжаттарын еркін құрастыруды.
БҚ 6
ЖКП 04
Электротехника және электроника.
Электротехника: Электротехника негіздері, үш фазалық жүйе және оның байланысы,айнымалы және тұрақты тоқтың синхронды және асинхронды машиналары, трансформаторлар, электр жетектері және олардың түрлері: электр қондырғыларын жөндеу және техника қауіпсіздігі.
Электроника: Электроника негізі, электроизоляциялық материалдар және жартылай өткізгіш аспаптар, электрлік және электр емес шамаларды өлшеу,электронды генераторлар, интегральды схемалар, автоматиканың жәнеесептеуіш техниканың электронды құрылғылары, бағдарламалары«Workbench,Электрик»
Білімдер:
-электротехника және электроника элементтерінің шартты белгіленуін;
-электр схемаларын құрастыру принципін.
Іскерліктер:
-«Электрик», «Workbench» бағдарламасында реалды электр схемаларын құру;
-виртуальды тренажерда жұмыс істеу;
- «Электрик», «Workbench» бағдарламасында жұмыс істеу;
-автоматика элементтерін ажырату.
БҚ 2,3,4
КҚ 2.3.4
ЖКП 05
Шектеуліктер және техникалық өлшемдер.
Шектеуліктер мен орнықтыру туралы түсінік. Метрология мен техникалық өлшемі туралы жалпы түсінік, қарапайым және күрделі өлшеуіш аспаптары, әмбебап өлшеуіш құралдарының және өлшеуіш автоматының ерекшеліктері, активті бақылаудың әдістері мен құралдары
Білімдер:
-ҚР мемлекеттік техникалық реттеу талаптарын;
-өлшеу құралдарының классификациясын.
Іскерліктер:
-өлшеу құралдарымен дұрыс өлшеуді;
-бақылау құралдарында жұмыс істеуді;
-шектеуліктер мен орнықтырудың дұрыс параметрін таңдау.

Квалификация: 101403 2 - Слесарь-ремонтник
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Понятие о делопроизводстве и корреспонденции, история возникновения делопроизводства, способы создания документов, характеристика, особенности оформления, состав документов, способы документирования на компьютере, оформление трудовых отношений, номенклатура дел, технология организации делопроизводства
Знания:
- способов создания и методику составления служебного письма, документов;
- правила оформления документов;
- регистрацию исходящей и входящей корреспонденции с применением различных программ.
Умения:
- унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
- организовать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- вести учет, хранить и контролировать исполнение документов.
БК 1,5,6
ОПД 02
Робототехника
Общие сведения о робототехнических комплексах Понятие о манипуляторах, их принцип работы, особенности, способы программирования на робототехнических комплексах
Знания:
- способов создания специальных программ на роботах.
Умения:
- организовывать работу на робототехнических комплексах;
- выбрать марку робототехнических комплексов;
- применение РТК на производстве.
БК 1,2,3,7,9
ПК 2.3.9
ОПД 03
Черчение
Правила выполнения чертежей в соответствии с основными стандартами ЕСКД и приемы основных геометрических построений,
Основные правила выполнения и обозначения сечений и их назначение,
Условности изображения и обозначения резьбы,
способы построения разверток преобразованных геометрических тел, выполнения схем с помощью инженерно-технических программ КОМПАС 3D, AutoCAD, CAM, САЕ, 3D Max и т.д.
Знания:
- общих правил оформления чертежей: форматы, масштабы, типы линий, чертежный шрифт, нанесение размеров.
Умения:
- выполнять несложные сборочные и строительные чертежи, пользоваться ЕСКД и справочной литературой
- свободно ориентироваться при выборе инженерно-технических программ КОМПАС 3D, AutoCAD, CAM, САЕ, 3D Max и т.д. для разработки конструкторской документации.
БК 6
ОПД 04
Электротехника и электроника
Электротехника: Основы электротехники, трехфазная система и их соединение, синхронные и асинхронные машины переменного и постоянного тока,
трансформаторы, электроприводы и их виды, ремонт электрических установок и ТБ.
Электроника: основы электроники, полупроводниковые приборы и электроизоляционные материалы, измерение электрических и неэлектрических величин, электронные генераторы, интегральные схемы, электронные устройства автоматики и вычислительной техники, программа «Workbench, Электрик»
Знания:
- условных обозначений элементов электротехники и электроники;
- принципы построения электрических схем.
Умения:
- составлять реальные электрические схемы по программе: «Электрик», «Workbench»;
- работать на виртуальных тренажерах;
- работать по программе: «Электрик», «Workbench».
- различать элементы автоматики.
БК 2,3,4
ПК 2.3.4
ОПД 05
Допуски и технические измерения
Понятие о допусках и посадках. Общие понятие о метрологии и технических измерений, простые и сложные измерительные приборы, особенности универсальных измерительных средств и измерительные автоматы, методы и средства активного контроля
Знания:
- требований Государственного технического регулирования РК;
- классификации измерительных средств.
Умения:
- делать правильные замеры с помощью средств измерения;
- работать на средствах контроля;
- выбрать правильные параметры допусков и посадков.

БҚ 3,4,7
КҚ 2.3.6
ЖКП 06
Гидравликалық және пневматикалық жүйелер.
Жүйенің функциональды физикалық негізі: гидростатика мен гидродинамиканың негізі, термодинамика, гидравликалық және пневматикалық, аралас жетектер,құрылғылар,түрлері, типтері, гидро- және пневможүйені есептеу
Білімдер:
-технологиялық жабдықтардың жетек құрылғыларын қолдану және жұмысын;
-труба өткізгіштердің номенклатурасын, есептеу және реттеу әдісі.
Іскерліктер:
-жетектердің принципиалдық схемасын құрастыруды;
-пневмо және гидроқозғалтқыш құрылғыларын есептеу.
БҚ 3,9,
КҚ 2.3.2
ЖКП 07
Жүк көтергіш және тасымалдау құрылғылары.
Жүк көтергіш машиналардың қолданылуы; жүк көтергіш механизмдер мен құралдардың көмегі мен жүктерді тасымалдауда такелажды жұмыстарды орындау;тартылмайтын және тартылатын органды үздіксіз тасымалдау машиналары
Білімдер:
-жүк көтергіш және тасымалдау құралдарының классификациясы;
-детальдар мен бұйымдарды іліп алу дағдысын дамыту;
-такелажды жұмыстарды орындау.
Іскерліктер:
-жүк ілгіштердің төзімділігін анықтап есептеу;
-техника қауіпсіздігін сақтау;
-жүк көтергіш және тасымалдау құралдарының жинақтау сызбасын құрастыру;
-жөндеу жұмыстарын жүргізу.
БҚ 2,3,8
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.8
ЖКП 08
Машина құрылысы технологиясының негіздері.
Өндірістің түрлері мен типтері. Материалдар мен құралдардың ерекшеліктері. Бұйымдардың өңдеу түрлері. Жөндеу шаруашылығының алдын-алу жұмыстарын жоспарлау. Әртүрлі бұйымдарды өңдеудің кесу режимдері, уақыт мөлшері, еңбек процестерін мөлшерлеу әдісі, машина жинау технологиясы
Білімдер:
-өндірістің түрлерін және типтерін анықтау;
-құрылымдық бөлімдердің және бас механиктің жұмысын.
Іскерліктер:
-слесарлы жинақтау алаңында әртүрліконструкциялық детальдарды өңдеу қайта қалпына келтіру және жөндеуді;
-МССТ бойынша техникалық өлшемдерді анықтау;
-өндірістегі жабдықтарды тиімдімодернизациялауды енгізіп, нормативті таңдау, қолдану.
БҚ 1,3,7
КҚ 2.3.7
ЖКП 09
Еңбек қорғау.
Еңбек қорғаудағы құқықтық және ұйымдастырушылық нормативті сұрақтар, ҚР еңбек қорғау заңнамасы, еңбек қорғау стандарт жүйесі, өндірістік жарақат және ауру, еңбек шартына әсер ететін факторлар, еңбек қорғау мен қауіпсіздік іс шаралары, өрт және электр қауіпсіздігі, жабдықтарды пайдалануда қауіпсіздік ережесі, техника қауіпсіздігі: түрлері, құралдары, ескерту шарасы, экология және қоршаған ортаны қорғау
Білімдер:
-техника қауіпсіздігін өрт қауіпсіздігін және өндірістік санитариямен гигиена өндірісте сақтау ережелері.
Іскерліктер:
-өндірістік жарақат алғанда бірінші көмек көрсету;
-жұмысшылардың еңбекке жарамсыздылығы туралы акт толтыру;
-экология мен қоршаған ортаны қорғау іс-шарасын құрастыру;
-өндірістік оқыс жағдайда алған жарақатқа акт толтыру.

БК 3,4,7
ПК 2.3.6
ОПД 06
Гидравлические и пневматические системы
Физические основы функционирования систем, основы гидростатики и гидродинамики, термодинамики, гидравлические и пневматические, комбинированные приводы, устройства, виды, типы, расчет гидро- и пневмосистем
Знания:
- устройств приводов технологического оборудования, работы и их применение;
- номенклатуру трубопроводов, методику их расчета и регулирования.
Умения:
- составлять принципиальные схемы приводов;
- рассчитывать устройство пневмо- и гидродвигателей.
БК 3,9,
ПК 2.3.2
ОПД 07
Грузоподъемные и транспортные устройства
Назначение грузоподъемных машин; выполнение такелажных работ при перемещении грузов с помощью грузоподъемных средств и механизмов; транспортирующие машины непрерывного действия, с тяговым и бестяговым органом
Знания:
- классификаций грузоподъемных и транспортных средств;
- развития навыков строповки заготовок и деталей;
- выполнения такелажных работ.
Умения:
- производить разбраковку, расчет на прочность грузовых крюков, петель;
- соблюдать техники безопасности;
- составлять сборочные чертежи конструкции грузоподъемных и транспортных средств;
- производить ремонтные работы.
БК 2,3,8
ПК 2.3.2
ПК 2.3.8
ОПД 08
Основы технология машиностроения
Виды и типы производства. Особенности обработки материалов и инструментов. Виды обработки изделий. Планово-предупредительные работы ремонтного хозяйства. Расчеты режимов резания при различных обработках изделий, норма времени, методы нормирования трудовых процессов; технология сборки машин
Знания:
- определения видов и типов производства;
- работы отдела главного механика и его структурных подразделений.
Умения:
- проектировать слесарно-сборочный участок для изготовления, восстановления и ремонта деталей различных конструкций;
- подбирать нормативы для технического нормирования по ГОСТу;
- использовать внедрение модернизированных, эффективных оборудований в производство.
БК 1,3,7
ПК 2.3.7
ОПД 09
Охрана труда
Правовые и организационные, нормативные вопросы по охране труда;законодательство об охране труда в РК;системы стандартов охраны труда; производственный травматизм и заболеваемость; факторы, влияющие на условия труда;
мероприятия по охране и безопасности труда; пожарная и электробезопасность, правила безопасной эксплуатации оборудования; техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения, экология и охрана окружающей среды
Знания:
- правил производственной санитарии и гигиены,техники безопасности, пожарной безопасности.
Умения:
- оказывать первую помощь при производственной травме;
- составлять акты по нетрудоспособности работающих;
- разрабатывать мероприятия по экологии и охране окружающей среды;
- составить акт производственного травматизма и несчастных случаев.

БҚ 1,2,3,9
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Технологиялық жабдықтардың типті бөлшектері мен түйіндерін жөндеу технологиясы.
Технологиялық жабдықтардың типті бөлшектері мен түйіндерін жөндеу және қайта қалпына келтіру ерекшеліктерінің жалпы түсінігі.
Жөндеу түрлері
Білімдер:
-технологиялық жабдықтардың типті бөлшектері мен түйіндері классификациясын;
- өндірістегіөрт, техника қауіпсіздігі, санитария мен гигиенаны өндірістік ережесін.
Іскерліктер:
-технологиялық жабдықтар деталінің тозығын анықтау;
-жабдықтардағы детальдардың дефектісін анықтау;
-жабдықтарды жөндеуге қабылдау және өткізу актісін толтыру;
-жабдықтарды сынақтан өткізу актісін толтыру.
БҚ 2,3,4,8,10
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.3
АП 02
Арнайы технология.
Өндірісті дайындауда технологиялық процестерді ұйымдастыру негіздері және басқару. Слесарлық жұмыс құжаттарының технологиялық бірыңғай жүйесі. Жөндеу жұмыстарын бақылауды механикаландыру және автоматтандыру. Технологиялық жабдықтардағы ақауларды болдырмау. Слесарь – жөндеушінің міндеті. Слесарь – жөндеушінің автоматтандырылған жұмыс орны. Арнайы жабдықтарды пайдалану нұсқауы
Білімдер:
-өндірісті-технологиялық дайындау түрлері;
- өндірістегіөрт, техника қауіпсіздігі, санитария мен гигиенаны өндірістік ережесі.
Іскерліктер:
-слесарлы - механикалық және электр жұмыстарына технологиялық құжаттарды толтыру;
-жабдықтардың кестесін ағымда жөндеу жүргізуді құрастыру:
-өндірістегі жөндеу шаруашылығына іс-шаралар құрастыру;
-арнайы жабдықтарды пайдалану ережесін сақтау.
БҚ 2,3,4,7,8
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.9
АП 03
Өндіріс экономикасы.
Макро- және микроэкономика түрлері, кәсіпкерлік, өндіріс түрлері, ұйымдастыру және еңбек өнімділігі, материалдық ресурстар, жалақы,өндіріс шығыны, маркетинг, бағаны қалыптастыру, өндіріс финансы,салық жүйесі,өндірістік персонал, менеджмент. Бизнес- жоспар құрастыру
Білімдер:
-макро және микроэкономика туралы;
-кәсіпкерлік түрлерін;
-өндірістің салық жүйе түрлерін.
Іскерліктер:
-әлеуметті-экономикалық проблемаларды шешу, әлемдік еңбек нарығында өндірістік бизнеске қалыптасу;
-басқару жұмыстарына қатысу, шешім қабылдау;
-финанс операциясын, кірісті, пайданы, еңбектегі технико-экономикалық көрсеткіштерді есептеу.
БҚ 1,5,6
ӨО и КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 01
Танымдық практика.
Өндіріспен және оның құрылымымен танысу
Іскерліктер:
-машина құрылысының даму тарихын;
- слесарлық жұмыста техника қауіпсіздік ережесін;
-электромонтаждық жұмыстар түрлерін.
Дағдылар:
-кескіш және өлшеуіш аспаптармен, метал кескіш жабдықтармен жұмыс істеуді;
-слесарь-электриктің жұмыс орнын ұйымдастыру;
-электромонтажды өткізгіштердің, электрқозғалтқыштардың, трансформатордың маркасын ажыратуды.

БК 1,2,3,9
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Технология ремонта типовых деталей и узлов технологического оборудования
Общие понятия об типовых деталей и узлов технологического оборудования их особенности при ремонте и восстановления. Виды ремонтов
Знания:
- классификации типовых деталей и узлов технологического оборудования;
- правил производственной санитарии и гигиены,техники безопасности, пожарной безопасности.
Умения:
- определять износ деталей технологических оборудований;
- выявлять дефекты в деталях оборудования;
- составлять акты приема-передачи на ремонт оборудования;
- составить акт испытания оборудования.
БК 2,3,4,8,10
ПК 2.3.1
ПК 2.3.3
СД 02
Спецтехнология
Основы организации и управления процессов технологической подготовки производства.
Единая система технологической документации по слесарному делу. Механизация и автоматизация контроля ремонтных работ. Возможные неполадки в технологических оборудованиях и их устранение.
Обязанности слесаря-ремонтника.
Организация автоматизированного рабочего места слесаря-ремонтника.
Инструкция по эксплуатации специального оборудования
Знания:
- видов технологической подготовки производства;
- правил производственной санитарии и гигиены,техники безопасности, пожарной безопасности.
Умения:
- разрабатать технологические документации по
- слесарно-механическим и электрическим работам;
- составлять график проведения текущих ремонтов оборудования;
- разрабатать мероприятия по ремонтному хозяйству предприятия;
- соблюдать правила по эксплуатации специальных оборудований.
БК 2,3,4,7,8,
ПК 2.3.5
ПК 2.3.9
СД 03
Экономика предприятия
Виды макро- и микроэкономики, предпринимательства, формы предприятий, организация и производительность труда, материальные ресурсы, заработная плата, издержки производства, маркетинг, формирование цен, финансы предприятия,налоговая система, производственный персонал предприятия, менеджмент.
Разработать Бизнес-план
Знания:
- макро- и микроэкономики;
- форм предпринимательства;
- видов налоговых систем предприятия.
Умения:
- ориентироваться в социально - экономических проблемах деятельности производства, бизнеса на мировом рынке труда;
- принимать участие в решении управленческих задач;
- рассчитывать финансовые операции, доходы, прибыль производства, технико-экономические показатели труда.
БК 1,5,6
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 01
Ознакомительная практика
Знакомство с производством и их стуктурой
Умения:
- истории возникновения машиностроения;
- правила техники безопасности по слесарному делу;
- виды электромонтажных работ.
Навыки:
- марки режущих и измерительных инструментов и металлорежующих оборудований;
- организации рабочего места слесаря-электрика;
- виды электромонтажных проводников, электродвигателей и трансформаторов.

БҚ 1,2,3,4,5,6,9
КҚ 2.3.7
КП 02
Слесарлық-механикалық практика.
Белгілеу технологиясы және түрлері: түзету, рихталау, майыстыру, металды кесу және шабу; ажырайтын және ажырамайтын қосылыстарды жинау, жабыстыру, сулау және дәнекерлеу,детальдарды жинау, біртіндеп қозғалатын детальдарды реттеу және орнына қондыру, машинаны жинау және түйіндерін реттеу, слесарь- жинаушының жұмыс орнын ұйымдастыру
Іскерліктер:
-слесарьдың міндетін;
-слесарь құралдарыныңклассификациясын;
-техника қауіпсіздігі ережесін.
Дағдылар:
-слесарь- жинаушының жұмыс орнын ұйымдастыру;
-слесарь аспаптарын қолдану;
-кескіш және өлшеуіш аспаптарды қолдану;
-жинау жұмыстарын жүргізу.
БҚ 2,3,4,5,8,10
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.9
КП 03
Жұмысшы мамандығын алу практикасы Операциялық жүйе: түрлері, қолданылуы, құрамы, жүктелуі. ОЖ ядросы, файл жүйесі, WINDOWSОЖ жұмыс үстелі, негізгі түсінігі, функциясы, принципі, дискімен жұмыс, мұрағаттау, антивирус программасы, терезе, саймандарпанелі, СББ станоктарындағы электрондыпозициялық кесте.Машина мен жабдықтарды диагностикалау және диалогтық программада өңдеу
Іскерліктер:
-СББ станоктарындағы операциялық жүйелердің түрлері;
- СББ станоктарындағы WINDOWSОЖ программасы.
Дағдылар:
-СББ станоктарындабасқару программаларымен жұмыс істеу;
-жабдықтар мен машиналардың компьютерлік диагностикасын жүргізу;
-СББ станоктарында программалау.
БҚ 2,3,4,5
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.7
Жұмысшы мамандығын алу практикасы (слесарь-электрик, слесарь-жинаушы).
Токарьлық топтағы станоктардың құрылғылары және оларды күйіне келтіру, кесу құралдарын қайрау, «вал», «втулка», «диск» және «фланец»класының күрделі емес бөлшектеріның беттерін өңдеу, бұрғылау, фрезерлеу, ажарлау тобындағы станоктарды баптау, көтергіш тасымалдау құрылғылары, слесарь жинаушының, слесарь электрик жұмыс орындарын ұйымдастыру
Іскерліктер:
-металл кескіш станоктардың классификациясы;
-металл кескіш станоктардың құрылғыларын жинау;
Дағдылар:
-құралдарды қайрау;
-деталдарды жинау;
-көтергіш тасымалдау құрылғылары мен автоматтандарылған жабдықтарды күйіне келтіру;
-конвейердегі ақауларды болдырмау.
БҚ 2,3,4,
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.9
КП 04
Технологиялық практика.
Бекіткіш аспаптарды жобалау, құралдарды таңдау, технологиялық процесті мөлшерлеу,жабдықтар түйіндерін шашу және жинау технологиялық процесін жобалау, кешенді жұмыстар.
Технологиялық жабдықты қайта қалпына келтіру мен жөндеуді актімен қабылдау. Технологиялық жабдықтар мен машиналар түйінінің бөлек бөлшектеріның тозуын диагностикалау.
Слесарлық және жөндеу жұмыстарның технологиялық процесін құрастыру
Іскерліктер:
-слесарь құралдарының түрлері;
-слесарь жұмысына анықтамалық материалдар мен нормативтік құжаттардың түрлерін;
-жабдықтар мен машиналарды жөндеу жұмыстарының түрлері.
Дағдылар:
-жабдықтар мен машиналарды қайта қалпына келтіру және жөндеу жұмыстарынан соң актімен қабылдау;
-жабдықтар мен машиналардың бөлшектеріның тозуын анықтау;
-ЖАЖ, ТКЖ бойынша қабылдау актілерін құрастыру;
-жөндеу жұмыстарының кестесін белгілеу;
-жинақтау және жөндеу бөлімшелерінде жабдықтар түйіндерін ажырату және жинау;
- техпроцесіне материал жинау.

БК 1,2,3,4,5,6,9
ПК 2.3.7
ПП 02
Слесарно-механическая практика
Виды и технология разметки, правка, рихтовка, гибка, рубка и резка металла, сборка разъемных и неразъемных соединений; клепка, лужение и пайка; сварка, сборка деталей в комплекты, пригонка и регулировка деталей поступательного движения, сборка машин и регулировка их узлов, организация рабочего места слесаря - сборщика
Умения:
- обязанностей слесаря;
- классификации слесарных инструментов;
- правил техники безопасности.
Навыки:
- сборка несложных узлов машин и оборудований;
- марки слесарных инструментов;
- режущими и измерительными инструментами;
- производить сборочные работы.
БК 2,3,4,5,8,10
ПК 2.3.3
ПК 2.3.9
ПП 03
Практика на приобретение рабочей профессии
Операционная система: виды, назначение, состав, загрузка. Ядро ОС, файловая система, рабочий стол ОС WINDOWS, основные понятия, функции, принципы, работа с дисками; архивирование, антивирусные программы, окна; панели инструментов, электронные позиционные таблицы на станках с ЧПУ. Диалоговые программы по обработке и диагностике машин и оборудования
Умения:
- систем для станков с ЧПУ;
- программ ОС WINDOWS на станках с ЧПУ.
Навыки:
- работа с управляющими программами станков с ЧПУ;
- проводить компьютерную диагностику оборудования и машин;
- программировать на станках ЧПУ.
БК 2,3,4,5,
ПК 2.3.4
ПК 2.3.7
Практика на приобретение рабочей профессий (слесарь-электрик, слесарь-механосборщик)
Устройство и наладка станков токарной группы, заточка режущих инструментов, обработка не сложных поверхностей деталей класса «вал», «втулка», «диск» и «фланец», наладка станков сверлильной, шлифовальной и фрезерной групп, подъемно-транспортных устройств, организация рабочего места слесаря сборщика, электрика
Умения:
- классификация металлорежущих станков;
- сборка устройств металлорежущих станков.
Навыки:
- производить заточку инструмента;
- производить сборку деталей;
- производить наладку автоматизированных оборудовании и подъемно-транспортных устройств;
- устранять неполадки во время работы на конвейерах.
БК 2,3,4,
ПК 2.3.3
ПК 2.3.5
ПК 2.3.9
ПП 04
Технологическая практика
Проектирование оснастки, выбор инструмента, нормирование технологического процесса, проектирование технологического процесса на разборку и сборку узлов оборудования, комплексные работы.
Прием по акту технологического оборудования на восстановление и ремонт.
Диагностика износа отдельных деталей и узлов машин и технологического оборудования.
Разработка технологического процесса слесарных и ремонтных работ
Умения:
- виды слесарных инструментов;
- виды нормативных документов и справочных материалов по слесарному делу;
- виды ремонта машин и оборудования.
Навыки:
- принимать по акту машин оборудования на ремонт и восстановительные работы;
- определить износ деталей и механизмов машин и оборудования;
- составлять акты приема по ППР, ТОР;
- устанавливать графики проведения ремонта;
- собрать материал по техпроцессу сборочного и ремонтного участков для разборки и сборки узлов оборудования.

БҚ 2,3,4,5,6,8
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КП 05
Диплом алды практикасы.
Профильдік пәндер бойынша кешенді емтиханға дайындалу, детальдар мен түйіндердің сипаттамасын анықтау, кескіш және өлшеу құралдарын таңдау, станокты күйіне келтіру, беттерге дұрыс өлшем жүргізу,жабдықтар мен машиналардың сынғанын диагностикалау,өндірістік жағдайда оптимальды түрде шешім қабылдау, дефект актысын рәсімдеу, жабдықтарға жөндеу жұмыстарын жүргізу кестесін белгілеу
Іскерліктер:
-слесарлы жинаушы және жөндеу бөлімдерінің құрылымы;
-жабдықтар мен машиналардың дефект түрлерін.
Дағдылар:
-тозған детальдарды қайта қалпына келтіру және тозу деңгейін анықтау;
-жөндеу жұмыстары кезінде дефектация жүргізу;
-детальдарды қайта қалпына келтіру технологиялық процесін құрастыруды.
БҚ 2,3,4,7
КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.9
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша білім
берубағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
101401 3 - Техник-технолог
ӘЭП ОО
Әлеуметтік – экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану.
Көп образды түрдегі мәдениеттің дамуын үйрету, олардың бір-бірімен байланысы мен тәуелділігін, тарихи мәдениет процесіндегі перспективалық өзгерістерін болжау, заңдар маңызын, мәдениет нормасын және даму заңдылықтарын,пайда болу көздерін,трансляциялауды және сақтауды оқытады
Білімдер:
-әртүрлі мәдениеттің түсінігі туралы, маңызы;
-әртүрлі философиялық концепциядағы мәдениетті;
-көртүрлі мәдениет процестерінің бүкіл әлемдік түрлеріндегі проблемаларды интегрлендіруді.
Іскерліктер:
-мәдениет құбылыстарының және қоғамдағы процестерінің дамуын, өзгеруін қалыптастыру, талдау.
БҚ 5,6
ӘЭП 02
Философия негіздері.
Адамның қоршаған ортаға әсері, әлемдегі орны, заңдар туралы және қоғамдағы ойлау қабілеті. Заңды ойлау арқылы, студент ойлау дәрежесін жалпы өзара байланыстыруды үйренеді. Адам цивилизациясында тарихи философиялық процесіндегі білімін қалыптастыру, әлемдік көзқарасты бағыттауды қалыптастыру
Білімдер:
-деңгейі мен негізгі түсінігін;
-қоғамдағы ойлау заңдылықтарын ғылымдағы ойлауды дамытуды;
-философияның негізгі бөлімдерін.
Іскерліктер:
-қоғам мен табиғаттағы адам қарым -қатынасын шығармашылық ойлау тұрғысында дамыту.
БҚ 5,6
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері.
Саясаттану және әлеуметтану қоғамдық қарым-қатынастағы жүйелеу рөлі және орны.
Қазіргі әлемдегі қолданбалы әлеуметтің, саясаттың рөлі мен орнын бүтіндей қалыптастыру. Негізгі идеяларды, концепцияларды, әдістерді, тәсілдерді, саясат пен әлеуметтік қызметтің процедураларын, талдау негіздерін, әлемдегі оқиғаларды ұлтаралық және халықаралық тұрғыда болжауды қалыптастыру
Білімдер:
- ҚР және әлемдегі саясат процестерінің даму тенденциясын.
Іскерліктер:
-қазіргі әлемдегі болып жатқан оқиғаларға саяси баға беру және талдау.
БҚ 5,6
ӘЭП 04
Экономика негіздері.
Экономикалық қарым-қатынасты қалыптастыруға байланысты сұрақтарды, экономикалық процестер мен құбылыстардың заңдылығын және заңдарын, шаруашылықты жүргізу түрлері мен принциптерін қалыптастыруды оқытады
Білімдер:
-экономикалық процестердің даму заңдылықтарын және экономикалық қатынастағы өндіріс құбылыстар жүйесін, таралуын, материалды жағдайларды тұтынуымен айырбастауды, өндіріс тиімділігін арттыруын, бағытталған.
Іскерліктер:
- экономикалық процестер мен құбылыстарды салыстырмалы талдау, болашақтағы өзгерістерді болжауды дамытуды.
БҚ 5,6
ӘЭП 05
Құқық негіздері.
Бұл курс студенттердің мемлекеттік және құқықтық заңдылықтарды, қоғамдағы даму тенденциясын, қазіргі заманғы заңнамалардың мазмұны мен маңызын түсінуін оқытады. ҚР-дағы мемлекеттік үкімет жүйесін, құқықтық принциптері мен қоғамның құқықтық мәдениетінің рөлін қарастырады
Білімдер:
-мемлекет теориясы мен құық негіздерін, конституциялық құқығын, принциптерін, еңбек, азаматтық, қылмыстық, отбасылық, экологиялық, қарым-қатынастық құқықтарын;
-адамның және азаматтың статусын, ҚР Конституциясын, сот органдар жүйесін, ҚР Президентінің, Үкіметінің, парламентінің функциясы туралы;
-ҚР заңнамаларын жетілдіру тенденциясын, кәсіпкерлікті құқықтық реттеу, салықтық заңнама негіздерін.
Іскерліктер:
-қоғам мен құқықтың өзара байланысын материалдық әлемдік бүтінділігін сипаттау, нормативті-құқықтық актілерді талдау;
- заңды білімдерімен күнделікті практикаде дұрыс меңгеріп қолдану дағдыларын.
БҚ 5,6
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу.
Іс жүргізу туралы түсінік және корреспонденциялар, іс жүргізудің шығу тарихын, құжаттарды құрастыру әдісін,сипаттамасын,рәсімдеу ерекшеліктері,құжаттар құрамы,компьютерде құжаттау тәсілдері,еңбек қатынасын рәсімдеу,істер номенклатурасын, іс жүргізуді ұйымдастыру технологиясын оқытады
Білімдер:
-қызметтік хаттармен құжаттарды құрастыру әдісімен тәсілдерін;
-құжаттарды рәсімдеу ережесін;
-кіріс және шығыс корреспонденцияларын әртүрлі программада қолдану.
Іскерліктер:
-ұйымдастыру және тарату құжаттарының жүйесін унификациялау;
-құжаттар айналымымен,құжат ағымын ұйымдастыру жұмыстары;
-құжаттарды есепке алу, сақтау және бақылауды есепке алу.

БК 2,3,4,5,6,8
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПП 05
Преддипломная практика
Подготовка к комплексному экзамену по профилирующим дисциплинам, определять характеристики деталей и узлов, выбирать режущий и измерительный инструменты, осуществлять настройку станка, проводить правильные замеры поверхностей, диагностировать поломки машин и оборудования, принимать оптимальный вариант решения производственных ситуации, оформлять акты дефектации, устанавливать графики проведения ремонта оборудования.
Умения:
- структуры отдела слесарно-сборочного и ремонтного участков;
- виды дефектов машин и оборудования.
Навыки:
- восстанавливать изношенные детали и определять уровень износа деталей;
- производить дефектацию деталей во время ремонта оборудования;
- разрабатывать технологические процессы восстановления деталей.
БК 2,3,4,7
ПК 2.3.7
ПК 2.3.9
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Квалификация: 101401 3 – Техник – технолог
СЭД ОО
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
Понятие и сущность культуры.Формы культурного развития, их взаимосвязь и зависимость, прогнозирование перспективы изменений в культурно- историческом процессе, центры древней культуры и цивилизации.Номадизм как тип культуры и особенности кочевых культур.Сущность, законы, закономерности развития и функционирования культурных норм, а также источники их возникновения, сохранения и трансляции, ценить парадигмы и противоречия културы 21 века.
Знания:
- многообразных понятий культуры, сущности;
- культуры в разных философских концепций;
- многообразных форм мировой культуры и проблем интеграции культурных процессов.
Умения:
- анализировать и формировать целостное представление о развитии и измерении культурных явлений и процессов в обществе.
БК 5,6
СЭД 02
Основы философии
Понятие мировоззрения, исторические типы мировоззрения.
Анализировать сложные современные реалии и условия формирования личности, ее свободы и отвественности за сохранение жизни, культуры, окружающей среды.
Знания:
- основных понятий и категории
- законов и закономерностей развития самой науки, а также мышления в общества;
- основных разделов философии.
Умения:
- творчески мыслить и развивать продуктивное мышление в отношении человека,природы и Общества.
БК 5,6
СЭД 03
Основы политологии и социологии
Политико-социальные взаимосвязи в системе общественных отношений. Явление политики, роль политики жизнедеятельности, эволюция видов власти, особенности развития современной политики РК и Казахстан - 2050.
Прикладная социология в современном мире. Основные идеи, концепции, методы, способы, процедура политико-социальной деятельности, анализ, прогноз, происходящих в мире событий на межнациональном и международном уровне. Развитие политической культуры и различить сходство и различить политики и морали.
Знания:
- тенденций развития политических процессов в Республике Казахстан и мире.
Умения:
- анализировать и давать оценку политическим событиям происходящих в современном мире.
БК 5,6
СЭД 04
Основы экономики
Экономические отношение,принципы и ведения хозяйства, законов и закономерностей развития экономических процессов и явлений. Экономические термины, закономерности и принципы рыночной экономики, основы экономики производства и потребления, современные организационно- правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
Знания:
- закономерностей развития экономических процессов и явлений о системе экономических отношений по поводу производства, распределения, обмена и потребления материальных благ, направленных на повышение эффективности производства.
Умения:
- осуществлять сравнительный анализ экономических процессов и явлений, прогнозировать перспективы их развития и изменения.
БК 5,6
СЭД 05
Основы права
Теории происхожения государство и права понятие права структуры и нормы права. Основы Конституционного, административного, гражданского и трудового права. Уголовное, налоговое и семейное права. Казахстан - субъект современного международнного права.
Знания:
- основ теории государства и права, понятий и принципов конституционного права, трудового права, гражданского права, уголовного права, семейного права, экологического права, взаимоотношение и взаимосвязь права и государства;
- Конституции РК и правовой статус человека и гражданина РК, понятия и принципов правосудия, систему судебных органов Казахстана, правовой статус Президента РК и функции Правительства РК, Парламента РК;
- значений тенденций совершенствования законодательства РК, правовое регулирование предпринимательской деятельности, основ налогового законодательства РК.
Умения:
- характеризовать целостность материального мира, взаимосвязь общества и права анализировать нормативные правовые акты;
- пользоваться практическими навыками правильного применения полученных юридических знаний в повседневной жизни.
БК 5,6
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Понятие о делопроизводстве и корреспонденции; история возникновения делопроизводства, способы создания документов, характеристика, особенности оформления, состав документов, способы документирования на компьютере, оформление трудовых отношений, номенклатура дел, технология организации делопроизводства
Знания:
- способов создания и методику составления служебного письма, документов;
- правил оформления документов;
- регистрации исходящей и входящей корреспонденции с применением различных программ.
Умения:
- унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- вести учет, хранить и контролировать исполнение документов.

БҚ 2,5,6
ЖКП 02
Роботтехникасы.
Кешенді робот техникасының жалпы мәліметі.
Кешенді робот техникасында программалау тәсілдері, ерекшеліктері, манипуляторлар туралы түсінік, олардың жұмыс істеу принципі
Білімдер:
-роботтарда арнайы бағдарламаларда құрастыру әдісі.
Іскерліктер:
-робот техникалық кешенінде жұмыстар ұйымдастыру;
-робот техникалық кешеннің маркасын анықтау;
-өндірісте робот техникалық кешенді қолдау.
БҚ 1,2,3,7,9
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
ЖКП 03
Сызу.
КҚБЖ стандартына сәйкес сызуды орындау ережесі және негізгі геометриялық құрастыру тәсілі.
Қиманың белгіленуі және негізгі қолданылуын орындау ережесі.
Бұранданы белгілеу мен бейнелеудің негізгі шарттары,
геометриялық денелерді түрлендіріп құрастыру әдісі, инженерлі-техникалық программаларды қолданып, схемаларды сызу
Білімдер:
-сызбалардың рәсімделуінің, форматын, масштабын, сызбалық шрифін, сызықтар типтерін, өлшемдерді жалпы рәсімдеу.
Іскерліктер:
-КҚБЖ бойынша күрделі емес жинақтау және құрастыру сызбасын анықтама әдебиеттерді қолданып сызу;
-инженерлі-техникалық бағдарламада конструктор құжаттарын еркін құрастыруды.
БҚ 6
КҚ 3.1.4
ЖКП 04
Электротехника және электроника.
Электротехника: Электротехника негіздері, үш фазалық жүйе және оның байланысы,айнымалы және тұрақты тоқтың синхронды және асинхронды машиналары, трансформаторлар, электр жетектері және олардың түрлері: электр қондырғыларын жөндеу және техника қауіпсіздігі.
Электроника: Электроника негізі, электроизоляциялық материалдар және жартылай өткізгіш аспаптар, электрлік және электр емес шамаларды өлшеу,электронды генераторлар, интегральды схемалар, автоматиканың жәнеесептеуіш техниканың электронды құрылғылары, бағдарламалары«Workbench,Электрик»
Білімдер:
-электротехника және электроника элементтерінің шартты белгіленуін;
-электр схемаларын құрастыру принципін.
Іскерліктер:
-«Электрик», «Workbench» бағдарламасында реалды электр схемаларын құру;
-виртуальды тренажерда жұмыс істеу;
- «Электрик», «Workbench» бағдарламасында жұмыс істеу;
-автоматика элементтерін ажырату.
БҚ 2,3,4
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
ЖКП 05
Техникалық механика.
Техникалық механика негізі:статика,статика аксиомасы, кинематика, кинематика теоремасы, динамика, динамика аксиомасы, инерция күші, кинетостатика әдісі, үйкеліс, материалдың қарсыласуы,жұмысы иілу майысу және машина бөлшектерімен қаттылығы, валдар мен өстер, тіректер, муфта, машина бөлшектеріның байланыс түрлері
Білімдер:
-техникалық-механика заңдары мен түсініктері туралы;
-материалдардың қарсыласуы, машина бөлшектеріның әртүрлі байланысы;
-механикалық қатты дене заңы негізгі түсінігі.
Іскерліктер:
-машина бөлшектеріның байланысқан құрылыс сызбасын оқу;
-машина бөлшектеріның төзімділігін есептеу;
-машина бөлшектеріның байланыс түрлерін жобалау.

БК 2,5,6
ОПД 02
Робототехника
Общие сведения о робототехнических комплексах
Понятие о манипуляторах, их принцип работы, особенности, способы программирования на робототехнических комплексах
Знания:
- способов создания специальных программ на роботах.
Умения:
- организовывать работу на робототехнических комплексах;
- выбрать марку робототехнических комплексов;
- применение РТК на производстве.
БК 1,2,3,7,9
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ОПД 03
Черчение
Правила выполнения чертежей в соответствии с основными стандартами ЕСКД и приемы основных геометрических построений,
Основные правила выполнения и обозначения сечений и их назначение,
Условности изображения и обозначения резьбы, способы построения разверток преобразованных геометрических тел, выполнения схем с помощью инженерно-технических программ КОМПАС 3D, AutoCAD, CAM, САЕ, 3D Max и т.д.
Знания:
- общих правил оформления чертежей: форматы, масштабы, типы линий, чертежный шрифт, нанесение размеров.
Умения:
- выполнять несложные сборочные и строительные чертежи, пользоваться ЕСКД и справочной литературой
- свободно ориентироваться при выборе инженерно-технических программ КОМПАС 3D, AutoCAD, CAM, САЕ, 3D Max и т.д. для разработки конструкторской документации.
БК 6
ПК 3.1.4
ОПД 04
Электротехника и электроника
Электротехника: Основы электротехники, трехфазная система и их соединение, синхронные и асинхронные машины переменного и постоянного тока,
трансформаторы, электроприводы и их виды, ремонт электрических установок и ТБ.
Электроника: основы электроники, полупроводниковые приборы и электроизоляционные материалы, измерение электрических и неэлектрических величин, электронные генераторы, интегральные схемы, электронные устройства автоматики и вычислительной техники, программа «Workbench, Электрик»
Знания:
- условных обозначения элементов электротехники и электроники;
- принципов построения электрических схем.
Умения:
- составлять реальные электрические схемы по программе: «Электрик», «Workbench»;
- работать на виртуальных тренажерах;
- работать по программе: «Электрик», «Workbench».
- различать элементы автоматики.
БК 2,3,4
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ОПД 05
Техническая механика
Основы технической механики: статика, аксиомы статики, кинематика, теорема кинематики, динамика, аксиомы динамики, силы инерции, метод кинетостатики, трение, работа сопротивление материалов, кручение, изгиб и жесткость детали машин, валы и оси, опоры, муфты, виды соединения деталей машин
Знания:
- основных понятий и законов технической механики;
- сопротивлений материалов, различные соединения деталей машин;
- основных понятий, законы механики твердого тела.
умения:
- читать машиностроительные чертежи соединения деталей машин;
- рассчитывать прочность детали машин;
- проектировать виды соединений деталей машин.

БҚ 1,2,3,6
КҚ 3.1.7
ЖКП 06
Материалтану.
Конструкциялық материалдар және қойылатынталаптары. Болат пен шойын өндіру тәсілі, метал тану негізі және термиялық өңдеу, өндірісте конструкциялық және аспаптық материалдар мен дайындамаларды алу әдісі.
Білімдер:
-машиналар мен механизмдердің деталдарының өңдеуде қолданылатын кескіш, өлшеу құралдары мен эталондарының материалдары;
-дайындаманы құрастыру негізі.
Іскерліктер:
-материалдардың негізгі сипаттамасын анықтау;
-құралдар мен детальдардың маркасын таңдау;
-материалдарды термиалық өңдеу әдісі;
-дайындаманы тиімді тәсілмен алу.
БҚ 1,2,3,4
КҚ 3.1.3
ЖКП 07
Дәлдікті мөлшерлеу.
Дайындама мен деталдарды өңдеудегі дәлдіктер, шектеуліктер мен орнықтыру жүйесі, метрология, өлшеудегі ауытқушылықтар, түрлері, әдістері, беттің кедір бұдырлығын өлшеу, өлшеу құралдарына мемлекеттік бақылау, мөлшерлі бақылау, өнім сапасы.
Білімдер:
-мемлекеттік өлшеу құралдарының жүйесін қамтамасыз ету классификациясын;
-өлшеудегі ауытқушылықтар, түрлері, әдістері.
Іскерліктер:
-шектеуліктер мен орнықтыру жүйесін анықтау;
-өлшеу құралдарымен өлшеу.
БҚ 2,3
КҚ 3.1.3
ЖКП 08
Гидравликалық және пневматикалық жүйелер.
Жүйенің функциональды физикалық негізі: гидростатика мен гидродинамиканың негізі, термодинамика, гидравликалық және пневматикалық, аралас жетектер,құрылғылар,түрлері, типтері, гидро- және пневможүйені есептеу
Білімдер:
-технологиялық жабдықтардың жетек құрылғыларын қолдану және жұмысын;
-труба өткізгіштердің номенклатурасын, есептеу және реттеу әдісі.
Іскерліктер:
-жетектердің принципиалдық схемасын құрастыруды;
-пневмо және гидроқозғалтқыш құрылғыларын есептеу.
БҚ 3,9
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
ЖКП 09
Машина құрылысы өндірісін ұйымдастыру автоматтандыру және жабдықтары.
Машина құрылысы өндірісінің типтері, құрылымы және оны ұйымдастыру, өндірістік процесс, технологиялық процесс, ағынды, автоматтандырылған, қосалқы өндіріс. Технологиялық басқару жүйесі, икемді өндірістік жүйе, өнеркәсіптік аспаптар және автоматтандарылған аспаптар, автоматты бақылау және техникалық диагностика жүйесі, АЖҚ автоматты жобалауды қамтамасыздандыру. Автоматты желілер (АЖ), робот техникалық кешендер, конвейерлер,тиеу құрылғылары қойма жұмыстарын механикаландыру және автоматтандыру өндіріс қалдықтарын тасымалдау құрылғылары
Білімдер:
-машина құрылыс өндірісі құрылымы;
-автоматты бақылау және реттеу жүйесі;
- автоматты желілердің түрлері.
Іскерліктер:
-машина құрылыс өндірісін құзыретті ұйымдастыру;
-автоматты желілерде өңдеу;
-автоматты бақылау жүйесін диагностикалау;
-АЖҚ жобалау;
-автоматты желілер, робот техникалық кешендер, конвейерлер маркасын таңдау.

БК 1,2,3,6
ПК 3.1.7
ОПД 06
Материаловедение
Виды конструкционных материалов и требования, предъявляемые к ним. Способы производства стали и чугуна, основы металловедения и термической обработки, промышленного использования основных конструкционных и инструментальных материалов и методов получения заготовок
Знания:
- материалов, используемые при изготовлении деталей машин и механизмов, режущего, измерительного инструментов и эталонов;
- основ конструирования заготовок.
Умения:
- определять основные характеристики материалов;
- выбирать марку материала для различных деталей и инструментов;
- назначить способы термической обработки материалов;
- выбирать наиболее рациональный способ получения заготовок;
БК 1,2,3,4
ПК 3.1.3
ОПД 07
Нормирование точности
Точность при обработке заготовки и деталей в машиностроении; система допусков и посадок; метрология; виды, методы и погрешности измерений; государственная система обеспечения единства измерений; средства измерений и контроля размеров и шероховатость поверхности; государственный надзор за средствами измерения; нормоконтроль; качества продукции
Знания:
- классификаций государственной системы обеспечения средств измерения;
- виды, методы и погрешности измерений.
Умения:
- определять системы допусков и посадок;
- замерять с помощью средств измерений поверхностей деталей;
- замерять с помощью средств измерений поверхностей деталей.
БК 2,3
ПК 3.1.3
ОПД 08
Гидравлические и пневматические системы
Физические основы функционирования систем: основы гидростатики и гидродинамики, термодинамики, гидравлические и пневматические, комбинированные приводы; устройства, виды, типы, расчет гидро- и пневмосистем
Знания:
- устройств приводов технологического оборудования, работу и их применение;
- номенклатуры трубопроводов, методику их расчета и регулирования.
Умения:
- составлять принципиальные схемы приводов;
- рассчитывать устройство пневмо- и гидродвигателей.
БК 3,9
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ОПД 09
Организация, автоматизация и оборудования машиностроительного производства
Структура, типы и характеристики машиностроительного производства и его организация, производственный процесс, технологические процессы, поточное, автоматизированное, вспомогательное производство. Управляющие системы технологических оборудований, гибких производственных систем, промышленные приборы и средства автоматизации, система технической диагностики и автоматического контроля, автоматизированное проектирование и обеспечение САП. Автоматические линии (АЛ), гибкие производственные системы (ГПС) и их значение; конвейеры, загрузочные устройства, механизация и автоматизация складских работ, устройство для транспортирования отходов производства
Знания:
- структур машиностроительного  производства;
- системы автоматического контроля и регулирования;
- элементов автоматики;
виды автоматических линий ГПС, РТК, АЛ.
Умения:
- компетентно организовать работу машиностроительных производств;
- проводить обработку на автоматических линиях;
- диагностировать систему автоматического контроля;
- проектировать и обеспечивать САП;
- выбрать марки автоматических линий, гибких производственных систем, робототехники, конвейеров.

БҚ 1,2,3,7
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.7
ЖКП 10
Автоматтандырылған жабдықтарда программалау.
Басқару программалары, құрастыру кезеңі, станоктын координат жүйесі, құралдың қозғалыс траекториясы, құрылымы, кодттау, жазу, бақылау, редакциялау, программалау, СББ станоктарында программалау, автоматтандырылған жұмыс орны
Білімдер:
-басқару программалар, құрастыру кезеңі.
Іскерліктер:
-БП кодтау және редакциялау элементтері;
-СББ станоктарында программалар инженерлі-техникалық диагностикалау жүргізу;
-машина мен жабдықтарда диагностикалау.
БҚ 2,3,4
КҚ 3.1.2
ЖКП 11
Еңбек қорғау.
Еңбек қорғаудағы құқықтық және ұйымдастырушылық нормативті сұрақтар, ҚР еңбек қорғау заңнамасы, еңбек қорғау стандарт жүйесі, өндірістік жарақат және ауру, еңбек шартына әсер ететін факторлар, еңбек қорғау мен қауіпсіздік іс шаралары, өрт және электр қауіпсіздігі,жабдықтарды пайдалануда қауіпсіздік ережесі, техника қауіпсіздігі: түрлері, құралдары, ескерту шарасы, экология және қоршаған ортаны қорғау
Білімдер:
-техника қауіпсіздігін өрт қауіпсіздігін және өндірістік санитариямен гигиена өндірісте сақтау ережелері.
Іскерліктер:
-өндірістік жарақат алғанда бірінші көмек көрсету;
-жұмысшылардың еңбекке жарамсыздылығы туралы акт толтыру;
-экология мен қоршаған ортаны қорғау іс-шарасын құрастыру;
-өндірістік оқыс жағдайда алған жарақатқа акт толтыру.
БҚ 1,2,3,9
ЖКП 12
Машина құрылысы өндірісін басқару және экономика.
Макро- және микроэкономика түрлері, кәсіпкерлік;, өндіріс түрлері, ұйымдастыру және еңбек өнімділігі, материалдық ресурстар, жалақы,өндіріс шығыны, маркетинг, бағаны қалыптастыру, өндіріс финансы,салық жүйесі,өндірістік персонал, менеджмент. Бизнес- жоспар құрастыру
Білімдер:
-макро және микроэкономика туралы;
-кәсіпкерлік түрлерін;
-өндірістің салық жүйе түрлерін.
Іскерліктер:
-әлеуметті-экономикалық проблемаларды шешу, әлемдік еңбек нарығында өндірістік бизнеске қалыптасу;
-басқару жұмыстарына қатысу, шешім қабылдау;
-финанс операциясын, кірісті, пайданы, еңбектегі технико-экономикалық көрсеткіштерді есептеу.
БҚ 1,5,6
КҚ 3.1.2
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пішін қалыптастыру және құралдар.
Қалыптастырудың физико-химиялық процестерінің негізі, дайындамаларды әр түрлі әдіспен құю, метал өңдейтін станоктарда әр түрлі әдіспен лазерлік және плазмалық өңдеу, түрлері, типтері, құралдарын есептеу
Білімдер:
-материалдардың физико-химиялық қасиеті;
-дайындаманы алу әдісі;
-металдарды кесіп өңдеу әдісінің режимі.
Іскерліктер:
-өңдеу түрлерін және жабдықтарды анықтау;
- технологиялық бекіткіш, кескіш және өлшеу аспаптарын таңдау;
-дайындама материалын таңдау.

БК 1,2,3,7
ПК 3.1.1
ПК 3.1.3
ПК 3.1.5
ПК 3.1.7
ОПД 10
Программирование для автоматизированного оборудования
Управляющие программы (УП), этапы разработки системы координат станка, деталей, инструмента, элементы траектории движения инструмента, структура УП и ее формат, кодирование, запись, контроль и редактирование УП программирование обработки типовой детали на станке с ЧПУ
Знания:
- структуры и этапы разработки УП.
Умения:
- кодировать и редактировать элементы УП;
- обрабатывать с применением инженерно-технических программ и производить диагностику станков с ЧПУ;
- диагностировать машины и оборудования.
БК 2,3,4
ПК 3.1.2
ОПД 11
Охрана труда
Правовые и организационные, нормативные вопросы по охране труда;законодательство об охране труда в РК;системы стандартов охраны труда; производственный травматизм и заболеваемость; факторы, влияющие на условия труда;
мероприятия по охране и безопасности труда; пожарная и электробезопасность, правила безопасной эксплуатации оборудования; техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения, экология и охрана окружающей среды
Знания:
- правил производственной санитарии и гигиены,техники безопасности, пожарной безопасности.
Умения:
- оказывать первую помощь при производственной травме;
- составлять акты по нетрудоспособности работающих;
- разрабатывать мероприятия по экологии и охране окружающей среды;
- составить акт производственного травматизма и несчастных случаев.
БК 1,2,3,9
ОПД 12
Экономика и управление машиностроительным предприятием
Виды макро- и микроэкономики, предпринимательства, формы предприятий, организация и производительность труда, материальные ресурсы, заработная плата, издержки производства, маркетинг, формирование цен, финансы предприятия, налоговая система, производственный персонал предприятия, менеджмент.Разработать Бизнес-план
Знания:
- макро- и микроэкономики;
- форм предпринимательства;
- видов налоговых систем предприятия.
Умения:
- ориентироваться в социально - экономических проблемах деятельности производства, бизнеса на мировом рынке труда;
- принимать участие в решении управленческих задач;
- рассчитывать финансовые операции, доходы, прибыль производства, технико-экономические показатели труда;
- составить бизнес-план.
БК 1,5,6
ПК 3.1.2
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Процессы формообразования и инструменты
Физико-химические основы процессов формообразования; формообразование заготовок различным методом литья, различные методы обработки на металлообрабатывающих станках; лазерная и плазменная обработка, виды, типы и расчет инструментов на прочность
Знания:
- физико-химических свойств материалов;
- методов получения заготовок;
- методики назначения режимов резания обработки.
Умения:
- определять виды обработки и оборудования;
- выбирать технологическую оснастку, режущий и измерительный инструмент;
- выбрать материал для заготовки.

БҚ 1,2,3,4,5,6
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.6
АП 02
Технологиялық жабдықтар.
Дайындау цехының жабдықтары, дәнекерлеу өндірісі, метал өңдеу станоктары, типтері, құрылғылары, кинематикасы, баптау, көтергіш тасымалдау машиналары, метал өңдеу станоктарын жүйелеріндиагностикалау, тасымалдау, монтаждау, құжаттау.
Білімдер:
-технология жабдықтарының түрлері;
- СББ станоктарының қолданылуы.
Іскерліктер:
-станок жүйесін диагностикалау;
-метал өңдейтін жабдықтарды жөндеу актісін толтыру және кинематикалық схемасын ажырату;
-технология жабдықтардың маркасын таңдау;
-технология жабдықтардың түйіндері мен механизмдерін демонтаждау және монтаждау.
БҚ 1,2,3,4,5,8
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.7
АП 03
Технологиялық бекіткіш аспаптар.
Станоктың бекіткіш аспаптары, қондыру және қысу қондырғылары, механикаландырылған жетектер, бөлгіш және айналу құрылғылары, әмбебап жиналған және шашылған бекіткіш аспаптар, станоктың бекіткіш аспаптарын жобалау әдісі, қосалқы бекіткіш аспаптар
Білімдер:
-әмбебап станок бекіткіштерінің түрлері.
Іскерліктер:
-дайындаманың базасын таңдау;
-заманауи бекіткіш аспаптарды таңдау;
-станоктың бекіткіш аспаптарын жобалау.
БҚ 1,2,3,4,5,8
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.7
АП 04
Машина құрылысы технологиясы.
Технологиялық процесс және детальды механикалық өңдеу дәлдігі, механикалық өңдеу әдібі, СББ станоктарында технологиялық есептеу картасын құрастыру, уақыт мөлшері, еңбек процестерін мөлшерлеу әдісі, машинаны жинау технологиясы, механикалық және жинау цехтарын жобалау
Білімдер:
-өндірістік және технологиялық процестер;
-инженерлік графика туралы.
Іскерліктер:
-әр түрлі детальдарды өңдеуге арналған механикалық цехты жобалау;
-детальды өңдеу түрлері бойынша кесу режимін есептеу;
-экономикалық есептеу көрсеткіштерін құрастыру;
-өндірісте жабдықтардың модернизацияланған тиімді жаңа нысанын енгізу.
БҚ 1,2,3,4
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.7
ӨО и КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 01
Танымдық практика
Өндіріспен және оның құрылымымен танысу
Білімдер:
-машина құрылысының даму тарихын;
-токарлық жұмыста техника қауіпсіздік ережесін;
-электромонтаждық жұмыстар түрлерін.
Дағдылар:
-кескіш және өлшеуіш аспаптармен, метал кескіш жабдықтармен жұмыс істеуді;
-токарь мен фрезерлеушінің,ажарлаушының жұмыс орнын ұйымдастыру;
-электромонтажды өткізгіштердің, электрқозғалтқыштардың, трансформатордың маркасын ажыратуды.
БҚ 1,2,3,4,5,9
КП 02
Слесарлық-механикалық практика.
Белгілеу технологиясы және түрлері; түзету, рихталау, майыстыру, металды кесу және шабу, ажырайтын және ажырамайтын қосылыстарды жинау, жабыстыру, сулау және дәнекерлеу, комплектіге детальдарды жинау, бірігіп қозғалатын детальдарды реттеу және орнына қондыру, машинаны жинау және түйіндерін реттеу, слесарь- жинаушының,слесарь-электриктің жұмыс орнын ұйымдастыру
Білімдер:
-слесарьдың міндеті;
-слесарь құралдарының классификациясын;
-техника қауіпсіздігі ережесін.
Дағдылар:
-слесарь жинаушының жұмыс орнын ұйымдастыру;
-слесарь аспаптарын қолдану;
-кескіш және өлшеуіш аспаптарды қолдану;
-жинау жұмыстарын жүргізу.

БК 1,2,3,4,5,6
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.6
СД 02
Технологическое оборудование
Оборудование заготовительных цехов, сварочных производств, металлообрабатывающие станки, виды, устройства, кинематика, наладка, подъемно-транспортные машины, испытание металлообрабатывающих станков, диагностирование станочных систем, транспортировка, монтаж, паспортизация
Знания:
- видов технологических оборудований машиностроительного производства;
- назначения станков с ЧПУ.
Умения:
- диагностировать станочные системы;
- составлять акты по ремонту металлообрабатывающего оборудования и различать кинематические схемы;
- выбрать марку технологического оборудования;
- демонтировать и монтировать узлы и механизмы технологического оборудования.
БК 1,2,3,4,5,8
ПК 3.1.1
ПК 3.1.3
ПК 3.1.7
СД 03
Технологическая оснастка
Станочные приспособления, установочно-зажимные устройства, механизированные приводы, делительные и поворотные устройства, универсально-сборно-разборные приспособления, методика проектирования станочных приспособлений, вспомогательные оснастки
Знания:
- видов универсальных станочных
Приспособлений.
Умения:
- определять выбор базы заготовки;
- выбрать современную технологическую оснастку;
- проектировать технологические оснастки.
БК 1,2,3,4,5,8
ПК 3.1.1
ПК 3.1.3
ПК 3.1.7
СД 04
Технология машиностроения
Технологический процесс и точность механической обработки детали, припуски на механическую обработку, разработка расчетно-технологических карт для станков с ЧПУ, норма времени, методы нормирования трудовых процессов, технология сборки машин, проектирование участка механических и сборочных цехов
Знания:
- производственных и технологических процессов;
- инженерной графики.
Умения:
- проектировать механический участок для изготовления деталей различных конструкций;
- рассчитывать режимы резания по видам обработки детали;
- составлять экономическо-расчетные показатели производства;
- использовать внедрение новых модернизированных, эффективных оборудований в производство.
БК 1,2,3,4
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.7
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 01
Ознакомительная практика
Знакомство с производством и их стуктурой
Умения:
- истории возникновения машиностроения;
- правила техники безопасности.
Навыки:
- пользоваться режущими и измерительными инструментами и металлорежующими оборудованиями;
- свободно ориентироваться в типах машиностроения.
БК 1,2,3,4,5,9
ПП 02
Слесарно-механическая практика
Виды и технология разметки, правка, рихтовка, гибка, рубка и резка металла, сборка разъемных и неразъемных соединений, клепка, лужение и пайка, сварка, сборка деталей в комплекты, пригонка и регулировка деталей поступательного движения, сборка машин и регулировка их узлов, организация рабочего места слесаря - сборщика
Умения:
- обязанностей слесаря;
- классификаций слесарных инструментов;
- правил техники безопасности.
Навыки:
- организовывать рабочее место слесаря;
- использовать слесарные инструменты;
- пользоваться режущими и измерительными инструментами.

БҚ 2,3,4,5,7
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КП 03
Жұмысшы мамандығын алу практикасы.
Операциялық жүйе: түрлері, қолданылуы, құрамы, жүктелуі. ОЖ ядросы, файл жүйесі, WINDOWS ОЖжұмыс үстелі, негізгі түсінігі, функциясы, принципі, дискімен жұмыс, мұрағаттау, антивирус программасы, терезе, құралдар панелі. СББ станоктарындағы электронды позициялық кесте, машина мен жабдықтарды диагностикалауды өңдеу программасы
Білімдер:
-СББ станоктарындағы операциялық жүйелердің түрлері;
-СББ станоктарындағы WINDOWSОЖ программасы.
Дағдылар:
-СББ станоктарында жұмыс істеу;
-жабдықтар мен машиналардың компьютерлік диагностикасын жүргізу;
-СББ станоктарында программалау.
БҚ 1,2,3,4,5,7
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.7
Жұмысшы мамандығын алу практикасы (токарь, фрезерлеуші, ажарлаушы) Токарьлық топтағы станоктардың құрылғылары және күйіне келтіру, кесу құралдарын қайрау, «вал», «втулка», «диск» және «фланец»класының күрделі емес бөлшектеріның беттерін өңдеу, бұрғылау, фрезерлеу, ажарлау тобындағы станоктарда ішкі бұранда кесу, шпиндельдерді, фасондық беттерді,корпустық детальдарды,токарьлық, бұрғылау, ажарлау және фрезерлеу станоктар тобында паздарды фрезерлеу,жазықтықты,қиықтарды өңдеу, токарь, фрезерлеуші, ажарлаушының жұмыс орындарын ұйымдастыру
Білімдер:
-металл кескіш станоктардың классификациясы;
-металл кескіш станоктардың құрылғыларын жинау.
Дағдылар:
-құралдарды қайрауды;
-әртүрлі детальдарды өңдеуді;
-істен шыққан жабдықтарды күйіне келтіру;
- жұмыс кезінде металл кескіш станоктарда ақауларды болдырмау.
БҚ 1,2,3,4,5,7,9
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КП 04
Технологиялық практика.
Механикалық өңдеудің технологиялық процесін берілген мәліметтер бойынша құрастыру; дайындаманы таңдау, кесу режимін есептеу, бекіткіш аспаптарды жобалау, асппатарды таңдау, технологиялық процесті мөлшерлеу, кешенді жұмыстар
Білімдер:
-МССТ, КҚБЖ, ТҚБЖ талаптарын;
- анықтамалық материалдармен нормативтік құжаттардың түрлерін.
Дағдылар:
-детальдарды өңдеудің технологиялық процесін жобалау;
-дайындама материалын өз бетінше таңдауды;
-паспорт бойынша сәйкес жабдықтарды анықтау;
-жұмыс орындарын ұйымдастыру.
БҚ 3,5,7
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.5
КП 05
Диплом алды практикасы.
Өндірістік процестерді жобалау, рәсімдеу, сызбаларды, схемаларды оқу, детальдар мен түйіндер сипаттамасын анықтау, кескіш және өлшеуіш аспаптарды таңдау, станокты күйіне келтіріп, детальдар мен түйіндердің сипаттамасын анықтау, кескіш және өлшеу құралдарын таңдау, станокты күйіне келтіру, дайындама алудың тиімді жолдары, қарапайым бекіткіш аспаптарды жобалау, СББ станоктарда қарапайым детальдарды өңдеудің басқару программаларын құрастыру және енгізу
Білімдер:
-БТБқұрылымын;
-өндірістік процестер құрылымын.
Дағдылар:
- металл кескіш жабдықтарды паспорттау;
-деталдарды өңдеу технологиялық процесін құрастыру;
- механикалық цехтың жылдық өнім программасын есептеу.
БҚ 7

БК 2,3,4,5,7
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПП 03
Практика на приобретение рабочей профессии
Операционная система: виды, назначение, состав, загрузка. Ядро ОС, файловая система, рабочий стол ОС WINDOWS, основные понятия, функции, принципы, работа с дисками, архивирование, антивирусные программы, окна, панели инструментов, электронные позиционные таблицы на станках с ЧПУ, диалоговые программы по обработке и диагностике машин и оборудования
Умения:
- видов операционных систем для станков с ЧПУ;
- программы ОС WINDOWS на станках с ЧПУ.
Навыки:
- работать с управляющими программами ЧПУ;
- проводить компьютерную диагностику оборудования и машин;
- программировать на станках ЧПУ.
БК 1,2,3,4,5,7
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.5
ПК 3.1.7
Практика на приобретение рабочей профессии (токарь, фрезеровщик, шлифовщик)
Устройство и наладка станков токарной группы; заточка режущих инструментов, обработка деталей класса «вал», «втулка», «диск» и «фланец», нарезание наружных и внутренних резьб, обработка шпинделей, фасонных поверхностей, корпусных деталей, устройство и наладка станков токарной, сверлильной, шлифовальной и фрезерной групп, фрезерование пазов, уступов, плоскостей, обработка шлиц поверхностей, организация рабочего места токаря, фрезеровщика, шлифовщика
Умения:
- классификации металлорежущих станков;
- устройства металлорежущих станков.
Навыки:
- производить заточку инструмента;
- обрабатывать детали различных конфигураций;
- производить наладку оборудования во время поломки;
- устранять нарушения во время работы на металлорежущих станках.
БК 1,2,3,4,5,7,9
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПП 04
Технологическая практика
Выбор исходных данных для построения технологического процесса на механическую обработку; выбор заготовок; расчет режимов резания; проектирование оснастки; выбор инструмента; нормирование технологического процесса; комплексные работы
Умения:
- требований ГОСТ, ЕСКД, ЕСТД;
- видов нормативных документов и справочных материалов.
Навыки:
- проектировать технологические процессы изготовления деталей;
- самостоятельно выбирать материалы заготовки;
- подбирать по паспорту для обработки соответствующие оборудования;
- организовывать рабочие места.
БК 3,5,7
ПК 3.1.1
ПК 3.1.5
ПП 05
Преддипломная практика
Проектировать производственные процессы; оформлять, читать чертежи, схемы, определять характеристики деталей и узлов, выбирать режущий и измерительный инструменты, рассчитывать режимы резания и осуществлять настройку станка, выбирать рациональный способ получения заготовки, проектировать несложную технологическую оснастку, разрабатывать и внедрять управляющие программы для обработки простых деталей на станках с ЧПУ
Умения:
- структуры отдела ОГТ;
- структуры производственных процессов.
Навыки:
- проводить паспортизацию металлорежущих оборудований;
- разрабатывать технологические процессы изготовления деталей;
- разработка механического участка с годовой программой выпуска изделий.
БК 7

КҚ 3.1.1
101402 3 - Техник-механик
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу.
Іс жүргізу туралы түсінік және корреспонденциялар, іс жүргізудің шығу тарихын, құжаттарды құрастыру әдісін,сипаттамасын,рәсімдеу ерекшеліктері,құжаттар құрамы,компьютерде құжаттау тәсілдері,еңбек қатынасын рәсімдеу,істер номенклатурасын, іс жүргізуді ұйымдастыру технологиясын
Білімдер:
-қызметтік хаттармен құжаттарды құрастыру әдісімен тәсілдерін;
-құжаттарды рәсімдеу ережесін;
-кіріс және шығыс корреспонденцияларын әртүрлі программада қолдану.
Іскерліктер:
-ұйымдастыру және тарату құжаттарының жүйесін унификациялау;
-құжаттар айналымымен,құжат ағымын ұйымдастыру жұмыстары;
-құжаттарды есепке алу, сақтау және бақылауды есепке алу.
БҚ 1,5,6
ЖКП 02
Роботтехникасы.
Кешенді робот техникасының жалпы мәліметі.
Кешенді робот техникасында программалау тәсілдері, ерекшеліктері, манипуляторлар туралы түсінік, олардың жұмыс істеу принципі
Білімдер:
-роботтарда арнайы бағдарламаларда құрастыру әдісі.
Іскерліктер:
-робот техникалық кешенінде жұмыстар ұйымдастыру;
-робот техникалық кешеннің маркасын анықтау;
-өндірісте робот техникалық кешенді қолдау.
БҚ 1,2,3,7,9
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.7
ЖКП 03
Сызу.
КҚБЖ стандартына сәйкес сызуды орындау ережесі және негізгі геометриялық құрастыру тәсілі.
Қиманың белгіленуі және негізгі қолданылуын орындау ережесі.
Бұранданы белгілеу мен бейнелеудің негізгі шарттары,
геометриялық денелерді түрлендіріп құрастыру әдісі, инженерлі-техникалық программаларды қолданып, схемаларды сызу.Қайта қалпына келтірілетін детальдарға жөндеу өлшемдерін жүргізу
Білімдер:
-сызбалардың рәсімделуінің, форматын, масштабын, сызбалық шрифін, сызықтар типтерін, өлшемдерді жалпы рәсімдеу.
Іскерліктер:
-КҚБЖ бойынша күрделі емес жинақтау және құрастыру сызбасын анықтама әдебиеттерді қолданып сызу;
-инженерлі-техникалық бағдарламада конструктор құжаттарын еркін құрастыруды;
-қайта қалпына келтірілген детальдарды сызбада көрсете білу.
БҚ 6
ЖКП 04
Электротехника және электроника.
Электротехника: Электротехника негіздері, үш фазалық жүйе және оның байланысы,айнымалы және тұрақты тоқтың синхронды және асинхронды машиналары, трансформаторлар, электр жетектері және олардың түрлері: электр қондырғыларын жөндеу және техника қауіпсіздігі.
Электроника: Электроника негізі, электроизоляциялық материалдар және жартылай өткізгіш аспаптар, электрлік және электр емес шамаларды өлшеу,электронды генераторлар, интегральды схемалар, автоматиканың жәнеесептеуіш техниканың электронды құрылғылары, «Workbench,Электрик» программаларын
Білімдер:
-электротехника және электроника элементтерінің шартты белгіленуін;
-электр схемаларын құрастыру принципін.
Іскерліктер:
-«Электрик», «Workbench» программасында реалды электр схемаларын құру;
-виртуальды тренажерда жұмыс істеу;
- «Электрик», «Workbench» программасында жұмыс істеу;
-автоматика элементтерін ажырату;
-өз бетінше станоктың электр қозғалтқыш электірлік схемаларын анықтау.
БҚ 2,3,4
КҚ 3.2.4
ЖКП 05
Техникалық механика.
Техникалық механика негізі:статика,статика аксиомасы, кинематика, кинематика теоремасы, динамика, динамика аксиомасы, инерция күші, кинетостатика әдісі, үйкеліс, материалдың қарсыласуы,жұмысы иілу майысу және машина бөлшектерімен қаттылығы, валдар мен өстер, тіректер, муфта, машина бөлшектеріның байланыс түрлері
Білімдер:
-техникалық-механика заңдары мен түсініктері туралы;
-материалдардың қарсыласуы, машина бөлшектеріның әртүрлі байланысы;
-механикалық қатты дене заңы негізгі түсінігі.
Іскерліктер:
-машина бөлшектеріның байланысқан құрылыс сызбасын оқу;
-машина бөлшектеріның төзімділігін есептеу;
-машина бөлшектеріның байланыс түрлерін жобалау.

ПК 3.1.1
Специалист среднего звена 101402 3 - Техник-механик
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Понятие о делопроизводстве и корреспонденции, история возникновения делопроизводства, способы создания документов, характеристика, особенности оформления, состав документов, способы документирования на компьютере, оформление трудовых отношений, номенклатура дел, технология организации делопроизводства
Знания:
- способов создания и методику составления служебного письма, документов;
- правил оформления документов;
- регистрации исходящей и входящей корреспонденции с применением различных программ.
Умения:
- унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- вести учет, хранить и контролировать исполнение документов.
БК 1,5,6
ОПД 02
Робототехника
Общие сведения о робототехнических комплексах
Понятие о манипуляторах, их принцип работы, особенности, способы программирования на робототехнических комплексах
Знания:
- способов создания специальных программ на роботах.
Умения:
- организовывать работу на робототехнических комплексах;
- выбрать марку робототехнических комплексов;
- применение РТК на производстве.
БК 1,2,3,7,9
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.7
ОПД 03
Черчение
Правила выполнения чертежей в соответствии с основными стандартами ЕСКД и приемы основных геометрических построений, основы прямоугольного проецирования на одну, две и три взаимно перпендикулярные плоскости и способы построения несложных аксонометрических изображений.
Основные правила выполнения и обозначения сечений и их назначение, основные правила выполнения и обозначения простых и сложных разрезов.
Условности изображения и обозначения резьбы, способы построения разверток преобразованных геометрических тел, выполнения схем с помощью проставление ремонтных размеров на восстанавливающие детали инженерно-технических программ КОМПАС 3D, AutoCAD, CAM, САЕ, 3D Max и т.д.
Знания:
- общих правил оформления чертежей, форматы, масштабы, типы линий, чертежный шрифт, нанесение размеров.
Умения:
- выполнять несложные сборочные и строительные чертежи, пользоваться ЕСКД и справочной литературой;
- свободно ориентироваться при выборе инженерно-технических программ КОМПАС 3D, AutoCAD, CAM, САЕ, 3D Max и т.д. для разработки конструкторской документации;
- проставить на ремонтые схемах размеры на восстанавливающие детали.
БК 6
ОПД 04
Электротехника и электроника
Электротехника: Основы электротехники, трехфазная система и их соединение; синхронные и асинхронные машины переменного и постоянного тока; трансформаторы; электроприводы и их виды; ремонт электрических установок и ТБ; Электроника: основы электроники; полупроводниковые приборы и электроизоляционные материалы; измерение электрических и неэлектрических величин; измерительные, фотоэлектронные приборы; электронные генераторы, интегральные схемы, электронные устройства автоматики и вычислительной техники; программа «Workbench, Электрик»
Знания:
- условных обозначения элементов электротехники и электроники;
- принципов построения электрических схем.
Умения:
- составлять реальные электрические схемы по программе: «Электрик», «Workbench»;
- работать на виртуальных тренажерах;
- работать по программе: «Электрик», «Workbench».
- различать элементы автоматики;
- самостаятельно определять электрические схемы электрические двигателей станка
БК 2,3,4
ПК 3.2.4
ОПД 05
Техническая механика
Основы технической механики: статика; аксиомы статики; кинематика: теорема кинематики; динамика; аксиомы динамики; силы инерции; метод кинетостатики; трение, работа сопротивление материалов; кручение, изгиб и жесткость детали машин: валы и оси, опоры, муфты, виды соединения деталей машин
Знания:
- основных понятий и законов технической механики;
- сопротивления материалов, различные соединения деталей машин;
- основных понятий, законов механики твердого тела.
Умения:
- читать машиностроительные чертежи соединения деталей машин;
- рассчитывать прочность детали машин;
- проектировать виды соединений деталей машин.

БҚ 2,3,6
КҚ 3.2.3
ЖКП 06
Материалтану.
Конструкциялық материалдар және талаптары. Болат пен шойын өндірісі, метал тану негізі және термиялық өңдеу, өндірісте конструкциялық және аспаптық материалдар мен дайындамаларды қолдану. Қайта қалпына келтіретін детальдардың жөндеу өлшемдеріне қолданылатын материалдар
Білімдер:
-машиналар мен механизмдер деталдарын өңдеуде қолданылатын кескіш, өлшеу құралдары мен эталондарының материалдары;
-дайындаманы құрастыру негізі.
Іскерліктер:
-материалдардың негізгі сипаттамасын анықтау;
-құралдар мен детальдардың маркасын таңдау;
-материалдарды термиялық өңдеу әдісі;
-дайындаманы тиімді тәсілмен алу;
-қайта қалпына келтірілетін детальдардағы материалдардың маркасын таңдау.
БҚ 1,2,3,4
ЖКП 07
Ауыспалылық негізі және техникалық өлшеу.
Заманауи өндірісті ұйымдастырудағы ауыспалылықтың маңызы,ауыспалылықтың негізгі түсінігі, дәлдігі, шектеуліктері, орнықтырылуы және техникалық өлшеулер метрология, әмбебап өлшеу құралдары және өлшеу автоматтары, бақылау құралдары және әдісі
Білімдер:
-ҚР мемлекеттік техникалық реттеу талаптары;
-өлшеу құралдарының классификациясы.
Іскерліктер:
-өлшеу құралдар көмегімен дұрыс өлшемдер жүргізу;
-бақылау құралдарында жұмыс істеу;
-шектеуліктер мен орнықтыру параметрлерін дұрыс таңдау.
БҚ 2,3
КҚ 3.2.3
ЖКП 08
Гидравликалық және пневматикалық жүйелер.
Жүйенің функциональды физикалық негізі: гидростатика мен гидродинамиканың негізі, термодинамика, гидравликалық және пневматикалық, аралас жетектер,құрылғылар,түрлері, типтері, гидро- және пневможүйені есептеу
Білімдер:
-технологиялық жабдықтардың жетек құрылғыларын қолдану және жұмысын;
-труба өткізгіштердің номенклатурасын, есептеу және реттеу әдісі.
Іскерліктер:
-жетектердің принципиалдық схемасын құрастыруды;
-пневмо және гидроқозғалтқыш құрылғыларын есептеу.
БҚ 3,9
КҚ 3.2.1
ЖКП 09
Жүк көтергіш және тасымалдау құрылғылары.
Жүк көтергіш машиналардың қолданылуы; жүк көтергіш механизмдер мен құралдардың көмегі мен жүктерді тасымалдауда такелажды жұмыстарды орындау, тартылмайтын және тартылатын органды үздіксіз тасымалдау машиналары
Білімдер:
-жүк көтергіш және тасымалдау құралдарының классификациясы;
-детальдар мен бұйымдарды іліп алу дағдысын дамыту;
-такелажды жұмыстарды орындау.
Іскерліктер:
-жүк ілгіштердің төзімділігін анықтап есептеу;
-техника қауіпсіздігін сақтау;
-жүк көтергіш және тасымалдау құралдарының жинақтау сызбасын құрастыру;
-жөндеу жұмыстарын жүргізу.

БК 2,3,6
ПК 3.2.3
ОПД 06
Материаловедение
Виды конструкционных материалов и требования, предъявляемые к ним.
Способы производства стали и чугуна, основы металловедения и термической обработки; промышленного использования основных конструкционных и инструментальных материалов и методов получения заготовок Материалы под ремонтника размеры восстанавливаемых деталей
Знания:
- материалов, используемых при изготовлении деталей машин и механизмов, режущего, измерительного инструментов и эталонов;
- основ конструирования заготовок.
Умения:
- определять основные характеристики материалов;
- выбирать марку материала для различных деталей и инструментов;
- назначить способы термической обработки материалов;
- выбирать наиболее рациональный способ получения заготовок;
- выбирать марку материалов под восстанавливающие деталей.
БК 1,2,3,4
ОПД 07
Основы взаимозаменяемости и технических измерений
Значение взаимозаменяемости при современных организациях производства, основные понятия о взаимозаменяемости, точности, допусках, посадках и технических измерениях, метрология, универсальные измерительные средства и измерительные автоматы, методы и средства контроля
Знания:
- требований Государственного технического регулирования РК;
- классификации измерительных средств.Умения:
- правильные замеры с помощью средств измерения;
- работать на средствах контроля;
- выбрать правильные параметры допусков и посадков.
БК 2,3
ПК 3.2.3
ОПД 08
Гидравлические и пневматические системы
Физические основы функционирования систем, оновы гидростатики и гидродинамики, термодинамики, гидравлические и пневматические, комбинированные приводы, устройства, виды, типы, расчет гидро- и пневмосистем
Знания:
- устройства приводов технологического оборудования, работу и их применение;
- номенклатуры трубопроводов, методику их расчета и регулирования.
Умения:
- составлять принципиальные схемы приводов;
- рассчитывать устройство пневмо- и гидродвигателей.
БК 3,9
ПК 3.2.1
ОПД 09
Грузоподъемные и транспортные устройства
Назначение грузоподъемных машин; выполнение такелажных работ при перемещении грузов с помощью грузоподъемных средств и механизмов; транспортирующие машины непрерывного действия, с тяговым и бестяговым органом
Знания:
- классификаций грузоподъемных и транспортных средств;
- развития навыков строповки заготовок и деталей;
- выполнения такелажных работ.
Умения:
- производить разбраковку, расчет на прочность грузовых крюков, петель;
- соблюдать техники безопасности;
- составлять сборочные чертежи конструкции грузоподъемных и транспортных средств;
- производить ремонтные работы.

БҚ 2,3,8
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.8
ЖКП 10
Материалдарды өңдеу негізі және құралдары.
Кескіш құралдарын өңдеуге арналған материалдар және оларға қойылатын талаптар. Материалды кесіп өңдеу негізі. Бұрғылау, зеңкерлеу, фрезерлеу, ұңғылау, ажарлау, тісті дөңгелектерді кесу режимін есептеу. Дайындамаларды пластикалық деформациялау, плазмамен, ултрадыбысты өңдеу.
Білімдер:
-өңдеу түрлері;
-детальдарды орнықтыру, ауытқушылық базасы, өлшемнен ауытқуы;
-кескіш құралдар нысаны.
Іскерліктер:
-детальдарды кесіп өңдеуді есептеу;
-технологиялық бекіткіш аспаптарды, кескіш және өлшеу құралдарын таңдау;
-дайындамаларды пластикалық деформациялау, ултрадыбысты өңдеу.
БҚ 1,2,3,4,
КҚ 3.2.7
ЖКП 11
Қолданбалы информатика.
Офистік бағдарлама. Бағдарламалау тілдері. Математикалық және статистикалық функцияларды есептеу. Power Point-та көрсету, бағдарламаны қамтамасыздандыру. Операциялық жүйе. Графикалық функциялар. Интернет желісі. CorelDraw, PhotoShop, Corel,PhotoPaint
Білімдер:
-интернет, локалды желі, HTML.
Іскерліктер:
-электрондық поштаны қолдану(email), программалау тілдердің қолдану практикаде офистік бағдарламаны пайдалану;
- мамандығы бойынша инженерлі-
техникалық бағдарламаны қолданып конструкторлық құжаттарды еркін таңдау.
БҚ 5,7
ЖКП 12
Еңбек қорғау.
Еңбек қорғаудағы құқықтық және ұйымдастырушылық нормативті сұрақтар, ҚР еңбек қорғау заңнамасы, еңбек қорғау стандарт жүйесі, өндірістік жарақат және ауру, еңбек шартына әсер ететін факторлар, еңбек қорғау мен қауіпсіздік іс шаралары, өрт және электр қауіпсіздігі,жабдықтарды пайдалануда қауіпсіздік ережесі, техника қауіпсіздігі: түрлері, құралдары, ескерту шарасы, экология және қоршаған ортаны қорғау
Білімдер:
-техника қауіпсіздігін өрт қауіпсіздігін және өндірістік санитариямен гигиена өндірісте сақтау ережелері;
-жүк көтергіш құрылғыларда техникалық қауыпсіздігін сақтау ерекшеліктері.
Іскерліктер:
-өндірістік жарақат алғанда бірінші көмек көрсету;
-жұмысшылардың еңбекке жарамсыздылығы туралы акт толтыру;
-экология мен қоршаған ортаны қорғау іс-шарасын құрастыру;
-өндірістік оқыс жағдайда алған жарақатқа акт толтыру.
БҚ 1,2,3,9
ЖКП 13
Машина құрылысы өндірісін басқару және экономика.
Макро- және микроэкономика түрлері, кәсіпкерлік, өндіріс түрлері, ұйымдастыру және еңбек өнімділігі, материалдық ресурстар, жалақы,өндіріс шығыны, маркетинг, бағаны қалыптастыру, өндіріс финансы,салық жүйесі,өндірістік персонал, менеджмент. Бизнес- жоспар құрастыру
Білімдер:
-макро және микроэкономика туралы;
-кәсіпкерлік түрлерін;
-өндірістің салық жүйе түрлерін.
Іскерліктер:
-әлеуметті-экономикалық проблемаларды шешу, әлемдік еңбек нарығында өндірістік бизнеске қалыптасу;
-басқару жұмыстарына қатысу, шешім қабылдау;
-финанс операциясын, кірісті, пайданы, еңбектегі технико-экономикалық көрсеткіштерді есептеу.
БҚ 1,5,6
АП 01
Арнайы пәндер
АП 01
Металл кескіш жабдықтар.
Металл кескіш станоктар туралы түсінік. Металл кескіш станоктарын техникалық пайдалану, жөндеу. Сандық бағдарламамен басқарылатын станоктар (СББ), автоматтандырылған желілер (АЖ), икемді өндірістік жүйелер (ИӨЖ). Жаңа станоктар. Металл кескіш, өңдеу станоктарын диагностикалау, монтаждау, сынақтан өткізу, құжаттау.
Білімдер:
- металл кескіш станоктар классификациясын;
- металл кескіш станоктар кинематикасы, есептеу, күйіне келтіру.
Іскерліктер:
- станоктардың кинематикалық схемасын оқып үйрену;
- станок жүйелерін диагностикалау;
- жабдықтарды жөндеу актысын толтыру;
- жабдықтардың бөлшектерін,аспаптарын жөндеуден өткізуге сұраныс беру.
БҚ 2,3,7,8
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.8
АП 02
Салалық технологиялық жабдықтар.
Салалық технологиялық жабдықтар жалпы түсінігі.Роторлық автоматты желілер құрылғысы (РАЖ). Роторлы конвейерлі желілер (РКЖ). Автоматтандарылған құю цехының жабдықтары. Металлургия жабдықтары
Білімдер:
-салалық технологиялық жабдықтар түрлері;
-автоматтандырылған өндіріс түрлері.
Іскерліктер:
-роторлық конвейрлі желілерді пайдалану;
-металлургия жабдықтарын таңдау.
БҚ 2,3,7,8
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.8
АП 03
Машина құрылысы технологиясы.
Технологиялық процестердің жобалау негіздері өндірістік және техпроцесстерді, бекіткіш асппатарды жобалау негіздері, технологиялық құжаттар, машина құрылысын автоматтандыру негіздері, машинаны жинау технологиясы
Білімдер:
-автоматты бақылау жүйесінің классификациясын;
-машина бөлшектеріның беттерін сапалы және дәлдікпен механикалық өңдеу;
- тиеу жабдықтарды тиімді пайдалану.
Іскерліктер:
-ҚАЖ жүйесін қамтамасыздандыру;
-өндірісте жабдықтардың модернизацияланған тиімді жаңа нысанын енгізу.
БҚ 1,5,6

БК 2,3,8
ПК 3.2.3
ПК 3.2.8
ОПД 10
Основы обработки материалов и инструментов
Материалы для изготовления режущего инструмента и требования к ним. Основы обработки материалов резанием. Расчет режимов резания при сверлении, зенкеровании, развертывании, фрезеровании, шлифовании, зубонарезании. Обработка заготовок методами пластического деформирования, плазменные, ультразвуковые обработки
Знания:
- видов обработки;
- установки деталей и их погрешности базирования, отклонения от размеров;
- видов измерительных инструментов.
Умения:
- рассчитывать режимы резания обработки деталей,
- выбирать технологические оснастки, режущие и измерительные инструменты.
- обрабатывать заготовки методом пластического деформирования и ультразвуком.
БК 1,2,3,4,
ПК 3.2.7
ОПД 11
Прикладная информатика
Офисные программы. Языки программирования. Вычисление математических и статистических функций. Демонстрирование в Power Point Программное обеспечение. Операционные системы графические функции. Сеть Интернет. Corel Draw, Photo Shop, Corel Photo Paint
Знания:
- интернета, локальной сети, HTML.
Умения:
- создавать электронную почту (e-mail); использовать языки программирования, применять офисные программы на практике;
- свободно ориентироваться при выборе инженерно-технических программ для разработки конструкторской документации по специальности.
БК 5,7
ОПД 12
Охрана труда
Правовые и организационные, нормативные вопросы по охране труда;законодательство об охране труда в РК;системы стандартов охраны труда; производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда; мероприятия по охране и безопасности труда; пожарная и электробезопасность, правила безопасной эксплуатации оборудования; техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения, экология и охрана окружающей среды
Знания:
- правил производственной санитарии и гигиены, техники безопасности, пожарной безопасности;
- особенностей соблюдения ТБ грузоподъемных устройствах
Умения:
- оказывать первую помощь при производственной травме;
- составлять акты по нетрудоспособности работающих;
- разрабатывать мероприятия по экологии и охране окружающей среды;
- составить акт производственного травматизма и несчастных случаев.
БК 1,2,3,9
ОПД 13
Экономика и управление машиностроительным предприятием
Виды макро- и микроэкономики, предпринимательства; формы предприятий; организация и производительность труда, материальные ресурсы, заработная плата; издержки производства; маркетинг; формирование цен; финансы предприятия; налоговая система; производственный персонал предприятия; менеджмент.Разработать Бизнес-план
Знания:
- макро- и микроэкономики;
- форм предпринимательства;
- видов налоговых систем предприятия.
Умения:
- ориентироваться в социально - экономических проблемах деятельности производства, бизнеса на мировом рынке труда;
- принимать участие в решении управленческих задач;
- рассчитывать финансовые операции, доходы, прибыль производства, технико-экономические показатели труда;
- составить бизнес-план.
БК 1,5,6
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Металлорежущее оборудование
Основные сведения о металлорежущих станках. Техническая эксплуатация, ремонт металлорежущего оборудования. Станки с числовым программным управления(ЧПУ) автоматической линии(АЛ), гибкие производственные системы(ГПС). Станки нового поколения. Диагностика металлорежущего оборудования: испытание станков, ремонт и монтаж металлообрабатывающих станков
Знания:
- классификации металлорежущих станков;
- кинематики и расчеты, настройки металлорежущих станков.
Умения:
- читать кинематические схемы станков;
- диагностировать станочные системы;
- составлять акты по ремонту оборудования;
- составлять заявки на ремонт оборудования, запасных частей и инструментов.
БК 2,3,7,8
ПК 3.2.2
ПК 3.2.8
СД 02
Технологическое оборудование отрасли
Общие сведения технологических оборудований отрасли. Устройства автоматической роторной линии(АРЛ). Роторно-конвейерные линии(РКЛ). Автоматизированное производство оборудования литейных цехов. Металлургические оборудования
Знания:
- видов технологических оборудований отрасли;
- видов автоматизированных производств.
Умения:
- эксплуатировать РКЖ;
- выбрать виды металлургических оборудований.
БК 2,3,7,8
ПК 3.2.2
ПК 3.2.8
СД 03
Технология машиностроения
Основы проектирования технологических процессов, производственные и технологические процессы, основы проектирования приспособлений, технологическая документация, основы автоматизации машиностроения, технология сборки машин
Знания:
- классификации системы автоматического контроля;
- точности механической обработки и качестве поверхности детали машин;
- рационального использования загрузки оборудования.
Умения:
- использовать систему обеспечения САПР;
- внедрять в производство новые модернизированные, эффективные оборудования.
БК 1,5,6

КҚ 3.2.3
АП 04
Техникалық күтім және технологиялық жабдықтарды жөндеу.
Технологиялық жабдықтарды және машиналарды жөндеу негіздері технология жабдықтарының негіздерін детальдарды жөндеудің технологиялық процестері. Жөндеудің технологиялық процестері. Машина бөлшектері мен түйіндерін жөндеу. Жабдықтардың технологиялық және жөндеуге жарамдылығы. Жабдықтың күрделі жөндеудің технологиялық процесін жобалау
Білімдер:
-жабдықтың жұмыс істеуін есепке алу, тоқтап қалу ұзақтығын және себебін;
-жөнделетін детальдардың дефектісі.
Іскерліктер:
-жөндеуге арналған материалдарды алуға ұсыныс беру;
-жөндеуден өткен жабдықты қабылдау, сынақтан өткізу актісін толтыру;
-жөнделетін детальдарды тазалау және жуу;
-машина бөлшектеріның тозуын анықтау;
-машиналар мен жабдықтардың алдын -алу жоспарын ұйымдастыру.
БҚ 1,2,3,4,8,10
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8
АП 05
Стандарттау,
Стандарттау негізі. Нормативті құжаттар. ҚР стандарттау жұмысын ұйымдастыру. Халықаралық мемлекеттік стандарттау (ХМС). Халықаралық стандарттау ұйымдары. (ИСО) Салааралық стандарттау жүйесі: КҚБЖ, ТҚБЖ, ТППБЖ.
Машина құрылысы өнімдерін бақылау сапасын ұйымдастыру. Сертификаттау
Білімдер:
-ҚР стандарттау заңы;
- стандарттаунегіздері, метрология, сертификаттау;
-нормативті техникалық құжаттардың жүйесін жасау;
-ҚР мемлекеттік стандарттау жүйесі;
Іскерліктер:
-нормативті құжаттарды сауатты рәсімдеу;
-қайта қалпына келтірілген және өңделген өнімнің сапасын бақылау;
-өнімді сертификаттау.
БҚ 1,4
АП 06
Монтаждау жұмыстарын мөлшерлеу.
Еңбекті техникалық мөлшерлеу негізі. Машина өнімін қайта қалпына келтіру және жөндеу, монтаждау. Жөндеу және монтаждау жұмыстарын уақыт бойынша мөлшерлеп есептеу
Білімдер:
-хронометраж және нормативті құжаттарды;
-жабдықты монтаждау және демонтаждау түрлері.
Іскерліктер:
-өнімді техпроцес бойынша мөлшерлеу;
- СББ станоктарын күйіне келтіруді есептеу;
-монтаждау жұмыстарын дұрыс есептеуді жүргізу.
БҚ 1,2,5
КҚ 3.2.3
ӨО и КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 01
Танымдық практика.
Өндіріспен және оның құрылымымен танысу
Іскерліктер:
-машина құрылысының даму тарихын;
-жөндеу бөлімшелерінде техника қауіпсіздік ережесін.
Дағдылар:
-өндірістің жөндеу шаруашылығын еркін білу.
БҚ 2,3,4,7,10
КҚ 3.2.7
КП 02
Слесарлық -электромонтаждау практикасы.
Электромонтаждау жұмыстарының түрлері мен технологиясы, өлшеу бақылау құралдары, монтаждау және жинаудағы басқару автоматикасының элементтері
Іскерліктер:
-электромонтаждау жұмыстарының түрлерін.
Дағдылар:
-слесарь-электриктің жұмыс орнын ұйымдастыру;
-электромонтаждау өткізгіштерінің электр қозғалтқыштарының, трансформатордың маркасын ажырату.

ПК 3.2.3
СД 04
Техническое обслуживание и ремонт технологического оборудования
Основные положения технология оборудования и ремонт машин. Основы ремонта технологического оборудования. Технологические процессы ремонта деталей. Ремонт деталей и механизмов узлов машин. Технологичность и ремонтопригодность оборудования. Проектирование технологических процессов капитального ремонта оборудования
Знания:
- ведения учета работы оборудования, причин и продолжительности простоев;
- дефектов ремонтируемых деталей.
Умения:
- составлять заявки на получение необходимых для ремонта материалов;
- составлять акты приемки и испытания оборудования после ремонта;
- производить очистку и промывку ремонтируемых деталей;
- определять износ деталей машин;
- организовать виды планово-предупредительных работ машин и оборудования.
БК 1,2,3,4,8,10
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.6
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8
СД 05
Стандартизация
Основные стандартизации. Нормативные документы. Организация работ по стандартизация в Республике Казахстан. Международная государственная стандартизация(МТСС) в Содружестве Независимых государств. Международная организация по стандартизации(ИСО). Система межотраслевых стандартов: ЕСКД, ЕСТД, ЕСТПП. Организация контроля качества продукции машиностроения. Сертификация
Знания:
- закона РК о “ Cтандартизации ”;
- основ стандартизации, метрологии, сертификации;
- создания систем нормативно-технической документации;
- государственной системы стандартизации Республики Казахстан.
Умения:
- грамотно оформлять нормативные документы;
- контролировать качество обработанных и восстановленных изделий;
- сертифицировать изделия.
БК 1,4
СД 06
Нормирования монтажных работ
Основы технического нормирования труда. Монтаж, ремонт и восстановление изделий машин. Расчет норма времени при ремонтных и монтажных работах.
Знания:
- хронометража и нормативных документов;
- видов демонтажа и монтажа оборудования;
Умения:
- нормировать по техпроцессу изделия;
- рассчитывать наладки станков с ЧПУ;
- правильно производить расчеты по монтажным работам.
БК 1,2,5
ПК 3.2.3
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 01
Ознакомительная практика
Знакомство с производством и их структурой
Умения:
- истории возникновения машиностроения;
- правил техники безопасности в ремонтных участках;
Навыки:
- свободно ориентироваться в ремонтных хозяйствах предприятия.
БК 2,3,4,7,10
ПК 3.2.7
ПП 02
Слесарно-электромонтажная практика
Виды и технологии электромонтажных работ, измерительных средств контроля, элементов управления автоматики и их сборка и монтаж.
Умения:
- видов электромонтажных работ.
Навыки:
- организовать рабочее место слесаря-электрика;
- различать марки электромонтажных проводников, электродвигателей и трансформаторов.

БҚ 2,3,4,5,7
КҚ 3.2.4
КП 03
Слесарлық - механикалық практика.
Белгілеу технологиясы және түрлері; түзету, рихталау, майыстыру, металды кесу және шабу; ажырайтын және ажырамайтын қосылыстарды жинау; жабыстыру; сулау және дәнекерлеу; комплектіге детальдарды жинау; бірігіп қозғалатын детальдарды реттеу және орнына қондыру; машинаны жинау және түйіндерін реттеу; слесарь-электриктің, слесарь-жөндеушінің жұмыс орындарын ұйымдастыру
Іскерліктер:
-слесарь – жөндеушінің міндеті;
-слесарь құралдарының классификациясын;
-техника қауіпсіздігі ережесін.
Дағдылар:
-слесарь жөндеушінің жұмыс орнын ұйымдастыру;
-кескіш және өлшеуіш аспаптарды қолдану;
-слесарь аспаптарын қолдану:
- жөндеу және жинау жұмыстарын жүргізу.
БҚ 2,3,5,7
КҚ 3.2.6
КП 04
Жұмысшы мамандығын алу практикасы. (слесарь-жөндеуші, слесарь-электрик)
СББ станоктарында бағдарламалау құрылғысын күйіне келтіру, «вал», «втулка», «диск» және «фланец» класының бөлшектеріна қайта қалпына келтіру, көтергіш тасымалдау құрылғыларының механизмдерін, металл кескіш жабдықтарды жөндеу, жөндеу учаскесін басқару, механиктің, слесарь- жөндеушінің, слесарь-электриктің жұмыс орындарын ұйымдастыру
Іскерліктер:
- жөндеу шаруашылығы мен бас механик бөлімінің құрылымын;
-металл кескіш станоктардың классификациясын;
- металл кескіш станоктардың құрылғыларын.
Дағдылар:
-құралдарды қайрауды;
-детальдардың әртүрлі беттерін қалпына келтіру;
- металл кескіш жабдықтарды және машиналарды диагностикалау;
- металл кескіш станоктар бөлшектерін құюда кездесетін ақауларды болдырмау.
БҚ 2,3,4,5,7,9
КҚ 3.2.6
КП 05
Жұмысшы мамандығын алу практикасы
«СББ операторы»
Операциялық жүйе: түрлері, қолданылуы, құрамы, жүктелуі. ОЖ ядросы, файл жүйесі, WINDOWS ОЖ жұмыс үстелі, негізгі түсінігі, функциясы, принципі, дискімен жұмыс, мұрағаттау, антивирус программасы, терезе, құралдар панелі. СББ станоктарындағы электронды позициялық кесте, машина мен жабдықтарды диагностикалау, диалогты программада өңдеу.
Іскерліктер:
-СББ станоктарындағы операциялық жүйелердің түрлері;
-СББ станоктарындағы WINDOWSОЖ бағдарламасы.
Дағдылар:
СББ станоктарында жұмыс істеу;
-жабдықтар мен машиналардың компьютерлік диагностикасын жүргізу;
-СББ станоктарында программалау.
БҚ 2,3,4,5,7
КҚ 3.2.7
КП 06
Технологиялық практика.
Слесарь механикалық бөлімдерді жобалау, монтаждау, демонтаждау жұмыстарын мөлшерлеу, технологиялық процестердің кешенді жұмыстары, жабдықтарды шашу және жинау технологиялық процесстерін жобалау
Технолгиялық жабдықты жөндеу мен қайта қалпына келтіру актісін қабылдау.
Технологиялық жабдықтардың бөлшектеріның тозуын диагностикалау.
Жөндеу жұмыстарының технологиялық процесін құрастыру
Іскерліктер:
-слесарь-механикалық бөлімдерінің ерекшеліктері;
-жөндеу жұмыстарының түрлері;
-өндірістің жөндеу шаруашылығында жоспарлау алдын алу жұмыстарын жүргізу.
Дағдылар:
-детальдарды қайта қалпына келтіру технологиялық процесін жобалау;
-технологиялық жабдықты жөндеу мен қайта қалпына келтіру актісін қабылдау;
-жабдықтар мен машина механизмдер бөлшектеріның тозуын анықтау;
-жұмыс орнын ұйымдастыру;
- алдын – алу, техникалық күтім мен жөндеу жұмыстарының кестесін жүргізу.
БҚ 3,5,7

БК 2,3,4,5,7
ПК 3.2.4
ПП 03
Слесарно-механическая практика
Виды и технология разметки, правка, рихтовка, гибка, рубка и резка металла, сборка разъемных и неразъемных соединений, клепка, лужение и пайка, сварка, сборка деталей в комплекты, пригонка и регулировка деталей поступательного движения, сборка машин и регулировка их узлов, организация рабочего места слесаря – ремонтника, слесаря - электрика
Умения:
- обязанностей слесаря - ремонтника;
- классификации слесарных инструментов;
- правил техники безопасности.
Навыки:
- организовывать рабочее место слесаря – ремонтника;
- использовать слесарные инструменты;
- пользоваться режущими и измерительными инструментами;
- производить ремонтно-сборочные работы.
БК 2,3,5,7
ПК 3.2.6
ПП 04
Практика на приобретение рабочей профессии
(слесарь-электрик, слесарь-ремонтник)
Отладка программных устройств на станках ЧПУ, восстановление деталей класса «вал», «втулка», «диск» и «фланец», механизмы грузоподъемных устройств, ремонт металлорежущих оборудований, управление ремонтного участка, организация рабочего места механика, слесаря–ремонтника, слесарь-электрик
Умения:
- структуры ремонтного хозяйства и отдела главного механика;
- классификации металлорежущих станков;
- устройство металлорежущих станков;
Навыки:
- производить заточку инструмента;
- восстанавливать различных поверхностей деталей;
- производить диагностику металлорежущего оборудования и машин;
- устранять брак при заливке поверхностей деталей металлорежущих станков.
БК 2,3,4,5,7,9
ПК 3.2.6
Практика на приобретение рабочей профессии
Операционная система: виды, назначение, состав, загрузка. Ядро ОС, файловая система, рабочий стол ОС WINDOWS, основные понятия, функции, принципы, работа с дисками, архивирование, антивирусные программы, окна, панели инструментов, электронные позиционные таблицы на станках с ЧПУ, диалоговые программы по обработке и диагностике машин и оборудования
Умения:
- видов операционных систем для станков с ЧПУ;
- программы ОС WINDOWS на станках с ЧПУ.
Навыки:
- работать с управляющими программами ЧПУ;
- проводить компьютерную диагностику оборудования и машин;
- программировать на станках ЧПУ.
БК 2,3,4,5,7
ПК 3.2.7
ПП 05
Технологическая практика
Проектирование слесарно-механических участков, нормирование монтажных и демонтажных работ, проектирование технологического процесса на разборку и сборку узлов оборудования, комплексные работы.
Прием по акту технологического оборудования на восстановление и ремонт. Диагностика износа отдельных деталей и узлов машин и технологического оборудования. Разработка технологического процесса ремонтных работ
Умения:
- особенностей слесарно-механического участка;
- видов ремонтных работ;
- составления планово-предупредительных работ в ремонтных хозяйствах предприятия.
Навыки:
- проектировать технологические процессы восстановления деталей;
- принимать по акту машин и оборудования на ремонт и восстановительные работы;
- определять износ деталей и механизмов машин и оборудования.
- организовывать рабочие места;
составлять акты приема по ППР, ТОР устанавливать графики проведения ремонта.
БК 2,5,7

КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.8
КП 07
Диплом алды практикасы.
Жабдықтар мен машиналарды жөндеу нысанын таңдау, станокты күйіне келтіру, детальдардың үстіңгі бетіне жөндеу жұмыстар тәсілін рационалды таңдау, қайта қалпына келтіру, тозу деңгейін анықтау, дефектілеу актісін рәсімдеу, жабдыққа жөндеу жүргізу кестесін құрастыру, метал кескіш станоктардың жұмыс істеуге жарамдылығын диагностикалау
Іскерліктер:
-бас механик бөлімінің құрылымын;
-өндіріс процесінің құрылымын.
Дағдылар:
-тозған деталдарды қайта қалпына келтіру және тозу деңгейін анықтау;
-жабдықтарды жөндеу барысында детальдарды дефектілеу жүргізу;
-метал кескіш станоктарды құжаттау;
- қайта өңделетін немесе өңделетін детальдардың технологиялық процесін құрастыру.
БҚ 7
КҚ 3.2.6
Ескерту:
1 кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Машина құрылысы өндірісін жоспарлауды оқып үйрену;
БҚ 2
Жұмыс орнын ұйымдастыру;
БҚ 3
Жөндеу жұмыстарын жүргізуде өрт қауіпсіздігін, техника қауіпсіздігін және еңбек қорғау ережесін сақтау;
БҚ 4
Металл кескіш станоктарды өндірісте қолдану үшін, олардың сипаттамасын және құжаттарын оқып үйрену;
БҚ 5
Қызметіне байланысты алға қойған мақсатын жоспарлау;
БҚ 6
Еңбек қызметінде өзінің алған білімдері мен дағдысын жаңарту;
БҚ 7
Қызметінде ең тиімді құралдар мен рационалды әдістерді таңдай білу;
БҚ 8
Іліп алу әдісін, машиналар мен жабдықтарды монтаждауға дайындау;
БҚ 9
Біліктілігі жоғары мамандардың жетекшілігімен жұмыстарды орындау;
БҚ 10
Жабдықтарды қайта қалпына келтіру мен жөндеуде қолданылатын негізгі конструкциялық материалдардың маркасын ажырату.
2 кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Жоғары деңгей
2.3 101403 2 –Жөндеуші-слесарь*
КҚ 2.3.1 Технологиялық жабдықтарда кішігірім жөндеу жұмысын жүргізу;
КҚ 2.3.2 Жабдықтардың гидропневможүйесі мен көтергіш машина көліктерінің кішігірім ақауларын болдырмау;
КҚ 2.3.3 Металл кескіш станоктардың күрделі емес түйіндерін жөндеу;
КҚ 2.3.4 Технологиялық жабдықтардың электрлік параметрлерін тексеру;
КҚ 2.3.5 Жабдықтар мен автоматтандырылған желілерде қорғану құралдарымен жұмыс істеу;
КҚ 2.3.6 Металл кескіш және бақылау – өлшеу аспаптарымен жұмыс істеу;
КҚ 2.3.7 Технологиялық жабдықтарды күнделікті тексеру;
КҚ 2.3.8 Жүк көтергіш құралдар мен механизмдердің көмегімен жүктерді тасымалдауда такелаждық жұмыстарды орындау;
КҚ 2.3.9 Жабдықтардың қызмет ететін түйіні дұрыс байланысуы үшін техникалық жағдайын бақылау.
Орта буын маманы

ПК 3.2.3
ПК 3.2.6
ПК 3.2.8
ПП 06
Преддипломная практика
Выбор различных методов ремонта машин и оборудования, осуществлять настройку станка, выбирать рациональный способ заливки ремонтной поверхностей деталей, определять уровень износа деталей и их восстановления, оформлять акты дефектации, устанавливать графики проведения ремонта оборудования; диагностировать работоспособность МРС
Умения:
- структуры отдела;
- структуры производственных процессов.
Навыки:
- восстанавливать изношенные детали и определять уровень износа деталей;
- производить дефектацию деталей во время ремонта оборудования;
- проводить паспортизацию металлорежущих оборудовании;
- разрабатывать технологические процессы изготовления и восстонавления деталей.
БК 7
ПК 3.2.6
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Изучить планирование машиностроительного предприятия;
БК 2
Организовать рабочее место;
БК 3
Соблюдать правила охраны труда, техники безопасности и пожарной безопасности при выполнении ремонтных работ;
БК 4
Изучить характеристики металлорежущих станков и их паспортные данные для дальнейшей эксплуатации на производстве;
БК 5
Планировать свою деятельность с учетом поставленной цели;
БК 6
Обновлять свои знания и навыки в течение всей трудовой деятельности;
БК 7
Выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления деятельности;
БК 8
Подготовить к монтажу оборудования и машины, знать приемы строповки;
БК 9
Выполнять работы под руководством специалистов более высокой квалификации.
БК 10
Различать маркировку основных конструкционных материалов, применяемых для восстановления и ремонта оборудования.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень
2.3 101403 2 – Слесарь-ремонтник
ПК 2.3.1 Выполнять мелкий ремонт технологических оборудований;
ПК 2.3.2 Устранять незначительные повреждения подьемно-транспортных машин и гидропневмосистем оборудования;
ПК 2.3.3 Ремонтировать не сложные узлы металлорежущих станков;
ПК 2.3.4 Проверять электрические параметры технологического оборудования;
ПК 2.3.5 Работать со средствами защиты при работе на автоматических линиях и оборудованиях;
ПК 2.3.6 Работать с металлорежущими и контрольно-измерительными инструментами;
ПК 2.3.7 Производить ежедневный осмотр технологических оборудований;
ПК 2.3.8 Выполнять такелажные работы при перемещении грузов с помощью грузоподъемных средств и механизмов;
ПК 2.3.9 Проверять техническое состояние и правильность взаимодействия узлов обслуживаемого оборудования.
Специалист среднего звена

2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына
224-қосымша
1015000 – «Машина жасаудағы монтаж және автомобильді сынау» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аударудың (сөздікпен) техникасы. Кәсіптік қарым -қатынас.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілінің синтаксисін;
-кәсіптік қатынасты;
Іскерліктер:
-мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
- кәсіптік бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аудармасын пайдалануды.
БҚ 4
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша терминология. Кәсіптік бағдарлы мәтіндерді (сөздікпен) аударудың техникасы. Кәсіптік қарым – қатынас.
Білімдер:
- кәсіптік қатынасты;
- негізгі сөздер мен терминдерді;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
-кәсіптік бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аудармасын пайдалануды.
БҚ 4
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Маман дайындау барысындағы дене тәрбиесіның рөлі; дене тәрбиесіның әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; кәсіби-қолданбалы дене даярлығы.
Білімдер:
- маман даярлаудағы дене шынықтырудың рөлі;
- дене тәрбиесіның әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
-спорт ойындарының ережесі.
Іскерліктер:
-дене жаттығуларын дұрыс орындау;
- спорт ойындарын ойнау
БҚ 4
ЖГП 04
Қазақстан тарихы.
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Өндірісті автоматтандыру және ақпараттар негіздірі.
Ақпарат. Ақпараттарды кодтау. Есептеу жүйелері. Бір жүйеден екінші жүйеге аудару. Формальды математикалық логика. Модельдеу. Операциялық жүйелердің түрлері WORD процесірі, EXCEL кестелері. Алгоритімді түсіну. Түсінудің әдістері мен қасиеттері. Жоспарлау. Графикалық жоспарлар.
Білімдер:
- оқытудың жаңа ақпараттық технологияларының маңызын білуге,
-маманның компьютерлік сауаттылығын арттыруға;
-операциялық жүйелердің,
бағдарламалардың, командалардың еңгізілуі мен және орындалуын, олардың тілдері, типтері, файлдары, каталогтары туралы бастапқы мәліметтерді білуді;
-өндірісті автоматтандыруда микропроцессерлі техникаларды пайдалануды іске асыруға.
Іскерліктер:
- бағдарламалар құру және оларды компьютерде іске асыру.

от 29 июля 2014 г.
№ 312
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности:
1015000 – «Монтаж в машиностроении и испытание автомобиля».
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла(дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение и развитие речи.
Знания:
- синтаксиса казахского (русского) языка;
- профессионального общения развития.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста.
БК 4
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение и развитие речи.
Знания:
- профессионального общения;
- основных слов и терминов.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста.
БК 4
ОГД 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- роли физической культуры в подготовке специалиста;
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры;
- правил спортивных игр.
Умения:
- правильно выполнять физические упражнения;
- играть в спортивные игры.
БК 4
ОГД 04
История Казахстана.
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины.
ОПД 01
Основы информатики и автоматизации производства.
Информация. Кодирование информации. Системы исчисления. Перевод из одной системы в другую. Формальная математическая логика. Моделирование. Виды операционных систем. Текстовый процессор WORD, таблицы EXCEL. Понятие алгоритма. Свойства, способы представления. Программирование. Графические программы.
Знания:
- значения новых информационных технологий обучения, компьютерной грамотности специалиста;
- начальных сведений об операционной  системе, загрузке и выполнении команд, программах, их языке и типах, каталогах, файлах и др;
- применения микропроцессорной техники в автоматизации производства.
Умения:
- создать программы и их реализация на компьютере.

БҚ 2,4-6
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.5
КҚ 2.4.5
КҚ 2.5.5
ЖКП 02
Материалтану.
Машина материалдары бойынша негізгі түсініктер; Металдар мен олардың құймалары жайында негізгі түсініктер; Темір, көміртекті құймалар; Шойын мен болатты жылумен өңдеу; Түсті металдар мен олардың қорытпалары; Мыс және оның қорытпалары; Алюминий және оның қорытпалары;
Қалайы, қорғасын, мырыш, дәнекерлер; балқытуға, пісіруге және металдарды кесуге арналған материалдар; металдарды тот басудан сақтау; құбырлар және біріктіретін (фасонды) бөлшектер; антифрикциялық материалдар; металл емес материалдар; пластмассалар;резеңке материалдар; түрпілі (абразивті) материалдар; сұйық отын. Сұйық отынның, майлайтын материалдардың және арнайы сұйықтықтар
Білімдер:
-қолданылатын материалдардың физикалық, химиялық және технологиялық қасиеттері мен сапасын білуге;
-материалдар қасиеттерінің өзара байланысуының заңдылықтарын оларды өңдеу мен пайдалану тәсілдері арқылы орнату және жүйелеу.
-металдарды дәнекерлеу мен пісірудің негізгі мағлұматтарын білуге.
Іскерліктер:
Металдармен, құймалардың қасиеттері мен сапасын айыру, болат пен шойынды жылумен өңдеу, түсті металдар мен олардың құймаларымен жұмыс істеу, тоттануға қарсы шараларды өткізу, түрпілі (абразивті), пластмассалы, техникалық резеңке бұйымдарымен жұмыс істеу, майлау материалдарымен және арнайы сұйықтықтармен жұмыс істеу.
БҚ 2,4,5,6
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.2
КҚ 2..6
Біліктілігі: 101504 2 – Электр монтаждаушы слесарь *
ЖКП 02
Электротехникалық және құрастырмалы материалдар.
Металтанудың негізі. Материалдарды өңдеудің негізі. Аймақтық теорияның элементтері мен негізгі түсініктері. Диэлектрлік материалдар. Жартылай өткізгіштік материалдар. Өткізгіш материалдар. Магнитті материалдар.
Білімдер:
-қолданылатын материалдардың физикалық, химиялық және техникалық қасиеттері мен сапасын білуге;
-материалдар қасиеттерінің өзара байланысуының заңдылықтарын оларды өңдеу мен пайдалану тәсілдері арқылы орнату және жүйелеу.
-металдарды дәнекерлеу мен пісірудің негізгі мағлұматтарын білуге.
Іскерліктер:
-Металдармен құймалардың қасиеттері мен сапасын айыру;
-болат пен шойынды жылумен өңдеу, түсті металдар мен олардың құймаларымен жұмыс істеу;
-тоттануға қарсы шараларды өткізу;
-түрпілі (абразивті), пластмассалы, техникалық резеңке бұйымдарымен жұмыс істеу;
-майлау материалдарымен және арнайы сұйықтықтармен жұмыс істеу.
БҚ 1,2,4,5
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.5
ЖКП 03
Қоршаған орта мен еңбекті қорғау.
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәліметтер; кәсіпорында еңбекті қорғау бойынша бақылау жасау және жұмысты ұйымдастыру; еңбек жағдайын талдау, Кәсіптік сырқат пен жарақаттану себептері, олардын алдын –алу жөніндегі іс –шаралар; өңдірістегі электр қауіпсіздігі, технологиялық процесстердің қауіпсіздігі; өндірістік санитария; өрт қауіпсіздігінің негіздері, өрт сөндірудің техникалық құралдары; өндірістегі өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
-кәсіптік қызмет саласында еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз етудің ерекшеліктерін білуге;
-кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың құқықтық және нормативтік, ұйымдастырушылық негіздерін білуге;
- кәсіпорындағы еңбекті қорғауды ұйымдастыру негіздерін білуге.
Іскерліктер:
Кәсіптік қызмет саласында жарақат алудың қауіпті және зиянды факторларының талдауын жүргізу; ҚР еңбек туралы заңнамасына сәйкес құжаттарды ресімдеу; экобиоқорғайтын және өртке қарсы қауіпсіздік техникасын пайдалану.

БК 2,4-6
ПК 2.1.5
ПК 2.2.5
ПК 2.3.5
ПК 2.4.5
ПК 2.5.5
ОПД 02
Материаловедение.
Основные сведения о машиностроительных материалах. Основные сведения о металлах и их сплавах. Железоуглеродистые сплавы. Термообработка стали и чугунов. Цветные металлы и сплавы. Медь и ее сплавы. Алюминий и его сплавы. Олово, свинец, цинк. Припои. Материалы для наплавки, сварки и резки металлов. Защиты металлов от коррозии. Трубы и соединительные (фасонные) части. Антифрикционные материалы. Неметаллические материалы. Пластмассы. Резиновые материалы. Абразивные материалы. Жидкое топливо. Смазочные материалы и специальные жидкости.
Знания:
- физических, химических, технических свойств и качеств применяемых материалов;
- систематизации и установления закономерных связей между свойствами материалов, способами их обработки и использования;
- основных сведений о сварке и пайке металлов.
Умения:
- определять качество и свойства металлов и сплавов;
- провести термообработку стали и чугунов;
- работать с цветными металлами и сплавами;
- проводить антикоррозийные мероприятия;
- работать с пластмассой, резинотехническими изделиями и абразивными материалами;
- работать со смазочными материалами и специальными жидкостями.
БК 2,4,5,6
ПК 2.1.4
ПК 2.2.2
ПК 2.3.2
ПК 2.5.6
Квалификация:101504 2 – Слесарь-электромонтажник*
ОПД 02
Электротехнические и конструкционные материалы.
Основы металловедения. Способы обработки материалов. Основные понятия и элементы зонной теории. Диэлектрические материалы. Полупроводниковые материалы. Проводниковые материалы. Магнитные материалы.
Знания:
- физических, химических, технических свойств и качества применяемых материалов;
- систематизации и установления закономерных связей между свойствами материалов, способами их обработки и использования;
- основных сведений о сварке и пайке металлов.
Умения:
- определять качество и свойства металлов и сплавов;
- провести термообработку стали и чугунов;
- работать с цветными металлами и сплавами;
- проводить антикоррозийные мероприятия;
- работать с пластмассой, резинотехническими изделиями и абразивными материалами;
- работать со смазочными материалами и специальными жидкостями.
БК 1,2,4,5
ПК 2.4.3
ПК 2.4.5
ОПД 03
Охрана труда и окружающей среды.
Общие сведения о трудовом законодательстве. Организация работы и постоянного контроля по охране труда на предприятиях. Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний, мероприятия по их предупреждению. Электробезопасность на производстве, безопасность технологических процессов. Промышленная санитария. Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров. Промышленная экология на производстве.
Знания:
- особенностей обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовых, нормативных и организационных основ охраны труда на предприятии.
Умения:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- оформлять документы в соответствии с ОТ ЗРК;
- использовать экобиозащитную и противопожарную технику.

БҚ 2,3,4,7
КҚ 2.1.2
КҚ 2.3.6
ЖКП 04
Техникалық сызу.
Сызуларға қойылатын талаптар, масштабтар,
жазулары, белгіленуі. Жобалаудың негізгі әдістері. Сызба геометриясының негіздері; жобалауды өңдеу тәсілдері; бөлшектерді, қосындыларды, жинақтау сызбаларды орындаудың ережелері; жинама сызбаларды, оқу, сызбаларды бөлшектеуді жеңілдету; құрылыс сызбаларының элементтері; машина жасау сызбаларының элементтері.
Білімдер:
-жазықтықта әртүрлі денелер мен олардың элементтерін бейнелеудің теориялық әдістерін білуге;
-қабылдаған симаволиканы қолданып, техникалық сызбалардың тәсілдерін білуге;
-конструкторлық құжатттардың біріккен жүйесін білуге;
-техникалық сызбалардың толтыру ережелерін білуге;
-техникалық бөлшектерінің контурларын сызу тәсілдерін білуге;
-жобалаудың жалпы мағлұматтарын білуге.
Іскерліктер:
Сызудың көмегі арқылы машиналардың, апараттардың, құралдардың, құрылымдардың кескін бейнесін жасау; жинама сызбаларымен нобайларды оқып білу; геометриялық орналасуларды орындау, сызбаларды толтырғанда стандартты пайдалану; бөлшектердің, эскиздердің, кескіндердің, қималардың сызбалары мен техникалық суреттерін салуды орындау.
БҚ 2,5,6
ЖКП 05
Электроника негіздерімен электротехника.
Электр өрісі; тұрақты тоқтың электронды тізбегі;электрөлшеуіш; айнымалы тоқтың электронды тізбегі; трансформаторлар; тұрақты және айнымалы токтың электрлі машиналары;электржетек негіздері; электр энергиясын беру және тарату; электржетек; Электроваккумды және және газоразрядты аспаптар. Жартылай өткізгішті аспаптар. Электронды түзеткіштер. Электронды күшейткіштер. Электронды генераторлар мен өлшеу аспаптары. Микроэлектрониканың интегралды схемалары. Микропроцессорлар мен микроЭЕМ.
Білімдер:
-негізгі электрлі және магнитті құбылыстар, олардың физикалық күші және практикада қолданылу мүмкіндігі;
-электротехника негізі болып табылатын физикалық заңдар, осы заңдардан туындайтын ережелер, есептеу әдістері;
- теориялық электротехниканың жиі қолданылатын терминдері мен анықтамалары;
- электрлі есептеу схемаларында қолданылатын электр тізбегі элементтерінің графикалық шартты белгіленуі;
- электрлі және магнитті шамалардың өлшем бірліктері мен әріппен таңбалануы;
Іскерліктер:
Қарапайым электр тізбектерінің принципиалды және есептеу схемаларын берілген шарттар бойынша құру және оқу;
- тұрақты және айнымалы токтың қарапайым электр тізбектерінің есебін орындау;
Есептеу кезінде есептеу техникасы мен анықтамалық материалдары пайдалану;
Іскерліктер:
- электр тізбектерін берілген принципалды және монтажды схемалар бойынша жинау, олардағы ақауларды табу;
- бақылау- өлшеу аспаптарын берілген талаптарға сай таңдау; зертханалық жұмымстарды соблюдать правила технической эксплуатации безопасности при выполнении лабораторных работ.

БК 2,3,4,7
ПК 2.1.2
ПК 2.3.6
ОПД 04
Техническое черчение.
Требования к чертежам, масштабы, определения, обозначения, надписи. Основные методы проецирования. Основы начертательной геометрии. Способы преобразования проекций. Правила выполнения чертежей деталей, соединений, сборочных чертежей, передач. Упрощения на сборочных чертежах, чтение и деталирование сборочных чертежей. Элементы строительного чертежа. Стандарты на машиностроительные чертежи.
Знания:
- теоретических способов построения изображения пространственных фигур и их элементов на плоскости;
- приемов построения технических чертежей с использованием принятой символики;
- единой системы конструкторской документации (ЕСКД), правил выполнения и оформления технических чертежей, приемов вычерчивания контуров технических деталей, общих сведений о проектировании.
Умения:
- с помощью черчения создать наглядный образ машины, аппарата, прибора, сооружения;
- читать сборные чертежи и схемы, выполнять геометрические построения, пользоваться стандартами при оформлении чертежей;
- выполнять техническое рисование, чертежи деталей, эскизы, разрезы, сечения.
БК 2,5,6
ОПД 05
Электротехника с основами электроники.
Электрическое поле. Электрические цепи постоянного тока. Электромагнетизм. Электроизмерения. Электрические цепи переменного тока. Трансформаторы. Электрические машины постоянного и переменного тока. Основы электропривода. Передача и распределение электроэнергии. Электропривод. Электроваккумные и газоразрядные приборы. Полупроводниковые приборы. Электронные выпрямители. Электронные усилители. Электронные генераторы и измерительные приборы. Интегральные схемы микроэлектроники. Микропроцессоры и микроЭВМ.
Знания:
- основных электрических и магнитных явлений, их физической сущности и возможности практического применения;
- физических законов, на которых основана электротехника, вытекающих из этих законов следствий, правил, методов расчета;
- наиболее употребляемых терминов и определения теоретической электротехники;
- условных графических обозначений элементов электрических цепей, применяемых в электрических расчетных схемах;
- единиц измерений и буквенных обозначений электрических и магнитных величин.
Умения:
- читать и составлять по заданным условиям принципиальные и расчетные схемы несложных электрических цепей;
- выполнять расчеты несложных электрических цепей постоянного и переменного тока, магнитных цепей, пользоваться при расчетах вычислительной техникой, справочными материалами;
- собирать электрические цепи по заданным принципиальным или монтажным схемам, находить неисправности в них;
- выбирать контрольно-измерительные приборы для заданных условий, соблюдать правила технической эксплуатации безопасности при выполнении лабораторных работ.

БҚ 1-6
КҚ 2.1.5
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
ЖКП 06
Стандарттау негіздері мен метрология.
Стандартизацияның әдістері; стандартизацияның принциптері; қолданыстағы стандарттар; ҚКБС; қондырылуы мен дәлдік шегінің типтік қосылыстарындағы өлшемдер; олардың сызбада белгіленуі; бедерінің қондырылуы; типтік қосылыстардағы ажарлануының орналасуы; көптеген бөлшектердің өлшену әдіс –тәсілдері;
Білімдер:
- стандартизацияның әдістері мен принциптерін және өнімнің сапасын қамтамасыз ете білуге;
-мемлекеттік стандарттау жүйесінің негізгі нұсқауларын білуге;
-автокөліктің сапалы басқару жүйесін білуге;
-техникалық өлшеудің әдіс – тәсілдерін білуге;
- өлшеудің әдіс – тәсілдерін, білуге;
- өлшеу құралдарын дұрыс қолдана білуге;
-стандартизация және өнім сапасы туралы заң талаптарын бұзудағы жауапкершілікті білуге,
- өнімнің сапасын көтерудің әдісі мен тәсілдерін білуге;
Іскерліктер:
Мемлекеттік стандарт көрсеткіштері мен нормативтік –техникалық құжаттарды қолдана білу; дәлдік шегін, қондырылуын таңдау, оларды дайындалатын бөлшектің жұмыс сызбаларында дұрыс белгілеу;
өлшеуді бақылаудың жетілдірілген құрал түрлерімен жүргізу; бөлшектің негізгі өлшемдерін есептеуді.
БҰ 1-6
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.5
КҚ 3.6.3
КҚ 3.7.5
ЖКП 07
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Кәсіптік қарым – қатынас; қазақ (орыс) тілінде іс жүргізу; құжаттар, олардың мәні мен құжаттау тәсілдері; құжаттар құрылымы; құжаттарды жинау және сақтау; іс жүргізу технологиясы мен ұйымдастырылуы; істерді қалыптастыру мен ұйымдастырудың тәртібі; офистік және құжаттама жұмысының негіздері.
Білімдер:
-құжаттарды рәсімдеуге қойылатын талаптарды білуге;
-қызметтік хатты құру әдісін білуге;
-құжаттардың орналасу мен жіктелуін білуге.
Іскерліктер:
Мемлекеттік тілде іс қағаздарының үлгілерін рәсімдей білу; мемлекеттік тілде іс қағаздарының үлгілерін құру.
БҚ 2,3,5
ЖКП 08
Нарықтық экономика негізі.
Экономика және оның проблемалары; микро – макроэкономика; ресурстар; нарықтық бағаны құру механизмі, бәсекелестік, кәсіпорынның экономикалық қызмет негізі; антимонопольді реттеу; ел экономикасының құрылымы; қаржы; несие және салық жүйесі; инфляциялық процестер, жұмыссыздық; экономикалық өсудің мәселелері; қазақстандық экономиканың мәселелері; әлемдік тауарлар нарығы, қызмет, валюта; Бизнес негізі.
Білімдер:
-экономиканың заңдарын білуге, олардың нақты жағдайларда қолдануына білуге;
-нарық бағасының белгілену механизмін білуге;
-әлеуметтік - экономикалық проблемаларды реттей білуге;
-несие және салық жүйесін білуге;
-экономикалық өсудегі проблемаларды білуге.
Іскерліктер:
Экономикалық заңдарды іс жүзінде қолдану; кәсіпорынның экономикалық негіздерін анықтау.

БК 1-6
ПК 2.1.5
ПК 2.3.2
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ОПД 06
Основы стандартизации и метрологии.
Методы, принципы стандартизации, действующие стандарты, ЕСКД. Допуски и посадки на размеры типовых соединений, их обозначения на чертежах. Допуски форм, расположения шероховатостей поверхностей типовых соединений. Методы и средства измерения различных изделий.
Знания:
- методов, принципов стандартизации и обеспечения качества продукции;
- основных положений государственной системы стандартизации;
- системы управления качеством на автомобильном транспорте;
- способов и методов технических измерений, правил пользования средствами измерения;
- ответственности за нарушение законодательства о стандартизации и качестве продукции, форм и методов стимулирования качества продукции.
Умения:
- пользоваться нормативно-технической документацией и указателем государственных стандартов;
- выбирать допуски, посадки и шероховатости, правильно обозначать их в рабочих чертежах изготавливаемых деталей;
- производить измерения различными современными средствами контроля;
- рассчитывать основные размеры деталей.
БК 1-6
ПК 2.2.2
ПК 2.3.4
ПК 2.4.5
ОПД 07
Делопроизводство на государственном языке.
Профессиональное общение. Делопроизводство на казахском (русском) языке; документы, их назначение и способы документирования; структура документов; сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел. Основы офисной и документационной работы.
Знания:
- требований, предъявляемых к оформлению документов;
- методики составления служебного письма, классификаций и движения документов.
Умения:
- составлять и оформлять образцы деловых бумаг на государственном языке.
БК 2,3,5
ОПД 08
Основы рыночной экономики.
Экономика и ее основные проблемы. Микро-, макроэкономика. Ресурсы. Механизмы рыночного ценообразования. Конкуренция. Экономические основы деятельности предприятия. Антимонопольное регулирование. Структура экономики страны. Финансы. Кредитная и налоговая системы. Инфляционные процессы, безработица. Проблемы экономического роста. Проблемы казахстанской экономики. Мировой рынок товаров, услуг, валют. Основы бизнеса.
Знания:
- экономических законов и их применения в конкретных ситуациях;
- механизмов рыночного ценообразования;
- регулирования социально– экономических проблем;
- кредитной, налоговой системы;
- проблем экономического роста.
Умения:
- применять экономические законы в практической деятельности;
- определять экономические основы деятельности предприятия.

БҚ 1,7
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 101501 2 - Жүргізуші-сынаушы*
АП 01
Автомобильдердің құрылымы.
Автокөліктің жылжымалы құрамы. Автокөліктің жылжымалы құрамының классификациясы, негізгі типтегі автокөліктердің құрылымы, жетекші автокөлік жасаушы фирмалар шығарған автокөліктердің ерекшеліктері.
Білімдер:
автомобильдің негізгі бөлшектері мен агрегаттарын, олардың құрылымын жұмыс істеу принциптерін, классификацияларын, әртүрлі жылжымалы құрамның қажеттілігі автокөліктерді сақтау түрлерін.
Іскерліктер:
автомобильдердің ақауларын анықтауды, әртүрлі пайдаланылатын жұмыс көрсеткіштерін ажырата білу;
БҚ 2-5
КҚ 2.1.3
АП 02
Арнайы технология.
Автокөліктерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу. Автокөліктердегі электроникаға негізделген электр жабдықтары. Бақылау – өлшеу аппаратурасы және сынау жабдықтары.
Білімдер:
- автокөліктің техникалық жағдайының негізгі параметрлері және олардың пайдалану процесі кезінде өзгеруі;
- автокөлікті диагностикалаудағы құралдар мен әдістерді;
жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін автокөліктің техникалық жағдайын бақылауды ұйымдастыруды;
-электр жабдықтарын құрастыру схемасын;
- аса күрделі агрегаттар, түйіндер мен құралдардың, арнайы бақылап өлшейтін аппаратураның, сынақтан өткізетін құрылғылардың құрылымын, жұмыс істеу принципін,тағайындалуын;
Автокөлік құралдарын сынаудың экспериментті әдістемесін;
Іскерліктер:
көлік құралдарын диагностикалау әдістері мен құралдарын қолдану;
сынақтан өткізетін жабдықтармен жұмыс істей білу;
бақылау – диагностикалау операцияларын жүргізу;
типтік әдіс бойынша жекелеген сынақ түрлерін өткізу;
сынақтан өтетін агрегаттар, түйіндер мен құрылғыларды жинау, шашу және реттеуді жүзеге асыру;
БҚ 2,4,5
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.6
АП 03
Автомобильдерді басқару негіздері және қозғалыс қауіпсіздігі.
Жол қозғалысының ережелері; жүргізушінің Кәсіптік сенімділігі; жүргізушінің психофизиологиясының негіздері; жүргізушінің кәсіптік әдеті; жол – көлік оқиғалары; автомобильдердің қозғалыс қауіпсіздігіне әсер ететін автомобильдің техникалық – пайдалану қасиеттері; жол жағдайлары; жолдағы жазатайым жағдайда зардап шеккендерге алғашқы көмек; адамның физиологиясы мен анатомиясының негіздері; өмірге қауіпті жағдайлар; зардап шеккендерге көмек көрсету әрекетінің бірізділігі; ішімдік; наркотик және олардың жүргізушіге ықпалы.
Білімдер:
-жол белгілері, олардың тағайындалуын,
қолдану тәсілдерін білуге;
-жол таңбасы және
-жол таңбасына қойылатын талаптарды білуге;
-жол қиылысынан өту ережесін білуге;
-автокөлік құралын тұраққа қою тәсілдерін білуге;
-көлік құралдарын пайдалануға тыйым салатын жағдайларды білуге.
Іскерліктер:
-жол таңбалары мен реттеушінің белгілерін басшылыққа алу;
-жол қиылысының типін және одан өту ережелерін анықтау;
-жүкті белгілеп оны орналастыруды;
- жолға шығар алдында жолаушыларға нұсқау беру;
-ЖКО болған жағдайда, жедел жәрдемге дейінгі алғашқы көмек көрсету.

БК 1,7
СД. 00
Специальные дисциплины.
Квалификация: 101501 2 – Водитель-испытатель*
СД.01
Устройство автомобиля.
Подвижный состав автомобильного транспорта. Классификация подвижного состава автомобильного транспорта, устройство базовых типов автомобилей, особенности устройства автомобилей ведущих автомобильных фирм.
Знания:
- основных узлов и агрегатов автомобиля, их устройства и принципа действия; классификации, назначения различного подвижного состава специализированного назначения; способов хранения автомобилей.
Умения:
- определять неисправности автомобиля; различать различные эксплуатационные показатели работы.
БК 2-5
ПК 2.1.3
СД.02
Спецтехнология.
Техническое обслуживание автомобилей.
Электрооборудование автомобиля с основами электроники.
Контрольно-измерительная аппаратура и испытательное оборудование.
Знания:
- основных параметров технического состояния автомобилей и их изменения в процессе эксплуатации;
- методов и средства диагностирования автомобилей;
- организации контроля технического состояния автомобилей для обеспечения безопасности движения;
- монтажных схем электрооборудования;
- назначения, устройства и принципа работы особо сложных агрегатов, узлов и приборов, специальной контрольно-измерительной аппаратуры, приборов и испытательного оборудования;
- методики экспериментальных испытаний транспортных средств.
Умения:
- использовать методы и средства диагностирования транспортных средств;
- работать с испытательным оборудованием;
- проводить контрольно-диагностические операции;
- проводить отдельные виды испытаний по типовым методикам;
- осуществлять разборку, сборку и регулировку испытываемых агрегатов, узлов и приборов.
БК 2,4,5
ПК 2.1.2
ПК 2.1.6
СД.03
Основы управления транспортным средством и безопасность движения.
Правила дорожного движения, профессиональная надежность водителя, основы психофизиологии труда водителя, профессиональная этика водителя. Дорожно-транспортные происшествия; технико-эксплуатационные свойства автомобиля, влияющие на безопасность движения; дорожные условия; первая помощь пострадавшим при несчастных случаях на дорогах; основы анатомии и физиологии человека; состояния опасные для жизни; последовательность действий при оказании помощи пострадавшим; алкоголь, наркотики и их воздействие на водителя.
Знания:
- дорожных знаков, их назначений и способов применения;
- дорожной разметки и требования предъявляемых к ней;
- правила проезда перекрестков;
- способов постановки транспортного средства на стоянку;
- условий, при которых запрещается эксплуатация транспортных средств.
Умения:
- руководствоваться дорожной разметкой и знаками регулировщика;
- определять тип перекрестка и правила его проезда;
- размещать и обозначать груз;
- инструктировать пассажиров перед началом поездки;
- оказывать первую доврачебную помощь при ДТП.

БҚ 2-4
КҚ 2.1.1
ЖКП 04
Техникалық сызу.
Сызуларға қойылатын талаптар, масштабтар, жазулары, белгіленуі. Жобалаудың негізгі әдістері. Сызба геометриясының негіздері; жобалауды өңдеу тәсілдері; бөлшектерді, қосындыларды, жинақтау сызбаларды орындаудың ережелері; жинама сызбаларды, оқу, сызбаларды бөлшектеуді жеңілдету; құрылыс сызбаларының элементтері; машина жасау сызбаларының элементтері.
Білімдер:
-жазықтықта әртүрлі денелер мен олардың элементтерін бейнелеудің теориялық әдістерін білуге;
-қабылдаған симаволиканы қолданып, техникалық сызбалардың тәсілдерін білуге;
-конструкторлық құжатттардың біріккен жүйесін білуге;
-техникалық сызбалардың толтыру ережелерін білуге;
-техникалық бөлшектерінің контурларын сызу тәсілдерін білуге;
-жобалаудың жалпы мағлұматтарын білуге.
Іскерліктер:
Сызудың көмегі арқылы машиналардың, апараттардың, құралдардың, құрылымдардың кескін бейнесін жасау; жинама сызбаларымен нобайларды оқып білу; геометриялық орналасуларды орындау, сызбаларды толтырғанда стандартты пайдалану; бөлшектердің, эскиздердің, кескіндердің, қималардың сызбалары мен техникалық суреттерін салуды орындау.
БҚ 2,5,6
Біліктілік: 101502 2 – Тіс кесуші және бұранда жасау станоктарын реттеуші *
АП.01
Метал кесу станоктары.
Станоктар туралы жалпы мағлұмат. Станок шеберінің жұмыс орнын ұйымдастыру Еңбекті қорғау мен талаптар және өндірістегі санитарлы – гигиеналық нормалар.Станокта жұмыс істеу кезіндегі экология. Электр қауіпсіздігі мен өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету. Металды кесу мен өңдеу негізі және кесу құралдары. Метал кесу станоктары мен өңдеудің технологиялық процестері туралы жалпы мағлұмат.
Білімдер:
әртүрлі тісті кескіш фезерлі станоктардың кинематикалық жүйесі мен тексеру ережелерінің дәлдігін;
-өңдеу мен кесу режимінің реттілігі;
-кесетін және өлшейтін құрал – саймандар мен аспаптардың технологиялық және нұсқаулық картасы бойынша жіктелуін;
- арнайы және әмбебап құрылғылардың кострукциясын;
- станок төлқұжаты мен анықтамалықтар бойынша кесу режимін анықтау ережесі;
- өндірістік санитарлық-гигиеналық нормалар.
Іскерліктер:
-жұмыс орнын ұйымдастыру;
- әр түрлі типті тісті кескіш және фезерлі станоктарды жөндеуді жүзеге асыру; - өңдеу мен кесу режимінің реттілігін орнату;
- кесетін және өлшейтін құрал – саймандар мен аспаптардың технологиялық және нұсқаулық картасы бойынша таңдау;
БҚ 2,4,5
КҚ 2.2.1
АП 02
Арнайы технология.
Станоктар және оларға өңдеу жұмыстарын жүргізудің технологиясы. Фрезерлі станоктардың негізгі түрлері және оның белгіленуі. Тісті кескіш және бұранда фрезерлі станоктар және фрезерлі өңдеудің технологиясы. Консольді – фрезерлі станоктардың құрылымы. Фрезерлеушінің жұмыс орнын ұйымдастыру. Фрезерлеу және жабдықтау технологиясы. Әр түрлі беттерді фрезерлеу технологиясы. Фрезерлі станоктарды пайдалану ережелері. Типтік істен шығу және оларды қалпына келтіру әдістері. Станоктарды сандық басқару бағдарламасы(СББ).
Станоктарды пайдалану және жөндеу. Тісті кескіш және бұранда фрезерлі станоктарда негізгі қауіпсіздік ережелері.
Білімдер:
арнайы және әмбебап құрылғылардың құрылымын және бақылап – өлшейтін саймандар мен жабдықтарды қолдану ережесін,
әр түрлі тісті кескіш фрезерлі станоктардың кинематикалық схемасы мен дәлдікке тексеру ережелерін;
арнайы және әмбебап құрал –жабдықтардың конструктивті ерекшеліктері
тісті кескіш және бұранда фрезерлі станоктарды дәлдікке тексеру ережесі;
бақылап өлшейтін жабдықтар мен құралдарды ретке келтіру ережесі;
фрезерлеу технологиясы;
тісті кескіш және бұранда фрезерлі станоктарда қауіпсіз жұмыс істеудің негізгі ережелері.
Іскерліктер:
металл кесу жабдықтарын реттеу есебін жүргізу және оны қалпына келтірудің негізгі әдістерін, тәсілдерін құралдарын қолдану;
бұйымға метрологиялық тексеру өткізу механикалық өңдеу жабдықтарындағы негізгі жұмыс істеу тәсілдері және слесарлы операцияларды орындау;
машина құрастыруда қолданылатын бөлшектер дайындалатын материалдарды таңдау;
- бұйым дайындауда тиімді әдістерді қолдануды;
-станоктарды жөндеу мен реттеудің технологиясын қолдану.
БҚ 2,4,5
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.5
АП 03
Маталды кесудің негізгі теориялары.
Кесу теориясының негізгі түсініктері. Кесудің элементтері. Материалдарды кесумен өңдеу және құралдардың кесу қасиеті. Кесумен өңделетін материалдар. Құралдардың материалдары. Құралдардың кесетін бөлігін егеу мен геометриялық параметрлері. Қоқымның пайда болу процесі. Кесу құралдарының тозуы. Кесу құралдарына әсер ететін күштер. Кесу режимдері.
Білімдер:
кесу режимдері мен бөлшектерді өңдеу реті;
технологиялық және нұсқау картасы бойынша саймандарды және кесу, өлшеу жабдықтарын таңдау;
құралдарды, кесу жабдықтарын және бақылау саймандары бойынша тексеріліп өңделетін бөлшектерді орнату;
кесу құралдарының геометриялық параметрлерін;
кесу құралдарына әсер ететін күштерді.
Іскерліктер:
технологиялық және нұсқау картасы бойынша саймандарды және кесу, өлшеу жабдықтарын таңдау;
кесу режимінің факторларын таңдаудың ретін сақтау;

БК 2-4
ПК 2.1.1
Квалификация: 101502 2 – Наладчик зуборезных и резьбофрезерных станков*
СД 01
Металлорежущие станки.
Общие сведения о станках. Организация рабочего места станочника. Условия и охрана труда, производственные санитарно-гигиенические нормы. Экология при работе на станках. Обеспечение пожаро- и электробезопасности. Основы обработки материалов резанием и режущий инструмент. Общие сведения о металлорежущих станках и технологическом процессе обработки на них.
Знания:
- устройства обслуживаемых зуборезных и резьбофрезерных станков и правил их проверки на точность;
- последовательности обработки и режима резания;
- классификации режущего и измерительного инструмента и приспособлений по технологической и инструкционной карте;
- конструкции универсальных и специальных приспособлений;
- правила определения режимов резания по справочникам и паспортам станков;
- производственных санитарно-гигиенических норм.
Умения:
- организовать рабочее место;
- осуществить наладку зуборезных и резьбофрезерных станков различных типов;
- установить последовательность обработки и режима резания;
- подобрать режущий и измерительный инструмент и приспособления по технологической и инструкционной карте.
БК 2,4,5
ПК 2.2.1
СД 02
Спецтехнология.
Станки и технология обоработки на них. Основные типы фрезерных станков и их обозначение.
Зуборезные и резьбофрезерные станки и технология фрезерной обработки. Устройство консольно-фрезерного станка. Организация рабочего места фрезеровщика. Технология фрезерования и оснастка. Технология фрезерования фасонных поверхностей. Правила эксплуатации фрезерных станков. Типовые отказы и методы их устранения.Станки с ЧПУ.
Наладка и эксплуатация станков. Основные правила безопасной работы на зуборезных и резьбофрезерных станках.
Знания:
- устройства и правил применения универсальных и специальных приспособлений, контрольно-измерительных инструментов и приборов;
- кинематических схем и правила проверки на точность зуборезных станков различных типов;
- конструктивных особенностей универсальных и специальных приспособлений, оснастки;
- правила проверки на точность зуборезных и резьбофрезерных станков;
- правила настройки и регулирования контрольно-измерительных инструментов и приборов;
- технологии фрезерования;
- основных правил безопасной работы на зуборезных и резьбофрезерных станках.
Умения:
- проводить расчет настройки металлорежущего оборудования и использования методов, средств и основных приемов его наладки;
- проводить метрологическую проверку изделий;
- выполнять слесарные операции и основные приемы работы на механообрабатывающем оборудовании;
- выбирать материалы для изготовления изделий машиностроения;
- выбирать рациональный способ изготовления заготовки;
- использовать технологию по наладке и ремонту станков.
БК 2,4,5
ПК 2.2.3
ПК 2.2.5
СД 03
Основы теории резания металлов.
Основные понятия теории резания. Элементы резания. Обрабатываемость материалов резанием и режущие свойства инструментов. Материалы, обрабатываемые резанием. Инструментальные материалы. Геометрические параметры и заточка режущей части инструментов. Процесс стружкообразования. Износ режущего инструмента. Силы, действующие на режущий инструмент. Режимы резания.
Знания:
- последовательности обработки деталей и режима резания;
- подбора режущего и измерительного инструмента и приспособлений по технологической и инструкционной карте;
- установки приспособлений, режущего инструмента и обрабатываемых деталей с выверкой по приборам контроля;
- геометрических параметры режущего инструмента;
- силы, действующей на режущий инструмент.
Умения:
- подбирать режущий и измерительный инструмент и приспособления по технологической и инструкционной карте;
- соблюдать последовательность выбора факторов режима резания;
- применять методику отработки изделий на технологичность.

БҚ 2,4,5
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
Біліктілік: 101503 2 – Металл қаптау және бояу жабдықтарын реттеуші*
АП 01
Технологиялық жабдықтарды реттеу тәсілдері мен құрылымы.
Жабдықтардың, механизмдердің, тетіктердің, саймандардың құрылымы, конструкциясы, жұмыс істеу принципі және олардың өзара байланысы, пайдалану мен қызмет көрсету ережелері. Арнайы технологиялық жабдықтардың кинематикалық, электрлік және т. б. схемалары. Жабдықтарды дәлдікке тексеру мен реттеу ережелері. Бақылап – өлшейтін құралдардың тағайындалуы және жабдықтарды пайдалану шарты. Қолданылатын жабдықтарда бұйымды дайындаудың технологиялық процестері. Қолданылатын материалдардың негізгі қасиеті және оларды өңдеу мен қолдану әдістері.
Білімдер:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмыс істеу принципі мен құрылымын. конструкциясын;
пайдалану және қызмет көрсету ережелерін;
қызмет көрсетілетін жабдықтардың технологиялық параметрлерінің тұрақтылығын және реттеу ережесі мен дәлдікке тексерілуін;
қызмет көрсетілетін жабдықтарда бұйымдарды өңдеудің технологиялық процестері;
жабдықтардың шекті және оңтайлы жұмыстары;
өлшеп бақылауға арналған саймандар мен жабдықтардың тағайындалуы және қолдану шартын.
Іскерліктер:
әртүрлі схемалы, тетікті арнайы технологиялық жабдықты реттеу және жөндеуді жүзеге асыру;
күрделі құрылғыларды реттеуді, жөндеуді жүзеге асыру;
жабдықтардың деңгейлі және шекті режимдерде жұмыс істеуін орнату және олардың сенімділігін қадағалау;
қызмет көрсетілетін жабдықтарда өңделетін бұйымдар мен материалдардың сапасын арнайы әдістермен анықтау;
жабдықтарға ағымды жөндеу мен тексеру жүргізуді жүзеге асыру.
БҚ 2,4,5
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
АП 02
Арнайы технология.
Автоматты және жартылай автоматты желілер механиздерінің өзара байланысы мен жабдықтардың принципті схемалары. Құрылғыларға техникалық қызмет көрсету. Бақылап – өлшейтін құрылғылар, жабдықтар және автоматика.
Білімдер:
арнайы технологиялық жабдықтардың кинематикалық, электрлік және басқа схемаларын;
қызмет көрсететін жабдықтарды өңдеп, дәл келуін тексеруді;
бақылап – өлшейтін құрал, жабдықтардың құрылымын; тағайындалуын,пайдалану шарттарын;
қызмет көрсететін жабдықтарда дайындалатын бұйымдардың технологялық процесін,
-қолданылатын материалдардың негізгі қасиеттері, оларды өңдеу жолдарын мен қолданылуын;
орындалатын жұмыс жүйелерінің дәлдік шегі меннен қондырылуын білу.
Іскерліктер:
әртүрлі схемалы, тетікті арнайы технологиялық жабдықты реттеу және жөндеуді жүзеге асыру;
күрделі құрылғыларды реттеуді, жөндеуді жүзеге асыру;
жабдықтардың деңгейлі және шекті режимдерде жұмыс істеуін орнату және олардың сенімділігін қадағалау;
қызмет көрсетілетін жабдықтарда өңделетін бұйымдар мен материалдардың сапасын арнайы әдістермен анықтау;
жабдықтарға ағымды жөндеу мен тексеру жүргізуді жүзеге асыру.

БК 2,4,5
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
Квалификация: 101503 2 – Наладчик оборудования металлопокрытия и окраски*
СД.01
Устройство и способы наладки технологического оборудования.
Устройство, конструкция и принцип работы оборудования, механизмов, узлов, приспособлений, их взаимодействие, правила обслуживания и эксплуатации. Кинематические, электрические и др.схемы специального технологического оборудования. Правила наладки и проверки на точность оборудования. Назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов и приборов. Технологические процессы изготовления изделий на применяемом оборудовании. Основные свойства применяемых материалов, методы их обработки и использования.
Знания:
- устройства, конструкции и принципа работы обслуживаемого оборудования;
- правила обслуживания и эксплуатации;
- правила наладки и проверки на точность и устойчивость технологических параметров обслуживаемого оборудования;
- технологических процессов обработки изделий на обслуживаемом оборудовании;
- оптимальных и допустимых режимов работы оборудования;
- назначений и условий применения контрольно-измерительных инструментов и приборов.
Умения:
- осуществлять наладку и регулирование специального технологического оборудования с различными узлами, схемами и переключениями;
- осуществлять наладку и регулировку сложных приспособлений;
- осуществлять установку оптимальных или допустимых режимов работы оборудования и наблюдать за их устойчивостью;
- определять специальными методами качества обрабатываемых изделий и получаемых материалов на обслуживаемом оборудовании;
- осуществлять текущий ремонт и профилактический осмотр оборудования.
БК 2,4,5
ПК 2.3.1
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
СД.02
Спецтехнология.
Принципиальные схемы оборудования и взаимодействие механизмов автоматических и полуавтоматических линий.
Техническое обслуживание оборудования. Контрольно-измерительные приборы и оборудование и автоматика.
Знания:
- кинематических, электрических и других схемы специального технологического оборудования;
- правила наладки и проверки на точность обслуживаемого оборудования;
- устройства, назначения и условия применения контрольно-измерительных инструментов и приборов;
- технологических процессов изготовления изделий на обслуживаемом оборудовании;
- основных свойств применяемых материалов, методов их обработки и использования;
- системы допусков и посадок в пределах выполняемой работы.
Умения:
- осуществлять наладку и регулирование специального технологического оборудования с различными узлами, схемами и переключениями;
- осуществлять наладку и регулировку сложных приспособлений;
- устанавливать оптимальные или допустимые режимы работы оборудования и наблюдать за их устойчивостью;
- осуществлять текущий ремонт и профилактический осмотр оборудования.

БҚ 2,4,5
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.5
АП 03
Бөлшектер мен бұйымдарды жабу және бояудың технологиялық процесі.
Бөлшектер мен бұйымдарды жабу және бояудың технологиялық процесінің негіздері. Жабудың классификациясы. Өңделетін қабатты дайындау әдістері. Бояу материалдарын және ұнтақ тәріздес полимерлерді жағудың және олардың негізінде композицияларын түсіру процестерінің негізі. Бояуды автоматтандыру процестері. Бояу телімдеріне қойылатын негізгі өртке қарсы және санитарлы – гигиеналық талаптар.
Білімдер:
бөлшектер мен бұйымдарды жабу және бояудың технологиялық процесінің негізін;
бөлшектер мен бұйымдарды жабу жүйесін;
өңделетін қабатты химиялық, механикалық, электрлі және жылумен дайындау әдістерін;
өңделетін беттерді жабу процестерінің негізін;
бояу телімдеріне қойылатын негізгі өртке қарсы және санитарлы – гигиеналық талаптары және химиялық заттармен мен жұмыс істегенде сақталатын техника қауіпсіздігін;
Іскерліктер:
жабылатын беттер жүйесі мен класстарын анықтауды;
автоматты жүйеде қолданылатын құрылғылардың тоқтаусыз жұмысын қамтамасыз етуді;
өрт қауіпсіздігі құралдарын қолдануды.
БҚ 2,4,5
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
Біліктілік: 101505 2 – Кузовтарды құрастырушы*
АП 01
Автомобильдің құрылымы.
Автомобиль қозғалтқыштары. Тағайындалуы, классификациясы, жұмыс істеу принципі, механизмдері мен жүйелері. Трансмиссия. Тағайындалуы, классификациясы, жұмыс істеу принципі. Рама. Белдіктер. Асқыш. Шанақ, кабина. Шанақтың тағайындалуы. Жеңіл автомобильдер мен автобустардың шанақтарының типтері. Жеңіл автомобильдер мен автобустардың шанақтарының құрылымы. Жүк автомобильдерінің платформалары мен кабиналарының құрылымы. Шанақ пен кабинаны қабаттау, тоттанудан қорғау. Орындықтардың құрылымы. Қосалқы доңғалақты бекіту тәсілдері. Есік механизмдерінің, кілттерінің, жүксалғыштың, әйнекжуғыш, әйнек көтергіш, айнаның құрылымы. Шанақ пен кабина ішін жылыту, желдету. Тіреу, капот, радиатор олицовкасы, тоттанудан қорғау. Басқару механизмі.
Білімдер:
автомобильдің шанағы мен кабинасының жалпы құрылымы және оларды жинау технологиясын;
бояу астында қалатын шанақты және бөлшектерді түзеу әдістерін;
шанақты жинау мен түзеуге арналған құралдарды ретке келтіру ережелері мен беттерді ажарлау түрлерін;
түзеуге арналған белгілеу құралдары мен шаблондарды білу.
Іскерліктер:
- жөнделетін жүйелер мен құрылғылардың, элементтер мен тетіктер конструкциясының, кинематикалық схемалардың артықшылықтарын, негізгі техникалық сипаттамаларын анықтау;
-орнатылатын бөлшектер, жүйелер мен құрылғылардың параметрлерін өлшеудің тәсілдерін пайдалану.
БҚ 2-5
КҚ 2.5.3
АП 02
Арнайы технология.
Көлік құралдарының шанағын жинауға арналған жабдықтар.
Көлік құралдары шанағының компонеттерін диагностикалау технологиясы мен құралдары. Шанақтың бояу астында қалатын бөлшектерін түзеу әдістері мен технологиясы.
Көлік құралдарын жинау кезінде қолданылатын құралдар, аспаптар, өлшеу құралдары.
Білімдер:
тасымалдау құралы шанағының бөлшектері мен тетіктерінің бояу астында қалатын бетін түзеу әдістері мен технологиясын;
Ақауларды анықтау және оларды түзеу әдістері;
Түзеуге арналған жабдықтарды реттеудің ережесі және беткі қабатттарды ажарлау тәсілдерінің тәслдері;
түзеуге арналған шаблондарды белгілеу және жасау;
Іскерліктер:
тасымалдау телімін жинақтау кезінде құрал – саймандар мен өлшеу құралдарын пайдалануды;
тасымалдау құралының тетіктері мен бөлшектерін түзету кезінде технологиялық тәсілдерді іріктеп алу және олардың реттілігін білу;
орнатылатын бөлшектердің ақауын анықтап, жоя білуді;
тасымалдау құралының шанағын жинауға арналған құралдарды пайдалана білуді;
автомобиль шанағына тікелей бекітілетін тасымалдау құралының бөлшектерінің ақауын анықтауда қолданылатын жылжымалы жабдықтарды қолдана білуді.

БК 2,4,5
ПК 2.3.2
ПК 2.3.5
СД.03
Технологический процесс покрытия и окраски деталей и изделия.
Основы технологического процесса покрытия и окраски деталей и изделия.
Классификация покрытий. Методы подготовки поверхности. Основы процесса нанесения лакокрасочных материалов и покрытий из порошкообразных полимеров и композиций на их основе.
Автоматизация процессов окраски. Основные противопожарные и санитарно-гигиенические требования, предъявляемые к окрасочным цехам.
Знания:
- основы технологического процесса покрытия и окраски деталей и изделия;
- системы покрытий для деталей и изделий;
- химических, механических, электрических, термических методов подготовки поверхности;
- основ процесса нанесения покрытий;
- техники безопасности при работе с химическими веществами, основных противопожарных и санитарно-гигиенических требований, предъявляемых к окрасочным цехам.
Умения:
- определять классы и системы покрытий;
- обеспечить бесперебойную работу оборудования с автоматическим режимом эксплуатации;
- использовать средства противопожарной безопасности.
БК 2,4,5
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
Квалификация: 101505 2- Рихтовщик кузовов*
СД.01
Устройство автомобиля.
Двигатели автомобильные. Назначение, классификация, принцип действия, механизмы и системы. Трансмиссия. Назначение, классификация, принцип работы. Рама. Мосты. Подвеска. Кузов, кабина. Назначение кузова. Типы кузовов легковых автомобилей и автобусов. Устройство несущего кузова легкового автомобиля и автобуса. Устройство кабин и платформы грузового автомобиля. Уплотнение кузова и кабины, защита от коррозии. Устройство сидений. Способы крепления запасного колеса. Устройство дверных механизмов, замков дверей, багажника, стеклоподъемников, стеклоочистителей, зеркал, противосолнечных козырьков. Вентиляция и отопление кузова и кабины. Оперение, капот, облицовка радиатора, крылья, подножки, зашита от коррозии.
Механизмы управления.
Знания:
- общего устройства кузовов и кабин автомобиля и технологии их сборки;
- методов правки под окраску облицовочных деталей, кузовов;
- способов шлифования поверхности, правила наладки инструмента для сборки и правки кузовов;
- разметки и принципа изготовления шаблонов для правки;
Умения:
- определять основные технические характеристики, особенности кинематических схем и конструкции узлов и элементов, налаживаемых систем и устройств;
- использовать способы измерения параметров, устанавливаемых деталей, систем и устройств.
БК 2-5
ПК 2.5.3
СД.02
Спецтехнология.
Оборудование, предназначенное для сборки кузовов транспортных средств.
Средства и технологии диагностирования компонентов кузова транспортного средства.
Технологии и методы правки деталей кузова под покраску.
Измерительные приборы, инструмент и приспособления, используемые при сборке транспортного средства.
Знания:
- технологии и методов правки под окраску облицовочных деталей и узлов кузовов транспортных средств;
- способов выявления и исправления дефектов;
- способов шлифования поверхностей, правила наладки инструмента для правки;
- разметки и изготовления шаблонов для правки.
Умения:
- использовать измерительные приборы, инструмент и приспособления при сборке транспортного цеха;
- подбирать технологические приемы и их последовательность при правке деталей и узлов транспортных средств;
- обнаружить дефект устанавливаемых деталей и устранить его;
- использовать оборудование, предназначенное для сборки кузова транспортного средства;
- применять переносное оборудование для устранения дефектов устанавливаемой детали, которая крепится непосредственно на кузове автомобиля.

БҚ 2,4,5
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.5
КҚ 2.5.6
АП 03
Автомобильдің шанағын жинау технологиясы.
Машина жасаудағы машинаны жинау өндірісінің өзіндік ерекшеліктері. Жинастырып құраудың түрлері. Шанақтың жекелеген бөлшектерін жинау технологиялық процестерін жобалаудың этаптары. Шанақты толық жинауды ұйымдастырудың түрі мен мазмұны. Жекелеген бөлшектерді жинаудың технолгиялық процессын нормалау және жобалау. Жинаудың модельді принциптерінің технологиялық процестері. Шанақты құрастыру мен жинау технолгиясында қолданылатын жаңа әдістер.
Білімдер:
машина жасау өндірісінде жинаудың ерекшеліктерін;
жинау дәлдігі ұйымдастыру формалары мен құрастырып жанаудың түрлерін;
шанақ деформациясы және кернеудің қалу түріне пісіріп жинаудың әсерін;
шанақ жинаудағы технологиялық процестерін;
шанақ жинауда жекеленген операцияларды нормалауын.
Іскерліктер:
жинап құрастыру жұмыс тарында нормативтерді қолдануды;
әр түрлі құралдарды іске қосып, олардың жұмыс кезінде пайда болған ақауларын жоя білуді;
құрал – жабдықтарды жұмыс істеу кезінде реттеп кешенді санақтан өткізуді.
БҚ 2,4,5
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
Біліктілік: 101504 2 – Электр монтаждаушы слесарь *
АП 01
Машина жасаудағы электр жабдықтары.
Машина жасаудағы электр жабдықтарының негізі. Электр жылыту қондырғыларының электр жабдықтары. Электр мен пісіру қондырғыларының электр жабдықтары. Көтеріп тасымалдау қондырғыларының электр жабдықтары. Үзіліссіз көліктер механизмдері мен электр арбалардың электр жабдықтары. Станоктардың электр жабдықтары. Автоматты және жартылай автоматты станоктар желісінің электр жабдықтары. Электр дыбысты, электр эрозиялық қондырғылардың электр жабдықтары. Бағдарлама мен басқарылатын станоктардың электр жабдықтары. Ұсталы – престеу машиналарының электр жабдықтары. Жабу, жағу қондырғыларының электр жабдықтары. Жарылысты және өртке қауіпті бөлмелердегі электр жабдықтары.
Білімдер:
машина жасау телімдерінің электр жабдықтарының классификациясын;
құрылғылардың құрлымы мен жұмыс ретін:
электр жылытқыштар, электр мен пісіру, көтеріп тасымалдау құрылғылары, тоқтаусыз көлік механизімдері мен электр арбалары, метал кесу станоктары, автоматты және жартылай автоматты желілер, бағдарламамен басқарылатын санды басқару станоктарын электроэрозиялық, ультра дыбыстық өңдеу құрылғыларын, ұсталы престеу машиналарын, жабу, жағу қондырғыларын.
Іскерліктер:
-электр жабдықтардың әр түрлі қондырғыларға қосылу электрлі желісі мен схемасын;
-машина жасау телімдерінің электр қондырғыларының нобайларын жинай білуді.

БК 2,4,5
ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.5
ПК 2.5.6
СД.03
Технология сборки кузова автомобиля.
Особенности сборочного производства в машиностроении. Виды сборочных соединений. Этапы проектирования технологических процессов сборки-сварки сборочных единиц кузовов. Содержание и формы организации процесса окончательной сборки кузова. Проектирование технологического процесса сборки и нормирование сборочных операций. Моделирование принципиальных технологических процессов сборки. Новые подходы к технологии изготовления и сборки кузовов.
Знания:
- особенностей сборочного производства в машиностроении;
- методов, организационных форм и точности сборки;
- видов сборочных соединений;
- влияния сборки-сварки на напряженном состоянии и деформации кузова;
- технологического процесса сборки кузовов;
- нормирования сборочных операций при сборке кузовов.
Умения:
- использовать нормативные по проведению монтажных и наладочных работ;
- производить пусконаладочные работы различных видов оборудования, устранять дефекты в его работе;
- проводить испытания и наладку оборудования под нагрузкой и при комплексном опробовании.
БК 2,4,5
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
Квалификация: 101504 2 – Слесарь-электромонтажник*
СД.01
Электрооборудование в машиностроении.
Основы электрооборудования машиностроения. Электрооборудование установок электронагрева. Электрооборудование установок электрической сварки. Электрооборудование подъемно-транспортных устройств. Электрооборудование наземных электротележек и механизмов непрерывного транспорта. Электрооборудование станков. Электрооборудование полуавтоматичнских и автоматических станочных линий. Электрооборудование установок электроэрозионной и ультразвуковой обработки. Электрооборудование станков с программным управлением. Электрооборудование кузнечно-прессовых машин. Электрооборудование установок для нанесения покрытий. Электрооборудование во взрыво- и пожароопасных помещениях.
Знания:
- классификации электрооборудования машиностроительных цехов;
- устройства и принципа работы установок: электронагрева, электрической сварки, подъемно-транспортных устройств, электротележек и механизмов непрерывного транспорта, металлообрабатывающих станков, полуавтоматических и автоматических линий и станков с ЧПУ, установок электроэрозионной и ультразвуковой обработки, кузнечно-прессовых машин, установок для нанесения покрытий.
Умения:
- составлять схемы электрических цепей подключения различных видов установок электрооборудования машиностроительных цехов;
- собирать электрические схемы подключения электрооборудования установок машиностроительных цехов.

БҚ 2,4,5
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.5
АП 02
Арнайы технология.
Машина құрастыру цехтарындағы жарықтандыру және күштік жабдықтарды құрастыру. Трансформатордың электр жабдықтарын құрастыру. Бақылап – өлшеу жабдықтары.
Білімдер:
жарықтандыру мен күштік жабдықтардың электрмонтажының негізгі қосымша процесітерін;
күштік және жарықтандыру құрылғыларын электрлі құрастырудың түрлі қиындықтағы жасау әдістерінің тәртібін, мәнін, ережесін түсінуін;
электр жабдықтарының түрлі қиындықтағы электрлі құрастырудың ерекшеліктерін.
- конструкторлық және, технологиялық құжаттарды қолдану;
Іскерліктер:
әр түрлі электр өткізгіштерін құрастыру және электр қондырғыларын құрастыру үшін дайындау – жасамалық технологиялық жұмыстарды өткізуді;
Әмбебап жабдықтарды қолдана отырып орта деңгейдегі электржабдықтарына, қуаттылығы 100 кВт үнемі және ауыспалы токтағы электржабдықтарына сынақ және құрастыру жұмыстарын жасау;
Бақылап – өлшеу жұмыстарының жабдықтарын
БҚ 2,4,5
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
АП 03
Машина жасау цехтарындағы электржабдықтарды жөндеу және техникалық пайдалану.
Жарықтандыратын желіні пайдалану. Күш жабдығын пайдалану. Трансформаторлық қосалқы бекеттер жабдықтарын пайдалану. Жөндеу жұмыстарына арналған аппараттар мен аспаптар. Жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру. Өлшеу және сынау.
Білімдер:
- машина жасау цехтарындағы құрылғылардың электр жабдықтарын пайдаланудың техникалық ережесі;
- орнатылатын жабдықтың негізгі электротехникалық тәуелділік сипаттамасы және таңбалануы;
- электротехникалық материалдар сипаттамасы;
- жөндеу жұмыстарына арналған аппараттар мен саймандардың құрылымы және жұмыс істеу принципі;
- жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- орнатылатын жабдықтың техникалық параметрлерін өлшеу;
- біліктілігі жоғары маманның басшылығымен машина жасау цехтарындағы құрылғылардың электр жабдықтарын жөндеу жұмыстарын жүргізу;
- біліктілігі жоғары маманның басшылығымен машина жасау цехтарындағы құрылғылардың электр жабдықтарын сынау жұмыстарын жүргізу
БҚ 2,4,5
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.6
ӨО ж КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Оқу – өндірістік шеберханасындағы практика
ӨО 01.1
Слесарлық практика.
Кіріспе сабақ; өлшеу аспабы; белгілеу; металл шабу; металл кесу; металлдарды аралау; тесу, зенкерлеу, жазу; бұранда ою; ысқылау; кешендік жұмыстар.
Іскерліктер:
-бөлшектерді дайындаудың операциялық картасын құрастыру;
- барлық слесарлық бөлімдер бойынша практикалық жұмыстарды орындау;
- металл маркаларын және қорытпаларын әртүрлі бөлшектерді дайындау үшін оларға қойылатын талаптарды сақтай отырып таңдау;
- әртүрлі операциялардың бөлшектерін өңдеуге қажетті аспапты таңдау.
Дағдылар:
- зертханалар,оқу кабинеттері, шеберханаларды жабдықтауға арналаған бұйымдарды;
- өлшеу аспаптарын пайдалану
- шабу, түзеу, майыстыру, кесу, аралау, тесу, ысқылау тәсілдерін;
- металдың маркасын сыртқы түріне және от ұшқынына қарай анықтау;
- слесарлық жұмыстардың барлық түрі бойынша жұмыс түрлерін орындау.
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.3

БК 2,4,5
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.4.5
СД.02
Спецтехнология.
Монтаж осветительного и силового оборудования машиностроительных цехов. Монтаж электрооборудования трансформаторных подстанций. Контрольно-измерительные приборы.
Знания:
- основных вспомогательных процессов электромонтажа осветительного и силового оборудования;
- сущности, порядка, правила и способа выполнения различной сложности электромонтажа осветительного и силового оборудования;
- особенностей электромонтажа, электрооборудования различной сложности;
- применения конструкторской и технологической документации.
Умения:
- проводить технологические подготовительно-заготовительные работы для монтажа электроустановок, крепежных работ, монтажа различных видов электропроводок;
- производить монтаж, сборку и испытание электрических машин постоянного и переменного тока мощностью до 100 кВт, электроприборов средней сложности и узлов к ним с применением универсальных приспособлений;
- применять при сборке и монтаже слесарные и контрольно-измерительные инструменты, приспособления и аппаратуру.
БК 2,4,5
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
СД.03
Техническая эксплуатация и наладка электрооборудования машиностроительных цехов.
Эксплуатация осветительных сетей. Эксплуатация силового оборудования. Эксплуатация оборудования трансформаторных подстанций. Аппараты и приборы для наладочных работ. Организация наладочных работ. Измерения и испытания.
Знания:
- правила технической эксплуатации электрооборудования установок машиностроительных цехов;
- обозначения и основной электротехнической зависимости характеристики устанавливаемого оборудования;
- характеристики электротехнических материалов;
- устройства и принципа работы аппаратов и приборов для наладочных работ;
- организации наладочных работ.
Умения:
- измерять технические параметры устанавливаемого оборудования;
- проводить наладку электрооборудования установок машиностроительных цехов под руководством специалиста более высокой квалификации;
- проводить испытания электрооборудования установок машиностроительных цехов под руководством специалиста более высокой квалификации.
БК 2,4,5
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.6
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 00
Производственное обучение
ПО 01
Практика в учебно – производственных мастерских.
ПО 01.1
Слесарная практика.
Вводное занятие; измерительный инструмент; разметка; рубка металлов; резка металлов; опиливание металлов; сверление, зенкерование, развертывание; нарезание резьбы; притирка; комплексные работы.
Умения:
- составлять операционные карты на изготовление деталей;
- выполнять практические работы по всем слесарным разделам;
- подбирать марку металлов и сплавов для изготовления различных деталей в зависимости от требований к ним;
- выбрать нужный инструмент для обработки деталей разных операций.
Навыки:
- по выполнению изделий, предназначенных для оснащения учебных, мастерских, кабинетов и лабораторий;
- использования измерительным инструментом
- приема рубки, правки, гибки, резке, опиливания, сверления, нарезания резьб, притирке, шабрению;
- определения по внешнему виду и по искре марку металла;
- владения всеми видами слесарных работ.

КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.1
КП 02
Біліктілік практикасы
Машина жасайтын кәсіпорынмен танысу. Қауіпсіздік техника ережесімен нұсқау алу, машина жасайтын кәсіпорын бөлімдерінің жұмыстарымен танысу. Дипломдық жобаға жиналған материалдарды жүйелеу және есептемелерді дайындау.
Іскерліктер:
-барлық алынған білімдерді жүйелеу және мамандық бойынша дипломдық жүйені орындау кезінде қолдана білу.
Дағдылар:
-оқу кезінде алынған білімді тәжірибеде қолдану.
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.6
КҚ 2.5.6
1015000 – «Машина жасаудағы монтаж және автомобильді сынау» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыпта құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі.
Орыс тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аударудың (сөздікпен) техникасы. Кәсіптік қарым -қатынас.
Білімдер:
- орыс тілінің синтаксисін;
-Кәсіптік қатынасты;
Іскерліктер:
-мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
- Кәсіптік бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аудармасын пайдалануды.
БҚ 4
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша терминология. Кәсіптік бағдарлы мәтіндерді (сөздікпен) аударудың техникасы. Кәсіптік қарым – қатынас.
Білімдер:
- Кәсіптік қатынасты;
- негізгі сөздер мен терминдерді;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
-Кәсіптік бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аудармасын пайдалануды.
БҚ 4
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Маман дайындау барысындағы дене тәрбиесіның рөлі; дене тәрбиесіның әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; кәсіби-қолданбалы дене даярлығы.
Білімдер:
- маман даярлаудағы дене шынықтырудың рөлі;
- дене тәрбиесіның әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
-спорт ойындарының ережесі.
Іскерліктер:
-дене жаттығуларын дұрыс орындау;
- спорт ойындарын ойнау
БҚ 4
ЖГП 04
Қазақстан тарихы.
ӘЭП 00
Әлеуметтік – экономикалық пәндер
ӘЭП. 01
Мәдениеттану.
Мәдениеттің мәні мен маңызы: мәдениеттанудағы негізгі мектептер, концепциялар мен бағыттар, дүниежүзідік және ұлттық мәдениетінің тарихы. Дүниежүзілік және ұлттық мұраны сақтау. Жергілікті өлкетану мен мәдени мұраны пайдалану.
Білімдер:
- мәдениет мәселелерін ұғындырудағы негізгі концепциялар мен бағыттарды;
- әр түрлі мәдениеттердің қазіргі өркениетке қосқан жалпы үлесі мен ерекшеліктерін.
Іскерліктер:
- Ерте заманғы Азия мәдениетінің ерекшеліктерін ашу;
- Мәдениеттану ұғымдарымен еркін қолдану;
- Көшпенділер мәдениеттің рухани және материалдық ерекшеліктерін, оның қоғамдық мәдениеттегі орнын көрсету.
БҚ 4
ӘЭП. 02
Философия негіздері.
Философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі кезеңдері. Адам табиғаты және оның қалыптасу ойлары. Адам және Құдай. Адам және ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Тұлғаның бостандығы мен жауапкершілігі. Адам тану және қызметі. Ғылым және оның рөлі. Адамзат көкейтесті мәселелер алдында.
Білімдер:
- адам өмірінің мәні, дүние жүзінің діни, ғылыми мен философиялық көріністері туралы түсінікті;
- ғылым мен ғылыми танудың рөлі, оның құрылымы, түрлері мен әдістері, әлеуметтік және этикалық проблемалары туралы түсінікті;
Іскерліктер:
- рухани және бітімдік, әлеуметтік және биологиялық бастауында адам мінез-құлығын, оның санасының маңызын, саналы мен санасыз мінез-құлығын анықтауды;
- қоғамдағы адамдардың бір-бірімен қарым-қатынасының адамгершілік нормаларын реттеуді.
БҚ 4
ӘЭП. 04
Әлеуметтану және саясаттану негіздері.
Әлеуметтану ғылым ретінде. Қоғам әлеуметтік -мәдени жүйе ретінде. Әлеуметтік ортақтық. Әлеуметтік және этникалық ұлттық қатынастар. Әлеуметтік процесстер, әлеуметтік институтар мен ұйымдар. Жеке тұлға: оның әлеуметтік рөлдері мен әлеуметтік тәртібі. Саясаттану пәні. Саяси билік пен билік қарым- қатынастар. Саяси жүйе. Қазақстандағы әлеуметтік-саяси үдерістер.
Білімдер:
- заңды түсінудегі әлеуметтік тұғыр туралы түсінікті;
- әлеуметтік құрылым туралы түсінікті;әлеуметтік әрекеттену, әлеуметтік жіктелу,
-реттегіш формаларды, тұлғаны әлеуметтендіру процессінің ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
-әлеуметтік қозғалысты және әлеуметтік өзгеру мен даму факторларын дамытуды;
- биліктің маңыздылығын, саясаттың субъектілерін, саяси қатынастар мен үдерістерді (Қазақстанда және жалпы дүние жүзінде) аңыктауды;
-саяси жүйе мен саяси тәртіп туралы түсініктерді жасауды.
БҚ 4
ӘЭП. 05
Құқық негіздері.
Құқық ұғымы, жүйесі, кайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқық жүйесінің ядросы. Адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы. Жеке тұлға, құқық, құқықты мемлекет. Заң жауапкершілігі және оның түрлері. Негізгі құқық салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
-азаматтар мен адамдардың бостандығы және құқығын, оларды іске асыру тетіктерін;
-Кәсіптік қызмет саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды;
Іскерліктер:
- маманның Кәсіптік қызметін реттейтін нормативті-құқықтық құжатты қолдана білуді.
БҚ1-7
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Кәсіптік қарым – қатынас; қазақ (орыс) тілінде іс жүргізу; құжаттар, олардың мәні мен құжаттау тәсілдері; құжаттар құрылымы; құжаттарды жинау және сақтау; іс жүргізу технологиясы мен ұйымдастырылуы; істерді қалыптастыру мен ұйымдастырудың тәртібі; офистік және құжаттама жұмысының негіздері.
Білімдер:
-құжаттарды рәсімдеуге қойылатын талаптарды білуге;
-қызметтік хатты құру әдісін білуге;
-құжаттардың орналасу мен жіктелуін білуге.
Іскерліктер:
Мемлекеттік тілде іс қағаздарының үлгілерін рәсімдей білу; мемлекеттік тілде іс қағаздарының үлгілерін құру.

ПК 2.2.2
ПК 2.3.1
ПК 2.4.2
ПК 2.5.1
ПП. 03
Квалификационная практика.
Ознакомление с машиностроительным предприятием.
Инструктаж по правилам ТБ;
изучение работы отделов машиностроительного предприятия;
систематизация материалов, собранных для дипломных проектов и оформления отчета.
Умения:
- систематизировать и использовать все полученные знания при выполнении дипломного проекта по специальности.
Навыки:
- использования в практической деятельности знания, полученные при обучении.
ПК 2.1.6
ПК 2.2.6
ПК 2.3.4
ПК 2.4.6
ПК 2.5.6
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности:
1015000 – «Монтаж в машиностроении и испытание автомобиля».
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла(дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение и развитие речи.
Знания:
- синтаксиса казахского (русского) языка;
- профессионального общения развития.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста.
БК 4
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение и развитие речи.
Знания:
- профессионального общения;
- основных слов и терминов.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста.
БК 4
ОГД 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- роли физической культуры в подготовке специалиста;
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры;
- правил спортивных игр.
Умения:
- правильно выполнять физические упражнения;
- играть в спортивные игры.
БК 4
ОГД 04
История Казахстана.
СЭД 00
Социально–экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология.
Сущность и назначение культуры: основные школы, концепции и направления в культурологии, история мировой и отечественной культуры. Сохранение мирового и национального культурного наследия. Использование местного краеведческого и культурного наследия.
Знания:
- основных концепций и направлений в осмыслении проблем культуры;
- особенностей и общего вклада различных культур в современную цивилизацию.
Умения:
- раскрыть особенности культуры древней Азии
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре.
БК 4
СЭД 02
Основы философии.
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли.
Природа человека и смысл его существования.
Человек и Бог.
Человек и космос.
Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности.
Человеческое познание и деятельность.
Наука и ее роль.
Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- представлений о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представлений о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах.
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 4
СЭД 03
Основы экономики.
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы.
Формы и виды собственности, управление собственностью.
Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование.
Методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов.
Бизнес-планирование.
Экономический анализ.
Анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг. Рыночная инфраструктура.
Знания:
- общих положений экономической теории;
- экономических ситуаций в стране и за рубежом;
- основ макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике.
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 4
ПК 3.6.1
ПК 3.7.3
СЭД 04
Основы социологии и политологии.
Социология как наука.
Общество как социокультурная система.
Социальные общности.
Социальные и этнонациональные отношения.
Социальные процессы.
Социальные институты и организации.
Личность: ее социальные роли и социальное поведение.
Предмет политологии.
Политическая власть и властные отношения.
Политическая система.
Социально-экономические
процессы в Казахстане.
Основы экономики: экономика и ее основные проблемы.
Знания:
- представлений о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представлений о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции.
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 4
СЭД 05
Основы права.
Право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы.
Знания:
- прав и свободы человека и гражданина, механизмов их реализации;
- правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности.
Умения:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 2-7
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины.
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке.
Профессиональное общение. Делопроизводство на казахском (русском) языке; документы, их назначение и способы документирования; структура документов; сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел. Основы офисной и документационной работы.
Знания:
- требований, предъявляемых к оформлению документов;
- методики составления служебного письма, классификаций и движения документов.
Умения:
- составлять и оформлять образцы деловых бумаг на государственном языке.

БҚ 2,3,5
ЖКП 02
Сызу.
Сызбаларға қойылатын талаптар, масшабтар, анықтамалар, белгілеулер, жазулар. Проекциялаудың негізгі әдістері. Сызбалық геометрияның негіздері, проекцияларды өзгерту тәсілдері. Сызбаларды, бөлшектерді, қосылыстарды, құрастырылған сызбаларды, берілістерді орындау ережелері. Құрастырылған сызбаларды оңтайландыру, құрастырылған сызбаларды бөлшектеу. Құрылыс сызбаларының элементтері. Машина жасау сызбаларына стандарттар.
Білімдер:
-жазықтықта әртүрлі денелер мен олардың элементтерін бейнелеудің теориялық әдістерін білуге;
-қабылдаған символиканы қолданып, техникалық сызбалардың тәсілдерін білуге;
-конструкторлық құжатттардың біріккен жүйесін білуге;
-техникалық сызбалардың толтыру ережелерін білуге;
-техникалық бөлшектерінің контурларын сызу тәсілдерін білуге;
-жобалаудың жалпы мағлұматтарын білуге.
Іскерліктер:
Сызудың көмегі арқылы машиналардың, апараттардың, құралдардың, құрылымдардың кескін бейнесін жасау; құрастырылған сызбалар мен нобайларды оқып білу; геометриялық құрастыруларды орындау, сызбаларды толтырғанда стандартты пайдалану; бөлшектердің, эскиздердің, кескіндердің, қималардың сызбалары мен техникалық суреттерін салуды орындау.
БҚ 2,5,6
КҚ 2.4.5
КҚ 3.6.4
КҚ 3.7.4
ЖКП 02
Инженерлік графика (1015073 – Техник-механик біліктілігі үшін). Сызбаларға қойылатын талаптар, масштабтары, анықтамалары, белгілері, негізгі жазулары. Үлкейтіп көрсету әдістерінің негіздері, сызба геометриясының негіздері. Кескіндерді өзгерту әдістері. Бұйымдардың сызбаларын, қосуларын, құрастырмалы сызбаларды, берілістерді орындау ережелері. Машина жасау және құрылыс сызбаларына арналған стандарттар.
Білімдер:
-геометриялық сызу ережесі;
-сызбаларды рәсімдеу ережесі;
-құрастырмалы құжаттарды дайындау және рәсімдеу ережелері;
Іскерліктер:
-техникалық бұйымдар пішінінің геометриялық сызбаларын құру;
-сызбаны үлкейтіп көрсету;
-графикалық есептердің шешу әдістерін қолдану;
-инженерлі графика құралдарын қолдану.
БК 1,4-6
ЖКП 03
Техникалық механика негіздері:
Теориялық механика. Статиканың негізгі түсініктері мен аксиомалары.
Үйлесу күштердің жазық жүйесі. Еркімен орналасқан күштердің жазық жүйесі. Күштердің кеңістік жүйесі. Ауырлық орталығы.
Тепе-теңділіктің орнақтылығы.
Материалдардың қарсылық негіздері.
Созылу-сығалу. Кесін мен жаншылуға есептеулер. Жазық қималардың геометриялық сипаттамалары. Тік білеудің иілуі.
Тік қималы білеулердің ығысуы және бұралуы. Динамикалық және қайта-ауыспалы жүктемелердің әрекеті туралы ұғым.Машина бөлшектері, механикалық беріліс түрлері, олардың сипаттамалары, біліктер, осьтер, муфталар. Машина бөлшектерін біріктіру, олардың сипаттамалары. Бөлшектер, беріліс, құрылғыларды есептеу әдістері.
Білімдер:
негізгі күш жүйелерін;
күштер жүйесінің тепе-теңдегі шартын;
нүкте мен оське қатысты күш моментін,
деформацияланған дененің қасиеті және деформацияның сипаттамасы туралы негізгі гипотезалар мен жорамалдарды;
беріктік, қаттылық пен тұрақтылық шартын;
Іскерліктер:
- тірек реакцияларын аналитикалық анықтауды;
- түрлі күш жүйелерінің тепе-теңдігіне есептеулерді шешуді;
- жай мен күрделі кесінділердің ауырлық орталығының орналасуын анықтауды;
- болат илемдеуінің сортаментін пайдалануды;
- кесін әдісімен ішкі күштерді анықтау;
- ішкі күштер факторлары мен кернеулерінің эпюрлерін салу.

БК 2,3,5
ОПД 02
Черчение
( для квалификации: 101506 3 – Техник по наладке и испытаниям).
Требования к чертежам, масштабы, определения обозначения, надписи. Основные методы проецирования. Основы начертательной геометрии. Способы преобразования проекций. Правила выполнения чертежей деталей, соединений, сборочных чертежей, передач. Упрощения на сборочных чертежах, чтение и деталирование сборочных чертежей. Элементы строительного чертежа. Стандарты на машиностроительные чертежи.
Знания:
- теоретических способов построения изображения пространственных фигур и их элементов на плоскости;
- приемов построения технических чертежей с использованием принятой символики;
- единой системы конструкторской документации (ЕСКД), правила выполнения и оформления технических чертежей, приемов вычерчивания контуров технических деталей, общих сведений о проектировании.
Умения:
- с помощью черчения создать наглядный образ машины, аппарата, прибора, сооружения;
- читать сборные чертежи и схемы, выполнять геометрические построения, пользоваться стандартами при оформлении чертежей;
- выполнять техническое рисование, чертежи деталей, эскизы, разрезы, сечения.
БК 2,5,6
ПК 3.6.4
ОПД 02
Инженерная графика
(для квалификации: 101507 3 – Техник-механик).
Требования к чертежам, масштабы, определения, обозначения, надписи. Основные методы проецирования. Основы начертательной геометрии. Способы преобразования проекций. Правила выполнения чертежей деталей, соединений, сборочных чертежей, передач. Стандарты на машиностроительные и строительные чертежи.
Знания:
- правила геометрического черчения;
- правила оформления чертежей;
- правила разработки и оформления конструкторской документации.
Умения:
- построить геометрические вычерчивания контуров технических деталей;
- проецировать чертеж;
- применять методы решения графических задач;
- применять средства инженерной графики.
БК 1,4-6
ОПД 03
Основы технической механики.
Теоретическая механика.
Основные понятия и аксиомы статики. Плоская система сходящихся сил. Плоская система произвольно расположенных сил. Пространственная система сил. Центр тяжести. Устойчивость равновесия.
Основы сопротивления материалов.
Растяжение – сжатие. Расчеты на срез и смятие. Геометрические характеристики плоских сечений. Изгиб прямого бруса.
Сдвиг и кручение брусьев прямого сечения. Понятие о действии динамических и повторно-переменных нагрузок.
Детали машин, виды механических передач и их характеристики, валы, оси, подшипники, муфты. Соединения деталей машин, их характеристики. Методы расчетов деталей, передач, соединений и устройств.
Знания:
- основных системы сил;
- условий равновесия системы сил;
- момента силы относительно точки и оси;
- основных гипотез и допущения о свойствах деформируемого тела и характере деформаций;
- условия прочности, жесткости и устойчивости.
Умения:
- аналитически определять опорные реакции;
- решать задачи на равновесие различных систем сил;
- определять положение центра тяжести простых и сложных сечений;
- пользоваться сортаментом проката стали;
- определять внутренние силы методом сечений;
- строить эпюры внутренних силовых факторов и напряжений.

БҚ 1,6
КҚ 3.6.4
КҚ 3.7.4
ЖКП 04
Электроника негіздерімен электротехника.
Электр өрісі; тұрақты тоқтың электронды тізбегі;электрөлшеуіш; айнымалы тоқтың электронды тізбегі; трансформаторлар; тұрақты және айнымалы токтың электрлі машиналары;электржетек негіздері; электр энергиясын беру және тарату; электржетек; Электроваккумды және және газоразрядты аспаптар. Жартылай өткізгішті аспаптар. Электронды түзеткіштер. Электронды күшейткіштер. Электронды генераторлар мен өлшеу аспаптары. Микроэлектрониканың интегралды схемалары. Микропроцессорлар мен микроЭЕМ.
Білімдер:
-негізгі электрлі және магнитті құбылыстар, олардың физикалық күші және практикада қолданылу мүмкіндігі;
-электротехника негізі болып табылатын физикалық заңдар, осы заңдардан туындайтын ережелер, есептеу әдістері;
- теориялық электротехниканың жиі қолданылатын терминдері мен анықтамалары;
- электрлі есептеу схемаларында қолданылатын электр тізбегі элементтерінің графикалық шартты белгіленуі;
- электрлі және магнитті шамалардың өлшем бірліктері мен әріппен таңбалануы;
Іскерліктер:
Қарапайым электр тізбектерінің принципиалды және есептеу схемаларын берілген шарттар бойынша құру және оқу;
- тұрақты және айнымалы токтың қарапайым электр тізбектерінің есебін орындау;
Есептеу кезінде есептеу техникасы мен анықтамалық материалдары пайдалану;
Іскерліктер:
- электр тізбектерін берілген принципалды және монтажды схемалар бойынша жинау, олардағы ақауларды табу;
- бақылау- өлшеу аспаптарын берілген талаптарға сай таңдау; зертханалық жұмымстарды соблюдать правила технической эксплуатации безопасности при выполнении лабораторных работ.
БҚ 1-6
ЖКП 05
Металдар технологиясы.
Шойын мен болат өндірісі. Түсті металдар өндірісі. Металдарды сынақтан өткізу тәсілдері, құрылысы мен қасиеттері.
Қорыту теориясынан негізгі мәліметтер. Темірдің көміртегімен қорытулары. Көміртекті болаттар. Шойындар. Термикалық өңдеудің негіздері.. Химиялық-термикалық өңдеудің негіздері.Қоспалы болаттар. Қатты қорытулар. Түсті металлдар қорытулары.
Металдар коррозиясы және олармен күресу шаралары.
Пластикалық массалар. Резеңке және қосалқы материалдар. Құю өндірісі. Қысыммен өңдеу. Дәнекерлеу. Металлдардарды қалайылау.
Техникалық өлшеу, қондыру, рұқсат беру туралы негізгі түсініктер. Кесумен өңдеу. Металл кесетін станоктар және оларда орындалатын жұмыстар.
Металдарды өңдеудің электрлік әдістері.
Білімдер:
-металлдар туралы негізгі мәліметтерді;
- болат пен шойынды алу тәсілдерін;
- термикалық және химиялық-термикалық өңдеудің түрлерін;
- түсті металлдарды алу тәсілдерін;
- түсті металлдардың негізгі қорытуларын;
- коррозия түрлері мен онымен күресу тәсілдерін;
- металлдарды қысыммен, дәнекерлеумен, қалайылаумен өңдеу тәсілдерін;
-металл кесуші станоктарда бөлшектердің формасын жасаудың негізгі тәсілдерін;
Іскерліктер:
- физикалық қасиеттер бойынша негізгі металл мен қорытулардың түрлерін анықтауды;
- конструкциялық материалдардың маркалары бойынша олардың химиялық құрамын анықтауды.

БК 1,6
ПК 3.6.4
ПК 3.7.4
ОПД 04
Электротехника с основами электроники.
Электрическое поле. Электрические цепи постоянного тока. Электромагнетизм. Электроизмерения. Электрические цепи переменного тока. Трансформаторы. Электрические машины постоянного и переменного тока. Основы электропривода. Передача и распределение электроэнергии. Электропривод. Электроваккумные и газоразрядные приборы. Полупроводниковые приборы. Электронные выпрямители. Электронные усилители. Электронные генераторы и измерительные приборы. Интегральные схемы микроэлектроники. Микропроцессоры и микроЭВМ.
Знания:
- основных электрических и магнитных явлений, их физической сущности и возможности практического применения;
- физических законов, на которых основана электротехника, вытекающих из этих законов следствий, правил, методов расчета;
- наиболее употребляемых терминов и определения теоретической электротехники;
- условных графических обозначений элементов электрических цепей, применяемых в электрических расчетных схемах;
- единиц измерений и буквенных обозначений электрических и магнитных величин.
Умения:
- читать и составлять по заданным условиям принципиальные и расчетные схемы несложных электрических цепей;
- выполнять расчеты несложных электрических цепей постоянного и переменного тока, магнитных цепей, пользоваться при расчетах вычислительной техникой, справочными материалами;
- собирать электрические цепи по заданным принципиальным или монтажным схемам, находить неисправности в них;
- выбирать контрольно-измерительные приборы для заданных условий, соблюдать правила технической эксплуатации безопасности при выполнении лабораторных работ.
БК 1 - 6
ОПД 05
Технология металлов
Производство чугуна и стали. Производство цветных металлов. Строение, свойства и способы испытания металлов. Основные сведения из теории сплавов. Сплавы железа с углеродом. Углеродные стали. Чугуны. Основы термической обработки. Основы химико-термической обработки. Легированные стали. Твердые сплавы. Сплавы цветных металлов. Коррозия металлов и методы борьбы с нею. Пластические массы. Резиновые и вспомогательные материалы. Литейное производство. Обработка давлением. Сварка. Пайка металлов. Обработка резанием. Металлорежущие станки и работы, выполняемые на них
Электрические методы обработки металлов.
Знания:
- основных сведений о металлах;
- способов получения стали и чугуна;
- видов термической и химико-термической обработки;
- способов получения цветных металлов;
- основных сплавов цветных металлов;
- видов коррозии и способов борьбы с ней;
- способов обработки металлов давлением, сваркой, пайкой;
- основных способов формообразования деталей на металлорежущих станках;
Умения:
- определять виды основных металлов и сплавов по физическим свойствам;
- определять по маркам конструкционных материалов их химический состав.

БҚ 3.6
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.4
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.4
ЖКП 06
Өндіріс экономикасы.
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, функциялары, мәні, қағидалары.
Меншік түрлері мен нысандары, меншікті басқару. Жоспар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау. Жоспарларды экономикалық негіздеу мен болжауларды әзірлеудің әдістері. Бизнес-жоспарлау. Экономикалық талдау. Халықтық тұтыну тауарлары мен қызметтері рыногінің жағдайын талдау. Нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- шет елдердегі және еліміздегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономика негіздерін, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы;
Іскерліктер:
- өзінің Кәсіптік қызметіндегі бағыт -бағдар үшін қажетті экономикалық ақпаратты табу және қолдануды.
БҚ 1-7
ЖКП 06
Автоматтандырылған жабдықтарға арналған бағдармалау.
(1015073 Техник-механирк біліктілігі үшін).
Басқарушы бағдарламалар (ББ), дайындау кезеңдері, бастапқы және жолдама құжаттамалар; құрал-саймандар, бұйымдар, станок координаталарының жүйелері және өзара байланысы. Құрал-сайман қозғаласы траекториясының элементтері. ББ құрылымы, оның пішіні, ББ элементтерін кодтау; ББ редакциялау және бақылау, жазу. Сандық бағдарламалық басқару (СББ) бар станокта типтік бұйымды өңдеуді бағдарламалау. ББ дайындықты автоматтандыру. Автоматтандырылған бағдарламалар жүйесі (АБЖ), оның құрылымы, СББ бар станокка арналған АБЖ, автоматтандырылған жұмыс орны, өнеркәсіптік роботтарға арналған бағдарламалау ерекшеліктері.
Білімдер:
-басқарушы бағдарламаларды жасау кезеңдері;
-Қолданбалы бағдарламалар пакетімен жұмыс істеу әдістері және негізгі ережелері;
-автоматтандырылған жабдықтарда қарапайым бұйымдарды өңдеуге арналған басқарушы бағдарламаларды енгізу және өңдеу әдістері.
Іскерліктер:
-технологиялық процестерді жобалау және құрастырмалы құжаттамаларды дайындауға арналған қолданбалы бағдарлама пакетін қолдану.
-құрал-саймандар, бұйымдар және станоктар координаталарының жүйелерін анықтау.
-басқарушы бағдарламаларды редакциялау және бақылау.
БК 1,4,5,6
ПК 3.7.6
ЖКП 07
Стандарттау негіздері мен метрология.
Стандартизацияның әдістері; стандартизацияның принциптері; қолданыстағы стандарттар; ҚКБС; қондырылуы мен дәлдік шегінің типтік қосылыстарындағы өлшемдер; олардың сызбада белгіленуі; бедерінің қондырылуы; типтік қосылыстардағы ажарлануының орналасуы; көптеген бөлшектердің өлшену әдіс –тәсілдері;
Білімдер:
- стандартизацияның әдістері мен принциптерін және өнімнің сапасын қамтамасыз ете білуге;
-мемлекеттік стандарттау жүйесінің негізгі нұсқауларын білуге;
-автокөліктің сапалы басқару жүйесін білуге;
-техникалық өлшеудің әдіс – тәсілдерін білуге;
- өлшеудің әдіс – тәсілдерін, білуге;
- өлшеу құралдарын дұрыс қолдана білуге;
-стандартизация және өнім сапасы туралы заң талаптарын бұзудағы жауапкершілікті білуге,
- өнімнің сапасын көтерудің әдісі мен тәсілдерін білуге;
Іскерліктер:
Мемлекеттік стандарт көрсеткіштері мен нормативтік –техникалық құжаттарды қолдана білу; дәлдік шегін, қондырылуын таңдау, оларды дайындалатын бөлшектің жұмыс сызбаларында дұрыс белгілеу;
өлшеуді бақылаудың жетілдірілген құрал түрлерімен жүргізу; бөлшектің негізгі өлшемдерін есептеуді.

БК 3,6
ПК 3.6.3
ПК 3.6.4
ПК 3.7.2
ПК 3.7.4
ОПД 06
Экономика производства (для квалификации: 101506 3 – Техник по наладке и испытаниям).
Экономика и ее основные проблемы. Микро-, макроэкономика. Ресурсы. Механизмы рыночного ценообразования. Конкуренция. Экономические основы деятельности предприятия. Антимонопольное регулирование. Структура экономики страны. Финансы. Кредитная и налоговая системы. Инфляционные процессы, безработица. Проблемы экономического роста. Проблемы казахстанской экономики. Мировой рынок товаров, услуг, валют. Основы бизнеса.
Знания:
- экономических законов и их применения в конкретных ситуациях;
- механизмов рыночного ценообразования;
- регулирования социально– экономических проблем;
- кредитной, налоговой системы;
- проблем экономического роста.
Умения:
- применять экономические законы в практической деятельности;
- определять экономические основы деятельности предприятия.
БК 1,7
ОПД 06
Программирование для автоматизированного оборудования (для квалификации: 101507 3 – Техник-механик).
Управляющие программы (УП), этапы разработки, исходная и сопроводительная документация; системы координат станка, детали, инструмента, их взаимосвязь. Элементы траектории движения инструментов. Структура УП, ее формат; кодирование элементов УП; запись, контроль и редактирование УП; программирование обработки типовой детали на станке с числовым программным управлением (ЧПУ). Автоматизация подготовки УП, Система автоматизированного программирования (САП), ее структура, САП для станков с ЧПУ, автоматизированное рабочее место, особенности программирования для промышленных роботов.
Знания:
- этапов разработки управляющих программ;
- основных правил и методов работы с пакетами прикладных программ;
- методов разработки и внедрения управляющих программ для обработки простых деталей на автоматизированном оборудовании;
Умения:
- использовать пакеты прикладных программ для разработки конструкторской документации и проектирования технологических процессов;
- определять системы координат станка, детали, инструмента;
- контролировать и редактировать управляющую программу.
БК 1,4,5,6
ПК 3.7.6
ОПД 07
Основы стандартизации и метрологии.
Методы, принципы стандартизации, действующие стандарты, ЕСКД. Допуски и посадки на размеры типовых соединений, их обозначения на чертежах. Допуски форм, расположения шероховатостей поверхностей типовых соединений. Методы и средства измерения различных изделий.
Знания:
- методов, принципов стандартизации и обеспечения качества продукции;
- основных положений государственной системы стандартизации;
- системы управления качеством на автомобильном транспорте;
- способов и методов технических измерений, правил пользования средствами измерения;
- ответственности за нарушение законодательства о стандартизации и качестве продукции, форм и методов стимулирования качества продукции.
Умения:
- пользоваться нормативно-технической документацией и указателем государственных стандартов;
- выбирать допуски, посадки и шероховатости, правильно обозначать их в рабочих чертежах изготавливаемых деталей;
- производить измерения различными современными средствами контроля;
- рассчитывать основные размеры деталей.

БҚ 1-6
КҚ 3.6.3
КҚ 3.7.5
ЖКП 08
Қоршаған орта мен еңбекті қорғау.
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәліметтер; кәсіпорында еңбекті қорғау бойынша бақылау жасау және жұмысты ұйымдастыру; еңбек жағдайын талдау, Кәсіптік сырқат пен жарақаттану себептері, олардын алдын –алу жөніндегі іс –шаралар; өңдірістегі электр қауіпсіздігі, технологиялық процесстердің қауіпсіздігі; өндірістік санитария; өрт қауіпсіздігінің негіздері, өрт сөндірудің техникалық құралдары; өндірістегі өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
-кәсіптік қызмет саласында еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз етудің ерекшеліктерін білуге;
-кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың құқықтық және нормативтік, ұйымдастырушылық негіздерін білуге;
- кәсіпорындағы еңбекті қорғауды ұйымдастыру негіздерін білуге.
Іскерліктер:
Кәсіптік қызмет саласында жарақат алудың қауіпті және зиянды факторларының талдауын жүргізу; ҚР еңбек туралы заңнамасына сәйкес құжаттарды ресімдеу; экобиоқорғайтын және өртке қарсы қауіпсіздік техникасын пайдалану.
БҚ 2,3,4,7
КҚ 3.6.6
ЖКП 09
Қолданбалы информатика.
Операциялық жүйе типтері мен олардың тағайындалуы. Жүйелердің негізгі түсініктері мен анықтамалары. Өндіріс жұмысында ЭЕМ пайдалану: мәтіндік және графикалық редакторлар, мамандандырылған бағдарламалар. Компьютерлік графика.
Білімдер:
- ДК жұмысының қағидасын, басқарудың автоматтандарылған жүйелерінде ЭЕМ рөлі мен басқару теориясын;
- мәтіндік және графикалық редактордың жұмыс қағидаларын;
Іскерліктер:
-мәтіндік және графикалық редакторларды пайдалануды, курстық және дипломдық жобаларды орындағанда, өндірісте жобалау жұмысын жүргізгенде бағдарламалық құралдарды пайдалануды.
БҚ 4
КҚ 3.7.6
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілік: 101506 3 – Реттеу және сынақтар жөніндегі техник
АП 01
Машина жасау технологиясының негіздері.
Бөлшектерді механикалық өңдеу кезіндегі технологиялық үдерiс. Механикалық өңдеудiң дәлдiгi. Машиналардың бөлшектерi беттерiнiң сапасы. Дайындамаларды өңдеу кезінде базаларды таңдау. Механикалық өңдеуге жіберілетін әдіп(припуск). Жобалау қағидалары, технологиялық үдерiстердi әзiрлеудiң ережесi; технологиялық тәртiп туралы ұғым. Технологиялық үдерiсте қосалқы және бақылау операциялары; станокты операцияны жобалау бойынша есептеу. Технологиялық жөндеу схемасы. СББ станоктерi үшiн есептеу-технологиялық картасын дайындауға қойылатын талаптар. Уақыттың нормасы және оның құрылымы. Еңбек процесiн нормалауға арналған әдістер, техникалық мөлшерлеудiң нормативтері. Машиналарды құрастыру технологиясы. Технологиялық үдерiстердi сапалы ретке келтіруді енгізу әдiстерi. Механикалық және құрастыру цехтарындағы телімдерді жобалау.
Білімдер:
- технологиялық машиналардың кинематикалық схемасы;
- технологиялық машиналарды күйге келтiрудi есептеудің типтік әдiстерi;
- бұйымды берілген дәлдікпен дайындауды қамтамасыз ету тәсiлдерi;
- типтiк тетiктер және машиналар түйiндерiнiң өндiрiсiнің технологиялық үдерiстері;
- машина жасау өндiрiсiнің техникалық нысандары мен технологиялық процестері есебі және модельдеу бойынша қолданбалы программаларын;
Іскерліктер:
- әр түрлi топтағы, типтегі металл өңдейтін жабдықты пайдаланудың ерекшеліктері және жөндеу тәсілдерін пайдалану;
- технологиялылыққа бұйымдарды өңдеудің әдiстемесiн қолданылу;
- станокты және құрастыру операцияларын жобалаудың әдiстемесiн қолдану;
- механикалық және құрастыру цехтары бөлiмшесiн жобалау.

БК 1-6
ПК 3.6.3
ПК 3.7.5
ОПД 08
Охрана труда и окружающей среды.
Общие сведения о трудовом законодательстве. Организация работы и постоянного контроля по охране труда на предприятиях. Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний, мероприятия по их предупреждению. Электробезопасность на производстве, безопасность технологических процессов. Промышленная санитария. Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров. Промышленная экология на производстве.
Знания:
- особенностей обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовых, нормативных и организационных основ охраны труда на предприятии.
Умения:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- оформлять документы в соответствии с ОТ ЗРК;
- использовать экобиозащитную и противопожарную технику.
БК 2,3,4,7
ПК 3.6.6
ОПД 09
Прикладная информатика.
Назначение и типы операционных систем. Основные понятия и определения систем. Использование ЭВМ в производственной работе: текстовые и графические редакторы, специализированные программы. Компьютерная графика.
Знания:
- принципа работы ПК, теории управления и роли ЭВМ в автоматизированных системах управления, принципа работы текстовых и графических редакторов.
Умения:
- пользоваться текстовыми и графическими редакторами, использовать программные средства при выполнении курсовых и дипломных проектов, при проектной работе на производстве.
БК 4
ПК 3.7.6
СД. 00
Специальные дисциплины.
Квалификация: 101506 3 -Техник по наладке и испытаниям*
СД.01
Основы технологии машиностроения.
Технологический процесс в механической обработке деталей. Точность механической обработки. Качество поверхностей деталей машин. Выбор баз при обработке заготовок. Припуски на механическую обработку. Принципы проектирования, правила разработки технологических процессов; понятие о технологической дисциплине. Вспомогательные и контрольные операции в технологическом процессе; расчет по проектированию станочной операции. Схемы технологических наладок. Требования к разработке расчетно-технологических карт для станков ЧПУ. Норма времени и ее структура. Методы нормирования трудовых процессов, нормативы для технического нормирования. Технология сборки машин. Методы внедрения качественной отладки технологических процессов. Проектирование участка механических и сборочных цехов.
Знания:
- кинематических схемы технологических машин;
- типовых методов расчета настройки технологических машин;
- способов обеспечения заданной точности изготовления изделия;
- технологических процессовы производства типовых деталей и узлов машин;
- прикладных программ по моделированию и расчету технологических процессов и технических объектов машиностроительного производства.
Умения:
- использовать приемы наладки и особенности эксплуатации механообрабатывающего оборудования разных групп и типов;
- применять методику отработки изделий на технологичность;
- применять методику проектирования станочных и сборочных операций;
- проектировать участки механических и сборочных цехов.

БҚ1-6
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.4
АП 02
Технологиялық жабдық.
Металл өңдегiш станогтар. Металл өңдегiш станоктардың типтік механизмдері. Әр түрлi топтағы және типтегі металл өңдегiш станок; тағайындалуы, құрылғысы, кинематикасы және оларды жөндеу. Көп мақсаттық станоктар; агрегаттық станоктар, өте дәл жабдық; автоматты сызықтар. икемдi өндiрiстiк модуль(ИӨМ ), икемдi өндiрiстiк жүйелер (ИӨЖ ). Роботтандырылыған кешендер, икемдi (ИАТ ) автоматтандырылған телiм. Станоктарға техникалық қызмет көрсету және өндірістік пайдалану. ИӨЖ пайдалану ерекшеліктері. Технологиялық жабдықтың сенімділігі және техникалық деңгей көрсеткіштері.
Білімдер:
- тетiктер, түйiндер, құралдардың жұмыс принципі, құрылымы, олардың өзара әрекеттесуi, қызмет көрсету мен пайдалану ережесі;
- металл өңдеу жабдығының технологиялық параметрлерінің дәлдiгiн тексеру және жөндеудiң ережесi;
- қолданатылатын жабдықтағы бұйымдарды өңдеудің технологиялық үдерiстері;
- жабдықтың оңтайлы, ұйғарынды жұмыс режимі;
- автоматтандырылған станокты жүйенің жұмыс принципі, тағайындалуы, жіктелуі.;
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықты таңдау,
-жабдықтың орналасу схемасын талдау және таңдау;
- қазiргi қолданыстағы нормативтердi қолдана отырып кесу режимiн есептеп шығару;
- технологиялық құжаттаманы ресiмдеу;
- автоматтандырылған станокты жүйелердiң жұмысын басқарушы программа дайындау;
- өлшемдік тiзбек, есептiк схемаларды есептеу және құрастыру, типтік үлгiдегi инженерлiк графиканы қолдана отырып, берiктiк пен кермектiкке типтік есептер жүргізу.
БҚ1-7
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.4
КҚ 3.6.6
АП 03
Технологиялық жабдық.
Станок құралдары (дайындамалар, орнатылатын элементтер, қыспақ механизм, бағдарлаушы және бейiмдеушi элементтер).
Орнататын - қысқыш құрылғылар, механикаландырылған жетек; бөлгiш және бұратын құрылғылар; әмбебап және мамандандырылған станокты тетiктер, әмбебап құрама және құрама-жинамалы құралдар. Станокты және өлшеу тетiктерiн жобалаудың техникалық тапсырмасы және әдiстемесi.
Конструктордың автоматтандырылған жұмыс орны.
Білімдер:
- конструкторлық құжаттардың бірыңғай жүйесінің талаптарын (КҚБЖ);
- материалдар қасиеті, дайындама алу тәсілдері, дайындаманы таңдау шарты;
- сызу талаптарына байланысты беттерді өңдеу тәсілдері;
- құрал – саймандардың түрлері мен тағайындалуы.
Іскерліктер:
- техникалық ақпаратты талдау, сызбаны оқу;
- дайындаманың өлшемін және әдіпке жіберілетін шамасын тексеру;
- материалды пайдалану коэффициентін есептеу;
- дайындаманың өлшемін және әдіпке жіберілетін шамасын анықтау;
- технологиялық жабдықтарды, технологиялық жабдықтауды таңдау: кесу аспабы, құрал- саймандар, өлшеу құралдары;
- технологиялық құжаттаманы ресімдеу;
- станокты және өлшеу құрал –саймандарын жобалау әдістемесін пайдалану.

БК 1-6
ПК 3.6.2
ПК 3.6.4
СД.02
Технологическое оборудование.
Металлообрабатывающие станки. Типовые механизмы металлообрабатывающих станков Назначение, устройства, кинематика, наладка металлообрабатывающих станков различных групп и типов. Многоцелевые станки; агрегатные станки; прецизионное оборудование, автоматические линии, гибкий производственный модуль (ГПМ); гибкие производственные системы (ГПС). Роботизированные комплексы, гибкие автоматизированные участки (ГАУ). Производственная эксплуатация и обслуживание станков. Особенности эксплуатации ГПС. Показатели технического уровня и надежности технологического оборудования.
Знания:
- устройства, конструкции и принципа работы механизмов, узлов, приспособлений, их взаимодействия, правила обслуживания и эксплуатации;
- правила наладки и проверки на точность технологических параметров металлообрабатывающего оборудования;
- технологических процессов обработки изделий на используемом оборудовании;
- оптимальных, допустимых режимов работы оборудования;
- назначения, классификации, принципа работы автоматизированных станочных систем;
Умения:
- выбирать технологическое оборудование,
- анализировать и выбирать схемы базирования оборудования;
- рассчитывать режим резания с использованием существующих нормативов;
- оформлять технологическую документацию;
- подготавливать управляющую программу работы автоматизированных станочных систем;
- составлять и рассчитывать размерные цепи, расчетные схемы, производить типовые расчеты на прочность и на жесткость с использованием инженерной графики.
БК 1-7
ПК 3.6.2
ПК 3.6.4
ПК 3.6.6
СД.03
Технологическая оснастка.
Станочные приспособления (базирование заготовок, установочные элементы, зажимные механизмы, направляющие и настроечные элементы). Установочно-зажимные устройства, механизированные приводы; делительные и поворотные устройства; универсальные и специализированные станочные приспособления, универсальные сборные и сборно-разборные приспособления. Техническое задание и методика проектирования станочных и измерительных приспособлений. Автоматизированное рабочее место конструктора.
Знания:
- требований единой системы конструкторской документации (ЕСКД);
- видов поверхностей, свойств материалов, способов получения заготовок, условий выбора заготовок;
- способов обработки поверхностей в зависимости от требований чертежа;
- назначений и видов приспособлений;
Умения:
- анализировать техническую информацию, читать чертежи;
- проверять величину припусков и размеров заготовки;
- рассчитывать коэффициент использования материала;
- определять, проверять величину припусков и размеров заготовки;
- выбирать технологическое оборудование, выбирать технологическую оснастку: режущий инструмент, приспособления, средства измерения;
- оформлять технологическую документацию;
- использовать методику проектирования станочных и измерительных приспособлений.

БҚ 1-7
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.4
АП 04
Диагностикалау құралдары мен технологиясы.
Машина жасау цехтарындағы жабдықтардың техникалық жағдайына сараптамалық тексеріс жүргізетін ұйым. Эксплуатациялық –техникалық құжаттар талдауы. Сыртқы және ішкі тексерулер. Жөнделген жүйе мен жабдықтың техникалық сипаттамаларының техникалық құжаттама талаптарына сәйкестігін бақылау. Жабдық және жүйе жұмысының ақауларын анықтау және оларды жөндеу. Ақауы бар ведомостоларды ресімдеу. Машина жасау цехтарындағы өнеркәсіптік жүйелер мен жабдықтарды пайдалану кезіндегі экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
Білімдер:
- жабдықтардың техникалық жағдайына сараптамалық тексеріс жүргізудің мазмұны;
- Эксплуатациялық –техникалық құжаттарды қолдана отырып, жабдыққа сыртқы және ішкі тексерулер жүргізудің әдістемесі;
- Жөнделген жүйе мен жабдықтың техникалық сипаттамаларының техникалық құжаттама талаптарына сәйкестігін бақылау әдістемесі;
-арнайы бақылау түрлері;
Іскерліктер:
- жабдықтар мен жүйелерге диагностика жүргізу;
- жабдықтар мен жүйелер жұмысының ақауларын анықтау;
- қызмет көрсетілетін жабдықтың тетік, блок, модуль, механизмдеріндегі ақауларды анықтап, жөндеп үнемі тексеру;
-істен шыққан бөлшектер мен тетіктерді ауыстыруды жүргізу;
- жабдықтың вакуумды,гидравликалық, механикалық, электронды, электрлі бөліктерінің жөндеумен байланысты жұмыстарын орындау және реттеу.
БҚ 1,4,5
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.5
АП 05
Жабдықты жөндеу және пайдалану. Станоктердi жөндеудің әдiстерi. Станоктердi жөндеудің тәртібі туралы жалпы мәлiметтер. Металл өңдегiш станокты жөндеу ерекшелiктері. Жартылай автоматты және автоматты желілі СББ станоктерін жөндеу ерекшелiгi. Станоктердi тиiмдi қолданудың негiзi. Станоктерді пайдалану ережесі, типтік iстен шығулар және оларды жою әдiстерi. Бақылаушы-өлшеушi аспаптарды қолдану шарты және тағайындалуы. Технологиялық жабдықты стандартты және сертификаты сынау.
Бiлімдер:
- Станоктердi жөндеудің әдiстерi;
- тетiктер, түйiндер, құралдардың жұмыс принципі, құрылымы, олардың өзара әрекеттесуi, қызмет көрсету мен пайдалану ережесі;
- металл өңдеу жабдығының технологиялық параметрлерінің дәлдiгiн тексеру және жөндеудiң ережесi;
- қолданатылатын жабдықтағы бұйымдарды өңдеудің технологиялық үдерiстері;
- жабдықтың оңтайлы, ұйғарынды жұмыс режимі;
- автоматтандырылған станокты жүйенің жұмыс принципі, тағайындалуы, жіктелуі.
Іскерліктер:
- жабдықты қабылдап алу және қарап шығу, аспапты және құрал - саймандарды ж-ндеу жұмысына дайындау;
- жабдықтың оңтайлы, ұйғарынды жұмыс режимін жөндеу;
- жөндеу жұмыстары кезінде бақылаушы-өлшеушi аспаптарды, құралдарды қолдану

БК 1-7
ПК 3.6.2
ПК 3.6.4
СД.04
Средства и технологии диагностирования.
Организация проведения экспертного обследования технического состояния оборудования машиностроительных цехов. Анализ эксплуатационно-технической документации. Наружный и внутренний осмотры. Контроль соответствия технических характеристик смонтированного оборудования и систем к требованиям технической документации. Выявление дефектов работы оборудования и систем и их устранение. Оформление дефектных ведомостей. Обеспечение экологической безопасности при эксплуатации промышленного оборудования и систем машиностроительных цехов.
Знания:
- содержания экспертного обследования технического состояния оборудования;
- методики проведения наружного и внутреннего осмотра оборудования с использованием эксплуатационно-технической документации;
- методики контроля соответствия технических характеристик смонтированного оборудования и систем требованиям технической документации;
- специальных видов контроля.
Умения:
- проводить диагностику оборудования и систем;
- выявлять дефекты в работе оборудования и систем;
- периодически проверять обслуживаемое оборудование с определением и устранением неисправностей в узлах блоках, модулях и механизмах;
- производить замену вышедших из строя деталей и узлов;
- выполнять работы, связанные с ремонтом и последующей наладкой механической, электрической, электронной, гидравлической и вакуумной частей оборудования.
БК 1,4,5
ПК 3.6.3
ПК 3.6.5
СД. 05
Наладка и эксплуатация оборудования.
Методы наладки станков. Общие сведения о порядке наладки станков. Особенности наладки металлообрабатывающих станков. Особенности наладки станков с ЧПУ, полуавтоматических и автоматических линий.
Основы рационального использования станков. Правила эксплуатации станков, типовые отказы и методы их устранения.
Назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов и приборов.
Стандартные и сертификационные испытания технологического оборудования.
Знания:
- методов наладки станков;
- устройства, конструкций и принципов работы обслуживаемого оборудования, механизмов, приспособлений, их взаимодействия, правил обслуживания и эксплуатации;
- правил наладки и проверки на точность и устойчивость технологических параметров обслуживаемого оборудования;
- оптимальных и допустимых режимов работы оборудования;
- технологии проведения стандартных и сертификационных испытаний.
Умения:
- проводить приемку и осмотр оборудования, готовить инструмент и приспособления к наладке;
- производить наладку оборудования на оптимальные и допустимые режимы работы;
- использовать при наладке оборудования контрольно-измерительные инструменты и приборы.

БҚ 2,4,5
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.4
АП 06
Басқарудың автоматтандырылған жүйесі.
Автоматтандырылған жүйесі. Негізгі түсініктер. БАЖ құрамы және құрылымы. БАЖ Функционалды бөлігі. БАЖ жүйесінің қамсыздандыру бөлігі. Шетел және отандық корпоративті ақпараттық жүйелер. Кәсіпорынның маркетингтік қызметі. Өндірістік қызметін моделдеу. Машина жасау саласындағы САПР. САПР және ТПБАЖ түрлерінің интеграциясы.
Салалық БАЖ. БАЖ дамытудың негізгі бағыты.
Білімдер:
- өндірісті басқару мен автоматтандыруды анықтайтын жүйелерді; жүйе құрылымын;
- басқарудың автоматтандырылған жүйесінің құрамы мен құрлымын (БАЖ);
-операциялық жүйелердің түрлері;
Мәліметтер базасының түрлері;
Кәсіпорын 7.7. Кешенді конфигурация «Бухгалтерия + Сауда + Қойма + Еңбекақы + Кадрлар»
- бухгалтерлік есептің моделі; менеджмент ресурстары;
- технологиялық процестерді моделдеу және басқару;
- ТПБАЖ классификациясын;
Машина жасаудағы САПР;
Іскерліктер:
- өндірісті басқару мен автоматтандыруды анықтайтын жүйелердің бағыт –бағдарын;
- жүйенің құрылымын анықтау;
- БАЖ құрамын бағдарлау;
-БАЖ құруға арналған определить техникалық құралдарды; ақпараттың дұрыстығына бақылау жүргізу;
-мәліметтер базасымен жұмыстану;
-кәсіпорынның негізгі қызметінің ақпараттық ағым моделіне анализ жүргізу; -машина жасау саласындағы САПРмен жұмыс істеу.
БҚ 1,2,4,5
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.4
АП 07
Машина жасау өндірісінің технологиялық аспектілері.
Бұйым сапасының нормативті- техникалық құжаттар талаптарына сәйкестігін бақылау және технологиялық процестерін дайындау. Машина жасаудағы күрделі емес бұйымдарды техникалық шарттарын дайындап құрастыру. Құрылымдық бөлімшенің сапалы өнім шығаруда алға қойған мақсаттарын жүзеге асыру бойынша жұмысын ұйымдастыру және жоспарлау, құрылымдық бөлімшедегі еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету. Құрылымдық бөлімшенің шеңберіндегі технологиялық жабдықтың сапасына бақылау жасау, жөндеу және техникалық қызмет көрсету. Жаңа техника мен технологиялар объектілерін меңгеру, тексеру бойынша жұмыс жүргізу. Технологиялық процестерді тарату.
Білімдер:
- конструкторлық құжаттардың бірыңғай жүйесінің талаптарын (КҚБЖ);
- материалдар қасиеті, дайын материал алу тәсілдері;
- сызу талаптарына байланысты беттерді өңдеу тәсілдері;
- технологиялық жабдық мүмкіндіктері мен түрлері және өлшеу құралдары.
-технологиялық құжаттаманың түрлері мен тағайындалуы.
- өлшемдік тізбекті есептеу әдістемесі;
- өндірісті ұйымдастыру мен жоспарлаудың тиімді әдісі;
- менеджмент негізі, құрылымдық бөлімшенің мақсаттары мен міндеттері;
- әр түрлі жабдықты жонтаждау ережесі мен тәсілдері.
Іскерліктер:
- техникалық ақпаратты талдау;
- дайындаманың өлшемін және шеттеріне жіберілетін шамасын тексеру;
- материалды пайдалану коэффициентін есептеу;
Технологиялық жабдықтауды;
- қолданыстағы нормативтерді пайдалана отырып кесу режимін есептеу;
- бұйымдардың геометриялық және басқа да параметрлерін бақылау;
- техникалық тапсырмада берілген есепті түсіну;
- эскиздерді, сызуларыды орындау, техникалық тапсырмалар тағайындау;
сыналатын құралды дайындау және бейімдеу
-жаңа техника мен технологияны меңгеру және тексеру нәтижесін анықтау.
БҚ 1,2,4,5

БК 2,4,5
ПК 3.6.3
ПК 3.6.4
СД. 06
Автоматизированные системы управления.
Автоматизированные системы. Основные понятия.
Состав и структура АСУ.
Функциональная часть АСУ.
Обеспечивающая часть АСУ.
Зарубежные и отечественные корпоративные информационные системы.
Маркетинговую деятельность предприятия.
Моделирование производственной деятельности.
САПР в машиностроении.
Виды интеграции САПР с АСУТП.
Отраслевые АСУ.
Основные направления развития АСУ ТП.
Знания:
- систем, определяющих автоматизацию и управление производства; структуры систем;
- состава и структуры автоматизированной системы управления (АСУ);
- видов операционных систем;
- видов баз данных;
- модели бухгалтерского учета; менеджмента ресурсов;
- моделирования и управления технологическими процессами;
- классификации АСУТП;
- САПР в машиностроении.
Умения:
- ориентироваться в системах, которые определяют автоматизацию и управление производством;
- определить структуру системы;
- ориентироваться в составе АСУ;
- определить технические средства для создания АСУ,
Провести контроль достоверности информации;
- работать с базами данных;
- проводить анализ модели информационных потоков основной деятельности предприятия;
- работать с САПРом в машиностроении.
БК 1,2,4,5
ПК 3.6.3
ПК 3.6.4
СД. 07
Технологические аспекты машиностроительного производства.
Разработка технологических процессов и контроль качества изделий на соответствие требованиям нормативно-технической документации. Конструирование несложных изделий машиностроения с разработкой технических условий. Планирование и организация работы структурного подразделения с целью обеспечения реализации поставленных задач по выпуску качественной продукции и обеспечение безопасности труда в структурном подразделении. Ремонт, техническое обслуживание и контроль качества технологического оборудования в рамках структурного подразделения. Проведение работ по проверке и освоению объектов новой техники и технологий. Реализация технологических процессов.
Знания:
- требований единой системы конструкторской документации (ЕСКД);
- видов поверхностей, свойств материалов, способов получения заготовок;
- способов обработки поверхностей в зависимости от требований чертежа;
- видов и возможностей технологического оборудования и средств измерения;
- назначения и видов технологической документации;
- методов расчета размерных цепей;
- рациональных методов планирования и организации производства;
- основ менеджмента, целей и задач структурного подразделения;
- правил и способов монтажа различного оборудования.
Умения:
- анализировать техническую информацию;
- проверять величину припусков и размеров заготовки;
- рассчитывать коэффициенты использования материала;
- выбирать технологическое оборудование и оснастку;
- рассчитывать режимы резания с использованием существующих нормативов;
- контролировать геометрические и другие параметры изделия;
- понимать задачу, поставленную в техническом задании;
- выполнять эскизы и чертежи, назначать технические задания;
- готовить и настраивать средства испытания;
- фиксировать результаты проверки и освоения новой техники и технологий.
БК 1,2,4,5

КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.6
АП 08
Сапаны басқару негіздері.
Сапа экономикалық категория және басқару нысаны ретінде. Сапаны басқару негіздері. Сенімділікті зерттеу кезіндегі таңдамалы бақылау. Өнім және жүйе сапасының сертификациясы. Сапаны қамтамасыз етуге кететін шығынды басқару.
Білімдер:
- сапаны көтеру маңыздылығы басқару нысаны ретінде;
- сапаны бақылау критерийі;
- статистикалық қабылдау бақылауының стандарты;
- сенімділікті техникалық қамсыздандыру саласындағы негізгі түсініктер;
- сапа жүйесін сертификациялауды жүргізу кезеңдері;
Іскерліктер:
- өнім сапасы және өндідіріс туралы келіп түскен ақпаратты талдау.;
- альтернативті белгілері бойынша қабылдау бақылауын жүргізу;
- өнімнің іріктемелі бақылауын жүргізу;
- жарамсыз өнімнен туындайтын шығындар және оларға талдау жасау.
БҚ 1,2,4,5
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.4
Біліктілік: 101507 3 – Техник-механик
АП 01
Машина жасау технологиясының негіздері.
Бөлшектерді механикалық өңдеу кезіндегі технологиялық үдерiс. Механикалық өңдеудiң дәлдiгi. Машиналардың бөлшектерi беттерiнiң сапасы. Дайындамаларды өңдеу кезінде базаларды таңдау. Механикалық өңдеуге жіберілетін әдіп(припуск). Жобалау қағидалары, технологиялық үдерiстердi әзiрлеудiң ережесi; технологиялық тәртiп туралы ұғым. Технологиялық үдерiстегі қосалқы және бақылау операциялары; станокты операцияны жобалау бойынша есептеу. Технологиялық жөндеу схемасы. СББ станоктерi үшiн есептеу-технологиялық картасын дайындауға қойылатын талаптар. Уақыттың нормасы және оның құрылымы. Еңбек процесiн нормалауға арналған әдістер, техникалық мөлшерлеудiң нормативтері. Машиналарды құрастыру технологиясы. Технологиялық үдерiстердi сапалы ретке келтіруді енгізу әдiстерi. Механикалық және құрастыру цехтарындағы телімдерді жобалау.
Білімдер:
- технологиялық машиналардың кинематикалық схемасы;
- технологиялық машиналарды күйге келтiрудi есептеудің типтік әдiстерi;
- бұйымды берілген дәлдікпен дайындауды қамтамасыз ету тәсiлдерi;
- типтiк тетiктер және машиналар түйiндерi өндiрiсiнің технологиялық үдерiстері;
- машина жасау өндiрiсiнің техникалық нысандары мен технологиялық процестері есебі және модельдеу бойынша қолданбалы программаларын;
Іскерліктер:
- әр түрлi топтағы, типтегі металл өңдейтін жабдықты пайдаланудың ерекшеліктері және жөндеу тәсілдерін пайдалану;
- технологиялылыққа бұйымдарды өңдеудің әдiстемесiн қолдану;
- станокты және құрастыру операцияларын жобалаудың әдiстемесiн қолдану;
- механикалық және құрастыру цехтары бөлiмшесiн жобалау.
БҚ 1-6
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.4
АП 02
Технологиялық жабдық және жабдықтау.
Металл өңдегiш станоктар. Металл өңдегiш станоктардың типтік механизмдері. Әр түрлi топтағы және типтегі металл өңдегiш станок; тағайындалуы, құрылғысы, кинематикасы және оларды жөндеу. Көп мақсаттық станоктер; агрегаттық станоктер, өте дәл жабдық; автоматты сызықтар. Икемдi өндiрiстiк модуль(ИӨМ ), икемдi өндiрiстiк жүйелер (ИӨЖ ). Роботтандырылыған кешендер, икемдi (ИАТ ) автоматтандырылған телiм. станок құралдары (дайындамалар, орнатылатын элементтер, қыспақ механизм, бағдарлаушы және бейiмдеушi элементтер). Орнататын - қысқыш құрылғылар, механикаландырылған жетек; бөлгiш және бұратын құрылғылар; әмбебап және мамандандырылған станокты тетiктер, әмбебап құрама және құрама-жинамалы құралдар. Станокты және өлшеу тетiктерiн жобалаудың техникалық тапсырмасы және әдiстемесi. Конструктордың автоматтандырылған жұмыс орны.
Білімдер:
- тетiктер, түйiндер, құралдардың жұмыс принципі, құрылымы, олардың өзара әрекеттесуi;
- металл өңдеу жабдығының технологиялық параметрлерінің дәлдiгiн тексеру және жөндеудiң ережесi;
- қолданатылатын жабдықтағы бұйымдарды өңдеудің технологиялық үдерiстері;
- жабдықтың оңтайлы, ұйғарынды жұмыс режимі;
- автоматтандырылған станокты жүйенің жұмыс принципі, тағайындалуы, жіктелуі;
- конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің талаптарын; (КҚБЖ);
- материалдар қасиеті, бет түрлері,дайындама алудың әдістері; дайындаманы таңдау шарты;
- сызу талаптарына байланысты беттерді өңдеу тәсілдері;
-құрал –саймандардың түрлері мен тағайындалуы.
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықты таңдау,
-жабдықтың орналасу схемасын талдау және таңдау;
- қазiргi қолданыстағы нормативтердi қолдана отырып кесу режимiн есептеп шығару;
- технологиялық құжаттаманы ресiмдеу;
- автоматтандырылған станокты жүйелердiң жұмысын басқарушы программа дайындау;
- өлшемдік тiзбек, есептiк схемаларды есептеу және құрастыру, типтік үлгiдегi инженерлiк графиканы қолдана отырып, берiктiк пен кермектiкке типтік есептер жүргізу.
- дайындама өлшемін және әдіп шамасын тексеру;
- материалды пайдалану коэффициентін есептеу;
- технолоялық жабдықтауды таңдау: кесу аспабы, құрал- саймандар, өлшеу құралдары;
- технологиялық құжаттаманы ресімдеу;
- станокты және өлшеу құрал –саймандарын жобалау әдістемесін пайдалану.
БҚ 1-7
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.5
АП 03
Дайындама өндірісі және жобалау.
Өндіріс типі. Өндірістік және технологиялық процестер. Дайындама өндірісінің мақсаты мен міндеті. Бұйым дайындау, негізгі түсініктер мен анықтамалар. Өлшемдер, конструкциялық материалдар. Дайындалатын бұйым сапасы. Бұйым дайындау технологиясы. Бұйым дайындаудың негізгі тәсілдерінің технологиялық мүмкіндіктері. Бұйым дайындау тәсілдерін таңдауды анықтайтын факторлар. Бұйым дайындау тәсілдерін таңдау әдістемесі. Бұйым дайындауға (кейін өңдеуге болатындай) қойылатын талаптар. Құйма әдісімен бұйым дайындау өндірісі және жобалау. Металдарды қысым арқылы өңдей отырып бұйым дайындау өндірісі. Пісіру арқылы және аралас бұйым дайындау өндірісі мен жобалау. Ұнтақ тектес металлургия әдісімен алынатын бұйым дайындау. Пластмасадан бұйым дайындау. Бұйым дайындау өндірісінің техникасы мен –экономикасына негізделген тәсілін таңдау.
Білімдер:
- машина жасау кәсіпорнының өндірістік және технологиялық процестері.
- өндiрiстi ұйымдастырудың әдiстерi, принциптері, формасы;
- өндiрiстi технологиялық дайындаудың бiртұтас жүйесiн;
- дайындаушы өндірістің мақсаттары және міндеттері;
дайындамаларды өндiру тәсiлдерiнiң бағасының техникалық-экономикалық әдiстерi; - дайындаушы өндiрiстiң өзiндiк құнын есептеу әдiстерi; - типтiк бөлшектердің дайындамаларын өндiру
Іскерліктер:
- дайындамалардың сапасын анықтайтын конструкциялық материалдарды таңдау;
- дайындаманың дәлдiгiн және оның беткі қабатының сапасын анықтау;
- дайындаманың технологиялығын анықтау және оны жобалау сатысына қамтамасыз ету;
- дайындамаларды алудың тәсiлiн таңдаудың факторларын анықтау;
-металдың жұмсалу нормасын және дайындаманың массасын анықтау;
- күрделiлiгі әр түрлi дайындамалар өндiрiсiн жобалау.
БҚ 1-7
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.4
АП 04
Гидравликалық және пневматикалық жүйелер.
Жүйелерді қалыптастырудың физикалық негіздері: гидростатика мен гидродинамика негіздері, идеал газдардың заңдары, термодинамика заңдары; гидравликалық және пневматикалық жетектер: құрылымы, құрама элементтері, жетек типтері, басқару түрлері және оларды машина жасау өндірісінде пайдалану. Майлау жүйесі. Аралас жетектер. гидро- және пневможетектер есебінің негізі.
Білімдер:
- гидравликалық және пневматикалықжүйе қалыптастырудың физикалық негіздері;
-әр түрлі типті жетектер құрылымы мен жұмыс істеу принциптері және оларды басқаруға арналған автоматка элементтері;
- әр түрлі типті жетектердің негізгі параметрлерін есептеу әдістемесін;
Іскерліктер:
- механикалық ауысулар сипаттамасын анықтау және әр түрлі типті жетекті тексеру мен жобалау кезінде есептер жүргізу;
- әр түрлі типті жетектердің негізгі параметрлерін есептеуді;
- жабдықты басқаруға арналған жетек элементтерін таңдау;
- жетек ақауларын анықтап, оларды жою.
БҚ 1-6
КҚ 3.7.5

ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.6
СД. 08
Основы управления качеством.
Качество как экономическая категория и объект управления. Основы управления качеством. Выборочный контроль при исследовании надежности. Сертификация продукции и систем качества. Управление затратами на обеспечение качества.
Знания:
- значения повышения качества как объекта управления;
- критерий контроля качества;
- стандартов статистического приемочного контроля;
- основных понятий в области технического обеспечения надежности;
- этапов проведения сертификации системы качества.
Умения:
- анализировать поступающую информацию о производстве и качестве продукции;
- производить приемочный контроль по альтернативному признаку;
- производить выборочный контроль продукции;
- проводить анализ брака и потери от брака.
БК 1,2,4,5
ПК 3.6.3
ПК 3.6.4
Квалификация: 101507 3 – Техник-механик
СД.01
Основы технологии машиностроения.
Технологический процесс в механической обработке деталей. Точность механической обработки. Качество поверхностей деталей машин. Выбор баз при обработке заготовок. Припуски на механическую обработку. Принципы проектирования, правила разработки технологических процессов; понятие о технологической дисциплине. Вспомогательные и контрольные операции в технологическом процессе; расчет по проектированию станочной операции. Схемы технологических наладок. Требования к разработке расчетно-технологических карт для станков ЧПУ. Норма времени и ее структура. Методы нормирования трудовых процессов, нормативы для технического нормирования. Технология сборки машин. Методы внедрения качественной отладки технологических процессов. Проектирование участка механических и сборочных цехов.
Знания:
- кинематических схем технологических машин;
- типовых методы расчета настройки технологических машин;
- способов обеспечения заданной точности изготовления изделий;
- технологических процессов производства типовых деталей и узлов машин;
- прикладных программ по моделированию и расчету технологических процессов и технических объектов машиностроительного производства.
Умения:
- использовать приемы наладки и особенности эксплуатации механообрабатывающего оборудования разных групп и типов;
- применять методику отработки изделий на технологичность;
- применять методику проектирования станочных и сборочных операций;
- проектировать участки механических и сборочных цехов.
БК 1-6
ПК 3.7.1
ПК 3.7.4
СД.02
Технологическое оборудование и оснастка.
Металлообрабатывающие станки. Типовые механизмы металлообрабатывающих станков. Назначение, устройство, кинематика, наладка металлообрабатывающих станков различных групп и типов. Многоцелевые станки; агрегатные станки, прецизионное оборудование; автоматические линии. Гибкий производственный модуль (ГПМ), гибкие производственные системы (ГПС). Роботезированные комплексы, гибкие автоматизированные участки (ГАУ). Станочные приспособления (базирование заготовок, установочные элементы, зажимные механизмы, направляющие и настроечные элементы). Установочно-зажимные устройства, механизированные приводы; делительные и поворотные устройства; универсальные и специализированные станочные приспособления, универсальные сборные и сборно-разборные приспособления. Техническое задание и методика проектирования станочных и измерительных приспособлений. Автоматизированное рабочее место конструктора.
Знания:
- устройства, конструкции и принципа работы механизмов, узлов, приспособлений, их взаимодействия;
- правил наладки и проверки на точность технологических параметров металлообрабатывающего оборудования;
- технологических процессов обработки изделий на используемом оборудовании;
- оптимальных допустимых режимов работы оборудования;
- назначений, классификаций, принципов работы автоматизированных станочных систем;
- требований единой системы конструкторской документации (ЕСКД);
- видов поверхностей, свойств материалов, способов получения заготовок, условий выбора заготовок;
- способов обработки поверхности в зависимости от требований чертежа;
- назначений и видов приспособлений.
Умения:
- выбирать технологическое оборудование;
- анализировать и выбирать схемы базирования оборудования;
- рассчитывать режим резания с использованием существующих нормативов;
- оформлять технологическую документацию;
- подготавливать управляющую программу работы автоматизированных станочных систем;
- составлять и рассчитывать размерные цепи, расчетные схемы, производить типовые расчеты на прочность с использованием инженерной графики;
- проверять величину припусков и размеров заготовки;
- рассчитывать коэффициент использования материала;
- определять, проверять величину припусков и размеров заготовки;
- выбирать технологическую оснастку: режущий инструмент, приспособления, средства измерения;
- оформлять технологическую документацию;
- использовать методику проектирования станочных и измерительных приспособлений.
БК 1-7
ПК 3.7.3
ПК 3.7.5
СД.03
Проектирование и производство заготовок.
Типы производства. Производственный и технологический процессы. Цели и задачи заготовительного производства. Заготовка, основные понятия и определения. Припуски, напуски и размеры, конструкционные материалы. Качество заготовок. Технологичность заготовок. Технологические возможности основных способов получения заготовок. Факторы, определяющие выбор способа получения заготовок. Методика выбора способа получения заготовок. Требования к заготовкам с точки зрения последующей обработки. Проектирование и производство литых заготовок. Производство заготовок обработкой металлов давлением. Проектирование и производство сварных и комбинированных заготовок. Заготовки, получаемые методами порошковой металлургии. Заготовки из пластмасс. Технико-экономическое обоснование выбора способа производства заготовок.
Знания:
- производственных и технологических процессов машиностроительного предприятия;
- принципов, форм и методов организации производства;
- единой системы технологической подготовки производства;
- целей и задач заготовительного производства;
- методов технико-экономической оценки способов производства заготовок;
- методов расчета себестоимости производства заготовок;
- производства заготовок типовых деталей.
Умения:
- подбирать конструкционные материалы, определяющие качество заготовок;
- определять точность заготовки, качество ее поверхностного слоя;
- определить технологичность заготовки и обеспечить ее на стадии проектирования;
- определить факторы выбора способа получения заготовок;
- определить нормы расхода металла и массы заготовки;
- проектировать производство заготовок различной сложности.
БК 1-7
ПК 3.7.1
ПК 3.7.3
ПК 3.7.4
СД.04
Гидравлические и пневматические системы.
Физические основы функционирования систем: основы гидростатики и гидродинамики, законы идеальных газов, законы термодинамики; гидравлические и пневматические приводы: структура, составные элементы, рабочие тела и масла, типы приводов, виды управления и их применение в машиностроительном производстве. Системы смазки. Комбинированные приводы. Основы расчета гидро- и пневмоприводов.
Знания:
- физических основ функционирования гидравлических и пневматических систем;
- устройства и принципов действия различных типов приводов и элементов автоматики для управления ими;
- методики расчета основных параметров разного типа приводов.
Умения:
- определять характер механических перемещений и проводить расчеты при проектировании и проверке различного типа приводов;
- рассчитывать и измерять основные параметры различного типа приводов;
- выбирать элементы приводов для управления оборудованием;
- определять неисправности приводов и устранять их.
БК 1-6
ПК 3.7.5

КҚ 3.7.6
АП 05
Технологиялық жабдықтың сапасына бақылау және жөндеу, техникалық қызмет көрсету.
Машина жасау өндірісінің ғимараты мен жабдықтарын пайдалану және техникалық қызмет көрсету. Машина жасау өндірісінің ғимараты мен жабдықтарын пайдалану және техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру. Пайдалану кезеңінде ғимараттар күйінің жақсы сақталуын бақылау. Жабдықтар мен ғимараттарға техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыс түрлерін жобалау және ұйымдастыру. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүйесінің құрылымы. Алып құрылыстар мен ғимараттардың техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарын жобалау, ұйымдастыру. Жабдықтарды жөндеуге тапсыру және жөнделген соң қабылдап алу тәртібі. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізген кездегі еңбек сыйымдылығы нормативі, алмастыру қорындағы қосалқы бөлшектердің резерві мен шығын нормалары. Жабдықтар мен алып құрылыстарға жөндеу және техникалық қызмет көрсетуге жіберілетін уақыт нормасын есептеу. Техникалық құжаттарды ресімдеу.
Білімдер:
-әр түрлі жабдықты монтаждау ережесі мен тәртібі;
-жабдыққа қызмет көрсету мен пайдалану ережесі;
- жабдық конструкциясы және оның жұмыс күйін реттеу тәсілдері;
- жоспарлы және алдын –алатын жөндеу жұмыстарын жүргізудің тәртібі мен кезеңдері;
- жабдықтың жұмыс істеу қабілетін қалпына келтіру және диагностикалау әдістер;
Іскерліктер:
- Техникалық құжаттарды талдау;
- материалдар мен жабдықтарды пайдалану тиімділігін бақылау;
- бұйым сапасының бекітілген норма талаптарына сәйкестігіне техникалық бақылау жүргізуді жүзеге асыру;
-білікті маманның басшылығымен техника нысандарына стандартты және сертификациялық сынау жүргізу;
- қазіргі заманғы техникалық жүйелерді басқару және оларды пайдалану;
- өндірістік телімде еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
БҚ 2,4,5
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.5
АП 06
Өндірісті ұйымдастыру және машина жасау саласындағы менеджмент.
Экономика шаруашылық жүйе ретінде. Нарық механизмі және оны қалыптастыру принципі. Кәсіпорын кәсіпкерлік қызметтің субъектісі және объектісі ретінде. Кәсіпорын қалыптастыратын орта. Кәсіпкерлік қызметтің формалары мен түрлері. Өндірістік процесс. Кәсіпорынның өндірістік және ұйымдастырушылық құрылымы. Өндірісті ұйымдастырудың қоғамдық формалары. Кәсіпорынның нарықтық моделі. Кәсіпорынды басқару механизмі, ұйымдастырушылық құрылымы. Басқару шешімдерін қабылдаудың экономикалық әдістемесі. Кәсіпорын қызметкерлерін басқару. Кәсіпорындағы жоспарлау. Кәсіпорындағы маркетингтік қызмет. Кәсіпорындағы қамсыздандыру қызметі және логистика. Кәсіпорынның инновациялық және инвестициялық қызметі, өнім саны және техникалық реттеу.
Білімдер:
- нарықтық қатынастар қалыптастырудағы экономикалық мәселелер;
- нарық принципі және түрлері;
- кәсіпорынды қалыптастыру механизмі;
- кәсіпкерлік процесінің негізгі элементтері, кәсіпкерліктің түрлері және олардың сипаттамалары;
- өндіріс формаларының негізгі экономикалық мәні;
- кәсіпорынның айналымдағы қорының анықтамасы;
- өндіріс учаскесінде жұмысшыларды бөлудің принципі;
- сауда ұйымы механизмінің элементтері,еңбекақы тағайындау принциптері;
- кәсіпорынның өндірістік және жалпы құрылымын, өндіріс типі және олардың сипаттамаларын;
- өндірісті басқарудың негізгі типтері, басқаруға қойылатын қазіргі талаптар;
- машина жасау саласындағы өндірісті ұйымдастырудың ерекшеліктері;
- қаржылық менеджмент принципі;
Іскерліктер:
- кәсіпорынның қор сыйымдылығы көрсеткіштерін есептеу;
-негізгі өндірістік қорларды толықтау қалпына келтіруге кеттетін соманы есептеу;
-айналым жылдамдығын көтеру нәтижесінде пайда болған айналыстағы қаражатты есептеу;
- негізгі өндірістік қорларды пайдалану көрсеткіштерін, олардың орташа жылдық құнын есептеу;
-айналымдағы айналыс қаражатының көрсеткіштерін есептеу;
- сұранысқа ие жұмысшы санын және өндірілетін өнімнің еңбек сыйымдылығын есепке ала отырып еңбек өнімділігінің өсуін есептеу;
- қаржы менеджментінің принциптерін пайдалану.

ПК 3.7.6
СД.05
Техническое обслуживание, ремонт и контроль качества технологического оборудования.
Эксплуатация и техническое обслуживание оборудования и сооружений машиностроительного производства. Организация эксплуатации оборудования и сооружения машиностроительного производства. Наблюдение за сохранностью зданий и сооружений в период эксплуатации. Организация и планирование работ по техническому обслуживанию и ремонту оборудования и сооружений. Структура системы технического обслуживания (ТО) и ремонта оборудования. Организация и планирование работ по техническому обслуживанию и ремонту оборудования и сооружений. Порядок передачи в ремонт и приемки из ремонта оборудования. Нормативы трудоемкости работ при проведении технического обслуживания и ремонта оборудования. Нормы расхода и резерв запасных частей в обменном фонде.
Определение норм времени на проведение ТО и ремонта оборудования и сооружений. Оформление технической документации.
Знания:
- правил и способов монтажа различного оборудования;
- правил эксплуатации и порядка обслуживания оборудования;
- конструкции, способов настройки и регулировки оборудования;
- порядка и периодичности проведения планово-предупредительного ремонта (ППР);
- методов диагностики и восстановления работоспособности оборудования;
Умения:
- анализировать техническую документацию;
- контролировать эффективность использования материалов и оборудования;
- осуществлять технический контроль соответствия качеству изделия установленным нормативам;
- проводить стандартные и сертификационные испытания объектов техники под руководством более квалифицированного специалиста;
- управлять современными техническими системами и их эксплуатацией;
- обеспечивать безопасность труда на производственном участке.
БК 2,4,5
ПК 3.7.2
ПК 3.7.5
СД.06
Организация производства и менеджмент в машиностроении.
Экономика как хозяйственная система. Рыночный механизм и принципы его функционирования. Предприятие как субъект и объект предпринимательской деятельности. Среда функционирования предприятия. Виды и формы предпринимательской деятельности. Производственный процесс. Производственная и организационная структура предприятия. Общественные формы организации производства. Рыночная модель предприятия. Механизм управления предприятием, организационная структура. Экономические методы принятия управленческих решений. Управление персоналом предприятия. Планирование на предприятии. Маркетинговая деятельность на предприятии. Снабжение и логистика на предприятии. Инновационная и инвестиционная деятельность предприятия, качество продукции и техническое регулирование.
Знания:
- проблем экономики в формировании рыночных отношений;
- видов и принципов рынка;
- механизма функционирования предприятия;
- основных элементов процесса предпринимательства, -видов предпринимательства и их характеристики;
- экономической сущности основных производственных форм;
- определения оборотных средств предприятия;
- принципов распределения работников на производственном участке;
- элементов механизма рыночной организации заработной платы, принципов организации заработной платы;
- производственной и общей структуры предприятия, типов производства и их характеристики;
- современных подходов к управлению и основных типов управления производством;
- особенностей организации производства в машиностроении;
- принципов финансового менеджмента.
Умения:
- рассчитать показатели фондоотдачи и фондоемкости предприятия;
- рассчитать сумму амортизации на полное восстановление основных производственных фондов;
- рассчитать освободившиеся оборотные средства в результате ускорения их оборачиваемости;
- рассчитать показатели использования основных производственных фондов, их среднегодовую стоимость, сумму амортизации;
- рассчитать показатели оборачиваемости оборотных средств;
- рассчитать потребное количество рабочий и рост производительности труда с учетом трудоемкости производимой продукции;
- использовать принципы финансового менеджмента.

БҚ 2,4-6
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.6
АП 07
Машина жасаудағы өндірістік процестерді автоматтандыру.
Технологиялық процестер – машина жасаудағы автоматтанырылған өндірістіктің негізі. Автоматтандырылған жүйелердің өнімділігі және оларды жабдықтау құралдарды. Автоматтандырылған өндірістегі диагностика, бақылау және сенімділік. Бөлшектерді станоктарда дайындау операцияларын автоматтандыру. Жинаудың технологиялық процестерін автоматтандыру. Автоматтандырылған жүйелер мен кешенді автоматтандыру жұмысын моделдеу. Технологиялық объектілер мен процестерді басқару. Өндірістік жүйелерде бөлінген процестерді математикалық моделдеу. Көпобъектілі технологиялық жобалау.
Білімдер:
- автоматтандырылған өндіріс жағдайында технологиялық процестерді жобалау ерекшеліктері;
- типтік және топтық технологиялық процестер;
- технологиялық жабдықтар және автоматтандырылған өндірістік жүйелерді құрудың принциптері;
- автоматтандырылған өндірістегі құрал- жабдықтардың конструкциясының ерекшеліктері;
- сенімділіктің экономикалық және әлеуметтік аспектілері;
Іскерліктер:
- автоматтандырылған өндірісте қолданылатын өнеркәсіптік робаттарды және технологиялық жабдықтарды таңдай білу;
- бұйымның тасымалдануын, қоймада сақталуын бақылау;
- жабдықтың беріктігін стендте көрсету арқылы сынау;
- станокта бөлшекті дайындау кезінде дәлдікті қамтамасыз ету;
- өндірістік процестің негізгі сипаттамалары мен құрылымын анықтау;
- технологиялық объектілер мен процестерді басқару жүйесін моделдеу.
БҚ 1,2,4,5
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.6
АП 08
Диагностикалау құралдары мен технологиясы.
Машина жасау цехтарындағы жабдықтардың техникалық жағдайына сараптамалық тексеріс жүргізетін ұйым. Эксплуатациялық –техникалық құжаттар талдауы. Сыртқы және ішкі тексерулер. Жөнделген жүйе мен жабдықтың техникалық сипаттамаларының техникалық құжаттама талаптарына сәйкестігін бақылау. Жабдық және жүйе жұмысының ақауларын анықтау және оларды жөндеу. Ақауы бар ведомостоларды ресімдеу. Машина жасау цехтарындағы өнеркәсіптік жүйелер мен жабдықтарды пайдалану кезіндегі экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
Білімдер:
- жабдықтардың техникалық жағдайына экспертизалық тексеріс жүргізудің мазмұны;
- Эксплуатациялық –техникалық құжаттарды қолдана отырып, жабдыққа сыртқы және ішкі тексерулер жүргізудің әдістемесі;
- жөнделген жүйе мен жабдықтың техникалық сипаттамаларының техникалық құжаттама талаптарына сәйкестігін бақылау әдістемесі;
-арнайы бақылау түрлері;
Іскерліктер:
- жабдықтар мен жүйелерге диагностика жүргізу;
- жабдықтар мен жүйелер жұмысының ақауларын анықтау;
- қызмет көрсетілетін жабдықтың тетік, блок, модуль, механизмдеріндегі ақауларды анықтап, жөндеп үнемі тексеру;
-істен шыққан бөлшектер мен тетіктерді ауыстыруды жүргізу;
- жабдықтың вакуумды, гидравликалық, механикалық, электронды, электрлі бөліктерінің жөндеумен байланысты жұмыстарын орындау және реттеу.

БК 2,4-6
ПК 3.7.1
ПК 3.7.2
ПК 3.7.3
ПК 3.7.6
СД.07
Автоматизация производственных процессов в машиностроении.
Технологические процессы – основа автоматизированного производства в машиностроении. Производительность автоматизированных систем и средства их оснащения. Надежность, контроль и диагностика в автоматизированном производстве. Автоматизация операций изготовления деталей на станках с ЧПУ. Автоматизация технологических процессов сборки. Моделирование работы автоматизированных систем и комплексная автоматизация. Управление технологическими объектами и процессами. Математическое моделирование процессов в распределенных производственных системах. Многообъектное технологическое проектирование.
Знания:
- особенностей проектирования технологических процессов в условиях автоматизированного производства;
- типовых и групповых технологических процессов;
- технологического оборудования и принципов построения автоматизированных производственных систем;
- особенностей конструкций инструмента и приспособлений в автоматизированном производстве;
- экономических и социальных аспектов надежности;
- автоматизации подготовки управляющих программ для станков с ЧПУ.
Умения:
- выбирать технологическое оборудование и промышленных роботов, применяемых в автоматизированном производстве;
- контролировать автоматизацию загрузки, транспортирования и складирования изделий;
- проводить стендовые испытания оборудования на надежность;
- обеспечить точность при изготовлении деталей на станках с ЧПУ;
- определять структуры и основные характеристики производственного процесса;
- моделировать системы управления технологическими объектами.
БК 1,2,4,5
ПК 3.7.1
ПК 3.7.6
СД.08
Средства и технологии диагностирования.
Организация проведения экспертного обследования технического состояния оборудования машиностроительных цехов. Анализ эксплуатационно-технической документации. Наружный и внутренний осмотры. Контроль соответствия технических характеристик смонтированного оборудования и систем к требованиям технической документации. Выявление дефектов работы оборудования и систем и их устранение. Оформление дефектных ведомостей. Обеспечение экологической безопасности при эксплуатации промышленного оборудования и систем машиностроительных цехов.
Знания:
- содержания экспертного обследования технического состояния оборудования;
- методики проведения наружного и внутреннего осмотра оборудования с использованием эксплуатационно-технической документации;
- методики контроля соответствия технических характеристик смонтированного оборудования и систем требованиям технической документации;
- специальных видов контроля.
Умения:
- проводить диагностику оборудования и систем;
- выявлять дефекты в работе оборудования и систем;
- периодически проверять обслуживаемое оборудование с определением и устранением неисправностей в узлах блоках, модулях и механизмах;
- производить замену вышедших из строя деталей и узлов;
- выполнять работы, связанные с ремонтом и последующей наладкой механической, электрической, электронной, гидравлической и вакуумной частей оборудования.

БҚ 1,4,5,6
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.4
КҚ 3.7.6
ӨО ж КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 01
Оқу – өндірістік шеберханасындағы практика
ӨО 01.1
Слесарлық практика.
Кіріспе сабақ; өлшеу аспабы; белгілеу; металл шабу; металл кесу; металлдарды аралау; тесу, зенкерлеу, жазу; бұранда ою; ысқылау; кешендік жұмыстар.
Іскерліктер:
-бөлшектерді дайындаудың операциялық картасын құрастыру;
- барлық слесарлық бөлімдер бойынша практикалық жұмыстарды орындау;
- металл маркаларын және қорытпаларын әртүрлі бөлшектерді дайындау үшін оларға қойылатын талаптарды сақтай отырып таңдау;
- әртүрлі операциялардың бөлшектерін өңдеуге қажетті аспапты таңдау.
Дағдылар:
- зертханалар,оқу кабинеттері, шеберханаларды жабдықтауға арналаған бұйымдарды;
- өлшеу аспаптарын пайдалану
- шабу, түзеу, майыстыру, кесу, аралау, тесу, ысқылау тәсілдерін;
- металдың маркасын сыртқы түріне және от ұшқынына қарай анықтау;
- слесарлық жұмыстардың барлық түрі бойынша жұмыс түрлерін орындау.
КҚ 3.6.1 -
КҚ 3.6.6
КҚ 3.7.1
- КҚ 3.7.6
ӨО 01.2
Станоктық практика.
Токарлық жұмыстар; фрезерлік жұмыстар; строгалды жұмыстар; өңдеу жұмыстары.
Іскерліктер:
- күрделілігі орташа бөлшектерді дайындау бойынша станоктық операцияларды орындау;
- орындалатын жұмыс үшін жауапкершілік танытуға дайын болу, мамандығының саласында кездескен мәселелерді өз бетінше және тиімді шешудің жолдарын білу;
- металл маркасын және кесу тәртібін таңдау;
- кесу және табыстау таңдау.
Дағдылар:
-станок жабдығындағы жұмыстарға;
- жаңа білімді игере отырып кәсіптік өсуге дайын болу;
-станокты жұмысқа бейімдеу;
- металл кесетін станокта жұмыс істеу кезінде.
КҚ 3.6.1 -
КҚ 3.6.6
КҚ 3.7.1 -
КҚ 3.7.6
ӨО 01.3
Демонтаж– монтажды практика.
Қозғалтқышты, салқындату және майлау жүйесінің, қоректендіру жүйесінің құралдарын шашып –жинау.
Іскерліктер:
- қозғалтқышты шашып, жинай алады,
- қозғалтқышты шашып –жинау бойынша практикалық жұмыстарды орындау;
- технологиялық реттілігіне сай практикалық жұмыстарды орындау
Дағдылар:
- қозғалтқышты шашып, жинауға;
- көтергіш – көлік жабдықтарын, гидравликалық және пневматикалық престерді пайдалануға;
- микрометрикалық аспапты пайдалануға.
КҚ 3.6.1 -
КҚ 3.6.6
КҚ 3.7.1 -
КҚ 3.7.6
КП 02
Кәсіптік дағды жинау және бекіту практикасы
Таныстыру практикасы.
Қауіпсіздік техникасы; шеберханалар мен өндіріс орындарына экскурсия жасау; слесарлық және станоктық практикасының тақырыптарымен танысу; жабдықтар және аспаптармен танысу; орындалатын жұмыстың қысқаша мазмұны;
Іскерліктер:
- өлшеу құралы (штангенциркуль, микрометр және т.б.).
Дағдылар:
-Өлшегіш құрал- саймандарды және технологиялық жабдықтарды пайдалану
КҚ 3.6.1 -
КҚ 3.6.6
КҚ 3.7.1 -
КҚ 3.7.6
КП 03
Мамандық бейіні бойынша практика.
Технологиялық параметрлерді өлшеу, өлшеудің типтік құралдарын функциялау және өндірістік жұмыстарды орындау. Жөндеу, бақылаушы- өлшеуіш құралдарын құрастыру және жөндеуді орындау;
Іскерліктер:
-жөндеуді, қысымды өлшеуге арналған құралдарды құрастыру және жөндеуді орындау;
-жөндеуді, температураны өлшеуге арналған құралдарды құрастыру және жөндеуді орындау;
-жөндеуді, деңгейді өлшеуге арналған құралдарды құрастыру және жөндеуді орындау;
-жөндеуді, шығынды өлшеуге арналған құралдарды құрастыру және жөндеуді жасау;
-жөндеуді, газ құрамын өлшеуге арналған құралдарды құрастыру және жөндеуді орындау;
Дағдылар:
-бақылаушы- өлшеуіш құралдарды құрастыру және жөндеу, орнату, күйге келтіру, тексеру.
КҚ 3.6.1 -
КҚ 3.6.6
КҚ 3.7.1 -
КҚ 3.7.6
КП 04
Біліктілік практикасы.
Машина жасайтын кәсіпорынмен танысу. Қауіпсіздік техника ережесімен нұсқау алу, машина жасайтын кәсіпорын бөлімдерінің жұмыстарымен танысу. Дипломдық жобаға жиналған материалдарды жүйелеу және есептемелерді дайындау.
Іскерліктер:
-барлық алынған білімдерді жүйелеу және мамандық бойынша дипломдық жүйені орындау кезінде қолдана білу.
Дағдылар:
-оқу кезінде алынған білімді тәжірибеде қолдану.
КҚ 3.6.1 -
КҚ 3.6.6
КҚ 3.7.1 -
КҚ 3.7.6
1кесте Базалық құзыреттер:
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
Жұмыс орнын ұйымдастыру
БҚ 2
Жұмыс орнында еңбек жағдайын қорғауды білу
БҚ 3
Санитарлық талаптарды орындау
БҚ 4
Өз білімі мен білігін үнемі жаңғыртып отыру
БҚ 5
Технологиялық үдерісте қарастырылған жұмыстарды орындау
БҚ 6
Берілген тапсырманы жүзеге асыру үшін тиімді тәсілдер мен құралдарды таңдау
БҚ 7
Жұмыс кезінде тезника қауіпсіздігі ережелерін сақтау
2- кесте Кәсіптік құзыреттер
Тж КБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Жоғары деңгей

БК 1,4,5,6
ПК 3.7.1
ПК 3.7.4
ПК 3.7.6
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 01
Практика в учебно – производственных мастерских.
ПО 01.1
Слесарная практика.
Вводное занятие; измерительный инструмент; разметка; рубка металлов; резка металлов; опиливание металлов; сверление, зенкерование, развертывание; нарезание резьбы; притирка; комплексные работы.
Умения:
- составлять операционные карты на изготовление деталей;
- выполнять практические работы по всем слесарным разделам;
- подбирать марку металлов и сплавов для изготовления различных деталей в зависимости от требований к ним;
- выбрать нужный инструмент для обработки деталей разных операций.
Навыки:
- по выполнению изделий, предназначенных для оснащения учебных, мастерских, кабинетов и лабораторий;
- использования измерительным инструментом
- приема рубки, правки, гибки, резке, опиливания, сверления, нарезания резьб, притирке, шабрению;
- определения по внешнему виду и по искре марку металла;
- владения всеми видами слесарных работ.
ПК 3.6.1 - 3.6.6
ПК 3.7.1 – 3.7.6
ПО 01.2
Станочная практика.
Токарные работы; фрезерные работы; строгальные работы; шлифовальные работы.
Умения:
- выполнять станочные операции по изготовлению деталей средней сложности;
- быть готовым к проявлению ответственности за выполненную работу, самостоятельно и эффективно решить проблемы в области профессиональной деятельности;
- выбрать марку металла и режимы резания;
- выбрать скорость резания и подачу.
Навыки:
- работы на станочном оборудовании;
- приобретения новых знаний для постоянного профессионального роста;
-в настройке станка;
- работы на металлорежущих станках.
ПК 3.6.1 - 3.6.6
ПК 3.7.1 – 3.7.6
ПО 01.3
Демонтажно – монтажная практика.
Разборка и сборка двигателя, приборов системы охлаждения и смазки;
разборка и сборка приборов системы питания.
Умения:
- разобрать и собрать двигатель,
- выполнять практические работы по разборке и сборка двигателя;
- выполнять практические работы согласно технологической последовательности.
Навыки:
- разборки и сборки двигателя;
- использования подъемно-транспортного оборудования, гидравлического и пневматического пресса;
- использования микрометрическими инструментами.
ПК 3.6.1 - 3.6.6
ПК 3.7.1 – 3.7.6
ПП.02
Практика по приобретению и закреплению профессиональных навыков
Техника безопасности; экскурсия по мастерским и на производстве; ознакомление с темами по слесарной и станочной практике; ознакомление с инструментом и оборудованием; краткое содержание выполняемых работ.
Умения:
- пользоваться измерительными инструментами (штангенциркуль, микрометр и т.д.).
Навыки:
- использования измерительных инструментов и технологических оборудований.
ПК 3.6.1 - 3.6.6
ПК 3.7.1 – 3.7.6
ПП. 03
Практика по профилю специальности.
Измерение технологических параметров, функционирования типовых средств измерения и выполнения производственных работ. Выполнение наладки, ремонта и монтажа контрольно-измерительных приборов.
Умения:
- выполнять наладку, ремонт и монтаж приборов для замера давления;
- выполнять наладку, ремонт и монтаж приборов для замера температуры;
- выполнять наладку, ремонт и монтаж приборов для замера уровня;
- выполнять наладку, ремонт и монтаж приборов для замера расхода;
- выполнять наладку, ремонт и монтаж приборов для замера состава газа.
Навыки:
- проверки, настройки, установки, ремонта и монтажа контрольно-измерительных приборов.
ПК 3.6.1 - 3.6.6
ПК 3.7.1 – 3.7.6
ПП. 04
Квалификационная практика.
Ознакомление с машиностроительным предприятием.
Инструктаж по правилам ТБ;
изучение работы отделов машиностроительного предприятия;
систематизация материалов, собранных для дипломных проектов и оформления отчета.
Умения:
- систематизировать и использовать все полученные знания при выполнении дипломного проекта по специальности.
Навыки:
- использования в практической деятельности знания, полученные при обучении.
ПК 3.6.1 - 3.6.6
ПК 3.7.1 – 3.7.6
Примечание:
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Организовать рабочее место.
БК 2
Знать охрану труда на рабочем месте.
БК 3
Выполнять санитарные требования.
БК 4
Постоянно обновлять свои знания и навыки.
БК 5
Выполнять действия, предусмотренные технологическим процессом.
БК 6
Выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления деятельности.
БК 7
Соблюдать правила техники безопасности при выполнении работ.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень

2.1 - 101501 2 – Жүргізуші-сынаушы*
КБ 2.1.1. Автокөліктерді басқару негіздерін, жол қозғалысы мен қауіпсіздігі ережелерін және адам өміріне қауіпті жағдайда дәрігерге дейінгі көмек көрсете білу.
КБ 2.1.2. Автокөліктерді техникалық пайдалану ережелерін білу.
КБ 2.1.3. Автокөліктерге техникалық қызмет көрсету, қызмет көрсетуден өтетін агрегаттар мен құрылғылардың және тетіктердің құрылысын білу.
КБ 2.1.4. Автокөліктерді пайдалану кезінде пайда болған ақауларды анықтау және олардың қауіпті салдарын білу.
КБ 2.1.5. Стендтер мен сынақтан өткізуші құралдардың және бақылап – өлшейтін құрылғылардың жұмыс приципін білу.
КБ 2.1.6. Автокөліктерді жүріс қалпына келтіру, аккумулятор батериялары және автомобиль доңғалақтарын күтіп пайдалана білу.
2.2 - 101502 2- Тіс кесуші және бұранда жасау станоктарын реттеуші*
КБ 2.2.1. Қызмет көрсетілетін тісті кескішті және бұрандафрезерлі станоктардың құрылымын және оларды дәлдік қасиетіне тексеру ережесін білу.
КБ 2.2.2. Жасалатын жұмыс шегіне қарай металдар технологиясынның негізін білу.
КБ 2.2.3. Нұсқау картасы бойынша кескіш және өлшейтін саймандарын таңдауды іске асыру.
КБ 2.2.4. Өңдеу мен кесу режимдерін ретке келтіру.
КБ 2.2.5. Кескіш саймандар мен өңделетін бөлшектерді индикатор бойынша тексеру және құралдарды орнату.
КБ 2.2.6. Жабдықтарды, бөлшектерді өңдеу және жұмыс режимінің технологиялық ретін анықтау.
2.3 -101503 2 – Металл қаптау және бояу жабдықтарын реттеуші*
КБ 2.3.1. Қызмет көрсетілетін агрегаттардың құрлымы мен өңдеу әдістерін білу.
КБ 2.3.2. Автоматты және жартылай автоматты желілердің механизмдері менен құрылғыларының ара байланыстарын және принципті нобайларын білу.
КБ 2.3.3. Жекелеген төмендегідей агрегаттарды өңдей білу: майсыздандыру, кептіру, полимерлеу, фосфаттау, хромдау, никельдеу, мыстау, бояу, лактау; металдау аппараттарын реттеу, бөлшектерді бояу.
КБ 2.3.4. Автоматты және жартылай автоматты желілер мен құрылғыларды түзеуді іске асыру: гальваникалық, фосфаттау, лактау, бояу – кептіру, бөлшектерді металдау.
КБ 2.3.5. Автоматты және жартылай автоматты желілердің тоқтаусыз жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
КБ 2.3.6. Экологиялық қауіпсіздік пен еңбекті қорғауға байланысты іс шаралырды өткізу.
-101504 2 – Электр монтаждаушы– слесарь*
КБ 2.4.1. Жасалынатын жұмыс көлеміне қарай электротехника негіздерін білу.
КБ2.4.2. Қрапайым электрлік машиналардың, жабдықтардың қосқыш құрылғылардың құрылымы мен жұмыс істеу принципін, қайта құрастыру үшін техникалық жағдайын білу.

2.1 101501 2 – Водитель-испытатель*
ПК 2.1.1 Знать правила дорожного движения, основы управления автомобилем, безопасность движения, приемы оказания первой доврачебной помощи при несчастных случаях.
ПК 2.1.2 Знать правила технической эксплуатации автомобилем.
ПК 2.1.3 Знать устройство обслуживаемых узлов, агрегатов и приборов, проводить техническое обслуживание автомобилей.
ПК 2.1.4 Определять неисправности, возникшие в процессе эксплуатации автомобилей и их опасные последствия.
ПК 2.1.5 Знать принцип работы контрольно-измерительной аппаратуры испытательных приборов и стендов
ПК 2.1.6 Осуществление обкатки автомобилей, эксплуатацию аккумуляторных батарей и автомобильных шин.
2.2 101502 2- Наладчик зуборезных и резьбофрезерных станков*
ПК 2.2.1 Знать устройство обслуживаемых зуборезных и резьбофрезерных станков и правила их проверки на точность.
ПК 2.2.2 Знать основы технологии металлов в пределах выполняемой работы.
ПК 2.2.3 Осуществлять подбор режущего и измерительного инструмента по инструкционной карте.
ПК 2.2.4 Осуществлять последовательность обработки и режиморезания.
ПК 2.2.5 Проводить установку приспособлений, режущего инструмента и обрабатываемых деталей с выверкой по индикатору.
ПК 2.2.6 Определять технологическую последовательность обработки деталей и режимов работы оборудования.
2.3 101503 2 – Наладчик оборудования металлопокрытия и окраски*
ПК 2.3.1 Знать устройство и способы наладки обслуживаемых агрегатов.
ПК 2.3.2 Знать принципиальные схемы оборудования и взаимодействие механизмов обслуживаемых автоматических и полуавтоматических линий.
ПК 2.3.3 Осуществлять наладку отдельных агрегатов обезжиривания, промывки, пассирования, полимеризации, травления, фосфатирования, алюминирования, анодирования, химобработки, хромирования, никелирования, меднения, оцинкования, освинцевания, лужения, окраски, сушки, лакирования, отжига; наладка аппаратов металлизации, освинцевания, краскопультов для подготовки к покрытию и окраске, а также для покрытия и окраски деталей и изделий.
ПК 2.3.4 Осуществлять подналадку автоматических и полуавтоматических линий и установок: гальванических, травления и фосфатирования, лакирования, окрасочно-сушильных и металлизации для покрытия и окраски деталей и изделий.
ПК 2.3.5 Обеспечение бесперебойной работы автоматических и полуавтоматических линий.
ПК 2.3.6 Выполнять мероприятия по охране труда и экологической безопасности.
2.4 101504 2 – Слесарь-электромонтажник*
ПК 2.4.1 Знать основы электротехники в объеме выполняемой работы.
ПК 2.4.2 Знать устройство и принцип действия несложных электрических машин, приборов, пусковой аппаратуры и технические условия на их монтаж.

КБ 2.4. 3. Синхронды және асинхронды машиналардың жұмыс принципін; күштік трансформаторлар мен жоғары вольтті құрылғылардың, түрлендіргіштердің, жоғары жиілікті құрылғылардың, жиналатын және орнатылатын күрделі машиналардың қызметі мен құрылымын білу.
КБ 2.4.4. Электр құрылғылары мен жабдықтардың, агрегаттардың, электр құрылғылардың технологиялық құрастыру ретін анықтау және машиналарды жинау мен орнату.
КБ 2.4.5. Машиналардың электр жабдықтарын жинауда техникалық жағдай сақтау
КБ 2.4.6. Машиналарды жинау мен монтаждау кезінде пайда болған ақауларды анықтау және жою.
2.5 -101505 2- Кузовтарды құрастырушы*
КБ 2.5.1. Құрылғылар мен жүйелердің орнатылған элементтері және желілері, кинематикалық нобайлардың ерекшеліктері, негізгі техникалық мінездемелерін анықтау.
КБ 2.5.2. Құрылғылар мен жүйелер, құралдардың параметрлерінің өзгеретін түрлерін білу.
КБ 2.5.3. Автокөліктердің есіктерінің саңлауларын жеткізіп және орнына айқастыру, тетіктерін орнықтырып өңдеу.
КБ 2.5.4. Орнатылған бөлшектердің ақауларын анықтап және оларды жөндеудің тәсілдерін білу.
КБ 2.5.5. Автокөлік шанағына бекітілген бөлшектердің ақауын анықтауға арналған тасымалданатын құрылғыларды қолдана білу.
КБ 2.5.6. Иіп-түзету саймандарының жұмыс принціпін, пісірілген бөлшектердің ішкі кернеулерінің пайда болуын оларды жою жолдарын металдардың қасиеттерін анықтай білу.
Орта буындағы маман
3.6 101506 3– Реттеу және сынақтар жөніндегі техник
КҚ 3.6.1. Өңдірістік қызметтің экономикалық тиімділігін бағалау.
КҚ3.6. 2. Көлік құрастыру кәсіпорынның құрылғыларына техникалық қызмет көрсету және жөндеу, қабылдау.
КҚ 3.6.3. Техника обьектісіне стандартты және сертификациялық сынақтан өткізу.
КҚ 3.6.4. Техникалық құжаттар талабына сәйкес құрастырылған жабдықтар мен жүйелерді техникалық мінездемесіне сәйкес бақылау жүргізу.
КҚ 3.6.5. Жабдықтар мен жүйелердің жұмысының ақауларын анықтау және оларды жөндеу.
КҚ 6.3.6. Көлік құрастыру кәсіпорынының жүйесін және өндірістік жабдықтарды пайдалануда экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
3.7 101507 3 - Техник-механик
КҚ 3.7.1. Көлік құрастыру бұйымын жинау және бөлшектерді жасаудың технологиялық процесін іске асыру.
КҚ 3.7.2. Өндірісте технологиялық тәртіптің сақталуын қадағалау.
КҚ 3.7.3. Жабдықтар мен материалдарды тиімді қолдануды қадағалау.
КҚ 3.7.4. Бұйымның сапасына сәйкес бекітілген нормативтер мен техникалық қадағалауды жүзеге асыру.
КҚ 3.7. 5. Техника обьектісін стандартты және сертификациялық сынақтан өткізу.
КҚ 3.7.6. Қазіргі техникалық жүйелерді басқару және оларды пайдалану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің

ПК 2.4.3 Знать устройство и назначение собираемых и устанавливаемых сложных машин, высокочастотных установок, преобразователей, силовых трансформаторов и высоковольтной аппаратуры к ним; принцип работы синхронных и асинхронных машин.
ПК 2.4.4 Определять технологическую последовательность монтажа электрооборудования, сборки и установки машин, агрегатов, аппаратов и электроприборов.
ПК 2.4.5 Соблюдать технические условия на монтаж электрооборудования машин.
ПК 2.4.6 Выявлять и устранять дефекты, возникающие при сборке и монтаже машин
2.5 101505 2 Рихтовщик кузовов*
ПК 2.5.1 Определять основные технические характеристики, особенности кинематических схем, узлов и элементов устанавливаемых систем и устройств.
ПК 2.5.2 Знать способы изменения параметров устанавливаемых деталей, систем и устройств.
ПК 2.5.3 Производить подгонку узлов, дверей автомобилей с доводкой зазоров и мест сопряжений.
ПК 2.5.4 Определять дефекты устанавливаемых деталей и знать способы их устранения.
ПК 2.5.5 Применять переносное оборудование для устранения дефектов устанавливаемой детали, которая крепится непосредственно на кузове автомобиля.
ПК 2.5.6 Знать принцип работы инструмента для правки, причины возникновения внутренних напряжений и деформаций в сварных деталях, меры по их предупреждению и способы их устранения; свойства металлов, проявляющиеся при правке.
Специалист среднего звена
3.6 101506 3 - Техник по наладке и испытаниям
ПК 3.6.1 Оценивать экономическую эффективность производственной деятельности.
ПК 3.6.2 Осуществлять приемку, техническое обслуживание и ремонт оборудования машиностроительных предприятий.
ПК 3.6.3 Проводить стандартные и сертификационные испытания объектов техники.
ПК 3.6.4 Осуществлять контроль соответствия технических характеристик смонтированного оборудования и систем к требованиям технической документации.
ПК 3.6.5 Выявлять дефекты работы оборудования и систем и устранять их.
ПК 3.6.6 Обеспечивать экологическую безопасность при эксплуатации промышленного оборудования и систем машиностроительных предприятий.
3.7 101507 3 - Техник-механик
ПК 3.7.1 Осуществлять технологический процесс изготовления деталей и сборки изделий машиностроения.
ПК 3.7.2 Контролировать соблюдение технологической дисциплины на производстве.
ПК 3.7.3 Контролировать эффективное использование материалов и оборудования.
ПК 3.7.4 Осуществлять технический контроль соответствия качества изделия установленным нормативам.
ПК 3.7.5 Проводить стандартные и сертификационные испытания объектов техники.
ПК 3.7.6 Управлять современными техническими системами и их эксплуатацией.
Приложение 225
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан

504
КП 02
Диплом алды
252
АА 00
Аралық аттестаттау
108
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау:
36
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
24
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік дайындық деңгейлерін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
2880
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
3312
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндерінен кешенді емтихан (АП 01, АП 02) немесе арнайы пәндердің біреуінен (АП 02) емтихан және дипломдық жұмыс
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына
229-қосымша
1104000 – Теңіз техникасының электр радиолық монтаждау мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасының іс-қағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаптармен жұмыс жүргізу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілін үйреніп, кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеуге және оларды талдауға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеруін.
Іскерліктер:
- әр саладағы терминологияны қолданып құжаттар оқуды, диалог жүргізуді;
- өзінің ауызша және жазбаша сөйлесу кемшілігі мен қателіктерін жоюды;
- мамандық бойынша анықтамалық қолдана алуды.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 9
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық орамдар мен терминдер. Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіптік сөйлесу, сөйлесу, тыңдап түсінуді, оқу мен жазу, ауызша және жазбаша аудару, тыңдап ауызекі тілді түсіну міндетті деңгейлерін білу.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды.
Іскерліктер:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
- шет тілінде қатынас жасаудың қарапайым іскерлігін игеруді.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы; дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеу жүйесінің негіздері; салауатты өмір сүруді анықтайтын себептер; жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер; жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері; өздігінен жетілудің физикалық негіздері; кәсіби-қолданбалы іс-жүзінде қолданылатын дене дайындығы - дене тәрбиесінің бағыты мен қажеттілігі.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамдарын;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін.
Іскерліктер:
- спортпен айналысу, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдана алуды;
- денсаулығын нығайту және өздігінен жетілу үшін дене шынықтыру жөнінде алған білімін қолдануды.
БҚ 9
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
Сызуды кестелік безендіру. Геометриялық сызу және жобамен сызудың негіздері. Техникалық сурет салудың элементтері. Машина жасауды сызу. Сызуды орындаудың жалпы ережесі. Оймалардың кескіні және белгiленуі. Бөлшектер және нобайлар сызбасы. Бөлшектердi жалғау. Берiлістер. Ажырамайтын қосқыштар. Тұтас көрiнiстiң сызбалары. Құрастырушы сызба. Құрастыру сызбаларын сызу. Мамандық бойынша сызбалар және схемалар.
Білімдер:
- сызу геометриясы мен проекциялық сызудың негіздерін;
- конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесін;
- схема мен сызбалар құрылымының негізгі ережелерін;
Іскерліктер:
- сызба мен техникалық суреттің көмегімен ойды дұрыс жеткізе білуін;
- эскиздерді және орта деңгейдегі қиын бөлімдерді орындай алуын.

504
ПП 02
Преддипломная
252
ПА 00
Промежуточная аттестация
108
ИА 00
Итоговая аттестация
36
ИА 01
Итоговая аттестация***
24
ИА 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
2880
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
3312
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.02) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД.02).
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 229
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г.
№ 312
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности:
1104000 – Электрорадиомонтаж морской техники
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- русский (казахский) язык и владеть необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной направленности;
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологией в отрасли;
- устранять ошибки и недочеты в своей устной и письменной речи;
- использовать словарь по специальности.
БК 1
БК 3
БК 6
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух.
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
- владеть элементарными умениями общения на иностранном языке;
БК 1
БК 3
БК 5
ОГД 04
Физическая культура.
Представление о роли физической культуры в общекультурном, профессиональном и социальном развитии человека. Основы физической культуры и здорового образа жизни. Правила использования спортивного инвентаря и спортивного оборудования, правила личной гигиены. История Олимпийских игр и спортивные достижения Казахстанских спортсменов.
Знания:
- роль физической культуры в подготовке к здоровому образу жизни
- социально-биологические и психофизические основы физической культуры;
- Законодательство РК о физической культуре и спорте.
Умения:
- использовать средства физической культуры для оптимизации работоспособности
- самостоятельно заниматься физподготовкой и вести самоконтроль за состоянием своего здоровья
БК 9
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение.
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- основы начертательной геометрии и проекционного черчения;
- единую систему конструкторской документации;
- основные правила построения чертежей и схем.
Умения:
- правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка;
- выполнять эскизы, детали средней сложности.

КҚ 2.2.7
ЖКП 02
Электротехника.
Электрлі және магниттi тізбектерді анықтау. Электр энергиясының қабылдағыштары және көздері (тұтынушылар). Негiзгi электрлік және магниттiк шамалар. Тұрақты тоқтың көпiрi.
Тұрақты токтың сызықсыз тiзбектерi туралы ұғым.
Магниттi тізбек классификациясы. Магниттi тізбектің элементтерi. Магниттi тізбек элементтінің сиптатамасы. Айнымалы тоқтың электр тiзбегiнiң классификациясы.
Электрлік машинаның құрылғысы және әрекет ету принциптері.
Білімдер:
- электротехника негіздерін;
- электрлі тізбектің жұмыс тәртібін;
- электр тоғының сипаттамаларын өлшеуге арналған аспаптарды;
- ауыспалы процестердің туындау себептерін.
Іскерліктер:
- электр тiзбегiнiң есебін орындау;
- электрлік желілермен жарықтандырылған құрылғыларды пайдалану және өшіре алу, қоса білуді;
- электр қауіпсіздігін сақтауды.
КҚ 2.1.2
ЖКП 03
Нарықтық экономика негіздері.
Нарықтық экономикаға кіріспе; нарықтық экономиканың негізгі ұстанымдары, маниторингі,сұранысы және ұсынысы; нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік; кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынастың субъектісі; кәсіпорын қызметінің нәтижелері және экономикалық шығындар; маркетинг және жарнама, құны және өзіндік құны; шаруашылық қызметінің өндірістік тиімділігі; салықтар және салық салу.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- макро және микроэкономиканың, салық, ақшалай-несие, әлеуметтiк және инвестициялық саясат негiздерiн;
- нарықтың әсер етуі, шығындар бойынша негізгі түсінігі;
- маркетингті анықтау және маңызын, қызметін;
- жарнамалар, жарнама түрлерін;
- салық түрлерін.
Іскерліктер:
- тауардың өзіндік құнының бағасын, өндіріс бағасын, көтерме бағасын, бөлшекті бағасын анықтау (мысал әдісімен);
- бизнес-жоспар құруды.
БҚ 4
БҚ 7
ЖКП 04
Информатика негiздерi және өндiрiстi автомат-тандыру.
Техника қауiпсiздiгi. Ақпараттар. Ақпараттарды кодтау. Санау жүйесi. Бiр жүйеден екiншiсiне ауысу. Екiлiктi арифметика логика – пән ретiнде. Үлгiлiк; математикалық логика. Моделдеу. Модель туралы түсiнiк. Модель түрлерi. OC WINDOWS түрлерi. WOR мәтiндiк процессоры. EXCEL электронды кестелерi. CORL DRAW векторлық редакторы. Вирустардан қорғану. WinZip архивтары. Norton Commander бұлт – бағдарламасы. Ойындар. Алгоритм түсiнiгi. Көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерi. Алгоритм түрлерi. Есеп шығару кезеңдерi. Бағдарлама тiлi. Бағдарлама және оның құрылымы. Командалар мен операторлар. Шартты операторлар. Цикл операторлары. Берiлген шарт түрлерi. Сызықты бағдарламаны жобалау. Тармақты бағдарламаны жобалау. Циклдiк бағдарламаны жобалау. Массивтер. Графиктiк бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды жобалау. Автоматтық реттеу туралы түсiнiк, анықтама, реттемелi параметр, нысаны /объектiсi/, олардың қасиеттерi мен схемалары. Автоматты ретеуiштердiң атқаратын қызметi, тiктелуi, құрылысы, жұмыс iстеу приципi, функциональдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелерi. Автоматтық басқару жүйесiнiң қосалқы құралдары; панельдер, станциялар, басқару блоктары, жағдайларды көрсеткiштер мен сезгiштер, бағдарламалық құрылғылар. Процестердi автоматтық басқару жүйесiнен қолмен басқаруға ауыстыру және керiсiнше.
Білімдер:
- ақпаратты кодпен хабарлау ережелерiн;
- есептеу жүйелерiн;
- екiлiк арифметиканы;
- логиканы пән ретінде қарастыруын;
- формалды, математикалық логикаларды;
- WINDOWS ОЖ, WinZip архиваторын, DOS ОЖ-нің түрлерін;
- программалар - қабығын;
- алгоритмдер түсiнiгiн;
- көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерiн;
- алгоритм түрлерiн;
- бағдарлама тiлiн;
- сызықты бағдарламаны жобалаудың тәсілдерін;
- тармақты бағдарламаны жобалауды;
- графиктiк бағдарламаларды;
- автоматтық басқару жүйесiнен процестердi қолмен және керiсiнше ауыстыру ретін.
Іскерліктер:
- бiр жүйеден басқасына ауыстыруды;
- WORD-тың мәтiндiк процессорымен, EXCEL-дің электронды кестесiмен, Corel DRAW-тың векторлық редакторымен жұмыс iстеуді;
- вирустардан қорғауды құруын;
- творчестволық жобаларды әзірлеуін;
- автоматты реттеуді қолдануын;
- автоматты жүйемен басқарудың қосалқы құралдарын пайдалануды;
- техника қауiпсiздiгiн сақтауды.
БҚ 5
БҚ 7
БҚ 8
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Радиотехника және кабель трассалары аппараттарының кеме Электржабдықтарының диагностикасы және жөндеу.
Қалқан және аппараттар мен кабель бекіту қонструкциясын, өткелді қондыру және дайындау. Кабельдің өтуі үшін панельде ойықтар шабу және кесу, металдан және пластмассадан жасалған төлкелерді көмкеру,кемені жинау кезінде кабельдің өтуі үшін ойықтарды айналдыру. Аммортизаторлы апараттарды жинау, цехта және кемеде бөлшектер мен олардың конструкциясында бұрандалар ою және ойықты бұрғылау, кабель бекіту үшін стандартты және стандартты емес қапсырмалар дайындау, кабель мен жетекті даярлай;
болат және резеңке жолақты, резеңке және басқа да металлемес материалдан төсем даярлау;
-панель, өткел, қаптама, көпір-қапсырма және жарық түсіру аппратурасын демонтаждауды орындау;
Қарапайым электрмонтажды және радиомонтажды сызбаларды оқу, тарту бойынша электрмонтажды жұмыстарды орындау, кабельді бекіту және қалау, кабельдің дайындамасы, кабель трассасын және элетржабдықтарын бөлшектеу, кеме электрмотаждаушысының жетекшілігімен қарапайым электрмонтаждау сызбасын және коммутациялық аппараттары мен металл панельдерді жинау және қондыру
Білімдер:
-қарапайым электрлі және радиосхемаларды оқу ережелері, электрорадиоаппаратурадағы бөлшектердің және схемадағы негізгі түйіндеулердің шартты белгіленуі;
- негізгі электроөлшеуіш және радиоөлшеуіш аспаптар туралы мәліметтер, қарапайым басқару схемалы электр машиналарын, арналуын, қарапайым кеме электрорадиожабдықтарының құрылғысы мен әсерлесу принципін,
Іскерліктер:
-панельдегі кабельді жинақтау жұмыстарын орындау,құбырлар мен кабель ұштарын;
- сымдарды маркалау,металл тыстарды қорғаныстық жерлендіру;
-каюталық және судан қорғау айырғыштарды қондыру,
кабельдің және ондағы сымдардың заводкасы;
-іске қосу реттеу аппараттарын жинақтау,аппараттарда табличка қондыру және кабельді маркалау;
- қорғаныстық реленің және автоматты ажыратқыштың қондырғысының режимін өндіру;
- кабельдік трассаның және аппаратураның қондырғысының жерін өлшеу, электромонтаж дайындаманың жинақтаулығын тексеру, орналасқан трассаның дұрыстығын тексеру, жарықтандырғыш арматураны және ажыратқышты монтаждау, кабельді қалқанға қосу және маркалау;
- кабельдік экранды жерлендіру;
- техникалық құжаттамаға сәйкес қондырғының және кабель құралымының дұрыстығын тексеру;
-электржабдықтарын іске қосу;
- қабылдап-таратушы сынақты және электр машинаның және іске қосу реттегіш аппаратын тексеру.
КҚ 2.2.1

ПК 2.2.7
ОПД 02
Электротехника.
Определение электрической и магнитной цепей. Источники и приемники (потребители) электрической энергии. Основные электрические и магнитные величины. Мост постоянного тока.
Понятие о нелинейных цепях постоянного тока. Классификация магнитных цепей. Элементы магнитной цепи. Характеристики элементов магнитной цепи. Классификация электрических цепей переменного тока. Принцип действия и устройство электрических машин.
Знания:
- основы электротехники;
- режим работы электрической цепи;
- приборы для измерения характеристик электрического тока;
- причины возникновения переходных процессов.
Умения:
- выполнять расчеты электрических цепей;
- включать, выключать и эксплуатировать оборудование оснащенное электрическими приводами;
- соблюдать электробезопасность.
ПК 2.1.2
ОПД 03
Основы рыночной экономики.
Введение в рыночную экономику; основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение; рыночная система, монополия и конкуренция; развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений; экономические затраты и результаты деятельности предприятий; маркетинг и реклама; цена и ценообразование; эффективность производства - хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
- основные понятия по затратам, субъекта рынка;
- сущность, принципы и определение маркетинга;
- рекламы, виды рекламы;
- виды налогов.
Умения:
- определить себестоимость продукции, цену производства, оптовую цену, розничную цену;
- составить бизнес-план.
БК 4
БК 7
ОПД 04
Основы информатики и автоматизации производства.
техника безопасности; информация; кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; двоичная арифметика; логика - как предмет; формальная, математическая логика; моделирование; понятие модели; типы моделей; виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы EXCEL; векторный редактор Corel DRAW; защита от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS; программа-оболочка Norton Commander; игры; понятие алгоритма; свойства, способы представления; типы алгоритмов; язык программирования; программа, ее структуризация; команды и операторы; условные операторы; операторы цикла; типы данных; программирование линейных программ; программирование разветвляющихся программ; программирование цикличных программ; графические программы; разработка творческих проектов; автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы; автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки; вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики указатели положения, программные устройства; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
- правила кодирования информации;
- системы счисления;
- двоичную арифметику;
- логику - как предмет;
- формальную, математическую логику;
- виды ОС WINDOWS. архиватор WinZip, ОС DOS;
- программы-оболочки;
- понятие алгоритма;
- свойства, способы представления;
- типы алгоритмов;
- языки программирования;
- способы программирования линейных программ;
- программирование разветвляющихся программ;
- графические программы;
- порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Умения:
- переводить из одной системы в другую;
- работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей EXCEL, с векторным редактором Corel DRAW;
- ставить защиту от вирусов;
- разрабатывать творческие проекты;
- применять автоматическое регулирование;
- использовать вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, датчики указателя положения, программные устройства;
- соблюдать технику безопасности.
БК 5
БК 7
БК 8
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Диагностика и ремонт судового электрооборудования аппаратуры радиотехники и кабельных трасс.
Изготовление и установка переходов, конструкций для крепления кабелей, аппаратуры и щитов; вырубка и вырезка отверстий в панелях для прохода кабелей, обрамление их металлическими и пластмассовыми втулками, развальцовка кромок отверстий для прохода кабелей в переборках, наборе судна. Сборка аппаратуры с амортизаторами; сверление отверстий и нарезание резьбы в деталях и конструкциях в цехе и на судах; изготовление стандартных и нестандартных скоб для крепления кабеля, пресс-шпановых бирок, заготовка стальных и резиновых полос, прокладок из резины и других неметаллических материалов; лужение кабельных наконечников всех сечений; пайка несложных деталей; демонтаж панелей, переходов, кожухов, скоб-трапов и аппаратуры освещения; чистка и промывка электрорадио технических изделий после разборки; разделка и оконцевание жил кабелей при монтаже несложной силовой и слаботочной аппаратуры и приборов. Заделка кабелей в низкочастотные соединители до 3-х штырьков; чтение простых электромонтажных и радиомонтажных схем; выполнение электромонтажных работ по затяжке, укладке и креплению кабелей, заготовка кабелей, демонтаж электрооборудования и кабельных трасс, сборка и установка на гетинаксовых и металлических панелях мелкой коммутационной аппаратуры и простых электромонтажных схем под руководством электрорадиомонтажника судового более высокой квалификации.
Знания:
- правила чтения простых электрических и радиосхем, условные обозначения основных узлов схем и деталей в электрорадио аппаратуре;
- элементарные сведения об основных радиоизмерительных и электроизмерительных приборах, электрических машинах с простыми схемами управления, назначение их; устройство и принцип действия несложного судового электрорадио оборудования;
- марки и составы припоев и флюсов, способы их приготовления и применения; способы и правила выполнения работ по очистке поверхности, пайке и лужению;
- номенклатуру основных изоляционных материалов, применяемых при монтаже и ремонте судового электрорадио оборудования, технологию их обработки;
- правила демонтажа аппаратуры, устанавливаемой на судах;
- способы заготовки кабелей и проводов; назначение и типы основных марок судовых и радиочастотных кабелей и проводов, применяемых при монтаже установочных изделий, простых электрораспределительных устройств, аппаратов, электродвигателей и радиоаппаратуры;
- правила и приемы выполнения работ по прокладке и креплению кабелей, проводов внутреннего монтажа; методы измерения электрических величин; - типы и назначение радиоламп, полупроводников, применяемых в аппаратуре, их основные параметры, цоколевку;
- источники питания аппаратуры и основные правила их эксплуатации;
- выполнение простых слесарных работ при ремонте силовых и осветительных установок;
- последовательность выполнения электрорадио монтажных работ и работ при демонтаже кабеля и электрооборудования, правила эксплуатации технологической оснастки;
- наименование, назначение и способ применения простого слесарного и электромонтажного инструмента и приспособлений.
Умения:
- выполнять монтаж кабеля на панелях, подвесках, желобах и трубах, маркировка концов кабелей и проводов, защитное заземление металлических оболочек;
- установить водозащитные и каютные выключателей, заводка кабелей и проводов в них;
- монтаж пускорегулирующей аппаратуры, маркировка кабеля и установка табличек на аппаратуре;
- установка защитных реле и автоматических выключателей на режим срабатывания.
- разметка кабельных трасс и мест установки аппаратуры, приемка и проверка комплектности электромонтажных заготовок, проверка правильности размеченных трасс;
- монтаж осветительной арматуры, выключателей, подключение кабеля к клеммам щита, маркировка;
- заземление кабельных экранов;
- проверка правильности установки и соединения кабелей в соответствии с технической документацией;
- пуск электрооборудования;
- приемо-сдаточные испытания электрических машин и пускорегулирующей аппаратуры.
ПК 2.2.1

КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.6
110401 2-Кеме радиомонтаждаушысы *
АП 02
Кеме радиожабдығы.
Кемелік радиобайланыс аппаратурасы. Радиобайланыс аппратурасын кемеде орналастыру және қоректенуді қосу. Антенна-фидерлік қондырғы: жұмсалуы, құрылымы мен негізгі көрстеткіштері. Кеме антеннасының негізгі типтері, олардың құрылымдық ерекшеліктері мен кемеде орналастырылуы. Кемелік радионавигациялық қондырғылар. Кеме радионавигаторлары, олардың жұмыс жасау принципі, кемеде аппратураны орналастыру құрамы мен орналасуы. Кемелік радиолокациялық станцасы (РЛС): оның антенна қондырғысы мен басқа жүйе аппаратурасы, кемеде орналастыру. Радионавигациялық жүйелер.
Гирокомпас: жұмсалуы, топтамасы, құрылысы мен әрекет ету принципі, құрылымдық сызбасы, басқа жүйенің аппаратурасымен қосылу, қоректенуді қосу. Репитерлер: жұмсалуы, құрылымы. Гирокомпас пен репитерді кемеге орналастыру.
Эхолоттар: жұмсалуы, топтамасы, құрылысы мен әрекет ету принципі, құрылымдық сызбасы, басқа жүйенің аппаратурасымен қосылу, қоректенуді қосу. Төсем: жұмсалуы мен топтастырылуы. Гидравликалық, индукциялық және гидроакустикалық төсем әрекетінің құрылысы мен әрекет ету принциптері. Басқа жүйенің аппратурасымен төсемді қосу, кемеде орналастыру, қоректенуді қосу сызбасы. Судовые системы автоматики. Авторолдіктер: жұмсалуы, топтамасы, құрылысы мен әрекет ету принципі, құрылымдық сызбасы, басқа жүйенің аппаратурасымен қосылу, қоректенуді қосу. Автоматтық өрт сигналберу жүйесі. Бас қозғалтқышпен қашықтықтан басқару аппаратурасы (турбиндік, дизель және басқа): жұмсалуы, топтамасы, құрылысы мен әрекет ету принципі, құрылымдық сызбасы, басқа жүйенің аппаратурасымен қосылу, қоректенуді қосу. Электрондық сигнал беру аппаратурасы. Қауірт, тұрмыстық, ескерту сигнал беру: жұмсалуы, әрекет ету принципі, қоректенуді қосудың құрылымдық сызбасы. Кеме байланысының аппаратурасы. Телефон байланысы, қатты сөйлеу байланысы мен тарату, машиндік телеграф, жұмсалуы мен әрекет ету принциптері.
Білімдер:
радиотаратқыш пен радиоқабылдағыш, құрылымы мен негізгі буындарының құрылымы мен жұмсалуын;
- радионавигациялық қондырғы жұмсалуы мен типтерін;
- радионавигациялық жүйе типтері, секторлық радио-маяк және қабылдау индикаторын;
- автоматика кеме жүйесінің топтамасы, жұмсалуы, негізгі элементтері (бергіш, таратқыш, қабылдағыш, орындаушы қондырғы);
- кемедегі жұмсалу, әрекет ету принципі, топтамасы, құрылымдық сызба, кемеде орналастыруды және автоматтық өрт сигналберу қоректену жүйесін қосу сызбасын;
- электр сигналдың түрлері мен саймандарын, электрон сигнал беру аппратурасы құрылымын;
- кеме байланысының түрлері мен саймандарын, кеме байланысы аппратурасы құрылымын
Іскерліктер:
- жұмысқа қуаты аз радиостанцияны тарата, радиостанция аппратурасынан табылған ақауды жоя;
-кемеде қабылдау антеннасын даярлай және құрастыра және жұмыстың бар түрінен аппратура байланысын тексере;
-біліктілігі жоғарырақ радиомонтаждаушы басшылығымен радиотехникалық құралды жөндеуді жүргізе;
-навигациялық сайманды жөндеуді жүргізе;
-біліктілігі жоғарырақ радиомонтаждаушы басшылығымен байланыс аппратурасы мен электрнавигациялық аппратураны даяр іргетаста кемеде құра;
- аспап қоректену негізгі тізбегінде ақауларды анықтай және жоя;
-аккумуляторды монтаждауды, баптауды және зарядтауды өндіру

ПК 2.2.2
ПК 2.2.4
ПК 2.2.6
110401 2-Радиомонтажник судовой*
СД 02
Судовое радиооборудование.
Аппаратура судовой радиосвязи. Размещение аппаратуры радиосвязи на судне и схема подключения питания. Антенно-фидерные устройства: назначение, устройство и основные параметры. Основные типы судовых антенн, их конструктивные особенности и размещение на судне. Судовые радионавигационные устройства. Судовые радионавигаторы, принцип их действия, состав и размещение аппаратуры на судне. Судовая радиолокационная станция (РЛС): ее соединение с антенным устройством и аппаратурой других систем и размещение на судне. Радионавигационные системы.
Гирокомпасы: назначение, классификация, устройство и принцип действия, структурная схема, соединение с аппаратурой других систем, включение питания. Репитеры: назначение, устройство. Размещение гирокомпаса и репитеров на судне.
Эхолоты: назначение, устройство и принцип действия, размещение на судне, соединение с аппаратурой других систем, схема подключения питания. Лаги: назначение и классификация. Устройство и принцип действия гидравлического, индукционного и гидроакустического лагов. Соединение лагов с аппаратурой других систем, размещение на судне, схема подключения питания. Судовые системы автоматики. Авторулевые: назначение, структурная схема, принцип действия, размещение на судне, связь с другими системами, схема подключения питания. Системы автоматической пожарной сигнализации. Аппаратура дистанционного управления главным двигателем (турбиной, дизелем и др.): назначение, структурная схема, принцип действия, размещение на судне, связь с другими системами, схема подключения питания. Аппаратура электронной сигнализации. Авральная, бытовая, предупредительная сигнализация: назначение, принцип действия, структурная схема подключение питания. Аппаратура судовой связи. Структурная схема систем телефонной связи, громкоговорящей связи и трансляции, машинного телеграфа, их назначение и принцип действия, размещение на судне, схема подключения питания.
Знания:
- радиопередатчики и радиоприемники, их устройство и назначение основных узлов;
- назначение и типы радионавигационных устройств;
- типы, секторные радио-маяки и приемоиндикаторы радионавигационных систем;
- классификация, назначение, основные элементы (датчики, передатчики, приемщики, исполнительные устройства) судовых систем автоматики;
- назначение, принцип действия, классификация, структурная схема, размещение на судне и схема подключения питания системы автоматической пожарной сигнализации;
- виды и приборы электрической сигнализации, устройство аппаратуры электронной сигнализации;
- виды и приборы судовой связи, их устройство аппаратуры судовой связи;
Умения:
- развертывать маломощные радиостанции для работы, устранять выявленные неисправности в аппаратуре радиостанции;
- изготовлять и устанавливать приемные антенны на судах и проверять аппаратуру на связь по всем видам работы;
- производить ремонт радиотехнических средств под руководством радиомонтажника более высокой квалификации;
- производить ремонт навигационных приборов;
- устанавливать на судах на готовых фундаментах аппаратуру связи и электронавигационную аппаратуру под руководством радиомонтажника судового более высокой квалификации;
- выявлять и устранять повреждения в основных цепях питания приборов;
- производить монтаж, наладку и зарядку аккумуляторов.

КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
110402 2- Кеме электрмонтаждаушы *
АП 02
Электрмонтаждау жұмысының технологиясы.
Электрмонтаждау жұмысының технологиясы: типтік технологиялық үрдіс туралы түсінік. Электрмонтаждау жұмыстары: біліктілік, жұмсаулы. Электрмонтаждау жұмысы құжаттамасы: түрі, жұмсалуы.
Электрмонтаждау жұмысын орындауға арналған жабдық пен саймандар. Сайманды қолдану ережелері. Электрмонтаждай жұмысын орындаудың технологиялық реті: жетекті ширақжіп үшін даярлау, ширақжіпті ажырату және тұтқырлау; ширақжіп пен кабельдің ажыратқышқа дәнекер ыдырауы; электр саймандарының радиокмомпонентті электрмонтаждауға даярлау; ілінбелі ішкі электрмонтаждауды орындау; баспа платын монтаждау; электр сайманды монтаждау. Орындалған жұмыс сапасын қадағалау. Электрмонтаждау жұмысын орындау кезіндегі еңбек қауіпсізідгі мен ұйымдастырылуы талаптарын.
Білімдер:
-электрмонтаждау жұмысының технологиялық үрдісін;
- электрмонтаждау жұмысының топтамасы, жұмсалуын;
- электрмонтаждау жұмысының жабдығы мен сайманының түрлері, жұмсалуын
Іскерліктер:
- электржабдық пен кабель трассасын, магистральдық және жергілікті кабелді бекіту орнын белгілеуді жүргізу;
-қиын емес кеме электржабдықтарын құрау;
- кабель мен жетекті даярлай;
-болат және резеңке жолақты, резеңке және басқа да металл емес материалдан төсем даярлау;
-панель, өткел, қаптама, көпір-қапсырма және жарық түсіру аппратурасын демонтаждауды орындау;
-бұзудан соң электржабдық тетіктерін тазарту, жуу және сырлауды орындау.
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
ӨО. 01
Оқу практикасы
Оқу электротехникалық.
Электротехника және радиотехника негіздері. Электротехникалық және машинақұрылысы сызуларының негіздері. Электроөлшеуіш, радиоөлшеуіш аспаптары және өлшеу техникасы.
Кернеуді түрлендіргіштер және тұрақтандырғыштар. Түзеулейтін қондырғылар. Аппаратураны қоректендіру көздері, бірфазалы трансформаторлар. Кабельдер. Қарапайым слесарлық жұмыстар. Электрлі сызбаларды жинау. Электрлі аспаптарды және жабдықтарды қосу. Біріктіру пайкасы. Бұранданы бұрғылау, кесу. Жапсыру және полимеризациялау. Біріктіру пайкасы. Электротехника және электрлі машиналар теориясы.
Іскерліктер:
- электротехниканың, радиотехниканың негізгі заңдарын қолдану;
- машинақұрылысы және электротехникалық сызуларды, қарапайым радиосызбаларды оқу және сызу.
- өлшеудің негізгі құралдары және іс-әрекет принциптері туралы қарапайым білімдер;
Дағдылар:
- электр схемаларының барлық түрін оқу;
-радиоаппараттағы сызулардың негізгі және - электрлік өлшеулерді жүргізу;
- электрлік машиналары мен аппараттарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету;

ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
110402 2-Электромонтажник судовой*
СД 02
Технология электромонтажных работ.
Технология электромонтажных работ: понятие о типовом технологическом процессе. Электромонтажные работы: классификация, назначение. Документация на электромонтажные работы: виды, назначение.
Оснастка и инструмент для выполнения электромонтажных работ. Правила пользования инструментами. Технологическая последовательность выполнения электромонтажных работ: заготовка проводов для жгута, разводка и вязка жгутов; распайка жгутов и кабелей в разъемы; подготовка радиокомпонентов электрических приборов к электромонтажу; выполнение навесного внутреннего электромонтажа; монтаж печатных плат; монтаж электрических приборов. Контроль качества выполненных работ. Требование безопасности труда и организация рабочего места при выполнении электромонтажных работ.
Знания:
- технологические процессы электромонтажных работ;
- классификацию, назначение электромонтажных работ;
- виды, назначение, классификация оснастки и инструментов электромонтажных работ;
Умения:
- производит разметку мест крепления электрооборудования и кабельных трасс, затяжку и крепление магистрального и местного кабеля;
- устанавливать несложные судовые электрооборудования;
- заготавливать кабеля и провода;
- заготавливать стальные и резиновые полосы, прокладки из резины и других неметаллических материалов;
- производить демонтаж панелей, переходов, кожухов, схоб-мостов и аппаратуры освещения;
- выполнять очистку, промывку и окраску деталей электрооборудования после разборки.
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 01
Учебная практика
Учебная электротехническая.
Основы электротехники и радиотехники. Основы электротехнического и машиностроительного черчения. Электроизмерительные, радиоизмерительные приборы и техника измерения. Преобразователи и стабилизаторы напряжения. Выпрямительные устройства. Источники питания аппаратуры, однофазные трансформаторы. Кабели. Элементарные слесарные работы. Сборка электрических схем. Подключение электрических приборов и оборудования. Пайка соединений. Сверление, нарезание резьбы. Склеивание и полимеризация.
Пайка соединений. Электротехника и теория электрических машин.
Умения:
- использовать основные законы электротехники, радиотехники;
- читать и чертить машиностроительные и электротехнические чертежи, простые радиосхемы;
- элементарные знания об основных средствах измерения и принципов действия;
Навыки:
- читать все виды электрических схем;
- знания условных обозначений основных узлов схем и деталей в радиоаппаратуре;
- производить электрические измерения;
- техническое обслуживание и ремонт электрических машин и аппаратов;

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.8
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Біліктілігі: 110403 3 - Электр қондырғыларын сынау және жөндеу электр механигі, 110404 3 – Электр механик (кемедегі)
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасының іс-қағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаптармен жұмыс жүргізу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілін үйреніп, кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеуге және оларды талдауға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеруін.
Іскерліктер:
- әр саладағы терминологияны қолданып құжаттар оқуды, диалог жүргізуді;
- өзінің ауызша және жазбаша сөйлесу кемшілігі мен қателіктерін жоюды;
- мамандық бойынша анықтамалық қолдана алуды.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық орамдар мен терминдер. Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіптік сөйлесу, сөйлесу, тыңдап түсінуді, оқу мен жазу, ауызша және жазбаша аудару, тыңдап ауызекі тілді түсіну міндетті деңгейлерін білу.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды.
Іскерліктер:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
- шет тілінде қатынас жасаудың қарапайым іскерлігін игеруді.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы; дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеу жүйесінің негіздері; салауатты өмір сүруді анықтайтын себептер; жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер; жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері; өздігінен жетілудің физикалық негіздері; кәсіби-қолданбалы іс-жүзінде қолданылатын дене дайындығы – дене тәрбиесінің бағыты мен қажеттілігі.
Білімдер:
- салауатты өмір салтына дайындалудағы дене тәрбиесінің ролі;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін.
Іскерліктер:
- спортпен айналысу, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдана алуды;
- денсаулығын нығайту және өздігінен жетілу үшін дене шынықтыру жөнінде алған білімін қолдануды.
БҚ 9
ӘЭП. 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП. 01
Мәдениеттану.
Дүниежүзілік және отандық мәдениет. Қазақстан мәдениетінің тарихы. Дінтану негіздері. Мәдениет түсінігі; мәдениет пен өркениет;
қазіргі кездегі мәдениет. Қазақстан территориясын мекендейтін халықтар мәдениеті. Қазақстан территориясындағы ежелгі өркениеттер мәдениеті. Тайпалық одақтар мен ІХ-ХІІІ ғасырлардағы қазақ хандығының ортағасырлық мәдениеті. ХІҮ-ХҮ ғасырлардағы Қазақстан тұрғындарының мәдениеті. ХҮІ-ХҮІІ ғасырлардағы Қазақстан мәдениеті. ХҮІІІ ғасырдағы Қазақстан мәдениетінің дамуы. ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан мәдениеті. Ресей империясының құрамындағы отарлық жағдайдағы (ХІХ ғасырдың 2-жартысындағы және ХХ ғасырдың басындағы) Қазақстан мәдениетінің дамуы. Қазақстан революция мен Кеңес өкіметінің орнау жылдарында. 20-30 жылдардағы мәдени құрылыс. Ұлы Отан соғысы жылдарында ғылым, халыққа білім беру, әдебиет пен өнер. 40-жылдардың ортасы мен 80 жылдардың басына дейінгі Қазақстан мәдениетінің дамуы. Қазақстан Республикасының қазіргі кездегі мәдениеті мен ғылымы. Дін-қоғамдық құбылыс ретінде. Діннің мәні мен рөлі. Діннің пайда болуы мен оның тарихи түрлері. Христиандықтың негізгі тарихи жағдайлары. Қазақстан территориясындағы христиандық қоғамдар. Ислам.
Білімдер:
- негізгі түсініктерді,
- түсініктер: конфуцианство, даосизм, Қытай өнерін;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктерін және оның негізгі жетістіктерін;
- түсініктер: Ислам, курайш, Мұхаммед, Құран, Аллах, Мекке;
- христиан дінінің негізгі принциптерін және оның құндылықты бағытын;
- Франция мәдениетін: Ашель мәдениетін, проманьондықтарды, галдарды, франктарды, әдебиетті, философияны;
- көшпенділердің өмір сүру дағдысын және құндылықтар жүйесін;
- орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени негізі туралы білімді қалыптастыруды;
- түрік-араб мәдениетінің орта ғасыр Қазақстан мәдениетіне тиген әсерін білу.
Іскерліктер:
- дүниежүзілік мәдениет тарихының негізгі кезеңдерін және олардың өркениет мәдениетін аша білу;
- мәдени мұраны пайдалану;
- мәдениеттану түсініктерін еркін қолдана алу;
- көшпенділер мәдениетінің материалды және рухани өзгешелігін көрсете алу;
- діннің пайда болуы мен оның тарихи түрлерін талдай алу.
БҚ 4
ӘЭП.02
Философия негіздері.
Философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі елеулі кезеңі. Адам табиғаты және оның қалыптасу мәні.
Адам және Құдай. Адам және Ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Тұлғаның еркіндігі және жауапкершілігі. Адамзаттық ұғым және әрекет. Ғылым және оның ролі. Адамзат жаһандық проблемалар алдында
Білімдер:
- Философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі елеулі кезеңі. Адам табиғаты және оның қалыптасу мәні.
Адам және Құдай. Адам және Ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Тұлғаның еркіндігі және жауапкершілігі. Адамзаттық ұғым және әрекет. Ғылым және оның ролі. Адамзат жаһандық проблемалар алдында.
Іскерліктер:
- биологиялық және әлеуметтік, дене және рухани бастамаларындағы адам іс-әрекетін, оның сана мәнін, саналы және санасыз әрекеттерін анықтай алу;
- қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік қарым-қатынастар нормаларын реттей алу.
БҚ 6
ӘЭП.03
Саясаттану мен әлеуметтану негіздері.
Пәні, негізгі түсініктері мен категориялары. Саяси ойдың тарихы мен қазіргі кездегі саяси мектептер. Саясат. Саяси билік. Демократия билікті жүзеге асыру түрі ретінде. Саяси жүйе. Мемлекет оның негізгі құрамдас бөлігі ретінде. Саяси партия мен партия жүйесі. Қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар. Саясат жүйесіндегі адам. Саяси қызмет: мәні мен мақсаты; саяси қызметтің құралдары мен әдістері; тоталитарлықтан демократиялық қоғамға өтудің өзекті мәселелері. Сыртқы саяси қызмет пен әлемдік саяси үрдіс.
Білімдер:
- заңдылықтарды әлеуметті тұрғыда түсіну туралы түсінікті;
- әлеуметтік құрылымдар туралы түсінікті, әлеуметтік жіктелуді, әлеуметтік әрекеттестікті;
- тұлғаның әлеуметтену үрдісінің ерекшеліктерін, реттеу формаларын білу
Іскерліктер:
- әлеуметтік өзгешеліктер мен дамудың әлеуметтік қозғалыстарын және басқа факторларын дамыту;
- билік мәнің, саясат субъетілерін, саяси қарым-қатынастар мен үрдістерді (Қазақстанда және әлемде) ашып білу;
- саяси жүйелер мен саяси тәртіптер туралы түсінікті қалыптастыру.
БҚ 5
ӘЭП.04
Экономика негіздері.
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, мәні, қағидалары. Меншік нысаналары мен түрлері. Жоспарлар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлауы. Жоспарлардың экономикалық негіздеулерінің және болжауларының әдісі. Бизнес-жоспарлау. Экономикалық талдау. Халық тұтынатын тауарлар нарығының және қызметінің жағдайын талдау.
Білімдер:
- экономикалық теорияның негізгі ережелерін;
- елде және шетелдегі экономикалық жағдайларды;
- макро- және микроэкономиканың, салықтық, ақшалай-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздерін.
Іскерліктер:
- нарықтық бағаның қалыптасу механизмдерін сипаттауды;
- өзінің кәсіптік қызметін бағдарлау үшін қажетті, экономикалық ақпараттарды табу және пайдалануын.
БҚ 7
ӘЭП.05
Құқық негіздері.
Құқық, ұғым, жүйе, дерек-көздер. Қазақстан Республикасы Конституциясы - құқықтық жүйесінің өзегі. Адам құқығының жалпылай декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңды жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам және азаматтың құқығы мен еркіндігі, оларды жүзеге асыру механизмі;
- кәсіптік қызмет саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды білу.
Іскерліктер:
- жеке бас бостандығы мен қадір-қасиетін қорғай алу;
- маманның кәсіптік қызметті реттеуші, нормативтік-құқықтық құжаттарды қолдана білу.
БҚ 7
БҚ 4
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Инженерлік графика.
Геометриялық сызу; сызбалардың орындалу ережесі; геометриялық құрылым және деталдардың техникалық контурларын сызу ережелері; проекциялық сызу; техникалық сурет салу; конструкциялық құжатнамаларды рәсімдеу және әзірлеудің ережелері; машина жасаудағы сызу; сызбалардағы кескіндер катергориясы; инженерлік графиканың құралдары; мамандық бойынша бұйымдардың сұлбалар мен сызбаларын орындалу тәсілдері және әдістері; көркемдік конструкциялаудың элементтері; графикалық ақпаратта бейнеленген техникалық құралдар туралы негізгі ұғымдар; компьютерлік графикалы жүйелер туралы ұғымдар;
Білімдер:
- сызбаларды рәсімдеу ережелерін;
- техникалық бөлшектер пішінін сызудың ережелері мен геометриялық құрылуын;
- техникалық сурет салуды;
- машина жасау сызуын;
сызбадағы бейнелеу категорияларын: түрлерін, тіліктерді, қималарды;
- инженерлік графика құралдарын;
- графикалық ақпараттарды бейнелеудің техникалық құралдары жөніндегі негізгі ұғымдарды;
- компьютерлік графикалық жүйе туралы ұғымды;
Іскерліктер:
- проекциялық сызуды;
- графикалық есептерді шешудің әдістерін қолдану;
- бұйымдардың сызбасы мен схемаларын орындаудың әдістері мен тәсілдерін мамандық бойынша пайдалану.
БҚ 8
ЖКП 02
Техникалық механика.
Теориялық механика
Теориялық механиканың негіздері; статика; күштердің жазықтық және кеңістік жүйелері; кинематика; нүкте және қатты дененің кинематикасы; күштер инерциясы; үйкеліс; қуат және жұмыс;
Материалдар кедергілері.
Ішкі және сыртқы күштер; қиманың әдістері; созылу және қысылуы; жаншылу мен кесіктер есебі; бұралуы; иілуі; беріктік пен қатаңдығын есептеу; нүкте күйіндегі кернеулігі; эквивалентті кернеулік күйі; беріктілік гипотезасы және оларды қолдану; кедергінің қажуы; қысылған сырықтың беріктігі; машиналар мен механизмдер бөлшектері: фрикционды, тісті, винтті-гайкалы, червякті, белдікті, шынжырлы берілістері; жазықтық механизмдері; біліктер мен осьтер; осьтер мен біліктер тірегі; муфталар; машиналар бөлшектерінің қосылысы; конструкция элементтері; машиналар мен механизмдер сипаттамасы;
Білімдер:
- статиканың негізгі ұғымын;
- кинематика мен динамиканың элементтерін;
- динамиканың негізгі заңдарын;
- қозғалыстың теңдеуін;
- материалдар кедергісінің негізгі жағдайын;
- машиналардың негізгі бөлшектерін;
Іскерліктер:
- механикалық жүйелердің беріктігін тексеріп есептей алуды;
- құрылмалы элементтердегі кернеулерді анықтауды;
- қозғалыс нүктесінің параметрін және оның жылдамдығы мен үдеуін есептеп шығаруды;
- тәжірибелік жұмыстарда бөлшектердің өзгеру мүмкіндігін анықтауды;

ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.8
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Квалификации: 110403 3 - Электромеханик по испытанию и
ремонту электрооборудования, 110404 3 - Электромеханик
(судовой)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
Знания:
- русский (казахский) язык и владеть необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной направленности.
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологией в отрасли;
- устранять ошибки и недочеты в своей устной и письменной речи;
- использовать словарь по специальности.
БК 1
БК 3
БК 6
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух.
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
- владеть элементарными умениями общения на иностранном языке.
БК 1
БК 3
БК 5
ОГД 03
Физическая культура.
Представление о роли физической культуры в общекультурном, профессиональном и социальном развитии человека. Основы физической культуры и здорового образа жизни. Правила использования спортивного инвентаря и спортивного оборудования, правила личной гигиены. История Олимпийских игр и спортивные достижения Казахстанских спортсменов.
Знания:
- роль физической культуры в подготовке к здоровому образу жизни
- социально-биологические основы
- Законодательство РК о физической культуре и спорте
Умения:
- использовать средства физической культуры для оптимизации работоспособности
- самостоятельно заниматься физподготовкой и вести самоконтроль за состоянием своего здоровья.
БК 9
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология.
Мировая и отечественная культура. История культуры Казахстана; основы религиоведения: понятие культуры; культура и цивилизация; культура в современном мире; культура народов, населявших территорию Казахстана; культура древних цивилизаций на территории Казахстана; средневековая культура племенных союзов и казахских ханств 9-13 веков; культура населения Казахстана в 14-15 веках; культура Казахстана в 16-17 веках; развитие культуры Казахстана в 18 веке; культура Казахстана в первой половине 19 века; развитие культуры Казахстана в условиях колониального положения в составе Российской империи (2-ая половина 19 века – начало 20 века); Казахстан в годы революции и становления Советской власти; культурное строительство в 20-30 годы; наука, народное образование, литература и искусство в годы Великой Отечественной войны; развитие культуры Казахстана с середины 40-х годов до начала 80-х годов; наука и культура Республики Казахстан на современном этапе; религия, как общественное явление: сущность религии и ее роль; основные исторические положения христианства, христианские общины на территории Казахстана; ислам.
Знания:
- основные понятия;
- понятия конфуцианство, даосизм, искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия ислам, курайш, Мухаммед, Коран, Аллах, Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культура Франции: Ашельская культура, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- образ жизни и система ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- влияние тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Умения:
- раскрыть основные этапы истории мировой культуры и их цивилизации;
- использовать культурное наследие;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников;
- анализировать происхождение религии и ее исторические типы;
БК 4
СЭД 02
Основы философии.
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли; природа человека и смысл его существования: человек и Бог; человек и космос; человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности; человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 6
СЭД 03
Основы политологии и социологии.
Предмет, основные понятия и категории; история политической мысли и современные политические школы; политика; политическая власть; демократия как форма осуществления власти; политическая система; государство как ее основное звено; политические партии и партийные системы; общественные организации и движения; человек в системе политики; политическая деятельность: сущность и цели; средства и методы политической деятельности; актуальные проблемы перехода от тоталитаризма к демократическому обществу; внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс.
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 5
СЭД 04
Основы экономики.
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование; экономический анализ;
анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- характеризовать механизмы рыночного ценообразования;
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 7
СЭД 05
Основы права.
Право, понятие, система, источники; Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы;
всеобщая декларация прав человека; личность, право, правовое государство; юридическая ответственность и ее виды; основные отрасли права; судебная система Республика Казахстан; правоохранительные органы.
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- защищать личную свободу и достоинства;
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 7
БК 4
ОПД 00
Общепрофессионональные дисциплины
ОПД 01
Инженерная графика.
Геометрическое черчение; правила оформления чертежей; геометрические построения и правила вычерчивания контуров технических деталей; проекционное черчение; техническое рисование; правила разработки и оформления конструкторской документации; машиностроительное черчение; категории изображений на чертеже; средства инженерной графики; методы и приемы выполнения чертежей и схем изделий по специальности; элементы художественного конструирования; основные понятия о технических средствах отображения графической информации; понятие о компьютерной графической системе.
Знания:
- правила оформления чертежей;
- геометрические построения и правила вычерчивания контуров технических деталей;
- техническое рисование;
- машиностроительное черчение;
- категории изображений на чертеже: виды, разрезы, сечения;
- средства инженерной графики;
- основные понятия о технических средствах отображения графической информации;
- понятие о компьютерной графической системе;
Умения:
- проекционное черчение;
- применять методы решения графических задач;
- использовать методы и приемы выполнения чертежей и схем изделий по специальности;
- выполнять элементы художественного конструирования.
БК 8
ОПД 02
Техническая механика.
Теоретическая механика.
Основы теоретической механики; статика; плоская и пространственная система сил; кинематика; кинематика точки и твердого тела; динамика; силы инерции; трение; работа и мощность.
Сопротивление материалов. Силы внешние и внутренние; метод сечения; растяжение и сжатие; расчеты на срез и смятие; кручение; изгиб; расчеты на прочность и жесткость; напряженное состояние в токе, эквивалентное напряженное состояние; гипотезы прочности и их применение; сопротивление усталости; устойчивость сжатых стержней.
Детали машин.
плоские механизмы; валы и оси; опоры валов и осей; муфты; соединения деталей машин; элементы конструкций; характеристики механизмов и машин.
Знания:
- основных понятий и аксиом теоретической механики;
- законы равновесия и перемещения тел;
- виды машин и механизмов, принцип действия, кинематические и динамические характеристики;
- плоской и пространственной систем сил;
- плоских механизмов;
- устойчивости равновесия.
- принципа взаимозаменяемости;
- видов движения и преобразующих движение механизмы;
- видов передач; их устройство, назначение, преимущества и недостатки, условные обозначения на схемах;
- передаточного отношения и числа.
Умения:
- находить моменты сил относительно центра;
- определять условия равновесия произвольной системы сил;
- реакции законов трения скольжения, трения качения.
- находить центр тяжести.
- определять скорости и ускорения точек плоской фигуры, твердого тела.
- определять абсолютные скорости и ускорения точки.
- выполнять растяжение и сжатие;
- производить расчеты на срез и смятие;
- осуществлять расчеты на прочность и жесткость;
- определять сопротивление усталости;
- определять устойчивость сжатых стержней;
- определять характер нагрузки, напряженного состояния деталей и узлов и проводить расчеты при проектировании и проверке на прочность механических систем;
- определять напряжения в конструкционных элементах;
- производить расчеты элементов конструкций на прочность, жесткость и устойчивость;
- выполнять методы сечения;
- выполнять соединения деталей машин.
- проводить сборочно-разборочные работы в соответствии с характером соединений деталей и сборочных единиц;
- проводить расчет и проектировать детали и сборочные единицы общего назначения;
- определять передаточное отношение и число.

КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.6
ЖКП 03
Электротехника және электроника
Электрлі және магниттi тізбектерді анықтау. Электр энергиясының қабылдағыштары және көздері (тұтынушылар). Негiзгi электрлік және магниттiк шамалар. Тұрақты тоқтың көпiрi.
Тұрақты токтың сызықсыз тiзбектерi туралы ұғым.
Магниттi тізбек классификациясы. Магниттi тізбектің элементтерi. Магниттi тізбек элементтінің сиптатамасы. Айнымалы тоқтың электр тiзбегiнiң классификациясы.
Электрлік машинаның құрылғысы және әрекет ету принциптері.
Білімдер:
- электротехника негіздерін;
- электрлі тізбектің жұмыс тәртібін;
- электр тоғының сипаттамаларын өлшеуге арналған аспаптарды;
- ауыспалы процестердің туындау себептерін.
Іскерліктер:
- электрлік желілермен жарықтандырылған құрылғыларды пайдалану және өшіре алу, қоса білуді;
- электр қауіпсіздігін
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.3
КҚ 3.1.7
ЖКП 04
Материалтану
Материалтанудың физикалық химиялық негіздері; құрылымдық материалдар; ұнтақтық және композициялық материалдар; қоспаланған болаттар; металлкерамикалық материалдар; түсті металл қорытпасы; металдың коррозиясы және онымен күресу әдістері; пластикалық массалар; резеңке, ағаш, желімдеу, лаксыр және бейорганикалық материалдар.
Білімдер:
- материалдың құрылысы мен қасиетін;
- атериал қасиеті мен көрсеткішін өлшеу әдістерін
Іскерліктер:
- материалды кесу арқылы өңдеуді орындай;
- материалды өңдеудің электрикалық әдістерін қолдана
КҚ 3.2.3
ЖКП 05
Электрорадио өлшемдер
Өлшеуіш құралдарының метрологиялық көрсеткіштері; стандартты өлшеуіш сигналын қалыптастыру аспаптары; тоқ, қуат пен кернеуді өлшеу; электррадиотехникалық тізбек пен компоненттің параметрі мен сипаттамасын өлшеу; өлшеуіш аспаптарының өлшеу дәлдігіне әсер етуі; өлшеуішті автоматтандыру.
Білімдер:
- - физикалық шама бірлігі мен өлшеулері туралы түсініктері;
- өлшеу құралының негізгі түрлері мен оның топтастырылуы
Іскерліктер:
- өлшеу әдістерін сақтай;
- өлшеу ақауларын анықтай;
- сигнал формасын зерттей, сигнал көрсеткішін өлшеу
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.3
ЖКП 06
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Стандарттау негіздері; стандарттаудың пайда болуы және дамуы; өнімдерді сынау және бақылау; сертификаттау негіздері; терминдер және анықтауыштар; «Сертификаттау туралы» Қ.Р. Заңы; сәйкестiк жөніндегі өнiм сапасы және декларациясы; сапа менеджментiнiң жүйесiн енгiзу және құрастыру; машина жасаудағы дәлділік; метрология; метрология негіздері; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау.
Білімдер:
- метрология, стандартизация және сертификация негiздерiн;
- негiзгi ұғымдар мен анықтауыштарды;
- өнiмнiң сапаны бақылауды;
- электронды бағдарлаушы жүйенiң тұжырымдамасын;
- өлшеудің қателіктерін және әдiстерін.
Іскерліктер:
- техникалық өлшемдер жүргізуді;
- мемлекеттік стандартпен бұйым сәйкестігін анықтай алуды.
КҚ 3.1.7
ЖКП 07
Электр машиналары мен аппараттары
Электр машинасы туралы түсінік, топтамасы мен әрекет ету принциптері, рөлі мен жұмсалуы; трансформаторлар; тұрақты тоқ машиналары; тұрақты тоқ генераторы; тұрақты тоқ қозғалтқыштары: негізгі сипаттамасы, жұмысқа салу талаптары, даму болашағы; арнайы қолданыстағы тұрақты тоқ машиналары; топтамасы, құрылымы, айнымалы тоқ машинасының әрекет ету принциптері.
Автоматика, басқару, реле қорғанысы және басқалардың электр аппараттары: құрылысы, әрекет ету принципі, негізгі техникалық сипаттамасы; құрылысы, әрекет ету принципі, негізгі техникалық сипаттамасы; электрон аппаратындағы физикалық құбылыстар.
Білімдер:
- пайдалы әрекеттің коэфициенті мен жоғалтуларын, құрылыс жұмсалуын, әрекет ету принципін, жұмыс үрдісін, трансформатор параллель жұмысын, арнайы трансформаторларды;
- электрон аппараттарының жұмыс жасау принциптерін
Іскерліктер:
- жұмыс кестесін таңдай, синхрондық және асинхрондық машинаның жұмыс үрдісін, құрылымдық орындай;
- арнайы жұмсалуы титіс айнымалы тоқ машинасын қолдана;
- берілген техникалық шарт бойынша электр аппараттарын таңдай;
- жұмыстың берілген кестесіне сай электр аппраттарын тексере
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.3

ПК 3.2.3
ПК 3.2.6
ОПД 03
Электротехника и электроника.
Теоретические основы электротехники
Цепи постоянного и синусоидального тока, контурных токов, узловых потенциалов, метод наложения и эквивалентного генератора, комплексный метод анализа цепей синусоидального тока, резонансные явления, теория двух- и четырехполюсников, расчет цепей с несинусоидальными токами. Схемы соединения трехфазных цепей и их расчет, временные и спектральные методы анализа переходных процессов, единичная функция, дельта-функция, импульсные и переходные передаточные характеристики цепи.
Знания:
- электрические цепи постоянного однофазного и трехфазного синусоидального токов;
- электрические машины постоянного и переменного токов;
- основы электроники;
- общие сведения о производстве, передаче и распределении электрической энергии;
- физических процессов в электрических цепях;
- методов расчета электрических цепей.
- сущность физических процессов, протекающих в электронных приборах и устройствах;
- принципы включения электронных приборов и построения электронных схем.
Умения:
- характеризовать силовые трансформаторы, специальные виды трансформаторов;
- применять электровакуумные и газоразрядные приборы, электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители и генераторы.
- рассчитывать параметры и элементы электрических и электронных устройств;
- собирать электрические схемы и проверять их работу.
- определять и анализировать основные параметры электронных схем и по ним определять работоспособность устройств электронной техники;
- производить подбор элементов электронной аппаратуры по заданным параметрам.
ПК 3. 2. 1
ПК 3. 2. 3
ПК 3. 1. 7
ОПД 04
Материаловедение.
Физико-химические основы материаловедения; конструкционные материалы; порошковые и композиционные материалы; легированные стали; металлокерамические материалы; сплавы цветных металлов; коррозия металлов и методы борьбы с ней; пластические массы; резиновые, древесные, клеящие, лакокрасочные и неорганические материалы.
Знания:
- строение и свойства материалов;
- методы измерения параметров и свойств материалов;
- особенностей физических явлений в электрорадиоматериалах;
- параметров и характеристик типовых радиокомпонентов.
Умения:
- выполнять обработку материалов резанием;
- применять электрические методы обработки материалов.
- выбирать материалы на основе анализа их свойств для конкретного применения в радиоэлектронных устройствах;
- подбирать по справочным материалам радиокомпоненты для электронных устройств.
ПК 3.2.3
ОПД 05
Электрорадиоизмерения.
Метрологические показатели средств измерений; приборы формирования стандартных измерительных сигналов; измерение тока, напряжения и мощности; измерение параметров и характеристик электрорадиотехнических цепей и компонентов; влияние измерительных приборов на точность измерений; автоматизация измерений.
Знания:
- понятие об измерениях и единицах физических величин;
- основные виды средств измерений и их классификация.
- видов средств измерений, методов измерений;
- метрологических показателей средств измерений, погрешностей измерений;
- приборов формирования измерительных сигналов;
- основных методов измерения электрических и радиотехнических величин.
Умения:
- соблюдать методы измерений;
- выявлять погрешности измерений;
- исследовать формы сигналов, измерять параметры сигналов.
- измерять параметры и характеристики электрорадиотехнических цепей и компонентов;
- исследовать формы сигналов, измерять параметры сигналов;
- пользоваться контрольно-испытательной и измерительной аппаратурой;
- составлять измерительные схемы, подбирать по справочным материалам измерительные средства и измерять с заданной точностью различные электрические и радиотехнические величины.
ПК 3. 2. 1
ПК 3. 2. 3
ОПД 06
Основы стандартизации, сертификации и метрологии.
Метрология:
Понятие метрологии. Классификация и основные характеристики измерений.
Физические величины. Системы единиц физических величин.
Основные вопросы измерений и средств измерений. Общие методы измерений. Регулировка и градуировка средств измерений. Калибровка средств измерений.
Метрологический надзор за средствами измерений. Система эксплуатации и ремонта измерительной техники.
Стандартизация:
Основные понятие и определения. Цели и задачи. Основные принципы. Виды и методы стандартизации. Категории и виды стандартов. Нормативные документы по стандартизации. Государственные и отраслевые системы стандартов. Международная стандартизация.
Сертификация:
Сущность сертификации. Проведение сертификации. Правовые основы сертификации.
Организационно–методические принципы сертификации. Оформление документов на товарный знак.
Оформление заявки на проведение сертификации. Составление сертификата соответствия.
Международная сертификация.
Экологическая сертификация.
Знания:
- основных понятий метрологии, стандартизации и сертификации;
- основных положений Государственной системы стандартизации РК и систем (комплексов) общетехнических и организационно-методических стандартов;
- основных положений Государственной системы сертификации РК.
Умения:
- применять требования нормативных документов к основным видам продукции (услуг) и процессов;
- применять документацию систем качества;
- применять основные правила и документы системы сертификации РК;
ПК 3.1.7
ОПД 07
Электрические машины и аппараты.
Понятие, классификация и принцип действия электрических машин, их роль и назначение; трансформаторы; машины постоянного тока; генератор постоянного тока; двигатели постоянного тока: основные характеристики, эксплуатационные требования, перспективы развития; машины постоянного тока специального применения; классификация, устройство, принцип действия машины переменного тока.
Электрические аппараты автоматики, управления, релейной защиты и другие: устройство, принцип действия, основные технические характеристики; устройство, принцип действия, основные технические характеристики; физические явления в электронных аппаратах.
Знания:
- назначение устройства, принцип действия, рабочий процесс, потери и коэффициент полезного действия, параллельную работу трансформаторов, специальные трансформаторы;
- принцип работы электронных аппаратов;
Умения:
- выбирать режимы работы, рабочий процесс синхронных и асинхронных машин, конструктивные исполнения;
- использовать машины переменного тока специального назначения.
- выбирать электрические аппараты по заданным техническим условиям;
- проверять электрические аппараты на соответствие заданным режимам работы

КҚ 3.1.6
КҚ 3.2.5
ЖКП 08
Гидравликалық және пневматикалық жүйелер
Жүйенің қызмет қылу физикалық негіздері; гидростатика мен гидродинамика негіздері; идеалды газ заңдары; термодинамика заңдары; гидравликалық және пневматикалық жетектер; құрылым, құрамдас элементтер, жұмыс денелері мен майлары; жетек типтері, басқару түрлері және машинажасау өндірісіндегі қолданысы; жүйелік майлаулар; құрама жетектер; гидро- және пневможүйені есептеу негіздері.
Білімдер:
- гидравликалық және пневматикалық жүйенің қызме қылу физикалық негіздерін;
- гидро- және пневмжүйе жетегінің түрлі типтерінің құрылымы мен әрекет ету принцпиптерін
Іскерліктер:
- гидравликалық және пневмажүйе принципиалдық сызбаны құрастыра;
- гидро- және пневмажүйе жұмысы көрсеткішін анықтау бойынша есептеуді жүргізе
БҚ 1
ЖКП 09
Ақпараттық технологиялар
Ақпараттар, ақпарат түрлері, ақпаратты кодтау. ЭЕМ құрылымы және оның функциясы. ЭЕМ бағдарламалық қамтылуы. Операциялық жүйелер. Файл ұғымы және оның құрылымы. Операциялық жүйе. Каталог пен файлмен жұмыс істеу. Ақпараттық және коммуникациялық технологияның негізгі принциптері, әдістері, қасиеттері және олрадың тиімділігі; жұмыс орнын автоматтандыру және локалды, салалық желілер; жобалау жүйесі; бағдарламалық жүйенің негізгі типтері; анықтама-ақпаратты, есептеуіш жүйелері, мәліметтер базасын мамандандыру, стандатты графикалық форматтар, мәліметтерді енгізу және сақтау
Білімдер:
- ЭЕМ-ның құрылымын және қызмет ету принциптерін;
- микропроцессор құрылғысының ерекшеліктерін, оның сипаттамасын;
- операциялық жүйелер жұмысының құрамын және принциптерін;
- автоматпен басқару негіздерін;
- есептеуіш жүйенің құрылу негізгі принциптерін және Интернет желісінің протоколын;
- дербес компьютерлердің даму және олардың бағдарламалық қамтылу жаңалықтарын;
Іскерліктер:
- ЭЕМ-ын топтастыра алуды;
- ЭЕМ мен перифериялық құрылғысын қосу, жөнге келтіру, қызмет көрсетуді атқару;
- жүйелік, қызметтік және қызмет көрсету бағдарламасымен жұмыс істеуді;
- қолданбалы тапсырмаларды шешу үшін қолдаңбалы бағдарламалар қолдана алуды;
- ақпаратты жіберу үшін желілік технологияларды қолдану;
БҚ 8
ЖКП 10
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Кәсіпорындарда іс-қағаздар жүргізуді ұйымдастыру, жүйесі, ұғымы.
Ұйымдастыру-тарату, нормативті-құқықтық, ақша-қаржылық, есептік және анықтамалық құжаттар. Қызметтік хаттың негізгі әдістемесі. АБЖ іс-жүргізу барысында қолдану. Іс-қағаздарын рәсімдеу, сақтау және мұрағаттарға тапсыру.
білу тиіс:
- құжаттар мен қызмет бабындағы хаттардың негізгі типтерін, мемлекеттік тілде іс-жүргізудің негізгі терминологиясын білу.
істей алуы тиіс:
- қазақ тілінде әкімшілік-ұйымдық құжаттарды әзірлеуді, рәсімдеуді және қызметтік хат алысуды;
БҚ 6
ЖКП 11
Экономика саласы
Нарықтық экономика және саласы; саланы дамытудың перспективасы мен ерекшеліктері; саланың материалды-техникалық, еңбек және қаражаттық ресурстары; өндірістің типтері және олардың сипаттамасы; негізгі өндірістік және технологиялық процестері; ұйымның инфрақұрылымы; ұйымның капиталы және меншігі; ұйымның негізгі және айналым қаржылары; еңбек ресурстары; еңбек ақы және нормалау, ұйымдастыру; ұйымның маркетингтік қызметі; өндірістік бағдарлама және өндірістік күштер; қызметтер, өнімнің өзіндік құны және өндірістің тоқтатылуы; бағаның қалыптасуы; ұйым қызметінің тиімділігін бағалау; өнімнің сапасы және бәсекеге қабілеттілігі; патент жүргізу; ойлап шырғару; инновациялау және қаражаттандыру саясаты; ұйымның ішкі экономикалық қызметі; бизнес-жоспарлар; негізгі техникалы-экономикалық көрсеткіштерді есептеу әдістері
Білімдер:
- экономика және менеджмент, маркетинг негіздерін;
- қазіргі заманғы экономиканың қалыптасу негіздерін және экономикалық реформаның бағытталуын;
- ұйым (кәсіпорын) қызметінде өндірістік-шаруашылықтың негізгі көрсеткіштерін;
- жоспарлар түрін және оларды әзірлеудің принциптерін;
Іскерліктер:
- үлескілер (цехтарда) кызметінде негізгі техникалы-экономикалық көрсеткіштерін есепке алуды;
- өндірістік қызметтің тиімділігін бағалауды;
- кәсіпорынның, өнімнің рентабельділігін, табысты есептеуді;
- жұмыс жобалардың сметалық құжаттамасын және техникалы-экономикалық негіздемелерді құрастыру үшін есептер орындауды;
- кәсіпорынның өнім шығарылуында өндіріс технологиясын сақтау;
БҚ 7
ЖКП 12
Менеджмент
Менеджменттің негізгі ережелері, оның мәні; қазіргі менеджметтің сипатты ерекшелігі; менеджмент инфрақұрылымы және циклы; басқару жүйесінің элементтері; тиімділік; басқару: функциялары, ұйымдары, құрылымы, принциптері мен тәсілдері, мотивация; басқару процесіндегі реттеу және бақылау: түрлері, кезеңдері; менеджер жұмысын ұйымдастыру және имидж; басқару стилі; еңбек ұжымын басқару; еңбекті ұйымдастыру; басқарушылық шешім қабылдау: оның мазмұны және түрлері; шешімді шығару мен орындаудың дайындық кезеңдері; оптимизация әдістері;
Білімдер:
- кәсіпорынды басқару функциясын;
- еңбек ұжымының құрылымын;
- басшының жеке, іскерлік және психологиялық қасиеттерін;
- іскерлік қатынастағы тәртіпті;
- ұжымдағы жұмыстың әдістері мен принциптерін;
Іскерліктер:
- басқару процесін реттеуді және бақылай алуды;
- менеджер жұмысын ұйымдастыру және имидж қалыптастыруды;
- еңбек ұжымын басқаруды;
- басқарушылық шешім қабылдауды;
БҚ 7
ЖКП 13
Еңбек қорғау
адамдағы келеңсіз факторлардың әсерi; жарақаттайтын және зиянды факторларды теңестiру; техникалық жүйелер мен технологиялық процестердің қауiп-қатерлерiнен қорғану құралдары және әдiстері; экобиоқорғайтын және өртке қарсы техникалар; кәсiпорындағы еңбектi қорғаудың құқықтық, нормативтiк және ұйымдастыру негiздерi; еңбектi қорғаудағы материалдық шығындар; кәсiби қызметтiк саласындағы қауiпсiз еңбек жағдайын қамтамасыз етудiң ерекшелiктерi;
Білімдер:
- еңбектің қорғаудың жалпы нормаларын;
- технологиялық процестердің қауіпсіздігін;
- кәсіпорындағы жарақат алудың себептерін;
- өрт сөндіру қауіпсіздігі туралы жалпы мағлұматтарды;
Іскерліктер:
- еңбекті және қоршаған ортаны қорғау бойынша білімді тәжірибеде қолдануын;
- қорғанудың жеке құралдарын пайдалануды;
- өндірістік жарақат кезінде көмек көрсетуді;
БҚ 2
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Кеме энергетикалық қондырғылары
Негізгі кемелік энергетикалық қондырғылары: анықтама, топтама, жұмсалуы мен жалпы сипаттамасы. Ішкі жану қозғалтқышы (ІЖҚ): топтамасы, көрсеткіші мен термодинамикалық үрдістер. Ішкі жану қозғалтықышының негізгі анықтамалары (өлі нүкте, піспек жүрісі, цилиндр ауқымы, қысылу, такт дәрежесі). Ішкі жану қозғалтқышының жұмыс үрдісі (төрттактілі және екітактілі қозғалтқыш). Дизель мен карбюратор қозғалтқышының қоспақалыптастыруы.
ІЖҚ қуаты мен үнемділігі: анықтамасы, орташа индикаторлық қысымы, әсерлілік қуаты, пайдалы әрекет коэффициенті. Отынның үлес шығыны. Қозғалтқыш үнемділігі. Қуатты үлкейту жолдары. Ішкі жану қозғалтқышының діңгегі. Басты қозғалмайтын тетіктер (іргелі қаңқа, қаңқа мойынтірегі, цилиндр қақпағы): жұмсалуы, құрылымы, жұмыс жасау принципі. Қосиін-бұлғаз механизм. Газбөлу механизмі: жұмсалуы, құрылысы, жетектер, жұмысы, реттеу, болуы мүмкін кемшіліктер және оны жою тәртібі. Ішкі жану қозғалтқышының отын жүйесі: жұмсалуы, топтамасы, сызбасы мен құрамдас элементтері, жұмыс принципі. Ішкі жану қозғалтқышының майлау жүйесі: жұмсалуы, құрамдас элементтері, жұмысы, қызме ету және жөндеу. Сораптар мен гидрожетектер. Жылуалмастырғыш пен айырғыштар: жұмсалуы, топтамасы, әрекет ету принципі, бекіту тәсілдері, қызмет көрсету және жөндеу. Ішкі жану қозғатқышы жүйесінің салқындату жүйесі: жұмсалуы, топтамасы, құрамдас элементтері, жұмыс принципі.
Енгізу және шығару жүйесі: жұмсалуы, құрамдас жлементтері, жұмыс принципі. Ауаенгізу. Ауа сүзгіштері.
Білімдер:
-кемені отын, су, тамақ қоры және материалдық техникалық жабдықпен қамсыздану қалыптарын, олардың кемеде толығу және сақтау тәртібін;
-басты қозғалтқыш, кеме құрылысы мен механимздерінің құрылымы, техникалық жұмысқа салуын;
-кеме, басты қозғалтқыш, кеме құрылысы мен механимздерін жөндеуді;
-дизельдің қоспақалыптасуы мен карбюратор қозғалтқышын;
-ІЖҚ қуаты мен үнемділігін;
-рішкі жану қозғалтқышының (екітактілі және төрттакітілі қозғалтышты) жұмыс үрдісін;
-ауаның артықтық коэффициентін;
-қозғалтқыш үнемділігін;
-қуатты ұлғайту жолдарын;
-отынның үлестік шығынын;
-біртекті массаның алыну тәсілдерін
Іскерліктер:
- жүйені май жәнесуықагентпен толтыра;
- топтамасын анықтай және жұмсалуы мен жалпы сипаттамасын;
- пайдалы әсер коэфициенті, орташа индикаторлық қысым, әсерлік қуатын анықтай;
- болуы мүмкін ақауды және оны жою тәртібін түзете;
- отын сорабын (жоғары қысымды клапан типтес, реттығын типтес) реттей;
- ішкі жану қозғалтқышы жүйесіне қызмет көрсете және жөндей;
- қондырғы коллекторы, бұқтырғыш, сақтандырғыш клапан және мембранаға қызмет көрсете

ПК 3.1.6
ПК 3.2.1
ПК 3.2.3
ПК 3.2.5
ОПД 08
Гидравлические и пневматические системы.
Физические основы функционирования систем; основы гидростатики и гидродинамики, законы идеальных газов; законы термодинамики; гидравлические и пневматические приводы; структура, составные элементы, рабочие тела и масла; типы приводов, виды управления и применение в машиностроительном производстве; системы смазки; комбинированные приводы; основы расчета гидро и пневмосистем.
Знания:
- физические основы функционирования гидравлические и пневматические систем;
- устройства и принцип действия различных типов приводов гидро- и пневмосистем;
Умения:
- составлять принципиальные схемы гидравлических и пневмосистем;
- производить расчеты по определению параметров работы гидро и пневмосистем;
БК 1
ОПД 09
Информационные технологии.
Информация, виды информации, кодирование информации. Структура ЭВМ и ее функции. Программное обеспечение ЭВМ. Операционные системы. Понятие файла и его структуры. Операционная система. Работа с каталогами и файлами. Основные принципы, методы и свойства информационных и коммуникационных технологий, их эффективность; автоматизированные рабочие места, их локальные и отраслевые сети; системы проектирования; основные типы программных систем; справочно-информационные, расчетные системы, специализированные базы данных, стандартные графические форматы, загрузка и сохранение данных
Знания:
- структуру и принцип функционирования ЭВМ;
- особенности устройства микропроцессоров, их характеристик;
- состав и принцип работы операционной системы;
- основы автоматизации управления;
- принципы построения вычислительных систем основные принципы построения и протоколы сети Интернет;
- тенденции развития персональных компьютеров и их программного обеспечения;
- состав, функции и возможности использования информационных и телекоммуникационных технологий в профессиональной деятельности;
- системные, прикладные и специальные программные продукты профессиональной направленности.Умения:
- классифицировать ЭВМ; производить включение, настройку, обслуживание ЭВМ и периферийных устройств;
- работать с системными, служебными и сервисными программами;
- применять прикладное программное обеспечение для решения прикладных задач;
- использовать сетевые технологии для передачи информации.
- использовать программное обеспечение в профессиональной деятельности;
- применять компьютерные и телекоммуникационные средства.
БК 8
ОПД 10
Делопроизводство на государственном языке.
Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях. Организационно-распределительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы.
Основы методики служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Оформление, хранение и сдача дел в архив.
Знания:
- основные типы и формы документов и служебных писем, основная терминология делопроизводства на государственном языке.
Умения:
- составлять и оформлять административно-организационные документы, служебную переписку на казахском языке.
БК 6
ОПД 11
Экономика отрасли.
Отрасль и рыночная экономика; особенности и перспективы развития отрасли; материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли; типы производства, их характеристика; основные производственные и технологические процессы; инфраструктура организации; капитал и имущество организации; основные и оборотные средства; трудовые ресурсы; организация, нормирование и оплата труда; маркетинговая деятельность организации; производственная программа и производственная мощность; издержки производства и себестоимость продукции, услуг; ценообразование; оценка эффективности деятельности организации; качество и конкурентоспособность продукции; патентоведение, изобретательство; инновационная и инвестиционная политика; внешнеэкономическая деятельность организации; бизнес-план; методики расчета основных технико-экономических показателей.
Знания:
- основы экономики и менеджмента, маркетинга;
- основы функционирования современной экономики и направление экономической реформы;
- основные показатели производственно-хозяйственной деятельности организации (предприятия);
- виды планов, принципы их разработки;
- структуру гибких технологических комплексов, интегрированных автоматизированных производств;
Умения:
- рассчитывать основные технико-экономические показатели деятельности участка (цеха);
- оценивать эффективность производственной деятельности;
- рассчитывать прибыль, рентабельность продукции, предприятия;
- выполнить экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов;
- разрабатывать и оформлять технологическую документацию производства;
БК 7
ОПД 12
Менеджмент.
Основные положения менеджмента, его сущность; характерные черты современного менеджмента; инфраструктура и цикл менеджмента; элементы системы управления; эффективность; управление: функции, организация, структура, принципы и методы, мотивация; контроль и регулирование в процессе управления: формы, этапы; имидж и организация работы менеджера; стили управления; управление трудовым коллективом; организация труда; принятие управленческих решений, их содержание и виды; этапы подготовки, принятия и исполнения решений; методы оптимизации.
Знания:
- функции управления предприятием;
- структура трудового коллектива;
- личностные, деловые и психологические качества руководителя;
- этикет в деловом общении;
- принципы и методы работы в коллективе;
Умения:
- контролировать и регулировать процесс управления;
- создать имидж и организацию работы менеджера;
- управлять трудовым коллективом;
- принимать управленческие решения.
БК 7
ОПД 13
Охрана труда.
Воздействие негативных факторов на человека; идентификация травмирующих и вредных факторов; методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов; экобиозащитная и противопожарная техника; правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; материальные затраты на охрану труда; особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности;
Знания:
- общие нормы охраны труда;
- безопасность технологических процессов;
- причины травматизма на предприятии;
- общие сведения о пожарной безопасности;
Умения:
- применять на практике знания по охране труда и окружающей среды;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты;
- оказать помощь при производственной травме;
БК 2
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Судовые энергетические установки.
Основные судовые энергетические установки: определение, классификация, назначение и общая характеристика. Двигатели внутреннего сгорания (ДВС): классификация, параметры и термодинамические процессы. Основные определения двигателя внутреннего сгорания (мертвой точки, хода поршня, объема цилиндров, степени сжатия, такта). Рабочие процессы двигателя внутреннего сгорания (четырехтактного и двухтактного двигателя). Смесеобразование дизелей и карбюраторных двигателей.
Мощность и экономичность ДВС: определение, среднее индикаторное давление, эффективная мощность, коэффициент полезного действия. Удельный расход топлива. Экономичность двигателя. Пути увеличения мощности. Остов двигателя внутреннего сгорания. Главные неподвижные детали (фундаментная рама, рамовые подшипники, крышки цилиндров): назначение, устройство, принцип работы. Кривошипно-шатунный механизм. Механизм газораспределения: назначение, устройство, приводы, работа, регулировка, возможные неисправности и порядок их устранения. Топливная система двигателя внутреннего сгорания: назначение, классификация, схемы и составные элементы, принцип работы. Смазочная система двигателя внутреннего сгорания: назначение, составные элементы, работа, обслуживание и ремонт. Насосы и гидроприводы. Теплообменники и сепараторы: назначение, классификация, принцип действия, способы крепления, обслуживание и ремонт. Охлаждающая система двигателей внутреннего сгорания: назначение, классификация, составные элементы, принцип работы.
Система впуска и выпуска: назначение, составные элементы, принцип работы. Воздухов пуск. Воздушные фильтры.
Знания:
- нормы обеспеченности судна топливом, водой, запасами продуктов и материально-технического оснащения, порядок их пополнения и хранения на судне;
- устройство, техническая эксплуатация главных двигателей, судовых устройств и механизмов;
- ремонт судна, главных двигателей, судовых устройств и механизмов;
- смесеобразование дизелей и карбюраторных двигателей;
- мощность и экономичность ДВС;
- рабочие процессы двигателя внутреннего сгорания (четырехтактного и двухтактного двигателя);
- коэффициент избытка воздуха;
- экономичность двигателя;
- пути увеличения мощности;
- удельный расход топлива;
- способы получения однородной смеси;
Умения:
- наполнять системы маслом и хладагентом;
- определять классификацию и назначение и общей характеристики;
- определение, среднее индикаторное давление, эффективная мощность, коэффициент полезного действия;
- исправлять возможные неисправности и порядок их устранения;
- регулировать топливные насосы (высокого давления клапанного типа, золотникового типа);
- обслуживать и ремонтировать систему двигателя внутреннего сгорания;
- обслуживать коллекторы, глушители, предохранительные клапаны и мембраны устройств.
БК 1

КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8
АП 02
Кеме электржабдықтары және энергетикалық қондырғы АБЖ
Кеме электр станциялары: жұмсалуы, топтамасы, сипаттамасы, құрылысы, қолданыс аясы. Кеме электр тізбектері. Бөлу құрылысы мен басқару аппратурасы. Электр желісінің артық жүгінен қорғау аспабы. Кеме электржарығы мен электқыздырғыш аспаптары. Кеме электржетегі: түсінік, жұмсалуы, топтамасы, сипаттамасы, құрылымы (тұрақты және айнымалы тоқ электрқозғалтқышы). Көмекші электржетектерін басқару аппаратурасы: жұмсалуы, сипаттамасы, топтамасы, жалпы құрылымы. Кеме көмекші механизмдерінің электржетегі. Рөл құрылысы электржетегі. Зәкір-тоқтау құрылымының электржетегі. Трал жүкшығыр электржетегі. Жүккөтергіш құрылым электржетегі. Аккумулятор батареялары: жұмсалуы, типтері (қышқылдық, сілтілік), сипаттамасы, құрылымы, жұмыс принципі, техникалық қызмет көрсету және жөндеу. Радиобайланыс, кемеішілік байланыс және апаттық-ескерту сигнал беру қондырғысы. Кеме электрқозғалысы: электрмен қозғалатын кеменің анықтамасы, сипаттамасы, есу электр құрылымы принципиалдық сызбасы, басты генератор мен есу электрқозғалтқышы.
Кеме электржабдықтарының техникалық қызметке салынуы: технологиялық қызметтің кезеңі мен технологиясы, машинаның консервациясы мен қайта жаңарту, кептіру және реттеу, аппратураны тексеру және реттеу.
Білімдер:
- кеме электрстанциясы құрылысы, әрекет ету принципі, техникалық қызметке салу және жөндеуді;
-кеме электржабдығының жұмсалуы мен сызбасын;
-электрлік жетек құрылысы, жұмысы мен қызметін;
-электртехника және матреиалтану негіздерін;
-аккумулятор батарейінің кезеңдігі мен техникалық қызмет көрсету ережелерін;
-кемедегі апаттық, бұйрықтық және телефон байланысының сызбасын;
-апаттық, бұйрықтық және телефондық байланыс аппаратына техникалық қызмет көрсету тәртібі, жұмсалуы, құрылысы, әрекет ету принципін;
-қадағалау-өлшеуіш аспабы мен саймандарының жұмсалуы, құрылысы мен қолданыс ережесін;
-электр сызбасы мен электрмонтаждау жұмыс сызбасындағы шартты белгілерді, оларды оқу ережелерін
Іскерліктер:
- жұмысқа айындалуды, қосу, әрекет кезінде қолддана, жұмыс кестесін тексере, кеме электрстанциясы агрегаты мен механимздерінің тоқтап қалу мен техникалық қызмет көрсетілуін жүзеге асыра;
-кеме электржабдықтарын тексеру, диагноз қою, кемшіліктерді анықтау, жөндеу және реттеуді жүргізе;
-электржабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезіндегі ұсталық жұмыстарды орындай;
-рөл жетегі, шынжыржіп, брашпиль және басқа да электрленген көмекші механизм мен жүйе электрқозғалтқыштарына электрқуатын беруді қадағалай;
-кеме электржабдықтары кабелі, сигнал және қарық беру тросын демонтаждай, жөндей, төсей және монтаждай;
-сигнал оты, прожектор, апаттық ескерту сигналдары құралдарын және басқа да жарықтық және дыбыстық сигнал құрылымдарын жарамды жағдайда ұстай және қызмет көрсете;
-аккумулятор батареясына қызмет көрсете;
-апаттық, бұйрықтық және телефонбайланысын жарамды жағдайда ұстай және қызмет көрсете;
-қадағалау-өлшеуіш аспабы мен саймандарын қолдана;
-сызба мен электрлік нобайды оқи;
-кеме электржабдықтауы бойынша белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізе;
-еңбек қауіпсізігі мен еңбек қалыбының санитарлық гигиеналық қалыбын сақтай;
-өрт қауіпсіздігі шараларын орындай

ПК 3.2.1
ПК 3.2.4
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8
СД 02
Электрооборудование судов и АСУ энергетических установок.
Судовые электрические станции: назначение, классификация, характеристики, устройство, область применения. Судовые электрические цепи. Распределительные устройства и аппаратура управления. Приборы защиты от перегрузок электрических сетей. Судовое электроосвещение и электронагревательные приборы. Судовой электропривод: понятие, назначение, классификация, характеристики, устройство (электродвигателей постоянного и переменного тока). Аппаратура управления вспомогательными электроприводами: назначение, характеристики, классификация, общее устройство. Электроприводы судовых вспомогательных механизмов. Электроприводы рулевых устройств. Электропривод якорно-швартовных устройств. Электропривод траловых лебедок. Электропривод грузоподъемных устройств. Аккумуляторные батареи: назначение, типы (кислотные, щелочные), характеристики, устройство, принцип работы, техническое обслуживание и ремонт. Радиосвязь, внутрисудовая связь и аварийно-предупредительная сигнализация. Электродвижение судов: определение, характеристики судов с электродвижением, принципиальная схема гребной электрической установки, главные генераторы и гребные электродвигатели.
Техническая эксплуатация судового электрооборудования: периодичность и технология технического обслуживания, консервация и расконсервация машин, их сушка и регулировка, проверка и регулировка аппаратуры.
Знания:
- устройства, принцип действия, технической эксплуатации и ремонта судовых электростанций;
- назначения и схем электрооборудования судна;
- устройства, работы и обслуживания электрических приводов;
- основ электротехники и материаловедения;
- периодичности и правила технического обслуживания аккумуляторных батарей;
- схем аварийной, командной и телефонной связи на судне;
- назначения, устройства, принципа действия и порядка технического обслуживания аппаратов аварийной, командной и телефонной связи;
- назначения, устройства и правил пользования контрольно-измерительными приборами и инструментами;
- условных обозначений на электрических схемах и на электромонтажных рабочих чертежах, правила их чтения;
Умения:
- осуществлять подготовку к работе, пуск, использование в действии, проверку режима работы, остановку и техническое обслуживание агрегатов и механизмов судовой электростанции;
- производить осмотр, диагностику, выявляет неисправности, ремонтирует и регулирует электрооборудование судна;
- выполнять слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте электрооборудования;
- контролировать подачу электроэнергии на электродвигатели рулевого привода, лебедки, брашпиля и других электрифицированных вспомогательных механизмов и систем;
- проводить на судне демонтаж, ремонт, прокладку и монтаж кабелей электрооборудования судна, сигнальных и осветительных трасс;
- обслуживать и содержать в исправном состоянии станцию сигнальных огней, прожекторы, средства аварийной предупредительной сигнализации и другие световые и звуковые сигнальные устройства;
- обслуживать аккумуляторные батареи;
- обслуживать и содержать в исправном состоянии аварийную, командную и телефонную связь;
- пользоваться контрольно-измерительными приборами и инструментами;
- читать чертежи и электрические схемы;
- вести установленную техническую документацию по электрооборудованию судна;
- соблюдать правила безопасности труда и санитарно-гигиенические нормы труда;
- выполнять меры противопожарной безопасности.

КҚ 3.2.2
АП 03
Кеме энергетикалық қондырғы мен қадағалау аппаратурасының автоматикасы
Қадағалау туралы жалпы деректер; қысым мен айырылуды өлшеу аппаратурасы; темпарутураны қадағалау аппаратурасы; тұздың болуы, газ деңгейі, шығыны мен сараптау аппаратурасы; айналу және қуат жиілігін өлшеу аппаратурасы; жылутехникалық қадағалау сигнализаторлары; автоматтандырылған жүйе топтамасы; басқару нысанының қасиеті; тура әрекетті реттеуіші бар автоматтық реттеуіш көрсеткіштер жүйесі; тура емес әрекетті реттеуіші бар автоматтық реттеуіш көрсеткіштер жүйесі; типтік реттеуіш элеиенттерін құрылымдық орындау; пневмореттеу ретке салынған жүйесі және оның элементтері; ІЖҚ автоматтық термореттеу; кеме ІЖҚ айналым жиілігін автоматтық реттеу; автоматтық қадағалау жүйесі және кеме энергетикалық қондырғы сигнал беруі; кеме СЭУ автоматтық қорғаныс жүйесі; кемелік көмекші қанадық қондырғысын автоматтандыру; жалпыкемелі жүйе мен көмекші механизмдерді автоматтандыру; ДВС қашықтықтан автоматтандырылған басқару жүйесі; автоматтандыру құралы сенімділігін қатамасыз ету, диагноз қою автоматтандырылған жүйесі.
Білімдер:
-тұз өлшегіш құрылымы мен әрекет ету принципін, деңгей көрсеткішін, термометр, температураны өлшеу шкаласын, аспаптың принципиалдық сызбасын;
-жылутехникалық бақылау, қысым, температура, деңгей, шығыс сигнал беру құрылысы мен әрекет ету принципін;
-автоматтандырылған жүйе түрлерін
Іскерліктер:
- реттелетін және реттелмейтін жіктеушімен қысым мен темпатратура сигнале берушінің бапталуын, қиын емес жөндеуді жүргізе;
- статикалық және динамикалық сипаттамасын ала, тура әрекетті реттеуіштерді түзетуді жүргізе, қиын емес жөндеуді жүргізу;
- пневматикалық жүйені реттеуді, бергішті түзеу, бергіштің статикалық сипатттамасын алуды жүргізе;
-кеме ДВС жұмысы көрсеткішін релейлік оперативтік қадағалау сызбасын оқи
БҚ 1, 2, 3
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8
АП 04
Кеме электржабдығын монтаждаудың технологиясы
Жарықберу аппаратурасы, кеме сигналменерекшелену оттары, навигациялық оттар: дайындалу материалы, орналасу әрі бекітілуіне қойылатын талаптар. Мұнайқұятын кемелерде электрмен жарық түсіру ерекшеліктері. Кеме электр жарық түсіру электрқауіпсіздігін қамтамасыз ету тәсілдері. Кеме электрлік станциялары.
Кеме электрстанциясының құрылымы, орналастырылу және құрылуына қойылатын талаптар. Кеме апаттық электрқуаты көздері. Кеме электрстанциясының электрқауіпсіздігі мен еңбек қауіпсіздігінің талаптары. Трансформаторлар. Электр машиналар. Асинхрондық қозғалтқыштар. Көпжылдамдықты қозғалтқыштар. Асинхрондық қозғалтқыштар жұмысының кестесі. Басқару мен қорғаныс аппаратурасының бөлу құрылымы.
Дайындық жұмыстары: жұмыс орны мен еңбек қауіпсіздігін ұйымдастыру. Кабельді кеме қалқасы мен жиынтығында монтаждау технологиясы. Мұнайқұйғыш кемедегі электр желісін монтаждау ерекшеліктері. Еңбек қауіпсіздігі талаптары. Жарық түсіру қондырғысын монтаждау технологиясы.
Еңбек қауіпсіздігі талаптары. Электр машина, қосу аппратурасы мен автоматика элементтері технологиясы. Еңбек қауіпсіздігі талаптары. Электрқозғалтқыштар мен қосудыреттеуші аппартура мен бөлу қондырғысы, қалқан және басқаларды жөндеу технологиясы.
Білімдер:
- жарық түсіру аппаратурасының жұмсалуы, құрылымын;
- кеме электр станциясының жалпы сипаттамасы, топтамасын;
- трансформатор құрылысы, әрекет ету принципі, жұмсалуы, типтері, қосылуы;
- асихрондық қозғалтқыш механикалық және жұмыс сипаттамасын, қосудың электрлік сызбасын, құрылысы мен әрекет ету принципі.
Іскерліктер:
- кабельді панель, ілме, науа және құбырда монтаждау, кабель мен сым шеттерін маркалау, металл қабықшаны қорғап жермелеуді орындау;
-суданқорғау және каюталық сөндіргішті құра, кабель мен оның сымдарын енгізе;
-қосудыреттеуші аппратураны монтаждай, кабедьді маркалай және аппратураға тақта орнату;
-іскеқосылу кестесінде қорғаныс релесі мен автоматтық қосқышты құру;
- кабель трассасы мен аппратураны құру орнын белгілей, электрмонтаждау дайындамасын қабылдай әрі тексере, белгіленген трасса дұрыстығын тексеру;
-жарық түсіру аппратурасын монтаждай, сөндіргіш, кабельді қалқан клеммасына қоса, маркалау;
-кабель экранын төсеу;
-техникалық құжаттамаға сай кабельді дұрыс қалыптастыру әрі қосуды тексеру;
-электржабдықты қосу;
-электр машинасын қабылдау-тапсыру сынақтары мен қосуды реттеуіш аппаратураны қосу

ПК 3.2.2
СД 03
Автоматика судовых энергетических установок и аппаратура контроля.
Общие сведения о контроле; аппаратура для замера давлений и разряжении; аппаратура контроля температуры; аппаратура для измерения солесодержания, уровня, расхода, анализа газов; аппаратура для измерения частоты вращения и мощности; сигнализаторы теплотехнического контроля; классификация автоматизированных систем; свойства объектов управления; система автоматического регулирования параметров с регулятором прямого действия; система автоматического регулирования параметров с регуляторами непрямого действия; конструктивное выполнение элементов типовых регуляторов; унифицированная система пневморегулирования и ее элементы; автоматическое терморегулирование ДВС; автоматическое регулирование частоты вращения судовых ДВС; системы автоматического контроля и сигнализация судовых энергетических установок; системы автоматической защиты судовых СЭУ; автоматизация судовых вспомогательных котельных установок; автоматизация общесудовых систем и вспомогательных механизмов; системы дистанционного автоматизированного управления ДВС; обеспечение надежности средств автоматизации, автоматизированные системы диагностики.
Знания:
- принципов действия и устройства солемеров, указателей уровня, термометров, шкалы замера температур, принципиальных схем приборов;
- устройства и принципов действия сигнализаторов теплотехнического контроля, сигнализаторов давления, температуры, уровня, расхода;
- видов автоматизированных систем.
Умения:
- производить настройку сигнализаторов давления и температуры с регулируемым и нерегулируемым дифференциалом, несложный ремонт;
- снимать статическую и динамическую характеристики, производить настройку регуляторов прямого действия, проводить несложный ремонт;
- производить регулирование пневматической системы, настройку датчиков, снимать статические характеристики датчиков;
- читать схемы релейного оперативного контроля параметров работы судового ДВС.
БК 1. 2. 3
ПК 3.2.1
ПК 3.2.4
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8
СД 04
Технология монтажа судового электрооборудования.
Осветительная аппаратура, судовые сигнально отличительные огни, навигационные огни: материал изготовления, требования к размещению и креплению. Особенности электрического освещения на нефтеналивных судах. Способы обеспечения электробезопасности судового электрического освещения. Судовые электрические станции.Конструкции судовых электростанций, требования к размещению и установке. Аварийные судовые источники электроэнергии. Требования безопасности труда и электробезопасности к судовым электростанциям. Трансформаторы. Электрические машины. Асинхронные двигатели. Многоскоростные двигатели. Режимы работы асинхронных двигателей. Распределительные устройства аппаратуры управления и защиты.Подготовительные работы: организация рабочего места и безопасности труда. Технология монтажа кабеля на переборках и на наборе судна. Особенности монтажа электрических сетей на нефтеналивных судах. Требования безопасности труда. Технология монтажа осветительных установок.Требования безопасности труда. Технология монтажа электрических машин, пусковой аппаратуры и элементов автоматики. Требования безопасности труда. Технология ремонта электродвигателей и пускорегулирующей аппаратуры и аппаратуры распределительных устройств, щитков и пр.
Знания:
- назначение, конструкция осветительной аппаратуры;
- общую характеристику, классификацию судовых электрических станции;
- устройство, принцип действия, назначение, типы, соединения трансформаторов;
- принцип действия, устройство, электрические схемы включения, механическую и рабочую характеристику асинхронного двигателя;
Умения:
- выполнять монтаж кабеля на панелях, подвесках, желобах и трубах, маркировка концов кабелей и проводов, защитное заземление металлических оболочек;
- установить водозащитные и каютные выключателей, заводка кабелей и проводов в них;
- монтаж пускорегулирующей аппаратуры, маркировка кабеля и установка табличек на аппаратуре;
- установка защитных реле и автоматических выключателей на режим срабатывания.
- разметка кабельных трасс и мест установки аппаратуры, приемка и проверка комплектности электромонтажных заготовок, проверка правильности размеченных трасс;
- монтаж осветительной арматуры, выключателей, подключение кабеля к клеммам щита, маркировка;
- заземление кабельных экранов;
- проверка правильности установки и соединения кабелей в соответствии с технической документацией;
- пуск электрооборудования;
- приемо-сдаточные испытания электрических машин и пускорегулирующей аппаратуры.

БҚ 1, 2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 01
Оқу практика
Оқу электртехникалық
Машинақұрылысы және электртехникалық сызбалар негізі. Электрөлшеуіш және электрлік аспаптар. Қарапайым слесарлық жұмыстар. Электр сызбаларын құрастыру. Электр аспаптары мен жабдықтарын қосу. Жалғастыруды пайкілеу. Бұранданы турау, бұрғылау. Желімдеу және полимеризация. Электротехника және электрлік машиналар теориясы.
Іскерліктер:
- машинақұрылысы және электртехникалық сызбаларды оқу және сызу;
- бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарын пайдалана білу;
- электрөлшеуіш және электрлік аспаптармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау;
Дағдылар:
- электр схемаларының барлық түрін оқу;
- электрлік өлшеулерді жүргізу;
- электрлік машиналары мен аппараттарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету;
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3.
БҚ 4.
БҚ 5.
БҚ 6.
БҚ 7.
БҚ 8.
БҚ 9.
Өмір бойы өз білімі мен шеберлігін жаңалау;
Жеке еңбек қызметін жоспарлау;
Адамдармен, қоғаммен және қоршаған ортаға деген қатынасын реттеу, заңдық нормаларды білу;
Тұлғааралық және коммуникативтік мінез-құлық ережесін сақтау;
Кәсіби қызметін шетел тілінде жүргізе білу;
Мемлекеттік тілде құжаттарды рәсімдей алу;
Кәсіптік қызметінде экономикалық талдау жасау;
Ақпаратты компьютермен жинақтау, сақтау және өңдеу әдістерін игеру;
Физикалық өзін-өзі шыңдауда іскерліктерімен біліктіліктерін қолдана білу;
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
2 Жоғары деңгей
2.1. 110401 2- Кеме радио монтаждаушысы*
КҚ 2.1.1 Байланыс пен бақылау құрал аппаратурасын демонтаждауды орындау;
КҚ 2.1.2 Шынжырды монтаждау үшін сым маркасын таңдау, монтаждау сымдарын сызбада ауыстыру;
КҚ 2.1.3 Аспап сызбасы бойынша монтаждауды орындау;
КҚ 2.1.4 Кабель желісін сөндіру және байланыс пен бақылау құрал аппаратурасынан кабель шетін шығару;
КҚ 2.1.5 Радиоаппаратура және навигациялық сайман бірікпесінде желіні даярлау және ауыстыру;
КҚ 2.1.6 Кемеге кабельді тарту, төсеу және бекіту, кабель шетін енгізу және байланыс пен бақылау құралдары аппратурасын қосуды жүзеге асыру;
КҚ 2.1.7 Радиоқабылдағыш, радиотаратқыш аппаратура, тарату қондырғысын жөндеу;
КҚ 2.1.8 Радиотехникалық құралдарды жөндеу.
2.2. 110402 2- Кеме электр монтаждаушысы*
КҚ 2.2.1 Кабель, аппратура мен қалқанды бекітуге арналған құрылымы, өтулерін даярлау әрі құру;

БК 1. 2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 01
Учебная практика.
Учебная электротехническая
Основы электротехнического и машиностроительного черчения. Электроизмерительные приборы и техника измерения. Элементарные слесарные работы. Сборка электрических схем. Подключение электрических приборов и оборудования. Пайка соединений. Сверление, нарезание резьбы. Склеивание и полимеризация.
Пайка соединений. Электротехника и теория электрических машин.
Умения:
- читать и чертить машиностроительные и электротехнические чертежи;
- пользоваться контрольно-измерительными приборами и инструментами;
- соблюдение правил по технике безопасности при работе с электроизмерительными электрическими приборами.
Навыки:
- читать все виды электрических схем;
- производить электрические измерения;
- техническое обслуживание и ремонт электрических машин и аппаратов.
БК 4, 8
ПК 3.2.4
ПК 3.2.1
ПК 3.2.3
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1.
БК 2.
БК 3.
БК 4.
БК 5.
БК 6.
БК 7.
БК 8.
БК 9.
Обновлять знания и навыки в течении всей жизни;
Планировать собственные трудовые действия;
Знать правовые нормы, регулировать отношение между людьми, к обществу, к окружающей среде;
Анализировать социально-значимые проблемы и процессы в профессиональной и социальной деятельности;
Вести профессиональную деятельность на иностранном языке;
Оформлять документацию на государственном (русском) языке;
Проводить экономический анализ профессиональной деятельности;
Владеть компьютерными методами сбора, хранения и обработки информации;
Владеть умениями и навыками физического самосовершенствования.
Таблица 2. Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень
2.1. 110401 2- Радиомонтажник судовой*
ПК 2.1.1 Выполнять демонтаж аппаратуры средств связи и наблюдения;
ПК 2.1.2 Подбирать марки проводов для монтажа цепей, заменять монтажные провода в схемах;
ПК 2.1.3 Выполнять монтаж по схеме приборов;
ПК 2.1.4 Отключать жилы кабеля и выводить концы кабеля из аппаратуры средств связи и наблюдения;
ПК 2.1.5 Изготавливать и заменять жгуты в блоках радиоаппаратуры и навигационных приборов;
ПК 2.1.6 Осуществлять затяжку, укладку и крепление кабеля на судах, разделку, ввод концов кабеля и включать аппаратуру средств связи и наблюдения;
ПК 2.1.7 Ремонтировать радиоприемную, радиопередающую аппаратуру, трансляционных установок;
ПК 2.1.8 Ремонтировать радиотехнические средства.
2.2. 110402 2-Электромонтажник судовой*
ПК 2.2.1 Изготавливать и устанавливать переходы, конструкций для крепления кабелей, аппаратуры и щитов;

КҚ 2.2.2 Кабель өту үшін панельде тесік тесу және қию, оларды металл және пластмасса төлкеге айналдыру;
КҚ 2.2.3 Тесік жиектерін кабель өту үшін сұрыптауда, кемені жинақтауда және электртаратушы қондырғыда шыр айналдыру;
КҚ 2.2.4 Цехта және кемеде тетіктер мен құрымында тесіктерді бұрғылау және бұраманы тесу;
КҚ 2.2.5 Электржабдықтары мен кабель тростарын бөлшектеуді орындау;
КҚ 2.2.6 Кабельді тарту, төсеу және бекіту бойынша электрмонтаждау жұмысын орындау;
КҚ 2.2.7 Қарапайым электрмонтаждау сызбасын оқу және құрастыру;
КҚ 2.2.8 Кабельді даярлау.
3 Орта буын маманы
3.1. 110403 3- Электр қондырғыларын сынау және жөндеу электр механигі
КҚ 3.3.1 Қиындығы орташа электрагрегаттың сынағын және ақаун анықтауды жүргізу;
КҚ 3.3.2 Генератор мен электрқозғалтқыш зәкірін теңгеру бойынша жұмыс орындау;
КҚ 3.3.3 Күрделі электрагрегатты бұзу;
КҚ 3.3.4 Жөнделетін электржабдықты тексеру;
КҚ 3.3.5 Ұсталық жұмысты талап ететін электрмеханизмдегі ақауларды жою;
КҚ 3.3.6 Генератор, электрқозғалтқыш, коммутациондық аппаратураны жөндеу, жинау;
КҚ 3.3.7 Жөнделетін электржабдықтары техникалық жағдайын анықтау.
3.2. 110404 3- Электр механик (кемедегі)
КҚ 3.4.1 Жұмыстың қауіпсіз ұйымдастырылуын қамтамасыз ету;
КҚ 3.4.2 Механизм, қондырғы, жүйе, жабдықты жарамды техникалық жағдайда ұстау;
КҚ 3.4.3 Электрөлшеуіш сайман көмегімен электржетегі жағдайын анықтау;
КҚ 3.4.4 Электржабдықтары мен автоматтандыру құралдарын жұмысқа салу;
КҚ 3.4.5 Электрмеханизм жұмысы кестесін күту;
КҚ 3.4.6 Электртехникалық журналды жүргізу;
КҚ 3.4.7 Кемедегі электрмеханикалық вахтаны басқару;
КҚ 3.4.8 Қызмет бастығына меңгерудің дайын екендігін баяндау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына
230-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1100000 – Көлік (салалар бойынша)
Көлік техникасы
Мамандығы:                   1107000 –Көтергіш көлік, құрылыс, жол
машиналары мен жабдықтарын техникалық
пайдалану
Біліктілігі:                 110701 2 - Жол машиналары мен
механизмдерді іске қосушы*
110702 2 – Темір жол құрылыс
машиналарының машинисі*

ПК 2.2.2 Вырубать и вырезать отверстия в панелях для прохода кабелей, обращать их металлическими и пластмассовыми втулками;
ПК 2.2.3 Развальцовывать кромки отверстий для прохода кабелей в переборках, наборе судна и электрораспределительных устройствах;
ПК 2.2.4 Сверлить отверстия и нарезать резьбу в деталях и конструкциях в цехе и на судах;
ПК 2.2.5 Выполнять демонтаж электрооборудования и кабальных трасс;
ПК 2.2.6 Выполнять электромонтажные работы по затяжке, укладке и креплению кабеля;
ПК 2.2.7 Читать и составлять эскизы простых электромонтажных схем;
ПК 2.2.8 Заготавливать кабеля.
3. Специалист среднего звена
3.1 110403 3 -Электромеханик по испытанию и ремонту электрооборудования
ПК 3.3.1 Проводить испытания и дефектацию электроагрегатов средней сложности;
ПК 3.3.2 Выполнять работы по балансировке якорей генераторов и электродвигателей;
ПК 3.3.3 Выполнять разборку сложных электроагрегатов;
ПК 3.3.4 Проверять ремонтируемое электрооборудование;
ПК 3.3.5 Устранять неисправности в электромеханизмах, требующих слесарных работ.
ПК 3.3.6 Ремонтировать, собирать генераторы, электродвигатели, коммутационную аппаратуру;
ПК 3.3.7 Определять техническое состояние ремонтируемого электрооборудования.
3.2. 110404 3 - Электромеханик (судовой)
ПК 3.4.1 Обеспечить безопасную организацию работ;
ПК 3.4.2 Поддерживать в надлежащем техническом состоянии механизмы, устройства, системы, оборудование;
ПК 3.4.3 Определить состояние электропроводов при помощи электроизмерительных приборов;
ПК 3.4.4 Эксплуатировать электрооборудование и средства автоматизации;
ПК 3.4.5 Следить за режимом работы электромеханизмов;
ПК 3.4.6 Вести электротехнический журнал;
ПК 3.4.7. Руководить электромеханической вахтой на судах;
ПК 3.4.8. Докладывать начальнику службы о готовности заведования;
Приложение 230
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г.
№ 312
Типовой учебный план
технического профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 – Транспорт (по отраслям) Транспортная техника
Специальность: 1107000 - Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительно - дорожных машин и оборудования на железнодорожном транспорте
Квалификация: 110701 2 – Наладчик путевых машин и механизмов*                       110702 2 – Машинист железнодорожно - строительных машин*

252
АА 00
Аралық аттестаттау
96
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіби даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
5184
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультатив сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
5800
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жобаны қорғау
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына
234-қосымша
1107000 – «Көтергіш көлік, құрылыс жол машиналары мен жабдықтарын техникалық пайдалану» (салалар бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ /орыс / тілі:
Қазақ (орыс) тілінің фонетикасы, лексика, морфология және синтаксисі; сөйлеудің дамуы; мамандық бойынша термин сөздер: сөздікпен аудару техникасы; кәсіптік бағытталған мәтіндер, кәсіптік қарым-қатынас;
Білімдер:
- қазақ /орыс/ тілінің синтаксисі, фонетика, лексика және морфологиясы;
- кәсіптік сөйлеуді;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминдерді қолдана білу;
- кәсіптік бағытталған мәтінді техникалық аудару /сөздікпен/
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.6
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі
кәсіптік қатынас жасау үшін мамандығы бойынша лексико-грамматикалық материал.
Сөйлеу мәнері және сөйлеу түрлерін ажырату /ауызша, жазбаша, монолог, диалог/ кәсіптік бағытталған сөз тіркестерінің аударма техникасы.
Білімдер:
- кәсіптік қатынас жасау үшін мамандығы бойынша лексико-грамматикалық материал;
Іскерліктер:
- сөйлеу мәнері және сөйлеу түрлерін ажырату /ауызша, жазбаша, монолог, диалог/
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.6
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
ЖГП.04
Дене тәрбиесі
Адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі;
дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері, өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негіздері; кәсіптік-қолданбалы физикалық дайындық.
Білімдер:
- адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі;
- өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негізі.
Іскерліктер:
- физикалық дайындықтықтың нормативтерін орындау
БҚ13
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Сызу
Сызбалардың кестелік жасалуы; сызба шрифтары, сызбалардағы жазбалар, сызбалардың желісі, геометриялық құрылыс, бейнелеу теориясы; нүктелер, түзу желі, геометриялық денелерді жобалау; аксонометриялық жобалар; қарапайым бөлшектердің кешендік сызбасы, масштабтар, өлшемдерді жасау; бейнелеу: түрлері, кескіндемелер, қималар; машина жасау сызбасы, құрылымдық құжаттамалар; негізгі жазбалар; машина жасау сызбалары, нобайлар; жинау сызбалары; алмалы-салмалы қосындылар; жинақтау сызбаларын бөлшектеу және оқу; құрылыс сызбасының элементтері (жоспар мен тіліктер). Мамандық бойынша кестелер мен сызбалар: алғашқы және екінші мәрте коммутациясының кестелері (оның ішіндегі КИП), халықаралық стандарттар бойынша электрлі жабдығының белгісі. МЖМБС, ЕҚСЖ талаптары.
Білімдер:
-сызбалар мен сызуларды құрудың негізгі ережелерін;
- сызбаларды жасаудың ережелері;
- машина жасау сызбалары;
Іскерліктер:
- электрлі схемаларды сызу, МЖМБС сәйкес мамандық бойынша құрылыс сызбаларын сызу;
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11

252
ПА 00
Промежуточная аттестация
96
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5184
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х час. в неделю в период теоретического обучения
Всего
5800
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 234
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г.
№ 312
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: 1107000 –
«Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных,
дорожных машин и оборудования» (по отраслям) повышенного уровня
квалификации»
Содержание образовательной учебной программы по циклам
дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла дисциплин
Наименование и основные разделы дисциплины, практикт
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемых компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахского (русского) языка; развитие речи; терминологии по специальностям: техника перевода со словарем; профессионально ориентированных текстов. профессиональное общение.
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей казахского (русского) языка в профессиональной сфере общения.
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 5
БК 6
БК 11
БК 12
ПК 2.1.7
ПК 2.2.1
ПК 2.2.6
ПК 2.3.1
ПК 2.5.1
ПК 2.5.6
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных словосочетаний.
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей иностранного языка в профессиональной сфере общения.
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 5
БК 6
БК 11
БК 12
ПК 2.1.7
ПК 2.2.1
ПК 2.2.5
ПК 2.3.1
ПК 2.5.1
ПК 2.5.6
ОГД 03
История Казахстана.
ОГД.04
Физическая культура.
Роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка
Знания:
- основ физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
- выполнять нормативы физической подготовки.
БК 13
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение.
Графическое оформление чертежей, шрифты чертежные, надписи на чертежах, линии чертежа; геометрические построения, теория изображений, проецирование точки, прямой линии, геометрических тел; аксонометрические проекции. Комплексные чертежи простых деталей, масштабы, нанесение размеров, изображения: виды, разрезы, сечения, машиностроительное черчение, конструкторские документы, основные надписи, изображение и обозначение резьбы, чертежи деталей, эскизы; сборочные чертеж, разъемные соединения, чтение и деталирование сборочных чертежей. Требования ГОСТов и ЕСКД. Чертежи и схемы по специальности; элементы строительного черчения.
Знания:
- правил оформления, построения чертежей и схем в соответствии с требованиями ГОСТ и ЕСКД.
Умения:
- оформлять, вычеркивать схемы и чертежи по специальности согласно ГОСТ и ЕСКД.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11

КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.5
КҚ 2.5.5
ЖКП.02
Электротехниканың теориялық негіздері
электрлі өріс; тұрақты тоқтың электрлі тізбектері, тұрақты тоқтың электрлі тізбектерін есептеу; магниттік өріс;
магниттік тізбектер; тұрақты тоқтың магниттік өрісі; магниттік тізбектерді есептеу; электрлі магниттік индукция; электрлі магниттік индукцияның физикалық заңдары; өзіндік индукцияның құбылысы; өзіндік индукцияның электрлі қозғау күші (ЭҚК); ауыспалы тоқтың электрлі тізбектері; синусоидальды электрлі тоқ туралы негізгі мәліметтер, синусоидальды тоқтың желілі электрлі тізбектері; электрлі және электрлі тізбектердегі резонанс; электрлі тізбектерді есептеу; синусоидальды кезеңдік кернеуліктер мен тоқтар; ауыспалы тоқтың желілі емес электрлі тізбектері; үшфазалы тізбектер; жинақталған шамалармен электрлі тізбектердегі ауыспалы үрдістер
Білімдер:
- электротехника анықтамасы, терминдері мен негізгі заңдары, электрлі техникалық және магниттік өлшемдерінің өлшем бірлігі, физикалық өлшемдердің әріптік және кестелік белгілері; электрлі магниттік өріс және электрлі және магниттік тізбектердің заңдары мен негізгі түсініктері; стационарлық және ауыпалы тәртіптердегі ауыспалы және тұрақты тоқ тізбектерін талдау әдістерін;
Іскерліктер:
күрделі емес электрлі тізбектердің негізгі кестелерінің берілген шарттары бойынша жинау, құру және оқу, арнайы электрлі техникалық пәндерді меңгеру барысында әдістер мен заңдарды қолдану;
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.5
КҚ 2.5.5
ЖКП.03
Еңбек қорғау
Өрт қауіпсіздігі.
Жабдықтардың жіктелуі: белгісі, қызмет ұстанымы, құрылым ерекшелігі, таңдау өлшемі, пайдаланудың қауіпсіздік ережесі.
Еңбекті қорғау: құқықтық және нормативтік база.
Өндірістік жарақаттар және аурулар. Еңбек шартына әсер етуші факторлар. Еңбек қауіпсіздігі бойынша шаралар.
Қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
- өндірістік санитария туралы жалпы деректерді;
- қауіпсіздік техникасын;
- электр қауіпсіздік негіздерін;
- өрт қауіпсіздігінің жалпы деректерін;
Іскерліктер:
- қауіпсіздік техникасын сақтауды;
- электр қауіпсіздігін сақтауды;
- өндірістік жарақат алған кезде алғашқы қызмет көрсетуді;
- өрт қауіпсіздігін сақтауды.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 13
КҚ 2.1.9
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.8
КҚ 2.5.8
ЖКП.04
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Пән, курстың мақсаты мен міндеттері; түсінік, кәсіпорындар мен ұйымдардағы іс қағаздарын ұйымдастыру мен жүйесі. Ұйымдастырушылық, тарату, нормативті-құқықтық және ақша-қаржылық және анықтамалық құжаттар. Қызмет хаттарының негізгі әдістемесі. Іс қағазындағы АСУ қолдану. Мұрағатқа жұмыстарды тапсыру мен жасау.
Ұйымдастырушылық техника құралдарының жалпы сипаттамасы, оларды кәсіпорындардағы басқару және ұйымдастырушылық үрдістерге енгізу;
Коореспонденция туралы түсінік; құжаттар қызметі мен құрылу тәсілдері; құжаттарды жасаудың тәртібі, жіктелуі, белгісі, құрамды бөліктері; ұйымдастырушылық-тарату құжаттамасының бірыңғайлау жүйесі (ҰТҚ), құжаттардың басқа да түрлері; басқарудың құжаттамалық қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (БҚҚМЖ);
Құжаттармен жұмысты ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағымы, олардың түрлері; құжаттардың орындалуын бақылау, сақтау, тіркеу және есепке алу; іс қағаздарының компьютерленуі, ПЭВМда құжаттарды жасау.
Білімдер:
- курстың пәні, міндеттері мен мақсатын;
- ұйымдастырушылық техника құрылғыларының жалпы сипаттамасы, белгісі, және оларды кәсіпорындардағы ұйымдастырушылық және басқару үрдістеріне енгізуді;
- іс қағаздары мен корреспонденция туралы түсінік;
- құжаттардың қызметі мен оны құрудың тәсілдерін;
- құжаттарды жасаудың ережелері, құрамды бөліктері, белгісі, жіктелуі мен белгісін;
- түсінік, жіктелу, сипаттама, ұйымдастырушылық-тарату құжаттамаларын жасаудың ерекшеліктері (ОРД);
- құжаттардың басқа да түрлерін;
- басқаруды құжаттамалық қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесін (БҚҚМЖ);
- мәні, міндеті, келешегі, құрамды бөліктері, іс қағаздарын компьютерлеудің негізгі принциптерін;
Іскерліктер:
-ұйымдастырушылық-тарату құжаттамаларының (ҰТҚ) жүйесін бірыңғайлау;
- құжат айналымы, құжат ағымы мен құжаттармен жұмыс жасауды ұйымдастыру;
- құжаттардың орындалуын бақылау және сақтау, тіркеу, есепті жүргізу;
- ПЭВМда құжаттарды жасау.
БҚ 2
БҚ 4
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.6

ПК 2.1.6
ПК 2.2.5
ПК 2.3.5
ПК 2.5.5
ОПД.02
Теоретические основы электротехники.
Электрическое поле. Электрические цепи постоянного тока, физические процессы в электрических цепях постоянного тока; расчет электрических цепей постоянного тока; магнитное поле. Магнитные цепи; расчет магнитных цепей. Электромагнитная индукция. Явление самоиндукции; электродвижущая сила (ЭДС) самоиндукции. Электрические цепи переменного и постоянного тока. Электростатическое поле. Стационарное электрическое поле.
Знания:
- основных законов, терминов и определений электротехники, и теории электрических цепей и магнитных полей.
Умения:
- производить расчеты цепей постоянного и переменного токов, электрических цепей по заданным условиям;
- читать, составлять, собирать по заданным условиям принципиальные схемы несложных электрических цепей.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11
ПК 2.1.1
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.2.5
ПК 2.3.5
ПК 2.5.5
ОПД.03
Охрана труда.
Охрана труда. Правовая и нормативная база. Правила безопасной эксплуатации; пожарная безопасность; производственный травматизм и заболеваемость. Факторы, влияющие на условия труда. Мероприятия по охране труда; техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения; причины электротравматизма. Воздействие опасных факторов (высокого напряжения, электрических и магнитных полей, шагового напряжения и др.) на организм человека; технические средства обеспечения электробезопасности, средства индивидуальной защиты. Гигиена труда и производственная санитария на объектах железной дороги.
Знания:
- основ техники безопасности, производственной санитарии, гигиены труда на объектах железной дороги.
Умения:
- соблюдать технику безопасности, производственную санитарию, гигиену труда при производстве работ на объектах железной дороги.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 13
ПК 2.1.9
ПК 2.2.8
ПК 2.3.8
ПК 2.5.8
ОПД.04
Информационные технологии в профессиональной деятельности.
Предмет и задачи курса; методы хранения, обработки и передачи информации; информационные технологии»; структура ПЭВМ; программы для работы с текстовыми, табличными, графическими и звуковыми данными; компьютерные коммуникации; математическое моделирование; основы программирования.
Знания:
- назначения и применения информационных технологий для хранения, обработки и передачи информации и основ программирования в профессиональной деятельности.
Умения:
- применять информационные технологии для хранения, обработки и передачи информации и основ программирования в профессиональной деятельности.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.2.5
ПК 2.3.5
ПК 2.5.5
ОПД.05
Основы стандартизации и метрологии.
Государственная система стандартизации РК (ГСС); законодательные акты в области стандартизации, метрологии, сертификации; международная (ИСО), межгосударственная (СНГ) системы стандартизации; понятия о метрологии и единицах измерений; государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ); качество продукции; принципы стандартизации в предприятиях железнодорожного транспорта; средства измерений; эталоны величин; сертификация; основы сертификации; термины и определения; Закон РК «О сертификации».
Знания:
- систем государственных, межгосударственных и международных стандартов в области метрологии и сертификации на железнодорожном транспорте.
Умения:
- применять государственные, межгосударственные и международные стандарты в области метрологии и сертификации на железнодорожном транспорте.
БК 12
ПК 2.1.7
ПК 2.2.5
ПК 2.2.5
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ПК 2.5.5
ПК 2.5.6
ОПД.06
Делопроизводство на государственном языке.
Предмет, цели и задачи курса; понятия, система и организация делопроизводства на предприятиях и организациях; организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансовые и справочные документы; основная методика служебного письма; применение АСУ в делопроизводстве; оформление и сдача дел в архив; понятие о корреспонденции. Способы создания и функции документов; классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов; унифицированная система организационно-распорядительной документации (ОРД), другие виды документов; государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ); организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды; регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов; компьютеризация делопроизводства, оформление документов на ПЭВМ; общая характеристика средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии.
Знания:
- государственной системы документационного обеспечения управления (ГСДОУ) и правил оформления организационно-распорядительной документации (ОРД) в профессиональной деятельности.
Умения:
- организовывать делопроизводство в соответствии с требованиями государственной системы документационного обеспечения управления (ГСДОУ) и правил оформления организационно-распорядительной документации (ОРД).
БК 2
БК 4
ПК 2.1.7
ПК 2.2.5

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.4
КҚ 2.5.3
КҚ 2.54
ЖКП.10
Темір жолының жалпы курсы
Темір жол көлігі мен оларды басқару жүйесі туралы жалпы мәліметтер; жол және жол шаруашылығы; жылжымалы құрам: локомотивтер және локомотив шаруашылығы, бөлек пунктер, сигнализация және байланыс құрылыстары мен құрылғылары, темір жолын электрмен жабдықтау құрылғылары, пойыздар қозғалысын ұйымдастыру
Білімдер:
- теміржолдың негізгі элементтері; - локомотивтердің құрылымдық кестелері, вагондар түрлерін;
- бөлек пунктердің түрлері, стансаның жіктелуін;
- дабылдардың белгісі және негізгі дабылдық түстердің мәнін;
- құрылғылардың құрылымдық кестесі мен әрекет ету негізін, стрелкалар мен дабылдардың электрлі орталықтандыру, темір жол көлігіндегі байланыстың негізгі түрлерін;
- этж электрмен жабдықтаудың шаруашылығын;
- пойыздар қозғалысы кестесінің түсінігі, бір және қос жолды учаскелердегі қозғалыстың тәртібі, пойыз диспетчерінің рөлін.
Іскерліктер:
-локомотивтердің белгісі мен сериясын, үлгісі мен түрін ажырату, локомотивтердің біліктік формуласын атау, вагондардағы жазбалар мен белгіні талдау;
- жолдың бір және қос жолды учаскелерінде станса шекарасын анықтау, жол және стрелкалы ауыстыратын нөмірі;
- стансалы автоматика мен пойыздар қозғалысын аралық реттеудің жүйесін анықтау;
- пойыздар қозғалысының кестесін оқу, тәулігіне пойыздар қозғалысының қарқындылығын есептеу.
БҚ 1
БҚ 2
ЖКП.11
Салалық экономика негіздері
Экономика жүйелерінің ортақ негіздері.
Макроэкономика.
Дүниежүзілік экономика және әлемдік нарық.
Қоғамдық өндіріс жүйесіндегі көлік және оның экономикалық ерекшеліктері. Ұйымдардағы өндірістік- қаржылық қызметтерді жоспарлау, есеп жасау және талдау.
Білімдер:
- экономикалық қарым-қатынас түрлері мен экономикалық заңдарды;
- Қазақстан Республикасындағы экономикалық жүйенің реформасын;
- ақшаның мәні мен қызметін, қаржылық құралдарды, инфляцияны;
- еңбекақы құрылымын;
- қазіргі әлемдік экономиканы, экономиканың жаһандау тенденцияларын;
- халықаралық сауда және валюталық қатынастырды.
Іскерліктер:
-мекеме (ұйым) және салада материалдық-техникалық, еңбек және қаржылық ресурстарын тиімді пайдалануды;
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 14
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.4
КҚ 2.5.4
ЖКП.12
Қуаттандыру қондырғылары
Іштен жану қозғалтқышының негізгі ілімі.
Дизельді қозғалтқыштар.
Карбюраторлы қозғалтқыштар.
Автомобильдер мен тракторлар.
Білімдер:
- іштен жану қозғалтқышының ілімі мен негізгі түсініктерді;
- карбюраторлық және дизельдік қозғалтқыштар жүйесі мен басқа механизмдердің құрылымы мен жұмысын;
- автомобильдер мен тракторлардың жүргізу бөлігі мен трансмиссия түйіндерінің жұмысы мен құрылымын;
Іскерліктер:
- ілімдегі негізгі түсініктерге анықтамаларды беруді;
- дизельді және карбюраторлық қозғалтқыштар жүйесі мен басқа механизмдердің құрылымы мен жұмысын түсіндіруді;
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 14
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.4
АП.00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 110701 2 –Жол машиналары мен механизмдерін қалыпқа келтіруші
АП.01
Жол машиналар мен механизмдердің құрылымы
Жүк көтергіш машиналар.
Жолдың күйі мен жөндеу жұмыстары үшін машиналар.
Рельс-шпалдық торларды жасайтын машина.
Теміржол көлік құралдары.
Механикаландырылған жол құралы.
Қар басып қалуларынан қорғайтын машина.
Білімдер:
- жүк көтергіш машиналар механизмдер элементтерінің құрылымы мен міндеті;
- жол машиналарының құрылымы, міндеті мен техникалық сипаты, оларды пайдалану кезіндегі қаупсіздік техникасы;
- жүк және жолаушылар дрезинасының құрылымы мен олардың техникалық сипаты;
Іскерліктер:
- машиналардың дайындығын тексеру операциясын өткізу және олардың техникалық күйін бақылау;
- жұмыстың қауіпсіз және рационалды тәсілдерін білу;
- ақауларды анықтау және оларды жою.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 14
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
АП.02
Жол машиналары мен механизмдерін жөндеу технологиясы
Машиналар мен механизмдердің пайдаланудың негізгі ережелері.
Машина бөлшектерінің тозуы.
Машиналардың жоспарлы- ескертулік жөндеу жүйесі.
Жол машиналарын жөндеуді ұйымдастыру.
Бөлшектерді орнына келтірудің әдістері. Іштен жану қозғалтқыштың бөлшектерін жөндеу
Жол машиналарына техникалық қызмет көрсету және пайдалану.
Бөлшектер мен тораптарды жөндеу.
Жол машиналарын жөндеу.
Білімдер:
- машиналар мен механизмдердің пайдаланудың негізгі ережелерін;
- бөлшектердің тозу түрлері мен оларды азайту тәсілдерін;
- агрегаттар мен тораптар, жол машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет жасаудың негізгі ережелерін, қауіпсіздік техникасын;
- машиналарды жөндеуді ұйымдастырудың негізгі ережелерін;
- бөлшектерді орнына келтіру әдістерін;
- жөндеу ұйымдарының құрылымы мен түрлерін.
Іскерліктер:
- машинаның техникалық жағдайын анықтау, есептеу-санау құжаттарын жүргізуді;
- бөлшектерді орнына келтірудің тиімді әдістерін таңдауды;
- жол машиналары жүйесі мен механизмдерді жөндеу және қалпына келтіруді;
- тозуларды анықтау, қажетті майларды таңдауды;
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 14
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.8
АП.03
Электро-гидро жабдықтар және құрылыс, жол машиналарының автоматика құрылымы
Электро-гидро жабдықтар механизмдерінің негіздері.
Басқару аппараты мен автоматты құрылымдар.
Бензоэлектрлік агрегаттар.
Дизель-электрлік агрегаттар.
Жол машиналарының электрожабдығы
Жүк тиелген және тиелмеген көліктің электрлі сызбасы.
Жол және құрылыс көліктерінің гидравликалық жабдығы
Жол машиналарының пневматикалық жабдығы.
Жол машиналарының автоматты құрылымы.
Білімдер:
- жетектердің жіктелуін, олардың ерекшеліктері мен кемшіліктерін.
- құралдар, басқару аппараттарының құрылысын, іс-әрекет ұстанымын.
- электростанция мен дизельді-электрлік агрегаттардың жұмыс ұстанымын;
- жүкті тиеу-түсіру және жол көліктері, электрлік, гидравликалық және пневматикалық
аппараттардың құрылымы, жұмыс істеу ұстанымы және өзара қатынасын.
Іскерліктер:
- жетектің түрін таңдауды;
- машиналардың электрлік, гидравликалық және пневматикалық сызбаларын оқуды;
- жылжымалы электростанцияны қалыпқа келтіруді;
- мүмкін болатын ақауларды табу және оларды жоюды.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 14
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.8
АП.04
Темір жолды техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі
Жол және жол шаруашылығы.
Темір жолдағы сигнал беру. Жекеленген пункттер.
Темір жолдың жылжымалы құрамы
Темір жолдағы тасымалдауды ұйымдастыру.
Материалдық-техникалық қамтамасыз ету.
Темір жолды техникалық пайдаланудың ережелері.
Сигнал беру бойынша нұсқаулық.
Пойыздардың қозғалысы және маневр жұмысы бойынша нұсқаулық.
Білімдер:
- темір жол құрылысы мен құрылымын,оның негізгі өлшемдері мен қалыпты жағдайда ұстау нормаларын;
- пойыздар қозғалысын ұйымдастыру жүйесі мен сигнал беру ұстанымын;
- апатты және қалыпсыз жағдайдағы іс-әрекет тәртібін.
Іскерліктер:
- темір жолдың негізгі жылжымалы құрамы, құрылысы, құрылымының техникалық жағдайының техникалық пайдалану ержелері талаптарына сәйкестігін анықтауды;
- темір жол көлігіндегі қолданатын нұсқаулықтар мен ережелерді қолдана білуді.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 14

ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.5
ПК 2.2.2
ПК 2.2.4
ПК 2.3.2
ПК 2.3.4
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ОПД.09
Основы технической механики.
Основы теоретической механики. Статика: аксиомы статики; плоская и пространственная система сил; кинематика: основные понятия кинематики; кинематика точки и твердого тела; динамика: аксиомы динамики; движение материальной точки; силы инерции; трение; работа и мощность. Сопротивление материалов: деформации упругие и пластические, силы внешние и внутренние; метод сечения; растяжение и сжатие. Расчеты на срез и смятие; кручение; изгиб. Детали механизмов и машин: элементы конструкций. Характеристики механизмов и машин
Знания:
- законов статики, кинематики и динамики и методов расчета элементов конструкций на прочность и жесткость при различных видах нагрузок.
Умения:
- на основе законов статики, кинематики и динамики производить расчеты элементов конструкций на прочность и жесткость при различных нагрузках.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11
БК 14
ПК 2.1.2
ПК 2.2.4
ПК 2.3.4
ПК 2.5.4
ОПД.10
Энергосиловые установки.
Основы эксплуатации, устройства и назначения двигателей внутреннего сгорания. Классификация д.в.с. Дизельные и карбюраторные двигатели. Системы газораспределения, питания охлаждения, зажигания. Устройства механизмов принцип их работы. Устройства д.в.с., применяемых на путевых и подъемно–транспортных машинах, общие понятия об электро-, гидро-пневмоприводах.
Знания:
- назначения, устройства и эксплуатационных характеристик двигателей внутреннего сгорания применяемых на путевых машинах и механизмах.
Умения:
- эксплуатировать энергосиловые установки путевых машин и механизмов, выявлять неисправности и устранять их.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11
БК 14
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ПК 2.5.4
ОПД.11
Основы экономики отрасли.
Общие основы экономических систем. Микро- и макро-экономика. Всемирная экономика и мировой рынок. Транспорт в системе общественного производства и его экономические особенности. Планирование производственно-финансовой деятельности на предприятиях, учет и анализ.
Знания:
- теоретических основ общественного производства, сущности рыночной экономики, ее преимуществ и недостатков, роли государства в регулировании экономических процессов, денежно-кредитной системы, международной экономики и переходной экономики с особенностями ее в мировом сообществе.
Умения:
- использовать базовые экономические знания для понимания, объяснения социально-экономических процессов, вопросов современной экономической политики.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11
БК 14
ПК 2.1.2
ПК 2.2.4
ПК 2.3.4
ПК 2.5.4
ОПД.12
Основы права и транспортное законодательство.
Право: понятие, система, источники.  Конституция Республики Казахстан. Всеобщая декларация прав человека. Право, правовое государство. Основы отраслей права, основные понятия и идеи государства и права, вопросы конституционного строя Республики Казахстан, система государственной власти, вопросы отраслей права суверенного Казахстана (административного, гражданского, трудового, уголовного и др.). Юридическая ответственность и ее виды; судебная система, правоохранительные органы; правовое регулирование деятельности железнодорожного транспорта; право собственности, приватизация, правовые вопросы обеспечения безопасности движения, основные нормативные акты, регламентирующие перевозки грузов, пассажиров, багажа. «Устав железных дорог»; ответственность на железнодорожном транспорте; порядок предъявления и распределения претензий и исков. Трудовое право. Коллективные договоры и соглашения, трудовой договор (контракт). Правовое регулирование правовых отношений на железнодорожном транспорте. Дисциплина работников железнодорожного транспорта. Ответственность за нарушение безопасности движения; порядок разрешения трудовых споров. Патентное право.
Знания:
- Конституции Республики Казахстан, законов РК, законодательных актов, нормативно-правовых документов регулирующих отношения в процессе профессиональной деятельности.
Умения:
- ориентироваться в системе законодательства и нормативных правовых актов и использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 12
СД.00
Специальные дисциплины
Квалификация: 110701 2 – Наладчик путевых машин и механизмов*
СД.01
Конструкция и ремонт путевых машин и механизмов.Грузоподъемные машины. Машины для ремонта и содержания пути. Машины для сборки рельсошпальной решетки. Железнодорожные транспортные средства. Механизированный путевой инструмент. Машины для борьбы со снежными заносами.
Знания:
- назначений, конструкций, технико-экономических характеристик и теорию эксплуатации путевых машин и механизмов.
Умения:
- различать виды, назначения, конструкции и технико-экономические характеристики путевых машин и механизмов.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11
БК 14
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
СД.02
Технология ремонта путевых машин и механизмов.
Основные положения по эксплуатации машин и механизмов. Износ деталей машин; система планово-предупредительного ремонта машин. Техническое обслуживание агрегатов и узлов машин. Техническое обслуживание двигателей внутреннего сгорания. Эксплуатация и техническое обслуживание путевых машин. Организация ремонта путевых машин. Методы восстановления деталей; ремонт деталей и узлов. Ремонт двигателей внутреннего сгорания; ремонт путевых машин; ремонтные предприятия.
Знания:
- видов и методов обнаружения неисправностей узлов и деталей, порядка устранения неисправностей в путевых машинах и механизмах.
Умения:
- определять техническое состояние машин и механизмов, выбирать рациональные методы ремонта узлов и деталей путевых машин.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11
БК 14
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.8
СД.03
Электро- гидро-оборудование и устройства автоматики путевых и строительных машин и механизмов.Основы электро- гидро-
пневмопривода машин и механизмов. Аппаратура управления и автоматические устройства;
агрегаты бензоэлектрические; дизель-электрические агрегаты. Электрооборудование путевых машин. Электрические схемы погрузочно-разгрузочных машин. Гидравлическое оборудование путевых и строительных машин. Пневматическое оборудование путевых машин. Автоматические устройства путевых машин.
Знания:
- назначений, конструкций, технико-экономических характеристик и эксплуатации электро- гидро-оборудования, устройств автоматики путевых и строительных машин и механизмов.
Умения:
- различать виды, назначения, конструкции и технико-экономические характеристики электро- гидро-оборудования и устройств автоматики путевых и строительных машин и механизмов.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11
БК 14
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.8
СД.04
Техническая эксплуатация железных дорог и безопасность движения.
Путь и путевое хозяйство. Сигнализация на ж.д. транспорте.
Раздельные пункты. Подвижной состав ж.д. Организация ж.д. перевозок. Материально-техническое обеспечение. Правила технической эксплуатации железных дорог. Инструкция по сигнализации. Инструкция по движению поездов и маневровой работе.
Знания:
- правил технической эксплуатации железных дорог, инструкций по сигнализации, связи, инструкций по движению поездов и производству маневровых работ.
Умения:
- выполнять требования правил технической эксплуатации, инструкций по сигнализации, связи, инструкций по движению поездов и производству маневровых работ на железнодорожном транспорте.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11
БК 14

КҚ 2.1.7
БҰАП00
Білім беру ұйымдарымен анықталатын пәндер **
АП 00
Біліктілігі: 110702 2-Теміржол құрылысы машинасының машинисті
110703 2-Жол машиналарының машинисті
АП.01
Жол машиналары мен механизмдерінің құрылымы:
Жүк көтергіш машиналар.
Жолдың күйі мен жөндеу жұмыстары үшін машиналар.
Рельс-шпалдық торларды жасайтын машина.
Теміржол көлік құралдары.
Механикаландырылған жол құралы.
Қар басып қалуларынан қорғайтын.
Білімдер:
- жүк көтергіш машиналар механизмдер элементтерінің құрылымы мен міндеті;
- жол машиналарының құрылымы, міндеті мен техникалық сипаты, оларды пайдалану кезіндегі қаупсіздік техникасы;
- жүк және жолаушылар дрезинасының құрылымы мен олардың техникалық сипаты;
Іскерліктер:
- машиналардың дайындығын тексеру операциясын өткізу және олардың техникалық күйін бақылау;
- жұмыстың қауіпсіз және рационалды тәсілдерін білу;
- ақауларды анықтау және оларды жою.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 14
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.7
АП.02
Жол және құрылыс машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсету және пайдалану
Машина және механизмдерді пайдаланудың негізгі ережелері.
Машина бөлшектерінің тозуы
Машинаны жоспарлы-ескертпе жөндеу жүйесі.
Машина тораптары мен агрегаттарына техникалық қызмет көрсету.
Іштен жану қозғалтқышқа техникалық қызмет көрсету.
Құрылыс және жол көліктеріне техникалық қызмет көрсету және пайдалану.
Құрылыс және жол көліктеріне жөндеу жұмысын ұйымдастыру.
Бөлшектерді қалпына келтіру әдістері.
Тораптар мен бөліктерді жөндеу.
Іштен жану қозғалтқышты жөндеу.
Құрылыс және жол көліктерін жөндеу.
Жөндеу ұйымдары.
Білімдер:
- машиналар мен механизмдерді пайдаланудың негізгі ережелері;
- бөлшектердің тозу түрлері мен оларды азайту әдістерін;
- торап және агрегаттарға,
жол көліктері мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсетудің негізгі ережелерін, қауіпсіздік техникасын,
- бөлшектерді қалыпқа келтіру әдістерін;
- құрылыс және жол көліктер жүйесі мен механизмдерді қалыпқа келтіру және жөндеу бойынша негізгі ережелерді;
- жөндеу ұйымдарының тұрпаттары мен құрылымын.
Іскерліктер:
- машиналардың техникалық жағдайын анықтау, санау-есептеу құжаттарды жүргізуді,
- тозуды анықтау, қажетті майларды таңдауды;
- бөлшектерді қалпына келтірудің тиімді әдістерін таңдауды.
- агрегаттар мен тораптарға техникалық қызмет көрсетуді.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 14
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.7
АП.03
Электро-гидро жабдықтар және құрылыс, жол машиналарының автоматика құрылымы
Электро-гидро жабдықтар механизмдерінің негіздері.
Басқару аппараты мен автоматты құрылымдар.
Бензоэлектрлік агрегаттар.
Дизель-электрлік агрегаттар.
Жол машиналарының электрожабдығы
Жүк тиелген және тиелмеген көліктің электрлі сызбасы.
Жол және құрылыс көліктерінің гидравликалық жабдығы
Жол машиналарының пневматикалық жабдығы.
Жол машиналарының автоматты құрылымы.
Білімдер:
- жетектердің жіктелуін, олардың ерекшеліктері мен кемшіліктерін.
- құралдар, басқару аппараттарының құрылысын, іс-әрекет ұстанымын.
- электростанция мен дизельді-электрлік агрегаттардың жұмыс ұстанымын;
- жүкті тиеу-түсіру және жол көліктері, электрлік, гидравликалық және пневматикалық
аппараттардың құрылымы, жұмыс істеу ұстанымы және өзара қатынасын.
Іскерліктер:
- жетектің түрін таңдауды;
- машиналардың электрлік, гидравликалық және пневматикалық сызбаларын оқуды;
- жылжымалы электростанцияны қалыпқа келтіруді;
- мүмкін болатын ақауларды табу және оларды жоюды.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 14

ПК 2.1.7
СД 00
Квалификации:
110702 2-Машинист железнодорожно-строительных машин*
110703 2- Машинист путевых машин*
110706 2 – Машинист выправочно-подбивочно- рихтовочных машин*
СД.01
Конструкция и ремонт путевых машин и механизмов.
Грузоподъемные машины. Машины для ремонта и содержания пути. Машины для сборки рельсошпальной решетки. Железнодорожные транспортные средства. Механизированный путевой инструмент. Машины для борьбы со снежными заносами.
Знания:
- назначений, конструкций, технико-экономических характеристик и эксплуатации путевых машин и механизмов.
Умения:
- различать виды, назначения, конструкции и технико-экономические характеристики путевых машин и механизмов.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11
БК 14
ПК 2.2.2
ПК 2.2.5
ПК 2.2.7
ПК 2.3.2
ПК 2.3.5
ПК 2.3.7
СД.02
Эксплуатация, техническое обслуживание путевых и строительных машин и механизмов.
Основные положения по эксплуатации машин и механизмов. Износ деталей машин. Система планово-предупредительного ремонта машин. Техническое обслуживание агрегатов и узлов машин. Техническое обслуживание двигателей внутреннего сгорания. Эксплуатация и техническое обслуживание путевых и строительных машин. Организация ремонта путевых и строительных машин. Методы восстановления деталей. Ремонт деталей и узлов. Ремонт двигателей внутреннего сгорания. Ремонт путевых и строительных машин. Ремонтные предприятия.
Знания:
- основных положений по эксплуатации, техническому обслуживанию путевых машин, методов обнаружения неисправностей узлов и деталей и порядка их устранения.
Умения:
- управлять работой, производить техническое обслуживание, обнаруживать и устранять неисправности путевых машин и механизмов.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11
БК 14
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.7
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.7
СД.03
Электрооборудование и автоматические устройства путевых машин и механизмов:
основы электро- гидро-пневмопривода машин и механизмов; аппаратура управления и автоматические устройства; агрегаты бензоэлектрические; дизель-электрические агрегаты; электрооборудование путевых машин; электрические схемы погрузочно-разгрузочных машин; гидравлическое оборудование путевых и строительных машин; пневматическое оборудование путевых машин; автоматические устройства путевых машин.
Знания:
- назначений, конструкций, технико-экономических характеристик и эксплуатации электрооборудования и устройств автоматики путевых и строительных машин и механизмов.
Умения:
- различать виды, назначения, конструкции и технико-экономические характеристики электро- гидро-оборудования и устройств автоматики путевых и строительных машин и механизмов.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11
БК 14

КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.7
АП 04
Темір жолды техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі
Жол және жол шаруашылығы.
Темір жолдағы сигнал беру. Жекеленген пункттер.
Темір жолдың жылжымалы құрамы
Темір жолдағы тасымалдауды ұйымдастыру.
Материалдық-техникалық қамтамасыз ету.
Темір жолды техникалық пайдаланудың ережелері.
Сигнал беру бойынша нұсқаулық.
Пойыздардың қозғалысы және маневр жұмысы бойынша нұсқаулық.
Білімдер:
- темір жол құрылысы мен құрылымын,оның негізгі өлшемдері мен қалыпты жағдайда ұстау нормаларын;
- пойыздар қозғалысын ұйымдастыру жүйесі мен сигнал беру ұстанымын;
- апатты және қалыпсыз жағдайдағы іс-әрекет тәртібін.
Іскерліктер:
- темір жолдың негізгі жылжымалы құрамы, құрылысы, құрылымының техникалық жағдайының техникалық пайдалану ержелері талаптарына сәйкестігін анықтауды;
- темір жол көлігіндегі қолданатын нұсқаулықтар мен ережелерді қолдана білуді.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 14
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.9
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.9
АП.05
Темір жолды жөндеу, техникалық қызмет көрсету және құрылысы
Жер қабаты.
Жолдың жоғарғы бөлігінің құрылысы.
Жолдың жылжымалы құрамының өзара қатынасы.
Өткел және жолды тосқауылдау құрадары.
Жолдың бірігуі және өзара қиысуы.
Білімдер:
- жер қабатының түрлерін;
- көлденең сұлбаның жіктеуішін,
- жолдың жоғарғы бөлігі құрылысының элементтерін, жолдың жоғарғы бөлігі құрылысының негізгі техникалық және пайдалану сипаттамаларын;
- жылжымалы құрам және құрылысты жақындату габариттерін;
- рельс жолтабанының құрылысын,
өткелдердің құрылысын, жол белгілері мен жол тосқауылдау құралдарын, жолдардың өзара қиысуы мен бірігуін, бағыттамалы бұрманың тұрпаттарын;
Іскерліктер:
- жолдың құрылысы элементтерін анықтау, көлденең профильдерді сызуды;
- жолдың жоғарғы құрылысы тұрпатын таңдау, рельстер, шпалдар, өтпелі бекітпе тұрпаттарын анықтау;
- жолдардың өзара қиысуы мен бірігу түрлерін ажырату;
- түзу және қисық учаскелердегі жолтабанының деңгейі мен енін өлшеу және шаблондарды қолдануды;
- бағыттамалы бұрманың ақауларын анықтауды.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 14
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
ӨО. 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО.00
Колледж шеберханаларындағы өндірістік оқыту
ӨО.01
Оқу темір ұсталық практика
Өлшеу негізі. Өлшеу және бақылау құрал-жабдықтары. Кеңістік және тегіс белгілеу. Егелеу. Бұрғылау. Кескінді кесу. Кескін түрлері. Зенкерлеу (саңылауларды кесу) және зенкермен өңдеу. Металды түзету және майыстыру. Шабу және металды кесу. Ысқылау және үйкелеу. Металды шегелеу. Кешендік жұмыстар.
- негізгі темір ұсталық операциялардың орындалуында студенттерде дағдылар мен ілім-білімнің қалыптасуы
БҚ 2
БҚ 5 - 10
КҚ 2.1.11
КҚ 2.2.11
КҚ 2.3.11
КҚ 2.5.11
ӨО.02
Оқу дәнекерлеу практикасы
Дәнекерлеу жабдықтары. Дәнекерлеу агрегаттарымен басқару. Білікшелерді жүргізу және пластиналарды дәнекерлеу. Жапсарларды майысқан және тігінен орналасқан кезде дәнекерлеу және жүргізу. Флюс қабатында дәнекерлеу. Кешендік жұмыстар.
- негізгі дәнекерлеу жұмыстарын орындауда студенттерде дағдылар мен ілім-білімнің қалыптасуы
БҚ 2
БҚ 5 - 10
БҚ 14

ПК 2.2.2
ПК 2.2.5
ПК 2.2.7
ПК 2.3.2
ПК 2.3.5
ПК 2.3.7
СД 04
Техническая эксплуатация железных дорог и безопасность движения.
Путь и путевое хозяйство. Сигнализация на железнодорожном транспорте. Раздельные пункты. Подвижной состав ж.д. Организация железнодорожных перевозок. Материально-техническое обеспечение. Правила технической эксплуатации железных дорог. Инструкция по сигнализации.
Инструкция по движению поездов и маневровой работе.
Знания:
- правил технической эксплуатации железных дорог, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ.
Умения:
- выполнять требования правил технической эксплуатации, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ на железнодорожном транспорте.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11
БК 14
ПК 2.2.1
ПК 2.2.9
ПК 2.3.1
ПК 2.3.9
СД.05
Конструкция, техническое обслуживание и ремонт железнодорожного пути.
Земляное полотно. Верхнее строение пути. Взаимодействие пути и подвижного состава. Переезды и приборы путевого заграждения. Соединение и пересечение путей.
Знания:
- конструкции земляного полотна, верхнего строения пути и искусственных сооружений железнодорожного пути.
Умения:
- определять элементы земляного полотна, производить выбор типа верхнего строения пути, производить средний и капитальный ремонт железнодорожного пути.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11
БК 14
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.01
Учебная слесарная практика
Основы измерения. Измерительные и контрольные инструменты. Разметка пространственная и плоскостная. Опиловка. Сверление. Нарезание резьбы. Типы резьб. Зенкерование и зенкование. Правка и гибка металла. Рубка и резка металла. Шабрение и притирка. Клепка металла. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных слесарных операций
БК 2
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 2.1.11
ПК 2.2.11
ПК 2.3.11
ПК 2.5.11
ПО.02
Учебная сварочная практика
Сварочное оборудование. Управление сварочными агрегатами. Наплавка валиков и сварка пластин. Наплавка и сварка при наклоном и вертикальном положении швов. Сварка под слоем флюса. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных сварочных операций
БК 2
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 14

КҚ 2.1.12
КҚ 2.2.12
КҚ 2.3.12
КҚ 2.5.12
ӨО.03
Оқу темір ұсталық-механикалық практика
Қауіпсіздік техникасы. Механикалы өңдеу станоктарының құрылғысы. Басқару принциптері. Цилиндрлі, конустық және фасондық беттерді қате және таза үшкірлеу. Торцты өткірлеу және дайындарды кесу. Сыртқы орларды қырнау. Саңылауларды өңдеу. Кескіндерді кесу. Кешендік жұмыстар.
-механикалық өңдеуші станоктарда қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша студенттерде дағдылар мен ілім-білімнің қалыптасуы
БҚ 2
БҚ 5 - 10
БҚ 14
КҚ 2.1.13
КҚ 2.2.13
КҚ 2.3.13
КҚ 2.5.13
ӨО.04
Оқу кешендік-темір ұсталық практика
Қауіпсіздік техникасы. Қол және механикаландырылған құрал-жабдықтар. Алмалы-салмалы қосылуларды құрастыру. Конустық түрде шпондық және шлицті қосылуларды құрастыру. Жылжу және тербелудің мойынтіректері және бөлшектерді құрастыру. Тісті берілімдерді құрастыру. Муфтыларды, қосылуларды құрастыру және білікшелерді ортаға келтіру. Жасалған қозғалыспен, кривошипті-шатунды механизмдермен бөлшектерді құрастыру. Элементтерді герметизациялаумен жүйелерді құрастыру. Топтық иілдірумен механизмдерді құрастыру. Монтаждық құрал-жабдықтарды қолданумен жұмыстарды қабылдау. Такелажды жұмыстардың тәсілдері. Кешендік жұмыстар.
- студенттерді түрлі қосылуларды құрастыруды, тісті берілімдерді орнатуды, сонымен қатар жылжымалы құрамның қозғалу бөлшектерін құрастырудың дағдылары мен ілім-білімдерін қалыптастыру
БҚ 2
БҚ 5 - 10
БҚ 14
КҚ 2.1.11
КҚ 2.2.11
КҚ 2.3.11
КҚ 2.5.11
ӨО.05
Оқу электромонтаждық практика
Қауіпсіздік техникасы. Электрлі материалдар. Өлшеу құралдары. Сымдарды қосу және бөлу. Сымдарды дәнекерлеу және қалайылау. Электрлі тізбектердің түрлері. Электрлі тізбектерді құрастыру. Электр қуаты тізбектерін құрастыру. Күш беруші электр жабдықтарын құрастыру
- электрлі және электрлі механикалық жабдықтарды құрастыру бойынша жұмыстарды орындауда студенттерде дағдылар мен ілім-білімдерді қалыптастыру
БҚ 2
БҚ 5 - 10
БҚ 14
КҚ 2.1.15
КҚ 2.2.15
КҚ 2.3.15
КҚ 2.5.15
ӨП.00
Өндірістік практика
ӨП.01
Оқу танымдық практика
Темір жолының құрылысы, мамандық туралы объективті және толық көріністі, оның саласы мен бағыттары туралы жалпы көріністі қалыптастырады; локомотив шарауашылығының мекемесі мен нақты кәсіпорнының жұмысын игеру негізінде білімді жүйелендіру және кеңейту және тереңдету; бір базалық кәсіпорынмен, оның құрылысы және дамыту келешегімен, әрекет сипаты және өнімділігімен танысуды жүзеге асырады; кәсіпорындағы өндірістік үрдістің реттілігімен танысу; кәсіпорында бар жабдықтардың ішкі режимі мен тәртібі оқытылады; ұйымның жарлығы мен регламенті; алғашқы кәсіби тәжірибе қалыптасады
- студенттерде өзінің болашақ кәсіби әрекеті туралы бірыңғай көріністің қалыптасуы
БҚ1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
ӨП.02
Кәсіпті игерудің оқу практикасы

ПК 2.1.12
ПК 2.2.12
ПК 2.3.12
ПК 2.5.12
ПО.03
Учебная слесарно-механическая практика
Техника безопасности. Устройства механикообрабатывающих станков. Принципы управления. Черновое и чистовое обтачивание цилиндрических, конических и фасонных поверхностей. Торцовая обточка и отрезка заготовок. Вытачивание наружных канавок. Обработка отверстии. Нарезание резьб. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков по изготовлению простых деталей на механикообрабатывающих станках.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 14
ПК 2.1.13
ПК 2.2.13
ПК 2.3.13
ПК 2.5.13
ПО.04
Учебная комплексно-слесарная практика
Техника безопасности. Ручные и механизированные инструменты. Сборка разъемных соединении. Сборка шпоночных и шлицевых соединении на конических посадках. Сборка детали и подшипниками скольжения и качения. Сборка зубчатых передач. Сборка муфт, соединении и центровка валов. Сборка деталей с поступительным движением, кривошипно-шатунными механизмами. Сборка систем с герметизацией элементов. Сборка механизмов с гибками звеньями. Прием работ с использованием монтажных приспособлений. Приемы такелажных работ. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков, производить сборник различных соединений, посадки зубчатых передач, а также детали с поступательными движениями подвижного состава
БК 2
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 14
ПК 2.1.11
ПК 2.2.11
ПК 2.3.11
ПК 2.5.11
ПО.05
Учебная электромонтажная практика
Техника безопасности. Электроматериалы. Измерительные приборы. Разделка и соединение проводов. Паяние и лужение проводов. Виды электрических цепей. Монтаж электрических цепей. Монтаж цепей электропитания. Монтаж силового электрооборудования
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении работ по монтажу электрического и электромеханического оборудования
БК 2
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 14
ПК 2.1.15
ПК 2.2.15
ПК 2.3.15
ПК 2.5.15
ПП.01
Учебная ознакомительная практика
Формирует общее представление о структуре железных дорог, объективное и полное представление о специальности, ее сферах и направлениях; расширяются, углубляются и систематизируются знания на основе изучения работы конкретных предприятий и учреждений локомотивного хозяйства; происходит ознакомление с одним из базовых предприятий, его структурой и перспективами развития, характером деятельности, продукцией; знакомство с последовательностью производственных процессов на предприятии; изучается внутренний режим и распорядок, оборудование имеющееся на предприятии; устав и регламент организации; формируется первоначальный профессиональный опыт.
- формирование у студентов целостного представления о своей будущей профессиональной деятельности.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 6
ПП.02
Учебная практика на получение профессии

Тікелей орындаушы ретінде заманауи өндірістік үрдіске студенттерді баулу қамтамасыз етіледі, олардың арнайы пәнді игеру барысындағы білімі кеңейеді және тереңдейді, сонымен қатар жұмыс орнында орындаушы ретінде тартуға арналған жылжымалы құрамды жөндеу және техникалық қызмет көрсету, пайдалану бойынша жұмыс дағдылары мен кәсіби білімдері қалыптасып жетілдіріледі, бастапқы кәсіби тәжірибе қалыптасады. 2-3 дәрежелі темір ұста дәрежесін иеленуге емтихан тапсыру
- практика бағдарламаларына сәйкес бір немесе бірнеше жұмыс кәсібін игерудің практикалық дағдылары ілім –білімін игеру
БҚ 2
БҚ 5 -10
БҚ 14
КҚ 2.1.14
КҚ 2.2.14
КҚ 2.3.14
КҚ 2.5.14
ӨП.03
Өндірістік-технологиялық практика
Оқушылардың арнайы пәндерді оқу барысында игерілген білімін бекіту, тереңдету және кеңейтуді қамтамасыз ету, сонымен қатар тартуға арналған жылжымалы құрамды (салалар бойынша) сынау, құрастыру бойынша дағдыларды қалыптастыру және әрі қарай жетілдіру
- Темір жолының жылжымалы құрамын өндіруші нақты кәсіпорынның қызметін оқу негізінде жалпы кәсіптік және арнайы пәндерді оқу кезінде игерілген білімді жүйелеу, тереңдету, кеңейту және бекіту бойынша студенттерде дағды мен ілім-білімді қалыптастыру
БҚ 2
БҚ 5 -10
БҚ 14
КҚ 2.1.15
КҚ 2.2.15
КҚ 2.3.15
КҚ 2.5.15
Кесте 1 – Біліктілігі жоғары деңгейдегі 1107000 – «Көтергіш көлік, құрылыс жол машиналары мен жабдықтарын техникалық пайдалану» (салалар бойынша) мамандығы бойынша жоғары деңгей маманының техникалық және кәсіптік білімнің білім беру оқу бағдарламысының құрылысы
Оқыту мерзімі: 2жыл 10ай
негізгі орта білім базасында
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ /орыс / тілі:
Қазақ (орыс) тілінің фонетикасы, лексика, морфология және синтаксисі; сөйлеудің дамуы; мамандық бойынша термин сөздер: сөздікпен аудару техникасы; кәсіптік бағытталған мәтіндер, кәсіптік қарым-қатынас;
Білімдер:
- қазақ /орыс/ тілінің синтаксисі, фонетика, лексика және морфологиясы;
- кәсіптік сөйлеуді;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминдерді қолдана білу;
- кәсіптік бағытталған мәтінді техникалық аудару /сөздікпен/
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.6
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі
кәсіптік қатынас жасау үшін мамандығы бойынша лексико-грамматикалық материал.
Сөйлеу мәнері және сөйлеу түрлерін ажырату /ауызша, жазбаша, монолог, диалог/
кәсіптік бағытталған сөз тіркестерінің аударма техникасы.
Білімдер:
- кәсіптік қатынас жасау үшін мамандығы бойынша лексико-грамматикалық материал;
Іскерліктер:
- сөйлеу мәнері және сөйлеу түрлерін ажырату /ауызша, жазбаша, монолог, диалог/
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.6
ЖГП.03
Дене тәрбиесі
Адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі;
дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері, өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негіздері; кәсіптік-қолданбалы физикалық дайындық.
Білімдер:
- адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі;
- өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негізі.
Іскерліктер:
- физикалық дайындықтықтың нормативтерін орындау
БҚ13
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Сызу
Сызбалардың кестелік жасалуы; сызба шрифтары, сызбалардағы жазбалар, сызбалардың желісі, геометриялық құрылыс, бейнелеу теориясы; нүктелер, түзу желі, геометриялық денелерді жобалау; аксонометриялық жобалар; қарапайым бөлшектердің кешендік сызбасы, масштабтар, өлшемдерді жасау; бейнелеу: түрлері, кескіндемелер, қималар; машина жасау сызбасы, құрылымдық құжаттамалар; негізгі жазбалар; машина жасау сызбалары, нобайлар; жинау сызбалары; алмалы-салмалы қосындылар; жинақтау сызбаларын бөлшектеу және оқу; құрылыс сызбасының элементтері (жоспар мен тіліктер). Мамандық бойынша кестелер мен сызбалар: алғашқы және екінші мәрте коммутациясының кестелері (оның ішіндегі КИП), халықаралық стандарттар бойынша электрлі жабдығының белгісі. МЖМБС, ЕҚСЖ талаптары.
Білімдер:
-сызбалар мен сызуларды құрудың негізгі ережелерін;
- сызбаларды жасаудың ережелері;
- машина жасау сызбалары;
Іскерліктер:
- электрлі схемаларды сызу, МЖМБС сәйкес мамандық бойынша құрылыс сызбаларын сызу;
БҚ 2
БҚ 5
БҚ6
БҚ 11

Обеспечивается приобщение студентов к современному производственному процессу в качестве непосредственных исполнителей, расширяются и углубляются знания, полученные ими при изучении специальных предметов, а также приобретаются и совершенствуются профессиональные умения и навыки работы по эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту тягового подвижного сотава в качестве исполнителя на рабочем месте, формируется первоначальный профессиональный опыт. Сдача экзамена на присвоение разряда слесаря 2-3 разряда
- освоение практических навыков и умений на получение одного или несколько первичных рабочих профессии, в соответствии программ практики.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 14
ПК 2.1.14
ПК 2.2.14
ПК 2.3.14
ПК 2.5.14
ПП.03
Производственно-технологическая практика
Обеспечивается расширение, углубление и закрепление учащимися знаний, полученных при изучении специальных предметов, а также приобретение и дальнейшее совершенствование навыков по сборке и испытанию тягового подвижного состава (по видам)
- формирование у студентов умений и навыков по закреплению, расширению, углублению и систематизации знании полученных при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин, на основе изучения деятельности конкретного предприятия по производству подвижного состава железных дорог, а также приобретение первоначального практического опыта работы, развитие профессионального мышления
БК 2
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 14
ПК 2.1.15
ПК 2.2.15
ПК 2.3.15
ПК 2.5.15
Таблица 2 - Структура образовательной учебной программы повышенного уровня технического и профессионального образования по специальности 1107000 – «Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования» (по отраслям) повышенного уровня квалификации
Срок обучения: 2 года 10 месяцев
На базе: основного среднего образования
Индекс цикла дисциплин
Наименование дисциплин, практик и основные направления
Формирующие знания, деятельность и навыки
Код формируемых компетенции
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи. Терминология по специальностям: техника перевода со словарем, профессионально-ориентированных текстов, профессиональное общение.
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей казахского (русского) языка в профессиональной сфере общения.
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 5
БК 6
БК 11
БК 12
ПК 2.1.7
ПК 2.2.1
ПК 2.2.6
ПК 2.3.1
ПК 2.5.1
ПК 2.5.6
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения. Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической). Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей иностранного языка в профессиональной сфере общения.
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 5
БК 6
БК 11
БК 12
ПК 2.1.7
ПК 2.2.1
ПК 2.2.6
ПК 2.3.1
ПК 2.5.1
ПК 2.5.6
ОГД.03
Физическая культура.
Роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- основ физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
- выполнять нормативы физической подготовки.
БК 13
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение.
Графическое оформление чертежей, шрифты чертежные, надписи на чертежах, линии чертежа. Геометрические построения, теория изображений, проецирование точки, прямой линии, геометрических тел. Аксонометрические проекции. Комплексные чертежи простых деталей, масштабы, нанесение размеров, изображения: виды, разрезы, сечения, машиностроительное черчение, конструкторские документы, основные надписи, изображение и обозначение резьбы, чертежи деталей, эскизы. Сборочные чертежи, разъемные соединения, чтение и деталирование сборочных чертежей. Требования ГОСТов и ЕСКД; чертежи и схемы по специальности; элементы строительного черчения.
Знания:
- правил оформления, построения чертежей и схем в соответствии с требованиями ГОСТ и ЕСКД.
Умения:
- оформлять, вычеркивать схемы и чертежи по специальности согласно ГОСТ и ЕСКД.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11

КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.5
КҚ 2.5.5
ЖКП.02
Электротехниканың теориялық негіздері:
электрлі өріс; тұрақты тоқтың электрлі тізбектері, тұрақты тоқтың электрлі тізбектерін есептеу; магниттік өріс;
магниттік тізбектер; тұрақты тоқтың магниттік өрісі; магниттік тізбектерді есептеу; электрлі магниттік индукция; электрлі магниттік индукцияның физикалық заңдары; өзіндік индукцияның құбылысы; өзіндік индукцияның электрлі қозғау күші (ЭҚК); ауыспалы тоқтың электрлі тізбектері; синусоидальды электрлі тоқ туралы негізгі мәліметтер, синусоидальды тоқтың желілі электрлі тізбектері; электрлі және электрлі тізбектердегі резонанс; электрлі тізбектерді есептеу; синусоидальды кезеңдік кернеуліктер мен тоқтар; ауыспалы тоқтың желілі емес электрлі тізбектері; үшфазалы тізбектер; жинақталған шамалармен электрлі тізбектердегі ауыспалы үрдістер
Білімдер:
- электротехника анықтамасы, терминдері мен негізгі заңдары, электрлі техникалық және магниттік өлшемдерінің өлшем бірлігі, физикалық өлшемдердің әріптік және кестелік белгілері; электрлі магниттік өріс және электрлі және магниттік тізбектердің заңдары мен негізгі түсініктері; стационарлық және ауыпалы тәртіптердегі ауыспалы және тұрақты тоқ тізбектерін талдау әдістерін;
Іскерліктер:
күрделі емес электрлі тізбектердің негізгі кестелерінің берілген шарттары бойынша жинау, құру және оқу, арнайы электрлі техникалық пәндерді меңгеру барысында әдістер мен заңдарды қолдану;
игеру: желілі және желілі емес электрлі тізбектердегі ауыспалы және орнатылған үрдістерін есептеудің әдістерін, міндеттерді шешу дағдыларымен және электрлі тізбектер мен электрлі магниттік өріс теориясы бойынша зертханалық эксперименттерді өткізу.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.5
КҚ 2.5.5
ЖКП.03
Еңбек қорғау
Өрт қауіпсіздігі.
Жабдықтардың жіктелуі: белгісі, қызмет ұстанымы, құрылым ерекшелігі, таңдау өлшемі, пайдаланудың қауіпсіздік ережесі.
Еңбекті қорғау:
құқықтық және нормативтік база.
Өндірістік жарақаттар және аурулар.
Еңбек шартына әсер етуші факторлар.
Еңбек қауіпсіздігі бойынша шаралар.
Қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
- өндірістік санитария туралы жалпы деректерді;
- қауіпсіздік техникасын;
- электр қауіпсіздік негіздерін;
- өрт қауіпсіздігінің жалпы деректерін;
Іскерліктер:
- қауіпсіздік техникасын сақтауды;
- электр қауіпсіздігін сақтауды;
- өндірістік жарақат алған кезде алғашқы қызмет көрсетуді;
- өрт қауіпсіздігін сақтауды.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 13
КҚ 2.1.9
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.8
КҚ 2.5.8
ЖКП.04
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Пән, курстың мақсаты мен міндеттері; түсінік, кәсіпорындар мен ұйымдардағы іс қағаздарын ұйымдастыру мен жүйесі. Ұйымдастырушылық, тарату, нормативті-құқықтық және ақша-қаржылық және анықтамалық құжаттар. Қызмет хаттарының негізгі әдістемесі. Іс қағазындағы АСУ қолдану. Мұрағатқа жұмыстарды тапсыру мен жасау.
Ұйымдастырушылық техника құралдарының жалпы сипаттамасы, оларды кәсіпорындардағы басқару және ұйымдастырушылық үрдістерге енгізу;
Коореспонденция туралы түсінік; құжаттар қызметі мен құрылу тәсілдері; құжаттарды жасаудың тәртібі, жіктелуі, белгісі, құрамды бөліктері; ұйымдастырушылық-тарату құжаттамасының бірыңғайлау жүйесі (ҰТҚ), құжаттардың басқа да түрлері; басқарудың құжаттамалық қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (БҚҚМЖ);
Құжаттармен жұмысты ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағымы, олардың түрлері; құжаттардың орындалуын бақылау, сақтау, тіркеу және есепке алу; іс қағаздарының компьютерленуі, ПЭВМда құжаттарды жасау.
Білімдер:
- курстың пәні, міндеттері мен мақсатын;
- ұйымдастырушылық техника құрылғыларының жалпы сипаттамасы, белгісі, және оларды кәсіпорындардағы ұйымдастырушылық және басқару үрдістеріне енгізуді;
- іс қағаздары мен корреспонденция туралы түсінік;
- құжаттардың қызметі мен оны құрудың тәсілдерін;
- құжаттарды жасаудың ережелері, құрамды бөліктері, белгісі, жіктелуі мен белгісін;
- түсінік, жіктелу, сипаттама, ұйымдастырушылық-тарату құжаттамаларын жасаудың ерекшеліктері (ОРД);
- құжаттардың басқа да түрлерін;
- басқаруды құжаттамалық қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесін (БҚҚМЖ);
- мәні, міндеті, келешегі, құрамды бөліктері, іс қағаздарын компьютерлеудің негізгі принциптерін;
Іскерліктер:
- ұйымдастырушылық-тарату құжаттамаларының (ҰТҚ) жүйесін бірыңғайлау;
- құжат айналымы, құжат ағымы мен құжаттармен жұмыс жасауды ұйымдастыру;
- құжаттардың орындалуын бақылау және сақтау, тіркеу, есепті жүргізу;
- ПЭВМда құжаттарды жасау.
БҚ 2
БҚ 4
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.6

ПК 2.1.6
ПК 2.2.5
ПК 2.3.5
ПК 2.5.5
ОПД.02
Теоретические основы электротехники.
Электрическое поле. Электрические цепи постоянного тока, физические процессы в электрических цепях постоянного тока. Расчет электрических цепей постоянного тока. Магнитное поле. Магнитные цепи; расчет магнитных цепей; Электромагнитная индукция; явление самоиндукции; электродвижущая сила (ЭДС) самоиндукции. Электрические цепи переменного и постоянного тока. Электростатическое поле. Стационарное электрическое поле.
Знания:
- основных законов, терминов и определений электротехники, и теории электрических цепей и магнитных полей.
Умения:
- производить расчеты цепей постоянного и переменного токов, электрических цепей по заданным условиям;
- читать, составлять, собирать по заданным условиям принципиальные схемы несложных электрических цепей.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11
ПК 2.1.1
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.2.5
ПК 2.3.5
ПК 2.4.5
ОПД.03
Охрана труда.
Охрана труда. Правовая и нормативная база. Правила безопасной эксплуатации; пожарная безопасность; производственный травматизм и заболеваемость. Факторы, влияющие на условия труда. Мероприятия по охране труда. Техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения; причины электротравматизма; воздействие опасных факторов (высокого напряжения, электрических и магнитных полей, шагового напряжения и др.) на организм человека; технические средства обеспечения электробезопасности, средства индивидуальной защиты. Гигиена труда и производственная санитария на объектах железной дороги.
Знания:
- основ техники безопасности, производственной санитарии, гигиены труда на объектах железной дороги.
Умения:
- соблюдать технику безопасности, производственную санитарию, гигиену труда при производстве работ на объектах железной дороги.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 13
ПК 2.1.9
ПК 2.2.8
ПК 2.3.8
ПК 2.5.8
ОПД.04
Информационные технологии в профессиональной деятельности.
Предмет и задачи курса. Методы хранения, обработки и передачи информации. Информационные технологии. Структура ПЭВМ. Программы для работы с текстовыми, табличными, графическими и звуковыми данными. Компьютерные коммуникации. Математическое моделирование; основы программирования.
Знания:
- назначения и применения информационных технологий для хранения, обработки и передачи информации и основ программирования в профессиональной деятельности.
Умения:
- применять информационные технологии для хранения, обработки и передачи информации и основ программирования в профессиональной деятельности.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.2.5
ПК 2.3.5
ПК 2.5.5
ОПД.05
Основы стандартизации и меторологии.
Государственная система стандартизации РК (ГСС); законодательные акты в области стандартизации, метрологии, сертификации; международная (ИСО), межгосударственная (СНГ) системы стандартизации; понятия о метрологии и единицах измерений; государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ); качество продукции; принципы стандартизации в предприятиях железнодорожного транспорта; средства измерений; эталоны величин; сертификация; основы сертификации; термины и определения; Закон РК «О сертификации».
Знания:
- систем государственных, межгосударственных и международных стандартов в области метрологии и сертификации на железнодорожном транспорте.
Умения:
- применять государственные, межгосударственные и международные стандарты в области метрологии и сертификации на железнодорожном транспорте.
БК 12
ПК 2.1.7
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ПК 2.5.5
ПК 2.5.6
ОПД.06
Делопроизводство на казахском языке.
Предмет, цели и задачи курса; понятия, система и организация делопроизводства на предприятиях и организациях. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансовые и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Оформление и сдача дел в архив. Понятие о корреспонденции. Способы создания и функции документов; классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов; унифицированная система организационно-распорядительной документации (ОРД), другие виды документов; государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ). Организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды. Регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов; компьютеризация делопроизводства, оформление документов на ПЭВМ. Общая характеристика средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии.
Знания:
- Государственной системы документационного обеспечения управления (ГСДОУ) и правил оформления организационно-распорядительной документации (ОРД) в профессиональной деятельности.
Умения:
- организовывать делопроизводство в соответствии с требованиями Государственной системы документационного обеспечения управления (ГСДОУ) и правил оформления организационно-распорядительной документации (ОРД).
БК 2
БК 4
ПК 2.1.7
ПК 2.2.6

Тікелей орындаушы ретінде заманауи өндірістік үрдіске студенттерді баулу қамтамасыз етіледі, олардың арнайы пәнді игеру барысындағы білімі кеңейеді және тереңдейді, сонымен қатар жұмыс орнында орындаушы ретінде тартуға арналған жылжымалы құрамды жөндеу және техникалық қызмет көрсету, пайдалану бойынша жұмыс дағдылары мен кәсіби білімдері қалыптасып жетілдіріледі, бастапқы кәсіби тәжірибе қалыптасады. 2-3 дәрежелі темір ұста дәрежесін иеленуге емтихан тапсыру
- практика бағдарламаларына сәйкес бір немесе бірнеше жұмыс кәсібін игерудің практикалық дағдылары ілім –білімін игеру
БҚ 2
БҚ 5 -10
БҚ 14
КҚ 3.4.9
КҚ 3.4.10
КҚ 3.4.11
КҚ 3.4.13
КҚ 3.4.16
КҚ 3.4.17
ӨП.03
Өндірістік-технологиялық практика
Оқушылардың арнайы пәндерді оқу барысында игерілген білімін бекіту, тереңдету және кеңейтуді қамтамасыз ету, сонымен қатар тартуға арналған жылжымалы құрамды (түрлері бойынша) сынау, құрастыру бойынша дағдыларды қалыптастыру және әрі қарай жетілдіру
- Темір жолының жылжымалы құрамын өндіруші нақты кәсіпорынның қызметін оқу негізінде жалпы кәсіптік және арнайы пәндерді оқу кезінде игерілген білімді жүйелеу, тереңдету, кеңейту және бекіту бойынша студенттерде дағды мен ілім-білімді қалыптастыру
БҚ
БҚ 5 -10
БҚ 14
КҚ 3.4.9
КҚ 3.4.10
КҚ 3.4.11
КҚ 3.4.12
КҚ 3.4.13
КҚ 3.4.14
КҚ 3.4.15
КҚ 3.4.16
КҚ 3.4.17
КҚ 3.4.18
КҚ 3.4.19
ӨП.04
Диплом алдындағы практика
Өндірісті басқаруды ұйымдастыруды оқытудағы студенттердің өндірістік әрекеті және болашақ маманның өз еркімен кәсіптік қызметтерді орындау мүмкіндігін тексеру, студенттердің тәжірибелік-сынақ, құрылымдық, жасампаздық жұмыстарында қатысуы; диплом жобасына материалдарды жинау және дайындау
- алғашқы кәсіптік тәжірибені игеру, мамандық бойынша дағдылар мен ілім-білімді жетілдіру және қорытындылау, болашақ маманның өзіндік еңбек әрекетіне дайындау және қорытынды мемлекеттік аттестация мен материалдарды жинау
БҚ 2
БҚ 5 -10
БҚ 14
КҚ 3.4.-
КҚ 3.4.19
Орта буын маманы 1107000 – «Көтергіш көлік, құрылыс жол машиналары мен жабдықтарын техникалық пайдалану» (салалар бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің жоғары деңгейдегі білім беру оқу бағдарламысының құрылысы
Оқыту мерзімі: 3жыл 6 ай
негізгі орта білім базасында
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптаса тын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері
ӘЭП.01
Мәдениеттану
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі рөлі; мәдениетті зерттеудегі тәсілдің көптүрлілігі; мәдениет және өркениет; мәдениеттің қалыптасуы, конфуцишылдық-даосизм мәдениеті; үнді-будда мәдениеті; ислам мәдениетінің әлемі; христиандық мәдениет;
Батыс еуропа мәдениеті және оның заманауи әлемнің дамуына әсері;
Африкандық мәдениеттің ерекшелігі мен бірегейлігі;
Нәсілшілдік мәселесі;
Көшпенділер өркениетінің пайда болуы мен бірегейлігі;

Обеспечивается приобщение студентов к современному производственному процессу в качестве непосредственных исполнителей, расширяются и углубляются знания, полученные ими при изучении специальных предметов, а также приобретаются и совершенствуются профессиональные умения и навыки работы по эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту тягового подвижного сотава в качестве исполнителя на рабочем месте, формируется первоначальный профессиональный опыт. Сдача экзамена на присвоение разряда слесаря 2-3 разряда
- освоение практических навыков и умений на получение одного или несколько первичных рабочих профессии, в соответствии программ практики.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 14
ПК 3.4.9
ПК 3.4.10
ПК 3.4.11
ПК 3.4.13
ПК 3.4.16
ПК 3.4.17
ПП.03
Производственно-технологическая практика
Обеспечивается расширение, углубление и закрепление учащимися знаний, полученных при изучении специальных предметов, а также приобретение и дальнейшее совершенствование навыков по сборке и испытанию тягового подвижного состава (по видам)
- формирование у студентов умений и навыков по закреплению, расширению, углублению и систематизации знании полученных при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин, на основе изучения деятельности конкретного предприятия по производству подвижного состава железных дорог, а также приобретение первоначального практического опыта работы, развитие профессионального мышления
БК 2
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 14
ПК 3.4.9
ПК 3.4.10
ПК 3.4.11
ПК 3.4.12
ПК 3.4.13
ПК 3.4.14
ПК 3.4.15
ПК 3.4.16
ПК 3.4.17
ПК 3.4.18
ПК 3.4.19
ПП.04
Преддипломная практика
Производственная деятельность студентов, в виде изучения организации управления производством и проверка возможностей будущего специалиста самостоятельно выполнять профессиональные функции, участия студентов в опытно-экспериментальной, конструкторской, изобретательской работе; сбор и подготовка материалов к дипломному проекту.
- овладение первоначальным профессиональным опытом, обобщение и совершенствование знаний, умений и навыков по специальности, подготовка к самостоятельной трудовой деятельности, будущего специалиста и сбор материалов и итоговой государственной аттестации
БК 2
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 14
ПК 3.4.-
ПК 3.4.19
Таблица 4 - Структура образовательной учебной программы
технического и профессионального образования специалиста среднего
звена по специальности
1107000 – «Техническая эксплуатация подъемно-транспортных,
строительных, дорожных машин и оборудования» (по отраслям)
специалиста среднего уровня
Срок обучения: 3 года 6 месяцев
На базе: основного среднего образования
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
СЭД.01
Культурология.

Ортағасырлық кезеңдегі Қазақстанның мәдениеті; 17-19 ғасырлардағы қазақтардың мәдени дәстүрі;
Қазіргі таңдағы Қазақстан мәдениеті
Білімдер:
-негізгі түсініктерді;
- түсінік: конфуцишылдық; даосизм; Қытай өнері; иероглифика; Қытайдың көркем көрініс кескіндемесін;
- Үнді мәдениетінің ерекшеліктері және оның негізгі жетістіктерін;
- түсінік: ислам; курайш; Мұхаммед; Құран; Алла; Мекке;
- христиан ілімінің негізгі принциптері және оның құндылықтарын;
- Франция мәдениетін: Ашель мәдениеті, проманьондар, галлдар, франкілер, әдебиетін, мәдениетін және философиясын;
- көшпенділер құндылықтарының жүйесі және өмірлік бейнесі туралы;
- орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени фундаменті туралы білімді қалыптастыру;
- Қазақстанның ортағасырлық мәдениетке түрік және араб мәдениетінің әсері туралы;
Іскерліктер:
- Қытай мәдениетінің ерекшеліктерін ашу;
- мәдениеттанудың түсініктерін еркін қолдану;
- қадағалау;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениетінің ерекшеліктерін, оның қоғамдық мәдениеттегі орнын көрсету.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ӘЭП.02
Философия негіздері
Философия пәні, әлемдік философиялық ойлардың негізгі белгілері; Адам табиғаты мен оның өмір сүруінің мәні; адам және Құдай; Адам және космос; Адам, қоғам, өркениет, мәдениет; тұлғаның жауапкершілігі мен бостандығы; Адамдық таным және әрекет; Ғылым және оның рөлі; адамзат ғаламдық мәселелер алдында.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни көрінісі, адам өмірінің мәні туралы түсінікті;
- ғылым және ғылыми танымның рөлі, оның құрылысы, формасы мен әдістері, әлеуметтік және этикалық мәселелері туралы түсінікті;
Іскерліктер:
- биологиялық, әлеуметтік және рухани бастамалардағы адамның жүріс-тұрысын анықтау, оның сана мен саналы және санасыздық жүріс –тұрысының мәнін анықтау;
- қоғамда адамдар арасындағы қарым-қатынастың адамгершілік нормаларын реттеу;
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
ӘЭП.03
Экономика негіздері
Экономика және оның негізгі проблемалары, микроэкономика; нарықтық баға құрудың механизмі, бақталастық; фирма қызметінің экономикалық негіздері; монополияға қарсы реттеулер; жергілікті кірістер; әлеуметтік-экономикалық мәселелерді реттеу; макроэкономика; елдің экономикалық құрлымы; қаржылық, несиелік және салықтық жүйе; құнсыздану процесі; жұмыссыздық; экономикалық дамудың мәселелері; қазақстан экономикасының микро және макроэкономикалық мәселелері; халықаралық еңбектің бөлінуі; тауардың әлемдік нарығы, валюта және қызмет көрсету; іскерліктің негіздері.
Білімдер:
Экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- елдегі және шетелдердегі экономикалық жағдайлар;
- макро және микроэкономиканың негіздері;
- мақсаттар, негізгі ұғымдар, функциялар, маңыздылығы, ұстанымдар;
- меншіктіліктің түрі мен тұлғасы;
- жоспарлар түрі, олардың негізгі кезеңдері, мазмұндары, стратегиялық жоспарлау;
- жоспарларды экономикалық дәлелдеу әдістері;
- іскерлікті жоспарлау: іскерлік жоспардың қызметі, мазмұны, құрылымы.
Іскерліктер:
- өзінің кәсіби қызметіне бейімделуге арналған қажетті экономикалық ақпаратты табу және пайдалану;
- ұйымның экономикалық қызметін, меншігін басқару
- қызметін жоспарлау;
жоспарлау мен болжамдарды жасау кезінде ақпаратты пайдалану;
жоспарларды орындауда бақылап, түзетулер енгізу;
- инфроқұрылымдық элементтерді құрастыру және реттеу.
БҚ 2

Культурология и ее роль в жизни общества. многообразность подходов в исследовании культуры. Культура и цивилизация. Становление культуры. конфуцианско-даосистский тип культуры. Индо-буддийский тип культуры. Мир исламской культуры. христианский тип культуры. Западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира. Особенность и уникальность африканской культуры. проблема расизма. Возникновение и уникальность кочевой цивилизации. культура Казахстана в период Средневековья. Культурные традиции казахов в период 17-19 веков. Культура современного Казахстана.
Знания:
- основных понятий, развития, концепций культуры, научных, религиозных картин мира, исторические формы, типы, многообразие культур и цивилизаций их взаимосвязи, место человека в культуре, его нравственные обязанности и культурные ценности.
Умения:
- анализировать культурологическую, социально-политическую и научную литературу, выявлять стили и направления в современном искусстве; классифицировать культурные общности, события и явления.
БК 1
БК 2
БК 3
СЭД.02
Основы философии.
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли. Природа человека и смысл его существования. Человек и Бог. Человек и космос. Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности. Человеческое познание и деятельность. Наука и ее роль. Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- сущность и содержание основных исторических типов философских знаний их эволюцию, сферы жизни общества, законов природы, закономерности и движущие силы исторического развития, основные нормы современного литературного языка.
Умения:
- проводить элементарный анализ ситуации и проблемы, грамотно выражать свои мысли отличать и понимать ценностные нормы общественной жизни, соблюдать нормы отношений между людьми в обществе.
БК 3
БК 4
БК 5
СЭД.03
Основы экономики.
Общие основы экономических систем. Микро- и макро-экономика. Всемирная экономика и мировой рынок. Транспорт в системе общественного производства и его экономические особенности. Планирование производственно-финансовой деятельности на предприятиях, учет и анализ.
Знания:
- теоретических основ общественного производства, сущности рыночной экономики, ее преимущества и недостатки, роль государства в регулировании экономических процессов, денежно-кредитной системы, международной экономики и переходной экономики с особенностями ее в мировом сообществе.
Умения:
- использовать базовые экономические знания для понимания, объяснения социально-экономических процессов, вопросов современной экономической политики.
БК 2

КҚ 3.4.6
КҚ 3.4.11
ӘЭП.04
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Әлеуметтану пән ретінде; Қоғам әлеуметтік мәдени жүйе ретінде; Әлеуметтік қауымдастықтар; Әлеуметтік және этноұлттық қатынастар; Әлеуметтік үрдістер; Әлеуметтік институттар мен ұйымдар; тұлға: оның әлеуметтік рөлі мен әлеуметтік жүріс-тұрысы; саясаттану пәні; саяси билік және билік қатынастары; саяси жүйе; Қазақстандағы ОГСЭ әлеуметтік-экономикалық үрдістер.
Білімдер:
- заңдылықтарды түсінуде әлеуметтік тәсіл туралы көріністі;
- әлеуметтік құрылыс, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік өзара әрекеттер туралы көріністі;
- тұлғаны әлеуметтендіру үрдісінің ерекшеліктерін, реттеу формасын білу;
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалыстар мен әлеуметтік өзгеру мен дамудың басқа да факторларын дамыту;
- билік мәнін анықтау, саясат субъектілері, саяси қатынастар мен үрдістер (Қазақстанда және бүкіл әлемде);
- саяси жүйелер мен саяси режимдер туралы көрініс.
БҚ 3
БҚ 12
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.10
ӘЭП.05
Құқық және көлік заңдылығының негіздері
Құқық: түсінік, жүйе, қайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы. Адам құқығының жалпылама декларациясы. Құқық, құқықтық мемлекет. Құқық саласының негіздері, негізгі түсініктері және мемлекет пен құқық идеялары, Қазақстан Республикасының Конституциялық құрылысының сұрақтары, мемлекеттік билік жүйесі, егеменді Қазақстанның құқықтар саласының сұрақтары (әкімшілік, азаматтық, еңбек, қылмыстық және т.б.). Заңды жауапкершілік және оның түрлері. Сот жүйесі, құқық қорғау органдары. Темір жол көлігінің әрекетін құқықтық реттеу; жекеменшіктің құқығы, жекешелендіру, қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз етудің құқықтық сұрақтары, негізгі нормативті актілер, жүктер мен жолаушылар және жүктің регламент беруші тасымалы; «Темір жолының жарлығы»; темір жол көлігіндегі жауапкершілік; талаптар мен дауларды бөлу мен ұсынудың тәртібі; еңбек құқығы; ұжымдық келісім мен келісулер, еңбек келісім-шарты (келісім-шарт); темір жол көлігінде құқықтық қатынастарды құқықтық реттеу; темір жол көлігінің пәні; қозғалыс қауіпсіздігін бұзудың жауапкершілігі; еңбек дауларын шешудің тәртібі; патенттік құқық.
Білімдер:
- кәсіби әрекеттер саласында жұмысшылардың құқықтары мен міндеттерін;
- кәсіби әрекеттердің үрдісінде құқықтық қатынасты реттеуші заңды актілер мен басқа да нормативтік құжаттарды;
-кәсіби әрекеттер саласындағы құқықтық қатынастар субъектілерінің құқықтық қатынасын
Іскерліктер:
- еңбек заңдылығына сәйкес өз құқықтарын қорғау
БҚ 3
БҚ 12
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.10
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материал;
Сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрлерінің (ауызша, жазбаша, монологтық, сұхбаттық) әртүрлі түрлері;
Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- кәсіби-бағыттағы мәтіндерді аудару тәсілін;
- мамандық бойынша лексикалық-граматикалық материалдарды.
Іскерліктер:
- қазақ (орыс) тіліндегі кесте мен технологиялық картаны құру;
- жаңа сөздермен сөз тіркесін, сөйлем, сұхбат, әңгіме құрастыру білу;
- қазақ (орыс) тілінде өз ойын қалыптастыру;
- сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрін ажырата Білімдер: ауызша, жазбаша, монологты, сұхбаттық.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 12
КҚ 3.4.4
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі
Кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексикалық- грамматикалық материал;
Сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрлерінің әртүрлі түрлері (ауызша, жазбаша, монологты, сұхбаттық);
кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару техникасын.
Білімдер:
- кәсіби бағыттағы мәтінді аудару техникасын;
Мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалдарды.
Іскерліктер:
- технологиялық карта мен ағылшын тіліне кестені құру;
- жаңа сөздермен сөз тіркесін, сөйлем, сұхбат, әңгіме құрастыра білу;
- ағылшын тілінде өз ойын қалыптастыру;
- сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрін ажырата білу: ауызша, жазбаша, монологты, сұхбаттық.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.4.4
ЖГП.03
Дене тәрбиесі
Адамның жалпы мәдени, және әлеуметтік дамуындағы дене мәдениетінің рөлі; дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық мәдениеті; дене және спорттық өзін жетілдірудің негіздері; кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы
Білімдер:
- адамның жалпы мәдени, және әлеуметтік дамуындағы дене мәдениетінің рөлін,
- салауатты өмір салтының негіздерін
Іскерліктер:
- денсаулықты нығайту, өмірлік және кәсіптік мақсатты, дене тәрбиесінде өзін өзі анықтау үшін дене-спорттық әрекетті пайдалану
БҚ 13
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Сызу
Сызбалардың кестелік жасалуы; сызба шрифтары, сызбалардағы жазбалар, сызбалардың желісі, геометриялық құрылыс, бейнелеу теориясы; нүктелер, түзу желі, геометриялық денелерді жобалау; аксонометриялық жобалар; қарапайым бөлшектердің кешендік сызбасы, масштабтар, өлшемдерді жасау; бейнелеу: түрлері, кескіндемелер, қималар; машина жасау сызбасы, құрылымдық құжаттамалар; негізгі жазбалар; машина жасау сызбалары, нобайлар; жинау сызбалары; алмалы-салмалы қосындылар; жинақтау сызбаларын бөлшектеу және оқу; құрылыс сызбасының элементтері (жоспар мен тіліктер). Мамандық бойынша кестелер мен сызбалар: алғашқы және екінші мәрте коммутациясының кестелері (оның ішіндегі КИП), халықаралық стандарттар бойынша электрлі жабдығының белгісі. МЖМБС, ЕҚСЖ талаптары.
Білімдер:
-сызбалар мен сызуларды құрудың негізгі ережелерін;
- сызбаларды жасаудың ережелері;
- машина жасау сызбалары;
Іскерліктер:
- электрлі схемаларды сызу, МЖМБС сәйкес мамандық бойынша құрылыс сызбаларын сызу;
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6

ПК 3.4.6
ПК 3.4.11
СЭД.04
Основы политологии и социологии.
Социология как наука. Общество как социокультурная система. Социальные общности. Социальные и этнонациональные отношения. Социальные процессы. Социальные институты и организации; личность: ее социальные роли и социальное поведение. Предмет политологии. Политическая власть и властные отношения. Политическая система. Социально-экономические процессы в Казахстане.
Знания:
- основных категории, понятий, законов, направлений развития политологии и социологии; основные закономерности и этапы исторического развития общества.
Умения:
- применять основные законы гуманитарных и социальных наук в профессиональной деятельности; анализировать процессы и явления, происходящие в обществе.
БК 3
БК 12
ПК 3.4.1
ПК 3.4.10
СЭД.05
Основы права и транспортное законодательство.
Право: понятие, система, источники. Конституция Республики Казахстан; всеобщая декларация прав человека; право, правовое государство. Основы отраслей права, основные понятия и идеи государства и права, вопросы конституционного строя Республики Казахстан, система государственной власти, вопросы отраслей права суверенного Казахстана (административного, гражданского, трудового, уголовного и др.). Юридическая ответственность и ее виды. Судебная система, правоохранительные органы; правовое регулирование деятельности железнодорожного транспорта. Право собственности, приватизация, правовые вопросы обеспечения безопасности движения, основные нормативные акты, регламентирующие перевозки грузов, пассажиров, багажа. «Устав железных дорог». Ответственность на железнодорожном транспорте. Порядок предъявления и распределения претензий и исков. Трудовое право. коллективные договоры и соглашения, трудовой договор (контракт). Правовое регулирование правовых отношений на железнодорожном транспорте. Дисциплина работников железнодорожного транспорта. Ответственность за нарушение безопасности движения. Порядок разрешения трудовых споров; патентное право.
Знания:
- Конституции Республики Казахстан, законов РК, законодательных актов, нормативно-правовых документов регулирующих отношения в процессе профессиональной деятельности.
Умения:
- Ориентироваться в системе законодательства и нормативных правовых актов и использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность.
БК 3
БК 12
ПК 3.4.1
ПК 3.4.10
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи. Терминология по специальностям: техника перевода со словарем. Профессионально ориентированные тексты. Профессиональное общение.
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей казахского (русского) языка в профессиональной сфере общения.
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 5
БК 6
БК 11
БК 12
БК 12
ПК 3.4.4
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения. Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической). Техника перевода профессионально ориентированных словосочетаний.
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей иностранного языка в профессиональной сфере общения.
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 5
БК 6
БК 11
БК 12
ПК 3.4.4
ОГД.03
Физическая культура.
Роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- основ физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
- выполнять нормативы физической подготовки.
БК 13
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение.
Графическое оформление чертежей, шрифты чертежные, надписи на чертежах, линии чертежа; геометрические построения, теория изображений, проецирование точки, прямой линии, геометрических тел; аксонометрические проекции. Комплексные чертежи простых деталей, масштабы, нанесение размеров, изображения: виды, разрезы, сечения, машиностроительное черчение, конструкторские документы, основные надписи, изображение и обозначение резьбы, чертежи деталей, эскизы. Сборочные чертежи, разъемные соединения, чтение и деталирование сборочных чертежей. Требования ГОСТов и ЕСКД; чертежи и схемы по специальности. Элементы строительного черчения.
Знания:
- правил оформления, построения чертежей и схем в соответствии с требованиями ГОСТ и ЕСКД.
Умения:
- оформлять, вычеркивать схемы и чертежи по специальности согласно ГОСТ и ЕСКД.
БК 2
БК 5
БК 6

КҚ 3.4.-
КҚ 3.4.19
Ескерту: 1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Өзінің болашақ мамандығының әлеуметтік маңыздылығы мен мәнін түсіну, оған тұрақты қызығушылықты тудыру;
БҚ 2
Өндірістік мәселелерді шешуде, жаңа білім мен ілімдерді игеруде шығармашылыққа ұмтылу;
БҚ 3
Әлемнің қазіргі ғылыми біртұтас кескінінің негізін меңгеру, рухани, мәдени, интеллектуалды тұтастығын игеру; заманауи қоғамның ортасынан өз орнын табу; өздігінен жетілдіруге тұрақты ұмтылу (өзін-өзі тануға, өзін-өзі басқаруға, өзін-өзі бағалауға, өздігінен реттеу және өзін жетілдіруге); шығармашылық тұрғыда өздігінен орындаушылыққа ұмтылу;
БҚ 4
Шет тілдерінде қарым-қатынас жасаудың қарапайым жолдарын меңгеру және оларды кәсіби қызметінде пайдалану;
БҚ 5
Орындайтын жұмысқа жауапкершілік таныту, игерілген кәсіптік білімді қолдана отырып кәсіби әрекет саласындағы мәселелерді тиімді етіп шешуге және өзіндік әрекет жасауға қабілетті болу;
БҚ 6
Аса жоғары білікті мамандардың жетекшілігімен жұмыстарды орындау;
БҚ 7
Еңбек қауіпсіздігін, санитарлық және өртке қарсы талаптар мен ішкі тәртіпті сақтау;
БҚ 8
Қоршаған ортаны қорғау ісіне араласу, алғашқы экологиялық білімді болу және көмек көрсете білу, табиғатты қорғау қажеттілігін түсіну;
БҚ 9
Алғашқы медициналық көмекті көрсету;
БҚ10
Өзінің жұмыс орнын ұйымдастыру, негізгі жабдықтарды, құралдар мен материалдарды сақтау мен қолданудың ережелерін білу;
БҚ 11
Әрдайым кәсіби шеберлігін арттыру, ғылыми ақпараттардан хабардар болуға, өндірістік үрдістерге алдыңғы қатарлы технологияларды енгізуге, еңбекті ғылыми ұйымдастырудың негіздерін игеруге ұмтылу;
БҚ 12
Қазақстан Республикасы Конституциясының негізін, Еңбек Заңнамасының әдептік және құқықтық нормаларын білу; ұжым мүшелерінің ынтымақтастығы мен өнімді өзара әрекетіне жағдай жасау;
БҚ 13
Салауатты өмір салты жайында хабардар болу, денешынықтыру дағдыларын білу және жетілдіру;
БҚ 14
Саланың техникалық объектілерінде жұмыс істеу кезінде болып жатқан физикалық және химиялық үрдістер мен көріністер жөнінде хабардар болу;
Кесте 2 – Кәсіптік құзыреттер
Т ж КБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Жоғары деңгей
110701 2 - Жол машиналары мен механизмдерін қалыпқа келтіруші*
КҚ.2.1.1 Электрлі, гидравликалық және пневматикалық жабдықтарды, станоктар мен құрал-жабдықтарды, жол көліктері мен механизмдерін дұрыс және үздіксіз пайдалануды қамтамасыз;
КҚ.2.1.2 Жол көліктерінің механикалық, электрлі, гидравликалық және пневматикалық жабдықтарын жөндеуді, тексеру мен бақылауды жүзеге асыру;

ПК 3.4.-
ПК 3.4.19
Примечание: Таблица 1 – Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
БК 2
Стремиться к творческому подходу при решении производственных задач, к приобретению новых знаний и умений;
БК 3
Владеть основными аспектами современной научной целостной картины мира как духовной, культурной, интеллектуальной целостности; осознавать себя и свое место в современном обществе; обладать устойчивым стремлением к самосовершенствованию (самопознанию, самоконтролю, самооценке, саморегуляции и саморазвитию); стремиться к творческой самореализации;
БК 4
Обладать элементарными умениями общения на иностранном языке и применять их в профессиональной деятельности;
БК 5
Быть ответственным за выполняемую работу, способным самостоятельно и эффективно решать задачи в области профессиональной деятельности, используя полученные профессиональные знания;
БК 6
Выполнять работы под руководством специалистов более высокой квалификации;
БК 7
Соблюдать правила безопасности труда, санитарные требования и внутренний распорядок;
БК 8
Участвовать в деятельности по защите окружающей среды, иметь первоначальные экологические знания и умения, понимать необходимость защиты природы;
БК 9
Оказывать первую медицинскую помощь;
БК 10
Организовывать свое рабочее место, знать правила пользования и хранения основного оборудования, инструментов и материалов;
БК 11
Постоянно повышать профессиональное мастерство, стремиться овладевать научной информацией, внедрять передовые технологии в производственные процессы, владеть основами научной организацией труда;
БК 12
Знать основы Конституции Республики Казахстан, этические и правовые нормы, Трудового Законодательства; способствовать продуктивному взаимодействию и сотрудничеству членов коллектива;
БК 13
Иметь представление о здоровом образе жизни, владеть умениями и навыками физического совершенствования;
БК 14
Иметь представление о физических и химических процессах и явлениях происходящих при работе технических объектов отрасли
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции
(ПК)
2 Повышенный уровень
110701 2- Наладчик путевых машин и механизмов
ПК.2.1.1 Обеспечивать правильную и бесперебойную эксплуатацию путевых машин и механизмов, электрического, гидравлического и пневматического оборудования, станков, инструментов;
ПК.2.1.2 Осуществлять осмотр, проверку и ремонт технического состояния механического, электрического, гидравлического и пневматического оборудования путевых машин;

КҚ.2.1.3 Жол көліктерінің жеке құралдары мен механизмдерін монтаждау мен демонтаждау бойынша жұмыстарды орындау;
КҚ.2.1.4 Жол көліктерін басқару жүйесі механизмдерін, түзету мен реттеуді жүзеге асыру;
КҚ.2.1.5 Қозғалтқыштардың ішінен қызуын, электр стансаларының орнын ауыстыруын түзету мен реттеуді жүзеге асыру;
КҚ.2.1.6. Электрлі және гидравликалық схемаларды, сызбаларды оқу, бақылап-өлшеу құралдарымен қолдану;
КҚ.2.1.7. Бекітілген техникалық құжаттаманы жүргізу;
КҚ.2.1.8. Көтеру-көліктік жабдықтармен қолдану;
КҚ 2.1.9 Ішкі тәртіптің ережелерін сақтау;
КҚ 2.1.10 Өзінің кәсіби әрекетіне бейімделуіне қажетті экономикалық ақпараттарды қолдану;
КҚ 2.1.11 Қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша негізгі темір ұсталық операцияларды орынау, түрлі қосылыстарды құрастыруды, тісті берілімдерді орнатуды жүзеге асыру;
КҚ 2.1.12 Негізгі дәнекерлеу операцияларын орындау;
КҚ 2.1.13 Электрлі және электромеханикалық жабдықтарды монтаждау мен демонтаждау бойынша жұмыстарын орындау;
КҚ 2.1.14 Бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін меңгеру бойынша практикалық дағдылану;
КҚ 2.1.15 Кестелік-технологиялық үрдістерді орындаумен өзінің теориялық білім мен практикалық дағдыларды жетілдіру, бекіту және қорытындылау, сигнализация мен байланыс дистансасында қолданылатын электрлі сигнализация құрылғылары мен автоматты блоктаудың құрылғылары және диспетчерлік сигнализация құрылғыларына қызмет көрсету;
КҚ 2.1.16 Берілген тақырып бойынша диплом жобасын орындау үшін материалдарды жүйелеу, қорытындылау және жинау.
110702 2 - Теміржол құрылысы машинасының машинисі*
КҚ 2.2.1 Байланыс сигнализациясы бойынша нұсқаулық, пойыз және маневрлік жұмыс пен техникалық пайдаланудың ережелерімен жетекшілік ету;
КҚ 2.2.2 Теміржол құрылысы көліктерін жұмысқа дайындау және оларды басқару;
КҚ 2.2.3 Қызмет көрсететін жабдықтардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;
КҚ 2.2.4 Қызмет көрсетуші көліктер мен механизмдердің пайда болған ақауларын анықтау және жою;
КҚ 2.2.5 Электрлі және гидравликалық схемаларды, сызбаларды оқу, бақылап-өлшеу құралдарымен қолдану;
КҚ 2.2.6 Бекітілген техникалық құжаттаманы жүргізу;
КҚ 2.2.7 Отын-майлау материалды ресурстарын үнемді және рационалды пайдалану;
КҚ 2.2.8 Еңбек қорғау және ішкі тәртіп ережелерін сақтау. Өзінің жұмыс орнында өрттің алдын алу мен оны сөндірудің құралдарын қолдану;
КҚ 2.2.9 Пойыздар қозғалысы мен сигнализация бойынша нұсқаулықтар, міндетті нұсқаулықтарды және техникалық пайдаланудың ережелерін орындау;
КҚ 2.2.10 Өзінің кәсіби әрекетіне бейімделу үшін қажетті экономикалық ақпараттарды қолдану;

ПК.2.1.3 Выполнять работы по монтажу и демонтажу отдельных приборов и механизмов путевых машин;
ПК.2.1.4 Осуществлять наладку и регулировку узлов, механизмов и систем управления путевых машин;
ПК.2.1.5 Осуществлять наладку и регулировку двигателей внутреннего сгорания, передвижных электростанций;
ПК.2.1.6. Читать чертежи, электрические и гидравлические схемы, пользоваться контрольно-измерительными приборами;
ПК.2.1.7. Вести установленную техническую документацию.
ПК.2.1.8.Пользоваться подъемно-транспортным оборудованием
ПК2.1.9 Соблюдать правила внутренний распорядок
ПК2.1.10 Использовать экономическую информацию необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности
ПК 2.1.11 Выполнять основные слесарные операции по изготовлению простых деталей, производить сборку различных соединений, посадки зубчатых передач;
ПК 2.1.12 Выполнять основные сварочные операции;
ПК 2.1.13 Выполнять работы по монтажу и демонтажу электрического и электромеханического оборудования;
ПК 2.1.14 Получить практические навыки по освоению одной или нескольких первичных рабочих профессий;
ПК 2.1.15 закрепить, обобщить и совершенствовать свои теоретические знания и практические и практические навыки с выполнением графико-технологического процесса, обслуживания устройств электрической сигнализации, автоматической блокировки и диспетчерской сигнализации, применяемых в дистанции сигнализации и связи;
ПК 2.1.16 Собрать, обобщить и систематизировать материал для выполнения дипломного проектирования по заданной теме.
110702 2- Машинист железнодорожно-строительных машин
ПК 2.2.1 Руководствоваться правилами технической эксплуатации, инструкциями по сигнализации связи, поездной и маневровой работе;
ПК 2.2.2 Подготавливать железнодорожно-строительные машины к работе и управлять ими;
ПК.2.2.3 Обеспечивать бесперебойную работу обслуживаемого оборудования;
ПК.2.2.4 Выявлять и устранять возникающие неисправности обслуживаемых машин и механизмов;
ПК.2.2.5 Читать чертежи, электрические и гидравлические схемы обслуживаемых машин и механизмов, пользоваться контрольно-измерительными приборами;
ПК.2.2.6 Вести установленную техническую документацию;
ПК.2.2.7 Экономно и рационально использовать топливо-смазочные материальные ресурсы;
ПК.2.2.8 Соблюдать правила охраны труда и внутреннего распорядка. Пользоваться средствами предупреждения и тушения пожаров на своем рабочем месте.
ПК.2.2.9 Выполнять правила технической эксплуатации, инструкций по сигнализации и движению поездов, должностную инструкцию;
ПК2.2.10 Использовать экономическую информацию необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности

КҚ 2.3.16 Берілген тақырып бойынша диплом жобасын орындау үшін материалдарды жүйелеу, қорытындылау және жинау.
110705 2 – Түзету-соғу рихтовты машиналардың машинисті *
КҚ 2.5.1 Байланыс сигнализациясы бойынша нұсқаулық, пойыз және маневрлік жұмыс пен техникалық пайдаланудың ережелерімен жетекшілік ету;
КҚ 2.5.2 Теміржол құрылысы көліктерін жұмысқа дайындау және оларды басқару;
КҚ 2.5.3 Қызмет көрсететін жабдықтардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;
КҚ 2.5.4 Қызмет көрсетуші көліктер мен механизмдердің пайда болған ақауларын анықтау және жою;
КҚ 2.5.5 Қызмет көрсететін көліктер мен механизмдердің электрлі және гидравликалық схемаларын және сызбаларын оқу, бақылап-өлшеу құралдарымен қолдану;
КҚ 2.5.6 Бекітілген техникалық құжаттаманы жүргізу; КҚ 2.5.7 Отын-майлау материалды ресурстарын үнемді және рационалды пайдалану;
КҚ 2.5.8 Еңбек қорғау және ішкі тәртіп ережелерін сақтау. Өзінің жұмыс орнында өрттің алдын алу мен оны сөндірудің құралдарын қолдану;
КҚ 2.5.9 Пойыздар қозғалысы мен сигнализация бойынша нұсқаулықтар, міндетті нұсқаулықтарды және техникалық пайдаланудың ережелерін орындау;
КҚ 2.5.10 Өзінің кәсіби әрекетіне бейімделу үшін қажетті экономикалық ақпараттарды қолдану;
КҚ 2.5.11 Қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша негізгі темір ұсталық операцияларды орынау, түрлі қосылыстарды құрастыруды, тісті берілімдерді орнатуды жүзеге асыру;
КҚ 2.5.12 Негізгі дәнекерлеу операцияларын орындау;
КҚ 2.5.13 Электрлі және электромеханикалық жабдықтарды монтаждау мен демонтаждау бойынша жұмыстарын орындау;
КҚ 2.5.14 Бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін меңгеру бойынша практикалық дағдылану;
КҚ 2.5.15 Кестелік-технологиялық үрдістерді орындаумен өзінің теориялық білім мен практикалық дағдыларды жетілдіру, бекіту және қорытындылау, сигнализация мен байланыс дистансасында қолданылатын электрлі сигнализация құрылғылары мен автоматты блоктаудың құрылғылары және диспетчерлік сигнализация құрылғыларына қызмет көрсету;
КҚ 2.5.16 Берілген тақырып бойынша диплом жобасын орындау үшін материалдарды жүйелеу, қорытындылау және жинау.
Орта буын маманы
110704 3 –
Техник-электромеханик
КҚ 3.4.1 Жол және құрылыс көліктерін, технологиялық жабдықтарды пайдалану және қызмет көрсету бойынша жұмысты;
КҚ 3.4.2 Технологиялық тәртіпті сақтау бойынша бақылауды жүзеге асыру;
КҚ 3.4.3 Өндірісте көліктердің қауіпсіз және ұзақ жұмысын қамтамасыз ететін ресурстық –энергия сақтаушы технологиясын өндіріске енгізу және жасау; КҚ 3.4.4. Өндірістік учаскенің жұмысы туралы техникалық және есеп беру құжаттамасын жасау;

ПК 2.3.16 Собрать, обобщить и систематизировать материал для выполнения дипломного проектирования по заданной теме.
110705 2 – Машинист выправочно подбивочных – рихтовочных машин*
ПК 2.5.1 Руководствоваться правилами технической эксплуатации, инструкциями по сигнализации связи, поездной и маневровой работе;
ПК 2.5.2 Подготавливать железнодорожно-строительные машины к работе и управлять ими;
ПК 2.5.3 Обеспечивать бесперебойную работу обслуживаемого оборудования;
ПК 2.5.4 Выявлять и устранять возникающие неисправности обслуживаемых машин и механизмов;
ПК 2.5.5 Читать чертежи, электрические и гидравлические схемы обслуживаемых машин и механизмов, пользоваться контрольно-измерительными приборами;
ПК 2.5.6 Вести установленную техническую документацию;
ПК 2.5.7 Экономно и рационально использовать топливо-смазочные материальные ресурсы;
ПК 2.5.8 Соблюдать правила охраны труда и внутреннего распорядка. Пользоваться средствами предупреждения и тушения пожаров на своем рабочем месте.
ПК 2.5.9 Выполнять правила технической эксплуатации, инструкций по сигнализации и движению поездов, должностную инструкцию
ПК 2.5.10 Использовать экономическую информацию необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности
ПК 2.5.11 Выполнять основные слесарные операции по изготовлению простых деталей, производить сборку различных соединений, посадки зубчатых передач;
ПК 2.5.12 Выполнять основные сварочные операции;
ПК 2.5.13 Выполнять работы по монтажу и демонтажу электрического и электромеханического оборудования;
ПК 2.5.14 Получить практические навыки по освоению одной или нескольких первичных рабочих профессий;
ПК 2.5.15 закрепить, обобщить и совершенствовать свои теоретические знания и практические и практические навыки с выполнением графико-технологического процесса, обслуживания устройств электрической сигнализации, автоматической блокировки и диспетчерской сигнализации, применяемых в дистанции сигнализации и связи;
ПК 2.5.16 Собрать, обобщить и систематизировать материал для выполнения дипломного проектирования по заданной теме.
3.Специалиста среднего звена
110704 3- Техник-электромеханик
ПК 3.4.1 Организовывать работу технического персонала по эксплуатации и обслуживанию путевых и строительных машин, технологического оборудования;
ПК 3.4.2 Осуществлять контроль за соблюдением технологической дисциплины;
ПК 3.4.3 Разрабатывать и внедрять в производство ресурсо-энергосберегающие технологии, обеспечивающие продолжительность и безопасность работы машин;
ПК 3.4.4. Составлять и оформлять техническую и отчетную документацию о работе производственного участка;

КҚ 3.4.5 Көліктер мен механизмдердің техникалық қызметі үшін техникалық жабдықтарды таңдау;
КҚ 3.4.6 Жол көліктері мен механизмдердің көлік ауыстыру және техникалық қызмет көрсетудің өзіндік құнын есептеу;
КҚ 3.4.7 Көліктер мен механизмдердің жұмысқа дайындағын, жеке механизмдерді түзетуді жүзеге асыру;
КҚ 3.4.8 Экоқорғаныс және өртке қарсы техниканы қолдану;
КҚ 3.4.9 Өнеркәсіптік санитария мен қауіпсіздік техникасының бұзылуын алдын алу бойынша іс –шараны жүзеге асыру;
КҚ 3.4.10 Пойыз және көлік жұмыстарын сигнализациялау бойынша нұсқаулықтар мен техникалық пайдаланудың ережелерін орындау;
КҚ 3.4.11 Өзінің кәсіби әрекетіне бейімделу үшін қажетті экономикалық ақпараттарды қолдану;
КҚ 3.4.12 Қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша негізгі темір ұсталық операцияларды орынау, түрлі қосылыстарды құрастыруды, тісті берілімдерді орнатуды жүзеге асыру;
КҚ 3.4.13 Негізгі дәнекерлеу операцияларын орындау;
КҚ 3.4.14 Электрлі және электромеханикалық жабдықтарды монтаждау мен демонтаждау бойынша жұмыстарын орындау;
КҚ 3.4.15 Бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін меңгеру бойынша практикалық дағдылану;
КҚ 3.4.16 Кестелік-технологиялық үрдістерді орындаумен өзінің теориялық білім мен практикалық дағдыларды жетілдіру, бекіту және қорытындылау, сигнализация мен байланыс дистансасында қолданылатын электрлі сигнализация құрылғылары мен автоматты блоктаудың құрылғылары және диспетчерлік сигнализация құрылғыларына қызмет көрсету;
КҚ 3.4.17 Берілген тақырып бойынша диплом жобасын орындау үшін материалдарды жүйелеу, қорытындылау және жинау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына
235-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды мен бейіні: 1108000 – Көлік (салалар бойынша)
Мамандығы:                  1108000 - Темір жол жылжымалы құрамдарын
пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет
көрсету (түрлері бойынша)
Мамандандыру:               1108000.01 - Темір жолының тартуға
арналған жылжымалы құрамын пайдалану,
жөндеу және техникалық қызмет көрсету
Біліктілігі:                110804 2 – Дрезина жүргізушісі*
110806 2 – Тепловоз машинисінің
көмекшісі*
110807 2 – Электровоз машинисінің
көмекшісі*
110808 2 – Электр пойызы машинисінің
көмекшісі*
110809 2 – Дизель пойызының машинисінің
көмекшісі*
110810 2 – Электр пойызының машинисі*
110811 2 – Тепловоз машинисі*
110812 2 – Электровоз машинисі*
110813 2 – Дизель пойызының машинисі*;

ПК 3.4.5 Выбирать техническое оборудование для технического обслуживания машин и механизмов;
ПК 3.4.6 Рассчитывать себестоимость технического обслуживания и машино-смен путевых машин и механизмов.
ПК 3.4.7 Осуществлять подготовку машин и механизмов к работе, наладку отдельных механизмов;
ПК 3.4.8 Использовать экобиозащитную и противопожарную технику;
ПК 3.4.9 Осуществлять мероприятия по предотвращению нарушений техники безопасности и промышленной санитарии;
ПК 3.4.10 Выполнять правила технической эксплуатации, инструкции по сигнализации, поездной и машинной работы.
ПК 3.4.11 Использовать экономическую информацию необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности
ПК 3.4.12 Выполнять основные слесарные операции по изготовлению простых деталей, производить сборку различных соединений, посадки зубчатых передач;
ПК 3.4.13 Выполнять основные сварочные операции;
ПК 3.4.14 Выполнять работы по монтажу и демонтажу электрического и электромеханического оборудования;
ПК 3.4.15 Получить практические навыки по освоению одной или нескольких первичных рабочих профессий;
ПК 3.4.16 закрепить, обобщить и совершенствовать свои теоретические знания и практические и практические навыки с выполнением графико-технологического процесса, обслуживания устройств электрической сигнализации, автоматической блокировки и диспетчерской сигнализации, применяемых в дистанции сигнализации и связи;
ПК 3.4.17 Собрать, обобщить и систематизировать материал для выполнения дипломного проектирования по заданной теме.
Приложение 235
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г.
№ 312
Типовой учебный план
техническое и профессиональное образование
Код и профиль образования: 1108000 – Транспорт (по отраслям)
Специальность: 1108000 - Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)
Специализация: 1108000.01 - Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание тягового подвижного состава железных дорог
Квалификация: 110804 2 – Водитель дрезины*
110806 2 – Помощник машиниста тепловоза*
110807 2 – Помощник машиниста электровоза*
110808 2 – Помощник машиниста электропоезда*
110809 2 – Помощник машиниста дизель-поезда*
110810 2 – Машинист электропоезда*
110811 2 – Машинист тепловоза*
110812 2 – Машинист электровоза*
110813 2 – Машинист дизель-поезда*;

444
ӨО 05
Кешендік темір ұсталық-монтаждау практикасы
306
ӨО 06
Электромонтаждық практика
126
ӨО 07
3-ші дәрежелі темір ұста біліктілігін игерудегі оқу практикасы
72
ӨО 08
Өндірістік-технологиялық практика
504
АА 00
Аралық аттестаттау
84
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
36
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
24
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіби даярлық деңгейін бағалау және біліктілігін беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультатив сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы
4960
Ескерту:
ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультатив сабақтар
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: диплом жұмысын орындау және қорғау
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына
236-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1108000 – Көлік (салалар бойынша)
Мамандығы:                   1108000 - Темір жолының жылжымалы
құрамын пайдалану, жөндеу және
техникалық қызмет көрсету
(түрлері бойынша)

444
ПО 05
Комплексная слесарно-монтажная практика
306
ПО 06
Электромонтажная практика
126
ПО 07
Учебная практика на получение квалификации слесаря 3-го разряда
72
ПО 08
Производственно- технологическая практика
504
ПА 00
Промежуточная аттестация
84
ИА 00
Итоговая аттестация
36
ИА 01
Итоговая аттестация***
24
ИА 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: Выполнение и защита дипломной работы.
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 236
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г.
№ 312
Типовой учебный план
техническое и профессиональное образование
Код и профиль образования: 1108000 – Транспорт (по отраслям)
Специальность: 1108000 - Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)

Мамандандыру:                1108000.01 - Темір жолының тартуға
арналған жылжымалы құрамын пайдалану,
жөндеу және техникалық қызмет көрсету
Біліктілігі:                 110806 2 – Тепловоз машинисінің
көмекшісі *
110807 2 – Электровоз машинисінің
көмекшісі*
110808 2 – Электр пойызы машинисінің
көмекшісі *
110809 2 – Дизель пойызы машинисінің
көмекшісі *
110810 2 – Электр пойызының машинисі *
110811 2 – Тепловоз машинисі *
110812 2 – Электровоз машинисі *
110813 2 – Дизель пойызының машинисі *

Специализация: 1108000.01 - Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание тягового подвижного состава железных дорог
Квалификация: 110806 2 – Помощник машиниста тепловоза*
110807 2 – Помощник машиниста электровоза*
110808 2 – Помощник машиниста электропоезда*
110809 2 – Помощник машиниста дизель-поезда*
110810 2 – Машинист электропоезда*
110811 2 – Машинист тепловоза*
110812 2 – Машинист электровоза*
110813 2 – Машинист дизель-поезда*

Мамандандыру:               1108000.02 – Вагондар мен рефрижераторлы
жылжымалы құрамды пайдалану, жөндеу және
техникалық қызмет көрсету
Біліктілігі:                110801 2 – Слесарь -вагондарды қараушы *
110802 2 – Пойыз электромеханигі*
110803 2 – Вагондарды жөндеу бойынша
слесарь*
110805 2 – Жолаушылар вагонының
жолсерігі*
110814 2 – Электр жабдықтарын жөндейтін
слесарь -электрик*
110815 2 –Рефрижераторлы қондырғылардың
механигі*
Оқыту нысаны: күндізгі

Специализация: 1108000.02 - Техническое обслуживание, ремонт вагонов и рефрижераторного подвижного состава железных дорог
Квалификация: 110801 2 – Слесарь - осмотрщик вагонов *
110802 2 – Поездной электромеханик*
110803 2 – Слесарь по ремонту вагонов*
110805 2 – Проводник пассажирского вагона
110815 2 – Механик рефрижераторных установок*
110814 2 – Слесарь-электрик по ремонту электрооборудования*
Форма обучения: очная