Павлодар қаласының жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік қызметшілері қызмет этикасының қағидаларын бекіту туралы
Павлодар облысы Павлодар қалалық әкімдігінің 2014 жылғы 14 қаңтардағы N 22/1 қаулысы. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 14 ақпанда N 3693 болып тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облысы Павлодар қалалық әкімдігінің 2016 жылғы 19 қаңтардағы № 7/1 қаулысымен
РҚАО ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Павлодар қалалық әкімдігінің 19.01.2016 № 7/1 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 3 мамырдағы N 1567 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 1 қазандағы N 651 Жарлығының 2-тармағына сәйкес Павлодар қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берілген Павлодар қаласының жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік қызметшілері қызмет этикасының қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау қала әкімі аппаратының басшысы Ш. А. Шегеновке жүктелсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Павлодар қаласының әкімі О. Қайыргелдинов
Павлодар қаласы әкімдігінің
2014 жылғы 14 қаңтардағы
N 22/1 қаулысымен
бекітілді
Павлодар қаласының жергілікті атқарушы органдардың
мемлекеттік қызметшілері қызмет этикасының қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Павлодар қаласының жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік қызметшілері қызмет этикасының осы қағидалары (бұдан әрi – Кағидалар) Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 1 қазандағы "Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 3 мамырдағы "Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексі туралы" N 1567 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы" N 651 Жарлығына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидалардың әрекеті, қалалық бюджеттен қаржыландырылатын, Павлодар қаласының жергілікті атқарушы органдарын мемлекеттік қызметшілеріне қатысы бар.
3. Павлодар қаласының жергілікті атқарушы органдардың басшылары мемлекеттiк қызметшiлердің Қағидалармен таныстырылуын, Қағидалар нормаларының сақталуын, Қағидалар мәтінінің Павлодар қаласының жергілікті атқарушы органдардың ақпараттық стендтерінде орналастырылуын қамтамасыз етеді.
2. Мемлекеттік қызметшілердің мінез-құлқының жалпы қағидалары
4. Мемлекеттiк қызметшiлері:
қызметтік міндеттерін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, мораль мен ар-ұяттың жалпы қабылданған қағидаттарына сәйкес жауапкершілікпен және адал атқаруға, Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексі мен осы Қағидалардың нормаларын мүлтіксіз сақтауға;
мемлекеттiк билiктiң беделiн, мемлекет институттарға азаматтардың сенімін нығайтуға жәрдемдесуге, Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтарын сақтауға, мемлекеттің мүддесін қорғауға;
өзіне талап қойғыш, принципшіл, шыншыл және турашыл болуға, сондай-ақ сыбайлас жемқорлықтың кез келген көріністеріне және басқа құқық бұзушылықтарға төзімсіз болуға;
өздерінің құзыреттері шегінде шығарған басшылықтың бұйрықтары мен тапсырмаларын, жоғары тұрған лауазымды тұлғалардың шешімдері мен нұсқауларын сапалы және уақтылы орындауға;
қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын ескере отырып, жұмыс уақытын еңбек өнімділігі үшін тиімді пайдалануға, денсаулығына және жеке басының немесе жұмыстағы әріптестерінің қауіпсіздігі үшін қауіп-қатерлі болуы мүмкін кез келген оқиға туралы хабардар етіп отыруға;
мемлекеттік қызметшілер ретінде өзінің, сондай-ақ мемлекеттік органның беделін түсіретін іс-әрекеттер жасамауға;
өзiнiң қызметтiк мiндеттерiн атқару кезеңiнде киiмнiң iскерлiк қалпын ұстануға;
қызметтен тыс уақытта жалпы қабылданған моральдық-этикалық нормаларды ұстануға, қоғамға жат мiнез-құлық жағдайларына жол бермеуге тиіс.

Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих местных исполнительных органов города Павлодара
Постановление акимата города Павлодара Павлодарской области от 14 января 2014 года N 22/1. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 14 февраля 2014 года N 3693. Утратило силу постановлением акимата города Павлодара Павлодарской области от 19 января 2016 года № 7/1
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Павлодара Павлодарской области от 19.01.2016 № 7/1.
В соответствии с пунктом 2 Указа Президента Республики Казахстан от 1 октября 2013 года N 651 "О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан, от 3 мая 2005 года N 1567 "О кодексе чести государственных служащих Республики Казахстан", акимат города Павлодара ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила служебной этики государственных служащих местных исполнительных органов города Павлодара.
2. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на руководителя аппарата акима города Шегенова Ш. А.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Павлодара О. Каиргельдинов
Утверждены
постановлением акимата
города Павлодара
от 14 января 2014 года N 22/1
Правила служебной этики государственных служащих
местных исполнительных органов города Павлодара
1. Общие положения
1. Настоящие Правила служебной этики государственных служащих местных исполнительных органов города Павлодара, (далее - Правила) разработаны в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 1 октября 2013 года N 651 "О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года N 1567 "О Кодексе чести государственных служащих Республики Казахстан".
2. Действие настоящих Правил распространяется на государственных служащих местных исполнительных органов города Павлодара, финансируемых из городского бюджета.
3. Руководители местных исполнительных органов города Павлодара, обеспечивают ознакомление государственных служащих с Правилами, соблюдение норм Правил, размещение текста Правил на информационных стендах местных исполнительных органов города Павлодара.
2. Общие правила поведения государственных служащих
4. Государственные служащие должны:
ответственно и добросовестно выполнять служебные обязанности в соответствии с Конституцией, законами, актами Президента Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, общепринятыми принципами морали и совести, неукоснительно соблюдать нормы Кодекса чести государственных служащих Республики Казахстан и настоящих Правил;
содействовать укреплению авторитета государственной власти, доверия граждан к институтам государства, соблюдать права граждан Республики Казахстан, защищать интересы государства;
быть требовательными к себе, принципиальными, объективными и беспристрастными, а также нетерпимыми к любым проявлениям коррупции и другим правонарушениям;
своевременно и качественно выполнять приказы и поручения руководства, решения и указания вышестоящих должностных лиц, изданные в пределах их полномочий;
эффективно использовать рабочее время для производительного труда, учитывая нормы техники безопасности и охраны труда, информировать о любой ситуации, которая может быть рискованной для здоровья и безопасности личной или коллег по работе;
не совершать действия, дискредитирующие их, как государственных служащих, так и государственный орган;
в период выполнения своих должностных обязанностей придерживаться делового стиля одежды;
во внеслужебное время придерживаться общепринятых морально-этических норм, не допускать случаев антиобщественного поведения.

3. Жеке және заңды тұлғалармен өзара қарым-қатынас
5. Мемлекеттік қызметшілері:
егер мемлекеттік қызметшілер мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңнамамен көзделген тәртіпте мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге қатысса, жеке және заңды тұлғаларға нақты, уақтылы, тиімді қызмет көрсету бойынша шаралар қабылдауға;
жеке және заңды тұлғаларға ұсынылатын мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасын арттырып отыруға;
жеке және заңды тұлғаларға төзімділікпен және құрметпен қарауға;
жеке және заңды тұлғаларға қатысты немқұрайлыққа және ұқыпсыздыққа жол бермеуге;
шыққан тегіне, әлеуметтік, лауазымдық және мүліктік жағдайына, жынысына, нәсіліне, ұлтына, тіліне, дінге қатысына, наным-сеніміне, тұрғылықты жеріне қарай немесе кез келген өзге де себептермен жеке және заңды тұлғалардың беделін түсіруге жол бермеуге тиіс.
4. Әріптестерімен өзара қарым-қатынас
6. Мемлекеттік қызметшілері:
әріптестеріне қатысты сыпайылық және әдептілік танытуы тиіс;
әріптестеріне ресми түрде өтініш білдіруге;
жұмыстағы әріптестерімен қарым-қатынас кезінде қатыгез мінез-құлық танытуға, сондай-ақ балағат сөздерді пайдалануға жол бермеуге;
әріптестерінің және басшылықтың сыны мен ескертулерін дұрыс қабылдауға, сондай-ақ жіберілген қателіктерін дер кезінде мойындай білуге;
шыққан тегіне, әлеуметтік, лауазымдық және мүліктік жағдайына, жынысына, нәсіліне, ұлтына, тіліне, дінге қатысына, наным-сеніміне, тұрғылықты жеріне немесе кез келген өзге де себептерге қарамастан әріптестерінің ар-намысы мен қадір-қасиетін құрметтеуге;
қажет болған жағдайда әріптестеріне кеңес беру немесе бұзушылыққа жол бермеу туралы ескерту арқылы көмек көрсетуге;
бөтен адамның идеялары мен бастамаларын иеленуден бас тартуға;
қызметтік міндеттерін атқаруға кедергі келтіретін іс-әрекеттерге жол бермеуге;
адами қасиеті мен кәсіптік шеберлігіне нұқсан келтіретін әріптестері туралы ақпарат таратпауға;
әріптестеріне орынсыз мінез-құлық фактілеріне жол бермеуге тиіс.
5. Басшыларының мінез-құлық қағидалары
7. Басшылар:
ұжымда қолайлы моральдық-психологиялық ахуалды қалыптастыруға және сақтауға, қарамағындағылардан жоғары моральдық-психологиялық, адамгершілік және кәсіптік шеберлік қасиеттерін тәрбиелеуге;
қарамағындағылардың адами қасиетін құрметтеуге, оларға қатысты әділдік танытуға;
функционалдық міндеттерді атқаратыны және тиісінше атқармайтыны үшін бірдей талаптар қоюға;
ұжымдағы еңбек тәртібінің, моральдық-психологиялық ахуалдың жай-күйін жүйелі түрде талдап отыруға;
жоғары тұрған басшыға қарамағындағылар жасаған қылмыстар, құқық бұзушылықтар және еңбек тәртібін бұзу туралы дереу баяндап отыруға тиіс.

3. Взаимоотношения с физическими и юридическими лицами
5. Государственные служащие должны:
принимать меры по точному, своевременному, эффективному обслуживанию физических и юридических лиц, в случае если государственный служащий участвует в оказании государственных услуг, в порядке, предусмотренном законодательством о государственных услугах;
повышать качество государственных услуг, предоставляемых физическим и юридическим лицам;
проявлять терпеливое и уважительное отношение к физическим и юридическим лицам;
не допускать безразличие и небрежность по отношению к физическим и юридическим лицам;
не допускать дискриминации физических и юридических лиц по мотивам происхождения, социального, должностного и имущественного положения, пола, расы, национальности, языка, отношения к религии, убеждений, места жительства или по любым иным обстоятельствам.
4. Взаимоотношения с коллегами
6. Государственные служащие должны:
проявлять вежливость и корректность по отношению к коллегам;
обращаться к коллегам в официальной форме;
не допускать агрессивного поведения, а также использования нецензурной лексики при общении с коллегами;
воспринимать критику и замечания коллег и руководителей, а также уметь своевременно признавать допущенные ошибки;
уважать честь и достоинство коллег независимо от происхождения, социального, должностного и имущественного положения, пола, расы, национальности, языка, отношения к религии, убеждений, места жительства или по любым иным обстоятельствам;
при необходимости оказывать помощь коллегам советом или предупреждением о недопущении нарушений;
уклоняться от присвоения чужих идей и инициативы;
не допускать действий, способствующих нарушению исполнения функциональных обязанностей;
не распространять о коллегах информацию, порочащую человеческое достоинство и профессионализм;
не допускать в отношении коллег некорректного поведения.
5. Принципы поведения руководителей
7. Руководители должены:
способствовать формированию и сохранению в коллективе благоприятной морально-психологической атмосферы, воспитывать у подчиненных высокие морально-психологические, нравственные и профессиональные качества;
уважать человеческое достоинство подчиненных, проявлять объективность по отношению к ним;
предъявлять одинаковые требования за выполнение и ненадлежащее выполнение функциональных обязанностей;
систематически анализировать состояние трудовой дисциплины, морально-психологического климата в коллективе;
незамедлительно докладывать о преступлениях, правонарушениях и нарушениях трудовой дисциплины, совершенных подчиненными вышестоящему руководителю.