Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша зейнетақы активтері мен міндеттемелерін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына беру қағидаларын бекіту туралы" 2013 жылғы 26 шілдедегі № 187 қаулысына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 204 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 5 желтоқсанда № 9929 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 20 қаңтардағы № 2 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 20.01.2021 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілсін) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша зейнетақы активтері мен міндеттемелерін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына беру қағидаларын бекіту туралы" 2013 жылғы 26 шілдедегі № 187 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8671 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2013 жылғы 25 қыркүйекте № 144 (2345) жарияланған) мынадай өзгеріс пен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша зейнетақы активтері мен міндеттемелерін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына беру қағидаларында:
мынадай редакцияда 30-1-тармағымен толықтырылсын:
"30-1. Жинақтаушы зейнетақы қорының бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттары бойынша зейнетақы активтері мен міндеттемелерін толық көлемде беру фактілерін анықтаған жағдайда бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры әрбір жинақтаушы зейнетақы қоры бойынша әзірленетін және осы жинақтаушы зейнетақы қорымен келісілетін және жинақтаушы зейнетақы қорларының бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттары бойынша зейнетақы активтері мен міндеттемелерін қосымша актісімен ресімделетін қосымша іс-шараларға сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорларының бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттары бойынша зейнетақы активтері мен міндеттемелерін қосымша беру жүзеге асырылады.
Қосымша іс-шаралар жоспарында зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша зейнетақы активтері мен міндеттемелерін жинақтаушы зейнетақы қорының беруін және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының қабылдауын қамтамасыз ету үшін қажетті іс-шараларды жүргізу (іске асыру) тәртібі көзделеді.
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, жинақтаушы зейнетақы қорының және басқа да мүдделі тараптарының (қажет болған кезде) бірінші басшылары немесе олардың орнындағы адамдар қол қойған қосымша іс-шаралар жоспары келісуге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне барлық мүдделі тараптары оған қол қойған күнінен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде жіберіледі.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі ұсынылған қосымша іс-шаралар жоспарын қарайды және жоспарланған іс-шаралардың тізбесімен және (немесе) оларды іске асыру мерзімдерімен келіспеген жағдайда, қосымша іс-шаралар жоспарын алған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша зейнетақы активтері және міндеттемелері қосымша іс-шаралар жоспарына сәйкес беруге жоспарланып отырған бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және жинақтаушы зейнетақы қорының атына ескертулерімен бірге хат жібереді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің ескертулері ескеріле отырып түзетілген қосымша іс-шаралар жоспары Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің хатын алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде уәкілетті органға ұсынылады.
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына қосымша іс-шаралар жоспарында анықталған зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы активтері мен міндеттемелерді беру күні мыналарды электронды форматта қалыптастырады және Орталық жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы активтері мен міндеттемелерді бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына беру тиіс салымшылардың (алушылардың) тізімін жібереді.
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры жинақтаушы зейнетақы қорынан ақпарат алған күні:
автоматтандырылған ақпарат жүйесінің деректер базасында Қағидалардың осы тармағының алтыншы бөлігінде көрсетілген салымшылардың (алушылардың) тізімдері бойынша кредиторларды анықтау мүмкін емес зейнетақы активтері бойынша кредиторлық берешекті есепке алу үшін салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттарын және "анықтағанға дейінгі басқа да сомалар" шоттарын ашады;
Қағидалардың осы тармағының алтыншы бөлігінде көрсетілген салымшыларға (алушыларға) жеке зейнетақы шоттарын ашу туралы хабарламаны Орталыққа жібереді;
Қағидалардың осы тармағының алтыншы бөлігінде көрсетілген салымшыларға (алушыларға) жеке зейнетақы шоттарын ашу туралы ақпаратты жинақтаушы зейнетақы қорына жібереді.
Орталық бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан Қағидалардың осы тармағының алтыншы бөлігінде көрсетілген салымшылар (алушылар) тізімдері бойынша мәліметтерді алған күні:
міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартты жасаған жеке тұлғалардың бірыңғай тізімінде жинақтаушы зейнетақы қоры белгісін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына өзгертеді;
бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартты жасаған жеке тұлғалардың бірыңғай тізіміне ақпараттың енгізілгендігі немесе енгізілмегендігі туралы хаттаманы жібереді;
жинақтаушы зейнетақы қорына салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттарының жабылуы туралы ақпаратты жібереді.
Жинақтаушы зейнетақы қоры Орталық және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры берген ақпарат негізінде автоматтандырылған ақпарат жүйесінің деректер базасында Қағидалардың осы тармағының алтыншы бөлігінде көрсетілген салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттарын жабуды жүзеге асырады.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменения и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 187 "Об утверждении Правил передачи пенсионных активов и обязательств накопительных пенсионных фондов по договорам о пенсионном обеспечении в единый накопительный пенсионный фонд"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 204. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 декабря 2014 года № 9929. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 января 2021 года № 2.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 20.01.2021 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.2
В целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 187 "Об утверждении Правил передачи пенсионных активов и обязательств накопительных пенсионных фондов по договорам о пенсионном обеспечении в единый накопительный пенсионный фонд" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8671, опубликованное 25 сентября 2014 года в газете "Юридическая газета" № 144 (2519) следующие изменение и дополнение:
в Правилах передачи пенсионных активов и обязательств накопительных пенсионных фондов по договорам о пенсионном обеспечении в единый накопительный пенсионный фонд, утвержденных указанным постановлением:
дополнить пунктом 30-1 в следующей редакции:
"30-1. В случае выявления фактов передачи накопительным пенсионным фондом в единый накопительный пенсионный фонд пенсионных активов и обязательств по договорам о пенсионном обеспечении не в полном объеме, осуществляется дополнительная передача пенсионных активов и обязательств накопительных пенсионных фондов по договорам о пенсионном обеспечении в единый накопительный пенсионный фонд в соответствии с дополнительным планом мероприятий, который разрабатывается единым накопительным пенсионным фондом по каждому накопительному пенсионному фонду и согласовывается с данным накопительным пенсионным фондом, и оформляется дополнительным актом приема-передачи пенсионных активов и обязательств накопительных пенсионных фондов по договорам о пенсионном обеспечении в единый накопительный пенсионный фонд.
В дополнительном плане мероприятий предусматривается порядок и сроки проведения (реализации) мероприятий, необходимых для обеспечения передачи накопительным пенсионным фондом и принятия единым накопительным пенсионным фондом пенсионных активов и обязательств по договорам о пенсионном обеспечении.
Дополнительный план мероприятий, подписанный первыми руководителями единого накопительного пенсионного фонда, накопительного пенсионного фонда и другими заинтересованными сторонами (при необходимости), или лицами их замещающими, направляется в Национальный Банк Республики Казахстан на согласование в срок не позднее трех рабочих дней с даты его подписания всеми заинтересованными сторонами.
Национальный Банк Республики Казахстан рассматривает предоставленный дополнительный план мероприятий и, в случае несогласия с перечнем запланированных мероприятий и (или) сроками их реализации, в срок не позднее трех рабочих дней с даты получения дополнительного плана мероприятий направляет письмо с замечаниями в адрес единого накопительного пенсионного фонда и накопительного пенсионного фонда, чьи пенсионные активы и обязательства по договорам о пенсионном обеспечении, планируются к передаче в соответствии с дополнительным планом мероприятий.
Дополнительный план мероприятий, откорректированный с учетом замечаний Национального Банка Республики Казахстан, представляется в Национальный Банк Республики Казахстан в течение двух рабочих дней с даты получения его письма.
В день передачи единому накопительному пенсионному фонду пенсионных активов и обязательств по договорам о пенсионном обеспечении, определенную в дополнительном плане мероприятий, накопительный пенсионный фонд формирует и направляет в Центр и в единый накопительный пенсионный фонд в электронном формате список вкладчиков (получателей) пенсионные активы и обязательства по которым подлежат передаче накопительным пенсионным фондом в единый накопительный пенсионный фонд.
Единый накопительный пенсионный фонд в день получения информации от накопительного пенсионного фонда:
в базе данных автоматизированной информационной системы открывает индивидуальные пенсионные счета вкладчикам (получателям) и счета "прочие суммы до выяснения" для учета кредиторской задолженности по пенсионным активам, по которой невозможно определить кредитора по спискам вкладчиков (получателей), указанным в части шестой настоящего пункта Правил;
направляет уведомление в Центр об открытии индивидуальных пенсионных счетов вкладчикам (получателям), указанным в части шестой настоящего пункта Правил;
направляет в накопительный пенсионный фонд информацию об открытии индивидуальных пенсионных счетов вкладчикам (получателям), указанным в части шестой настоящего пункта Правил.
Центр в день получения сведений от единого накопительного пенсионного фонда по спискам вкладчиков (получателей), указанным в части шестой настоящего пункта Правил:
изменяет в едином списке физических лиц, заключивших договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов признак накопительного пенсионного фонда на единый накопительный пенсионный фонд;
направляет в единый накопительный пенсионный фонд протокол о включении или не включении информации в единый список физических лиц, заключивших договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов;
направляет информацию в накопительный пенсионный фонд о закрытии индивидуальных пенсионных счетов вкладчиков (получателей).
Накопительный пенсионный фонд на основании информации, представленной Центром и единым накопительным пенсионным фондом, в базе данных автоматизированной информационной системы осуществляет закрытие индивидуальных пенсионных счетов вкладчиков (получателей), указанных в части шестой настоящего пункта Правил.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:

"31. Әрбір жеке жинақтаушы зейнетақы қоры (зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым) бойынша іс-шаралар жоспарында көзделген мерзімдерге сәйкес бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және жинақтаушы зейнетақы қорының (зейнетақы активтері инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның) органдарының тиісті шешімдері негізінде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және жинақтаушы зейнетақы қорының (зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның) өкілдерінен комиссия (бұдан әрі – комиссия) құрылады.
Комиссия жойылуға тиіс құжаттар мен ақпарат тізбесін анықтайды.
Жинақтаушы зейнетақы қорларының автоматтандырылған ақпарат жүйесінің деректер базасында сақталатын салымшылардың (алушылардың) зейнетақы жинақтары туралы ақпаратты, сондай-ақ зейнетақы жинақтары құпиясынан тұратын өзге де мәліметтерді қамтитын ақпарат, егер комиссия шешіміне сәйкес өзгеше айқындалмаса, жойылуға тиіс.
Осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген ақпаратты жою туралы актіге бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және жинақтаушы зейнетақы қорының бірінші басшылары немесе олардың орнындағы тұлғалар қол қояды және олардың мөрлерімен расталады.
Комиссия Қағидалардың осы тармағының үшінші бөлігінде көзделген ақпаратты жоймау не ішінара жою туралы шешім қабылдаған кезде осы ақпарат бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорында сақталады.".
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қ. Келімбетов

"31. В соответствии со сроками, предусмотренными планом мероприятий по каждому отдельному накопительному пенсионному фонду (организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами), на основании соответствующих решений органов единого накопительного пенсионного фонда и накопительного пенсионного фонда (организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами) создается комиссия из представителей единого накопительного пенсионного фонда и накопительного пенсионного фонда (организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами) (далее – комиссия).
Комиссия определяет перечень документов и информации, подлежащих уничтожению.
Информация, хранящаяся в базах данных автоматизированных информационных систем накопительных пенсионных фондов, содержащая информацию о пенсионных накоплениях вкладчиков (получателей), а также иные сведения, составляющие тайну пенсионных накоплений, подлежат уничтожению, если иное не было определено в соответствии с решением комиссии.
Акт об уничтожении информации, указанной в части третьей настоящего пункта, подписывается первыми руководителями единого накопительного пенсионного фонда и накопительного пенсионного фонда или лицами, их замещающими, заверяется их печатями.
При принятии комиссией решения о неуничтожении либо частичном уничтожении информации, предусмотренной частью третьей настоящего пункта Правил, хранение данной информации осуществляется в едином накопительном пенсионном фонде.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2014 года.
Председатель
Национального Банка
К. Келимбетов