Эмиссиялар нормативтері белгіленетін ластаушы заттар мен қалдық түрлерінің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 26 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 20 ақпанда № 10302 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 25 маусымдағы № 212 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 25.06.2021 № 212 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 17-бабының 29) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 11.09.2015 № 565 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Эмиссиялар нормативтері белгіленетін ластаушы заттар мен қалдық түрлерінің тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Экологиялық реттеу, бақылау және мұнай-газ кешеніндегі мемлекеттік инспекциялау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігінің жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
В.Школьник
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 21 қаңтардағы
№ 26 бұйрығымен
бекітілген
Эмиссиялар нормативтері белгіленетін ластаушы заттар мен қалдық түрлерінің тізбесі

Об утверждении Перечня загрязняющих веществ и видов отходов, для которых устанавливаются нормативы эмиссий
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 26. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 февраля 2015 года № 10302. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 25 июня 2021 года № 212.
Сноска. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 25.06.2021 № 212 (вводится в действие с 01.07.2021).
Примечание РЦПИ!
В преамбулу внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 11.09.2015 № 565 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 29) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан 9 января 2007 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень загрязняющих веществ и видов отходов, для которых устанавливаются нормативы эмиссий.
2. Комитету экологического регулирования, контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в средствах массовой информации и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр
В. Школьник
Утвержден
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 21 января 2015 года № 26
Перечень загрязняющих веществ и видов отходов, для которых
устанавливаются нормативы эмиссий

1. Эмиссиялар нормативтері белгіленетін ластаушы заттардың тізбесі
1. Атмосфералық ауаны ластайтын заттар:
1) Күкірт диоксиді мен күкірттің басқа да қосылыстары;
2) Азот оксиді мен азоттың басқа да қосылыстары;
3) Оттегі тотығы;
4) Ұшпалы органикалық қосылыстар;
5) Металдар мен олардың қосылыстары;
6) Тотияйын мен оның қосылыстары;
7) Цианидтер;
8) Хлор және оның қосылыстары;
9) Фтор және оның қосылыстары;
10) Шекті көмірсутегілер;
11) Меркаптандар;
12) Күкіртті сутегі;
13) Қара көміртегі (күйе);
14) Шаң-тозаң, соның ішінде құрамында асбест бар (өлшемді бөлшектері, талшықтары);
15) Полихлорлы дибензодиоксиндер мен полихлорлы дибензофурандар;
16) Елді мекендердің атмосфералық ауасында шекті рұқсатты шоғырлануының (бұдан әрі – ШРШ) және әсер етудің бағдарлы қауіпсіз деңгейіне (бұдан әрі – ӘБҚД) Қазақстан Республикасының
санитарлық-гигиеналық нормативтері белгіленген қауіптілігі 1 және
2-сыныптағы өзге де ластаушы заттар мен олардың қосылыстары.
2. Суды ластайтын заттар:
1) Галогендердің органикалық қосылыстары және суда осы қосылыстарды құрауы мүмкін заттар;
2) Фосфордың органикалық қосылыстары;
3) Қалайының органикалық қосылыстары;
4) Металдар мен олардың қосылыстары;
5) Көмірсутегілер мен олардың қосылыстары;
6) Цианидтер;
7) Тотияйын мен оның қосылыстары;
8) ШРШ немесе ӘБҚД белгіленген пестицидтер (улы химикаттар);
9) Өлшемді заттар мен суспензиялар;
10) Эфтрофизацияға әсер ететін заттар (нитраттар мен фосфаттар);
11) Оттегі теңгеріміне қолайсыз әсер ететін заттар;
12) Мәдени-тұрмыстық, шаруашылық-ауыз су және балық шаруашылығы су пайдалану су объектілеріндегі ШРШ және ӘБҚД Қазақстан Республикасының санитарлық-гигиеналық нормативтері белгіленген қауіптілігі 1 және 2-сыныптағы өзге де ластаушы заттар мен олардың қосылыстары.
2. Эмиссия нормативтері белгіленетін қалдықтар түрлерінің тізбесі және қоршаған ортада ашық түрде орналастырылатын күкірт
1. Коммуналдық қалдықтар.
2. Өнеркәсіптік қалдықтар, соның ішінде.
3. Радиоактивті қалдықтар.
4. Ауыл шаруашылығы өндірісінің қалдықтары, оның ішінде көң, құс саңғырығы.
5. Күкірт.

1. Перечень загрязняющих веществ, для которых
устанавливаются нормативы эмиссий
1. Вещества, загрязняющие атмосферный воздух:
1) Диоксид серы и другие соединения серы;
2) Оксиды азота и другие соединения азота;
3) Окись углерода;
4) Летучие органические соединения;
5) Металлы и их соединения;
6) Мышьяк и его соединения;
7) Цианиды;
8) Хлор и его соединения;
9) Фтор и его соединения;
10) Предельные углеводороды;
11) Меркаптаны;
12) Сероводород;
13) Углерод черный (сажа);
14) Пыль, в т.ч. асбестосодержащая (взвешенные частицы, волокна);
15) Полихлорированные дибензодиоксины и полихлорированные дибензофураны;
16) Иные загрязняющие вещества и их соединения 1 и 2 классов опасности, для которых установлены санитарно-гигиенические нормативы Республики Казахстан предельно допустимых концентраций (далее - ПДК) и ориентировочные безопасные уровни воздействия (далее - ОБУВ) в атмосферном воздухе населенных мест.
2. Вещества, загрязняющие воду:
1) Органические соединения галогенов и вещества, которые в водной среде могут образовывать эти соединения;
2) Органические соединения фосфора;
3) Органические соединения олова;
4) Металлы и их соединения;
5) Углеводороды и их соединения;
6) Цианиды;
7) Мышьяк и его соединения;
8) Пестициды (ядохимикаты), для которых установлены ПДК или ОБУВ;
9) Взвешенные вещества и суспензии;
10) Вещества, которые способствуют эфтрофизации (нитраты и фосфаты);
11) Вещества, оказывающие неблагоприятное воздействие на кислородный баланс;
12) Иные загрязняющие вещества и их соединения 1 и 2 классов опасности, для которых установлены санитарно-гигиенические нормативы Республики Казахстан ПДК и ОБУВ в водных объектах культурно-бытового, хозяйственно-питьевого и рыбохозяйственного водопользования.
2. Перечень видов отходов и серы, размещенной в окружающей
среде в открытом виде, для которых устанавливаются
нормативы эмиссий
1. Коммунальные отходы.
2. Промышленные отходы.
3. Радиоактивные отходы.
4. Отходы сельхозпроизводства, в том числе навоз, птичий помет.
5. Сера.