Кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 51 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 6 наурызда № 10400 тіркелді.
"Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 26-7) тармақшасына, "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 3-тармағының 55-2) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.04.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев) мыналарды:
1) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарында және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың
интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағы 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
________________ Е. Досаев
2015 жылғы 3 ақпан
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрі
міндетін атқарушының
2015 жылғы 23 қаңтардағы
№ 51 бұйрығымен бекітілген
Кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидалары

Об утверждении Правил государственной регистрации судна, в том числе маломерного судна, и прав на него
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 января 2015 года № 51. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 марта 2015 года № 10400.
В соответствии с подпунктом 26-7) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте", подпунктом 55-2) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О торговом мореплавании" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.04.2022 № 218 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила государственной регистрации судна, в том числе маломерного судна, и прав на него.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
"СОГЛАСОВАН":
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Е. Досаев
3 февраля 2015 год
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 23 января 2015 года № 51
Правила государственной регистрации судна, в том числе маломерного судна, и прав на него

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.05.2020 № 303 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Iшкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Ішкі су көлігі туралы Заң) 9-бабы 1-тармағының 26-7) тармақшасына, "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 3-тармағының 55-2) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және ішкі суда жүзетін кемені және "өзен - теңіз" суларында жүзетін кемені және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу, "Мемлекеттік кеме тізілімінде ішкі суда жүзетін кемелерді, "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу", "Жалға алынған ішкі суда жүзетін кемелерді және "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді жалға алынған шетелдік кемелер тізілімінде мемлекеттік тіркеу", "Шағын көлемді кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу", "Кеменің, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу", мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.04.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қағидалар барлық жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) қолданылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) өздігінен жүретін шағын көлемді кеме - шағын көлемді кемені қозғалысқа механикалық қондырғымен, сондай-ақ желкенді;
2) өздігінен жүрмейтін шағын көлемді кеме - өздігінен қозғалуға арналған механикалық қондырғысы жоқ шағын көлемді кеме;
3) Мемлекеттiк кеме тiзiлiмi - кемелер (жолаушы, жүк-жолаушылар, мұнай құйылатын, сүйреткіш кемелер, құрғақ жүк кемелері, қалқымалы крандар және техникалық флот кемелері, сондай-ақ шағын көлемді кемелер болып табылмайтын кемелер) мен оларға құқықтар тiркелетiн құжат;
4) жалға алынған шетелдiк кемелер тiзiлiмi - осы заңның 24-бабының 11-тармағында және 26-бабының 5-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келетін шетелдік кемелер тіркелетін құжат.
5) Кеме кiтабы - шағын көлемді кемелер және оларға құқықтар тiркелетiн құжат;

Сноска. Правила в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.05.2020 № 303 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила государственной регистрации судна, в том числе маломерного судна и прав на него (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 26-7) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте" (далее – Закон о внутреннем водном транспорте), подпунктом 55-2) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О торговом мореплавании" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее - Закон о государственных услугах) и определяют порядок государственной регистрации судна внутреннего водного плавания и судна плавания "река – море", а также маломерного судна и прав на него и оказания государственных услуг "Государственная регистрация судов внутреннего водного плавания, судов плавания "река-море" и прав на них в Государственном судовом реестре", "Государственная регистрация арендованных судов внутреннего водного плавания и судов плавания "река-море" в реестре арендованных иностранных судов", "Государственная регистрация маломерных судов и прав на них", "Государственная регистрация ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна".
Сноска№ Пункт 1 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.04.2022 № 218 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Правила распространяются на все физические и юридические лица (далее – услугополучатель).
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) самоходное маломерное судно - маломерное судно, приводимое в движение механической установкой, а также парусное;
2) несамоходное маломерное судно - маломерное судно, не имеющее механической установки для самостоятельного движения;
3) Государственный судовой реестр - документ, в котором регистрируются суда (пассажирские, грузопассажирские, нефтеналивные, буксирные суда, сухогрузы, плавучие краны и суда технического флота, а также суда, не являющиеся маломерными судами) и права на них;
4) Реестр арендованных иностранных судов – документ, в котором регистрируются иностранные суда, соответствующие требованиям, установленным пунктом 11 статьи 24 и пунктом 5 статьи 26 Закона о внутреннем водном транспорте;
5) Судовая книга – документ, в котором регистрируются маломерные суда и права на них.

4. Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде, жалға алынған шетелдiк кемелер тiзiлiмiнде және Кеме кiтабында Ішкі су мен "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемені, сондай-ақ шағын көлемді кемені және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Көлік комитетінің аумақтық органдары (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
5. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты режимде келіп түседі.
Уәкілетті орган мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық акт бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оны көрсету тәртібі туралы ақпаратты жаңартады және Бірыңғай байланыс-орталығына жібереді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 06.01.2023 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды тіркеуді келіп түскен күні жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес, мемлекеттік қызметті көрсету өтінішін тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
7. Портал арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу мерзімін көрсете отырып өтінішті қабылдау туралы хабарлама жіберіледі.
8. Жеке басын куәландыратын құжаттың мәліметін көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзы арқылы алады.
9. Кемелерді мемлекеттік тіркеуге берілетін құжаттарға қойылатын талаптар:
1) құжаттар мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалады;
2) ресми шетелдік құжаттар, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінде заңдастырылады.
3) егер ұсынатын құжаттар шет тілінде жасалған жағдайда, оларға мемлекеттік немесе орыс тіліндегі нотариалды куәландырылған аудармасы қоса беріледі;

4. Государственная регистрация судна внутреннего водного плавания и судна плавания "река – море", а также маломерного судна и прав на них в Государственном судовом реестре, в Реестре арендованных иностранных судов и в Судовой книге осуществляется территориальными подразделениями Комитета транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – услугодатель).
5. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственных услуг в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
При оказании государственных услуг посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений, данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Уполномоченный орган в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения подзаконного нормативного правового акта, определяющего порядок оказания государственной услуги, актуализируют информацию о порядке ее оказания и направляют в Единый контакт-центр.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.01.2023 № 5 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Услугодатель осуществляет регистрацию заявления и документов в день их поступления.
В случае обращения услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, регистрация заявления по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
7. При подаче документов через портал в "личный кабинет" услугополучателя направляется уведомление о принятии заявления с указанием даты получения результата государственной услуги.
8. Сведения документов, удостоверяющих личность, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9. Требования к документам, представляемым на государственную регистрацию судов:
1) документы составляются на государственном или русском языках;
2) официальные иностранные документы легализовываются в консульских службах Республики Казахстан, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан;
3) в том случае, если представляемые документы составлены на иностранном языке, к ним прилагается нотариально заверенный перевод на государственном или русском языках;

4) құжаттардың мәтіндері анық, заңды тұлғалардың атаулары мен деректемелері - қысқартусыз жазылған болуы тиіс.
2-тарау. Кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеу және "Мемлекеттік кеме тізілімінде ішкі суда жүзетін кемелерді, "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
10. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде жолаушы, жүк-жолаушылар, мұнай құйылатын, сүйреткіш кемелер, құрғақ жүк кемелері, қалқымалы крандар және техникалық флот кемелері, сондай-ақ шағын көлемді кемелер болып табылмайтын кемелер тіркеледі.
11. Қазақстан Республикасынан тыс жерден сатып алынған кеменi Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiне тiркеу осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
12. Кемелерді жеке тұлғалардың атына мемлекеттік тіркеу жеке тұлғаның тіркелген орны бойынша жүзеге асырылады.
Кемелерді заңды тұлғалардың атына мемлекеттік тіркеу заңды тұлғаның не оның филиалының немесе өкілдігінің орналасқан жері бойынша жүзеге асырылады.
13. Мемлекеттік кеме тізілімін жүргізуді көрсетілетін қызметті беруші қағаз және электронды тасымалдағыштарда жүзеге асырады.
14. Шетел мемлекеті кемелері тізілімінде тіркелген кеме Мемлекеттік кеме тізілімінде меншік иесінің шетел мемлекеті кемелер тізілімінен шығарылғандығы туралы үзіндіні ұсынғаннан кейін ғана тіркеледі.
15. Кемеге тіркеу нөмірін беру осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады (бұдан әрі - Нөмір беру бойынша қосымша).
16. Көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнен:
1) қаза тапқан немесе хабарсыз жоғалып кеткен;
2) конструкциялық жағынан қаза тапқан;
3) қайта жасау немесе кез келген басқа өзгерiстер нәтижесiнде кеме сапасын жоғалтқан;
4) Ішкі су көлігі туралы Заңның 24-бабының 3-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмей қалған;
5) кеме иесінің ауысуына байланысты кеме шығарылуға тиiс.
17. Зақымдалған кеме, егер:
1) кеме тұрған орнында да, ол жеткізілуі мүмкін кез келген басқа орында да қалпына келтіріле алмаса;
2) кемені жөндеу экономикалық жағынан орынсыз болса конструкциялық жағынан күйреген деп саналады.
18. Кемені Мемлекеттік кеме тізілімінде тіркеу үшін өтініш беруші "электрондық үкіметтің" порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес "Мемлекеттік кеме тізілімінде ішкі суда жүзетін кемелерді, "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне (бұдан әрі – "Мемлекеттік кеме тізілімінде ішкі суда жүзетін кемелерді, "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) сәйкес құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті (бұдан әрі – 1 өтініш) жолдайды.
Меншік иесінің жеке басын куәландыратын құжаттар (жеке тұлғаларға қатысты) немесе заңды тұлғаны - меншік иесін (заңды тұлғаларға қатысты) мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпарат жүйелерінен алынады.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын және нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі "Мемлекеттік кеме тізілімінде ішкі суда жүзетін кемелерді, "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде жазылған.

4) тексты документов должны быть написаны разборчиво, наименование и реквизиты юридических лиц - без сокращений.
Глава 2. Порядок государственной регистрации судов в Государственном судовом реестре и оказания государственной услуги "Государственная регистрация судов внутреннего водного плавания, судов плавания "река-море" и прав на них в Государственном судовом реестре"
10. В Государственном судовом реестре Республики Казахстан регистрируются пассажирские, грузопассажирские, нефтеналивные, буксирные суда, сухогрузы, плавучие краны и суда технического флота, а также суда, не являющиеся маломерными судами.
11. Регистрация в Государственном судовом реестре судна, приобретенного за пределами Республики Казахстан, осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.
12. Государственная регистрация судов за физическими лицами осуществляется по месту регистрации физического лица.
Государственная регистрация судов за юридическими лицами осуществляется по месту нахождения юридического лица, либо его филиала или представительства.
13. Ведение Государственного судового реестра, осуществляется услугодателем на бумажных и электронных носителях.
14. Судно, которое было зарегистрировано в судовом реестре иностранного государства, регистрируется в Государственном судовом реестре только после представления собственником выписки об исключении судна из судового реестра иностранного государства.
15. Присвоение регистрационного номера судна осуществляется в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам (далее – Приложение по присвоению номера).
16. Услугодатель исключает из Государственного судового реестра Республики Казахстан судно:
1) погибшее или пропавшее без вести;
2) конструктивно погибшее;
3) утратившее качество судна в результате перестройки или других изменений;
4) переставшее соответствовать требованиям, предусмотренным пунктом 3 статьи 24 Закона о внутреннем водном транспорте;
5) в связи со сменой владельца судна.
17. Поврежденное судно считается конструктивно погибшим, если:
1) судно не может быть восстановлено ни в том месте, в котором судно находится, ни в любом другом месте, в которое судно может быть доставлено;
2) ремонт судна экономически нецелесообразен.
18. Для регистрации судна в Государственном судовом реестре заявитель направляет заявление по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – заявление 1), посредством портала "электронного правительства" (далее – портал) с приложением документов в соответствии с Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация судов внутреннего водного плавания, судов плавания "река-море" и прав на них в Государственном судовом реестре" согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация судов внутреннего водного плавания, судов плавания "река-море" и прав на них в Государственном судовом реестре".).
Сведения о документах, удостоверяющих личность собственника (в отношении физических лиц) либо о государственной регистрации юридического лица-собственника (в отношении юридических лиц) получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация судов внутреннего водного плавания, судов плавания "река-море" и прав на них в Государственном судовом реестре".

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 06.01.2023 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі - 2 (екі) жұмыс күні.
Өтініш берушінің "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін алу күнін көрсете отырып өтінімді қабылдау туралы хабарлама жолданады.
20. Көрсетілетін қызметті беруші 2 екі жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын тіркеген сәтінен бастап олардың толықтығын және Қағидалар талаптарына сәйкестігін тексереді және нәтижесі бойынша мемлекеттік қызметтің мынадай қорытындыларын береді:
1) көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топатамасын ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік кеме тізіліміне тіркеу туралы жазба енгізеді және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Кеме куәлігін немесе Кеме куәлігінің түпнұсқасын (бұдан әрі - Кеме куәлігі) береді;
осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес кемені Мемлекеттік кеме тізілімінен шығару туралы анықтама (бұдан әрі - Мемлекеттік кеме тізілімінен шығару туралы анықтама);
2) дәлелді бас тартуға негіздер анықталған жағдайда, дәлелді бас тартуды дайындайды және оны электрондық құжат нысанында портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жолдайды.
21. Дәлелді бас тарту "Мемлекеттік кеме тізілімінде ішкі суда жүзетін кемелерді, "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 06.01.2023 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Егер оқиға немесе басқа себептермен кеме бұрын Мемлекеттік кеме тізіліміне енгізілген мәліметтерге сәйкес келмеген жағдайда кемені мемлекеттік қайта тіркеу жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қайта тіркеу кезінде көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік кеме тізіліміне қайта тіркеу туралы жазба енгізеді және жаңа Кеме куәлігін береді.
23. Осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген жағдайларда Мемлекеттік кеме тізілімінен шығаруды көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кемені тіркеуден шығаруға арналған өтініштің (бұдан әрі – 2-өтініш) негізінде жүргізеді.
2-өтінішке онда жазылған фактілерді растайтын құжаттар, сондай-ақ кемені мемлекеттік тіркеу кезінде берілген кеме куәлігі қоса беріледі.

Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.01.2023 № 5 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Общий срок рассмотрения документов и выдачи результата государственной услуги составляет 2 (два) рабочих дня.
При подаче документов через портал в "личный кабинет" заявителя направляется уведомление о принятии заявления с указанием даты получения результата государственной услуги.
20. Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов услугополучателя проверяет их полноту и на соответствие требованиям Правил и по результатам выдает следующие результаты государственной услуги:
1) в случае представления услугополучателем полного пакета документов услугодатель вносит в Государственный судовой реестр запись о регистрации и выдает судовое свидетельство, либо дубликат судового свидетельства в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам (далее – Судовое свидетельство);
справку об исключении судна из Государственного судового реестра в соответствии с приложением 5 к настоящим Правилам (далее – Справка об исключении судна из Государственного судового реестра);
2) в случае установления оснований для отказа дает мотивированный отказ и направляет его через портал в форме электронного документа в личный кабинет услугополучателя.
21. Мотивированный отказ осуществляется в соответствии с Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация судов внутреннего водного плавания, судов плавания "река-море" и прав на них в Государственном судовом реестре".
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.01.2023 № 5 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. В случаях, если в результате происшествия или по другой причине судно перестает соответствовать сведениям, ранее внесенным в Государственный судовой реестр, осуществляется государственная перерегистрация судна.
При перерегистрации услугодатель вносит в Государственный судовой реестр запись о перерегистрации судна и выдает новое Судовое свидетельство.
23. Исключение из Государственного судового реестра в случаях, указанных в пункте 16 настоящих Правил, производится услугодателем на основании заявления на снятие с регистрации судна, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее – заявление 2).
К заявлению 2 прилагаются документы, подтверждающие изложенные в нем факты, а также Судовое свидетельство, выданные при государственной регистрации судна.

Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.04.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Қазақстан Республикасының тиісті уәкілетті органы шетелдік азаматқа немесе шетелдік заңды тұлғаға кемені мәжбүрлі түрде сатқан кезде Мемлекеттік кеме тізілімінен шығару мерзімі көрсетілген орган кеменің сатылғанын және сатып алушының өзіне қабылдап алғандарынан басқаларын қоспағанда, ешқандай ипотекалармен ауыртпалық салынбағанын куәландыратын құжаттарды ұсынған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.
25. Кеменің тіркелген ипотекасы болмаған жағдайда, бұл кемені Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінен шығару мерзімі 2 - өтініші берілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнін құрайды. Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік кеме тізілімге кеменің шығарылғаны туралы жазбаны енгізеді және кемені Мемлекеттік кеме тізілімінен шығару туралы анықтаманы береді.
26. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша шағымды шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті берушіге, лауазымды адамға береді.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағымды, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім қабылдаса, әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға жібермейді.
Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оның тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.04.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.04.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.04.2022 № 218 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. При принудительной продаже судна соответствующим уполномоченным органом Республики Казахстан иностранному гражданину или иностранному юридическому лицу срок исключения из Государственного судового реестра составляет 2 (два) рабочих дня со дня представления указанным органом документа, удостоверяющего, что судно продано и не обременено никакими ипотеками.
25. В случае отсутствия зарегистрированной ипотеки судна, срок исключения данного судна из Государственного судового реестра Республики Казахстан составляет 2 (два) рабочих дня со дня подачи заявления 2. Услугодатель вносит в Государственный судовой реестр запись о об исключении судна и выдает Справку об исключении судна из Государственного судового реестра.
26. Жалоба по вопросам оказания государственных услуг услугополучателем подается услугодателю, должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятное решение, совершит действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.04.2022 № 218 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.04.2022 № 218 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-тарау. Кемені шет мемлекеттің туына уақытша көтеруге көшіру
28. Мемлекеттік кеме тізілімінде тіркелген кемені жалдау шарты бойынша шетелдік жалға алушыға беру кезінде пайдалануға және иеленуге мұндай кеме уәкілетті органның шешімі негізінде шет мемлекеттің туын көтеруге уақытша ауыстырылады.
29. Кемені шет мемлекеттің туын уақытша көтеруге көшіру туралы шешімді кеме иесінің немесе тиісті түрде ресімделген сенімхаты бар тұлғаның мынадай құжаттарды қоса бере отырып, кемені мемлекеттік тіркеу орны бойынша аумақтық бөлімшенің атына жіберілген өтініші (еркін түрде) негізінде уәкілетті орган қабылдайды:
1) ипотеканы кепiл ұстаушының кеменi шет мемлекеттiң туын көтеруге көшiруге жазбаша келiciмi (белгiленген тәртiппен белгiленген және тiркелген кеме ипотекасын ұстаушыларды алдын ала қанағаттандыру болмаған кезде);
2) жалдаушы мемлекеттiң құзыреттi органдарының немесе кеме туын көтеруге көшiрiлетiн өзге де шет мемлекеттiң белгiленген тәртiппен куәландырылған, сол мемлекеттiң заңнамасында Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде тiркелген кемеге осындай мемлекеттiң туын көтерiп жүзу құқығын беруге тыйым салатын ережелердiң жоқтығын және кемеге осындай мемлекеттiң туын көтерiп жүзу құқығының берiлу мерзiмi өткен соң кеме Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтеріп жүзуге қайтарылатынын растайтын құжаты;
3) шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзу құқығының берiлуiн немесе бұл құқықтың Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтеріп жүзу құқығының тоқтата тұру сәтiнде берiлетiндiгiн растайтын құжат;
4) жалға алу шарты.
30. Бас тартуға негiздер болмаған кезде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтеріп жүзу құқығының тоқтатыла тұрған күнi, кеменi шет мемлекеттің туын көтеруге көшiруге рұқсат етiлген мерзiм, кемеге туын көтерiп жүзуiне рұқсат етiлген мемлекеттiң атауы, жалға алу шарты бойынша шетелдiк кеме жалдаушының аты мен мекенжайы көрсетiледi.
31. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтеріп жүзу құқығын тоқтата тұру күнi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiне тиiстi белгi енгiзiлген күн болып есептеледi. Кеме куәлiгiне белгiлер енгiзу мерзімі өтiнiш берiлген күннен бастап екі жұмыс күнiн құрайды.
32. Кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтеріп жүзу құқығы тоқтатыла тұрған мерзiм iшiнде оның бортында осы құқықтың тоқтатыла тұрғандығы туралы белгi қойылған Кеме куәлiгi болуы тиiс.

Глава 3. Перевод судна под флаг иностранного государства
28. При предоставлении судна, зарегистрированного в Государственном судовом реестре, в пользование и владение иностранному арендатору по договору аренды такое судно временно переводится под флаг иностранного государства на основании решения уполномоченного органа.
29. Решение о временном переводе судна под флаг иностранного государства принимает уполномоченный орган на основании заявления (произвольной формы) собственника судна или лица, имеющее соответствующим надлежащим образом оформленную доверенность, направленного в адрес территориального подразделения по месту государственной регистрации судна с приложением следующих документов:
1) письменное согласие залогодержателя ипотеки на перевод судна под флаг иностранного государства (при отсутствии предварительного удовлетворения держателей ипотеки судна, установленной и зарегистрированной в установленном порядке);
2) заверенный в установленном порядке соответствующий документ компетентных органов государства арендатора или иного иностранного государства, под флаг которого переводится судно, подтверждающий, что законодательство этого государства не содержит положений, запрещающих предоставление судну, зарегистрированному в Государственном судовом реестре, права плавания под флагом такого государства и возврат судна под Государственный флаг Республики Казахстан по истечении срока предоставления судну права плавания под флагом такого государства;
3) документ, подтверждающий предоставление права плавания под флагом иностранного государства или то, что это право будет предоставлено в момент приостановления права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан;
4) договор аренды.
30. При отсутствии оснований для отказа для государственной регистрации судна в Государственном судовом реестре Республики Казахстан указывается дата приостановления права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан, срок, на который допускается перевод судна под флаг иностранного государства, название государства, под флагом которого разрешено плавать судну, имя и адрес иностранного фрахтователя по договору аренды.
31. Датой приостановления права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан считается дата внесения соответствующей отметки в Государственный судовой реестр Республики Казахстан. Срок внесения отметки в судовое свидетельство составляет 2 (два) рабочих дня со дня подачи заявления.
32. В течение срока, на который судну приостановлено право плавания под Государственным флагом Республики Казахстан, на его борту должно находиться Судовое свидетельство с отметкой о том, что это право приостановлено.

33. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтеріп жүзу құқығы тоқтатыла тұрған мерзiм iшiнде кемеге құқықтарды, шектеулердi (ауыртпалықтарды) осы Қағидаларға сәйкес Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiне тiркеудi жүргiзу жалғастырылады.
34. Кеменi жалға алу шартының қолданысы тоқтаған немесе уәкiлеттi органның рұқсатында көрсетiлген мерзiм өткен кезде Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiне кеме иесiнiң өтiнiшi негiзiнде (еркін түрде) тиiстi жазба енгiзiледi және осы Қағидаларда белгiленген тәртiппен жаңа Кеме куәлiгi берiледi.
35. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде сатып алынған кеме Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесі осындай құқықты растайтын және кеме Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде мемлекеттiк тiркелгенге дейiн, бiрақ бiр жылдан аспайтын мерзімге жарамды кеменiң Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтеріп жүзу құқығы туралы уақытша куәлiк (бұдан әрi - Уақытша куәлiк) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес берген күннен бастап Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтеріп жүзу құқығын пайдаланады.
36. Уақытша куәлiктi Қазақстан Республикасының консулдық қызметі құқық иесiнiң мынадай құжаттарды қоса берген өтiнiшi негiзiнде (еркін түрде) бередi:
1) кемеге меншiк құқығын растайтын құжат;
2) кеменi бұған дейiн тiркеген мемлекеттiң құзыретті билiк орындары берген (eгep мұндай жағдай өтiнiш берiлгенге дейiн орын алған болса) кеменiң бұл мемлекеттiң тiзiлiмiнен шығарылғанын және ипотека ауыртпалығы жоқтығын куәландыратын құжат;
3) өлшем куәлiгі ("өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелер үшін);
4) сыныптау куәлігі;
5) жолаушылар куәлігі (жолаушылар кемелері үшін).
37. Уақытша куәлiк беру туралы өтiнiш берген кезде жеке тұлға оның жеке басын растайтын құжатты, ал заңды тұлғаның өкiлi - заңды тұлғаның құрылтайшы құжаттарын немесе олардың нотариалды расталған көшірмелерін, сондай-ақ заңды тұлғаның атынан әрекет ету өкiлеттiгiн растайтын құжатты ұсынады.
38. Осы Қағидалардың 36-тармағында көрсетілген құжаттарды алған кезде Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемесінің консулдық лауазымды тұлғасы құжаттарды есепке алу кітабына тиісті жазба енгізеді.
39. Уақытша куәлік бергені туралы әрбір жазба тіркеу нөмірімен сәйкестендіріледі. Мұндай нөмір құжаттарды қабылдаған кезде беріледі және қабылдаған құжаттардың кіріс нөміріне сәйкес келеді. Ұсынылған құжаттарды тексергеннен кейін Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемесі Уақытша куәлік береді. Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемесі берілген Уақытша куәлік туралы он жұмыс күні ішінде уәкілетті органға Уақытша куәліктің көшірмесін қоса бере отырып, хабар жібереді.

33. В течение срока приостановления права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан регистрация прав на судно, ограничений (обременений) продолжает проводиться в Государственном судовом реестре в соответствии с настоящими Правилами.
34. При прекращении действия договора аренды судна или истечении срока, указанного в разрешении уполномоченного органа, в Государственный судовой реестр на основании заявления (произвольной формы) собственника судна вносится соответствующая запись, и выдается новое Судовое свидетельство в установленном настоящими Правилами порядке.
35. Судно, приобретенное за пределами Республики Казахстан, пользуется правом плавания под Государственным флагом Республики Казахстан со дня выдачи загранучреждением Республики Казахстан Временного свидетельства о праве плавания судна под Государственным флагом Республики Казахстан (далее - Временное свидетельство), согласно приложению 7 к настоящим Правилам, удостоверяющего такое право и действительного до государственной регистрации судна в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, на срок не более одного года.
36. Временное свидетельство выдается консульской службой Республики Казахстан на основании заявления (произвольной формы) правообладателя с приложением следующих документов:
1) документ, подтверждающий право собственности на судно;
2) документ, выданный компетентными властями государства предыдущей регистрации судна (если таковая имела место до даты подачи заявления), удостоверяющий, что судно исключено из реестра судов этого государства и не обременено ипотекой;
3) мерительное свидетельство (для судов плавания "река-море");
4) классификационное свидетельство;
5) пассажирское свидетельство (для пассажирских судов).
37. При подаче заявления о выдаче Временного свидетельства физическое лицо предъявляет документ, удостоверяющий его личность, а представитель юридического лица - учредительные документы юридического лица или их нотариально засвидетельствованные копии, а также документ, подтверждающий полномочия действовать от имени юридического лица.
38. При получении документов, указанных в пункте 36 настоящих Правил, консульское должностное лицо консульской службы Республики Казахстан вносит соответствующую запись в книгу учета документов.
39. Каждая запись о выдаче Временного свидетельства идентифицируется с номером регистрации. Такой номер присваивается при приеме документов и соответствует входящему номеру принятых документов. После проверки представленных документов консульская служба Республики Казахстан выдает Временное свидетельство. О выданном Временном свидетельстве консульская служба Республики Казахстан в течение семи рабочих дней направляет сообщение с приложением копии Временного свидетельства в уполномоченный орган.

4-тарау. Кемелерді шетелдік кемелер тізілімінде мемлекеттік тіркеу және "Жалға алынған ішкі кеме және "өзен-теңіз" кемелерін жалға алынған шетелдік кемелер тізілімінде мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
40. Жалға алынған шетелдік кемелер тізілімінде Ішкі су көлігі туралы Заңның 24-бабының 11-тармағында және 26-бабының 5-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келетін шетелдік кемелер тіркеледі.
41. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығы уақытша берілген қазақстандық тұлға экипажсыз жалға алған шетелдік кеме (бербоут-чартер) оның негізгі тіркелген мемлекеттің кемелері тізілімінде тіркелуі тоқтатыла тұрғаннан кейін жалға алынған шетелдік кемелер тізілімінде тіркеледі.
42. Шет мемлекеттің кеме тізілімінде тіркелген кеме Заңның 24-бабының 11-тармағына сәйкес осындай кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығын уақытша беру туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде жалға алынған шетелдік кемелер тізілімінде мемлекеттік тіркелуге жатады.
43. Кеменің тіркеу нөмірін беру Нөмір беру бойынша қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
44. Жалға алынған шетелдік кемелер тізілімінен кемені экипажсыз жалдау шарты бойынша (бербоут-чартер) қазақстандық жалға алушыға пайдалануға және иеленуге берілген шетелдік кеме алып тасталады.:
1) кемені (бербоут-чартер) жалдау шартының қолданылуын тоқтату;
2) кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуге уақытша құқық беру мерзімі;
3) уәкілетті органның кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуге уақытша құқық беру туралы шешімінің күшін жою туралы шешім қабылдайды.
45. Жалға алынған шетелдік кемелер тізілімінде тіркелген шетелдік кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуге уақытша құқық беру мерзімі аяқталғанға дейін бір ай бұрын көрсетілетін қызметті беруші қазақстандық жалға алушыға тиісті хабарлама жібереді.
46. Қазақстандық жалға алушы кеме жалға алынған шетелдік кемелер тізіліміне енгізілген көрсетілетін қызметті берушіге тиісті куәлікті қайтарады.
47. Кемені шетелдік кемелер тізілімінде тіркеу үшін өтініш беруші портал арқылы осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес "Жалға алынған ішкі кеме және "өзен-теңіз" кемелерін жалға алынған шетелдік кемелер тізілімінде мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне (бұдан әрі – "Жалға алынған ішкі кеме және "өзен-теңіз" кемелерін жалға алынған шетелдік кемелер тізілімінде мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) сәйкес құжаттарды қоса бере отырып, 1-өтінішке сәйкес нысан бойынша өтінішті жолдайды.
Меншік иесінің жеке басын куәландыратын құжаттар (жеке тұлғаларға қатысты) немесе заңды тұлғаны - меншік иесін (заңды тұлғаларға қатысты) мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпарат жүйелерінен алынады.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын және нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі "Жалға алынған ішкі кеме және "өзен-теңіз" кемелерін жалға алынған шетелдік кемелер тізілімінде мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде жазылған.

Глава 4. Порядок государственной регистрации судов в реестре арендованных иностранных судов и оказания государственной услуги "Государственная регистрация арендованных судов внутреннего водного плавания и судов плавания "река-море" в реестре арендованных иностранных судов"
40. В Реестре арендованных иностранных судов регистрируются инностранные суда соответствующие требованиям установленные пунктом 11 статьи 24 и пунктом 5 статьи 26 Закона о внутреннем водном транспорте.
41. Иностранное судно, арендованное без экипажа (бербоут-чартер) казахстанским лицом, которому временно предоставлено право плавания под Государственным флагом Республики Казахстан, регистрируется в Реестре арендованных иностранных судов после приостановления его регистрации в реестре судов государства основной регистрации.
42. Судно, зарегистрированное в судовом реестре иностранного государства, подлежит государственной регистрации в реестре арендованных иностранных судов в течение тридцати календарных дней со дня принятия решения о временном предоставлении такому судну права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан в соответствии с пунктом 11 статьи 24 Закона о внутреннем водном транспорте.
43. Присвоение регистрационного номера судна осуществляется в соответствии с Приложением по присвоению номера.
44. Из Реестра арендованных иностранных судов исключается иностранное судно, переданное в пользование и во владение казахстанскому арендатору по договору аренды судна без экипажа (бербоут-чартер), в случае:
1) прекращения действия договора аренды судна (бербоут-чартера);
2) истечения срока предоставления судну временного права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан;
3) аннулирования решения уполномоченного органа о предоставлении судну временного права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан.
45. За месяц до истечения срока предоставления временного права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан иностранному судну, зарегистрированному в Реестре арендованных иностранных судов, услугодатель направляет казахстанскому арендатору соответствующее уведомление.
46. Казахстанский арендатор возвращает услугодателю, в котором судно было внесено в Реестр арендованных иностранных судов, соответствующее свидетельство.
47. Для регистрации судна в Реестре арендованных иностранных судов заявитель направляет заявление по форме, согласно заявлению 1 посредством портала с приложением документов в соответствии с Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация арендованных судов внутреннего водного плавания и судов плавания "река-море" в Реестре арендованных иностранных судов" согласно приложению 8 к настоящим Правилам (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация арендованных судов внутреннего водного плавания и судов плавания "река-море" в Реестре арендованных иностранных судов").
Сведения о документах, удостоверяющих личность собственника (в отношении физических лиц) либо о государственной регистрации юридического лица-собственника (в отношении юридических лиц) получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация арендованных судов внутреннего водного плавания и судов плавания "река-море" в Реестре арендованных иностранных судов".

Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.04.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.04.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Шағын кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу тәртібі және "Шағын кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсету және мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
53. Шағын көлемдi кеме оған тiркеу нөмiрi берiле отырып, кеме кiтабында мемлекеттiк тiркеуге жатады.
54. Кеме кiтабын жүргiзудi аумақтық бөлімшелер қағаз және электронды тасымалдағыштарда жүзеге асырады.
55. Массасын қоса алғанда екі жүз килограмға дейінгі және қозғалтқыштарының (орнатылған жағдайда) қуаты қоса алғанда сегіз киловатқа дейінгі шағын көлемді кемелер, сондай-ақ ұзындығы тоғыз метрден аспайтын, қозғалтқыштары жоқ және демалуға арналған орындармен жабдықталмаған спорттық желкенді кемелер мемлекеттік тіркелуге жатпайды.
56. Тiркелген әрбiр шағын көлемдi кемеге осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес шағын көлемді кемені есепке алу карточкасы ашылады.
57. Меншік құқығына қарамастан көрсетілетін қызметті алышулар, сондай- ақ техникалық жағдайына, жыл мезгіліне немесе кеменің тұрақтау орнына қарамастан шағын көлемдi кемелердi меншік құқығына сатып алған Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдар оларды тіркеу үшін осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті (бұдан әрі - 3-өтініш) көрсетілетін қызметті берушіге сатып алған (алған), жасалған немесе оларды тіркеуге, қайта тіркеуге әкелетін жағдайлар туындаған сәттен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде береді.
58. Мұрагерлiкпен берiлген шағын көлемдi кемелердi қоспағанда, шағын көлемдi кемелердi тiркеу он сегіз жасқа толған адамдардың атына жүргiзiледi. Шағын көлемдi кеменi он сегіз жасқа толмаған мұрагерге тiркеген кезде тiркеу карточкасында ата-анасының немесе қамқоршысының тегi, аты, әкесiнiң аты көрсетiледi және ата-анасының немесе қамқор органдарының келiсiмiнсiз есептен алуға тыйым салынатыны туралы жазба жасалады.
59. Шағын көлемді кемелерді жеке тұлғалардың атына мемлекеттік тіркеу жеке тұлғаның тіркелген орны бойынша жүзеге асырылады.
Шағын көлемді кемелерді заңды тұлғалардың атына мемлекеттік тіркеу заңды тұлғаның немесе оның филиалының немесе өкілдігінің орналасқан жері бойынша жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 51 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.04.2022 № 218 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.04.2022 № 218 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Порядок государственной регистрации маломерных судов и прав на них и оказания государственной услуги "Государственная регистрация маломерных судов и прав на них"
53. Маломерное судно подлежит государственной регистрации в судовой книге с присвоением ему регистрационного номера.
54. Ведение судовой книги осуществляется услугодателем на бумажных и электронных носителях.
55. Не подлежат государственной регистрации маломерные суда массой до двухсот килограммов включительно и мощностью двигателей (в случае установки) до восьми киловатт включительно, а также спортивные парусные суда, длина которых не превышает девяти метров, которые не имеют двигателей и на которых не оборудованы места для отдыха.
56. На каждое зарегистрированное маломерное судно заводится карточка учета маломерного судна согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
57. Услугополучатели независимо от формы собственности, а также иностранные граждане и лица без гражданства постоянно проживающие на территории Республики Казахстан, приобретшие маломерные суда на праве собственности, независимо от их технического состояния, времени года и места базирования судов, подают заявление, по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам (далее – заявление 3) на их регистрацию услугодателю, в течение тридцати календарных дней с момента приобретения (получения), постройки, либо возникновения обстоятельств, влекущих их регистрацию, перерегистрацию.
58. Регистрация маломерных судов производится на имя лиц, достигших возраста восемнадцати лет, за исключением маломерных судов, перешедших по наследству. При регистрации маломерного судна за наследником, не достигшим восемнадцати лет, в регистрационной карточке указывается фамилия, имя, отчество родителя или опекуна и производится запись о том, что снятие с учета без согласия родителей или органов опеки запрещено.
59. Государственная регистрация маломерных судов за физическими лицами осуществляется по месту регистрации физического лица.
Государственная регистрация маломерных судов за юридическими лицами осуществляется по месту нахождения юридического лица, либо его филиала или представительства.

60. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 05.08.2022 № 440 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
61. Өздiгінен жүзетiн шағын көлемдi кеменi тiркеген кезде оған тiркеу нөмiрi осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес берiледi.
62. Берiлген тiркеу нөмiрi қазақ әлiпбиiнiң үш әрпiнен (литерiнен) және төрт цифрдан тұрады. Бірінші үш әріп Қазақстан Республикасының облысына, қаласына тиесілігін білдіреді. Цифрлар кеме кітабында тiркелген реттiк нөмiрiне сәйкес келеді. Әрбiр серия 0001-ден 9999-ға дейiнгi төрт таңбалы нөмiрлерден тұрады және флоттың 9999 бiрлiгiн қамтиды.
63. Кемелерге берiлген тiркеу нөмiрлерi мен олардың литерлiк белгiлеулерi (әрiптiк және цифрлік) кеменiң алдыңғы жағының екi бортына оның атауынан жоғары жазылады. Бұл ретте кеменiң атауы жазбасы өзінің өлшемдерi бойынша оның тiркеу нөмiрi мен литерлiк белгiлеуiнен iрiлеу белгіленедія. Кеменiң алдыңғы жағында басқа жазбаларға рұқсат етiлмейдi.
64. Тiркеу нөмiрi шағын көлемдi кеменiң екi бортына да салынады және форштевеннен корпус ұзындығының 1/4-iне тең қашықтықта орналастырылады. Бояу жуғанда кетпейтіндей және корпустың түсiне қарама-қарсы түстi болуы тиiс. Әрiптер мен цирларды бiр жолға жазады. Олардың биiктiгi кемiнде 100-150 мм, ал енi тиiсiнше - 15-20 мм болуы тиiс.
65. Көрсетілетін қызмет беруші кеме кiтабынан:
1) қаза тапқан немесе хабарсыз жоғалып кеткен;
2) конструкциялық жағынан қаза тапқан;
3) қайта жасау немесе басқа да өзгерiстер нәтижесiнде кеме сапасын жоғалтқан;
4) осы Заңның 24-бабының 3-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмей қалған;
5) кеме иесінің ауысуына байланысты кеме шығарылуға тиiс.
66. Кеме иесінің жаңа тұрақты мекенжайға көшуіне байланысты кемені мемлекеттік тіркеуден шығару кезінде кеме билетінде мемлекеттік тіркеуден алынуы туралы белгі қойылады және Кеме кітабында тиісті жазбамен тіркеу нөмірі жойылады.
67. Толық техникалық тозудың салдарынан кемені мемлекеттік тіркеуден шығару арнайы техникалық бақылау актісі бойынша, ал кемені оның қирауына байланысты мемлекеттік тіркеуден шығару кезінде Кеме кітабында және тіркеу карточкасында тиісті жазбалар жасалады.
68. Мемлекеттік тіркеуден шығарылған шағын көлемді кеменің тіркеу нөмірі басқа ешқандай кемеге бес жыл ішінде берілмейді.
69. Шағын көлемді кемелерді және оларға құқықтарды тіркеу үшін өтініш беруші портал арқылы осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес "Шағын көлемді кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне (бұдан әрі – "Шағын көлемді кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) сәйкес құжаттарды қоса бере отырып, 3-өтінішке сәйкес нысан бойынша өтінішті жолдайды.
Меншік иесінің жеке басын куәландыратын құжаттар (жеке тұлғаларға қатысты) немесе заңды тұлғаны - меншік иесін (заңды тұлғаларға қатысты) мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпарат жүйелерінен алынады.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын және нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі "Шағын көлемді кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде жазылған.

60. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.08.2022 № 440 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. Присвоение регистрационного номера самоходного маломерного судна производится в соответствии с приложением 12 к настоящим Правилам.
62. Присвоенный регистрационный номер состоит из трех букв (литер) казахского алфавита и четырех цифр. Первые три буквы означают принадлежность к области, городу Республики Казахстан. Цифры соответствуют порядковому номеру регистрации в судовой книге. Каждая серия состоит из четырехзначных номеров от 0001 до 9999 и охватывает 9999 единиц флота.
63. Присвоенные судам регистрационные номера и их литерные обозначения (буквенные и цифровые) наносятся на обоих бортах носовой части судна выше его названия. При этом надпись названия судна по своим размерам обозночается крупнее его регистрационного номера и литерных обозначений. Другие надписи на носовой части судна не допускаются.
64. Регистрационный номер наносится на оба борта маломерного судна и располагают от форштевня на расстоянии, равном 1/4 длины корпуса. Краска должна быть несмываемой и контрастной по отношению к цвету корпуса. Буквы и цифры пишут в одну строку. Их высота должна быть не менее 100-150 мм, а ширина соответственно - 15-20 мм.
65. Услугодатель исключает из Судовой книги судно:
1) погибшее или пропавшее без вести;
2) конструктивно погибшее;
3) утратившее качество судна в результате перестройки или других изменений;
4) переставшее соответствовать требованиям, предусмотренным пунктом 3 статьи 24 Закона о внутреннем водном транспорте;
5) в связи со сменой владельца судна.
66. При снятии судна с государственной регистрации в связи с переездом на новое постоянное место жительства его владельца в Судовой книге делается отметка о снятии с государственной регистрации и аннулируется регистрационный номер с соответствующей записью.
67. Снятие судна с государственной регистрации из-за полного технического износа производится по акту специального технического осмотра, а при снятии судна с государственной регистрации, в связи с гибелью его делаются соответствующие записи в судовой книге и регистрационной карточке.
68. Регистрационный номер снятого с государственной регистрации маломерного судна никакому другому судну, не присваивается в течение пяти лет.
69. Для регистрации маломерных судов и прав на них заявитель направляет заявление, по форме согласно заявлению 3, посредством портала с приложением документов в соответствии с Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация маломерных судов и прав на них" согласно приложению 13 к настоящим Правилам (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация маломерных судов и прав на них".).
Сведения о документах, удостоверяющих личность собственника (в отношении физических лиц) либо о государственной регистрации юридического лица-собственника (в отношении юридических лиц), получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация маломерных судов и прав на них".

Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 06.01.2023 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
70. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі - 2 (екі) жұмыс күні.
Өтініш берушінің "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін алу күнін көрсете отырып өтінімді қабылдау туралы хабарлама жолданады.
71. Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын тіркеген сәтінен бастап 2 екі жұмыс күні ішінде олардың түгелдігін және Қағидалар талаптарына сәйкестігін тексереді және нәтижесі бойынша мемлекеттік қызметтің мынадай қорытындыларын береді:
1) көрсетілетін қызметті алушы толық құжаттары ұсынған жағдайда, көрсетіліетін қызметті беруші кеме кітабына тіркеу туралы жазба енгізеді және осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес Кеме билетін немесе Кеме билетінің түпнұсқасын (бұдан әрі - Кеме билеті) береді;
осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес кемені кеме кітабынан шығару туралы анықтама (бұдан әрі - Кеме кітабынан шығару туралы анықтама);
2) дәлелді бас тартуға негіздер анықталған жағдайда, бас тартуды дайындайды және оны электрондық құжат нысанында портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жолдайды.
72. Дәлелді бас тарту "Шағын көлемді кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 06.01.2023 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73. Өздiгінен жүзетiн шағын көлемдi кеменi тiркеген кезде оған тiркеу нөмiрi берiледi және кеме иесiне Кеме билетi тапсырылады.
74. Өздігінен жүзбейтiн шағын көлемдi кемелердi (ескектi қайықтар, байдаркалар және үрлемелі кемелер) тiркеу кезiнде тiркеу нөмiрi берiледi және кеме иесiне Кеме билетi тапсырылады, бiр "Е" әрпiнен тұратын литер және кеме кiтабы бойынша реттiк нөмiр белгіленеді.
75. Оқиға нәтижесінде немесе басқа себеппен шағын көлемді кеменің Кеме кітабына бұрын енгізілген мәліметтерге сәйкес келмей қалған жағдайда кемені мемлекеттік қайта тіркеу жүзеге асырылады.
Қайта тіркеу кезінде көрсетілетін қызметті беруші кеме кітабына қайта тіркеу туралы жазба енгізеді және жаңа Кеме билетін береді.
76. Қазақстан Республикасының меншігіндегі және мемлекеттік органдар өздеріне жүктелген функцияларды орындау үшін пайдаланатын шағын көлемді кемені коммерциялық мақсаттарда пайдалануда шағын көлемді кемені қайта тіркеуге негіз болып табылады.

Сноска. Пункт 69 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.01.2023 № 5 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. Срок оказания государственной услуги - 2 (два) рабочих дня.
При подаче документов через портал в "личный кабинет" заявителя направляется уведомление о принятии заявления с указанием даты получения результата государственной услуги.
71. Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов услугополучателя проверяет их полноту и на соответствие требованиям Правил и по результатам выдает следующие результаты государственной услуги:
1) в случае представления услугополучателем полного пакета документов услугодатель вносит в Судовую книгу запись о регистрации выдает судовой билет, либо дубликат судового билета в соответствии с приложением 14 к настоящим Правилам (далее – Судовой билет);
справку об исключении судна из Судовой книги в соответствии с приложением 15 к настоящим Правилам (далее - Справка об исключении судна из Судовой книги);
2) в случае установления оснований для отказа дает мотивированный отказ и направляет его через портал в форме электронного документа в личный кабинет услугополучателя.
72. Мотивированный отказ осуществляется в соответствии с Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация маломерных судов и прав на них".
Сноска. Пункт 72 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.01.2023 № 5 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. При регистрации самоходного маломерного судна ему присваивается регистрационный номер и судовладельцу вручается Судовой билет.
74. При регистрации несамоходных маломерных судов (гребных лодок, байдарок и надувных судов) присваивается регистрационный номер и судовладельцу вручается Судовой билет, устанавливаются литер из одной буквы "Е" и порядковый номер по Судовой книге.
75. В случае, если в результате происшествия или по другой причине маломерное судно перестает соответствовать сведениям, ранее внесенным в Судовую книгу, осуществляется государственная перерегистрация судна.
При перерегистрации судна услугодатель вносит в Судовую книгу запись о перегистрации и выдает новый Судовой билет.
76. Основанием для перерегистрации маломерного судна является также использование маломерного судна, находящегося в собственности Республики Казахстан и используемого государственными органами для выполнения возложенных на них функций, в коммерческих целях.

77. Шағын көлемді кемені қайта тіркеу шағын көлемді кемені мемлекеттік тіркеуге (қайта тіркеуге) өтініш негізінде жүргізіледі.
78. Кеме билеті жоғалған жағдайда, өтініште кеме билетін жоғалту жағдайлары көрсетіледі.
79. Кеме билеті жоғалған, бүлінген, иесінің мекенжайы өзгерген немесе көшелердің, елді мекендердің атауы өзгертілген кезде және атауы өзгертілуіне байланысты басқа жағдайларда, осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес иесінің өтініші (бұдан әрі - 4-өтініш) негізінде және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық Кодексі)" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы кодексіне сәйкес бюджетке белгіленген алым төленгеннен кейін өтініш берушіге кеме билетінің телнұсқасы беріледі.
80. Кемелерді есептен шығару 4-өтініштің нысаны бойынша кеме иесінің өтініші бойынша мынадай жағдайларда жүргізіледі: кеме иесінің ауысуы (сату, сыйлау, мұраға алу), иегердің басқа тұрақты тұратын орынға көшуі.
Көрсетілетін қызметті беруші кеме кітабына кемені шығару туралы жазба енгізеді және кемені кітабынан шығару туралы анықтама береді.
81. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша шағымды шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті берушіге, лауазымды адамға береді.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағымды, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім қабылдаса, әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға жібермейді.
Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оның тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.04.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
82. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.04.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

77. Перерегистрация маломерного судна производится на основании заявления на государственную регистрацию (перерегистрацию) маломерного судна.
78. В случае утери судового билета в заявлении указываются обстоятельства утери судового билета.
79. При утере, порче, изменении адреса владельца, или в связи с переименованием улиц, населенных пунктов, и в других случаях, связанных с переименованием, на основании заявления владельца, согласно приложению 16 к настоящим Правилам (далее – заявление 4) и оплаты в бюджет, установленного Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс) сбора заявителю выдается дубликат Судового билета.
80. Снятие судов с учета производится по заявлению владельца по форме, согласно заявления 4 к настоящим Правилам, в случаях: смены владельца судна (продажа, дарение, наследование), переезда владельца на новое постоянное место жительства.
Услугодатель вносит в Судовую книгу запись об исключении судна и выдает Справку об исключении судна из Судовой книги.
81. Жалоба по вопросам оказания государственных услуг услугополучателем подается услугодателю, должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятное решение, совершит действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Сноска. Пункт 81 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.04.2022 № 218 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
82. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.04.2022 № 218 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6-тарау. Кеменің, шағын кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу және "Кеменiң, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
83. Кеменің, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасын аумақтық бөлімше кеме тіркелген тізілімде тіркейді.
84. Кеме ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер кіріс құжаттарын есепке алу кітабына және осы кеме тіркелген тиісті тізілімге енгізіледі.
85. Кеме ипотекасын мемлекеттік тіркеу кезінде бұл туралы кеме құжаттарына қандай да бір жазбалар енгізу талап етілмейді.
86. Кеменің, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу үшін өтініш беруші портал арқылы осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес "Кеменiң, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне (бұдан әрі – "Кеменiң, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) сәйкес құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті (бұдан әрі – 5-өтініш) жолдайды.
Меншік иесінің жеке басын куәландыратын құжаттар (жеке тұлғаларға қатысты) немесе заңды тұлғаны - меншік иесін (заңды тұлғаларға қатысты) мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпарат жүйелерінен алынады.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын және нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі "Кеменiң, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде жазылған.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 06.01.2023 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
87. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі - 1 (бір) жұмыс күні.
Өтініш берушінің "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін алу күнін көрсете отырып өтінімді қабылдау туралы хабарлама жолданады.
88. Көрсетілетін қызметті беруші 1 бір жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын тіркеген уақыттан бастап олардың түгелдігін және Қағидалар талаптарына сәйкестігін тексереді және нәтижесі бойынша мемлекеттік қызметтің келесі қорытындыларын береді:

Глава 6. Порядок государственной регистрации ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна и оказания государственной услуги "Государственная регистрация ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна"
83. Ипотека судна, маломерного судна, строящегося судна регистрируется территориальным подразделением в том же реестре, в котором зарегистрировано судно.
84. Сведения о государственной регистрации ипотеки судна вносятся в соответствующий реестр, в котором зарегистрировано данное судно.
85. При государственной регистрации ипотеки судна не требуется вносить какие-либо записи об этом в судовые документы.
86. Для государственной регистрации ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна заявитель направляет заявление по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам (далее – заявление 5), посредством портала с приложением документов в соответствии с Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна" согласно приложению 18 к настоящим Правилам (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна").
Сведения о документах, удостоверяющих личность собственника (в отношении физических лиц) либо о государственной регистрации юридического лица-собственника (в отношении юридических лиц), получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна".
Сноска. Пункт 86 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.01.2023 № 5 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
87. Срок оказания государственной услуги – 1 (один) рабочий день.
При подаче документов через портал в "личный кабинет" заявителя направляется уведомление о принятии заявления с указанием даты получения результата государственной услуги.
88. Услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня с момента регистрации документов услугополучателя проверяет их полноту и на соответствие требованиям Правил и по результатам выдает следующие результаты государственной услуги:

1) толық құжаттары ұсынған жағдайда кеменiң ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, немесе шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, немесе кеменiң (жасалып жатқан кеменің) ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (бұдан әрі - Ипотека туралы куәлік), немесе кеменiң ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасы, немесе шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасы, немесе кеменiң (жасалып жатқан кеменің) ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын осы Қағидаларға 19, 20, 21-қосымшаларға сәйкес;
кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақ, немесе шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақ, немесе кеменiң (жасалып жатқан кеменің) ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақты осы Қағидаларға 22, 23, 24 - қосымшаларға сәйкес (бұдан әрі - Қосымша парақтар);
кеме ипотекасын тоқтату туралы ақпарат, шағын көлемді кеменің ипотекасын тоқтату туралы ақпарат, немесе кеменiң (жасалып жатқан кеменің) ипотекасын тоқтату туралы ақпарат беру осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес (бұдан әрі - Кеме ипотекасын тоқтату туралы ақпарат);
2) дәлелді бас тартуға негіздер анықталған жағдайда бас тартуды дайындайды және оны электрондық құжат нысанында портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жолдайды.
89. Дәлелді бас тарту "Кеменiң, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 89-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 06.01.2023 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
90. Кеме ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кеме ипотекасы туралы шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгеннен кейін Қосымша парақтардың нысаны бойынша осы куәлікке қосымша парақтарды қоса беру арқылы жүзеге асырылады.
91. Кеменің кепіл берушісі Кеменiң, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті жоғалтқан жағдайда көрсетілетін қызметті беруші 5-өтініштің нысаны бойынша кепіл берушінің өтініші негізінде портал арқылы тиісті кеменің Ипотекасы туралы куәліктің телнұсқасын береді.

1) в случае представления услугополучателем полного пакета документов выдает свидетельство о государственной регистрации ипотеки судна, либо свидетельство о государственной регистрации ипотеки маломерного судна, либо свидетельство о государственной регистрации ипотеки судна (строящегося судна) (далее – Свидетельство об ипотеке) , либо дубликат свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна, либо дубликат свидетельства о государственной регистрации ипотеки маломерного судна, либо дубликат свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна (строящегося судна) по форме согласно приложениям 19, 20, 21 к настоящим Правилам;
дополнительный лист к свидетельству о государственной регистрации ипотеки судна, либо дополнительный лист к свидетельству о государственной регистрации ипотеки маломерного судна, либо дополнительный лист к свидетельству о государственной регистрации ипотеки судна (строящегося судна) по форме согласно приложениям 22,23,24 к настоящим Правилам (далее – Дополнительные листы);
информацию о прекращении ипотеки судна, информацию о прекращении ипотеки маломерного судна, либо информацию о прекращении ипотеки судна (строящегося судна) по формам согласно приложению 25 к настоящим Правилам (далее – Информация о прекращении ипотеки);
2) в случае установления оснований для отказа дает мотивированный отказ и направляет его через портал в форме электронного документа в личный кабинет услугополучателя.
89. Мотивированный отказ осуществляется в соответствии с Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна".
Сноска. Пункт 89 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.01.2023 № 5 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90. Внесение изменений и (или) дополнений в Свидетельство о государственной регистрации ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна осуществляется путем приложения дополнительных листов к данному свидетельству, по форме Дополнительных листов, после внесения изменения и (или) дополнений в договор об ипотеке судна.
91. В случае утраты залогодателем судна, маломерного судна, строящегося судна свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна услугодатель посредством портала по заявлению залогодателя, по форме согласно заявлению 5 выдает дубликат Свидетельства об ипотеке соответствующего судна.

92. Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген негіздер бойынша Кеменiң, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасы тоқтатылған кезде көрсетілетін қызметті беруші 5-өтініштің нысаны бойынша кепіл берушінің өтініші негізінде портал арқылы кеме ипотекасының тоқтатылуы туралы ақпарат береді. Ақпаратта Кеменiң, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің тоқтатылуы туралы мәліметтер көрсетіледі. Көрсетілетін қызметті беруші тиісті тізілімге Кеменiң, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасының тоқтатылуы туралы жазба енгізеді.
93. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша шағымды шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті берушіге, лауазымды адамға береді.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағымды, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім қабылдаса, әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға жібермейді.
Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оның тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Ескерту. 93-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.04.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
94. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.04.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
1-қосымша
Кемелердің тіркеу нөмірлері
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 02.11.2023 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Кемелерге тiркеу нөмiрлерiн беру төменде санамаланған литерлерді пайдалану арқылы жүзеге асырылады:

92. При прекращении ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна по основаниям, предусмотренным гражданским законодательством Республики Казахстан услугодатель посредством портала по заявлению залогодателя, по форме согласно заявлению 5 выдает Информацию о прекращении ипотеки соответствующего судна. В информации указываются сведения о прекращении ипотеки судна. Услугодатель вносит в соответствующий реестр запись о прекращении ипотеки судна и выдает Информацию о прекращении ипотеки судна.
93. Жалоба по вопросам оказания государственных услуг услугополучателем подается услугодателю, должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятное решение, совершит действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Сноска. Пункт 93 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.04.2022 № 218 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
94. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.04.2022 № 218 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам государственной
регистрации судна, в том числе
маломерного судна, и прав на него
Регистрационные номера судов
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 02.11.2023 № 49 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Присвоение судам регистрационных номеров осуществляется с использованием нижеперечисленных литеров:

1) Жоғарғы Ертіс бассейніне – "ER";
2) Орал бассейніне – "ZH";
3) Іле бассейніне – "IL";
4) Балқаш бассейніне – "B";
5) Есіл бассейніне – "ES";
6) Сырдария бассейніне – "S";
7) Каспий бассейніне – "Q";
8) Орталық бассейнге (Қазақстан Республикасының басқа су қоймаларына) – "OR".
Жалға алынған шетелдiк кемелердiң тiзiлiмiне енгiзiлген кеменiң тiркеу нөмiрiне "А" әрпi қосылады.
2. Кеменiң тiркеу орнын белгiлеу мақсатында нақты бассейн үшiн белгiленген әрiптiк литерге цифрлық литер де қосылады:
1) Өскемен учаскесі – "ER-1";
2) Семей учаскесі-" ER -2";
3) Павлодар учаскесі – "ER-3";
4) Орал учаскесі-"ZH-1";
5) Атырау учаскесі-"ZH-2";
6) Қарағанды учаскесі (орталық бассейн үшін)-"OR-1";
7) Қарағанды учаскесі (Балқаш бассейні үшін)-"B-1";
8) Алматы учаскесі (Балқаш бассейні үшін)-"B-2";
9) Жамбыл учаскесі – "B-3";
10) Жетісу учаскесі (Балқаш бассейні үшін)-"B-4";
11) Астана қаласының учаскесі – "ES-1";
12) Петропавл учаскесі-"ES-2";
13) Қостанай учаскесі – "ОR-2";
14) Түркістан учаскесі - "S-1";
15) Қызылорда учаскесі – "S-2".
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
Көлік комитетінің аумақтық органына _______________________________________________
Территориальному органу Комитета транспорта Министерства Индустрии и
инфраструктурного развития Республики Казахстан____________________________________
Кеме иесінің толық және қысқартылған атауы, оның заңды мекенжайы, телефоны, факсы,
тіркелген жері____________________________________________________________________
Полное и сокращенное наименование судовладельца, его юридический адрес, телефон, факс,
место регистрации ________________________________________________________________
Кемені мемлекеттік тіркеуге (қайта тіркеуге) және кеме куәлiгiнің телнұсқасын беруге өтінім Заявление на государственную регистрацию (перерегистрацию) судна и выдачу дубликата судового свидетельства
_____________________ тиесілі, мынадай айырма белгілері бар кемені тіркеуге, қайта тіркеуге
алуыңызды, кеме куәлiгiнің телнұсқасын беруіңізді сұраймын (керегін сызу):
Прошу выдать дубликат судового свидетельства, принять к регистрации, перерегистрации
(необходимое подчеркнуть) судно, принадлежащее ________________,
имеющее следующие отличительные признаки:

1) Верхне-Иртышскому бассейну – "ER";
2) Уральскому бассейну – "ZH";
3) Илийскому бассейну – "IL";
4) Балхашскому бассейну – "B";
5) Ишимскому бассейну – "ES";
6) Сырдарьинскому бассейну – "S";
7) Каспийскому бассейну – "Q";
8) Центральному бассейну (другие водохранилища Республики Казахстан) – "OR".
К регистрационному номеру судна, внесенного в Реестр арендованных иностранных судов, добавляется буква "А".
2. В целях обозначения места приписки судна к установленной для конкретного бассейна буквенной литере добавляется также и цифровая литера:
1) Усть-Каменогорский участок – "ER-1";
2) Семейский участок – "ER-2";
3) Павлодарский участок – "ER-3";
4) Уральский участок – "ZH-1";
5) Атырауский участок – "ZH-2";
6) Карагандинский участок (для центрального бассейна) – "OR-1";
7) Карагандинский участок (для Балхашского бассейна) – "B-1";
8) Алматинский участок (для Балхашского бассейна) – "B-2";
9) Жамбылский участок – "B-3";
10) Жетісуский участок (для Балхашского бассейна) – "B-4";
11) участок города Астана – "ES-1";
12) Петропавловский участок – "ES-2";
13) Костанайский участок – "ОR-2";
14) Туркестанский участок – "S-1";
15) Кызылординский участок – "S-2".
Приложение 2
к Правилам государственной
регистрации судна, в том числе
маломерного судна и прав на него
Форма
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму
министрлігі Көлік Комитетінің аумақтық органына ________________________________________________
Территориальному органу Комитета транспорта Министерства Индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан_________________________________________________________________________
Кеме иесінің толық және қысқартылған атауы, оның заңды мекенжайы, телефоны, факсы, тіркелген жері
____________________________________________________________________________________________
Полное и сокращенное наименование судовладельца, его юридический адрес, телефон, факс,
место регистрации ____________________________________________________________________________
Кемені мемлекеттік тіркеуге (қайта тіркеуге) және кеме куәлiгiнің телнұсқасын беруге өтінім
Заявление на государственную регистрацию (перерегистрацию) судна и выдачу дубликата судового свидетельства
_____________________ тиесілі, мынадай айырма белгілері бар кемені тіркеуге, қайта тіркеуге алуыңызды,
кеме куәлiгiнің телнұсқасын беруіңізді сұраймын (керегін сызу): Прошу выдать дубликат судового свидетельства,
принять к регистрации, перерегистрации (необходимое подчеркнуть) судно, принадлежащее ________________,
имеющее следующие отличительные признаки:

1. Кеменің атауы немесе оның нөмірі
Название судна или его номер __________________
2. Түрі және мақсаты
Тип и назначение _______________________
3. Жобаның № жасалған жылы және жері
Проект № ___ год и место постройки ___________________________
4. Корпусының материалы
Материал корпуса ___________________________________
5. Негізгі машиналары (үлгісі, саны және жалпы қуаты)
Главные машины (тип, число и общая мощность) _______________
6. Кеменің габариттік өлшемдері:
ұзындығы______ м, ені______ м,
Габариты размера судна:
длина ______ м, ширина ______ м,
толық жүкпен шөгу _______ м,
жүксіз шөгу _________м,
осадка в полном грузу _______ м,
осадка порожним _______ м,
қондырғысымен бірге ең жоғарғы биіктігі (жүксіз, бос шөккен кезде)_______м.
наибольшая высота с надстройками (от осадки порожнем)_____м.
7. Белгіленген жүккөтергіштігі ______ т. жолаушы сыйымдылығы (адам)__
Установленная грузоподъемность ____т. пассажировместимость (чел) ____
8. Жүзу разряды_________________
Разряд плавания _____________________
9. Қозғаушыларының түрі_________
Род движителей ______________
10. Руль құрылғысы (қол, механикалық, электрлік және т.с.с)_________
Рулевое устройство (ручное, механическое, электрическое и т.п.) _____
11. Су өткізбейтін аралықтардың саны_____________________________
Число водонепроницаемых переборок _____________________________
12. Құтқару қайықтары (саны, жалпы сыйымдылығы)_________________
Спасательные шлюпки (кол-во, общая вместимость) __________________
13. Жүру жылдамдығы (ең жоғарғы) (км/сағ)_________________________
Скорость хода (максимальная) (км/час)______________________________
14. Зәкірлер саны және олардың салмағы_____________________________
Количество якорей и их вес _______________________________________
15. Радионавигациялық жабдық (атауы, үлгісі, саны)___________________
Радионавигационное оборудование (наименование, тип, число) __________
16. Су төкпе құралдары (жүйесі, өнімділігі)__________________________
Водоотливные средства (система, производительность) ________________
17. Өрт сөндіргіш жүйесі (үлгісі, өнімділігі)________________________
Пожарная система (тип, производительность) _________________________
18. Тіркеу үшін қоса берілген құжаттар _____________________________
Прилагаемые для регистрации документы: __________________________
Ақпараттық жүйелерді қамтылған заімен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін/Согласен на использования сведений, составляющих охряняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах ____________
20 ___ жылғы "___" ____ ___________
Күні (заңды тұлға үшін)/Дата ____________ (для юридического лица)
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
3-қосымша
"Ішкі суда жүзетін кемелерді, "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 06.01.2023 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Ішкі суда жүзетін кемелерді, "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеу".
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1) тіркеу;
2) қайта тіркеу;
3) кеме куәлігінің телнұсқасы;
4) кемені Мемлекеттік кеме тізілімінен шығару туралы анықтама
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Көлік комитетінің аумақтық органдары көрсетеді (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Барлық кіші түрлері бойынша:
"электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Екі жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Барлық кіші түрлері бойынша:
электрондық (толық автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі

1. Кеменің атауы немесе оның нөмірі/Название судна или его номер ______________________________________
2. Түрі және мақсаты/Тип и назначение _______________________________________________________________
3. Жобаның № жасалған жылы және жері /Проект № ___ год и место постройки ____________________________
4. Корпусының материалы/Материал корпуса _________________________________________________________
5. Негізгі машиналары (үлгісі, саны және жалпы қуаты)/Главные машины (тип, число и общая мощность)
_________________________________________________________________________________________________
6. Кеменің габариттік өлшемдері: ұзындығы______ м, ені______ м, Габариты размера судна: длина ______ м,
ширина ______ м, толық жүкпен шөгу _______ м, жүксіз шөгу _________м, /осадка в полном грузу _______ м,
осадка порожним _______ м, қондырғысымен бірге ең жоғарғы биіктігі (жүксіз, бос шөккен кезде)_______м./
наибольшая высота с надстройками (от осадки порожнем)_____м. 7. Белгіленген жүккөтергіштігі ______ т.
жолаушы сыйымдылығы (адам)__/ Установленная грузоподъемность ____т. пассажировместимость (чел) _____
8. Жүзу разряды_________________/Разряд плавания __________________________________________________
9. Қозғаушыларының түрі_________/Род движителей _________________________________________________
10. Руль құрылғысы (қол, механикалық, электрлік және т.с.с)____________/ Рулевое устройство (ручное,
механическое, электрическое и т.п.) ________________________________________________________________
11. Су өткізбейтін аралықтардың саны______________________________________________________________/
Число водонепроницаемых переборок _____________________________________________________________
12. Құтқару қайықтары (саны, жалпы сыйымдылығы)________________________________________________/
Спасательные шлюпки (кол-во, общая вместимость) _________________________________________________
13. Жүру жылдамдығы (ең жоғарғы) (км/сағ)________________________________________________________/
Скорость хода (максимальная) (км/час)_____________________________________________________________
14. Зәкірлер саны және олардың салмағы___________________________________________________________/
Количество якорей и их вес ______________________________________________________________________
15. Радионавигациялық жабдық (атауы, үлгісі, саны)_________________________________________________/
Радионавигационное оборудование (наименование, тип, число) _______________________________________
16. Су төкпе құралдары (жүйесі, өнімділігі)_________________________________________________________/
Водоотливные средства (система, производительность) ______________________________________________
17. Өрт сөндіргіш жүйесі (үлгісі, өнімділігі)________________________________________________________/
Пожарная система (тип, производительность) ______________________________________________________
18. Тіркеу үшін қоса берілген құжаттар ____________________________________________________________/
Прилагаемые для регистрации документы: _________________________________________________________
19. Кеменің меншік иесінің немесе уәкілетті тұлғаның қолы /
Подпись собственника судна или уполномоченного лица _____________________________________________
(өтінімге кім және қандай лауазымында қол қояды, _____________________________________________________
_____________________________________________ өтінімге қол қоюшы тұлғаның өкілеттік негіздемесі, Т.А.Ә.,
паспорттық деректері / кто и в каком качестве подписывает заявление, основание полномочий лица, подписывающего
заявление, Ф.И.О., (паспортные данные) Согласен на использования сведений, составляющих охряняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах __________________________________
"___" ____ 20 ___ г. ___________(подпись)
Күні (заңды тұлға үшін)/Дата ____________ (для юридического лица)
Приложение 3
к Правилам государственной
регистрации судна, в том числе
маломерного судна и прав на него
Перечень
основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация судов внутреннего водного плавания, судов плавания "река-море" и прав на них в Государственной судовом реестре"
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.01.2023 № 5 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Государственная регистрация судов внутреннего водного плавания, судов плавания "река-море" и прав на них в Государственной судовом реестре".
Наименование подвида государственной услуги:
1) регистрация
2) перерегистрация
3) дубликат судового свидетельства
4) справка об исключении судна из Государственного судового реестра
1
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается территориальными органами Комитета транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам через:
веб-портал "электронного правительства" (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
Два рабочих дня
4
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам:
электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги

Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кеме куәлігі, кеме куәлігінің телнұсқасы, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кемені Мемлекеттік кеме тізілімінен шығару туралы анықтама немесе оны беруден дәлелді бас тарту.
Мемлекеттiк қызмет көрсету нәтижесін беру нысаны: электрондық түрде.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" жолданады және порталда сақталады.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Ақылы:
Шағын көлемді кемелерді мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және мемлекеттік тіркеуді куәландыратын құжаттың телнұсқасын беру үшін алым тіркеуді жүзеге асыру орны бойынша жергілікті бюджетке төленеді. Алым мөлшерлемелері "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық Кодексі)" Қазақстан Республикасының кодексінде белгіленген және мыналарды:
1) мемлекеттік тіркеу үшін - алым төленген күні 15 айлық есептік көрсеткішті (бұдан әрі - АЕК);
2) қайта тіркеу үшін - 7,5 АЕК, алымды төлеу күнін;
3) мемлекеттік тіркеуді куәландыратын құжаттың телнұсқасын беру үшін - алым төленген күні 3,75 АЕК-ты құрайды.
Алым сомасын төлеу қолма - қол және қолма-қол емес нысанда екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы немесе "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі-ЭҮТШ) арқылы жүзеге асырылады.
Заңнамаға сәйкес төлеуден босату шарты (бар болса).
Тегін:
Кемені Мемлекеттік кеме тізілімінен шығару туралы анықтама тегін негізде көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) Көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі-Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) Мемлекеттік корпорация – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің дайын нәтижелерін беру Мемлекеттік корпорация арқылы дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет жылдамдатылған қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібінде көрсетіледі, "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы электрондық кезекті броньдау мүмкін.

Судовое свидетельство, дубликат судового свидетельства, по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, справка об исключении судна из Государственного судового реестра, по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, либо мотивированный отказ в его выдаче.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
Результат оказания государственной услуги направляется и хранится на портале в "личном кабинете" услугополучателя, удостоверенного электронной цифровой подписью услугодателя.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Платно:
Сбор за государственную регистрацию, перерегистрацию маломерных судов и выдачу дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию, оплачивается в местный бюджет по месту осуществления регистрации. Ставки сбора установлены Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" и составляют:
1) за государственную регистрацию – 15 месячных расчетных показателей (далее – МРП), на день оплаты сбора;
2) за перерегистрацию – 7,5 МРП, на день оплаты сбора;
3) за выдачу дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию – 3,75 МРП, на день оплаты сбора.
Оплата суммы сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, или через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП).
Условие освобождения от уплаты в соответствии с законодательством (при наличии).
Бесплатно:
Справка об исключении судна из Государственного судового реестра оказывается на бесплатной основе.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) Услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
2) Государственной корпорации – прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством веб-портала "электронного правительства".

3) "Электрондық үкіметтің" веб-порталы - тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушының жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Кодекске сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету бойынша өтініштерді тіркеу келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
Министрліктің көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында: www. miid. gov. kz "Көлік комитеті" деген бөлімнің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде;
Мемлекеттік корпорацияның: www. gov4c. kz интернет-ресурсында;
"электрондық үкіметтің" веб-порталында орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Портал:
1) тіркеу және қайта тіркеу
ішкі суда жүзетін кемелерді және "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді тіркеу және қайта тіркеу кезінде кеме куәлігін алу үшін:
электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысандағы өтініш;
кемені мемлекеттік тіркеуге негіз болып табылатын мынадай құқық белгілейтін құжаттардың бірінің электрондық көшірмесі:
мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде шығарған актілер;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасалған кемеге қатысты шарттар және басқа да мәмілелер;
мұраға құқық туралы куәлік, соттың заңды күшіне енген шешімі;
кемеге меншік құқығын растайтын өзге де құжаттар;
сыныптау куәлігінің электрондық көшірмесі;
ЭҮТШ арқылы төлем жағдайларын қоспағанда көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу үшін алым сомасын бюджетке төлемін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабы 2-тармағының 11) тармақшасында, 61-4-бабында көзделген операцияны жүргізу кезінде кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы өтінішке активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру туралы шарттың, екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің, активтер мен талап ету құқықтарының сапасын жақсартуға маманданған ұйымның сатып алуын көздейтін шарттың (беру актісін немесе одан үзінді көшірмені қоса бере отырып), құқықты (талап етуді) беру туралы талап қойылған шарттың нотариалды куәландырылған көшірмесінің электрондық көшірмесі қоса берілуге тиіс;
кемені жеке тұлға қайта тіркеген кезде 1) тармақшада көрсетілген құжаттарға Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен ағымдағы күнтізбелік жыл үшін көлік құралына салық төленгенін растайтын құжаттың немесе оны төлеуден босату құқығын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі қосымша қоса беріледі;

3) Веб-портала "электронного правительства" – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, регистрация заявления по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
интернет-ресурсе услугодателя Министерства – www.​miid.​gov.​kz, раздел Комитет транспорта, подраздел "Государственные услуги";
интернет-ресурсе Государственной корпорации www.​gov4c.​kz.;
веб-портал "электронного правительства".
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Портал:
1) регистрация и перерегистрация
для получения судового свидетельства при регистрации и перерегистрации судов внутреннего водного плавания и судов плавания "река-море"
заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП), по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
электронная копия одного из следующих правоустанавливающих документов, являющихся основанием государственной регистрации судна:
акты, изданные государственными органами в пределах их компетенции;
договоры и другие сделки в отношении судна, совершенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
свидетельство о праве на наследство, вступившее в законную силу решение суда;
иные документы, подтверждающие право собственности на судно.
электронная копия классификационного свидетельства;
электронная копия документа, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию транспортных средств, за исключением случаев оплаты через ПШЭП;
При проведении операции, предусмотренной подпунктом 11) пункта 2 статьи 5-1, статьей 61-4 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", к заявлению о государственной регистрации судна и прав на него прилагается электронная копия нотариально засвидетельствованных копии договора об одновременной передаче активов и обязательств, договора, предусматривающего приобретение организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, активов и прав требований (с приложением передаточного акта или выписки из него), договора, содержащего условие об уступке права (требования);
при перерегистрации судна физическим лицом к документам указанных в подпункте 1) дополнительно прилагается электронная копия документа, подтверждающий уплату налога на транспортное средство за текущий календарный год в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан, или документа, подтверждающий право на освобождение от его уплаты;

2) кеме куәлігінің телнұсқасын алу үшін кеме куәлігінің телнұсқасы:
электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысандағы өтініш;
3) кемені Мемлекеттік кеме тізілімінен шығару туралы анықтама:
қаза тапқан немесе хабар-ошарсыз кеткен, конструкциялық жағынан қаза тапқан немесе қайта құру немесе басқа да өзгерістер нәтижесінде кеме сапасын жоғалтқан, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелген Қазақстан Республикасының мемлекетінің, азаматтарының және мемлекеттік емес заңды тұлғаларының меншігінде болған кемені Мемлекеттік кеме тізілімінен шығару үшін:
электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысандағы өтініш;
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысандағы өтініште жазылған фактілерді растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері;
кемені мемлекеттік тіркеу кезінде берілген куәліктің электрондық көшірмесі.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) Көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) Көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылуы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
Көлік комитеті Комитет транспорта Министерства Индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
КЕМЕ КУӘЛІГІ № ____________ СУДОВОЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО
________________________________________________________________________________
__________________________________ Көлік комитеті аумақтық органының Мемлекеттік
кеме тізіліміндегі деректер негізінде төменде көрсетілген
На основании данных Государственного судового реестра территориального органа Комитета
транспорта _________________________
указанное ниже ________________________________________________
кемесі cудно принадлежит:
_____________________________________________________________ тиесілі.

2) дубликат судового свидетельства
для получения дубликата судового свидетельства:
заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП), по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) справка об исключении судна из Государственного судового реестра
для исключения судна из Государственного судового реестра, погибших или пропавших без вести, конструктивно погибших, утративших качество судна в результате перестройки или других изменений, переставшего находится в собственности государства, граждан и негосударственных юридических лиц Республики Казахстан, зарегистрированных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан:
заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП), по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
электронные копии документов, подтверждающие факты, изложенные в заявлении по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
электронная копия свидетельства, выданного при государственной регистрации судна.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) Установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
2) Несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами.
3) В отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 4
к Правилам государственной регистрации
судна, в том числе
маломерного судна и прав на него
Форма
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
Көлік комитетінің аумақтық органыны __________________________________
Территориальный орган Комитета транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного
развития Республики Казахстан__________________________________
КЕМЕ КУӘЛІГІ № ____________
СУДОВОЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО
_______________________________________________________________ __________________________________
Көлік комитеті аумақтық органының Мемлекеттік кеме тізіліміндегі деректер негізінде төменде көрсетілген
На основании данных Государственного судового реестра территориального органа Комитета транспорта
_____________________________________________указанное ниже ______________________________________
__________________ кемесі cудно принадлежит: _______________________________________________________
______ тиесілі.

4. Тіркелу порты
Порт регистрации ______________________________________________
5. Бас машиналар
Главные машины _______________________________________________
6. Белгіленген жүккөтергіштігі ______
7. Жолаушы сыйымдылығы (адам)
Установленная грузоподъемность ______ т. Пассажировместимость (чел)_____
8. Негізгі өлшемдері:
Главные размеры:
Ұзындығы _____Ені _________
9. Жүзу разряды
Длина _______Ширина ______Разряд плавания _______
10. Егер ол бұрын шетел туын көтеріп жүзген болса кеменің бұрынғы атауы және бұрынғы
тіркелген порты
Прежнее название судна, если оно ранее плавало под иностранным флагом, и прежний порт
регистрации _____________________________________________________________________
Кеменің мемлекеттік тіркелуі жүзеге асырылатын порты
Порт, в котором будет осуществлена государственная регистрация судна
________________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесінің атауы
Наименование загранучреждения Республики Казахстан
________________________________________________________________________________
Лауазымды тұлға
Должностное лицо _______________________________________________________________
Күні/Дата _______________________________
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік тіркеу
қағидаларын бекіту туралы
қағидаларына
8-қосымша
"Жалға алынған ішкі суда жүзетін кемелерді және "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді жалға алынған шетелдік кемелер тізілімінде мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 06.01.2023 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Көлік комитетінің аумақтық органдары (бұдан әрі-көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы (бұдан әрі-портал)
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Екі жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Шетелдік кемеге Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзу құқығын уақытша беру туралы куәлік не оны беруден дәлелді бас тарту
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Ақылы.
Жалға алынған ішкі суда жүзетін кемелерді және "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді мемлекеттік тіркегені үшін алым тіркеуді жүзеге асыру орны бойынша жергілікті бюджетке төленеді, алым мөлшерлемесі "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексінде белгіленген және алымды төлеу күні қолданылатын он бес еселенген айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Алым сомасын төлеу екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы немесе "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы қолма-қол және қолма-қол емес нысанда жүзеге асырылады.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

4. Тіркелу порты Порт регистрации ____________________________________________________________________
5. Бас машиналар Главные машины ____________________________________________________________________
6. Белгіленген жүккөтергіштігі ______
7. Жолаушы сыйымдылығы (адам) Установленная грузоподъемность ______ т. Пассажировместимость (чел)_____
8. Негізгі өлшемдері: Главные размеры: Ұзындығы _____Ен _________
9. Жүзу разряды Длина _______Ширина ______Разряд плавания _______
10. Егер ол бұрын шетел туын көтеріп жүзген болса кеменің бұрынғы атауы және бұрынғы тіркелген порты
Прежнее название судна, если оно ранее плавало под иностранным флагом, и прежний порт регистрации
__________________________________________________________________________________________________
Кеменің мемлекеттік тіркелуі жүзеге асырылатын порты
Порт, в котором будет осуществлена государственная регистрация судна
__________________________________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесінің атауы
Наименование загранучреждения Республики Казахстан
__________________________________________________________________________________________________
Лауазымды тұлға
Должностное лицо _________________________________________________________________________________
Күні/Дата _________________________________________________ Қолы/Подпись
Приложение 8
к Правилам государственной
регистрации судна, в том числе
маломерного судна и прав на него
Перечень
основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация арендованных судов внутреннего водного плавания и судов плавания "река-море" в реестре арендованных иностранных судов"
Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.01.2023 № 5 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Территориальные органы Комитета транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее - услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
Через веб-портал "электронного правительства" (далее - портал)
3
Срок оказания государственной услуги
Два рабочих дня
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Свидетельство о временном предоставлении права плавания под флагом Республики Казахстан иностранному судну либо мотивированный отказ в его выдаче.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Платно.
Сбор за государственную регистрацию арендованных судов внутреннего водного плавания и судов плавания "река-море" оплачивается в местный бюджет по месту осуществления регистрации, ставка сбора установлена Кодексом Республики Казахстан от "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" и составляет пятнадцатикратный месячный расчетный показатель, действующий на день оплаты сбора.
Оплата суммы сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, или через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП).
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) Көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі-Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) Мемлекеттік корпорация – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметтердің дайын нәтижелерін беру Мемлекеттік корпорация арқылы дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.
мемлекеттік көрсетілетін қызмет жылдамдатылған қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібінде көрсетіледі, "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы электрондық кезекті броньдау мүмкін.
3) "Электрондық үкіметтің" веб-порталы - тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушының жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Кодекске сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету бойынша өтініштерді тіркеу келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
Министрліктің көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында: www. miid. gov. kz "Көлік комитеті" деген бөлімнің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде;
Мемлекеттік корпорацияның: www. gov4c. kz интернет-ресурсында;
"электрондық үкіметтің" веб-порталында орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Кемені жалға алынған шетелдік кемелер тізілімінде мемлекеттік тіркеу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы 1-өтініш;
2) кемені мемлекеттік тіркеуге негіз болып табылатын мынадай құқық белгілейтін құжаттардың бірінің электрондық көшірмесі:
мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде шығарған актілер;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасалған кемеге қатысты шарттар және басқа да мәмілелер;
мұраға құқық туралы куәлік;
соттың заңды күшіне енген шешімі;
кемеге меншік құқығын растайтын өзге де құжаттар;
3) сыныптау куәлігінің электрондық көшірмесі;
4) кемені жалға алу шартының электрондық көшірмесі;
5) кеменің меншік иесі мен кеменің тіркелген ипотекасын кепіл ұстаушының жазбаша рұқсатының немесе кемені Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуге ауыстыруға оған ауыртпалықтың электрондық көшірмесі;

1) Услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
2) Государственной корпорации – прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством веб-портала "электронного правительства".
3) Веб-портала "электронного правительства" – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, регистрация заявления по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
интернет-ресурсе услугодателя Министерства – www.​miid.​gov.​kz, раздел Комитет транспорта, подраздел "Государственные услуги";
интернет-ресурсе Государственной корпорации www.​gov4c.​kz.;
веб-портал "электронного правительства".
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для государственной регистрации судна в Реестре иностранных арендованных судов:
1) заявление 1 в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) электронная копия одного из следующих правоустанавливающих документов, являющихся основанием государственной регистрации судна:
акты, изданные государственными органами в пределах их компетенции;
договоры и другие сделки в отношении судна, совершенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
свидетельство о праве на наследство;
вступившее в законную силу решение суда;
иные документы, подтверждающие право собственности на судно;
3) электронная копия классификационного свидетельства;
4) электронная копия договора аренды судна;
5) электронная копия письменного разрешения собственника судна и залогодержателя зарегистрированной ипотеки судна или обременения на него на перевод судна под Государственный флаг Республики Казахстан;

6) кеме жалауды ауыстырғанға дейін тікелей тіркелген және осындай мемлекеттің туын көтеріп жүзу құқығы кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығын беру мерзіміне тоқтатыла тұрғанын растайтын шет мемлекеттің құзыретті билік орындары берген құжаттың электрондық көшірмесі қоса беріледі;
7) ЭҮТШ арқылы төлем жасалған жағдайды қоспағанда, көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу үшін алым сомасын бюджетке төлемін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер және банк қызметі туралы заң) 61-4-бабында көзделген операцияны жүргізу кезінде кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы өтінішке активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру туралы шарттың нотариат куәландырған көшірмесі (өткізу актісін немесе одан үзінді көшірмені қоса бере отырып) қоса беріледі.
Банктер және банк қызметі туралы заңның 5-1-бабы 2-тармағының 11) тармақшасында, 61-4-бабында көзделген операцияны жүргізу кезінде кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы өтінішке активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру туралы шарт, екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйымның активтерді және талап ету құқықтарын (өткізу актісін немесе одан үзінді көшірмені қоса бере отырып) сатып алуын көздейтін шарт, құқықты (талап етуді) басқаға беру
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау.
2) Көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
3) Көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылуы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
9-қосымша
Нысаны
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
Көлік комитетінің аумақтық органы ______________________
Территориальный орган Комитета транспорта Министерства индустрии и нфраструктурного
развития Республики Казахстан___________________
ШЕТЕЛ КЕМЕСІНЕ ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ТУЫН КӨТЕРІП ЖҮЗУ ҚҰҚЫҒЫН УАҚЫТША БЕРУ ТУРАЛЫ КУӘЛІК СВИДЕТЕЛЬСТВО О ВРЕМЕННОМ ПРЕДОСТАВЛЕНИИ ПРАВА ПЛАВАНИЯ ПОД ГОСУДАРСТВЕННЫМ ФЛАГОМ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН ИНОСТРАННОМУ СУДНУ
Қазақстан Республикасының Жалға алынған шетел кемелерінің тізіліміне 20___ж. "___"
_________ № __ нөмірмен енгізілген деректердің негізінде осы арқылы _____________
кемесіне жалға алу шартымен (кемені экипажсыз жалға алу шарты) жалдау кезеңінде (кеменің
атауы) 20___ _______"____" ____________-нан 20___________"___"_____ аралығында
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуге рұқсат етілгені куәландырылады.
На основании данных, внесенных в Реестр арендованных иностранных судов Республики
Казахстан под № ___ от "__"_________ 20__ г., настоящим удостоверяется, что судну
______________________________________________ (название судна) разрешается плавание
под Государственным флагом Республики Казахстан на период фрахтования его на условиях
аренды (договор аренды судна без экипажа) с "__" _________ 20 __ г. по "__"__________ 20 ___ г.
Кеменің меншік иесі және ұлты
Собственник и национальность судна ____________________________
Жалға алушы
Арендатор _____________________________________________________
Жалға алу шартын жасасу күні және оның қолданылу мерзім
Дата заключения договора аренды и срок его действия ___________
Негізгі тіркелген мемлекетте кемені тіркеуді тоқтата тұру күні
Дата приостановления регистрации судна в государстве основной регистрации
________________________________________________________________________________
Кеме туралы мәліметтер
Сведения о судне _________________

6) электронная копия документа, выданного компетентными властями иностранного государства, в котором судно зарегистрировано непосредственно до смены флага, и подтверждающий, что право плавания под флагом такого государства приостановлено на срок предоставления судну права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан;
7) электронная копия документа, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию транспортных средств, за исключением случаев оплаты через ПШЭП;
При проведении операции, предусмотренной статьей 61-4 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках и банковской деятельности), к заявлению о государственной регистрации судна и прав на него прилагается нотариально засвидетельствованная копия договора об одновременной передаче активов и обязательств (с приложением передаточного акта или выписки из него).
При проведении операции, предусмотренной подпунктом 11) пункта 2 статьи 5-1, статьей 61-4 Закона о банках и банковской деятельности, к заявлению о государственной регистрации судна и прав на него прилагается договор об одновременной передаче активов и обязательств, договора, предусматривающего приобретение организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, активов и прав требований (с приложением передаточного акта или выписки из него), договора, содержащего условие об уступке права (требования).
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) Установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
2) Несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами.
3) В отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 9
к Правилам государственной регистрации
судна, в том числе маломерного
судна и прав на него
Форма
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
Көлік комитетінің аумақтық органы ______________________________________
Территориальный орган Комитета транспорта Министерства индустрии и
нфраструктурного развития Республики Казахстан__________________________
ШЕТЕЛ КЕМЕСІНЕ ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ТУЫН КӨТЕРІП ЖҮЗУ ҚҰҚЫҒЫН УАҚЫТША БЕРУ ТУРАЛЫ КУӘЛІК
СВИДЕТЕЛЬСТВО О ВРЕМЕННОМ ПРЕДОСТАВЛЕНИИ ПРАВА ПЛАВАНИЯ
ПОД ГОСУДАРСТВЕННЫМ ФЛАГОМ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН ИНОСТРАННОМУ СУДНУ
Қазақстан Республикасының Жалға алынған шетел кемелерінің тізіліміне 20___ж. "___" _________
№ __ нөмірмен енгізілген деректердің негізінде осы арқылы _____________ кемесіне жалға алу шартымен
(кемені экипажсыз жалға алу шарты) жалдау кезеңінде (кеменің атауы) 20___ _______"____" ____________-нан
20___________"___"_____ аралығында Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуге рұқсат
етілгені куәландырылады.
На основании данных, внесенных в Реестр арендованных иностранных судов Республики Казахстан под
№ ___ от "__"_________ 20__ г., настоящим удостоверяется, что судну
___________________________________________________________________________________ (название судна)
разрешается плавание под Государственным флагом Республики Казахстан на период фрахтования его на условиях
аренды (договор аренды судна без экипажа) с "__" _________ 20 __ г. по "__"__________ 20 ___ г.
Кеменің меншік иесі және ұлты/Собственник и национальность судна
_____________________________________________________________________________________________________
Жалға алушы/Арендатор _______________________________________________________________________________
Жалға алу шартын жасасу күні және оның қолданылу мерзім
Дата заключения договора аренды и срок его действия _____________________________________________________
Негізгі тіркелген мемлекетте кемені тіркеуді тоқтата тұру күні
Дата приостановления регистрации судна в государстве основной регистрации
_____________________________________________________________________________________________________
Кеме туралы мәліметтер/Сведения о судне ________________________________________________________________

Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 02.11.2023 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Уәкiлеттi орган облыстар және қалалар бойынша тiркеу нөмiрлерiн белгiлейдi:
1) Абай облысы - АBА 0001-ден 9999-ға дейін;
2) Ақмола облысы - АQМ 0001-ден 9999-ға дейін;
3) Астана қаласы - AST 0001-ден 9999-ға дейін;
4) Ақтөбе облысы - АQT 0001-ден 9999-ға дейін;
5) Алматы облысы - АLM 0001-ден 9999-ға дейін;
6) Алматы қаласы - АLQ 0001-ден 9999-ға дейін;
7) Атырау облысы - АTR 0001-ден 9999-ға дейін;
8) Шығыс Қазақстан облысы - SHQ 0001-ден 9999-ға дейін;
9) Жамбыл облысы - JAM 0001-ден 9999-ға дейін;
10) Жетісу облысы - JET 0001-ден 9999-ға дейін;
11) Қарағанды облысы - QAR 0001-ден 9999-ға дейін;
12) Қызылорда облысы - QZL 0001-ден 9999-ға дейін;
13) Қостанай облысы - QOS 0001-ден 9999-ға дейін;
14) Маңғыстау облысы - MAN 0001-ден 9999-ға дейін;
15) Павлодар облысы - PAV 0001-ден 9999-ға дейін;
16) Солтүстік Қазақстан облысы - SQO 0001-ден 9999-ға дейін;
17) Ұлытау облысы - ULT 0001-ден 9999-ға дейін;
18) Батыс Қазақстан облысы - BQO 0001-ден 9999-ға дейін;
19) Түркістан облысы - TUR 0001-ден 9999-ға дейін;
20) Шымкент қаласы - SHY 0001-ден 9999-ға дейін.
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
13-қосымша
"Шағын көлемді кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 13-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 06.01.2023 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Шағын көлемді кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу".
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1) тіркеу;
2) қайта тіркеу;
3) кеме билетінің телнұсқасы;
4) кемені Кеме кітабынан шығару туралы анықтама.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Көлік комитетінің аумақтық органдары көрсетеді
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
Барлық кіші түрлері бойынша:
"электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Екі жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызметтер көрсету нысаны
Барлық кіші түрлері бойынша:
электрондық (толық автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кеме билеті, кеме билетінің телнұсқасы, осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кемені Кеме кітабынан шығару туралы анықтама немесе дәлелді бас тарту.
Мемлекеттiк қызмет көрсету нәтижесін беру нысаны: электрондық түрде.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" жолданады және порталда сақталады.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Ақылы:
Шағын көлемді кемелерді мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және мемлекеттік тіркеуді куәландыратын құжаттың телнұсқасын беру үшін алым тіркеуді жүзеге асыру орны бойынша жергілікті бюджетке төленеді. Алым мөлшерлемелері "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық Кодексі)" Қазақстан Республикасының кодексінде белгіленген және мыналарды:

Сноска. Приложение 12 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 02.11.2023 № 49 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Уполномоченный орган устанавливает регистрационные номера по областям и городам:
1) Абайская область - АBА с 0001 до 9999;
2) Акмолинская область - АQМ с 0001 до 9999;
3) город Астана – AST c 0001 до 9999;
4) Актюбинская область - АQT с 0001 до 9999;
5) Алматинская область - АLM с 0001 до 9999;
6) город Алматы - АLQ с 0001 до 9999;
7) Атырауская область - АTR с 0001 до 9999;
8) Восточно-Казахстанская область - SHQ с 0001 до 9999;
9) Жамбылская область - JAM с 0001 до 9999;
10) Жетысуская область - JET с 0001 до 9999;
11) Карагандинская область - QAR с 0001 до 9999;
12) Кызылординская область - QZL с 0001 до 9999;
13) Костанайская область - QOS с 0001 до 9999;
14) Мангыстауская область - MAN с 0001 до 9999;
15) Павлодарская область - PAV с 0001 до 9999;
16) Северо-Казахстанская область - SQO с 0001 до 9999;
17) Улытауская область - ULT с 0001 до 9999;
18) Западно-Казахстанская область - BQO с 0001 до 9999;
19) Туркестанская область - TUR с 0001 до 9999;
20) город Шымкент - SHY с 0001 до 9999.
Приложение 13
к Правилам государственной
регистрации судна, в том числе
маломерного судна и прав на него
Перечень
основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация маломерных судов и прав на них"
Сноска. Приложение 13 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.01.2023 № 5 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Государственная регистрация маломерных судов и прав на них":
Наименование подвида государственной услуги:
1) регистрация
2) перерегистрация
3) дубликат судового билета
4) справка об исключении судна из Судовой книги
1
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается территориальными органами Комитета транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
По всем подвидам через:
веб-портал "электронного правительства" (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
Два рабочих дня
4
Форма оказания оказания государственной услуги
По всем подвидам:
электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Судовой билет, по форме, согласно приложению 14 к настоящим правилам, дубликат судового билета, справка об исключении судна из Судовой книги, по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам, либо мотивированный отказ.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
Результат оказания государственной услуги направляется и хранится на портале в "личном кабинете" услугополучателя, удостоверенного электронной цифровой подписью услугодателя.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Платно:
Сбор за государственную регистрацию, перерегистрацию маломерных судов и выдачу дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию, оплачивается в местный бюджет по месту осуществления регистрации. Ставки сбора установлены Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет ( Налоговый кодекс)" и составляют:

1) мемлекеттік тіркеу үшін:
қуаты 50 ат күшінен асатын өздігінен жүзетін шағын көлемді кемелер (37 кВт) - 3 айлық есептік көрсеткішті (бұдан әрі - АЕК);
қуаты 50 ат күшіне дейінгі (37 кВт) өздігінен жүретін шағын көлемді кемелер-2 АЕК-ты;
өздігінен жүрмейтін шағын көлемді кемелер үшін-1,5 АЕК-ты;
2) қайта тіркеу үшін:
қуаты 50 ат күшінен жоғары (37 кВт) өздігінен жүретін шағын көлемді кемелер-1,5 АЕК-ты;
қуаты 50 ат күшіне (37 кВт) дейінгі өздігінен жүретін шағын көлемді кемелер - 1 АЕК-ты;
өздігінен жүрмейтін шағын көлемді кемелер-0,75 АЕК-ты;
3) мемлекеттік тіркеуді куәландыратын құжаттың телнұсқасын бергені үшін:
қуаты 50 ат күшінен жоғары (37 кВт) өздігінен жүзетін шағын көлемді кемелер-0,75 АЕК-ты;
қуаты 50 ат күшіне дейінгі (37 кВт) өздігінен жүретін шағын көлемді кемелер-0,5 АЕК-ты;
өздігінен жүрмейтін шағын көлемді кемелер үшін-0,38 АЕК-ты құрайды.
Алым сомасын төлеу қолма - қол және қолма-қол емес нысанда екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы немесе "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі-ЭҮТШ) арқылы жүзеге асырылады.
Тегін:
Кемені кеме кітабынан шығару туралы анықтама тегін негізде көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) Көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі-Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) Мемлекеттік корпорация – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметтердің дайын нәтижелерін беру мемлекеттік корпорация арқылы дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады, мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.
мемлекеттік көрсетілетін қызмет жылдамдатылған қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібінде көрсетіледі, "электрондық үкіметінің" веб-порталы арқылы электрондық кезекті броньдау мүмкін.
3) "Электрондық үкіметінің" веб-порталы - тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушының жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде кодекске сәйкес өтініштерді қабылдау мен мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады)..
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
Министрліктің көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында: www. miid. gov. kz "Көлік комитеті" деген бөлімнің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде;
Мемлекеттік корпорацияның: www. gov4c. kz интернет-ресурсында;
"электрондық үкіметтің" веб-порталында.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Портал:

1) за государственную регистрацию:
самоходных маломерных судов мощностью свыше 50 лошадиных сил (37 кВт) – 3 месячных расчетных показателя (далее – МРП);
самоходных маломерных судов мощностью до 50 лошадиных сил (37 кВт) – 2 МРП;
несамоходных маломерных судов – 1,5 МРП;
2) за перерегистрацию:
самоходных маломерных судов мощностью свыше 50 лошадиных сил (37 кВт) – 1,5 МРП;
самоходных маломерных судов мощностью до 50 лошадиных сил (37 кВт) – 1 МРП;
несамоходных маломерных судов – 0,75 МРП;
3) за выдачу дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию:
самоходных маломерных судов мощностью свыше 50 лошадиных сил (37 кВт) – 0,75 МРП;
самоходных маломерных судов мощностью до 50 лошадиных сил (37 кВт) – 0,5 МРП;
несамоходных маломерных судов – 0,38 МРП.
Оплата суммы сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, или через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП).
Бесплатно:
Справка об исключении судна из Судовой книги оказывается на бесплатной основе.
7.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) Услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
2) Государственной корпорации – прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством веб-портала "электронного правительства".
3) Веб-портала "электронного правительства" – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, регистрация заявления по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
интернет-ресурсе услугодателя Министерства – www.​miid.​gov.​kz, раздел Комитет транспорта, подраздел "Государственные услуги";
интернет-ресурсе Государственной корпорации www.​gov4c.​kz.;
веб-портал "электронного правительства".
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Портал:

1) тіркеу
электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
шағын көлемді кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеуге негіз болып табылатын құқық белгілейтін құжаттың электрондық көшірмесі;
кеме билетінің немесе егер ол бұрын мемлекеттік тіркеу органдарында тіркелген болса, кемені есептен шығару туралы белгісі бар басқа құжаттың электрондық көшірмесі;
егер кеме бұрын шет мемлекеттің кеме тізілімінде тіркелген болса, шет мемлекеттердің кеме тізілімдерінен (кітаптарынан) шығару туралы куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі;
ЭҮТШ арқылы төлем жасалған жағдайды қоспағанда, көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу үшін алым сомасын бюджетке төлемін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабы 2-тармағының 11) тармақшасында, 61-4-бабында көзделген операцияны жүргізу кезінде шағын көлемді кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы өтінішке активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру туралы шарттың, екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің, активтер мен талап ету құқықтарының сапасын жақсартуға маманданған ұйымның сатып алуын көздейтін шарттың (беру актісін немесе одан үзінді көшірмені қоса бере отырып), құқықты (талап етуді) беру туралы талап қойылған шарттың нотариалды куәландырылған көшірмесінің электрондық көшірмесі қоса берілуге тиіс;
2) қайта тіркеу
электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
кеме билетінің электрондық көшірмесі;
егер оқиға нәтижесінде немесе басқа себеппен шағын көлемді кеме бұрын кеме кітабына енгізілген мәліметтерге сәйкес келмей қалған жағдайда, шағын көлемді кемені қайта тіркеу үшін негіздерді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
ЭҮТШ арқылы төлем жасалған жағдайды қоспағанда, шағын көлемді кемені қайта тіркеу үшін алым сомасын бюджетке төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3. кеме билетінің телнұсқасы
электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
4. кемені Кеме кітабынан шығару туралы анықтама
электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
кеме билетінің электрондық көшірмесі*;
* кеме билеті жоғалған кезде осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысандағы өтініште кеме билетінің жоғалу мән-жайлары көрсетіледі.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) регистрация
заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП), по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
электронная копия правоустанавливающего документа, являющегося основанием государственной регистрации маломерного судна и прав на него;
электронная копия судового билета или другого документа с отметкой о снятии судна с учета, если оно было ранее зарегистрировано в органах государственной регистрации;
электронная копия документа, свидетельствующего об исключении из судовых реестров (книг) иностранных государств, в случае если судно ранее было зарегистрировано в судовом реестре иностранного государства;
электронная копия документа, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию транспортных средств, за исключением случаев оплаты через ПШЭП;
При проведении операции, предусмотренной подпунктом 11) пункта 2 статьи 5-1, статьей 61-4 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", к заявлению о государственной регистрации маломерного судна и прав на него должны быть приложены следующие документы:
электронная копия нотариально засвидетельствованных копии договора об одновременной передаче активов и обязательств, договора, предусматривающего приобретение организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, активов и прав требований (с приложением передаточного акта или выписки из него), договора, содержащего условие об уступке права (требования);
2) перерегистрация
заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП), по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
электронная копия судового билета;
электронная копия документа, подтверждающего основания для перерегистрации маломерного судна, в случае, если в результате происшествия или по другой причине маломерное судно перестает соответствовать сведениям, ранее внесенным в судовую книгу;
электронная копия документа, подтверждающего оплату в бюджет суммы сбора за перерегистрацию маломерного судна, за исключением случаев оплаты сбора через ПШЭП;
3) дубликат судового билета
заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП), по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
4) справка об исключении судна из Судовой книги
заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП), по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
электронная копия судового билета*;
* при утере судового билета в заявлении по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам указываются обстоятельства утери судового билета.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) Көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) Көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылуы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік тіркеу
қағидаларын бекіту туралы
қағидаларына
14-қосымша
Ескерту. 14-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.04.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі КӨЛІК КОМИТЕТІ
Министерство Индустрии и инфраструктурного развития Республики КазахстанКОМИТЕТ ТРАНСПОРТА
Шағын көлемді кеменің КЕМЕ БИЛЕТІ СУДОВОЙ БИЛЕТ маломерного судна
Кеменің жүзу жарамдығын жыл сайын техникалық куәландыру мерзімі аяқталған кезде
кемеге жүзуге тыйым салынады.
Судну запрещается плавание по истечению срока ежегодного технического
освидетельствования судна на годность к плаванию.
_______ кеме кітабына 20___ж/г "___" _______ кеме/судно _______(нөмір/номер) енгізілген
деректер негізінде/ на основании данных, внесенных в судовую книгу настоящим
удостоверяется, что судно принадлежит _____________________________
____________________________________ (Т.А.Ә. (болған жағдайда) немесе ұйымның
аталуы/ Ф.И.О. (при его наличии) или наименование организации)
_____________________________ мекенжайында тұратын/ орналасқан /проживающего,
находящегося по адресу ______________________ тиесілі екендігін куәландырады.
Кеме кітабында аталған кемеге қатысты мыналар көрсетілген:/Относительно названного
судна в судовой книге значится:
Кеме санаты, үлгісі, аталуы/ Категория, тип, название судна: ______________
Жасалған уақыты және орны/Время и место постройки __________20___ж./г.
Жобалық/Проектный № _________________________________________
Жасалу/Строительный № __________________________________________
Корпус материалы/Материал корпуса ______________________
Ұзындығы/Длина ____________ (ең үлкен/максимальная)
Ені/Ширина _________________ (ең үлкен/максимальная)
Борт биіктігі/Высота борта ______________________________________
Жалпы сыйымдылығы /Валовая вместимость ______________________
Жолаушылар сыйымдылығы /Пассажировместимость _______________
Жүккөтергіштігі /Грузоподъемность ____________________
Кеме массасы /Масса судна _________________________
Жүзу ауданы, аумағы, шарттары/Район, зона, условия плавания __________
Разряды, географиялық шекарасы, жағадан алыстау және толқын
________________________________ биіктігі бойынша шектеулер /
разряд,географические границы, ограничения ____________________________________ по
удалению от берега, высоте волны)
Қозғалтқыштар үлгісі /Тип двигателей ______________________
Саны және нөмірі /Количество и номера _________________
Жалпы қуаты /Общая мощность _____________________
Қолмен, арақашықтықтан басқару /Управление ручное, дистационное _____________
Қозғаушылары/Движители __________________________
Желкендерінің жалпы ауданы / Общая площадь парусов ___________ ш.м./кв.м.
Әуе жәшіктерінің, жүзгіштік блоктарының көлемі/Объем воздушных ящиков, блоков
плавучести ____________________ т.м./куб.м
Ерекше сипаттамалары/Особые характеристики _______________
СИГНАЛ БЕРУ ҚҰРАЛДАРЫ/СИГНАЛЬНЫЕ СРЕДСТВА
Сол жақ және оң жақ борттық оттары, топтық оттар/Левый и правый бортовые огни, топовые
огни ___________________________________
Арт жағындағы от, тіркеп сүйреу оты/Кормовой и буксировочный огонь _______
Клотик / клотик ______________________
Жалтылдақ от / Проблесковый огонь __________________________________________
Жарықты бұлғау, электр фонарі / Световая отмашка, электрофонарь _______________
Бұлғайтын жалау 60х60 см, диаметрі немесе биіктігі 60 см қара түсті сигнал белгілері/
Флаг отмашка 60х60 см, сигнальные знаки черного цвета диаметром или высотой 60 см:
шар/шар ________________________________________________ конус / конус
_______________ Ысқырық, қоңырау, тұмандық горн, гонг /Свисток, колокол, туманный
горн, гонг _______
ЗӘКІРЛІК ЖӘНЕ БАЙЛАҒЫШ ҚҰРЫЛҒЫЛАРЫ ЯКОРНЫЕ И ШВАРТОВЫЕ УСТРОЙСТВА
Зәкір / Якорь __________________/Арқан / Канат __________________
Бекіткіш тростар / Швартовые тросы ________________________
ҚҰТҚАРУШЫ ҚҰРАЛДАР/СПАСАТЕЛЬНЫЕ СРЕДСТВА

1) Установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
2) Несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами.
3) В отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 14
к Правилам государственной
регистрации судна, в том числе
маломерного судна и прав на него
Сноска. Приложение 14 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.04.2022 № 218 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
КӨЛІК КОМИТЕТІ
Министерство Индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
КОМИТЕТ ТРАНСПОРТА
Шағын көлемді кеменің КЕМЕ БИЛЕТІ
СУДОВОЙ БИЛЕТ маломерного судна
Кеменің жүзу жарамдығын жыл сайын техникалық куәландыру мерзімі аяқталған кезде
кемеге жүзуге тыйым салынады.
Судну запрещается плавание по истечению срока ежегодного технического
освидетельствования судна на годность к плаванию.
_______ кеме кітабына 20___ж/г "___" _______ кеме/судно _______(нөмір/номер)
енгізілген деректер негізінде/ на основании данных, внесенных в судовую книгу
настоящим удостоверяется, что судно принадлежит
_____________________________ _________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда) немесе ұйымның аталуы/ Ф.И.О. (при его наличии) или
наименование организации)
_______________________________________________________________________
мекен-жайында тұратын/ орналасқан /проживающего, находящегося по адресу
_______________________________________________________________________
тиесілі екендігін куәландырады.
Кеме кітабында аталған кемеге қатысты мыналар көрсетілген:/
Относительно названного судна в судовой книге значится:
Кеме санаты, үлгісі, аталуы/ Категория, тип, название судна: ___________________
Жасалған уақыты және орны/Время и место постройки _______________20___ж./г.
Жобалық/Проектный № __________________________________________________
Жасалу/Строительный № _________________________________________________
Корпус материалы/Материал корпуса ______________________________________
Ұзындығы/Длина __________________________________ (ең үлкен/максимальная)
Ені/Ширина _______________________________________ (ең үлкен/максимальная)
Борт биіктігі/Высота борта ________________________________________________
Жалпы сыйымдылығы /Валовая вместимость ________________________________
Жолаушылар сыйымдылығы /Пассажировместимость _________________________
Жүккөтергіштігі /Грузоподъемность ________________________________________
Кеме массасы /Масса судна ________________________________________________
Жүзу ауданы, аумағы, шарттары/Район, зона, условия плавания _________________
Разряды, географиялық шекарасы, жағадан алыстау және толқын
________________________________________________________________________
биіктігі бойынша шектеулер / разряд, географические границы, ограничения
_______________________________________ по удалению от берега, высоте волны)
Қозғалтқыштар үлгісі /Тип двигателей _________________________
Саны және нөмірі /Количество и номера _______________________
Жалпы қуаты /Общая мощность ______________________________
Қолмен, арақашықтықтан басқару /Управление ручное, дистационное _____________
Қозғаушылары/Движители __________________________
Желкендерінің жалпы ауданы / Общая площадь парусов ___________ ш.м./кв.м.
Әуе жәшіктерінің, жүзгіштік блоктарының көлемі/Объем воздушных ящиков,
блоков плавучести ____________________ т.м./куб.м
Ерекше сипаттамалары/Особые характеристики _______________
СИГНАЛ БЕРУ ҚҰРАЛДАРЫ/СИГНАЛЬНЫЕ СРЕДСТВА
Сол жақ және оң жақ борттық оттары, топтық оттар/
Левый и правый бортовые огни, топовые огни __________________________________
Арт жағындағы от, тіркеп сүйреу оты/Кормовой и буксировочный огонь ___________
Клотик / клотик ______________________
Жалтылдақ от / Проблесковый огонь __________________________________________
Жарықты бұлғау, электр фонарі / Световая отмашка, электрофонарь _______________
Бұлғайтын жалау 60х60 см, диаметрі немесе биіктігі 60 см қара түсті сигнал белгілері/
Флаг отмашка 60х60 см, сигнальные знаки черного цвета диаметром или высотой 60 см:
шар/шар ______________________________________ конус / конус _______________
Ысқырық, қоңырау, тұмандық горн, гонг /Свисток, колокол, туманный горн, гонг _______
ЗӘКІРЛІК ЖӘНЕ БАЙЛАҒЫШ ҚҰРЫЛҒЫЛАРЫ ЯКОРНЫЕ И ШВАРТОВЫЕ УСТРОЙСТВА
Зәкір / Якорь __________________/Арқан / Канат __________________
Бекіткіш тростар / Швартовые тросы _____________________________
ҚҰТҚАРУШЫ ҚҰРАЛДАР/СПАСАТЕЛЬНЫЕ СРЕДСТВА

1. Атауы/Название _______________________________________________________________
2. Мемлекеттік тіркеу орны/Место государственной регистрации ________________________
3. Tipкey нөмipi/Регистрационный номер _____________________________________________
4. Мемлекеттік тіркелген күні/Дата государственной регистрации
________________________________________________________________________________
5. Кеменің түрі/Тип судна __________________________________________________________
6. Жасалған орны мен уақыты/Место и время постройки ________________________________
7. Ұзындығы/Длина ______________________________________________________________
8. Ені/Ширина ___________________________________________________________________
9. Биіктігі/Высота ________________________________________________________________
10. Меншік иесі және оның мекенжайы/Собственник и его адрес
_______________________________________________________________барлық тіркелген
құқықтары мен ауыртпалықтары тоқтатыла отырып, кеме кітабынан шығарылғандығы
расталады. исключено из Судовой книги с прекращением всех зарегистрированных прав и обременений.
20_____ж./г. "______"_____________________________ (күні/дата) (айы/месяц)
Көлік комитеті ________________________ аумақтық органының басшысы/(аты-жөні/Ф.И.О)
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
16-қосымша
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрлігі
Көлік комитетінің
____________________
облысы (қаласы) бойынша
аумақтық органының
басшысына __________ (Т.А.Ә.)
атынан
____________________________
(ұйымның атауы, заңды
мекенжайы
немесе жеке тұлғаның Т.А.Ә.,
туған күні, үй мекенжайы, тел.)
Өтініш
Тиесілі шағын көлемді кемені мемлекеттік тіркеуден шығаруды/шағын көлемді кемеге кеме
билетінің телнұсқасын беруді сұраймын _____________________________________________
________________________________________________________________________________
мынадай себептер бойынша ________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(шағын көлемді кемені мемлекеттік тіркеуден шығаруға немесе кеме билетінің телнұсқасын
беруге жүгінуге себеп болған негізді жазу қажет).
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
ЖСН/БСН _____________________________
"____"__________20__ г
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
17-қосымша
1-нысан
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрлігі Көлік комитетінің
______________ облысы
(қаласы) бойынша аумақтық
органының басшысына
____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар
болған кезде) (бұдан әрі -
Т.А.Ә.)) атынан
_________________________
(көрсетілетін қызметті алушы
туралы мәліметтер жеке
тұлғалардың мемлекеттік дерек
қорынан (бұдан әрі – ЖТ
МДҚ)/Заңды тұлғалардың
мемлекеттік дерек қорынан
(бұдан әрі - ЗТ МДҚ) автоматты
түрде таратылады))
Өтініш
Сізден __________________________________________________________________________
тиесілі кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті/кеменiң ипотекасын
мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын/кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу
туралы куәлікке қосымша парақ/кеме ипотекасы тоқтатылған кезде туралы ақпарат беруді
(қажетін белгілеу) сұраймын.
Кемені сәйкестендіретін деректер (кеменің атауы, тіркеу нөмірі, тіркеу орны, тіркелу нөмірі,
кеменің үлгісі мен класы, тоннажы) _________________________________________________
Ипотеканың кепіл берушісінің аты мен мекенжайы_____________________________________
Ипотеканың кепіл ұстаушысының аты мен мекенжайын немесе оның ұсынушыға белгiленгенi
туралы мәліметтер _______________________________________________________________
Екі немесе одан да көп кемеге ипотека белгілеген кезде ипотекамен қамтамасыз етілген
мiндеттемелердiң ең жоғары мөлшері; тараптардың бұл туралы келiсiмi болған кезде,
міндеттемемен жеке-жеке әрбір кеме қамтамасыз етілетін мөлшер
________________________________________________________________________________
Кеме ипотекасының аяқталу күні ___________________________________________________
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
20__ жылғы "__" _____________
2-нысан
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрлігі Көлік комитетінің
____________________________
облысы (қаласы) бойынша
аумақтық органының басшысы
____________________________
(Т.А.Ә.)
____________________________
____________________________
(көрсетілетін қызметті алушы
туралы мәліметтер ЖТ МДҚ/ЗТ
МДҚ-дан автоматты түрде
тартылады)
Өтініш
Сізден __________________________________________________________________________
тиесілі шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті/шағын көлемді
кеменiң ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын/шағын көлемді кеменің
ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақ/ шағын көлемді кеме
ипотекасы тоқтатылған кезде туралы ақпарат беруді (қажетін белгілеу) сұраймын.
Шағын көлемді кемені сәйкестендіретін деректер ( тіркеу нөмірі, кеменің үлгісі)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Ипотеканың кепіл берушісінің аты мен мекенжайы_____________________________________
________________________________________________________________________________
Ипотеканың кепіл ұстаушысының аты мен мекенжайын немесе оның ұсынушыға белгiленгенi
туралы мәліметтер
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Екі немесе одан да көп шағын көлемді кемеге ипотека белгілеген кезде ипотекамен
қамтамасыз етілген мiндеттемелердiң ең жоғары өлшері; тараптардың бұл туралы келiсiмi
болған кезде, міндеттемемен жеке-жеке әрбір кеме қамтамасыз етілетін мөлшер
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Шағын көлемді кеме ипотекасының аяқталу күні ______________________________________
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
20__ жылғы "__" _____________
3-нысан
Порттың теңiз әкiмшiлiгiнің
басшысына
____________________________
(Т.А.Ә.)
____________________________
(көрсетілетін қызметті алушы
туралы мәліметтер ЖТ МДҚ/ЗТ
МДҚ-дан автоматты түрде
тартылады)
Өтініш
Сізден кеменің (жасалып жатқан кеменің) ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті/кеменің (жасалып жатқан кеменің) ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын/кеменiң (жасалып жатқан кеменің) мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақ/кеменiң (жасалып жатқан кеменің) тоқтатылған кезде туралы ақпарат беруді (қажетін белгілеу) сұраймын.
Кеменiң атауы _____________________________________________________________
Кеменің тіркелген порты немесе орны _________________________________________
Кеменің тіркелген нөмірі ____________________________________________________
Кеменің үлгiсi және сыныбы _________________________________________________
Кеменің тоннажы __________________________________________________________
Кемені жасау жүзеге асырылып жатқан орын ___________________________________
Кеменің жасалу нөмiрi ______________________________________________________
Кеменiң үлгiсi _____________________________________________________________
Кильдiң ұзындығы және басқа да негiзгi өлшемдер _______________________________
Кеменің тiзілімдік нөмiрi ____________________________________________________
Кепiл берушiнiң аты және мекенжайы _________________________________________
Ипотекаға кепiл ұстаушының аты мен мекенжайы немесе оның ұсынушыға белгiленгенi туралы мәлiметтер
__________________________________________________________________________
Ипотекамен қамтамасыз етiлген мiндеттеменiң ең жоғары мөлшерi _____
Екi немесе одан астам кемеге не жасалып жатқан кемелерге ипотеканы белгiлеген кезде - тараптардың ол туралы келiсiмi болған кезде мiндеттеменi жеке алғанда әрбiр кеме қамтамасыз ететiн мөлшер
__________________________________________________________________________
Кеме немесе жасалып жатқан кеме ипотекасының аяқталу күнi ____________________
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
20__ жылғы "__"___
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
18-қосымша
"Кеменің, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі

1. Атауы/Название ____________________________________________________________
2. Мемлекеттік тіркеу орны/Место государственной регистрации ____________________
3. Tipкey нөмipi/Регистрационный номер _________________________________________
4. Мемлекеттік тіркелген күні/Дата государственной регистрации ____________________
5. Кеменің түрі/Тип судна ______________________________________________________
6. Жасалған орны мен уақыты/Место и время постройки ____________________________
7. Ұзындығы/Длина ___________________________________________________________
8. Ені/Ширина ________________________________________________________________
9. Биіктігі/Высота _____________________________________________________________
10. Меншік иесі және оның мекенжайы/Собственник и его адрес
_______________________________________________________________
барлық тіркелген құқықтары мен ауыртпалықтары тоқтатыла отырып, кеме кітабынан
шығарылғандығы расталады. исключено из Судовой книги с прекращением всех
зарегистрированных прав и обременений.
20_____ж./г. "______"_____________________________ (күні/дата) (айы/месяц)
Көлік комитеті ___________________________________
аумақтық органының басшысы/(аты-жөні/Ф.И.О)
Приложение 16
к Правилам
государственной регистрации судна,
в том числе маломерного судна и прав на него
Руководителю территориального
органа Комитета транспорта
Министерства индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
по _________________ области
(городу)__________________________
(Ф.И.О.)от ________________________
(наименование организации,
юридический адрес или Ф.И.О.
физического лица, дата рождения,
домашний адрес, тел.)
Заявление
Прошу снять с государственной регистрации маломерное судно/
выдать дубликат судового билета на маломерное судно, принадлежащее
_______________________ _______________________________________________________________
по причине ____________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
(изложить основания, послужившие для обращения о снятии с государственной регистрации
маломерного судна или выдачи дубликата судового билета)
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
ИИН/БИН _____________________________ "____"__________20__ г ______________
Приложение 17
к Правилам
государственной регистрации судна,
в том числе маломерного
судна и прав на него
Форма 1
Руководителю территориального органа
Комитета транспорта
Министерства индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
по ______________ области
(городу)
_____________________________
(Фамилия имя отчество (при его
наличии) (далее – Ф.И.О.))
от __________________________
(сведения об услугополучателе
автоматически подтягиваются с
государственной базы данных
физических лиц (далее – ГБД ФЛ)/
государственная база данных
юридических лиц (далее - ГБД ЮЛ))
Заявление
Прошу Вас выдать свидетельство о государственной регистрации ипотеки судна/
дубликат свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна/ дополнительный лист
к свидетельству о государственной регистрации ипотеки судна/информацию о прекращении
ипотеки судна (отметить нужное), принадлежащего
_____________________________________________________________________________________
Данные, идентифицирующие судно (название судна, регистрационный номер, место регистрации,
регистровый номер, тип и класс, тоннаж судна)
_____________________________________________________________________________________
Имя и адрес залогодателя ипотеки _______________________________________________________
Имя и адрес залогодержателя ипотеки или сведения о том, что она установлена на предъявителя
_____________________________________________________________________________________
Максимальный размер обязательства, обеспеченного ипотекой, при установлении ипотеки на два
или более судов; размер, в котором обязательство обеспечивается каждым судном в отдельности
при наличии соглашения сторон об этом
____________________________________________________________________________________
Дата окончания ипотеки судна _________________________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
"__" ___________ 20 ____ года
Форма 2
Руководителю территориального органа
Комитета транспорта
Министерства индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
по ______________ области
(городу)
____________________________
(Ф.И.О.)
от _________________________
(сведения об услугополучателе
автоматически подтягиваются с
ГБД ФЛ /ГБД ЮЛ)
Заявление
Прошу Вас выдать свидетельство о государственной регистрации ипотеки маломерного судна/
дубликат свидетельства о государственной регистрации ипотеки маломерного судна/дополнительный
лист к свидетельству о государственной регистрации ипотеки маломерного судна/информацию
о прекращении ипотеки маломерного судна (отметить нужное), принадлежащего
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
Данные, идентифицирующие маломерного судно (регистрационный номер, тип судна)
_________________________________________________________________________________________
Имя и адрес залогодателя ипотеки ___________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
Имя и адрес залогодержателя ипотеки или сведения о том, что она установлена на предъявителя
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
Максимальный размер обязательства, обеспеченного ипотекой, при установлении ипотеки на два или
более маломерных судна; размер, в котором обязательство обеспечивается каждым маломерным судном
в отдельности при наличии соглашения сторон об этом
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
Дата окончания ипотеки маломерного судна __________________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
"__" ___________ 20 ____ года
Форма 3
Руководителю Морской
администрации порта
____________________________
(Ф.И.О.)
от
____________________________
(сведения об услугополучателе
автоматически подтягиваются с
ГБД ФЛ/ГБД ЮЛ)
Заявление
Прошу Вас выдать свидетельство о государственной регистрации ипотеки судна (строящегося судна) /
дубликат свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна (строящегося судна) /
дополнительный лист к свидетельству о государственной регистрации ипотеки судна (строящегося судна) /
информацию о прекращении ипотеки судна (строящегося судна)
Название судна __________________________________________________________________________
Порт или место регистрации судна _______________________________________________________________
Регистрационный номер судна __________________________________________________________________
Тип судна ____________________________________________________________________________________
Тоннаж судна _________________________________________________________________________________
Место, в котором осуществляется постройка судна _________________________________________________
Построечный номер судна ______________________________________________________________________
Класс судна __________________________________________________________________________________
Длина киля и другие основные измерения ________________________________________________________
Регистровый номер судна ______________________________________________________________________
Имя и адрес залогодателя ипотеки _______________________________________________________________
Имя и адрес залогодержателя ипотеки или сведения о том, что она установлена на предъявителя
_____________________________________________________________________________________________
Максимальный размер обязательства, обеспеченного ипотекой ______________________________________
При установлении ипотеки на два или более судов либо строящихся судов размер, в котором обязательство
обеспечивается каждым судном в отдельности при наличии соглашения сторон об этом
______________________________________________________________________________________________
Дата окончания ипотеки судна (строящегося судна) _________________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся
в информационных системах.
"__" ___________ 20 ____ года
Приложение 18
к Правилам государственной
регистрации судна, в том числе
маломерного судна и прав на него
Перечень
основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна"

Ескерту. 18-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 06.01.2023 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Кеменің, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1) мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті беру;
2) куәліктің телнұсқасын беру;
3) қосымша парақты беру;
4) кеменің ипотекасын аяқтау туралы ақпаратты беру
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Көлік комитетінің аумақтық органдары көрсетеді (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Барлық кіші түрлері бойынша:
"электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Бір жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Барлық кіші түрлері бойынша:
электрондық (толық автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Кеменiң ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, немесе кеменiң ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасы, немесе кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақ, немесе кеме ипотекасын тоқтату туралы ақпарат беру, немесе шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, немесе шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасы, немесе шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақ, немесе шағын көлемді кеменің ипотекасын тоқтату туралы ақпарат беру, немесе кеменiң (жасалып жатқан кеменің) ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, немесе кеменiң (жасалып жатқан кеменің) ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасы, немесе кеменiң (жасалып жатқан кеменің) ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақ, немесе кеменiң (жасалып жатқан кеменің) ипотекасын тоқтату туралы ақпарат беру, мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттiк қызмет көрсету нәтижесін беру нысаны: электрондық түрде.
Порталда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанында жолданады және сақталады.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Ақылы:

Сноска. Приложение 18 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.01.2023 № 5 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Государственная регистрация ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна"
Наименование подвида государственной услуги:
1) выдача свидетельства о государственной регистрации
2) выдача дубликата свидетельства
3) выдача дополнительного листа
4) выдача информации о прекращении ипотеки судна
1
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается территориальными органами Комитета транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам через:
веб-портал "электронного правительства" (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
Один рабочий день
4
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам через
электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
свидетельство о государственной регистрации ипотеки судна, либо дубликат свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна, либо дополнительный лист к свидетельству о государственной регистрации ипотеки судна, либо выдача информации о прекращении ипотеки судна, либо свидетельство о государственной регистрации ипотеки маломерного судна, либо дубликат свидетельства о государственной регистрации ипотеки маломерного судна, либо дополнительный лист к свидетельству о государственной регистрации ипотеки маломерного судна, либо выдача информации о прекращении ипотеки маломерного судна, либо свидетельство о государственной регистрации ипотеки судна (строящегося судна), либо дубликат свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна (строящегося судна), либо дополнительный лист к свидетельству о государственной регистрации ипотеки судна (строящегося судна), либо выдача информации о прекращении ипотеки судна (строящегося судна), либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
На портале результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Платно:

Кеменің, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркегені және кеменің, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің мемлекеттік тіркелгенін куәландыратын құжаттың телнұсқасын бергені үшін алым "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық Кодексі)" Қазақстан Республикасы кодексінің 553-бабының 3-тармағына сәйкес мөлшерлемелер бойынша жүзеге асырылады.
Алым мөлшерлемелері:
1) жеке тұлғалар үшін - 1 (бір) айлық есептік көрсеткішті (бұдан әрі - АЕК);
2) заңды тұлғалар үшін - 5 (бес) АЕК-ты;
3) құжаттың телнұсқасын беру үшін - 0,5 АЕК-ты құрайды.
Ұлы Отан соғысына қатысушылар және оларға теңестірілген адамдар, Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен марапатталған адамдар, 1941 жылғы 22 маусым-1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген (әскери қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен марапатталмаған адамдар, мүгедектігі бар адамдарға, сондай-ақ бала кезінен мүгедектігі бар адамның ата-анасының біреуіне, репатрианттар (оралмандар) Қазақстан Республикасының азаматтығын алғанға дейін кеменің, шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу үшін алым төлеуден босатылады, алым сомасын төлеу екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы немесе "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі - ЭҮТШ) арқылы қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
Тегін:
Қосымша парақты беру және кеменің ипотекасын аяқтау туралы ақпаратты беру тегін негізде көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) Көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі-Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) Мемлекеттік корпорация – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметтердің дайын нәтижелерін беру мемлекеттік корпорация арқылы дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады, мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.
мемлекеттік көрсетілетін қызмет жылдамдатылған қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібінде көрсетіледі, "электрондық үкіметінің" веб-порталы арқылы электрондық кезекті броньдау мүмкін.

Сбор за государственную регистрацию ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна и выдачу дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию судна, маломерного судна, строящегося судна осуществляется по ставкам в соответствии с пунктом 3 статьи 553 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
Ставки сбора составляют:
1) для физических лиц – 1 (один) месячный расчетный показатель (далее – МРП);
2) для юридических лиц – 5 (пять) МРП;
3) за выдачу дубликата документа – 0,5 МРП.
Участники Великой Отечественной войны и приравненные к ним лица, лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лиц с инвалидностью, а также одного из родителей лица с инвалидностью с детства, репатрианты (оралманы) до приобретения гражданства Республики Казахстан освобождаются от оплаты сбора за государственную регистрацию ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна.
Оплата осуществляется через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП);
Бесплатно:
Выдача дополнительного листа и информация о прекращении ипотеки судна оказывается на бесплатной основе.
7.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) Услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
2) Государственной корпорации – прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством веб-портала "электронного правительства".

3) "Электрондық үкіметінің" веб-порталы - тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушының жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде кодекске сәйкес өтініштерді қабылдау мен мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады)..
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
Министрліктің көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында: www. miid. gov. kz "Көлік комитеті" деген бөлімнің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде; Мемлекеттік корпорацияның: www. gov4c. kz интернет-ресурсында;
"электрондық үкіметтің" веб-порталында.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Портал:
1) мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті беру және куәліктің телнұсқасын беру
кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті не кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын не шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті не шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын не кеме ипотекасын (жасалып жатқан кеменің) мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті не кеме ипотекасын (жасалып жатқан кеменің) мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын алу үшін:
электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш (көрсетілетін қызметті алушы үшін қажетті мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесіне қарай);
осы шартта көрсетілген құжаттардың көшірмелері бар кеменің, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасы туралы шарттың электрондық көшірмесі;
ЭҮТШ арқылы төлем жасалған жағдайды қоспағанда, көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу үшін алым сомасын бюджетке төлемін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
2) қосымша парақты беру
кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақты немесе шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақты немесе кеменің ипотекасын (жасалып жатқан кеменің) мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақты алу үшін:
электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысандағы өтініш (көрсетілетін қызметті алушы үшін қажетті мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесіне қарай);
кеменің, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасы туралы шартқа осындай қосымша келісімде көрсетілген құжаттармен қосымша келісімнің электрондық көшірмесі;
ЭҮТШ арқылы төлем жасалған жағдайды қоспағанда, көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу үшін алым сомасын бюджетке төлемін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;

3) Веб-портала "электронного правительства" – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, регистрация заявления по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
интернет-ресурсе услугодателя Министерства – www.​miid.​gov.​kz, раздел Комитет транспорта, подраздел "Государственные услуги";
интернет-ресурсе Государственной корпорации www.​gov4c.​kz.;
веб-портал "электронного правительства".
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Портал:
1) выдача свидетельства о государственной регистрации и дубликата свидетельства
для получения свидетельства о государственной регистрации ипотеки судно, либо дубликата свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна, либо свидетельства о государственной регистрации ипотеки маломерного судна, либо дубликата свидетельства о государственной регистрации ипотеки маломерного судна, либо свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна (строящегося судна), либо дубликата свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна (строящегося судна):
заявление в форме (в зависимости от необходимого для услугополучателя результата оказания государственной услуги) электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП), по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
электронная копия договора об ипотеке судна, маломерного судна, строящегося судна с указанными в таком договоре копиями документов;
электронная копия документа, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию транспортных средств, за исключением случаев оплаты через ПШЭП;
2) выдача дополнительного листа
для получения дополнительного листа к свидетельству о государственной регистрации ипотеки судна, либо дополнительного листа к свидетельству о государственной регистрации ипотеки маломерного судна, либо дополнительного листа к свидетельству о государственной регистрации ипотеки судна (строящегося судна):
заявление в форме (в зависимости от необходимого для услугополучателя результата оказания государственной услуги)электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП), по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
электронная копия дополнительного соглашения к договору об ипотеке судна, маломерного судна, строящегося судна с указанными в таком дополнительном соглашении документами;
электронная копия документа, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию транспортных средств, за исключением случаев оплаты через ПШЭП;

3) кеменің ипотекасын аяқтау туралы ақпаратты беру
кеменің ипотекасын тоқтату туралы ақпаратты не шағын көлемді кеменің ипотекасын тоқтату туралы ақпаратты алу үшін:
электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш (көрсетілетін қызметті алушы үшін қажетті мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесіне қарай);
кеменің, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасын өтеу туралы анықтаманың электрондық көшірмесі.
"Қазақстан Республикасының Банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 61-4-бабында көзделген тәртіппен операция жүргізген жағдайда, өтінішке активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру туралы шарттың, екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйымның активтер мен талап ету құқықтарын иеленуін көздейтін шарттың, (тапсыру актісін немесе одан үзінді-көшірме қоса беріле отырып), талап ету құқығын басқаға беру туралы талапты қамтитын шарттың нотариат куәландырған көшірмесі қоса беріледі.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігі анықталған.
2) Көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмеуі.
3) Көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі бар, соның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
19-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
Көлік комитетінің аумақтық органы ______________________
Территориальный орган Комитета транспорта Министерства индустрии и нфраструктурного
развития Республики Казахстан___________________
КЕМЕНІҢ ИПОТЕКАСЫН МЕМЛЕКЕТТІК ТІРКЕУ ТУРАЛЫ КУӘЛІК СВИДЕТЕЛЬСТВО О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ИПОТЕКИ СУДНА
20 ___ жылғы "__" _______ № ____________ год
Мемлекеттік кеме тізіліміне 20___ жылғы "__" _______ № ___енгізілген деректер негізінде
осы арқылы кемесінің ипотекасын мемлекеттік тіркеу куәландырылады.
__________________________________ (кеменің атауы)
На основании данных, внесенных в Государственный судовой реестр под № ___
от "__"_______ 20__ г., настоящим удостоверяется государственная регистрация ипотеки
судна ___________________________(наименование судна)
Кеменің ипотекасы нысанасының сипаттамасы
Описание предмета ипотеки судна __________________________________________________
(кеменің ипотекасы шартының деректемелері
(реквизиты договора ипотеки судна)
________________________________________________________________________________
Кепіл беруші
Залогодатель ____________________________________________________________________
(басқару органының атауы, орналасқан жері, мекенжайы
(заңды тұлғалар ушін); тегі, аты
(наименование, местонахождение, адрес органа, управления
(для юридических лиц); фамилия,___________________________________________________
әкесінің аты, азаматтығы, толық мекенжайы (жеке тұлғалар ушін),сондай-ақ телефон, факс,
имя, отчество, гражданство, полный адрес (для физических лиц), а также телефон, факс,
телекс, _________________________________________________________________________
телекс, электрондық почта/ электронная почта
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Кепіл ұстаушы
Залогодержатель _________________________________________________________________
(басқару органының атауы, орналасқан жері, мекенжайы (заңды тұлғалар ушін);
(наименование, местонахождение, адрес органа,
управления (для юридических лиц);
________________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты, азаматтығы, толық мекенжайы (жеке тұлғалар ушін),
фамилия, имя, отчество, гражданство, полный адрес
(для физических лиц), а также ______________________________________________________
сондай-ақ телефон, факс, телекс, электрондық почта)
телефон, факс, телекс, электронная почта)
________________________________________________________________________________
Кеме ипотекасымен қамтамасыз етілген міндеттеменің ең көп мөлшері
Максимальный размер обязательства, обеспеченный ипотекой судна
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Кеме ипотекасының аяқталу күні
Дата окончания ипотеки судна ______________________________________________________
Ерекше белгілер Особые отметки ___________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Кеме туралы мәліметтер
Сведения о судне __________________________

3) выдача информации о прекращении ипотеки судна
для получения информации о прекращении ипотеки судна, либо информации о прекращении ипотеки маломерного судна, либо информации о прекращении ипотеки судна (строящегося судна)
заявление в форме (в зависимости от необходимого для услугополучателя результата оказания государственной услуги)электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП), по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
электронная копия справки о погашении ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна.
В случае проведении операции, предусмотренной статьей 61-4 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", к заявлению прилагаются нотариально засвидетельствованные копии договора об одновременной передаче активов и обязательств, договора, предусматривающего приобретение организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, активов и прав требований (с приложением передаточного акта или выписки из него), договора, содержащего условие об уступке права требования.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) Установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
2) Несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами.
3) В отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 19
к Правилам
государственной регистрации судна,
в том числе маломерного
судна и прав на него
Форма
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
Көлік комитетінің аумақтық органы ______________________________________
Территориальный орган Комитета транспорта Министерства индустрии и
инфраструктурного развития Республики Казахстан________________________
КЕМЕНІҢ ИПОТЕКАСЫН МЕМЛЕКЕТТІК ТІРКЕУ ТУРАЛЫ КУӘЛІК
СВИДЕТЕЛЬСТВО О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ИПОТЕКИ СУДНА
20 ___ жылғы "__" _______ № ____________ год
Мемлекеттік кеме тізіліміне 20___ жылғы "__" _______ № ___енгізілген деректер негізінде осы арқылы
кемесінің ипотекасын мемлекеттік тіркеу куәландырылады. ______________________________________
(кеменің атауы)
На основании данных, внесенных в Государственный судовой реестр под № ___ от "__"_______ 20__ г.,
настоящим удостоверяется государственная регистрация ипотеки судна
__________________________________________________________________________________________
наименование судна)
Кеменің ипотекасы нысанасының сипаттамасы/Описание предмета ипотеки судна
__________________________________________________________________________________________
(кеменің ипотекасы шартының деректемелері/(реквизиты договора ипотеки судна)
__________________________________________________________________________________________
Кепіл беруші/Залогодатель __________________________________________________________________
(басқару органының атауы, орналасқан жері, мекенжайы (заңды тұлғалар ушін); тегі, аты
(наименование, местонахождение, адрес органа, управления для юридических лиц); фамилия,
__________________________________________________________________________________________
әкесінің аты, азаматтығы, толық мекенжайы (жеке тұлғалар ушін),сондай-ақ телефон, факс, имя, отчество,
гражданство, полный адрес (для физических лиц), а также телефон, факс, телекс,
__________________________________________________________________________________________
телекс, электрондық почта/ электронная почта
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
Кепіл ұстаушы/Залогодержатель ______________________________________________________________
(басқару органының атауы, орналасқан жері, мекенжайы (заңды тұлғалар ушін);
(наименование, местонахождение, адрес органа, управления (для юридических лиц);
__________________________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты, азаматтығы, толық мекенжайы (жеке тұлғалар ушін),
фамилия, имя, отчество, гражданство, полный адрес (для физических лиц), а также
__________________________________________________________________________________________
сондай-ақ телефон, факс, телекс, электрондық почта) телефон, факс, телекс, электронная почта)
__________________________________________________________________________________________
Кеме ипотекасымен қамтамасыз етілген міндеттеменің ең көп мөлшері/
Максимальный размер обязательства, обеспеченный ипотекой судна
_____________________________________________________________________ _____________________
__________________________________________________________________________________________
Кеме ипотекасының аяқталу күні/Дата окончания ипотеки судна __________________________________
Ерекше белгілер/Особые отметки _____________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
Кеме туралы мәліметтер/Сведения о судне _____________________________________________________

1. Кеменің атауы _________________________________________________________________
2. Кеменің тіркеу нөмірі ___________________________________________________________
3. Кеме ипотекасының тіркеу нөмірі_________________________________________________
4.Кемені тіркеу орны______________________________________________________________
5.Тіркеу нөмірі __________________________________________________________________
6.Кеме түрі ______________________________________________________________________
7.Кеме сыныбы___________________________________________________________________
8.Кеме тоннажы__________________________________________________________________
тоқтатылған.
Уәкілетті тұлғаның т. а. ә. ______________
2-нысан
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Көлік
комитетінің аумақтық органы ______________________
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Көлік комитетінің
аумақтық органы___________________
Шағын көлемді кеменің ипотекасын тоқтату туралы ақпарат
Шағын көлемді кеменің ипотекасы:
1. Кеменің тіркеу нөмірі ___________________________________________________________
2. Шағын көлемді кеме ипотекасының тіркеу нөмірі ____________________________________
3. Тіркеу орны ___________________________________________________________________
4. Кеме түрі _____________________________________________________________________
тоқтатылған.
Уәкілетті тұлғаның т. а. ә. __________________
3-нысан
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Көлік
комитетінің аумақтық органыны ______________________
Территориальный орган Комитета транспорта Министерства индустрии и нфраструктурного
развития Республики Казахста___________________
Кеменің (жасалып жатқан кеменің) ипотекасын тоқтату туралы ақпарат
1. Кеменің атауы _________________________________________________________________
2. Кеменің тіркеу нөмірі ___________________________________________________________
3. Кеме ипотекасының тіркеу нөмірі_________________________________________________
4. Кеменің тіркелген порты немесе орны______________________________________________
5. Кеме түрі__________________________________________________ ___________________
6. Тіркеу нөмірі__________________________________________________________________
7. Кеме сыныбы__________________________________________________________________
8. Кеме тоннажы__________________________________________________________________
9. Кемені жасау жүзеге асырылатын орын_____________________________________________

1. Название судна ___________________________________________________________
2. Регистрационный номер судна ______________________________________________
3. Регистрационный номер ипотеки судна_______________________________________
4. Место регистрации судна___________________________________________________
5. Регистровый номер ________________________________________________________
6. Тип судна ________________________________________________________________
7. Класс судна ______________________________________________________________
8. Тоннаж судна ____________________________________________________________
прекращена.
Ф.И.О / подпись уполномоченного лица ______________
Форма 2
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
Көлік комитетінің аумақтық органыны ____________________________________
Территориальный орган Комитета транспорта Министерства индустрии и
инфраструктурного развития Республики Казахста__________________________
Информация о прекращении ипотеки маломерного судна
Ипотека маломерного судна:
1. Регистрационный номер судна __________________________________________
2. Регистрационный номер ипотеки маломерного судна _______________________
3. Место регистрации ____________________________________________________
4. Тип судна ____________________________________________________________
прекращена.
Ф.И.О/подпись уполномоченного лица __________________
Форма 3
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
Көлік комитетінің аумақтық органы ______________________________________
Территориальный орган Комитета транспорта Министерства индустрии и
инфраструктурного развития Республики Казахстан_________________________
Информация о прекращении ипотеки судна (строящегося судна)
Ипотека судна (строящегося судна):
1. Название судна _________________________________________________________
2. Регистрационный номер судна ____________________________________________
3. Регистрационный номер ипотеки судна_____________________________________
4. Порт или место регистрации судна_________________________________________
5. Тип судна______________________________________________________________
6. Регистровый номер______________________________________________________
7. Класс судна_____________________________________________________________
8. Тоннаж судна___________________________________________________________
9. Место, в котором осуществляется постройка судна____________________________

10. Кеменің салынған нөмірі________________________________________________________
11. Киль ұзындығы________________________________________________________________
12. Басқа негізгі өлшемдер_________________________________________________________
тоқтатылған.
Уәкілетті тұлғаның т. а. ә. __________________

10. Построечный номер судна________________________________________________
11. Длина киля_____________________________________________________________
12. Другие основные измерения_______________________________________________
прекращена.
Ф.И.О/подпись уполномоченного лица __________________