Кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 51 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 6 наурызда № 10400 тіркелді.
"Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 26-7) тармақшасына, "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 3-тармағының 55-2) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.04.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев) мыналарды:
1) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарында және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың
интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағы 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
________________ Е. Досаев
2015 жылғы 3 ақпан
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрі
міндетін атқарушының
2015 жылғы 23 қаңтардағы
№ 51 бұйрығымен бекітілген
Кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидалары

Об утверждении Правил государственной регистрации судна, в том числе маломерного судна, и прав на него
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 января 2015 года № 51. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 марта 2015 года № 10400.
В соответствии с подпунктом 26-7) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте", подпунктом 55-2) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О торговом мореплавании" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.04.2022 № 218 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила государственной регистрации судна, в том числе маломерного судна, и прав на него.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
"СОГЛАСОВАН":
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Е. Досаев
3 февраля 2015 год
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 23 января 2015 года № 51
Правила государственной регистрации судна, в том числе маломерного судна, и прав на него

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.05.2020 № 303 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Iшкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Ішкі су көлігі туралы Заң) 9-бабы 1-тармағының 26-7) тармақшасына, "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 3-тармағының 55-2) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және ішкі суда жүзетін кемені және "өзен - теңіз" суларында жүзетін кемені және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу, "Мемлекеттік кеме тізілімінде ішкі суда жүзетін кемелерді, "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу", "Жалға алынған ішкі суда жүзетін кемелерді және "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді жалға алынған шетелдік кемелер тізілімінде мемлекеттік тіркеу", "Шағын көлемді кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу", "Кеменің, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу", мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.04.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қағидалар барлық жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) қолданылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) өздігінен жүретін шағын көлемді кеме - шағын көлемді кемені қозғалысқа механикалық қондырғымен, сондай-ақ желкенді;
2) өздігінен жүрмейтін шағын көлемді кеме - өздігінен қозғалуға арналған механикалық қондырғысы жоқ шағын көлемді кеме;
3) Мемлекеттiк кеме тiзiлiмi - кемелер (жолаушы, жүк-жолаушылар, мұнай құйылатын, сүйреткіш кемелер, құрғақ жүк кемелері, қалқымалы крандар және техникалық флот кемелері, сондай-ақ шағын көлемді кемелер болып табылмайтын кемелер) мен оларға құқықтар тiркелетiн құжат;
4) жалға алынған шетелдiк кемелер тiзiлiмi - осы заңның 24-бабының 11-тармағында және 26-бабының 5-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келетін шетелдік кемелер тіркелетін құжат.
5) Кеме кiтабы - шағын көлемді кемелер және оларға құқықтар тiркелетiн құжат;

Сноска. Правила в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.05.2020 № 303 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила государственной регистрации судна, в том числе маломерного судна и прав на него (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 26-7) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте" (далее – Закон о внутреннем водном транспорте), подпунктом 55-2) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О торговом мореплавании" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее - Закон о государственных услугах) и определяют порядок государственной регистрации судна внутреннего водного плавания и судна плавания "река – море", а также маломерного судна и прав на него и оказания государственных услуг "Государственная регистрация судов внутреннего водного плавания, судов плавания "река-море" и прав на них в Государственном судовом реестре", "Государственная регистрация арендованных судов внутреннего водного плавания и судов плавания "река-море" в реестре арендованных иностранных судов", "Государственная регистрация маломерных судов и прав на них", "Государственная регистрация ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна".
Сноска№ Пункт 1 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.04.2022 № 218 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Правила распространяются на все физические и юридические лица (далее – услугополучатель).
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) самоходное маломерное судно - маломерное судно, приводимое в движение механической установкой, а также парусное;
2) несамоходное маломерное судно - маломерное судно, не имеющее механической установки для самостоятельного движения;
3) Государственный судовой реестр - документ, в котором регистрируются суда (пассажирские, грузопассажирские, нефтеналивные, буксирные суда, сухогрузы, плавучие краны и суда технического флота, а также суда, не являющиеся маломерными судами) и права на них;
4) Реестр арендованных иностранных судов – документ, в котором регистрируются иностранные суда, соответствующие требованиям, установленным пунктом 11 статьи 24 и пунктом 5 статьи 26 Закона о внутреннем водном транспорте;
5) Судовая книга – документ, в котором регистрируются маломерные суда и права на них.

4. Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде, жалға алынған шетелдiк кемелер тiзiлiмiнде және Кеме кiтабында Ішкі су мен "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемені, сондай-ақ шағын көлемді кемені және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдары (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты режимде келіп түседі.
Уәкілетті орган мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық акт бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оны көрсету тәртібі туралы ақпаратты жаңартады және Бірыңғай байланыс-орталығына жібереді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 06.01.2023 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды тіркеуді келіп түскен күні жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес, мемлекеттік қызметті көрсету өтінішін тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
7. Портал арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу мерзімін көрсете отырып өтінішті қабылдау туралы хабарлама жіберіледі.
8. Жеке басын куәландыратын құжаттың мәліметін көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзы арқылы алады.
9. Кемелерді мемлекеттік тіркеуге берілетін құжаттарға қойылатын талаптар:
1) құжаттар мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалады;
2) ресми шетелдік құжаттар, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінде заңдастырылады.

4. Государственная регистрация судна внутреннего водного плавания и судна плавания "река – море", а также маломерного судна и прав на них в Государственном судовом реестре, в Реестре арендованных иностранных судов и в Судовой книге осуществляется территориальными подразделениями Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан (далее – услугодатель).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственных услуг в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
При оказании государственных услуг посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений, данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Уполномоченный орган в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения подзаконного нормативного правового акта, определяющего порядок оказания государственной услуги, актуализируют информацию о порядке ее оказания и направляют в Единый контакт-центр.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.01.2023 № 5 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Услугодатель осуществляет регистрацию заявления и документов в день их поступления.
В случае обращения услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, регистрация заявления по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
7. При подаче документов через портал в "личный кабинет" услугополучателя направляется уведомление о принятии заявления с указанием даты получения результата государственной услуги.
8. Сведения документов, удостоверяющих личность, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9. Требования к документам, представляемым на государственную регистрацию судов:
1) документы составляются на государственном или русском языках;
2) официальные иностранные документы легализовываются в консульских службах Республики Казахстан, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан;

3) егер ұсынатын құжаттар шет тілінде жасалған жағдайда, оларға мемлекеттік немесе орыс тіліндегі нотариалды куәландырылған аудармасы қоса беріледі;
4) құжаттардың мәтіндері анық, заңды тұлғалардың атаулары мен деректемелері - қысқартусыз жазылған болуы тиіс.
2-тарау. Кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеу және "Мемлекеттік кеме тізілімінде ішкі суда жүзетін кемелерді, "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
10. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде жолаушы, жүк-жолаушылар, мұнай құйылатын, сүйреткіш кемелер, құрғақ жүк кемелері, қалқымалы крандар және техникалық флот кемелері, сондай-ақ шағын көлемді кемелер болып табылмайтын кемелер тіркеледі.
11. Қазақстан Республикасынан тыс жерден сатып алынған кеменi Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiне тiркеу осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
12. Кемелерді жеке тұлғалардың атына мемлекеттік тіркеу жеке тұлғаның тіркелген орны бойынша жүзеге асырылады.
Кемелерді заңды тұлғалардың атына мемлекеттік тіркеу заңды тұлғаның не оның филиалының немесе өкілдігінің орналасқан жері бойынша жүзеге асырылады.
13. Мемлекеттік кеме тізілімін жүргізуді көрсетілетін қызметті беруші қағаз және электронды тасымалдағыштарда жүзеге асырады.
14. Шетел мемлекеті кемелері тізілімінде тіркелген кеме Мемлекеттік кеме тізілімінде меншік иесінің шетел мемлекеті кемелер тізілімінен шығарылғандығы туралы үзіндіні ұсынғаннан кейін ғана тіркеледі.
15. Кемеге тіркеу нөмірін беру осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады (бұдан әрі - Нөмір беру бойынша қосымша).
16. Көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнен:
1) қаза тапқан немесе хабарсыз жоғалып кеткен;
2) конструкциялық жағынан қаза тапқан;
3) қайта жасау немесе кез келген басқа өзгерiстер нәтижесiнде кеме сапасын жоғалтқан;
4) Ішкі су көлігі туралы Заңның 24-бабының 3-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмей қалған;
5) кеме иесінің ауысуына байланысты кеме шығарылуға тиiс.
17. Зақымдалған кеме, егер:
1) кеме тұрған орнында да, ол жеткізілуі мүмкін кез келген басқа орында да қалпына келтіріле алмаса;
2) кемені жөндеу экономикалық жағынан орынсыз болса конструкциялық жағынан күйреген деп саналады.
18. Кемені Мемлекеттік кеме тізілімінде тіркеу үшін өтініш беруші "электрондық үкіметтің" порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес "Мемлекеттік кеме тізілімінде ішкі суда жүзетін кемелерді, "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне (бұдан әрі – "Мемлекеттік кеме тізілімінде ішкі суда жүзетін кемелерді, "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) сәйкес құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті (бұдан әрі – 1 өтініш) жолдайды.
Меншік иесінің жеке басын куәландыратын құжаттар (жеке тұлғаларға қатысты) немесе заңды тұлғаны - меншік иесін (заңды тұлғаларға қатысты) мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпарат жүйелерінен алынады.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын және нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі "Мемлекеттік кеме тізілімінде ішкі суда жүзетін кемелерді, "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде жазылған.

3) в том случае, если представляемые документы составлены на иностранном языке, к ним прилагается нотариально заверенный перевод на государственном или русском языках;
4) тексты документов должны быть написаны разборчиво, наименование и реквизиты юридических лиц - без сокращений.
Глава 2. Порядок государственной регистрации судов в Государственном судовом реестре и оказания государственной услуги "Государственная регистрация судов внутреннего водного плавания, судов плавания "река-море" и прав на них в Государственном судовом реестре"
10. В Государственном судовом реестре Республики Казахстан регистрируются пассажирские, грузопассажирские, нефтеналивные, буксирные суда, сухогрузы, плавучие краны и суда технического флота, а также суда, не являющиеся маломерными судами.
11. Регистрация в Государственном судовом реестре судна, приобретенного за пределами Республики Казахстан, осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.
12. Государственная регистрация судов за физическими лицами осуществляется по месту регистрации физического лица.
Государственная регистрация судов за юридическими лицами осуществляется по месту нахождения юридического лица, либо его филиала или представительства.
13. Ведение Государственного судового реестра, осуществляется услугодателем на бумажных и электронных носителях.
14. Судно, которое было зарегистрировано в судовом реестре иностранного государства, регистрируется в Государственном судовом реестре только после представления собственником выписки об исключении судна из судового реестра иностранного государства.
15. Присвоение регистрационного номера судна осуществляется в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам (далее – Приложение по присвоению номера).
16. Услугодатель исключает из Государственного судового реестра Республики Казахстан судно:
1) погибшее или пропавшее без вести;
2) конструктивно погибшее;
3) утратившее качество судна в результате перестройки или других изменений;
4) переставшее соответствовать требованиям, предусмотренным пунктом 3 статьи 24 Закона о внутреннем водном транспорте;
5) в связи со сменой владельца судна.
17. Поврежденное судно считается конструктивно погибшим, если:
1) судно не может быть восстановлено ни в том месте, в котором судно находится, ни в любом другом месте, в которое судно может быть доставлено;
2) ремонт судна экономически нецелесообразен.
18. Для регистрации судна в Государственном судовом реестре заявитель направляет заявление по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – заявление 1), посредством портала "электронного правительства" (далее – портал) с приложением документов в соответствии с Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация судов внутреннего водного плавания, судов плавания "река-море" и прав на них в Государственном судовом реестре" согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация судов внутреннего водного плавания, судов плавания "река-море" и прав на них в Государственном судовом реестре".).
Сведения о документах, удостоверяющих личность собственника (в отношении физических лиц) либо о государственной регистрации юридического лица-собственника (в отношении юридических лиц) получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация судов внутреннего водного плавания, судов плавания "река-море" и прав на них в Государственном судовом реестре".

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 06.01.2023 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі - 2 (екі) жұмыс күні.
Өтініш берушінің "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін алу күнін көрсете отырып өтінімді қабылдау туралы хабарлама жолданады.
20. Көрсетілетін қызметті беруші 2 екі жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын тіркеген сәтінен бастап олардың толықтығын және Қағидалар талаптарына сәйкестігін тексереді және нәтижесі бойынша мемлекеттік қызметтің мынадай қорытындыларын береді:
1) көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топатамасын ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік кеме тізіліміне тіркеу туралы жазба енгізеді және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Кеме куәлігін немесе Кеме куәлігінің түпнұсқасын (бұдан әрі - Кеме куәлігі) береді;
осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес кемені Мемлекеттік кеме тізілімінен шығару туралы анықтама (бұдан әрі - Мемлекеттік кеме тізілімінен шығару туралы анықтама);
2) дәлелді бас тартуға негіздер анықталған жағдайда, дәлелді бас тартуды дайындайды және оны электрондық құжат нысанында портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жолдайды.
21. Дәлелді бас тарту "Мемлекеттік кеме тізілімінде ішкі суда жүзетін кемелерді, "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 06.01.2023 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Егер оқиға немесе басқа себептермен кеме бұрын Мемлекеттік кеме тізіліміне енгізілген мәліметтерге сәйкес келмеген жағдайда кемені мемлекеттік қайта тіркеу жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қайта тіркеу кезінде көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік кеме тізіліміне қайта тіркеу туралы жазба енгізеді және жаңа Кеме куәлігін береді.
23. Осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген жағдайларда Мемлекеттік кеме тізілімінен шығаруды көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кемені тіркеуден шығаруға арналған өтініштің (бұдан әрі – 2-өтініш) негізінде жүргізеді.
2-өтінішке онда жазылған фактілерді растайтын құжаттар, сондай-ақ кемені мемлекеттік тіркеу кезінде берілген кеме куәлігі қоса беріледі.

Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.01.2023 № 5 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Общий срок рассмотрения документов и выдачи результата государственной услуги составляет 2 (два) рабочих дня.
При подаче документов через портал в "личный кабинет" заявителя направляется уведомление о принятии заявления с указанием даты получения результата государственной услуги.
20. Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов услугополучателя проверяет их полноту и на соответствие требованиям Правил и по результатам выдает следующие результаты государственной услуги:
1) в случае представления услугополучателем полного пакета документов услугодатель вносит в Государственный судовой реестр запись о регистрации и выдает судовое свидетельство, либо дубликат судового свидетельства в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам (далее – Судовое свидетельство);
справку об исключении судна из Государственного судового реестра в соответствии с приложением 5 к настоящим Правилам (далее – Справка об исключении судна из Государственного судового реестра);
2) в случае установления оснований для отказа дает мотивированный отказ и направляет его через портал в форме электронного документа в личный кабинет услугополучателя.
21. Мотивированный отказ осуществляется в соответствии с Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация судов внутреннего водного плавания, судов плавания "река-море" и прав на них в Государственном судовом реестре".
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.01.2023 № 5 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. В случаях, если в результате происшествия или по другой причине судно перестает соответствовать сведениям, ранее внесенным в Государственный судовой реестр, осуществляется государственная перерегистрация судна.
При перерегистрации услугодатель вносит в Государственный судовой реестр запись о перерегистрации судна и выдает новое Судовое свидетельство.
23. Исключение из Государственного судового реестра в случаях, указанных в пункте 16 настоящих Правил, производится услугодателем на основании заявления на снятие с регистрации судна, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее – заявление 2).
К заявлению 2 прилагаются документы, подтверждающие изложенные в нем факты, а также Судовое свидетельство, выданные при государственной регистрации судна.

Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.04.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Қазақстан Республикасының тиісті уәкілетті органы шетелдік азаматқа немесе шетелдік заңды тұлғаға кемені мәжбүрлі түрде сатқан кезде Мемлекеттік кеме тізілімінен шығару мерзімі көрсетілген орган кеменің сатылғанын және сатып алушының өзіне қабылдап алғандарынан басқаларын қоспағанда, ешқандай ипотекалармен ауыртпалық салынбағанын куәландыратын құжаттарды ұсынған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.
25. Кеменің тіркелген ипотекасы болмаған жағдайда, бұл кемені Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінен шығару мерзімі 2 - өтініші берілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнін құрайды. Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік кеме тізілімге кеменің шығарылғаны туралы жазбаны енгізеді және кемені Мемлекеттік кеме тізілімінен шығару туралы анықтаманы береді.
26. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша шағымды шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті берушіге, лауазымды адамға береді.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағымды, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім қабылдаса, әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға жібермейді.
Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оның тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.04.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.04.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.04.2022 № 218 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. При принудительной продаже судна соответствующим уполномоченным органом Республики Казахстан иностранному гражданину или иностранному юридическому лицу срок исключения из Государственного судового реестра составляет 2 (два) рабочих дня со дня представления указанным органом документа, удостоверяющего, что судно продано и не обременено никакими ипотеками.
25. В случае отсутствия зарегистрированной ипотеки судна, срок исключения данного судна из Государственного судового реестра Республики Казахстан составляет 2 (два) рабочих дня со дня подачи заявления 2. Услугодатель вносит в Государственный судовой реестр запись о об исключении судна и выдает Справку об исключении судна из Государственного судового реестра.
26. Жалоба по вопросам оказания государственных услуг услугополучателем подается услугодателю, должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятное решение, совершит действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.04.2022 № 218 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.04.2022 № 218 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-тарау. Кемені шет мемлекеттің туына уақытша көтеруге көшіру
28. Мемлекеттік кеме тізілімінде тіркелген кемені жалдау шарты бойынша шетелдік жалға алушыға беру кезінде пайдалануға және иеленуге мұндай кеме уәкілетті органның шешімі негізінде шет мемлекеттің туын көтеруге уақытша ауыстырылады.
29. Кемені шет мемлекеттің туын уақытша көтеруге көшіру туралы шешімді кеме иесінің немесе тиісті түрде ресімделген сенімхаты бар тұлғаның мынадай құжаттарды қоса бере отырып, кемені мемлекеттік тіркеу орны бойынша аумақтық бөлімшенің атына жіберілген өтініші (еркін түрде) негізінде уәкілетті орган қабылдайды:
1) ипотеканы кепiл ұстаушының кеменi шет мемлекеттiң туын көтеруге көшiруге жазбаша келiciмi (белгiленген тәртiппен белгiленген және тiркелген кеме ипотекасын ұстаушыларды алдын ала қанағаттандыру болмаған кезде);
2) жалдаушы мемлекеттiң құзыреттi органдарының немесе кеме туын көтеруге көшiрiлетiн өзге де шет мемлекеттiң белгiленген тәртiппен куәландырылған, сол мемлекеттiң заңнамасында Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде тiркелген кемеге осындай мемлекеттiң туын көтерiп жүзу құқығын беруге тыйым салатын ережелердiң жоқтығын және кемеге осындай мемлекеттiң туын көтерiп жүзу құқығының берiлу мерзiмi өткен соң кеме Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтеріп жүзуге қайтарылатынын растайтын құжаты;
3) шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзу құқығының берiлуiн немесе бұл құқықтың Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтеріп жүзу құқығының тоқтата тұру сәтiнде берiлетiндiгiн растайтын құжат;
4) жалға алу шарты.
30. Бас тартуға негiздер болмаған кезде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтеріп жүзу құқығының тоқтатыла тұрған күнi, кеменi шет мемлекеттің туын көтеруге көшiруге рұқсат етiлген мерзiм, кемеге туын көтерiп жүзуiне рұқсат етiлген мемлекеттiң атауы, жалға алу шарты бойынша шетелдiк кеме жалдаушының аты мен мекенжайы көрсетiледi.
31. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтеріп жүзу құқығын тоқтата тұру күнi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiне тиiстi белгi енгiзiлген күн болып есептеледi. Кеме куәлiгiне белгiлер енгiзу мерзімі өтiнiш берiлген күннен бастап екі жұмыс күнiн құрайды.
32. Кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтеріп жүзу құқығы тоқтатыла тұрған мерзiм iшiнде оның бортында осы құқықтың тоқтатыла тұрғандығы туралы белгi қойылған Кеме куәлiгi болуы тиiс.

Глава 3. Перевод судна под флаг иностранного государства
28. При предоставлении судна, зарегистрированного в Государственном судовом реестре, в пользование и владение иностранному арендатору по договору аренды такое судно временно переводится под флаг иностранного государства на основании решения уполномоченного органа.
29. Решение о временном переводе судна под флаг иностранного государства принимает уполномоченный орган на основании заявления (произвольной формы) собственника судна или лица, имеющее соответствующим надлежащим образом оформленную доверенность, направленного в адрес территориального подразделения по месту государственной регистрации судна с приложением следующих документов:
1) письменное согласие залогодержателя ипотеки на перевод судна под флаг иностранного государства (при отсутствии предварительного удовлетворения держателей ипотеки судна, установленной и зарегистрированной в установленном порядке);
2) заверенный в установленном порядке соответствующий документ компетентных органов государства арендатора или иного иностранного государства, под флаг которого переводится судно, подтверждающий, что законодательство этого государства не содержит положений, запрещающих предоставление судну, зарегистрированному в Государственном судовом реестре, права плавания под флагом такого государства и возврат судна под Государственный флаг Республики Казахстан по истечении срока предоставления судну права плавания под флагом такого государства;
3) документ, подтверждающий предоставление права плавания под флагом иностранного государства или то, что это право будет предоставлено в момент приостановления права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан;
4) договор аренды.
30. При отсутствии оснований для отказа для государственной регистрации судна в Государственном судовом реестре Республики Казахстан указывается дата приостановления права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан, срок, на который допускается перевод судна под флаг иностранного государства, название государства, под флагом которого разрешено плавать судну, имя и адрес иностранного фрахтователя по договору аренды.
31. Датой приостановления права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан считается дата внесения соответствующей отметки в Государственный судовой реестр Республики Казахстан. Срок внесения отметки в судовое свидетельство составляет 2 (два) рабочих дня со дня подачи заявления.
32. В течение срока, на который судну приостановлено право плавания под Государственным флагом Республики Казахстан, на его борту должно находиться Судовое свидетельство с отметкой о том, что это право приостановлено.

33. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтеріп жүзу құқығы тоқтатыла тұрған мерзiм iшiнде кемеге құқықтарды, шектеулердi (ауыртпалықтарды) осы Қағидаларға сәйкес Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiне тiркеудi жүргiзу жалғастырылады.
34. Кеменi жалға алу шартының қолданысы тоқтаған немесе уәкiлеттi органның рұқсатында көрсетiлген мерзiм өткен кезде Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiне кеме иесiнiң өтiнiшi негiзiнде (еркін түрде) тиiстi жазба енгiзiледi және осы Қағидаларда белгiленген тәртiппен жаңа Кеме куәлiгi берiледi.
35. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде сатып алынған кеме Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесі осындай құқықты растайтын және кеме Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде мемлекеттiк тiркелгенге дейiн, бiрақ бiр жылдан аспайтын мерзімге жарамды кеменiң Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтеріп жүзу құқығы туралы уақытша куәлiк (бұдан әрi - Уақытша куәлiк) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес берген күннен бастап Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтеріп жүзу құқығын пайдаланады.
36. Уақытша куәлiктi Қазақстан Республикасының консулдық қызметі құқық иесiнiң мынадай құжаттарды қоса берген өтiнiшi негiзiнде (еркін түрде) бередi:
1) кемеге меншiк құқығын растайтын құжат;
2) кеменi бұған дейiн тiркеген мемлекеттiң құзыретті билiк орындары берген (eгep мұндай жағдай өтiнiш берiлгенге дейiн орын алған болса) кеменiң бұл мемлекеттiң тiзiлiмiнен шығарылғанын және ипотека ауыртпалығы жоқтығын куәландыратын құжат;
3) өлшем куәлiгі ("өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелер үшін);
4) сыныптау куәлігі;
5) жолаушылар куәлігі (жолаушылар кемелері үшін).
37. Уақытша куәлiк беру туралы өтiнiш берген кезде жеке тұлға оның жеке басын растайтын құжатты, ал заңды тұлғаның өкiлi - заңды тұлғаның құрылтайшы құжаттарын немесе олардың нотариалды расталған көшірмелерін, сондай-ақ заңды тұлғаның атынан әрекет ету өкiлеттiгiн растайтын құжатты ұсынады.
38. Осы Қағидалардың 36-тармағында көрсетілген құжаттарды алған кезде Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемесінің консулдық лауазымды тұлғасы құжаттарды есепке алу кітабына тиісті жазба енгізеді.
39. Уақытша куәлік бергені туралы әрбір жазба тіркеу нөмірімен сәйкестендіріледі. Мұндай нөмір құжаттарды қабылдаған кезде беріледі және қабылдаған құжаттардың кіріс нөміріне сәйкес келеді. Ұсынылған құжаттарды тексергеннен кейін Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемесі Уақытша куәлік береді. Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемесі берілген Уақытша куәлік туралы он жұмыс күні ішінде уәкілетті органға Уақытша куәліктің көшірмесін қоса бере отырып, хабар жібереді.

33. В течение срока приостановления права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан регистрация прав на судно, ограничений (обременений) продолжает проводиться в Государственном судовом реестре в соответствии с настоящими Правилами.
34. При прекращении действия договора аренды судна или истечении срока, указанного в разрешении уполномоченного органа, в Государственный судовой реестр на основании заявления (произвольной формы) собственника судна вносится соответствующая запись, и выдается новое Судовое свидетельство в установленном настоящими Правилами порядке.
35. Судно, приобретенное за пределами Республики Казахстан, пользуется правом плавания под Государственным флагом Республики Казахстан со дня выдачи загранучреждением Республики Казахстан Временного свидетельства о праве плавания судна под Государственным флагом Республики Казахстан (далее - Временное свидетельство), согласно приложению 7 к настоящим Правилам, удостоверяющего такое право и действительного до государственной регистрации судна в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, на срок не более одного года.
36. Временное свидетельство выдается консульской службой Республики Казахстан на основании заявления (произвольной формы) правообладателя с приложением следующих документов:
1) документ, подтверждающий право собственности на судно;
2) документ, выданный компетентными властями государства предыдущей регистрации судна (если таковая имела место до даты подачи заявления), удостоверяющий, что судно исключено из реестра судов этого государства и не обременено ипотекой;
3) мерительное свидетельство (для судов плавания "река-море");
4) классификационное свидетельство;
5) пассажирское свидетельство (для пассажирских судов).
37. При подаче заявления о выдаче Временного свидетельства физическое лицо предъявляет документ, удостоверяющий его личность, а представитель юридического лица - учредительные документы юридического лица или их нотариально засвидетельствованные копии, а также документ, подтверждающий полномочия действовать от имени юридического лица.
38. При получении документов, указанных в пункте 36 настоящих Правил, консульское должностное лицо консульской службы Республики Казахстан вносит соответствующую запись в книгу учета документов.
39. Каждая запись о выдаче Временного свидетельства идентифицируется с номером регистрации. Такой номер присваивается при приеме документов и соответствует входящему номеру принятых документов. После проверки представленных документов консульская служба Республики Казахстан выдает Временное свидетельство. О выданном Временном свидетельстве консульская служба Республики Казахстан в течение семи рабочих дней направляет сообщение с приложением копии Временного свидетельства в уполномоченный орган.

4-тарау. Кемелерді шетелдік кемелер тізілімінде мемлекеттік тіркеу және "Жалға алынған ішкі кеме және "өзен-теңіз" кемелерін жалға алынған шетелдік кемелер тізілімінде мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
40. Жалға алынған шетелдік кемелер тізілімінде Ішкі су көлігі туралы Заңның 24-бабының 11-тармағында және 26-бабының 5-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келетін шетелдік кемелер тіркеледі.
41. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығы уақытша берілген қазақстандық тұлға экипажсыз жалға алған шетелдік кеме (бербоут-чартер) оның негізгі тіркелген мемлекеттің кемелері тізілімінде тіркелуі тоқтатыла тұрғаннан кейін жалға алынған шетелдік кемелер тізілімінде тіркеледі.
42. Шет мемлекеттің кеме тізілімінде тіркелген кеме Заңның 24-бабының 11-тармағына сәйкес осындай кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығын уақытша беру туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде жалға алынған шетелдік кемелер тізілімінде мемлекеттік тіркелуге жатады.
43. Кеменің тіркеу нөмірін беру Нөмір беру бойынша қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
44. Жалға алынған шетелдік кемелер тізілімінен кемені экипажсыз жалдау шарты бойынша (бербоут-чартер) қазақстандық жалға алушыға пайдалануға және иеленуге берілген шетелдік кеме алып тасталады.:
1) кемені (бербоут-чартер) жалдау шартының қолданылуын тоқтату;
2) кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуге уақытша құқық беру мерзімі;
3) уәкілетті органның кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуге уақытша құқық беру туралы шешімінің күшін жою туралы шешім қабылдайды.
45. Жалға алынған шетелдік кемелер тізілімінде тіркелген шетелдік кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуге уақытша құқық беру мерзімі аяқталғанға дейін бір ай бұрын көрсетілетін қызметті беруші қазақстандық жалға алушыға тиісті хабарлама жібереді.
46. Қазақстандық жалға алушы кеме жалға алынған шетелдік кемелер тізіліміне енгізілген көрсетілетін қызметті берушіге тиісті куәлікті қайтарады.
47. Кемені шетелдік кемелер тізілімінде тіркеу үшін өтініш беруші портал арқылы осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес "Жалға алынған ішкі кеме және "өзен-теңіз" кемелерін жалға алынған шетелдік кемелер тізілімінде мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне (бұдан әрі – "Жалға алынған ішкі кеме және "өзен-теңіз" кемелерін жалға алынған шетелдік кемелер тізілімінде мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) сәйкес құжаттарды қоса бере отырып, 1-өтінішке сәйкес нысан бойынша өтінішті жолдайды.
Меншік иесінің жеке басын куәландыратын құжаттар (жеке тұлғаларға қатысты) немесе заңды тұлғаны - меншік иесін (заңды тұлғаларға қатысты) мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпарат жүйелерінен алынады.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын және нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі "Жалға алынған ішкі кеме және "өзен-теңіз" кемелерін жалға алынған шетелдік кемелер тізілімінде мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде жазылған.

Глава 4. Порядок государственной регистрации судов в реестре арендованных иностранных судов и оказания государственной услуги "Государственная регистрация арендованных судов внутреннего водного плавания и судов плавания "река-море" в реестре арендованных иностранных судов"
40. В Реестре арендованных иностранных судов регистрируются инностранные суда соответствующие требованиям установленные пунктом 11 статьи 24 и пунктом 5 статьи 26 Закона о внутреннем водном транспорте.
41. Иностранное судно, арендованное без экипажа (бербоут-чартер) казахстанским лицом, которому временно предоставлено право плавания под Государственным флагом Республики Казахстан, регистрируется в Реестре арендованных иностранных судов после приостановления его регистрации в реестре судов государства основной регистрации.
42. Судно, зарегистрированное в судовом реестре иностранного государства, подлежит государственной регистрации в реестре арендованных иностранных судов в течение тридцати календарных дней со дня принятия решения о временном предоставлении такому судну права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан в соответствии с пунктом 11 статьи 24 Закона о внутреннем водном транспорте.
43. Присвоение регистрационного номера судна осуществляется в соответствии с Приложением по присвоению номера.
44. Из Реестра арендованных иностранных судов исключается иностранное судно, переданное в пользование и во владение казахстанскому арендатору по договору аренды судна без экипажа (бербоут-чартер), в случае:
1) прекращения действия договора аренды судна (бербоут-чартера);
2) истечения срока предоставления судну временного права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан;
3) аннулирования решения уполномоченного органа о предоставлении судну временного права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан.
45. За месяц до истечения срока предоставления временного права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан иностранному судну, зарегистрированному в Реестре арендованных иностранных судов, услугодатель направляет казахстанскому арендатору соответствующее уведомление.
46. Казахстанский арендатор возвращает услугодателю, в котором судно было внесено в Реестр арендованных иностранных судов, соответствующее свидетельство.
47. Для регистрации судна в Реестре арендованных иностранных судов заявитель направляет заявление по форме, согласно заявлению 1 посредством портала с приложением документов в соответствии с Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация арендованных судов внутреннего водного плавания и судов плавания "река-море" в Реестре арендованных иностранных судов" согласно приложению 8 к настоящим Правилам (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация арендованных судов внутреннего водного плавания и судов плавания "река-море" в Реестре арендованных иностранных судов").
Сведения о документах, удостоверяющих личность собственника (в отношении физических лиц) либо о государственной регистрации юридического лица-собственника (в отношении юридических лиц) получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация арендованных судов внутреннего водного плавания и судов плавания "река-море" в Реестре арендованных иностранных судов".

Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.04.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.04.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Шағын кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу тәртібі және "Шағын кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсету және мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
53. Шағын көлемдi кеме оған тiркеу нөмiрi берiле отырып, кеме кiтабында мемлекеттiк тiркеуге жатады.
54. Кеме кiтабын жүргiзудi аумақтық бөлімшелер қағаз және электронды тасымалдағыштарда жүзеге асырады.
55. Массасын қоса алғанда екі жүз килограмға дейінгі және қозғалтқыштарының (орнатылған жағдайда) қуаты қоса алғанда сегіз киловатқа дейінгі шағын көлемді кемелер, сондай-ақ ұзындығы тоғыз метрден аспайтын, қозғалтқыштары жоқ және демалуға арналған орындармен жабдықталмаған спорттық желкенді кемелер мемлекеттік тіркелуге жатпайды.
56. Тiркелген әрбiр шағын көлемдi кемеге осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес шағын көлемді кемені есепке алу карточкасы ашылады.
57. Меншік құқығына қарамастан көрсетілетін қызметті алышулар, сондай- ақ техникалық жағдайына, жыл мезгіліне немесе кеменің тұрақтау орнына қарамастан шағын көлемдi кемелердi меншік құқығына сатып алған Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдар оларды тіркеу үшін осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті (бұдан әрі - 3-өтініш) көрсетілетін қызметті берушіге сатып алған (алған), жасалған немесе оларды тіркеуге, қайта тіркеуге әкелетін жағдайлар туындаған сәттен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде береді.
58. Мұрагерлiкпен берiлген шағын көлемдi кемелердi қоспағанда, шағын көлемдi кемелердi тiркеу он сегіз жасқа толған адамдардың атына жүргiзiледi. Шағын көлемдi кеменi он сегіз жасқа толмаған мұрагерге тiркеген кезде тiркеу карточкасында ата-анасының немесе қамқоршысының тегi, аты, әкесiнiң аты көрсетiледi және ата-анасының немесе қамқор органдарының келiсiмiнсiз есептен алуға тыйым салынатыны туралы жазба жасалады.
59. Шағын көлемді кемелерді жеке тұлғалардың атына мемлекеттік тіркеу жеке тұлғаның тіркелген орны бойынша жүзеге асырылады.
Шағын көлемді кемелерді заңды тұлғалардың атына мемлекеттік тіркеу заңды тұлғаның немесе оның филиалының немесе өкілдігінің орналасқан жері бойынша жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 51 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.04.2022 № 218 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.04.2022 № 218 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Порядок государственной регистрации маломерных судов и прав на них и оказания государственной услуги "Государственная регистрация маломерных судов и прав на них"
53. Маломерное судно подлежит государственной регистрации в судовой книге с присвоением ему регистрационного номера.
54. Ведение судовой книги осуществляется услугодателем на бумажных и электронных носителях.
55. Не подлежат государственной регистрации маломерные суда массой до двухсот килограммов включительно и мощностью двигателей (в случае установки) до восьми киловатт включительно, а также спортивные парусные суда, длина которых не превышает девяти метров, которые не имеют двигателей и на которых не оборудованы места для отдыха.
56. На каждое зарегистрированное маломерное судно заводится карточка учета маломерного судна согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
57. Услугополучатели независимо от формы собственности, а также иностранные граждане и лица без гражданства постоянно проживающие на территории Республики Казахстан, приобретшие маломерные суда на праве собственности, независимо от их технического состояния, времени года и места базирования судов, подают заявление, по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам (далее – заявление 3) на их регистрацию услугодателю, в течение тридцати календарных дней с момента приобретения (получения), постройки, либо возникновения обстоятельств, влекущих их регистрацию, перерегистрацию.
58. Регистрация маломерных судов производится на имя лиц, достигших возраста восемнадцати лет, за исключением маломерных судов, перешедших по наследству. При регистрации маломерного судна за наследником, не достигшим восемнадцати лет, в регистрационной карточке указывается фамилия, имя, отчество родителя или опекуна и производится запись о том, что снятие с учета без согласия родителей или органов опеки запрещено.
59. Государственная регистрация маломерных судов за физическими лицами осуществляется по месту регистрации физического лица.
Государственная регистрация маломерных судов за юридическими лицами осуществляется по месту нахождения юридического лица, либо его филиала или представительства.

60. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 05.08.2022 № 440 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
61. Өздiгінен жүзетiн шағын көлемдi кеменi тiркеген кезде оған тiркеу нөмiрi осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес берiледi.
62. Берiлген тiркеу нөмiрi қазақ әлiпбиiнiң үш әрпiнен (литерiнен) және төрт цифрдан тұрады. Бірінші үш әріп Қазақстан Республикасының облысына, қаласына тиесілігін білдіреді. Цифрлар кеме кітабында тiркелген реттiк нөмiрiне сәйкес келеді. Әрбiр серия 0001-ден 9999-ға дейiнгi төрт таңбалы нөмiрлерден тұрады және флоттың 9999 бiрлiгiн қамтиды.
63. Кемелерге берiлген тiркеу нөмiрлерi мен олардың литерлiк белгiлеулерi (әрiптiк және цифрлік) кеменiң алдыңғы жағының екi бортына оның атауынан жоғары жазылады. Бұл ретте кеменiң атауы жазбасы өзінің өлшемдерi бойынша оның тiркеу нөмiрi мен литерлiк белгiлеуiнен iрiлеу белгіленедія. Кеменiң алдыңғы жағында басқа жазбаларға рұқсат етiлмейдi.
64. Тiркеу нөмiрi шағын көлемдi кеменiң екi бортына да салынады және форштевеннен корпус ұзындығының 1/4-iне тең қашықтықта орналастырылады. Бояу жуғанда кетпейтіндей және корпустың түсiне қарама-қарсы түстi болуы тиiс. Әрiптер мен цирларды бiр жолға жазады. Олардың биiктiгi кемiнде 100-150 мм, ал енi тиiсiнше - 15-20 мм болуы тиiс.
65. Көрсетілетін қызмет беруші кеме кiтабынан:
1) қаза тапқан немесе хабарсыз жоғалып кеткен;
2) конструкциялық жағынан қаза тапқан;
3) қайта жасау немесе басқа да өзгерiстер нәтижесiнде кеме сапасын жоғалтқан;
4) осы Заңның 24-бабының 3-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмей қалған;
5) кеме иесінің ауысуына байланысты кеме шығарылуға тиiс.
66. Кеме иесінің жаңа тұрақты мекенжайға көшуіне байланысты кемені мемлекеттік тіркеуден шығару кезінде кеме билетінде мемлекеттік тіркеуден алынуы туралы белгі қойылады және Кеме кітабында тиісті жазбамен тіркеу нөмірі жойылады.
67. Толық техникалық тозу немесе қаза болу себебінен кемені мемлекеттік тіркеуден шығарған кезде кеме кітабына және тіркеу карточкасына тиісті жазбалар жасалады.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
68. Мемлекеттік тіркеуден шығарылған шағын көлемді кеменің тіркеу нөмірі басқа ешқандай кемеге бес жыл ішінде берілмейді.
69. Шағын көлемді кемелерді және оларға құқықтарды тіркеу үшін өтініш беруші портал арқылы осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес "Шағын көлемді кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне (бұдан әрі – "Шағын көлемді кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) сәйкес құжаттарды қоса бере отырып, 3-өтінішке сәйкес нысан бойынша өтінішті жолдайды.
Меншік иесінің жеке басын куәландыратын құжаттар (жеке тұлғаларға қатысты) немесе заңды тұлғаны - меншік иесін (заңды тұлғаларға қатысты) мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпарат жүйелерінен алынады.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын және нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі "Шағын көлемді кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде жазылған.

60. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.08.2022 № 440 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. Присвоение регистрационного номера самоходного маломерного судна производится в соответствии с приложением 12 к настоящим Правилам.
62. Присвоенный регистрационный номер состоит из трех букв (литер) казахского алфавита и четырех цифр. Первые три буквы означают принадлежность к области, городу Республики Казахстан. Цифры соответствуют порядковому номеру регистрации в судовой книге. Каждая серия состоит из четырехзначных номеров от 0001 до 9999 и охватывает 9999 единиц флота.
63. Присвоенные судам регистрационные номера и их литерные обозначения (буквенные и цифровые) наносятся на обоих бортах носовой части судна выше его названия. При этом надпись названия судна по своим размерам обозночается крупнее его регистрационного номера и литерных обозначений. Другие надписи на носовой части судна не допускаются.
64. Регистрационный номер наносится на оба борта маломерного судна и располагают от форштевня на расстоянии, равном 1/4 длины корпуса. Краска должна быть несмываемой и контрастной по отношению к цвету корпуса. Буквы и цифры пишут в одну строку. Их высота должна быть не менее 100-150 мм, а ширина соответственно - 15-20 мм.
65. Услугодатель исключает из Судовой книги судно:
1) погибшее или пропавшее без вести;
2) конструктивно погибшее;
3) утратившее качество судна в результате перестройки или других изменений;
4) переставшее соответствовать требованиям, предусмотренным пунктом 3 статьи 24 Закона о внутреннем водном транспорте;
5) в связи со сменой владельца судна.
66. При снятии судна с государственной регистрации в связи с переездом на новое постоянное место жительства его владельца в Судовой книге делается отметка о снятии с государственной регистрации и аннулируется регистрационный номер с соответствующей записью.
67. При снятии судна с государственной регистрации по причине полного технического износа или гибели делаются соответствующие записи в Судовой книге и регистрационной карточке.
Сноска. Пункт 67 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
68. Регистрационный номер снятого с государственной регистрации маломерного судна никакому другому судну, не присваивается в течение пяти лет.
69. Для регистрации маломерных судов и прав на них заявитель направляет заявление, по форме согласно заявлению 3, посредством портала с приложением документов в соответствии с Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация маломерных судов и прав на них" согласно приложению 13 к настоящим Правилам (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация маломерных судов и прав на них".).
Сведения о документах, удостоверяющих личность собственника (в отношении физических лиц) либо о государственной регистрации юридического лица-собственника (в отношении юридических лиц), получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация маломерных судов и прав на них".

Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 06.01.2023 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
70. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі - 2 (екі) жұмыс күні.
Өтініш берушінің "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін алу күнін көрсете отырып өтінімді қабылдау туралы хабарлама жолданады.
71. Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын тіркеген сәтінен бастап 2 екі жұмыс күні ішінде олардың түгелдігін және Қағидалар талаптарына сәйкестігін тексереді және нәтижесі бойынша мемлекеттік қызметтің мынадай қорытындыларын береді:
1) көрсетілетін қызметті алушы толық құжаттары ұсынған жағдайда, көрсетіліетін қызметті беруші кеме кітабына тіркеу туралы жазба енгізеді және осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес Кеме билетін немесе Кеме билетінің түпнұсқасын (бұдан әрі - Кеме билеті) береді;
осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес кемені кеме кітабынан шығару туралы анықтама (бұдан әрі - Кеме кітабынан шығару туралы анықтама);
2) дәлелді бас тартуға негіздер анықталған жағдайда, бас тартуды дайындайды және оны электрондық құжат нысанында портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жолдайды.
72. Дәлелді бас тарту "Шағын көлемді кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 06.01.2023 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73. Өздiгінен жүзетiн шағын көлемдi кеменi тiркеген кезде оған тiркеу нөмiрi берiледi және кеме иесiне Кеме билетi тапсырылады.
74. Өздігінен жүзбейтiн шағын көлемдi кемелердi (ескектi қайықтар, байдаркалар және үрлемелі кемелер) тiркеу кезiнде тiркеу нөмiрi берiледi және кеме иесiне Кеме билетi тапсырылады, бiр "Е" әрпiнен тұратын литер және кеме кiтабы бойынша реттiк нөмiр белгіленеді.
75. Оқиға нәтижесінде немесе басқа себеппен шағын көлемді кеменің Кеме кітабына бұрын енгізілген мәліметтерге сәйкес келмей қалған жағдайда кемені мемлекеттік қайта тіркеу жүзеге асырылады.
Қайта тіркеу кезінде көрсетілетін қызметті беруші кеме кітабына қайта тіркеу туралы жазба енгізеді және жаңа Кеме билетін береді.
76. Қазақстан Республикасының меншігіндегі және мемлекеттік органдар өздеріне жүктелген функцияларды орындау үшін пайдаланатын шағын көлемді кемені коммерциялық мақсаттарда пайдалануда шағын көлемді кемені қайта тіркеуге негіз болып табылады.

Сноска. Пункт 69 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.01.2023 № 5 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. Срок оказания государственной услуги - 2 (два) рабочих дня.
При подаче документов через портал в "личный кабинет" заявителя направляется уведомление о принятии заявления с указанием даты получения результата государственной услуги.
71. Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов услугополучателя проверяет их полноту и на соответствие требованиям Правил и по результатам выдает следующие результаты государственной услуги:
1) в случае представления услугополучателем полного пакета документов услугодатель вносит в Судовую книгу запись о регистрации выдает судовой билет, либо дубликат судового билета в соответствии с приложением 14 к настоящим Правилам (далее – Судовой билет);
справку об исключении судна из Судовой книги в соответствии с приложением 15 к настоящим Правилам (далее - Справка об исключении судна из Судовой книги);
2) в случае установления оснований для отказа дает мотивированный отказ и направляет его через портал в форме электронного документа в личный кабинет услугополучателя.
72. Мотивированный отказ осуществляется в соответствии с Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация маломерных судов и прав на них".
Сноска. Пункт 72 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.01.2023 № 5 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. При регистрации самоходного маломерного судна ему присваивается регистрационный номер и судовладельцу вручается Судовой билет.
74. При регистрации несамоходных маломерных судов (гребных лодок, байдарок и надувных судов) присваивается регистрационный номер и судовладельцу вручается Судовой билет, устанавливаются литер из одной буквы "Е" и порядковый номер по Судовой книге.
75. В случае, если в результате происшествия или по другой причине маломерное судно перестает соответствовать сведениям, ранее внесенным в Судовую книгу, осуществляется государственная перерегистрация судна.
При перерегистрации судна услугодатель вносит в Судовую книгу запись о перегистрации и выдает новый Судовой билет.
76. Основанием для перерегистрации маломерного судна является также использование маломерного судна, находящегося в собственности Республики Казахстан и используемого государственными органами для выполнения возложенных на них функций, в коммерческих целях.

77. Шағын көлемді кемені қайта тіркеу шағын көлемді кемені мемлекеттік тіркеуге (қайта тіркеуге) өтініш негізінде жүргізіледі.
78. Кеме билеті жоғалған жағдайда, өтініште кеме билетін жоғалту жағдайлары көрсетіледі.
79. Кеме билеті жоғалған, бүлінген, иесінің мекенжайы өзгерген немесе көшелердің, елді мекендердің атауы өзгертілген кезде және атауы өзгертілуіне байланысты басқа жағдайларда, осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес иесінің өтініші (бұдан әрі - 4-өтініш) негізінде және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық Кодексі)" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы кодексіне сәйкес бюджетке белгіленген алым төленгеннен кейін өтініш берушіге кеме билетінің телнұсқасы беріледі.
80. Кемелерді есептен шығару 4-өтініштің нысаны бойынша кеме иесінің өтініші бойынша мынадай жағдайларда жүргізіледі: кеме иесінің ауысуы (сату, сыйлау, мұраға алу), иегердің басқа тұрақты тұратын орынға көшуі.
Көрсетілетін қызметті беруші кеме кітабына кемені шығару туралы жазба енгізеді және кемені кітабынан шығару туралы анықтама береді.
81. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша шағымды шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті берушіге, лауазымды адамға береді.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағымды, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім қабылдаса, әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға жібермейді.
Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оның тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.04.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
82. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.04.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

77. Перерегистрация маломерного судна производится на основании заявления на государственную регистрацию (перерегистрацию) маломерного судна.
78. В случае утери судового билета в заявлении указываются обстоятельства утери судового билета.
79. При утере, порче, изменении адреса владельца, или в связи с переименованием улиц, населенных пунктов, и в других случаях, связанных с переименованием, на основании заявления владельца, согласно приложению 16 к настоящим Правилам (далее – заявление 4) и оплаты в бюджет, установленного Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс) сбора заявителю выдается дубликат Судового билета.
80. Снятие судов с учета производится по заявлению владельца по форме, согласно заявления 4 к настоящим Правилам, в случаях: смены владельца судна (продажа, дарение, наследование), переезда владельца на новое постоянное место жительства.
Услугодатель вносит в Судовую книгу запись об исключении судна и выдает Справку об исключении судна из Судовой книги.
81. Жалоба по вопросам оказания государственных услуг услугополучателем подается услугодателю, должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятное решение, совершит действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Сноска. Пункт 81 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.04.2022 № 218 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
82. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.04.2022 № 218 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6-тарау. Кеменің, шағын кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу және "Кеменiң, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
83. Кеменің, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасын аумақтық бөлімше кеме тіркелген тізілімде тіркейді.
84. Кеме ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер кіріс құжаттарын есепке алу кітабына және осы кеме тіркелген тиісті тізілімге енгізіледі.
85. Кеме ипотекасын мемлекеттік тіркеу кезінде бұл туралы кеме құжаттарына қандай да бір жазбалар енгізу талап етілмейді.
86. Кеменің, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу үшін өтініш беруші портал арқылы осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес "Кеменiң, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне (бұдан әрі – "Кеменiң, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) сәйкес құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті (бұдан әрі – 5-өтініш) жолдайды.
Меншік иесінің жеке басын куәландыратын құжаттар (жеке тұлғаларға қатысты) немесе заңды тұлғаны - меншік иесін (заңды тұлғаларға қатысты) мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпарат жүйелерінен алынады.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын және нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі "Кеменiң, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде жазылған.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 06.01.2023 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
87. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі - 1 (бір) жұмыс күні.
Өтініш берушінің "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін алу күнін көрсете отырып өтінімді қабылдау туралы хабарлама жолданады.
88. Көрсетілетін қызметті беруші 1 бір жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын тіркеген уақыттан бастап олардың түгелдігін және Қағидалар талаптарына сәйкестігін тексереді және нәтижесі бойынша мемлекеттік қызметтің келесі қорытындыларын береді:

Глава 6. Порядок государственной регистрации ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна и оказания государственной услуги "Государственная регистрация ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна"
83. Ипотека судна, маломерного судна, строящегося судна регистрируется территориальным подразделением в том же реестре, в котором зарегистрировано судно.
84. Сведения о государственной регистрации ипотеки судна вносятся в соответствующий реестр, в котором зарегистрировано данное судно.
85. При государственной регистрации ипотеки судна не требуется вносить какие-либо записи об этом в судовые документы.
86. Для государственной регистрации ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна заявитель направляет заявление по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам (далее – заявление 5), посредством портала с приложением документов в соответствии с Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна" согласно приложению 18 к настоящим Правилам (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна").
Сведения о документах, удостоверяющих личность собственника (в отношении физических лиц) либо о государственной регистрации юридического лица-собственника (в отношении юридических лиц), получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна".
Сноска. Пункт 86 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.01.2023 № 5 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
87. Срок оказания государственной услуги – 1 (один) рабочий день.
При подаче документов через портал в "личный кабинет" заявителя направляется уведомление о принятии заявления с указанием даты получения результата государственной услуги.
88. Услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня с момента регистрации документов услугополучателя проверяет их полноту и на соответствие требованиям Правил и по результатам выдает следующие результаты государственной услуги:

1) толық құжаттары ұсынған жағдайда кеменiң ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, немесе шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, немесе кеменiң (жасалып жатқан кеменің) ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (бұдан әрі - Ипотека туралы куәлік), немесе кеменiң ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасы, немесе шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасы, немесе кеменiң (жасалып жатқан кеменің) ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын осы Қағидаларға 19, 20, 21-қосымшаларға сәйкес;
кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақ, немесе шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақ, немесе кеменiң (жасалып жатқан кеменің) ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақты осы Қағидаларға 22, 23, 24 - қосымшаларға сәйкес (бұдан әрі - Қосымша парақтар);
кеме ипотекасын тоқтату туралы ақпарат, шағын көлемді кеменің ипотекасын тоқтату туралы ақпарат, немесе кеменiң (жасалып жатқан кеменің) ипотекасын тоқтату туралы ақпарат беру осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес (бұдан әрі - Кеме ипотекасын тоқтату туралы ақпарат);
2) дәлелді бас тартуға негіздер анықталған жағдайда бас тартуды дайындайды және оны электрондық құжат нысанында портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жолдайды.
89. Дәлелді бас тарту "Кеменiң, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 89-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 06.01.2023 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
90. Кеме ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кеме ипотекасы туралы шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгеннен кейін Қосымша парақтардың нысаны бойынша осы куәлікке қосымша парақтарды қоса беру арқылы жүзеге асырылады.
91. Кеменің кепіл берушісі Кеменiң, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті жоғалтқан жағдайда көрсетілетін қызметті беруші 5-өтініштің нысаны бойынша кепіл берушінің өтініші негізінде портал арқылы тиісті кеменің Ипотекасы туралы куәліктің телнұсқасын береді.

1) в случае представления услугополучателем полного пакета документов выдает свидетельство о государственной регистрации ипотеки судна, либо свидетельство о государственной регистрации ипотеки маломерного судна, либо свидетельство о государственной регистрации ипотеки судна (строящегося судна) (далее – Свидетельство об ипотеке) , либо дубликат свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна, либо дубликат свидетельства о государственной регистрации ипотеки маломерного судна, либо дубликат свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна (строящегося судна) по форме согласно приложениям 19, 20, 21 к настоящим Правилам;
дополнительный лист к свидетельству о государственной регистрации ипотеки судна, либо дополнительный лист к свидетельству о государственной регистрации ипотеки маломерного судна, либо дополнительный лист к свидетельству о государственной регистрации ипотеки судна (строящегося судна) по форме согласно приложениям 22,23,24 к настоящим Правилам (далее – Дополнительные листы);
информацию о прекращении ипотеки судна, информацию о прекращении ипотеки маломерного судна, либо информацию о прекращении ипотеки судна (строящегося судна) по формам согласно приложению 25 к настоящим Правилам (далее – Информация о прекращении ипотеки);
2) в случае установления оснований для отказа дает мотивированный отказ и направляет его через портал в форме электронного документа в личный кабинет услугополучателя.
89. Мотивированный отказ осуществляется в соответствии с Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна".
Сноска. Пункт 89 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.01.2023 № 5 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90. Внесение изменений и (или) дополнений в Свидетельство о государственной регистрации ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна осуществляется путем приложения дополнительных листов к данному свидетельству, по форме Дополнительных листов, после внесения изменения и (или) дополнений в договор об ипотеке судна.
91. В случае утраты залогодателем судна, маломерного судна, строящегося судна свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна услугодатель посредством портала по заявлению залогодателя, по форме согласно заявлению 5 выдает дубликат Свидетельства об ипотеке соответствующего судна.

92. Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген негіздер бойынша Кеменiң, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасы тоқтатылған кезде көрсетілетін қызметті беруші 5-өтініштің нысаны бойынша кепіл берушінің өтініші негізінде портал арқылы кеме ипотекасының тоқтатылуы туралы ақпарат береді. Ақпаратта Кеменiң, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің тоқтатылуы туралы мәліметтер көрсетіледі. Көрсетілетін қызметті беруші тиісті тізілімге Кеменiң, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасының тоқтатылуы туралы жазба енгізеді.
93. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша шағымды шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті берушіге, лауазымды адамға береді.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағымды, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім қабылдаса, әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға жібермейді.
Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оның тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Ескерту. 93-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.04.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
94. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.04.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
1-қосымша
Кемелердің тіркеу нөмірлері
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 02.11.2023 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Кемелерге тiркеу нөмiрлерiн беру төменде санамаланған литерлерді пайдалану арқылы жүзеге асырылады:

92. При прекращении ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна по основаниям, предусмотренным гражданским законодательством Республики Казахстан услугодатель посредством портала по заявлению залогодателя, по форме согласно заявлению 5 выдает Информацию о прекращении ипотеки соответствующего судна. В информации указываются сведения о прекращении ипотеки судна. Услугодатель вносит в соответствующий реестр запись о прекращении ипотеки судна и выдает Информацию о прекращении ипотеки судна.
93. Жалоба по вопросам оказания государственных услуг услугополучателем подается услугодателю, должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятное решение, совершит действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Сноска. Пункт 93 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.04.2022 № 218 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
94. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.04.2022 № 218 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам государственной
регистрации судна, в том числе
маломерного судна, и прав на него
Регистрационные номера судов
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 02.11.2023 № 49 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Присвоение судам регистрационных номеров осуществляется с использованием нижеперечисленных литеров:

1) Жоғарғы Ертіс бассейніне – "ER";
2) Орал бассейніне – "ZH";
3) Іле бассейніне – "IL";
4) Балқаш бассейніне – "B";
5) Есіл бассейніне – "ES";
6) Сырдария бассейніне – "S";
7) Каспий бассейніне – "Q";
8) Орталық бассейнге (Қазақстан Республикасының басқа су қоймаларына) – "OR".
Жалға алынған шетелдiк кемелердiң тiзiлiмiне енгiзiлген кеменiң тiркеу нөмiрiне "А" әрпi қосылады.
2. Кеменiң тiркеу орнын белгiлеу мақсатында нақты бассейн үшiн белгiленген әрiптiк литерге цифрлық литер де қосылады:
1) Өскемен учаскесі – "ER-1";
2) Семей учаскесі-" ER -2";
3) Павлодар учаскесі – "ER-3";
4) Орал учаскесі-"ZH-1";
5) Атырау учаскесі-"ZH-2";
6) Қарағанды учаскесі (орталық бассейн үшін)-"OR-1";
7) Қарағанды учаскесі (Балқаш бассейні үшін)-"B-1";
8) Алматы учаскесі (Балқаш бассейні үшін)-"B-2";
9) Жамбыл учаскесі – "B-3";
10) Жетісу учаскесі (Балқаш бассейні үшін)-"B-4";
11) Астана қаласының учаскесі – "ES-1";
12) Петропавл учаскесі-"ES-2";
13) Қостанай учаскесі – "ОR-2";
14) Түркістан учаскесі - "S-1";
15) Қызылорда учаскесі – "S-2".
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органына ______________________________________________
Территориальному органу Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан _______________________
Кеме иесінің толық және қысқартылған атауы, оның заңды мекенжайы, телефоны, факсы, тіркелген жері_______________________________________________________
Полное и сокращенное наименование судовладельца, его юридический адрес, телефон, факс, место регистрации _____________________________________________
Кемені мемлекеттік тіркеуге (қайта тіркеуге) және кеме куәлiгiнің телнұсқасын беруге өтінім Заявление на государственную регистрацию (перерегистрацию) судна и выдачу дубликата судового свидетельства
____________________________ тиесілі, мынадай айырма белгілері бар кемені тіркеуге, қайта тіркеуге алуыңызды, кеме куәлiгiнің телнұсқасын беруіңізді сұраймын (керегін сызу):/Прошу выдать дубликат судового свидетельства, принять к регистрации, перерегистрации (необходимое подчеркнуть) судно, принадлежащее _______________, имеющее следующие отличительные признаки:

1) Верхне-Иртышскому бассейну – "ER";
2) Уральскому бассейну – "ZH";
3) Илийскому бассейну – "IL";
4) Балхашскому бассейну – "B";
5) Ишимскому бассейну – "ES";
6) Сырдарьинскому бассейну – "S";
7) Каспийскому бассейну – "Q";
8) Центральному бассейну (другие водохранилища Республики Казахстан) – "OR".
К регистрационному номеру судна, внесенного в Реестр арендованных иностранных судов, добавляется буква "А".
2. В целях обозначения места приписки судна к установленной для конкретного бассейна буквенной литере добавляется также и цифровая литера:
1) Усть-Каменогорский участок – "ER-1";
2) Семейский участок – "ER-2";
3) Павлодарский участок – "ER-3";
4) Уральский участок – "ZH-1";
5) Атырауский участок – "ZH-2";
6) Карагандинский участок (для центрального бассейна) – "OR-1";
7) Карагандинский участок (для Балхашского бассейна) – "B-1";
8) Алматинский участок (для Балхашского бассейна) – "B-2";
9) Жамбылский участок – "B-3";
10) Жетісуский участок (для Балхашского бассейна) – "B-4";
11) участок города Астана – "ES-1";
12) Петропавловский участок – "ES-2";
13) Костанайский участок – "ОR-2";
14) Туркестанский участок – "S-1";
15) Кызылординский участок – "S-2".
Приложение 2
к Правилам государственной
регистрации судна,
в том числе маломерного
судна и прав на него
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау
комитетінің аумақтық органына ___________________________________________________
Территориальному органу Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля
Министерства транспорта Республики Казахстан ____________________________________
Кеме иесінің толық және қысқартылған атауы, оның заңды мекенжайы, телефоны, факсы,
тіркелген жері __________________________________________________________________
Полное и сокращенное наименование судовладельца, его юридический адрес, телефон, факс,
место регистрации ______________________________________________________________
Кемені мемлекеттік тіркеуге (қайта тіркеуге) және кеме куәлiгiнің телнұсқасын беруге өтінім
Заявление на государственную регистрацию (перерегистрацию) судна и выдачу дубликата
судового свидетельства
____________________________ тиесілі, мынадай айырма белгілері бар кемені тіркеуге,
қайта тіркеуге алуыңызды, кеме куәлiгiнің телнұсқасын беруіңізді сұраймын (керегін сызу):
/Прошу выдать дубликат судового свидетельства, принять к регистрации, перерегистрации
(необходимое подчеркнуть) судно, принадлежащее __________________________________,
имеющее следующие отличительные признаки:

18. Тіркеу үшін қоса берілген құжаттар_____________________________________/ Прилагаемые для регистрации документы: _______________________________________
19. Кеменің меншік иесінің немесе уәкілетті тұлғаның қолы /Подпись собственника судна или уполномоченного лица
____________________________________________________
(өтінімге кім және қандай лауазымында қол қояды,
________________________________
___________________________________ өтінімге қол қоюшы тұлғаның өкілеттік негіздемесі, Т.А.Ә., паспорттық деректері / кто и в каком качестве подписывает заявление, основание полномочий лица, подписывающего заявление, Ф.И.О., (паспортные данные) Согласен на использования сведений, составляющих охряняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах ___________________ "___" ____ 20 ___ г.
___________(подпись)
Күні (заңды тұлға үшін)/Дата ____________ (для юридического лица)
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
3-қосымша
"Ішкі суда жүзетін кемелерді, "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Ішкі суда жүзетін кемелерді, "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеу".
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1) тіркеу;
2) қайта тіркеу;
3) кеме куәлігінің телнұсқасы;
4) кемені Мемлекеттік кеме тізілімінен шығару туралы анықтама
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдары көрсетеді (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші)
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Барлық кіші түрлері бойынша:
"электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Екі жұмыс күні
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Барлық кіші түрлері бойынша:
электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
1. Кеме куәлігі;
2. Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кеме куәлігінің телнұсқасы;
3. Осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кемені Мемлекеттік кеме тізілімінен шығару туралы анықтама;

18. Тіркеу үшін қоса берілген құжаттар ____________________________________________/
Прилагаемые для регистрации документы: _________________________________________
19. Кеменің меншік иесінің немесе уәкілетті тұлғаның қолы /Подпись собственника судна
или уполномоченного лица ______________________________________________________
(өтінімге кім және қандай лауазымында қол қояды, __________________________________
____________________________________________ өтінімге қол қоюшы тұлғаның өкілеттік
негіздемесі, Т.А.Ә., паспорттық деректері / кто и в каком качестве подписывает заявление,
основание полномочий лица, подписывающего заявление, Ф.И.О., (паспортные данные)
Согласен на использования сведений, составляющих охряняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах _______________________________________
"___" ____ 20 ___ г. ___________ (подпись)
Күні (заңды тұлға үшін)/
Дата _________________
(для юридического лица)
Приложение 3
к Правилам государственной
регистрации судна,
в том числе маломерного судна
и прав на него
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Государственная регистрация судов внутреннего водного плавания,
судов плавания "река-море" и прав на них в Государственной судовом реестре"
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Государственная регистрация судов внутреннего
водного плавания, судов плавания "река-море" и прав на них в Государственной судовом реестре".
Наименование подвида государственной услуги:
1) регистрация
2) перерегистрация
3) дубликат судового свидетельства
4) справка об исключении судна из Государственного судового реестра
1.
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается территориальными органами Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2.
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам через:
веб-портал "электронного правительства" (далее – портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
Два рабочих дня
4.
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам:
электронная (частично автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
1. Судовое свидетельство;
2. Дубликат судового свидетельства, по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3. Справка об исключении судна из Государственного судового реестра, по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам;

4. Оны беруден дәлелді бас тарту.
Мемлекеттiк қызмет көрсету нәтижесін беру нысаны: электрондық түрде.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" жолданады және порталда сақталады.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Ақылы:
Шағын көлемді кемелерді мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және мемлекеттік тіркеуді куәландыратын құжаттың телнұсқасын беру үшін алым тіркеуді жүзеге асыру орны бойынша жергілікті бюджетке төленеді. Алым мөлшерлемелері "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық Кодексі)" Қазақстан Республикасының кодексінде белгіленген және мыналарды:
1) мемлекеттік тіркеу үшін - алым төленген күні 15 айлық есептік көрсеткішті (бұдан әрі - АЕК);
2) қайта тіркеу үшін - 7,5 АЕК, алымды төлеу күнін;
3) мемлекеттік тіркеуді куәландыратын құжаттың телнұсқасын беру үшін - алым төленген күні 3,75 АЕК-ты құрайды.
Алым сомасын төлеу қолма - қол және қолма-қол емес нысанда екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы немесе "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі-ЭҮТШ) арқылы жүзеге асырылады.
Заңнамаға сәйкес төлеуден босату шарты (бар болса).
Тегін:Кемені Мемлекеттік кеме тізілімінен шығару туралы анықтама тегін негізде көрсетіледі
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) Көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) "Электрондық үкіметтің" веб-порталы – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушының жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Кодекске сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету бойынша өтініштерді тіркеу келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
Көлік министрлігінің интернет-ресурсында: www gov. kz Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті бөлімнің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде;
"электрондық үкіметтің" веб-порталында орналастырылған.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Портал:

4. Мотивированный отказ в его выдаче.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
Результат оказания государственной услуги направляется и хранится на портале в "личном кабинете" услугополучателя, удостоверенного электронной цифровой подписью услугодателя.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Платно:
Сбор за государственную регистрацию, перерегистрацию маломерных судов и выдачу дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию, оплачивается в местный бюджет по месту осуществления регистрации. Ставки сбора установлены Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" и составляют:
1) за государственную регистрацию – 15 месячных расчетных показателей (далее – МРП), на день оплаты сбора;
2) за перерегистрацию – 7,5 МРП, на день оплаты сбора;
3) за выдачу дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию – 3,75 МРП, на день оплаты сбора.
Оплата суммы сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, или через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП).
Условие освобождения от уплаты в соответствии с законодательством (при наличии).
Бесплатно:
Справка об исключении судна из Государственного судового реестра оказывается на бесплатной основе.
7.
График работы услугодателя и объектов информации
1) Услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
2) Веб-портала "электронного правительства" – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, регистрация заявления по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
интернет-ресурсе Министерства транспорта – www.gov.kz, раздел Комитет автомобильного транспорта и транспортного контроля, подраздел "Государственные услуги";
веб-портал "электронного правительства".
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Портал:

1) тіркеу және қайта тіркеу ішкі суда жүзетін кемелерді және "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді тіркеу және қайта тіркеу кезінде кеме куәлігін алу үшін:
электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысандағы өтініш;
кемені мемлекеттік тіркеуге негіз болып табылатын мынадай құқық белгілейтін құжаттардың бірінің электрондық көшірмесі:
мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде шығарған актілер;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасалған кемеге қатысты шарттар және басқа да мәмілелер;
мұраға құқық туралы куәлік, соттың заңды күшіне енген шешімі;
кемеге меншік құқығын растайтын өзге де құжаттар;
сыныптау куәлігінің электрондық көшірмесі;
ЭҮТШ арқылы төлем жағдайларын қоспағанда көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу үшін алым сомасын бюджетке төлемін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабы 2-тармағының 11) тармақшасында, 61-4-бабында көзделген операцияны жүргізу кезінде кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы өтінішке активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру туралы шарттың, екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің, активтер мен талап ету құқықтарының сапасын жақсартуға маманданған ұйымның сатып алуын көздейтін шарттың (беру актісін немесе одан үзінді көшірмені қоса бере отырып), құқықты (талап етуді) беру туралы талап қойылған шарттың нотариалды куәландырылған көшірмесінің электрондық көшірмесі қоса берілуге тиіс;
кемені жеке тұлға қайта тіркеген кезде 1) тармақшада көрсетілген құжаттарға Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен ағымдағы күнтізбелік жыл үшін көлік құралына салық төленгенін растайтын құжаттың немесе оны төлеуден босату құқығын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі қосымша қоса беріледі;
2) кеме куәлігінің телнұсқасын алу үшін кеме куәлігінің телнұсқасы: электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысандағы өтініш;
3) кемені Мемлекеттік кеме тізілімінен шығару туралы анықтама:қаза тапқан немесе хабар-ошарсыз кеткен, конструкциялық жағынан қаза тапқан немесе қайта құру немесе басқа да өзгерістер нәтижесінде кеме сапасын жоғалтқан, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелген Қазақстан Республикасының мемлекетінің, азаматтарының және мемлекеттік емес заңды тұлғаларының меншігінде болған кемені Мемлекеттік кеме тізілімінен шығару үшін:электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысандағы өтініш;
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысандағы өтініште жазылған фактілерді растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері;кемені мемлекеттік тіркеу кезінде берілген куәліктің электрондық көшірмесі.
9.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) регистрация и перерегистрация
для получения судового свидетельства при регистрации и перерегистрации судов внутреннего водного плавания и судов плавания "река-море"
заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП), по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
электронная копия одного из следующих правоустанавливающих документов, являющихся основанием государственной регистрации судна:
акты, изданные государственными органами в пределах их компетенции;
договоры и другие сделки в отношении судна, совершенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
свидетельство о праве на наследство, вступившее в законную силу решение суда;
иные документы, подтверждающие право собственности на судно.
электронная копия классификационного свидетельства;
электронная копия документа, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию транспортных средств, за исключением случаев оплаты через ПШЭП;
При проведении операции, предусмотренной подпунктом 11) пункта 2 статьи 5-1, статьей 61-4 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", к заявлению о государственной регистрации судна и прав на него прилагается электронная копия нотариально засвидетельствованных копии договора об одновременной передаче активов и обязательств, договора, предусматривающего приобретение организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, активов и прав требований (с приложением передаточного акта или выписки из него), договора, содержащего условие об уступке права (требования);
при перерегистрации судна физическим лицом к документам указанных в подпункте 1) дополнительно прилагается электронная копия документа, подтверждающий уплату налога на транспортное средство за текущий календарный год в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан, или документа, подтверждающий право на освобождение от его уплаты;
2) дубликат судового свидетельства для получения дубликата судового свидетельства:
заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП), по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) справка об исключении судна из Государственного судового реестра
для исключения судна из Государственного судового реестра, погибших или пропавших без вести, конструктивно погибших, утративших качество судна в результате перестройки или других изменений, переставшего находится в собственности государства, граждан и негосударственных юридических лиц Республики Казахстан, зарегистрированных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан:
заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП), по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
электронные копии документов, подтверждающие факты, изложенные в заявлении по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
электронная копия свидетельства, выданного при государственной регистрации судна.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) Көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) Көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылуы.
4) Көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы.
5) Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органы
___________________________________________________________
Территориальный орган Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан
___________________________________________________________
КЕМЕ КУӘЛІГІ № ____________ СУДОВОЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО
______________________________________________________________________
Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті аумақтық органының Мемлекеттік кеме тізіліміндегі деректер негізінде төменде көрсетілген На основании данных Государственного судового реестра территориального органа Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля ______________указанное ниже ________________ _________________________кемесі/cудно принадлежит: __________________ тиесілі.

1) Установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
2) Несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами.
3) В отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
4) В отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения государственной услуги.
5) Отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 4 к Правилам
государственной регистрации
судна, в том числе маломерного
судна и прав на него
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау
комитетінің аумақтық органы _______________________________________________
Территориальный орган Комитета автомобильного транспорта и транспортного
контроля Министерства транспорта Республики Казахстан
_________________________________________________________________________
КЕМЕ КУӘЛІГІ № ____________
СУДОВОЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО
_________________________________________________________________________
Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті аумақтық органының Мемлекеттік
кеме тізіліміндегі деректер негізінде төменде көрсетілген
На основании данных Государственного судового реестра территориального органа
Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля _________________
указанное ниже ___________________________________________________________
кемесі/cудно принадлежит: ______________ тиесілі.

2. Жобаның №/№ Проекта ______________________________________________
3. Жасалған жылы және жері/Год и место постройки ________________________
4. Тіркелу порты/Порт регистрации ______________________________________
5. Бас машиналар/Главные машины ______________________________________
6. Белгіленген жүккөтергіштігі/Установленная грузоподъемность ___________т
7. Жолаушы сыйымдылығы (адам)/Пассажировместимость (чел)______________
8. Негізгі өлшемдері/Главные размеры: Ұзындығы/ Длина _____Ен/Ширина _____
9. Жүзу разряды/Разряд плавания _______
10. Егер ол бұрын шетел туын көтеріп жүзген болса кеменің бұрынғы атауы және бұрынғы тіркелген порты Прежнее название судна, если оно ранее плавало под иностранным флагом, и прежний порт регистрации
_____________________________________________________________________
Кеменің мемлекеттік тіркелуі жүзеге асырылатын порты Порт, в котором будет осуществлена государственная регистрация судна
_____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесінің атауы Наименование загранучреждения Республики Казахстан
_____________________________________________________________________
Лауазымды тұлға
Должностное лицо _____________________________________________________
Күні/Дата _______________________________________________ Қолы/Подпись
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік тіркеу
қағидаларын бекіту туралы
қағидаларына
8-қосымша
"Жалға алынған ішкі суда жүзетін кемелерді және "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді жалға алынған шетелдік кемелер тізілімінде мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Жалға алынған ішкі суда жүзетін кемелерді және "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді жалға алынған шетелдік кемелер тізілімінде мемлекеттік тіркеу"
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдары (бұдан әрі-көрсетілетін қызметті беруші)
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы (бұдан әрі-портал)
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Екі жұмыс күні
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Шетелдік кемеге Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзу құқығын уақытша беру туралы куәлік; оны беруден дәлелді бас тарту
6.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Ақылы.
Жалға алынған ішкі суда жүзетін кемелерді және "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді мемлекеттік тіркегені үшін алым тіркеуді жүзеге асыру орны бойынша жергілікті бюджетке төленеді, алым мөлшерлемесі "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексінде белгіленген және алымды төлеу күні қолданылатын он бес еселенген айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Алым сомасын төлеу екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы немесе "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы қолма-қол және қолма-қол емес нысанда жүзеге асырылады.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

2. Жобаның №/№ Проекта __________________________________________________
3. Жасалған жылы және жері/Год и место постройки ___________________________
4. Тіркелу порты/Порт регистрации __________________________________________
5. Бас машиналар/Главные машины __________________________________________
6. Белгіленген жүккөтергіштігі/Установленная грузоподъемность _______________ т
7. Жолаушы сыйымдылығы (адам)/Пассажировместимость (чел) _________________
8. Негізгі өлшемдері/Главные размеры:
Ұзындығы/ Длина _____Ен/Ширина ______________
9. Жүзу разряды/Разряд плавания _______
10. Егер ол бұрын шетел туын көтеріп жүзген болса кеменің бұрынғы атауы және
бұрынғы тіркелген порты
Прежнее название судна, если оно ранее плавало под иностранным флагом,
и прежний порт регистрации _______________________________________________
Кеменің мемлекеттік тіркелуі жүзеге асырылатын порты
Порт, в котором будет осуществлена государственная регистрация судна
________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесінің атауы
Наименование загранучреждения Республики Казахстан
________________________________________________________________________
Лауазымды тұлға
Должностное лицо
__________________________________________________________
Күні/Дата _________________________________________________
Қолы/Подпись
Приложение 8 к Правилам
государственной регистрации
судна, в том числе маломерного
судна и прав на него
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Государственная регистрация арендованных судов внутреннего водного плавания
и судов плавания "река-море" в реестре арендованных иностранных судов"
Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Государственная регистрация арендованных судов внутреннего водного плавания и судов плавания "река-море" в реестре арендованных иностранных судов"
1.
Наименование услугодателя
Территориальные органы Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан (далее - услугодатель)
2.
Способы предоставления государственной услуги
Через веб-портал "электронного правительства" (далее - портал)
3.
Срок оказания государственной услуги
Два рабочих дня
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5.
Результат оказания государственной услуги
Свидетельство о временном предоставлении права плавания под флагом Республики Казахстан иностранному судну; мотивированный отказ в его выдаче.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Платно.
Сбор за государственную регистрацию арендованных судов внутреннего водного плавания и судов плавания "река-море" оплачивается в местный бюджет по месту осуществления регистрации, ставка сбора установлена Кодексом Республики Казахстан от "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" и составляет пятнадцатикратный месячный расчетный показатель, действующий на день оплаты сбора. Оплата суммы сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, или через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП).
7.
График работы услугодателя и объектов информации

1) Көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі-Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) "Электрондық үкіметтің" веб-порталы - тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушының жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Кодекске сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету бойынша өтініштерді тіркеу келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
Көлік министрлігінің интернет-ресурсында: www. gov. kz Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті бөлімнің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде;
"электрондық үкіметтің" веб-порталында орналастырылған.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Кемені жалға алынған шетелдік кемелер тізілімінде мемлекеттік тіркеу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы 1-өтініш;
2) кемені мемлекеттік тіркеуге негіз болып табылатын мынадай құқық белгілейтін құжаттардың бірінің электрондық көшірмесі:
мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде шығарған актілер;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасалған кемеге қатысты шарттар және басқа да мәмілелер;
мұраға құқық туралы куәлік;
соттың заңды күшіне енген шешімі;
кемеге меншік құқығын растайтын өзге де құжаттар;
3) сыныптау куәлігінің электрондық көшірмесі;
4) кемені жалға алу шартының электрондық көшірмесі;
5) кеменің меншік иесі мен кеменің тіркелген ипотекасын кепіл ұстаушының жазбаша рұқсатының немесе кемені Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуге ауыстыруға оған ауыртпалықтың электрондық көшірмесі;
6) кеме жалауды ауыстырғанға дейін тікелей тіркелген және осындай мемлекеттің туын көтеріп жүзу құқығы кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығын беру мерзіміне тоқтатыла тұрғанын растайтын шет мемлекеттің құзыретті билік орындары берген құжаттың электрондық көшірмесі қоса беріледі;
7) ЭҮТШ арқылы төлем жасалған жағдайды қоспағанда, көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу үшін алым сомасын бюджетке төлемін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер және банк қызметі туралы заң) 61-4-бабында көзделген операцияны жүргізу кезінде кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы өтінішке активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру туралы шарттың нотариат куәландырған көшірмесі (өткізу актісін немесе одан үзінді көшірмені қоса бере отырып) қоса беріледі.
Банктер және банк қызметі туралы заңның 5-1-бабы 2-тармағының 11) тармақшасында, 61-4-бабында көзделген операцияны жүргізу кезінде кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы өтінішке активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру туралы шарт, екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйымның активтерді және талап ету құқықтарын (өткізу актісін немесе одан үзінді көшірмені қоса бере отырып) сатып алуын көздейтін шарт, құқықты (талап етуді) басқаға беру
9.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) Услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
2) Веб-портала "электронного правительства" – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, регистрация заявления по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
интернет-ресурсе Министерства транспорта – www.gov.kz, раздел Комитет автомобильного транспорта и транспортного контроля, подраздел "Государственные услуги";
веб-портал "электронного правительства".
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для государственной регистрации судна в Реестре иностранных арендованных судов:
1) заявление 1 в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) электронная копия одного из следующих правоустанавливающих документов, являющихся основанием государственной регистрации судна:
акты, изданные государственными органами в пределах их компетенции;
договоры и другие сделки в отношении судна, совершенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
свидетельство о праве на наследство;
вступившее в законную силу решение суда;
иные документы, подтверждающие право собственности на судно;
3) электронная копия классификационного свидетельства;
4) электронная копия договора аренды судна;
5) электронная копия письменного разрешения собственника судна и залогодержателя зарегистрированной ипотеки судна или обременения на него на перевод судна под Государственный флаг Республики Казахстан;
6) электронная копия документа, выданного компетентными властями иностранного государства, в котором судно зарегистрировано непосредственно до смены флага, и подтверждающий, что право плавания под флагом такого государства приостановлено на срок предоставления судну права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан;
7) электронная копия документа, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию транспортных средств, за исключением случаев оплаты через ПШЭП;
При проведении операции, предусмотренной статьей 61-4 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках и банковской деятельности), к заявлению о государственной регистрации судна и прав на него прилагается нотариально засвидетельствованная копия договора об одновременной передаче активов и обязательств (с приложением передаточного акта или выписки из него). При проведении операции, предусмотренной подпунктом 11) пункта 2 статьи 5-1, статьей 61-4 Закона о банках и банковской деятельности, к заявлению о государственной регистрации судна и прав на него прилагается договор об одновременной передаче активов и обязательств, договора, предусматривающего приобретение организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, активов и прав требований (с приложением передаточного акта или выписки из него), договора, содержащего условие об уступке права (требования).
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау.
2) Көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
3) Көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылуы.
4) Көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы.
5) Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
9-қосымша
Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органы _________________________________________________
Территориальный орган Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан _________________________
ШЕТЕЛ КЕМЕСІНЕ ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ТУЫН КӨТЕРІП ЖҮЗУ ҚҰҚЫҒЫН УАҚЫТША БЕРУ ТУРАЛЫ КУӘЛІК СВИДЕТЕЛЬСТВО О ВРЕМЕННОМ ПРЕДОСТАВЛЕНИИ ПРАВА ПЛАВАНИЯ ПОД ГОСУДАРСТВЕННЫМ ФЛАГОМ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН ИНОСТРАННОМУ СУДНУ
Қазақстан Республикасының Жалға алынған шетел кемелерінің тізіліміне 20___ж. "___" _________ № __ нөмірмен енгізілген деректердің негізінде осы арқылы _________ кемесіне жалға алу шартымен (кемені экипажсыз жалға алу шарты) жалдау кезеңінде (кеменің атауы) 20___ _______ "____" ____________-нан 20___________ "___"_____ аралығында Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуге рұқсат етілгені куәландырылады. На основании данных, внесенных в Реестр арендованных иностранных судов Республики Казахстан под № ___ от "__"_________ 20__ г., настоящим удостоверяется, что судну_____________________________________(название судна) разрешается плавание под Государственным флагом Республики Казахстан на период фрахтования его на условиях аренды (договор аренды судна без экипажа) с "__" ___ 20 __ г. по "__" _______ 20 ___ г. Кеменің меншік иесі және ұлты/Собственник и национальность судна
_______________________________________________________________________
Жалға алушы/Арендатор ________________________________________________
Жалға алу шартын жасасу күні және оның қолданылу мерзім Дата заключения договора аренды и срок его действия ________________________________
Негізгі тіркелген мемлекетте кемені тіркеуді тоқтата тұру күні Дата приостановления регистрации судна в государстве основной регистрации
_______________________________________________________________________
Кеме туралы мәліметтер/Сведения о судне __________________________________

1) Установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
2) Несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами.
3) В отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
4) В отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения государственной услуги.
5) Отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 9 к Правилам
государственной регистрации
судна, в том числе маломерного
судна и прав на него
Сноска. Приложение 9 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау
комитетінің аумақтық органы _______________________________________________
Территориальный орган Комитета автомобильного транспорта и транспортного
контроля Министерства транспорта Республики Казахстан
_________________________________________________________________________
ШЕТЕЛ КЕМЕСІНЕ ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ТУЫН
КӨТЕРІП ЖҮЗУ ҚҰҚЫҒЫН УАҚЫТША БЕРУ ТУРАЛЫ КУӘЛІК
СВИДЕТЕЛЬСТВО О ВРЕМЕННОМ ПРЕДОСТАВЛЕНИИ ПРАВА ПЛАВАНИЯ
ПОД ГОСУДАРСТВЕННЫМ ФЛАГОМ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ИНОСТРАННОМУ СУДНУ
Қазақстан Республикасының Жалға алынған шетел кемелерінің тізіліміне 20___ж.
"___" _________ № __ нөмірмен енгізілген деректердің негізінде осы арқылы
_____________ кемесіне жалға алу шартымен (кемені экипажсыз жалға алу шарты)
жалдау кезеңінде (кеменің атауы) 20___ _______ "____" ____________-нан 20
___________ "___"_____ аралығында Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын
көтеріп жүзуге рұқсат етілгені куәландырылады.
На основании данных, внесенных в Реестр арендованных иностранных судов
Республики Казахстан под № ___ от "__"_________ 20__ г., настоящим
удостоверяется, что судну ___________________________________________________
(название судна)
разрешается плавание под Государственным флагом Республики Казахстан на период
фрахтования его на условиях аренды (договор аренды судна без экипажа)
с "__" ______ 20 __ г. по "__" _______ 20 ___ г.
Кеменің меншік иесі және ұлты/Собственник и национальность судна
_________________________________________________________________________
Жалға алушы/Арендатор ___________________________________________________
Жалға алу шартын жасасу күні және оның қолданылу мерзім
Дата заключения договора аренды и срок его действия __________________________
Негізгі тіркелген мемлекетте кемені тіркеуді тоқтата тұру күні
Дата приостановления регистрации судна в государстве основной регистрации
_________________________________________________________________________
Кеме туралы мәліметтер/Сведения о судне ____________________________________

1. Үлгісі және мақсаты____________/ Тип и назначение _______________________
2. Жобаның №________/ Проект № ______ Жасалған жылы және жері __________/
Год и место постройки _____
3. Корпусының материалы___________/Материал корпуса ____________________
4. Бас машиналар (үлгісі, саны, жалпы қуаты)/Главные машины (тип, число, общая мощность) _________________________________________________________________
5. Кеменің габариттік өлшемдері: ұзындығы_________м. ені_________м./ Габаритные размеры судна: длина ___ м, ширина ___ м, толық жүкпен шөгу жүксіз бос шөгу/осадка в полном грузу _______м, осадка порожним ______ м, қондырғысымен бірге ең жоғарғы биіктігі (жүксіз, бос шөккен кезде)/ наибольшая высота с надстройками (от осадки порожнем) _____ м.
6. Белгіленген жүк көтергіштігі жолаушы сыйымдылығы (адам)/Установленная грузоподъемность ___ т. Пассажировместимость (чел) ______
7. Жүзу разряды/Разряд плавания _____________________ Осы Куәлік кеменің Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзу құқығын растайды. Настоящее свидетельство удостоверяет право плавания судна под флагом Республики Казахстан.
Осы куәлікті Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органы берді __________________ Настоящее свидетельство выдано территориальным органом Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля 20_____ж./г. "__" _________________(күні/дата) (айы/месяц)
Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті____________________аумақтық органының басшысы/Руководитель территориального органа Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля (аты-жөні/Ф.И.О)
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
10-қосымша
Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органы _________________________________________________
Территориальный орган Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан _________________________
Шағын өлшемді кемені есепке алу карточкасы
Карточка учета маломерного судна № ____
Кеме иесі/Владелец судна ______________________________________________
жеке тұлғаның аты-жөні (заңды тұлғаның атауы)/ФИО физического лица (наименование юридического лица) __________________________________________________________ мекенжайы (заңды мекенжайы)/адрес местожительства (юридический адрес)
Кеменің үлгісі_____ Кеменің материалы_____/Тип судна ______Материал судна ______ Ұзындығы _____ені_______ бортының биіктігі/Длина____________м, ширина ______ м, высота борта ________ м
Жасалған жылы мен жері/Год и место постройки _______________________________
Жолаушы сыйымдылығы (адам) (жүксіз)/Пассажировместимость (чел.) _____(без груза)
Жүккөтергіштігі/Грузоподъемность (кг) _________________________________________
Кеме массасы/Масса судна (кг) ________________________________________________
Құтқару құралдары/Спасательные средства ______________________________________
Су төкпе құралдары/Водоотливные средства _____________________________________
Сигнал беру құралдары/Сигнальные средства ____________________________________
Зәкірлік құрылғы/Якорное устройство _____________________ Өртке қарсы жабдық/ Противопожарный инвентарь_________ Қозғалтқышы/Двигатель: маркасы /марка ___________ мощность/қуаты _____________ нөмірі жасалған жылы мен жері № __________________ год и место постройки _______________ Қозғалтушысы: түрі саны/Движитель: род _____________ число __________,
Жүзу аумағы/Район плавания _____________________ Кеме тұрағының жері/Место стоянки судна___________________________________________ "___"__________20__ж/г.
Карточканы толтырушының қолы/Подпись заполнившего карточку ________________ (анық/разборчиво) Айрықша белгілер: Особые замечания:

1. Үлгісі және мақсаты _______________/ Тип и назначение _____________________
2. Жобаның №__________/ Проект № _______ Жасалған жылы және жері ________/
Год и место постройки _____
3. Корпусының материалы _______________/Материал корпуса _________________
4. Бас машиналар (үлгісі, саны, жалпы қуаты)/
Главные машины (тип, число, общая мощность)
________________________________________________________________________
5. Кеменің габариттік өлшемдері: ұзындығы_________м. ені_________м./
Габаритные размеры судна: длина ___ м, ширина ___ м, толық жүкпен шөгу жүксіз
бос шөгу/осадка в полном грузу _______м, осадка порожним ______ м,
қондырғысымен бірге ең жоғарғы биіктігі (жүксіз, бос шөккен кезде)/
наибольшая высота с надстройками (от осадки порожнем) _____ м.
6. Белгіленген жүк көтергіштігі жолаушы сыйымдылығы (адам)/
Установленная грузоподъемность ___ т. Пассажировместимость (чел) _______
7. Жүзу разряды/Разряд плавания __________________________
Осы Куәлік кеменің Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзу құқығын растайды.
Настоящее свидетельство удостоверяет право плавания судна под флагом Республики Казахстан.
Осы куәлікті Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органы
берді ______________________
Настоящее свидетельство выдано территориальным органом Комитета
автомобильного транспорта и транспортного контроля
20_____ж./г. "_____" _________________
(күні/дата) (айы/месяц)
Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті
___________________________ аумақтық органының басшысы/
Руководитель территориального органа Комитета
автомобильного транспорта и транспортного контроля
(аты-жөні/Ф.И.О)
Приложение 10 к Правилам
государственной регистрации
судна, в том числе маломерного
судна и прав на него
Сноска. Приложение 10 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау
комитетінің аумақтық органы _______________________________________________
Территориальный орган Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля
Министерства транспорта Республики Казахстан _______________________________
Шағын өлшемді кемені есепке алу карточкасы
Карточка учета маломерного судна № ____
Кеме иесі/Владелец судна ___________________________________________________
жеке тұлғаның аты-жөні (заңды тұлғаның атауы)/
ФИО физического лица (наименование юридического лица)
_________________________________________________________________________
мекенжайы (заңды мекенжайы)/адрес местожительства (юридический адрес)
Кеменің үлгісі _____ Кеменің материалы _______/Тип судна _______ Материал судна
______ Ұзындығы ______ ені_________ бортының биіктігі/Длина ______________ м,
ширина ____________ м, высота борта ________ м
Жасалған жылы мен жері/Год и место постройки _______________________________
Жолаушы сыйымдылығы (адам) (жүксіз)/Пассажировместимость (чел.) _______(без груза)
Жүккөтергіштігі/Грузоподъемность (кг) ______________________________________
Кеме массасы/Масса судна (кг) ______________________________________________
Құтқару құралдары/Спасательные средства ____________________________________
Су төкпе құралдары/Водоотливные средства ___________________________________
Сигнал беру құралдары/Сигнальные средства __________________________________
Зәкірлік құрылғы/Якорное устройство ________________________________________
Өртке қарсы жабдық/ Противопожарный инвентарь_________
Қозғалтқышы/Двигатель: маркасы /марка _______________ мощность/қуаты _______
нөмірі жасалған жылы мен жері № __________ год и место постройки _____________
Қозғалтушысы: түрі саны/Движитель: род ________________ число _______________,
Жүзу аумағы/Район плавания _____________________
Кеме тұрағының жері/Место стоянки судна____________________________________
"___"__________20__ж/г.
Карточканы толтырушының қолы/
Подпись заполнившего карточку ________________ (анық/разборчиво)
Айрықша белгілер:
Особые замечания:

1. Есептен шығарылды/Снято с учета "___" _______ 20__г. Себебі/по причине
_________________________________________________________________________
Қолы/Подпись ______________________________________________________
2. Жаңа тіркелу пунктінде тіркелді/Приписано в новом пункте приписки________ "___"_____________20__ж/г
Қолы/Подпись ____________________________________
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
11-қосымша
Нысаны
Басшысына______________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(уәкілетті органның атауы)/(уәкілетті органның атауы)
________________________________________________________________________ басшысы
________________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/фамилия, имя, отчество (при его наличии)
кімнен / от _______________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, орналасқан жері, телефоны немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің
аты (болған жағдайда), туған жылы,тіркелген орны, телефоны / наименование юридического
лица, место нахождения, телефон или фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического
лица, дата рождения, место регистрации, телефон)
Шағын өлшемді кемені мемлекеттік тіркеуге (қайта тіркеуге) өтініш Заявление на государственную регистрацию (перерегистрацию) маломерного судна и прав на него
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Тиесілі шағын өлшемді кемені тіркеуге (қайта тіркеу) қабылдауды сұраймын/
Прошу принять к регистрации (перерегистрации) маломерное судно и прав на него,
принадлежащее __________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Алғашқы мемлекеттік тіркеу кезінде жеке жасалған кемелер туралы мәліметтер/Сведения для
судов индивидуальной постройки при первичной
государственнойрегистрации_______________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Заңды тұлғаның атауы, орналасқан жері, телефоны немесе жеке Т.А.Ә. (болған жағдайда),
туған жылы, тіркелген орны, телефоны/ Наименование юридического лица, место
нахождения, телефон или Ф.И.О. (при его наличии) физического лица, год рождения, место
регистрации, телефон
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру өмірі/Индивидуальный
идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Кеменің типі/Тип судна ___________________________________________________________
Кеменің № Судна ________________________________________________________________
Корпус материалы/Материал корпуса _______________________________________________
Ұзындығы/Длина, м ________________ Ені/Ширина, м _________________________________
Борт биіктігі/Высота борта, м ______________________________________________________
Шөгуі/Осадка: бос/порожнем ______________________________________________________
толық жүкте/в полном грузу ________________________________________________________
Жасалған жылы мен орны/Год и место постройки ______________________________________
Кеме массасы/Масса судна (кг) _____________________________________________________
Жолаушылар сыйымдылығы (адам)/Пассажировместимость (чел.) _______________________
Жүк көтерімділігі/Грузоподъемность ________________________________________________
(жүксіз)/(без груза)
Құтқару құралдары/Спасательные средства ___________________________________________
Су итергіш құралдары/Водоотливные средства ________________________________________
Сигналды құралдары/Сигнальные средства ___________________________________________
Зәкірлік құрылғы/Якорное устройство _______________________________________________
Өртке қарсы инвентарь/Противопожарный инвентарь __________________________________
Қозғалтқыш маркасы/Марка двигателя ______________________________________________
Қуаты/Мощность ____________________№ __________________________________________
Жасалған жылы және орны/Год и место постройки _____________________________________
Қозғаушы/Движитель: род ___________ Саны ________________________________________
Жүзу ауданы/Район плавания ______________________________________________________
Кеменің тұрақ орны/Место стоянки судна ____________________________________________
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға
келісім беремін / Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом
тайну, содержащихся в информационных системах.
"____"__________20__ ж/г.
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
12-қосымша
Өздігінен жүретін шағын көлемді кемелердің тіркеу нөмірлері

1. Есептен шығарылды/Снято с учета "___" _______ 20__г.
Себебі/по причине ________________________________________________________
Қолы/Подпись ___________________________________________________________
2. Жаңа тіркелу пунктінде тіркелді/
Приписано в новом пункте приписки ________________ "___"__________ 20__ж/г
Қолы/Подпись ____________________________________
Приложение 11
к Правилам государственной регистрации
судна, в том числе
маломерного судна и прав на него
Форма
Руководителю____________________ ________________________________
(уәкілетті органның атауы)/(наименование уполномоченного органа)
________________________________________________________басшысы
________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/
фамилия, имя, отчество (при его наличии) кімнен/
от ______________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, орналасқан жері, телефоны немесе жеке тұлғаның тегі,
аты, әкесінің аты (болған жағдайда), туған жылы,тіркелген орны,
телефоны / наименование юридического лица, место нахождения,
телефон или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица, дата рождения, место регистрации, телефон)
Шағын өлшемді кемені мемлекеттік тіркеуге (қайта тіркеуге) өтініш
Заявление на государственную регистрацию (перерегистрацию) маломерного судна и прав на него
__________________________________________________________________ __________________________________________________
Тиесілі шағын өлшемді кемені тіркеуге (қайта тіркеу) қабылдауды сұраймын/ Прошу принять к регистрации (перерегистрации)
маломерное судно и прав на него, принадлежащее _________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________________________
Алғашқы мемлекеттік тіркеу кезінде жеке жасалған кемелер туралы мәліметтер/
Сведения для судов индивидуальной постройки при первичной государственной регистрации___________________________________
_____________________________ ________________________________________________________________________________________
Заңды тұлғаның атауы, орналасқан жері, телефоны немесе жеке Т.А.Ә. (болған жағдайда), туған жылы, тіркелген орны, телефоны/
Наименование юридического лица, место нахождения, телефон или Ф.И.О. (при его наличии) физического лица, год рождения,
место регистрации, телефон _____________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________ ________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру өмірі/
Индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер __________________________________________
_____________________________________ ________________________________________________________________________________
Кеменің типі/Тип судна ________________________________________________________________________________________________
Кеменің № Судна _____________________________________________________________________________________________________
Корпус материалы/Материал корпуса ____________________________________________________________________________________
Ұзындығы/Длина, м ________________ Ені/Ширина, м ________________________________
Борт биіктігі/Высота борта, м ______________________________________________________
Шөгуі/Осадка: бос/порожнем _________________________________ толық жүкте/в полном грузу _________________________________
Жасалған жылы мен орны/Год и место постройки __________________________________________________________________________
Кеме массасы/Масса судна (кг) __________________________________________________________________________________________
Жолаушылар сыйымдылығы (адам)/Пассажировместимость (чел.) ____________________________________________________________
Жүк көтерімділігі/Грузоподъемность _____________________________________________________________________ (жүксіз)/(без груза)
Құтқару құралдары/Спасательные средства _______________________________________________________________________________
Су итергіш құралдары/Водоотливные средства ____________________________________________________________________________
Сигналды құралдары/Сигнальные средства _______________________________________________________________________________
Зәкірлік құрылғы/Якорное устройство ___________________________________________________________________________________
Өртке қарсы инвентарь/Противопожарный инвентарь _____________________________________________________________________
Қозғалтқыш маркасы/Марка двигателя __________________________________________________________________________________
Қуаты/Мощность ____________________№ __________________________________________
Жасалған жылы және орны/Год и место постройки ________________________________________________________________________
Қозғаушы/Движитель: род _________________________________ Саны ______________________________________________________
Жүзу ауданы/Район плавания __________________________________________________________________________________________
Кеменің тұрақ орны/Место стоянки судна ________________________________________________________________________________
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін /
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
"____"__________20__ ж/г.
Приложение 12
к Правилам государственной
регистрации судна, в том числе
маломерного судна,
и прав на него
Регистрационные номера самоходных маломерных судов

Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 02.11.2023 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Уәкiлеттi орган облыстар және қалалар бойынша тiркеу нөмiрлерiн белгiлейдi:
1) Абай облысы - АBА 0001-ден 9999-ға дейін;
2) Ақмола облысы - АQМ 0001-ден 9999-ға дейін;
3) Астана қаласы - AST 0001-ден 9999-ға дейін;
4) Ақтөбе облысы - АQT 0001-ден 9999-ға дейін;
5) Алматы облысы - АLM 0001-ден 9999-ға дейін;
6) Алматы қаласы - АLQ 0001-ден 9999-ға дейін;
7) Атырау облысы - АTR 0001-ден 9999-ға дейін;
8) Шығыс Қазақстан облысы - SHQ 0001-ден 9999-ға дейін;
9) Жамбыл облысы - JAM 0001-ден 9999-ға дейін;
10) Жетісу облысы - JET 0001-ден 9999-ға дейін;
11) Қарағанды облысы - QAR 0001-ден 9999-ға дейін;
12) Қызылорда облысы - QZL 0001-ден 9999-ға дейін;
13) Қостанай облысы - QOS 0001-ден 9999-ға дейін;
14) Маңғыстау облысы - MAN 0001-ден 9999-ға дейін;
15) Павлодар облысы - PAV 0001-ден 9999-ға дейін;
16) Солтүстік Қазақстан облысы - SQO 0001-ден 9999-ға дейін;
17) Ұлытау облысы - ULT 0001-ден 9999-ға дейін;
18) Батыс Қазақстан облысы - BQO 0001-ден 9999-ға дейін;
19) Түркістан облысы - TUR 0001-ден 9999-ға дейін;
20) Шымкент қаласы - SHY 0001-ден 9999-ға дейін.
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
13-қосымша
"Шағын көлемді кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 13-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Шағын көлемді кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу".
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1) тіркеу;
2) қайта тіркеу;
3) кеме билетінің телнұсқасы;
4) кемені Кеме кітабынан шығару туралы анықтама.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдары көрсетеді
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
Барлық кіші түрлері бойынша:
"электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы.
3.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Екі жұмыс күні
4.
Мемлекеттік қызметтер көрсету нысаны
Барлық кіші түрлері бойынша:
электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
1. Осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кеме билеті; кеме билетінің телнұсқасы;

Сноска. Приложение 12 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 02.11.2023 № 49 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Уполномоченный орган устанавливает регистрационные номера по областям и городам:
1) Абайская область - АBА с 0001 до 9999;
2) Акмолинская область - АQМ с 0001 до 9999;
3) город Астана – AST c 0001 до 9999;
4) Актюбинская область - АQT с 0001 до 9999;
5) Алматинская область - АLM с 0001 до 9999;
6) город Алматы - АLQ с 0001 до 9999;
7) Атырауская область - АTR с 0001 до 9999;
8) Восточно-Казахстанская область - SHQ с 0001 до 9999;
9) Жамбылская область - JAM с 0001 до 9999;
10) Жетысуская область - JET с 0001 до 9999;
11) Карагандинская область - QAR с 0001 до 9999;
12) Кызылординская область - QZL с 0001 до 9999;
13) Костанайская область - QOS с 0001 до 9999;
14) Мангыстауская область - MAN с 0001 до 9999;
15) Павлодарская область - PAV с 0001 до 9999;
16) Северо-Казахстанская область - SQO с 0001 до 9999;
17) Улытауская область - ULT с 0001 до 9999;
18) Западно-Казахстанская область - BQO с 0001 до 9999;
19) Туркестанская область - TUR с 0001 до 9999;
20) город Шымкент - SHY с 0001 до 9999.
Приложение 13 к Правилам
государственной регистрации судна,
в том числе маломерного судна
и прав на него
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Государственная регистрация маломерных судов и прав на них"
Сноска. Приложение 13 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Государственная регистрация маломерных судов и прав на них":
Наименование подвида государственной услуги:
1) регистрация
2) перерегистрация
3) дубликат судового билета
4) справка об исключении судна из Судовой книги
1
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается территориальными органами Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
По всем подвидам через:
веб-портал "электронного правительства" (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
Два рабочих дня
4
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам:
электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
1. Судовой билет, по форме, согласно приложению 14 к настоящим правилам; дубликат судового билета;

2. Осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кемені Кеме кітабынан шығару туралы анықтам; оны беруден дәлелді бас тарту.
Мемлекеттiк қызмет көрсету нәтижесін беру нысаны: электрондық түрде. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" жолданады және порталда сақталады.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Ақылы:
Шағын көлемді кемелерді мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және мемлекеттік тіркеуді куәландыратын құжаттың телнұсқасын беру үшін алым тіркеуді жүзеге асыру орны бойынша жергілікті бюджетке төленеді.
Алым мөлшерлемелері "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық Кодексі)" Қазақстан Республикасының кодексінде белгіленген және мыналарды:
1) мемлекеттік тіркеу үшін:
қуаты 50 ат күшінен асатын өздігінен жүзетін шағын көлемді кемелер (37 кВт) - 3 айлық есептік көрсеткішті (бұдан әрі - АЕК);
қуаты 50 ат күшіне дейінгі (37 кВт) өздігінен жүретін шағын көлемді кемелер-2 АЕК-ты;
өздігінен жүрмейтін шағын көлемді кемелер үшін-1,5 АЕК-ты;
2) қайта тіркеу үшін:
қуаты 50 ат күшінен жоғары (37 кВт) өздігінен жүретін шағын көлемді кемелер-1,5 АЕК-ты;
қуаты 50 ат күшіне (37 кВт) дейінгі өздігінен жүретін шағын көлемді кемелер - 1 АЕК-ты;
өздігінен жүрмейтін шағын көлемді кемелер-0,75 АЕК-ты;
3) мемлекеттік тіркеуді куәландыратын құжаттың телнұсқасын бергені үшін:
қуаты 50 ат күшінен жоғары (37 кВт) өздігінен жүзетін шағын көлемді кемелер-0,75 АЕК-ты;
қуаты 50 ат күшіне дейінгі (37 кВт) өздігінен жүретін шағын көлемді кемелер-0,5 АЕК-ты;
өздігінен жүрмейтін шағын көлемді кемелер үшін-0,38 АЕК-ты құрайды.
Алым сомасын төлеу қолма - қол және қолма-қол емес нысанда екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы немесе "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі-ЭҮТШ) арқылы жүзеге асырылады.
Тегін:
Кемені кеме кітабынан шығару туралы анықтама тегін негізде көрсетіледі
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) Көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі-Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) "Электрондық үкіметінің" веб-порталы - тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушының жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде кодекске сәйкес өтініштерді қабылдау мен мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады).Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:Көлік министрлігінің интернет-ресурсында: www. gov. kz Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті бөлімнің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде;
"электрондық үкіметтің" веб-порталында.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Портал:

2. Справка об исключении судна из Судовой книги, по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
мотивированный отказ.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
Результат оказания государственной услуги направляется и хранится на портале в "личном кабинете" услугополучателя, удостоверенного электронной цифровой подписью услугодателя.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Платно:
Сбор за государственную регистрацию, перерегистрацию маломерных судов и выдачу дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию, оплачивается в местный бюджет по месту осуществления регистрации. Ставки сбора установлены Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" и составляют:
1) за государственную регистрацию:
самоходных маломерных судов мощностью свыше 50 лошадиных сил (37 кВт) – 3 месячных расчетных показателя (далее – МРП);
самоходных маломерных судов мощностью до 50 лошадиных сил (37 кВт) – 2 МРП;
несамоходных маломерных судов – 1,5 МРП;
2) за перерегистрацию:
самоходных маломерных судов мощностью свыше 50 лошадиных сил (37 кВт) – 1,5 МРП;
самоходных маломерных судов мощностью до 50 лошадиных сил (37 кВт) – 1 МРП;
несамоходных маломерных судов – 0,75 МРП;
3) за выдачу дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию:
самоходных маломерных судов мощностью свыше 50 лошадиных сил (37 кВт) – 0,75 МРП;
самоходных маломерных судов мощностью до 50 лошадиных сил (37 кВт) – 0,5 МРП;
несамоходных маломерных судов – 0,38 МРП.
Оплата суммы сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, или через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП).
Бесплатно:
Справка об исключении судна из Судовой книги оказывается на бесплатной основе.
7.
График работы услугодателя и объектов информации
1) Услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
2) Веб-портала "электронного правительства" – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, регистрация заявления по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
интернет-ресурсе Министерства транспорта – www.gov.kz, раздел Комитет автомобильного транспорта и транспортного контроля, подраздел "Государственные услуги"; веб-портал "электронного правительства".
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Портал:

1) тіркеу
электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
шағын көлемді кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеуге негіз болып табылатын құқық белгілейтін құжаттың электрондық көшірмесі;
кеме билетінің немесе егер ол бұрын мемлекеттік тіркеу органдарында тіркелген болса, кемені есептен шығару туралы белгісі бар басқа құжаттың электрондық көшірмесі;
егер кеме бұрын шет мемлекеттің кеме тізілімінде тіркелген болса, шет мемлекеттердің кеме тізілімдерінен (кітаптарынан) шығару туралы куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі;
ЭҮТШ арқылы төлем жасалған жағдайды қоспағанда, көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу үшін алым сомасын бюджетке төлемін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабы 2-тармағының 11) тармақшасында, 61-4-бабында көзделген операцияны жүргізу кезінде шағын көлемді кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы өтінішке активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру туралы шарттың, екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің, активтер мен талап ету құқықтарының сапасын жақсартуға маманданған ұйымның сатып алуын көздейтін шарттың (беру актісін немесе одан үзінді көшірмені қоса бере отырып), құқықты (талап етуді) беру туралы талап қойылған шарттың нотариалды куәландырылған көшірмесінің электрондық көшірмесі қоса берілуге тиіс;
2) қайта тіркеу электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш; кеме билетінің электрондық көшірмесі;
егер оқиға нәтижесінде немесе басқа себеппен шағын көлемді кеме бұрын кеме кітабына енгізілген мәліметтерге сәйкес келмей қалған жағдайда, шағын көлемді кемені қайта тіркеу үшін негіздерді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
ЭҮТШ арқылы төлем жасалған жағдайды қоспағанда, шағын көлемді кемені қайта тіркеу үшін алым сомасын бюджетке төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3. кеме билетінің телнұсқасы электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
4. кемені Кеме кітабынан шығару туралы анықтама электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш; кеме билетінің электрондық көшірмесі*; *кеме билеті жоғалған кезде осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысандағы өтініште кеме билетінің жоғалу мән-жайлары көрсетіледі.
9.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) регистрация
заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП), по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам; электронная копия правоустанавливающего документа, являющегося основанием государственной регистрации маломерного судна и прав на него;
электронная копия судового билета или другого документа с отметкой о снятии судна с учета, если оно было ранее зарегистрировано в органах государственной регистрации; электронная копия документа, свидетельствующего об исключении из судовых реестров (книг) иностранных государств, в случае если судно ранее было зарегистрировано в судовом реестре иностранного государства; электронная копия документа, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию транспортных средств, за исключением случаев оплаты через ПШЭП;
При проведении операции, предусмотренной подпунктом 11) пункта 2 статьи 5-1, статьей 61-4 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", к заявлению о государственной регистрации маломерного судна и прав на него должны быть приложены следующие документы:
электронная копия нотариально засвидетельствованных копии договора об одновременной передаче активов и обязательств, договора, предусматривающего приобретение организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, активов и прав требований (с приложением передаточного акта или выписки из него), договора, содержащего условие об уступке права (требования);
2) перерегистрация
заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП), по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
электронная копия судового билета;
электронная копия документа, подтверждающего основания для перерегистрации маломерного судна, в случае, если в результате происшествия или по другой причине маломерное судно перестает соответствовать сведениям, ранее внесенным в судовую книгу;
электронная копия документа, подтверждающего оплату в бюджет суммы сбора за перерегистрацию маломерного судна, за исключением случаев оплаты сбора через ПШЭП;
3) дубликат судового билета
заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП), по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
4) справка об исключении судна из Судовой книги
заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП), по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
электронная копия судового билета*;
* при утере судового билета в заявлении по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам указываются обстоятельства утери судового билета.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) Көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) Көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылуы.
4) Көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы.
5) Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік тіркеу
қағидаларын бекіту туралы
қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Ескерту. 14-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан республикасы
Көлік министрлігі
Автомобиль көлігі және көліктік
бақылау комитеті
Министерство транспорта
Республики казахстан
Комитет автомобильного транспорта
и транспортного контроля
Шағын көлемді кеменің КЕМЕ БИЛЕТІ
СУДОВОЙ БИЛЕТ маломерного судна
Кеменің жүзу жарамдығын жыл сайын техникалық куәландыру мерзімі аяқталған кезде кемеге жүзуге тыйым салынады. Судну запрещается плавание по истечению срока ежегодного технического освидетельствования судна на годность к плаванию. _____ кеме кітабына 20___ж/г "___" _______ кеме/судно _______(нөмір/номер) енгізілген деректер негізінде/ на основании данных, внесенных в судовую книгу настоящим удостоверяется, что судно принадлежит __________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда) немесе ұйымның аталуы/ Ф.И.О. (при его наличии) или наименование организации)
____________________________________________________________________________
мекен-жайында тұратын/ орналасқан /проживающего, находящегося по адресу
____________________________________________________________________________
тиесілі екендігін куәландырады.
Кеме кітабында аталған кемеге қатысты мыналар көрсетілген:/Относительно названного судна в судовой книге значится:
Кеме санаты, үлгісі, аталуы/ Категория, тип, название судна: ______________________
Жасалған уақыты және орны/Время и место постройки ___________________20___ж./г.
Жобалық/Проектный № ______________________________________________________
Жасалу/Строительный № _____________________________________________________
Корпус материалы/Материал корпуса __________________________________________
Ұзындығы/Длина ______________________________________ (ең үлкен/максимальная)
Ені/Ширина __________________________________________ (ең үлкен/максимальная)
Борт биіктігі/Высота борта _____________________________________________________
Жалпы сыйымдылығы /Валовая вместимость _____________________________________
Жолаушылар сыйымдылығы /Пассажировместимость ______________________________
Жүккөтергіштігі /Грузоподъемность _____________________________________________
Кеме массасы /Масса судна ____________________________________________________
Жүзу ауданы, аумағы, шарттары/Район, зона, условия плавания _____________________
Разряды, географиялық шекарасы, жағадан алыстау және толқын
____________________________________________________________________________
биіктігі бойынша шектеулер/разряд, географические границы, ограничения
___________________________________________ по удалению от берега, высоте волны)
Қозғалтқыштар үлгісі /Тип двигателей ___________________________________________
Саны және нөмірі /Количество и номера _________________________________________
Жалпы қуаты /Общая мощность ________________________________________________
Қолмен, арақашықтықтан басқару /Управление ручное, дистационное ________________
Қозғаушылары/Движители _____________________________________________________
Желкендерінің жалпы ауданы / Общая площадь парусов __________________ ш.м./кв.м.
Әуе жәшіктерінің, жүзгіштік блоктарының көлемі/Объем воздушных ящиков, блоков плавучести ____________________ т.м./куб.м
Ерекше сипаттамалары/Особые характеристики ___________________________________
СИГНАЛ БЕРУ ҚҰРАЛДАРЫ/СИГНАЛЬНЫЕ СРЕДСТВА
Сол жақ және оң жақ борттық оттары, топтық оттар/Левый и правый бортовые огни, топовые огни ___________________________________________________________________
Арт жағындағы от, тіркеп сүйреу оты/Кормовой и буксировочный огонь ____________
Клотик / клотик _____________________________________________________________
Жалтылдақ от / Проблесковый огонь ___________________________________________
Жарықты бұлғау, электр фонарі / Световая отмашка, электрофонарь ________________
Бұлғайтын жалау 60х60 см, диаметрі немесе биіктігі 60 см қара түсті сигнал белгілері/ Флаг отмашка 60х60 см, сигнальные знаки черного цвета диаметром или высотой 60 см:
шар/шар ______________________________________ конус / конус _______________
Ысқырық, қоңырау, тұмандық горн, гонг /Свисток, колокол, туманный горн, гонг ___
ЗӘКІРЛІК ЖӘНЕ БАЙЛАҒЫШ ҚҰРЫЛҒЫЛАРЫ ЯКОРНЫЕ И ШВАРТОВЫЕ УСТРОЙСТВА
Зәкір / Якорь __________________/Арқан / Канат __________________________
Бекіткіш тростар / Швартовые тросы _____________________________________
ҚҰТҚАРУШЫ ҚҰРАЛДАР/СПАСАТЕЛЬНЫЕ СРЕДСТВА25 м лині бар құтқарғыш дөңгелек/Спасательный круг с линем 25 м ______________
Экипаждың және жолаушылардың саны бойынша борттық нөмірлері жазылған жеке құтқарғыш құралдар/ Индивидуальные спасательные средства по числу экипажа и пассажиров с нанесенными на них бортовыми номерами __________________________
Кеудеше /Жилет _________________
ӨРТКЕ ҚАРСЫ АВАРИЯЛЫҚ ЖАБДЫҚТАР
ПРОТИВОПОЖАРНОЕ АВАРИЙНОЕ СНАБЖЕНИЕ

1) Установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
2) Несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами.
3) В отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
4) В отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения государственной услуги.
5) Отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 14 к Правилам
государственной регистрации судна,
в том числе маломерного
судна и прав на него
Сноска. Приложение 14 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Қазақстан республикасы
Көлік министрлігі
Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті
Министерство транспорта
Республики Казахстан
Комитет автомобильного транспорта
и транспортного контроля
Шағын көлемді кеменің КЕМЕ БИЛЕТІ
СУДОВОЙ БИЛЕТ маломерного судна
Кеменің жүзу жарамдығын жыл сайын техникалық куәландыру мерзімі аяқталған кезде
кемеге жүзуге тыйым салынады.
Судну запрещается плавание по истечению срока ежегодного технического
освидетельствования судна на годность к плаванию. _______
кеме кітабына 20___ж/г "___" _______ кеме/
судно _______ (нөмір/номер) енгізілген деректер негізінде/
на основании данных, внесенных в судовую книгу настоящим удостоверяется,
что судно принадлежит
_____________________________ ______________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда) немесе ұйымның аталуы/
Ф.И.О. (при его наличии) или наименование организации)
___________________________________________________________________________
мекен-жайында тұратын/ орналасқан /проживающего, находящегося по адресу
___________________________________________________________________________
тиесілі екендігін куәландырады.
Кеме кітабында аталған кемеге қатысты мыналар көрсетілген:/
Относительно названного судна в судовой книге значится:
Кеме санаты, үлгісі, аталуы/ Категория, тип, название судна: _______________________
Жасалған уақыты және орны/Время и место постройки ___________________ 20___ж./г.
Жобалық/Проектный № ______________________________________________________
Жасалу/Строительный № _____________________________________________________
Корпус материалы/Материал корпуса ___________________________________________
Ұзындығы/Длина ____________________________________________________________
(ең үлкен/максимальная) Ені/Ширина ___________________________________________
(ең үлкен/максимальная)
Борт биіктігі/Высота борта ____________________________________________________
Жалпы сыйымдылығы /Валовая вместимость ____________________________________
Жолаушылар сыйымдылығы /Пассажировместимость _____________________________
Жүккөтергіштігі /Грузоподъемность ____________________________________________
Кеме массасы /Масса судна ____________________________________________________
Жүзу ауданы, аумағы, шарттары/Район, зона, условия плавания _____________________
Разряды, географиялық шекарасы, жағадан алыстау және толқын
____________________________________________________________________________
биіктігі бойынша шектеулер/разряд, географические границы, ограничения ___________
____________________________________________________________________________
по удалению от берега, высоте волны)
Қозғалтқыштар үлгісі /Тип двигателей ___________________________________________
Саны және нөмірі /Количество и номера __________________________________________
Жалпы қуаты /Общая мощность _________________________________________________
Қолмен, арақашықтықтан басқару /Управление ручное, дистационное _________________
Қозғаушылары/Движители _____________________________________________________
Желкендерінің жалпы ауданы / Общая площадь парусов ___________________ ш.м./кв.м.
Әуе жәшіктерінің, жүзгіштік блоктарының көлемі/Объем воздушных ящиков, блоков
плавучести ____________________ т.м./куб.м
Ерекше сипаттамалары/Особые характеристики ____________________________________
СИГНАЛ БЕРУ ҚҰРАЛДАРЫ/СИГНАЛЬНЫЕ СРЕДСТВА
Сол жақ және оң жақ борттық оттары, топтық оттар/Левый и правый бортовые огни, топовые огни
_____________________________________________________________________________
Арт жағындағы от, тіркеп сүйреу оты/Кормовой и буксировочный огонь _______________
Клотик / клотик _______________________________________________________________
Жалтылдақ от / Проблесковый огонь _____________________________________________
Жарықты бұлғау, электр фонарі / Световая отмашка, электрофонарь __________________
Бұлғайтын жалау 60х60 см, диаметрі немесе биіктігі 60 см қара түсті сигнал белгілері/
Флаг отмашка 60х60 см, сигнальные знаки черного цвета диаметром или высотой 60 см: шар/шар
______________________________________ конус / конус _______________
Ысқырық, қоңырау, тұмандық горн, гонг /Свисток, колокол, туманный горн, гонг _______
ЗӘКІРЛІК ЖӘНЕ БАЙЛАҒЫШ ҚҰРЫЛҒЫЛАРЫ ЯКОРНЫЕ И ШВАРТОВЫЕ УСТРОЙСТВА
Зәкір / Якорь __________________/Арқан / Канат __________________________________
Бекіткіш тростар / Швартовые тросы _____________________________________________
ҚҰТҚАРУШЫ ҚҰРАЛДАР/СПАСАТЕЛЬНЫЕ СРЕДСТВА25 м лині бар құтқарғыш дөңгелек/
Спасательный круг с линем 25 м ______________
Экипаждың және жолаушылардың саны бойынша борттық нөмірлері жазылған жеке құтқарғыш құралдар/
Индивидуальные спасательные средства по числу экипажа и пассажиров с нанесенными на них
бортовыми номерами _______________________________ Кеудеше /Жилет ______________
ӨРТКЕ ҚАРСЫ АВАРИЯЛЫҚ ЖАБДЫҚТАР
ПРОТИВОПОЖАРНОЕ АВАРИЙНОЕ СНАБЖЕНИЕ

Брезент /Брезент 1,5х1,5 м ___________________________________
Өрт сөндіргіш /Огнетушитель __________________________________________
Су төккіш қол сорғысы /Ручной водоотливной насос ________________________
Жөндеу материалдары /Ремонтные материалы ______________________________
Ожау /Черпак __________________________________________________________
Құрал-сайман /Инструмент ______________________________________________
Басқа құралдар /Прочие средства _________________________________________
Навигациялық және басқа жабдықтар/ Навигационное и прочее снабжение
________________________________________________
Магнитті компас /Магнитный компас ______________________________________
Дүрбі /Бинокль _________________________________________________________
Лақтырылатын ұш /Бросательный конец ___________________________________
Ілгекті бақан /Багор _____________________________________________________
Ескектер /Весла ________________________________________________________
Кранцылар /Кранцы _____________________________________________________
Алғашқы көмек дәрі қобдишасы /Аптечка первой помощи ____________________
Жолаушылар сыйымдылығы мен жүккөтергіштігі көрсетілген кесте көрінетін жерге ілінеді/Табличка с указанием пассажировместимости и грузоподъемности вывешивается на видном месте ___________________________________________________
Осы кеме билеті _________________________ үлгідегі кемеге __________________ меншік құқығын және осы кеме Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп ішкі су жолдарында жүзуге құқықлы екендігінің дәлелі болып табылады.
Настоящий судовой билет служит доказательством права собственности на судно типа __________________________________________________________________ и дает право судну на плавание под Государственным флагом Республики Казахстан на внутренних водных путях. 20_____ ж./г. "___" _____________
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
15-қосымша
Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органы _________________________________________________
Территориальный орган Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан __________________________________
Кемені кеме кітабынан шығару туралы анықтама
Справка об исключении судна из Судовой книги
Осы арқылы кеменің Настоящим подтверждается, что судно

Брезент /Брезент 1,5х1,5 м _________________________________________________________
Өрт сөндіргіш /Огнетушитель ______________________________________________________
Су төккіш қол сорғысы /Ручной водоотливной насос ___________________________________
Жөндеу материалдары /Ремонтные материалы _________________________________________
Ожау /Черпак ____________________________________________________________________
Құрал-сайман /Инструмент _________________________________________________________
Басқа құралдар /Прочие средства ____________________________________________________
Навигациялық және басқа жабдықтар/ Навигационное и прочее снабжение
_________________________________________________________________________________
Магнитті компас /Магнитный компас ________________________________________________
Дүрбі /Бинокль ___________________________________________________________________
Лақтырылатын ұш /Бросательный конец ______________________________________________
Ілгекті бақан /Багор _______________________________________________________________
Ескектер /Весла ___________________________________________________________________
Кранцылар /Кранцы _______________________________________________________________
Алғашқы көмек дәрі қобдишасы /Аптечка первой помощи ______________________________
Жолаушылар сыйымдылығы мен жүккөтергіштігі көрсетілген кесте көрінетін жерге ілінеді /
Табличка с указанием пассажировместимости и грузоподъемности вывешивается на видном месте
_________________________________________________________________________________
Осы кеме билеті __________________________________________________________________
үлгідегі кемеге _______________________ меншік құқығын және осы кеме Қазақстан
Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп ішкі су жолдарында жүзуге құқықлы екендігінің
дәлелі болып табылады.
Настоящий судовой билет служит доказательством права собственности на судно типа
_________________________________________________________________________________
и дает право судну на плавание под Государственным флагом Республики Казахстан
на внутренних водных путях.
20_____ ж./г. "___" _____________
Приложение 15 к Правилам
государственной регистрации
судна, в том числе маломерного
судна и прав на него
Сноска. Приложение 15 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау
комитетінің аумақтық органы _______________________________________________
Территориальный орган Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля
Министерства транспорта Республики Казахстан _______________________________
Кемені кеме кітабынан шығару туралы анықтама
Справка об исключении судна из Судовой книги
Осы арқылы кеменің
Настоящим подтверждается, что судно

1. Атауы/Название _____________________________________________________
2. Мемлекеттік тіркеу орны/Место государственной регистрации ______________
3. Tipкey нөмipi/Регистрационный номер ___________________________________
4. Мемлекеттік тіркелген күні/Дата государственной регистрации ______________
5. Кеменің түрі/Тип судна ________________________________________________
6. Жасалған орны мен уақыты/Место и время постройки ______________________
7. Ұзындығы/Длина _____________________________________________________
8. Ені/Ширина __________________________________________________________
9. Биіктігі/Высота _______________________________________________________
10. Меншік иесі және оның мекенжайы/Собственник и его адрес
_______________________________________________________________________
барлық тіркелген құқықтары мен ауыртпалықтары тоқтатыла отырып, кеме кітабынан шығарылғандығы расталады/ исключено из Судовой книги с прекращением всех зарегистрированных прав и обременений.
20___ж./г. "__"_____________________________ (күні/дата) (айы/месяц)
Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті _________________________
аумақтық органының басшысы/(аты-жөні/Ф.И.О)
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
16-қосымша
Ескерту. 16-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Қазақстан Республикасы Көлік
министрлігі Автомобиль көлігі
және көліктік бақылау
комитетінің
_________________ облысы
(қаласы) бойынша аумақтық
органының басшысына
_________ (Т.А.Ә.) атынан
_________________________
(ұйымның атауы, заңды
мекенжайы немесе жеке
тұлғаның Т.А.Ә., туған күні, үй
мекенжайы, тел.)
Өтініш
Тиесілі шағын көлемді кемені мемлекеттік тіркеуден шығаруды/шағын көлемді кемеге кеме билетінің телнұсқасын беруді сұраймын ____________________________
____________________________________________________________________
мынадай себептер бойынша ___________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(шағын көлемді кемені мемлекеттік тіркеуден шығаруға немесе кеме билетінің телнұсқасын беруге жүгінуге себеп болған негізді жазу қажет). Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін. ЖСН/БСН
_____________________________ "____"__________20__ г
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
17-қосымша

1. Атауы/Название _________________________________________________________
2. Мемлекеттік тіркеу орны/Место государственной регистрации _________________
3. Tipкey нөмipi/Регистрационный номер _____________________________________
4. Мемлекеттік тіркелген күні/Дата государственной регистрации ________________
5. Кеменің түрі/Тип судна __________________________________________________
6. Жасалған орны мен уақыты/Место и время постройки ________________________
7. Ұзындығы/Длина _______________________________________________________
8. Ені/Ширина ____________________________________________________________
9. Биіктігі/Высота _________________________________________________________
10. Меншік иесі және оның мекенжайы/Собственник и его адрес _________________________________________________________________________
барлық тіркелген құқықтары мен ауыртпалықтары тоқтатыла отырып, кеме кітабынан
шығарылғандығы расталады/ исключено из Судовой книги с прекращением всех
зарегистрированных прав и обременений.
20_____ж./г. "______"_____________________________
(күні/дата) (айы/месяц)
Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті _____________________________
аумақтық органының басшысы/(аты-жөні/Ф.И.О)
Приложение 16 к Правилам
государственной регистрации судна,
в том числе маломерного
судна и прав на него
Руководителю территориального
органа Комитета автомобильного
транспорта и транспортного
контроля Министерства транспорта
Республики Казахстан
по _____________________ области
(городу)
_______________________________
(Ф.И.О.)
от _____________________________
(наименование организации,
юридический адрес или Ф.И.О.
физического лица, дата рождения,
домашний адрес, тел.)
Сноска. Приложение 16 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заявление
Прошу снять с государственной регистрации маломерное судно/
выдать дубликат судового билета на маломерное судно, принадлежащее
______________________________________________________________
по причине ____________________________________________________
______________________________________________________________
(изложить основания, послужившие для обращения о снятии
с государственной регистрации маломерного судна или выдачи дубликата
судового билета)
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом
тайну, содержащихся в информационных системах.
ИИН/БИН _________________________
"____"__________20__ г ______________
Приложение 17 к Правилам
государственной регистрации
судна, в том числе маломерного
судна и прав на него
Форма 1
Руководителю территориального органа
Комитета автомобильного транспорта
и транспортного контроля
Министерства транспорта
Республики Казахстан
по ______________ области (городу)
_______________________________
(Фамилия имя отчество
(при его наличии) (далее – Ф.И.О.))
от ______________________________
(сведения об услугополучателе
автоматически подтягиваются
с государственной базы данных
физических лиц (далее – ГБД ФЛ)/
государственная база данных
юридических лиц (далее - ГБД ЮЛ))

Ескерту. 17-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-нысан
Қазақстан Республикасы Көлік
министрлігі Автомобиль көлігі
және көліктік бақылау
комитетінің
__________ облысы (қаласы)
бойынша аумақтық органының
басшысына _________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар
болған кезде) (бұдан әрі -Т.А.Ә.)) атынан
__________________________
(көрсетілетін қызметті алушы
туралы мәліметтер жеке
тұлғалардың мемлекеттік дерек
қорынан (бұдан әрі – ЖТ
МДҚ)/Заңды тұлғалардың
мемлекеттік дерек қорынан
(бұдан әрі - ЗТ МДҚ) автоматты
түрде таратылады))
Өтініш
Сізден __________________________________________________ тиесілі кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті/кеменiң ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын/кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақ/кеме ипотекасы тоқтатылған кезде туралы ақпарат беруді (қажетін белгілеу) сұраймын.
Кемені сәйкестендіретін деректер (кеменің атауы, тіркеу нөмірі, тіркеу орны, тіркелу нөмірі, кеменің үлгісі мен класы, тоннажы) ____________________________________
Ипотеканың кепіл берушісінің аты мен мекенжайы________________________
Ипотеканың кепіл ұстаушысының аты мен мекенжайын немесе оның ұсынушыға белгiленгенi туралы мәліметтер _______________________________________________
Екі немесе одан да көп кемеге ипотека белгілеген кезде ипотекамен қамтамасыз етілген мiндеттемелердiң ең жоғары мөлшері; тараптардың бұл туралы келiсiмi болған кезде, міндеттемемен жеке-жеке әрбір кеме қамтамасыз етілетін мөлшер
_____________________________________________________________________
Кеме ипотекасының аяқталу күні ________________________________________
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
20__ жылғы "__" _____________
2-нысан
Қазақстан Республикасы Көлік
министрлігі Автомобиль көлігі
және көліктік бақылау
комитетінің
__________________________
облысы (қаласы) бойынша
аумақтық органының басшысы
__________________________
(Т.А.Ә.)
___________________________
__________________________
(көрсетілетін қызметті алушы туралы
мәліметтер ЖТ МДҚ/ЗТ МДҚ-дан автоматты түрде тартылады)
Өтініш
Сізден ______________________________________________________________
тиесілі шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті/шағын көлемді кеменiң ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын/шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақ/ шағын көлемді кеме ипотекасы тоқтатылған кезде туралы ақпарат беруді (қажетін белгілеу) сұраймын.
Шағын көлемді кемені сәйкестендіретін деректер (тіркеу нөмірі, кеменің үлгісі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ипотеканың кепіл берушісінің аты мен мекенжайы_________________________
_____________________________________________________________________
Ипотеканың кепіл ұстаушысының аты мен мекенжайын немесе оның ұсынушыға белгiленгенi туралы мәліметтер
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Екі немесе одан да көп шағын көлемді кемеге ипотека белгілеген кезде ипотекамен қамтамасыз етілген мiндеттемелердiң ең жоғары өлшері; тараптардың бұл туралы келiсiмi болған кезде, міндеттемемен жеке-жеке әрбір кеме қамтамасыз етілетін мөлшер
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Шағын көлемді кеме ипотекасының аяқталу күні ____________________________
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін. 20__ жылғы "__" _____________
3-нысан
Қазақстан Республикасы
порттарының теңiз әкiмшiлiгiнің
басшысына
___________________________
(Т.А.Ә.)
____________________________
(көрсетілетін қызметті алушы
туралы мәліметтер ЖТ МДҚ/ЗТ
МДҚ-дан автоматты түрде
тартылады)
Өтініш
Сізден кеменің (жасалып жатқан кеменің) ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті/кеменің (жасалып жатқан кеменің) ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын/кеменiң (жасалып жатқан кеменің) мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақ/кеменiң (жасалып жатқан кеменің) тоқтатылған кезде туралы ақпарат беруді (қажетін белгілеу) сұраймын.
Кеменiң атауы ______________________________________________________
Кеменің тіркелген порты немесе орны __________________________________
Кеменің тіркелген нөмірі _____________________________________________
Кеменің үлгiсi және сыныбы __________________________________________
Кеменің тоннажы ___________________________________________________
Кемені жасау жүзеге асырылып жатқан орын ____________________________
Кеменің жасалу нөмiрi _______________________________________________
Кеменiң үлгiсi ______________________________________________________
Кильдiң ұзындығы және басқа да негiзгi өлшемдер _______________________
Кеменің тiзілімдік нөмiрi _____________________________________________
Кепiл берушiнiң аты және мекенжайы __________________________________
Ипотекаға кепiл ұстаушының аты мен мекенжайы немесе оның ұсынушыға белгiленгенi туралы мәлiметтер _____________________________________________
Ипотекамен қамтамасыз етiлген мiндеттеменiң ең жоғары мөлшерi _____
Екi немесе одан астам кемеге не жасалып жатқан кемелерге ипотеканы белгiлеген кезде - тараптардың ол туралы келiсiмi болған кезде мiндеттеменi жеке алғанда әрбiр кеме қамтамасыз ететiн мөлшер
____________________________________________________________________
Кеме немесе жасалып жатқан кеме ипотекасының аяқталу күнi ______________
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
20__ жылғы "__"___
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
18-қосымша
"Кеменің, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі

Сноска. Приложение 17 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заявление
Прошу Вас выдать свидетельство о государственной регистрации ипотеки судна/
дубликат свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна/
дополнительный лист к свидетельству о государственной регистрации ипотеки судна/
информацию о прекращении ипотеки судна (отметить нужное), принадлежащего
_________________________________________________________________________
Данные, идентифицирующие судно (название судна, регистрационный номер,
место регистрации, регистровый номер, тип и класс, тоннаж судна)
_________________________________________________________________________
Имя и адрес залогодателя ипотеки ___________________________________________
Имя и адрес залогодержателя ипотеки или сведения о том, что она установлена на предъявителя
_________________________________________________________________________
Максимальный размер обязательства, обеспеченного ипотекой, при установлении ипотеки
на два или более судов; размер, в котором обязательство обеспечивается каждым судном
в отдельности при наличии соглашения сторон об этом
_________________________________________________________________________
Дата окончания ипотеки судна ______________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
"__" ___________ 20 ____ года
Форма 2
Руководителю территориального органа
Комитета автомобильного транспорта
и транспортного контроля
Министерства транспорта
Республики Казахстан
по ______________ области (городу)
_______________________________
(Ф.И.О.)
от _____________________________
(сведения об услугополучателе
автоматически подтягиваются
с ГБД ФЛ /ГБД ЮЛ)
Заявление
Прошу Вас выдать свидетельство о государственной регистрации ипотеки маломерного судна/
дубликат свидетельства о государственной регистрации ипотеки маломерного судна/
дополнительный лист к свидетельству о государственной регистрации ипотеки маломерного судна/
информацию о прекращении ипотеки маломерного судна (отметить нужное), принадлежащего
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Данные, идентифицирующие маломерного судно (регистрационный номер, тип судна)
________________________________________________________________________________
Имя и адрес залогодателя ипотеки __________________________________________________
________________________________________________________________________________
Имя и адрес залогодержателя ипотеки или сведения о том, что она установлена на предъявителя
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Максимальный размер обязательства, обеспеченного ипотекой, при установлении ипотеки
на два или более маломерных судна; размер, в котором обязательство обеспечивается каждым
маломерным судном в отдельности при наличии соглашения сторон об этом
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Дата окончания ипотеки маломерного судна __________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
"__" ___________ 20 ____ года
Форма 3
Руководителю
Морской администрации портов
Республики Казахстан
____________________________
(Ф.И.О.)
от ___________________________
(сведения об услугополучателе
автоматически подтягиваются
с ГБД ФЛ/ГБД ЮЛ)
Заявление
Прошу Вас выдать свидетельство о государственной регистрации ипотеки судна (строящегося судна)/
дубликат свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна (строящегося судна)/
дополнительный лист к свидетельству о государственной регистрации ипотеки судна (строящегося судна)/
информацию о прекращении ипотеки судна (строящегося судна)
Название судна ____________________________________________________________________________
Порт или место регистрации судна ____________________________________________________________
Регистрационный номер судна _______________________________________________________________
Тип судна _________________________________________________________________________________
Тоннаж судна ______________________________________________________________________________
Место, в котором осуществляется постройка судна ______________________________________________
Построечный номер судна ___________________________________________________________________
Класс судна _______________________________________________________________________________
Длина киля и другие основные измерения ______________________________________________________
Регистровый номер судна ____________________________________________________________________
Имя и адрес залогодателя ипотеки _____________________________________________________________
Имя и адрес залогодержателя ипотеки или сведения о том, что она установлена на предъявителя
___________________________________________________________________________________________
Максимальный размер обязательства, обеспеченного ипотекой _____________________________________
При установлении ипотеки на два или более судов либо строящихся судов размер, в котором обязательство
обеспечивается каждым судном в отдельности при наличии соглашения сторон об этом
___________________________________________________________________________________________
Дата окончания ипотеки судна (строящегося судна) _______________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
"__" ___________ 20 ____ года
Приложение 18 к Правилам
государственной регистрации
судна, в том числе маломерного
судна и прав на него
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Государственная регистрация ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна"

Ескерту. 18-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Кеменің, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1) мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті беру;
2) куәліктің телнұсқасын беру;
3) қосымша парақты беру;
4) кеменің ипотекасын аяқтау туралы ақпаратты беру
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдары көрсетеді (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Барлық кіші түрлері бойынша:
"электрондық үкіметінің веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы.
3.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Бір жұмыс күні
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Барлық кіші түрлері бойынша:
электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
1. Кеменiң ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік;
2. Кеменiң ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасы;
3. Кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақ;
4. Кеме ипотекасын тоқтату туралы ақпарат беру;
5. Шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік;
6. Шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасы;
7. Шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақ;
8. Шағын көлемді кеменің ипотекасын тоқтату туралы ақпарат беру;
9. Кеменiң (жасалып жатқан кеменің) ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік;
10. Кеменiң (жасалып жатқан кеменің) ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасы;
11. Кеменiң (жасалып жатқан кеменің) ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақ;
12. Кеменiң (жасалып жатқан кеменің) ипотекасын тоқтату туралы ақпарат беру;
13. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттiк қызмет көрсету нәтижесін беру нысаны: электрондық түрде.
Порталда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанында жолданады және сақталады.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Ақылы:

Сноска. Приложение 18 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Государственная регистрация ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна"
Наименование подвида государственной услуги:
1) выдача свидетельства о государственной регистрации
2) выдача дубликата свидетельства
3) выдача дополнительного листа
4) выдача информации о прекращении ипотеки судна
1
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается территориальными органами Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам через:
веб-портал "электронного правительства" (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
Один рабочий день
4
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам через
электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
1. Свидетельство о государственной регистрации ипотеки судна;
2. Дубликат свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна;
3. Дополнительный лист к свидетельству о государственной регистрации ипотеки судна;
4. Выдача информации о прекращении ипотеки судна;
5. Свидетельство о государственной регистрации ипотеки маломерного судна;
6. Дубликат свидетельства о государственной регистрации ипотеки маломерного судна;
7. Дополнительный лист к свидетельству о государственной регистрации ипотеки маломерного судна;
8. Выдача информации о прекращении ипотеки маломерного судна;
9. Свидетельство о государственной регистрации ипотеки судна (строящегося судна); дубликат свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна (строящегося судна);
10. Дополнительный лист к свидетельству о государственной регистрации ипотеки судна (строящегося судна);
11. Выдача информации о прекращении ипотеки судна (строящегося судна);
12. Мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
На портале результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Платно:

Кеменің, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркегені және кеменің, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің мемлекеттік тіркелгенін куәландыратын құжаттың телнұсқасын бергені үшін алым "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық Кодексі)" Қазақстан Республикасы кодексінің 553-бабының 3-тармағына сәйкес мөлшерлемелер бойынша жүзеге асырылады.
Алым мөлшерлемелері:
1) жеке тұлғалар үшін – 1 (бір) айлық есептік көрсеткішті (бұдан әрі – АЕК);
2) заңды тұлғалар үшін – 5 (бес) АЕК-ты;
3) құжаттың телнұсқасын беру үшін – 0,5 АЕК-ты құрайды.
Ұлы Отан соғысына қатысушылар және оларға теңестірілген адамдар, Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен марапатталған адамдар, 1941 жылғы 22 маусым-1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген (әскери қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен марапатталмаған адамдар, мүгедектігі бар адамдарға, сондай-ақ бала кезінен мүгедектігі бар адамның ата-анасының біреуіне, репатрианттар (оралмандар) Қазақстан Республикасының азаматтығын алғанға дейін кеменің, шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу үшін алым төлеуден босатылады, алым сомасын төлеу екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы немесе "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
Тегін:
Қосымша парақты беру және кеменің ипотекасын аяқтау туралы ақпаратты беру тегін негізде көрсетіледі
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) Көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі-Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) "Электрондық үкіметінің" веб-порталы - тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушының жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде кодекске сәйкес өтініштерді қабылдау мен мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
Көлік министрлігінің интернет-ресурсында: www. gov. kz Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті бөлімнің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде; "электрондық үкіметтің" веб-порталында.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Портал:
9) мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті беру және куәліктің телнұсқасын беру
кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті не кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын не шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті не шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын не кеме ипотекасын (жасалып жатқан кеменің) мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті не кеме ипотекасын (жасалып жатқан кеменің) мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын алу үшін:
электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш (көрсетілетін қызметті алушы үшін қажетті мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесіне қарай);
осы шартта көрсетілген құжаттардың көшірмелері бар кеменің, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасы туралы шарттың электрондық көшірмесі;
ЭҮТШ арқылы төлем жасалған жағдайды қоспағанда, көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу үшін алым сомасын бюджетке төлемін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;

Сбор за государственную регистрацию ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна и выдачу дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию судна, маломерного судна, строящегося судна осуществляется по ставкам в соответствии с пунктом 3 статьи 553 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
Ставки сбора составляют:
1) для физических лиц – 1 (один) месячный расчетный показатель (далее – МРП);
2) для юридических лиц – 5 (пять) МРП;
3) за выдачу дубликата документа – 0,5 МРП.
Участники Великой Отечественной войны и приравненные к ним лица, лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лиц с инвалидностью, а также одного из родителей лица с инвалидностью с детства, репатрианты (оралманы) до приобретения гражданства Республики Казахстан освобождаются от оплаты сбора за государственную регистрацию ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна.
Оплата осуществляется через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП);
Бесплатно:
Выдача дополнительного листа и информация о прекращении ипотеки судна оказывается на бесплатной основе.
7.
График работы услугодателя и объектов информации
1) Услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
2) Веб-портала "электронного правительства" – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, регистрация заявления по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
интернет-ресурсе Министерства транспорта – www.gov.kz, раздел Комитет автомобильного транспорта и транспортного контроля, подраздел "Государственные услуги"; веб-портал "электронного правительства".
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Портал:
1) выдача свидетельства о государственной регистрации и дубликата свидетельства для получения свидетельства о государственной регистрации ипотеки судно, либо дубликата свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна, либо свидетельства о государственной регистрации ипотеки маломерного судна, либо дубликата свидетельства о государственной регистрации ипотеки маломерного судна, либо свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна (строящегося судна), либо дубликата свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна (строящегося судна):
заявление в форме (в зависимости от необходимого для услугополучателя результата оказания государственной услуги) электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП), по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
электронная копия договора об ипотеке судна, маломерного судна, строящегося судна с указанными в таком договоре копиями документов;
электронная копия документа, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию транспортных средств, за исключением случаев оплаты через ПШЭП;

2) қосымша парақты беру
кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақты немесе шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақты немесе кеменің ипотекасын (жасалып жатқан кеменің) мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақты алу үшін:
электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысандағы өтініш (көрсетілетін қызметті алушы үшін қажетті мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесіне қарай);
кеменің, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасы туралы шартқа осындай қосымша келісімде көрсетілген құжаттармен қосымша келісімнің электрондық көшірмесі;
ЭҮТШ арқылы төлем жасалған жағдайды қоспағанда, көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу үшін алым сомасын бюджетке төлемін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3) кеменің ипотекасын аяқтау туралы ақпаратты беру
кеменің ипотекасын тоқтату туралы ақпаратты не шағын көлемді кеменің ипотекасын тоқтату туралы ақпаратты алу үшін:
электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш (көрсетілетін қызметті алушы үшін қажетті мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесіне қарай);
кеменің, шағын көлемді кеменің, жасалып жатқан кеменің ипотекасын өтеу туралы анықтаманың электрондық көшірмесі.
"Қазақстан Республикасының Банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 61-4-бабында көзделген тәртіппен операция жүргізген жағдайда, өтінішке активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру туралы шарттың, екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйымның активтер мен талап ету құқықтарын иеленуін көздейтін шарттың, (тапсыру актісін немесе одан үзінді-көшірме қоса беріле отырып), талап ету құқығын басқаға беру туралы талапты қамтитын шарттың нотариат куәландырған көшірмесі қоса беріледі.
9.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігі анықталған.
2) Көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмеуі.
3) Көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі бар, соның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған.

2) выдача дополнительного листа
для получения дополнительного листа к свидетельству о государственной регистрации ипотеки судна, либо дополнительного листа к свидетельству о государственной регистрации ипотеки маломерного судна, либо дополнительного листа к свидетельству о государственной регистрации ипотеки судна (строящегося судна):
заявление в форме (в зависимости от необходимого для услугополучателя результата оказания государственной услуги) электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП), по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
электронная копия дополнительного соглашения к договору об ипотеке судна, маломерного судна, строящегося судна с указанными в таком дополнительном соглашении документами;
электронная копия документа, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию транспортных средств, за исключением случаев оплаты через ПШЭП;
3) выдача информации о прекращении ипотеки судна
для получения информации о прекращении ипотеки судна, либо информации о прекращении ипотеки маломерного судна, либо информации о прекращении ипотеки судна (строящегося судна)
заявление в форме (в зависимости от необходимого для услугополучателя результата оказания государственной услуги) электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП), по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
электронная копия справки о погашении ипотеки судна, маломерного судна, строящегося судна.
В случае проведении операции, предусмотренной статьей 61-4 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", к заявлению прилагаются нотариально засвидетельствованные копии договора об одновременной передаче активов и обязательств, договора, предусматривающего приобретение организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, активов и прав требований (с приложением передаточного акта или выписки из него), договора, содержащего условие об уступке права требования.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) Установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
2) Несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами.
3) В отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.

4) Көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы.
5) Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
19-қосымша
Ескерту. 19-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органы ________________________________________________
Территориальный орган Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан ________________________
КЕМЕНІҢ ИПОТЕКАСЫН МЕМЛЕКЕТТІК ТІРКЕУ ТУРАЛЫ КУӘЛІК СВИДЕТЕЛЬСТВО О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ИПОТЕКИ СУДНА
20 ___ жылғы "__" _______ № ____________ год Мемлекеттік кеме тізіліміне 20___ жылғы "__" _______ № ___енгізілген деректер негізінде осы арқылы кемесінің ипотекасын мемлекеттік тіркеу куәландырылады. ___________________________ (кеменің атауы)
На основании данных, внесенных в Государственный судовой реестр под № ___ от "__"_______ 20__ г., настоящим удостоверяется государственная регистрация ипотеки судна _________________________________________________________(наименование судна)
Кеменің ипотекасы нысанасының сипаттамасы/Описание предмета ипотеки судна
_______________________________________________________________________
(кеменің ипотекасы шартының деректемелері/(реквизиты договора ипотеки судна)
______________________________________________________________________
Кепіл беруші/Залогодатель ______________________________________________
(басқару органының атауы, орналасқан жері, мекенжайы (заңды тұлғалар ушін); тегі, аты (наименование, местонахождение, адрес органа, управления для юридических лиц); фамилия, ____________________________________________________________________
әкесінің аты, азаматтығы, толық мекенжайы (жеке тұлғалар ушін), сондай-ақ телефон, факс, имя, отчество, гражданство, полный адрес (для физических лиц), а также телефон, факс, телекс, ________________________________________________________________
телекс, электрондық почта/ электронная почта
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Кепіл ұстаушы/Залогодержатель _________________________________________
(басқару органының атауы, орналасқан жері, мекенжайы (заңды тұлғалар ушін);
(наименование, местонахождение, адрес органа, управления (для юридических лиц);
_______________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты, азаматтығы, толық мекенжайы (жеке тұлғалар ушін), фамилия,
имя, отчество, гражданство, полный адрес (для физических лиц), а также
_______________________________________________________________________
сондай-ақ телефон, факс, телекс, электрондық почта) телефон, факс, телекс, электронная почта)
_______________________________________________________________________
Кеме ипотекасымен қамтамасыз етілген міндеттеменің ең көп мөлшері/
Максимальный размер обязательства, обеспеченный ипотекой судна
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Кеме ипотекасының аяқталу күні/Дата окончания ипотеки судна _______________
Ерекше белгілер/Особые отметки _________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Кеме туралы мәліметтер/Сведения о судне __________________________________

4) В отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения государственной услуги.
5) Отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 19 к Правилам
государственной регистрации судна,
в том числе маломерного судна
и прав на него
Сноска. Приложение 19 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау
комитетінің аумақтық органы _______________________________________________
Территориальный орган Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля
Министерства транспорта Республики Казахстан _______________________________
КЕМЕНІҢ ИПОТЕКАСЫН МЕМЛЕКЕТТІК ТІРКЕУ ТУРАЛЫ КУӘЛІК
СВИДЕТЕЛЬСТВО О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ИПОТЕКИ СУДНА
20 ___ жылғы "__" _______ № ____________ год
Мемлекеттік кеме тізіліміне 20___ жылғы "__" _______ № ___
енгізілген деректер негізінде осы арқылы кемесінің ипотекасын мемлекеттік тіркеу
куәландырылады. _____________________________________________ (кеменің атауы)
На основании данных, внесенных в Государственный судовой реестр
под № ___ от "__"_______ 20__ г., настоящим удостоверяется государственная регистрация
ипотеки судна ____________________________________________________________
(наименование судна)
Кеменің ипотекасы нысанасының сипаттамасы/Описание предмета ипотеки судна
_________________________________________________________________________
(кеменің ипотекасы шартының деректемелері/(реквизиты договора ипотеки судна)
_________________________________________________________________________
Кепіл беруші/Залогодатель _________________________________________________
(басқару органының атауы, орналасқан жері, мекенжайы (заңды тұлғалар ушін); тегі, аты
(наименование, местонахождение, адрес органа, управления для юридических лиц);
фамилия, _________________________________________________________________
әкесінің аты, азаматтығы, толық мекенжайы (жеке тұлғалар ушін), сондай-ақ телефон, факс,
имя, отчество, гражданство, полный адрес (для физических лиц), а также телефон, факс, телекс,
__________________________________________________________________________
телекс, электрондық почта/ электронная почта
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Кепіл ұстаушы/Залогодержатель ______________________________________________
(басқару органының атауы, орналасқан жері, мекенжайы (заңды тұлғалар ушін);
(наименование, местонахождение, адрес органа, управления (для юридических лиц);
__________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты, азаматтығы, толық мекенжайы (жеке тұлғалар ушін),
фамилия, имя, отчество, гражданство, полный адрес (для физических лиц), а также
__________________________________________________________________________
сондай-ақ телефон, факс, телекс, электрондық почта)
телефон, факс, телекс, электронная почта)
__________________________________________________________________________
Кеме ипотекасымен қамтамасыз етілген міндеттеменің ең көп мөлшері/
Максимальный размер обязательства, обеспеченный ипотекой судна
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Кеме ипотекасының аяқталу күні/Дата окончания ипотеки судна __________________
Ерекше белгілер/Особые отметки _____________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Кеме туралы мәліметтер/Сведения о судне _____________________________________

Ескерту. 23-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органы ________________________________________________
Территориальный орган Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан _______________________
ШАҒЫН КӨЛЕМДІ КЕМЕНІҢ ИПОТЕКАСЫН МЕМЛЕКЕТТІК ТІРКЕУ ТУРАЛЫ КУӘЛІККЕ ҚОСЫМША ПАРАҚ ДОПОЛНИТЕЛЬНЫЙ ЛИСТ К СВИДЕТЕЛЬСТВУ О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ИПОТЕКИ МАЛОМЕРНОГО СУДНА
20___ жылғы/год "__" ________ № ________
Қосымша парақ шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке берілді. Дополнительный лист выдан к Свидетельству о государственной регистрации ипотеки маломерного судна. Шағын көлемді кеме ипотекасы туралы шартқа қосымша келісімнің нөмipi: ______________
Номер дополнительного соглашения к договору об ипотеке маломерного судна Шағын көлемді кеме ипотекасы туралы шартқа қосымша келісім жасалған күні: ________
Дата заключения дополнительного соглашения к договору об ипотеке маломерного судна ______________________________________________________________________
Шағын көлемді кеме ипотекасы туралы шартқа енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың мәні:
Сущность внесенных изменений и (или) дополнений в договор об ипотеке судна
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Егер, шағын көлемді кеме ипотекасы туралы шарт бойынша борышкер кепіл бepyші болып табылмаса кепіл бepyшi және (немесе) борышкер ауысқан кезде:
При смене залогодателя и (или) должника, если должник по договору об ипотеке маломерного судна не является залогодателем:
Жаңа кепіл берушінің және (немесе) борышкердің атауы: ____________________
Наименование нового залогодателя и (или) должника Жаңа кепіл берушінің және (немесе) борышкердің мекенжайы: _________________________
Местожительство нового залогодателя и (или) должника
Жаңа кепіл берушінің қолы: ____________________________________________
Подпись нового залогодателя:
Осы куәлікке қосымша парақты Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органы берді.
____________________________________________________________________
Настоящее свидетельство выдано территориальным органом Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля
20__ж./г. "__"_____________________________ (күні/дата) (айы/месяц)
Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті аумақтық органының басшысы/ (аты- жөні/Ф.И.О)
Руководитель территориального органа Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
24-қосымша

Сноска. Приложение 23 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау
комитетінің аумақтық органы _______________________________________________
Территориальный орган Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля
Министерства транспорта Республики Казахстан _______________________________
ШАҒЫН КӨЛЕМДІ КЕМЕНІҢ ИПОТЕКАСЫН МЕМЛЕКЕТТІК ТІРКЕУ ТУРАЛЫ КУӘЛІККЕ ҚОСЫМША ПАРАҚ
ДОПОЛНИТЕЛЬНЫЙ ЛИСТ К СВИДЕТЕЛЬСТВУ О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ИПОТЕКИ
МАЛОМЕРНОГО СУДНА
20___ жылғы/год "__" ________ № ________
Қосымша парақ шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке берілді.
Дополнительный лист выдан к Свидетельству о государственной регистрации ипотеки маломерного судна.
Шағын көлемді кеме ипотекасы туралы шартқа қосымша келісімнің нөмipi: ______________
Номер дополнительного соглашения к договору об ипотеке маломерного судна
Шағын көлемді кеме ипотекасы туралы шартқа қосымша келісім жасалған күні: __________
Дата заключения дополнительного соглашения к договору об ипотеке маломерного судна
_______________________________________________________________________________
Шағын көлемді кеме ипотекасы туралы шартқа енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың мәні:
Сущность внесенных изменений и (или) дополнений в договор об ипотеке судна
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Егер, шағын көлемді кеме ипотекасы туралы шарт бойынша борышкер кепіл бepyші болып
табылмаса кепіл бepyшi және (немесе) борышкер ауысқан кезде:
При смене залогодателя и (или) должника, если должник по договору об ипотеке маломерного
судна не является залогодателем:
Жаңа кепіл берушінің және (немесе) борышкердің атауы: ______________________________
Наименование нового залогодателя и (или) должника
Жаңа кепіл берушінің және (немесе) борышкердің мекенжайы: _________________________
Местожительство нового залогодателя и (или) должника
Жаңа кепіл берушінің қолы: ______________________________________________________
Подпись нового залогодателя:
Осы куәлікке қосымша парақты Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық
органы берді. ___________________________________________________________________
Настоящее свидетельство выдано территориальным органом Комитета автомобильного транспорта
и транспортного контроля
20_____ж./г. "_______"_____________________________ (күні/дата) (айы/месяц)
Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті аумақтық органының басшысы/ (аты- жөні/Ф.И.О)
Руководитель территориального органа Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля
Приложение 24 к Правилам
государственной регистрации судна,
в том числе маломерного судна и прав на него

Ескерту. 24-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органы _________________________________________________
Территориальный орган Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан _________________________
КЕМЕНІҢ (ЖАСАЛЫП ЖАТҚАН КЕМЕНІҢ) ИПОТЕКАСЫН МЕМЛЕКЕТТІК ТІРКЕУ ТУРАЛЫ КУӘЛІККЕ ҚОСЫМША ПАРАҚ ДОПОЛНИТЕЛЬНЫЙ ЛИСТ К СВИДЕТЕЛЬСТВУ О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ИПОТЕКИ СУДНА (СТРОЯЩЕГОСЯ СУДНА)
20 ___ жылғы/год "__" ________ № _________ Қосымша парақ Кеме (жасалып жатқан кеме) ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке берілді.
Дополнительный лист выдан к Свидетельству о государственной регистрации ипотеки судна или строящегося судна №___ от "___"________20___г.
Кеме (жасалып жатқан кеме) ипотекасы туралы 20___ жылғы "__" ________ № ________ келісімге қосымша шарттың нөмірі:
Дата заключения и номер дополнительного соглашения к договору об ипотеке судна или строящегося судна №____от "___"___20___года.______________№______________
Кеме (жасалып жатқан кеме) ипотекасы туралы келісімге енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың мәні:
Сущность внесенных изменений и (или) дополнений в договор об ипотеке судна или строящегося судна
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Егер, кеме (жасалып жатқан кеме) ипотекасы туралы келісім бойынша борышты кепіл беруші емес болып табылған кепіл беруші және (немесе) борышты ауысқан кезде:
При смене залогодателя и (или) должника, если должник по договору об ипотеке судна или строящегося судна не является залогодателем:
_______________________________________________________________________
Жаңа кепіл берушінің және (немесе) борыштының атауы:
Наименование нового залогодателя и (или) должника:________________________
Жаңа кепіл берушінің және (немесе) борыштының мекен жайы:
Место жительства нового залогодателя и (или) должника _____________________
_______________________________________________________________________
Жаңа кепіл берушінің қолы
Подпись нового залогодателя и (или) должника ______________________________
Осы куәлікке қосымша парағы Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органымен берілді.
Настоящий дополнительный лист к свидетельству выдан территориальным органом Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля ____________
20___ж./г. "__"_________________________ (күні/дата) (айы/месяц)
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
25-қосымша

Сноска. Приложение 24 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау
комитетінің аумақтық органы _______________________________________________
Территориальный орган Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля
Министерства транспорта Республики Казахстан _______________________________
КЕМЕНІҢ (ЖАСАЛЫП ЖАТҚАН КЕМЕНІҢ) ИПОТЕКАСЫН МЕМЛЕКЕТТІК ТІРКЕУ
ТУРАЛЫ КУӘЛІККЕ ҚОСЫМША ПАРАҚ
ДОПОЛНИТЕЛЬНЫЙ ЛИСТ К СВИДЕТЕЛЬСТВУ О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ
ИПОТЕКИ СУДНА (СТРОЯЩЕГОСЯ СУДНА)
20 ___ жылғы/год "____" ___________ № _________
Қосымша парақ Кеме (жасалып жатқан кеме) ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы
куәлікке берілді.
Дополнительный лист выдан к Свидетельству о государственной регистрации ипотеки
судна или строящегося судна №___ от "___"________20___г.
Кеме (жасалып жатқан кеме) ипотекасы туралы 20_____ жылғы "____" ___________
№ ________ келісімге қосымша шарттың нөмірі:
Дата заключения и номер дополнительного соглашения к договору об ипотеке судна
или строящегося судна №____от "___"___ 20___ года. _________________________
№ ______________
Кеме (жасалып жатқан кеме) ипотекасы туралы келісімге енгізілген өзгерістер мен
толықтырулардың мәні:
Сущность внесенных изменений и (или) дополнений в договор об ипотеке судна
или строящегося судна ____________________________________________________
________________________________________________________________________
Егер, кеме (жасалып жатқан кеме) ипотекасы туралы келісім бойынша борышты кепіл
беруші емес болып табылған кепіл беруші және (немесе) борышты ауысқан кезде:
При смене залогодателя и (или) должника, если должник по договору об ипотеке судна
или строящегося судна не является залогодателем:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Жаңа кепіл берушінің және (немесе) борыштының атауы:
Наименование нового залогодателя и (или) должника:__________________________
Жаңа кепіл берушінің және (немесе) борыштының мекен жайы:
Место жительства нового залогодателя и (или) должника _______________________
________________________________________________________________________
Жаңа кепіл берушінің қолы
Подпись нового залогодателя и (или) должника _______________________________
Осы куәлікке қосымша парағы Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің
аумақтық органымен берілді.
Настоящий дополнительный лист к свидетельству выдан территориальным органом
Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля
____________________________20_____ж./г.
"________"_________________________ (күні/дата) (айы/месяц)
Приложение 25 к Правилам
государственной регистрации судна,
в том числе маломерного судна и прав на него

Ескерту. 25-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-нысан
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органы _________________________________________________
Территориальный орган Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан ________________________
Кеме ипотекасын тоқтату туралы ақпаратКеме ипотекасы:
1. Кеменің атауы ______________________________________________________
2. Кеменің тіркеу нөмірі _______________________________________________
3. Кеме ипотекасының тіркеу нөмірі_____________________________________
4. Кемені тіркеу орны__________________________________________________
5. Тіркеу нөмірі ______________________________________________________
6. Кеме түрі __________________________________________________________
7. Кеме сыныбы_______________________________________________________
8. Кеме тоннажы_________________________________________ тоқтатылған.
Уәкілетті тұлғаның Т. А. Ә. ______________
2-нысан
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органы _______________________________________________
Территориальный орган Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан _______________________
Информация о прекращении ипотеки маломерного судна Шағын көлемді кеменің ипотекасын тоқтату туралы ақпарат
Шағын көлемді кеменің ипотекасы:
1. Кеменің тіркеу нөмірі _______________________________________________
2. Шағын көлемді кеме ипотекасының тіркеу нөмірі _______________________
3. Тіркеу орны _______________________________________________________
4. Кеме түрі _______________________________________________ тоқтатылған.
Уәкілетті тұлғаның Т. А. Ә. __________________
3-нысан
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органы _________________________________________________
Территориальный орган Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан _________________________
Кеменің (жасалып жатқан кеменің) ипотекасын тоқтату туралы ақпарат
1. Кеменің атауы _______________________________________________________
2. Кеменің тіркеу нөмірі _________________________________________________

Сноска. Приложение 25 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма 1
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау
комитетінің аумақтық органы _______________________________________________
Территориальный орган Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля
Министерства транспорта Республики Казахстан _______________________________
Информация о прекращении ипотеки судна
Ипотека судна:
1. Название судна _________________________________________________________
2. Регистрационный номер судна ____________________________________________
3. Регистрационный номер ипотеки судна ____________________________________
4. Место регистрации судна ________________________________________________
5. Регистровый номер _____________________________________________________
6. Тип судна _____________________________________________________________
7. Класс судна ___________________________________________________________
8. Тоннаж судна _________________________________________________________
прекращена. Ф.И.О / подпись уполномоченного лица __________________________
Форма 2
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау
комитетінің аумақтық органы _______________________________________________
Территориальный орган Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля
Министерства транспорта Республики Казахстан _______________________________
Информация о прекращении ипотеки маломерного судна
Ипотека маломерного судна:
1. Регистрационный номер судна ____________________________________________
2. Регистрационный номер ипотеки маломерного судна _________________________
3. Место регистрации ______________________________________________________
4. Тип судна ______________________________________________________________
прекращена. Ф.И.О/подпись уполномоченного лица ____________________________
Форма 3
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау
комитетінің аумақтық органы _______________________________________________
Территориальный орган Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля
Министерства транспорта Республики Казахстан _______________________________
Информация о прекращении ипотеки судна (строящегося судна)
Ипотека судна (строящегося судна):
1. Название судна _________________________________________________________
2. Регистрационный номер судна ____________________________________________

3. Кеме ипотекасының тіркеу нөмірі_______________________________________
4. Кеменің тіркелген порты немесе орны____________________________________
5. Кеме түрі___________________________________________________________
6. Тіркеу нөмірі________________________________________________________
7. Кеме сыныбы_______________________________________________________
8. Кеме тоннажы_______________________________________________________
9. Кемені жасау жүзеге асырылатын орын__________________________________
10. Кеменің салынған нөмірі_____________________________________________
11. Киль ұзындығы_____________________________________________________
12. Басқа негізгі өлшемдер_________________________________ тоқтатылған.
Уәкілетті тұлғаның т. а. ә. __________________

3. Регистрационный номер ипотеки судна ____________________________________
4. Порт или место регистрации судна ________________________________________
5. Тип судна _____________________________________________________________
6. Регистровый номер _____________________________________________________
7. Класс судна ___________________________________________________________
8. Тоннаж судна __________________________________________________________
9. Место, в котором осуществляется постройка судна __________________________
10. Построечный номер судна ______________________________________________
11. Длина киля ___________________________________________________________
12. Другие основные измерения _____________________________________________
прекращена. Ф.И.О/подпись уполномоченного лица ____________________________