"Адамға әсер ететін физикалық факторлар (компьютерлер мен бейнетерминалдар) көздерімен жұмыс істеу жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 38 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 13 наурызда № 10428 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2021 жылғы 6 тамыздағы № ҚР ДСМ-79 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 06.08.2021 № ҚР ДСМ-79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 144-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Адамға әсер ететін физикалық факторлар (компьютерлер мен бейнетерминалдар) көздерімен жұмыс істеу жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оның мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика
министрі
Е.Досаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
___________ А. Cәрінжіпов
2015 жылғы 6 ақпан
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
____________Т. Дүйсенова
2015 жылғы 2 ақпан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 21 қаңтардағы
№ 38 бұйрығымен бекітілген
"Адамға әсер ететін физикалық факторлар (компьютерлер мен бейнетерминалдар) көздерімен жұмыс істеу жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. "Адамға әсер ететін физикалық факторлар (компьютерлер мен бейнетерминалдар) көздерімен жұмыс істеу жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары (бұдан әрі - Санитариялық қағидалар) компьютерлерді (дербес компьютерлерді, планшетті дербес компьютерлерді, ноутбуктерді) және бейнетерминалдарды орналастыру мен пайдалануды қамтитын физикалық факторлар (компьютерлер мен бейнетерминалдар) көздерімен жұмыс істеу жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды, сондай-ақ микроклиматқа, жарықтандыруға және компьютерлер мен бейнетерминалдардың физикалық факторлары әсері кезіндегі жұмыс жағдайларына қойылатын талаптарды регламенттейді.

Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к условиям работы с источниками физических факторов (компьютеры и видеотерминалы), оказывающих воздействие на человека"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 38. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 марта 2015 года № 10428. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 августа 2021 года № ҚР ДСМ-79.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 06.08.2021 № ҚР ДСМ-79 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 6 статьи 144 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к условиям работы с источниками физических факторов (компьютеры и видеотерминалы), оказывающих воздействие на человека".
2. Комитету по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
___________ А. Саринжипов
6 февраля 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
___________ Т. Дуйсенова
2 февраля 2015 год
Утверждены
приказом Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 21 января 2015 года № 38
Санитарные правила
"Санитарно-эпидемиологические требования к условиям работы
с источниками физических факторов (компьютеры и
видеотерминалы), оказывающих воздействие на человека"
1. Общие положения
1. Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к условиям работы с источниками физических факторов (компьютеры и видеотерминалы), оказывающих воздействие на человека" (далее - Санитарные правила) регламентируют санитарно-эпидемиологические требования к условиям работы с источниками физических факторов (компьютеры и видеотерминалы), включающих в себя размещение и эксплуатацию компьютеров (персональные компьютеры, планшетные персональные компьютеры, ноутбуки) и видеотерминалов, а также требования к микроклимату, освещению и условиям работы при воздействии физических факторов от компьютеров и видеотерминалов.

2. Осы Санитариялық қағидалар тұрмыста пайдаланылатын теледидарларға, дербес компьютерлерге, планшетті дербес компьютерлерге, ноутбуктерге, телевизиялық ойын қондырғыларына, борттық компьютерлерге қолданылмайды.
3. Осы Санитариялық қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылды:
1) бейнетерминал (бұдан әрі - БТ) - пернетақта үлгісіндегі енгізу (кіру блогы) құрылғысымен жабдықталатын, дисплей экраны бар пайдаланушының терминалы болып табылатын бейнені көрсету құрылғысы;
2) дербес компьютер (бұдан әрі - ДК) - дербес пайдалануға арналған компьютер;
3) жұмыс беті - жұмыс жүргізілетін және жарық нормаланатын немесе өлшенетін бет;
4) қатармен орналастыру - жиһаз бен жабдықты үй-жайдың ортасында, бірінен кейін бірін қатар орналастыру;
5) ноутбук - дисплей мен пернетақтаны қоса алғанда, бір шағын корпуста барлық қажетті құрауыштарды қамтитын кітап түрінде жиналатын портативті ДК. Сымды және сымсыз желілерге қосылудың дамытылған құралдарын, құрастырылған мультимедиялық жабдықты (динамиктер, көбінесе микрофон және веб-камера) қамтиды;
6) орталықта орналастыру - жиһаз бен жабдықты үй-жайдың ортасына топпен орналастыру;
7) периметралды орналастыру - жиһазды, жабдықты қабырға бойымен (периметр бойынша) орналастыру;
8) планшетті ДК (бұдан әрі - ПлДК) - экранмен біріктірілген қолмен жазатын планшетті құрылғымен жабдықталған, пернетақта мен тінтуірді пайдаланбай-ақ стилус немесе саусақтар арқылы жұмыс істейтін ноутбуктер класы;
9) рұқсат етілетін діріл және діріл деңгейі - үй-жайларда жұмыс орындарындағы жайлылық жағдайы үшін жалпы діріл;
10) стилус - сенсорлы экранмен жұмыс істеуге арналған пластмасса таяқша;
11) униполярлық көрсеткіш - оң полярлық аэроиондар шоғырлануының теріс полярлық аэроиондар шоғырлануына қатынасы;
2. Компьютерлерді (ДК, ПлДК, ноутбуктерді) және БТ-ны орналастыру мен пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
4. ДК, ПлДК, ноутбуктер және БТ арнайы салынған, жапсарлас, реконструкцияланған үй-жайларда, сондай-ақ дыбыс оқшаулау және ластанған ауаны ғимараттың шатырынан жоғары деңгейде тұрғын үй-жайларынан оқшауланған желдету каналдарын орнату қамтамасыз етілген кезде тұрғын үйдің кіреберісімен біріктірілмеген жеке кіретін есігі бар тұрғын үйлердің бірінші қабаттарында немесе қоғамдық ғимараттардың кез келген қабаттарында орналастырылады. ДК, ПлДК, ноутбуктерді және БТ-ны орналастыруға және пайдалануға арналған үй-жайларда осы Санитариялық қағидаларда келтірілген жарықтандырудың, микроклиматтың нормаланатын параметрлерін сақтау үшін жағдайлар қамтамасыз етіледі.
ДК, ПлДК, ноутбуктермен және БТ-мен жұмыс істеуге арналған үй-жайлар жертөле және цокольды үй-жайларда орналастырылмайды. ДК, ПлДК, ноутбуктер және БТ бар жұмыс орындары қуаттандыру кабельдері, жоғары вольтты трансформаторлар, технологиялық жабдық орналасқан жерлерге орналастырылмайды.

2. Настоящие Санитарные правила не распространяются на телевизоры, персональные компьютеры, планшетные персональные компьютеры, ноутбуки используемые в быту, на телевизионные игровые приставки, бортовые компьютеры.
3. В настоящих Санитарных правилах использованы следующие понятия:
1) видеотерминал (далее - ВТ) - устройство визуального отображения, являющееся терминалом пользователя с экраном дисплея, оборудуемое устройством ввода (входным блоком) типа клавиатуры;
2) персональный компьютер (далее - ПК) - компьютер, предназначенный для автономного использования;
3) рабочая поверхность - поверхность, на которой производится работа и на которой нормируется или измеряется освещенность;
4) рядная расстановка - расстановка мебели и оборудования рядами в центре помещения, друг за другом;
5) ноутбук - портативный ПК, складывающийся в виде книжки, содержащий все необходимые компоненты в одном небольшом корпусе, включающем дисплей и клавиатуру. Содержит развитые средства подключения к проводным и беспроводным сетям, встроенное мультимедийное оборудование (динамики, часто - микрофон и веб-камеру);
6) центральная расстановка - расстановка мебели и оборудования в центре помещения группами;
7) периметральная расстановка - расстановка мебели, оборудования вдоль стен (по периметру);
8) планшетный ПК (далее - ПлПК) - класс ноутбуков, оборудованных планшетным устройством рукописного ввода, объединенным с экраном, работающий при помощи стилуса или пальцев без использования клавиатуры и мыши;
9) допустимая вибрация и уровень вибрации - общая вибрация для состояния комфорта на рабочих местах в помещениях;
10) стилус - пластмассовый стержень для работы с сенсорным экраном;
11) показатель униполярности - отношение концентрации аэроионов положительной полярности к концентрации аэроионов отрицательной полярности.
2. Санитарно-эпидемиологические требования к размещению
и эксплуатации компьютеров (ПК, ПлПК, ноутбуки) и ВТ
4. ПК, ПлПК, ноутбуков и ВТ размещаются в специально построенных, пристроенных, реконструированных помещениях, а также в помещениях первого этажа жилых домов с отдельным входом, не совмещенным с подъездом жилого дома или на любых этажах общественных зданий, при обеспечении звукоизоляции и вентиляции помещений с устройством изолированных от жилых помещений вентиляционных каналов для отвода загрязненного воздуха выше уровня кровли здания. В помещениях для размещения и эксплуатации ПК, ПлПК, ноутбуков и ВТ обеспечиваются условия для соблюдения нормируемых параметров освещенности, микроклимата, приведенных в настоящих Санитарных правилах.
Помещения для работы с ПК, ПлПК, ноутбуками и ВТ не размещаются в подвальных и цокольных помещениях. Рабочие места с ПК, ПлПК, ноутбуками и ВТ не размещаются в местах, где расположены силовые кабели, высоковольтные трансформаторы, технологическое оборудование.

5. Электронды-сәуле түтігі (бұдан әрі - ЭСТ) базасындағы ДК және БТ-ны пайдаланушылардың бір жұмыс орнының ауданы қатарластырып 2 орналастыру кезінде кемінде 6 шаршы метрді (бұдан әрі - м2), орталықта және периметралды орналастыру кезінде - 4 м2, тегіс дискреттік экрандар (сұйық кристалл, плазмалық) базасында БТ-ны пайдалану кезінде кез келген орналасу кезінде 4 м2 құрайды.
ПлДК-ны, ноутбуктерді пайдаланушылардың бір жұмыс орнының ауданы - 2,5 м2.
6. Үй-жайларды әрлеу үшін жуғыш заттарды қолдана отырып, ылғалды әдіспен жинауға болатын материалдар қолданылады.
7. ДК-мен, ПлДК-мен, ноутбуктермен және БТ-мен жабдықталатын үй-жайлардағы еденнің беті антистатикалық қасиеттері бар материалдардан ойықтарсыз және саңылауларсыз жасалады. ДК-ны, ПлДК-ны, ноутбуктерді және БТ-ны пайдаланатын үй-жайлар, жиһаз және жабдық тәртіпте және тазалықта ұсталады. Үй-жайды әрлеудегі ақаулар және жабдықтың, жиһаздың бұзылуы уақтылы жөнделуге және ауыстырылуға тиісті.
8. ДК және БТ орналастырылған үй-жайлар қорғаныш жерге тұйықтаумен жабдықталады.
9. Компьютерлерді орналастыруда 3 нұсқаның бірі: периметралды, қатарлармен (2-3-қатарлы), орталықта орналастыру пайдаланылады.
Периметралды орналастыру кезінде терезе ойықтары бар қабырға мен үстелдер арасындағы арақашықтық - 0,5 метр (бұдан әрі - м), қабырға мен үстелдер арасындағы арақашықтық - 0,4 м.
Қатар орналастыру кезде бір бейнемонитордың сыртқы беті мен екіншісінің экранының арасындағы арақашықтық - кемінде 2 м, бейнемониторлардың бүйір беттері арасындағы арақашықтық - кемінде 1,2 м, бір орындық компьютер үстелдерін екі-үш қатардан орналастыру кезінде әрбір қатардағы үстелдің бүйір жақтаулары арасындағы арақашықтық - кемінде 0,5 м.
Орталықта орналастыру кезінде компьютерлер бар жұмыс үстелдері екі қатарға бөлінбей және бейнемониторлардың экрандары қарама-қарсы жаққа қаратыла, шахматтық тәртіппен орналастырыла немесе мониторлардың сырт жақтары бір-біріне қарсы қаратыла отырып, ортада орнатылады, бұл ретте бір бейнемонитордың сыртқы беті мен екіншісінің экранының арасындағы арақашықтық - кемінде 2 м.
10. Жұмыс істеу бетінің өлшемдері:
1) үстелдің жұмыс істейтін бетінің биіктігі (еденнен) 640 - 800 миллиметр (бұдан әрі - мм) шегінде реттеледі;
2) үстелдің жұмыс істейтін бетінің ені - 800, 1000, 1200 және 1400 мм;
3) жұмыс үстелінде биіктігі кемінде 580 мм, ені кемінде 500 мм, тереңдігі кемінде 450 мм болатын аяққа арналған кеңістік болады.
11. Бейнемонитордың экраны пайдаланушының көзінен 600 - 700 мм қашықтықта, бірақ алфавиттік-сандық белгілердің және символдардың өлшемдерін есепке ала отырып, 500 мм-ден жақын емес қашықтықта болуы тиіс.

5. Площадь на одно рабочее место пользователей ПК и ВТ на базе электронно-лучевой трубки (далее - ЭЛТ) составляет не менее 6 квадратных метров (далее - м2 ) при рядном расположении, при центральном и периметральном расположении - 4 м2, при использовании ВТ на базе плоских дискретных экранов (жидкокристаллические, плазменные) при любом расположении - 4 м2.
Площадь на одно рабочее место пользователей ПлПК, ноутбуков 2,5 м2.
6. Для отделки помещений применяют материалы, допускающие уборку влажным способом с применением моющих средств.
7. Поверхность пола в помещениях, где оборудуются ПК, ПлПК, ноутбуки и ВТ, выполняется без выбоин и щелей, из материалов, обладающих антистатическими свойствами. Помещения с использованием ПК, ПлПК, ноутбуками и ВТ, мебель и оборудование содержатся в порядке и чистоте. Дефекты в отделке помещения и поломки оборудования, мебели подлежат своевременному ремонту и замене.
8. Помещения, где размещаются ПК и ВТ, оборудуются защитным заземлением.
9. Расстановка компьютеров (ПК, планшетные персональные компьютеры, ноутбуки) используется одним из трех 3-х вариантов: периметральная, рядные (2-3-рядная), центральная.
При периметральной расстановке, расстояние между стеной с оконными проемами и столами 0,5 метров (далее - м), стеной и столами - 0,4 м.
При рядной расстановке расстояние между тылом поверхности одного видеомонитора и экраном другого - не менее 2 м, между боковыми поверхностями видеомониторов не менее 1,2 м, при двух-трехрядной расстановке одноместных столов с компьютерами расстояния в каждом ряду между боковыми поверхностями столов не менее 0,5 м.
При центральной расстановке рабочие столы с компьютерами устанавливаются в центре, в два ряда без разрыва и экраны видеомониторов обращены в противоположные стороны, располагаясь в шахматном порядке, или напротив друг друга тыльными сторонами мониторов, при этом расстояние между тылом поверхности одного видеомонитора и экраном другого - не менее 2 м.
10. Размеры рабочей поверхности:
1) высота рабочей поверхности стола (от пола) регулируется в пределах 640 - 800 миллиметров (далее - мм);
2) ширину рабочей поверхности стола 800, 1000, 1200 и 1400 мм;
3) рабочий стол имеет пространство для ног высотой не менее 580 мм, шириной - не менее 500 мм, глубиной - не менее 450 мм.
11. Экран видеомонитора находится от глаз пользователя на расстоянии 600-700 мм, но не ближе 500 мм с учетом размеров алфавитно-цифровых знаков и символов.

12. ДК-мен, ПлДК-мен, ноутбуктермен және БТ-мен сабақ өткізілетін үй-жайларда бір орынды үстелдермен жабдықталады, ДК-мен, ПлДК-мен, ноутбуктермен және БТ-мен жұмыс істеуге арналған бір орынды үстелдің мынадай құрылымы көзделеді:
1) екі жеке беті: біреуі биіктігі 520 - 760 мм шегінде ыңғайлы өзгертілетін ДК-ны орналастыруға арналған жазық беті және екіншісі биіктігі жазық жұмыс бетіне тиісінше өзгертілетін пернетақтаға арналған жылжытпалы беті;
2) ДК, ПлДК, ноутбуктер және БТ үшін пернетақта бетінің ені кемінде 750 мм, тереңдігі кемінде 550 мм құрайды;
3) аяққа арналған кеңістік ені кемінде 500 мм, тереңдігі кемінде 450 мм, ал биіктігін бойға сәйкес алу керек;
4) жұмыс орнын принтермен жабдықтағанда беттердің енін 1200 мм-ге дейін ұлғайту.
13. Компьютерлермен жұмыс істеу кезінде жұмыс орнының негізгі өлшемдері, үстел шетінің биіктігі және аяққа арналған кеңістіктің биіктігі осы Санитариялық қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес, бойына сай келеді. Табуреткалар немесе отырғыштар пайдаланылмайды.
14. Мектепке дейінгі ұйымдарда және мектептерде БТ-мен, ДК-мен, ПлДК-мен және ноутбуктермен тікелей өткізілетін сабақтардың үзіліссіз ұзақтығы оқу сағаты ішінде мынаған сәйкес келеді:
1) мектепке дейінгі ұйымдарда және 1-сыныптарда - 15 минуттан аспайды;
2) 2 - 3-сыныптарда - 20 минуттан аспайды;
3) 4 - 5-сыныптарда - 25 минуттан аспайды;
4) 6 - 8-сыныптарда - 30 минуттан аспайды;
5) 9 - 11 (12) сыныптарда - 35 минуттан аспайды.
15. БТ-мен, ДК-мен, ПлДК-мен және ноутбуктермен тікелей жұмыс істеу ұзақтығын екі сағаттан асырмау ұсынылады. Жұмыс кезеңінде мынадай профилактикалық іс-шаралар жүргізіледі: әрбір 20 - 25 минут сайын көзге арналған жаттығулар және үзіліс кезінде 45 минут сайын дене шынықтыру жасалады.
16. Мектепке дейінгі ұйымдарда компьютерлік ойын сабақтары аптасына 2 реттен сиретпей жүргізіледі.
17. БТ-мен, ПлДК-мен, ноутбуктермен және ДК-мен өткізілетін сабақтар ұйықтауға, күндізгі серуенге шығуға және сауықтыру шараларын жүргізуге бөлінген уақыттың есебінен жүргізілмейді.
18. Жасына қарамастан екі және одан да көп адамның бір БТ-ны, ДК-ны, ПлДК-ны, ноутбукты бір уақытта пайдалануына жол берілмейді.
19. Көп қабатты тұрғын үйдің бірінші қабатында, жеке үй иелігінде, құрылған - жапсарлас үй-жайларда орналасқан объектілерден қоқысты жинау үшін тұрғын үйдің ортақ қоқыс жинағыштары немесе контейнерлері пайдаланылады.
20. Сапасы мен қауіпсіздігін растайтын құжаттар болмаған жағдайда ДК, БТ, ПлДК, ноутбуктар пайдаланылмайды.
21. Компьютердің құрамдас бөліктерін (пернатақта, монитор, процессорлар және т.б.) өңдеу ДК-ны, ПлДК-ны, ноутбуктерді және БТ-ны күтуге арналған құралдармен жүзеге асырылады. Ақаулы және істен шыққан компьютерлерді сақтау үшін балалардың қолы жетпейтін жеке үй-жай көзделеді.

12. В помещениях, где для занятия с ПК, ПлПК, ноутбуками и ВТ оборудуются одноместными столами, предусматривают следующую конструкцию одноместного стола для работы с ПК, ПлПК, ноутбуков и ВТ:
1) две раздельные поверхности: одну горизонтальную для размещения ПК с плавной регулировкой по высоте в пределах 520 - 760 мм и вторую подвижную для клавиатуры с регулировкой по высоте соответственно горизонтальной рабочей поверхности;
2) ширина поверхностей для ПК, ПлПК, ноутбуков и ВТ клавиатуры составляет не менее 750 мм, глубина - не менее 550 мм;
3) ширина пространства для ног не менее 500 мм, глубина не менее 450 мм, а высоту принимать в соответствие с ростом;
4) увеличение ширины поверхностей до 1200 мм при оснащении рабочего места принтером.
13. Основные размеры рабочего места при работе с компьютерами высота края стола и высота пространства для ног соответствуют росту, согласно приложению 1 к настоящим Санитарным правилам. Не используются табуретки или скамейки.
14. Непрерывная длительность занятий в дошкольных организациях и школах непосредственно с ВТ, ПК, ПлПК и ноутбуками в течение учебного часа соответствует:
1) дошкольных организациях и 1 классах - не более 15 минут;
2) 2 - 3 классах - не более 20 минут;
3) 4-5 классах - не более 25 минут;
4) 6 - 8 классах - не более 30 минут;
5) 9 - 11(12) классах - не более 35 минут.
15. Продолжительность непосредственной работы с ВТ и ПК, ПлПК и ноутбуками рекомендуется не более двух часов. В период работы проводятся профилактические мероприятия: упражнения для глаз через каждый 20-25 минут и физкультурная пауза через 45 минут во время перерыва.
16. Компьютерные игровые занятия в дошкольных организациях проводятся не чаще 2 раз в неделю.
17. Занятия с ВТ, ПлПК, ноутбуками и ПК не проводятся за счет времени, отведенного для сна, дневных прогулок и оздоровительных мероприятий.
18. Одновременное использование одного ВТ, ПК, ПлПК, ноутбуков двумя и более людьми, независимо от возраста не рекомендуется.
19. Для сбора мусора с объектов, размещенных на первых этажах многоквартирного жилого дома, в частном домовладении, во встроено - пристроенных помещениях используются общие мусоросборники жилого дома или контейнеры.
20. Не используются ПК, ВТ, ПлПК, ноутбуки без наличия документов, подтверждающих их качество и безопасность.
21. Обработка составляющих частей компьютера (клавиатуры, монитора, процессора и т.д.) осуществляется средствами, предназначенными для ухода ПК, ПлПК, ноутбуков и ВТ. Предусматривается отдельное помещение для хранения неисправных и вышедших из строя компьютеров, недоступное для детей.

22. Апатты ғимараттар мен үй-жайларда орналасқан объектілер пайдаланылмайды.
3. Компьютерлерді (ДК, ПлДК, ноутбуктерді) және БТ-ны пайдалану үшін үй-жайлардағы микроклиматқа қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
23. ДК, ПлДК, ноутбуктар және БТ орналасқан үй-жайларда осы Санитариялық қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес микроклиматтың рұқсат етілген параметрлері қамтамасыз етіледі.
24. ДК, ПлДК, ноутбуктер және БТ бар үй-жайлар жылыту, желдету жүйелерімен, ауа баптағыштармен жабдықталады.
25. Жұмыс басталар алдында және сабақтардың әрбір академиялық сағатынан кейін өтпелі желдету жүзеге асырылады.
4. Компьютерлер (ДК, ПлДК, ноутбуктер) мен БТ-ны пайдалануға арналған үй-жайлардағы жарықтандыруға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
26. ДК, ПлДК, ноутбуктар және БТ орналасқан үй-жайларда табиғи жарықтандыру болады.
27. ДК мен БТ-ны пайдалануға арналған үй-жайлардағы жасанды жарықтандыру ортақ біркелкі жарықтандыру жүйесімен жүзеге асырылады. Өндірістік және әкімшілік-қоғамдық үй-жайлардағы жұмыс орнында құрамдастырылған жарықтандыру жүйесі қолданылады (ортақ жарықтандыруға қосымша жұмыс орнының аймағын жарықтандыруға арналған жергілікті жарықтандыру шамдары орнатылады).
28. Жұмыс үстелінің бетін жарықтандыру: құрамдастырылған жарықтандыру кезінде жалпы жүйеден кемінде 300 люксті (бұдан әрі - лк), жергілікті жүйеден 500 лк; тек жарықтандырудың жалпы жүйесі болған кезде ғана 400 лк құрайды. Жарықтандыру экранның бетінде жылтылдауды болдырмауды қамтамасыз ететіндей етіп жасалады. Экран бетінің жарықтануы 200 лк аспайды.

22. Не эксплуатируются объекты, размещенные в аварийных зданиях и помещениях.
3. Санитарно-эпидемиологические требования
к микроклимату в помещениях для эксплуатации компьютеров
(ПК, ПлПК, ноутбуки) и ВТ
23. В помещениях, где расположены ПК, ПлПК, ноутбуки и ВТ, обеспечиваются допустимые параметры микроклимата в соответствии с приложением 2 к настоящим Санитарным правилам.
24. Помещения с ПК, ПлПК, ноутбуками и ВТ оборудуются системами отопления, вентиляцией, кондиционерами.
25. Перед началом работы и после каждого академического часа занятий осуществляют сквозное проветривание.
4. Санитарно-эпидемиологические требования
к освещению в помещениях для эксплуатации компьютеров
(ПК, ПлПК, ноутбуки) и ВТ
26. Помещения, где размещаются ПК, ПлПК, ноутбуки и ВТ имеют естественное освещение.
27. Искусственное освещение в помещениях для эксплуатации ПК и ВТ осуществляется системой общего равномерного освещения. В производственных и административно-общественных помещениях на рабочем месте, применяют системы комбинированного освещения (к общему освещению дополнительно устанавливаются светильники местного освещения, предназначенные для освещения зоны рабочего места).
28. Освещенность на поверхности рабочего стола составляет: при комбинированном освещении не менее 300 люкс (далее - лк) от общей системы, 500 лк от местной системы; при наличии только общей системы освещения - 400 лк. Освещение выполняется таким образом, чтобы обеспечить отсутствие бликов на поверхности экрана. Освещенность поверхности экрана не более 200 лк.

29. Жасанды жарықтандыру кезінде жарық көзі ретінде люминесценттік шамдар пайдаланылады. Жергілікті жарықтандыру шырағдандарына қыздыру шамдарын, оның ішінде энергия үнемдейтін шамдарды қолдануға жол беріледі.
30. ДК-ны, ПлДК-ны, ноутбуктерді және БТ-ны пайдалануға арналған үй-жайларда жарықтың нормаланатын мәндерін қамтамасыз ету үшін жанып кеткен шамдарды уақтылы ауыстырады. Жұмыс істемейтін, жанып кеткен люминесценттік шамдарды жеке үй-жайда сақтайды. Пайдаланылған люминесценттік шамдарды қоқыс жинайтын контейнерлерге тастауға жол берілмейді. Пайдаланылған шамдарды сыртқа шығаруды және кәдеге жаратуды осындай қызмет түріне арналған лицензиясы бар ұйымдар жүргізеді.
Монитордың экранында жарқылды болдырмау үшін терезе ойықтары күндізгі жарықты өткізбейтін қорғаныш құрылғыларымен жабдықталады.

29. В качестве источников света при искусственном освещении используются люминесцентные лампы. В светильниках местного освещения допускается применение ламп накаливания, в том числе энергосберегающие.
30. Для обеспечения нормируемых значений освещенности в помещениях для использования ПК ПлПК, ноутбуков и ВТ своевременно заменяют перегоревшие лампы. Неисправные, перегоревшие люминесцентные лампы хранят в отдельном помещении. Не допускается выброс отработанных люминесцентных ламп в мусоросборные контейнеры. Вывоз и утилизация отработанных ламп проводится организациями, имеющими лицензию на данный вид деятельности.
Для предупреждения бликов на экране монитора, оконные проемы оборудуются защитными устройствами, не пропускающими дневной свет.

5. Компьютерлерден (ДК, ПлДК, ноутбуктерден) және БТ-дан болатын физикалық факторлардың әсері кезіндегі жұмыс жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
31. Үй-жайларда:
компьютерлерден (ДК, ПлДК, ноутбуктер) және БТ-дан болатын дыбыс деңгейінің және октавалық жиілік жолақтарындағы дыбыс қысымының рұқсат етілген деңгейлері осы Санитариялық қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес қабылданады;
ДК, БТ бар үй-жайлар үшін рұқсат етілген дірілді жеделдету Z, X, Ү осьтері осы Санитариялық қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес келеді;
иондалмайтын электр магниттік сәулелену деңгейлерінің рұқсат етілген мәндері осы Санитариялық қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес қабылданады;
аэроиондар және униполярлық коэффициент шоғырлануының рұқсат етілген деңгейлері осы Санитариялық қағидаларға 6-қосымшада көрсетілген.

5. Санитарно-эпидемиологические требования
к условиям работы при воздействии физических факторов
от компьютеров (ПК, ПлПК, ноутбуки) и ВТ
31. В помещениях:
допустимые уровни звукового давления в октавных полосах частот и уровня звука, создаваемого компьютерами (ПК, ПлПК, ноутбуки) и ВТ принимаются согласно приложению 3 к настоящим Санитарным правилам;
допустимое виброускорение для помещений с ПК, ВТ оси Z, X, Y соответствует приложению 4 к настоящим Санитарным правилам;
допустимые значения уровней неионизирующих электромагнитных излучений принимаются согласно приложению 5 к настоящим Санитарным правилам;
допустимые уровни концентраций аэроионов и коэффициента униполярности указаны в приложении 6 к настоящим Санитарным правилам.

32. Шу деңгейі рұқсат етілген деңгейден асып түсетін жабдық (басып шығару құрылғылары, серверлер және басқалар) ДК-мен, ПлДК-мен, ноутбуктермен және БТ-мен жабдықталған үй-жайлардан тыс жерде орналастырылады.
33. Жұмыс орындарындағы электр магниттік өрістер деңгейлерін аспаптық бақылау және гигиеналық бағалау әдістемесі осы Санитариялық қағидаларға 7-қосымшада келтірілген.
"Адамға әсер ететін физикалық факторлар
(компьютерлер мен бейнетерминалдар) көздерімен
жұмыс істеу жағдайларына қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар" санитариялық
қағидаларына 1-қосымша
Жұмыс орнының өлшемдері
Бойы, сантиметр (бұдан әрі - см)
Еденнен биіктігі, миллиметр (бұдан әрі - мм)
Үстелдің беті
Аяққа арналған кеңістік, кемінде
1
2
3

32. Оборудование (печатающие устройства, серверы и другое), уровень шума которого превышает допустимый, размещается вне помещений, где оборудованы ПК, ПлПК, ноутбуки и ВТ.
33. Методика инструментального контроля и гигиенической оценки уровней, электромагнитных полей на рабочих местах приведены в приложении 7 к настоящим Санитарным правилам.
Приложение 1
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические требования
к условиям работы с источниками физических
факторов (компьютеры и видеотерминалы),
оказывающих воздействие на человека"
Размеры рабочего места
Рост,
сантиметров (далее - см)
Высота над полом, миллиметров (далее - мм)
поверхность стола
пространство для ног, не менее
1
2
3

31,5 Гц
63 Гц
125 Гц
250 Гц
500 Гц
1000 Гц
2000 Гц
4000 Гц
8000 Гц
86 дБ
71 дБ
61 дБ
54 дБ
49 дБ
45 дБ
42 дБ
40 дБ
38 дБ
50
Ескертпе: Дыбыс деңгейін және дыбыс қысымының деңгейлерін өлшеу пайдаланушының жұмыс орнында жүргізіледі.
"Адамға әсер ететін физикалық факторлар
(компьютерлер мен бейнетерминалдар) көздерімен
жұмыс істеу жағдайларына қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар" санитариялық
қағидаларына 4-қосымша
ДК, БТ бар үй-жайлар үшін рұқсат етілген дірілді жеделдету Z, X, Ү осьтері
Түзетілген мән (мс-2)*10-2
Түзетілген деңгей, дециБел (бұдан әрі - дБ)
1,0
80
"Адамға әсер ететін физикалық факторлар
(компьютерлер мен бейнетерминалдар) көздерімен
жұмыс істеу жағдайларына қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар" санитариялық
қағидаларына 5-қосымша
Иондалмайтын электр магниттік сәулелену деңгейлерінің рұқсат етілген мәндері
Параметрлердің атауы
ДК, БТ бөлімдері
Бақылау арақашықтығы, сантиметр (бұдан әрі - см)
Рұқсат етілген мән
1
2
3
4
Кәсіби пайдаланушыларға арналған электр статикалық өріс кернеулігі
Монитор пернетақта тінтуір
Бас деңгейінде, қол деңгейінде - 1,0
Метріне 20 килоВольт (бұдан әрі - кВ/м)
Жұмыс орындарындағы электр статикалық өріс кернеулігі:
- мектепке дейінгі балалар ұйымдарында;
- оқу орындарында;
- компьютер клубтарында
Монитор пернетақта тінтуір
Бас деңгейінде, қол деңгейінде - 1,0
20 кВ/м
15 кВ/м
15 кВ/м
15 кВ/м
ДК, БТ маңындағы электр статикалық өріс кернеулігі:
5 - 2000 Герц (бұдан әрі - Гц) жиілік диапазонында;
2 - 400 кГц жиілік диапазонында;
Монитор пернетақта тінтуір Монитор пернетақта тінтуір
Бас деңгейінде, қол деңгейінде - 1,0
Бас деңгейінде, қол деңгейінде - 1,0
Метріне 25 Вольт (бұдан әрі - В/м)
2,5 В/м
ДК, БТ маңындағы магниттік ағын тығыздығы:
5 - 2000 Гц жиілік диапазонында;
2 - 400 кГц жиілік диапазонында
Монитор пернетақта тінтуір Монитор пернетақта тінтуір
Бас деңгейінде, қол деңгейінде - 1,0
Бас деңгейінде, қол деңгейінде - 1,0
250 наноТесла (бұдан әрі- нТл)
25 нТл
Монитордың беттік электр статикалық ықтимал беті, артық емес (сертификатталған сынақтарда)
Монитор
Дисплей мен одан 10 см арақашықтықта орнатылған жерге қосылған өлшеу пластинасының арасында
500 Вольт
"Адамға әсер ететін физикалық факторлар
(компьютерлер мен бейнетерминалдар) көздерімен
жұмыс істеу жағдайларына қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар" санитариялық
қағидаларына 6-қосымша
Аэроиондар және униполярлық коэффициент шоғырлануының рұқсат етілген деңгейлері
Нормалау көрсеткіштері
Аэроиондар шоғырлануы, р (ион/см3)
Униполярлық
Оң полярлық
Теріс полярлық
коэффициенті, У
Ең төмен рұқсат етілген
р+ > 400
Ро- > 600

31,5 Гц
63 Гц
125 Гц
250 Гц
500 Гц
1000 Гц
2000 Гц
4000 Гц
8000 Гц
86 дБ
71 дБ
61 дБ
54 дБ
49 дБ
45 дБ
42 дБ
40 дБ
38 дБ
50
Примечание: Измерение уровня звука уровней звукового давления проводится на рабочем месте пользователя.
Приложение 4
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические требования
к условиям работы с источниками физических
факторов (компьютеры и видеотерминалы),
оказывающих воздействие на человека"
Допустимое виброускорение
для помещений с ПК, ВТ оси Z, X, Y
Корректированное
значение (мс-2)*10-2
Корректированный
уровень,
дециБел (далее - дБ)
1,0
80
Приложение 5
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические требования
к условиям работы с источниками физических
факторов (компьютеры и видеотерминалы),
оказывающих воздействие на человека"
Допустимые значения уровней неионизирующих электромагнитных излучений
Наименование параметров
Части ПК, ВТ
Контрольное расстояние, сантиметров (далее - см)
Допустимое
значение
1
2
3
4
Напряженность электростатического поля для профессиональных пользователей
Монитор
Клавиатура
мышь
На уровне головы,
На уровне рук - 1,0
20 килоВольт на метр (далее - кВ/м)
Напряженность электростатического поля на рабочих местах:
- детских дошкольных организациях;
- учебных заведений;
- компьютерных клубах
Монитор
Клавиатура
мышь
На уровне головы,
На уровне рук - 1,0
20 кВ/м 15 кВ/м 15 кВ/м 15 кВ/м
Напряженность электрического поля вокруг ПК, ВТ:
в диапазоне частот
5 - 2000 Герц (далее - Гц):
в диапазоне частот 2 - 400 кГц:
Монитор
Клавиатура
мышь
Монитор
Клавиатура
мышь
На уровне головы
На уровне рук - 1,0
На уровне головы На уровне рук - 1,0
25 Вольт на метр (далее - В/м)
2,5 В/м
Плотность магнитного потока вокруг ПК, ВТ:
в диапазоне частот 5 -2000 Гц:
в диапазоне частот 2-400 кГц:
Монитор
Клавиатура
мышь
Монитор
Клавиатура
мышь
На уровне головы, На уровне рук - 1,0
На уровне головы, На уровне рук - 1,0
250 наноТесла (далее - нТл)
25 нТл
Поверхностный электростатический потенциал от монитора, не более (при сертификационных испытаниях)
Монитор
Между дисплеем и установленной в 10 см от него заземленной измерительной пластиной
500 Вольт
Приложение 6
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические требования
к условиям работы с источниками физических
факторов (компьютеры и видеотерминалы),
оказывающих воздействие на человека"
Допустимые уровни концентраций аэроионов
и коэффициента униполярности
Нормируемые
показатели
Концентрации аэроионов,
(ион/см3)
Коэффициент униполярности, У
Положительной полярности
Отрицательной полярности
Минимально допустимые
+ > 400
о - > 600

0,4 < У < 1,0
Оңтайлы
1500 <р+< 3000
3000 < Ро- < 5000
Ең жоғарғы рұқсат етілген
р+ < 50000
р0- < 50000
"Адамға әсер ететін физикалық факторлар
(компьютерлер мен бейнетерминалдар) көздерімен
жұмыс істеу жағдайларына қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар" санитариялық
қағидаларына 7-қосымша
Жұмыс орындарындағы электр магниттік өрістер деңгейлерін аспаптық бақылау және гигиеналық бағалау әдістемесі
1. ДК пайдаланушылардың жұмыс орындарында электр магниттік жағдайды аспаптық зерттеу:
1) ДК пайдалануға берген кезде және жаңа жұмыс орындарын құрғанда және жұмыс орындарын қайта құрғанда;
2) электр магниттік жағдайды нормалауға бағытталған ұйымдастыру-техникалық іс-шараларын жүргізгеннен кейін;
3) санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды жүргізу кезінде;
4) еңбек жағдайлары бойынша жұмыс орындарын аттестаттау кезінде;
5) ұйымдардың өтінімдері бойынша жүргізіледі.
2. Үй-жайда ДК-ні пайдаланушылардың жұмыс орындарын орналастыру жоспары (сызбасы) жасалады.
3. Жұмыс орнын жабдықтау - ДК құрылғысының атауы, өндіруші-фирмасы, моделі және зауыттық (сериялық) нөмірлері, ДК-ға арналған экрандық сүзгілер (олар болған жағдайда) туралы мәліметтер зертханалық зерттеулер хаттамасына енгізіледі.
4. ДК экранында осы жұмыс түріне арналған типтік кескіндеме (мәтін, графиктер) орнатылады.
5. Өлшеу жүргізу кезінде барлық есептеу техникасы, ДК және осы үй-жайда орналасқан жұмыс үшін қолданылатын басқа да электр жабдықтары қосылады.
6. Электростатикалық өріс параметрлерін өлшеу ДК қосылғаннан кейін 20 минут өтпей ерте жүргізілмейді.
7. ДК-мен жабдықталған жұмыс орнындағы ауыспалы электр және магниттік өрістер деңгейлерін, статикалық электр өрістерін өлшеу пернетақтаны қоса алғанда, жұмыс орындарында 0,5 м, 1,0 м және 1,5 м биіктіктегі үш деңгейде жүргізіледі.
8. Егер ДК-мен жабдықталған зерттелетін жұмыс орнында 5 - 2000 Гц диапазонындағы электр және/немесе магниттік өрістердің қарқындылығы осы Санитариялық қағидаларға 5-қосымшада келтірілген мәннен жоғары болса, ЭМӨ-нің өнеркәсіптік жиілігінің (жабдық ажыратылып тұрғанда) ая деңгейлерін өлшеу жүргізіледі. Жиілігі 50 Гц электр өрісінің ая деңгейі және магниттік өріс кернеулілігінің ая деңгейі тиісінше 0,5 кВ/м, және 0,16 А/м (0,2 мкТл) мәннен аспауы тиіс.

0,4 < У < 1,0
Оптимальные
1500 <
+< 3000
3000 < Ро- < 5000
Максимально
допустимые
+ < 50000
ро- < 50000
Приложение 7
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические требования
к условиям работы с источниками физических
факторов (компьютеры и видеотерминалы),
оказывающих воздействие на человека"
Методика инструментального контроля и гигиенической оценки уровней,
электромагнитных полей на рабочих местах
1. Инструментальные исследования электромагнитной обстановки на рабочих местах пользователей ПК производится:
1) при вводе ПК в эксплуатацию и организации новых и реорганизации рабочих мест;
2) после проведения организационно-технических мероприятий, направленных на нормализацию электромагнитной обстановки;
3) при проведении санитарно-эпидемиологического надзора;
4) при аттестации рабочих мест по условиям труда;
5) по заявкам организаций.
2. Составляется план (эскиз) размещения рабочих мест пользователей ПК в помещении.
3. Сведения об оборудовании рабочего места - наименования устройств ПК, фирм-производителей, моделей и заводские (серийные) номера, приэкранные фильтры (при их наличии) на ПК заносятся в протокол лабораторных исследований.
4. На экране ПК устанавливается типичное для данного вида работы изображение (текст, графики).
5. При проведении измерений включается вся вычислительная техника, ПК и другое используемое для работы электрооборудование, размещенное в данном помещении.
6. Измерения параметров электростатического поля проводится не ранее, чем через 20 минут после включения ПК.
7. Измерение уровней переменных электрических и магнитных полей, статических электрических полей на рабочем месте, оборудованном ПК, производится на трех уровнях на высоте 0,5 м, 1,0 м и 1,5 м на рабочем месте, включая клавиатуру.
8. Если на обследуемом рабочем месте, оборудованном ПК, интенсивность электрического и/или магнитного поля в диапазоне 5 - 2000 Гц превышает значения, приведенные в приложении 5 к настоящим Санитарным правилам, проводятся измерения фоновых уровней ЭМП промышленной частоты (при выключенном оборудовании). Фоновый уровень электрического поля частотой 50 Гц и фоновые уровни напряженности магнитного поля не должны превышать значений соответственно 0,5 кВ/м, и 0,16 А/м (0,2 мкТл).