Қоршаған ортаны қорғау саласындағы жобалардың ашық конкурстарын өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 144 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 30 наурызда № 10579 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 10 маусымдағы № 193 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 10.06.2021 № 193 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 17-бабының 38-8) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қоршаған ортаны қорғау саласындағы жобалардың ашық конкурстарын өткізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Экологиялық мониторинг және ақпарат департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін оның көшірмесін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарда және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерды ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
В. Школьник
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 25 ақпандағы
№ 144 бұйрығымен
бекітілген
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы жобалардың ашық конкурстарын өткізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қоршаған ортаны қорғау саласындағы жобалардың ашық конкурстарын өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 17-бабының 38-8) тармақшасына сәйкес әзірленген және қоршаған ортаны қорғау саласындағы жобалардың ашық конкурстарын өткізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:

Об утверждении Правил проведения открытых конкурсов проектов в области охраны окружающей среды
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 144. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2015 года № 10579. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 10 июня 2021 года № 193.
Сноска. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 10.06.2021 № 193 (вводится в действие с 01.07.2021).
В соответствии с подпунктом 38-8) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения открытых конкурсов проектов в области охраны окружающей среды.
2. Департаменту экологического мониторинга и информации Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование его копии в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на
курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр
В. Школьник
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 25 февраля 2015 года № 144
Правила
проведения открытых конкурсов проектов в
области охраны окружающей среды
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения открытых конкурсов проектов в области охраны окружающей среды (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 38-8) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года и определяют порядок проведения открытых конкурсов проектов в области охраны окружающей среды.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:

1) қоршаған ортаны қорғау саласындағы жоба – қоршаған ортаны қорғау саласындағы белгілі бір мақсатқа (мақсаттарға) жетуге бағытталған жоспарланған іс-шара;
2) қоршаған ортаны қорғау саласындағы басымдықтар – шұғыл практикалық жүзеге асу үшін неғұрлым маңызды деп танылған қоршаған ортаны қорғау жөніндегі қызметтің бағыттары.
3. Экологиялық бағдарламаларды әзірлеу үшін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган не жергілікті атқарушы органдар қоршаған ортаны қорғау саласындағы жобалардың (бұдан әрі – жобалар) ашық конкурстарын өткізу жолымен қоршаған ортаны қорғау жөніндегі жобаларды іріктеуді жүргізеді.
2. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы жобалардың ашық конкурстарын өткізу тәртібі
4. Жобалардың ашық конкурсының процесі мынадай кезеңдерден тұрады:
1) конкурстың шарттарын бекіту;
2) конкурстық комиссия құру;
3) Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таратылатын мерзімді баспа басылымында хабарландыру жариялау;
4) жобаларды қарау және бағалау;
5) конкурстың қорытындыларының хаттамасына қол қою.
5. Әр жоба үшін конкурстың шарттарын қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган не жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі – конкурсты ұйымдастырушы) бекітеді.
Конкурстың шарттары жобалардың мақсаттарын, мерзімдерін және іске асыру шарттарын қамтитын жобаларға қойылатын талаптардан тұрады.
6. Конкурсты ұйымдастырушы саны кемінде жеті адамнан конкурстық комиссия құрады. Конкурстық комиссия төрағадан, комиссия мүшелерінен және хатшыдан тұрады.
7. Жобалардың ашық конкурсын өткізу туралы хабарландыруда мына мәліметтер болуға тиіс:
1) конкурсты ұйымдастырушының атауы және орналасқан жері;
2) конкурсты өткізу шарттары.
8. Ашық конкурс өткізу туралы хабарландыру конкурсқа қатысуға конкурстық ұсыныстарды қабылдау күніне дейін отыз күнтізбелік күннен кешіктірмей Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таратылатын мерзімді баспа басылымында мемлекеттік және орыс тілдерінде жарияланады.
Хабарландырулар бір мезгілде конкурсты ұйымдастырушының интернет-ресурсында орналастырылады.
9. Конкурстық комиссия жобалары бар конверттерді жобалардың ашық конкурсын өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген мерзімде және орында ашады.
Жобаны ұсынған ұйымның өкілі жобалары бар конверттерді ашқан кезде қатысады.
10. Жобалары бар конверттерді ашқан кезде конкурстық комиссия қатысушы тұлғаларға конкурсқа қатысушы ұйымдардың атаулары мен орналасқан жерлерін және ұсынылған жобалардың атауларын хабарлайды.
11. Конкурстық комиссия конкурсты өткізу қорытындылары бойынша осы Қағидаларға қосымшада көрсетілген критерийлер негізінде конкурсқа ұсынылған жобаларды қарайды.
Конкурстық жобаларды бағалау әрбір критерий бойынша баллдарды қосу жолымен жүргізіледі.
Екі немесе бірнеше жобалық ұсыныстардың жиынтық баллдары тең болған жағдайда, аз болжамды құнды ұсынып отырған жобаға ықылас беріледі.

1) проект в области охраны окружающей среды – планируемое мероприятие, направленное на достижение определенной цели (целей) в области охраны окружающей среды;
2) приоритеты в области охраны окружающей среды – направления деятельности по охране окружающей среды, признанные наиболее важными для неотложного практического осуществления.
3. Для разработки экологических программ уполномоченным органом в области охраны окружающей среды либо местными исполнительными органами проводится отбор проектов по охране окружающей среды путем проведения открытых конкурсов проектов в области охраны окружающей среды (далее – проекты).
2. Порядок проведения открытых конкурсов
проектов в области охраны окружающей среды
4. Процесс открытого конкурса проектов состоит из следующих этапов:
1) утверждение условий конкурса;
2) создание конкурсной комиссии;
3) публикация объявления в периодическом печатном издании, распространяемом на всей территории Республики Казахстан;
4) рассмотрение и оценка проектов;
5) подписание протокола итогов конкурса.
5. Условия конкурса для каждого проекта утверждаются уполномоченным органом в области охраны окружающей среды либо местными исполнительными органами (далее – организатор конкурса).
Условия конкурса содержат требования к проектам, включающие цели, сроки и условия реализации проектов.
6. Конкурсная комиссия создается организатором конкурса в количестве не менее семи человек. Конкурсная комиссия состоит из председателя, членов комиссии и секретаря.
7. В объявлении о проведении открытого конкурса проектов содержаться следующие сведения:
1) наименование и местонахождение организатора конкурса;
2) условия проведения конкурса.
8. Объявление о проведении открытого конкурса публикуется на государственном и русском языках в периодическом печатном издании, распространяемом на всей территории Республики Казахстан, не позднее чем за тридцать календарных дней до дня окончания приема конкурсных предложений на участие в конкурсе.
Одновременно объявления размещаются на интернет-ресурсе организатора конкурса.
9. Конкурсная комиссия вскрывает конверты с проектами в сроки и месте, указанные в объявлении о проведении открытого конкурса проектов.
Представитель организации, представившей проект, присутствует при вскрытии конвертов с проектами.
10. При вскрытии конвертов с проектами конкурсная комиссия объявляет присутствующим лицам наименования и местонахождение организаций, участвующих в конкурсе, и наименования представленных проектов.
11. Конкурсная комиссия по итогам проведения конкурса рассматривает проекты, представленные на конкурс, на основе критериев, приведенных в приложении к настоящим Правилам.
Оценка конкурсных проектов проводится путем суммирования баллов по каждому критерию.
В случае равенства суммарных баллов двух или нескольких проектных предложений, предпочтение отдается проекту, предлагающему меньшую прогнозируемую стоимость.

12. Конкурстық ұсыныстарды бағалауды конкурстық комиссия конверт ашылған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде өткізеді.
13. Конкурс мынадай жағдайларда:
1) егер конкурсқа конкурс талаптарына сәйкес келетін бірде-бір жоба ұсынылмаған болса;
2) егер қарау нәтижелері бойынша барлық ұсынылған жобалар тиімділігі аз деп бағаланса өткізілмеді деп танылады.
14. Конкурс өтпеді деп танылған жағдайда конкурсты ұйымдастырушы конкурсты қайта өткізу туралы шешім қабылдайды.
15. Конкурс нәтижесінде конкурс шарттарына сәйкес келетін және жоба шарттары бойынша неғұрлым басымды болып табылатын бір жоба таңдалады.
Конкурстың нәтижелері конкурсты өткізу туралы хабарландыру болған баспа басылымында жарияланады.
16. Конкурстық комиссияның шешімі ашық дауыс берумен қабылданады және егер оған конкурстық комиссияның қатысып отырған мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс бергенде қабылданды деп саналады. Дауыстар тең болған жағдайда, конкурстық комиссияның төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп саналады.
Конкурстық комиссияның кез келген мүшесі конкурстық комиссияның шешімімен келіспеген жағдайда, ерекше пікір білдіреді, оны жазбаша түрде береді және конкурс қорытындыларының хаттамасына қоса тіркейді.
Қоршаған ортаны қорғау
саласындағы жобаларды
ашық конкурстарын өткізу
қағидаларына қосымша
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы жобалардың ашық конкурсына ұсынылған жобаларды бағалау критерийлері
1. Жобаның қоршаған ортаны қорғау саласындағы басымдықтарға сәйкестігі:
сәйкес келмейді – 0 балл;
ішінара сәйкес келеді – 5 балл;
толығымен сәйкес келеді – 30 балл;
көрсеткіштерден асады – 50 балл.
2. Жобаның бағыттылығы:
жұртшылықпен жұмыс істеу және ақпарат тарату – 15 балл;
ғылыми-зерттеу – 25 балл;
биологиялық әртүрлілікті қорғау – 30 балл;
экологиялық таза технологияларға инвестициялар – 35 балл.
3. Мемлекеттің қаржыландыру үлесі:
100 % – 10 балл;
80-нен 99 % -ға дейін – 15 балл;
50-ден 79 %-ға дейін – 20 балл;
30-дан 49 %-ға дейін – 25 балл;
10-нан 29 %-ға дейін – 30 балл;
10 %-дан астам – 35 балл.
4. Жоба негізділігінің дәрежесі:
жоба негізделмеген – 0 балл;
ғылыми негіздемесі бар – 25 балл;
ғылыми негіздемесі және техника-экономикалық негіздемесі бар – 30 балл;
егжей-тегжейлі жобалық-сметалық құжаттамасы әзірленген – 50 балл.
5. Жобаның өтелу мерзімі:
жоба өтелмейді – 20 балл;
7 жылдан астам – 25 балл;
3-тен 6 жылға дейін – 30 балл;
3 жылдан кем – 35 балл.
6. Инновацияларды тарату мүмкіндігі:
инновациялар жоқ – 10 балл;
инновациялар таратылмайды – 15 балл;
инновациялар болашақта таратылуы мүмкін – 25 балл.

12. Оценка конкурсных предложений проводится конкурсной комиссией в течение пятнадцати рабочих дней со дня вскрытия конвертов.
13. Конкурс признается несостоявшимся в случаях:
1) если на конкурс не было представлено ни одного проекта, соответствующего требованиям конкурса;
2) если по результатам рассмотрения все представленные проекты оценены как малоэффективные.
14. В случае признания конкурса несостоявшимся организатором конкурса принимается решение о повторном проведении конкурса.
15. По результатам конкурса отбирается один проект, соответствующий условиям конкурса и являющийся наиболее предпочтительным по условиям проекта.
Результаты конкурса публикуются в том же печатном издании, что и объявление о проведении конкурса.
16. Решение конкурсной комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества присутствующих членов конкурсной комиссии. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель конкурсной комиссии.
Любой член конкурсной комиссии в случае несогласия с решением конкурсной комиссии, выражает особое мнение, которое излагает в письменном виде и прикладывает к протоколу итогов конкурса.
Приложение
к Правилам проведения
открытых конкурсов проектов
в области охраны окружающей среды
Критерии
оценки проектов, представленных на открытый конкурс
проектов в области охраны окружающей среды
1. Соответствие проекта приоритетам в области охраны окружающей среды:
не соответствует – 0 баллов;
соответствует частично – 5 баллов;
соответствует полностью – 30 баллов;
превышает показатели – 50 баллов;
2. Направленность проекта:
работа с общественностью и распространение информации – 15 баллов;
научно-исследовательский – 25 баллов;
охрана биологического разнообразия – 30 баллов;
инвестиции в экологически чистые технологии – 35 баллов;
3. Доля финансирования государства:
100 % - 10 баллов;
от 80 до 99 % - 15 баллов;
от 50 до 79 % - 20 баллов;
от 30 до 49 % - 25 баллов;
от 10 до 29 % - 30 баллов;
менее 10 % - 35 баллов.
4. Степень обоснованности проекта:
проект не обоснован – 0 баллов;
имеется научное обоснование – 25 баллов;
имеется научное обоснование и технико-экономическое обоснование – 30 баллов;
разработана детальная проектно-сметная документация – 50 баллов.
5. Срок окупаемости проекта:
проект не окупается – 20 баллов;
свыше 7 лет – 25 баллов;
от 3 до 6 лет – 30 баллов;
менее 3 лет – 35 баллов.
6. Возможность тиражирования инноваций:
отсутствуют инновации – 10 баллов;
инновации не тиражируемы – 15 баллов;
инновации могут быть тиражированы в дальнейшем – 25 баллов.

7. Қоршаған ортаны қорғау саласында басымдықтарға қол жеткізу:
басымдықтарға қол жеткізілмейді – 0 балл;
басымдықтарға ішінара қол жеткізіледі – 10 балл;
басымдықтарға толық қол жеткізіледі – 30 балл.
8. Жиынтық қойылған баллдарға сәйкес жобалар былай бағаланады:
1) 50-ден 120-ға дейін – тиімділігі аз;
2) 121-ден 190-ға дейін – тиімді;
3) 191-ден 260-қа дейін – аса тиімді.

7. Достижение приоритетов в области охраны окружающей среды:
приоритеты не достигаются – 0 баллов;
приоритеты достигаются частично – 10 баллов;
приоритеты достигаются полностью – 30 баллов.
8. В соответствии с суммарным выставленным баллом, проекты оцениваются как:
1) от 50 до 120 – малоэффективный;
2) от 121 до 190 – эффективный;
3) от 191 до 260 – высокоэффективный.