Шарап материалы, сыра мен сыра сусынын қоспағанда, алкоголь өнімін есепке алу-бақылау таңбаларымен және темекі бұйымдарын акциздік таңбалармен таңбалау (қайта таңбалау) қағидаларын, сондай-ақ акциздік және есепке алу-бақылау таңбаларының нысанын, мазмұнын және қорғау элементтерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 144 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 2 сәуірде № 10611 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 143 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 08.02.2018 № 143 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 07.12.2015 № 621 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 653–бабы 6–тармағының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйырыққа 1-қосымшаға сәйкес Шарап материалы, сыра мен сыра сусынын қоспағанда, алкоголь өнімін есепке алу-бақылау таңбаларымен және темекі бұйымдарын акциздік таңбалармен таңбалау (қайта таңбалау) қағидалары бекітілсін;
2) акциздік таңбаларының нысаны, мазмұны және қорғау элементтері осы бұйырыққа 2-қосымшаға сәйкес;
3) алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 01.08.2016 № 418 (01.09.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4) есепке алу-бақылау таңбаларының нысаны, мазмұны және қорғау элементтері осы бұйырыққа 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 07.12.2015 № 621 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); 01.08.2016 № 418 (01.09.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімдік баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрiнiң
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 144 бұйрығына
1–қосымша

Об утверждении Правил маркировки (перемаркировки) алкогольной продукции, за исключением виноматериала, пива и пивного напитка, учетно-контрольными марками и табачных изделий акцизными марками, а также формы, содержания и элементов защиты акцизных и учетно-контрольных марок
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 144. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 апреля 2015 года № 10611. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 143 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 08.02.2018 № 143 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра финансов РК от 07.12.2015 № 621 (вводится в действие с 01.01.2016).
В соответствии с подпунктом 1) пункта 6 статьи 653 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила маркировки (перемаркировки) алкогольной продукции, за исключением виноматериала, пива и пивного напитка, учетно-контрольными марками и табачных изделий акцизными марками, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму, содержание и элементы защиты акцизных марок согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) исключен приказом Министра финансов РК от 01.08.2016 № 418 (вводится в действие с 01.09.2016).
4) форму, содержание и элементы защиты учетно-контрольных марок согласно приложению 4 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра финансов РК от 07.12.2015 № 621 (вводится в действие с 01.01.2016); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 01.08.2016 № 418 (вводится в действие с 01.09.2016).
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 144
Правила
маркировки (перемаркировки) алкогольной продукции, за
исключением виноматериала, пива и пивного напитка,
учетно-контрольными марками и табачных изделий акцизными
марками, а также формы, содержания и элементов защиты акцизных
и учетно-контрольных марок"

Ескерту. Қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 07.12.2015 № 621 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Шарап материалы, сыра мен сыра сусынын қоспағанда, алкоголь өнімін есепке алу-бақылау таңбаларымен және темекі бұйымдарын акциздік таңбалармен таңбалау (қайта таңбалау) қағидалары, сондай-ақ акциздік және есепке алу-бақылау таңбаларының нысаны, мазмұны және қорғау элементтері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Шарап материалы, сыра мен сыра сусынын қоспағанда, алкоголь өнімін есепке алу-бақылау таңбаларымен және темекі бұйымдарын акциздік таңбалармен таңбалау (қайта таңбалау) қағидалары "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленді және шарап материалы, сыра мен сыра сусынын қоспағанда, алкоголь өнімін (бұдан әрі - алкоголь өнімі) есепке алу-бақылау таңбаларымен және темекі бұйымдарын акциздік таңбалармен таңбалау (қайта таңбалау) тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 07.12.2015 № 621 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Алкоголь өнімін есепке алу-бақылау таңбаларымен және
темекі бұйымдарын акциздік таңбалармен таңбалау тәртібі
2. Шарап материалы, сыра мен сыра сусынын қоспағанда, нормативтік және техникалық құжаттамаға сәйкес тұтынушы ыдысына құйылған алкоголь өнімі есепке алу-бақылау таңбаларымен таңбалауға жатады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 07.12.2015 № 621 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Тұтыну ыдысына салынған темекі бұйымдары акциздік таңбалармен таңбалауға жатады.
4. Есепке алу-бақылау таңбасы тұтыну ыдысына төменгі бағытта голограммамен оны қайта пайдалануды болдырмау мақсатында тұтыну ыдысын ашқан кезде есепке алу-бақылау таңбасының тұтастығы бұзылатындай етіп желімделеді.
Есепке алу-бақылау таңбасы тұтыну ыдысына тығыз желімделеді және сәйкестендіруді және штрих-кодтық ақпаратты оқитын құрылғымен оқуды қамтамасыз етеді.
5. Акциздік таңба былайша орналастырылады:
фильтрлі сигареттің жұмсақ қорабындағы қораптың үстіңгі бетін жабатын акциздік таңбадағы мәтін немесе сурет қораптың алдыңғы бетінің бағытына бағдарлануы және ортасында (оң және сол шетінен, алдыңғы және артқы қабырғадан бірдей аралықта) орналасуы тиіс;
фильтрлі сигареттің қайырма қақпақты қорабындағы акциздік марка қораптың артқы бетінде орналасуы, қораптың бұрышын жауып және бүйір бетіне өтуі тиіс;
фильтрсіз сигарет қорабында акциздік таңба қораптың сол және оң жақ шетінен бірдей аралықта қораптың артқы бетінде тігінен орналасуы әрі қорапты ашар жерді басып өтуі тиіс;
папирос қорабында қораптың үстіңгі бетін жабатын акциздік таңбадағы мәтін немесе сурет қораптың алдыңғы бетінің бағытына бағдарлануы және ортасында (оң және сол шетінен, алдыңғы және артқы қабырғалардан бірдей аралықта) орналасуы тиіс;
басқа темекі бұйымдарының қорабында акциздік таңба қораптың артқы бетінің ортасында (оң және сол шетінен, алдыңғы және артқы қабырғадан бірдей аралықта) орналасуы тиіс.
Темекі бұйымдарының қорабын целлофанмен қаптау (егер мұндай көзделсе) қорапқа желімделген акциздік таңбаның үстінен жүргізілуі тиіс.
Темекі бұйымдарын акциздік таңба былайша орналастыру тиіс қорапты ашқан кезде темекі бұйымдарына арналған акциздік таңба бүлінеді.
Темекі бұйымдарына арналған акциздік таңбаларды желімдеу кезінде таңбаны тауардан бүлдірмей алуға және акциздік таңбаны қайта пайдалануға мүмкіндік бермейтін желім пайдаланылуы тиіс. Акциздік таңбаларды желімдеуге қолданылатын желім оның кебуі мен тауардан ажыратылып қалуын болдырмау үшін жоғары және төмен температураларға, ылғалдың түрлі деңгейлеріне төзімді болуы және акциз таңбасын қайталап пайдаланудың мүмкін болмауын қамтамасыз етуі тиіс.

Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра финансов РК от 07.12.2015 № 621 (вводится в действие с 01.01.2016).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила маркировки (перемаркировки) алкогольной продукции, за исключением виноматериала, пива и пивного напитка, учетно-контрольными марками и табачных изделий акцизными марками, а также форма, содержание и элементы защиты акцизных и учетно-контрольных марок разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок маркировки (перемаркировки) алкогольной продукции, за исключением виноматериала, пива и пивного напитка (далее – алкогольная продукция), учетно-контрольными марками и табачных изделий акцизными марками.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра финансов РК от 07.12.2015 № 621 (вводится в действие с 01.01.2016).
2. Порядок маркировки алкогольной продукции
учетно-контрольными марками и
табачных изделий акцизными марками
2. Маркировке учетно-контрольными марками подлежит алкогольная продукция, за исключением виноматериала, пива и пивного напитка, розлитая в потребительскую тару в соответствии с нормативной и технической документацией.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра финансов РК от 07.12.2015 № 621 (вводится в действие с 01.01.2016).
3. Маркировке акцизными марками подлежат табачные изделия, упакованные в потребительскую тару.
4. Учетно-контрольная марка наклеивается голограммой в нижнем направлении на потребительскую тару таким образом, чтобы при вскрытии потребительской тары нарушалась целостность учетно-контрольной марки в целях исключения ее повторного использования.
Учетно-контрольная марка плотно приклеивается к потребительской таре и обеспечивает ее идентификацию и считывание штрих-кодовой информации считывающим устройством.
5. Акцизная марка размещается следующим образом:
на мягкой пачке сигарет с фильтром текст или рисунок на акцизной марке, закрывающей верхнюю плоскость пачки, должен быть ориентирован в том же направлении, что и передняя плоскость пачки, и располагаться по центру (на равном расстоянии от правого и левого края, передней и задней стенки);
на пачке сигарет с фильтром с откидной крышкой акцизная марка должна располагаться на задней плоскости пачки, закрывать угол и переходить на боковую плоскость пачки;
на пачке сигарет без фильтра акцизная марка должна располагаться на задней плоскости пачки вертикально на равном расстоянии от левого и правого края и пересекать место вскрытия пачки;
на пачке для папирос текст или рисунок на акцизной марке, закрывающей верхнюю плоскость пачки, должен быть ориентирован в том же направлении, что и передняя плоскость пачки, и располагаться по центру (на равном расстоянии от правого и левого края, передней и задней стенки);
на пачке других табачных изделий акцизная марка должна располагаться по центру задней поверхности пачки (на равном расстоянии от правого и левого края, передней и задней стенки).
Упаковка пачки табачных изделий целлофаном (если таковая предусмотрена) должна производиться поверх наклеенной на пачку акцизной марки.
Акцизная марка на табачные изделия должна размещаться таким образом, чтобы при вскрытии пачки акцизная марка повреждалась.
При наклеивании акцизных марок на табачные изделия должен использоваться клей, не позволяющий снять марку с товара без ее повреждения и повторно использовать акцизную марку. Клей, применяемый для наклеивания акцизных марок, должен быть устойчив к высоким и низким температурам, различным уровням влажности для исключения его высыхания и отслоения от товара.

6. Алкоголь өнімі мен темекі бұйымдарын өндірушілер Қазақстан Республикасының аумағында өткізуге арналған дайын өнімге есепке алу-бақылау таңбалары мен акциздік таңбаларды желімдеуді өндіріс мекен-жайы бойынша жүргізеді.
7. Конкурстық және оңалту басқарушылары борышкердің мүліктерін (активтерін) өткізу кезінде алкоголь өнімін немесе темекі бұйымдарын есепке алу-бақылау таңбаларымен немесе акциздік таңбалармен таңбалауды олар сақталған мекен-жай бойынша жүргізеді.
8. Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін алкоголь өнімін немесе темекі бұйымдарын есепке алу-бақылау таңбаларымен немесе акциздік таңбалармен таңбалау осы қағидаларының 9–тармағында көрсетілген жағдайлардан басқа, Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлерде жүзеге асырылады.
9. Салық кодексінің 653-бабы 4-тармағына сәйкес алкоголь өнімін есепке алу-бақылау таңбаларымен және темекі бұйымдарын акциздік таңбалармен:
1) Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге экспортталатын;
2) бажсыз сауда кедендік рәсіміне орналастыруға арналған Қазақстан Республикасының аумағына бажсыз сауда дүкендерінің иелері әкелетін;
3) Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттер аумағына уақытша әкелудің (жіберудің) және уақытша әкетудің кедендік рәсімдерінде әкелінетін, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағына Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттердің аумағынан жалғыз данада жарнамалық және (немесе) көрсету мақсатында уақытша әкелінетін;
4) кедендік транзиттің кедендік рәсімінде Еуразиялық экономикалық одағының аумағы арқылы өткізілетін, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағы арқылы Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттерден транзитпен өткізілетін;
5) 3 литрден аспайтын шекте Қазақстан Республикасының аумағына он сегіз жасқа толған жеке тұлға әкелетін (жіберетін) алкоголь өнімдері, сыра мен сыра сусынын есепке алу-бақылау таңбаларымен, сондай-ақ 200 сигарет немесе 50 сигарадан (сигарилладан) аспайтын темекі мен темекі бұйымдары немесе 250 грамнан аспайтын шектегі темекі не жалпы салмағы 250 грамнан аспайтын көрсетілген бұйымдардың ассортименті акциздік таңбаларымен міндетті түрде таңбалануға жатпайды.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 07.12.2015 № 621 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін және есепке алу-бақылау таңбаларымен немесе акциздік таңбалармен таңбалауды көздемейтін кедендік рәсімдерде ресімделген алкоголь өнімі немесе темекі бұйымдары олар Қазақстан Республикасының кеден аумағында сатылған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен акциз төлей отырып, есепке алу-бақылау таңбаларымен немесе акциздік таңбалармен міндетті түрде таңбалануға жатады.

6. Производители алкогольной продукции и табачных изделий производят наклеивание учетно-контрольных марок и акцизных марок на готовую продукцию, предназначенную для реализации на территории Республики Казахстан, по адресу производства.
7. Конкурсные и реабилитационные управляющие при реализации имущества (активов) должника производят маркировку алкогольной продукции или табачных изделий учетно-контрольными или акцизными марками по адресу их хранения.
8. Маркировка алкогольной продукции или табачных изделий, ввозимых на территорию Республики Казахстан учетно-контрольными марками или акцизными марками, осуществляется за пределами территории Республики Казахстан, кроме случаев, указанных в пункте 9 настоящих Правил.
9. Не подлежат обязательной маркировке учетно-контрольными марками алкогольная продукция и акцизными марками – табачные изделия в соответствии с пунктом 4 статьи 653 Налогового кодекса:
1) экспортируемые за пределы Республики Казахстан;
2) ввозимые на территорию Республики Казахстан владельцами магазинов беспошлинной торговли, предназначенные для помещения под таможенную процедуру беспошлинной торговли;
3) ввозимые на территорию государств-членов Евразийского экономического союза в таможенных процедурах временного ввоза (допуска) и временного вывоза, в том числе временно ввозимые на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Евразийского экономического союза в рекламных и (или) демонстрационных целях в единичных экземплярах;
4) перемещаемые через таможенную территорию государств-членов Евразийского экономического союза в таможенной процедуре таможенного транзита, в том числе перемещаемые транзитом через территорию Республики Казахстан из территории государств-членов Евразийского экономического союза;
5) ввозимые (пересылаемые) на территорию Республики Казахстан физическим лицом, достигшим восемнадцатилетнего возраста, в пределах не более трех литров алкогольной продукции, пива и пивного напитка, а также табака и табачных изделий в пределах не более 200 сигарет или 50 сигар (сигарилл) или 250 граммов табака, либо указанных изделий в ассортименте общим весом не более 250 граммов.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра финансов РК от 07.12.2015 № 621 (вводится в действие с 01.01.2016).
10. Алкогольная продукция или табачные изделия, ввозимые на территорию Республики Казахстан и помещенные под таможенные процедуры, не предусматривающие маркировку учетно-контрольными или акцизными марками, в случае их реализации на территории Республики Казахстан подлежат обязательной маркировке учетно-контрольными или акцизными марками с уплатой акциза в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

3. Алкоголь өнімін есепке алу-бақылау таңбаларымен және
темекі бұйымдарын акциздік таңбалармен қайта таңбалау тәртібі
11. Темекі бұйымдарын жаңа үлгідегі акциздік таңбалармен қайта таңбалау жаңадан өндірілетін және әкелінетін темекі бұйымдарына осы қағидаларымен белгіленген тәртіппен және Салық кодексінің 653–бабы 5–тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын мерзімде жаңа үлгідегі акциздік таңбаларды желімдеуді білдіреді.
12. Алкоголь өнімдерін жаңа үлгідегі есепке алу-бақылау таңбаларымен қайта таңбалау ескі үлгідегі есепке алу-бақылау таңбаларымен таңбаланған алкоголь өнімдеріне осы қағидаларымен белгіленген тәртіппен және Салық кодексінің 653–бабы 5–тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын мерзімде жаңа үлгідегі есепке алу-бақылау таңбаларын желімдеуді білдіреді.
13. Қайта таңбалау:
1) ескі үлгідегі есепке алу-бақылау таңбалары мен акциздік таңбалар (бұдан әрі – таңбалар) желімделген алкоголь өнімдері мен темекі бұйымдарын (бұдан әрі – акцизделетін тауарлар), сондай-ақ пайдаланылмаған ескі үлгідегі таңбаларды түгендеуді;
2) акцизделетін тауарларды жаңа үлгідегі таңбалармен таңбалауды;
3) пайдаланылмаған ескі үлгідегі таңбаларды жоюды қамтиды.
14. Түгендеу бір реттік сипатта болады және акцизделетін өнімдерді өндіруді және импорттауды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар, оның ішінде борышкердің мүлікті (активтері) сататын конкурстық және оңалту басқарушылары (бұдан әрі – субъектілер) жүргізеді.
15. Түгендеу жүргізу үшін әрбір субъектіде құрамында комиссия төрағасы (субъектінің бірінші басшысы, оның міндетін атқарушы тұлға немесе оның орынбасары), субъектінің таңбаларға материалдық-жауапты тұлғасы және субъектінің басқа да қызметкерлері болатын саны үш адамнан кем емес комиссия (бұдан әрі - түгендеу комиссиясы) құрылады.
16. Түгендеудің уақтылы жүргізілуін және оның тәртібінің сақталуын, тиісті түгендеу тізімдемесіне еркін түрде енгізілетін ескі үлгідегі таңбалар желімделген акцизделетін өнімдердің нақты сандық қалдықтары бойынша түрлері мен атаулары бөлінісінде олар туралы деректердің толықтығын, дәлдігін және дұрыстығын түгендеу комиссиясының төрағасы қамтамасыз етеді.
17. Түгендеу тізімдемесі әр бетте ескі үлгідегі таңбалар желімделген акцизделетін өнімдер мен пайдаланылмаған ескі үлгідегі таңбалардың жалпы саны (санмен және жазумен) көрсетіле отырып, ескі үлгідегі таңбалар желімделген акцизделетін өнімдер бойынша және пайдаланылмаған ескі үлгідегі таңбалар бойынша бөлек жасалады. Түгендеу тізімдемесінің әр бетіне түгендеу комиссиясының барлық мүшелері қол қойған болуы тиіс.

3. Порядок перемаркировки алкогольной продукции
учетно-контрольными марками
и табачных изделий акцизными марками
11. Перемаркировка табачных изделий акцизными марками нового образца представляет собой наклеивание акцизных марок нового образца на вновь производимые и ввозимые табачные изделия в порядке, установленном настоящими Правилами и согласно пункту 5 статьи 653 Налогового кодекса в сроки, определяемые Правительством Республики Казахстан.
12. Перемаркировка алкогольной продукции учетно-контрольными марками нового образца представляет собой наклеивание учетно-контрольных марок нового образца на алкогольную продукцию, маркированную учетно-контрольными марками старого образца, в порядке, установленном настоящими Правилами и согласно пункту 5 статьи 653 Налогового кодекса в сроки, определяемые Правительством Республики Казахстан.
13. Перемаркировка включает в себя:
1) инвентаризацию алкогольной продукции и табачных изделий (далее - подакцизных товаров) с наклеенными на них учетно-контрольными марками и акцизными марками (далее - марки) старого образца, а также неиспользованных марок старого образца;
2) маркировку подакцизных товаров марками нового образца;
3) уничтожение неиспользованных марок старого образца.
14. Инвентаризация носит разовый характер и проводится физическими и юридическими лицами, осуществляющими производство или импорт подакцизной продукции, в том числе конкурсными и реабилитационными управляющими, реализующими имущество (активы) должника (далее – субъекты).
15. Для проведения инвентаризации у каждого субъекта создается комиссия в количестве не менее трех человек в составе председателя комиссии (первого руководителя субъекта, лица, исполняющего его обязанности или его заместителя), материально-ответственного лица субъекта за марки и других работников субъекта (далее - инвентаризационная комиссия).
16. Председатель инвентаризационной комиссии обеспечивает своевременность и соблюдение порядка проведения инвентаризации, полноту, достоверность и правильность данных о подакцизной продукции с наклеенными на них марками старого образца в разрезе видов и наименований по их фактическим количественным остаткам, вносимых в соответствующую инвентаризационную опись в произвольной форме.
17. Инвентаризационная опись составляется отдельно по подакцизной продукции с наклеенными на них марками старого образца и по неиспользованным маркам старого образца, с указанием на каждой странице общего количества (цифрами и прописью) подакцизной продукции с наклеенными на них марками старого образца и неиспользованных марок старого образца. Каждая страница инвентаризационной описи подписывается всеми членами инвентаризационной комиссии.

18. Түгендеу тізімдемесі екі данада жасалады, оның бірі тиісті мемлекеттік кіріс органына жіберіледі, екіншісі субъектінің өзінде қалады.
19. Мемлекеттік кіріс органдары түгендеу тізімдемесінде көрсетілген кез келген деректердің дұрыстығын тексереді және Салық кодексінің 627–бабы 5–тармағының 2) тармақшасы мен 9–тармағының 2) тармақшасы негізінде қоймада акцизделетін өнімдердің бар-жоғын іріктеп тексеруді жүзеге асырады, сондай-ақ арнайы аспаптар арқылы желімделген ескі үлгідегі таңбалардың түпнұсқалылығын тексереді. Тексеру түгендеу комиссиясы мүшелерінің қатысуымен жүргізіледі.
20. Акцизделетін өнімнің нақты қалдықтарының түгендеу тізімдемесінде көрсетілген деректерден алшақтықтар (сәйкессіздіктер) анықталған, шығу тегі күмәнді таңбалар анықталған жағдайда мемлекеттік кіріс органдары тексеру актісін (еркін түрде) жасайды және Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес шаралар қабылдайды. Анықталған алшақтықтар жойылғаннан кейін түгендеу комиссиясы жаңа түгендеу тізімдемесін жасайды.
21. Ескі үлгідегі есепке алу-бақылау таңбаларымен таңбаланған алкоголь өніміне жаңа үлгідегі есепке алу-бақылау таңбаларын желімдеу осы қағидаларының 4–тармағына сәйкес жүргізіледі, бұл ретте бір есепке алу-бақылау таңбасының үстіне екіншісін жабыстыруға жол берілмейді.
22. Пайдаланылмаған ескі үлгідегі таңбаларды ескі үлгідегі таңбалары бар субъектілер және мемлекеттік кіріс органдары жаңа үлгідегі таңбалар енгізілген күннен бастап үш ай ішінде ескі үлгідегі таңбаларды жою жөніндегі комиссияның қатысуымен жоюға тиіс.
23. Ескі үлгідегі таңбаларды жою жөніндегі комиссияның құрамы және ескі үлгідегі таңбаларды жою орны мемлекеттік кіріс органы бірінші басшысының бұйрығымен бекітіледі.
24. Ескі үлгідегі таңбаларды жою жөніндегі комиссияның құрамына мемлекеттік кіріс органдарының бірінші басшылары, салық органының таңбалар үшін материалдық-жауапты адамдары және субъектінің уәкілетті өкілдері міндетті түрде енгізілуге тиіс.
25. Ескі үлгідегі таңбалардың іс жүзінде жойылғаны туралы осы қағидаларының 1, 2–қосымшаларға сәйкес нысан бойынша жойылған есепке алу-бақылау таңбаларының сериясы, нөмірлерін диапазоны, түрі мен саны, ескі үлгідегі акциздік таңбалардың түрі мен саны көрсетілетін ескі үлгідегі таңбаларды жою актісі (бұдан әрі – акт) екі данада жасалады. Жою актісінің әрбір данасына комиссия мүшелері мен субъектінің уәкілетті өкілі қол қояды, сондай-ақ мемлекеттік кіріс органының және субъектінің мөрлерімен расталады.
Актінің бір данасы мемлекеттік кіріс органында қалады, актінің екінші данасы субъектіге беріледі.
Шарап материалы, сыра мен сыра сусынын
қоспағанда, алкоголь өнімін есепке алу-бақылау
таңбаларымен және темекі бұйымдарын акциздік
таңбалармен таңбалау (қайта таңбалау) қағидалары,
сондай-ақ акциздік және есепке алу-бақылау
таңбаларының нысаны, мазмұны және қорғау
элементтері қағидаларына
1-қосымша

18. Инвентаризационная опись составляется в двух экземплярах, один из которых направляется в соответствующий орган государственных доходов, второй остается у субъекта.
19. Органы государственных доходов проверяют достоверность любых данных, указанных в инвентаризационной описи и на основании подпункта 2) пункта 5 и подпункта 2) пункта 9 статьи 627 Налогового кодекса осуществляют выборочную проверку наличия подакцизной продукции на складе, а также посредством специальных приборов проверяют подлинность наклеенных марок старого образца. Проверка производится в присутствии членов инвентаризационной комиссии.
20. В случае обнаружения расхождений (несоответствий) фактических остатков подакцизной продукции с данными, указанными в инвентаризационной описи, выявления марок, несоответствующих требованиям маркировки, органами государственных доходов составляется акт проверки (в произвольной форме), и принимаются меры в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях. После устранения выявленных расхождений инвентаризационной комиссией составляется новая инвентаризационная опись.
21. Наклеивание учетно-контрольных марок нового образца на алкогольную продукцию, маркированную учетно-контрольными марками старого образца, производится в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил, при этом не допускается наложение одной учетно-контрольной марки на другую.
22. Неиспользованные марки старого образца подлежат уничтожению субъектом и органами государственных доходов, имеющими марки старого образца, в присутствии комиссии по уничтожению марок старого образца в течение трех месяцев со дня введения марок нового образца.
23. Состав комиссии по уничтожению марок старого образца и место уничтожения марок старого образца утверждается приказом первого руководителя органа государственных доходов.
24. В состав комиссии по уничтожению марок старого образца в обязательном порядке должны входить первые руководители органов государственных доходов, материально-ответственные лица органа государственных доходов за марки и уполномоченные представители субъекта.
25. О фактическом уничтожении марок старого образца составляется акт уничтожения марок старого образца по форме согласно приложениям 1, 2 к настоящим Правилам (далее – акт) в двух экземплярах, в котором указываются серии, диапазоны номеров, вид и количество уничтоженных учетно-контрольных марок, вид и количество акцизных марок старого образца. Каждый экземпляр акта уничтожения подписывается членами комиссии и уполномоченным представителем субъекта, а также заверяется печатями органа государственных доходов и субъекта.
Один экземпляр акта остается в органе государственных доходов, второй экземпляр акта передается субъекту.
Приложение 1
к Правилам маркировки
(перемаркировки) алкогольной
продукции, за исключением
виноматериала, пива и пивного напитка,
учетно-контрольными марками и
табачных изделий акцизными
марками, а также форме,
содержанию и элементам защиты
акцизных и учетно-контрольных марок

Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 07.12.2015 № 621 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескі үлгідегі есепке алу-бақылау таңбаларын жою актісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 20__ жылғы "___" № ___ бұйрығына сәйкес біз, мынадай құрамдағы комиссия:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
саны:
__________________________________________ данадағы ескі үлгідегі есепке алу-бақылау таңбаларын, оның ішінде:
_____________________________________________________________________
(сериясы және нөмірінің диапазондары, саны жазумен)
данада жоюды жүзеге асырдық.
Комиссия төрағасы:
1) ____________________________________________________________
(Тегі аты әкенің аты (оның бар кезде), лауазымы, қолы)
Комиссия мүшелері:
2) ____________________________________________________________
(Тегі аты әкенің аты (оның бар кезде), лауазымы, қолы)
3) ____________________________________________________________
(Тегі аты әкенің аты (оның бар кезде), лауазымы, қолы)
Ұйымның өкілі: ________________________________________________
(Тегі аты әкенің аты (оның бар кезде), лауазымы, қолы)
Мөр орны Мөр орны
(мемлекеттік кіріс (субъекті үшін)
органдарға үшін)
Шарап материалы, сыра мен сыра сусынын
қоспағанда, алкоголь өнімін есепке алу-бақылау
таңбаларымен және темекі бұйымдарын акциздік
таңбалармен таңбалау (қайта таңбалау) қағидалары,
сондай-ақ акциздік және есепке алу-бақылау
таңбаларының нысаны, мазмұны және қорғау
элементтері қағидаларына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 07.12.2015 № 621 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескі үлгідегі акциздік таңбаларды жою актісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 20__ жылғы "__" _________ № ___ бұйрығына сәйкес сәйкес біз, мынадай құрамдағы комиссия:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
ескі үлгідегі акциздік таңбаларын мынадай санда:
_______________________________________________________________
данада жоюды жүзеге асырдық.
Комиссия төрағасы:
1) ____________________________________________________________
(Тегі аты әкенің аты (оның бар кезде), лауазымы, қолы)
Комиссия мүшелері:
2) ____________________________________________________________
(Тегі аты әкенің аты (оның бар кезде), лауазымы, қолы)

Сноска. Правый верхний угол приложения 1 в редакции приказа Министра финансов РК от 07.12.2015 № 621 (вводится в действие с 01.01.2016).
Акт
уничтожения учетно-контрольных марок старого образца
В соответствии с приказом Министра финансов Республики
Казахстан от "__" _________ 20__ года № __ нами, комиссией в составе:
_____________________________________________________________________
произведено уничтожение учетно-контрольных марок старого образца в
количестве:
_____________________________________________________________________
______________________________________ штук
в том числе:
_____________________________________________________________________
_______________________________________________ штук
(серия и диапазоны номеров, количество прописью)
Председатель комиссии:
1)___________________________________________________________________
(Фамилия имя отчество (при его наличии), должность, подпись)
Члены комиссии:
2)___________________________________________________________________
(Фамилия имя отчество (при его наличии), должность, подпись)
3)___________________________________________________________________
(Фамилия имя отчество (при его наличии), должность, подпись)
Представитель
организации:_________________________________________________________
(Фамилия имя отчество (при его наличии), должность, подпись)
Место печати Место печати
(для органов государственных (для субъекта)
доходов)
Приложение 2
к Правилам маркировки
(перемаркировки) алкогольной
продукции, за исключением
виноматериала, пива и пивного напитка,
учетно-контрольными марками и
табачных изделий акцизными
марками, а также форме,
содержанию и элементам защиты
акцизных и учетно-контрольных марок
Сноска. Правый верхний угол приложения 2 в редакции приказа Министра финансов РК от 07.12.2015 № 621 (вводится в действие с 01.01.2016).
Акт
уничтожения акцизных марок старого образца
В соответствии с приказом Министра финансов Республики
Казахстан от " " _________ 20__ года № ___ нами, комиссией в составе:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
произведено уничтожение акцизных марок старого образца в количестве:
_________________________________________________________________ шт.
Председатель комиссии:
1) __________________________________________________________________
(Фамилия имя отчество (при его наличии), должность, подпись)
Члены комиссии:
2) __________________________________________________________________
(Фамилия имя отчество (при его наличии), должность, подпись)