Үлгілік инвестициялық шартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 107 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 9 сәуірде № 10650 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 29 қарашадағы № 463 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Энергетика министрінің 29.11.2018 № 463 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 31.05.2016 № 228 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңының 5-бабының 70-24) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 31.05.2016 № 228 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы Бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Үлгілік инвестициялық шартты бекітілсін;
2) алынып тасталды - ҚР Энергетика министрінің 30.11.2015 № 676 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 30.11.2015 № 676 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
В. Школьник
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
____________ Е. Досаев

Об утверждении Типового инвестиционного договора
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 107. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 апреля 2015 года № 10650. Утратил силу приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 463.
Сноска. Утратил силу приказом Министра энергетики РК от 29.11.2018 № 463 (в действие с 01.01.2019).
Сноска. Заголовок приказа в редакции приказа Министра энергетики РК от 31.05.2016 № 228 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 70-24) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра энергетики РК от 31.05.2016 № 228 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) прилагаемый типовой инвестиционный договор согласно приложению 1 к настоящему Приказу;
2) исключен приказом Министра энергетики РК от 30.11.2015 № 676 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 30.11.2015 № 676 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодические печатные издания и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
В. Школьник
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев

2015 жылғы 6 наурыз
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 20 ақпандағы
№ 107 бұйрығына
1-қосымша
Үлгілік инвестициялық шарт
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 31.05.2016 № 228 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________________ 20___ жылғы ________ "____"
(қол қойылған қала) (жасалған күні)
Бұдан әрі "Уәкілетті орган" деп аталатын
______________________________________________________________ атынан
(мемлекеттік органның атауы
_____________________________________________ негізінде әрекет ететін
(ереже немесе бұйрық)
_____________________________________________________________________
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, Т.А.Ә.)
бұдан әрі "Мемлекеттік орган" деп аталатын табиғи монополиялар
салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын,
______________________________________________________________ атынан
(мемлекеттік органның атауы)
_____________________________________________ негізінде әрекет ететін
(ереже немесе бұйрық)
_____________________________________________________________________
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, Т.А.Ә.)
бір тараптан және бұдан әрі "Энергия өндіруші ұйым" деп аталатын
____________________________________________________________________
(инвестициялық бағдарламаны іске асыруды жүзеге асыратын энергия
______________________________________________________________ атынан
(өндіруші ұйымның атауы)
_____________________________________________ негізінде әрекет ететін
(жарғы немесе сенімхат)
_____________________________________________________________________
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, Т.А.Ә.)
екінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталатындар 2004
жылғы 9 шілдедегі "Электр энергетикасы туралы" (бұдан әрі – Заң),
1998 жылғы 9 шілдедегі "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан
Республикасының заңдарына сәйкес инвестициялық шартты (бұдан әрі -
Шарт) жасасты.
1. Шарттың мәні
1. Шарттың мәні Энергия өндіруші ұйым инвестициялық бағдарламаны:
_____________________________________________________________________
(инвестициялық бағдарламаның атауы)
(бұдан әрі - инвестициялық бағдарлама) іске асырған (орындаған) кезде
Тараптардың қарым-қатынасын реттеу болып табылады.
2. Тараптардың құқықтары және міндеттері
2. Энергия өндіруші ұйым инвестициялық бағдарламада белгіленген
мөлшерде, тәртіппен, шартпен және мерзімде
_____________________________________________________________________
(жаңа активтер жасауға, қолданыстағы активтерді кеңейтуге, жаңартуға, қайта құруға және техникалық жарақтандыруға - нақты көрсетілсін) инвестицияларды қамтамасыз етеді.

от 6 марта 2015 год
Приложение 1
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 20 февраля 2015 года № 107
Типовой инвестиционный договор
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра энергетики РК от 31.05.2016 № 228 (вводится в действие с 01.01.2017).
______________________ "____" ____________ 20___ г.
(город подписания) (дата заключения)
____________________________________________________________________,
(название государственного органа)
в лице _____________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О. уполномоченного лица)
действующего на основании __________________________________________,
(положения или приказа)
именуемый в дальнейшем "Уполномоченный орган",
____________________________________________________________________,
(название государственного органа)
в лице _____________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О. уполномоченного лица)
действующего на основании __________________________________________,
(положения или приказа)
именуемый в дальнейшем "Государственный орган", осуществляющий
руководство в сферах естественных монополий,
с одной стороны, и _________________________________________________,
(наименование энергопроизводящей организации,
осуществляющей реализацию инвестиционной программы)
в лице _____________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О. уполномоченного лица)
действующего на основании __________________________________________,
(устава или доверенности)
именуемый в дальнейшем "Энергопроизводящая организация", с другой
стороны, в дальнейшем совместно именуемые "Сторонами", в соответствии
с законами Республики Казахстан от 9 июля 2004 года
"Об электроэнергетике" (далее – Закон) и от 9 июля 1998 года
"О естественных монополиях", заключили инвестиционный договор
(далее - Договор).
1. Предмет Договора
1. Предметом Договора является урегулирование отношений Сторон
при реализации (исполнении) Энергопроизводящей организацией
инвестиционной программы: ___________________________________________
_____________________________________________________________________
(название инвестиционной программы)
(далее - инвестиционная программа).
2. Права и обязанности Сторон
2. Энергопроизводящая организация обеспечивает инвестиции
в ___________________________________________________________________
(создание новых активов, расширение, обновление, реконструкцию и
техническое перевооружение существующих активов - указать конкретно)
в размере, порядке, на условиях и в сроки, установленные в
инвестиционной программе.

3. Энергия өндіруші ұйым:
1) электр энергиясын спот-сауда-саттықта (олар өндіретін электр энергиясының көлемінің он пайызынан аспайтын), теңгерімдеуші нарықта және экспортқа сатылатын жағдайларды қоспағанда, есептік немесе жеке тарифтен аспайтын тарифтер бойынша сатуды жүзеге асырады;
2) инвестициялық бағдарламаның есептік тарифті белгілеу кезінде немесе жеке тарифті бекіту кезінде көзделген көлемде және мерзімде объект бойынша орындалуын жүзеге асырады;
3) инвестициялық бағдарламаны орындайды және жыл сайын ________ дейінгі мерзімде уәкілетті орган мен табиғи монополиялар саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына оның орындалуы туралы есеп береді.
4) инвестициялық міндеттемелерді орындау мақсатында инвестициялық бағдарламаларда (жобаларда) көзделген қаражатты қолданады.
5) энергия өндіруші ұйым электр энергиясын тиісінше есептік немесе жеке тарифтен асырып сатқан жағдайда электр энергиясын спот-сауда-саттықта (олар өндіретін электр энергиясы көлемінің он пайызынан аспайтын), теңгерімдеуші нарықта және экспортқа сату нәтижесінде алынған соманы қоспағанда, көтерме және (немесе) бөлшек сауда нарығы субъектілеріне артық соманы қайтарады.
6) энергия өндіруші ұйым табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган енгізген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы нұсқаманы белгіленген мерзімде орындамаған жағдайда энергия өндіруші ұйым көтерме және (немесе) бөлшек сауда нарығының субъектілеріне инвестициялық бағдарламаны орындау үшін көзделген және оны іске асыру мақсатында пайдаланылмаған алынған қаражатты қайтарады.
Инвестициялық бағдарламаны орындау үшін көзделген қаражат деп энергия өндіруші ұйымның тиісінше есептік немесе жеке тарифтен аспайтын тарифтерді қолдану кезінде алған нақты табысы (түсімі) мен Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен есептік тарифті белгілеу немесе жеке тарифті бекіту кезінде көзделген нақты шығындар арасындағы айырма түсініледі.
4. Уәкілетті орган:
1) инвестициялық бағдарламаның құнын өсіруді келіседі;
2) осы энергия өндіруші ұйымның Шартта көзделген инвестициялық міндеттемелерді орындау мониторингін жүргізеді;
3) заңнамада және осы Шартта белгіленген өкілеттіктер шегінде Шарттың талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асырады.
5. Мемлекеттік орган:
1) жеке тарифті бекітеді;

3. Энергопроизводящая организация:
1) осуществляет реализацию электрической энергии по тарифам, не
превышающим расчетный или индивидуальный тариф, за исключением
случаев реализации на спот-торгах (не более десяти процентов от
объемов вырабатываемой ими электрической энергии), балансирующем
рынке и на экспорт;
2) осуществляет исполнение инвестиционной программы пообъектно,
в объемах и в сроки, предусмотренные при определении расчетного
тарифа или при утверждении индивидуального тарифа;
3) выполняет инвестиционную программу и ежегодно в срок до
_____ представляет в уполномоченный орган и ведомство
государственного органа, осуществляющего руководство в сферах
естественных монополий, отчет о ее выполнении;
4) использует средства, предусмотренные в инвестиционных
программах (проектах), в целях выполнения инвестиционных
обязательств;
5) в случае реализации электрической энергии с превышением
соответственно расчетного или индивидуального тарифа
энергопроизводящая организация возвращает субъектам оптового и (или)
розничного рынка сумму превышения, за исключением сумм, полученных в
результате реализации электрической энергии на спот-торгах (не более
десяти процентов от объемов вырабатываемой ими электрической
энергии), балансирующем рынке и на экспорт;
6) в случае неисполнения энергопроизводящей организацией в
установленный срок внесенного государственным органом, осуществляющим
руководство в сферах естественных монополий, предписания об
исполнении инвестиционной программы, энергопроизводящая организация
возвращает субъектам оптового и (или) розничного рынка полученные
средства, предусмотренные для выполнения инвестиционной программы и
не использованные в целях ее реализации.
Под средствами, предусмотренными для выполнения инвестиционной
программы, понимается разница между фактическим доходом (выручкой),
полученным энергопроизводящей организацией при применении тарифов, не
превышающих соответственно расчетный или индивидуальный тариф, и
фактическими затратами, предусмотренными при определении расчетного
или утверждении индивидуального тарифа в установленном
законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Уполномоченный орган:
1) согласовывает увеличение стоимости инвестиционной программы;
2) ведет мониторинг исполнения энергопроизводящей организацией
инвестиционных обязательств, предусмотренных в настоящем Договоре;
3) в пределах полномочий, установленных законодательством и
настоящим Договором, осуществляет контроль за выполнением условий
Договора.
5. Государственный орган:
1) утверждает индивидуальный тариф;

2) инвестициялық бағдарламаның құнын өсіруді келіседі;
3) энергия өндіруші ұйымның Заңның 7-бабының 5) тармақшасында көзделген талаптарды сақтауына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады.
3. Дауларды шешу
6. Шарттың талаптары орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда Тараптар Шарттың талаптарына және Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына және азаматтық заңнамаға сәйкес жауапты болады.
7. Шартпен реттелмеген барлық мәселелер бойынша Тараптар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасын және азаматтық заңнамасын басшылыққа алады.
8. Шарт бойынша даулар мен келіспеушіліктер келіссөздер арқылы шешіледі. Дауларды келіссөздер арқылы реттеу мүмкін болмаған жағдайда мұндай даулар сот тәртібімен шешіледі.
4. Құпиялылық туралы ереже
9. Шарттың ережелері, Шартты орындау барысында қандай да бір тараппен алынған немесе сатып алынған ақпараттар құпия болып табылады. Аталған ақпараттарды қолдану Тараптардың жазбаша келісімі кезінде жүзеге асады.
10. Тараптар құпия ақпараттарды өзге Тараптың жазбаша келісімінсіз үшінші тұлғаға бермейді, тек келесі жағдайларда:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен сот немесе құқық қорғау органдарының сұрау салуларына ақпарат берген;
2) ақпарат Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептілікті алуға құқылы мемлекеттік органдарға берілетін жағдайларды қоспағанда, құпия ақпаратты басқа Тараптың келісімінсіз үшінші тұлғаларға беруге құқықтары жоқ.
5. Қорытынды ережелер
11. Шартқа қол қойылған күн оның күшіне енген күні болып
табылады.
12. Шарт _____________ (_______) жыл мерзімде жасалды.
13. Тараптардың екіжақты келісімі бойынша Шартқа жазбаша
нысанда қосымша келісімдер жасасу арқылы Шартқа өзгерістер мен
толықтырулар енгізуге құқығы бар.
14. Шартқа барлық қосымша келісімдерге Тараптардың өкілетті
өкілдері қол қоюы тиіс.
Шарт бойынша кез келген хат алмасу мына мекен жайға жіберіледі:
Уәкілетті орган _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мемлекеттік орган ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
Энергия өндіруші ұйым _______________________________________________
_____________________________________________________________________
15. Шарт:
1) Шарттың қолданылу мерзімі аяқталған;
2) Тараптардың екі жақты келісімі бойынша мерзімінен бұрын
бұзылған;
3) сот шешкен жағдайда;
4) Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы
заңнамасында, азаматтық заңнамасында және Шартта көзделген өзге де
жағдайларда қолданылуын тоқтатады.

2) согласовывает увеличение стоимости инвестиционной программы;
3) осуществляет государственный контроль за соблюдением
энергопроизводящими организациями требований, предусмотренных
подпунктом 5) статьи 7 Закона.
3. Разрешение споров
6. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения условий
Договора, Стороны несут ответственность в соответствии с условиями
Договора и законодательством Республики Казахстан в области
электроэнергетики и гражданского законодательства.
7. По всем неурегулированным Договором вопросам Стороны
руководствуются законодательством Республики Казахстан в области
электроэнергетики и гражданским законодательством.
8. Споры и разногласия по Договору разрешаются путем
переговоров. В случае невозможности урегулирования споров путем
переговоров такие споры решаются в судебном порядке.
4. Положения о конфиденциальности
9. Положения Договора, информация, полученная или приобретенная
какой-либо стороной в процессе выполнения Договора, являются
конфиденциальными. Использование перечисленной информации
производится при письменном согласии Сторон.
10. Стороны не передают конфиденциальную информацию третьим
лицам без письменного согласия другой Стороны, за исключением
случаев:
1) представления информации на запросы судебных или
правоохранительных органов в порядке, предусмотренном
законодательством Республики Казахстан;
2) когда информация предоставляется государственным органам,
которые правомочны получать финансовую и иную отчетность в
соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Заключительные положения
11. Датой вступления Договора в силу будет являться дата его
подписания.
12. Договор заключен сроком на ___________ (___) лет.
13. Стороны имеют право по обоюдному согласию вносить изменения
и дополнения в Договор путем заключения дополнительных соглашений к
Договору в письменной форме.
14. Все дополнительные соглашения к Договору должны
подписываться полномочными представителями Сторон. Любая переписка по
Договору направляется по следующим адресам:
Уполномоченный орган _______________________________________________
Государственный орган ______________________________________________
Энергопроизводящая организация _____________________________________
15. Договор прекращает действие в случаях:
1) истечения срока действия Договора;
2) досрочного расторжения по обоюдному согласию Сторон;
3) решения суда;
4) в иных случаях, предусмотренных законодательством Республики
Казахстан в сфере электроэнергетики, гражданским законодательством и
Договором.

16. Тараптардың заңды мәртебесінің немесе ұйымдық-құқықтық
нысанының өзгеруі Шарттың қолданылуын тоқтатпайды және Тараптар
Шартты бұзуға, оны өзгертуге ниет білдірген не құқық нормалары оны
қайта ресімдеуді талап еткен жағдайларды қоспағанда, барлық құқықтар
мен міндеттер тиісті заңды мұрагерлерге өтеді. Бұл ретте Тараптар
құқықтық мәртебесінің, орналасқан жерінің және өзге де
деректемелерінің өзгергені туралы оқиғалар туындаған күннен бастап 3
жұмыс күн мерзімде бірін-бірі жазбаша нысанда хабардар етеді.
17. Шарт Тараптардың әрқайсысы үшін және бірдей заңды күші бар
мемлекеттік және орыс тілдерінде _______ түпнұсқа данада жасалды.
6. Тараптардың деректемелері
Уәкілетті орган: Энергия өндіруші ұйым:
______________________ ________________________
мөр орны мөр орны
Мемлекеттік орган:
______________________
мөр орны
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 20 ақпандағы
№ 107 бұйрығына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша алынып тасталды - ҚР Энергетика министрінің 30.11.2015 № 676 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

16. Изменение юридического статуса либо организационно-правовой
формы Сторон не прекращает действия Договора, и все права и
обязанности переходят к соответствующим правопреемникам, за
исключением случаев, когда Стороны изъявят желание расторгнуть
Договор, изменить его, либо нормы права требуют его переоформления.
При этом Стороны информируют друг друга об изменении правового
статуса, места расположения и иных реквизитов в течение 3-х рабочих
дней в письменной форме со дня наступления данных событий.
17. Договор составлен на государственном и русском языках в
____ подлинных экземплярах, для каждой из Сторон и имеющих равную
юридическую силу.
6. Реквизиты сторон
Уполномоченный орган:
_______________________
место для печати
Энергопроизводящая организация:
_______________________________
место для печати
Государственный орган:
________________________
место для печати
Приложение 2
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 20 февраля 2015 года № 107
Сноска. Приложение 2 исключено приказом Министра энергетики РК от 30.11.2015 № 676 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).