Аңшылықта пайдаланылатын аңшы жыртқыш құстарды есепке алуды жүргiзу және тiркеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-03/144 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 9 сәуірде № 10651 тіркелді.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңының 9-бабының 1 тармағының 70) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Аңшылықта пайдаланылатын аңшы жыртқыш құстарды есепке алуды жүргiзу және тiркеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
С. Омаров
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрдің
міндетін атқарушы
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 18-03/144 бұйрығымен
бекітілген
Аңшылықта пайдаланылатын аңшы жыртқыш құстарды есепке алуды
жүргiзу және тiркеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 08.01.2020 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Аңшылықта пайдаланылатын аңшы жыртқыш құстарды есепке алуды жүргiзу және тiркеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңының 9-бабының 1 тармағының 70) тармақшасына сәйкес әзірленді және аңшылықта пайдаланылатын аңшы жыртқыш құстарды есепке алу және тіркеу тәртібін айқындайды.
2. Қазақстан Республикасының аумағында аңшылықта пайдаланылатын аңшы жыртқыш құстар үш айға дейінгі мерзімге уақытша әкелінген аңшылар және аңшылық шаруашылығы субъектілері қоғамдық бірлестіктерінің республикалық қауымдастықта (бұдан әрі – қауымдастық) есепке алынуға және тіркелуге жатады.
2-тарау. Аңшылықта пайдаланылатын аңшы жыртқыш құстарды есепке алуды жүргізу және тіркеу тәртібі

Об утверждении Правил ведения учета и регистрации ловчих хищных птиц, используемых на охоте
Приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-03/144. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 апреля 2015 года № 10651.
В соответствии с подпунктом 70) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения учета и регистрации ловчих хищных птиц, используемых на охоте.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра
С. Омаров
Утверждены
приказом исполняющего обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 18-03/144
Правила
ведения учета и регистрации ловчих хищных птиц,
используемых на охоте
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 08.01.2020 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила ведения учета и регистрации ловчих хищных птиц, используемых на охоте (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 70) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" и определяют порядок ведения учета и регистрации ловчих хищных птиц, используемых на охоте.
2. Ловчие хищные птицы, используемые на охоте на территории Республики Казахстан, подлежат учету и регистрации в республиканской ассоциации общественных объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства (далее – ассоциация), кроме временно ввезенных на срок до трех месяцев.
Глава 2. Порядок ведения учета и регистрации ловчих хищных птиц, используемых на охоте

Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 08.01.2020 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Аңшылықта пайдаланылатын аңшы жыртқыш құстарды (бұдан әрі – аңшы жыртқыш құстар) есепке алу мен тіркеу жүргізуді қауымдастық жүзеге асырады.
4. Аңшы жыртқыш құсты есепке алу және тіркеу үшін:
1) аңшы жыртқыш құстың түрі, оның жынысы, туған жылы, қолда ұстаудың болжамды кезеңі, аңшы жыртқыш құстың сатып алынған жері және тәсілі, сақиналарының немесе микрочиптерінің болуы, өтініш берушінің паспорттың деректері мен мекенжайы көрсетілген, осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жеке немесе заңды тұлғаның өтініші;
2) аңшы жыртқыш құстың сатып алыну заңдылығын растайтын құжаттар (алуға рұқсаттың, сатып алу-сату шартының, түбіртектің және (немесе) төлем құжатының көшірмелері) және бұрынғы иесінің атына ресімделген аңшы жыртқыш құстың паспорты;
3) аңшы куәлігінің көшірмесі;
4) жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың (куәліктің*) көшірмесі.
Ескертпе: "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік* заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады.
5. Шыққан жерінде тұратын аңшы жыртқыш құстардың паспорттарын ресімдеу дүниеге келген күнтізбелік жыл аяқталғанға дейін, бірақ олармен аң аулау басталудан кешіктірілмей жүргізіледі.
Паспорт аңшылар мен аңшылық шаруашылығы субъектілері қоғамдық бірлестіктерінің республикалық қауымдастығы (бұдан әрі – қауымдастық) дайындайтын аңшы жыртқыш құстардың тұрақты түрде қолда ұсталуының заңдылығы мен оның тіркелуін куәландыратын құжат.
6. Қауымдастық аңшы жыртқыш құстар түрінің (жынысының, жасының) сәйкестігін және олардың сипаттамасын, оларға салынған ендерді, аңшы жыртқыш құстарды бағып-күту жағдайының болуын тексереді. Аңшы жыртқыш құстар тұрақты түрде қолда ұстау үшін алынбайтын сақиналармен немесе микрочиптермен белгілейді.
7. Аңшы жыртқыш құсты тіркеу ол заңсыз олжаланған немесе заңсыз сатып алынған жағдайларда жүргізілмейді.
8. Аңшы жыртқыш құстың осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделген паспортын қауымдастық өтініш тіркелген сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде береді.

Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 08.01.2020 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Ведение учета и регистрации ловчих хищных птиц, используемых на охоте (далее – ловчие хищные птицы), осуществляется ассоциацией.
4. Для учета и регистрации ловчей хищной птицы представляются:
1) заявление физического или юридического лица по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с указанием вида ловчей хищной птицы, ее пола, года рождения, предполагаемого периода содержания, места и способа приобретения ловчей хищной птицы, наличия колец или микрочипов, паспортных данных и адреса заявителя;
2) документы, подтверждающие законность приобретения ловчей хищной птицы (копии разрешения на изъятие, договора купли-продажи, квитанции и (или) платежного документа) и паспорт ловчей хищной птицы, оформленный на имя прежнего владельца;
3) копия удостоверения охотника;
4) копия документа удостоверяющего личность физического лица, копия справки (свидетельства*) о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица.
Примечание: свидетельство* о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", является действительным до прекращения деятельности юридического лица.
5. Оформление паспортов ловчих хищных птиц, находящихся по месту рождения, производится до окончания календарного года рождения, но не позднее начала охоты с ними.
Паспортом является документ, удостоверяющий законность постоянного содержания ловчей хищной птицы и ее регистрации, изготавливаемый ассоциацией.
6. Ассоциация сверяет на соответствие вида (пола, возраста) и описания ловчих хищных птиц, их меток, на наличие условий для содержания ловчих хищных птиц. Ловчие хищные птицы для постоянного содержания помечаются несъемными кольцами либо микрочипами.
7. Регистрация ловчей хищной птицы не производится в случаях незаконного изъятия или незаконного приобретения.
8. Паспорт ловчей хищной птицы, оформленный по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, выдается ассоциацией в течение 5 (пять) рабочих дней с момента регистрации заявления.

9. Әрбір аңшы жыртқыш құсқа, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аңшы жыртқыш құсты есепке алу карточкасы толтырылады.
10. Аңшы жыртқыш құс пен оның иесі туралы мәліметтер осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аңшы жыртқыш құстарды тіркеу журналына енгізіледі.
11. Тіркелген аңшы жыртқыш құс аңшылық үшін пайдаланылған жағдайда аңшы жыртқыш құстың түрі, алынбайтын сақинаның немесе микрочиптің нөмірі, паспортының нөмірі көрсетіліп, аңшы куәлігіне жазба жүзеге асырылады.
12. Аңшы жыртқыш құс иесінің тұрғылықты жері ауысқан немесе иесі ауысқан жағдайда оның иесі осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес 5 (бес) жұмыс күні ішінде мекенжайды өзгерту және (немесе) паспортты қайта ресімдеу үшін қауымдастыққа құжаттар береді.
Аңшылықта пайдаланылатын
аңшы жыртқыш құстарды
есепке алуды жүргізу және
тіркеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Аңшы жыртқыш құстың паспортын ресімдеуге арналған өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 08.01.2020 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кімге _____________________________________________________________________
(қауымдастықтың толық атауы)
__________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе тегі, аты,
__________________________________________________________________________
әкесінің аты (бар болса), ЖСН)
__________________________________________________________________________
(мекенжайы, телефон және факс нөмірі)
Аңшы жыртқыш құстың паспортын ресімдеуге арналған өтініш
Аңшы жыртқыш құсының паспортын ресімдеуді сұраймын
Аңшы жыртқыш құстың түрі, жынысы, туған жылы ______________________________
Ұстау мақсаты және орны ____________________________________________________
Ие болу тәсілі ______________________________________________________________
Алынбайтын сақиналары немесе микрочиптерінің болуы туралы мәліметтер _________
20 __ жылғы ______________________ ________________________________________
(өтінім берілген күн)             (қолы, аты, әкесінің аты, тегі)
Мөрдің орны
(жеке кәсіпкерлер
болып табылатын
тұлғаларды қоспағанда)
Аңшылықта пайдаланылатын аңшы
жыртқыш құстарды есепке алуды
жүргiзу және тiркеу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Аңшы жыртқыш құстың паспорты
(НӨМІР)
Түрдің атауы:
(қазақша) _______________________________
(ғылыми) ________________________________
Жынысы ______ Туған жылы _________________
Сақинасы (алынбайтын) ____________________
Микрочипі ________________________________
Айырықша белгілері _______________________
Аңшы жыртқыш кұстың шығу тегі
__________________________________________
Иесі _____________________________________
Иесінің құжаты ___________________________
нөмірі _______ берілді ___________________
Аңшы жыртқыш құстың тіркелу күні мен
нөмірі ___________________________________
"Аңшы жыртқыш құстың паспортын" берген
ұйым _____________________________________
_________________________________ (қолы)
(мөр орны)
(НОМЕР)
Название вида:
(русское) _________________________________
(научное) _________________________________
Пол ____ Год рождения _____________________
Кольцо (несъемное) ________________________
Микрочип __________________________________
Особые приметы ____________________________
Происхождение птицы _______________________
Владелец __________________________________
Документ владельца ________________________
номер _______ выдан _______________________
Дата и номер регистрации ловчей хищной
птицы _____________________________________
Организация, выдавшая "Паспорт ловчей
хищной птицы"
___________________________________________
_________________________________ (подпись)
(место печати)
(НОМЕР)
Name of species:
(English) ______________________________
(scientific) ___________________________
Sex _________ Birth date _______________
Ring ________Microchip _________________
Special marks __________________________
Origin of the bird _____________________
Name of owner __________________________
Document of owner ______________________
number ________ issued _________________
Date of registration of the bird
________________________________________
Authorized agency ______________________
____________________________ (signature)
(stamp)
Адрес Адрес Address
___________________________________________
___________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________
___________________________________________
______________________________________________________________________________________
___________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________________
Паспорттың мұқабасы
ЖЫРТҚЫШ ҚҰСТЫҢ ПАСПОРТЫ
ПАСПОРТ ЛОВЧЕЙ ХИЩНОЙ ПТИЦЫ
PASSPORT OF BIRD OF PREY
Аңшылықта пайдаланылатын аңшы
жыртқыш құстарды есепке алуды
жүргiзу және тiркеу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
№ _____________ АҢШЫ ЖЫРТҚЫШ ҚҰСТЫ ЕСЕПКЕ АЛУ
КАРТОЧКАСЫ
Түрдің атауы ________________________________________________________
(қазақша, орысша, ғылыми)
Жынысы ________________ Туған жылы __________________________________
Сақинасы (алынбайтын) _______________________________________________
Микрочипі ___________________________________________________________
Айрықша белгілері ___________________________________________________
Аңшы жыртқыш құстың шығу тегі _______________________________________
Аңшы жыртқыш кұс алынған рұқсаттың нөмірі ___________________________
Иесі ________________________________________________________________
Иесінің құжаты ______________________________________________________
нөмірі ________________ берілді _____________________________________
Иесінің мекенжайы ___________________________________________________
Аңшы жыртқыш құстың тіркелу күні мен нөмірі ____________\____________
Аңшы жыртқыш құстың паспорттың нөмірі _______________________________
Паспортты алдым. Иесі _______________________________________________
(қолы)
Карточканы толтырған адамның қолы ___________________________________
Аңшылықта пайдаланылатын аңшы
жыртқыш құстарды есепке алуды
жүргiзу және тiркеу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Аңшы жыртқыш құстарды тіркеу журналы
Жазба нөмірі
Аңшы жыртқыш құстарды есепке алу карточкасының нөмірі
Аңшы жыртқыш құс паспортының нөмірі
Құстың түрі
Сақина, микрочип нөмірі
Иесі (аты, әкесінің аты (бар кезде) немесе заңды тұлғаның атауы)
Иесінің мекен-жайы
Тіркелген күні
1
2
3
4
5
6
7
8

9. На каждую ловчую хищную птицу заполняется карточка учета ловчей хищной птицы по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
10. Сведения о ловчей хищной птице и ее владельце заносятся в журнал регистрации ловчих хищных птиц по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
11. В случае использования зарегистрированной ловчей хищной птицы для охоты, в удостоверении охотника осуществляется запись с указанием вида ловчей хищной птицы, номера несъемного кольца или микрочипа, номера паспорта.
12. При перемене местожительства владельца или смене владельца ловчей хищной птицы в течение 5 (пять) рабочих дней ее владелец подает документы в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил в ассоциацию для изменения адреса и (или) переоформления паспорта.
Приложение 1 к Правилам
ведения учета и регистрации
ловчих хищных птиц,
используемых на охоте
Форма
Кому ___________________________________________________________________
(полное наименование ассоциации)
от ____________________________________________________________________________
(наименование юридического лица или фамилия,
_______________________________________________________________________________
имя, отчество (при его наличии) физического лица ИИН)
________________________________________________________________________________
(адрес, номер телефона и факса)
Заявление для оформления паспорта ловчей хищной птицы
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 08.01.2020 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу оформить паспорт ловчей хищной птицы
Вид ловчей хищной птицы, пол, год рождения__________________________
Цель и место содержания ___________________________________________
Способ приобретения _____________________________________________
Сведения о наличие колец или микрочипов____________________________
__________________ 20___ года _____________________________________
(дата подачи заявки) (подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
(за исключением лиц, являющихся
субъектами частного
предпринимательства)
Приложение 2
к Правилам ведения учета
и регистрации ловчих хищных птиц,
используемых на охоте
Форма
Паспорт ловчей хищной птицы
(НОМЕР)
Түрдің атауы:
(қазақша) ______________________
(ғылыми) ______________________
Жынысы ___ Туған жылы ________
Сақинасы (алынбайтын) __________
Микрочипі _____________________
Айырықша белгілері _____________
Құстың шығу тегі _______________
Иесі ___________________________
Иесінің құжаты _________________
номірі ____ берілді
______________
Қыран құстың тіркелу күні мен
нөмері
_______________________________
"Қыран құстың паспортын" берген
ұйым __________________________
_________________________(қолы)
(мөр орны)
(НОМЕР)
Название вида:
(русское) _______________________
(научное) _______________________
Пол ____ Год рождения ___________
Кольцо (несъемное) ______________
Микрочип ______________________
Особые приметы _________________
Происхождение птицы ____________
Владелец _______________________
Документ владельца ______________
номер _______ выдан _____________
Дата и номер регистрации ловчей
хищной птицы ___________________
Организация, выдавшая "Паспорт
ловчей хищной птицы"
________________________________
_______________________ (подпись)
(место печати)
(НОМЕР)
Name of species:
(English) _______________________
(scientific)
______________________
Sex_______ Birth date __________
Ring ________Microchip __________
Special marks ___________________
Origin of the bird ______________
Name of owner __________________
Document of owner _______________
number _______ issued ___________
Date of registration of the bird
_______________________________
Authorized agency _______________
____________________ (signature)
(stamp)
Адрес Адрес Address
_____________________________
_____________________________
_____________________________
_____________________________
_____________________________
_____________________________
_____________________________
_____________________________
_____________________________
_____________________________
_____________________________
Обложка паспорта
ЖЫРТҚЫШ ҚҰСТЫҢ ПАСПОРТЫ
ПАСПОРТ ЛОВЧЕЙ ХИЩНОЙ ПТИЦЫ
PASSPORT OF BIRD OF PREY
Приложение 3
к Правилам ведения учета
и регистрации ловчих хищных птиц,
используемых на охоте
Форма
Карточка учета ловчей хищной птицы
№ ______
Название вида _______________________________________________________
(казахское, русское, научное)
Пол ____________________ Год рождения _______________________________
Кольцо (несъемное) __________________________________________
Микрочип __________________________________________________
Особые приметы _____________________________________________
Происхождение ловчей хищной птицы __________________________
Номер разрешения, по которому получена ловчая хищная птица
____________________________________________________________
Владелец ____________________________________________________
Документ владельца ___________________________________________
номер _____________________________ выдан _____________________
Адрес владельца _______________________________________________
Дата и номер регистрации ловчей хищной птицы ___________________
Номер паспорта ловчей хищной птицы _________________________
Паспорт получил. Владелец _____________________________________
(подпись)
Подпись лица, заполнившего карточку ____________________________
Приложение 4
к Правилам ведения учета
и регистрации ловчих хищных птиц,
используемых на охоте
Форма
Журнал
регистрации ловчих хищных птиц
Номер
записи
Номер карточки учета ловчей хищной птицы
Номер паспорта ловчей хищной птицы
Вид птицы
Номер кольца, микрочипа
Владелец (фамилия, имя, отчество (при наличии), или наименование юридического лица)
Адрес владельца
Дата регистрации
1
2
3
4
5
6
7
8
2
3
4
5