"Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" гигиеналық нормативтерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 155 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 10 сәуірде № 10671 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 2 тамыздағы № ҚР ДСМ-71 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.08.2022 № ҚР ДСМ-71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 144-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" гигиеналық нормативтері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика
министрі
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
___________ Т. Дүйсенова
2015 жылғы 4 наурыз
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
___________ В. Школьник
2015 жылғы 10 наурыз
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 155 бұйрығымен бекітілген
"Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар"
гигиеналық нормативтері
1. Жалпы ережелер
1. Осы "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" гигиеналық нормативтері (бұдан әрі – нормативтер) меншік нысанына, ұйымдық-құқықтық нысанының, ведомстволық тиесілігіне қарамастан, заңды және жеке тұлғаларға, сондай-ақ қызметі радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істеуге байланысты жергілікті атқарушы билік органдарына, Қазақстан Республикасының азаматтарына, Қазақстан Республикасы аумағында тұратын шетел азаматтарына және азаматтығы жоқ тұлғаларға арналған.

Об утверждении гигиенических нормативов "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 155. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 апреля 2015 года № 10671. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 августа 2022 года № ҚР ДСМ-71.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 02.08.2022 № ҚР ДСМ-71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 6 статьи 144 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые гигиенические нормативы "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности".
2. Комитету по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
________ Т. Дуйсенова
4 марта 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
________ В. Школьник
10 марта 2015 года
Утверждены
приказом Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 155
Гигиенические нормативы
"Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению
радиационной безопасности"
1. Общие положения
1. Настоящие гигиенические нормативы "Санитарно- эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности" (далее – нормативы) предназначены для юридических и физических лиц не зависимо от форм собственности, ведомственной принадлежности организационно-правовых форм, а также для местных исполнительных органов власти, граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства, проживающих на территории Республики Казахстан деятельность которых связана с обращением источников ионизирующего излучения, для обеспечения радиационной безопасности.

2. Нормативтер жасанды немесе табиғаттан шыққан иондаушы сәулеленудің адамға әсер етуінің барлық жағдайында адамның қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін қолданылады және иондаушы сәулеленудің рұқсат етілген әсер ету деңгейіндегі негізгі дозалар шегіндегі және адамның сәулеленуін шектеу бойынша басқа да талаптар нысанында "Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарын регламенттейтін негізгі құжат болып табылады. Ешқандай басқа нормативтік және әдістемелік құжаттар гигиеналық нормативтердің талаптарына қайшы келмеу тиіс.
3. Жеке және заңды тұлғалар "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі және "Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету талаптарының бұзылуына жауапты болады.
4. Осы нормативте мынадай ұғымдар пайдаланылды:
1) маңыздылығы ең аз белсенділік (бұдан әрі – МЕАБ) – иондаушы сәулелену артқан кезде Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қырқүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексінің 62-бабының 8-тармағына (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес беретін санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды талап етілетін есеп пен бақылауға жататын, ашық немесе жабық иондаушы сәулелену көзінің меншікті белсенділігі;
2) маңыздылығы ең аз үлестік белсенділік (бұдан әрі – МЕАҮБ) – иондаушы сәулелену артқан кезде Кодекстің 62-бабының 8-тармағына сәйкес беретін санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды талап етілетін есеп пен бақылауға жататын, ашық иондаушы сәулелену көзінің белсенділігі;
3) персонал – техногендік иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істейтін (А тобы) немесе жұмыс жағдайлары бойынша олардың әсер ету аясында болатын адамдар.
5. Нормативтер адамға әсер ететін иондаушы сәулеленудің мынадай түрлеріне:
1) сәулеленудің техногендік көздерін қалыпты пайдалану жағдайында;
2) радиациялық апаттың нәтижесінде;
3) сәулеленудің табиғи көздерінде;
4) медициналық сәулелену кезінде қолданылады.
Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету талаптары сәулеленудің әрбір түріне қалыптастырылған. Сәулеленудің барлық түрінің жиынтық дозасы радиациялық жағдайды және күтілетін медициналық зардаптарды бағалау, сондай-ақ қорғаныс іс-шаралары мен олардың тиімділігін бағалау үшін қолданылады.
6. Нормативтердің талаптары сәулелену көздерімен жұмыс істеудің кез-келген жағдайында:
1) 10 микрозиверттен (бұдан әрі – мкЗв) аспайтын тиімді жеке жылдық дозада;
2) терідегі 50 миллизиверттен (бұдан әрі – мЗв) аспайтын және көзбұршақтағы 15 мЗв-тен аспайтын эквиваленттік жеке жылдық дозада;

2. Нормативы применяются для обеспечения безопасности человека во всех условиях воздействия на него ионизирующего излучения искусственного или природного происхождения и являются основополагающим документом, регламентирующим требования Закона Республики Казахстан "О радиационной безопасности населения" в форме основных пределов доз, допустимых уровней воздействия ионизирующего излучения и других требований по ограничению облучения человека.
3. Физические и юридические лица, несут ответственность за нарушение требований обеспечения радиационной безопасности, в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" и Законом Республики Казахстан "О радиационной безопасности населения".
4. В настоящих гигиенических нормативах использованы следующие понятия:
1) активность минимально значимая (далее – МЗА) – активность открытого или закрытого источника ионизирующего излучения при превышении которой источник подлежит учету и контролю и для которого требуется санитарно-эпидемиологическое заключение, выдаваемое в соответствии с пунктом 8 статьи 62 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс);
2) активность минимально значимая удельная (далее – МЗУА) – удельная активность открытого источника ионизирующего излучения при превышении которой источник подлежит учету и контролю и для которого требуется санитарно-эпидемиологическое заключение, выдаваемое в соответствии с пунктом 8 статьи 62 Кодекса;
3) персонал – лица, работающие с техногенными источниками ионизирующего излучения (группа А) или находящиеся по условиям работы в сфере их воздействия (группа Б).
5. Нормативы распространяются на следующие виды воздействия ионизирующего излучения на человека:
1) в условиях нормальной эксплуатации техногенных источников излучения;
2) в результате радиационной аварии;
3) от природных источников излучения;
4) при медицинском облучении.
Требования по обеспечению радиационной безопасности сформулированы для каждого вида облучения. Суммарная доза от всех видов облучения используется для оценки радиационной обстановки и ожидаемых медицинских последствий, а также для обоснования защитных мероприятий и оценки их эффективности.
6. Требования нормативов не распространяются на источники излучения, создающие при любых условиях обращения с ними:
1) индивидуальную годовую эффективную дозу не более 10 микрозиверт (далее – мкЗв);
2) индивидуальную годовую эквивалентную дозу в коже не более 50 миллизиверт (далее – мЗв) и в хрусталике не более 15 мЗв;

3) 1 адам-зиверттен (бұдан әрі – ад-Зв) аспайтын тиімді ұжымдық жылдық дозада немесе 1 ад-Зв-тен асатын ұжымдық доза кезінде оңтайландыру қағидаты бойынша бағалау ұжымдық дозаны азайтудың орынсыздығын көрсеткенде туындайтын сәулелену көздеріне қолданылмайды.
Нормативтердің талаптары жердің үстіңгі бетіндегі ғарыштық сәулеленуге және іс-жүзінде әсер ету мүмкіндігі жоқ табиғи калийден туындаған адамның ішкі сәулеленуіне қолданылмайды.
7. Оңтайландыру қағидатын іске асыру кезінде радиациялық қорғауға арналған шығыстарды негіздеу үшін 1 ад-Зв ұжымдық тиімді дозадағы сәулелену халық өмірінің жылының шамамен 1 ад-Зв шығынына тең әлеуетті шығынға әкеп соғады деп қабылданады. Өмір жылының 1 ад-Зв шығынының ақшалай эквивалентінің шамасы ұлттық табыстың кемінде 1 жылдық бір адамға шаққандағы мөлшерінде белгіленеді.
8. Стохастикалық әсерлердің пайда болуының жеке және ұжымдық өмірлік тәуекелі тиісінше былай анықталады:
мұнда r,
R – тиісінше жеке және ұжымдық өмірлік тәуекел;
Е – жеке тиімді доза;
рi(Е)dЕ – i жеке адам үшін жылдық тиімді дозаны Е-ден Е+dЕ-ге дейiн алу ықтималдығы;
rE – бiр стохастикалық әсерге толыққанды өмір кезеңінің ұзақтығын орташа 15 жылға қысқартудың өмірлік тәуекел коэффициенті (өлімге әкеліп соқтыратын қатерлі iсiктен, маңызды тұқым қуалайтын әсерлерден және өлімге әкеліп соқтыратын қатерлі iсiктiң салдарларына зияны бойынша алып келетін өлімге әкеліп соқтырмайтын қатерлі ісіктен), мынаған тең:
өндірістік сәулелену үшін:
жылына Е<200 миллизиверт (бұдан әрі – мЗв/жыл) болғанда rE = 5,6 x 10-2 1/ад-Зв;
Е3
200 мЗв/жыл болғанда rE = 1,1 x 10-2 1/ад-Зв;
халықтың сәулеленуі үшін:
Е<200 мЗв/жыл болғанда rE = 7,3 x 10-2 1/ад-Зв;
Е3
200 мЗв/жыл болғанда rE = 1,5 x 10-1 1/ад-Зв.
9. Жыл бойы сәулелену кезінде радиациялық қауiпсiздiк мақсаттары үшін детерминделген әсерлерден ауыр салдарлардың пайда болуы нәтижесінде толыққанды өмір кезеңі ұзақтығының жеке қысқару тәуекелі консервативті түрде мынаған тең:
мұнда Pi [D>Д] – i жеке адам үшін көзбен бір жыл бойы жұмыс істеген кезде Д-дан асатын дозамен сәулелену ықтималдығы;
Д - детерминирленген әсер үшін ең төменгі шекті доза.
10. Аз дозаларда сәулелену нәтижесінде денсаулыққа тиетін зиянды барынша толық бағалау үшін иондаушы сәулеленуге радио сезімталдықпен ерекшеленетін жекелеген ағзалар мен дене тіндерінің, сондай-ақ барлық организмнің толығымен сәулелену әсерлерін мөлшермен ескеретін радиациялық шығын түсінігі пайдаланылады. Жалпы қабылданған стохастикалық әсер тәуекелінің дозаға тәуелділігінің сызықтық ең төменгі шегі жоқ теориясына сәйкес тәуекел шамасы сәулелену дозасына пропорционал және 1-кестеде келтірілген дозамен радиациялық тәуекелдің сызықтық коэффициенттері арқылы байланысады.

3) коллективную эффективную годовую дозу не более 1 человеко-зиверта (далее – чел-Зв), либо когда при коллективной дозе более 1 чел-Зв оценка по принципу оптимизации показывает нецелесообразность снижения коллективной дозы.
Требования нормативов не распространяются также на космическое излучение на поверхности земли и внутреннее облучение человека, создаваемое природным калием, на которые практически невозможно влиять.
7. Для обоснования расходов на радиационную защиту при реализации принципа оптимизации принимается, что облучение в коллективной эффективной дозе в 1 чел-Зв приводит к потенциальному ущербу, равному потере примерно 1 чел-Зв года жизни населения. Величина денежного эквивалента потери 1 чел-Зв года жизни устанавливается в размере не менее 1 годового душевого национального дохода.
8. Индивидуальный и коллективный пожизненный риск возникновения стохастических эффектов определяется соответственно.
где: r,
R – индивидуальный и коллективный пожизненный риск соответственно;
Е – индивидуальная эффективная доза;
pi(Е)dE, – вероятность для i-го индивидуума получить годовую эффективную дозу от Е до E+dE;
rЕ – коэффициент пожизненного риска сокращения длительности периода полноценной жизни в среднем на 15 лет на один стохастический эффект (от смертельного рака, серьезных наследственных эффектов и не смертельного рака, приведенного по вреду к последствиям от смертельного рака), равный:
для производственного облучения:
rE = 5,6х10-2 1/ чел-Зв при Е < 200 миллизиверт в год (далее – мЗв/год);
rE = 1,1х10-1 1/ чел-Зв при Е3 200 мЗв/год;
для облучения населения:
rE = 7,3х10-2 1/ чел-Зв при Е < 200 мЗв/год;
rE = 1,5х10-1 1/ чел-Зв при Е і 200 мЗв/год.
9. Для целей радиационной безопасности при облучении в течение года индивидуальный риск сокращения длительности периода полноценной жизни в результате возникновения тяжелых последствий от детерминированных эффектов консервативно принимается равным:
где: Pi[D>Д], – вероятность для i-го индивидуума быть облученным с дозой больше Д при обращении с источником в течение года;
Д – пороговая доза для детерминированного эффекта.
10. Для наиболее полной оценки вреда, который может быть нанесен здоровью в результате облучения в малых дозах, используется понятие радиационного ущерба, количественно учитывающего как эффекты облучения отдельных органов и тканей тела, отличающиеся радиочувствительностью к ионизирующему излучению, так и всего организма в целом. В соответствии с общепринятой линейной беспороговой теорией зависимости риска стохастических эффектов от дозы, величина риска пропорциональна дозе излучения и связана с дозой через линейные коэффициенты радиационного риска, в соответствии с приложением 1 к настоящим нормативам.

Персонал мен халық дозаларының шегін белгілеу үшін қолданылатын тәуекел коэффициентінің орташа есеппен алынған шамасы 0,05 Зв-1- ке тең қабылданған.
Ядролық радиациялық және электрофизикалық қондырғыларды қалыпты пайдалану жағдайларында техногенді сәулелену дозаларының шектері жыл бойы жеке өмірлік тәуекелдің мынадай мәніне қарай персонал үшін 1,0х10-3; халық үшін 5,0х10-5 белгіленеді. Елеусіз аз тәуекел деңгейі 10-6 құрайды.
Әлеуетті сәулелену көздерінен қорғануды негіздеу үшін жыл бойы мынадай жинақталған тәуекел мәндері қабылданады (сәулеленуге әкелетін оқиға ықтималдығының сәулеленумен байланысты өлім ықтималдығына көбейту): персонал 2,0х10-4, жыл-1; халық 1,0х10-5, жыл-1.
2. Бақыланатын жағдайларда техногендік сәулеленуді шектеуге қойылатын нормативтер
11. Сәулеленуге шалдығатын адамдар санаты үшін (халық, А және Б топтары персоналы) нормативтердің үш сыныбы белгіленеді:
1) дозалардың негізгі шегі (бұдан әрі – ДШ);
2) дозалардың негiзгi шегінен туындайтын монофакторлық әсердің рұқсат етiлетiн деңгейлері (бір радионуклид үшін, түсу жолдары немесе сыртқы сәулеленудің бір түрі): жылдық түсім шегі (бұдан әрі – ЖТШ), рұқсат етілген орташа жылдық көлемді белсенділік (бұдан әрі – РЕКБ), орташа жылдық меншiктi белсенділік (бұдан әрі – РЕМБ), эквивалентті доза қуаты (бұдан әрі – ЭДҚ);
3) бақыланатын деңгейлер (дозалар, деңгейлері, белсенділігі, ағындар тығыздығы). Олардың мәндері ұйымдардағы қол жеткізілген радиациялық қауiпсiздiк деңгейін ескереді және радиациялық әсер рұқсат етілген деңгейден төмен болатын жағдайларды қамтамасыз етеді.
12. Дозалардың негiзгi сәулелену шектеріне табиғи және медициналық сәулелену дозалары, сондай-ақ радиациялық апат салдарларының дозалары кірмейді. Сәулеленудің бұл түрлеріне арнайы шектеулер белгіленеді.
13. Персонал үшін тиімді доза еңбек қызметі кезеңі ішінде (50 жыл) 1000 мЗв-тен, халық үшін өмір бойы (70 жыл) 70 мЗв-тен аспауы тиіс.
14. Кәсіпорын әкімшілігі жүктілік дерегі туралы ақпарат алған күннен бастап жүктілік және бала емізу кезеңінде жүкті әйелді иондаушы сәулелену көзімен байланысты емес жұмысқа ауыстыруы тиіс.
15. Иондаушы сәулеленудің техногенді көздерін қалыпты пайдалану есебінен персоналдың жылдық тиімді ДШ осы нормативтерге 2-қосымшада белгіленген дозалар шектерінен аспауы тиіс.
Жылдық тиімді доза дегеніміз күнтізбелік жыл ішінде алынған сыртқы сәулеленудің тиімді дозасының және осы жыл ішінде радионуклидтердің организмге түсуі себепші болған ішкі сәулеленудің күтілетін тиімді дозасының жиынтығы.

Усредненная величина коэффициента риска, используемая для установления пределов доз персонала и населения, принята равной 0,05 Зв-1.
В условиях нормальной эксплуатации ядерных радиационных и электрофизических установок пределы доз техногенного облучения в течении года устанавливаются исходя из следующих значений индивидуального пожизненного радиационного риска для персонала 1x10-3 и для населения 5x10-5. Уровень пренебрежимо малого риска составляет 10-6.
При обосновании защиты от источников потенциального облучения в течение года принимаются следующие значения обобщенного риска (произведение вероятности события, приводящего к облучению, и вероятности смерти, связанной с облучением):персонал 2,0х10-4, год-1; население 1,0х10-5, год-1.
2. Нормативы к ограничению техногенного облучения
в контролируемых условиях
11. Для категорий облучаемых лиц (персонал группы "А", "Б" и население) устанавливаются три класса нормативов:
1) основные пределы доз (далее – ПД);
2) допустимые уровни монофакторного воздействия (для одного радионуклида, пути поступления или одного вида внешнего облучения), являющиеся производными от основных пределов доз: предел годового поступления (далее – ПГП), допустимые среднегодовые объемные активности (далее – ДОА), среднегодовые удельные активности (далее – ДУА), мощность эквивалентной дозы (далее – МЭД);
3) контрольные уровни (дозы, уровни, активности, плотности потоков. Их значения учитывают достигнутый в организации уровень радиационной безопасности и обеспечивают условия, при которых радиационное воздействие будет ниже допустимого.
12. Основные пределы доз облучения не включают в себя дозы от природного и медицинского облучения, а также дозы вследствие радиационных аварий. На эти виды облучения устанавливаются специальные ограничения.
13. Эффективная доза для персонала не должна превышать за период трудовой деятельности (50 лет) – 1000 мЗв, для населения за период жизни (70 лет) – 70 мЗв.
14. Администрация предприятия переводит беременную женщину на работу, не связанную с источниками излучения, со дня получения информации о факте беременности, на период беременности и грудного вскармливания ребенка.
15. Годовая эффективная доза облучения персонала за счет нормальной эксплуатации техногенных источников ионизирующего излучения не должна превышать ПД, установленных в приложении 2 к настоящим нормативам.
Под годовой эффективной дозой понимается сумма эффективной дозы внешнего облучения, полученной за календарный год, и ожидаемой эффективной дозы внутреннего облучения, обусловленной поступлением в организм радионуклидов за этот же год.

16. Радионуклидтердің тыныс алу ағзалары арқылы жылдық түсуі және тыныс алатын ауадағы олардың орташа жылдық көлемді белсенділігі, персонал үшін ауадағы жекелеген радионуклидтердің дозалық коэффициенттері, ауамен жылдық түсу шегі және орташа жылдық жол берілетін көлемдік белсенділігі мәндері осы нормативтерге 21 және 22-қосымшаларда көрсетілген ЖТШ және РЕКБ-ның сандық мәндерінен аспауы тиіс, мұнда доза шектері жылына персонал үшін 20 мЗв, және тұрғындар үшін жылына 1 мЗв тең деп алынған. Стандарттық емес жағдайларда РЕМБ рұқсат етілген деңгейлері, орташа жылдық персонал РЕКБ және радон ЭТКА-сы персоналдың радиациялық қауіпті аймақта болу уақытын есепке ала отырып есептеу жолымен айқындалады. 21 және 22-қосымшаларда келтірілген дозалық коэффициенттер мәндері, сондай ауа үшін персоналдың ЖТШ, халықтың ЖТШ, персоналдың РЕКБ және халықтың РЕКБ (бұдан әрі – ЖТШперс, ЖТШхал, РЕКБперс, РЕКБхал) белсенділігі бойынша аэродинамикалық медиандық диаметр 1 микрометр және 2,5 тең стандартты геометриялық ауытқу болғанда бөлшектер логарифмді қалыпты таралған аэрозолдар үшін есептелген.
17. А тобы персоналы үшін радон изотоптарының (222Pn - 220Rn)-218Po(RaA); 214Pb(RaB), 214Bi(RaC), 212Pb (ThB), 212Bi(ThC) еншілес өнімдерінің ЖТШ және РЕКБ мәндері эквивалентті тепе-тең белсенділік (ЖТШ үшін) және эквивалентті тепе-тең көлемді белсенділік (РЕКА үшін) бірліктерде мынаны құрайды:
ЖТШ: 0,10 ПRaA + 0,52 ПRaB + 0,38 ПRaC = 3,0 МБк
0,91ПThB + 0,09ПThC = 0,68 МБк
РЕКБ: 0,10АRaA + 0,52АRaB + 0,38АRaC = 1200 Бк/м3
0,91АThB + 0,09АThC = 270 Бкм/м3
мұнда:
Пi мен Аi – тиісті радон изотоптарының еншілес өнімдерінің тыныс алу аймағындағы жылдық түсуі және орташа жылдық көлемді белсенділігі.
18. Сәулелену көздерін пайдалана отырып кәсіптік оқытудан өтетін студенттер мен 16 жастан асқан оқушылар үшін жылдық доза Б тобы персоналы үшін белгіленген мәндерден аспауы тиіс.
19. Апатты жою немесе болдырмау кезінде А тобы персоналының жоспарланатын жоғары сәулеленуіне тек адамдарды құтқару және (немесе) олардың сәулеленуін болдырмау қажеттілігі болған жағдайда ғана жол беріледі. 30 жастан асқан ер адамдар үшін тек ерікті түрде жазбаша келісімімен, сәулеленудің ықтимал дозасы және адам денсаулығына тигізетін қауіп-қатер туралы хабардар болғаннан кейін ғана, жоспарланатын жоғары сәулеленуге жол беріледі.
20. Жылына 100 мЗв-ге дейін тиімді дозада және осы нормативтерге 2-қосымшада келтірілген екі еселік мәндерден аспайтын эквивалентті дозаларда жоспарланатын жоғары сәулеленуге халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшесімен (облыстық деңгейден төмен емес) келісілгеннен кейін жол беріледі жылына 200 мЗв-ке дейін тиімді дозада және эквивалентті дозаның төрт еселік мәндеріне Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитариялық дәрiгерiнiң рұқсатымен жол беріледі.

16. Значения дозовых коэффициентов, предела годового поступления с воздухом и допустимой среднегодовой объемной активности в воздухе отдельных радионуклидов для персонала, поступление радионуклидов через органы дыхания и среднегодовая объемная активность их во вдыхаемом воздухе не должны превышать числовых значений ПГП и ДОА, приведенных в приложениях 21 и 22 к настоящими нормативам, где пределы доз взяты равными 20 мЗв в год для персонала и 1 мЗв в год для населения.
В нестандартных условиях допустимые уровни МЭД, среднегодовая ДОА персонала и ЭРОА радона определяются расчетным путем с учетом времени пребывания персонала в радиационно-опасной зоне. Приведенные в приложениях 21 и 22 значения дозовых коэффициентов, а также величин ПГП персонала, ПГП населения, ДОА персонала и ДОА населения (далее – ПГПперс, ПГПнас, ДОАперс и ДОАнас) ПГПперс, ПГПнас, ДОАперс и ДОАнас для воздуха рассчитаны для аэрозолей с логарифмически нормальным распределением частиц по активности при медианном по активности аэродинамическом диаметре 1 микрометр и стандартном геометрическом отклонении, равном 2,5.
17. Для персонала группы А значения ПГП и ДОА дочерних продуктов распада изотопов радона (222Rn и 220Rn) - 218Po (RaA), 214Pb (RaB), 214Bi (RaC), 212Pb (ThB), 212Bi (ThC) в единицах эквивалентной равновесной активности (для ПГП) и эквивалентной равновесной объемной активности (для ДОА) составляют:
ПГП: 0,10 ПRaA + 0,52 ПRaB + 0,38 ПRaC = 3,0 МБк
0,91 ПThB + 0,09 ПThC = 0,68 МБк
ДОА: 0,10 АRaA + 0,52 АRaB + 0,38 АRaC = 1200 Бк/м3
0,91 АThB + 0,09 АThC = 270 Бк/м3,
где:
Пi и Аi – годовые поступления и среднегодовые объемные активности в зоне дыхания соответствующих дочерних продуктов изотопов радона.
18. Для студентов и учащихся старше 16 лет, проходящих профессиональное обучение с использованием источников излучения, годовые дозы не должны превышать значений, установленных для персонала группы Б.
19. Планируемое повышенное облучение персонала группы А при ликвидации или предотвращении аварии допускается только в случае необходимости спасения людей и (или) предотвращения их облучения. Планируемое повышенное облучение допускается для мужчин старше 30 лет лишь при их добровольном письменном согласии, после информирования о возможных дозах облучения и риске для здоровья.
20. Планируемое повышенное облучение в эффективной дозе до 100 мЗв в год и эквивалентных дозах не более двукратных значений, приведенных в приложении 2 настоящих нормативов, допускается при согласовании с территориальным подразделением ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (не ниже областного уровня), облучение в эффективной дозе до 200 мЗв в год и четырехкратных значений эквивалентных доз допускается с разрешения Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан.

21. Мыналар үшін:
1) апат нәтижесінде жыл бойы бұрын сәулеленген немесе 200 мЗв тиімді дозасымен немесе дозаның тиісті шектерінен төрт есе асатын эквивалентті дозамен жоспарланған жоғары сәулеленген жұмыскерлер үшін;
2) сәулелену көздерімен жұмыс істеуге медициналық қарсы айғақтары бар адамдар үшін жоғары сәулеленуге жол берілмейді.
22. Жыл бойы 100 мЗв-тен асатын тиімді дозадағы сәулеленуге ұшыраған адамдар одан арғы жұмысында жыл бойы 20 мЗв-тен асатын дозада сәулеленуге ұшырамауы тиіс.
Жыл бойы 200 мЗв-тен жоғары тиімді дозамен сәулелену әлеуетті қауiптi ретінде қаралуы тиіс. Осындай сәулеленуге ұшыраған адамдар дереу сәулелену аймағынан шығарылады және медициналық тексерілуге жіберіледі. Бұл адамдарға кейіннен сәулелену көздерімен жұмыс істеуге бiлiктi медициналық комиссияның шешiмi бойынша олардың келісімін ескере отырып, жеке тәртіпте рұқсат етіледі.
23. Радиоактивтік ластанған аумақтарда жүзеге асырылатын апаттық, құтқару және басқа жұмыстарды жүргізу үшін тартылатын персоналға жатпайтын адамдар А тобы персоналы ретінде ресімделеді және жұмысқа жiберiледі.
3. Өндiрiстік жағдайларда табиғи сәулеленуден қорғауға қойылатын нормативтер
24. Персоналды қоса алғанда барлық жұмыскерлердің табиғи сәулелену көздерімен сәулеленудің тиімді дозасы өндiрiстік жағдайларда жылына 5 мЗв-тен аспауы тиіс (кез келген кәсіптер мен өндірістер).
25. Жұмыс ұзақтығы жылына 2000 сағат (бұдан әрі – сағ/жыл), тыныс алудың орташа жылдамдығы сағатына 1,2 текше метр (бұдан әрі – м3/сағ) және өндірістік шаңдағы уран және торий қатары радионуклидтерінің радиоактивтік тепе-теңдігі болғанда, монофакторлық әсер кезінде жыл бойы 5 мЗв сәйкес келетін жыл бойғы радиациялық факторлардың орташа мәндері мынаны құрайды:
1) жұмыс орнындағы гамма-сәуленің тиімді дозасының қуаты сағатына 2,5 микрозиверт (бұдан әрі – мкЗв/сағ);
2) тыныс алу аймағы ауасындағы эквивалентті тепе-тең көлемді белсенділік (бұдан әрі – ЭТКБRn) текше метрге 310 беккерель (бұдан әрі – Бк/м3);
3) тыныс алу аймағы ауасындағы ЭТКБTh – 68 Бк/м3;
4) килограммға 40/f килобеккерель (бұдан әрі – кБк/кг) өз қатарының мүшелерімен бірге радиоактивті тепе-теңдікте болатын уран-238-дiң өндiрiстiк шаңдағы меншiктi белсенділігі, мұнда f – тыныс алу аймағы ауасының орташа жылдық жалпы шаңдануы, мг/м3;
5) өз қатарының мүшелерімен бірге радиоактивті тепе-теңдікте болатын торий-238-дiң өндiрiстiк шаңдағы меншiктi белсенділігі, 27/f, кБк/кг.
Монофакторлық әсер ету кезінде көрсетілген мәндерге әсер ету факторлары қатынасының жиынтығы 1-ден аспауы тиіс.

21. Повышенное облучение не допускается:
1) для работников, ранее уже облученных в течение года в результате аварии или запланированного повышенного облучения с эффективной дозой 200 мЗв или с эквивалентной дозой, превышающей в четыре раза соответствующие пределы доз;
2) для лиц, имеющих медицинские противопоказания для работы с источниками излучения.
22. Лица, подвергшиеся облучению в эффективной дозе, превышающей 100 мЗв в течение года, при дальнейшей работе не должны подвергаться облучению в дозе свыше 20 мЗв за год.
Облучение эффективной дозой свыше 200 мЗв в течение года рассматривается как потенциально опасное. Лица, подвергшиеся такому облучению, немедленно выводятся из зоны облучения и направляются на медицинское обследование. Последующая работа с источниками излучения этим лицам разрешается в индивидуальном порядке с учетом их согласия по решению компетентной медицинской комиссии.
23. Лица, не относящиеся к персоналу, привлекаемые для проведения аварийных, спасательных и других работ, осуществляемых на радиоактивно загрязненных территориях, оформляются и допускаются к работам как персонал группы А.
3. Нормативы к защите от природного облучения
в производственных условиях
24. Эффективная доза облучения природными источниками излучения всех работников, включая персонал, не должна превышать 5 мЗв в год в производственных условиях (любые профессии и производства).
25. Средние значения радиационных факторов в течение года, соответствующие при монофакторном воздействии эффективной дозе 5 мЗв за год при продолжительности работы 2000 часов в год (далее – ч/год), средней скорости дыхания 1,2 кубический метр в час (далее – м3/ч) и радиоактивном равновесии радионуклидов уранового и ториевого рядов в производственной пыли, составляют:
1) мощность эффективной дозы гамма-излучения на рабочем месте 2,5 микрозиверт час (далее – мкЗв/ч);
2) Эквивалентная равновесная объемная активность (далее – ЭРОАRn) в воздухе зоны дыхания 310 беккерель на кубический метр (далее – Бк/м3);
3) ЭРОАTn в воздухе зоны дыхания 68 Бк/м3;
4) удельная активность в производственной пыли урана-238, находящегося в радиоактивном равновесии с членами своего ряда 40/f килобеккерел на килограмм (далее – кБк/кг), где f – среднегодовая общая запыленность воздуха в зоне дыхания, миллиграмм на кубический метр (далее - мг/м3);
5) удельная активность в производственной пыли тория-232, находящегося в радиоактивном равновесии с членами своего ряда, 27/f, кБк/кг.
При многофакторном воздействии сумма отношений воздействующих факторов к указанным значениям не должна превышать 1.

26. Өндірістік мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстар салынатын аумақтағы учаскелерді таңдау кезінде учаскелер 0,6 мкЗв/сағ. емес, ал радон ағымының тығыздығы топырақ бетінен секундына шаршы метріне 250 миллибеккерель (бұдан әрі – мБк/(м2*с) болатын гамма-фонмен бөлінеді.
27. Ғарыштық сәулеленудің ұшақ экипаждарына әсерлері өндірістік жағдайлардағы табиғи сәулелену ретінде нормаланады және 5 мЗв/жыл аспауы тиіс.
4. Қалыпты жағдайларда халықтың техногендік және табиғи сәулеленуін шектеуге қойылатын нормативтер
28. Тамақ өнімдеріндегі, ауыз судағы және атмосфералық ауадағы халықтың 1 мЗв/жыл тең техногендік сәулелену дозасының шегіне және осы шек квоталарына сәйкес келетін радионуклидтердің рұқсат етілген мәндері тамақтану рационы мен ауыз су құрамдауыштары бойынша олардың таралуын есепке ала отырып, сондай-ақ радионуклидтердің тыныс алу ағзалары арқылы түсуін және адамдардың сыртқы сәулеленуін есепке ала отырып радионуклидтердің ас қорыту ағзалары арқылы түсуі кезінде дозалық коэффициенттер мәндері негізінде есептеледі. Халықтың критикалық тобы үшін дозалық коэффициенттер мәндері, тыныс алу ағзалары арқылы РЕКБ және ЖТШ және тамақ қорыту ағзалары арқылы ЖТШ осы нормативтерге 23-қосымшада келтірілген.
29. Жаңа тұрғын және қоғамдық мақсаттағы ғимараттарды жобалағанда үй-жайлар ауасындағы радон мен торонның еншілес өнiмдерiнің орташа жылдық эквивалентті тепе-тең көлемді активтілігі ЭТКБRn + 4,6 ЭТКБTn 100 Бк/м3 аспайтындай, ал гамма-сәуленің тиімді дозасының қуаты ашық жердегі доза қуатынан 0,2 мкЗв/cағ. аспайтындай болып көзделеді.
30. Пайдаланылып жүрген ғимараттарда тұрғын үй-жайлар ауасындағы радон мен торонның еншілес өнiмдерiнің орташа жылдық эквивалентті тепе-тең көлемді белсенділігі 200 Бк/м3 аспауы тиіс. Көлемді белсенділіктің барынша жоғары мәндері болғанда радонның үй-жай ауасына түсуін төмендетуге және үй-жайды желдетуді жақсартуға бағытталған қорғаныш іс-шаралары жүргізіледі. Егер үй-жайлардағы гамма-сәуленің тиімді дозасы қуаты ашық жердегі дозаның қуатынан 0,2 мкЗв/сағ. жоғары болса қорғаныш іс-шаралары жүргізіледі.
31. Тұрғын үйлер мен әлеуметтiк-тұрмыстық мақсаттағы ғимараттар құрылысына аумақтардың учаскелерiн таңдау кезiнде гамма-фоны 0,3 мкГр/сағ. аспайтын және топырақ бетінен радон ағынының тығыздығы 80 мБк/(м2 х с) артық емес учаскелер бөлiнедi.
32. Кен орындарында өндiрілетiн немесе өнеркәсіптің жанама өнімдері болып табылатын құрылыс материалдарындағы (шағыл тас, қиыршық тас, құм, бут және араланған тас, цемент және кiрпiш шикізаттары және басқалары) табиғи радионуклидтердің, сондай-ақ құрылыс материалдарын дайындауға пайдаланылатын өнеркәсіп өндірісінің қалдықтары (күл, шлактар) және дайын өнімнің тиімді меншiктi белсенділігі (Атиім) мынадан аспауы тиіс:

26. При выборе участков территорий под строительство зданий и сооружений производственного назначения, отводятся участки с гамма-фоном не 0,6 мкЗв/ч, а плотность потока радона с поверхности грунта 250 миллибеккерель на квадратный метр в секунду (далее – мБк/(м2*с).
27. Воздействие космических излучений на экипажи самолетов нормируется как природное облучение в производственных условиях и не должно превышать 5 мЗв в год.
4. Нормативы к ограничению техногенного и природного облучения населения в нормальных условиях
28. Допустимые значения содержания радионуклидов в пищевых продуктах, питьевой воде и атмосферном воздухе, соответствующие пределу дозы техногенного облучения населения 1 мЗв/год и квотам от этого предела, рассчитываются на основании значений дозовых коэффициентов при поступлении радионуклидов через органы пищеварения с учетом их распределения по компонентам рациона питания и питьевой воде, а также с учетом поступления радионуклидов через органы дыхания и внешнего облучения людей. Значения дозовых коэффициентов для критических групп населения, ДОА и ПГП через органы дыхания и ПГП через органы пищеварения, приведены в приложении 23 к настоящим нормативам.
29. При проектировании новых зданий жилого и общественного назначения предусматривается, чтобы среднегодовая ЭРОАRn дочерних продуктов радона и торона в воздухе помещений ЭРОАRn + 4,6 ЭРОАTn не превышала 100 Бк/м3, а мощность эффективной дозы гамма-излучения не превышала мощность дозы на открытой местности более чем на 0,2 мкЗв/ч.
30. В эксплуатируемых зданиях среднегодовая ЭРОАRn дочерних продуктов радона и торона в воздухе жилых помещений не должна превышать 200 Бк/м3. При более высоких значениях объемной активности проводятся защитные мероприятия, направленные на снижение поступления радона в воздух помещений и улучшение вентиляции помещений. Защитные мероприятия проводятся также, если мощность эффективной дозы гамма-излучения в помещениях превышает мощность дозы на открытой местности более чем на 0,2 мкЗв/ч.
31. При выборе участков территорий под строительство жилых домов и зданий социально-бытового назначения отводятся участки с гамма-фоном не превышающим 0,3 мкГр/ч и плотностью потока радона с поверхности грунта не более 80 мБк/(м2 х с);
32. Эффективная удельная активность (Аэфф) природных радионуклидов в строительных материалах (щебень, гравий, песок, бутовый и пиленный камень, цементное и кирпичное сырье и другие), добываемых на их месторождениях или являющихся побочным продуктом промышленности, а также отходы промышленного производства, используемые для изготовления строительных материалов (золы, шлаки), и готовой продукции не должна превышать:

1) салынып және қайта жаңартылып жатқан тұрғын және қоғамдық ғимараттарда пайдаланылатын материалдар үшін (І сынып):
мұнда:
А Ra және А Th – уран және торий қатарындағы басқа мүшелермен радиоактивтік тепе-теңдіктегі 226Rа және 232Th меншiктi белсенділігі, АK - К-40 меншiктi белсенділігі (Бк/кг);
2) елдi мекендер аумақтары мен перспективалы құрылыс аймақтарында жол құрылысында пайдаланылатын материалдар үшін. Тұрғын, қоғамдық және өндірістік ғимараттардың сыртын өңдеу үшін, оларды пайдаланудың жоспарланған түрі кезінде күтілетін жеке жылдық тиімді сәулелену дозасы 10 мкЗв-тен аспауы тиіс, ал жылдық ұжымдық доза бір ад-Зв-тен аспауы тиіс болатын жағдайларда бұрқақтар, мәдени және басқа да құрылыстар үшін. Тұрғын және қоғамдық ғимараттарды, балалар, жасөспірімдер, медицина ұйымдарын салу және ішін әрлеу үшін пайдалануға жол берілмейді (ІІ сынып):
3) елдi мекендерден тыс жердегі жол құрылысында қолданылатын материалдар үшін (ІІІ сынып):
4) 1,5 кБк/кг<Атиім
4кБк/кг болғанда (IV сынып) материалдарды пайдалану туралы мәселе әрбір жеке жағдайда бөлек санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылық саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің келісімі бойынша шешіледі.
Атиім > 4,0 кБк болғанда материалдарды құрылысқа қолдануға жол берілмейді.
33. Радиациялық қауіпсіздік көрсеткіштері бойынша ауыз су мақсаты үшін суды пайдалануға жарамдылығын алдын ала бағалау меншікті жиынтық альфа (А
) және бета-белсенділік (А
) бойынша беріледі. 0,2 және 1,0 Бк/кг төмен А
және А
мәндері кезінде тиісінше суды одан әрі зерттеу міндетті болып табылмайды. Көрсетілген деңгейлерден асқан жағдайда судағы радионуклидтер құрамына талдау жүргізіледі. Егер суда бірнеше табиғи және техногенді радионуклидтер болса, мына шарттар орындалады:
мұнда АI – судағы I радионуклидтің меншiктi белсенділігі, Бк/кг;
АДі – осы нормативтерге 24-қосымшаға сәйкес тиiсiнше араласу деңгейлері, сумен ересек адамдардың организміне радионуклидтердің түсуі кезінде дозалық коэффициенттер мәндері Е (МЗв/Бк) және ауыз судағы жекелеген радионуклидтердің болуы бойынша АД (Бк/кг) араласу деңгейлері, ауыз судың радиобелсенділігін төмендету бойынша іс-шаралар міндетті болып табылмайды.
34. Ауыз судағы 222Rn есебінен адамдардың қиын жолмен сәулеленуі радонның үй-жай ауасына өтуі және радонның еншілес өнімдерінің организмге кейіннен ингаляциялық түсуі болып табылады. Ауыз судағы 222Rn үшін араласу деңгейі 60 Бк/кг құрайды. Жер асты көздерінің ауыз суындағы 222Rn меншікті белсенділігін айқындау орталықтандырылмаған сумен жабдықтауда міндетті болып табылады.
Суда 3H, 14C, 131I, 210Pb, 228Ra, 232Th (әлеуетті қауіптілік бойынша І және ІІ радиациялық объектілердің байқау аймақтарында) болуы мүмкін болған жағдайда бұл радионуклидтердің судағы меншікті белсенділігін айқындау мiндеттi болып табылады.

1) для материалов, используемых в строящихся и реконструируемых жилых и общественных зданиях (I класс):
где:
А Ra и А Th – удельные активности 226Rа и 232Тh, находящихся в радиоактивном равновесии с остальными членами уранового и ториевого рядов, АK – удельная активность К-40 (Бк/кг);
2) для материалов, используемых в дорожном строительстве в пределах территории населенных пунктов и зон перспективной застройки. Для наружной отделки жилых, общественных и производственных зданий, фонтаны, культурные и другие сооружения при условии, что ожидаемая индивидуальная годовая эффективная доза облучения, при планируемом виде их использования не должна превышать 10 мкЗв, а годовая коллективная эффективная доза не должна превышать более одного чел-Зв. Не допускается использование для строительства и внутренней отделки жилых и общественных зданий, детских, подростковых, медицинских организаций (II класс):
3) для материалов, используемых в дорожном строительстве вне населенных пунктов (III класс):
4) при 1,5 кБк/кг < Аэфф < 4,0 кБк/кг (IV класс) вопрос об использовании материалов решается в каждом случае отдельно по согласованию с территориальным подразделением ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия.
При Аэфф > 4,0 кБк/кг материалы не допускается использовать в строительстве.
33. Предварительная оценка допустимости использования воды для питьевых целей по показателям радиационной безопасности дается по удельной суммарной альфа- (Аa) и бета-активности (Аb). При значениях Аa и Аb ниже 0,2 и 1,0 Бк/кг, соответственно, дальнейшие исследования воды не являются обязательными. В случае превышения указанных уровней проводится анализ содержания радионуклидов в воде. Если при совместном присутствии в воде нескольких природных и техногенных радионуклидов выполняется условие:
,
где Аi – удельная активность i-го радионуклида в воде, Бк/кг;
УВi – соответствующие уровни вмешательства значения дозовых коэффициентов
(мЗв/Бк) при поступлении радионуклидов в организм взрослых людей с водой и уровни вмешательства УВ (Бк/кг) по содержанию отдельных радионуклидов в питьевой воде в соответствии с приложением 24 к настоящим нормативам, то мероприятия по снижению радиоактивности питьевой воды не являются обязательным.
34. Критическим путем облучения людей за счет 222Rn, содержащегося в питьевой воде, является переход радона в воздух помещения и последующее ингаляционное поступление дочерних продуктов радона в организм. Уровень вмешательства для 222Rn в питьевой воде составляет 60 Бк/кг. Определение удельной активности 222Rn в питьевой воде из подземных источников при децентрализованном водоснабжении является обязательным.
При возможном присутствии в воде 3H, 14C, 131I, 210Pb, 228Ra, 232Th, 232U (в зонах наблюдения радиационных объектов I и II категории по потенциальной опасности) определение удельной активности этих радионуклидов в воде является обязательным.

35. Тамақ өнімін санитариялық-эпидемиологиялық сараптамадан өткізу және халықтың сәулеленуін шектеу осы нормативтерге 25-қосымшаға сәйкес Цезий-137 және стронций-90 радионуклидтердің жол берілетін деңгейлері болуын регламенттеу жолымен жүзеге асырылады.
36. Шайдағы (қара, көк, тақта шай) радионуклидтер цезий 137 бойынша – 400 Бк/кг, стронций 90 бойынша – 200 Бк/кг аспауы тиіс.
37. Кофедегі (дәнді, ұнтақ, еритін) радионуклидтер цезий 137 бойынша – 300 Бк/кг, стронций 90 бойынша – 100 Бк/кг аспауы тиіс.
38. Өсімдік негізіндегі, оның ішінде гүл тозаңы (құрғақ шай), сұйық (эликсирлер, бальзамдар, тұнбалар) ББҚ-дағы радионуклидтер цезий 137 бойынша – 200 Бк/кг, стронций 90 бойынша – 100 Бк/кг аспауы тиіс.
39. Дәрілік өсімдіктердегі (шөптер, қабық, тамыр сабақ, жемістері) радионуклидтер цезий 137 бойынша – 400 Бк/кг, стронций 90 бойынша – 200 Бк/кг аспауы тиіс.
40. Қолдануға дайын жеміс-жидектерден, көкөністерден, жидектерден жасалған тамақ өнімдері (консервіленген көкөністер, саңырауқұлақтар, қайнатпа, джем, сироп, концентраттар, сусындар, шырындар) радиациялық қауіпсіздікке зерттеуден өтуі тиіс.
41. Темекідегі және темекі бұйымдарындағы радионуклидтер цезий 137 бойынша – 120 Бк/кг, стронций 90 бойынша – 50 Бк/кг аспауы тиіс.
42. Қатты отынның (көмірдің) радиобелділігін бағалау:
1) гамма-сәуле дозалары қуатының көрсеткіштерін және учаскенің біртектілігін айқындауды қамтиды. Кен орындары (жер қабаты) учаскелері гамма-сәуленің эквивалентті дозасы қуатының мәні барлық бетте 30 % аспайтын айырмашылықта болғанда біртекті болып саналады;
2) көмір мен күлдің табиғи радионуклидтерінің меншікті белсенділігін.
Қатты отынның радиоактивтілігін алдын ала бағалау кен орнын барлау немесе ашық карьер немесе ұңғыма кенжарындағы жер қабаты үшін аумақтың беткі қабатын түсіру сатысында жүргізіледі.
Жылдық жеке тиімді доза 10 мкЗв-тен, ал ұжымдық жылдық тиімді доза 1 ад-Зв-тен аспауы тиіс.
Шектеулер жүйесін және отынды қауіпсіз пайдалану түрін белгілеу табиғи радионуклидтердің меншікті белсенділігін талдау негізінде жүргізіледі. Уран (радий) және торий радионуклидтерінің меншікті белсенділігінің ең төменгі мәнді меншікті белсенділікке (Скөмір) қатынасының қосындысы мына формула бойынша айқындалады:
мұнда,
Аu(Ra) А(Th) – уран және торий қатарындағы басқа мүшелермен радиоактивті тепе-теңдікте болатын меншікті белсенділік U (226Rа), 232Тһ, тиісінше БК/кг.
1000 – табиғи уран мен торийдің МЕАБ, Бк/кг.
Скөмір мәніне байланысты көмірдің радиациялық қауіптілік сыныбы белгіленеді.
43. Қатты отынды өндіру бойынша жер қойнауын пайдаланатын объектіге жер учаскесін бөлу кезінде және халық қатты отынды пайдаланған кезде Кодекстің 62-бабының 8-тармағына сәйкес санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беріледі.

35. Санитарно-эпидемиологическая экспертиза пищевого продукта и ограничение облучения населения осуществляется путем регламентации содержания допустимых уровней радионуклидов цезия-137 и стронция-90 в соответствии с приложением 25 к настоящим нормативам.
36. Содержание радионуклидов в чае (черный, зеленый, плиточный) не должно превышать по цезию 137 – 400 Бк/кг, стронцию 90 – 200 Бк/кг.
37. Содержание радионуклидов в кофе (в зернах, молотый, растворимый) не должно превышать по цезию 137 – 300 Бк/кг, стронцию 90 – 100 Бк/кг.
38. Содержание радионуклидов в БАД-ах на растительной основе, в том числе цветочная пыльца (сухие чаи), жидкие (эликсиры, бальзамы, настойки) не должно превышать по цезию 137 – 200 Бк/кг, стронцию 90 – 100 Бк/кг".
39. Содержание радионуклидов в лекарственных растениях (травы, кора, корневище, плоды) не превышает по цезию 137 – 400 Бк/кг, стронцию 90 – 200 Бк/кг.
40. Готовые к употреблению пищевые продукты из фруктов, овощей, ягод (консервированные овощи, грибы, варенья, джемы, сиропы, концентраты, напитки, соки) проходят исследования на радиационную безопасность.
41. Содержание радионуклидов в табаке и табачных изделиях не должно превышать по цезию 137 – 120 Бк/кг, стронцию 90 – 50 Бк/кг.
42. Оценка радиоактивности твердого топлива (уголь) включает:
1) показатели мощности дозы гамма-излучения и определение однородности участка. Участки месторождения (пласта) считаются однородными при разности значений мощности эквивалентной дозы гамма излучения не более 30 % на всей поверхности;
2) удельную активность природных радионуклидов угля и золы.
Предварительная оценка радиоактивности твердого топлива производится на стадии разведки месторождения или поверхностной съемки территории для открытого карьера или пласта в забое скважины.
Индивидуальная годовая эффективная доза не должно превышать 10 мкЗв, а коллективная эффективная годовая доза – не более 1 чел-Зв.
Установление системы ограничений и вида безопасного использования топлива производится на основании анализа удельной активности природных радионуклидов. Сумма отношений удельной активности радионуклидов урана (радия) и тория к минимально значимым удельным активностям (Суголь), определяется по формуле:
где,
АU(Ra), АTh – удельная активность U (226Ra), 232Th, находящихся в радиоактивном равновесии с остальными членами уранового и ториевого рядов, соответственно, Бк/кг.
1000 – МЗУА природного урана и тория, Бк/кг.
В зависимости от значения С уголь устанавливается класс радиационной опасности угля.
43. На объект недропользования по добыче твердого топлива при отводе земельного участка и при эксплуатации твердого топлива населением выдается санитарно-эпидемиологическое заключение в соответствии с пунктом 8 статьи 62 Кодекса.

44. Күлдің радиациялық қауіптілік сыныбын және оны құрылыс материалы ретінде қауіпсіз пайдалану түрін белгілеу меншікті тиімді белсенділік көрсеткіші бойынша жүзеге асырылады.
Отынды жағу кезінде қалыптасатын күлдің меншікті тиімді белсенділігін бағалау және болжау көмірді радиациялық сынау нәтижелері бойынша жүргізілуі мүмкін және мына формула бойынша айқындалады:
мұнда Акүлтиімд – көмір сынамасындағы табиғи радионуклидтердің меншікті тиімді белсенділігі;
Кк - күлдегі радионуклидтер шоғырлануы коэффициенті, мына формула бойынша айқындалады:
мұнда Аd - көмірден күл алу, %;
– айқындаудың абсолютті қателігі Акүлтиімд.
Меншікті белсенділіктің мәніне байланысты радиациялық қауіптілік сыныбы және пайдалану түрі белгіленеді.
45. Мұнай және мұнай-су суспензияларын барлау, өндіру, тасымалдау және қайта өңдеу технологиясы технологиялық жабдықтардың және қоршаған орта объектілерінің табиғи радионуклидтармен осы нормативтерде көзделген деңгейлерден жоғары ластану мүмкіндігін болдырмауы тиіс.
Мұнайда табиғи радионуклидтер су үшін 10 араласу деңгейінен (АД) артық емес көлемде болған кезде (24-қосымша) ол шектеусіз пайдаланылады. Су үшін 10 араласу деңгейінен артық радионуклидтер болған кезде мұнай қайта өңдеуге тек оны көрсетілген шамаға дейін (10 АД) тазартқаннан кейін ғана жіберіледі.
46. Мұнай өнімдерін өндіру үдерісінде мұнайлы-газды жиекке айдалатын жер қабаты суындағы табиғи радионуклидтердің құрамы нормаланбайды. Оларды су ағатын жиекке айдағанда немесе жергілікті жердің бедеріне төккенде олардағы ЕРН шоғырлануы су үшін 10 АД аспауы тиіс.
47. Минералды тыңайтқыштардағы және агрохимикаттардағы табиғи радионуклидтердің меншікті белсенділігі мынадан аспауы тиіс:
мұнда Аu және АTh - уран және торий қатарындағы басқа мүшелермен радиобелсенді тепе-теңдіктегі тиісінше уран-238 (радий-226) және торий-232 (торий-228) меншікті белсенділігі.
Минералды тыңайтқыштардағы және агрохимикаттардағы 40К рұқсат етілген құрамы белгіленбейді. Құрамында 40К бар материалдармен жұмыс істегенде 26 және 27-тармақтарда белгіленген табиғи сәулелену көздер есебінен халықтың сәулеленуін шектеу бойынша талаптары сақталуы тиіс.
48. Фосфор тыңайтқыштардағы және мелиоранттардағы табиғи радионуклидтердің меншікті белсенділігі мынадан аспауы тиіс:
мұнда,
Аu және АTh – тиісінше уран және торий қатарының басқа мүшелерімен радиоактивті тепе-теңдіктегі уран-238 (радий-226) және торий-232 (торий-228) меншікті активтілігі.
49. Халықтың және ұйымдар жұмыскерлерінің радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету және құрамында табиғи радионуклидтер көп материалдармен жұмыс жасағанда радиациялық бақылау түрлерін және көлемін жоспарлау үшін мынадай сыныптама енгізіледі:

44. Установление класса радиационной опасности золы и вида ее безопасного использования в качестве строительного материала осуществляется по показателю удельной эффективной активности.
Оценка и прогнозирование удельной эффективной активности золы, образующейся при сжигании топлива, могут быть проведены по результатам радиационных испытаний угля и определяется по формуле:
где,
А уголь эфф – удельная эффективная активность природных радионуклидов в пробе угля;
уголь – абсолютная погрешность определения А уголь эфф.
К к – коэффициент концентрации радионуклидов в золе, определяется по формуле:
где,
Аd – зольность угля, %.
В зависимости от значения удельной активности устанавливается класс радиационной опасности и вид использования.
45. Технология разведки, добычи, транспортировки и переработки нефтяной и нефтеводяной суспензии не допускает возможность загрязнения естественными радионуклидами технологического оборудования и объектов окружающей среды выше уровней предусмотренных настоящими нормативами.
При содержании в нефти природных радионуклидов в количестве не более 10 уровней вмешательства (УВ) для воды ( приложение 24) она используется без ограничения. При содержании радионуклидов более 10 уровней вмешательства для воды нефть допускается к переработке только после ее очистки до указанной величины (10 УВ).
46. Содержание естественных радионуклидов в пластовых водах, закачиваемых в нефтегазоностный горизонт в процессе добычи нефтепродуктов не нормируется. При закачке их в водоносные горизонты или сбросе на рельеф местности концентрации ЕРН в них не должно превышать 10 УВ для воды.
47. Удельная активность природных радионуклидов в минеральных удобрениях и агрохимикатах не должно превышать:
где АU и АTh – удельные активности урана-238 (радия-226) и тория-232 (тория-228), находящихся в радиоактивном равновесии с остальными членами уранового и ториевого рядов, соответственно.
Допустимое содержание 40К в минеральных удобрениях и агрохимикатах не устанавливается. При обращении с материалами, содержащими 40К, соблюдаются требования по ограничению облучения населения за счет природных источников излучения, установленные в пунктах 26 и 27.
48. Удельная активность природных радионуклидов в фосфорных удобрениях и мелиорантах не должно превышать:
где АU и АTh – удельные активности урана-238 (радия-226) и тория-232 (тория-228), находящихся в радиоактивном равновесии с остальными членами уранового и ториевого рядов соответственно.
49. Для обеспечения радиационной безопасности населения и работников организаций и планирования видов и объема радиационного контроля при обращении с материалами с повышенным содержанием природных радионуклидов вводится следующая их классификация:

1) I сынып: Атиім < 740 Бк/кг
2) II сынып: 0,74 < Атиім. < 1,5 кБк/кг
3) III сынып: 1,5 < Атиім. < 4,0 кБк/кг
4) IV сынып: Атиім. > 4,0 кБк/кг
50. Өндірістік жағдайларда І сынып материалдарымен жұмыс істеу қандай да бір шектеулерсіз жүзеге асырылады.
ІІ, ІІІ, ІV сынып материалдарымен жұмыс кезінде Кодекстің 62-бабының 8-тармағына сәйкес санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды береді.
51. Кәсіпорын құрылыс материалдары, минералды тыңайтқыштар, мелиоранттар мен отын-энергетикалық шикізатының кен орындарын өңдеу басталғанға дейін Кодекстің 62-бабының 8-тармағына сәйкес оның радиациялық қауіптілік дәрежесі мен материалдарды пайдалану жағдайлары туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алады.
5. Медициналық сәулеленуді шектеу бойынша норматив
52. Медициналық сәулелену кезінде пациенттерді радиациялық қорғау барынша аз сәулелену деңгейлерінде тиісті медициналық емшаралардан пайдалы диагностикалық ақпарат және/немесе терапиялық әсер алу қажеттілігіне негізделеді (сәулелік терапия үшін бұл талап дені сау, әдейі сәулелеуге ұшырамайтын ағзалар мен тіндерге қатысты). Пациенттерді радиациялық қорғауды қамтамасыз ету үшін медициналық емшараларды тағайындауды негіздеу және пациенттерді қорғауды оңтайландыру принциптері қолданылады. Іс жүзінде дені сау адамдарға профилактикалық медициналық рентгенологиялық зерттеулер және ғылыми зерттеулер жүргізген кезде осы адамдардың жылдық тиімді сәулелену дозасы 1 мЗв аспауы тиіс.
53. Пациенттерге (ауыр науқастарға, балаларға) рентгендік-радиологиялық емшараларды орындау кезінде қолдау көрсететін адамдар (рентгендік-радиологиялық бөлімшелердің персоналы емес) жылына 5 мЗв-тен аспайтын дозада сәулеленуге ұшырамауы тиіс. Осындай талаптар радионуклидтік терапия немесе жабық көздерді имплантациялау арқылы брахитерапия курсынан өткен және клиникадан шыққан пациенттермен бірге тұратын ересек адамдардың радиациялық қауіпсіздігіне қойылады. Радионуклидтік терапия немесе брахитерапиядан кейін емханадан шыққан пациенттермен байланыста болатын қалған ересек адамдар, сондай-ақ балалар үшін дозаның шегі жылына 1 мЗв құрайды.
54. Радионуклидтік терапия немесе жабық көздерді имплантациялау арқылы брахитерапия курсынан өтетін пациенттер денеден шығатын гамма-сәуле деңгейі осы нормативтердің 60-тармағының талаптарын қанағаттандыратын жағдайда клиникадан шығарылуы мүмкін. Осы нормативтерге 5-қосымшада көрсетілген радионуклидтермен терапиядан кейін денедегі радионуклидтердің енгізілген немесе қалдық активтілігі немесе пациент денесінің жанындағы ауадағы дозаның өлшенген қуаты 5-қосымшада келтірілген тиісті мәндерден төмен болғанда пациентті шығаруға жол беріледі. Пациенттерге шығару алдында олар байланысқа түсуі мүмкін отбасы мүшелерін және басқа да адамдарды сәулеленуден қорғау үшін қабылдауы тиіс сақтық шараларына қатысты ауызша және жазбаша нұсқаулар берілуі керек. Осындай талаптар пациенттерді амбулаториялық емдеу режіміне де қойылады.

1) I класс: А эфф < 740 Бк/кг
2) II класс: 0,74 < А эфф < 1,5 кБк/кг
3) III класс: 1,5 < А эфф < 4,0 кБк/кг
4) IV класс: А эффі 4,0 кБк/кг
50. Обращение с материалами I класса в производственных условиях осуществляется без каких-либо ограничений.
При работе с материалами II, III, IV класса выдается санитарно-эпидемиологическое заключение, в соответствии с пунктом 8 статьи 62 Кодекса.
51. Предприятие до начала разработки месторождения строительных материалов, минеральных удобрений, мелиорантов и топливно-энергетического сырья получает санитарно-эпидемиологическое заключение о степени его радиационной опасности и условиях использования материалов в соответствии с пунктом 8 статьи 62 Кодекса.
5. Норматив по ограничению медицинского облучения
52. Радиационная защита пациентов при медицинском облучении основывается на необходимости получения полезной диагностической информации и/или терапевтического эффекта от соответствующих медицинских процедур при наименьших уровнях облучения (для лучевой терапии это требование относится к здоровым, не намеренно облучаемым, органам и тканям). Для обеспечения радиационной защиты пациентов применяются принципы обоснования назначения медицинских процедур и оптимизации защиты пациентов. При проведении профилактических медицинских рентгенологических исследований и научных исследований практически здоровых лиц годовая эффективная доза облучения этих лиц не должно превышать 1 мЗв.
53. Лица (не персонал рентгенорадиологических отделений), оказывающие помощь в поддержке пациентов (тяжелобольных, детей) при выполнении рентгенорадиологических процедур, не должны подвергаться облучению в дозе, превышающей 5 мЗв в год. Такие же требования предъявляются к радиационной безопасности взрослых лиц, проживающих вместе с пациентами, прошедшими курс радионуклидной терапии или брахитерапии с имплантацией закрытых источников и выписанных из клиники. Для остальных взрослых лиц, а также для детей, контактирующих с пациентами, выписанными из клиники после радионуклидной терапии или брахитерапии, предел дозы составляет 1 мЗв в год.
54. Пациенты, проходящие курс радионуклидной терапии или брахитерапии с имплантацией закрытых источников, могут быть выписаны из клиники при условии, что уровень гамма - излучения, испускаемого из тела, удовлетворяет требованиям пункта 60 настоящих нормативов. Выписка пациента после терапии радионуклидами, указанными в приложении 5 настоящих нормативов, допускается, если введенная или остаточная активность радионуклидов в теле или измеренная мощность дозы в воздухе вблизи тела пациента ниже соответствующих значений, приведенных в приложении 5 настоящих нормативов. Перед выпиской пациентам следует дать письменные и устные инструкции относительно мер предосторожности, которые принимаются с тем, чтобы защитить от облучения членов семьи, с которыми они могут вступать в контакт. Такие же требования предъявляются к режиму амбулаторного лечения пациентов.

55. Организмінде радионуклидті энергия көзі бар кардиостимулятор бар пациент қайтыс болған жағдайда, дененің кремациясы көзді алғаннан кейін жүргізіледі.
56. Иондаушы сәулелену көздерімен байланысты емшараларды жоспарлау және жүргізу кезінде медицина ұйымында медициналық сәулеленуге ұшырайтын барлық адамдардың дозалары айқындалады және тіркеледі.
6. Радиациялық апат жағдайларында халықтың сәулеленуін шектеу бойынша норматив
57. Егер көзделетін сәулелену дозасы қысқа мерзім (2 тәулік) ішінде олардан жоғарылаған кезде детерминацияланған әсерлер мүмкін болатын деңгейлерге жететін болса қорғаныш іс-шаралары жүргізіледі (осы нормативтерге 6-қосымша).
58. Өмірінде созылмалы сәулелену әсерін алғанда қорғаныс іс-шаралары қажет, ауыр детерминделген қаупін тудыратын, созылмалы сәулелену жылдық сіңірілген доза деңгейінен асатын болса осы нормативтегі 7-қосымшада келтірілген.
59. Тұрғындарды уақытша көшіруге арналған араласу деңгейлері мынаны құрайды: уақытша көшірудің басы үшін – айына 30 мЗв, уақытша көшіруді аяқтау үшін айына 10 мЗв. Егер бiр ай ішінде жиналатын доза жыл бойы көрсетiлген деңгейлерден жоғары болатыны болжанатын болса, халықты тұрақты мекенжайға көшiру туралы мәселені шешу керек.
60. Радиацияға қарсы араласу жүргізілген кезде доза шектері (осы нормативтерге 2-қосымша) қолданылмайды.
61. Көлемді аумақтың радиациялық ластануына алып келген апаттар кезінде радиациялық жағдайды бақылау және болжау негізінде радиациялық апат аймағы белгіленеді. Радиациялық апат аймағында радиациялық жағдайға бақылау жүргізіледі және халықтың сәулелену деңгейлерiн төмендету бойынша іс-шаралар жүзеге асырылады.
62. Аумақтың радиоактивті ластануымен ірі радиациялық апат жағдайында халықты қорғау шаралары туралы шешім қабылдау қорғаныш іс-шараларымен алдын алатын болжанатын дозаны және ластану деңгейлерін осы нормативтерге 8-қосымшада келтірілген А және Б деңгейлерімен салыстыру негізінде жүргізіледі. Ластанған өнімдер мен суды тұтынуды шектеу туралы шешімдерді қабылдау шарттары осы нормативтерге 9 және 10-қосымшаларда келтірілген.
63. Көлемді аумақтың ұзақ мерзімдік радионуклидтермен ластануына алып келген радиациялық апаттың кейінгі кезеңдерінде қорғаныш іс-шаралары туралы шешімдер қалыптасқан радиациялық жағдайды және нақты әлеуметтік-экономикалық жағдайды ескере отырып қабылданады (осы нормативтерге 26-қосымша).

55. В случае смерти пациента, в организме которого находится кардиостимулятор с радионуклидным источником энергии, кремация тела проводится после удаления источника.
56. При планировании и проведении процедур, связанных с облучением ионизирующим излучением, в медицинской организации определяются и регистрируются дозы у всех лиц, подвергающихся медицинскому облучению.
6. Норматив по ограничению облучения населения в условиях
радиационной аварии
57. Прогнозируемые уровни облучения, при которых необходимы защитные мероприятия проводятся, если предполагаемая доза излучения за короткий срок (2 суток) достигает уровней, при превышении которых возможны детерминированные эффекты ( приложение 6 к настоящим нормативам).
58. При хроническом облучении в течение жизни защитные мероприятия обязательны, если годовые поглощенные дозы превышают уровни хронического облучения, создающие риск серьезных детерминированных эффектов указанных в приложении 7 к настоящим нормативам.
59. Уровни вмешательства для временного отселения населения составляют: для начала временного отселения – 30 мЗв в месяц, для окончания временного отселения 10 мЗв в месяц. Если прогнозируется, что накопленная за один месяц доза будет находиться выше указанных уровней в течение года, следует решать вопрос об отселении населения на постоянное место жительства.
60. При проведении противорадиационных вмешательств, пределы доз ( приложение 2 настоящих нормативов) не применяются.
61. При аварии, повлекшей за собой радиоактивное загрязнение обширной территории, на основании контроля и прогноза радиационной обстановки устанавливается зона радиационной аварии. В зоне радиационной аварии проводится контроль радиационной обстановки и осуществляются мероприятия по снижению уровней облучения населения.
62. Критерии для принятия неотложных решений в начальном периоде радиационной аварии и принятие решений о мерах защиты населения в случае крупной радиационной аварии приведены в приложении 8 к настоящим нормативам. Критерии для принятия решений об ограничении потребления загрязненных продуктов питания в первый год после возникновения аварии, а также критерии для принятия решения об ограничении потребления загрязненных воды приведены в приложениях 9 и 10 к настоящим нормативам.
63. На поздних стадиях радиационной аварии, повлекшей за собой загрязнение обширных территорий долгоживущими радионуклидами, решения о защитных мероприятиях принимаются с учетом сложившейся радиационной обстановки и конкретных социально-экономических условий ( приложение 26 к настоящим нормативам).

7. Иондаушы сәулелену көздерін қалыпты пайдалану жағдайларында радиациялық әсердің жол берілетін деңгейлерінің мәндері
64. Сәулеленетін адамдардың әрбір санаты үшін осы сәулелену жолдары үшін радиациялық әсер етудің рұқсат етілген деңгейнің мәнi осы нормативтердің 2-қосымшада көрсетілген жылдық доза шегіне айқындалған (бес жыл бойы орташаланған).
65. Барлық сәулелену жолдары үшін рұқсат етілген деңгейлер мәндері мынадай параметрлермен:
1) күнтізбелік жыл бойы радионуклид организмге түсетін жұтылатын ауаның көлемімен V;
2) күнтізбелік жыл iшiндегі сәулелену уақытымен t;
3) иондаушы сәулелену ағындарымен сыртқы сәулелену геометриясымен сипатталатын стандартты жағдайлар үшін айқындалған.
Персонал үшін стандартты параметрлердің мына мәндерi белгіленген: жылына Vперс = 2,4 x 103 м3; жылына tперс = 1700 cағ.; Мперс=0. Тұрғындар үшiн стандартты параметрлердің мына мәндерi белгіленген: жылына tтұрғындар = 8800 cағат; жылына ересектер үшін Мтұрғындар = 730 кг. Жұтылатын ауаның жылдық көлемі жасқа байланысты белгіленген.
66. Моноэнергетикалық электрондармен, бета-бөлшектермен, моноэнергетикалық фотондармен және моноэнергетикалық нейтрондармен персонал адамдарының барлық денесі, терісі және көзбұршағы сырттай сәулеленген кезде бөлшектер ағындары тығыздығының орташа жылдық рұқсат етілген сандық мәндері, жұмыс үй-жайларының және олардағы жабдықтардың, тері жабындарының, арнайы киімнің, арнайы аяқ киімнің және персоналдың басқа да жеке қорғаныш құралдары беттерінің рұқсат етілген радиоактивті ластану мәндері, көлік құралдары беттерінің алынатын радиоактивті ластануының рұқсат етілген деңгейлері осы нормативтердің 12-20-қосымшаларында келтірілген.
67. Бөлшектер ағыны тығыздығының орташа жылдық жол берілген мәндері сәуле энергиясының кең ауқымы және екі барынша ықтимал сәулелену геометрияларына: изотропты сәуле өрісіне (2р немесе 4р) және денеге алдынан сәулеленудің параллель шоғының түсуіне берілген.
68. Тері жабындары, арнайы киім және аяқ киім, басқа да жеке қорғаныш құралдары үшін жалпы радиоактивті ластану нормаланады (алынатын және алынбайтын). Қалған жағдайларда тек алынатын ластану ғана нормаланады.
Тері жабындарының жалпы радиоактивті ластану деңгейлері радионуклид бөлігінің теріге және организмге енуін есепке ала отырып анықталады. Есептеу жалпы ластану ауданы 300 см2 аспауы тиіс деген болжаммен жүргізілген.
"Радиациялық қауіпсіздікті
қамтамасыз етуге қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар" гигиеналық нормативтеріне
1-қосымша
Радиациялық тәуекелдің сызықтық коэффициенттері
Халықтың сәулеленетін тобы
Қатерлі ісіктер тәуекелі коэффициенті, х 10-2 Зв-1
Тұқым қуалаушылық әсерлер тәуекелі коэффициенті, х 10-2 Зв-1
Жиынтығы,
х 10-2 Зв-1
Барлық тұрғындар
5,5
0,2
5,7
Ересектер
4,1
0,1
4,2
"Радиациялық қауіпсіздікті
қамтамасыз етуге қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар" гигиеналық нормативтеріне
2-қосымша
Дозалардың негiзгi шектері
Нормаланатын шамалар1)
Дозалар шектері
А2) тобы персоналы
халық
Тиімді доза

7. Значения допустимых уровней радиационного воздействия в
нормальных условиях эксплуатации источников ионизирующего
излучения
64. Для каждой категории облучаемых лиц значение допустимого уровня радиационного воздействия для данного пути облучения определено годовому пределу дозы (усредненному за пять лет), указанному в приложении 2 настоящих нормативов.
65. Значения допустимых уровней для всех путей облучения определены для стандартных условий, которые характеризуются следующими параметрами:
1) объемом вдыхаемого воздуха V, с которым радионуклид поступает в организм на протяжении календарного года;
2) временем облучения t в течение календарного года;
3) геометрией внешнего облучения потоками ионизирующего излучения.
Для персонала установлены следующие значения стандартных параметров: Vперс = 2,4х103 м3 в год; tперс = 1700 ч в год; Mперс = 0. Для населения установлены следующие значения стандартных параметров: tнас = 8800 ч в год; Mнас = 730 кг в год для взрослых. Годовой объем вдыхаемого воздуха установлен в зависимости от возраста:
66. Числовые значения среднегодовых допустимых плотностей потоков частиц при внешнем облучении всего тела, кожи и хрусталика глаза лиц из персонала моноэнергетическими электронами, бета-частицами, моноэнергетическими фотонами и моноэнергетическими нейтронами, значения допустимого радиоактивного загрязнения поверхностей рабочих помещений и находящегося в них оборудования, кожных покровов, специальной одежды, специальной обуви и других средств индивидуальной защиты персонала, допустимые уровни снимаемого радиоактивного загрязнения поверхности транспортных средств приведены в приложениях 12- 20 настоящих нормативов.
67. Значения среднегодовых допустимых плотностей потоков частиц даны для широкого диапазона энергий излучения и двух наиболее вероятных геометрий облучения: изотропного (2p или 4p) поля излучения и падения параллельного пучка излучения на тело спереди (передне-задняя геометрия).
68. Для кожных покровов, специальной одежды и обуви, других средств индивидуальной защиты нормируется общее (снимаемое и не снимаемое) радиоактивное загрязнение. В остальных случаях нормируется только снимаемое загрязнение.
Уровни общего радиоактивного загрязнения кожных покровов определены с учетом проникновения доли радионуклида в кожу и в организм. Расчет проведен в предположении, что общая площадь загрязнения не должна превосходить 300 см2.
Приложение 1
к Гигиеническим нормативам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к обеспечению
радиационной безопасности"
Линейные коэффициенты радиационного риска
Облучаемая группа населения
Коэффициент риска злокачественных новообразований,
х10-2 Зв-1
Коэффициент риска наследственных эффектов, х10-2 Зв-1
Сумма,
х10-2 Зв-1
Все население
5,5
0,2
5,7
Взрослые
4,1
0,1
4,2
Приложение 2
к Гигиеническим нормативам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к обеспечению
радиационной безопасности"
Основные пределы доз
Нормируемые величины1)
Пределы доз
персонал группы А2)
Население
Эффективная доза

кез келген соңғы 5 жыл iшiндегі орташа жылына 20 мЗв, бiрақ жылына 50 мЗв-тан артық емес
кез келген соңғы 5 жыл ішінде орташа жылына 1 мЗв, бiрақ жылына 5 мЗв артық емес
Көзбұршақтағы3)
терідегі4)
буындар мен табандағы жыл бойғы эквивалентті доза
20 мЗв
500 мЗв
500 мЗв
15 мЗв
50 мЗв
50 мЗв
Ескертпе:
1)барлық нормаланатын шамалар бойынша көрсетiлген шектерге дейін бiр уақытта сәулелеуге жол беріледі;
2)дозалардың негiзгi шектері Б тобы персоналы сәулеленуінің қалған рұқсат етілген деңгейлері сияқты А тобы персоналы үшін 1/4 мәнге тең. Бұдан әрі мәтінде "персонал" санаты үшiн нормативтi мәндер тек А тобы үшін ғана келтіріледі;
3)шаршы сантиметрге 300 миллиграм (бұдан әрі – мг/см2) тереңдіктегі дозаға жатады;
4)қалыңдығы 5 мг/см2 тері қабаты астындағы қалыңдығы 5мг/см2 терінің базальды қабатындағы 1 шаршы сантиметр (бұдан әрі – см2)алаң бойынша орташа мәнге жатады. Алақанда тері қабатының қалыңдығы - 40 мг/см2. Егер терінің кез келген 1 см2 алаңының орташа сәулелену шегінде бұл шек жоғарыламайтын болса, көрсетілген шекпен адам денесінің барлық терісін сәулелеуге жол беріледі. Бет терiсi сәулеленген кездегі дозаның шегі бета-бөлшектерден доза шегінің көзбұршаққа жоғарыламауын қамтамасыз етеді.
"Радиациялық қауіпсіздікті
қамтамасыз етуге қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар" гигиеналық нормативтеріне
3-қосымша
Көмірдің радиациялық қауіптілік сыныптары
Көмірдің радиациялық қауіптілік сыныбы
Радионуклидтердің меншікті белсенділігінің МММА-ға қатынасы қосындысы, Скөмір
Көмірді пайдалану шарттары
I
< 1
Шаруашылық қызметте көмірді пайдалануға ешқандай шектеу қойылмайды
II
> 1
Шаруашылық мақсатта көмірді пайдалануға тыйым салынады
"Радиациялық қауіпсіздікті
қамтамасыз етуге қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар" гигиеналық нормативтеріне
4-қосымша
Күлдің радиациялық қауіптілік сыныптары
Күлдің радиациялық қауіптілік сыныбы
Радионуклидтердің меншікті тиімді белсенділігі, (Акүлтиімді.болж А күлтиімді) Бк/кг
Күлді қауіпсіз пайдалану шарттары
I
370 дейін
Күл салынып жатқан және қайта жаңартылатын тұрғын және қоғамдық ғимараттарда пайдаланылады
II

20 мЗв в год в среднем за любые последовательные 5 лет, но не более 50 мЗв в год
1 мЗв в год в среднем за любые последовательные 5 лет, но не более 5 мЗв в год
Эквивалентная доза за год в:
хрусталике глаза3)
коже4)
кистях и стопах
20 мЗв
500 мЗв
500 мЗв
15 мЗв
50 мЗв
50 мЗв
Примечание:
1) допускается одновременное облучение до указанных пределов по всем нормируемым величинам;
2) основные пределы доз, как и все остальные допустимые уровни облучения персонала группы Б, равны 1/4 значений для персонала группы А. Далее в тексте все нормативные значения для категории "персонал" приводятся только для группы А;
3) относится к дозе на глубине 300 миллиграмм на квадратный сантиметр (далее – мг/см2);
4) относится к среднему по площади в 1 квадратный сантиметр (далее – см2 ) значению в базальном слое кожи толщиной 5 мг/см2 под покровным слоем толщиной 5 мг/см2. На ладонях толщина покровного слоя – 40 мг/см2. Указанным пределом допускается облучение всей кожи человека при условии, что в пределах усредненного облучения любого 1 см2 площади кожи этот предел не будет превышен. Предел дозы при облучении кожи лица обеспечивает не превышение предела дозы на хрусталик от бета-частиц.
Приложение 3
к Гигиеническим нормативам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к обеспечению
радиационной безопасности"
Классы радиационной опасности угля
Класс радиационной опасности угля
Сумма отношений удельной активности радионуклидов
к МЗУА, Суголь
Условия использования угля
I
< 1
Не вводится никаких ограничений на использование угля в хозяйственной деятельности
II
> 1
Использование угля в хозяйственной деятельности не допускается
Приложение 4
к Гигиеническим нормативам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к обеспечению
радиационной безопасности"
Классы радиационной опасности золы
Класс радиационной опасности золы
Удельная эффективная активность радионуклидов,
зола эфф. прогн А зола эфф ) Бк/кг
Условия безопасного использования золы
I
до 370
Зола используется в строящихся и реконструируемых жилых и общественных зданиях
II

370-тен 740-қа дейін
Күл елді мекендердің аумақтары және перспективалы құрылыс аймақтары шектерінде жол салғанда, сондай-ақ өндірістік құрылыстар салғанда пайдаланылады
III
740-тан 1500-ге дейін
Күл елді мекендерден тыс жол құрылыстарында пайдаланылады
IV
1500 артық 4000 дейін
Күлді пайдалану мәселесі әр жағдайда санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылық саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің келісімі бойынша жеке шешіледі
"Радиациялық қауіпсіздікті
қамтамасыз етуге қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар" гигиеналық нормативтеріне
5-қосымша
Радионуклидтік терапиядан немесе жабық көздерді имплантациялау арқылы брахитерапия курсынан кейін ересек пациенттің денесіндегі радионуклидтердің белсенділігі (ГБк) және пациентті клиникадан шығаруға рұқсат етілген дене бетінен 1 м қашықтықтағы эквивалентті доза (мкЗв/сағ) қуаты денеден шығатын гамма-сәуле деңгейі
Радионуклид
Жартылай ыдырау кезеңі, тәулік
Денедегі белсенділік, ГБк
Дозаның қуаты, мкЗв/ч

от 370 до 740
Зола используется в дорожном строительстве в пределах территории населенных пунктов и зон перспективной застройки, а так же при возведении производственных сооружений
III
от 740-1500
Зола используется в дорожном строительстве вне населенных пунктов
IV
более 1500 до 4000
Вопрос использования золы решается в каждом случае отдельно по согласованию с территориальным подразделением ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
Приложение 5
к Гигиеническим нормативам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к обеспечению
радиационной безопасности"
Активность радионуклидов в теле взрослого пациента (ГБк) после радионуклидной терапии или брахитерапии с имплантацией закрытых источников и мощность эквивалентной дозы (мкЗв/ч) на расстоянии 1 м от поверхности тела, при которых разрешается выписка пациента из клиники
Радионуклид
Период полураспада, сутки (далее – сут)
Активность в теле, ГБк
Мощность дозы, мкЗв/ч

1) тері жабындары, арнайы киім және аяқ киім, басқа да жеке қорғаныш құралдары үшін жалпы радиоактивті ластану (алынатын және алынбайтын) нормаланады. Қалған жағдайларда тек алынатын ластану ғана нормаланады;
2) қалғандарына жұмыс үй-жайлары ауасындағы орташа жылдық жол берілетін көлемді белсенділігі РЕКБ < 0,3Бк/м3;
3) 90Sr-+90Y-40 бөлшек/(см2 х мин) үшін.
"Радиациялық қауіпсіздікті
қамтамасыз етуге қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар" гигиеналық нормативтеріне
20-қосымша
Радиоактивті заттарды және материалдарды тасымалдауға пайдаланылатын көлік құралдары беттерінің алынатын радиоактивті ластануының жол берілетін деңгейлері
Ластану объектісі
Ластану түрлері
Алынатын (бекітілмеген)
Алынбайтын (бекітілген)
Альфа-активті радионуклидтер
Бета-активті радионуклидтер
Альфа-активті радионуклидтер
Бета-активті радионуклидтер
Көлік құралының және контейнердің қорғайтын ыдысының сыртқы беті
Жол берілмейді
10
регламенттелмейді

1) для кожных покровов, специальной одежды и обуви, других средств индивидуальной защиты нормируется общее (снимаемое и неснимаемое) радиоактивное загрязнение. В остальных случаях нормируется только снимаемое загрязнение;
2) к отдельным относятся альфа-активные нуклиды, среднегодовая допустимая объемная активность которых в воздухе рабочих помещений ДОА < 0,3 Бк/м3;
3) для 90Sr + 90Y - 40 част/(см2
мин).
Приложение 20
к Гигиеническим нормативам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к обеспечению
радиационной безопасности"
Допустимые уровни снимаемого радиоактивного загрязнения поверхности транспортных средств, используемых для перевозки радиоактивных веществ и материалов, част/(см2
мин)
Объект
загрязнения
Вид загрязнения
Снимаемое (нефиксированное)
Неснимаемое (фиксированное)
альфа-активные радионуклиды
бета-активные радионуклиды
альфа-активные радионуклиды
бета-активные радионуклиды
Наружная поверхность транспортного средства и охранной тары контейнера
Не допускается
10
Не регламентируется

3,0+03
1,2
Md-257
5,20 сағ
П
2,3-08
8,7+05
3,5+02
Md-258
55,0 тәулік
П
5,5-06
3,6+03
1,5
Ескертпе:
Персонал үшін радионуклидтердің жұтылатын ауамен түсуі жағдайына ЖТШперс рұқсат етілетін жылдық түсудің, РКБперс рұқсат етілетін орташа жылдық көлемдік белсенділіктің дозалық коэффициенті мәндері келтірілген. Осы қосымшаға сыртқы сәулелену көздері болып табылатындықтан инертті газдар, сондай-ақ ыдырау өнімдері бар радон изотоптары кірмейді. 87Rb, 115In, 144Nd, 147Sm, 187Re табиғи радионуклидтер кестеге кірмейді, себебі олар химиялық уыттылығы бойынша нормаланады. Уранның химиялық уыттылығына байланысты тыныс алу ағзалары арқылы Б немесе П типтері қосылыстарының түсуі тәулігіне 2,5 мг және жылына 500 мг аспауы тиіс.
Егер осы радионуклид қосылысының химиялық түрі белгісіз болса, онда дозалық коэффициент шамасының ең үлкен мәнімен және тиісінше ЖТШперс РКБперс ең кіші мәндерімен қосу үшін осы қосымшаның деректерін қолдану керек.
"Радиациялық қауіпсіздікті
қамтамасыз етуге қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар" гигиеналық нормативтеріне
22-қосымша
Радионуклидтердің тыныс алу ағзалары арқылы жылдық түсуі және тыныс алатын ауадағы олардың орташа жылдық көлемді белсенділігі
Радиоактивті аэрозольдар түрінде тыныс алу ағзалары арқылы өкпеден қанға түсу жылдамдығына байланысты радионуклидтер және олардың химиялық қосылыстары мына типтерге бөлінеді:

3,0+03
1,2
Md-257
5,20 час
П
2,3-08
8,7+05
3,5+02
Md-258
55,0 сут
П
5,5-06
3,6+03
1,5
Примечание:
[1]При поступлении изотопа 40K дополнительно к природной смеси изотопов калия;
[2]Соответствует годовому пределу поступления урана, равного 500 мг в год и величина которого определяется химической токсичностью соединений урана.
Для персонала на случай поступления радионуклидов с вдыхаемым воздухом приведены значения дозового коэффициента, допустимого годового поступления ПГПперс, допустимой среднегодовой объемной активности ДОАперс. В настоящее приложение не входят инертные газы, поскольку они являются источниками внешнего облучения, а также изотопы радона с продуктами их распада. Природные радионуклиды 87Rb, 115In, 144Nd, 147Sm и 187Re не включены в таблицу, поскольку они нормируются по их химической токсичности. Из-за химической токсичности урана поступление через органы дыхания его соединений типов Б или П не должно превышать 2,5 мг в сутки и 500 мг в год.
Если химическая форма соединения данного радионуклида неизвестна, то следует использовать данные из настоящего приложения для соединения с наибольшим значением величины дозового коэффициента и, соответственно, наименьшими значениями ПГПперс и ДОАпер.
Приложение 22
к Гигиеническим нормативам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к обеспечению
радиационной безопасности"
Поступление радионуклидов через органы дыхания и среднегодовая
объемная активность их во вдыхаемом воздухе
В зависимости от скорости перехода радионуклида из легких в кровь, поступающие через органы дыхания в виде радиоактивных аэрозолей радионуклиды и их химические соединения разделены на типы:

2,8-5
4,9
Th-229
4,9-4
0,28
Es-254m
4,2-6
33
Th-230
2,1-4
0,65
Ескертпе:
Төменде санамаланған бас радионуклидтер еншілестермен олардың тепе-теңдігі жағдайларында келтірілген:
Sr-90
Y-90
Zr-93
Nb-93m
Zr-97
Nb-97
Ru-106
Rh-106
Cs-137
Ba-137m
Ba-140
La-140
Ce-134
La-134
Ce-144
Pr-144
Pb-210
Bi-210, Po-210
Pb-212
Bi-212, Tl-208 (0.36), Po-212 (0.64)
Bi-212
Tl-208 (0.36), Po-212 (0.64)
Rn-220
Po-216
Rn-222
Po-218, Pb-214, Bi-214, Po-214
Ra-223
Rn-219, Po-215, Pb-211, Bi-211, Tl-207
Ra-224
Rn-220, Po-216, Pb-212, Bi-212, Tl-208(0.36), Po-212(0.64)
Ra-226
Rn-222, Po-218, Pb-214, Bi-214, Po-214, Pb-210, Bi-210, Po-210
Ra-228
Ac-228
Th-226
Ra-222, Rn-218, Po-214
Th-228
Ra-224, Rn-220, Po-216, Pb-212, Bi-212, Tl-208 (0.36), Po-212 (0.64)
Th-229
Ra-225, Ac-225, Fr-221, At-217, Bi-213, Po-213, Pb-209
Th-232
Ra-228, Ac-228, Th-228, Ra-224, Rn-220, Po-216, Pb-212,
Bi-212, Tl-208 (0.36), Po-212 (0.64)
Th-табиғи
Ra-228, Ac-228, Th-228, Ra-224, Rn-220, Po-216, Pb-212,
Bi-212, Tl-208 (0.36), Po-212 (0.64)
Th-234
Pa-234m
U-230
Th-226, Ra-222, Rn-218, Po-214
U-232
Th-228, Ra-224, Rn-220, Po-216, Pb-212, Bi-212, Tl-208 (0.36), Po-212 (0.64)
U-235
Th-231
U-238
Th-234, Pa-234m
U-табиғи
Th-234, Pa-234m, U-234, Th-230, Ra-226, Rn-222, Po-218,
Pb-214, Bi-214, Po-214, Pb-210, Bi-210, Po-210
U-240
Np-240m
Np-237
Pa-233
Am-242m
Am-242
Am-243
Np-239
Ескертпе:

2,8-5
4,9
Th-229
4,9-4
0,28
Es-254m
4,2-6
33
Th-230
2,1-4
0,65
Примечание:
Перечисленные ниже материнские радионуклиды приведены в условиях их равновесия с дочерними:
Sr-90
Y-90
Zr-93
Nb-93m
Zr-97
Nb-97
Ru-106
Rh-106
Cs-137
Ba-137m
Ba-140
La-140
Ce-134
La-134
Ce-144
Pr-144
Pb-210
Bi-210, Po-210
Pb-212
Bi-212, Tl-208 (0.36), Po-212 (0.64)
Bi-212
Tl-208 (0.36), Po-212 (0.64)
Rn-220
Po-216
Rn-222
Po-218, Pb-214, Bi-214, Po-214
Ra-223
Rn-219, Po-215, Pb-211, Bi-211, Tl-207
Ra-224
Rn-220, Po-216, Pb-212, Bi-212, Tl-208(0.36), Po-212(0.64)
Ra-226
Rn-222, Po-218, Pb-214, Bi-214, Po-214, Pb-210, Bi-210, Po-210
Ra-228
Ac-228
Th-226
Ra-222, Rn-218, Po-214
Th-228
Ra-224, Rn-220, Po-216, Pb-212, Bi-212, Tl-208 (0.36), Po-212 (0.64)
Th-229
Ra-225, Ac-225, Fr-221, At-217, Bi-213, Po-213, Pb-209
Th-232
Ra-228, Ac-228, Th-228, Ra-224, Rn-220, Po-216, Pb-212, Bi-212, Tl-208 (0.36), Po-212 (0.64)
Th-природный
Ra-228, Ac-228, Th-228, Ra-224, Rn-220, Po-216, Pb-212, Bi-212, Tl-208 (0.36), Po-212 (0.64)
Th-234
Pa-234m
U-230
Th-226, Ra-222, Rn-218, Po-214
U-232
Th-228, Ra-224, Rn-220, Po-216, Pb-212, Bi-212, Tl-208 (0.36), Po-212 (0.64)
U-235
Th-231
U-238
Th-234, Pa-234m
U-природный
Th-234, Pa-234m, U-234, Th-230, Ra-226, Rn-222, Po-218, Pb-214, Bi-214, Po-214, Pb-210, Bi-210, Po-210
U-240
Np-240m
Np-237
Pa-233
Am-242m
Am-242
Am-243
Np-239
Примечание:

Кестеде келтірілгеннен төмен радионуклидтер белсенділігі деңгейінде және ММБ және МММБ бір уақытта қолдану жағдайында персоналдың және халықтың тиімді жеке жылдық сәулелену дозасы 10 мкЗв және апатты жағдайларда 1 мкЗв, ал кез келген пайдалану жағдайларында ұжымдық тиімді доза 1 адам-Зв аспайды. Теріге арналған тиімді доза 50 мЗв/жыл аспайды.
Табиғи радионуклидтер техногендік көздерден тұтыну тауарларына түскен кезде (мысалы, Ra-226, Po-210) немесе олардың химиялық уыттылығы бойынша (торий, уран, және т.б. үшін) бағаланған.
Егер бірнеше нуклид болса, онда белсенділіктің олардың кестелік мәндерге қатынастарының жиынтығы 1-ден аспауы тиіс. Кестеде келтірілген радионуклидтер МЕАБ байланысты 4 радиациялық қауіптілік сыныбына бөлінеді:

При уровнях активности радионуклидов, меньше приведенных в таблице и условии применения МЗУА и МЗА одновременно, эффективная индивидуальная годовая доза облучения лиц из персонала и населения не превысит 10 мкЗв и в аварийных случаях 1 мЗв, а коллективная эффективная доза 1 чел-Зв при любых условиях использования. Эквивалентная доза на кожу не превысит 50 мЗв/год.
Природные радионуклиды оценивались при их попадании в потребительские товары из техногенных источников (например, Ra-226, Po-210) или по их химической токсичности (для тория, урана и другие).
Если присутствует несколько нуклидов, то сумма отношений активности к их табличным значениям не должна превышать единицу. Приведенные в таблице радионуклиды в зависимости от минимально значимой суммарной активности (МЗА) делятся на 4 группы радиационной опасности:

400
100
36.
Тамақ ашытқысы, бір жасушалы өсімдіктер биомассасы, бактериологиялық препараттар және құрғақ ашытқылар
100
80
37.
Құрғақ тамақ сорпалары
160
50
38.
Ксилит, сорбит, маннит және басқа қантты спирт
200
100
39.
Ас тұзы және емдік-профилактикалық тұз
300
100
40.
Тамақ концентраттары
Құрамдауыштар негізінде
Құрамдауыштар негізінде
41.
Тамақ талшықтары басым БАҚ-көздері (пектин, кебек, өсімдік өзегі, микрокристалл целлюлоза)
200
100
42.
Өсімдік негізіндегі БАҚ: құрғақ, сұйық
200
100
43.
Пайдалануға дайын түрдегі арнайы балалар тағамы өнімдері (1)
Жас балаларды тамақтандыруға арналған өнімдер Дән негізіндегі азық өнімдері
40
25
44.
Жеміс-көкөніс негізіндегі азық өнімдері
60
25
45.
Ет негізіндегі азық өнімдері
70
30
46.
Балық негізіндегі азық өнімдері
100
60
Ескертпе:
(1) – сублиминацияланған өнімдер үшін меншікті белсенділік қайта қалпына келтірілген өнімде айқындалады.
"Радиациялық қауіпсіздікті
қамтамасыз етуге қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар" гигиеналық нормативтеріне
26-қосымша
Радионуклидтердің маңыздылығы ең аз үлестік белсенділігі (МЕАҮБ) ашық және жабық радионуклидтік көздер үшін радионуклидтердің маңыздылығы ең аз белсенділік (МЕАБ) (алып тастау деңгейлері)
Нуклид
МЕАҮБ,
Бк/г
МЕАБ,
Бк
1
2
3
H-3
1 E+06
1 E+09
Be-7
1 E+03
1 E+07
C-11
1 E+00
1 E+06
C-14
1 E+04
1 E+07
N-13
1 E+02
1 E+09
N-19
1 E+02
1 E+09
O-15
1 E+02
1 E+09
F-18
1 E+00
1 E+06
Na-22
1 E+00
1 E+06
Na-24
1 E+00
1 E+05
Mg-28
1 E+00
1 E+05
Al-26
1 E+00
1 E+05
Si-31
1 E+03
1 E+06
Si-32
1 E+03
1 E+06
P-32
1 E+03
1 E+05
P-33
1 E+05
1 E+08
S-35
1 E+05
1 E+08
Cl-36
1 E+04
1 E+06
Cl-38
1 E+00
1 E+05
Cl-39
1 E+00
1 E+05
Ar-37
1 E+06
1 E+08
Ar-39
1 E+07
1 E+04
Ar-41
1 E+02
1 E+09
K-40
1 E+02
1 E+06
K-42
1 E+02
1 E+06
K-43
1 E+00
1 E+05
K-44
1 E+00
1 E+05
K-45
1 E+00
1 E+06
Ca-41
1 E+05
1 E+07
Ca-45
1 E+04
1 E+07
Ca-47
1 E+00
1 E+06
Sc-43
1 E+00
1 E+06
Sc-44
1 E+00
1 E+05
Sc-45
1 E+02
1 E+07
Sc-46
1 E+00
1 E+06
Sc-47
1 E+02
1 E+06
Sc-48
1 E+00
1 E+05
Sc-49
1 E+03
1 E+05
Ti-44
1 E+00
1 E+05
Ti-45
1 E+00
1 E+06
V-47
1 E+00
1 E+05
V-48
1 E+00
1 E+05
V-49
1 E+04
1 E+07
Cr-48
1 E+02
1 E+06
Cr-49
1 E+00
1 E+06
Cr-51
1 E+03
1 E+07
Mn-51
1 E+00
1 E+05
Mn-52
1 E+00
1 E+05
Mn-52m
1 E+00
1 E+05
Mn-53
1 E+04
1 E+09
Mn-54
1 E+00
1 E+06
Mn-56
1 E+00
1 E+05
Fe-52
1 E+00
1 E+06
Fe-55
1 E+04
1 E+06
Fe-59
1 E+00
1 E+06
Fe-60
1 E+02
1 E+05
Co-55
1 E+00
1 E+06
Co-56
1 E+00
1 E+05
Co-57
1 E+02
1 E+06
Co-58
1 E+00
1 E+06
Co-58m
1 E+04
1 E+07
Co-60
1 E+00
1 E+05
Co-60m
1 E+03
1 E+06
Co-61
1 E+02
1 E+06
Co-62m
1 E+00
1 E+05
Ni-56
1 E+00
1 E+06
Ni-57
1 E+00
1 E+06
Ni-59
1 E+04
1 E+08
Ni-63
1 E+05
1 E+08
Ni-65
1 E+00
1 E+06
Ni-66
1 E+04
1 E+07
Cu-60
1 E+00
1 E+05
Cu-61
1 E+00
1 E+06
Cu-64
1 E+02
1 E+06
Cu-67
1 E+02
1 E+06
Zn-62
1 E+02
1 E+06
Zn-63
1 E+00
1 E+05
Zn-65
1 E+00
1 E+06
Zn-69
1 E+04
1 E+06
Zn-69m
1 E+02
1 E+06
Zn-71m
1 E+00
1 E+06
Zn-72
1 E+02
1 E+06
Ga-65
1 E+00
1 E+05
Ga-66
1 E+00
1 E+05
Ga-67
1 E+02
1 E+06
Ga-68
1 E+00
1 E+05
Ga-70
1 E+02
1 E+06
Ga-72
1 E+00
1 E+05
Ga-73
1 E+02
1 E+06
Ge-66
1 E+01
1 E+05
Ge-67
1 E+01
1 E+05
Ge-68*
1 E+01
1 E+05
Ge-69
1 E+01
1 E+06
Ge-71
1 E+04
1 E+08
Ge-75
1 E+03
1 E+06
Ge-77
1 E+04
1 E+08
Ge-78
1 E+02
1 E+06
As-69
1 E+00
1 E+05
As-70
1 E+00
1 E+05
As-71
1 E+00
1 E+06
As-72
1 E+00
1 E+05
As-73
1 E+03
1 E+07
As-74
1 E+00
1 E+06
As-76
1 E+02
1 E+05
As-77
1 E+03
1 E+06
As-78
1 E+00
1 E+06
Se-73
1 E+00
1 E+06
Se-73m
1 E+02
1 E+06
Se-75
1 E+02
1 E+06
Se-79
1 E+04
1 E+07
Se-81
1 E+03
1 E+06
Se-81m
1 E+07
1 E+07
Se-83
1 E+00
1 E+05
Br-74
1 E+00
1 E+05
Br-74m
1 E+00
1 E+05
Br-75
1 E+00
1 E+06
Br-76
1 E+00
1 E+05
Br-77
1 E+02
1 E+06
Br-80
1 E+02
1 E+05
Br-80m
1 E+03
1 E+07
Br-82
1 E+00
1 E+06
Br-83
1 E+03
1 E+06
Br-84
1 E+00
1 E+05
Kr-74
1 E+02
1 E+09
Kr-76
1 E+02
1 E+09
Kr-77
1 E+02
1 E+09
Kr-79
1 E+03
1 E+05
Kr-81
1 E+04
1 E+07
Kr-83m
1 E+05

400
100
36.
Дрожжи пищевые, биомасса одноклеточных растений, бактериологические препараты и дрожжи сухие
100
80
37.
Бульоны сухие пищевые
160
50
38.
Ксилит, сорбит, маннит и др. сахароспирты
200
100
39.
Соль поваренная и лечебно-профилактическая
300
100
40.
Концентраты пищевые
по основ. компоненту
по основ. компоненту
41.
БАД-источники преимущественно пищевых волокон(пектины, отруби, растительная клетчатка, микрокристаллическая целлюлоза)
200
100
42.
БАД на растительной основе: сухие, жидкие
200
100
43.
Специализированные продукты детского питания в готовом для употребления виде(1)
Продукты для питания детей раннего возраста Продукты прикорма на зерновой основе
40
25
44.
Продукты прикорма на плодоовощной основе
60
25
45.
Продукты прикорма на мясной основе
70
30
46.
Продукты прикорма на рыбной основе
100
60
Примечание:
(1) – для сублимированных продуктов удельная активность определяется в восстановленном продукте.
Приложение 26
к Гигиеническим нормативам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к обеспечению
радиационной безопасности"
Минимально значимая удельная активность радионуклидов (МЗУА), минимальная значимая активность (МЗА) радионуклидов для открытых и закрытых радионуклидных источников
(уровни изъятия)
нуклид
МЗУА, Бк/г
МЗА, Бк
1
2
3
H-3
1 E+06
1 E+09
Be-7
1 E+03
1 E+07
C-11
1 E+00
1 E+06
C-14
1 E+04
1 E+07
N-13
1 E+02
1 E+09
N-19
1 E+02
1 E+09
O-15
1 E+02
1 E+09
F-18
1 E+00
1 E+06
Na-22
1 E+00
1 E+06
Na-24
1 E+00
1 E+05
Mg-28
1 E+00
1 E+05
Al-26
1 E+00
1 E+05
Si-31
1 E+03
1 E+06
Si-32
1 E+03
1 E+06
P-32
1 E+03
1 E+05
P-33
1 E+05
1 E+08
S-35
1 E+05
1 E+08
Cl-36
1 E+04
1 E+06
Cl-38
1 E+00
1 E+05
Cl-39
1 E+00
1 E+05
Ar-37
1 E+06
1 E+08
Ar-39
1 E+07
1 E+04
Ar-41
1 E+02
1 E+09
K-40
1 E+02
1 E+06
K-42
1 E+02
1 E+06
K-43
1 E+00
1 E+05
K-44
1 E+00
1 E+05
K-45
1 E+00
1 E+06
Ca-41
1 E+05
1 E+07
Ca-45
1 E+04
1 E+07
Ca-47
1 E+00
1 E+06
Sc-43
1 E+00
1 E+06
Sc-44
1 E+00
1 E+05
Sc-45
1 E+02
1 E+07
Sc-46
1 E+00
1 E+06
Sc-47
1 E+02
1 E+06
Sc-48
1 E+00
1 E+05
Sc-49
1 E+03
1 E+05
Ti-44
1 E+00
1 E+05
Ti-45
1 E+00
1 E+06
V-47
1 E+00
1 E+05
V-48
1 E+00
1 E+05
V-49
1 E+04
1 E+07
Cr-48
1 E+02
1 E+06
Cr-49
1 E+00
1 E+06
Cr-51
1 E+03
1 E+07
Mn-51
1 E+00
1 E+05
Mn-52
1 E+00
1 E+05
Mn-52m
1 E+00
1 E+05
Mn-53
1 E+04
1 E+09
Mn-54
1 E+00
1 E+06
Mn-56
1 E+00
1 E+05
Fe-52
1 E+00
1 E+06
Fe-55
1 E+04
1 E+06
Fe-59
1 E+00
1 E+06
Fe-60
1 E+02
1 E+05
Co-55
1 E+00
1 E+06
Co-56
1 E+00
1 E+05
Co-57
1 E+02
1 E+06
Co-58
1 E+00
1 E+06
Co-58m
1 E+04
1 E+07
Co-60
1 E+00
1 E+05
Co-60m
1 E+03
1 E+06
Co-61
1 E+02
1 E+06
Co-62m
1 E+00
1 E+05
Ni-56
1 E+00
1 E+06
Ni-57
1 E+00
1 E+06
Ni-59
1 E+04
1 E+08
Ni-63
1 E+05
1 E+08
Ni-65
1 E+00
1 E+06
Ni-66
1 E+04
1 E+07
Cu-60
1 E+00
1 E+05
Cu-61
1 E+00
1 E+06
Cu-64
1 E+02
1 E+06
Cu-67
1 E+02
1 E+06
Zn-62
1 E+02
1 E+06
Zn-63
1 E+00
1 E+05
Zn-65
1 E+00
1 E+06
Zn-69
1 E+04
1 E+06
Zn-69m
1 E+02
1 E+06
Zn-71m
1 E+00
1 E+06
Zn-72
1 E+02
1 E+06
Ga-65
1 E+00
1 E+05
Ga-66
1 E+00
1 E+05
Ga-67
1 E+02
1 E+06
Ga-68
1 E+00
1 E+05
Ga-70
1 E+02
1 E+06
Ga-72
1 E+00
1 E+05
Ga-73
1 E+02
1 E+06
Ge-66
1 E+01
1 E+05
Ge-67
1 E+01
1 E+05
Ge-68*
1 E+01
1 E+05
Ge-69
1 E+01
1 E+06
Ge-71
1 E+04
1 E+08
Ge-75
1 E+03
1 E+06
Ge-77
1 E+04
1 E+08
Ge-78
1 E+02
1 E+06
As-69
1 E+00
1 E+05
As-70
1 E+00
1 E+05
As-71
1 E+00
1 E+06
As-72
1 E+00
1 E+05
As-73
1 E+03
1 E+07
As-74
1 E+00
1 E+06
As-76
1 E+02
1 E+05
As-77
1 E+03
1 E+06
As-78
1 E+00
1 E+06
Se-73
1 E+00
1 E+06
Se-73m
1 E+02
1 E+06
Se-75
1 E+02
1 E+06
Se-79
1 E+04
1 E+07
Se-81
1 E+03
1 E+06
Se-81m
1 E+07
1 E+07
Se-83
1 E+00
1 E+05
Br-74
1 E+00
1 E+05
Br-74m
1 E+00
1 E+05
Br-75
1 E+00
1 E+06
Br-76
1 E+00
1 E+05
Br-77
1 E+02
1 E+06
Br-80
1 E+02
1 E+05
Br-80m
1 E+03
1 E+07
Br-82
1 E+00
1 E+06
Br-83
1 E+03
1 E+06
Br-84
1 E+00
1 E+05
Kr-74
1 E+02
1 E+09
Kr-76
1 E+02
1 E+09
Kr-77
1 E+02
1 E+09
Kr-79
1 E+03
1 E+05
Kr-81
1 E+04
1 E+07
Kr-83m
1 E+05

Np-236 (22,5 сағ)
1 E+03
1 E+07
Np-236 (l,15xl05жыл)
1 E+02
1 E+08
Np-237*
1 E+00
1 E+03
Np-238
1 E+02
1 E+06
Np-239
1 E+02
1 E+07
Np-240
1 E+00
1 E+06
Pu-234
1 E+02
1 E+07
Pu-235
1 E+02
1 E+07
Pu-236
1 E+00
1 E+04
Pu-237
1 E+03
1 E+07
Pu-238
1 E+00
1 E+04
Pu-239
1 E+00
1 E+04
Pu-240
1 E+00
1 E+03
Pu-241
1 E+02
1 E+05
Pu-242
1 E+00
1 E+04
Pu-243
1 E+03
1 E+07
Pu-244
1 E+00
1 E+04
Pu-245
1 E+02
1 E+06
Pu-246
1 E+02
1 E+06
Am-237
1 E+02
1 E+06
Am-238
1 E+01
1 E+06
Am-239
1 E+02
1 E+06
Am-240
1 E+01
1 E+06
Am-241
1 E+00
1 E+04
Am-242
1 E+03
1 E+06
Am-242m*
1 E+00
1 E+04
Am-243
1 E+00
1 E+03
Am-244
1 E+01
1 E+06
Am-244m
1 E+04
1 E+07
Am-245
1 E+03
1 E+06
Am-246
1 E+01
1 E+05
Am-246m
1 E+01
1 E+06
Cm-238
1 E+02
1 E+07
Cm-240
1 E+02
1 E+05
Cm-241
1 E+02
1 E+06
Cm-242
1 E+02
1 E+05
Cm-243
1 E+00
1 E+04
Cm-244
1 E+00
1 E+04
Cm-245
1 E+00
1 E+03
Cm-246
1 E+00
1 E+03
Cm-247
1 E+00
1 E+04
Cm-248
1 E+00
1 E+03
Cm-249
1 E+03
1 E+06
Cm-250
1 E+01
1 E+03
Bk-245
1 E+02
1 E+06
Bk-246
1 E+01
1 E+06
Bk-247
1 E+00
1 E+04
Bk-249
1 E+03
1 E+06
Bk-250
1 E+01
1 E+06
Cf-244
1 E+04
1 E+07
Cf-246
1 E+03
1 E+06
Cf-248
1 E+00
1 E+04
Cf-249
1 E+00
1 E+03
Cf-250
1 E+00
1 E+04
Cf-251
1 E+00
1 E+03
Cf-252
1 E+00
1 E+04
Cf-253
1 E+02
1 E+05
Cf-254
1 E+00
1 E+03
Es-250
1 E+02
1 E+06
Es-251
1 E+02
1 E+07
Es-253
1 E+02
1 E+05
Es-254
1 E+00
1 E+04
Es-254m
1 E+02
1 E+06
Fm-252
1 E+03
1 E+06
Fm-253
1 E+02
1 E+06
Fm-254
1 E+04
1 E+07
Fm-255
1 E+03
1 E+06
Fm-257
1 E+01
1 E+05
А/Dос қатынасына байланысты жабық радионуклидтік көздердің қауіптілік санаты
1-кесте
А/Dос қатынасы негізінде таңдалған жабық радионуклидтік көздердің қауіптілік санаты
Б/Dос аралықтары
1
А/Dос > 1000
2
1000 > А/Dос >10
3
10 > А/Dос > 1
4
1 > А/Dос > 0,01
5
0,01 > А/Dос > МЗА
Мұнда Б – радиоактивті көздің ағымдағы белсенділігі, Dос – қауіпті радионуклидтік көзге сәйкес келетін шекті белсенділік, 2-кестеде келтірілген.
Жабық көздерге қауіптілік санатын айқындау
үшін шекті белсенділік мәні (Dос)
2-кесте
Радионуклид
Dос
Бк
Ки
1
2
3
Ac-225
9,0E+10
2,4E+00
Ac-227
4,0E+10
1,1E+00
Ac-228
3,0E+10
8,1E-01
Ag-105
1,0E+11
2,7E+00
Ag-108m
4,0E+10
1,1E+00
Ag-110m
2,0E+10
5,4E-01
Ag-111
2,0E+12
5,4E+01
Al-26
3,0E+10
8,1E-01
Am-241
6,0E+10
1,6E+00
Am-241/Ве
6,0E+10
1,6E+00
Am-242m
3,0E+11
8,1E+00
Am-243
2,0E+11
5,4E+00
Am-244
9,0E+10
2,4E+00
Ar-39
3,0E+14
8,1E+03
Ar-41
5,0E+10
1,4E+00
As-72
4,0E+10
1,1E+00
As-73
4,0E+13
1,1E+03
As-74
9,0E+10
2,4E+00
As-76
2,0E+11
5,4E+00
As-77
8,0E+12
2,2E+02
At-211
5,0E+11
1,4E+01
Au-193
6,0E+11
1,6E+01
Au-194
7,0E+10
1,9E+00
Au-195
2,0E+12
5,4E+01
Au-198
2,0E+11
5,4E+00
Au-199
9,0E+11
2,4E+01
Ba-131
2,0E+11
5,4E+00
Ba-133
2,0E+11
5,4E+00
Ba-133m
3,0E+11
8,1E+00
Ba-140
3,0E+10
8,1E-01
Be-10
3,0E+13
8,1E+02
Be-7
1,0E+12
2,7E+01
Bi-205
4,0E+10
1,1E+00
Bi-206
2,0E+10
5,4E-01
Bi-207
5,0E+10
1,4E+00
Bi-210

Np-236 (22,5 ч)
1 E+03
1 E+07
Np-236 (l,15xl05лет)
1 E+02
1 E+08
Np-237*
1 E+00
1 E+03
Np-238
1 E+02
1 E+06
Np-239
1 E+02
1 E+07
Np-240
1 E+00
1 E+06
Pu-234
1 E+02
1 E+07
Pu-235
1 E+02
1 E+07
Pu-236
1 E+00
1 E+04
Pu-237
1 E+03
1 E+07
Pu-238
1 E+00
1 E+04
Pu-239
1 E+00
1 E+04
Pu-240
1 E+00
1 E+03
Pu-241
1 E+02
1 E+05
Pu-242
1 E+00
1 E+04
Pu-243
1 E+03
1 E+07
Pu-244
1 E+00
1 E+04
Pu-245
1 E+02
1 E+06
Pu-246
1 E+02
1 E+06
Am-237
1 E+02
1 E+06
Am-238
1 E+01
1 E+06
Am-239
1 E+02
1 E+06
Am-240
1 E+01
1 E+06
Am-241
1 E+00
1 E+04
Am-242
1 E+03
1 E+06
Am-242m*
1 E+00
1 E+04
Am-243
1 E+00
1 E+03
Am-244
1 E+01
1 E+06
Am-244m
1 E+04
1 E+07
Am-245
1 E+03
1 E+06
Am-246
1 E+01
1 E+05
Am-246m
1 E+01
1 E+06
Cm-238
1 E+02
1 E+07
Cm-240
1 E+02
1 E+05
Cm-241
1 E+02
1 E+06
Cm-242
1 E+02
1 E+05
Cm-243
1 E+00
1 E+04
Cm-244
1 E+00
1 E+04
Cm-245
1 E+00
1 E+03
Cm-246
1 E+00
1 E+03
Cm-247
1 E+00
1 E+04
Cm-248
1 E+00
1 E+03
Cm-249
1 E+03
1 E+06
Cm-250
1 E+01
1 E+03
Bk-245
1 E+02
1 E+06
Bk-246
1 E+01
1 E+06
Bk-247
1 E+00
1 E+04
Bk-249
1 E+03
1 E+06
Bk-250
1 E+01
1 E+06
Cf-244
1 E+04
1 E+07
Cf-246
1 E+03
1 E+06
Cf-248
1 E+00
1 E+04
Cf-249
1 E+00
1 E+03
Cf-250
1 E+00
1 E+04
Cf-251
1 E+00
1 E+03
Cf-252
1 E+00
1 E+04
Cf-253
1 E+02
1 E+05
Cf-254
1 E+00
1 E+03
Es-250
1 E+02
1 E+06
Es-251
1 E+02
1 E+07
Es-253
1 E+02
1 E+05
Es-254
1 E+00
1 E+04
Es-254m
1 E+02
1 E+06
Fm-252
1 E+03
1 E+06
Fm-253
1 E+02
1 E+06
Fm-254
1 E+04
1 E+07
Fm-255
1 E+03
1 E+06
Fm-257
1 E+01
1 E+05
Категории опасности закрытых радионуклидных источников в зависимости от отношения А/Dос
Таблица 1
Категория опасности закрытых радионуклидных источников, выбранная на основе
отношения А/Dос
Интервалы
А/Dос
1
А/Dос > 1000
2
1000> А/Dос >10
3
10> А/Dос > 1
4
1> А/Dос > 0,01
5
0,01> А/Dос > МЗА
где А – текущая активность радиоактивного источника, Dос - пороговая активность, соответствующие опасному радионуклидному источнику, приведенная таблице 2.
Пороговые значения активности для определения категории опасности для закрытых источников (Dос)
Таблица 2
Радионуклид
Dос
Бк
Ки
1
2
3
Ac-225
9,0E+10
2,4E+00
Ac-227
4,0E+10
1,1E+00
Ac-228
3,0E+10
8,1E-01
Ag-105
1,0E+11
2,7E+00
Ag-108m
4,0E+10
1,1E+00
Ag-110m
2,0E+10
5,4E-01
Ag-111
2,0E+12
5,4E+01
Al-26
3,0E+10
8,1E-01
Am-241
6,0E+10
1,6E+00
Am-241/Ве
6,0E+10
1,6E+00
Am-242m
3,0E+11
8,1E+00
Am-243
2,0E+11
5,4E+00
Am-244
9,0E+10
2,4E+00
Ar-39
3,0E+14
8,1E+03
Ar-41
5,0E+10
1,4E+00
As-72
4,0E+10
1,1E+00
As-73
4,0E+13
1,1E+03
As-74
9,0E+10
2,4E+00
As-76
2,0E+11
5,4E+00
As-77
8,0E+12
2,2E+02
At-211
5,0E+11
1,4E+01
Au-193
6,0E+11
1,6E+01
Au-194
7,0E+10
1,9E+00
Au-195
2,0E+12
5,4E+01
Au-198
2,0E+11
5,4E+00
Au-199
9,0E+11
2,4E+01
Ba-131
2,0E+11
5,4E+00
Ba-133
2,0E+11
5,4E+00
Ba-133m
3,0E+11
8,1E+00
Ba-140
3,0E+10
8,1E-01
Be-10
3,0E+13
8,1E+02
Be-7
1,0E+12
2,7E+01
Bi-205
4,0E+10
1,1E+00
Bi-206
2,0E+10
5,4E-01
Bi-207
5,0E+10
1,4E+00
Bi-210

6,0E+10
1,6E+00
Tc-95m
1,0E+11
2,7E+00
Tc-96
3,0E+10
8,1E-01
Tc-96m
3,0E+10
8,1E-01
Tc-97m
4,0E+13
1,1E+03
Tc-98
5,0E+10
1,4E+00
Tc-99
3,0E+13
8,1E+02
Tc-99m
7,0E+11
1,9E+01
Te-121
1,0E+11
2,7E+00
Te-121m
1,0E+11
2,7E+00
Te-123m
6,0E+11
1,6E+01
Te-125m
1,0E+13
2,7E+02
Te-127
1,0E+13
2,7E+02
Te-127m
3,0E+12
8,1E+01
Te-129
1,0E+12
2,7E+01
Te-129m
1,0E+12
2,7E+01
Te-131m
4,0E+10
1,1E+00
Te-132
3,0E+10
8,1E-01
Th-227
8,0E+10
2,2E+00
Th-228
4,0E+10
1,1E+00
Th-229
1,0E+10
2,7E-01
Th-230
7,0E+08
1,9E-02
Th-231
1,0E+13
2,7E+02
Th-234
2,0E+12
5,4E+01
Ti-44
3,0E+10
8,1E-01
Tl-200
5,0E+10
1,4E+00
Tl-201
1,0E+12
2,7E+01
Tl-202
2,0E+11
5,4E+00
Tl-204
2,0E+13
5,4E+02
Tm-167
6,0E+11
1,6E+01
Tm-170
2,0E+13
5,4E+02
Tm-171
3,0E+14
8,1E+03
U байыту 10-20%
8,0E+08
2,2E-02
U, байыту >20 %
8,0E+07
2,2E-03
U-230
4,0E+10
1,1E+00
U-232
6,0E+08
1,6E-02
U-233
7,0E+10
1,9E+00
U-234
1,0E+11
2,7E+00
U-235
8,0E+07
2,2E-03
U-236
2,0E+11
5,4E+00
V-48
2,0E+10
5,4E-01
V-49
2,0E+15
5,4E+04
W-178
9,0E+11
2,4E+01
W-181
5,0E+12
1,4E+02
W-185
1,0E+14
2,7E+03
W-187
1,0E+11
2,7E+00
W-188
1,0E+12
2,7E+01
Xe-122
6,0E+10
1,6E+00
Xe-123
9,0E+10
2,4E+00
Xe-127
3,0E+11
8,1E+00
Xe-131m
1,0E+13
2,7E+02
Xe-133
3,0E+12
8,1E+01
Xe-135
3,0E+11
8,1E+00
Y-87
9,0E+10
2,4E+00
Y-88
3,0E+10
8,1E-01
Y-90
5,0E+12
1,4E+02
Y-91
8,0E+12
2,2E+02
Y-91m
1,0E+11
2,7E+00
Y-92
2,0E+11
5,4E+00
Y-93
6,0E+11
1,6E+01
Yb-169
3,0E+11
8,1E+00
Yb-175
2,0E+12
5,4E+01
Zn-65
1,0E+11
2,7E+00
Zn-69
3,0E+13
8,1E+02
Zn-69m
2,0E+11
5,4E+00
Zr-8
2,0E+10
5,4E-01
Zr-95
4,0E+10
1,1E+00
Zr-97
4,0E+10
1,1E+00
"Радиациялық қауіпсіздікті
қамтамасыз етуге қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар" гигиеналық нормативтеріне
27-қосымша
Ластанған аумақтардағы араласу нормативтері
1. Радиациялық апаттың әртүрлі саталарында араласу ластанған аумақтарды тұрғындар радиациялық қорғау шаралары болмаған жағдайда алуы мүмкін жылдық тиімді доза шамасына негізделген ластанған аумақтарды аймаққа бөле отырып реттеледі. Жылдық доза деп бұл жерде ағымдағы жылғы елді мекеннің тұрғындарындағы орташа, радиациялық апат нәтижесінде қоршаған ортаға түскен жасанды радионуклидтер себепші болған тиімді доза түсіндіріледі.
2. Жылдық тиімді доза 1 мЗв аспайтын аумақта қоршаған орта объектілерінің және ауыл шаруашылығы өнімдерінің радиоактивтік ластануына әдеттегі бақылау жүргізіледі, оның нәтижесі бойынша халықтың сәулелену дозасы бағаланады. Осы аумақтағы халықтың тұруы мен шаруашылық қызметі радиациялық фактор бойынша шектелмейді. Бұл аумақ радиоактивтік ластану аймақтарына жатпайды. Жылдық доза 1 мЗв артық болған кезде ластанған аумақтар жағдайды қажетті бақылау және қорғаныш іс-шаралары сипаты бойынша аймақтарға бөлінеді.

6,0E+10
1,6E+00
Tc-95m
1,0E+11
2,7E+00
Tc-96
3,0E+10
8,1E-01
Tc-96m
3,0E+10
8,1E-01
Tc-97m
4,0E+13
1,1E+03
Tc-98
5,0E+10
1,4E+00
Tc-99
3,0E+13
8,1E+02
Tc-99m
7,0E+11
1,9E+01
Te-121
1,0E+11
2,7E+00
Te-121m
1,0E+11
2,7E+00
Te-123m
6,0E+11
1,6E+01
Te-125m
1,0E+13
2,7E+02
Te-127
1,0E+13
2,7E+02
Te-127m
3,0E+12
8,1E+01
Te-129
1,0E+12
2,7E+01
Te-129m
1,0E+12
2,7E+01
Te-131m
4,0E+10
1,1E+00
Te-132
3,0E+10
8,1E-01
Th-227
8,0E+10
2,2E+00
Th-228
4,0E+10
1,1E+00
Th-229
1,0E+10
2,7E-01
Th-230
7,0E+08
1,9E-02
Th-231
1,0E+13
2,7E+02
Th-234
2,0E+12
5,4E+01
Ti-44
3,0E+10
8,1E-01
Tl-200
5,0E+10
1,4E+00
Tl-201
1,0E+12
2,7E+01
Tl-202
2,0E+11
5,4E+00
Tl-204
2,0E+13
5,4E+02
Tm-167
6,0E+11
1,6E+01
Tm-170
2,0E+13
5,4E+02
Tm-171
3,0E+14
8,1E+03
U обогащение 10-20%
8,0E+08
2,2E-02
U, обогащение >20 %
8,0E+07
2,2E-03
U-230
4,0E+10
1,1E+00
U-232
6,0E+08
1,6E-02
U-233
7,0E+10
1,9E+00
U-234
1,0E+11
2,7E+00
U-235
8,0E+07
2,2E-03
U-236
2,0E+11
5,4E+00
V-48
2,0E+10
5,4E-01
V-49
2,0E+15
5,4E+04
W-178
9,0E+11
2,4E+01
W-181
5,0E+12
1,4E+02
W-185
1,0E+14
2,7E+03
W-187
1,0E+11
2,7E+00
W-188
1,0E+12
2,7E+01
Xe-122
6,0E+10
1,6E+00
Xe-123
9,0E+10
2,4E+00
Xe-127
3,0E+11
8,1E+00
Xe-131m
1,0E+13
2,7E+02
Xe-133
3,0E+12
8,1E+01
Xe-135
3,0E+11
8,1E+00
Y-87
9,0E+10
2,4E+00
Y-88
3,0E+10
8,1E-01
Y-90
5,0E+12
1,4E+02
Y-91
8,0E+12
2,2E+02
Y-91m
1,0E+11
2,7E+00
Y-92
2,0E+11
5,4E+00
Y-93
6,0E+11
1,6E+01
Yb-169
3,0E+11
8,1E+00
Yb-175
2,0E+12
5,4E+01
Zn-65
1,0E+11
2,7E+00
Zn-69
3,0E+13
8,1E+02
Zn-69m
2,0E+11
5,4E+00
Zr-8
2,0E+10
5,4E-01
Zr-95
4,0E+10
1,1E+00
Zr-97
4,0E+10
1,1E+00
Приложение 27
к Гигиеническим нормативам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к обеспечению
радиационной безопасности"
Нормативы вмешательства на загрязненных территориях
1. На разных стадиях радиационной аварии вмешательство регулируется зонированием загрязненных территорий, основанным на величине годовой эффективной дозы, которая может быть получена жителями в отсутствии мер радиационной защиты. Под годовой дозой здесь понимается эффективная доза, средняя у жителей населенного пункта за текущий год, обусловленная искусственными радионуклидами, поступившими в окружающую среду в результате радиационной аварии.
2. На территории, где годовая эффективная доза не превышает 1 мЗв, производится обычный контроль радиоактивного загрязнения объектов окружающей среды и сельскохозяйственной продукции, по результатам которого оценивается доза облучения населения. Проживание и хозяйственная деятельность населения на этой территории по радиационному фактору не ограничивается. Эта территория не относится к зонам радиоактивного загрязнения. При величине годовой дозы более 1 мЗв загрязненные территории по характеру необходимого контроля обстановки и защитных мероприятий подразделяются на зоны.

3. Радиациялық апатты ерте және аралық сатыда аймаққа бөлу осы нормативтердің 55-тармағында айқындалады.
4. Радиациялық апатты қалпына келтіру сатысында аймаққа бөлу:
1) радиациялық бақылау аймағы – 1 мЗв-тен 5 мЗв-ке дейін. Бұл аймақта қоршаған орта объектілерінің, ауыл шаруашылығы өнімінің радиоактивтілігі және халықтың және оның қиын топтарының сыртқы және ішкі сәулелену дозалары мониторингінен басқа дозаларды оңтайландыру қағидаты негізінде төмендету бойынша және басқа да халықты қорғаудың қажетті белсенді шаралары жүзеге асырылады;
2) халықтың шектеулі тұру аймағы – 5 мЗв-тен 20 мЗв-ке дейін. Бұл аймақта радиациялық бақылау аймағындағы сияқты мониторинг және халықты қорғау шаралары жүзеге асырылады. Көрсетілген аумақта тұрақты тұруға еркін кіру шектелмейді. Көрсетілген аумаққа тұрақты тұруға кіретін адамдарға радиацияның әсерінен болатын денсаулыққа зиянның қатері туралы түсіндіріледі;
3) көшіру аймағы – 20 мЗв-тен 50 мЗв-ке дейін. Көрсетілген аумаққа тұрақты тұруға рұқсат етілмейді. Бұл аймақта ұрпақты болу жасындағы адамдарға және балаларға тұрақты тұруға тыйым салынады. Мұнда адамдар мен қоршаған орта объектілеріне мониторинг, сондай-ақ радиациялық және медициналық қорғаудың қажетті шаралары жүзеге асырылады;
4) оқшаулау аймағы – 50 мЗв жоғары. Бұл аймақта тұруға жол берілмейді, ал шаруашылық қызметі мен табиғатты пайдалану арнайы актілермен реттеледі. Міндетті және жеке дозиметриялық бақылау арқылы жұмыс істейтіндерге мониторинг және қорғау шаралары жүзеге асырылады.
5. Жергілікті радиоактивтік ластану анықталған кездегі араласу нормативтері:
1) зерттеу деңгейі – 0,01-ден 0,3 мЗв/жыл. Бұл халыққа радиациялық әсерге жеткен кезде жылдық тиімді дозаның шамасын бағалауды нақтылау және 70 жыл ішінде күтілетін дозаның шамасын анықтау мақсатында көзге зерттеуді орындауды қажет ететін радиациялық әсер деңгейі;
2) араласу деңгейі – 0,3 мЗв/жыл жоғары. Бұл радиациялық әсер жоғарылаған кезде халықтың сәулеленуін шектеу мақсатында қорғаныш іс-шараларын жүргізуді қажет ететін радиациялық әсер деңгейі. Іс-шаралар ауқымы мен сипаты 70 жыл ішінде күтілетін ұжымдық тиімді дозаның шамасы бойынша халыққа радиациялық әсердің қарқындылығын есепке ала отырып анықталады.
6. Қажеттілік туралы, қорғаныш іс-шараларының сипаты, көлемі және кезектілігі туралы шешімді мынадай негізгі шарттарды есепке ала отырып, атқарушы биліктің аумақтық органдары қабылдайды:
1) ластанған учаскелердің орналасқан жері (тұрғын аймақ: аулалық учаскелер, жолдар мен кіретін жолдар, тұрғын ғимараттар, ауыл шаруашылық жерлері, бақша және үй жанындағы учаскелер және басқалары; өнеркәсіптік аймақ: кәсіпорын аумағы, өнеркәсіптік және әкімшілік мақсаттағы ғимараттар, қалдықтарды жинауға арналған орындар және басқалары);

3. Зонирование на ранней и промежуточной стадиях радиационной аварии определяется пунктом 55 настоящих нормативов.
4. Зонирование на восстановительной стадии радиационной аварии:
1) зона радиационного контроля - от 1 мЗв до 5 мЗв. В этой зоне помимо мониторинга радиоактивности объектов окружающей среды, сельскохозяйственной продукции и доз внешнего и внутреннего облучения населения и его критических групп осуществляются меры по снижению доз на основе принципа оптимизации и другие необходимые активные меры защиты населения;
2) зона ограниченного проживания населения - от 5 мЗв до 20 мЗв. В этой зоне осуществляются те же меры мониторинга и защиты населения, что и в зоне радиационного контроля. Добровольный въезд на указанную территорию для постоянного проживания не ограничивается. Лицам, въезжающим на указанную территорию для постоянного проживания, разъясняется риск ущербу здоровья, обусловленный воздействием радиации;
3) зона отселения – от 20 мЗв до 50 мЗв. Въезд на указанную территорию для постоянного проживания не разрешен. В этой зоне не допускается постоянное проживание лиц репродуктивного возраста и детей. Здесь осуществляется радиационный мониторинг людей и объектов внешней среды, а также необходимые меры радиационной и медицинской защиты;
4) зона отчуждения - более 50 мЗв. В этой зоне постоянное проживание не допускается, а хозяйственная деятельность и природопользование регулируются специальными актами. Осуществляются меры мониторинга и защиты работающих с обязательным и индивидуальным дозиметрическим контролем.
5. Нормативы вмешательства при обнаружении локальных радиоактивных загрязнений:
1) уровень исследования - от 0,01 до 0,3 мЗв/год. Это такой уровень радиационного воздействия источника на население, при достижении которого требуется выполнить исследование источника с целью уточнения оценки величины годовой эффективной дозы и определения величины дозы, ожидаемой за 70 лет;
2) уровень вмешательства - более 0,3 мЗв/год. Это такой уровень радиационного воздействия, при превышении которого требуется проведение защитных мероприятий с целью ограничения облучения населения. Масштабы и характер мероприятий определяются с учетом интенсивности радиационного воздействия на население по величине ожидаемой коллективной эффективной дозы за 70 лет.
6. Решение о необходимости, а также о характере, объеме и очередности защитных мероприятий принимается территориальными органами исполнительной власти с учетом следующих основных условий:
1) местонахождения загрязненных участков (жилая зона: дворовые участки, дороги и подъездные пути, жилые здания, сельскохозяйственные угодья, садовые и приусадебные участки и другие; промышленная зона: территория предприятия, здания промышленного и административного назначения, места для сбора отходов и другое);

2) ластанған учаскелер аудандары;
3) ластану учаскесінде халыққа радиациялық әсер ету деңгейлерін арттыруға ықпал етуі мүмкін жұмыстарды, іс-қимылдар (үдерістерді) ықтимал жүргізу;
4) радиоактивтік ластану себепші болған гамма-сәуле дозаларының қуаты;
5) топырақ бетінен (аумақ ластанғанда) әртүрлі тереңдіктегі гамма-сәуле дозалары қуатының өзгеруі.

2) площади загрязненных участков;
3) возможного проведения на участке загрязнения работ, действий (процессов), которые могут привести к увеличению уровней радиационного воздействия на население;
4) мощности дозы гамма-излучения, обусловленной радиоактивным загрязнением;
5) изменения мощности дозы гамма-излучения на различной глубине от поверхности почвы (при загрязнении территории).