Қалпына келтіру емі және медициналық оңалту, оның ішінде балаларды медициналық оңалту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылы 27 ақпандағы № 98 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 10 сәуірде № 10678 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 7 қазандағы № ҚР ДСМ-116/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.10.2020 № ҚР ДСМ-116/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 52-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында қалпына келтіру емі және медициналық оңалту, оның ішінде балаларды медициналық оңалту қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін оның күнтізбелік он күннің ішінде мерзімді баспа басылымдарында, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 98 бұйрығымен бекітілген
Қалпына келтіру емі және медициналық оңалту, оның ішінде балаларды медициналық оңалту ережесі
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.02.2020 № ҚР ДСМ-9/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы қалпына келтіру емі және медициналық оңалту, оның ішінде балаларды медициналық оңалту қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 52-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және меншік нысанына қарамастан амбулаториялық-емханалық, стационарды алмастыратын және стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында қалпына келтіру емі және медициналық оңалту, оның ішінде балаларды медициналық оңалту тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил восстановительного лечения и медицинской реабилитации, в том числе детской медицинской реабилитации
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 98. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 апреля 2015 года № 10678. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 октября 2020 года № ҚР ДСМ-116/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 07.10.2020 № ҚР ДСМ-116/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 52 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила восстановительного лечения и медицинской реабилитации, в том числе детской медицинской реабилитации.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях, в информационно- правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А. В.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
Т. Дуйсенова
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 98
Правила восстановительного лечения и медицинской реабилитации, в том числе и детской медицинской реабилитации
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 10.02.2020 № ҚР ДСМ-9/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила восстановительного лечения и медицинской реабилитации, в том числе детской медицинской реабилитации (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 52 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок восстановительного лечения и медицинской реабилитации, в том числе детской медицинской реабилитации в организациях здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую, стационарзамещающую и стационарную помощь вне зависимости от формы собственности.

2. Қалпына келтіру емі және медициналық оңалту:
1) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі - ТМККК) шеңберінде туберкулезбен ауыратын және туберкулезді бастан өткерген науқастарға 10 қайта қарауға байланысты аурулар мен проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесінің кодтары бойынша;
2) туберкулезбен ауыратын және туберкулезді бастан өткерген адамдарды, науқастарды қоспағанда, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде (бұдан әрі-МӘМС) жүргізіледі
3. Осы қағидаларда пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) биоәлеуметтік функциялар - бұл тіршілік әрекеті мен денсаулық шектеулері қызметінің халықаралық жіктемесіне сәйкес өлшемшарттар бойынша айқындалатын, өзіне қызмет көрсетуге, кеңістікке бейімделуге және уақытқа, қозғалысқа, қабылдауға, сексуальдық функцияларға, экономикалық және әлеуметтік тәуелсіздікке, еңбек және шығармашылық қызметке қабілеттілігі (бұдан әрі - БӘФ);
2) 9-қайта қаралған аурулардың, жарақаттардың және өлім себептерінің халықаралық сыныптамасы - денсаулық сақтаудағы статистикалық және сыныптамалық негіз ретінде пайдаланылатын құжат (бұдан әрі - АХЖ - 9);
3) қалпына келтіру емі - негізгі ауруды ерте қалпына келтіру кезеңінде медициналық қызметтер көрсету кешені;
4) медициналық оңалту - науқастар мен мүгедектер организмінің бұзылған және (немесе) жоғалтқан функцияларын сақтауға, ішінара немесе толық қалпына келтіруге бағытталған медициналық қызметтер көрсету кешені;
5) мультидисциплинарлық топ - тыныс - тіршілігінің сипаты мен дәрежесіне, пациент ағзасының функциялары мен құрылымдарының бұзылуына, оның клиникалық жай-күйінің ауырлығына қарай қалыптастырылатын әртүрлі мамандар тобы (бұдан әрі-МДТ).
6) мобильдік бригада - оңалту әлеуеті бар, бірақ өз бетінше қозғала алмайтын, оның ішінде әлеуметтік көрсеткіштер бойынша және медициналық оңалту бойынша іс - шараларды жалғастыруға немесе ұзақ жүргізуге мұқтаж пациентті тұрғылықты жері бойынша көшпелі нысанда медициналық қызметтердің кешенін көрсету нысаны.
7) оңалту диагнозы - туындаған зақымданудың сипаттауды және осы бұзушылықтың салдарынан болған тұрмыстық және кәсіби дағдыны халықаралық компоненттерінің жіктемесі жұмыс істеуінің халықаралық сыныптамасының өлшемшарттары және балалар мен жасөспірімдердің жұмыс істеуінің халықаралық сыныптамасы ХКЖ-БЖ негізінде БӘФ қамтитын аурудың (жарақаттың) қызмет етуінің салдарын бағалау өлшемін көрсететін диагноз;
8) оңалту әлеуеті - белгілі бір уақыт аралығында пациенттің организмінің бұзылған және (немесе) жойылған функцияларын ішінара немесе толықтай қалпына келтірудің клиникалық тұрғыдан негізделген мүмкіндігі;

2. Восстановительное лечение и медицинская реабилитация оказывается:
1) в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) по кодам Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 пересмотра больным туберкулезом и перенесших туберкулез;
2) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС) за исключением лиц, больных туберкулезом и перенесших туберкулез.
3. Термины и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) биосоциальные функции – способность к самообслуживанию, ориентации в пространстве и во времени, движению, восприятию, сексуальной функции, экономической и социальной независимости, трудовой и творческой деятельности, определяемые по критериям в соответствии с международной классификацией функционирования, ограничений жизнедеятельности и здоровья (далее - БСФ);
2) международная классификация болезней, травм и причин смерти 9-го пересмотра – документ, используемый как статистическая и классификационная основа в здравоохранении (далее – МКБ – 9);
3) восстановительное лечение – комплекс медицинских услуг в ранний восстановительный период лечения основного заболевания;
4) медицинская реабилитация – комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение, частичное или полное восстановление нарушенных и (или) утраченных функций организма больных и инвалидов;
5) мультидисциплинарная команда – группа различных специалистов, формируемая в зависимости от характера и степени жизнедеятельности, нарушения функций и структур организма пациента, тяжести его клинического состояния (далее - МДК);
6) мобильная бригада – форма оказания комплекса услуг медицинской реабилитации в выездной форме по месту проживания пациента, который имеет реабилитационный потенциал, но не может самостоятельно передвигаться, в том числе по социальным показаниям, и нуждается в продолжении или длительном проведении мероприятий по медицинской реабилитации;
7) реабилитационный диагноз – диагноз, отражающий критерии оценки функциональных последствий заболевания (травмы), включающий в себя описание возникшего повреждения и последовавших за этим нарушений бытовых и профессиональных навыков и биосоциальных функций на основе критериев международной классификации функционирования или международной классификации функционирования детей и подростков;
8) реабилитационный потенциал – клинически обоснованная вероятность перспективы частичного или полного восстановления нарушенных и (или) утраченных функций организма пациента в определенный отрезок времени;

9) оңалту бағдарының шкаласы (бұдан әрі - ОБШ) - халықаралық компоненттерінің жіктемесінің жұмыс істеуінің халықаралық жіктемесінің немесе балалар мен жасөспірімдердің жұмыс істеуінің халықаралық жіктемесінің өлшемдері негізінде БӘФ - ны бағалаудың жиынтық көрсеткіші: қалыптасуы мынадай өлшемдер негізінде жүзеге асырылатын: b - функцияны бағалау, d - белсенділікті бағалау, s-организмнің құрылымы, Е-қоршаған ортаның факторлары.
10) пациентті/мүгедекті жеке оңалту бағдарламасының медициналық бөлімі ( бұдан әрі - ОЖБ) - медициналық оңалту жүргізудің нақты көлемін, түрін және мерзімін анықтайтын құжат;
11) өмір тіршілігі мен денсаулықтың жұмыс істеуі, шектеулерінің халықаралық жіктемесі - бұл өмір тіршілігі мен денсаулықтың жұмыс істеуі, шектелуі, оның ішінде балалар мен жасөспірімдер үшін (бұдан әрі - ХКЖ БЖ) компоненттерінің жіктемесі (бұдан әрі- ХКЖ);
12) 10-шы қайта қаралған аурулар мен проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі - денсаулық сақтаудағы жетекші статистикалық және жіктемелік негіз ретінде пайдаланылатын құжат (бұдан әрі - АХЖ - 10);
2-тарау. Қалпына келтіру емін көрсету және медициналық оңалту тәртібі
4. Қалпына келтіру емі және медициналық оңалту, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді пайдалана отырып, медициналық көмектің мынадай нысандарында ұсынылады:
амбулаториялық-емханалық;
стационарды алмастыратын;
стационарлық.
5. "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 6-тармақшасына сәйкес қалпына келтіру емі және медициналық оңалту медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарына және диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес жүзеге асырылады.
6. "Стационарлық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 қыркүйектегі № 761 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12204 болып тіркелген) сәйкес қалпына келтіру емін көрсету және медициналық оңалту үшін пациентті стационарға жоспарлы емдеуге жатқызу емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы жүзеге асырылады.
7. Пациентті стационарға жатқызу кезінде "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 907 бұйрық) сәйкес электрондық форматта бекітілген медициналық карта ресімделеді.

9) шкала реабилитационной маршрутизации (далее – ШРМ) – совокупный показатель оценки БСФ на основе критериев международной классификации функционирования или международной классификации функционирования детей и подростков: b- оценка функции, d – оценка активности, s- структура организма, е - факторы окружающей среды.
10) медицинская часть индивидуальной программы реабилитации пациента или инвалида – план реабилитационных мероприятий с указанием объемов медицинских услуг, видов и сроков проведения реабилитации;
11) международная классификация функционирования, ограничений жизнедеятельности и здоровья – классификация компонентов здоровья, ограничений жизнедеятельности и функционирования (далее – МКФ), в том числе для детей и подростков (далее – МКФ-ДП);
12) международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем, 10 пересмотра – документ, используемый как ведущая статистическая и классификационная основа в здравоохранении (далее – МКБ – 10).
Глава 2. Порядок оказания восстановительного лечения и медицинской реабилитации
4. Восстановительное лечение и медицинская реабилитация предоставляется при следующих формах медицинской помощи:
амбулаторно-поликлинической;
стационарзамещающей;
стационарной.
5. Восстановительное лечение и медицинская реабилитация осуществляется согласно стандартам организации оказания медицинской помощи, утвержденных в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и клиническим протоколам диагностики и лечения по профилям заболеваний.
6. Плановая госпитализация пациента в стационар для оказания восстановительного лечения и медицинской реабилитации осуществляется через портал Бюро госпитализации в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 сентября 2015 года № 761 "Об утверждении Правила оказания стационарной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12204).
7. При госпитализации пациента в стационар оформляется медицинская карта, утвержденная в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697), в электронном формате.

8. Қалпына келтіру емі және медициналық оңалту ересектер мен балаларға жіті аурулар мен жағдайлар, жарақаттар, хирургиялық араласулар кезінде, тіршілік әрекеті шектелген емделушілерге, оңалту әлеуетін ескере отырып, аурулар және (немесе) функциялары мен құрылымдарының бұзылулары бар жағдайлар кезінде, әлеуметтік мәні бар аурулар мен жекелеген нозологиялық нысандар кезінде жүзеге асырылады.
9. Қалпына келтіру емі мен медициналық оңалтуды көрсету деңгейі нозологияға, пациент жағдайының ауырлық дәрежесіне және осы Қағидаларға 1-10-қосымшаларға сәйкес ОБШ бойынша МДТ мамандарының қатысуымен ХКЖ немесе ХКЖ-БЖ өлшемдері негізінде БӘФ бұзылыстарының қалыптастыру тәртібіне сәйкес айқындалады.
10. Қалпына келтіру емі және медициналық оңалту мынандай деңгейдегі медициналық ұйымдарда жүргізіледі:
бірінші деңгейдегі медициналық ұйымдар - медициналық оңалту бойынша амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медициналық ұйымдар мынадай жағдайларда: оңалту кабинеті, жай-күйі ОБШ бойынша 1-ден 2 балға дейін бағаланатын пациенттерге күндізгі стационар;
екінші деңгейдегі медициналық ұйымдар - өз құрылымында медициналық оңалту бойынша көмек көрсететін мамандандырылған бөлімшелері және (немесе) орталықтары бар мамандандырылған медициналық ұйымдар: оңалту кабинеті, жағдайы ОБШ бойынша 2-ден 4-ке дейін бағаланатын пациенттерге күндізгі стационар және стационарлық жағдайларда;
үшінші деңгейдегі медициналық ұйымдар - өз құрылымында бөлімшелері және (немесе) медициналық оңалту бойынша мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық көмек көрсететін орталықтары бар мамандандырылған медициналық ұйымдар: амбулаториялық-емханалық, жағдайы ОБШ бойынша 2-ден 4-ке дейін бағаланатын пациенттерге медициналық оңалтуды жүзеге асыратын күндізгі стационар және (немесе) стационарлық жағдайларда.
Телемедициналық және ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, сондай-ақ жылжымалы бригадалармен көшпелі түрде қалпына келтіру емі және медициналық оңалту оңалту әлеуеті бар, бірақ өз бетінше жүре алмайтын, оның ішінде әлеуметтік көрсетілімдер бойынша жүре алмайтын пациенттерге көрсетіледі және медициналық оңалту бойынша іс-шараларды жалғастыру немесе ұзақ жүргізуді қажет етеді.
11. Қалпына келтіру емі және медициналық оңалту үш кезеңді қамтиды:
1) бірінші кезең (ерте) - аурудың жіті және жітілеу кезеңдерінде, операциялық араласулар, жарақаттар кезіндегі қалпына келтіру емі. Бірінші кезең мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсететін стационарлардың құрылымдық бөлімшелерінде (реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінде немесе мамандандырылған бейінді бөлімшеде) асқынулардың профилактикасы және клиникалық хаттамаларға сәйкес негізгі ауруды емдеу шеңберінде функционалдық қалпына келтіруді жеделдету үшін реабилитолог дәрігердің кеңесінен кейін жүргізіледі.
Бірінші кезеңде пациентті ерте қалпына келтіру жөніндегі іс-шараларды өткізу өмірлік маңызды функциялар тұрақтанғаннан кейін өткізіледі.
Негізгі ауруды емдеу курсы және бірінші кезең аяқталған кезде бейінді маман реабилитолог дәрігермен бірлесіп пациенттің әлеуетін айқындайды және алғаш рет белгіленген оңалту диагнозын, ОБШ бойынша пациенттің бағытын қалыптастырады және шығару эпикризін рәсімдей отырып, пациентті оңалтудың келесі кезеңдеріне (екінші немесе үшінші) жіберуді қалыптастырады.
Оңалтудың екінші немесе үшінші кезеңдеріне жолдама жаңа жағдайларды немесе ілеспелі аурулардың асқынуын қоспағанда, стационардан шыққан сәттен бастап бір ай ішінде жүргізіледі. ОБШ-ны және ХКЖ/ХКЖ-БЖ критерийлерін бағалаудың қолданылу мерзімі оңалту кезеңдері арасында күнтізбелік 30 күнді құрайды;

8. Восстановительное лечение и медицинская реабилитация осуществляется взрослому и детскому населению при острых заболеваниях и состояниях, травмах, хирургических вмешательствах, пациентам с ограничением жизнедеятельности, нарушением функций и структур при заболеваниях и (или) состояниях с учетом реабилитационного потенциала, при социально значимых заболеваниях и отдельных нозологических формах.
9. Уровень оказания восстановительного лечения и медицинской реабилитации определяется в зависимости от нозологии, степени тяжести состояния пациента и нарушений БСФ на основе критериев МКФ или МКФ-ДП с участием специалистов МДК согласно ШРМ в соответствии с приложениями 1-10 к настоящим Правилам.
10. Восстановительное лечение и медицинская реабилитация проводится в медицинских организациях следующего уровня:
медицинские организации первого уровня – медицинские организации, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь по медицинской реабилитации в условиях: кабинета реабилитации, дневного стационара пациентам, состояние которых оценивается от 1 до 2-х баллов по ШРМ;
медицинские организации второго уровня – специализированные медицинские организации, имеющие в своей структуре специализированные отделения и (или) центры, осуществляющие медицинскую реабилитацию оказывающие помощь по медицинской реабилитации в условиях: кабинета реабилитации, дневного стационара и стационарных условиях, пациентам, состояние которых оценивается от 2-х до 4-х баллов по ШРМ;
медицинские организации третьего уровня – специализированные медицинские организации, имеющие в своей структуре отделения и (или) центры, оказывающие специализированную помощь по медицинской реабилитации, в том числе высокотехнологичной, в условиях: амбулаторно-поликлинических, дневного стационара и (или) стационарных условиях, осуществляющие медицинскую реабилитацию пациентам, состояние которых оценивается от 2-х до 4-ти баллов по ШРМ.
Восстановительное лечение и медицинская реабилитация с использованием телемедицинских и информационных технологий, а также мобильными бригадами в выездной форме оказывается пациентам, которые имеют реабилитационный потенциал, но не могут самостоятельно передвигаться, в том числе по социальным показаниям, и нуждаются в продолжении или длительном проведении мероприятий по медицинской реабилитации.
11. Восстановительное лечение и медицинская реабилитация включает три этапа:
1) первый этап (ранний) – восстановительное лечение в остром и подостром периодах заболевания, при оперативных вмешательствах, травмах. Первый этап проводится в структурных подразделениях стационаров (отделении реанимации и интенсивной терапии или специализированном профильном отделении), оказывающих специализированную, в том числе высокотехнологичную медицинскую помощь, после консультации врача-реабилитолога для профилактики осложнений и ускорения функционального восстановления в рамках лечения основного заболевания согласно клиническим протоколам.
На первом этапе проведение мероприятий по раннему восстановительному лечению пациента проводится после стабилизации жизненно-важных функций.
При завершении курса лечения основного заболевания и первого этапа профильный специалист совместно с врачом-реабилитологом определяет потенциал пациента и формирует впервые установленный реабилитационный диагноз, маршрут пациента по ШРМ и направление пациента на последующие этапы (второй или третий) реабилитации с оформлением выписного эпикриза.
Направление на второй или третий этапы реабилитации проводится в течение месяца с момента выписки из стационара за исключением новых случаев или обострений сопутствующих заболеваний. Срок действия оценки ШРМ и критериев МКФ/МКФ-ДП составляет 30 календарных дней между этапами реабилитации;

2) екінші кезең (жалғастырушы) - қалпына келтіру емі және медициналық оңалту мамандандырылған бөлімшелерде немесе оңалту төсектерінде, республикалық денсаулық сақтау ұйымдарында, мамандандырылған оңалту орталықтарында, көп бейінді стационарларда жүргізіледі.
Екінші кезең МДТ мамандарының қатысуымен ХКЖ немесе ХКЖ-БЖ негізінде пациент жағдайының ауырлық дәрежесіне, БӘФ-ның бұзылуына байланысты емдеу ұзақтығымен ауырған аурудан (операциялық араласудан) кейін 6-9 айдың ішінде бір рет өткізіледі.
Бір емдеу курсының ұзақтығы және екінші кезеңнің еселігі реабилитолог дәрігердің немесе ОБШ бойынша МДТ қорытындысы, ХҚЖ немесе ХҚЖ-БЖ өлшемдері бойынша, пациент жағдайының ауырлық дәрежесі бойынша анықталады.
Екінші кезеңнің ішінде қалпына келтіру емі мен медициналық оңалтудың бірнеше курстарын өткізген кезде әрбір курс жаңа жағдай деп есептеледі. Екінші кезеңнің курстары арасындағы интервалдың ұзақтығы 30 күннен аспайды.
Қалпына келтіру емі мен медициналық оңалтудың екінші кезеңін жүргізу үшін пациентті бір медициналық ұйым шегінде бейінді бөлімшеден оңалту бөлімшесіне ауыстыру кезінде оны оңалтудың жаңа жағдайы деп саналсын;
3) үшінші кезең (кеш немесе қолдаушы) жіті, жітілеу кезеңде емдеу аяқталғаннан кейін және ХКЖ немесе ХКЖ-БЖ өлшемшарттарын бағалағаннан кейін БӘФ сақталған кезде жүргізіледі. Қалпына келтіру емі мен екінші кезеңді медициналық оңалтуды жалғастыруды талап етпейтін жағдайда, пациент ОБШ-ға сәйкес, қалыптастыру тәртібіне сәйкес медициналық оңалтудың үшінші кезеңін, осы Қағидаларға 1-10-қосымшаларға ОБШ-ға сәйкес қалыптастыру тәртібін алады.
Үшінші кезеңді медициналық оңалту мамандандырылған бөлімшелерде немесе республикалық денсаулық сақтау ұйымдарының оңалту төсектерінде (созылмалы аурулары бар және жекелеген нозологиялық нысандары бар балалар үшін), амбулаториялық-емханалық ұйымдарда, күндізгі стационарларда, санаторийлік-курорттық ұйымдарда, үйдегі стационарларда жүргізіледі.
Үшінші кезеңді медициналық оңалту ересектер үшін жылына екі рет және балалар үшін жылына үш рет емдеу жиілігі бар оңалту диагнозы қойылған сәттен бастап 3 жылдың ішінде жүргізіледі.
12. Екінші және үшінші кезеңдерде реабилитолог дәрігер немесе МДТ оңалту іс-шараларының басында және аяқталғаннан кейін әрбір пациентке осы Қағидаларға 1-10-қосымшаларға сәйкес бағдарлау шкаласын және оңалту бағытын қалыптастыру тәртібіне сәйкес ХКЖ немесе ХКЖ-БЖ өлшемшарттарының қалыптастыру тәртібіне сәйкес негізінде ОБШ-ға анықтаумен медициналық карта мен ақпараттық жүйеге оңалту диагнозын енгізеді.
Стационарлық науқастың медициналық картасынан үзіндінің көшірмесі пациенттің тұрғылықты (нақты болған) жері бойынша МСАК ұйымына жіберіледі.
МСАК дәрігері пациентті оңалту іс-шараларын одан әрі жүргізуге, оның ішінде реабилитолог немесе МДТ дәрігерінің қорытындысы негізінде телемедициналық және ақпараттық технологияларды пайдалана отырып жібереді, онда келесі келу күні, ОБШ және өткізу орны көрсетілген.
Емдеу курсының қалпына келтіру емі және медициналық оңалтудың ұзақтығы, қызметтердің тізбесі мен көлемі пациентті оңалтудың жеке бағдарламасының медициналық бөлігін ресімдей отырып, негізгі ауруды базалық емдеуді ескере отырып, реабилитолог дәрігердің немесе МДТ қорытындысы негізінде айқындалады.
Жүргізілген медициналық оңалтуға және негізгі аурудың күтпеген асқынуына байланысты емес пациенттің жай-күйі нашарлаған кезде пациент реанимация және қарқынды терапия бөлімшесіне немесе мамандандырылған бейінді бөлімшеге ауыстырылады. Оңалтудың екінші немесе үшінші кезеңдерін жүргізу тоқтатылады және ақпараттық жүйеге ОБШ-ны бағалай отырып, аяқталған жағдай ретінде енгізіледі.
Жүргізілген оңалтудың сапасына байланысты емес пациенттің қалауы бойынша қалпына келтіру емі мен медициналық оңалту тоқтатылған кезде осы кезең ОБШ-ны және ХКЖ немесе ХКЖ-БЖ өлшемшарттарын бағалай отырып, ақпараттық жүйеге енгізумен аяқталған және оңалтудың жеке жоспарының бөліктерін жағдай ретінде ресімделеді.
Қалпына келтіру емін және медициналық оңалтуды қажет ететін МСАК-қа пациент алғаш жүгінген кезде МСАК дәрігері оңалту кезеңдеріне (екінші немесе үшінші) жолдамамен және ОЖБ-ның медициналық бөлігін ресімдеумен ОБШ бойынша пациенттің бағытын белгілей отырып, ХКЖ/ХКЖ-БЖ өлшемшарттарының негізінде бастапқы оңалту диагнозын қалыптастыру үшін реабилитолог дәрігерге немесе МДТ-ға консультацияға жібереді.

2) второй этап (продолженный) –восстановительное лечение и медицинская реабилитация проводятся в специализированных отделениях или на реабилитационных койках, республиканских организациях здравоохранения, специализированных реабилитационных центрах, многопрофильных стационарах.
Второй этап проводится в течении 6-9 месяцев после перенесенного заболевания (оперативного вмешательства) с длительностью лечения в зависимости от нозологии, степени тяжести состояния пациента, нарушений БСФ на основе критериев МКФ или МКФ-ДП с участием специалистов МДК.
Длительность одного курса лечения и кратность второго этапа определяется по заключению врача-реабилитолога или МДК по ШРМ, критериям МКФ или МКФ-ДП, по степени тяжести состояния пациента.
При проведении нескольких курсов восстановительного лечения и медицинской реабилитации в течение второго этапа, каждый курс считать новым случаем. Длительность интервала между курсами второго этапа составляет не более 30 дней.
При переводе пациента из профильного отделения в реабилитационное отделение в пределах одной медицинской организации, из одной медицинской организации в другую для проведения второго этапа восстановительного лечения и медицинской реабилитации считать его новым случаем реабилитации;
3) третий этап (поздний или поддерживающий) проводится после завершения лечения в остром, подостром периоде и при сохранении БСФ после оценки критериев МКФ или МКФ-ДП. В случае не требующего продолжения восстановительного лечения и медицинской реабилитации второго этапа, пациент получает третий этап медицинской реабилитации согласно ШРМ в соответствии с приложениями 1-10 к настоящим Правилам.
Медицинская реабилитация третьего этапа проводится в специализированных отделениях или на реабилитационных койках республиканских организаций здравоохранения (для детейc хроническими заболеваниями и отдельными нозологическими формами), амбулаторно-поликлинических организациях, дневных стационарах, санаторно-курортных организациях, стационарах на дому.
Медицинская реабилитация третьего этапа проводится в течение 3-х лет с момента выставления реабилитационного диагноза с кратностью лечения два раза в год для взрослых и три раза в год для детей.
12. На втором и третьем этапах врач-реабилитолог или МДК на каждого пациента в начале и по окончании реабилитационных мероприятий заносит в медицинскую карту и информационную систему реабилитационный диагноз с определением ШРМ на основе критериев МКФ или МКФ-ДП, уровня оказания реабилитации (амбулаторный, выездная форма, с использованием телемедицинских и информационных технологий, дневной стационар, стационар на дому, круглосуточный стационар) согласно ШРМ в соответствии с приложениями 1-10 к настоящим Правилам.
Копия выписки из медицинской карты стационарного больного направляется в организацию ПМСП по месту жительства (фактического пребывания) пациента.
Врач ПМСП направляет пациента на дальнейшее проведение реабилитационных мероприятий, в том числе с использованием телемедицинских и информационных технологий на основании заключения врача-реабилитолога или МДК, где указана дата следующей явки, ШРМ и место проведения.
Длительность курса восстановительного лечения и медицинской реабилитации, перечень и объем услуг определяется на основании заключения врача- реабилитолога или МДК с учетом базового лечения основного заболевания с оформлением медицинской части индивидуальной программы реабилитации пациента.
При ухудшении состояния пациента, не зависящих от проводимой медицинской реабилитации и непредвиденных осложнениях основного заболевания пациент переводится в отделение реанимации и интенсивной терапии или специализированное профильное отделение. Проводимые второй или третий этапы реабилитации прекращаются и заносится в информационную систему с оценкой ШРМ как законченный случай.
При прекращении восстановительного лечения и медицинской реабилитации по желанию пациента, не зависящего от качества проводимой реабилитации, данный этап оформляется как законченный случай с занесением в информационную систему с оценкой ШРМ и критериев МКФ или МКФ-ДП.
При первичном обращении пациента в ПМСП, нуждающегося в восстановительном лечении и медицинской реабилитации, врач ПМСП направляет пациента на консультацию к врачу-реабилитологу или МДК для формирования первичного реабилитационного диагноза на основании критериев МКФ/МКФ-ДП, с постановкой маршрута пациента по ШРМ с направлением на этапы (второй или третий) реабилитации и оформлением медицинской части индивидуального плана реабилитации.

13. МДТ отырысы стационарда және МСАК-да реабилитолог дәрігердің шешімі бойынша өткізіледі. МДТ отырысының қорытындысы бойынша пациенттің медициналық картасында жалпы қорытынды жасалады және деректер ақпараттық жүйеге енгізіледі.
Қалпына келтіру емі мен медициналық оңалтудың екінші және үшінші кезеңдерінде отырыс стационар мен БМСК-де өткізіледі. МДТ шешімінің қорытындысы бойынша пациенттің медициналық картасында жалпы қорытынды жасалады және деректер ақпараттық жүйеге енгізіледі.
МДТ қорытындысы бойынша функцияларды және (немесе) тіршілік әрекетін (ОБШ бойынша) қалпына келтіру келешегі жоқ пациентке оңалту іс-шаралары жүргізілмейді.
Бірінші кезеңде МДТ құрылмайды, ал пациентті келесі кезеңге ауыстыру реабилитолог дәрігердің және бейінді ауру жөніндегі маманның консультациясы негізінде жүргізіледі.
14. ОБШ бойынша пациенттің жай-күйі тәулік бойы/күндізгі стационарға түскен кезде немесе ХКЖ өлшемдері барынша айқын белгісі бойынша МСАК ұйымына жүгінген кезде бағаланады.
Функциялардың бұзылуын бағалау қағидаты анатомиялық-физиологиялық белгілерге негізделеді.
ХКЖ өлшемшарттарының әрқайсысы ОБШ-да балмен көрсетілетін бұзушылықтардың айқындылығын сипаттау үшін 0-ден 5-ке дейін өзінің мәні бар.
ХКЖ өлшемдері бойынша бұзылу дәрежесі бар пациенттер:
0 балл медициналық оңалтуға мұқтаждар тобынан шығарылады және медициналық көрсетілімдер болған жағдайда клиникалық хаттамаларға сәйкес негізгі ауру бойынша емдеу/динамикалық бақылау алады;
1 балл - қалпына келтіру емінің екінші кезеңін өткізбей, амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың профилакторийі, санаторийі, бөлімшелері/оңалту кабинеті жағдайында, сондай-ақ оңалтушы дәрігердің/МДТ қорытындысына сәйкес МСАК дәрігерінің жолдамасы бойынша телемедициналық және ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, амбулаториялық жағдайларда медициналық оңалтуды алады;
2-3-4 балл - көп бейінді стационар, мамандандырылған оңалту орталығы, күндізгі стационар (мамандандырылған оңалту орталығы, санаторий, мамандандырылған санаторий), профилакторий, амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың оңалту бөлімшелері/кабинеттерінің жағдайларында, сондай-ақ көшпелі нысандарды пайдалана отырып амбулаториялық жағдайларда, реабилитолог дәрігердің/МДТ қорытындысына сәйкес МСАК дәрігерінің жолдамасы бойынша амбулаториялық жағдайларда алады;
5 балл (оңалту әлеуеті жоқ) - тәулік бойы стационар, мамандандырылған мекемелер, үйдегі стационар жағдайында ұялы бригаданың қатысуымен паллиативтік көмек көрсетуді қажет ететін пациенттер үшін.

13. В стационаре и ПМСП проводится заседание МДК по решению врача-реабилитолога. По итогам заседания МДК составляется общее заключение в медицинской карте пациента и вводятся данные в информационную систему.
По заключению МДК пациенту, имеющему выраженное нарушение функций, полностью зависимому от посторонней помощи в осуществлении самообслуживания, перемещения и общения и не имеющего перспективы восстановления функций и (или) жизнедеятельности (реабилитационный потенциал исчерпан), помощь оказывается в медицинских организациях, осуществляющих оказание паллиативной помощи и на дому.
По заключению МДК пациенту, не имеющему перспективы восстановления функций и (или) жизнедеятельности (по ШРМ) реабилитационные мероприятия не проводятся.
На первом этапе МДК не создается, а перевод пациента на следующий этап проводится на основании консультации врача-реабилитолога и специалиста по профильному заболеванию.
14. Состояние пациента по ШРМ оценивается при поступлении в круглосуточный или дневной стационар или при обращении в организацию ПМСП по максимально выраженному критерию МКФ.
Принцип оценки нарушений функций основывается на анатомо-физиологическом признаке.
Каждый из критериев МКФ имеет свое значение от 0 до 5 для характеристики выраженности имеющихся нарушений, которые отражаются в ШРМ в баллах.
Пациенты со степенью нарушения по критериям МКФ:
0 баллов исключаются из группы нуждающихся в медицинской реабилитации и при наличии медицинских показаний получают лечение или динамическое наблюдение по основному заболеванию согласно клиническим протоколам.
1 балл – минуя второй этап восстановительного лечения получают медицинскую реабилитацию в условиях профилактория, санатория, отделения или кабинета реабилитации медицинских организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь, а также в амбулаторных условиях с использованием телемедицинских и информационных технологий по направлению врача ПМСП согласно заключения врача-реабилитолога или МДК;
2-3-4 балла – в условиях многопрофильного стационара, специализированного реабилитационного центра, дневного стационара (специализированный реабилитационный центр, санаторий, специализированный санаторий), профилактория, отделения или кабинетов реабилитаций медицинских организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь, а также в амбулаторных условиях с использованием выездных форм, телемедицинских и информационных технологий по направлению врача ПМСП согласно заключения врача реабилитолога или МДК;
5 баллов (реабилитационный потенциал отсутствует) - для пациентов, нуждающихся в оказании паллиативной помощи в условиях круглосуточного стационара, специализированных учреждений, стационара на дому с участием мобильной бригады.

15. ОБШ медициналық оңалтудың барлық кезеңдерінде пациенттің оңалту мәртебесін сипаттау үшін қолданылады.
Оңалту іс - шараларының тиімділігін бағалауды оңалтудың үшінші кезеңі аяқталғаннан кейін реабилитолог дәрігер немесе МДТ жүргізеді. Үшінші кезең аяқталғаннан кейін пациент қолдау көрсететін медициналық оңалтуға немесе одан әрі динамикалық бақылауға жіберіледі.
16. Өмірінің бірінші жылындағы балалар үшін қалпынна келтіру емі және медициналық оңалту МСАК деңгейінде/катамнез кабинеттерінде педиатрлардың/неонатологтар дәрігерлерімен әрбір үш ай сайын нерв-психикалық дамуын бағалай отырып, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Аурудың созылмалы ағымы бар және динамикалық бақылаудағы балалар мен жасөспірімдер асқынулардың алдын алу мақсатында үшінші кезеңде жылына 2-3 рет демеуші медициналық оңалтудан өтеді.
Оңалтудың барлық кезеңдерінен өткен және динамикалық бақылауға жататын ересектер оңалтуды үшінші кезеңдегі жылда реабилитолог дәрігердің/МДТ ұсыныстары негізінде МСАК дәрігерінің жолдамасы бойынша өтеді.
17. Неврология және нейрохирургия, кардиология және кардиохирургия, травматология және ортопедия бейіндері бойынша жүргізілген операциялық емдеуден (қалпына келтіру емінен) кейін Қазақстан азаматы басқа елден келген жағдайда МСАК дәрігері пациентті медициналық оңалтуға реабилитолог дәрігердің/МДТ ұсынысынан кейін ХКЖ немесе ХКЖ БЖ өлшемдері бойынша ОБШ бағасы негізінде жібереді.
18. Негізгі ауру бойынша медициналық оңалтуды жүргізу үшін:
1) әртүрлі текті жиі қайталанатын немесе мол қан кетулер;
2) шығу тегі белгісіз фебрильді қызба немесе субфебрильді қызба;
3) жіті инфекциялық аурулар;
4) жіті остеомиелит;
5) терең көктамырлардың жіті тромбозы;
6) жүрек ырғағының, жүрек жеткіліксіздігінің асқынған бұзылуы
7) туберкулездің барлық нысандарының белсенді сатысы;
8) қатерлі ісіктер (IV клиникалық топ);
9) тыныс алу функциясының ІІІ және одан жоғары жеткіліксіздігі;
10) елеулі улану кезінде әртүрлі іріңді (өкпе) аурулар;
11) декомпенсация сатысындағы аурулар, атап айтқанда, түзетілмейтін метаболикалық аурулар (қант диабеті, микседема, тиреотоксикоз және басқалар), бауырдың, ұйқы безінің ІІІ дәрежелі функциялық жеткіліксіздігі;
12) талма кезеңдегі эпилепсия;
13) эмоция мен мінез-құлықтың бұзылуымен, жеке басын десоциациялаумен психологиялық аурулар;

15. ШРМ используется для описания реабилитационного статуса пациента на всех этапах медицинской реабилитации.
Оценка эффективности реабилитационных мероприятий проводится врачом – реабилитологом или МДК по завершению третьего этапа реабилитации. По завершению третьего этапа пациент направляется на поддерживающую медицинскую реабилитацию третьего этапа или дальнейшее динамическое наблюдение.
16. Для детей первого года жизни восстановительное лечение и медицинская реабилитация осуществляется в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения с оценкой каждые три месяца нервно-психического развития на уровнях ПМСП или кабинетах - катамнеза врачами педиатрами или неонатологами.
Дети и подростки, имеющие хроническое течение заболевания и находящиеся на динамическом наблюдении, проходят поддерживающую медицинскую реабилитацию третьего этапа регулярно 2-3 раза в год с целью предупреждения осложнений.
Взрослые, прошедшие все этапы реабилитации и подлежащие динамическому наблюдению, проходят поддерживающую медицинскую реабилитацию третьего этапа ежегодно по рекомендации врача-реабилитолога или МДК по направлению врача ПМСП.
17. В случаях приезда гражданина Казахстана из другой страны после проведенного оперативного лечения (восстановительного лечения) по профилям неврология и нейрохирургия, кардиология и кардиохирургия, травматология и ортопедия врач ПМСП направляет пациента на медицинскую реабилитацию после рекомендации врача-реабилитолога или МДК на основании оценки критериев МКФ-МКФ ДП по ШРМ.
18. Общими противопоказаниями для проведения медицинской реабилитации по основному заболеванию являются:
1) часто повторяющиеся или обильные кровотечения различного происхождения;
2) фебрильная лихорадка или субфебрильная лихорадка неизвестного происхождения;
3) острые инфекционные заболевания;
4) острый остеомиелит;
5) острый тромбоз глубоких вен;
6) осложненные нарушения ритма сердца, сердечной недостаточности
7) активная стадия всех форм туберкулеза;
8) злокачественные новообразования (IV клиническая группа);
9) недостаточность функции дыхания III степени и более;
10) различные гнойные (легочные) заболевания, при значительной интоксикации;
11) заболевания в стадии декомпенсации, а именно, некорректируемые метаболические болезни (сахарный диабет, микседема, тиреотоксикоз и другие), функциональная недостаточность печени, поджелудочной железы III степени;
12) эпилепсия в приступный период
13) психические заболевания с десоциализацией личности, с расстройством эмоций и поведения;

14) терінің іріңді аурулары, терінің жұқпалы аурулары (қышыма, микоз аурулары және басқалар);
15) 2 -3 - дәрежелі анемия;
16) 3 - дәрежелі дистрофия;
19. Туберкулез ауруымен ауыратын және туберкулез ауруымен ауырған ересектер мен балаларды қалпына келтіру емі мен медициналық оңалту АХЖ - 10 кодтары бойынша "Халыққа туберкулез кезінде медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2016 жылғы 2 ақпандағы №77 бұйрығына сәйкес (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13384 болып тіркелген) жүзеге асырылады.
Туберкулезді бастан өткерген адамдар үшін диагнозды қалыптастыру кезінде АХЖ - 10 XXI класының коды бойынша негізгі диагноздың коды және АХЖ-10 кодтары бойынша диагнозды нақтылайтын кодты көрсете отырып, қос кодтау пайдаланылады.
20. Наркологиялық және психикалық аурулармен ауыратын ересектер мен балаларды қалпына келтіру емі және медициналық оңалту АХЖ-10 кодтары бойынша "Қазақстан Республикасында халыққа психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 8 ақпандағы № 95 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13404 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
21. Қалпына келтіру емі және медициналық оңалту барлық кезеңдерде АХЖ-10 кодтары бойынша диагноздар тізбесіне және осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес АХЖ-10 XXI класының коды бойынша нақтылаушы диагнозды көрсете отырып, АХЖ-9 кодтары бойынша операциялар (манипуляциялар) тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Қалпына келтіру емі және
медициналық оңалту, оның
ішінде балаларды медициналық
оңалту ережесіне
1-қосымша
Тірек-қимыл аппараты және перифериялық нерв жүйесі аурулары және тірек-қимыл аппараты туберкулездік зақымдануы бар ХКЖ өлшемдері негізінде оңалту бағдарының шкаласы
ХҚЖ өлшемінің коды
Өлшемнің атауы
ХҚЖ бойынша оңалту диагнозының сипаттамасы
БӘФ бағалау негізінде оңалту әлеуеті
Бағыттау шкаласы, баллмен
b280
Ауырсыну сезімі
b280.0
Ауырсыну сезімі
Ауырсыну синдромының болмауы
Жоғары әлеует
0
b280.1
Ауырсыну сезімі
Физикалық жүктеме кезінде шамалы ауырсыну сезімдері бар
Жоғары әлеует
1
b280.2
Ауырсыну сезімі
Жүргенде орташа айқын ауырсыну синдромы, тыныштықта елеусіз айқын білінетін ауырсыну синдромы (ауырсынудың көрнекі аналогтық шкаласы бойынша 1-3 балл (КАШ).
Орташа әлеует
2
b280.3
Ауырсыну сезімі
Тыныштықта орташа айқын ауырсыну синдромы (КАШ бойынша 4-6 балл))
Орташа әлеует
3
b280.4
Ауырсыну сезімі

14) гнойные болезни кожи, заразные болезни кожи (чесотка, грибковые заболевания и другие);
15) анемия 2-3 степени
16) дистрофия 3 степени
19. Восстановительное лечение и медицинская реабилитация взрослых и детей больных туберкулезом и перенесших туберкулез осуществляется по кодам МКБ – 10 в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 февраля 2016 года №77 "Об утверждении Стандарта оказания населению медицинской помощи при туберкулезе", (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13384).
При формировании диагноза для лиц, перенесших туберкулез, используется двойное кодирование с указанием кода основного диагноза по коду XXI класса МКБ – 10 и уточняющего диагноза по кодам МКБ – 10.
20. Восстановительное лечение и медицинская реабилитация взрослых и детей больных наркологическими и психическими заболеваниями осуществляется по кодам МКБ – 10 в соответствии с приказом министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 8 февраля 2016 года № 95 "Об утверждении Стандарта оказания медико-социальной помощи в области психического здоровья населению в Республике Казахстан (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13404).
21. Восстановительное лечение и медицинская реабилитация на всех этапах осуществляется согласно перечню диагнозов по кодам МКБ – 10 и перечню операций (манипуляций) по кодам МКБ – 9 с указанием уточняющего диагноза по коду XXI класса МКБ – 10 согласно приложения 11 к настоящим Правилам.
Приложение 1 к Правилам
восстановительного лечения и
медицинской реабилитации, в
том числе и детской
медицинской реабилитации
Шкала реабилитационной маршрутизации на основе критериев МКФ с заболеваниями опорно-двигательного аппарата и периферической нервной системы и туберкулезным поражением опорно-двигательного аппарата
Кодкритерия МКФ
Наименование критерия
Описание реабилитационного диагноза по МКФ
Реабилитационный потенциал на основе оценки БСФ
Шкала маршрутизации, в баллах
b280
Ощущение боли
b280.0
Ощущение боли
Отсутствие болевого синдрома
Высокий потенциал
0
b280.1
Ощущение боли
Имеются незначительные болевые ощущения при физической нагрузке
Высокий потенциал
1
b280.2
Ощущение боли
Умеренно выраженный болевой синдром во время ходьбы, незначительно выраженный болевой синдром в покое (1-3 балла по визуальной аналоговой шкале боли (ВАШ).
Средний потенциал
2
b280.3
Ощущение боли
Умеренно выраженный болевой синдром в покое (4-6 баллов по ВАШ)
Средний потенциал
3
b280.4
Ощущение боли

Қозғалыс кезінде күшейетін тыныштықта айқын ауырсыну синдромы (КАШ бойынша 7-8 балл).
Төмен әлеует
4
b280.5
Ауырсыну сезімі
Қозғалыс кезінде күшейетін тыныштықта айқын ауырсыну синдромы (КАШ бойынша 7-8 балл).
Әлеует жоқ
5
d230
Күнделікті тәртіпті орындау
d230.0
Күнделікті тәртіпті орындау
Тіршілік әрекетінің маңызды бұзылуының болмауы бұрынғы өмір салтына (жұмыс, оқыту) қайта оралуы, бұрынғы белсенділік пен әлеуметтік өмір деңгейін қолдауы мүмкін
Жоғары әлеует
0
d230.1
Күнделікті тәртіпті орындау
Өз істерін бөгде адамдардың көмегінсіз орындай алады; ауруға дейін болған белсенділікті (көлік құралын басқару, оқу, жазу, би, жұмыс және т. б.) орындай алмайды.),
Жоғары әлеует
1
d230.2
Күнделікті тәртіпті орындау
Өзіне-өзі қызмет көрсету мүмкіндіктерінің аздап шектелуі, өз бетінше киініп, шешініп, дәретханаға барады, жейді және күнделікті белсенділіктің басқа да түрлерін орындайды.
Орташа әлеует
2
d230.3
Күнделікті тәртіпті орындау
Жүріп - тұру мүмкіндіктерінің айқын шектелуі қосымша тірек-жүру құралдарын қажет етеді немесе өз бетінше арбамен қозғалады. Ауыстыру стационарлық бөлімшеден тыс шектелген. Баспалдақпен жүре алмайды
Орташа әлеует
3
d230.4
Күнделікті тәртіпті орындау
Өзіне-өзі қызмет көрсету мүмкіндіктерінің күрт айқын шектелуі және күнделікті барлық міндеттерді орындау кезінде: киіну, шешіну, дәретхана;
Төмен әлеует
4
d230.5
Күнделікті тәртіпті орындау
Өзіне-өзі қызмет көрсету мүмкіндіктері жоқ
Әлеует жоқ
5
Қалпына келтіру емі және
медициналық оңалту, оның
ішінде балаларды медициналық
оңалту ережесіне
2-қосымша
Жүрек-қантамыр жүйесі ауруларымен ХКЖ өлшемдері негізінде оңалту бағдарының шкаласы
ХҚЖ өлшемінің коды
Өлшемнің атауы
ХҚЖ бойынша оңалту диагнозының сипаттамасы
БӘФ бағалау негізінде оңалту әлеуеті
Бағыттау шкаласы, баллмен
b410
Жүрек қызметі
b410.0
Жүрек қызметі
Пациент дене жүктемесін әлсіздігінсіз, жүрек қағуынсыз, ентігісіз әдеттегі артық орындай алады.
Жоғары әлеует
0
b410.1
Жүрек қызметі
Қалыпты дене жүктемесі айқын шаршау, әлсіздік, ентігу немесе жүрек соғуы туғызбайды. Стенокардия Елеулі, жылдамдатылған немесе аса ұзақ кернеу (күш) кезінде дамиды. Алты минуттық жүру тесті (МЖТ) >425 М.
Жоғары әлеует
1
b410.2
Жүрек қызметі
Тыныштықта қандай да бір патологиялық симптомдар жоқ, қалыпты физикалық жүктеме әлсіздік, шаршау, жүрек қағу, ентігу, стенокардия тегіс жерде >500 м қашықтыққа жүргенде, қалыпты жағдайда, қалыпты қарқында > 1 қалыпты сатының аралығына көтергенде дамиды.МЖТ = 301-425 М.
Орташа әлеует
2

Выраженный болевой синдром в покое (7-8 баллов по ВАШ), усиливающийся при движении.
Низкий потенциал
4
b280.5
Ощущение боли
Выраженный болевой синдром в покое (7-8 баллов по ВАШ), усиливающийся при движении.
Потенциал отсутствует
5
d230
Выполнение повседневного распорядка
d230.0
Выполнение повседневного распорядка
Отсутствие значимых нарушений жизнедеятельности, может вернуться к прежнему образу жизни (работа, обучение), поддерживать прежний уровень активности и социальной жизни
Высокий потенциал
0
d230.1
Выполнение повседневного распорядка
Может справляться со своими делами без посторонней помощи; не способен выполнять ту активность, которая была до заболевания (управление транспортным средством, чтение, письмо, танцы, работа и др.),
Высокий потенциал
1
d230.2
Выполнение повседневного распорядка
Незначительное ограничение возможностей самообслуживания, самостоятельно одевается, раздевается, ходит в туалет, ест и выполняет др. виды повседневной активности;
Средний потенциал
2
d230.3
Выполнение повседневного распорядка
Выраженное ограничение возможностей передвижения, нуждается в дополнительных средствах опоры – ходунки или самостоятельно передвигается в коляске. Перемещение ограничено пределами стационарного отделения. Не может ходить по лестнице
Средний потенциал
3
d230.4
Выполнение повседневного распорядка
Резко выраженное ограничение возможностей самообслуживания и при выполнении всех повседневных задач: одевание, раздевание, туалет;
Низкий потенциал
4
d230.5
Выполнение повседневного распорядка
Возможности самообслуживания отсуствуют
Потенциал отсутствует
5
Приложение 2 к Правилам
восстановительного лечения и
медицинской реабилитации, в
том числе и детской
медицинской реабилитации
Шкала реабилитационной маршрутизации на основе критериев МКФ с заболеваниями сердечно-сосудистой системы
Код критерия МКФ
Наименование критерия
Описание реабилитационного диагноза по МКФ
Реабилитационный потенциал на основе оценки БСФ
Шкала маршрутизации, в баллах
b410
Функции сердца
b410.0
Функции сердца
Пациент может выполнять физическую нагрузку выше обычной без слабости, сердцебиения, одышки.
Высокий потенциал
0
b410.1
Функции сердца
Обычная физическая нагрузка не вызывает выраженного утомления, слабости, одышки или сердцебиения. Стенокардия развивается при значительном, ускоренном или особо длительном напряжении (усилии). Тест шестиминутной ходьбы (ТШМ) >425 м.
Высокий потенциал
1
b410.2
Функции сердца
В покое какие-либо патологические симптомы отсутствуют, обычная физическая нагрузка вызывает слабость, утомляемость, сердцебиение, одышку, стенокардия развивается при ходьбе на расстояние > 500 м по ровной местности, при подъеме на > 1 пролет обычных ступенек, в нормальном темпе, при обычных условиях.ТШМ = 301-425 м.
Средний потенциал
2

b410.3
Жүрек қызметі
Стенокардия тегіс жерде 100-ден 500 м-ге дейін жүргенде, әдеттегі сатылардың 1 аралығына көтергенде, қалыпты қарқынмен, әдеттегі жағдайларда пайда болады. МЖТ= 150-300 м
Орташа әлеует
3
b410.4
Жүрек қызметі
Науқас тек тыныштық жағдайында ғана өзін жайлы сезінеді, дене жүктемелері әлсіздік, жүрек қағу, ентігу, Жүректе ауырсыну пайда болады.
МЖТ <150 м;
Төмен әлеует
4
b410.5
Науқас тек тыныштық жағдайында ғана өзін жайлы сезінеді, дене жүктемелері әлсіздік, жүрек қағу, ентігу, Жүректе ауырсыну пайда болады.
Әлеует жоқ
5
d230
Күнделікті тәртіпті орындау
d230.0
Күнделікті тәртіпті орындау
Тіршілік әрекетінің маңызды бұзылуының болмауы бұрынғы өмір салтына (жұмыс, оқыту) қайта оралуы, бұрынғы белсенділік пен әлеуметтік өмір деңгейін қолдауы мүмкін
Жоғары әлеует
0
d230.1
Күнделікті тәртіпті орындау
Өз істерін бөгде адамдардың көмегінсіз орындай алады; ауруға дейін болған белсенділікті (көлік құралын басқару, оқу, жазу, би, жұмыс және т. б.) орындай алмайды.),
Жоғары әлеует
1
d230.2
Күнделікті тәртіпті орындау
Өзіне-өзі қызмет көрсету мүмкіндіктерінің шамалы шектелуі, өз бетінше киініп, шешініп, дәретханаға барады, жейді және күнделікті белсенділіктің басқа да түрлерін орындайды.
Орташа әлеует
2
d230.3
Күнделікті тәртіпті орындау
Жүріп - тұру мүмкіндіктерінің айқын шектелуі қосымша тірек-жүру құралдарын қажет етеді немесе өз бетінше арбамен қозғалады.
Ауыстыру стационарлық бөлімшеден тыс шектелген. Баспалдақпен жүре алмайды
Орташа әлеует
3
d230.4
Күнделікті тәртіпті орындау
Өзіне-өзі қызмет көрсету мүмкіндіктерінің күрт айқын шектелуі және күнделікті барлық міндеттерді орындау кезінде: киіну, шешіну, дәретхана;
Төмен әлеует
4
d230.5
Күнделікті тәртіпті орындау
Өзіне-өзі қызмет көрсету мүмкіндіктері жоқ
Әлеует жоқ
5
Қалпына келтіру емі және
медициналық оңалту, оның
ішінде балаларды медициналық
оңалту ережесіне
3-қосымша
Орталық нерв жүйесінің зақымдануымен және орталық нерв жүйесінің туберкулездік зақымдануымен критерийлер негізінде бағыттау шкаласын және оңалту бағытын қалыптастыру тәртібі
ХҚЖ өлшемінің коды
Өлшемнің атауы
ХҚЖ бойынша оңалту диагнозының сипаттамасы
БӘФ бағалау негізінде оңалту әлеуеті
Бағыттау шкаласы, баллмен
b110
Орталық жүйке жүйесінің функциялары
b110.0
Орталық жүйке жүйесінің функциялары
Нерв жүйесінің қызметінде елеулі бұзылулардың болмауы
Жоғары әлеует
0
b110.1
Орталық жүйке жүйесінің функциялары
Нерв жүйесі қызметіндегі елеусіз бұзылулар (неврологиялық статуста)
Жоғары әлеует
1
b110.2
Орталық жүйке жүйесінің функциялары
Нерв жүйесі қызметіндегі орташа бұзылулар
Орташа әлеует
2
b110.3
Орталық жүйке жүйесінің функциялары
Нерв жүйесі қызметіндегі айқын бұзылулар
Орташа әлеует
3
b110.4
Орталық жүйке жүйесінің функциялары
Неврологиялық мәртебенің айқын білінетін бұзылуы
Төмен әлеует
4
b110.5
Орталық жүйке жүйесінің функциялары
Неврологиялық мәртебенің айқын білінетін бұзылуы
Әлеует жоқ
5
d230
Күнделікті тәртіпті орындау
d230.0
Күнделікті тәртіпті орындау
Тіршілік әрекетінің маңызды бұзылуының болмауы бұрынғы өмір салтына (жұмыс, оқыту) қайта оралуы, бұрынғы белсенділік пен әлеуметтік өмір деңгейін қолдауы мүмкін
Жоғары әлеует
0
d230.1
Күнделікті тәртіпті орындау
Өз істерін бөгде адамдардың көмегінсіз орындай алады; ауруға дейін болған белсенділікті (көлік құралын басқару, оқу, жазу, би, жұмыс және т. б.) орындай алмайды.),
Жоғары әлеует
1
d230.2
Күнделікті тәртіпті орындау
Өзіне-өзі қызмет көрсету мүмкіндіктерінің шамалы шектелуі, өз бетінше киініп, шешініп, дәретханаға барады, жейді және күнделікті белсенділіктің басқа да түрлерін орындайды.
Орташа әлеует
2
d230.3
Күнделікті тәртіпті орындау
Жүріп - тұру мүмкіндіктерінің айқын шектелуі қосымша тірек-жүру құралдарын қажет етеді немесе өз бетінше арбамен қозғалады. Ауыстыру стационарлық бөлімшеден тыс шектелген. Баспалдақпен жүре алмайды
Орташа әлеует
3
d230.4
Күнделікті тәртіпті орындау
Өзіне-өзі қызмет көрсету мүмкіндіктерінің күрт айқын шектелуі және күнделікті барлық міндеттерді орындау кезінде: киіну, шешіну, дәретхана;
Төмен әлеует
4
d230.5
Күнделікті тәртіпті орындау
Өзіне-өзі қызмет көрсету мүмкіндіктері жоқ
Әлеует жоқ
5
Қалпына келтіру емі және
медициналық оңалту, оның
ішінде балаларды медициналық
оңалту ережесіне
4-қосымша
Перинаталдық кезеңде ауырған балалардың ХКЖ өлшемдері негізінде оңалту бағдарының шкаласы
ХҚЖ өлшемінің коды
Өлшемнің атауы
ХҚЖ бойынша оңалту диагнозының сипаттамасы
БӘФ бағалау негізінде оңалту әлеуеті
Бағыттау шкаласы, баллмен
b110
Орталық жүйке жүйесінің функциялары
b110.0
Орталық жүйке жүйесінің функциялары
Нерв жүйесінің қызметінде елеулі бұзылулардың болмауы (дене қалпынан, тепе-теңдіктен және қауіп төндіретін ынталандырулардан туындаған үлкен бұлшықеттердің немесе бүкіл дененің еріксіз қысқартылуының болмауы, ерікті қозғалысты бақылау мен үйлестірумен байланысты функцияның бұзылуының болмауы, пассивті қозғалыс кезінде көрсетілетін тыныштықтағы және кедергідегі бұлшықеттердің кернеуіне байланысты бұзылулардың болмауы, т.б.).
Жоғары әлеует
0
b110.1
Орталық жүйке жүйесінің функциялары
Нерв жүйесінің қызметіндегі елеусіз бұзылулар (дене қалпынан, тепе-теңдіктен және қауіпті стимулдардан туындаған үлкен бұлшық еттердің немесе бүкіл дененің еріксіз қысқартылуы, ерікті қозғалыстарды бақылау мен үйлестірумен байланысты функцияның елеусіз бұзылуы, пассивті қозғалыста және т. б. көрсетілетін бұлшықеттердің тыныштықтағы кернеуіне және кедергіге байланысты елеусіз бұзылулар.)
Жоғары әлеует
1
b110.2
Орталық жүйке жүйесінің функциялары
Нерв жүйесі қызметіндегі орташа бұзылулар (дене қалпынан, тепе-теңдіктен және қауіпті стимулдардан туындаған үлкен бұлшықеттердің немесе бүкіл дененің еріксіз қысқартылуы, ерікті қозғалыстарды бақылау мен үйлестірумен байланысты функцияның бұзылуы, баяу қозғалыста көрсетілетін бұлшықеттердің тыныштықтағы кернеуіне және кедергіге байланысты болмашы бұзылулар)
Орташа әлеует
2
b110.3
Орталық жүйке жүйесінің функциялары
Нерв жүйесі қызметіндегі айқын бұзылулар (үлкен бұлшықеттердің немесе бүкіл дененің еріксіз қысқартылуы, дене қалпынан, тепе-теңдіктен және қауіп төндіретін ынталандырулардан туындаған, ерікті қозғалыстарды бақылау мен үйлестірумен байланысты функциялардың бұзылуы, пассивті қозғалыста көрсетілетін тыныштықтағы бұлшық еттердің кернеуіне және кедергіге байланысты айқын бұзылулар, т. б.)
Орташа әлеует
3
b110.4
Орталық жүйке жүйесінің функциялары
Неврологиялық мәртебенің айқын білінетін бұзылуы (үлкен бұлшықеттердің немесе бүкіл дененің еріксіз қысқаруы, тепе-теңдік және қауіп төндіретін ынталандырулар, ерікті қозғалыстарды бақылау мен үйлестірумен байланысты функцияның бұзылуы, баяу қозғалыста көрсетілетін тыныштықтағы және кедергіге байланысты кенеттен айқын білінетін бұзылулар және т. б.)
Төмен әлеует
4
b110.5
Орталық жүйке жүйесінің функциялары
Неврологиялық мәртебенің өте айқын білінетін бұзылуы (үлкен бұлшықеттердің немесе бүкіл дененің еріксіз қысқартылуы, тепе-теңдік және қауіп төндіретін ынталандырулар, ерікті қимылдарды бақылау мен үйлестірумен байланысты функцияның бұзылуы, баяу қозғалыста және т. б. көрсетілетін бұлшықеттердің тыныштықтағы кернеуіне және кедергіге байланысты айқын білінетін бұзылулар.)
Төмен әлеует
4
d299
Психофизикалық даму

b410.3
Функции сердца
Стенокардия возникает при ходьбе от 100 до 500 м по ровной местности, при подъеме на 1 пролет обычных ступенек, в нормальном темпе, при обычных условиях. ТШМ = 150-300 м
Средний потенциал
3
b410.4
Функции сердца
Больной комфортно чувствует себя только в состоянии покоя, малейшие физические нагрузки приводят к появлению слабости, сердцебиения, одышки, болям в сердце. ТШМ < 150 м;
Низкий потенциал
4
b410.5
Больной комфортно чувствует себя только в состоянии покоя, малейшие физические нагрузки приводят к появлению слабости, сердцебиения, одышки, болям в сердце.
Потенциал отсутствует
5
d230
Выполнение повседневного распорядка
d230.0
Выполнение повседневного распорядка
Отсутствие значимых нарушений жизнедеятельности, может вернуться к прежнему образу жизни (работа, обучение), поддерживать прежний уровень активности и социальной жизни
Высокий потенциал
0
d230.1
Выполнение повседневного распорядка
Может справляться со своими делами без посторонней помощи; не способен выполнять ту активность, которая была до заболевания (управление транспортным средством, чтение, письмо, танцы, работа и др.),
Высокий потенциал
1
d230.2
Выполнение повседневного распорядка
Незначительное ограничение возможностей самообслуживания, самостоятельно одевается, раздевается, ходит в туалет, ест и выполняет др. виды повседневной активности;
Средний потенциал
2
d230.3
Выполнение повседневного распорядка
Выраженное ограничение возможностей передвижения, нуждается в дополнительных средствах опоры – ходунки или самостоятельно передвигается в коляске. Перемещение ограничено пределами стационарного отделения. Не может ходить по лестнице
Средний потенциал
3
d230.4
Выполнение повседневного распорядка
Резко выраженное ограничение возможностей самообслуживания и при выполнении всех повседневных задач: одевание, раздевание, туалет;
Низкий потенциал
4
d230.5
Выполнение повседневного распорядка
Возможности самообслуживания отсуствуют
Потенциал отсутствует
5
Приложение 3 к Правилам
восстановительного лечения и
медицинской реабилитации, в
том числе и детской
медицинской реабилитации
Шкала реабилитационной маршрутизации на основе критериев с поражением центральной нервной системы и туберкулезным поражением центральной нервной системы
Код критерия МКФ
Наименование критерия
Описание реабилитационного диагноза по МКФ
Реабилитационный потенциал на основе оценки БСФ
Шкала маршрутизации, в баллах
b110
Функции центральной нервной системы
b110.0
Функции центральной нервной системы
Отсутствие значимых нарушений в деятельности нервной системы
Высокий потенциал
0
b110.1
Функции центральной нервной системы
Незначительные нарушения в деятельности нервной системы (неврологическом статусе
Высокий потенциал
1
b110.2
Функции центральной нервной системы
Умеренные нарушения в деятельности нервной системы
Средний потенциал
2
b110.3
Функции центральной нервной системы
Выраженные нарушения в деятельности нервной системы
Средний потенциал
3
b110.4
Функции центральной нервной системы
Резко выраженные нарушения неврологического статуса
Низкий потенциал
4
b110.5
Функции центральной нервной системы
Резко выраженные нарушения неврологического статуса
Потенциал отсутствует
5
d230
Выполнение повседневного распорядка
d230.0
Выполнение повседневного распорядка
Отсутствие значимых нарушений жизнедеятельности, может вернуться к прежнему образу жизни (работа, обучение), поддерживать прежний уровень активности и социальной жизни
Высокий потенциал
0
d230.1
Выполнение повседневного распорядка
Может справляться со своими делами без посторонней помощи; не способен выполнять ту активность, которая была до заболевания (управление транспортным средством, чтение, письмо, танцы, работа и др.),
Высокий потенциал
1
d230.2
Выполнение повседневного распорядка
Незначительное ограничение возможностей самообслуживания, самостоятельно одевается, раздевается, ходит в туалет, ест и выполняет др. виды повседневной активности;
Средний потенциал
2
d230.3
Выполнение повседневного распорядка
Выраженное ограничение возможностей передвижения, нуждается в дополнительных средствах опоры – ходунки или самостоятельно передвигается в коляске. Перемещение ограничено пределами стационарного отделения. Не может ходить по лестнице
Средний потенциал
3
d230.4
Выполнение повседневного распорядка
Резко выраженное ограничение возможностей самообслуживания и при выполнении всех повседневных задач: одевание, раздевание, туалет;
Низкий потенциал
4
d230.5
Выполнение повседневного распорядка
Возможности самообслуживания отсуствуют
Потенциал отсутствует
5
Приложение 4 к Правилам
восстановительного лечения и
медицинской реабилитации, в
том числе и детской
медицинской реабилитации
Шкала реабилитационной маршрутизации на основе критериев МКФ детей, перенесших заболевания в перинатальном периоде
Код критерия МКФ
Наименование критерия
Описание реабилитационного диагноза по МКФ
Реабилитационный потенциал на основе оценки БСФ
Шкала маршрутизации, в баллах
b110
Функции центральной нервной системы
b110.0
Функции центральной нервной системы
Отсутствие значимых нарушений в деятельности нервной системы (отсутствие непроизвольных сокращений больших мышц или всего тела, вызванные положением тела, равновесием и угрожающими стимулами, отсутствие нарушений функции, связанной с контролем и координацией произвольных движений, отсутствие нарушений, связанных с напряжением мышц в покое и сопротивлением, оказываемые при пассивном движении, др.).
Высокий потенциал
0
b110.1
Функции центральной нервной системы
Незначительные нарушения в деятельности нервной системы (наличие непроизвольные сокращения больших мышц или всего тела, вызванные положением тела, равновесием и угрожающими стимулами, незначительные нарушения функции, связанной с контролем и координацией произвольных движений, незначительные нарушения, связанные с напряжением мышц в покое и сопротивлением, оказываемые при пассивном движении и др.)
Высокий потенциал
1
b110.2
Функции центральной нервной системы
Умеренные нарушения в деятельности нервной системы (непроизвольные сокращения больших мышц или всего тела, вызванные положением тела, равновесием и угрожающими стимулами, нарушения функции, связанной с контролем и координацией произвольных движений, незначительные нарушения, связанные с напряжением мышц в покое и сопротивлением, оказываемым при пассивном движении)
Средний потенциал
2
b110.3
Функции центральной нервной системы
Выраженные нарушения в деятельности нервной системы (непроизвольные сокращения больших мышц или всего тела, вызванные положением тела, равновесием и угрожающими стимулами, нарушения функции, связанной с контролем и координацией произвольных движений, выраженные нарушения, связанные с напряжением мышц в покое и сопротивлением, оказываемым при пассивном движении, др.)
Средний потенциал
3
b110.4
Функции центральной нервной системы
Резко выраженные нарушения неврологического статуса (непроизвольные сокращения больших мышц или всего тела, вызванные положением тела, равновесием и угрожающими стимулами, нарушения функции, связанной с контролем и координацией произвольных движений, резко выраженные нарушения, связанные с напряжением мышц в покое и сопротивлением, оказываемым при пассивном движении и др.)
Низкий потенциал
4
b110.5
Функции центральной нервной системы
Крайне резко выраженные нарушения неврологического статуса (непроизвольные сокращения больших мышц или всего тела, вызванные положением тела, равновесием и угрожающими стимулами, нарушения функции, связанной с контролем и координацией произвольных движений, резко выраженные нарушения, связанные с напряжением мышц в покое и сопротивлением, оказываемым при пассивном движении и др.)
Низкий потенциал
4
d299
Психофизическое развитие

d299.0
Психофизикалық даму
Психофизикалық даму жасына сәйкес келеді
Жоғары әлеует
0
d299.1
Психофизикалық
даму
Психофизикалық дамудың шамалы ауытқулары
Жоғары әлеует
1
d299.2
Психофизикалық даму
Психофизикалық дамудың орташа ауытқулары
Орташа әлеует
2
d299.3
Психофизикалық даму
Психофизикалық дамудың айқын ауытқулары
Орташа әлеует
3
d299.4
Психофизикалық даму
Психофизикалық дамудың айқын білінетін ауытқулары
Төмен әлеует
4
d299.5
Психофизикалық даму
Психофизикалық дамудың айқын білінетін ауытқулары
Әлеует жоқ
5
Қалпына келтіру емі және
медициналық оңалту, оның
ішінде балаларды медициналық
оңалту ережесіне
5-қосымша
Даму ақауларымен және жүрек-қантамыр жүйесінің ауруларымен оперативтік емдеуден кейін ХКЖ критерийлері негізінде оңалту бағдарының шкаласы
ХҚЖ өлшемінің коды
Өлшемнің атауы
ХҚЖ бойынша оңалту диагнозының сипаттамасы
БӘФ бағалау негізінде оңалту әлеуеті
Бағыттау шкаласы, баллмен
b410
Жүрек-қантамыр жүйесінің функциялары
b410.0
Жүрек-қантамыр жүйесінің функциялары
Елеулі бұзылулардың болмауы (ырғақтың, тахикардияның, ентігу, артериялық гипертензияның бұзылуы)
Жоғары әлеует
0
b410.1
Жүрек-қантамыр жүйесінің функциялары
Елеусіз бұзушылықтар
Жоғары әлеует
1
b410.2
Жүрек-қантамыр жүйесінің функциялары
Орташа бұзылулар
Орташа әлеует
2
b410.3
Жүрек-қантамыр жүйесінің функциялары
Айқын бұзылулар
Орташа әлеует
3
b410.4
Жүрек-қантамыр жүйесінің функциялары
Айқын білінетін бұзылулар
Төмен әлеует
4
b410.5
Жүрек-қантамыр жүйесінің функциялары
Өте айқын бұзылулар
Әлеует жоқ
5
d230
Күнделікті тәртіпті орындау
d230.0
Күнделікті тәртіпті орындау
Тіршілік әрекетінің маңызды бұзылуының болмауы, белсенділіктің бұрынғы деңгейін қолдай алады
Жоғары әлеует
0
d230.1
Күнделікті тәртіпті орындау
Тыныс-тіршілігінің және күнделікті белсенділіктің елеусіз бұзылуы
Жоғары әлеует
1
d230.2
Күнделікті тәртіпті орындау
Белсенділіктің орташа шектеулері
Орташа әлеует
2
d230.3
Күнделікті тәртіпті орындау
Қозғалыс белсенділігі мен мүмкіндіктерінің айқын шектелуі
Орташа әлеует
3
d230.4
Күнделікті тәртіпті орындау
Белсенділіктің күрт төмендеуі
Төмен әлеует
4
d230.5
Күнделікті тәртіпті орындау
Белсенділіктің күрт төмендеуі
Әлеует жоқ
5
Қалпына келтіру емі және
медициналық оңалту, оның
ішінде балаларды медициналық
оңалту ережесіне
6-қосымша
Асқазан-ішек жолдарының ақаулары мен ауруларымен және асқазан-ішек трактатуберкулезінің туберкулездік зақымдануымен оперативтік емдеуден кейінгі ХКЖ өлшемдері негізінде оңалту бағдарының шкаласы
ХҚЖ өлшемінің коды
Өлшемнің атауы
ХҚЖ бойынша оңалту диагнозының сипаттамасы
БӘФ бағалау негізінде оңалту әлеуеті
Бағыттау шкаласы, баллмен
b515
Ас қорыту функциялары

d299.0
Психофизическое развитие
Психофизическое развитие соответствует возрасту
Высокий потенциал
0
d299.1
Психофизическое развитие
Незначительные отклонения психофизического развития
Высокий потенциал
1
d299.2
Психофизическое развитие
Умеренные отклонения психофизического развития
Средний потенциал
2
d299.3
Психофизическое развитие
Выраженные отклонения психофизического развития
Средний потенциал
3
d299.4
Психофизическое развитие
Резко выраженные отклонения психофизического развития
Низкий потенциал
4
d299.5
Психофизическое развитие
Резко выраженные отклонения психофизического развития
Потенциал отсутствует
5
Приложение 5 к Правилам
восстановительного лечения и
медицинской реабилитации, в
том числе и детской
медицинской реабилитации
Шкала реабилитационной маршрутизации на основе критериев МКФ после оперативного лечения с пороками развития и заболеваниями сердечно-сосудистой системы
Код критерия МКФ
Наименование критерия
Описание реабилитационного диагноза по МКФ
Реабилитационный потенциал на основе оценки БСФ
Шкала маршрутизации, в баллах
b410
Функции сердечно-сосудистой системы
b410.0
Функции сердечно-сосудистой системы
Отсутствие значимых нарушений (отсутствие нарушений ритма, тахикардии, одышки, артериальной гипертензии)
Высокий потенциал
0
b410.1
Функции сердечно-сосудистой системы
Незначительные нарушения
Высокий потенциал
1
b410.2
Функции сердечно-сосудистой системы
Умеренные нарушения
Средний потенциал
2
b410.3
Функции сердечно-сосудистой системы
Выраженные нарушения
Средний потенциал
3
b410.4
Функции сердечно-сосудистой системы
Резко выраженные нарушения
Низкий потенциал
4
b410.5
Функции сердечно-сосудистой системы
Крайне выраженные нарушения
Потенциал отсутствует
5
d230
Выполнение повседневного распорядка
d230.0
Выполнение повседневного распорядка
Отсутствие значимых нарушений жизнедеятельности, может поддерживать прежний уровень активности
Высокий потенциал
0
d230.1
Выполнение повседневного распорядка
Незначительные нарушения жизнедеятельности и повседневной активности
Высокий потенциал
1
d230.2
Выполнение повседневного распорядка
Умеренные ограничения активности
Средний потенциал
2
d230.3
Выполнение повседневного распорядка
Выраженное ограничение активности и возможностей передвижения
Средний потенциал
3
d230.4
Выполнение повседневного распорядка
Резкое снижение активности
Низкий потенциал
4
d230.5
Выполнение повседневного распорядка
Крайне резкое снижение активности
Потенциал отсутствует
5
Приложение 6 к Правилам
восстановительного лечения и
медицинской реабилитации, в
том числе и детской
медицинской реабилитации
Шкала реабилитационной маршрутизации на основе критериев МКФ после оперативного лечения с пороками и заболеваниями желудочно-кишечного тракта и туберкулезным поражением желудочно-кишечного трактотуберкулезом
Код критерия МКФ
Наименование критерия
Описание реабилитационного диагноза по МКФ
Реабилитационный потенциал на основе оценки БСФ
Шкала маршрутизации, в баллах
b515
Функции пищеварения

b610.0
Несептің бөліну функциясы
Маңызды бұзушылықтардың болмауы
Жоғары әлеует
0
b610.1
Несептің бөліну функциясы
Елеусіз бұзушылықтар
Жоғары әлеует
1
b610.2
Несептің бөліну функциясы
Орташа бұзылулар
Орташа әлеует
2
b610.3
Несептің бөліну функциясы
Айқын бұзылулар
Орташа әлеует
3
b610.4
Несептің бөліну функциясы
Айқын білінетін бұзылулар
Төмен әлеует
4
b610.5
Несептің бөліну функциясы
Өте айқын бұзылулар
Әлеует жоқ
5
d230
Күнделікті тәртіпті орындау
d230.0
Күнделікті тәртіпті орындау
Тіршілік әрекетінің маңызды бұзылуының болмауы, белсенділіктің бұрынғы деңгейін қолдай алады
Жоғары әлеует
0
d230.1
Күнделікті тәртіпті орындау
Тыныс-тіршілігінің және күнделікті белсенділіктің елеусіз бұзылуы
Жоғары әлеует
1
d230.2
Күнделікті тәртіпті орындау
Белсенділіктің орташа шектеулері
Орташа әлеует
2
d230.3
Күнделікті тәртіпті орындау
Қозғалыс белсенділігі мен мүмкіндіктерінің айқын шектелуі
Орташа әлеует
3
d230.4
Күнделікті тәртіпті орындау
Белсенділіктің күрт төмендеуі
Төмен әлеует
4
d230.5
Күнделікті тәртіпті орындау
Белсенділіктің күрт төмендеуі
Әлеует жоқ
5
Қалпына келтіру емі және
медициналық оңалту, оның
ішінде балаларды медициналық
оңалту ережесіне
11-қосымша
АХЖ 10 кодтары бойынша диагноздар мен АХЖ - 9 кодтары бойынша операциялар (манипуляциялар) Қалпына келтіру емі және медициналық оңалтудың II - III кезеңдері үшін тізбесі
АХЖ 10 коды
АХЖ - 10 аурулар атауы
АХЖ-9 коды
АХЖ-9 операциялар атауы
ІІ кезеңнің КШТ №
Жедел жағдайлар мен операциялық араласулардан кейінгі II кезеңді қалпына келтіру емі (ересектер мен балалар)
III кезеңнің КШТ №
Жедел жағдайлар мен операциялық араласулардан кейінгі ІІІ кезеңді медициналық оңалту (ересектер мен балалар)
Созылмалы аурулары бар балалардың III кезеңді медициналық оңалту
Балалар
Негізгі диагноздың коды
Нақтылайтындиагноздың коды
Негізгі диагноздың коды
1

b610.0
Функции выделения мочи
Отсутствие значимых нарушений
Высокий потенциал
0
b610.1
Функции выделения мочи
Незначительные нарушения
Высокий потенциал
1
b610.2
Функции выделения мочи
Умеренные нарушения
Средний потенциал
2
b610.3
Функции выделения мочи
Выраженные нарушения
Средний потенциал
3
b610.4
Функции выделения мочи
Резко выраженные нарушения
Низкий потенциал
4
b610.5
Функции выделения мочи
Крайне выраженные нарушения
Потенциал отсутствует
5
d230
Выполнение повседневного распорядка
d230.0
Выполнение повседневного распорядка
Отсутствие значимых нарушений жизнедеятельности, может поддерживать прежний уровень активности
Высокий потенциал
0
d230.1
Выполнение повседневного распорядка
Незначительные нарушения жизнедеятельности и повседневной активности
Высокий потенциал
1
d230.2
Выполнение повседневного распорядка
Умеренные ограничения активности
Средний потенциал
2
d230.3
Выполнение повседневного распорядка
Выраженное ограничение активности и возможностей передвижения
Средний потенциал
3
d230.4
Выполнение повседневного распорядка
Крайне резкое снижение активности
Низкий потенциал
4
d230.5
Выполнение повседневного распорядка
Резкое снижение активности
Потенциал отсутствует
5
Приложение 11 к Правилам
восстановительного лечения и
медицинской реабилитации, в
том числе и детской
медицинской реабилитации
Перечень диагнозов по кодам МКБ 10 и операций (манипуляций) по кодам МКБ – 9 с указанием уточняющего диагноза по коду XXI класса МКБ – 10 для восстановительного лечения и медицинской реабилитации II - Ш этапов
Код МКБ - 10
Наименование МКБ - 10 заболевания
Код МКБ - 9
Наименование МКБ-9 операции
№ КЗГ II этапа
Восстановительное лечение II этапа после острых состояний и оперативных вмешательств (Взрослые и дети)
№ КЗГ III этапа
Медицинская реабилитация III этапа после острых состояний и оперативных вмешательств (Взрослые и дети)
Медицинская реабилитация III этапа детей с хроническими заболеваниями Дети
Код основного диагноза
Код уточняющего диагноза
Код основного диагноза
Код уточняющего диагноза
Код основного диагноза
Код уточняющего диагноза
1

T91.1
Z92.5
T91.1
7763
T91.1
Омыртқа сынуының салдары
03.21
Шытырман хордотомия
34
Z54.0
T91.1
Z92.5
T91.1
7764
T91.1
Омыртқа сынуының салдары
03.29
Хордотомияның басқа түрлері
34
Z54.0
T91.1
Z92.5
T91.1
7765
T91.1
Омыртқа сынуының салдары
03.51
Менингоцелейді жедел жою
34
Z54.0
T91.1
Z92.5
T91.1
7766
T91.1
Омыртқа сынуының салдары
03.52
Миеломенингоцелены жедел жою
34
Z54.0
T91.1
Z92.5
T91.1
7767
T91.1
Омыртқа сынуының салдары
03.53
Омыртқа сынығын қалпына келтіру
34
Z54.0
T91.1

T91.1
Z92.5
T91.1
7763
T91.1
Последствия перелома позвоночника
03.21
Чрескожная хордотомия
34
Z54.0
T91.1
Z92.5
T91.1
7764
T91.1
Последствия перелома позвоночника
03.29
Другие виды хордотомии
34
Z54.0
T91.1
Z92.5
T91.1
7765
T91.1
Последствия перелома позвоночника
03.51
Оперативное устранение менингоцеле
34
Z54.0
T91.1
Z92.5
T91.1
7766
T91.1
Последствия перелома позвоночника
03.52
Оперативное устранение миеломенингоцеле
34
Z54.0
T91.1
Z92.5
T91.1
7767
T91.1
Последствия перелома позвоночника
03.53
Восстановление перелома позвоночника
34
Z54.0
T91.1

Z92.5
T91.1
7768
T91.1
Омыртқа сынуының салдары
03.59
Жұлын құрылымдарындағы басқа да қалпына келтіру және пластикалық операциялар
34
Z54.0
T91.1
Z92.5
T91.1
7769
T91.1
Омыртқа сынуының салдары
03.592
PLIF кейдждерді орнатумен және тері транспедикулярлы бекітумен жұлын құрылымының микроскопиялық (эндоскопиялық) декомпрессиясы
34
Z54.0
T91.1
Z92.5
T91.1
7770
T91.1
Омыртқа сынуының салдары
03.593
Омыртқаның алдыңғы және артқы тірек кешендерін кесу және бекіту арқылы жұлынның құрылымының микроскопиялық декомпрессиясы
34
Z54.0
T91.1
Z92.5

Z92.5
T91.1
7768
T91.1
Последствия перелома позвоночника
03.59
Другие восстановительные и пластические операции на структурах спинного мозга
34
Z54.0
T91.1
Z92.5
T91.1
7769
T91.1
Последствия перелома позвоночника
03.592
Микроскопическая (эндоскопическая) декомпрессия структур спинного мозга с установкой PLIF кейджей и чрезкожной транспедикулярной фиксацией
34
Z54.0
T91.1
Z92.5
T91.1
7770
T91.1
Последствия перелома позвоночника
03.593
Микроскопическая декомпрессия структур спинного мозга с резекцией и фиксацией переднего и заднего опорного комплексов позвоночника
34
Z54.0
T91.1
Z92.5

T91.1
Z92.5
T91.1
7815
T91.1
Омыртқа сынуының салдары
81.32
Мойын бөлімінің басқа деңгейіндегі қайта спондилодезі, алдыңғы қол жеткізу
34
Z54.0
T91.1
Z92.5
T91.1
7816
T91.1
Омыртқа сынуының салдары
81.33
Басқа деңгейде мойын бөлімінің қайта спондилодезі, артқы қол жетімділік
34
Z54.0
T91.1
Z92.5
T91.1
7817
T91.1
Омыртқа сынуының салдары
81.34
Кеуде және кеуде-бел бөлігінің қайта спондилодезі, алдыңғы қол жеткізу
34
Z54.0
T91.1

T91.1
Z92.5
T91.1
7815
T91.1
Последствия перелома позвоночника
81.32
Повторный спондилодез шейного отдела на другом уровне, передний доступ
34
Z54.0
T91.1
Z92.5
T91.1
7816
T91.1
Последствия перелома позвоночника
81.33
Повторный спондилодез шейного отдела на другом уровне, задний доступ
34
Z54.0
T91.1
Z92.5
T91.1
7817
T91.1
Последствия перелома позвоночника
81.34
Повторный спондилодез грудного и грудино-поясничного отдела, передний доступ
34
Z54.0
T91.1