Жолдарды жобалауға, салуға, жөндеуге, күтіп-ұстауға және оларды жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігінде басқаруға арналған нормативтік, жобалау және техникалық құжаттаманы келісу және бекіту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 12 наурыздағы № 208 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 10 сәуірде № 10690 тіркелді.
"Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 17 сәуірдегі Заңының 36-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жолдарды жобалауға, салуға, жөндеуге, күтіп-ұстауға және оларды жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігінде басқаруға арналған нормативтік, жобалау және техникалық құжаттаманы келісу және бекіту қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті (И.В. Лепеха):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Облыстардың және Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының полиция департаменттерінің, Қазақстан Республикасы ІІМ-нің Байқоңыр қаласындағы өкілдігінің бастықтары:
1) ішкі істер органдары жеке құрамының осы бұйрықтың талаптарын зерделеуін және сақтауын қамтамасыз етсін;
2) ішкі істер органдарының жұмысын осы бұйрықтың талаптарына сәйкес ұйымдастырсын.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Е.З. Тургумбаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-лейтенанты Қ.Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 12 наурыздағы
№ 208 бұйрығымен
бекітілген
Жолдарды жобалауға, салуға, жөндеуге, күтіп-ұстауға және оларды жол жүрісі
қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігінде басқаруға арналған нормативтік, жобалау және
техникалық құжаттаманы келісу және бекіту қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил согласования и утверждения нормативной, проектной и технической документации на проектирование, строительство, ремонт, содержание дорог и управление ими в части обеспечения безопасности дорожного движения
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 марта 2015 года № 208. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 апреля 2015 года № 10690.
В соответствии с пунктом 2 статьи 36 Закона Республики Казахстан "О дорожном движении" от 17 апреля 2014 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила согласования и утверждения нормативной, проектной и технической документации на проектирование, строительство, ремонт, содержание дорог и управление ими в части обеспечения безопасности дорожного движения.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Начальникам Департаментов полиции областей, городов Нур-Султан, Алматы, Шымкента и представительства Министерства внутренних дел Республики Казахстан в городе Байконыр:
1) обеспечить изучение и соблюдение требований настоящего приказа личным составом органов внутренних дел;
2) организовать работу органов внутренних дел в соответствии с требованиями настоящего приказа.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел генерал-майора полиции Тургумбаева Е.З.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 12 марта 2015 года № 208
Правила
согласования и утверждения нормативной, проектной и технической документации на проектирование, строительство, ремонт, содержание дорог и управление ими в части обеспечения безопасности дорожного движения
Глава 1. Общие положения

Ескерту. 1-тараудың атауы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 20.06.2018 № 459 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Жолдарды жобалауға, салуға, жөндеуге, күтіп-ұстауға және оларды жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігінде басқаруға арналған нормативтік, жобалау және техникалық құжаттаманы, аумақтық-көліктік жоспарлау, жол жүрісін ұйымдастыру және келісілген конструкцияны бақылау жөніндегі құжаттаманы келісу және бекіту қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Жол жүрісі туралы" 2014 жылғы 17 сәуірдегі және "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі заңдарына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар жолдарды жобалауға, салуға, жөндеуге, күтіп-ұстауға және оларды жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігінде уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) басқаруына арналған нормативтік, жобалау және техникалық құжаттаманы келісу және бекіту тәртібін айқындайды және автомобиль жолдары және техникалық реттеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында бекітілген мемлекеттік нормативтердің (бұдан әрі – мемлекеттік нормативтер) талаптарын ескере отырып әзірленді.
3. Қағидалар жолдарды жобалауға, салуға, жөндеуге, күтіп-ұстауға және оларды басқаруға, аумақтық-көліктік жоспарлауға және жол жүрісін ұйымдастыруға арналған нормативтік, жобалау және техникалық құжаттаманы әзірлейтін жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – тапсырыс беруші) таралады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы Қағидаларда мынадай терминдер пайдаланылады:
1) аумақтық көліктік жоспарлау – аумақтың көліктік жүйесін дамытуды жоспарлау, ол барлық көлік түрлерінің инфрақұрылымын орналастыруды және көліктің маршруттық желісін трассалауды қамтиды;
2) жобалау құжаттамасы – жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігінде құрылысты ұйымдастыру мен жүргiзу, аумақты инженерлiк жағынан дайындау, абаттандыру үшін көлемдiк-жоспарлық, конструкциялық, технологиялық, инженерлiк, табиғатты қорғау және өзге де шешiмдердi қамтитын құжаттама;
3) жол жүрiсiн ұйымдастыру – жол жүрiсін басқару жөніндегі ұйымдастырушылық-құқықтық, нормативтік-әдістемелік, жобалау-іздестіру, ұйымдастырушылық-техникалық, бақылау-қадағалау, өкімдік және басқа да іс-шаралар кешенi;

Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.06.2018 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила согласования и утверждения нормативной, проектной и технической документации на проектирование, строительство, ремонт, содержание дорог и управление ими в части обеспечения безопасности дорожного движения, документации по территориально-транспортному планированию, организации дорожного движения и контроля за согласованной конструкцией (далее - Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года "О дорожном движении" и от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
2. Правила определяют порядок согласования и утверждения нормативной, проектной и технической документации на проектирование, строительство, ремонт, содержание дорог и управление ими уполномоченным органом в части обеспечения безопасности дорожного движения (далее – уполномоченный орган) и разработаны с учетом требований утвержденных государственных нормативов в области автомобильных дорог и технического регулирования, а также архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан (далее - государственные нормативы).
3. Правила распространяются на физические и юридические лица, разрабатывающие нормативную, проектную и техническую документации на проектирование, строительство, ремонт, содержание дорог и управление ими, территориально-транспортного планирования и организации дорожного движения (далее - заказчик).
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В настоящих Правилах используются следующие термины:
1) территориальное транспортное планирование – планирование развития транспортной системы территории, которое в том числе включает в себя планирование размещения инфраструктуры всех видов транспорта и трассировки маршрутной сети транспорта;
2) проектная документация - документация, содержащая объемно-планировочные, конструктивные, технологические, инженерные, природоохранные и иные решения для организации и ведения строительства, инженерной подготовки территории, благоустройства в части обеспечения безопасности дорожного движения;
3) организация дорожного движения – комплекс организационно-правовых, нормативно-методических, проектно-изыскательских, организационно-технических, контрольно-надзорных, распорядительных и других мероприятий по управлению дорожным движением;

4) нормативтік құжаттама – жолдарды жобалау, салу, жөндеу, күтіп-ұстау және оларды жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігінде басқару жөніндегі әртүрлі қызмет түрлеріне қатысты нормаларды, қағидаларды, сипаттамаларды, қағидаттарды белгілейтін құжаттама;
5) техникалық құжаттама – техникалық және технологиялық нормаларды қамтитын құжаттама;
5. Уәкілетті орган жолдарды жобалауға, салуға, жөндеуге, күтіп-ұстауға және оларды жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігінде басқаруға арналған нормативтік, жобалау және техникалық құжаттаманы мүгедектігі бар адамдарға тең қолжетімділікті қамтамасыз ету мақсатында олардың қажеттіліктерін ескере отырып келіседі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 30.09.2022 № 783 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Жолдарды жобалауға, салуға, жөндеуге, күтіп-ұстауға және оларды жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігінде басқаруға арналған нормативтік, жобалау және техникалық құжаттаманы келісу және бекіту тәртібі
Ескерту. 2-тараудың атауы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 20.06.2018 № 459 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Тапсырыс беруші нормативтік, жобалау және техникалық құжаттаманы, сондай-ақ аумақтық-көліктік жоспарлау және жол жүрісін ұйымдастыру жөніндегі құжаттаманы уәкілетті органға келісуге ұсынады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.12.2024 № 957 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
7. Нормативтік, жобалау және техникалық құжаттаманы, сондай-ақ аумақтық-көліктік жоспарлау және жол жүрісін ұйымдастыру жөніндегі құжаттаманы келісу өтінішті уәкілетті органда тіркеген сәттен бастап он жұмыс күн ішінде жүргізіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 25.04.2017 № 288 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң енгізіледі) бұйрығымен.
7-1. Жолдардың жүру бөлігіндегі жол және басқа да жұмыстар, оның ішінде авариялық-құтқару жұмыстары уәкілетті орган мен автомобиль жолдарын басқарушыға хабарлама берілгеннен кейін жүзеге асырылуға тиіс.
Жол және басқа да жұмыстардың, оның ішінде авариялық-құтқару жұмыстарының жүргізілетіні туралы хабарламаны жұмыстарды жүргізуші жұмыстар жүргізілетін учаске, жұмыстардың мерзімдері және байланыс деректері (мекенжай мен телефон) туралы ақпаратты көрсете отырып жібереді.
Көлік құралдары мен жаяу жүргіншілердің қозғалысын өзгерту не шектеу қажеттілігі жоқ жолдың жүру бөлігінің астында электрмен жабдықтау желілерін салу кезінде уәкілетті органға хабарлау талап етілмейді.

4) нормативная документация - документация, устанавливающая нормы, правила, характеристики, принципы, касающиеся различных видов деятельности по проектированию, строительству, ремонту, содержанию дорог и управлению ими в части обеспечения безопасности дорожного движения;
5) техническая документация - документация, содержащая технические и технологические нормы.
5. Уполномоченный орган согласовывает нормативную, проектную и техническую документацию на проектирование, строительство, ремонт, содержание дорог и управление ими в части обеспечения безопасности дорожного движения с учетом потребностей лиц с инвалидностью в целях обеспечения им равного доступа.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 30.09.2022 № 783 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок согласования и утверждения нормативной, проектной и технической документации на проектирование, строительство, ремонт, содержание дорог и управление ими в части обеспечения безопасности дорожного движения
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.06.2018 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Заказчик представляет нормативную, проектную и техническую документацию, а также документацию по территориально-транспортному планированию и организации дорожного движения на согласование в уполномоченный орган.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.12.2024 № 957 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Согласование нормативной, проектной и технической документации, а также документации по территориально-транспортному планированию и организации дорожного движения проводится в течение десяти рабочих дней с момента регистрации обращения в уполномоченном органе.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.04.2017 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7-1. Дорожные и другие работы на проезжей части дорог, в том числе аварийно-спасательные, должны осуществляться после извещения уполномоченного органа и управляющего автомобильными дорогами.
Извещение о проведении дорожных и других работ, в том числе аварийно-спасательных, направляется производителем работ с указанием информации об участке проведения работ, сроках работ и контактных данных (адреса и телефона).
При строительстве сетей электроснабжения под проезжей частью дороги, для которого отсутствует необходимость в изменении либо ограничении движения транспортных средств и пешеходов, извещение уполномоченного органа не требуется.

Ескерту. Қағидалар 7-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 20.06.2018 № 459 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 25.08.2020 № 595 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
8. Жобалау және техникалық құжаттаманы, сондай-ақ аумақтық-көліктік жоспарлау және жол жүрісін ұйымдастыру жөніндегі құжаттаманы келісуді уәкілетті орган мемлекеттік нормативтерде белгіленген тәртіппен мемлекеттік және/немесе кешенді ведомстводан тыс сараптама жүргізілгенге дейін жүзеге асырады.
9.Мыналар:
1) уәкілетті орган – халықаралық және республикалық маңыздағы жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын, ақылы автожолдарды жобалау, салу, қайта жөндеу, жөндеу және оңалту жөніндегі нормативтік, техникалық және жобалау құжаттамасын, аумақтық-көліктік жоспарлау және жол жүрісін ұйымдастыру жөніндегі құжаттаманы;
2) уәкілетті органның аумақтық бөліністері – осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген жолдарды қоспағанда, автомобиль жолдарын, сондай-ақ осы автомобиль жолдарындағы жол құрылыстарын, теміржол өтпелерін, қалалық электр көлігі желілерін жобалау, салу, қайта жөндеу, жөндеу және оңалту жөніндегі жобалау құжаттамасын, аумақтық-көліктік жоспарлау, жол жүрісін ұйымдастыру жөніндегі құжаттаманы;
3) жоғары тұрған уәкілетті органның нұсқауы бойынша уәкілетті органның аумақтық бөліністері – халықаралық және республикалық маңыздағы жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын, ақылы автожолдарды жобалау, салу, қайта жөндеу, жөндеу және оңалту жөніндегі жобалау құжаттамасын, аумақтық-көліктік жоспарлау және жол жүрісін ұйымдастыру жөніндегі құжаттаманы келіседі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 25.04.2017 № 288 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң енгізіледі) бұйрығымен.
10. Қарау қорытындылары бойынша уәкілетті орган ұсынылған нормативтік, жобалау және техникалық құжаттаманы, сондай-ақ аумақтық-көліктік жоспарлау және жол жүрісін ұйымдастыру жөніндегі құжаттаманы келіседі не оны келісуден бас тартады және бұл туралы осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген мерзімде тапсырыс берушіні хабардар етеді.
Нормативтік, жобалау және техникалық құжаттаманы, сондай-ақ аумақтық-көліктік жоспарлау және жол жүрісін ұйымдастыру жөніндегі құжаттаманы келісуден бас тартылған жағдайда, уәкілетті орган бас тарту себептерін көрсете отырып, бұл туралы тапсырыс берушіні жазбаша хабардар етеді.
Нормативтік, жобалау және техникалық құжаттаманың, сондай-ақ аумақтық-көліктік жоспарлау және жол жүрісін ұйымдастыру жөніндегі құжаттаманың мемлекеттік нормативтерде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі бас тарту негізі болып табылады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 20.06.2018 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.08.2020 № 595 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Согласование проектной и технической документации, а также документации по территориально-транспортному планированию и организации дорожного движения осуществляется уполномоченным органом до проведения государственной и/или комплексной вневедомственной экспертизы в порядке, установленным государственными нормативами.
9. Согласовывают:
1) уполномоченный орган – нормативную, техническую и проектную документацию по проектированию, строительству, реконструкции, ремонту и реабилитации автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения, платных автодорог, документации по территориально-транспортному планированию и организации дорожного движения;
2) территориальные подразделения уполномоченного органа – проектную документация по проектированию, строительству, реконструкции, ремонту и реабилитации автомобильных дорог, за исключением дорог, указанных в подпункте 1) настоящего пункта, а также дорожных сооружений, железнодорожных переездов на данных автомобильных дорогах, линий городского электрического транспорта, документации по территориально-транспортному планированию, организации дорожного движения;
3) территориальные подразделения уполномоченного органа по указанию вышестоящего уполномоченного органа - проектную документацию по проектированию, строительству, реконструкции, ремонту и реабилитации автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения, платных автодорог, документации по территориально-транспортному планированию и организации дорожного движения.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.04.2017 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. По итогам рассмотрения уполномоченный орган согласовывает представленную нормативную, проектную и техническую документацию, а также документацию по территориально-транспортному планированию и организации дорожного движения, либо отказывает в ее согласовании и информирует об этом заказчика в срок, указанный в пункте 7 настоящих Правил.
При отказе в согласовании нормативной, проектной и технической документации, а также документации по территориально-транспортному планированию и организации дорожного движения уполномоченный орган письменно информирует об этом заказчика с указанием причин отказа.
Основанием отказа является несоответствие нормативной, проектной и технической документации, а также документации по территориально-транспортному планированию и организации дорожного движения требованиям, установленным государственными нормативами.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Тапсырыс беруші келісуден бас тартумен келіспеген жағдайда, ол заңнамада белгіленген тәртіппен уәкілетті органның іс-қимылына шағымдана алады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Тапсырыс беруші келісуден бас тарту себептерін жойғаннан кейін нормативтік, жобалау және техникалық құжаттама, сондай-ақ аумақтық-көліктік жоспарлау және жол жүрісін ұйымдастыру жөніндегі құжаттама жазбаша бас тарту алынған күннен бастап екі айдан кешіктірмей қайта келісуге жолданады. Қайта келісу уәкілетті органда өтініш тіркелген сәттен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізіледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Бұрын уәкілетті орган келіскен нормативтік, жобалау және техникалық құжаттама, сондай-ақ аумақтық-көліктік жоспарлау және жол жүрісін ұйымдастыру жөніндегі құжаттама көлемдiк-жоспарлық, конструкциялық шешімдерге, сондай-ақ жобалық-сметалық құжаттамаға өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізілген жағдайда осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген мерзімде уәкілетті органның қайта келісуіне жатады.
14. Нормативтік, жобалау және техникалық құжаттама, сондай-ақ аумақтық-көліктік жоспарлау және жол жүрісін ұйымдастыру жөніндегі құжаттама уәкілетті орган келіскеннен кейін бекітуге жатады.
15. Нормативтік және техникалық құжаттаманы, сондай-ақ аумақтық-көліктік жоспарлау және жол жүрісін ұйымдастыру жөніндегі құжаттаманы бекітуді құзыретіне осындай құжаттаманы бекіту кіретін тиісті мемлекеттік органдар жүзеге асырады.
16. Жобалау құжаттамасын бекіту Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік және/немесе кешенді ведомстводан тыс сараптама жүргізілгеннен кейін жүзеге асырылады.
17. Жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы қағидалардың, нормативтердің, стандарттардың сақталуын мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың жүзеге асырылуын бақылауды төменгі тұрған органға қатысы бойынша жоғары тұрған орган уәкілетті органның аумақтық бөліністеріне жылына кем дегенде бір рет тексеру өткізу арқылы жүргізеді.

Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В случае несогласия заказчика с отказом в согласовании, заказчик может обжаловать действия уполномоченного органа в установленном законодательством порядке.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. После устранения заказчиком причин отказа в согласовании, нормативная, проектная и техническая документация, а также документация по территориально-транспортному планированию и организации дорожного движения направляются на повторное согласование. Повторное согласование проводится в срок не более пяти рабочих дней с момента регистрации обращения в уполномоченном органе.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Нормативная, проектная и техническая документация, а также документация по территориально-транспортному планированию и организации дорожного движения ранее согласованная с уполномоченным органом, в случае внесения изменения и/или дополнения в объемно-планировочные решения, конструктивные решения, а также в проектно-сметную документацию подлежит повторному согласованию с уполномоченным органом в срок, указанный в пункте 7 настоящих Правил.
14. Нормативная, проектная и техническая документация, а также документация по территориально-транспортному планированию и организации дорожного движения подлежит утверждению после ее согласования уполномоченным органом.
15. Утверждение нормативной и технической документации, а также документация по территориально-транспортному планированию и организации дорожного движения осуществляется соответствующими государственными органами, в компетенцию которых входит утверждение такой документации.
16. Утверждение проектной документации осуществляется после проведения государственной и/или комплексной вневедомственной экспертизы проектов, в порядке установленном законодательством Республики Казахстан.
17. Контроль за осуществлением государственного контроля и надзора за соблюдением правил, нормативов и стандартов в сфере обеспечения безопасности дорожного движения проводится вышестоящими органами по отношению к нижестоящим посредством проведения не реже одного раза в год проверок территориальных подразделений уполномоченного органа.

18. Жолдарды жобалауға, салуға, жөндеуге, күтіп-ұстауға және оларды жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігінде басқаруға арналған жобалау құжаттамасын, сондай-ақ аумақтық-көліктік жоспарлау, жол жүрісін ұйымдастыру жөніндегі құжаттаманы және жол және басқа да жұмыстар жүргізілетіні туралы хабарламаларды келісуді есепке алу осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша журналда жүргізіледі.
Ескерту. 2-тарау 18-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 29.12.2018 № 923 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 12 наурыздағы
№ 208 бұйрығымен бекітілген
Жолдарды жобалауға, салуға,
жөндеуге, күтіп-ұстауға және
оларды жол жүрісі қауіпсіздігін
қамтамасыз ету бөлігінде
басқаруға арналған нормативтік,
жобалау және техникалық
құжаттаманы келісу және бекіту
қағидаларына
қосымша
Жолдарды жобалауға, салуға, жөндеуге, күтіп-ұстауға және оларды жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігінде басқаруға арналған жобалау құжаттамасын, сондай-ақ аумақтық-көліктік жоспарлау және жол жүрісін ұйымдастыру жөніндегі құжаттаманы келісу және жол және басқа да жұмыстарды жүргізу туралы хабарламалар журналы
Ескерту. Қағида қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 29.12.2018 № 923 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с
Қаралған күні
Жобаның атауы
Жобалау және өзге де ұйымның атауы
Жол жұмыстарының басталған және аяқталған күні
Қарау нәтижелері
Жол жұмыстарының орындалғаны туралы белгі
Ескертпе

18. Учет согласования проектной документации на проектирование, строительство, ремонт, содержание дорог и управление ими в части обеспечения безопасности дорожного движения, а также документации по территориально-транспортному планированию, организации дорожного движения и извещений о проведении дорожных и других работ ведется в журнале по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 18 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 29.12.2018 № 923 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к Правилам согласования
и утверждения нормативной, проектной
и технической документации на
проектирование, строительство, ремонт,
содержание дорог и управление ими
в части обеспечения безопасности
дорожного движения, утвержденных
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 12 марта 2015 г. № 208
Сноска. Правила дополнены приложением в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 29.12.2018 № 923 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Журнал
согласования проектной документации на проектирование, строительство,
ремонт, содержание дорог и управление ими в части обеспечения безопасности
дорожного движения, а также документации по территориально-транспортному
планированию, организации дорожного движения и извещений
о проведении дорожных и других работ
№ п/п
Дата рассмотрения
Наименование проекта
Наименование проектной и иной организации
Дата начала и окончания дорожных работ
Результаты рассмотрения
Отметка о выполнении дорожных работ
Примечание