Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне банк қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 25 ақпандағы № 27 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 14 сәуірде № 10714 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 147 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.05.2016 № 147 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 8-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Екiншi деңгейдегi банктер үшiн пруденциалдық нормативтер есеп айырысуларының нормативтiк мәнi мен әдiстемесi туралы нұсқаулықты бекiту туралы» 2005 жылғы 30 қыркүйектегі № 358 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3924 тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Екiншi деңгейдегi банктер үшiн пруденциялық нормативтер есеп айырысуларының нормативтiк мәнi мен әдiстемесi туралы нұсқаулықта:
53-8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«53-8. Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтер (провизиялар), банктің ішкі міндеттемелері, реттелген борыш, мерзімсіз қаржы құралдары және банк шығарған борыштық бағалы қағаздар ескеріле отырып есептелген ішкі активтердің орташа айлық шамалары банктің ішкі активтерінің, ішкі міндеттемелерінің жалпы сомасының, реттелген борыштың, мерзімсіз қаржы құралдарының және мерзімі өткен берешек, есептелген сыйақы, дисконттар, сыйлықақылар, оң (теріс) түзетулер ескеріле отырып банк шығарған борыштық бағалы қағаздардың тиісті есепті айдың жұмыс күндерінің санына қатынасы ретінде есептеледі.
Меншікті капиталдың орташа айлық шамасы есепті кезеңнің әрбір жұмыс күніндегі жағдай бойынша меншікті капитал сомасының тиісті есепті кезеңнің жұмыс күндерінің санына қатынасы ретінде есептеледі.
Банктер қаражатының бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентін есептеу мақсаттары үшін меншікті капитал бухгалтерлік баланстың деректеріне сәйкес, 2015 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасының резиденті емес еншілес ұйымдардың реттелген борышына инвестициялар мөлшерінен аспайтын Қазақстан Республикасының резиденті емес еншілес ұйымдардың реттелген борышына инвестициялар шегеріле отырып, сондай-ақ Қазақстан Республикасының резиденті емес еншілес ұйымдардың акцияларына инвестициялар шегеріле отырып, мынадай мөлшерлерде пайдаланылады:
жүйе құраушы банктерді қоспағанда, банктер үшін:

О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования банковской деятельности
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 27. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 апреля 2015 года № 10714. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 147.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 30.05.2016 № 147 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 апреля 2015 года.
В целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года № 358 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3924), следующее изменение:
в Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня, утвержденной указанным постановлением:
пункт 53-8 изложить в следующей редакции:
"53-8. Среднемесячные величины внутренних активов, рассчитанные с учетом резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, внутренних обязательств банка, субординированного долга, бессрочных финансовых инструментов и выпущенных банком долговых ценных бумаг рассчитываются как отношение общей суммы внутренних активов, внутренних обязательств банка, субординированного долга, бессрочных финансовых инструментов и выпущенных банком долговых ценных бумаг с учетом просроченной задолженности, начисленного вознаграждения, дисконтов, премий, положительных (отрицательных) корректировок к количеству рабочих дней в соответствующем отчетном месяце.
Среднемесячная величина собственного капитала рассчитывается как отношение суммы собственного капитала по состоянию за каждый рабочий день отчетного периода к количеству рабочих дней соответствующего отчетного периода.
Для целей расчета коэффициента по размещению части средств банков во внутренние активы используется собственный капитал согласно данным бухгалтерского баланса за вычетом инвестиций в субординированный долг дочерних организаций-нерезидентов Республики Казахстан, не превышающих размера инвестиций в субординированный долг дочерних организаций-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на 1 января 2015 года, а также за вычетом инвестиций в акции дочерних организаций-нерезидентов Республики Казахстан в следующих размерах:
для банков, за исключением системообразующих банков:

2014 жылғы 1 қазаннан бастап – 0,7-ге көбейтілген баланстық меншікті капиталдың мәні;
2015 жылғы 1 сәуірден бастап – 0,85-ге көбейтілген баланстық меншікті капиталдың мәні;
жүйе құраушы банктер үшін:
2015 жылғы 1 қаңтардан бастап – 0,3-ке көбейтілген баланстық меншікті капиталдың мәні;
2015 жылғы 1 сәуірден бастап – 0,85-ге көбейтілген баланстық меншікті капиталдың мәні.».
2. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.05.2016 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. 2015 жылғы 1 мамырға банктер қаражатының бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентінің 1-ден (бір) аз мәні бар екiншi деңгейдегi банк үшін банктер қаражатының бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентінің талаптарын орындау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне іс-шаралар жоспарын ұсыну және қойылатын талаптары осы қаулының 4-тармағында белгіленген, көрсетілген іс-шаралар жоспарында белгіленген мәндерді сақтау болып табылады. Іс-шаралар жоспары 2015 жылғы 1 сәуірден бастап 5 (бес) ай ішінде қолданылады.
4. Осы қаулының мақсаттары үшін іс-шаралар жоспарына мынадай талаптар белгіленеді:
1) нормативтік мәндердің болжамы, осы болжамның негіздемесі және банктің қызметіне теріс ықпалы қамтылады;
2) банктер қаражатының бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентінің мәнін нормативтік мәннен асатын деңгейге дейін жеткізу шаралары;
3) іс-шаралар жоспарының орындалуы үшін жауапты лауазымды тұлғалар бойынша ақпарат қамтылады.
Іс-шаралар жоспарын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мақұлдайды.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі іс-шаралар жоспарын мақұлдамаған жағдайда банктер қаражатының бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициенті орындалмаған болып есептеледі.
5. Бақылау және қадағалау әдіснамасы департаменті (Әбдірахманов Н.А.) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Құқықтық қамтамасыз ету департаментімен (Досмұхамбетов Н.М.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.

с 1 октября 2014 года - значение балансового собственного капитала, умноженное на 0,7;
с 1 апреля 2015 года – значение балансового собственного капитала, умноженное на 0,85;
для системообразующих банков:
с 1 января 2015 года - значение балансового собственного капитала, умноженное на 0,3;
с 1 апреля 2015 года - значение балансового собственного капитала, умноженное на 0,85.".
2. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 30.05.2016 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Для банка второго уровня, имеющего на 1 мая 2015 года значение коэффициента по размещению части средств банков во внутренние активы менее 1 (одного), выполнением требований коэффициента по размещению части средств банков во внутренние активы будет являться представление в Национальный Банк Республики Казахстан плана мероприятий и соблюдение значений, установленных указанным планом мероприятий, требования к которому установлены пунктом 4 настоящего постановления. План мероприятий действует в течение 5 (пяти) месяцев с 1 апреля 2015 года.
4. Для целей настоящего постановления к плану мероприятий устанавливаются следующие требования:
1) содержит прогноз нормативных значений, обоснование данного прогноза и негативные влияния на деятельность банка;
2) меры по доведению значения коэффициента по размещению части средств банков во внутренние активы до уровня, превышающего нормативное значение;
3) содержит информацию по должностным лицам, ответственным за выполнение плана мероприятий.
План мероприятий одобряется Национальным Банком Республики Казахстан.
В случае неодобрения Национальным Банком Республики Казахстан плана мероприятий коэффициент по размещению части средств банков во внутренние активы считается невыполненным.
5. Департаменту методологии контроля и надзора (Абдрахманов Н.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) совместно с Департаментом правового обеспечения (Досмухамбетов Н.М.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.

6. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс департаменті (Қазыбаев А.Қ.) осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Қ.Б. Қожахметовке жүктелсін.
8. Осы қаулы 2015 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                          Қ. Келімбетов

6. Департаменту международных отношений и связей с общественностью (Казыбаев А.К.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Кожахметова К.Б.
8. Настоящее постановление вводится в действие с 1 апреля 2015 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель
Национального Банка
К. Келимбетов