Денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 10 наурыздағы № 127 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 15 сәуірде № 10735 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-299/2020 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.12.2020 № ҚР ДСМ-299/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 76) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметті стандарттау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оның күнтізбелік он күннің ішінде мерзімдік баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық–құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму бірінші вице-министрі
С.З. Қайырбековаға жүктелсін.
4. Күші жойылды деп танылсын:
1) "Денсаулық сақтау субъектілерінің аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне сыртқы кешендік бағалау жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010 жылғы 23 шілдедегі № 542 бұйрығы (нормативтік құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тізілімінде № 6432 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" 2010 жылғы 2 қазандағы № 402-405 (26248); "Егемен Қазақстан" 2010 жылғы 5 қазандағы № 406-409 (26252); "Егемен Қазақстан" 2010 жылғы 6 қазандағы № 410-413 (26256); "Егемен Қазақстан" 2010 жылғы 12 қазандағы № 418-421 (26264) газетінде жарияланған);
2) "Денсаулық сақтау субъектілерінің аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне сыртқы кешендік бағалау жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010 жылғы 23 шілдедегі № 542 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 25 ақпандағы № 99 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8425 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" 2013 жылғы 23 қазандағы № 237 (28176) газетінде жарияланған).

Об утверждении Правил аккредитации в области здравоохранения
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 10 марта 2015 года № 127. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 апреля 2015 года № 10735. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-299/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 21.12.2020 № ҚР ДСМ-299/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 76) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила аккредитации в области здравоохранения.
2. Департаменту стандартизации медицинских услуг Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно–правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет–ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице–министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Каирбекову С.З.
4. Признать утратившими силу:
1) приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 июля 2010 года № 542 "Об утверждении Инструкции по проведению внешней комплексной оценки на соответствие субъектов здравоохранения стандартам аккредитации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6432, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 27 октября 2010 года № 284 (26345); от 28 октября 2010 года № 285 (26346); от 30 октября 2010 года № 288-289 (26349-26350); от 02 ноября 2010 года № 290 (26351); от 03 ноября 2010 года № 291 (26352); от 04 ноября 2010 года № 292 (26353); от 06 ноября 2010 года № 295-296 (26356-26357); от 10 ноября 2010 года № 300-302 (26361-26363); от 27 ноября 2010 года № 323-324 (26384-26385);
2) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 февраля 2013 года № 99 "О внесении изменений в приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 июля 2010 года № 542 "Об утверждении Инструкции по проведению внешней комплексной оценки на соответствие субъектов здравоохранения стандартам аккредитации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8425, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 23 октября 2013 года № 299 (27573)).

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі Т. Дүйсенова
Денсаулық сақтау министрінің
әлеуметтік даму және
Қазақстан Республикасының
2015 жылғы 10 наурыздағы
№ 127 бұйрығымен
бекітілген
Денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.04.2020 № ҚР ДСМ-27/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 7-бабы 1-тармағының 76) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 15 сәуірдегі Заңының 14-бабына (бұдан әрі-Заң) сәйкес әзірленді және денсаулық сақтау саласында аккредиттеу тәртібін айқындайды.
2. Денсаулық сақтау саласында аккредиттеуге жататын денсаулық сақтау субъектілеріне байланысты аккредиттеудің мынадай түрлері бар:
1) денсаулық сақтау саласында белгіленген талаптарға және стандарттарға көрсетілетін медициналық қызметтердің сәйкестігін тану мақсатында медициналық ұйымдарды аккредиттеуді жүзеге асыратын денсаулық сақтау субъектілері;
2) денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығына бағалауды және біліктілігінің сәйкестігін растауды, денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдар мен білім беру ұйымдарының ғылыми-педагог кадрларын бағалауды және білім алушылардың медициналық білім беру бағдарламалары бойынша білімі мен дағдыларын бағалауды жүзеге асыратын денсаулық сақтау субъектілері;
3) өздерінің қызметінің аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне сыртқы кешенді бағалау негізінде медициналық ұйымдар жатады.
3. Денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу қағидаларында мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аккредиттеу –өтініш берушінің сәйкестікті бағалаудың белгілі бір саласындағы жұмысты орындауға құзыреттілігін аккредиттеуші органның ресми тану рәсімі;
2) аккредиттеу жөніндегі комиссия – медициналық ұйымдардың сыртқы кешенді бағалау нәтижелерін қарайтын және аккредиттеу стандарттарының талаптарына қызметінің сәйкестігіне оларды аккредиттеу жөнінде ұсынымдар беретін аккредиттеуші орган құратын комиссия;
3) аккредиттеу стандартының дәрежесі – пациенттердің қауіпсіздігіне әсер ету маңыздылығына байланысты стандарттың деңгейі;

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Утверждены
приказом Министра здравоохранения и
социального развития Республики Казахстан
от 10 марта 2015 года № 127
Правила аккредитации в области здравоохранения
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 04.04.2020 № ҚР ДСМ-27/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила аккредитации в области здравоохранения (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 76) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс), статьей 14 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" и определяют порядок аккредитации в области здравоохранения (далее – Закон).
2. В области здравоохранения, в зависимости от субъектов здравоохранения, подлежащих аккредитации, различают следующие виды аккредитации:
1) аккредитация субъектов здравоохранения, осуществляющих аккредитацию медицинских организаций в целях признания соответствия оказываемых медицинских услуг установленным требованиям и стандартам в области здравоохранения;
2) аккредитация субъектов здравоохранения, осуществляющего оценку профессиональной подготовленности и подтверждение соответствия квалификации специалистов в области здравоохранения;
3) аккредитация медицинских организаций в целях признания соответствия их деятельности стандартам аккредитации.
3. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) аккредитация – процедура официального признания аккредитующим органом компетентности заявителя выполнять работы в определенной области оценки соответствия;
2) комиссия по аккредитации – комиссия, создаваемая аккредитующим органом, которая рассматривает результаты внешней комплексной оценки медицинских организаций и дает рекомендации по их аккредитации на соответствие деятельности требованиям стандартов аккредитации;
3) ранг стандарта аккредитации – уровень стандарта в зависимости от значимости его влияния на безопасность пациентов;

4) аккредиттеу туралы куәлік – өтініш берушінің белгілі бір аккредиттеу саласында аккредиттелуін растайтын ресми құжат;
5) аккредиттеуден кейінгі мониторинг – аккредиттеу мәртебесін алған күннен бастап мақсаты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 2 қазандағы № 676 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8064 болып тіркелген) аккредиттеу стандарттарын орындауды қолдау болып табылатын келесі сыртқы кешенді бағалауға дейінгі аккредиттеу кезеңі;
6) бақылаушы – сыртқы кешенді бағалау жүргізу кезінде балл бойынша бағалау құқығынсыз үш немесе одан да көп бақылаудан кейін сыртқы кешенді бағалау бойынша сарапшы ретінде аккредиттеуші органның кейіннен тартуы үшін үміткер;
7) денсаулық сақтау субъектілері – денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ жеке медициналық практикамен және фармацевтикалық қызметпен айналысатын жеке тұлғалар;
8) қосалқы мердігерлік ұйым – медициналық ұйым мердігерлік шартты орындауға тартатын заңды тұлға;
9) медициналық ұйым – негізгі қызметі медициналық көмек көрсету болып табылатын денсаулық сақтау ұйымы;
10) мүдделер даулары – сарапшының жеке мүддесінің медициналық ұйымның сыртқы кешенді бағалау нәтижелеріне әсер ететін жағдайы;
11) медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы жөніндегі бірлескен комиссия (бұдан әрі – СБК) – клиникалық хаттамаларды, медициналық білім беру стандарттарын, дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді, денсаулық сақтау саласында көрсетілетін қызметтердің сапасы мен қолжетімділігін бақылау жүйесінің стандарттарын жетілдіру бойынша ұсынымдар дайындау үшін құрылатын уәкілетті орган жанындағы консультативтік-кеңесші орган;
12) өзін-өзі бағалау – медициналық ұйым өз бетінше немесе тәуелсіз сарапшыларды тарта отырып жүргізетін, медициналық ұйым қызметінің аккредиттеу стандарттарына сәйкестігін бағалау рәсімі;
13) сараптау тобы – аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне медициналық ұйымға сыртқы кешенді бағалау жүргізу үшін тартылатын адамдар тобы;
14) сыртқы кешенді бағалау – сараптау тобы медициналық ұйымға барып жүргізетін медициналық ұйым қызметінің аккредиттеу стандарттарына (бұдан әрі – Аккредиттеу стандарттары) сәйкестігін бағалау рәсімі;
15) сыртқы кешенді бағалау жөніндегі сарапшы – осы Қағидалардың 42-тармағында көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келетін, медициналық ұйымдардың аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне сыртқы кешенді бағалау жүргізу үшін тартылатын сараптау тобының құрамындағы денсаулық сақтау ұйымының маманы;

4) свидетельство об аккредитации – официальный документ, подтверждающий аккредитацию заявителя в определенной области аккредитации;
5) постаккредитационный мониторинг – этап аккредитации со дня получения статуса аккредитации до следующей внешней комплексной оценки, целью которого является поддержание выполнения стандартов аккредитации, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 октября 2012 года № 676 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8064);
6) наблюдатель – претендент для последующего привлечения аккредитующим органом в качестве эксперта по внешней комплексной оценке после трех или более наблюдений без права оценки по баллам при проведении внешней комплексной оценки;
7) субъекты здравоохранения – организации здравоохранения, а также физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой и фармацевтической деятельностью;
8) субподрядная организация – юридическое лицо, привлекаемое медицинской организацией к исполнению договора подряда;
9) медицинская организация – организация здравоохранения, основной деятельностью которой является оказание медицинской помощи;
10) конфликт интересов – ситуация, при которой личная заинтересованность эксперта влияет на результаты внешней комплексной оценки медицинской организации;
11) объединенная комиссия по качеству медицинских услуг (далее - ОКК) - консультативно-совещательный орган при уполномоченном органе, создаваемый для выработки рекомендаций по совершенствованию клинических протоколов, стандартов медицинского образования, лекарственного обеспечения, стандартов системы контроля качества и доступности услуг в области здравоохранения;
12) самооценка – процедура оценки деятельности медицинской организации на соответствие стандартам аккредитации, проводимая медицинской организацией самостоятельно или с привлечением независимых экспертов;
13) экспертная группа – группа лиц, привлекаемая для проведения внешней комплексной оценки медицинской организации на соответствие стандартам аккредитации;
14) внешняя комплексная оценка – процедура оценки деятельности медицинской организации на соответствие стандартам аккредитации, проводимая экспертной группой с выходом в медицинскую организацию;
15) эксперт по внешней комплексной оценке – специалист организации здравоохранения, соответствующий критериям, указанным в пункте 42 настоящих Правил, привлекаемый для проведения внешней комплексной оценки медицинских организаций на соответствие стандартам аккредитации в составе экспертной группы;

16) СБК-ның Аккредиттеу және медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын басқару комитеті (бұдан әрі – Комитет) – олардың құзыретіне жатқызылатын нақты проблемалар мен мәселелер бойынша ұсыныстарды дайындау үшін құрылған СБК-ның тұрақты жұмыс істейтін бөлімшесі;
17) трейсер – пациентке медициналық көмек көрсетудің әртүрлі кезеңдерін (пациент маршрутын) нысаналы тұрғыда қадағалау немесе медициналық ұйымның әртүрлі бөлімшелерінен қызметкерлер тартылатын жүйенің өзара байланысқан процестерін бағалау;
18) фокустық бағалау – сыртқы кешенді бағалау нәтижелерінің нақтылығына күмәнданған жағдайларда бұрын жүргізілген сыртқы кешенді бағалау нәтижелерін растау немесе нақтылау мақсатында жүргізілетін, не аккредиттеуші органға белгілі болған пациенттің, персоналдың және келушілердің қауіпсіздігінің тәуекелі туындаған жағдай құжаттарды талдау және (немесе) медициналық ұйымға бару негізінде медициналық ұйымды бағалау.
2-тарау. Көрсетілетін медициналық қызметтердің денсаулық сақтау саласындағы белгіленген талаптар мен стандарттарға сәйкестігін тану мақсатында медициналық ұйымдарды аккредиттеуді жүзеге асыратын денсаулық сақтау субъектілерін аккредиттеу тәртібі
4. Көрсетілетін медициналық қызметтердің денсаулық сақтау саласындағы белгіленген талаптар мен стандарттарға сәйкестігін тану мақсатында медициналық ұйымдарды аккредиттеуді жүзеге асыратын денсаулық сақтау субъектісін аккредиттеу тегін көрсетіледі.
5. Денсаулық сақтау субъектісі көрсетілетін медициналық қызметтердің денсаулық сақтау саласындағы белгіленген талаптар мен стандарттарға сәйкестігін тану үшін медициналық ұйымдарды аккредиттеуді жүзеге асыру құқығына куәлік алу үшін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі тауарлар мен қызметтердің сапасы мен қауіпсіздігін бақылау комитетінің (бұдан әрі – ведомство) кеңсесіне мынадай құжаттарды береді:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес медициналық ұйымдарды аккредиттеуді жүзеге асыратын денсаулық сақтау субъектілері үшін аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне өзін-өзі бағалау нәтижесі;
3) аккредиттеу бойынша қызметке тартылған қызметкерлердің тізімі және 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес ұлттық және (немесе) халықаралық деңгейде медициналық ұйымдарды аккредиттеудегі кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттардың көшірмелері;
4) осы Қағидалардың 42-тармағының өлшемшаттарға сәйкес келетін, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жұмыс орны, аккредиттеу мәселелері бойынша оқыту және аккредиттеу саласындағы тәжірибесі жөнінде мәліметтер көрсетілген, олардың кемінде 40%-ның жоғары медициналық білімі, "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша кемінде 30%-ның жоғары және (немесе) арнайы орта білімі бар кемінде 100 сарапшыдан тұратын сыртқы кешенді бағалау жөніндегі сарапшылардың тізімі;

16) Комитет по аккредитации и управлению качеством медицинских услуг ОКК (далее – Комитет) – постоянно действующее подразделение ОКК, созданное для выработки предложения по конкретным проблемам и вопросам, отнесенным к их компетенции;
17) трейсер – целенаправленное прослеживание различных этапов оказания медицинской помощи пациенту (маршрута пациента) или оценка связанных между собой процессов системы, в которые вовлекаются сотрудники из различных подразделений медицинской организации;
18) фокусная оценка – оценка медицинской организации на основании анализа документов и (или) посещения медицинской организации, проводимая с целью подтверждения или уточнения результатов ранее проведенной внешней комплексной оценки в случаях сомнения в достоверности результатов внешней комплексной оценки, либо при ситуации, подвергающей безопасность пациента, персонала и посетителей риску, о которой стало известно аккредитующему органу.
Глава 2. Порядок аккредитации субъектов здравоохранения, осуществляющих аккредитацию медицинских организаций в целях признания соответствия оказываемых медицинских услуг установленным требованиям и стандартам в области здравоохранения
4. Аккредитация субъекта здравоохранения, осуществляющего аккредитацию медицинских организаций в целях признания соответствия оказываемых медицинских услуг установленным требованиям и стандартам в области здравоохранения оказывается бесплатно.
5. Субъект здравоохранения для получения свидетельства на право осуществления аккредитации медицинских организаций для признания соответствия оказываемыми медицинских у слуг установленным требованиям и стандартам в области здравоохранения, подает в канцелярию Комитета контроля качества и безопасности товаров и услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – ведомство) следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) результат самооценки на соответствие стандартам аккредитации для субъектов, осуществляющих аккредитацию медицинских организаций, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) список сотрудников, задействованных в деятельности по аккредитации и копии документов в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года, подтверждающих опыт работы не менее трех лет в аккредитации медицинских организаций на национальном и (или) международном уровне;
4) список экспертов по внешней комплексной оценке в количестве не менее 100 экспертов, из которых не менее 40% с высшим медицинским образованием, не менее 30% с высшим и (или) средним медицинским образованием по специальности "Сестринское дело", соответствующих критериям пункта 42 настоящих Правил, с указанием фамилии, имени, отчества (при наличии), места работы, сведений по обучению по вопросам аккредитации и опыту в области аккредитации;

5) заңды тұлғаны және (немесе) филиалдарды (өкілдіктерді) мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың көшірмесі;
6) ереженің және (немесе) жарғының көшірмелері;
7) аккредиттеуші орган ретінде аккредиттеу туралы халықаралық сертификаттың көшірмесі;
8) сыртқы кешенді бағалау бойынша сарапшылардың оқу бағдарламасының аккредиттеу туралы халықаралық сертификатының көшірмесі (бар болса).
6. Ведомство құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады.
Ұсынылған құжаттардың толықтығы құжаттар тіркелген күні тексеріледі.
Бұл ретте, денсаулық сақтау субъектісі құжаттардың толық емес пакетін ұсынған жағдайда құжаттар қабылданбайды.
7. Құжаттар пакеті толық болған жағдайда ведомство Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 17 тамыздағы № 614 бұйрығымен бекітілген Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы жөніндегі біріккен комиссияны қалыптастыру қағидаларын және оның қызметі туралы ережелеріне сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15671 болып тіркелген) Комитетке құжаттарды береді.
Ұсынылған құжаттарды Комитет қарайды және мақұлдау немесе аккредиттеу мәселелерін мақұлдаудан бас тарту туралы шешім қабылдау үшін СБК-ның отырысына шығарады.
СБК отырысының нәтижелері бойынша хаттама толтырылады және уәкілетті органның сайтына орналастырылады.
8. СБК ұсынымдарының негізінде ведомство өтініш тіркелген күннен бастап он бес (15) жұмыс күнінен кешіктірмей ұйымға мынадай шешімдердің біреуін жібереді: аккредиттеу туралы куәлікті беру не куәлік беруден уәжді бас тарту туралы дәлелді жауап.
Ведомстваның шешімі бұйрық түрінде ресімделеді.
9. Аккредиттеу туралы куәлік өтініш тіркелген сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде бес жыл мерзімге осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
10. Денсаулық сақтау субъектісіне аккредиттеуден мынадай негіздер бойынша бас тартылады:
1) осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген тізбеге сәйкес ұсынылған құжаттардың толық еместігі және (немесе) қолданылу мерзімі аяқталған құжаттарды ұсыну фактісі анықталған;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес медициналық ұйымдарды аккредиттеуді жүзеге асыратын денсаулық сақтау субъектілері үшін аккредиттеу стандарттарына сәйкес келмеген;
3) ұйымға қатысты қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі бар болған жағдайларда бас тартылады.
11. Аккредиттеу туралы куәлікті кері қайтарып алу қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы соттың шешімі (үкімі) заңды күшіне енген кезде жүзеге асырылады.

5) копию справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица и (или) филиалов (представительств);
6) копию положения и (или) устава;
7) копию международного сертификата об аккредитации в качестве аккредитующего органа;
8) копию международного сертификата об аккредитации учебной программы экспертов по внешней комплексной оценке (при наличии).
6. Ведомство в день поступления документов осуществляет их прием и регистрацию.
Полнота представленных документов проверяется в день регистрации документов.
При этом, в случае представления субъектом здравоохранения неполного пакета документов, документы не принимаются.
7. При полном пакете документов ведомство в течение двух рабочих дней передает документы в Комитет в соответствии с Правилами формирования объединенной комиссии по качеству медицинских услуг и положения о ее деятельности, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 августа 2017 года № 614 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15671).
Представленные документы рассматриваются Комитетом и выносятся на заседание ОКК для рекомендации об одобрении или отказе.
По результатам заседания ОКК составляется протокол, который размещается на официальном сайте уполномоченного органа в области здравоохранения.
8. На основании рекомендации ОКК, ведомство не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня регистрации заявления направляет субъекту здравоохранения одно из следующих решений: выдача свидетельства об аккредитации либо мотивированный отказ в выдаче свидетельства.
Решение ведомства о выдаче свидетельства об аккредитации оформляется в виде приказа.
9. Свидетельство об аккредитации выдается по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам со сроком на пять лет в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента регистрации заявления.
10. В аккредитации субъекту здравоохранения отказывается по следующим основаниям:
1) установление факта неполноты представленных документов указанных в пункте 5 настоящих Правил и (или) документов с истекшим сроком действия;
2) несоответствие стандартам аккредитации для субъектов здравоохранения, осуществляющих аккредитацию медицинских организаций, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) в отношении организации имеется вступившее в законную силу решение суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности.
11. Отзыв свидетельства об аккредитации осуществляется при вступлении в законную силу решения суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности.

3-тарау. Денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығына бағалауды және біліктілігінің сәйкестігін растауды, денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдар мен білім беру ұйымдарының ғылыми-педагог кадрларын бағалауды және білім алушылардың медициналық білім беру бағдарламалары бойынша білімі мен дағдыларын бағалауды жүзеге асыратын денсаулық сақтау субъектілерін аккредиттеу тәртібі
12. Денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіби даярлығын бағалауды және біліктілігінің сәйкестігін растауды, Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдар мен білім беру ұйымдарының ғылыми-педагогикалық кадрларын бағалауды және медициналық білім беру бағдарламалары бойынша білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалауды жүзеге асыратын денсаулық сақтау субъектілерін аккредиттеу мемлекеттік қызмет болып табылады және тегін көрсетіледі.
13. Денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығына бағалау жүргізуге және біліктілігінің сәйкестігін растауға, Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдар мен білім беру ұйымдарының ғылыми-педагогикалық кадрларын бағалауға және медициналық білім беру бағдарламалары бойынша білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалауға үміткер денсаулық сақтау субъектісі (бұдан әрі – Бағалау жөніндегі ұйым) www.egov.kz,www.elicense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы аккредиттеуден өту үшін не пошта арқылы ведомствоға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) бір жылдан кем мерзімге жасалған үй-жайға немесе ғимаратқа меншік құқығын куәландыратын құжаттың немесе жалға алу немесе мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару шартының көшірмесі;
3) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағалау жөніндегі ұйымның персоналы туралы мәліметтерді растайтын құжаттың көшірмесі;
4) бағалау жөніндегі ұйымның әдіснамасын құрайтын құжаттардың көшірмелері: стратегиялық даму жоспары, денсаулық сақтау саласы мамандарына, ғылыми-педагогикалық кадрларға және медициналық білім және ғылым ұйымдарының білім алушылары мен түлектеріне тәуелсіз бағалау жүргізуге арналған емтихан материалының тізбесі (тест тапсырмалары мен клиникалық сценарийлер банкі);
5) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша симуляциялық жабдықтардың, аппаратураның және медициналық құрал-саймандардың болуын растайтын құжаттардың көшірмелері.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес "Денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалауды және біліктілігінің сәйкестігін растауды жүзеге асыратын денсаулық сақтау субъектісін аккредиттеу" мемлекеттік қызмет стандартында келтірілген.

Глава 3. Порядок аккредитации субъектов здравоохранения, осуществляющих оценку профессиональной подготовленности и подтверждение соответствия квалификации специалистов в области здравоохранения, оценку научно-педагогических кадров научных организаций и организаций образования в области здравоохранения и оценку знаний и навыков обучающихся по программам медицинского образования
12. Аккредитации субъектов здравоохранения, осуществляющих оценку профессиональной подготовленности и подтверждение соответствия квалификации специалистов в области здравоохранения, оценку научно-педагогических кадров научных организаций и организаций образования в области здравоохранения и оценку знаний и навыков обучающихся по программам медицинского образования является государственной услугой и оказывается бесплатно.
13. Субъект здравоохранения, претендующий на проведение оценки профессиональной подготовленности и подтверждение соответствия квалификации специалистов в области здравоохранения, оценки научно-педагогических кадров научных организаций и организаций образования в области здравоохранения и оценки знаний и навыков обучающихся по программам медицинского образования (далее – организация по оценке) для прохождения аккредитации через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz либо по почте представляет в ведомство следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) копия документа, удостоверяющих право собственности или договора аренды или доверительного управления государственным имуществом на помещение или здание, заключенных на срок менее одного года;
3) копия документа, подтверждающего сведения о персонале организации по оценке по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
4) копии документов, составляющих методологию организации по оценке: стратегический план развития, перечень экзаменационного материала (банк тестовых заданий и клинических сценариев) для проведения независимой оценки специалистов здравоохранения, научно-педогогических кадров, обучающихся и выпускников организаций медицинского образования и науки;
5) копии документов, подтверждающих наличие симуляционного оборудования, аппаратуры и медицинского инструментария по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в стандарте государственной услуги "Аккредитация субъекта здравоохранения, осуществляющего оценку профессиональной подготовленности и подтверждение соответствия квалификации специалистов в области здравоохранения" согласно приложению 7 к настоящим Правилам.

14. Ведомство тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мәліметтер алады:
1) заңды тұлғаны және (немесе) филиалдарды (өкілдіктерді) мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы);
2) бір жылдан астам мерзімге жасалған үй- жайға немесе ғимаратқа мемлекеттік мүлікті меншік, жалға алу немесе сенімгерлік басқару құқығын куәландыратын құжат .
15. Ведомство құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады.
Ұйым жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Ұсынылған құжаттардың толықтығы құжаттар тіркелген сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде тексеріледі.
Бұл ретте, денсаулық сақтау субъектісі құжаттардың толық емес пакетін көрсетілген мерзімде ұсынған жағдайда өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тарту дайындалады.
16. Құжаттар пакеті толық болған жағдайда ведомство Комитетке құжаттарды береді.
Комитет осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес аккредиттеудің белгіленген стандарттарына олардың қызметінің сәйкестігіне кешенді бағалау жүргізеді.
17. Бағалау жөніндегі ұйымды аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне кешенді бағалау мынадай кезеңдерден тұрады:
1) өздігінен өткізілетін бағалау парақтарын толтыру арқылы аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне өзін-өзі бағалау;
2) аккредиттеуші орган жүргізетін аккредиттеу рәсімдерінен өту үшін ұсынылатын құжаттарды сараптау;
3) бағалау жөніндегі ұйымға бара отырып, бағалау парақтарын толтыру арқылы аккредиттеу стандарттарына сәйкестігін сараптамалық бағалау;
4) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес аккредиттеу стандарттары талаптарына сәйкестігінің баға (баллдық) шкаласы негізінде аккредиттеу стандарттарын бағалау жөніндегі ұйымның сәйкестігін бағалау.
18. Әрбір стандарт бойынша орташа баға есептеледі: стандарттағы өлшемшарттар санына бөлінген стандарт өлшемшарттары бойынша баллдар жиынтығы, яғни стандарт бойынша орташа баға = k1+k2+k3+k4+k5/C, мұнда k1, k2, k3, k4, k5 – стандарттар өлшемшарттары бойынша баллдар, С – стандарттағы өлшемшарттардың саны.
19. Деректер осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес Аккредиттеу стандарттарының талаптарына сәйкестік бағаларының (баллдарының) қорытынды кестесіне енгізіледі.
Әрбір стандарт бойынша сәйкестікті бағалау объективтілігі және баллдарды есептеудің дұрыстығы Комитет мүшелерінің қолтаңбасымен куәландырылады.

14. Ведомство из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" получает сведения:
1) о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица и (или) филиалов (представительств);
2) удостоверяющие право собственности, аренды или доверительного управления государственным имуществом на помещение или здание, заключенных сроком более одного года.
15. Ведомство в день поступления документов осуществляет их прием и регистрацию.
При обращении организации после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Полнота представленных документов проверяется в течение двух рабочих дней с момента регистрации документов.
При этом, в случае представления субъектом здравоохранения неполного пакета документов в указанные сроки готовится мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
16. При сдаче полного пакета документов ведомство передает документы в Комитет.
Комитет проводит комплексную оценку на соответствие их деятельности установленным стандартам аккредитации субъекта здравоохранения, осуществляющего оценку профессиональной подготовленности и подтверждение соответствия квалификации специалистов в области здравоохранения, согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
17. Комплексная оценка организации по оценке на соответствие стандартам аккредитации для организации по оценке состоит из следующих этапов:
1) самооценки на соответствие стандартам аккредитации путем заполнения листов оценки, проводимой самостоятельно;
2) экспертизы документов, представляемых для прохождения процедуры аккредитации, проводимой аккредитующим органом;
3) экспертной оценки соответствия стандартам аккредитации для организации по оценке путем заполнения листов оценки с выездом в организацию по оценке;
4) оценки соответствия организации по оценке стандартам аккредитации для организации по оценке на основе шкалы оценок (баллов) соответствия требованиям стандартов аккредитации, согласно приложению 9 к настоящим Правилам (далее – шкала).
18. По каждому критерию стандарта аккредитации для организации по оценке высчитывается средняя оценка: сумма баллов по критериям стандарта, деленная на количество критериев в стандарте, то есть средняя оценка по стандарту = k1+k2+k3+k4+k5/C, где k1, k2, k3, k4, k5 – баллы по критериям стандартов, С – количество критериев в стандарте.
19. Данные вносятся в итоговую таблицу оценок (баллов) соответствия требованиям стандартов аккредитации для организации по оценке согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Объективность оценки соответствия и достоверность расчета баллов по каждому стандарту аккредитации для организации по оценке удостоверяются подписью членов Комитета.

20. Бағалау жөніндегі ұйымның кешенді бағалау нәтижелерін аккредиттеу мәселелерін мақұлдау немесе мақұлдаудан бас тарту туралы шешім қабылдау үшін СБК-ның отырысына шығарады.
СБК отырысының нәтижелері бойынша хаттама толтырылады және уәкілетті органның сайтына орналастырылады.
21. СБК ұсынымдарының негізінде ведомство өтініш тіркелген күннен бастап он үш (13) жұмыс күнінен кешіктірмей ұйымға мынадай шешімдердің бірін жібереді: аккредиттеу туралы куәлікті беру не куәлік беруден уәжді бас тарту. Ведомствоның шешімі бұйрық түрінде ресімделеді.
22. Аккредиттеу туралы куәлік осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бес жыл мерзімге беріледі.
23. Ұйымды аккредиттеуден мынадай негіздер болған жағдайларда бас тартылады:
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалауды және біліктілігінің сәйкестігін растауды жүзеге асыратын денсаулық сақтау субъектілерін аккредиттеу стандарттарына сәйкес келмеген;
3) ұйымға қатысты қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі бар болған жағдайларда бас тартылады.
Дәлелді бас тартуға ведомство басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады және ұйымға электрондық құжат түрінде жіберіледі.
24. Қызмет беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
25. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану: шағым көрсетілетін қызметті берушінің, денсаулық сақтау саласында уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган басшысының атына беріледі.
Шағымдарды қарау мерзімдері тіркелген күннен бастап:
1) қызметті берушімен – 5 (бес) жұмыс күн;
2) денсаулық сақтау саласында уәкілетті органмен және мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органмен- 15 (он бес) жұмыс күн.
26. Аккредиттеу туралы куәлікті кері қайтарып алу қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы соттың шешімі (үкімі) заңды күшіне енген кезде жүзеге асырылады.
4-тарау. Аккредиттеу стандарттарына қызметтің сәйкестігін сыртқы кешенді бағалау негізінде медициналық ұйымдарды аккредиттеу тәртібі

20. Результаты комплексной оценки организации по оценке выносятся на заседание ОКК для рекомендации об одобрении или отказе в одобрении аккредитации.
По результатам заседания ОКК составляется протокол и размещается на сайте уполномоченного органа в области здравоохранения.
21. На основании рекомендации ОКК, ведомство не позднее 13 (тринадцати) рабочих дней со дня регистрации заявления направляет организации по оценке одно из следующих решений: выдача свидетельства об аккредитации, либо мотивированный отказ в выдаче свидетельства. Решение ведомства о выдаче свидетельства об аккредитации оформляется в виде приказа.
22. Свидетельство об аккредитации выдается сроком на пять лет по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
23. В аккредитации отказывается по следующим основаниям:
1) установление недостоверности представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие стандартам аккредитации согласно приложению 8 настоящим Правилам;
3) в отношении организации имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого организация лишена специального права, связанного с получением государственной услуги.
Мотивированный отказ подписывается электронной цифровой подписью руководителя ведомства и направляется в организацию в виде электронного документа.
24. Ведомство вносит данные о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
25. Обжалование решений, действий (бездействий) ведомства по вопросам оказания государственных услуг осуществляется путем подачи жалобы на имя руководителя ведомства, уполномоченных органов в области здравоохранения или по вопросам оказания государственных услуг.
Сроки рассмотрения жалоб со дня регистрации:
1) ведомством - в течение 5 (пяти) рабочих дней.
2) уполномоченными органами в области здравоохранения или по вопросам оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней.
26. Отзыв свидетельства об аккредитации осуществляется при вступлении в законную силу решения суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности.
Глава 4. Порядок аккредитации медицинских организаций

27. Медициналық ұйымдарды аккредиттеу олардың қызметінің аккредиттеу стандарттарына сәйкестігін тану мақсатында мемлекеттік қызмет болып табылады.
28. Медициналық ұйымдарды аккредиттеу мынадай кезеңдерден тұрады:
1) өзін-өзі бағалау;
2) сыртқы кешенді бағалау;
3) аккредиттеуден кейінгі мониторинг.
29. Өтініш беру алдында медициналық ұйым өздігінен немесе медициналық ұйымдардың Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 2 қазандағы № 676 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8064 болып тіркелген) аккредиттеу стандарттарын (бұдан әрі – аккредиттеу стандарты) енгізу бойынша тәжірибесі мен дағдылары бар консультанттарды (аккредиттеуге дайындау үшін жеке немесе заңды тұлғалар) тарта отырып, "Медициналық қызметтер сапасын басқару жүйесі" ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – МҚСБЖ АЖ) аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне өзін-өзі бағалауды жүргізеді.
30. Өзін-өзі бағалау нәтижелерін МҚСБЖ АЖ-ға енгізу үшін медициналық ұйым аккредиттеуші органнан логин мен пароль алады.
31. Өзін-өзі бағалау нәтижелерін МҚСБЖ АЖ енгізгеннен кейін медициналық ұйым сыртқы кешенді бағалаудан өту үшін аккредиттеуші органға осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыртқы кешенді бағалаудан өтуге электрондық форматта www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы өтініш (бұдан әрі – өтініш) береді.
32. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес "Медициналық ұйымдар қызметінің аккредиттеу стандарттарына сәйкестігін тану мақсатында оларды аккредиттеу" мемлекеттік қызмет стандартында келтірілген.
33. Аккредиттеуші орган тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы:
1) заңды тұлғаны және (немесе) филиалдарды (өкілдіктерді) мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу);
2) бір жылдан астам мерзімге жасалған үй- жайға немесе ғимаратқа мемлекеттік мүлікті меншік, жалға алу немесе сенімгерлік басқару құқығын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді алады.
34. Аккредиттеуші орган, ведомство немесе ведомствоның аумақтық департаменттері құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады.
Ұйым жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Ұсынылған құжаттардың толықтығы құжаттар тіркелген күннен бастап екі жұмыс күн аралығында тексеріледі.
Бұл ретте, денсаулық сақтау субъектісі құжаттардың толық емес пакетін ұсынған жағдайда құжаттар қабылданбайды.

27. Аккредитация медицинских организаций в целях признания соответствия их деятельности стандартам аккредитации является государственной услугой.
28. Аккредитация медицинских организаций состоит из следующих этапов:
1) самооценка;
2) внешняя комплексная оценка;
3) постаккредитационный мониторинг.
29. Перед подачей заявления на аккредитацию медицинская организация самостоятельно или с привлечением консультантов (физических или юридических лиц для подготовки к аккредитации), имеющих опыт и навыки по внедрению стандартов аккредитации медицинских организаций, согласно Приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 октября 2012 года № 676 "Об утверждении стандартов аккредитации медицинских организаций" (далее – стандарт аккредитации), проводит самооценку на соответствие стандартам аккредитации в информационной системе "Система управления качеством медицинских услуг" (далее – ИС СУКМУ).
30. Для внесения результатов самооценки в ИС СУКМУ медицинская организация получает от аккредитующего органа либо ведомства, либо его территориального департамента, логин и пароль.
31. После внесения результатов самооценки в ИС СУКМУ, медицинская организация для прохождения внешней комплексной оценки на прохождение внешней комплексной оценки в аккредитующий орган либо ведомство, либо его территориальный департамент подает заявление по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz.
32. Перечень основных требований, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в стандарте государственной услуги "Аккредитация медицинских организаций в целях признания соответствия их деятельности стандартам аккредитации" согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
33. Аккредитующий орган либо ведомство, либо его территориальный департамент из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" получает сведения о:
1) государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица и (или) филиалов (представительств);
2) удостоверяющие право собственности, аренды или доверительного управления государственным имуществом на помещение или здание, заключенных сроком более одного года.
34. Аккредитующий орган либо ведомство, либо его территориальный департамент в день поступления документов осуществляет их прием и регистрацию.
При обращении организации после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Полнота представленных документов проверяется в течение двух рабочих дней с момента регистрации документов.
При этом, в случае представления медицинской организации неполного пакета документов в указанные сроки готовится мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.

35. Өтініш тіркелгеннен кейін аккредиттеуші орган, ведомство немесе ведомствоның аумақтық департаменттері сыртқы кешенді бағалауға дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей өткізілетін күнін көрсете отырып пошта арқылы хабарлама жібереді.
36. Сыртқы кешенді бағалаудан өтуге өтінішті кемінде он екі ай қызмет көрсеткен медициналық ұйым береді.
37. Стационарлық көмек көрсететін және құрылымында емханалық бөлімше және (немесе) жедел (авиация) қызмет бөлімшесі бар медициналық ұйымдар, амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін, құрылымында күндізгі стационар бөлімшесі бар медициналық ұйымдар үшін, сондай-ақ диагностикалық орталықтар үшін сыртқы кешенді бағалау аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне жүзеге асырылады.
38. Мамандандырылған көмек көрсететін медициналық ұйымдар үшін сыртқы кешенді бағалау аккредиттеу стандарттарының арнайы бөлімін қолдана отырып, негізгі қызмет бойынша аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне жүзеге асырылады.
39. Сыртқы кешенді бағалау медициналық ұйымның барлық құрылымдық бөлімшелерін, филиалдары мен өкілдіктерін қамтиды.
40. Сыртқы кешенді бағалау жүргізу үшін акредиттеуші орган, ведомство немесе ведомствоның аумақтық департаменттері аккредиттеуші органның өкілдері мен сарапшылары арасынан сараптау тобын құрады. Сараптау тобының жетекшісін аккредиттеуші орган айқындайды.
Сыртқы кешенді бағалау үшін тартылатын сараптау тобы мүшелерінің саны медициналық ұйымның көрсететін қызметтерінің көлеміне, ұйымдық құрылымына байланысты болады және 2-5 адамды құрайды.
41. Республикалық және облыстық деңгейдегі медициналық ұйымдарда сыртқы кешенді бағалау жүргізу үшін тиісті деңгейден төмен емес медициналық ұйымдарда қызметті жүзеге асыратын сарапшылар тартылады.
42. Сыртқы кешенді бағалауды аккредиттеуші орган мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін сарапшыларды тарта отырып жүргізеді:
1) дәрігер-сарапшы үшін клиникалық мамандық бойынша және (немесе) "Денсаулық сақтауды ұйымдастыру" ("Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті") мамандығы бойынша бірінші немесе жоғары біліктілік санаты бар жоғары медициналық білімнің болуы және (немесе) "Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті", "Менеджмент" немесе "Медицина" мамандығы бойынша магистратураның болуы; мейіргер-сарапшы үшін орта немесе жоғары медициналық білім; сарапшы-әкімші үшін жоғары кәсіптік білім;

35. После регистрации заявления аккредитующий орган либо ведомство, либо его территориальный департамент не позже, чем за пять рабочих дней до внешней комплексной оценки направляет медицинской организации уведомление по почте, с указанием сроков проведения внешней комплексной оценки.
36. Для прохождения внешней комплексной оценки медицинская организация деятельность, которой составляет не менее двенадцати месяцев подает заявление в аккредитующий орган либо ведомство, либо его территориальный департамент.
37. Для медицинских организаций, оказывающих стационарную помощь и имеющих в структуре поликлиническое отделение и (или) отделение скорой (авиационной) службы, медицинских организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь, имеющих в структуре отделение дневного стационара, а также для диагностических центров внешняя комплексная оценка осуществляется на соответствие стандартам аккредитации.
38. Для медицинских организаций, оказывающих специализированную помощь, внешняя комплексная оценка осуществляется на соответствие стандартам аккредитации по основной деятельности с применением специального раздела стандартов аккредитации.
39. Внешняя комплексная оценка охватывает все структурные подразделения, филиалы и представительства медицинской организации.
40. Для проведения внешней комплексной оценки аккредитующий орган либо ведомство, либо его территориальный департамент формирует экспертные группы из числа представителей аккредитующего органа и экспертов. Руководителя экспертной группы определяет аккредитующий орган.
Количество членов экспертной группы, привлекаемых для внешней комплексной оценки, зависит от объема оказываемых услуг, организационной структуры медицинской организации и составляет от 2 (двух) до 5 (пяти) человек.
41. Для проведения внешней комплексной оценки в медицинских организациях республиканского и областного уровня привлекаются эксперты, осуществляющие деятельность в медицинских организациях не ниже соответствующего уровня.
42. Эксперты, привлекаемые к внешней комплексной оценке, соответствуют следующим критериям:
1) высшее медицинское образование с наличием первой или высшей квалификационной категории по клинической специальности и (или) по специальности "Организация здравоохранения" ("Общественное здравоохранение", "Менеджмент здравоохранения") и (или) наличие магистратуры по специальности "Общественное здравоохранение", "Менеджмент здравоохранения", "Менеджмент" или "Медицина" для эксперта-врача; среднее или высшее медицинское образование для эксперта-медицинской сестры; высшее профессиональное образование для эксперта-администратора;

2) денсаулық сақтауда аккредиттеу, стандарттау және сапа менеджменті саласында кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесі немесе денсаулық сақтау ұйымдарында кемінде жеті жыл жалпы жұмыс өтілі;
3) соңғы үш жыл ішінде аккредиттеуші орган жүргізген тестілеу негізіндегі сыртқы кешенді бағалау бойынша кейіннен сарапшы ретінде сертификат берілген, соңғы үш жыл ішінде денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу мәселелері бойынша кемінде 54 сағат оқыту сертификатымен расталған трейсер жүргізуді қоса алғанда, аккредиттеу стандарттары талаптарын, сыртқы кешенді бағалау жүргізу әдістемесін білуі;
4) кемінде үш рет сыртқы кешенді бағалау жүргізуге қатысу тәжірибесі немесе бағалаушы ретінде үш және одан да көп сыртқы кешенді бағалауға қатысу тәжірибесі;
5) осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сарапшының өтінішімен расталған мүдделер дауларының болмауы.
43. Егер:
1) сарапшы соңғы бес жыл бойы бағаланатын медициналық ұйыммен еңбек немесе шарттық қатынастарда тұрса немесе болса;
2) бағаланатын медициналық ұйымның қызметкерлерімен және (немесе) басшылығымен туыстық қатынасы болса;
3) сарапшының соңғы бес жыл ішінде мүдделер дауларының бар екенін қасақана жасыру фактісі анықталса;
4) кәсіби қызметін бағаланатын медициналық ұйым орналасқан аймақта жүзеге асыратын болса, сарапшылар нақты бір медициналық ұйымды сыртқы кешенді бағалауға тартылмайды.
44. Медициналық ұйымның аккредиттеу стандарттарына сәйкестігін сыртқы кешенді бағалау аккредиттеуші орган жасайтын кестеге сәйкес жүзеге асырылады. Сыртқы кешенді бағалау жүргізу мерзімі бекітілген халықтың санына, медициналық ұйымның төсектік қоры мен құрылымдық бөлімшелерінің (негізгі объектіден тыс орналасқан филиалдарының, өкілдіктерінің) санына байланысты кемінде екі жұмыс күнін құрайды.
45. Аккредиттеуші орган сыртқы кешенді бағалау нәтижелерін МҚСБЖ АЖ-ға енгізу үшін сараптау тобының мүшелеріне логиндар мен парольдар береді. Логин мен пароль туралы ақпарат құпия болып табылады, жария етуге және үшінші тұлғаларға беруге жатпайды. Құпия ақпаратты беру фактілері анықталған жағдайда сарапшы одан әрі аккредиттеу рәсімдерінен дереу шеттетіледі, ал ол МҚСБЖ АЖ-ға енгізген нәтижелер жойылады.
Шеттетілген сарапшының функцияларын сараптау тобының жетекшісі орындайды, бұл ретте сыртқы кешенді бағалау жүргізу мерзімі объективті деректер алу үшін қажетті кезеңге ұзартылады.

2) опыт работы в области аккредитации, стандартизации и менеджмента качества в здравоохранении не менее трех лет или общий стаж работы в организациях здравоохранения не менее семи лет;
3) знание требований стандартов аккредитации, методики проведения внешней комплексной оценки, включая проведение трейсера, подтвержденное сертификатом обучения не менее 54 часов по вопросам аккредитации в области здравоохранения в течение последних трех лет с последующей сертификацией в качестве эксперта по внешней комплексной оценке на основе тестирования, проводимого аккредитующим органом в течение последних трех лет;
4) опыт участия в проведении внешней комплексной оценки не менее трех раз или опыт участия в трех и более внешних комплексных оценках в качестве наблюдателя;
5) отсутствие конфликта интересов, подтвержденное заявлением эксперта по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
43. Эксперты не привлекаются к внешней комплексной оценке в конкретной медицинской организации, если:
1) эксперт находится или находился в течение последних пяти лет в трудовых или договорных отношениях с оцениваемой медицинской организацией;
2) имеет родственные связи с сотрудниками и (или) с руководством оцениваемой медицинской организацией;
3) обнаружится факт умышленного сокрытия (утаивания) экспертом наличия конфликта интересов в течение последних пяти лет;
4) осуществляет профессиональную деятельность в регионе, где расположена оцениваемая медицинская организация.
44. Внешняя комплексная оценка соответствия медицинской организации стандартам аккредитации осуществляется в соответствии с графиком, который составляется аккредитующим органом. Срок проведения внешней комплексной оценки составляет не менее двух рабочих дней в зависимости от количества прикрепленного населения, коечного фонда и количества структурных подразделений медицинской организации (филиалов, представительств, расположенных за пределами основного объекта).
45. Аккредитующий орган выдает членам экспертной группы логины и пароли для внесения результатов внешней комплексной оценки в ИС СУКМУ. Информация о логине и пароле является конфиденциальной, не подлежит разглашению и передаче третьим лицам. В случае обнаружения фактов передачи конфиденциальной информации эксперт немедленно отстраняется от дальнейшей процедуры аккредитации, а результаты, введенные им в ИС СУКМУ, аннулируются.
Функции отстраненного эксперта выполняет руководитель экспертной группы, при этом сроки проведения внешней комплексной оценки продлеваются на период, необходимый для получения объективных данных.

46. Медициналық ұйымға шығу алдында сараптау тобының жетекшісі мен мүшелері осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық ұйымды сыртқы кешенді бағалау бағдарламасын (бұдан әрі – Бағдарлама) жасайды. Бағдарлама сыртқы кешенді бағалау уақытын тиімді және ұтымды бөлу үшін жасалады және медициналық ұйымның аумағында болған уақыттағы сараптау тобының іс-қимылының бағыттарын айқындайды.
47. Сараптау тобы сыртқы кешенді бағалау жүргізу кезінде осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әрбір бөлім бойынша аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне бағалау жүргізу үшін бағалау парақтарын жеке толтырады.
48. Аккредиттеу стандарттарының орындалуын сараптау тобы:
1) құжаттарға шолу жасау;
2) персоналға сауалнама жүргізу;
3) трейсерлер;
4) бақылау негізінде бағалайды.
49. Құжаттарды шолу сараптау тобы үшін арнайы бөлінген кабинетте, құжаттарға сұрақтарды немесе пікірлерді нақтылау мақсатында медициналық ұйымның бір немесе бірнеше қызметкерлерінің қатысуымен жүргізіледі.
Құжаттарды шолуға жұмсалатын уақыт сыртқы кешенді бағалау жүргізуге бөлінген уақыттың төрттен бір бөлігінен аспайды. Ұсынылған құжаттарды зерделеу негізінде сараптау тобы қорытынды бағалауға жету үшін персоналға сауалнама жүргізу және (немесе) қадағалау кезінде нақтылау қажет жеткіліксіз ақпаратты айқындайды.
50. Персоналға сауалнама жүргізу оның ішінде медициналық ұйым басшылығына сауалнама жүргізуді қамтиды. Сарапшылар медициналық ұйымның бірінші басшысына және (немесе) оның орынбасарларына сауалнама жүргізеді. Медициналық ұйымның басшылығына сауалнама жүргізу медициналық ұйымның жалпы қызметіне қатысты, сондай-ақ қажет болғанда аккредиттеу стандарттарының талаптарына сәйкес сұрақтарды қамтиды. Сараптау тобының мүшелері құжаттарды шолу барысында алынған ақпаратты растау немесе нақтылау үшін медициналық ұйым қызметінің бейініне сәйкес персоналға сауалнама жүргізеді.
51. Трейсердің үш түрі қолданылады:
1) жеке;
2) жүйелі;
3) бейінді.
Бір трейсер 1 сағаттан 3 сағатқа дейін созылады.
Жеке трейсер барысында медициналық құжаттаманы шолу және медициналық ұйымның пациентті күтуге тартылған қызметкерлеріне сауалнама жүргізу арқылы нақты бір пациентті емдеу мен күтудің барлық кезеңдері қадағаланады. Сарапшы пациентті бағалау үшін нысаналы іріктеу әдісімен (анағұрлым күрделі немесе типті емес жағдай) таңдайды және оның медициналық картасы медициналық ұйымда көрсетілетін қызметтерді бақылау үшін негіз болып табылады. Пациентке медициналық көмек көрсетілген кезде ол қатысқан барлық емдеу, диагностикалық және медициналық емес процестер бағаланады, яғни бағалау пациенттің "бағдары" бойынша жүргізіледі. Сыртқы кешенді бағалау жүргізу кезінде сараптау тобы пациентке кемінде үш жеке трейсер жүргізеді.
Жүйелі трейсер кезінде инфекциялық бақылау, дәрілік құралдармен жұмыс істеу, ғимараттың қауіпсіздігі, сапаны басқару жүйелерінің барлық кезеңдері тексеріледі. Жүйелі трейсер әдісімен ақпарат жинау және ұйымды бағалау персоналға сауалнама жүргізуді, жеке бақылауды, құжаттарды және (немесе) пациенттердің медициналық карталарын шолуды қамтиды. Бұл ретте бір жүйенің әртүрлі кезеңдері тексеріледі.
Бейінді трейсер барысында медициналық ұйымның осы түрі үшін ерекше жұмыс саласы бағаланады. Трейсердің осы түрін сарапшылар бағаланатын медициналық ұйымның бірегей сипаттамаларын және өзекті мәселелерін талдау үшін пайдаланады. Бейінді трейсердің мақсаты көрсетілетін медициналық көмектің әртүрлі кезеңдерінде пациенттің қауіпсіздік проблемаларын анықтау болып табылады.

46. Перед выездом в медицинскую организацию руководитель и члены экспертной группы составляют программу внешней комплексной оценки медицинской организации (далее – программа) по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
47. Экспертная группа при проведении внешней комплексной оценки отдельно по каждому разделу стандарта аккредитации заполняет оценочные листы для проведения оценки соответствия стандартам аккредитации по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
48. Исполнение стандартов аккредитации оценивается экспертной группой на основе:
1) обзора документов;
2) опроса персонала;
3) трейсеров;
4) наблюдения.
49. Обзор документов производится в специально выделенном кабинете для экспертной группы в присутствии одного или нескольких сотрудников медицинской организации с целью уточнения вопросов или комментариев к документам.
Время, затрачиваемое на обзор документов, не превышает одной четвертой времени, выделенного на проведение внешней комплексной оценки. На основе изучения представленных документов экспертная группа определяет недостающую информацию, которую необходимо уточнить при опросе персонала и (или) при наблюдении для достижения окончательной оценки.
50. Опрос персонала в том числе включает в себя опрос руководства медицинской организации. Эксперты проводят опрос первого руководителя медицинской организации и (или) его заместителей. Опрос руководства медицинской организации включает вопросы, касающиеся организации общей деятельности медицинской организации, а также по необходимости по вопросам в соответствии с требованиями стандартов аккредитации. Члены экспертной группы для подтверждения или уточнения информации, полученной при обзоре документов, проводят опрос персонала в соответствии с профилем деятельности медицинской организации.
51. Применяются три вида трейсера:
1) индивидуальный;
2) системный;
3) профильный.
Один трейсер длится от 1 до 3 часов.
В ходе индивидуального трейсера прослеживаются все этапы лечения и ухода за конкретным пациентом через обзор медицинской документации и опрос вовлеченных в его уход работников медицинской организации. Эксперт отбирает пациента методом целенаправленной выборки (наиболее сложный или атипичный случай) для оценки, и его медицинская карта служит основой для отслеживания услуг, оказываемых в медицинской организации. Оцениваются все лечебные, диагностические и немедицинские процессы, в которых пациент принимал участие при оказании ему медицинской помощи, то есть оценка проводится по "маршруту" пациента. За время проведения внешней комплексной оценки экспертная группа проводит не менее трех индивидуальных трейсеров пациента.
При системном трейсере проверяются все этапы систем инфекционного контроля, обращения с лекарственными средствами, безопасности здания, управления качеством. Сбор информации и оценка организации методом системного трейсера включает опрос персонала, личное наблюдение, обзор документов и (или) медицинских карт пациентов. При этом проверяются разные этапы одной системы.
В ходе профильного трейсера оценивается область работы, специфичная для данного вида медицинской организации. Этот вид трейсера используется экспертами для анализа уникальных характеристик и актуальных вопросов оцениваемой медицинской организации. Цель профильного трейсера заключается в выявлении проблем безопасности пациента на различных этапах оказываемой медицинской помощи.

52. Бақылау аккредиттеу стандарттарының орындалуын бағалау әдістерінің бірі болып табылады, құжаттарды шолу және (немесе) персоналға сауалнама жүргізу кезінде сарапшылар алған ақпаратты растау мақсатында жүргізіледі. Бақылау персоналға сауалнама жүргізумен қатар жүргізіледі.
53. Персоналға сауалнама жүргізуге,трейсер және бақылау жүргізуге жұмсалатын уақыт сыртқы кешенді бағалау ұзақтығының төрттен үш бөлігін құрайды.
54. Аккредиттеу стандарттарына сәйкестікті бағалау балл жүйесі негізінде жүргізіледі:
5 балл – стандарт талаптарына толық сәйкестік (жағдайлардың немесе бақылаулардың 90%-100%-да орындалуы);
3 балл – стандарт талаптарына ішінара сәйкестік (жағдайлардың немесе бақылаулардың 50%-89%-да орындалуы);
0 балл – стандарт талаптарына сәйкессіздік (жағдайлардың немесе бақылаулардың 0%-49%-да орындалуы).
Стандарттың жекелеген өлшемшарты қолданылмайтын жағдайда тиісті бағанда "қолданылмайды" деген белгі қойылады. Стандарт бойынша орташа бағаны есептеу кезінде осы өлшемшарт ескерілмейді.
55. Сараптау тобы сыртқы кешенді бағалау нәтижелерін МҚСБЖ АЖ-ға енгізеді. Құпия ақпаратты (сыртқы кешенді бағалау барысында алынған денсаулық сақтау ұйымының қызметі туралы, пациенттер мен персонал туралы мәліметтер, оның ішінде беру) жария етуге жол берілмейді.
56. Сыртқы кешенді бағалау нәтижелері МҚСБЖ АЖ-ға енгізілгеннен кейін стандарттардың бөлімдері (блоктары) бойынша толтырылған бағалау парақтарын сараптау тобының мүшелері топ жетекшісіне береді.
57. Стандарттың әрбір өлшемшарты бойынша баллдардың нақты жиынтығы МҚСБЖ АЖ-да аккредиттеу стандарттары рангілері кестесіне сәйкес есептеледі:
1-рангі - "1,0" салмақ коэффициентімен;
2-рангі - "0,9" салмақ коэффициентімен;
3-рангі - "0,8" салмақ коэффициентімен.
58. Медициналық ұйым көрсетілетін қызметтерінің бір бөлігін шарт бойынша қосалқы мердігер ұйымға орындауға берген жағдайларда сараптау тобы аккредиттеуші орган мен медициналық ұйым арасындағы шарт шеңберінде оның қызметінің аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне бағалау жүргізу үшін қосалқы мердігер ұйымға бару құқығын өзіне қалдырады.
59. Сыртқы кешенді бағалау аяқталғаннан кейін медициналық ұйым персоналының қатысуымен қорытынды жиналыс өткізіледі, онда сараптау тобы сыртқы кешенді бағалау нәтижелері туралы алдын ала есепті ұсынады.
60. Сараптау тобының жетекшісі сыртқы кешенді бағалау аяқталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыртқы кешенді бағалау нәтижелері туралы есепті медициналық ұйымға жібереді.

52. Наблюдение является одним из методов оценки исполнения стандартов аккредитации, проводится с целью подтверждения информации, полученной экспертами во время обзора документов и (или) при опросе персонала. Наблюдение проводится параллельно с опросом персонала.
53. Время, затрачиваемое на проведение опроса персонала, трейсера и наблюдения составляет три четверти длительности внешней комплексной оценки.
54. Оценка соответствия стандартам аккредитации проводится на основе бальной системы:
5 баллов - полное соответствие требованиям стандарта (исполнение в 90%-100% случаев или наблюдений);
3 балла - частичное соответствие требованиям стандарта (исполнение в 50%-89% случаев или наблюдений);
0 баллов - несоответствие требованиям стандарта (исполнение в 0%-49% случаев или наблюдений).
В случае неприменимости отдельного критерия стандарта в соответствующей графе фиксируется отметка "не применим". При подсчете средней оценки по стандарту данный критерий не учитывается.
55. Экспертная группа вносит результаты внешней комплексной оценки в ИС СУКМУ. Не допускается разглашение конфиденциальной информации (сведений о деятельности организации здравоохранения, о пациентах и персонале, полученных в ходе внешней комплексной оценки, в том числе, передача.
56. После внесения результатов внешней комплексной оценки в ИС СУКМУ заполненные оценочные листы по разделам (блокам) стандартов члены экспертной группы передают руководителю группы.
57. Фактическая сумма баллов по каждому критерию стандарта рассчитывается ИС СУКМУ в соответствии с таблицей рангов стандартов аккредитации:
1 ранга - с весовым коэффициентом "1,0";
2 ранга - с весовым коэффициентом "0,9";
3 ранга - с весовым коэффициентом "0,8".
58. В случаях, когда медицинская организация передает на исполнение часть услуг по договору субподрядной организации, экспертная группа оставляет за собой право посещения субподрядной организации для проведения оценки ее деятельности на соответствие стандартам аккредитации в рамках договора между аккредитующим органом и медицинской организацией.
59. По завершению внешней комплексной оценки проводится заключительное собрание с участием персонала медицинской организации, на котором экспертная группа представляет предварительный отчет о результатах внешней комплексной оценки.
60. Руководитель экспертной группы в течение пяти рабочих дней со дня завершения внешней комплексной оценки направляет медицинской организации отчет о результатах внешней комплексной оценки по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.

61. Сараптау тобы сыртқы кешенді бағалау аяқталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде нәтижелерді аккредиттеу жөніндегі комиссияның қарауына шығарады.
Нәтижелерді қарау үшін аккредиттеуші орган жанынан құрамы кемінде бес адамнан тұратын тұрақты жұмыс істейтін аккредиттеу жөніндегі комиссия құрылады. Комиссия отырысы аккредиттеу жөніндегі комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде 2/3-сі болған жағдайда өткізіледі.
62. Аккредиттеу жөніндегі комиссия сыртқы кешенді бағалау қорытындысы бойынша шешім қабылдау кезінде аккредиттеуші органға мынадай:
1) екі немесе одан артық аккредиттеу стандарттары бойынша бағалаудың орташа мәні 2,0 балдан төмен немесе тең;
2) аккредиттеу стандарттары тарауларының бірінің орташа мәні 3,0 балдан төмен;
3) "Пациенттерді емдеу және күту" деген 4-тараудың бір немесе одан артық аккредиттеу стандарттарын бағалаудың орташа мәні 2,0 балға тең немесе одан төмен бағалау нәтижелерін ескеруді ұсынады.
Комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді және оны комиссияның мүшесі болып табылмайтын хатшы жүргізеді.
Аккредиттеу жөніндегі комиссия отырыстарының қорытындылары бойынша аккредиттеуші орган мынадай шешім қабылдайды:
1) аккредиттеудің екінші санаты 1-рангтегі стандарттарға кемінде 60 %, 2-рангтегі стандарттарға кемінде 55 %, 3-рангтегі стандарттарға кемінде 50 % сәйкес келген жағдайда беріледі;
2) аккредиттеудің бірінші санаты 1-рангтегі стандарттарға кемінде 70 %, 2-рангтегі стандарттарға кемінде 65 %, 3-рангтегі стандарттарға кемінде 60 % сәйкес келген жағдайда беріледі;
3) аккредиттеудің жоғары санаты 1-рангтегі стандарттарға кемінде 90 %, 2-рангтегі стандарттарға кемінде 80 %, 3-рангтегі стандарттарға кемінде 70 % сәйкес келген жағдайда беріледі.
63. Медициналық ұйымның өтініші тіркелген күннен бастап аккредиттеуші орган, ведомство немесе ведомствоның аумақтық департаменттері тиісті шешім шығарғанға дейін аккредиттеу жүргізу мерзімі жиырма жеті (27) жұмыс күнінен аспайды.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі аккредиттеу туралы куәлік үш жыл мерзімге осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
64. Сыртқы кешенді бағалау нәтижесінің және аккредиттеуші органның шешімінің негізінде медициналық ұйым осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Түзету іс-шараларының жоспарын жасайды.
Медициналық ұйымның басшысы бекіткен аккредиттеу стандарттарының талаптарына сәйкессіздікті жою үшін Түзету іс-шаралары жоспары сыртқы кешенді бағалау нәтижелері туралы есеп алынғаннан кейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмей аккредиттеуші органға жіберіледі.

61. Экспертной группой в течение пяти рабочих дней со дня завершения внешней комплексной оценки результаты выносятся на рассмотрение комиссии по аккредитации.
Для рассмотрения результатов внешней комплексной оценки создается постоянно действующая комиссия по аккредитации при аккредитующем органе либо ведомстве, либо его территориальном департаменте в составе не менее пяти человек. Состав комиссии формируется ежегодным конкурсным отбором по скользящему графику. Заседания комиссии проводятся при наличии не менее 2/3 от общего числа членов комиссии по аккредитации.
62. Комиссия по аккредитации по итогам внешней комплексной оценки рекомендует аккредитующему органу либо ведомству, либо его территориальному департаменту при принятии решения учесть следующие результаты оценки:
1) среднее значение оценки по двум и более стандартам аккредитации равно или ниже 2,0 баллов;
2) среднее значение одной из глав стандартов аккредитации ниже 3,0 баллов;
3) среднее значение оценки одного и более стандартов аккредитации главы 4 стандарта аккредитации "Лечение и уход за пациентом" равно или ниже 2,0 баллов.
Решение комиссии оформляется протоколом и ведется его секретарем, не являющимся членом комиссии.
По итогам заседания комиссии по аккредитации аккредитующий орган либо ведомство, либо его территориальный департамент принимает следующее решение:
1) вторая категория аккредитации присваивается при соответствии стандартам 1 ранга не менее 60%, стандартам 2 ранга не менее 55%, стандартам 3 ранга не менее 50%;
2) первая категория аккредитации присваивается при соответствии стандартам 1 ранга не менее 70%, стандартам 2 ранга не менее 65%, стандартам 3 ранга не менее 60%;
3) высшая категория аккредитации присваивается при соответствии стандартам 1 ранга не менее 90%, стандартам 2 ранга не менее 80%, стандартам 3 ранга не менее 70%.
63. Срок проведения аккредитации со дня регистрации заявления медицинской организации до вынесения соответствующего решения аккредитующим органом либо ведомством, либо его территориальным департаментом составляет не более 27 (двадцати семи) рабочих дней.
Результатом оказания государственной услуги является - свидетельство об аккредитации выдается по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам сроком на три года либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
64. На основании результата внешней комплексной оценки и решения аккредитующего органа либо ведомства, либо его территориального департамента, медицинская организация составляет План корректирующих мероприятий по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
Утвержденный руководителем медицинской организации План корректирующих мероприятий для устранения несоответствий с требованиями стандартов аккредитации направляется в аккредитующий орган либо ведомство, либо его территориальный департамент в срок не позднее тридцати календарных дней после получения отчета о результатах внешней комплексной оценки.

65. Аккредиттелген медициналық ұйымның атауы немесе ұйымдастыру-құқықтық нысаны өзгерген жағдайда аккредиттеуші орган, ведомство немесе ведомствоның аумақтық департаменттері өтініш және атауының немесе ұйымдастыру-құқықтық нысанының өзгергенін растайтын құжат берілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде аккредиттеу туралы куәлікті қайта ресімдейді.
66. Аккредиттеуден мынадай негіздер болған жағдайларда бас тартылады:
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті медициналық ұйымның және (немесе) ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 2 қазандағы № 676 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8064 болып тіркелген) белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі);
3) Денсаулық сақтау субъектісіне қатысты заңды күшіне енген сот шешімі бар, оның негізінде ұйым мемлекеттік қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылғаны.
Дәлелді бас тартуға аккредиттеу орган не ведомство, не оның аумақтық департаменті басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады және электрондық құжат түрінде медициналық ұйымға жіберіледі.
67. Аккредиттеу орган не ведомство, не оның аумақтық департаменті мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
68. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану: шағым көрсетілетін қызметті берушінің, денсаулық сақтау саласында уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган басшысының атына беріледі.
Шағымдарды қарау мерзімдері тіркелген күннен бастап:
1) қызметті берушімен – 5 (бес) жұмыс күн;
2) денсаулық сақтау саласында уәкілетті органмен және мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органмен- 15 (он бес) жұмыс күн.
69. Аккредиттеу туралы куәлікті кері қайтарып алу қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы соттың шешімі (үкімі) заңды күшіне енген кезде жүзеге асырылады.
5-тарау. Аккредиттеуден кейінгі мониторинг жүргізу тәртібі

65. В случае изменения наименования или организационно-правовой формы аккредитованной медицинской организации, аккредитующий орган либо ведомство, либо его территориальный департамент в течение пяти рабочих дней со дня подачи заявления и документа, подтверждающего изменения наименования или организационно-правовой формы, переоформляет свидетельство об аккредитации.
66. В аккредитации отказывается по следующим основаниям:
1) установление недостоверности представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие медицинской организации и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным стандартам аккредитации медицинских организаций, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 октября 2012 года № 676 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8064).
3) в отношении медицинской организации имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого организация лишена специального права, связанного с получением государственной услуги.
Мотивированный отказ подписывается электронной цифровой подписью руководителя аккредитующего органа либо ведомства, либо его территориального департамента и направляется в медицинскую организацию в виде электронного документа.
67. Аккредитующий орган, либо ведомство, либо его территориальный департамент вносит данные о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
68. Обжалование решений, действий (бездействий) аккредитующего органа, либо ведомства, либо его территориального департамента по вопросам оказания государственных услуг осуществляется путем подачи жалобы на имя руководителя аккредитующего органа, либо ведомства, либо его территориального департамента, уполномоченных органов в области здравоохранения или по вопросам оказания государственных услуг.
Сроки рассмотрения жалоб со дня регистрации:
1) аккредитующим органом, либо ведомством, либо его территориальным департаментом - в течение 5 (пяти) рабочих дней.
2) уполномоченными органами в области здравоохранения или по вопросам оказания государственных услуг - в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней.
69. Отзыв свидетельства об аккредитации осуществляется при вступлении в законную силу решения суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности.
Глава 5. Порядок проведения постаккредитационного мониторинга

70. Медициналық ұйымдарға аккредиттеу стандарттарына сәйкестікке аккредиттеу жүргізу кезінде фокустық бағалау жүргізіледі.
71. Медициналық ұйымды фокустық бағалауға мынадай шарттардың бірі негіз болып табылады:
1) сыртқы кешенді бағалау нәтижелерінің объективтілігіне күмән келтіру;
2) аккредиттеуші органға белгілі болған пациентке немесе персоналға қауіп төндіретін жағдай;
3) Түзету іс-шаралары жоспарының тиісінше орындалмауы немесе аккредиттеуден кейінгі мониторингілеу барысында сыртқы кешенді бағалау кезінде ұсынылған жалған фактілерді анықтау.
72. Фокустық бағалау жүргізу туралы шешімді аккредиттеу жөніндегі комиссия қабылдайды.
Медициналық ұйымға фокустық бағалау жүргізу үшін сараптау тобының құрамына соңғы сыртқы кешенді бағалау жүргізген сарапшылар енгізілмейді. Сараптау тобының құрамы және фокустық бағалау жүргізу мерзімдері аккредиттеуші органның бұйрығымен айқындалады.
73. Аккредиттеу жөніндегі комиссияның шешімі бойынша фокустық бағалау жүргізу үшін сыртқы кешенді бағалау жөніндегі сарапшыларды тарта отырып, бағаланатын немесе аккредиттелген медициналық ұйымға бару жүзеге асырылады.
74. Фокустық бағалау нәтижесі сараптау тобының жұмысы аяқталғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде аккредиттеу, берілген аккредиттеу санатын өзгерту, немесе аккредиттеу туралы куәлікті кері қайтару туралы мәселені шешу үшін аккредиттеу жөніндегі комиссияның отырысында қаралады.
75. Аккредиттелген медициналық ұйымның аккредиттеуден кейінгі мониторингі аккредиттеу процесінің бір бөлігі болып табылады және мынадай үлгіде:
1) Түзету іс-шаралары жоспарының орындалу мерзімдері аяқталғаннан кейін медициналық ұйым осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Түзету іс-шаралары жоспарының орындалуы туралы есепті аккредиттеуші органға жібереді;
2) аккредиттеу туралы куәліктің қолданылуының барлық мерзімі ішінде аккредиттеуші орган Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 173 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10880 болып тіркелген) бекітілген Медициналық қызметтер көрсету сапасына ішкі және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларына сәйкес тоқсан сайын медициналық көрсетілетін қызметтер сапасының сыртқы индикаторларына мониторинг жүргізеді;
3) фокустық бағалау жүргізу үшін негіз бар болса жүзеге асырылады.

70. При проведении аккредитации медицинских организаций на соответствие стандартам аккредитации проводится фокусная оценка.
71. Основанием для фокусной оценки медицинской организации является одно из следующих условий:
1) сомнения в объективности результатов внешней комплексной оценки;
2) ситуация, подвергающая безопасность пациента или персонала риску, о которой стало известно аккредитующему органу, либо ведомством, либо его территориальному департаменту;
3) ненадлежащее выполнение Плана корректирующих мероприятий или выявление в период постаккредитационного мониторинга недостоверных фактов, представленных во время внешней комплексной оценки.
72. Решение о проведении фокусной оценки принимает комиссия по аккредитации.
В состав комиссии для проведения фокусной оценки медицинской организации не включаются эксперты, проводившие последнюю внешнюю комплексную оценку. Состав комиссии и сроки проведения фокусной оценки определяются приказом аккредитующего органа, либо ведомства, либо его территориального департамента.
73. По решению комиссии по аккредитации для проведения фокусной оценки осуществляется визит в оцениваемую или аккредитованную медицинскую организацию с привлечением экспертов по внешней комплексной оценке.
74. Результат фокусной оценки рассматриваются в течение пяти рабочих дней после завершения работы экспертной группы на заседании комиссии по аккредитации для решения вопроса об аккредитации, изменении присвоенной категории аккредитации, либо об отзыве свидетельства об аккредитации.
75. Постаккредитационный мониторинг аккредитованной медицинской организации является частью процесса аккредитации и осуществляется:
1) по истечении сроков выполнения Плана корректирующих мероприятий, медицинская организация направляет аккредитующему органу, либо ведомством, либо его территориальным департаментом отчет о выполнении Плана корректирующих мероприятий по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам;
2) в течение всего срока действия свидетельства об аккредитации аккредитующим органом, либо ведомством, либо его территориальным департаментом ежеквартально путем проведения мониторинга внешних индикаторов качества медицинских услуг в соответствии с Правилами организации и проведения внутренней и внешней экспертиз качества медицинских услуг, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10880);
3) при наличии оснований для проведения фокусной оценки.

76. Аккредиттеуден кейінгі мониторинг кезеңінде осы Қағидалардың 71-тармағында көрсетілген шарттар анықталған жағдайда аккредиттеу жөніндегі комиссияның отырысына аккредиттеу туралы куәлікті кері қайтарып алу мәселесі шығарылады.
77. Аккредиттеу туралы куәлік кері қайтарып алынған жағдайда аккредиттеуші орган медициналық ұйымға еркін нысанда жазбаша хабарлайды және аккредиттелген медициналық ұйымдардың деректер базасына тиісті өзгерістерді енгізеді.
Денсаулық сақтау саласындағы
аккредиттеу қағидаларына
1-қосымша
Нысаны
____________________________
(уәкілетті органның
толық атауы)
Өтініш
__________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы)
медициналық ұйымдарды сыртқы кешенді бағалауды, аккредиттеуден кейінгі мониторингті, медициналық ұйымдар үшін аккредиттеу стандарттарының жобасын әзірлеуді және қайта қарауды, Қазақстан Республикасының аумағында сыртқы кешенді бағалау жүргізу үшін сарапшыларды оқытуды және іріктеуді жүзеге асыру үшін аккредиттеуші орган ретінде аккредиттеуді сұраймын.
Ұйым туралы мәліметтер:
1. Меншік нысаны: ________
2. Құрылған жылы:_______________
3. Мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (анықтама): ________________________________
(№, кім және қашан берді)
4. Мекен жайы: ____________________________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үйдің №, телефон, факс)
5. Есеп айырысу шоты:______________________________________________________
(шот №, банктің атауы және орналасқан жері)
6. Қоса берілетін құжаттардың тізімдемесі: _____________________________________
Ұйымның басшысы: ________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы)
Байланыс деректері: ______________________________________________________
(электронды мекенжайы, жұмыс және ұялы телефондары)
Күні 20__ ж. "____" ______________
Өтініш қарауға 20___ж. "_____"___________ қабылданды.
__________________________________________________________________________
(Өтінішті қабылдаған ведомствоның жауапты адамының қолы, тегі)
Денсаулық сақтау саласындағы
аккредиттеу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Медициналық ұйымдарды аккредиттеуді жүзеге асыратын денсаулық сақтау субъектілері үшін аккредиттеу стандарттары
р/с №
Стандарттың талабы
Стандартты аяқтау нысаны
Өзін-өзі бағалау нәтижесі
Уәкілетті органның белгісі:
сәйкес келеді/сәйкес келмейді
1
Ұйымның құқық белгілейтін құжаттарының болуы, соған сәйкес медициналық ұйымдарды бағалау, аккредиттеуден кейінгі мониторинг, сыртқы кешенді бағалау жүргізу және медициналық ұйымдардың қызметкерлерін оқыту үшін сарапшыларды оқыту және іріктеу ұйым қызметі бағыттарының бірі болып табылады
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің (анықтаманың) көшірмесі.
Жарғы (функциялары және қызметі сипатталған)
2
Медициналық ұйымдарды аккредиттеу саласындағы қызметті жоспарлауды растайтын құжаттың болуы
Ұйымның мақсаттары, міндеттері миссиясы және пайымы көрсетілген стратегиялық жоспар
3
Ұйымның ағымдағы жылға бекітілген операциялық жоспарының болуы
Ұйымның операциялық жоспары
4
Ұйым салық органдарына және мемлекеттік статистика органдарына уақтылы есеп береді
Ұйымның қаржы қызметі туралы ереже
5
Комиссияның құрамына, оларды тағайындауға және жауапкершілігіне қойылатын талаптарды қамтитын ұйым жұмысының тәртібін айқындайтын құжаттың болуы
Ұйымның қызметі туралы ереже; Комиссия туралы ереже
6
Ұйымның жұмыс істеуі үшін қажетті тауарлар мен көрсетілетін қызметтер тізімінің болуы
Тауарлар мен көрсетілетін қызметтер тізімі
7
Ұйымның персоналы, сарапшылары, мүдделі тараптар арасындағы және халықпен өзара іс-қимылды көрсететін іскерлік әдеп кодексінің болуы
Іскерлік әдеп кодексі немесе Әдеп қағидаттары
8
Ұйым сыртқы кешенді бағалау процесінің, ұйымның көрсетілетін қызмет стандарттарының құпиялылығы туралы нұсқаманы жүзеге асырады
Нұсқама жүргізу туралы операциялық рәсімдер стандарттары (бұдан әрі - ОРС)
9
Сыртқы кешенді бағалау барысында медициналық ұйымнан алынған ақпаратпен жұмыс істеу қағидалары
Ақпаратпен жұмыс істеу қағидалары
10
Ұйым қауіпсіздік мәдениетін қолдайды, сапа мен жетілдіруді жақсартады, тұрақты ұйым құруға жауапты болады
Қауіпсіздік мәдениеті туралы ОРС
11
Аккредиттеу мәселелері бойынша сыртқы ұйымдармен өзара іс-қимылды растайтын құжаттың болуы
Өзара іс-қимыл сызбасы. ОРС немесе сыртқы ұйымдармен өзара іс-қимыл алгоритмі
12
Аккредиттеу туралы шешімнің дербестігін және объективтілігін қамтамасыз ететін қағидалардың болуы; шешімдердің барлық түрлерін қабылдау кезінде мүдделер дауларының болмауы; аккредиттеу және консалтинг функцияларын ұйымның бөлімшелері мен қызметкерлері арасында қатаң түрде бөлу
Аккредиттеу туралы шешім қабылдау қағидалары.
Консультациялық қызметтер көрсету қағидалары.
13
Ұйым қызметін индикаторлар негізінде әзірлейді және бағалайды
Қызмет индикаторларының тізімі
14
Аккредиттеу және консалтинг функцияларының бөлінуін сипаттайтын құжаттың болуы
Ұйымның қызметі туралы ереже. Ұйымдастырушылық құрылым.
15
Басшының функциялары мен өкілеттіліктерін растайтын құжаттың болуы
Басшының лауазымдық нұсқаулығы
16
Денсаулық сақтау саласындағы сыртқы кешенді бағалау бойынша сарапшылардың электрондық деректер базасының болуы
Электрондық деректер/тізілім базасы
17
Қосалқы мердігер ұйымдарға берілген көрсетілетін қызметтерге мониторинг процессін растайтын құжаттың болуы
Құзыреттілікке, көрсетілетін қызметтер сапасы мен мониторингіне қойылатын талаптарды көрсете отырып қосалқы мердігер ұйымға көрсетілетін қызметтерді беру шартының типтік үлгісі
Денсаулық сақтау саласындағы
аккредиттеу қағидаларына
3-қосымша
Нысаны
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Аккредиттеу туралы куәлік
Берілді ___________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің негізінде Қазақстан Республикасының аумағында медициналық ұйымдардың қызметкерлерін сыртқы кешенді бағалауды, аккредиттеуден кейінгі мониторингті, сыртқы кешенді бағалауды жүргізу үшін сарапшыларды оқытуды және іріктеуді жүзеге асыру үшін аккредиттеуші орган ретінде 5 (бес) жыл кезеңге дейін аккредиттелді.
"____"______________20____ г.
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның басшысы
_________ ________________________________________________________
(қолы) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мөр орны
Куәліктің берілген күні
"____"______________20____г.
қаласы _________________________
Денсаулық сақтау саласындағы
аккредиттеу қағидаларына
4-қосымша
Нысаны
__________________________
(толық атауы
уәкілетті органның)
Өтініш
Денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау және біліктілік сәйкестігін растау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға аккредиттеуді сұраймын
_____________________________
(заңды тұлғаның толық атауы))
аумағында ________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының аумағында аймақты көрсету))
Ұйым туралы мәліметтер:

76. При выявлении в период постаккредитационного мониторинга условий, указанных в пункте 71 настоящих Правил, на заседание комиссии по аккредитации выносится вопрос об отзыве свидетельства об аккредитации.
77. В случае отзыва свидетельства об аккредитации, аккредитующий орган, либо ведомство, либо его территориальный департамент, письменно в произвольной форме информирует медицинскую организацию и вносит соответствующие изменения на официальном сайте аккредитующего органа, либо ведомства, либо его территориального департамента.
Приложение 1
к Правилам аккредитации
в области здравоохранения
форма
В___________________________
(полное наименование
уполномоченного органа)
Заявление
Прошу аккредитовать _______________________________________________________
(полное наименование юридического лица)
в качестве аккредитующего органа для осуществления внешней комплексной оценки
медицинских организаций, постаккредитационного мониторинга, разработки и пересмотра
проекта стандартов аккредитации для медицинских организаций, обучения и отбора
экспертов для проведения внешней комплексной оценки на территории Республики Казахстан.
Сведения об организации:
1. Форма собственности: ________
2. Год создания: _______________
3. Свидетельство (справка) о государственной регистрации ________________________
(№, кем и когда выдано)
4. Адрес: ___________________________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, № дома, телефон, факс)
5. Расчетный счет:____________________________________________________________
(№ счета, наименование и местонахождение банка)
6. Опись прилагаемых документов: _____________________________________________
Руководитель организации: ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись)
Контактные данные: __________________________________________________________
(электронный адрес, рабочие и сотовые телефоны)
Дата "____" ______________20__г.
Заявление принято к рассмотрению "_____" ___________20___г.
_____________________________________________________________________________
(подпись, фамилия ответственного лица ведомства, принявшего заявление)
Приложение 2
к Правилам аккредитации
в области здравоохранения
форма
Стандарты аккредитации для аккредитации субъектов здравоохранения, осуществляющих аккредитацию медицинских организаций
№ п/п
Требование стандарта
Форма завершения стандарта
Результат самооценки
Отметка уполномоченного органа: соответствует / не соответствует
1.
Наличие правоустанавливающих документов организации, согласно которым оценка медицинских организаций, пост аккредитационный мониторинг, обучение и отбор экспертов для проведения внешней комплексной оценки и обучения сотрудников медицинских организаций является одним из направлений деятельности организации
Копия свидетельства (справки) о государственной регистрации юридического лица.
Устав (с описанием функций и деятельности)
2.
Наличие документа, подтверждающего планирование деятельности в области аккредитации медицинских организаций
Стратегический план с указанием целей, задач, миссии и видения организации
3.
Наличие утвержденного операционного плана организации на текущий год
Операционный план организации
4.
Организация своевременно предоставляет отчеты в налоговые органы и органы государственной статистики.
Положение о финансовой деятельности организации
5.
Наличие документа, определяющего порядок работы организации, включающий требования к составу комиссии, их назначению и ответственности
Положение о деятельности;
Положение о комиссии
6.
Наличие списка товаров и услуг, необходимых для функционирования организации
Список товаров и услуг
7.
Наличие кодекса деловой этики, с отражением взаимодействия между персоналом организации, экспертами, заинтересованными сторонами и с населением
Этические правила или Кодекс деловой этики
8.
Организация осуществляет инструктаж о конфиденциальности, процесса внешней комплексной оценки, стандартов услуг организации
Стандартная операционная процедура (далее – СОП) о проведении инструктажа
9.
Правила обращения с информацией, полученной от медицинской организации в ходе внешней комплексной оценки
Правила обращения с информацией
10.
Организация поддерживает культуру безопасности, улучшает качество и совершенство, несет ответственность за создание устойчивой организации
СОП о культуре безопасности
11.
Наличие документа, подтверждающего взаимодействие с внешними организациями по вопросам аккредитации
Схема взаимодействия. СОП или алгоритм взаимодействия с внешними организациями
12.
Наличие правил, обеспечивающих независимость и объективность решения об аккредитации; отсутствие конфликтов интереса при принятии всех видов решений; строгое разделение функций аккредитации и консалтинга между подразделениями и сотрудниками организации
Правила принятия решения об аккредитации.
Правила оказания консультационных услуг
13.
Организация разрабатывает и оценивает деятельность на основе индикаторов
Список индикаторов деятельности
14.
Наличие документа, отражающего разделение функций аккредитации и консалтинга
Положение о деятельности организации. Организационная структура.
15.
Наличие документа, подтверждающего функции и полномочия руководителя
Должностная инструкция руководителя
16.
Наличие электронной базы данных экспертов по внешней комплексной оценке в области здравоохранения
Электроннаябазаданных/реестр
17.
Наличие документа, подтверждающего процесс мониторинга услуг, переданных субподрядным организациям
Типовой образец договора передачи услуги субподрядной организации с указанием требований к компетенциям, качеству и мониторингу услуг
Приложение 3
к Правилам аккредитации
в области здравоохранения
форма
Герб Республики Казахстан
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Свидетельство об аккредитации
Выдано ________________________________________________________________________________
(наименование организации)
На основании Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе
здравоохранения" аккредитована в качестве аккредитующего органа для осуществления внешней
комплексной оценки медицинских организаций, постаккредитационного мониторинга, обучения и
отбора экспертов для проведения внешней комплексной оценки и обучения сотрудников медицинских
организаций на территории Республики Казахстан на период 5 (пять) лет до "____"____________20____г.
Руководитель уполномоченного органа в области здравоохранения
_________ ________________________________________________________
(подпись)             фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
Дата выдачи свидетельства
"____"______________20____г.
город _________________________
Приложение 4
к Правилам аккредитации
в области здравоохранения
форма
В __________________________
(полное наименование
уполномоченного органа)
Заявление
Прошу аккредитовать на осуществление деятельности по оценке профессиональной подготовленности
и подтверждения соответствия квалификации специалистов в области здравоохранения
_____________________________________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица)
на территории _______________________________________________________
(указать регион на территории Республики Казахстан)
Сведения об организации:

1. Меншік нысаны ________________________________________________
2. Құрылған жылы ________________________________________________
3. Мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік (анықтама))___________
__________________________________________________________________
( № , кім және қашан берді)
4. Мекен жайы ___________________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үйдің№, телефон, факс))
__________________________________________________________________
5. Есеп айырысу шоты _____________________________________________
(шот №, банктің атауы және орналасқан жері)
6. Филиалдары, өкілдіктері _________________________________________
(орналасқан жері және деректемелері)
7. Қоса беріліп отырған құжаттар____________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Ұйым басшысы ______________ ___________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
_______________________________________________________________________
(аккредиттеуші органмен байланысқа жауапты қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса), телефоны)
Өтініш қарауға қабылданды "______"_____________20____г.
_________________________________________________________________
(аккредиттеуші органның жауапты адамының қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мөр орны
"_____"______________20____г.
қаласы _______________________
Денсаулық сақтау саласындағы
аккредиттеу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау және біліктілігінің сәйкестігін растау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға аккредиттелетін ұйымның персоналы туралы мәліметтер
__________________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мекенжайы (тіркелген орны бойынша және нақты тұратын жері бойынша)
Білімі, ЖОО атауы және оны аяқтаған жылы, дипломы бойынша мамандығы
Негізгі жұмыс орны (ұйымның атауы, мекенжайы)
Жұмыс өтілі
Біліктілікті арттырудан өту туралы куәлік, біліктілікті арттыру туралы куәліктің №, (соңғы 5 жылда5ы оқу мерзімдері, куәліктің № және берілген күні)
мамандығы бойынша
бағалау жөніндегі ұйымдағы
1
2
3
4
5
6
7
8
Ұйымның басшысы _______________ _________________________________________
(қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20___жылғы "____"__________
Денсаулық сақтау саласындағы
аккредиттеу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау және біліктілігінің сәйкестігін растау қызметін жүзеге асыруға аккредиттелетін ұйымның симуляциялық және медициналық жабдықтарының тізбесі
р/с №
Атауы
Дайындаушы зауыт
Шығарылған жылы
Үлгісі
Саны
Ескертпе
Ұйымның басшысы ____________ ____________________________________________
(қолы)             (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20___жылғы "____"__________
Денсаулық сақтау саласындағы
аккредиттеу қағидаларына
7-қосымша
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалауды және біліктілігінің сәйкестігін растауды жүзеге асыратын денсаулық сақтау субъектісін аккредиттеу" мемлекеттік қызметінің стандарты
1
Көрсетілетін қызмет берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Тауарлар және көрсетілетін қызметтердің сапасы мен қауіпсіздігін бақылау комитеті
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері

1. Форма собственности _________________________________________
2. Год создания ________________________________________________
3. Свидетельство (справка) о государственной регистрации (перерегистрации)____________________________
(№, кем и когда выдано)
4. Адрес _________________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, № дома, телефон, факс)
_________________________________________________________________
5. Расчетный счет __________________________________________
(№ счета, наименование и местонахождение банка)
6. Филиалы, представительства __________________________________
(местонахождение и реквизиты)
7. Прилагаемые документы________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
Руководитель организации ______________ ___________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии)
__________________________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), телефон сотрудника, ответственного за связь с аккредитующим органом)
Заявление принято к рассмотрению "______"_____________20____г.
_______________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии) ответственного лица аккредитующего органа)
Место печати
"_____"______________20____г.
город _______________________
Приложение 5
к Правилам аккредитации
в области здравоохранения
Форма
Сведения о персонале организации,
аккредитуемой на осуществление деятельности по оценке профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия
квалификации специалистов в области здравоохранения
_________________________________________________________________
(наименование организации)
№ п/п
Фамилия Имя Отчество (при наличии)
Адрес (по месту регистрации и по месту фактического проживания)
Образование, наименование ВУЗа и год его окончания, Специальность по диплому
Основное место работы (наименование, адрес организации)
Стаж работы
Свидетельство о прохождении повышения квалификации № удостоверения о повышении квалификации, (сроки обучения, № и дата выдачи удостоверения, за последние 5 лет)
по специальности
в организации по оценке
1
2
3
4
5
6
7
8
Руководитель организации _________________       _______________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место печати (при наличии)
"_____"______________20____г.
Приложение 6
к Правилам аккредитации
в области здравоохранения
форма
Перечень симуляционного и медицинского оборудования организации, аккредитуемой на осуществление деятельности по оценке профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов в области здравоохранения
№ п/п
Наименование
Завод-изготовитель
Год выпуска
Модель
Количество
Примечание
Руководитель организации _____________       _________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место печати (при наличии)
"_____"______________20____г.
Приложение 7
к Правилам аккредитации
в области здравоохранения
Стандарт государственной услуги "Аккредитация субъекта здравоохранения, осуществляющего оценку
профессиональной подготовленности и подтверждение соответствия квалификации специалистов в области здравоохранения"
1
Наименование услугодателя
Комитет контроля качества и безопасности товаров и услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием документов и выдача результата на оказание государственной услуги осуществляется через:

1) көрсетілетін қызмет берушінің кеңсесі арқылы;
2) www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
13 (он үш) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) не (немесе) қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
аккредиттеу туралы куәлікті беру не куәлік беруден дәлелді бас тарту туралы жауап
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
7
Жұмыс кестесі

1) канцелярию ведомства;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz .
3
Срок оказания государственной услуги
13 (тринадцать) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
свидетельство об аккредитации субъекта здравоохранения, осуществляющего оценку профессиональной подготовленности и подтверждению соответствия квалификации специалистов в области здравоохранения либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно
7
График работы

1) портал-жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) ведомство – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбі – жұма аралығында, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
1) өтініш;
2) бір жылдан кем мерзімге жасалған үй-жайға немесе ғимаратқа меншік құқығын куәландыратын құжаттың немесе жалға алу немесе мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару шартының көшірмесі;
3) бағалау жөніндегі ұйымның персоналы туралы мәліметтерді растайтын құжаттың көшірмесі;
4) бағалау жөніндегі ұйымның әдіснамасын құрайтын құжаттардың көшірмелері: стратегиялық даму жоспары, денсаулық сақтау саласы мамандарына, ғылыми-педагогикалық кадрларға және медициналық білім және ғылым ұйымдарының білім алушылары мен түлектеріне тәуелсіз бағалау жүргізуге арналған емтихан материалының тізбесі (тест тапсырмалары мен клиникалық сценарийлер банкі);
5) симуляциялық жабдықтардың, аппаратураның және медициналық құрал-саймандардың болуын растайтын құжаттардың көшірмелері
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) Денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалауды және біліктілігінің сәйкестігін растауды жүзеге асыратын денсаулық сақтау субъектілерін аккредиттеу стандарттарына сәйкес келмеген;
3) ұйымға қатысты қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі бар болған жағдайларда бас тартылады
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
1. Бағалау жөніндегі ұйымының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.

1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) ведомство- с понедельника по пятницу с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
1) заявление;
2) копия документа, удостоверяющих право собственности или договора аренды или доверительного управления государственным имуществом на помещение или здание, заключенных на срок менее одного года;
3) копия документа, подтверждающего сведения о персонале организации по оценке;
4) копии документов, составляющих методологию организации по оценке: стратегический план развития, перечень экзаменационного материала (банк тестовых заданий и клинических сценариев) для проведения независимой оценки специалистов здравоохранения, научно-педагогических кадров, обучающихся и выпускников организаций медицинского образования и науки;
5) копии документов, подтверждающих наличие симуляционного оборудования, аппаратуры и медицинского инструментария.
При обращении услугополучателя на портал документы подаются в электронных копиях
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1)установление факта неполноты представленных документов согласно перечню, предусмотренному настоящими Правилами и (или) документов с истекшим сроком действия;
2)несоответствие стандартам аккредитации;
3)в отношении организации имеется вступившее в законную силу решение суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1. Организация по оценке имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра.

2. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның www.gov.egov.kz интернет-ресурсында көрсетілген.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефон нөмірлері-1414, 8- 800- 080-7777.
Денсаулық сақтау саласындағы
аккредиттеу қағидаларына
8-қосымша
Денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалауды және біліктілігінің сәйкестігін растауды жүзеге асыратын денсаулық сақтау субъектілерін аккредиттеу стандарттары
Өлшенетін өлшемшарттар
0 балл
1 балл
2 балл

2. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе уполномоченного органа в области здравоохранения www.gov.egov.kz.
Номера телефонов единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг - 1414, 8- 800- 080 -7777.
Приложение 8
к Правилам аккредитации
в области здравоохранения
Стандарты аккредитации для субъекта здравоохранения, осуществляющего оценку профессиональной подготовленности и подтверждение соответствия квалификации специалистов в области здравоохранения
Измеряемые критерии
0 баллов
1 балл
2 балла

1. "Басшылық" бөлімі
1. Басқару
Ұйымда оның құқықтық мәртебесі мен жауапкершілігіне сәйкес тиімді басқару жүзеге асырылады.
1.1
Құқық белгілейтін құжаттары болады, оларға сәйкес денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау мен біліктілігінің сәйкестігін растау ұйым қызметі бағыттарының бірі болып табылады.
1.2
Өтінім берілген қызмет аясының саласында қалыптастырылған саясаты, мақсаты және олардан туындайтын міндеттері болады
1.3
Алға қойылған мақсаттар мен міндеттерді орындау үшін ұйымды тиісті ресурстармен қамтамасыз ететін бюджетті бекіту
1.4
Ұйымның персоналы үшін нормативтік құқықтық актілер базасының қолжетімділігі
1.5
Тоқсанына кемінде 1 рет жұртшылыққа көрсетілетін қызметтер және оларды алу шарттары туралы хабардар етеді
1.6
Шешімдер қабылдау және үміткерлерге қызмет көрсету кезіндегі қызметкерлердің мінез-құлық қағидаларын айқындау үшін ұйымның басшылыққа алатын әдеп нормаларының міндетті кешенін әзірлейді
1.7
Ұйым басшысының және әрбір құрылымдық бөлімше қызметкерлерінің функциялары мен өкілеттіліктері бекітілген лауазымдық нұсқаулықтарда айқындалған
1.8
Ұйым мүмкін болатын тәуекелдерді айқындайды, тұрақты түрде оларға мониторинг және бағалау жүргізеді, сондай-ақ көрсетілетін қызметтердің сапасын арттырады
1.9
Қызметтер көрсету бойынша алға қойылған міндеттерді орындау мақсатында құзыретті штатты тағайындау, іріктеу, оқыту, бағалау, көтермелеу, сақтау және тартуды қамтитын штатты басқару бойынша саясат пен рәсімдерді әзірлейді және пайдаланады
1.10
Ұйым денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалауды мен біліктілігінің сәйкестігін растауды жүргізу үшін үй-жайлар ұсынуды қамтамасыз етеді
2. Стратегиялық және жедел жоспарлау
2.1
Ұйымның бекітілген стратегиялық жоспарында ұйымның миссиясын жүзеге асыру үшін ұзақ мерзімді мақсаттар, міндеттер, стратегиялар жазылады
2.2
Оперативтік жоспар стратегиялық жоспардың негізінде әзірленеді
2.3
Стратегиялық және жедел жоспарлардың нәтижелеріне мониторингті жүзеге асырады
3. "Ресурстарды басқару" бөлімі
Қаржыны басқару
3.1
Ұйым басшылығы жыл сайын қаржы-шаруашылық қызметтің жоспарын бекітеді
3.2
Кірістер, шығындар және көрсетілетін қызметтерге жұмсалатын шығыстар бюджетпен салыстыра отырып жүйелі түрде қадағаланады және ұйым басшылығына ай сайынғы қаржылық есептер түрінде ұсынылады
3.3
Ішкі қаржылық бақылау және аудит жүйесі жұмыс істейді
3.4
Ұйымда сыртқы қаржылық аудит жүргізіледі
4. Ақпараттық басқару
4.1
Ұйымда оның қызметін басқару бойынша бірыңғай автоматтандырылған ақпараттық жүйе болады
4.2
Ұйым қызметтік ақпараттың құпиялылығын, қауіпсіздігін және тұтастығын қамтамасыз етеді
4.3
Ұйымда денсаулық сақтау саласы мамандарының білімі мен дағдыларын бағалауды қамтамасыз ету үшін бағдарламалық қамтамасыз ету, серверлік және коммуникациялық жабдық болады

1. Раздел "Руководство"
1. Управление
В организации осуществляется эффективное управление в соответствии с ее правовым статусом и ответственностью.
1.1
Наличие правоустанавливающих документов согласно которым оценка профессиональной подготовленности и подтверждение соответствия квалификации специалистов в области здравоохранения является одним из направлений деятельности организации
1.2
Наличие сформулированной политики в области заявляемой сферы деятельности, цель и исходящие из них задачи
1.3
Утверждение бюджета, обеспечивающего организацию соответствующими ресурсами для выполнения поставленных целей и задач
1.4
Доступность базы нормативных правовых актов для персонала организации
1.5
Информирует общественность об оказываемых услугах и условиях их получения не реже 1 раза в квартал
1.6
Разрабатывает обязательный комплекс этических норм, которыми организация руководствуется для принятия решений и определения правил поведения сотрудников при обслуживании претендентов
1.7
Функции и полномочия руководителя организации и сотрудников каждого структурного подразделения определены в утвержденных должностных инструкциях.
1.8
Организация определяет возможные риски, постоянно проводит их мониторинг и оценку, а также повышает качество предоставляемых услуг.
1.9
Организация разрабатывает и использует политику и процедуры по управлению штатом, включающую назначение, отбор, обучение, оценку, поощрение, сохранение и привлечение компетентного штата в целях выполнения поставленных задач по оказанию услуг
1.10
Организация обеспечивает предоставление помещений для проведения оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов в области здравоохранения
2. Стратегическое и оперативное планирование
2.1
В утвержденном стратегическом плане организации излагаются стратегия, долгосрочные цели, задачи для осуществления миссии организации
2.2
Оперативный план разрабатывается на основе стратегического плана.
2.3
Осуществляется мониторинг результатов стратегического и оперативного планов.
3. Раздел "Управление ресурсами"
Управление финансами
3.1
Руководство организации ежегодно утверждает план финансово-хозяйственной деятельности.
3.2
Прибыли, убытки и расходы на услуги регулярно отслеживаются в сравнении с бюджетом и предоставляются руководству организации в виде ежемесячных финансовых отчетов.
3.3
Существует система внутреннего финансового контроля и аудита.
3.4
В организации проводится внешний финансовый аудит.
4. Информационное управление
4.1
В организации имеется единая автоматизированная информационная система по управлению ее деятельностью.
4.2
Организация обеспечивает конфиденциальность, безопасность и целостность служебной информации.
4.3
В организации имеется программное обеспечение, серверное и коммутационное оборудование для обеспечения оценки знаний и навыков специалистов здравоохранения.

5. Төтенше жағдайларды және өртке қарсы қауіпсіздікті басқару
5.1
Ұйым төтенше жағдайға арналған егжей-тегжейлі іс-шаралар жоспарын әзірлейді (ТЖ)
5.2
Ұйымның персоналы көшіру кезіндегі персоналды бағдарлау рәсімін қоса алғанда ТЖ кезіндегі ден қою жоспарына сәйкес жыл сайын оқудан өтеді және оқу дабылы бойынша іс-шараларға қатысады
6. Жабдықтар мен шығыс материалдарын қауіпсіз пайдалану
6.1
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 мамырдағы № 404 бұйрығымен бекітілген Кәсіптік даярлықты бағалау және денсаулық сақтау саласындағы мамандардың біліктілікке сәйкестігін растау қағидаларына сәйкес бағалау жүргізуге сәйкес келетін клиникалық станциялардың, материалдық-техникалық жарақтаудың болуы
6.2
Ұйым көрсетілетін қызметтерді қамтамасыз ету үшін бес жылда кемінде 1 рет компьютерлік техниканы сатып алу, жаңарту және ауыстыруды жоспарлайды және жүзеге асырады
6.3
Ұйым жаңа, сонымен бірге қолданыстағы жабдық пен медициналық құралдарды пайдаланатын барлық қызметкерлерді қауіпсіз пайдалану және техникалық қызмет көрсету бойынша нұсқамадан өткізу арқылы жабдықты қауіпсіз және дұрыс пайдалануды қамтамасыз етеді
7. "Денсаулық сақтау мамандарының білімдері мен дағдыларын бағалауды ұйымдастыру" бөлімі. Ұйымның қызметі денсаулық сақтау мамандары мен медициналық білім және ғылым ұйымдары түлектерінің білімдері мен дағдыларына тәуелсіз бағалау жүргізумен байланысты
7.1
Ұйымда денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау мен біліктілігінің сәйкестігін растауды жүргізу бойынша жұмыс тәжірибесі болады
7.2
Ұйымда денсаулық сақтау субьектілерінің өтініштері бойынша денсаулық сақтау саласындағы мамандардың білімдері мен практикалық дағдыларын бағалауды жүргізу бойынша жұмыс тәжірибесі болады
7.3
Ұймыда денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының және ғылыми ұйымдардың ғылыми-педагогикалық кадрлары, білім алушылары мен түлектерінің білімін бағалауды жүргізу бойынша жұмыс тәжірибесі болады
7.4
Білім мен дағдыларды бағалау, емтихан материалы мен симуляциялық оқыту циклдерін құру және сараптау мәселелері бойынша халықаралық консультанттардан білім алған мамандар арасынан соңғы үш жыл ішінде кемінде 15 адам болатын қызметкерлер штаты болады
7.5
Ұйымда республикалық маңызы бар қалаларда және 14 өңірде (облыс орталықтарында) денсаулық сақтау саласындағы мамандардың білімдері мен дағдыларын бағалау жүргізу үшін тартылған, бағалау жөніндегі ұйымда білім алған, кемінде 2 жыл бағалау жүргізу тәжірибесі бар кемінде өңірлік бір сарапшы, кемінде 8 емтихан алушы, кемінде екі стандартталған пациенті болады
7.6

5. Управление чрезвычайными ситуациями и противопожарной безопасностью
5.1
Организация разрабатывает детальный план мероприятий на случай чрезвычайных ситуаций (ЧС).
5.2
Персонал организации проходит ежегодное обучение в соответствии с планом реагирования при ЧС, включая процедуры ориентации персонала при эвакуации и участвует в мероприятиях по учебной тревоге.
6. Безопасное использование оборудования и расходных материалов
6.1
Наличие клинических станции, материально-техническое оснащение которых соответствует проведению оценки согласно Правил оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов в области здравоохранения, Утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 мая 2015 года № 404
6.2
Организация планирует и осуществляет закупки, модернизацию и замену компьютерной техники для обеспечения услуг, не реже 1 раза в пять лет.
6.3
Организация обеспечивает безопасную и правильную эксплуатацию оборудования посредством того, что все сотрудники, эксплуатирующие как новое, так и имеющееся оборудование, медицинские приборы, проходят инструктаж по безопасной эксплуатации и техническому обслуживанию.
7. Раздел "Организация оценки знаний и навыков специалистов здравоохранения"
Деятельность организации связана с проведением независимой оценки знаний и навыков специалистов здравоохранения и выпускников организаций медицинского образования и науки
7.1
Организация имеет опыт работы по проведению оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов в области здравоохранения.
7.2
Организация имеет опыт работы по проведению оценки знаний и практических навыков специалистов в области здравоохранения по обращениям субъектов здравоохранения.
7.3
Организация имеет опыт работы по проведению независимой оценки знаний научно-педагогических кадров, обучающихся и выпускников организаций образования и научных организаций в области здравоохранения
7.4
Организация имеет штат сотрудников из числа специалистов, обученных международными консультантами по вопросам организации и проведения оценки знаний и навыков, не менее 15 человек за последние три года
7.5
Организация имеет в городах республиканского значения и 14 регионах (областных центрах) не менее одного регионального эксперта, не менее 8 экзаменаторов, не менее 2 стандартизированных пациентов, привлеченных для проведения оценки знаний и навыков специалистов здравоохранения, обученных организацией по оценке и имеющих опыт проведения оценки не менее 2-х лет
7.6

Ұйымда бейнебақылау жүйесімен жабдықталған, бағалау жүргізу үшін ауданы кемінде 600 ш.м, оның ішінде – 250 ш.м ұйым персоналын орналастыруға арналған, кемінде 80 ш.м. компьютерлік сыныпқа, кемінде 270 ш.м. симуляциялық жабдықты орналастыруға арналған жеке бөлмелері бар үй-жайлар болады
7.7
Ұйымда қоса берілген Денсаулық сақтау саласындағы мамандардың білімдері мен дағдыларын бағалауды ұйымдастыру және жүргізу үшін қоса берілетін симуляциялық жабдық, аппаратура және медициналық құрал-саймандар тізбесіне сәйкес симуляциялық жабдық және шығыс материалдары болады
7.8
Ұйымда: дербес компьютерлермен, принтерлермен, кеңсе жиһазымен, телефон және интернет байланысымен, электрондық кітапхана базасымен, ақпараттық лицензиялық іздестіру бағдарламаларымен 100 % жарақтау, бағалау жүргізуге арналған бірыңғай ақпараттық жүйесі болады
7.9
Ұйымда бағалау рәсімінің аудио, бейнежазбасы және трансляциясы үшін жабдық болады
7.10
Ұйымда денсаулық сақтау саласындағы мамандарды бағалау, медициналық білім және ғылым ұйымдарының ғылыми-педагогикалық кадрларын, білім алушыларды және түлектерді тәуелсіз бағалау жүргізу үшін емтихан материалын әзірлеу және сараптау бойынша сарапшылар банкі, бағалау жөніндегі ұйыммен шарттық қатынастарда тұратын кемінде 100 сарапшы болады
7.11
Денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығына бағалау жүргізу және біліктілікке сәйкестігін растау және медициналық білім және ғылым ұйымдарының ғылыми-педагогикалық кадрларын, білім алушыларды және түлектерді тәуелсіз бағалау үшін әзірленген тест тапрсырмаларының банкі, әрбір медициналық мамандық бойынша мемлекеттік, орыс және ағылшын тілдерінде кемінде 200 тест тапсырмаларының банкі болады
7.12
Ұйымда денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығына бағалау жүргізу және біліктілікке сәйкестігін растау жүргізу үшін әзірленген клиникалық сценарийлер банкі болады: медициналық мамандықтардың негізгі бейіндері (терапия, хирургия, педиатрия, акушерия және гинекология, анестезиология және реаниматология, стоматология) бойынша кемінде 10 клиникалық жағдай

Организация имеет в наличии помещения для проведения оценки, оборудованные системой видеонаблюдения, площадью не менее 600 кв.м, из них – 250 кв.м для размещения персонала организации, не менее 80 кв.м. для компьютерного класса, не менее 270 кв.м. для размещения симуляционного оборудования с отдельными комнатами
7.7
Организация имеет в наличии симуляционное оборудование и расходные материалы в соответствии с прилагаемым Перечнем симуляционного оборудования, аппаратуры и медицинского инструментария для организации и проведения оценки знаний и навыков специалистов в области здравоохранения
7.8
Организация имеет единую информационную систему для проведения оценки, 100% оснащение работников организации по оценке: персональными компьютерами, принтерами, офисной мебелью, телефонной и интернет связью, электронной библиотечной базой, поисковыми информационными лицензионными программами
7.9
Организация имеет оборудование для аудио, видеозаписи и трансляции процедуры оценки
7.10
Организация имеет банк экспертов по разработке и экспертизе экзаменационного материала для проведения оценки специалистов в области здравоохранения, независимой оценки научно-педагогических кадров, обучающихся и выпускников медицинских организаций образования и науки, не менее 100 экспертов, состоящих в договорных отношениях с организацией по оценке
7.11
Организация имеет банк тестовых заданий, разработанных для проведения оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов в области здравоохранения и независимой оценки научно-педагогических кадров, обучающихся и выпускников медицинских организаций образования и науки, не менее 200 тестовых заданий по каждой медицинской специальности на государственном, русском и английском языках
7.12
Организация имеет банк клинических сценариев, разработанных для проведения оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов в области здравоохранения: не менее 10 клинических случаев по основным профилям медицинских специальностей (терапия, хирургия, педиатрия, акушерство и гинекология, анестезиология и реаниматология, стоматология)

7.13
Денсаулық сақтау саласындағы мамандардың, ғылыми-педагогикалық кадрлардың, денсаулық сақтау саласындағы жоғары және орта кәсіптік білім беру ұйымдарының білім алушылары мен түлектерінің білімі мен практикалық дағдыларына жүргізілген бағалау нәтижелерін растау бойынша құжаттаманы ұсынады: соңғы екі жыл ішіндегі есептер / талдамалық анықтамалар
Денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалауды ұйымдастыруға және жүргізуге арналған симуляциялық жабдықтар, аппаратура және медициналық құрал-саймандардың тізбесі
Симуляциялық, медициналық және (немесе) арнайы жабдық, аппаратура және құрал-саймандар атауы
Симуляциялық, медициналық және (немесе) арнайы жабдық, аппаратура және құрал-саймандардың техникалық мүмкіндіктерінің қысқаша сипаттамасы

7.13
Предоставляет документацию по подтверждению результатов проведенной оценки знаний и практических навыков специалистов в области здравоохранения, научно-педагогических кадров, обучающихся и выпускников медицинских организаций образования и науки: Отчеты/Аналитические справки, за последние 2 года
Перечень симуляционного оборудования, аппаратуры и медицинского инструментария для организации и проведения оценки профессиональной подготовленности специалистов в области здравоохранения
Наименование симуляционного, медицинского и (или) специального оборудования, аппаратуры и инструментария
Краткая характеристика технических возможностей симуляционного, медицинского и (или) специального оборудования, аппаратуры и инструментария

0 балл (жабдық жоқ немесе шығарылған күні 10 жылдан артық)
1 балл (жабдықтың шығарылған күні 5 жылдан артық)
2 балл (жабдықтың шығарылған күні 5 жылға дейін)
1
Босану имитациясының көп функциялық компьютерлік манекені (босанатын әйел және жаңа туған нәресте)
Әйелдің физиологиялық және патологиялық босануын көрсету, орыс тіліндегі бағдарламалық қамтамасыз ету, бағдарламаға сызықтық, тармақты клиникалық сценарийлерді енгізу
2
Бағдарламалық қамтамасыз ету бар жүрек-өкпесі ауыратын пациенттің имитаторы - миокард инфаркті модулі қойылған 12 бөлікке ЭКГ-мен негізгі өмір сүру көрсеткіштерін мониторингтеу және жазу мүмкіндігі бар, әртүрлі жағдайдағы командада кезек күттірмейтін көмек көрсетуге арналған қашықтықтан басқарылатын мобильді манекен
Тыныс алу жолдары, қан айналымы асқынуларын имитациялау, дәрілік заттарды енгізуді анықтау жүйесі, физиологиялық көрсеткіштерді көрсететін монитор
3
Ересек адамның интерактивті имитаторы, негізгі өмір сүру көрсеткіштері мониторингі және жазу мүмкіндігі бар әртүрлі жағдайдағы командада кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетуге арналған қашықтықтан басқарылатын мобильді манекен
Ересек адамның тыныс алу жолдары, қан айналымы жүйесінің әр түрлі асқынуларын имитациялаумен бағдарламалық қамтамасыз ету.
Интубация, цианозды имитациялау, дыбыс шығару, кеуде қуысының көтерілуін және төмен түсуін имитациялаудың автоматтық жүйесі болады
4
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету үшін компьютерлендірілген неонаталды мониторы бар пациент-шала туған сәбидің интерактивті имитаторы
Бағдарламалық қамтамасыз ету, тыныс алу жолдары асқынуларын, қан айналымын имитациялау, интубацияны, кеуде қуысының көтерілуін автоматты имитациялау, цианозды, шала туған нәрестенің дыбыс шығаруын имитациялау
5
Жиынтығында ноутбук және принтер бар, интернет-ресурсы арқылы қашықтықтан басқару мүмкіндігі бар жүрек дефибрилляциясының практикалық жұмысына арналған фантом жүйе
Дефибрилляцияны, дәрілік препараттарды дәрі-дәрмектік енгізуді көрсету, ЭКГ-диагностиканың мүмкіндігі – ересек адамға ЭКГ жіберу арқылы мониторингтеу
6
Баланың компьютерлік робот-симуляторы
Бағдарламалық қамтамасыз ету, тыныс алу жолдарының асқынуларын имитациялау, артерияның соғуын, кеуде қуысының көтерілуін көрсету, цианозды, баланың дыбыс шығаруын имитациялау
7
Жүктіліктің бірінші триместрінде жүктілікті зерделеуге арналған УДЗ тренажеры (акушерлік ультрадыбыстық манекен)
Тренажер зерттеу жүргізуге мүмкіндік беретін трансабдоминалды және трансвагиналды сканерлеудің ультрадыбыстық датчигімен жарақталған
8
Эндоскопияда практикалық дағдыларды пысықтауға арналған виртуальдық симулятор (төменгі тыныс алу жолдары және асқазан-ішек жолы)
Клиникалық жағдайларды виртуальдық режимде үлгілеу
9
Базалық жүрек-өкпе реанимациясына арналған манекен-тренажер
ЖӨР параметрлерін көрсететін бақылау-өлшеу аспаптарымен бірге дефибрилляция жүргізу мүмкіндігі бар жүрек-өкпе реанимациясын жасауды көрсету
10
Ересек адамды интубациялауға арналған тренажер
Құтқару әрекеттерін жүргізген кезде тыныс алу жолдарының, өңештің және асқазанның интубациясын көрсету
11
Орталық венаны катетерлеуге арналған фантом
Фантом ересек адамның орталық веналарын катетерлеу бойынша клиникалық тәжірибені ынталандыру үшін беткі анатомиялық бөлшектерді және функционалдық дәлдікті қамтиды
12
Перикардиоцентезге және плевралық дренажға арналған фантом
Перикардиоцентез және плевралық дренаж жүргізу, оның ішінде плевралық дренаждық түтіктерді қою техникасы бойынша дағдыларды бағалау мүмкіндігі
13
Жалпы хирургияда тігіс салу дағдыларын зерделеуге арналған жиынтық
Жиынтық хирургиялық бейіндегі практикалық дағдыларды көрсетуге арналған. Әртүрлі мақсатты модульдері бар платформаларды қолдануға арналған жиынтық болады
14
Люмбалдық пункцияға арналған фантом
Тіндердің кедергісін және инені жылжытуға қарай оның өзгеруін сезінуге мүмкіндік беретін материалдың иілгіштігі жоғары люмбалдық пункция жүргізу және ми жұлын сұйығынан сынама алу дағдыларын көрсетуге арналған
15
Жұлын пункциясына арналған фантом
Ықтимал қауіпті жұлын инъекциясы емшарасының күрделі практикалық дағдысын көрсетуге мүмкіндік береді
16
Кеңейтілген жарақат-мэн фантом-жүйесі
Ересек адамға жасалатын хирургиялық манипуляциялар бойынша практикалық дағдыларды бағалауға мүмкіндік береді (құрсақ қуысы, кеуде, мойын)
17
Ұйымда бағалау рәсімінің аудио, бейне жазбаға және трансляцияға арналған жабдық болады
Әрбір бөлмеде 2 кескінде (бөлменің ішін түгел қамту үшін) аудио-бейне түсірілімін жүргізуге мүмкіндік беретін және 12 станцияны бір мезгілде трансляциялайтын 12 станцияда бейне-аудио жазбасы және трансляция жүйесі. Жүйеде жазбаларды мұрағаттау қызметі болады
18
Жиынтығында қанның имитациясы бар босандыру имитаторының акушерлік фантомы
Акушерлік фантом жатырды, босану жолдары имитациясы көрсетілген, бала жолдасы мен ұрық бөлінісіндегі жамбасты білдіреді. Манекен жиынтығында қан имитаторы бар патологиялық және физиологиялық босандыруларды қабылдау техникасын көрсетуге арналған
19
Жиынтығында акушерлік төсегі бар босандыру имитациясының кеңейтілген акушерлік фантомы
Акушерлік фантом жатырды, босану жолдары имитациясымен, бала жолдасы мен ұрық модельдері бар жамбас. Жиынтығында акуршерлік төсегі бар ұрық әртүрлі жатқан кездегі босандыруды қабылдау техникасын көрсетуге арналған манекен
20
Пациентті күтуге арналған жетілдірілген манекен, жүрек-өкпе реанимациясын мониторға түсіру (кеңейтілген нұсқасы)
Пациентті күтуге арналған ересек адамның манекені, кеңейтілген нұсқасы шашты күтуге арналған паригі және алмалы-салмалы тіс протездері, сыртқа қатты дыбыс шығаратын және жүрек пен өкпенің әртүрлі дыбыстарының нұсқасы болатын виртуальдық стетоскопы бар анатомиялық жағынан дұрыс денені білдіреді. Сондай-ақ жиынтығында реанимация кезінде жүрек-өкпе функцияларының қызметін мониторға түсіру мүмкіндігі көзделген.
21
Жиынтығында алмалы-салмалы қаптамалары бар кеңірдектің интубациясына арналған электрлі үлгі
Ересек адамның тыныс алу жолдарына ауа өткізгішті қою және өкпені жасанды желдету дағдыларын көрсетуге арналған тренажер
22
Жиынтығында алмалы-салмалы қаптамалары және қан имитаторы бар әртүрлі инъекция дағдыларын көрсетуге арналған 5 жасар бала қолының үлгісі
Венаға ішіне инъекция салу және қан алу дағдыларын көрсету үшін венаның топографиялық орналасуы анық көрсетілген бес жастағы бала қолының үлгісі
23
Жаңа туған нәрестеге арналған Амбу қабы және ларингоскоптар жинағы бар жаңа туған баланың кеңірдегіне интубация жасауға арналған оқу үлгісі
Эндотрахеалы интубация бойынша дағдыларды көрсету.
Тренажер жаңа туған нәрестенің анатомиялық дұрыс толық өлшемді басы түрінде ұсынылған, ол ларингоскопты дұрыс тереңдікке, бұрышпен және қысыммен енгізуге оқытуға мүмкіндік беруі тиіс.
24
Сәбидің интубациялық тренажері
Тіреуішке қойылған сәби басының шынайы үлгісі түрінде көрсетілген және сәбиге интубация жүргізуге мүмкіндік береді.
25
Жиынтығында электрокардиографтың түрлі модульдері бар ультрадыбыстық зерттеп-қарау нәтижелерін таратып жазу дағдыларын үйретуге арналған тренажер (ересек адамның кеуде мүсіні)
Тренажер ішкі ағзалардың орналасқан жерінде ультрадыбыстық зерттеп-қарау жүргізу бойынша дағдыларды көрсетуге мүмкіндік береді.
26
Жиынтығында алмалы-салмалы қаптамалары бар пункцияға және хирургиялық микротрахеостомияға, коникотомияға арналған тренажер
Тренажер пункциялар және хирургиялық микротрахеостомия, коникотомия жүргізу бойынша дағдыларды бағалауға мүмкіндік береді.
Жиыны:
Денсаулық сақтау саласындағы
аккредиттеу қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Аккредиттеу стандарттарының талаптарына сәйкестікті бағалау (балл) шкаласы
Балдар
Стандарт өлшемшартына сәйкестік
Сипаттамасы
0
Сәйкессіздік
Стандарт өлшемшартына сәйкес келетін құжаттар жоқ, стандарт өлшемшарты бойынша талап етілетін процестер орындалмайды, персонал стандарт өлшемшарты бойынша талаптар туралы білмейді.
1
Ішінара сәйкестік
Стандарт өлшемшартына сәйкес келетін құжаттар бар, бірақ процестер орындалмайды, немесе процестер орындалады, бірақ стандарт өлшемшартына сәйкес келетін құжат жоқ, персонал стандарт өлшемшарты бойынша талаптарды біледі.
2
Толық сәйкестік
Стандарт өлшемшартының барлық талаптары сақталады және қызметтің үздіксіз жақсарғаны туралы дәлелдер бар.
Денсаулық сақтау саласындағы
аккредиттеу қағидаларына
10-қосымша
нысаны
Аккредиттеу стандарттарының талаптарына сәйкестікті бағалаудың (балл) қорытынды кестесі
Стандарттар
Рейтингтің аралық қорытындысы (R)
Бөлімдегі өлшемшарттар саны (C)
Орташа бағалау мәні (R/C)
Бөлім: Басшылық
YY
1.
Басқару
Балл
ХХ
2.
Стратегиялық және жедел жоспарлау
Балл
ХХ
Бөлім: Ресурстарды басқару
YY
3.
Қаржыны басқару
балл
ХХ
4.
Ақпараттық басқару
балл
XX
5.
Төтенше жағдайларды және өртке қарсы қауіпсіздікті басқару
балл
XX
6.
Жабдықтар мен шығыс материалдарын қауіпсіз пайдалану
балл
XX
Бөлім: Денсаулық сақтау саласы мамандарының білімі мен дағдыларын бағалауды ұйымдастыру
YY
7.
"Ұйымның қызметі денсаулық сақтау саласы мамандары мен медициналық білім және ғылым ұйымдары түлектерінің білімі мен дағдыларына тәуелсіз бағалау жүргізумен байланысты"
балл
XX
Жиыны:
ZZ
Денсаулық сақтау саласындағы
аккредиттеу қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Елтаңбасы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Аккредиттеу туралы куәлік
__________________________________________________________________ берілді.
(ұйымның атауы)
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің негізінде Қазақстан Республикасының аумағында денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау және біліктілігінің сәйкестігін растау жөніндегі ұйым ретінде 5 (бес) жыл кезеңге 20___жылғы " _____" ______ дейін аккредиттелді.
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның басшысы
_____________ ___________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөрдің орны
Куәліктің берілген күні 20______ жылғы " _____" ____________________
Қала ___________________________
Денсаулық сақтау саласындағы
аккредиттеу қағидаларына
12-қосымша
Нысан
____________________________
-нен
(медициналық ұйымның толық
атауы)
____________________________
-ге
(денсаулық сақтау саласындағы
аккредиттеу жөніндегі органның
толық атауы)
Сыртқы кешенді бағалау жүргізуге өтініш
Аккредиттеу мақсатында 20______жылғы болжамды айы (күні)
__________________________________________________________________________
(медициналық ұйымның толық атауы)
медициналық ұйымды сыртқы кешенді бағалау жүргізуді сұраймын.
Ұйым туралы мәліметтер:

0 баллов (оборудование отсутствует или дата выпуска свыше 10 лет)
1 балл (дата выпуска оборудования свыше 5 лет)
2 балла (дата выпуска оборудования до 5 лет)
1
Многофункциональный компьютерный манекен имитации родов (роженицы и новорожденного)
Воспроизведение физиологических и патологических родов женщины, программное обеспечение на русском языке, внесение линейных, разветвленных клинических сценариев в программу.
2
Имитатор сердечно-легочного пациента с программным обеспечением- мобильный дистанционный манекен для оказания неотложной помощи в команде различных состояниях с возможностью мониторинга и записи основных жизненных показателей с ЭКГ на 12 отведений с встроенным модулем инфаркта миокарда
Имеется система имитации осложнений дыхательных путей, кровообращения, распознавания введения лекарственных средств, монитор с демонстрацией физиологических показателей.
3
Интерактивный имитатор взрослого человека, мобильный дистанционный манекен для оказания медицинской неотложной помощи в команде при различных состояниях с возможностью мониторинга и записи основных жизненных показателей
Программное обеспечение, с имитациями различных осложнений дыхательных путей, системы кровообращения взрослого человека.
Имеется автоматическая система имитации интубации, цианоза, воспроизведения звука, подъема и опускания грудной клетки
4
Интерактивный имитатор пациента -младенца новорожденного недоношенного с компьютеризированным неонатальным монитором для оказания неотложной медицинской помощи
Программное обеспечение, имитации осложнения дыхательных путей, кровообращения, система, автоматическая имитация интубации, подъем грудной клетки, имитация цианоза, воспроизведения звука недоношенного новорожденного
5
Фантом система для практической отработки дефибрилляции сердца, в комплекте с ноутбуком и принтером, с возможностью дистанционного управления через интернет-ресурс
Демонстрация дефибрилляции, медикаментозного введения лекарственных препаратов, возможность ЭКГ-диагностики - мониторинг через ЭКГ отведения взрослого человека
6
Компьютерный робот – симулятор ребенка
Программное обеспечение, имитации осложнения дыхательных путей, воспроизведение пульсации артерий, подъема грудной клетки, имитация цианоза, воспроизведения звука у ребенка
7
Тренажер УЗИ для изучения беременности в первом триместре беременности (акушерский ультразвуковой манекен)
Тренажер оснащен ультразвуковым датчиком трансабдоминального и трансвагинального сканирования, позволяющий производить исследование
8
Виртуальный симулятор для отработки практических навыков в эндоскопии (нижние дыхательные пути и желудочно-кишечный тракт)
Моделирование клинических случаев в виртуальном режиме.
9
Манекен-тренажер для базовой сердечно-легочной реанимации
Демонстрация проведения сердечно-легочной реанимации с возможностью проведения дефибрилляции, в сопровождении с контрольно-измерительными приборами, показывающие параметры СЛР
10
Тренажер для интубации взрослого пациента
Демонстрация интубации дыхательных путей, пищевода и желудка при проведении спасательных действий
11
Фантом для катетеризации центральных вен
Фантом включает в себе поверхностные анатомические детали и функциональную точность для симуляции клинического опыта по катетеризации центральных вен взрослого человека
12
Фантом для перикардиоцентеза и плеврального дренажа
Возможность оценки навыков проведения перикардиоцентеза и плеврального дренажа, в том числе по технике установки плевральных дренажных трубок
13
Набор для изучения навыков наложения швов в общей хирургии
Набор предназначен для демонстрации практических навыков хирургического профиля. Имеется комплект для использования платформы с различными целевыми модулями
14
Фантом для люмбальной пункции
Предназначен для демонстрации навыков по проведению люмбальной пункции и взятия пробы спинномозговой жидкости, имеющий высокую эластичность материала, позволяющий почувствовать сопротивление тканей и его изменение по мере продвижения иглы
15
Фантом для спинальной пункции
Позволяет демонстрировать сложный практический навык потенциально опасной процедуры спинальных инъекций.
16
Расширенная фантом-система травма-мэн
Позволяет оценить практические навыки по хирургическим манипуляциям взрослого человека (брюшная полость, грудь, шея)
17
Организация имеет оборудование для аудио, видеозаписи и трансляции процедуры оценки
Система аудио, видеозаписи записи и трансляции процедуры оценки, позволяющая производить аудио-видео съемку в каждой комнате с 2-х проекций (для охвата обзора всей комнаты) и с одновременным транслированием. В системе предусмотрена функция по архивациизаписей
18
Акушерский фантом имитации родов в комплекте с имитатором крови
Акушерский фантом представляет собой таз в разрезе с имитацией матки, родовых путей, моделями плаценты и плода. Манекен предназначен для демонстрации техники принятия патологических и физиологических родов в комплекте с имитатором крови
19
Расширенный акушерский фантом имитации родов в комплекте с акушерской кроватью
Акушерский фантом представляет собой таз в разрезе с имитацией матки, родовых путей, моделями плаценты и плода. Манекен предназначен для демонстрации техники принятия родов при различных положениях плода в комплекте с акушерской кроватью
20
Усовершенствованный манекен по уходу за пациентом, мониторирование сердечно-легочной реанимации (расширенная версия)
Манекен взрослого человека для ухода за пациентами, расширенная версия представляет собой анатомически правильное тело, в парике для ухода за волосами и со съемными зубными протезами, внешним громкоговорителем и виртуальным стетоскопом с многочисленными вариантами звуков сердца и легких. Также в комплекте предусмотрено мониторирование сердечно-легочной деятельности при реанимации.
21
Электрическая модель для интубации трахеи в комплекте со сменными накладками
Тренажер для демонстрации навыков установки воздуховодов в дыхательные пути взрослого человека и проведения искусственной вентиляции легких
22
Модель руки ребенка для отработки навыков различных инъекций в комплекте со сменными накладками и имитатором крови
Модель руки ребенка с представленным топографическим расположением вен для демонстрации навыков введения внутривенной инъекции и забора крови
23
Учебная модель для интубации трахеи новорожденного с набором мешков Амбу и ларингоскопов для новорожденных
Демонстрация навыков по эндотрахеальной интубации. Тренажер представлен в виде анатомически правильной полноразмерной головы новорожденного, которая должна позволять обучать правильной глубине, углу и давлению введения ларингоскопа
24
Интубационный тренажер младенца
Представлен в виде реалистичной модели головы младенца, расположенной на подставке и позволяет производить интубацию младенца
25
Тренажер (торс взрослого человека) для обучения навыкам расшифровки результатов ультразвукового обследования с различными модулями в комплекте с электрокардиографом
Тренажер позволяет демонстрировать навыки по проведению ультразвукового обследования в местоположениях внутренних органов.
26
Тренажер для пункции и хирургической микротрахеостомии, коникотомии в комплекте со сменными накладками
Тренажер позволяет оценить навык по проведению пункции и хирургической микротрахеостомии, коникотомии
Итого:
Приложение 9
к Правилам аккредитации
в области здравоохранения
форма
Шкала оценок (баллов) соответствия требованиям стандартов аккредитации
Баллы
Соответствие критерию стандарта
Описание
0
Несоответствие
Отсутствуют документы, соответствующие критерию стандарта, не выполняются процессы, требуемые по критерию стандарта, персонал не осведомлен о требованиях по критерию стандарта.
1
Частичное соответствие
Имеются документы, соответствующие критерию стандарта, но процесс не выполняется, или процесс выполняется, но нет документа, соответствующего критерию стандарта, персонал осведомлен о требованиях по критерию стандарта.
2
Полное соответствие
Все требования критерия стандарта соблюдаются и есть подтверждение о непрерывном улучшении деятельности.
Приложение 10
к Правилам аккредитации
в области здравоохранения
форма
Итоговая таблица оценок (баллов) соответствия требованиям стандартов аккредитации
Стандарты
Промежуточный итог рейтинга
Количество критериев в разделе
Среднее значение оценки
Раздел: Руководство
YY
1.
Управление
баллов
ХХ
2.
Стратегическое и оперативное планирование
баллов
ХХ
Раздел: Управление ресурсами
YY
3.
Управление финансами
баллов
ХХ
4.
Информационное управление
баллов
XX
5.
Управление чрезвычайными ситуациями и противопожарной безопасностью
баллов
XX
6.
Безопасное использование оборудования и расходных материалов
баллов
XX
Раздел: Организация оценки знаний и навыков специалистов здравоохранения
YY
7.
Деятельность организации связана с проведением независимой оценки знаний и навыков специалистов здравоохранения и выпускников организаций медицинского образования и науки
баллов
XX
Итого:
ZZ
Приложение 11
к Правилам аккредитации
в области здравоохранения
форма
Герб Республики Казахстан
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Свидетельство об аккредитации
Выдано___________________________________________________________________
(наименование организации)
На основании Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения"
аккредитована в качестве организации по оценке профессиональной подготовленности и подтверждению соответствия
квалификации специалистов в области здравоохранения на территории Республики Казахстан на период 5 (пять) лет до
"____"______________20____г.
Руководитель уполномоченного органа в области здравоохранения
________________ ______________________________________________________
(подпись)             фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
Дата выдачи свидетельства "____"______________20____г.
город ________________________
Приложение 12
к Правилам аккредитации
в области здравоохранения
форма
В __________________________
(полное наименование органа по
аккредитации в области
здравоохранения)
от _________________________
(полное наименование
медицинской организации)
Заявление на прохождение внешней комплексной оценки
Прошу провести внешнюю комплексную оценку в 20______г., предпочтительный месяц
(даты): ________________ медицинской организации_________________________________
_______________________________________________________________________________
(полное наименование медицинской организации)
с целью аккредитации.
Сведения об организации:

1. Бизнес сәйкестендіру нөмірі______________
2. Меншік нысаны ______________________________________________
3. Құрылған жылы ________
4. Медициналық қызметке және (немесе) фармацевтикалық қызметке лицензияның нөмірі, берілген күні, сериясы________________________________________________
5. Мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік (анықтама)
__________________________________________________________________________
(№, сериясы, кім және қашан берген, заңды тұлға мәртебесі)
6. Есеп айырысу шоты
____________________________________________________________
(шоттың №, банктің атауы және орналасқан жері)
7. Қызмет түрі______________________________________________________________
(көрсетілетін қызметтің түрлерін, бейіндерін санамалау)
8. Құрылымдық бөлімшелері, филиалдары, өкілдіктері___________________________
__________________________________________________________________________
(орналасқан жері және деректемелері)
1) стационардағы төсек саны: ___ төсек және/немесе амбулаториялық-емханалық ұйымның/ бөлімшенің қуаты, ___ бір ауысымда қабылданатын адамдардың саны;
2) 12 ай ішінде стационарда емделіп шыққан пациенттердің орташа саны: __ адамдардың және/ немесе барлығы 12 ай ішінде емханаға келушілер ___ келу;
3) штат бірліктерінің жалпы саны: ___, оның ішінде жұмыспен қамтылғандар:___, бос орындар: ___;
4) аутсорсингке берілген /қосалқы мердігер ұйымдар атқаратын қызметтерді атап өту:
_____________________________________________
9. Өзін-өзі бағалау жөніндегі деректерді енгізуге жауапты адам:
____________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі, атқаратын лауазымы,
байланыс телефоны және электрондық мекенжайы)
10. Медициналық ұйымның мекенжайы: ______________________________________
__________________________________________________________________________
(почта индексі, қала, аудан, облыс, көше, үйдің №, кодын, факсін көрсете отырып
телефоны)
11. "Өзін-өзі бағалау нәтижесі" құжатының нөмірі, өзін-өзі бағалаудан өткен күні
__________________________________________________________________________
12. Медициналық ұйымның электрондық мекенжайы және веб-сайтқа сілтеме
(бар болса):
__________________________________________________________________________
Аккредиттеуден кейінгі мониторинг жүргізуге келісім беремін.
Аккредиттеуден өту үшін қажетті дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Басшы __________________ ______________________________________________
(қолы) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өтініш қарауға 20_____ ж. "_____" __________ қабылданды.
__________________________________________________________________________
(аккредиттеуші органның жауапты адамының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
қолы____________________________
Денсаулық сақтау саласындағы
аккредиттеу қағидаларына
13-қосымша
"Медициналық ұйымдар қызметінің аккредиттеу стандарттарына сәйкестігін тану мақсатында оларды аккредиттеу" мемлекеттік қызметінің стандарты
1
Көрсетілетін қызмет берушінің атауы
Аккредиттеу орган немесе ведомство немесе ведомствоның аумақтық департаменттері
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
27 (жиырма жеті) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
аккредиттеу туралы куәлік не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет ақылы көрсетіледі. Қызметтердің құны аккредиттеуші органның ресми сайтында орналастырылады
7
Жұмыс кестесі

1. Бизнес идентификационный номер _______________________________________________
2. Форма собственности __________________________________________________________
3. Год создания _________________________________________________________________
4. Номер, дата выдачи, серия лицензии на медицинскую деятельность и (или)
фармацевтическую деятельность____________________________________________________
5. Свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) (справка)
______________________________________________________________ _________________
(№, серия, кем и когда выдано, статус юридического лица)
6. Расчетный счет ________________________________________________________________
(№ счета, наименование и местонахождение банка)
7. Вид деятельности ______________________________________________________________
(перечислить виды, профили оказываемых услуг)
8. Структурные подразделения, филиалы, представительства ___________________________
(местонахождение и реквизиты)
1) количество коек стационара: ___ коек и/или мощность амбулаторно-поликлинической
организации/подразделения ___ посещений в смену;
2) среднее число пролеченных пациентов в течение 12 месяцев в стационаре: ___ пациентов
и/или посещений в поликлинике всего в течение 12 месяцев ___ посещений;
3) общее число штатных единиц: ___, из них занятых:___, вакантных: __
4) перечислить услуги, отданные в аутсорсинг /выполняемые субподрядными
организациями: _____________________________________
9. Ответственное лицо за ввод данных по самооценке:
_______________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), ИИН, занимаемая должность, контактный
телефон и электронный адрес______________________________________________________
10. Адрес медицинской организации:
________________________________________________________________________________
(почтовый индекс, город, район, область, улица, № дома, телефон с указанием кода, факс)
11. Номер документа "результат самооценки", дата прохождения самооценки
________________________________________________________________________________
12. Электронный адрес медицинской организаций и ссылка на веб-сайт (при наличии):
_______________________________________________________________________________
Даю согласие на проведение постаккредитационного мониторинга.
Даю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для прохождения аккредитации.
Руководитель __________________ _________________________________________________
(подпись)             фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
Заявление принято к рассмотрению "____" _______ 20___ г.
_______________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица аккредитующего органа,
подпись _____________
Приложение 13
к Правилам аккредитации
в области здравоохранения
форма
Стандарт государственной услуги "Аккредитация медицинских организаций в целях признания соответствия их деятельности стандартам аккредитации"
1
Наименование услугодателя
Аккредитующий орган, либо ведомство, либо его территориальные департаменты.
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Веб – портал "электронного правительства" www.egov.kz www.elicense.kz (далее – портал)
3
Срок оказания государственной услуги
27 (двадцать семь) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Свидетельство об аккредитации либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается платно.
Стоимость услуг размещается на официальном сайте аккредитующего органа, либо ведомство, либо его территориальные департаменты.
7
График работы

1) ведомство және ведомствоның аумақтық департаменттері - демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбі – жұма аралығында, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін;
2) портал-жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады)
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Өтініш
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті медициналық ұйымның және (немесе) ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 2 қазандағы № 676 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8064 болып тіркелген) белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі);
3) Денсаулық сақтау субъектісіне қатысты заңды күшіне енген сот шешімі бар, оның негізінде ұйым мемлекеттік қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылғаны
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
1. Медициналық ұйымының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның www.gov.egov.kz интернет-ресурсында көрсетілген.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефон нөмірлері-1414, 8- 800- 080-7777.
Денсаулық сақтау саласындағы
аккредиттеу қағидаларына
14-қосымша
Нысан
____________________________
(аккредиттуші органның
басшысына) сарапшыдан
____________________________
____________________________
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Сарапшының өтініші
Мен, __________________________, 20____жылғы "_____" _________ берілген жеке сәйкестендіру нөмірі________________, осы өтініш арқылы медициналық ұйымға аккредиттеу жүргізу кезінде мүдделер дауларының туындататын, атап айтқанда: соңғы 5 жыл ішінде бағаланатын медициналық ұйыммен еңбек немесе шарттық қатынастарда болу; менімен туыстық немесе өзге де қатынастардағы адамдардың мүдделерін қозғайтын мән-жайлардың жоқ екенін хабарлаймын.
Бұдан әрі өзім жүргізетін сыртқы кешенді бағалаудың объективтілігіне кедергі жасауы мүмкін жеке мән-жайлар туралы дереу хабарлауға міндеттенемін.
20____жылғы "____"_____________
__________________
(қолы)
________________________________
сарапшының (тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Денсаулық сақтау саласындағы
аккредиттеу қағидаларына
15-қосымша
Нысаны
Медициналық ұйымды сыртқы кешенді бағалау бағдарламасы
Күні, уақыт кезеңі ____ сағаттан бастап _____ сағатқа дейін
Іс-шара
Сарапшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Медицина персоналын тарту (лауазымы көрсетіледі)
Талап етілетін құжаттама
Денсаулық сақтау саласындағы
аккредиттеу қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне бағалау жүргізуге арналған бағалау парағы
Медициналық ұйымның атауы________________________________________________
Облыс (қала) атауы_________________________________________________________
Бағалауды жүргізу кезеңі ____________ __________ аралығы
Көмектің түрі, бөлім________________________________________________________
Стандарт өлшемшартының №
Стандарт атауы
Баға
Ұйым қызметіндегі жетістіктердің атауы
Ұйымның қызметіндегі жақсартуды талап ететін бағыттың атауы
Өлшемшарт бойынша орташа баға
Стандарт бойынша орташа баға
Сарапшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)__________________
қолы________________
Сараптау тобы жетекшісінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)_________
қолы_________________
Денсаулық сақтау саласындағы
аккредиттеу қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Сыртқы кешенді бағалау нәтижелері туралы есеп
Медициналық ұйымның атауы: _________________ сыртқы кешенді бағалауды жүргізу
кезеңі________________
Медициналық ұйымның мекенжайы: ____________________________
Медицналық ұйымның бірінші басшысы: _________________________
Сарапшылардың тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда):______________________
____________________________________________________________________
Сыртқы кешенді бағалау нәтижелері:
Бөлім, аккредиттеу стандартының №
Өлшемшарттар
Аккредиттеу стандартының талаптарына сәйкес келмеуі
Қорытынды:
Ұсыныстар:
Басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ____________________
Топ жетекшісінің қолы ______________________________
20 ж. "______" "______"
Денсаулық сақтау саласындағы
аккредиттеу қағидаларына
18-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Елтаңбасы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
______________________________________________ Аккредиттеуші органның атауы
Аккредиттеу туралы куәлік
___________________________________________________________________ берілді
(медициналық ұйымның атауы, заңды мекенжайы)
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің, сыртқы кешенді бағалау нәтижелері және аккредиттеу комиссиясының шешімі (20___жылғы "____" ________________ №_____ бұйрық) негізінде _______________ санаты тағайындала отырып, 3 жыл мерзімге аккредиттелген деп танылады. (екінші, бірінші, жоғары)
Осы куәлік медициналық ұйым қызметінің Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу стандарттарына сәйкестігі туралы куәландырады.
Басшы __________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қолы__________________________
Мөрдің орны
Куәліктің берілген күні 20___жылғы " _____" ______
Тіркеу №
Қала
Денсаулық сақтау саласындағы
аккредиттеу қағидаларына
19-қосымша
Нысан
Түзету іс-шараларының жоспары
Аккредиттеу стандарттарына толықтай немесе ішінара сәйкес келмейтін өлшемшарттардың атауы (бөлімдер бойынша жеке)
Аккредиттеу стандарттарына өлшемшарттардың сәйкес еместігін жою жөніндегі іс-шаралар
Орындау мерзімдері
Аяқтау нысаны
Аккредиттеу стандарттарының бөлімдері бойынша жауапты тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басталған күні
Аяқталған күні
Денсаулық сақтау саласындағы
аккредиттеу қағидаларына
20-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
медициналық ұйымның
басшысы
____________________________
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
қолы ____________________
20__ ж. "_____"___________
Түзету іс-шаралары жоспарының орындалуы туралы есеп
Аккредиттеу стандарттарына толықтай немесе ішінара сәйкес келмейтін өлшемшарттардың атауы (бөлімдер бойынша жеке)
Аккредиттеу стандарттарына өлшемшарттардың сәйкес еместігін жою жөніндегі іс-шаралар
Орындау мерзімдері
Аяқтау нысаны
Аккредиттеу стандарттарының бөлімдері бойынша жауапты тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Орындау нәтижесі (мерзімінде орындалды*, мерзімдері ұзартылды**, орындалған жоқ***)
Басталған күні
Аяқталған күні
Ескерту:
* - медициналық ұйымның мөрімен куәландырылған және басшының қолы қойылған, растайтын құжаттарды қоса беру;
** - орындау мерзімін ұзарту себептері;
*** - іс-шараның орындалмау себептері.

1) ведомство и его территориальные департаменты – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем)
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
заявление
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие медицинской организации и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным стандартам аккредитации медицинских организаций, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 октября 2012 года № 676 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8064).
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1. Медицинские организации имеют возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра.
2. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе уполномоченного органа в области здравоохранения www.gov.egov.kz.
Номера телефонов единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг - 1414, 8- 800- 080 -7777.
Приложение 14
к Правилам аккредитации
в области здравоохранения
форма
(руководителю аккредитующего
органа) от эксперта
____________________________
____________________________
фамилия, имя, отчество
(при наличии)
Заявление эксперта
Я __________________________, индивидуальный идентификационный номер
___________________ выданный "_____"_________20____года, настоящим сообщаю, что
обстоятельств для возникновения конфликта интересов при проведении аккредитации
медицинской организаций, а именно: нахождение в трудовых или договорных отношениях с
оцениваемой медицинской организацией в течении последних 5 лет; затрагивание интересов
лиц, состоящих со мной в родственных или иных отношениях, не имею.
В дальнейшем, обязуюсь незамедлительно сообщать о личных обстоятельствах, которые
могут воспрепятствовать объективности проводимой мной внешней комплексной оценки.
"____"_____________20____года _______________________
(подпись)
________________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
форма
Приложение 15
к Правилам аккредитации
в области здравоохранения
форма
Программа внешней комплексной оценки медицинской организации
Дата, период времени с ___ч. до ____ч.
Мероприятие
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) эксперта
Привлечение медицинского персонала (указывается должность)
Требуемая документация
Приложение 16
к Правилам аккредитации
в области здравоохранения
форма
Оценочный лист для проведения оценки соответствия стандартам аккредитации
Наименование медицинской организации ______________________________________
Наименование области (города) _______________________________________________
Период проведения оценки с _____________________ по _________________________
Видпомощи, раздел__________________________________________________________
№ критерия стандарта
Наименование стандарта
Оценка
Наименование достижений в деятельности организации
Наименование направлений в деятельности организации, требующих улучшения
Средняя оценка по критерию
Средняя оценка по стандарту
_____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) эксперта
Подпись ________________________
_____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя экспертной группы
подпись _____________________________________________________________
Приложение 17
к Правилам аккредитации
в области здравоохранения
форма
Отчет о результатах внешней комплексной оценки
Наименование медицинской организации: _____________________________________
период проведения внешней комплексной оценки _______________________________
Адрес медицинской организации: _____________________________________________
Руководитель медицинской организации: ______________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) экспертов:________________________________
__________________________________________________________________________
Результаты внешней комплексной оценки:
Раздел, № стандарта аккредитации
Критерий
Не соответствие требованиям стандарта аккредитации
Выводы:
Предложения:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя _________________________
подпись руководителя группы _______________________________________________
"______" ____________ 20_____ г.
Приложение 18
к Правилам аккредитации
в области здравоохранения
Форма
Герб Республики Казахстан
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
___________________________________________________________________
название аккредитующего органа
Свидетельство об аккредитации
На основании Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", результатов внешней
комплексной оценки и решения Комиссии по аккредитации (приказ от "___"____20__ года № ___) признается
аккредитованной сроком на 3 (три) года с присвоением ________________________категории (вторая, первая, высшая).
Настоящее свидетельство удостоверяет о соответствии деятельности медицинской организации стандартам
аккредитации в области здравоохранения Республики Казахстан.
Руководитель __________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подпись ____________________________________________________
место печати
Дата выдачи свидетельства "____" ______ 20___года
Регистрационный № ___________________________________
Город ________________________________
Приложение 19
к Правилам аккредитации
в области здравоохранения
форма
УТВЕРЖДАЮ
руководитель медицинской организации
____________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись ____________________
"_____"___________ 20__ г.
План корректирующих мероприятий
Наименование критериев, полностью или частично несоответствующих стандартам аккредитации (отдельно по разделам)
Мероприятия по устранению несоответствия критериев стандартам аккредитации
Сроки выполнения
Форма завершения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица по разделам стандартов аккредитации
Дата начала
Дата окончания
Приложение 20
к Правилам аккредитации
в области здравоохранения
форма
УТВЕРЖДАЮ
руководитель медицинской организации
____________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись ____________________
"_____"___________ 20__ г.
Отчет о выполнении Плана корректирующих мероприятий
Наименование критериев, полностью или частично несоответствующих стандартам аккредитации (отдельно по разделам)
Мероприятия по устранению несоответствия критериев стандартам аккредитации
Сроки выполнения
Форма завершения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица по разделам стандартов аккредитации
Результат выполнения (выполнено в срок*, продлены сроки**, не выполнено***)
Дата начала
Дата окончания
Примечание:
* приложить подтверждающие документы, заверенной печатью и подписью руководителя медицинской организации;
** причины продления срока выполнения;
*** причины не выполнения мероприятия.