Авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының құтқарушыларын дайындау бойынша бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 235 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 сәуірде № 10772 тіркелді.
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағы 40) тармақшасына сәйкес және авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының құтқарушыларын даярлауды жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының құтқарушыларын дайындау бойынша бағдарламалар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар Комитеті (В.В. Петров) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімдік баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауына жіберуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары В.К. Божкоға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 16 наурыздағы
№ 235 бұйрығымен
бекітілген
Авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының
құтқарушыларын даярлау бағдарламасы

Об утверждении программ подготовки спасателей аварийно-спасательных служб и формирований
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 235. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 апреля 2015 года № 10772.
В соответствии с подпунктом 40) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые программы подготовки спасателей аварийно-спасательных служб и формирований.
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Петров В.В.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан Божко В.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 16 марта 2015 года № 235
Программы по подготовке спасателей аварийно-спасательных служб
и формирований

1. Жалпы ережелер
1. Осы авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының құтқарушыларын даярлау бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 40) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Осы бағдарламаның мақсаты табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жоюды, сондай-ақ қауіпті өндірістік объектілерде туындайтын аварияларды жоюды қамтамасыз етуге қабілетті авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының білікті құтқарушыларын даярлау болып табылады.

1. Общие положения
1. Настоящие Программы подготовки спасателей аварийно-спасательных служб и формирований (далее - Программы) разработаны в соответствии с подпунктом 40) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите".
2. Целью настоящих Программ является подготовка квалифицированных спасателей аварийно-спасательных служб и формирований способных обеспечить ликвидацию чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, а также ликвидации аварий возникающих на опасных производственных объектах.

3. Әскерилендірілген авариялық-құтқару қызметтерының
құтқарушыларын даярлау бағдарламалары
3. Осы Бағдарлама бойынша кәсіби әскерилендірілген авариялық-құтқару қызметтерының құтқарушыларын даярлау салалық қағида бойынша құтқару және шұғыл жұмыстарға сәйкес тақырыптар бойынша жүргізіледі:
1) тау-кен құтқару жұмыстары;
2) газдан құтқару жұмыстары;
3) атқыламаға қарсы жұмыстар.
4. Осы Бағдарлама бойынша авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының құтқарушыларын даярлау екі кезеңде жүргізіледі:
1) алғашқы;
2) жыл сайынғы.
3.1. Авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының
құтқарушыларын алғашқы даярлау тәртібі
5. Авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының құтқарушыларын даярлаудың алғашқы кезеңінен қызметке жұмысқа жаңадан қабылданған азаматтар (бұдан әрі – қызметкерлер) өтеді.
6. Алғашқы кезең қызметкерлерді екі айдан кем емес уақыт даярлауды және кәсіби авариялық-құтқару қызметі мен құралымының оқу орталығында немесе тұрақты жұмыс орнында емтихан тапсыруды көздейді.
7. Авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының құтқарушыларын даярлаудың алғашқы кезеңі:
1) авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының құтқарушысы жұмысының ерекшелігін меңгеруді;
2) қауіпті өндірістік объектілерді зерделеуді;
3) теориялық және практикалық кәсіби даярлықты;
4) дене даярлығы мен жылуға төзімділік деңгейін анықтауды;
5) "құтқарушы" мәртебесін беру бойынша аттестаттаудан (бұдан әрі – аттестаттау) өтуге дайындықты көздейді.
8. Құтқарушыларды даярлаудың алғашқы кезеңі аяқталғаннан кейін қызметкерлер аттестаттаудан өтеді.
3.2. Құтқарушыларды жыл сайынғы даярлау
9. Құтқарушыларды жыл сайынғы даярлау шеңберіндегі құтқарушыларды кәсіби даярлау мен қайта даярлау бойынша жүйелі жаттығулар мен арнайы жаттығу жиындарын өткізу авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының қауіпті өндірістік объектіде туындаған табиғи және техногенді сипаттағы аварияларды жоюға үнемі дайындықтарын қамтамасыз етуге бағытталған.
10. Авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының қатардағы және кіші командалық құрамының құтқарушыларын жыл сайынғы даярлау тұрақты жұмыс орны бойынша құтқарушыларды ағымдағы кезеңге даярлаудың күнтізбелік жоспарына сәйкес жүргізіледі.
11. Авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының қатардағы және кіші командалық құрамының құтқарушыларын жыл сайынғы даярлауды бөлімшенің командалық құрамы жүргізеді.
12. Авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының қатардағы және кіші командалық құрамының құтқарушыларын жыл сайынғы даярлаудың соңында емтихан өткізіледі.

3. Программа подготовки спасателей профессиональных военизированных аварийно-спасательных служб
3. Подготовка спасателей профессиональных военизированных аварийно-спасательных служб по настоящей Программе проводится по отраслевому принципу по темам, соответствующим спасательным и неотложным работам:
1) горноспасательные работы;
2) газоспасательные работы;
3) противофонтанные работы.
4. Подготовка спасателей профессиональных военизированных аварийно-спасательных служб по настоящей Программе проводится в два этапа:
1) первоначальный;
2) ежегодный.
3.1. Порядок первоначальной подготовки спасателей
профессиональных военизированных аварийно-спасательных служб
5. Первоначальный этап подготовки спасателей профессиональных военизированных аварийно-спасательных служб проходят вновь принятые на работу в службу граждане (далее - работники).
6. Первоначальный этап предусматривает подготовку работников не менее двух месяцев и сдачу экзамена в учебном центре аварийно-спасательной службы и формирования или по месту постоянной работы.
7. Первоначальный этап подготовки спасателей профессиональных военизированных аварийно-спасательных служб предусматривает:
1) освоение специфики работы спасателя аварийно-спасательной службы и формирования;
2) изучение опасных производственных объектов;
3) теоретическую и практическую профессиональную подготовку;
4) определение уровня физической подготовленности и тепловой устойчивости;
5) подготовку к аттестации по присвоению статуса "спасатель" (далее -аттестация).
8. По завершению первоначального этапа подготовки спасателя работники сдают аттестацию.
3.2. Ежегодная подготовка спасателей
9. Проведение систематических занятий и специальных тренировочных сборов по профессиональной подготовке и переподготовке спасателей в рамках ежегодной подготовки спасателей направлено на обеспечение постоянной готовности профессиональных военизированных аварийно-спасательных служб к выполнению работ по ликвидации аварий природного и техногенного характера, возникающих на опасном производственном объекте.
10. Ежегодная подготовка проводится для спасателей рядового и младшего командного составов профессиональных военизированных аварийно-спасательных служб по месту постоянной работы, в соответствии с календарным планом подготовки спасателей на текущий период.
11. Ежегодная подготовка спасателей рядового и младшего командного составов профессиональных военизированных аварийно-спасательных служб проводится командным составом подразделения.
12. По окончании ежегодной подготовки спасателей рядового и младшего командного составов профессиональных военизированных аварийно-спасательных служб проводится экзамен.

13. Авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының қатардағы және кіші командалық құрамының кәсіби білімі мен жұмыс барысында тәжірибелік машығын жеткіліксіз деңгейде көрсеткен құтқарушысы бөлімше командирінің шешімімен, кейіннен қайта емтихан тапсыра отырып, кезектен тыс қайта даярлықтан өтуге жіберіледі.
14. Авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының қатардағы және кіші командалық құрамының құтқарушыларын жыл сайынғы даярлау соңында емтихан өткізу үшін авариялық-құтқару қызметі мен құралымының бірінші басшысының бұйрығымен осы қызметтің аға және жоғары басшылық құрамы арасынан емтихан комиссиясы құрамы бекітіледі.

13. Спасатель рядового или младшего командного составов профессиональных военизированных аварийно-спасательных служб, показавший недостаточные профессиональные знания и практические навыки в процессе работы, решением командира подразделения направляется на внеочередную подготовку с последующей сдачей экзамена.
14. Для проведения экзамена по окончании ежегодной подготовки спасателей рядового и младшего командного составов профессиональных военизированных аварийно-спасательных служб приказом первого руководителя профессиональных военизированных аварийно-спасательных служб утверждается состав экзаменационной комиссии из числа старшего и высшего руководящего состава этой службы.

15. Авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының аға және жоғары командалық құрамы жыл сайынғы даярлауды өз бетінше жыл сайынғы даярлау тақырыптары бойынша өз бетімен әзірлену формасында өтеді және Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген тәртіпте аттестаттаудан өтеді.
16. Авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының құтқарушыларын даярлау бойынша оқу материалдарының тақырыптары салалық қағидат бойынша бөлінеді:

15. Средний и высший командные составы профессиональных военизированных аварийно-спасательных служб ежегодную подготовку проходят самостоятельно в форме самоподготовки по тематикам ежегодной подготовки и сдают аттестацию в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан в сфере гражданской защиты.
16. Тематика учебного материала по подготовке спасателей профессиональных военизированных аварийно-спасательных служб делится по отраслевому принципу:

1) тау-кен саласының қауіпті өндірістік объектілері мен жерасты құрылысын салу объектілеріне қызмет көрсететін авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының құтқарушыларын даярлау тақырыптары;
2) көмір саласының қауіпті өндірістік объектілері мен жерасты құрылысын салу объектілеріне қызмет көрсететін авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының құтқарушыларын даярлау тақырыптары;
3) химия саласының қауіпті өндірістік объектілеріне қызмет көрсететін авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының құтқарушыларын даярлау тақырыптары;

1) тематика подготовки спасателей аварийно-спасательных служб и формирований, обслуживающих опасные производственные объекты горнорудной отрасли и подземного строительства;
2) тематика подготовки спасателей аварийно-спасательных служб и формирований, обслуживающих опасные производственные объекты угольной промышленности и подземного строительства;
3) тематика подготовки спасателей аварийно-спасательных служб и формирований, обслуживающих опасные производственные объекты химической отрасли;