Теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүргізу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 23 ақпандағы № 129 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 24 сәуірде № 10798 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 28 сәуірдегі № 152 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Энергетика министрінің 28.04.2018 № 152 (29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы 18-бабының 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүргізу қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай-газ кешеніндегі экологиялық реттеу, бақылау және мемлекеттік инспекция комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркеуден өтуін;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде оның мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықты ресми жариялауға "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесіне, сонымен бірге мерзімді баспа басылымдарына жолдануын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың
интранет-порталында орналастыруын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
В. Школьник
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
______________ А. Мамытбеков
2015 жылғы 18 наурыз
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
____________ А. Сәрінжіпов
2015 жылғы 5 наурыз
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің м.а.
________________ Ж. Қасымбек
2015 жылғы 3 наурыз
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің төрағасы
________________ Н. Әбіқаев
2015 жылғы 11 наурыз
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 23 ақпандағы
№ 129 бұйрығымен
бекітілген
Теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүргізу қағидасы

Об утверждении Правил проведения морских научных исследований
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 23 февраля 2015 года № 129. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 апреля 2015 года № 10798. Утратил силу приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 28 апреля 2018 года № 152 (вводится в действие с 29.06.2018)
Сноска. Утратил силу приказом Министра энергетики РК от 28.04.2018 № 152 (вводится в действие с 29.06.2018).
В соответствии с подпунктом 12) статьи 18 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения морских научных исследований.
2. Комитету экологического регулирования, контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в информационно-правовой системе "Әділет", а также в периодических печатных изданиях;
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
В. Школьник
"СОГЛАСОВАН"
Министр
сельского хозяйства
Республики Казахстан
______________ А. Мамытбеков
18 марта 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр
образования и науки
Республики Казахстан
____________ А. Саринжипов
5 марта 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
И.о. Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
________________ Ж. Касымбек
3 марта 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
________________ Н. Абыкаев
11 марта 2015 года
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 23 февраля 2015 года № 129
Правила проведения морских научных исследований

1. Жалпы ережелер
1. Осы Теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүргізу қағидасы (бұдан әрі - Қағида) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңының 16-бабы 49) тармақшасына сәйкес әзірленді және Каспий мен Арал теңіздерінің қазақстандық бөлігінде теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Теңіздегі ғылыми зерттеулер жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың теңізге әсерін және олардың қоршаған ортаға салдары мен биологиялық әртүрлілігін зерттеу мақсатында жүргізіледі.
3. Теңіздегі ғылыми зерттеулер қазақстандық, сондай-ақ шетелдік жеке және заңды тұлғалар, халықаралық ұйымдармен жүзеге асырылуы мүмкін.
4. Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі теңіздегі ғылыми зерттеулер саласындағы құзыретті орган (бұдан әрі - құзыретті орган) болып табылады.
5. Теңізде жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде мынадай теңіздегі ғылыми зерттеулер жүзеге асырылуы мүмкін:
1) экологиялық зерттеулер (мұнайдың төгілуін зерттеу, қоршаған ортаны ластаушылармен күрес жөніндегі әдістер мен технологияларды әзірлеуге байланысты зерттеулер, авариялық жағдайларды зерттеу және басқалар);
2) сулы ортаның және мұзды жағдайдың гидродинамикасын зерттеу;
3) Каспий теңізі деңгейінің тербелістерін және оның теңіздегі мұнай-газ кәсіпшілігі гидротехникалық құрылыстарына және жағадағы мұнай-газ инфрақұрылымына тигізетін әсерін зерттеу және болжамдау;
4) ғылыми-зерттеу мақсатында мұнай операциялары мен бұрғылауды жүргізудің су асты әдістерін әзірлеуге бағытталған зерттеулер;
5) теңіз аясында түрлі құрылыс материалдарының жай-күйін зерттеуге бағытталған зерттеулер;
6) су асты кәбілдері мен құбырларын төсеу жобасын (жобаларын) әзірлеудің ғылыми қамтамасыз етілуіне бағытталған зерттеулер;
7) Каспий теңізінің қазақстандық секторында жасанды аралдар, құрылыстар мен қондырғылар жасау жобасын (жобаларды) әзірлеудің ғылыми қамтамасыз етілуіне бағытталған зерттеулер;
8) гидрографикалық, геофизикалық, гидробиологиялық, ихтиологиялық және геотехникалық зерттеулер;
9) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларға байланысты өзге де ғылыми зерттеулер.
2. Теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүргізу тәртібі
6. Теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүргізуге мүдделі тұлғалар жұмыстарды жүргізудің басталуы жөнінде құзыретті органға мыналарды:
1) теңізде ғылыми зерттеулер жүргізудің сипаты мен мақсаты туралы ақпаратты;
2) теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүргізу жоспарланатын ауданның географиялық координаттарын, көрсетілген аудандарға баратын және кері қайтатын маршруттарды;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения морских научных исследований (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12) статьи 18 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" и определяют порядок проведения морских научных исследований в казахстанской части Каспийского и Аральского морей.
2. Морские научные исследования проводятся в целях изучения влияния операций по недропользованию на море и их последствий на окружающую среду и биологическое разнообразие.
3. Морские научные исследования могут осуществляться как казахстанскими, так и иностранными физическими и юридическими лицами, международными организациями.
4. Компетентным органом в области проведения морских научных исследований является Министерство энергетики Республики Казахстан (далее - компетентный орган).
5. При проведении операций по недропользованию на море осуществляются следующие морские научные исследования:
1) экологические исследования (исследование разливов нефти, исследования, связанные с разработкой методов и технологий по борьбе с загрязнителями окружающей среды, исследования аварийных ситуаций и другие);
2) изучение гидродинамики водной среды и ледовой обстановки;
3) изучение и прогнозирование колебаний уровня Каспийского моря и его влияние на морские нефтегазопромысловые гидротехнические сооружения и береговую нефтегазовую инфраструктуру;
4) исследования, направленные на разработку подводных методов проведения нефтяных операций и бурения в научно-исследовательских целях;
5) исследования, направленные на изучение поведения различных строительных материалов в морской среде;
6) исследования, направленные на научное обеспечение разработки проекта (проектов) прокладки подводных кабелей и трубопроводов;
7) исследования, направленные на научное обеспечение разработки проекта (проектов) создания в казахстанском секторе Каспийского моря искусственных островов, сооружений и установок;
8) гидрографические, геофизические, гидробиологические, ихтиологические и геотехнические исследования;
9) иные научные исследования, связанные с операциями по недропользованию.
2. Порядок проведения морских научных исследований
6. Лица, заинтересованные в проведении морских научных исследований, направляют в компетентный орган уведомление о начале проведения работ, содержащее:
1) информацию о характере и целях проведения морских научных исследований;
2) географические координаты района, в котором планируется проведение морских научных исследований, маршруты следования к указанным районам и от них;

3) зерттеу жүргізетін кемелердің алғашқы келетін және түпкілікті кететін болжамды күндері, қатыстырылатын кемелер мен жүзіп жүретін құралдардың түрлері, ғылыми жабдықтарды орналастыру және шығару мерзімдерін қамтитын хабарлама жібереді.
7. Теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүргізуге мынадай жағдайларда рұқсат берілмейді:
1) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне қауіп төндірсе немесе төндіруі мүмкін болса;
2) қоршаған теңіз аясын қорғау, табиғи ресурстарды сақтау, сондай-ақ теңіздердің су ресурстарын кешенді пайдалану талаптарымен үйлеспейтін болса;
3) Қазақстан Республикасының аумағында тыйым салынған жабдықты, қондырғыларды немесе іс-қимылдарды қамтитын болса;
4) Қазақстан Республикасының теңіз акваториясының қазақстандық бөлігінде өзінің егеменді және айрықша құқықтарын жүзеге асыруда жүргізетін қызметіне кедергі келтіретін болса;
5) жасанды аралдарды, қондырғыларды және құрылыстарды салуды, қолдануды немесе пайдалануды қамтитын болса.
8. Хабарламаны алғаннан кейін құзыретті орган бес жұмыс күні ішінде оны жер қойнауын зерттеу және пайдалану, мемлекеттік шекараны қорғауды қамтамасыз ету, су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру және жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті органдарға жібереді.
9. Теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүргізу нәтижелері туралы есеп өтініш берушімен құзыретті органға жіберіледі, ол оны бес жұмыс күні ішінде жер қойнауын зерттеу және пайдалану, ғылым, су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру және жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті органдарға жолдайды.

3) предполагаемые даты, места первого прибытия и окончательного ухода исследовательских судов, типы привлекаемых судов и плавучих средств, сроки размещения и удаления научного оборудования.
7. Не разрешается проведение морских научных исследований, если эти работы:
1) создают или могут создать угрозу национальной безопасности Республики Казахстан;
2) несовместимы с требованиями защиты окружающей морской среды, сохранения природных ресурсов, а также комплексного использования водных ресурсов морей;
3) включают оборудование, установки или действия, запрещенные на территории Республики Казахстан;
4) создают помехи для деятельности, проводимой Республикой Казахстан в осуществлении своих суверенных и исключительных прав на казахстанской части акватории моря;
5) включают строительство, эксплуатацию или использование искусственных островов, установок и сооружений.
8. После получения уведомления компетентный орган в течение пяти рабочих дней направляет его в уполномоченные органы по изучению и использованию недр, обеспечения охраны государственной границы, в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения и охраны, воспроизводства и использования животного мира.
9. Отчет о результатах проведения морских научных исследований направляется заявителем в компетентный орган, который в течение пяти рабочих дней направляет его в уполномоченные органы по изучению и использованию недр, в области науки, использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения и охраны, воспроизводства и использования и животного мира.