Қазақстан Республикасының кедендерін, кеден бекеттерін және бақылау-өткізу пункттерін құру, санатқа бөлу, сыныптау қағидаларын, сондай-ақ оларды жайластыру мен материалдық-техникалық жарақтандырудың тиесілік нормаларын және оларға қойылатын үлгілік талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 205 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 27 сәуірде № 10811 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 250 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 20.02.2018 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің 2-бабының 2-тармағының 3-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының кедендерін, кеден бекеттерін және бақылау-өткізу пункттерін құру, санатқа бөлу, сыныптау қағидасы;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес кедендерді, кеден бекеттерін және бақылау-өткізу пункттерін жайластыру мен материалдық-техникалық жарақтандырудың тиесілік нормалары;
3) осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес кедендерді, кеден бекеттерін және бақылау-өткізу пункттерін жайластыру мен материалдық-техникалық жарақтандыруға қойылатын үлгілік талаптары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетіне (Д.Е. Ерғожин) заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден өткізгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімдік баспа басылымдарда және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 26 наурыздағы
№ 205 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының кедендерін, кеден бекеттерін және бақылау-өткізу пункттерін құру, санатқа бөлу, сыныптау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының кедендерін, кеден бекеттерін және бақылау-өткізу пункттерін құру, санатқа бөлу, сыныптау қағидалары "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің 2-бабының 2-тармағының 3-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және кедендерді, кеден бекеттерін және бақылау-өткізу пункттерін құру, санатқа бөлу, сыныптау тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил создания, категорирования, классификации, а также норм положенностей и типовых требований к обустройству и материально-техническому оснащению таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов Республики Казахстан
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 205. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 апреля 2015 года № 10811. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 20.02.2018 № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3-1) пункта 2 статьи 2 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила создания, категорирования, классификации таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) нормы положенности к обустройству и материально-техническому оснащению таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) типовые требования к обустройству и материально-техническому оснащению таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов согласно приложению 3 к настоящему приказу
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 марта 2015 года № 205
Правила создания, категорирования,
классификации таможен, таможенных постов и
контрольно-пропускных пунктов Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила создания, категорирования, классификации, таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов Республики Казахстан разработаны в соответствии с подпунктом 3-1) пункта 2 статьи 2 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" и определяют порядок создания, категорирования, классификации таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов.

2. Кедендер мемлекеттік кірістер органдарының жүйесіне кіреді және мемлекеттік мекемелер нысанында заңды тұлғалар болып табылатын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің аумақтық органдары болып табылады.
3. Кеден бекеттері және бақылау-өткізу пункттері мемлекеттік кірістер органдарының жүйесіне кіреді және облыстар, Астана, Алматы қалалары бойынша Мемлекеттік кірістер департаменттерінің және кеденнің бөлімшелері болып табылады.
4. Кедендер, кеден бекеттері және бақылау-өткізу пункттері, жіктеуге қатысты, сыртқы экономикалық операциялардың көлемі бойынша, халықаралық қатынас түрі, мәртебесі, жұмыс режимі, қатынас сипаты, жұмыс істеу тәртібі бойынша санаттауға жатады.
2. Кедендерді, кеден бекеттерін және бақылау-өткізу пункттерін құру тәртібі
5. Кедендер "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңының 159-бабының 1-тармағына сәйкес құрылады.
6. Кеден бекеттерін құрудың орындылығын айқындау үшін мүдделі мемлекеттік орган немесе кеден ісі саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі және кедендер (бұдан әрі – бастамашы) кеден ісі саласындағы уәкілетті органға мынадай материалдарды қоса бере отырып, кеден бекеттерін құру туралы қолдаухатты жолдайды:
1) кедендік бақылауға және декларациялауға жататын сыртқы экономикалық операциялардың жоспарланатын көлемдері туралы мәліметтер;
2) кеден бекеттерінің инфрақұрылымын (объектілерін) жобалауға, салуға және күтіп-ұстауға, сондай-ақ жобалауы, салуы және күтіп-ұстауы республикалық бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жағдайларда, оларға мемлекеттік бақылауды ұйымдастыру үшін қажетті жабдықтауға, техникалық жарақтандыруға, көліктік, инженерлік және әлеуметтік-тұрмыстық инфрақұрылымдарды құру мен дамытуға арналған қаражаттардың есептемесі және негіздемесі;
3) кедендік бақылау мен кедендік декларациялауды ұйымдастыру үшін қажетті кеден бекеттерінің инфрақұрылым объектілерін орналастыру схемасы;
4) жобалауы, салуы және күтіп-ұстауы республикалық бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жағдайларда, кеден бекеттерінің объектілерін орналастыруы болжанатын жер учаскесін бөлу бойынша ұсыныстар.
7. Кеден ісі саласындағы уәкілетті орган ұсынылған материалдарды он бес жұмыс күні ішінде қарайды және дәлелді қорытындыны бастамашыға жолдайды.
8. Кеден бекетін құрудың орындылығы туралы шешімді қабылдаған жағдайда, кеден ісі саласындағы уәкілетті органның актісімен кеден бекеттері құрылады.
9. Кедендер, кеден бекеттері және бақылау-өткізу пункттері өз қызметін мемлекеттік кірістер органы бекіткен ережелерге сәйкес жүзеге асырады.

2. Таможни входят в систему органов государственных доходов и являются территориальными органами Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, являющиеся юридическими лицами в форме государственных учреждений.
3. Таможенные посты и контрольно-пропускные пункты входят в систему органов государственных доходов и являются подразделениями Департаментов государственных доходов по областям, городам Астана, Алматы и таможен.
4. Таможни, таможенные посты и контрольно-пропускные пункты, в зависимости от классификации по объемам внешнеэкономических операций, по виду международного сообщения, статуса, режима работы, характеру сообщения, порядку функционирования, подлежат категорированию.
2. Порядок создания таможен, таможенных постов
и контрольно-пропускных пунктов
5. Таможни создаются в соответствии с пунктом 1 статьи 159 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе".
6. Для определения целесообразности создания таможенных постов, заинтересованный государственный орган или территориальное подразделение уполномоченного органа в сфере таможенного дела и таможни (далее – инициатор), направляет уполномоченному органу в сфере таможенного дела ходатайство о создании таможенных постов с приложением следующих материалов:
1) сведения о планируемых объемах внешнеэкономических операций, подлежащих таможенному контролю и декларированию;
2) расчет и обоснование средств на проектирование, строительство и содержание инфраструктуры (объектов) таможенных постов, а также их оборудования, технического оснащения, создания и развития транспортной, инженерной и социально-бытовой инфраструктуры, необходимых для организации государственного контроля, в случаях, когда проектирование, строительство и содержание осуществляется за счет средств республиканского бюджета;
3) схему размещения объектов инфраструктуры таможенного поста, необходимого для организации таможенного декларирования и таможенного контроля;
4) предложения по отводу земельного участка, на котором предполагается размещение объектов таможенных постов в случаях, когда проектирование, строительство и содержание осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
7. Уполномоченный орган в сфере таможенного дела рассматривает представленные материалы в течении пятнадцати рабочих дней установленных Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц", и направляет мотивированное заключение инициатору.
8. В случае принятия решения о целесообразности создания таможенного поста, актом уполномоченного органа в сфере таможенного дела создаются таможенные посты.
9.Таможни, таможенные посты, контрольно-пропускные пункты осуществляют свою деятельность в соответствии с положениями, утвержденным органом государственных доходов.

10. Кедендердің, кеден бекеттері және бақылау-өткізу пункттерінің жұмыс тәртібі (жұмысты бастау және аяқтау уақыты, технологиялық үзілістер) кеденнің басшылығы және/немесе кеден ісі саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің басшылығы бекітеді.
Кедендік шекарада орналасқан кедендер, кеден бекеттері және бақылау-өткізу пункттерінің жұмыс тәртібі шекара қызметімен және іргелес өткізу пункттерінің басқа бақылаушы мемлекеттік органдарымен келісіледі.
11. Кедендердің, кеден бекеттері және бақылау-өткізу пункттерінің штат саны әрбір санат үшін жеке еңбек жүктемесінің негізгі көрсеткіштерін, еңбек өндірісінің нормативтерін ескере отырып айқындалады.
3. Кеден бекеттерін сыныптау
12. Кедендер, кеден бекеттері шекара маңы және ішкі болып сыныпталады.
Шекара маңы – Кеден одағының кедендік шекарасында орналасқан кеден бекеттері және бақылау-өткізу пункттері.
Ішкі – Қазақстан Республикасының ішкі аумағында орналасқан кеден бекеттері.
13. Шекара маңы кедендер, кеден бекеттері мен бақылау-өткізу пункттері:
1) халықаралық қатынас түрі бойынша автомобильдік (автожолдық), теміржолдық, теңіз, өзен, әуе, жаяу, аралас;
2) халықаралық қатынас сипаты бойынша жүк, жолаушылар, жүк-жолаушылар;
3) жұмыс істеу тәртібі бойынша тұрақты (тұрақты негізде жұмыс істейтін, маусымдық) және уақытша;
4) мәртебесі бойынша көпжақты және екіжақты;
5) жұмыс режимі бойынша күндізгі, тәулік бойы болып сыныпталады.
14. Ішкі кеден бекеттері:
1) географиялық орналасуы бойынша;
2) ресімделенетін тауардың құрылымы және көлемі бойынша;
3) өнеркәсіп және сауда әлеуеті бойынша;
4) сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың (СЭҚ) саны бойынша;
5) тауар ағынының бағыты бойынша сыныпталады.
4. Шекара маңы кедендер және ішкі кеден бекеттері және
бақылау-өткізу пункттерін санаттарға бөлу
15. Транзиттік-көліктік әлеуетін дамытуды, халықаралық қатынастың қарқындылығын, шекара маңы кедендер, кеден бекеттері және бақылау-өткізу пункттерінің тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында, жайластыру мен материалдық-техникалық жарақтандырудың тиесілік нормаларын анықтау үшін, сыныптауға байланысты санаттар белгіленеді.
Шекара маңы кедендер, кеден бекеттері, бақылау-өткізу пункттері үшін:
1) 1-санат – жолаушылар ағынының қарқындылығы 1000 жолаушыдан жоғары және көлік құралы 200 бірліктен астам;

10. Распорядок работы таможни, таможенных постов, контрольно-пропускных пунктов (время начала и окончания работы, технологические перерывы) утверждается руководством таможни и/или руководством территориального подразделения уполномоченного органа в сфере таможенного дела.
Распорядок работы таможни, таможенных постов, контрольно-пропускных пунктов, расположенных на таможенной границе, согласовывается с пограничной службой и другими контролирующими государственными органами сопредельных пунктов пропуска.
11. Штатная численность таможни, таможенных постов, контрольно-пропускных пунктов определяется с учетом основных показателей трудовой нагрузки и нормативов трудовой производительности, для каждой категории в отдельности.
3. Классификация таможен, таможенных постов
и контрольно-пропускных пунктов
12. Таможни, таможенные посты и контрольно-пропускные пункты классифицируются на приграничные и внутренние.
Приграничные – таможни, таможенные посты и контрольно-пропускные пункты, расположенные на таможенной границе Таможенного союза.
Внутренние – таможенные посты, расположенные на внутренней территории Республики Казахстан.
13. Приграничные таможни, таможенные посты и контрольно-пропускные пункты классифицируются:
1) по виду международного сообщения на автомобильные (автодорожные), железнодорожные, морские, речные, воздушные, пешеходные, смешанные;
2) по характеру международного сообщения на грузовые, пассажирские, грузо-пассажирские;
3) по порядку функционирования на постоянные (работающие на регулярной основе, сезонные) и временные;
4) по статусу на многосторонние и двусторонние
5) по режиму работы на дневной, круглосуточный.
14. Внутренние таможенные посты классифицируются:
1) по географическому расположению;
2) по структуре и объему оформляемого товара;
3) по промышленному и торговому потенциалу;
4) по количеству участников внешнеэкономической деятельности (ВЭД);
5) по направлению товаропотоков.
4. Категорирование приграничных таможен и внутренних
таможенных постов, контрольно-пропускных пунктов
15. В целях обеспечения развития транзитно-транспортного потенциала, интенсивности международного сообщения, эффективного функционирования приграничных таможен, таможенных постов, контрольно-пропускных пунктов, для определения норм положенности к обустройству и материально-техническому оснащению, в зависимости от классификации, устанавливаются категории.
Для приграничных таможен, таможенных постов, контрольно-пропускных пунктов:
1) 1 категория – интенсивностью пассажирского потока свыше 1000 пассажиров и более 200 единиц автотранспортных средств (далее – АТС) в сутки;

2) 2-санат – жолаушылар ағынының қарқындылығы 800-1000 жолаушы және көлік құралы 180-200 бірлік;
3) 3-санат – жолаушылар ағынының қарқындылығы 500-800 жолаушы және көлік құралы 150-180 бірлік;
3) 4-санат – жолаушылар ағынының қарқындылығы 500 жолаушыға дейін және көлік құралы 100-150 бірлік;
4) 5-санат – жолаушылар ағынының қарқындылығы 300 жолаушыға дейін және автокөлік құралы 100 бірлікке дейін.
16. 1, 2, 3 - санатты кеден бекеттері қозғалысы қарқынды әуежайларда, теңіз порттарында, теміржол станцияларында және автомагистральдарда, жолаушылар мен көлік ағындарының қарқындылығына байланысты жұмыс режимімен құрылады.
4, 5-санатты кеден бекеттері жолаушылар мен көлік ағындары қарқынына байланысты жұмыс режимімен автомобиль жолдарында және өзен порттарында құрылады.
Ішкі кеден бекеттері, бақылау-өткізу пункттері үшін:
1) 1 санат - сыртқы экономикалық қызметке қатысушылары (тауарлардың алушылары және жөнелтушілері) шоғырланатын орындарда, яғни тауарлардың кедендік тазартуын, бақылауын, кедендік төлемдердің алымдарын жинауын және басқа кедендік рәсімдерін жүзеге асыратын әкімшілік-аумақтың орталықтарында орналасқан кеден бекеттері;
2) 2 санат - ресімделетін тауарлардың кеңейтілген номенклатурасы бар үлкен емес аумақта қызмет көрсететін, елді-мекенде орналасқан кеден бекеттері;
3) 3 санат - ресімделенетін тауарлардың шеттелген номенклатурасы бар өнеркәсіп кәсіпорындарында орналасқан кеден бекеттері.
17. Кедендер, кеден бекеттері кеден ісі саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі туралы ережесінде айқындалған, олардың қызмет аймағы бойынша, кедендік бақылаудағы тауарлар мен көлік құралдарына қатысты кедендік операцияларды жасайды.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 26 наурыздағы
№ 205 бұйрығына
2-қосымша
Кедендерді, кеден бекеттерін және бақылау-өткізу пункттерін
жайластыру мен материалдық-техникалық жарақтандырудың тиесілік
нормалары

2) 2 категория – интенсивностью пассажирского потока 800-1000 пассажиров и 180-200 единиц АТС;
3) 3 категория – интенсивностью пассажирского потока 500-800 пассажиров и 150-180 единиц АТС;
4) 4 категория – интенсивностью пассажирского потока до 500 пассажиров и 100-150 единиц АТС;
5) 5 категория – интенсивностью пассажирского потока до 300 пассажиров и до 100 единиц АТС.
16. Таможенные посты 1, 2, 3 категорий создаются в аэропортах, морских портах, железнодорожных станциях и автомагистралях с интенсивным движением, с режимом работы в зависимости от интенсивности пассажирского и транспортного потоков.
Таможенные посты 4, 5 категорий создаются на автомобильных дорогах и в речных портах с режимом работы в зависимости от интенсивности пассажирского и транспортного потоков.
Для внутренних таможенных постов, контрольно-пропускных пунктов:
1) 1 категория - таможенные посты, расположенные в местах концентрации участников внешнеэкономической деятельности (получателей и отправителей товаров), т.е. в административно-территориальных центрах, осуществляющие таможенную очистку товаров, контроль, сборы таможенных платежей и другие таможенные процедуры непосредственно на местах;
2) 2 категория - таможенные посты, расположенные в населенном пункте, обслуживающие небольшую территорию, в которых преобладают расширенная номенклатура оформляемых товаров;
3) 3 категория - таможенные посты, расположенные на промышленных предприятиях с ограниченной номенклатурой оформляемых товаров.
17. Таможни, таможенные посты совершают таможенные операции в отношении товаров и транспортных средств, находящихся под таможенным контролем, по зонам их деятельности, определенных положением о территориальном подразделении уполномоченного органа в сфере таможенного дела.
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 марта 2015 года № 205
Нормы положенности
к обустройству и материально-техническому оснащению
таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов

1. 3-санатты (автомобиль қатынасы бойынша) кедендердегі, кеден
бекеттеріндегі, бақылау-өткізу пункттеріндегі кедендік
бақылаудың техникалық құралдарының тиесілік нормалары
Кедендік бақылаудың техникалық құралдарының атауы
Өлшем бірлігі
Саны
1
Автокөлік құралдарын электрондық есептеу жабдығы (басқа кедендік бақылаудың техникалық құралдарымен (бұдан әрі – КБТҚ) интеграцияланған))
жиынтық
1
кіру/шығу
2
Жеңіл автокөлік үшін жеке жолақ болған кезде автокөлік құралдарын электрондық есептеу жабдығы
жиынтық
1
кіру/шығу
3
Автокөлік құралдарының салмақтық және габариттік параметрлерін, оның ішінде осьтік жүктемесін автоматты түрде анықтау жабдығы (басқа КБТҚ интеграцияланған))
жиынтық
1
кіру/шығу
4
Автокөлік құралдарының салмақтық параметрлерін автоматты түрде анықтау жабдығы (жылжымалы), әр осьті өлшейтін таразы
дана
1
5
Көлік құралдарының толық массасын анықтау үшін стационарлық таразылық жабдығы (бақылау таразы)
дана
1
6
Автокөлік құралдарын және тауарларды қарап тексеру (тексеріп қарау) жабдығы (инспекциялық-тексеріп қарау кешендері – ИТК немесе тексеріп қараудың интраскопиялық техникасы)
жиынтық
1
7
Женіл автокөлік үшін жеке жолақ болған кезде автокөлік құралдарын және тауарларды қарап тексеру (тексеріп қарау) жабдығы (инспекциялық-тексеріп қарау кешендері – ИТК немесе тексеріп қараудың интраскопиялық техникасы)
жиынтық
1
8
Радиациялық бақылау жабдығы (жолақтардың санына байланысты), 1 жолақ тиісінше кіру жағынан жүйенің 1 жиынтығы
жиынтық
1
9
Биологиялық қалдықтарды жинау және кәдеге жарату жабдығы
жиынтық
1
10
Көлік құралдарын тазалау және дезинфекциялау жабдығы (жолақтардың санына байланысты)
жиынтық
1
11
Карантинге жататын өнімдерді залалсыздандыру жабдығы
жиынтық
1
12
Резервтік электр қорына арналған жабдық (барлық өткізу пунктін электрмен қамтамасыз ету үшін)
жиынтық
2 (оның ішінде 1- резервтік)
13
Қол жетпейтін жерлердегі тауарлар мен көлік құралдарды тексеріп қарау аспаптары (тексеріп қарау айналары)
дана
4
14
Көлік құралдарының қол жетпейтін орындарын және әртүрлі, оның ішінде агрессивті сұйықтықтармен толтырылған ыдыстарды тексеріп қарауға арналған аспаптар (тексеріп қарау сүңгілері)
дана
4
15
Көлік құралдарындағы қол жетпейтін орындарын және әртүрлі, оның ішінде агрессивті сұйықтықтармен толтырылған ыдыстарды тексеріп қарауға арналған аспаптар (эндоскоп)
дана
2
16
Тәуліктің түнгі уақытында және әлсіз жарықтандырылған үй-жайларды оңтайлы жарықтандыру аспаптары (тексеріп қарау шамдары мен лампалар)
дана
10
17
Отын бактары, есіктер, көлік құралдарының дөңгелектері, жүк автомобильдері тіркемелерінің қабырғалары сияқты қол жетпейтін орындарда бөгде салымдарды анықтау аспаптары (тығыздықтың өзгеруін айқындау аспаптары)
дана
2
18
Электронды тиектеу-пломбалау құрылғыларын (электронды пломбалар) оқу аспаптары;
жиынтық
1
19
Штрих-кодтардың принтерлері
жиынтық
1
20
Штрих-кодтарды оқу аспаптары
жиынтық
1
21
Түнде көру және 24 сағат жұмыс кестесі кезінде локальдық (тұйық) аспаптар
дана
1
22
Шолу телевизиясының жүйесі - бірыңғай бақылау пультімен қашықтықтан басқарылатын немесе басқарылмайтын телевизиялық камералар мен бақылау мониторлар желісі
жиынтық
1
23
Тасымалы ультрақысқатолқынды (бұдан әрі - УҚТ) радио байланыс
дана
15
24
Стационарлық (базалық) радио байланыс
дана
1
25
Кеден бекетінің барлық көлік құралдары үшін автомобильді радио байланыс аппаратурасы
дана
1
26
Өзінің сәулелену серпінінде жылу сәулесін шығаратын объектілерді жедел іздестіруге, анықтау мен байқауға арналған жабдық
жиынтық
2
кіру/шығу
27
Өзінің сәулелену серпінінде жылу сәулесін шығаратын объектілерді жедел іздестіруге, анықтау мен байқауға арналған жабдық (қолда ұстайтын)
дана
1

1. Нормы положенности
технических средств таможенного контроля таможен, таможенных
постов и контрольно-пропускных пунктов 3 категории
(по автомобильному сообщению)
Наименование технических средств таможенного контроля
Единица измерения
Количество
1
Оборудование для электронного учета автотранспортных средств (интегрированное с другими техническими средствами таможенного контроля (далее - ТСТК))
комплект
1 въезд/выезд
2
Оборудование для электронного учета автотранспортных средств, при наличии отдельной полосы для легкового автотранспорта
комплект
1 въезд/выезд
3
Оборудование для автоматического определения габаритных и весовых параметров автотранспортных средств, в том числе осевых нагрузок (интегрированное с другими ТСТК)
комплект
1 въезд/выезд
4
Оборудование для автоматического определения весовых параметров автотранспортных средств (переносные), весы поосного взвешивания
штук
1
5
Стационарное весовое оборудование для определения полной массы транспортных средств (контрольные весы)
штук
1
6
Оборудование для осмотра (досмотра) автотранспортных средств и товаров (инспекционно-досмотровые комплексы – ИДК или досмотровая интраскопическая техника) (интегрированное с другими ТСТК)
комплект
1
7
Оборудование для осмотра (досмотра) автотранспортных средств и товаров (инспекционно - досмотровые комплексы – ИДК или досмотровая интраскопическая техника) при наличии отдельной полосы для легкового автотранспорта (интегрированное с другими ТСТК)
комплект
1
8
Оборудование для радиационного контроля (в зависимости от количества полос), 1 полоса соответственно 1 комплект системы на въезд
комплект
1
9
Оборудование для сбора и утилизации биологических отходов
комплект
1
10
Оборудование для очистки и дезинфекции транспортных средств (в зависимости от количества полос)
комплект
1
11
Оборудование для обеззараживания подкарантинной продукции
комплект
1
12
Оборудование для резервного электропитания (для обеспечения электроснабжения всего пункта пропуска)
комплект
2 (в том числе 1 - резервный)
13
Приборы для досмотра товаров, транспортных средств в труднодоступных местах (досмотровое зеркало)
штук
4
14
Приборы для досмотра труднодоступных мест в транспортных средствах и емкостей, заполненных различными, в том числе и агрессивными жидкостями (щуп досмотровый)
штук
4
15
Приборы для досмотра труднодоступных мест в транспортных средствах и емкостей, заполненных различными, в том числе и агрессивными жидкостями (эндоскоп)
штук
2
16
Приборы для оптимального освещения в ночное время суток и в слабоосвещенных помещениях (досмотровые фонари и лампы)
штук
10
17
Приборы для обнаружения посторонних вложений в труднодоступных местах, таких как топливные баки, двери, колеса транспортных средств, стенки прицепов грузовых автомобилей (приборы для определения изменения плотности)
штук
2
18
Приборы считывания электронных запорно-пломбировочных устройств (электронных пломб)
комплект
1
19
Принтеры штрих-кодов
комплект
1
20
Приборы считывания штрих-кодов
комплект
1
21
Приборы ночного видения и локальные (замкнутые) при графике работы 24 часа
штук
1
22
Системы обзорного телевидения - сеть телевизионных камер, неуправляемых или дистанционно управляемых с единого контрольного пульта, и контрольных мониторов
комплект
1
23
Носимая радиосвязь (ультракоротковолновые (далее - УКВ))
штук
15
24
Стационарная (базовая) радиосвязь
штук
1
25
Автомобильная аппаратура радиосвязи для всех транспортных средств таможенного поста
штук
1
26
Оборудование для оперативного поиска, обнаружения и наблюдения в динамике собственного излучения теплоизлучающих объектов
комплект
2 въезд/выезд
27
Оборудование для оперативного поиска, обнаружения и наблюдения в динамике собственного излучения теплоизлучающих объектов (ручные)
штук
1

5. Кедендердегі, кеден бекеттеріндегі, бақылау-өткізу
пункттеріндегі (теміржол қатынасы бойынша) кедендік бақылаудың
техникалық құралдарының тиесілік нормалары
Кедендік бақылаудың техникалық құралдарының атауы
Өлшем бірлігі
Саны
1
Теміржол вагондарының салмақтық параметрлерін автоматты анықтау жабдығы
дана
1 кіру
2
Теміржол құрамдарын қарап тексеру (тексеріп қарау) (инспекциялық-тексеріп қарау кешендері – (бұдан әрі – ИТК) немесе тексеріп қараудың интраскопиялық техникасы (теміржол жолдарының сандарына байланысты) жабдығы
жиынтық
1 кіру
3

5. Нормы положенности
технических средств таможенного контроля таможен,
таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов
(по железнодорожному сообщению)
Наименование технических средств таможенного контроля
Единица измерения
Количество
1
Оборудование для автоматического определения весовых параметров железнодорожных вагонов
штук
1 въезд
2
Оборудование для осмотра (досмотра) железнодорожных составов (инспекционно-досмотровые комплексы – (далее - ИДК) или досмотровая интраскопическая техника) (в зависимости от количества железнодорожных путей)
комплект
1 въезд
3

Радиациялық бақылау үшін жабдық (теміржол санына байланысты), тиісінше 1 жолаққа кіру жүйесінің 1 кешені
жиынтық
1
4
Резервтік электр қоректендіру жабдығы (барлық өткізу пунктінің электр жабдықтаумен қамтамасыз ету үшін)
жиынтық
2 (оның ішінде 1-резервтік)
5
Қол жетпейтін жерлерде тауарлар мен теміржол вагондарын тексеріп қарау аспаптары (тексеріп қарау айналары)
дана
3 кіру
6
Теміржол вагондарында қол жетпейтін орындарын және әртүрлі, оның ішінде агрессивті сұйықтықтармен толтырылған ыдыстарды тексеріп қарауға арналған аспаптар (тексеріп қарау сүңгілері)
дана
3 кіру
7
Теміржол вагондарында қол жетпейтін орындарын және әртүрлі, оның ішінде агрессивті сұйықтықтармен толтырылған ыдыстарды тексеріп қарауға арналған аспаптар (эндоскоп)
дана
2 кіру
8
Тәуліктің түнгі уақытында және әлсіз жарықтандырылған үй-жайларды оңтайлы жарықтандыру аспаптары (тексеріп қарау шамдары мен лампалар)
дана
15
9
Қол жетпейтін орындарындағы бөтен салымдарды анықтау аспаптары (тығыздықтың өзгеруін айқындау үшін аспаптар)
дана
2 кіру
10
Түнде көру және 24 сағат жұмыс кестесі кезінде локальдық (тұйық) аспаптар
дана
1
11
Шолу телевизиясының жүйесі - бірыңғай бақылау пультімен қашықтықтан басқарылатын немесе басқарылмайтын телевизиялық камералар мен бақылау мониторлар желісі
жиынтық
1
12
Тасымалы УҚВ радио байланыс
дана
15
13
Стационарлық (базалық) радио байланыс
дана
1
14
Кеден бекетінің барлық көліктік құралдары үшін автомобильді радио байланыс аппаратурасы
дана
1
6. Кедендердің, кеден бекеттерінің, бақылау-өткізу пункттерінің
(әуе, теміржол, автомобиль қатынасы бойынша) жаяу жүргінші
өткізу пункттерінің жолаушы терминалдарындағы кедендік
бақылаудың техникалық құралдарының тиесілік нормалары
Кедендік бақылаудың техникалық құралдарының атауы
Өлшем бірлігі
Саны
1
Радиациялық бақылау үшін жабдық (жолаушы терминалдарға кіру санына байланысты)
жиынтық
1
2
Өзінің сәулелену серпінінде жылу сәулесін шығаратын объектілерді жедел іздестіруге, анықтау мен байқауға арналған жабдық (жолаушы терминалдарға кіру санына байланысты)
жиынтық
1
3
Багажды және қол жүгін қарап тексеру (тексеріп қарау) жабдығы (жолаушы ағынына байланысты) кеден бекеті арқылы жеке тұлғалар 1000-ға дейін өткен кезде
дана
2
кіру/шығу
4
Багажды және қол жүгін қарап тексеру (тексеріп қарау) жабдығы (жолаушы ағынына байланысты) кеден бекеті арқылы жеке тұлғалар 3000-ға дейін өткен кезде
дана
4
кіру/шығу
5
Багажды және қол жүгін қарап тексеру (тексеріп қарау) жабдығы (жолаушы ағынына байланысты) кеден бекеті арқылы жеке тұлғалар 5000-ға дейін өткен кезде
дана
6
кіру/шығу
6
Багажды және қол жүгін қарап тексеру (тексеріп қарау) жабдығы (жолаушы ағынына байланысты) кеден бекеті арқылы жеке тұлғалар 7000-ға дейін өткен кезде
дана
8
кіру/шығу
7
Багажды және қол жүгін қарап тексеру (тексеріп қарау) жабдығы (жолаушы ағынына байланысты) кеден бекеті арқылы жеке тұлғалар 7000 және жоғары өткен кезде
дана
10
кіру/шығу
8
Жеке тұлғаларды байланыссыз тексеріп қарау жабдығы (жолаушы ағынына байланысты) кеден бекеті арқылы жеке тұлғалар 1000-ға дейін өткен кезде
дана
2
кіру/шығу
9
Жеке тұлғаларды байланыссыз тексеріп қарау жабдығы (жолаушы ағынына байланысты) кеден бекеті арқылы жеке тұлғалар 3000-ға дейін өткен кезде
дана
4
кіру/шығу
10
Жеке тұлғаларды байланыссыз тексеріп қарау жабдығы (жолаушы ағынына байланысты) кеден бекеті арқылы жеке тұлғалар 5000-ға дейін өткен кезде
дана
6
кіру/шығу
11
Жеке тұлғаларды байланыссыз тексеріп қарау жабдығы (жолаушы ағынына байланысты) кеден бекеті арқылы жеке тұлғалар 7000-ға дейін өткен кезде
дана
8
кіру/шығу
12
Жеке тұлғаларды байланыссыз тексеріп қарау жабдығы (жолаушы ағынына байланысты) кеден бекеті арқылы жеке тұлғалар 7000 және жоғары өткен кезде
дана
10
кіру/шығу
13
Қол жүгі мен багажға арналған тасымалдау рольганг-конвейерлер (қызыл дәліздің санына байланысты)
дана
1 кіру/шығу
14
Қара және түсті металдардан жасалған заттарды анықтау аспаптары (стационарлық металл детекторлары) (төлқұжат бақылауының шекаралық кабинкалардың санына байланысты)
дана
1
15
Қара және түсті металдардан жасалған заттарды анықтау аспаптары (тасымалданатын металл детекторлары) (төлқұжат бақылауының шекаралық кабинкалардың санына байланысты)
дана
14
16
Бағалы металдар сынамасының түпнұсқалығын айқындау аспаптары
дана
5
17
Асыл тастардың түпнұсқалығын айқындау аспаптары
дана
5
18
Есірткіні, психотроптық заттар мен прекурсорларды сәйкестендіру аспаптары
дана
2
19
Жарылғыш заттарды сәйкестендіру аспаптары
дана
2
20
Химиялық элементтердің құрамын анықтау аспаптары (анализатор)
дана
2
21
Жолаушылардың багажын өлшеу аспаптары
дана
4
22
Бірдейлендіру құралдар, детекторлар және хладагенттер талдағыштар
дана
2
23
Шолу телевизиясының жүйесі - бірыңғай бақылау пультімен қашықтықтан басқарылатын немесе басқарылмайтын телевизиялық камералар мен бақылау мониторлар желісі
жиынтық
1
24
Тасымалы УҚВ радио байланыс
жиынтық
10
Ескертпе: "кіру/шығу" - осы кедендік бақылаудың техникалық құралдары Кеден одағының аумағына кіргенде де, Қазақстан Республикасының Кеден одағының аумағынан шыққанда да орнатылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 26 наурыздағы
№ 205 бұйрығына
3-қосымша
Кедендерді, кеден бекеттерін және бақылау-өткізу пункттерін
жайластыру мен материалдық-техникалық жарақтандыруға қойылатын
үлгілік талаптары

Оборудование для радиационного контроля (в зависимости от количества железнодорожных путей), 1 полоса соответственно 1 комплект системы на въезд
комплект
1
4
Оборудование для резервного электропитания (для обеспечения электроснабжения всего пункта пропуска)
комплект
2 (в том числе 1 - резервный)
5
Приборы для досмотра товаров, железнодорожных вагонов в труднодоступных местах (досмотровое зеркало)
штук
3 въезд
6
Приборы для досмотра труднодоступных мест в железнодорожных вагонах и емкостей, заполненных различными, в том числе и агрессивными жидкостями (щуп досмотровый)
штук
3 въезд
7
Приборы для досмотра труднодоступных мест в транспортных средствах и емкостей, заполненных различными, в том числе и агрессивными жидкостями (эндоскоп)
штук
2 въезд
8
Приборы для оптимального освещения в ночное время суток и в слабоосвещенных помещениях (досмотровые фонари и лампы)
штук
15
9
Приборы для обнаружения посторонних вложений в труднодоступных местах (приборы для определения изменения плотности)
штук
2 въезд
10
Приборы ночного видения и локальные (замкнутые) при графике работы 24 часа
штук
1
11
Системы обзорного телевидения - сеть телевизионных камер, неуправляемых или дистанционно управляемых с единого контрольного пульта, и контрольных мониторов
комплект
1
12
Носимая радиосвязь (УКВ)
штук
15
13
Стационарная (базовая) радиосвязь
штук
1
14
Автомобильная аппаратура радиосвязи для всех транспортных средств таможенного поста
штук
1
6. Нормы положенности
технических средств таможенного контроля в пассажирских
терминалах пешеходных пунктов пропуска таможен,
таможенных постов и контрольно-пропускных
пунктов (по воздушным, железнодорожным,
автомобильным сообщениям)
Наименование технических средств таможенного контроля
Единица измерения
Количество
1
Оборудование для радиационного контроля (в зависимости от количества входов в пассажирский терминал)
комплект
1
2
Оборудование для оперативного поиска, обнаружения и наблюдения в динамике собственного излучения теплоизлучающих объектов (в зависимости от количества входов в пассажирский терминал)
комплект
1
3
Оборудование для осмотра (досмотра) багажа и ручной клади (в зависимости от пассажирского потока) при пересечении до 1000 физических лиц через таможенный пост
штук
2 въезд/выезд
4
Оборудование для осмотра (досмотра) багажа и ручной клади (в зависимости от пассажирского потока) при пересечении до 3000 физических лиц через таможенный пост
штук
4 въезд/выезд
5
Оборудование для осмотра (досмотра) багажа и ручной клади (в зависимости от пассажирского потока) при пересечении до 5000 физических лиц через таможенный пост
штук
6 въезд/выезд
6
Оборудование для осмотра (досмотра) багажа и ручной клади (в зависимости от пассажирского потока) при пересечении до 7000 физических лиц через таможенный пост
штук
8 въезд/выезд
7
Оборудование для осмотра (досмотра) багажа и ручной клади (в зависимости от пассажирского потока) при пересечении от 7000 и выше физических лиц через таможенный пост
штук
10 въезд/выезд
8
Оборудование для бесконтактного досмотра физических лиц (в зависимости от пассажирского потока) при пересечении до 1000 физических лиц через таможенный пост
штук
2 въезд/выезд
9
Оборудование для бесконтактного досмотра физических лиц (в зависимости от пассажирского потока) при пересечении до 3000 физических лиц через таможенный пост
штук
4 въезд/выезд
10
Оборудование для бесконтактного досмотра физических лиц (в зависимости от пассажирского потока) при пересечении до 5000 физических лиц через таможенный пост
штук
6 въезд/выезд
11
Оборудование для бесконтактного досмотра физических лиц (в зависимости от пассажирского потока) при пересечении до 7000 физических лиц через таможенный пост
штук
8 въезд/выезд
12
Оборудование для бесконтактного досмотра физических лиц (в зависимости от пассажирского потока) при пересечении от 7000 и выше физических лиц через таможенный пост
штук
10 въезд/выезд
13
Транспортировочные рольганг-конвейеры для ручной клади и багажа (в зависимости от количества красных коридоров)
штук
1 въезд/выезд
14
Приборы для обнаружения предметов из черных и цветных металлов (металлодетектор стационарный) (в зависимости от количества пограничных кабинок паспортного контроля)
штук
1
15
Приборы для обнаружения предметов из черных и цветных металлов (металлодетектор переносной) (в зависимости от количества пограничных кабинок паспортного контроля)
штук
14
16
Приборы для определения подлинности пробы драгоценных металлов
штук
5
17
Приборы для определения подлинности драгоценных камней
штук
5
18
Приборы для идентификации наркотических, психотропных веществ и прекурсоров
штук
2
19
Приборы для идентификации взрывчатых веществ
штук
2
20
Приборы для определения содержания химических элементов (анализатор)
штук
2
21
Приборы для взвешивания багажа пассажиров
штук
4
22
Идентификаторы, детекторы и анализаторы хладагентов
штук
2
23
Системы обзорного телевидения - сеть телевизионных камер, дистанционно управляемых с единого контрольного пульта, и контрольных мониторов
комплект
1
24
Носимая радиосвязь (УКВ)
комплект
10
Примечание: "въезд/выезд" - данные технические средства
таможенного контроля устанавливаются как на въезд на территорию
Таможенного союза так на выезд с территории Таможенного союза
Республики Казахстан.
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 марта 2015 года № 205
Типовые требования
к обустройству и материально-техническому оснащению
таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов

1. Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы тауарлар мен көлік құралдарын өткізу үшін оның ерекшеліктеріне (санатқа бөлу, сыныптау, инфрақұрылымды дамыту) байланысты кедендік бақылауды ұйымдастыру үшін мемлекеттік кірістер органдарының кедендері, кеден бекеттері және бақылау-өткізу пункттері осы бұйрықпен бекітілген жайластыру мен материалдық-техникалық жарақтандырудың тиесілік нормаларына сәйкес жайластырылады және материалдық-техникалық жарақтандырылады.
2. Кедендерде, кеден бекеттерінде және бақылау-өткізу пункттерінде мынадай үй-жайлар қажет:
1) мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғаларына арналған қызметтік үй-жайлар;
2) серверлік, байланыс тораптарын орналастыруға арналған үй-жайлар;
3) тағам қабылдау және демалыс үй-жайлары;
4) санитариялық тораптар (ерлер және әйелдер - бөлек);
5) электр қоректендіру және резервті электр қоректендіру жүйесіне арналған үй-жайлар;
6) көлік құралдарын қою орындары (қызметтік көлік және персонал көлігі үшін).
3. Кедендер, кеден бекеттері және бақылау-өткізу пункттері екі функционалдық бөліктен тұрады:
1) қызметтік – кедендік және өзге мемлекеттік бақылау түрлерін жүзеге асыру үшін;
2) әкімшілік - мемлекеттік кірістер органдарының бөлімшелерін орналастыру үшін.
4. Қызметтік бөлікте:
1) операциялық зал – тауарларды және көлік құралдарын кедендік декларациялау бойынша кедендік операцияларды жүргізуге арналған;
2) бақылау кезеңінде уақытша болуға арналған санитариялық-тұрмыстық жағдайлары бар жолаушыларға арналған залдар;
3) екі дәліздік жүйесімен жайластырылған қажетті құжаттамаларды толтыруға арналған тіреуіші бар кедендік бақылау аймақтар;
4) кедендік бақылау уақытын қысқарту және оның нәтижесін арттыру мақсатында пайдалануға арналған кедендік бақылаудың техникалық құралдары қарастырылады.
5. Операциялық залдарда:
1) қызметтерді сапалы ұсыну үшін зал, компьютерлік техникамен, интернетпен, телефондық және спутниктік байланыспен, заманауи ұйымдастыру техникасымен жабдықталған;
2) POS – кедендік операцияларды жасау кезінде тауарларды шығару үшін қажетті төлемдер бойынша операцияларды жүргізетін банктерге қызмет көрсететін терминалдар;
3) екінші деңгейдегі банктердің кассалары және/немесе банк қызметін жүзеге асыратын ұйымдар;
4) операциялық залда, сондай-ақ кедендік бақылау жүргізу орындарында объектіні сапалы шолу үшін жеткілікті мөлшерде жазатын бейнеқадағалау камералар;
5) сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларға (бұдан әрі - СЭҚҚ) сапалы және уақтылы қызмет көрсетуді көздейтін электрондық кезек жүйесі;
6) отыруға арналған жиһазбен қойылған СЭҚҚ арналған жабдықталған күту орындары;

1. Для организации таможенного контроля за перемещением через таможенную границу Таможенного союза товаров и транспортных средств в зависимости от его особенностей (категорирование, классификация, развитие инфраструктуры) таможни, таможенные посты и контрольно-пропускные пункты органов государственных доходов обустраиваются и материально-технически оснащаются согласно нормам положенности к обустройству и материально-техническому оснащению, утвержденных настоящим приказом.
2. Для таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов необходимы следующие помещения:
1) служебные помещения для должностных лиц органов государственных доходов;
2) помещения для размещения серверных, узлов связи;
3) помещения для приема пищи и отдыха;
4) санитарные узлы (раздельно - мужские и женские);
5) помещения для системы электропитания и резервного электропитания;
6) места стоянок транспортных средств (для служебного транспорта и транспорта персонала).
3. Таможни, таможенные посты и контрольно-пропускные пункты имеют две функциональные части:
1) служебную - для осуществления таможенного и других видов государственного контроля;
2) административную - для размещения подразделений органов государственных доходов.
4. В служебной части предусматриваются:
1) операционный зал - для проведения таможенных операций по таможенному декларированию товаров и транспортных средств;
2) залы для пассажиров с санитарно-бытовыми условиями для временного пребывания на период контроля;
3) зона таможенного контроля со стойками для заполнения необходимой документации, обустроенная системой двойного коридора;
4) технические средства таможенного контроля, для использования в целях сокращения времени таможенного контроля и повышения его эффективности.
5. В операционных залах предусматривается:
1) зал, оснащенный компьютерной техникой, интернетом, телефонной и спутниковой связью, современной оргтехникой, для качественного предоставления услуг;
2) POS – терминалы обслуживающих банков, производящие операции по платежам, необходимым для выпуска товаров, при совершении таможенных операций;
3) кассы банков второго уровня и/или организации, осуществляющие банковскую деятельность;
4) записывающие камеры видео – наблюдения, расположенные в операционном зале, а также в местах проведения таможенного контроля в количестве, достаточном, для качественного обзора объекта;
5) система электронной очереди, предусматривающая качественное и своевременное обслуживание участников внешнеэкономической деятельности (далее - УВЭД);
6) оборудованные места ожидания для УВЭД, снабженные мебелью для сидения;

7) электрондық анықтамалық нормативтік құқықтық актілер базасымен, стендтармен, буклеттермен және өзге Қазақстан Республикасының және Кеден одағының кеден заңнамаларының ережелерін түсіндіретін материалдармен жарақтандырылған ақпараттық–консультативтік пунктіне бөлінген орын қарастырылады.
6. Шекара маңындағы кедендерде, кеден бекеттерінде және бақылау-өткізу пункттерінде қосымша:
1) кедендік қарап тексеру/тексеріп қарау жүргізуге арналған жабық үлгідегі орындарды;
2) жоғары радиациондық фонымен, санитариялық-карантиндік, ветеринариялық, фитосанитариялық бақылаудың талаптарын бұзған көлік құралдарын орналастыруға арналған аландарды;
3) мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғалары үшін арналған қызметтік үй-жайларын;
4) бейнеқадағалау камералары бар спутниктік, ұялы және радио байланыстың беру құралдарын орнату үшін биіктігі 30 метрден кем емес металл конструкциясынан жасалған мачтаны орнатуын;
5) іргелес өткізу пункттерімен электрондық манифестпен және алдын алу ақпараттың электрондық деректерімен алмасу үшін байланыстың талшықты-оптикалық желісін қарастыру қажет.
7. Әуе, теміржол және теңіз кеден бекеттерінде теміржол, әуе және теңіз көлігімен, кедендік тексеріп қарау/қарап тексеруге арналған алаңдарын қоса алғанда, оның ішінде жылжымалы құрам, контейнерлер, теңіз және әуе кемесінде өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарына кедендік бақылауды жүргізу үшін қажетті үй-жайлар мен құрылыстар қосымша қарастырылады, онда:
1) жартылай вагондарда келе жатқан үйілме жүктерге кедендік қарап тексеру үшін эстакада;
2) биік платформалар, оларға кедендік нарядтың аккумуляторлық жәшіктерге қол жетімділігі және құрамның кіші вагон кеңістігіне кедендік қарап тексеру мүмкіндігін қамтамасыз етіледі;
3) құрамның астынан кедендік қарап тексеру үшін құдықтар (теміржол жолдарының екі жағынан өтпелі көпірлерге жақын жабдықталады);
4) кедендік тексеріп қарау/қарап тексеруді жүргізу үшін контейнерлердің орналасқан жеріне кіру мүмкіндігі;
5) жүктерге және жолаушы бөлімшелеріне және үй-жайларға кедендік қарап тексеру/тексеріп қарау жүргізу үшін теңіз және әуе кемелеріне кіру мүмкіндігі болуы тиіс.

7) место, отведенное для информационно – консультативного пункта, оснащенное электронной справочной базой нормативных правовых актов, стендами, буклетами и иными материалами, разъясняющими положения таможенного законодательства Таможенного союза и Республики Казахстан.
6. Для таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов необходимо дополнительно предусмотреть:
1) места крытого типа для проведения таможенного осмотра/досмотра;
2) площадки для размещения транспортных средств с повышенным радиационным фоном, с нарушением требований санитарно-карантинного, ветеринарного, фитосанитарного контроля;
3) служебное помещение для должностных лиц органов государственных доходов;
4) установку мачты из металлоконструкции высотой не менее 30 метров, для установки средств передачи спутниковой, сотовой и радио связи, с камерой видеонаблюдения;
5) волоконно-оптическую линию связи для обмена электронными данными предварительной информации и электронными манифестами с сопредельными пунктами пропуска.
7. На воздушных, железнодорожных и морских таможенных постах дополнительно предусматриваются помещения и сооружения, необходимые для проведения таможенного контроля товаров и транспортных средств, перемещаемых железнодорожным, воздушным и морским транспортом, в том числе подвижного состава, контейнеров, морских и воздушных судов, включая площадки для таможенного осмотра/досмотра, которые должны иметь:
1) эстакаду для таможенного осмотра насыпных грузов, следующих в полувагонах;
2) высокие платформы, к которым обеспечивается доступ таможенного наряда к аккумуляторным ящикам и возможность таможенного осмотра подвагонного пространства состава;
3) колодцы для таможенного осмотра составов снизу (оборудуются вблизи переходных мостиков с двух сторон железнодорожных путей);
4) возможность доступа к местам размещения контейнеров, для проведения таможенного осмотра/досмотра;
5) возможность доступа к морским и воздушным судам, для проведения таможенного осмотра/досмотра грузовых и пассажирских отсеков и помещений.