Техногендік минералдық түзілімдердің мемлекеттік кадастырын жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 246 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 сәуірде № 10848 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2018 жылғы 25 мамырдағы № 393 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 25.05.2018 № 393 (29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 32-4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Техногендік минералдық түзілімдердің мемлекеттік кадастырын жүргізу қағидалары бекітілсін;
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті (Б.Қ. Нұрабаев):
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімдік баспа басылымдарында және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының тармақтың 1), 2), және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
______________ В. Школьник
2015 жылғы 16 наурыз
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 246 бұйрығымен
бекітілген
Техногендік минералдық түзілімдердің мемлекеттік кадастрын жүргізу қағидалары

Об утверждении Правил ведения государственного кадастра техногенных минеральных образований
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 246. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2015 года № 10848. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 мая 2018 года № 393 (вводится в действие с 29.06.2018)
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 25.05.2018 № 393 (вводится в действие с 29.06.2018).
В соответствии с подпунктом 32-4) статьи 20 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения государственного кадастра техногенных минеральных образований.
2. Комитету геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Нурабаев Б.К.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление его копии на офицальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики Республики Казахстан
______________ В. Школьник
от 16 марта 2015 года
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 246
Правила
ведения государственного кадастра техногенных
минеральных образований

1. Жалпы ережелер
1. "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 32-4) тармақшасына сәйкес әзірленген Техногендік минералдық түзілімдердің мемлекеттік кадастрын жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) техногендік минералдық түзілімдердің мемлекеттік кадастрын (бұдан әрі - мемлекеттік кадастр) жүргізу тәртібін белгілейді.
2. Мемлекеттік кадастрды жүргізу Жер қойнауының мемлекеттік қорының жағдайын есепке алу жүйесінің құрамдас бөлігі болып табылады.
3. Мемлекеттік кадастрды Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті (бұдан әрі - уәкілетті орган) жүргізеді.
2. Техногендік минералдық түзілімдердің мемлекеттік кадастрын жүргізу тәртібі
4. Мемлекеттік кадастр осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының техногендік минералдық түзілімдерін мемлекеттік кадастрмен есепке алу паспорттары (бұдан әрі - Паспорт) түрінде ресімделетін, жүйеленген, кезеңділігімен толықтырылатын және нақтыланатын біріздендірілген қысқаша мәліметтердің жиынтығын білдіреді.
Мемлекеттік кадастр сақтаудың сандық және сапалық көрсеткіштері, тау-кен техникалық және экологиялық жағдайлары көрсетіле отырып, техногендік минералдық түзілімдердің типтері мен түрлерін сипаттайтын қоймалау объектісі бойынша мәліметтерді қамтиды.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 22.11.2017 № 811 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Техногендік минералдық түзілімдер мемлекеттік кадастрда есепке алуға жатады.
6. Паспорттарды меншік нысанына және жұмыстарды қаржыландыру көздеріне қарамастан, жыл сайын барлық жер қойнауын пайдаланушылар:
1) кен орындарын игеру кезінде қалдықтар жинақталған, пайдалы қазбалар байытылғанда және минералдық шикізатты металлургиялық тұрғыдан бөлген;
2) игерудің жаңа технологиялық жобалары бекітілген жағдайда жасайды.
Жер қойнауын пайдаланушы паспортты төрт данада жасайды және жыл сайын 15 ақпаннан кешіктірмей бастапқы есепке алу материалдарына негізделген жер қойнауының жай-күйі туралы геологиялық есептіліктің арнаулы нысандарын уәкілетті органға ұсынумен бір уақытта; екеуін - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің геология және жер қойнауын пайдалану өңіраралық департаментіне (бұдан әрі - ӨД), үшіншісін - қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға жібереді, төртіншісін жер қойнауын пайдаланушы өзінде сақтайды.
ӨД паспорттарды тексергеннен кейін бір данасын уәкілетті органға жібереді.

1. Общие положения
1. Правила ведения государственного кадастра техногенных минеральных образований (далее - Правила), разработанные в соответствии с подпунктом 32-4) статьи 20 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании", определяют порядок ведения государственного кадастра техногенных минеральных образований (далее - государственный кадастр).
2. Ведение государственного кадастра является составной частью системы учета состояния Государственного фонда недр.
3. Государственный кадастр ведется Комитетом геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган).
2. Порядок ведения государственного кадастра техногенных
минеральных образований
4. Государственный кадастр представляет собой систематизированный, периодически пополняемый и уточняемый свод кратких унифицированных сведений, оформляемых в виде паспортов учета государственным кадастром техногенных минеральных образований Республики Казахстан (далее – Паспорт) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Государственный кадастр содержит сведения по складируемому объекту, характеризующие тип и вид техногенных минеральных образований с указанием количественных и качественных показателей, горнотехнических и экологических условий хранения.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 22.11.2017 № 811 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Учету в государственном кадастре подлежат техногенные минеральные образования.
6. Составление паспортов производится всеми недропользователями независимо от форм собственности и источников финансирования работ ежегодно в случаях:
1) складирования отходов при разработке месторождений,
обогащения полезных ископаемых и металлургического передела минерального сырья;
2) утверждения новых технологических проектов разработки.
Паспорт составляется недропользователем в четырех экземплярах и ежегодно направляется в срок не позднее 15 февраля одновременно с представлением в уполномоченный орган формы геологической отчетности о состоянии недр, два - в межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее - МД), третий - в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды, четвертый - недропользователь сохраняет у себя.
МД после проверки паспортов направляет один экземпляр в уполномоченный орган.

7. Уәкілетті орган келіп түскен Паспорттарды мемлекеттік кадастрге енгізеді және:
1) мемлекеттік кадастрдың материалдарын жинауды, есепке алуды, жүйелеу мен сақтауды;
2) мемлекеттік кадастрдың деректерін өңдеудің автоматтандырылған жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
8. Егер меншік құқығы ұйымға (жер қойнауын пайдаланушыға) тиесілі техногендік минералдық түзілімдерді қоймалау (сақтау) объектісінде меншік құқығы мемлекетке тиесілі техногендік минералдық түзілімдер орналасқан болса, ұйымдар (жер қойнауын пайдаланушылар) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бөлу балансын Төлқұжатқа қоса береді.
Ескерту. 2-тарау 8-тармақпен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 22.11.2017 № 811 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Техногендік минералдық
түзілімдердің мемлекеттік
кадастрын жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. Қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 22.11.2017 № 811 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бекітті _________________
_________________________
Аты-жөні, лауазымы
__________ _______
қолы күні
М.О.
Қазақстан Республикасының
техногендік минералдық түзілімдерін
мемлекеттік кадастрмен есепке алу
П А С П О Р ТЫ
№ _____________________
Есепке алу объектісі___________________________________________
Құрастырды __________________ _________________ _________________
Аты-жөні, лауазымы қолы күні
Тексерді __________________ _________________ _________________
Аты-жөні, лауазымы қолы күні
Ұйымның атауы (жер қойнауын пайдаланушы)_____________________________
ПАСПОРТТЫ ҚАБЫЛДАУ
Мекеме
Аты-жөні
лауазымы
қолы
күні
Аумақтық орган
РГАО
Есепке алу объектісінің схемалық картасы
Географиялық координаттар:
Масштаб:

7. Уполномоченный орган вносит поступившие Паспорта в государственный кадастр и обеспечивает:
1) сбор, учет, систематизацию и хранение материалов государственного кадастра;
2) внесение в автоматизированную систему обработки данных государственного кадастра.
8. Если на объекте складирования (хранения) техногенных минеральных образований, принадлежащих организации (недропользователю) на праве собственности, расположены техногенные минеральные образования, принадлежащие на праве собственности государству, организация (недропользователь) прилагает к Паспорту разделительный баланс по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 8 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 22.11.2017 № 811 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам по ведению
государственного кадастра
техногенных минеральных образований
Сноска. Правый верхний угол приложения в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 22.11.2017 № 811 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Утвердил ___________________
___________________________
фамилия, имя, отчество
(при наличии), должность
_________ ______
подпись дата
М.П.
ПАСПОРТ учета государственным кадастром техногенных минеральных образований Республики Казахстан
№ _________________
Объект учета____________________________________________
Составил ______________________ ________________ _____________
фамилия, имя, отчество подпись дата
(при наличии), должность
Проверил ______________________ ________________ _____________
фамилия, имя, отчество подпись дата
(при наличии), должность
Наименование организации (недропользователь) _____________________
ПРИЕМКА ПАСПОРТА
Организация
фамилия, имя, отчество при наличии)
должность
подпись
дата
Территориальный орган
РЦГИ
Схематическая карта объекта учета
Географические координаты:
Масштаб:

018. Объект туралы дереккөздер
Құжаттың атауы
Құжаттың мазмұны
Автор
Хаттамалар №
Бекітілген жыл
Сақтау орны
01
02
03
04
05
06
Техногендік минералдық
түзілімдердің мемлекеттік
кадастрын жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
БӨЛУ БАЛАНСЫ
Ескерту. Қағида 2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 22.11.2017 № 811 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепке алу объектісі ________________________________________________________
Жасаған _____________________________________ ____________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (егер болса), лауазымы қолы      күні
Тексерген ____________________________________ ____________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (егер болса), лауазымы қолы      күні
Ұйымның (жер қойнауын пайдаланушының) атауы_________________
1. Есептік, статистикалық, мұрағаттық деректерді қарау нәтижесі бойынша, пропорционалды бөлу әдісімен (қажетін таңдау) техногендік минералдық түзілімдердің көлемі мен саны төмендегідей бөлінді:
1) мемлекеттің меншігінде – көлемі ___________ мың м3, массасы ______ мың т.;
Мемлекеттің меншігіндегі техногендік минералдық түзілімдер шекарасының бұрыштық нүктелерінің координаттары (графикалық қосымша: көрнекі масштабтағы жоспар мен қиық):
Бұрыштық нүктелердің координаттары Солтүстік ендік Шығыс бойлық гр. мин. сек. гр. мин. сек.;
Мемлекетке тиесілі техногендік минералдық түзілімдердің ауданы ____________ км2;
(жазбаша жазылған сан)
2) ұйымның (жер қойнауын пайдаланушының) меншігінде – көлемі __________ мың м3, массасы ______ мың т.;
Ұйымның (жер қойнауын пайдаланушының) сақтауындағы техногендік минералдық түзілімдер шекарасының бұрыштық нүктелерінің координаттары (графикалық қосымша: көрнекі масштабтағы жоспар мен қиық):
Бұрыштық нүктелердің координаттары Солтүстік ендік Шығыс бойлық гр. мин.
Техногендік минералдық түзілімдерге меншік құқығының туындау негіздемесі
______________________________________________________________
Ұйымға (жер қойнауын пайдаланушыға) тиесілі техногендік минералдық түзілімдердің ауданы ____________________________ км2.
жазбаша жазылған сан)

018. Источники данных об объекте
Наименование документа
Содержание документа
Автор
№ протокола
Год утверждения
Место хранения
01
02
03
04
05
06
Приложение 2
к Правилам ведения
государственного кадастра
техногенных минеральных образований
Сноска. Правила дополнены приложением 2 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 22.11.2017 № 811 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
РАЗДЕЛИТЕЛЬНЫЙ БАЛАНС
Объект учета______________________________________________________________
Составил_________________________________________ ____________ ___________
фамилия, имя, отчество (при наличии), должность       подпись       дата
Проверил_________________________________________ ____________ ___________
фамилия, имя, отчество (при наличии), должность       подпись       дата
Наименование организации (недропользователь)________________________________
1. По результатам рассмотрения отчетных, статических, архивных данных, методом
пропорционального распределения (выбрать нужное) объемы и количество техногенных
минеральных образований распределены следующим образом:
1) в собственности государства – объем__________тыс. м3, масса __тыс. т.;
Координаты угловых точек границ техногенных минеральных образований,
находящихся в собственности государства (графическое приложение: план и разрез в
наглядном масштабе):
Координаты угловых точек Северная широта Восточная долгота гр. мин. сек. гр.
мин. сек.;
Площадь техногенных минеральных образований принадлежащих
государству _________________км2;
(цифра прописью)
2) в собственности организации (недропользователя) – объем _________
тыс. м3, масса ____ тыс.т.;
Координаты угловых точек границ техногенных минеральных образований,
складируемые организацией (недропользователем) (графическое приложение: план и разрез
в наглядном масштабе):
Координаты угловых точек Северная широта Восточная долгота гр. мин. сек. гр.
мин. сек.
Основания возникновения права собственности на техногенные минеральные
образования ___________
Площадь техногенных минеральных образований принадлежащих организации
(недропользователю) _________________________км2.
(цифра прописью)