Кедендік декларацияны электрондық құжат түрінде ұсыну, пайдалану және сақтау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 226 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 сәуірде № 10857 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 28 қыркүйектегі № 859 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 28.09.2018 № 859 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің 281-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кедендік декларацияны электрондық құжат түрінде ұсыну, пайдалану және сақтау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин) заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден өткізгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімдік баспа басылымдарда және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 30 наурыздағы
№ 226 бұйрығымен бекітілген
Кедендік декларацияны электрондық құжат түрінде ұсыну,
пайдалану және сақтау қағидалары
1. Осы Кедендік декларацияны электрондық құжат түрінде ұсыну, пайдалану және сақтау қағидалары (бұдан әрі – Қағида) кедендік декларацияны электрондық құжат түрінде ұсыну, пайдалану және сақтау тәртібін регламенттеу мақсатында, "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің 281-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленген.
2. Тауарларды кедендік декларациялау кезінде тауарларға арналған декларация электрондық құжат (бұдан әрі – ТД ЭҚ) түрінде электрондық нысанда пайдаланылады. ТД ЭҚ-да көрсетілуге жататын негізгі мәліметтер Кодекстің 279-бабының 2-тармағында қарастырылған.
3. ТД ЭҚ мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйелері (бұдан әрі – МКО АЖ) арқылы қалыптастырылады және беріледі.

Об утверждении Правил представления, использования и хранения таможенной декларации в виде электронного документа
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 226. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2015 года № 10857. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 сентября 2018 года № 859 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 28.09.2018 № 859 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 281 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила представления, использования и хранения таможенной декларации в виде электронного документа.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
30 марта 2015 года № 226
Правила
представления, использования и хранения таможенной декларации
в виде электронного документа
1. Настоящие Правила представления, использования и хранения таможенной декларации в виде электронного документа (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 281 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Кодекс) в целях регламентации порядка представления, использования и хранения таможенной декларации в виде электронного документа.
2. При таможенном декларировании товаров в электронной форме используется декларация на товары в виде электронного документа (далее - ДТ ЭД). Основные сведения, подлежащие указанию в ДТ ЭД, предусмотрены пунктом 2 статьи 279 Кодекса.
3. ДТ ЭД формируется и подается посредством информационной системы органов государственных доходов (далее - ИС ОГД).

4. Кодекстің 281 және 282-баптарына сәйкес кедендік бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті тауарларды кедендік декларациялау кезінде декларант не кеден өкілі ұсынатын ТД ЭҚ мен құжаттар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берілген электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылады және МКО АЖ-да беріледі.
5. МКО АЖ-да пайдаланушыны авторландыру ЭЦҚ-сы болған кезде "Салық төлеушінің кабинеті" Web-қосымшасы арқылы жүргізіледі. Одан кейінгі барлық іс-қимыл кезінде декларант не кеден өкілі ТД ЭҚ-ға, тауарларға арналған декларациясын түзетудің электрондық көшірмесіне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес МКО АЖ-дағы электрондық түрдегі кедендік құжаттарға қол қою үшін ЭЦҚ-ны пайдаланады.
6. МКО АЖ "Кедендік декларацияны және кедендік декларацияның нысандарын толтыру жөніндегі нұсқаулық туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 257 шешімімен бекітілген Тауарларға арналған декларацияны толтырудың тәртібі туралы нұсқаулыққа сәйкес ТД ЭҚ-ның бағандары мен жолдарының дұрыс толтыруын форматтық-логикалық бақылауды (бұдан әрі – ФЛБ) жүргізу жолымен автоматты түрде жүзеге асырады.
7. ФЛБ-да қателер болған кезде МКО АЖ декларантқа не кеден өкіліне қателер туралы хабарламаны жолдайды және ТД ЭҚ пысықтау сатысына қайтарады. ТД ЭҚ ФЛБ-дан сәтті өткен жағдайда декларанттың не кеден өкілінің ЭЦҚ-мен куәландырылады және аумақтық мемлекеттік кірістер органына беріледі.
8. ТД ЭҚ-да мәлімделген мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдары мынадай мақсатта пайдаланады:
кедендік төлемдердің және салықтардың өндіріп алуын, олардың дұрыс есептелуіне және уақтылы төленуіне бақылауды қамтамасыз ету;
тыйым салулар мен шектеулерді қоса алғанда кедендік-тарифтік және тарифтік емес реттеу шараларымен байланысты шарттардың сақталуын қамтамасыз ету;
кедендік статистиканы қалыптастыру;
Кеден одағының кеден заңнамасының, Қазақстан Республикасының кеден заңнамасының және олардың орындалуына бақылау мемлекеттік кірістер органдарына жүктелген Қазақстан Республикасының өзге заңнамаларының орындалуын қамтамасыз ету.
9. МКО АЖ ТД ЭҚ-ның, ТДТ ЭК-ның және декларант пен кеден өкілі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес электрондық түрде беретін кедендік құжаттардың Кодекстің 187-бабының 5-тармағына сәйкес кедендік бақылаудағы тауарлардың болуы аяқталған сәттен бастап бес жылдан кем емес сақталуын қамтамасыз етеді.

4. ДТ ЭД и документы, предоставляемые декларантом либо таможенным представителем при таможенном декларировании товаров необходимые для осуществления таможенного контроля согласно статьям 281 и 282 Кодекса, удостоверяются электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП), выданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан и подаются в ИС ОГД.
5. Авторизация пользователя в ИС ОГД происходит посредством web приложения "Кабинет налогоплательщика" при наличии ЭЦП. При всех последующих действиях декларант либо таможенный представитель использует ЭЦП для подписания ДТ ЭД, электронной копии корректировки декларации на товары (далее - ЭК КДТ) и таможенных документов в электронном виде в соответствии с законодательством Республики Казахстан в ИС ОГД.
6. ИС ОГД автоматически осуществляет проверку правильности заполнения граф и полей ДТ ЭД в соответствии с Инструкцией о порядке заполнения декларации на товары, утвержденной решением Комиссии таможенного союза от 20 мая 2010 года № 257 "Об Инструкциях по заполнению таможенных деклараций и формах таможенных деклараций", путем проведения форматно-логического контроля (далее - ФЛК).
7. При наличии ошибок ФЛК ИС ОГД направляет декларанту либо таможенному представителю сообщение об ошибках и возвращает ДТ ЭД на стадию доработки. В случае успешного прохождения ФЛК ДТ ЭД заверяется ЭЦП декларанта либо таможенного представителя и подается в территориальный орган государственных доходов.
8. Сведения, заявленные в ДТ ЭД, используются органами государственных доходов в целях:
обеспечения взимания таможенных платежей и налогов, контроля правильности их исчисления и своевременности уплаты;
обеспечения соблюдения условий, связанных с мерами таможенно-тарифного и нетарифного регулирования включая запреты и ограничения;
формирования таможенной статистики;
обеспечения исполнения таможенного законодательства Таможенного союза, таможенного законодательства Республики Казахстан и законодательства Республики Казахстан, контроль за исполнением которого возложен на органы государственных доходов.
9. ИС ОГД обеспечивает хранение ДТ ЭД, ЭК КДТ, и таможенных документов не менее пяти лет с момента окончания нахождения товаров под таможенным контролем согласно пункту 5 статьи 187 Кодекса, поданных декларантом либо таможенным представителем в электронном виде, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.