Жылу энергиясын жіберуді және жеткізгішін есепке алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 17 наурыздағы № 207 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 сәуірде № 10862 тіркелді
«Электр энергетикасы туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 35) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жылу энергиясын жіберуді және жылу жеткізгішін есепке алу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында жариялануын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі                                 В.Школьник
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_______________ Е. Досаев
2015 жылғы 3 сәуір
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 17 наурыздағы
№ 207 бұйрығымен
бекітілген
Жылу энергиясын жіберуді және жылу жеткізгішін есепке алу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жылу энергиясын жіберуді және жылу жеткізгішін есепке алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Электр энергетикасы туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 35) тармақшасына сәйкес әзірленген және жылу энергиясын жіберуді және жылу жеткізгішін есепке алу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) ақпараттық-өлшеу жүйесі – бұл жылу энергиясын есепке алу деректерін өлшеу, жинақтау, өңдеу, сақтау және беру үшін өлшеу және аппараттық-бағдарламалық кешен құралдарының жиынтығы;

Об утверждении Правил учета отпуска тепловой энергии и теплоносителя
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 17 марта 2015 года № 207. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2015 года № 10862
В соответствии с подпунктом 35) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила учета отпуска тепловой энергии и теплоносителя.
2. Департаменту электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан                       В. Школьник
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
от 3 апреля 2015 год
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 17 марта 2015 года № 207
Правила учета отпуска тепловой энергии и теплоносителя
1. Общие положения
1. Настоящие Правила учета отпуска тепловой энергии и теплоносителя (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 35) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике" и определяют порядок учета отпуска тепловой энергии и теплоносителя.
2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) информационно-измерительная система – это совокупность средств измерений и аппаратно-программного комплекса для измерений, сбора, обработки, хранения и передачи данных учета тепловой энергии;

2) буды есепке алу құралы – ағын жылдамдығының бағытына перпендикуляр қиып өту арқылы құбырда ағатын бу массасын (көлемін) өлшеуге арналған өлшегіш құрал;
3) есепке алу торабы – жылу энергиясын есепке алуды қамтамасыз ететін құралдар мен құрылғылар жүйесі;
4) есепке алу торабы құралдарының ақаулы болу уақыты – есепке алу торабы құралдарының ақаулы күйде болған уақыт аралығы;
5) есепке алу торабы құралдарының жұмыс уақыты – құралдар көрсеткіштері негізінде жылу энергиясын және жылу жеткізгішінің массасын (көлемін) есепке алу, сондай-ақ оның температурасы мен қысымына бақылау жүргізілетін уақыт аралығы;
6) жылу желісі – жылу энергиясын беруге, таратуға арналған құрылғылар жиынтығы;
7) жылу жеткізгіші – жылу энергиясын беру үшін жылумен жабдықтау жүйесінде пайдаланылатын зат (су, бу);
8) жылу жеткізгішінің шығысы – уақыт бірлігі ішінде құбырдың көлденең қиылысы арқылы өткен жылу жеткізгішінің массасы (көлемі);
9) жылу жүктемесі – уақыт бірлігі ішінде жылу тұтыну қондырғысы қабылдай алатын жылу энергиясының саны;
10) жылу пункті – жылу тұтыну жүйесін жылу желісіне қосуға және жылу жүктемелері жүйелерінің түрлері бойынша жылу жеткізгішін таратуға арналған құрылғылар кешені;
11) жылу тұтыну жүйесі – бір немесе бірнеше жылу жүктемелерінің түрлерін тұтынуға арналған жылу тұтынушы қондырғыларының кешені;
12) жылу тұтыну жүйесін қосудың тәуелсіз схемасы – жылу желісінен келетін жылу жеткізгіші жылу тұтыну жүйесінде одан әрі пайдаланылатын қайталама жылу жеткізгішін жылытатын, тұтынушының жылу пунктінде орнатылған жылу алмастырғыш арқылы өткен кезде жылу тұтыну жүйесін жылу желісіне қосу схемасы;
13) жылу тұтынушы қондырғысы – жылу энергиясын қабылдауға және пайдалануға арналған құрылғылар жиынтығы;
14) жылу энергиясы – тұтыну кезінде жылу жеткізгіштің термодинамикалық параметрлері (температура, қысым) өзгеретін жылу жеткізгіш беретін энергия;
15) жылу энергиясын есепке алу құралы – жылу энергиясының санын айқындауға және жылу жеткізгішінің массасы мен параметрлерін өлшеуге арналған құрал немесе құралдар жиынтығы;
16) жылу энергиясының және жылу жеткізгішінің параметрлерін тіркеу – есепке алу құралдарының өлшенетін шаманы цифрлық немесе графикалық нысанда, қағаз немесе электрондық тасығышта тіркеуі;
17) жылу энергиясының шығындалуын есепке алу нүктесі – коммерциялық есепке алу құралдарының көмегімен немесе есеп айырысу әдісімен, ол болмаған кезде жылу энергиясының шығындалуы анықталатын жылумен жабдықтау схемасының нүктесі;

2) прибор учета пара – измерительный прибор, предназначенный для измерения массы (объема) пара, протекающего в трубопроводе через сечение, перпендикулярное направлению скорости потока;
3) узел учета - система приборов и устройств, обеспечивающая учет тепловой энергии;
4) время нахождения приборов узла учета в неисправности – интервал времени, в течение которого приборы узла учета находились в состоянии неисправности;
5) время работы приборов узла учета – интервал времени, за который на основе показаний приборов ведется учет тепловой энергии и массы (объема) теплоносителя, а также контроль его температуры и давления;
6) тепловая сеть – совокупность устройств, предназначенных для передачи, распределения тепловой энергии;
7) теплоноситель – вещество (вода, пар), используемое в системе теплоснабжения для передачи тепловой энергии;
8) расход теплоносителя – масса (объем) теплоносителя, прошедшего через поперечное сечение трубопровода за единицу времени;
9) тепловая нагрузка – количество тепловой энергии, принимаемое теплопотребляющей установкой за единицу времени;
10) тепловой пункт – комплекс устройств для присоединения системы теплопотребления к тепловой сети и распределения теплоносителя по видам систем тепловых нагрузок;
11) система теплопотребления – комплекс теплопотребляющих установок, которые предназначены для потребления одного или нескольких видов тепловых нагрузок;
12) независимая схема подключения системы теплопотребления – схема присоединения системы теплопотребления к тепловой сети, при которой теплоноситель, поступающий из тепловой сети, проходит через теплообменник, установленный на тепловом пункте потребителя, где нагревает вторичный теплоноситель, используемый в дальнейшем в системе теплопотребления;
13) теплопотребляющая установка - техническое устройство, предназначенное для приема и использования тепловой энергии;
14) тепловая энергия – энергия, передаваемая теплоносителем, при потреблении которого изменяются термодинамические параметры теплоносителя (температура, давление);
15) прибор учета тепловой энергии – прибор или комплект приборов, предназначенный для определения количества тепловой энергии и измерения массы и параметров теплоносителя;
16) регистрация параметров тепловой энергии и теплоносителя – фиксирование приборами учета измеряемой величины, в цифровой или графической форме, на бумажном или электронном носителе;
17) точка учета расхода тепловой энергии - точка схемы теплоснабжения, в которой с помощью прибора коммерческого учета или расчетным методом, при его отсутствии, определяется расход тепловой энергии;

18) жылумен жабдықтау – жылу энергиясын және (немесе) жылу тасымалдағышты өндіру, беру, бөлу және тұтынушыларға сату бойынша қызметі;
19) жылумен жабдықтау жүйесі – жылу өндіретін, жылу беретін және жылу тұтынатын қондырғылардан тұратын кешен;
20) жылумен жабдықтаудың ашық жүйесі – желілік су жылу желісінен ыстық суды бұру арқылы тұтынушыларды ыстық сумен жабдықтау үшін тікелей пайдаланылатын жылумен жабдықтаудың су жүйесі;
21) жылумен жабдықтаудың жабық жүйесі – жылу желісінде айналатын су жылу жеткізгіш ретінде ғана қолданылатын және жүйеден алынбайтын жылумен жабдықтаудың су жүйесі.Ыстық сумен жабдықтау жылу желісінен тәуелсіз су жылытқыш арқылы қамтамасыз етіледі;
22) теңгерімдік тиесілік – энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдарға немесе тұтынушыға меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде жабдықтар және (немесе) жылу желісінің тиесілігі;
23) теңгерімдік тиесілік және пайдалану жауапкершілігінің шекарасы – энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар мен тұтынушылар арасындағы, сондай-ақ тұтынушылар мен қосалқы тұтынушылар арасындағы жылу желісінің теңгерімдік тиесілігі бойынша анықталатын және тараптардың пайдалану жауапкершілігін белгілейтін жылу желісін бөлу нүктесі;
24) шығын өлшегіш құрылғы – құбырда ағатын жылу жеткізгішінің бір сәттік шығынын өлшеуге арналған құрылғы;
25) энергия тұтынуды есепке алудың автоматтандырылған жүйесі – коммерциялық есепке алу құралдарынан кем дегенде мына ресурстардың: судың, газдың, электр және жылу энергиясының деректерін коммерциялық есепке алуды, қашықтықтан жинауды, сақтауды, талдауды жүзеге асыратын есепке алудың автоматтандырылған жүйесі.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласының заңнамасына сәйкес қолданылады.
3. Жылу энергиясының мөлшерін есепке алу және жылу жеткізгішінің параметрлерін бақылау үшін автономдық құралдар жиынтықтары және (немесе) жылу энергиясын есепке алудың ақпараттық-өлшеу жүйелері пайдаланылады.
Көп пәтерлі тұрғын үй ғимараттарында көлденең жылыту жүйесіне үйге ортақ, пәтерлі жылу энергиясын есепке алу құралдарын, бірнеше пәтер үшін жалпы тіректермен жылыту жүйесіне жылу шығының индикаторларын жылу энергиясын есепке алудың ақпараттық - өлшегіш жүйесі құрамында да, энергия тұтынуды есепке алудың автоматтандырылған жүйесі құрамында да қолдану қажет.
Энергия өндіруші ұйымдардың жылу желілерінен шығатын магистральға жалғыз тұтынушы қосылған және осы магистраль оның теңгерімде тұрған жағдайда, тараптардың өзара келісімі бойынша энергия өндіруші ұйымдардың желілерін есепке алу торабында орнатылған коммерциялық есепке алу құралдары бойынша тұтынылатын жылу энергиясын есепке алу жүргізіледі.

18) теплоснабжение – деятельность по производству, передаче, распределению и продаже потребителям тепловой энергии и (или) теплоносителя;
19) система теплоснабжения – комплекс, состоящий из теплопроизводящих, теплопередающих и теплопотребляющих установок;
20) открытая система теплоснабжения - водяная система теплоснабжения, в которой сетевая вода непосредственно используется для горячего водоснабжения потребителей путем ее отбора из тепловой сети;
21) закрытая система теплоснабжения - водяная система теплоснабжения, в которой вода, циркулирующая в тепловой сети, используется только как теплоноситель и не отбирается из сети. Горячее водоснабжение обеспечивается через водонагреватель не зависимо от тепловой сети;
22) балансовая принадлежность – принадлежность оборудования и (или) тепловой сети энергопроизводящей, энергопередающей организации или потребителю на праве собственности или ином законном основании;
23) граница балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности – точка раздела тепловой сети между энергопроизводящей, энергопередающей организациями и потребителями, а также между потребителями и субпотребителями, определяемая по балансовой принадлежности тепловой сети и устанавливающая эксплуатационную ответственность сторон;
24) расходомерное устройство – устройство, предназначенное для измерения мгновенного расхода теплоносителя, протекающего в трубопроводе;
25) автоматизированная система учета энергопотребления - автоматизированная система учета, осуществляющая коммерческий учет, дистанционный сбор, хранение, анализ данных с приборов коммерческого учета, как минимум, следующих ресурсов: воды, газа, электрической и тепловой энергии.
Иные термины и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством в области электроэнергетики Республики Казахстан.
3. Для учета количества тепловой энергии и контроля параметров теплоносителя используются комплекты автономных приборов, и (или) информационно-измерительные системы учета тепловой энергии.
В многоквартирных жилых зданиях общедомовые, поквартирные приборы учета тепловой энергии для горизонтальной системы отопления, индикаторы расхода теплоты для системы отопления с общими стояками для нескольких квартир необходимо использовать как в составе информационно-измерительной системы учета тепловой энергии, так и в составе автоматизированной системы учета энергопотребления.
В случае, когда к магистрали, отходящей от тепловых сетей энергопроизводящей организации, подключен единственный потребитель, и эта магистраль находится на его балансе, по взаимному согласию сторон, ведется учет потребляемой тепловой энергии по приборам коммерческого учета, установленным на узле учета сетей энергопроизводящей организации.

4. Энергиямен жабдықтаушы ұйым мен тұтынушының арасындағы жылу энергиясы мен жылу жеткізгіші үшін есептеулер бойынша, сондай-ақ жылу энергиясы мен жылу жеткізгішін жіберу және тұтыну режимдерін сақтау бойынша өзара міндеттемелер шарт жасасу жолымен жүзеге асырылады.
5. Жылу энергиясын жіберуді және жылу жеткізгішін есепке алумен байланысты есептеулерді орындау кезінде жылу жеткізгішінің жылу физикалық қасиеттері туралы нормативтік техникалық құжаттарды пайдалану қажет.
6. Тұтынушыға, энергия беруші (энергия өндіруші) ұйыммен келісім бойынша жылу энергиясы мен жылу жеткізгіші санын айқындау үшін, сондай-ақ жылу жеткізгішінің параметрлерін бақылау үшін, бұл ретте есепке алу технологиясын бұзбай және өлшемдердің дәлдігі мен сапасына әсер етпей, қосымша (қайталанатын) құралдарды есепке алу торабында орнатуға жол беріледі.
Қосымша орнатылған жылу энергиясын есепке алудың коммерциялық емес құралдарының көрсеткіштері тұтынушы мен энергиямен жабдықтаушы ұйым арасындағы өзара есеп айырысулар кезінде пайдаланылмайды.
7. Энергиямен жабдықтаушы ұйыммен жылу энергиясын есептеу үшін барлық тұтынушылардың жылу тұтыну жүйелері коммерциялық есепке алу аспаптарымен қамтамасыз етіледі. Энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар саласындағы заңнамасына сәйкес жылу энергиясын есептеу үшін есепке алу аспаптарымен қамтамасыз етеді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 11.08.2016 № 388 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Жылу энергиясын жіберуді есепке алу, егер шартта өзгеше көзделмесе, жылу желілерінің теңгерімдік тиесілік және пайдалану жауапкершілігінің шекарасында жылу энергиясының шығындалуын есепке алу нүктесінде жүргізіледі.
Жылу энергиясының шығындалуын есепке алу нүктесінде орналасқан есепке алу торабы осы Қағидалардың 21242832 және 37-тармақтары талаптарына сәйкес жабдықталады.
9. Осы Қағидалардың формулаларында және мәтінінде мынадай өлшем бірліктері қолданылады:
1) қысым – Па (кгс/см2);
2) температура - 0С;
3) энтальпиялар - кДж/кг (ккал/кг);
4) массалар - тонна;
5) тығыздық - кг/м3;
6) көлем - м3;
7) шығыс - тонна/сағ;
8) жылу энергиясы - ГДж (Гкал);
9) уақыт - сағ.
2. Жылу энергиясын жіберуді және жылу жеткізгішін есепке алу тәртібі
Параграф 1. Жылумен жабдықтау жүйелеріне жіберілген энергия өндіруші ұйымның жылу энергиясы мен жылу жеткізгішін есепке алу тәртібі
10. Жылу энергиясын есепке алу тораптары энергия өндіруші ұйымның басты ысырмаларына барынша жақындатылған орындарда құбырлардың теңгерімдік тиесілігі мен пайдалану жауапкершілігі бөлімінің шекарасында жабдықталады.

4. Взаимные обязательства между энергоснабжающей организацией и потребителем по расчетам за тепловую энергию и теплоноситель, а также по соблюдению режимов отпуска и потребления тепловой энергии и теплоносителя, осуществляются путем заключения договора.
5. При выполнении расчетов, связанных с учетом отпуска тепловой энергии и теплоносителя, необходимо пользоваться нормативными техническими документами о теплофизических свойствах теплоносителя.
6. Потребителем, по согласованию с энергопередающей (энергопроизводящей) организацией, допускается установка на узле учета дополнительных (дублирующих) приборов для определения количества тепловой энергии и теплоносителя, а также для контроля параметров теплоносителя, не нарушая при этом технологию учета и не влияя на точность и качество измерений.
Показания дополнительно установленных не коммерческих приборов учета тепловой энергии не используются при взаимных расчетах между потребителем и энергоснабжающей организацией.
7. Системы теплопотребления всех потребителей тепловой энергии обеспечиваются приборами коммерческого учета для расчетов за тепловую энергию с энергоснабжающей организацией. Приборы учета для расчетов за тепловую энергию обеспечиваются энергопередающей (энергопроизводящей) организацией в соответствии законодательством Республики Казахстан в сфере естественных монополий.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра энергетики РК от 11.08.2016 № 388 (вводится в действие с 01.01.2017).
8. Учет отпуска тепловой энергии производится в точке учета расхода тепловой энергии на границе раздела балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности тепловых сетей, если иное не предусмотрено договором.
Узел учета расположенный в точке учета расхода тепловой энергии оборудуется в соответствии с требованиями пунктов 21242832 и 37 настоящих Правил.
9. В формулах и в тексте настоящих Правил применяются следующие единицы измерений:
1) давления – Па (кгс/см2);
2) температуры - оС;
3) энтальпии - кДж/кг (ккал/кг);
4) массы - тонн;
5) плотности - кг/м3;
6) объема - м3;
7) расхода - тонн/час;
8) тепловой энергии - ГДж (Гкал);
9) времени - час.
2. Порядок учета отпуска тепловой энергии и теплоносителя
Параграф 1. Порядок учета тепловой энергии
и теплоносителя энергопроизводящей организацией,
отпущенных в системы теплоснабжения
10. Узлы учета тепловой энергии оборудуются на границе раздела балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности трубопроводов в местах, максимально приближенных к головным задвижкам энергопроизводящей организации.

11. Әрбір есепке алу торабында энергия өндіруші ұйымның есепке алу құралдарының көмегімен мыналар айқындалады:
1) есепке алу торабы құралдарының жұмыс уақыты;
2) жіберілген жылу энергиясы;
3) энергия өндіруші ұйым жіберген және алған жылу жеткізгішінің тиісінше беруші және қайтарушы құбыр бойынша массасы (көлемі);
4) жылумен жабдықтау жүйесін қанықтыруға жұмсалатын жылу жеткізгішінің массасы (көлемі);
5) әрбір сағат үшін жіберілген жылу энергиясы;
6) әрбір сағат үшін беруші құбыр бойынша энергия өндіруші ұйым жіберген және қайтарушы құбыр бойынша алған жылу жеткізгішінің массасы (көлемі);
7) әрбір сағат үшін жылумен жабдықтау жүйесін қанықтыруға жұмсалатын жылу жеткізгішінің массасы (көлемі);
8) беруші, қайтарушы құбырлардағы және қанықтыру үшін пайдаланылатын суық су құбырларындағы жылу жеткізгішінің орташа сағаттық және орташа тәуліктік температурасы;
9) беруші, қайтарушы құбырлардағы және қанықтыру үшін пайдаланылатын суық су құбырларындағы жылу жеткізгішінің орташа сағаттық қысымы.
Жылу жеткізгішінің параметрлерін тіркейтін құралдар көрсеткіштерінің негізінде жылу жеткізгіші параметрлерінің орташа сағаттық және орташа тәуліктік мәндері айқындалады.
12. Қайтарушы құбырлар магистральдарында орнатылатын есепке алу құралдары қанықтырушы құбырдың қосылу орнына дейін орнатылады.
Жылу энергиясының мөлшерін және жылу жеткізгішінің массасын (көлемін), сондай-ақ оның жылумен жабдықтау жүйелері үшін энергия өндіретін ұйымның жылу желісінің тіркелетін параметрлерін өлшеу нүктелерінің орналасу схемасы осы Қағиданың 1-қосымшасында келтірілген.
13. Энергия өндіруші ұйыммен жіберілген жылу энергия саны, оның тұжырымдамасы бойынша жіберілген, жылу энергиясы санының сомасы ретінде айқындалады.
14. Уақыт бірлігі ішінде әрбір жекелеген шығару бойынша энергия өндіруші ұйым жіберген жылу энергиясының саны тиісті энтальпияға әрбір құбыр (беруші, қайтарушы және қанықтырушы) бойынша жылу жеткізгішінің массалық шығыстары көбейтінділерінің алгебралық жиыны ретінде айқындалады. Қайтарушы және қанықтырушы құбырлардағы желілік судың жаппай шығыстары теріс белгімен алынады.
15. Жылу энергиясын есепке алу құралдары болмаған жағдайда бір сағат ішінде энергия өндіруші ұйым жіберген Q жылу энергиясының санын айқындау үшін мынадай формула пайдаланылады:
мұнда:
а – беруші құбырлардағы есепке алу тораптарының саны;
b – қайтарушы құбырлардағы есепке алу тораптарының саны;
m – қанықтырушы құбырлардағы есепке алу тораптарының саны;
G1i – әрбір беруші құбыр бойынша бір сағатта энергия өндіруші ұйым жіберген жылу жеткізгішінің массасы (көлемі);
G2j – әрбір қайтарушы құбыр бойынша бір сағатта энергия өндіруші ұйымға қайтарылған жылу жеткізгішінің массасы (көлемі);
G – бір сағатта жылу энергиясын тұтынушылардың әрбір жылумен жабдықтау жүйесін қанықтыруға жұмсалған жылу жеткізгішінің массасы (көлемі);
h1i – тиісті беруші құбырдағы желілік судың бір сағат ішіндегі орташа энтальпиясы;
h2j – тиісті қайтарушы құбырдағы желілік судың бір сағат ішіндегі орташа энтальпиясы;
hсуық су – жылу энергиясын тұтынушылардың тиісті жылумен жабдықтау жүйесін қанықтыру үшін пайдаланылатын суық судың бір сағат ішіндегі орташа энтальпиясы.
Есептік кезеңде энергия өндіруші ұйым жіберген жылу саны (2.1) формула бойынша есептелген сағаттық мәндердің жиыны ретінде айқындалады.

11. С помощью приборов учета энергопроизводящей организации на каждом узле учета определяются:
1) время работы приборов узла учета;
2) отпущенная тепловая энергия;
3) масса (объем) теплоносителя, отпущенного и полученного энергопроизводящей организацией соответственно по подающему и обратному трубопроводам;
4) масса (объем) теплоносителя, расходуемого на подпитку системы теплоснабжения;
5) тепловая энергия, отпущенная за каждый час;
6) масса (объем) теплоносителя, отпущенной энергопроизводящей организацией по подающему трубопроводу и полученного по обратному трубопроводу за каждый час;
7) масса (объем) теплоносителя, расходуемого на подпитку систем теплоснабжения за каждый час;
8) среднечасовая и среднесуточная температура теплоносителя в подающем, обратном трубопроводах и трубопроводе холодной воды, используемой для подпитки;
9) среднечасовое давление теплоносителя в подающем, обратном трубопроводах и трубопроводе холодной воды, используемой для подпитки.
На основании показаний приборов, регистрирующих параметры теплоносителя, определяются среднечасовые и среднесуточные значения параметров теплоносителя.
12. Приборы учета, устанавливаемые на обратных трубопроводах магистралей, устанавливаются до места присоединения подпиточного трубопровода.
Схема размещения точек измерения количества тепловой энергии и массы (объема) теплоносителя, а также его регистрируемых параметров тепловых сетей энергопроизводящей организации для систем теплоснабжения приведены в приложении 1 к настоящим Правилам.
13. Количество тепловой энергии, отпущенной энергопроизводящей организацией, определяется как сумма количеств тепловой энергии, отпущенной по его выводам.
14. Количество тепловой энергии, отпущенной энергопроизводящей организацией по каждому отдельному выводу за единицу времени, определяется как алгебраическая сумма произведений массовых расходов теплоносителя по каждому трубопроводу (подающему, обратному и подпиточному) на соответствующую энтальпию. Массовые расходы сетевой воды в обратном и подпиточном трубопроводах берутся с отрицательным знаком.
15. В случае отсутствия приборов учета тепловой энергии для определения количества тепловой энергии Q, отпущенной энергопроизводящей организацией за час, используется формула:
(2.1)
где:
а – количество узлов учета на подающих трубопроводах;
b – количество узлов учета на обратных трубопроводах;
m – количество узлов учета на подпиточных трубопроводах;
G1i – масса (объем) теплоносителя, отпущенной энергопроизводящей организацией по каждому подающему трубопроводу за час;
G2j – масса (объем) теплоносителя, возвращенной энергопроизводящей организации по каждому обратному трубопроводу за час;
G – масса (объем) теплоносителя, израсходованного на подпитку каждой системы теплоснабжения потребителей тепловой энергии за час;
h1i – средняя за час энтальпия сетевой воды в соответствующем подающем трубопроводе;
h2j – средняя за час энтальпия сетевой воды в соответствующем обратном трубопроводе;
hxвk – средняя за час энтальпия холодной воды, используемой для подпитки соответствующей системы теплоснабжения потребителей тепловой энергии.
Количество теплоты, отпущенной энергопроизводящей организацией за отчетный период, определяется как сумма часовых значений, рассчитанных по формуле (2.1).

16. Энергия өндіруші ұйымда бір ғана шығарылым немесе әрқайсысында жеке қанықтырушы құбыры бар бірнеше шығарылымдары болған кезде, әрбір шығарылым бойынша энергия өндіруші ұйым жіберген жылу саны формула бойынша осы Қағиданың 2-қосымшасында келтірілген жылу энергиясының мөлшерін және жылу жеткізгішінің массасын (көлемі),  сондай-ақ оның екі жылу есептеуіштерінің көрсеткіштері бойынша жылумен жабдықтау жүйелері энергия өндіретін ұйымның жылу желісінің тіркелетін параметрлерін өлшеу нүктелерін орналастыру схемасына сәйкес беруші және қанықтырушы құбырда орнатылған екі жылу есептеуіштердің, шығын өлшегіш құрылғысының көрсеткіштері бойынша мынадай формула бойынша айқындалады:
мұнда:
Q1 = G1(h1 – h2) – беру құбырында шығын өлшегіш құрылғысы беруші құбырда орнатылған жылу есептеуіш көрсеткіштері бойынша жылу саны;
Qы = Gы(h2 – hсуық су) –құбырда шығын өлшегіш құрылғысы қанықтырушы құбырда орнатылған жылу есептеуіш құралдар көрсеткіштері бойынша жылу саны.
Жылу энергиясының мөлшерін және жылу жеткізгішінің массасын (көлемі), сондай-ақ оның екі жылу есептеуіштерінің көрсеткіштері бойынша жылумен жабдықтау жүйелері энергия өндіретін ұйымның жылу желісінің тіркелетін параметрлерін өлшеу нүктелерін орналастыру схемасы осы Қағиданың 2-қосымшасында келтірілген.
Есепке алу торабының тіркеуші құралдарының көрсеткіштері энергия беруші (энергия өндіруші) және энергиямен жабдықтау ұйымдар арасындағы шарт шамасынан жылумен жабдықтау жүйелеріндегі жылу энергиясының санын, жылу өткізгішінің массасы мен температурасынан ауытқуларды анықтау үшін пайдаланылады.
Параграф 2. Жылумен жабдықтаудың бу жүйелеріне жіберілген жылу энергиясы мен жылу жеткізгішін есепке алу тәртібі
17. Энергия өндіруші ұйымның бу жылу энергиясын есепке алу тораптары оның әрбір шығаруларында жабдықталады.
Жылу энергиясын есепке алу тораптары энергия өндіруші ұйымның бас ысырмаларына барынша жақындатылған жерлерде құбырлардың теңгерім тиесілік және пайдалану жауапкершілігінің бөлімінің шекарасы маңында жабдықталады.
Тұтынушылардың жылумен жабдықтау жүйелеріне жіберілетін жылу энергиясын есепке алу торабынан кейін энергия өндіруші ұйымның өз қажеттіліктеріне жылу жеткізгішін іріктеулерді ұйымдастыруға жол берілмейді.
18. Энергия өндіруші ұйымның жылу энергиясын есепке алудың әрбір торабында құралдардың көмегімен мыналар анықталады:
1) есепке алу торабы құралдарының жұмыс уақыты;
2) есепке алу торабы құралдарының ақаулы болған уақыты;
3) жіберілген жылу энергиясы;
4) жіберілген будың және энергия өндіруші ұйымға қайтарылған конденсаттың массасы (көлемі);

16. При наличии одного вывода у энергопроизводящей организации или нескольких выводов, каждый из которых имеет отдельный подпиточный трубопровод, количество теплоты, отпущенной энергопроизводящей организацией по каждому выводу, определяется по показаниям двух приборов учета тепловой энергии, расходомерные устройства которых установлены на подающем и подпиточном трубопроводе в соответствии со схемой размещения точек измерения количества тепловой энергии и массы (объема) теплоносителя, а также его регистрируемых параметров тепловой сети энергопроизводящей организации для систем теплоснабжения по показаниям двух приборов учета тепловой энергии, приведенный в приложении 2 к настоящим Правилам, по формуле:
Q = Q1 + Qп,
(2.2)
где:
Q1 = G1(h1 – h2) – количество теплоты по показаниям приборов учета тепловой энергии, расходомерное устройство которого установлено на подающем трубопроводе;
Qп = Gп(h2 – hхв) – количество теплоты, по показаниям приборов учета тепловой энергии, расходомерное устройство которого установлено на подпиточном трубопроводе.
Схема размещения точек измерения количества тепловой энергии и массы (объема) теплоносителя, а также его регистрируемых параметров тепловой сети энергопроизводящей организации для систем теплоснабжения по показаниям двух приборов учета тепловой энергии приведены в приложении 2 к настоящим Правилам.
Показания регистрирующих приборов узла учета используются для определения отклонений от договорных величин между энергопередающей (энергопроизводящей) и энергоснабжающей организациями количества тепловой энергии, массы и температуры теплоносителя в системах теплоснабжения.
Параграф 2. Порядок учета тепловой энергии и
теплоносителя, отпущенных в паровые системы теплоснабжения
17. Узлы учета тепловой энергии пара энергопроизводящей организации оборудуются на каждом из его выводов.
Узлы учета тепловой энергии оборудуются у границы раздела балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности трубопроводов в местах, максимально приближенных к головным задвижкам энергопроизводящей организации.
Не допускается организация отборов теплоносителя на собственные нужды энергопроизводящей организации после узла учета тепловой энергии, отпускаемой в системы теплоснабжения потребителей.
18. На каждом узле учета тепловой энергии энергопроизводящей организации с помощью приборов определяются:
1) время работы приборов узла учета;
2) время нахождения приборов узла учета в неисправности;
3) отпущенная тепловая энергия;
4) масса (объем) отпущенного пара и возвращенной энергопроизводящей организации конденсата;

5) әрбір сағат сайын жіберілген жылу энергиясы;
6) әрбір сағат сайын жіберілген будың және энергия өндіруші ұйымға қайтарылған конденсаттың массасы (көлемі);
7) сіңіру үшін пайдаланылатын будың, конденсаттың және суық су температурасының орташа сағаттық мәндері;
8) сіңіру үшін пайдаланылатын будың, конденсаттың және суық су қысымының орташа сағаттық мәндері айқындалады.
Жылу жеткізгіші параметрлерінің орташа сағаттық мәндері, сондай-ақ олардың қандай да бір басқа уақыт аралығындағы орташа шамалары жылу жеткізгішінің параметрлерін тіркейтін құралдар көрсеткіштерінің негізінде айқындалады.
Жылу энергиясының санын және жылу жеткізгішінің массасын (көлемін), сондай-ақ жылумен жабдықтаудың бу жүйелері үшін оның энергия өндіруші ұйымда тіркелетін параметрлерінің өлшеу нүктелерін орналастыру схемасы осы Қағиданың 3-қосымшасында келтірілген.
19. Энергия өндіруші ұйым жіберген жылу энергиясының саны оның шығарулары бойынша жіберілген жылу энергиясы санының жиыны ретінде айқындалады.
Уақыт бірлігі ішінде әрбір жекелеген шығару бойынша энергия өндіруші ұйым жіберген жылу энергиясының саны тиісті энтальпияларға әрбір құбыр (бу өткізгіш және конденсат өткізгіш) бойынша жылу жеткізгішінің жүргізілген массалық шығыстары көбейтінділерінің алгебралық жиыны ретінде айқындалады. Конденсат өткізгіштегі жылу жеткізгішінің массалық шығысы теріс белгімен алынады.
20. Бір сағат ішінде энергия өндіуші ұйым жіберген Q жылу энергиясының санын айқындау үшін мынадай формула пайдаланылады:
мұнда:
k – бу өткізгіштердегі есепке алу тораптарының саны;
m – конденсат өткізгіштердегі есепке алу тораптарының саны;
Di – бір сағат ішінде әрбір бу өткізгіш бойынша энергия өндіруші ұйым жіберген бу массасы (көлемі);
Gkj – бір сағат ішінде әрбір конденсат өткізгіш бойынша энергия өндіруші ұйым алған конденсат массасы (көлемі);
hi – тиісті бу өткізгіштегі бір сағат ішіндегі орташа бу энтальпиясы;
hkj – тиісті конденсат өткізгіштегі бір сағат ішіндегі орташа конденсат энтальпиясы;
hсуық су – қанықтыру үшін пайдаланылатын суық судың бір сағат ішіндегі орташа энтальпиясы.
Есептік кезеңде энергия өндіруші ұйым жіберген жылу саны (2.3) формула бойынша есептелген сағаттық мәндердің жиыны ретінде айқындалады.
Есепке алу торабының тіркеуші құралдарының көрсеткіштері энергия беруші (энергия өндіруші) және энергиямен жабдықтау ұйымдар арасындағы шарт шамасынан жылумен жабдықтаудың бу жүйелерінде жіберілген жылу жеткізгіші жылу энергиясының жылу өткізгішінің көлемінен, массасы мен температурасынан ауытқуларды анықтау үшін пайдаланылады.

5) тепловая энергия, отпущенная за каждый час;
6) масса (объем) отпущенного пара и возвращенного энергопроизводящей организации конденсата за каждый час;
7) среднечасовые значения температуры пара, конденсата и холодной воды, используемой для подпитки;
8) среднечасовые значения давления пара, конденсата и холодной воды, используемой для подпитки.
Среднечасовые значения параметров теплоносителя, а также их средние величины за какой-либо другой промежуток времени, определяются на основании показаний приборов, регистрирующих параметры теплоносителя.
Схема размещения точек измерения количества тепловой энергии и массы (объема) теплоносителя, а также его регистрируемых параметров тепловой сети энергопроизводящей организации для паровых систем теплоносителя приведены в приложении 3 к настоящим Правилам.
19. Количество тепловой энергии, отпущенной энергопроизводящей организацией, определяется как сумма количеств тепловой энергии, отпущенной по его выводам.
Количество тепловой энергии, отпущенной энергопроизводящей организацией по каждому отдельному выводу в единицу времени, определяется как алгебраическая сумма произведений массового расхода теплоносителя по каждому трубопроводу (паропроводу и конденсатопроводу) на соответствующие энтальпии. Массовый расход теплоносителя в конденсатопроводе берется с отрицательным знаком.
20. Для определения количества тепловой энергии Q, отпущенной энергопроизводящей организацией за час, используется формула:
(2.3)
где:
k – количество узлов учета на паропроводах;
m – количество узлов учета на конденсатопроводах;
Di – масса (объем) пара, отпущенного энергопроизводящей организацией по каждому паропроводу за час;
Gkj – масса (объем) конденсата, полученного энергопроизводящей организацией по каждому конденсатопроводу за час;
hi – средняя за час энтальпия пара в соответствующем паропроводе;
hkj – средняя за час энтальпия конденсата в соответствующем конденсатопроводе;
hхв – средняя за час энтальпия холодной воды, используемой для подпитки.
Количество теплоты, отпущенной энергопроизводящей организацией за отчетный период, определяется как сумма часовых значений, рассчитанных по формуле (2.3).
Показания регистрирующих приборов узла учета используются для определения отклонений от договорных величин между энергопередающей (энергопроизводящей) и энергоснабжающей организациями количества тепловой энергии, массы и температуры теплоносителя отпущенных в паровых системах теплоснабжения.

3. Жылуды тұтыну жүйелерінде тұтынушыдағы жылу энергиясы мен жылу жеткізгішін есепке алу тәртібі
21. Есепке алу торабы бас ысырмаға барынша жақындатылған жерде тұтынушыға тиесілі жылу пунктінде жабдықталады. Есепке алу торабын құбырлардың теңгерімдік тиесілік және пайдалану жауапкершілігінің шекарасына дейін орнатуға жол беріледі. Жіберген жылу энергиясын және жылу жеткізгіштің массасын (көлемін) айқындау кезінде есепке алу торабын орнатқан жер мен теңгерімдік тиесілік шекарасының арасындағы аумақта жылу жеткізгішінің жылу ысыраптары мен жылыстауларын есепке алу қажет.
Жылу жүктемелері жүйелерінің жекелеген түрлері дербес құбырлармен сыртқы жылу желілеріне қосылған жылу тұтыну жүйелері үшін жылу жеткізгішінің жылу энергиясын, массасын (көлемін) және параметрлерін есепке алу әрбір дербес қосылған жүктеме үшін жеке жүргізіледі.
22. Жылумен жабдықтаудың жабық жүйелерінде жылу энергиясын және жылу жеткізгішінің параметрлерін есепке алу торабында мыналар анықталады:
1) есепке алу торабы құралдарының жұмыс уақыты;
2) алынған жылу энергиясы;
3) әрбір сағат үшін беруші құбыр бойынша қайтарылған және қайтарушы құбыр бойынша алынған жылу жеткізгішінің массасы (көлемі);
4) беруші және жіберуші құбырлардағы жылу жеткізгішінің орташа сағаттық температурасы;
5) әрбір сағат үшін алынған жылу энергиясы;
6) жылу тұтыну жүйесіндегі жылыстаулар нәтижесінде жоғалған желілік су массасы (көлемі) айқындалады.
Жылу энергиясының мөлшерін және жылу жеткізгішінің массасын (көлемін), сондай-ақ оның жылумен жабдықтаудың жабық жүйелерінде тіркелетін параметрлерін өлшеу нүктелерін орналастыру схемасы осы Қағиданың 4-қосымшасында келтірілген.
23. Жиынтық жылу жүктемесі 0,1 Гкал/с аспайтын жылу тұтынудың жабық жүйелерінде жылумен жабдықтаушы ұйыммен келісім бойынша желілік судың шығысын құбырлардың (беруші немесе шығарушы) біреуінен ғана өлшеуге жол беріледі.
24. Жылу энергиясын есепке алу құралдары болмаған жағдайда тұтынушы 1 сағат ішінде алған Q жылу энергиясының саны есепке алу торабы құралдарының көрсеткіштері негізінде мынадай формула бойынша айқындалады:
мұнда:
G1 – беруші құбыр бойынша жабық жылу жүйесі арқылы 1 сағат ішінде өткен желілік су массасы (көлемі);
h1 және h2 – тиісінше тұтынушының беруші құбыры кірмесіндегі және қайтарушы құбыры шықпасындағы желілік судың бір сағаттағы орташа энтальпиясы.
Шартта белгіленген есептік кезең ішінде тұтынушы алған жылу энергиясының саны (3.1) формуласы бойынша есептелген сағаттық мәндердің жиыны ретінде айқындалады.
1 сағат ішінде жылыстау нәтижесінде тұтынушы жоғалтқан Gу желілік су массасы (көлемі) мынадай формула бойынша айқындалады:
мұнда:
G1 – беруші құбыр бойынша 1 сағат ішінде тұтынушы алған желілік су массасы (көлемі);
G2 – шығарушы құбыр бойынша 1 сағат ішінде тұтынушы қайтарған желілік су массасы (көлемі).

3. Порядок учета тепловой энергии и теплоносителя
у потребителя в системах теплопотребления
21. Узел учета оборудуется на тепловом пункте, принадлежащем потребителю, в месте, максимально приближенном к его головным задвижкам. Допускается установка узла учета до границы раздела балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности трубопроводов. При определении отпущенной тепловой энергии и массы (объема) теплоносителя, учитываются тепловые потери и утечки теплоносителя на участке между местом установки узла учета и границей раздела балансовой принадлежности сторон.
Для систем теплопотребления, у которых отдельные виды систем тепловых нагрузок подключены к внешним тепловым сетям самостоятельными трубопроводами, учет тепловой энергии, массы (объема) и параметров теплоносителя производится отдельно для каждой самостоятельно подключенной нагрузки.
22. В закрытых системах теплоснабжения на узле учета тепловой энергии и параметров теплоносителя определяется:
1) время работы приборов узла учета;
2) полученная тепловая энергия;
3) масса (объем) теплоносителя, полученная по подающему трубопроводу и возвращенная по обратному трубопроводу за каждый час;
4) среднечасовая температура теплоносителя в подающем и отводящем трубопроводах;
5) полученная тепловая энергия за каждый час;
6) масса (объем) сетевой воды, потерянной в результате утечек в системе теплопотребления.
Схема размещения точек измерения количества тепловой энергии и массы (объема) теплоносителя, а также его регистрируемых параметров в закрытых системах теплоснабжения приведены в приложении 4 к настоящим Правилам.
23. В закрытых системах теплопотребления, суммарная тепловая нагрузка которых не превышает 0,1 Гкал/ч, допускается, по согласованию с теплоснабжающей организацией, измерять расход сетевой воды по одному из трубопроводов (подающему или отводящему).
24. В случае отсутствия приборов учета тепловой энергии количество тепловой энергии Q, полученное потребителем за 1 час, определяется на основе показаний приборов узла учета по формуле:
Q = G1 (h1 – h2),
(3.1)
где:
G1 – масса (объем) сетевой воды, прошедшая за 1 час через закрытую систему теплоснабжения по подающему трубопроводу;
h1 и h2 – средняя за час энтальпия сетевой воды на входе подающего и на выводе обратного трубопроводов потребителя соответственно.
Количество тепловой энергии, полученное потребителем за отчетный период, установленный Договором, определяется как сумма часовых значений, вычисленных по формуле (3.1).
Масса (объем) сетевой воды Gу, потерянной потребителем в результате утечек за 1 час, определяется по формуле:
Gу = G1 – G2,
(3.2)
где:
G1– масса (объем) сетевой воды, полученная потребителем за 1 час по подающему трубопроводу;
G2 – масса (объем) сетевой воды, возвращенной потребителем за 1 час по отводящему трубопроводу.

Егер (3.2) формула бойынша есептелген Gу желілік су массасы (көлемі) G1-ден 3 %-дан аспайтын болса, онда жылыстау шамасы ретінде осы жылумен жабдықтау жүйесі үшін жылыстаудың нормативтік шамасын қабылдау қажет.
Есептік кезеңде жылыстау нәтижесінде тұтынушы жоғалтқан желілік су массасы (көлемі) (3.2) формуласы бойынша есептелген сағаттық мәндердің жиыны ретінде айқындалады.
Егер есепке алу торабы жеткізуші мен тұтынушының жылу желілерінің теңгерімдік тиесілік бөлімінің шекарасына орнатылмаған болса, онда тұтынушы 1 сағат ішінде алған жылу энергиясының саны мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
kn және kж – теңгерімдік тиесілік шекарасынан тиісінше есепке алу торабын орнату орнына дейінгі нормативтік ысыраптар мен жылу желісі жылыстауларының коэффициенттері.
Жылыту жүйесіндегі жылыстау нәтижесінде тұтынушы 1 сағат ішінде жоғалтқан желілік су массасы (көлемі) мынадай формула бойынша есептеледі:
25. Айналымды жылумен жабдықтаудың ашық жүйелеріндегі жылу энергиясы мен жылу жеткізгішін есепке алу торабында:
1) есепке алу торабы құралдарының жұмыс уақыты;
2) алынған жылу энергиясы;
3) ыстық сумен жабдықтауға жұмсалған желілік су массасы (көлемі);
4) әрбір сағат үшін беруші құбыр арқылы алынған және шығарушы құбыр арқылы қайтарылған желілік су массасы (көлемі);
5) беруші және шығарушы құбырлардағы жылу жеткізгішінің орташа сағаттық температурасы;
6) әрбір сағат үшін алынған жылу энергиясы;
7) әрбір сағат үшін ыстық сумен жабдықтауға жұмсалған желілік су массасы (көлемі) айқындалады.
26. Жылу энергиясын және жылу жеткізгішінің массасын (көлемін), сондай-ақ оның ыстық сумен жабдықтаудың айналмалы жылумен жабдықтаудың ашық жүйелерінде тіркелетін параметрлерін өлшеу нүктелерін орналастыру схемасы осы Қағиданың 5-қосымшасында келтірілген.
27. Жылу энергиясын есепке алу құралдары болмаған жағдайда тұтынушы 1 сағат ішінде алған Q жылу энергиясының саны жылу энергия құралдарын есепке алудың болмауында торабы құралдарының көрсеткіштері негізінде мынадай формула бойынша айқындалады:
мұнда:
G1 – беруші құбыр бойынша тұтынушы 1 сағат ішінде алған желілік су массасы (көлемі);
G2 – тұтынушы шығарушы құбыр бойынша қайтарған желілік су массасы (көлемі);
h1 және h2 – тиісінше тұтынушының беруші құбыры кірмесіндегі және шығарушы құбыры шықпасындағы желілік судың бір сағат ішіндегі орташа энтальпиясы;
hсуық су –энергия өндіруші ұйымда қанықтыру үшін пайдаланылатын суық су энтальпиясы.
Шартта белгіленген есептік кезеңде тұтынушы алған жылу энергиясының саны (3.5) формуласы бойынша есептелген сағаттық мәндердің жиыны ретінде айқындалады.
1 сағатта ыстық сумен жабдықтауға тұтынушы жұмсаған желілік су массасы (көлемі) мынадай формула бойынша айқындалады:
Есептік кезеңде ыстық сумен жабдықтауға тұтынушы жұмсаған желілік су массасы (көлемі) (3.6) формуласы бойынша есептелген сағаттық мәндердің жиыны ретінде айқындалады.

Если масса (объем) сетевой воды Gу, рассчитанная по формуле (3.2), не превышает 3 % от G1, то за величину утечек следует принимать нормативную величину утечек для данной системы теплоснабжения.
Масса (объем) сетевой воды, потерянной потребителем в результате утечек за отчетный период, определяется как сумма часовых значений, вычисленных по формуле (3.2).
Если узел учета установлен не на границе раздела балансовой принадлежности тепловых сетей поставщика и потребителя, то количество тепловой энергии, полученной потребителем за 1 час, вычисляется по формуле:
Q = (l + kn) (l + ky) G1(h1 – h2),
(3.3)
где:
kn и ку – коэффициенты нормативных потерь и утечек тепловой сети от границы балансовой принадлежности до места установки узла учета соответственно.
Масса (объем) сетевой воды, потерянной потребителем за 1 час в результате утечек в системе отопления, вычисляется по формуле:
Gy = (1 + ky) (G1 – G2),
(3.4)
25. В открытых системах теплоснабжения с циркуляцией на узле учета тепловой энергии и теплоносителя определяется:
1) время работы приборов узла учета;
2) полученная тепловая энергия;
3) масса (объем) сетевой воды, израсходованной на горячее водоснабжение;
4) масса (объем) сетевой воды, полученной по подающему трубопроводу и возвращенной по отводящему трубопроводу за каждый час;
5) среднечасовая температура теплоносителя в подающем и отводящем трубопроводах;
6) полученная тепловая энергия за каждый час;
7) масса (объем) сетевой воды, израсходованная на горячее водоснабжение за каждый час.
26. Схема размещения точек измерения тепловой энергии и массы (объема) теплоносителя, а также его регистрируемых параметров в открытых системах теплоснабжения с циркуляцией горячего водоснабжения приведены в приложении 5 к настоящим Правилам.
27. В случае отсутствия приборов учета тепловой энергии количество тепловой энергии Q, полученное потребителем за 1 час, определяется на основе показаний приборов узла учета по формуле:
Q = G1(h1 – hхв) – G2(h2 – hхв),
(3.5)
где:
G1 – масса (объем) сетевой воды, полученной потребителем за 1 час по подающему трубопроводу;
G2 – масса (объем) сетевой воды, возвращенной потребителем по отводящему трубопроводу;
h1 и h2 – средняя за час энтальпия сетевой воды на входе подающего и выводе отводящего трубопроводов потребителя соответственно;
hхв - энтальпия холодной воды, используемой для подпитки энергопроизводящей организацией.
Количество тепловой энергии, полученной потребителем за отчетный период, установленный Договором, определяется как сумма часовых значений, вычисленных по формуле (3.5).
Масса (объем) сетевой воды, израсходованной потребителем за 1 час на горячее водоснабжение, определяется по формуле:
Gгв = G1 – G2,
(3.6)
Масса (объем) сетевой воды, израсходованной потребителем на горячее водоснабжение за отчетный период, определяется как сумма часовых значений, вычисленных по формуле (3.6).

33. Егер G1 жіберетін құбыр бойынша өткен жылу жеткізгіші массасының (көлемінің) және 1 сағат ішінде G2 қайтарушы құбыр бойынша қайтарылған жылу жеткізгіші массасының (көлемінің) айырмашылығы G3 ыстық сумен жабдықтайтын құбыр бойынша жұмсалған жылу жеткізгішінің массасынан (көлемінен) 0,03 G1 – астам асырылған болса, онда (3.9), (3.10) және (3.11) формулаларында G3 (G1 – G2) теңдеп қабылданады.
34. Есепке алу торабы құралдарының көрсеткіштерін жылумен жабдықтаушы ұйым алынған жылу энергиясының ауытқуларын, Шартта нормаланатын шамалардан жылу жеткізгішінің массасы (көлемі) мен шығысын айқындау үшін пайдаланады.
35. Есепке алу құралдарының ақаулығын жөндеуге есепке алу құралдарын шығару кезінде, егер құралдардың ажыратылу уақыты 10 тәуліктен аспаған болса, әр тәулік үшін жылу тұтыну мен желілік суды тұтыну мәндері құралдардың жұмысы тоқтатылғаннан кейін есепке алу құралдарын ажыратудың алдындағы соңғы үш тәуліктегі олардың орташа тәуліктік шығысына тең деп қабылданады.
Тұтынушы мен энергиямен жабдықтаушы ұйым арасында шартты шамасынан ауытқуларды анықтауға жылу энергиясын есепке алу құралдар торабында тіркелетін көрсеткіштер шарт қатынасын реттеуге келесі параметрлер бойынша қолданылады: жылумен жабдықтау жүйесінде жіберілген жылу жеткізгіш температурасы, жылу энергия саны және массасы.
Есепке алу торабының тіркеуші құралдарының көрсеткіштері энергиямен жабдықтаушы ұйым мен жылу энергия тұтынушы арасындағы шартты шамасынан жылумен жабдықтау жүйесінде жіберілген жылу жеткізгіш температурасы, массасын және жылу энергия санын анықтауға пайдаланылады.
4. Жылу тұтынудың бу жүйелерінде тұтынушыдағы жылу энергиясы мен жылу жеткізгішін есепке алу тәртібі
36. Құралдар көмегімен жылу энергиясы мен жылу жеткізгішін есепке алу торабында жылу тұтынудың бу жүйелерінде:
1) есепке алу торабы құралдарының жұмыс уақыты;
2) алынған жылу энергиясы;
3) алынған бу массасы (көлемі);
4) қайтарылған конденсат массасы (көлемі);
5) әр сағат ішінде алынатын бу массасы (көлемі);
6) бу температурасы мен қысымының орташа сағаттық мәндері;
7) қайтарылатын конденсаттың орташа сағаттық температурасы;
8) есепке алу торабы құралдарының ақаулы болған уақыты;
9) жылу тұтынатын қондырғылардың шығысы бойынша қайта жүктемемен жұмыс уақыты;
10) әр сагат ішіндегі қайтарылған конденсат массасы (көлемі);
11) әр сағат ішінде алынған жылу энергиясы айқындалады.
Құралдар бу тұтынудағы үзілістер кезінде бу құбырында пайда болатын жылу энергиясы мен конденсат массасын (көлемін) есепке алады.
Құралдар тұтынылган жылу энергиясын анықтау кезінде будың жай-күйін (ылғалды, қаныққан немесе қыздырылған) есепке алады.
Жылу жеткізгіші параметрлерінің орташа сағаттық мәндері осы параметрлерді тіркейтін құралдар көрсеткіштерінің негізінде айқындалады.
Жылу желілеріне тәуелсіз схема бойынша қосылған жылу тұтыну жүйелерінде қанықтыруға жұмсалатын конденсат массасы (көлемі) айқындалады.
Жылу энергиясының мөлшерін және жылу жеткізгішінің массасын (көлемін), сондай-ақ оның жылумен жабдықтаудың бу жүйелерінде тіркелетін параметрлерін өлшеу нүктелерін орналастыру схемасы осы Қағиданың 7-қосымшасында келтірілген.

33. Если разность массы (объема) теплоносителя, прошедшего по подающему трубопроводу, G1 и массы (объема) теплоносителя, возвращенного по обратному трубопроводу, G2 за 1 час превышает массу (объем) теплоносителя, израсходованную по трубопроводу горячего водоснабжения G3, более чем на 0,03 G1, то в формулах (3.9), (3.10) и (3.11) G3 принимается равным (G1 – G2).
34. Показания приборов узла учета используются теплоснабжающей организацией для определения отклонений полученной тепловой энергии, массы (объема) и расхода теплоносителя от величин, нормируемых Договором.
35. При выводе приборов учета в ремонт из-за неисправности, если время отключения приборов не превышало 10 суток, значения теплопотребления и потребления сетевой воды за каждые сутки после прекращения работы приборов принимается равным их среднесуточному расходу за последние трое суток, предшествующих отключению приборов учета.
Показания регистрирующих приборов узла учета тепловой энергий используются для определения отклонений от договорных величин между потребителем и энергоснабжающей организацией для урегулирования договорных отношений по следующим параметрам: количества тепловой энергии, массы и температуры теплоносителя отпущенных в системах теплоснабжения.
Показания регистрирующих приборов узла учета используются для определения отклонений от договорных величин между энергоснабжающей организацией и потребителем тепловой энергии количества тепловой энергии, массы и температуры теплоносителя отпущенных в системах теплоснабжения.
4. Порядок учета тепловой энергии и теплоносителя
у потребителя в паровых системах теплопотребления
36. В паровых системах теплопотребления на узле учета тепловой энергии и теплоносителя с помощью приборов определяются:
1) время работы приборов узла учета;
2) полученная тепловая энергия;
3) масса (объем) полученного пара;
4) масса (объем) возвращенного конденсата;
5) масса (объем) получаемого пара за каждый час;
6) среднечасовые значения температуры и давления пара;
7) среднечасовая температура возвращаемого конденсата;
8) время нахождения приборов узла учета в неисправности;
9) время работы теплопотребляющих установок с перегрузкой по расходу;
10) масса (объем) возвращенного конденсата за каждый час;
11) полученная тепловая энергия за каждый час.
Приборы учитывают тепловую энергию и массу (объем) конденсата, образующегося в паропроводе при перерывах в потреблении пара.
При определении потребленной тепловой энергии приборы учитывают состояние пара (влажный, насыщенный или перегретый).
Среднечасовые значения параметров теплоносителя определяются на основании показаний приборов, регистрирующих эти параметры.
В системах теплопотребления, подключенных к тепловым сетям по независимой схеме, определяется масса (объем) конденсата, расходуемого на подпитку.
Схема размещения точек измерения количества тепловой энергии и массы (объема) теплоносителя, а также его регистрируемых параметров в паровых системах теплоснабжения приведены в приложении 7 к настоящим Правилам.

2) жылу есептегіштің (жылу есептегіштердің), бу мен конденсат есептегіштердің, сондай-ақ есепке алу торабының тіркейтін құралдарының көрсеткіштерін энергиямен жабдықтайтын ұйым шарттық жылу энергиясының мөлшерінен, жылу жеткізгішінің массасынан (көлемінен), шығысы мен температурасынан ауытқуларды анықтау үшін пайдаланады.
Есепке алу торабының тіркеу құралдарының көрсеткіштерін энергиямен жабдықтаушы ұйым мен жылу энергиясын тұтынушы арасындағы шартты шамасынан жылумен жабдықтаудың бу жүйелеріндегі жылу жеткізгішінің жылу энергиясы мөлшерінен, массасы мен температурасынан ауытқуларды айқындау үшін пайдаланылады.
Жылу энергиясын жіберуді және жылу
жеткізгішін есепке алу қағидаларына
1-қосымша
Жылу энергиясының мөлшерін және жылу жеткізгішінің массасын (көлемін), сондай-ақ оның жылумен жабдықтау жүйелері үшін энергия өндіретін ұйымның жылу желісінің тіркелетін параметрлерін өлшеу нүктелерінің орналасу схемасы.
Жылу энергиясын жіберуді және жылу
жеткізгішін есепке алу қағидаларына
2-қосымша
Жылу энергиясының мөлшерін және жылу жеткізгішінің массасын (көлемі), сондай-ақ оның екі жылу есептеуіштерінің көрсеткіштері бойынша жылумен жабдықтау жүйелері энергия өндіретін ұйымның жылу желісінің тіркелетін параметрлерін өлшеу нүктелерін орналастыру схемасы.
Жылу энергиясын жіберуді және жылу
жеткізгішін есепке алу қағидаларына
3-қосымша
Жылу энергиясының санын және жылу жеткізгішінің массасын (көлемін), сондай-ақ жылумен жабдықтаудың бу жүйелері үшін оның энергия өндіруші ұйымда тіркелетін параметрлерінің өлшеу нүктелерін орналастыру схемасы.
Жылу энергиясын жіберуді және жылу
жеткізгішін есепке алу қағидаларына
4-қосымша
Жылу энергиясының мөлшерін және жылу жеткізгішінің массасын (көлемін), сондай-ақ оның жылумен жабдықтаудың жабық жүйелерінде тіркелетін параметрлерін өлшеу нүктелерін орналастыру схемасы.
Жылу энергиясын жіберуді және жылу
жеткізгішін есепке алу қағидаларына
5-қосымша
Жылу энергиясын және жылу жеткізгішінің массасын (көлемін), сондай-ақ оның ыстық сумен жабдықтаудың айналмалы жылумен жабдықтаудың ашық жүйелерінде тіркелетін параметрлерін өлшеу нүктелерін орналастыру схемасы.
Жылу энергиясын жіберуді және жылу
жеткізгішін есепке алу қағидаларына
6-қосымша
Жылу энергиясының мөлшерін және жылу жеткізгішінің массасын (көлемін), сондай-ақ оның ыстық сумен жабдықтаудың айналымсыз жылумен жабдықтаудың ашық жүйелерінде тіркелетін параметрлерін өлшеу нүктелерін орналастыру схемасы.
Жылу энергиясын жіберуді және жылу
жеткізгішін есепке алу қағидаларына
7-қосымша
Жылу энергиясының мөлшерін және жылу жеткізгішінің массасын (көлемін), сондай-ақ оның жылумен жабдықтаудың бу жүйелерінде тіркелетін параметрлерін өлшеу нүктелерін орналастыру схемасы.

2) показания приборов учета тепловой энергии, приборов учета пара и конденсата, а также регистрирующих приборов узла учета используются энергоснабжающей организацией для определения отклонений от договорного количества тепловой энергии, массы (объема), расхода и температуры теплоносителя.
Показания регистрирующих приборов узла учета используются для определения отклонений от договорных величин между энергоснабжающей организацией и потребителем тепловой энергии количества тепловой энергии, массы и температуры теплоносителя отпущенных в паровых системах теплоснабжения.
Приложение 1
к Правилам учета отпуска
тепловой энергии и теплоносителя
Схема размещения точек измерения количества тепловой энергии и массы (объема) теплоносителя, а также его регистрируемых параметров тепловых сетей энергопроизводящей организации для систем теплоснабжения.
Приложение 2
к Правилам учета отпуска
тепловой энергии и теплоносителя
Схема размещения точек измерения количества тепловой энергии и массы (объема) теплоносителя, а также его регистрируемых параметров тепловой сети энергопроизводящей организации для систем теплоснабжения по показаниям двух приборов учета тепловой энергии.
Приложение 3
к Правилам учета отпуска
тепловой энергии и теплоносителя
Схема размещения точек измерения количества тепловой энергии и массы (объема) теплоносителя, а также его регистрируемых параметров тепловой сети энергопроизводящей организации для паровых систем теплоносителя.
Приложение 4
к Правилам учета отпуска
тепловой энергии и теплоносителя
Схема размещения точек измерения количества тепловой энергии и массы (объема) теплоносителя, а также его регистрируемых параметров в закрытых системах теплоснабжения.
Приложение 5
к Правилам учета отпуска
тепловой энергии и теплоносителя
Схема размещения точек измерения тепловой энергии и массы (объема) теплоносителя, а также его регистрируемых параметров в открытых системах теплоснабжения с циркуляцией горячего водоснабжения.
Приложение 6
к Правилам учета отпуска
тепловой энергии и теплоносителя
Схема размещения точек измерения количества тепловой энергии и массы (объема) теплоносителя, а также его регистрируемых параметров в открытых системах теплоснабжения без циркуляции горячего водоснабжения.
Приложение 7
к Правилам учета отпуска
тепловой энергии и теплоносителя
Схема размещения точек измерения количества тепловой энергии и массы (объема) теплоносителя, а также его регистрируемых параметров в паровых системах теплоснабжения.