Міндетті аудит жүргізетін аудиторлық ұйымдарға қойылатын ең аз талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 231 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 сәуірде № 10875 тіркелді.
"Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 7-бабы 1-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 28.08.2023 № 905 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған міндетті аудит жүргізетін аудиторлық ұйымдарға қойылатын ең аз талаптары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бухгалтерлік есеп пен аудит әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектұрова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Министр
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық банкінің төрағасы
__________ Қ. Келімбетов
2015 жылғы 26 наурыз
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 30 наурыздағы
№ 231 бұйрығымен бекітілген
Міндетті аудит жүргізетін аудиторлық ұйымдарға қойылатын ең аз талаптар
Ескерту. Талаптар жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.05.2021 № 507 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы міндетті аудит жүргізетін аудиторлық ұйымдарға қойылатын ең аз талаптар (бұдан әрі – Ең аз талаптар) "Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабының 1-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және ұйымдарға міндетті аудит жүргізуге жіберілетін аудиторлық қойылатын ұйымдарға ең аз талаптарды белгілейді.
2. Ұйымдарға міндетті аудит жүргізу үшін аудиторлық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар аудиторлық ұйым мынадай:
1) кәсіби кеңес қорытындысының және (немесе) мүшесі аудиторлық ұйым болып табылған өткiзiлген сыртқы сапаны бақылаудың нәтижелері бойынша аудиторлық ұйымның халықаралық аудит стандарттары және Этика кодексі талаптарының сақталуын растайтын аккредиттелген кәсіби аудиторлық ұйымның қорытындысының бар болуы;

Об утверждении минимальных требований к аудиторским организациям, которые проводят обязательный аудит
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 231. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2015 года № 10875.
В соответствии с подпунктом 1-2) статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 28.08.2023 № 905 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые минимальные требования к аудиторским организациям, которые проводят обязательный аудит.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодичных печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Б. Султанов
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
_____________ К. Келимбетов
26 марта 2015 года
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 марта 2015 года № 231
Минимальные требования к аудиторским организациям, которые проводят обязательный аудит
Сноска. Минимальные требования - в редакции приказа Министра финансов РК от 31.05.2021 № 507 (вводится в действие с 06.07.2021).
1. Настоящие минимальные требования к аудиторским организациям, которые проводят обязательный аудит (далее – Минимальные требования) разработаны в соответствии с подпунктом 1-2) статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности" (далее – Закон) и устанавливают минимальные требования к аудиторским организациям, которые допускаются к проведению обязательного аудита организаций.
2. Для проведения обязательного аудита организаций, аудиторская организация, имеющая лицензию на осуществление аудиторской деятельности, соответствует следующим Минимальным требованиям:
1) наличие заключения профессионального совета и (или) заключения аккредитованной профессиональной аудиторской организации, членом которой является аудиторская организация, подтверждающего соблюдение аудиторской организацией требований международных стандартов аудита и Кодекса этики по результатам проведенного внешнего контроля качества;

2) біліктілік талаптарына сәйкес аудиторлық ұйымдардың есептілікті уәкілетті органға уақтылы ұсынбағаны немесе ұсынбағаны үшін салынатын бір әкімшілік өндіріп алуды қоспағанда, аудиторлық қызметтер көрсетуге шартты жасаған күнге дейін соңғы бір жыл ішінде "Әкiмшiлiк бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының кодексінің 247 бабына сәйкес аудиторлық қызмет туралы заңнаманы бұзғаны үшін салынатын әкiмшiлiк жазалардың және (немесе) есепті кезең ішінде өз азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру бойынша ақпараттың болмауы ең аз талаптарға сәйкес келеді;
3) аудиторлық ұйымның азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шартының болуы;
4) бір ұйыммен, оның ішінде қаржы ұйыммен 7 (жеті) жыл бойы аудитті үздіксіз жүзеге асырылған жағдайда ротациялауға жатады.
бағалы қағаздары Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржаларының ресми тізіміне енгізілген немесе енгізу жоспарланған Эмитенттер
3. Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың, жер қойнауын пайдаланушылардың міндетті аудитін жүргізу үшін Заңның 5-бабында көзделген жағдайларда осы ең аз талаптардың 2-тармағында көзделген ең Аз талаптарға сәйкестіктен басқа, аудиторлық ұйым Ең аз талаптарына қосымша мынадай:
1) аудиторлық ұйым басшысының аудиторлық қызметпен шұғылдану мерзімі кемінде 5 (бес) жыл болуы;
2) кемінде 10 (он) аудит жүргізілген субьектілердің халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкестігіне аудиторлық есептерінің болуы;
3) алып тасталды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 28.08.2023 № 905 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 28.08.2023 № 905 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Заңның 5-бабында және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамында көзделген жағдайларда қаржы ұйымдарына міндетті аудит жүргізу үшін аудиторлық ұйым осы ең төменгі талаптардың 2 және 3-тармақтарында көзделген ең төменгі талаптарға сәйкес келуден басқа:
1) құрамында бухгалтерлік есеп және аудит саласында Certified Public Accountant (CPA), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW), Certified Management Accountant (CMA), Certified Internal Auditor (CIA), Institute of Internal Auditors (IIA), Certified Financial Services Auditor (CFSA) бірінде толық біліктігі бар, "немесе соңғы бес жылдың 3 (үш) жыл ішінде тиісті ұйымдардың аудиті саласында жұмыс тәжірибесімен бірге "аудитор" деген бiлiктiлiк куәлiгi бар топтың басшысы болып табылатын маманы бар;

2) отсутствие, в течение последнего 1 (одного) года до даты заключения договора на оказание аудиторских услуг административных взысканий, налагаемых за нарушения законодательства об аудиторской деятельности в соответствии со статьей 247 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", за исключением одного административного взыскания, налагаемого за несвоевременное предоставление или непредоставление аудиторскими организациями отчетности в уполномоченный орган в соответствии с квалификационными требованиями и (или) информации по страхованию своей гражданско-правовой ответственности в течение отчетного периода;
3) наличие договора страхования гражданско-правовой ответственности аудиторской организации;
4) подлежит ротации в случае осуществления аудита одной организации, в том числе финансовой организации непрерывно на протяжении 7 (семи) лет.
3. Для проведения обязательного аудита национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, недропользователей в случаях, предусмотренных статьей 5 Закона помимо соответствия минимальным требованиям, предусмотренным пунктом 2 настоящих Минимальных требований, аудиторская организация дополнительно соответствует следующим Минимальным требованиям:
1) срок занятия аудиторской деятельностью руководителя аудиторской организации не менее 5 (пяти) лет;
2) наличие аудиторских отчетов по не менее 10 (десяти) аудируемым субъектам на соответствие международным стандартам финансовой отчетности;
3) исключен приказом заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 28.08.2023 № 905 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 28.08.2023 № 905 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Для проведения обязательного аудита финансовых организаций в случаях, предусмотренных статьей 5 Закона и акционерного общества "Банк Развития Казахстана" помимо соответствия минимальным требованиям, предусмотренным пунктами 2 и 3 настоящих Минимальных требований, аудиторская организация:
1) имеет в составе специалиста, который является руководителем группы, имеющего одну из полных квалификаций Certified Public Accountant (CPA), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW), Certified Management Accountant (CMA), Certified Internal Auditor (CIA), Institute of Internal Auditors (IIA), Certified Financial Services Auditor (CFSA) в области бухгалтерского учета и аудита либо квалификационное свидетельство "аудитор" с опытом работы в области аудита соответствующих организаций в течение 3 (трех) лет из последних пяти;

2) құрамында бухгалтерлік есеп және аудит саласында Certified Public Accountant (CPA), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW), "Certified Management Accountant (CMA), Certified Internal Auditor (CIA), Institute of Internal Auditors (IIA), Certified Financial Services Auditor (CFSA) бірінде толық біліктігі бар немесе соңғы бес жылдың 2 (екі) жыл ішінде тиісті ұйымдардың аудиті саласында жұмыс тәжірибесімен бірге "аудитор" біліктігі бар кемінде 2 (екі) маманы бар;
3) Заңға сәйкес аудит жүргізу және (немесе) басқа да қызметтер көрсету кезінде аудиттелетін қаржы ұйымы алдында өтелмеген қарызы жоқ;
4) Заңға сәйкес аудит жүргізу және (немесе) басқа да қызметтер көрсету кезінде құрамында аудиттелетін қаржы ұйымының алдында банктік қарыз шарты бойынша және (немесе) микрокредит шарты бойынша берешегі жоқ аудитор және (немесе) топ басшысы бар.

2) имеет в составе не менее 2 (двух) специалистов, имеющих одну из полных квалификаций Certified Public Accountant (CPA), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW), "Certified Management Accountant (CMA), Certified Internal Auditor (CIA), Institute of Internal Auditors (IIA), Certified Financial Services Auditor (CFSA)" в области бухгалтерского учета и аудита либо квалификацию "аудитор" с опытом работы в области аудита соответствующих организаций в течении 2 (двух) лет из последних пяти;
3) не имеет непогашенную задолженность перед аудируемой финансовой организацией во время проведения аудита и (или) предоставления других услуг в соответствии с Законом;
4) имеет в составе аудитора и (или) руководителя группы, не имеющих задолженность перед аудируемой финансовой организацией по договору банковского займа, и (или) по договору микрокредита во время проведения аудита и (или) предоставления других услуг в соответствии с Законом.