Медициналық қызметтер көрсету сапасына ішкі және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 173 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 сәуірде № 10880 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 3 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-230/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 03.12.2020 № ҚР ДСМ-230/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 58–бабының 5–тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Медициналық қызметтер көрсету сапасына ішкі және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру мен жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімдік баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық–құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет–ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Т. Дүйсенова
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_________________ Е. Досаев
2015 жылғы "__" ___________
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 27 наурыздағы
№ 173 бұйрығымен
бекітілген
Медициналық көрсетілетін қызметтер сапасына ішкі және сыртқы
сараптамаларды ұйымдастыру және жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 28.06.2016 № 568 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Медициналық көрсетілген қызметтер сапасына ішкі және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру және жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 58-бабына сәйкес әзірленді және меншік нысаны мен ведомстволық тиістілігіне қарамастан денсаулық сақтау субъектілері көрсететін медициналық қызметтердің сапасына ішкі және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру мен жүргізу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил организации и проведения внутренней и внешней экспертиз качества медицинских услуг
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 173. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2015 года № 10880. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-230/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 03.12.2020 № ҚР ДСМ-230/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии c пунктом 5 статьи 58 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и проведения внутренней и внешней экспертиз качества медицинских услуг.
2. Комитету контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Т. Дуйсенова
Согласовано
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_________________ Е. Досаев
"_____" ____________ 2015 год
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 27 марта 2015 года № 173
Правила
организации и проведения
внутренней и внешней экспертиз качества медицинских услуг
Сноска. Правила в редакции приказа Министра здравоохранения и социального развития РК от 28.06.2016 № 568 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Правила организации и проведения внутренней и внешней экспертиз качества медицинских услуг (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 58 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс)" и определяют порядок организации и проведения внутренней и внешней экспертиз качества медицинских услуг, оказываемых субъектами здравоохранения независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ауруханаішілік комиссиялар – денсаулық сақтау ұйымдарында (инфекциялық бақылау комиссиялары, асқынған және өлім жағдайларын қарау жөніндегі комиссиялар) құрылатын комиссиялар;
2) ағымдағы талдау – сараптама жүргізу кезінде медициналық көрсетілетін қызметтерді алатын пациенттердің медициналық құжаттамасын зерделеу негізінде талдау жүргізу;
3) денсаулық сақтау саласындағы стандарт (бұдан әрі - Стандарт) - медициналық, фармацевтикалық қызмет, медициналық және фармацевтикалық білім беру саласындағы қағидаларды, жалпы қағидаттар мен сипаттамаларды белгілейтін нормативтік құқықтық акт;
4) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы, медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
5) емделіп шыққан жағдай – пациентке емделуге түскен кезден емделіп шыққанға дейін стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын жағдайда медициналық көрсетілетін қызметтер кешені;
6) клиникалық аудит – денсаулық сақтау саласындағы стандарттарға және клиникалық хаттамаларға сәйкестік мәніне жүргізілген емдеу-диагностикалық іс-шаралардың егжей-тегжейлі ретроспективалық және (немесе) кезекті талдауы;
7) клиникалық хаттама – белгілі бір ауру немесе клиникалық жағдай кезінде пациентке медициналық көмек көрсетуге қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін құжат;
8) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Қоғамдық денсаулық сақтау комитеті (бұдан әрі – ҚДСК) – өз құзыретінің шегінде қоғамдық денсаулық сақтау, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы және медициналық қызметтердің сапасын бақылау салаларында басшылықты және реттеуді, халыққа өткізілетін өнімдер мен көрсетілетін қызметтер бойынша, тамақ өнімінің қауіпсіздігі саласындағы техникалық регламенттер мен нормативтік құжаттарда белгіленген талаптардың, сондай-ақ денсаулық сақтау аясындағы стандарттардың сақталуын бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын, салааралық үйлестіруді, реттеуші, іске асыру және бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асыратын, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның стратегиялық функцияларының орындалуына қатысатын денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган;
9) медициналық қызмет көрсету кемістіктері (бұдан әрі – кемістіктер) денсаулық сақтау саласындағы стандарттардың орындалмауын және клиникалық хаттамалардың сақталмайтынын айқындайтын медициналық көмек көрсету тәртібінің, емдеу-диагностикалық іс-шаралардың бұзылуы;

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) внутрибольничные комиссии – комиссии, создаваемые в организациях здравоохранения (комиссии инфекционного контроля, комиссии по разбору запущенных и летальных случаев);
2) текущий анализ – анализ на основе изучения медицинской документации пациентов, получающих медицинские услуги на момент проведения экспертизы;
3) стандарт в области здравоохранения (далее – Стандарт) – нормативный правовой акт, устанавливающий правила, общие принципы и характеристики в сфере медицинской, фармацевтической деятельности, медицинского и фармацевтического образования;
4) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий руководство в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, контроля за качеством медицинских услуг;
5) пролеченный случай – комплекс медицинских услуг, оказанных пациенту в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях с момента поступления до выписки;
6) клинический аудит – подробный ретроспективный и (или) текущий анализ проведенных лечебно-диагностических мероприятий на предмет их соответствия стандартам в области здравоохранения и клиническим протоколам;
7) клинический протокол – документ, устанавливающий общие требования к оказанию медицинской помощи пациенту при определенном заболевании или клинической ситуации;
8) Комитет охраны общественного здоровья Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – КООЗ) – ведомство уполномоченного органа в области здравоохранения, осуществляющее в пределах своей компетенции руководство и регулирование в сферах охраны общественного здоровья, санитарно-эпидемиологического благополучия населения и контроля за качеством медицинских услуг, контроль и надзор за соблюдением требований, установленных техническими регламентами и нормативными документами по продукции и услугам, реализуемым населению, в области безопасности пищевой продукции, а также стандартов в области здравоохранения, осуществляющим межотраслевую координацию, регулятивные, реализационные и контрольно-надзорные функции, участвующим в выполнении стратегических функций уполномоченного органа в области здравоохранения;
9) дефект оказания медицинских услуг (далее – дефект) – нарушение порядка оказания медицинской помощи, лечебно-диагностических мероприятий, выражающееся в невыполнении стандартов в области здравоохранения и несоблюдении клинических протоколов;

10) медициналық көрсетілетін қызметтер – нақты адамға қатысты профилактикалық, диагностикалық, емдеу немесе оңалту бағыты бар денсаулық сақтау субъектілерінің іс-әрекеті;
11) медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын бағалау индикаторлары (бұдан әрі – бағалау индикаторлары):
құрылым индикаторларын – кадр, қаржы және техникалық ресурстармен қамтамасыз ету көрсеткіштері;
процесс индикаторларын – профилактика, диагностика, емдеу және оңалту технологияларының орындалуын бағалау көрсеткіштері;
нәтиже индикаторларын – денсаулық сақтау субъектілерінің медициналық көмек көрсетуі немесе көрсетпеуі нәтижесіндегі денсаулыққа әсер етуі мүмкін салдарды бағалау көрсеткіштерін қамтитын медициналық қызметтердің денсаулық сақтау саласындағы стандарттарға сәйкестігінің және толықтығының, тиімділігінің көрсеткіштері;
12) медициналық көрсетілетін көмектің сапасын басқару – денсаулық сақтау ұйымының қызметін жоспарлауды, ұйымдастыруды, уәждеуді, ішкі аудитті, сондай-ақ, медициналық көмек сапасын жақсарту мен қауіпсіздікті қамтамасыз ететін және қызметтің кемшіліктерін алдын алуға және жоюға бағытталған басқа да шараларды қамтитын үздіксіз, өзара байланысты іс-қимылдың жүйелі, тәуелсіз және құжаттамаланған процесі;
13) медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасына сараптама (бұдан әрі – сараптама) – тиімділігі, толықтығы мен медициналық қызметтердің денсаулық сақтау саласындағы стандарттарға сәйкестігінің көрсеткішін айқындайтын медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын бағалау индикаторларын пайдалана отырып, жеке және заңды тұлғалар ұсынатын медициналық көрсетілетін қызметтер сапасының деңгейі жөнінде қорытынды шығару үшін жүзеге асырылатын ұйымдастыру, талдамалық және практикалық іс-шаралардың жиынтығы;
14) мониторинг – басқарудың үздіксіз процесінде уақытылы және барабар шешімдер қабылдау үшін қолдау көрсету нәтижелеріне қол жеткізуді іске асыру барысында денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымдық бөлімшелерінің қызметі туралы жүйелі түрде ақпаратты жинау процесі;
15) пациенттерді қолдау және ішкі бақылау (аудит) қызметі (бұдан әрі – Қызмет) – медициналық қызметті көрсету сапасын басқару бойынша қызметті іске асыратын денсаулық сақтау ұйымының құрылымдық бөлімшесі;
16) ретроспективалық талдау – сараптама жүргізу кезінде медициналық көмек алған пациенттердің медициналық құжаттамаларын зерделеу негізінде талдау;
17) сыртқы индикаторлар – медициналық көрсетілетін қызметтің сапасын бағалау мен талдау жүргізу мақсатында денсаулық сақтау саласындағы сыртқы сараптамада қолданылатын денсаулық сақтау субъектісінің медициналық қызметінің сәйкестігін және толықтығын, тиімділігін сипаттайтын көрсеткіштер;

10) медицинские услуги – действия субъектов здравоохранения, имеющие профилактическую, диагностическую, лечебную или реабилитационную направленность по отношению к конкретному человеку;
11) индикаторы оценки качества медицинских услуг (далее – индикаторы оценки) – показатели эффективности, полноты и соответствия медицинских услуг стандартам в области здравоохранения, включающие:
индикаторы структуры – показатели обеспеченности кадровыми, финансовыми и техническими ресурсами;
индикаторы процесса – показатели оценки выполнения технологий профилактики, диагностики, лечения и реабилитации;
индикаторы результата – показатели оценки последствий для здоровья в результате оказания или неоказания медицинских услуг субъектами здравоохранения;
12) управление качеством медицинской помощи – систематический, независимый и документированный процесс непрерывных, взаимосвязанных действий, включающих планирование, организацию, мотивацию, внутренний аудит деятельности организации здравоохранения, а также другие мероприятия, обеспечивающие улучшение качества медицинской помощи и безопасность для пациентов и направленные на предупреждение и устранение недостатков деятельности;
13) экспертиза качества медицинских услуг (далее – экспертиза) – совокупность организационных, аналитических и практических мероприятий, осуществляемых для вынесения заключения об уровне качества медицинских услуг, предоставляемых физическими и юридическими лицами, с использованием индикаторов оценки, отражающих показатель эффективности, полноты и соответствия медицинских услуг стандартам в области здравоохранения;
14) мониторинг – процесс систематического сбора информации о деятельности структурных подразделений организации здравоохранения в ходе реализации достижения результатов для оказания поддержки в управлении для непрерывного процесса принятия своевременных и адекватных решений;
15) служба поддержки пациента и внутреннего контроля (аудита) (далее – Служба) – структурное подразделение организации здравоохранения, осуществляющее деятельность по управлению качеством оказания медицинских услуг;
16) ретроспективный анализ – анализ на основе изучения медицинской документации пациентов, получивших медицинскую помощь на момент проведения экспертизы;
17) внешние индикаторы – показатели, применяемые при внешней экспертизе, которые характеризуют эффективность, полноту и соответствие медицинской деятельности субъекта здравоохранения стандартам в области здравоохранения в целях проведения анализа и оценки качества медицинской деятельности;

18) тәуелсіз сарапшы – жоғары медициналық білімі бар және уәкілетті орган айқындаған, тәуелсіз сараптама жүргізуге үміткер жеке тұлғаларға қойылатын талаптарға сай келетін жеке тұлға;
19) тәуелсіз сараптама –медициналық көрсетілетін қызметтердің Стандарттарға сәйкестік және толықтық, тиімділік көрсеткіштерін айқындайтын индикаторларды қолдана отырып, денсаулық сақтау субъектілері ұсынатын, медициналық көрсетілетін қызметтің сапа деңгейі туралы қорытынды шығару мақсатында сыртқы сараптама шеңберінде тәуелсіз сарапшылар жүргізетін рәсім;
20) ішкі индикаторлар – денсаулық сақтау ұйымының әрбір құрылымдық бөлімшесінің медициналық қызметінің толықтығын, тиімділігін сипаттайтын медициналық қызмет сапасын бағалау және талдау жүргізу мақсатында ішкі сараптамада қолданылатын көрсеткіштер.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.02.2019 № ҚР ДСМ-3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасының сараптамасы ішкі және сыртқы болып бөлінеді.
4. Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын сараптаудың негізгі кезеңдері:
1) денсаулық сақтау ұйымдарының белгілі бір жұмыс кезеңіндегі қызметінің көрсеткіштерін жұмысының алдыңғы ұқсас кезеңіндегі көрсеткіштерімен, сондай-ақ халық денсаулығының жағдайының республикалық және облыстық көрсеткіштерімен салыстыру үшін есепке алу және есептілік құжаттамаларын талдау;
2) жүргізілген емдеу-диагностикалық іс-шаралардың егжей-тегжейлі ретроспективалық және (немесе) ағымдағы талдауын зерделеу арқылы олардың Стандарттарға сәйкестік мәніне клиникалық аудит жүргізу;
3) сараптама нәтижелерін қорыту болып табылады.
5. Есепке алу және есептілік құжаттамаларын талдау ұйымдардың белгілі бір жұмыс кезеңіндегі қызметінің көрсеткіштері алдыңғы ұқсас кезеңдегі көрсеткіштермен, сондай-ақ халық денсаулығының жағдайының республикалық және облыстық көрсеткіштерімен салыстырылады.
6. Клиникалық аудит жүргізу кезінде:
1) анамнез жинау сапасы, ол мынадай өлшемшартпен бағаланады:
а) анамнез жинаудың болмауы;
б) анамезді жинау толықтығы;
в) бастан өткерген созылмалы аурулар және тұқым қуалаушылық аурулар туралы, жүргізілген гемотрансфузиялар, дәрілік препараттарға төзімділігі аллергологиялық статусы туралы деректердің болуы;
г) нақты жағдайды түсіндіруде елеулі мәні бар жеке жағдайлары туралы деректердің болуы;
д) анамнезді сапасыз жинау салдарынан емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізуде жол берілген тактикалық қателер салдарынан асқынудың дамуы;

18) независимый эксперт – физическое лицо, имеющее высшее медицинское образование и соответствующее требованиям к физическим лицам, претендующим на проведение независимой экспертизы, определенным уполномоченным органом;
19) независимая экспертиза – процедура, проводимая независимыми экспертами в рамках внешней экспертизы в целях вынесения заключения об уровне качества оказываемых медицинских услуг, предоставляемых субъектами здравоохранения, с использованием индикаторов, отражающих показатель эффективности, полноты и соответствия оказываемых медицинских услуг Стандартам;
20) внутренние индикаторы – показатели, применяемые при внутренней экспертизе в целях проведения анализа и оценки качества медицинской деятельности, которые характеризуют эффективность, полноту медицинской деятельности каждого структурного подразделения организации здравоохранения.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра здравоохранения РК от 11.02.2019 № ҚР ДСМ-3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Экспертиза качества медицинских услуг подразделяется на внутреннюю и внешнюю.
4. Основными этапами экспертизы качества медицинских услуг являются:
1) анализ учетной и отчетной документации организации здравоохранения для сравнения показателей деятельности за определенный период работы с показателями за предыдущий аналогичный период работы, а также с республиканскими и областными показателями состояния здоровья населения;
2) проведение клинического аудита путем подробного ретроспективного и (или) текущего анализа проведенных лечебно-диагностических мероприятий на предмет их соответствия Стандартам;
3) обобщение результатов экспертизы.
5. При анализе учетной и отчетной документации сравниваются показатели деятельности организации за определенный период работы с показателями за предыдущий аналогичный период, а также с республиканскими и областными показателями состояния здоровья населения.
6. При проведении клинического аудита оцениваются:
1) качество сбора анамнеза, которое оценивается по следующим критериям:
а) отсутствие сбора анамнеза;
б) полнота сбора анамнеза;
в) наличие данных о перенесенных, хронических и наследственных заболеваниях, проведенных гемотрансфузиях, переносимости лекарственных препаратов, аллергологический статус;
г) наличие данных о деталях, имеющих значение в трактовке конкретного случая;
д) развитие осложнений вследствие допущенных тактических ошибок при проведении лечебно-диагностических мероприятий из-за некачественного сбора анамнеза;

2) диагностикалық зерттеулер жүргізудің толықтығы мен негізділігі, ол мынадай өлшемшарт бойынша бағаланады:
а) диагностикалық іс-шаралардың болмауы;
б) емдеу тактикасындағы қателер және диагнозды дұрыс қоймауға алып келген жүргізілген диагностикалық зерттеулер нәтижесі бойынша қорытындының болмауы немесе дұрыс емес қорытынды;
в) клиникалық хаттамаларда көзделген диагностикалық зерттеулерді жүргізу;
г) хаттамаға енбеген диагностикалық зерттеулерді жүргізу негіздемесі, пациенттің денсаулық жағдайының қаупі жоғары болған жағдайда қосымша зерттеулер мен диагностикалық емшараларды жүргізу;
д) дұрыс диагноз қою үшін ақпараты толық емес және емдеу мерзімдерін негізсіз ұзартуға және емдеу құнының қымбаттауына әкелген диагностикалық емшаралар мен қосымша зерттеулер жүргізу;
3) жүргізілген зерттеулер нәтижелерін есепке ала отырып, қойылған клиникалық диагноздың дұрыстығы, уақытылығы мен негізділігі (жоспарлы емдеуге жатқызғанда емдеуге жатқызуға дейін жүргізілген зерттеулер де ескеріледі), ол мынадай өлшемшарт бойынша бағаланады:
а) диагноз жоқ, толық емес немесе дұрыс қойылмаған диагноз, аурулардың халықаралық жіктемесіне сәйкес келмейді;
б) ауру ағымының ауырлығын анықтайтын негізгі патологиялық синдром анықталмаған, қосалқы аурулар мен асқынулар анықталмаған;
в) диагноз дұрыс, бірақ толық емес, асқынулар анықталғанмен негізгі патологиялық синдром анықталмаған, нәтижесіне әсер ететін қосалқы аурулар анықталмаған;
г) негізгі аурудың диагнозы дұрыс, бірақ қойылған емдеу нәтижесіне әсер ететін қосалқы аурулар диагностикаланбаған.
Дұрыс емес және (немесе) уақытылы емес диагностиканың объективті себептері (негізгі аурудың атипиялық ағымы, қосалқы аурулардың симптомсыз ағымы, сирек кездесетін асқынулар мен қосалқы аурулар) сараптама нәтижелерінде айқындалады. Дұрыс және (немесе) уақытылы диагноз қойылмаған кезде медициналық көмек көрсетудің одан арғы кезеңдеріне әсерін бағалау жүргізіледі;
4) бейінді мамандар консультацияларының уақытылығы мен сапасы, ол мынадай өлшемшарт бойынша бағаланады:
а) аурудың нәтижесіне теріс әсер еткен, симптомдар мен синдромдарды қате түсіндіруге әкелген консультацияның болмауы (өткізілмеген);
б) консультация уақытылы өткізілді, диагноз қою кезінде консультанттың пікірі ескерілмегендіктен, аурудың нәтижесіне ішінара әсер етті;
в) консультация уақытылы өткізілген, диагноз қою кезінде консультанттың пікірі ескерілді, емдеу кезінде консультанттың ұсынымдарының орындалмауы аурудың нәтижесіне ішінара әсер етті;
г) консультанттың пікірі қате және аурудың нәтижесіне әсер етті.
Консультация кешіктіріліп жүргізілген жағдайда, консультацияны уақытылы жүргізбеу себептерінің объективтілігін және диагнозды уақтылы қоймаудың медициналық қызметтерді көрсетудің одан арғы кезеңдеріне ықпал етуін бағалау жүргізіледі;

2) полнота и обоснованность проведения диагностических исследований, которые оцениваются по следующим критериям:
а) отсутствие диагностических мероприятий;
б) неправильное заключение или отсутствие заключения по результатам проведенных диагностических исследований, приведшие к неправильной постановке диагноза и ошибкам в тактике лечения;
в) проведение диагностических исследований, предусмотренных клиническими протоколами;
г) проведение диагностических исследований с высоким, неоправданным риском для состояния здоровья пациента, обоснованность проведения диагностических исследований, не вошедших в протоколы;
д) проведение диагностических исследований, неинформативных для постановки правильного диагноза и приведших к необоснованному увеличению сроков лечения и удорожанию стоимости лечения;
3) правильность, своевременность и обоснованность выставленного клинического диагноза с учетом результатов проведенных исследований (при плановой госпитализации учитываются исследования, проведенные и на догоспитальном этапе), которые оцениваются по следующим критериям:
а) диагноз отсутствует, неполный или неправильный, не соответствует международной статистической классификации болезней;
б) не выделен ведущий патологический синдром, определяющий тяжесть течения заболевания, не распознаны сопутствующие заболевания и осложнения;
в) диагноз правильный, но неполный, не выделен ведущий патологический синдром при выделенных осложнениях, не распознаны сопутствующие заболевания, влияющие на исход;
г) диагноз основного заболевания правильный, но не диагностированы сопутствующие заболевания, влияющие на результат лечения.
Объективные причины неправильной и (или) несвоевременной диагностики (атипичное течение основного заболевания, бессимптомное течение сопутствующего заболевания, редко встречающиеся осложнения и сопутствующие заболевания) отражаются в результатах экспертизы. Проводится оценка влияния неправильной и (или) несвоевременной постановки диагноза на последующие этапы оказания медицинских услуг;
4) своевременность и качество консультаций профильных специалистов, которые оцениваются по следующим критериям:
а) отсутствие консультации, приведшее к ошибочной трактовке симптомов и синдромов, отрицательно повлиявших на исход заболевания;
б) консультация своевременная, непринятие во внимание мнения консультанта при постановке диагноза частично повлияло на исход заболевания;
в) консультация своевременная, мнение консультанта учтено при постановке диагноза, невыполнение рекомендации консультанта по лечению частично повлияло на исход заболевания;
г) мнение консультанта ошибочное и повлияло на исход заболевания.
В случаях проведения консультаций с опозданием, проводится оценка объективности причин несвоевременной консультации и влияния несвоевременной постановки диагноза на последующие этапы оказания медицинских услуг;

5) емдеу іс-шараларының көлемі, сапасы мен өткізу негізділігі, ол мынадай өлшемшарт бойынша бағаланады:
а) көрсетілімдері болған жағдайда емнің болмауы;
б) көрсетілімдерсіз емді тағайындау;
в) ауру ағымының ерекшілігі, қосалқы аурулар мен асқынулар ескерілмей тиімділігі төмен емдеу іс-шараларын тағайындау;
г) ағзалар мен жүйелердің функциялық жағдайы, клиникалық тиімділігі дәледенбеген дәрілік заттарды тағайындау ескерілмей, емдік іс-шаралардың толық көлемде орындалмауы;
д) Кодекстің 93-бабының 3-тармағына сәйкес емдеуден пациенттің бас тарту жағдайы құжатпен ресімделгеннен басқасы клиникалық әсерін толық бағаламау және (немесе) ауру ағымының ауырлауы кезінде емдеуді уақытынан бұрын тоқтату;
е) Стандарттар талаптарының сақталмауы, клиникалық хаттамалардан ауытқу, дәрі-дәрмектердің ауыр жанама әсері және жаңа патологиялық синдромның дамуы ескерілмегендіктен полипрагмазияның болуы;
ж) Стандарттар талаптарының сақталмауы, клиникалық хаттамалар талаптарынан толық ауытқу, жаңа патологиялық синдромның дамуына және пациенттің жағдайының нашарлауына әкелген полипрагмазияның болуы;
6) медициналық араласулардан кейінгі асқынулардың болмауы немесе дамуы, ол бойынша бағалауға барлық туындаған асқынулар, сонымен бірге операциялық араласу (кешіктірілген операциялық араласу, барабар емес көлем мен әдіс, техникалық кемшіліктер) және диагностикалық емшаралар жатады;
7) қол жеткізілген нәтиже, ол мынадай өлшемшарт бойынша бағаланады:
а) медициналық қызметтерді көрсету технологиясын сақтау кезінде күтілетін клиникалық әсерге қол жеткізу;
б) анамнезді сапасыз жинау және диагностикалық зерттеулерді өткізу салдарынан емдеу және профилактикалық іс-шаралардың клиникалық әсерінің болмауы;
в) ауру ағымының ерекшеліктерін, қосалқы ауруларды, асқынуларды, дәрілік заттардың әсері тетіктерінің ерекшеліктерін ескермей тиімділігі аз емдік, профилактикалық іс-шараларды өткізудің салдарынан күтілетін клиникалық әсердің болмауы;
г) қажетсіз салдардың дамуына негіз болған полипрагмазияның болуы;
8) медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы, ол Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарына сәйкес (бұдан әрі – № 907 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) жазбалардың болуы, толықтығы және сапасы бойынша бағаланады.
Амбулаториялық-емханалық көмек деңгейінде қосымша диспансерлік, профилактикалық және оңалту іс-шаралары және скринингтік зерттеулер бағаланады.

5) объем, качество и обоснованность проведения лечебных мероприятий, которые оцениваются по следующим критериям:
а) отсутствие лечения при наличии показаний;
б) назначение лечения при отсутствии показаний;
в) назначение малоэффективных лечебных мероприятий без учета особенностей течения заболевания, сопутствующих заболеваний и осложнений;
г) выполнение лечебных мероприятий не в полном объеме, без учета функционального состояния органов и систем, назначения лекарственных средств без доказанной клинической эффективности;
д) преждевременное прекращение лечения при недооценке клинического эффекта и (или) утяжелении течения заболевания, кроме документально оформленных случаев отказа пациента от лечения соответствии с пунктом 3 статьи 93 Кодекса;
е) несоблюдение требований Стандартов, отклонение от клинических протоколов, наличие полипрагмазии без учета тяжелого побочного действия лекарств и развития нового патологического синдрома;
ж) несоблюдение требований Стандартов, отклонение от требований клинических протоколов, наличие полипрагмазии, приведшее к развитию нового патологического синдрома и ухудшению состояния пациента;
6) отсутствие или развитие осложнений после медицинских вмешательств, по которой оценке качества медицинских услуг подлежат все возникшие осложнения, в том числе обусловленные оперативными вмешательствами (запоздалое оперативное вмешательство, неадекватный объем и метод, технические дефекты) и диагностическими процедурами;
7) достигнутый результат, который оценивается по следующим критериям:
а) достижение ожидаемого клинического эффекта при соблюдении технологии оказания медицинских услуг;
б) отсутствие клинического эффекта лечебных и профилактических мероприятий вследствие некачественного сбора анамнеза и проведения диагностических исследований;
в) отсутствие ожидаемого клинического эффекта вследствие проведения малоэффективных лечебных, профилактических мероприятий без учета особенностей течения заболевания, сопутствующих заболеваний, осложнений, назначение лекарственных средств без доказанной клинической эффективности;
г) наличие полипрагмазии, обусловившее развитие нежелательных последствий;
8) качество ведения медицинской документации, которое оценивается по наличию, полноте и качеству записей в первичной медицинской документации, предназначенной для записи данных о состоянии здоровья пациентов, отражающих характер, объем и качество оказанной медицинской помощи в соответствии с формами, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697 (далее – Приказ № 907).
На уровне амбулаторно-поликлинической помощи дополнительно оцениваются диспансерные, профилактические, реабилитационные мероприятия и скрининговые исследования.

7. Сараптаманың аяқталуы бойынша нәтижелер қорытылады және тұжырымдар шығарылады:
1) Стандарттар талаптарына көрсетілген медициналық көмектің сәйкестігі (сәйкессіздігі) туралы;
2) пациентке мемлекет кепілдік берген көлемде және міндетті медициналық сақтандыру жүйесінде тегін медициналық көмек ұсыну туралы.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.02.2019 № ҚР ДСМ-3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Медициналық қызметтердің сапасына сараптама:
1) қажет болған жағдайда пациенттің қатысуымен ағымдағы талдау;
2) ретроспективті талдау жүргізу жолдарымен жүзеге асырылады.
Сараптама жүргізу кезінде ақпарат көзі ретінде медициналық құжаттар және денсаулық сақтау саласындағы электрондық ақпараттық ресурстар пайдаланылады.
2-тарау. Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасына ішкі
және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру және жүргізу тәртібі
9. Медициналық ұйымдарда ішкі сараптаманы ұйымдастыру және өткізу үшін пациенттерді қолдау және ішкі бақылау (аудит) қызметі құрылады.
10. Қызметтің құрылымы мен құрамын стационарлық көмек көрсететін ұйымдар үшін медициналық көрсетілетін қызметтердің көлемін, бейінін, қуатын (төсек санын), амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдар үшін бекітілген (қызмет көрсетілетін) халық санын ескеріп, денсаулық сақтау ұйымдарының басшысы бекітеді.
11. Қызмет пациенттердің және (немесе) олардың туыстарының көрсетілетін медициналық көмек деңгейі мен сапасына қанағаттану дәрежесін сауалнама және медициналық көрсетілген қызметтердің сапасына негізделген өтініштерді талдау жүргізу жолымен айқындайды.
12. Қызмет денсаулық сақтау ұйымы көрсеткен медициналық көмек мәселелері бойынша өтініштерді тәжірибелі мамандар ішінен комиссия құрып қарайды.
13. Денсаулық сақтау ұйымының қызметін бағалауды тұтастай және ұйымның әрбір құрылымдық бөлімшесі бойынша ішкі индикаторларды бағалау негізінде, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Қызмет жүзеге асырады. Медициналық ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің басшылары Қызметке ай сайын басшымен бекітілген кесте бойынша медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын бағалау индикаторлары бойынша мониторинг нәтижелерін ұсынады.
14. Ішкі сараптама ретроспективті және пациенттер медициналық көмек алған кезден бастап жүргізіледі.
15. Пациенттерді қолдау қызметі:
1) стационарлық немесе стационарды алмастыратын көмек көрсететін ұйымдарда айына кемінде 15% емделіп шыққан жағдайларға, сондай-ақ барлық жағдайларға:
өлім жағдайлары;
асқынулар, оның ішінде операциядан кейінгі;
ауруханаішілік инфекциялар;
алдыңғы емнің сапасыз болуы салдарынан бір айдың ішінде сол бір ауру бойынша қайта емдеуге жатқызу;
емдеу мерзімдерін ұзарту немесе қысқарту;
диагноздардағы айырмашылықтар;
негізсіз емдеуге жатқызу;

7. По завершению экспертизы результаты обобщаются и делаются выводы:
1) о соответствии (несоответствии) оказанной медицинской помощи требованиям Стандартов;
2) о предоставлении пациенту бесплатной медицинской помощи в объеме, гарантированном государством и в системе обязательного медицинского страхования.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказом Министра здравоохранения РК от 11.02.2019 № ҚР ДСМ-3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Экспертиза качества медицинских услуг осуществляется путем проведения:
1) текущего анализа, при необходимости с участием пациента;
2) ретроспективного анализа;
В качестве источника информации при проведении экспертизы используются медицинская документация и электронные информационные ресурсы в области здравоохранения.
Глава 2. Порядок организации и проведения внутренней
экспертизы качества медицинских услуг
9. Для организации и проведения внутренней экспертизы в медицинской организации создается служба поддержки пациента и внутреннего контроля (аудита).
10. Структура и состав Службы утверждаются руководителем организации здравоохранения с учетом объема оказываемых медицинских услуг, профиля, мощности (количества коек) для организаций, оказывающих стационарную помощь, количества прикрепленного (обслуживаемого) населения для организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь.
11. Служба определяет степень удовлетворенности пациентов уровнем и качеством медицинских услуг путем анкетирования пациентов и (или) их родственников и анализа обоснованных обращений на качество оказанных медицинских услуг.
12. Cлужба рассматривает обращения по вопросам медицинской помощи, оказанной организацией здравоохранения с созданием комиссии из числа опытных специалистов.
13. Оценка деятельности организации здравоохранения в целом и по каждому структурному подразделению организации осуществляется Службой на основании оценки внутренних индикаторов, в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам. Руководители структурных подразделений медицинской организации представляют Службе ежемесячно по утвержденному руководителем графику результаты мониторинга по индикаторам оценки качества медицинских услуг.
14. Внутренняя экспертиза проводится ретроспективно и непосредственно в момент получения пациентами медицинской помощи.
15. Службой поддержки пациента проводится экспертиза:
1) в организациях, оказывающих стационарную или стационарозамещающую помощь, не менее 15 % пролеченных случаев в месяц, а также все случаи:
летальных исходов;
осложнений, в том числе послеоперационных;
внутрибольничных инфекций;
повторной госпитализации по одному и тому же заболеванию в течение одного месяца вследствие некачественного предыдущего лечения;
удлинения или укорочения сроков лечения;
расхождений диагнозов;
необоснованной госпитализации;

2) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдарда:
айына кемінде 10% емделіп шыққан жағдайларға:
емделіп шыққан жағдайлар;
инфекциялық ауруларға қарсы иммундауға жататын тұлғалардың амбулаториялық карталары;
сондай-ақ барлық жағдайларға:
ана өлімі;
0 жастан бастап 5 жасқа дейінгі балаларды қоса алғанда, үйінде қайтыс болу;
еңбекке жарамды жастағы адамдардың үйінде қайтыс болуы;
ауруханаішілік инфекциялар;
"Қарсы профилактикалық егу жүргізілетін аурулардың тізбесін, оларды жүргізу ережесін және халықтың жоспарлы егілуге жатқызылатын топтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2295 қаулысына сәйкес (бұдан әрі - № 2295 қаулы) уақытылы вакцина алмау немесе инфекциялық ауруларға қарсы вакцинаның болмауы;
онкологиялық аурулар мен туберкулездің асқынған түрлері;
еңбекке жарамды адамдардың алғаш мүгедектікке шығуы;
алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсететін ұйым деңгейінде алдын алуға болатын жүктіліктің асқынуы;
стационардан шығарылғаннан кейін пациенттерді (балаларды, босанудан кейінгі кезеңдегі әйелдерді (42 күнге дейін), қан айналым жүйесі аурулары бар науқастарды (инсульттан, инфаркттан кейінгі науқастар) бақылау;
3) жедел медициналық көмек ұйымдарында, тоқсан ішінде кемінде 20% қызмет көрсетілген шақыруларға, сондай-ақ барлық жағдайларға:
бірінші шақыру тәулік ішінде бір ауру бойынша бір пациентке қайта шақырулар;
шақыру кезінде өліммен аяқталу жағдайы: бригада келгенге дейінгі өлім, бригада келген кездегі өлім;
науқастарды емдеуге жатқызу жағдайында жедел жәрдем бригадасы мен стационар қойған диагноздардың айырмашылығы;
4) қалпына келтіру емі және медициналық оңалту ұйымдарында – барлық жағдайларға:
өлім жағдайлары;
аурухана ұйымдарына емдеуге жатқызу;
емдеу мерзімдерін ұзарту немесе қысқарту;
жарақаттану;
ауруханаішілік инфекциялар;
5) паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім ұйымдарында – барлық жағдайларға:
өліммен аяқталу;
ауруханаішілік инфекциялар;
ауруханалық жарақаттануға сараптама жүргізіледі;
6) қан қызметі саласында жұмыс істейтін ұйымдарда бір тоқсандағы донорлардың медициналық картасының кемінде 20%-ына сараптама жүргізіледі, сондай-ақ "Қанды, оның компоненттерін дайындау, өңдеу, сақтау, өткізу номенклатурасын сондай-ақ, қанды, оның компоненттері мен препараттарын сақтау, құю ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 6 қарашадағы № 666 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5925 болып тіркелген, қанды, оның компоненттерін дайындау, өңдеу, сақтау, өткізу, құю ережелерінің сақталуына бақылау жүргізіледі.

2) в организациях, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь:
не менее 10 % экспертиз за месяц:
пролеченных случаев, амбулаторных карт лиц, подлежащих иммунизации против инфекционных заболеваний;
а также все случаи:
материнской смертности;
смерти на дому детей от 0 до 5 лет включительно;
смерти на дому лиц трудоспособного возраста от заболеваний;
внутрибольничных инфекций;
несвоевременной вакцинации или отсутствия вакцинации против инфекционных заболеваний в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2295 "Об утверждении перечня заболеваний, против которых проводятся профилактические прививки, Правил их проведения и групп населения, подлежащих плановым прививкам" (далее – Постановление № 2295);
запущенных форм онкологических заболеваний и туберкулеза;
первичного выхода на инвалидность лиц трудоспособного возраста;
осложнений беременности, управляемых на уровне организаций, оказывающих первичную медико-санитарную помощь;
наблюдений за пациентами после выписки из стационара (за детьми, за женщинами в послеродовом периоде), за пациентами с болезнями системы кровообращения (после инсультов и инфарктов);
3) в организациях скорой медицинской помощи экспертиза не менее 20 % обслуженных вызовов за квартал, а также все случаи:
повторных вызовов к одному и тому же пациенту по тому же заболеванию в течение суток с момента первого вызова;
летальности при вызовах: смерть до прибытия бригады, смерть в присутствии бригады;
расхождения диагнозов бригады скорой помощи и стационара в случае госпитализации больных;
4) в организациях восстановительного лечения и медицинской реабилитации – все случаи:
летальных исходов;
госпитализации в больничные организации;
удлинения или укорочения сроков лечения;
травматизма;
внутрибольничных инфекций;
5) в организациях по оказанию паллиативной помощи и сестринского ухода – все случаи:
летальных исходов;
внутрибольничных инфекций;
больничного травматизма;
6) в организациях, осуществляющих деятельность в сфере службы крови, проводится экспертиза не менее 20 % медицинских карт доноров в квартал, а также проводится контроль соблюдения правил заготовки, переработки, хранения, реализации, переливания крови и ее компонентов, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 ноября 2009 года № 666 "Об утверждении Номенклатуры, Правил заготовки, переработки, хранения, реализации крови и ее компонентов, а также Правил хранения, переливания крови, ее компонентов и препаратов", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5925;

16. Қызмет ай сайын орта медицина қызметкерінің медициналық құжаттаманы толтыру сапасына емделіп шыққан жағдайлардың кемінде 10 %-ға сараптама жүргізеді.
17. Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасына ішкі сараптама:
әрбір медицина қызметкері деңгейінде (өзін- өзі бақылау);
құрылымдық бөлімше деңгейінде;
емдік-профилактикалық жұмыс жөніндегі орынбасар деңгейінде де жүзеге асырылады.
18. Ішкі сараптаманы өзін-өзі бақылау деңгейінде барлық емделіп шыққан жағдайлар бойынша бөлімшенің әрбір дәрігері, әр мейіргері жүзеге асырады.
Өзін-өзі бақылау медицина қызметкерлерінің нақты білімінде және өздерінің функционалдық міндеттерін, Стандарттарды орындауда айқындалады және медициналық қызметті көрсету процесіндегі ауытқуларды анықтауға және жоюға бағытталған.
19. Құрылымдық бөлімшелер деңгейіндегі ішкі сараптаманы барлық емделіп шыққан жағдайлар бойынша бөлімше меңгеруші жүргізеді.
20. Басшының емдеу ісі жөніндегі орынбасары деңгейінде ішкі сараптама айына кемінде 25% емделіп шыққан жағдайлар қамтылып жүргізіледі.
21. Медициналық көрсетілетін қызметтердің сыртқы сараптамасы шеңберінде орта медицина қызметкерлерінің жұмыс сапасын бағалау жүзеге асырылады және:
1) құрылымдық бөлімшелердің аға мейіргерлерінің жұмыс сапасын бағалауды;
2) құрылымдық бөлімшелердің орта медицина қызметкерлерінің жұмыс сапасын бағалауды қамтиды.
22. Аға мейіргерлердің жұмысын бағалау мына бағыттар бойынша жүргізіледі:
1) кадрлық жоспарлау, орта және кіші медицина қызметкерлерін оңтайлы орналастыру және пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
2) орта медицина қызметкерлерінің біліктілігін арттыру, қайта даярлау, біліктілігін бағалау және санатының үлес салмағы бойынша ұйымдастырушылық іс-шаралар;
3) бөлімшелерде эпидемияға қарсы іс-шараларды бақылауды жүзеге асыру;
4) орта медицина персоналының операциялық емшаралардың манипуляциясы мен стандарттарын орындауды ұйымдастыру;
5) "Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сақтау мен тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 24 сәуірдегі № 262 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11191 болып тіркелген (бұдан әрі - № 262 бұйрық) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сақтау мен тасымалдау қағидаларының сақталуын бақылау.
23. Құрылымдық бөлімше деңгейінде орта медицина қызметкерлерінің жұмысын бағалауды аға мейіргерлер жүзеге асырады.
24. Құрылымдық бөлімшелердің орта медицина қызметкерлерінің жұмысының сапасын бағалау:

16. Службой ежемесячно проводится не менее 10 % экспертиз пролеченных случаев на качество заполнения медицинской документации средними медицинскими работниками.
17. Внутренняя экспертиза качества медицинских услуг осуществляется также на уровне:
каждого медицинского работника (самоконтроль);
на уровне структурного подразделения;
на уровне заместителя руководителя по лечебно-профилактической работе;
18. Внутренняя экспертиза на уровне самоконтроля осуществляется каждым врачом, каждой медицинской сестрой отделения по всем пролеченным случаям.
Самоконтроль выражается в четком знании и выполнении медицинскими работниками своих функциональных обязанностей, Стандартов, направлен на выявление и устранение отклонений в процессе оказания медицинской услуги.
19. Внутренняя экспертиза на уровне структурного подразделения проводится заведующим отделением по всем пролеченным случаям.
20. На уровне заместителя руководителя по лечебной работе внутренняя экспертиза проводится с охватом не менее 25 % пролеченных случаев в месяц.
21. В рамках внутренней экспертизы медицинских услуг осуществляется оценка качества работы средних медицинских работников, которая включает:
1) оценку качества работы старших медицинских сестер структурных подразделений;
2) оценку качества работы средних медицинских работников структурных подразделений.
22. Оценка работы старших медицинских сестер проводится по следующим направлениям:
1) организация работы по кадровому планированию, рациональной расстановке и использованию средних и младших медицинских работников;
2) организационные мероприятия по повышению квалификации, переподготовке, оценке квалификации и удельному весу категорийности средних медицинских работников;
3) осуществление контроля за противоэпидемическими мероприятиями в отделении;
4) организация выполнения манипуляций и cтандартов операционных процедур средним медицинским персоналом;
5) контроль за соблюдением правил хранения и транспортировки лекарственных средств, изделий медицинского назначения, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 24 апреля 2015 года № 262 "Об утверждении Правил хранения и транспортировки лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11191 (далее – Приказ № 262).
23. Оценка работы средних медицинских работников на уровне структурного подразделения осуществляется старшей медицинской сестрой.
24. Оценка качества работы средних медицинских работников структурных подразделений включает:

1) медициналық құжаттаманы толтыру толықтығы мен уақытылығы;
2) дәрігер тағайындаған емнің орындалу толықтығын, уақытылығын және сапасын;
3) операциялық емшаралар стандарттарының орындау білу білімі мен дағдыларын;
4) пациенттермен және әріптестермен қарым-қатынас жасай білуді;
5) мейіргердің манипуляцияларынан кейін асқынулардың болмауын;
6) № 262 бұйрықпен бекітілген дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сақтау мен тасымалдау қағидаларын сақтауды және білуді;
7) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 48 бұйрығымен бекітілген "Дезинфекция, дезинсекция мен дератизацияны ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларға сәйкес Нормативтік құқытық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10388 болып тіркелген, медициналық мақсаттағы бұйымдарды дезинфекциялау және стерильдеу режимін, стерильді материалды сақтау мерзімдерін сақтау және оны білуді;
8) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 127 бұйрығымен бекітілген "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына сәйкес Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10713 болып тіркелген, медициналық қалдықтарды жинау, уақытша сақтау, зарарсыздандыру, жою талаптарын сақтау және оны білуді;
9) пациенттерді жалпы күту сапасын (баздану, тесілген, ойылған жара) бағалауды;
10) кезек күттірмейтін дәрігерге дейінгі медициналық көмекті көрсете білуді;
11) орта медицина персоналына пациенттердің жасаған өтініштерін (шағымдарын) талдауды қамтиды.
25. Денсаулық сақтау ұйымының бас мейіргері емделіп шыққан жағдайлардың кемінде 10% -на орта медицина қызметкерлерінің медициналық құжаттаманы толтыру сапасына сараптама жүргізеді.
26. Қызмет медициналық қызметтердіі көрсету кезінде (емдік, диагностикалық), медициналық құжаттаманы ресімдеуде кемістіктерге, медициналық көрсетілетін қызметтерді немесе медициналық қызмет көрсету технологияларын таңдау кезінде қателіктерге жол берген медицина қызметкерлерімен кемістіктердің туындау және оларды жою жолдарының себептері бойынша түсіндірме жұмысын жүргізеді.
Басқару шешімдерін қабылдауды талап ететін кеміcтіктерге жол берілген жағдайлар (қосымша оқуға, медицина қызметкерлерінің біліктілігін арттыру, дәрілік препараттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды, медициналық жабдықты сатып алу курстарына жіберу) басшылықтың қарауына шығарылады.

1) полноту и своевременность заполнения медицинской документации;
2) полноту, своевременность и качество выполнения врачебных назначений;
3) знания и навыки выполнения стандартов операционных процедур;
4) умение коммуникативного общения с пациентами и коллегами;
5) отсутствие осложнений в результате сестринских манипуляций;
6) знание и соблюдение правил хранения и транспортировки лекарственных средств, изделий медицинского назначения, утвержденных Приказом № 262;
7) знание и соблюдение режима дезинфекции и стерилизации изделий медицинского назначения, правил и сроков хранения стерильного материала в соответствии с санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению дезинфекции, дезинсекции и дератизации", утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 января 2015 года № 48, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10388;
8) знание и соблюдение требований сбора, временного хранения, обеззараживания, утилизации медицинских отходов в соответствии с санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения", утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 127, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10713;
9) оценку качества общего ухода за пациентами (отсутствие опрелостей, пролежней);
10) умение оказания неотложной доврачебной медицинской помощи;
11) анализ обращений (жалоб) пациентов на средний медицинский персонал.
25. Главной медицинской сестрой организации здравоохранения проводится не менее 10 % экспертиз пролеченных случаев на качество заполнения медицинской документации средними медицинскими работниками.
26. Службой с медицинскими работниками, допустившими дефекты при оказании медицинских услуг (лечебных, диагностических), в оформлении медицинской документации, ошибки при выборе медицинской услуги или технологии оказания медицинской услуги, проводится разъяснитеьная работа по причинам возникновения и путях устранения дефектов.
Случаи допущенных дефектов, требующих принятия управленческих решений (направление на дополнительное обучение, курсы повышения квалификации медицинских работников, приобретение лекарственных препаратов, изделий медицинского назначения, медицинского оборудования) выносятся на рассмотрение руководства.

27. Ішкі сараптама нәтижелері бойынша Қызмет қорытынды жасайды және талдайды. Жүргізілген сараптама қорытындылары бойынша жалпы дәрігерлердің, мейіргерлердің және денсаулық сақтау ұйымы және құрылымдық бөлімшелерінің қызметі бағаланады. Басқарушылық шешім қабылдау үшін:
1) анықталған бұзушылықтардың жалпы саны, олардың құрылымы, болуы мүмкін себептері мен оларды жою жолдары;
2) медициналық көмек көрсетуге жұмсалатын шығыстардың көбеюіне әкелген анықталған ауытқулар саны белгіленеді.
28. Ішкі сараптама нәтижелері Қызметтің отырысында қаралады, ауруханаішілік комиссияның отырыстарында, дәрігерлік конференцияларға шығарылып, талқыланады.
Ауруханаішілік комиссиялардың құрамына бірінші және жоғары біліктілік санаттары бар құрылымдық бөлімшелердің меңгерушілері (бейінді бөлімшелердің), мамандығы бойынша практикадағы жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл дәрігерлер кіреді.
3-тарау. Сыртқы сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу тәртібі
29. Сыртқы сараптаманы ҚДСК мен оның аумақтық бөлімшелерінің мамандары және (немесе) тәуелсіз сарапшылары жүзеге асырады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.02.2019 № ҚР ДСМ-3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Сыртқы сараптаманы сондай-ақ ҚДСК мен оның аумақтық бөлімшелері Кодекстің 58-бабының 4-тармағына сәйкес тәуелсіз сарапшыларды тарта отырып жүзеге асырады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.02.2019 № ҚР ДСМ-3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Стационарлық және амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдарда сыртқы сараптамаға ана өлімінің барлық жағдайлары (жазатайым жағдайларды қоспағанда) жатады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.02.2019 № ҚР ДСМ-3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Сыртқы сараптаманың қорытындылары бойынша:
сараптама қағидаттарын сақтау мәніне ішкі сараптама нәтижелері;
Қызмет қабылдаған шаралардың барабарлығы мен тиімділігі;
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес сыртқы индикаторлар динамикасында шекті мәндерге сәйкестігі талданады.
33. Сыртқы сараптама нәтежелері бойынша екі данада қорытынды жасалады, қорытындының бір данасы денсаулық сақтау субъектісінің басшысына немесе басшы болмаған жағдайда оны алмастыратын адамға ұсынылады.
Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әрбір қайтыс болу жағдайына (өліммен аяқталған) тәуелсіз сарапшының сараптамалық қорытындысы беріледі.
Сыртқы сараптама нәтижелері бойынша ескертулер және (немесе) қарсылықтар жазбаша түрде жазылады және қорытындыға қоса беріледі.

27. По результатам внутренней экспертизы составляется заключение и анализируется Службой. По итогам проведенной экспертизы оценивается деятельность врачей, среднего медицинского персонала, структурных подразделений и организации здравоохранения в целом. Для принятия управленческих решений определяются:
1) общее количество выявленных нарушений, структура, возможные причины и пути устранения;
2) количество выявленных нарушений, повлекших ухудшение состояния здоровья;
3) количество выявленных отклонений, приведших к увеличению затрат на оказание медицинской помощи.
28. Результаты внутренней экспертизы рассматриваются на заседании Службы, выносятся и разбираются на заседаниях внутрибольничных комиссий, на врачебных конференциях.
В состав внутрибольничных комиссий включаются заведующие структурных подразделений (профильных отделений), врачи с опытом практической работы не менее 3 лет по специальности, имеющие первую и высшую квалификационные категории.
Глава 3. Организация и порядок проведения внешней экспертизы
29. Внешняя экспертиза осуществляется специалистами КООЗ и его территориальными подразделениями, (или) независимыми экспертами.
Сноска. Пункт 29 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.02.2019 № ҚР ДСМ-3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. КООЗ и его территориальными подразделениями, внешняя экспертиза осуществляется также с привлечением независимых экспертов в соответствии с пунктом 4 статьи 58 Кодекса.
Сноска. Пункт 30 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.02.2019 № ҚР ДСМ-3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Внешней экспертизе подлежат все случаи материнской смертности (за исключением несчастных случаев) в организациях, оказывающих стационарную и амбулаторно-поликлиническую помощь.
Сноска. Пункт 31 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.02.2019 № ҚР ДСМ-3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. По итогам внешней экспертизы анализируются:
результаты внутренней экспертизы на предмет соблюдения принципов экспертизы;
адекватности и эффективности мер, принятых Службой;
соответствия пороговых значений в динамике внешних индикаторов в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.
33. По результатам внешней экспертизы составляется заключение в двух экземплярах, один экземпляр заключения вручается руководителю субъекта здравоохранения или лицу его замещающему, в случае отсутствия руководителя.
На каждый случай смерти (летального исхода) прилагается экспертное заключение независимого эксперта по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Замечания и (или) возражения по результатам внешней экспертизы излагаются в письменном виде и прилагаются к заключению.

34. Медициналық көрсетілетін қызметтер сапасына сыртқы сараптама нәтижелері бойынша денсаулық сақтау ұйымының басшысы басқарушылық шаралар қабылдайды, оның ішінде дәрігерлер мен орта медицина персоналы үшін оқыту бағдарламаларының қажеттілігін, сыртқы сараптаманы және бағытын айқындайды.
РҚАО-ның ескертпесі!
35-тармақ 01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 28.06.2016 № 568 бұйрығымен.
35. Тәуелсіз сарапшылар сыртқы сараптаманы ішкі және сыртқы сараптама қорытындыларымен келіспеген жағдайда жеке немесе заңды тұлғалардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес шарттық негізде тәуелсіз сараптама жүргізу үшін денсаулық сақтау субъектілердің шақыруымен жүргізеді.
Медициналық көрсетілетін
қызметтер сапасына ішкі
және сыртқы сараптамаларды
ұйымдастыру және жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Ішкі индикаторлар
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.02.2019 № ҚР ДСМ-3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Индикаторлардың атауы
Ақпараттың кезеңділігі
Ақпарат көзі
Шекті мәні
1
2
3
4
5
Стационарлық көмек көрсететін ұйымдар үшін бағалау индикаторлары
1
Жоспарлы емдеуге жатқызу кезіндегі өлім жағдайларының үлес салмағы
Ай сайын
Есептік деректер, стационарлық науқастың медициналық картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 003/е нысаны)
Индикаторлардың мәні нөлге жеткізілуі тиіс
2
Стационардағы тәулікке жетпейтін өлім көрсеткіштері
Тоқсан сайын
Стационарлық науқастың медициналық картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 003/е нысаны), стационардан шыққан науқастардың статистикалық картасы ((№ 907 бұйрықпен бекітілген 066/е нысаны)
Индикаторлардың мәні 4 %-дан аспауы тиіс
3
Жоспарлы емдеуге жатқызу жағдайларындағы операциядан кейінгі өлім көрсеткіші
Ай сайын
Есептік деректер, стационарлық науқастың медициналық картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 003/е нысан)
Индикаторлардың мәні нөлге жеткізілуі тиіс
4
Операция кезіндегі асқынулардың үлес салмағы
Тоқсан сайын
Есептік деректер, стационардағы науқастың медициналық картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 003/е нысаны), стационардағы шұғыл операцияларды жазу журналы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 008/е нысаны)
Индикаторлардың мәні 5 %-дан аспауы тиіс
5
Операциядан кейінгі асқынулардың үлес салмағы
Тоқсан сайын
Есептік деректер, науқастың медициналық картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 003/е нысаны), стационардағы араласуларды жазу журналы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 008/е нысаны)
Индикаторлардың мәні 3 %-дан аспауы тиіс
6
Есеп беру кезеңіндегі ана өлімі жағдайларының саны, соның ішінде: акушерлік қан кету; гестоздар; аборттар; экстрагениталды патологиялар
Күн сайын

34. По результатам внешней экспертизы качества медицинских услуг руководитель организации здравоохранения принимает управленческие меры, в том числе определяет потребность и направленность обучающих программ для врачей и среднего медицинского персонала.
Примечание РЦПИ!
Пункт 35 вводится в действие с 01.01.2017 в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 28.06.2016 № 568.
35. Независимыми экспертами внешняя экспертиза проводится при привлечении их физическими или юридическими лицами в случаях несогласия с выводами внутренней и внешней экспертизы, а также субъектами здравоохранения для проведения независимой экспертизы на договорной основе в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам организации
и проведения внутренней
и внешней экспертиз
качества медицинских услуг
Внутренние индикаторы
Наименование индикаторов
Периодичность информации
Источник информации
Пороговое значение
1
2
3
4
5
Индикаторы оценки для организаций, оказывающих стационарную помощь
1
Удельный вес случаев с летальными исходами при плановой госпитализации
Ежемесячно
Отчетные данные, медицинская карта стационарного больного (форма 003/у, утвержденная Приказом № 907)
Значение индикатора стремится к нулю
2
Показатель досуточной летальности в стационаре
Ежеквартально
Медицинская карта стационарного больного
(форма 003/у, утвержденная Приказом № 907), статистическая карта выбывшего из стационара (форма 066/у, утвержденная Приказом № 907)
Значение индикатора не превышает 4 %
3
Послеоперационная летальность в случаях плановой госпитализации
Ежемесячно
Отчетные данные, медицинская карта стационарного больного (форма 003/у, утвержденная Приказом № 907)
Значение индикатора стремится к нулю
4
Удельный вес интраоперационных осложнений
Ежеквартально
Отчетные данные, медицинская карта стационарного больного (форма 003/у, утвержденная Приказом № 907), журнал записи оперативных вмешательств в стационаре (форма 008/у, утвержденная Приказом № 907)
Значение индикатора не превышает 5 %
5
Удельный вес послеоперационных осложнений
Ежеквартально
Отчетные данные, медицинская карта больного (форма 003/у, утвержденная Приказом № 907), журнал записи оперативных вмешательств в стационаре (форма 008/у, утвержденная Приказом № 907)
Значение индикатора не превышает 3 %
6
Число случаев материнской смертности за отчетный период из них от: акушерских кровотечений; гестозов; абортов; экстрагенитальной патологии
Ежедневно

Медициналық ұйымдарда жүкті әйелдердің, босанатын әйелдердің мониторинг деректері, ана өлімін есепке алу картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 2009-1/е нысаны)
Алдын алуға болатын себептер бойынша индикаторлардың мәні нөлге жеткізілуі тиіс
7
Туу кезеңіндегі жарақат жағдайларының үлес салмағы
Тоқсан сайын
Туу тарихы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 096/е нысаны), стационардағы шұғыл операциялық арасуларды жазу журналы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 008/е нысаны)
Индикаторлардың мәні нөлге жеткізілуі тиіс
8
Кесарь тілігінің жалпы санынан шұғыл кесарь тілігінің үлес салмағы
Тоқсан сайын
Туу тарихы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 096/е нысаны), стационардағы операциялық араласуларды жазу журналы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 008/е нысаны)
Индикаторлардың мәні 20 %-дан аспауы тиіс
9
Емдеуге жатқызудан бас тартқаннан кейін тәулік ішінде стационарға түскен жүкті әйелдердің үлес салмағы
Тоқсан сайын
Науқастарды қабылдау және емдеуге жатудан бас тартуларды жағдайларын есепке алу журналы (№ 907 бұйрықпен бекітілген, 001/е нысаны)
Индикаторлардың мәні нөлге жеткізілуі тиіс
10
Стационарға түскен кездегі экстрагенитальды патологиялардың анықталуының толықтығы
Тоқсан сайын
Босану тарихы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 096/е нысаны), стационарлық науқастың медициналық картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 003/е нысаны), стационардан шыққандардың статистикалық картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген, 066/е нысаны)
Индикаторлардың мәні 100 %-ға жеткізілуі тиіс
11
Есепті кезеңге
0-жастан 5 жасқа дейінгі балалардың өлім жағдайларының саны, соның ішінде:
тыныс алу ағзаларының аурулары;
ішек инфекциялары;
дамуындағы туа біткен кемістігі;
перинатальды кезеңдегі аурулар
Ай сайын
Босану тарихы (№ 907 бұйрықпен бекітілген, 096/е нысаны), Нәрестенің даму тарихы (№ 907 бұйрыққа сәйкес 097/е нысаны), стационарлық науқастың медициналық картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген, 003/е нысаны),
Есеп беру кезеңіндегі көрсеткіштер мәнінің алдыңғымен салыстырғанда 5 %-ға азаюы тиіс
12
Жаңа туған нәрестелердің жарақаттану жағдайларының үлес салмағы
Тоқсан сайын
Босану тарихы (№ 907 бұйрықпен бекітілген, 096/е нысаны), Нәрестенің даму тарихы (№ 907 бұйрықпен бекітілген, 097/е нысаны),
Индикаторлардың мәні нөлге жеткізілуі тиіс
13
100 тірі және өлі туғандарға шаққанда ұрықтың интранатальды өлімінің көрсеткіші
Тоқсан сайын
Босану тарихы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 096/е нысаны
Есеп беру кезеңіндегі көрсеткіштер мәнінің алдыңғы кезеңмен салыстырғанда 10 %-ға азаюы тиіс
14
Жылудың берілуін сақтау көрсеткіші (температуралық режим мониторингі)
Тоқсан сайын
Босану тарихы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 096/е нысаны), Нәрестенің даму тарихы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 097/е нысаны),

Данные мониторинга беременных, родильниц медицинской организации, карта учета материнской смертности (форма 2009-1/у, утвержденная Приказом № 907)
Значение индикатора стремится к нулю по причинам, которые поддаются управлению
7
Удельный вес случаев родового травматизма
Ежеквартально
История родов (форма 096/у), журнал записи оперативных вмешательств в стационаре (форма 008/у, утвержденная Приказом № 907)
Значение индикатора стремится к нулю
8
Удельный вес экстренных кесаревых сечений из общего числа кесаревых сечений
Ежеквартально
История родов (форма 096/у), журнал записи оперативных вмешательств в стационаре (форма 008/у, утвержденная Приказом № 907)
Значение индикатора не превышает 20 %
9
Удельный вес беременных женщин, поступивших в стационар в течение суток после отказа в госпитализации
Ежеквартально
Журнал учета приема больных и отказов в госпитализации (форма № 001/у, утвержденная Приказом № 907)
Значение индикатора стремится к нулю
10
Полнота выявления экстрагенитальной патологии при поступлении в стационар
Ежеквартально
История родов (форма 096/у, утвержденная Приказом № 907), медицинская карта стационарного больного (форма 003/у, утвержденная Приказом № 907), статистическая карта выбывшего из стационара (форма 066/у, утвержденная Приказом № 907)
Значение индикатора стремится к 100 %
11
Количество случаев детской смертности (от 0 до 5 лет) за отчетный период из них от:
заболеваний органов дыхания;
кишечных инфекций;
врожденных пороков развития;
болезней перинатального периода
Ежемесячно
История родов (форма 096/у, утвержденная Приказом № 907) история развития новорожденного (форма 097/у, утвержденная Приказом № 907), медицинская карта стационарного больного (форма 003/у, утвержденная Приказом № 907),
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 5 %
12
Удельный вес случаев травматизма новорожденных
Ежеквартально
История родов (форма 096/у, утвержденная Приказом № 907) история развития новорожденного (форма 097/у, утвержденная Приказом № 907)
Значение индикатора стремится к нулю
13
Показатель интранатальной гибели плода на 100 родившихся живыми и мертвыми
Ежеквартально
История родов (форма 096/у, утвержденная Приказом № 907)
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 10 %
14
Показатель соблюдения тепловой цепочки (мониторинг температурного режима)
Ежеквартально
История родов (форма 096/у, утвержденная Приказом № 907) история развития новорожденного (форма 097/у, утвержденная Приказом № 907))

Индикаторлардың мәні 0,5 %-дан аспауы тиіс
15
1000 тірі туылғандарға шаққанда ерте неонатальды өлім (7 тәулікке дейінгі) көрсеткіші
Тоқсан сайын
Нәрестенің даму тарихы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 097/е нысаны)
Есеп беру кезеңіндегі көрсеткіштер мәнінің алдыңғы кезеңмен салыстырғанда 5 %-ға азаюы тиіс
16
Операциялық араласудан кейінгі іріңді-септикалық процестердің үлес салмағы
Ай сайын
Стационарлық науқастың медициналық картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 003/е нысаны)
Индикаторлардың мәні 1 %-дан аспауы тиіс
17
Нәрестелердегі іріңді-септикалық процестердің үлес салмағы
Ай сайын
Нәрестенің дамуының тарихы (№ 907 бұйрыққа сәйкес 097/е нысаны)
Индикаторлардың мәні нөлге жеткізілуі тиіс
18
Қайта түсу көрсеткіші (сол бір ауруға байланысты бір ай ішінде)
Ай сайын
Есептік деректер стационарлық науқастың медициналық картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 003/е нысаны), стационардан шыққандардың статистикалық картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 066/е нысаны)
Индикаторлардың мәні нөлге жеткізілуі тиіс
19
Клиникалық және патологоанатомиялық диагноздардың айырмашылық жағдайлары
Ай сайын
Патологоанатомиялық зерттеулер хаттамасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 013/е нысаны)
Индикаторлардың мәні нөлге жеткізілуі тиіс
20
Негізделген шағымдардың саны
Ай сайын
Өтініштерді тіркеу журналы
Индикаторлардың мәні нөлге жетуге тиіс
21
Эпидемиологиялық тексерулер жүргізулермен ауруханаішілік инфекциялар жағдайларының үлес салмағы
Ай сайын
Инфекциялық ауруларды есепке алу жураналы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 060/е нысаны), инфекциялық бақылау комиссиясының отырысында талқыланған оқиғалардың хаттамалары
Индикатор 100%-ға жеткізілуі тиіс
22
Ауруханаішілік инфекциялардың пайда болу себептері мен факторлары және таралуын белгілеумен ауруханаішілік инфекциялар жағдайларының үлес салмағы
Ай сайын
Инфекциялық ауруларды есепке алу жураналы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 060/е нысаны), инфекциялық бақылау комиссиясының отырысында талқыланған оқиғалардың хаттамалары
Индикатор 80%-ға жеткізілуі тиіс
Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдар үшін бағалау индикаторы
1
Жалпы өлім көрсеткіші, соның ішінде есеп беру кезеңінде тіркелген халық арасында еңбекке жарамды жастағы адамдар
Тоқсан сайын
Облыстық статистика басқармасының деректері (мекенжайы көрсетілген)
Алдын алуға болатын себептер бойынша есеп беру кезеңін көрсеткіштер мәнінің алдыңғы көрсеткіштермен салыстырғанда 5 %-ға азаюы тиіс
2
Еңбекке жарамды жастағы адамдардың мүгедектікке алғаш шығу көрсеткіші
Жылына 1 рет
Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің аумақтық департаментінің деректері
Есепті кезеңдегі көрсеткіштер мәнінің алдыңғы көрсеткіштермен салыстырғанда 1 %-ға азаюы тиіс
3
МСАК* деңгейінде медициналық қызмет көрсету кемшіліктерімен ана өлімі жағдайларының үлес салмағы
Күн сайын

Значение индикатора не превышает 0,5 %
15
Показатель ранней неонатальной смертности (до 7 суток жизни) на 1000 родившихся живыми
Ежеквартально
История родов (форма 096/у, утвержденная Приказом № 907)
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 5 %
16
Удельный вес гнойно-септических процессов после оперативных вмешательств
Ежемесячно
Медицинская карта стационарного больного (форма 003/у, утвержденная Приказом № 907)
Значение индикатора не превышает 1 %
17
Удельный вес гнойно-септических процессов у новорожденных
Ежемесячно
История развития новорожденного (форма 097/у, утвержденная Приказом № 907)
Значение индикатора стремится к нулю
18
Показатель повторного поступления (в течение месяца по поводу одного и того же заболевания)
Ежемесячно
Отчетные данные, медицинская карта стационарного больного (форма 003/у, утвержденная Приказом № 907), статистическая карта выбывшего из стационара (форма 066/у, утвержденная Приказом № 907)
Значение индикатора стремится к нулю
19
Случаи расхождения клинического и патологоанатомического диагнозов
Ежемесячно
Протокол патологоанатомического исследования (форма 013/у, утвержденная Приказом № 907)
Значение индикатора стремится к нулю
20
Количество обоснованных обращений
Ежемесячно
Журнал регистрации обращений
Значение индикатора стремится к нулю
21
Удельный вес случаев внутрибольничных инфекций с проведением эпидемиологического расследования
Ежемесячно
Журнал учета инфекционных заболеваний (форма 060/у, утвержденная Приказом № 907), Протокола разбора случаев на заседании комиссии инфекционного контроля
Значение индикатора стремится к 100%
22
Удельный вес случаев внутрибольничных инфекций с установленными причинами и факторами возникновения и распространения внутрибольничных инфекций
Ежемесячно
Журнал учета инфекционных заболеваний (форма 060/у, утвержденная Приказом № 907), Протокола разбора случаев на заседании комиссии инфекционного контроля
Значение индикатора стремится к 80%
Индикаторы оценки для организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь
1
Показатель общей смертности, в том числе трудоспособного возраста среди прикрепленного населения за отчетный период
Ежеквартально
Данные областного статистического управления (с указанием домашнего адреса)
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 5 % по причинам, которые поддаются управлению
2
Показатель первичного выхода на инвалидность лиц трудоспособного возраста
1 раз в год
Данные территориального Департамента Комитета труда, социальной защиты и миграции
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 1 %
3
Удельный вес случаев материнской смертности, с дефектами оказания медицинских услуг на уровне организаций первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП)
Ежедневно

Ана өлімін тіркеу картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 2009-1/е нысаны) сыртқы сараптама нәтижелері
Индикаторлардың мәні нөлге жеткізілуі тиіс
4
Бекітілген халық санының ішінен фертильді жастағы әйелдер* арасында экстрагенитальді патологиясы бар сауыққан әйелдердің үлес салмағы
Тоқсан сайын
Амбулаториялық науқастың медициналық картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 025/е нысаны), амбулаториялық пациенттің статистикалық картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 025-05/е нысаны)
Диспансерлік қадағалаудың бақылау картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 030/е нысаны)
5
Жүктілікке абсолютті қарсы көрсетілімдері бар әйелдерді контрацепциямен қамту
Тоқсан сайын
Амбулаториялық науқастың медициналық картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 025/е нысаны)
Индикаторлардың мәні 100 %-ға жеткізілуі тиіс
6
Жүктілікке абсолютті қарсы көрсетілімдері экстрагенитальді патологиясы бар фертильді жастағы әйелдердің* жүктілік жағдайлары
Тоқсан сайын
Стационардан шыққандардың статистикалық картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 066/е нысаны), "Жүкті әйелдердің тіркелімі" бағдарламалық қамтамасыз ету
Индикаторлардың мәні нөлге жеткізілуі тиіс
7
Босануға қатысты аборттар деңгейі
Тоқсан сайын
Стационардан шыққан науқастардың статистикалық картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген, 066/е нысаны)
Есеп беру кезеңіндегі көрсеткіштер мәнінің алдыңғы көрсеткіштермен салыстырғанда 5 %-ға азаюы тиіс
8
Өңірлендіру қағидаттары бұзылған емдеуге жатқызылған жүкті әйелдердің үлес салмағы (тәулік бойы стационарлардың деректері бойынша)
Тоқсан сайын
Стационардан шыққандардың статистикалық картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 066/е нысаны), (АХЖ-10*: босандыру көрсетілген) жүкті әйелдердің тіркелімі бағдарламалық қамтамасыз ету
Өңірлендіру қағидаттары бұзылған емдеуге жатқызылған жүкті әйелдердің үлес салмағы (тәулік бойы стационарлардың деректері бойынша)
9
МСАК* (ЖІА, ЖРА) деңгейінде медициналық қызмет көрсету кемшілікрімен 5 жасқа дейінгі балалар өлімі
Күн сайын
Тірі, өлі туылған және 5 жасқа дейінгі қайтыс болған балаларды тіркеу картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 2009/у нысаны)
Есеп беру кезеңін көрсеткіштер мәнінің алдыңғы көрсеткіштермен салыстырғанда 5 %-ға азаюы тиіс
10
БШАЫЕ, БЕЖД бағдарламасы бойынша МСАК-тың* оқытылған медициналық қызметкерлерінің (дәрігерлер, орта медициналық қызметкерлерінің) үлес салмағы
Жылына 1 рет
Кадр бөлімінің есебі
Индикаторлардың мәні 70 %-дан кем болмауы тиіс
11
7 күннен бастап 5 жасқа дейінгі жаста үйінде қайтыс болған балалардың көрсеткіші
Тоқсан сайын
"Млад" ААЖ*, облыстық статистика басқармасының деректері
Есеп беру кезеңіндегі көрсеткіштер мәнінің алдыңғы көрсеткіштермен салыстырғанда 5 %-ға азаюы тиіс
12
Перзентханадан шығарылғаннан кейінгі алғашқы 3 күнде нәрестені дәрігерлердің барып қарап-тексеру көрсеткіші
Тоқсан сайын

Карта учета материнской смертности (форма 2009-1/у, утвержденная Приказом № 907) (результаты внешней экспертизы )
Значение индикатора стремится к нулю
4
Удельный вес оздоровленных женщин с экстрагенитальной патологией среди женщин фертильного возраста из числа прикрепленного населения
Ежеквартально
Медицинская карта амбулаторного больного (форма 025/у, утвержденная Приказом № 907) Статистическая карта амбулаторного пациента (форма 025-05/у, утвержденная Приказом № 907) Контрольная карта диспансерного наблюдения (форма 030/у, утвержденная Приказом № 907)
Увеличение показателя на 5 % по сравнению с предыдущим периодом
5
Охват контрацепцией женщин с абсолютными противопоказаниями к вынашиванию беременности
Ежеквартально
Медицинская карта амбулаторного больного (форма 025/у, утвержденная Приказом № 907)
Значение индикатора стремится к 100 %
6
Случаи беременности женщин фертильного возраста с экстрагенитальной патологией, которым абсолютно противопоказана беременность
Ежеквартально
Статистическая карта выбывшего из стационара (форма 066/у, утвержденная Приказом № 907) Программное обеспечение "Регистр беременных"
Значение индикатора стремится к нулю
7
Уровень абортов по отношению к родам
Ежеквартально
Статистическая карта выбывшего из стационара (форма 066/у, утвержденная Приказом № 907)
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 5 %
8
Удельный вес беременных женщин госпитализированных с нарушением принципа регионализации (по данным круглосуточного стационара)
Ежеквартально
Статистическая карта выбывшего из стационара (форма 066/у, утвержденная Приказом № 907) (диагноз по международной классификации болезней с с указанием родоразрешения) Программное обеспечение "Регистр беременных"
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 5 %
9
Детская смертность до 5 лет, с дефектами оказания медицинских услуг на уровне ПМСП
Ежедневно
Карта учета родившегося живым, мертворожденного и умершего ребенка в возрасте до 5 лет (форма 2009/у, утвержденная Приказом № 907)
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 5 %
10
Удельный вес обученных медицинских работников (врачей, средних медицинских работников) ПМСП* по программе интегрированного ведения болезней детского возраста (далее ИВБДВ)
1 раз в год
Отчет отдела кадров
Значение индикатора не менее 70 %
11
Показатель умерших детей в возрасте от 7 дней до 5 лет на дому
Ежеквартально
Автоматизированная информационная система (далее –АИС) "Млад", данные областного статистического управления
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 5 %
12
Показатель посещаемости врачом новорожденных в первые 3 дня после выписки из роддома (патронаж)
Ежеквартально

Баланың даму тарихы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 112/е нысаны), "Стационар" ААЖ*
Индикаторлардың мәні 100 %-ға жеткізілуі тиіс
13
Есеп беру кезеңіндегі ЖІА, ЖРА ауруларымен 5 жасқа дейінгі балаларды шұғыл емдеуге жатқызудың үлес салмағы
Тоқсан сайын
"Мединформ" деректері
Есеп беру кезеңіндегі көрсеткіштер мәнінің алдыңғымен салыстырғанда 1 %-ға азаюы тиіс
14
БШАЫЕ қағидаттарына сәйкес қауіп белгілеріне оқытылған, 5 жасқа дейінгі балалардың ата-аналары санының үлес салмағы
Тоқсан сайын
Дені сау бала кабинетінің журналы
Индикаторлардың мәні 100%-ға жеткізілуі тиіс
15
Жатыр ішінде диагностикаланбаған, жаңа туғандарда ДТБК жағдайлары
Тоқсан сайын
Баланың даму тарихы ( № 907 бұйрықпен бекітілген 112/е нысаны), жүкті, босанатын, босанған әйелдің жеке картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 111/е нысаны)
Индикатордың мәнін нолге жеткізілуі тиіс
16
Ата-анасы бас тартқан тастанды балалар мен АИТВ-жұқтырған аналардан, цитостатик қабылдайтын аналардан туған балаларды қоспағанда, тек қана емшек сүтімен қоректенетін 6 айлық балалардың үлес салмағы
Тоқсан сайын
Баланың даму тарихы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 112/е нысаны)
Индикаторлардың мәні 100 %-ға жеткізілуі тиіс
17
Ата-анасы бас тартқан тастанды балалар мен АИТВ-жұқтырған аналардан, цитостатик қабылдайтын аналардан туған балаларды қоспағанда, 2 жасқа дейін емшек сүтімен қоректенетін балалардың үлес салмағы
Тоқсан сайын
Баланың даму тарихы (№ 907 бұйрыққа сәйкес 112/е нысаны)
Өткен кезеңмен салыстырғанда көрсеткіштің 5 %-ға көбеюі тиіс
18
Өкпе туберкулезі ауруымен алғаш анықталған науқастар арасында асқыну жағдайларының үлес салмағы
Тоқсан сайын
"Туберкулезбен ауыратын науқастардың тіркелімі" бағдарламалық кешені
Осы кезеңдегі көрсеткіштер мәнінің алдыңғымен салыстырғанда 5 %-ға азаюы тиіс
18-1
"Туберкулезбен сырқаттанудың жоғары қаупі бар халық топтарын (бактерияның бөлінуіне қарамастан туберкулезбен ауыратын науқастармен байланыста болған адамдар; өкпенің созылмалы обструктивті ауруларымен, қант диабетімен, алкоголизммен, нашақорлықпен, адамның иммун тапшылығы вирусымен/жүре пайда болған иммун тапшылығы синдромымен динамикалық бақылауда тұрған адамдар және иммундық супрессивті терапия қабылдайтын адамдар; өкпесінде кез келген этиологияның қалдық көрінісі бар адамдар; бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар) флюорографиялық зерттеп-қараумен қамту
Жылына 1 рет
Флюорографиялық зерттеп-қарауды жүргізу жоспары, флюорографиялық зерттеп-қарауды тіркеу журналы, есеп беру нысандары
Индикаторлардың мәні 100% жеткізілуі тиіс
19
Міндетті контингентті флюорографиялық зертеп-қараумен қамту
Жылына 1 рет
Флюорографиялық зертеп-қарауды жүргізу жоспары, флюорографиялық тексерулерді тіркеу журналы, есеп беру нысандары
Индикаторлардың мәні 100 %-ға жеткізілуі тиіс
20
Туберкулезбен сырқаттанудың жоғары қаупі бар халық топтары (бактерияның бөлінуіне қарамастан туберкулезбен ауыратын науқастармен байланыста болған адамдар; өкпенің созылмалы обструктивті ауруларымен, қант диабетімен, алкоголизммен, нашақорлықпен, адамның иммун тапшылығы вирусымен/жүре пайда болған иммун тапшылығы синдромымен динамикалық бақылауда тұрған адамдар және иммундық супрессивті терапия қабылдайтын адамдар; өкпесінде кез келген этиологияның қалдық көрінісі бар адамдар; бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар) арасында флюорография әдісімен туберкулезбен ауыратын науқастарды анықтау көрсеткіші
Тоқсан сайын
Флюорографиялық зерттеп-қарауды тіркеу журналы, профилактикалық флюорографиялық зерттеп-қарау картасы (Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" бұйрығымен (бұдан әрі - № 907 бұйрық) бекітілген 052/е нысаны)

История развития ребенка (форма 112/у, утвержденная Приказом № 907) АИС "Стационар"
Значение индикатора стремится к 100 %
13
Удельный вес экстренной госпитализации детей до 5 лет с острой кишечной инфекцией (далее -ОКИ), острой респираторной инфекции (далее – ОРИ) за отчетный период
Ежеквартально
Данные "Мединформ"
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 1 %
14
Удельный вес из числа родителей детей до 5 лет, обученных признакам опасности в соответствии с принципами ИВБДВ*
Ежеквартально
Журнал кабинета здорового ребенка
Значение индикатора стремится к 100 %
15
Случаи врожденных пороков развития (далее – ВПР) у новорожденных, недиагностированных внутриутробно
Ежеквартально
История развития ребенка (форма 112/у, утвержденная Приказом № 907), индивидуальная карта беременной, роженицы, родильницы (форма 111/у, утвержденная Приказом № 907)
Значение индикатора стремится к нулю
16
Удельный вес детей в возрасте 6 месяцев, получающих исключительно грудное вскармливание, за исключением детей отказных подкидышей и детей, родившихся от ВИЧ-инфицированных матерей, матерей, принимающих цитостатики
Ежеквартально
История развития ребенка (форма 112/у, утвержденная Приказом № 907)
Значение индикатора стремится к 100 %
17
Удельный вес детей, получающих грудное вскармливание до 2 лет, за исключением детей отказных подкидышей и детей, родившихся от ВИЧ-инфицированных матерей, матерей, принимающих цитостатики
Ежеквартально
История развития ребенка (форма 112/у, утвержденная Приказом № 907)
Увеличение показателя на 5 % по сравнению с предыдущим периодом
18
Удельный вес запущенных случаев среди впервые выявленных больных с туберкулезом легких
Ежеквартально
Программный комплекс "Регистр больных туберкулезом"
Уменьшение значения показателя настоящего периода по сравнению с предыдущим на 5 %
18-1
Охват флюорографическим обследованием групп населения с высоким риском заболевания туберкулезом (лица, контактные с больным туберкулезом, независимо от бактериовыделения; лица, состоящие на динамическом наблюдении с хроническими обструктивными заболеваниями легких, сахарным диабетом, алкоголизмом, наркоманией, вирусом иммунодефицита человека/синдромом приобретенного иммунного дефицита и получающие иммуносупрессивную терапию; лица, имеющие остаточные явления в легких любой этиологии; лица, освободившиеся из мест лишения свободы)
1 раз в год
План проведения флюорографических обследований, журнал регистрации флюорографических обследований, отчетные формы
Значение индикатора стремится к 100 %
19
Охват обязательного контингента флюорографическим обследованием
1 раз в год
План проведения флюорографических обследований, журнал регистрации флюорографических обследований, отчетные формы
Значение индикатора стремится к 100 %
20
Показатель выявляемости больных туберкулезом методом флюорографии среди групп населения с высоким риском заболевания туберкулезом (лица, контактные с больным туберкулезом, независимо от бактериовыделения; лица, состоящие на динамическом наблюдении с хроническими обструктивными заболеваниями легких, сахарным диабетом, алкоголизмом, наркоманией, вирусом иммунодефицита человека/синдромом приобретенного иммунного дефицита и получающие иммуносупрессивную терапию; лица, имеющие остаточные явления в легких любой этиологии; лица, освободившиеся из мест лишения свободы)
Ежеквартально
Журнал регистрации флюорографических обследований, карта профилактических флюорографических обследований (форма 052/у, утвержденная
Приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (далее - Приказ № 907);

Индикатордың мәні 1000 зерттеп-қаралғанға кемінде 2-ні құрайды
21
Микроскопия әдісімен зерттеліп-қаралған адамдардың арасында туберкулезге күдікті науқастарды анықтау көрсеткіші
Тоқсан сайын
Микроскопиялық зерттеп-қарауды тіркеу журналы, есеп беру нысандары, зертханалық тіркеу журналы (№ 907 бұйрықпен бекітілген ТБ 04/е нысаны), туберкулез микробактериясына қақырықты микроскопиялық зерттеуге жіберу (№ 907 бұйрықпен бекітілген ТБ 05/е нысаны)
Индикатордың мәні 5-10% құрайды
22
МСАК* деңгейінде терапияны тоқтатқан туберкулезбен ауыратын науқастардың саны
Тоқсан сайын
Амбулаториялық науқастың медициналық картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген, 025/е нысаны)
Индикаторлардың мәні нөлге жеткізілуі тиіс
23
Есеп беру кезеңіндегі 3-4 сатыдағы қатерлі ісіктермен ауыратын алғаш анықталған науқастар санының үлес салмағы
Жылына 1 рет
"Онкологиялық тіркелім" дерекқоры
Алдыңғы кезеңмен салыстырғанда көрсеткіштің 5 %-ға азаюы тиіс
24
Есеп беру кезеңінде 1-2 сатыдағы қатерлі ісіктермен ауыратын алғаш анықталған науқастар санының үлес салмағы
Жылына 1 рет
"Онкологиялық тіркелім" дерекқоры
Алдыңғы кезеңмен салыстырғанда көрсеткіштің 1 %-ға ұлғаюы тиіс
25
Қатерлі ісіктермен ауыратын науқастардың 5 жылдық өміршеңдік көрсеткіші
Жылына 1 рет
"Онкологиялық тіркелім" дерекқоры
Индикаторлардың мәні 50 %-ды құрайды
26
Негізделген шағымдардың жалпы саны
Тоқсан сайын
Өтініштерді тіркеу журналы
Индикаторлардың мәні нөлге жеткізілуі тиіс
27
Жүрек-қан тамыры жүйесі ауруларының асқынуымен емдеуге жатқызылған бекітілген халық саны ішінен науқастарды емдеуге жатқызу деңгейі:
гипертензия;
миокард инфаркті;
инсульт
Тоқсан сайын
Стационардан шыққандардың статистикалық картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген, 066/е нысаны), (АХЖ-10*: І10-І13, І20-І21.4,І60-І66.9)
Есеп беру кезеңіндегі көрсеткіштер мәнінің алдыңғымен салыстырғанда 10%-ға азаюы тиіс
28
Эпидемиологиялық тексерулер жүргізулермен ауруханаішілік инфекциялар оқиғаларының үлес салмағы
Ай сайын
Инфекциялық ауруларды есепке алу жураналы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 060/е нысаны), инфекциялық бақылау комиссиясының отырысында талқыланған оқиғалардың хаттамалары
Индикатор 100%-ға жеткізілуі тиіс
29
Ауруханаішілік инфекциялардың пайда болу себептері мен факторлары және таралуын белгілеумен ауруханаішілік инфекциялар оқиғаларының үлес салмағы
Ай сайын
Инфекциялық ауруларды есепке алу жураналы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 060/е нысаны), инфекциялық бақылау комиссиясының отырысында талқыланған оқиғалардың хаттамалары
Индикатор 80%-ға жеткізілуі тиіс
30
5 жасқа дейінгі балаларды мақсатты инфекцияларға қарсы иммундаумен қамту көрсеткіші
Ай сайын өсімімен

Значение индикатора составляет не менее 2 на 1000 обследованных
21
Показатель выявляемости больных с подозрением на туберкулез среди обследованных лиц методом микроскопии
Ежеквартально
Журнал регистрации микроскопических обследований, отчетные формы, лабораторный регистрационный журнал (форма ТБ 04/у, утвержденная Приказом № 907), направление на микроскопическое исследование мокроты на микобактерии туберкулеза (форма ТБ 05/у, утвержденная Приказом № 907)
Значение индикатора составляет 5-10%
22
Число больных туберкулезом, прервавших терапию на уровне ПМСП
Ежеквартально
Медицинская карта амбулаторного больного (форма 025/у, утвержденная Приказом № 907)
Значение индикатора стремится к нулю
23
Удельный вес числа впервые выявленных больных злокачественными новообразованиями 3-4 стадии за отчетный период
1 раз в год
База данных "Онкорегистр"
Уменьшение показателя на 5 % по сравнению с предыдущим периодом
24
Удельный вес числа впервые выявленных больных злокачественными новообразованиями 1-2 стадии за отчетный период
1 раз в год
База данных "Онкорегистр"
Увеличение показателя на 1 % по сравнению с предыдущим периодом
25
Показатель 5-летней выживаемости больных злокачественными новообразованиями
1 раз в год
База данных "Онкорегистр"
Значение индикатора составляет не менее 50 %
26
Количество обоснованных жалоб
Ежеквартально
Журнал регистрации обращений
Значение индикатора стремится к нулю
27
Уровень госпитализации больных из числа прикрепленного населения госпитализированных с осложнениями заболеваний сердечно-сосудистой системы:
- артериальная гипертензия;
- инфаркт миокарда;
- инсульт
Ежеквартально
Статистическая карта выбывшего из стационара (форма 066/у, утвержденная Приказом № 907)
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 10 %
28
Удельный вес случаев внутрибольничных инфекций с проведением эпидемиологического расследования
Ежемесячно
Журнал учета инфекционных заболеваний (форма 060/у, утвержденная Приказом № 907), Протокола разбора случаев на заседании комиссии инфекционного контроля
Значение индикатора стремится к 100 %
29
Удельный вес случаев внутрибольничных инфекций с установленными причинами и факторами возникновения и распространения внутрибольничных инфекций
Ежемесячно
Журнал учета инфекционных заболеваний (форма 060/у, утвержденная Приказом № 907), Протокола разбора случаев на заседании комиссии инфекционного контроля
Значение индикатора стремится к 80 %
30
Показатель охвата иммунизацией детей до 5 лет против целевых инфекций
Ежемесячно в нарастании

Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 мамырда № 415 бұйрығымен бекітлген №4 есептік нысан
Индикатордың мәні жылына 95%-ға жеткізілуі тиіс (ай сайын кем дегенде 7,9%)
*Ескертпе:
аббревиатуралардың толық жазылуы
МСАК – медициналық-санитариялық алғашқы көмек
ФЖӘ – фертильді жастағы әйелдер
ЖІИ – жіті ішек инфекциясы
ЖРИ – жіті респираторлық инфекция
БШАЫЕ – балалық шақтағы ауруларды ықпалдастыра емдеу
БЕЖД – балалардың ерте жастағы дамуы
ДТБК – дамудың туа біткен кемістігі
АХЖ-10 – Аурулардың халықаралық жіктемесі Х қайта қарау
ААЖ – автоматтандырылған ақпараттық жүйе
Медициналық көрсетілетін
қызметтер сапасына ішкі
және сыртқы сараптамаларды
ұйымдастыру және жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Сыртқы индикаторлар
Индикаторлардың атауы
Өлшем бірлігі
Ақпараттың кезеңділігі
Ақпарат көзі
Шектік мәні
1
2
3
4
5
6
Стационарлық көмек көрсететін ұйымдар үшін бағалау индикаторлары
1
Жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде қайтыс болғандардың үлес салмағы
Есеп беру кезеңінде жоспарлы тәртіпте барлық стационарға түскендердің ішінде стационарда қайтыс болғандардың саны
Ай сайын
Есептік деректер, стационарлық науқастың медициналық картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 003/е нысаны)
Индикатордың мәні нөлге жеткізілуі тиіс
2
Жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде операциядан кейінгі өлім
Есеп беру кезеңінде жоспарлы тәртіпте барлық операция жасалғандардың операциялық араласудан кейін стационарда қайтыс болғандардың саны
Ай сайын
Есептік деректер, стационарлық науқастың медициналық картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген № 003/е нысаны)
Индикатордың мәні нөлге жеткізілуі тиіс
3
Есеп беру кезеңіндегі ана өлімі жағдайларының саны, оның ішінде:
- акушериялық қан кетулер;
- гестоздар;
- аборттар;
- экстрагени тальдық патологиялар
Абсолюттік саны
Күн сайын
Медициналық ұйымның, перзентханалардың жүкті әйелдер мониторингінің деректері, ана өлімін есепке алу картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген № 2009-1/е нысаны)
Басқаруға жататын себептер бойынша индикатордың мәні нөлге жеткізілуі тиіс
4
Есеп беру кезеңіндегі балалар өлімі жағдайларының саны, оның ішінде:
- тыныс алу ағзалары ауруларынан;
- ішек инфекциялары;
- туа біткен даму кемістіктері;
- перинатальды кезеңдегі себептер
Абсолюттік саны
Күн сайын
Тірі туған, өлі туған, 5 жасқа дейінгі қайтыс болған балаларды есепке алу картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген № 2009/е нысаны)
Есеп беру кезеңіндегі көрсеткіші мәнінің алдыңғы кезеңмен салыстырғанда 5 %-ға азаюы тиіс
5
Қайта түсу көрсеткіші (бір айдың ішінде бір ауру бойынша)
Есеп беру кезеңіндегі емдеуге жатқызылғандардың саны, оның ішінде емделуге қайта жатқызылғандардың саны
Ай сайын

Отчетная форма № 4, утвержденная приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 мая 2015 года № 415,
Журнал учета профилактических прививок, форма 064/у
Значение индикатора стремится к 95 % за год (ежемесячно не менее 7,9 %)
Приложение 2
к Правилам организации
и проведения внутренней
и внешней экспертиз
качества медицинских услуг
Внешние индикаторы
Наименование
индикаторов
Единица
измерения
Периодичность информации
Источник
информации
Пороговое
значение
1
2
3
4
5
6
Индикаторы оценки для организаций,
оказывающих стационарную помощь
1
Удельный вес случаев летальности при плановой госпитализации
Количество умерших в стационаре от общего числа пациентов, поступивших в плановом порядке за отчетный период
Ежемесячно
Отчетные данные Медицинская карта стационарного больного (форма 003/у, утвержденная Приказом № 907)
Значение индикатора стремится к нулю
2
Послеоперационная летальность в случаях плановой госпитализации
Количество умерших в стационаре после оперативных вмешательств от количества пациентов, прооперированных в плановом порядке за отчетный период
Ежемесячно
Отчетные данные, медицинская карта стационарного больного (форма 003/у, утвержденная Приказом № 907)
Значение индикатора стремится к нулю
3
Число случаев материнской смертности за отчетный период из них от:
акушерских кровотечений;
гестозов;
абортов;
экстрагенитальной патологии
Абсолютное число
Ежедневно
Данные мониторинга беременных, родильниц медицинской организации, карта учета материнской смертности (форма 2009-1/у, утвержденная Приказом № 907)
Значение индикатора стремится к нулю по причинам, поддаюмщися управлению
4
Количество случаев детской смертности за отчетный период из них от:
заболеваний органов дыхания;
кишечных инфекций;
врожденных пороков развития;
причин перинатального периода
Абсолютное число
Ежедневно
Карта учета родившегося живым, мертворожденного и умершего ребенка в возрасте до 5 лет (форма 2009/у, утвержденная Приказом № 907)
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 5 %
5
Показатель повторного поступления (в течение месяца по поводу одного и того же заболевания)
Число повторных госпитализаций от числа госпитализированных за отчетный период
Ежемесячно

Есептік деректер, стационардағы науқастың медициналық картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген № 003/е нысаны), стационардан шыққан науқастың статистикалық картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 066/е нысаны)
Индикатордың мәні нөлге жеткізілуі тиіс
6
Клиникалық және патологоанатомиялық диагноздардың арасындағы айырмашылық жағдайлары
Есеп беру кезеңіндегі жағдайлардың саны
Ай сайын
Патологоанатомиялық зерттеудің хаттамасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 013/у нысаны)
Индикатордың мәні нөлге жеткізілуі тиіс
7
Медициналық қызметтерді көрсету сапасына негізделген өтініштер
Негізделген шағымдардың саны
Ай сайын
Өтініштерді тіркеу журналы
Индикатордың мәні нөлге жеткізілуі тиіс
8
Эпидемиологиялық тексерулер жүргізулермен ауруханаішілік инфекциялар оқиғаларының үлес салмағы
Ай сайын
Инфекциялық ауруларды есепке алу жураналы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 060/е нысаны), инфекциялық бақылау комиссиясының отырысында талқыланған оқиғалардың хаттамалары
Индикатор 100%-ға жеткізілуі тиіс
Эпидемиологиялық тексерулер жүргізулермен ауруханаішілік инфекциялар оқиғаларының үлес салмағы
9
Ауруханаішілік инфекциялардың пайда болу себептері мен факторлары және таралуын белгілеумен ауруханаішілік инфекциялар оқиғаларының үлес салмағы
Ай сайын
Инфекциялық ауруларды есепке алу жураналы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 060/е нысаны), инфекциялық бақылау комиссиясының отырысында талқыланған оқиғалардың хаттамалары
Индикаторды 80%-ға жеткізуге ұмтылу
Ауруханаішілік инфекциялардың пайда болу себептері мен факторлары және таралуын белгілеумен ауруханаішілік инфекциялар оқиғаларының үлес салмағы
Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдар үшін бағалау индикаторлары
10
Жалпы өлім, оның ішінде есеп беру кезеңінде бекітілген халық арасында еңбекке жарамды жастағы адамдардың өлім көрсеткіші
Абсолюттік сан және 1000 адамға шаққандағы есептік көрсеткіші
Тоқсан сайын
Мекенжайы көрсетілген, облыстық статистика басқармасының деректері
Басқаруға жататын себеп бойынша есеп беру кезеңіндегі көрсеткіштерінің алдыңғы кезеңмен салыстырғанда 5 %-ға азаюы тиіс
11
МСАК* деңгейінде медициналық қызметтің кемістіктерімен ана өлімі жағдайларының үлес салмағы
Фертильді жастағы бекітілген әйелдердің санына есепті кезеңде МСАК деңгейінде расталған сараптамашыларанықтаған кемшіліктермен халық арасында тіркелген ана өлімі жағдайларының саны
Күн сайын
Ана өлімін тіркеу картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 2009/е-1/е нысаны) (сыртқы сараптама нәтижелері)
Индикатордың мәні нөлге жеткізілуі тиіс
12
МСАК* (ЖІИ*, ЖРИ*) деңгейінде медициналық қызмет көрсету кемістіктерімен 5 жасқа дейінгі балалар өлім

Отчетные данные, медицинская карта стационарного больного (форма 003/у, утвержденная Приказом № 907) статистическая карта выбывшего из стационара (форма 066/у, утвержденная Приказом № 907)
Значение индикатора стремится к нулю
6
Случаи расхождения клинического и патологоанатомического диагнозов
Количество случаев за отчетный период
Ежемесячно
Протокол патологоанатомического исследования (форма 013/у, утвержденная Приказом № 907)
Значение индикатора стремится к нулю
7
Обоснованные обращения на качество оказания медицинских услуг
Количество обоснованных жалоб
Ежемесячно
Журнал регистрации обращений
Значение индикатора стремится к нулю
8
Показатель эпидемиологи ческого расследования внутрибольничных инфекций
Удельный вес (%) случаев внутрибольничных инфекций с проведением эпидемиологического расследования от общего числа зарегистрированных случаев
Ежемесячно
Журнал учета инфекционных заболеваний (форма 060/у, утвержденная Приказом № 907), Протокола разбора случаев на заседании комиссии инфекционного контроля
Значение индикатора стремится к 100 %
9
Показатель установления причин и факторов возникновения и распространения внутрибольничных инфекций
Удельный вес (%) случаев внутрибольничных инфекций с установленными причинами и факторами возникновения и распространения внутрибольничных инфекций от общего числа зарегистрированных случаев
Ежемесячно
Журнал учета инфекционных заболеваний (форма 060/у, утвержденная Приказом № 907), Протокола разбора случаев на заседании комиссии инфекционного контроля
Значение индикатора стремится к 80 %
Индикаторы оценки для организаций,
оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь
10
Показатель общей смертности, в том числе трудоспособного возраста, среди прикрепленного населения за отчетный период
Абсолютное число и расчетный показатель на 1000 населения
Ежеквартально
Данные областного статистического управления с указанием домашнего адреса
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 5 % по причинам, которые поддаются управлению
11
Удельный вес случаев материнской смертности, с дефектами оказания медицинских услуг на уровне ПМСП
Количество случаев материнской смерти среди прикрепленных жителей с подтвержденными дефектами (экспертами) на уровне ПМСП, за отчетный период на количество прикрепленных женщин фертильного возраста
Ежедневно
Карта учета материнской смертности (форма 2009-1/у, утвержденная Приказом № 907) (результаты внешней экспертизы )
Значение индикатора стремится к нулю
12
Детская смертность до 5 лет, с дефектами оказания медицинских услуг на уровне ПМСП

Бекітілген халық арасында 0-жастан бастап 5 жасқа дейінгі балалар санына МСАК* (ЖІИ*, ЖРИ*) деңгейінде алдын алуға болатын 0-жастан бастап 5 жасқа дейінгі балалар арасындағы өлім саны
Күн сайын
Тірі туған, өлі туған, 5 жасқа дейінгі қайтыс болған балаларды есепке алу картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген № 2009/е нысаны)
Есеп беру кезеңіндегі көрсеткіш мәнінің алдыңғы кезеңмен салыстырғанда 5 %-ға азаюы тиіс
13
Жүктілікке кері әсер ететін әйелдердің экстрагенитальды патологиясы бар фертильді жастағы әйелдердің* жүктілік жағдайлары
Бекітілген халық арасында емдеуге жатқызылған жүкті әйелдердің жалпы санына шаққандағы жүктілікке қарсы көрсетілімдері бар әйелдердің экстрагенитальды патологиясымен ФЖӘ-нің* емдеуге жатқызылған жүктілік жағдайларының саны
Тоқсан сайын
Стационардан шыққан науқастың статистикалық картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 066/е нысаны) "Жүкті әйелдер тіркелімі" бағдарламалық қамтамасыз ету
Индикатордың мәні нөлге жеткізілуі тиіс
14
Өкпе туберкулезі ауруымен алғаш анықталған науқастардың арасындағы асқынған жағдайлардың үлес салмағы
Бекітілген халық арасында өкпе туберкулезі ауруымен алғаш анықталған науқастардың санына шаққанда тіркелген халық арасындағы асқынған жағдайлардың саны
Тоқсан сайын
"Туберкулезбен ауыратын науқастар тіркелімі" бағдарламалық кешені
Есеп беру кезеңіндегі көрсеткіш мәнінің алдыңғы кезеңмен салыстырғанда 5 %-ға азаюы тиіс
15
Бекітілген халық арасында жаңадан пайда болған 3-4 сатыдағы визуалды оқшауланған қатерлі ісік диагнозымен алғаш анықталған жағдайлардың саны
Бекітілген халық арасында жаңадан пайда болған визуалды оқшауланған қатерлі ісік диагнозымен алғаш анықталған жағдайлардың санына бекітілген халық арасында жаңадан пайда болған 3-4 сатыдағы визуалды оқшауланған қатерлі ісік диагнозымен алғаш рет анықталған жағдайлардың саны
Тоқсан сайын
"Онкологиямен ауыратын науқастардың тіркелімі" бағдарламалық кешені
Есеп беру кезеңіндегі көрсеткіш мәнінің алдыңғы кезеңмен салыстырғанда 5 %-ға азаюы тиіс
16
Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасына негізделген өтініштер
100 мың бекітілген халыққа шаққандағы көрсеткіш
Ай сайын
Өтініштерді тіркеу журналы
Индикатордың мәні нөлге жеткізілуі тиіс
17
Бекітілген халық саны ішінде:
жүрек-қан тамыр жүйесі;
артериалық гипертензия;
миокард инфаркты;
инсульт аурулары асқынып емдеуге жатқызылған науқастарды емдеуге жатқызу деңгейі
Бекітілген халық саны ішінен жүрек-қан тамыр жүйесі;
артериалық гипертензия;
миокард инфаркты;
инсульт аурулары асқынғаннан емделіп шыққан аурулар санына 100 адамға шаққанда бекітілген халық санынанжүрек-тамыр жүйесі;
артериалық гипертензия;
миокард инфаркты;
инсульт аурулары
Тоқсан сайын
Стационардан шыққан науқастың статистикалық картасы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 066/е нысаны) (АХЖ-10*: 110-113, 120-121, 160-166.9)
Есеп беру кезеңіндегі көрсеткіш мәнінің алдыңғы кезеңмен салыстырғанда 5 %-ға азаюы тиіс
18
Эпидемиологиялық тексерулер жүргізулермен ауруханаішілік инфекциялар оқиғаларының үлес салмағы
Ай сайын
Инфекциялық ауруларды есепке алу жураналы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 060/е нысаны), инфекциялық бақылау комиссиясының отырысында талқыланған оқиғалардың хаттамалары
Индикаторды 100%-ға жеткізуге ұмтылу
Эпидемиологиялық тексерулер жүргізулермен ауруханаішілік инфекциялар оқиғаларының үлес салмағы
19
Ауруханаішілік инфекциялардың пайда болу себептері мен факторлары және таралуын белгілеумен ауруханаішілік инфекциялар оқиғаларының үлес салмағы
Ай сайын
Инфекциялық ауруларды есепке алу жураналы (№ 907 бұйрықпен бекітілген 060/е нысаны), инфекциялық бақылау комиссиясының отырысында талқыланған оқиғалардың хаттамалары
Индикаторды 80%-ға жеткізуге ұмтылу
Ауруханаішілік инфекциялардың пайда болу себептері мен факторлары және таралуын белгілеумен ауруханаішілік инфекциялар оқиғаларының үлес салмағы
20
5 жасқа дейінгі балаларды мақсатты инфекцияларға қарсы иммундаумен қамту көрсеткіші
Ай сайын өсімімен
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 мамырда № 415 бұйрығымен бекітлген №4 есептік нысан

Количество умерших детей в возрасте от 0 до 5 лет, предотвратимых на уровне ПМСП на количество детей в возрасте от 0 до 5 лет среди прикрепленного населения
Ежедневно
Карта учета родившегося живым, мертворожденного и умершего ребенка в возрасте до 5 лет (форма 2009/у, утвержденная Приказом № 907)
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 5 %
13
Случаи беременности женщин фертильного возраста (далее – ЖФВ) с экстрагенитальной патологией, которым абсолютно противопоказана беременность
Количество случаев госпитализированных беременных ЖФВ с экстрагенитальной патологией, которым абсолютно противопоказана беременность, среди прикрепленных жителей на общее количество госпитализированных беременных среди прикрепленных жителей
Ежеквартально
Статистическая карта выбывшего из стационара (форма 066/у, утвержденная Приказом № 907) Программное обеспечение "Регистр беременных"
Значение индикатора стремится к нулю
14
Удельный вес запущенных случаев среди впервые выявленных больных с туберкулезом легких
Количество запущенных случаев у впервые выявленных туберкулезом легких среди прикрепленного населения на количество впервые выявленных случаев туберкулеза легких среди прикрепленного населения
Ежеквартально
Программный комплекс "Регистр больных туберкулезом"
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 5 %
15
Количество впервые выявленных случаев с диагнозом злокачественного новообразования визуальной локализации 3-4 стадии среди прикрепленного населения
Количество впервые выявленных случаев с диагнозом злокачественного новообразования визуальной локализации 3-4 стадии среди прикрепленного населения на количество всех впервые выявленных случаев с диагнозом злокачественного новообразования визуальной локализации среди прикрепленного населения
Ежеквартально
Программный комплекс
"Регистр онкологических больных"
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 5 %
16
Обоснованные обращения на качество оказания медицинских услуг
Показатель на 100 тыс. прикрепленного населения
Ежемесячно
Журнал регистрации обращений
Значение индикатора стремится к нулю
17
Уровень госпитализации больных из числа прикрепленного населения с осложнениями заболеваний сердечно-сосудистой системы:
артериальная гипертензия;
инфаркт миокарда;
инсульт
Количество пролеченных больных из числа прикрепленного населения с осложнениями заболеваний сердечно-сосудистой системы:
артериальная гипертензия;
инфаркт миокарда;
инсульт 100 на количество пролеченных больных из числа прикрепленного населения с осложнениями заболеваний сердечно-сосудистой системы:
артериальная гипертензия;
инфаркт миокарда;
инсульт
Ежеквартально
Статистическая карта выбывшего из стационара (форма 066/у, утвержденная Приказом № 907)
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 5 %
18
Показатель эпидемиологического расследования внутрибольничных инфекций
Удельный вес (%) случаев внутрибольничных инфекций с проведением эпидемиологического расследования от общего числа зарегистрированных случаев
ежемесячно
Журнал учета инфекционных заболеваний (форма 060/у, утвержденная Приказом № 907), Протокола разбора случаев на заседании комиссии инфекционного контроля
Значение индикатора стремится к 100 %
19
Показатель установления причин и факторов возникновения и распространения внутрибольничных инфекций
Удельный вес (%) случаев внутрибольничных инфекций с установленнымипричинами и факторами возникновения и распространения внутрибольничных инфекций от общего числа зарегистрированных случаев
Ежемесячно
Журнал учета инфекционных заболеваний (форма 060/у, утвержденная Приказом № 907), Протокола разбора случаев на заседании комиссии инфекционного контроля
Значение индикатора стремится к 80%
20
Показатель охвата иммунизацией детей до 5 лет против целевых инфекций
Удельный вес (%) детей целевой группы, охваченных иммунизацией
Ежемесячно в нарастании
Отчетная форма № 4, утвержденная приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 мая 2015 года № 415, Журнал учета профилактических прививок, форма 064/у

Индикатордың мәнін жылына 95%-ға жеткізуге ұмтылу (ай сайын кем дегенде 7,9%)
5 жасқа дейінгі балаларды мақсатты инфекцияларға қарсы иммундаумен қамту көрсеткіші
*Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
МСАК – медициналық - санитариялық алғашқы көмек
ФЖӘ – фертильді жастағы әйелдер
ЖІИ – жіті ішек инфекциясы
ЖРИ – жіті респираторлық инфекция
ДТБК – дамудың туа біткен кемістігі
АХЖ - 10 – аурулардың халықаралық жіктемесі Х қайта қарау
ААЖ – автоматтандырылған ақпараттық жүйе
Медициналық көрсетілетін
қызметтер сапасына ішкі
және сыртқы сараптамаларды
ұйымдастыру және жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
1. Тәуелсіз сарапшының сараптама қорытындысы
1. Тәуелсіз сарапшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мамандығы, лауазымы, біліктілік санаты, ғылыми дәрежесі көрсетіледі, аккредиттеу туралы куәліктің №
2. Сарапатама жүргізілген денсаулық сақтау субъектісінің (объектісінің) атауы
3. Сараптаманы жүргізу негіздемесі не тапсырыс беруші туралы мәлімет
4. Сараптаманы жүргізу мерзімі
5. Сараптаманы жүргізу кезеңі
6. Сараптама мәні
7. Сараптама нәтижесі туралы мәліметтер, оның ішінде анықталған кемістіктер, олардың сипаты
8. Тұжырымдамалар
9. Ұсынымдар
___________________________ _____________________
Сараптама жүргізген тұлғаның қолы
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Күні 20 ___ жылғы "____" ___________

Значение индикатора стремится к 95% за год (ежемесячно не менее 7,9%)
Приложение 3
к Правилам организации
и проведения внутренней
и внешней экспертиз
качества медицинских услуг
Экспертное заключение независимого эксперта
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) независимого эксперта, с указанием специальности, должности, квалификационной категории, ученой степени, № свидетельства об аккредитации
2. Наименование субъекта (объекта) здравоохранения, в котором проводилась экспертиза
3. Основание проведения экспертизы, либо сведения о заказчике
4. Сроки проведения экспертизы
5. Период проведения экспертизы
6. Предмет экспертизы
7. Сведения о результатах экспертизы, в том числе о выявленных нарушениях, об их характере
8. Выводы
9. Рекомендации
_________________________________________ ________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись лица, проводившего лица, проводившего экспертизу экспертизу
Дата "____" ___________ 20 ___ года