Қоршаған ортаға эмиссияны қысқартуға арналған квоталар мен мiндеттемелер саудасының қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 250 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 6 мамырда № 10976 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2024 жылғы 30 мамырдағы № 112 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 30.05.2024 № 112 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 17-бабының 29) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қоршаған ортаға эмиссияны қысқартуға арналған квоталар мен мiндеттемелер саудасының қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай-газ кешеніндегі экологиялық реттеу, бақылау және мемлекеттік инспекция комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмесін мерзiмдi баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 21.12.2015 № 731 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігінің жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрi
В.Школьник
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 250 бұйрығымен
бекітілген
Қоршаған ортаға эмиссияны қысқартуға арналған квоталар мен мiндеттемелер саудасының қағидалары

Об утверждении Правил торговли квотами и обязательствами на сокращение эмиссий в окружающую среду
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 250. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2015 года № 10976. Утратил силу приказом Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 30 мая 2024 года № 112.
Сноска. Утратил силу приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.05.2024 № 112 (вводится в действие со дня официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 29) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан 9 января 2007 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила торговли квотами и обязательствами на сокращение эмиссий в окружающую среду.
2. Комитету экологического регулирования, контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование копии настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодические печатные издания и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
Сноска. В пункт 2 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 21.12.2015 № 731 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
В. Школьник
Утверждены приказом
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 250
Правила торговли квотами и обязательствами
на сокращение эмиссий в окружающую среду

1. Қоршаған ортаға эмиссияны қысқартуға арналған квоталар мен мiндеттемелер саудасының қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық Кодексіне сәйкес әзірленген және қоршаған ортаға эмиссияны қысқартуға арналған квоталар мен мiндеттемелер саудасының тәртібін анықтайды.
2. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) қоршаған ортаға эмиссияларды қысқарту жөніндегі міндеттемелер (бұдан әрі - эмиссияларды қысқартуға арналған міндеттемелер) - экологиялық рұқсатта анықталатын және белгілі бір уақыт ішінде қоршаған ортаға эмиссияларды кезең-кезеңімен төмендетуді өзіне қамтитын табиғат пайдалану шарттары;
2) қоршаған ортаға эмиссияларға арналған лимиттер (бұдан әрі - эмиссияларға арналған лимиттер) - белгілі бір мерзімге арнап белгіленетін қоршаған ортаға эмиссиялардың нормативтік көлемі;
3) қоршаған ортаға эмиссияларға арналған квота (бұдан әрі - эмиссияларға арналған квота) - нақты табиғат пайдаланушыға белгілі бір мерзімге бөлінетін қоршаған ортаға эмиссияларға арналған лимиттің бір бөлігі;
4) қоршаған ортаға эмиссиялар – ластаушы заттардың шығарындылары, төгiндiлерi, қоршаған ортада өндiрiс және тұтыну қалдықтарын орналастыру, күкіртті қоршаған ортада ашық түрде орналастыру және сақтау.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 16.02.2017 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Эмиссияларға арналған квоталар мен эмиссияларды қысқартуға арналған міндеттемелерді сату табиғат пайдаланушыға экологиялық рұқсат шеңберінде бөлінген эмиссияларға арналған пайдаланылмаған лимиттің бөлігін басқа табиғат пайдаланушыға (табиғат пайдаланушыларға) беру арқылы жүзеге асырылады.
4. Эмиссияларға арналған бар лимиттен және эмиссияларды қысқартуға арналған міндеттемелерден аспау мақсатында табиғат пайдаланушы экологиялық рұқсатта белгіленген уақыт кезеңі ішінде квотаның жеткіліксіз бөлігін және эмиссияларды қысқартуға арналған міндеттемелердің бөлігін қоршаған ортаға эмиссиялардың лимиттелетін көлемінің резервіне ие басқа табиғат пайдаланушыдан сатып ала алады.
5. Егер табиғат пайдаланушы экологиялық рұқсатта белгіленген эмиссияларға арналған лимитпен және эмиссияларды қысқартуға арналған міндеттемелермен салыстырғанда қоршаған ортаға нақты эмиссиялардың резервіне ие болған жағдайда, ол эмиссияларға арналған квотаның бөлігін және эмиссияларды қысқартуға арналған міндеттемелердің бөлігін басқа табиғат пайдаланушыларға сатуға ұсына алады.

1. Правила торговли квотами и обязательствами на сокращение эмиссии в окружающую среду (далее - Правила) разработаны в соответствии с Экологическим кодексом Республики Казахстан от 9 января 2007 года и определяют порядок торговли квотами и обязательствами на сокращение эмиссии в окружающую среду.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) обязательства на сокращение эмиссий в окружающую среду (далее - обязательства на сокращение эмиссий) - условия природопользования, определяемые в экологическом разрешении и заключающиеся в поэтапном снижении эмиссий в окружающую среду в течение определенного времени;
2) лимиты на эмиссии в окружающую среду (далее - лимиты на эмиссии) - нормативный объем эмиссий в окружающую среду, устанавливаемый на определенный срок;
3) квота на эмиссии в окружающую среду (далее - квота на эмиссии) - часть лимита на эмиссии в окружающую среду, выделяемая конкретному природопользователю на определенный срок;
4) эмиссии в окружающую среду – выбросы, сбросы загрязняющих веществ, размещение отходов производства и потребления в окружающей среде, размещение и хранение серы в окружающей среде в открытом виде.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра энергетики РК от 16.02.2017 № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Торговля квотами на эмиссии и обязательствами на сокращение эмиссий осуществляется посредством торговли части неиспользованного лимита на эмиссии, выделенного природопользователю в рамках экологического разрешения, другому природопользователю (природопользователям).
4. С целью не превышения имеющегося лимита на эмиссии и обязательств на сокращение эмиссий в течение определенного периода времени, установленных в экологическом разрешении, природопользователь может приобрести недостающую часть квоты на эмиссии и часть обязательств на сокращение эмиссий у другого природопользователя, имеющего резерв лимитируемого объема эмиссий в окружающую среду.
5. В случае если природопользователь имеет резерв фактических эмиссий в окружающую среду по сравнению с лимитом на эмиссии и обязательствами на сокращение эмиссий, установленных экологическим разрешением, он может предложить часть квоты на эмиссии и часть обязательств на сокращение эмиссий к продаже другим природопользователям.

6. Эмиссияларға арналған квота саудасы және эмиссияларды қысқартуға арналған міндеттемелерді бір табиғат пайдаланушыдан басқасына ластаушы заттардың шығарындылары, төгінділері бойынша, өндіріс пен тұтыну қалдықтарын орналастыру, ашық күйде қоршаған ортада күкіртті орналастыру және сақтау бойынша жеке жүзеге асырылады.
7. Егер ластаушы заттардың шығарындыларын, төгінділерін, өндіріс қалдықтарын орналастыру, ашық күйде қоршаған ортада күкіртті орналастыру және сақтау және тұтыну объектілері арасындағы қашықтық осы табиғат пайдаланушылар үшін белгіленген санитарлық-қорғау аймақтары радиустерінің он еселенген сомасынан аспаса, қоршаған ортаға эмиссияларға арналған квоталар саудасы мен эмиссияларды қысқартуға арналған міндеттемелерді сатуға рұқсат беріледі.
8. К тонна (текше метр) мөлшерінде і заты бойынша бір табиғат пайдаланушыдан басқасына ластаушы заттардың шығарындылары, төгінділері бойынша эмиссияларға арналған квота саудасы мен эмиссияларды қысқарту жөніндегі міндеттемелерді беру соңғысына b тонна (текше метр) мөлшерінде j заты бойынша жеткіліксіз лимитті (эмиссияларды төмендетуге арналған міндеттемелердің мөлшері), егер мына арақатынас сақталатын болса,
Аі* К = Aj*L өтейді,
мұнда, Аі, Aj- атмосфералық ауа (су) үшін і, j заттарының салыстырмалы қауіпсіздігінің коэффициенттері. Эмиссияларға арналған квота саудасы мен эмиссияларды қысқартуға арналған міндеттемелерді беру тек қана қауіпсіздіктің бір сыныбына тиесілі заттардың шығарындылары (төгінділері) бойынша жүзеге асырылады.
Өндіріс пен тұтыну қалдықтарын орналастыру бойынша эмиссияларға арналған квота саудасы және эмиссияларды қысқартуға арналған міндеттемелерді беру қауіптіліктің бір деңгейіне жататын қалдықтардың түрлері бойынша тең физикалық көлемдерде жүзеге асырылады.
Ашық күйде қоршаған ортада күкіртті орналастыру және сақтау бойынша эмиссияларға арналған квота саудасы тең физикалық көлемдерде жүзеге асырылады.
Эмиссияларға арналған квота саудасы және эмиссияларды қысқартуға арналған міндеттемелерді табиғат пайдаланушылар арасында беруге тараптарға Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында белгіленген тәртіппен берілген экологиялық рұқсаттардың қолданылу мерзімдері шегінде жол беріледі.
9. Эмиссияларға арналған квотаны және эмиссияларды қысқартуға арналған міндеттемелерді сату (сатып алу) жөнінде мәміле жасасу үшін тараптар сатып алу-сату шартын (бұдан әрі - шарт) жасасады.
10. Тиісті экологиялық рұқсаттарды қайта ресімдеу экологиялық рұқсаттарды беретін орган, шарттың негізінде шарттың әрбір қатысушысы үшін Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес жүргізеді.

6. Торговля квоты на эмиссии и обязательств на сокращение эмиссий от одного природопользователя к другому осуществляется отдельно по выбросам, сбросам загрязняющих веществ, по размещению отходов производства и потребления, размещение и хранение серы в окружающей среде в открытом виде.
7. Торговля квотами на эмиссии в окружающую среду и обязательствами на сокращение эмиссий допускается между природопользователями в случае, если расстояние между источниками выбросов, сбросов загрязняющих веществ, объектами размещения отходов производства и потребления, размещение и хранение серы в окружающей среде в открытом виде не превышает десятикратной суммы радиусов санитарно-защитных зон, установленных для данных природопользователей.
8. Торговля квоты на эмиссии и обязательств на сокращение эмиссий по выбросам, сбросам загрязняющих веществ в размере К тонн (кубических метров) по веществу i от одного природопользователя другому компенсирует последнему недостающий лимит (размер обязательства на снижение эмиссий) в размере L тонн (кубических метров) по веществу j в случае если соблюдается соотношение:
Аi* К = Аj* L,
где Аi, Аj - коэффициенты относительной опасности веществ i, j для атмосферного воздуха (воды). Торговля квоты на эмиссии и обязательств на сокращение эмиссий осуществляется только по выбросам (сбросам) веществ, принадлежащих к одному классу опасности.
Торговля квоты на эмиссии по размещению отходов производства и потребления и обязательств на сокращение эмиссий осуществляется по видам отходов, отнесенных к одному уровню опасности, в равных физических объемах.
Торговля квоты на эмиссии по размещению и хранению серы в окружающей среде в открытом виде осуществляется в равных физических объемах.
Торговля квот на эмиссии и обязательств на сокращение эмиссий между природопользователями допускается в пределах срока действия экологических разрешений, выданных сторонам в порядке, установленном экологическим законодательством Республики Казахстан.
9. Для совершения сделки по продаже (приобретению) квоты на эмиссии и обязательств на сокращение эмиссий стороны заключают договор купли-продажи (далее - договор).
10. Переоформление соответствующих экологических разрешений производится органом, выдающим экологические разрешения на основе договора, для каждого из участников договора в соответствии с экологическим законодательством Республики Казахстан.