Аккредиттелген сынақ зертханаларына (орталықтарына) қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 4-1/55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 мамырда № 11004 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2021 жылғы 16 ақпандағы № 44 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 16.02.2021 № 44 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 12.10.2020 № 314 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
"Мақта саласын дамыту туралы" 2007 жылғы 21 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңының 7-бабының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Аккредиттелген сынақ зертханаларына (орталықтарына) қойылатын біліктілік талаптары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 12.10.2020 № 314 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеу және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің жетекшілік етуші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрі
___________ А. Исекешев
2015 жылғы 3 сәуір
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
___________ Е. Досаев
2015 жылғы 3 наурыз
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 30 қаңтардағы
№ 4-1/55 бұйрығымен
бекітілген
Аккредиттелген сынақ зертханаларына (орталықтарына) қойылатын біліктілік талаптары

Об утверждении квалификационных требований к аккредитованным испытательным лабораториям (центрам)
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 4-1/55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 мая 2015 года № 11004. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 февраля 2021 года № 44.
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 16.02.2021 № 44 (вводится в действие с 01.01.2022).
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 12.10.2020 № 314 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 5) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О развитии хлопковой отрасли" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования к аккредитованным испытательным лабораториям (центрам).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 12.10.2020 № 314 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции и фитосанитарной безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
__________ А. Исекешев
3 апреля 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
3 марта 2015 года
Утверждены
приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 января 2015 года № 4-1/55
Квалификационные требования к аккредитованным испытательным лабораториям (центрам)

Ескерту. Біліктілік талаптары жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 12.10.2020 № 314 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Р/с №
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
1
2
1
меншік құқығындағы, шаруашылық жүргізудегі, жедел басқарудағы немесе уақытша иеліктегі және пайдаланудағы, өрт және санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздік талаптарына жауап беретін, мыналармен жарақталатын үй-жайлар:
желдету жүйесі (ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 65% + 2%, ауа температурасы 21oС + 1oС)
стандартты климаттық жағдайларда мақта талшығының сынамаларын жылдам желдету қондырғысы (ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 65% + 2%, ауа температурасы 21oС + 1oС)
керамикалық түс үлгілерінің жинағы бар өнімділігі жоғары өлшейтін автоматтандырылған мақта талшығын сынау жүйесі (НVІ типті)
мақта талшығының сынамаларын сақтауға арналған стеллаждар
2
меншік құқығындағы, шаруашылық жүргізудегі, жедел басқаудағы немесе уақытша иеліктегі және пайдаланудағы, мақта талшығын классерлік бағалауға арналған, өрт және санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздік талаптарына және мынадай көрсеткіштерге жауап беретін үй-жайлар:
терезе ойықтары жоқ

Сноска. Квалификационные требования - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 12.10.2020 № 314 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Квалификационные требования включают наличие:
1
2
1
на праве собственности или во временном владении и пользовании помещения, отвечающего требованиям пожарной и санитарно-эпидемиологической безопасности, оснащенного:
системой кондиционирования (относительная влажность воздуха 65% +2%, температура воздуха 21oС +1oС)
установкой быстрого кондиционирования проб хлопка-волокна в стандартных климатических условиях (относительная влажность воздуха 65% + 2%, температура воздуха 21 oС + 1oС)
измерительной автоматизированной системой испытаний хлопка-волокна высокой производительности (типа HVI) с комплектом керамических образцов цвета*
стеллажами для хранения проб хлопка-волокна
2
на праве собственности или во временном владении и пользовании помещения для классерской оценки хлопка-волокна, отвечающего требованиям пожарной и санитарно-эпидемиологической безопасности и следующим параметрам:
отсутствие оконных проемов

люминесценттік шамдардың классерлік үстелдерден орналасу биіктігі 2,5-3,0 метр
классерлік үстелдің жұмыс бетінің жарықтылығы 500-1200 люкс
бекітілген немесе Қазақстан Республикасында қолдануға жол берілген мақта талшығының сыртқы түрінің стандартты үлгілері жиынтығымен және микроконтур индексін анықтауға арналған аспаппен жарақталған
3
тиісті арнайы білімі және өнімділігі жоғары өлшейтін автоматтандырылған мақта талшығын сынау жүйесіне (НVІ типті) қызмет көрсету бойынша кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі бар, өнімділігі жоғары өлшейтін автоматтандырылған мақта талшығын сынау жүйесіне (НVІ типті) функционалды және техникалық қызмет көрсетуге арналған білікті мамандар
4
тиісті арнайы білімі және мақта талшығының сапасын классерлік бағалау бойынша кемінде екі жыл жұмыс тәжірибесі бар мақта жөніндегі білікті сарапшылар (классерлер)
5
мақта талшығының сынамаларын мақта тазалау зауыттарынан жеткізуге арналған көлік құралы

высота расположения люминесцентных ламп над классерскими столами 2,5-3,0 метра
освещенность рабочей поверхности классерского стола 500-1200 люкс
оснащенного комплектом утвержденных или допущенных к применению в Республике Казахстан стандартных образцов внешнего вида хлопка-волокна и прибором для определения показателя микронейр
3
квалифицированных специалистов для функционального и технического обслуживания измерительной автоматизированной системы испытаний хлопка-волокна высокой производительности (типа HVI), имеющих соответствующее специальное образование и опыт работы не менее одного года по обслуживанию измерительной автоматизированной системы испытаний хлопка-волокна высокой производительности (типа HVI)
4
квалифицированных экспертов по хлопку (классеров), имеющих соответствующее специальное образование и опыт работы не менее двух лет по классерской оценке качества хлопка-волокна
5
транспортного средства для доставки проб хлопка-волокна с хлопкоочистительных заводов

Ескертпе: *өлшем құралдары Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізіледі және салыстырылып тексеріледі, бұл ретте бағдарламалық қамтымы бар өлшем құралдары "Өлшем құралдарын бағдарламалық қамтамасыз ету. Аттестаттау тәртібі. Жалпы ережелер" 2.46 ҚР СТ Қазақстан Республикасының ұлттық стандартына сәйкес аттестатталады.

Примечание: *средства измерений вносятся в реестр государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан и поверяются, при этом средства измерения, имеющие программное обеспечение аттестовываются в соответствии с национальным стандартом Республики Казахстан СТ РК 2.46 "Программное обеспечение средств измерений. Порядок аттестации. Общие положения".