Екі айдан астам еңбекке уақытша жарамсыздық мерзімі белгіленген аурулардың тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 14 cәуірдегі № 222 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 14 мамырда № 11048 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 15 желтоқсандағы № 971 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 15.12.2015 № 971 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 54-бабының 1-тармағының 17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Екі айдан астам еңбекке уақытша жарамсыздық мерзімі белгіленген аурулардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін оның күнтізбелік он күннің ішінде мерзімдік баспа басылымдарында және «Әділет» Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің құқықтық-ақпараттық жүйесінде ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі                   Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 14 сәуірдегі
№ 222 бұйрығымен бекітілген
Екі айдан астам еңбекке уақытша жарамсыздық мерзімі
белгіленген  аурулардың тізбесі
1. Ішектiң пенетрациясымен және iштен қан өтумен асқынған iш сүзегi мен паратифтер
2. Сальмонеллездiк септицемия
3. Ботулизм, асқынған нысаны
4. Амебиаз, асқынған нысаны
5. Бактериологиялық және гистологиялық расталған тыныс ағзаларының туберкулезi
6. Бактериологиялық және гистологиялық расталмаған тыныс алу ағзаларының туберкулезi
7. Басқа ағзалардың туберкулезi
8. Милиарлық туберкулез
9. Оба
10. Туляремия
11. Түйнеме, өкпелiк нысаны
12. Декомпенсация сатысындағы созылмалы өткiр және ауыр дәрежедегі өткiрге жуық бруцеллез

Об утверждении перечня заболеваний, для которых установлен срок временной нетрудоспособности более двух месяцев
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 222. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 мая 2015 года № 11048. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 15 декабря 2015 года № 971
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 15.12.2015 № 971 (вводится в действие с 01.01.2016).
В соответствии с подпунктом 17) пункта 1 статьи 54 Трудового Кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень заболеваний, для которых установлен срок временной нетрудоспособности более двух месяцев.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан «Әділет» в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) опубликование настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр
здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан                       Т. Дуйсенова
Утвержден
приказом Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 14 апреля 2015 года № 222
Перечень
заболеваний, для которых установлен срок
временной нетрудоспособности более двух месяцев
1. Брюшной тиф и паратифы, осложненные пенетрацией кишечника и кишечным кровотечением
2. Сальмонеллезная септицемия
3. Ботулизм, осложненная форма
4. Амебиаз, осложненная форма
5. Туберкулез органов дыхания, подтвержденный бактериологически и гистологически
6. Туберкулез органов дыхания, не подтвержденный бактериологически и гистологически
7. Туберкулез других органов
8. Милиарный туберкулез
9. Чума
10. Туляремия
11. Сибирская язва, легочная форма
12. Бруцеллез, острый и подострый тяжелой степени, хронический в стадии декомпенсации

13. Асқынған нысандағы сап және мелиоидоз
14. Бүйректердi зақымдайтын лептоспироз
15. Алапес (Гасен ауруы)
16. Асқынған нысандағы листериоз
17. Дифтерия, уытты нысаны
18. Менингококкалық инфекция
19. Стрептококколық септицемия
20. Басқа септицемия
21. Миокардитпен асқынған бөртпе сүзегi
22. Өткiр полиемиелит
23. Орталық жүйке жүйесiнiң баяу вирустық инфекциялары
24. Құтыру
25. Маса вирустық энцефалит
26. Кене вирустық энцефалит
27. Басқа айдарларда жiктелмеген, басқа да вирустық энцефалиттер
28. Анықталмаған вирустық энцефалиттер
29. Вирустық менингит
30. Орталық нерв жүйесiнiң басқа айдарларда жiктелмеген, басқа да вирустық инфекциялары
31. Орталық нерв жүйесiнiң вирустық инфекциясы
32. Бүйрек синдромымен асқынған геморрагикалық безгек
33. Герпетикалық менингит
34. Герпетикалық энцефалит
35. Ауыр дәрежедегi А вирустық гепатитi
36. Ауыр дәрежедегi В вирустық гепатитi
37. Комамен анықталмаған вирустық гепатит
38. Адамның иммун тапшылығы вирусы (ВИЧ) туғызатын ауру
39. Менингитпен асқынған эпидемиялық паротит
40. Кандидоздық менингит
41. Кандидоздық септицемия
42. Plasmodium falciparum тудыратын малярия, асқынған нысаны
43. Plasmodium vivax тудыратын малярия, асқынған нысаны
44. Plasmodium malariae тудыратын малярия, асқынған нысаны
45. Лейшманиоз, висцеральдық нысаны
46. Токсоплазмалық менингоэнцефалит
47. Басқа ағзаларды зақымдайтын токсоплазмоз
48. Экинококкоз
49. Цистицеркоз
50. Ерiннiң қатерлi iсiгi
51. Тілдiң қатерлi iсiгi
52. Қызыл иектiң қатерлi iсігi
53. Ауыз қуысы түбiнiң қатерлi iсiгi
54. Қызыл иектiң iшкi бөлiгiнiң қатерлi iсiгi
55. Ауыздың басқа да анықталмаған бөлiгiнiң қатерлi iсiгi
56. Құлақ маңы сiлекей безiнiң қатерлi iсiгi
57. Анықталмаған үлкен сiлекей бездерiнiң басқа да қатерлi iсiктерi
58. Бадамша бездiң қатерлi iсiгi
59. Жұтқыншақтың қатерлi iсiгi
60. Аңқаның қатерлi iсiгi
61. Алмұрт тәрiздi синустың қатерлi iсiгi
62. Жұтқыншақтың төменгi бөлiгiнiң қатерлi iсiгi
63. Ерiннiң, ауыз қуысы мен жұтқыншақтың басқа және таралуы дәл
белгiленбеген қатерлi аурулары
64. Өңештiң қатерлi iсiгi
65. Асқазанның қатерлi iсiгi
66. Ащы iшектiң қатерлi iсiгi
67. Тоқ iшектiң қатерлi iсiгi
68. Ректосигмоидтық қосылыстың қатерлi iсiгi
69. Тiк iшектiң қатерлi iсiгi
70. Құйрық пен тiк iшектің қатерлi ісiгі

13. Сап и мелиоидоз, осложненная форма
14. Лептоспироз с поражением почек
15. Лепра (болезнь Гасена)
16. Листериоз, осложненная форма
17. Дифтерия, токсическая форма
18. Менингококковая инфекция
19. Стрептококковая септицемия
20. Другая септицемия
21. Сыпной тиф, осложненный миокардитом
22. Острый полиомиелит
23. Медленные вирусные инфекции центральной нервной системы
24. Бешенство
25. Комариный вирусный энцефалит
26. Клещевой вирусный энцефалит
27. Другие вирусные энцефалиты, не классифицированные в других рубриках
28. Неуточненные вирусные энцефалиты
29. Вирусный менингит
30. Другие вирусные инфекции центральной нервной системы, не классифицированные в других рубриках
31. Вирусная инфекция центральной нервной системы
32. Геморрагическая лихорадка, осложненная почечным синдромом
33. Герпетический менингит
34. Герпетический энцефалит
35. Вирусный гепатит А, тяжелой степени
36. Вирусный гепатит В, тяжелой степени
37. Вирусный гепатит неуточненный с комой
38. Болезнь, вызванная вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ)
39. Эпидемический паротит, осложненный менингитом
40. Кандидозный менингит
41. Кандидозная септицемия
42. Малярия, вызванная Plasmodium falciparum, осложненная форма
43. Малярия, вызванная Plasmodium vivax, осложненная форма
44. Малярия, вызванная Plasmodium Malariae, осложненная форма
45. Лейшманиоз, висцеральная форма
46. Токсоплазмозный менингоэнцефалит
47. Токсоплазмоз с поражением других органов
48. Эхинококкоз
49. Цистицеркоз
50. Злокачественное новообразование губы
51. Злокачественное новообразование язык
52. Злокачественное новообразование десны
53. Злокачественное новообразование дна полости рта
54. Злокачественное новообразование неба
55. Злокачественное новообразование других и неуточненных отделов рта
56. Злокачественное новообразование околоушной слюнной железы
57. Злокачественное новообразование других и неуточненных больших слюнных желез
58. Злокачественное новообразование миндалины
59. Злокачественное новообразование ротоглотки
60. Злокачественное новообразование носоглотки
61. Злокачественное новообразование грушевидного синуса
62. Злокачественное новообразование нижней части глотки
63. Злокачественное заболевание других и неточно обозначенных локализации губы, полости рта и глотки
64. Злокачественное новообразование пищевода
65. Злокачественное новообразование желудка
66. Злокачественное новообразование тонкого кишечника
67. Злокачественное новообразование ободочной кишки
68. Злокачественное новообразование ректосигмоидного соединения
69. Злокачественное новообразование прямой кишки
70. Злокачественное новообразование заднего прохода и анального канала

71. Бауыр мен бауыр ішiлiк өт жолдарының қатерлi iсiгi
72. Өт қабының қатерлi iсiгi
73. Өт шығару жолдарының басқа да анықталмаған бөлiктерiнiң қатерлі iсiгi
74. Ұйқы безiнiң қатерлi iсiгi
75. Ас қорыту органдарының басқа да таралуы дәл белгiленбеген қатерлi iсiгi
76. Мұрын мен орта құлақ қуысының қатерлi iсiгi
77. Қосымша қуыстардың қатерлi iсiгi
78. Көмей мен кеңiрдектiң қатерлi iсiгi
79. Қолқа мен өкпенiң қатерлi iсiгi
80. Айырша бездiң қатерлi iсiгi
81. Жүректiң, көкiрек қуысы мен өкпе қабының қатерлi iсiгi
82. Тыныс алу органдары мен кеуденiң ішкі органдарының басқа да таралуы дәл белгiленбеген қатерлi iсiгi
83. Сүйектiң және буын шемiршектерiнiң қатерлi iсiгi
84. Терiнiң қатерлi меланомасы
85. Терiнiң басқа да қатерлi iсiктерi
86. Мезотелиома
87. Капоша саркомасы
88. Шеткi нервтер мен вегетативтiк нерв жүйесiнiң қатерлi iсiгi
89. Шарбы асты кеңiстiгi мен шарбының қатерлi iсiгi
90. Бiрiктiрушi және жұмсақ тiндердiң басқа да үлгiлерiнiң қатерлi iсiгі
91. Сүт безiнiң қатерлi iсiгi
92. Әйелдiң сыртқы жыныс мүшесiнiң қатерлi iсiгi
93. Қынаптың қатерлi iсiгi
94. Жатырдың қатерлi iсiгi
95. Жатыр мойны қатерлi iсiгi
96. Анабездiң қатерлi iсiгi
97. Шарананың қатерлi iсiгi
98. Ер адамдардың жыныс мүшелерiнiң қатерлi iсiгi
99. Бүйректiң, бүйрек түбекшесiнiң қатерлi iсiгi
100. Зәр жолының, зәр қабының қатерлi iсiгi
101. Көздiң және оның қосымша аппаратының қатерлi iсiгi
102. Мидың және ми қабықтарының қатерлi iсiгi
103. Жұлынның, бас сүйегi нервтерiнiң және орталық нерв жүйесi бөлiктерiнiң қатерлi iсiгi
104. Қалқанша бездiң қатерлi iсiгi
105. Бүйрек үстi безiнiң қатерлi iсiгi
106. Басқа да эндокриндiк бездер мен туыстас құрылымдардың қатерлi iсiгi
107. Басқа да дәл белгiленбеген орналасулардың қатерлi iсiгi
108. Лимфатикалық түйiндердiң екiншi және анықталмаған қатерлi iсiгi
109. Тыныс алу және ас қорыту органдарының екiншi қатерлi iсiгi
110. Басқа орналасулардың екiншi қатерлi iсiгi
111. Ходжкин ауруы (лимфогранулематоз)

71. Злокачественное новообразование печени и внутрипеченочных желчных протоков
72. Злокачественное новообразование желчного пузыря
73. Злокачественное новообразование других и неуточненных частей желчевыводящих путей
74. Злокачественное новообразование поджелудочной железы
75. Злокачественное новообразование других и неточно обозначенных локализаций органов пищеварения
76. Злокачественное новообразование полости носа и среднего уха
77. Злокачественное новообразование придаточных пазух
78. Злокачественное новообразование гортани и трахеи
79. Злокачественное новообразование бронхов и легкого
80. Злокачественное новообразование вилочковой железы
81. Злокачественное новообразование сердца, средостения и плевры
82. Злокачественное новообразование других и неточно обозначенных локализаций органов дыхания и внутригрудных органов
83. Злокачественное новообразование костей и суставных хрящей
84. Злокачественная меланома кожи
85. Другие злокачественные новообразования кожи
86. Мезотелиома
87. Саркома Капоши
88. Злокачественное новообразование периферических нервов и вегетативной нервной системы
89. Злокачественное новообразование забрюшинного пространства и брюшины
90. Злокачественное новообразование других типов соединительной и мягких тканей
91. Злокачественное новообразование молочной железы
92. Злокачественное новообразование вульвы
93. Злокачественное новообразование влагалища
94. Злокачественное новообразование матки
95. Злокачественное новообразование шейки матки
96. Злокачественное новообразование яичника
97. Злокачественное новообразование плаценты
98. Злокачественное новообразование мужских половых органов
99. Злокачественное новообразование почки и почечной лоханки
100. Злокачественное новообразование мочеточника и мочевого пузыря
101. Злокачественное новообразование глаза и придаточного аппарата
102. Злокачественное новообразование головного мозга и мозговых оболочек
103. Злокачественное новообразование спинного мозга, черепных нервов и отделов центральной нервной системы
104. Злокачественное новообразование щитовидной железы
105. Злокачественное новообразование надпочечника
106. Злокачественное новообразование других эндокринных желез и родственных структур
107. Злокачественное новообразование других и неточно обозначенных локализаций
108. Вторичное и неуточненное злокачественное новообразование лимфатических узлов
109. Вторичное злокачественное новообразование органов дыхания и пищеварения
110. Вторичное злокачественное новообразование других локализаций
111. Болезнь Ходжкина (лимфогранулематоз)

112. Фолликулярлық ходжкиндiк емес лимфома
113. Диффуздық ходжкиндiк емес лимфома
114. Шеткi және терiлiк т-клеткалық лимфомалар
115. Ходжкиндiк емес лимфоманың басқа да анықталмаған үлгiлерi, лимфосаркома
116. Қатерлi иммунопролиферативтiк аурулар
117. Көпше миелома және қатерлi плазмоклеткалық iсiктер
118. Лимфолейкоз
119. Миелолейкоз
120. Моноцитарлық лейкоз
121. Анықталған жасушалық үлгiдегi басқа да лейкоздар
122. Анықталмаған жасушалық үлгiдегi лейкоз
123. Лимфоидтық, қан жасаушы және оларға туыстас тіндердiң басқа да және анықталмаған қатерлi iсiктерi
124. Дербес (бiрiншi) көпше орналасулардың қатерлi iсiгi
125. Ауыз қуысының, өңештiң және асқазанның карцинома in situ
126. Басқа да анықталмаған ас қорыту органдарының карцинома in situ
127. Орта құлақ пен тыныс органдарының карцинома in situ
128. Терiнiң карцинома in situ
129. Сүт безiнiң карцинома in situ
130. Жатыр мойнының карциномасы
131. Басқа да және анықталмаған жыныс ағзаларының карцинома in situ
132. Басқа да және анықталмаған орналасулардың карцинома in situ
133. Ауыздың, жұтқыншақтың, сiлекей бездерінiң қатерсiз iсiгi
134. Тоқ iшектiң, тiк iшектiң және құйрықтың қатерсiз iсiгi
135. Орта құлақтың және тыныс алу ағзаларының қатерсiз iсiгi
136. Сүйектердiң және буын шемiршектерiнiң қатерсiз iсiгi
137. Сүт безiнiң қатерсiз iсiгi
138. Анабездiң қатерсiз iсiгi
139. Ер адамдардың жыныс ағзаларының қатерсiз iсiгi
140. Көздiң және оның қосымша аппаратының қатерсiз iсiгi
141. Мидың және орталық нерв жүйесi бөлiктерiнiң қатерсiз iсiгi
142. Қалқанша бездiң қатерсiз iсiгi
143. Феохромоцитома және басқа нейроэндокриндiк iсiктер
144. В 12 витаминi және фолиево тапшылығы анемиясы
145. Гемолитикалық анемиялар
146. Апластикалық анемиялар
147. Қанның ұйығыштығының бұзылуы, пурпура және басқа геморрагикалық жағдайлар
148. Агранулоцитоз
149. Көкбауыр аурулары
150. Эссенциалдық тромбоцитоз
151. Метгемоглобинемия
152. Гистиоцитоз
153. Құрама иммун тапшылығы
154. Саркоидоз
155. Гипотиреоз
156. Мойын ағзаларын қысу синдромымен IV-V дәрежедегi уытты емес алқым iсiгi (зоб)
157. Тиреотоксикоз (гипертиреоз)
158. Тиреодит
159. Қант диабетi
160. Гипопаратиреоз, гиперпаратиреоз
161. Гипофиздiң гиперфункциясы
162. Гипофункция және гипофиз функцияларының басқа да бұзылулары
163. Иценко-Кушинттiң синдромы
164. Адреногенитальдық бұзылулар
165. Бүйрек сырты жетiмсіздігі
166. Гиперальдостеронизм
167. Бүйрек сырты функцияларының басқа да бұзылулары

112. Фолликулярная неходжкинская лимфома
113. Диффузная неходжкинская лимфома
114. Периферические и кожные т-клеточные лимфомы
115. Другие и неуточненные типы неходжкинской лимфомы, лимфосаркома
116. Злокачественные иммуннопролиферативные болезни
117. Множественная миелома и злокачественные плазмоклеточные новообразования
118. Лимфолейкоз
119. Миелолейкоз
120. Моноцитарный лейкоз
121. Другие лейкозы уточненного клеточного типа
122. Лейкоз неуточненного клеточного типа
123. Другие и неуточненные злокачественные новообразования лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей
124. Злокачественные новообразования самостоятельных (первичных) множественных локализаций
125. Карцинома in situ полости рта, пищевода и желудка
126. Карцинома in situ других и неуточненных органов пищеварения
127. Карцинома in situ среднего уха и органов дыхания
128. Карцинома in situ кожи
129. Карцинома in situ молочной железы
130. Карцинома шейки матки
131. Карцинома in situ других и неуточненных половых органов
132. Карцинома in situ других и неуточненных локализаций
133. Доброкачественное новообразование рта, глотки, слюнных желез
134. Доброкачественное новообразование ободочной кишки, прямой кишки и анального отверстия
135. Доброкачественное новообразование среднего уха и органов дыхания
136. Доброкачественное новообразование костей и суставных хрящей
137. Доброкачественное новообразование молочной железы
138. Доброкачественное новообразование яичника
139. Доброкачественное новообразование мужских половых органов
140. Доброкачественное новообразование глаза и его придаточного аппарата
141. Доброкачественное новообразование головного мозга и других отделов центральной нервной системы
142. Доброкачественное новообразование щитовидной железы
143. Феохромоцитома и другие нейроэндокринные опухоли
144. Витамин В12- и фолиеводефицитные анемии
145. Гемолитические анемии
146. Апластические анемии
147. Нарушения свертываемости крови, пурпура и другие геморрагические состояния
148. Агранулоцитоз
149. Болезни селезенки
150. Эссенциальный тромбоцитоз
151. Метгемоглобинемия
152. Гистиоцитоз
153. Комбинированные иммунодефициты
154. Саркоидоз
155. Гипотиреоз
156. Нетоксический зоб IV-V степени с синдромом сдавления органов шеи
157. Тиреотоксикоз (гипертиреоз)
158. Тиреодит
159. Сахарный диабет
160. Гипопаратиреоз, гиперпаратиреоз
161. Гиперфункция гипофиза
162. Гипофункция и другие нарушения функции гипофиза
163. Синдром Иценко-Кушинга
164. Адреногенитальные расстройства
165. Надпочечниковая недостаточность
166. Гиперальдостеронизм
167. Другие нарушения функции надпочечников

168. Айырша бездiң тұрақты гиперплазиясы
169. Айырша бездiң абсцесi
170. Карциноидтық синдром
171. Амилоидоз
172. Шизофрения
173. Асқынған менингит
174. Өрескел неврологиялық түсулермен энцефалит, миелит және энцефаломиелит
175. Өрескел неврологиялық түсулерi бар бас сүйек iшiндегi және омыртқа iшiндегi абцесс пен гранулема
176. Айқын неврологиялық синдромы бар орталық нерв жүйесiнiң қабынуы ауруларының бөлектелген зардаптары
177. Паркинсон ауруы, екiншi паркинсонизм
178. Айқын функционалдық бұзылулары бар басқа да экстрапирамидтiк және қимылдық бұзылулар
179. Жаңғалақтық склероз
180. Ес-түсiнен айырылатын қояншық
181. Қызметтерiнiң өрескел бұзылулары бар иық тұтасуларының зақымдануы
182. Басқа айдарларда жiктелген аурулар кезiндегi нерв түбiршектерi мен тұтасуларының қысылуы
183. Қолдың мононевропатиясы
184. Аяқтың мононевропатиясы
185. Тұқым қуалайтын және идиопатиялық невропатия
186. Қабынған полиневропатия
187. Басқа да полиневропатиялар
188. Басқа айдарларда жiктелген аурулар кезiндегi полиневропатия
189. Myasthenia gravis және нервтiк-бұлшық еттiк синапстың басқа да бұзылулары
190. Декомпенсация сатысында жиi ұшығулары бар басқа да миастениялар
191. Балалардың церебриалдық параличi
192. Гемиплегия
193. Параплегия мен тетраплегия
194. Басқа да параличтiк синдромдар
195. Гидроцефалия
196. Уытты энцефалопатия
197. Мидың басқа да зақымданулары
198. Жұлынның басқа да аурулары
199. Басқа өткiр конъюнктивиттер
200. Көз пемфигоиды
201. Склерит
202. Көз қабығының жарасы, ірiңдi нысаны
203. Интерстициалдық және терең кератит
204. Жабысқақ лейкома
205. Буллездiк кератопатия
206. Қарапайым ұшықтың вирусы негiзiндегi кератит және кератоконъюнктивит
207. Басқа айдарларда жiктелген, басқа да жұқпалы және паразитарлық аурулар кезiндегi кератит пен кератоконъюнктивит
208. Басқа да иридоциклиттер
209. Мөлдiр қабықтың және цилиарлық дененiң басқа да анықталған аурулары
210. Афакия
211. Хориоретинальдық қабыну
212. Қан құйылу және көздiң қан тамыры қабығының жарылуы
213. Көз торын шел басуы және оның жарылуы
214. Көз торы қан тамырларының бiтелуi
215. Ретинальдық қан құйылу
216. Көздiң қабынып ауруы салдарынан болған қайталама глаукома
217. Шыны тәрiздес денеге қан құйылу
218. Эндофтальмит
219. Көру нервiсiнiң невритi
220. Ретробульбарлық неврит және басқа айдарларда жiктелген ауру
221. Мастоидит және емiзiк тәрiздi өсiндiнiң басқа да аурулары
222. Орта құлақтың холестеатомасы
223. Вестибулярлық функцияның бұзылулары және бас айналу синдромы
224. Жүрекке әсер ететiн ревматикалық безгек

168. Абсцесс вилочковой железы
169. Стойкая гиперплазия вилочковой железы
170. Карциноидный синдром
171. Амилоидоз
172. Шизофрения
173. Менингит, осложненный
174. Энцефалит, миелит и энцефаломиелит с грубыми неврологическими расстройствами
175. Внутричерепной и внутрипозвоночный абсцесс и гранулема с грубыми неврологическими расстройствами
176. Отдаленные последствия воспалительных болезней центральной нервной системы с выраженным неврологическим синдромом
177. Болезнь Паркинсона, вторичный паркинсонизм
178. Другие экстрапирамидные и двигательные нарушения с выраженными функциональными нарушениями
179. Рассеянный склероз
180. Эпилепсия с изменением личности
181. Поражения плечевого сплетения с грубыми нарушениями функции
182. Сдавления нервных корешков и сплетений при болезнях классифицированных в других рубриках
183. Мононевропатия верхней конечности
184. Мононевропатия нижней конечности
185. Наследственная и идиопатическая невропатии
186. Воспалительная полиневропатия
187. Другие полиневропатии
188. Полиневропатия при болезнях, классифицированных в других рубриках
189. Myasthenia gravis и другие нарушения нервно-мышечного синапса
190. Другие миастении, с частыми кризами, в стадии декомпенсации
191. Детский церебральный паралич
192. Гемиплегия
193. Параплегия и тетраплегия
194. Другие паралитические синдромы
195. Гидроцефалия
196. Токсическая энцефалопатия
197. Другие поражения головного мозга
198. Другие болезни спинного мозга
199. Другие острые конъюнктивиты
200. Глазной пемфигоид
201. Склерит
202. Язва роговицы, гнойная форма
203. Интерстициальный и глубокий кератит
204. Слипчивая лейкома
205. Буллезная кератопатия
206. Кератит, обусловленный вирусом простого герпеса, и кератоконъюнктивит
207. Кератит и кератоконъюнктивит при других инфекционных и паразитарных болезнях, классифицированных в других рубриках
208. Другие иридоциклиты
209. Другие уточненные болезни радужной оболочки и цилиарного тела
210. Афакия
211. Хориоретинальное воспаление
212. Кровоизлияния и разрыв сосудистой оболочки глаза
213. Отслойка и разрывы сетчатки
214. Окклюзии сосудов сетчатки
215. Ретинальные кровоизлияния
216. Глаукома вторичная вследствие воспалительного заболевания глаза
217. Кровоизлияние в стекловидное тело
218. Эндофтальмит
219. Неврит зрительного нерва
220. Ретробульбарный неврит и болезнь, классифицированная в других рубриках
221. Мастоидит и другие болезни сосцевидного отростка
222. Холестеатома среднего уха
223. Нарушение вестибулярной функции и синдром головокружения
224. Ревматическая лихорадка с вовлечением сердца

225. Ревматикалық хорея
226. Ревматикалық миокардит
227. Созылмалы ревматикалық перикардит
228. Бүйректiк жетiмсiздiгi бар бүйректi негiзiнен зақымдайтын гипертензивтiк (гипертониялық) ауру
229. Негiзiнен жүрек пен бүйректердi зақымдайтын гипертензивтiк (гипертониялық) ауру
230. Миокардтың өткiр инфарктiсi
231. Миокардтың қайталама инфарктiсi
232. Миокардтың өткiр инфарктiсiнiң кейбiр ағымдағы асқынулары
233. Жүректiң (бұрын миокардтың инфарктiсi болған) созылмалы ишемиялық ауруы
234. Жүректiң аневризмасы
235. Өкпе эмболиясы
236. Өкпе артериясының аневризмасы
237. Өткiр перикардит
238. Өткiр және өткiрiрек эндокардит
239. Өткiр миокардит
240. Кардиомиопатия
241. Жүректiк жетiмсiздiк
242. Субарахноидалдық қан құйылу
243. Миға қан құйылу
244. Шағын нысандарын қоспағандағы ми инфарктiсi
245. Қолқаның аневризмасы және шарбылануы
246. Аневризманың басқа нысандары
247. Шеткi қан тамырларының басқа аурулары (Лериш синдромы)
248. Эмболия және артерияның трамбозы
249. Бронхоэктатикалық ауру
250. Өкпенiң және көкiрек қуысының абсцессi
251. Өңештiң басқа аурулары (күйгеннен кейiнгi тарылулар)
252. Терең жарамен асқынған гангренасы бар, кетпейтiн бiр жақты немесе анықталмаған шаттағы жарық
253. Терең жарамен асқынған гангренасы бар кiндiктiң жарығы
254. Терең жарамен асқынған алдыңғы iш қабырғасының гангренасыз бiтелген жарығы
255. Терең жарамен асқынған алдыңғы iш қабырғасының жарығы
256. Терең жарамен асқынған, гангренасыз бітелген диафрагмалық жарық (параэзофагеальдық)
257. Терең жарамен асқынған, гангренамен бiтелген диафрагмалық жарық
258. Крон ауруы
259. Жаралы колит
260. Ішектiң өткiр қантамырлық аурулары
261. Тесiлулермен асқынған перитонит
262. Басқа айдарларда жiктелген жұқпалы аурулар кезiндегi шарбының зақымдануы
263. Бауырдың уытты зақымдануы
264. Басқа айдарларда жіктелген бауырлық жетімсіздік
265. Басқа айдарларда жіктелген созылмалы гепатит
266. Бауырдың циррозы
267. Кәдiмгi, жасанды өт тесiлуiмен асқынған өттегi тас ауруы (холелитиаз)
268. Шарбы iшi флегмоносымен және панкреонекрозбен асқынған өткiр панкреатит
269. Денеге жайылған пустулездiк псориаз
270. Артропатикалық псориаз
271. Уытты эпидермалдық некролиз (Лайелла)
272. Серопозитивтiк ревматоидтық артрит
273. Коксартроз (жамбас сан буындарының артрозы)
274. Түйiндi полиартериит және сол тектес жағдайлар
275. Жүйелi қызыл жегi
276. Дерматополимиозит
277. Бiрiктiрушi тканьдердiң басқа да жүйелi зақымдануы
278. Шорбуындаушы спондилит
279. Остеомиелит

225. Ревматическая хорея
226. Ревматический миокардит
227. Хронический ревматический перикардит
228. Гипертензивная (гипертоническая) болезнь с преимущественным поражением почек с почечной недостаточностью
229. Гипертензивная (гипертоническая) болезнь с преимущественным поражением сердца и почек
230. Острый инфаркт миокарда
231. Повторный инфаркт миокарда
232. Некоторые текущие осложнения острого инфаркта миокарда
233. Хроническая ишемическая болезнь сердца (перенесенный в прошлом инфаркт миокарда)
234. Аневризма сердца
235. Легочная эмболия
236. Аневризма легочной артерии
237. Острый перикардит
238. Острый и подострый эндокардит
239. Острый миокардит
240. Кардиомиопатия
241. Сердечная недостаточность
242. Субарахноидальное кровоизлияние
243. Внутримозговое кровоизлияние
244. Инфаркт мозга, не включая малые формы
245. Аневризма и расслоение аорты
246. Другие формы аневризмы
247. Другие болезни периферических сосудов (синдром Лериша)
248. Эмболия и тромбоз артерий
249. Бронхоэктатическая болезнь
250. Абсцесс легкого и средостения
251. Другие болезни пищевода (послеожоговые стриктуры)
252. Односторонняя или неуточненная паховая грыжа с непроходимостью, с гангреной, осложненная свищами
253. Пупочная грыжа с гангреной, осложненная свищами
254. Грыжа передней брюшной стенки с непроходимостью без гангрены, осложненная свищами
255. Грыжа передней брюшной стенки с гангреной, осложненная свищами
256. Диафрагмальная грыжа (параэзофагеальная) с непроходимостью без гангрены, осложненная свищами
257. Диафрагмальная грыжа с непроходимостью, с гангреной, осложненная свищами
258. Болезнь Крона
259. Язвенный колит
260. Острые сосудистые болезни кишечника
261. Перитонит, осложненный свищами
262. Поражения брюшины при инфекционных болезнях, классифицированных в других рубриках
263. Токсическое поражение печени
264. Печеночная недостаточность, неклассифицированная в других рубриках
265. Хронический гепатит, не классифицированный в других рубриках
266. Цирроз печени
267. Желчнокаменная болезнь (холелитиаз), осложненная естественным, искусственным желчным свищом
268. Острый панкреатит, осложненный забрюшиной флегмоной и панкреонекрозом
269. Генерализованный пустулезный псориаз
270. Псориаз артропатический
271. Токсический эпидермальный некролиз (Лайелла)
272. Серопозитивный ревматоидный артрит
273. Коксартроз (артроз тазобедренного сустава)
274. Узелковый полиартериит и родственные состояния
275. Системная красная волчанка
276. Дерматополимиозит
277. Другие системные поражения соединительной ткани
278. Анкилозирующий спондилит
279. Остеомиелит

280. Сүйек туберкулезi
281. Айқын неврологиялық түсулерi бар миелопатиялы мойын бөлiгi омыртқааралық дискiсiнiң зақымдануы
282. Бел және айқын түбiршектi синдромы бар миелопатиялы басқа бөліктер мен омыртқааралық дискiлердің зақымдануы
283. Өткiр нефриттiк синдром
284. Жедел өршитiн нефриттiк синдром
285. Нефротикалық синдром
286. Өткiр бүйректiк жетiмсiздiк
287. Созылмалы бүйректiк жетiмсiздiк
288. Эндометриоз
289. Ұрықтың белгiленген немесе болжалды патологиялық басқа жағдайлары кезiнде анаға көрсетiлетiн медициналық көмөк
290. Шараналық бұзылулар
291. Жалған толғақтар (түсiк тастау қауiптерi)
292. Басқа айдарларда жiктелген, бiрақ ананың жүктілiгiн, босануын және босанғаннан кейiнгi кезеңiн күрделендiретiн басқа да аурулар
293. Тернер синдромы
294. Басқа айдарларда жiктелмеген, жыныс хромосомаларының, әйелдер фенотиптерiнiң басқа да аномалиялары
295. Басқа айдарларда жiктелмеген, жыныс хромосомаларының, ер адамдар фенотиптерiнiң басқа да аномалиялары
296. Басқа айдарларда жiктелмеген, хромосомалардың басқа да аномалиялары
297. Бас сүйектiң және бет сүйектерiнiң сынуы
298. Бас сүйек қауашағының және негiзiнiң сынуы
299. Көз ұясы түбiнiң сынуы
300. Жақ сүйегiнiң, жоғары және төменгi иектердiң сынуы
301. Бас сүйегi мен бет сүйектерiнiң көп жерден сынуы
302. Көру нервiлерiнiң және көру жолдарының жарақаттануы
303. Көз қозғаушы нервтерiнiң жарақаты
304. Бөгет нервтерiнiң жарақаты
305. Үш тармақты нервтiң жарақаты
306. Бұру нервiсiнiң жарақаты
307. Бет нервiсiнiң жарақаты
308. Есту нервiсiнiң жарақаты
309. Қосымша нервтiң жарақаты
310. Бас сүйектiң басқа да нервтерiнiң жарақаты
311. Көз бен көз ұясының жарақаты
312. Көздiң iшiндегi еттiң ояңдауы немесе жоғалуымен көздiң жырық жарақаты
313. Бөгде затпен немесе олсыз, көз ұясының терең жарасы
314. Көз алмасының түсуi
315. Бас сүйектiң iшiндегi жарақат
316. Мидың жарақатты iсiгi
317. Мидың ошақтық және диффузиялық жарақаты
318. Эпидуральдық қан құйылу (жарақаттық)
319. Субдуральдық жарақатты қан құйылу
320. Ұзаққа созылған ес-түссiз жағдаймен бас сүйектiң iшiндегi жарақат
321. Бастың мылжалануы
322. Бастың бөлiгiн травматикалық кесу
323. Дабыл жарғағының травматикалық жарылуы
324. Бастың кеп жерден жарақаттануы
325. Көмейге, кеңiрдекке, қалқанша безге, жұтқыншаққа және өңештiң мойындық бөлiгiне тиетiн ашық жарақат
326. Омыртқаның мойындық бөлiгiнiң сынуы
327. Мойын деңгейiндегi омыртқааралық дискінің травматикалық жарылуы
328. Мойын омыртқаның шығуы
329. Мойын деңгейiндегi көп жерден шығулар
330. Нервтердiң және мойын деңгейiндегi жұлынның жарақаты
331. Омыртқа артериясының жарақаты

280. Туберкулез костей
281. Поражения межпозвоночного диска шейного отдела с миелопатией с выраженными неврологическими расстройствами
282. Поражения межпозвоночных дисков поясничного и других отделов с миелопатией с выраженным корешковым синдромом
283. Острый нефритический синдром
284. Быстро прогрессирующий нефритический синдром
285. Нефротический синдром
286. Острая почечная недостаточность
287. Хроническая почечная недостаточность
288. Эндометриоз
289. Медицинская помощь матери при других установленных или предполагаемых патологических состояниях плода
290. Плацентарные нарушения
291. Ложные схватки (угрозы прерывания беременности)
292. Другие болезни матери, классифицированные в других рубриках, но осложняющие беременность, роды и послеродовой период
293. Синдром Тернера
294. Другие аномалии половых хромосом, женский фенотип, не классифицированные в других рубриках
295. Другие аномалии половых хромосом, мужской фенотип, не классифицированные в других рубриках
296. Другие аномалии хромосом, не классифицированные в других рубриках
297. Переломы черепа и лицевых костей
298. Перелом свода и основания черепа
299. Перелом дна глазницы
300. Перелом скуловой кости, верхней и нижней челюсти
301. Множественный перелом костей черепа и лицевых костей
302. Травма зрительного нерва и зрительных проводящих путей
303. Травма глазодвигательного нерва
304. Травма блокового нерва
305. Травма тройничного нерва
306. Травма отводящего нерва
307. Травма лицевого нерва
308. Травма слухового нерва
309. Травма добавочного нерва
310. Травма других черепных нервов
311. Травма глаза и глазницы
312. Рваная рана глаза с выпадением или потерей внутриглазной ткани
313. Проникающая рана глазницы с наличием инородного тела или без него
314. Отрыв глазного яблока
315. Внутричерепная травма
316. Травматический отек головного мозга
317. Очаговая и диффузная травмы головного мозга
318. Эпидуральное кровоизлияние (травматическое)
319. Субдуральное травматическое кровоизлияние
320. Внутричерепная травма с продолжительным коматозным состоянием
321. Размозжение головы
322. Травматическая ампутация части головы
323. Травматический разрыв барабанной перепонки
324. Множественные травмы головы
325. Открытая рана, затрагивающая гортань, трахею, щитовидную железу, глотку и шейную часть пищевода
326. Перелом шейного отдела позвоночника
327. Травматический разрыв межпозвоночного диска на уровне шеи
328. Вывих шейного позвонка
329. Множественные вывихи на уровне шеи
330. Травма нервов и спинного мозга на уровне шеи
331. Травма позвоночной артерии

332. Мойын деңгейiндегi бiрнеше қан тамырының жарақаты
333. Кеуде омыртқаның сынуы
334. Омыртқаның кеуде тұсындағы көп жерден сынуы
335. Кеуде бөлiгiндегi омыртқааралық дискiнiң травматикалық жарылуы
336. Көкiрек қуысының басқа және анықталмаған бөлiгiнiң орнынан тайып шығуы
337. Кеуде тұсындағы нервтер мен жұлынның жарақаты
338. Қолқаның кеуделік бөлiгi мен жүректiң жарақаты
339. Көкiрек қуысының басқа және анықталмаған ағзаларының жарақаты
340. Көкiрек қуысының мылжалануы және көкiрек қуысының бiр бөлiгiн травматикалық кесу
341. Көкiрек қуысының көп жерден жарақаттануы
342. Iштiң, арқаның төменгi бөлiгiнiң және санның ашық жарақаты
343. Омыртқаның бел-құйымшақ бөлігінің және жамбас сүйектерiнiң сынуы
344. Бел-құйымшақ бөлiгiндегi омыртқааралық дискінің травматикалық жарылуы
345. Бел омыртқаның шығуы
346. Құйымшақ-мықын буынының және құйымшақ қосылысының шығуы
347. Қасаға буынының травматикалық жарылуы (қасағаның мүшеленуi)
348. Нервтердiң және iштiң деңгейiндегi жұлынның белдiк бөлiгiнiң, арқа мен жамбастың төменгi бөлiгiнiң жарақаты
349. Қолқаның iш бөлiгiнiң жарақаты
350. Мықын қан тамырларының жарақаты
351. Iштiң деңгейiндегi бiрнеше қан тамырларының, арқа мен жамбастың төменгi бөлiгiнiң жарақаты
352. Iш қуысы ағзалары мен жамбас ағзаларының жарақаты
353. Іш бөлiгiнiң, арқа мен жамбастың төменгi бөлiгiнiң мылжалануы және оларды травматикалық кесу
354. Iштiң және арқа мен жамбастың төменгi бөлiгiнiң басқа да және анықталмаған жарақаттары
355. Иық белдеуі мен иықтың деңгейiндегi сыну
356. Иық буынының шығуы, асқынған
357. Иық белдеуi мен иыктың деңгейiндегi нервтердiң, бұлшық еттердiң және сiңiрлердiң жарақаты
358. Иық белдеуi мен иықтың мылжалануы
359. Иық белдеуi мен иықты травматикалық кесу
360. Жiлiншiк сүйектерiнiң сынуы
361. Кәрi жiлiк басының шығуы
362. Шынтақ буынындағы анықталмаған шығу, асқынған
363. Жiлiншiк деңгейiндегi нервтердiң, бұлшық еттердiң және сiңiрлердiң жарақаты
364. Жiлiншiктiң мылжалануы
365. Жiлiншiктi травматикалық кесу
366. Қол басының қайық тәрiздес сүйегiнiң және бiлек сүйектерiнiң сынуы
367. Алақан сүйектерi мен қолдың басы саусақтарының көп жерден сынуы
368. Бiлек пен қолдың басы деңгейiндегi нервтердiң, бұлшық еттер мен сiңiрлердiң жарақаты
369. Бiлек пен қол басының мылжалануы
370. Бiлек пен қолдың басын травматикалық кесу
371. Бiлек пен қол басының басқа да және анықталмаған жарақаттары, асқынған
372. Сан сүйектерiнiң сынуы
373. Санның шығуы, асқынған
374. Қабықтық-байланыс аппаратының, сан жамбас буынының шығуы, созылуы және оған артық күш түсуi, асқынған
375. Сан жамбас буыны мен санның аумағындағы нервтердiң, бұлшық еттер мен сiңiрлердiң жарақаты, асқынған

332. Травма нескольких кровеносных сосудов на уровне шеи
333. Перелом грудного позвонка
334. Множественные переломы грудного отдела позвоночника
335. Травматический разрыв межпозвоночного диска в грудном отделе
336. Вывих другого и неуточненного отдела грудной клетки
337. Травма нервов и спинного мозга в грудном отделе
338. Травма грудного отдела аорты и сердца
339. Травма других и неуточненных органов грудной полости
340. Размозжение грудной клетки и травматическая ампутация части грудной клетки
341. Множественные травмы грудной клетки
342. Открытая рана живота, нижней части спины и таза
343. Перелом пояснично-крестцового отдела позвоночника и костей таза
344. Травматический разрыв межпозвоночного диска в пояснично-крестцовом отделе
345. Вывих поясничного позвонка
346. Вывих крестцово-подвздошного сустава и крестцово-копчикового соединения
347. Травматический разрыв лобкового симфиза (лонного сочленения)
348. Травма нервов и поясничного отдела спинного мозга на уровне живота, нижней части спины и таза
349. Травма брюшной части аорты
350. Травма подвздошных кровеносных сосудов
351. Травма нескольких кровеносных сосудов на уровне живота, нижней части спины и таза
352. Травма органов брюшной полости и тазовых органов
353. Размозжение и травматическая ампутация части живота, нижней части спины и таза
354. Другие и неуточненные травмы живота и нижней части спины и таза
355. Перелом на уровне плечевого пояса и плеча
356. Вывих плечевого сустава, осложненный
357. Травма нервов, мышц и сухожилия на уровне плечевого пояса и плеча
358. Размозжение плечевого пояса и плеча
359. Травматическая ампутация плечевого пояса и плеча
360. Перелом костей предплечья
361. Вывих головки лучевой кости
362. Вывих в локтевом суставе неуточненный, осложненный
363. Травма нервов, мышц и сухожилия на уровне предплечья
364. Размозжение предплечья
365. Травматическая ампутация предплечья
366. Перелом ладьевидной кости кисти и костей запястья
367. Множественный перелом пястных костей и пальцев кисти
368. Травма нервов, мышц и сухожилия на уровне запястья и кисти
369. Размозжение запястья и кисти
370. Травматическая ампутация запястья и кисти
371. Другие и неуточненные травмы запястья и кисти, осложненные
372. Перелом бедренной кости
373. Вывих бедра, осложненный
374. Вывих, растяжение и перенапряжение капсульно-связочного аппарата, тазобедренного сустава, осложненный
375. Травма нервов, мышцы и сухожилия в области тазобедренного сустава и бедра, осложненная

376. Сан жамбас буыны мен санның аумағының мылжалануы
377. Сан жамбас буыны мен санның аумағын травматикалық кесу
378. Сирақ табан буындарын қоса алғандағы, сирақ сүйектерiнiң сынуы
379. Тiзе үстiнiң шығуы, операция жасалған
380. Тiзе буынының шығуы, асқынған
381. Крест тәрiздес байланыстың (алдыңғы) (артқы) созылуы, жарылуы және оларға артық күш түсу
382. Сирақ деңгейiндегi нервтердiң жарақаты
383. Тізе асты артериясының жарақаты
384. Өкше (ахиллдiк) сiңiрiнiң жарақаты
385. Сирақтың мылжалануы
386. Сирақты травматикалық кесу
387. Өкше және таран сүйектерiнiң сынуы
388. Табанның басқа сүйектерiнiң сынуы
389. Табан сүйектерінің сынуы
390. Табанның көп жерден сынуы
391. Сирақ-табан буынының сынуы, асқынған
392. Сирақ-табан буыны мен жедел емдеуден кейiнгi табан деңгейiндегi байланыстардың ажырауы
393. Сирақ-табан буыны мен табан деңгейiндегi нервтердiң, бұлшық еттер мен сiңiрлердiң жарақаты
394. Сирақ-табан буыны мен табанның мылжалануы
395. Сирақ-табан буыны мен табан деңгейiнде травматикалық кесу
396. Дененiң бiрнеше бөлiгiн қамтитын сынықтар
397. Дененiң бiрнеше бөлiгiн қамтитын қабықтық-байланыстық аппаратының шығуы, созылуы және оларға артық күш түсуi
398. Дененiң бiрнеше бөлiгiн қамтитын мылжаланулар
399. Дененiң бiрнеше бөлiгiн қамтитын травматикалық кесулер
400. Жұлынның мойын деңгейiндегi басқа да нервтердiң жарақаттарымен үйлескен мидың және бас сүйек нервтерiнiң жарақаттары
401. Дененiң бiрнеше бөлiгiне әсер еткен нервтер мен жұлынның жарақаттары
402. Дененiң бiрнеше бөлiгiне әсер еткен бұлшық еттер мен сiңiрлердiң жарақаттары
403. Iш қуысы мен жамбас органдарының жарақаттарымен ұштасқан кеуде жасушалары органдарының жарақаттары
404. Омыртқаның сынуы
405. Анықталмаған деңгейдегі омыртқаның және дененiң басқа да жарақаттары
406. Анықталмаған деңгейдегi қолдың сынуы
407. Анықталмаған деңгейдегi қолдың басқа да жарақаттары
408. Анықталмаған деңгейдегi аяқтың сынуы
409. Аяқты анықталмаған деңгейде травматикалық кесу
410. Дененiң анықталмаған бөлiгiнiң мылжалануы және оны травматикалық кесу
411. Бас пен мойынның термиялық және химиялық күюі
412. Дененiң термиялық және химиялық күюi
413. Бiлек пен қол басының үшiншi дәрежедегi күйiгін қоспағанда, иық белдеуi мен қол аумағының термиялық және химиялық күюi
414. Бiлек пен қол басының үшiншi дәрежедегi термиялық күйiгi
415. Бiлек пен қол басының үшiншi дәрежедегi химиялық күйiгi
416. Сирақ-табан буыны мен табанды қоспағандағы, жамбас-сан буыны мен аяқ аумағындағы үшiншi дәрежедегi термиялық күйiгi
417. Сирақ-табан буыны мен табанды коспағандағы, жамбас-сан буыны мен аяқ аумағындағы үшiншi дәрежедегi химиялық күйiгi

376. Размозжение в области тазобедренного сустава и бедра
377. Травматическая ампутация в области тазобедренного сустава и бедра
378. Перелом костей голени, включая голеностопный сустав
379. Вывих надколенника, оперированный
380. Вывих коленного сустава, осложненный
381. Растяжение, разрыв и перенапряжение (передней) (задней) крестообразной связки
382. Травма нервов на уровне голени
383. Травма подколенной артерии
384. Травма пяточного (ахиллового) сухожилия
385. Размозжение голени
386. Травматическая ампутация голени
387. Перелом пяточной и таранной костей
388. Перелом других костей предплюсны
389. Перелом костей плюсны
390. Множественные переломы стопы
391. Вывих голеностопного сустава, осложненный
392. Разрыв связок на уровне голеностопного сустава и стопы после оперативного лечения
393. Травма нервов, мышцы и сухожилия на уровне голеностопного сустава и стопы
394. Размозжение голеностопного сустава и стопы
395. Травматическая ампутация на уровне голеностопного сустава и стопы
396. Переломы, захватывающие несколько областей тела
397. Вывихи, растяжения и перенапряжение капсульно-связочного аппарата суставов, захватывающие несколько областей тела
398. Размозжения, захватывающие несколько областей тела
399. Травматические ампутации, захватывающие несколько областей тела
400. Травмы головного мозга и черепных нервов в сочетании с травмами спинного мозга и других нервов на уровне шеи
401. Травмы нервов и спинного мозга с вовлечением нескольких областей тела
402. Травмы мышц и сухожилий с вовлечением нескольких областей тела
403. Травмы органов грудной клетки в сочетании с травмами органов брюшной полости и таза
404. Перелом позвоночника
405. Другие травмы позвоночника и туловища на неуточненном уровне
406. Перелом верхней конечности на неуточненном уровне
407. Другие травмы верхней конечности на неуточненном уровне
408. Перелом нижней конечности на неуточненном уровне
409. Травматическая ампутация нижней конечности на неуточненном уровне
410. Размозжение и травматическая ампутация неуточненной области тела
411. Термические и химические ожоги головы и шеи
412. Термические и химические ожоги туловища
413. Термические и химические ожоги области плечевого пояса и верхней конечности, исключая запястье и кисть, третьей степени
414. Термический ожог запястья и кисти, третьей степени
415. Химический ожог запястья и кисти, третьей степени
416. Термический ожог области тазобедренного сустава и нижней конечности, исключая голеностопный сустав и стопу, третьей степени
417. Химический ожог области тазобедренного сустава и нижней конечности, исключая голеностопный сустав и стопу, третьей степени

418. Сирақ-табан буыны мен табан аумағының үшiншi дәрежедегi термиялық күйiгi
419. Сирақ-табан буыны мен табан аумағының үшiншi дәрежедегi химиялық күйiгi
420. Көз алмасының жарылуына және бұзылуына алып келетiн термиялық күйiк
421. Көздiң басқа бөлiктерi мен оның қосымша аппаратының термиялық күйiгi
422. Көздiң мөлдiр қабығы мен дәнекер қабының екiншi және үшінші дәрежедегі химиялық күйігі
423. Көз алмасының жарылуына және бұзылуына алып келетiн химиялық күйік
424. Көздiң басқа бөлiктерi мен оның қосымша аппаратының химиялық күйiгі, асқынған
425. Тыныс жолдарының термиялық және химиялық күйiктерi
426. Басқа iшкi органдардың термиялық және химиялық күйiктерi
427. Дененiң бiрнеше бөлiгiнiң ең болмаса бiр үшiншi дәреже көрсетiлген термиялық күйiгi
428. Дененiң бiрнеше бөлiгiнiң ең болмаса бiр үшiншi дәреже көрсетiлген химиялық күйiгi
429. Анықталмаған орналасудың (дененiң >20% аумағының) үшiншi дәрежедегi термиялық күйiгi
430. Анықталмаған орналасудың (дененiң >20% аумағының) үшiншi дәрежедегi химиялық күйiгi
431. Тiндердiң өлi еттенуi арқылы, дененiң бiрқатар аумағын қамтитын үсу
432. Бас пен мойынның үшiншi дәрежедегi анықталмаған үсiгi
433. Органикалық ерiткiштердiң уытты әсерi
434. Галоген өндiрушi алифатикалық және хош иiстi көмiрсутектердiң
уытты әсері

418. Термический ожог области голеностопного сустава и стопы, третьей степени
419. Химический ожог области голеностопного сустава и стопы, третьей степени
420. Термический ожог, ведущий к разрыву и разрушению глазного яблока
421. Термический ожог других частей глаза и его придаточного аппарата
422. Химический ожог роговицы и конъюнктивального мешка второй и третьей степени
423. Химический ожог, ведущий к разрыву и разрушению глазного яблока
424. Химический ожог других частей глаза и его придаточного аппарата, осложненный
425. Термические и химические ожоги дыхательных путей
426. Термические и химические ожоги других внутренних органов
427. Термические ожоги нескольких областей тела с указанием хотя бы на один ожог третьей степени
428. Химические ожоги нескольких областей тела с указанием хотя бы на один ожог третьей степени
429. Термический ожог третьей степени неуточненной локализации (больше 20 % площади тела)
430. Химический ожог третьей степени неуточненной локализации (больше 20 % площади тела)
431. Отморожение с некрозом тканей, захватывающее несколько областей тела
432. Отморожение головы и шеи неуточненное третьей степени
433. Токсическое действие органических растворителей
434. Токсическое действие галогенопроизводных алифатических и ароматических углеводородов