Асыл тұқымды мал мәртебесін беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-2/331 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 20 мамырда № 11092 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 3-3/1084 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.12.2015 № 3-3/1084 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз).
«Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 26) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Асыл тұқымды мал мәртебесін беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгілінген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    А. Мамытбеков
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика
министрінің міндетін атқарушы
_________ М. Құсайынов
2015 жылғы 20 сәуір
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 14 сәуірдегі
№ 3-2/331 бұйрығымен
бекітілген
Асыл тұқымды мал мәртебесін беру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Асыл тұқымды мал мәртебесін беру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 26) тармақшасына сәйкес әзірленді және асыл тұқымды мал мәртебесін беру тәртібін айқындайды.
2. Асыл тұқымды мал мәртебесін ірі қара мал тұқымдары бойынша республикалық палата (бұдан әрі - Палата) бірінші және екінші санаттағы ірі қара малдарға береді.
3. Асыл тұқымды мал мәртебесі ірі қара малдың әр басына жеке беріледі.

Об утверждении Правил присвоения статуса племенного животного
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-2/331. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 мая 2015 года № 11092. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 декабря 2015 года № 3-3/1084
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 11.12.2015 № 3-3/1084 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования, но не ранее 02.06.2016).
В соответствии с подпунктом 26) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О племенном животноводстве», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения статуса племенного животного.
2. Департаменту производства и переработки животноводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня их первого официального опубликования
Министр                                    А. Мамытбеков
«СОГЛАСОВАН»
Исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
___________ М. Кусаинов
20 апреля 2015 года
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 14 апреля 2015 года № 3-2/331
Правила присвоения статуса племенного животного
1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения статуса племенного животного (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 26) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О племенном животноводстве» и определяют порядок присвоения статуса племенного животного.
2. Статус племенного животного присваивается крупному рогатому скоту первой и второй категории республиканской палатой по породам крупного рогатого скота (далее – Палата).
3. Статус племенного животного присваивается отдельно на каждую голову крупного рогатого скота.

4. Асыл тұқымды мал мәртебесі малдың тіршілігі кезінде бір рет беріледі.
5. Асыл тұқымды мал мәртебесін беру үшін қажетті ірі қара малдың ең төменгі жасы жеті айды құрайды.
6. Қағидаларда фенотиптік көрсеткіштер болып малдың сыртқы, соның ішінде түсі және дене бітімі бойынша айқын білінетін белгілерінің жиынтығы түсініледі.
2. Асыл тұқымды мал мәртебесін беру тәртібі
7. Бірінші және екінші санаттағы асыл тұқымды ірі қара мал мәртебесі «Ветеринария туралы» 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 38) тармақшасына сәйкес бекітілген Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру қағидаларына сәйкес бірдейлендірілген, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 20 шілдедегі № 3-3/373 бұйрығымен бекітілген Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпарат қорын жүргізу қағидасына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 7864 тіркелген) сәйкес тіркелген малдарға беріледі.
8. Бірінші санаттағы асыл тұқымды ірі қара мал мәртебесі ол мынадай критерийлерге сәйкес болған кезде беріледі:
1) өнімділіктің етті бағыттағы тұқымдары үшін:
мал тегінің кемінде үш қатары бойынша тұқым-тегі туралы нақты мәліметтердің болуы (экспорттаушы елдің құзыретті органының интернет-ресурсында орналастырылған құжаттарда тегінің үшінші қатары туралы мәліметтерді ұсынуға жол беріледі);
асыл тұқымдық құндылығын, оның ішінде төлдеу жеңілдігі, туған кездегі салмағы, енесінен айырған кездегі салмағы және тиісті жасқа жеткен кезде бір жастағы салмағы бойынша индекстік бағалаудың болуы (Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің құрамына кірмейтін елдерден импортталған малдар үшін асыл тұқымдық құндылығын индекстік бағалау экспорттаушы елде қабылданған әдістемелер бойынша жүзеге асырылады);
әкесі жағынан шынайылығын айқындайтын генетикалық сараптаманың болуы (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап Қазақстан Республикасында туылған және шетелден әкелінген малдар үшін);
таза тұқымдылық;
тұқым стандартына сәйкестігі (Палата өзінің интернет-ресурсында малдың тиісті тұқым стандартының көрсеткіштерінен төмен емес фенотиптік көрсеткіштерді орналастырады);
2) өнімділіктің сүтті-етті және сүтті бағыттағы тұқымдары үшін:
малдың тегінің кемінде үш қатары бойынша тұқым-тегі туралы нақты мәліметтердің болуы (экспорттаушы елдің құзыретті органының интернет-ресурсында орналастырылған құжаттарда тегінің үшінші қатары туралы мәліметтерді ұсынуға жол беріледі);
асыл тұқымдық құндылығын, оның ішінде өнімділігі, дене бітімі және соматикалық клеткалардың саны бойынша индекстік бағалаудың болуы (Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің құрамына кірмейтін елдерден импортталған малдар үшін асыл тұқымдық құндылығын индекстік бағалау экспорттаушы елде қабылданған әдістемелер бойынша жүзеге асырылады);
әкесінің жағынан генетикалық сараптаманың болуы;
таза тұқымдылық;
тұқым стандартына сәйкестігі (Палата өзінің интернет-ресурсында малдың тиісті тұқым стандартының көрсеткіштерінен төмен емес фенотиптік көрсеткіштерді орналастырады).

4. Статус племенного животного присваивается один раз в течение жизни животного.
5. Минимальный возраст крупного рогатого скота, необходимый для присвоения статуса племенного животного, составляет семь месяцев.
6. В Правилах под фенотипическими показателями понимается совокупность внешне выраженных признаков животного, в том числе по масти и экстерьеру.
2. Порядок присвоения статуса племенного животного
7. Статус племенного крупного рогатого скота первой и второй категории присваивается животным, идентифицированным согласно Правилам идентификации сельскохозяйственных животных, утвержденным в соответствии с подпунктом 38) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года «О ветеринарии», а также зарегистрированным согласно Правилам ведения информационной базы селекционной и племенной работы, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 июля 2012 года № 3-3/373 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7864).
8. Статус племенного крупного рогатого скота первой категории присваивается, при его соответствии следующим критериям:
1) для пород мясного направления продуктивности:
наличие достоверных сведений о родословной, не менее чем по трем рядам предков животного (допускается предоставление сведений о предках третьего ряда в документах, размещенных на интернет – ресурсе компетентного органа страны-экспортера);
наличие индексной оценки племенной ценности, в том числе по легкости отела, массе при рождении, массе при отъеме и массе в годовалом возрасте по достижению соответствующего возраста (для животных импортированных из стран не входящих в состав государств-участников Содружества Независимых Государств, индексная оценка племенной ценности осуществляется по методикам, принятым страной-экспортером);
наличие генетической экспертизы, определяющей достоверность по отцу (для животных рожденных в Республике Казахстан и завезенных из зарубежа с 1 января 2015 года);
чистопородность;
соответствие стандарту породы (Палата размещает на своем интернет-ресурсе фенотипические показатели животных не ниже показателей стандарта соответствующей породы);
2) для пород молочно-мясного и молочного направления продуктивности:
наличие достоверных сведений о родословной, не менее чем по трем рядам предков животного (допускается предоставление сведений о предках третьего ряда в документах, размещенных на интернет – ресурсе компетентного органа страны-экспортера);
наличие индексной оценки племенной ценности, в том числе по продуктивности, экстерьеру и числу соматических клеток (для животных импортированных из стран не входящих в состав государств-участников Содружества Независимых Государств, индексная оценка племенной ценности осуществляется по методикам, принятым страной-экспортером);
наличие генетической экспертизы по отцовской стороне;
чистопородность;
соответствие стандарту породы (Палата размещает на своем интернет-ресурсе фенотипические показатели животных не ниже показателей стандарта соответствующей породы).

9. Малға екінші санаттағы асыл тұқымды ірі қара мал мәртебесі ол мынадай критерийлерге сәйкес болған кезде беріледі:
1) өнімдіктің етті бағыттағы тұқымдары үшін:
мал тегінің екі жақтан кемінде үш қатар тегін көрсете отырып, әкесі жағынан тұқым-тегі туралы нақты мәліметтердің бар болуы (екі жақтан тегінің үш қатары бар барлық әлеуетті әкелері көрсетіледі);
тірі салмағы бойынша абсолюттік көрсеткіштер деректерінің болуы (Қазақстан Республикасында туылған малдар үшін);
таза тұқымдылық;
тұқым стандартына сәйкестігі (Палата өзінің интернет-ресурсында малдың тиісті тұқым стандартының көрсеткіштерінен төмен емес фенотиптік көрсеткіштерді орналастырады);
2) өнімділіктің сүтті-етті және сүтті бағыттағы тұқымдары үшін:
мал тегінің кемінде үш қатары бойынша тұқым-тегі туралы нақты мәліметтердің бар болуы;
ата-тегінде сауу бойынша өнімділіктің абсолюттік көрсеткіштерінің болуы;
таза тұқымдылық;
тұқым стандартына сәйкестігі (Палата өзінің интернет-ресурсында малдың тиісті тұқым стандартының көрсеткіштерінен төмен емес фенотиптік көрсеткіштерді орналастырады).
10. Бірінші және екінші санаттағы асыл тұқымды ірі қара мал мәртебесін алу үшін жеке және (немесе) заңды тұлғалар (бұдан әрі – Өтініш беруші) Палатаға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыл тұқымды ірі қара мал мәртебесін беруге өтінішті (бұдан әрі – Өтініш) ұсынады.
11. Палата Өтініш берушіден өтінішті алғаннан кейін мәліметтердің толықтығын осы Қағидалардың 78, және 9-тармақтарында көрсетілген критерийлерге (бұдан әрі - Критерийлер) сәйкестігіне және селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында деректердің бар болуын тексереді.
12. Ірі қара мал Критерийлерге сәйкес келген жағдайда, Палата Өтініш тіркелгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде жануар туралы деректерді осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыл тұқымды мал мәртебесін беруді есепке алу журналына енгізе және Өтініш берушіні жазбаша хабарлай отырып, селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында тіркелген ірі қара малға тиісті санатты және жеке тіркеу нөмірін береді.
13. Ірі қара мал Критерийлерге сәйкес келмеген жағдайда, Палата Өтініш тіркелгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде тиісті санаттағы асыл тұқымды ірі қара мал мәртебесін беруден дәлелді бас тарту жолдайды.
14. Ірі қара малға асыл тұқымды мал мәртебесі Палатада тіркеу нөмірі берілген күнінен бастап беріледі.
Асыл тұқымды мал мәртебесін
беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Бет жағы
Асыл тұқымдық
ірі қара мал мәртебесін беруге өтініш
_____________________________________________________________________
(Ірі қара мал тұқымдары бойынша республикалық палата)
кімнен_______________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжатта бар болса) немесе заңды тұлғаның толық атауы)
«__________» тұқымды ____(_____________________________) бас
(жазбаша)
ірі қара малға асыл тұқымды мал мәртебесін беруді сұраймын.
Жануарлар туралы мәліметтер (қажеттісін белгілеу):
_____(__________________________) дана мөлшерінде импорттаушы
(жазбаша)
туралы мәліметтер көрсетілген асыл тұқымдық куәліктің не оған балама құжаттың түпнұсқасы және көшірмесі бар;
жануарлар/ұрық/эмбрион импортталды және менің иелігімде;
жануарлар туралы деректер асыл тұқымдық куәліктерде немесе оған балама құжаттарда көрсетілген мәліметтерге сәйкес/асыл тұқымды өнімнің (материалдың) барлық түрлеріне асыл тұқымды куәлік нысандарына сәйкес селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпарат базасында толтырылды;
жануарларды қолдан ұрықтандыру/шағылыстыру туралы деректер қоса берілген (буаз малдардың импорты кезінде);
тіркелетін малдың енесінің ірі қара мал тұқымдары бойынша республикалық палатада асыл тұқымды мал мәртебесі бар (Қазақстан Республикасында туылған малдар үшін);;
әкелері/әлеуетті әкелері болып табылатын асыл тұқымды бұқалар тіркелетін төл иесінің меншігі болып табылмайды;
жануарлардың шығу тегі шынайылығының иммуногенетикалық сараптамасы бар (бірінші санаттағы жануарлар үшін);
жануарларда бірдейлендіру нөмірлері және ені бар.
Сырт жағы
Асыл тұқымды мал мәртебесін беруге өтініш берілген жануарлардың тізімдемесі
р/с №
Мал (малдар) туралы ақпарат
Ата-енесі туралы ақпарат
Шетелдік немесе Қазақстандық бірдейлендіру номері
Татуировка немесе таңба нөмірі
Лақап аты
Жынысы
Туған күні
Туған жері
Әкесінің Палатадағы тіркеу нөмірі
Әкесінің шетелдік нөмірі
Енесінің Палатадағы тіркеу нөмірі
Енесінің шетелдік нөмірі
1
2
Мен, ______________________________, жануар туралы жоғарыда белгіленген мәліметтер одан әрі асыл тұқымды мал мәртебесін алу үшін шынайы болып табылатындығын растаймын.
Күні _________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)__________________ _________
(қолы)
Мөр орны
Асыл тұқымды мал мәртебесін
беру қағидаларына
2-қосымша
Асыл тұқымды мал мәртебесін беруді есепке алу журналы
р/с №
Мал туралы ақпарат
Өтініш беруші
Шетелдік немесе Қазақстандық бірдейлендіру нөмірі
Тіркеу нөмірі
Татуировка немесе таңба нөмірі
Тұқымы
Жынысы
Түсі
Туған күні
Туған жері
Берілген мәртебесі
Өтініш берген күні
Мәртебені берген күні
1
2
3

9. Статус племенного крупного рогатого скота второй категории присваивается животному при его соответствии следующим критериям:
1) для пород мясного направления продуктивности:
наличие достоверных сведений о родословной по отцовской стороне с указанием не менее трех рядов предков животного (указываются все потенциальные отцы (быки первой категории), которые имеют по три ряда предков с обеих сторон);
наличие данных абсолютных показателей по живой массе (для животных, рожденных в Республике Казахстан);
чистопородность;
соответствие стандарту породы (Палата размещает на своем интернет-ресурсе фенотипические показатели животных не ниже показателей стандарта соответствующей породы);
2) для пород молочно-мясного и молочного направления продуктивности:
наличие достоверных сведений о родословной, не менее чем по трем рядам предков животного;
наличие у предков абсолютных продуктивных показателей по удою;
чистопородность;
соответствие стандарту породы (Палата размещает на своем интернет-ресурсе фенотипические показатели животных не ниже показателей стандарта соответствующей породы).
10. Для получения статуса племенного крупного рогатого скота первой и второй категории, физические и (или) юридические лица (далее - Заявитель) представляют в Палату заявление на присвоение статуса племенного крупного рогатого скота (далее – Заявление) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
11. Палата после получения заявления от Заявителя проверяет полноту сведений  на соответствие критериям, указанным в пунктах 78 и 9 настоящих Правил (далее – Критерии) и наличия данных в информационной базе селекционной и племенной работы.
12. В случае соответствия крупного рогатого скота Критериям, Палата в течение 10 (десяти) рабочих дней, после регистрации Заявления, присваивает крупному рогатому скоту, зарегистрированному в информационной базе селекционной и племенной работы, соответствующую категорию и индивидуальный регистрационный номер, с занесением данных о животным в журнал учета присвоения статуса племенных животных по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам и письменным уведомлением Заявителя.
13. В случае несоответствия крупного рогатого скота Критериям, Палата в течение 10 (десяти) рабочих дней, после регистрации Заявления, направляет мотивированный отказ в присвоении статуса племенного крупного рогатого скота соответствующей категории.
14. Статус племенного животного присваивается крупному рогатому скоту со дня присвоения регистрационного номера в Палате.
Приложение 1
к Правилам присвоения
статуса племенного животного
Форма
Лицевая сторона
Заявление на присвоение статуса племенного
крупного рогатого скота
_____________________________________________________________________
(Республиканская палата по породам крупного рогатого скота)
от __________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии в документе удостоверяющем
личность) физического лица или полное наименование юридического лица)
Прошу присвоить статус племенного животного крупному рогатому
скоту породы «__________» в количестве
____(_______________________________________________________) голов.
(прописью)
Сведения о животных (необходимое отметить):
имеется оригинал и копия племенного свидетельства либо
эквивалентного ему документа с указанными сведениями об импортере в
количестве _____(__________________________________) штук;
(прописью)
животные/семя/эмбрион импортированы(о) и находятся (находится)
в моем распоряжении;
данные о животных заполнены в информационной базе селекционной и
племенной работы в соответствий со сведениями указанными в племенных
свидетельствах, либо эквивалентных ему документах/в соответствии с
формами племенных свидетельств на все виды племенной продукции
(материала);
предоставлены данные об искусственном осеменении/случке животных
(в случае импорта  стельных животных);
мать регистрируемого животного имеют статус племенного животного в
Республиканской палате по породе крупного рогатого скота (для
животных рожденных в Республике Казахстан);
племенные быки являющиеся отцами/потенциальными отцами,
не являются собственностью владельца регистрируемого молодняка;
животные имеют иммуногенетическую экспертизу достоверности
происхождения (для животных первой категорий);
животные имеют идентификационные номера и мечения.
Оборотная сторона
Опись животных
заявленных на присвоение статуса племенного животного
№ п/п
Информация о животном (животных)
Информация о родителях
Идентификационный зарубежный или Казахстанский номер
Номер татуировки или тавра
Кличка
Пол
Дата  рождения
Место рождения
Регистрационный номер отца  в Палате
Зарубежный регистрационный номер  отца
Регистрационный номер матери  в Палате
Зарубежный регистрационный номер  матери
1
2
Я, ______________________________, подтверждаю, что отмеченные
выше  сведения о животном являются достоверными для дальнейшего
получения статуса племенного животного.
Дата _________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
________________________________________    _________________
(подпись)
Место печати
Приложение 2
к Правилам присвоения
статуса племенного животного
Форма
Журнал
учета присвоения статуса племенных животных
№ п/п
Информация о животном
Заявитель
Идентификационный Казахстанский  или зарубежный номер
Регистрационный номер
Номер татуировки или тавра
Порода
Пол
Масть
Дата  рождения
Место рождения
Присвоенный  статус
Дата подачи заявления
Дата присвоения статуса
1
2
3