Асыл тұқымдық зауыттарды, асыл тұқымдық шаруашылықтарды және асыл тұқымдық репродукторларды бағалаудың ең төменгі көрсеткіштерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 20 сәуірдегі № 3-3/352 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 мамырда № 11118 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 14 қаңтардағы № 9 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.01.2016 № 9 (Осы бұйрық 02.06.2016 бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс) бұйрығымен.
"Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 26) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес қой және ешкі шаруашылығы бойынша асыл тұқымдық зауыттарды және асыл тұқымдық шаруашылықтарды бағалаудың ең төменгі көрсеткіштері;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес шошқа шаруашылығы бойынша асыл тұқымдық зауыттарды және асыл тұқымдық шаруашылықтарды бағалаудың ең төменгі көрсеткіштері;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жылқы шаруашылығы бойынша асыл тұқымдық зауыттарды және асыл тұқымдық шаруашылықтарды бағалаудың ең төменгі көрсеткіштері;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес түйе шаруашылығы бойынша асыл тұқымдық зауыттарды және асыл тұқымдық шаруашылықтарды бағалаудың ең төменгі көрсеткіштері;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес құс шаруашылығы бойынша асыл тұқымдық репродукторларды бағалаудың ең төменгі көрсеткіштері;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес түйеқұс шаруашылығы бойынша асыл тұқымдық репродукторларды бағалаудың ең төменгі көрсеткіштері;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес марал және бұғы шаруашылығы бойынша асыл тұқымдық шаруашылықтарды бағалаудың ең төменгі көрсеткіштері;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес үй қояны шаруашылығы бойынша тұқымдық шаруашылықтарды бағалаудың ең төменгі көрсеткіштері;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес аң шаруашылығы бойынша асыл тұқымдық шаруашылықтарды бағалаудың ең төменгі көрсеткіштері;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес бал ара шаруашылығы бойынша асыл тұқымдық шаруашылықтарды бағалаудың ең төменгі көрсеткіштері;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес балық шаруашылығы бойынша асыл тұқымдық шаруашылықтарды бағалаудың ең төменгі көрсеткіштері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;

Об утверждении минимальных показателей оценки племенных заводов, племенных хозяйств и племенных репродукторов
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 апреля 2015 года № 3-3/352. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 мая 2015 года № 11118. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 января 2016 года № 9.
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 14.01.2016 № 9 (вводится в действие с 02.06.2016).
В соответствии с подпунктом 26) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) минимальные показатели оценки племенных заводов и племенных хозяйств по овцеводству и козоводству согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) минимальные показатели оценки племенных заводов и племенных хозяйств по свиноводству согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) минимальные показатели оценки племенных заводов и племенных хозяйств по коневодству согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) минимальные показатели оценки племенных заводов и племенных хозяйств по верблюдоводству согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) минимальные показатели оценки племенных репродукторов по птицеводству согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) минимальные показатели оценки племенных репродукторов по страусоводству согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) минимальные показатели оценки племенных хозяйств по мараловодству и оленеводству согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) минимальные показатели оценки племенных хозяйств по
кролиководству согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) минимальные показатели оценки племенных хозяйств по звероводству согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) минимальные показатели оценки племенных хозяйств по пчеловодству согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) минимальные показатели оценки племенных хозяйств по рыбоводству согласно приложению 11 к настоящему приказу.
2. Департаменту производства и переработки животноводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы
министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.

2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахской направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 20 сәуірдегі
№ 3-3/352 бұйрығына
1-қосымша
Қой және ешкі шаруашылығы бойынша асыл тұқымдық зауыттарды және
асыл тұқымдық шаруашылықтарды бағалаудың ең төменгі
көрсеткіштері
Негізгі көрсеткіштер
Асыл тұқымдық зауыттар
Асыл тұқымдық шаруашылықтар
Өнімділік бағыты биязы және биязылау жүнді қой
Асыл тұқымды саулықтардың және 1 жастан асқан ұрғашы тоқтылардың саны, бас

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
Приложение 1
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 20 апреля 2015 года № 3-3/352
Минимальные показатели оценки заводов и племенных хозяйств по
овцеводству и козоводству
Основные показатели
Племенные заводы
Племенные хозяйства
Овцы тонкорунного и полутонкорунного направления продуктивности
Численность племенных маток и ярок старше 1 года, голов

1) кемінде 100 бал ара ұясының болуы, оның кемінде 65 пайызында асыл тұқымды, жоғары өнім беруші ара аналықтары және аудандарға бөлінген ара ұялары болуы тиіс;
2) зоотехникалық есепті жүргізу және ветеринариялық-санитариялық іс-шаралардың жүргізілуі;
3) будан аналықтарын шығаратын асыл тұқымдық шаруашылық өзге тұқымның ара ұяларының кемінде 10% ұстай алады (оларды оқшауланған жерде ұстау және тек аналық ұя ретінде қолдану);
4) тұрақты азық базасымен, ал ара ұяларын жақсы күтім және азықтандыру жағдайларымен қамтамасыз ету;
5) тұқымның тазалығын сақтау үшін асыл тұқымдық шаруашылыққа немесе ауыл шаруашылығы құрылымына 10 километр радиуста орналасқан басқа тұқымның бал ара ұяларын және аналықтарын әкелуге рұқсат етілмейді;
6) қыстан шыққан ара ұяларының сақталуы 90% кем болмауы;
7) балдың асыл тұқымды ұяға шаққандағы жалпы жиылымы республика облыстарында бал араларының орналасу аймақтарына байланысты облыстық орташа көрсеткіштен 10% жоғары болуы керек.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 20 сәуірдегі
№ 3-3/352 бұйрығына
11-қосымша
Балық шаруашылығы бойынша асыл тұқымдық шаруашылықтарды
бағалаудың ең төменгі көрсеткіштері
Балық шаруашылығы бойынша асыл тұқымдық шаруашылықтарда мынадай көрсеткіштер болуы тиіс:

1) иметь не менее 100 пчелиных семей, из которых не менее 65 % должны иметь племенных, высокопродуктивных плодных пчелиных маток и пчел районированной породы;
2) вести зоотехнический учет и проводить ветеринарно-санитарные мероприятия;
3) племенное хозяйство, производящее гибридных маток, может содержать не более 10 % пчелиных семей другой породы (располагать их в изолированном месте и использовать только в качестве материнских семей);
4) должны быть обеспечены устойчивой кормовой базой, а пчелиные хорошими условиями содержания и кормления;
5) для сохранения чистоты породы не осуществляется завоз пчелиных маток других пород в племенные хозяйства и сельскохозяйственные формирования, в радиусе 10 километров;
6) сохранность пчелиных семей из зимовки не менее 90 %;
7) валовый сбор меда на племенную пчелиную семью должен быть на 10 % выше средней из областных показателей в зависимости от зоны размещения по областям республики.
Приложение 11
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 20 апреля 2015 года № 3-3/352
Минимальные показатели оценки племенных хозяйств по рыбоводству
Племенные хозяйства по рыбоводству должны иметь следующие показатели:

1) әр түрлі балықтардың тұқымы және желісі бойынша резервтік* көрсеткішімен есептегенде кемінде 100 данасының болуы;
2) құртшабақтарды зауыттық әдіспен алғанда инкубациялық кезең шығынын есептемегенде, күнтізбелік жылға балықтардың тіршілікке бейімділігінің 90% кем болмауы;
3) құртшабақтарды зауыттық әдіспен алғанда балық шығыны;
- аналығы, 20% артық емес;
- аталығы, 10% артық емес;
4) шабақтардың шығымдылығы, 50%;
5) өндірушілердің өсімі, жыныстық өнімдердің толық қалпына келуін есепке ала отырып, балық өсіру аймақтарына және балық түрлеріне байланысты аналықтар үшін орташа 1100-2100, аталықтар үшін 800-1300 грамм құрауы;

1) не менее 100 штук рыб породы и линии каждого вида, с учетом резервного поголовья*;
2) выживаемость рыб, не ниже 90 % за календарный год, без учета отхода инкубационного периода при заводском методе получения личинки;
3) отход рыб при заводском методе получения личинки;
- самок, не более 20 %;
- самцов, не более 10 %;
4) выход личинок, 50 %;
5) прирост производителей с учетом восстановления массы половых продуктов, г: в среднем для самок он составляет от 1100 - до 2100, для самцов 800 - 1300 в зависимости от зоны рыбоводства и вида рыб;

** 10-15 тәуліктік, ұзындығы 4 сантиметрге дейінгі жас балықтар өсірілген деп есептеледі.

** Подрощенной считается молодь возрастом 10-15 суток, размерами по 4 сантиметр.