Адамға әсер ететін физикалық факторлардың гигиеналық нормативтерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 169 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 23 мамырда № 11147 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 16 ақпандағы № ҚР ДСМ-15 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 16.02.2022 № ҚР ДСМ-15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 144-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мына:
1) осы бұйрыққа 1, 2, 3–қосымшаларға сәйкес микроклиматтың, инфрақызыл сәулеленудің, дыбыс пен жарықтандырудың оңтайлы және жол берілетін көрсеткіштері;
2) осы бұйрыққа 4, 5–қосымшаларға сәйкес инфрадыбыс пен ультрадыбыс деңгейлерінің жол берілетін мәндері;
3) осы бұйрыққа 6, 7–қосымшаларға сәйкес ультракүлгін сәулелер мен аэроиондар деңгейлерінің жол берілетін мәндері;
4) осы бұйрыққа 8, 9–қосымшаларға сәйкес электрлік, магниттік өрістер мен лазерлік сәулеленудің рұқсат етілетін деңгейлері қосымшалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн мерзімде баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық–құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
___________ Т. Дүйсенова
2015 жылғы 17 сәуір
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
"Адамға әсер ететін
физикалық факторлардың
гигиеналық нормативтерін
бекіту туралы"
2015 жылғы 28 ақпандағы
№ 169 бұйрығына
1-қосымша
1-кесте
Өндірістік бөлмелердегі жұмыс аймағындағы салыстырмалы ылғалдықтың және ауа қозғалысының жылдамдығының, температураның нормативтік көрсеткіштері
№ р/с
Жыл кездері
Жұмыс дәрежесі
Температурасы, 0С
Салыстырмалыылғалдылығы
Қозғалыс жылдамдығы, м/с
Тиімді
Рұқсат етілген
Тиімді
Рұқсат етілген
Тиімді,
Рұқсат етілген
Жоғарғы шегі
Төменгі шегі
Жұмыс орындарында
үнемі
уақытша
үнемі
Уақытша
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Жылдың суық кезеңі
жеңіл – 1а

Об утверждении Гигиенических нормативов к физическим факторам, оказывающим воздействие на человека
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 169. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 мая 2015 года № 11147. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 февраля 2022 года № ҚР ДСМ-15.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 16.02.2022 № ҚР ДСМ-15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 6 статьи 144 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Оптимальные и допустимые показатели микроклимата, инфракрасного облучения, звука и освещенности согласно приложениям 1, 2, 3 к настоящему приказу;
2) Допустимые значения уровней инфразвука и ультразвука согласно приложениям 4, 5 к настоящему приказу;
3) Допустимые значения уровней ультрафиолетового излучения и аэроионов согласно приложениям 6, 7 к настоящему приказу;
4) Предельно-допустимые уровни электрических, магнитных полей и лазерного излучения согласно приложениям 8, 9 к настоящему приказу.
2. Комитету по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
_______ Т. Дуйсенова
17 апреля 2015 года
Приложение 1
к приказу Министра национальной
экономики Республики Казахстан
"Об утверждении Гигиенических нормативов
к физическим факторам, оказывающим
воздействие на человека"
от 28 февраля 2015 года № 169
Таблица 1
Нормируемые величины температуры, относительной
влажности и скорости движения воздуха в рабочей зоне
производственных помещений
№ п/п
Период года
Категория работ
Температура, оС
Относительная влажность на рабочих местах - постоянных и непостоянных, не более
Скорость движения, м/с на рабочих местах - постоянных и непостоянных*
Оптимальная
Допустимая
Оптимальная
Допустимая
Оптимальная, не более
Допустимая
Верхняя граница
Нижняя граница
на рабочих местах
постоянных
непостоянных
постоянных
Непостоянных
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Холодный период года
Легкая – 1а

47 < СҮИКЖ 57
сын сағаты (критический)
1,0
>57
апатты
0,5
Салқындаудың (үсіп қалу) интегралды көрсеткіш жағдайын - СҮИКЖ – төмендегі теңдеуге сәйкес анықтау керек:
СҮИКЖ = 34,654 - 0,4664 x t + 0,6337 x V, қайдан:
t - ауа температурасы,0C;
V –жел жылдамдығы, м/с.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
"Адамға әсер ететін
физикалық факторлардың
гигиеналық нормативтерін
бекіту туралы"
2015 жылғы 28 ақпандағы
№ 169 бұйрығына
2-қосымша
1-кесте
Жұмыс орнында және еңбек қызметінде негізгі аса типтік түрге арналған дыбыс деңгейлері эквивалентті дыбыс деңгейі, дыбыс қысымының шектеулі рұқсат етілген деңгейі
Жұмыс орны, еңбек қызметі
Дыбыс қысымының деңгейі, дБ, октава жолағында орта геометриялық жиілікпен Гц-те.
Дыбыс деңгейі және эквивалентті дыбыс деңгейі,

47 < ИПУОО 57
критический
1,0
>57
катастрофический
0,5
Интегральный показатель условий охлаждения (обморожения) - ИПУОО - следует определять согласно уравнению:
ИПУОО = 34,654 - 0,4664 x t + 0,6337 x V, где:
t - температура воздуха, оC;
V - скорость ветра, м/с.
Приложение 2
к приказу Министра национальной
экономики Республики Казахстан
"Об утверждении Гигиенических нормативов
к физическим факторам, оказывающим
воздействие на человека"
от 28 февраля 2015 года № 169
Таблица 1
ПДУ звукового давления, уровни звука эквивалентные уровни звука
для основных наиболее типичных видов трудовой деятельности и
рабочих мест
трудовой деятельности, рабочие места
Уровни звукового давления, дБ, в октавных полосах со среднегеометрическими частотами в Гц
Уровни звука и эквивалентные уровни звука,

1. 1,5-13-ші шепте көрсетілген бөлмелердегі шудың рұқсатталған деңгейі тек басқа бөлмелерден және сырттан келген шуға қатысты
2. 5-12-ші шепте көрсетілген, ғимаратқа сырттан келген шудың рұқсатталған деңгейі, ауа алмасуын қамтамассыз еткен жағдайда құрылған, яғни мәжбүрлі желдету және ауаны салқындатқыш жүйелерінің болмауы жағдайында ауа ағымың қамтамассыз ететің ашық булық немесе басқа құралдармен жүргізілуі керек. Нормалы ауа алмасуың қамтамассыз ететің мәжбүрлі желдету және ауаны салқындату жүйесі бар болған кезде ғимаратқа сырттан келген шудың рұқсат деңгейі (15-17) ғимарат терезесінің жабық тұруы себебінең жоғарылатылуы мүмкін.
3. Қоғамдық тамақтану және тұрғызылған (қосарланған) сауда мекемелерінде ауа алмастыру жабдықтарынан, ауа және ауалық жылытуды желдету, су құбыры және жылыту жүйелерінің насостарынаң және тоңазытқыштардағы шудың рұқсат деңгейін 1 кестеде көрсетілген, 10-13 шептен басқа (тәуліктің түнгі уакыты үшін) 5дБ (дБА) аз алу керек. Осыған қарамастан шудың тональдылығын жоғарылатпайды.

1. Допустимые уровни шума в помещениях, приведенные в поз. 1,5-13, относятся только к шуму, проникающему из других помещений и извне.
2. Допустимые уровни шума от внешних источников в помещениях, приведенные в поз. 5-12, установлены при условии обеспечения нормативного воздухообмена, т.е. при отсутствии принудительной системы вентиляции или кондиционирования воздуха - должны выполняться при условии открытых форточек или иных устройств, обеспечивающих приток воздуха. При наличии систем принудительной вентиляции или кондиционирования воздуха, обеспечивающих нормативный воздухообмен, допустимые уровни внешнего шума у зданий (15-17) увеличивают из расчета обеспечения допустимых уровней в помещениях при закрытых окнах.
3. Допустимые уровни шума от оборудования систем вентиляции, кондиционирования воздуха и воздушного отопления, а также от насосов систем отопления и водоснабжения и холодильных установок встроенных (пристроенных) предприятий торговли и общественного питания следует принимать на 5 дБ (дБА) ниже значений, указанных в таблице 1, за исключением поз. 10-13 (для ночного времени суток). При этом поправку на тональность шума не учитывают.

1) жоғарғы оқу орындарында, мектептерде, театр мен клубтарда, жоғары оқу орындарында, жатақханаларда, қонақ үйлерде және ірі өндірістік мекемелер мен қоғамдық ғимараттардың басты кіреберістерінде
Еден
Е
150
1,2
0,3
2) басқа да өндірістік, қосалқы және қоғамдық ғимараттарда
Еден
Ж-1
75
70 Баспалдақтар:
1) өндірістік, қосалқы және қоғамдық ғимараттардың басты жүретін баспалдақтарында
Еден (сатылардың алаңы, сатылар)
В-2
100
0,24)
2) қалған баспалдақтарда
Еден, Г-0,0
Ж-2
50
0,14)
71 ) өндірістік, қосалқы және қоғамдық ғимараттардың лифттарының холында
Еден, Г-0,0
Ж-1
75
72 Кісі өтетін жерлер мен коридорлар:
1) басты өткелдер мен коридорлар
Еден. Г-0,0
Ж-1
75
0,14)
2) тұрғын ғимараттардың қабат аралық коридорлары
Еден. Г-0,0
3-2
20
3) қалған коридорлар
Еден. Г-0,0
Ж-2
50
73 Лифттардың машиналы бөлімі
Г-0,8
3-1
305)
0,14)
74 Шатырдың асты
Еден, Г-0,0
104);5)
0,14)
Ескерту:
1) Көздің көрмей қалу көрсеткіштері берілген.
2) КЕО нормаланған мәні балалар мен жасөспірімдерді оқыту мен жұмысына арнайы арналған бөлмелерде жоғарлаған.
3) Тұрғын үйлер мен пәтерлерде жарықтандырудың берілген мәндері ұсыныс болып табылады.
4) Нормаланған мәндер сараптама бағалары негізінде анықталған.
5) Жарықтандырудың нормасы қыздыру шамдарына арналған.
Ескерту
1 Кестелердегі жасанды жарықтандырудың екі жүйесінде де жарықтандырудың нормаланған мәндері осы жүйелердің біреуін пайдалануға болатындығын көрсетеді.

1) в вузах, школах, театрах клубах, общежитиях, гостиницах и главных входах в крупные промышленные предприятия и общественные здания
Пол
Е
150
1,2
0,3
2) в прочих промышленных, вспомогательных и общественных зданиях
Пол
Ж-1
75
70 Лестницы:
1) главные лестничные клетки общественных, производственных и вспомогательных зданий
Пол (площадки, ступени)
В-2
100
0,24)
2) остальные лестничные клетки
Пол, Г-0,0
Ж-2
50
0,14)
71 Лифтовые холлы в общественных, производственных и вспомогательных зданиях
Пол, Г-0,0
Ж-1
75
72 Коридоры и проходы:
1) главные коридоры и проходы
Пол Г-0,0
Ж-1
75
0,14)
2) поэтажные коридоры жилых зданий
Пол. Г-0,0
3-2
20
3) остальные коридоры
Пол, Г-0,0
Ж-2
50
73 Машинные отделения лифтов
Г-0,8
3-1
305)
0,14)
74 Чердаки
Пол, Г-0,0
104);5)
0,14)
Примечания:
1)Приведен показатель ослепленности.
2)Нормированные значения КЕО повышены в помещениях специально предназначенных для работы и обучения детей и подростков.
3)В жилых домах и квартирах приведенные значения освещенности являются рекомендуемыми.
4)Нормированные значения установлены на основании экспертных оценок.
5)Норма освещенности дана для ламп накаливания.
Примечания
1 Наличие нормируемых значений освещенности в графах обеих систем искусственного освещения указывает на возможность применения одной из этих систем.

2 Кесте № 4 берілген жарықтандырудың бөлшекті белгілері алымда жұмыс орнының жалпы және жергілікті жарықтандырудың нормасы берілген, ал бөлгіште – бөлме бойынша жалпы жарықтандырудан берілген.
3 Кесте № 7 берілген қолайсыздық көрсеткіштерін бөлшектеп көрсеткенде, алымда аралас жарықтандыру жүйесінде жалпы жарықтандыруға нормалық көрсеткіштер берілген, ал бөлгіште – бір жалпы жарықтандыру жүйесіне берілген.

2 При дробном обозначении освещенности, приведенной в графе 4 таблицы, в числителе указана норма освещенности от общего и местного освещения на рабочем месте, а в знаменателе - освещенность от общего освещения по помещению.
3 При дробном обозначении показателя дискомфорта, приведенного в графе 7 таблицы, в числителе указана норма для общего освещения в системе комбинированного освещения, а в знаменателе - для системы одного общего освещения.

Тұрмыстық жағдайларға байланысты ультра-дыбыс көздерін пайдаланғанда ережедегідей, 100 кГц төмен жиіліктегі тербелістер, ауа және байланыстырушы ультрадыбыстың ықтимал деңгейлері жұмыстағы жиілік көзі бойынша 75 дБ аспауы керек
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
"Адамға әсер ететін
физикалық факторлардың
гигиеналық нормативтерін
бекіту туралы"
2015 жылғы 28 ақпандағы
№ 169 бұйрығына
6-қосымша
1-кесте
Өндірістік жағдайда ультракүлгін сәулелердің рұқсат етілген деңгейлері
Жұмыс істеушілер терілерінің үстіңгі қабатында 0,2 м2 көп емес қорғанышсыз жерлері болған жағдайда және сәулелендірудің арасындағы кідірістің ұзақтығы 30 минуттан аз болмаса сәулелену қарқындылығы аусымына 60 минутқа дейін жалпы әсер ету ұзақтығы мынадан аспауы керек:
ШРЕД
УКС аумағы
50,0 Вт/м2
УК-А (400-315 нм) аумағы үшін
0,05 Вт/2
УК-В (315-280 нм) аумағы үшін
0,001 Вт/м2
УК-С (280-200 нм) аумағы үшін
Кесте № 2
Өндіріс жағдайларындағы ультракүлгін сәулелену әсерінің рұқсат етілген деңгейлері
Жұмыс істеушілер үшін ультракүлгін сәулелендірудің қарқындылығы терінің үстіңгі жағында 0,2 м2 көп емес ашық жерлері болған жағдайда (бет, мойын, саусақ т.б) жұмыс ауысымының жалпы ұзақтығы 50 пайыздық сәулеленуіне әсер етеді. Бір рет сәулеленудің ұзақтығы 5 минуттан артық және одан жоғары болмауы керек.
ШРЕД
УКС аумағы
10,0 Вт/м2
УК-А (400-315 нм) аумағы үшін
0,01 Вт/м2
УК-В (315-280 нм) аумағы үшін
1 вт/м. аспауы керек
(арнаулы киімді және қол мен бетті қорғайтын сәулелендіруді өткізбейтін заттарды пайдаланғанда (спилк, тері, пленкалы жабындысы бар маталар т.б..
УК- В + УК-С (200-315 нм)
Рұқсат етілмейді
УК-С
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
"Адамға әсер ететін
физикалық факторлардың
гигиеналық нормативтерін
бекіту туралы"
2015 жылғы 28 ақпандағы
№ 169 бұйрығына
7-қосымша
1-кесте
Аэроиондар әсерінің шектеулі деңгейлері
Қалыпты мөлшердегі көрсеткіш
р(ион/см3)
Аэроион концентрациясы
полярлық коэффициенті У
Оң полярлы
Теріс полярлы
Ең төмен шектеулі
р+ і 400
ро > 600
0,4 < У < 1,0
Ең жоғары шектеулі
р+ < 50000
ро < 50000
Адамға әсер ететін
физикалық факторлардың
гигиеналық нормативтерге
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
"Адамға әсер ететін
физикалық факторлардың
гигиеналық нормативтерін
бекіту туралы"
2015 жылғы 28 ақпандағы
№ 169 бұйрығына
8-қосымша
1-кесте
Тұрақты магниттік өрістің шекті рұқсат етілген деңгейлері (ТМӨ)
Жұмыс күнінде әсер ететін уақыт, мин
Әсер ету жағдайы
жалпы
жергілікті
Кернеудің ШРЕД, кА/м
Магниттік индукцияның ШРЕД, мТл
Кернеудің ШРЕД, кА/м
Магниттік индукцияның ШРЕД, мТл
1
2
3
4
5

При использовании ультразвуковых источников бытового назначения, как правило, генерирующих колебания с частотами ниже 100 кГц, допустимые уровни воздушного и контактного ультразвука не превышают 75 дБ на рабочей частоте источника.
Приложение 6
к приказу Министра национальной
экономики Республики Казахстан
"Об утверждении Гигиенических нормативов
к физическим факторам, оказывающим
воздействие на человека"
от 28 февраля 2015 года № 169
Таблица 1
Допустимые уровни воздействия ультрафиолетового излучения в
условиях производства
Интенсивность облучения работающих при наличии незащищенных участков поверхности кожи не более 0,2 м2 и периода облучения до 5 минут при длительности пауз между ними не менее 30 минут и общей продолжительности воздействия за смену до 60 мин - не превышает:
ПДУ
Область УФО
1
2
50,0 Вт/м2
для области УФ-А (400-315 нм)
0,05 Вт/2
для области УФ-В (315-280 нм)
0,001 Вт/м2
для области УФ-С (280-200 нм)
Таблица 2
Допустимые уровни воздействия ультрафиолетового излучения в
условиях производства
Интенсивность ультрафиолетового облучения работающих при наличии незащищенных участков поверхности кожи не более 0,2 м2 (лицо, шея, кисти рук и так далее), общей продолжительности воздействия излучения 50% рабочей смены и длительности однократного облучения свыше 5 мин. и более не превышает:
ПДУ
Область УФО
1
2
10,0 Вт/м2
для области УФ-А (400-315 нм)
0,01 Вт/м2
для области УФ-В (315-280 нм)
не превышает 1 Вт/м2.
(при использовании специальной одежды и средств защиты лица и рук, не пропускающих излучение (спилк, кожа, ткани с пленочным покрытием и так далее)
УФ- В + УФ-С (200-315 нм)
не допускается
УФ-С
Приложение 7
к приказу Министра национальной
экономики Республики Казахстан
"Об утверждении Гигиенических нормативов
к физическим факторам, оказывающим
воздействие на человека"
от 28 февраля 2015 года № 169
Таблица 1
Допустимые уровни воздействия аэроионов
Нормируемые показатели
Концентрации аэроионов,
(ион/см3)
Коэффициент
униполярности, У
Положительной
полярности
Отрицательной
полярности
1
2
3
4
Минимально допустимые
+ > 400
ро > 600
0,4 < У < 1,0
Максимально допустимые
+ < 50000
ро < 50000
Приложение 8
к приказу Министра национальной
экономики Республики Казахстан
"Об утверждении Гигиенических нормативов
к физическим факторам, оказывающим
воздействие на человека"
от 28 февраля 2015 года № 169
Таблица 1
ПДУ постоянного магнитного поля
Время воздействия за рабочий день, мин
Условия воздействия
общее
локальное
ПДУ напряженности, кА/м
ПДУ магнитной индукции, мТл
ПДУ напряженности, кА/м
ПДУ магнитной индукции, мТл
1
2
3
4
5

500
300
80
80
Н, А/м
50
3,0
ЭАТ, мкВт/см2
1000
5000*
Ескерту.
* қолдың саусақтары жергілікті сәулеленуге ұшыраған жағдайда.
300 МГц – 300 ГГц жиілігіндегі диапазондағы ЭМӨ-ң ЭАТ шекті рұқсат етілген мәнді рұқсатталған энергиялық жүктемені және әсер ететін уақытты есепке ала отырып мына формуламен анықтау керек
Мұндағы, ЭАТШРЕ – энергия ағымы тығыздығының шекті рұқсат етілген мәні, Вт/м2 (мВт/см2, мкВт/см2);
ЭНЭАТШРЭ – энергиялық жүктеменің шекті рұқсатталған көлемі, 2 Вт·сағ/м2 (200 мкВт·сағ/см2) тең;
К – биологиялық белсенділіктің әлсіреу коэффициенті, бірдей:
1 – әсерлердің барлық жағдайларына, айналатын және сканерлейтін антенналардан басқасы;

500
300
80
80
Н, А/м
50
3,0
ППЭ, мкВт/см2
1000
5000*
Примечание:
* для условий локального облучения кистей рук.
Предельно допустимые значения ППЭ ЭМП в диапазоне частот 300 МГц-300 ГГц следует определять исходя из допустимой энергетической нагрузки и времени воздействия по формуле
где ППЭПД-предельно допустимое значение плотности потока энергии, Вт/м2 (мВт/см2, мкВт/см2);
ЭНППДЭпд-предельно допустимая величина энергетической нагрузки, равная 2 Вт·ч/м2 (200 мкВт·ч/см2);
К-коэффициент ослабления биологической эффективности, равный:
1-для всех случаев воздействия, исключая облучение от вращающихся и сканирующих антенн;

10 – 50 төмен емес ұңғымалы және 1 Гц артық емес сканирлеу және айналу жиілігімен шағылысудың барлық жағдайларында
Т – бір ауысымдағы сәулелену алаңында болу уақыты, сағ.
Барлық жағдайларда ЭАТШРЕ максималды мәні 10 Вт/м2(1000 мкВт/см2) аспауы тиіс.
6-кесте
Тұрғындарға арналған өндірістік жиіліктегі электр және магниттік өрістердің шектеулі рұқсат етілген деңгейі
NN п/п
Әсер ету типі, аумақ
50 Гц жиіліктегі МӨ қарқындылығы (әсер ету мағынасы), мкТл (А/м)
1
Тұрғын бөлмелерде, балалар, мектепке дейінгі, мектеп, жалпы білім беру және медициналық ұйымдарда.
5(4)
2
Тұрғын ғимараттардың жатын емес бөлмелерінде, қоғамдық және әкімшілік ғимараттарында, селитебтік аумақта, оның ішінде бақшалық аумақта.
10(8)
3
Елді мекеннің тұрғын емес аумағында, оның ішінде 1кВ жоғары кернеулі ауа және тоқ өткізу кабель желісі аумағында; ауа және кабельді желімен электр жүргізу аумағында, мамандығы электр қондырғыларын пайдаланумен байланысты емес адамдар болған кезде.
20(16)
4
Тұрғын емес және қиын қатынау аумақтарында ауық-ауық адамдардың болуы кезінде.
100(80)
7-кесте
Тұрғындарға 30 кГц—300 ГГц жиіліктегі диапазонында ЭМӨ рұқсат етілген деңгейі (селитебді аумақта, көпшілік демалатын орындарда, жатын, қоғамдық, өндірістік бөлмелер ішінде)
Диапазон жиілігі
30—300 кГц
0,3—3 МГц
3—30 МГц
30—300 МГц
0,3—300 ГГц
Нормаланатын параметр
Электр өрісінің кернеуі, Е (В/м)
Энергия ағыны тығыздығы ЭАТ (мкВт/см2)
Шектелген рұқсат етілген деңгей
25
15
10
3
10
25*
Ескерту:
* – айналмалы шолу немесе сканерлеу антенасынан сәулелену жағдайында.
1. төменгі кестедегі көрсетілген диапазон, жиіліктің жоғарғы шегін қосып, төменгі шегін шығарады.
2. космос кеңістігінде бақылауға арнайы бағыттағы радиолокациялық стансалардағы электрлі өрістің кауырттылығы, сәуле шашу белдеуіне жақын орналасқан елді мекендер аумағында 150—300 МГц жиілігі диапазонында, шоқты электронды сканерлеу тәртібінде жұмыс істейтін, космос кеңістігі аркылы жүргізілетін байланыс радиостансалары 6 В/м аспауы керек, алыс сәуле шашу белдеуінде орналасқан елді мекендерде сәуле шашу – 19 В/м болуы керек.
Алыс сәуле шашу белдеуін шекарасы келесі арақатынастан анықталады:
,қайда:
r – антенадан ара қашықтығы, м;
D – антеннаның максималды ұзындық көлемі, м;
– толқынның ұзындығы, м.
Тұрғындарға арналған көрсетілген РЕД осы жиіліктегі диапазондағы басқа да ЭМӨ көздеріне де қолданылады.
Бірден бірнеше көздерден сәулеленуде, оларға бірдей РЕД белгіленген жағдайда келесідей шарт сақталуы тиіс:
,кайда:
Еi – электр өрісінің қауыртылығы,і нөмірімен ЭМӨ көзімен туындаған;
ЭТТi – энергия тасқынының тығыздығы, і нөмірімен ЭМӨ көзімен туындаған;
Еду – РЕД нормаланған диапазондағы электр өрісінің кернеуі;
ЭАТред – РЕД нормаланған диапазондағы энергия ағынының тығыздығы;
n – ЭМӨ көздерінің саны.
Әр түрлі ЭМӨ көздерінен бір уақытта сәулеленгенде, әр қайсысына бөлек ШРЕД бекітілгенде, келесідей жағдай сақталуы тиіс:
,қайда:
E жалпы саны j – j нормаланған диапазондағы, ЭМӨ көздерімен құрылған, электр өрісінің жалпы кернеуі.
Е редj – j нормаланған диапазондағы электр өрісінің кернеуі;
ЭАТ жалпы саны k – нормаланған диапазондағы электр өрісінің ЭМӨ көзінен пайда болған энергия ағынының жалпы тығыздығы;
ЭАТ ред k – k нормаланған диапазондағы энергия ағынының тығыздығы РЕД;
m – Е нормаланатын диапазондар саны;
q – ЭАТ нормаланатын диапазондар саны.

10-для случаев облучения от вращающихся и сканирующих антенн с частотой вращения или сканирования не более 1 Гц и скважностью не менее 50;
Т-время пребывания в зоне облучения за рабочую смену, ч.
Во всех случаях максимальное значение ППЭПД не превышает 10 Вт/м2(1000 мкВт/см2).
Таблица 6
ПДУ электрических и магнитных полей промышленной частоты для
населения
NN п/п
Тип воздействия, территория
Интенсивность МП частотой 50 Гц (действующие значения), мкТл (А/м)
1
2
3
1
В жилых помещениях, детских, дошкольных, школьных, общеобразовательных и медицинских учреждениях
5(4)
2
В нежилых помещениях жилых зданий, общественных и административных зданиях, на селитебной территории, в том числе на территории садовых участков
10(8)
3
В населенной местности вне зоны жилой застройки, в том числе в зоне воздушных и кабельных линий электропередачи напряжением выше 1 кВ; при пребывании в зоне прохождения воздушных и кабельных линий электропередачи лиц, профессионально не связанных с эксплуатацией электроустановок
20(16)
4
В ненаселенной и труднодоступной местности с эпизодическим пребыванием людей
100(80)
Таблица 7
Допустимые уровни ЭМП диапазона частот 30 кГц—300 ГГц для
населения (на селитебной территории, в местах массового
отдыха, внутри жилых, общественных и производственных
помещений)
Диапазон частот
30—300 кГц
0,3—3 МГц
3—30 МГц
30—300 МГц
0,3—300 ГГц
1
2
3
4
5
6
Нормируемый параметр
Напряженность электрического поля, Е (В/м)
Плотность потока энергии, ППЭ (мкВт/см2)
Предельно допустимые уровни
25
15
10
3
10
25*
Примечания:
* – для случаев облучения от антенн, работающих в режиме кругового обзора или сканирования.
1. Диапазоны, приведенные в таблице, исключают нижний и включают верхний предел частоты.
2. Напряженность электрического поля радиолокационных станций специального назначения, предназначенных для контроля космического пространства, радиостанций для осуществления связи через космическое пространство, работающих в диапазоне частот 150—300 МГц в режиме электронного сканирования луча, на территории населенных мест, расположенной в ближней зоне излучения, не превышает 6 В/м и на территории населенных мест, расположенных в дальней зоне излучения – 19 В/м.
Граница дальней зоны излучения станций определяется из соотношения:
, где:
r – расстояние от антенны, м;
D – максимальный линейный размер антенны, м;
– длина волны, м.
Представленные ДУ для населения распространяются также на другие источники ЭМП в этом диапазоне частот.
При одновременном облучении от нескольких источников, для которых установлены одни и те же ПДУ, должны соблюдаться следующие условия:
;
, где:
Еi – напряженность электрического поля, создаваемая источником ЭМП под i- тым номером;
ППЭi – плотность потока энергии, создаваемая источником ЭМП под i-тым номером;
Еду – ДУ напряженности электрического поля нормируемого диапазона;
ППЭду – ДУ плотности потока энергии нормируемого диапазона;
n – количество источников ЭМП.
При одновременном облучении от нескольких источников ЭМП, для которых установлены разные ПДУ, соблюдаются следующие условия:
, где:
Eсумм j – суммарная напряженность электрического поля, создаваемая источниками ЭМП j-того нормируемого диапазона;
Е ду j – ДУ напряженности электрического поля j- того нормируемого диапазона;
ППЭсумм k – суммарная плотность потока энергии, создаваемая источниками ЭМП k-го нормируемого диапазона;
ППЭду k – ДУ плотности потока энергии k-того нормируемого диапазона;
m – количество диапазонов, для которых нормируется Е;
q – количество диапазонов, для которых нормируется ППЭ.

3. Тұрақты түрде таратушы радиотехникалық нысандардан, үй жайға рұқсат етілген деңгей балкондармен лоджияларға да қолданылады ( қайталама және үзіктілік сәулелену қоса).
4. Осы тараудағы талаптар кездейсоқ әсер ететін ЭМӨ және жылжымалы тарататын радиотехникалық нысандарға қолданылмайды.
Адамға әсер ететін
физикалық факторлардың
гигиеналық нормативтерге
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
"Адамға әсер ететін
физикалық факторлардың
гигиеналық нормативтерін
бекіту туралы"
2015 жылғы 28 ақпандағы
№ 169 бұйрығына
9-қосымша
1-кесте
Hшред, Eшред және Wшред, Pшред арақатынастарын I (180 <
< 80 нм). спектралды диапазонында коллимирлі немесе шашыраңқы сәуле шашудың көзге және теріге бір реттік әсерін табу 1,1 х10-3 м - шек қою апертурасы
Спектралды интервал
,нм
t, с әсер ету ұзақтығы
Hшред, Дж м-2, Eшред, Вт х м-2
1
2
3
180<
380
t<10-9
Hшред = 2,5х107х
180 <
302,5
10-9<t<3х104
Hшред = 25
Eшред= 25/t
302,5<
315
10-9 <t<Ti*
Hшред = 4,4х103х
Ti*<t<3х104
Hшред=0,8х100,2(l – 295)
315 <
380
10-9<t<10
Hшред = 4,4х103х
10 <t<3х104
Hшред = 8х103
Eшред = 8х103/t
Барлық оқиғада: Wшред = Hшред х 106; Pшред = Eшред х 10-6
*Тi = 10–15 х 100,8(
295),
– нм
2-кесте
Көзді және теріні лазерлік сәуле шашумен I (180<
<380нм) спектралды диапазонында сәулелендірген кездегі
(3 ө 104) шектеулі бір реттік тәуліктік мөлшері
Спектралды интервал
, нм
(3 х104), Дж х м-2
180 <
<302,5
25
302,5 <
< 315
0,8 х 100,2(ламбда – 295)
305
80
307,5
250
310
8 х 102
312,5
2,5 х 103
315
8 х 103
315 <
< 380
8 х 103
3-кесте
II (380 <
1400 нм) спектралды диапазонында коллимирлі сәуле шашудың көзге бір реттік әсерінде Wшред арақатынасы Сәулеленудің ұзақтығы 1 с жоғары 7 х 10-3 м - шек қою апертурасы
Спектралды интервал
,нм
t, с әсер ету ұзақтығы
Wшред,Дж
380 <
<600
t<2,3х 10-11
2,3 х 10-11 <t<5,0х10-5
8,0 х 10-8
5,0 х 10-5 <t<1,0
5,9 х 10-5х
600 <
<750
t<6,5 х 10-11
6,5 х 10-11 <t<5,0х10-5
1,6 х 10-7
5,0 х 10-5 <t<1,0
1,2 х 10-4
750 <
<1000
t<2,5 х 10-10
2,5 х 10-10 <t<5,0х10-5
4,0 х 10-7
5,0 х 10-5 <t<1,0
3,0 х 10-4
1000 <
< 1400
t<10-9
10-9 <t<5,0х10-5
10-6
5,0 х 10-5<t<1,0
7,4 х 10-4
4-кесте
II (380 <
1400 нм) спектралды диапазонында коллимирлі сәуле шашудың көзге бір реттік әсерінде Wшред арақатынасы.
Сәулеленудің ұзақтығы 1 с жоғары
7 х 10-3 м - шек қою апертурасы
Спектралды интервал l, нм
Әсер ету ұзақтығы t, с
Ршред, Вт
380 <
500
1,0 <t<5,0х10-2
6,9 х 10-5/
5,0х102<t<104

3. Допустимые уровни для жилых помещений применяют также для балконов и лоджий (включая прерывистое и вторичное излучение), от стационарных передающих радиотехнических объектов.
4. Требования настоящего раздела не распространяются на электромагнитное воздействие случайного характера, а также создаваемое передвижными передающими радиотехническими объектами.
Приложение 9
к приказу Министра национальной
экономики Республики Казахстан
"Об утверждении Гигиенических нормативов
к физическим факторам, оказывающим
воздействие на человека"
от 28 февраля 2015 года № 169
Таблица 1
Соотношения для определения Hпду, Eпду и Wпду, Pпду при
однократном воздействии на глаза и кожу коллимированного или
рассеянного лазерного излучения в диапазоне I (180 <
< 380 нм). Ограничивающая апертура - 1,1 х 10-3 м
Спектральный
интервал
, нм
Длительность
воздействия t, с
Hпду, Дж м-2, Eпду, Вт х м-2
1
2
3
180 <
<380
t < 10-9
Hпду = 2,5 х 107 х
180 <
<302,5
10-9 < t < 3 х 104
Hпду = 25
Eпду= 25/t
302,5 <
<315
10-9 < t < Ti*
Hпду = 4,4 х 103 х
Ti* < t < 3 х 104
Hпду = 0,8 х 100,2(
295)
315 <
<380
10-9 < t < 10
Hпду = 4,4 х 103 х
10 < t < 3 х 104
Hпду = 8 х 103
Eпду = 8 х 103/t
Во всех случаях: Wпду = Hпду х 106; Pпду = Eпду х 10-6
i = 10–15 х 100,8(
295),
– нм
Таблица 2
Предельные однократные суточные дозы
(3 х 104) при облучении
глаз и кожи лазерным излучением в спектральном диапазоне I (180 <
< 380 нм)
Спектральный интервал
, нм
(3 х 104), Дж * м-2
1
2
180 <
< 302,5
25
302,5 <
< 315
0,8 х 100,2(ламбда – 295)
305
80
307,5
250
310
8 х 102
312,5
2,5 х 103
315
8 х 103
315 <
< 380
8 х 103
Таблица 3
Соотношение для определения Wпду при однократном воздействии на
глаза коллимированного лазерного излучения в спектральном диапазоне II (380 <
< 1400 нм). Длительность воздействия
меньше 1 с. Ограничивающая апертура – 7 х 10-3 м
Спектральный интервал
, нм
Длительность воздействия t, с
Wпду, Дж
1
2
3
380 <
< 600
t < 2,3 х 10-11
2,3 х 10-11 < t < 5,0 х 10-5
8,0 х 10-8
5,0 х 10-5 < t < 1,0
5,9 х 10-5 х
600 <
< 750
t < 6,5 х 10-11
6,5 х 10-11 < t < 5,0 х 10-5
1,6 х 10-7
5,0 х 10-5 < t < 1,0
1,2 х 10-4
750 <
< 1000
t < 2,5 х 10-10
2,5 х 10-10 < t < 5,0 х 10-5
4,0 х 10-7
5,0 х 10-5 < t < 1,0
3,0 х 10-4
1000 <
< 1400
t < 10-9
10-9 < t < 5,0 х 10-5
10-6
5,0 х 10-5 < t < 1,0
7,4 х 10-4
Таблица 4
Соотношения для определения Pпду при однократном воздействии на
глаза коллимированного лазерного излучения в спектральном диапазоне II (380 <
< 1400 нм). Длительность облучения
больше 1 с. Ограничивающая апертура – 7 х 10-3 м
Спектральный интервал
, нм
Длительность воздействия t, с
Рпду, Вт
1
2
3
380 <
< 500
1,0 < t < 5,0 х 10-2
6,9 х 10-5/
5,0 х 102 < t < 104

3,7 х 10-3/t
t > 104
3,7 х 10-7
500 <
600
1,0 <t<2,2х103
5,9 х 10-5/
2,2х103<t<104
10-2/t
t >104
10-6
600 <
700
1,0<t<2,2х103
1,2 х 10-4/
2,2х103<t<104
2,0 х 10-2/t
t > 104
2,0 х 10-6
700 <
750
1,0 <t<104
1,2 х 10-4/
t >104
5,5 х 10-6
750 <
1000
1,0 < t < 104
3,0 х 10-4/
1000 <
1400
t > 104
1,4 х 10-5
1,0<t<104
7,4 х 10-4/
5-кесте
В түзету коэффициентінің ауқымы әртүрлі сәуле шашу интервалына арналған a ұзақтылы сәуле шашу көзінің көріну бұрыштық көлеміне тәуелділігі
t, с сәуле шашудың ұзақтылығы
В түзету коэффициенті
шред, рад шекті бұрышы

3,7 х 10-3/t
t > 104
3,7 х 10-7
500 <
< 600
1,0 < t < 2,2 х 103
5,9 х 10-5/
2,2 х 103 < t < 104
10-2/t
t > 104
10-6
600 <
< 700
1,0 < t < 2,2 х 103
1,2 х 10-4/
2,2 х 103 < t < 104
2,0 х 10-2/t
t > 104
2,0 х 10-6
700 <
< 750
1,0 < t < 104
1,2 х 10-4/
t > 104
5,5 х 10-6
750 <
< 1000
1,0 < t < 104
3,0 х 10-4/
t > 104
1,4 х 10-5
1000 <
< 1400
1,0< t < 104
7,4 х 10-4/
t > 104
3,5 х 10-5
Таблица 5
Зависимость величины поправочного коэффициента В от видимого углового размера протяженного источника излучения
для
различных интервалов длительностей облучения
Длительность облучения t, с
Поправочный коэффициент В
Предельный угол
пред, рад
1
2
3