Еркін өткізу қуаты болған жағдайда магистральдық құбырлар мен теміржол эстакадалары қуаттарын пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 8 сәуірдегі № 277 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 28 мамырда № 11213 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 28 сәуірдегі № 152 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Энергетика министрінің 28.04.2018 № 152 (29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңының 18-бабы 13)-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Еркін өткізу қуаты болған жағдайда магистральдық құбырлар мен теміржол эстакадалары қуаттарын пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай өнеркәсібін дамыту департаменті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өтуін;
2) осы бұйрықтың көшірмелерін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның ресми жариялауға мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне жолдануын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтын 2) және 3)-тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
В. Школьник
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрі
_____________________Ә. Исекешев
2015 жылғы 20 сәуір
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 8 сәуірдегі
№ 277 бұйрығымен
бекітілген
Еркін өткізу қуаты болған жағдайда магистральдық құбырлар
мен теміржол эстакадалары қуаттарын пайдалану қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Еркін өткізу қуаты болған жағдайда магистральдық құбырлар мен теміржол эстакадалары қуаттарын пайдалану қағидасы (бұдан әрі - Қағида) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабы 13)-тармақшасына сәйкес әзірленді және еркін өткізу қуаты болған жағдайда магистральдық құбырлар мен теміржол эстакадаларының қуатын пайдалану тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил использования мощностей магистральных трубопроводов и железнодорожных эстакад в случае наличия свободной пропускной мощности
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 8 апреля 2015 года № 277. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 мая 2015 года № 11213. Утратил силу приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 28 апреля 2018 года № 152 (вводится в действие с 29.06.2018)
Сноска. Утратил силу приказом Министра энергетики РК от 28.04.2018 № 152 (вводится в действие с 29.06.2018).
В соответствии с подпунктом 13) статьи 18 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования мощностей магистральных трубопроводов и железнодорожных эстакад в случае наличия свободной пропускной мощности.
2. Департаменту развития нефтяной промышленности Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование копии настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
В. Школьник
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
_________ А. Исекешев
20 апреля 2015 года
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 8 апреля 2015 года № 277
Правила
использования мощностей магистральных трубопроводов и
железнодорожных эстакад в случае наличия свободной
пропускной мощности
1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования пропускных мощностей магистральных трубопроводов и железнодорожных эстакад в случае наличия свободной пропускной мощности (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 13) статьи 18 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" и определяют порядок использования мощностей магистральных трубопроводов и железнодорожных эстакад в случае наличия свободной пропускной мощности.

2. Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) жүк жөнелтуші - Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану құқығына арналған лицензияларға немесе келісімшарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында мұнайды өндіруді жүзеге асыратын тұлға немесе оны заңды негіздерде сатып алған тұлға мұнайды магистральдық құбырлар бойынша тасымалдау және/немесе теміржол эстакадаларында мұнайды ағызу/құю жөніндегі, табиғи монополиялар субъектілерінің реттелетін қызметтерін пайдалануға ниеттенген, олар уәкілеттік берген тұлға;
2) мұнай тасымалдаушы ұйым - табиғи монополиялар саласында мұнайды магистральдық құбырлар бойынша тасымалдау және/немесе теміржол эстакадаларында мұнайды ағызу/құю жөніндегі қызметтерді көрсететін магистральдық құбырдың және/немесе теміржол эстакадасының меншік иесі;
3) өнім – тасымалдауға дайындалған және тиісті өнім түрі бойынша техникалық регламенттерге сәйкес келетін, тұрақты (тұрақты емес) газ конденсатын, табиғи газды, ілеспе газды, басқа да сұйық және газ тәріздес көмірсутектерді, мұнай өнімдерін қоса алғандағы мұнай;
4) мұнай - шикі мұнай, газ конденсаты, табиғи газ және ілеспе газ, сондай-ақ шикі мұнайды, табиғи газды тазартқаннан және жанғыш жіктастарды немесе шайырлы құмдарды өңдегеннен кейін алынған көмірсутектер;
5) өнімді тасымалдау – өнімді жөнелтушіден қабылдау пунктінен бастап алушыға тапсыру пунктіне дейін оны магистральдық құбыр бойынша қабылдау, тапсыру, айдау, өнімді басқа да магистральдық құбырларға қотару, ағызу, беру, басқа көлік түріне ауыстырып тиеу, сақтау, араластыру процесі;
6) магистральдық құбырдың/теміржол эстакадасының өткізу қабілеті - мұнай тасымалдау ұйымы техникалық мүмкіндігін ескере отырып белгілеген магистральдық құбырдың/теміржол эстакадасының барынша жоғары өткізу қабілеті;
7) еркін өткізу қуаттары - жүк жөнелтушілер пайдаланбайтын магистральдық құбырдың/теміржол эстакадасының өткізу қуаты;
8) реттелетін қызметтер - табиғи монополия саласындағы табиғи монополия субъектісі көрсететін және тұтынушыға белгілі бір тауарды беру түріндегі қызметтерді (тауарлар, жұмыстар) ұсынған жағдайды қоса алғанда, уәкілетті органның мемлекеттік реттеуіне жататын қызметтер (тауарлар, жұмыстар);
9) уәкілетті орган - магистральдық құбыр саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 12.12.2016 № 526 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. В Правилах применяются следующие понятия:
1) грузоотправитель - лицо, осуществляющее на территории Республики Казахстан добычу нефти в соответствии с лицензиями или контрактами на право пользования недрами в Республике Казахстан или лицо, которое приобрело ее на законных основаниях, либо уполномоченное ими лицо, пользующееся или намеревающееся пользоваться регулируемыми услугами субъектов естественных монополий по транспортировке нефти по магистральным трубопроводам и/или сливу/наливу нефти на железнодорожных эстакадах;
2) нефтетранспортная организация - собственник магистрального трубопровода и/или железнодорожной эстакады, оказывающий услуги по транспортировке нефти по магистральным трубопроводам и/или сливу/наливу нефти на железнодорожных эстакадах в сфере естественных монополий;
3) продукция – нефть, включая стабильный (нестабильный) газовый конденсат, природный газ, попутный газ, другие жидкие и газообразные углеводороды, нефтепродукты, подготовленные к транспортировке и соответствующие техническим регламентам по соответствующему виду продукции;
4) нефть - сырая нефть, газовый конденсат, природный газ и попутный газ, а также углеводороды, полученные после очистки сырой нефти, природного газа и обработки горючих сланцев или смолистых песков;
5) транспортировка продукции – процесс приема, сдачи, перекачки продукции по магистральному трубопроводу от пункта ее приема от отправителя до пункта сдачи получателю, слива, налива, передачи продукции в другие магистральные трубопроводы, перевалки на другой вид транспорта, хранения, смешения;
6) пропускная способность магистрального трубопровода/ железнодорожной эстакады - максимальная пропускная способность трубопровода/железнодорожной эстакады, установленная нефтетранспортной организацией исходя из технической возможности;
7) свободные пропускные мощности - пропускная способность магистрального трубопровода/железнодорожной эстакады неиспользуемая грузоотправителями;
8) регулируемые услуги - услуги (товары, работы), предоставляемые субъектом естественной монополии в сфере естественной монополии и подлежащие государственному регулированию уполномоченным органом, включая случаи предоставления услуг (товаров, работ) в виде передачи определенного товара потребителю;
9) уполномоченный орган - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области магистрального трубопровода.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра энергетики РК от 12.12.2016 № 526 (вводится в действие с 01.01.2017).

2. Еркін өткізу қуаты болған жағдайда магистральдық құбырлар
мен теміржол эстакадалары қуаттарын пайдалану тәртібі
3. Еркін өткізу қуаты болған жағдайда жүк жөнелтушілер арасында магистральдық құбыр мен теміржол эстакадасында қуаттарды бөлуді уәкілетті орган жүргізеді.
4. Еркін өткізу қуаты болған жағдайда магистральдық құбыр мен теміржол эстакадасында қуаттарды пайдалану Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 22 маусымдағы "Магистральдық құбыр туралы" Заңының (бұдан әрі - Заң) 6-бабы 7) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен тәртіппен тасымалдауға арналған көлемдерді бөлу жолымен жүргізіледі.
5. Мұнайды магистральдық құбыр арқылы және теміржол эстакадасымен тасымалдағанда, табиғи монополия субъектілері Заңның 6-бабы 9) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен мұнай тасымалдау графигіне сәйкес жүк жөнелтушілерге қажетті реттелетін қызметтерді ұсынады.
6. Мұнай тасымалдаудың, ағызудың/құюдың техникалық мүмкіндігі туралы растама болмаған жағдайда уәкілетті орган бұл туралы жүкжөнелтушіні бір күн ішінде хабардар етеді.
7. Бір магистральдық құбырдың (магистральдық құбыр учаскесінің) өткізу қуаты бар болған және екінші магистральдық құбырдың (магистральдық құбыр учаскесінің) еркін өткізу қуаты болмаған кезде, мұнайды Қазақстан Республикасының мұнай өңдеу зауыттарына, сондай-ақ газды Қазақстан Республикасының ішкі нарығына және (немесе) оның шегінен тысқары жерлерге беруді қамтамасыз ету мақсатында жөнелтуші магистральдық құбырдың меншік иесінің не магистральдық құбырға өзге де заңды негізде иелік ететін тұлғаның және уәкілетті органның жазбаша келісімімен айырбастау-операцияларын (своп) жүзеге асыруы мүмкін.
Заңының 6-бабы 5-тармағына сәйкес осы тармақтың мақсаты үшін айырбастау-операциялары (своп) деп бір жөнелтушінің өнімін екінші жөнелтушінің өніміне олардың арасында жасалған жазбаша келісім негізінде жүзеге асырылатын айырбастау түсініледі.
8. Заңның 8-бабы 3-тармағына сәйкес, магистральдық құбырдың меншік иесі не магистральдық құбырға өзге де заңды негізде мұнай тасымалдау ұйымы есепті айдан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей ай сайын уәкілетті органға тасымалдау көлемдері мен бағыттарын көрсете отырып, мұнай тасымалдау графигінің нақты орындалуы туралы есепті ерікті нысанда ұсынады.

2. Порядок использования мощностей магистральных
трубопроводов и железнодорожных эстакад в случае
наличия свободной пропускной мощности
3. В случае наличия свободной пропускной мощности, распределение мощностей магистрального трубопровода и железнодорожной эстакады между грузоотправителями производится уполномоченным органом.
4. Использование мощностей магистральных трубопроводов и железнодорожных эстакад в случае наличия свободной пропускной мощности производится путем распределения объемов продукции для ее транспортировки в соответствии с правилами формирования графика транспортировки по магистральным нефтепроводам, утвержденными подпунктом 7) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 22 июня 2012 года "О магистральном трубопроводе" (далее - Закон).
5. Для транспортировки нефти по магистральным трубопроводам и на железнодорожных эстакадах, субъекты естественной монополии предоставляют грузоотправителям, необходимые регулируемые услуги, в соответствии с графиком транспортировки нефти по магистральным нефтепроводам, утвержденным подпунктом 9) статьи 6 Закона.
6. В случае отсутствия подтверждения о технической возможности транспортировки нефти, уполномоченный орган в однодневный срок информирует об этом грузоотправителя.
7. При наличии пропускной мощности одного магистрального трубопровода (участка магистрального трубопровода) и отсутствии свободной пропускной мощности другого магистрального трубопровода (участка магистрального трубопровода) с целью обеспечения поставки нефти на нефтеперерабатывающие заводы Республики Казахстан, а также газа на внутренний рынок Республики Казахстан и (или) за ее пределы, отправитель может осуществлять обмен-операции (своп) с письменным согласованием с собственником магистрального трубопровода либо лицом, владеющим магистральным трубопроводом на ином законном основании, и уполномоченным органом.
Для целей настоящего пункта под обмен-операцией (своп) понимается обмен продукции одного отправителя на продукцию другого отправителя, осуществляемый на основании заключенного между ними письменного соглашения в соответствии с пунктом 5 статьи 24 Закона.
8. Ежемесячно не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным, нефтетранспортная организация в произвольной форме представляет в уполномоченный орган отчет о фактическом исполнении графика с указанием объемов и направлений транспортировки нефти в соответствии с пунктом 3 статьи 8 Закона.