Әлеуметтік мәні бар аурулардан зардап шегетін азаматтарға ұсынылатын медициналық-әлеуметтік көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 285 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 мамырда № 11226 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 9 наурыздағы № 36 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 09.03.2023 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 92) тармақшасына, 43-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Әлеуметтік мәні бар аурулардан зардап шегетін азаматтарға ұсынылатын медициналық-әлеуметтік көмек көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде белгіленген заңнамалық тәртіпте мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін мерзімдік баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің www.mzsr.gov.kz ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрықты облыстардың, Астана және Алматы қалаларының денсаулық сақтау басқармаларына мәлімет үшін жеткізуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрі
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 28 сәуірдегі
№ 285 бұйрығымен
бекітілген
Әлеуметтік мәні бар аурулардан зардап шегетін азаматтарға
ұсынылатын медициналық-әлеуметтік көмек көрсету қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) әлеуметтік мәні бар аурулардан зардап шегетін азаматтарға ұсынылатын медициналық-әлеуметтік көмекті ұйымдастыру және көрсету тәртібін айқындайды.
2. Медициналық-әлеуметтік көмек – "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 89) тармақшасына (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес тізбесі айқындалатын әлеуметтік мәні бар аурулармен науқастанған азаматтарға көрсетілетін медициналық және әлеуметтік-психологиялық көмек.

Об утверждении Правил оказания медико-социальной помощи, предоставляемой гражданам, страдающим социально значимыми заболеваниями
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 285. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 мая 2015 года № 11226. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 марта 2023 года № 36
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 09.03.2023 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 92) пункта 1 статьи 7, пункта 2 статьи 43 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания медико-социальной помощи, предоставляемой гражданам, страдающим социально значимыми
заболеваниями.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства
здравоохранения и социального развития Республики Казахстан обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан www.mzsr.gov.kz;
4) доведение настоящего приказа до сведения управлений
здравоохранения областей, городов Астана и Алматы.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Утверждены
приказом Министра здравоохранения и
социального развития Республики Казахстан
от 28 апреля 2015 года № 285
Правила оказания медико-социальной помощи, предоставляемой
гражданам, страдающим социально значимыми заболеваниями
1. Общие положения
1. Настоящие правила определяют порядок оказания медико-социальной помощи (далее - Правила), предоставляемой гражданам, страдающим социально значимыми заболеваниями.
2. Медико-социальная помощь - медицинская и социально-психологическая помощь, оказываемая гражданам с социально значимыми заболеваниями, перечень которых определяется в соответствии с подпунктом 89) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее - Кодекс).

3. Әлеуметтік мәні бар аурулардан зардап шегетін азаматтарға ұсынылатын медициналық көмек профилактикалық, емдеу-диагностикалық қызметтерді, қалпына келтіру емін, медициналық оңалтуды, паллиативтік және әлеуметтік-психологиялық көмекті қамтиды.
4. Медициналық ұйымдарда әлеуметтік мәні бар аурулардан зардап шегетін азаматтарға медициналық-әлеуметтік көмек Кодекстің 6-бабының 7-тармағына сәйкес тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде көрсетіледі.
2. Медициналық-әлеуметтік көмекті көрсету тәртібі
5. Әлеуметтік мәні бар аурулардан зардап шегетін азаматтарға медициналық-әлеуметтік көмек мынадай нысандарда ұсынылады:
1) амбулаториялық-емханалық көмек (консультациялық-диагностикалық көмек);
2) стационарлық көмек;
3) стационарды алмастыратын көмек;
4) қалпына келтіріп емдеу және медициналық оңалту;
5) паллиативтік көмек және мейіргер күтімі;
6) әлеуметтік-психологиялық көмек.
6. Әлеуметтік мәні бар аурулардан зардап шегетін азаматтар анықталған жағдайда жалпы практика дәрігерлері, учаскелік терапевтер және педиатрлар оларды бейінді мамандарға, психологқа және әлеуметтік қызметкерге консультацияға жібереді.
7. Әлеуметтік мәні бар аурулардан зардап шегетін азаматтарға консультациялық-диагностикалық көмек медициналық көмек көлемін қамтиды, ол тиімділігі барынша дәлелденген профилактикалық, диагностикалық және емдеу іс-шараларының негізінде медициналық көрсетілімдер бойынша айқындалады.
8. Әлеуметтік мәні бар аурулардан зардап шегетін азаматтарға диспансерлік бақылау жүргізіледі.
9. Медициналық көрсетілімдер болған жағдайда мамандар әлеуметтік мәні бар аурулардан зардап шегетін азаматтарды тәулік бойы медициналық бақылайтын медициналық ұйымға жібереді.
10. Стационарларда медициналық көмекті Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 26 қарашадағы № 799 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5949 болып тіркелді) бекіткен медициналық көмектің түрлері және көлемі бойынша мамандар әлеуметтік мәні бар аурулардан зардап шегетін азаматтарға көрсетеді.
11. Бастан өткерген жіті аурулардан кейін, созылмалы ауру асқынған және жітілеу ауру нысандары кезінде әлеуметтік мәні бар аурулардан зардап шегетін азаматтарға қалпына келтіру емі және медициналық оңалту көмегі көрсетіледі.
12. Қалпына келтіру емі және медициналық оңалту, оның ішінде балаларды медициналық оңалту мынадай жағдайларда:
1) жіті ауруды (консервативтік, операциялық) қарқынды емдегеннен кейін және аурудың жітілеу кезеңінде;

3. Медицинская помощь, предоставляемая гражданам, страдающим социально значимыми заболеваниями, включает профилактические, лечебно-диагностические услуги, восстановительное лечение, медицинскую реабилитацию, паллиативную и социально-психологическую помощь.
4. Гражданам, страдающим социально значимыми заболеваниями, медико-социальная помощь оказывается в медицинских организациях в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в соответствии с пунктом 7 статьи 6 Кодекса.
2. Порядок оказания медико-социальной помощи
5. Медико-социальная помощь гражданам, страдающим социально
значимыми заболеваниями, предоставляется в следующих формах:
1) амбулаторно-поликлиническая помощь (консультативно-диагностическая помощь);
2) стационарная помощь;
3) стационарозамещающая помощь;
4) восстановительное лечение и медицинская реабилитация;
5) паллиативная помощь и сестринский уход;
6) социально-психологическая помощь.
6. При выявлении граждан, страдающих социально значимыми заболеваниями, врачи общей практики, участковые терапевты и педиатры направляют их на консультацию к профильным специалистам, психологу и социальному работнику.
7. Консультативно-диагностическая помощь гражданам, страдающим социально значимыми заболеваниями, включает в себя объем медицинской помощи, который определяется по медицинским показаниям на основе профилактических, диагностических и лечебных мероприятий, обладающих наибольшей доказанной эффективностью.
8. Гражданам, страдающим социально значимыми заболеваниями, проводится диспансерное наблюдение.
9. При наличии медицинских показаний специалисты направляют граждан, страдающих социально значимыми заболеваниями, в медицинскую организацию с круглосуточным медицинским наблюдением.
10. Медицинская помощь в стационарах оказывается гражданам, страдающим социально значимыми заболеваниями, специалистами по видам и объему медицинской помощи, утвержденным приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 799 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативноых правовых актов за № 5949).
11. Восстановительное лечение и медицинская реабилитация оказываются гражданам, страдающим социально значимыми заболеваниями, после перенесенных острых, при обострении хронических и при подострых формах заболевания.
12. Восстановительное лечение и медицинская реабилитация, в том числе детская медицинская реабилитация, проводится:
1) непосредственно после интенсивного (консервативного, оперативного) лечения острых заболеваний и в подостром периоде заболевания;

2) туа біткен және жүре пайда болған аурулар кезінде, сондай-ақ жіті, созылмалы аурулар мен жарақаттардың салдарынан болған аурулар кезінде, науқастың физикалық, психикалық және әлеуметтік әлеуетін оңтайлы іске асыруға қол жеткізе және оны қоғамға барынша барабар ықпалдастыра отырып, ауру сақталған кезеңде;
3) операциядан кейін асқынулар болмаған жағдайда жүргізіледі.
13. Әлеуметтік мәні бар аурулардан зардап шегетін азаматтар қалпына келтіре емдейтін және медициналық оңалтатын, оның ішінде балаларды медициналық оңалтатын медициналық ұйымдарда ем алуы үшін, амбулаториялық-емханалық ұйымның жоғары медициналық білімі бар медицина қызметкерінен жолдама, сондай-ақ уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша амбулаториялық картаның үзінді көшірмесі болуы қажет.
14. Жіті және созылмалы әлеуметтік мәні бар аурулардан зардап шегетін азаматтарға паллиативтік көмек пен мейіргер күтімі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 53-бабының 3-тармағына сәйкес көрсетіледі.
15. Тұрғын үй-тұрмыс жағдайлары нашар және отбасындағы жанжалды жағдайларда төсектік режимді қажет ететін әлеуметтік мәні бар аурулардан зардап шегетін азаматтарға күндізгі стационар жағдайында және үй жағдайындағы стационарда паллиативтік көмек пен мейіргер күтімін көрсетуге жол берілмейді.
16. Әлеуметтік мәні бар аурулардан зардап шегетін азаматтарға әлеуметтік-психологиялық көмек көрсетіледі.

2) при врожденных и приобретенных заболеваниях, а также при последствиях острых, хронических заболеваний и травм, в резидуальном периоде заболевания с достижением оптимальной реализации физического, психического и социального потенциала больного и наиболее адекватной интеграцией его в общество;
3) при отсутствии послеоперационных осложнений.
13. Для получения лечения гражданам, страдающим социально значимыми заболеваниями, в медицинских организациях, оказывающих восстановительное лечение и медицинскую реабилитацию, в том числе детскую медицинскую реабилитацию, необходимо иметь направление от медицинского работника с высшим медицинским образованием амбулаторно-поликлинической организации, а также выписку из амбулаторной карты по форме, утвержденной уполномоченным органом.
14. Паллиативная помощь и сестринский уход гражданам, страдающим острыми и хроническими социально значимыми заболеваниями, оказывается в соответствии с пунктом 3 статьи 53 Кодекса.
15. Не допускается оказание паллиативной помощи и сестринского ухода в условиях дневного стационара и стационара на дому гражданам, страдающим социально значимыми заболеваниями, нуждающимся в постельном режиме, при неудовлетворительных жилищно-бытовых условиях и конфликтной ситуации в семье.
16. Социально-психологическая помощь оказывается гражданам, страдающим социально значимыми заболеваниями.