Энергия тұтынудың нормативтерiн бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 394 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 11 маусымда № 11319 тіркелді.
"Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" 2012 жылғы 13 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңының 5-бабының 6-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған энергия тұтынудың нормативтерi бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті (А.Қ. Ержанов):
1) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________ Е. Досаев
2015 жылғы 6 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
______________ В. Школьник
2015 жылғы 20 сәуір
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 394 бұйрығымен
бекiтiлген
Энергия тұтынудың нормативтерi
Ескерту. Нормативтерге өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 13.01.2023 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қара және түстi металлургия саласы бойынша электр
энергиясының, жылу энергиясының және отынның нормативтiк шығысы

Об утверждении нормативов энергопотребления
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 394. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 июня 2015 года № 11319.
В соответствии с подпунктом 6-2) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 13 января 2012 года "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые нормативы энергопотребления.
2. Комитету индустриального развития и промышленной безопасности Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Ержанов А.К.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан       А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
________________ Е. Досаев
6 мая 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
________________ В. Школьник
20 апреля 2015 года
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 394
Нормативы энергопотребления
Сноска. Нормативы энергопотребления с изменением внесенным приказом и.о. Министра промышленности и строительства РК от 25.09.2024 № 332 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Нормативный расход электрической энергии, тепловой энергии
и топлива по отрасли черная и цветная металлургия

2-0,5
* Үлкен мәндер агрегаттардың жекелік кiшi қуаттарына сәйкес келедi.
Газтурбиналық электр станциялсы
200 Мегаватт дейiн қуатымен
-
200 Мегаватт жоғары
1,7-0,6
(ГТЭС) Газ сығу компрессорлары бар газтурбиналық электр станциясы
200 Мегаватт дейiн қуатымен
3-2
200 Мегаватт жоғары
5,1-6,0
Ескертпе: Өз мұқтаждығында ең жоғары жүкті (ЭСНmax)ескермеу:
1. Электр станцияларының аумағында орналысқан су қайнатын қазандыққа электр энергиясының жұмсалатын шығыс;
2. Желелік сорғыштарға және қоспалауыш қондырғыларға электр энергиясының жұмсалатын шығыс;
3. Кондесаттық сорғыштарға шың бойлерге электр энергиясының жұмсалатын шығыс;
4. Жоғарылатын трансформаторларда және станциялық желісінде электр энергиясының шығыс;

2-0,5
* Большие значения соответствуют меньшим единичным мощностям агрегатов.
Газотурбинная электростанция (ГТЭС)
мощностью до 200 Мегаватт
-
свыше 200 Мегаватт
1,7-0,6
Газотурбинная электростанция (ГТЭС) с газодожимными компрессорами
мощностью до 200 Мегаватт
свыше 200 Мегаватт
5,1-6,0
Примечание: В максимальной нагрузке собственных нужд (ЭСНmax) не учитывать:
1. Расход электроэнергии на водогрейную котельную, расположенную на территории электростанции;
2. Расход электроэнергии на сетевые насосы и смесительные установки;
3. Расход электроэнергии на конденсатные насосы пиковых бойлеров;
4. Потери электроэнергии в повышающих трансформаторах и в станционной сети;

500
1150
1
2
3
4
5
6
Электр энергиясы, мың. киловат-сағ
1000 дейін
2000 ** дейін
2200 дейін
3000 дейін
6000 дейін
Ескертпе:
1. қосалқы станциялардың жеке мұқтаждықтарына электр энергиясының шығысын сәйкес кернеуліктегі қосалқы станциялардың орта мәні ретінде есептеу;
2. ** - электролиздық өнеркәсіпті электр жабдықтайтын түрлендіру станциялары үшін жылына 5000 мың. киловатт*сағ дейін.
3-параграф. Қазақстан Репсубликасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополиялар және бәсекелестікті қорғау комитеті бекітетін жыл сайынғы нормативті шығыстарды сақтау

500
1150
1
2
3
4
5
6
Электроэнергия, тыс. киловатт*час в год
до 1000
до 2000**
до 2200
до 3000
до 6000
Примечание:
1. расход электроэнергии на собственные нужды подстанции рассчитывать как среднее значение по подстанциям соответствующего класса напряжения;
2. ** – до 5000 тыс. киловатт*час в год для преобразовательных подстанций, обеспечивающее электроснабжение электролизных производств.
Параграф 3. Соблюдение ежегодных нормативных потерь утвержденных Комитетом по регулированию естественных монополий и защиты конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан.

6. Жылулық оқшаулама арқылы жылу шығындарының (жылу ағыны
тығыздығының) нормативтерi. Жылулық оқшауламасы 01.01.1990
жылға дейiн жобаланған, жөнделген немесе ауыстырылған жылу
желiлерi үшiн
1-параграф. Жылу құбырларының орнатылған тереңдiгiнде
өтілмейтін арналар және арнасыз төсеу кезiнде топырақтың жылдық
орташа температурасы +5оС есептелгенде оқшауланған су жылу
құбырларының жылу шығындарының нормативтерi
Құбырлардың сыртқы диаметрi dн, миллиметр
Жылу құбырларының жылу шығындары нормалары, Вт/м [ккалорий/(м.сағ)]
су және топырақтың орташа температурасы tоорт.ж.=50оС кезiнде кері қарай
су және топырақтың жылдық орташа температурасының айырмасы 52,5оС
(tnорт.ж.=65оС) кезiнде қос құбырлы төсеудің
су және топырақтың жылдық орташа температурасының айырмасы 65оС
(tnорт.ж.=90оС) кезiнде қос құбырлы төсеудің
су және топырақтың орташа жылдық температурасының айырмасы 75оС
(tnорт.ж.=110оС) кезiнде қос құбырлы төсеудің
1
2
3
4
5
32
23 (20)
52 (45)
60 (52)
67 (58)
57
29 (25)
65 (56)
75 (65)
84 (72)
76
34 (29)
75 (64)
86 (74)
95 (82)
89
36 (31)
80 (69)
93 (80)
102 (88)
108
40 (34)
88 (76)
102 (88)
111 (96)
159
49 (42)
109 (94)
124 (107)
136 (117)
219
59 (51)
131 (113)
151 (130)
165 (142)
273
70 (60)
154 (132)
174 (150)
190 (163)
325
79 (68)
173 (149)
195 (168)
212 (183)
377
88 (76)
191 (164)*
212 (183)
234 (202)
426
95 (82)
209 (180)*
235 (203)
254 (219)
478
106 (91)
230 (198)*
259 (223)
280 (241)
529
117 (101)
251 (216)*
282 (243)
303 (261)
630
133 (114)
286 (246)*
321 (277)
345 (298)
720
145 (125)
316 (272)*
355 (306)
379 (327)
820
164 (141)
354 (304)*
396 (341)
423 (364)
920
180 (155)
387 (333)*
433 (373)

6. Нормативы тепловых потерь (плотности теплового потока)
через тепловую изоляцию для тепловых сетей, тепловая
изоляция которых за проектирована, отремонтирована или
заменена до 01.01.1990 года
Параграф 1. Нормативы тепловых потерь изолированными
водяными теплопроводами в непроходных каналах и при
бесканальной прокладке с расчетной среднегодовой
температурой грунта +5о С на глубине заложения
теплопроводов
Наружный диаметр труб dн, миллиметр
Нормы тепловых потерь теплопроводами, Ватт/метр [килокалорий/(метр/час)]
обратным при средней температуре воды tоср.r = 50 о С
двухтрубной прокладки при разности средне-годовых температур воды и грунта 52,5 о С (tпср.r = 65 о С)
двухтрубной прокладки при разности среднегодовых температур воды и грунта 65 о С (tп ср.r = 90 о С)
двухтрубной прокладки при разности среднегодовых температур воды и грунта 75 о С (tп ср.r = 110 о С)
1
2
3
4
5
32
23 (20)
52 (45)
60 (52)
67 (58)
57
29 (25)
65 (56)
75 (65)
84 (72)
76
34 (29)
75 (64)
86 (74)
95 (82)
89
36 (31)
80 (69)
93 (80)
102 (88)
108
40 (34)
88 (76)
102 (88)
111 (96)
159
49 (42)
109 (94)
124 (107)
136 (117)
219
59 (51)
131 (113)
151 (130)
165 (142)
273
70 (60)
154 (132)
174 (150)
190 (163)
325
79 (68)
173 (149)
195 (168)
212 (183)
377
88 (76)
191 (164)*
212 (183)
234 (202)
426
95 (82)
209 (180)*
235 (203)
254 (219)
478
106 (91)
230 (198)*
259 (223)
280 (241)
529
117 (101)
251 (216)*
282 (243)
303 (261)
630
133 (114)
286 (246)*
321 (277)
345 (298)
720
145 (125)
316 (272)*
355 (306)
379 (327)
820
164 (141)
354 (304)*
396 (341)
423 (364)
920
180 (155)
387 (333)*
433 (373)

18(15)
12(10)
26(22)
11(9)
31(27)
10(9)
16(14)
11(9)
23(20)
10(9)
28(24)
9(8)
30
19(16)
13(11)
27(23)
12(10)
33(28)
11(9)
17(15)
12(10)
24(21)
11(9)
30(26)
10(9)
40
21(18)
14(12)
29(25)
13(11)
36(31)
12(10)
18(15)
13(11)
26(22)
12(10)
32(28)
11(9)
50
22(19)
15(13)
33(28)
14(12)
40(34)
13(11)
20(17)
14(12)
28(24)
13(11)
35(30)
12(10)
65
27(23)
19(16)
38(33)
16(14)
47(40)
14(12)
23(20)
16(14)
34(29)
15(13)
40(34)
13(11)
80
29(25)
20(17)
41(35)
17(15(
51(44)
15(13)
25(22)
17(15)
36(31)
16(14)
44(38)
14(12)
100
33(28)
22(19)
46(40)
19(16)
57(49)
17(15)
28(24)
19(16)
41(35)
17(15)
48(41)
15(13)
125
34(29)
23(20)
49(42)
20(17)
61(53)
18(15)
31(27)
21(18)
42(36)
18(15)
50(43)
16(14)
150
38(33)
26(22)
54(46)
22(19)
65(56)
19(16)
32(28)
22(19)
44(38)
19(16)
55(47)
17(15)
200
48(41)
31(27)
66(57)
26(22)
83(71)
23(20)
39(34)
27(23)
54(46)
22(19)
68(59)
21(18)
250
54(46)
35(30)
76(65)
29(25)
93(80)
25(22)
45(39)
30(26)
64(55)
25(22)
77(66)
23(20)
300
62(53)
40(34)
87(75)
32(28)
103(89)
28(24)
50(43)
33(28)
70(60)
28(24)
84(72)
25(22)
350
68(59)
44(38)
93(80)
34(29)
117(101)
29(25)
55(47)
37(32)
75(65)
30(26)
94(81)
26(22)
400
76(65)
47(40)
109(94)
37(32)
123((106)
30(26)
58(50)
38(33)
82(71)
33(28)
101(87)
28(24)
450
77(66)
49(42)
112(96)
39(34)
135(116)
32(28)
67(58)
43(37)
93(80)
36(31)
107(92)
29(25)
500
88(76)
54(46)
126(108)
43(37)
167(144)
33(28)
68(59)
44(38)
98(84)
38(33)
117(101)
32(28)
600
98(84)
58(50)
140(121)
45(39)
171(147)
35(30)
79(68)
50(43)
109(94)
41(35)
132(114)
34(29)
700
107(92)
63(54)
163(140)
47(40)
185(159)
38(33)
89(77)
55(47)
126(108)
43(37)
151(130)
37(32)
800
130(112)
72(62)
181(156)
48(41)
213(183)
42(36)
100(86)
60(52)
140(121)
45(39)
163(140)
40(34)
900
138(119)
75(65)
190(164)
57(49)
234(201)
44(38)
106(91)
66(57)
151(130)
54(46)
186(160)
43(37)
1000
152(131)
78(67)
199(171)
59(51)
249(214)
49(42)
117(101)
71(61)
158(136)
57(49)
192(165)
47(40)
1200
185(159)
86(74)
257(221)
66(57)
300(258)
54(46)
144(124)
79(68)
185(159)
64(55)
229(197)
52(45)
1400
204(176)
90(77)
284(245)
69(59)
322(277)
58(50)
152(131)

18 (15)
12 (10)
26 (22)
11 (9)
31 (27)
10 (9)
16(14)
11 (9)
23 (20)
10 (9)
28 (24)
9 (8)
30
19 (16)
13 (11)
27 (23)
12 (10)
33 (28)
11 (9)
17(15)
12 (10)
24 (21)
11 (9)
30 (26)
10 (9)
40
21 (18)
14 (12)
29 (25)
13 (11)
36 (31)
12 (10)
18(15)
13 (11)
26 (22)
12(10)
32 (28)
11 (9)
50
22 (19)
15 (13)
33 (28)
14 (12)
40 (34)
13 (11)
20(17)
14 (12)
28 (24)
13(11)
35 (30)
12 (10)
65
27 (23)
19 (16)
38 (33)
16 (14)
47 (40)
14 (12)
23(20)
16 (14)
34 (29)
15(13)
40 (34)
13 (11)
80
29 (25)
20 (17)
41 (35)
17 (15)
51 (44)
15 (13)
25(22)
17 (15)
36 (31)
16(14)
44 (38)
14 (12)
100
33 (28)
22 (19)
46 (40)
19 (16)
57 (49)
17 (15)
28(24)
19 (16)
41 (35)
17(15)
48 (41)
15 (13)
125
34 (29)
23 (20)
49 (42)
20 (17)
61 (53)
18 (15)
31(27)
21 (18)
42 (36)
18(15)
50 (43)
16 (14)
150
38 (33)
26 (22)
54 (46)
22 (19)
65 (56)
19 (16)
32(28)
22 (19)
44 (38)
19(16)
55 (47)
17(15)
200
48 (41)
31 (27)
66 (57)
26 (22)
83 (71)
23 (20)
39(34)
27 (23)
54 (46)
22(19)
68 (59)
21(18)
250
54 (46)
35 (30)
76 (65)
29 (25)
93 (80)
25 (22)
45(39)
30 (26)
64 (55)
25(22)
77 (66)
23(20)
300
62 (53)
40 (34)
87 (75)
32 (28)
103 (89)
28 (24)
50(43)
33 (28)
70 (60)
28(24)
84 (72)
25(22)
350
68 (59)
44 (38)
93 (80)
34 (29)
117 (101)
29 (25)
55(47)
37 (32)
75 (65)
30(26)
94 (81)
26(22)
400
76 (65)
47 (40)
109 (94)
37 (32)
123 (106)
30 (26)
58(50)
38 (33)
82 (71)
33(28)
101(87)
28(24)
450
77 (66)
49 (42)
112 (96)
39 (34)
135 (116)
32 (28)
67(58)
43 (37)
93 (80)
36(31)
107(92)
29(25)
500
88 (76)
54 (46)
126 (108)
43 (37)
167 (144)
33 (28)
68(59)
44 (38)
98 (84)
38(33)
117(101)
32(28)
600
98 (84)
58 (50)
140 (121)
45 (39)
171 (147)
35 (30)
79(68)
50 (43)
109 (94)
41(35)
132(114)
34(29)
700
107 (92)
63 (54)
163 (140)
47 (40)
185 (159)
38 (33)
89(77)
55 (47)
126 (108)
43(37)
151(130)
37(32)
800
130 (112)
72 (62)
181 (156)
48 (41)
213 (183)
42 (36)
100 (86)
60 (52)
140 (121)
45(39)
163 (140)
40(34)
900
138 (119)
75 (65)
190 (164)
57 (49)
234 (201)
44 (38)
106 (91)
66 (57)
151 (130)
54(46)
186 (160)
43(37)
1000
152 (131)
78 (67)
199 (171)
59 (51)
249 (214)
49 (42)
117 (101)
71 (61)
158 (136)
57(49)
192(165)
47(40)
1200
185 (159)
86 (74)
257 (221)
66 (57)
300 (258)
54 (46)
144 (124)
79 (68)
185 (159)
64(55)
229 (197)
52(45)
1400
204 (176)
90 (77)
284 (245)
69 (59)
322 (277)
58 (50)
152 (131)

326(281,0)
1020 мм астам диаметрлi қисық сызықты және жалпақ беттер
Жылу ағынының үстiңгi тығыздық нормалары, Вт/м2 [ккал/(м2с)
29(25)
50(43,1)
68(58,6)
84(72,4)
Ескертпе. 1. Оқшауланатын беттер тоннельде орналасқан кезде тығыздық нормасына 0,85 коэффициентiн енгiзу қажет.
2. Жылу ағынының тығыздық нормаларының арқылы мәндерiн интерполяциямен анықтау қажет.
10-параграф. Жалпы жұмыс ұзақтығы жылына 5000 сағат және одан
аз құбырлардың жылу ағынының тығыздық нормативтерi, Ватт/метр
[килокалорий/(метр сағ)]
Құбырдың шартты өтуi, миллиметр
Құбыржолдары
берушi
керi
берушi
керi
берушi
керi
Жылу тасымалдаушының жылдық орташа температурасы, оС
65
50
90
50

326 (281,0)
Криволин. поверхности диаметром более 1020 миллиметр и плоские
Нормы поверхностной плотности теплового потока, Ватт/метр 2[килокалорий/(метр 2 час)]
29 (25)
50 (43,1)
68 (58,6)
84 (72,4)
Примечание. 1. При расположении изолируемых поверхностей в тоннеле к нормам плотности следует вводить коэффициент 0,85.
2. Промежуточные значения норм плотности теплового потока следует определять интерполяцией.
Параграф 10. Нормативы плотности теплового потока трубопроводов
при общей продолжительности работы в год 5000 часов и менее,
Ватт/метр [ккал/(метр/ час)]
Условный проход трубопровода, миллиметр
Трубопровод
подающий
обратный
подающий
обратный
подающий
обратный
Среднегодовая температура теплоносителя, о С
65
50
90
50

255(219,8)
46(39,7)
1400
173(149,1)
77(66,4)
241(207,8)
59(50,9)
274(236,2)
49(42,2)
Ескертпе. 1. Су жылу жүйесiнде судың есептiк жылдық орташа температурасы 65; 90; 110оС-тары 95-70оС; 150-70оС; 180-70оС температуралық кестесiне сәйкес келедi.
2. Жылу ағынының тығыздық нормаларының аралық мәндерiн интерполяциямен анықтау қажет.
11-параграф. Жалпы жұмыс ұзақтығы жылына 5000 сағаттан астам
жылу ағынының тығыздық нормативтерi, Вт/м [ккал/(м сағ)]
Құбырдың шартты өтуi, миллиметр
Құбыржолдары
берушi
керi
берушi
керi
берушi
керi
Жылу тасымалдаушының ортажылдық температурасы, оС
65
50
90
50

255 (219,8)
46 (39,7)
1400
173 (149,1)
77 (66,4)
241 (207,8)
59 (50,9)
274 (236,2)
49 (42,2)
Примечание. 1. Расчетные среднегодовые температуры воды в водяных тепловых сетях 65; 90; 110оС соответствуют температурным графикам 95-70  С; 150-70оС; 180-70оС.
2. Промежуточные значения норм плотности теплового потока следует определять интерполяцией.
Параграф 11. Нормативы плотности теплового потока трубопроводов
при общей продолжительности работы в год более 5000 часов,
Ватт/метр [килокалорий/(метр/час)]
Условный проход трубопровода,
миллиметр
Трубопровод
подающий
обратный
подающий
обратный
подающий
обратный
Среднегодовая температура теплоносителя, о С
65
50
90
50

2. Жылу ағынының тығыздық нормаларының аралық мәндерiн интерполяциямен анықтау қажет.
7. Мемлекеттік мекемелер мен квазимемлекеттік сектор субъектілер ғимараттарының жылытылатын алаңының бір бірлігіне шаққандағы жылу энергиясының үлестік шығысы
Ескерту. Нормативтер 7-бөліммен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 13.01.2023 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 25.09.2024 № 332 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

2. Промежуточные значения норм плотности теплового потока следует определять интерполяцией.
7. Удельный расход тепловой энергии на единицу отапливаемой площади зданий государственных учреждений и субъектов квазигосударственного сектора
Сноска. Нормативы энергопотребления дополнены разделом 7 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.01.2023 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РК от 25.09.2024 № 332 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1 - параграф. Орталықтандырылған жылыту
Климаттық аймақ
Өлшем бірлігі
Ғимараттардың жіктеуіші
Оқу орындары (жоғары, орта және арнайы)
Басқару органдарының әкімшілік мекемелері
Денсаулық сақтау мекемелері (емханалар, ауруханалар)
Мәдениет мекемелері (кітапханалар, мұражайлар)
Мектепке дейінгі балалар мекемелері (балабақша, бақша)
Жылжымайтын мүлікпен операцияларды жүзеге асыратын ұйымдар (бизнес-орталықтар, кеңсе үй-жайлары, сауда-ойын-сауық орталығы, сауда орталығы, сауда үйлері)
Шығармашылық, өнер және ойын-сауық ұйымдары (концерт залдары, театр залдары, театрлар)
Спорт, демалыс және ойын-сауық ұйымдары (спорт ғимараттары, стадиондар, мұз ареналары)
I
климаттық аймақ
гигакаллорий/метр2

Параграф 1. Централизованное отопление
Климатический район
Единица измерения
Классификатор зданий
Учебные учреждения (высшие, средние и специальные)
Административные учреждения органов управления
Учреждения здравоохранения (поликлиники, больницы)
Учреждения культуры (библиотеки, музеи)
Детские дошкольные учреждения (ясли, сад)
Организации, осуществляющие операции с недвижимым имуществом (бизнес-центры, офисные помещения, торгово-развлекательные центры, торговые центры, торговые дома)
Организации творчества, искусства и развлечений (концертные залы, театральные залы, театры)
Организации, спорта, отдыха и развлечений (спортивные сооружения, стадионы, ледовые арены)
I
климатический район
гигакаллорий/метр2