Авиатасымалдауды ұйымдастыру қызметі туралы үлгілік ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 26 наурыздағы № 328 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 17 маусымда № 11372 тіркелді.
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-50) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Авиатасымалдауды ұйымдастыру қызметі туралы үлгілік ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (Б.К. Сейдахметов):
1) осы бұйрықтың заңнамада бекітілген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында жариялануын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Респубикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Е. А. Досаев ________________
2015 жылғы 15 мамыр
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін актарушының
2015 жылғы 26 наурыздағы
№ 328 бұйрығымен бекітілген
Авиатасымалдауды ұйымдастыру қызметi туралы үлгiлік ереже
1. Жалпы ережелер
1. Авиатасымалдарды ұйымдастыру қызметi (бұдан әрi - АТҰҚ) азаматтық авиация ұйымының (бұдан әрi - ААҰ) құрылымдық бөлiмшесi болып табылады және жолаушыларға қызмет көрсету, әуе көлiгiмен тасымалданатын багажды, пошта жөнелтiмдерiн мен жүктердi өңдеу мақсатында құрылады.
2. АТҰҚ өзiнiң жұмысында Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын, Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) құжаттарын, ААҰ құрылтай құжаттарын, ААҰ бiрiншi басшысының (немесе оны алмастырушы адамның) бұйрықтарын, өкiмдерiн, сондай-ақ осы ереженi басшылыққа алады.

Об утверждении Типового положения о службе организации авиаперевозок
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 328. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июня 2015 года № 11372.
В соответствии с подпунктом 41-50) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение о службе организации авиаперевозок.
2. Комитету гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Сейдахметов Б.К.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
Ж. Касымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Досаев Е. А. __________________
15 мая 2015 года
Утверждено
приказом Исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 26 марта 2015 года № 328
Типовое положение
о службе организации авиаперевозок
1. Общие положения
1. Служба организации авиаперевозок (далее - СОАП) является структурным подразделением организации гражданской авиации (далее - ОГА) и создается с целью обслуживания пассажиров, обработки багажа, почтовых отправлений и грузов, перевозимых воздушным транспортом.
2. СОАП в своей работе руководствуется действующим законодательством Республики Казахстан, документами Международной организации гражданской авиации (ИКАО), учредительными документами ОГА, приказами, распоряжениями первого руководителя (или лица его заменяющего) ОГА, а также настоящим положением.

3. АТҰҚ-ны ААҰ-ның бiрiншi басшысының (немесе оны алмастырушы адамның) бұйрығымен тағайындалатын немесе босатылатын қызмет бастығы басқарады.
4. АТҰҚ қызметкерлерiнiң құрылымын, штаттық кестесiн және лауазымдық нұсқаулықтарын АТҰҚ бастығының ұсынуы бойынша ААҰ-ның бiрiншi басшысы (немесе оны алмастырушы адам) бекiтедi.
2. АТҰҚ-ның негiзi мiндеттерi мен функциялары
5. АТҰҚ-ның негiзгi мiндеттерi мыналар болып табылады:
1) жолаушыларға, пошта жөнелтiмдерiн, багаж бен жүкке уақтылы және сапалы қызмет көрсетудi қамтамасыз ету;
2) пошта жөнелтiмдерiнiң, багаж бен жүктiң бүтiндiгi мен сақталуын қамтамасыз ету;
3) әуе кемелерiнiң (бұдан әрi - ӘК) коммерциялық жүк көтерiмдiлiгiн ұтымды және тиiмдi пайдалану.
6. Қойылған мiндеттердi шешу үшiн АТҰҚ мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) жолаушыларға қызмет көрсету, багажды, пошта жөнелтiмдерi мен жүктердi өңдеу бойынша технологиялық операцияларды уақтылы және сапалы орындау;
2) жолаушыларға қызмет көрсету, багажды, пошта жөнелтiмдерi мен жүктердi өңдеу технологиясын жетiлдiру мен жақсарту жөнiнде шаралар қабылдау;
3) жолаушыларға қызмет көрсету, багажды, пошта жөнелтiмдер мен жүктердi өңдеу бойынша қызметтер көрсету кезiнде авиакомпаниялардың, мүдделi ұйымдар мен мемлекеттiк органдардың өкiлдерiмен өзара iс-қимыл жасау;
4) жолаушыларды тiркеу, тасымалдау құжаттамаларын, багажға, пошта жөнелтiмдерi мен жүктерге биркаларды ресiмдеу;
5) тасымалдау құжаттамасын уақтылы ресiмдеудi қамтамасыз ету;
6) ӘК-де жолаушыларды уақтылы отырғызуды, түсiрудi, багаж бен жүктi орналастыруды, тиеудi (түсiрудi) қамтамасыз ету;
7) АТҰҚ қызметкерлерiн оқыту және олардың бiлiктiлiгiн арттыру бойынша шаралар қабылдау;
8) жолаушылардың багажын сақтау камерасының, жүктер мен пошта жөнелтiмдерiн сақтау қоймасының қызметiн ұйымдастыру;
9) билет кассасының және/немесе жол жүру құжаттарын беретiн пункттердiң қызметiн ұйымдастыру;
10) авиакомпаниялардың жолаушыларға қызмет көрсету, багаж, пошта жөнелтiмдерi мен жүктердi өңдеу жөнiндегi талаптарын қанағаттандыруға бағытталған жұмысты ұйымдастыру;
11) ұшудың жүйелiлiгiн қамтамасыз етуге керi әсерiн тигiзетiн себептер мен факторларды жою бойынша шаралар қабылдау;
12) ААҰ-ның жолаушыларға қызмет көрсетуге жұмылдырылған басқа қызметтерiмен өзара iс-қимыл жасау.
3. Қызметтi ұйымдастыру
7. Штаттық кестеге сәйкес АТҰҚ құрамына мыналар кiредi:
1) қызмет бастығы;
2) қызмет бастығының орынбасары (АТҰҚ қызметкерлерiнiң саны 20 адамнан артық болғанда);
3) менеджерлер;
4) АТҰҚ диспетчерлерi;
5) ӘК орталықтандыру жөнiндегi диспетчерлер;

3. СОАП возглавляет начальник службы, назначаемый и освобождаемый приказом первого руководителя (или лица его заменяющего) ОГА.
4. Структура, штатное расписание и должностные инструкции сотрудников СОАП утверждаются первым руководителем (или лицом его заменяющим) ОГА по представлению начальника СОАП.
2. Основные задачи и функции СОАП
5. Основными задачами СОАП являются:
1) обеспечение своевременного и качественного обслуживания пассажиров, почтовых отправлений, багажа и грузов;
2) обеспечение целостности и сохранности почтовых отправлений, багажа и грузов;
3) рациональное и эффективное использование коммерческой грузоподъемности воздушных судов (далее - ВС).
6. Для решения поставленных задач СОАП осуществляет следующие функции:
1) своевременное и качественное выполнение технологических операций по обслуживанию пассажиров, обработки багажа, почтовых отправлений и грузов;
2) принятие мер по совершенствованию и улучшению технологии обслуживания пассажиров, обработки багажа, почтовых отправлений и грузов;
3) взаимодействие с представителями авиакомпаний, заинтересованных организаций и государственных органов при оказании услуг по обслуживанию пассажиров, обработки багажа, почтовых отправлений и грузов;
4) регистрация пассажиров, оформление перевозочной документации, бирок на багаж, почтовые отправления и грузы;
5) обеспечение своевременного оформления перевозочной документации;
6) обеспечение своевременной посадки, высадки пассажиров, размещение, загрузка (выгрузка) багажа и грузов в ВС;
7) принятие мер по обучению и повышению квалификации сотрудников СОАП;
8) организация деятельности камеры хранения багажа пассажиров, склада хранения грузов и почтовых отправлений;
9) организация деятельности билетной кассы и/или пунктов выдачи проездных документов;
10) организация работы, направленной на удовлетворение требований авиакомпаний по обслуживанию пассажиров, обработки багажа, почтовых отправлений и грузов;
11) принятие мер по устранению причин и факторов, отрицательно влияющих на обеспечение регулярности полетов;
12) взаимодействие с другими службами ОГА, задействованным в обслуживании пассажиров.
3. Организация деятельности
7. В соответствии со штатным расписанием в состав СОАП входят:
1) начальник службы;
2) заместитель начальника службы (при количестве сотрудников СОАП более 20 человек);
3) менеджеры;
4) диспетчеры СОАП;
5) диспетчеры по центровке ВС;

6) кассирлер;
7) жолаушыларға қызмет көрсету агенттерi;
8) багаж жөнiндегi агенттер;
9) сақтау камерасының қоймашылары.
8. АТҰҚ бастығы:
1) жолаушыларға қызмет көрсетудiң, багажды, пошта жөнелтiмдерi мен жүктердi өңдеудiң технологиялық кестесiнiң орындалуын сақтауы мен сапасын бақылайды;
2) АТҰҚ қызметкерлерiн әуе кемелерiнiң келуi мен ұшуы, әуе кемелерiнiң тұрақ орны, қону гейтiнiң (галереясының) нөмiрлерi туралы тәулiктiк жоспармен қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды;
3) АТҰҚ қызметкерлерiнiң функционалдық мiндеттерiне кiретiн мәселелер бойынша оларға тапсырмалар, мiндеттер бередi, олардың орындалуын бақылайды;
4) АТҰҚ қызметкерлерiнiң өндiрiстiк және еңбек тәртiбiн сақтауын, өрт қауiпсiздiгi мен еңбек қауiпсiздiгiн сақтауын, ААҰ-ның iшкi ұйымдық-өкiмдiк құжаттарының орындалуын бақылайды;
5) АТҰҚ қызметiн жетiлдiру мәселелерi бойынша шаралар қабылдайды, ұсыныстар енгiзедi;
6) АТҰҚ қызметiнiң мәселелер бойынша, соның iшiнде күзгi-қысқы және көктемгi-жазғы навигацияға дайындық кезiнде жоспарлардың, тапсырмалардың уақтылы орындалуын бақылайды;
7) қажет болған жағдайда қажеттi көмекпен, жолаушыларға құқығы мен мiндеттерiн түсiндiрудi қамтамасыз етедi;
8) ААҰ-ның барлық құрылымдық бөлiмшелерiнiң және жолаушыларға, багажға және пошта женелтiмдерiне қызмет көрсету мәселелерi бойынша басқа ұйымдардың басшыларымен өзара iс-қимыл жасайды;
9) жолаушыларға, багажға және пошта жөнелтiмдерiне қызмет көрсету мәселелерi бойынша ААҰ кеңестерiне қатысады.

6) кассиры;
7) агенты по обслуживанию пассажиров;
8) агенты по багажу;
9) кладовщики камеры хранения.
8. Начальник СОАП:
1) контролирует соблюдение выполнения технологического графика и качества обслуживания пассажиров, багажа, грузов, почтовых отправлений;
2) принимает меры по обеспечению сотрудников СОАП суточным планом о прибытии и вылете воздушных судов, местах стоянок воздушных судов, номерах посадочных гейтов (галерей);
3) дает сотрудникам СОАП поручения, задания по вопросам, входящим в их функциональные обязанности, контролирует их исполнение;
4) контролирует соблюдение производственной и трудовой дисциплины, соблюдения пожарной безопасности и безопасности труда сотрудниками СОАП, исполнения внутренних организационно-распорядительных документов ОГА;
5) принимает меры, вносит предложения по вопросам совершенствования деятельности СОАП;
6) контролирует своевременное выполнение планов, заданий по вопросам деятельности СОАП, в том числе при подготовке к осенне-зимней и весенне-летней навигации;
7) обеспечивает, при необходимости, необходимую помощь, разъяснения прав и обязанностей пассажирам;
8) взаимодействует с руководителями всех структурных подразделений ОГА и других организаций по вопросам обслуживания пассажиров, багажа и почтовых отправлений;
9) участвует в совещаниях ОГА по вопросам обслуживания пассажиров, багажа и почтовых отправлений.