Техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуіштерiнiң депозитарийiн құру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 374 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 18 маусымда № 11390 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 937 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 27.12.2018 № 937 (11.04.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңының 7-бабы 15-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуіштерiнiң депозитарийiн құру және жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті (Б.Б. Қанешев):
1) заңнамамен белгіленген тәртіпте осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімдік баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсы мен мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________Е. Досаев
2015 жылғы 8 мамыр
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
Министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 374 бұйрығымен
бекiтiлген
Техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуіштерiнiң
депозитарийiн құру және жүргізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерiнiң депозитарийiн құру және жүргiзу қағидалары (бұдан әрi - Қағидалар) "Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы № 603 Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 15) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және Техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерiнiң депозитарийiн құру және жүргiзу тәртiбiн анықтайды.

Об утверждении Правил создания и ведения депозитария классификаторов технико-экономической информации
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 374. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 18 июня 2015 года № 11390. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 937 (вводится в действие с 11.04.2019).
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 27.12.2018 № 937 (вводится в действие с 11.04.2019).
В соответствии подпункта 15) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании" от 9 ноября 2004 года № 603 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила создания и ведения депозитария классификаторов технико-экономической информации.
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Канешев Б.Б.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнений мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной
экономики Республики Казахстан
______________Е. Досаев
"___"________________20__год
Утверждены
приказом Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 374
Правила создания и ведения Депозитария классификаторов
технико-экономической информации
1. Общие положения
1. Настоящие Правила создания и ведения Депозитария классификаторов технико-экономической информации (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 15) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года № 603 "О техническом регулировании" (далее – Закон) и определяют порядок создания и ведения Депозитария классификаторов технико-экономической информации.

2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерiнiң депозитарийi (бұдан әрі - Депозитарий) - техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерiнiң жиынтығын бiлдiретiн, ведомствоаралық сипаты бар, олардың қалыптасуын, есепке алынуын, сақталуын, көкейкесті етiлген (бұдан әрi - көкейкесті ету) жағдайда ұсталуын қамтамасыз ететiн, Депозитарийдi пайдаланушылар мүддесiне ақпараттық және нормативтік қамтамасыз ететiн арнайы қор;
2) депозитарлық қызмет - техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық жiктеуіштерiн әзiрлеу және қолдану саласында қалыптастыру, есепке алу, сақтау, көкейкесті ету, ақпараттық және нормативтік қамтамасыз ету жөнiндегi Депозитарий субъектілерінің қызметi;
3) Депозитарийдiң жеткiзушілерi - техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық жiктеуiштерiн әзiрлеуге, бекiтуге және жүргізуге жауапты мемлекеттiк органдар;
4) Депозитарийдiң пайдаланушылары - депозитарийдегі ақпаратты және жiктеуiштердi пайдалануға мүдделi мемлекеттік органдар;
5) уәкiлетті орган - техникалық реттеу саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган.
2. Техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерiнiң
депозитарийiн құру және жүргiзу тәртiбi
3. Техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерi депозитарийi нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттiк қоры негiзiнде құрылады және оның құрамдас бөлiгi болып табылады.
4. Өзінің жұмысында Депозитарий осы Қағидаларды, Заңның 7-бабы 20) тармақшасына сәйкес бекітілетін нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттiк қорын қалыптастыру және жүргізу қағидаларын, Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012 жылғы 14 қыркүйектегі № 318 бұйрығымен бекітілген Нормативтік техникалық құжаттардың ресми басылымдарын тарату және пайдаланушыларды олармен қамтамасыз ету қағидаларын (бұдан әрі – Тарату қағидалары) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7952 тіркелген) басшылыққа алады.
5. Депозитарий қызметi мүдделi тұлғалар үшiн Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын құрамайтын бөлігінде қолжетiмдi, ашық және айқын болып табылады.
6. Қазақстан Республикасының экономикасы салаларында есепке алуға жататын статистикалық есептілік жүйесiнде, сондай-ақ мемлекеттiк органдардың түрлi ақпараттық жүйелерiнде пайдаланылатын техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық жiктеуiштерi депозитарлық қызмет объектілерi болып табылады.

2. В Правилах используются следующие понятия:
1) Депозитарий классификаторов технико-экономической информации (далее - Депозитарий) - специализированный фонд, представляющий собой совокупность классификаторов технико-экономической информации, имеющих межведомственный характер, обеспечивающий их формирование, учет, хранение, поддержание в актуализированном состоянии (далее - актуализация), информационное и нормативное обеспечение в интересах пользователей Депозитария;
2) депозитарная деятельность - деятельность субъектов Депозитария по формированию, учету, хранению, актуализации, информационному и нормативному обеспечению в области разработки и применения национальных классификаторов технико-экономической информации;
3) поставщики Депозитария - государственные органы, ответственные за разработку, утверждение и ведение национальных классификаторов технико-экономической информации;
4) пользователи Депозитария - государственные органы, заинтересованные в использовании информации и классификаторов, находящихся в Депозитарии;
5) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области технического регулирования.
2. Порядок создания и ведения Депозитария классификаторов
технико-экономической информации
3. Депозитарий классификаторов технико-экономической информации создается на базе Единого государственного фонда нормативных технических документов (далее - Единый фонд) и является его составной частью.
4. В своей работе Депозитарий руководствуются настоящими Правилами, Правилами формирования и ведения Единого государственного фонда нормативных технических документов, утверждаемые в соответствии с подпунктом 20) статьи 7 Закона, Правилами распространения и обеспечения пользователей официальными изданиями нормативных технических документов (далее – Правила распространения), утвержденными приказом Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 14 сентября 2012 года № 318 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7952).
5. Деятельность Депозитария является доступной, открытой и прозрачной для заинтересованных лиц в той части, в которой она не составляет государственные секреты Республики Казахстан.
6. Объектами депозитарной деятельности являются национальные классификаторы технико-экономической информации, подлежащие учету в отраслях экономики Республики Казахстан, используемые в системе статистической отчетности, а также в различных информационных системах государственных органов.

7. Уәкiлеттi орган, Депозитарийдiң жеткiзушiлерi мен пайдаланушылары депозитарийдiң субъектілерi болып табылады.
8. Депозитарийдi жүргiзудi уәкiлетті орган жүзеге асырады.
9. Депозитарийдiң жиынтықтау көздерi:
1) мемлекеттiк органдар;
2) стандарттау жөнiндегi халықаралық және өңiрлiк ұйымдар болып табылады.
10. Жұмыстар жүргiзу және сақтау үшiн Депозитарийге техникалық-экономикалық және әлеуметтiк ақпаратты жiктеу мен кодтаудың бiрыңғай жүйесiнің стандарттарына сәйкес әзiрленген және бекiтiлген, нормативтiк құқықтық кесiмдерде белгiленген талаптарға сәйкес iстерге ресiмделген техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық жiктеуiштерi мен оларға өзгерiстер қабылданады.
11. Депозитарийдiң жеткiзушілерi құжаттарды көкейкесті түрде ұстау үшiн техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық жiктеуiштерiн, сондай-ақ оларға өзгерiстер мен толықтыруларды Депозитарийге олар бекiтілгеннен кейiнгi екi апталық мерзiмiнен кешіктiрмей берудi қамтамасыз етеді.
12. Депозитарийге келiп түсетiн және ондағы бар барлық техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық жiктеуiштерi, сондай-ақ олар туралы анықтамалық ақпарат есепке алынуға тиiс. Техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық жiктеуiштерiн есепке алу олардың сақталуын қамтамасыз ету және олардың қозғалысын, көкейкесті етілуi мен әрекет ету мерзiмдерiн бақылау мақсатында жүзеге асырылады.
13. Депозитарийде техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық жiктеуiштерiн есепке алуға, қалыптастыруға және сақтауға жауапты тұлғалар айқындалады.
14. Депозитарийге осы Ереженiң 9-тармағында көзделген ұйымдар берген техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық жiктеуiштерi бақылау даналарына жатады және олар жұмыс iстеу үшiн берiлмейдi.
Техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық жiктеуiштерiнiң бақылау даналары мүдделi тұлғаларға берілетiн құжаттардан бөлек сақталады.
Берiлуге жататын техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық жiктеуiштерінің даналары "Жұмыс даналары" мәртебесiне ие болады және жұмыс iстеу үшiн мемлекеттік және орыс тілдерiнде қағаз, ал ол болмаған жағдайда электронды жеткiзушілерде мемлекеттік органдарға тегін негізде берiледi.
15. Ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін әзірлеу, келісу, есепке алу, бекіту, сараптама жүргізу, өзгерту, жою және қолданысқа енгізу Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің міндетін атқарушының 2012 жылғы 28 желтоқсандағы № 495 бұйрығымен бекітілген Әскери және қосарланған мақсаттағы тауарларға (өнімге), жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге әскери стандарттарды қоспағанда, ұлттық стандарттарды, алдын ала ұлттық стандарттарды және техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін әзірлеу, келісу, есепке алу, бекіту, сараптау, өзгерту, күшін жою және қолданысқа енгізу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8314 тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.

7. Субъектами Депозитария являются уполномоченный орган, поставщики и пользователи Депозитария.
8. Ведение Депозитария осуществляется уполномоченным органом.
9. Источниками комплектования Депозитария являются:
1) государственные органы;
2) международные и региональные организации по стандартизации.
10. Для проведения работ и хранения в Депозитарий принимаются национальные классификаторы технико-экономической информации и изменения к ним, разработанные, утвержденные и оформленные в дела в соответствии со стандартами единой системы классификации и кодирования технико-экономической и социальной информации.
11. Поставщики Депозитария обеспечивают передачу в Депозитарий национальных классификаторов технико-экономической информации, а также изменения и дополнения к ним не позднее, чем в двухнедельный срок после их утверждения для поддержания документов в актуализированном состоянии.
12. Все поступающие и содержащиеся в Депозитарии национальные классификаторы технико-экономической информации, а также справочная информация о них подлежат учету. Учет национальных классификаторов технико-экономической информации осуществляется с целью обеспечения их сохранности и контроля за их движением, актуализацией и сроками действия.
13. В Депозитарии определяются лица, ответственные за учет, формирование и хранение национальных классификаторов технико-экономической информации.
14. Национальные классификаторы технико-экономической информации, переданные в Депозитарий организациями, предусмотренными пунктом 9 настоящих Правил, относятся к контрольным экземплярам и выдаче для работы не подлежат.
Контрольные экземпляры национальных классификаторов технико-экономической информации хранятся отдельно от документов, подлежащих выдаче заинтересованным лицам.
Экземпляры национальных классификаторов технико-экономической информации, подлежащие выдаче, имеют статус "Рабочих экземпляров" и выдаются для работы на бумажных, а при их отсутсвии на электронных носителях на государственном и русском языках государственным органам на безвозмездной основе.
15. Разработка, согласование, учет, утверждение, экспертиза, изменение, отмена и введение в действие национальных классификаторов технико-экономической информации осуществляется в соответствии с Правилами разработки, согласования, учета, утверждения, экспертизы, изменения, отмены и введения в действие национальных стандартов, предварительных национальных стандартов, классификаторов технико-экономической информации, за исключением военных стандартов на товары (продукцию), работы и услуги военного и двойного назначения, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 28 декабря 2012 года № 495 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8314).

16. Жiктеуішті жүргiзу:
1) техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық жiктеуiштерінің эталондары мен бақылау даналарын құруды;
2) ақпараттың дұрыстығы мен толықтығын, жаңа объектілердi жiктеу мен кодтауды қамтамасыз ету, техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық жiктеуiштерiн жетiлдiру мақсатында оларға өзгерiстер енгiзудi көздейдi.
17. Техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық жіктеуіштерінің сақталуын қамтамасыз ету үшін уәкілетті орган арнайы үй-жай бөледi.
18. Депозитарийдегi техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық жiктеуiштерi толық мәтiндiк электронды дерекқорларда қалыптастырылады.
Техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық жiктеуiштерi бойынша электронды дерекқорлар мемлекеттік және орыс тiлдерiнде қалыптастырылады.
19. Мүдделi тараптарға қызмет көрсету Тарату қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
20. Депозитарийдегi техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық жiктеуiштерi туралы ақпарат мемлекеттiк стандарттардың жылдық және ай сайынғы ақпараттық сiлтеуiштерiнде жарияланады.

16. Ведение классификатора предусматривает:
1) создание рабочих и контрольных экземпляров национальных классификаторов технико-экономической информации;
2) внесение в них изменений в целях обеспечения достоверности и полноты информации, классификации и кодирования новых объектов, совершенствования национальных классификаторов технико-экономической информации.
17. Для обеспечения сохранности национальных классификаторов технико-экономической информации уполномоченный орган выделяет специальное помещение.
18. Содержащиеся в Депозитарии национальные классификаторы технико-экономической информации формируются в полнотекстовые электронные базы данных.
Электронные базы данных по национальным классификаторам технико-экономической информации формируются на государственном и русском языках.
19. Обслуживание заинтересованных лиц осуществляется в соответствии с Правилами распространения.
20. Информация о национальных классификаторах технико-экономической информации, содержащихся в Депозитарии, публикуется в годовых и ежемесячных информационных указателях национальных стандартов.