Су ресурстарын кешендi пайдалану мен қорғаудың бас және бассейндiк схемаларын және су шаруашылығы баланстарын әзiрлеу мен бекiту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 19-1/277 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 1 шілдеде № 11524 тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің
37-бабы 1-тармағының 7-10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Су ресурстарын кешендi пайдалану мен қорғаудың бас және бассейндiк схемаларын және су шаруашылығы баланстарын әзiрлеу мен бекiту қағидалары бекiтілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Су ресурстары комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А.Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
___________________ Ә. Исекешев
2015 жылғы 21 сәуір
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________ Е. Досаев
2015 жылғы 27 мамыр
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
______________ В.Школьник
2015 жылғы " " сәуір
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 30 наурыздағы
№ 19-1/277 бұйрығымен
бекітілген
Су ресурстарын кешендi пайдалану мен қорғаудың бас және
бассейндiк схемаларын және су шаруашылығы теңгерiмдерiн әзiрлеу
және бекіту қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Су ресурстарын кешендi пайдалану мен қорғаудың бас және бассейндiк схемаларын және су шаруашылығы теңгерiмдерiн әзiрлеу және бекіту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының
2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 37-бабы 1-тармағының
7-10) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында су ресурстарын кешендi пайдалану мен қорғаудың бас және бассейндiк схемаларын және су шаруашылығы теңгерiмдерiн әзiрлеу және бекiту тәртiбiн айқындайды.

Об утверждении Правил разработки и утверждения генеральных и бассейновых схем комплексного использования и охраны водных ресурсов и водохозяйственных балансов
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 19-1/277. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июля 2015 года № 11524.
В соответствии с подпунктом 7-10) пункта 1 статьи 37 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки и утверждения генеральных и бассейновых схем комплексного использования и охраны водных ресурсов и водохозяйственных балансов.
2. Комитету по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
___________ А. Исекешев
21 апреля 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________ Е. Досаев
27 мая 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
___________ В. Школьник
8 апреля 2015 года
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 30 марта 2015 года № 19-1/277
Правила
разработки и утверждения генеральных и бассейновых схем
комплексного использования и охраны водных ресурсов и
водохозяйственных балансов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки и утверждения генеральных и бассейновых схем комплексного использования и охраны водных ресурсов и водохозяйственных балансов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7-10) пункта 1 статьи 37 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года и определяют порядок разработки и утверждения генеральных и бассейновых схем комплексного использования и охраны водных ресурсов и водохозяйственных балансов.

2. Осы Қағидаларда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) жедел су шаруашылығы теңгерiмi – судың нақты бар-жоғын жыл сайынғы бағалау және су тұтынушылардың пайдалануына арналған ағымдағы жылдың сулылығына қарай су ресурстарын қайта бөлу.
2) перспективалы су шаруашылығы теңгерiмi – су тұтынушылардың пайдалануына арналған су объектілерінің перспективадағы су ресурстары мөлшерiнің болжамы;
3) су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – елді мекендер шегінен тыс жерлерде су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы басқару мен бақылау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
4) су ресурстарын кешендi пайдалану мен қорғаудың бас схемасы (бұдан әрi – бас СРКПҚС) – халықты және экономика салаларының суға перспективалы қажеттіліктерiн қанағаттандыру, сондай-ақ су ресурстарын қорғау немесе олардың зиянды әсерлерiн болдырмау үшiн жүзеге асырылуы тиiс жалпы ел бойынша негiзгi су шаруашылығы және басқа да iс-шараларды айқындайтын құжат;
5) су ресурстарын кешендi пайдалану мен қорғаудың бассейндiк схемасы (бұдан әрi – бассейндік СРКПҚС) – жалпы су объектісінің бассейні немесе қаралатын аумақ бойынша су ресурстарын ұтымды пайдалану мен қорғауды қамтамасыз ету мақсатындағы iс-шараларды айқындайтын құжат;
6) уәкілетті органның ведомствосы – су қорын пайдалану және қорғау саласындағы іске асыру мен бақылау функцияларын өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын ведомство.
3. Бас және бассейндік СРКПҚС әзiрлеу ұзақ мерзiмдi перспективаға экономикалық және әлеуметтiк мiндеттердi шешуге бағытталған бағдарламалық құжаттарға негізделедi.
4. Бас және бассейндік СРКПҚС-да қаралатын аумақтар мен негізгi өзендер бассейндерi бойынша су ресурстарының сандық көрсеткiштерi көрсетiледi, су объектiлерiнiң экологиялық және санитариялық-эпидемиологиялық жай-күйi ескеріле отырып, су тұтыну, су бұру лимиттері белгiленедi.
5. Су көрсеткiштерi мен суға перспективалы қажеттiлiктердi бағалау суды мемлекеттiк есепке aлу, су кадастры мен су объектiлері мониторингінің деректерi негiзiнде жүзеге асырылады.
6. Бас және бассейндік СРКПҚС-да орта мерзiмдi үш жылдық кезеңдер көрсеткіштері бөлiне отырып, кемiнде он бес жылдық ұзақ мерзiмдi кезеңге әзiрленедi.
7. Бас және бассейндік СРКПҚС-да жоспарланған іс-шаралар мыналарға бағытталуы тиіс:
1) өндіріс технологиясын жетілдіру негізінде су ресурстарын ұтымды және үнемді пайдалану;

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) оперативный водохозяйственный баланс – ежегодная оценка фактического наличия вод и перераспределение водных ресурсов по водности текущего года для использования водопотребителями;
2) перспективный водохозяйственный баланс – прогноз количества водных ресурсов в водных объектах на перспективу, предназначенных для использования водопотребителями;
3) уполномоченный орган в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий функции управления и контроля в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения за пределами населенных пунктов;
4) генеральная схема комплексного использования и охраны водных ресурсов (далее – генеральная СКИОВР) – документ, определяющий основные водохозяйственные и другие мероприятия в целом по стране, подлежащие осуществлению для удовлетворения перспективных потребностей в воде населения и отраслей экономики, а также для охраны водных ресурсов или предотвращения их вредного воздействия;
5) бассейновая схема комплексного использования и охраны водных ресурсов (далее – бассейновая СКИОВР) – документ, определяющий мероприятия в целях обеспечения рационального использования и охраны водных ресурсов в целом по бассейну водного объекта или рассматриваемой территории;
6) ведомство уполномоченного органа – ведомство осуществляющее в пределах своей компетенции реализационные и контрольные функции в области использования и охраны водного фонда.
3. Разработка генеральной и бассейновой СКИОВР основывается на программных документах, направленных на решение экономических и социальных задач на длительную перспективу.
4. В генеральной и бассейновой СКИОВР указываются количественные показатели водных ресурсов по рассматриваемым территориям и основным бассейнам рек, устанавливаются лимиты водопотребления, водоотведения с учетом экологического и санитарно-эпидемиологического состояния водных объектов.
5. Оценка показателей вод и перспективных потребностей в воде осуществляется на основе данных государственного учета, водного кадастра и мониторинга водных объектов.
6. Генеральная и бассейновая СКИОВР разрабатываются на долгосрочный период не менее, чем на пятнадцать лет, с выделением показателей среднесрочных трехлетних этапов.
7. Намечаемые в генеральной и бассейновой СКИОВР мероприятия должны быть направлены на:
1) рациональное и экономное использование водных ресурсов на основе совершенствования технологии производства;

2) аз сулы және сусыз процестерді пайдалану;
3) суармалы жүйелердегі және сумен жабдықтау жүйелеріндегі су ресурстарының қайтарымсыз ысыраптарын қысқарту;
4) жергілікті су ресурстарын оларды реттеу, өзен ағыстарын бассейнаралық қайта бөлу, тазартылмаған ағынды суларды ағызу көлемдерін қысқарту есебінен мүмкіндігінше пайдалану;
5) қалаларды, елді мекендерді, ауыл шаруашылығы жер-сулары мен басқа да объектілерді су басудың және су тасудың алдын алу.
8. Уәкiлеттi орган бас және бассейндік СРКПҚС-ны, су шаруашылығы теңгерiмдерiн әзiрлеудi мүдделi мемлекеттiк органдардың қатысуымен, ғылыми және мамандандырылған жобалау ұйымдарын тарта отырып, бюджет қаражаты есебінен әзірлейді.
2. Су ресурстарын кешендi пайдалану мен қорғаудың бас және
бассейндiк схемаларын және су шаруашылығы теңгерiмдерiн әзiрлеу
және бекіту тәртiбi
1-параграф. Су ресурстарын кешендi пайдалану мен қорғаудың бас
схемаларын әзiрлеу мен бекiту
9. Бас СРКПҚС өңiрдiң/бассейннiң әлеуметтік-экономикалық дамуы болжамы мен табиғи факторлар тепе-теңдігін сақтау ескерiле отырып, егжей-тегжейлі зерттеулер мен техникалық-экономикалық деректер нұсқаларын салыстыру негiзінде су шаруашылығы проблемаларының кешендi мiндеттерiн шешу мақсатында әзiрленедi.
10. Бас СРКПҚС жобасын уәкiлеттi орган мемлекеттік жоспарлау, индустриялық-инновациялық қызмет, көлiк және коммуникациялар, мемлекеттік геологиялық зерделеу, жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, өңірлік даму, жер ресурстарын басқару және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органдармен келiсім бойынша әзiрлейдi және Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.11.2015 № 19-1/1052 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) бұйрығымен.
11. Бас СРКПҚС жобасы қажет болған жағдайда басқа да мүдделі мемлекеттік органдармен және ұйымдармен келiсiледі.
12. Уәкiлеттi орган бас СРКПҚС жобасын ол бекiтiлгенге дейiн қоғамдастықтың талқылауына шығаруды қамтамасыз етедi.
13. Бас СРКПҚС-ны әзірлеу мерзімі үш жылдан аспайды.
14. Бас СРКПҚС бекітілгеннен кейін кемінде әр үш жыл сайын нақтылау және толықтыру рәсімдерінен өтеді.

2) применение маловодных и безводных процессов;
3) сокращение безвозвратных потерь водных ресурсов в оросительных системах и системах водоснабжения;
4) максимально возможное использование местных водных ресурсов за счет их регулирования, межбассейнового перераспределения речного стока, сокращения объемов сброса неочищенных сточных вод;
5) предупреждение затопления и подтопления городов, населенных пунктов, сельскохозяйственных угодий и других объектов.
8. Разработка генеральной и бассейновых СКИОВР, водохозяйственного баланса осуществляется уполномоченным органом, за счет бюджетных средств с привлечением научных и специализированных проектных организаций при участии заинтересованных государственных органов.
2. Порядок разработки и утверждения генеральных и бассейновых
схем комплексного использования и охраны водных ресурсов и
водохозяйственных балансов
Параграф 1. Разработка и утверждение генеральных схем
комплексного использования и охраны водных ресурсов
9. Генеральная СКИОВР разрабатывается в целях решения комплексных задач водохозяйственных проблем на базе детальных исследований и в сравнении вариантов технико-экономических данных с учетом прогноза социально-экономического развития региона/бассейна и сохранения равновесия природных факторов.
10. Проект генеральной СКИОВР разрабатывается уполномоченным органом по согласованию с уполномоченными органами в сфере государственного планирования, индустриально-инновационной деятельности, транспорта и коммуникаций, государственного геологического изучения, рационального и комплексного использования недр, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, регионального развития, управления земельными ресурсами и охраны окружающей среды и утверждается Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.11.2015 № 19-1/1052 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Проект генеральной СКИОВР в случае необходимости согласовывается с другими заинтересованными государственными органами и организациями.
12. Уполномоченный орган обеспечивает вынесение проекта генеральной СКИОВР до его утверждения на обсуждение общественности.
13. Срок разработки генеральной СКИОВР не превышает трех лет.
14. Генеральная СКИОВР проходит процедуру уточнения и дополнения не реже, чем каждые три года после ее утверждения.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.11.2015 № 19-1/1052 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-параграф. Су ресурстарын кешендi пайдалану мен қорғаудың
бассейндiк схемаларын әзiрлеу және бекiту
15. Бассейндік су шаруашылығы басқармалары уәкiлеттi органның ведомствосына бассейндiк CPКПҚC әзiрлеу жөнiнде ұсыныстар бередi, оларда бассейндiк кеңеске қатысушылар мен қоғамдастықтың ұсынымдары көрсетiледі.
16. Бассейндік СРКПҚС жобасын уәкілетті органның ведомствосы әзiрлейдi және бақыланатын аумақтары қаралатын бассейнге жататын жергіліктi атқарушы органдардың, мемлекеттік жоспарлау, индустриялық-инновациялық қызмет, көлiк және коммуникациялар, мемлекеттік геологиялық зерделеу, жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, өңірлік даму, жер ресурстарын басқару және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органдардың аумақтық бөлімшелерінің келісімі бойынша бекітеді.
17. Бассейндік СРКПҚС-ны әзірлеу мерзімі екі жылдан аспайды.
18. Бассейндік СРКПҚС бекітілгеннен кейін кемінде әр үш жыл сайын нақтылау және толықтыру рәсімдерінен өтеді.
19. Трансшекаралық су объектілеріне арналған бассейндік СРКПҚС Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттардың талаптары ескеріле отырып әзірленеді.
3-параграф. Су шаруашылығы теңгерiмдерiн әзiрлеу және бекiту
20. Су шаруашылығы теңгерiмдерi су объектiлерi бассейндерi, экономикалық аудандар және жалпы республика бойынша су ресурстарының бар-жоғын және оларды пайдалану мүмкiндiктерiн бағалау мақсатында әзiрленедi.
21. Су шаруашылығы теңгерiмдерi жедел және перспективалы болып бөлiнедi.
22. Су объектілерінің бассейндері бойынша жедел су шаруашылығы теңгерімдерін әр жылдың қорытындысы бойынша бассейндік су шаруашылығы басқармалары әзірлейді және уәкілетті органның ведомствасы олардың жылдық есептері құрамында келесі жылдың сәуір айынан кешіктірмей қабылдайды.
23. Жалпы республика бойынша перспективалы су шаруашылығы теңгерiмi бас СРКПҚС-ның құрамдас бөлiгi болып табылады және оның құрамында бекiтiледi.
24. Жекелеген су объектiсi бассейнiнде қолайсыз ахуал қалыптасқан жағдайда, уәкілетті орган су тұтынушылар арасында су ресурстарын қайта бөлу және жаңа өндiрістік күштердi орналастыру мүмкiндiгін анықтау мақсатында тиiстi су объектiсi бассейнi бойынша перспективалы су шаруашылығы теңгерiмiн әзiрлеу туралы шешiм қабылдайды.

Параграф 2. Разработка и утверждение бассейновых схем
комплексного использования и охраны водных ресурсов
15. Бассейновые водохозяйственные управления представляют в ведомство уполномоченного органа предложения по разработке бассейновых СКИОВР, в которых отражаются рекомендации участников бассейнового совета и общественности.
16. Проект бассейновой СКИОВР разрабатывается и утверждается ведомством уполномоченного органа по согласованию с местными исполнительными органами, территориальными подразделениями уполномоченных органов в сфере государственного планирования, индустриально-инновационной деятельности, транспорта и коммуникаций, государственного геологического изучения, рационального и комплексного использования недр, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, регионального развития, управления земельными ресурсами и охраны окружающей среды, подконтрольные территории которых входят в рассматриваемый бассейн.
17. Срок разработки бассейновых СКИОВР не превышает двух лет.
18. Бассейновые СКИОВР проходят процедуру уточнения и дополнения не реже, чем каждые три года после их утверждения.
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.11.2015 № 19-1/1052 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Бассейновая СКИОВР для трансграничных водных объектов разрабатывается с учетом требований международных договоров, участницей которых является Республика Казахстан.
Параграф 3. Разработка и утверждение водохозяйственных балансов
20. Водохозяйственные балансы разрабатываются с целью оценки наличия и возможности использования водных ресурсов по бассейнам водных объектов, экономическим районам и республике в целом.
21. Водохозяйственные балансы подразделяются на оперативные и перспективные.
22. Оперативные водохозяйственные балансы по бассейнам водных объектов разрабатываются по итогам каждого года бассейновыми водохозяйственными управлениями и не позднее апреля месяца следующего года принимаются ведомством уполномоченного органа в составе их годовых отчетов.
23. Перспективный водохозяйственный баланс в целом по республике является составной частью генеральной СКИОВР и утверждается в ее составе.
24. В случае неблагоприятной обстановки в отдельном бассейне водного объекта уполномоченный орган, в целях перераспределения водных ресурсов между водопотребителями и выявления возможности размещения новых производительных сил, принимает решение о разработке перспективного водохозяйственного баланса по соответствующему бассейну водного объекта.