Жеке кәсіпкерлік субъектілерін қорғау мен қолдау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін және тексеру парағының нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 2 маусымдағы № 417 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 4 шілдеде № 11566 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 желтоқсандағы № 797 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 26.12.2015 № 797 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жеке кәсіпкерлік субъектілерін қорғау мен қолдау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жеке кәсіпкерлік субъектілерін қорғау мен қолдау саласындағы тексеру парағының нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Мыналардың:
1) «Жеке кәсіпкерлік субъектілерін қорғау мен қолдау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 8 қазандағы № 47 бұйрығының (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде № 9858 болып тіркелген, 2015 жылғы 12 ақпанда № 28 (28506) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған);
2) «Жеке кәсіпкерлік субъектілерін қорғау мен қолдау саласындағы тексеру парағының нысанын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 8 қазандағы № 48  бұйрығының (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде № 9857 болып тіркелген, 2015 жылғы 12 ақпанда № 28 (28506) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.

Об утверждении критериев оценки степени риска и формы проверочного листа в области защиты и поддержки субъектов частного предпринимательства
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 июня 2015 года № 417. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июля 2015 года № 11566. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 декабря 2015 года № 797
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 26.12.2015 № 797 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) критерии оценки степени риска в области защиты и поддержки субъектов частного предпринимательства согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму проверочного листа в области защиты и поддержки субъектов частного предпринимательства согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту развития предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 8 октября 2014 года № 47 «Об утверждении критериев оценки степени риска в области защиты и поддержки субъектов частного предпринимательства» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 9858, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 12 февраля 2015 года № 28 (27904));
2) приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 8 октября 2014 года № 48 «Об утверждении формы проверочного листа в области защиты и поддержки субъектов частного предпринимательства» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 9857, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 12 февраля 2015 года № 28 (27904)).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.

5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі                   Е. Досаев
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының Құқықтық
статистика және арнайы есепке алу
жөніндегі комитетінің Төрағасы
_____________________ С. Айтпаева
«____»___________ 2015 год
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 2 маусымдағы
№ 417 бұйрығына
№ 1-қосымша
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін қорғау мен қолдау саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері
1. Осы жеке кәсіпкерлік субъектілерін қорғау мен қолдау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі – Критерийлер) ішінара тексеру жүргізу кезінде тексерілетін субъектілерді тәуекел дәрежелеріне жатқызу және тексерілетін субъектілерді іріктеу үшін «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
Тексерілетін субъектілер – жеке кәсіпкерлік субъектілері қызметінің салаларында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды, лицензиялауды немесе басқа рұқсат ету құжаттарын беруді, кәсіпкерлік қызметті немесе өзге іс-қимылдарды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар мен олардың аумақтық бөлімшелері және жеке кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдауды жүзеге асыратын заңды тұлғалар.
2. Ішінара тексеру тексерілетін субъектілердің:
1) жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі салаларында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру;
2) лицензиялау немесе өзге рұқсат құжаттарын беру, кәсіпкерлік қызметті немесе өзге іс-қимылдарды жүзеге асыруға хабарлама қабылдау;
3) мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру тәртібін сақтау мәселелері бойынша жүзеге асырылады.
3. Жеке кәсіпкерлік субъектілерін қорғау мен қолдау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері ішінара тексерулер үшін субъективті критерийлер арқылы қалыптастырылады.
4. Ішінара тексеру жүргізудің жиілігі субъективті критерийлер бойынша алынатын мәліметтерге жүргізілген талдау мен бағалаудың нәтижелері бойынша айқындалады және жылына бір реттен аспайды.
5. Тәуекелдер дәрежесін бағалау үшін тексерілетін субъектілер ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері, оның ішінде мемлекеттік органдар, мекемелер және салалық ұйымдар жүргізетін автоматтандырылған ақпараттық жүйелер деректері және алдыңғы тексерулердің нәтижелері пайдаланылады.
6. Тексерілетін субъектілердің тәуекелдер дәрежесін бағалау және оларды жоғары немесе жоғары дәрежеге жатпайтын тәуекел тобына жатқызу мына субъективті критерийлер бойынша жүзеге асырылады:

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан                         Е. Досаев
«СОГЛАСОВАН»
Председатель Комитета по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
_____________________ С. Айтпаева
«____»___________ 2015 год
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 июня 2015 года № 417
Критерии оценки степени риска в области защиты и поддержки
субъектов частного предпринимательства
1. Настоящие критерии оценки степени риска в области защиты и поддержки субъектов частного предпринимательства (далее – Критерии) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» для отнесения проверяемых субъектов к степеням риска и отбора проверяемых субъектов при проведении выборочных проверок.
Проверяемые субъекты – государственные органы и их территориальные подразделения, осуществляющие государственный контроль и надзор в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства, лицензирование или выдачу иных разрешительных документов, прием уведомлений на осуществление предпринимательской деятельности или иных действий, и юридические лица, осуществляющие государственную поддержку субъектам частного предпринимательства.
2. Выборочная проверка осуществляется по вопросам соблюдения проверяемыми субъектами порядка:
1) осуществления государственного контроля и надзора в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства;
2) лицензирования или выдачи иных разрешительных документов, приема уведомления на осуществление предпринимательской деятельности или иных действий;
3) осуществления государственной поддержки.
3. Критерии оценки степени риска в области защиты и поддержки субъектов частного предпринимательства для выборочных проверок формируются посредством субъективных критериев.
4. Кратность проведения выборочной проверки определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям и не может быть чаще одного раза в год.
5. Для оценки степени риска используются результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых проверяемыми субъектами, данные автоматизированных информационных систем, проводимых государственными органами, учреждениями и отраслевыми организациями и результаты предыдущих проверок.
6. Оценка степени риска проверяемых субъектов и отнесение их к высокой или не отнесенной к высокой группе риска осуществляется по следующим субъективным критериям:

1) тексерілетін субъектілердің жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі салаларында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру тәртібін сақтауы мәселелері бойынша:
өткен есепті кезеңмен салыстырғанда жүргізілген тексерулер санының азаюы 0 тәуекел дәрежесіне тең;
өткен есепті кезеңмен салыстырғанда жүргізілген тексерулер санының қоса алғанда 10%-ға дейін ұлғаюы 20 тәуекел дәрежесіне тең;
өткен есепті кезеңмен салыстырғанда жүргізілген тексерулер санының қоса алғанда 20%-ға дейін ұлғаюы 40 тәуекел дәрежесіне тең;
өткен есепті кезеңмен салыстырғанда жүргізілген тексерулер санының 20%-дан аса ұлғаюы 60 тәуекел дәрежесіне тең;
2) тексерілетін субъектілердің лицензиялау немесе өзге рұқсат құжаттарын беру, кәсіпкерлік қызметті немесе өзге іс-қимылдарды жүзеге асыруға хабарлама қабылдау тәртібін сақтауы мәселелері бойынша:
өткен есепті кезеңмен салыстырғанда рұқсат беруден бас тартулар санының азаюы 0 тәуекел дәрежесіне тең;
өткен есепті кезеңмен салыстырғанда рұқсат беруден бас тартулар санының қоса алғанда 10%-ға дейін ұлғаюы 20 тәуекел дәрежесіне тең;
өткен есепті кезеңмен салыстырғанда рұқсат беруден бас тартулар санының қоса алғанда 20%-ға дейін ұлғаюы 40 тәуекел дәрежесіне тең;
өткен есепті кезеңмен салыстырғанда рұқсат беруден бас тартулар санының қоса алғанда 20%-дан аса ұлғаюы 60 тәуекел дәрежесіне тең;
3) тексерілетін субъектілердің мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру тәртібін сақтауы мәселелері бойынша:
өткен есепті кезеңмен салыстырғанда мемлекеттік қолдауды жүзеге асырудан бас тартулар санының азаюы 0 тәуекел дәрежесіне тең;
өткен есепті кезеңмен салыстырғанда мемлекеттік қолдауды жүзеге асырудан бас тартулар санының қоса алғанда 10 %-ға дейін ұлғаюы 20 тәуекел дәрежесіне тең;
өткен есепті кезеңмен салыстырғанда мемлекеттік қолдауды жүзеге асырудан бас тартулар санының қоса алғанда 20 %-ға дейін ұлғаюы 40 тәуекел дәрежесіне тең;
өткен есепті кезеңмен салыстырғанда мемлекеттік қолдауды жүзеге асырудан бас тартулар санының 20 %-дан аса ұлғаюы 60 тәуекел дәрежесіне тең.
7. Тексерілетін субъектінің аумақтық бөлімшелері болған жағдайда, жеке кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтары мен заңды мүдделерін бұзудың жоғары ықтималдығы бар аумақтық бөлімшелерді айқындау мақсатында тәуекел дәрежесін бағалау жүйесінің іс-шаралары әрбір тексерілетін субъектінің аумақтық бөлімшелеріне қатысты қолданылады.

1) по вопросам соблюдения проверяемыми субъектами порядка осуществления государственного контроля и надзора в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства:
уменьшение количества проведенных проверок по сравнению с прошедшим отчетным периодом равняется к степени риска 0;
увеличение количества проведенных проверок по сравнению с прошедшим отчетным периодом до 10 % включительно равняется к степени риска 20;
увеличение количества проведенных проверок по сравнению с прошедшим отчетным периодом до 20 % включительно равняется к степени риска 40;
увеличение количества проведенных проверок по сравнению с прошедшим отчетным периодом более чем на 20 % равняется к степени риска 60;
2) по вопросам соблюдения проверяемыми субъектами порядка лицензирования или выдачи иных разрешительных документов, приема уведомления на осуществление предпринимательской деятельности или иных действий:
уменьшение количества отказов в выдаче разрешения по сравнению с прошедшим отчетным периодом равняется к степени риска 0;
увеличение количества отказов в выдаче разрешения по сравнению с прошедшим отчетным периодом до 10 % включительно равняется к степени риска 20;
увеличение количества отказов в выдаче разрешения по сравнению с прошедшим отчетным периодом до 20 % включительно равняется к степени риска 40;
увеличение количества отказов в выдаче разрешения по сравнению с прошедшим отчетным периодом более чем на 20 % равняется к степени риска 60;
3) по вопросам соблюдения проверяемыми субъектами порядка осуществления государственной поддержки:
уменьшение количества отказов в осуществлении государственной поддержки по сравнению с прошедшим отчетным периодом равняется к степени риска 0;
увеличение количества отказов в осуществлении государственной поддержки по сравнению с прошедшим отчетным периодом до 10 % включительно равняется к степени риска 20;
увеличение количества отказов в осуществлении государственной поддержки по сравнению с прошедшим отчетным периодом до 20 % включительно равняется к степени риска 40;
увеличение количества отказов в осуществлении государственной поддержки по сравнению с прошедшим отчетным периодом более чем на
20 % равняется к степени риска 60.
7. В случае наличия территориальных подразделений проверяемого субъекта, мероприятия системы оценки степени риска применяются в отношении территориальных подразделений каждого проверяемого субъекта с целью определения территориальных подразделений с высокой вероятностью нарушения прав и законных интересов субъектов частного предпринимательства.

8. Тексерілетін субъектілерді жоғары және жоғары дәрежеге жатпайтын тәуекел дәрежесі топтары бойынша бөлу кезінде бар болған жағдайда алдыңғы тексеру нәтижелері пайдаланылады.
Алдыңғы тексерулер нәтижелерін пайдалану мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) алдыңғы тексерудің нәтижелері анықталған елеулі және елеусіз бұзушылықтардың жалпы санын айқындау;
Елеулі және елеусіз бұзушылықтар тізбесі осы Критерийлерге қосымшада көрсетілген.
2) елеулі және елеусіз бұзушылықтардың жалпы санын көбейту жүзеге асырылады, атап айтқанда:
- елеулі бұзушылықтар саны 0,7-ке көбейтіледі;
- елеусіз бұзушылықтар саны 0,3-ге көбейтіледі;
3) елеулі және елеусіз бұзушылықтар бойынша алынған нәтижелер қосылып, алдыңғы тексерудің қорытындыларымен анықталған бұзушылықтардың жалпы көрсеткішін құрайды;
4) өткен есепті кезеңмен салыстырғанда, алдыңғы тексерудің қорытындылары бойынша анықталған бұзушылықтардың жалпы көрсеткіші мен жүргізілген тексерулердің, рұқсат беруден және мемлекеттік қолдауды жүзеге асырудан бас тартулар санының ұлғайғанын көрсететін пайызды қосу жүзеге асырылады.
Тексерілетін субъектілерді жоғары және жоғары дәрежеге жатпайтын тәуекелдер дәрежесі топтары бойынша бөлу кезінде алдыңғы тексерулердің нәтижелері нақты тексерілетін субъектіге қатысты қолданылады.
9. Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша тексерілетін субъект:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші – 60-тан 100-ге дейін болса және оған қатысты ішінара тексеру жүргізілетін болса – жоғары тәуекел дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 60-қа дейін болса және оған қатысты ішінара тексеру жүргізілетін болса – жоғары дәрежеге жатпайтын тәуекел дәрежесіне жатады.
10. Ішінара тексерулердің тізімдері:
1) субъективті критерийлер бойынша ең жоғары тәуекел дәрежесі көрсеткіші бар тексерілетін субъектілердің басымдығы;
2) ең көп тексерілмейтін кезең ескеріле отырып, құрастырылады.
11. Ішінара тексерулер алдыңғы жылдың осыған ұқсас кезеңінің жартыжылдық деректерімен салыстырғанда, соңғы есепті кезеңнің жартыжылдық деректерінің ақпаратын талдау мен бағалаудың нәтижелері бойынша жартыжылдыққа қалыптастырылатын ішінара тексерулер тізімдерінің негізінде жүргізіледі.
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін
қорғау мен қолдау саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
критерийлеріне
1-қосымша
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін қорғау мен қолдау саласындағы
елеулі және елеусіз бұзушылықтар тізбесі
Бұзушылықтар
Бұзушылық түрі
Тексерілетін субъектілердің жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі салаларындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру тәртібін сақтауы саласында
1
Реттеуші мемлекеттік органдардың және кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның бірлескен актісімен бекітілген және мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында жарияланған тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерінің болмауы
Елеусіз
2
Ішінара тексеру жүргізуге арналған бақылау және қадағалау органының жеке кәсіпкерлік субъектілері ұсынатын есептілікке, жоспардан тыс тексерулердің және бақылау мен қадағалаудың өзге де нысандарының нәтижелеріне, өзге де ақпаратқа талдау жүргізбеуі
Елеулі
3
«Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) көзделген жағдайларды қоспағанда, реттеуші мемлекеттік орган кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен бірлесе отырып бекіткен және мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында жарияланған, ішінара тексеру жүргізу кезінде тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеуге арналған тәуекел дәрежесін бағалау критерийлеріне қатысты актілердің болмауы
Елеусіз
4
Реттеуші мемлекеттік орган, кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган және құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті орган басшыларының бірлескен актісімен бекітілген, тексерілетін субъектілерді (объектілерді) тексеру мәселелері жөніндегі міндетті ведомстволық есептілік нысандарының және жеке кәсіпкерлік субъектісіне бару арқылы бақылау мен қадағалаудың өзге де нысандарының болмауы
Елеусіз
5
Жеке кәсіпкерлік саласында тексерілетін субъектілерді (объектілерді) тексерулердің, бару арқылы жүргізілетін бақылау мен қадағалаудың өзге де нысандарының, сондай-ақ тексеру парақтарына сәйкес анықталған бұзушылықтардың және оларға қолданылған әкімшілік ықпал ету шаралары санының ведомстволық есебінің тұрақты және үзіліссіз негізде жүргізілмеуі
Елеусіз
6
Ведомстволық есептіліктің жиынтық деректерінің орталық және жергілікті атқарушы органның ресми интернет-ресурсында ай сайын жарияланбауы
Елеусіз
7
Реттеуші мемлекеттік орган мен кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның бірлескен актісімен бекітілген және мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында жарияланған, жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парақтары нысандарының болмауы
Елеусіз
8
Нақты жеке кәсіпкерлік субъектісіне қатысты тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексеруді реттеуші мемлекеттік орган немесе жергілікті атқарушы орган тәуекелдерді бағалау жүйесіне сәйкес бекіткен жартыжылдық кесте негізінде жүргізбеу және алдыңғы тексерулерге қатысты белгіленген уақыт аралықтарын ескермей жүргізу
Елеулі
9
Заңның 16-бабының 7-тармағында көзделмеген негіздемелер бойынша нақты жеке кәсіпкерлік субъектісіне қатысты жоспардан тыс тексерулер жүргізу
Елеулі
10
Бұзушылықтардың жолын кесу қажет болған жағдайда, тікелей олар жасалған кезде жұмыстан тыс уақытта (түнгі уақыт, демалыс немесе мереке күндері) жүргізілетін жоспардан тыс тексерулерді қоспағанда, тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексеруді, ішінара және жоспардан тыс тексеруді ішкі еңбек тәртібі қағидаларында белгіленген, жеке кәсіпкерлік субъектісінің жұмыс уақытынан тыс уақытта жүргізу
Елеусіз
11
Мына:

8. При распределении проверяемых субъектов по группам высокой и не отнесенных к высокой степени риска используются результаты предыдущих проверок при их наличии.
Использование результатов предыдущих проверок осуществляется в следующем порядке:
1) определяется общее количество значительных и незначительных нарушений, выявленных по результатам предыдущей проверки;
Перечень значительных и незначительных нарушений в области защиты и поддержки субъектов частного предпринимательства указан в Приложении к настоящим Критериям.
2) осуществляется умножение общего количества значительных и незначительных нарушений на коэффициенты, а именно:
количество значительных нарушений умножается на 0,7;
количество незначительных нарушений умножается на 0,3;
3) полученные результаты по значительным и незначительным нарушениям складываются и образуют общий показатель нарушений, выявленный по итогам предыдущей проверки;
4) осуществляется сложение общего показателя нарушений, выявленного по итогам предыдущей проверки и процента, показывающего увеличение количества проведенных проверок, отказов в выдаче разрешения и осуществлении государственной поддержки по сравнению с прошедшим отчетным периодом;
При распределении проверяемых субъектов по группам высокой и не отнесенных к высокой степени риска результаты предыдущих проверок применяются в отношении конкретного проверяемого субъекта.
9. По показателям степени риска проверяемый субъект относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 60 до 100 и в отношении него проводится выборочная проверка;
2) не отнесенной к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 и в отношении него не проводится выборочная проверка.
10. Списки выборочных проверок составляются с учетом:
1) приоритетности проверяемых субъектов с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям;
2) наибольшего непроверяемого периода.
11. Выборочные проверки проводятся на основании списков выборочных проверок, формируемых на полугодие по результатам анализа информации и оценки полугодовых данных последнего отчетного периода в сравнении с полугодовыми данными аналогичного периода предыдущего года.
Приложение
к Критериям оценки степени
риска в области защиты и
поддержки субъектов частного
предпринимательства
Перечень значительных и незначительных нарушений в области
защиты и поддержки субъектов частного предпринимательства
Нарушения
Вид нарушения
В области соблюдения проверяемыми субъектами порядка осуществления государственного контроля и надзора в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства
1
Отсутствие критериев оценки степени риска, применяемых для особого порядка проведения проверок, утвержденных совместным актом регулирующих государственных органов и уполномоченного органа по предпринимательству и опубликованных на официальном интернет-ресурсе государственного органа
Незначительное
2
Не проведение органом контроля и надзора анализа отчетности, представляемой субъектами частного предпринимательства, результатов внеплановых проверок и иных форм контроля и надзора, иной информации для проведения выборочной проверки
Значительное
3
Отсутствие актов, касающихся критериев оценки степени риска для отбора проверяемых субъектов (объектов) при проведении выборочной проверки, утвержденных регулирующим государственным органом совместно с уполномоченным органом по предпринимательству и опубликованных на официальном интернет-ресурсе государственного органа, за исключением случаев, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс)
Незначительное
4
Отсутствие форм обязательной ведомственной отчетности по вопросам проверок проверяемых субъектов (объектов) и иных форм контроля и надзора с посещением в сфере частного предпринимательства, утвержденных совместным актом руководителей регулирующего государственного органа, уполномоченного органа по предпринимательству и уполномоченного органа по правовой статистике и специальным учетам
Незначительное
5
Не ведение на постоянной и непрерывной основе ведомственного учета количества проверок проверяемых субъектов (объектов) и иных форм контроля и надзора с посещением в сфере частного предпринимательства, а также выявленных нарушений в соответствии с проверочными листами и принятых к ним мер административного воздействия
Незначительное
6
Отсутствие ежемесячной публикации сводных данных ведомственной отчетности на официальным интернет-ресурсе центрального и местного исполнительного органа
Незначительное
7
Отсутствие форм проверочных листов в сфере частного предпринимательства, утвержденных совместным актом регулирующего государственного органа и уполномоченного органа по предпринимательству и опубликованных на официальном интернет-ресурсе государственного органа
Незначительное
8
Проведение проверки по особому порядку проведения проверок в отношении конкретного субъекта частного предпринимательства не на основании полугодового графика, утвержденного регулирующим государственным органом или местным исполнительным органом, в соответствии с системой оценки рисков и без учета установленных временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам
Значительное
9
Проведение внеплановых проверок в отношении конкретного субъекта частного предпринимательства по основаниям, не предусмотренным пунктом 7 статьи 16 Закона
Значительное
10
Проведение проверки по особому порядку проведения проверок на основе оценки степени риска, выборочной и внеплановой проверки вне рабочее время субъекта частного предпринимательства, установленное правилами внутреннего трудового распорядка, за исключением внеплановых проверок, которые проводятся во внеурочное время (ночное, выходные или праздничные дни) в случаях необходимости пресечения нарушений непосредственно в момент их совершения
Незначительное
11
Проведение проверок по особому порядку проведения проверок на основе оценки степени риска, выборочных проверок в отношении субъектов малого предпринимательства, в том числе микропредпринимательства, в течение трех лет со дня государственной регистрации (кроме созданных юридических лиц в порядке реорганизации и правопреемников реорганизованных юридических лиц), за исключением контроля и надзора, связанного с:

1) жарылғыш заттардың айналысы мен олардың жұмыс істеуінің белгіленген қағидаларының сақталуына;
2) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының, азаматтық пиротехникалық заттар мен оларды қолдана отырып жасалған бұйымдардың айналымы саласында жұмыс істейтін жеке және заңды тұлғалардың қызметіне;
3) атом энергиясына, радиоактивті заттарға;
4) улардың, қару-жарақтың, әскери техниканың және жекелеген қару түрлерінің, жарылғыш және пиротехникалық заттар мен оларды қолдана отырып жасалған бұйымдардың айналымы саласында жұмыс істейтін жеке және заңды тұлғалардың қызметіне байланысты бақылау мен қадағалауды қоспағанда, шағын кәсіпкерлік, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне қатысты (қайта ұйымдастыру тәртібімен құрылған заңды тұлғалар мен қайта ұйымдастырылған заңды тұлғалардың құқықтық мирасқорларынан басқа) мемлекеттік тіркелген күнінен бастап үш жыл бойы тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексерулер, ішінара тексерулер жүргізу.
Елеулі
12
Анонимді өтініштер бойынша жоспардан тыс тексерулер жүргізу
Елеулі
13
Нақты емес жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты анықталған, жоспардан тыс тексерудi тағайындауға негiз бола алмайтын фактiлер мен мән-жайлар бойынша жоспардан тыс тексерулер жүргізу
Елеулі
14
Тексеру жүргізу туралы хабарлау мерзімдерінің сақталмауы
Елеулі
15
Тексеруді оны тағайындау туралы актісіз, оның ішінде онда Заңның 17-бабының
2-тармағында көзделген ақпаратты көрсетпей жүргізу
Елеулі
16
Қызметкерлердің өмiрi мен денсаулығына қатер төнген жағдайда мемлекеттік еңбек инспекциясының еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау саласындағы талаптарын сақтау бойынша жоспардан тыс тексерулерді, салық қызметi органдары Қазақстан Республикасының Салық кодексiне сәйкес жүзеге асыратын қарсы тексерулердi қоспағанда, тексеруді тағайындау туралы актіні тексерулер басталғанға дейін құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда, оны жеке кәсіпкерлік субъектісі орналасқан жер бойынша құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне ұсыну, оның ішінде электронды форматта ұсыну арқылы тіркеуді жүзеге асырмау
Елеулі
17
Тексеру жүргізудің мерзімдері мен нысанасын көрсете отырып, осы тексеру басталғанға дейін кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексеру, ішінара тексеру жүргізудің басталатыны туралы жеке кәсіпкерлік субъектісіне жазбаша түрде хабарлауды жүзеге асырмау
Елеулі
18
Заңның 16-бабы 7-тармағының 2), 3), 4), 7) және 8) тармақшаларында10 және  10-1-тармақтарындакөзделген жағдайларды қоспағанда, тексеру жүргізудің нысанасын көрсете отырып, тексерудің өзі басталғанға дейін кемiнде бiр тәулiк бұрын жоспардан тыс тексеру жүргiзудiң басталатыны туралы жеке кәсіпкерлік субъектісіне жазбаша түрде хабарлауды жүзеге асырмау
Елеулі
19
Жеке кәсіпкерлік субъектісі тексеруді тағайындау туралы актіні қабылдаудан бас тартқан немесе тексеруді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау органының лауазымды адамының тексеру жүргізуге қажетті материалдарға қол жеткізуіне кедергі келтірген жағдайда тексеруді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау органы лауазымды адамы және жеке кәсіпкерлік субъектісінің уәкілетті тұлғасы қол қойған хаттаманы жасамау
Елеусіз
20
Жеке кәсіпкерлік субъектісін және құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі органды тексеру жүргізуші лауазымды адамдардың құрамын ауыстырған жағдайда тексеру тағайындау туралы актіде көрсетілмеген адамдардың тексеруге қатысуы басталғанға дейін ауыстыру себебі көрсетілген хабарламаның болмауы
Елеусіз
21
Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген салықтық тексеруді, сондай-ақ салалық ерекшеліктері ескеріле отырып, тексерулер жүргізудің мынадай:

1) соблюдением установленных правил обращения и функционирования взрывчатых веществ;
2) деятельностью физических и юридических лиц, занятых в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением;
3) атомной энергией, радиоактивными веществами;
4) деятельностью физических и юридических лиц, занятых в области оборота ядов, вооружения, военной техники и отдельных видов оружия, взрывчатых и пиротехнических веществ и изделий с их применением
Значительное
12
Проведение внеплановых проверок по анонимным обращениям
Значительное
13
Проведение внеплановых проверок по фактам и обстоятельствам, выявленным в отношении неопределенных субъектов частного предпринимательства, которые не могли являться основанием для назначения внеплановой проверки
Значительное
14
Несоблюдение сроков уведомления о проведении проверки
Значительное
15
Проведение проверки без акта о назначении проверки, в том числе без указания в нем информации, предусмотренной пунктом 2 статьи 17 Закона
Значительное
16
Не осуществление регистрации акта о назначении проверки до начала проверки в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам путем его представления территориальному подразделению уполномоченного органа по правовой статистике и специальным учетам по месту нахождения субъекта частного предпринимательства, в том числе в электронном формате, за исключением внеплановых проверок по соблюдению требований в области безопасности и охраны труда государственной инспекции труда в случае возникновения угрозы жизни и здоровью работников, встречных проверок, осуществляемых органами налоговой службы в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан
Значительное
17
Не осуществление извещения в письменном виде субъекта частного предпринимательства о начале проведения проверки по особому порядку проведения проверок на основе оценки степени риска, выборочной проверки не менее чем за тридцать календарных дней до начала самой проверки с указанием сроков и предмета проведения проверки
Значительное
18
Не осуществление извещения субъекта частного предпринимательства о начале проведения внеплановой проверки не менее чем за сутки до начала самой проверки с указанием предмета проведения проверки, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 2), 3), 4), 7) и 8) пункта 7, пунктами 10 и 10-1 статьи 16 Закона
Значительное
19
Не составление протокола в случае отказа субъектом частного предпринимательства в принятии акта о назначении проверки или воспрепятствования доступу должностного лица органа контроля и надзора, осуществляющего проверку, к материалам, необходимым для проведения проверки, подписанного должностным лицом органа контроля и надзора, осуществляющим проверку, и уполномоченным лицом субъекта частного предпринимательства
Незначительное
20
Отсутствие уведомления субъекта частного предпринимательства и органа по правовой статистике и специальным учетам в случаях замены состава должностных лиц, проводящих проверку, до начала участия в проверке лиц, не указанных в акте о назначении проверки, с указанием причины замены
Незначительное
21
Проведение проверок субъектов микропредпринимательства свыше пяти рабочих дней, субъектов малого, среднего и крупного предпринимательства свыше тридцати рабочих дней, за исключением отдельных случаев при проведении налоговой проверки, предусмотренных налоговым законодательством Республики Казахстан, а также проверок, проводимых в области санитарно-эпидемиологического контроля, ветеринарии, карантина и защиты растений, семеноводства, зернового и хлопкового рынка, соблюдения трудового законодательства Республики Казахстан в части безопасности и охраны труда на строительных объектах, для которых с учетом отраслевой особенности установлены следующие сроки проведения проверок:

1) Қазақстан Республикасының заңдары;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтары;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары;
4) Қазақстан Республикасы министрлерінің және өзге де орталық мемлекеттік органдар басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтары;
5) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілері;
6) жергілікті өкілді органдардың шешімдері деңгейінде деңгейінде белгіленбеген талаптарды ұсыну
Елеусіз
88
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен немесе заңды күші Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы деңгейінен төмен өзге нормативтік құқықтық актімен белгіленген жеке кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру тәртібінің (қағидаларының, шарттарының), оның ішінде:
- жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мемлекеттік қолдау бағдарламасының шарттарына, критерийлеріне сәйкестігінің;
- жеке кәсіпкерлік субъектілерінің өтініштерін қарау мерзімдерінің;
- мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру мерзімдерінің;
- Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қолдауды жүзеге асырудан бас тартудың жүзеге асырылуының;
- мемлекеттік қолдаудың заңды түрде жүзеге асырылуының сақталмауы
Елеулі
89
Тәртібі мен нысаны Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен немесе заңды күші Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы деңгейінен төмен өзге нормативтік құқықтық актімен бекітілмеген жеке кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қаржылық қолдауды жүзеге асыру
Елеулі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 2 маусымдағы
№ 417 бұйрығымен бекітілген
2-қосымша
Нысан
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін қорғау мен қолдау саласындағы
тексеру парағы
__________________________________________________ қатысты
(тексерілетін субъектілердің (объектілердің) біртекті тобының атауы)
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
Тексерулерді тағайындау туралы акт
___________________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы _________________________
_____________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) (ЖСН), БСН _______________________
_____________________________________________________________________
Орналасу орны _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Сақталады
Сақталмайды
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
Тексерілетін субъектілердің жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі салаларындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру тәртібін сақтауы саласында
1
Реттеуші мемлекеттік органдардың және кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның бірлескен актісімен бекітілген және мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында жарияланған тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерінің болуы
2
Ішінара тексеру жүргізуге арналған бақылау және қадағалау органының жеке кәсіпкерлік субъектілері ұсынатын есептілікке, жоспардан тыс тексерулердің және бақылау мен қадағалаудың өзге де нысандарының нәтижелеріне, өзге де ақпаратқа талдау жүргізуі
3
«Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) көзделген жағдайларды қоспағанда, реттеуші мемлекеттік орган кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен бірлесе отырып бекіткен және мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында жарияланған, ішінара тексеру жүргізу кезінде тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеуге арналған тәуекел дәрежесін бағалау критерийлеріне қатысты актілердің болуы
4
Реттеуші мемлекеттік орган, кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган және құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті орган басшыларының бірлескен актісімен бекітілген, тексерілетін субъектілерді (объектілерді) тексеру мәселелері жөніндегі міндетті ведомстволық есептілік нысандарының және жеке кәсіпкерлік субъектісіне бару арқылы бақылау мен қадағалаудың өзге де нысандарының болуы
5
Жеке кәсіпкерлік саласында тексерілетін субъектілерді (объектілерді) тексерулердің, бару арқылы жүргізілетін бақылау мен қадағалаудың өзге де нысандарының, сондай-ақ тексеру парақтарына сәйкес анықталған бұзушылықтардың және оларға қолданылған әкімшілік ықпал ету шаралары санының ведомстволық есебінің тұрақты және үзіліссіз негізде жүргізілуі
6
Ведомстволық есептіліктің жиынтық деректерінің орталық және жергілікті атқарушы органның ресми интернет-ресурсында ай сайын жариялануы
7
Реттеуші мемлекеттік орган мен кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның бірлескен актісімен бекітілген және мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында жарияланған, жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парақтары нысандарының болуы
8
Нақты жеке кәсіпкерлік субъектісіне қатысты тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексеруді реттеуші мемлекеттік орган немесе жергілікті атқарушы орган тәуекелдерді бағалау жүйесіне сәйкес бекіткен жартыжылдық кесте негізінде жүргізу және алдыңғы тексерулерге қатысты белгіленген уақыт аралықтарын ескеріп жүргізу
9
Заңның 16-бабының 7-тармағында көзделген негіздемелер бойынша нақты жеке кәсіпкерлік субъектісіне қатысты жоспардан тыс тексерулер жүргізу
10
Бұзушылықтардың жолын кесу қажет болған жағдайда, тікелей олар жасалған кезде жұмыстан тыс уақытта (түнгі уақыт, демалыс немесе мереке күндері) жүргізілетін жоспардан тыс тексерулерді қоспағанда, тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексеруді, ішінара және жоспардан тыс тексеруді ішкі еңбек тәртібі қағидаларында белгіленген, жеке кәсіпкерлік субъектісінің жұмыс уақытында жүргізілуі
11
Мына:

1) законов Республики Казахстан;
2) указов Президента Республики Казахстан;
3) постановлений Правительства Республики Казахстан;
4) нормативных правовых приказов министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов;
5) нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан;
6) решений местных представительных органов
Незначительное
88
Не соблюдение порядка (правил, условий) осуществления государственной поддержки субъектам частного предпринимательства, установленного постановлением Правительства Республики Казахстан или иным нормативным правовым актам, юридическая сила которого ниже уровня постановления Правительства Республики Казахстан, в том числе:
- соответствия субъектов частного предпринимательства условиям, критериям программы государственной поддержи;
- соблюдения сроков рассмотрения заявлений субъектов частного предпринимательства;
- соблюдения сроков осуществление государственной поддержки;
- осуществления отказов в осуществлении государственной поддержки по основаниям, предусмотренным в законодательстве Республики Казахстан;
- правомерного осуществления государственной поддержки
Значительное
89
Осуществление государственной финансовой поддержки субъектам частного предпринимательства, порядок и форма, которой не утверждены постановлением Правительства Республики Казахстан или иным нормативным правовым актам, юридическая сила которого ниже уровня постановления Правительства Республики Казахстан
Значительное
Приложение 2
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 июня 2015 года № 417
Форма
Проверочный лист
в сфере защиты и поддержки субъектов частного                              предпринимательства
в отношении ________________________________________________________
(наименование однородной группы проверяемых субъектов (объектов)
Государственный орган, назначивший проверку Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта)_________________________
_____________________________________________________________________
(ИИН), БИН проверяемого субъекта (объекта) __________________________
_____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
Перечень требований
Соблюдается
Не соблюдается
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
В области соблюдения проверяемыми субъектами порядка осуществления государственного контроля и надзора в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства
1
Наличие критериев оценки степени риска, применяемых для особого порядка проведения проверок, утвержденных совместным актом регулирующих государственных органов и уполномоченного органа по предпринимательству и опубликованных на официальном интернет-ресурсе государственного органа
2
Проведение органом контроля и надзора анализа отчетности, представляемой субъектами частного предпринимательства, результатов внеплановых проверок и иных форм контроля и надзора, иной информации для проведения выборочной проверки
3
Наличие актов, касающихся критериев оценки степени риска для отбора проверяемых субъектов (объектов) при проведении выборочной проверки, утвержденных регулирующим государственным органом совместно с уполномоченным органом по предпринимательству и опубликованных на официальном интернет-ресурсе государственного органа, за исключением случаев, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс)
4
Наличие форм обязательной ведомственной отчетности по вопросам проверок проверяемых субъектов(объектов) и иных форм контроля и надзора с посещением в сфере частного предпринимательства, утвержденных совместным актом руководителей регулирующего государственного органа, уполномоченного органа по предпринимательству и уполномоченного органа по правовой статистике и специальным учетам
5
Ведение на постоянной и непрерывной основе ведомственного учета количества проверок проверяемых субъектов (объектов) и иных форм контроля и надзора с посещением в сфере частного предпринимательства, а также выявленных нарушений в соответствии с проверочными листами и принятых к ним мер административного воздействия
6
Ежемесячное публикация сводных данных ведомственной отчетности на официальным интернет-ресурсе центрального и местного исполнительного органа
7
Наличие форм проверочных листов в сфере частного предпринимательства, утвержденных совместным актом регулирующего государственного органа и уполномоченного органа по предпринимательству и опубликованных на официальном интернет-ресурсе государственного органа
8
Проведение проверки по особому порядку проведения проверок в отношении конкретного субъекта частного предпринимательства на основании полугодового графика, утвержденного регулирующим государственным органом или местным исполнительным органом, в соответствии  рисков и с учетом установленных временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам
9
Проведение внеплановых проверок в отношении конкретного субъекта частного предпринимательства по основаниям, предусмотренным пунктом 7 статьи 16 Закона
10
Проведение проверки по особому порядку проведения проверок на основе оценки степени риска, выборочной и внеплановой проверки в рабочее время субъекта частного предпринимательства, установленное правилами внутреннего трудового распорядка, за исключением внеплановых проверок, которые проводятся во внеурочное время (ночное, выходные или праздничные дни) в случаях необходимости пресечения нарушений непосредственно в момент их совершения
11
Не проведение проверок по особому порядку проведения проверок на основе оценки степени риска, выборочных проверок в отношении субъектов малого отношении субъектов малого предпринимательства, в том числе микропредпринимательства, в течение трех лет со дня государственной регистрации (кроме созданных юридических лиц в порядке реорганизации и правопреемников реорганизованных юридических лиц), за исключением контроля и надзора, связанного с:

1) жарылғыш заттардың айналысы мен олардың жұмыс істеуінің белгіленген қағидаларының сақталуына;
2) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының, азаматтық пиротехникалық заттар мен оларды қолдана отырып жасалған бұйымдардың айналымы саласында жұмыс істейтін жеке және заңды тұлғалардың қызметіне;
3) атом энергиясына, радиоактивті заттарға;
4) улардың, қару-жарақтың, әскери техниканың және жекелеген қару түрлерінің, жарылғыш және пиротехникалық заттар мен оларды қолдана отырып жасалған бұйымдардың айналымы саласында жұмыс істейтін жеке және заңды тұлғалардың қызметіне байланысты бақылау мен қадағалауды қоспағанда, шағын кәсіпкерлік, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне қатысты (қайта ұйымдастыру тәртібімен құрылған заңды тұлғалар мен қайта ұйымдастырылған заңды тұлғалардың құқықтық мирасқорларынан басқа) мемлекеттік тіркелген күнінен бастап үш жыл бойы тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексерулер, ішінара тексерулер жүргізбеу
12
Анонимді өтініштер бойынша жоспардан тыс тексерулер жүргізбеу
13
Нақты жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты анықталған, жоспардан тыс тексерудi тағайындауға негiз бола алатын фактiлер мен мән-жайлар бойынша жоспардан тыс тексерулер жүргізу
14
Тексеру жүргізу туралы хабарлау мерзімдерінің сақталуы
15
Тексеруді оны тағайындау туралы актісіз, оның ішінде онда Заңның 17-бабының 2-тармағында көзделген ақпаратты көрсете отырып жүргізу
16
Қызметкерлердің өмiрi мен денсаулығына қатер төнген жағдайда мемлекеттік еңбек инспекциясының еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау саласындағы талаптарын сақтау бойынша жоспардан тыс тексерулерді, салық қызметi органдары Қазақстан Республикасының Салық кодексiне сәйкес жүзеге асыратын қарсы тексерулердi қоспағанда, тексеруді тағайындау туралы актіні тексерулер басталғанға дейін құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда, оны жеке кәсіпкерлік субъектісі орналасқан жер бойынша құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне ұсыну, оның ішінде электронды форматта ұсыну арқылы тіркеуді жүзеге асыру
17
Тексеру жүргізудің мерзімдері мен нысанасын көрсете отырып, осы тексеру басталғанға дейін кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексеру, ішінара тексеру жүргізудің басталатыны туралы жеке кәсіпкерлік субъектісіне жазбаша түрде хабарлауды жүзеге асыру
18
Заңның 16-бабы 7-тармағының 2), 3), 4), 7) және 8) тармақшаларында10 және  10-1-тармақтарындакөзделген жағдайларды қоспағанда, тексеру жүргізудің нысанасын көрсете отырып, тексерудің өзі басталғанға дейін кемiнде бiр тәулiк бұрын жоспардан тыс тексеру жүргiзудiң басталатыны туралы жеке кәсіпкерлік субъектісіне жазбаша түрде хабарлауды жүзеге асыру
19
Жеке кәсіпкерлік субъектісі тексеруді тағайындау туралы актіні қабылдаудан бас тартқан немесе тексеруді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау органының лауазымды адамының тексеру жүргізуге қажетті материалдарға қол жеткізуіне кедергі келтірген жағдайда тексеруді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау органы лауазымды адамы және жеке кәсіпкерлік субъектісінің уәкілетті тұлғасы қол қойған хаттаманы жасау
20
Жеке кәсіпкерлік субъектісін және құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі органды тексеру жүргізуші лауазымды адамдардың құрамын ауыстырған жағдайда тексеру тағайындау туралы актіде көрсетілмеген адамдардың тексеруге қатысуы басталғанға дейін ауыстыру себебі көрсетілген хабарламаның болуы
21
Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген салықтық тексеруді, сондай-ақ салалық ерекшеліктері ескеріле отырып, тексерулер жүргізудің мынадай:

1) соблюдением установленных правил обращения и функционирования взрывчатых веществ;
2) деятельностью физических и юридических лиц, занятых в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением;
3) атомной энергией, радиоактивными веществами;
4) деятельностью физических и юридических лиц, занятых в области оборота ядов, вооружения, военной техники и отдельных видов оружия, взрывчатых и пиротехнических веществ и изделий с их применением
12
Не проведение внеплановых проверок по анонимным обращениям
13
Проведение внеплановых проверок по фактам и обстоятельствам, выявленным в отношении конкретных субъектов частного предпринимательства и послужившим основанием для назначения внеплановой проверки
14
Соблюдение сроков уведомления о проведении проверки
15
Проведение проверки на основании акта о назначении проверки с указанием информации, предусмотренной пунктом 2 статьи 17 Закона
16
Осуществление регистрации акта о назначении проверки до начала проверки в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам путем его представления территориальному подразделению уполномоченного органа по правовой статистике и специальным учетам по месту нахождения субъекта частного предпринимательства, в том числе в электронном формате, за исключением внеплановых проверок по соблюдению требований в области безопасности и охраны труда государственной инспекции труда в случае возникновения угрозы жизни и здоровью работников, встречных проверок, осуществляемых органами налоговой службы в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан
17
Осуществление извещения в письменном виде субъекта частного предпринимательства о начале проведения проверки по особому порядку проведения проверок на основе оценки степени риска, выборочной проверки не менее чем за тридцать календарных дней до начала самой проверки с указанием сроков и предмета проведения проверки
18
Осуществление извещения субъекта частного предпринимательства о начале проведения внеплановой проверки не менее чем за сутки до начала самой проверки с указанием предмета проведения проверки, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 2), 3), 4), 7) и 8) пункта 7, пунктами 10 и 10-1 статьи 16 Закона
19
Составление протокола в случае отказа субъектом частного предпринимательства в принятии акта о назначении проверки или воспрепятствования доступу должностного лица органа контроля и надзора, осуществляющего проверку, к материалам, необходимым для проведения проверки, подписанного должностным лицом органа контроля и надзора, осуществляющим проверку, и уполномоченным лицом субъекта частного предпринимательства
20
Наличие уведомления субъекта частного предпринимательства и органа по правовой статистике и специальным учетам в случаях замены состава должностных лиц, проводящих проверку, до начала участия в проверке лиц, не указанных в акте о назначении проверки, с указанием причины замены
21
Проведение проверок субъектов микропредпринимательства в течение пяти рабочих дней, субъектов малого, среднего и крупного предпринимательства в течение тридцати рабочих дней, за исключением отдельных случаев при проведении налоговой проверки, предусмотренных налоговым законодательством Республики Казахстан, а также проверок, проводимых в области санитарно-эпидемиологического контроля, ветеринарии, карантина и защиты растений, семеноводства, зернового и хлопкового рынка, соблюдения трудового законодательства Республики Казахстан в части безопасности и охраны труда на строительных объектах, для которых с учетом отраслевой особенности установлены следующие сроки проведения проверок:

1) Қазақстан Республикасының заңдары;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтары;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары;
4) Қазақстан Республикасы министрлерінің және өзге де орталық мемлекеттік органдар басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтары;
5) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілері;
6) жергілікті өкілді органдардың шешімдері деңгейінде белгіленген талаптарды ұсыну
88
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен немесе заңды күші Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы деңгейінен жоғары өзге нормативтік құқықтық актімен белгіленген жеке кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру тәртібінің (қағидаларының, шарттарының), оның ішінде:
- жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мемлекеттік қолдау бағдарламасының шарттарына, критерийлеріне сәйкестігінің;
- жеке кәсіпкерлік субъектілерінің өтініштерін қарау мерзімдерінің;
- мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру мерзімдерінің;
- Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қолдауды жүзеге асырудан бас тартудың жүзеге асырылуының;
- мемлекеттік қолдаудың заңды түрде жүзеге асырылуының сақталуы
89
Тәртібі мен нысаны Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен немесе заңды күші Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы деңгейінен жоғары өзге нормативтік құқықтық актімен бекітілген жеке кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қаржылық қолдауды жүзеге асыру
Лауазымды тұлға(-лар) ______________ _________ _____________________
(лауазымы)    (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
Тексерілетін субъектінің басшысы ________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)  (қолы)

1) законов Республики Казахстан;
2) указов Президента Республики Казахстан;
3) постановлений Правительства Республики Казахстан;
4) нормативных правовых приказов министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов;
5) нормативных правовых актов Национального Банка;
6) решений местных представительных органов
88
Cоблюдение порядка (правил, условий) осуществления государственной поддержки субъектам частного предпринимательства, установленного постановлением Правительства Республики Казахстан или иным нормативным правовым актам, юридическая сила которого не ниже уровня постановления Правительства Республики Казахстан, в том числе:
- соответствия субъектов частного предпринимательства условиям, критериям программы государственной поддержи;
- соблюдения сроков рассмотрения заявлений субъектов частного предпринимательства;
- соблюдения сроков осуществление государственной поддержки;
- осуществления отказов в осуществлении государственной поддержки по основаниям, предусмотренным в законодательстве законодательстве Республики Казахстан;
- правомерного осуществления государственной поддержки
89
Осуществление государственной финансовой поддержки субъектам частного предпринимательства, порядок и форма, которой утверждены постановлением Правительства Республики Казахстан или иным нормативным правовым актам, юридическая сила которого выше уровня постановления Правительства Республики Казахстан
Должностное(ые) лицо(а) ____________  __________  ________________
(должность)    (подпись)  (фамилия, имя,
отчество)
Руководитель проверяемого
субъекта_________________________________            ___________
(фамилия, имя, отчество)                   (подпись)