Отырғызылатын материалды және арнайы мақсаттағы плантациялық екпелерді өсіру үшін мемлекеттік орман қоры учаскелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 19 мамырда № 18-1/451 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 шілдеде № 11589 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 13-бабы 1-тармағының 18-26) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 194) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 17.06.2024 № 123 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Отырғызылатын материалды және арнайы мақсаттағы плантациялық екпелерді өсіру үшін мемлекеттік орман қоры учаскелерін пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
__________ В. Школьник
2015 жылғы 5 маусым
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 19 мамырдағы
№ 18-1/451 бұйрығымен
бекітілген
Отырғызылатын материалды және арнайы мақсаттағы плантациялық екпелерді өсіру үшін мемлекеттік орман қоры учаскелерін пайдалану қағидалары
1. Осы Отырғызылатын материал және арнайы мақсаттағы плантациялық екпелерді өсіру үшін мемлекеттік орман қоры учаскелерін пайдалану қағидалары Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 194) тармақшасына сәйкес әзірленді және отырғызылатын материалды және арнайы мақсаттағы плантациялық екпелерді өсіру үшін мемлекеттік орман қоры учаскелерін пайдалану тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил пользования участками государственного лесного фонда для выращивания посадочного материала и плантационных насаждений специального назначения
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 мая 2015 года № 18-1/451. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 июля 2015 года № 11589.
В соответствии с подпунктом 18-26) пункта 1 статьи 13 Лесного Кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года и подпунктом 194) пункта 15 Положения о Министерстве экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 17.06.2024 № 123 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила пользования участками государственного лесного фонда для выращивания посадочного материала и плантационных насаждений специального назначения.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
___________ В. Школьник
5 июня 2015 года
Утверждены
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 19 мая 2015 года № 18-1/451
Правила пользования участками государственного лесного фонда для выращивания посадочного материала и плантационных насаждений специального назначения
1. Настоящие Правила пользования участками государственного лесного фонда для выращивания посадочного материала и плантационных насаждений специального назначения (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 194) пункта 15 Положения о Министерстве экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479 и определяют порядок пользования участками государственного лесного фонда для выращивания посадочного материала и плантационных насаждений специального назначения.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 17.06.2024 № 123 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Осы Қағидалар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға қолданылмайды.
2. Отырғызылатын материалды және арнайы мақсаттағы плантациялық екпелер өсіру үшін мемлекеттік орман қоры учаскелерін пайдалану орман өсіруді, республика экономикасының сүрек ресурстарына мұқтажын қамтамасыз ету мақсатында шығымдылығы жоғары плантациялық екпелер құруды, мұрагерлік қасиеттері жақсартылған орман тұқымдарын қолданып селекциялық-генетикалық негiзде орман питомниктерін құру мен дамытуды және отырғызылатын материал өндiруді ынталандыруды көздейді.
3. Отырғызылатын материалды және арнайы мақсаттағы плантациялық екпелер өсіру үшін мемлекеттік орман қоры учаскелері жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – орман пайдаланушы) Орман кодексінің 5-тарауына сәйкес ұзақ мерзімді орман пайдалануға беріледі.
4. Арнайы мақсаттағы плантациялық екпелерді және ағаш және бұта тұқымдыларының отырғызылатын материалды өсіру үшін мемлекеттік орман қорының ормансыз жерлерге жататын учаскелері бөлінеді.
5. Арнайы мақсаттағы плантациялық екпелерді және ағаш және бұта тұқымдыларының отырғызылатын материалды өсіру жұмыстары осы салада маманданған жобалау-iздестiру ұйымдары орман пайдаланушылардың қаражаты есебінен әзірлейтін тез өсетін ағаш және бұта тұқымдыларының плантацияларын отырғызуға және өсіруге немесе жекеше орман питомниктерін құруға және дамытуға арналған жұмыс жобасына (бұдан әрі – жұмыс жобасы) сәйкес жүзеге асырылады.
6. Жұмыс жобасы өнімді өсіруден бастап өткізуге немесе өңдеуге дейінгі жұмыстар циклын қамтиды және міндетті мемлекеттік экологиялық сараптамадан өтуге жатады.
7. Орман пайдаланушы мемлекеттік орман қоры учаскелерін отырғызылатын материалды және арнайы мақсаттағы плантациялық екпелерді өсіру үшін пайдалану кезінде Орман кодексінің 63-бабы 2-тармағымен бекітілетін ормандарда өрт қауiпсiздiгi қағидаларының, Орман кодексінің 67-бабы 3-тармағымен бекітілетін санитариялық қағидалардың және Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 261-бабына сәйкес экологиялық талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 17.06.2024 № 123 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 17.06.2024 № 123 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Пользование участками государственного лесного фонда для выращивания посадочного материала и плантационных насаждений специального назначения предполагает стимулирование лесоразведения, создание высокопродуктивных плантационных насаждений в целях обеспечения потребности экономики республики в древесных ресурсах, создание и развитие лесных питомников и производство посадочного материала на селекционно-генетической основе с применением лесных семян с улучшенными наследственными качествами.
3. Участки государственного лесного фонда для выращивания посадочного материала древесных и кустарниковых пород и плантационных насаждений специального назначения предоставляются физическим и юридическим лицам (далее–лесопользователь) в долгосрочное лесопользование в соответствии с главой 5 Лесного кодекса.
4. Для выращивания плантационных насаждений специального назначения и посадочного материала древесных и кустарниковых пород выделяются участки государственного лесного фонда, относящиеся к нелесным угодьям.
5. Работы по выращиванию плантационных насаждений специального назначения и посадочного материала древесных и кустарниковых пород осуществляются в соответствии с рабочим проектом на закладку и выращивание плантаций быстрорастущих древесных и кустарниковых пород или создания и развития частных лесных питомников (далее–рабочий проект), разрабатываемого за счет средств лесопользователей, проектно-изыскательскими организациями, специализирующимися в этой области.
6. Рабочий проект содержит цикл работ от выращивания до реализации продукции или ее переработки и подлежит прохождению обязательной государственной экологической экспертизы.
7. Лесопользователь при пользовании участками государственного лесного фонда для выращивания посадочного материала и плантационных насаждений специального назначения обеспечивает соблюдение правил пожарной безопасности в лесах, утверждаемых в соответствии с пунктом 2 статьи 63 Лесного кодекса, санитарные правила в лесах, утверждаемые в соответствии с пунктом 3 статьи 67 Лесного кодекса и экологические требования в соответствии со статьей 261 Экологического кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 7 – в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 17.06.2024 № 123 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).