Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастағы автомобильмен тасымалдауларында рұқсат беру жүйесін қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 27 наурыздағы № 353 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 21 шілдеде № 11704 болып тіркелді.
"Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 13-бабының 23-11) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 10.07.2024 № 239 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастағы автомобильмен тасымалдауларында рұқсат беру жүйесін қолдану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырыуын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралар туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
________________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 29 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
________________ Е. Досаев
2015 жылғы 10 маусым
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 27 наурыздағы
№ 353 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастағы автомобильмен тасымалдауларында рұқсат беру жүйесін қолдану қағидалары

Об утверждении Правил применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 353. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 июля 2015 года № 11704.
В соответствии с подпунктом 23-11) статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра транспорта РК от 10.07.2024 № 239 (вводится в действие по истечении шестидесяти дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
________________ Б. Султанов
22 мая 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
________________ Е. Досаев
10 июня 2015 года
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 27 марта 2015 года № 353
Правила применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении

Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 10.07.2024 № 239 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастағы автомобильмен тасымалдауларында рұқсат беру жүйесін қолдану қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 13-бабының 23-11) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастағы автомобильмен тасымалдауларында рұқсат беру жүйесін қолдану тәртібін айқындайды.
2. Қағидалар меншік құқығында немесе өзге де заңды негiздерде мынадай автокөлiк құралдарына иелік ететін отандық және шетел тасымалдаушыларына қолданылады:
1) автобустар, шағын автобустар;
2) жүк автомобильдерi (тiркеменi қоса алғанда, рұқсат етiлетін жалпы салмағы 6 тоннадан астам немесе тiркеменi қоса алғанда, рұқсат етiлетін пайдалы жүктемесі 3,5 тоннадан астам);
3) мамандандырылған автомобильдер (белгiлi бiр жүк түрiн тасымалдауға арналған);
4) арнайы автомобильдер (әртүрлi, көбінесе көлiктiк емес жұмыстарды орындауға арналған).
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) автокөлiк құралдарына рұқсат беру карточкасы - автокөлiк құралын жүктердiң халықаралық автомобиль тасымалдарында пайдалануға рұқсат беретiн құжат;
2) жолсапар - автокөлiк құралдарының жөнелту пунктiнен межелi пунктiне жүруi және жөнелту пунктiне керi оралуы;
3) жүктердiң халықаралық автомобильмен тасымалдарын жүзеге асыруға рұқсат беру куәлiгi - Қазақстан Республикасының автомобиль тасымалдаушыларына жүктердiң халықаралық автомобильмен тасымалдарын жүзеге асыруға құқық беретiн құжат;
4) көрсетілетін қызметті алушы – Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдарын, шет елдердегі мекемелерін, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарын, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін қоспағанда, жеке және заңды тұлғалар;
5)көрсетілетін қызметті беруші-Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдары, шет елдердегі мекемелері, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсететін жеке және заңды тұлғалар;

Сноска. Правила - в редакции приказа Министра транспорта РК от 10.07.2024 № 239 (вводится в действие по истечении шестидесяти дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 23-11) статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении.
2. Правила распространяются на отечественных и иностранных перевозчиков, владеющих на праве собственности или на иных законных основаниях следующими автотранспортными средствами:
1) автобусами, микроавтобусами;
2) грузовыми автомобилями (допустимый общий вес которых, включая прицеп, более 6 тонн, или допустимая полезная нагрузка, включая прицеп, более 3,5 тонн);
3) специализированными автомобилями (предназначенных для перевозки определенных видов грузов);
4) специальными автомобилями (предназначенными для выполнения различных, преимущественно нетранспортных работ).
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) карточка допуска на автотранспортное средство – документ, разрешающий использование автотранспортного средства в международных автомобильных перевозках грузов;
2) поездка – проезд автотранспортных средств от пункта отправления до пункта назначения и возвращения обратно в пункт отправления;
3) удостоверение допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов – документ, дающий право автомобильным перевозчикам Республики Казахстан осуществлять международные автомобильные перевозки грузов;
4) услугополучатель – физические и юридические лица, за исключением центральных государственных органов, загранучреждений Республики Казахстан, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
5) услугодатель – центральные государственные органы, загранучреждения Республики Казахстан, местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимы районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, а также физические и юридические лица, оказывающие государственные услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

6) отандық рұқсат - Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес шет мемлекеттің тасымалдаушылар Қазақстан Республикасының аумағымен жүріп өтуіне рұқсат (келуге, кетуге және транзитпен жүріп өтуіне әмбебап рұқсат, сондай-ақ үшінші елдердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына немесе Қазақстан Республикасының аумағынан үшінші елдердің аумағына тасымалдаулар);
7) отандық тасымалдаушы - Қазақстан Республикасы ратификациялаған, Қазақстан Республикасы мен шет мемлекеттер арасындағы халықаралық автомобильді қатынастар туралы халықаралық шарттарға сәйкес шет мемлекеттің аумағындағы халықаралық автомобильді тасымалдауды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар;
8) рейс - автокөлiк құралдарының жөнелту пунктiнен межелi пунктiне дейiн жүрiп өтуi;
9) рұқсат беру құжаты - Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүру құқығын растайтын құжат (отандық немесе шетелдiк рұқсат, арнайы рұқсат);
10) рұқсат бланкiлерiмен алмасу квотасы (бұдан әрi - алмасу квотасы) - шет мемлекеттермен алмасу үшiн келiсiлген шетелдiк рұқсаттардың саны;
11) транзиттiк жүрiп өту (транзит) - жөнелту және межелi пункттерi осы мемлекеттiң аумағынан тыс орналасқан мемлекеттiң аумағы арқылы жүкпен немесе жүксiз автокөлiк құралдарының жүрiп өтуi;
12) уәкілетті орган - Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті;
13) уәкілетті органның ақпараттық жүйесі (бұдан әрі - АЖ) - "Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекет аумағы арқылы жүріп өтуге рұқсат беру" және "Халықаралық қатынаста жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағына (аумағынан) кіруге (кетуге) рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін автоматты өңдеуді және қалыптастыруды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
14) үшінші елдердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына немесе Қазақстан Республикасының аумағынан үшінші елдердің аумағына тасымалдаулар – автокөлiк құралының тiркелу мемлекетi болып табылмайтын екi мемлекет арасында жолаушыларды, багажды немесе жүктердi тасымалдау;
14) шетелдiк рұқсат – Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағымен жүріп өтуіне рұқсат (келуге, кетуге және транзитпен жүріп өтуіне әмбебап рұқсат, сондай-ақ екінші елдің аумағынан үшінші елдің аумағына тасымалдаулар);

6) отечественное разрешение – разрешение на проезд по территории Республики Казахстан перевозчиками иностранного государства в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан (универсальное разрешение на въезд, выезд и транзитный проезд, а также перевозки из третьих стран на территорию Республики Казахстан или с территории Республики Казахстан в третьи страны);
7) отечественный перевозчик – это физические и юридические лица, осуществляющие международные автомобильные перевозки по территории иностранного государства в соответствии международными договорами о международном автомобильном сообщении между Республикой Казахстан и иностранными государствами, ратифицированными Республикой Казахстан;
8) рейс – проезд автотранспортных средств от пункта отправления до пункта назначения;
9) разрешительный документ – документ (отечественное или иностранное разрешение, специальное разрешение), подтверждающий право проезда по территории Республики Казахстан;
10) квота обмена бланками разрешительного документа (далее – квота обмена) – количество иностранных разрешений, согласованных для обмена с иностранными государствами;
11) транзитный проезд (транзит) – проезд автотранспортных средств с грузом или без груза по территории государства, при котором пункты отправления и назначения находятся вне территории этого государства;
12) уполномоченный орган – Комитет автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан;
13) информационная система уполномоченного органа (далее – ИС) – информационная система, обеспечивающая автоматическую обработку сведений для формирования результатов оказания государственных услуг "Выдача разрешения на въезд (выезд) на территорию (с территории) иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан, осуществляющим регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа в международном сообщении" и "Выдача разрешения на проезд по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан".
14) перевозки из третьих стран на территорию Республики Казахстан или с территории Республики Казахстан в третьи страны – перевозки пассажиров, багажа или грузов между двумя государствами, не являющимися государством регистрации автотранспортного средства;

15) шетелдік тасымалдаушы - Қазақстан Республикасы ратификациялаған, Қазақстан Республикасы мен шет мемлекеттер арасындағы халықаралық автомобильді қатынастар туралы халықаралық келісімшарттарға сәйкес шет мемлекеттің аумағындағы халықаралық автомобильді тасымалдауды жүзеге асыратын шетелдік жеке және заңды тұлғалар.
17) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – Портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;
18) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі.
4. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлiк құралдарының жүрiп өтуiне рұқсат беру жүйесi Заңда, Қазақстан Республикасы ратификациялаған Қазақстан Республикасы мен шет мемлекеттер арасындағы халықаралық автомобиль қатынасы туралы халықаралық шарттарда (бұдан әрi - Келiсiм) және осы Қағидаларда айқындалады.
5. Жолаушыларды, багажды және жүктердi тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлiк құралдарының шет мемлекеттiң аумағына (аумағынан) кiруi (шығуы), шет мемлекеттiң аумағы арқылы транзитi мынадай түрлердегi шетелдiк рұқсаттардың негiзiнде жүзеге асырылады:
1) жүктерді тасымалдауға арналған шетелдiк рұқсаттар;
2) жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға арналған шетелдiк рұқсаттар;
3) күнтiзбелiк бiр жылға қолдану мерзiмiмен жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдiк рұқсаттар.
6. 1992 жылғы 26 қыркүйекте жасалған Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Қытай Халық Республикасының Үкiметi арасындағы халықаралық автомобиль қатынасы туралы келiсiмге сәйкес отандық тасымалдаушылар Қытай Халық Республикасының аумағына автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру кезiнде мыналар:
1) жолаушылар (туристерді қоса алғанда) мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды орындаған кезде, отандық тасымалдаушыға тасымалды жөнелту пунктiнен межелi пунктке дейiн күнтiзбелiк бiр жыл қолдану мерзiмiмен "А" түрiнiң рұқсаты;

15) иностранное разрешение – разрешение на проезд по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан (универсальное разрешение на въезд, выезд и транзитный проезд, а также перевозки с территории другой страны на территорию третьей страны);
16) иностранный перевозчик – это иностранные физические и юридические лица, осуществляющие международные автомобильные перевозки по территории Республики Казахстан в соответствии международными договорами о международном автомобильном сообщении между Республикой Казахстан и иностранными государствами, ратифицированными Республикой Казахстан;
17) веб-портал "электронного правительства" (далее – Портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме.
18) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами ЭЦП и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
4. Разрешительная система проезда автотранспортных средств по территории Республики Казахстан определяется Законом, международными договорами о международном автомобильном сообщении между Республикой Казахстан и иностранными государствами, ратифицированными Республикой Казахстан (далее – Соглашения) и настоящими Правилами.
5. Въезд (выезд) на территорию (с территории) иностранного государства, транзит по территории иностранного государства отечественных автотранспортных средств, осуществляющих перевозки пассажиров, багажа и грузов, осуществляются на основании иностранных разрешений следующих видов:
1) иностранные разрешения на перевозку грузов;
2) иностранные разрешения на нерегулярные перевозки пассажиров и багажа;
3) иностранные разрешения на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год.
6. В соответствии с Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Китайской Народной Республики о международном автомобильном сообщении, заключенным 26 сентября 1992 года, при осуществлении отечественными перевозчиками автомобильных перевозок на территорию Китайской Народной Республики требуется:
1) разрешение вида "А" со сроком действия один календарный год при выполнении регулярных автомобильных перевозок пассажиров (включая туристов) и багажа, которое позволяет отечественному перевозчику осуществлять перевозку от пункта отправления до пункта назначения;

2) баратын және керi қайтатын бiр рейстi орындауға құқығы бар өткізу пункттері ауданында шекара маңындағы терминалдар арасында жолаушылар (туристерді қоса алғанда) мен багаждың тұрақты емес автомобиль тасымалын орындау кезiнде "В" түрiнiң рұқсаты;
3) баратын және керi қайтатын керi бiр рейстi орындауға құқығы бар өткізу пункттері ауданында шекара маңындағы терминалдар арасында жүктерді автомобиль көлiгiмен тасымалдау кезiнде "С" түрiнiң рұқсаты;
4) анықталған маршруттар бойынша жүктерді автомобиль көлігімен баратын және кері қайтатын бір рейсті орындау құқығымен тасымалдау кезінде "D" түрiнiң рұқсаты талап етіледі.
"А", "В", "С", "D" түрiндегi рұқсаттар ағымдағы жылдың 31 желтоқсанына дейiн қолданылады.
2-тарау. Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастағы автомобильмен тасымалдарында рұқсат беру жүйесін қолдану тәртібі
1-параграф. Шетелдік рұқсаттарды алмасу және үлестіру квотасын айқындау
7. Алмасу квотасы Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) интернет-ресурсында орналастырылады.
8. Шетелдік рұқсат бланкілерімен алмасу квотасын белгілеу мәселесі бойынша тиісті мемлекеттердің құзыретті органдарымен келіссөздер жүргізуді қамтамасыз ету үшін уәкілетті орган ағымдағы жылғы 10 қазанға дейінгі мерзімде отандық тасымалдаушылардың шетелдік рұқсаттарға деген қажеттілігінің саны туралы шетелдік рұқсатты беру және пайдалану статистикасы негізінде жалпы жиынтық деректерді қалыптастырады.
9. Уәкілетті орган шет мемлекеттердің құзыретті органдарымен рұқсат құжаттармен алмасу квотасын және олардың қолданылу мерзімін келіседі.
10. Уәкілетті орган шет мемлекеттердiң құзыреттi органдарына отандық рұқсат бланкiлерiн беруді отандық тасымалдаушылар үшiн шетелдiк рұқсаттарды шетелдiк құзыреттi органдармен жүргiзiлген келiссөз хаттамаларында айтылған мөлшерде алуды жүзеге асырады.
11. Шетелдiк рұқсаттар уәкілетті органның аумақтық органдарына (бұдан әрі – аумақтық органдар) бөлуге жатады.
12. Аумақтық органдар шет мемлекеттердiң құзыреттi органдарымен келiсiлген белгiленген маршруттар мен осы маршруттар бойынша жүру кестесiн ескере отырып, күнтiзбелiк бiр жыл қолдану мерзiмiмен жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдiк рұқсаттарды үлестiредi.
ЗҚАИ ескертпесі!
13-тармақтың қолданысы 15.01.2025 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұрған кезеңде осы редакцияда қолданыста болады – ҚР Көлік министрінің 08.10.2024 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Аумақтық органдар бөлінісінде бөлінген шетелдік рұқсаттардың саны туралы мәліметтер Министрліктің интернет-ресурсында және (немесе) әлеуметтік желілерде 10 қаңтарға дейін орналастырылады, сондай-ақ аумақтық органдарға берілген рұқсаттардың санын және отандық тасымалдаушылар аумақтық органдарға тапсырған шетелдік рұқсаттардың санын көрсете отырып, берілген шетелдік рұқсаттар туралы деректер Министрліктің интернет-ресурсында тоқсан сайын орналастырылады.

2) разрешение вида "В" при выполнении нерегулярных автомобильных перевозок пассажиров (включая туристов) и багажа между приграничными терминалами в районе пунктов пропуска с правом совершения одного рейса туда и обратно;
3) разрешение вида "С" при перевозке грузов автомобильным транспортом между приграничными терминалами в районе пунктов пропуска с правом выполнения одного рейса туда и обратно;
4) разрешение вида "D" при перевозке грузов автомобильным транспортом по определенным маршрутам с правом выполнения одного рейса туда и обратно.
Разрешения вида "А", "В", "С", "D" действуют до 31 декабря текущего года.
Глава 2. Порядок применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении
Параграф 1. Определение квоты обмена и распределения иностранных разрешений
7. Квота обмена размещается на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан (далее – Министерство).
8. Для обеспечения проведения переговоров с компетентными органами соответствующих государств по вопросу определения квоты обмена бланками иностранных разрешений уполномоченный орган в срок до 10 октября текущего года формирует общее сводные данные на основании статистики выдачи и использования иностранного разрешения о количество потребностей отечественных перевозчиков в иностранных разрешениях.
9. Уполномоченный орган согласовывает с компетентными органами иностранных государств квоту обмена бланками разрешений и сроки действия разрешительных документов.
10. Уполномоченный орган осуществляет передачу компетентным органам иностранных государств бланков отечественных разрешений и получение для отечественных перевозчиков иностранных разрешений, в количестве, оговоренном протоколами переговоров с иностранными компетентными органами.
11. Иностранные разрешения подлежат распределению в территориальные органы уполномоченного органа (далее – территориальные органы).
12. Территориальными органами иностранные разрешения на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год распределяются с учетом установленных маршрутов и расписания движения по данным маршрутам, согласованных с компетентными органами иностранных государств.
Примечание ИЗПИ!
Действие пункта 13 приостановлено до 15.01.2025 приказом Министра транспорта РК от 08.10.2024 № 324 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования) и в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции.
13. Сведения о количестве распределенных иностранных разрешений в разрезе территориальных органов размещаются на интернет-ресурсе Министерства и (или) в социальных сетях до 10 января, а также ежеквартально размещаются на интернет-ресурсе Министерства данных о выданных иностранных разрешениях с указанием количества переданных разрешений в территориальные органы и количестве иностранных разрешений, сданных отечественными перевозчиками в территориальные органы.

14. Отандық тасымалдаушылардың шетелдiк рұқсаттардың белгіленген алмасу квотасынан тыс қажеттілігі туындаған жағдайда уәкілетті орган шет мемлекеттiң құзыретті органдарымен ағымдағы жылға тиiстi шетелдiк рұқсаттарды алмасу квотасын келiседi.
2-параграф. Отандық тасымалдаушыларға шетелдік рұқсаттарды беру
15. Шетелдік рұқсаттарды ресімдеуді көрсетілетін қызметті беруші жүзеге асырады. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) береді.
ЗҚАИ ескертпесі!
16-тармақтың қолданысы 15.01.2025 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұрған кезеңде осы редакцияда қолданыста болады – ҚР Көлік министрінің 08.10.2024 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушылар "Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағы арқылы жол жүруге рұқсат беру" мемлекеттік қызметін алу үшін аумақтық органдарға "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) не портал арқылы жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға, жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға шетелдік рұқсат алуға өтініш жібереді (бұдан әрі – шетелдік рұқсат беруге өтініш).
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағы арқылы жүріп өтуіне рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде жазылған.
Мыналар арқылы жүгінген кезде:
1) Мемлекеттік корпорацияға:
жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен (жеке басын сәйкестендіру үшін) электрондық құжаттар ұсынылады.
Шетелдік рұқсатты алуға арналған өтініш "Халыққа қызмет көрсету орталықтарына арналған интеграцияланған ақпараттық жүйе" ақпараттық жүйесінде тіркеледі және көрсетілетін қызметті алушыға құжаттарды қабылдау нөмірі мен күні және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні көрсетілген тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
Қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Ұсынылған құжаттардың және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттардың толық фактісі анықталған кезде Мемлекеттік корпорацияның қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады;

14. При потребности отечественных перевозчиков в иностранных разрешениях сверх установленной квоты обмена, уполномоченным органом согласовывается с компетентными органами иностранного государства соответствующая квота обмена иностранными разрешениями на текущий год.
Параграф 2. Выдача иностранных разрешений отечественным перевозчикам
15. Оформление иностранных разрешений осуществляет услугодатель. Выдачу результата оказания государственной услуги Некомерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация).
Примечание ИЗПИ!
Действие пункта 16 приостановлено до 15.01.2025 приказом Министра транспорта РК от 08.10.2024 № 324 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования) и в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции.
16. Услугополучатели для получения государственной услуги "Выдача разрешения на проезд по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан" направляют в территориальные органы через Государственную корпорацию "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) либо Портал заявление на получение иностранного разрешения на нерегулярную перевозку пассажиров и багажа, на перевозку грузов (далее – заявление на выдачу иностранного разрешения) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на проезд по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан" согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При обращении через:
1) Государственную корпорацию:
представляется документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации).
Заявление на выдачу иностранного разрешения регистрируется в информационной системе "Интегрированная информационная система для Центров обслуживания населения" и услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием номера и даты приема документов и даты получения результата государственной услуги.
День приема не входит в срок оказания государственной услуги.
При установлении факта неполноты представленных документов, и (или) документов с истекшим сроком действия, работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления;

2) порталға:
Порталда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қол қойылған электрондық құжат нысанында сұрау салу жолданады.
Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі, оның мекенжайы және мемлекеттік қызмет нәтижесін алу күні көрсетіледі.
Отандық тасымалдаушы өтініштегі және ұсынылатын құжаттардағы мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз етеді.
Көрсетілетін қызметті беруші өтініш берушінің құжаттарын портал арқылы алған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын "Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағы бойынша жол жүруге рұқсат беру" негізгі талаптарының тізбесінің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес тексереді".
Ұсынылған құжаттардың және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттардың толық емес фактісі анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімдерде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартады.
ЗҚАИ ескертпесі!
17-тармақтың қолданысы 15.01.2025 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұрған кезеңде осы редакцияда қолданыста болады – ҚР Көлік министрінің 08.10.2024 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Аумақтық органдар отандық тасымалдаушыларға жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға, жүктерді тасымалдауға шетелдік рұқсаттарды мынадай:
1) шетелдік рұқсатты қолдана отырып, халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат куәлігі болған;
2) шетелдік рұқсатты қолдана отырып, жүктерді тасымалдауды жүзеге асыру кезінде – ұсынылған автокөлік құралдарына рұқсат карточкасы болған;
3) жолаушыларды облысаралық қалааралық, ауданаралық (облысішілік қалааралық) және халықаралық қатынастарда автобустармен, шағын автобустармен тұрақты емес тасымалдау, сондай-ақ жолаушыларды халықаралық қатынаста автобустармен, шағын автобустармен тұрақты тасымалдау жөніндегі қызметпен айналысу құқығына лицензиясы болған (жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауды жүзеге асыру кезінде);
4) шетелдік рұқсаттарды автоматты бөлу жүйесімен шетелдік рұқсаттарды бөлген;
5) отандық тасымалдаушыға хабарлама жіберілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде алым сомасын төлеген;
6) соңғы алты ай ішінде отандық тасымалдаушының рұқсат беру карточкасында көрсетілмеген автокөлік құралына шетелдік рұқсатты пайдалану бойынша фактісі болмаған;
7) соңғы алты ай ішінде отандық тасымалдаушының шетелдік рұқсат бланкісін басқа отандық тасымалдаушыға беруі бойынша бұзушылық болмаған жағдайда беріледі.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жылжымалы мүлікке құқық белгілейтін құжаттар, жүктерді автомобильмен халықаралық тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат беру туралы куәлік, автокөлік құралдарына рұқсат беру карточкалары, жолаушыларды облысаралық қалааралық, ауданаралық (облысішілік қалааралық) және халықаралық қатынастарда автобустармен, шағын автобустармен тұрақты емес тасымалдау, сондай-ақ жолаушыларды автобустармен тұрақты тасымалдау қызметімен айналысу құқығына лицензия туралы мәліметтер, халықаралық қатынастағы шағын автобустармен (жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауды жүзеге асыру кезінде), жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауды, халықаралық қатынаста жүк тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының ("электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) төлеген жағдайда) Қазақстан Республикасының аумағынан шығуы үшін алым сомасының бюджетке төленгенін растайтын құжатпен, көрсетілетін қызметті беруші немесе Мемлекеттік корпорацияның қызметкері "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерде бар құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
ЗҚАИ ескертпесі!

2) портал:
направляется запрос на портале в форме электронного документа, подписанный ЭЦП услугополучателя.
В "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием адреса и даты получения результата государственной услуги.
Отечественный перевозчик обеспечивает полноту и достоверность сведений в заявлении и предоставляемых документах.
Услугодатель в течение двух рабочих дней с момента получения через портал документов заявителя проверяет полноту представленных документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 Перечня основных требований "Выдача разрешения на проезд по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан".
При установлении факта неполноты представленных документов, и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель в указанные сроки дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления
Примечание ИЗПИ!
Действие пункта 17 приостановлено до 15.01.2025 приказом Министра транспорта РК от 08.10.2024 № 324 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования) и в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции.
17. Территориальными органами отечественным перевозчикам иностранные разрешения на нерегулярную перевозку пассажиров и багажа, на перевозку грузов выдаются при:
1) наличии удостоверения допуска с применением иностранного разрешения к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов;
2) наличии карточки допуска с применением иностранного разрешения на представленные автотранспортные средства – при осуществлении перевозок грузов;
3) наличии лицензии на право занятия деятельностью по нерегулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в междугородном межобластном, межрайонном (междугородном внутриобластном) и международном сообщениях, а также регулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в международном сообщении (при осуществлении нерегулярных перевозок пассажиров и багажа);
4) распределений иностранных разрешений системой автоматического распределения иностранных разрешений;
5) уплате суммы сбора в течение пяти рабочих дней со дня направления отечественному перевозчику уведомления;
6) отсутствии факта использования отечественным перевозчиком иностранного разрешения на автотранспортное средство, не указанное в карточке допуска данного перевозчика, в течение последних шести месяцев;
7) отсутствии нарушения по передаче отечественным перевозчиком бланка иностранного разрешения другому отечественному перевозчику в течение последних шести месяцев.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, правоустанавливающих документах на движимое имущество, удостоверении о допуске к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов, карточках допуска на автотранспортные средства, лицензии на право занятия деятельностью по нерегулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в междугородном межобластном, межрайонном (междугородном внутриобластном) и международном сообщениях, а также регулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в международном сообщении (при осуществлении нерегулярных перевозок пассажиров и багажа), документе подтверждающем оплату в бюджет суммы сбора за выезд с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств, осуществляющих нерегулярные перевозки пассажиров и багажа, перевозки грузов в международном сообщении (в случае оплаты через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП)), услугодатель или работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительств".
Истребование от услугополучателей документов, имеющихся в информационных системах, не допускается.
Примечание ИЗПИ!

18-тармақтың қолданысы 15.01.2025 дейін тоқтатыла тұрады – ҚР Көлік министрінің 08.10.2024 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Бұрын шетелдік рұқсаттар алынған автокөлік құралын ауыстыруға мемлекеттік қызмет көрсету туралы хабарлама алған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде жол беріледі, көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бұрын берілген шетелдік рұқсатқа автокөлік құралын ауыстыруға сұрау салуды толтыруы қажет.
Автокөлік құралын ауыстыру кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын алған рұқсат карточкасын алған жағдайда жалға алу құқығындағы автокөлік құралына жүргізіледі.
Бұл ретте осы Қағидалардың 28-тармағында көзделген мерзім мемлекеттік қызмет көрсету туралы хабарлама алған күннен бастап есептеледі.
ЗҚАИ ескертпесі!
19-тармақтың қолданысы 15.01.2025 дейін тоқтатыла тұрады – ҚР Көлік министрінің 08.10.2024 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша маршрут өзгерген жағдайда тасымалдаушының жүктерді тасымалдауға қосымша екі шетелдік рұқсатқа дейін алуына жол беріледі.
Қосымша сұрау салу бойынша шетелдік рұқсаттарды алған кезде пайдаланылмаған шетелдік рұқсаттар аумақтық органға қайтарылады және көрсетілетін қызметті алушы пайдаланған ретінде АЖ-да есепке алынады.
Бұл ретте қосымша сұрау салу бойынша күнтізбелік жылы пайдаланылмаған алты шетелдік рұқсатқа дейін қайтаруға жол беріледі, ал алты шетелдік рұқсаттан жоғары болса, қайтарылмаған ретінде АЖ-да есепке алынады.
ЗҚАИ ескертпесі!
20-тармақтың қолданысы 15.01.2025 дейін тоқтатыла тұрады – ҚР Көлік министрінің 08.10.2024 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Осы Қағидалардың 17 және 19-тармақтарында көзделген мәліметтер сәйкес келген және болған кезде көрсетілетін қызметті алушыға алым сомасын төлеу үшін шот қойылады.
Төлем ЭҮТШ арқылы жүзеге асырылады.
ЗҚАИ ескертпесі!
21-тармақтың қолданысы 15.01.2025 дейін тоқтатыла тұрады – ҚР Көлік министрінің 08.10.2024 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Аумақтық органдар жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға, жүкті тасымалдауға арналған шетелдік рұқсаттарды АЖ-ға мемлекеттік қызмет көрсету туралы хабарлама келіп түскен кезде бір жұмыс күні ішінде ресімдейді және Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
ЗҚАИ ескертпесі!

Действие пункта 18 приостановлено до 15.01.2025 приказом Министра транспорта РК от 08.10.2024 № 324 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
18. Допускается замена автотранспортного средства, на которое ранее были получены иностранные разрешения, в течение тридцати календарных дней со дня получения уведомления об оказании государственной. Запрос на замену автотранспортного средства к ранее выданному иностранному разрешению по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Замена автотранспортного средства проводится, находящегося на праве аренды при условии получении карточки допуска на данное автотранспортное средство, получивший не менее чем за тридцать календарных дней до дня подачи запроса на замену.
При этом срок, предусмотренный пунктом 28 настоящих Правил исчисляется со дня получения уведомления об оказании государственной услуги.
Примечание ИЗПИ!
Действие пункта 19 приостановлено до 15.01.2025 приказом Министра транспорта РК от 08.10.2024 № 324 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
19. Допускается получение перевозчиком дополнительно до двух иностранных разрешений на перевозку грузов в случае изменения маршрута, по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
При получении иностранных разрешений по дополнительному запросу неиспользованные иностранные разрешения возвращаются в территориальный орган и учитываются в ИС как использованные услугополучателем.
При этом к возврату допускается до шести неиспользованных иностранных разрешений в календарном году по дополнительному запросу, а свыше шести иностранных разрешений учитывается в ИС как невозвращенные.
Примечание ИЗПИ!
Действие пункта 20 приостановлено до 15.01.2025 приказом Министра транспорта РК от 08.10.2024 № 324 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
20. При соответствии и наличии сведений, предусмотренным пунктами 17 и 19 настоящих Правил услугополучателю выставляется счет для уплаты суммы сбора.
Оплата осуществляется через ПШЭП.
Примечание ИЗПИ!
Действие пункта 21 приостановлено до 15.01.2025 приказом Министра транспорта РК от 08.10.2024 № 324 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
21. Территориальными органами иностранные разрешения на нерегулярную перевозку пассажиров и багажа, на перевозку груза оформляются и направляются в Государственную корпорацию в течение одного рабочего дня с момента поступления в ИС уведомления об оказании государственной услуги.
Примечание ИЗПИ!

22-тармақтың қолданысы 15.01.2025 дейін тоқтатыла тұрады – ҚР Көлік министрінің 08.10.2024 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Жүктерді тасымалдау үшін бір сұрау салуға жол жүру бағыты бойынша әртүрлі түрдегі 9 (тоғыз) шетелдік рұқсаттан және бір түрдегі 2 (екі) шетелдік рұқсаттан артық емес рұқсат беріледі.
ЗҚАИ ескертпесі!
23-тармақтың қолданысы 15.01.2025 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұрған кезеңде осы редакцияда қолданыста болады – ҚР Көлік министрінің 08.10.2024 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде, шетелдік рұқсатты беруге арналған өтінішті қарау, сондай-ақ берілетін шетелдік рұқсаттардың санын есептеу (жүкті түсіру үшін механикалық еңкейтілетін тіркемелерді, жартылай тіркемелерді және өздігінен тиелетін автомобильдерді есепке алмағанда), шетелдік рұқсаттарды пайдаланылған, қайтарылған шетелдік рұқсаттардың мерзімдері, тасымалдаушының автокөлік құралдарының төмендету, арттыру коэффициенттері, белсенділігі, тасымалдаушының шетелдік рұқсатты пайдалану пайызы бұзыла отырып қайтарылған, жоғалған, қайтарылмаған, тасымалдаушының атауы, заңды мекенжайы, автокөлік құралының маркасы мен мемлекеттік нөмірі туралы деректер түзетіліп (түзету белгілері (түзету, өшіру іздерінің болуы) қайтарылған, шетелдік рұқсатты қолдана отырып, рұқсат карточкалары алынған жылжымалы құрамның санын ескере отырып, шетелдік рұқсаттарды автоматты түрде бөлу жүйесін пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Бланкілерді автоматты бөлу жүйесі міндетті техникалық байқаудан өтпеген автокөлік құралдарына, тахографты мерзімді тексеруден өту мерзімі өткен автокөлік құралдарына рұқсат беру карточкаларын есепке алмайды.
Ұсынылған құжаттарды қарау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті алушыға халықаралық қатынаста жолаушылар мен жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағынан шығуы үшін алым сомасын төлеу үшін хабарлама (бұдан әрі – хабарлама) немесе "Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағы арқылы жүріп өтуіне рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 9-тармағында көзделген тізбеге сәйкес негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап жіберіледі.
Халықаралық қатынаста жолаушылар мен жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағынан шығуы үшін алым сомасын (бұдан әрі – алым сомасы) төлеу үшін құжаттарды қарау және хабарлама беру мерзімі 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.
Алым сомасы мақұлданған шетелдік рұқсаттардың санын айқындау нәтижелері бойынша төленуге жатады.
ЗҚАИ ескертпесі!

Действие пункта 22 приостановлено до 15.01.2025 приказом Министра транспорта РК от 08.10.2024 № 324 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
22. Для перевозки грузов выдается не более 9 (девяти) иностранных разрешений разного вида по маршруту следования на один запрос и не более 2 (двух) иностранных разрешении одного вида.
Примечание ИЗПИ!
Действие пункта 23 приостановлено до 15.01.2025 приказом Министра транспорта РК от 08.10.2024 № 324 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования) и в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции.
23. При представлении услугополучателем полного пакета документов, рассмотрение заявления на выдачу иностранного разрешения, а также расчет количества выдаваемых иностранных разрешений осуществляются с использованием системы автоматического распределения иностранных разрешений с учетом количества подвижного состава на который получены карточки допуска с применением иностранного разрешения (без учета прицепов, полуприцепов и саморазгружающихся автомобилей механически наклоняемых для выгрузки груза), используемых, возвращенных, утерянных, невозвращенных, возвращенных с исправлениями (признаками исправления (наличие следов исправления, потертостей) данных о наименовании перевозчика, юридического адреса, марки и государственного номера автотранспортного средства) возвращенных с нарушением сроков иностранных разрешений, понижающих, повышающих коэффициентов, активности автотранспортных средств перевозчика, процента использования иностранных разрешений перевозчиком.
Системой автоматического распределения бланков не учитываются карточки допуска автотранспортных средств, не прошедших обязательный технический осмотр, автотранспортных средств у которых просрочен срок прохождения периодической поверки тахографа.
По результатам рассмотрения представленных документов, услугополучателю направляется уведомление для оплаты суммы сбора за выезд с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров и грузов в международном сообщении (далее – уведомление) либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на проезд по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан".
Срок рассмотрения документов и выдача уведомления для оплаты суммы сбора за выезд с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров и грузов в международном сообщении (далее – сумма сбора) составляет 2 (два) рабочих дня.
Сумма сбора подлежит оплате по результатам определения количества одобренных иностранных разрешении.
Примечание ИЗПИ!

24-тармақтың қолданысы 15.01.2025 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұрған кезеңде осы редакцияда қолданыста болады – ҚР Көлік министрінің 08.10.2024 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Отандық тасымалдаушыларға шетелдік рұқсат бланкілерін беру (көрсетілетін қызметті берушіге алым сомасының республикалық бюджетке төленгенін растайтын төлем құжаты келіп түскен сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде) аумақтық органға алым сомасының төленгені туралы төлем құжаты келіп түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері туралы хабарлама (бұдан әрі – хабарлама) көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанында пайдаланушының кабинетіне жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорацияға хабарламаны қағаз жеткізгіште алу үшін жүгінген жағдайда, хабарлама басып шығарылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің дұрыстығын www.egov.kz порталында тексеруге болады.
25. Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтерді ұсыну сатысындағы деректердің мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізілуін қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер автоматты режимде мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне түседі.
Уәкiлеттi орган мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіні мемлекеттік тіркегеннен кейін 3 (үш) жұмыс күн ішінде осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушіге, "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына, Мемлекеттік корпорация және Бірыңғай байланыс-орталығына жібереді.
26. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.

Действие пункта 24 приостановлено до 15.01.2025 приказом Министра транспорта РК от 08.10.2024 № 324 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования) и в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции.
24. Выдача бланков иностранных разрешений отечественным перевозчикам осуществляется (с момента поступления услугодателю в течение пяти рабочих дней платежного документа, подтверждающего оплату суммы сбора в республиканский бюджет) в срок 1 (один) рабочий день со дня поступления в территориальный орган платежного документа об уплате суммы сбора.
При обращении услугополучателя через портал уведомление о результатах оказания государственной услуги (далее – уведомление) направляется в кабинет пользователя в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
В случае обращения услугополучателя в Государственную корпорацию за получением уведомления на бумажном носителе, уведомление распечатывается.
Проверить подлинность результата оказания государственной услуги можно на портале www.egov.kz.
25. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений, данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней после государственной регистрации подзаконного нормативного правового акта, направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила, определяющие порядок оказания государственной услуги, услугодателю, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", в Государственную корпорацию и Единый контакт-центр.
26. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.

Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
ЗҚАИ ескертпесі!
27-тармақтың қолданысы 15.01.2025 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұрған кезеңде осы редакцияда қолданыста болады – ҚР Көлік министрінің 08.10.2024 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Алынған шетелдік рұқсаттарды отандық тасымалдаушы осы отандық тасымалдаушының рұқсат беру карточкаларында көрсетілген автокөлік құралына, сондай-ақ жаңадан сатып алынған және Қазақстан Республикасының аумағына айдап өткізілетін автокөлік құралына пайдаланады.
Отандық тасымалдаушының шетелдік рұқсат бланкілерін басқа отандық тасымалдаушыға беруіне жол берілмейді.
Отандық тасымалдаушының рұқсат беру карточкасында көрсетілмеген автокөлік құралдарына шетелдік рұқсаттарды, айдап өткізілетін автокөлік құралдарынан басқа, пайдалануына жол берілмейді.
Шетелдік рұқсатты қолдана отырып, рұқсат беру куәлігінің қолданылуы тоқтатылған немесе тоқтатыла тұрған кезде отандық тасымалдаушы алынған шетелдік рұқсаттарды қайта тыйым салынған немесе рұқсат тоқтатыла тұрған кезден бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей қайтарады.
Шетелдік рұқсат бланкілерін 3 (үшінші) адамға беруге тыйым салынады.
ЗҚАИ ескертпесі!
28-тармақтың қолданысы 15.01.2025 дейін тоқтатыла тұрады – ҚР Көлік министрінің 08.10.2024 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Қазақстан Республикасы мен Қытай Халық Республикасы арасында орналасқан өткізу пункттерін қоспағанда, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында орналасқан автомобиль өткізу пункттері арқылы Қазақстан Республикасының аумақтарынан шетелдік рұқсаттар ресімделген автокөлік құралының шығу мерзімі пайдаланушының жеке кабинетіне мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері туралы хабарлама жіберілген сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайды.
Егер осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім 6 (алты) айдан асса, автокөлік құралына ресімделген шетелдік рұқсаттар АЖ-да пайдаланылмаған ретінде есепке алынады.
ЗҚАИ ескертпесі!

Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке, согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Примечание ИЗПИ!
Действие пункта 27 приостановлено до 15.01.2025 приказом Министра транспорта РК от 08.10.2024 № 324 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования) и в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции.
27. Полученные иностранные разрешения используются отечественным перевозчиком на автотранспортное средство, указанное в карточках допуска данного отечественного перевозчика, а также на вновь приобретенное и перегоняемое на территорию Республики Казахстан автотранспортное средство.
Передача отечественным перевозчиком иностранных разрешений другому отечественному перевозчику не допускается.
Использование отечественным перевозчиком иностранных разрешений на автотранспортные средства, не указанные в карточке допуска данного перевозчика, не допускается, кроме перегоняемых автотранспортных средств.
При прекращении или приостановлении действии удостоверения допуска с применением иностранного разрешения отечественный перевозчик возвращает полученные иностранные разрешения в территориальный орган по месту их выдачи не позднее 30 календарных дней с момента прекращения или приостановления допуска.
Передача иностранных разрешений третьим лицам не допускается.
Примечание ИЗПИ!
Действие пункта 28 приостановлено до 15.01.2025 приказом Министра транспорта РК от 08.10.2024 № 324 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
28. Срок выезда автотранспортного средства, на которое оформлены иностранные разрешения с территории Республики Казахстан через автомобильные пункты пропуска расположенных на Государственной границе Республики Казахстан, за исключением пунктов пропуска, расположенных между Республикой Казахстан и Китайской Народной Республикой, составляет не более 30 (тридцать) календарных дней с момента направления уведомления о результатах оказания государственной услуги в личный кабинет пользователя.
Если указанный в части первом настоящего пункта срок превышает 6 (шесть) месяцев, иностранные разрешения, оформленные на автотранспортное средство, в ИС учитываются как неиспользованные.
Примечание ИЗПИ!

29-тармақтың қолданысы 15.01.2025 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұрған кезеңде осы редакцияда қолданыста болады – ҚР Көлік министрінің 08.10.2024 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Отандық тасымалдаушы жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға және жүктерді тасымалдауға арналған шетелдік рұқсаттарды оларды пайдаланудан тәуелсіз алған сәттен бастап күнтізбелік жүз күннен кешіктірмей, оларды пайдалануына қарамастан, оларды беру орны бойынша аумақтық органға физикалық түрде қайтаруға тиіс. Шетелдік рұқсатты қайтару уәкілетті орган әзірлейтін "Шетелдік рұқсаттарды электрондық қайтару жөніндегі нұсқаулыққа" сәйкес электрондық түрде мүмкін болады.
Отандық тасымалдаушылар пайдаланған шетелдік рұқсаттарды тасымалдаудың орындалғанын растайтын құжаттармен, халықаралық тауар-көлік жүкқұжатының көшірмелерімен және ілеспе хатпен қайтарылған күнін, осы рұқсаттарды қоса бере отырып, шетелдік рұқсаттардың нөмірлерін көрсете отырып, "Шетелдік рұқсаттарды электрондық қайтару жөніндегі нұсқаулықтарды" тапсыру сәтіндегі қолданыстағы талаптарға сәйкес физикалық түрде қайтарады.
Шетелдік рұқсат жоғалған жағдайда отандық тасымалдаушылар жоғалғаны туралы аумақтық органдарға ішкі істер органдарында тіркелген өтініштердің немесе бұқаралық ақпарат құралдарында көрсетілген рұқсаттардың жоғалғаны және жарамсыздығы туралы хабарландырудың орналастырылғанын растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, жазбаша нысанда хабарлайды.
Аумақтық органға жоғалту туралы хабарламаны ұсыну мерзімі күнтізбелік елу күннен аспауға тиіс.
Елдер мен түрлер бөлінісінде отандық тасымалдаушыдан шетелдік рұқсаттарды алуға арналған өтінімдерді қарау кезінде шетелдік рұқсаттардың мәлімделген саны осы Қағидаларда белгіленген мерзімде жоғалған және (немесе) қайтарылмаған немесе мерзімі бұзыла отырып қайтарылған, түзетулермен (түзету белгілерімен) қайтарылған шетелдік шешімдердің санына мөлшерлес азаяды (тасымалдаушының атауы, заңды мекенжайы, автокөлік құралының маркасы мен мемлекеттік нөмірі туралы деректерді түзету белгілері (түзету, өшіру іздерінің болуы).
Оннан астам шетелдік рұқсат жоғалған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші шетелдік рұқсатты қолдана отырып, рұқсат беру куәлігінің қолданылуын 12 (он екі) ай мерзімге тоқтата тұрады, бұл туралы шешім қабылданған сәттен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде тасымалдаушыны хабардар етеді.
30. Қайтарылған шетелдік рұқсаттар аумақтық органдарда қайтарылған сәттен бастап үш жыл бойы сақталады.
ЗҚАИ ескертпесі!

Действие пункта 29 приостановлено до 15.01.2025 приказом Министра транспорта РК от 08.10.2024 № 324 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования) и в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции.
29. Отечественным перевозчиком иностранные разрешения на нерегулярную перевозку пассажиров и багажа и на перевозку грузов подлежат возврату в территориальный орган по месту их выдачи в физическом виде, не позднее ста календарных дней с момента получения, в независимости от их использования. Возврат иностранного разрешения возможен в электронном виде в соответствии с "Указанием по электронному возврату иностранных разрешений" разрабатываемым уполномоченным органом.
Отечественными перевозчиками использованные иностранные разрешения возвращаются в физическом виде с подтверждающими выполнение перевозки документами, копий международной товарно-транспортной накладной и сопроводительным письмом в соответствии с требованиями действующего на момент сдачи "Указаний по электронному возврату иностранных разрешений" с указанием даты возврата, номеров иностранных разрешений с приложением данных разрешений.
При утере иностранного разрешения отечественные перевозчики в письменной форме уведомляют об утере территориальные органы с приложением копии зарегистрированных в органах внутренних дел заявлений или документов, подтверждающих размещение объявлений в средствах массовой информации об утере и недействительности указанных разрешений.
Срок предоставления в территориальный орган уведомления об утере не должен превышать пятидесяти календарных дней.
При рассмотрении заявок на получение иностранных разрешений от отечественного перевозчика в разрезе стран и видов заявленное количество иностранных разрешений соразмерно уменьшается на количество иностранных разрешений, утерянных и (или) невозвращенных в установленные настоящими Правилами сроки или возвращенных с нарушением срока, возвращенных с исправлениями (признаками исправления (наличие следов исправления, потертостей) данных о наименовании перевозчика, юридического адреса, марки и государственного номера автотранспортного средства).
При утере более десяти иностранных разрешений услугодатель приостанавливает действие удостоверения допуска с применением иностранного разрешения на срок двенадцать месяцев, о чем уведомляет перевозчика в течение трех календарных дней с момента принятия решения.
30. Возвращенные иностранные разрешения хранятся в территориальных органах в течение трех лет с момента возврата.
Примечание ИЗПИ!

31-тармақтың қолданысы 15.01.2025 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұрған кезеңде осы редакцияда қолданыста болады – ҚР Көлік министрінің 08.10.2024 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Аумақтық органдар елдер бөлінісінде берілген, қайтарылған және жоғалған шетелдік рұқсаттардың есебін жүргізеді.
Қайтарылған шетелдік рұқсаттарды есепке алу АЖ-да жүзеге асырылады және мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі;
2) отандық тасымалдаушының атауы;
3) рұқсат түрі;
4) рұқсаттың қолданылу мерзімі;
5) рұқсатты қайтару күні;
6) қайтарылған шетелдік рұқсаттың нөмірі.
АЖ-да қайтарылған шетелдік рұқсаттар туралы деректерді енгізу үшін мәліметтер қарастырылуда.
ЗҚАИ ескертпесі!
32-тармақтың қолданысы 15.01.2025 дейін тоқтатыла тұрады – ҚР Көлік министрінің 08.10.2024 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Көрсетілетін қызметті алушы күнтізбелік жыл ішінде жоғалтқан (күнтізбелік жыл ішінде 3 (үш) аспайтын), автокөлік құралын тұтану кезінде жою не оны шет мемлекеттердің бақылаушы органдары алып қою салдарынан жоғалған шетелдік рұқсаттар АЖ-да осы Қағидалардың 28 және (немесе) 29-тармақтарын бұзбай қайтарылған ретінде есепке алынады.
Көрсетілетін қызметті алушы осы оқиғалар туындаған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей аумақтық органға мынадай растайтын құжаттарды ұсынады:
1) құзыретті органдар шетелдік рұқсатты алып қойған кезде-алып қою актісі немесе хаттама;
2) автокөлік құралының өртенуі салдарынан шетелдік рұқсат жойылған кезде-Қазақстан Республикасының Мемлекеттік өртке қарсы қызметінен не шет мемлекеттің құзыретті органынан автокөлік құралының мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін тіркей отырып, оның фотосуретін қоса бере отырып, анықтама;
3) шетелдік рұқсат жоғалған кезде-жоғалған рұқсаттың жоғалғаны және жарамсыздығы туралы бұқаралық ақпарат құралдарында хабарландырулардың орналастырылғанын растайтын ішкі істер органдарында тіркелген өтініштердің немесе құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, аумақтық органның оның жоғалғаны туралы жазбаша хабарламасы.
ЗҚАИ ескертпесі!
33-тармақтың қолданысы 15.01.2025 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұрған кезеңде осы редакцияда қолданыста болады – ҚР Көлік министрінің 08.10.2024 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Аумақтық органдар отандық тасымалдаушылардан өтiнiмдердің келіп түсуiне қарай АЖ-ні пайдалана отырып, белгiленген мерзiмде қызмет көрсетудi, сондай-ақ қайтарылған шетелдiк рұқсаттар туралы мәлiметтердi бір жұмыс күні ішінде енгiзудi қамтамасыз етедi.
ЗҚАИ ескертпесі!

Действие пункта 31 приостановлено до 15.01.2025 приказом Министра транспорта РК от 08.10.2024 № 324 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования) и в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции.
31. Территориальные органы ведут учет выданных, возвращенных и утерянных иностранных разрешений в разрезе стран.
Учет возвращенных иностранных разрешений осуществляется в ИС и включает в себя следующие сведения:
1) индивидуальный идентификационный номер или бизнес идентификационный номер;
2) наименование отечественного перевозчика;
3) вид разрешения;
4) срок действия разрешения;
5) дата возврата разрешения;
6) номер возвращенного иностранного разрешения.
В ИС предусматриваются сведения для внесения данных о возвращенных иностранных разрешениях.
Примечание ИЗПИ!
Действие пункта 32 приостановлено до 15.01.2025 приказом Министра транспорта РК от 08.10.2024 № 324 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
32. Иностранные разрешения, утерянные услугополучателем (не более 3 (трех) в течение календарного года), утраченные вследствие уничтожения при возгорании автотранспортного средства либо его изъятия контролирующими органами иностранных государств, учитываются в ИС как возвращенные без нарушения пунктов 28 и (или) 29 настоящих Правил.
Услугополучатель не позднее тридцати календарных дней со дня возникновения данных событии представляет в территориальный орган следующие подтверждающие документы:
1) при изъятии иностранного разрешения компетентными органами – акт или протокол изъятия;
2) при уничтожении иностранного разрешения вследствие возгорания автотранспортного средства – справка от государственной противопожарной службы Республики Казахстан либо компетентного органа иностранного государства с приложением фотографии автотранспортного средства с фиксацией его государственного регистрационного номерного знака;
3) при утере иностранного разрешения – письменное уведомление территориального органа об его утере с приложением копии зарегистрированных в органах внутренних дел заявлений или документов, подтверждающих размещение объявлений в средствах массовой информации об утере и недействительности утерянного разрешения.
Примечание ИЗПИ!
Действие пункта 33 приостановлено до 15.01.2025 приказом Министра транспорта РК от 08.10.2024 № 324 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования) и в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции.
33. Территориальные органы по мере поступления заявок от отечественных перевозчиков обеспечивают оказание услуги в установленные сроки с использованием ИС, а также внесение в один рабочий день сведений о возвращенных иностранных разрешениях.
Примечание ИЗПИ!

34-тармақтың қолданысы 15.01.2025 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұрған кезеңде осы редакцияда қолданыста болады – ҚР Көлік министрінің 08.10.2024 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Отандық тасымалдаушыға шетелдік рұқсатты беру кезінде бланктің тиісті бағандарына рұқсат берген адамның мөрі (мөртаңбасы) және қолы қойылады.
Шетелдік рұқсаттарда түзетуге жол берілмейді.
35. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Министрліктің – www.transport.gov.kz "Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2) "Электрондық үкіметтің" вэб-порталы.
3) Көрсетілетін қызметті алушының Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алуға мүмкіндігі бар.
4) Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
5) Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ болған жағдайда Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алады.
3-параграф. Халықаралық қатынаста жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағына (аумағынан) кіруге (кетуге) рұқсат беру.
36. Шетелдік рұқсаттарды ресімдеуді көрсетілетін қызметті беруші жүзеге асырады. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беруді – Мемлекеттік корпорация.
ЗҚАИ ескертпесі!
37-тармақтың қолданысы 15.01.2025 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұрған кезеңде осы редакцияда қолданыста болады – ҚР Көлік министрінің 08.10.2024 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Көрсетілетін қызметті алушылар "Халықаралық қатынаста жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағына (аумағынан) кіруге (кетуге) рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша күнтiзбелiк бiр жылға қолдану мерзiмiмен жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдiк рұқсаттарды отандық тасымалдаушыларға алуға өтінішті (бұдан әрі – күнтiзбелiк бiр жылға қолдану мерзiмiмен жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдiк рұқсаттарды алуға арналған өтініш) Мемлекеттік корпорация немесе портал арқылы аумақтық органдарға жібереді.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес "Халықаралық қатынаста жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағына (аумағынан) кіруге (кетуге) рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде жазылған.
Мыналар арқылы жүгінген кезде:

Действие пункта 34 приостановлено до 15.01.2025 приказом Министра транспорта РК от 08.10.2024 № 324 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования) и в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции.
34. При выдаче отечественному перевозчику иностранного разрешения в соответствующие графы бланка проставляется печать (штамп) и подпись лица, выдавшего разрешение.
Исправления в иностранных разрешениях не допускаются.
35. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства – www.transport.gov.kz, раздел "Государственные услуги" раздел "Комитет автомобильного транспорта и транспортного контроля";
2) Веб-портал "электронного правительства";
3) Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт- центра по вопросам оказания государственных услуг;
4) Телефон Единого контакт- центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777;
5) Услугополучатель получает государственную услугу через Государственную корпорацию.
Параграф 3. Выдача разрешения на въезд (выезд) на территорию (с территории) иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан, осуществляющим регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа в международном сообщении
36. Оформление иностранных разрешений осуществляет услугодатель. Выдачу результата оказания государственной услуги – Государственная корпорация.
Примечание ИЗПИ!
Действие пункта 37 приостановлено до 15.01.2025 приказом Министра транспорта РК от 08.10.2024 № 324 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования) и в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции.
37. Услугополучатели для получения государственной услуги "Выдача разрешения на въезд (выезд) на территорию (с территории) иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан, осуществляющим регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа в международном сообщении" направляют в территориальные органы через Государственную корпорацию либо портал заявление на получение иностранных разрешений на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год (далее – заявление на выдачу иностранного разрешения на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год) по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на въезд (выезд) на территорию (с территории) иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан, осуществляющим регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа в международном сообщении" согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
При обращении через:

1) Мемлекеттік корпорацияға:
жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжаттар ұсынылады (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі);
шетелдік тасымалдаушымен бірлескен қызмет туралы шарттың көшірмесі.
Күнтiзбелiк бiр жылға қолдану мерзiмiмен жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдiк рұқсаттарды алуға арналған өтініш "Халыққа қызмет көрсету орталықтарына арналған интеграцияланған ақпараттық жүйе" ақпараттық жүйесінде тіркеледі және көрсетілетін қызметті алушыға құжаттарды қабылдау нөмірі мен күні және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні көрсетілген тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
Қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Ұсынылған құжаттардың және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттардың толық фактісі анықталған кезде Мемлекеттік корпорацияның қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады;
2) порталға:
порталда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қол қойылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу жолданады.
Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен мекенжайын көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Отандық тасымалдаушы өтініште және ұсынылатын құжаттардағы мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз етеді.
"Халықаралық қатынаста жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағына (аумағынан) кіруге (шығуға) рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың портал арқылы түскен сәтінен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық емес және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттардың фактісі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тарту береді.
ЗҚАИ ескертпесі!
38-тармақтың қолданысы 15.01.2025 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұрған кезеңде осы редакцияда қолданыста болады – ҚР Көлік министрінің 08.10.2024 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Аумақтық органдар отандық тасымалдаушыларға күнтiзбелiк бiр жылға қолдану мерзiмiмен жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдiк рұқсаттарды мынадай:
1) шетелдік тасымалдаушымен бірлескен қызмет туралы шарттың көшірмесі болған;

1) Государственную корпорацию:
представляется документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
копия договора о совместной деятельности с иностранным перевозчиком.
Заявление на выдачу иностранного разрешения на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год регистрируется в информационной системе "Интегрированная информационная система для Центров обслуживания населения" и услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием номера и даты приема документов и даты получения результата государственной услуги.
День приема не входит в срок оказания государственной услуги.
При установлении факта неполноты представленных документов, и (или) документов с истекшим сроком действия, работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления;
2) портал:
направляется запрос на портале в форме электронного документа, подписанный ЭЦП услугополучателя.
В "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием адреса и даты получения результата государственной услуги.
Отечественный перевозчик обеспечивает полноту и достоверность сведений в заявлении и предоставляемых документах.
Услугодатель в течение двух рабочих дней с момента получения через портал документов заявителя проверяет полноту представленных документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на въезд (выезд) на территорию (с территории) иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан, осуществляющим регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа в международном сообщении".
При установлении факта неполноты представленных документов, и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель в указанные сроки дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
Примечание ИЗПИ!
Действие пункта 38 приостановлено до 15.01.2025 приказом Министра транспорта РК от 08.10.2024 № 324 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования) и в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции.
38. Территориальными органами отечественным перевозчикам иностранные разрешения на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год выдаются при:
1) наличии копии договора о совместной деятельности с иностранным перевозчиком;

2) жолаушыларды облысаралық қалааралық, ауданаралық (облысішiлiк қалааралық) және халықаралық қатынастарда автобустармен, шағын автобустармен тұрақты емес тасымалдау, сондай-ақ жолаушыларды халықаралық қатынаста (жолаушылар мен багажды халықаралық қатынаста тұрақты тасымалдау кезінде) автобустармен, шағын автобустармен тұрақты тасымалдау жөніндегі қызметпен айналысу құқығына лицензиясы болған;
3) жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдік рұқсаттарды күнтізбелік бір жылға қолдану мерзімімен шетелдік рұқсаттарды автоматты бөлу жүйесімен бөлген;
4) алым сомасының төленген және отандық тасымалдаушыға хабарламаны жолдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде шетелдік рұқсаттың тиісті бағанына енгізу үшін автокөлік құралының маркасы мен мемлекеттік нөмірі туралы мәліметті ұсынған кезде беріледі.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жылжымалы мүлікке құқық белгілейтін құжаттар, жолаушыларды облысаралық қалааралық, ауданаралық (облысішілік қалааралық) және халықаралық қатынастарда автобустармен, шағын автобустармен тұрақты емес тасымалдау, сондай-ақ жолаушыларды халықаралық қатынаста автобустармен, шағын автобустармен тұрақты тасымалдау (жолаушылар мен багажды халықаралық қатынаста тұрақты тасымалдауды жүзеге асыру кезінде) жөніндегі қызметпен айналысу құқығына лицензияны, жолаушылар мен багажды халықаралық қатынаста ЭҮТШ арқылы тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағынан шығуы үшін алым сомасының бюджетке төленгенін растайтын құжат туралы мәліметті көрсетілетін қызметті беруші немесе Мемлекеттік корпорация қызметкері тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы алады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерде бар құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
ЗҚАИ ескертпесі!
39-тармақтың қолданысы 15.01.2025 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұрған кезеңде осы редакцияда қолданыста болады – ҚР Көлік министрінің 08.10.2024 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Көрсетілетін қызметті алушы "Халықаралық қатынаста жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағына (аумағынан) кіруге (шығуға) рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, күнтізбелік бір жыл қолдану мерзіміне жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауға шетелдік рұқсат беруге өтінішті қарау, сондай-ақ күнтізбелік бір жылға қолданылу мерзімімен жолаушыларды және багажды тұрақты тасымалдауға берілетін шетелдік рұқсаттардың санын есептеу шетелдік рұқсаттардың мерзімдерін бұза отырып пайдаланылатын, жоғалған, қайтарылмаған, қайтарылған жылжымалы құрамның санын ескере отырып, шетелдік рұқсаттар бланкілерін автоматты түрде бөлу жүйесін пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Бланкілерді автоматты бөлу жүйесімен міндетті техникалық қарап-тексеруден өтпеген автобустар, шағын автобустар ескерілмейді.
Ұсынылған құжаттарды қарау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті алушыға халықаралық қатынаста жолаушылар мен жүктерді тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағынан шығуы үшін алым сомасын төлеу үшін хабарлама (бұдан әрі – хабарлама) немесе осы Қағидалардың "Халықаралық қатынаста жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағына (аумағынан) кіруге (шығуға) рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 9-тармағында көзделген тізбеге сәйкес негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап жіберіледі.
Халықаралық қатынаста жолаушылар мен жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағынан шығуы үшін алым сомасын (бұдан әрі – алым сомасы) төлеу үшін құжаттарды қарау және хабарлама беру мерзімі 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.
Алым сомасы мақұлданған шетелдік рұқсаттардың санын айқындау нәтижелері бойынша төленуге жатады.
ЗҚАИ ескертпесі!

2) наличии лицензии на право занятия деятельностью по нерегулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в междугородном межобластном, межрайонном (междугородном внутриобластном) и международном сообщениях, а также регулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в международном сообщении (при осуществлении регулярных перевозок пассажиров и багажа в международном сообщении);
3) распределений иностранных разрешений на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год системой автоматического распределения иностранных разрешений;
4) уплате суммы сбора и предоставлений сведений о марке и государственном номере автотранспортного средства для внесения в соответствующие графы иностранного разрешения в течение пяти рабочих дней со дня направления отечественному перевозчику уведомления.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, правоустанавливающих документах на движимое имущество, лицензии на право занятия деятельностью по нерегулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в междугородном межобластном, межрайонном (междугородном внутриобластном) и международном сообщениях, а также регулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в международном сообщении (при осуществлении регулярных перевозок пассажиров и багажа в международном сообщении), документе подтверждающем оплату в бюджет суммы сбора за выезд с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств, осуществляющих регулярные перевозки пассажиров и багажа в международном сообщении ПШЭП, услугодатель или работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Истребование от услугополучателей документов, имеющихся в информационных системах, не допускается.
Примечание ИЗПИ!
Действие пункта 39 приостановлено до 15.01.2025 приказом Министра транспорта РК от 08.10.2024 № 324 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования) и в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции.
39. При представлении услугополучателем полного пакета документов, документов с истекшим сроком действия или отсутствия сведений, необходимых для оказания государственной услуги согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на въезд (выезд) на территорию (с территории) иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан, осуществляющим регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа в международном сообщении", рассмотрение заявления на выдачу иностранного разрешения на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год, а также расчет количества выдаваемых иностранных разрешений на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год осуществляются с использованием системы автоматического распределения иностранных бланков разрешений с учетом количества подвижного состава, используемых, утерянных, невозвращенных, возвращенных с нарушением сроков иностранных разрешений.
Системой автоматического распределения бланков не учитываются автобусы, микроавтобусы не прошедших обязательный технический осмотр.
По результатам рассмотрения представленных документов, услугополучателю направляется уведомление для оплаты суммы сбора за выезд с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств, осуществляющих регулярные перевозки пассажиров и багажа в международном сообщении (далее – уведомление) либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на въезд (выезд) на территорию (с территории) иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан, осуществляющим регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа в международном сообщении".
Срок рассмотрения документов и выдача уведомления для оплаты суммы сбора за выезд с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров и грузов в международном сообщении (далее – сумма сбора) составляет 2 (два) рабочих дня.
Сумма сбора подлежит оплате по результатам определения количества одобренных иностранных разрешении.
Примечание ИЗПИ!

Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 2-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
43. Отандық тасымалдаушының күнтiзбелiк бiр жылға қолдану мерзiмiмен жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдік рұқсат бланкілерін басқа отандық тасымалдаушыға беруіне жол берілмейді.
Күнтiзбелiк бiр жыл қолдану мерзiмiмен жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдiк рұқсаттар аумақтық органға қайтаруға жатпайды.
44. Аумақтық органдар АЖ берілген шетелдік рұқсаттар олардың нөмірі бойынша тасымалдаушылар бөлінісінде есебін жүргізеді.
ЗҚАИ ескертпесі!
45-тармақтың қолданысы 15.01.2025 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұрған кезеңде осы редакцияда қолданыста болады – ҚР Көлік министрінің 08.10.2024 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Отандық тасымалдаушыға күнтiзбелiк бiр жыл қолдану мерзiмiмен жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдік рұқсат берілген кезде бланктің тиісті бағандарына тасымалдаушының атауы, заңды мекенжайы, автокөлік құралының маркасы мен мемлекеттік нөмірі, жүру маршруты жазылады және мөртаңба басылып, рұқсат берген адамның қолы қойылады.
Шетелдік рұқсаттарда түзетулерге жол берілмейді.
46. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Министрліктің – www.transport.gov.kz "Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2) "Электрондық үкіметтің" вэб-порталы.
3) Көрсетілетін қызметті алушының Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алуға мүмкіндігі бар.
4) Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
5) Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ болған жағдайда Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алады.

Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке, согласно пунктом 2 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
43. Передача отечественным перевозчиком бланков иностранных разрешений на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год другому отечественному перевозчику не допускается.
Иностранные разрешения на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год не подлежат возврату в территориальный орган.
44. Территориальные органы ведут учет в ИС выданных иностранных разрешений по их номеру в разрезе перевозчиков.
Примечание ИЗПИ!
Действие пункта 45 приостановлено до 15.01.2025 приказом Министра транспорта РК от 08.10.2024 № 324 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования) и в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции.
45. При выдаче отечественному перевозчику иностранного разрешения на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год в соответствующие графы бланка записываются наименование перевозчика, юридический адрес, марка и государственный номер автотранспортного средства, маршрут движения и проставляется печать (штамп) и подпись лица, выдавшего разрешение.
Исправление в иностранных разрешениях не допускаются.
46. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства – www.transport.gov.kz, раздел "Государственные услуги" раздел "Комитет автомобильного транспорта и транспортного контроля";
2) Веб-портал "электронного правительства";
3) Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт- центра по вопросам оказания государственных услуг;
4) Телефон Единого контакт- центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777;
5) Услугополучатель получает государственную услугу через Государственную корпорацию.

4-параграф. Шетелдiк тасымалдаушыларға отандық рұқсаттарды беру
47. Отандық рұқсаттарды шетелдік тасымалдаушыларға олардың мемлекеттерінің құзыретті органдары тиісті жылға айырбасталған рұқсаттардың ішінен береді.
Отандық рұқсаттардың қолданылу мерзімін, егер халықаралық шарттарда өзгеше ескертілмесе, осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес уәкілетті орган айқындайды.
Шетелдік рұқсаттарды қайтару тәртібі мен мерзімдері осы Қағидалардың 29-тармағына сәйкес айқындалған.
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бірінің аумағында тіркелген, тасымалдаушы орындайтын халықаралық автомобиль жүк тасымалдары:
1) аумағында тасымалдаушы тіркелген Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекет пен басқа мүше мемлекет арасында;
2) Еуразиялық экономикалық одағына басқа мүше мемлекеттердің аумағы арқылы транзитпен;
3) Еуразиялық экономикалық одағына басқа мүше мемлекеттер арасында рұқсатсыз негізде жүзеге асырылады.
Шетел мемлекетінің тасымалдаушылары Қазақстан Республикасында немесе Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен жүктерді тасымалдауды Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес шетел тасымалдаушысы тіркелген елдің құзыретті органдары берген рұқсаттар негізінде жүзеге асырады.
48. Отандық рұқсат, оның ішінде бірінші рейстің тасымалы жүзеге асырылған мемлекеттің аумағына Қазақстан Республикасының аумағынан кері бағытта жолшыбай жүк арту жағдайында бір жолсапар үшін жарамды болады.
"А", "D" түріндегі отандық рұқсаттар жөнелту пунктінен межелі пунктке дейін жарамды, "В" мен "С" түріндегі Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасынан 90 километрге дейін шегінде орналасқан шекара маңы терминалдарына дейін жарамды.
49. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттiк рейстен керi бағытта бара жатқан шетелдiк жүк автокөлiк құралына Қазақстан Республикасының аумағында iлеспе жүк тиеуге Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүрiп өтуi үшiн қосымша рұқсаты болған кезде ғана рұқсат етiледi.
Егер автокөлік құралы тіркелген елге тасымалдау жоспарланған болса, Қазақстан Республикасының аумағынан шығуға арналған қосымша отандық рұқсаттың болуы қажет.
Егер тасымалдау үшінші елдердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына немесе Қазақстан Республикасының аумағынан үшінші елдердің аумағына жоспарланған жағдайда тасымалдауларға, қосымша рұқсаттың болуы қажет.

Параграф 4. Выдача отечественных разрешений иностранным перевозчикам
47. Отечественные разрешения выдаются иностранным перевозчикам компетентными органами их государств из числа разрешений, обмененных на соответствующий год.
Срок действия отечественных разрешений определяется уполномоченным органом в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил, если иное не оговорено международными договорами.
Порядок и сроки возврата иностранных разрешений определен в пункте 29 настоящих Правил.
Международные автомобильные перевозки грузов, выполняемые перевозчиками, зарегистрированными на территории одного из государств-членов Евразийского экономического союза, осуществляются на безразрешительной основе:
1) между государством-членом Евразийского экономического союза, на территории которого перевозчики зарегистрированы и другим государством-членом;
2) транзитом через территории других государств-членов Евразийского экономического союза;
3) между другими государствами-членами Евразийского экономического союза.
Перевозка груза в Республику Казахстан или транзитом по территории Республики Казахстан, перевозчиками иностранного государства в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, осуществляются на основе разрешений, выдаваемых компетентными органами страной регистрации иностранного перевозчика.
48. Отечественное разрешение действительно на одну поездку, в том числе в случаях попутной загрузки в обратном направлении с территории Республики Казахстан на территорию государства, из которого была осуществлена перевозка первого рейса.
Отечественные разрешения вида "А", "D" действительны от пункта отправления до пункта назначения, вида "В" и "С" действительны до приграничных терминалов, находящихся в пределах до 90 километров от государственных границ Республики Казахстан.
49. Попутная загрузка на территории Республики Казахстан иностранного грузового автотранспортного средства, следующего в обратном направлении из транзитного рейса по территории Республики Казахстан, разрешается только при наличии дополнительного разрешения на проезд по территории Республики Казахстан.
В случае, если планируется перевозка в страну регистрации автотранспортного средства, необходимо наличие дополнительного отечественного разрешения на выезд с территории Республики Казахстан.
В случае, если планируется перевозка из третьих стран на территорию Республики Казахстан или с территории Республики Казахстан в третьи страны, необходимо наличие дополнительного разрешения на перевозку из третьих стран на территорию Республики Казахстан или с территории Республики Казахстан в третьи страны.

50. Қазақстан Республикасының аумағынан автокөлік құралының тіркелу мемлекеті болып табылмайтын үшінші мемлекеттің аумағына кері бағытта бара жатқан шетелдік автокөлік құралына жолшыбай жүк артылған жағдайда, осы Қағидаларың 49-тармағында көзделген тасымалдауды қоспағанда, Қазақстан Республикасы аумағынан үшінші елдерге тасымалдауды орындауға арналған қосымша отандық рұқсат болуы қажет.
51. Үшінші елдерден Қазақстан Республикасының аумағына немесе Қазақстан Республикасының аумағынан үшінші елдерге жүктің жөнелту немесе межелі пункті болып табылмайтын елдің аумағында жүкті қайта тиеп (тиеп/түсіріп), тасымалдау үшінші елдерге/елдерден рұқсат болған кезде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының аумағына үшінші елдерден тасымалдау кезінде жүктің жөнелту немесе межелі пункті болып табылмайтын елдің аумағында кедендік транзит аяқталмаған жүкті қазақстандық автокөлік құралына және бастапқы тасымалдаушының тіркеу елінде тіркелмеген автокөлік құралына аударып тиеуге жол берілмейді.
52. Шетелдік автокөлік құралының тіркелу елінің аумағындағы заңнамаға сәйкес құрылған және тіркелген, үшінші елдердің кәсіпорындары мен филиалдарында өндірілетін жүктердің тасымалын жүзеге асыру кезінде, үшінші елдерден/елдерге отандық рұқсаттар осы тасымалдардың мынадай ілеспе құжаттарымен расталған жағдайларда талап етілмейді:
халықаралық көліктік жүкқұжаты (CMR);
тауардың шығарылуы туралы сертификаты;
жүк жөнелтушінің немесе жүк алушының шетелдік тасымалдаушыға жүк тасымалына тапсырысы;
шот-фактура (инвойс);
ветеринариялық сертификат, фитосанитариялық сертификат, өнімдердің (тауарлардың) санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптарға (қажет болған жағдайда) сәйкестігі бөлігінде қауіпсіздікті растайтын құжат.
Бұл ретте, осы тасымал Қазақстан Республикасының аумағына кіруге отандық рұқсат негізінде жүзеге асырылады.
53. Автокөлік құралы тіркелген елдегі жүктерді қайта тиеу (тиеу/түсіру) арқылы Қазақстан Республикасының аумағына үшiншi елдерден жүктерді тасымалдауды басқа (әуе, теміржол, теңіз) көлік түрімен жүзеге асыру кезінде көрсетілген тасымалдар ілеспе құжаттармен (халықаралық көліктік жүкқұжат (CMR), шот-фактура (инвойс), коносамент, Халықаралық жолдық тасымалдау кітапшасы, фитосанитариялық сертификат және халықаралық автомобиль тасымалдарын іске асыру кезінде пайдаланылатын және автокөлік құралын тиеу орнын растайтын және осындай тасымалдауда оларға еріп жүретін басқа да құжаттар) расталған жағдайда, үшінші елдерге/елдерден отандық рұқсат қағаз талап етілмейді. Бұл ретте осы тасымалдау Қазақстан Республикасының аумағына кіруге арналған отандық рұқсаттардың негізінде жүзеге асырылады.

50. В случаях попутной загрузки иностранного автотранспортного средства, следующего в обратном направлении с территории Республики Казахстан, на территорию третьего государства, не являющегося государством регистрации автотранспортного средства, необходимо наличие дополнительного отечественного разрешения на перевозку с территории Республики Казахстан в третьи страны, за исключением перевозки, предусмотренной 49 Правил.
51. Перевозки грузов из третьих стран на территорию Республики Казахстан или с территории Республики Казахстан в третьи страны с перегрузкой (погрузкой/выгрузкой) груза на территории страны, не являющейся пунктом отправления или назначения груза, осуществляется при наличии разрешения в/из третьих стран.
Не допускается перегрузка на территории страны, не являющейся пунктом отправления или назначения груза из третьих стран на территорию Республики Казахстан, груза, таможенный транзит которого еще не завершен, на казахстанское автотранспортное средство, а равно на автотранспортное средство, которое не зарегистрировано в стране регистрации первоначального перевозчика.
52. При осуществлении перевозок грузов, производимых в предприятиях и филиалах третьих стран, созданных и зарегистрированных в соответствии с законодательством на территории страны регистрации иностранного автотранспортного средства, отечественные разрешения в/из третьих стран не требуются в случаях подтверждения указанной перевозки сопроводительными документами:
международная транспортная накладная (CMR);
сертификат происхождения товара;
поручение грузоотправителя или грузополучателя иностранному перевозчику на перевозку груза;
счет-фактура (инвойс);
ветеринарный сертификат, фитосанитарный сертификат, документ, подтверждающий безопасность продукции (товара) в части ее соответствия санитарно-эпидеомиологическим и гигиеническим требованиям (в случае необходимости).
При этом данная перевозка осуществляется на основе отечественного разрешения на въезд на территорию Республики Казахстан.
53. При осуществлении перевозки грузов из третьих стран на территорию Республики Казахстан другим видом транспорта (воздушным, железнодорожным, морским) с перегрузкой (погрузкой/выгрузкой) в стране регистрации автотранспортного средства отечественное разрешение в/из третьи страны не требуется в случаях подтверждения указанной перевозки сопроводительными документами (международная транспортная накладная (СМR), счет-фактура (инвойс), коносамент, книжка Международной дорожной перевозки, фитосанитарный сертификат и другие документы, используемые при осуществлении международных автомобильных перевозок и подтверждающие место погрузки автотранспортного средства и сопровождающие их при такой перевозке) с оригинальными таможенными печатями с терминала обработки (места смены видов транспорта). При этом данная перевозка осуществляется на основании отечественного разрешения на въезд на территорию Республики Казахстан.

54. Қазақстан Республикасының аумағына жүктерді тасымалдауды жүзеге асыру кезінде тартқышты немесе жүк автомобилін тасымалдаушының тіркеу мемлекетінде тіркелген басқа тартқышқа немесе жүк автомобиліне ауыстырып тіркеуге рұқсат етіледі.
55. Осы Қағидалардың 51-тармағының екінші бөлігінің және 54-тармағының талаптары:
1) Қазақстан Республикасының теңіз порттарына паромдармен келетін, одан әрі Қазақстан Республикасының аумағынан/аумағына бару үшін;
2) халықаралық автомобильдік жүк тасымалдары саласындағы үкіметаралық келісімдер жасалмаған елдерден/елдерге;
3) Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы шекарасын өткізу пункттерінде шетелдік рұқсат бланкілерін беруді көздейтін Қазақстан Республикасы үкіметаралық келісімдер жасасқан елдерден/елдерге жүкті халықаралық тасымалдауды жүзеге асыратын отандық тасымалдаушыларға қолданылмайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
01.01.2025 дейін қолданыста болады - ҚР Көлік министрінің 10.07.2024 № 239 бұйрығымен.
56. Осы Қағидалардың 51-тармағының екінші бөлігінің және 54-тармағының талаптары Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген тасымалдаушыларға, егер Қазақстан Республикасының аумағынан/аумағына жүктерді тасымалдауды алдыңғы тасымалдаушының отандық рұқсаттары болған кезде тасымалдаушыны қайта тиеу (тиеу/түсіру) және (немесе) ауыстыру арқылы бірнеше тасымалдаушы дәйекті түрде орындаған жағдайда қолданылмайды.
57. Шетелдік тасымалдаушыда тасымалдаушы тіркелген мемлекеттің құзыретті органы растаған рұқсат бланкісі болмаған жағдайда, сол сияқты рұқсат беру жүйесін қолдану қағидаларына сәйкес толтырылмаған, ресімделмеген немесе түзетулері бар рұқсат бланкісі болған жағдайда, жоғалған сиямен жазу құралдарын қолдана отырып толтырылған автокөлік құралының одан әрі жүруіне жаңа отандық рұқсат берілгеннен кейін не әкімшілік жаза қолдану туралы қаулы орындалғаннан кейін отандық көлік құралына жүкті қайта тиеп немесе қайта тіркей отырып жол беріледі.
58. Өз мемлекетінің тіркеу және айырым белгісінсіз Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік жол жүретін шетелдік автокөлік құралының жүріп өтуі, егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше келіспесе, Салық кодексінде белгіленген мөлшерлемелер бойынша Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлік құралдарының жүріп өтуі үшін алым сомасы төленгеннен кейін уәкілетті орган Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінде немесе мемлекеттік кіріс органдары Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлік құралдарын өткізу пункттерінде беретін транзиттік жол жүруге арналған рұқсаттың негізінде жүзеге асырылады.
Көрсетілген автокөлік құралдарымен үшінші елдерден Қазақстан Республикасының аумағына немесе Қазақстан Республикасының аумағынан үшінші елдерге жүктерді немесе жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыруға жол берілмейді.
Ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының жүріп өтуіне арнайы рұқсатты қоспағанда, отандық тасымалдаушыларға Қазақстан Республикасының аумағында пайдалануға арналған автокөлік құралдарын, оның ішінде жүгі бар автокөлік құралдарын айдап өту кезінде рұқсат беру құжаттары талап етілмейді.

54. При осуществлении перевозки грузов на территорию Республики Казахстан замена тягача или грузового автомобиля допускается на другой тягач или грузовой автомобиль, который зарегистрирован в государстве регистрации перевозчика.
55. Требования части второй 51 и пункта 54 настоящих Правил не распространяется на отечественных перевозчиков:
1) прибывающих паромами в морские порты Республики Казахстан, для дальнейшего следования на/с территорию (и) Республики Казахстан;
2) осуществляющих международную перевозку груза в/из страны (у), с которыми не заключены межправительственные соглашения в области международных автомобильных перевозок грузов;
3) осуществляющих международную перевозку груза в/из страны (у), с которыми Республикой Казахстан заключены межправительственные соглашения, предусматривающие выдачу иностранных бланков разрешений на пунктах пропуска внешней границы Евразийского экономического союза.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 56 действует до 01.01.2025 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 10.07.2024 № 239.
56. Требования части второй пункта 51 и пункта 54 настоящих Правил не распространяется на перевозчиков, зарегистрированных в государствах-членах Евразийского экономического союза, в случаях если перевозка груза на/с территорию (и) Республики Казахстан, выполняется последовательно несколькими перевозчиками с перегрузкой (погрузкой/выгрузкой) и (или) заменой тягача при наличии отечественных разрешений предыдущего перевозчика.
57. При отсутствия у иностранного перевозчика бланка разрешения, которое подтверждено компетентным органом государства регистрации перевозчика, а равно наличия незаполненного, неоформленного в соответствии с требованиями настоящих Правил и (или) содержащего исправления, заполненного с применением пишущих средств с исчезающими чернилами дальнейшее движение автотранспортного средства допускается после предоставления нового отечественного разрешения либо с перегрузкой или перецепкой груза на отечественное транспортное средство после исполнения постановления о наложении административного взыскания.
58. Проезд иностранного автотранспортного средства, следующего транзитом по территории Республики Казахстан без регистрационного и отличительного знака своего государства, осуществляется на оснований разрешения на транзитный проезд, выдаваемого уполномоченным органом на постах транспортного контроля на территории Республики Казахстан либо органами государственных доходов в пунктах пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с внешней границей Евразийского экономического союза, если иное не оговорено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, после уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан по ставкам, установленным Налоговым кодексом.
Осуществление перевозки грузов или пассажиров из третьих стран на территорию Республики Казахстан или с территории Республики Казахстан в третьи страны указанными автотранспортными средствами не допускается.
Отечественным перевозчикам при перегоне автотранспортных средств, предназначенных для использования на территории Республики Казахстан, в том числе с грузом, разрешительные документы не требуются, за исключением специального разрешения на проезд крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства.

59. Мемлекеттерімен рұқсат беру құжаттарының бланкілерін тепе-тең айырбастау жүргізілмеген шетелдік автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік жол жүруі, егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше ескерілмесе, Салық кодексінде белгіленген мөлшерлемелер бойынша Қазақстан Республикасының аумағымен автокөлік құралдарының жүріп өтуі үшін алым сомасы төленгеннен кейін уәкілетті орган Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінде немесе мемлекеттік кіріс органдары Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлік құралдарын өткізу пункттерінде, соның ішінде халықаралық теңіз өткізу пункттерінде беретін транзиттік жол жүруге арналған рұқсат негізінде жүзеге асырылады.
60. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүріп өту құқығын растайтын отандық рұқсат беру құжаттарында Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде мемлекеттік кірістің аумақтық органдары немесе Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінде аумақтық органдар:
1) Қазақстан Республикасының аумағынан автокөлік құралының күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын шығу мерзімін;
2) Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүріп өту маршрутын көрсетеді.
Шетелдік автокөлік құралдарының транзиттік жүріп өтуі кезінде Қазақстан Республикасының аумағына келу және аумағынан кету мерзімдері баратын және кері де бағытта жүріп өту кезіндегі Қазақстан Республикасының аумағында нақты болу уақытымен айқындалады.
61. Шетелдік тасымалдаушылар Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүріп өту құқығын растайтын отандық рұқсаттарда жол жүрер алдында мыналарды толтырады:
1) тасымалдаушының атауы мен оның заңды мекенжайы;
2) автокөлік құралының нөмірі;
3) жүкті тиеу елі;
4) жүкті түсіру елі;
5) тасымалданатын жүктің атауы;
6) тасымалданатын жүктің салмағы;
7) шекарадағы өткізу орны;
8) Қазақстан Республикасы бойынша жүру бағыты;
9) тиеу қаласы;
10) түсіру қаласы.
Отандық рұқсаттарда түзетулерге жол берілмейді.
Отандық рұқсат бланкісінің тармақтары толтырылмаған не оларда анық емес ақпарат көрсетілген кезде, сондай-ақ рұқсатта көлік құралының Қазақстан Республикасының аумағына кіргені не оның Қазақстан Республикасының аумағынан кеткені туралы белгілер қойылмаса, рұқсат жарамсыз деп есептеледі, яғни оның болмауымен тең.

59. Транзитный проезд иностранных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, с государствами которых не произведен паритетный обмен бланками разрешительных документов, осуществляется на оснований разрешения на транзитный проезд, выдаваемого уполномоченным органом на постах транспортного контроля на территории Республики Казахстан, либо органами государственных доходов в пунктах пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с внешней границей Евразийского экономического союза, в том числе, в международных морских пунктах пропуска, если иное не оговорено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, после уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан по ставкам, установленным Налоговым кодексом.
60. На отечественных разрешениях, подтверждающих право проезда по территории Республики Казахстан, территориальные органы государственных доходов на пунктах пропуска через государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с внешней границей Евразийского экономического союза, или территориальные органы на постах транспортного контроля на территории Республики Казахстан указывают:
1) срок выезда автотранспортного средства с территории Республики Казахстан не более 30 (тридцать) календарных дней;
2) маршрут следования по территории Республики Казахстан.
При транзитном проезде иностранных автотранспортных средств сроки въезда на территорию и выезда с территории Республики Казахстан определяются временем фактического пребывания на территории Республики Казахстан при следовании, как в прямом, так и в обратном направлении.
61. Иностранные перевозчики на отечественных разрешениях, подтверждающих право проезда по территории Республики Казахстан, перед началом поездки заполняют:
1) наименование перевозчика и его юридический адрес;
2) номер автотранспортного средства;
3) страну загрузки;
4) страну разгрузки;
5) наименование перевозимого груза;
6) вес перевозимого груза;
7) пункт пропуска на границе;
8) маршрут следования по Республике Казахстан;
9) город загрузки;
10) город разгрузки.
Исправления в отечественных разрешениях не допускаются.
При не заполнении пунктов бланка отечественного разрешения либо указания в них недостоверной информации, а также, если в разрешении не проставлены отметки о въезде транспортного средства на территорию Республики Казахстан, либо о его выезде с территории Республики Казахстан, разрешения считается недействительным, а равно его отсутствие.

62. Бос шетелдiк автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүрiп өтуi Қазақстан Республикасы ратификациялаған, Қазақстан Республикасы мен шет мемлекеттер арасындағы халықаралық автомобиль қатынастары туралы халықаралық шарттарда көзделген тәртiпте жүзеге асырылады.
63. Шетелдік тасымалдаушылар көліктік бақылау органдарына Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы шекарасында берілген көлік құралының бақыланатын параметрлерінің сәйкессіздігі, құжаттардың жоқ болуы немесе сәйкессіздігі туралы хабарламалар береді.
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті көліктік бақылау органы берген хабарлама орандалмаған кезде халықаралық автомобиль тасымалын жүзеге асыруға және хабарламада көрсетілген маршруттан ауытқуға жол берілмейді.
64. Шетелдік тасымалдаушылар Қазақстан Республикасының аумағына (аумағынан) кіру (шығу) кезінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттеріне жақын көліктік бақылау органдарына отандық рұқсат қағаздарын осы Қағидаларда көзделген талаптарға сәйкес ресімделуін тексеру, сондай-ақ отандық рұқсат бланкісінің үзбелі бөлігін алу үшін ұсынады.
Халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыруға қажетті ілеспе құжаттар (халықаралық көлік жүкқұжаты (СМR), шот-фактура (инвойс), коносамент, Халықаралық жол тасымалдау кітапшасы және тағы басқа құжаттар) Қазақстан Республикасының заңнамасының және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына талаптарына сәйкес болуы және уәкілетті мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының талабы бойынша жүргізушілер ұсынылуы тиіс.
65. Егер Келiсiмдерде өзгеше көзделмеген болса, Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүрiп өту құқығын растайтын рұқсат беру құжаттары Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан екi пункт арасында шетелдiк автокөлiк құралдарының жолаушыларды, багажды және жүктердi тасымалдауды жүзеге асыруына құқық бермейдi.
Халықаралық қатынастағы жолаушылар, багаж және жүк тасымалын жүзеге асыратын сондай-ақ шетелдік автокөлік құралдарының транзитін, үшінші елдердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына немесе Қазақстан Республикасының аумағынан үшінші елдердің аумағына тасымалдауларды тіркеу, отандық рұқсат беру құжаттарын беруді тіркеу Қазақстан Республикасының аумағына (аумағынан) кiрудi (шығуды) шетел автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитiн, отандық рұқсат беру құжаттарын берудi тiркеу журналында электронды түрде жүзеге асырылады.
Журналда мынадай мәлiметтер көрсетiледi:

62. Проезд порожних иностранных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан осуществляется в порядке, предусмотренном международными договорами о международном автомобильном сообщении между Республикой Казахстан и иностранными государствами, ратифицированными Республикой Казахстан.
63. Иностранные перевозчики предоставляют органам транспортного контроля уведомление о несоответствии контролируемых параметров транспортного средства, отсутствии или несоответствии документов, выданное на внешней границе Евразийского экономического союза.
Не допускается осуществление международной автомобильной перевозки при неисполнении уведомления, выданного уполномоченным органом транспортного контроля государств-членов Евразийского экономического союза и отклонении от маршрута, указанного в уведомлении.
64. Иностранные перевозчики при въезде (выезде) на территорию (с территории) Республики Казахстан предъявляют органам транспортного контроля, ближайшим к пунктам пропуска через государственную границу Республики Казахстан отечественные разрешения для проверки оформления в соответствии с требованиями, предусмотренными настоящими Правилами, а также для изъятия отрывной части бланка отечественного разрешения.
Сопроводительные документы (международная транспортная накладная (СМR), счет-фактура (инвойс), коносамент, книжка Международной дорожной перевозки и другие документы), необходимые для осуществления международных автомобильных перевозок, должны соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан и международных договоров Республики Казахстан и предъявляться водителями по требованию должностных лиц уполномоченных государственных органов.
65. Разрешительные документы, подтверждающие право проезда по территории Республики Казахстан, не дают права на осуществление перевозок пассажиров и грузов иностранными автотранспортными средствами между двумя пунктами, расположенными на территории Республики Казахстан, если иное не предусмотрено Соглашениями.
Регистрация въезда (выезда) на территорию (с территории) Республики Казахстан, транзита по территории Республики Казахстан иностранных автотранспортных средств, осуществляющих перевозки пассажиров, багажа и грузов в международном сообщении, а также перевозки из третьих стран на территорию Республики Казахстан или с территории Республики Казахстан в третьи страны, выдачи отечественных разрешительных документов осуществляется в журнале регистрации въезда (выезда) на территорию (с территории) Республики Казахстан, транзита по территории Республики Казахстан иностранных автотранспортных средств, выдачи отечественных разрешительных документов в электронном виде.
В журнале указываются следующие сведения:

1) шетел тасымалдаушысының атауы;
2) тасымалдаушының елi;
3) тасымалдаушының орналасқан (тұрғылықты) орны;
4) жөнелту елi;
5) межелі елi;
6) қатынау маршруты;
7) автокөлiк құралының типi, маркасы;
8) автокөлiк құралының және тiркемесiнiң нөмiрi;
9) рұқсат түрi;
10) рұқсатты қолдану мерзiмi;
11) рұқсаттың берiлген күнi және нөмiрi (сериясы);
12) рұқсатты алған күнi (рұқсат берiлген кезде);
13) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк құралдарының жүрiп өткенi үшiн алымды төлегенiн растайтын құжаттың нөмiрi (бар болса) және күнi, алым сомасы (рұқсат берiлген кезде);
14) рұқсат құжатын алу туралы тасымалдаушының қолы (қағаз түрiнде рұқсат берiлген кезде).
66. Отандық рұқсаттар бланкiлерiнің нысандары баспаханалық тәсiлмен дайындалады, реттiк нөмiрi және кемiнде үш қорғану дәрежесi болады.
67. Жалпы қабылданған халықаралық нормалар мен стандарттарға сәйкес отандық рұқсат бланкiсiнде мынадай деректемелер болады:
1) тасымалдауды жүзеге асыру құқығын рұқсат беру құжаты растайтын тасымалдау түрi;
2) сериясы мен нөмiрi;
3) қолданылу мерзiмi;
4) тасымалдаушының деректемелерi;
5) берiлген орны және күнi;
6) құзыреттi органның қолы мен мөрi;
7) қозғалыс маршруты;
8) автокөлiк құралының маркасы мен мемлекеттiк нөмiрi;
9) жүктiң атауы;
10) автокөлiк құралының жүксiз жабдықталған салмағы;
11) жүру жолындағы бақылаушы органдардың бланкiнiң үзбелік бөлiгiнде орналасқан белгiлерi мен мөрiне арналған орындар;
12) бланкiнi пайдалану бойынша негiзгi нұсқаулар;
13) бланкінің негізгі және үзбелі бөліктеріндегі штрих-коды.
68. Автокөлiк құралдарының жүрiп өтуi кезiнде бақылаушы органның белгiсi бар отандық рұқсат бланкiсiнiң үзбелі бөлiгi бақылаушы органда қалады және аумақтық органдарға жiберiледi.
69. Отандық тасымалдаушыларға шетелдiк рұқсат бланкiлерiн беру сенiмхат болған жағдайда жүкқұжаттар бойынша (серияларын және шетелдiк рұқсаттардың нөмiрлерiн көрсете отырып) жүзеге асырылады.
70. Жыл сайын 5 қаңтарға дейiнгi мерзiмде аумақтық мемлекеттік кірістер органдары пайдаланылмаған отандық рұқсаттарды алынған орны бойынша аумақтық органға қайтаруды жүзеге асырады.
71. Мемлекеттік аумақтық кірістер органдары ай сайын үшiншi күннен кешiктiрмей аумақтық органдарға Қазақстан Республикасының аумағы арқылы шетелдік автокөлiк құралдарының жүрiп өтуi бойынша есептi және шетелдік автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлiк құралдарының жүрiп өткенi үшiн алымды төлегенi туралы түбiртектерi бар жүкқұжаттардың көшiрмелерiн ұсынады.
Қазақстан Республикасының
халықаралық қатынастағы
автомобильмен
тасымалдауларында рұқсат беру
жүйесін қолдану қағидаларына
1-қосымша
ЗҚАИ ескертпесі!

1) наименование иностранного перевозчика;
2) страна перевозчика;
3) место нахождения (жительства) перевозчика;
4) страна отправления;
5) страна назначения;
6) маршрут следования;
7) тип, марка автотранспортного средства;
8) номер автотранспортного средства и прицепа;
9) вид разрешения;
10) срок действия разрешения;
11) дата выдачи и номер (серия) разрешения;
12) дата получения разрешения (при выдаче разрешения);
13) номер (при наличии) и дата документа, подтверждающего уплату сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, сумма сбора (при выдаче разрешений);
14) подпись перевозчика о получении разрешительного документа (при выдаче разрешения в бумажном виде).
66. Форма бланков отечественных разрешений изготавливается типографским способом, имеет порядковый номер и не менее трех степеней защиты.
67. В соответствии с общепринятыми международными нормами и стандартами бланк отечественного разрешения содержит следующие реквизиты:
1) вид перевозок, право на осуществление которого подтверждает разрешение;
2) серия и номер;
3) срок действия;
4) реквизиты перевозчика;
5) место и дата выдачи;
6) подпись и печать компетентного органа;
7) маршрут движения;
8) марка и государственный номер автотранспортного средства;
9) наименование груза;
10) снаряженная масса автотранспортного средства без груза;
11) места для отметок и печати контролирующих органов в пути следования, расположенных в отрывной части бланка;
12) основные предписания по использованию бланка;
13) штрих-код на основной и отрывной частях бланка.
68. При проезде автотранспортного средства отрывная часть бланка отечественного разрешения с отметкой контролирующего органа остается у контролирующего органа и передается в территориальные органы.
69. Выдача отечественным перевозчикам бланков иностранных разрешений осуществляется по накладным (с указанием серий и номеров иностранных разрешений) при наличии доверенности.
70. Ежегодно в срок до 5 января территориальные органы государственных доходов осуществляют возврат неиспользованных отечественных разрешений территориальному органу по месту их получения.
71. Территориальные органы государственных доходов ежемесячно не позднее третьего числа предоставляют в территориальные органы отчет по проезду иностранных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан и копии накладных с квитанциями об уплате сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан иностранных автотранспортных средств.
Приложение 1
к Правилам применения
разрешительной системы
автомобильных перевозок
в Республике Казахстан
в международном сообщении
Примечание ИЗПИ!

1-қосымшаның қолданысы 15.01.2025 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұрған кезеңде осы редакцияда қолданыста болады – ҚР Көлік министрінің 08.10.2024 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысаны _____________________________________ (көліктік бақылау органының атауы) Жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға, жүктерді тасымалдауға шетелдік рұқсатты алуға өтініш ________________________________________________________________________________ (дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) (әрі қарай - ТАӘ) немесе заңды тұлғаның атауы) Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) / бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН) _______________________________ Жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға және жүктерді тасымалдауға мынадай шетелдік рұқсаттар беруді сұраймын: Мекенжайы
№ р/с
Ел
Рұқсат түрі
Рұқсат жылы
Рұқсат саны
Мекенжайы __________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үйдің №, телефон, факс)
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен орғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін
__________________________________________________________________
ТАӘ (қолы)
Мөр орны (болған жағдайда))
* Жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғалар үшін мөрдің болуы талап етілмейді.
Қазақстан Республикасының
халықаралық қатынастағы
автомобильмен
тасымалдауларында рұқсат беру
жүйесін қолдану қағидаларына
2-қосымша
ЗҚАИ ескертпесі!
2-қосымшаның қолданысы 15.01.2025 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұрған кезеңде осы редакцияда қолданыста болады – ҚР Көлік министрінің 08.10.2024 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағы бойынша жүріп өтуіне рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі:
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы: "Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағы бойынша жүріп өтуіне рұқсат беру". Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1) Жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға бланкілер беру;
2) Жүк тасымалдарына бланкілер беру.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдары.
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
Барлық кіші түрлері бойынша порталы арқылы.
Барлық кіші түрлері бойынша "Азаматтарға арналған үкімет" Комерциалық емес акционерлік қоғам (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы беру.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап: халықаралық қатынаста жолаушылар мен жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағынан шығуы үшін алым сомасын төлеу үшін хабарлама беру (бұдан әрі - хабарлама) немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап - 2 (екі) жұмыс күні; жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға шетелдік рұқсатты немесе жүктерді тасымалдауға шетелдік рұқсаттарды беру (көрсетілетін қызметті берушіге алым сомасының республикалық бюджетке төленгенін растайтын төлем құжаты келіп түскен сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде) - 1 (бір) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Барлық кіші түрлері мыналар арқылы: электрондық (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Қағаз түрінде жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға және жүктерді тасымалдауға шетелдік рұқсат (бұдан әрі – шетелдік рұқсат) не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Барлық кіші түрлері бойынша порталы арқылы.
Барлық кіші түрлері бойынша "Азаматтарға арналған үкімет" Комерциалық емес акционерлік қоғам (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы беру.
7
Көрсетілетін қызметті беруші, Мемлекеттік корпорация және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

Действие приложения 1 приостановлено до 15.01.2025 приказом Министра транспорта РК от 08.10.2024 № 324 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования) и в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции.
Форма
___________________________________________________________
(наименование органа транспортного контроля) Заявление на получение иностранного разрешения на нерегулярную перевозку
пассажиров и багажа, на перевозку грузов
от ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее - ФИО) индивидуального
предпринимателя или наименование юридического лица)
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)/
бизнес-идентификационный номер
(БИН)________________________________________________________________
Прошу выдать следующие иностранные разрешения на нерегулярную перевозку
пассажиров и багажа и на перевозку грузов:
№ п/п
Страна
Вид разрешения
Год разрешения
Количество разрешений
Адрес ___________________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, № дома, телефон, факс)
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах
__________________________________________________________________
ФИО (подпись)
Место печати (в случае наличия) *
Не требуется наличие печати для юридических лиц, относящихся к субъектам
частного предпринимательства.
Приложение 2
к Правилам применения
разрешительной системы
автомобильных перевозок
в Республике Казахстан
в международном сообщении
Примечание ИЗПИ!
Действие приложения 2 приостановлено до 15.01.2025 приказом Министра транспорта РК от 08.10.2024 № 324 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования) и в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача разрешения на проезд по территории иностранного государства перевозчикам
Республики Казахстан в соответствии с международными договорами,
ратифицированными Республикой Казахстан"
Наименование государственной услуги: "Выдача разрешения на проезд по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан".
Наименование подвидов государственной услуги:
1) Выдача бланков на "Нерегулярные перевозки пассажиров и багажа";
2) Выдача бланков на "Грузовые перевозки".
1
Наименование услугодателя
Территориальные органы Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан.
2
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам прием через портал.
Выдача по всем подвидам через Некоммерческое акционерное общество "Правительство для граждан"
(далее – Государственную корпорацию).
3
Срок оказания государственной услуги
С момента сдачи пакета документов:
выдача уведомления для оплаты суммы сбора за выезд с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров и грузов в международном сообщении (далее – уведомление) либо мотивированного ответа об отказе в оказании государственной услуги – 2 (два) рабочих дня;
выдача иностранного разрешения на нерегулярную перевозку пассажиров и багажа или иностранного разрешения на перевозку грузов (с момента поступления услугодателю в течение пяти рабочих дней платежного документа, подтверждающего оплату суммы сбора в республиканский бюджет) – 1 (один) рабочий день.
4
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам: электронная (частично автоматизированная)/ бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Иностранное разрешение на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год в бумажном виде либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Услуга оказывается на платной основе.
Сбор за выезд с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров и грузов в международном сообщении уплачивается в бюджет по ставке сбора, установленной пунктом 2 статьи 554 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), и составляет
– 1-кратный размер месячный расчетный показатель (далее - МРП);
Оплата суммы сбора осуществляется через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП).
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) Көрсетілетін қызметті берушінің - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) Мемлекеттік корпорация-дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету бөлімдерінің кезекшілері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа.
3) порталда - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушының тіркелген жері бойынша көрсетіледі.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін Көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін қажетті құжаттар тізбесі мен мәліметтері
Көрсетілетін қызметті алушы (не өкілеттігін растайтын құжат бойынша оның өкілі) жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) Мемлекеттік корпорацияға: жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжаттар (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі); шетелдік рұқсатты алуға өтініш. ЭҮТШ арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, халықаралық қатынаста жолаушылар мен жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағынан шығуы үшін алым сомасының бюджетке төленгенін растайтын құжат (хабарлама түскен сәттен бастап).
2) порталға: порталда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен қол қойылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу. "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жылжымалы мүлікке құқық белгілейтін құжаттар, жүктерді автомобильмен халықаралық тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат беру туралы куәлік, автокөлік құралдарына рұқсат беру карточкалары, жолаушыларды облысаралық қалааралық, ауданаралық (облысішілік қалааралық) және халықаралық қатынастарда автобустармен, шағын автобустармен тұрақты емес тасымалдау, сондай-ақ жолаушыларды автобустармен тұрақты тасымалдау қызметімен айналысу құқығына лицензия туралы мәліметтер, халықаралық қатынастағы шағын автобустармен (жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауды жүзеге асыру кезінде), жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауды, халықаралық қатынаста жүк тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының ЭҮТШ төлеген жағдайда Қазақстан Республикасының аумағынан шығуы үшін алым сомасының бюджетке төленгенін растайтын құжатпен, көрсетілетін қызметті беруші немесе Мемлекеттік корпорацияның қызметкері "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады".
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер:

1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
2) Государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Государственная услуга оказывается по месту регистрации услугополучателя.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по документу, подтверждающему полномочия):
При обращении через:
1) в Государственную корпорацию:
документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации заявление на выдачу иностранного разрешения документ, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за выезд с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров и грузов в международном сообщении, за исключением случаев оплаты через ПШЭП (с момента поступления уведомления).
2) на портал:
запрос на портале в форме электронного документа, подписанный ЭЦП услугополучателя.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, правоустанавливающих документах на движимое имущество, удостоверении о допуске к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов, карточках допуска на автотранспортные средства, лицензии на право занятия деятельностью по нерегулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в междугородном межобластном, межрайонном (междугородном внутриобластном) и международном сообщениях, а также регулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в международном сообщении (при осуществлении нерегулярных перевозок пассажиров и багажа), документе подтверждающем оплату в бюджет суммы сбора за выезд с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств, осуществляющих нерегулярные перевозки пассажиров и багажа, перевозки грузов в международном сообщении (в случае оплаты через ПШЭП), услугодатель или работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительств".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:

1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
Қазақстан Республикасының
халықаралық қатынастағы
автомобильмен
тасымалдауларында рұқсат беру
жүйесін қолдану қағидаларына
3-қосымша
(тегі, аты, әкесінің аты
(болған кезде)
(бұдан әрі - ТАӘ) немесе
атауы көрсетілетін қызметті
алушы ұйымының атауы)
____________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының мекенжайы)
ЗҚАИ ескертпесі!
3-қосымшаның қолданысы 15.01.2025 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұрған кезеңде осы редакцияда қолданыста болады – ҚР Көлік министрінің 08.10.2024 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы филиалының № __ бөлімі (мекенжайы:______________________)
Мемлекеттік қызмет көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады____________________________________ Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбауыңызға байланысты:
Жоқ құжаттардың атауы:
1) _____________________________________________________________;
2) _____________________________________________________________;
3) ...
Осы қолхат әр тарапқа бір-бірден 2 данада жасалды.
__________________________________________ _______________
(Мемлекеттік корпорация қызметкерінің) ТАӘ (қолы)
Орындаушы. ТАӘ__________________
Телефон___________________________
Алды: __________________________ _________________________
Көрсетілетін қызметті алушының ТАӘ қолы
_____жылғы "___" ______________
Қазақстан Республикасының
халықаралық қатынастағы
автомобильмен
тасымалдауларында рұқсат беру
жүйесін қолдану қағидаларына
4-қосымша
ЗҚАИ ескертпесі!

1) установления недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получение определенной государственной услуги;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
Приложение 3
к Правилам применения
разрешительной системы
автомобильных перевозок
в Республике Казахстан
в международном сообщении
(фамилия, имя, отчество
(при наличии)
(далее – Ф.И.О.)
либо наименование
организации услугополучателя)
____________________________
(адрес услугополучателя)
Примечание ИЗПИ!
Действие приложения 3 приостановлено до 15.01.2025 приказом Министра транспорта РК от 08.10.2024 № 324 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования) и в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции.
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан
"О государственных услугах", отдел № __ филиала Некоммерческого
акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
(адрес: _______________________________________________________)
отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги
______________________________________________________________
ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню,
предусмотренному настоящими Правилами, а именно:
Наименование отсутствующих документов:
1) __________________________________________________________;
2) __________________________________________________________;
3)...
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
__________________________________________ __________________
Ф.И.О. (работника Государственной корпорации) (подпись)
Исполнитель. Ф.И.О.___________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Получил: ____________________________________________________
Ф.И.О. подпись услугополучателя
"___" ______________ _____ года
Приложение 4
к Правилам применения
разрешительной системы
автомобильных перевозок
в Республике Казахстан
в международном сообщении
Примечание ИЗПИ!

4-қосымшаның қолданысы 15.01.2025 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұрған кезеңде осы редакцияда қолданыста болады – ҚР Көлік министрінің 08.10.2024 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысаны _________________________________________________ (көліктік бақылау органының атауы) Күнтiзбелiк бiр жылға қолдану мерзiмiмен жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдік рұқсатты алуға өтініш ______________________________________________ (дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) (әрі қарай - ТАӘ) немесе заңды тұлғаның атауы) Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) / бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН)_________________________ Жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға және жүктерді тасымалдауға мынадай шетелдік рұқсаттар беруді сұраймын:
№ р/с
Маршрут
Көлік құралының түрі/(класс)
Көлік құралының мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі
Мекенжайы ____________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үйдің №, телефон, факс)
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен орғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін
__________________________________________________________________
ТАӘ (қолы)
Қазақстан Республикасының
халықаралық қатынастағы
автомобильмен
тасымалдауларында рұқсат беру
жүйесін қолдану қағидаларына
5-қосымша
ЗҚАИ ескертпесі!
5-қосымшаның қолданысы 15.01.2025 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұрған кезеңде осы редакцияда қолданыста болады – ҚР Көлік министрінің 08.10.2024 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халықаралық қатынаста жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағына (аумағынан) кіруге (кетуге) рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі:
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы: "Халықаралық қатынаста жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағына (аумағынан) кіруге (кетуге) рұқсат беру".
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдары.
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
Портал арқылы.
"Азаматтарға арналған үкімет" Комерциалық емес акционерлік қоғам (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы беру.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап:
тұрақты негізде халықаралық қатынаста жолаушылар мен багажды тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағынан шығуы үшін алым сомасын төлеу үшін хабарлама беру немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап - 2 (екі) жұмыс күні;
қолданылу мерзімі күнтізбелік бір жылға жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдік рұқсатты беру (көрсетілетін қызметті берушіге алым сомасының республикалық бюджетке төленгенін растайтын төлем құжаты келіп түскен сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде) - 1 (бір) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Қолданылу мерзімі күнтізбелік бір жыл болатын жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауға шетелдік рұқсаты қағаз түрінде не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Көрсетілетін Қызмет ақылы негізде көрсетіледі.

Действие приложения 4 приостановлено до 15.01.2025 приказом Министра транспорта РК от 08.10.2024 № 324 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования) и в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции.
Форма
___________________________________________________
(наименование органа транспортного контроля) Заявление на получение иностранного разрешения на регулярные перевозки
пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год
от __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее - ФИО)
индивидуального предпринимателя или наименование юридического лица)
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)/
бизнес-идентификационный номер (БИН) ______________________________
Прошу выдать иностранное разрешение на регулярные перевозки пассажиров
и багажа сроком действия на один календарный год на следующие транспортные средства:
№ п/п
Маршрут
Тип/(класс) транспортного средства
Государственный регистрационный номерной знак транспортного средства
Адрес ____________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, № дома, телефон, факс)
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах
___________________________________________________________
ФИО (подпись)
Место печати (в случае наличия) *
Не требуется наличие печати для юридических лиц, относящихся к субъектам
частного предпринимательства.
Приложение 5
к Правилам применения
разрешительной системы
автомобильных перевозок
в Республике Казахстан
в международном сообщении
Примечание ИЗПИ!
Действие приложения 5 приостановлено до 15.01.2025 приказом Министра транспорта РК от 08.10.2024 № 324 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования) и в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на въезд (выезд) на территорию (с территории) иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан, осуществляющим регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа в международном сообщении"
Наименование государственной услуги "Выдача разрешения на въезд (выезд) на территорию (с территории) иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан, осуществляющим регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа в международном сообщении".
1
Наименование услугодателя
Территориальные органы Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан.
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием через портал.
Выдача через Некоммерческое акционерное общество "Правительство для граждан" (далее – Государственную корпорацию).
3
Срок оказания государственной услуги
С момента сдачи пакета документов:
выдача уведомления для оплаты суммы сбора за выезд с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров и грузов в международном сообщении (далее – уведомление) либо мотивированного ответа об отказе в оказании государственной услуги – 2 (два) рабочих дня;
выдача иностранного разрешения на нерегулярную перевозку пассажиров и багажа или иностранного разрешения на перевозку грузов (с момента поступления услугодателю в течение пяти рабочих дней платежного документа, подтверждающего оплату суммы сбора в республиканский бюджет) – 1 (один) рабочий день.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/ бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Иностранное разрешение на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год в бумажном виде либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Услуга оказывается на платной основе.

Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес күнтізбелік бір жылға шетелдік рұқсатты ала отырып, тұрақты негізде халықаралық қатынаста жолаушылар мен багажды тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағынан шығуы үшін алым "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексі) 554 бабы 2 тармағында белгіленген алым мөлшерлемесі бойынша бюджетке төленеді және алым соммасы келесі көрсеткішті құрайды:
10-еселенген мөлшері айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі - АЕК);
"Электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы алым сомасын төлеу.
7
Көрсетілетін қызметті беруші, Мемлекеттік корпорация және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) Көрсетілетін қызметті берушінің - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) Мемлекеттік корпорация-дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету бөлімдерінің кезекшілері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа.
3) порталда-жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушының тіркелген жері бойынша көрсетіледі.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін Көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін қажетті құжаттар тізбесі мен мәліметтері
Көрсетілетін қызметті алушы (не өкілеттігін растайтын құжат бойынша оның өкілі) жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) Мемлекеттік корпорация: жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжаттар (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі);
шетелдік тасымалдаушымен бірлескен қызмет туралы шарттың көшірмесі.
қолданылу мерзімі күнтізбелік бір жыл болатын жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауға шетелдік рұқсатты алуға өтініш;
ЭҮТШ арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес күнтізбелік бір жылға шетелдік рұқсатты ала отырып, тұрақты негізде халықаралық қатынаста жолаушылар мен багажды тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағынан шығуы үшін алым сомасының бюджетке төленгенін растайтын құжат (хабарлама түскен сәттен бастап).

Сбор за выезд с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров и багажа в международном сообщении на регулярной основе, с получением согласно международным договорам Республики Казахстан иностранного разрешения на один календарный год уплачивается в бюджет по ставке сбора, установленной пунктом 2 статьи 554 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), и составляет
– 10-кратный размер месячный расчетный показатель (далее - МРП);
Оплата суммы сбора через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП).
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
2) Государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Государственная услуга оказывается по месту регистрации услугополучателя.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по документу, подтверждающему полномочия):
При обращении через:
1) в Государственную корпорацию:
документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации заявление на выдачу иностранного разрешения документ, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за выезд с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров и грузов в международном сообщении, за исключением случаев оплаты через ПШЭП (с момента поступления уведомления).

Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу орны туралы хабарлама-20-40 минут ішінде;
Мемлекеттік корпорацияға шетелдік рұқсатты ресімдеу және беру - 1 (бір) жұмыс күні ішінде.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (жартылай автоматтандырылған)/қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Қолданылу мерзімі күнтізбелік бір жыл болатын жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауға шетелдік рұқсаты қағаз түрінде.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Көрсетілетін қызмет ақылы негізде көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес күнтізбелік бір жылға шетелдік рұқсатты ала отырып, тұрақты негізде халықаралық қатынаста жолаушылар мен багажды тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағынан шығуы үшін алым "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексі) 554- бабы 2-тармағында белгіленген алым мөлшерлемесі бойынша бюджетке төленеді және алым соммасы келесі көрсеткішті құрайды: 10-еселенген мөлшері айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі - АЕК);
"Электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы алым сомасын төлеу.
7
Көрсетілетін қызметті беруші, Мемлекеттік корпорация және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) Көрсетілетін қызметті берушінің - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) Мемлекеттік корпорация-дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету бөлімдерінің кезекшілері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа.
3) порталда-жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушының тіркелген жері бойынша көрсетіледі.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін Көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін қажетті құжаттар тізбесі мен мәліметтері
Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес сұрау салу.
Сұрау салу кезінде жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жылжымалы мүлікке құқық белгілейтін құжаттар, сондай-ақ жолаушыларды халықаралық қатынаста автобустармен, шағын автобустармен тұрақты тасымалдау жөніндегі қызметпен айналысу құқығына лицензияны, жолаушылар мен багажды халықаралық қатынаста ЭҮТШ арқылы тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының алым сомасының бюджетке төленгенін растайтын құжат туралы мәліметті көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы алады".
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер:

На портале информацию о месте получения результата оказания государственной услуги – в течение 20-40 минут;
Оформление и передача иностранного разрешения в Государственную корпорацию - в течение 1 (один) рабочего дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/ бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Иностранное разрешение на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год в бумажном виде.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Услуга оказывается на платной основе.
Сбор за выезд с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров и багажа в международном сообщении на регулярной основе, с получением согласно международным договорам Республики Казахстан иностранного разрешения на один календарный год уплачивается в бюджет по ставке сбора, установленной пунктом 2 статьи 554 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), и составляет – 10-кратный размер месячный расчетный показатель (далее - МРП);
Оплата суммы сбора через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП).
7
График работы услугодателя
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
2) Государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Государственная услуга оказывается по месту регистрации услугополучателя.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Запрос согласно Приложению 5 к настоящим Правилам.
При подаче запроса сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, правоустанавливающих документах на движимое имущество, лицензии на право занятия деятельностью по регулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в международном сообщении, документе, подтверждающем оплату в бюджет суммы сбора за выезд через ПШЭП и из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются: