"Пробация қызметтерінің есебінде тұрған адамдардың мінез-құлқына бақылау жасау жөніндегі пробация қызметтері мен полиция бөлімшелерінің өзара іс-қимыл жасасу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 18 тамыздағы № 517 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 9 маусымдағы № 517 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 шілдеде № 11720 тіркелді
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару Кодексінің 24-бабының 14-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Пробация қызметтерінің есебінде тұрған адамдардың мінез-құлқына бақылау жасау жөніндегі пробация қызметтері мен полиция бөлімшелерінің өзара іс-қимыл жасасу қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 18 тамыздағы № 517 бұйрығына (Нормативтік кұқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9737 тіркелген, 2014 жылғы 14 қазанда «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде, 2014 жылғы 4 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» № 238 (28461); 2014 жылғы 4 желтоқсанда «Казахстанская правда» № 238 (27859) болып жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Осы бұйрықпен бекітілген Пробация қызметтерінің есебінде тұрған адамдардың мінез-құлқына бақылау жасау жөніндегі пробация қызметтері мен полиция бөлімшелерінің өзара іс-қимыл жасасу қағидасында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Аумақтық пробация қызметі сот үкімі, қаулысы келіп түскен күннен бастап бір тәулік мерзімде тұлғаға қатысты ақпараттық-іздеу карточкасын (ТҒ-АІК) толтыра отырып және Ақпараттық-аналитикалық орталығының (бұдан әрі – ААО) аумақтық бөлімшелеріне ұсына отырып, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі белгілеген тәртіпте Біріктірілген деректер банкіне (бұдан әрі – БДБ) енгізу үшін есепке алынған адамдарды есепке қоюды жүзеге асырады, ал сот үкімі, қаулысы келіп түскен күннен бастап бір тәулік мерзімде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің «Бүркіт-мемлекеттік органдар клиенті» бірыңғай ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі - «Бүркіт-мемлекеттік органдар клиенті» БАЖ) енгізу үшін осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының аумағынан тыс шығуға тыйым салуға тапсырма толтырады. Тапсырма Қылмыстық-атқару жүйесі департаментінің Пробация қызметіне басшылық ету бөліміне (бөлімшесіне, тобына) (бұдан әрі - ПҚББ) «Бүркіт-мемлекеттік органдар клиенті» БАЖ-ға енгізу үшін жолданады. Орнатылған «Бүркіт-мемлекеттік органдар клиенті» БАЖ базасы болған жағдайда аумақтық пробация қызметі тапсырманы дербес қояды, кейіннен есепті кезеңнен кейінгі айдың 1-күніне ПҚББ-не есебін ұсынады.
Тұрғылықты жері өзгерген, есептен шығарылған, пробациялық бақылау мерзімі ұзартылған жағдайда БДБ-ға түзетулер енгізу үшін ААБ-ның аумақтық бөлімшелеріне ақпарат ұсынылады.»;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«ҚАЖД пробация қызметінің бөлімдері тоқсан сайын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 августа 2014 года № 517 "Об утверждении Правил взаимодействия служб пробации и подразделений полиции по контролю за поведением лиц, состоящих на учетах служб пробации"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 июня 2015 года № 517. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июля 2015 года № 11720
В соответствии с пунктом 14 статьи 24 Уголовно-исполнительного Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 августа 2014 года № 517 «Об утверждении Правил взаимодействия служб пробации и подразделений полиции по контролю за поведением лиц, состоящих на учетах служб пробации» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9737, опубликованный в информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан «Әділет» 14 октября 2014 года; «Казахстанская правда» от 4 декабря 2014 года № 238 (27859); «Егемен Қазақстан» 4 декабря 2014 года № 238 (28461)) следующие изменения и дополнения:
в Правилах взаимодействия служб пробации и подразделений полиции по контролю за поведением лиц, состоящих на учетах служб пробации, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Территориальная служба пробации с момента постановки подучетного лица на учет заполняет информационно - поисковую карточку на лицо (далее – ИПК-ЛЦ) с предоставлением в территориальные подразделения Информационно-аналитического центра (далее – ИАП), для ввода их в Интегрированный банк данных (далее – ИБД), а со дня поступления приговора, постановления суда в суточный срок заполняет задание для внесения в единую информационную систему «Беркут-клиент госорганов» Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее - ЕИС «Беркут-клиент госорганов») на запрет выезда за пределы территории Республики Казахстан по форме приложению 3 к настоящим Правилам. Задание направляется в Отдел по руководству службой пробации Департамента уголовно-исполнительной системы (далее - ОРСП) для ввода в ЕИС «Беркут-клиент госорганов». При наличии установленной базы ЕИС «Беркут-клиент госорганов» задание выставляется территориальной службой пробации самостоятельно с последующим отчетом к 1 числу месяца, следующего за отчетным периодом в ОРСП.»;
пункт 10 изложить в следующей редакции:
«Служба пробации ДУИС ежеквартально:

1) ІІД Әкімшілік полиция басқармасына өзара іс-қимыл жасасудың жай-күйі туралы ақпарат ұсынады;
2) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитетіне (бұдан әрі – ҚАЖ комитеті) ІІД, ҚАІІБ(Б) өзара іс-қимыл жасасудың жай-күйі мен орын алған проблемалар туралы ақпарат жолдайды;
3) есепті кезеңнен кейінге айдың 1-күнінен кешіктірмей ҚАЖ комитетінің Пробация қызметіне басшылық ету басқармасына осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пробация қызметінің есебінде тұрған бас бостандығын шектеуге және шартты түрде сотталған адамдар және ҚР ІІМ ААО-нан хабарламалар алған адамдар туралы мәліметтер (бұдан әрі - Мәлімет) жолдайды.»;
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«16. Есепте тұрған адамдардың қылмыстық құқық бұзушылық жасау фактілері бойынша ПҚББ, ал ауыр, аса ауыр қылмыстар бойынша ҚАІІб(Б)-нің полиция бөлімшелерімен бірлесіп осы қылмысты жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды анықтау бойынша қызметтік тергеу жүргізеді. Ауыр, аса ауыр қылмыстар жасағаны үшін қызметтік тергеу қорытындысын ҚАЖД және ІІД басшылығы бекітеді.»;
мынадай мазмұндағы 19-тармақпен толықтырылсын:
«19. ӘПБ қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінен мерзімінен бұрын шартты түрде босатылған, сондай-ақ оған қатысты сотпен әкімшілік қадағалау белгіленген адамдарды есептен шығару туралы пробация қызметіне хабарлама жолдайды.»;
мынадай мазмұндағы 4-тараумен толықтырылсын:
«4. Полиция бөлімшелері мен пробация қызметтерінің пробация қызметтерінің есебінде тұрған адамдардың арасында құқық бұзушылықтар профилактикасы бойынша өзара іс-қимыл жасау тәртібі.
20. Аумақтық ҚАІІб(Б) және пробация қызметінің өзара іс-қимыл жасасу мәселелері ҚАІІб(Б) басшылығының жанындағы жедел кеңестерде тоқсан сайын қаралады.
21. Учаскелік полиция инспекторлары, кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі учаскелік полиция инспекторлары:
1) пробация қызметінен хабарлама алғаннан кейін оларды есепке алынған адамдар тізіміне қосады;
2) кәмелетке толмаған есепке алынғандардың, жазаны өтеуі кейінге қалдырылған сотталған әйелдердің, сондай-ақ жас балаларды жалғыз өзі тәрбиелейтін ерлердің тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларына тексеру жүргізу кезінде пробация қызметінің қызметкерлеріне жәрдем көрсетеді;
3) пробация қызметінің қызметкерлерімен кемінде тоқсанына бір рет бірлескен анықтама жасай отырып, есепке алынған адамдарды тұрғылықты жері бойынша бірлесіп тексеруді жүзеге асырады.
22. Пробация қызметінің есебінде тұрған есепке алынған адамдардың қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылық жасау фактісі анықталған жағдайда ҚАІІб(Б)-нің жедел кезекшілері тәуліктік мерзімде пробация қызметін ақпараттандырады.»;

1) предоставляют информацию о состоянии взаимодействия в Управления административной полиции ДВД;
2) направляют в Комитет уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – Комитет УИС) информацию о состоянии взаимодействия с ДВД, ГОР(У)ОВД и имеющихся проблемах;
3) не позднее 1 числа месяца, следующего за отчетным периодом направляют в Управление по руководству службой пробации Комитета УИС сведения о состоящих на учете служб пробации лицах, осужденных к ограничению свободы и условно осужденных, и полученных уведомлений с ИАЦ МВД (далее – Сведения) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.»;
пункт 16 изложить в следующей редакции:
«16. ОРСП по фактам совершения подучетным лицом уголовных правонарушений проводят служебное расследование, а по тяжким, особо тяжким преступлениям проводят совместно с подразделениями полиции ГОР(У)ОВД по выявлению причин и условий, способствовавших совершению данного преступления. Заключение служебного расследования за совершение тяжких, особо тяжких преступлений утверждается руководством ДУИС и ДВД.»;
дополнить пунктом 19 следующего содержания:
«19. ОАП направляет в службы пробации сообщение о снятии с учета условно досрочного освобожденного лица из учреждения уголовно-исполнительной системы, а также в отношении которого судом установлен административный надзор.»;
дополнить главой 4 следующего содержания:
«4. Порядок взаимодействия подразделений полиции и служб пробации по профилактике правонарушений за подучетными лицами, состоящих на учетах служб пробации
20. Вопросы взаимодействия территориальных ГОР(У)ОВД и службы пробации рассматриваются ежеквартально на оперативных совещаниях при руководстве ГОР(У)ОВД.
21. Участковые инспектора полиции, участковые инспектора полиции по делам несовершеннолетних:
1) получив сообщение службы пробации, включают их в список подучетных лиц;
2) оказывают содействие сотрудникам Службы пробации при проведении обследования жилищно-бытовых условий несовершеннолетних подучетных, осужденных с отсрочкой наказания женщин, а также мужчин, в одиночку воспитывающих малолетних детей;
3) не реже одного раза в квартал осуществляют совместную проверку подучетных лиц с сотрудниками службы пробации с составлением совместной справки о проверке по месту жительства.
22. При выявлении факта совершения подучетными лицами, состоящими на учете службы пробации, уголовного или административного правонарушения оперативными дежурными ГОР(У)ОВД, в суточный срок информируется служба пробации.»;

осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес 3-қосымшамен толықтырылсын:
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті (Б.М. Бердалин) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны кейіннен ресми жариялауды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Министр
полиция генерал-полковнигі                 Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 9 маусымдағы
№ 517 бұйрығына 1-қосымша
Пробация қызметтерінің есебінде тұрған
адамдардың мінез-құлқына бақылау жасау
жөніндегі пробация қызметтері мен полиция
бөлімшелерінің өзара іс-қимыл жасасу
қағидасына 3-қосымша
Нысан
Бекітемін
____________________________________
____________________________________
Тапсырма
Тапсырманың мақсаты: Қазақстан Республикасынан шығуды жабу
Тапсырма негізі: 2014 жылғы 3 шiлдедегі Қазақстан Республикасы
Қылмыстық-атқару кодексiнің 11-бабы, «Шетелдiктердiң құқықтық жағдайы
туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабы
Тапсырманың жарамдылық мерзімі І_І_І І_І_І І_І_І_І_І дейін (мерзімнің
аяқталуы)                      (күні) (айы)  (жылы)
Тегі кириллица__________________________________________
латынша __________________________________________
Аты кириллица ___________________________________             фотоның
латынша ___________________________________              орны
Әкесінің аты кириллица _________________________________
латынша __________________________________________
Туған күні І__І__І І__І__І І__І__І__І__І
(күні)   (айы)      (жылы)
Жыныс _______________
Азаматтығы __________________________________________________________
Ұлты ________________________________________________________________
Туған күні __________________________________________________________
(облысы, елді мекені)
Туған жері __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Адам туралы қосымша деректер: _______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Табылған жағдайда кімге хабарлау керек ______________________________
_____________________________________________________________________
Жұмыстан тыс уақытта: _______________________________________________
_____________________________________________________________________
Бастамашы:___________________________________________________________
(мемлекеттік орган)
_____________________________________________________________________
(бөлімше)
_____________________________________________________________________
(лауазымы)
_____________________________________________________________________
(қолы)       (тегі, аты-жөні)       (телефоны)
Толтырған күні І__І__І І__І__І І__І__І__І__І
(күні)  (айы)       (жылы)

дополнить приложение 3 согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Бердалин Б.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее официальное опубликование;
2) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего приказа его направление на официальное опубликование в информационно-правовой системе «Әділет».
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации и подлежит официальному опубликованию.
Министр
генерал-полковник полиции                  К. Касымов
Приложение 1
к настоящему приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 9 июня 2015 года № 517
Приложение 3
к Правилам о порядке взаимодействия
служб пробации и подразделений полиции
по контролю за поведением лиц, состоящих
на учетах служб пробации
Форма
УТВЕРЖДАЮ
_____________________________________
_____________________________________
ЗАДАНИЕ
Цель задания: закрыть выезд из Республики Казахстан
Основания задания: статья 11 Уголовно-исполнительного кодекса
Республики Казахстан от 5 июля 2014 года, статья 23 Закона Республики
Казахстан «О правовом положении иностранцев»
Срок действия задания до І__І__І   І__І__І   І__І__І__І__І (дата
окончания срока)            (число)      (месяц)        (год)
Фамилия кир.____________________________________
лат. ____________________________________
Имя кир.________________________________________       место
лат. ____________________________________        для
Отчество кир.___________________________________       фото
лат. ____________________________________
Дата рождения І__І__І   І__І__І   І__І__І__І__І
(число)   (месяц)      (год)
Пол _______________
Гражданство ________________________________________________________
Национальность _____________________________________________________
Место рождения _____________________________________________________
(область, населенный, пункт)
Место жительства ___________________________________________________
____________________________________________________________________
Дополнительные данные о лице:_______________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Кого информировать при обнаружении: ________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
В нерабочее время: _________________________________________________
____________________________________________________________________
Инициатор:
____________________________________________________________________
(государственный орган)
____________________________________________________________________
(подразделение)
____________________________________________________________________
(должность)
____________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, инициалы) (телефон)
Дата заполнения І__І__І   І__І__І   І__І__І__І__І
(число)   (месяц)      (год)