Қазақстан Республикасында травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 25 маусымдағы № 514 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 23 шілдеде № 11738 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2022 жылғы 6 қаңтардағы № ҚР ДСМ-1 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 06.01.2022 № ҚР ДСМ-1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 23 қыркүйектегі № 1005 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 9) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он күннің ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметті ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В.Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 25 маусымдағы
№ 514 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында травматологиялық және ортопедиялық
көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты

Об утверждении Стандарта организации оказания травматологической и ортопедической помощи в Республике Казахстан
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 25 июня 2015 года № 514. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июля 2015 года № 11738. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 января 2022 года № ҚР ДСМ-1.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 06.01.2022 № ҚР ДСМ-1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и подпунктом 9) пункта 16 Положения о Министерстве здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2014 года № 1005, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Стандарт организации оказания травматологической и ортопедической помощи в Республике Казахстан.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательстве порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Утвержден
приказом Министра
здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 25 июня 2015 года № 514
CТАНДАРТ
организации оказания травматологической и
ортопедической помощи в Республике Казахстан

1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Кодексінің 7-бабы, 1-тармағының 6) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 23 қыркүйектегі № 1005 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы Стандарт амбулаториялық-емханалық, стационарлық және стационарды алмастыратын деңгейлерде жарақаттар мен тірек-қимыл аппараты аурулары бар және сүйек-бұлшық ет жүйесі ауруларымен ауыратын пациенттерге медициналық көмек көрсетуге қойылатын талаптарды белгілейді.
3. Қазақстан Республикасының халқына травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсететін ұйымдардың штаттары "Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттарын және штат нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығымен бекітілген штат нормативтеріне сәйкес белгіленеді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6173 болып тіркелген).
4. Осы Стандартта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) бейінді маман – жоғары медициналық білімі, "травматология - ортопедия" (камбустиология) (ересектер, балалар) мамандығы бойынша сертификаты бар медицина қызметкері;
2) емдеуге жатқызу бюросы порталы – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде стационарға пациенттерді жоспарлы емдеуге жатқызу жолдамаларын электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай жүйесі;
3) профилактика – аурулардың пайда болуының, олардың ерте сатыда өршуінің алдын алуға және асқынулардың, ағзалар мен тіндердің бүлінулерін бақылауға бағытталған медициналық және медициналық емес іс-шаралар кешені;
4) пациент – медициналық қызметтер көрсетудің тұтынушысы болып табылатын (болып табылған) жеке тұлға;
5) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) – Қазақстан Республикасының азаматтарына және оралмандарға көрсетілетін медициналық қызметтердің тізбесі бойынша бірыңғай медициналық көмектің көлемі.
2. Қазақстан Республикасында травматологиялық және ортопедиялық
көмек көрсететін ұйымдардың қызметтері мен құрылымының негізгі
бағыттары
5. Меншік нысанына және ведомстволық тиістілігіне қарамастан травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға (бұдан әрі – МҰ):

1. Общие положения
1. Стандарт организации оказания травматологической и ортопедической помощи в Республике Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и подпунктом 9) пункта 16 Положения о Министерстве здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2014 года № 1005.
2. Настоящий Cтандарт устанавливает требования к организации оказания медицинской помощи пациентам с травмами, заболеваниями опорно-двигательного аппарата и заболеваниями костно-мышечной системы на амбулаторно-поликлиническом, стационарном и стационарозамещающем уровнях.
3. Штаты организаций, оказывающих травматологическую и ортопедическую помощь населению Республики Казахстан устанавливаются в соответствии со штатными нормативами, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2010 года № 238 "Об утверждении типовых штатов и штатных нормативов организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 6173).
4. Термины и определения, используемые в настоящем Стандарте:
1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат по специальности "травматология-ортопедия" (камбустиология) (взрослая, детская);
2) портал бюро госпитализации – единая система электронной регистрации, учета, обработки и хранения направлений пациентов на плановую госпитализацию в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
3) профилактика – комплекс медицинских и немедицинских мероприятий, направленных на предупреждение возникновения заболеваний, прогрессирования на ранних стадиях болезней и контролирование уже развившихся осложнений, повреждений органов и тканей;
4) пациент – физическое лицо, являющееся (являвшееся) потребителем медицинских услуг;
5) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – единый по перечню медицинских услуг объем медицинской помощи, оказываемой гражданам Республики Казахстан и оралманам.
2. Основные направления деятельности и структура организаций,
оказывающих травматологическую и ортопедическую помощь в
Республике Казахстан
5. К медицинским организациям (далее – МО), независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности, оказывающим травматологическую и ортопедическую помощь (взрослому и детскому) населению, относятся:

1) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің "Травматология және ортопедия ғылыми-зерттеу институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
2) құрылымында оған жүктелген функцияларға байланысты:
амбулаториялық-емханалық ұйымдардың травматология және ортопедия кабинеті;
консультациялық-диагностикалық емханалардың (орталықтардың) травматология және ортопедия бөлімшесі (кабинеті);
өз құрамында травматологиялық-ортопедиялық төсектері бар хирургиялық бөлімше;
стационарлық медициналық ұйымдардың травматология және ортопедия бөлімшесі;
стационарлық медициналық ұйымдардың көптеген және қосарлас жарақат бөлімшесі;
аудандық (ауданаралық) орталық ауруханалардың ауданаралық травматология бөлімшесі;
стационарлық және амбулаториялық-емханалық МҰ-ның травматологиялық пункт ұйымдастырылған медициналық ұйымдар (бұдан әрі – травмпункт) жатады.
6. Халыққа травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсететін МҰ-ның негізгі міндеттері, қызметтері мен құрылымы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 6 маусымдағы № 352 бұйрығымен бекітілген Травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың қызметі туралы ережемен айқындалады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7024 болып тіркелген).
3. Қазақстан Республикасында травматологиялық және
ортопедиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру
7. Қазақстан Республикасында травматологиялық және ортопедиялық көмек "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 15 желтоқсандағы № 2136 қаулысымен бекітілген ТМККК шеңберінде көрсетіледі.
8. Травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсету мынадай медициналық көмек нысандарында жүзеге асырылады:
1) консультациялық - диагностикалық;
2) стационарлық.
9. Жарақаттар мен сүйек-бұлшықет жүйесі ауруларымен ауыратын пациенттерге кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету денсаулық сақтаудың амбулаториялық-емханалық және стационарлық ұйымдарында жүзеге асырылады.
10. Жарақаттар мен сүйек-бұлшықет жүйесі ауруларымен ауыратын пациенттерге жоспарлы мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсетуді құрамында хирургиялық, травматологиялық бөлімшелері, төсектері бар МҰ-дары кезек тәртібінде Емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы жүзеге асырады.
11. Травматологиялық және ортопедиялық медициналық көмек көрсету өзіне:
1) амбулаториялық-емханалық деңгейде:
пациенттің жағдайын анықтау және диагноз қою мақсатында медицина қызметкерлерінің қарап-тексеруді;
диагнозды анықтау мақсатында пациенттерді зертханалық және аспаптық қарап-тексеруді;
стационарлық медициналық көмек ұсыну үшін емдеуге жатқызуға іріктеу мен жіберуді.

1) Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Научно-исследовательский институт травматологии и ортопедии" Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
2) медицинские организации, в структуре которых, в зависимости от возложенных на него функций, организовываются:
кабинет травматологии и ортопедии амбулаторно-поликлинических организаций;
отделение (кабинет) травматологии и ортопедии консультативно-диагностических поликлиник (центров);
отделение хирургии, имеющее в своем составе травматолого-ортопедические койки;
отделение травматологии и ортопедии стационарных медицинских организаций;
отделение множественной и сочетанной травмы стационарных медицинских организаций;
межрайонное отделение травматологии центральных районных (межрайонных) больниц;
травматологический пункт стационарных и амбулаторно-поликлинических МО (далее – травмпункт).
6. Основные задачи, функции и структура МО, оказывающих травматологическую и ортопедическую помощь населению определены Положением о деятельности медицинских организаций, оказывающих травматологическую и ортопедическую помощь, утвержденным приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 июня 2011 года № 352 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7024).
3. Организация оказания травматологической и ортопедической
помощи в Республике Казахстан
7. Травматологическая и ортопедическая помощь в Республике Казахстан оказывается в рамках ГОБМП, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2009 года № 2136 "Об утверждении перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи".
8. Оказание травматологической и ортопедической помощи осуществляется в следующих формах медицинской помощи:
1) консультативно-диагностической;
2) стационарной.
9. Оказание неотложной медицинской помощи пациентам с травмами и заболеваниями костно-мышечной системы осуществляется в амбулаторно-поликлинических и стационарных организациях здравоохранения.
10. Оказание плановой специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи пациентам с травмами и заболеваниями костно-мышечной системы осуществляется в МО, имеющих в своем составе хирургическое, травматологическое отделение, койки через Портал бюро госпитализации в порядке очередности.
11. Оказание травматологической и ортопедической медицинской помощи включает в себя:
1) на амбулаторно-поликлиническом уровне:
осмотр медицинским работником с целью определения состояния пациента и установления диагноза;
лабораторное и инструментальное обследование пациента с целью верификации диагноза;
отбор и направление на госпитализацию для предоставления стационарной медицинской помощи;

2) стационарлық деңгейде:
бар нозологияларына мен медициналық стандарттарға сәйкес іріктеуді және емдеуді тағайындауды емдеуші дәрігер жүзеге асырады;
тағайындалған емді жүргізуді;
күн сайын дәрігердің қарап-тексеруін, емдеуді түзеуді;
бөлімше меңгерушісінің қарап-тексеруді, консультациясын;
қажет болған жағдайда мамандардың консультацияларын өткізуді;
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген Денсаулық сақтау ұйымдардың бастапқы медициналық құжаттамаларының нысандарына сәйкес медициналық құжаттаманы ресімдеуді (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген);
құжаттаманы ресімдей отырып пациентті шығару және сырқатнамадан көшірмелерді және еңбекке уақытша жарамсыздық парағын науқастың қолына беру қамтиды.
12. Жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде азамат жеке куәлігін, емделуге жатқызу кодымен стационардың қойған жоспарлы емделуге жатқызу күнінен және пациент туралы мәліметтерден тұратын емделуге жатқызу талонын ұсынады.
13. Қабылдау бөлімшесінің дәрігері пациентке емделуге жатқызуға медициналық көрсетілімдер және оған медициналық көмек ұсынуға жазбаша келісімі болған жағдайда стационарлық науқастың ( 003/е нысаны) (бұдан әрі - медициналық карта) медициналық картасын толтырады.
4. Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары кезінде
халыққа медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру
14. Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары бар (бұдан әрі – ТҚА) пациенттерге жедел медициналық көмек көрсету (бұдан әрі – ЖМКК) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 49-бабының 2-тармағына сәйкес (бұдан әрі – Кодекс) ұсынылады.
15. ЖМКК бригадасы ТҚА жарақаттары бар пациенттерге тәулік бойы травматологиялық-ортопедиялық көмек көрсететін МҰ-ға жеткізеді.
16. ТҚА жарақаттары бар науқастарға кезек күттірмейтін медициналық көмек травматологиялық пункттерде (бұдан әрі – травмпункт), амбулаториялық-емханалық ұйымдардың травматология және ортопедия кабинеттерінде, сондай-ақ, көп бейінді ауруханалардың (аудандық, қалалық, облыстық) стационарлық бөлімшелерінде жүзеге асырылады.
17. МҰ-ның травмпунктіне, травматологиялық - ортопедиялық көмек көрсететін (кабинет) бөлімшесіне ТҚА жарақаттармен пациенттер өз бетінше жүгінген кезде травматолог дәрігер науқастың жалпы жағдайын, оның травматологиялық-ортопедиялық статусын бағалайды, шұғыл медициналық көмек көрсетеді, диагнозды анықтау үшін қосымша зертханалық және аспаптық зерттеулердің қажеттілігін анықтайды және стационарда медициналық көмек көрсетуді талап ететін медициналық көрсетілімдер кезінде пациентті тәуліктік травматологиялық-ортопедиялық көмек көрсететін ұйымдардың тиісті бөлімшесіне жібереді.

2) на стационарном уровне:
подбор и назначение лечения в соответствии с имеющейся нозологией и медицинскими стандартами осуществляется лечащим врачом;
проведение назначенного лечения;
ежедневный осмотр врачом, коррекция лечения;
осмотр, консультация заведующим отделением;
проведение консультаций специалистов при необходимости;
оформление медицинской документации в соответствии с формами первичной медицинской документации организаций здравоохранения, утвержденными приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697);
выписка пациента с оформлением документации и выдачей на руки больному выписки из истории болезни и листа временной нетрудоспособности.
12. При плановой госпитализации гражданин предоставляет удостоверение личности, талон госпитализации, содержащий проставленную стационаром дату плановой госпитализации с кодом госпитализации и данными о пациенте.
Врач приемного покоя заполняет медицинскую карту стационарного больного (форма № 003/у) (далее – медицинская карта) пациенту при наличии у него медицинских показаний к госпитализации и письменного согласия на предоставление ему медицинской помощи.
4. Организация оказания медицинской помощи населению при
травмах опорно-двигательного аппарата
14. Скорая медицинская помощь (далее – СМП) пациентам с травмами опорно-двигательного аппарата (далее – ОДА) предоставляется в соответствии с пунктом 2 статьи 49 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс).
15. Бригада СМП доставляет пациентов с травмами ОДА в МО, оказывающие круглосуточную травматолого-ортопедическую помощь.
16. Неотложная медицинская помощь пациентам с травмами ОДА осуществляется в травматологических пунктах (далее – травмпункт), кабинетах травматологии и ортопедии амбулаторно-поликлинических организаций, а также стационарных отделениях многопрофильных больниц (районных, городских, областных).
17. При самостоятельном обращении пациентов с травмами ОДА в травмпункт, отделение (кабинет) травматолого-ортопедической помощи МО врач-травматолог оценивает общее состояние пациента, его травматолого-ортопедический статус, оказывает неотложную медицинскую помощь, определяет необходимость дополнительных лабораторных и инструментальных исследований для уточнения диагноза и при медицинских показаниях в случаях, требующих оказания медицинской помощи в стационаре, направляет пациента в соответствующие отделения, в которых оказывается круглосуточная травматолого-ортопедическая помощь.

18. Емдеуге жатқызуға медициналық көрсетілімдер болмаған жағдайда, ТҚА жарақатымен пациентке тіркеу орны бойынша амбулаториялық ем жүргізіледі. Науқастың қолына диагнозы, көрсетілген емдеу-диагностикалық іс-шаралар, одан арғы бақылау және емдеу бойынша ұсыныстар көрсетілген анықтама беріледі.
19. Стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін медициналық көрсетілімдер болған кезде ТҚА жарақаттары бар пациент өзінің құрамында травматологиялық - ортопедиялық төсектері бар хирургия бөлімшесіне, стационарлық МҰ-ның көптеген және қосарласқан травматология және ортопедия бөлімшесіне, жарақаттар бөлімшесіне емдеуге жатқызылады.
20. Жоғары мамандандырылған медициналық көмек (бұдан әрі – ЖММК) көрсету үшін медициналық көрсетілімдер болған жағдайда ТҚА жарақаттары бар пациенттерге көмектің осы түрін алу үшін ЖММК көрсететін медициналық ұйымдарға жіберіледі.
21. Амбулаториялық-емханалық ұйымдарда алғашқы медициналық- санитариялық көмек шеңберінде травматологиялық-ортопедиялық көмекті хирург дәрігерлер, травматолог-ортопед дәрігерлер көрсетеді.
22. Медициналық көмек көрсету кезеңіндегі тірек-қимыл аппаратының жарақаттарымен науқастарға диагностикалық және емдеу іс-шараларының көлемі осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
5. Сүйек-бұлшықет жүйелері аурулары кезінде халыққа
медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру
23. Бұлшықет-сүйек жүйелері ауруларымен ауыратын пациенттерге жоспарлы медициналық көмек амбулаториялық-емханалық немесе стационарлық МҰ-ға травматология және ортопедия бөлімшелерде (кабинеттерде), хирургиялық бөлімшелерде (кабинеттерде) жүзеге асырылады.
24. Сүйек-бұлшықет жүйелері ауруларымен ауыратын пациент жүгінген кезде амбулаториялық-емханалық ұйымның (бұдан әрі – АЕҰ) емдеуші дәрігері пациентті қарап-тексеруді жүзеге асырады, ауруларды диагностикалау және клиникалық-диагностикалық емдеу тәсілдерін анықтау үшін аспаптық және рентгенологиялық зерттеулерді, бейінді мамандардың консультацияларын тағайындайды.
25. Қажет болған жағдайда емдеуші дәрігер бөлімше меңгерушісімен бірлесіп сүйек-бұлшықет жүйелері ауруларымен ауыратын пациентті стационарға жатқызу туралы мәселені шешеді.
26. Сүйек-бұлшықет жүйелері ауруларымен ауыратын пациент стационарлық емдеу жүргізілгеннен кейін одан әрі бақылау және диспансерлік есепке алу үшін тіркелген, тұрғылықты жері бойынша АЕҰ-ға жіберіледі.
27. Медициналық көмек көрсету кезеңіндегі сүйек-бұлшықет жүйесінің ауруларымен ауыратын пациентерге диагностикалық және емдеу іс-шараларының көлемі осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.

18. При отсутствии медицинских показаний к госпитализации пациенту с травмами ОДА проводится амбулаторное лечение преимущественно по месту прикрепления. На руки пациенту выдается справка с указанием диагноза, оказанных лечебно-диагностических мероприятий, рекомендаций по дальнейшему наблюдению и лечению.
19. При наличии медицинских показаний для оказания специализированной медицинской помощи в условиях стационара пациенты с травмами ОДА госпитализируются в хирургическое отделение, а также хирургическое отделение, имеющее в своем составе травматолого-ортопедические койки, отделение травматологии и ортопедии, отделение множественной и сочетанной травмы стационарных МО.
20. При наличии медицинских показаний для оказания высокоспециализированной медицинской помощи (далее – ВСМП) пациенты с травмами ОДА направляются для получения данного вида помощи в МО, оказывающие ВСМП.
21. Травматолого-ортопедическая помощь в рамках первичной медико-санитарной помощи в амбулаторно-поликлинических организациях оказывается врачами-хирургами, врачами травматологами-ортопедами.
22. Объем диагностических и лечебных мероприятий пациентам с травмами опорно-двигательного аппарата на этапах оказания медицинской помощи определяется в соответствии с приложением 1 к настоящему Стандарту.
5. Организация оказания медицинской помощи населению
при заболеваниях костно-мышечной системы
23. Плановая медицинская помощь пациентам с заболеваниями костно-мышечной системы осуществляется в отделениях (кабинетах) травматологии и ортопедии амбулаторно-поликлинических или стационарных МО, хирургических отделениях (кабинетах).
24. При обращении пациента с заболеванием костно-мышечной системы лечащий врач амбулаторно-поликлинической организации (далее – АПО) осуществляет осмотр пациента, назначает необходимые для диагностики заболевания и определения тактики лечения клинико-диагностические, инструментальные и рентгенологические исследования, консультации профильных специалистов.
25. В случае необходимости лечащий врач совместно с заведующим отделением решает вопрос о госпитализации пациента с заболеванием костно-мышечной системы в стационар.
26. После проведенного стационарного лечения пациента с заболеванием костно-мышечной системы направляют в АПО по месту прикрепления, жительства для дальнейшего наблюдения и, или постановки на диспансерный учет.
27. Объем диагностических и лечебных мероприятий пациентам с заболеваниями костно-мышечной системы на этапах оказания медицинской помощи определяется в соответствии с приложением 2 к настоящему Стандарту.

6. Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары мен сүйек-бұлшықет
жүйелері ауруларымен ауыратын пациенттерге стационарлық
медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру
28. ТҚА жарақаттары бар және сүйек-бұлшықет жүйелері ауруларымен ауыратын пациенттерге стационарлық көмек Кодекстің 47-бабының 3-тармағына сәйкес ұсынылады.
29. Жарақат салдары (металл құралымдармен бітісіп кеткен сынықтар, бітіспеген сынықтар, буындарының жарақаттан кейінгі контрактурасы, жалған буындар, тағы басқалары) бар және сүйек-бұлшықет жүйелері ауруларымен ауыратын пациенттер жоспарлы емдеуге жатқызудың белгілеген мерзіміне сәйкес жоспарлы емдеуге жатқызу талонында көрсетілген МҰ-ға жатқызылады.
30. Шұғыл жағдайда ТҚА жарақатымен пациент тиісті стационарға МҰ-ның, жедел медициналық жәрдем станциясының (бөлімшелер) санитариялық автокөлігімен және санитариялық авиациямен медицина қызметкерінің алып жүруімен жеткізіледі немесе өз бетінше жүгінеді. Ерекше жағдайларда пациенттерді стационарға ішкі істер органының қызметкерлері немесе азаматтар жеткізеді.
31. Стационардың қабылдау бөлімшесі пациенттердің шұғыл және жоспарлы медициналық көмек алуы үшін тәуліктік қабылдау мен тіркеуді жүзеге асырады.
32. Стационардың қабылдау бөлімшесінде шұғыл медициналық көмек көрсету кезінде:
1) өміріне қауіп төнген кезде шұғыл түрде түскен сәтінен бастап 10 минуттан кешіктірмей бейінді маман қарап-тексеру жүргізіледі;
2) пациентті емдеуге жатқызу немесе амбулаториялық жағдайда емдеу туралы шешім қабылдау жүзеге асырылады;
3) пациенттің жеке басы мен паспорттық деректері анықталады;
4) медициналық картасы тағайындау парағымен ресімделеді, онда пациенттің жалпы жағдайы бағаланады, шағымдары, аурудың және өмірдің анамнезі, объективті зерттеулердің деректері, анықталған патология, орындалған зертханалық және функциялық зерттеулердің клиникалық бағасы, алдын ала диагноз, диагностикалау және емдеу іс-шаралары толық және жүйелі түрде жазылады. Сырқатнамаға пациенттің жақында өткізілетін (пациенттің сол уақыттағы жағдайын ескере отырып) емдеу-диагностикалық іс-шараларға жазбаша келісімі енгізіледі.
33. Пациент стационардың қабылдау бөлімшесіне жүгінген сәтінен бастап стационарға жоспарлы емдеуге жатқызу 30 минуттан кешіктірілмей жүзеге асырылады.
34. Егер соңғы диагноз қою үшін динамикалық бақылау мен жедел емдеу-диагностикалық іс-шаралары толық көлемде талап етілетін болса, пациенттің екі сағатқа дейін стационардың қабылдау бөлімшесінде болуына рұқсат етіледі.
35. Пациент стационарға медициналық көмекке жүгінуі кезінде алкоголь, есірткі немесе уытты заттарды тұтыну белгілері анықталған жағдайда медицина қызметкері бастапқы медициналық құжаттарда сол туралы белгі жасайды.

6. Организация оказания стационарной медицинской помощи
пациентам с травмами опорно-двигательного аппарата и
заболеваниями костно-мышечной системы
28. Стационарная помощь пациентам с травмами ОДА и заболеваниями костно-мышечной системы предоставляется в соответствии с пунктом 3 статьи 47 Кодекса.
29. Пациенты с последствиями травм (сросшиеся переломы с металлоконструкциями, несросшиеся переломы, посттравматические контрактуры суставов, ложные суставы и другие) и заболеваниями костно-мышечной системы госпитализируются в МО в соответствии с установленным сроком плановой госпитализации, указанным в талоне плановой госпитализации.
30. В экстренных случаях пациент с травмой ОДА доставляется в соответствующий стационар санитарным автотранспортом МО, станции (отделения) скорой медицинской помощи и санитарной авиацией в сопровождении медицинского работника или обращается самостоятельно. В отдельных случаях пациенты доставляются в стационар сотрудниками органов внутренних дел или гражданами.
31. Приемное отделение стационара осуществляет круглосуточный прием и регистрацию пациентов на получение экстренной и плановой медицинской помощи.
32. При оказании экстренной медицинской помощи в приемном отделении стационара:
1) проводится осмотр профильным специалистом не позже 10 минут с момента поступления, при угрожающих жизни состояниях – незамедлительно;
2) осуществляется принятие решения о госпитализации пациента или лечения в амбулаторных условиях;
3) устанавливаются личность и паспортные данные пациента;
4) оформляется медицинская карта с листом назначений, в которой оценивается общее состояние пациента, подробно и последовательно записываются жалобы, анамнез заболевания и жизни, данные объективного исследования, выявленная патология, клиническая оценка выполненных лабораторных и функциональных исследований, предварительный диагноз, диагностические и лечебные мероприятия. В историю болезни вносится письменное согласие пациента на проведение необходимых в ближайшем будущем (с учетом настоящего состояния пациента) лечебно-диагностических мероприятий.
33. Плановая госпитализация в стационар осуществляется не позже 30 минут с момента обращения пациента в приемное отделение стационара.
34. В случаях, когда для окончательной постановки диагноза требуется динамическое наблюдение и полный объем неотложных лечебно-диагностических мероприятий, допускается нахождение пациента в приемном отделении стационара до двух часов.
35. При обнаружении признаков алкогольного, наркотического или токсического опьянения пациента во время обращения за медицинской помощью в стационар медицинским работником делается об этом отметка в первичных медицинских документах.

36. Стационарға түскен кезде пациентке медициналық қызметтер көрсететін медицина қызметкерлерінің аты-жөні және кәсіптік мәртебесі туралы ұсынылады.
37. Пациент медициналық көмек алу кезінде емдеудің ұсынылатын және баламалы әдістерінің мүмкін болатын қауіптері мен артықшылықтары туралы деректерді, емдеуден бас тартудың мүмкін болатын салдарлары туралы мәліметтерді, пациент үшін түсінікті болатын диагноз, емдік іс-шаралардың болжамы мен жоспары туралы ақпаратты қоса алғанда, өзінің денсаулық жағдайы туралы толық ақпарат алады, сондай-ақ үйге шығару немесе басқа МҰ-ға ауыстыру себептері туралы түсіндірме алады.
38. ТҚА жарақаттары бар және сүйек-бұлшықет жүйелері ауруларымен ауыратын пациенттерге медициналық көмектен бас тарту бойынша Кодекстің 93-бабында регламентенген, Кодекстің 94-бабындағысынан басқасында көзделген.
39. Стационардың травматолог ортопед дәрігері пациентті түскен күні қарап, оған қажетті ем жазып және тағайындалған емдеу-диагностикалық іс-шаралармен таныстырады.
40. Емдеу-диагностикалық іс-шараларды өткізу, дәрі-дәрмектермен қамтамасыз ету, емдік тағам мен пациентке тиісті күтім ұйымдастыру стационарға түскен сәтінен бастап жүзеге асырылады.
41. Клиникалық диагноз пациенттің стационарға түскен күнінен бастап үш тәуліктен кешіктірілмей қойылуға тиіс. Диагностикаға қатысты күрделі жағдайларды қоспағанда, бұл ретте медициналық картада диагнозды анықтаудың кешіктірілу себебі көрсетіледі және қосымша диагностикалық зерттеулер мен мамандардың консультациялары белгіленеді. Клиникалық диагноз қойылған күні медициналық картаға тиісті жазба жазылады.
42. Стационарға түскен барлық пациентер санитариялық тазартудан өтеді. Пациентің жағдайына қарай санитариялық тазарту толық немесе ішінара жүргізіледі. Қажет болған жағдайда пациенттің іш киімдері зарарсыздандырылады.
43. Бөлімше меңгерушісі немесе кезекші дәрігер, бөлімшенің ішкі тәртіп ережелеріне және санитариялық-эпидемиологиялық режиміне қайшы келмесе пациентке өзінің жеке заттарын (іш киімін, киімін, аяқ киімін) пайдалануға рұқсат береді.
44. Әкімшілік пациент стационардан шыққанға дейін сақтауға өткізген құнды заттарды, ақшалай қаражаттарды, құжаттарын, сондай-ақ киімдерін және пациенттердің жеке заттарын есепке алу мен сақтауды қамтамасыз етеді. Стационар әкімшілігі сақтауға өткізілмеген құнды заттарды, ақшалай қаражаттарды, құжаттарды, сондай-ақ пациенттердің киімдерін және жеке заттарды сақтауға жауапты болмайды.
45. Стационарда болған уақытында пациент медициналық көрсетілімдер бойынша консультациялық-диагностикалық емшаралар жүргізу үшін басқа денсаулық сақтау ұйымдарына жіберіледі немесе екі МҰ басшыларының келісімдері бойынша емдеуді жалғастыру үшін басқа стационарларға ауыстырылады.

36. При поступлении в стационар пациенту предоставляются сведения об именах и о профессиональном статусе медицинских работников, которые будут оказывать медицинские услуги.
37. При получении медицинской помощи пациент получает исчерпывающую информацию о состоянии своего здоровья, включая данные о возможном риске и преимуществах предлагаемых и альтернативных методах лечения, сведения о возможных последствиях отказа от лечения, информацию о диагнозе, прогнозе и плане лечебных мероприятий в доступной для пациента форме, а также разъяснение причин выписки домой или перевода в другую МО.
38. Отказ от медицинской помощи пациентов с травмами ОДА и заболеваниями костно-мышечной системы регламентирован статьей 93 Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных статьей 94 Кодекса.
39. Врач травматолог-ортопед стационара в день поступления осматривает пациента, прописывает ему необходимое лечение и знакомит его с назначенными лечебно-диагностическими мероприятиями.
40. Проведение лечебно-диагностических мероприятий, лекарственное обеспечение, организация лечебного питания и соответствующий уход пациента осуществляется с момента поступления в стационар.
41. Клинический диагноз устанавливается не позднее трех суток со дня поступления пациента в стационар. Исключение составляют случаи, сложные в диагностическом отношении, при этом в медицинской карте указывается причина задержки в установлении диагноза и намечаются дополнительные диагностические исследования и консультации специалистов. В день установления клинического диагноза в медицинской карте делается соответствующая запись.
42. Все пациенты, поступающие в стационар, проходят санитарную обработку. В зависимости от состояния пациента санитарная обработка проводится полностью или частично. При необходимости белье пациента подвергается дезинфекции.
43. При отсутствии противоречий правилам внутреннего распорядка и санитарно-эпидемиологическому режиму отделения заведующим отделением или дежурным врачом выдается разрешение пациенту на использование личных вещей (личное белье, одежда, обувь).
44. Администрация до выбытия пациента из стационара обеспечивает учет и сохранность сданных на хранение ценных вещей, денежных средств, документов, а также одежды и личных вещей пациентов. Администрация стационара не несет ответственности за сохранность ценных вещей, денежных средств, документов, а также одежды и личных вещей пациентов, не сданных на хранение.
45. Во время пребывания в стационаре пациент по медицинским показаниям направляется для проведения консультативно-диагностических процедур в другие организации здравоохранения или переводится для продолжения лечения в другие стационары с согласия руководителей обеих МО.

46. Стационардағы барлық пациенттер диагностикалық және емдік манипуляциялар тағайындалған, тиісті жазбалары науқастың медициналық картасының күнделігіне жазылған, емдеуші дәрігердің күн сайынғы (демалыс және мереке күндерінен басқа, кезекші дәрігер қарап-тексеруді жүзеге асырған кезде) қарап - тексеруіне жатады. Медицина картасындағы ауру күнделігін емдеуші дәрігер ауру ағымының жеңіл жағдайында үш күнде бір рет және орташа ауыр, ауыр және аса ауыр жағдайларда күнде жүргізеді.
47. Бөлімше меңгерушісі пациентті түскен күні, одан кейін медициналық көрсетілімдер бойынша (ауыр және аса ауыр жағдайда болған пациенттерді күн сайын; орташа ауыр және жеңіл жағдайда болған пациенттерді аптасына бір реттен кем емес тексереді) және шығатын күні қарап-тексереді. Бөлімше меңгерушісі пациенттердің қарап-тексеру нәтижелерін диагнозы және ұсынымдарымен медициналық картаға жазып, қол қояды.
48. Медициналық көмек көрсетудің кез келген деңгейінде диагнозды сәйкес келтіру қиындықтар, жүргізілген емдеу тиімсіз, сондай-ақ басқа көрсетілімдер болған кезде басшының медициналық бөлімі жөніндегі орынбасары бөлімше меңгерушінің өтініші бойынша консилиум (қажет болған жағдайда республикалық деңгейдегі консультантты қоса алғанда, қажетті (кемінде үш) мамандарды тарта отырып, пациентке қосымша тексеру жүргізумен қатар емдеу тактикасын және ауруды болжамды анықтау, белгілеу) ұйымдастырады. Кешкі, түнгі уақытта, демалыс және мереке күндері консилиумды кезекші дәрігердің өтінімі бойынша стационардың жауапты кезекші дәрігер ұйымдастырады.
49. Жарақаттар мен сүйек-бұлшық ет жүйесінің аурулары бар науқастарға операциялық араласулар жүргізілгеннен кейін ерте оңалту іс-шараларының кешенін өткізу қажет.
50. ТҚА жарақаттары бар және сүйек-бұлшық ет жүйелері ауруларымен ауыратын пациенттерге ақылы көмек Кодекстің 35-бабының 8-тармағына сәйкес ұсынылады.
51. Стационардан шыққаннан кейін пациенттің медициналық картасы медициналық ұйымның мұрағатына өткізіледі және 25 жыл бойы сақталады.
52. МҰ-ның белгіленген күн тәртібін бұзған жағдайда, сондай-ақ, емдеу-диагностикалық процесіне кедергі жасаған жағдайда, тиісті медициналық көмек алу үшін басқа пациенттердің құқықтарына қысым жасаған жағдайда МҰ басшысының немесе оның медициналық бөлімі жөніндегі орынбасарының шешімі бойынша медициналық картасына сол туралы жазылып, пациент стационардан емдеу курсының аяқталуына дейін (өміріне тікелей қауіп болмаған жағдайда) шығарылады.
53. Стационардан шыққан кезінде медициналық картасына шығару эпикризі, толық клиникалық диагнозы, өткізілген диагностикалық зерттеудің көлемі, емдеу іс-шаралары және одан әрі бақылау мен емдеу нұсқаулары жазылады. Пациенттің қолына толық клиникалық диагнозы, өткізілген диагностикалық зерттеудің көлемі, емдеу іс-шаралары және одан арғы бақылау мен емдеу нұсқаулары, сондай-ақ, емделіп шыққан жағдайдың бағасы көрсетілген ( 027/е нысаны) медициналық картасынан үзінді көшірмесі қолхат арқылы беріледі.
Стационардан шығарылған пациентте сондай-ақ, бір жасқа дейінгі балалардың белсенді динамикалық бақылауға көрсетілімдері болған кезде, олар туралы ақпарат МСАК ұйымына олардың тіркелген орындары бойынша тапсырылады.

46. Все пациенты, находящиеся в стационаре, подлежат ежедневному осмотру лечащим врачом (кроме выходных и праздничных дней, когда осмотр осуществляется дежурным врачом) с назначением диагностических и лечебных манипуляций с занесением соответствующей записи в дневник заболевания медицинской карты. Дневник заболевания в медицинской карте ведется лечащим врачом один раз в три календарных дня в случаях легкого течения заболевания и ежедневно – в случаях, когда пациент находится в среднетяжелом, тяжелом и крайне тяжелом состоянии.
47. Заведующим отделением осмотр пациента осуществляется в день поступления, в последующем – по медицинским показаниям (пациенты, находящиеся в тяжелом и крайне тяжелом состоянии, осматриваются ежедневно, пациенты, находящиеся в среднетяжелом и легком состоянии – не реже одного раза в неделю) и перед выпиской. Результаты осмотра пациентов заведующим отделением с диагнозом и рекомендациями заносятся в медицинскую карту и им подписываются.
48. На любом уровне оказания медицинской помощи при затруднении в идентификации диагноза, неэффективности проводимого лечения, а также при иных показаниях, заместитель руководителя по медицинской части по заявке заведующего отделением организует консилиум (при необходимости – с проведением дополнительного обследования пациента, уточнения, определения тактики лечения и прогноза заболевания с привлечением (не менее трех) необходимых специалистов, включая при необходимости консультанта республиканского уровня). В вечернее, ночное время, в выходные и праздничные дни консилиум организует ответственный дежурный врач по стационару по заявке дежурного врача.
49. После проведенного оперативного вмешательства пациенты с травмами и заболеваниями костно-мышечной системы необходимо провести комплекс ранних реабилитационных мероприятий.
50. Платные услуги пациентам с травмами ОДА и заболеваниями костно-мышечной системы предоставляются в соответствии с пунктом 8 статьи 35 Кодекса.
51. Медицинская карта после выбытия пациента из стационара сдается в архив МО и хранится в течение 25 лет.
52. В случае нарушения режима дня, установленного МО, а также в случае создания препятствий для лечебно-диагностического процесса, ущемления прав других пациентов на получение надлежащей медицинской помощи пациент выписывается из стационара до завершения курса лечения (при отсутствии непосредственной угрозы жизни) по решению руководителя МО или его заместителя по медицинской части, о чем делается запись в медицинской карте.
53. При выписке из стационара в медицинской карте записывается выписной эпикриз, где указываются полный клинический диагноз, проведенный объем диагностического исследования, лечебных мероприятий и рекомендации по дальнейшему наблюдению и лечению. Пациенту на руки под расписку выдается выписка (форма 027/у) из медицинской карты, где также указывается полный клинический диагноз, проведенный объем диагностического исследования, лечебных мероприятий и рекомендации по дальнейшему наблюдению и лечению, а также стоимость пролеченного случая.
При наличии у пациента, выписанного из стационара, показаний к активному динамическому наблюдению, а также детей до 1 года жизни информация о них передается в организацию ПМСП по месту их прикрепления.

54. ТҚА жарақаттары бар және сүйек-бұлшық ет жүйелері ауруларымен ауырған пациенттерге патологоанатомиялық ашып қарау Кодекстің 56-бабының 3-тармағында регламентеледі.
7. Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары мен сүйек-бұлшық ет
жүйесінің ауруларымен ауыратын пациенттерге жоғары
мамандандырылған медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру
55. ТҚА жарақаттары бар және сүйек-бұлшық ет жүйелері ауруларымен ауыратын пациенттерге ЖММК Кодекстің 42-бабының 1-тармағына сәйкес ұсынылады.
56. Жергілікті деңгейдегі МҰ-да стационар жағдайында жарақаттар мен сүйек-бұлшық ет жүйесі аурулары бар пациенттерге ЖММК көрсету үшін амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін МҰ маманы жолдаманы Емдеуге жатқызу бюросының порталында тіркейді және оны пациентке береді.
57. Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін МҰ-ның маманы жергілікті деңгейдегі МҰ-да ЖММК көрсету мүмкіндігі болмаған жағдайда республикалық МҰ-ға емдеуге жатқызу мәселесін шешу үшін пациенттің құжаттар пакетін облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті мемлекеттік басқару органдарының ЖММК жөніндегі комиссиясының (бұдан әрі – ЖММК комиссиясы) қарауына жібереді.
58. ЖММК көрсететін жергілікті деңгейдегі МҰ-да емдеудің барлық әдістері пайдаланылған стационарлық емдеудегі пациентті емдеуде емдеудің оң тиімділігі болмаған жағдайда, емдеуші дәрігер бөлімше меңгерушісімен немесе МҰ басшысының емдеу ісі жөніндегі орынбасарымен бірлесіп ЖММК комиссиясының қарауына медициналық картасынан көшірмені факсимильдік байланыс арқылы жібереді.
59. ТҚА жарақаттар мен сүйек-бұлшық ет жүйелері ауруларымен ауыратын пациенттерге стационарлық көмек түрінде ЖММК көрсету үшін республикалық МҰ-ға емдеуге жатқызу үшін негіздеме ЖММК комиссиясының шешімі болып табылады.
60. Пациенттің құқығын қорғау, медициналық ғылымды дамыту мақсатында республикалық МҰ емдеуге жатқызу жағдайларының жоспарланатын санынан 10% мөлшерінде медициналық айғақтар болған кезде:
1) әлеуметтік қорғалмаған топтарға: 18 жасқа дейінгі балаларға, жүкті әйелдерге, Ұлы Отан соғысының қатысушыларына, мүгедектерге, "Алтын Алқа", "Күміс Алқа" алқаларымен марапаттаған көп балалы аналарға, атаулы әлеуметтік көмек алушыларға, зейнеткерлерге, әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын пациенттерге;
2) жедел және шұғыл медициналық көрсетілімдер кезінде;
3) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі әкімшілендіретін ғылыми-техникалық бағдарламаны орындау шеңберінде өз бетінше пациентті емдеуге жатқызады.
61. Бұл ретте, республикалық МҰ медициналық көмек көрсету үшін пациентті емдеуге жатқызу туралы шешім қабылдаған кезде Емдеуге жатқызу бюросының порталына жолдаманы тіркейді және оны медициналық картасына қосады.

54. Патологоанатомическое вскрытие пациентов с травмами ОДА и заболеваниями костно-мышечной системы регламентируется в соответствии с пунктом 3 статьи 56 Кодекса.
7. Организация оказания высокоспециализированной медицинской
помощи пациентам с травмами опорно-двигательного аппарата и
заболеваниями костно-мышечной системы
55. ВСМП пациентам с травмами ОДА и заболеваниями костно-мышечной системы осуществляется в МО в соответствии с пунктом 1 статьи 42 Кодекса.
56. Для оказания ВСМП пациентам с травмами и заболеваниями костно-мышечной системы в условиях стационара в МО местного уровня специалист МО, оказывающей амбулаторно-поликлиническую помощь, регистрирует направление в Портале бюро госпитализации и выдает его пациенту.
57. В случае отсутствия возможности оказания ВСМП в МО местного уровня специалист МО, оказывающей амбулаторно-поликлиническую помощь, направляет пакет документов пациента на рассмотрение комиссии по ВСМП органов местного государственного управления области, города республиканского значения, столицы (далее – комиссия ВСМП) для решения вопроса госпитализации в республиканскую МО.
58. При отсутствии положительного лечебного эффекта у пациента, находящего на стационарном лечении, в отношении которого были использованы все имеющиеся методы лечения в МО местного уровня, оказывающей ВСМП, лечащий врач совместно с заведующим отделением либо с заместителем руководителя МО по лечебной работе направляет факсимильной связью выписку из медицинской карты на рассмотрение комиссии ВСМП.
59. Основанием для госпитализации пациентов с травмами ОДА и заболеваниями костно-мышечной системы в республиканские МО для оказания ВСМП в форме стационарной помощи является решение комиссии ВСМП.
60. В целях защиты прав пациента, развития медицинской науки, республиканская МО самостоятельно госпитализирует пациента при наличии медицинских показаний в пределах 10 % от планируемого количества случаев госпитализации:
1) социально-незащищенных групп: детей до 18 лет, беременных, участников Великой Отечественной войны, инвалидов, многодетных матерей, награжденных подвесками "Алтын алка", "Кумыс алка", получателей адресной социальной помощи, пенсионеров, пациентов с социально значимыми заболеваниями;
2) при неотложных и экстренных медицинских показаниях;
3) в рамках выполнения научно-технических программ, администрируемых Министерством здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
61. При этом республиканская МО при принятии решения о госпитализации пациента для оказания медицинской помощи регистрирует направление в Портале бюро госпитализации и прилагает его к медицинской карте.

62. Өңірлер бөлінісіндегі ЖММК халықтың қажеттілігін анықтауды және жеке аурулар бойынша ЖММК-тің шекті көлемін бекітуді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің медициналық-экономикалық кеңесі жүзеге асырады.
8. Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары мен сүйек-бұлшық ет
жүйелері ауруларымен ауыратын пациенттерге медициналық оңалту
көмегін көрсетуді ұйымдастыру
63. ТҚА жарақаттарымен және сүйек-бұлшық ет жүйелері ауруларымен ауыратын пациенттерді қалпына келтіру емі жарақаттың организмге жалпы әсер ету құбылыстарын жою, гиподинамия құбылыстарының алдын алу мақсатында пациент стационарға алғашқы түскен күнінен бастап тағайындалады.
Оңалтудың міндеттері:
1) пациенттің өмір сүру тонусын арттыру;
2) жүрек-қантамыр жүйелері мен тыныс алу ағзаларының қызметін жақсарту;
3) болуы мүмкін асқынулардың алдын алу;
4) дене жүктемесіне ағзаның барлық жүйелерін бейімдеу;
5) регенеративтік-репаративтік процестерді ынталандыру мақсатында зақымданған аймақта (хирургиялық араласулар) қан және лимфа айналымын күшейту;
6) бұлшықеттің гипотрофиясы мен буындардың сіресуінің алдын алу.
64. Оңалту іс-шаралары мүгедектікке және еңбекке қабілеттілігінің тұрақты бұзылуына әкеліп соғатын аурулардың және органикалық қайтымсыз өзгерістерінің рецидивін алдын алуды көздейді.
65. Оңалту іс-шараларының тиімділігін бағалау және талдау мақсатында пациент белсенділігінің арнайы функциялық шкалалары қолданылады:
Бартель индексі – тамақтану, дене күтімі, қимыл-қозғалыс кезінде пациенттің өз бетінше қозғалыс әрекетін жасай алуын ескеретін функциялық шкала. Бартель - индексі (күнделікті тіршілік әрекеті белсенділігінің индексі) нысан ретінде осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес анықталады;
Карновский индексі травматологиялық және ортопедиялық науқастарға бейімделген, өмір сүру сапасын бағалау, емдеу процесінде динамиканы бағалау үшін қызмет етеді. Пациенттің травматологиялық және ортопедиялық белсенділігін анықтау шкаласы (Карновскийдің бейімделген индексі) нысан ретінде осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес анықталады;
Medical Research Council Paralysis (MRC-scale) шкаласы – бұлшықеттің күшін бағалау үшін қолданылады. Medical Research Council Paralysis (MRC-scale) шкаласы нысан ретінде осы Стандартқа 5-қосымшаға сәйкес анықталады.
гониометрия – аяқ-қол буындарының қозғалыс көлемін өлшеу.
66. Асқынуларды болдырмау, еңбекке уақытша жарамсыздықты қысқарту және мүгедектікті төмендету мақсатында пациенттерге алғашқы күнінен бастап жарақаттар немесе операциялық араласулар алғаннан кейін оңалту іс-шараларын жүргізу үшін дене және физиотерапиялық емдеу жөніндегі дәрігер маман консультациясынан кейін реанимация және қарқынды терапия немесе бейінді бөлімшелерде (оңалтудың бірінші кезеңі) жүргізілетін медициналық оңалту бойынша қызметтер ұсынылады. Жарақаттар және сүйек - бұлшық ет жүйелері ауруларымен ауыратын пациенттердің бағыты оңалту іс-шаралары бойынша осы Стандартқа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықталады.

62. Определение потребности населения в ВСМП в разрезе регионов и утверждение предельных объемов ВСМП по отдельным заболеваниям, осуществляется Медико-экономическим советом Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
8. Организация оказания медицинской реабилитации пациентам
с травмами опорно-двигательного аппарата и заболеваниями
костно-мышечной системы
63. Восстановительное лечение пациентов с травмами ОДА и заболеваниями костно-мышечной системы назначают с первых дней поступления пациента в стационар с целью ликвидации проявлений общей реакции организма на травму, предупреждения явлений гиподинамии.
Задачи реабилитации:
1) повышение жизненного тонуса пациента;
2) улучшение функции сердечно-сосудистой системы и органов дыхания;
3) профилактика возможных осложнений;
4) адаптация всех систем организма к возрастающей физической нагрузке;
5) усиление кровообращения и лимфообращения в зоне повреждения (хирургического вмешательства) с целью стимуляции регенеративно-репаративных процессов;
6) профилактика гипотрофии мускулатуры и ригидности суставов.
64. Реабилитационные мероприятия предусматривают также профилактику рецидива заболевания и органических, необратимых изменений, которые могут привести к инвалидности и стойкому нарушению трудоспособности.
65. С целью оценки и анализа эффективности реабилитационных мероприятий применяются специальные функциональные шкалы активности пациента:
индекс Бартела – функциональная шкала, которая учитывает самостоятельность пациента при приеме пищи, в передвижении, уходе за телом. Индекс Бартела (индекс активности повседневной жизнедеятельности) определяется по форме согласно приложению 3 к настоящему Стандарту;
индекс Карновского, адаптированный для травматологических и ортопедических пациентов, служит для оценки качества жизни, учета динамики в процессе лечения. Шкала определения активности травматологического и ортопедического больного (адаптированный индекс Карновского) определяется по форме согласно приложению 4 к настоящему Стандарту;
шкала Medical Research Council Paralysis (MRC-scale) – используется для оценки силы мышц. Шкала Medical Research Council Paralysis (MRC-scale) определяется по форме согласно приложению 5 к настоящему Стандарту;
гониометрия – измерение объема движений в суставах конечностей.
66. В целях исключения осложнений, сокращения временной нетрудоспособности и снижения инвалидизации пациентам с первых дней после получения травмы или оперативного вмешательства предоставляются услуги по медицинской реабилитации, которые проводятся в отделении реанимации и интенсивной терапии или профильном отделении (первый этап реабилитации) после консультации врача-специалиста по лечебной физкультуре и физиотерапии. Маршрут пациента с травмами и заболеваниями костно-мышечной системы для проведения реабилитационных мероприятий определяется по форме согласно приложению 6 к настоящему Стандарту.

67. Пациентті реанимация және қарқынды терапия бөлімшелеріне жатқызбай бейінді бөлімшеге емделуге жатқызу кезінде оңалту іс-шаралары нақты бір санаттағы пациенттерге емдік дене шынықтыруда, физиотерапияда және психологияда пайдаланылатын әдістерді тағайындау көрсетілімдері немесе қарсы көрсетілімдері ескеріле отырып, гемодинамикасы мен негізгі өмірлік маңызды өлшемдері тұрақтанған кезден басталады.
68. Пациентті реанимация және қарқынды терапия бөлімшелерінен ауыстырған кезде науқастың динамикалық жағдайы туралы деректер ескеріле отырып белгіленген жеке оңалтуды орындау жалғастырылады.
69. Егер пациент жарақат алғаннан кейін стационарлық емдеуді қажет етпесе медициналық оңалту амбулаториялық жағдайда немесе үйде жүргізіледі (оңалтудың үшінші кезеңі).
70. Аурудың жіті кезеңі аяқталғаннан кейін бірақ, биоәлеуметтанушылық функциялардың бұзылулары сақталған кезде (тәуліктік медициналық бақылауды, емдеудің қарқынды әдістерін қолдануды талап ететін өзін - өзі күтуді, қозғалысты және қарым-қатынасты жүзеге асыру үшін бөгде көмекке мұқтаж пациенттерге функцияларды қалпына келтіру (оңалту әлеуетін) перспективаларын тексерудің расталған нәтижелері бар болғанда функциялардың айтарлықтай бұзылуларымен) оңалтудың бірінші кезеңінен кейін пациентке көп бейінді стационардың медициналық оңалту бөлімшелерінде, оңалту орталығында немесе санторийлерде оңалту қызметінің екінші кезеңі тағайындалады.
Пациентті оңалтудың екінші кезеңіне ауыстыру өлшемшарттары мыналар болып табылады:
Бартель индексі - 45 балдан жоғары;
MRC-scale - 2-3 балл;
Карновский индексі - 40-60 балл;
Гониометрия – нормадан 30 % кем.
Осы кезеңде емдеудің ұзақтығы орташа күнтізбелік 14 күнді құрайды.
Емдік дене шынықтыру және физиотерапия жөніндегі дәрігер маманның консультациясынан кейін оңалту іс-шараларының кешені тағайындалады.
71. Егер биоәлеуметтанушылық функциялардың бұзылулары жойылмаса медициналық оңалту үшінші кезеңге өту арқылы жалғастырылады.
Науқасты оңалтудың үшінші кезеңіне ауыстыру өлшемшарттары мыналар болып табылады:
Бартель индексі – 80-95 балдан жоғары;
MRC-scale - 3 балдан көп;
Карновский индексі – 70-90 балл;
Гониометрия – нормадан 30 %-ға артық.
72. Бірінші оңалту кезеңінен өткен пациенттерге екінші кезеңнің оңалту іс-шаралары міндетті емес, амбулаториялық оңалту (үшінші кезең) тағайындалады.
73. Өздігінен қозғалып жүре алмайтын, бірақ объективті зерттеу әдістерімен расталған қалпына келтіру перспективалары немесе фукцияның компенсациясы бар науқастар үшін амбулаториялық-емханалық ұйымдардың оңалту бөлімшелерінің үйде медициналық оңалту мамандарының көшпелі нысаны қолданылады (үйдегі стационар).

67. При госпитализации пациента в профильное отделение, минуя отделение реанимации и интенсивной терапии, реабилитационные мероприятия начинаются с момента стабилизации гемодинамики и основных жизненно-важных параметров с учетом показаний и противопоказаний к назначению методов, используемых в лечебной физкультуре, физиотерапии и психологии у конкретной категории пациентов.
68. При переводе пациента из отделения реанимации и интенсивной терапии продолжается выполнение намеченной индивидуальной реабилитационной программы с учетом данных о динамике состояния пациента.
69. Если пациент после получения травмы не нуждается в стационарном лечении, медицинская реабилитация проводится в амбулаторных условиях или на дому (третий этап реабилитации).
70. После окончания острого периода заболевания, но при сохранении нарушений биосоциальных функций (со значительными нарушениями функций при наличии подтвержденной результатами обследования перспективы восстановления функций (реабилитационного потенциала), пациентам, нуждающимся в посторонней помощи для осуществления самообслуживания, перемещения и общения, требующие круглосуточного медицинского наблюдения, применения интенсивных методов лечения) после первого этапа реабилитации назначают услуги второго этапа реабилитации в отделении медицинской реабилитации многопрофильного стационара, реабилитационном центре или в санатории.
Критериями перевода пациента на второй этап реабилитации являются:
индекс Бартела – выше 45 баллов;
MRC-scale – от 2-3 баллов;
индекс Карновского – 40-60 баллов;
гониометрия – менее 30% от нормы.
Продолжительность лечения на данном этапе составляет в среднем 14 календарных дней.
После консультации врача-специалиста по лечебной физкультуре и физиотерапии назначается комплекс реабилитационных мероприятий.
71. Если нарушения биосоциальных функций не устранены, медицинская реабилитация продолжается путем перехода к третьему этапу.
Критериями перевода пациента на третий этап реабилитации являются:
индекс Бартела – выше 80-95 баллов;
MRC-scale – более 3 баллов;
индекс Карновского – 70-90 баллов;
гониометрия – более 30% от нормы.
72. Пациентам, которым после первого реабилитационного этапа необязательны реабилитационные мероприятия второго этапа, назначается амбулаторная реабилитация (третий этап).
73. Для пациентов, не способных самостоятельному передвижению, но имеющих подтвержденные объективными методами исследования перспективы восстановления или компенсации функции используется выездная форма медицинской реабилитации на дому специалистами амбулаторно-поликлинической организации (стационар на дому).

74. Үшінші кезеңнің оңалту іс-шараларының ұзақтығы күнтізбелік 20 күнді құрайды.
75. ТҚА-ның тұрақты бұзылуы, бірақ функцияларын қалпына келтіру перспективасы бар пациенттерге (оңалту әлеуеті) 1 жылдан соң жүргізілген операциялық емдеуден кейін амбулаториялық-емханалық жағдайды қолдайтын оңалтуды тағайындайды. Оңалту ұзақтығы күнтізбелік 15 күнді құрайды.
Қазақстан Республикасында
травматологиялық және ортопедиялық
көмек көрсетуді ұйымдастыру
стандартына 1-қосымша
Медициналық көмек көрсету кезеңіндегі тірек-қимыл аппаратының
жарақаттары бар пациенттерге диагностикалық және емдеу
іс-шараларының көлемі
Травматологиялық-ортопедиялық қызмет ұйымдарының құрылымына сәйкес медициналық көмек көрсетудің деңгейлері
Диагностикалық іс-шаралардың тізбесі
Емдеу іс-шараларының тізбесі
Ескертпе
фельдшерлік пункт, фельдшерлік-акушерлік пункт, ауылдық дәрігерлік амбулатория, ауылдық аурухана, жедел медициналық жәрдем
1. Анамнезді жинау.
2. Қарап-тексеру, пальпациялау.
1. Жалпы әсер ететін анальгетиктермен жансыздандыру.
2. Таңғыштарды байлау.
3. Көліктік иммобилизация.
4. Қан тоқтату.
5. Венепункция.
6. Аудандық орталық ауруханаға, қалалық ауруханаға тасымалдау.
Аудандық орталық аурухана, ауданаралық травматологиялық бөлімше
1. Анамнез жинау.
2. Қарап-тексеру, пальпациялау.
3. Зертханалық зерттеулер: қанның жалпы талдауы (бұдан әрі – ҚЖТ), несептің жалпы талдауы (бұдан әрі – НЖТ), нәжісті гельминттерге зерттеу, микрореакция, қан тобын және резус-факторды анықтау, қанның биохимиялық талдауы (жалпы уызы, несеп, креатинин, билирубин, глюкоза, аланинаминотрансфераза (бұдан әрі – АЛТ), аспартатаминотрансфераза (бұдан әрі – АСТ), протромбин индексі (бұдан әрі – ПТИ), ұю уақыты, қан кетудің ұзақтығы.
4. Рентгенологиялық зерттеу.
5. Операциялық емдеу кезіндегі көрсетілімдер бойынша электрокардиография (бұдан әрі – ЭКГ).
6. Көрсетілімдер бойынша ультрадыбыстық зерттеу (бұдан әрі – УДЗ).
7. Көрсетілімдер бойынша мамандардың консультациясы.
1. Жалпы әсер ететін анальгетиктермен жансыздандыру.
2. Сынған жерді блоктау.
3. Таңғыштарды байлау.
4. Көліктік иммобилизация.
5. Мұрынға тампон қою.
6. Қан тоқтату.
7. Венепункция.
8. Плевральдық пункция.
9. Торакоцентез.
10. Буындарды пункциялау.
11. Плевральдық дренаж қою.
12. Қаңқадан тарту.
13. Гипстік лонгеттерді қоюмен сүйек сынықтарының жабық бір реттік репозициясы.
14. Операциялық емдеу:
1) Ішкі бекітумен сүйек сынықтарының ашық репозициясы;
2) сүйектің сыртына бекітілетін қондырғыны қолдану;

74. Продолжительность реабилитационных мероприятий на третьем этапе составляет 20 календарных дней.
75. Пациентам со стойкими нарушениями функции ОДА, но имеющим перспективы восстановления функций (реабилитационного потенциала) через 1 год после проведенного оперативного лечения назначают поддерживающую реабилитацию в амбулаторно-поликлинических условиях. Продолжительность реабилитации составляет 15 календарных дней.
Приложение 1
к Стандарту организации
оказания травматологической
и ортопедической помощи в
Республике Казахстан
Объем диагностических и лечебных мероприятий
пациентам с травмами опорно-двигательного аппарата
на этапах оказания медицинской помощи
Уровни оказания медицинской помощи в соответствии со структурой организации травматолого-ортопедической службы
Перечень диагностических мероприятий
Перечень лечебных мероприятий
Примечание
Фельдшерский пункт, фельдшерско-акушерский пункт, сельская врачебная амбулатория, сельская больница, скорая медицинская помощь
1. Сбор анамнеза.
2. Осмотр, пальпация.
1. Обезболивание анальгетиками общего действия.
2. Наложение повязок.
3. Транспортная иммобилизация.
4. Остановка кровотечения.
5. Венепункция.
6. Транспортировка в центральную районную больницу, городскую больницу.
Центральная районная больница, межрайонное травматологическое отделение
1. Сбор анамнеза.
2. Осмотр, пальпация.
3. Лабораторные исследования: общий анализ крови (далее – ОАК), общий анализ мочи (далее – ОАМ), исследование кала на яйца глист, микрореакция, определение группы крови и резус-фактора, биохимический анализ крови (общий белок, мочевина, креатинин, билирубин, глюкоза, аланинаминотрансфераза (далее – АЛТ), аспартатаминотрансфераза (далее – АСТ), протромбиновый индекс (далее – ПТИ), время свертываемости, длительность кровотечения.
4. Рентгенологическое исследование.
5. Электрокардиография (далее – ЭКГ) по показаниям при оперативном лечении.
6. Ультразвуковое исследование (далее – УЗИ) по показаниям.
7. Консультация специалистов по показаниям.
1. Обезболивание анальгетиками общего действия.
2. Блокада места перелома.
3. Наложение повязок.
4. Транспортная иммобилизация.
5. Тампонада носа.
6. Остановка кровотечения.
7. Венепункция.
8. Плевральная пункция.
9. Торакоцентез.
10. Пункция суставов.
11. Наложение плеврального дренажа.
12. Наложение скелетного вытяжения.
13. Закрытая одномоментная репозиция отломков с наложением гипсовой лонгеты.
14. Оперативное лечение:
1) открытая репозиция костных отломков костей с внутренней фиксацией;
2) применение внешнего фиксирующего устройства на кости.

15. Ерте оңалту іс-шараларын жүргізу.
16. Науқасты қажеттілігіне қарай 3 немесе 4 кезеңде ауыстыру.
Зерттеп-қарау көлемі диагнозға және медициналық ұйым (бұдан әрі ) жарақтандырылу деңгейіне байланысты
Қалалық аурухана, облыстық аурухана
1. Анамнезді жинау.
2. Қарап-тексеру, пальпациялау.
3. Зертханалық зерттеулер: ҚЖТ, НЖТ, нәжісті гельминттерге зерттеу, микрореакция, қан тобын және резус-факторын анықтау, қанның биохимиялық талдауы (жалпы уызы, несеп, креатинин, билирубин, глюкоза, АЛТ, АСТ), ПТИ, ұю уақыты, қан кетудің ұзақтығы.
4. Рентгенологиялық зерттеу.
5. Операциялық емдеу кезіндегі көрсетілімдер бойынша ЭКГ.
6. Көрсетілімдер бойынша УДЗ.
7. Көрсетілімдер бойынша компьютерлік томография.
8. Көрсетілімдер бойынша магниттік-резонанстық томография.
9. Көрсетілімдер бойынша мамандардың консультациясы.
1. Жалпы әсер ететін анальгетиктермен жансыздандыру.
2. Новокаиндық блокадалар: қабырға аралық, паравертебральдық, төс артындағы, Школьников-Селиванов бойынша жамбасішілік, вагосимпатиялық.
3. Таңғыштарды байлау.
4. Плевральдық пункция.
5. Люмбальдық пункция.
6. Буындардың пункциясы.
7. Қаңқадан тарту.
8. Гипстік лонгеттерді қоюмен сынықтардың жабық бір реттік репозициясы.
9. Сыртынан бекіту аппаратымен сынықтарды тұрақтандыру.
10. Операциялық араласу:
1) ішкі бекітумен сүйек сынықтарының жабық репозициясы;
2) ішкі бекітумен сүйек сынықтарының ашық репозициясы;
3) сүйектің сыртына бекітілетін қондырғыны қолдану;
4) блоктайтын интрамедулярлық остеосинтезі бар ішкі бекітумен сүйектердің сүйек сынықтарының жабық репозициясы;
5) блоктайтын экстрамедуллярлық остеосинтезі бар ішкі бекітумен сүйек сынықтарының жабық репозициясы;
11. ерте оңалту іс-шараларын жүргізу;
12. көрсетілімдер бойынша науқастарды ҒЗИ, ҒО, республикалық клиникаларға ауыстыру.
Зерттеп-қарау көлемі диагнозға және МҰ-ның жарақтандырылу деңгейіне байланысты
Ғылыми-зерттеу институты, ғылыми орталық, республикалық клиникалар
1. Анамнезді жинау.
2. Қарап-тексеру, пальпациялау.
3. Зертханалық зерттеулер: ҚЖТ, НЖТ, нәжісті гельминттерге зерттеу, микрореакция, қан тобын және резус-факторын анықтау, қанның биохимиялық талдауы (жалпы уызы, несеп, креатинин, билирубин, глюкоза, АЛТ, АСТ), ПТИ, ұю уақыты, қан кетудің ұзақтығы.
4. Рентгенологиялық зерттеу.
5. Операциялық емдеу кезіндегі көрсетілімдер бойынша ЭКГ.
6. Көрсетілімдер бойынша УДЗ.
7. Көрсетілімдер бойынша компьютерлік томография.
8. Көрсетілімдер бойынша магниттік-резонанстық томография.
9. Көрсетілімдер бойынша мамандардың консультациясы.
1. Жалпы әсер ететін анальгетиктермен жансыздандыру.

15. Проведение ранних реабилитационных мероприятий.
16. Перевод пациента при необходимости на 3 или 4 этапы.
Объем обследования зависит от диагноза и уровня оснащенности медицинской организации (далее – МО)
Городская больница, областная больница
1. Сбор анамнеза.
2. Осмотр, пальпация.
3. Лабораторные исследования: общий анализ крови, общий анализ мочи, исследование кала на яйца глист, микрореакция, определение группы крови и резус-фактора, биохимический анализ крови (общий белок, мочевина, креатинин, билирубин, глюкоза, АЛТ, АСТ), ПТИ, время свертываемости, длительность кровотечения.
4. Рентгенологическое исследование.
5. ЭКГ по показаниям при оперативном лечении.
6. УЗИ по показаниям.
7. Компьютерная томография по показаниям.
8. Магнитно-резонансная томография по показаниям.
9. Консультация специалистов по показаниям.
1. Обезболивание анальгетиками общего действия.
2. Новокаиновые блокады: межреберная, паравертебральная, загрудинная, внутритазовая по Школьникову-Селиванову, вагосимпатическая.
3. Наложение повязок.
4. Плевральная пункция.
5. Люмбальная пункция.
6. Пункция суставов.
7. Наложение скелетного вытяжения.
8. Закрытая одномоментная репозиция отломков с наложением гипсовой лонгеты.
9. Стабилизация перелома аппаратами внешней фиксации.
10. Оперативное вмешательство:
1) закрытая репозиция костных отломков костей с внутренней фиксацией;
2) открытая репозиция костных отломков костей с внутренней фиксацией;
3) применение внешнего фиксирующего устройства на кости;
4) закрытая репозиция костных отломков костей с внутренней фиксацией блокирующим интрамедуллярным остеосинтезом;
5) закрытая репозиция костных отломков костей с внутренней фиксацией блокирующим экстрамедуллярным остеосинтезом.
11. Проведение ранних реабилитационных мероприятий.
12. По показаниям перевод больных в НИИ, НЦ, республиканские клиники.
Объем обследования зависит от диагноза и уровня оснащенности МО
Научно-исследовательский институт, научный центр, республиканские клиники
1. Сбор анамнеза.
2. Осмотр, пальпация.
3. Лабораторные исследования: ОАК, ОАМ, исследование кала на яйца глист, микрореакция, определение группы крови и резус-фактора, биохимический анализ крови (общий белок, мочевина, креатинин, билирубин, глюкоза, АЛТ, АСТ), ПТИ, время свертываемости, длительность кровотечения.
4. Рентгенологическое исследование.
5. ЭКГ по показаниям при оперативном лечении.
6. УЗИ по показаниям.
7. Компьютерная томография по показаниям.
8. Магнитно-резонансная томография по показаниям.
9. Консультация специалистов по показаниям.
1. Обезболивание анальгетиками общего действия.

2. Новокаиндық блокадалар: қабырға аралық, паравертебральдық, төс артындағы, Школьников-Селиванов бойынша жамбас ішілік, вагосимпатиялық.
3. Торакоцентоз.
4. Буындардың пункциясы.
5. Қаңқадан тарту.
6. Гипстік лангеттерді қоюмен сынықтардың жабық бір реттік репозициясы.
7. Сыртынан бекіту аппаратымен сынықтардың тұрақтандыру.
8. Операциялық емдеу:
1) Ішкі бекітумен сүйек сынықтарының жабық репозициясы;
2) Ішкі бекітумен сүйек сынықтарының ашық репозициясы;
3) Сүйектің сыртына бекітілетін қондырғыны қолдану;
4) блоктайтын интрамедуллярлық остеосинтезі бар ішкі бекітумен сүйек сынықтарының жабық репозициясы.
5) блоктайтын экстрамедуллярлық остеосинтезі бар ішкі бекітумен сүйек сынықтарының жабық репозициясы.
9. Ерте оңалту іс-шараларын жүргізу.
10. Инновациялық технологиялар.
Зерттеп-қарау көлемі диагнозға және МҰ жарақтандырылу деңгейіне байланысты
Қазақстан Республикасында
травматологиялық және ортопедиялық
көмек көрсетуді ұйымдастыру
стандартына 2-қосымша
Медициналық көмек көрсету кезеңіндегі сүйек-бұлшық ет жүйесінің
ауруларымен ауыратын пациенттерге диагностикалық және емдеу
іс-шараларының көлемі
Травматологиялық - ортопедиялық қызметтің ұйымдарының құрылымына сәйкес медициналық көмек көрсетудің деңгейлері
Диагностикалық іс-шаралардың тізбесі
Емдеу шараларының тізбесі
Ескертпе
фельдшерлік пункт, фельдшерлік-акушерлік пункт, ауылдық дәрігерлік амбулатория
1. Анамнезді жинау.
2. Қарап-тексеру.
Мамандардан консультация алу үшін жолдама (ортопед, балалар хирургі)
Емхана (балалар хирургі, травматолог-ортопед кабинеті)
1. Анамнезді жинау.
2. Қарап-тексеру.
3. Зертханалық зерттеулер: қанның жалпы талдауы (бұдан әрі – ҚЖТ), несептің жалпы талдауы (бұдан әрі – НЖТ), нәжісті гельминттерге зерттеу, микрореакция.
4. Рентгенологиялық зерттеу.
1. Жарақаттар және сүйек - бұлшық ет жүйелері ауруларымен ауыратын пациенттерді диспансерлік бақылау:
туа біткен жамбастың шығып кетуімен балалар, туа біткен маймақтық, сколиоз, тұқым қуалайтын қаңқа жүйелерінің аурулары, қаңқаның ауытқып дамуы.
2. Сүйек-бұлшық ет жүйелері ауруларымен ауыратын пациенттерді стационарлық емдеуге іріктеу және жіберу.
Зерттеп-қарау көлемі диагнозға және медициналық ұйым (бұдан әрі – МҰ) жарақтандырылу деңгейіне байланысты
Орталық аудандық аурухана
1. Анамнезді жинау.
2. Қарап-тексеру.
3. Зертханалық зерттеулер: ҚЖТ, НЖТ, нәжісті гельминттерге зерттеу, микрореакция, қан тобын және резус-факторын анықтау, қанның биохимиялық талдауы (жалпы уызы, несеп, креатинин, билирубин, глюкоза, аланинаминотрансфераза (бұдан әрі – АЛТ), аспартатаминотрансфераза (бұдан әрі – АСТ), протромбин индексі (бұдан әрі – ПТИ), ұю уақыты, қан кетудің ұзақтығы.

2. Новокаиновые блокады: межреберная, паравертебральная, загрудинная, внутритазовая по Школьникову-Селиванову, вагосимпатическая.
3. Торакоцентез.
4. Пункция суставов.
5. Наложение скелетного вытяжения.
6. Закрытая одномоментная репозиция отломков с наложением гипсовой лонгеты.
7. Стабилизация перелома аппаратами внешней фиксации.
8. Оперативное вмешательство:
1) закрытая репозиция костных обломков костей с внутренней фиксацией;
2) открытая репозиция костных обломков костей с внутренней фиксацией;
3) применение внешнего фиксирующего устройства на кости;
4) закрытая репозиция костных обломков костей с внутренней фиксацией блокирующим интрамедуллярным остеосинтезом;
5) закрытая репозиция костных обломков костей с внутренней фиксацией блокирующим экстрамедуллярным остеосинтезом.
9. Проведение ранних реабилитационных мероприятий.
10. Инновационные технологии.
Объем обследования зависит от диагноза и уровня оснащенности МО
Приложение 2
к Стандарту организации
оказания травматологической
и ортопедической помощи в
Республике Казахстан
Объем диагностических и лечебных мероприятий пациентам с
заболеваниями костно-мышечной системы на этапах оказания
медицинской помощи
Уровни оказания медицинской помощи в соответствии со структурой организации травматолого-ортопедической службы
Перечень диагностических мероприятий
Перечень лечебных мероприятий
Примечание
Фельдшерский пункт, фельдшерско-акушерский пункт, сельская врачебная амбулатория
1. Сбор анамнеза.
2. Осмотр.
Направление на консультацию к специалистам (ортопеду, детскому хирургу).
Поликлиника (кабинет детского хирурга, травматолога-ортопеда)
1. Сбор анамнеза.
2. Осмотр.
3. Лабораторные исследования:
общий анализ крови (далее – ОАК), общий анализ мочи (далее – ОАМ), исследование кала на яйца глист, микрореакция.
4. Рентгенологическое исследование.
1. Диспансерное наблюдение за пациентами с последствиями травм и болезнями костно-мышечной системы: детей с врожденным вывихом бедра, врожденной косолапостью, сколиозом, наследственным системными заболеваниями скелета, аномалиями развития скелета.
2. Отбор и направление пациентов с заболеваниями костно-мышечной системы на стационарное лечение.
Объем обследования зависит от диагноза и уровня оснащенности медицинской организации (далее – МО)
Центральная районная больница
1. Сбор анамнеза
2. Осмотр.
3. Лабораторные исследования: ОАК, ОАМ, исследование кала на яйца глист, микрореакция, определение группы крови и резус-фактора, биохимический анализ крови (общий белок, мочевина, креатинин, билирубин, глюкоза, аланинаминотрансфераза (далее – АЛТ), аспартатаминотрансфераза (далее – АСТ), протромбиновый индекс (далее – ПТИ), время свертываемости, длительность кровотечения.

100
Қазақстан Республикасында
травматологиялық және ортопедиялық
көмек көрсетуді ұйымдастыру
стандартына 5-қосымша
нысан
Medical Research Council Paralysis (MRC-scale) шкаласы
Балдары
Бұлшықеттердің (күштің) жиырылу сипаттамасы
0
Жиырылмаған
1
Жиырылу белгілері (болмашы)
2
Күш ауыртпалығының болмау кезіндегі белсенді қозғалыстың мүмкіндігі
3
Күш ауыртпалығына қарсы белсенді қозғалыстың мүмкіндігі
4
Ауыр күшке және сыртқы қарсылықтарға қарсы белсенді қозғалыстардың мүмкіндігі
5
Қалыпты күш
Қазақстан Республикасында
травматологиялық және ортопедиялық
көмек көрсетуді ұйымдастыру
стандартына 6-қосымша
нысан
Оңалту іс-шараларын жүргізу үшін жарақаттар және сүйек-бұлшық
ет жүйелері ауруларымен ауыратын пациенттің бағыты
Медициналық оңалту көмегін көрсету кезеңінің атауы
Медициналық ұйымның атауы
Оңалту іс-шараларының ұзақтығы
Одан арғы емдеу және медициналық оңалту үшін медициналық ұйымды анықтау мақсатында жағдайларды бағалау өлшемшарттары
I кезең
реанимация бөлімшесі
күнтізбелік 5 күн
Бартель индексі – 10-45 балл
MRC-scale - 0-2 балдан
Карновский индексі – 10-30 балл
Гониометрия – нормадан 30% төмен
стационардың бейінді бөлімшесі
күнтізбелік 10 күн
II кезең
көп бейінді стационардың медициналық оңалту бөлімшесі
күнтізбелік 14 күн
Бартель индексі – 45 балдан жоғары
MRC-scale – 2-3 балл Карновский индексі – 40-60 балл
Гониометрия – нормадан 30% төмен
оңалту орталығы
санаторийлер
III кезең
емхана
күнтізбелік 20 күн
Бартель индексі – 80-95 балдан жоғары
MRC-scale – 3 балдан артық
Карновский индексі – 70-90 балл
Гониометрия – нормадан 30% артық
ауылдық аурухана
үйдегі стационар
Қолдау оңалтулары
амбулаториялық - емханалық жағдайларда операциялық емдеуден кейін 2 жылдан соң
күнтізбелік 15 үн
Бартель индексі – 80-95
балдан жоғары
MRC-scale – 3 балдан артық
Карновский индексі – 70-90 балл
Гониометрия – нормадан 30% артық

100
Приложение 5
к Стандарту организации
оказания травматологической
и ортопедической помощи в
Республике Казахстан
форма
Шкала Medical Research Council Paralysis (MRC-scale)
Баллы
Характеристика сокращения (силы) мышцы
0
Нет сокращения
1
Намек на сокращение (еле заметное)
2
Возможность активного движения при отсутствии силы тяжести
3
Возможность активного движения против силы тяжести
4
Возможность активного движения против силы тяжести и против внешнего сопротивления
5
Нормальная сила
Приложение 6
к Стандарту организации
оказания травматологической
и ортопедической помощи в
Республике Казахстан
форма
Маршрут пациента с травмами и заболеваниями
костно-мышечной системы для проведения
реабилитационных мероприятий
Наименование этапа оказания медицинской реабилитации
Наименование медицинской организации
Продолжительность реабилитационных мероприятий
Критерии оценки состояния с целью определения медицинской организации для дальнейшего лечения и медицинской реабилитации
I этап
отделение реанимации
5 календарных дней
Индекс Бартела – 10-45 баллов MRC-scale – от 0-2 баллов
Индекс Карновского – 10-30 баллов
Гониометрия – менее 30% от нормы
профильное отделение стационара
10 календарных дней
II этап
отделение медицинской реабилитации многопрофильного стационара
14 календарных дней
Индекс Бартела – выше 45 баллов
MRC-scale – от 2-3 баллов
Индекс Карновского – 40-60 баллов
Гониометрия – менее 30% от нормы
реабилитационный центр
санаторий
III этап
поликлиника
20 календарных дней
Индекс Бартела – выше 80-95 баллов
MRC-scale – более 3 баллов
Индекс Карновского – 70-90 баллов
Гониометрия – более 30% от нормы
сельская больница
стационар на дому
Поддерживающая реабилитация
через 2 года после оперативного лечения в амбулаторно-поликлинических условиях
15 календарных дней
Индекс Бартела – выше 80-95 баллов
MRC-scale – более 3 баллов
Индекс Карновского – 70-90 баллов
Гониометрия – более 30% от нормы