Келiсiмшарттар талаптарының орындалуын сақтауға мониторингті және бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 500 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 24 шілдеде № 11762 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 18 мамырдағы № 346 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 18.05.2018 № 346 (29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы 17-бабының 22) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Келiсiмшарттар талаптарын орындаудың сақталуына мониторинг пен бақылауды жүзеге асыру қағидалары бекiтілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Жер қойнауын пайдалану деппартаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интеранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрықт Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
___________________ А. Сәрінжіпов
2015 жылғы 15 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
___________________ Т. Дүйсенова
2015 жылғы 23 маусым
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
___________________ В. Школьник
2015 жылғы 5 маусым
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
___________________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 19 мамыр
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 28 сәуірдегі
№ 500 бұйрығымен
бекітілген
Келiсiмшарттар талаптарын орындаудың сақталуына мониторинг
пен бақылауды жүзеге асыру қағидалары

Об утверждении Правил осуществления мониторинга и контроля за соблюдением выполнения условий контрактов
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 500. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июля 2015 года № 11762. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 18 мая 2018 года № 346 (вводится в действие с 29.06.2018).
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 18.05.2018 № 346 (вводится в действие с 29.06.2018).
В соответствии с подпунктом 22) статьи 17 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления мониторинга и контроля за соблюдением выполнения условий контрактов.
2. Департаменту недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интернет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
_____________ А. Саринжипов
15 мая 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
______________ Т. Дуйсенова
23 июня 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
______________ В. Школьник
5 июня 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
______________ Б. Султанов
19 мая 2015 года
Утверждены
приказом Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 28 апреля 2015 года № 500
Правила
осуществления мониторинга и контроля за соблюдением
выполнения условий контрактов

1. Жалпы ережелер
1. Осы Келiсiмшарттар талаптарын орындаудың сақталуына мониторинг пен бақылауды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы 17-бабының 22) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзiрлендi және жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiмшарттар (бұдан әрі – келісімшарттар) талаптарын орындаудың сақталуына мониторинг пен бақылауды жүзеге асыру тәртiбiн айқындайды.
2. Келiсiмшарттар талаптарын орындаудың сақталуына мониторинг келiсiмшарттар талаптарын орындаудың сақталуына бақылауды қамтамасыз ету мақсатында жер қойнауын пайдаланушылардың келiсiмшарттар туралы мiндеттемелерiн iске асыру барысы туралы ақпаратты жинау мен қорыту бойынша қызметтi қамтиды.
3. Келiсiмшарттар талаптарын орындаудың сақталуын бақылау жер қойнауын пайдаланушылардың келiсiмшарттар талаптарын орындауын қамтамасыз ету бойынша қызметтi қамтиды.
4. Келiсiмшарттар талаптарын орындаудың сақталуына мониторинг пен бақылауды құзыреттi органдар, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары және жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
5. Келiсiмшарттар талаптарын орындаудың сақталуына мониторинг пен бақылауды мынадай мемлекеттік органдар жүзеге асырды:
көмірсутек пайдалы қазбаларын, уран мен көмірді барлауға, өндiруге және бiрлесiп барлау мен өндiруге арналған келiсiмшарттар бойынша "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 944 Қаулысына сәйкес анықталатын құзыретті орган;
уран мен көмірді қоспағанда, қатты пайдалы қазбаларды және жерасты сулары мен емдік балшықтарды барлауға, өндiруге және бiрлесiп барлау мен өндiруге арналған келiсiмшарттар бойынша — "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 23 қыркүйектегі № 995 Қаулысына сәйкес анықталатын құзыретті орган;
жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеуге арналған келісімшарттардың (шарттардың) талаптарын орындауы бойынша – жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган;
жер қойнауын пайдаланушылардың кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндiруге және барлауға немесе өндіруге байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға арналған келiсiмшарттар бойынша келісімшарттық міндеттемелерді орындауы бойынша – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары жүзеге асырады.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления мониторинга и контроля за соблюдением выполнения условий контрактов (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 22) статьи 17 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" (далее - Закон) и определяют порядок осуществления мониторинга и контроля за соблюдением выполнения условий контрактов на недропользование (далее - контракты).
2. Мониторинг за соблюдением выполнения условий контрактов включает в себя деятельность по сбору и обобщению информации о ходе реализации недропользователями обязательств по контрактам, в целях обеспечения контроля за соблюдением выполнения условий контрактов.
3. Контроль за соблюдением выполнения условий контрактов включает в себя деятельность по обеспечению выполнения недропользователями условий контрактов.
4. Мониторинг и контроль за соблюдением выполнения условий контрактов осуществляется компетентными органами, местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы и уполномоченным органом по изучению и использованию недр.
5. Мониторинг и контроль за соблюдением выполнения условий контрактов осуществляется государственными органами:
по контрактам на разведку, добычу и совмещенную разведку и добычу углеводородных полезных ископаемых, урана и угля - компетентным органом, определяемому в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 "Вопросы Министерства энергетики Республики Казахстан";
по контрактам на разведку, добычу и совмещенную разведку и добычу подземных вод и лечебных грязей и твердых полезных ископаемых, кроме урана и угля - компетентным органом, определяемому в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2014 года № 995 "Некоторые вопросы Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан";
по выполнению недропользователями условий контрактов (договоров) на государственное геологическое изучение недр - уполномоченным органом по изучению и использованию недр;
по исполнению недропользователями контрактных обязательств по контрактам на разведку, добычу общераспространенных полезных ископаемых и строительству и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, - местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы.

2. Келiсiмшарттар талаптарын орындаудың сақталуына
мониторингті жүзеге асыру тәртібі
6. Келiсiмшарттар талаптарын орындаудың сақталуына мониторинг жер қойнауын пайдаланушылар осы Қағидалардың 1, 2, 3, 4, 5 тармақтарына сәйкес есептік нысанында ұсынатын, жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу кезiнде келiсiмшарттар мен Заң талаптарын орындау бойынша бастапқы ақпарат, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзуі кезiнде Заңның талаптарын сақтау мониторингіне қатысатын мемллекеттік органдардың деректері негiзiнде жүзеге асырылады.
7. Қатты пайдалы қазбаларды барлауды және (немесе) өндiрудi жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептiк кезеңнен кейiнгi айдың 25-күнiнен кешiктiрмейтiн мерзiмде келiсiмшарт және жұмыс бағдарламасымен қарасытырлған міндеттемелердің орындалуы туралы тоқсан сайынғы ақпаратты жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органға, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалануды басқарудың бiрыңғай мемлекеттiк жүйесi" интеграцияланған ақпараттық жүйесiнiң (бұдан әрi – ҚР ЖП ББМЖ ИАЖ) экрандық нысанын толтыру және ақпаратты ұсынуға жауапты жер қойнауын пайдаланушының лауазымды тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасын қою арқылы құзыретті органға бередi.
Кең таралған пайдалы қазбаларды барлауды және (немесе) өндiрудi жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептiк кезеңнен кейiнгi айдың 25-күнiнен кешiктiрмейтiн мерзiмде келiсiмшарт және жұмыс бағдарламасымен қарасытырлған міндеттемелердің орындалуы туралы тоқсан сайынғы есепті бередi.
8. Көмiрсутек пайдалы қазбаларын барлауды және (немесе) өндiрудi жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар уәкілетті органға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептiк кезеңнен кейiнгi айдың 25-күнiнен кешiктiрмейтiн мерзiмде келiсiмшарт және жұмыс бағдарламасымен қарастырылған міндеттемелердің орындалуы туралы тоқсан сайынғы есепті ҚР ЖП ББМЖ ИАЖ экрандық нысанын толтыру және ақпаратты ұсынуға жауапты жер қойнауын пайдаланушының лауазымды тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбаға қол қоюы арқылы құзыретті органға бередi.
9. Жерасты суларын, емдiк балшықты барлауды және (немесе) өндiрудi жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептi кезеңнен кейiнгi айдың 25-күнiнен кешiктiрмейтiн мерзiмде келiсiмшарт және жұмыс бағдарламасымен қарастырылған міндеттемелердің орындалуы туралы тоқсан сайынғы ақпаратты жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органға, сондай-ақ ҚР ЖП ББМЖ ИАЖ экрандық нысанын толтыру және ақпаратты ұсынуға жауапты жер қойнауын пайдаланушының лауазымды тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасын қою арқылы құзіретті органға бередi.

2. Порядок осуществления мониторинга за соблюдением
выполнения условий контрактов
6. Мониторинг за соблюдением выполнения условий контрактов осуществляется на основе первичной информации, предоставляемой недропользователями по форме отчетности, согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 к настоящим Правилам, по выполнению обязательств, предусмотренных контрактом и рабочей программой и требований Закона при проведении операций по недропользованию, а также данных государственных органов, участвующих в мониторинге за соблюдением недропользователями требований Закона при проведении операций по недропользованию.
7. Недропользователи, осуществляющие разведку и (или) добычу твердых полезных ископаемых, представляют ежеквартальный отчет о выполнении обязательств, предусмотренных контрактом и рабочей программой в срок не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом, по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, уполномоченный орган по изучению и использованию недр, а также в компетентный орган посредством заполнения экранной формы интегрированной информационной системы "Единая государственная система управления недропользованием Республики Казахстан" (далее - ИИС ЕГСУ НП РК) и подписания электронной цифровой подписью должностного лица недропользователя, ответственного за представление информации.
Недропользователи, осуществляющие разведку и (или) добычу общераспространенных полезных ископаемых, представляют в уполномоченный орган по изучению и использованию недр ежеквартальный отчет о выполнении обязательств, предусмотренных контрактом и рабочей программой в срок не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом, по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
8. Недропользователи, осуществляющие разведку и (или) добычу углеводородных полезных ископаемых, представляют в компетентный орган ежеквартальный отчет о выполнении обязательств, предусмотренных контрактом и рабочей программой, в срок не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом, по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, посредством заполнения экранной формы ИИС ЕГСУ НП РК и подписания электронной цифровой подписью должностного лица недропользователя, ответственного за предоставление информации.
9. Недропользователи, осуществляющие разведку и (или) добычу подземных вод, лечебных грязей, представляют ежеквартальный отчет о выполнении обязательств, предусмотренных контрактом и рабочей программой в срок не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом, по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, в уполномоченный орган по изучению и использованию недр, а также в компетентный орган посредством заполнения экранной формы ИИС ЕГСУ НП РК и подписания электронной цифровой подписью должностного лица недропользователя, ответственного за представление информации.

10. Барлауға және (немесе) өндiруге байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептi кезеңнен кейiнгi айдың 25-күнiнен кешiктiрмейтiн мерзiмде келiсiмшарт және жұмыс бағдарламасымен қарастырылған міндеттемелердің орындалуы туралы тоқсан сайынғы ақпаратты бередi.
11. Жерасты суларын, емдiк балшықты барлауды және (немесе) өндiрудi жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептi кезеңнен кейiнгi айдың 25-күнiнен кешiктiрмейтiн мерзiмде келiсiмшарт талаптарының орындалуы туралы жыл сайынғы есептi ҚР ЖП ББМЖ ИАЖ экрандық нысанын толтыру және ақпаратты ұсынуға жауапты жер қойнауын пайдаланушының лауазымды тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасын қою арқылы құзіретті органдарға бередi.
Қатты пайдалы қазбаларды, көмірсутекті пайдалы қазбалар мен жерасты сулар, емдiк балшықтарды барлауды үлгілік келісімшарт бойынша жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар есептік кезеңнен кейінгі айдың 25-күнiнен кешiктiрмейтiн мерзiмде блоктар бойынша келісімшарттық аумақтағы минималды жұмыстарды орындау туралы жылдық ақпаратты жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті органға береді.
12. Егер, осы Қағидаларда қарастырылған ақпаратты беру айының 25-і жұмыс күніне (демалыс, мереке) келмесе, онда осы ақпаратты берудің соңғы күні келесі тұрған жұмыс күні болып саналады.
13. Жер қойнауын пайдаланушылар осы Қағидалардың 7, 9, 10, 11-тармақтарына сәйкес ұсынатын келiсiмшарт және жұмыс бағдарламасымен қарастырылған міндеттемелердің орындалуы туралы есептердiң негiзiнде жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган жиынтық есептердi дайындайды, оны келiсiмшарттар талаптарының орындалуы туралы есептердi ұсыну мерзiмi аяқталғаннан кейiн екi айдың iшiнде құзыретті органға және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органдарына жiберіледi.
14. Келiсiмшарттар талаптарын орындаудың сақталуына мониторингтi жүзеге асыру мақсатында мониторингке қатысатын мемлекеттiк органдар осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген орталық және жергiлiктi атқарушы органдармен бiрлесiп, құзыреттi органдар шығаратын ақпаратпен алмасу туралы бұйрықтардың негiзiнде құзыреттi органдарға мониторингтiң және (немесе) бақылаудың нәтижелерi туралы деректер бередi.
Жер қойнауын пайдалану жөнінде операциялар жүргізген кезде жер қойнауын пайдаланушылардың Заңның талаптарын және келісімшарт талаптарын сақтауына мониторинг және (немесе) бақылаудың нәтижелері туралы ақпаратты мынадай мемлекеттiк органдар ұсынады:

10. Недропользователи, осуществляющие строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, представляют в уполномоченный орган по изучению и использованию недр ежеквартальный отчет о выполнении обязательств, предусмотренных контрактом и рабочей программой, в срок не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом, по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
11. Недропользователи, осуществляющие разведку твердых полезных ископаемых, углеводородных полезных ископаемых и подземных вод, лечебных грязей, представляют в компетентные органы годовой отчет о выполнении условий типового контракта на разведку в срок не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом, по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, посредством заполнения экранной формы ИИС ЕГСУ НП РК и подписания электронной цифровой подписью должностного лица недропользователя, ответственного за представление информации.
Недропользователи, осуществляющие разведку по типовому контракту твердых полезных ископаемых, углеводородных полезных ископаемых и подземных вод, лечебных грязей представляют годовую информацию о выполнении минимальных работ на контрактной территорий по блокам в уполномоченный орган по изучению и использованию недр в срок не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
12. В случаях если 25 число месяца предоставления информации, предусмотренной настоящими Правилами, приходится на нерабочий (выходной, праздничный) день, то последним днем срока предоставления данной информации считается первый, следующий за ним рабочий день.
13. Уполномоченный орган по изучению и использованию недр на основе отчетов о выполнении обязательств, предусмотренных контрактом и рабочей программой, предоставленной недропользователями в соответствии с пунктами 7, 9, 10, 11 настоящих Правил, подготавливает сводную информацию, которую направляют в компетентный орган и местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы в течение двух месяцев по истечении срока представления отчетов о выполнении условий контрактов.
14. В целях осуществления мониторинга за соблюдением выполнения условий контрактов, государственные органы, участвующие в мониторинге, предоставляют данные о результатах мониторинга и (или) контроля в компетентные органы на основании совместного акта об обмене информации, издаваемых компетентными органами совместно с центральными и местными исполнительными органами указанными в части второй настоящего пункта.
Информация о результатах мониторинга и (или) контроля за соблюдением недропользователями требований Закона и условий контракта при проведении операций по недропользованию, предоставляется следующими государственными органами:

1) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi орган – жер қойнауын пайдалану объектілерін консервациялау мен жоюға мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру бөлігінде;
2) халықты жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган - кадрлардағы жергілікті қамту бойынша, сондай-ақ қазақстандық кадрлардың еңбек жағдайлары мен еңбекақы төлеудi кемсiтпеушiлiк негiзiнде қамтамасыз ету бойынша;
3) білім және ғылым саласындағы уәкілетті орган – қазақстандық мамандарды оқыту бөлігінде;
4) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органдары — тауарлардағы, жұмыстардағы, көрсетiлетiн қызметтердегi және кадрлардағы жергілікті қамту мен аумақтарды әлеуметтiк дамыту бөлiгiнде, оның iшiнде жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу кезiнде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердiң және оларды өндiрушiлердiң тiзiлiмi арқылы;
5) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган – өнеркәсіптік қауіпсіздік бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт талаптарының сақталуы бөлігінде;
6) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган – денсаулық сақтау бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт талаптарының сақталуы бөлігінде;
7) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган – салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін есптеу бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт талаптарының сақталуы бөлігінде;
8) жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган – Заң нормаларының сақталуы бөлігінде.
15. Мониторингтiң, оның iшiнде басқа мемлекеттiк органдардан түсетiн барлық деректерiн құзыреттi органдар ҚР ЖП ББМЖ ИАЖ-ға енгiзедi.
3. Келiсiмшарт талаптарын орындаудың сақталуына
бақылауды жүзеге асырудың тәртібі
16. Келiсiмшарттар талаптарын орындаудың сақталуын бақылауды (бұдан әрi – бақылау) өз құзыреті шегінде құзыреттi органдар, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары және жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
17. Бақылау барысында құзыреттi органдар, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары және жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган мониторинг деректерiн талдауды жүзеге асырады, сондай-ақ Заңға және 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жер қойнауын пайдаланушылардың келiсiмшарттар шарттардың шартарын сақтауы бойынша оларға тексеру жүргiзедi.

1) уполномоченным органом в области охраны окружающей среды - в части осуществления государственного контроля за консервацией и ликвидацией объектов недропользования;
2) уполномоченным органом по вопросам занятости населения - по местному содержанию в кадрах, а также обеспечению условий и оплаты труда казахстанских кадров на не дискриминационной основе;
3) уполномоченным органом в области образования и науки - в части обучения казахстанских специалистов;
4) местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы - в части местного содержания в товарах, работах, услугах и кадрах и социального развития территорий, в том числе через реестр товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей;
5) уполномоченным органом в области промышленной безопасности - в части соблюдения условий контрактов на недропользования по промышленной безопасности;
6) уполномоченным органом в области здравоохранения - в части соблюдения условий контрактов на недропользования по здравоохранению;
7) уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет - в части соблюдения условий контрактов на недропользования по начислению поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет;
8) уполномоченным органом по изучению и использованию недр - в части соблюдения норм Закона.
15. Все данные мониторинга, в том числе поступающие от других государственных органов, вводятся компетентными органами в ИИС ЕГСУ НП РК.
3. Порядок осуществления контроля за соблюдением
выполнения условий контракта
16. Контроль за соблюдением выполнения условий контрактов в пределах своей компетенции (далее - контроль) осуществляется компетентными органами, местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы и уполномоченным органом по изучению и использованию недр.
17. В ходе контроля компетентные органы, местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы и уполномоченный орган по изучению и использованию недр осуществляют анализ данных мониторинга, а также проводят проверки недропользователей по соблюдению ими условий контрактов в соответствии с Законом и Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года.

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 25.11.2016 № 811 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Егер бақылау барысында жер қойнауын пайдаланушының келiсiмшарт талаптарын орындамау фактiсi анықталған жағдайда, құзыреттi органдар, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары және жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган мұндай жер қойнауын пайдаланушыға қатысты заңдарға және келiсiмшарт ережелерiне сәйкес шаралар қолданады және осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес ақпарат ұсынған мемлекеттiк органдарды қабылданған шаралар туралы хабардар етедi.
Келiсiмшарттар талаптарын
орындаудың сақталуына мониторинг
пен бақылауды жүзеге асыру
қағидаларына 1-қосымша
№ 1-ЛКТ НЫСАНЫ
Кім ұсынды
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Атауы, мекен жайы, телефоны, электрондық поштасы
СТН__________________________________________________
Сәйкестендіру нөмірі (БСН, ЖСН)________________________
Лицензиялық/келiсiмшарттық талаптар міндеттемелерінің және
жұмыс бағдарламасының орындалуы туралы есеп (қатты немесе кең
таралған пайдалы қазбаларды барлау және (немесе) өндiру)
20_____ж._____________
Есеп беру объектiсiнiң коды
Лицензия/келiсiмшарт нөмiрi/берiлген/жасалған күнi
Қосымша келiсiмдер – нөмiрi/тiркелген күнi
Жер қойнауын пайдалану бойынша операцияның түрi
Жер қойнауын пайдаланушы-кәсiпорынның меншiк нысаны
Инвестор(лар)/ел(дер)
Iскерлiк қатысуы (акцияларының %)
Келiсiмшарт аумағы/кенорны, тау-кен және геологиялық бөлу алаңы.
Лицензия/Келiсiмшарттың қолданылу мерзiмi
Қазақстан Республикасы бойынша есептi кезеңдегi орташа бағам 1 $ =_____теңге
Баптардың атауы
жолдың шифры
өлшем бiрлiгi
келiсiмшарт талабы
жыл басынан бергi нақты iстелгенi
А
Б
В
1
2
Қаржылық мiндеттемелер (ҚМ)

Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 25.11.2016 № 811 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В случае если в ходе контроля будет выявлен факт невыполнения недропользователем условий контракта, компетентные органы, местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы и уполномоченный орган по изучению и использованию недр принимают в отношении такого недропользователя меры в соответствии с законами и положениями контракта и информируют о принятых мерах государственные органы, предоставившие информацию согласно пункту 14 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам осуществления
мониторинга и контроля
за соблюдением выполнения
условий контрактов
ФОРМА № 1-ЛКУ
Кем представляется_____________________________________________
_______________________________________________________________
Наименование, адрес, телефон, электронная почта
РНН____________________________________________________________
Идентификационный номер (БИН, ИИН)_____________________________
Отчет
о выполнении обязательств лицензионно/контрактных
условий и рабочей программы (разведка и (или) добыча
твердых или общераспространенных полезных ископаемых)
за ___________ 20__ г.
Код объекта отчета
Номер/дата выдачи/заключения лицензии/контракта
Дополнительные соглашения - номер/дата регистрации
Вид операции по недропользованию
Форма собственности предприятия - недропользователя
Инвестор (ы)/ страна (ны)
Долевое участие (в % акций)
Контрактная территория/месторождение, площадь горного и геологического отвода
Срок действия лицензии/контракта
Средний курс по Республике Казахстан за отчетный период 1 $ = __________ тенге
Наименование статей
Шифр строки
Единицы измерения
Условие по контракту
Факт с начала года
А
Б
В
1
2
Финансовые обязательства (ФО)

541
мың теңге
оның iшiнде геологиялық ақпаратты сатып алғаны үшiн
542
мың теңге
жердi, жер қойнауы учаскесiн жалға алу
543
мың теңге
гектар
басқа салықтар мен төлемдер
544
мың теңге
айыппұл мен өсімпұлдар, барлығы
545
мың теңге
оның ішінде, салықтық сипаттағы төлемдер
546
мың теңге
салықтық емес сипаттағы төлемдер
547
мың теңге
келісімшарттық талаптарды орындамағаны, тиісінше орындамағаны үшін
548
мың теңге
Жер қойнауын пайдаланушы – басшы
________________________________
Орынд.____________ тел._________
Қаржы-экономикалық қызметтiң басшысы
_________________________________
күнi 20___ жылғы "___"___________
Келiсiмшарттар талаптарын
орындаудың сақталуына мониторинг
пен бақылауды жүзеге асыру
қағидаларына 2-қосымша
№ 2-ЛКТ НЫСАНЫ
Кім ұсынды___________________________________________________________
Атауы, мекен жайы, телефоны, электрондық поштасы
СТН______________________________________________
Сәйкестендіру нөмірі (БСН, ЖСН)____________________
Лицензиялық/келiсiмшарттық талаптар міндеттемелерінің және
жұмыс бағдарламасының орындалуы туралы есеп (көмiрсутек
шикiзатын барлау және (немесе) өндiру) 20_____ж. _____________
Есеп беру объектiсiнiң коды
Лицензия/келiсiмшарт нөмiрi/берiлген/жасалған күнi
Қосымша келiсiмдер/ӨБК - нөмiрi/тiркелген күнi
Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияның түрi
Жер қойнауын пайдаланушы-кәсiпорынның меншiк нысаны
Инвестор(лар)/ел(дер)
Iскерлiк қатысуы (акцияларының %)
Келiсiмшарт аумағы/кенорны,
тау-кен және геологиялық бөлу алаңы
Лицензия/Келiсiмшарттың қолданылу мерзiмi
Қазақстан Республикасы бойынша есептi кезеңдегi орташа бағам 1 $ =_____ теңге
Баптардың атауы
жолдың шифры
өлшем
бiрлiгi
келiсiмшарт талабы
жыл басынан
бергi нақты iстелген
жұмыс
А
Б
В
1
2
Қаржылық мiндеттемелер (ҚМ)

541
тысяча тенге
в том числе за приобретение геологической информации
542
тысяча тенге
аренда земли
543
тысяча тенге
гектар
прочие налоги и платежи
544
тысяча тенге
штрафы и пени, всего
545
тысяча тенге
в том числе: по платежам налогового характера
546
тысяча тенге
по платежам неналогового характера
547
тысяча тенге
за неисполнение, ненадлежащее исполнение контрактных обязательств
548
тысяча тенге
Недропользователь-руководитель
_____________________________
Исп. __________ тел. __________ дата "____" _________ 20___года
Руководитель финансово-экономической службы
____________________________
Приложение 2
к Правилам осуществления
мониторинга и контроля
за соблюдением выполнения
условий контрактов
ФОРМА № 2-ЛКУ
Кем представляется_____________________________________________
_______________________________________________________________
Наименование, адрес, телефон, электронная почта
РНН____________________________________________________________
Идентификационный номер (БИН, ИИН)_____________________________
Отчет
о выполнении обязательств лицензионно/контрактных
условий и рабочей программы (разведка и (или) добыча
углеводородного сырья)
за ____________ 20_ г.
Код объекта отчета
Номер/дата выдачи/заключения лицензии/контракта
Дополнительное соглашение/СРП - номер/дата регистрации
Вид операции по недропользованию
Форма собственности предприятия-недропользователя
Инвестор(ы)/страна(ны)
Долевое участие (в % акций)
Контрактная территория/месторождение, площадь горного и геологического отвода
Срок действия лицензии/контракта
Средний курс по Республике Казахстан за отчетный период 1 $ = __________ тенге
Наименование статей
Шифр строк
Единицы измерения
Условие по контракту
Факт с начала года
А
Б
В
1
2
Финансовые обязательства (ФО)

509
миллион теңге
геофизикалық жұмыстар, жиыны:
200
миллион теңге
оның iшiнде сейсмикалық барлау
201
миллион теңге
(2 D және/немесе 3 D)
қума илометр
шаршы километр
сейсмикалық барлау деректерiн өңдеу және өзiнше пайымдау
202
миллион теңге
қума километр
шаршы километр
сейсмикалық барлау деректерiн қайта өңдеу және өзiнше пайымдау
203
миллион теңге
қума километр
шаршы километр
гравибарлау және геофизикалық
зерттеулердiң басқа түрлерi
204
миллион теңге
нүкте
бұрғылау жұмыстары
205
миллион теңге
кума километр
шаршы км
сынамалау және объектiлердi сынау
206
миллион теңге
объект
гидрогеологиялық
207
миллион теңге
бригада/ауысым
инженерлiк-геологиялық
208
миллион теңге
бригада/ауысым
басқа да геологиялық барлау жұмыстары
209
миллион теңге
өндiру шығындары, барлығы
510
миллион теңге
оның iшiнде пайдалану-
бұрғылау
210
миллион теңге
кума километр
ұңғыма
басқа да өндiру шығындары (консервациядан алу, ұңғымаларды жөндеу)
211
миллион теңге
өндiру көлемi: мұнай
511
мың тонна
газ
миллион текше метр
оның ішінде ілеспе газ
миллион текше метр
конденсат
мың тонна
жойылған мұнай қоймаларының көлемi
212
шаршы метр
кәдеге жаратылған газдың көлемi
213
мың текше метр
жағылған газдың көлемi
214
мың текше метр
Қатқа айдау: су
215
мың текше метр
газ
мың текше метр
Өткiзу көлемi: мұнай
512
миллион теңге
мың тонна
газ
миллион теңге
миллион текше метр
конденсат
миллион теңге
мың тонна
оның iшiнде экспортқа:
мұнай
513
миллион теңге
мың тонна
газ
миллион теңге
миллион текше метр
конденсат
миллион теңге
мың тонна
технологияларды сатып алу

509
миллион тенге
геофизические работы, итого:
200
миллион тенге
в том числе сейсморазведка
201
миллион тенге
(2 D и/или 3 D)
погонный километр
квадратный километр
обработка и интерпретация данных сейсморазведки
202
миллион тенге
погонный километр
квадратный километр
переобработка и переинтерпретация данных сейсморазведки
203
миллион тенге
погонный километр
квадратный километр
гравиразведка и другие виды
204
миллион тенге
геофизических исследований
точки
буровые работы
205
миллион тенге
погонный метр
скважин
опробование и испытание объектов
206
миллион тенге
объектов
гидрогеологические
207
миллион тенге
бригада/смена
инженерно-геологические
208
миллион тенге
бригада/смена
прочие работы по геологоразведке
209
миллион тенге
затраты на добычу, всего
510
миллион тенге
в том числе эксплуатационное бурение
210
миллион тенге
погонный метр
скважин
прочие затраты по добыче (расконсервация, ремонт скважин)
211
миллион тенге
объем добычи: нефти
511
тысяча тонн
газа
миллион кубических метров
в том числе попутный газ
миллион кубических метров
конденсата
тысяча тонн
площадь ликвидированных нефтяных амбаров
212
метр квадрат
объем утилизированного газа
213
тысяча кубических метров
объем сожженного газа
214
тысяча кубических метров
закачка в пласт: воды
215
тысяча кубических метров
газа
тысяча кубических метров
Объем реализации: нефти
512
миллион тенге
тысяча тонн
газа
миллион тенге
миллион кубических метров
конденсата
миллион тенге
тысяча тонн
в том числе на экспорт: нефти
513
миллион тенге
тысяча тонн
газа
миллион тенге
миллион кубических метров
конденсата
миллион тенге
приобретение технологий

541
миллион теңге
тарихи шығындарды өтеу бойынша төлемдер
542
миллион теңге
оның iшiнде геологиялық ақпаратты сатып алғаны үшiн жердi, жер қойнауы учаскесiн жалға алу
543
миллион теңге
гектар
басқа салықтар мен төлемдер
544
миллион теңге
айыппұл мен өсімпұлдар, барлығы
545
миллион теңге
оның ішінде, салықтық сипаттағы төлемдер
546
миллион теңге
салықтық емес сипаттағы төлемдер
547
миллион теңге
келісімшарттық міндеттемелерді орындамағаны, тиісінше орындамағаны үшін
548
миллион теңге
Жер қойнауын пайдаланушы – басшы
________________________________
Орынд.____________ тел._________
Қаржы-экономикалық қызметтiң басшысы
_________________________________
күнi 20___ жылғы "___"___________
"Лицензиялық/келiсiмшарттық
талаптар міндеттемелерінің және
жұмыс бағдарламасының орындалуы
туралы есеп (көмiрсутек шикiзатын
барлау және (немесе) өндiру)"
№ 2-ЛКТ нысанына қосымша
Лицензиялық/келiсiмшарттық талаптар міндеттемелерінің және
жұмыс бағдарламасының орындалуы туралы есепке толықтыру (бұрын
жасалған өнiмдi бөлу туралы келiсiмдер (келiсiмшарттар) үшiн)
20___ж. _________ тоқсаны үшiн
Баптардың атауы
Жолдың шифры
Бекiтiлген бюджет
нақты өндiрiлгенi
үстеме(аплифт)
нақты өтелгенi
тоқсан iшiнде
жыл басынан берi
игеру басталғаннан берi
тоқсан iшiнде
жыл басынан берi
игеру басталғаннан берi
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Өтелетiн шығындар бойынша есеп (млн. теңге)
Өтелетiн шығындар, барлығы

541
миллион тенге
в том числе за приобретение геологической информации
542
миллион тенге
аренда земли
543
миллион тенге
гектар
прочие налоги и платежи
544
миллион тенге
штрафы и пени, всего
545
миллион тенге
в том числе: по платежам налогового характера
546
миллион тенге
по платежам неналогового характера
547
миллион тенге
за неисполнение, ненадлежащее исполнение контрактных обязательств
548
миллион тенге
Недропользователь-руководитель
________________________________
Исп. __________ тел. ___________
дата "____" _________ 20___года
Руководитель финансово-экономической службы
____________________________________
Приложение
к Форме № 2-ЛКУ
"Отчет о выполнении обязательств
лицензионно/контрактных
условий и рабочей программы
(разведка и (или) добыча
углеводородного сырья)"
Дополнение к отчету о выполнении обязательств
лицензионно/контрактных условий и рабочей программы
(для ранее заключенных соглашений (контрактов)
о разделе продукции)
за _____ квартал 20_____ г.
Наименование статей
Шифр строки
Утвержденный бюджет
Фактически произведенные
Надбавка (аплифт)
Фактически возмещенные
За квартал
С начала года
С начала освоения
За квартал
С начала года
С начала освоения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Отчет по возмещаемым затратам (в тенге млн.)
Возмещаемые затраты, всего

277
млн. теңге/
тонна
өнiм өткiзудiң үлестiк шығындары
278
млн. теңге/
тонна
өтемдiк өнiм, барлығы
279
млн. теңге
мың тонна
пайдалы өнiм, барлығы
280
млн. теңге
оның iшiнде:
Қазақстан Республикасының үлесi
281
%
млн. теңге
мың тонна
мердiгердiң үлесi
282
%
млн. теңге
мың тонна
Жер қойнауын пайдаланушы – басшы
________________________________
Орынд.____________ тел._________
Қаржы-экономикалық қызметтiң басшысы
_________________________________
күнi 20___ жылғы "___"___________
Келiсiмшарттар талаптарын
орындаудың сақталуына мониторинг
пен бақылауды жүзеге асыру
қағидаларына 3-қосымша
№ 3-ЛКТ НЫСАНЫ
Кім ұсынды___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Атауы, мекен жайы, телефоны, электрондық поштасы
СТН__________________________________________________
Сәйкестендіру нөмірі (БСН, ЖСН)________________________
Лицензиялық/келiсiмшарттық талаптар міндеттемелерінің және
жұмыс бағдарламасының орындалуы туралы есеп (жерасты суларын
және емдік балшықтарды барлау және (немесе)
өндiру)
20___ж._____________
Есеп беру объектiсiнiң коды
Лицензия/келiсiмшарт нөмiрi/берiлген/жасалған күнi
Қосымша келiсiмдер – нөмiрi/тiркелген күнi
Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияның түрi
Жер қойнауын пайдаланушы кәсiпорынның меншiк нысаны
Инвестор(лар)/ел(дер)
Iскерлiк қатысуы (акцияларының %)
Келiсiмшарт аумағы/кенорны, тау-кен және геологиялық бөлу алаңы
Лицензия/Келiсiмшарттың қолданылу мерзiмi
Қазақстан Республикасы бойынша есептi кезеңдегi орташа бағам 1$ = _____ теңге
Баптардың атауы
жолдың шифры
өлшем бiрлiгi
келiсiмшарт талабы
жыл басынан бергi нақты iстелген жұмыс
А
Б
В
1
2
Қаржылық мiндеттемелер (ҚМ)

277
тенге млн./тонну
удельные издержки на реализацию продукции
278
тенге млн./тонну
компенсационная продукция, всего
279
тенге млн.
тыс. тонн
прибыльная продукция, всего
280
тенге млн.
тыс. тонн
в том числе: доля Республики Казахстан
281
%
тенге млн.
тыс. тонн
доля подрядчика
282
%
тенге млн.
тыс. тонн
Недропользователь-руководитель
_____________________________
Исп. __________ тел. __________ дата "____" _________ 20___года
Руководитель
финансово-экономической службы ____________________________
Приложение 3
к Правилам осуществления
мониторинга и контроля
за соблюдением выполнения
условий контрактов
ФОРМА № 3-ЛКУ
Кем представляется________________________________________
_________________________________________________________
Наименование, адрес, телефон, электронная почта
РНН_____________________________________________________
Идентификационный номер (БИН, ИИН)______________________
Отчет
о выполнении обязательств лицензионно/контрактных
условий и рабочей программы (разведка и (или) добыча
подземных вод, лечебных грязей)
за ___________ 20___ г.
Код объекта отчета
Номер/дата выдачи/заключения лицензии/контракта
Дополнительное соглашение/СРП - номер/дата регистрации
Вид операции по недропользованию
Форма собственности предприятия-недропользователя
Инвестор (ы)/страна (ны)
Долевое участие (в % акций)
Контрактная территория/месторождение, площадь горного и геологического отвода
Срок действия лицензии/контракта
Средний курс по Республике Казахстан за отчетный период 1 $ = __________ тенге
Наименование статей
Шифр строки
Единицы измерения
Условие по контракту
Факт с начала года
А
Б
В
1
2
Финансовые обязательства (ФО)