"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында құрметті атақтар, төсбелгілерін және құрмет грамоталарын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Министрінің 2012 жылғы 26 наурыздағы № 25–03–02/120 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 9 шілдедегі № 18-03/624 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 12 тамызда № 11864 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. «Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында құрметті атақтар, төсбелгілерін және құрмет грамоталарын беру қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 26 наурыздағы № 25–03–02/120 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық аткілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7602 болып тіркелген, 2012 жылғы 26 мамырдағы № 269–273 (27347) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі мынадай жаңа редакцияда жазылсын:
«Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңының 9-бабы 1-тармағының 33) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында құрметті атақтар, төс белгілерін және құрмет грамоталарын беру қағидасында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. «Аңшылық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер», «Балық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер» құрметті атақтары (бұдан әрі – құрметті атақтар), «Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсіз қызметі үшін», «Балық шаруашылығы саласындағы мінсіз қызметі үшін» төсбелгілері (бұдан әрі – төсбелгілер) және құрмет грамоталары:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті (бұдан әрі – Комитет) мен оның аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлеріне;
2) Комитеттің қарамағындағы ведомстволық бағынысты ұйымдардың қызметкерлеріне;
3) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы ғылыми қызметкерлерге;
4) облыстық атқарушы органдардың ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі бөлімшелерінің қызметкерлеріне;
5) жануарлар дүниесін қорғау мен өсімін молайтуды жүзеге асыратын аңшылық және балық шаруашылығы субъектілерінің қызметкерлеріне беріледі.»;
56 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Құрмет грамотасы саналы жұмысы, кәсіби шеберлігі, сала алдына қойылған міндеттерді шешуге жеке үлес қосқан және осы ұжымда кемінде 5 жыл жұмыс өтілі бар қызметкерлер мен жұмыскерлерге, сондай-ақ жұмыстағы жоғары көрсеткіштері үшін еңбек ұжымдарына беріледі.

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 марта 2012 года № 25–03–02/120 "Об утверждении Правил присвоения почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот в области охраны, воспроизводства и использования животного мира"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 июля 2015 года № 18-03/624. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 августа 2015 года № 11864
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 марта 2012 года № 25–03–02/120 «Об утверждении Правил присвоения почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот в области охраны, воспроизводства и использования животного мира» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7602, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 26 мая 2012 года № 154-156 (26973-26975)) следующие изменения и дополнения:
преамбулу приказа изложить в новой редакции:
«В соответствии с подпунктом 33) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира», ПРИКАЗЫВАЮ:»;
в Правилах присвоения почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот в области охраны, воспроизводства и использовании животного мира, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Почетные звания «Аңшылық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер», «Балық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер» (далее – почетные звания), нагрудные знаки «Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсіз қызметі үшін», «Балық шаруашылығы саласындағы мінсіз қызметі үшін» (далее – нагрудные знаки) и почетные грамоты, присваиваются:
1) сотрудникам Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Комитет) и его территориальных подразделений;
2) работникам подведомственных организаций, находящихся в ведении Комитета;
3) научным работникам в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
4) работникам подразделений областных исполнительных органов по охране лесов и животного мира;
5) работникам объектов охотничьих и рыбных хозяйств, осуществляющим охрану и воспроизводство животного мира.»;
пункты 56 и 7 изложить в следующей редакции:
«5. Почетные грамоты присваиваются сотрудникам и работникам, за добросовестную работу, профессиональное мастерство, личный вклад в решении поставленных задач перед отраслью, и имеющим стаж работы в данном коллективе не менее пяти лет, а также трудовые коллективы за высокие показатели в работе.

6. Құрметті атақтар,төсбелгілерін, және құрмет грамоталарын беру Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Құрметті атақтар, төсбелгілерін және құрмет грамоталарын беру жөніндегі ұсыныстарды қарау және оларды дайындау үшін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінде (бұдан әрі – Министрлік) комиссия (бұдан әрі – комиссия) құрылады.»;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«12. Құрметті атақтар, төсбелгілерін және құрмет грамоталарын беруге ұсынымдарды Комитетке:
1) облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекцияларының басшылары және оның бөлімшелері;
2) жергілікті атқарушы органдардың ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі бөлімшелері;
3) аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілері;
4) Комитеттің қарауындағы ведомстволық бағынысты ұйымдар;
5) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы ғылыми ұйымдар жолдайды.»;
мынадай мазмұндағы 12-1-тармақпен толықтырылсын:
«12-1. Құрметті атақтар, төсбелгілерін және құрмет грамоталарын беруге ұсынымдарды Комитет Министрлікке жолдайды.»;
1516171819 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«15. Құрметті атақтар, төсбелгілерін және құрмет грамоталарын беруге ұсынымдарды Комитет Министрлікке мерекелік, мүшелтойлық күндерге дейін 30 күнтізбелік күннен кешіктірмей жібереді.
16. Қызметкерлер мен еңбек ұжымдарын ынталандырудың барлық түрін есепке алуды Комитеттің кадр қызметі жүзеге асырады.
17. Құрметті атақтарды, төсбелгілерін және олардың куәліктерін, сондай-ақ құрмет грамоталарын тапсыру Министр немесе басқа да лауазымды тұлғалар арқылы салтанатты жағдайда жүргізіледі.
18. Құрметті атақтар, төсбелгілерін және құрмет грамоталарын тапсыру кезінде осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша құрметті атақтар, төсбелгілерін беруге және құрмет грамотасын тапсыруға хаттамалар толтырылады.
19. «Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсіз қызметі үшін», «Балық шаруашылығы саласындағы мінсіз қызметі үшін» төсбелгілерімен олардың куәліктері осы Қағидаға 6 және 7-қосымшаларда көрсетілген сипаттамаларға сәйкес жасалады.
20. Құрмет грамоталарын жасау осы Қағидаға 8-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.»;
Қағиданың 12467 және 8-қосымшалары осы бұйрыққа 12345 және 6-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағиданың 5 және 9-қосымшалары алынып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;

6. Присвоение почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот осуществляется в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
7. Для рассмотрения и подготовки предложений по присвоению почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот в Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство) создается комиссия (далее – комиссия).»;
пункт 12 изложить в следующей редакции:
«12. Представления к присвоению почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот направляются в Комитет:
1) руководителями областных территориальных инспекций лесного хозяйства и животного мира и его подразделениями;
2) подразделениями местных исполнительных органов по охране лесов и животного мира;
3) субъектами охотничьих и рыбных хозяйств;
4) подведомственными организациями, находящимися в ведении Комитета;
5) научными организациями в области охраны, воспроизводства и использования животного мира.»;
дополнить пунктом 12-1 следующего содержания:
«12-1. Представления к присвоению почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот направляются Комитетом в Министерство.»;
пункты 1516171819 и 20 изложить в следующей редакции:
«15. Представления к присвоению почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот направляются Комитетом в Министерство не позднее 30 календарных дней до праздничных, юбилейных дат.
16. Учет всех видов поощрений работников и трудовых коллективов осуществляются кадровой службой Комитета.
17. Вручение почетных званий, нагрудных знаков и удостоверений к ним, а также почетных грамот производится в торжественной обстановке Министром или другими должностными лицами.
18. При присвоении почетного звания, нагрудных знаков и почетных грамот составляется протокол к присвоению почетного звания, нагрудного знака и вручения почетной грамоты по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
19. Нагрудные знаки «Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсіз қызметі үшін», «Балық шаруашылығы саласындағы мінсіз қызметі үшін» и удостоверения к ним, производятся согласно описаниям, указанным в приложениях 6 и 7 к настоящим Правилам.
20. Изготовление почетных грамот производится согласно приложению 8 к настоящим Правилам.»;
приложения 12, 4, 6, 7 и 8 в Правилах изложить в новой редакции согласно приложениям 12345, и 6 к настоящему приказу;
приложение 5 и 9 к Правилам исключить.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық–құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі                  А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 9 шілдедегі
№ 18-03/624 бұйрығына
1-қосымша
Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласында құрметті атақтар,
төсбелгілер және құрмет
грамоталарын беру қағидасында
1-қосымша
Үлгі
«Аңшылық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер»
құрметті атағының төсбелгісі
«Аңшылық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер» құрметті атағына төс белгі емен жапырақты екі бұтақтан өрілген сопақша венок пішінді. Бұтақтардың ұштарына төменгі жағынан лента оралған. Веноктың ортасында құрметті атақтың атауы жазылған өрнекті жазба орналастырылған. Жазбаның төбесінде – Қазақстан Республикасының елтаңбасы. Жазбаның астында терек жапырағы мен ұшып бара жатқан бүркіт бейнеленген. Белгінің сырт жағы дөңес. Барлық суреттер мен жазба бедерлі. Белгінің сыртқы жағында – киімге бекітетін винт. Белгінің мөлшері: биіктігі – 40 миллиметр, ені – 30 миллиметр, күмістен жасалады.
Құрметті атақтың куәлігі
Куәлік көлемі 100х70 миллиметр жасыл түсті бүктемелі кітапша түрінде жасалып, мундиор материалынан орындалады.
Сыртқы бетінде ортада Қазақстан Республикасының елтаңбасы, төменгі жағында мынадай жазба бар:
Куәлік
Удостоверение
Ішкі сол жақ жапсырмада мынадай жазбалар бар:
жоғарғы жағында – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті;
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
Куәлік №_____
Удостоверение
Парақ ортасында Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің эмблемасы.
Оң жақ жапсырмада мынадай мазмұндағы жазба бар:
Құрметті атақ аңшылық және балық шаруашылығы саласын дамытуға, жануарлар дүниесі объектілерін сақтауға және көбейтуге елеулі үлес қосқан, сондай-ақ лауазымдарда кемінде 15 жыл мінсіз және толассыз жұмыс істеген жоғары білікті мамандарға жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында белсенді ынтымақтастық жасағаны және ғылыми талдамаларды өндіріске енгізгені үшін беріледі;
«Аңшылық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер» құрметті атағы берілді.
Министр _____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы)
_____________________________________________________________________
(марапатталған күні, айы, жылы)
М.О.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 9 шілдедегі
№ 18-03/624 бұйрығына
2-қосымша
Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласында құрметті атақтар,
төсбелгілер және құрмет
грамоталарын беру қағидасында
2-қосымша
Үлгі
«Балық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер»
құрметті атағына төсбелгісі
«Балық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер» құрметті атағына төсбелгісінің емен жапырақты екі бұтақтан өрілген көк түсті кестеленген формасы алтын сияқты жапсырылған.
Қалқанын былайша бедерленіп салынған:
Қазақстан Республикасының елтаңбасының жоғарғы бөлігі алтын түстес (сырт жағы дөңес);
орта бөлігінде – «Балық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер» деген жазу – шрифты алтын түстес (сырт жағы дөңес);
төменгі бөлігі – шеңбердің ішінде көк түсті толқын бейнеленген, оған шығып келе жатқан күн бейнеленген. Негізгі шеңберде «бекіре» балығы ирек жолақпен бейнеленген.
Белгінің сыртқы жағында – киімге бекітетін винт.
Белгінің мөлшері: биіктігі – 40 миллиметр, ені – 30 миллиметр, күмістен жасалады.
Құрметті атақтың куәлігі
Куәлік көлемі 100х70 миллиметр жасыл түсті бүктемелі кітапша түрінде жасалып, мундиор материалынан орындалады.
Сыртқы бетінде ортада Қазақстан Республикасының елтаңбасы, төменгі жағында мынадай жазба бар:
Куәлік
Удостоверение
Ішкі сол жақ жапсырмада мынадай жазбалар бар:
жоғарғы жағында – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
Куәлік № _____
Удостоверение
Парақ ортасында Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің эмблемасы.
Оң жақ жапсырмада мынадай мазмұндағы жазба бар:
Құрметті атақ аңшылық және балық шаруашылығы саласын дамытуға, жануарлар дүниесі объектілерін сақтауға және көбейтуге елеулі үлес қосқан, сондай-ақ лауазымдарда кемінде 15 жыл мінсіз және толассыз жұмыс істеген жоғары білікті мамандарға жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында белсенді ынтымақтастық жасағаны және ғылыми талдамаларды өндіріске енгізгені үшін беріледі.
Министр _____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы)
_____________________________________________________________________
(марапатталған күні, айы, жылы)
М.О.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 9 шілдедегі
№ 18-03/624 бұйрығына
3-қосымша
Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласында құрметті атақтар,
төсбелгілер және құрмет
грамоталарын беру қағидасында
4-қосымша
Нысан
Құрметті атақ беру төсбелгілерімен марапаттау мен
құрмет грамоталарын тапсыру хаттамасы
_____________________________________________________________________
(қаланың (селоның) атауы, тапсырылған күні, айы, жылы)
Мен, ________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылық министрінің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі 20___жылғы
«____»_____________ № ____ бұйрығына сәйкес Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі атынан:_________________________________
_____________________________________________________________________
(марапатталушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және
лауазымы)
_____________________________________________________________________
__________________________________________________________ тапсырдым.
Министр: ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы және
министрліктің мөрі)
Комиссия хатшысы_____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы)
Марапатталған тұлғаның (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
қолы):
_____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 9 шілдедегі
№ 18-03/624 бұйрығына
4-қосымша
Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласында құрметті атақтар,
төсбелгілер және құрмет
грамоталарын беру қағидасында
6-қосымша
Нысан
«Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсіз қызметі үшін»
төсбелгісінің сипаттамасы
Төсбелгісі диаметрі 34 миллиметр металл шеңбер (бұдан әрі – шеңбер) болып табылады, онда стильді үш элемент: терек жапырағы, ұшып бара жатқан бүркіт және су бейнеленген, оның ішінде ақ түсте «Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсіз қызметі үшін» деген бедерлі жазу бар.
Терек жапырағы орманды бейнелейді және терек жапырағының бейнесі Қазақстанның бүкіл аумағында өсетін теректі білдіреді.
Ұшып бара жатқан бүркіт Қазақстанның жануарлар дүниесін бейнелейді, сондай-ақ биологиялық әртүрліліктің сақталуына бақылауды білдіреді.
Су тамшысы өсімдіктер мен жануарлар дүниесі өмірінің негізін, сондай-ақ ормандардың су қорғау рөлін білдіреді.

2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет–ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
сельского хозяйства
Республики Казахстан                       А. Мамытбеков
Приложение 1
к приказу Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 9 июля 2015 года № 18-03/624
Приложение 1
к Правилам присвоения почетных
званий, нагрудных знаков и
почетных грамот в области
охраны, воспроизводства и
использования животного мира
Образец
Нагрудный знак к почетному званию
«Аңшылық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер»
Нагрудный знак к почетному званию «Аңшылық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер» имеет форму овального венка, образованного двумя ветвями дубового листа. Концы ветвей внизу увиты лентой. В середине венка помещен фигурный картуш с надписью названия почетного звания. Картуш венчает герб Республики Казахстан. Внизу картуша лист тополя и парящий беркут. Лицевая сторона знака выпуклая. Все изображения и надпись рельефные. На обратной стороне знака – винт для крепления к одежде.
Размер знака: высота – 40 миллиметров, ширина – 30 миллиметров, изготовляется из серебра.
Удостоверение к почетному знаку
Удостоверение изготовляется в виде складной книжки зеленого цвета размером 100х70 миллиметров и выполняется из материала мундиор.
На лицевой стороне по центру герб Республики Казахстан, снизу надпись:
Куәлік
Удостоверение
На внутреннем левом вкладыше надписи:
вверху – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
№ ____ Куәлік
Удостоверение
По центру листа эмблема Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
На правом вкладыше надписи следующего содержания:
Настоящее удостоверение выдано в том, что ему (ей) присвоен (а) за достижение успехов в развитии отрасли охотничьего хозяйства, сбережение и увеличение объектов животного мира, сохранение животного мира, за активное сотрудничество и внедрение в производство научных разработок в области охраны воспроизводства и использования животного мира.
Министр _____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись)
_____________________________________________________________________
(дата, месяц и год присвоения)
(место печати)
Приложение 2
к приказу Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 9 июля 2015 года № 18-03/624
Приложение 2
к Правилам присвоения почетных
званий, нагрудных знаков и
почетных грамот в области
охраны, воспроизводства и
использования животного мира
Образец
Нагрудный знак к почетному званию
«Балық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер»
Нагрудный знак к почетному званию «Балық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер» имеет форму щита синего цвета, с золотистым окаймлением, обвитого двумя ветвями лавровых листьев.
На щите рельефно изображены:
в верхней части герб Республики Казахстан (выдавленный) золотистого цвета;
в средней части – надпись «Балық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер» – шрифт (выдавленный) золотистого цвета;
в нижней части – круг, внутри которого изображены волны синего цвета, над которым изображение восходящего солнца. У основания круга под волнистыми линиями изображение рыбы «осетр».
На обратной стороне знака – винт для крепления к одежде.
Размер знака: высота – 40 миллиметров, ширина – 30 миллиметров, изготовляется из серебра.
Удостоверение к почетному знаку
Удостоверение изготовляется в виде складной книжки синего цвета размером 100х70 миллиметров и выполняется из материала мундиор.
На лицевой стороне по центру герб Республики Казахстан, снизу надпись:
Куәлік
Удостоверение
На внутреннем левом вкладыше надписи:
вверху – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
№ ____ Куәлік
Удостоверение
По центру листа эмблема Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
На правом вкладыше надписи следующего содержания:
Настоящее удостоверение выдано в том, что ему (ей) присвоен (а) за достижение успехов в развитии отрасли рыбного хозяйства, сбережение и увеличение объектов животного мира, сохранение животного мира, за активное сотрудничество и внедрение в производство научных разработок в области охраны воспроизводства и использования животного мира.
Министр _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись)
_____________________________________________________________________
(дата, месяц и год присвоения)
(место печати)
Приложение 3
к приказу Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 9 июля 2015 года № 18-03/624
Приложение 4
к Правилам присвоения почетных
званий, нагрудных знаков и
почетных грамот в области
охраны, воспроизводства и
использования животного мира
Форма
Протокол к присвоению почетного звания, нагрудным знакам и
вручению почетной грамоты
_____________________________________________________________________
(наименование города (села) дата, месяц, год вручения)
Мной, _______________________________________________________________
____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) Министра)
от имени Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в
соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики
Казахстан от «___» _______ 20__ года № ___ вручен: __________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность награжденного)
Министр сельского хозяйства Республики Казахстан:
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись и печать
организации)
Секретарь комиссии: _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись
награжденного:_______________________________________________________
_____________________________________________________________________
Приложение 4
к приказу Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 9 июля 2015 года № 18-03/624
Приложение 6
к Правилам присвоения почетных
званий, нагрудных знаков и
почетных грамот в области
охраны, воспроизводства и
использования животного мира
Описание нагрудного знака «Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсіз
қызметі үшін»
Нагрудный знак представляет собой металлический круг диаметром 34 миллиметра (далее – круг), на котором расположены три стилизованных элемента: лист тополя, парящий беркут и вода, внутри которого на белом фоне расположена выступающая надпись – «Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсіз қызметі үшін».
Лист тополя символизирует леса и представляет собой изображения листа тополя, дерева, которое произрастает на всей территории Казахстана.
Парящий беркут символизирует животный мир Казахстана, а также означает контроль за сохранением биологического разнообразия.
Капля воды символизирует воду – основу жизни растительного и животного мира, а также водоохранную роль лесов.

Шеңбер тартпа мен сақинаның көмегімен мөлшері 55х34 миллиметр қалыпқа бекітілген, ол жасыл матамен керілген, алтын түсті жолақтары бар алтын жиектемемен көмкерілген.
Құрметті төсбелгісі мыс – никель құймасынан жасалады.
Төсбелгінің сыртында (реверс) тіркеу нөмірі ойылған.
Төсбелгісі куәлігінің сипаттамасы
«Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсіз қызметі үшін» төсбелгісінің куәлігі бүктемелі кітапша түрінде тығыз қағаздан жасалған.
Бланкінің бүктелген күйіндегі мөлшері 75х110 миллиметр.
Ашық күйінде сол жақ бетінде төсбелгісінің бейнесі орналасқан.
Ашық күйінде оң жағында жоғарғыда «№ ____ КУӘЛІК» деген жазу бар, оның астында марапатталушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) жазылатын орын бар, ал одан кейін:
«Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсіз қызметі үшін» төсбелгісімен марапатталады» деп жазылған.
Төменде:
«20___ жылғы «___»_____________ №____ бұйрық»
Төмендегі мәтін:
«Министр»
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы)
(мөр орны)
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 9 шілдедегі
№ 18-03/624 бұйрығына
5-қосымша
Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласында құрметті атақтар,
төсбелгілер және құрмет
грамоталарын беру қағидасында
7-қосымша
Үлгі
«Балық шаруашылығы саласындағы мінсіз қызметі үшін»
төсбелгісінің сипаттамасы
Латуннан жасалған және диаметрі 34 миллиметр дұрыс металл шеңбер.
Төсбелгісінің сырт жағында ортада шеңбер орналасқан. Шеңбердің ішінде үстінде шығып келе жатқан күн бейнеленген су айдынын білдіретін көгілдір түсті толқындар салынған. Шеңбердің бетінде ирек сызықтар астында «бекіре» балығы бейнеленген.
Шеңберді айнала «Балық шаруашылығы саласындағы мінсіз қызметі үшін» деп жазылған.
Сырт жағында шеңбер бейнеленген, оның ортасында «ҚР АШМ Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті» деп және одан төмен сызық астында «№ және сегіз санды нөмірден тұратын белгіден тұратын төсбелгісінің реттік нөмірі жазылған.
Белгі құлақша мен сақинаның көмегімен бес бұрышты тартпаға қосылған, ол латуннан жасалып, ені 32 миллиметр, ұзындығы 50 миллиметр сарытүсті 3 жолақпен Қазақстан Республикасының жалауы түстес жібек муарлы лентамен көмкерілген.
Төсбелгісіндегі барлық бейнелер мен жазбалар бедерлі.
Белгі түйреуішпен киімге бекітіледі.
Төсбелгісі куәлігінің сипаттамасы
«Балық шаруашылығы саласындағы мінсіз қызметіүшін» төсбелгісінің куәлігі бүктемелі кітапша түрінде тығыз қағаздан жасалған.

Круг с помощью ушка и кольца прикрепляется к колодке размером 55х34 миллиметров, обтянута голубой тканью, по краю которой идет золотая окантовка.
Почетный нагрудный знак изготавливается из медно–никелевого сплава.
На оборотной стороне нагрудного знака (реверс) выбит регистрационный номер.
Описание удостоверения к нагрудному знаку
Удостоверение к нагрудному знаку «Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсіз қызметі үшін» представляет собой двухстраничную книжку из плотной бумаги.
Размеры бланка в сложенном виде 75x110 миллиметров.
На левой странице разворота размещено изображение нагрудного знака.
На правой стороне разворота вверху надпись: «№____ КУӘЛІК», под ней предусмотрено место для фамилии, имени и отчества (при его наличии) награжденного, а далее текст:
«Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсізқызметі үшін» омырауға тағатын белгімен марапатталды»,
Ниже текст:
««20___жылғы «___» ________ №____» бұйрығы»,
Внизу текст:
«Министр»____________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
М.П. ____________________
Приложение 5
к приказу Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 9 июля 2015 года № 18-03/624
Приложение 7
к Правилам присвоения почетных
званий, нагрудных знаков и
почетных грамот в области
охраны, воспроизводства и
использования животного мира
Описание нагрудного знака «Балық шаруашылығы саласындағы мінсіз
қызметі үшін»
Нагрудный знак изготавливается из латуни и имеет форму правильного круга диаметром 34 миллиметра.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре расположен круг. Внутри круга изображены волны синего цвета, олицетворяющие водную гладь, над которым изображение восходящего солнца. У основания круга под волнистыми линиями изображение рыбы «осетр».
По окружности круга выполнена надпись – «Балық шаруашылығы саласындағы мінсіз қызметі үшін».
На оборотной стороне изображен круг в центре которого выполнена надпись «ҚР АШМ Орман шаруашылығы және жануарлар дуниесі комитеті», и далее под чертой порядковый номер нагрудного знака, состоящий из знака «№» и восьмизначного номера.
Знак с помощью ушка и кольца соединяется с пятиугольной колодкой, которая изготовлена из латуни, охваченная шелковой муаровой лентой цвета флага Республики Казахстан с 3 полосками желтого цвета шириной 32 миллиметра, длиной 50 миллиметра.
Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные.
Знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Описание удостоверения к нагрудному знаку
Удостоверение к нагрудному знаку «Балық шаруашылығы саласында мінсіз қызметі үшін» представляет собой двухстраничную книжку из плотной бумаги.